Loading

Çocukça sürpriz veya solunduğunda adenoid tedavisi

Bu bez erken yaşlarda büyür, çocuklarda rahatsızlık ve ebeveynler için çok fazla sıkıntıya neden olur. Hastalık yavaş yavaş gelişir ve eğer durumu düzeltmeye çalışmazsanız, çocuk burun içinden nefes almayı durduracaktır.

Sorunun açıklaması

İnsan vücudunda nazofarengeal tonsiller olarak adlandırılan bezler bulunur. Bu bedenin açık işlevleri vardır: koruyucu ve hematopoetik. Fakat bir başarısızlık meydana geldiğinde, faringeal bademcikler çocuğun organizmasının düşmanı olurlar. Artışları zor nefes alma ve hatta işitme kaybıyla tehdit ediyor.

Bademcikler, işitme tüpünden uzak olmayan nazofaringeal kemerin içinde yer alır. Her zamanki yöntemle gelişimin başlangıcında patolojiyi tespit etmek mümkün değildir. Genellikle hasta olan çocuklar için, demir işini yapmak ve büyümek için zamana sahip değildir. Bu gibi işlemlere adenoidler ve farklı adenoid vejetatlar denir. Çocuk daha çok hastalığa eğilimli olduğunda, daha fazla adenoid artar. Onların kıvrımlarında, patojenik mikroorganizmalar çoğalır, hayati aktivitenin ürünlerini salgılar, bağışıklığı bastırır. Bu nedenle kapalı bir döngü elde edilir.

Adenoidlerin derecesi

Tehlike şu ki, hastalığın üçüncü aşaması gerçekleşirse, süreçler işitsel kanalı tamamen bloke eder ve burun nefeslerini imkansız kılar.

 1. İlk aşamada, adenoid dilatasyonlar nazal geçişleri zar zor kaplar ve iltihapla başa çıkmak daha kolaydır.
 2. Adenoiditin ikinci aşaması, genişlemiş bir neoplazm hacmi ile karakterizedir.
 3. Çocuğun ağzını, boğazını ve hırıltısını bir rüyada kapatamadığı ve hastalıkların daha sık hale geldiği ve uzunca bir karakter aldığı şiddetli bir aşama.

Buna ek olarak, vücudun doğal filtresinden geçen yol - burun boşluğu, kapalı olduğundan, mikroplarla dolu hava, engellerle karşılaşmadan ağızdan geçmektedir. Bu kaçınılmaz olarak sık bronşit ve anjinaya yol açar. Durum ihmal edilirse, sonuçta baş ağrıları olacak oksijen açlığı gelişecektir.

Yavaş yavaş, çocuğun durumu daha da kötüye gidecek. Bir subfebril sıcaklığı, kulakta hoş olmayan duyumlar, uyuşukluk, ses değişecek, lenf düğümleri yoğunlaşacaktır. İleri aşamada, görünüm bile değişmektedir: muayene edilmeyen kulak burun boğaz uzmanları "adenoid yüz maskesi" ni fark etmektedir.

Adenoidlerde inhalasyon: etkinlik, performans özellikleri

Bu koşullar altında, adenoidlerin tedavisi için inhalasyonlar herhangi bir sonuç vermeyecektir ve eğer ateşli ateş meydana gelirse, çocuğun sağlığına ciddi şekilde zarar verebilirler.

Hangi çözümleri kullanabilirim?

Çocuklarda lenf bezleri sırasında inhalasyon için bir sprey için en uygun bir, özel bir inhaler ya da karışık tip (sözde ağ nebulizatör) sahip olan bir kompresördür. Ultrason cihazı onlar, çocuk otolaringolojist atanabilir tüm ilaç ilaçlar değil püskürtülür çünkü satın almak daha iyi değil.

 1. Reçete olmaksızın eczanelerde salınan fosfat (% 0.9 sodyum klorür) ve oldukça düşük bir fiyata. İnhalasyon için, ilacın 4-5 ml'sini nebulizatör kapsülüne dökün ve ilacı 5-7 dakika süreyle teneffüs edin.
 2. Alkali maden suları, mukoza zarlarını yumuşatır, balgam sıvılaşmasını teşvik eder, böylece daha iyi ayrışmasına katkıda bulunur.
 3. Mukolitik ve balgam söktürücü çözeltiler (Mukolvan, Lazolvan, ATSTS, Ambroben, vb.).
 4. Nazofaringeal mukozanın iltihaplanmasını kaldıran ilaçlar. Doktorlar, sadece doğal maddeleri içeren papatya, civanperçemi, marigolds, tıbbi özleri içeren Rotokan ilacının kullanılmasını önermektedir.
 5. Antiseptikler, özellikle, Klorofililpt. Medpreparat ayrıca bir bitkisel kökene sahiptir ve enfeksiyöz bir etiyolojiye sahipse, çocuklarda adenoidit için kullanılır. İlacın işleminden hemen önce sırasıyla 1:10 oranında salin eklenmelidir.
 6. İmmünomodülatörler (Sikloferon veya İnterferon). Kulak burun boğaz ilacı tarafından yazılan inhalasyon 7-10 gün boyunca günde 1-2 kez olmalıdır.

Tıbbi bitkiler (anti-inflamatuar, balgam söktürücü, dekonjestan) et suyu ile adenoid inhalasyon ile iyi bir yardım:

 • papatya;
 • kadife çiçeği;
 • adaçayı;
 • nane;
 • civanperçemini;
 • anne ve üvey;
 • meyan kökü, vb

Et suyu hazırlamak için, 300 ml su ile bir tutam kuru ham madde dökün ve kaynatın. Yarım saat ısrar edin ve dikkatlice filtreden geçirin. Bitmiş karışımı birkaç kez süzmek daha iyidir, böylece kek gazlı bezin üzerine bırakılır. Eğer seçilen bitkinin yapraklarının en azından küçük bir kısmı inhalasyon cihazının nebülizatörü içine düşerse, cihaz kırılabilir. Prosedürü günde 2-3 kez yapmalısınız.

Solunduğunda adenoidlerde kullanılan hazır ilaç çözeltiler, sadece tuz çözeltisi ile seyreltilebilir. Ne soda, ne de kendi kendine hazırlanan tuz çözeltisi, ne de kaynatılmış su kategorik olarak kullanılamaz.

Inhalasyon özellikleri

Çocuklarda adenoidleri olan bir nebulizer ile yapılan inhalasyonların bazı uygulama kuralları vardır. Bu tür prosedürlere uymadıkça hiçbir etkisi olmayacaktır (ve bazen de çok fazla zarar verebilir). İşte takip edilmesi gereken ana öneriler.

 1. İnhalasyonlar, yemekten 40 dakika önce veya 1.5 saat sonra yapılır.
 2. 3 yaşın üzerindeki çocuklar tarafından gerçekleştirilen işlem için, üç yaşına kadar olan bebekler için özel bir ağızlık kullanılır - maske.
 3. İlacı ağızdan geçirin, kalıntılarını nazikçe burnun içinden geçirin. Nefes, ani nefesler ve çok uzun ekshalasyonlar olmaksızın doğal olmalıdır.
 4. İşlem boyunca ve on dakika sonra konuşma önerilmemektedir.
 5. Her inhalasyondan sonra ilaç kapsülünü ve ilacın çocuğun solunum sistemine girdiği tüpü dikkatlice yıkamalısınız.
 6. Zaman zaman, nebülizörün bir klorheksidin veya furakilin çözeltisi ile tamamen dezenfekte edilmesi gerekir.

Bir çocuğa teneffüs edilmesi, sorgulanabilir ilaçlar veya kendi kendine hazırlanmış “aceleci” ilaç kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu sadece bir sonuç veremez, aynı zamanda çocuğun sağlığına zarar veremez bir zarara neden olabilir.

