Loading

Larenjit, farenjit, tracheitis ve sinüzit ile nebulizer ile inhalasyon için hazırlıklar

Tracheitis ile inhalasyonun modern görünümlerine göre - bu, larinksin en az yan etkileri olan akciğer iltihabi formlarının lokal tedavisinin en iyi yoludur. Sistemik ilaçların inhalasyon ile karşılaştırıldığında benzer etkinliği vardır, ancak yüksek yan etki insidansı olan oral, intravenöz ve intramusküler ilaçların kullanımını sınırlandırır.

İnhalasyonlar özel ekipman - nebulizörler tarafından gerçekleştirilir. Haşlanmış patateslerin sıcak buharı üzerine tarihsel solunum yöntemleri, nazofaringeal yanık olasılığının yüksek olması nedeniyle doktorlar tarafından önerilmemektedir. Bu tedavi yönteminin uygulanması için herhangi bir kanıt temeli yoktur.

Larenks, farenksden daha derindedir, böylece buhar, basınç olmadan pratik olarak giremez.

Aktif bileşenlerin minimum alımı, farenjit, larenjit ve sinüzit için tedavi sağladığı için tedaviyi daha zor hale getirir.

Larenjit ile inhalasyon

İnhalasyonların terapötik etkisinin temeli, ilaçların lezyon üzerindeki doğrudan etkisidir. Nebulizatörleri, maddelere iyi nüfuz eden aerosol tanecikleri şeklinde sprey maddeleri.

Eylem mekanizmaları ile, üç tip inhaler ayırt edilir:

 • ultrason;
 • kompresörü;
 • nebülizatörler Mesh.

Kompresör cihazları, herhangi bir maddenin püskürtülmesi olasılığı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Terapötik aerosol, özel bir odada havayı sıkıştırarak elde edilir. Cihazların eksikliği işte gürültü yapıyor, bu da çocukları korkutuyor.

Ultrasonik nebülizerler pediyatrik bölümlerde kullanılmaktadır. Kompresör analogları kadar gürültülü değiller ama kendi dezavantajları var. Cihazın çalışması sırasında terapötik aerosol, ilacın ultrason ile etkilenmesi nedeniyle elde edilir, ancak hormonlar ve antibiyotikler aynı zamanda çözülür. Ultrasonik bir inhaler yardımıyla, üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarında sıklıkla kullanılan deksametazon bazlı kombine inhalasyonlar uygulanamaz.

Sovyet dönemlerinde, inhale kortikosteroidler, üst solunum yolu hastalıklarının antienflamatuar tedavisi için temel oluşturdu. Modern doktorlar ilaç reçeteleme yaklaşımlarını gözden geçirdiler.

Karışık inhalatörler, kompresör ve ultrason tiplerinin avantajlarını birleştirir. Cihazların çalışma prensibi düşük frekanslı ultrasonun etkisi altında membranın titreşimidir. Bu cihazları kullanırken antibiyotikler ve hormonlar yok edilmez ve tek dezavantaj yüksek maliyettir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, nosolojiyi tedavi etmenin ana yoludur. Uluslararası uzmanlar, üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının tedavisini önemli ölçüde gözden geçirdiler. Sistemik ilaca inhalasyondan daha küçük bir rol verilir.

İçme şurubu, hap almak yan etkilere yol açar - aktif maddenin iltihap bölgesine azaltılması. Oral olarak uygulandığında, ilaç ilk önce mideden kan besleme sistemine emilir. Bu zamanda, mide duvarının tahrişi olasılığı artar. Özellikle tehlikeli olmayan steroidal anti-inflamatuar ilaçların kullanılmasıdır. NSAID'lerin uzun süreli kullanımı ile, midenin dilinin ortaya çıkma ihtimali önemli ölçüde artmaktadır. Tüm organlarda damarlar bulunduğundan, ilacın tüm dokular üzerindeki etkisine dikkat edilmelidir.

Soluma yerel bir etkidir. Tıbbi madde doğrudan püskürtme yerine emilir, topikal bir etkiye sahiptir.

Kandaki bir kimyasal aktif konsantrasyonunun olmaması iç organları etkilemez.

Larinksin ılımlı ve şiddetli enflamasyon formlarının kompleks tedavisinde, vücut üzerinde büyük etkilere yol açan bir dizi ilaç reçete edilir. Çoğu kimyasal bileşikler karaciğer tarafından işlenir. Bazı maddeler böbrekler tarafından atılır. Bu organlarda büyük etkilerle, patolojik değişiklikler gelişir. Bu fonda, özellikle çocuklarda lanringitis, farenjit, tracheitis ile inhalasyonun avantajları açıkça görülebilir.

Tracheitis, larenjit ile inhalasyon için hazırlıklar:

Onun geri çekilme, sıvılaşma geliştirmek için kalın balgam ile reçete edilir.

Maddelerin solunmasıyla, bileşenlerin biyoyararlanımı% 100'e ulaşır. İlacın terapötik etkisi, patolojik odakta ilaç dozunun gerekli dozunu korumanıza izin veren lokaldir.

Hormonlar kompresör veya karışık inhalerler tarafından uygulanır. Hormonal tedavi aerosol ile gerçekleştirilir.

Balgam akıntısını iyileştirmek için alkali maden suları kullanılır:

 • Fizyolojik salin;
 • Maden suyu ("Polyana Kvasova", "Luzhanskaya", fizyolojik çözüm).
 • dioxidine;
 • Miramistin;
 • Furatsillin.

İnhalasyon için uygun ilaçlara avantaj sağlanmalıdır. Kullanıma hazır formlarda bulunurlar. Kaynatmayın, kaynatın. Tüm bileşenler, larinks ve farinksin patolojik değişikliklerini ortadan kaldırmak için optimal olarak eşleştirilmiştir.

Klasik inhalasyon fizyolojik solüsyon, distile su ile 2 kat seyreltilmiş bir ilaçtır.

Karışık pediatrik inhalasyonların çocuklar için reçete edilmesine rağmen, inhalasyonlar arasında belirli aralıklarla ilaçların uygulanması tavsiye edilir. Bilim adamları, eğer ilaçlar sırayla kullanılırsa, terapötik etkinin arttığını bulmuşlardır.

Örneğin, lazolvana, pilicorta, dioksinine dayalı kompleks bir inhalasyon aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. İlk aşamada balgam söktürücü lazolvan ile invaze edilir;
 2. O zaman balgam beklemek için 20 dakika ara vermelisiniz;
 3. Bir sonraki inhalasyon, pulmicort ile gerçekleştirilir;
 4. 10 dakika mola!
 5. Dioksijen inhalasyonu.

Bu yaklaşımla, ilaçların birbirleriyle öngörülemeyen etkileşimlerinin etkisi dışlanmaktadır.

Üreticiden kompresör inhalatörlerine verilen talimat, cihazın yardımıyla tüm ilaçların uygulanabileceğini iddia etmektedir. Bu tamamen doğru değil. İnhalator uygulanamayan ilaçların listesi:

 • Bitkilerin infüzyonları, fitogenlerin homojenliği yoktur, bu yüzden inhale edilirse, alerjik reaksiyonlar mümkündür;
 • Uçucu yağlar, buharın solunması için kullanılabilir, ancak inhalasyon kontrendikedir;
 • Platifellin, papaverin, teofilin, solunduğunda belirgin bir etki göstermediği için yalnızca parenteral uygulama için kullanılır.

Karmaşık alerjenler olduğundan, yan reaksiyonları provoke edebileceklerinden, preparatların dozlanması zordur.

Soluma yapıldığında belirli şartlara uyulmalıdır:

 1. İnhalasyondan önce ve sonra sigara içmeyin;
 2. Yemekten önce bir saatten önce solumayın;
 3. Prosedür dik pozisyonda yapılmalıdır. Bu davranış baş dönmesi, rahatsızlık, hoş olmayan duyumlara yol açacağından, tıbbi aerosolleri solurken konuşma.
 4. Maske ile optimal prosedür;
 5. Manipülasyondan sonra ağzınızı kaynamış su ile durulayın;
 6. Tüm ilaçlar aseptik koşullarda hazırlanır, 4-5 ml'lik bir hacimde bir izotonik sodyum klorür çözeltisi ile seyreltilir. Hazırlanan bulutsuyu buzdolabından kullanamazsınız. Kullanmadan önce, önceden ısıtılmalıdır.

