Loading

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir. Geleneksel olarak, prosedür sıcak sudan buhar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem hala boğazda enfeksiyöz odak ile mücadele için etkili bir ilaç olmayan bir araç olarak kabul edilir. Buna ek olarak, inhalasyonlar artık bir nebulizer ile mevcut.

Larenjitli bir nebulizatör kullanmanın yararları

İlacın ince bir şekilde dağılmış halde püskürtülmesi, bronşiyal astım, bronşit, rinitin tedavisi için etkili bir prosedürdür. Bu prensip, eczaneden satın alınabilen antiseptik spreylerin işinin altında yatan bir prensiptir. "Nebulizörler" adı verilen modern cihazlar, ince bir şekilde ilaç püskürtme prensibini kullanarak bir kompresör veya ultrasonik inhalatör sağlar. Aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 • İlacın en küçük parçacıkları en iyi mukoza tarafından emilir;
 • Cihaz, ilaçları doğrudan larenksin iltihaplı bölgelerine iletmenizi sağlar;
 • Birkaç sprey teneke kutu satın almak gerekli değildir, sadece ilaçlar gereklidir;
 • Cihaz, sprey partiküllerinin büyüklüğünü, ilacın solunum sistemine nüfuz etme derinliğini (küçük partiküller daha derinden nüfuz eder) etkilemesine izin verir;
 • Antienflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar sprey olarak satılmaz - bu durumda nebulizerin kullanılması etkili bir şekilde tedavi edilmesinin tek yoludur.

İnhalasyon performansı için kurallar

Nebulizatör küçük ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyon yapmak aşağıdaki algoritmayı içerir:

 1. 2-5 ml preparasyona bağlı olarak inhalasyon çözeltisi ile ilaç için kabı doldurun;
 2. tüpü nebülizatöre bağlayın ve tüp maskesini takın;
 3. Cihazı açın ve ortalama ilaç dağılım seviyesini ayarlayın;
 4. (Biz akciğerlerin derinliklerine nüfuz ilaç gerekmez) duraklama nefes verirken olmadan, yüz maskesi basar ve düzenli sığ nefes (öksürük değil) yapmak;
 5. 15 dakika tekrarlayın;
 6. Prosedür bittikten sonra ilaç şişesi, tüp ve maske su ile yıkanır ve normal şekilde kurutulur.

İşlemden bir saat sonra, içmekten ve yemek yemekten kaçınmalısınız.

Larenjit ile nebulizer için etkili inhalasyon ilaçları

Tıbbi preparatların teneffüsleri doktor reçetesine göre günde 2 ila 5 kez yapılır. Kullanılan ilaçlar 4 grup ile temsil edilmektedir:

 • Mukolitik eylemin preparatları;
 • anti-enflamatuar ilaçlar ve adenosinerjik ilaçlar;
 • antibiyotikler;
 • antiviral ajanlar.

Larenjit için kullanılan mukolitikler, eczanelerde satılan asetilsistein veya ambroksole dayalı hazır solüsyonları içerir:

 • 5 ml - 1 g asetilsistein ampullerinde% 20 asetilsistein (seyreltilmeden bir inhalasyon için ampülün yarısını kullanın);
 • 3 ml ampuller içinde flumutil - 0.3 g asetilsistein (seyreltilmeden bir prosedür için tüm şişeyi kullanın);
 • Ambroksol veya Lazolvan (2 ml su veya tuzlu su çözeltisi başına 2-3 ml).

Larenjit akut atağı ile birlikte, laringeal lümen önemli bir daralma ile birlikte, anti-inflamatuar glukokortikosteroidler ve adenosinerjik ajanlar kullanılır:

 • Çözelti Eufillina% 2.4 10 ml (dozaj ve konsantrasyon atama doktoru, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir);
 • Deksametazon 1 ml (bir doktor tarafından reçete edilir, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir).

Virüsler ve bakteriler larenjit için eşit derecede sorumludur. İlk durumda, ikinci antibiyotiklerde antiviral ilaçlar kullanın:

 • İnterferon tozu (1 ampül tozu 5 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde çözülür);
 • ampullerde gentamisin (3 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde seyreltilmiş 1 ampul);
 • 5 ml ampullerde% 0.5'lik bir çözelti içinde dioksin (seyreltilmeden bir seferde 5 ml'ye inhale edilir)

Soluma karışımlarının hazırlanmasındaki çözelti, sıradan kaynamış su ile değiştirilebilir.

Çocuklar için hangi ilaçları kullanabilirim

Çocuklar için güvenli mukolitik ajanlar olarak kabul edilir. Asetilsisteine ​​dayalı preparatlar, yetişkinler ile aynı dozajda solunmaktadır. Ambroksol, Lazolvan - günde 1-2 kez bir karışımda ilacın en fazla 2 ml.
Hormonal antienflamatuar ve adenosinerjik ilaçlar dikkatli ve sadece doktor reçetesiyle kullanılır. Aynı antibiyotik ve antiviral ilaçlar için de geçerlidir.

İnhalasyon kullanımı için tercih edilmeyen preparatlar

Bir nebulizatör yardımıyla herhangi bir tıbbi aracın solunması konusunda kesin olmayan yasaklar mevcut değildir. Cihazın verimliliğini korumak için, bileşimde büyük parçacıkların yanı sıra yağ çözeltileri kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Cihazı tıkayabilir ve fırlatma etkinliğini azaltabilirler. Evdeki infüzyonları otlar üzerinde solurken, ağır ve büyük partiküller olmadan mümkün olan en temiz fraksiyonu elde etmeniz gerekir.

Geleneksel olarak, birçok kişi hala inhalasyon ve durulama için en iyi araçlardan birinin kabartma tozu olduğuna inanmaktadır.

Uzun süren bir sanrı olarak kabul edildi: soda, hafif bir antiseptik etkiye sahiptir, ancak tahriş edici etkisi bakterisidaldan çok daha büyüktür.

Halk ilaçları ve inhalasyon tarifleri

Doğal mineralli su, geleneksel olarak solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tam olarak larenjit için geçerlidir. Herhangi bir su - hidrokarbonat, sodyum, kalsiyum, sülfat, hidrojen sülfür - uygundur. Tüm gazlar temizlenene kadar gazlı su tutulmalıdır. Doğal su içinde bulunan tuzlar, mineraller, mikro ve makro elementler nedeniyle, bu gibi inhalasyonlar hafif bir anti-enflamatuar, antiseptik ve rejenere etkiye sahiptir.

Diğer etkili araçlar arasında, not edilmelidir:

 • Rotokan bitkilerinin farmasötik su-alkol ekstraktı (1 çay kaşığı 100 ml su veya tuzlu su çözeltisine oranla);
 • Anti-enflamatuar etki (inflame, caltsula, coltsfoot, papatya çiçeği, meşe kabuğu) otlar üzerinde infüzyon;
 • antiseptik aksiyonun sebze infüzyonları (St. John's wort, okaliptüs, kekik yaprakları, ıhlamur çiçekleri);
 • balgam söktürücü özellikli infüzyonlar (termopsis, sığırkuyruğu, çam tomurcukları, adaçayı, tel);
 • suyu Kalanchoe (5 ml su için 1 ml su);
 • bal ve propolis çözeltileri (1 tatlı kaşığı bal, 40 ml su veya 1 tuzlu su çözeltisi başına 1 g propolis).

Bitkisel ilaçlar ile inhalasyon günde 5 defaya kadar yapılabilir.

ihtiyati tedbirler

Larenjit ile inhalasyon yararlı ve hoştur, hastanın durumunu kolaylaştırır, mukus larenksinin tahrişini rahatlatır. Hatta çocuklar bile, nebülizer tedavisi ile birkaç kez denedikten sonra, uğultu aparatına sempatik olurlar.

Larenjit ile inhalasyon yapmak, tedavi karmaşık bir doğada olması gerektiğini unutmayın: bir nebulizatör tedavi edilemez. Bu cihaz her derde deva değildir ve kalifiye tıbbi yardımı yerine koyamaz.

antibiyotikler, anti-inflamatuar steroid ve yan etkilere neden olabilir veya belirli bir durumda etkili olmayabilir diğer ilaçların bağımsız uygulama kaçınmalıdır tedavi nebulizer zarar vermemek amacıyla.

