Loading

Çocukta eksudatif otit ve tedavisinin özellikleri

Otitis, farklı yaşlardaki çocuklarda görülen en yaygın hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Patolojinin seyri çeşitli aşamalardan geçebilir ve bağışıklık sisteminin durumuna, işitme cihazının yapısının özelliklerine ve alerjik reaksiyonların varlığına bağlıdır.

Çocuklarda eksüdatif otit, orta kulakta eksüda birikimi ile birlikte görülen bir tür orta kulak iltihabıdır. Kulağın böylesi bir patolojisi ile timpanik zarın bütünlüğü korunur ve acı verici duygular yoktur, ancak işitme azalmaya başlar. Böyle bir otitis formunun tedavisi oldukça zordur ve en sık olarak son evrede teşhis edilmesinin mümkün olmasından kaynaklanmaktadır.

Hastalığın ana nedenleri

Eksüdatif otit, orta kulak boşluğunda sıvı birikmesi ile karakterizedir.

Eksüdatif otit, orta kulağın iltihabının eksüda birikmesiyle karakterizedir. Böyle bir sıvı, uygun bir büyüme ortamıdır ve patojenik mikroorganizmaların çoğalması ve organın boşluğundan bağımsız olarak çekilmesi bozulmaktadır. Zamanla, eksüda kalınlaşır ve zaten mukus ve irin içerir.

Çocuklarda ortalama eksudatif orta kulak iltihabının temel nedeni işitsel tüpün ventilasyon fonksiyonunun ihlalidir. Bu süreç, ağrı sendromunun gelişmesi ile uzun süreli seyrinin yanı sıra, irin ve mukus üretiminin artmasıyla karakterizedir.

Çoğunlukla çocuğun vücudunda böyle bir patolojik süreç, bulaşan viral veya bakteriyel enfeksiyonların bir sonucu olarak gelişir.

Antibakteriyel ilaçların negatif ve kontrolsüz kullanımı, işitme organının mukoza zarı üzerinde olumsuz bir etki olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, onlara çok dirençli olan patojenler için uygun bir ortam yaratmalarıdır.

Uzmanlar, aşağıdaki faktörleri tanımlarlar, bunun etkileri çocuğun organizmasında eksüdatif orta kulak iltihabının gelişmesine neden olabilir:

 1. vücut savunmalarının azaltılması
 2. alerjik doğanın riniti
 3. lenf bezleri
 4. pasif sigara içimi
 5. yarık damak
 6. kronik seyreden sinüzit

Tıbbi uygulama, en sık eksüdatif otitin 2-5 yaş arası çocuklarda teşhis edildiğini göstermektedir. Bu, bu çağda Östaki borusunun yetersiz gelişmesinden kaynaklanmaktadır. Çocuk fizyolojisinin bu özelliği patojen mikroorganizmaların nazofarenksden orta kulağa hızlıca nüfuz etmesine katkıda bulunur. Sıklıkla, eksüdatif otit, burnun anatomik kusurları ile, yani, septumun eğriliği veya yaralanması ile gelişir. Ek olarak, hastalığın nedeni kulakta sıvı olabilir veya ani basınç sıçramaları olabilir.

Belirtiler ve sınıflandırma

Semptomlar otitis evresine bağlıdır

Klinik tablo çok belirgin olmadığı için eksudatif otitin teşhisi oldukça sorunludur.

Akut eksüdatif orta kulak iltihabı aşağıdaki belirtiler vardır:

 • kademeli işitme kaybı
 • Kulakta tıkanıklık hissi
 • sesinin başında duyulabilirlik
 • Başın pozisyonundaki değişime, işitme organının içindeki sıvının sıçraması hissi eşlik eder.
 • burun tıkanıklığı

Böyle bir patoloji ile, genellikle acı verici duyular yoktur, ya da kısa ömürlüdürler. Ayrıca vücut ısısında artış yoktur.

Küçük çocuklarda eksudatif otit belirtileri belirgin değildir ve bu hastalığın ana belirtisi duyma bozukluğudur. Birkaç yıl sonra etkili tedavinin yokluğunda, 3. derece inatçı işitme kaybının gelişimi mümkündür.

Gelişmesinde, eksüdatif otitis birkaç aşamadan geçebilir:

 1. Kataral evre, eksudatif otitin başlangıç ​​evresidir ve ana semptom, Östaki borusundaki bir bozukluğa bağlı olarak kulağın tıkanmasıdır. Böyle bir aşamanın süresi, rahatsızlık ve otoponi ortaya çıkması ile 4 haftaya ulaşabilir.
 2. Sekretuar evre, bir sonraki yıl boyunca orta kulak boşluğunda sıvı birikmesi ile karakterizedir. Bu patolojik sürecin nedeni, eksüdayı doğal olarak çıkarma olasılığının bulunmamasıdır. Bu aşamada, çocuk işitme sırasında hafif bir düşüş ve kulakta sıvı akışından şikayetçidir.
 3. Mukoza aşamasına birikmiş sıvının yoğunlaşması eşlik eder ve oldukça viskoz olur. Ayrıca, kulağın içindeki gagalama yavaş yavaş kaybolur ve işitme belirgin ölçüde azalır. Eksudatif otitin mukus aşaması 1-2 yıl sürebilir.
 4. Lifli evre hastalığın son aşamasıdır ve semptomların tedricen azalmasıyla birlikte görülür. Viskoz eksüda gelişimi durur ve bu da işitme organının, oyuğunun ve timpanik membranın tahrip olmasına yol açar. Yıkıcı ve nekrotik süreçler işitme kalitesinde düşüşe ve işitme kaybının gelişmesine yol açar.

Her çocuğun uzun süreli bir seyir ile karakterize otit vardır ve her zaman çocuklar kulakların tıkanıklığı veya sağırlıktan şikayetçi değildir. Kursun yoğunluğuna ve hastalığın süresine bağlı olarak,

 • keskin
 • subakut
 • kronik eksüdatif orta kulak iltihabı

İnflamatuar sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, tek taraflı ve iki taraflı eksüdatif otitis ayırt edilir.

Hastalığın teşhisi

Muayene sonrası teşhisin otolaryngolog olabileceğini doğrulayın.

Aşağıdaki teşhis testlerini teşhis etmek için reçete edilir:

 1. Ebeveynlerle konuşmada bir çocuğun anamnezinin incelenmesi
 2. Bir işitme cihazı kullanımı ile işitme muayenesi, dış kulakçık ve membran durumunun değerlendirilmesini sağlar.
 3. timpanometri, patoloji tanılarının ana yöntemi olarak kabul edilir ve bunun yardımı ile kulak boşluğundaki basınç indekslerinin belirlenmesi mümkündür.
 4. tuning çatallarını kullanarak kemik iletim çalışmaları
 5. Geçici kulak hastalıklarında temporal kemiğin bilgisayarlı tomografisi yapılır.
 6. Endoskopik muayene işitsel tüpün faringeal kulağının durumunu değerlendirmek için yardımcı olur
 7. timpanopunktur, boşluğun içeriğini ve sonraki araştırmasını elde etmek için zarın delinmesidir.

Genç bir çocukta tutkal kulak belirleyin yeterince sorun yaratır ancak işitme bozulma, karakteristik belirtilerin varlığı ve çalışmanın sonuçları kolaydır olun.

Patolojinin giderilmesi yöntemleri

Eksüdatif orta kulak iltihabı, karmaşık tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır.

Eksüdatif otit tedavisi, aşağıdaki görevlere yöneliktir:

 • patolojinin gelişimini tetikleyen nedenin ortadan kaldırılması
 • Östaki borusunun lümeninin şişmesi ve restorasyonu
 • inflamatuar süreci durdurmak ve sıvı eksüda birikimini engellemek

Ortalama eksudatif otitin tedavisi, Östaki borusunun lümeninin restore edilmesini amaçlamakta ve bu amaçla, vazokonstriksiyon damlalarının kullanımı öngörülmektedir. Çocuğun burnuna gömülmeli ve işitme organına gömülmemelidirler. Çoğu zaman, burun nefeslerini hafifletmek için aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

Ek olarak, burnu saflaştırmak için fizyolojik salin solüsyonu kullanılabilir. Bu yıkama, nazal sinüslerden mukusun çıkarılmasına ve işitme tüpü içinden erken çıkış için koşullar yaratılmasına yardımcı olur. Eksüdatif orta kulak iltihabının tedavisi, ödemlerin giderilmesine yardımcı olan antialerjik ilaçların yardımı ile gerçekleştirilebilir. İyi bir etki, Claritin, Suprastin ve Erius gibi ilaçların kullanılmasıdır.

Eksüda mukolitiklerin sıvılaştırılması için 2 hafta içinde alınması gereken reçete edilebilir. Otitin bakteriyolojik kökeninin tespit edilmesi durumunda, tedavi antibakteriyel ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir. Ayrıca vücudun savunmasını arttırmak için vitaminler reçete edilir. Bağışıklık uyarıcı ajanların yardımıyla bakteriyel enfeksiyonu önlemek ve bu grubun en ünlü temsilcisi Viferon'dur. Kullanımı, inflamasyonun pürülan evresini önlemeye yardımcı olur ve çocuğun iyileşmesini hızlandırır.

Videodan patoloji hakkında daha fazla bilgi edinilebilir:

Östaki borusundaki sıvının derhal uzaklaştırılması ve pürülan enfeksiyonun önlenmesi için aşağıdaki fizyolojik prosedürler reçete edilir:

 • ultrason
 • lazer tedavisi
 • hava kesesi masajı
 • magnetoterapi
 • steroid elektroforezi

Bazı durumlarda, cerrahi kulakta su arıtma ve fazla sıvıyı uzaklaştırmak için kulak zarının bir delik yaptı. Hastalığın kronik seyrinde, tedavi sırasında eksüdanın drene olacağı ve gerekli ilaçların verildiği bir şant kullanılır.

Olası komplikasyonlar

Eksüdatif otitin çalıştırılması çocuğun işitme kaybına yol açabilir

Eksüdatif otit, zorunlu tedavi gerektiren karmaşık bir hastalık olarak kabul edilir. Etkili bir terapi veya cerrahi müdahale yoksa, ciddi sonuçlar gelişebilir:

 1. pürülan otitis
 2. belirgin işitme kaybı
 3. timpanik membranın delinmesi
 4. zarın kulak boşluğuna geri çekilmesi

Eksüda oluşumuna neden olabilecek patolojilerin zamanında tedavi edilmesi önemlidir. İşitme organlarının hastalıklarının giderilmesi için önemli bir önleyici tedbir, bağışıklığın güçlendirilmesi ve nazofarenksin iltihabının zamanında tedavi edilmesidir.

sık kulak enfeksiyonlarına çocuğun eğilimi adenoidler çıkarılmasını gerektirebilir ve zaman zaman otolaringolojist rutin muayene geçmelidir. zamanında tutkal kulak pozitif görünümün tedavisi ve sonuçları ile terapiyi sıkma için korkunç olabilir.

