Loading

Bir nebulizer ile klorheksidin ile inhalasyon yapmak mümkün mü?

İnhalasyonlar, nazal mukoza, boğaz, lenfoid faringeal halkanın enflamatuar süreçlerinin kombinasyon tedavisinde kullanılır. Bu, nemlendirilmiş ılık havanın solunmasına veya iltihaplanma, ağrı, bakteri ve toz partiküllerinden solunum yolunun temizlenmesinde kullanılan ilaçların solunmasına dayanan bir prosedürdür.

İlaç firmaları tarafından temsil edilen çok çeşitli ilaçlar, hareket mekanizmasına bağlı olarak doğru ilacı seçmenize izin verir. Enflamatuar süreçlerde kullanılan etkili araçlardan biri Klorheksidin'dir. Yetişkinler ve çocuklar tarafından kullanılabilir. Bir nebülizör kullanılarak inhalasyon yoluyla preparasyonun uygulanması, ayrıca bu prosedürün endikasyonları ve kontrendikasyonları makalede tartışılmıştır.

Ne tür bir ilaç?

Klorheksidin, altı yıldır kullanılmaktadır ve 60'dan fazla farmasötik şirket tarafından üretilmektedir. Bu süre boyunca, çözüm, bakteriyel, mantar ve viral patojen mikroflora ile savaşan etkili bir antiseptik olarak kendini kanıtladı.

Klorheksidin biglukonat (bu formda preparat üretilir), yalnızca harici kullanım için kullanılan, klor içeren biguanid türevidir. Çözeltiye ek olarak, krem, jel ve yamalar şeklinde de mevcuttur.

Kullanım talimatları, Klorheksidin temelinde hazırlanan aşağıdaki çözüm önerilerini göstermektedir:

 • bakteriyostatik (bakteri üremesini engeller) - hazırlanan çözeltinin herhangi bir konsantrasyonunda kendini gösterir;
 • bakterisidal (mikroorganizmaların ölümüne neden olur) - hazırlanan çözelti,% 0.01'in üzerinde bir konsantrasyona sahip olmalı, oda sıcaklığına sahip olmalı ve etkilenen bölgede en az 1 dakika boyunca hareket etmelidir;
 • fungisidal (mantarların ölümüne neden olur) - üretilen solüsyon en az% 0.05'lik bir konsantrasyona, oda sıcaklığına sahip olmalı ve yaklaşık 10 dakika süreyle patojen üzerinde hareket etmelidir;
 • virucidal (virüsleri yok eder) - çözelti% 0.01-1 aralığında bir konsantrasyona sahip olmalı ve sporları yok etmek için sıcak bir duruma ısıtılmalıdır.

Mikroorganizmalara karşı mücadele

İlaç aşağıdaki patojenik mikroorganizmalara karşı etkilidir:

 • stafilokok ve streptokoklar;
 • treponema;
 • chlamydia;
 • Ureaplasma;
 • gardnerella;
 • trikomonas;
 • herpes virüsü;
 • sitomegalovirüs;
 • grip virüsü;
 • solunum sinsityal virüsü;
 • mantar.

Klorheksidin, bir patojenik hücrenin yüzeyinde bulunan fosfat grupları ile temas eder. Bu, ozmotik dengenin ihlaline, hücrenin bütünlüğüne ve ölümüne yol açar.

Inhalasyonlar için Klorheksidin kullanımı Endikasyonları

İlacın talimatlarına göre, inhalasyon yoluyla uygulama için kullanımı belirtilmemiştir, ancak, uzun yıllar doktora uygulaması böyle bir prosedürün etkinliğini kanıtlamıştır ve bu tür inhalasyonların çocuklar için bile yapılmasına izin vermektedir. Solunduğunda, aktif madde partikülleri burunda mukoza zarına, üst ve alt solunum yollarına girer, orada yerleşir.

Solüsyon aşağıdaki şartlar altında çocuklar ve yetişkinler tarafından inhalasyon için kullanılabilir:

 • rinit - burun boşluğu mukozasının inflamatuar süreçleri;
 • rhinopharyngitis - ağız ve nazofarenks mukozasının iltihabı;
 • sinüzit ve diğer sinüzit - sinüs sinüslerinin inflamatuar süreçleri;
 • larenjit - larinksin iltihabı ile birlikte bir hastalık;
 • bademcik iltihabı (angina) - bademciklerin birincil yenilgisi ile lenfoid faringeal halkada ortaya çıkan bir inflamatuar doğanın patolojik bir süreci;
 • tracheitis - faringeal hastalık;
 • burun, üst solunum yolu, bronşit, zatürre enflamatuar süreçlerin önlenmesi.

Nebulizatör prensibi

Bir nebülizör, bir aerosol haline sıvı çözeltileri bölme özelliğine sahip olan ve bunları dağılmış parçacıklara ayıran, inhalasyon için geliştirilmiş bir cihaz anlamına gelir. Böyle bir cihaz evde kullanılabilir, hem yetişkinler hem de çocuklar için uygundur.

En pratik sıkıştırma nebülizörü oldu. Çalışması kolaydır, özel kullanım becerileri gerektirmez, işlenmesi kolaydır. Cihaz, sıvı ilacın alıcı odaya döküldüğü bir sıkıştırma cihazına sahiptir, aynı zamanda ısıtmadan bir aerosole dönüşür.

İlacın ısıtılmaması nebülizörün önemli özelliklerinden biridir. Bu, inhalasyonların yetişkinler ve çocuklar için, hatta vücut ısısında bile yapılabileceği anlamına gelir. Isı ve nem inhalasyonlarını gerçekleştirmek için hiperterminin kontrendikasyon olduğunu hatırlamak önemlidir.

Inhalasyonlar nasıl yapılır

Bu aktif madde homojen bir mukoza üzerinde biriken müdahale gibi burun işlem öncesi, biriken balçık ve kuru kabuklar temizlenmelidir. Gerekirse, vazokonstrüktif damlalar kullanabilir veya burnu zayıf bir deniz tuzu çözeltisiyle yıkayabilirsiniz.

rinit

Nebülizör yoluyla inhalasyona ilacın burun içinden solunması eşlik etmelidir. Ekshalasyon burun veya ağız yoluyla yapılabilir. Kullanılan ilacın miktarı yetişkinler için 10 ml ve çocuklar için 5-7 ml'yi geçmemelidir.

İlaç% 0.05'lik bir konsantrasyonda salındığı için, prosedürün oranı doktor tarafından belirlenir. Yetişkinler seyreltilmemiş solüsyonu kullanabilir, çocuklar Klorheksidin, yaşa ve enfeksiyon türüne bağlı olarak boşanmalıdır. (1 ml tuzlu su, 5 ml) 5: mantar doğal süreçler konsantrasyonundaki değişiklikleri gerektirmeyen, bakteriyel mikroorganizmalar izinlerinin yok 1 oranlarda kullanılır.

Bir nebülizör yoluyla inhalasyon yetişkinler tarafından günde 2-3 kez yapılabilir. Çocuklara, prosedürlerin sayısı çocuk doktoru tarafından reçete edilir.

antritis

Paranazal sinüslerin inflamatuar süreçleri, bir kural olarak, bakteriyel bir karaktere sahiptir. Nebulizer ile inhalasyonlar yürütmek, aşağıdaki kurallara uymak önemlidir:

 1. Ekshalasyon ve inhalasyon sadece burun yoluyla gerçekleştirilir.
 2. Seyreltilmiş ilaç kullanın (1: 5 tuzlu su çözeltisi ile).
 3. Günlük en fazla 3 kez.
 4. Soluma etkinliğiyle, bir seans durulama ile değiştirilebilir.
 5. Kulak iltihabı veya timpanik membran perforasyonu durumunda, ciddi komplikasyonlar olasılığı nedeniyle prosedür kontrendikedir.

Üst solunum yolu iltihabı ve öksürük

Seyreltilmemiş Klorheksidin (% 0.05'lik bir eczane konsantrasyonunda) kullanabilirsiniz. İnhalasyon ve ekshalasyon, hem "ass" inflamatuar sürecinin seviyesine bağlı olan hem burun içinden hem de ağızdan yapılabilir. İlaç sadece hastalıkların tedavisi için değil, aynı zamanda patolojik süreçlerin ortaya çıkmasının önlenmesi için de kullanılır.

Kontrendikasyonlar

Bir nebülizör yoluyla inhalasyon yoluyla bile klorheksidin'in kabul edilemez olduğu birçok durum vardır. Bunlar şunları içerir:

 • aktif maddeye bireysel aşırı duyarlılık;
 • 1 yaşın altındaki çocuklar;
 • timpanik membranın delinmesi;
 • kraniocerebral travma;
 • karmaşık otitis media;
 • çocuğun taşıdığı dönem;
 • emzirme (hamilelikte olduğu gibi, kullanım imkanı, ilgilenen hekim ile bireysel olarak tartışılmaktadır).