Çocuklarda adenoidler için bir nebulizer ile inhalasyonlar yürütülmesi

Adenoidler nazofarenksin arka duvarında bulunan eşleştirilmemiş tonsillerin çok güçlü bir büyümesidir. Bu organ bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve vücudu ağız ve burun boyunca nüfuz eden yabancı parçacıklardan koruyan bademciklerin faringeal halkasına girer. Çocukluk çağında, farengeal tonsil hücrelerinin patolojik olarak çoğalmasıyla ilişkili bir ihlal vardır, bu da boyutunda bir artışa yol açar.

Makalenin içeriği

Çocuklarda adenoidlerde inhalasyonlar, bu hastalıkla başa çıkmanın erken bir aşamasında başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Bu bozukluğun en sık görülen komplikasyonu ve sonucu olan adenoidler (amigdala proliferasyonu) ve adenoidit arasında ayrım yapmak gerekir.

Adenoidit, faringeal tonsilin dokularının iltihaplanmasıdır. Bir dizi patolojik semptom ile karakterize ve solunum sisteminin diğer hastalıklarının ortaya çıkmasını provoke eden hem bakteriyel hem de otoimmün doğasına sahip olabilir.

İnhalasyonun etkileri

İlaçların inhalasyonunun patolojik olarak genişlemiş bademcik üzerindeki etkisi çoğunlukla semptomatiktir. Hastalığın ilerlemesini önlemek, çocuğun genel durumunu iyileştirir, bu bozukluğun dışavurumlarının şiddetini azaltır. Bu, inhalasyonun aşağıdaki etkileri ile elde edilir:

 • lenfatik çıkış ve mikrosirkülasyonun iyileştirilmesi;
 • bademciklerin mukozasındaki ödematöz olayların şiddetinde azalma;
 • inflamatuar lezyonların önlenmesi;
 • Yerel bağışıklık savunmasının güçlendirilmesi ve uyarılması.

Enflamasyon bademciklerin büyümesine zaten katılmışsa, hastalık adenoidit olarak karakterize edilir. Bu durumda inhalasyonlar da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak şimdi asıl görevi inflamasyonun neden olduğu semptomlarla savaşmaktır:

 • çok sık öksürük ataklarının baskılanması;
 • periyodik olarak kuruyan mukoza zarının nemlendirilmesi;
 • yumuşatma, doku tahrişini giderir;
 • nazal mukus üretiminde azalma;
 • zaten oluşturulmuş mukus birikintilerinin boşaltımının ve seyrelmesinin uyarılması;
 • Enflamatuar sürecin solunum sisteminin diğer bölümlerine geçişinin önlenmesi.

Soluma ile nasıl ve ne yapmalı?

Adenoidler için buhar inhalasyonları kullanılmamaktadır. İlaçların yüksek sıcaklığı, mukozanın şişmesini arttıran ve bademcik dokusunun daha da büyümesini sağlayan lokal vazodilasyona yol açar.

Adenoidli çocuklar için ilaçların en iyi soluma yöntemi - nebulizatörlerin kullanımı. Çocuklarda adenoidlere yardımcı olacak bazı tarifler:

 1. Bir sodyum klorür çözeltisi. Bitmiş formda eczanede satın almak daha kolaydır. 1 inhalasyonda, nebülizatöre yakıt doldurmadan önce ısıtılmaması gereken ve daha fazla su ile seyreltilmemiş 5 ml sıvıya ihtiyacınız vardır.
 2. Tuz çözeltisinin hazırlanması ve evde yapılması kolaydır. Bunu yapmak için, 300 ml sıcak kaynamış su için 1 büyük kaşığı mutfak tuzu alırsınız. Satın alınan deniz tuzu ile değiştirmek faydalıdır. Fakat iyot potasyum bileşikleri olan tuz (iyotlu) tavsiye edilmez - bu maddeler mukoza zarını tahriş eder.
 3. Soluma için soda-tuz çözeltisi, yarım çay kaşığı kabartma tozu ve 200 ml su için küçük bir kaşık tuzunu içerir. 1 damla iyot damlatmak da yararlıdır. Tuz ve sodayı tamamen çözdüğünüzden emin olun. Membran nebülizatörlerinde bu çözümler kullanılamaz - sistemlerini çıkarırlar.
 4. Mukoza zarını yumuşatmak için maden suyunun solunması tavsiye edilir. Kullanım işaretleri zayıf bir baz (örneğin, Yessentuki ve Narzan), ancak bu ve diğer tuzlu suların içinde ihtiva edilebilir, karbon dioksit kabarcıkları ön şekilde atın.
 5. Amacı, adenoidlerin iltihaplanmasında mukusun seyreltilmesini ve atılımını hedefleyen farmakolojik preparatlar. örneğin Mucosolvan®, ACC, Ambrobene ve ark. mukolitikler ve ekspektoranlar gibi ilaçlar genellikle tek şişeler, nebulizer satılmaktadır ama çocuk kişisel cihaz ise, bu tuz bir eşit hacmi ile hazırlanmasını Yakıt doldurmadan önce seyreltilmelidir.
 6. Anti-inflamatuar ilaçlar. Burada, inhalasyonlar şifalı bitkilerin eczane özleri ile gösterilmiştir. Bir örnek ilaç Rotokan - bademcik üzerinde yoğun inflamasyonu hafifçe ortadan kaldıran papatya, civanperçemi ve asil calendula karışımı.
 7. Chlorophyllipt, adenoiditin enfeksiyöz bir yapıda olması durumunda inhalasyonlar için kullanılabilen, bitki kaynaklı güçlü bir antiseptiktir. İlacın% 1'lik bir çözeltisine uygulanmadan önce, on kat hacimli bir salin eklemesi gerekir.
 8. Anti-inflamatuar, nemlendirici, dezenfektan etkiye sahip olan tıbbi bitkilerin et suyu ve infüzyonları. Kullanılan mono preparatlar ve karışımları anne öksürük otu, arkaya, Hypericum perforatum, meşe kabuğu, nane, frenk üzümü yaprağı, kadife çiçeği rengi vb Kalinovoye. Phytopreparations örgü-girdaplar kullanılarak inhale değil.

Nebulizatör kullanmanın yararları

 1. Bu prosedürü gerçekleştirme tekniği çok basittir ve 2-3 yaşında bir çocuk bile bunu başarabilir.
 2. İlaç bileşiği tam olarak maruziyet bölgesine ulaşır. Dünya Sağlık Örgütü'nün bilgilerine göre, nebulazernoy inhalasyonu ile ilacın% 98'i hedefe düşer.
 3. Önceki paragraf, nebulizatörlerin kullanılmasının ekonomik yararlarını da belirlemektedir. Aktif maddenin, uygulanması sırasında kaybında önemli bir azalma, aynı terapötik etkiyi elde etmek için daha küçük bir preparasyon hacminin kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Yani, bir ilaç şişesi daha uzun bir tedavi süresine dayanacaktır.
 4. Nebülizatörler, ilave iticiler kullanılmadan ilacın hava süspansiyonunu oluştururlar.

Hangi nebülizer kullanmalı?

Cihaz tipi (kompresör, ultrasonik veya membran) esas olarak inhale edilmesi planlanan preparat ile belirlenir. Yukarıda verilen tariflerin açıklamasında, bazı modellerin uygulanamazlığının birkaç göstergesi vardır.

Ek olarak, nebülizatörler, hava süspansiyonundaki ilacın yaratılan parçacıklarının çapına göre farklılık gösterir. Bu parametre dispersiyon olarak adlandırılır. Dispersiyon ne kadar yüksek olursa, ilaç maddesinin partikül büyüklüğü o kadar az olur ve böylece solunum sisteminin daha derin kısımlarına nüfuz edebilir.

Filizlenmesi adenoid olarak adlandırılan faringeal tonsil, nazofarenksin arka duvarında, solunum yolunun çok yakınında yer alır. Bu nedenle, bu patolojiyi tedavi etmeye yönelik inhalasyonlarla, aktif bileşiklerin bu sistemin üst kısımlarına yerleşmesi gereklidir.