Bir çocukta eksudatif otit hakkında her şey

Eksüdatif (seröz) otit, kulağın kulakta birikmeye başladığı, orta kulakta tekrarlayan bir iltihaptır. Çocuklarda eksüdatif otit gelişmesi ile birlikte kulakta perforasyon gözlenmez, bu nedenle nazofarenkste kulak iltihabının olmaması durumunda enfeksiyon meydana gelmez.

Makalenin içeriği

Transudat, Östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak kulağın içinde birikir. Çok miktarda protein içerir, bu nedenle zamanla sıvı kalınlaşır, bu da hastalığın yavaş ve şiddetli seyrini sağlar. Bununla birlikte, KBB hastalığının zamanında tanı ve tedavisi, Östaki borusu ve timpanum dokularındaki patolojik değişiklikleri hızlı bir şekilde durdurabilir.

Hastalık gelişim mekanizması

hekim ve kulak burun boğaz göre, akıntılı orta kulak ortam nedeniyle boğazında bulunan östaki borusu, ağız tıkanması bir çocuk gelişir. Kulak yolundaki işitme kanalının hava yolu ve drenaj işlevinin bozulması sonucu basınç hızla düşer. Zamanla, orta kulak zarlarında yeni sıvı salgılayan bezlerin ortaya çıkmasına yol açan transüda birikmeye başlar.

Kulakta çok miktarda sıvı birikmesi sonucu, işitme ossiküllerinin iletimi bozulur. Bir ses sinyali orta kulağa girdiğinde, çocuktaki işitme keskinliğinde önemli bir azalma ile kanıtlandığı gibi distorsiyonu meydana gelir. Bu semptom, doğru tanılama için şikayetler ve anamnez toplamada anahtarlardan biridir.

Kulakta iltihaplı otitis iltihabi süreçlerin gelişmesi ile hemen hemen hiç yoktur, bu nedenle ağrı sendromu ortaya çıkmaz.

Bu, ihmal edilmiş bir aşamada sağırlığın gelişmesine yol açabilecek bir KBB hastalığının sinsiliğidir.

Etiyolojik faktörler

Östaki borusunun tıkanması, paranazal sinüslerden sıvı akışının normal akışını etkileyen bir dizi hastalığın gelişimine bağlı olarak ortaya çıkar. Çocuklarda en sık görülen hastalıklar şunlardır:

 • alerjik rinit;
 • sinüzit;
 • boğaz ağrısı;
 • bademcik iltihabı;
 • yutma tümörleri;
 • aerootitis;
 • scleroma;
 • larenjit.

Çocukta eksudatif otit gelişiminde önemli bir rol, Östaki borusunun kendisinin fizyolojik özellikleri ile oynanır. 2-3 yaşlarında, disfonksiyon genellikle, tüpün ağzını açmaya yardımcı olan kaslardaki arızalardan kaynaklanır. Ayrıca, KBB hastalığı nedeniyle vazomotor rinit, nazal mukozanın allerjik enflamasyon, kronik Adenoidit vb olabilir

Uzmanların gözlemlerine göre, eustachaitis ve buna bağlı olarak, seröz orta kulak iltihabının gelişimini provoke etmek için:

 • sık soğuk algınlığı;
 • burun akıntısı;
 • burun tamponu;
 • nazofarenks patolojisi;
 • otonom disfonksiyon;
 • entübasyon;
 • immün yetmezlik.

Kirlenmiş havanın solunması sıklıkla nazofaringeal mukozanın tahrişini uyarır. Bu nedenle, çocuğun bulunduğu oda günlük havalandırılmalıdır.

Klinik belirtiler

Çocuklarda akut seröz otitis media'nın teşhis edilmesi, ağrı sendromunun olmaması nedeniyle zordur. Kulak patolojisinin ilerlemesi ile çocuğun davranışları, hafif bir semptomatolojiye bağlı olarak, pratikte değişmez. Zorlukların çoğu, henüz tam olarak neyin rahatsız olduğunu ve nasıl rapor edeceğini henüz anlamayan küçük çocuklardan şikâyetler toplarken ortaya çıkar.

KBB hastalıklarının ortaya çıkması üzerine aşağıdaki semptomları işaret edebilir:

 • kulakların tıkanıklığı;
 • işitme bozukluğu;
 • syringmus;
 • burun tıkanıklığı;
 • Kulakta transudat transfüzyonunun hissi.

Bir yıla kadar olan bir çocuk için, bir temyiz için herhangi bir tepki bulunmadığı takdirde duruşmada bir azalma ifade edilir. Zaman zaman bebek, etkilenen kulağın içindeki sıvı sırrının nahoş transfüzyonunu ortadan kaldırmak için aurikulaya temas eder.

Otitin Aşamaları

Çocuklarda östaki borusu disfonksiyonu ve eksudatif orta kulak iltihabı çeşitli aşamalarda gelişir. Çocuğun fiziksel durumundaki değişiklikleri zamanında izlerseniz, hastalığın lokal ve genel belirtilerini hızlıca durdurabilirsiniz. Otolarengologlar, patoloji gelişiminin 4 ana aşamasını, yani:

 1. catarrhal - mukoza zarının iltihaplanması nedeniyle Östaki borusunun havalandırma fonksiyonunun ihlalidir. Sahnenin süresi yaklaşık bir aydır, bu sırada işitsel kanalın iç çapı yavaş yavaş daralır;
 2. sekretuar - kulak kanalındaki transudat birikim süreci. Hastalar başın ağırlığından, kulak tıkanıklığından ve işitme kaybından şikayet ederler;
 3. mukoza - transüdayonun viskozitesinde bir artış ve ardından iletken işitme kaybında bir artış. Bu aşamada, kafadaki sıvı sekresyonunun transfüzyon hissi geçmekte, ancak işitme azalması daha palpabl olmaktadır;
 4. fibrotik - işitsel kemikçikler immobilizasyonu yol açar, transudatın gelişiminin kademeli olarak bırakılması. Orta kulağın dokularında, yapışkan otitis gelişimi için bir bahane olarak hizmet edebilen kalıcı morfolojik değişiklikler vardır.

Kulağın mukoza zarında patolojinin gelişiminin fibröz aşamasında kalıcı değişiklikler vardır. Bu geri dönüşümsüz işitme kaybının gelişmesine neden olur.

Olası komplikasyonlar

Bir KBB hastalığının ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla bir otolaringologa yapılan ziyaretin ertelenmesi, ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Çocuklarda bilateral eksudatif orta kulak iltihabının sadece halk ilaçlarıyla tedavi edilemeyeceği anlaşılmalıdır. Herhangi bir çözümün ısıtılması ve aşılanması, patolojinin ilerlemesi ve işitsel işlev bozukluğunun ortaya çıkmasıyla doludur.

Eğer bir uzmanın zamansız tedavisi varsa, aşağıdaki komplikasyon tipleri ortaya çıkabilir:

 • kalıcı işitme kaybı;
 • yapışkan otitis media;
 • süpüratif inflamasyon;
 • kulak zarının delinmesi;
 • kolestatomu;
 • kulak zarının retraksiyon cepleri.

Önemli! Orta kulaktaki basınçta kalıcı bir azalma, kulak labirenti üzerinde toksik etki ile doludur. Hasarı işitsel reseptör disfonksiyonunun ortaya çıkmasına yol açar.

tanılama

Çocuklarda eksudatif otit tedavisine başlamadan önce bir uzman gerekli muayeneyi yapmalıdır. Patolojinin lokal ve genel belirtilerinin diğer otitis media tipleriyle benzerliği ile ilişkili olan hastalığın ayırıcı tanısını yapmak çok zordur. Teşhis beyanının doğruluğu konusunda ikna olabilmek için, KBB doktoru bu tür prosedürleri uygulayabilir:

 • otoskopik muayene - kulak kanalının durumunu ve kulaktaki geri çekilme derecesini değerlendirmenizi sağlar;
 • endoskopi - Östaki borusunun ağzını incelemek ve daralmasının derecesini belirlemek amacıyla farenks incelemesi;
 • timpanometri - işitsel kemikçikler ve bir kulak zarının hareketlilik derecesini belirlemek için bir yöntem;
 • timpanopunktur - kulak kanalındaki içeriğin alınması ve analiz edilmesi amacıyla kulak kanalının kasıtlı delinmesi;
 • odyometri - işitme şiddetinin belirlenmesi ve iletken işitme kaybının gelişme derecesi.

Başın Tomografisi çok nadiren ve sadece en şiddetli vakalarda bir doktor tarafından yapılır. Işitsel kemikçikler zincirini incelemeniz ve bunlarda değişikliklerin varlığını tespit etmeniz gerekiyorsa, bir röntgen çekiniz.

Tedavi yöntemleri

Bir kulak patolojisinin tedavi prensipleri, sadece teşhisin tam tanımı ve formun tanımı ve hastalığın gelişim aşamasından sonra seçilebilir. Farmakoterapi ve fizyoterapi olan çocuklarda seröz otit belirtilerinin ortadan kaldırılması genellikle mümkündür:

 • antialerjik ilaçlar (Suprastin, Tavegil) - Östaki borusunun iç çapındaki bir artışa katkıda bulunan şişlikleri ortadan kaldırır;
 • mukolitikler ( "SOLVIN", "Fluimucil") - ince kulak boşluktan tahliyesini kolaylaştırır kulak, kalınlaştırılmış transudattan;
 • damar daraltıcı damlası ( "Nazivin", "Galazolin") -, östaki borusu havalandırma fonksiyonunu geri yardımcı nazofarenks mukoza ile ilgili ödem kaldırmak;
 • kateterizasyon - ödem giderilmesine katkıda bulunan nazofarenks aracılığıyla işitsel kanal içine tıbbi çözümler tanıtılması.

Önemli! Çocuklarda eksudatif otit tedavisi vazokonstriktör damlalarını kapsamaz. İlacın kandaki bileşenlerinin emilimine bağlı olarak, beynin asfiksi ile dolup taşan tüm organizmaların damarlarının daralması meydana gelebilir.

