Loading

Yetişkinlerde farenjitin etkin tedavisi için ilaçlar

Yetişkinlerde farenjit tedavisi reçete edildiğinde, ilaç tedavisi ilaçları ilk olarak hastalığın alevlenmesinin ortadan kaldırılmasının etkinliği üzerine gelir. Şu anda, dünya farmakolojisinin çabaları evde hastalıklarla mücadele edebilecek geniş bir ilaç listesi sağladı.

Aktif ilaç tedavisi bir KBB doktoru ve bir anket ile başlatılmalıdır.

Sadece doğru tanı konulduğunda farenjit tedavisini reçete etmek mümkündür. İlaçlar farklı bir uygulama biçimine sahip olabilir, en uygun seçenek bir uzman tarafından belirlenmelidir. Farenjit çok tehlikeli hastalıklara ait değildir, ancak tehlikeli komplikasyonlardan kaçınmak için boğaz tedavisi maksimum verim ile yapılmalıdır.

Farenjit özellikleri

Farenjit, mukoza zarının iltihaplanması şeklinde boğaz hastalığıdır. Normal koşullar altında, mukoza bağışıklık koruması vardır, ancak olumsuz faktörlerin etkisi altında enflamatuar işlem genellikle (hastalığın bulaşıcı doğası, bazı durumlarda gözlenebilir) patojenlerin tetiklenen başlar azalır.

Farenjit akut veya kronik bir mekanizma ile ortaya çıkabilir. Akut türler, belirgin belirtilerle aktif olarak gelişen bir sürece dayanır ve nedensel koşulların doğrudan katılımıyla başlatılır. Kronik faz akut formun bir devamıdır ve inflamatuar bir doğanın uzamış halsiz bir reaksiyonu olarak tanımlanır.

Hastalığın sınıflandırılması

virüs, bakteri, mantar, streptokok, alerjik ve travmatik (ilk 4 tür bulaşıcı hastalıklar): farenjit farklılıklar etyolojisi göz önüne alındığında, aşağıdaki türlerdir. Kronik farenjit en yaygın biçimi virüs tipleri ile solunum yolu enfeksiyonu kataral türü olarak kabul edilir. Bu çeşitte alttürler - atrofik ve hipertrofiktir.

Hastalığın nedenleri

Enflamatuvar reaksiyonun ana nedenleri şunlardır:

 • mukozanın yapısının genetik özellikleri;
 • agresif dış faktörler (toz, duman, sıcak kuru hava, zayıf ekoloji);
 • anormal nazal solunum; sigara;
 • alkol kötüye kullanımı; alerjenleri dahildir;
 • hormonal dengesizlik;
 • endokrin patolojileri;
 • bazı hastalıklar (diyabet, kalp ya da böbrek yetmezliği);
 • vücudun hipotermisi.

Hastalığın belirtileri

Farenjitin ana semptomları boğazda kuruluk ve terleme, yumru hissi ve öksürüğün yardımıyla boğaz atma ihtiyacıdır. Sıcaklık genellikle yükselmez, ancak bazen biraz yükselebilir. Semptomatik kuru kalıcı öksürük var. Boğazdaki rahatsızlık hissi, posterior faringeal bölgeye salgılanan mukusun sürekli yutulması nedeniyle büyür, bu anomali uyku ve sinirlilik bozukluklarına neden olur. Hastalık geliştiğinde boğazda ağrı ve yutma problemi vardır, acı bazen kulaklara verir.

Patolojinin tedavi prensipleri

Yetişkinlerde farenjit tedavisi, hastalığın evresine ve tipine bağlıdır.

Hastalığın yumuşak formu karmaşık tedavi gerektirmez, ancak koruyucu önlemleri ve lokal terapiyi içerir.

Bu durumda önleme, provoke edici dış faktörlerin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Doğru beslenmenin önemi, kötü alışkanlıkların (özellikle sigara) reddedilmesi, soğuk algınlığının etkilerini sınırlamaktır.

Farenjitin gelişmesiyle birlikte, tedavi entegre bir yaklaşım gerektirir: patojenin ortadan kaldırılması (antiviral veya antibakteriyel tedavi);

 • semptomatik tedavi (anti-inflamatuar, analjezik ve diğer ilaçlar);
 • dokuların restorasyonu ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi;
 • alevlenme nüksünün ortadan kaldırılması;
 • hastalığın önlenmesi.

Tedavi karmaşık medikal tedaviyi içerir (ilaçlar - enjeksiyonlar, tabletler); lokal terapi (tıbbi spreyler, pastiller, kompresler, çözeltiler, vs.); fizyoterapi; önleyici ve onarıcı önlemler.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi, patojenleri baskılamak ve pürülan enflamasyonu çözmek için hastalığın tartılmış formları ile kullanılır. Eş zamanlı olarak aşağıdaki tiplerde ilaçlar kullanıldığında en etkili karmaşık yöntem: antibiyotikler, sülfonamidler, vitamin kompleksleri. Antibiyotikler olarak, belirli bir patojen tipinin hedeflenen baskılanması ile kullanılan ilaçlar kullanılır.

azitromisin, amoksisilin, sefazolin, eritromisin, Augmentin, supraks, flemoksin, amoxiclav, seftriakson: Streptokoklar önerilen ilaçları mücadele etmek. Birlikte bu antibiyotiklerle antihistaminik özelliklere sahip tabletler kullanılır - Suprastinum, Diazolinum; antifungal oryantasyon - ketokonazol, livolin, nistatin; bağışıklık savunması - bağışıklık, levamizol, sikloferon restorasyonu için.

Hastalığın akut belirtisi, ağrının hızlı bir şekilde giderilmesini ve enflamatuar aktivitede bir azalmayı gerektirdiğinde. Aşağıdaki ilaçlar tabletlerde reçete edilir: parasetamol, ibuprofen veya naproksen.

Lokal terapötik ajanlar

Yetişkinlerde farenjitin tedavisinde lokal terapi özel dikkat gösterilmektedir. spreyler (aerosoller) formunda kullanılan ilaçlar, durulama ve inhalasyon, yuvarlak ve yassı haplar, pastiller için çözümler. ilaç bileşimi antiseptik ajanlar (klorheksidin, benzidamin, ambazone, timol, iyot içeren bileşenler, alkoller), yağlar, anestetik formülasyonlar (Lidokain, tetrakain, mentol), antibiyotikler (fyuzafyunzhin, framisetin), sülfonamidler, vitaminler (askorbik asit) içerir. Son zamanlarda, bitki özleri, sentezlenmiş bileşiklerin mukoza (lizozim, interferon) korumak için bakteriler (imudon) lizatları göre aracı indirim.

Farenjit lokal tedavisi için yaygın kullanım spreyler (aerosoller) tarafından bulunur. Bu ilaçlar, bir yerel doğanın antiseptik, analjezik ve anti-enflamatuar etkisine sahiptir. Spreyi ağız boşluğuna enjekte ederken, kompozisyon en az 3 dakika süreyle (tükürük ile yutulmadan önce) saklanmalıdır. Aşağıdaki araçlar tavsiye edilir:

 1. Tantum Verde: benzidamin hidroklorüre dayalı. 5-8 gün boyunca her 2-3 saatte bir 5-8 doz, viral bir patojen durumunda özellikle etkilidir, bir sprey ve emilme için tabletler şeklinde mevcuttur.
 2. Ingalipt: sülfonamid, timol, okaliptüs yağı ve nane bazlı. 5 gün boyunca günde 4 doz.
 3. Kamerun: Kafur, levomenthol, klorobutanol, okaliptüs yağı içerir. 6 gün boyunca günde 3 doz.
 4. Stopangin: levomenthol, hexethidine, bitki kaynaklı esansiyel yağlar içerir. 7 gün boyunca 2 doz için günde 3 kez.
 5. Heksoral sprey, heksaetidin bazlı. 6 gün boyunca günde 2 defa.
 6. TeraFlu Lar lidokain ve benzoksonyum klorür temelinde. 5 gün boyunca günde 5 kez 4 doz.

Yerel yönetilen etki ilaçlarının kullanımının çok uygun şekli, pastiller için lozenjeler, pastiller ve tabletlerdir. Aerosol formülasyonlarına benzer tıbbi maddeler içerirler.

Aşağıdaki ürünler tavsiye edilir:

 1. Septotlet: pastil, timol, levomenthol, benzalkonyum klorür, okaliptüs yağları ve nane içeriği ile. 4 gün için günde 8 adet uygulayın.
 2. Farnigosept: Ambazone bazlı tabletler. 4 gün boyunca günde 5 parça.
 3. Strepsils: amylmetacresol bazlı tabletler. 4 gün boyunca her 3 saatte bir (günde 8 tablet).
 4. Gramdin: Gramicidin ve lidokaine dayalı anestezikli tabletler. 6 gün boyunca 2 adet günde 4 kez.
 5. Strepfen: flurbiprofen bazlı tabletler. 3 gün boyunca günde 5 parça.

Soluma ve durulama

Antibiyotik, anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklerin kombinasyonu ile özel tıbbi solüsyonların kullanımı ile boğazın solunması ve durulanması ile önemli bir terapötik etki gözlemlenmiştir. Aşağıdaki bileşikler ayırt edilir:

 1. Bioparoks. Fusafjunzhin dayalı inhalasyon için çözüm: antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri, antibiyotik.
 2. Geksoral. Heksahide dayalı durulama solüsyonu: güçlü bir antibakteriyel etkisi.
 3. Oktenisept. Durulama çözeltisi: geniş antimikrobiyal etki.
 4. Vokadin. İyot içeren maddelere dayanan solüsyonu durulayın: antiseptik.
 5. Rotakan. Bitkisel kökenli doğal maddeler (papatya, calendula) temelinde inhalasyon için çözüm: antiseptik, anti-inflamatuar etki.
 6. Evkalimin. Okaliptüs ekstresine dayalı inhalasyonlar için çözüm.
 7. Proposol. Propolis, gliserin, etil alkol içeren bir çözelti.

İnhalasyon yoluyla ilaçlar topikal tedavi, ya da yuvarlak yassı haplar biçiminde, pastiller, aşağıdaki kriterlere göre seçilir durulanması: geniş kapsama patojenler yok farenjit; zehirli zehirlenmenin ortadan kaldırılması; mukoza ile düşük emilim; alerjik reaksiyonun ortadan kaldırılması; mukoza üzerinde tahriş edici etki olmaması; yan etkilerin ortadan kaldırılması.

Yetişkinlerde bir farenjit tedavi etmek için: ilaç tedavisi ve ulusal ajanlar

Farenjit, farinksin astar ve lenfoid dokuları bölgesinde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Çeşitli soğuk algınlığı komplikasyonları olarak farenjit vardır.

Hastalığın ilaçlarla tedavisi

Farenjitin ilaçla tedavisi

Çoğu zaman bu hastalığın tedavisi için doktorlar antibakteriyel ilaçları tercih ederler. Onların yardımı ile, çeşitli farenjit patojenleri ile bir mücadele var.

Bu hastalığın varlığında da uygulanması zorunludur:

 • analjezikler
 • Anti-inflamatuar ilaçlar
 • İmmün uyarıcı ajanlar

Boğazda yeterince kuvvetli ağrı varlığında, hastalar anestezik ilaçlar olarak sınıflandırılan Analgin, Pentalgin, Fanigan, Sedalgin atamalarını gerektirir. İnflamatuar süreci azaltmak için, hastalar anti-inflamatuar ilaçlar olarak sınıflandırılan Ibuprofen, Nimesil, Nurofen'i alabilir.