Yani, geniş disperse olmuş aerosolleri oluşturan nebülizatörlerin modellerinin kullanılması tercih edilir. Bu özellik, bir hava süspansiyonu oluşturmak için basınç altında hava enjeksiyonunun kompresör teknolojisini kullanan cihazlarla karakterize edilir. Ancak ultrasonik ve membran nebülizörler de hemen reddedilmemelidir. Birçok modern modelde, yaratılan parçacıkların çapını ayarlamak için bir seçenek vardır. Bunu, aerosol içindeki farmakolojik preparatın mikro damlacıklarının büyüklüğünün 10 um veya daha fazla olacak şekilde ayarlanması gereklidir.

Nebulizör inhalasyonlarının etkinliği

Adenoidler nazofaringeal tonsilde anatomik bir değişikliktir. Bu nedenle, bu ihlal ile yapılan inhalasyon etkileri her zaman değil olumlu sonuçlara yol açmaktadır. Burada her şey hastalığın ilerleyiş derecesi ile belirlenir:

 • Evre 1: nazofaringeal tonsil, açıcının sadece üst kenarını kapsar - burun pasajının osseöz septumunu oluşturan iki parçadan biri olan kemik plakası;
 • 2. aşama: amygdala, sürgü yüksekliğinin% 60'ından fazlasını kapsar;
 • Aşama 3: Açıcı, genişlemiş amigdala ile neredeyse tamamen kapatılır.

İnhalasyonlar esas olarak patolojinin gelişiminin ilk aşamasında yardımcı olur.

Bu durumda, kronik bademcik iltihabı hipertrofisi mukoza zarındaki ödematöz olayları ortadan kaldırarak, iltihaplanma sürecini önleyerek ve bu organın daha fazla büyümesini önleyerek telafi edilebilir. Ancak, maalesef çoğu durumda bu önlemler sadece bir süre için geçerli olacak. Bir çocuk zaten adenoidlere eğilimi varsa, o zaman hastalığın ilerlemesini önlemek zordur.

Bununla birlikte, nebulizör inhalasyonları dahil olmak üzere doğru tedavi, patolojinin en erken aşamasında başlamış, gelişimini önemli ölçüde yavaşlatabilir. Böylece hastalığın 2 ve / veya 3 aşamasına geçişinden önce zaman kazanmak mümkündür. Eğer çocuk bu dönemde ergenlik çağına erişirse ve başarılı bir şekilde geçerse, vücudunun ciddi bir şekilde yeniden düzenlenmesinden dolayı, adenoidlerin kendi kendine mücadele semptomları için büyük olasılık vardır.

Patolojinin 2-3 aşamada daha önceden tespit edildiği durumda, adenoidler ve adenoidit bu gibi komplikasyonların ortaya çıkmasını provoke etmeye başlar:

 • orta kulak iltihabı;
 • işitsel işlev bozukluğu;
 • çocuğun fiziksel gelişim ihlalleri;
 • nefes alma zorluğu;
 • akciğerler, bronşlar, nazal sinüslerin kronik iltihabı;
 • kalıcı rinit; uyku bozuklukları vb.

Bu inhalasyon aşamasında, nebulizer zaten etkisizdir ve çocuğun tedavisi adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılmasını içerir.

Adenoidler için en etkili inhalasyonlar

Merhaba, sitemizin değerli okuyucuları! Nazofaringeal tonsillerin tedavisi ile ilgili yeni bilgileri paylaşmanızı rica ediyorum. Birkaç kişi adenoidler için inhalasyon olduğunu bilir - bu, bu hastalığın konservatif tedavisinin gerçek yollarından biridir.

Çoğu ebeveyn, tanıyı duyduktan sonra - doktordaki adenoidit gözyaşlarına girer ve hemen en ürkütücü senaryosunun başında ilerlemeye başlar - operasyon.

Bunların birçoğu ilk korkuya yenik düşmüş ve en önemli organı kurtarmak için hiçbir girişimde bulunmadan inflamasyonu kesmiş, varlığı çocuğun tüm bağışıklık sistemini etkilemektedir.

Daha sonra çocuk diğer çocuklardan daha sık soğuk alır, otitis ve zayıflamış bağışıklık sonuçlarından muzdariptir. Bu kaçınılmaz! Sonuçta, koruyucu organlarından biri kesildi.

Ama panik yapma zamanı değil. Sadece bugün, biz konuşacağız - nasofaringeal tonsilleri korumak ve bir neşter cerrahına başvurmadan onları tedavi etmek.

Adenoidler için inhalasyonlarla neler yapabilirsiniz?

En önce inhalasyonun ne olduğunu anlayalım mı? İşte her şey basit. Bu, ilacı inhalasyon yoluyla alma yöntemidir. Gaz, buhar veya dumanla solunabilirler. Bu durumda ilaçlar sıradan ve esansiyel yağlar olabilir, ayrıca sıcak buharın kendisi de genellikle toparlanmaya katkıda bulunur.

Hemen her inhalasyon tipinin adenoidit için uygun olmadığını söyleyeceğim.

Örneğin, soğuk algınlığı sırasında çoğumuzun çocukluğa alıştığı buharla ıslanması tamamen zararlıdır.

Annenin, taze pişmiş patateslerle bir tencerenin üzerine battaniyenin altına nasıl dikildiğini hatırlıyor musun? Bu yüzden bademcik iltihabı ile her durumda bu imkansız.

Gerçek şu ki ıslak buhar hastalıklı organdaki kan akışını uyarır ve büyümesine neden olabilir. Bu nedenle, otlar, patates veya sıradan kaynar su buharı ile solunması kesinlikle bu duruma uymaz.

Ve bu nedir? Çok etkili, çeşitli uçucu yağların kullanımı ile kuru ve nemli soluma olacaktır. Şimdi anlatacağım - bu prosedürler için hangi yağların en iyi olduğu ve aslında aynı prosedürlerin nasıl uygulanacağı.

Adenoidit tedavisi için temel yağlar ve özellikleri

Uçucu yağlar çok çeşitli ve hemen hemen her biri en yakın eczaneden alınabilir.

Her birinin iltihaplı bademciklerin iyileşmesi için uygun olmadığını hatırlamaya değer. Bu durumda hangisi en etkili olacak ve neden? Anlayalım:

• Okaliptüs yağı - antiviral özelliklere sahiptir. Bir çocuk sıklıkla adenoid hastalıkların bir arka planına karşı soğuyorsa, mükemmel şekilde uygundur. Ayrıca daha iyi nefes almanıza yardımcı olur. Bu özellikle geceleri doğrudur. Bir mendilin üzerine 2-3 damla damlayabilir ve bebek yastığının yanına koyabilirsiniz. Bu, bebeğin nefes almasını büyük ölçüde kolaylaştırır ve uykusunu güçlendirir.

• Tui Oil - bu rahatsızlığı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Sadece burnun içine damlayamaz. Touya ile inhalasyonlar da çok faydalıdır. Yağın vazokonstriktif bir etkisi vardır ve inflamasyonu azaltabilir ve bazen tamamen giderebilir. Bu, bileşiminde çok sayıda yararlı maddelerden dolayı mümkündür: saponinler, flavonoidler, tanenler, reçineler.

• Uçucu esans yağı - tahriş ve boğaz ağrısını giderir, iltihabı azaltır, tonlama etkisi vardır.

• Nane - Hasarlı dokularda kan dolaşımını normalleştirir ve ayrıca mukozaya nazofarenksini zararlı mikroplardan temizler.

• Çay ağacı - rinit, otitis ve diğer "lezzetler" formundaki olası komplikasyonlardan kurtulan çoğu bakteri ve virüsle iyi savaşır ve yener. Bu bademciklerin hücre ve dokularının bağışıklık ve rejenerasyonunu iyi uyarır.

Sadece tek bir yağ türüne odaklanmamaları, daha ziyade maksimum etkiyi elde etmek için bunları değiştirmeleri tavsiye edilir.

Yani, araçlarla anladım. Anlamak için - olumlu bir sonuç elde etmek için bunları nasıl uygulayacaksınız? Bu makalenin sonraki bölümünde.

Çocuklarda adenoidlerde kuru inhalasyonlar

Önceki bölümde daha önce tarif ettiğim esansiyel yağların yardımıyla gerçekleştiriliyorlar. Bu prosedür çok basit görünüyor: mendil üzerinde yukarıda belirtilen ürünlerin herhangi birinin 2-3 damla damla ve çocuğun 10-15 dakika boyunca nefes almasına izin verin.

Tüm yağlar, bileşimlerinde fitokitler nedeniyle antiseptik özelliklere sahiptir. Bu mucize maddeler, bakteri, protozoa, mikroorganizmalar ve mantarlar tarafından saldırıya uğrar. Sadece onları öldürmeyin, aynı zamanda bazılarının çoğaltılmasını da bastırın.

Islak inhalasyon

Bu yöntem adenoidit tedavisi sırasında en hoş biri olarak adlandırılmaktadır. Neredeyse tüm küçük çocuklar köpüklü ve sevilen lastik oyuncaklarla banyo yapmaktan hoşlanırlar. Burada işimizi sadece zevkle birleştiriyoruz!

En sevdiğiniz bebek şampuanına veya sıvı sabuna başlamadan önce köpüğü yapmak için önce 7-8 damla esansiyel yağ ile karıştırın. Bütün bu "servet" banyoya gönderilir ve en sevdiğimiz çocuğumuzu yaklaşık 20 dakika boyunca yıkarız.

Ve etkili bir tedavi ve bir şişe "çok şişe"! Peki, sevimli değil mi? Benim için öyle - harika bir yol!

Deniz tuzu ile inhalasyonlar

Deniz tuzu kullanıldığında da iyi bir etkiye sahiptir. Her zamanki aşçılık kesinlikle böyle bir prosedür için uygun değildir.

İyot ve diğer yararlı minerallerde zayıftır. Onun zengin "kızkardeşleri" hakkında ne söylenemez - bu maddeler için deniz tuzu.

Bu yüzden, bir kilogram miktarda satın. Daha sonra sıcak halde kuru bir tavada ısıtıldı, uçucu yağlar 2 damla damla ve çocuk yaklaşık 10-15 dakika buhar nefes verir, kap içine dökülür.

Çocuğun çok küçük olması durumunda eğlenceli bir formda açıklanması önemlidir; ağızların solunması ile nefeslerin derin ve solunması ile alternatif olması gerekir.

İnhalasyonun etkinliği

Yani, sistematik olarak yukarıda açıklanan prosedürleri uygularsınız, davranışlarının sıklığını ve bu tedavinin süresini doktorunuzla birlikte belirlersiniz. Bu yöntemden ne bekleyebiliriz?

Genel olarak, buhar buharlarının solunmasının etkisi aşağıdaki gibi karakterize edilebilir:

• Bademciklerin şişmesi azalır

• vücudun savunma sistemi güçlendirildi

• azalır ve bazı durumlarda inflamasyonu tamamen geçer

• Bademciklerden lenf ve kan akışının iyileştirilmesi

• Nazofarenkste ağrı ve sinirlilik daha az fark edilir hale gelir

• burun ve boğaz mukozası nemlendirilmiştir

• burun boşluğunda mukus sıvıları

• Soğuk algınlığı yoğunluğu önemli ölçüde azalır

• Farenjit, larenjit, otitis media gibi olası komplikasyonlar önlenir

Tabii ki, hastalığın ilk ya da en azından ikinci aşamasında böyle bir tedaviye başladıysanız iyileşme şansı daha yüksektir. Üçüncü daha zor olacak...

Ancak her durumda, tedavi sadece inhalasyon prosedürleri ile sınırlı olmamalıdır. Karmaşık olmalı. Sadece bu şekilde hastalığı yenebilirsin.

Kontrendikasyonlar ve genel öneriler

Diğer herhangi bir terapi gibi, aynı zamanda bir dizi kontrendikasyon vardır. Prosedüre başlamadan önce doktorla görüşmek ve tartışmak önemlidir. Teknik, çocuğa uygun değildir, eğer:

• Kişiye özel bir hoşgörüsüzlük ya da belirli bir esansiyel yağa karşı alerjisi vardır.

• Bebek burun kanamasına eğilimli

• bronşiyal astıma sahip

• sık bronkospazmı muzdarip

• Prosedürün gününde çocuğun vücut ısısı 37,5 veya daha yüksektir.

Hastada bu yoksa, doktorunuz Toui, nane, okaliptüs veya diğer araçların yararlı dumanlarını solumasına karşı muhtemelen hiçbir şey yapamaz.

Adenoidlerde nebülizör inhalasyonu ile iyi bir etki verilir, ancak bir sonraki yazılarda bunun hakkında yazacağım.

Adenoiditli çocuğunuzun beslenmesi konusunda tüm ebeveynlerin özel dikkatini vurgulamak isterim. Şaşıracaksınız, ama - oğlunuzun veya kızınızın hastalık sırasında yediği ve bundan sonra doğrudan refahı etkileyeceği.

Meyve ve sebzelerin olabildiğince fazla bölümünü hasta diyetine dahil etmenizi tavsiye ederim. Onları kelimenin tam anlamıyla yapın - diyette ana yiyecek.

Geri kalanlar biraz tolere edilir. Çok kötü şöhrete "rahatsızlık" ek olarak. Eti balıkla değiştirmek daha iyidir.

Bu tavsiyeye uyup, doğru beslenme yöntemini inhalasyonlar ve diğer konservatif tedavi yöntemleri ile birleştirirseniz, çocuğunuzun hızlı bir şekilde iyileşme olasılığı vardır!

Çocuklarda adenoid ve adenoiditte inhalasyonlar: ne zaman ve nasıl yapılır

Nazal pasajların tıkanması, hiçbir durumda göz ardı edilemeyecek ciddi bir semptomdur. Aksi takdirde, adenoidit adı verilen ciddi bir hastalığı provoke edebilen adenoidlerin oluşumuna yol açabilir. Hastalığın tedavisi için en popüler yöntemlerden biri, bir nebulizatör kullanan ilaçlarla inhalasyonlardır. Bu tedavi ne kadar etkilidir, bir çocuk doktoru çocukta adenoid için hangi ilaçları önerebilir?

Adenoidler ve adenoidit - tedavi tanımı ve ilkeleri

Adenoidler - faringeal tonsilin lenfoid dokusunun patolojik bir artışı veya hipertrofisi. Bu büyüme normal nefes almayı engelleyebilir ve sık soğuk algınlığı provokatörleri haline gelebilir.

Adenoidler çocuklarda KBB organlarının tüm hastalıkları arasında ilk sırada yer almaktadır.

Adenoidler farengeal tonsilin lenfoid dokusunun proliferasyonudur

Amigdala yüzeyinde sık kıvrımlar oluşur. Uzun süreli inflamatuar süreçlere, özellikle adenoidite neden olan zararlı mikroorganizmalar biriktirirler. Uzun süreli burun akıntısının ana sebebi, uyku sırasında öksürük ve diğer hoş olmayan semptomlardır.

Adenoidleri ortadan kaldırmak için iki yol vardır:

 1. Şunları içerebilen konservatif tedavi:
  • geleneksel tıbbın çeşitli yolları;
  • tıbbi preparatlar. Adenoidit reçeteli antibiyotikler ile bağışıklık ve vitamin komplekslerini arttırmaya yönelik fonlar;
  • ilaçlar kullanılarak inhalasyon.
 2. Cerrahi müdahale. Konservatif tedavi etkisiz olduğu kanıtlanırsa adenoidlerin çıkarılması endikedir. Adenoid operasyon ile önlenemez.

İnhalasyonların etkinliği

Adenoidli bir bebeğin durumunu iyileştirmek için etkili yöntemlerden biri inhalasyonlardır. Hem hastalığın sakin seyri sırasında hem de alevlenme dönemlerinde kullanılırlar.

Konservatif tedavi hala büyümeyi etkileyebiliyorsa, bu prosedürün yalnızca 1. ve 2. evrelerde yapılması mantıklıdır. Hastalık, bebeğin normal nefes alma şansına sahip olmadığı 3. aşamaya geçerse, inhalasyonların hemen hemen hiç bir etkisi yoktur.

İnhalasyonlar sadece adenoidlerin başlangıç ​​aşamasında etkilidir.

Adenoidlerde, inhalasyon aşağıdaki etkiye sahiptir:

 • şişliği azaltmak;
 • bademciklerden kan ve lenf çıkışını iyileştirmek;
 • bir enflamatuar sürecin görünümünü önlemek;
 • bağışıklığı güçlendirmek.

En büyük etki için ilacın ölçülmüş bir şekilde burun içinden solunması ve ağızdan hızla nefes alması tavsiye edilir.

enflamatuar semptomların ortadan kaldırılması için tasarlanmış aynı Adenoidit de Soluma - genzin tıkanıklığı, öksürük, burun mukozasının kuruluğu, yutağın arka duvara boşaltma mukus salgılanması, aşağıdaki prosedürler vb etkisi :.

 • inflamasyon şiddetini azalttı;
 • olası komplikasyonların önlenmesi (farenjit, larenjit ve diğerleri);
 • tahriş ve ağrının giderilmesi;
 • Soğuk algınlığının yoğunluğu azaldı;
 • burun boşluğunda mukusun seyreltilmesi;
 • nazofarenksin mukoza zarının nemlendirilmesi.

Kontrendikasyonlar

Adenoidler sıcak buharla solunduğunda kesinlikle kontrendikedirler, çünkü bu hastalığın sakin seyri sırasında lenfoid dokunun daha fazla büyümesini sağlayabilir. Alevlenme dönemlerinde, bu tür manipülasyonlar nazofaringeal kavitede pürülan süreçlerin oluşumunu tehdit etmektedir.

İnhalasyonların başka kontrendikasyonları vardır:

 • prosedür için ilacın bileşenlerine intolerans veya aşırı duyarlılık;
 • hipertansiyon;
 • burun kanaması eğilimi;
 • bronşiyal astım;
 • sık bronkospazm;
 • vücut sıcaklığı 37.5 ° C'nin üzerinde

Önemli! Bir çocukta adenoidleri çıkarmak için bir karar verilirse, postoperatif dönemde, inhalasyonların önerilmediğini hatırlamakta fayda var.

Soluma için çözümler

Adenoidler ve adenoidit inhalasyonları için çocuklarda modern bir cihaz kullanılır - bir nebulizatör. Prosedür için çözüm, tıbbi ürün ve salin veya mineral suyunun gaz olmadan karıştırılmasıyla bağımsız olarak hazırlanarak, doktor tarafından reçetelenen dozajlar kesinlikle gözlemlenebilir.

Borjomi maden suyu kabarcıklar bıraktıktan sonra bağımsız olarak kullanılabilir. Nazofaringeal mukoza üzerinde nemlendirici bir etkiye sahiptir. Bununla inhalasyonlar 10 gün boyunca günde 3-4 kez gerçekleştirilir ve kontrendikasyon yoktur.

Hastalık durumunda izin verilen diğer inhalasyon türleri için (kuru, ıslak, tuz), uçucu yağlar kullanılır.

Çocuklarda adenoid ve adenoiditte inhalasyon için çözümler - tablo

 • ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık;
 • anemi;
 • lökopeni;
 • trombositopeni;
 • Dikkatli - böbrek ve karaciğer yetmezliği ile.
 • nazofaringeal mukozanın şişmesini giderir;
 • burun solunumu kolaylaştırır.
 • ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık;
 • solunum yolu enfeksiyonu, viral ve fungal hastalıklar, tüberküloz varlığında dikkatle.
 • anti-enflamatuar etkiye sahiptir;
 • bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • anti-enflamatuar etkiye sahiptir;
 • bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık;
 • Dikkatli - karaciğer ve beyin hastalıkları için.

Adenoidler ve adenoidit inhalasyonları için çözümler - fotoğraf galerisi

Çocuklarda adenoidlerin tedavisinde Doktor Komarovsky - video

yorumlar

Dört yaşındaki oğlumda sıklıkla bir adenoiditin alevlenmesi gösteriliyor. Bir KBB doktorunun sık sık atanması, antimikrobiyal ve seyreltilmiş kalın bir sümük ilacı olan Rimofluimucil'in pahalı bir preparatıydı. İlaç mükemmel, buna karşı hiçbir şeyim yok, ama fiyatı gökyüzü yüksek. Son zamanlarda çocuk doktorumuz bir analog yazdı - Fluimutsil. Onun eylemi kesinlikle aynı. Çocuk uygulama başladıktan sonra ikinci gün burnunu normal şekilde soludu. Yani Rimofluimucile için bir ihtiyaç varsa, şüphesiz, Fluimutsil ile değiştirebilirsiniz. Böylece, para bozulmamış olacak ve sonuç farkedilecek.

Margo44

http://otzovik.com/review_1018217.html

Ben 4 yaşında bir çocuğun annesiyim, altı aydır zaten ІІ-ІІІ derecesinin adenoidleri ile mücadele ediyoruz. Çoğunlukla kızım ARI'den muzdaripti, uzun bir süre nefes alamıyordu, geceleri horluyordu, bu onu gerçekten engelliyordu. Ve bu sitede internette tavsiye için tırmandım ve yanlışlıkla saline tökezledik ve denemeye karar verdik. Böyle bir sonucu hayal bile edemedim, yıkadıktan ve burnumuza gömüldükten sonra. İkinci günde çocuk rahatça nefes almaya ve gece uyumaya başladı. Ve şimdi ARVI ile bile salin kullanıyoruz ve burun akıntısı daha hızlı gidiyor. Ve hastalıktan sonra adenoidlerin hiçbir komplikasyonları yoktur.

Asamkovkg

http://irecommend.ru/content/pervaya-pomoshch-pri-adenoidakh

Çocuklarda, adenoidler ve adenoidit gibi bu tür hastalıklar için nebülizer ile yapılan inhalasyonlar, cerrahi olmayan tedavinin etkili yöntemlerinden biridir. Ancak, bu prosedür sadece erken aşamalarda olumlu bir etkiye sahiptir. Terapiye başlamadan önce bir çocuk doktoruna başvurmalısınız. Gerekli ilaçları reçeteleyecek ve en uygun kurs süresini belirleyecektir.

Nebulizatörlü çocuklarda adenoidlerde inhalasyon

Adenoidler, farengeal bademciğin büyümüş bağ dokusudır. Bu vücut, vücudu virüslerin ve içerideki yabancı cisimlerin nüfuzundan koruyan bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. 12 yıla kadar, faringeal tonsil vücudun bağışıklık savunmasının oluşumunda önemli bir rol oynar, ancak bazen iltihaplaşır ve soğuk algınlığı sonrası komplikasyonlara yol açar. Enfeksiyonlarla mücadele etmek için, çocuklarda adenoidlerde inhalasyonlar kullanılır. Tıbbi formülasyonların inhalasyon ve yemek tarifleri yürütmek için kuralları göz önünde bulundurun.

Filizlenme ve adenoidlerin iltihabı

Adenoidler üç çeşit bademcik tarafından oluşturulan faringeal halkanın sistemine girmektedir: palatin, faringeal, tubal. Bu koruyucu halka, alt solunum yollarının iltihaplanmasını tehdit eden, virüslerin ve bakterilerin etkisini üstlenir.

Bademcikler, çeşitli agresif ajanları yok eden koruyucu hücreler - lökositler üretirler. Virüsler ve mikroplar farenks içine girdiğinde, bademciklerin boyutu artar. İyileştikten sonra aynı formu alırlar. Ancak, sık soğuk algınlığı ile, bademcikler doğal bir form almak için zamana sahip değildir ve bu süreç akut bir patolojiye dönüşür - adenoidit.

Adenoid dokunun proliferasyonunu inflamatuar bir süreç ile karakterize olan adenoiditten ayırmak önemlidir. Adenoidite, bir gece öksürüğü, huzursuz bir burun akıntısı ve diğer soğuk algınlığı semptomları eşlik eder.

 • kronik rinit;
 • genyantritis, sinüzit;
 • orta kulak iltihabı;
 • bronkopulmoner hastalıklar;
 • nefes almada zorluk.

Çocuk tam bir memeyi soluyamaz, kulakları düşebilir, korkular ortaya çıkabilir. Anneler, bu durumda kendi kendine ilaç tedavisinin yalnızca patolojiyi şiddetlendireceğini ve ciddi komplikasyonlara neden olacağını bilmelidir. Bu nedenle, doktora bir ziyaret zorunludur.

Adenoidlerin tedavisi

KBB uygulamasında, adenoidleri kontrol etmek için iki yöntem kullanılmaktadır: konservatif tedavi ve cerrahi. Aşırı büyümüş dokunun cerrahi olarak çıkarılması son çare olarak gerçekleştirilir, çünkü adenoidler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve bunları çıkarmak istenmez.

Konservatif tedavi yöntemleri şunlardır:

 • ilaç tedavisi - antibiyotikler, immünomodülatörler ve vitaminler;
 • geleneksel tıp araçları;
 • inhalasyon.

Adenoidit tedavisi sırasında, aşağıdakilere dikkat edilir:

 • öksürük ataklarının giderilmesi;
 • mukoza zarının nemlendirilmesi;
 • mukozanın tahrişinin giderilmesi;
 • eksüda üretiminde azalma;
 • mukusun nazofarenksden çıkarılması;
 • inflamatuar sürecin gelişiminin durdurulması.

Bu patolojide çocuklar için inhalasyon yapmak mümkün mü? Hastalığın gelişiminin başlangıcında, inhalasyon prosedürleri enflamatuar süreci durdurabilir. İnhalasyonlar, kan akışının mikrosirkülasyonunu düzeltir, şişlik rahatlatır, mukozayı dezenfekte eder, lokal bağışıklığı güçlendirir.

Adenoidler ile inhalasyon

Hekimler aşağıdakileri içeren inhalasyonlarla adenoidleri tedavi edebilir:

Kuru inhalasyon, okaliptüs, adaçayı, çay ağacı veya nane uçucu yağının buharlarının solunmasıdır. Islak inhalasyonlar aynı zamanda uçucu yağların solunmasıdır, ancak banyoda banyo yaparken. Prosedürün 15 dakikası yeterli.

Tuzlu inhalasyonlar, birkaç damla uçucu yağ ilavesiyle ısıtılmış deniz tuzu üzerinde gerçekleştirilebilir. Ayrıca, tuzların buharlaştırılmasını, eczanelerde satılan bir tuz inhaleri aracılığıyla da soluyabilirsiniz.

Adenoidler için inhalasyon nebülizatörüne ne yardımcı olabilir? Nebulizatörlerde, cihazın en küçük parçacıklara (aerosollere) böldüğü tıbbi çözümler (örneğin, Dioksin) kullanılır. Aerosoller solunum yollarının en uzak yerlerine serbestçe nüfuz eder ve terapötik bir etkiye sahiptir.

Bu prosedürler hem patolojinin başlangıcında hem de alevlenme döneminde kullanılır. Bununla birlikte, hastalık çocuğun nefes almakta zorlandığı karmaşık bir form almışsa, inhalasyonlara yardım edilemez.

Çocuklarda adenoidlerde inhalasyonların etkinliği şu şekilde ifade edilir:

 • ağrı sendromunun kesilmesi;
 • dokuların şişmesi azaltılması;
 • burun tıkanıklığının giderilmesi;
 • nazofarenksin hidrasyonu;
 • komplikasyonların önlenmesi.

Bununla birlikte, çocuklarda adenoidler için nebulizer kullanmak her zaman mümkün değildir.

Kontrendikasyonlar şunlardır:

 • hipertermi;
 • burun kanaması;
 • bronkospazm;
 • uzak adenoidler.

Önemli! Adenoidlerde, buhar inhalasyonu sadece nebülizer ile kontrendikedir.

Adenoidlerde inhalasyon için hangi solüsyonlar kullanılabilir? Bu çözümler eczane zincirinde satın alınabilir, bunlar nebulizatörlerde kullanılmak üzere özel olarak hazırlanır. Bununla birlikte, kullanmadan önce bir çocuk doktoruna danışın.

Nebulizatör için tıbbi çözümler

İlaç tipi bir çocuk doktoru tarafından reçete edilmelidir. İnhalasyon ilaçları seyreltilmemiş olarak kullanılmaz - salin solüsyonu ile seyreltilir. Bunun yerine ilaç karışımları bu maden suyu mukozasını nemlendirir ve çocuğunu nefes kolaylaştırır gaz Borjomi'den olmadan kullanılabilir.

 • Lazolvan, Fluimucil-antibiyotik IT, Derinat, Hydrocortisone - doğumdan beri kullanılır;
 • Pulmicort, Miramistin - altı aydan beri kullanılıyor;
 • Tonzylgon - bir yıl sonra kullanılır;
 • Dioksin - iki yıldan beri.

Inhaling Miramistin mukoza zarını dezenfekte eder, dokuların yenilenmesini destekler. Çok çeşitli kullanımlar için antiseptiktir. İlaç iltihaplanma sürecini ortadan kaldırır, mikropları yok eder, şişlikleri giderir. Ayrıca, bu ilaç hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunan yerel bağışıklığı güçlendirir.

Miramistin ile günde kaç kez inhalasyon yapılır? Çocuk doktorları günde üç kez prosedürleri uygulamak için tavsiye edilir. Doğru dozaj: iki kısımda ilacın bir kısmı salin. Bu ilaç neredeyse güvenlidir, bebeklere inhalasyon yapabilirler.

Dioksin, soğuk algınlığı, orta kulak iltihabı ve öksürük için karmaşık tedavide kullanılır. Dozaj, çocuğun yaşını ve kilosunu dikkate alarak çocuk doktoru tarafından belirlenir. İlaç, fizyolojik salin 1: 4 ile seyreltilir, yani, 4 kısım fizyolojik salin için Dioksidin preparasyonunun bir kısmı. Bazen Dioksydin Dexamethasone, Hydrocortisone veya Berodual ile reçete edilir. Bununla birlikte, ilaçların bir kombinasyonu ile prosedürler, bir doktor gözetiminde kliniklerde gerçekleştirilmektedir.

Önemli! Dioksin güçlü bir ilaç olarak kabul edilir. Bebek bir ev inhalasyonu başladıktan sonra öksürmeye başlarsa, işlemi hemen durdurup bir doktora başvurmalısınız.

Derinat ile nebulizer ile inhalasyon yapabilir miyim? Nazofaringeal mukozanın lokal immünitesini güçlendiren güçlü bir immün sistemi uyarıcı ajandır. Genellikle lenfoid doku geliştirmek için tedavi meme kiddies ve Adenoidektomi reçete edilir. İlaç çocuklar tarafından iyi tolere edilir, yan etkilere neden olmaz. İnhale, günde bir kez gerçekleştirilen: ilaç dokularda birikir ve uzun süre tedavi edici etkiye sahip olduğundan artık gerekli.

Adenoidlere sahip nebülizer, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Soluma, tıbbi çözeltiler veya salin ile yapılabilir. Gazsız, mukozasız maden suyunu nemlendirir ve iyileştirir, kullanımı kontrendikasyonları yoktur. Ancak, herhangi bir inhalasyon prosedürü çocuk doktoru ile tartışılmalıdır, kendi takdirine bağlı olarak, yapamazsınız.

Adenoid ve adenoiditli çocuklar için inhalasyonlar

Eğer bebek burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, ağızdan nefes alır ve bir rüyada hor görürse, sorunun adenoidlerde olduğunu varsaymak için her türlü sebep vardır. Özellikle şiddetli vakalarda, doktorlar ameliyatı önermektedir, ancak, hastalığın erken aşamalarında, daha hafif bir tedavi yöntemi - inhalasyon denemek mantıklıdır. Bu hastalık ile mücadelede etkili midir? Hekimlerin görüşlerini öğrenir ve ebeveynlerin geri bildirimlerini dinleriz.