Çocuklarda eksüdatif otit media seyrinin özellikleri

Genellikle kulakları çocukların tatsız hissi gurgle veya hafif işitme bozukluğu ortaya çıkar. Güçlü rahatsızlık, teslim etmezler, çünkü her zaman görülemez. Bununla birlikte, bu fenomen patolojiye bağlanabilir. Bu hastalık, çocuklarda orta kulak iltihabı eksüdatif (veya başka bir sır, mevsimsel, orta, mukozal orta kulak olarak adlandırılır), işitsel tüp bölgede kalıcı enflamatuar mevsimsel mukoza işlemi ile karakterize edilen,. Ve acı eğer bir kişinin işitme kaybı oldukça dikkat çekici göründüğünü hissedemiyorum.

Çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabı

Tezahür ve patolojinin aşamaları

Çocuklarda eksudatif otitin görülmesi oldukça sık görülen bir fenomendir ve istatistiklere göre çocukluk çağındaki çoğu erişkin bundan muzdaripti. Okul öncesi çağda, böyle bir kulak hastalığı olan çocuklar dikkati dağıtmaya, gelişmeyi geciktirmeye ve zayıf hafızaya sahiptir. Dokulardaki lokal ödem, eksüdanın orta kulak boşluğundan çıkarılmasını zorlaştırır. Bu nedenle, bakterilerin çoğalması ve hastalığın pürülan bir aşamaya geçişi olasılığı vardır. Bu, işitsel organda geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olabilir.

Hastalığın süresi şu aşamaları karakterize eder: akut otit (20 günden az), subakut (3 ila 8 hafta) ve kronik (8 haftadan fazla). Ancak, semptomun ortaya çıkmasından hemen sonra tedaviye başlamak için olmamalıdır. İlk olarak, işitsel tüpün işleyişini restore etmek ve doğal bir havalandırmaya döndürmek gerekir. Bundan sonra, duruşmayı hasta bir çocuğa geri getirmeye ve kalıcı değişikliklerin sonuçlarını önlemeye başlayabilirsiniz.

nedenleri

Çocuklarda bu hastalığın alevlenmesinin nedenleri geleneksel olarak genel ve yerel olarak ayrılır. Genel olarak alerji, viral enfeksiyonlar, ekoloji içerir. Hastalığın seyrinin komplikasyonuna, sıklıkla yerel irritanlar neden olur. Çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabının ilerlemesi şu durumlarda oluşur:

 • uzun sinüzit (rinit, önit);
 • adenoid;
 • burun veya boğazdaki tümörler;
 • kulağın anormal yapısı veya nazofarenks;
 • burunda mekanik hasar;
 • kulakçık barogramları;
 • tüberküloz.

Hastalığın nedenlerini ortaya çıkardıktan sonra, otitisden önce ortaya çıkan inflamasyon odaklarını ortadan kaldırın ve patolojinin nedeni olabilir. Örneğin, adenoidleri veya diğer kronik enfeksiyon kaynaklarını uzaklaştırmak gerekir. Eşzamanlı olarak, bir çocukta eksudatif orta kulak iltihabı tedavi edilmeye başlanır, tedavi 10 gün ila 2 hafta arasında gerçekleştirilir. Sonra bir ay sonra, yeniden teşhis. Konservatif tedavinin başarısız olduğu ortaya çıktığında, eksüdayı çıkarmak amacıyla ameliyat planlanmaktadır.

Hastalık kendini nasıl gösterir?

Anne-babalar, eksüdatif otitin belirgin semptomlarla birlikte olmaması nedeniyle çocukta bir patolojiyi tanımlamakta son derece zordur. Kural olarak, çocukların herhangi bir şikayetleri yoktur. Ebeveynler sadece işitme bozukluğunu fark edemez. Çoğunlukla çocuk hemen aramaya cevap vermeyi keser, daha yüksek sesle TV veya müzik yapar. Zehirlenme belirtileri mevcut değildir.

Genellikle eksüdatif otit gelişimi diğer viral enfeksiyonlardan önce gelir. Hastalığı, kistleri, polipleri, adenoidleri vb. Kışkırtır. Kulak hastalıklarından önce kendilerini hissettirdiler. Östaki borusunda gelecekte baskı yaratan her hangi bir etken, hastalığa yol açma potansiyeline sahiptir. Semptomatik resimde aşağıdaki belirtiler olacak:

 • kulaklarda gürültü;
 • burun solunumu ihlali;
 • işitme keskinliğinde azalma;
 • Üfleme, yutma, kulaklarda çatırdama, çatırdama hissi vardır;
 • Çevrenin sesleri sağır ve mat görünüyor.

Bakım gösterdikten sonra, ebeveynler yaşlılık grubundaki çocuklarda eksüdatif orta kulak iltihabını hastalığın belirtileri üzerinde belirleyebilirler. Bununla birlikte, bebeğin teşhis edilmesi çok daha zordur. Çoğunlukla bu patolojiye sahip küçük çocuklar oldukça huzursuzdurlar, uykuda rahatsızlık duyarlar, bağırırlar, kafayı çevirirler, yemeyi reddederler, çoğu zaman yeniden doğururlar. Her yaştaki çocukların ebeveynleri, Dr. Komarovsky, bu durumda, otitin nasıl bağımsız olarak teşhis edileceğine dair önerilerde bulunur. Onun görüşüne göre, tragus üzerine hafifçe itmek (işitme etüdünün girişindeki kıkırdak) ve çocuğun tepkisini izlemek gerekir. Çocuğun acısı rahatsızlığa neden olursa, o çığlık atmaya ve ağlamaya başlar. Bu durumda, bir sağlık kurumuna gitmelisiniz.

Kronik otit, yeterli tedavinin yokluğunda sıklıkla görülür. Aynı zamanda, ana şikayet sağırlık, baskı hissi, vaat edilen kulağın patlamasıdır. Bu semptomatolojinin ortalama veya silinmiş bir ifade yoğunluğu vardır. Bazen kısa bir düşük yoğunluklu ağrı olabilir. Ama geçer ve hastalık devam eder, iyileşmenin prognozunu kötüleştirir.

Hastalığın evreleri

Hastalık çocuk için zamanında tedavi edilmezse, üçüncü derecede işitme kaybının kalıcı bir fenomeni birkaç yıl içinde ortaya çıkar. Bu bebeğin yaşam kalitesini azaltacaktır. Enflamatuar süreçlerin gelişimine ve patomorfolojik değişikliklerin dinamiklerini hesaba katarak eksüdatif otitis media ilerleyen aşamalarda ilerler. Bunları listeliyoruz:

 1. 1. aşama: eustachitis veya catarrhal. Kulak zarında, işitme bozukluğuna yol açan değişiklikler vardır. Sürenin süresi 30 güne kadardır.
 2. Salgı timpanik membranda mukus birikmesidir. Kulağa ateş etme hissi var. 1-12 ay sürer.
 3. Mukoza - efüzyon bir viskozite ve yapışkanlık kazanır, timpanik membranın kalınlaşması vardır. Süre 1-2 yıl.
 4. Fibrotik -, mukozal dejenerasyon oluşturma proseslerinden yara dokusunun büyümesi ve yapışkan orta kulak iltihabı oluşmasına iter.

Çocuklarda ortalama eksudatif orta kulak iltihabı tedavisi herhangi bir aşamada mümkündür, ancak oldukça sık görülen relapslar komplikasyonlara yol açabilir. KBB doktorundaki zamanında yapılan incelemeler, patoloji ve geri dönüşümsüz süreçlerin gelişimini önleyecektir. Çocuk zorunlu olarak tıbbi muayeneden geçmelidir. Üst solunum yolunun tüm catarrhal veya viral hastalıkları, hastalığın ilk başlangıcından itibaren tedavi edilmelidir.

Genellikle kulakları çocukların tatsız hissi gurgle veya hafif işitme bozukluğu ortaya çıkar. Güçlü rahatsızlık, teslim etmezler, çünkü her zaman görülemez. Bununla birlikte, bu fenomen patolojiye bağlanabilir. Bu hastalık, çocuklarda orta kulak iltihabı eksüdatif (veya başka bir sır, mevsimsel, orta, mukozal orta kulak olarak adlandırılır), işitsel tüp bölgede kalıcı enflamatuar mevsimsel mukoza işlemi ile karakterize edilen,. Ve acı eğer bir kişinin işitme kaybı oldukça dikkat çekici göründüğünü hissedemiyorum.

Manifestasyonlar ve patolojinin aşamaları

Bir çocukta eksudatif otit oldukça yaygındır ve istatistiklere göre çocukluk çağındaki çoğu erişkin bundan muzdaripti. Okul öncesi dönemde böyle bir hastalığı olan çocuklar dikkati dağıtma, gelişmeyi geciktirme ve zayıf hafızaya sahiptir. Dokulardaki lokal ödem, eksüdanın orta kulak boşluğundan çıkarılmasını zorlaştırır. Bu nedenle, bakterilerin çoğalması ve hastalığın pürülan bir aşamaya geçişi olasılığı vardır. Bu, işitsel organda geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olabilir.

Çocuklarda Otitis eksüdatif tedavi

Bir çocukta eksudatif orta kulak iltihabının nedenleri ve yöntemleri

ortak "yapışkan kulağına" de denir efüzyonlu, ya da otitis media uzun süre eksüda (sıvı) timpanik membranın boşluğunda birikmiş ve hiçbir çıkışını sahip olmasına adını aldı. eksüda patojenler için bir zemin ıslahı görevi gören ve bakteriyel enfeksiyon içeriğine sahip pürülan mukus birikmesine yol açar birleştirilen bir viskoz bir sıvı veya yapışkan bir tutarlılık olabilir.

Eksüdatif otit çocuklarda en sık 3-7 yıl arasında görülür, daha az sıklıkla ergenlik döneminde görülür ve yetişkinler için pratik olarak tehlikeli değildir. Çocuklukta hastalık ciddi komplikasyonlarla doludur, bu nedenle ebeveynler tedaviyi zamanında tedavi etmelidir.

nedenleri

Eksüdatif orta kulak iltihabı, orta kulak ve nazofarenksini birbirine bağlayan Östaki borusunun işlevselliğinin bozulduğundan kaynaklanmaktadır. Sessiz bir durumda, işitme tüpü uyuyakalmış, çocuğun yutulduğu ya da yattığında çalışmaya başlayacaktır, bu arada, içinden hava beslenen parçanın bir parçasını açtığı bir kanal açılır.

