Loading

Bademcikler neden kesim

Birçok ebeveyn bademcikleri kesmek için en son şeydir, çünkü onlar olmadan çocuk daha sık soğuk yakalar. Öyle mi, değil mi?

Vücuda girmiş olduğu enfeksiyonu, yiyecek, su veya hava ile nötralize etmek için bademciklere ihtiyacımız var. Bu bağışıklık sisteminin ilk gözlemcisi. Ama vücut zayıflarsa ve bakteriler ağza çok fazla girerse, bademcikler işleriyle baş edemezler, iltihaplanır, kızarırlar, şişer ve bademcik iltihabına başlarlar - akut tonsillit, doktorların dediği gibi.

Angina her zaman bir çocuğun bağışıklık sisteminin zayıflamış olduğunun bir göstergesidir. Çünkü her şey soğuk su içir, ama her şeyden sonra hastalanır. Herkes bazen donar ve streptokok ve stafilokokların hepsi ağızdadır, ancak hepsi anjinadan muzdarip değildir. Ve tüm palatine bademcikler lakunadır, ancak bu lakunların hepsi pürülan fişlere sahip değildir. Yani anjina tedavisi sadece boğazda iltihaplanma lokal odağının ortadan kaldırılması değil, öncelikle bağışıklığın güçlendirilmesidir.

Ancak bazen akut hastalıklar, sıkıcı, uzun süreli bir seyir izlemektedir. Angina iyileşmiş gibi görünüyor, ısı yok ve boğazda korkunç bir ağrı yok, ancak hastalıktan bir süre sonra çocuk yine "popperhivat" yapmaya başladı, akşamları sıcaklık 37.1-37.3 ° 'ye yükseldi. Ve bu durum, haftalarca sürerken, amigdales beyaz noktalarda - mantar. Yani aynı kronik bademcik iltihabı vardır, ki bu başlanırsa bademcikler üzerinde cerrahiye yol açabilir.

Kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için, yaşamı etkilemediği ve kendiliğinden geçmeyeceği gerçeğine güvenerek, mümkün olduğu kadar kısa sürede ve gereklidir. "Büyük annemin araçları" ile başlayın. Onlar etkilidirler ve çocuklar iyi tolere edilirler.

* Yedikten üç gün sonra, gargara yapmalısın. Papatya özü (1 çorba kaşığı. Kaynar su bir cam Kaşık tülbent içinden süzülmüş soğutulmuş) veya infüzyon ve kalça ve dağ kül gül (1 saat ısıtıldı. Kaşık çilek suyu, demlemek ve filtre kaynayan bir fincan demlemek). En küçük, sıradan sıcak çay ile durulanabilir. Çay da dezenfekte eder.

* Bir öğünden yarım saat önce günde üç kez, çocuğa bir tatlı kaşığı bal verin. Bal hemen su ile yıkanmamalı, ağzınızda 1-2 dakika bekletilmeli ve yavaşça eriyebilmelidir.

* Bir çocuk şekersiz bir dilim limon emerse, ona böyle bir ilaç verin. Sonbaharda kronik bademcik iltihabı olan bir hasta her gün bir bardak çilek - deniz topalak, kızılcık, kızılcık veya kuş üzümü yemelidir. Kışın daha fazla portakal ve mandalina, limonlu çay içiyorlar.

* Aromaterapi bağlayın. Örneğin, bir çocuğun odasında kaynayan su ile bir limon tüketilebilir, daha sonra bir şifa aroması soluyacaktır. Ve bir kova sarımsak yakabilir ve bu kokuyu ağzınızdan üç veya beş dakika boyunca soluyabilirsiniz. Sarımsak ile bu tür ıslak inhalasyon günde bir kez geçirmek için yeterlidir.

* "Yıldız" a karşı alerjiniz yoksa, balsamı bir eşleşme ile toplayın ve sıcak su ile demlik içine atın. Bu balsamın bir parçası olan okaliptüs, nane, karanfil, tarçın esansiyel yağları, antimikrobiyal, antiviral ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir, bağışıklık sisteminin çalışmasını uyumlu hale getirir. Buhar bir ila üç dakika süreyle bir ağızla solunmalıdır. Böyle bir prosedür günde yeterlidir ve tedavinin tüm süreci - beş ila yedi prosedür.

* Boğazında iltihabı azaltmak için yerel tedaviye ek olarak, çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereklidir. onun yiyecek meyve ve sebzeler, özellikle yararlı karnabahar ve lahana, havuç, sarımsak, yeşil, soğan, çilek, turunçgiller, kayısı, elma... Ama karbonhidratlar güçlendirmek - çikolata, tatlılar, un, süt ve yumurta sınırlandırmak için daha iyidir.

* Rüyayı takip edin - çocuk kesinlikle yeterli uyku almalı!

* Daha fazla yürüyün, birlikte egzersizleri yapın, fiziksel egzersizler yapın.

Ama kronik annelikle baş edebilmek için "büyükannesinin parası" çoğu zaman yeterli değildir. Klinikteki prosedürlere gitmek zorundasınız. Örneğin bademciklerin lacunae yıkaması çok etkilidir. Doktor, antiseptik maddeleri özel bir hipodermik şırınga ile lacuna çukuruna enjekte eder ve pürülan tıkaçları çıkarır. Ve yıkandıktan sonra, bademciklere% 2'lik bir iyot veya lyapaz çözeltisi ile yağlanır.

Yaygın kronik tonsillit tedavisinde fiziksel yöntemler kullanılır: Çocuğunuzu uygun olacaktır ayaktan tedavi Hangi yöntem biyolojik olarak aktif maddeler... ile mikrodalga terapisi, ultraviyole ışınımı, yakut lazer, bir elektrik alanı UHF, ultrason tedavisi hekim karar verir.

Çıktı bir - neşter

Ve yine, tedavi konservatif yöntemlerle varlığına rağmen, bazen doktor bademcik kaldırmak için gerekli olduğunu düşünür. Gerçek şu ki, kan akışındaki bademciklerden kaynaklanan bir enfeksiyon vücut boyunca yayılır. Bir bademcik 97 organları ile ilişkilidir ve kalp, böbrekler, karaciğer... Kronik bademcik kardiyovasküler sistem, bronş-akciğer, üriner hastalıklara neden olabilir kadar önemli. kan, endokrin ve metabolik süreçler, adrenal korteksin işin pıhtılaşmasına bademcikler enfeksiyon kronik kaynağının olumsuz etkisi bilinen, alerjik durumların meydana gelmesi - astım, mikrobik egzama - romatizma, skleroderma, sistemik lupus eritem ve kollajen hastalıklar,... cabası zaten orta kulak iltihabı hastalıkları, işitme azalmasına neden olabilir.

Her ne kadar ebeveynlerin çocuk bezlerinin çıkarılmasından sonra hala soğuk algılayacağına dair korkular olmasa da, doktor “kötülüklerin yerçekimi” ni karşılaştırarak daha azını seçer.

Doktorun bir operasyonu düşünmesine neden olabilecek belirtiler:

* sık baş ağrısı;

* Hızlı yorgunluk ve düşük performans: çocuk akranları ile oyunlardan kaçınır, halsiz, kaprisli hale gelir;

* Servikal lenf düğümleri sürekli genişler, ağrıları problandığında hissedilir;

* Kalp alanında hoş olmayan duyumlar, eklemlerde ağrı;

* Putrid ağızdan kokuyor.

Ve yine, bağışıklık

Postoperatif dönem, ebeveynler için doktorun ameliyatından daha az sorumlu değildir. Tüm randevuları kesinlikle gözlemlemek çok önemlidir.

* Çocuğunuzu hastaneden geri almak için temiz yatak örtüleri hazırlamanız, odayı havalandırmanız, parlak ışığı söndürmeniz gerekiyor...