İnhalasyon uygulaması, hastada bronşiyal astım varlığında yapılmaz.

Yan etkileri

Self-ilaç Klorheksidin ve kontrolsüz kullanımı yan etkilerin gelişmesine yol açabilir. Hasta, burun ve boğazın mukoza zarında rahatsızlık ve yanma hissinden şikayet edebilir. Küçük rahatsızlık, ek müdahale gerektirmez ve işlemden sonra 15-30 dakika içinde kendi kendine geçer. Daha uzun süreler, ilacın geri çekilmesini ve bir uzmanla görüşmeyi gerektirir.

Bir başka hoş olmayan an, dişler üzerinde karanlık bir plağın ortaya çıkması olabilir. Bu, nebulizatörde yanlış görüntülenen programdan kaynaklanmaktadır. Dağılmış parçacıklar ağız boşluğuna girer ve yerleşir. Böyle bir plak diş kliniğinde ya da çelatlama çinko içeren çalkalayıcılar kullanılırken çıkarılır.

İlaç nebülizör yoluyla verildiğinde, mukoza zarlarının kuruluk gelişimini provoke etmek mümkündür. Böyle bir tezahür, bir burun salin veya deniz suyu ile aşılanarak yok edilir.

Bununla birlikte, klorheksidin, herhangi bir ilaç gibi, alerjik reaksiyon gelişmesine neden olabilir. Devlet tezahürleri şöyledir:

 • kızarma ve kaşıntı eşliğinde ciltte döküntü;
 • soğuk arttı;
 • gözlerin kızarıklığı;
 • hapşırma.

Bir nebulizer ile inhalasyondan önce, ilacın aktif maddesine karşı bireysel duyarlılığı kontrol edebilirsiniz. Gerekirse, tedavi ve profilaktik kurumlarda veya evde böyle bir prosedür gerçekleştirilir. Evler küçük çizikler Lanseti yaptıktan sonra cilde uygulanır hastaneler uyuşturucu, bilek (en ince deri kapak ile yer) için fon damla uygulanır. 10-15 dakika sonra sonucu değerlendirin. Hiperemi, kaşıntı, yanma, papüller görünümü durumunda Klorheksidin kontrendikedir.

Hamilelik Kullanımı

İlaç "B" grubuna aittir. Bu, bir çocuğun yalnızca bir uzmanın sıkı denetimi altında kaldığı süre boyunca kullanılabileceği anlamına gelir. Laktasyon döneminde, Klorheksidin'in istenmeyen kullanımı, anne sütü bileşimi üzerindeki etkisini yeterince araştırılmamıştır.

Özel Tavsiyeler

Antiseptik çocukların erişemeyeceği yerlerde tutulmalıdır. İç kullanımı hemen gastrik lavajı ve ardından aktive edilmiş odun kömürü kullanımını gerektirir. Göze veya diğer mukoza zarlarına önemli miktarda bir çözelti geldiğinde, bol miktarda akan su ile yıkanmalıdır.

İnhalasyon yoluyla uygulama için maddenin seyreltilmesi, eczaneden satın alınabilen fizyolojik salin kullanımını gerektirir. Kaynamış suyla seyreltiniz ya da akan su kullanmak yasaktır. Bu durumda, çözeltinin bakterisit özellikleri azalır.

Paralel olarak bademciklerin tedavisi için iyot içeren preparatların kullanılması tavsiye edilmez (örneğin, Lugol çözeltisi, İyoderin). Yetişkinlerde klorheksidin ile tedavi alkollü içeceklerin kullanımı ile kombine edilmemelidir. Etanol ilacın etkisini arttırır, fakat vücudun aktif maddenin alımına yetersiz yanıt vermesine neden olabilir.

Klorheksidin, on yıllardır patojenlerle savaşmada etkili olduğu kanıtlanmış bir ilaçtır. Kullanımı, tedavi için kullanılan diğer ilaçların etkisini güçlendirmeyi ve hastanın sağlığını iyileştirmeyi mümkün kılacaktır.

Klorheksidin ile inhalasyon yapabilir miyim?

İnhalasyonlar uzun süre üst solunum organlarının iltihaplı hastalıklarının karmaşık tedavisinde kullanılmıştır. Eylemlerinin ilkesi, çeşitli ilaçların buharlarını solumaktır. Bu tedavi yönteminin sağlık için en güvenli ve yan etkilere neden olmadığına inanılmaktadır. Klorheksidin ile inhalasyonlar genellikle doktorlar tarafından reçete edilmez, ancak bu prosedürler mukoza yüzeylerini mükemmel şekilde dezenfekte edebilir ve patojenik mikroflorayı baskılayabilir..

Klorheksidin: tanımı ve tıbbi özellikleri

Klorheksidin biglukonat, sentetik olarak elde edilen ve güçlü antibakteriyel yeteneklere sahip antiseptik bir ilaçtır..

Çeşitli salım biçimleri nedeniyle ürün, tıp, cerrahi, diş hekimliği, KBB-pratiği, doğum, jinekoloji ve diğer alanların çeşitli dallarında uygulanmasını bulmuştur.

Çoğu zaman, ilaç dışarıdan ve rektal olarak uygulanır. Bununla birlikte, başka bir şekilde kullanılabilir - buharlaşmayı solumak. Buhar halinde solunum sistemi içine girme, ilaç, hücrelerin bütünlüğünü ihlal ve ölümlerini provoke, çeşitli patojenik mikroorganizmalar ile başarılı bir şekilde mücadele eder.

Bir madde temelinde yapılan bir çözüm aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • bakterisidal: bakteri yok eder. Soğuk algınlığında kullanılan ilacın yararlı kalitesi. Antiseptik hemen dokulara emilir ve vücuttan uzun süre ekstrakte edilir, bu da günde 1-2 kez bir soluma olarak kullanılmasını mümkün kılar;
 • bakteriyostatik: mikropların çoğalmasını önler;
 • antiviral: ilaç sinüzit, herpes enfeksiyonu, grip bazı türleri de dahil olmak üzere viral patolojileri tedavi eder ve ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi için kullanılır;
 • antifungal: Bu durumda en etkili, seyreltilmemiş solüsyonu kullanın.

Böylece, madde aşağıdaki patojenlere karşı aktiftir:

 • Gram-negatif patojenler, örneğin treponema;
 • grip virüsü;
 • herpetik enfeksiyon;
 • chlamydia;
 • sitomegalovirüs;
 • staphylococcus aureus;
 • streptokok;
 • Ureaplasma;
 • mantarlar;
 • En basit tek hücreli mikroorganizmalar - Trichomonas ve diğerleri.

İlaç gram-negatif bakteri ve mantarlar üzerinde daha az belirgin bir etkiye sahiptir.

Bir nebülizörde klorheksidin ile yapılan inhalasyonlar, enflamatuar sürecin azaltılmasına katkıda bulunur, iç organlara toksik hasar vermeden spazmları etkili bir şekilde rahatlatır..

Prosedür için endikasyonlar

Klorheksidin buharının solunması, hem bir kompresör nebülizörünün yardımıyla hem de ısıtılmış bir çözelti ile bir tank üzerinde gerçekleştirilebilir.. Seanstan önce, nazal pasajların mukustan temizlenmesi gerekir: böylece madde parçacıkları mukoza yüzeylerine daha iyi nüfuz eder ve enflamatuar fenomenleri hızlıca ortadan kaldırır.

İnhalasyondan önce kalın sekresyonların varlığında, nazal sinüslerde seyreltilmiş damlaların damla damla dökülmesi veya burnun bir deniz tuzu çözeltisi ile yıkanması gereklidir.

İlacın ek açıklamaları, uçucu madde olarak kullanımı için tavsiyelerde bulunmaz. Bununla birlikte, birçok uzman çocukluk döneminde bile buhar prosedürlerini önermektedir.

Kompresöre girerken, ilaç bir aerosole dönüşüyor. Tıbbi buharların solunması sırasında, maddenin parçacıkları, nazofarenksin tüm etkilenen bölgelerine ve üst solunum organlarının sorun alanlarına nüfuz eder.

İnhalasyonlar Bir nebülizör yoluyla Klorheksidin, orofarenks ve burun mukoz yüzeylerinde gelişen aşağıdaki hastalık ve iltihaplar için reçete edilir:

 • rinit ve rinit;
 • nazofarenjit;
 • bademcik iltihabı, bademcik iltihabı;
 • sinüzit, sinüzit;
 • larinks iltihabı;
 • Farinkste enfeksiyöz inflamatuar patoloji.