Bu işlem orta kulak boşluğundaki basıncı eşitlemeye yardımcı olur.

anatomik

Östaki borusu disfonksiyonu dışkılarının düşük basınç timpanik boşluğu üretilir ve havalandırma çıkışı eksikliği yavaş yavaş biriken eksüdatif orta kulak iltihabı meydana gerçeğine yol açar. Hastalığın daha karmaşık bir pürülan orta kulak iltihabı gibi (bakteri bağlanması enfeksiyonu nedeniyle oluşur) önlemeye yardımcı olur, bu aşamada gerçekleştirilen tedavisi.

bulaşıcı

Bir çocukta bir rahatsızlığı kışkırtırmak aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir:

 • Nazofarenks enfeksiyonları, östaki borusuna nüfuz eden burun boşluğu (bu genellikle kalıcı solunum hastalıkları ile görülür);
 • Nazal septum anomalileri (konjenital veya edinsel) de neden olabilir
 • enfeksiyonun işitsel geçide girmesi;
 • adenovirüs enfeksiyonu (bebeklerin üçte birinde hastalığın nedeni haline gelir);
 • alerjik belirtiler, çevresel faktörler, vücudun zayıf bağışıklık savunması.

Ayrıca, Östaki borusunun disfonksiyonu, hipertrofi veya faringeal tonsilin alerjik inflamasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir.

Hastalığın gelişim evreleri

Ortalama otitis eksüdatif formu şartlı olarak hastalığın yoğunluğuna, şiddetine ve süresine bağlı olarak 4 aşamaya ayrılır.

Mavi dil

Işitsel tüpün işlevinin bozulduğu hastalığın gelişim aşaması, orta kulağın havalandırması yavaş yavaş kötüleşir, bu süre yaklaşık 3 hafta sürer.

salgı

Bu aşamada, aşamalı bir eksüda birikimi meydana gelir. Süreç bir ay kadar sürebilir ve bir yıl boyunca uzayabilir.

mukozal

Sıvı eksüda, viskoz bir kıvam elde eder, içerisindeki aşırı protein içeriği nedeniyle yapışkan hale gelir. Sahne 1 yıldan 2 yıla kadar sürer. Genellikle, sadece bu aşamada, ebeveynler hastalıktan şüphelenebilir ve tedaviye başlayabilir.

lifli

Mukoza dokusunun deforme olduğu timpanik kavitenin dejeneratif süreçleri ve işitme ossikülleri etkilenir. Eksüsü izolasyonu durur.

Eksüdatif orta kulak iltihabının tanınması oldukça zordur, ağrı veya ateş gibi bariz semptomlara sahip değildir, bu yüzden sıklıkla geç evrede ve genellikle tamamen kazara teşhis edilir. Çocuğun yaşı nedeniyle normalde bir şikayette bulunamaz ve işitme kötüleşmesinden şikayetçi olamaz. Ebeveynler, sırayla, genellikle tuhaf bir şaka için bebeğin şikayetlerini alırlar, bu yüzden doktor ve tedavi gezisi, süresiz olarak ertelenir.

Ebeveynleri ne uyarmalı?

Semptomatik hastalığın belirtileri olmadığı için, ebeveynlerin çocuklarının şikayetleri konusunda daha dikkatli olmaları gerekir. Uzun süre bebek işitme kaybı hakkında anlatıyor tutar ya da bunu ilk çağrıya yanıt vermiyor fark etmiş, bu yüksek sesli bir televizyon yapar ve benzeri onaylamak ve muhtemelen şüpheleri çürütebilirsiniz bir hekime ertelendi edilmelidir.

Daha büyük çocuklar, özellikle başın pozisyonundaki değişiklikler ile, su sıçramalarına benzer bir kulak çınlaması şikayette bulunabilirler. Kulakların tıkanıklığını hissedebilir ve kendi sesiniz kafanın içinde gibi hissedebilirsiniz. Çocuğun şikayetleri görmezden gelemez, uzun bir eksüdatif süreç (3 veya daha fazla yıl) kalıcı işitme kaybına yol açar, bu nedenle tedavi gecikmeden yapılmalıdır.

tanılama

Küçük çocuklarda, tanı için timpanik membranı (bir otoskopi yapmak için) incelemek yeterlidir - yarı saydam duvarı birikmiş eksüda miktarını görmenizi sağlar. Timpanometri de yapılır, bu yöntem orta kulaktaki basınç seviyesini ölçmenizi sağlar.

Daha büyük çocuklarda olduğu gibi, bir doktorun atanmasından önce, doktor işitme testi yapar, çocuğun kendisinden sonra tekrar etmesi gereken kelimeleri fısıldayarak. Modern akustik empedans ölçümü, küçük çocuklarda bile (2-3 yıl) işitme cihazının geçirgenliğini belirlemeyi sağlar.

Bazen tanı radyografik inceleme ve karmaşık durumlarda BT (bilgisayarlı tomografi) gerektirebilir. Tüm çalışmalar yapıldıktan ve hastanın şikayetleri dinlendikten sonra doktor teşhis edebilir ve uygun tedaviyi atayabilir.

Tedavi yöntemleri

Her şeyden önce, tedavi otitis'i kışkırtan nedenleri ortadan kaldırmaktan oluşur, bunlar adenoidler, polipler, burun enfeksiyonları, nazofarenks ve diğer faktörler olabilir. Hastalığın gelişmesine tam olarak neden olan, doktor kuracak.

Ayrıca, doktor, Östaki borusunun işlevselliğini yeniden tesis etmek için faaliyetler yürütür, bir fizyoterapi prosedürleri akışı öngörülür:

 • elektroforezi;
 • ultrason;
 • Manyetik tedavisi;
 • lazer tedavisi (hastalığın ilk aşamasında etkilidir).

En etkili tedavi diadinamik akımların kullanılmasıdır - prosedür, açıklığı geri kazanmaya ve Östaki borusunun kas tonusunu iyileştirmeye ve birikmiş sıvıyı gidermeye yardımcı olur.

Tedavide önemli olan işitsel tüpleri esiyor, işlemi iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yetişkin çocuklara Valsalva metodu tavsiye edilir - kapalı ağızlı havanın solunması ve burun ile sıkıştırılmış bir el, böylece işitme tüpüne hava girer. 5 yaşına kadar bir çocuk Politzer ile tedavi edilir - balondan havanın beslendiği bir burun içine yumuşak bir tüp sokulur. Bu durumda, burnun ve yarının ikinci yarısı kapalı olmalıdır.

Ek olarak, küçük bir hastanın ilacı alması gerekebilir. Bunlar antibakteriyel ajanlar, glukokortikosteroidler, antihistamin grubu ilaçlar olabilir.

Konservatif önlemler pozitif sonuç vermezse, operatif tedavi önerilmektedir - patolojik sekresyonun çıkarıldığı timpanik membranın kesilmesi veya delinmesi yapılır.

Unutmayın, uzun süreli rahatsızlık kalıcı işitme kaybına yol açabilir. Çocuk şikayetlerini göz ardı etmeyin, bir kez daha tüm yaşamınızı eylemsizliğe suçlamak için doktora görmek daha iyidir.

Çocuklarda ve adölesanlarda eksüdatif orta kulak iltihabı (seröz otitis media)

Eksüda (seröz salgı) orta kulak - bu pürülan sıvı ile doldurulur ve böylece, orta kulak mukozasında inflamasyon ve mukozal salgı bezlerinin aktivitesini geliştirmek neden olan bir hastalıktır.

Orta kulak bir timpandır. Bir tarafta timpanik membran ile örtülür, diğerinde - labirentin penceresi, üstte mastoid işlemin bir çıkışı vardır ve altında işitme tüpüdür. Timpanik zardan oval pencereye, işitsel kemikçikler zincirini uzatır.

Hastalığın gelişiminde, ana rol, kulak kepçesini nazofarenks içine bırakan işitme tüpünün tıkanmasıyla oynanır. Havalandırma, drenaj ve koruma için tasarlanmıştır. Üzerinde timpana çevrenin basıncı eşitlemek için gerekli havayı alır ve kulağına göze çarpan bir sümüklü sır bırakır. Herhangi bir nedenle kanal bloke edildiğinde (hava gerekli girdiğinde), kulak boşluğuna, ilk olarak, basınç düşmesi, ve ikinci olarak, enflamatuar eksüda toplanır.

Bu faktörler değişen yoğunlukta işitme bozukluğuna yol açar ve sıvının varlığı bakterilerin gelişimi için elverişli koşullar yaratır, bu nedenle eksudatif otitin pürülan bir şekilde geçişi mümkündür.

Çocuklarda eksudatif (seröz) otitis media tipleri

Bu sinsi hastalık, bir kulakta (unilateral otit) veya her ikisinde de gelişebilir. Çocuklarda bilateral eksudatif otit ile sağırlık ve sağırlık tehdidi daha yüksektir. Bu nedenle, uzman gözetiminde bir hastanede tedavi edilmelidir. Çocuklarda bilateral eksudatif orta kulak iltihabının çoğu vakada meydana geldiğini belirtmek gerekir.

Bir çocukta eksüdatif otit akut veya kronik olabilir. Son zamanlarda, halsiz formların baskınlığına yönelik bir eğilim olmuştur. Bu, esas olarak, bakterilere karşı direncin gelişmesine yol açan, kontrolsüz ve akılcı olmayan antibiyotik uygulamalarından kaynaklanır.

Kronik iltihaplanma uzun yıllar sürer. Uzun süre tubal disfonksiyon ortadan kaldırılmazsa - eksüda daha yapışkan ve yapışkan hale gelir. Östaki tüpünün, timpanın ve zarın, işitsel kemikçiklerin duvarlarına yapışır. Sonuç olarak, aksi takdirde, cerrahi bir yol olarak, yapışkan süreçlerin gelişimi tedavi edemez.

Eksüdatif orta kulak iltihabı: çocuklukta ortaya çıkan nedenler

Bir çocukta eksüdatif otitin nedenleri, işitsel tüpün durumunu etkileyen enfeksiyöz ve enfeksiyöz olmayan patolojilerde yatmaktadır. Örneğin, çocuklarda çok yaygın olan büyük ölçüde genişlemiş adenoidler. Veya KBB bakteriyel ve viral etiyoloji hastalıkları: sinüzit, farenjit, bademcik iltihabı, rinit, vb. Daha önce de belirtildiği gibi, işitme tüpünün ağzı nazofarenksin içine girer, bu nedenle burun veya boğazdan gelen enfeksiyon ona nüfuz edebilir ve mukoza zarının iltihaplanmasına neden olabilir.

