Loading

Boğazın diğer hastalıklarından angina farklılıkları

En yaygın KBB hastalıkları arasında Angina, kursun şiddetinde "liderliğe" ve aynı zamanda vücutta lokal ve genel komplikasyonlar geliştirme riskine sahiptir. Çoğu zaman, bu hastalık streptokok enfeksiyonu nedeniyle ve bu bakteriler apse ve apseler arasında değişen ve romatizma ve kalp yetmezliği olan biten sorunların insan çeşitliliği tehdit mesafesindedir. Bu nedenle, angina'nın farenjit ve boğaz ve nazofarenksin diğer hastalıklarından nasıl ayırt edileceğini bilmek son derece önemlidir, çünkü tedavi ile erteleme tehlikeli sonuçlarla doludur.

Hastalığın ana özellikleri

Akut tonsillit (boğaz ağrısı), farenjit, larenjit ve akut solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla benzerdir. KBB organlarının tüm patolojileri arasında yaygın olarak çok şey vardır:

 • keskin başlangıç;
 • sadece belirli bir organın değil, etrafındaki dokuların patolojik süreçlerini de kapsar;
 • genel toksikasyon belirtilerinin varlığı.

Bununla birlikte, angina, aşağıda tartışılacak olan bir çok yönden soğuk, grip, SARS, farenjitden keskin bir şekilde farklıdır. Akut bademcik iltihabının karakteristik özelliklerini daha detaylı olarak düşünmek yararlıdır - bulaşıcı doğanın bademcik iltihabı.

Çoğu durumda bademcik iltihabı ile bademcikler etkilenir. Bu, diğer tüm hastalıklardan en önemli fark olan bu hastalığın en spesifik belirtisidir. atipik patojenlerin ve virüslere - en azından streptokok, stafilokok, pnömokok - akut tonsillit nedenleri bademcikleri bakteriyel enfeksiyonlar nüfuz içindedir.

Angina, ARVI gibi, havadaki damlacıkları, öpücüklerden, yiyeceklerden yakalayabilirsin, ama bu şekilde enfeksiyonu delmek yaygın değildir. Ancak, hipotermiden sonra, immün yetmezliğe veya dondurma tüketimine karşı kendi bakterilerinin aktivasyonundan sonra anjina gelişimi her yerdedir.

Akut tonsillit, hasta dişlerden, maksiller sinüslerden, adenoidlerden vb. Bakteriler alındıktan sonra sık görülen bir durumdur.

Anjina inkübasyon süresi 1-2 gündür. İlk olarak, bir kişinin, iltihaplı bademcik şişmiş ama daha sonra işlem yutağın boşluğuna akabilir (farenjit bademcik iltihabı takviye edilmiştir). Akut tonsillit belirtileri:

 • yüksek sıcaklık;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • zayıflık, verimlilikte bir düşüş;
 • lenfadenit; Anjinadaki lenf bezlerinin iltihaplanmasının tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Kötü nefes.

Bu belirtiler akut tonsillit - katarrinal anjinin ilk aşamasına eşlik eder. Ancak tedavi olmadığında, hastalık sonraki aşamaya akar - pürülan (lacunar ve foliküler anjina). Sık sık tekrarlayan tonsillitli pürülan süreçte olan kişilerde, hastalığın 2-3 günü gibi erken bir dönemde oluşabilir. Kolayca irinli plak, çıkarılabilir spatula - farenks denetim sırasında mavi dil anjina Laküner ile daha sonra parlak kırmızı, şişmiş bademcikler, küçük nokta ülser görülen foliküler bezleri, algılayabilir edin.

Akut tonsillit insanlar için daha tehlikeli formlarda da ortaya çıkabilir:

 • nekrotik veya ülseratif-membranöz form (tonsiller dokular ölmeye başlar ve bezlerin kendileri de yaralarla kaplıdır, kanama kusurları);
 • phlegmonous form (tüm bademciklerin pürülan erimesi oluşur, daha sıklıkla süreç tek yönlüdür);
 • apse formu (amigdala veya yakın-min-dalic fiber üzerinde büyük bir apse var).

Akut bakteriyel bademcik iltihabı gelişimini tehdit ettiği için, boğaz ağrısı ve farenjit ile diğer hastalıkların ayırt edilmesi çok önemlidir.

 • glomerulonefrit;
 • miyokardit;
 • endokardit;
 • romatizma;
 • sepsis ve benzerleri.

Buna ek olarak, diğer KBB patolojilerden hastalığın uygun farklılaşma olmaması, genellikle dysbiosis fenomenini ve enfeksiyonun dirençli formların oluşumunun neden antibiyotik kontrolsüz alımı için yol açar.

Farenjit anjinası farklılıkları

Farenjit, çoğunlukla viral bir doğaya sahip olan farinksin iltihaplandırmasıdır, ancak bazen bakteriyel olabilir. tanımdan görülebileceği gibi, hastalık anjina lokalizasyonu, enflamasyon bölgesinde çok farklı olmakla birlikte, ana problem hastalığı (tonzillofaringit) birlikte oluşabilir olmasıdır. Bu veya bu inflamatuar sürecin izole bir formu varsa, anjin ve farenjit arasındaki fark aşağıdaki gibi olacaktır:

 1. Angina ile intoksikasyon her zaman daha ziyade banal viral farenjit ile daha belirgindir. İstisna, influenza durumunda farenjittir, ancak ikincisi, ilk günlerde farenksin iltihabına nadiren neden olur. Genellikle farenjit ile vücut ısısı 37-38.5 dereceye kadar, anjina sırasında ise 39-40 dereceye ulaşabilir.
 2. Farenjit genellikle hastanın sağlık durumu hakkında az belirgin etkisi: irinli anjina, baş ağrısı, vücut ağrıları ve sıkıntının diğer belirtileri her zaman daha güçlü olduğunda.
 3. Akut bademcik iltihabında, boğazdaki ağrı bir yanda daha belirgin olabilir, bu da özellikle sıklıkla kronik bir hastalık formunda görülür. Farenjit, tam tersine, tamamına eşit boğaz palatin kemer kapsar ve çok belirgin değil ise ne zaman ağrı -, gıdıklama boğazın arkasındaki, tahriş yanan hakim. Farenjit sırasında, ağrı sendromu ve kuruluk sabah saatlerinde daha belirgin olabilir, bu da farenkseki mukusun durgunluğundan kaynaklanır.
 4. Farenjit ilk gününden sonra kuru bir öksürük ile takviye edilebilir, daha sonra ıslak hale gelir (balgam ayrılmaya başlar), ayrıca burun akıntısı. Angina genel olarak bu semptomların eşlik ettiği nadiren görülür, ancak bazen komplikasyonlar öksürük, rinit de ortaya çıkabilir.
 5. Banal farenjit genellikle sıcak bir içeceğe olumlu tepki verir: ağrı, terleme çabucak sakinleşir. Akut bademcik iltihabı sırasında sıcak bir içecek içerseniz, ağrı kendini daha da hissettirir.

Tecrübeli bir doktor kolayca cevap verebilir, bir hastalık karakteristik görsel belirtilerden diğerinden farklıdır. Boğazın ve evin benzer bir muayenesini yapabilir, ki bu zor değildir. plak pürülan noktası "plug", ya da irinli boşluğu - Örneğin, anjin artış, ödem, hiperemi tonsiller, kendi pürülan formunda görülebilir. farenjit boğaz problemlerine biraz şişmiş, orta kızarmış, onun gelişmiş damar deseni ve yutak ağır iltihaplı arka duvarı, onu fark edilebilir şişmiş diken, iltihaplı folikülleri sırasında. Çoğu zaman boğazda, bazen irinle birlikte viskoz bir sıvı tahliye edilir. Bademcikler genellikle normal bir şekle sahiptir.

Akut bademcik iltihabının tedavisi, lokal ve sistemik, yatak istirahati, zehirlenmenin geri çekilmesi de dahil olmak üzere, antibiyotik almak zorundadır. Farenjit ile, bazen daha fazla içecek, immünomodülatörler veya antiviral ilaçlar almak, durulayın, teneffüs edilmesi yeterli ve hızlı bir şekilde iyileşme ile sona erecektir.