Fitonastoyami ile de dikkatli olmalı. Sebze güvenli bir araç anlamına gelmez. Bitkiler, bazı insanların hoş olmayan duyular ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği maddeler içerir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon yapın

Larenjit, laringeal mukoza dokularının enflamatuar bir hastalığıdır, sıklıkla hava yollarındaki yaygın soğuk ve inflamatuar süreçlere eşlik eder. Özellikle bu durum çocuklarda görülür. Akut formu iyileştirmek, komplikasyonların gelişmesini önlemek için çeşitli farklı tedaviler kullanılır. Terapide yaygın olarak kullanılan araçlardan biri, çocuklarda larenjit ile inhalasyondur. İnhalasyonların ne olabileceğini bilmek, bu yöntemin en etkili olacağı anlamına da bağlıdır.

Larenjit ile inhalasyon ile yapmak mümkün mü

Farinkste iltihaplı bir hastalık ile benzer prosedürler, yüksek verimlilik gösterir, eğer doğru şekilde gerçekleştirilirse, uygun araçlar kullanın. Prosedür için bir ilaç seçmeden önce, hemen bir doktora danışmak daha iyidir.

Larenjit ile elde etmek istediğiniz sonuca bağlı olarak tamamen farklı araçlar kullanılabilir. Ana şey, özellikle çocuklarda kendi kendine ilaç kullanmak değildir, bu son derece tehlikeli olabilir.

İnhalasyonlar ne yapar

Solunduğunda, ilacın solunması veya püskürtülmüş ince parçacıkları, solunum yollarına doğrudan giren hava yollarından, iltihaplı dokulara geçer. Bazen uzmanlar inhalasyonun bu kadar etkili ve güvenli olup olmadığını tartışırlar. Genel olarak, bu, inhalasyon ve buhar cihazları için kendinden yapılmış cihazlar için geçerlidir.

Prosedürü iki şekilde yapabilirsiniz: özel cihazlar, inhaler ve nebulizatörleri buharda ve kullanarak. İkinci yöntem tercih edilir, çünkü bu ajanlar solunum yolu hastalıklarının tedavisi için özel olarak tasarlanmıştır, çünkü doğru kullanım çocuk için kesinlikle güvenlidir.

Uzmanlar, buhar inhalasyonlarını yapmamalarını tavsiye ediyor. Bazı sebeplerden dolayı daha az etkilidirler. İlk olarak, genellikle halk ilaçları kullanırlar: çeşitli otlar, soğan ve diğer maddelerin infüzyonları, etkinliği kanıtlanmamıştır. İkincisi, buhar, sıcak sıvı, irritasyon ve iltihaplı mukoza, gelecekte iltihaplanma sürecinin gelişmesini kışkırtır.

Önemli! Solunduğunda ilaçlar her zaman dozajları ve zamanlamayı izlemelidir, aksi takdirde yan etkiler olabilir.

Çocukları inhalasyon nasıl

Herhangi bir inhalasyon ile yapılması gereken çeşitli kurallar vardır. Gözlemlenmeli, aksi halde tedavi etkili olmayacak veya yan etkiler ortaya çıkacaktır:

 • prosedürün süresi - beş yıldan on dakikaya, daha fazla değil, bir yıldan az çocuklarda;
 • Sakin ve derin nefes almalısın, ama normal ritimde, ağzınla nefes almalısın, burnunla nefes almalısın;
 • İnhalasyon için birkaç farklı ajan reçete edilirse, doktor tarafından reçete edilen prosedürü takip etmek gerekir, aksi takdirde prosedür çok zarar verebilir.

Bunlar, bir nebülizatör yardımıyla prosedürleri gerçekleştirmek için temel kurallardır. Özellikle, karmaşık, larenjit ile buhar inhalasyonu, dikkat çekicidir. Aksi takdirde, prosedür evde kısıtlama olmaksızın gerçekleştirilebilir.

Üç yıllık prosedürden küçük çocuklarda bir uzman gözetiminde yapılması daha iyidir, çoğu ilacın küçük konsantrasyonlara kadar salin ile seyreltilmesi, halk reçetelerinin uygulanması, esansiyel yağlara dayalı preparatların buna değmemesi gerekir.

Kaç gün yapabilirim

Prosedürün süresi, hastalığın biçimine ve eşzamanlı tanılara bağlıdır. Genellikle, tam iyileşene kadar, ilacın değişebileceği şekilde, kursun devam etmesi tavsiye edilir, tedavinin sonunda, hastalığın tekrarlamasına izin vermeyecek şekilde sadece antibakteriyel ajanlara gidebilirsin.

Önemli! Prosedürler genellikle her gün yapılır, öngörülen inhalasyon seanslarını atlamayın.

Soluma için bileşimler

antihistaminler, giderici mukozal ödem, balgam söktürücü ilaçlar, anti-kuru ve ıslak öksürük, antibiyotikler ve antiseptik çözeltiler: inhale nebülizör terapilerin çoğunlukla, genel olarak birkaç gruba ayrılabilir çeşitli ilaçların temelinde gerçekleştirilir zaman.

İlaçlara dayalı prosedürler genellikle tuzlu su ile yapılır, ilaç istenen konsantrasyona seyreltilir. Ayrıca inhalasyonları sadece yardımcı bir tedavi olarak tuzlu su ile yapabilirsiniz, bu tür prosedürler larinksin nemlendirilmesine yardımcı olacaktır, bu da hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunacaktır. En yaygın olarak inhalasyon için aşağıdaki araçlar kullanılır:

 1. Lazolvanom, Ambroben ve öksürüğe karşı diğer ilaçlar ile prosedürler. Öksürük ve daha kötü öksürük eşlik eden tüm soğuk algınlığı için kullanılırlar.
 2. Epinefrin, epinefrin ile inhalasyon. Larinksin ciddi spazmı için, yüksek bir komplikasyon olasılığı ile kullanılırlar. İlaçlar küçük konsantrasyonlarda kullanılır, bu ilaçlar bir doktora danışmadan kullanılamaz.
 3. Naphthyzin ile şişliği azaltan antihistamin ilaçlar. Bu ilaçlar hemen hemen her larenjit vakasında reçete edilir, nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı olurlar.
 4. Hidrokortizon, Deksametason ve analogları ile inhalasyonlar. Bu ilaçlar genellikle en şiddetli vakalarda kullanılırlar, genellikle yüksek spazm olasılığı ve şiddetli yalancı olan antihistaminikler ile birlikte kullanılırlar.
 5. Berodual ve onun analogları ile, hastalığın bronşitlere geçiş olasılığı varsa. Bu tür araçlara da oldukça popüler bir ilaç - Pulmicort taşırlar. Bu ilaçlar bronşları genişletmeye ve boğulma saldırısını önlemeye yardımcı olur.

Diğer ilaçlar genellikle kullanmazlar. Ayrıca deniz tuzu veya soda bazlı çözümler antiseptik olarak kullanılabilir. Neredeyse kısıtlama olmaksızın kullanılabilirler, ana şey yoğunluğu çok yüksek yapmak değil.

İnflamatuar süreç bittikten sonra, yağlara dayalı Ingalipt, sadece büyük çocukların tedavisinde kullanılmalıdır. Aksi halde, uçucu yağlar ve diğer benzer bileşenler mukozayı çok fazla tahriş eder, durumu daha da kötüleştirebilir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyonun avantajları nelerdir?

Larenjit ile inhalasyon, neredeyse her yaştaki küçük hastaları tedavi etmek için en güvenli ve en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Herhangi bir özel eğitim veya belirli teknik yardım gerektirmeyenler de dahil olmak üzere bu prosedürü evde uygulamak için birçok seçenek vardır. Larenjit ve üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için çocuklarda inhalasyon yapılması, gerekli aksiyonun bulunduğu bölgeye ilaç verilmesi için en etkili ve hızlı yoldur.