Giderek, böyle rahatsızlıklar alerjiye eğilimli kişilerde ortaya çıkar. Kalıcı alerjik rinit, sinüzit, vb. kronik halsiz otit gelişmesine yol açar.

Çocuklarda seröz otitisin nedeni, ayrıca kataral otit olabilir. En yaygın patojenler pnevomokk, gemofilnaya sopa, streptococcus ve staphylococcus'dur. Daha az sıklıkla kulağın nezlesi virüslerden kaynaklanır.

enflamatuar hastalıkların gelişmesinde önemli bir rol üst solunum yolu mukoza zarında lokal koruma ve genel bağışıklık olarak kanıtlanmamış değil, dokunulmazlık ve yaşamın ilk yıllarında çocukların durumudur.

İnfluenza ve solunum yolu enfeksiyonları bir çocukta akut eksudatif otitin yaygın bir nedenidir.

geliştirme (örneğin, dar bir lümen tüp veya nazal geçitlerin) poliplerin ya da tümörler, travma, sapmış septum, burun ve boğazda mukozasında, konjenital anomaliler hiperplazi: eksüdatif kabul otit neden faktörler açısından değerlendirilmiştir. Hepsi, doğrudan veya dolaylı olarak, işitme tüpünün tıkanmasına ve iltihaplanmasına yol açabilir.

Çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabı belirtileri

Kulağın seröz iltihaplanması nadiren şiddetli ağrıya eşlik eder. Vücut ısısı normal kalır veya biraz artar. Timpanik kavitedeki efüzyon varlığını gösteren ana işaret, kulakta rahatsızlık, tıkanıklık ve gürültü, bir kulakta işitme şiddetinin azalmasıdır. Kulakların boşalması tubal disfonksiyona bağlı olarak ortaya çıkar. Otomatik otonomi ile de gösterilebilir. Eksüdatif otitis çoğunlukla tıkalı burun veya burun akıntısı ile birlikte görülür.

Kulak sıvı ile dolduğunda, bir kişi kulağın içindeki sıvının nasıl aktığını hissetmeye başlar. Bu özellikle baş eğik olduğunda fark edilir. Daha sonra, bir baskı ve patlama hissi var.

Yetişkinler bile çoğu kez bu tür belirtilere dikkat etmez ve özellikle çocuklar durumu değerlendiremez ve neye önem verdiklerini söyleyemezler. Bir çocukta eksudatif orta kulak iltihabı belirtilerini nasıl tanıyabiliriz? Çocuğunuzun davranışlarını dikkatle izleyin: mantıksız ruh hali dalgalanmaları, sinirlilik, ağlama, endişe, ruh hali eksikliği - bunlar bir doktora gitme nedenleridir. Okulda derste yanlış cevaplarda işitme problemleri var. Genel olarak, yetişkin bir çocuk kendisi çok kötü duyduğunu söyleyecektir.

Kulaklarda iltihaplanma vakaları varsa, periyodik kontrollere girmek daha iyidir, çünkü çocuklarda seröz otit semptomlarının olmaması, sıklıkla geç tanı ve kalıcı işitme kaybının gelişmesine yol açar. Kronik inflamasyonun arka planında, işitme durumunda yavaş yavaş bir azalma meydana gelir.

Çocuklarda ve ergenlerde seröz orta kulak iltihabı teşhisi

Çocuklarda orta kulaktaki eksüdatif orta kulak iltihabını tespit etmek için öncelikle doktor, otoskopi yapar. Timpanik membran geri çekilmiş görünüyorsa - bu, timpanumdaki basınç düşüşünü gösterir. Diğer iltihap belirtileri genişlemiş damarlar, zarın renginde bir değişiklik ve bir şeridin varlığı (sıvı seviyesi).

Dahası, başarısız olmaksızın, doktor üst solunum yolunu incelemelidir: burun geçişi, kabuklar ve boşluklar, paranazal sinüsler, nazofarenks ve işitsel tüpün açıklığı. Bu tür araştırmalar, iyi aydınlatmaya sahip özel aynalar kullanılarak gerçekleştirilir. Gerekirse, önceden mukoza anemisi yapın. Muayene sırasında patolojik değişiklikler tespit edilebilir: polipler, granüller, yara izleri, lümenin bir tüp silindiri ile örtüşmesi, vb. Östaki borusunun mukoza zarı, hiperemik, ödemli veya atrofiye benzer.

Eksüdatif orta kulak iltihabı ile çocuk işitme tüpünün açıklık derecesini belirlemelidir. Bunu yapmak için, üflemeye başvurunuz: burun deliğinden hava balonundan tedarik edilir. İşitme tüpünden orta kulağa geçmelidir. Bu durumda, doktor timpanik membranın otoskop ile hareketini gözlemler. Gürültü ve titreşim derecesi, borunun geçişinin kapalı olup olmadığını gösterir.

Daha mükemmel bir yöntem, empedans ölçümüdür. Kulağındaki basıncı aynı anda değiştiren, ses veren ve arka sinyalleri kaydeden bir kulak probunun yardımıyla gerçekleştirilir. Böylece, sadece Östaki borusunun değil, aynı zamanda işitsel kemikçiklerin, timpanumun ve zarın durumunun da öğrenilmesi mümkündür. İşitme ile ilgili problemleri tanımlamak için çocuk odyologa yönlendirilir.

Çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabı: tedavi

Bir çocukta tek taraflı ve iki taraflı eksüdatif media tedavisi, entegre bir yaklaşım gerektirir. İlk olarak, işitsel tüpün işlevlerini olumsuz etkileyen tüm nedenleri tanımlamanız ve ortadan kaldırmanız gerekir. Gerekirse, ORL ve ARVI tedavi edilir, burun boşluğunun sanitasyonu ve adneksal sinüsleri yapılır, adenoidler ve polipler çıkarılır, nazal septum ortadan kaldırılır. Bir çocuğun viral bir enfeksiyonu varsa - bir antibiyotik kürü reçete edin. Alerji ile duyarsızlaştırma tedavisi kullanılır.

Bu tür olaylardan sonra, genellikle Östaki borusunun kapasitesi geri yüklenir ve orta kulaktan çıkan efüzyon kendi başına tahliye edilir. Bu gerçekleşmezse (bir çocukta ihmal edilen kronik ve akut eksudatif otitis vakalarında olduğu gibi), işitme tüpünün disfonksiyonunun tedavisi aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilir:

 1. Üfleme. Bu, teşhis için kullanılan prosedürdür. Bir kaba bağlı bir kauçuk tüp yoluyla burun içine verilen hava basıncı östaki borusunu açmak ve kulak boşluğunun eksüdayı çekilme yardımcı olur. Orta kulakta eşit basınç. Nazal boşluğu anestezi için, bir efedrin çözeltisi ile bir pamuk yünü enjekte eder. Bu durumda, hasta ağrılı kulak üzerinde uzanmalıdır, böylece polardan gelen çözelti tüpün ağzına akar. Küçük çocuklar sırtlarını temizlemek ve sabitlemek için yapılır. İlk işlemden sonra pozitif sonuçlar not edilir, ancak bazen birkaç kez tekrar etmek gerekir.
 2. Kateterizasyon. Bu yöntem, üfleme yapan durumlarda sonuç vermez. Kateterizasyon, kateterin burundan geçirilerek gerçekleştirilir, böylece gagası işitme tüpünün ağzına takılır. Bu sayede hava tıbbi maddelerle sağlanabilir veya enjekte edilebilir. Ödemi gidermek için hidrokortizon uygulanır ve mukus seyreltmek için enzimler kullanılır. Etkinlik için prosedür birkaç kez tekrarlanır.
 3. Timpanik membranın pnömatik masajı. Bu terapi yöntemi, özellikle de saflaştırma ile gerçekleştirilirse, timpanik zarın kasları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kulak kanalındaki basıncı pnömatik bir masaj aleti ile veya manuel olarak değiştirerek yapılır. Üfleme, kateterizasyon ve masaj çeşitli fizyoterapi prosedürleri ile desteklenmektedir: elektroforez, lazer tedavisi, ultrason. Lidase ile elektroforez, orta kulak iltihabı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Akımın etkisi altında, ilaç dokulara nüfuz eder ve doğrudan hastalık kaynağında biriktirir. Eksüdatif otitin lazerle tedavisi inflamasyonu ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Lazer, mukusun sıvılaşmasını teşvik eder ve bakterileri yok eder. Klimatoterapinin etkinliği de kanıtlanmıştır. Örneğin, Kırım'ın güney sahilinde kalan, solunum yolu durumu üzerinde olumlu bir etkisi vardır, Östaki borusunun açıklığını geliştirir.

Ayrıca, mukoza zarının şişme azaltmak ve burun nefes oluşturulmasına yardımcı burun vazokonstriktör ve anti-enflamatuar damla ile işitsel tüp etkilemek mümkündür. Çocuklara gösterilen ilaçların listesi:

 1. Otrivin. Damarları daraltma kabiliyetine sahip olan ve böylece burun mukozasının şişmesini azaltan xylometazoline içerir. Otrivin, 6 yaşından büyük çocuklara gösterilmektedir.
 2. Nazivin (doğumdan beri). Bu vazokonstriktörün aktif maddesi oksimetazolin'dir.
 3. Avamys. Bunlar kortikosteroid flutikazon fuorat içeren damlaları. Avamis belirgin bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. 6 yıldan beri gösteriliyor.
 4. Rinofluimutsil. Bu, mukoleptik ve anti-enflamatuar ve detoksifiye edici etkiye sahip olan, asetil sistin ve asetil sisteinin vazokonstriktörünün bir kombinasyonudur. Rinoflumacil 2 yaşından büyük çocuklar için kullanılır.

Çocuklarda şiddetli eksüdatif otit vakalarında, kulaktaki sıvı çok viskoz hale geldiği için, konservatif yöntemlerle tedaviye yardımcı olmaz. Daha sonra işitme kaybının ilerlemesini önlemek için hastalığı cerrahi olarak ortadan kaldırmak zorundasınız.