Anjina ARVI nasıl ayırt edilir

ARVI belirtileri virüslere neden olmakta, bu hastalık grubundan kardinal olarak bakteriyel bademcik iltihabından farklıdır. Bu nedenle, viral hastalık sıklıkla semptomatik tedavi ile kendiliğinden yok eğer, SARS anjin gelen önemli bir fark tedavi yöntemleri olduğunu ve ciddi vakalarda - antiviral ilaçlar ile, boğaz ağrısı antibiyotik gerektirir. Buna ek olarak, hafif ile SARS ve "ayaklarının üzerinde" transfer edilebilir ve anjina sıkı yatak istirahatı gereklidir.

SARS hemen her zaman, yani hasta boğazında gıdıklamak, burun akıntısı vardır, akut nazofarenjit ortaya çıkabilmektedir sırasında klinik patolojilerin açık farklılıklar, farkedilir kuru öksürük yeme hafif ağrı, tahriş, orada vardır. Vücut ısısı subfebril olabilir veya 38-38.5 dereceye ulaşır, 3-4 gün sürer ve düşer. Anjin, yukarıda belirtildiği gibi, bakteriyel enfeksiyonlar, ciddi zehirlenme, bölgesel lenfadenit tipik bademcikler, boğazda keskin ağrı, şişme, şiddetli kızarıklığa neden olur aynıdır. Kronik nazofarenjit tedavisi hakkında daha fazla

Sıklıkla angina, akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı, daha kesin olarak - komplikasyonu olarak gelişir. Bu durumda, 3-5 gün içinde, belirgin bir iyileşme yerine, hastanın vücut ısısı tekrar yükselir, akut tonsillitin tüm karakteristik semptomları birleşir. Bu durum, özellikle soğuk mevsimde kronik bademcik iltihabı veya azaltılmış bağışıklığı olanlar için tipik bir durumdur.

Anjin ve grip arasındaki fark nedir

İnfluenza ARVI grubuna aittir, ancak özellikle akut, şiddetli bir seyir ile ayırt edilir. Lokal grip semptomları nadiren anjininkilere benzemektedir: boğaz incelendiğinde, viral bir enfeksiyon durumunda kemiğin küçük bir kızarması ve farinks dışında, neredeyse hiç bir şey görülemez. Ama grip ile zehirlenme belirtileri hala "anjin" gibi görünüyor:

 • vücutta ağrıyan;
 • yüksek sıcaklık;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • yorgunluk, verim kaybı;
 • zayıflığı;
 • titreme veya ateş;
 • Hastalığın süresi 7-10 gündür.

İnfluenza virüsünün birçok suşunun ayırt edici özelliği, bronşit ve tracheitin hızlı gelişmesidir. Bu nedenle, grip hastalığının ilk günlerinden itibaren, göğüste rahatsızlık, boğazda derin terleme, öksürük arzusu vardır. Ayrıca, grip gelişmesi ile, boğaz ağrısı, bademcikler bir artış ve keskin bir hiperemi yok, ve tabii ki, viral bir enfeksiyon bezlerde irin görünümüne neden olmaz.

Grip tedavisi antibiyotiklerin kullanımı ile yapılmalıdır akut bademcik iltihabı, ve antiviral maddeler olarak değil. Burada başka bir spesifik bir özelliği yatıyor: anjina ateş gün için azalır gibi tablet sıcaklığının erken başlangıçlı, vücutta dolaşan virüslerin süresinin sonuna kadar muhafaza edilebilir hatta - iki sen antibiyotik alarak başladıktan sonra. Grip ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme tehdit boğaz ağrısı ile birlikte, bol miktarda sıvı, vücudun toksisitesini azaltmak bu enfeksiyona çünkü çok önemli olduğunda.

Soğuk algınlığı farklılıkları

Soğuk algınlığı sıklıkla yanlışlıkla ARVI olarak adlandırılır, fakat aslında, bir kişinin tüm kronik KBB hastalıklarının alevlenme semptomları varsa, bu durum hipotermi ile ilişkilidir. Bu semptomların yokluğunda bile, soğuk algınlığı semptomları sağlıklı insanlarda da görülür; örneğin, şiddetli suistimal suistimali veya rüzgârda, rüzgarlı ve nemli havalarda yürürken.

Hipoterminin semptomları, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun belirtilerinden önemli ölçüde farklıdır, ancak, çoğu insan, bir virüs enfeksiyonu ile enfekte olduktan sonra, soğuk olduklarına ve anjina geliştiğine inanırlar. Aslında, gerçek soğuk algınlığı anjina ile karıştırmak çok zor çünkü belirtileri şöyle:

 • hafif kırgınlık;
 • Burundan akan sıvı mukus yokluğunda burun tıkanıklığı;
 • farinkste hafif bir şişme;
 • bazen - vücut sıcaklığındaki artış 37-37.5 dereceye;
 • yutmada hafif ağrı;
 • ses kısıklığı, ses kısıklığı (her zaman değil).

onların sağlığı için yeterli dikkat ve bacakları ısınmak boğaz üzerinde kompres koymak eğer Genellikle, tuz ve kabartma tozu ile antiseptik boğaz spreyleri veya boğaz durulama birkaç kez uygulamak, soğuk algınlığı semptomları genellikle birkaç gün içinde kaybolur ve - zaten sabah. Bu soğuk ve akut bademcik iltihabı arasındaki ana farktır: anjina içermeyen anjina ile hastanın durumu genellikle kötüleşir ve boğazın ısınması sadece acı verir.

Angina ve difteri nasıl ayırt edilir

Difteri'nin nedeni Leffler'in asasıyla istiladır. Bu hastalık, laringeal ödem ve boğulmaya ve diğer ciddi komplikasyonlara neden olabileceği için son derece tehlikelidir. Ek olarak, difteri belirtileri ilk başlarda çok sinsidir: patojenik bakteriler orofarenks içinde çoğalmaya başladıktan sonra, patoloji dışsal olarak ve semptomlara göre bir kataral anjinaya benzemektedir. Ancak 2-3 gün sonra, boğazın difteri veya difteri anjina, diğer hastalıklardan ciddi olarak farklı olacaktır:

 • Servikal lenfadenit önemli seviyelere ulaşır;
 • boğazda ve bademciklerde filmlerle kaplı sarılıklar görülür;
 • Difteri, hem de boğazın arkasına bademcikler üzerinde grimsi kaplama, yumuşak damak damaklarının Duşku, (anjin, beyaz-sarı bir kaplama bezleri, kolayca bir spatula ile temizlenebilir olan ve kanama kusur ortaya ile sona erer kaldırmak difteri girişimi) ortaya çıkar;
 • Yumuşak damak şişmesi de dahil olmak üzere boğaz çok şişmiş (normal anjina ile hiçbiri yoktur);
 • Boğaz difteri genellikle burun difteri ile desteklenir, larinks ve köprücük kemiği kadar şişmiş boyun neden olabilir.

Sadece doktor, difteri kesin tanısını belirleyerek, boğazdan alınan bir çubuk analizi sonucunda bunu doğrulayabilir, bu yüzden sağlığınızı riske atmamak ve riske atmamak, ancak bir uzmanı eve davet etmek daha iyidir.

Tonsillitten farklılıklar

Daha önce bahsedildiği gibi, anjin ve akut tonsillit eş anlamlıdır, bu nedenle aynı hastalık arasında fark olmayabilir. Ancak, bir kişide kronik bademcik iltihabı varlığında, alevlenmeleri, biraz farklı olarak ilerledikçe, birincil anjinin akut formu ile farklılaşmaktadır.

Kronik tonsillitin remisyon ve alevlenme dönemleri vardır. Herhangi bir hipotermi, SARS, stomatit, adenoidit alevlenmeye neden olur. Sıklıkla, anjina (bezangin bademcik iltihabı) belirtileri yaşamamış bir kişide kronik bademcik iltihabı vardır. Bununla birlikte, hastalığın bu formu ile yavaş hareket eden streptokok enfeksiyonu, eklemler, böbrekler, kalp, gerçek anjinası olan bakterilerden daha az tehlikeli değildir.

Yani, kronik bademcik iltihabı belirtileri:

 • palatine kemerlerin sürekli kızarması;
 • her zaman hafif genişlemiş bezler;
 • sık sık - kasık tıkanıklık, bezler üzerinde plak görünümü;
 • Kötü nefes;
 • yutulduğunda boğazda zayıf ağrı;
 • kronik olarak büyümüş servikal lenf düğümleri.