Farenjit tedavisi sırasında, hastanın tam olarak mücadele edebilmesi için bağışıklık desteği sağlamalıdır.

Bu amaçla, vitaminler ve immünostimülanlar kullanılabilir. Hastalığın seyrine ve hastanın bireysel özelliklerine bağlı olarak Quadevite, Askorbik asit, Duovite, Undevit, vb. Bu hastalığın semptomlarını hafifletmek için yetişkinler çoğunlukla Ingalipt, Chlorophylitis, Angileps, Hepilor formunda reçete edilen spreylerdir.

Bir hasta, 38 dereceden fazla hastalığın seyri sırasında vücut sıcaklığında bir artış yaşarsa, o zaman alması gerekir:

Farenjit tedavisi, klaritromisin, Biseptol, Azitromisin, Amoksiklav, vb.

Boğaz bölgesinde ağrıların en hızlı şekilde giderilmesi için Septotelet, Strepsils, Farington, Trachezan, Linkas, Septefril formunda özel pastiller kullanılmaktadır.

Bu ilaçların yardımı ile, solunum iyileşir ve antiseptik eylem sağlanır. Hastalığın tedavisi sırasında antiviral ilaçların kullanılması zorunludur. Bu Remantadine, Anaferon, Amizon, Aflubin, vb kullanımını gerektirir

Farenjit tedavisi için ilaç seçimi oldukça geniştir. Ancak bu durumda kendi kendine ilaç kullanmanız gerekli değildir, aksi takdirde sağlığınıza zarar verebilir. Bireysel uzmanlığınızı göz önünde bulundurarak muayeneyi gerçekleştirecek ve rasyonel tedaviyi önerecek bir uzmandan yardım almak en iyisidir.

Hastalıkla mücadele için ek önlemler

farenjit tedavisinde ilaçların etkinliğini artırmak amacıyla, ek gargara olan tedbirler, sıkıştırır, beslenme, solunum, ayak banyoları kullanmalıdır.

Farenjit tedavisi sırasında anti-inflamatuar etkiyi geliştirmek için, ısınma kompreslerinin kullanılması gereklidir. Boyun bölgesinde 15-20 dakika boyunca uygulanırlar. Yatağa gitmeden önce bu eylemi üretmek en iyisidir.

Oldukça iyi bir anti-enflamatuar etki, bu hastalığın tedavisi sırasında buhar inhalasyonlarına sahiptir. Solunan sıcak havalarda boğaz bölgesinde iltihaplanma süreci iyi giderilecektir.

Evde inhalasyon kullanın yeterince basittir. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 • Suyu kaynatın. Prosedür için iki litre olması yeterli olacaktır.
 • Suda küçük miktarlarda soda, tuz, okaliptüs veya yıldız işareti eklenir.
 • Hasta, kabın üzerine su ile eğilmeli ve başını bir havluyla sarmalıdır.
 • Buharlaşana kadar buharları soluyun.
 • Çoğu zaman bu prosedür 10-15 dakika sürer.
 • Gün boyunca en az 5 prosedürün tutulması gereklidir.
 • 4-5 gün boyunca bu tedavi yöntemini kullanmak gereklidir.

Ayak banyoları anti-inflamatuar süreci hızlandırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Hastanın yatmadan 1-2 saat önce düzenli olarak yapılması gerekir. İnflamatuar sürecin azaltılmasında da oldukça etkilidir. Bu tedavi yöntemi ayrıca antimikrobiyal ve antibakteriyel etkinin varlığı ile karakterize edilir.

Durulama boğaz düzenli olarak yapılmalıdır. Prosedürün etkisinin olabildiğince yüksek olmasını sağlamak için, her gün en az 5 durulama yapılması gerekmektedir. Bu prosedür, papatya, calendula veya Furacelin gibi bitkilerden gelen tentürlerin yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Sıklıkla, soda, iyot ve tuz temelinde yapılan boğazın durulanması için bir çözelti kullanılır.

Geleneksel tıbbı kullanan yetişkinlerde farenjit tedavisi çok etkilidir. Bu hastalıktan kurtulmak için doğru ilaç seçimi ile 5-7 gün içinde olabilir.

Geleneksel tıp kullanımı

Farenjitin halk yöntemleri ile tedavisi

Her insanın hayatında bir doktora gidemediği durumlar vardır, ancak bu durumda farenjitin tedavisi hala gereklidir, halk ilaçlarının kullanımı oldukça etkili olacaktır. Bu hastalığın tedavisinde, sadece ödemi çıkarabileceğiniz ve iltihap seviyesini azaltabileceğiniz araçların kullanılması gerekir. Ayrıca, geleneksel tıp, büyük miktarlarda bitkilerden çay içmenin sürekli içilmesini gerektirir. Halk ilaçlarının seçimi ile, eylemlerinin bağışıklığı güçlendirmeye yönelik olması gerekir. Bitkisel ve alkali durulamaların kullanımı geleneksel tıbbın etkisini büyük ölçüde artıracaktır.

Yetişkinlerde farenjit için en yaygın tedavi doğal bal, propolis ve deniz topalak yağı kullanımıdır.

Propolis kullanırken akut veya kronik farenjit ile mücadele oldukça basittir:

 • Bu amaçla sadece doğal içeriği kullanın.
 • Bir kaynamaya getirilen suya yerleştirilir.
 • Balmumu ve kirlilikler yüzecek ve propolis dibinde kalmalıdır.
 • Bir cam kaba aktarılır ve 2: 1 oranında medikal alkolle doldurulur.
 • Alınan ilaç bir hafta içinde ısrar edilir. Bu durumda, teneke kutuların tentür ile düzenli olarak çalkalanması gerekir.
 • Yedi gün sonra, tentür 1: 2 oranında gliserin ile karıştırılır.
 • Elde edilen ilaç burun mukozasını yağlamak için kullanılır.

Farenjit için çok etkili bir ilaç doğal baldır. Bu ürün çeşitli farenjit formlarını tedavi etmek için kullanılır. Bal kullanırken, tedavi süresi yaklaşık 20 gündür. Beş prosedürden sonra hasta rahatlama hissedebilir.

Tüm araçların en etkili bal ve sarımsak ilaçtır.

Bu amaç için karabuğdaydan bal kullanmak en iyisidir. İlacı hazırlamak için başlangıçta iki büyük dilim sarımsak almalı ve bunları temizlemelisiniz. Sarımsak mümkün olduğunca küçük doğranmış ve balla doldurulmuştur. Elde edilen karışım, sarımsak tamamen balın içine eriyene kadar ısıtılır. Bundan sonra, ilaca su eklenir. Ürün soğutur, filtreler. Bu ajanın resepsiyonu her saat içinde gerçekleştirilir. Bir kerede bir hasta bir halk ilaçtan en fazla 1 çorba kaşığı almalıdır.

Farenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Deniz-buckthorn yağı farenjitin tedavisinde burun mukoz membranlarını yağlamak için kullanılır. Boğazda ağrı olduğunda, bu halk ilaçları inhalasyon için kullanılır. Bu prosedürün bir seansı en az 15 dakika olmalıdır. Larinkste enflamatuar süreçlerin varlığında, larinksin mukoza zarlarının yağlanması ilk önce gerçekleştirilir ve daha sonra uygulama ile inhalasyonlar gerçekleştirilir.

Halk ilaçları kullanırken, buhar inhalasyonları üretmek de gereklidir:

 1. En basit tedavi yöntemi patates inhalasyonlarıdır. Davranışları için, başlangıçta patatesleri kaynatmalısınız. Sıcak patatesleri ifade ettikten sonra, inhalasyon hemen gerçekleştirilir. Prosedür 15 dakika sürmelidir.
 2. Ayrıca halk tıbbında buhar inhalasyonları için, sıcak su ile önceden karıştırılmış soda kullanılır. Bu gibi inhalasyonlar en fazla 15 dakika yapılmalıdır.
 3. Çoğu zaman, inhalasyon için okaliptüs kullanılır.

Tedavi sürecini hızlandırmak için yetişkin farenjit ile gargara gargarası gereklidir:

 1. Çoğu zaman, halk tıbbında ağız boğazları, papatya, kadife çiçeği, meşe kabuğu gibi bitkilerden infüzyon ve soğurmayı kullanır. Bu prosedür, her birkaç saatte bir tekrarlanmalıdır.
 2. Ayrıca inhalasyon için St. John's wort, anne-ve-üvey anne, dize, nane, yabani gül suyu, deniz tuzu enfüzyonu içeren şifalı otlar bir koleksiyon infüzyon kullanılabilir.

Farenjit kalitesini maksimuma çıkarmak için kompresler kullanılmalıdır.

Farenjit sadece bir kişiye acı verici duygular getirmeyen, aynı zamanda rahatsızlık veren bir enflamatuar hastalıktır. Bu nedenle, geleneksel veya geleneksel tıbbın yardımı ile zamanında tedavi edilmesinin gerekli olduğudur.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Farenjit - yetişkinlerde semptom ve tedavi: ilaçlar, inhalasyon, durulama

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukoza ve lenfoid dokusunun akut veya kronik bir enflamasyonudur. Hastalığın gelişimi için faktörler, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar, irritan veya alerjenlerin etkileri, vb olabilir. Tipik semptomlar, boğazda ateş, komada terleme, ağrı ve koma gibi öksürüktür. Tedavi semptomatik ve etiyolojiktir.

Yetişkinlerde farenjit belirtileri

Bu tanı farenksin orta kısmının iltihaplanmasını gerektirir, ancak sıklıkla, özellikle akut bir aşamada, üst ve alt patolojik sürece dahil olur. Ayrıca bademcikler (bademcik iltihabı) iltihaplı hale de gelebilir. Kronik bir forma geçiş olduğunda, odak genellikle lokalize edilir. İnflamatuar sürecin belirli belirtilerinin varlığı ve şiddeti, hastalığın biçimine ve evresine bağlıdır.

Akut farenjit

Yetişkinlerde farenjitin nedenleri birkaç olabilir. Agresif dış faktörler (kontamine veya çok soğuk hava, sigara içilmesi) veya dokuların bakteriler ve virüsler ile enfekte edilmesi sonucu daha sık gelişir. Hastalığın akut evresi için, diffuz sızıntı, farinks ve karakteristik semptomatolojinin her üç bölümünün katılımı ile:

 • boğazda kuruluk, yanma ve terleme, farenjit ile kuru öksürüğe neden olur;
 • mukus zarı hiperemik, lokal olarak pürülan kaplama, palatine kemerler ve dil ödemi ile kaplıdır;
 • yutma, özellikle "boş boğaz" olarak adlandırılan acı verici duyumlar ile birlikte;
 • lenf düğümlerinde bir artış (servikal ve submandibular) ve ağrıları;
 • burun tıkanıklığı ve rinit (üst farinks iltihabı ile).
Bir farenjit hastanın boğaz fotoğrafı

Genel durum bu nedenle pratik olarak kötüleşmez, yetişkinlerde farenjitin sıcaklığı subfebril değerlerini yükseltmez veya etmez.

