Loading

Lugol anjina ile: çözelti veya sprey?

Lugol'ün anjinada kullanımı, bu hastalığı tedavi etmenin eski, iyi bilinen yerel bir yoludur. İlaç, hem yetişkinler hem de çocuklar kullanılabilir. Sprey ve çözelti şeklinde üretilmektedir.

Lugol bileşimi ve etkileri

Lugol'ün aktif maddesi moleküler iyodindir. İnflamasyon bölgesinde kan akışının arttığı ve iyileşme süreçlerinin hızlandırıldığı antiseptik ve lokal tahriş edici etkiye sahiptir. Moleküler iyot, birçok patojenik mikroorganizmaya karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Maya benzeri mantarlara karşı antifungal etkisi kanıtlanmıştır. Mukoza zarlarına ve cilde büyük miktarda iyot uygulandığında, bu, emilir ve tiroid hormonlarının sentezlenme süreçlerine daha fazla dahil olur.

Lugol ayrıca, ilacın suda çözünme yeteneğini arttıran potasyum iyodür içerir. İlave bir bileşen, yumuşatıcı ve nemlendirici bir etkiye sahip olan gliseroldür.

Uygulama yöntemleri

Karmaşık bir tedavi rejiminde anjin ile Lugol kullanılır. Hastalığın ilk döneminde ve genel durumu bozmadan hafif anjina vakalarında sadece bu ilaç kullanılabilir. Pürülan anjina, ek antibiyotik ve diğer semptomatik ajanların uygulanmasını gerektirir. İlaç pürülan boğaz ağrısı ile gargara için bir sprey veya bir çözüm olarak kullanılır.

Sprey nasıl kullanılır?

Püskürtme, bademciklerin mukozasına ve posterior farryngeal duvarına dağıtıcı tek bir itme ile püskürtülür. Bundan önce derin bir nefes alın ve nefesini tutun. Bir gün 4-6 prosedürdür, tedavinin tamamı bir hafta kadar sürer. İşlemden sonra, yarım saat boyunca yemek yememeniz veya içmemeniz tavsiye edilir. Göz ile temastan kaçının ve gerekirse su veya sodyum tiyosülfat çözeltisiyle yıkayın.

Çözüm nasıl kullanılır?

Çözelti, boğazdaki bir boğaz suyunun içinde bir çay kaşığı çözülmeden, boğaz ağrısının tedavisinde boğazın durulanması için kullanılabilir. Ayrıca iltihaplı bademciklerin yağlanması için kullanılır. Bunu yapmak için az miktarda ilacı pamuklu çubukla uygulayın ve bademciklere uygulayın. Prosedürü günde birkaç kez gerçekleştirin.

İlacın avantajları ve dezavantajları

Lugol'un çözümü, güvenilirliği zamanla teyit edilen basit bir araçtır. Hastaların ifadeleri, ilacın pürülan anjinadaki etkinliğini göstermektedir. Nispeten küçük bir fiyat, ürünü hastalığın ilk günlerinden kullanmanızı sağlar. İyot içeriği sayesinde, ilaç tiroid hastalığının önlenmesine katkıda bulunur.

Kullanımdaki dezavantajları:

 • Çocuklar, belirli bir tat ve koku nedeniyle ilaç tarafından yeterince tolere edilmemektedir;
 • pürülan anjinada acı verici duyuları uzun süreli kullanımla artırabilir;
 • Küçük çocuklarda sprey tedavisi larinksin spazmı riski nedeniyle yasaktır;
 • iyodine daha sık alerjik reaksiyonlar vardır;
 • Çıkmayan kıyafetlerin üzerinde koyu lekeler bırakır.

Yan etkileri ve kontrendikasyonları

Yan etkiler arasında, sürekli kullanımla birlikte, "iyodizm" in etkilerinin ortaya çıktığı alerjik reaksiyonlar vardır: tükürük, döküntü, burun akıntısı, vb.

Doz aşımı durumunda, faringeal mukoza ve larinksin bir spazmı yanık olabilir.

Lugol tiroid hastalığı ve iyot için aşırı duyarlılığı olan hastalarda kullanım için kontrendikedir. Kullanmadan önce, hamile kadınların uzman tavsiyesi gerekir.

Analoglar ve maliyet

Tablo benzer iyot bazlı ajanlar ve bunların fiyatını sunmaktadır.

Lugol spreyinin çocuklar ve yetişkinler için talimatlara göre uygulanması

Sprey Lugol - mukoza boğaz iltihabı tedavisi için bir bütçe ilaç. Tüketicilerin görüşlerine göre yargılama, hem olumlu yönleri vardır hem de bazı dezavantajları yoktur.

Lugol spreyinin kullanımına ilişkin talimatı daha ayrıntılı olarak ele alacağız ve diğer benzer yollarla da bir karşılaştırma yapacağız.

Bir sprey şeklinde Lugol bileşimi ve formu

Rusça eczanelerde sunulan sprey, iki ilaç üreticisi tarafından üretilmektedir: Rusça ("Lekar") ve Litvanya ("Valentis"). Yerli tıbbı farklı kapasitede şişeler halinde satın alınabilir - 25 ila 60 g Litvanya Lugol 50 ml'lik bir hacimde üretilir.

İlaçların bileşimi ve görünümü birbirine benzer.

Kompozisyon Lugol sprey:

Karakteristik iyot kokusu ile kahverengi renkte viskoz kıvamda (gliserol nedeniyle) bir sıvıdır.

Yetişkinler için bir sprey şeklinde kullanım Lugol Talimatları

Lugol şişesi bir sprey tüpü ile donatılmıştır. Basıldığında, ilacın spesifik bir dozu atılır. Ajan, mekanik tozlaştırma ile jet benzeri bir şekilde püskürtülür. Püskürtürken, çoğu spreyde olduğu gibi, ince bir dispersiyon oluşmaz.

Püskürtme talimatı Lugol'da bulunan genel kullanım önerileri:

 1. Şişeyi kullanmadan önce kapağı çıkarın ve memeyi boya tabancasına takın.
 2. Gelecekte, ilacın uzun süre kullanılmaması beklense bile, nozulun çıkarılması önerilmez. Aksi takdirde, nebülizasyon sisteminin içinde kalan ilaç çözülür ve ilaç kullanılamaz.
 3. Şişeyi ambalajından çıkarın ve kullanıma hazırlayın: iyot kıyafet ve ellerdeki lekeleri çıkarır.
 4. İlacın püskürtülmesi, her zaman nefesini tutun: Ürün alt solunum yoluna girmemelidir.
 5. Lugol günde 6 defa püskürtüldü.
 6. Doğru spreyleme için, püskürtme borusunu mukozadan etkilenen alana yönlendirin ve püskürtme memesine bir kez basın.
 7. Gerekirse, püskürtme gerektiği kadar tekrarlanır.
 8. Ürünü enjekte ettikten sonra 30-60 dakika boyunca içmeyin veya yemeyin.