* Larinksin şişmesini önlemek için, özellikle anne-babalar eve ayak bastıktan sonra - bademciklerin kısmi olarak çıkarılmasından sonra - eve götürüldüğünde, yara bölgesine buz veya soğuk su ile bir mesane konması tavsiye edilir.

* Sabah ve akşam saatlerinde hasta sıcaklığı ölçmeli ve termometreyi kaydetmelidir.

* Çocukta yatak istirahati olmamasına rağmen, sürekli olarak yetişkinlerin kontrolünde olmalıdır. Operasyondan sonraki ilk günlerde görünüşüne ve davranışlarına yakından bakın: anestezinin etkilerinden herhangi bir komplikasyon var mı?

* Boğazda ameliyattan iki hafta sonra içip sıcak yiyemezsiniz. Ayrıca yoğun çiğneme, kızarmış ve baharatlı yemekler gerektiren yiyecekleri de sınırlayın. Kanama yapmayın.

* Ayrıca, fiziksel stres, güneşe maruz kalmaktan kaçınmalı, çocuğun sıcak banyolara girmesine izin vermemelidir - sadece sıcak bir duş... Ve gün boyunca uyumak için gerekli - uyku bağışıklığı geri yükler, vücudun operasyondan kaynaklanan stresle başa çıkmasına yardımcı olmak gerekir.

İyileşme süresi bir ay sürecek. Ameliyattan sonra iyileşme geride kaldığında, tavlamaya devam edin. Çocuğun ağzı, elbette, Pirogov'un palatal halkası olarak adlandırılan enfeksiyonlara karşı bir bariyer olarak kaldı, ancak bademciklerinin saklanmaması halinde, bu halka, bağışıklık azaltılacağı için saklanmayacaktır. Güçlendirmenin en kolay yolu, uyumak, çok yürümek, çok hareket etmek ve temperlenmek.

Hangi çocuklarda kronik tonsillite yatkındır?

* Emzirmekten mahrum kalanlar;

* rikets ve tüberküloz zehirlenme geçirdi;

* çürük dişlere sahip olmak;

* eksudatif diyatezi muzdarip;

* genişlemiş adenoidler, burun septumunun eğriliği, paranazal sinüslerin iltihaplanması;

* Nazofarenks hastalığına kalıtsal yatkınlığı olanlar;

* Genellikle bademcik iltihabı, kızamık, kızıl ateş acı çeken ARD.

Bezler denilen, insan vücudunu aktif enfeksiyonlardan korur. Doktor onların çıkarılmasını tavsiye ettiğinde, her şeyi iyi düşünmek, tüm artıları ve eksileri tartmak gerekir.

"Bir uzmanla makul bir sonuca varmak. Palatine bademcikler kaldırıldıktan sonra genellikle vücut için önemli bir kayba dönüşür. Bezler olmadan, bir çeşit bariyer olarak, bir kişi

bronko-pulmoner hastalıklar, virüsleri almak kolaydır.

Bununla birlikte, olası bir soğuk algınlığından çok daha büyük bir tehlike, kronik streptokok enfeksiyonunun kaynağı olan genişlemiş ve iltihaplı palatine bademciklerden gelir. Alevlenmesi anjinaya yol açar: boğazda ve ateşte ağrı görünümü.

Sık boğaz ağrısı böbrek ve kalp komplikasyonları ile doludur, glomerulonefrit ve romatizmanın gelişimine katkıda bulunurlar. Ve bunlar şaka yapmamanız gereken ciddi hastalıklardır. Bu nedenle, özellikle çocuklar söz konusu olduğunda, haksız bir riske maruz kalmak yerine bademciklerin çıkarılması bazen daha doğrudur. Cerrahi müdahale olup olmadığı belirlenir, doktor belirlenir. Onun kararı insan vücudunun genel durumuna, soğuk algınlığının sıklığına, bademciklerin büyüklüğüne bağlı olacaktır.

Ameliyatın kendisi, acı verici duyumların eşlik ettiği yaklaşık on dakika sürmektedir, bu yüzden lokal veya genel anestezi altında yapılmalıdır. Ameliyattan 7-9 gün sonra, bir kişi normal yaşam tarzına döner.

Genişlemiş bademciklerin çok hassas bir konu olduğunu ve otolaringologların deneyimine bağlı olduğuna dikkat edilmelidir. Makul bir şekilde düşünmek gerekirse, eğer ameliyat olmadan yapabiliyorsanız, bunu yapmanın daha iyi olduğunu söyleyebiliriz, fakat eğer operasyon hala gerekliyse, bu sorunu çözmeniz gerekecek, sonradan ertelenmemelisiniz.

Angina: Her zaman bademcik kaldırmak gerekir mi?

Latince "Angina" "sıkmak", "utandırmak" anlamına gelir. Boğazda hasta olduğumuzda boğazda ortaya çıkan hoş olmayan hisler. Palatine bademcikler, palatin ve yumuşak damakların iltihaplandığı enfeksiyöz bir hastalıktır. Hastalığa çeşitli mikroplar neden olur, fakat diğerlerinden daha sık olarak streptokoktur. Bazen anjina, ağız boşluğunda huzur içinde yaşamak için mikroplardan kaynaklanır.

Boğazda kuruluk ve ağrı, 38 ° C'ye kadar sıcaklık - tüm bunlar boğaz ağrısı belirtileri. Zararsız bir mikrofloranın patojenik hale gelmesini sağlamak için bir itme hipotermi olabilir. Bazen hastalığı "almak" için dondurma yemeye yeterlidir. Anjin gelişimi, inhale edilen toza, tütün dumanına ve alkol tüketimine de katkıda bulunabilir. Bütün bunlar hassas bademcikler olumsuz etkiler ve iltihaplanmalarını teşvik eder.

Çoğu insan her birkaç yılda bir anjin çekmektedir. Ama bazılarımız bu hastalığa çok eğilimlidir. Daha sonra süreç kronikleşebilir. Bu sadece çok hoş değil, aynı zamanda tehlikeli de değildir çünkü anjin tehlikeli komplikasyonlardır. Romatizma gelişmesine, böbrek ve sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir. Kendinizi nasıl koruyabilir ve boğaz ağrınızdaki eğilimlerinizden nasıl kurtulabilirsiniz? Bu, en iyi yol bademcik kaldırmaktır. Ancak daha sonra, bademciklerin insan vücudunda önemli bir rol oynadığı ve çıkarılmasının böyle güvenli bir şey olmadığı ortaya çıktı.

Bademcikler neden gereklidir?

bademcikler veya bademcikler - Lenfaddenoid halkasının boğazında oluşan bir lenfoid doku kümesi. Bademcikler vücuda koruyucu bir bariyer olarak adlandırılabilir, çünkü hücresel ve humoral bağışıklığın oluşumunda önemli bir rol oynarlar. Bize hava ile giren patojenik bakterilerin çoğu, bezlere yerleşir. Ayrıca, bademcikler lenfositler üretirler - bağışıklık sistemini düzenleyen özel hücreler.

"Tüm vücut üzerinde toksik etkileri yoksa, Bademcikler korunmalı ve tedavi edilmelidir,- diyor doktor-kulak burun boğaz uzmanı Oleg Nikolaevich Borisenko.

Ve yine de, bazı durumlarda bezleri çıkarmadan yapamazlar.

Bademcikler kaldırılması gerektiğinde

Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlar:

 • çok sık boğaz ağrısı insidansı, yılda dört kereden fazla
 • Kalıcı anjina arka planı gelişen kronik bademcik iltihabı
 • anjina arka planda abse sık gelişimi
 • bademcikler büyük ölçüde genişler ve nefes almayı zorlaştırır
 • konservatif tedavinin etkin olmaması
 • iç organlardan komplikasyonların görünümü: kalp, böbrekler, eklemler
 • Bağışıklığın keskin bir şekilde zayıflatılması bademciklerin giderilmesinin de bir nedeni olabilir.