Kronik farenjit

Farenjit kronik hale gelirse, alevlenme evresindeki semptomatoloji, hastalığın spesifik formuna bağlıdır:

 • Mavi dil. Kalınlaşmış ve hiperemik mukoza viskoz akıntı ile kaplıdır. Boğazda boğaz ağrısı ve terleme şikayeti olan hastalar sıklıkla boğazları temizler. Yutulduğunda ağrı hafiftir.
 • Hipertrofik. Kızarıklık ve mukoza zarlarının şişmesine ek olarak, lenfoid dokunun çoğalması da vardır. Bu tür farenjit ile öksürük, farinkste mukus birikimi nedeniyle kusma olana kadar sabahları balgam söktürücüdür. Acı verici duyumlar ortamda ifade edilir.
 • Atrofik. Mukoza zarları kuru ve parlaktır (“lake”), soluk, kabuk ve mukus bulunan yerlerde örtülüdür. Hasta kuru öksürük, terleme hissi ve boğazda yanma ile ilgilidir.

Genel durumdaki önemli bozulma genellikle gözlenmez, ancak sürekli rahatsızlık, burun tıkanıklığı ve farenjit ile öksürük, sinirlilik, uyku eksikliği ve yaşam kalitesinde bir azalmaya yol açar.

tanılama

Tanı, muayeneden sonra bir otolaryngolog tarafından ve subjektif şikayetler ve faringoskopi verileri temelinde hastanın muayenesi ile konur. Farenks gelen swabların laboratuar çalışmaları, bir enfeksiyöz farenjit çeşidinin (virolojik veya bakteriyel analiz) spesifik nedensel etkeni belirlemek için gerekli olduğunda reçete edilir. Ek olarak, hastalığın nedeni olarak gastroözofageal reflü şüphesi ile gastroenterolog danışılır.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi - ilaçlar, inhalasyonlar, halk ilaçları

Üst solunum yolu hastalıkları tedaviye entegre bir yaklaşım gerektirir. Her şeyden önce, neden tespit edilir ve ortadan kaldırılır (örneğin, sigara veya enfeksiyon). Semptomatik tedavi, rahatsızlığı gidermek, öksürükten kurtulmak ve şişmeyi azaltmak için yapılır. Hastalık virüs veya bakteri ile enfekte olmanın bir sonucu ise, uygun ilaçların bir ders reçete edilir. Ayrıca, farenjit ve evde kullanılan bazı kanıtlanmış halk ilaçları ile inhalasyon da yararlıdır.

İlaç tedavisi

Bakteriyel ve viral farenjit tedavisi için, sistemik ve topikal ajanlar kullanılır: antibiyotikler, antiseptikler, mukolitikler, anti-enflamatuar ve analjezik ilaçlar. Hastalığın alerjik kaynağı antihistaminik ilaçların alımını gösterir. Tabletler, aerosoller, şekerler, pastiller, farenjit ile durulama şeklinde ilaçları yerleştirdi.

Sistemik ilaçlar

Bakteriyel doğada, iltihaplar makrolid, penisilin ve sefalosporin gruplarının antibiyotikleridir. Tabletler halinde, sindirime yönelik süspansiyonlar ve kapsüller, Azitromisin, Amoksisilin, Cefixim ve diğerleri gösterilmektedir. Şiddetli sızıntı ve komplikasyonlar durumunda (tonsillit, larenjit, vb) - enjekte edilebilir preparatlar Seftriakson, Sefoperazone. Balgam sıvılaştırması için ACC ve antiviral (viral farenjit için) ve immün uyarıcı ajanlar gibi Mukolitik maddeler de kullanılır.

spreyler

Topikal olarak kullanılan, iyi sulanmış boğaz, antiseptik, analjezik ve anti-inflamatuar bileşenler içerir. Farenjit gelen en etkili spreyler:

Daha önce sadece boğazı yağlamak için kullanılan bir başka etkili ilaç, şimdi bir aerosol biçiminde temin edilebilmektedir. Lugol, farenjit ile birlikte, ağrılı semptomlarla hızla başa çıkmaya ve enfeksiyondan kurtulmaya yardımcı olur.

Çözünme tabletleri

Spreyler gibi, çeşitli antimikrobiyal ve anti-inflamatuar bileşenler, anestezikler, lokal immünostimülanlar içerirler. mukoza ile yıkandı, bir çok patojen mikroflora tükürük: Ek terapötik etki rezorpsiyon esnasında nedeniyle aşın tükürük salgılamak olup. Önerilen preparatlar: Trachisan, Lizobakt, Gramicidin, Imudon.

durulama

Klorheksidin, Rotokan, Chlorophyllipt, farenjitli furatsilin gibi sıkça tayin edilen çözümler. Antiseptik özelliklere sahiptirler ve patojen mikroflora ile iyi başa çıkabilirler. Diğerleri, öncelikle kuru formülasyon su içinde çözünen ya da su içinde çözünmesi gerekir Bazı bir bitmiş formda satılır (örneğin, tablet furacilin).

soluk alma

Bu fizik tedavi prosedürü solunum yolu hastalıkları için mükemmel bir terapötik etki sağlar. ince partiküller ve sıvı ilaçların inhalasyonu, inhalasyon nebülizör farenjit ile yapılır, özellikle mukoza, patojenik mikrofloranın yok edilmesi, balgam sıvılaştırma, ödem ve enflamasyon çıkarılması nemlendirir.

Şifalı bitkilerin soğumalarıyla düzenli buhar inhalasyonları yapabilir, ayrıca uçucu yağlar ve özel müstahzarlar da kullanabilirsiniz. Bu tür prosedürlerin etkisi çok hızlı bir şekilde gerçekleşir, ayrıca, yöntem bazı ilaçları kullanamayanlar için uygundur. Örneğin, hamile kadınlar en güvenli tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte, bir doktorla bir ön görüşme gereklidir.

Hamilelik ve GW farenjit nasıl tedavi edilir

Gebelik ve emzirme dönemlerinde kadınların sağlıklarını dikkatlice izlemeleri ve enfeksiyondan kaçınmaları gerekir. Hastalık durumunda, tedaviye karşı temkinli ve düşünceli bir yaklaşım da gereklidir, çünkü annenin organizmasından gelen tüm maddeler bebeğe bulaşır. Bu nedenle, gebe kadınlarda farenks iltihabı tedavisi en güvenli yöntemler ve preparatlar ile gerçekleştirilir:

 • Sık sık durulama. Hamilelik sırasında farenjit ile gargara daha: salin veya furatsilinovym çözümleri (ilk birkaç gün içinde bir kez).
 • Her 6 saatte bir Miramistin, Klorheksidin, Tantum Verde gibi antiseptik spreylerle sulanması.
 • Lizobakt veya Tharyngept tabletlerinin günde üç kez seyreltilmesi (bu ilaçların her an hamile kadınlara izin verilir).
 • İnhalasyonlar buhardır veya bir nebülizördür (maden suyu, salin, asetilsistein ile).

olumsuz fetüsü ve gebelik (düşük yapma, fetal hipoksi, organ hipoplazisi, prematüre doğum, vb) sırasında etkileyebilir Ona bakteri veya virüs neden hamilelik sırasında derhal boğaz tedavi edilmezse.

Farenjit halk ilaçları nasıl tedavi edilir

Daha önce doktorla kararlaştırılan geleneksel olmayan yöntemlerle tedavi, iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırabilir. Aşağıdaki halk ilaçları güvenlidir ve iyi bir iyileştirici etki sağlar:

 • Eşit parçalarda alınan papatya, adaçayı ve nane'nin bitkisel infüzyonu. Böyle bir koleksiyondan bir kaşık, bir bardak kaynar su ile doldurulmalı, en az 20 dakika bekletilmeli ve gargaradan sonra süzülmelidir. Aynı şekilde hazırlanan yonca, keten tohumu, aura rüzomları ve papatya çiçeği koleksiyonları da yardımcı olur.
 • Farenjit atrofik formu düzenli olarak önerildiğinde (günde 3-4 kez) 1-2 damla damla zeytinyağını yağlayın. Bu prosedür mukozayı yumuşatmaya yardımcı olur, nemlendirir.
 • Buhar, inhalasyon, kuruluk ortadan kaldırmak, balgam çekilmesini ve öksürük kolaylaştırmak için yardımcı olacaktır. Özellikle yararlı olan patates veya soda, meşe veya okaliptüsün kaynatılmasıdır.

Alerji yoksa, farenin farenjit ile tedavisi için reçetelere dikkat edilmeye değer. Bu ürün sade bir şekilde yenebilir, süt, çay veya bitkisel infüzyonlara eklenebilir, tıbbi karışımlar yapabilir. Nazofarenksin mukoza zarını mükemmel şekilde dezenfekte eden ve nemlendiren bal yıkamaları ve aplikeler yapılması da önerilmektedir.

Evde farenjit hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Larenksin iltihaplanması ayaktan tedavi edilir ve tıbbi tavsiyelere uyulması hızlı bir şekilde geçer. Antimikrobiyal ajanların kullanımı, hastalığın nedeni ile başa çıkmaya yardımcı olur ve semptomatik tedavi, farenjit ile durumu kolaylaştırır. Bu durumda, birkaç basit koşul gözlenmezse iyileşme gecikebilir.

Eğer evde farenjit tedavisi hızlı bir sonuç verecektir:

 • Özellikle soğuk havalarda evin ilk günlerinde kalmak;
 • Ses barışı sağlamak, mümkün olduğu kadar az iletişim kurmak;
 • Vitaminler açısından zengin ve ağırlıklı olarak yumuşak ve sıcak yiyeceklerden oluşan bir diyet gözlemlemek;
 • farinks mukozasını tahriş etmeyen çok miktarda sıvı kullanın;
 • Sigara ve alkollü içecekler şeklinde zararlı etkilerden kaçının.

Bu basit öneriler, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde iyileşmeyi gerçekten hızlandırır ve komplikasyonların gelişmesini engeller.

Farenjit sonra boğaz mukozası nasıl geri

Uzun süreli şişlik veya kuruluk, patojenik mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin mukoza zarlarına maruz kalmaları, yapılarının ve işlevlerinin ihlaline neden olur. Bu, her şeyden önce, tatsız duyumlar, ağrı (özellikle atrofik farenjitden sonra) ile kendini gösterir. Mukoza nasıl geri dönülür - doktor size söyleyecektir, ancak çoğu kez, Imudon veya Lizobakt'ın emilimi için tabletleri, allantoin ile Jox'u püskürtün.

Halk yöntemlerinden en etkili yağlama, farenjitli deniz topalak yağıdır. Farinksin bu ürünle tamponlarla düzenli olarak işlenmesi, kurumasını önler, mikrotravmaları iyileştirir, mukoza zarını yumuşatır. Nemlendirme inhalasyonları ve propolis solüsyonu ile durulama da yararlıdır.

Sonuçlar ve tahminler

Çoğu durumda, yeterli ve zamanında tedavi ile, farenjit hızlı ve sonuçsız geçer. Bununla birlikte, bir çok durumda, periyodik alevlenmeler ile kronik bir forma geçiş mümkündür. Tedavinin yokluğu romatoid artrit ve endokardit (strep boğaz ve bademcik iltihabı) gibi tehlikeli olanları içeren komplikasyonlarla doludur.

önleme

hipotermi, sigara, alkol: Yetişkin ele alınması gereken solunum faktörler için potansiyel olarak tehlikeli hasta farenjit, almak için. Sağlıklı bir yaşam tarzı, fiziksel aktivite ve yeterli beslenme de gereklidir. Viral soğuk algınlığı salgınları vardır off-sezonunda, vitamin bağışıklık sistemini desteklemek ve olası kitlesel toplantılar kaçınmalıdır.