Eksüdatif orta kulak iltihabı: Çocuklarda cerrahi

Kulak boşluğunu patolojik eksüdanlardan kurtarmaya yardımcı olan en basit işlem, bir şantın daha sonra takılmasıyla miringotomidir. Genel veya lokal anestezi altında yapılır. Timpanik membran delinir ve tüm sıvı delikten dışarı akana kadar beklenir. Sonra bir şant takıldı. Doktor, eksüda hipersekresyonu sonlandırılıncaya kadar bir ay hatta birkaç ay kalabilir. Her iki kulakta bilateral otitis miringotomi yapılır. Şantı çıkardıktan sonra, delik tek başına büyür ya da mühürlenir.

Her ne kadar miiringotomi (örneğin, yeniden enfeksiyonu veya persistan perforasyon oluşumu) sonrasında bazı komplikasyonlar mümkün olsa da, kalın mukuslu çocuklarda uzamış tübüler disfonksiyon vakalarında, bu işlem işitme kaybının gelişmesini önlemenin tek yoludur.

Cerrahi tedavi için başka bir seçenek timpanopunkturdur. Başlangıçta, timpanik membranın anestezi (çocuklara genellikle genel anestezi verilir) yapılır ve bir iğne ile delinir. Daha sonra şırınga orta kulaktan emilir. Ayrıca, adrenalin ile bir hidrokortizon çözeltisi ile yıkanır. Enzimler veya sıvılaştırıcı ilaçlar (Mukodin) çok fazla eksüda ayırmak için enjekte edilir.

Eğer timpanopunktur başarılı bir şekilde gerçekleştirildiyse, o zaman tam temizleme yapılıncaya kadar işlemi birkaç kez tekrarlamak mümkündür. Yapıştırıcı otit gelişimini, kolesten ve yara izlerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Yapışkan süreçler başladığı zaman, tüm değişmiş bölgeleri uzaklaştırmayı amaçlayan orta kulak üzerinde bir sanitasyon işlemi başlatır.

Eksüdatif orta kulak iltihabı: evde tedavi

Çocuğun hasta olduğu zaman ebeveynler genellikle boş yere oturamazlar. Bu nedenle, evde, hastaneye yapılan ziyaretler ve terapötik prosedürlerin geçişi arasında, halk ilaçları kullanabilirsiniz.

Örneğin, bir kulak vermek için, çocuklara aşağıdaki alkollü tentürler önerilir:

Bu tür ürünler eczanelerde satılmaktadır, ancak istenirse bağımsız olarak hazırlanabilirler. Bu tür infüzyonların doğal bileşenleri enflamasyonla mükemmel bir şekilde savaşır, ağrıyı hafifletir, iyileşme sürecini hızlandırır. Her kulağa 2 damla, günde 3 kez damlatın.

Ayrıca, orta boy otitis ile, şifalı otlar yardımcı olur: civanperçemi, papatya, St. John's wort, calendula, okaliptüs. Bir veya birkaç bitki seçin, 1 çorba kaşığı gerekir. Bir bardak kaynar su için hammadde. Sadece çayı suyla doldurun, örtün ve yarım saat bekletin. Et suyunu süzün ve içindeki pamuk kamçıyı nemlendirin ve 20 dakika boyunca kulak kanalına sokun. Manipülasyonları günde 3 kez tekrarlayın.

Eksudatif orta kulak iltihabına evde başlamadan önce, önce doktorunuza danışmalısınız. Yanlış muamele zarar verebilir, ancak yardımcı olmaz. Doktor ne yapamayacağınızı ve ne yapılabileceğini size söyleyecektir. Ardından çocuğun iyiliğine odaklanın: eğer bazı ilaçlardan kötüleşirse, kullanmayı bırakın.

Çocuklukta seröz otitin sonuçları

Ebeveynlerin ve doktorların çocuklarda bu rahatsızlığa ilişkin endişeleri haklıdır: daha sonraki tespitler istikrarlı bir işitme bozukluğunun gelişim tehdidini arttırır. Seröz otitin çocukluktaki sonuçları, gelecekte konuşma ve genel gelişim oluşumunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Eksudatif orta kulak iltihabının komplikasyonları çocuklarda yapışıklık ve yapışma süreçleri ve kolestest şeklinde cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirir. Orta kulağa yapılan işlemlerin sterilize edilmesinden sonra, kesilen alanların plastik restorasyonu gerekli olacaktır. Bu tür prosedürler, önceki işitme keskinliğini tekrar kazanmanıza nadiren izin verir ve bazı durumlarda sonuçları tamamen zıttır - duyma daha da kötüleşir.

Ayrıca, timpanik kavitede uzun süreli tıkanıklık, işitsel ve vestibüler analizörün yer aldığı labirentin iltihaplanmasına yol açabilir. Labirentitin gelişmesi sağırlığa ve vestibüler bozuklukların ortaya çıkmasına yol açar, baş dönmesi, titreme yürüyüşü, bulantı ve kusma şeklinde görülür, çünkü bir insan normal bir yaşam süremez.

Çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabının önlenmesi

Çocuklarda otit gelişimini önlemek için, her şeyden önce, burun ve boğazın durumuna dikkat edilmeye değer. Özellikle, bu adenoidler için geçerlidir, çünkü sıklıkla eksüdatif orta kulak iltihabının gelişmesine neden olurlar. Süregelen karakterleri almadan önce, anormallikleri tanımlamaya yardımcı olacak önleyici sınavlara girmek önemlidir.

Bu nedenle, küçük çocuklar için olduğu gibi, işitme kaybını tespit etmek çok zordur, periyodik işitme kontrolleri uygun olacaktır.

Viral hastalıklara yatkın çocukların ebeveynleri bağışıklığı arttırmayı düşünmelidir. Bu sağlıklı, vitaminli beslenme, tam uyku, temiz havada spor egzersizleri, sertleştirme, sağlık merkezlerini ziyaret yardımcı olacaktır. İnfluenza epidemisi döneminde, antiviral ilaçları içmenizi engellemek için kalabalık yerleri ziyaret etmekten kaçınmaya değer. Soğuk mevsimde çocuğunuzun aşırı soğutulmadığından emin olun.

Çocuklarda ve ergenlerde eksudatif otitin en iyi önlenmesi, yaşamın ilk günlerinden itibaren emzirmektir. En az 3 ay sürer. İnterferon, immünoglobulin ve diğerleri gibi aktif maddeler sütte bulunur, çocuğun organizmasının korunma seviyesini artırır ve patojenik enfeksiyonları bastırır.

Besleme sütü sırasında işitme tüpünde boğazdan düşmemesi için bebeğin uzanmasını sağlamalısınız.

Hamilelerde Otitis oldukça yaygındır. Gelecekte annelerin nasıl düzgün bir şekilde tedavi edileceği konusunda, linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Eksüdatif orta kulak iltihabı tedavisi ve semptomları

Eksüdatif orta kulak iltihabıdır, eksüda boşluğu içinde uzun bir süre boşluğa girer ve kalır. Hastalık hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gelişir. İstatistiklere göre, çocuklarda eksudatif otit çok daha yaygındır. yetişkinlerden daha.

Zamanında tedavi özel çaba gerektirmez, hastalık "kolayca verir". Önemli olan tedaviye zamanında başlanmasıdır. Özellikle ilk çocuk otitisinde kendinizi bulursanız, hemen bir doktora danışın. Nitelikli bir ENT uzmanı, etkili bir tedavi yöntemi reçete edecektir.

 • nedenleri
 • Hastalığın teşhisi
 • tedavi

nedenleri

Bu hastalığın orta kulak iltihabı ikinci formu olduğuna dikkat edilmelidir. İlk aşama, kataral otittir.

Herhangi bir orta kulak iltihabı orta kulak boşluğunda enfeksiyon ile başlar. Nazofarenks yoluyla, herhangi bir viral hastalığın, KBB organlarının hastalıklarının, özellikle de mukozal ödem (sinüzit) ile ilişkili hastalıkların gelişmesi ile oraya ulaşabilir. Enfeksiyonun bir sonucu olarak, mukoza zarında şişme (burun, farinks, Östaki borusu) vardır. Bu orta kulağın kötü havalandırılmasına yol açar.

Daha sonra enfeksiyon aktif olarak gelişmeye başlar. İlk aşama oluşur - catarrhal otit. Uygun ve zamanında tedavi yoksa, form özellikle çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabına akar.

Bu neden oluyor? Orta kulağın boşluğunda, işitsel tüpün normal doğal işlevinde dışa doğru dışarı atılan bir akışkan oluşur. Enfeksiyon gelişirse, işitme tüpü emilir (şişer), sıvı çıkışı çok zordur. Daha sonra sıvı daha fazla üretilmeye başlar (sıvı üretimi iltihaplanmaya bir tepkidir). Kulak boşluğu eksüda ile doldurulur, işitme tüpü ödünç vermeye devam eder.

Zamanında tedavinin yokluğu, pürülan bir otitis formunun oluşmasına yol açar.

Birikmiş akışkanda, virüsler ve bakteriler başarıyla gelişmeye başlar. Sıvı durumdan ek olarak, eksüda daha sonra irin içine geçen kalın bir mukozaya dönüşür. Bu hastalığın gelişimini etkileyen faktörler:

 • burun travması;
 • nazal mukoza ve nazofarenkste enflamatuar hastalıklar;
 • azalmış bağışıklık;
 • işitsel tüpün enflamatuar hastalıkları;
 • hipotermi;

Enflamatuar süreç hastalığın ana nedenidir.

Hastalığın teşhisi

Timpanik membran, burun alanı tam bir inceleme sonucu olağan ve akut eksudatif orta kulak iltihabı şeklinde tanı. Tanı odyometri, timpanometri ve endoskopi kullanılarak gerçekleştirilir.

Tanıda önemli bir rol, işitsel işlev çalışmasına atanır. İşitme kaybı, 30-40 dB'lik bir ses performansı ile ılımlı olmalıdır. Mastoid işleminin hücrelerinin pnömatizasyonunun bozulmasının tespit edilebildiği X-ışını verileri de ihmal edilmez.

Eksüdatif orta kulak iltihabı belirtileri:

 1. işitme kaybı;
 2. tıkalı kulakların hissi;
 3. autophony - kendinizi duyabiliyorsunuz;
 4. burun tıkanıklığı;
 5. Kulak kanalındaki sıvının transfüzyon hissi.

Kural olarak, hastanın kulaklarında akut ağrı yok, kafa, sıcaklık yok. Bu belirtiler, catarrhal formunda içkin vardır.