Her modern ailenin evde bir inhaleri olmalıdır. Cihaz, çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için basitçe gereklidir. Küçük çocuklar genellikle hastalanırlar ve sistemik ilaçlar aşırı dikkatle reçete edilirler, çünkü kullanıldıklarında tedavi edilmesi zor olan bir dysbacteriosis vardır.

Larenjitin nebülizasyon tedavisinin avantajları:

 • İlaç sadece püskürtme alanında çalışır;
 • Solunum sistemindeki ilacın konsantrasyonu, diğer metotlardan 2 kat daha yüksektir;
 • Yenidoğana başvurma imkanı;
 • Evde gerçekleştirilen güvenli bir prosedür;
 • Kullanışlılık ve kullanım kolaylığı;
 • Sistemik etkilerin yokluğu;
 • Karaciğerin işlevselliğini etkilemeyin.

İnhalasyon yaparken, nebülizör ile çalışırken dikkatli olunmalıdır. Ekipman elektriktir. Ünitenin ana bileşenlerine giren su elektrik çarpmasına neden olabilir.

Bir nebülizör aracılığıyla farenjit ile inhalasyon

Bir nebülizör ile farenjit ile inhalasyon, boğaz mukozasının bakteriyel veya viral enfeksiyonu için etkilidir. Hastalık çok etkili olduğunda, otlar ve fitozporların buhar inhalasyonları karakterize edilir. Nazofarenks içinde antiseptiklerin püskürtülmesi yardımcı bir tedavidir.

Soluma için hangi bitkiler kullanılır?

Bu bileşenlerin soğurulmasını hazırlarken buharın solunumu, boğazın mukoza zarının iyileşme sürecini hızlandırır.

Nebülizör yoluyla inhalasyonlar farenjit ile yapılabilir:

 • Obstrüktif larenjit, laringotrakit ile üst solunum yolu genişletmek için berodualom. Hastalık benzer bir flora neden olduğu için, farenjit genellikle bu nosolojik formlarla birleştirilir;
 • Boğazın mukoza zarında birikmiş olan mukusu inceltmek için ağız boşluğu fizyolojik salin ile sulanır. Benzer tedavi kombine pharyngo-larenjit, sinüzit ile gerçekleştirilir;
 • Lazovan - balgamın nazofarenks, üst solunum yolu ile ayrılmasını teşvik etmek;
 • Dioksit ile - bir antiseptik. 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılır. Salmonella, streptokok, dizanteri, Pseudomonas aeruginosa, anaerobik mikroorganizmalar ile enfekte olduğunda ilacın aktif terapötik etkisi gözlenir. İlaç nazofarengeal hastalıkların hemen hemen tüm patojenlerini yok eder.
 • Şişlik giderilmesi için deksametazon ile iltihap. Çocuklar aşırı dikkatle reçete edilmelidir;
 • Interferon ile - akut solunum yolu enfeksiyonlarında bağışıklığı güçlendirmek için;
 • Hidrokortinoz ile - ilaç hormonaldır. Pratikte, bir pediyatristin, bir çocuğa hidrokortizon ile komplike inhalasyonu önerdiği durumlar yoktu, komplikasyon durumunda ek yardım sağlamak gerekli oldu;

Anti-inflamatuar bitkilerin buharlarının solunması ile hafif derecedeki farenjit ortadan kaldırılır. Alerjik hastalıkları olan bronşiyal astımı olan hastaları solumak için sebze soğanı kullanmayın. Bozulmuş balgam üretimi varsa, lazolvan kullanabilirsiniz. Hastalığın ortalama ve şiddetli derecesi, nitelikli tedavinin göstergesidir.

Deksametazon kullanıldığında, 7 günden fazla bir süre boyunca mukoza zarının sulanması tavsiye edilmez. İlaç hormonaldır. Bu bağımlılık.

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne ile

Larenjitli nebulizer ile inhalasyon, farenjit, tracheitis ile karşılaştırıldığında maksimum etkinliğe sahiptir. Larinksin iltihaplanması ile, yukarıdakilerin tümü ile inhalasyon yapabilirsiniz.

Nebülizörün kullanımı çocuğun uykusu sırasında mümkündür. Bir rüyada, bir kişi nefes alır, bu yüzden maddeleri havada solur. Gerçek, kompresör invertörleri bebeği uyandırabilir.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon: endikasyonlar ve etkinlik

Virüs veya patojenik mikrofloranın neden olduğu larenksin iltihaplanması larenjit olarak adlandırılır. Akut fazda larenjit tedavisi tüm kurallara göre yapılırsa, sekiz ila on gün içinde tam bir iyileşme olur.

İlaç tedavisine ek olarak, gırtlak iltihabı ile, yerel terapi reçete edilir - larenjit ile inhalasyon, yardımı ile yapılması önerilmektedir nebulizatör.

Larenjit için inhalasyonlar daha faydalıdır

Bir yetişkin veya bebek gırtlak iltihabı geliştirirse, inhalasyonlar aşağıdaki eylemleri verir:

 • Larinksin şişmesi yavaş yavaş azalır;
 • Tıbbi buharların solunması sayesinde farinks ve larinks mukozası nemlendirilir;
 • mukusun sıvılaşması;
 • hormonlar veya bronkodilatör ilaç (endikasyon) oluşan bir çözelti tatbik bronko- ve laringospazma gelişimini engeller;
 • antibakteriyel ve mukolitik etki;
 • hasarlı dokular daha hızlı iyileşir;
 • Hastalığın semptomlarında azalma (ses kısıklığı, ağrı, tahriş).

Hastalığın akut fazında inhalasyon tedavisi belirgin bir terapötik etki sağlar. İnflamasyon semptomları vokal kordların aşırı yüklenmesinden kaynaklanıyorsa, bunu düzeltmek için birkaç prosedür yeterlidir.

Laringitis nebulizer ile inhalasyon aşağıdaki inflamasyon formlarında reçete edilir:

 • larenjitin atrofik formu;
 • akut;
 • hipertrofik
 • Catarrhal doğanın kronik bir formu.

Buhar ile solunması, sadece hastalığın viral etiyolojisi ile reçete edilmesi önerilir. Ancak hastalık bakteriyel bir enfeksiyona neden olursa, akut inflamasyonun azalmasından sonra buhar inhalasyonlarına sadece yardımcı bir tedavi olarak izin verilir.

Evde larenjit ile inhalasyon üç şekilde gerçekleştirilir:

 • bir nebulizer yardımıyla (alternatif olarak başka bir tipte bir inhaler uygundur);
 • tıbbi solüsyonun döküldüğü bir tencere yardımıyla;
 • su ısıtıcısı ve kağıt nozulu kullanarak.

Prosedürleri uygulama yolunun seçimi, hastalıkların özelliklerine bağlıdır. Ancak inhalasyonu özel bir cihaz yardımıyla yapmak daha kolay ve daha kolaydır. Larenjitli nebulizer ile inhalasyon, ilacın farenks ve larinksin iltihaplı kısımlarına kolayca düştüğü için hızlı bir terapötik etki sağlar.

Bir nebulizer ile inhalasyonlar nasıl yapılır

Nebülizeriniz varsa, prosedürler evde yapılabilir. Bu özel cihazın etkisi, trakea ve solunum sistemine giren ilaçların bir sonucu olarak ultrasonik spreylemeye dayanmaktadır.

Esas olarak inhalasyonlar larenjit için çocuklara bir nebülizör tarafından reçete edildiği için, bir çocuğun maskesi cihazın içine dahil edilir. Çocuklar uyku sırasında bile solunabilir. Ancak, yerel bir tedaviye başlamadan önce bir doktora danışmayı unutmayın. Kulak burun boğaz uzmanı larenjitin doğasını belirleyecek ve bu prosedür için bir ilaç reçete edecektir.