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Terapi, hastalığın biçimlerine, nedenlerine ve seyrine dayanır. Sık görülen akut solunum yolu enfeksiyonları, boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasına neden olur.

Erişkinlerde, patolojinin sık neden olan ajanı, beta-hemolitik streptokok grubu A'nın yanı sıra mikoplazmadır. Diğer birçok patojen boğaz ağrısına katkıda bulunur. Tedavi öncesi etiyolojik faktörün belirlenmesi önemlidir.

Hastalığın tipik semptomları:

 • cızırtılı;
 • kaşıntı;
 • Boğazda yanıyor;
 • öksürük;
 • Kulaklarda ağrı.

Bebek çocuklar, ebeveynlere hastalık hakkında şikayette bulunamazlar, bu nedenle nosoloji belirtileri genellikle başlar. Çoğu zaman, farenjit, tedavi olarak kabul edilen üst solunum yollarının (sinüzit, larenjit) diğer enflamatuar hastalıkları ile birleştirilir.

Farenjit tanısı koymak zor değildir. Hastanın ağız boşluğunun görsel muayenesi sırasında, arka duvarın infiltrasyonu, faringeal arkın izlenmesi. Boğaz iltihabı yanal lokalizasyonu ile, farengeal ruloların şişmesi, mukoza zarının kızarması izlenebilir. Fiziksel verilerdeki viral inflamasyon ve bakteriyel inflamasyon arasında ayrım yapmak zordur, ancak bu nosolojik formlarla tedavi farklıdır. Faringoskopi (bir sonda ile boğazın iç boşluğunun incelenmesi) gökyüzünün yüzeyinde bir film ortaya çıkarabilir, bu da bakteriyel bir formu gösteren pürülan eksudadır. Viral farenjitli laboratuvar testlerinde lenfositlerde artış gözlenir. Bakteriyel hastalık nötrofillerde bir artış ile karakterizedir.

Preparatlar ve antibiyotikler

Son Avrupa önerileri, sistemik antibiyotiklerin sınırlı kullanımı ihtiyacına işaret etmektedir. Antibiyotikler ile lokal inhalasyon, antiseptikler minimal yan etkilerle daha yüksek etkinlik ile karakterizedir.

Modern doktorlar tarafından farenjit için antibiyotikler sadece farinksin bakteriyel iltihabını tedavi etmek için değil, aynı zamanda organ duvarlarının viral lezyonlarında mikrobiyal enfeksiyonu önlemek için reçete edilir.

Dikkat lütfen! Okur yazar olmayan antibakteriyel ilaç kullanımı, bakterilere karşı direncin gelişmesine yol açar. Antibiyotik dirençli mikroorganizmaların tedavisinde bu ajanlarla tedavi başarısızdır ve bulaşıcı hastalık kronik bir yol alır.

Farenjit için antibiyotikler, balgamın bakteriyolojik kültür sonuçları elde edildikten sonra rasyonel olarak uygulanmalıdır. Test ayrıca patojenin antibiyotik duyarlılığını da belirler.

Akut farenjitde, geniş spektrumlu bir etkinin antibiyotiklerin rasyonel kullanımı, bakteriyolojik analiz sonuçları elde edilinceye kadar makul olur. Farenks iltihabı ile ortak ilaçlar:

 1. Sefalosporinler oraldir (sefazolin, seftriakson);
 2. Korunmuş penisilinler (amoksisilin klavulanat);
 3. Makrolidler - eritromisin, azitromisin;
 4. Linkoamid antibiyotikler - lincomycin, klindamisin.

Yanlış tedavi edildiğinde hastalığın akut seyri yanlış olur. Aşağıdaki durumlarda benzer bir durum ortaya çıkar:

 • Uygun olmayan antibiyotik kullanımı;
 • Doktor tarafından önerilen rejimin ihlali;
 • Eksik antibakteriyel ajan;
 • Tedavide dikkate alınmayan ek enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı.

Kronizasyondan kaçınmak için, bir dizi kural izlemelisiniz:

 1. Bakteriyolojik analiz yapmak;
 2. Ilaç azaltmayın;
 3. Topikal preparattan küratif bir etki yoksa, sistemik tedavi önerilir.

Farenjit için tedavi önlemleri aşağıdaki manipülasyonları içerir:

 • Farenks antiseptik antibiyotikler ile tandum-verde, bioparox, yox, stopangin, sakız, inhalipt, heksoral;
 • Antiseptiklerle durulama (okaliptüs, deniz tuzu, rotokan, klorofililpt);
 • Pastillerin ve tabletlerin yumuşatılması, anestezi, antibakteriyel etki (laripront, sarkıt, phalimint, pharyngosept) ile derinleştirilmesi;
 • Bakteriyel farenjit için sistemik antibiyotikler.

Çocuklarda bir boğaz iltihabında emilebilir tabletler uygulanır. Antiseptikler ile boğazları irrigating, farenjit ile çocuk için bol içme - zorunlu prosedürler. Genellikle glottisin spazmı vardır. Patoloji önlenmelidir.

Belirtileri ve Tedavisi

Akut formların tedavisinde önceden belirlenmiş bir hastalık tipi olmalıdır:

 1. bakteriyel;
 2. viral;
 3. mantar;
 4. alerjik;
 5. Boğazda ameliyattan sonra;
 6. Kimyasal (kimyasal irritanların etkisi - alkaliler, asitler);
 7. Radyasyon.

Kronik farenjit belirtileri hastalığın biçimine bağlıdır:

 1. Hipertrofik (granulosa);
 2. Atrofik (subatrofik);
 3. Catarrhal (basit).

Catarrhal kronik farenjit küçük bir miktar balgam, boğaz şişmesi, aralıklı olarak ortaya çıkan verimsiz öksürük ile karakterizedir. Patoloji sigara içenlerde oluşur.

Atrofik forma, hücre ölümünün meydana geldiği fonksiyonel epitelyumun yenilgisi eşlik eder. Gerekli işlevleri yerine getirmezler. Devlet geri döndürülemez.

Hipertrofik (granüler) forma, farinksin arka duvarında vejetasyonların oluşumu ile birlikte görülür. Çocuklarda şiddetli öksürüğe sebep olan (kusmaya kadar) gıda geçişini ihlal ediyorlar.

Kronik farenjit belirtileri, provoke edici faktörlerin etkisi altında oluşur:

 • Dış ortamın agresif maddeleri - toz, sıcak hava, tahriş edici maddeler;
 • Gastrointestinal sistemin mukoza zarının yapısının bireysel özellikleri;
 • Burundan serbest nefes almanın olmaması;
 • Kötü alışkanlıklar - sigara, alkol;
 • Endokrin sisteminin yenilgisi - menopoz başlangıcı, hipotiroidizm;
 • Tavuk körlüğü - avitaminosis A;
 • Diabetes mellitus;
 • Pulmoner kalp yetmezliği;
 • Böbrek patolojisi.

Patolojik faktörlerin ortadan kaldırılmasından sonra hastalık geçmezse, farmasötik ilaçların kombine tedavisi, farenksin iltihaplanmasına neden olan bazı nadir hastalıklardan şüphelenmelidir:

 • Sjogren sendromu, tükürük bezleri de dahil olmak üzere tüm dış salgı bezlerinin etkilendiği bir otoimmün patolojidir;
 • Plummer-Vinson Hastalıkları - demir eksikliğinin arka planına karşı bir patoloji;
 • Kartal sendromu, tek taraflı persistan boğaz ağrısının göründüğü styloid sürecinin bir anomalisidir;
 • Yaşlılarda nevralji - glossopharyngeal, vagus sinirleri.

Akut farenjit ile, bakteri veya virüsleri belirlemek için laboratuvar incelemesi gereklidir. Patolojinin kronik seyrinde, hastalığın tanısı, remisyonları ve patolojinin alevlenmelerini hesaba katarak tıbbi muayeneye, anamneze dayanır.

Kronik farenjitin tıbbi tedavisi

Kronik farenjitin topikal tedavisi için ilaçlar aşağıdaki gruplara ayrılır:

 1. antiseptikler;
 2. antibiyotikler;
 3. Antimikotikler (antifungal ajanlar);
 4. immunocorrectors;
 5. anti-enflamatuar;
 6. Lokal anestezikler;
 7. Homeopatik preparatlar.

10 yıl önce farenjit için antibiyotikler, bakterilerin viral ve fungal formlara bağlanmasını önlemek için reçete edildi. Doğa boşluğu tolere etmez, bu nedenle bazı mikroorganizmaların yeri başka bir flora tarafından işgal edilmiştir.

Kronik boğaz iltihabının modern yönleri büyük ölçüde gözden geçirilmiştir. Antibakteriyel ajanların genel kullanım dönemi mikroorganizmaların antibakteriyel direncinin gelişmesine yol açmıştır. Avrupalı ​​araştırmacılar, Dünya Sağlık Örgütü gibi, sistemik araçlardan kaçınmak için mümkün olduğunda tavsiye ederler. İnhalasyon ile uygulanan lokal antiseptiklere tercih edilmelidir. Bu ilaçlar sadece bakterileri değil, aynı zamanda mantarları ve virüsleri de yok ederler.

Lokal antiseptikler kullanıldığında, epitelyal yüzey tabakasının atrofisi uzun bir süre için ortaya çıkar. Doku kaybı, geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açan rahatsızlığı artırır.

Lokal anti-enflamatuar ilaçlar, aşağıdaki antiseptiklerden birini içerir:

Kombine inhalasyonların bileşiminde ek "konfor" için - mentol, tetrakain, lidokain, antibiyotikler - Framicetin, fiusafyunzhin, koku giderici katkı maddeleri ilave edilir.

Bazı farenjit preparatları doğal antiseptikler içerir - arıcılık ürünleri, bitki ekstreleri. Bakterilerin lisatları, yerel bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Klinik çalışmalar, bu tür ilaçların kullanılmasının sadece bakterilere karşı değil, aynı zamanda virüslere karşı da bağışıklığı uyardığını ortaya koymuştur.

Antimikrobiyaller, durulama, tabletler için durulama, pastil formunda uygulanır.

İlacın mukoza zarında tahriş edici etkisini önlemek için, belirli gereksinimlere tabidirler:

 1. Toksik etkinin yokluğu;
 2. Kana karşı düşük emilimi;
 3. Geniş bir antibakteriyel etki;
 4. Antimikrobiyal, antiviral aktivite;
 5. Küçük alerjenite;
 6. Mukozada tahriş yok.

Çoğu ilaç, emilim, tablet - sarkıt, neo-angin, faringosept, septothete, matkap, hexalysis için pastiller formunda kullanım kolaylığı için kullanılır. Bu ilaçlar düşük aktivite ile karakterizedir, bu yüzden hafif farenjit için tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı için bir tedavi seçerken, klorheksidin toksisitesini hatırlamanız gerekir. Bileşen Eludryl, Sebidin, Matkap, Antiangin parçasıdır.

Ilaçların uygulanması bazı türlerin alerjenisiteyle sınırlıdır - povidon-iyot, vıadin, yox, iodinol, propolis, sulfonamidler (ingalypt, bikarnint).

Bitkisel yağlar ve bitki antiseptiklerine dayalı preparatlar, bitki poleni, bronşiyal astıma alerjisi olan hastalarda kontrendikedir.