Larenjitli çocuklarda inhalasyon kuralları

Birçok anne bir çocuğa çok küçük bir inhalasyon yapmanın mümkün olup olmadığından ve bu prosedürün bir bebeğe zarar verip vermeyeceğini ve hastalığın seyrini kötüleştirip yorulamayacağından şüphe duymaktadır. Bir yandan, inhalasyonlar daha yararlıdır ve tabletlere ve ilaçlara kıyasla bir takım avantajlara sahiptir. Öte yandan, her yaştaki bir çocukta larenjit tedavisi sadece inhalasyona dayanamaz, ancak kapsamlı olmalıdır.

İnhalasyonların kullanımı, belirli durumlarda olduğu gibi, inhalasyonların uygulanması, aşağıdaki değişiklikler nedeniyle çocuğun durumunda bir bozulmaya neden olabileceğinden, ilgili hekim ile anlaşılmalıdır:

 • Sıcak suya maruz kalmak solunum yollarının mukozasının şişmesini artırabilir, yani azalmaz, sadece düz kasların spazmı artabilir;
 • Solunum yolunun dokularına aşırı akış, inflamatuar yanıtları artırabilir ve ikincil bakteriyel floranın eklenmesi ve çoğaltılması sürecini hızlandırabilir.

Yukarıda belirtilen durumlardan kaçınmak ve inhalasyonu olumlu yönde etkilemek için, inhalasyon sıklığı, bunların uygulanmasına yönelik yöntemler ve tedavi prosedürü sürecinde sıkı şekilde tanımlanmış ilaçların kullanımı ile ilgili tıbbi reçetelere uyulması gerekmektedir.

Larenjit ile ne zaman ve nasıl inhale edilmelidir? Aşağıdaki koşullara tabi:

 • Bu tedavi prosedürü yürütülürken, çocuk sakin olmalı, böylece bebek ağlıyor, fidgets, kaprisli ve konuştu;
 • yemek yemekten önce bir saatten daha erken olmamalıdır;
 • 30-40 dakika daha tamamlandıktan sonra herhangi bir yiyecek ve sıvı yiyemezsiniz;
 • Çocuğun nefes alması sakin ve pürüzsüz olmalı, ancak çok derin olmamalı;
 • Bronşları genişleten ilaçlarla inhalasyona başlayın ve balgam akıntısı sürecini kolaylaştıranlarla son verin.

Yukarıdaki kurallar yerine getirilirse, soluma herhangi bir komplikasyona neden olmaz.

Evde inhalasyon yöntemleri

Üst solunum yollarının (özellikle larenjit) hastalıklarındaki inhalasyonlar çeşitli şekillerde yapılabilir:

 • Kuru halde solunumla akciğerlere (örneğin, periyodik olarak karıştırılır buharla ısıtılmış deniz tuzu, solunması) - pratik olarak hareketsiz daha büyük bir mukozal ödem tahrik olamaz, bakım tuz tankına sahip sıcak bir yüzey üzerine yazmak için dikkat edilmelidir;
 • Buhar inhalasyonu en basit ve en uygun fiyatlı seçenektir, bunun yerine getirilmesi için bir su ısıtıcısı veya geniş bir kase ve kalın bir havluya ihtiyacınız vardır; Bu manipülasyonun zamanlamasında ilaçların uygunsuz kullanımı ve aşırı gecikme ödemi şiddetlendirebilir, çok küçük bir çocuk korkabilir ve sıcak buhar üzerinde bir havlu ile kaplanmak istemeyebilir;
 • Çocuklar için larenjit ile yapılan inhalasyon nebülizör - bu gerekli ilaç, zorunlu bir durum - özel bir cihazın varlığı en güvenli ve en etkili yoludur.

kolayca ve hızlı bir solunum yolu mukozası yüzeyinden emilir ve hemen harekete başlıyorsa minik parçacıklar ilaca dönüştüren bir cihaz - ( "nebula" Latince kelime itibaren) Modern nebulizatör. Üç biçimde gelirler:

 • yüksek basınç kullanımına dayalı (kompresör);
 • ultrason kullanımına dayalı;
 • örgü (kombine).

Birinci grubun aletlerinde, preparatlar yüksek basıncın etkisi altında özel bir odada ince bir dispersiyon haline dönüştürülür; kesinlikle herhangi bir ilaç kullanılabilir, ancak cihazların kendisi çok gürültülü ve büyük boyutludur. İkinci durumda, nebülizör kompakttır (bir yolculuğa kolayca götürebilirsiniz), ancak sadece hazır ilaçlar (nebulalar) kullanabilirsiniz. Kombine (mesh) nebulizerler, sadece ilk iki grubun avantajlarını birleştirir, ancak yüksek maliyetlerinden dolayı erişilemez.

Soluma için İlaçlar

Sadece nasıl değil, inhalasyonlarla ne yapılacağı da önemlidir. Kendi kendine ilaç kullanmamak, bir uzmana güvenmek daha iyidir. Bu mümkün değilse, evde, komplikasyon riski olmadan, uygulayabilirsiniz:

 • alkali çözeltiler (tıbbi mineralli sular "Borjomi", "Essentuki", "Polyana kvasova");
 • konsantre deniz tuzu çözeltisi;
 • furatsilin;
 • Sodyum veya bir soda çözeltisinin (sodyum bikarbonat) fizyolojik bir çözeltisi.

Bu tür nötr çözümler larinksin mukoza zarını nemlendirir, boğazdaki ağrıyı azaltır, kuru öksürüğün yoğunluğunu azaltır.

Aile, bitkisel preparatlar ve aromaterapi bağımlısı ise, o zaman larenjit ile olumlu bir etki getirilecektir:

 • sedir veya ardıç yağı, mentol veya çay ağacı yağı ile aromaterapi seansı;
 • örneğin "Rotokan" ve "Chlorophillipt" gibi bitkisel ilaç kaynatma papatya, adaçayı, muz, meyan kökü ya da su ile (ancak seyreltilmiş) bitmiş otların alkollü çözeltiler, inhalasyon.

Bu durumda, inhalasyon sadece mukoza zarını nemlendirmez, aynı zamanda karmaşık bir anti-enflamatuar, anti-ödem ve antimikrobiyal etkiye de sahiptir. Bir çocukta alerjik reaksiyon olasılığı yüksek olması nedeniyle aromatik yağların çok dikkatli kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. İlaçların maksimum etki için elde edilmeleri, kullanımdan hemen önce hazırlanmalıdır.

Soluma için gerçek tıbbi ürünler, farmakolojik yeterliliğe uygun olarak baskın etkilere göre bölünebilir:

 • sıvılaşma balgamı;
 • lokal ve sistemik eylemin glukokortikosteroidleri;
 • antiseptikler;
 • Bronşların lümenini büyütmek.

Genellikle birkaç gruba ait preparatları birleştirmek gerekir, ancak bu sıra ve kombinasyon bir uzman tarafından atanmalıdır.

mukus inceltme formülasyonlar - örneğin Mucosolvan®, ambroksol, asetilsistein olarak - balgam çıkarma viskozitesinin azaltılması onun dışa doğru ve böylece azaltmak öksürüğü kolaylaştırır. Larenjit ile değil, bronşit ile kombinasyon halinde daha etkili ve uygun.

yerel eylem Glukokortikoidler ( "Fliksotid" "Pulmicort") ve sistemik (deksametazon, prednizolon, hidrokortizon), oldukça güçlü bir anti-ödem, anti-alerjik ve protivovspalitelnym etkiye sahiptir. Rezerv preparatlarına atıfta bulunurlar, yani daha geleneksel araçlar etkili olmadığında uygulanmaktadırlar.

Bronşları düzeltir (berodual, salbutamol) larinks ve küçük bronşların spazmı hızlı ve etkili bir şekilde azaltabilir anlamına gelir. Solunum yolu viskoz balgam tıkanıklığı için etkilidir.

Larenjit ile inhalasyon, yetenekli ellerde etkili bir tedavidir.