Çocuklar için kullanım talimatları

Lugol çocuklar yetişkinlerle aynı kurallara göre kullanılır. Püskürtme nozulu sıvıyı gerekli alanlara noktaya fırlattığı için, ilacın enjeksiyonu bir yetişkin tarafından yapılmalıdır.

Çocuklar için Lugol spreyini kullanmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Püskürtmeden önce, çocuğun boğazını inceleyin ve ilaca hangi alanların uygulanacağını belirleyin.
 2. Çocuğun nefesini tutmasını isteyin.
 3. Püskürtme ucunu istenen alana doğrultun ve bir kez basın.
 4. Gerekirse, ucun yönünü değiştirerek püskürtmeyi tekrarlayın.
 5. Çocuğun hiçbir şey içmediğini ve ilacı aldıktan sonra en az 30 dakika boyunca yemediğini kontrol edin.


Bu ilacın çok hoş bir tadı yok, bazen yanmasına sebep oluyor. Anne bunu akılda tutmalı ve çocuğun olası kaprislerine hazır olmalıdır.

Kaç yıl çocuk olabilir

Boğaz için Lugol sprey kullanımı için talimat, ilacın kullanımına yaş kısıtlamaları getirmez.

İyotun vücut için gerekli bir element olduğu bilinmektedir. Tiroid bezi hormonunun bir parçası olarak, birçok metabolik süreci etkiler, doğru gelişme için termoregülasyon sağlamak için gereklidir.

İyotlu çocukların günlük ihtiyaçları hakkındaki veriler:

 • 1 yıla kadar - 0.05 mg;
 • 2 yıla kadar - 0.1 mg;
 • 2 yıldan fazla - 0.15 mg.

1 doz Lugol yaklaşık 1 mg iyot içerir. İlacın mukoza ile emiliminin önemsiz olmasına rağmen, bir kısmı sindirim sistemine salya ile birlikte gelir, burada iyi emilir ve sonra tiroid bezinde depolanır. Bu nedenle, birçok ebeveyn bu ilaca karşı güvensizdir.

Bu nedenle, küçük çocukların tedavisi için bu ilaç uygun değildir.

1, 2, 3 trimesterde gebelikte Lugol olabilir

İlaç hamileliğin tüm döneminde fetus için tehlikelidir.

Sprey Lugol kullanımı için talimat, art arda 4 gün boyunca hamile kadınlar için ilacın kullanımını önermez.

Emzirirken

Sindirim sisteminde emildiğinde, iyot, kana ve daha sonra anne sütünün içine iyi nüfuz eder. Bir bebeğin tiroid bezinin etkilenmesi muhtemeldir. Sprey Lugol kullanımıyla ilgili talimatlar, ürünü sadece doktorunuza danıştıktan sonra emzirme sırasında kullanmanızı tavsiye eder.

Boğaz ağrısı tedavisinde endikasyonlar

Herkes, iyotun antiseptik özelliğini bilir. Çoğu bakteri, mantarlar ve virüsler üzerinde toksik etkisi vardır. Proteinlere bağlanarak, iyot onların pıhtılaşmasına neden olur ve mikroorganizmayı imkansız kılar.

Kullanım talimatlarında Lugol Spray, ilaçların stafilokoklara (uzun süreli kullanımıyla% 80) karşı orta derecede etkili olduğunu ve Pseudomonas aeruginosa'ya karşı etkisiz olduğunu belirtmektedir. Ancak staphylococcus ve Pseudomonas aeruginosa nadiren boğazın iltihaplanmasına neden olduğundan Lugol şu şekilde gösterilir:

 • boğaz ağrısı;
 • boğaz ağrısı;
 • stomatit ve ağız boşluğunun diğer enflamatuar hastalıkları;
 • farinks ve ağızda ve ameliyat sonrası dönemde cerrahi operasyonlar.

İyotun lokal olarak tahriş edici etkisi nedeniyle, ilacın hafif bir analjezik etkisi vardır ve boğazda ağrıyı hafifletmek için endikedir.

Lugol anjina ile

İlaç bir yardımcı olarak anginada kullanılabilir.

Anjina çoğu durumda iyodine duyarlı streptokoklar neden olur. Ancak bademcikler üzerindeki ilaçlar bademciklere zarar vermeden lokal olarak etkilemektedir. Böylece, Lugol, diğer antiseptik ilaçlar gibi, mukoza üzerinde bulunan bakterilerle savaşır. Bu nedenle, ilacın aseptik etkisi, dokulara nüfuz eden ve iltihapla daha iyi mücadele eden antibiyotik alımı ile tamamlanmalıdır.

Pürülan anjina ile

Lugol spreyinin uygulanmasıyla ilgili talimatlarda, iyotun aseptik aktivitesinin, irin ve kanın varlığında azaldığı gerçeğine dikkat çekilmektedir. Yara tedavisi için harici iyot kullanıldığında, maddenin yara içine girmesini önlemek için ajan uygulanmaktadır.

Böylece, bademcikler üzerinde belirgin bir pürülan baskın ile, bu sprey diğer antiseptiklerden daha az etkilidir.

Diğer ilaç tipleri Lugol

Lugol Sprey Viallin

Sprey Lugol Vialin, Ukraynalı üretici Flory Spray tarafından üretilmektedir. İlaç bu makalede ele alınan ilaç ile ilgili değildir.

Kullanım talimatlarına göre sprey Lugol Vialain bileşimi:

 • triklosan;
 • gliserol;
 • deniz tuzu;
 • deniz yosunu özü;
 • potasyum iyodür;
 • tatlandırıcı;
 • su.

Gördüğünüz gibi Vialline spreyinde iyot yok. Antiseptik etki, triklosan - antibakteriyel sabun üretiminde yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik, bazı diş macunları, deodorantlar tarafından sağlanır.

Gliserin ile Lugol çözeltisi

Çözüm Rus şirketleri (ECOLab, Yuzhfarm) ve Letonya (Rigas Pharmaceutical Factory) şirketleri tarafından üretilmektedir. Bileşiminde, çözelti bir sprey (% 1 iyot + yardımcı maddeler) ile benzerdir. İlacın uygulanması için bu yöntem daha uygun olduğunda, mukozayı yağlamak için kullanılır: örneğin, diş hekimliğinde. Ayrıca Lugol çözümüne sahip şişeler tamamlandı:

 • sprey;
 • bir ucu ile püskürtücü;
 • bir dağıtıcı;
 • Kapak-damlalık.

Bu, çözümü her bir özel durumda gerekli şekilde kullanmanıza izin verir.

Iodinol veya Lugol'den daha iyi olan şey

Iodinol, bir spreyin yanı sıra yağlama ve yıkama için bir çözelti şeklinde üretilmiş bir Rus preparatıdır.