Gebe kadınlarda farenjit, lysobacter ile daha iyi tedavi edilir. Araç yetişkinler tarafından kullanılıyor. Çocuklar için benzer araçlar geliştirilmiştir. İlaç, B6 vitamini ile kombinasyon halinde enzim lizozim içerir. İlaç, gram-negatif ve gram-pozitif bakterileri yok eder, antiviral aktiviteye sahiptir.

Farenjit için tıbbi preparatlar

KBB doktorlarının uygulamasında sıklıkla kullanılan farenjit tedavisi için ilaçları düşünün.

Ortak bir çözüm terasildir. Soğuk algınlığı için tavsiye edilir. Diklorobenzil alkol, amylmetacresol, glikoz, sükroz, sitrik asit, mentol, okaliptüs yağı içerir.

İlacın tüm bileşenleri iyi emilir, hızlı bir şekilde çıkarılır, bu yüzden vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Strepsiller - diş hekimliğinde ve KBB pratiğinde kullanılan anti-konjestif (vazokonstriktif) antiseptiktir. İlaç çoğu Gram-negatif ve Gram-pozitif bakterilere karşı aktiftir. Antifungal aktiviteye sahiptir.

Ürünün bileşimindeki doğal terapötik katkı maddeleri decongesting, yumuşatma etkisi var. İlacın aşırı dozda alınması gastrointestinal sistemden rahatsızlığa neden olur. İlaç laktasyon ve hamilelik için kullanılır.

Strepsils bir sprey, tablet şeklinde mevcuttur. Hamilelikte kullanılan endikasyonlara göre.

Travisil viral farenjit tedavisi için kombine bir preparattır. Üst solunum yolu hastalıkları, astım öksürüğü, ağız hastalıkları, sigara içen öksürük hastalıkları için endikedir.

Travisil, aşağıdaki eylem mekanizmaları ile karakterize edilir:

 • deodoran;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • Balgam söktürücü.

İlaç bileşimi içinde bitkisel maddeler bağışıklık sistemini arttırır.

Vasika adatode bitki antihistaminik, bronkodilatör, balgam söktürücü etkisi ile karakterizedir.

Uzun meyve biberinin mukolitik, balgam söktürücü etkisi vardır, iltihabı giderir.

Meyan kökü öksürük azaltır, bir terletici, balgam söktürücü etkiye sahiptir.

Tıbbi embriyo restoratif, anti-enflamatuar, immünmodüle edici bir etkiye sahip bir bitkidir.

Curcuma Longa antihistamin, anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir. Alerjik farenjit, larenjit, tracheitis için kullanılır.

Akasya Catechu - büzücü, antihistaminik etki ile bir çare. Balgam söktürücü, antitussif aktivite var.

Fesleğen güçlü bir antipiretik, analjezik etkisi olan bir ilaçtır. Antitussif, antimikrobiyal, antihistaminik etkiye sahiptir.

Terminal Belerica - immünomodülatör, anti-soğuk ilaç.

Mentol - balgam söktürücü etkinliği ile antiseptik.

Islak ve kuru öksürük ile kombine kompozisyon travisil viral, bakteriyel aktivite ile karakterizedir. Üst solunum yollarının tüm hastalıklarının semptomlarını hafifletir. Tedavi için günde üç kez 2 şeker kullanmak gerekir. Olumsuz etkiler mekanizmaları (deri kaşıntı, döküntü) vardır, bu yüzden ilacın bitki poleni alerjisi olan kişiler için tavsiye edilmez.

Farenjitli lokal antibiyotikler, bir doktora danıştıktan sonra evde yaygın olarak kullanılabilir. Lokal anti-enflamatuar etkinin yüksek etkinliği ile minimal yan etki, yaygın olarak bitkisel preparatların kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

Farenjitin evde tedavisi

Ne zaman farenjit ile öksürük tedavi için baktığınızda, bileşiminde tanenler ile bitki ve otlar kullanma olasılığını dikkate almalısınız:

 • Huş ağacı yaprakları;
 • Meşe kabuğu;
 • Söğüt kabuğu;
 • Kalina;
 • John's Wort;
 • Kavak kabuğu;
 • adaçayı;
 • Melissa;
 • sarıçalı;
 • papatya;
 • Ebegümeci.

Patolojik belirtiler gözlendiğinde bitkiler bulaşıcı hastalıklar için kullanılır:

 1. rinit;
 2. öksürük;
 3. Yüksek sıcaklık;
 4. Zehirlenme sendromları;
 5. Kas ağrıları.

Kronik farenjit ile semptomlar daha az belirgindir, ancak lokal inhalasyon tedavisi de önemlidir.

Günlük farinks kabuk ve mukustan durulanır. Mukoza zarını lyugol periyodik olarak yağlayın. Kurutma etkisi olan ilaçlar kullanmayın. Okaliptüs ve deniz topalak yağı kullanılması yasaktır.

Ağrıyı dindiren Novocain ablukaları iyi bir etkinliğe sahiptir. Uzmanlar, ilacın "Bioparox" kullanımını önermektedir. İlacın bileşimi, virüs, bakteri, mantarları tahrip eden iyi bir geniş spektrumlu antibiyotik olan fyuzafyunzhin içerir. İlaç yetişkinlerde ve çocuklarda topikal olarak uygulanır. Benzer bir etki, octenesispt, imudon tarafından ele geçirilmiştir.

Biyojenik uyarıcılar ile daha iyi Novocain kullanın:

Evde, anestezi ve antiseptik kullanabilirsiniz. Bu amaçlar için, eczane ürünleri tavsiye edilir - lolipop, pastil.

Halk tarifleri, evde farenjit tedavisi nasıl:

 1. Yarım litre sütte bir çay kaşığı bal ekleyin, yumurtayı kırın, bir kaşık dolusu tereyağı ekleyin;
 2. Yumurta sarısını bir bardak sütte karıştırın. Boğazı bir solüsyonla durulayın;
 3. Evde farenjit ile durulama, papatya otlar, aloe dayalı inhalasyonlar tedavi;
 4. Deniz suyu, boğazı burun boyunca yıkamak için kullanılır;
 5. Hazır okaliptüs, kekik yağını suya ekleyin;
 6. Boğazınızı bir öksürük ile durulayın;
 7. Nazal solunum zor ise, nemlendirme önerilir. Nefes almak ve boğazınızı kurutmak zorsa, nemlendiriciler kullanmalısınız - bir akvaryum, iç mekan bitkileri;
 8. Papatya dayalı sıkıştırır (200 ml kaynar su 1 yemek kaşığı ot ekleyin). Peçeteyi gergin nastoye içinde ıslatın, bırakın demleyin. Yünlü bir bezle, basılmış kağıtla temizleyin;
 9. Boğazın tedavisi için, kompresler kullanılır - 200 ml kaynar su başına 1 yemek kaşığı ot. Solüsyonda, bir peçete ıslatılır, boyun bölgesine uygulanan bir yün bezi;
 10. Sarımsak, doğal bir antibiyotiktir. Ondan tıbbi bir karışım hazırlayabilirsiniz - tatlı kaşığı bal, bir kaşık yaban turpu, 3-4 diş sarımsak bir bardak su içinde çözülür. İçinde gargara ya da iç;
 11. Boğazı bir propolis ekstresi (% 10) ile gliserin ile yağlayın.

Evde farenjit için başka tarifler vardır, ancak herhangi bir ilaç sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılabilir. Farenjitin kronik formlarının uzun süre tedavi edilmesi gerekir. Kombine şemalar, bir uzmanın atayacağı çeşitli ilaçları içerir. Bağımsız tedavi sadece tehlikeli değildir, hastalığın ilerlemesine, alevlenmelerin artmasına ve patolojide nükslerin azalmasına katkıda bulunacaktır.

Evde farenjitin etkin tedavisi

Farenjit evde kaç gün tedavi edilir?

Literatür tedavisi 3-7 gün içinde akut farenjit semptomlarını ortadan kaldırmanıza izin verir. Daha az zaman daha sık gereklidir.

Kronik formda olduğu gibi, hızlı bir şekilde tedavi edilemez. İyileşme yolu birçok faktöre bağlıdır: hastanın nedenleri, süresi, bireysel özellikleri.

Uzmanlar hastalığın önlenmesi daha kolay olduğunu hatırlatıyor. Önleyici tedbirler arasında ağız bakımı, yerel ve genel bağışıklığın güçlendirilmesi, hipoterminin ortadan kaldırılması yer almaktadır.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Erişkinlerde farenjitin etkin tedavisi

Yetişkinlerde farenjit tedavisi reçete edildiğinde, ilaç tedavisi ilaçları ilk olarak hastalığın alevlenmesinin ortadan kaldırılmasının etkinliği üzerine gelir. Şu anda, dünya farmakolojisinin çabaları evde hastalıklarla mücadele edebilecek geniş bir ilaç listesi sağladı.

Aktif ilaç tedavisi bir KBB doktoru ve bir anket ile başlatılmalıdır.

Sadece doğru tanı konulduğunda farenjit tedavisini reçete etmek mümkündür. İlaçlar farklı bir uygulama biçimine sahip olabilir, en uygun seçenek bir uzman tarafından belirlenmelidir. Farenjit çok tehlikeli hastalıklara ait değildir, ancak tehlikeli komplikasyonlardan kaçınmak için boğaz tedavisi maksimum verim ile yapılmalıdır.

Farenjit, mukoza zarının iltihaplanması şeklinde boğaz hastalığıdır. Normal koşullar altında, mukoza bağışıklık koruması vardır, ancak olumsuz faktörlerin etkisi altında enflamatuar işlem genellikle (hastalığın bulaşıcı doğası, bazı durumlarda gözlenebilir) patojenlerin tetiklenen başlar azalır.

Farenjit akut veya kronik bir mekanizma ile ortaya çıkabilir. Akut türler, belirgin belirtilerle aktif olarak gelişen bir sürece dayanır ve nedensel koşulların doğrudan katılımıyla başlatılır. Kronik faz akut formun bir devamıdır ve inflamatuar bir doğanın uzamış halsiz bir reaksiyonu olarak tanımlanır.

virüs, bakteri, mantar, streptokok, alerjik ve travmatik (ilk 4 tür bulaşıcı hastalıklar): farenjit farklılıklar etyolojisi göz önüne alındığında, aşağıdaki türlerdir. Kronik farenjit en yaygın biçimi virüs tipleri ile solunum yolu enfeksiyonu kataral türü olarak kabul edilir. Bu çeşitte alttürler - atrofik ve hipertrofiktir.

Enflamatuvar reaksiyonun ana nedenleri şunlardır:

 • mukozanın yapısının genetik özellikleri;
 • agresif dış faktörler (toz, duman, sıcak kuru hava, zayıf ekoloji);
 • anormal nazal solunum; sigara;
 • alkol kötüye kullanımı; alerjenleri dahildir;
 • hormonal dengesizlik;
 • endokrin patolojileri;
 • bazı hastalıklar (diyabet, kalp ya da böbrek yetmezliği);
 • vücudun hipotermisi.