Bu belirtilerin çocuklarda çok belirgin olmadığını belirtmek gerekir. Tek önemli ve gerçek semptom işitme kaybıdır. Bir çocukta eksudatif otit tedavisi başlandıysa ya da tamamen mevcut değilse, 3-4 yıl içinde kalıcı bir işitme kaybı formu gelişebilir.

İşitme kaybı eksüdatif orta kulak iltihabının ana belirtilerinden biridir.

tedavi

Eksüdatif orta kulak iltihabının tedavisi, işitme durumuna, kulağın kendisine, enfeksiyon süresine, hastalığın nedenlerine bağlı olarak belirlenir.

Çoğu durumda, hastalar nefes almakta zorlanırlar. Bu nedenle, bu prosedürleri geri yüklemek için yapılır - burun hastalıklarının tedavisi, burun septumunda arızaların giderilmesi, akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi, vb.

Bir sonraki aşama işitsel tüpün açıklığının restorasyonu, yani. drenaj işlevinin restorasyonu. Kural olarak, fizyoterapi - ultrason, lazer tedavisi, elektroforez, manyetoterapi, vb. kasları sesi ve daha iyi açıklık pneumomassage kulak zarı özel üfleme (Politzer üfleme) kullanmak için, timpanik kavite, işitsel tüp sıvı kaldırın.

Bazı durumlarda eksüdatif orta kulak iltihabını tedavi etmek için antibiyotik tedavisi önerilmektedir. Bununla birlikte, ana tedavide antibiyotiklerin dahil edilmesi hala tartışmalı bir konudur. Cerrahi de reçete edilir.

Cerrahi tedavinin amacı işitsel fonksiyonun restorasyonu ve hastalığın ilerlemesinin önlenmesidir.

Timpanik membranın şant (diseksiyon) ve özel bir şant yerleştirilmesi yaygınlaşmıştır. Şant yoluyla, eksüdanın sıvılaşmasına katkıda bulunan özel ilaçlar tanıtılmaktadır.

Çocuklarda eksudatif otit: Komarovsky'nin nedenleri, semptomları, tedavisi ve diğer önerileri + videosu

Eksudatif otitis birçok akut otitis media ile karıştırılır. Her iki kulak hastalığının semptomatolojisi temelde farklı olsa da. Eksüdatif iltihap ile, neredeyse hiç acı yoktur, bu nedenle bir hastalığı teşhis etmek kolay değildir. Bu, herhangi bir şikayette bulunamayan çocuklar için özellikle sorunludur. Bununla birlikte, tam teşekküllü tedavinin olmaması işitme kaybına yol açabilir.

Hastalık nedir?

Orta kulağın mukoza zarının yenilmesi ile bağlantılı olarak, vücut patolojik mukus - eksüda biriktirir. Bu nedenle, hastalık ve uygun ismi aldı. Mukusun patojenlerin çoğalması için elverişli bir faktör olmasına rağmen, orta kulağın enfeksiyonu sadece nadir durumlarda ortaya çıkar. Timpanik zarın durumu aynı kalır, delik yoktur. Çocuğun maksiller sinüslerde veya ağız boşluğunda inflamatuar süreçler yoksa, enfeksiyon orta kulağa girmez.

patolojik sürecin şematik gösterimi

Normalde orta kulakta sıvı sürekli olarak serbest kalır. Bunun için herhangi bir engel yoksa, eksüda problemsiz çıkar. Adam bunu farketmez. İşitsel kanal tıkandığında sorunlar başlar.

Sıklıkla eksüdatif otit, tamamen iyileşmiş akut otitis mediaların bir sonucudur. Bu durumda, hastalığın ana semptomları, örneğin ağrı, verim, yorgunluk, azalma azalır. Exudate kulaktan ayrılmaya başlar.

Eksüdatif otit sinsi bir patolojidir. Enfeksiyon yoksa, hasta kulaktaki acıdan şikayet etmez. Bu, mukoza zarının tahrip edilmesine, vücudun bozulma işlevlerine devam edecektir. Tıp literatüründe, "yapışkan kulak", "mukus otit", "sekretuvar otit" gibi patolojik sürecin başka isimlerini bulabilirsiniz.

Hem yetişkinler hem de küçük hastalar hastalıkla yüzleşebilir. Bununla birlikte, çocuklarda, patoloji daha yaygındır. En büyük ölçüde eksüdatif otit 3-7 yaş çocuklara duyarlıdır. Parlak belirtilerin yokluğu, hastalığın tedavisinin zamanında yapılmamasına neden olur. Ebeveynler, sadece çocukta işitme konusunda önemli bir azalma fark ettikleri zaman yardım isterler. Çoğu durumda, zaten daha uzun bir tedavi gerektiren kronik otit teşhisi konmuştur.

Hastalığın formları

Akışın süresine bağlı olarak, üç eksüdatif otit formu ayırt edilir:

 • akut (3 haftadan az);
 • subakut (hastalık 8 haftaya kadar sürer);
 • kronik (8 haftadan fazla).

Hastalığın akut ve subakut formlarının tedavisinin taktiği aynı olduğu için, birçok doktor sadece iki tür otitis - akut ve kronik ayırır.

Enflamatuar sürecin yayılmasına bağlı olarak, ortalama eksüdatif otit tek taraflı (sol taraflı veya sağ taraflı) ve ayrıca bilateral olabilir.

Hastalığın gelişimi dört dönemde gerçekleşebilir:

 1. Primer veya kataral otit. Mukoza zarında sadece küçük değişiklikler vardır. 1 aya kadar sürer
 2. Salgın otitis media. Bu dönemde, viskoz bir sır ortaya çıkmaya başlar. Hastalık aydan yıla kadar sürebilir.
 3. Mukus otitis media. Hastalık iki yıla kadar sürer. İşitme önemli ölçüde bozulmaktadır.
 4. Fibröz otit. Patolojik süreç iki yıldan fazla sürer. Enflamasyon kemik dokusunu etkiler. İşleyen hücreler, bir bağ dokusu ile değiştirilir. Kulakta, daha kötü işitme ile sonuçlanan yaralar ve yapışıklıklar vardır.

Çocuklarda inflamatuar sürecin nedenleri ve nedenleri

Çoğu durumda eksudatif otitin ağız boşluğu veya nazofarenkste eşlik eden akut enfeksiyonlar olmaksızın gerçekleşmesine rağmen, hastalık patolojik bir süreç olarak provoke edilebilir. Orta kulaktaki sıvı akut otitis, sinüzit, larenjit veya diğer rahatsızlıklardan sonra ortaya çıkabilir.

Çocuğun akut hastalığı sırasında evde tek başına tedaviyi tercih ettiği küçük çocuklarda sıklıkla eksüdatif otit görülür. Parlak belirtilerin yokluğunun, inflamasyonun tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmediğinin anlaşılması önemlidir.

Eksüdatif otitin diğer nedenleri şunlardır:

 1. İşitme tüpünün disfonksiyonu. Sorun kas rahatsızlığı ile ilişkili olabilir.
 2. Adenoidlerin proliferasyonu, kulakta yaraların veya adezyonların ortaya çıkması, benign ve malign tümörlerin oluşumu nedeniyle işitsel tüpün tıkanması.
 3. İşitsel tüpün gelişiminin bireysel özellikleri.

Kesin hastalıktan önce eksüdatif orta kulak iltihabının gelişmesine yol açabilir

Çocuklarda eksüdatif otit çok daha fazla gelişir, çünkü az gelişmiş bağışıklık sistemlerine bağlı bebekler çeşitli viral ve bakteriyel enfeksiyonlara daha duyarlıdır. Kulak rinit, sinüzit, farenjit, vb. Bir komplikasyon olarak gelişebilir.

Kafatasının anatomik yapısının özellikleri nedeniyle, Down sendromlu çocuklarda eksüdatif otit sıklıkla gelişir.

Hastalığın belirtileri

Yenidoğan ve bebeklerde hastalığı teşhis etmek en zor olanıdır. Acı verici duyumlar yoktur. Bu nedenle, bebek normalde uyur, yaymaz, iyi yiyor. Annenin endişe sebebi yok. Kulakların kurumasına dikkat edin. Dikkat çok saydam veya sarımsı akıntı olabilir.

Erken bir aşamada, semptomatoloji tamamen mevcut olmayabilir

Hastalığın semptomatolojisi sahneye bağlı olarak kendini gösterir.

 1. İlk aşama, kataral otittir. Şu anda, belirtiler neredeyse tamamen eksik olabilir veya yeterince telaffuz edilmeyebilir. Hafif mukus deşarjı görülür. Kural olarak, hiç kimse başlangıçta bu özelliğe dikkat etmiyor. Kulak boşluğundaki artan vakum nedeniyle, işitme hafifçe bozulmuş olabilir.
 2. İkinci aşama sekretuar otittir. Timpanum sıvı miktarını hızla arttırmaya başlar, etkilenen kulaktan bol miktarda akıntı vardır. İşitme konusunda değişiklikler var. Hasta kulağa gelen basınçtan şikayet edebilir, taşma hissi. Hasta garip sesler duyabilir (kulak çınlaması).
 3. Üçüncü aşama ise mukus otittir. Bu zamanda, mukus daha viskoz hale gelir, delikten dışarı çıkış çıkışı daha karmaşık hale gelir. Hasta sağırlık geliştirir. Bir fısıltıyla dile getirilen kelimeler, neredeyse hiç duymuyor.
 4. Dördüncü aşama fibröz otittir. Bu aşamada, kulak boşluğunda geri çevrilemez yıkıcı süreçler gözlemlenebilir. İşitme yetinizi tamamen kaybetme riski vardır. Şu anda, neredeyse tamamen mukus deşarj kaybolur. Bağ dokusu çoğalır, kulakta malign tümörler riski vardır.

İlk aşama, eksüdatif orta kulak iltihabının subakut şeklini ifade eder. İkinci aşama, hastalığın akut bir şeklidir. Üçüncü ve dördüncü aşamalar, patolojik sürecin kronik formuna işaret eder.

İşitme bozukluğunun bozulması, patolojik bir sürecin işaretlerinden biridir.

Herhangi bir aşamada ortaya çıkabilecek hastalığın genel belirtileri şunları içerir:

 • işitme bozukluğu;
 • kulağın içinde sıvı sıçraması hissi;
 • kendi sesinin "yan taraftan" duyulması.

Hastanın genel durumu bozulmaz. Kendini iyi hissettirir, alışkanlık yapan bir yaşam yoluna gidebilir. Vücut ısısı artmaz.