Bir nebülizer nasıl kullanılır:

 • Soluma, yemeklerden 1 saatten daha erken yapılmaz.
 • İşlemden önce ve sonra sigara içmeyin.
 • İşlem oturma pozisyonunda gerçekleştirilir, hasta her zamanki gibi (derin değil) nefes alır ve konuşmaz. Baş dönmesi veya şiddetli öksürük varsa, yirmi ila otuz saniye boyunca kesilmesi tavsiye edilir.
 • Solüsyona hormonlar dahil edilirse, işlemden sonra ağız iyice durulanır.
 • Soluma için kullanılan preparatlar ortam sıcaklığına kadar ısıtılmalıdır. İlacın hazır bir çözeltisi buzdolabında saklanabilir (en fazla 24 saat).
 • İşlemden sonra, cihazın tüm parçaları kaynatılmış suyla durulanır ve alkolle dezenfekte edilmelidir.

Larenjit ile inhalasyon için kullanılan preparatlar

Larenjit nebulizer ile inhalasyonlar için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Balgam seyreltici ilaçlar: ambrobene, Lasolvan, Mukolvan ve benzeri. Sonuç balgam ve öksürük yumuşatmasının seyreltilmesiyle elde edilir. Lokal terapiye ek olarak balgam klerensi elde etmek için amroksol, Bol sıvı tüketilmesi tavsiye edilir (gün boyunca en az 3 litre).
 • Alkali çözeltiler: maden suyu maden sodası veya Essentuki, yanı sıra tuzlu çözelti. Larenjit bu fonların kullanımında çok faydalıdır. Alkali solüsyonları boğaz ve üst solunum yollarını yumuşatır ve nemlendirir, böylece hastalığın semptomlarını giderir.
 • Sistemik olmayan glukokortikoidler: Pulmicort, hidrokortizon, deksametazon. Bu ilaçlarla nebulizerin inhalasyonu alerjik rinit veya yalancı krupalı ​​çocuklar için reçete edilir. Ancak doktor, hastalığın etyolojisini belirledikten sonra hormonal tedavi reçete etmelidir.
 • antibiyotikler: Fluimucil. Bir antibiyotik kullanımı ile inhalasyonlar, bakteriyel larenjit için reçete edilir. İlaç doğrudan iltihaplı bölgeler üzerinde hareket eder, bu nedenle pozitif etki, tabletler halinde sistemik antibiyotik alırken çok daha hızlı elde edilir.
 • Ile inhalasyonlar eufillin veya adrenalin Sadece bronko ve laringospazm için reçete edilir. Bir doktora danışmadan, özellikle çocuklukta uyuşturucu kullanımı kesinlikle yasaktır.
 • antiseptikler: Miramistin, furatsilin, Rotokan. İlaçlar anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir, hastalığın semptomlarını çabucak rahatlatır.

Nebulizör inhalasyonları için, özel nebulalarda üretilen hazır ilaçların kullanılması en iyisidir. İlaç sadece tuz çözeltisi ile seyreltilir (preparat için kaynamış su kullanımı kesinlikle yasaktır). Çözümlerin bileşiminin yanı sıra prosedürlerin süresi ve sıklığı, sadece bir doktor tarafından reçete edilir!

Larenjit ile inhalasyonların uygulanmasına kontrendikasyonlar

Larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • yüksek sıcaklık (380 üzerinde);
 • şiddetli kardiyovasküler patoloji, yanı sıra ciddi aritmi;
 • sık burun kanaması;
 • inhalasyonlarda kullanılan bileşenlere alerji;
 • bir yıla kadar çocuklar;
 • astımın alevlenmesi, solunum ihlali ile kendini gösterir.

Buhar inhalasyonlarında, daha birçok kontrendikasyon vardır. Örneğin, pürülan bir işlemin varlığında buharlama kesinlikle yasaktır. Ayrıca, bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu iltihapların buharlaşması da kontrendikedir. Ayrıca, yaşlı kişilerin ve 7 yaşından küçük çocukların buhara maruz kalmaları yasaktır.

Bir nebulizer kullanmanın faydaları

Bir nebülizör yardımıyla inhalasyonlar yapmak, aşağıdakileri vurgulamak istediğim bir dizi inkar edilemez avantajlara sahiptir:

 • İlaç doğrudan iltihap bölgelerine girer;
 • Küçük çocuklara bile (bir yıl sonra) başvurma izni verilir;
 • non-invaziv tedavi;
 • kolaylık ve kullanım kolaylığı;
 • solunum yollarındaki ilacın konsantrasyonu, diğer uygulama yollarındaki gibi iki kat daha yüksektir;
 • inhalasyon yoluyla vücuda giren ilaçlar kan dolaşımına girmez ve böbreklerin ve karaciğerin işleyişini etkilemez.

Özetlemek gerekirse, nebulizatörün evde ilaç dolabında her aileye sahip olması gerektiğini belirtmek isterim. Hayatında en az bir kez larenjit olmayan bir çocuğun karşılanması neredeyse imkansızdır. Ve larinksin akut inflamasyonu ile başa çıkmak için hızlı ve etkili bir şekilde inhalasyonların yardımı ile mümkündür.

Ayrıca, bu cihazın yardımıyla yapılan prosedürler, larenjitin profesyonel bir hastalık olduğu öğretmenler ve şarkıcılar için önemlidir.

Larenjit ile inhalasyonların uygulanması

Larenjit, patojenik bakteriler veya virüslerin neden olduğu larinkste akut enflamatuar bir prosestir.. Bu hastalık her yaştan insanlarda görülür, ancak küçük çocuklar için özel tehlike. Larenjit ile çeşitli inhalasyonlar, tedavinin en etkili yolu olarak kabul edilir, çünkü bu durumda ilaç doğrudan patolojik odağa ulaşır. İnhalasyonlar, ilaç terapisine ve halkın tedavi yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Bu manipülasyonları evde yapabilirsiniz, ancak iyi bir sonuç elde etmek için inhalasyonları nasıl düzgün bir şekilde uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.

Larenjit Nedenleri ve Belirtileri

Akut veya kronik formdaki larenjit yetişkinler ve çocuklar dahil birçok faktörün etkisi altında gelişebilir:

 • hem lokal hem de genel olarak ciddi hipotermi;
 • yüksek sesli konuşma, çığlık veya sık sık söylenen şarkılardan kaynaklanan ses tellerinin aşırı gerginliği;
 • akut bulaşıcı hastalıklar.

Kronik larenjit nedenleri biraz farklıdır, bunlar aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • Sık görülen akut larenjit;
 • kötü alışkanlıklar - alkollü içeceklerin sigara ve kötüye kullanılması;
 • Konuşmacı, şarkıcı ve öğretmenlerde sıklıkla görülen ses tellerinde profesyonel değişiklikler;
 • Nazofarinkste ortaya çıkan uzun süreli inflamatuar süreçler.

Larenjit belirtileri çeşitlidir, bazıları sadece bir doktor tarafından belirlenebilir, ancak bu hastalığın şüphe edilebileceğine dair açık işaretler vardır:

 • zaman zaman ıslak olan kuru, ağrılı öksürük;
 • Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı;
 • vücut ısısında hafif bir artış;
 • nefes darlığı;
 • sesin değişmesi;
 • boğazda hoş olmayan duyular.

Doktor, mukozada kırmızı noktalar görülürken kızarıklık ve mukoza boğazında şişlik görülebilir. Hastanın kan analizinde tipik değişiklikler gözlenir.

Kronik larenjit formunda, bir kişinin sesi büyük ölçüde değişir, boğazda gıdıklanır ve genellikle öksürme meydana gelir.

İnhalasyon yöntemleri

Evde larenjit ile inhalasyon üç farklı şekilde gerçekleştirilebilir:

 1. Bir ilaç ile dolu bir kap kullanma.
 2. Bir kâğıt hunisinin üzerine konulduğu nozul üzerinde geleneksel bir çaydanlık kullanın.
 3. Çeşitli inhalerlerle.

Bir tedavi yöntemi seçerken, hastalığın seyrini, eşlik eden hastalıkları ve hastanın yaşını dikkate almak gerekir.. Prosedür için bir ilaç seçerken dikkat gösterilmelidir.