Laringit nebulizer ile inhalasyon. müstahzarlar

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Metropolün sakinleri için Nebulizatör vazgeçilmez bir ev aleti oldu. Mukoza zarını nemlendirir, ilacı, ağız ve ağız boşluğunun en uzak köşelerine ve hatta akciğerlere ve bronşlara bile hızlı bir şekilde ulaştırır. Özellikle çocuk sahibi ailelerde bulunan nebulizörler kök salmıştı.

Fotoğrafta, bir nebulizer kullanımı

Ve bu gerçeğin de mantıklı açıklamaları vardır. İlk olarak, çocuklar genellikle yetişkinlerden daha sık solunum yolu hastalıklarından muzdariptir. İkincisi, çocuklar tozları ve hapları yutamazlar - havadaki damlacıkların solunması daha kolaydır. Üçüncüsü, nebulizatör, çocuklara göre istatistiklere göre yetişkinlerden 3 kat daha olası olan zorlu bir hastalık - larenjitin tedavisi için ideal bir araçtır!

Bir nebülizör ile teneffüs edilmesi, larenjit tedavisinin diğer bileşenleriyle birlikte, belirgin bir iyileştirici etkiye sahiptir. Kendinize zarar vermemek için, herhangi bir tedaviye başlamadan önce, bir doktora danıştığınızdan emin olun.

Bir doktor tavsiyesi üzerine bir nebülizatör kullanımı

Bir nebülizer larenjit ile neye yardımcı olabilir?

Larenjit her zaman solunduğunda reçete edilir. Sıcak buhar kullanıldığında, boğaz mukozasında bulunan bakteriler diğer bölgelere aktif olarak yayılabilir. pürülan plak soğuk bir inhalasyon ısıtma nebulizer yana ve normal yeterince (yoğun olan) nefes yapmak için ilaç alınması için, transfer, ancak sadece sulandırılmış değildir.

Soğuk inhalasyon, sıcaktan daha etkilidir

Hatırlayalım, nebulizatör, havadaki bir karışımın solunması için bir maske ve ilacın döküldüğü bir salin solüsyonunun mikro damlacıklarını veren bir cihazdır.

Parçacıkların küçük boyutu nedeniyle, hava ile taşınan kompozisyon burun geçişlerine kolayca nüfuz eder, larinksi ve hastanın solunum yollarının takip eden bölümlerini sular. "Nebulizatör" cihazı kullanarak Soğuk inhalasyon tedavisi çözüm çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit dahil solunum hastalıkları, mücadelenin ayrılmaz bir parçasıdır.

tencere ve benzeri solunması, nebulizatör aksine, yaş ve (larinks daralma) şiddetli hastalık komplikasyon 4 yaşından küçük çocuklarda provoke. Geçici bir rahatlama getirebilirler, ancak mukoza zarlarını ısıtmakla bağlantılı olarak şişlikler oluşabilir. Buhar viral ve kronik larenjit için endikedir ve daha sonra sadece bakteriyel enfeksiyon semptomlarının giderilmesinden sonradır. Larenjit alerjik ise Nebulizer neredeyse tek ev ilaçtır.

Genç bir çocuk larinks ve laryngitis stenozu sıklıkla hasta ve eğilimli ise, nebulizatör ambulans gelmeden önce nefes almada zorluk acil yardım sağlamak için izin verir. Bulutsulaştırıcılı dışlanan mukoza termal yanıklar kullanırken Ayrıca, (aslında, küçük çocuklar tedavisi söz konusu olduğunda).

Termal yanıklar tamamen hariç

Larenjit için zamanında ve uygun tedavi ile, yaklaşık bir hafta kurtulabilir. Evler, bol miktarda içecek ve nebulizatör tedavisinin tedavisine hızlı bir şekilde başlamak için idealdir. Yatarak tedavi, ilaçların inhalasyonu ve nebülizör yardımıyla larinksin fiziksel bir çözelti ile hidrasyonu da genel kurs ödevinin bir parçasıdır. Hasta larinjit nazal solunum problemleri (rinit, farenjit, soluk borusu, vs.), öksürme veya nefes darlığı gözlemlendi dışında çeşitli hastalık semptomlarının bir kombinasyonu ile özel olarak önemli soğuk (besparovoe) tedavisi.

Nebulizatör tedavisi solunum yolu hastalıklarının etkinliğini artırır

Çeşitli komplikasyon türleri ile larenjit ile nebülizatörde yardımcı olan çeşitli bileşimler dökün:

 • mukoza zarlarını nemlendir;
 • şişlik kaldırmak için;
 • Solunum yollarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur;
 • bronşları genişletmek;
 • inflamasyonu azaltmak;
 • balgam akıntısını arttırır.

Farklı durumlar için nebulizer için hazırlıklar

Larenjitin özellikleri ve nebulizer ile tedavisi

Laryngitis üst ve orta solunum yolu iltihabı ile kendini gösterir ve ses cihazının lezyonlann eşlik oral patojenler ve virüsler gelişmesine bağlı bulunmaktadır. Hastalığın nedeni kötü alışkanlıklar, vokal akorların aktif kullanımı, soğuk, tozdur. Nebulizatör, bu nedenlerden bazılarını etkisiz hale getirir, ama elbette, hepsi değil.

Larenjit ile, buhar olmayan inhalasyonlar tek tedavi olarak doktor randevusu olabilir. Bu mümkündür, çünkü nebülizör yoluyla verilen ilaçlar hızlı bir şekilde ses telleri üzerinde olumlu bir etki bırakır. Zamanında tedavi, tam iyileşmeye yol açan önemli etkinlik gösterir.

Solunduğunda ilaçlar hızla vücuda girer ve harekete geçmeye başlar.

Larenjit ile nebülizör inhalasyonunun amaçları şöyledir:

 • larinks ödeminin acil olarak çıkarılması;
 • kuru öksürük ile mukoza zarının nemlendirilmesi;
 • Hastalığın kronik seyrinde şişmenin azaltılması;
 • larinks ve yutaklarda biriken mukusun viskozitesinde azalma;
 • mukolitik eylem;
 • bronko- ve laringospazm olasılığındaki azalma (bronkodilatasyonu destekleyen özel hormonal ilaçların kullanımı ile inhalasyon);
 • iltihaplanma derecesinde azalma;
 • larinks mukozasının mikrodolaşımının iyileştirilmesi;
 • antibakteriyel etki;
 • hasarlı mukoza zarlarının rejenerasyonunun hızlanması;
 • yerel eylemler: ağrı ortadan kaldırılması, tahrişin kaldırılması, ses kısıklığının azaltılması;
 • komplikasyonların ve diğer hastalıkların önlenmesi (bronşit, tracheitis, vb.).

Tedavinin buhar olmayan inhalasyonlarla gösterildiği hastalık formları: hipertrofik, akut, atrofik ve kronik catarrhal larenjit.

Larenjit ve diğer hastalıkların tedavisi için Nebulizatör

Larenjit ile inhalasyonların uygulanması

Larenjit, patojenik bakteriler veya virüslerin neden olduğu larinkste akut enflamatuar bir prosestir.. Bu hastalık her yaştan insanlarda görülür, ancak küçük çocuklar için özel tehlike. Larenjit ile çeşitli inhalasyonlar, tedavinin en etkili yolu olarak kabul edilir, çünkü bu durumda ilaç doğrudan patolojik odağa ulaşır. İnhalasyonlar, ilaç terapisine ve halkın tedavi yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Bu manipülasyonları evde yapabilirsiniz, ancak iyi bir sonuç elde etmek için inhalasyonları nasıl düzgün bir şekilde uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.

Larenjit Nedenleri ve Belirtileri

Akut veya kronik formdaki larenjit yetişkinler ve çocuklar dahil birçok faktörün etkisi altında gelişebilir:

 • hem lokal hem de genel olarak ciddi hipotermi;
 • yüksek sesli konuşma, çığlık veya sık sık söylenen şarkılardan kaynaklanan ses tellerinin aşırı gerginliği;
 • akut bulaşıcı hastalıklar.

Kronik larenjit nedenleri biraz farklıdır, bunlar aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • Sık görülen akut larenjit;
 • kötü alışkanlıklar - alkollü içeceklerin sigara ve kötüye kullanılması;
 • Konuşmacı, şarkıcı ve öğretmenlerde sıklıkla görülen ses tellerinde profesyonel değişiklikler;
 • Nazofarinkste ortaya çıkan uzun süreli inflamatuar süreçler.

Larenjit belirtileri çeşitlidir, bazıları sadece bir doktor tarafından belirlenebilir, ancak bu hastalığın şüphe edilebileceğine dair açık işaretler vardır:

 • zaman zaman ıslak olan kuru, ağrılı öksürük;
 • Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı;
 • vücut ısısında hafif bir artış;
 • nefes darlığı;
 • sesin değişmesi;
 • boğazda hoş olmayan duyular.

Doktor, mukozada kırmızı noktalar görülürken kızarıklık ve mukoza boğazında şişlik görülebilir. Hastanın kan analizinde tipik değişiklikler gözlenir.

Kronik larenjit formunda, bir kişinin sesi büyük ölçüde değişir, boğazda gıdıklanır ve genellikle öksürme meydana gelir.

İnhalasyon yöntemleri

Evde larenjit ile inhalasyon üç farklı şekilde gerçekleştirilebilir:

 1. Bir ilaç ile dolu bir kap kullanma.
 2. Bir kâğıt hunisinin üzerine konulduğu nozul üzerinde geleneksel bir çaydanlık kullanın.
 3. Çeşitli inhalerlerle.

Bir tedavi yöntemi seçerken, hastalığın seyrini, eşlik eden hastalıkları ve hastanın yaşını dikkate almak gerekir.. Prosedür için bir ilaç seçerken dikkat gösterilmelidir.

Manipülasyona başlamadan önce, her zaman bir doktora danışınız, çünkü larenjit ile yanlış uygulanan inhalasyonlar bir takım başka problemlere yol açabilir.

Kontrendikasyonlar

Bu tedavi prosedürü, mutlaka dikkate alan bir dizi kontraendikasyona sahiptir:

 • Soluma için reçete edilen ilaçlara karşı alerji.
 • Kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon.
 • Buharla solunması, pürülan tonsillit, maksiller sinüzit veya orta kulak iltihabı ile yapılması kesinlikle yasaktır.
 • Bir insanın yüksek ateşi varsa larenjit ile inhalasyon nebulizeri yapılmaz..

Vücut sıcaklığı 38 dereceyi geçmezse, prosedür dikkatli bir şekilde yapılabilir, aksi takdirde bu durum normal olana kadar böyle bir tedaviyi reddetmek daha iyidir.

4 yaşın altındaki çocuklar, laringospazm gelişme riski yüksek olduğundan, akut larenjit için buharla solunum yoluyla reçete edilmez.

Terapötik etkisi

Larenjitli inhalasyon nebulizer, iyi bir terapötik etki sağlar ve böyle bir etkiye sahiptir:

 • Gırtlaktaki mukus içeriğinin viskozitesini azaltır ve çekilmesini kolaylaştırır;
 • Boğazın mukoza zarını nemlendirir, böylece öksürük ataklarını azaltır.;
 • inflamasyonu azaltmak;
 • kılcal damarlardaki vasküler tonu düzenler ve larinks duvarlarının şişmesini azaltır;
 • mukozanın hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

İlaveten, ilaçlara bağlı olarak, mukolitik, profilaktik ve antimikrobiyal etki sağlanmaktadır.

Tıbbi preparatlar ve bunların dozajı sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de bir doktor tarafından seçilmelidir.

Prosedürün özellikleri

Prosedürün mümkün olduğunca etkili olması için, belirli kuralların takip edilmesi gerekmektedir:

 1. Tıbbi ürünlerin inhalasyon süresi 20 dakikayı geçmemelidir..
 2. Gün boyunca, aynı ilacı 3 kezden fazla teneffüsle yapamazsınız.
 3. Daha sonra, sadece bundan sonra çoklu ilaçlar, ilk bronkodilatörlerin ve mukolitikler antimikrobiyalleri kullanılabilir veya Eğer antiseptikler inhalasyon için kayıtlıdır.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, uygun boyutta bir maske kullanılarak gerçekleştirilir.. Bebeğin solunum organlarına sıkıca oturmalıdır.

İlaçları seyreltmek için sadece ilaç salin alabilirsiniz.

Bir nebülizör ile inhalasyonlar düzgün bir şekilde nasıl yapılır

Nebulizatör, taşınabilir ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyonu düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için, bu algoritmayı izlemelisiniz:

 • İlacın kabı hazırlanan inhalasyon solüsyonu ile doldurulur, bir prosedür için hacim genellikle 5 ml'den fazla değildir.
 • Dolu kutuya bir tüp ve bir maske takılır.
 • Maskeyi giy ve cihazı aç. Nebülizörün bir ayarı varsa, ortalama sprey seviyesini ayarlayın.

Prosedürle nefes almak, öksürüğün uygunluğunu kışkırtmak için sığ olmalıdır. Solunum gecikmez, çünkü ilacın akciğerlere derin girmesi gerekmez.

 • Prosedür 15-20 dakika boyunca gerçekleştirilir.
 • Prosedür bittikten sonra ilaç kabı ve maske su veya özel bir dezenfektan solüsyonu ile yıkanır ve daha sonra havada kurutulur. Bu durumda boruyu yıkamak kesinlikle yasaktır.

Teneffüs ettikten sonra hasta yaklaşık bir saat kadar yememeli veya içmemelidir, bu da işlemin etkinliğini artırır..

Solunum için hangi ilaçlar kullanılır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon için preparatlar farklı olabilir, seçim sadece hastalığın seyrinin doğasına bağlıdır:

 • Anlamına gelir, balgam viskozitesini azaltarak, - Lazolvan ve saline, genellikle aynı oranlarda alınırlar.
 • Kaba sesle, çocuk, serum fizyolojik içinde çözülen soda ile inhalasyon yapabilir.
 • Antiseptik çözümler - Miramistin, Geksoral ve diğer benzer preparatlar.
 • Açık bir anti-inflamatuar etkisi olan doğal preparatlar - Rotokan veya Klorofililpt.
 • Hormonal grubun ilaçları - Hydrocortisone, Prednisolone, Fliksotid ve Pulmicort.

Bazen bir nebülizör yoluyla inhalasyon için, doktorlar adrenalin reçete. Böyle bir ilaç ile nefes almak sadece birkaç dakika olabilir.

İnhalasyondan önceki hormonal preparatlar doktor tarafından belirtilen oranlarda seyreltilmelidir, aksi takdirde şok meydana gelebilir.

Adrenalin gösterildiğinde

İnhalasyonları gerçekleştirmek için, epinefrinin sentetik bir analoğu en sık reçete edilir - Epinefrin. Bu ilaç, hasta bir çocuğun laringospazm geliştirmesi durumunda kritik durumlarda reçete edilir. Adrenalin ile yapılan inhalasyonlar, yanlış bir krup olarak ciddi bir larenjit komplikasyonunu önleyebilir. Soluma için bir çözelti hazırlamak için, Epinefrin ampulünü almak ve 5 ml salin içinde seyreltmek gereklidir. Kalp hızı arttıkça bu ilacın sıklıkla kullanılmasına izin verilmez.

Çocuğunuz yatmadan önce zayıflayan bir öksürükten rahatsız olduysa ve bir rüyada boğulmaya başladıysa, acilen bir ambulans çağırmanız gerekir. Doktorun gelişinden önce, çocuk adrenalin ile inhalasyon ile durdurulur.

Deksametazon ile inhalasyonlar

Bu hormonal preparat, belirgin anti-alerjik, anti-ödem ve anti-inflamatuar etkisiyle karakterizedir.. Bu hormonal ajan ihtiva eden bir çözelti boğulma yol açabilir laringeal ödem bir risk vardır durumunda, içeri soluma için de kullanılır. İnhalasyon için, bir çözelti, ki burada bir kısım Deksametason 6 kısım tuzlu su gider.

Hydrocortisone gösterildiğinde

Laringospazm riskinde hidrokortizon ile inhalasyonlar endikedir.. Özellikle de ilaca ilaveten ve buz ilacına ilaveten iyi kanıtlanmış ilaç hidrokortizon-Richter. Bu ağrı kesici ilaç, özellikle kuru ve yırtılma öksürüğü ile ayrı ayrı solunabilir.