"Karar dengeli olmalı, çünkü farengeal bademcikler immünojenezde yer alan organların önemli bir bileşenidir. Tonsillektominin mutlak kriteri, otoimmün bir agresyon mekanizmasına sahip sistemlere veya organlara verilen hasar biçimindeki komplikasyonlardır.- O konuşur doktor Yuri Vsevolodovich Tsarenko.

Tonsillotomi veya tonsillektomi?

Bademcikler üzerindeki operasyonlar iki çeşittir: tonsillotomi ve tonsillektomi.

 • Tonzillotomiya. Palatine bademciklerin kısmi uzaklaştırılması. Bu operasyon şiddetli hipertrofi ile veya amigdala'nın tamamen çıkarılmasında kontrendikasyonlar olduğunda yapılır.
 • Tonsillektomi. Tüm palatine tonsil bağ dokusu kapsülü ile birlikte çıkarılır. Kronik olarak kullanılır bademcik iltihabı ve çeşitli komplikasyonlar ile.

Eğer bademciklerin çıkarılması gerekiyorsa, doktor hangi ameliyatı yapmanız gerektiğini belirleyecektir.

Operasyonlar lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyattan sonraki ilk iki gün yatak istirahati gösterir. Ardından, 3-6 gün boyunca hafif bir rejim. Ayrıca, koruyucu yiyecek yemek de gereklidir. Fiziksel egzersize ameliyattan en az 14-15 gün sonra izin verilir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu ve operasyondan sonraki sonuçlar nelerdir?

Ameliyat sonrası iyileşme

Bademcikler çıkarıldıktan sonra belli bir süre almalıdır - iyileşme süresi yaklaşık 2 ila 3 hafta sürer. Çocuklarda, bu süre, kural olarak, daha kolaydır. Yaraların tam iyileşmesi, 3. haftanın sonuna kadar işaretlenir.

Operasyon sonrası uygun bir dönem için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • mümkün olduğunda, daha az konuşun;
 • fiziksel aktiviteyi sınırlamak;
 • sadece serin ve yumuşak kıvamlı yiyecekler (et ve sebze püreleri, tahıllar, çorbalar, yoğurtlar) yiyebilmenizi sağlayan bir diyet yapın;
 • Mümkün olduğunca çok sıvı iç;
 • ağız hijyeni dikkatle gözlemlemek;
 • Genel ısıtmadan kaçının - saunaları ziyaret etmeyin, sadece serin bir duş alın.

Operasyonun komplikasyonları

Bezlerin çıkarılmasından sonra aktarılan işlemin bazı sonuçları kaydedilebilir. Muhtemel komplikasyonlar ameliyattan hemen sonra gözlenebilir veya uzak olabilir.

Ameliyattan hemen sonra ortaya çıkan komplikasyonlar arasında kanama, doku yanması, enfeksiyon izole edilebilir.

Uzun vadeli sonuçların, lokal bağışıklık, sık solunum yolu enfeksiyonları (larenjit, farenjit, trakeit, bronşit), en olası azalma, alerjik bronkospazm gelişmesi. Uzun süreli komplikasyonlar, cerrahi müdahalenin (klasik yöntem veya lazer) yapıldığı yöntemin yanı sıra (genel veya lokal anestezi altında) kullanılan anesteziye bağlı değildir.

Gördüğünüz gibi bezleri çıkarmak için ameliyat farklı olabilir. Fakat böyle bir adım atmak için, sadece bir kulak burun boğaz uzmanının kapsamlı bir incelemeden sonra ortaya çıkarabileceği açık göstergeler bulunmalıdır.

Kronik bir tonsillitte bademcik kaldırmak için olsun? Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Azaltılmış bağışıklığa sahip bir arka plana karşı sık sık boğaz ağrıları sıklıkla kronik bademcik iltihabının oluşumuna yol açar. Bu tanı bir çok bademciklerin uzaklaştırılması ile ilişkilidir. Ancak, herhangi bir kalifiye doktor vücutta, organlar ve apandisit gibi gereksiz organlar olduğunu doğrulayacaktır. Bu nedenle, cerrahi müdahaleye "karşı" ve "aleyhte" tüm argümanları tartmış, dikkatli bir şekilde yaklaşılmalıdır.

Bademcikler neden gereklidir?

Bademcikler palatinler arasında bulunan lenfoid bir dokudur. Bezler boğazda bir tür lenfoid halkanın parçasıdır. Vücuda hava ve gıda ile giren enfeksiyonu geciktirir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla, bademcikler ciddi bir enfeksiyon saldırısı ile "koruyucu" olmayı bırakmakta, bademcikler iltihaplaşmakta ve doktor "akut bademcik iltihabı" nı tespit etmektedir.

Eğer boğaz ağrısı tek bir vaka ise ve zamanında tedavi edildiyse, hepsi çok korkunç değildir. Lenfoid hücreler büyürken ve bezler büyüklükte büyürken, boğazın sıklıkla iltihaplanması kronik bademcik iltihabına yol açabilir. Daha sonra, bademcikler kendilerini bakterilerden ve virüslerden koruyarak, kronik bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşür.

Kronik bademcik iltihabı kural olarak çocuklarda oluşur, çocuklar daha çok soğuk algınlığı hastalığına yakalanırlar. Bununla birlikte, yetişkin insanlar bu hastalıktan korunmamaktadır, bademcik iltihabı ya da yanlış tedavi, halihazırda edinilmiş hastalıkların arka planına karşı komplikasyonların oluşmasına yol açabilmektedir.

Bademciklerin büyüklüğünde bir artış, solunum zorluğuna neden olabilir, yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı sıklıkla horlama ile birlikte olur. Herhangi bir kronik inflamatuar hastalıkta olduğu gibi, sıcaklıkta kararlı bir artış gözlemlenebilir. Böylece hastalar genel rahatsızlıktan, beslenmedeki ağrılardan, yutma güçlüğünden şikayet ediyorlar.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Önceden, bademcikler, kronik bademcik iltihabı olan hemen hemen her hastadan çıkarıldı, özellikle de bezlerin büyümesi (hipertrofi) II-III derece ise.

Bademcikler sadece 5 yıla kadar işlev gördüklerine inanılır, daha sonra bademcikler pratik olarak işe yaramaz. Bezleri çıkarmak için operasyon 3 yaşından itibaren 3 yıl önce tayin edildi, şimdi yetişkinler ve 5 yaşına ulaşan çocuklar için kaldırıldı.

Bununla birlikte, modern doktorlar bu tanı hakkında çok kategorik değildir ve mümkünse, konservatif tedavi yöntemlerini kullanırlar. İlaç endüstrisi şimdi, bademciklerin boyutunu önemli ölçüde azaltabilen ve kronik tonsillit riskini en aza indirmek için fizyoterapi ile kombinasyon halinde geniş bir ilaç yelpazesi sunmaktadır.

Bademcikler kaldırmak gerekirse:

 • Bir kişinin yılda 4 defadan fazla bir anjina vardır;
 • Kronik tonsillitin arka planında patolojik süreçler (romatizma, böbrek hasarı, karaciğer hasarı) vardır;
 • angina apse gelişmesi ile komplike, inflamatuar süreç bezlerin ötesine geçer;
 • Kronik tonsillit konservatif yöntemlerinin tedavisinde bir etkisi yoktur.

Dikkat: Sadece KBB doktoru boğazdaki iltihaplanmanın dış görüntüsüne, vücudun bağışıklık güçlerinin durumuna ve konservatif tedavinin tavsiyesine dayanarak bademcikleri çözer.