Manipülasyona başlamadan önce, her zaman bir doktora danışınız, çünkü larenjit ile yanlış uygulanan inhalasyonlar bir takım başka problemlere yol açabilir.

Kontrendikasyonlar

Bu tedavi prosedürü, mutlaka dikkate alan bir dizi kontraendikasyona sahiptir:

 • Soluma için reçete edilen ilaçlara karşı alerji.
 • Kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon.
 • Buharla solunması, pürülan tonsillit, maksiller sinüzit veya orta kulak iltihabı ile yapılması kesinlikle yasaktır.
 • Bir insanın yüksek ateşi varsa larenjit ile inhalasyon nebulizeri yapılmaz..

Vücut sıcaklığı 38 dereceyi geçmezse, prosedür dikkatli bir şekilde yapılabilir, aksi takdirde bu durum normal olana kadar böyle bir tedaviyi reddetmek daha iyidir.

4 yaşın altındaki çocuklar, laringospazm gelişme riski yüksek olduğundan, akut larenjit için buharla solunum yoluyla reçete edilmez.

Terapötik etkisi

Larenjitli inhalasyon nebulizer, iyi bir terapötik etki sağlar ve böyle bir etkiye sahiptir:

 • Gırtlaktaki mukus içeriğinin viskozitesini azaltır ve çekilmesini kolaylaştırır;
 • Boğazın mukoza zarını nemlendirir, böylece öksürük ataklarını azaltır.;
 • inflamasyonu azaltmak;
 • kılcal damarlardaki vasküler tonu düzenler ve larinks duvarlarının şişmesini azaltır;
 • mukozanın hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

İlaveten, ilaçlara bağlı olarak, mukolitik, profilaktik ve antimikrobiyal etki sağlanmaktadır.

Tıbbi preparatlar ve bunların dozajı sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de bir doktor tarafından seçilmelidir.

Prosedürün özellikleri

Prosedürün mümkün olduğunca etkili olması için, belirli kuralların takip edilmesi gerekmektedir:

 1. Tıbbi ürünlerin inhalasyon süresi 20 dakikayı geçmemelidir..
 2. Gün boyunca, aynı ilacı 3 kezden fazla teneffüsle yapamazsınız.
 3. Daha sonra, sadece bundan sonra çoklu ilaçlar, ilk bronkodilatörlerin ve mukolitikler antimikrobiyalleri kullanılabilir veya Eğer antiseptikler inhalasyon için kayıtlıdır.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, uygun boyutta bir maske kullanılarak gerçekleştirilir.. Bebeğin solunum organlarına sıkıca oturmalıdır.

İlaçları seyreltmek için sadece ilaç salin alabilirsiniz.

Bir nebülizör ile inhalasyonlar düzgün bir şekilde nasıl yapılır

Nebulizatör, taşınabilir ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyonu düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için, bu algoritmayı izlemelisiniz:

 • İlacın kabı hazırlanan inhalasyon solüsyonu ile doldurulur, bir prosedür için hacim genellikle 5 ml'den fazla değildir.
 • Dolu kutuya bir tüp ve bir maske takılır.
 • Maskeyi giy ve cihazı aç. Nebülizörün bir ayarı varsa, ortalama sprey seviyesini ayarlayın.

Prosedürle nefes almak, öksürüğün uygunluğunu kışkırtmak için sığ olmalıdır. Solunum gecikmez, çünkü ilacın akciğerlere derin girmesi gerekmez.

 • Prosedür 15-20 dakika boyunca gerçekleştirilir.
 • Prosedür bittikten sonra ilaç kabı ve maske su veya özel bir dezenfektan solüsyonu ile yıkanır ve daha sonra havada kurutulur. Bu durumda boruyu yıkamak kesinlikle yasaktır.

Teneffüs ettikten sonra hasta yaklaşık bir saat kadar yememeli veya içmemelidir, bu da işlemin etkinliğini artırır..

Solunum için hangi ilaçlar kullanılır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon için preparatlar farklı olabilir, seçim sadece hastalığın seyrinin doğasına bağlıdır:

 • Anlamına gelir, balgam viskozitesini azaltarak, - Lazolvan ve saline, genellikle aynı oranlarda alınırlar.
 • Kaba sesle, çocuk, serum fizyolojik içinde çözülen soda ile inhalasyon yapabilir.
 • Antiseptik çözümler - Miramistin, Geksoral ve diğer benzer preparatlar.
 • Açık bir anti-inflamatuar etkisi olan doğal preparatlar - Rotokan veya Klorofililpt.
 • Hormonal grubun ilaçları - Hydrocortisone, Prednisolone, Fliksotid ve Pulmicort.

Bazen bir nebülizör yoluyla inhalasyon için, doktorlar adrenalin reçete. Böyle bir ilaç ile nefes almak sadece birkaç dakika olabilir.

İnhalasyondan önceki hormonal preparatlar doktor tarafından belirtilen oranlarda seyreltilmelidir, aksi takdirde şok meydana gelebilir.

Adrenalin gösterildiğinde

İnhalasyonları gerçekleştirmek için, epinefrinin sentetik bir analoğu en sık reçete edilir - Epinefrin. Bu ilaç, hasta bir çocuğun laringospazm geliştirmesi durumunda kritik durumlarda reçete edilir. Adrenalin ile yapılan inhalasyonlar, yanlış bir krup olarak ciddi bir larenjit komplikasyonunu önleyebilir. Soluma için bir çözelti hazırlamak için, Epinefrin ampulünü almak ve 5 ml salin içinde seyreltmek gereklidir. Kalp hızı arttıkça bu ilacın sıklıkla kullanılmasına izin verilmez.

Çocuğunuz yatmadan önce zayıflayan bir öksürükten rahatsız olduysa ve bir rüyada boğulmaya başladıysa, acilen bir ambulans çağırmanız gerekir. Doktorun gelişinden önce, çocuk adrenalin ile inhalasyon ile durdurulur.

Deksametazon ile inhalasyonlar

Bu hormonal preparat, belirgin anti-alerjik, anti-ödem ve anti-inflamatuar etkisiyle karakterizedir.. Bu hormonal ajan ihtiva eden bir çözelti boğulma yol açabilir laringeal ödem bir risk vardır durumunda, içeri soluma için de kullanılır. İnhalasyon için, bir çözelti, ki burada bir kısım Deksametason 6 kısım tuzlu su gider.

Hydrocortisone gösterildiğinde

Laringospazm riskinde hidrokortizon ile inhalasyonlar endikedir.. Özellikle de ilaca ilaveten ve buz ilacına ilaveten iyi kanıtlanmış ilaç hidrokortizon-Richter. Bu ağrı kesici ilaç, özellikle kuru ve yırtılma öksürüğü ile ayrı ayrı solunabilir.

Prednisolon ile inhalasyon

Bazı durumlarda, inhalasyonlar için prednizolon reçete edilir.

Bu ilacın insan vücudunda belirgin bir anti-inflamatuar ve immünsüpresif etkisi vardır.

Bu hormon metabolizmada aktif bir rol alır ve aynı zamanda vücutta sıvı tutulmasını da teşvik eder.

Prednizolon sadece istisnai durumlarda reçete edilirken, dozu ve tedavi sürecini aşması kesinlikle yasaktır.

Hayalet Uygulaması

Lazolvan larinkste inflamasyonla tetiklenen kuru öksürük için önerilir. Çoğu zaman bu ilaç kolay balgam deşarjı için bronşit için reçete edilir. Larenjitin inhalasyon ile tedavisi için, Lazolvan aynı oranda serum fizyolojik ile seyreltilir.

Tuzlu çözeltinin kullanımı

Fosfat suda% 9'luk bir sofra tuzu çözeltisidir.

Yaklaşık olarak çok fazla sodyum klorür insan kanını içerir.

Salin inhalasyonu solunum yollarının tüm inflamatuar hastalıklarında faydalı olacaktır.

Manipülasyondan sonra, mukoza zarları iyi nemlendirilir ve dokulardan şişlik alınır.

İki günlük tedaviden sonra hastanın durumunda herhangi bir iyileşme olmazsa, KBB doktoruna tekrar başvurulmalıdır!