Ek olarak, ilaç bronşit önlenmesi ve akciğerlerin iltihabı için kullanılır.

Klorheksidin lokal etkileri birkaç saat devam eder. Önlenmesi için 3 gün boyunca günde bir kez bir seans yapılması tavsiye edilir. Ancak, herhangi bir tıbbi ürün gibi, kontrendikasyonları vardır. Çözümün sadece doğru kullanımı, yan etkilerden kaçınarak terapötik bir etki yaratacaktır.

Inhalasyon nasıl kullanılır

Hastalığın türüne bağlı olarak doktor, maddenin farklı bir dozunu ve belirli bir çok prosedürü reçete edebilir. İşlem için,% 0.05'lik bir konsantrasyonda bir kemoterapi ilacı klorheksidin bigluconate. Yetişkinlikte, bir ilacın salin ile seyreltilmesi gerekli değildir.

Klorheksidin su ile seyreltilmemelidir. Bu, ajanın bakterisit özelliklerini azaltabilir.

Rinit ile

İlaçlı çiftlerin soğuk ile teneffüs edilmesi burun ile gereklidir.. Yetişkinler için doz, çocuklar için 10 ml'yi geçmemelidir - 7 ml. Ekshalasyon keyfi olmalıdır.

Yetişkin hastalar seyreltilmemiş solüsyonu kullanabilirler. Çocuklukta kullanıldığında bir nebülizör yoluyla inhalasyon için klorheksidin, serum fizyolojik ile seyreltilmelidir.

Genyantrit ile

Sinüzit, ilacın 1-5 oranında sodyum klorür ile ön seyreltilmesini gerektirir.. Soluma, burun yoluyla, ağız yoluyla ekshalasyon yoluyla gerçekleşir. Bir günde en az 3 seans inhalasyon yapılmalıdır.

Eğer maksiller sinüs iltihabı otitis tarafından komplike olursa, solüsyon kullanılmamalıdır: dumanın solunması veya burnun yıkanması sırasında ajan orta kulağa girebilir ve meninge iltihaplanmasına neden olabilir. Ayrıca, ilaç timpanik membranın delinmesi için tavsiye edilmez.

ENT organlarının diğer enfeksiyonları ve inflamasyonu

Öksürük ve burun akıntısı, ağız ve burun yoluyla buharların solunmasını gerektirir.. Nazal pasajlara girerken, ilaç hemen harekete geçer.

Pediatrik uygulamada bu tedavi yöntemi larenjit, bademcik iltihabı, bronş iltihabı, farenjitin giderilmesi için kullanılmaktadır. Bazı durumlarda uzmanlar bunu pnömoni kombinasyon terapisinin bir parçası olarak kullanırlar. Bu hastalıkların tedavisinde, düzgün bir preparasyon kullanılabilir.

İnhalasyon seansları, KBB organlarının ileri enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarından sonra komplikasyonlar için profilaksi olarak faydalı olacaktır..

Çocuklar için inhalasyon

Çocuklukta solunum, solunum yollarındaki her türlü iltihaplanma olaylarıyla mücadele etmenin en güvenli yoludur.. Evde yapılan bu tür fizyoterapi, çocukların sevmediği burnu yıkamak için mükemmel bir alternatif olabilir.

Öncelikle çocuğun burun boşluğunu birikmiş mukusdan salıvermesi önerilir. Bu, madde parçacıklarının üst organların mukoza zarlarında daha kolay yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Klorheksidin kullanarak, patojenik mikropların, virüslerin ve bakterilerin çoğalmasını ve aynı zamanda hızlı bir şekilde soğuk algınlığından kurtulabilirsiniz.

Soluma en iyi yemekten 1 saat sonra yapılır.. Seans sırasında konuşmayın. İşlemden sonra bir saat yememelisiniz ya da halka açık yerleri ziyaret etmemelisiniz.

Günde gerekli prosedür sayısı ve ilacın seyreltilme oranı, ilgili hekim tarafından belirtilecektir. Çoğu zaman, madde 1: 1 oranında sodyum klorür ile seyreltilir.

Bazı durumlarda, örneğin, mantarları bastırmak için, ajan seyreltilmemiş bir biçimde kullanılır. Bakteri enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak için, solüsyon 1: 5 oranında sodyum klorür ile birleştirilmelidir. Prosedür günde 2-3 kez gerçekleştirilir.

Bazı pediatristler, 7 yaşın altındaki çocuklara ilaca inhalasyon seansları yapmamalarını tavsiye etmektedir.

Hamilelik ve emzirme döneminde

Madde, yerel eylem ilaçları grubuna aittir. ancak Hamile bir kadının vücudu üzerindeki etkisi ve gelişmekte olan bir fetus tam olarak anlaşılamamıştır..

Maddenin iç organlar üzerinde toksik bir etkisi olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, çocuk sahibi olma sırasında ancak olası riskleri ve faydaları karşılaştıracak olan hekimin tavsiyesi üzerine kullanılabilir.

İlaveten, ilacın anne sütüne nüfuzu hakkındaki veriler mevcut değildir. Bu nedenle laktasyon sırasında, inhalasyonlar ekstrem vakalarda gerçekleştirilir veya kanıtlanmış güvenlikli ilaçlarla kompleks tedavi ile değiştirilir.

Kontrendikasyonlar

Soluma seanslarını seçerken, sadece buhar prosedürlerinin kendileri için değil aynı zamanda ilaca karşı bireysel tepkisini de göz önünde bulundurarak olası hoşgörüsüzlüğü hesaba katmak önemlidir.

İnhalasyon için bir çözelti olarak Klorheksidin kullanımı yasaktır:

 • 12 aylıktan küçük çocuklar;
 • hastanın aktif maddeye karşı bir hoşgörüsüzlüğü varsa;
 • işitsel zara zarar ile;
 • alınan kafa yaralanmalarında;
 • yüksek sıcaklıkta;
 • orta kulak iltihabından kaynaklanan komplikasyonlar ile;
 • Gebelik döneminde ve emzirme döneminde.

Ayrıca, dikkatli bir kişi bir bronşiyal astım tespitinde maddenin inhalasyon uygulamasını gerektirir.

Çoğu zaman, ilaca bireysel aşırı duyarlılık, aşağıdaki semptomlarla ifade edilir:

 • cilt döküntüleri, kaşıntı hissi;
 • sık hapşırma;
 • göz proteinlerinin kızarıklığı;
 • nazal mukusun oluşumu;
 • hastalığın artan belirtileri.

İnhalasyon prosedürlerinin uygulanmasından önce, ilacın cilde uygulanması gereklidir. Eğer bir saatin çeyreğinden sonra olumsuz bir tepki olmazsa, seans korku olmadan yapılır..

Sıvı içeriye girdiğinde, mide yıkamak ve örneğin aktif kömür gibi bir enterosorbent içmek gereklidir. Madde vizyon organlarına girerse, bol su ile yıkanmalıdır.

Olumsuz reaksiyonlar

Kendi kendine ilaç tedavisi ve ilacın kontrolsüz kullanımı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir:

 • nazofarenkste yanma hissi. Bu reaksiyonlar genellikle 30 dakika içinde kendi kendine geçer;
 • diş minesinin kararması. Bu semptom, ilacın partikülleri, bazı buharlı cihazlarda yanlış monte edilmiş bir program nedeniyle biriktiğinde ortaya çıkar. Plak diş kliniğinde ya da özel çalkalayıcı yardımıyla çıkarılabilir;
 • mukoza yüzeylerinin kuruması. İstenmeyen etki, burun boşluğu salinine veya bir deniz tuzu çözeltisine bırakılarak çıkarılabilir.

İnhalasyon seansını alkollü içkiler ile birleştirmemeli ve ilacı iyot içeren ilaçlarla birleştirmemelisiniz..

Nazofarenksin enfeksiyöz ve enflamatuar patolojileri için inhalasyon prosedürlerinin yararları uzun zamandan beri kanıtlanmıştır. Klorheksidin - antiseptik ve bakterisit özellikleri olan evrensel bir ilaç, çocuklukta bile tolere edilebilir. Bununla birlikte, başka herhangi bir ilaç gibi, bu çözüm, dikkatli bir dikkat, önerilen dozlara uyulmasının yanı sıra bir tıp uzmanı ile ön istişare gerektirir.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Bir nebulizatör ile klorheksidin ile inhalasyon

İnhalasyonlar, nazal mukoza, boğaz, lenfoid faringeal halkanın enflamatuar süreçlerinin kombinasyon tedavisinde kullanılır. Bu, nemlendirilmiş ılık havanın solunmasına veya iltihaplanma, ağrı, bakteri ve toz partiküllerinden solunum yolunun temizlenmesinde kullanılan ilaçların solunmasına dayanan bir prosedürdür.