Tıpta alkol varlığı yavaşlar ve iyotun antiseptik etkisini uzatır.

Angina Iodinol içinde kullanım talimatlarına uygun olarak, bademcikler bir durulama için 50 ml çözelti kullanılarak yıkanır.

İyot fiyatı Lugol'dan birkaç kat daha ucuzdur.

Yoks veya Lugol'den daha iyi olan şey

İlaç Yoks-Teva bir İsrail ilaç firması tarafından bir sprey şeklinde ve topikal uygulama için bir çözüm olarak üretilmektedir.

İyodun içinde, polivinilpirolidon (povidon-iyot) ile bir kompleks içinde bulunur. Mukoza ile temas üzerine iyot açığa çıkar. Mikroorganizmaların kabuklarını tahrip etmek, proteinlerinin ve ölümlerinin pıhtılaşmasına yol açar. Yani, Lugol ile aynı davranır.

Polivinilpirolidon ile kompleksten iyot, alkol komplekslerinden (örn., Iodinol) daha yavaş salınır. Biyolojik malzeme ile etkileşim uzun zaman alır.

Ek olarak kompozisyonunda vardır:

 • Allantoin (anti-inflamatuar ilaç);
 • levomenthol (kolay bir analjezi sağlar);
 • tıbbi alkol (ek antiseptik eylem);
 • aroma katkı maddeleri;
 • su.

Ne kullanacağına karar verirken - Yoks veya Lugol - ilk ilacın 8 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmadığı da dahil olmak üzere daha fazla kontraendikasyona sahip olduğunu hesaba katmanız gerekir.

Sprey şeklinde ilaç Lugol hakkında yorumlar

Çocuklarda kullanım hakkında yorumlar

Lugol, çocuklarda anjina olanlar da dahil olmak üzere, boğazdaki çeşitli enflamatuar süreçler için sıklıkla çocuk doktorları tarafından yatırılmaktadır. İlacın iyi antiseptik özelliklerine rağmen, anneler genellikle çocuğun olumsuz tepkilerini belirtir. Bu iki faktörden kaynaklanmaktadır:

 • Tatsız tadı;
 • mukozanın tahrişi (yanma).

İyot, uygulama yerinde bireysel hoşgörüsüzlüğe ve tahrişe neden olabilir. Bu yan etkiler sıklıkla sık görülür ve çocuklar ilacı uyguladıktan sonra sık sık yayılır. Bu nedenle, Lugol spreyinin çocuklukta kullanımı sorunlu olabilir.

Ayrıca, birçok anne Lugol bileşimi içinde iyottan hoşlanmaz. Bebeğin vücudu için iyot gereklidir, ancak hiç kimse ilacı spreyledikten sonra nihayetinde ne kadar emildiğini bilemez. Öte yandan, iyotun diğer antibiyotik ajanlardan daha az toksik bir madde olduğu (sindirim mikroflorası da dahil) olduğu bilinmelidir.

Angina için Yapılan Yorumlar

Bakteriyel bademcik iltihabı sprey Lugol uygulamasının ana göstergesidir.

Temel olarak, hastalar ilacın kullanımı hakkında olumlu geri bildirim verirler.

Hoş olmayan tat ve yanma, ilacı püskürttükten sonra 30-40 dakika sürebilir. Bu yan etkilerin yetişkinler tarafından iyi tolere edilmesine rağmen, birçok hasta Lugol spreyini kullanmaya devam etmeyi ve daha az tahriş edici ilaçlara geçmeyi reddeder.

Pürülan boğaz ağrısı için yorumlar

Pusun varlığında - ve bu sprey Lugol - iodine uygulama talimatlarında belirtilir antiseptik etkinliğini azaltır. Aynısı kanda, bazı antiseptiklerde, özellikle hidrojen peroksitte ve ortamdaki asidik veya alkali taraftaki herhangi bir değişiklik için de geçerlidir.

Bununla birlikte, pürülan boğaz ağrısı olan hastalar, Lugol spreyinin antibiyotiklerle kombinasyon halinde etkin etkinliğine dikkat çeker.

Sonuç

Sprey Lugol - mukus boğaz iltihabı tedavisi için yaygın bir ilaç. Her yaştan çocuklar tarafından kullanılabilir, ancak gebelik ve emzirme döneminde kontrendikedir.

Bu aracın olumlu yönleri şunlardır:

 • etkinliği;
 • diğer antiseptik ve antibiyotiklerle karşılaştırıldığında düşük toksisite;
 • Uygun fiyat.

Lugol sprey hastalarının negatif değerlendirmeleri, spreylemeden sonra ortaya çıkan etkiler nedeniyle oluşur: yetersiz tat ve boğazda uzun süreli yanma hissi. Bugün eczanelerde boğaz için spreyler yok. Gerekirse, tüketiciler daima daha az tahriş edici bir ilaç seçebilir.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Bir lugol kaç kez püskürtüyorum

Bir lugol kaç kez püskürtüyorum

lugol - Çocuklarda ve yetişkinlerde mukus pharyngeal mukozanın enfeksiyöz inflamatuar hastalıkları için en çok antiseptik olarak kullanılan eski, zamana göre test edilmiş bir ilaçtır. Yani, anjina ve stomatit ile kronik ve akut bademcik iltihabı ile.

Ana aktif madde, patojen mantarlar, yerel rahatsız edici, gram-negatif ve gram-pozitif bakteriler üzerinde antiseptik, bakterisidal bir etkiye sahiptir, moleküler Lugol iyot, ve. Uzun süreli tedavi ile daha dirençli stafilokok florası bile çöker. Potasyum preparasyonunun bir parçası olan potasyum iyodür, iyotun su içinde çözünmesini hızlandırır ve yatıştırıcı etki gliserol tarafından uygulanır.

Bu antiseptik kullanımı anjinin karmaşık tedavisinde hastalığın başlangıcında çok etkilidir. Yüksek bir sıcaklıkta, güçlü bir iltihap, bir doktor oral antibiyotikler atar. Aksi halde, hiç kimse hastanın önümüzdeki hafta romatizma, glomerülonefrit veya piyelonefrit almamasını garanti edemez.

Yakın zamana kadar, ilaç endüstrisi bu ilacı sadece bir çözelti halinde üretmiştir, ancak son yıllarda, Lugol spreyi eczaneden satın alınabilir. Anjina ile, sprey kullanımı bu olağanüstü çözüm ile tedaviyi büyük ölçüde basitleştirdi.

Anjina bademcik iltihabı ilacı ile hastalığın şiddetine bağlı olarak, günde 2 ila 6 kez mukus boğaz, ağız, farenks sulaması için topikal olarak kullanılır. Püskürtme, püskürtme kafasına tek bir tıklama ile yapılır. Enjeksiyondan önce, nefesinizi solumak ve tutmak önerilir. 30 dakika sulama yapıldıktan sonra, yemek ya da içmek için tavsiye edilmez. Yanlışlıkla ürün göze kaçarsa, yeterli miktarda su ile iyice durulanır ve daha sonra bir sodyum tiyosülfat çözeltisi ile yıkanmalıdır.