Çoğu zaman larenjit inhalasyonlarla tedavi edilebilir. Aynı zamanda hormonlar dahil olmak üzere farklı ilaçlar kullanılır. Belirtilen ilaç dozuna sıkı sıkıya bağlı kalınması ve eğer bir larenjizm tehdidi varsa, derhal doktora başvurulmalıdır.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon - ilaçların listesi

Larenjit ile inhalasyonlar bir nebulizer ile belirtilirse, ilaç her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından seçilir. Bu tedavi, karmaşık terapinin önemli bir bileşeni olan hastalıkla mücadele için etkili bir yerel yöntemdir. Larenjit larinks virüsünün inflamatuar bir prosesidir veya

bakteriyel etiyoloji. Uygun ev tedavisi ile 1-2 hafta içinde iyileşme meydana gelebilir. Yanlış tedavi veya yokluğu, hastalığın kronik bir aşamaya geçeceği gerçeğine katkıda bulunur.

Terapi yöntemleri

Hastalığın hızlı gelişimi aşağıdaki faktörlerden kaynaklanır:

 • kötü alışkanlıklar (alkol, uyuşturucu, sigara içme isteği);
 • ses tellerinin aşılması (yüksek sesle konuşma, şarkı söyleme);
 • kötü çalışma koşulları;
 • soğukta uzun kalmak;
 • soğuk yiyeceklerin kötüye kullanılması, içecekler.

Larenjitin evde tedavi edilmesi bir nebülizatörün kullanımını içerir. Bu, üst solunum yolu ve trakea patolojisiyle mücadele etmek için son derece basit, ama etkili bir yoldur. Yetişkinler ve en erken yaştaki çocuklar tarafından güvenle kullanılabilir (uyku sırasında bebeklere inhalasyon yapmak için izin verilir).

Cihaz, tıbbi parçacıkların ultrasonik olarak indirgenmesi ve insan solunum yolu boyunca dağılmalarına dayanmaktadır. İlaçların mikropartikülleri daha iyi emilir, daha derinlere nüfuz eder ve hızlı hareket eder. İlk seanstan sonra bu tür tedavilerin olumlu sonuçları fark edilir.

Bir çocuk nebulizörü sadece bir doktora danıştıktan sonra nefes alabilir. Uzman, rahatsızlığın doğasını belirleyecek, prosedür için en uygun ilaçları ve çözümleri seçecektir. Tüm ilaçlar bir nebülizör yoluyla inhalasyon için uygun değildir.

Uzmanların önerileri

Nebulizatörün larenjit ile teneffüs edilmesi için genel öneriler:

 • Bir nebülizörü bir yemekten sonra en az bir saat boyunca solumayın;
 • manipülasyon öncesi ve sonrası sigara içemezsiniz;
 • prosedür oturma pozisyonunda gerçekleştirilir;
 • Hastanın inhalasyon sırasında konuşmaması gerekir;
 • Derin nefes almayın: bu hiperventilasyona neden olur;
 • rahatsızlık gelişmesi ile hemen inhalasyon durdurmak gerekir;
 • Hastanın nefes alması sakin olmalıdır.

İnhalasyon için çözümlerin ne olduğunu bilmek gereklidir. Prosedürü hormonal ilaçlarla bitirdikten sonra ağzınızı yıkayın. Larenjitle savaşmak için maskeleri kullanın. Çözümler taze olarak hazırlanmalıdır. Bazı ilaçların buzdolabında 24 saate kadar saklanmasına izin verilir.

Solunumun sonunda, cihazın bileşenlerini iyice yıkayın, alkolle tedavi edin. Nebülizasyonun avantajları:

 • birkaç kez daha iyi ilaç dağıtımı;
 • etkilenen bölgedeki yerel etki;
 • non-invaziv ağrısız prosedür;
 • kolayca gerçekleştirilebilen güvenli bir prosedür;
 • sistemik etkinin eksikliği;
 • karaciğer fonksiyonunu etkilemez;
 • Çocuklarda kullanım olasılığı (bebeklikten beri).

Ilaçların seçimi

Nebulizer için modern ilaçlar hazır formlarda sunulmaktadır. Laringit nebulizer ile inhalasyon için aşağıdaki araçlar kullanılır:

 1. Lazolvan - patolojiye karşı mücadelede en etkili araçlardan biridir. İlacın temeli ambroksol hidroklorürdür. Bununla birlikte, çıkışını hızlandırarak balgamı seyreltmek mümkündür. Tıbbi inhalasyonların seyri 5 güne kadardır. Maksimum etki için, inhalasyonu antitussif ilaçlar (Codeine, Libexin) ile birleştirmelisiniz.

 • Maden suyu. İnhalasyonlar için Borjomi, Narzan kullanın. Bu tür maddeler solunum yollarının mukozasını nemlendirmeye yardımcı olur. Eğer böyle işlemler yaparsanız, mukoza yumuşar. Karbonatlanmamış sıvı kullanılan işlem prosedürlerini yürütmek.
 • ATSTS Enjekte, Fluimucil - Bu ilaçlar, bozulmuş balgam deşarjının olması durumunda kullanılır. İlaç 1: 1 oranında salin ile seyreltilir. Terapötik kurs 10 güne kadardır. Çocuklar inhalasyon hafta boyunca yapılır.
 • Hlorfillipt. İnhalasyonlar için, ilacın% 1 çözeltisi ve tuz çözeltisi genellikle kullanılır. Hazırlık okaliptüs ekstresi dayanmaktadır. İlaç benzersiz antiseptik özelliklere sahiptir. İnhalasyonlar için seyreltilmiş ilacı günde 3 kez uygulayın.
 • Larenjitin tıbbi tedavisi

  Larenjit ile nebulizer için geçerlidir:

  1. Rotokan antienflamatuar ilaçların bir temsilcisidir. Papatya, calendula, civanperçemi özüne dayanır. Trakea enfeksiyonları ile mücadele için endikedir. Hastalığı tedavi etmek için bir ilaca ihtiyacınız vardır, salin solüsyonunda günde üç kez 1:40 oranında seyreltilir.
  2. Tonsilgon H, marigold özü. Bunlar larenjitle savaşmak için kullanılan homeopatik ilaçların temsilcileridir. Seyreltilmiş bir durumda nebulize inhalasyonlar için araçlar kullanılabilir (1:40 oranında tuz çözeltisi).

 • Berodual, nebulizer için yaygın olarak kullanılan bir bronkodilatör ilaçtır. Onun yardımı ile, hava yollarını geri yüklemek için etkili prosedürler yapabilirsiniz. İlaç, obstrüktif bronşitte boğulma ile etkili bir şekilde savaşır, az sayıda yan etkisi vardır.
 • Berotek - bronşiyal astım, larenjit atakları sırasında olumlu etkisi olan ilaçların bir temsilcisi. İnhalasyonlar her 4 saatte bir yapılır. Nefes almayı ve tıkanıklığı gidermenin tek yolu budur.

 • Aspirasyon için hangi inhalasyonlara izin verilir? Salbutam genellikle kullanılır çünkü çocuklar ve yetişkinler için acil bir tedavidir. İlaç, Berotek'in etkinliğini önemli ölçüde aşıyor.
 • Atrovent haklı olarak en güvenli ilaç olarak kabul edilir. Bu gibi inhalasyonların en küçük çocuklara bile uygulanmasına izin verilir. Maksimum etki genellikle bir saat içinde gelir ve altı saate kadar sürer.
 • Yasaklanmış ilaçlar

  Nebülizasyon prosedürleri için kullanılamayan ilaçların bir listesi vardır. Şunları içerir:

  • çeşitli uçucu yağlar, çünkü buhar inhalasyonları için kullanılırlar;
  • et suyu, fitosoller, bileşimlerinde asılı parçacıklar var ve çok heterojen (doz zor, güçlü alerjenler), topikal olarak durulama şeklinde uygulanırlar;
  • ilaçlar (Teofilin, Papaverin, Platifillin), çünkü sadece infüzyon tedavisi için kullanılırlar.