Bezlerin çıkarılması kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) olabilir. Her zamanki operasyona ek olarak, ana avantajı daha az travmatizm ve dolayısıyla daha kısa bir iyileşme süresi olan donanım teknikleri kullanılmaktadır.

Tonsillotomi yöntemleri

Birçok yetişkin çocuklarından bezlerin cerrahi olarak çıkarılmasına tanık oldular: çocuğun ameliyat korkusu, ağlama ve çığlık atma, kısık ses. Peki bademcikler modern doktorları nasıl uzaklaştırıyor? Modern teknolojiler, hastanın ruhunun bademciklerin çıkarılması için bir operasyon gerçekleştirmesi için en ağrısız ve daha az travmatik olmasına izin verir.

Bademcikler kısmen temel işlevlerini korumak ve şiddetli hipertrofi ile solunumu kolaylaştırmak için ve bezlerin tamamen çıkarılması için kontrendikasyonların varlığında çıkarılır. Tonsillotomi aşağıdaki şekillerde yapılır:

 • kriyocerrahi (sıvı azot ile donma);
 • Kızılötesi veya daha modern karbon lazerin kullanımı (koterizasyon eylemi).

Lokal anestezi altında tedavi edilen, amigdala yüzeyi ölür ve daha sonra çıkarılır. Bu yöntemler pratik olarak ağrısızdır, kanama olasılığı çok azdır. Bununla birlikte, ameliyattan sonra, bez dokusunun kısmi çıkarılması nedeniyle kısa süreli boğaz ağrısına neden olabilir. Bazen ameliyattan sonra, sıcaklık yükselir.

Dikkat: tonsillotomi gerçekleştirilirken lenfoid dokunun büyümesi göz önünde bulundurulmalıdır. Operasyondan sonra bir süre sonra bademcikler tekrar büyük ebatlara yükselebilir. Sonraki bademcikteki artışı önlemek için, düzenli konservatif tedaviye ihtiyaç vardır.

Tonsillektomi yöntemleri

Karmaşık bademcik iltihabı veya ihmal edilmiş kronik bir süreçle, palatine bademciklerin tamamen çıkarılmasına başvurulur. Tonsillektomi ile, bezin tüm lenfoid doku bağ dokusu ile birlikte kapsül ile birlikte kaldırılır. Eğer bademciği tamamen çıkarmanız gerekiyorsa, doktor bu durumda hangi yöntemlerin en uygun olduğuna karar verir.

Cerrahi müdahale

Önceden olduğu gibi, bir tel döngü ve cerrahi makas ile cerrahi çıkarılır. Ancak modern cerrahlar genel anestezi altında tonsillektomi yapmakta, daha önce sadece lokal anestezi kullanıldı. Bezlerin cerrahi olarak çıkarılmasının dezavantajları şunlardır:

 • uzun iyileşme süresi (2 haftaya kadar);
 • Kanama, belki oldukça kapsamlı;
 • Genel anestezi kullanmak her zaman haklı değildir.

Sovyet dönemlerinde sıklıkla uygulanan bezleri çıkarmak için yapılan cerrahi çok ciddi bir komplikasyondur. Bademciklerden sadece 2 mm büyük kan damarlarıdır, kaza sonucu hasara ciddi kanama ve yaşam tehlikesi doğurabilir. Aynı zamanda, lenfoid dokuları tamamen çıkarmanız gerekir, hatta küçük bir kısmı daha fazla büyümeye yol açar, bu da operasyonun etkililiğini azaltır. Bu nedenle, bu tür operasyonlar yürüten bir cerrah, "kuyumcu" hassasiyetiyle bademcik kaldırmak için yeterli deneyime sahip olmalıdır.

Lazer yıkımı

Kısmi çıkarmada olduğu gibi, tonsillektomi bir kızılötesi veya karbon lazer cihazı kullanılarak gerçekleştirilir. Bu bezlerden kurtulmanın en nazik yolu. operasyon:

 • hasta dışı gerçekleştirildi;
 • ağrısız;
 • neredeyse kansız;
 • Tıbbi gözetim altında harcanan minimum süre (2 saatten 1 güne kadar);
 • hızlı yara iyileşmesi.

elektrokoter

Hipertrofilli bademcikler yüksek frekanslı elektrik akımı ile koterize edilir. Kulağa korkutucu geldiği için, yöntem neredeyse acısızdır, kanama olasılığı en düşüktür. Bazen amigdalayı çevreleyen sağlıklı dokuların yanması, ameliyattan sonra hoş olmayan duyumlara neden olur.

Tonsillektomi Kontrendikasyonları:

 • düşük kan pıhtılaşması (diabetes mellitus varlığı);
 • bulaşıcı hastalıkların akut evresi;
 • kardiyovasküler hastalıklar (anjina pektoris, şiddetli hipertansiyon, taşikardi);
 • tüberküloz;
 • Gebelik 6-9 ay.

Bezleri çıkarma: artıları ve eksileri

Bademcikler üzerindeki operasyonların olumlu ve olumsuz yanları vardır, bu yüzden tedavi eden doktorun bezlerden kurtulma kararı tartılmalı ve hesaplanmalıdır.

Operasyonun olumlu etkisi şu soruların ötesinde:

 • komplikasyon riski (böbrek, kardiyovasküler vb.) kaybolur;
 • Bir kişi boğaz ağrısı tarafından rahatsız edilmez;
 • enfeksiyon kaynağı kaybolur;
 • yutma işlemi geri yüklenir;
 • Vücudun genel güçlendirilmesi.

Bununla birlikte, bademciklerin çıkarılmasının olumsuz sonuçları da vardır:

 • ameliyat sırasında olası kanama;
 • eksik çıkarma nedeniyle lenfoid dokunun yeniden büyümesi;
 • angina yerine farenjit ve bronşit oluşur (palatine bademcikler virüs ve bakterilere karşı ana "koruyucunun" rolünü üstlendikçe, bunların yokluğu enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha derin girmesine yol açabilir).

Ergenlik döneminde bezlerin çıkarılmasının kızları olumsuz etkilediği yönünde bir görüş vardır. Kaldırılan bademcikler görünüşte genital bir işlevi etkiler. Bu tür ifadeler sadece kurgu. Belki de operasyona eşlik eden stresin olumsuz etkisi, ancak bu operasyonu yürütme gerçeği değil.

Önemli: Halen bademcik kaldırmak için ameliyat olmuş olan hasta, uygulanması ve olası sonuçlarına aşina olmalıdır.

Bademcikleri silmek veya silmek ciddi bir karardır. Dikkat çeken bir şeydir: bezlerden kurtulmanın radikal ve muhafazakâr yöntemlerine, bağışıklığı güçlendirecek önlemler eşlik etmelidir. Akut tonsil hastalıklarına, kronik iltihaplara ve bunları takip eden ameliyatlara karşı korunacak basit kuralların bir listesi:

 • sertleştirme;
 • fiziksel aktivite;
 • tam beslenme (vitamin ve mikroelementlerin kompleks vitamin preparatları ile doldurulmaması);
 • sigara içmeyi ve alkol almayı reddetmek.

Kronik tonsillit tedavisi çıkarılmamalıdır. Koruyucu kuvvetleri, fizyoterapiyi ve sertleşme önlemlerini uyaran ilaçların dahil edilmesine yönelik yalnızca entegre bir yaklaşım, kalıcı bir bağışıklığı garantiler ve herhangi bir enfeksiyona karşı koruma sağlar.

Bademcikler kaldırıldığı için

Bazı durumlarda, KBB doktoru ziyaret ettikten sonra hasta bu ifadeyi duyabilir - bademcikler gereklidir. Böyle bir tavsiye hem yetişkinlere hem de çocuklara verilebilir.

Ama ameliyattan önce, bademciklerin ne olduğunu ve neden vücutta ihtiyaç duyduklarını daha ayrıntılı olarak düşünmelisiniz.