Bir alevlenme ile, tüm bu semptomlar güçlenir, sıcaklık ortaya çıkar (hastada, subfebril genellikle sabit bir fenomen olabilir ve akut fazda, sıcaklık, kural olarak 37.5-38.5 dereceye ulaşır). Fakat yine de, akut bir dönemde bile kronik tonsillit, boğaz ağrısına ulaşmaz, bununla birlikte tedavisi de benzer olacaktır. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı bademcikler ve bazen de tonsillektomi düzenli olarak kızarma gösterir.

Bu nedenle, eğer boğaz ağrısı ve ateş varsa, bu boğaz ağrısının gelişmesi anlamına gelmez: yine de diğer benzer patolojiler vardır, buna rağmen ayrıntılı olarak kendi özelliklerini taşırlar.

Ve bir sonraki videoda, Dr. Komarovsky size boğaz ağrısını nasıl tanıyacağınızı söyleyecektir.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Nasıl ayırt edilir: ARVI veya angina?

ARVI veya bademcik iltihabı? Bu hastalıklar arasındaki fark nedir? Boğazdaki acı hissi çok aşinadır. Ama boğaz farklı nedenlerden dolayı acı verebilir. Ve semptomlar öyle çok benzerdir ki, sadece bir doktor ARVI veya boğaz ağrısı tanısı koyabilir. Gerçek şu ki, bu hastalıklara neden olan sebepler farklıdır. ARVI virüslere neden olan hastalıkları ifade eder ve anjin genellikle bakteriler tarafından kışkırtır.

Boğazda iltihaplı süreçlere yol açan nedenleri bulmak için, farinksin yapısının anatomik özelliklerini dikkatli bir şekilde anlamanız gerekir.

Boğaz kas duvarları ile oluşur, burada solunum ve sindirim sistemlerinin kesiştiği yer.

Farinksin yapısı

Farinksin dokular lenfadenoid doku ile kaplıdır. Arka ve yan duvarlarda bulunan kümelerden oluşur. Büyük formasyonlar bademcikler ile temsil edilir. Bütün bu organlar vücudun bağışıklık sistemini destekleyen tek bir lenfadenoid halkadır. Parafin bademcikler orofarenksin yan duvarlarında bulunur. Lenfaddenoid halkasının önemli bir parçasıdır. Buna karşılık, palatine bademcikler, lacunas denilen 20 çöküntüden oluşur. Bademciklerin temizlenmesi için laksanlar gereklidir. Ayrıca, bademcikler vücudun bağışıklık sisteminin normal işleyişine katılırlar.

Larenkste hayati organlar, böbrekler, kalp ve diğerleri ile ilişkili birçok sinir ucu vardır. Bu nedenle, bademciklerin normal işleyişinde bir bozulma varsa, o zaman birçok iç organı etkileyen belirli bir komplikasyon riski vardır.

Boğazım neden ağrıyor?

Boğaz ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Nedeni öğrenmek için doktorunuza başvurmanızın nedeni budur. ARVI, vücudun virüslere nüfuz etmesi nedeniyle ortaya çıkar ve anjin genellikle bademciklerin bakterileri çoğalmaya başlaması nedeniyle gelişir. Başka bir problem daha var: ARVI, bakterilerin de virüs enfeksiyonuna katılmasıyla daha da karmaşıktır. Fakat anjin, bademciklerin genellikle ARVI'da meydana gelmeyen, irin oluşturduğu gerçeğiyle karakterizedir.

Teşhis için bağımsız olarak ortaya çıkmayacak. Bir doktor konsültasyonu gerektirecektir. Tanı koymak için, doktor, pürülan çökeltide bakteriler olduğu tespit edilirse, boğaz ağrısına yol açar. Bir özellik daha var. Çoğu zaman, ARVI'deki sıcaklık çok uzun değil. Doğru seçilmiş bir antibiyotiği almak yeterlidir ve 12-48 saat sonra sıcaklık düşer. Anjina ile ateş çok inatçı kalabilir. Başka bir fark var. ARVI'deki boğazdaki ağrı hissi yoğunluğu ile karakterize değildir.

Çoğu zaman, anjina ile, ağrının skar, yanma ve kuru bir his ortaya çıkar ve boğazın ağrılı olduğu hissi ortaya çıkar. Boğazdaki ağrı yoğun, yutma problemi gelişir ve ağrının lokalizasyonu sadece bir taraftadır. Viral bir enfeksiyonla, inflamatuar süreç tüm larinkse yayılır.

Angina nasıl tanımlanır

Angina'yı tanımak için, boğazınızı incelemeniz gerekir. Bu hem yetişkin hem de bir çocukta yapılabilir. Örneğin, pencerenin yakınında iyi bir ışık kaynağının bulunduğu bir yere yerleşmek en iyisidir. Ağzınızı açmanız ve elinizde bir el feneri tutmanız gerekir, o zaman arka duvarın içine bir ışık ışını yönlendirmeniz ve dilin orta kısmındaki bir çay kaşığına basmanız gerekir. İnceleme yaparken bademciklere çok dikkat etmelisiniz. Eğer bu angina ise, o zaman kırmızı olacak ve ülserleri olacak.

Bu oluşumlar küçük boyutludur ve beyaz-sarı noktaları, karabuğday tanelerinin büyüklüğünü temsil eder. Bademciklerdeki pürülan oluşumlar çok hızlı gelişir ve sonra açılır. Bu nedenle, bu an ihmal edilebilir. ARVI ise, bademcikler üzerinde hiçbir püstül yoktur, ancak farinksin arka duvarında bir eritem vardır. Bu durumda, kemerlerde kızarma da vardır, üzerlerinde bir net model belirir.

Yani, anjina ve SARS ile boğazın durumu farklı olabilir. Bu iki hastalık arasındaki farklardan biridir.

Angina daha ARVI farklıdır

Anjina ile bademciklerde iltihaplanma süreci gelişir. Boğazın çok fazla nedeni olabilir. Bazen yeterli bir banal hipotermi vardır, ancak hastalığa bir virüs neden olabilir. Boğaz bölgesinde ağrı hem boğaz ağrısının hem de ARVI'nın bir belirtisi olabilir. Düşük bağışıklık, genellikle provoke edici bir faktördür.

 1. Stafilokok.
 2. Viral enfeksiyon.
 3. Mil şeklindeki çubuk.
 4. Anaerobik olan patojenler.
 5. Pnömokok.
 6. Kandidiyaz.

Bazen angina farenjit veya akut tonsillit denir. Fakat bu, ARVI'dan anjinada tek fark değildir. Bademcik iltihabı ile hastalanma şansını arttıran faktörler vardır. Bu aşağıdakileri içerir:

 1. Söndürme havası.
 2. Vücudun genel hipotermisi.
 3. Yüksek hava sıcaklığı
 4. Düşük bağışıklık.
 5. Bademciklerin mekanik yaralanmaları.
 6. Diş çürüğü gibi diş problemleri.

Anjin ve SARS'nin aynı patojenlere sahip olabileceği ortaya çıkıyor. Ancak, amigdala etkilenir ve püstüler lezyonlar gözlenirse, boğaz ağrısıdır. Sıcaklık bazen 40 dereceye çıkar, bu da zehirlenme, kemiklerde ve eklemlerde ağrıya neden olabilir. Bu belirtilerin başka bir hastalığı var - ARVI. Fakat ateş hızla düşer ve sonra rinit ve öksürük başlar.

Angina'yı diğer SARS'lardan ayıran nedir? Çoğunlukla, bir çocuk doktoru normal bir virüs enfeksiyonu için alarak, anjini tanımıyor. O, bu durumda etkisiz olabilecek bir geleneksel terapi dersi verir. Fakat bu durumda, antibiyotik almak bir gargara ile birleştirilmelidir. Kalıcı bir sıcaklık ile karakterize olan anjina için, hangi ilaç tedavisi nakavt edilemez. Bu durum bademcikler üzerinde oluşan zamanla püstüllerin açıldığı gerçeğiyle daha da karmaşıklaşmaktadır. Bu nedenle, boğazdaki ağrı basitçe dayanılmaz hale gelir ve boğaz ağrısı pürülan olur.

Böyle bir durumu önlemek için gargara yapıp antibiyotik almalısınız. SARS'den farklı olarak, anjina komplikasyonları için tehlikeli ve ayrıca kronik bir formda geçiş olasılığı yüksektir. Antibiyotiklerin seyri bunu önlemek için tek yoldur.