Farenjitin ana semptomları boğazda kuruluk ve terleme, yumru hissi ve öksürüğün yardımıyla boğaz atma ihtiyacıdır. Sıcaklık genellikle yükselmez, ancak bazen biraz yükselebilir. Semptomatik kuru kalıcı öksürük var. Boğazdaki rahatsızlık hissi, posterior faringeal bölgeye salgılanan mukusun sürekli yutulması nedeniyle büyür, bu anomali uyku ve sinirlilik bozukluklarına neden olur. Hastalık geliştiğinde boğazda ağrı ve yutma problemi vardır, acı bazen kulaklara verir.

Patolojinin tedavi prensipleri

Yetişkinlerde farenjit tedavisi, hastalığın evresine ve tipine bağlıdır.

Hastalığın yumuşak formu karmaşık tedavi gerektirmez, ancak koruyucu önlemleri ve lokal terapiyi içerir.

Bu durumda önleme, provoke edici dış faktörlerin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Doğru beslenmenin önemi, kötü alışkanlıkların (özellikle sigara) reddedilmesi, soğuk algınlığının etkilerini sınırlamaktır.

Farenjitin gelişmesiyle birlikte, tedavi entegre bir yaklaşım gerektirir: patojenin ortadan kaldırılması (antiviral veya antibakteriyel tedavi);

 • semptomatik tedavi (anti-inflamatuar, analjezik ve diğer ilaçlar);
 • dokuların restorasyonu ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi;
 • alevlenme nüksünün ortadan kaldırılması;
 • hastalığın önlenmesi.

Tedavi karmaşık medikal tedaviyi içerir (ilaçlar - enjeksiyonlar, tabletler); lokal terapi (tıbbi spreyler, pastiller, kompresler, çözeltiler, vs.); fizyoterapi; önleyici ve onarıcı önlemler.

İlaç tedavisi, patojenleri baskılamak ve pürülan enflamasyonu çözmek için hastalığın tartılmış formları ile kullanılır. Eş zamanlı olarak aşağıdaki tiplerde ilaçlar kullanıldığında en etkili karmaşık yöntem: antibiyotikler, sülfonamidler, vitamin kompleksleri. Antibiyotikler olarak, belirli bir patojen tipinin hedeflenen baskılanması ile kullanılan ilaçlar kullanılır.

azitromisin, amoksisilin, sefazolin, eritromisin, Augmentin, supraks, flemoksin, amoxiclav, seftriakson: Streptokoklar önerilen ilaçları mücadele etmek. Birlikte bu antibiyotiklerle antihistaminik özelliklere sahip tabletler kullanılır - Suprastinum, Diazolinum; antifungal oryantasyon - ketokonazol, livolin, nistatin; bağışıklık savunması - bağışıklık, levamizol, sikloferon restorasyonu için.

Hastalığın akut belirtisi, ağrının hızlı bir şekilde giderilmesini ve enflamatuar aktivitede bir azalmayı gerektirdiğinde. Aşağıdaki ilaçlar tabletlerde reçete edilir: parasetamol, ibuprofen veya naproksen.

Lokal terapötik ajanlar

Yetişkinlerde farenjitin tedavisinde lokal terapi özel dikkat gösterilmektedir. spreyler (aerosoller) formunda kullanılan ilaçlar, durulama ve inhalasyon, yuvarlak ve yassı haplar, pastiller için çözümler. ilaç bileşimi antiseptik ajanlar (klorheksidin, benzidamin, ambazone, timol, iyot içeren bileşenler, alkoller), yağlar, anestetik formülasyonlar (Lidokain, tetrakain, mentol), antibiyotikler (fyuzafyunzhin, framisetin), sülfonamidler, vitaminler (askorbik asit) içerir. Son zamanlarda, bitki özleri, sentezlenmiş bileşiklerin mukoza (lizozim, interferon) korumak için bakteriler (imudon) lizatları göre aracı indirim.

Farenjit lokal tedavisi için yaygın kullanım spreyler (aerosoller) tarafından bulunur. Bu ilaçlar, bir yerel doğanın antiseptik, analjezik ve anti-enflamatuar etkisine sahiptir. Spreyi ağız boşluğuna enjekte ederken, kompozisyon en az 3 dakika süreyle (tükürük ile yutulmadan önce) saklanmalıdır. Aşağıdaki araçlar tavsiye edilir:

 1. Tantum Verde: benzidamin hidroklorüre dayalı. 5-8 gün boyunca her 2-3 saatte bir 5-8 doz, viral bir patojen durumunda özellikle etkilidir, bir sprey ve emilme için tabletler şeklinde mevcuttur.
 2. Ingalipt: sülfonamid, timol, okaliptüs yağı ve nane bazlı. 5 gün boyunca günde 4 doz.
 3. Kamerun: Kafur, levomenthol, klorobutanol, okaliptüs yağı içerir. 6 gün boyunca günde 3 doz.
 4. Stopangin: levomenthol, hexethidine, bitki kaynaklı esansiyel yağlar içerir. 7 gün boyunca 2 doz için günde 3 kez.
 5. Heksoral sprey, heksaetidin bazlı. 6 gün boyunca günde 2 defa.
 6. TeraFlu Lar lidokain ve benzoksonyum klorür temelinde. 5 gün boyunca günde 5 kez 4 doz.

Yerel yönetilen etki ilaçlarının kullanımının çok uygun şekli, pastiller için lozenjeler, pastiller ve tabletlerdir. Aerosol formülasyonlarına benzer tıbbi maddeler içerirler.

Aşağıdaki ürünler tavsiye edilir:

 1. Septotlet: pastil, timol, levomenthol, benzalkonyum klorür, okaliptüs yağları ve nane içeriği ile. 4 gün için günde 8 adet uygulayın.
 2. Farnigosept: Ambazone bazlı tabletler. 4 gün boyunca günde 5 parça.
 3. Strepsils: amylmetacresol bazlı tabletler. 4 gün boyunca her 3 saatte bir (günde 8 tablet).
 4. Gramdin: Gramicidin ve lidokaine dayalı anestezikli tabletler. 6 gün boyunca 2 adet günde 4 kez.
 5. Strepfen: flurbiprofen bazlı tabletler. 3 gün boyunca günde 5 parça.

Soluma ve durulama

Antibiyotik, anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklerin kombinasyonu ile özel tıbbi solüsyonların kullanımı ile boğazın solunması ve durulanması ile önemli bir terapötik etki gözlemlenmiştir. Aşağıdaki bileşikler ayırt edilir:

 1. Bioparoks. Fusafjunzhin dayalı inhalasyon için çözüm: antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri, antibiyotik.
 2. Geksoral. Heksahide dayalı durulama solüsyonu: güçlü bir antibakteriyel etkisi.
 3. Oktenisept. Durulama çözeltisi: geniş antimikrobiyal etki.
 4. Vokadin. İyot içeren maddelere dayanan solüsyonu durulayın: antiseptik.
 5. Rotakan. Bitkisel kökenli doğal maddeler (papatya, calendula) temelinde inhalasyon için çözüm: antiseptik, anti-inflamatuar etki.
 6. Evkalimin. Okaliptüs ekstresine dayalı inhalasyonlar için çözüm.
 7. Proposol. Propolis, gliserin, etil alkol içeren bir çözelti.

İnhalasyon yoluyla ilaçlar topikal tedavi, ya da yuvarlak yassı haplar biçiminde, pastiller, aşağıdaki kriterlere göre seçilir durulanması: geniş kapsama patojenler yok farenjit; zehirli zehirlenmenin ortadan kaldırılması; mukoza ile düşük emilim; alerjik reaksiyonun ortadan kaldırılması; mukoza üzerinde tahriş edici etki olmaması; yan etkilerin ortadan kaldırılması.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi bir uzman tarafından yapılmalıdır, çünkü hastalığın kökeninin doğasını belirleyebilen kişidir. Genel olarak, "farenjit" terimi, eksojen ve endojen faktörlerin etkisine bağlı olarak gelişen boğazın mukoza zarının iltihaplanmasına atıf yapmaktadır.

Farenjitin etiyolojisi ve formu

Uzmanlar, semptomatolojiyi ve tedavi yöntemlerini farklılaştıran akut ve kronik hastalıklar arasında ayrım yaparlar. Aşağıdaki nedenler akut farenjitin başlamasına katkıda bulunur:

Akut farenjit, influenza veya ARVI'nin arka planına ve ayrıca hipotermi veya soğuk havanın solunmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hastalık zamanında tedavi edilmezse, bu belirtiler belirgin değildir, ancak çok daha zor olacak hastalığı tedavi etmek olan bir kronik formu haline gelir.

Kronik formu, eksik akut farenjit nedeniyle gelişebilir ve yavaş ve farkedilmez şekilde sızıntı yapabilir. Bununla birlikte, kronik farenjit başka nedenleri de vardır:

 • kötü alışkanlıklar (sigara içmek, alkol içmek);
 • burun solunumunun ihlali;
 • zararlı üretim koşulları (dumanın solunması, kimyasallar);
 • alerjik reaksiyonlar;
 • endokrin bozuklukları;
 • diabetes mellitus hastalıkları.

kronik bir şekilde farenjit GERD, özellikle de arka gastrointestinal hastalıkların gelişebilir (hiatal fıtığı) midenin uyku asidik ortamda sırasında, yutak ulaştığında, bu mukozayı tahriş ve iltihap süreci neden olur.

Semptomlar ve farenjit klinik belirtileri

Çoğu zaman farenjit semptomları hastalığın biçimine bağlıdır ve sıklıkla farklı klinik belirtilere sahiptir. Bunun nedeni boğazın mukoza zarındaki morfolojik değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Menşe doğası ne olursa olsun, hastalığın karakteristik belirtileri büyük ölçüde benzerdir.

Hastalık yavaş yavaş başlar ve belli bir süre boyunca (birkaç saat ila birkaç gün arasında), hasta, kuruluk belirtileri ve boğazda terleme hissi gösterir. Yutulduğunda, daha sonra öksürdüğünde ağrılı duyular ortaya çıkabilir. Şiddetleri faringeal mukozadaki morfolojik değişikliklerin şiddetine bağlı olarak farklı olabilir.

Farinksin tahriş ve şişmesi oluşur, palatine bademcikler ve boğazın arka duvarı mukoza ile kaplıdır ve bazı durumlarda pürülandır. Bu, sürekli olarak yutmak isteyen ve boğazda ağrıya neden olan bir "yumru" hissi yaratır.

Görsel bir inceleme sırasında, hasta mukoza ve palatal dilin belirgin bir hiperemi belirtisi olabilir. Hastalığın akut seyrinde, yüzeysel kuru öksürük vardır ve bazen hasta şiddetli acı çeker ve bu da yemeğini reddetmesine neden olur. Öksürük, belirli bir rahatsızlık yaratan boğazı tahriş eder.

Hastanın genel durumu kötüleşir, halsizlik ve halsizlik vardır. Çoğu durumda, bu durum, aynı zamanda ağrıya neden olan, artan sıcaklık, artmış submandibular ve açısal maksiller düğümler ile şiddetlenir. Hasta sürekli uyuşukluk yaşar, ancak acı çekerken uyku kalitesi.

Kronik farenjit belirtileri daha az belirgin olup, hastalığın belirtileri sürekli boğaz ağrısı, kuru öksürük aralıksız kendini göstermektedir. Bu durumda, hasta sıcaklığı değildir ve vücudun durumu tatmin edici olarak düşünülmektedir.