Adenoidler nelerdir?

Lenf bezleri - sırayla, insan bağışıklık sistemi içinde doğal anatomik yapıları olan, (ya da bitki örtüsü) nazofarenks bademcik dokusu, proliferasyonudur. Faringeal bademcik uzmanları solunan hava ile birlikte bir çocuğun bedeninden nüfuz etmek isteyen, virüs ve bakterilere karşı ilk savunma hattını arayın.

Nazofaringeal ek olarak, kişinin bademcikler diğer türleri vardır: palatine ve tubal. Birlikte bir faringeal halka oluştururlar - bir çeşit "arındırıcı" sistem. Burada, özel koruyucu hücreler, enfeksiyöz ajanları nötralize etmek için üretilmiş lenfositler üretilir.

Farengeal bademcikler soğuk algınlığı veya viral hastalığa keskin tepki verir. "İş" döneminde, tam bir iyileşmeden sonra, boyut olarak artar, normale döner. Hastalıklar çok sık tekrarlanırsa, büyümenin sadece azalması için zaman yoktur. Bu durumda, doktorlar adenoidit hakkında konuşurlar - adenoidlerin sürekli inflamasyonu.

Faringeal tonsillerin filizlenmesi 3-7 yaş arası çocuklarda sık görülen bir hastalıktır.

Özellikle ağır vakalarda bademcikler o kadar büyür ki bazen nazofarenksi bloke ederler. Bu ciddi sonuçlarla doludur:

 • iştahlı solunum;
 • bir sonucu olarak, işitme bozukluğu sık sık otit;
 • sinüzit;
 • kronik rinit;
 • bronşit ve akciğerlerin enflamasyonu.

Uzmanların adenoidlerin tedavisi hakkındaki görüşleri

Ciddi komplikasyonlardan kaçınmak ve çocuğun tam olarak nefes almasına yardımcı olmak için, doktor, hastalığın nedenlerine, rahatsızlığın ciddiyetine ve beraberindeki hastalıklara odaklanarak gerekli prosedürleri reçete eder.

Tıpta, adenoidlerle mücadele etmenin iki ana yolu vardır: muhafazakâr ve operasyonel. Bu rahatsızlığın nasıl tedavi edileceğine yalnızca ilgili hekim karar verebilir: bir cerrahi prosedürün yardımıyla veya daha yumuşak bir yöntemle.

Bu nedenle, doktor-kulak burun boğaz uzmanı Victoria Eduardovna Kokorina iltihabı ortadan kaldırmayı önerir ve eğer bu yardımcı olmazsa ve bebek daha da kötüleşirse - ameliyat olması:

Kendi kendine ilaç kullanmamak, bir doktora danışmak önemlidir. İltihaplanmayı nasıl iyileştireceğini ve rahatlatacağını söyleyecektir. Bir dizi adenoid hiperplazi için, adenoidlerin boyutunu azaltabilecek ilaçlar vardır. İlaçlar (inhalasyonlar dahil olmak üzere) iki hafta boyunca reçete edilir, daha sonra doktor çocuğun daha iyi olup olmadığına bakar. Iltihap azalırsa, ilacın tedavisi üç ay kadar sürer. İyileştirme yoksa, adenoidlerin kaldırılması gerekecektir.

Ek olarak, adenoid dokunun tamamen çıkarılmaması nedeniyle doktor adenoidlerin proliferasyonunun gerçek nedenini bulmaya çağırır:

Nedensel faktör (alerji veya bakteriyel enfeksiyon) devam ederse, adenoidlerin rekürrens riski yüksektir - inflamasyon vakaların yaklaşık% 15-20'sinde geri döner.

Victoria Kokorina adenoidler hakkında (video)

Ancak kulak burun boğaz uzmanı Alexander Sergeyevich Puryasov, operasyonel müdahaleye karşı kategorik olarak:

Adenoidlerin çıkarılması doğal değildir. Bir insanın gereksiz organları yoktur ve adenoidler polip değildir, tümör değildir, kist değil, çıkarılması gereken bir siğidir. Bademcikler, 12 yaşına kadar olan bir çocuğun bağışıklığının oluşmasında büyük rol oynarlar. Ergenlik döneminden sonra, bedenin kendisi bu organdan kurtulacaktır, çünkü artık gerekli olmayacaktır. Cerrahi olmayan tedavi yöntemini arayın.

Dr. Vitaly Starovoitov, inflamatuar sürecin süresini dikkate almanızı önerir:

Sorun iki yıldan fazla değilse, o zaman çoğu durumda, örneğin yaygın anti-enflamatuar ilaçların yardımıyla, konservatif yöntemler ile tedavi edilebilen kronik bir adenoidit prosesidir. Enflamatuar süreç ertelenirse, işitme problemleri vardır, o zaman hemen patolojik oluşumları kaldırmanız gerekir.

Eugene Olegovich Komarovsky, adenoidlerin çıkarılması için ciddi kanıtların olması gerektiğinden emin:

İlk ve en önemli gösterge “burun yok”, yani çocuğun burun solunumu yoktur. Bebek yeterli uyku almıyor, geceleri hor görüyor, uykusunda solunum durmaktadır. Bu durumda kaç yaşında olduğu ve nasıl hissettiği önemli değildir. Adenoidleri kesin olarak çıkarmak gerekir. İkinci endikasyon işitsel tüpün üst üste binmesi nedeniyle sık tekrarlayan otittir. Son endikasyon, adenoid tipine göre fasiyal iskeletin deformasyonudur.

Dr. Komarovsky adenoidlerin tedavisinde (video)

Bu nedenle, cerrahi müdahaleye ek olarak, adenoidleri tedavi etmenin başka yolları da vardır: bitkisel soğuma, fizyoterapi, ilaçlar ve inhalasyonların damlatılması. Bu hastalıktan kurtulmanın son yönteminde duracağız.

İnhalasyonun etkisi nedir?

Adenoidler ve adenoiditte inhalasyon, hasta bir çocuğun genel durumunu iyileştirmeye yardımcı olan, hastalığın semptomlarını azaltan ve enflamatuar süreçlerin ilerleme hızını azaltan etkili bir yöntemdir.

Bu tedavi yöntemi doktor tarafından reçete edilir, ön nazofaringeal bademciklerin büyüme derecesi hakkında bir sonuç çıkarmıştır. Sadece üç tane var:

 • 1 derece - adenoidler nazofaringeal alanın sadece 1 / 3'ünü kapsamaktadır. Gündüz çocuğu genellikle solunum problemleri yaşamaz, geceleri nefes alması çok daha zordur;
 • 2 derece - büyümüş lenfoid doku, burnun farinksle iletişim kurduğu geçişin yarısını kapatır. Çocuklar ağızdan ve gece ve gündüz nefes alıp, bir rüyada horlayarak daha sık soğuk yakalarlar;
 • 3 derece - nazofaringeal boşluk tamamen bloke edilir. Hastalığın belirtileri önceki aşamadaki ile aynıdır, ancak daha belirgindir.

İnhalasyon prosedürleri, hastalığın ilk aşamasında anlamlıdır, bu durumda, adenoidlerin büyümesi yine de benzer bir konservatif yöntemle kontrol edilebilir. İnhalasyonun avantajı şudur:

 1. Ödemi azaltın.
 2. İltihabı önler.
 3. Kan ve lenf akışını iyileştirin.
 4. Çocuğun bağışıklığını güçlendirir.
İnhalasyonlar sadece 1 derece adenoidde etkilidir.

Adenoiditte, inhalasyon önlemleri enflamatuar süreçlerin belirtilerini yok etmek için tasarlanmıştır - öksürük, ağızda sürekli kuruluk hissi, burun tıkanıklığı ve farinksin arka duvarındaki mukus. Prosedürün doğru davranışı aşağıdaki etkiye sahiptir:

 • iltihaplar azalır;
 • öksürük durur;
 • kuru mukoza zarını nemlendirir;
 • ağrı ve tahrişi azaltır;
 • mukus sıvılaşır;
 • Pulmoner hastalıklar (farenjit, tracheitis, larenjit) şeklinde komplikasyonları önler.