Prednisolon ile inhalasyon

Bazı durumlarda, inhalasyonlar için prednizolon reçete edilir.

Bu ilacın insan vücudunda belirgin bir anti-inflamatuar ve immünsüpresif etkisi vardır.

Bu hormon metabolizmada aktif bir rol alır ve aynı zamanda vücutta sıvı tutulmasını da teşvik eder.

Prednizolon sadece istisnai durumlarda reçete edilirken, dozu ve tedavi sürecini aşması kesinlikle yasaktır.

Hayalet Uygulaması

Lazolvan larinkste inflamasyonla tetiklenen kuru öksürük için önerilir. Çoğu zaman bu ilaç kolay balgam deşarjı için bronşit için reçete edilir. Larenjitin inhalasyon ile tedavisi için, Lazolvan aynı oranda serum fizyolojik ile seyreltilir.

Tuzlu çözeltinin kullanımı

Fosfat suda% 9'luk bir sofra tuzu çözeltisidir.

Yaklaşık olarak çok fazla sodyum klorür insan kanını içerir.

Salin inhalasyonu solunum yollarının tüm inflamatuar hastalıklarında faydalı olacaktır.

Manipülasyondan sonra, mukoza zarları iyi nemlendirilir ve dokulardan şişlik alınır.

İki günlük tedaviden sonra hastanın durumunda herhangi bir iyileşme olmazsa, KBB doktoruna tekrar başvurulmalıdır!

Çoğu zaman larenjit inhalasyonlarla tedavi edilebilir. Aynı zamanda hormonlar dahil olmak üzere farklı ilaçlar kullanılır. Belirtilen ilaç dozuna sıkı sıkıya bağlı kalınması ve eğer bir larenjizm tehdidi varsa, derhal doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon - fizyoterapötik ve tedavi edici etkiler

Çocuklarda larenjit tedavisi karmaşıktır ve larinkste iltihaplanma sürecinin azaltılması, mukozanın şişmesinin önlenmesi ve patojenik mikrofloranın bağlanmasının önlenmesi amaçlanmıştır. İlaçlara ek olarak, inhalasyonlar küçük bir hastanın durumunu iyileştirmeye yardımcı olur - buhar veya ince dağılmış siste dönüştürülen ilaçların solunmasına dayanan prosedürler.

Çocuklarda Larenjit

Larenjit, çoğunlukla viral orijinli enfeksiyon hastalıklarının arka planına karşı ortaya çıkan larinkste inflamatuar süreçlerle karakterizedir. Çünkü sık soğuk algınlığına hala zayıf bağışıklık ve duyarlılık küçük çocuklarda, olarak, hastalık yılda birkaç kez meydana gelebilir ve ateş, kuru havlayan öksürük, boğaz ağrısı, ses kısıklığı eşlik eder.

Çocuklarda hastalık, vücudun zehirlenmesi ve larenks ödemi belirtileri ile keskin bir bozulma ile karakterize olan akut formda ortaya çıkar.

Akut fazın süresi 7-10 gündür, daha sonra uygun şekilde tedavi edilirse iyileşme gerçekleşir. Zayıf bağışıklığı olan çocuklarda larenjitin bir bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi veya enflamatuar sürecin alt solunum sistemine yayılması şeklinde komplikasyonları mümkündür.

Bir çocukta böyle bir patolojinin tehlikesi, yalancı bir klon geliştirmeye yatkınlık - laringeal lümenin daraldığı bir sendromdur, solunum zorlaşır, boğulma riski vardır. Bu durumun başlangıcını, mukoz membrandan enflamasyonu ortadan kaldıran buhar inhalasyonları ile hastalığın başlangıcında önleyin. Çocuğun kurtarılması için acil önlemlerden biri olan bir nefes darlığı saldırısı, bir nebulizer tarafından harcanan bir adrenalinin solunmasıdır.

Larenjit ile inhalasyon

Buhar veya nebülizör yardımıyla iki temel soluma yöntemi vardır. Buhar prosedürleri fizyoterapiyi ifade eder, çünkü ana terapötik etki, ılık buharın etkisi, iltihaplı larenksin nemlendirilmesi ve ısınması yoluyla sağlanır.

Bir nebulizer ile inhalasyon, ilacın vücuda uygulanması için bir yöntemdir. Böyle bir prosedürün etkinliği tamamen ilacın ne kadar iyi seçildiğine bağlıdır. Her yöntemin kendine özgü özellikleri ve kontrendikasyonları vardır.

Buhar inhalasyonlarının yürütülmesi özellikleri

Buharın solunması, sıvının buharlaştığı sıcaklığa kadar ısıtılmasıyla gerçekleştirilir. Özel bir cihaz - bir şebekeden çalışan bir buhar inhaleri veya eski bir şekilde - bir tencerede inhalasyon için sıvıyı ısıtmak suretiyle gerçekleştirilirler. Eczane ağında, cihazın basitleştirilmiş bir versiyonunu, içine ısıtılmış bir solüsyonun dökülmüş olduğu bir plastik kap biçiminde satın alabilir, bir inhalasyon işlemini kolaylaştıran bir huni şeklinde bir nozul ile birlikte alabilirsiniz.

Buhar inhalasyonlarının etkisi, sıcaklığın solunum sistemi üzerindeki etkisidir. Laringeal mukozaya düşen sıcak buhar, metabolizma sürecinin hızlanmasına, toksinlerin yok edilmesine, ödem ve iltihapların giderilmesine katkıda bulunan bağışıklık hücrelerine ve bununla birlikte kanın akmasına neden olur.

Ek olarak, prosedür için kullanılan çözeltiler ve infüzyonlar, hızlı bir iyileşmeyi destekleyen yararlı maddeler içerir. Yani, soda ve salin çözeltisi sıvılaştırıcı mukus, şifalı bitkilerin infüzyonları iltihap ve anestezi rahatlatır, uçucu yağlar antiseptik bir etkiye sahiptir.

İnhalasyonlar yapılırken, çocuklar buharlaştırılmış sıvının sıcaklığını izlemeli, 42-45 dereceyi geçmemelidir, aksi halde sıcak buhar mukoza yanmasına ve bozulmaya neden olur. İşlemin süresi 7-10 dakikadır, daha sonra çocuğu yatağa koymak gerekir. Solunduktan sonra dışarı çıkmak istenmeyen bir durumdur.

Buhar ile inhalasyonun termal bir prosedür olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle kullanımının ana kontrendikasyonunun yanı sıra bakteriyel bir enfeksiyonun eklenmesi de artan bir sıcaklıktır. Ek olarak, sıcak buhar, enflamatuar sürecin başlangıcında iyileşmeyi hızlandırabilen ve alevlenmeyle birlikte hava yolu tıkanmasına neden olan submukozal tabakadaki kılcal damarların genişlemesine katkıda bulunur.

Solunum yollarının yapısının anatomik özelliklerinden dolayı dar bir laringeal klerens ve mukozal kabartması nedeniyle üç yıl boyunca buharın solunması durumunda çocuklar tavsiye edilmez. Sıcaklığın etkisi altında, mukus boğulma neden olabilir lümen kapanış, larinks şişlerinin yüzeyinde birikmiş.

Buhar - fotoğraf galerisi ile inhalasyon yapmak için cihazlar

Prosedür için kullanılan çözümler

Buhar inhalasyonları, soğuk soğuk algınlığı ve larenjit tedavisi için kullanılır, tracheitis, bronşit formundaki komplikasyonlarla birlikte, bu prosedürler yararlı değildir, çünkü buhar alt solunum yoluna nüfuz edemez.

Alerjik reaksiyonlara eğilimli çocuklar, otlar ve uçucu yağlar ile inhalasyonlar reçete edilmez, çünkü bu larinksin spazmı veya ödemini tetikleyebilir.

Prosedür kullanımı için bir çözüm olarak:

 1. Tuzlu çözeltiler. Larinksin yüzeyinde biriken mukusu seyreltin. Ürünü hazırlamak için 3 çorba kaşığı deniz tuzu bir litre kaynar su içinde çözülmeli ve sıvı istenen sıcaklığa soğutulmalıdır. Prosedürün etkinliğini arttırmak için, bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Tuzlu çözeltiler yerine, tuzlu su kullanılabilir.
 2. Otlar infüzyonları. Hazırlanışı için, kaynar su ile kuru ham önceden dökün ve 30 dakika, dren ısrar. Anti-inflamatuar, şifa ve antiseptik eylemleri (papatya, calendula, coltsfoot, kekik) olan eczane, şifalı bitkiler ve otlar koleksiyonları kullanın.
 3. Uçucu yağlar. Rölyef, antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahip okaliptüs, nane, çam yağları getirecek, gırtlakları hafifçe saran ve ıslatacaktır.
 4. Propolis. Bir çözüm hazırlamak için, küçük bir parça propolis sıcak suda çözülür. Bu prosedürler, bir anti-enflamatuar ve iyileştirici etkiye sahiptir. Arıcılık ürünlerine bireysel hoşgörüsüzlüğü olan çocukların bu tür prosedürleri yerine getirmeleri yasaktır.

Buhar inhalasyon çözümleri - fotoğraf galerisi

Nebulizer tarafından soluma - etkililik ve uygulama özellikleri

Bir nebülizör ile inhalasyon, fizyoterapi tedavi yöntemlerine atfedilemez, çünkü sıvının bu cihaza enjekte edildiği ince aerosol, mukoza üzerinde herhangi bir termal veya nemlendirici etkiye sahip değildir. Terapötik etki, inhalasyon yoluyla vücuda giren çözeltilerdir. Bu olabilir:

 • ekspektoranlar;
 • mukolitikler;
 • antiseptikler;
 • anti-enflamatuar;
 • kombine eylemin hazırlıkları;
 • antibiyotikler;
 • glükokortikosteroidlerdir.

İlaçların inhalasyon yoluyla uygulanmasının avantajları şunlardır:

 1. Nebulizatör, bir membran, hava akımı veya ultrason ile en küçük parçacıklara, bunları ısıtmadan ve yapıları tahrip etmeden tıbbi çözümleri püskürtür. Böylece preparat, tıbbi özelliklerini kaybetmez ve bir aerosol formunda, inhalasyon üzerine doğrudan enflamasyon bölgesine nüfuz eder.
 2. Bir nebulizer ile yapılan inhalasyonlar, ilaçların lokal olarak kullanılmasına izin verir, bu da etkinliklerini arttırır ve gastrointestinal sistem ve boşaltım sistemlerinden istenmeyen yan etkiler riskini azaltır.
 3. Böyle bir ilaç verme yöntemi, zayıflamış bir durumda olan yenidoğan ve çocuklar için bile kullanılabilir.
 4. Soluma nebulizörü çocuk uyurken bile yapılabilir.

Uygulamasının kurallarını takip ederseniz, prosedürün etkinliği maksimum olacaktır:

 • Soluma, yemekten sonra bir saatten daha erken olmamalıdır. İşlemin tamamlanmasından 30 dakika sonra, çocuğa yiyecek ve içecek vermeyin;
 • Antiseptik solüsyonlar ve antibiyotikler kullanılırken, işlem tamamlandıktan sonra ağız kuruluğunun etrafı kuru ve yanık olabileceği için nemli bir bezle yıkanmalıdır;
 • İnhalasyonu sadece doktor tarafından reçete edilmeli, dozajla ilgili reçetelere, kabul sıklığına ve tedavi seyrinin süresine bağlı kalınmalıdır.

Farklı nebülizerler - fotoğraf galerisi

Nebulizatör için çözümler

İlacın seçimi, hastalığın ciddiyetine, kurs şeklinin, çocuğun yaşına bağlı olarak bir doktor tarafından yapılır. Cihazı alırken, tüm cihazların glikozosteroidleri, antibakteriyel ajanları ve mukolitik ilaçları püskürtmek için uygun olmadığını akılda tutmak gerekir.

Mesh inhalasyonları ve bir kompresör nebülizeri için, bitkisel decoctions, esansiyel yağlar, şeker içeren şuruplar ve preparatın çözünmemiş partiküllerini içeren çözeltiler kullanılmamalıdır. Bazı ultrasonik modellerde esansiyel yağlar kullanılabilir, ancak küçük çocuklar için yağ pnömonisi gelişme riski yüksek olduğundan bu tür prosedürler önerilmemektedir.

Çocuklarda larenjit tedavisi: ilaçlar, inhalasyonlar

Makalenin içeriği

 • Çocuklarda larenjit tedavisi: ilaçlar, inhalasyonlar
 • Larenjitli çocuklara Erespal nasıl verilir
 • Bir çocukta larenjit belirtileri

Çocuklar neden larenjit alır?

Larenjit nedir? Uzmanlar buna larengeal mukozanın inflamatuar süreci diyorlar. Klinik uygulama göstermektedir: daha sıklıkla hastalık üç yaşına kadar çocuklara işkence yapar, çünkü ses tellerinin yüzeyleri aşırı derecede gevşektir ve bu nedenle hızlı şişmeye eğilimlidir.

Dokuların şişmesi çeşitli patojenlere, diğer olumsuz faktörlere neden olur. Çocuklarda larenjitin nedenini bilmek son derece önemlidir - bu, doktorun etkili bir tedavi yöntemi önermesine izin verecektir. Hastalık neden olabilir:

 1. İnfluenza ve parainfluenza da dahil olmak üzere ARVI, özellikle hasta olan çocuklarda larenjit ve laringotrakitin en sık nedenidir.
 2. Kızamık, su çiçeği, kızıl ateş gibi diğer enfeksiyonların komplikasyonları.
 3. Soğuk algınlığı, soğuk havanın solunması.
 4. Genellikle solunum yoluna giren bakteriler - stafilokok, hemofilik çubuklar, pnömokoklar.
 5. Bunlar veya diğer alerjenler, genellikle - toz, gıda, yün.
 6. Küçük bir çocuğun merkezi sinir sisteminin olgunlaşması ile ilişkili güçlü stres.
 7. Üst solunum yolu için aerosol uzmanı olmaksızın yanlış ve sık kullanım.
 8. Paranazal sinüslerde inflamatuar süreç.
 9. Kötü ekoloji, duman.
 10. Yüksek sesle şarkı söylemek veya bağırmak, aşırı sesle ses telleri.

Bir çocukta larenjit nasıl ayırt edilir

Çocuklarda larenjit gelişimi hızlıdır, bu nedenle hastalığın ilk belirtilerinden ebeveynler alarm çalmalıdır. Hastalığın başlangıcında:

 • çocuk halsiz ve zayıf olur
 • Boğaz ağrısı şikayet ederse, yutulduğunda ağrı
 • boğazı kırmızı
 • soğuk var

Ebeveynler bir doktora ziyaretle yüklendiyse, hastalık hızla ilerleyecektir. Solunduğunda, bebeğin nefes almaya başladığı sırada, soluk verme sırasında kendini gösteren karakteristik larinjik havlama öksürüğünü hatırlatır.

Bir sonraki olası sorun, kuru hırıltıların duyulduğu nefes alma zorluğudur. Akut formda larenjit hastalarının daha sıklıkla sabahları erken saatlerde ve hemen aniden boğulmaya başladıkları fark edilir.

Hasta bir çocuk 39 ° C'ye kadar vücut ısısına atlayabilir ve daha önce kısık ya da kısık olan bir ses tamamen bir uçurumdur. Dudakların etrafında siyanotik renk görülür, lenf düğümleri artar.

Yanlış tahıl nedir?

Tabii ki, larenjit tedavisi ilk aşamada başlamalıdır, ama eğer bir sebepten dolayı bu olmadıysa, komplikasyonlara hazırlıklı olun! Hemen bir ambulans çağırın, eğer çocuk “bir düdük ile” dengesiz nefes almaya başladıysa, nefes darlığı, yüksek ateş bir günden fazla düşmez!

Hastalığa eşlik eden ödem laringeal lümeni küçük kılar, bu yüzden nefes almayı durdurmak, kalp ve kan damarlarıyla ilgili sorunlar ortadan kaldırılmaz. Bu, sahte bir krupinin kendini bir hastanede tedavi edilmesi gereken kendini göstermesidir.

Çocuk boğulmaya başlarsa anne baba ne yapabilir, çok korkmuş ve ambulans henüz gelmemiş:

 • bebeği dik konumda tutmak
 • Odadaki özel nemlendiriciyi, pille ıslak havluları nemlendirin
 • Bir seçenek olarak, banyoda sıcak bir su akışı yapmak için, bir buhar solumasını sağlayın ve çocuğunuzun ayaklarını ılık suya koyun.
 • alkali inhalasyon yapmak

Larenjitin evde tedavisi: inhalasyon

Ciddi, yaşamı tehdit eden komplikasyonlara maruz kalmayan larenjit, doktorun reçetesine göre evde etkili bir şekilde tedavi edilir. Tipik olarak, hasta bebeklere solunması tavsiye edilir, bu da sorunlu bölgeleri püskürtülen bir sıvı ya da buharla bir iyileştirme çözeltisi, kaynatma, infüzyon ile eşit olarak sulamaya olanak sağlar.

Bu amaçlar için özel bir cihaz - çocuk maskesi ile birlikte satılan bir nebülizör kullanmak - rahat ve güvenlidir. İnhalasyon ilaçları, bebeğin yaş ve kilosunu dikkate alarak doktor tarafından seçilen belirli bir oranda salin solüsyonunda çözülür.

Prosedürler, belirtilen dozları ve cihaza talimatları takip ederek dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Genellikle, bir düzine enhalasyondan daha az olmamak en az beş gün için reçete edilir.

Larenjit ile inhalasyon için bir doktor tarafından hangi ilaçlar reçete edilebilir:

 • Bronşları gevşetmek ve larinjik öksürük ile daha iyi bir balgam çıkarmak için mukus üretmek için "Berodual"
 • Bir balgam söktürücü olarak gazsız maden suyu ile alkali inhalasyon
 • Daha iyi öksürük için de "Lazolvan"
 • Laringeal mukozada alerjik ödem ve inflamasyonu durdurmak için kronik larenjit için "Pulmicort"
 • Boğulma ile bağların spazmı kaldırılması için "Eufillin"
 • Kan damarlarının duvarlarını güçlendirmek için Aminokaproik asit

Buhar inhalasyonları, çocuk tıbbi sıvıların sıcak buharlarını kendi başlarına çekebildiği zaman, kişinin yanıklardan kaçınmak için sıcak sıvı ile kaptan yeterli bir mesafede tutulması ile mümkündür. Larenjit tedavisinde papatya, nane, adaçayı suyu reçete edilebilir.

Kendi kendine ilaçlama yapılamaz çünkü inhalasyon, göründüğü gibi zararsızdır. Sadece doktor en uygun çareyi reçete edebilir, kurs süresini ve prosedürlerin süresini belirleyebilir.

Larenjitin tıbbi tedavisi

Hasta bir çocuğu ziyaret ettiğinde, bir çocuk doktoru veya KBB doktoru, hastalığın ve semptomların nedenini göz önünde bulundurarak ilaçları, ilaçları ve diğer ilaç türlerini yazacaktır. Çocuklarda larenjit için en yaygın olarak kullanılan ilaçlar aşağıdaki ilaçlardır.

 1. Hastalığın viral doğasında - "Orvirem", "Kagotsel", "Tamiflu," Anaferon gibi çocuklar için antiviral ilaçlar. "
 2. Bakteri enfeksiyonu varsa - antibiyotikler. Bebekler can, özellikle süspansiyonlar veya tabletler "Supraks" "sefiksim" "Sumamed", "Amoksiklav", "Flemoklav Soljutab", "Augmentin" kayıt içinde, "Macropen". "Fortum" veya "Ceftriaxone" enjeksiyonlarının bir yolu mümkündür.
 3. Antibiyotik tedavisi ile birlikte, bağırsak mikroflorasını restore eden prebiyotikler veya probiyotikler reçete edilmelidir. En popülerleri arasında Hilak Forte, Lineks, Acipol, Bifidobacterin bulunmaktadır.
 4. "Tsetrin", "Diazolin", "Fenistil" damla "Suprastin" - larenks ödemi kaldırılması için ve gece bir yatıştırıcı olarak bunlar arasında antihistaminikler, boşaltılabilir.
 5. Antimikrobiyal ajanlar arasında boğazında ağrı gidermek için, larenjit çocuklar için tavsiye - "Faringosept", "Geksoral", "Ingalipt", "Lizobakt"; nane, okaliptüs ve adaçayı yağı, pastiller.
 6. 38 ° C'nin üzerindeki vücut sıcaklığında antipiretikler ibuprofen veya parasetamole dayalı preparatlardır.
 7. Üretken öksürüğe geçişi için kuru öksürük ile - "Stoptusin Fito" anlamına gelir.
 8. Ne zaman ıslak - balgam söktürücü ("Ambrobene", "Gerbion", "Alteika", pektoral ücretleri).
 9. Doktor reçetesine göre, acılı larinjik öksürüğü hafifletmek için "Libexin" gibi anti-öksürük ilaçları kullanılır.

İlaç tedavisi hasta çocuğun dikkatli olmak, dikkatle yapılmalıdır. Yani, örneğin "Ingalipt" veya "Geksoral" olarak spreyler larinks bebek spazmı neden olabilir, dikkatsiz kullanım eşzamanlı antıtusıfler ve mukolitikler - Ciddi komplikasyonları nizhniz hava yollarını neden olur. Ve yeni bir ilaç çocuklarda alerjiye neden olabilir. Ne zaman küçük hastanın bozulma, ebeveynler hemen bir doktora danışmalısınız.

Larenjitli bir çocuğun diyet

Larinks mukozasının ödemi ile doğru beslenme hızlı bir iyileşme vaadidir, katı bir koruyucu diyetin takip edilmemesi ise hastalığı ağırlaştırabilir. Larenjit ile:

 • Sıcak yiyecek ve içecek tüketmek gerekir, ancak sıcak veya soğuk değil;
 • Baharatlı, ekşi, marinades ve turşuları hariç tut
 • Enfekte olmuş larenks yaralanmalarını önlemek için menüye yumuşak, ovuşturulmuş yiyecekleri ekleyin
 • Gazlı su ve içecek içemezsiniz, fındık ve tohum yiyebilirsiniz.
 • herhangi bir çorba için en iyi et suyu - tavuk
 • Boğaz yumuşatmak için, tereyağı ile ılık süt içebilirsiniz

Böylece çocuk larenjit alamaz

Genellikle zamanında ve doğru seçilmiş terapötik kurs, sinsi çocukluk hastalıkları ile başarılı bir şekilde baş etmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, nüksetmeleri önlemek için, çocukların alerjenlerle temas etmesini önlemek için, ARVI'yı önlemeye, düzgün yemeye ve temiz havada çok fazla hareket etmemeye dikkat etmek önemlidir. Çocuğun vücudunda hastalıklı dişler, adenoidler, bademcik iltihabı gibi bulaşıcı odaklar olmamalıdır.

Uygulama, üç ila dört yıl sonra çocukların larengit gelişmesinin daha az olası hale geldiğini göstermektedir - larinks mukozası yapısında daha az gevşer, bağışıklık sistemi güçlendirilir. Son olarak, ebeveynler ilk aşamada hastalığı tanımak ve ciddi bir patolojiye dönüşmesine izin vermemek için deneyim ve kabiliyet kazanırlar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir.

"Klorheksidin": Çocuklar için gargaralama, burun durulama ve inhalasyon için çözelti kullanımına dair talimatlar

Klorheksidin, onlarca yıldır tıbbi amaçlar için kullanılan güçlü bir antiseptiktir. Ucuz fiyat, tüm vatandaş kategorileri için uygun maliyetli hale getirir ve çok işlevli eylem ve ilacın serbest bırakılma biçimlerinin çeşitliliği çeşitli hastalıkları önler ve tedavi eder.