İlaç firmaları tarafından temsil edilen çok çeşitli ilaçlar, hareket mekanizmasına bağlı olarak doğru ilacı seçmenize izin verir. Enflamatuar süreçlerde kullanılan etkili araçlardan biri Klorheksidin'dir. Yetişkinler ve çocuklar tarafından kullanılabilir. Bir nebülizör kullanılarak inhalasyon yoluyla preparasyonun uygulanması, ayrıca bu prosedürün endikasyonları ve kontrendikasyonları makalede tartışılmıştır.

Ne tür bir ilaç?

Klorheksidin, altı yıldır kullanılmaktadır ve 60'dan fazla farmasötik şirket tarafından üretilmektedir. Bu süre boyunca, çözüm, bakteriyel, mantar ve viral patojen mikroflora ile savaşan etkili bir antiseptik olarak kendini kanıtladı.

Klorheksidin biglukonat (bu formda preparat üretilir), yalnızca harici kullanım için kullanılan, klor içeren biguanid türevidir. Çözeltiye ek olarak, krem, jel ve yamalar şeklinde de mevcuttur.

Kullanım talimatları, Klorheksidin temelinde hazırlanan aşağıdaki çözüm önerilerini göstermektedir:

 • bakteriyostatik (bakteri üremesini engeller) - hazırlanan çözeltinin herhangi bir konsantrasyonunda kendini gösterir;
 • bakterisidal (mikroorganizmaların ölümüne neden olur) - hazırlanan çözelti,% 0.01'in üzerinde bir konsantrasyona sahip olmalı, oda sıcaklığına sahip olmalı ve etkilenen bölgede en az 1 dakika boyunca hareket etmelidir;
 • fungisidal (mantarların ölümüne neden olur) - üretilen solüsyon en az% 0.05'lik bir konsantrasyona, oda sıcaklığına sahip olmalı ve yaklaşık 10 dakika süreyle patojen üzerinde hareket etmelidir;
 • virucidal (virüsleri yok eder) - çözelti% 0.01-1 aralığında bir konsantrasyona sahip olmalı ve sporları yok etmek için sıcak bir duruma ısıtılmalıdır.

Mikroorganizmalara karşı mücadele

İlaç aşağıdaki patojenik mikroorganizmalara karşı etkilidir:

Klorheksidin, bir patojenik hücrenin yüzeyinde bulunan fosfat grupları ile temas eder. Bu, ozmotik dengenin ihlaline, hücrenin bütünlüğüne ve ölümüne yol açar.

Inhalasyonlar için Klorheksidin kullanımı Endikasyonları

İlacın talimatlarına göre, inhalasyon yoluyla uygulama için kullanımı belirtilmemiştir, ancak, uzun yıllar doktora uygulaması böyle bir prosedürün etkinliğini kanıtlamıştır ve bu tür inhalasyonların çocuklar için bile yapılmasına izin vermektedir. Solunduğunda, aktif madde partikülleri burunda mukoza zarına, üst ve alt solunum yollarına girer, orada yerleşir.

Solüsyon aşağıdaki şartlar altında çocuklar ve yetişkinler tarafından inhalasyon için kullanılabilir:

 • rinit - burun boşluğu mukozasının inflamatuar süreçleri;
 • rhinopharyngitis - ağız ve nazofarenks mukozasının iltihabı;
 • sinüzit ve diğer sinüzit - sinüs sinüslerinin inflamatuar süreçleri;
 • larenjit - larinksin iltihabı ile birlikte bir hastalık;
 • bademcik iltihabı (angina) - bademciklerin birincil yenilgisi ile lenfoid faringeal halkada ortaya çıkan bir inflamatuar doğanın patolojik bir süreci;
 • tracheitis - faringeal hastalık;
 • burun, üst solunum yolu, bronşit, zatürre enflamatuar süreçlerin önlenmesi.

Nebulizatör prensibi

Bir nebülizör, bir aerosol haline sıvı çözeltileri bölme özelliğine sahip olan ve bunları dağılmış parçacıklara ayıran, inhalasyon için geliştirilmiş bir cihaz anlamına gelir. Böyle bir cihaz evde kullanılabilir, hem yetişkinler hem de çocuklar için uygundur.

En pratik sıkıştırma nebülizörü oldu. Çalışması kolaydır, özel kullanım becerileri gerektirmez, işlenmesi kolaydır. Cihaz, sıvı ilacın alıcı odaya döküldüğü bir sıkıştırma cihazına sahiptir, aynı zamanda ısıtmadan bir aerosole dönüşür.

İlacın ısıtılmaması nebülizörün önemli özelliklerinden biridir. Bu, inhalasyonların yetişkinler ve çocuklar için, hatta vücut ısısında bile yapılabileceği anlamına gelir. Isı ve nem inhalasyonlarını gerçekleştirmek için hiperterminin kontrendikasyon olduğunu hatırlamak önemlidir.

Inhalasyonlar nasıl yapılır

Bu aktif madde homojen bir mukoza üzerinde biriken müdahale gibi burun işlem öncesi, biriken balçık ve kuru kabuklar temizlenmelidir. Gerekirse, vazokonstrüktif damlalar kullanabilir veya burnu zayıf bir deniz tuzu çözeltisiyle yıkayabilirsiniz.

rinit

Nebülizör yoluyla inhalasyona ilacın burun içinden solunması eşlik etmelidir. Ekshalasyon burun veya ağız yoluyla yapılabilir. Kullanılan ilacın miktarı yetişkinler için 10 ml ve çocuklar için 5-7 ml'yi geçmemelidir.

İlaç% 0.05'lik bir konsantrasyonda salındığı için, prosedürün oranı doktor tarafından belirlenir. Yetişkinler seyreltilmemiş solüsyonu kullanabilir, çocuklar Klorheksidin, yaşa ve enfeksiyon türüne bağlı olarak boşanmalıdır. (1 ml tuzlu su, 5 ml) 5: mantar doğal süreçler konsantrasyonundaki değişiklikleri gerektirmeyen, bakteriyel mikroorganizmalar izinlerinin yok 1 oranlarda kullanılır.

Bir nebülizör yoluyla inhalasyon yetişkinler tarafından günde 2-3 kez yapılabilir. Çocuklara, prosedürlerin sayısı çocuk doktoru tarafından reçete edilir.

antritis

Paranazal sinüslerin inflamatuar süreçleri, bir kural olarak, bakteriyel bir karaktere sahiptir. Nebulizer ile inhalasyonlar yürütmek, aşağıdaki kurallara uymak önemlidir:

 1. Ekshalasyon ve inhalasyon sadece burun yoluyla gerçekleştirilir.
 2. Seyreltilmiş ilaç kullanın (1: 5 tuzlu su çözeltisi ile).
 3. Günlük en fazla 3 kez.
 4. Soluma etkinliğiyle, bir seans durulama ile değiştirilebilir.
 5. Kulak iltihabı veya timpanik membran perforasyonu durumunda, ciddi komplikasyonlar olasılığı nedeniyle prosedür kontrendikedir.

Üst solunum yolu iltihabı ve öksürük

Seyreltilmemiş Klorheksidin (% 0.05'lik bir eczane konsantrasyonunda) kullanabilirsiniz. İnhalasyon ve ekshalasyon, hem "ass" inflamatuar sürecinin seviyesine bağlı olan hem burun içinden hem de ağızdan yapılabilir. İlaç sadece hastalıkların tedavisi için değil, aynı zamanda patolojik süreçlerin ortaya çıkmasının önlenmesi için de kullanılır.

Bir nebülizör yoluyla inhalasyon yoluyla bile klorheksidin'in kabul edilemez olduğu birçok durum vardır. Bunlar şunları içerir:

 • aktif maddeye bireysel aşırı duyarlılık;
 • 1 yaşın altındaki çocuklar;
 • timpanik membranın delinmesi;
 • kraniocerebral travma;
 • karmaşık otitis media;
 • çocuğun taşıdığı dönem;
 • emzirme (hamilelikte olduğu gibi, kullanım imkanı, ilgilenen hekim ile bireysel olarak tartışılmaktadır).

İnhalasyon uygulaması, hastada bronşiyal astım varlığında yapılmaz.