Evde inhalasyon yapmak

Hekimler tarafından farengeal bademciklerin büyümesi sırasında klasik buhar inhalasyonları kategorik olarak onaylanmamıştır. Sıcak patatesleri, kaynar su veya bitkisel soğurmayı solumayın. Yasağın nedeni, sıcak buharın, mukoza zarını nemlendirmesi, içindeki kan dolaşımını uyarmasıdır. Bu sayede adenoidlerin çoğalması sadece hızlanır.

Bu hastalıkta, doktorlar dört tip inhalasyon önlemine izin verir.

 1. Kuru teneffüs en basit ve en uygun fiyatlıdır, çünkü bir mendil, pamuk topu üzerinde 2-3 damla uçucu yağ damlatmak ve kokusunu solumak için yeterlidir. Çocuğun bu maddelere alerjisi olmasa da, çay ağacı, okaliptüs, nane veya adaçayı uygun yağları.
 2. Banyoda ıslak inhalasyonlar - hastalıkla mücadele etmenin belki de en hoş yolu. Aynı esansiyel yağların ılık suya damlatılması ve buharlaşmasının 15-20 dakika boyunca solunması gereklidir. Daha iyi çözünme için yağı şampuan veya sıvı sabunla karıştırın.
 3. Tuzlu inhalasyonlar, ısıtılmış deniz tuzu üzerinde 5-10 dakika nefes alması gereken, birkaç damla uçucu yağlar ile karıştırılmış, tuz mağaraları ziyaret edin veya bir tuz lambası satın alın. İnhalasyon bir nebülizör yoluyla gerçekleştirildiğinde, ilaçlar doğrudan enfeksiyonun odağına verilir.
 4. Modern inhalerler vardır - nebülizörler, tıbbi çözümleri aerosollere dönüştürür, bu da çocuğun kolayca soluk almasına neden olur. Bu cihaz ile ilaçlar, hemen hemen hiç kayıp olmadan iltihaplı bölgelere gönderilir.

Nebulizer inhaler (video) nasıl seçilir ve doğru şekilde kullanılır

Adenoidler nebülizör tedavisi için çözümler

Nebülizör için inhalasyon solüsyonları da dahil olmak üzere nazofarinkste enflamatuar süreçleri azaltmak için herhangi bir ilacın amacı, ilgili hekimin yetkinliğindedir. Sadece siparişi, programı, seans süresini ve ilaç listesini belirler.

Çözümlerin üretimi ve kullanımı için bir dizi kural vardır:

 • Baloncukları çıkardıktan sonra çözücü steril tuzlu su veya mineral su olarak kullanın;
 • Kaynamış veya damıtılmış su kullanmayın;
 • İşlemin başlangıcındaki ortamın sıcaklığı yaklaşık 20 ° C olmalıdır;
 • Nebulizatör uçucu yağlar ve büyük parçacıklar içeren bitkisel infüzyonlarda kullanmayın.

Nebülizör tedavisi için hazırlıklar (tuzlu su çözeltisi ile birlikte kullanılır) - masa

Tesisin adı

Etkisi

Hangi yaştan itibaren başvurmak

Tedavi süresi

Kontrendikasyonlar

Balgam viskozitesini azaltır, sıvı mukus

Günde 2-3 kez, 4-5 gün

ambroksol veya ilacın diğer bileşenlerine karşı intolerans veya aşırı duyarlılık

nazofarinkste inflamasyonu azaltır

Günde 2 kez, 10 günden fazla değil

aktif bileşenlerin hoşgörüsüzlüğü

mukus ödemini temizler ve burun solunumu kolaylaştırır

hastalığın şiddetine bağlı olarak

ilaç bileşenlerine aşırı duyarlılık

Günde 2 kez, 5 ila 10 gün arasında

Tıbbi ürünün bileşenlerinin intoleransı

Maden suyu (Borjomi, Narzan)

mukozayı nemlendirmek

Günde 3-4 kez, 10 güne kadar

Soluma hazırlıkları (galeri)

İnhaler ne zaman kontrendikedir?

Adenoidler için inhalasyon prosedürleri genel kontrendikasyonlara sahiptir. Örneğin, çocuğunuz solunduğunda inhalasyondan kaçınmalısınız:

 • ilaç bileşenlerine artan duyarlılık;
 • sıcaklık 37.5 ° C'yi aşar;
 • Burundan kuvvetli ve uzun süreli kanama eğilimi vardır.

Ek olarak, hastalığın 2. ve 3. evrelerinde ve düzenli adenoiditte, inhalasyonların anlamlı bir etkisi yoktur. Bu durumda, daha etkili bir tedavi yöntemi seçilmelidir. Bununla birlikte, bir nebulizer tamamen terk etmek gerekli değildir, adenoidler kaldırmak için bir operasyondan sonra nüks önlemede yararlıdır.

Ebeveynlerin yorumları

Tanıdık bir çocuk doktoru, adenoidler için inhalasyonu tavsiye etti, kapsamlı bir tedavinin bir parçası olarak mineralli su ya da tuzlu su (ya da bir doktor tarafından reçetelenen ilaçlar) ile soğuk algınlığı ilk belirtisinde yaparlar.

Snezana

https://www.babyblog.ru/community/post/3_6_health/1691201

Bence, inhalasyonlar etkisizdir. Adenoidit ve ultrasonik nebülizör olan iki çocuğum var. Daha fazla veya daha az, soda ve balsam "Star" ile buhar inhalasyonlar yardım eder. Soğuktan (adenoiditten değil) eczane fonlarından nebülizör Kromogeksal'a katıyorum.

Irene

https://www.babyblog.ru/community/post/3_6_health/1691201

Yeğenim, uçucu yağlarla salin inhalasyonları ile yardımcı oldu. Bu şekilde yapılır: 1 kg deniz tuzu ısıtılır, bu yağ köknar yağı veya thuya 2-3 damla damlatılır. Çocuk çiftini bir havluyla kaplayarak solumalıdır. Adenoidler için bu tür inhalasyonlar ve gerçekten yardım, ödem rahatlatmak, burun normal nefes almaya başlar. Sadece uzun değil, kötü, ama düzenli olarak tekrarlarsanız, etkisi% 100 olacaktır.

zvezda

http://doctorsforum.ru/ingalyacii-pri-adenoidah

Adenoiditi tedavi etmek için bir nebulizer yardımıyla anlamsızdır. Bunu yaptık: Bir teneke kutuda propolis batırdık ve çocuğu dumanla ondan nefesini kesmiştik. Çok daha kolay oldu. Ama sonsuza kadar değil. Sonra adenoidleri çıkardık, hepsi bu.

Mamusia

https://www.babyblog.ru/community/post/3_6_health/1691201

İnhalasyon etkilidir fakat çocuklarda adenoid ve adenoidit tedavisi için tek yol değildir. Hastalığın derecesi, bademciklerin büyüme nedenleri göz önüne alındığında tedaviyi reçete edecek olan kulak burun boğaz uzmanından tavsiye aldığınızdan emin olun. Ek olarak, terapötik prosedürlerle geciktirmeyin, çünkü inhalasyon, bir konservatif tedavi yöntemi olarak, bu hastalığın gelişiminin sadece erken bir aşamasında olumlu sonuçlar verir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bezlerin çıkarılmasıyla ilgili mitleri yaydık

Tonsillektomi, palatine bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasından oluşan kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin cerrahi bir yoludur. Eski Yunan Herkül ya da Odysseus'tan daha kötü olan efsaneleri elde etmek için defalarca değiştirilmiş ve yönetilen bir geçmişe sahiptir.

Subatrofik farenjit ve tedavisi

Günümüzde, anjina, larenjit veya farenjit geçirmemiş bir kişide en az bir kez bir insanla tanışmak kolay değildir. Bu tehlikeli rahatsızlıklar, özellikle kış aylarında her zaman beklemede yatmaktadır.