  İlaç seçimi, hastalığın ve kliniğinin neden olan etkenine bağlıdır. Buna bağlı olarak, bronkodilatörler, mukolitikler, antibakteriyel ilaçlar, antiseptikler, antimikrobiyaller, glukokortikoidler, antitüsifler gibi nebulous ilaçları reçete edilebilir.

  Kompleks terapide, solunum sistemi patologları, aralarında İnterferon'un bulunduğu immünomodülatörleri kullanırlar. İlaçlar etkilidir ve gripleri tedavi eder ve vücudun önleyici etkisini yalar. İnhalasyonlar için birkaç mililitre çözüm gereklidir. Prosedür günde iki kez yapılır. Bu grup ayrıca influenza, viral etiyolojinin diğer viral hastalıklarının ve bunların komplikasyonlarının önlenmesi, tedavisi için yaygın olarak kullanılan Derinat'ı içerir.

  Anti-ödem ile birlikte vazokonstrüktif ilaçlar genellikle bronkospazm sırasında larinks, krup alerjik ödemi ile kullanılır. Yan etkilere (kalp çarpıntısı) rağmen, bu tür ilaçlar astım krizlerini oldukça hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. Bu tür ilaçların aktif maddesi, alerjik genezin larenksinin ödemi ile baş edebilen epinefrin, naphazoline'dır.

  Tamamlayıcı Terapi

  Nebülizerler için larenjit için anti-öksürük ilaçları:

  • Lidokain, obsesif öksürüğü ile başarılı bir şekilde mücadele eder. Anestezik etkisi vardır. Sadece doktora danıştıktan sonra uygulayın. İnhalasyonlar iki hafta boyunca günde birkaç kez yapılır;
  • Tussamag kekik bileşimindedir. Üretken olmayan öksürük ile başarıyla uygulanır. İnhalasyonlar için hazırlanan çözeltinin birkaç ml'si gereklidir. Prosedür 12 gün boyunca günde üç kez yapılır.

  Glukokortikoid ilaçlar, antihistaminikler genellikle bronşiyal astım, kronik akciğer hastalıkları, akut inflamatuar hastalıklarda kullanılır. Bu tür hormonal ilaçlar güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Şunları içerir:

  • Budesonidden oluşan pulcicort. Çocuk ve yetişkin dozu vardır. İnhalasyonlar haftada üç kez yapılır. Ultrasonik nebulizatörlerde kullanmayın;
  • Deksametazon solunum yolu akut inflamatuar hastalıklar için tercih edilen ilaçtır. Soluma haftada dört kez yapılır. İşlemden önce ilaç seyreltilir;
  • Kromoglikasit içeren Cromoheksal. Anti-alerjik, anti-astmatik etkisi vardır. Solunum sıklığı 6 kata kadardır.

  Antimikrobiyal kullanım

  Antimikrobiyal ilaçlar, ekspektoranlarla birlikte kompleks terapide kullanılır. Şunları içerir:

  • Asetilsistein, tiamfenicol içeren fluimucil;
  • Nitrofural içeren Furacilin, önemli bir dezenfekte edici etkiye sahiptir. ARVI ile mücadele için uygulanan, enfeksiyonların komplikasyonlarının önlenmesi;
  • Dioksin, önemli dezenfekte edici özellikleri nedeniyle günde iki kez kullanılır;
  • Chlorophyllipt, okaliptüs klorofilinin bir phytopreparation'idir. Güçlü antistaphylococcal etkisi vardır;
  • Gentamisin, enfeksiyonla savaşmak için güçlü bir antibiyotiktir. 2 hafta boyunca günde iki kez uygulanır;
  • Miramistin antiseptiktir. Solunum sistemi hastalıkları ile savaşmak için uygulanır. İnhalasyonlar 2 hafta boyunca günde üç kez yapılır.

  Terapiye başlamadan önce, cihazın talimatlarına dikkatlice bakmalı ve bir uzmana danışmalısınız. Bu, nebülizörün uygun şekilde çalışmasına yardımcı olacak ve yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit tedavisi için en etkili ilaçları tek tek seçecektir.

  Larenjit ile nebulizer ile inhalasyon

  Kış sadece mutlu bir tatil için değil, aynı zamanda larenksin iltihaplanması olan larenjit ile komplike olabilen akut viral enfeksiyonların sayısındaki artışla da ünlüdür. Birçok insan bu hastalığa rastladı: ses kısıldı, öksürük ve nefes darlığı var. Ancak bu hastalığı hızlı bir şekilde yenmek için inhalasyon nebulizer yardımcı olacaktır.

  Nebulizatör çeşitleri

  Nebulizatör (Latince dil bulutsusu - "sis") - sıvı bir ilaçtan tıbbi aerosol yapabilen bir araçtır. Üst solunum yollarının hastalıklarının tedavisi için nebulizatörlerin ortaya çıkmasından önce, buhar inhalasyonları yaygın olarak kullanılmıştır. Sanırım her birimiz çocukluğun buharda pişirilmiş patatesleri soluduğunu veya bir havlunun üzerine bir tıbbi çorbayla havlunun üzerine nasıl sarıldığını hatırlıyor. Bu tür inhalasyonlar, larenks daha düşük olduğu ve ilacın etkisini gösteremediği için farenjit (posterior faringeal duvarın iltihaplanması) ile koşulu kolaylaştırır, fakat larenjitle olmaz. Bu nedenle, nebulizatörler 3 çeşit olan buhar inhalerlerinin yerini almıştır:

  • kompresörü;
  • ultrason;
  • nebülizatörleri örgü.

  kompresör inhalerler en geniş uygulamaya sahiptir, çünkü nebulizörler için kullanılan hemen hemen tüm ilaçları kullanmalarına izin verirler. Onların harekete geçme ilkesi, özel bir odadaki hava sıkıştırmasının bir sonucu olarak bir sıvı ilacı terapötik bir aerosole dönüştürmektir. Temel eksiklikler, cihazın rahatsızlığı ve ayrıca iş yerindeki gürültünün yanı sıra çocukları korkutması ve bu hasta kategorisinde kullanılmasını zorlaştırmasıdır.

  ultrason İnhaler uzman bölümlerde daha sık kullanılmaktadır. Eylem ilkeleri, sıvı ilacı, ultrasonun bir sonucu olarak terapötik bir aerosole dönüştürmektir. Bu cihazın dezavantajı, ultrasonun etkisi altında, ilaçların bir kısmının (örneğin, antibiyotikler ve hormonlar) yok edilmesidir, bu da bunların inhalasyonlar için kullanılmasına izin vermez.

  inhalatörteri Mesh Ultrasonik ve kompresör nebulizatörlerinin tüm avantajlarını birleştirir. Çalışma prensibi, ultrason nedeniyle özel bir zar filminin titreşimidir, ancak daha düşük bir frekanstır. Tüm ilaçları teneffüs etmenize izin verir, ancak ilacın ultrasonik nebülizatörlerde olduğu gibi tahribatı yoktur. İşte gürültüsüz, kompakt, ama aynı zamanda bir dezavantaj var - bu cihazların yüksek maliyeti.

  Larenjit tedavisi her zaman karmaşıktır, ancak nebülizör tedavisi önde gelen bir yer alır. İlk sistemik dolaşıma mideden emilen bir şurup içmek için hastanın vücut için ilaç teslim mantıklı olup larenjitin semptomlar (ses kısıklığı, kuru bir öksürüğe yol), göre, kan damarları uygulama noktasına ulaşmak için, ve daha sonra başka, karaciğer tahrip. Ve karmaşık tedavi reçete zaman bir ilaç!

  inhalasyon oldukça farklı bir etki: ilaç larenks doğrudan alır, sistemik dolaşım içine emilmesini değildir karaciğer tahrip değildir ve biyolojik yan etkileri minimum% 100'dür.