Farenjitin geleneksel yöntemlerle tedavisi

Farenjiti başarıyla tedavi etmek için, hastalığın temel nedenini ortadan kaldırmak gereklidir. Dolayısıyla, virüs hastalığın nedensel ajanıysa, hastaya antiviral terapi reçete edilir. Hastalığın bakteriyel doğasında antimikrobiyal ajanlar reçete edilir.

Hastalığın tedavi edilmesi için hızlı ve etkili bir şekilde hastaya birkaç basit kural gözlemlenmesi önerilir:

 • laringeal mukozayı tahriş etmeyen yumuşak ve sıcak yiyecekler kullanın (uygun şekilde formüle edilmiş bir diyet bu konuda yardımcı olacaktır);
 • acı ve ılık sıvıları, yani süt ve bitkisel çayları içme acıyı hafifletmek için;
 • Aspirin veya furatsilina tabletleri kullanarak boğazdan bir gargara geçirmek için, şifalı bitkilerin (bir adaçayı, camomiles) suyu;
 • kişisel hijyen ürünlerini kullanmak;
 • bir dinlenme modunu gözlemlemek, zamanın bir kısmını geçirmek, bir yatak istirahati düzenlemek;
 • sokakta daha az sıklıkta görülür ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için diğer insanlarla temasları sınırlandırır.

Farenjit nedenleri herhangi bir tahriş edici faktörün etkisi ile kaplı ise, hasta vücut üzerinde olumsuz faktörlerin etkisini ortadan kaldırmak veya sınırlamak için tavsiye edilir. Tahriş edici faktörler şunları içerebilir:

 • sigara içmek ve alkol almak;
 • Gazlı ve kirli çevre;
 • soğuk hava kütlelerine maruz kalma;
 • baharatlı, tuzlu, kızarmış yiyecekler.

Farenjit nedenleri gastrointestinal sistem hastalıklarıyla ilişkili olduğunda, her iki hastalığın da paralel ve kompleks bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Farenjitleri evde tedavi edebilir, doktorunuzun tüm reçetelerini gözlemleyebilirsiniz. Terapötik terapi, enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmayı ve bağışıklığı güçlendirmeyi amaçlamalıdır.

Teşhisi doğruladıktan sonra, doktor antibiyotikler veya diğer ilaçlar ile kapsamlı bir tedavi reçete etmelidir. Kompleks terapi şunları içerir:

 • şuruplar formunda ekspektoranlar (Lazolvan, Bromhexin, Ambrobene);
 • spreyler halinde ilaçlar (Tera-grip, Ingalipt);
 • antiviral tabletler (Ingavirin, Amizon, Isoprinosin);
 • durulama çözeltileri (Furacilin, Klorheksidin);
 • Ambroksol ile inhalasyon için nebülizatör.

Hastalığın akut ve komplike formunda antibiyotik tedavisi anti-inflamatuar özellikleri antibakteriyel ile birleştirerek geniş bir etki spektrumu ile kombine edilir. Antibiyotiklerle tedavi, bir doktorun önerilerine tam olarak uyulmalıdır. Modern ilaç endüstrisi, aralarında en etkili ve etkili olan bir dizi antibakteriyel ilaç üretmektedir:

 • tabletler şeklinde antibiyotik Spiramycin;
 • Enjeksiyonlar halinde antibiyotik Sefadroksil;
 • Enjeksiyon şeklinde antibiyotik Ceftrioxone;
 • tabletler şeklinde antibiyotik Azitromisin.

Reçeteli ilaçların uygulanması ile eşzamanlı olarak tablet şeklinde immünomodülatörler almalıdır. Bu ilaçların tüm türleri arasında en etkili ilaç Imudon'dur. Tabletler bağışıklığı geri kazanır ve güçlendirir ve aynı zamanda altta yatan hastalığı tedavi etmeye yardımcı olur.

Çoğu zaman hastalığın kronik seyrinde, doktor antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahip olan Hexetidine reçete eder. Bu ilaç toksisitesi düşüktür ve kronik farenjit için etkili bir ilaç olarak uygundur. Kronik farenjit tedavisi akut formundan biraz daha uzun sürer.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Hasta bir farenjit geliştirirse ve doktora hitap etmek mümkün değilse, verilen hastalığın ulusal ajanlarına hitap etmek mümkündür. Atalarımız tarafından kullanıldı ve bazılarının etkinliği klinik olarak kanıtlandı ve zaman ve deneyimle test edildi.

Halk ilaçları ile tedavi, enflamatuar sürecin giderilmesi, hoş olmayan semptomların ortadan kaldırılması, boğazın anestezi edilmesi ve yumuşatılmasıdır. Geleneksel tıp sadece doğal maddelerden oluşur, yan etkilere sahip değildir ve geleneksel ilaçların verimliliğinden daha az değildir. Akut veya kronik farenjit tedavisi için inhalasyon, durulama ve aromaterapi kullanılır.

Durulamalar, 200 ml ılık su için 10 g kuru öğütülmüş hammaddenin hesaplanmasından hazırlanan sıcak soğuma veya şifalı bitkilerin infüzyonları ile evde gerçekleştirilir. Gün boyunca gargara en az 3-4 kez çalkalanmalıdır.

İnhalasyonlar günde 3-4 kez de yapılabilir, aynı bileşikleri durulama için kullanabilirsiniz. Hazır infüzyonlar veya et suları 350-500ml sıcak suda seyreltilmeli, daha sonra işlem 5-7 dakika süre ile yapılmalıdır.

Aromatik yağların solunması farenjit tedavisinde özel bir yer tutar. Bu prosedür öksürük ataklarını ortadan kaldırmaya ve bazı durumlarda tedavisine yardımcı olur. İşlemden sonra vücudun tonu yükselir ve ruh hali gelişir.

"Canlı sağlıklı" programında farenjit hakkında video

Farenjit, farinksin astar ve lenfoid dokuları bölgesinde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Çeşitli soğuk algınlığı komplikasyonları olarak farenjit vardır.

Hastalığın ilaçlarla tedavisi

Farenjitin ilaçla tedavisi

Çoğu zaman bu hastalığın tedavisi için doktorlar antibakteriyel ilaçları tercih ederler. Onların yardımı ile, çeşitli farenjit patojenleri ile bir mücadele var.

Bu hastalığın varlığında da uygulanması zorunludur:

 • analjezikler
 • Anti-inflamatuar ilaçlar
 • İmmün uyarıcı ajanlar

Boğazda yeterince kuvvetli ağrı varlığında, hastalar anestezik ilaçlar olarak sınıflandırılan Analgin, Pentalgin, Fanigan, Sedalgin atamalarını gerektirir. İnflamatuar süreci azaltmak için, hastalar anti-inflamatuar ilaçlar olarak sınıflandırılan Ibuprofen, Nimesil, Nurofen'i alabilir.

Farenjit tedavisi sırasında, hastanın tam olarak mücadele edebilmesi için bağışıklık desteği sağlamalıdır.

Bu amaçla, vitaminler ve immünostimülanlar kullanılabilir. Hastalığın seyrine ve hastanın bireysel özelliklerine bağlı olarak Quadevite, Askorbik asit, Duovite, Undevit, vb. Bu hastalığın semptomlarını hafifletmek için yetişkinler çoğunlukla Ingalipt, Chlorophylitis, Angileps, Hepilor formunda reçete edilen spreylerdir.

Bir hasta, 38 dereceden fazla hastalığın seyri sırasında vücut sıcaklığında bir artış yaşarsa, o zaman alması gerekir:

Farenjit tedavisi, klaritromisin, Biseptol, Azitromisin, Amoksiklav, vb.

Boğaz bölgesinde ağrıların en hızlı şekilde giderilmesi için Septotelet, Strepsils, Farington, Trachezan, Linkas, Septefril formunda özel pastiller kullanılmaktadır.

Bu ilaçların yardımı ile, solunum iyileşir ve antiseptik eylem sağlanır. Hastalığın tedavisi sırasında antiviral ilaçların kullanılması zorunludur. Bu Remantadine, Anaferon, Amizon, Aflubin, vb kullanımını gerektirir

Farenjit tedavisi için ilaç seçimi oldukça geniştir. Ancak bu durumda kendi kendine ilaç kullanmanız gerekli değildir, aksi takdirde sağlığınıza zarar verebilir. Bireysel uzmanlığınızı göz önünde bulundurarak muayeneyi gerçekleştirecek ve rasyonel tedaviyi önerecek bir uzmandan yardım almak en iyisidir.

Hastalıkla mücadele için ek önlemler

farenjit tedavisinde ilaçların etkinliğini artırmak amacıyla, ek gargara olan tedbirler, sıkıştırır, beslenme, solunum, ayak banyoları kullanmalıdır.

Farenjit tedavisi sırasında anti-inflamatuar etkiyi geliştirmek için, ısınma kompreslerinin kullanılması gereklidir. Boyun bölgesinde 15-20 dakika boyunca uygulanırlar. Yatağa gitmeden önce bu eylemi üretmek en iyisidir.

Oldukça iyi bir anti-enflamatuar etki, bu hastalığın tedavisi sırasında buhar inhalasyonlarına sahiptir. Solunan sıcak havalarda boğaz bölgesinde iltihaplanma süreci iyi giderilecektir.

Evde inhalasyon kullanın yeterince basittir. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 • Suyu kaynatın. Prosedür için iki litre olması yeterli olacaktır.
 • Suda küçük miktarlarda soda, tuz, okaliptüs veya yıldız işareti eklenir.
 • Hasta, kabın üzerine su ile eğilmeli ve başını bir havluyla sarmalıdır.
 • Buharlaşana kadar buharları soluyun.
 • Çoğu zaman bu prosedür 10-15 dakika sürer.
 • Gün boyunca en az 5 prosedürün tutulması gereklidir.
 • 4-5 gün boyunca bu tedavi yöntemini kullanmak gereklidir.

Ayak banyoları anti-inflamatuar süreci hızlandırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Hastanın yatmadan 1-2 saat önce düzenli olarak yapılması gerekir. İnflamatuar sürecin azaltılmasında da oldukça etkilidir. Bu tedavi yöntemi ayrıca antimikrobiyal ve antibakteriyel etkinin varlığı ile karakterize edilir.

Durulama boğaz düzenli olarak yapılmalıdır. Prosedürün etkisinin olabildiğince yüksek olmasını sağlamak için, her gün en az 5 durulama yapılması gerekmektedir. Bu prosedür, papatya, calendula veya Furacelin gibi bitkilerden gelen tentürlerin yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Sıklıkla, soda, iyot ve tuz temelinde yapılan boğazın durulanması için bir çözelti kullanılır.

Geleneksel tıbbı kullanan yetişkinlerde farenjit tedavisi çok etkilidir. Bu hastalıktan kurtulmak için doğru ilaç seçimi ile 5-7 gün içinde olabilir.

Geleneksel tıp kullanımı

Farenjitin halk yöntemleri ile tedavisi

Her insanın hayatında bir doktora gidemediği durumlar vardır, ancak bu durumda farenjitin tedavisi hala gereklidir, halk ilaçlarının kullanımı oldukça etkili olacaktır. Bu hastalığın tedavisinde, sadece ödemi çıkarabileceğiniz ve iltihap seviyesini azaltabileceğiniz araçların kullanılması gerekir. Ayrıca, geleneksel tıp, büyük miktarlarda bitkilerden çay içmenin sürekli içilmesini gerektirir. Halk ilaçlarının seçimi ile, eylemlerinin bağışıklığı güçlendirmeye yönelik olması gerekir. Bitkisel ve alkali durulamaların kullanımı geleneksel tıbbın etkisini büyük ölçüde artıracaktır.