Bir yaş altı ve daha büyük çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabı teşhisi

Küçük hastalardan (7 yaşın altındaki çocuklardan) herhangi bir şikayetin olmaması nedeniyle, hastalığın teşhisi zordur. Patolojik süreç genellikle bir kulak burun boğaz uzmanının bir sonraki muayenesinde oldukça tesadüfen ortaya çıkar. Ancak, tek bir görsel muayeneye dayanarak, doktor doğru bir teşhis yapamaz. Ayrıca, aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 1. İşitme araştırması. Fonksiyonda hafif bir değişiklik bile hastalığın gelişimini gösterebilir.
 2. İşitme tüpünün temizlenerek geçirgenliğinin incelenmesi. Prosedür için bir balon ve bir kateter kullanılır.
 3. Otoskopik. Özel bir aydınlatma cihazı yardımıyla, doktor orta kulağın durumunu inceleyebilir.
 4. Mikrootoskopiya. Özel bir mikroskop kullanarak, doktor timpanik membranın durumunu inceler.

Görsel muayene eksüdatif orta kulak iltihabının teşhisi için zorunlu bir tekniktir.

Doğru bir teşhis yapmak için, çocuğun hangi hastalıklara maruz kaldığını, bunun ne zaman ve ne zaman tedavi edilmesinin gerekli olduğunu bulmak önemlidir. Patolojiyi tespit etmede yardımcı olabilir. Kliniğin yeterli kaynakları varsa, hastaya temporal kemiğin bir bilgisayar tomografisi verilir.

Kronik eksudatif otitis, kulak tümörleri, otomikoz, orta kulakta kronik pürülan orta kulak iltihabı, işitme cihazının gelişiminde konjenital anomaliler ile ayırt edilmelidir.

Hastalığın tedavisi

Terapinin taktikleri patolojik sürecin gelişim aşamasına dayanır ve öncelikle hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Başlangıçta, kulak burun boğaz uzmanının tüm eylemleri, işitsel tüpün açıklığının restorasyonu ile ilişkilidir. Ayrıca, işitme işleminin yeniden yapılması için prosedürler gerçekleştirilir.

Patolojiden kurtulmak, ilaç ve fizik tedavi kullanımı da dahil olmak üzere karmaşık bir yaklaşıma yardımcı olur. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Dikkatle, eksüdatif orta kulak iltihabı muzdarip çocukların yıkanması gerekir. Kulaklarınıza sıradan sudan kaçınmak gerekir.

İlaç tedavisi

Hastalığa eşlik eden nahoş semptomları ortadan kaldırmak için ilaçlar reçete edilir. Bir uzman ilaçları aşağıdaki gruplardan reçete edebilir:

 1. Antialerjik ilaçlar. Onların yardımı ile ödem kaldırmak mümkündür. Sanorin, Erius, Claritin atanabilir.
 2. Mukolitikler. Bu ilaçlar eksüdayı daha sıvı yapar, bu da serbest kalmasına katkıda bulunur. İyi sonuçlar, Renoflumacil, ACC'nin fonlarını göstermektedir.
 3. Vitaminler. Vücudun savunmasını güçlendirmek için atanırlar.

Eğer otitis viral veya bakteriyel bir enfeksiyona eşlik ediyorsa, antibiyotikler, antiviral ilaçlar, immün sistemi uyarıcı etkiye sahip ilaçlar ilaveten reçete edilebilir.

Hazırlıklar - galeri

fizyoterapi

Östaki borusunun açıklığını arttırmak fiziksel etkiyle mümkündür. Eksüdatif orta kulak iltihabı tedavisinde aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • ultrason;
 • Manyetik tedavisi;
 • timpanum pnömomasel;
 • lazer tedavisi (hastalık henüz kronik bir formdan geçmediği zaman uygulanır);
 • Elektroforez.

Politzer'de üfleme ile iyi sonuçlar elde edilir. Östaki borusu içinden orta kulak boşluğundaki havayı girin. İşlemden önce, mukusun burnu temizlenmelidir. Şişliği azaltmak için uygun bir vazokonstriktör kullanılır. Orofarenks veya nazofarenksin akut inflamasyonunda hiçbir manipülasyon yapılmaz. Orta kulak enfeksiyonu riski vardır, bu da pürülan otitis media gelişmesine yol açacaktır.

Ne yazık ki, birçok fizyoterapi yöntemi, çocukların doğru tedavi için bir komplikasyo- nunun gerekli olması nedeniyle, çocukların tedavisi için uygun değildir. Temizleme için elastik bir kateter kullanılır. Yani, çocuk kafasını keskin bir şekilde çevirirse, mukoza zarlarını travmatize etmekten kaçınmak mümkündür.

Kulak burun boğaz uzmanı, konservatif tedavinin yardımıyla pozitif sonuçların elde edilememesi durumunda, hastalığın ilerlemiş aşamalarında operasyonu gerçekleştirmeye karar verebilir. Günümüzde iki cerrahi tedavi yöntemi kullanılmaktadır: miringotomi ve timpanopunktur.

Miringotomi, timpanik membran üzerinde küçük bir insizyon yapılan ve biriken sıvıyı serbest bırakan ve orta kulaktaki basıncı azaltan bir prosedürdür. Genellikle zar birkaç gün içinde iyileşir. Deliğin erken boşalmamasını sağlamak için, içine drenaj yerleştirilir. Yöntem, ancak patolojik sürecin nedenini ortadan kaldırmak mümkün ise etkilidir. Bu yapılmazsa, timpanik membran iyileşir, eksüda tekrar birikecektir.

Timpanopunktur daha etkili bir tekniktir. Operasyonel müdahale sıklıkla yapılır, eğer eksüdatif otitis ise işitme cihazının gelişim anomalileri nedeniyle çarpışmak gerekti. Başlangıçta timpanik membranda bir delik de yapılır. Gelecekte, içinden sıvının akacağı özel bir boru yerleştirilir. Ayrıca gerekirse delikten ilaca girebilirsiniz. Tüp kulakta birkaç aydan bir yıla kadar olabilir. Dezavantajı ise yabancı cismin açık membranda enfeksiyon riskini artırmasıdır. Ayrıca deliğe nem almamaya dikkat etmelisiniz.

Her iki operasyon da lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Müdahale hem hastanede hem de ayakta tedavi ayarlarında yapılabilir.

Geleneksel tıp yardımcı olmak

Eksüdatif otitis tedavisi sadece geleneksel ilaçların reçetelerinin yardımı ile yapamaz. Bununla birlikte, doktor ile danışarak geleneksel terapi ile birlikte kullanılabilirler. Birçok halk ilaçları iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandırır.

Bitkisel preparatlar

Muz, civanperçemi, okaliptüs ve lavantanın kuru yaprakları eşit oranlarda birleştirilmelidir. Bitmiş hammaddelerin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar suya dökülmeli ve gece boyunca termoslarda ısrar edilmelidir. Bitmiş ürün günde üç kez 50 ml oral olarak alınmalıdır. Böyle bir reçete eksüdayı daha sıvı hale getirmeye yardımcı olur, serbest bırakılmasını kolaylaştırır. Takım, sürüntüyü nemlendirir ve günde 20-30 dakika kulağa yerleştirirse iyi sonuçlar elde edilebilir.

soğan

Ürün, sıklıkla hastalığın eksüdatif formuna neden olan akut otitis media tedavisi için uygundur. Ham ürünü kullanabilirsiniz. Taze soğanın meyvesinde, turunda emmek ve birkaç saat boyunca kulağa sokmak gerekir. Ürün ağrıyı azaltır, mukusun serbest kalmasını kolaylaştırır. Kulağa biraz ısınan suyu da saf formda aşılanabilir.

Laurel suyu

Küçük boyutlu birkaç kuru defne yaprağı bir bardak su ile doldurulmalı ve 15 dakika kısık ateşte kaynatılmalıdır. Daha sonra ürün bir kapakla kapatılmalı ve 2 saat boyunca bir havlu ile sarılmalıdır. Sonra, hastalık hastalıklı kulakta instilasyonlar için kullanılır (5-7 günde üç kez düşer).

papatya

Bu bitki gerçekten evrenseldir. Çeşitli hastalıklarda kullanılır ve eksüdatif otit bir istisna değildir. Bir kuru bitki çorbası, bir bardak kaynar suyla doldurulmalı ve kapalı kapağın altında en az 20 dakika ısrar edilmelidir. Ürün soğutulduktan sonra içinde tüketilebilir ve ayrıca hastanın kulağını günde 2-3 kez aşılamak için de kullanılabilir (her biri 5 damla).

Halk fonları - galeri

Tedavi ve önleme prognozu

Hastalığın zamanında saptanması ile prognoz uygundur. Ancak tıbbi müdahalenin ertelenmesi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Bunlar arasında:

 • zarın kulak boşluğuna geri çekilmesi;
 • geri dönüşümsüz sağırlık;
 • kronik pürülan otitis;
 • timpanik membranda adezyonların oluşması, işitmeyi önemli ölçüde kötüleştirir;

Hastalığın önlenmesi öncelikle işitme kanalının tıkanmasına ve orta kulakta eksüda birikmesine yol açabilen patolojik süreçlerin zamanında tedavisidir. Çocuklarda rinit, larenjit, otit, bademcik iltihabı ve orofarenks veya nazofarenksin diğer bulaşıcı hastalık belirtileri ile anne-babalar, hemen tıbbi yardım almak için gereklidir.

Video: Otitis - Dr. Komarovsky'nin okulu

Eksüdatif otit, tedavinin yokluğunda tam işitme kaybına yol açabilen hoş olmayan bir patolojidir. Önleyici muayene için bir doktora düzenli ziyaretler, hoş olmayan sonuçlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile bademcikler apse kaldırılması

Yoğun pus oluşumu ile anjina ile, genellikle iki formu vardır - yerel apseler-foliküller ve bezlerin yüzeyinde serbest akıntı. Anjin içinde irin çıkarılıp çıkarılmasının mümkün olup olmadığı ve bu iki tip pürülan akıntı arasında çok açık bir şekilde ayırt edilmesi gerektiği sorusuna cevap vermek için.

Kuru öksürük ile boğaz yumuşatma: ilaçlar ve halk ilaçları

Kuru öksürük ile boğazda hoş olmayan duyum sık görülen bir durumdur. Uzun bir süre uzayabilir. Öksürüğün bağımsız olarak ortaya çıkan bir hastalık olmadığını anlamak önemlidir.