  Larenjit ile inhalasyon için kullanılabilecek preparatlar

  • Mukolvan,
  • N-asetil-sistein
  • ambroksol hidroklorür,
  • Lasolvan;

  Sistemik olmayan glukokortikoidler (hormonlar):

  • Soda tamponu,
  • Borjomi'nin maden suları, "Luzhanskaya", "Polyana Kvasova", "
  • fizyolojik salin;

  İnhalasyon için doğrudan kullanılan ve özel bulutsularda üretilen ilaçlara avantaj sağlaması gerektiğini belirtmek isterim. İlaç sadece 2-3 kez fizyolojik salin ile seyreltilmelidir. Kategorik olarak kaynamaya, damıtılmaya, daha az musluk suyuna izin verilmez. Soluma bir kaç preparasyon, aşağıdaki algoritmayı dikkat: Birinci inhale söktürücü (örneğin Mucosolvan®), 20 dakikalık bir aradan, ardından hastanın balgam öksürük başlar. Hasta boğazını etkili bir şekilde temizledikten sonra ya bir hormon (örn. Pulmicort) ya da bir antiseptik (örneğin Dioksidin) solunur. Tüm ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir, ayrıca uygulama sıklığı ve tedavi süresi de belirtilir.

  İnhalasyonlar için kullanılamayan preparatlar

  Soluma için aşağıdaki ilaçlar kullanılmamalıdır:

  • uçucu yağlar - buhar inhalasyonları için en uygun kullanımı;
  • süspanse edilmiş parçacıklar içerdiğinden, bitkilerin ve fitojenlerin soğurma ve infüzyonları homojen değildir. Bu tür maddelerin dozu zordur, kendileri alerjendir, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, bu nedenle topikal olarak durulamada kullanmak daha iyidir.
  • Preparatlar: Teofilin, Papaverin, Platifellin, bunlar parenteral uygulama için kullanıldığından ve inhale edildiğinde bir etkisi olmadığından.

  Solunması nasıl

  1. Solunum, yemekten sonra bir saatten az olmamak kaydıyla gerçekleştirilir.
  2. İnhalasyondan önce ve sonra sigara içmeyin.
  3. Teneffüs sırasında hastanın oturması, nebülizörü dik pozisyonda tutması, normal nefes alması ve konuşmaması gerekir. Bazı hastalar derin nefes almaya başlar, bu da hiperventilasyona neden olur ve bunun sonucunda baş dönmesi, bulantı, kusmaya kadar öksürme, öksürme görülebilir. Soluk verme sırasında rahatsızlık hissedilirse, 30 saniye ara vermeniz daha iyi olur ve devam eder.
  4. Larenjitin inhalasyonu yüz maskesi ile tedavi etmek için, pürüzsüz ve sakin bir şekilde ağızdan nefes alın.
  5. Hormonal ilaçların teneffüs ettikten sonra, ağzınızı kaynamış su ile iyice durulayın.
  6. Tüm preparasyonlar aseptik koşullar altında kullanılmadan hemen önce hazırlanır, sadece 4-5 ml'lik bir hacme izotonik sodyum klorür çözeltisi ile seyreltilir. Buzdolabından hemen sonra, nebula kullanılamaz, oda sıcaklığına ısıtılması gerekir. Gerekirse, bitmiş çözeltinin buzdolabında saklanmasına izin verilir, ancak bir günden fazla olmamalıdır.
  7. Teneffüs ettikten sonra, nebülizörün tüm kısımlarını durulayın ve alkolle dezenfekte edin.

  Bir nebulizer kullanmanın faydaları

  • Solunum yolundaki ilaç maddesinin içeriği, diğer ilaç uygulama yöntemlerinden 2 kat daha fazladır;
  • İlaç doğrudan hastalıklı organda hareket eder;
  • non-invaziv tedavi (çocuklar için özellikle önemli olan damlatıcıları, enjeksiyonları gerektirmez);
  • yenidoğanlar dahil olmak üzere her yaşta uygulanır;
  • Düzgün kullanıldığında, kesinlikle güvenli bir prosedürdür, pek çok hasta evde nebulizerler başarıyla kullanır;
  • sadelik ve kullanım kolaylığı;
  • İnhalasyonların sistemik bir etkisi yoktur, kan dolaşımına adsorbe edilmez, karaciğer fonksiyonunu etkilemez.

  Sonuç olarak, modern toplumumuzda neredeyse her üçüncü ailenin bir nebülizöre sahip olduğunu belirtmek isterim. Sonuçta, küçük çocukların sıklıkla hastalandığı ve larenjitleri olmayan bir çocuğun bulunmadığı bir sır yoktur. Ve çocuklar için, ideal bir tedavi, sadece maske ile nefes alıp, hastaneye gitmiyorsanız, beyaz paltolu bir hemşire, korkunç çekimler yapar. Profesyonel bir hastalık olarak larenjit olan şarkıcılar ve öğretmenler için inhalasyonlar da büyük önem taşımaktadır.

  Solunum hastalıklarının tedavisi için inhalasyonlar hakkında bir başka program "Doktor Komarovsky Okulu" dir:

  Larenjit ile inhalasyon

  Hava yolu inflamasyonu ile yapılan inhalasyonlar, ilacı doğrudan "etkilenen bölgeye" ileterek hastanın durumunu hızlı bir şekilde rahatlatmak için etkili bir yoldur. Böyle bir prosedür herhangi bir yaşta ve herhangi bir sağlık durumunda gerçekleştirilebilir. Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nasıl yapılır ve nasıl yapılır? Hangi ilaçlar kullanılacak ve ne yapılması kesinlikle yasaktır?

  Larenjit, laringeal dokuların iltihaplandığı bir hastalıktır. Bu lokasyondaki patolojik süreç için karakteristik bir semptom, ses telleri üzerindeki etkisidir. Hasta ya sesini tamamen kaybeder ya da belirgin ses kısıklığı duyar. Semptom, inflamatuar sürece dahil olan ses tellerinin yakınlığıyla açıklanır.

  Dikkat edin! Özellikle çocukluktaki larinks iltihabı tehlikelidir. Çocuğun boğazının anatomisinin özellikleri nedeniyle, yanlış bir oluk gelişir ve nefes almayı durdurur.

  larinks doğrudan nefes borusu içine geçtiği için, daha sonra (larenks + trakeal inflamasyon iltihabı) larenjitin sık rastlanan bir komplikasyondur Laryngotracheitis. Enfeksiyon derinleşirse, hasta bronşitle yüzleşir. Patojenlerin nazofarenkse yayılması ile anjina, rinit ve sinüzit olasıdır.

  Soluma nasıl çalışır?

  Larenjitli bir hastada teneffüs edildiğinde:

  • larinks ödemini giderir
  • boğaz, trakea, bronşları nemlendirir
  • iltihabı azaltır
  • balgam seyreltilmiş

  Dikkat edin! İnhalasyonların yukarıdaki terapötik etkileri boğazla sınırlı değildir, fakat tüm hava yollarına uzanır. Böylece enfeksiyonun yayılmasını önler.

  Birçok inhalasyon tipi vardır, ancak bunların her birinin prensibi aynıdır: ilaç süblimleştirilir veya püskürtülür ve daha sonra hasta tarafından solunur. Evde soluma yapılabilir:

  • özel aparat - nebulizatör
  • Buhar (hasta sıcak buhar solur) ısıtılmış sıvı içeren bir kap kullanarak

  İnhalasyonun laringotrakitis ile tedavi edici etkisi, seçilen ilaca ve prosedürlerin sırasına bağlıdır.

  Buhar inhalasyonu veya nebülizatör?

  Larenjit ile hangi inhalasyonları yapabilirim? Klasik inhalasyonlar, ilacın vaporizasyon ile süblime edildiğinde, larinksin pürülan inflamasyonu için önerilmez. Sıcak buhar ile solunum yolu boyunca yayılır sadece ilaç değil, aynı zamanda enfeksiyon. Çocuklarda sıcak buhar larenksin şişmesine ve yanlış krupın saldırısına neden olabilir.

  Komplikasyonları önlemek için, akut larenjit ile bir nebülizör ile inhalasyon yapılması önerilir. Solunan, kolayca solunan, ince bir dispersiyonda çözeltinin granül haline getirilmesinde kullanılan inhaler yöntemi, patojeni tolere etmez.

  Nebülizörü tıbbi bitkilerin infüzyonları veya soğurmalarıyla teneffüs etmek mümkün mü? Hayır, homojen olmayan bir çözeltinin süspansiyonu cihazı devre dışı bırakacaktır. Ancak donanım prosedürleri için petrol çözümlerini kullanmak çok daha korkunç.

  Dikkat edin! Larenjitli bir nebülizör ile yağ inhalasyonu yasaktır! İnce bölünmüş yağ süspansiyonu akciğerleri tıkar, iltihap ve ödemlere yol açar. Bu duruma lipoid (yağ) pnömoni denir, tedavi etmek son derece zordur, hastanın ölümüne yol açabilir.

  Soluma için preparatlar

  Larenjit ile inhalasyon yapmak ne kadar etkilidir? Her şey hastalığın doğasına bağlıdır. Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

  • Hidrokortizon çözeltisi üzerinde hazırlanan antibakteriyel ilaçlar
  • Balgamı sulandıran ve salgılatan ilaçlar
  • Azaltıcı solunum ve nemlendirici mukoza

  Larenjitli bir nebülizör kullanmaktan mı? Doktor kesin randevuyu alacak. Soluma kullanan birçok ilaç var. Etkilerinden farklı olarak, alınan diğer ilaçlarla uyumlu olarak, spesifik kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır. Aşağıda çeşitli endikasyonlar için larenjitli bir nebülizörde inhalasyonlar için kullanılabilecek preparasyonlar yer almaktadır.

  Lasolvan

  Larenjit, laringotrakit ve solunum yollarının diğer iltihaplı hastalıkları ile lazolvanom ile inhalasyonlar, çift bir etkiye sahiptir:

  • Balgamı sulandırır ve çekilmesini teşvik eder
  • ödem rahatlatmak
  • Kullanım şekillerine bakılmaksızın antibiyotiklerin etkisini güçlendirmek (tabletlerde, enjeksiyonlarda)

  Bu ilaç, çocukların tedavisi için güvenlidir. Erişkin hastaların kompleks terapisinde etkilidir.

  Nefes almayı kolaylaştıran ilaçlar

  Solunum zor olsa bile larenjit ile eufillinom ile inhalasyonlar yapmaz. İlk olarak, bu ilacın bronş spazmının giderilmesi için inhalasyonunun etkinliği büyük bir sorundur. İkincisi, laringotrakitis (veya larenjit) ile solunum yolu ile nefes almak, euphylin'in hareket etmediği laringeal ödemden kaynaklanır.

  Larenjitli deksametazon, boğaz spazmının çıkarılması ve nefes alma rahatlığı için endikedir. İlaç hormonaldır, glukokortikosteroidlere atıfta bulunur, tüm vücuda etki eder. Sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir. Prosedür başına 1 ml kullanın. % 9 salin ile 4 ml'ye kadar seyreltin. Reçetesiz doktoru kullanmak yasaktır.

  Dikkat edin! Deksametazonun kendi kendine uygulanması, Quinck'in ödemi olan anafilaktik şokla tehlikelidir. Çocuklarda kullanıldığında, hormonal bir ilacı büyüyen bir vücut içine sokmanın yararları ve riskleri değerlendirilir.

  Berodual - komplike laringotrakeit ile inhalasyon için bir hazırlık. Bebeğin nefes almasını kolaylaştırarak bronkospazmı etkili bir şekilde giderir. Verimin terapötik etkisi 5-10 dakika içinde gelir. Bir doktor tarafından yönlendirilen dozaj.

  Bir boğaz şişmesi tehdit ederse, yanlış bir tahıl tehdit ederse, epinefrin (epinefrin) ile inhalasyon uygulanır (bir doktorun gözetiminde ve reçetesinde!). Acil durumlarda nebulizör aracılığıyla epinefrin kullanmak, çocuk boğulmaya başladığında ve ambulans hala yoldadır.

  Dikkat edin! Adrenalinin sadece solunum merkezini değil aynı zamanda kardiyak aktiviteyi de uyardığı anlaşılmalıdır. Ilacı kendiniz kullanmayın.

  Yatıştırıcı ve nemlendirici çözümler: soda, tuzlu su, maden suyu

  Bunlar hemen hemen hiç kısıtlama olmaksızın larenjitli çocuklara ve yetişkinlere inhalasyon için önerilebilecek üç çözümdür. Ses tellerini hafifletmek, ses sesinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Mukoza solunum yolunun nemlendirilmesi, vücudun hastalığın patojenleriyle etkili bir şekilde mücadele etmesini sağlar.

  Larenjit sırasında salin (NaCl% 9) ile inhalasyonlar yetişkinlere ve çocuklara gösterilmiştir. Hava yollarını tüm uzunlukları boyunca yumuşatır ve nemlendirir. Akut semptomları etkili bir şekilde rahatlatın. İşlemlerin sayısı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İlaç hipoalerjenik, her yaştan hastalar tarafından iyi tolere edilir.

  Evde soda inhalasyonları, yetişkinlerde larinksin iltihaplanması için ilk yardım olarak mevcuttur. Tuz çözeltisi gibi, nefesi yumuşatırlar. Alkali etkisi sayesinde, bir nebülizatör ile soda inhalasyonları yumuşatır ve tükürür. Sert solunum, öksürük, ses kısıklığı ile tutulması önerilir. Çocuklar için bir soda kullanın ya da başka bir çözüm sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

  Solunumunuzu ve balgamınızı yumuşatmak için, mineral su ile inhalasyon yapabilirsiniz. Narzan, Borjomi kullanıyorlar. Maden suyunu kullanmadan önce, karıştırarak veya çökelterek gazları temizleyin. Her işlem için, nebulizatör içine 3-4 ml maden suyu dökülür. Ön vücut ısısına ısıtılmalıdır.

  Antibakteriyel ilaçlar

  Enfeksiyonu önlemek için dioksin ile prosedürler reçete edilir. Solunduğunda, çözelti doğrudan etkilenen bölgeye girer ve terapinin tabletlerdeki ilaca kıyasla etkinliğini arttırır. Dioksin, seyreltilmeden,% 0.5'lik bir çözeltinin 1 ampulü için bir prosedür kullanılarak inhale edilir. Akut larenjitli çocukların inhalasyonu, bireysel bir şemaya göre bir doktor tarafından reçete edilir.

  Flimucil, nebülizör yoluyla larenjit ile inhalasyon için etkili bir antibiyotiktir. Ek antibakteriyel haplar olmadan enflamatuar süreci baskılamak için kullanımı yeterlidir.

  Soluma kuralları

  • Prosedürler için, sadece bu tür tedaviye yönelik farmasötik preparatlar kullanılmalıdır.
  • Talimatlarına göre nebulizer doldurun
  • Ağzınızı solumak, ekshaling
  • Doktor farklı bir rejim atamamışsa, prosedür süresi 10-15 dakikadır.
  • Bir öğünden 1,5 saat sonra bir nebülizör ile tedavi edilmeli ve fizikten sonra 0.5 saatten daha erken olmamalıdır. yükler
  • Tedaviden sonra 40 dakikada yiyip içebilirsiniz.
  • İlacı boşaltabilmek için, aksi belirtilmedikçe, tuz çözeltisi veya Borjomi ile mümkündür.

  Prosedürleri yapmak yasaktır:

  • Yüksek sıcaklıkta
  • Bir yaşına kadar çocuklar
  • Kalp hastalığı öyküsü olan hastalar, ilaçlara alerjik reaksiyonlar
  • Solunum yetmezliği olan hastalar, akut dönemde astım
  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Farenjit için Antibiyotikler: Ne kullanmak ve nasıl alınır

  Farenjit pek çok gereksiz soruna neden olan çok hoş olmayan bir hastalıktır. Kaza ile hasta olabilirsiniz, tıpkı soğuk algınlığı gibi, sadece bir taslakta oturun ya da hasta bir kişiye yakın durun, bağışıklığınız zayıflar ve herhangi bir enfeksiyon takılabilir.

  Sesli larenjit tedavisinin kaybı

  Larenjit boğazın enfeksiyöz bir hastalığı olup, sesin değiştiği veya tamamen kaybolduğu ses tellerinin iltihaplanması ile karakterizedir. Tedavinin yokluğunda inatçı ses kısıklığı veya ses kısıklığının ortaya çıkması mümkündür, bu da kurtulmak için kolay olmayacaktır.