Self-ilaç Klorheksidin ve kontrolsüz kullanımı yan etkilerin gelişmesine yol açabilir. Hasta, burun ve boğazın mukoza zarında rahatsızlık ve yanma hissinden şikayet edebilir. Küçük rahatsızlık, ek müdahale gerektirmez ve işlemden sonra 15-30 dakika içinde kendi kendine geçer. Daha uzun süreler, ilacın geri çekilmesini ve bir uzmanla görüşmeyi gerektirir.

Bir başka hoş olmayan an, dişler üzerinde karanlık bir plağın ortaya çıkması olabilir. Bu, nebulizatörde yanlış görüntülenen programdan kaynaklanmaktadır. Dağılmış parçacıklar ağız boşluğuna girer ve yerleşir. Böyle bir plak diş kliniğinde ya da çelatlama çinko içeren çalkalayıcılar kullanılırken çıkarılır.

İlaç nebülizör yoluyla verildiğinde, mukoza zarlarının kuruluk gelişimini provoke etmek mümkündür. Böyle bir tezahür, bir burun salin veya deniz suyu ile aşılanarak yok edilir.

Bununla birlikte, klorheksidin, herhangi bir ilaç gibi, alerjik reaksiyon gelişmesine neden olabilir. Devlet tezahürleri şöyledir:

Bir nebulizer ile inhalasyondan önce, ilacın aktif maddesine karşı bireysel duyarlılığı kontrol edebilirsiniz. Gerekirse, tedavi ve profilaktik kurumlarda veya evde böyle bir prosedür gerçekleştirilir. Evler küçük çizikler Lanseti yaptıktan sonra cilde uygulanır hastaneler uyuşturucu, bilek (en ince deri kapak ile yer) için fon damla uygulanır. 10-15 dakika sonra sonucu değerlendirin. Hiperemi, kaşıntı, yanma, papüller görünümü durumunda Klorheksidin kontrendikedir.

Hamilelik Kullanımı

İlaç "B" grubuna aittir. Bu, bir çocuğun yalnızca bir uzmanın sıkı denetimi altında kaldığı süre boyunca kullanılabileceği anlamına gelir. Laktasyon döneminde, Klorheksidin'in istenmeyen kullanımı, anne sütü bileşimi üzerindeki etkisini yeterince araştırılmamıştır.

Antiseptik çocukların erişemeyeceği yerlerde tutulmalıdır. İç kullanımı hemen gastrik lavajı ve ardından aktive edilmiş odun kömürü kullanımını gerektirir. Göze veya diğer mukoza zarlarına önemli miktarda bir çözelti geldiğinde, bol miktarda akan su ile yıkanmalıdır.

İnhalasyon yoluyla uygulama için maddenin seyreltilmesi, eczaneden satın alınabilen fizyolojik salin kullanımını gerektirir. Kaynamış suyla seyreltiniz ya da akan su kullanmak yasaktır. Bu durumda, çözeltinin bakterisit özellikleri azalır.

Paralel olarak bademciklerin tedavisi için iyot içeren preparatların kullanılması tavsiye edilmez (örneğin, Lugol çözeltisi, İyoderin). Yetişkinlerde klorheksidin ile tedavi alkollü içeceklerin kullanımı ile kombine edilmemelidir. Etanol ilacın etkisini arttırır, fakat vücudun aktif maddenin alımına yetersiz yanıt vermesine neden olabilir.

Klorheksidin, on yıllardır patojenlerle savaşmada etkili olduğu kanıtlanmış bir ilaçtır. Kullanımı, tedavi için kullanılan diğer ilaçların etkisini güçlendirmeyi ve hastanın sağlığını iyileştirmeyi mümkün kılacaktır.

Klorheksidin, popüler ve güvenli bir antiseptiktir.

Üst solunum yollarının enfeksiyöz hastalıklarında nebülizör yoluyla inhalasyonlar yapmak için sinüzit ve sinüzitte burun sinüslerini yıkamak için kullanılır. Mukoza zarını ve cildi dezenfekte etmek için en eski geleneksel ilaçlardan birini ifade eder.

Antiseptik geçen yüzyılın ellili ortalarında İngiliz bilim adamları tarafından keşfedildi. Bu hikaye, kilanların değiştirilmesi için antimalarial ilaçların araştırılmasıyla yakından ilgilidir. Sentezleyici kimyasal bileşikler, farmakologlar, 4 yıl sonra, Klorheksidin biglukonat olarak İngiltere'de kayıtlı olan yeni bir antiseptik madde formülü elde etmeyi başardılar.

Tıpta uygulama

Bugün, sağlık çalışanları ilacı tüm alanlarda kullanıyor. Bu sentetik bileşik stafilokok ve streptokoklara karşı mücadelede aktif olduğu için dıştan veya rektal yoldan uygulandığında eşit derecede etkilidir. Daha az ölçüde, mantar enfeksiyonu ve gram negatif floranın direnci tanımlanmıştır. Bu nedenle, sinüs iltihabının akut ve kronik formları için nebülizör yoluyla inhalasyon sadece bir doktor tarafından reçete edilir. Yetişkinler ve çocuklar için prosedürü yapabilirsiniz.

Virüslere karşı

Çare ayrıca, bu tür etiyolojinin sinüziti için inhalasyonlar da dahil olmak üzere viral enfeksiyonların tedavisi için bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Klorheksidin, cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi için herpes, bazı influenza, sinsityal enfeksiyon formlarında kullanılır.

bakterisit

Çocuklarda soğuk algınlığına faydalı ilacın bir başka şaşırtıcı özelliği, patojenlerin burun mukozasına "yapışmasını" önleme kabiliyetidir. Bu, virüsün bir çocuktan diğerine hava yoluyla bulaşan damlacıklar tarafından iletildiği bir zamanda ortaya çıkar.

Solüsyonun özelliklerinden dolayı, burunda, bakterilerin büyümesini ve virüslerin gelişmesini engelleyen bir film oluşur. Ek olarak, Klorheksidin, dokulara anında emilen, ancak yavaş yavaş vücuttan atılan bir antiseptiktir. Bu, çocuklara inhalasyon için kullanmanın bir başka artı. Etkisi uzun olduğundan, tekrarlama prosedürlerinin sıklığını azalttığı için, burun, deniz tuzu veya salin vakalarında olduğu gibi, günde bir kez soğuk ile yıkanır. Gerekli olan tek şey doğru konsantrasyon.

soluk alma

Prosedür için, bir kompresör nebülizör seçmek daha iyidir. İnhalasyon için bir çözelti olarak Klorheksidin kullanımı rinit, sinüzit ve sinüzit ile mümkündür. Tedavi için parçacık büyüklüğü 10 um'den az olmamalıdır. Bu kriter önemlidir - maddenin küçük parçacıkları nazofarenksin sorunlu enfekte bölgelerine hızlıca ulaşır. İşlem, burun mukus birikmesi ve donmuş kabuklardan temizlendiğinde gerçekleştirilir. Viskoz bir kıvamın boşaldığı durumlarda, solumadan önce, damla damla su ile inceltilir veya hafifçe tuzlu su ile burun yıkanır.

rinit

Solunum yoluyla rinit veya sinüzit tedavisinde, çözelti partikülleri solunur ve sadece burun boyunca dışarı çıkar. Bir nebulizatör için ilacın hacmi yetişkinler için 10-15 ml ve çocuklar için 5-7 ml'den fazla değildir. Prosedürler günde 2-3 kez gerçekleştirilir. Çocuklar burnunu klorheksidin solüsyonları ile yıkarlar ve inhalasyonları günde sadece 1 kez sadece çocuk doktorunun izni ile yıkarlar.

antritis

İlaç, antimikrobiyal ve antiviral özellikler nedeniyle diş hekimliğinde ve kulak burun boğazında kullanıldığından, diş etlerinin ve dişlerin iltihaplanmasına karşı ortaya çıkan maksiller sinüslerin inhalasyon tedavisinde de kullanılmaktadır. Prosedürler için, aerosol partiküllerini burun içinden soluyarak ve ağız ile ekshalasyon yaparak çözeltinin minimum konsantrasyonunu seçin. İnhalasyonlar günde 2-3 kez gerçekleştirilir. İlk prosedürler hastanın onarıldığına inanmak için gerekçeleri varsa, bir inhalasyon seansı nazal yıkama ile değiştirilir.

Genyantritis orta kulak iltihabı verdiyse ve hastada timpanik membranın perforasyonu varsa, Klorheksidin kategorik olarak kullanılmamalıdır. Solunduğunda veya yıkarken, madde orta kulağın boşluğuna girebilir ve beynin en güçlü iltihaplanmasına neden olabilir.

Öksürük karşı

Üst solunum yolu hastalığı olan öksürük ve burun akıntısını tedavi etmek için suda% 0.05'lik bir klorheksidin çözeltisi kullanılır. Bu terapi etkilidir ve küçük çocuklarda bile gösterilir, çünkü antiseptik hızla burun içine nüfuz eder ve anında hareket eder. Çocuk hekimleri ilacı larenjit, bademcik iltihabı, bronşit veya farenjit tedavisi için kullanırlar. İstisnai durumlarda, doktor karmaşık pnömoni tedavisi olan çocuklar için bir çare önerir.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

İlacın dış kullanımı yan etkilere neden olmaz ve Klorheksidin ile lokal tedaviden farklı olarak kontrendikasyonları yoktur.

Dikkat:

 • Burun ve ağız boşluğuna girdiğinde burun ve inhalasyon, rahatsızlık ve hafif yanma hissi yıkarken nazofarinkste hoş olmayan duyumlar. İhtiyacınız olmayan bir şey ile yapın - 5-10 dakika sonra kendi kendine gider.
 • İnhalasyonlarda, parçacıkların gerekli büyüklüğü nebülizatörde gösterilmediğinde, aerosol dişlere kahverengi veya siyah olarak boyayarak ağız boşluğuna girer. Plak diş ofisinde veya çelatlama çinko dahil olmak üzere durulama yardımıyla çıkarılır.
 • Nebulizatördeki klorheksidin, mukoza zarının kurumasını provoke eder. Sinüzit veya sinüzitin tedavisinde burun içine girerek, solüsyon salgıların artmış viskozitesi ve zayıf drenaj nedeniyle böyle bir semptom verir. Burnu deniz suyu veya tuzlu su ile tedavi ederek sorunu çözün. Konsantrasyon ve hastanın frekansı duyumlara bağlı olarak bağımsız olarak seçer.

Klorheksidin, herhangi bir antiseptik gibi, alerjik reaksiyona neden olabilir, bu nedenle ilk kontrendikasyon, bireysel intoleransıdır. Hem yetişkinler hem de çocuklara, bir nebülizör yoluyla ilk inhalasyon seansından önce alerji testi yaptırmaları tavsiye edilir. Bunu yapmak için, mukoza zarına bir damla ilaç uygulayın ve reaksiyonu gözlemleyin.

İlacını yutmayın. Eğer bu olursa yemek borusu, mide ve bağırsakları bol miktarda su ile yıkayınız ve 10-15 tablet aktif kömür içtiniz.

Yan etkiler arasında deri döküntüleri, kaşıntı, alerjik dermatit veya kurdeşen bulunur. Vücudun böyle bir reaksiyonu, bir doktora danışmaksızın ilacın aşırı dozlanması ve kendi kendine tedavi ile ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda yapılması gereken prosedürler önerilmez, ancak kaşıntı veya ödemin başlangıcında artma ile kliniğin acilen yardımına başvurulmalıdır.

Hastanın ateşi varsa veya kronik akciğer hastalıkları varsa (bronşiyal astım) inhalasyonlar uygulanmaz.

Hamilelikte

Gebe kadınlarda ilacın artan aktivitesinden ötürü, bir nebulizatörde bir soğuk veya bronşitin tedavi edilmesinin ve doğmamış çocuğun sağlığına zarar verip vermeyeceğinin sorusu sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Klinik çalışmalar doğrulamakta - fetusu etkileyen özellikler üzerindeki ilaç "B" kategorisine girmektedir. Bu, hamile bir kadının ürünü hem harici hem de yerel kullanım için kullanabileceği, ancak sadece doktorun gözetimi altında ve dikkatli bir şekilde kullanabileceği anlamına gelir. Bilimsel olarak, ilacın anne sütü bileşimi üzerindeki etkisi haklı değildir, bu nedenle, emzirme döneminde klorheksidin kullanılması tavsiye edilmez.

İlaçları çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Bir çözüm varsa, cildi, ağız bölgesini veya gözleri durulayın. Ve unutmayın - tedavi için gerekli konsantrasyon ve prosedür sıklığı sadece doktor tarafından reçete edilir.

12 Eylül 2017

Doktorlar klorheksidin ile inhalasyonların sadece yetişkinlere değil, aynı zamanda küçük hastalara da önerilebileceğine inanırlar. Bu prosedür, karmaşık bir terapinin bir parçası olarak solunum yollarının mukozasının iltihabı için reçete edilir. Bu durumda, enflamatuar süreçler dağıtımda sınırlıdır ve hava yolları temizlenir. Solunması - Buharların tıbbi maddelerle inhalasyonu, özellikle teşhis, yaş, hastanın bireysel özellikleri temelinde seçilir.

İlaç klorheksidin ile inhalasyonlar

Klorheksidin, bakteri, mikrop ve stafilokok ve streptokok dahil olmak üzere diğer patojenlerle savaşmak için bir antiseptiktir. Bu ilaç neredeyse hiç yan etkisi olmayan harici kullanım içindir. İnhalasyon için bir ilaç olarak, olası kontraendikasyonlara dikkat etmeniz gereken yerel tedavi üretir.

Antiseptik parçacıklar mukoza solunum yoluna yerleşir ve iyileşme etkisi sağlar. Çözelti rinit, rinoparenjit, tracheitis, sinüzit, larenjit ile tedavi edilir. Enflamasyon tedavisi için klorheksidin etkin kullanımı ile, yaş neredeyse alakasız. Yetişkinler ve çocuklar için uygundur.

Bazı benzer cihazlarda, ilaç maddesinin partikül büyüklüğünü kontrol etmek mümkündür. Bu durumda, problem alanına en iyi şekilde ulaşan yaklaşık 10 mikron olmalıdır. Herhangi bir tipte teneffüs etmeden önce, mukus burnunuzu temizlemelisiniz, ya da durulayınız. Bu, etkinin uygun etkinliğini sağlayacaktır. Maddenin parçacıklarının engellenmesi, iltihapla savaşmak için mukozaya yerleşir.

Dikkat lütfen! Bir nebülizör tarafından teneffüs edilmesi yetişkin bir kişi günde üç kez yapabilir. Bu prosedür sıklığında bir artış tavsiye edilmez.

Çeşitli hastalıklar için inhalasyon

Bir nebülizör cihazı ile klorheksidin inhalasyonları, hastalığın teşhisine bağlı olarak, biraz farklı yöntemlerle gerçekleştirilir.

 • Rinit ilacı burun içinden solunduğunda ve ekshalasyon keyfi olarak yapılır. Yetişkin hastalar için klorheksidin dozu 10 ml'den fazla olmamalıdır. Prosedür sırasında prosedürün 7 ml'ye kadar maddesi alınabilir. Klorheksidin biglukonat (örneğin ilacın ilaç adıdır)% 0.05'lik bir konsantrasyonda üretilir. Prosedür için oranlar doktor tarafından belirlenmelidir.
 • Genyantrit, çoğu zaman bakteriyel bir doğaya sahip olan burun sinüslerinin iltihaplanmasıdır. Bir nebulizatörde klorheksidin ile yapılan inhalasyonlar, sadece burun içinden solunarak ve ekshalasyon ile gerçekleştirilir. İlaç 1: 5 oranında salin içinde seyreltin. Gün 3'e kadar prosedür gerçekleştirilir.
 • Üst solunum yollarında öksürük ve iltihaplanma olduğunda, klorheksidin biglukonat, eczane konsantrasyonunda (% 0.05) ve ayrıca soğuk algınlığının giderilmesinde kullanılır. Hangi bölgelerin iltihaplandığına bağlı olarak, ağız veya burun içinden nefes alın. Bazen tedavi pnömoni için karmaşık bir tedavinin bir parçası olarak reçete edilir. Önleme de yararlıdır.

Çocuklar için nebülizörde inhalasyonlar

Her şeyden önce, ilaç çocuğun erişemeyeceği yerde tutulmalıdır. Alışılmış şekilde (tencere kullanarak) veya çocuklara nebulizatör içinde bir seans yapmak farklı değildir, her yaş için aynıdır. Kurallar aşağıdaki gibidir.

 • Nebülizörlü veya nebulizatörler olmadan bir çözelti ile işlemler, daha önce değil, yemeklerden 1 saat sonra yapılır. Konuşma. Daha sonra, 1 saat boyunca dışarı çıkmayın ve yemeyin.
 • Günlük prosedür sayısı ve biglukonat klorheksidinin oranı bir çocuk doktoru tarafından reçetelenir. Çocuğa ilaç genellikle 1: 1 oranında fizyolojik çözelti ile seyreltilir.
 • Enfeksiyon derinliğine bağlı olarak sakin veya derin nefes alın.