Angina ile cımbızları üzerine takılan bir pamuklu çubukla kullanmak en uygun olanıdır, pamuklu yünü bir kurşun kalemle yuvarlayarak ağız ve bademcikleri yağlayabilirsiniz. Bir çözümde pamuklu bir pamuk parçası olan Lugol'u kullanmanın eski bir yolu daha vardır ve bu pamuk yünü birkaç dakika emer.

Otolarengologlar bu antiseptik, supratonsillar boşlukları ve lakunaları yıkamak için 2-3 gün içinde 4-5 işlem miktarında pürülan tonsil lezyonları kullanırlar.

Lugol'un dezavantajları:

 • Bu ilacın çok özel bir tadı ve kokusu vardır ve çoğu zaman çocuklarda boğazın yağlanması kusurlu bir refleks oluşturur. Tedavi ya da irrigasyon sonrası boğaz rahatsızlık verir, bu da çocukların ağlamasına, kaprislerine, tedaviye devam etme isteksizliğine neden olur.
 • Çocuk doktorları da küçük çocuklarda kullanmanın tehlikeleri konusunda uyarır, çünkü ağız boşluğuna enjeksiyon sırasında laringospazm ortaya çıkabilir.
 • Çözelti yeterince kalın bir sıvıdır, bu nedenle özellikle çocuklarda başın yağlanması uygun değildir.
 • Sprey, aynı zamanda düzgün bir sulama sağlamayan yeterince güçlü bir püskürtmeyi de püskürtür.
 • Lugol'ün anjina solüsyonunun güçlü bir pürülan işlemde etkili olmadığı düşünülmektedir, çünkü kalın bir solüsyon lakunun pustan salınmasını önler ve etkili bir etkiye sahip değildir.
 • Birçok çocuk ve ayrıca yetişkinlerde, yakın zamanda alerjik reaksiyonlar, iyot ve ilacın parçası olan diğer içerikler de istisna değildir. Alerjiler, solunum yolları, döküntü, kaşıntı şeklinde ortaya çıkabilir.
 • Ürünün giysiye bürünmesi ve bir çocuğun tedavisinde bu durumun önüne geçilmesi çok zordur, pratik olarak yıkılmaz, karanlık izler bırakır, ki bu da önemli bir dezavantajdır.
 • Angina çocuklarda bakım Lugol ile kullanılması gereklidir. İşlerken ve enjekte ederken, boğazın arka duvarına dokunmamaya çok dikkat etmelisiniz, çünkü bebeklerdeki refleksler tahmin edilemezdir ve kolayca çocuğun kusmasına neden olabilir.

Lugol'un yan etkisi:

 • iyotizm - drooling, anjioödem, kurdeşen, rinit, sivilce
 • cilt tahrişi
 • taşikardi
 • cilt alerjik reaksiyonları
 • sinirlilik
 • artan terleme
 • uyku bozuklukları
 • 40 yaş üstü kişilerde ishal

Kontrendikasyonları Lugol:

 • adenomu
 • İyodine duyarlılık
 • Akciğer tüberkülozu
 • nefrozlar
 • akne
 • furunkulus
 • gebelik
 • hemorajik diyatezi
 • kronik piyoderma
 • ürtiker
 • Tirotoksikoz ile, dekompanse karaciğer ve böbrek hastalığı olan 5 yaşın altındaki çocuklara dikkat

Genellikle Lugol ciddi yan etkilere neden olmaz, iyi tolere edilir ve çoğu boğaz ağrısı ile baş etmede yardımcı olur. İlacın istenmeyen yan etkilerinin ortaya çıkması durumunda, başka bir antiseptik ile yerini alacak doktorunuzu bilgilendirin.

Lugol bilinen bir antiseptiktir. Tıbbi etkisi, formülasyondaki ana bileşenin iyot özelliklerine dayanmaktadır. İlaç ilk olarak 19. yüzyılda bir Fransız doktor tarafından icat edildi. Doktor Jean Lugol'du ve ajanı daha sonra onuruna adını verdi, tüberküloz tedavisi için kullanmayı önerdi.

Bugün Lugol'un çözümü birçok başka amaç için kullanılıyor. Bu ilacın ana uygulama alanı, ağız, boğaz ve farinksin enflamatuar hastalıklarının tedavisidir.

İlacın temeli moleküler iyodindir. Topikal kullanım için, bir bakteri öldürücü ve antiseptik etkisi vardır, bu boğazın mukozasını enfekte en patojenik bakterileri ve mantarları mücadelede yardımcı olur.

iyot bir diğer özelliği - seviyesindeki tahriş edici etkisi, kan dolaşımı, yerel bağışıklık ve iltihaplı mukozasında rejeneratif süreçler (geri iyileşme) aktivasyonunu teşvik muamele görmüş kağıt hazırlanmasında gelişmiş olduğu. Bileşim Lugol hazırlanması da boğaz smyagchayusche üzerine etki eden (gliserol gibi) yardımcı madde gliserol içerir.

İlaç firmaları iki temel dozaj formunda Lugol üretirler. Hazırlık, bir sprey ve bir çözelti halinde sunulur. Çoğunlukla Lugol'un merhemini duyabiliyorsunuz.

Dikkat lütfen! Tavsiye ediyoruz

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina, akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve influenza tedavisi ve önlenmesi için Elena Malysheva, Rus bilim adamlarından etkili bir Bağışıklık ilacı önermektedir. Eşsiz ve en önemlisi% 100 doğal bileşimi nedeniyle, ilaç anjin, soğuk algınlığı ve bağışıklık tedavisinde son derece yüksek bir etkinliğe sahiptir.

Malysheva metodolojisi hakkında bilgi edinin...

Bu, "merhem" diye adlandırılan kalın bir kıvama sahip olan bir ilacın bir çözeltisidir, ancak yine de bu isim tam olarak doğru değildir. Merhem belirli bir bazda eşit olarak dağıtılmış bir ilaç olan ilacın özel bir dozaj şeklidir.

Lugol tam olarak suda iyot ve potasyum iyodürün bir çözeltisidir, gliserin ile yumuşatılır ve merhem değildir.

Lugol'un çözümü

Lugol'ün gliserin ile çözelti nispeten ucuz, ancak farenks ve larinks iltihabının tedavisi için etkili bir antiseptiktir. Çözelti aynı zamanda açısal stomatitin tedavisini yağlamak için ya da başka bir deyişle ağız köşelerinde zedelenir.

Bu maddeyi topikal olarak uygulayın, etkilenen dokuyu pamuklu veya gazlı bezlerden oluşan bir bezle ıslatın.