Bademcikler nedir?

Bademcikler, bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfoid doku kümeleridir. Bademcik vücudumuzda birkaç tane, ancak sadece palatine (bezler denir) ilgilenir. Bunlar ağız ve farinksin sınırında bulunan eşleşmiş oluşumlardır. Hematopoetik ve koruyucu işlev yapan lenfosit hücrelerinden oluşurlar.

Yabancı mikroorganizmalarla karşılaşıldığında, bademcikler zararlı maddelerin nüfuz etmesine karşı korunmak için ilk tepki veren ve ayakta duranlardan biridir. Bu nedenle, bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır ve bezlerin çıkarılması vücudun savunma düzeyini olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak ameliyatın sonuçlarının değerlendirilmesinde (hem yetişkinlerde hem de çocuklarda), doktor bu müdahalenin tüm artılarını ve eksilerini dikkate alır ve ancak o zaman bir karar verir. Operasyon hangi durumlarda gereklidir?

Operasyon ne zaman gereklidir?

Bir operasyon yürütme kararı almadan önce, doktor sadece hastanın kapsamlı bir incelemesini değil, aynı zamanda bazı gerçekleri de dikkate alır.

Bunların ana kısmını listeleriz:

 1. Geçen sene kişi ne kadar sıklıkla angina aldı?
 2. Bu hastalığın alevlenmesinin belirtileri nelerdir?
 3. Angina ne kadar zor olur?
 4. Bademciklerin yüzeyinden alınan bir smearın sonuçları nedir? Hangi patojen bulundu?
 5. Hastanın romatizma veya kalp kusurlarından muzdarip akrabaları var mı?

Bir doktora gitmeye giderken, bu soruları ayrıntılı olarak hazırlayıp cevaplayabilmeniz tavsiye edilir mi? Gerekirse, operasyon için endikasyonların varlığını veya yokluğunu ortaya çıkarabilecek ek bir muayene yapılacaktır.

Son zamanlarda, böyle bir müdahale oldukça sık gerçekleşti. Artık uzmanlar, bademcikler için daha yumuşak bir tutuma ihtiyaç duyduğunuz ve tüm eksileri ve eksileri dikkatli bir şekilde tartmanız gerektiğine eğimlidir.

Doktorların operasyonu önerebileceği endikasyonlar arasında aşağıdakileri dikkate almak mümkündür:

 • anjina insidansı yılda 4 defadan fazla ise;
 • bademciklerde geri dönüşü olmayan değişikliklerle birlikte kronik bademcik iltihabı vardır;
 • kronik bir sürecin arka planına karşı genellikle larinkste pürülan süreçler geliştirir;
 • İnsanlarda dokunulmazlıkta belirgin bir zayıflama vardır;
 • bademciklerde önemli bir artışa bağlı olarak, nefes alma süreci zorlaşır (uykuda horlama kısa süreli solunum durmasına neden olabilir).

Bezleri çıkarmak için yöntemler

Bademciklerden kurtulmanın birkaç yolu vardır. Daha modern bir lazer ile onları kaldırmaktır. Ancak bazı durumlarda genel anestezi altında gerçekleştirilen geleneksel cerrahi müdahaleye başvurulur. Bademcikleri çıkarmak için başka yöntemler de vardır. Yetişkinlerde ve çocuklarda mümkün olan tüm ameliyat türlerini daha ayrıntılı olarak ele alın.

 1. klasik. Bu bademcikler tamamen kaldırılmasını ima eder, operasyon cerrahi makas ve bir döngü ile genel anestezi altında. İşlem sırasında, bezler tamamen çıkarılır. Operasyon sırasında açılan kanama elektrokoagülasyon ile durdurulur. Böyle bir kardinal yaklaşım, sonraki anjinada gelişme olasılığını tamamen ortadan kaldırır. Ancak bademciklerin tamamen çıkarılmasının dezavantajları hakkında söylemek gerekir. Palatine bademcikler şeklinde lenfoid formasyonların olmaması, enfeksiyonun dışarıdan yayılmasından önce ciddi koruma bedenini bozar. Bu inflamasyonun solunum sistemine yayılmasına ve larenjit, tracheitis ve bronşit gelişimine yol açabilir. Ayrıca, hem çocuklar hem de yetişkinler için olası sonuçlardan, solunum sistemi alerjik hastalıkların riskindeki artıştır.
 2. Kısmi kaldırma. Ultra yüksek veya ultra düşük sıcaklıklarda bademcikler üzerindeki etkisi nedeniyle gerçekleştirilir. İlk durumda, salgı bezlerinin donmuş olduğu sıvı azot kullanılır. İkincisi - bademcikler bir lazer (karbon veya kızılötesi) tarafından etkilenir. Bu yöntemler daha ayrıntılı olarak ele alınmalıdır.
 3. Cryodestruction. Sıvı nitrojenin etkisi altında, lenfoid doku donar ve daha sonra ölür. Negatif sıcaklıklar ağrı reseptörlerini bloke eder, bu nedenle bu durumda genel anestezi gerekmez ve sıklıkla lokal anesteziye mal olur. Ancak bu yöntemin dezavantajları vardır. İlk olarak, böyle bir yöntem radikal değildir ve sonrasında tekrarlanan operasyonların yapılması genellikle gereklidir. İkincisi, postoperatif dönem ağrılı ve ağrılıdır. Bu dönemde dikkatli bir hijyen gereksinimine dikkat etmek de mümkündür.
 4. Lazer tonzillektomi. Lazerle maruz kalma yöntemi genel anestezi gerektirmez, sadece lokal anestezi yeterlidir. Lazerin etkisi altında kan damarlarının bir tıkanıklığı vardır, bu nedenle bu yöntemin avantajları olarak görülebilen ciddi bir kanama yoktur. Bir lazer ile bezlerin çıkarılması, kullanılan türe bağlı olarak farklı olabilir. Amigdalanın oldukça büyük bir bölümünü çıkarmanız gerekirse, bir kızılötesi lazer kullanmak mümkündür, daha sonra bir fiber optik lazere başvurunuz. Karbon ve holmiyum lazerler de kullanılır. İlk durumda, lenfoid doku hacminde keskin bir azalma vardır ve ikincisi kapsülü tutmanıza izin verir. Çoğu zaman gerekli parsiyel tonsillektomiye başvurduğunda bir lazerle bademcik çıkarmaktır. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılabilir.
 5. Ultrasonik neşter. Ultrasonun etkisi altında, lenfoid doku 80 dereceye kadar ısıtılır, bu da operasyonu bir neşter gibi gerçekleştirmeyi mümkün kılar. Böylelikle bademciklerin tamamen uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu yöntemin dezavantajları vardır - özellikle mukus yanık riski vardır.

Ameliyat sonrası iyileşme

Bademcikler çıkarıldıktan sonra belli bir süre almalıdır - iyileşme süresi yaklaşık 2 ila 3 hafta sürer. Çocuklarda, bu süre, kural olarak, daha kolaydır. Yaraların tam iyileşmesi, 3. haftanın sonuna kadar işaretlenir.

Operasyon sonrası uygun bir dönem için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • mümkün olduğunda, daha az konuşun;
 • fiziksel aktiviteyi sınırlamak;
 • sadece serin ve yumuşak kıvamlı yiyecekler (et ve sebze püreleri, tahıllar, çorbalar, yoğurtlar) yiyebilmenizi sağlayan bir diyet yapın;
 • Mümkün olduğunca çok sıvı iç;
 • ağız hijyeni dikkatle gözlemlemek;
 • Genel ısıtmadan kaçının - saunaları ziyaret etmeyin, sadece serin bir duş alın.

Operasyonun komplikasyonları

Bezlerin çıkarılmasından sonra aktarılan işlemin bazı sonuçları kaydedilebilir. Muhtemel komplikasyonlar ameliyattan hemen sonra gözlenebilir veya uzak olabilir.