Önemli! Çocuğun duygusal olarak hazırlanması, prosedürü gerçekleştirememesi, sinir durumunda olması gerekir. Bir nebülizör yoluyla inhalasyona başlamadan önce, seansın her aşamasında neyi ve nasıl yapması gerektiğini açıklamalıdır.

Olası kontrendikasyonlar

Oldukça makul bir soru var: Bu ya da bu durumda inhalasyon yapmak mümkün olup olmadığı? Prosedürlerin uygulanmasında önemli olan bir husus, hem solunum yolunun buhar tedavileri hem de maddelere reaksiyon için kontrendikasyon olmamasıdır. Örneğin, sinüzit otitis media ile birlikte ortaya çıkarsa veya timpanik membran perforasyona sahipse, komplikasyonlar mümkündür. Bu, inhalasyon tedavisi yöntemlerinin atılması gerektiği anlamına gelir.

Bir nebülizör ile veya onsuz prosedür aşağıdaki durumlarda da yasaktır.

 • Ilaca bireysel reaksiyon bir alerjidir.
 • 1 yıl önce yaş.
 • Artan sıcaklık.
 • Kranyoserebral travmanın varlığı.
 • Hamilelik (sadece bir doktorun sıkı gözetimi altında) ve beslenme.
 • Bronşiyal astım.

Doz ve inhalasyon tedavisinin sırası bir doktor tarafından reçete edilir. İlacın kontrolsüz kullanımı aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir.

 • Tedavi edilen mukoza burun, pharynx üzerinde yanma görünür. Bu fenomen yarım saat sonra kendini gösterir. Rahatsızlık hissi devam ederse, ilacı kullanmayı bırakmanız gerekir.
 • Dişlerdeki koyu plak, inhalasyonlar sırasında cihazın yanlış monte edilmiş bir programından dolayı çökmekte olan parçacıkların sonucudur. Çinkolama çinko ile bir durulama yardımcısı uygulamak gereklidir.
 • Nebulizatör kullanımı ile kuru mukoza zarları oluşabilir. O zaman burnunuzdaki fizyolojik solüsyonu kazmanız gerekir.
 • Vücudun negatif reaksiyonunu dışlamak için ilacı iyot ve alkol içeren ilaçlarla birleştirmeyin.

Ayrıca aşağıdaki reaksiyonlarda klorheksidine "hayır" demek, bireysel hoşgörüsüzlüğün göstergesidir.

 • Deride kaşıntı, kaşıntı.
 • Hastalığın artmış semptomları, burun akıntısı.
 • Hapşırma.
 • Göz bölgesinde kızarıklık.

Evde veya tıbbi bir kurumdaki prosedürlerden önce ilaca alerji (bireysel reaksiyon) olmadığı kontrol edilmelidir. İlk durumda, bileğe bir damla uygulanır. İkincisi, reaksiyon kazıyıcı tarafından yapılan bir çizik ile kontrol edilir. 15 dakika sonra bir reaksiyon tespit edilirse, bu ilaçla inhalasyon önlemleri alınmaz.

Dikkat lütfen! Madde içeri girerse, mide durulayın ve aktif kömür alın. Ürün göze kaçtıysa, vizyon organları akan su ile yıkanır.

İnhalasyonlarda klorheksidin nasıl geliştirilir

Yetişkinlerin bu ilacı sulandırmasına gerek yoktur. Çocuğa oran, enfeksiyonun tipine ve yaşa bağlı olarak belirlenir. Fungal mikroflora ilacı yok etmek için ilaç seyreltilmemiştir. Ve bakteri ile mücadelede, ilacı 5 ml salin içinde 1 ml'ye seyreltmek mümkündür.

Bu antiseptik hemen etkilenen dokulara emilir, ancak vücuttan yavaşça çıkarılır ve bu da kalıcı bir etki sağlar. Bu, günde 1 defaya kadar olan prosedürlerin sayısını azaltmanızı sağlar. Bu durumda ana görev, maddenin konsantrasyonunun doğru seçilmesidir.

Dikkat lütfen! İlaç nasıl ekilir? Bunun için sadece eczacılığa satılan fizyolojik salin kullanılır. Haşlanmış veya başka su bakterisidal özellikleri azaltır.

İnhalasyonlar uzun süre üst solunum organlarının iltihaplı hastalıklarının karmaşık tedavisinde kullanılmıştır. Eylemlerinin ilkesi, çeşitli ilaçların buharlarını solumaktır. Bu tedavi yönteminin sağlık için en güvenli ve yan etkilere neden olmadığına inanılmaktadır. Klorheksidin ile inhalasyonlar genellikle doktorlar tarafından reçete edilmez, ancak bu prosedürler mukoza yüzeylerini mükemmel şekilde dezenfekte edebilir ve patojenik mikroflorayı baskılayabilir..

Klorheksidin: tanımı ve tıbbi özellikleri

Klorheksidin biglukonat, sentetik olarak elde edilen ve güçlü antibakteriyel yeteneklere sahip antiseptik bir ilaçtır..

Çeşitli salım biçimleri nedeniyle ürün, tıp, cerrahi, diş hekimliği, KBB-pratiği, doğum, jinekoloji ve diğer alanların çeşitli dallarında uygulanmasını bulmuştur.

Çoğu zaman, ilaç dışarıdan ve rektal olarak uygulanır. Bununla birlikte, başka bir şekilde kullanılabilir - buharlaşmayı solumak. Buhar halinde solunum sistemi içine girme, ilaç, hücrelerin bütünlüğünü ihlal ve ölümlerini provoke, çeşitli patojenik mikroorganizmalar ile başarılı bir şekilde mücadele eder.

Bir madde temelinde yapılan bir çözüm aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • bakterisidal: bakteri yok eder. Soğuk algınlığında kullanılan ilacın yararlı kalitesi. Antiseptik hemen dokulara emilir ve vücuttan uzun süre ekstrakte edilir, bu da günde 1-2 kez bir soluma olarak kullanılmasını mümkün kılar;
 • bakteriyostatik: mikropların çoğalmasını önler;
 • antiviral: ilaç sinüzit, herpes enfeksiyonu, grip bazı türleri de dahil olmak üzere viral patolojileri tedavi eder ve ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi için kullanılır;
 • antifungal: Bu durumda en etkili, seyreltilmemiş solüsyonu kullanın.

Böylece, madde aşağıdaki patojenlere karşı aktiftir:

 • Gram-negatif patojenler, örneğin treponema;
 • grip virüsü;
 • herpetik enfeksiyon;
 • chlamydia;
 • sitomegalovirüs;
 • staphylococcus aureus;
 • streptokok;
 • Ureaplasma;
 • mantarlar;
 • En basit tek hücreli mikroorganizmalar - Trichomonas ve diğerleri.

İlaç gram-negatif bakteri ve mantarlar üzerinde daha az belirgin bir etkiye sahiptir.

Bir nebülizörde klorheksidin ile yapılan inhalasyonlar, enflamatuar sürecin azaltılmasına katkıda bulunur, iç organlara toksik hasar vermeden spazmları etkili bir şekilde rahatlatır..

Prosedür için endikasyonlar

Klorheksidin buharının solunması, hem bir kompresör nebülizörünün yardımıyla hem de ısıtılmış bir çözelti ile bir tank üzerinde gerçekleştirilebilir.. Seanstan önce, nazal pasajların mukustan temizlenmesi gerekir: böylece madde parçacıkları mukoza yüzeylerine daha iyi nüfuz eder ve enflamatuar fenomenleri hızlıca ortadan kaldırır.

İnhalasyondan önce kalın sekresyonların varlığında, nazal sinüslerde seyreltilmiş damlaların damla damla dökülmesi veya burnun bir deniz tuzu çözeltisi ile yıkanması gereklidir.

İlacın ek açıklamaları, uçucu madde olarak kullanımı için tavsiyelerde bulunmaz. Bununla birlikte, birçok uzman çocukluk döneminde bile buhar prosedürlerini önermektedir.

Kompresöre girerken, ilaç bir aerosole dönüşüyor. Tıbbi buharların solunması sırasında, maddenin parçacıkları, nazofarenksin tüm etkilenen bölgelerine ve üst solunum organlarının sorun alanlarına nüfuz eder.

İnhalasyonlar Bir nebülizör yoluyla Klorheksidin, orofarenks ve burun mukoz yüzeylerinde gelişen aşağıdaki hastalık ve iltihaplar için reçete edilir:

 • rinit ve rinit;
 • nazofarenjit;
 • bademcik iltihabı, bademcik iltihabı;
 • sinüzit, sinüzit;
 • larinks iltihabı;
 • Farinkste enfeksiyöz inflamatuar patoloji.

Ek olarak, ilaç bronşit önlenmesi ve akciğerlerin iltihabı için kullanılır.