Gliserin içermeyen sulu bir Lugol çözeltisi de vardır. Onun içinde kullanım endikasyonları gliserin ilacı ile aynıdır, ancak ilaveten bu formdaki ilaç tiroit hastalıklarının önlenmesi için dahili olarak alınabilir.

Lugol kullanımında yaş sınırları vardır. Bir çocuğun boğazını bir yıla kadar süremezler ve 1-6 yaş arası çocuklarda kullanabilirler ancak bir doktor reçetesi ile izin verilir.

Yetişkinler ve 6 yaşından büyük çocukların Lugol'un boğazını günde 2 ila 6 kez sürtmeleri tavsiye edilir. İlacı uyguladıktan sonra en az yarım saat yemekten kaçınmanız tavsiye edilir.

Boğaz da bu ilaç ile durulanabilir. Genel olarak, hazırlamaya yönelik talimat, bir boğazla durulamak için bir çözelti hazırlamanın mümkün olabileceği tavsiyeleri içermez. Böyle bir çözümün tarifi zaten insanların kendi kendine ilaçlarının çalışmasıdır. Yani, oropharynx durulama tavsiye halk reçete bileşimi:

 • Yarım çay kaşığı soda ve fazla tuz.
 • 15 damla Lugol.
 • Bir bardak ılık su.

Boğaz boğazını, preparasyonundan hemen sonra elde edilen solüsyonla durulayın. Farenjit için, boğazınızı sık sık, günde 4-6 kez durulayın. Bademcik iltihabında, bu sıklıkta bir işlem yapılması tavsiye edilmez. Optimal iltihaplı bademcikler günde 3 kez durulanır.

Evde, ilaçla hemen hemen aynı özelliklere sahip bir Lugol çözeltisi analoğu hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, eşit oranlarda su, iyot, kabartma tozu alın ve karıştırın. Ev çözümünün kullanımıyla ilgili talimatlar Lugol'ün eczanesine benzerdir.

Lugol sprey kullanımı daha uygundur. Bileşimi, çözeltininkiyle hemen hemen aynıdır, sadece serbest bırakma formu ilacı iltihaplı dokulara hızlı ve kolay bir şekilde uygulamanıza izin verir. Sprey sadece bademcik iltihabı, farenjit ve stomatit için kullanılır. Ayrıca yaralanmalar ve yaralar, cilt enfeksiyonları, termal yanıklar, trofik ülserler için kullanılır.

Sprey, gecikmiş solunum ile etkilenen mukozaya püskürtülür. Tek kullanımlık spreyleme için aplikatöre sadece bir kez basın. Sprey günde 2 kez kullanılır, ancak günde en fazla 6 kez kullanılır. CTüketildiğinde, ağızda yanma hissi ve özel bir tat hissedilir, bu da bu ilacın normudur. Sprey, 5 yaşından küçük bir çocuğun boğazına sıçraması önerilmez.

Lugol'un yan etkileri vardır. Bu ilacı iyot intoleransı ile kullanmayın. Lugol'ün tedavisine olan artan ilgi, aşırı tahrişe ve hatta mukozanın kimyasal yanmasına neden olabilir. İlacın talimatı, hem spreyin hem de çözeltinin, değişen şiddet derecelerinde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği uyarısında bulunur.

Bir önlem sadece ilacın kullanım sıklığında değil, aynı zamanda tedavi süresince de bilinmelidir.

Burun mukozasının ödemi ile kendini gösteren bir patolojik durum, vücudun (ürtiker), tükürük, göz sulanması, akne üretiminin artması üzerinde döküntü - uzun süreli kullanım durumunda Lugol yodizma riski yoktur.

Bir preparasyonun kullanıldığı çocuklarda, belirli bir tat nedeniyle kusma ve bir ilacın uygulandığı yerde yanma hissi mümkündür. Hamilelikte, bu süre zarfında Lugol'ün kullanımı önerilmez. Emzirirken, istisnai durumlarda ve sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine ilaç reçete edilebilir.

Hala sürekli soğuk algınlığı, grip ve boğaz hastalıklarından kurtulmanın imkansız olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu makaleyi okuduğunuz gerçeği ile yargılayarak - ne duyduğunuzu değil, ne olduğunu biliyorsunuz:

 • Tükürük yuturken bile şiddetli boğaz ağrısı...
 • Boğazda bir yumru hissi...
 • vücutta titreme ve güçsüzlük...
 • Kemikleri en ufak bir hareketle "kırmak"...
 • iştah ve güç kaybı tamamen...
 • burunda sürekli tıkanıklık ve balgam sümüğü...

Ve şimdi soruyu cevaplayın: bundan memnun musunuz? TÜM BU SEMPTOMLAR tolere edebilir mi? Ve etkisiz tedaviyle ne zaman "birleştiniz"? Sonuçta, er ya da geç durum daha da kötüleşecek. Ve kötü bitebilir...

Bu doğru - bu sorunla başlamanın zamanı geldi! Katılıyor musun? Bu yüzden Elena Malysheva'nın özel metodolojisini yayınlamaya karar verdik. Çocuklarda ve yetişkinlerde bağışıklığı güçlendirmenin sırrını açmış ve prostat hastalıklarının önlenmesi yöntemlerinden bahsetmiştik. Daha fazla oku...

Boğaz için Lugol: ilacın avantajları ve kullanım talimatları

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Lugol'un KBB organlarının hastalıklarında randevu için endikasyonlar şunlardır:

 • Orofarinkste (bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit) enfeksiyöz iltihaplı süreçler;
 • pürülan otitis media;
 • atrofik rinit;
 • açısal stomatit;
 • Akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve influenza ilk belirtileri.

Ilaç aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • iyot için bireysel hoşgörüsüzlük;
 • böbrek hastalığı (nefrit, nefroz, vb.);
 • tüberküloz;
 • tiroid bezinin adenoması;
 • hemorajik diyatezi;
 • piyoderma, furunküloz;
 • gebelik;
 • 5 yaşın altındaki çocuklar.

talimat

Talimatlara göre, boğaz için Lugol, ağız boşluğunun sulanması veya enfeksiyon odaklarının doğrudan yağlanması için topikal olarak kullanılır. Çare günde 4-6 kez kullanılır.

Peki, Lugol'un boğazına nasıl bulaşırsın? Prosedür için birkaç sürüye ihtiyacınız var. Bir dolgu çubuğu çözeltide bolca nemlendirilmiş ve farinksin bir kısmı işlenmiştir. Aynı şey, boğazın tüm iltihaplı bölgesi işlenene kadar başka bir pamuklu çubukla tekrarlanmalıdır.

Başlangıçta, yanma hissedilebilir, Lugol için bu oldukça normaldir. Bir süre sonra geçer. İşlemden yaklaşık 30-40 dakika sonra, yemek ve içmek tavsiye edilmez, 3 saat sonra boğazın tedavisini tekrarlayabilirsiniz.