Ameliyattan hemen sonra ortaya çıkan komplikasyonlar arasında kanama, doku yanması, enfeksiyon izole edilebilir.

Uzun vadeli sonuçların, lokal bağışıklık, sık solunum yolu enfeksiyonları (larenjit, farenjit, trakeit, bronşit), en olası azalma, alerjik bronkospazm gelişmesi. Uzun süreli komplikasyonlar, cerrahi müdahalenin (klasik yöntem veya lazer) yapıldığı yöntemin yanı sıra (genel veya lokal anestezi altında) kullanılan anesteziye bağlı değildir.

Gördüğünüz gibi bezleri çıkarmak için ameliyat farklı olabilir. Fakat böyle bir adım atmak için, sadece bir kulak burun boğaz uzmanının kapsamlı bir incelemeden sonra ortaya çıkarabileceği açık göstergeler bulunmalıdır.

Yazar: Marina Nagornaya, doktor,
Moylor.ru için özel olarak

Bademcikleri kaldırabileceğiniz konusunda faydalı video

Makale değerlendirmesi

Cerrahi, doktor okolomindalikovoy elyaf ile lenfoid oluşumları eksize sırasında - bademcik (bademcik) arasında ekstrakapsüler çıkarılması. Operasyon sadece inflamasyondan etkilenen organları değil, apseler ile birlikte paratonziller odakları da ortadan kaldırmanıza izin verir.

Çok uzun zaman önce çocuklarda ağır postinfeksiyöz komplikasyonları önlemek için tonsillektomi önleyici amaçlarla kullanıldı.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir? Palatine bademcikler - hava yollarındaki patojenlerin penetrasyonunu engelleyen koruyucu bir bariyer. Lenfoid dokuda, vücudu patojenik floradan koruyan bağışıklık hücreleri sentezlenir. Bu nedenle bademciklerin uzaklaştırılması sadece ciddi KBB hastalıklarının varlığında ve sistemik komplikasyonların gelişme riski altında gerçekleştirilir.

Anatomi hakkında biraz

Birkaç yıl önce, palatin bademciklerinin kaldırılması, anjina, farenjit, kronik rinit vb. Sonrası komplikasyonların gelişmesini önleyen koruyucu bir önlem olarak kabul edildi. Ancak, modern uzmanlar tonsillektominin sadece ciddi belirtiler varsa yapılmalıdır. Laboratuar çalışmaları sırasında bademciklerin bağışıklık savunmasının oluşumunda rol oynadığı, bu nedenle uzaklaştırılmaları vücudun direncini olumsuz yönde etkileyebileceği bulunmuştur.

Bademcikler (bademcikler), lenfoid dokudan oluşan ve hematopoetik ve koruyucu fonksiyonları yerine getiren eşleştirilmiş organlardır. Foliküller ve kriptler (lacunae) ile dolu, silindirler palatine arkın arkasındaki boğazda derindir. Patojenleri (protozoa, mikroplar, mantarlar, virüsler) emebilen ve nötralize edebilen makrofajların üretimine katılırlar.

Bezlerin çıkarılması, genel ve yerel bağışıklığın azalmasına yol açar, bu da bulaşıcı hastalıklar geliştirme riskini artırır. Uzmanlar, yarı-ölü demirin bile, bir immün tepkisinin oluşumunda yer alan büyük miktarda immünoglobulini sentezlediğini iddia etmektedir. Bu nedenle, sadece konservatif tedavi veya sistemik komplikasyonların etkisiz olması durumunda tonsillektomi önerilmektedir.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir? Toksik-alerjik ve enfeksiyöz fenomenlerin ortaya çıkmasında operatif müdahale endikedir. Artan zehirlenme, sistemik komplikasyonlara neden olabilen böbrek, karaciğer, kalp ve eklemler üzerinde ek stres oluşturur. Palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaç tedavisi ve fizyoterapi ile ortadan kaldırılamazsa, hastaya cerrahi tedavi uygulanır.

Bademciklerin giderilmesinin ana belirtileri nelerdir?

 1. Tekrarlayan bademcik iltihabı - lenfoid dokuların kronik enflamasyon sonra komplikasyonların ciddi lokal (sinüzit, retrofarengeal yetmezlik) ve sistem (piyelonefrit, romatizma) gelişmesine yol açabilir üst solunum yolu, patojenlerin birikimi göstermektedir;
 2. - ağır kronik bademcik iltihabı akan şiddetli alerjik reaksiyon varlığını patojenlerin metabolitleri bir sağlık durumu kötüleşmesine yol açar: hava yolu tıkanıklığı ile doludur boğaz vb mukoza şişmesi, ateş, hipertermi;
 3. sorunları Nefes - bademcikler kirpikli epitel ve hipertrofisi şişmesi sonucu, kardiyovasküler sistemin arıza olarak, (apne) nefes alma ve bozulmasına yol öngörmektedir;
 4. pürülan süreçler - lenfoid dokular içinde pürülan kitlelerin oluşumu erime ve inflamatuar süreçlerin genellenmesine yol açar.

Eğer bademcikleri zamanında kesmezseniz, ölümcül olabilir. Palatine bademciklerinin kaldırılmasının nedenlerinin sunulan liste ile sınırlı olmadığı unutulmamalıdır. Sorunu çözmenin en iyi yolunu belirlemek, gerekli testleri yaptıktan sonra sadece uzman bir uzman olabilir. Bazen doğrudan endikasyonların varlığında bile, hastanın sağlığında bozulma riski ile ilişkili cerrahi tedavi yapılamaz. Ile tonsillektomi başvurmak tavsiye edilmez:

 • lösemi;
 • hemofili;
 • diabetes mellitus;
 • akıl hastalığı;
 • açık form tüberküloz;
 • kan damarlarının patolojik yapısı;
 • alevlenme aşamasında kronik hastalıklar.

Ciddi kontrendikasyonların varlığında hastaların ameliyatı ciddi kan kaybı, miyokard enfarktüsü, enfeksiyöz süreçlerin genelleştirilmesi vb.

Çocuklarda tonsillektomi

Neden bademcikleri kesip çıkartın - hangi durumlarda yapılır? Ameliyat ihtiyacı yalnızca enfeksiyöz KBB hastalıkları ve palatine bademcikler hipertrofisi varlığında ortaya çıkar. Etkilenen organların zaman zaman ortadan kaldırılması, yalnızca çocuğun yaşam kalitesini değil, aynı zamanda görünümünü de etkiler. Çocuklarda bezlerin gecikmiş çıkarılmasının en yaygın sonuçları arasında şunlar bulunur:

 • idrarını tutamama;
 • bir rüyada horlama;
 • burun tıkanıklığı;
 • kronik rinit;
 • kötü iştah;
 • burun solunumu ile koklama;
 • çene şeklini değiştirmek.

Önemli! Hava yolu obstrüksiyonunun arka planına karşı uzun süreli asfiksi, pulmoner hipertansiyon gelişimine yol açabilir.

Bademciklerin boyutlarındaki artışla birlikte solunum yolunun açıklığı bozulur. Düzenli hava eksikliği, çocuğun açık ağızdan nefes almasına neden olur, bu da alt çenenin deformasyonuna yol açabilir. Kötü uyku, gerekli hormonların gelişmesine engel olur, bunun sonucunda büyüme ve zihinsel gelişimde gecikme olur.

Hayatı tehdit eden komplikasyonlar

Bademcikler neden oyulur? Hastanın hayatını tehdit eden komplikasyonların gelişiminde cerrahi gerekebilir. Hipertrofi veya lenfoid formasyonların ödemi ile provoke olan zor nefes alma, ani boğulmaya neden olabilir. Boğazda tahammül edilemeyen ağrı ve ağızda nefes alması zorluğu durumunda hemen bir ambulans çağırın.