Klorheksidin lokal etkileri birkaç saat devam eder. Önlenmesi için 3 gün boyunca günde bir kez bir seans yapılması tavsiye edilir. Ancak, herhangi bir tıbbi ürün gibi, kontrendikasyonları vardır. Çözümün sadece doğru kullanımı, yan etkilerden kaçınarak terapötik bir etki yaratacaktır.

Inhalasyon nasıl kullanılır

Hastalığın türüne bağlı olarak doktor, maddenin farklı bir dozunu ve belirli bir çok prosedürü reçete edebilir. İşlem için,% 0.05'lik bir konsantrasyonda bir kemoterapi ilacı klorheksidin bigluconate. Yetişkinlikte, bir ilacın salin ile seyreltilmesi gerekli değildir.

Klorheksidin su ile seyreltilmemelidir. Bu, ajanın bakterisit özelliklerini azaltabilir.

Rinit ile

İlaçlı çiftlerin soğuk ile teneffüs edilmesi burun ile gereklidir.. Yetişkinler için doz, çocuklar için 10 ml'yi geçmemelidir - 7 ml. Ekshalasyon keyfi olmalıdır.

Yetişkin hastalar seyreltilmemiş solüsyonu kullanabilirler. Çocuklukta kullanıldığında bir nebülizör yoluyla inhalasyon için klorheksidin, serum fizyolojik ile seyreltilmelidir.

Genyantrit ile

Sinüzit, ilacın 1-5 oranında sodyum klorür ile ön seyreltilmesini gerektirir.. Soluma, burun yoluyla, ağız yoluyla ekshalasyon yoluyla gerçekleşir. Bir günde en az 3 seans inhalasyon yapılmalıdır.

Eğer maksiller sinüs iltihabı otitis tarafından komplike olursa, solüsyon kullanılmamalıdır: dumanın solunması veya burnun yıkanması sırasında ajan orta kulağa girebilir ve meninge iltihaplanmasına neden olabilir. Ayrıca, ilaç timpanik membranın delinmesi için tavsiye edilmez.

ENT organlarının diğer enfeksiyonları ve inflamasyonu

Öksürük ve burun akıntısı, ağız ve burun yoluyla buharların solunmasını gerektirir.. Nazal pasajlara girerken, ilaç hemen harekete geçer.

Pediatrik uygulamada bu tedavi yöntemi larenjit, bademcik iltihabı, bronş iltihabı, farenjitin giderilmesi için kullanılmaktadır. Bazı durumlarda uzmanlar bunu pnömoni kombinasyon terapisinin bir parçası olarak kullanırlar. Bu hastalıkların tedavisinde, düzgün bir preparasyon kullanılabilir.

İnhalasyon seansları, KBB organlarının ileri enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarından sonra komplikasyonlar için profilaksi olarak faydalı olacaktır..

Çocuklar için inhalasyon

Çocuklukta solunum, solunum yollarındaki her türlü iltihaplanma olaylarıyla mücadele etmenin en güvenli yoludur.. Evde yapılan bu tür fizyoterapi, çocukların sevmediği burnu yıkamak için mükemmel bir alternatif olabilir.

Öncelikle çocuğun burun boşluğunu birikmiş mukusdan salıvermesi önerilir. Bu, madde parçacıklarının üst organların mukoza zarlarında daha kolay yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Klorheksidin kullanarak, patojenik mikropların, virüslerin ve bakterilerin çoğalmasını ve aynı zamanda hızlı bir şekilde soğuk algınlığından kurtulabilirsiniz.

Soluma en iyi yemekten 1 saat sonra yapılır.. Seans sırasında konuşmayın. İşlemden sonra bir saat yememelisiniz ya da halka açık yerleri ziyaret etmemelisiniz.

Günde gerekli prosedür sayısı ve ilacın seyreltilme oranı, ilgili hekim tarafından belirtilecektir. Çoğu zaman, madde 1: 1 oranında sodyum klorür ile seyreltilir.

Bazı durumlarda, örneğin, mantarları bastırmak için, ajan seyreltilmemiş bir biçimde kullanılır. Bakteri enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak için, solüsyon 1: 5 oranında sodyum klorür ile birleştirilmelidir. Prosedür günde 2-3 kez gerçekleştirilir.

Bazı pediatristler, 7 yaşın altındaki çocuklara ilaca inhalasyon seansları yapmamalarını tavsiye etmektedir.

Hamilelik ve emzirme döneminde

Madde, yerel eylem ilaçları grubuna aittir. ancak Hamile bir kadının vücudu üzerindeki etkisi ve gelişmekte olan bir fetus tam olarak anlaşılamamıştır..

Maddenin iç organlar üzerinde toksik bir etkisi olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, çocuk sahibi olma sırasında ancak olası riskleri ve faydaları karşılaştıracak olan hekimin tavsiyesi üzerine kullanılabilir.

İlaveten, ilacın anne sütüne nüfuzu hakkındaki veriler mevcut değildir. Bu nedenle laktasyon sırasında, inhalasyonlar ekstrem vakalarda gerçekleştirilir veya kanıtlanmış güvenlikli ilaçlarla kompleks tedavi ile değiştirilir.

Kontrendikasyonlar

Soluma seanslarını seçerken, sadece buhar prosedürlerinin kendileri için değil aynı zamanda ilaca karşı bireysel tepkisini de göz önünde bulundurarak olası hoşgörüsüzlüğü hesaba katmak önemlidir.

İnhalasyon için bir çözelti olarak Klorheksidin kullanımı yasaktır:

 • 12 aylıktan küçük çocuklar;
 • hastanın aktif maddeye karşı bir hoşgörüsüzlüğü varsa;
 • işitsel zara zarar ile;
 • alınan kafa yaralanmalarında;
 • yüksek sıcaklıkta;
 • orta kulak iltihabından kaynaklanan komplikasyonlar ile;
 • Gebelik döneminde ve emzirme döneminde.

Ayrıca, dikkatli bir kişi bir bronşiyal astım tespitinde maddenin inhalasyon uygulamasını gerektirir.

Çoğu zaman, ilaca bireysel aşırı duyarlılık, aşağıdaki semptomlarla ifade edilir:

 • cilt döküntüleri, kaşıntı hissi;
 • sık hapşırma;
 • göz proteinlerinin kızarıklığı;
 • nazal mukusun oluşumu;
 • hastalığın artan belirtileri.

İnhalasyon prosedürlerinin uygulanmasından önce, ilacın cilde uygulanması gereklidir. Eğer bir saatin çeyreğinden sonra olumsuz bir tepki olmazsa, seans korku olmadan yapılır..

Sıvı içeriye girdiğinde, mide yıkamak ve örneğin aktif kömür gibi bir enterosorbent içmek gereklidir. Madde vizyon organlarına girerse, bol su ile yıkanmalıdır.

Olumsuz reaksiyonlar

Kendi kendine ilaç tedavisi ve ilacın kontrolsüz kullanımı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir:

 • nazofarenkste yanma hissi. Bu reaksiyonlar genellikle 30 dakika içinde kendi kendine geçer;
 • diş minesinin kararması. Bu semptom, ilacın partikülleri, bazı buharlı cihazlarda yanlış monte edilmiş bir program nedeniyle biriktiğinde ortaya çıkar. Plak diş kliniğinde ya da özel çalkalayıcı yardımıyla çıkarılabilir;
 • mukoza yüzeylerinin kuruması. İstenmeyen etki, burun boşluğu salinine veya bir deniz tuzu çözeltisine bırakılarak çıkarılabilir.

İnhalasyon seansını alkollü içkiler ile birleştirmemeli ve ilacı iyot içeren ilaçlarla birleştirmemelisiniz..

Nazofarenksin enfeksiyöz ve enflamatuar patolojileri için inhalasyon prosedürlerinin yararları uzun zamandan beri kanıtlanmıştır. Klorheksidin - antiseptik ve bakterisit özellikleri olan evrensel bir ilaç, çocuklukta bile tolere edilebilir. Bununla birlikte, başka herhangi bir ilaç gibi, bu çözüm, dikkatli bir dikkat, önerilen dozlara uyulmasının yanı sıra bir tıp uzmanı ile ön istişare gerektirir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Nebulizatörde farenjit ile inhalasyon nasıl yapılır

Farenjit bağımsız olarak kökenli doğası nedeniyle, solunum organlarının bir patolojik sürecin daha da yayılması ile gırtlak yüzey epitel dokular etkileyen iltihaplı hastalıkların kategorisine ait bir hastalık bazen özofagus erozyon ve gastrik mukoza iltihabı çıkmasını gerektirir.

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.