Hastalığın ilk gününde, mümkün olan en kısa sürede Lugol ile tedaviye başlanması tavsiye edilir. Bu durumda, patojen mikrofloranın tahribatı nedeniyle gelişmesini engellemek için daha fazla şans vardır. Sprey, tedaviler arasında aynı aralıklarla kullanılır - her 3 saatte bir.

Lugol'un durulama çözümünü tedavi etmenin bir başka yolu daha var. İlacın durulanması ilacın kendisi ile boğazdan daha az etkili olduğuna inanılmaktadır. Durulama için bir çözüm hazırlamak için bir bardak ılık su almanız ve birkaç damla Lugol çözeltisi eklemeniz gerekir. Bundan sonra, gargara çalkalanmalı, ağız boşluğunda en az bir dakika boyunca alınan tüm ilaçları her dakika tutmaya çalışılmalıdır.

Durulama sırasında, terapötik çözelti, terapötik bir etki sağlayarak, boğaz ağrısını aktif olarak etkiler. İşlemden sonra, yarım saat boyunca yemek ve içmek arzu edilmez.

Gliserin ile Lugol

Kullanım talimatları, griperin, enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkların tedavisi için reçete edilen güvenli ve etkili bir ilaç olarak Lugol ile tarif edilmektedir. İlacın aktif maddesi iyottur, temas halindeki bakterilerin protein fraksiyonları, virüsler ve mantarlar pıhtılaşma ve ölme işlemine maruz kalırlar.

Gliserin bir zarflama etkisi vardır, böylece iltihap odağı ilacı eşit yayılır, uzun bir antimikrobiyal etki elde edilir, dokuların şişmesi ortadan kaldırılır.

Lugol çocuklara

Çocuklar genellikle üst solunum yolu hastalıklarından muzdaripler, ancak Lugol'ün boğazını çocuklukta yaymak mümkün mü? Boğazın ilk belirtileri görüldüğünde, doktorlar Lugol'ü sprey şeklinde kullanmayı önerirler, çünkü orofarenksin sulanmasına yağlama ile karşılaştırıldığında en az rahatsızlık eşlik eder. Ilacın çokluğu ve tedavi süresi doktor tarafından belirlenir.

Lugol'e talimat, ilacın yaşının 5 yıldan az olduğu hastalar için kontrendikedir. Bu yasak, erken yaşta çocukların tatsız bir tada sahip olan bir ilacı hızlı bir şekilde yutma arzusundan kaynaklanmaktadır. İlacın bir parçası olan yemek borusu, yemek borusuna ve mideye girerek, içlerinde tahrişe neden olur. Ek olarak, iyot vücut tarafından aktif olarak emilir ve tiroid bezine girerek işlevlerinin ihlaline neden olur. Bütün bunlar çocuğun genel esenliğini ve sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Hamilelik sırasında Lugol

Boğazın tedavisi için Lugol gebelikte kontrendikedir. Bu, formülasyondaki iyotun varlığına bağlıdır. İyotun tiroid dokusu üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu ve işleyişini etkileyebileceği bilinmektedir. Bu bedenin aktivitesinin ihlali gebeliği olumsuz etkileyebilir, fetal gelişim, düşük ve ölü gebelikte anormalliklere neden olabilir.

Laktasyon sırasında Lugol ile boğazımı temizleyebilir miyim? Emzirme sırasında, ilaca verilen talimat, bir kadının beklenen yararının çocuk için olası riskten daha yüksek olması halinde, ilacın tıbbi amaçlar için kullanılabileceğini belirtir. Her halükarda, ilacı reçete etme kararı ilgili hekim tarafından yapılmalıdır.

İlaç benzerleri

Yoks - antiseptik ve antimikrobiyal etkisi olan lokal kombine bir ürün, ENT-uygulaması tarafından başarıyla kullanılmaktadır. İlacın aktif maddeleri povidon-iyot ve allantoindir. Kullanım talimatı, Yox'ın, grip, tonsillit, bademcik iltihabı, ilk grip ve ARVI belirtilerindeki iltihap ve ağrı için reçete yazdığını söylemektedir. Çare 6 yıldan beri kullanılabilir. Gebelik ve emzirme, Jox kullanımı için bir kontrendikasyondur.

Iodinol, yerel ve harici kullanım için tasarlanmış antiseptik bir ilaçtır. Aktif madde iyottur. KBB-uygulamada ilaç bademcik, bademcik iltihabı ile boğaz lokal tedavisi için reçete edilir. Iodinol 5 yaşın altındaki çocuklarda ve hamile kadınlarda kontrendikedir.

Lugol'un bir parçası olan iyot, iyi bir anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Benzer antiseptik ilaçlarla kıyaslandığında, ilacın kesinlikle kullanım talimatları gözlenmişse, vücut üzerinde sistemik bir olumsuz etkisi yoktur. Lugol'ün analoglara göre avantajları, daha uygun bir aerosol salınım şekli ve uygun bir fiyattır.

Lugol'un anjinada kullanılmasının sırrı

Bademcikler patojen mikroorganizmaları filtrelemek için bir kişiye hizmet ederler. Ama bademciklerin dokusu hala enfekte olduğunda, nahoş, ama çok yaygın bir hastalık var - anjin.

Hastalığın süresini ne belirler?

Hastalığın süresi anjinin tipine bağlıdır. Streptococci'nin neden olduğu hastalık birkaç hafta sürer. Mononükleozlu hastalık birkaç hafta hatta aylar sürmektedir. Bazı bakteriyel bademcik iltihabı bir kişiye birkaç ay işkence yapar, hatta uygun tedavi ile bile, bu durumda kronik anjina hakkında konuşabiliriz.

Angina, bir muayene sırasında bir doktor tarafından teşhis edilir. Aynı zamanda ön tanı koyar ve streptokok varlığının ekspres testinin yardımıyla hangi kültürlerin hastalığa neden olduğunu saptamak mümkündür. Sonuç net değilse, daha derinlemesine çalışmalar yapılır: kan testleri, tek test.

Lugol uygulaması

Angina, yetişkinler ve çocuklar için gerçek bir cezadır. Hastalığa yüksek ateş, boğaz ağrısı ve uygunsuz tedavi - çeşitli ciddi komplikasyonlar eşlik eder. Larinksin ağrılı semptomlarını gidermek Lugol'ün çözümü gibi bir ilaca etkili bir şekilde yardımcı olur.

İlaç, cilt hastalıklarının araştırılmasına katılan Fransız doktor Jean-Guillaume Auguste Lugol'un adını almıştır. Bu ilacın temelini oluşturan iyot çözeltisi, 1829 yılında geliştirilmiştir.

Lugol, aşağıdaki bileşenleri içeren antiseptik bir ilaçtır:

 • moleküler iyodin (5 kısım);
 • potasyum iyodür (10 kısım);
 • gliserol;
 • damıtılmış su.

İlaç, bakterisit, antiseptik ve lokal olarak tahriş edici bir etkiye sahiptir. Maya dahil olmak üzere gram-pozitif ve gram negatif flora, patojenik mantarlar için etkili bir araçtır. Stafilokok florası iyotlara karşı daha dirençlidir, ancak Lugol tarafından uzun süreli tedavi ile de çöker. Ilaca dirençli tek enfeksiyon Pseudomonas aeruginosa'dır.

Iodid potasyum ilacın formülasyonunda suda iyotun daha iyi çözünmesine katkıda bulunur, gliserol yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

Lugol'un çözümü, 50 ml'lik şişelerde bir sprey şeklinde veya 8 litrelik tek kullanımlık cam şişelerde çözelti halinde satışa devam ediyor. Belirgin bir iyot kokusu olan koyu kahverengimsi şeffaf bir sıvıdır.

Neden lugol kullanıyorsunuz?

İlaç boğazda ve ağızda iltihaplı süreçlerde lokal bir antiseptik olarak kullanılır. Çözelti, etkilenen dokuya yağlama yoluyla ve spreyle püskürtülerek uygulanmalıdır.

Lugol'un hala bir tedavi olduğu unutulmamalıdır, bu yüzden doktor reçete etmeden kullanılması önerilmez. Tedaviye başlamadan önce, "artıları" dikkatlice karşı" tartılarak edilmelidir böylece ilaç kullanım talimatlarında, zararsız kabul edilse de, kontrendikasyonlar ve yan etkileri aşırı doz halinde ilgili bilgiler (bulantı, kusma, ishal, ağızda metalik tat) içerir ".

Ilacın avantajları

Lugol ile anjin, diğer ilaçların (Ingalipt, Kamerun Strepsils, Teraflu, Chlorophylitis) yanı sıra durulama güçsüz olduğunda yardımcı olur. Yukarıda belirtildiği gibi, bu antiseptik bir çözelti veya sprey olarak mevcuttur. Çözüm daha verimli çalışır, ancak özellikle hasta çocuğun boğazını tedavi etmek için sprey daha uygundur. 50 ml'lik bir şişe sprey uzun süre devam eder.

Lugol, ihmal edilmediği sürece 2-3 günde tam anlamıyla ani bir şekilde hızlı bir şekilde aniden durmaktadır. İlaç neredeyse tamamen zararsız ve oldukça ucuzdur.

İlaç çözeltisi kronik bademcik iltihabı ve kronik farenjit (sakin bir dönemde) çok etkilidir.

İlaç kullanırken dezavantajları nelerdir?

Lugol oldukça spesifik bir kokuya sahiptir ve iyot içeriğinden dolayı tadı çok tatsızdır. Kullanımdan hemen sonra boğaz ateş yakar! Bunlar önemli sakıncalar. Bu bakımdan, çocukta anjin tedavisi için böyle bir ajanın kullanılması çok zordur.

Kalın bir sıvı (Lugol çözeltisi) ile boğazınızı temizlemek çok uygun değildir ve olası bir solunum yolu spazmı nedeniyle 1 yaşındaki bir çocuğun tedavi edilmesi için sprey kullanılması tavsiye edilir. Sprey "minuses" arasında kötü sprey (ilaç sprinkles) belirtilebilir.

Lugol'un çözümü lakunayı "kapatır". Bu irin dışarı çıkmasını engeller. Patolojik kitlelerin emilimi zehirlenmeye neden olur ve apselere neden olabilir. Bu nedenle, anjinin pürülan alevlenmesi aşamasında, onu kullanmamak daha iyidir.

Bazı insanlar Lugol'ün bazı bileşenlerine, özellikle iyodine alerjisi olabilir. Alerjik reaksiyonlar, kızarıklık, kaşıntı, solunum yollarının şişmesi, gırtlak veya dil olarak ortaya çıkar.

Bir çocuğu tedavi etmek için bir ilaç veya bir ilaç çözeltisi kullanırken, ilacı giysiye almaktan kaçınmak mümkündür. Ama pratik olarak yıkamamaktadır ve bu önemli bir dezavantajdır.
bir ad = »menu4">

Doğru nasıl uygulanır?

Lugol çözümünü kullanırsanız, parmağınızın etrafına bir bandaj sarın, iyice sabitleyin, bir çözelti içine daldırın ve boğazınızı ve iltihaplı bademciklerinizi doğru bir şekilde yağlayın. Foliküler boğaz ağrısı ile, bandajda irin izi olduğunu göreceksiniz, bu nedenle bir işlem sırasında bandajı birkaç kez değiştirmek gerekir. Eğer sıvının korozif tadı nedeniyle, bir anda tüm boğazı iyice kapatamazsanız, kısa bir süre sonra prosedürü tekrarlayın.

Parmağa sarılmış bir bandaj yerine cımbız kullanabilirsiniz. Pamuklu çubukla sabitleyin ve farenksi ve ağzı yağlayın.

Lugol'ü sprey şeklinde kullanmak çok daha uygun. Boğazın püskürmesini sadece 4-5 kez alır ve sıvının etkilenen bademciklere ulaşmasını sağlar. Ürün göze kaçarsa, bunları bir sodyum tiyosülfat çözeltisi veya çok miktarda su ile yıkamak gerekir.

Boğaz ağrısı günde 4-6 kez tedavi etmek için, nebülizatörün kafasına basarak ve ağız, boğaz ve farenks mukoza zarlarını sulayarak sprey püskürtme ilaç kullanın. Supratonsillar boşlukları ve lakunaları yıkamak için ilaç her 2-3 günde bir uygulanmalı ve 4-5 prosedür uygulanmalıdır.

Evde ilacın bir analogunu hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için 1: 1: 1 oranında su, soda ve iyot karıştırın. Bu sıvının tadı Lugol ile aynı olacak ve maalesef kıyafetlere de bulaşıyor.

Ve bir kez daha dikkatinizi çekiyoruz: boğaz ağrılarını tedavi etmek için bir ilacın nasıl doğru bir şekilde uygulanacağını öğrenmek için, bu ilacın talimatlarını dikkatlice okumalısınız.

Lugol - yetişkinlerde, çocuklarda ve hamilelikte anjina ve bademcik iltihabı tedavisi için kullanım, inceleme, analog ve serbest bırakma formları (çözelti veya sprey% 1) talimatları. Kompozisyon ve kullanım yöntemi

Bu makalede, ilacı kullanma talimatlarını okuyabilirsiniz. lugol. Sitenin ziyaretçilerinin yorumları - bu ilacın tüketicileri ve Lugol çözümünün uygulamalarında kullanımı konusunda uzman doktorların görüşleri sunulmaktadır. Büyük bir istek, ilaca ilişkin geri bildirimlerini aktif olarak eklemektir: İlaç, hastalığın ortadan kaldırılmasına yardım etmemiştir veya yardımcı olmamıştır; bu durum, muhtemelen, ek açıklamadaki üretici tarafından bildirilmeyen, komplikasyonlar ve yan etkiler gözlemlenmiştir. Mevcut yapısal analogları ile Lugol analogları. Yetişkinlerde ve çocuklarda, yanı sıra gebelik ve emzirme döneminde bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı tedavisi için kullanın. Kompozisyon ve kullanım yöntemi (boğaz solüsyonu ile nasıl bulaşır).

lugol - Ana aktif madde antiseptik ve lokal olarak tahriş edici etkiye sahip olan moleküler iyodindir. Gram-negatif ve gram-pozitif floraya karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda patojenik mantarlar (maya dahil) üzerinde de etkilidir; Staphylococcus spp. İyot'a karşı daha dirençlidir, ancak ilacın% 80'inde uzun süreli kullanımıyla, stafilokok florasının baskılanması; Pseudomonas aeruginosa ilacın etkisine dayanıklıdır. Cilt ve mukoza zarının geniş yüzeylerine uygulandığında, iyot resorptif bir etki gösterir: T3 ve T4 sentezine katılır.

Potasyum iyodür suda iyotun çözünmesini arttırır ve gliserol yumuşatıcı etkiye sahiptir.

Farmakokinetik

İlacın önerilen dozlarda uygulanması durumunda, iyotun deriden ve ağız boşluğunun mukoza zarından emilimi göz ardı edilebilir. Mukoza zarları ile temas ettiğinde, iyodürlere% 30 oranında dönüştürülür. Yanlışlıkla yutulursa, iyot hızla emilir. Emilen kısım dokulara ve organlara iyi nüfuz eder, tiroid bezinin dokularında birikir. Böbrekler tarafından (esas olarak), buzağı ve ter ile daha az derecede atılır. Emziren kadınların sütüne nüfuz eder.

tanıklık

 • Yetişkinlerde ve çocuklarda (anjina, akut ve kronik tonsillit) ağız ve faringeal mukozanın bulaşıcı ve enflamatuar hastalıkları;
 • atrofik rinit;
 • pürülan otitis media;
 • trofik ve varisli ülserler;
 • yara;
 • enfekte yanıklar;
 • 1-2 derece taze termal ve kimyasal yanıklar;
 • aterosklerozun önlenmesi ve tedavisi;
 • tersiyer sifiliz.

Serbest bırakma formları

Topikal kullanım için harç veya sprey% 1.

Kullanım talimatları ve nasıl kullanılacağı

İlaç ağız, farenks, boğaz, sprey sprey sprey tek bir itme püskürtme, mukoza zarının sulanması için günde 4-6 kez lokal olarak uygulanır. Enjeksiyon sırasında, nefesini tutmanız tavsiye edilir. Gözlerle temastan kaçının. Bu durumda gözler çok miktarda su veya bir sodyum tiyosülfat çözeltisi ile yıkanmalıdır.

Yerel olarak lakuna ve supratonsiller boşlukları yıkamak için kullanılır - 2-3 gün aralıklarla 4-5 prosedürler, nazofarenksin sulanması için - 2-3 ay boyunca haftada 2-3 kez, kulak damlası ve durulama için - 2-4 için hafta; Cerrahi uygulamada ve yanıklarda, etkilenen yüzeye gerektiği gibi nemlendirilmiş peçeteler uygulanır.

Bir çözüm kullanırsanız, cımbızları ağız ve boğazı yağlayan sabit bir pamuklu çubukla kullanabilirsiniz.

Yan etkisi

 • cilt tahrişi;
 • iyodizm (rinit, ürtiker, Quincke'nin ödemi, salivasyon, lakrimasyon, akne);
 • cilt alerjik reaksiyonları;
 • taşikardi;
 • sinirlilik;
 • uyku bozuklukları;
 • artan terleme;
 • ishal (40 yaşından büyük hastalarda).

Kontrendikasyonlar

 • iyodine karşı aşırı duyarlılık;
 • akciğer tüberkülozu;
 • açık yeşil;
 • nefroz;
 • adenomlar (tiroid bezi dahil);
 • aşınmalar;
 • akne;
 • kronik piyoderma;
 • hemorajik diyatezi;
 • kovanlar;
 • gebelik;
 • 5 yaşın altındaki çocuklar.

Hamilelik ve emzirme döneminde uygulama

Hamilelik sırasında ilacın kullanılması tavsiye edilmez. Anne için beklenen yarar, çocuğun potansiyel riskini aşarsa emzirme döneminde başvuru mümkündür. Bir doktora danışmak gerekir.

Özel talimatlar

Güneş ışığı ve 40 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklar aktif iyodürün bozulmasını hızlandırır.

İlaç Etkileşimleri

İyot, sodyum tiyosülfat ile inaktive edilir. Preparasyonda bulunan iyot, metal nesnelerin bozulmasına yol açabilen metalleri oksitler. Uçucu yağlar, amonyak çözeltileri ile farmasötik olarak uyumsuz. Alkali veya asidik ortam, yağ varlığı, irin, kan antiseptik aktivitesini zayıflatır.

Ligol analogları

Aktif madde için yapısal analoglar:

 • Gliserin ile Lugol çözeltisi.

Antiseptik ve dezenfekte edici etkiye benzeyen analoglar:

 • Adzhisept;
 • Anti-Angin Formülü;
 • Aseptolin artı;
 • Askosept;
 • Astrasept;
 • Atserbin;
 • Bemilon;
 • Gorpils;
 • Dentamet;
 • Matkap;
 • Ingalipt;
 • İyot bir alkol çözeltisidir;
 • iodinol;
 • Yodonat;
 • yodopiron;
 • Koldakt Lorpils;
 • Laripront;
 • Lidohlor;
 • Lizobakt;
 • Liniment balsamik (Vishnevsky'ye göre);
 • Metrogeks;
 • Neo-anjina;
 • Rince Lorcept;
 • Sebidin;
 • Septogal;
 • Septolete;
 • Strepsils;
 • teras;
 • Tonzylgon H;
 • Travisil;
 • dersleri;
 • Faringopils;
 • Fukaseptol;
 • Fukortsin.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina gazyağı tedavisi ile ilgili gerçek ve efsaneler

Geleneksel tıbbın çeşitli yöntemleri arasında, anjina kerosen tedavisi sunan seçenekler vardır. Resmi tür tedavilerin şüpheci tıp, ancak hastalar kendileri ve çocukları arasında bademcik iltihabı (anjin) tedavisi bu yöntemi ısrarlısınız.

Pürülan boğaz ağrısı mı: hastalığın ortak belirtileri ve tedavisi?

Pürülan tonsillit, zararlı mikropların ve virüslerin vücuda girmesi sonucu ortaya çıkan tehlikeli bir hastalıktır.Enflamatuar süreç esas olarak bademcikler alanında lokalizedir.