Kural olarak, yetişkinlerde ciddi komplikasyonlar, kronik veya hipertrofik tonsillit gelişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Vücudun intoksikasyonu, hayati organların ve sistemlerin çalışmasında, aşağıdaki patolojilerin meydana gelmesi sonucunda, başarısızlığa yol açar:

 • romatizma;
 • flegmon boynu;
 • paratonazil apsesi;
 • menenjit;
 • mediyastinit;
 • piyelonefrit;
 • perikardit;
 • miyokardit.

Yukarıda listelenen hastalıkların ortaya çıkması, bademciklerde pürülan iltihaplanma ile gerçekleşir, bu da dokunun erimesine ve patolojik süreçlerin genellenmesine yol açar. Bu nedenle, boğazda şiddetli ağrılar, ateşli ateş ve lenfadenit göründüğünde, doktora başvurmak gerekir.

Tonsillektomi: "for" ve "karşı"

Hangi durumlarda bademcikler kaldırılır? Lenfoid formasyonların ekstrakapsüler eksizyonu kaçınılmaz olarak immünitede bir azalmaya yol açar, ancak şiddetli sistemik komplikasyonların gelişmesini engeller. Yetişkinlerde tonsillektomi daha çok ilaçlanamayan kronik bademcik iltihabının gelişiminden kaynaklanmaktadır.

Operasyon, hastanın hayatını tehdit eden durumların çözümlenmesinde zorunlu bir adımdır. Diğer tüm vakalarda, aşağıdaki nüansları dikkate alarak tonsillektomi geçirme kararı verilmelidir:

 • Enfeksiyon kaynağının mutlak olarak uzaklaştırılması;
 • kronik bademcik iltihabının giderilmesi;
 • sistemik komplikasyonların yokluğu
 • organizmanın reaktivitesinde azalma;
 • mukoza boğazında sikatrik değişiklikler;
 • Oropharynks'e penetrasyonları durumunda KBB hastalıklarının hızlı gelişimi.

Yetişkinlerde bademciklerin çıkarılması, sadece doğrudan endikasyonların varlığında aşırı durumlarda gerçekleştirilir.

Bir hasta solunum yolu tıkanıklığı yol açabilir alerji, eğilimli veya genellikle 4-5 kez bir yıl Kronik tonsillit akut alevlenme acı çekerse, bir odyolog, ona ameliyat sunabilir.

Bezler denilen, insan vücudunu aktif enfeksiyonlardan korur. Doktor onların çıkarılmasını tavsiye ettiğinde, her şeyi iyi düşünmek, tüm artıları ve eksileri tartmak gerekir.

"Bir uzmanla makul bir sonuca varmak. Palatine bademcikler kaldırıldıktan sonra genellikle vücut için önemli bir kayba dönüşür. Bezler olmadan, bir çeşit bariyer olarak, bir kişi

bronko-pulmoner hastalıklar, virüsleri almak kolaydır.

Bununla birlikte, olası bir soğuk algınlığından çok daha büyük bir tehlike, kronik streptokok enfeksiyonunun kaynağı olan genişlemiş ve iltihaplı palatine bademciklerden gelir. Alevlenmesi anjinaya yol açar: boğazda ve ateşte ağrı görünümü.

Sık boğaz ağrısı böbrek ve kalp komplikasyonları ile doludur, glomerulonefrit ve romatizmanın gelişimine katkıda bulunurlar. Ve bunlar şaka yapmamanız gereken ciddi hastalıklardır. Bu nedenle, özellikle çocuklar söz konusu olduğunda, haksız bir riske maruz kalmak yerine bademciklerin çıkarılması bazen daha doğrudur. Cerrahi müdahale olup olmadığı belirlenir, doktor belirlenir. Onun kararı insan vücudunun genel durumuna, soğuk algınlığının sıklığına, bademciklerin büyüklüğüne bağlı olacaktır.

Ameliyatın kendisi, acı verici duyumların eşlik ettiği yaklaşık on dakika sürmektedir, bu yüzden lokal veya genel anestezi altında yapılmalıdır. Ameliyattan 7-9 gün sonra, bir kişi normal yaşam tarzına döner.

Genişlemiş bademciklerin çok hassas bir konu olduğunu ve otolaringologların deneyimine bağlı olduğuna dikkat edilmelidir. Makul bir şekilde düşünmek gerekirse, eğer ameliyat olmadan yapabiliyorsanız, bunu yapmanın daha iyi olduğunu söyleyebiliriz, fakat eğer operasyon hala gerekliyse, bu sorunu çözmeniz gerekecek, sonradan ertelenmemelisiniz.

Yetişkinler ve çocukların büyük bir kısmı her üç ila beş yılda bir bademcik iltihabına maruz kalmaktadır, ancak yılda üç veya daha fazla relaps yaşayan bir hasta kategorisi vardır. Birçok durumda soru acil hale gelir: bademciklerin nasıl kaldırılacağı ve böyle bir operasyonun ne kadar zararsız olduğu.

Adenoidlerin çıkarılması sorunu çocuklarda ve yetişkinlerde sık anjina ile gerçekleşir.

Modern medikaller bademciklerin insan bağışıklık sisteminin bir parçası olduklarını kanıtlamışlardır, koruyucu bir lenfadenoid halka oluştururlar. Dış çevreden gelen virüslerin veya bakterilerin bir kısmı, bezlerin yüzeyinde kalır ve dokular, enfeksiyonla savaşmak için gerekli sayıda lökosit üretir.

Deneyimli kulak burun boğaz uzmanları, özellikle ergenlik döneminde bademciklerin yeterli gerekçesi olmadan neden çıkarılmasının imkânsız olduğunu açıklamaktadır. Organ fonksiyonel olduğu sürece korunur ve diğer sistemlerde toksik etkisi yoktur. Sağlıklı bademcikler - enfeksiyonun vücuda girmesine izin vermeyen güçlü bir bariyer.

Ancak erişkinlerde, cerrahi bağışıklık için çok önemli değildir: 14-16 yaşından sonra, bademcikler bakteriler veya virüsler için tek engel değildir. Oluşan, dil altı ve farengeal yardımcı bademciklerin koruyucu fonksiyonlarının bir kısmını ele geçirin. Bu nedenle, bez dokusu iltihabına sahip olan, işlevlerini yerine getirmeyenlerin vücuttaki pürülan çökeltilerin varlığından kurtulmaları gerekir.

Bademcikler ve kontraendikasyonların varlığını kaldırmak gerektiğinde

KBB doktorlarının ifadesine göre, yetişkinlerde ve çocuklarda bademciklerin kaldırılması için koşulsuz endikasyonlar vardır. Uzmanlar, cerrahi müdahale ihtiyacını gösteren faktörlerin bir listesini geliştirdi:

 • Sürekli boğaz ağrısı -3-4 bir yıl. Sonuç olarak - dokularda apselerin oluşumu ve vücudun sürekli enfeksiyonu.
 • Bezlerin dokuları değişir, gevşer, organ artık koruyucu bir işlev yapmaz.
 • Bademcikler çoğalır, nefes almayı zorlaştırır.
 • Antiseptik ve antibakteriyel ajanlarla yapılan geleneksel tedavi beklenen sonucu getirmez.
 • Komplikasyonların oluşumu: kardiyak ritim yetmezliği, böbrek fonksiyonlarında patoloji - böbrek yetmezliği, eklemlerdeki romatoid bulgular.

Adenoidlerin cerrahi tedavisi için iki seçenek vardır - optimal bir doktor seçer.

Ameliyatı yapılan hastanın yaşı oldukça farklıdır: çocuk, bir genç veya yetişkin bir hasta olabilir. Ve bademcik iltihabından muzdarip KBB ofisi tüm ziyaretçilere açıklık getirmelidir: hangi durumlarda bezler kaldırılır.