Yetişkinlerde farenjit için en yaygın tedavi doğal bal, propolis ve deniz topalak yağı kullanımıdır.

Propolis kullanırken akut veya kronik farenjit ile mücadele oldukça basittir:

 • Bu amaçla sadece doğal içeriği kullanın.
 • Bir kaynamaya getirilen suya yerleştirilir.
 • Balmumu ve kirlilikler yüzecek ve propolis dibinde kalmalıdır.
 • Bir cam kaba aktarılır ve 2: 1 oranında medikal alkolle doldurulur.
 • Alınan ilaç bir hafta içinde ısrar edilir. Bu durumda, teneke kutuların tentür ile düzenli olarak çalkalanması gerekir.
 • Yedi gün sonra, tentür 1: 2 oranında gliserin ile karıştırılır.
 • Elde edilen ilaç burun mukozasını yağlamak için kullanılır.

Farenjit için çok etkili bir ilaç doğal baldır. Bu ürün çeşitli farenjit formlarını tedavi etmek için kullanılır. Bal kullanırken, tedavi süresi yaklaşık 20 gündür. Beş prosedürden sonra hasta rahatlama hissedebilir.

Tüm araçların en etkili bal ve sarımsak ilaçtır.

Bu amaç için karabuğdaydan bal kullanmak en iyisidir. İlacı hazırlamak için başlangıçta iki büyük dilim sarımsak almalı ve bunları temizlemelisiniz. Sarımsak mümkün olduğunca küçük doğranmış ve balla doldurulmuştur. Elde edilen karışım, sarımsak tamamen balın içine eriyene kadar ısıtılır. Bundan sonra, ilaca su eklenir. Ürün soğutur, filtreler. Bu ajanın resepsiyonu her saat içinde gerçekleştirilir. Bir kerede bir hasta bir halk ilaçtan en fazla 1 çorba kaşığı almalıdır.

Farenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Deniz-buckthorn yağı farenjitin tedavisinde burun mukoz membranlarını yağlamak için kullanılır. Boğazda ağrı olduğunda, bu halk ilaçları inhalasyon için kullanılır. Bu prosedürün bir seansı en az 15 dakika olmalıdır. Larinkste enflamatuar süreçlerin varlığında, larinksin mukoza zarlarının yağlanması ilk önce gerçekleştirilir ve daha sonra uygulama ile inhalasyonlar gerçekleştirilir.

Halk ilaçları kullanırken, buhar inhalasyonları üretmek de gereklidir:

 1. En basit tedavi yöntemi patates inhalasyonlarıdır. Davranışları için, başlangıçta patatesleri kaynatmalısınız. Sıcak patatesleri ifade ettikten sonra, inhalasyon hemen gerçekleştirilir. Prosedür 15 dakika sürmelidir.
 2. Ayrıca halk tıbbında buhar inhalasyonları için, sıcak su ile önceden karıştırılmış soda kullanılır. Bu gibi inhalasyonlar en fazla 15 dakika yapılmalıdır.
 3. Çoğu zaman, inhalasyon için okaliptüs kullanılır.

Tedavi sürecini hızlandırmak için yetişkin farenjit ile gargara gargarası gereklidir:

 1. Çoğu zaman, halk tıbbında ağız boğazları, papatya, kadife çiçeği, meşe kabuğu gibi bitkilerden infüzyon ve soğurmayı kullanır. Bu prosedür, her birkaç saatte bir tekrarlanmalıdır.
 2. Ayrıca inhalasyon için St. John's wort, anne-ve-üvey anne, dize, nane, yabani gül suyu, deniz tuzu enfüzyonu içeren şifalı otlar bir koleksiyon infüzyon kullanılabilir.

Farenjit kalitesini maksimuma çıkarmak için kompresler kullanılmalıdır.

Farenjit sadece bir kişiye acı verici duygular getirmeyen, aynı zamanda rahatsızlık veren bir enflamatuar hastalıktır. Bu nedenle, geleneksel veya geleneksel tıbbın yardımı ile zamanında tedavi edilmesinin gerekli olduğudur.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

 • Farenjit Nedenleri ve Belirtileri
 • Farenjit ortadan kaldırılması: genel öneriler
 • Hastalığın ilaçların giderilmesi
 • Halk yolları

Yetişkinlerde farenjit tedavisi için, hem ilaçları hem de halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. En iyi terapötik önlemler seti sadece ilgili hekim tarafından reçete edilebilir. Farenjit, farinksin mukoza zarında oluşan inflamatuar bir süreçtir. Hastalığın akut formunun zamanından kaldırılması kronik bir seyre yol açabilir.

Farenjit Nedenleri ve Belirtileri

Farenjitin ana nedenleri virüslerin vücuda girmesidir. Bunlar adenovirüsler, rinovirüsler ve koronavirüsler olabilir. Farenjit gelişmesinde özel bir rol bakteri ve mantarlar tarafından oynanır. Larinks yaralanmaya ve diğer olumsuz faktörlere neden olabilir. Bu, hastalığın gerçek nedenini belirlemenin o kadar kolay olmadığını gösterir.

Farenjit görünümünü etkileyen ana faktörler:

 • kulak veya kimyasallar;
 • insan gastrointestinal kanalının bireysel özellikleri;
 • ağızdan nefes almak;
 • kirlenmiş havanın solunması;
 • vazokonstriktör ilaçların sık kullanımı;
 • bağımlılıklar;
 • endokrin sistemi ile ilgili problemler;
 • A vitamini eksikliği;
 • diyabet mellitus.

Hastalığın boğazın tipik bir lezyonu olarak kendini göstermesi nedeniyle farenjit varlığından şüphelenmek o kadar kolay değildir. Ağrı, rahatsızlık ve kuruluk ile karakterizedir. Nadiren, klinik tablo sıcaklık veya genel halsizlik ile desteklenir. Boğazdaki ağrı sendromu kulakları "kavradı". Bazen hastalığın akut tezahürü, özellikle kızamık ve kırmızı ateş gibi daha ciddi hastalıkların habercisidir. Çocuklarda farenjit iltihap ve ıslık ile desteklenebilir, bebeklerde bronşiyal astıma benzer belirtiler vardır.

İçeriğe geri dön

Farenjit ortadan kaldırılması: genel öneriler

Akut ve kronik farenjit formlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olan bazı öneriler vardır. Mümkünse, evi birkaç gün beklemeyin. Başkalarıyla temas olasılığını azaltmak istenebilir. Bu, komplikasyonları önler ve başkalarına bulaşmaz.

Farenjit tedavisi yatak istirahatine uyum gerektirmez, sadece iyi uyumaya ve gün boyunca dinlenmeye yeterlidir. Tam bir iyileşme için, diyetinizde hafif yiyecekleri yeterli vitaminle karıştırmanız gerekir. Keskin ve kızarmış yiyecekler dışlanmalıdır. Bol miktarda sıvı tüketmek buna değmez, sadece ciddi zehirlenme durumunda tavsiye edilir. Boğazdaki kuruluk, ılık sütü mükemmel şekilde temizler. İçecekler arasında yeşil çay ve meyveli meyve içecekleri tercih edilir.

Tedavinin merkezinde, özellikle sigara içmek ve alkol almak gibi kötü alışkanlıkların reddedilmesi yer almaktadır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hastanın ayrı bir bulaşıklık ve havlu kullanması önerilir. Odada sürekli olarak ıslak temizlik yapmalı ve havalandırmalısınız. Ana tavsiyelerin uygulanması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

İçeriğe geri dön

Hastalığın ilaçların giderilmesi

Farenjit tercihen özel ilaçların kullanımı ile tedavi edilir.

Doktor reçetesi olmadan alabileceğiniz bazı ilaçlar vardır. Ancak, rahatsızlık hamile bir kadında ortaya çıktığında, bunları bağımsız olarak uygulamak mümkün değildir.

Hastalığın tedavisi, kapsamlı bir tanı almalıdır. En uygun ilaç, ilgilenen doktor tarafından reçete edilir. Bu maksimum terapötik etki elde edecek ve advers reaksiyon riskini azaltacaktır. Aşağıdaki ilaçlar en sık reçete edilir: İzoprinosin, Amizon ve Ingavirin.

Tabletlere ek olarak, özel antiseptik çözümlerle gargara yapabilirsiniz. Böyle ilaçlar Furatsilin veya Klorheksidin uygun olacaktır. Durulama 2 saatte bir yapılmalıdır. Bu, negatif belirtileri azaltacak ve rahatsızlığı hızla ortadan kaldıracaktır.

Yardımcı bileşenler olarak, spreyler ve şekerler uygundur. Bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahip olabilirler. TeraFlu, Cameton, Lizobaktu ve Strepsils tercih edilir.

Genellikle, farenjit hoş olmayan bir öksürük eşlik eder. Etkili bir şekilde birleştirilmelidir. Bitki bazında şuruplar bu konuda yardımcı olacaktır. Çoğu zaman doktorlar Herbion, Eucabal veya Dr. Theiss'i reçete eder.

İçeriğe geri dön

Halk yolları

Geleneksel tıp, farenjitin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasını mümkün kılan birçok etkili reçete sunar. Bunun için tablet kullanmak gerekmez, sıradan sarımsak yapacaktır. Bir bardak ince kıyılmış malzemenin yarısını almak ve emaye bir tencereye koymak gerekir. Bu kapta küçük bir karabuğday bal ekleyin ve iyice karıştırın. Elde edilen kütle 20 dakika kısık ateşte ısıtılır. Sarımsak erimesini beklemek, sonra herşeyi soğutmak gerekir. Bir süre sonra ateşe ver ve şurubun kıvamına kadar ısıt. Ürün eriyik su ile birlikte kullanılabilir. Her saat bir kaşık yeter. Hastalık ortadan kalkana kadar sarımsak kullanın.

Ladin ve köknar tomurcukları mükemmel bir etkiye sahiptir. Etkili bir ürünün hazırlanması için, temel malzemeleri almak ve üç litre sıvı ile dökmek gerekir. Sonra her şey ateşe atılır ve 20 dakika kaynatılır. Ürün hazır olduğunda, demlemek için zaman verilmelidir. Ortaya çıkan et suyunda biraz bal ve alkolde seyreltilmiş 10 gram propolis ilave edilir. Tüm malzemeler karıştırılır ve günde üç kez bir çorba kaşığı kullanılır.

Halk ilaçları ile farenjit tedavisi için sadece güvenli değil, aynı zamanda lezzetlidir. Asıl mesele, tüm oranları doğru bir şekilde gözlemlemek ve verilen tedaviyi takip etmektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Chlorophyllipt - kullanım talimatları, bitki ve gargara nasıl

Bugün, doğanın ve bilimsel kazanımların klorofilitinin gücünü birleştiren bir başka benzersiz araçtan bahsedeceğiz ve uygulama hakkındaki talimatı alter-zdrav.ru adresinden öğreneceğiz.

Flemoxin Solutab

Flemoxin soluteab bir tıbbi preparattır, geniş spektrumlu bir antibiyotiktir.İlacın aktif bileşeni amoksisilin, antibakteriyel etkiye sahiptir. Üst ve alt solunum yolu, gastrointestinal sistem, ürogenital sistem, yumuşak dokuların çeşitli inflamatuar ve enfeksiyöz süreçleri için kullanılır.