ORVI'yı boğaz ağrısından ayırmak için, kan analizini devredebilmek mümkün. Farenjit ve bademcik iltihabı, lökosit formülünde bir değişiklik ile karakterize edilirken, ESR ve lökositlerin seviyesi yüksektir.

Anjina ARVI nasıl ayırt edilir

Anjina respiratuar viral hastalıklardan nasıl ayırt edilirse, ARVI'ya benzer özelliklerdeki inflamatuar süreçlerin şekline bağlı olarak biraz değişebilen bir semptomatoloji söz konusudur. Klinik bulgulardaki farkın fark edilmesinin zor olmasına rağmen, hastalıklar, sızıntının süresinin ve şiddetinin bağlı olduğu farklı patojenler tarafından kışkırtır. Buna göre, ihmal durumunda olumsuz sonuçlar birbirinden tamamen farklıdır. Hastalığın yapısını belirlemek ve uygun şekilde tedavi etmek için bir uzman tarafından kesin teşhis gerektirir, aksi takdirde sağlık riski komplikasyonu riski vardır.

Boğaz ağrısı nedenleri

Angina'yı diğer hastalıklardan ayırt etmek, her zaman ve istisnasız olarak, farklı bir muayene ve bir yayma sonrası boğazda ağrıya neden olan şeyi ortaya çıkaracak olan terapist tarafından açıklanmalıdır. Görme ya da ilk bakışta, hastanın neyin hasta olduğunu belirlemek her zaman mümkün olmamaktadır, bu nedenle çeşitli nedenlere bağlı olan semptomların ortaya çıkmasında pek çok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Bazen ARVI ya da anjina, anamnezin hazırlanmasında tespit edilmesi zorunlu olan genel ve karmaşık bir gelişim niteliğindedir.

Enfeksiyon durumunda, örneğin anjinaların soğuk algınlığı nasıl ayırt edileceğine, örneğin semptomlarının tam olarak alevlenmeye eğilimli olmayacak birkaç farklı özelliği vardır:

 1. Sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıkmayacaktır.
 2. Lenf düğümlerinin iltihabı daha az ağrılıdır.
 3. Sedasyon, öksürük ve burun akıntısı kökeninin akut doğasını taşımamaktadır.

ARVI ile boğaz ağrısı, bademciklerin kas dokusu üzerindeki mikrofloranın viral etkisine bağlı olarak, bakteriyel enfeksiyonların ağırlaştırıcı süreçleri olmaksızın akut ağrıya sahip değildir.

İnfluenza ve anjin arasındaki fark, birkaç saat içinde hızlı gelişmeye ve 40 ° C'ye kadar stabil olmayan ısının büyümesine rağmen, patolojik floranın bakteriyel doğasını işaret eden bezlerde hiçbir plağın bulunmamasıdır. Burun tıkanıklığı uzun süre dayanmaz ve mukus salgı formuna sahiptir ve lenf nodları genellikle normal bir durumda kalır. Buna ek olarak, 2-3 gün sonra ilk günde ortaya çıkan öksürük ıslanır ve farenkstaki acı, soğuk algınlığına benzer şekilde, daha az yoğun olur. Bu faktörler göz önüne alındığında, solunum-viral hastalığın tek tek belirtilerinin yokluğunda, kulak burun boğaz uzmanı onu boğaz ağrısı olarak tanır.

Anjina ARVI nasıl ayırt edilir

Anjin ve akut solunum yolu viral enfeksiyonu arasındaki ana fark, ana lokalizasyon olan badem kemerinde hızla büyüyen pürülan salgıların akut tonsilliti için tipiktir. Buna göre, farklı tiplerde hastalıklara yakalandığında, kesinlikle farklı terapötik prosedürler reçetelenir ve antiviral ilaçlar ve antibiyotik maddeler arasında ilaç seçimi meydana gelir.

Angina'yı ARVI'den ayıran önemli faktörler:

 1. Bakteriyel iltihabı aksine nedeniyle virüsün hafif klinik tabloya, gündelik ve iş faaliyetleri kesintiye uğratmadan halk ilaçları ile tedavi edilebilir keskin bozulmasına neden olur ve karmaşık antibiyotikler, yatak istirahatı gerektirir ve komplikasyon durumunda - ameliyat.
 2. Akut solunum yolu viral enfeksiyonunun semptomlarının boyutsal belirtileri, bir hafta içinde tam iyileşme sağlanana kadar üçüncü günde bitmeye başlar. 3 gün sonra bakteriyel iltihaplanmanın tezahürleri, tedaviyi 2 haftaya kadar kapsadığı için süreci şiddetlendirmeye ve derinleştirmeye başlar. Bu durumda, bademcikler üzerindeki ısı ve plak patojenik etkilerini artırdığı için hastanın genel durumu kötüleşir.
 3. Solunum-viral hastalıklara her zaman, tonsil iltihabında olmayan burun mukozası ve güçlü bir öksürük eşlik eder.
 4. Pratik olarak tüm solunum yolu viral hastalıkları için patolojik süreç maksillofasiyal lenf düğümlerini etkilemez ve sadece bademcik iltihabı veya farenjit ile mümkündür.
 5. Vücut ısısı viral enfeksiyonda nadiren 38 ° C'nin üzerine çıkmakta ve kolayca yok edilebilmekte, bakteriyel maruziyet ise terapötik süre boyunca yüksek seviyede tutulmaktadır.
 6. Ülserler, lenf folikülleri, bunlara bademcik ve kemerler eğitim sarımsı mukoza tabakası önemli kırmızılık birikimi akut bademcik iltihabı ve akut solunum yolu viral enfeksiyonları bulgusu, bezler ek olarak, burun boşluğu ve gırtlak etkiler edebilmektedir.
 7. Boğazdaki acı verici duygular hastayı yiyecek ve sıvı yemekten mahrum bırakacak kadar keskin. Yanma veya güçlü çizilme kuruluğu şeklinde tezahür ederler. Bu durumda, hastalık her zaman larinksin tüm alanını etkilemez, şekli sağ veya sol taraflıdır.

Daha açıklayıcı bir örnek için, grip ve boğaz ağrısının semptomlarını ayrı ayrı düşünebilirsiniz.

 1. Submaksiller lenf nodlarının bademcik iltihabında genişlemesi, ağrılı duyumların komşu kulak ve boyun bölgelerine yayılması.
 2. Boğazda dayanılmaz acı.
 3. Baş ağrısı.
 4. Ağrılı ve ağrıyan kaslar ve eklemler.
 5. Alt sırt ağrısı.
 6. Zayıf vücut ve yorgunluk.
 7. Sabit sıcaklık 38 ° C'nin üzerindedir.

Gripin klinik tablosu çok çeşitlidir ve ateş dışında, viral bir enfeksiyonun tüm semptomları rastgele sırada farklı hastalarda ortaya çıkabilir.

 1. Gastrointestinal sistem bozukluğu.
 2. Zayıflık ve zayıflık durumu.
 3. Burun akıntısı, burun mukus akıntısı.
 4. Kuru veya ıslak öksürük.
 5. Yüksek sıcaklık.
 6. Gözdeki ağrılar ve faringeal sistem.
 7. Vücudun her tarafına sızlanmak.
 8. Baş ağrısı.

anjina nedenlerden SARS çok farklı olmadığı için, bunlardan en yaygın tür zayıf bir bağışıklık sistemine veya yoğun hipotermi, odak esas patojenin vücuda nüfuz doğasına olmalıdır olabilir. folikülleri birincil tanı karmaşık hale ve hata olasılığını soğuk, grip veya bakteriyel enfeksiyondur artacak bademcik irinli içeriğini geçersiz kılacaktır bir olasılık var gibi biri kırmızı boğaz sadece varlığı güvenmemelisiniz.

Soğuk algınlığı içinde hastalığın viral kökenini ve boğazın nezle nasıl göründüğü bilgisini yargılamak çok daha kolaydır: bademcikler üzerinde bir örgü örüntüsü oluşumu ile hafif bir kızarmadır. Bu belirtilere odaklanarak doktor, akut farenjit ve bademcik iltihabının karakteristik özellikleri olan lökosit formülünü belirlemek için idrar ve kan testlerini toplar ve inceler. Bundan sonra, anjin ya da influenza semptomlarını baskılayan karmaşık tedavi süreci başlar.

Vücudun bademcik iltihabı patojenleri ile enfeksiyon olasılığını artıran çok sayıda faktör vardır, bunlar:

 1. Pnömokok.
 2. Stafilokok.
 3. Kandidiyaz.
 4. Anaerobik mikroorganizmalar.
 5. Mil şeklindeki çubuk.
 6. Kronik tonsillite bağlı solunum yolu viral enfeksiyonunun komplikasyonu.

Patojenlerin gelişim faktörleri şunlardır:

 1. Yüksek hava sıcaklığı
 2. Bademcikler ve nazofaringeal sistemde mekanik hasar.
 3. Enflamatuar bir doğadaki diş hastalıkları başladı.

tedavi

Hastalıkların yok edilmesinde, ARVI ve angina arasındaki en önemli farktır. Eğer boğaz ağrısı ve tanı bu sistemin nazofarenks mukozası, ateş düşürücü ve vazokonstriktör ilaçlar, inhalasyon kullanımı vurdu ve bademcik durulayın viral bir enfeksiyondur diyorsa. Ek olarak, karmaşık tedavide doktor gerekli gördüğü takdirde halk yöntemlerini atar. Bunlar, gribin veya ARVI'nın seyrini kolaylaştıracak olan öksürükten şifalı bitkilerin et suyunu içerir.

 1. Rowan, kalça ve ısırgan otları vitaminler ile doymuş bitkilerdir.
 2. Havuç, çilek, kızılcık ve ısırgan diüretik oluşturmak için kullanılır.
 3. Muz, köpek gülü, kadife çiçeği ve çilek, bağışıklık sistemini uyarıcıdır.
 4. Zencefil, ahududu ve ıhlamur çiçeği - sweatshops.
 5. Adaçayı, iğneleri ve papatya - bitkinin bakterisit etkisine sahip.

Bademcik iltihabı durumunda, farklı sınıflandırmalarda antibakteriyel ve antibiyotik maddelerin karmaşık yöntemleri, vazokonstriktif, antipiretik ve immün uyarıcı ilaçlar kullanılır. Ayrıca burun inhalasyonu ve lavajı kullanılır. Zamanında ve doğru tedavi, birtakım ciddi komplikasyonların ve hastalığın kronik bir aşamaya geçişinin engellenmesine yardımcı olur, bu hastalık, viral enfeksiyonlar için kârlı değildir.

Soğuk algınlığı ile gargara yapmaktan

Durulama sırasında, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacak bir dizi basit kuralın izlenmesi önemlidir ve bu prosedürlerin tam teşekküllü bir tedavinin yerine geçmediğini, ancak sadece akışını kolaylaştırdığını unutmayın.

 1. Zaten iltihaplı bir mukozaya zarar vermemek için orta sıcaklıkta su kullanın.
 2. Bademciklerin uzak bölgelerine maksimum sıvı erişimi sağlamak için başın eğilmesi tavsiye edilir.
 3. Durulama en az 30 saniye sürmektedir.

Gargara için çeşitli tarifler var.

 1. Bir bardak su içinde limon suyu çözeltisi: sitrik asit bakteri kurtulmak yardımcı olacaktır.
 2. Kaynar suda seyreltilmiş bal ve zencefil eşit oranlarda: mukoza zarının tahriş kolaylaştırır.
 3. Sıcak suda yemek kaşığı soğan kabuğu: üç saat boyunca infüze edilir, süzülür, daha sonra soğuk algınlığı semptomlarını gidermek için kullanılır.

Diğer organlarda komplikasyonlar ve etkiler

ARVI'deki komplikasyonlar nadiren akut ve tehlikelidir, ancak hastalık bademcik iltihabına akarsa. Eklem, böbrek, beyin ve kalbin çalışmasında ve ihmal edilmiş durumda - ölüme veya sakatlığa olumsuz sonuçlara yol açabilir. En tehlikeli belirtiler şunlardır:

 1. Scarlet ateşi.
 2. Lenfadenit ve otitis.
 3. Apse.
 4. Etkilenen bölgede ağrıya neden olan ve nazofaringeal sistemi bloke edebilen bir apse.
 5. Çevreleyen dokularda birikmiş irin yayılması ve lenfatik ve kan damarları yoluyla hastalığın yayılmasına bağlı yaygın ödem.

önleme

Reçeteli genel tıp eylemleri vardır. Kronik gelişim aşamasına gidebilecek ciddi ve ciddi sonuçlardan kaçınmak için onları gözlemlemek yeterlidir.

 1. Aktif ve sağlıklı yaşam tarzı: egzersiz ve sık açık hava yürüyüşleri.
 2. İhmal edilmiş diş enfeksiyonlarının tedavisi, çürük.
 3. Antibakteriyel merhemler, jeller, sabunlar ve şampuanlar kullanın.
 4. Farenjit, bademcik iltihabı ve iltihaplı diğer çeşitli hastalıkları tedavi etmek için zamanında.
 5. Sistematik su prosedürleri ve sertleştirme ile bağışıklık sistemini güçlendirin.
 6. Ağız boşluğunun ve burnunun kişisel hijyenini gözlemleyin.
 7. Dengeyi ve diyete uy.
 8. Enfekte insanlarla temastan kaçının.
 9. Vitaminleri tüketmek.
 10. Uykunun doğruluğunu izleyin.

Hiçbir durumda kendi kendine ilaç kullanmamalısınız, sadece halk ilaçları kullanmalı veya herhangi bir işlem yapmamalıdır. Bir kişi tıbbi yardım isterse, başarılı bir iyileşme şansı artar.

ARVI'dan anjina farklılıkları

Boğazda ve yüksek ateşte başka bir ağrı ile, çoğu boğaz veya ARVI olup olmadığını düşünün. Her iki durumda da klinik belirtiler biraz benzerdir, ancak çarpıcı farklılıklar vardır. Angina haklı olarak sürecin ciddiyeti ve komplikasyon riskleri açısından lider olarak adlandırılmaktadır. Çoğu zaman hastalık streptokok veya stafilokok enfeksiyonuna neden olur. Kalbin, beynin, böbreklerin ve eklemlerin çalışmasını etkileyebilecek ciddi komplikasyonların gelişmesi ile doludur.

Bu etkilerin ortaya çıkmasını önlemek için, doğru bir teşhis yapılmasına yardımcı olacak şekilde bir diferansiyel analizinin zamanında yapılması önemlidir. Kendini teşhis etme, kendini ciddi olarak incitebilirsin.

Anjina ARVI nasıl ayırt edilir

KBB organlarından gelen hastalıklar arasında ortak bir şey vardır:

 • keskin başlangıç;
 • Patolojik süreç sadece organın kendisini değil aynı zamanda bitişik dokuları da kapsar;
 • yaygın zehirlenme belirtileri varlığı;
 • Havadaki damlacıklar tarafından bulaşma olasılığı, daha az sıklıkla yiyecek ve öpücükler yoluyla.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve boğaz ağrısı arasındaki ana farklılıkları göz önünde bulundurun:

 • ARVI 'da, etken madde virüs olmakla birlikte viral bir enfeksiyondur ve çoğu durumda anjinada bakteridir.
 • Viral enfeksiyonlar, kural olarak, ölçülü bir başlangıç ​​ile karakterize edilir: her şey bir kişinin artan yorgunluk hissi ile başlar, burun akıntısı, boğaz ağrısı vardır. Angina için tamamen farklı bir yol karakteristiktir. Keskin bir başlangıçla ayırt edilir, hasta boğazda kuvvetli bir ağrıya, tüm vücudun bir ağrısından şikayet eder, yaygın zehirlenme belirtileri vardır.
 • ARVI bademciklerinde çoğu durumda değişiklik yapılmaz, pürülan bir saldırı yoktur. Akut bademcik iltihabı için bademciklerin dokularına zarar verilir. Kırmızılaşırlar, şişer ve yüzeylerinde pürülan bir kaplama veya tıkaç bulunur.
 • Anjina ile, sıcaklık yüksek seviyelere ulaşır ve hastalık dönemi boyunca devam edebilir. Viral bir enfeksiyon için, sıcaklıkta hafif bir artış tipik olarak, genellikle otuz sekiz seviyesine kadardır ve bir kural olarak, birkaç gün sonra sıcaklık normalleşir.
 • Akut bademcik iltihabında bölgesel lenf nodlarında bir artış ve inflamasyon varsa, ARVI'de böyle bir değişiklik yoktur.
 • SARS'da, hastalar burun tıkanıklığı, akıntı, öksürük şikayeti çekerken, boğaz ağrısı genellikle boğaz ağrısı ile karakterizedir.
 • Viral bir enfeksiyon ile, yaklaşık üç gün sonra, semptomlar azalmaya başlar ve bir hafta içinde bir kişi kurtarır. Üç veya dört gün sonra anjina ile, zıt belirtiler sadece artar. Genellikle, hastalık iki hafta sonra tedavi edilebilir.
 • ARVI'da, antiviral ilaçların kullanılması tavsiye edilirken akut tonsillit tedavisinin temeli antibiyotiktir.
 • Viral bir enfeksiyonun komplikasyonları bir kişinin sağlığını ve yaşamını tehdit etmez ve anjinin etkileri kan zehirlenmesinin ortaya çıkmasına kadar yeterince ciddidir.
 • Angina ile, süreç bir yandan daha belirgin olabilirken, örneğin, farenjit ile, tüm boğaz, sürece dahil edilir.
 • Akut solunum yolu enfeksiyonlarında, sıcak bir içecek semptomları kızarır ve boğaz ağrısını azaltabilir, buna karşın sıcak bir içecekden sonra akut tonsillit ile ağrı sadece artabilir.

Angina ve ARVI'nın ayırıcı tanısı

Hastanın boğazının durumu, rahatsızlığın niteliği hakkında çok şey söyleyebilir:

 • bademciklerin hiperemi ve yüzeylerindeki beyaz mukusun varlığı, bakteriyel bir enfeksiyonun, yani kataral anjinin açık bir belirtisidir;
 • foliküler anjina varlığı bademciklerin karakteristik beyaz-sarı tıpalarla kızarmasıyla gösterilir;
 • filmy kaplama lacunar formunun açık bir belirtisidir; Pamuk yünü ile silmeye çalışırken, kolayca çıkarılır;
 • Viral bir enfeksiyonu olan boğaz, biraz kırmızıya dönüşebilir, ancak bademcikler normal olacaktır.

Ancak her zaman ilk bakışta her şey çok açık değildir: hasta anjinin belirgin belirtilerine ve aynı zamanda öksürüğün yanı sıra burun akıntısına da sahip olabilir. Son zamanlarda böyle bir model daha sık karşılaşılmaktadır. Bu akut solunum yolu viral enfeksiyonunun anjina tarafından komplike olduğunu ya da her şeyin başka bir şekilde meydana geldiğini düşündürmektedir.

Anjina semptomları ile SARS'dan nasıl ayırt edilir?

Başlamak için, anjin belirtileri hakkında konuşalım. Uzmanlar, semptomatolojinin her biri için farklılık gösterebilecek olan, hastalığın beş ana formunu ayırır. Angina'nın ana işaretlerini vurgulayalım:

 • akut başlangıç: patolojik süreç birkaç saat içinde, çok hızlı bir şekilde gelişir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye ulaşır;
 • titreme, ateş;
 • bol terleme;
 • güçlü zayıflık, bir kişi bile yataktan kalkamaz;
 • submandibular lenf düğümlerinin inflamasyonu ve boynun şişmesi, hastanın başını bir tarafa çevirmesi zordur;
 • şiddetli boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü: Böyle bir acı ile, hasta yemek yemeyi ve hatta içmeyi reddeder;
 • tüm vücutta ağrı, kas ağrıları;
 • Catarrhal fenomenleri ya yoktur ya da hafiftir.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonu diğer bazı semptomlarla karakterizedir:

 • bir subfebril durumu vardır, nadir durumlarda sıcaklık 38'e ulaşır;
 • titreme, genel halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • bol rinore;
 • kuru veya ıslak öksürük;
 • sulu gözler;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi, ancak anjina ile birlikte bu tür bir acı olmaksızın.

Angina genellikle bademcik iltihabı ile karıştırılır. Kronik süreç periyodik olarak değişen remisyon ve alevlenmeler ile ortaya çıkar. Banal hipotermi nüksü tetikleyebilir. Anormal bir durum, anjinin semptomlarını yaşamamış bir insanda bazen mevcuttur. Böyle bir patolojik sürecin akut tonsillitten daha az tehlikeli olmadığını belirtmek gerekir.

Kronik bademcik iltihabı, bu semptomların ortaya çıkmasıyla karakterizedir:

 • bademcikler ve hiperemide sürekli bir artış;
 • palatine arkın yüzeyinde kazıymış tıkaçların veya plağın periyodik oluşumu;
 • Kötü nefes;
 • kronik genişlemiş lenf düğümleri;
 • yutulduğunda boğazda ağrı.

Angina influenza nasıl ayırt edilir

Yerel grip belirtileri boğaz ağrısına benzemektedir:

 • vücutta ağrıyan;
 • hipertermi;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • yorgunluk, halsizlik;
 • verimlilik kaybı;
 • titreme ve ateş;
 • Hastalığın süresi yaklaşık on gündür.

İnfluenza neden olan ajanların ayırt edici özelliği, bronşit ve tracheite neden olma yeteneğidir. Bu nedenle, hastalığın ilk günlerinde bile, hastalar göğüste rahatsızlık, boğazın derinleşmesi ve öksürük şikayetleri olabilir. Grip genellikle boğazda ağrı, bademciklerde bir artış, kızarıklık ve pürülan bir sırrı ile karakterize olduğunda.

Grip antiviral ilaçlarla tedavi edilir. Antibiyotik tedavisinin başlangıcından sonra akut bademcik iltihabında, kısa bir süre sonra sıcaklıkta bir düşüş gözlenirse, bu durumda hipertermi, virüs kanda dolaştığı sürece devam edebilir.

Bu nedenle, yukarıdakilerin hepsinden yola çıkarak, medikal eğitimi olmayan bir kişinin anjini ARVI'dan ayırt etmek zor olduğu sonucuna varabiliriz. Ayırıcı tanı deneyimli bir doktora başvurursa daha iyidir. Yine de, her birimiz bazı anları açabiliriz. Angina'nın ayırt edici özellikleri, bademciklerin kızarması ve şişmesi, aynı zamanda pürülan çökellerin görünümüdür. Ek olarak, çoğu durumda, akıntılı semptomlar yoktur. Akut solunum yolu viral enfeksiyonu için bademciklerdeki değişiklikler tipik değildir. Hastalar burun akıntısı, burun tıkanıklığı, lakrimasyondan şikayetçidir.

Son zamanlarda, genellikle hastalığın karışık bir resmi var. Bu, bakteriyel enfeksiyonun virüs enfeksiyonuna katıldığını gösterir. Zamanı kaçırmamak ve tehlikeli komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için derhal bir doktora danışın ve bir teste tabi tutun!

ARVI'dan ayırıcı anjin belirtileri gelince

Angina, yetişkinleri ve çocukları etkileyen ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Semptomlarından korkmuyor, ancak uygunsuz tedaviden sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan. İlk başta, oldukça farklı bir şekilde tedavi edilen ARVI ile karıştırılabilir. Zamanında diferansiyel teşhis, uygun tedaviyi seçmeye ve hoş olmayan sonuçlara karşı güvence vermeye izin verecektir.

Angina ve ARVI Özellikleri

Angina (akut bademcik iltihabı) - larinksin bakteri hastalıkları, palatine bademcikler üzerinde etkilidir. Hastalığın nedensel ajanları en sık streptokok ve stafilokoklardır. Bedene dışarıdan, yani hava yoluyla veya temas yoluyla girerler veya her zaman vücutta yaşarlar. Kontrolsüz üreme, bu bakteriler iltihaba neden olur. Bazen viral anjina ortaya çıkabilir, ancak bağımsız bir hastalıktan ziyade genel soğuk algınlığının bir komplikasyonudur.

Tonsillit okul öncesi ve okul çağındaki çocukları daha sık etkiler, bazen yetişkinlerde olur. Birkaç formda patoloji vardır: foliküler, catarrhal, lacunar, herpes, ülseratif-nekrotik. Her durumda, tanıyı açıklığa kavuşturmayı mümkün kılan belirli belirtiler vardır. Tedavi, patojeni tahrip etmeyi ve boğazda rahatsızlığı hafifletmeyi amaçlamaktadır. Genellikle, anjina, antibakteriyel ilaçların atanmasını gerektirir.

ARVI, üst solunum yollarının tüm enfeksiyöz patolojilerini birleştiren karmaşık bir kavramdır. Bunlar farenjit, larenjit, grip, tracheitis, bronşit ve sözde soğuktur. Hepsi doğada sadece viral. Hastalık sırasında boğaz, larenks ve nazofarenks etkilenir, bazen trakea ve bronşlar üzerine düşer. Akut solunum sendromu için vücudun virüs tarafından etkilendiği zaman yavaş yavaş gelişen, parlak bir solunum semptomatolojisi ile karakterizedir.

Anjin ve soğuk nasıl ayırt edilir, kesin olarak sadece doktoru bilir. İlk önce, hastalığın yanlış tedavi edilmemesi için bağımsız bir tanı koyabilirsiniz.

Tonsillit ve ARI arasındaki önemli farklılıklar

Virüs enfeksiyonu ve bademcik iltihabı benzer başlangıç ​​belirtilerine sahiptir, çünkü bu hastalıkların çoğu zaman kafası karışmıştır, yani:

 • artan vücut ısısı (ani veya kademeli),
 • boğaz mukozasının iltihaplanması,
 • genel zehirlenme belirtileri (zayıflık, uyuşukluk, eklem ağrısı).

Hemen kendinize bir teşhis koymanız yeterli değildir ve hatta daha çok ilaç içmeye başlayın. Kesinlik yoksa, o zaman evde doktor aramak veya tam zamanlı bir randevuya gitmek daha iyidir.

Klinik resmin benzerliğine rağmen, anjina diğer tüm KBB patolojilerinden önemli ölçüde farklıdır. Çoğu durumda, herhangi bir önkoşul olmaksızın, yutmada yüksek sıcaklıklara ve boğazda şiddetli ağrıya neden olan aniden başlar. Çıplak gözle, bademciklerin nispeten temiz bir larinksin arka planına karşı belirgin bir şişmesi olacaktır. Sarımsı içerikli dolgularla hazırlanan kılcal tıkaçlar, hassas akut bademcik iltihabının önemli bir ayırt edici özelliğidir.

Diğer soğuk algınlığı rahatsızlıklarını kesin olarak ayırt edebilmek, ilk etapta klinik belirtilerle mümkün olabilmektedir.

Semptomların farkı

Grip boğaz ağrısı nasıl ayırt edilir? Grip, parlak solunum yolu bulguları - burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, mukus boğazının kızarması ile birlikte görülür. Islak öksürük beklemeyin. Fakat anjina için burun tıkanıklığı tipik değildir, hapşırma ve öksürük ağrılı bir boğaza karşı kuru olabilir.

Anjinayı gripten sıcaklıkla nasıl ayırt edebilirim? Bunu belirlemek daha zordur, çünkü her iki hastalığın akut periyodu termometre üzerinde yüksek rakamlarla karakterize edilir - özellikle çocuklarda 40-41 ° 'ye kadar. Ama bir nüans var: anjina ile, sıcaklık antibiyotik tedavisinin başlamasından hemen sonra düşer ve grip ile antibakteriyel ilaçlar sadece durumu kötüleştirecektir. Bu nedenle, bir semptom kompleksi ile farklılaşma mümkündür.

Soğuk algınlığı rahatsızlık vermeden kolay ve ölçülür. İnsanlar genellikle onu ayaklarına taşırlar. Bademcik iltihabı şiddetli ağrıya ve kötü sağlık durumuna neden olur. Hasta hiçbir şey yiyemez, ama tükürüğü bile yutmaz.

Boğaz boğazını görsel olarak da tanıyabilirsiniz. Bez şişmiş görünür ise, pürülan fişler, bezler ile, o zaman muhtemelen. Farenjit ve larenjit ile larinks ve palatal arkların arka duvarı iltihaplanır, plak yoktur.

Soğuk algınlığı iyileşmesi, hastalığın 5.-7. Gününde ortaya çıkar ve bademcik iltihabı 2 haftaya kadar sürebilir.

Farklı tedavi rejimleri

Hastalığın tedavisi doğru tanıya bağlıdır. Boğaz ağrısı antiviral ilaçlarla tedavi edilirse, o zaman iyileşme sorunu söz konusu olamaz. Aynısı, antibiyotiklerle tedavi etmeye çalıştıklarında ARVI ile olur.

Virüslerin (farenjit, larenjit, ARI) neden olduğu tüm enfeksiyonlar semptomatik tedavi gerektirir. Bu durulama otlar (Salvia, nergis) ve eczacılık çözeltiler (Rotokan, Miramistin), boğaz spreyler sulama (Orasept, Kameton), resorpsiyon pastiller (Strepsils, Faringosept), inhalasyon püskürtücü ile yapılabilir. Onların yardımıyla, vücut hızla virüsle savaşır ve kendini geri yükler. Tek istisna, bazen hastane ortamında antiviral tedavi gerektiren influenza'dır.

Akut bademcik iltihabı antibakteriyel maddeler olmaksızın yapamaz - geniş spektrumlu antibiyotikler. Sadece bakteriyel enfeksiyonu yok edebilir ve bademciği plaktan temizleyebilirler. Streptokok ve stafilokoklara karşı kanıtlanmış etkinlik Augmentin, Azitromisin, Amoksiklav, Sumamed'dir. Durulama, sulama, sıcak içecek, ağrıyı, boğazda iltihabı gidermeyi ve ateşi hafifletmeye yardımcı olur, ancak hastalığı iyileştirmez.

Reçete antibiyotikler sadece bir doktor, bu grupta ilaçların kendi kendine yönetimi ciddi komplikasyonlar ile doludur.

Çoğu durumda ARVI, özel bir tedavi olmaksızın hızlı bir şekilde geçer, ancak anjinin entegre bir ilaç yaklaşımı gerektirir.

komplikasyonlar

Anjina, iyileşmeden hemen sonra veya birkaç ay sonra bile ortaya çıkabilen tehlikeli komplikasyonlardır. Özellikle tehlikeli olan tedavi edilmemiş bademcik iltihabı veya yanlış ilaç seçimi. Ciddi sonuçlar şunlardır:

 • kalp yetmezliği
 • böbreklerin patolojisi,
 • romatizma,
 • Bir apse.

Bu hastalıklar uzun bir süre kendilerini hiçbir şekilde göstermeyebilir, ancak geç aşamalarda zaten ortaya çıkar. Anjina komplikasyonları bazen sakatlığa neden olur.

ARVI genellikle tam iyileşme ile biter. Bazı durumlarda, bronşit veya zatürre gelişimi. Ancak karakteristik semptomlar (şiddetli öksürük, sıcaklık) nedeniyle gözden kaçıramazlar. Evet ve neredeyse her zaman ayakta tedavi gören bir hastaya tedavi edilirler.

Tüm soğuk algınlıkların zamanında teşhis ve tedavisi, hoş olmayan sonuçları önleyebilir.

KBB organlarının diğer hastalıklardan anjina farklılıkları

Sıklıkla hastalar, viral bir boğaz ağrısını bakteriyelden nasıl ayırt edebileceklerini sormaktadır. Bu çok basit değildir, çünkü hastalığın her iki formunun seyri neredeyse aynıdır. Viral bademcik iltihabı hızlı ve akut olabilir, bu da hastaneye yatmayı gerektirir. Bu sorunun nihai cevabı sadece bir doktor tarafından verilebilir.

Tonsillit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir? Bunlar aynı hastalık için iki isim. Yalnızca Tek bir farkla kronik bademcik sadece (periyodik relaps ve eski malosimptomno) olabilir, "kronik bademcik" adı verilen bir hastalık yok. Yani, boğaz ağrısı medikal terminolojide akut bademcik iltihabıdır.

Çocuklar bazen difteri gibi bir hastalık ile hasta olurlar. Semptomlarda ve dış belirtilerde akut bademcik iltihabına çok benzer, ancak bu hastalık ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu çok tehlikeli ve sinsi bir hastalıktır çünkü hızlı bir şekilde larinks ve asfiksinin şişmesine yol açabilir. Tedavi de tamamen farklıdır. Farklılaşma sadece bir doktor tarafından muayene edildikten ve farinksden bir leke alındıktan sonra yapılabilir.

Angina ve ARVI arasındaki farkın bilinmesi, kişinin kendi sağlığını korumak ve üzücü sonuçları önlemek için çok önemlidir.

Angina ve ARVI arasındaki fark nedir?

Boğaz ağrısı, halsizlik, burun akıntısı, öksürük olduğunda - bu belirtiler dizisi çoğu insan bir dönem soğuk çağırmak için alışıktır. Aslında, nazofarenksin birçok enfeksiyöz hastalığı vardır: larenjit, farenjit, bademcik iltihabı, grip, akut solunum yolu enfeksiyonu, difteri ve diğerleri. Her hastalığın kendi sınıflandırması, nedenleri, komplikasyonları vardır. Patolojiler yakından ilişkili organlarda (kulak, boğaz, burun) meydana geldiği için, bunların hepsi semptom ve tedavide benzerlikler ve farklılıklar gösterir. Tüm soğuk algınlığı, en yaygın akut solunum yolu viral enfeksiyonu. Angina da oldukça yaygın bir hastalıktır. Angina anjini nasıl ayırt edilir?

Makalenin içeriği

Hastalık belirtileri

Boğaz ağrısı belirtileri

Angina'nın beş temel temel formu vardır. Semptomlar forma bağlı olarak farklılık gösterebilir. Hemen hemen her tür akut bademcik iltihabı, atipik olanlar hariç, bu tür işaretlerle tanınabilir:

 • Keskin başlangıç, sürecin hızlı gelişimi, birkaç saat boyunca kelimenin tam anlamıyla;
 • belirgin sarhoşluk: ateş 40 derece ve üstü, üşüme, bol terleme, şiddetli zayıflık, akut fazda hastanın yataktan çıkmasına izin vermez;
 • Lenfadenit, başın yanlara dönmesi çok zor olduğu boynun belirgin bir şişmesi vardır;
 • Boğazda çok şiddetli ağrı, hastanın yemek yemeyi ve hatta içmeyi reddettiğini yutması çok zordur;
 • vücudun her yerinde yoğun bir ağrı;
 • Catarrhal fenomeni ya da değil, ya da zehirlenme ile karşılaştırıldığında zayıf bir şekilde ifade edilir.

ARVI belirtileri

 • sıcaklık düşük dereceli rakamlara yükselebilir, nadiren sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkar;
 • titreme, halsizlik;
 • kas, baş ağrısı;
 • Burundan bol akıntı, kuru veya ıslak öksürük, lakrimasyon. Catarrhal fenomenleri telaffuz edilir;
 • Lenfonoduslar büyüyebilir, ancak bademcik iltihabı gibi bu tür bir ağrı yoktur.

Angina ve ARVI arasındaki temel farklılıklar

Bu iki patolojik durum arasındaki fark çok büyüktür. Ancak bazı semptomlar benzer olabilir, bu yüzden bir doktoru diğerinden ayırt etme zor olacaktır.

 1. Adından da anlaşılacağı gibi, viral enfeksiyonlar 200'den fazla tür olmasına rağmen sadece virüslerden kaynaklanmaktadır. Anjina'nın nedensel ajanları mikroorganizmaların tamamıdır: bakteri, virüs, mantar, amip, spiroket, E. coli. Benzer şekilde, bademcik iltihabı mikropların simbiyozu, örneğin bakteri ve virüs, çubuk ve spiroketin etkisi altında gelişebilir. Bir başka hastalık bir virüsün neden olabilir ve daha sonra bir bakteriyel enfeksiyon katılır.
 2. ARI'deki inflamasyon, nazofarenksin herhangi bir bölgesinde lokalize olabilir ve hastalığın önde gelen semptomu da buna bağlıdır. Nazal mukoza iltihabı ile, ana belirti, boğazda bir lokalizasyon ile rinit, - boğazda lokalizasyon ile - bir boğaz ağrısı. Angina ile iltihaplanma süreci, her zaman boğazda lokalize olduğundan farklıdır. Nazofarenksin diğer bölgelerinde inflamasyonun belirtileri sekonder enfeksiyon durumunda ortaya çıkabilir.
 3. Solunum yolu enfeksiyonu ile bezlerde plak yoktur, hiperemik olabilir, ancak plaksız olabilirler. Bademcik iltihabı ile bademcikler üzerinde her zaman bir baskın vardır, farklı doğada olabilir, ancak mutlaka oluşmuştur.
 4. Bademciklerdeki iltihaplanma süreci hızla başlar, semptomatoloji çok hızlı büyür ve akut faz hızla azalır, klinik tablo açıkça belirgindir, ağır zehirlenme görülür. Akut solunum yolu hastalığının başlangıcı yavaştır, yavaş yavaş ilerleyen ve azaldığı için semptomatoloji yavaş yavaş büyür.
 5. Angina'nın seyri her zaman kaba, ağır, yatak istirahati gerektirir. Solunum yolu enfeksiyonlarının semptomları düzeltilebilir, bu durumda hastalık sadece bir rahatsızlık verir. ORZ de şiddetli bir şekilde akmasına rağmen, hepsi patojene bağlıdır, ancak akut tonsillit asla hafif veya hafif semptomlarla seyretmez. Öte yandan, viral bir hastalığı kolayca tolere eden ve bir ekibi ziyaret eden bir kişi, zayıf bağışıklığı olan bir kişide menenjit, ensefalit, sepsise neden olabilen tehlikeli bir meningokokal bakterinin taşıyıcısı olabilir.
 6. Bademcik iltihabı ile boğazda her zaman çok güçlü ağrı vardır. Bu yoğun ağrılar ORZ'de mevcut değildir.
 7. Bademcik iltihabı ve burun akıntısı her zaman bağlı olmadığında, zayıf bir şekilde ifade edilebilirler. Viral enfeksiyonlar her zaman yoğun bir öksürük ve güçlü bir soğukluk ile gider.
 8. Her durumda SARS evde tedavi edilir ve uygun tedavi ve iyi bakım ile 3-7 gün geçer. Bazı angina tipleri hastaneye yatmayı gerektirmektedir, örneğin fıkralar. Tedavi süreci en az 7-14 gün sürer.
 9. Genellikle, akut respiratuar hastalıkların tedavisinde, klinik belirtiler telaffuz edilmezse, halk ilaçlarından birini yönetebilir. Anjina tedavisi, entegre bir yaklaşım, antibakteriyel ilaçların yetkin bir seçimini gerektirir. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale önlenemez. Bademcik iltihabı için halk tedavisi yöntemleri ek olarak, geleneksel tedavi olmaksızın hastanın hayatını tehdit eden ciddi komplikasyonlar gelişebilir.
 10. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının komplikasyonları azdır ve zamanında yardım ile insan yaşamını tehdit etmemektedir. Anginanın sonuçları, bazılarında (boğazın şişmesi, kan enfeksiyonu, beyin apsesi) sayısızdır, acil tıbbi yardım almazsa hasta ölebilir. Bu hastalığın diğer komplikasyonlarından çoğu durumda bir kişi geçersiz hale gelir ve hayatının geri kalanı için tedavi edilir. Tabi ki istisnalar vardır, her şey çok bireyseldir, çünkü hastalığın başlangıcında virüsün insan vücudunda nasıl davrandığı ve sonuçlarının ne olacağı bilinmemektedir.

Anjin ve akut solunum yolu enfeksiyonları arasındaki ana fark anjina ile bademcikler üzerinde bir plak varlığıdır.

Evde, bezlerdeki plağın varlığı nedeniyle akut tonsilliti ARVI'den ayırt etmek mümkündür. Ancak püstüller hızla ortaya çıkar ve hızlıca kendiliğinden açılırlar (tonsil iltihabı ile birlikte tonsil iltihabı istisnadır, bu durumda cerrahi müdahale gereklidir). Bu nedenle, kendi kendine açılan apseler ihmal edilebilir. Her durumda, boğaz ağrısı ile, ayırıcı tanı yapacak ve doğru tedaviyi seçecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ile nebulizer ile inhalasyon

Kış sadece mutlu bir tatil için değil, aynı zamanda larenksin iltihaplanması olan larenjit ile komplike olabilen akut viral enfeksiyonların sayısındaki artışla da ünlüdür.

Bademcik iltihabı: nedenleri, şekilleri ve tezahürleri, nasıl tedavi edilir?

Bademcikler iltihabı - lenf glotoklochnogo halkasının elementlerin yenilgi ile karakterize bir bulaşıcı patoloji. Bademcikler vücudun bağışıklık savunmasını sağlayan insan lenfoid sisteminin organıdır.