Muhtemel iki cerrahi tedavi şekli:

 • Tonsillotomi - amigdala hipertrofili kısmı kaldırıldı. Bu tür bir yöntem, organın tamamen çıkarılmasına karşı kontraendikasyonları olanlar için rasyonel olacaktır. Bademcikleri tamamen farklı ateroskleroz formlarında, pankreasın insülin sisteminin yetersizliğinde kaldıramazsınız. Bu gibi durumlarda, problemin kısmi bir çözümü, suistimal olacaktır.
 • Tonsillektomi, bir kapsül ile pürülan ve gevşek bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir. Bu durumda, bakteriyi üreten iç iltihap kaynağı ortadan kaldırılır, vücut üzerindeki yük azalır.

Operasyonun ertelenebileceği bir dizi geçici kontraendikasyon vardır:

 • ARVI veya ARI akut periyodu.
 • Akut fazda çürük, periodontitis.
 • Hamilelik ve emzirme dönemi.
 • Romatoid doğanın kronik hastalıklarının alevlenmesi, kardiyovasküler sistemin işleyişindeki başarısızlıklar, tüberküloz. Diabetes mellitus, şiddetli hipertansiyon hastası olanlar için son derece istenmeyen bir işlemdir.

Bu durumlarda akut durumları durdurmak mantıklıdır ve operasyon birkaç hafta ertelenmelidir. Hamile veya emziren annelere ihtiyaç duyulur ve müdahalenin aciliyeti tıbbi komisyon tarafından belirlenir.

Bezleri çıkarmak için yöntemler: avantajları ve dezavantajları

Son zamanlarda, operasyonu yürütmenin sadece bir yolu vardı, ancak bugün tonsillektomi için birkaç seçenek var. Doktor gerekli tekniği seçer, hastalığın özelliklerini ve hastanın vücudunun reaksiyonunu değerlendirir:

 • Bir cerrahi aletin kullanılması ile geleneksel teknik, diğer kronik hastalıkları olmayan yetişkin hastaların kategorisinde sıklıkla talep edilmektedir. Saygınlığı sorunlu dokuların tam olarak çıkarılmasıdır, çoğu otolaringologlar bu tür mekanik operasyonları yürütmede çok büyük deneyime sahiptir.
 • Bu gibi çıkarmanın ana dezavantajı, iyileşme kabiliyeti zayıf olan kişiler için sorun teşkil eden uzun süreli rehabilitasyondur. Lokal anestezi kullanılır - yetişkinlerde bu lidokain olur ve ameliyattan 30-40 dakika önce bir sedatif enjeksiyonu intramüsküler olarak gösterilir. Yüz steril bir peçete ile kaplanır, serbest bir ağız boşluğu bırakılır ve gerekli manipülasyonlar gerçekleştirilir. Kalan süre 30-35 dakikadır.
 • Bir lazer ışını veya dondurarak sıvı azot kullanın. Özellikle popüler, yerel nekrotik süreçlerin varlığında böyle tekniklerdir. Lazer dokusu kesildiğinde, operasyon birkaç dakika sürer, o zaman güçlü bir şişlik yoktur. Ancak, mukoza zarının salgı bezlerine bitişik yanıklar da mümkündür. Azot kullanımı ile, en sık tonsillotomi üretilir: bademciğin işlenmiş kısmı ölür ve pratik olarak ağrısız şekilde kesilebilir.
 • Yenilikçi bir yöntem ultrason kullanmaktır. Bu, yaklaşık 80 ° lik bir sıcaklığa sahip bir ultrasonik neşter ile bir kapsül ile bezleri hızla kesmek için mükemmel bir fırsattır. Ancak bu karar yetersiz kan pıhtılaşması olan hastalar için kabul edilemez.
 • Nadiren kullanılan, sadece ilacın tarihine giren yöntem, sorpsiyondur. Bademcikler bir yönlü bipolar radyo frekansı bıçağı ile uzaklaştırılır. Avantaj, tekniğin çok yönlülüğüdür: bu şekilde, tüm bezi veya bir parçasını kaldırabilirsiniz. Ancak bu manipülasyonları sadece genel anestezi altında gerçekleştirebilirsiniz.

Adenoidlerin çıkarılmasından önce, hasta en uygun cerrahi çıkarma tekniğinin seçilmesine izin verecek tam bir incelemeye tabi tutulur.

Her bir yöntem, ayrı ayrı dikkate alınan durumlarda optimal olacaktır. Ameliyattan önce hasta tam bir muayene geçirir ve doktor bademciklerin nasıl ayrıldığını ayrıntılı olarak açıklar.

Operasyon ve rehabilitasyon dönemi için hazırlık

Bezlerin kısmi çıkarılması, çocukların ve ergenlerin karakteristiğidir veya yetişkinlerde enflamasyonun belirgin lokalizasyonu durumundadır. Bademcikleri tamamen çıkarmanız gerektiğinde, hastaya kapsamlı bir muayene yapılır. Zorunlu analiz, kanın pıhtılaşmasından sorumlu trombosit sayısının belirlenmesidir. Olumlu sonuçlar aldıktan sonra, operasyon günü ayarlanır.

Tonsillektomi öncesi zamanla ilgili doktorların genel önerileri:

 • 6 saat boyunca açlık moduna girmek gerekir: yiyecek ve meyve sularının alımı hariç tutulur.
 • 4 saat boyunca su içemezsiniz.
 • Sakinleştirici veya sakinleştirici almayın.

Eğer adenoidlerin çıkarılması komplikasyon olmaksızın meydana gelirse, o zaman hasta aynı günde eve bırakılır.

Ameliyatları normal bir lazerle veya lazerle çıkarmak için, hasta ayakta tedavi görür. Diğer durumlarda, hasta ameliyathaneye ve ameliyat sonrası dönemin seyrine bağlı olarak birkaç gün hastanede kalır.

Rehabilitasyon döneminin ilk günlerinde analjezik enjeksiyonları, antibiyotikler gösterilmiştir. Beyazımsı filmin ortaya çıkması yara yüzeylerini örter, yara iyileşmesinden önce boğazı yıkamak yasaktır.

Her türlü ameliyattan sonra, hastanın rejim anlarını gözlemlemesi gerekir:

 • Ses aktivitesini kısıtla.
 • Buzlu veya sıcak hava solumasından kendinizi koruyun.
 • Sadece yumuşak yiyecekler ya da püresi çorbalar kullanmanız tavsiye edilir.
 • Günlük içme rejimi -2 litre ılık sıvıdır.
 • Kanama riskini artıran sıcak banyoları kullanmayın.

Yaraların tam iyileşmesi ameliyattan bir ay sonra ortaya çıkar. Operasyon yarası 14-20 gün sonra, yavaş yavaş sağlıklı bir mukoza ile kaplanan skar dokusu ortaya çıkar.

Eğer postoperatif davranış kurallarını göz ardı ederseniz, o zaman komplikasyonlar mümkündür: rehabilitasyonun ilk günlerinde kanamanın tekrar başlaması, uzun süreli ağrılı duyular.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Lugol'ün angina tedavisinde rolü

Mikropların insan vücuduna girmesini engelleyen bademcikler, çevrenin tehlikeli etkisinden güvenilir şekilde korurlar.Bununla birlikte, bademcikler üzerinde bulunan enfeksiyon hastalığa dönüşen hoş olmayan hislere dönüşebilir.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi ev tüm Larenjit ile sprey lyugolLarenjit ile sprey lyugolLugol'un çözümü uzun süredir bilinen, basit etkili bir ilaçtır. çeşitli formlarda larinjit, antiseptik ve antibakteriyel ajan içeren farenks ve gırtlak, enflamatuar hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır.