Loading

Boğazda bir şey engel olursa - bu ne anlama geliyor?

Genellikle hastalar boğazda bir koma hissinden şikayet ederler ve bu durum çeşitli solunum problemleri ile desteklenir. Böyle bir patolojik durumun gelişmesinin nedenleri, ağızda ve farenkseki kalan gıda parçalarından farklı olarak ve solunum sisteminde malign neoplazmlar ile son bulabilir.

Etkili tedavi amacıyla, boğaz bölgesinde rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan nedeni bulmak önemlidir. Sadece bir uzman, hastaya boğazda bir şey engellendiğinde ne yapılacağını ve hangi durumlarda kişinin kendi başlarına başa çıkabileceğini söyleyecektir.

Patoloji gelişiminin nedenleri

Boğazda bir şeyin rahatsız edici olduğu hissi çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

Boyun, her biri boğazda rahatsızlığa neden olabilen çok sayıda farklı anatomik yapının bulunduğu bölge. Gerçek sebebi tanımlamak için, bir hastanın aynı anda birkaç doktora gitmesi nadir değildir.

Uzmanlar, çocukluk döneminde boğazda hoş olmayan bir his uyandıran bazı faktörleri tanımlarlar:

 • Angina ve enfeksiyöz veya kataral doğanın diğer hastalıkları, genellikle boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğuna dair bir duyguya neden olur. Ek olarak, bu semptom sesin yutulması ve ses kısıklığı sırasında acı görülmesiyle tamamlanmaktadır.
 • Güçlü deneyimler, çok hassas çocukların boğazında rahatsızlığa neden olabilir. Sinir aşırılığının sebebi olmak, kan damarlarının ve kasların spazmlarına neden olan bir baskı ve korku durumunda sürekli bir bulgu olabilir.
 • Sıklıkla, dağın acılı nedeni tiroid bezini etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Progresif guatr, kaslarda ve larinkste ciddi bir rahatsızlığa neden olan mekanik basınçlara neden olur.
 • Özofagus etkilendiğinde nadiren boğazda bir yumru ortaya çıkar ve bu patolojik duruma sık sık erimeler ve rahatsızlık hissi eşlik eder. Baharatlı yiyeceklerin alımı mukoza üzerinde güçlü bir tahriş edici etkiye sahiptir ve çocuğa acı verici duyumlara neden olur.

Boğaz ağrısı uzun süre devam ederse, çocuğu kapsamlı bir muayene yapacak ve gerekirse etkili bir tedavi seçecek bir uzmana göstermek gerekir.

Faydalı video - boğazda neden bir "yumru" var:

Yetişkinlerde boğazda bir koma oluşumunu kışkırtan sebepler nelerdir?

 • Travma, bademcik iltihabı ve SARS gibi inflamatuar ve akıntılı hastalıkların ilerlemesi. Bu hastalıkların her birine, bademciklerin, gökyüzünün ve boğazın şişkinliği eşlik eder ve bu da yabancı bir nesne hissinin ortaya çıkmasına neden olur. Hasta her iki taraftaki topakların görünümünü ve hemen her ikisinden de şikayet edebilir. Hoş olmayan duyumlar sadece yutkunma sırasında ortaya çıkabilir, ancak bazen hastada sürekli olarak devam eder ve nefes almada sorunlara neden olur.
 • Farenjit ve larenjit, ses tellerini veya gırtlağı etkileyen kronik inflamatuar bir süreçtir. Yetişkin sadece katı bir koma değil, aynı zamanda konuşmaya başlarken keskin bir acıdan endişe duyuyor. Bu hoş olmayan duyumlar, gece ve gündüz devam eder ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • Genellikle boğazdaki koma nedeni osteokondroz olur ve bu da kıkırdak ve sinir liflerinin kan damarları ile kademeli deformasyonu ile birlikte olur. Omurgadaki değişiklikleri telafi etmeye çalışırken boyun kaslarının tedrici olarak saptanması, kas spazmlarının gelişmesine neden olur. Tüm bunlar, kalıcı baş dönmesi, baş ağrısı, nefes alma sorunu ve boğazda bir yumru hissi gibi semptomların ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.

Boğazda bir şeyin aşağıdaki faktörler tarafından engellendiğini hissetmek için:

 • zor yemek yeme
 • artmış fiziksel aktivite
 • herhangi bir sebeple baskı artışı
 • gastrointestinal sistem patolojisi
 • mide suyunun artan asitliği
 • tiroid bezinin iltihabı
 • sabit stres ve huzursuzluk
 • ruhsal bozukluklar

Aslında, boğazda bir yumru hissinden kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu durum bağımsız bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak sadece çeşitli patolojilerin ve komplikasyonların bir belirtisidir. Bu sebeple, boğazda bir şeyin engellendiği duygusu olduğu zaman, bir uzmanı ziyaret etmesi ve kapsamlı bir muayeneye gitmesi önerilir.

Patolojinin semptomatolojisi

Bazen boğazda bir yumru hissi ciddi bir hastalığa işaret edebilir.

Bir uzmanın hastanın durumunu yeterince değerlendirebilmesi ve boğazda hoş olmayan duygulanımlara neden olan nedeni tespit etmesi için, şikayeti doğru bir şekilde formüle etmek gerekir. Hasta, doktora onu neyin rahatsız ettiğini ve hangi belirtilere uyulduğunu söylemelidir.

Boğazda bir yumru göründüğünde, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Boğazda hem gündüz hem de gece sürekli rahatsızlık
 • yanma hissi
 • kafa dönerken ciddi rahatsızlık ve hatta ağrı
 • sıvı gıda yutulurken zorluklar ve ağrı görünümü
 • boğulma ve nefes almada zorluk
 • herhangi bir yutmada acı hissi
 • kas spazmları

Semptomun ne kadar doğru olduğunu, uzmanın daha hızlı bir şekilde patolojinin nedenini oluşturabileceğini anlamak önemlidir.

Hastalığın tedavisi özellikleri

Tedavi teşhise bağlı

Boğazda ek belirtilerle birlikte bir yumru ortaya çıkarsa, doktora başvurmalısınız. Muayene ve teşhisten sonra doktor etkili bir tedavi seçecektir.

Böyle bir durumda, sadece istenen sonucu getiremediği için hastanın durumunu daha da kötüleştirdiği için, kişinin kendi kendine ilaç tedavisi ile uğraşmaması gerekir.

Bir doktora gitme fırsatının yokluğunda, yakın gelecekte aşağıdaki önlemler önerilmektedir:

 • ilaç almayı reddeder, ancak sadece hastanın hayatına bir tehdit oluşturmazsa
 • odayı havalandırmak için mümkün olduğunca sık, çünkü kuru, kirli hava boğazda terlemeye neden olabilir
 • Büyük miktarda bilgi ile çalışırken, mümkün olduğunca sık molalar almalısınız.
 • Hoş olmayan bir semptomu ortadan kaldırmak için lolipop veya sprey satın almasına izin verilir, ancak kötüye kullanılmaz.

Tedavi için larenjit tanısı konduğunda, yaklaşık bir ay sürebilir ve osteokondrozun ortadan kaldırılması 2 yıla kadar sürebilir.

Özel tedaviye ek olarak, hastalığa neden olan etkene bağlı olarak, aşağıdaki önlemler alınır:

 • Asitli, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri yemeyi reddetmekle belirli bir diyete uyum. Mukoza üzerinde tahriş edici bir etkiye sahiptir ve yemek borusunun sıkışmasına neden olurlar.
 • Enflamatuar bir doğaya ait patolojileri teşhis ederken, bademciklerin sürekli yıkanması, boğazın durulanması gerekir. Bu işlemlerin yardımı ile yutmayı önleyen mekanik oluşumdan kurtulmak mümkündür.
 • Odada kuru havada onun nemlendirici için özel makineler kullanılması önerilir. en uygun yolu ısı kaynaklarının yakınında soda ile gemilerin konumu olarak kabul edilir.

Boğazda koma nedenleri zihinsel travma ve bozukluklar olan hastaların tedavisini organize etmek çok daha zordur.

Hastalığa karşı geleneksel tıp

Durulama, çeşitli boğaz rahatsızlıkları için en iyi tedavilerden biridir.

Boğazdaki hoş olmayan hisleri ortadan kaldırmak için, geleneksel tıbbın tariflerini kullanabilirsiniz.

Rahatsızlıktan kurtulmak için aşağıdaki bitkileri kullanabilirsiniz:

 • Eşsiz bitkilerden biri, boğazın çeşitli patolojilerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan adaçayıdır. Boğazda koma nedeninin soğuk algınlığı olması durumunda, bitki çay şeklinde demlenip biraz ısrar ederek boğazını durdurabilir.
 • Anti-enflamatuar özellikleri papatya gibi bir bitkiye sahiptir, bu sayede boğazda terleme ve rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu, 20 ml bal ekleyerek, papatya çayı yardımı ile yapılabilir. Böyle bir içecek, irrigasyonun etkisini azaltan farinksin mukozası üzerinde bir zarflama etkisine sahiptir. Papatya hem çay hazırlama hem de bir boğaz durulama için kullanılabilir.
 • Porsuk yağ, boğazda koma ve rahatsızlık hissetmek için iyi bir ilaç olarak kabul edilir. Tedavi için 1: 1 oranında limon suyu ile karıştırılır, ardından günde birkaç kez 5 ml alınır.
 • Boğazda bir koma rahatsızlığı ve hissi ortadan kaldırmak için basit ve etkili bir araç, tuzlu çözeltiler olarak kabul edilir. Tuzu 5 gram zerdeçalla karıştırarak bu karışıma ılık su dökün. Elde edilen kütle homojen bir kıvama getirilir ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Ahududu ile çiçek salkımını veya yapraklarını, çay ya da gargara için bir kaynatma şeklinde biratarak kullanabilirsiniz.
 • Kiraz suyunun 1-2 çay kaşığı bal ile karıştırılması ve 40-45 dereceye kadar ısıtılması tavsiye edilir. Hazırlanan tıbbi ürün, gün içinde herhangi bir miktarda sarhoş olabilir.

Boğazda rahatsızlık ve koma hissi bağımsız bir hastalık değildir, ancak herhangi bir patolojinin insan vücudunda bir ilerlemeyi işaret edebilir. Zamanında bir uzmana hitap etmek, gelişimin erken bir aşamasında hastalığı tanımlamaya ve etkili tedaviyi gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır.

Yabancı bir nesne boğazda sıkışmışsa ne yapmalı?

Makalenin içeriği

Yaygın nedenleri

Boğazda yabancı bir cisim hissi doğrudan sindirim sürecinde görünebilir. Bu durumda, en olası neden boğazda sıkışmış bir yiyecek parçasıdır. Boğazda boğulmak kuru veya yetersiz çiğnenmiş yiyecekler olabilir. Ayrıca, meyve ve sebzelerin kabuklu, tohumlu, çok küçük tohumlu balıkların kullanımı, yabancı bir cismin boğazda sıkışmış olma hissini artırır. Bu durumda, sıklıkla eşlik eden semptomlar vardır:

 • öksürük;
 • Boğazda Zulüm;
 • nazofarenkste ağrı;
 • mide bulantısı ve kusma.

İlk yardım olarak, çok miktarda sıvı içmeniz veya sıkışmış nesneyi daha kaba yiyecekler ile itmeniz önerilir. Bu gibi durumlarda yoğurt veya kefir gibi viskoz ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Boğazda dikiş yapmak ve rahatsızlığa neden olmak da sıkışmış bir kemik olabilir, bu durumda cımbızları çıkarmak için kullanılır. Yukarıdaki öneriler olumlu sonuç vermezse, yardım için bir uzmana başvurmalısınız.

Çoğunlukla çocukluk döneminde çeşitli nesnelerin yutulması vakaları vardır. Çocuklar herşeyi tadabilir, bu nedenle küçük oyuncaklar, ev eşyaları, ilaçlar ve benzerleri çocuğun boğazına yapışabilir. Bununla birlikte, yetişkinlerde de, boğazda bir şeyin sıkışmış olduğu hissi, örneğin, terzi genellikle dudaklarını tutan iğneler veya iğneler tarafından alınabilir. Eğer benzer bir şey boğaza ulaşırsa, yabancı bir nesneyi kendiniz çıkarmaya çalışabilirsiniz, eğer ortaya çıkmazsa - bir doktora başvurun. Tıbbi yardım ile geciktiremezseniz:

 • boğazda yakalanan nesne nefes almayı engeller;
 • Boğazda bir iğne veya keskin bir iğne sıkışmış;
 • Toksik bir nesne örneğin bir pil veya tablet gibi boğaza girdi;
 • Yabancı bir nesne olarak bir çift veya daha fazla mıknatıs.

Duygu başlangıcının en sık nedenleri arasında, bir şey sıkışmış gibi, kusmuk yayılır. Midenin içerdiği asidik ortamla birlikte irritasyonun yanı sıra küçük gıda parçaları, sıklıkla boğazda sıkışmış bir şeyin hissine neden olur. Bu durumda, biraz gazlı bir sıvı, bir soda çözeltisi ile gargara yanı sıra, hızla hoş olmayan bir semptomu ortadan kaldırır.

Birçok insan için tabletleri yutmak çoğu zaman bir sorun haline gelir. Bu durumda, boğazda bir şeyin sıkışmış olduğu hissi şunlardan kaynaklanır:

 • tableti yutmak için yetersiz miktarda sıvı;
 • çok büyük bir ilaç;
 • Çok sindirim sürecinin sinirlilik ve korku.

Bazen bir hap veya kapsül o kadar büyüktür ki bir kişi yutma korkusu yaşar, bu da nazofarenksin kaslarında spazm oluşturmasına ve durumu daha da kötüleştirmesine neden olur.

Önemli! Farinks yeterince nemlendirilmemiş veya tablet su olmadan yutulduğunda ilaç larinkste sıkışabilir.

Bu nedenle, birçok ilaca yönelik talimatlarda bile, kullanımları için önerileri karşılayabilirsiniz. Bu nedenle, bazı tabletler önceden yutulurken, diğerleri önceden parçalara ayrılabilir, çiğnenebilir veya toz haline getirilebilir. Bu durumda hoş olmayan bir semptomdan kurtulmak için, özofagus boyunca hapı çok fazla sıvı ile yıkayarak, hapı daha fazla itmeye çalışmak gerekir.

Yabancı madde hissi nedenleri

Çoğu zaman yabancı bir nesnenin varlığı yanıltıcıdır. Kişi, boğazda bir şeyin sıkıştığını hissederken, gerçekte boğazda yabancı nesneler yoktur. Yabancı bir cisme neden olan ana sebepler arasında:

 • nazofarenksin viral ve bakteriyel enfeksiyonları;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • Sindirim sistemi problemleri;
 • omurga patolojisi, özellikle servikal omurga;
 • tiroid ile ilgili sorunlar;
 • nörolojik bozukluklar;
 • obezite;
 • vetovasküler distoni;
 • ilaç aldıktan sonra komplikasyonlar.

Yaygın bir bulaşıcı hastalık yabancı madde hissine neden olabilir. Sıklıkla nazofarenks hastalıklarında, mukoza hissi ile birlikte iltihaplı bir süreç vardır, pürülan kaplama, depresyon hissine neden olur.

Patates bademcikleri sık görülen hastalıkların bir sonucu olarak ya da bir yabancı madde hissine ve aynı zamanda yiyecek ve tükürüğün yutulmasında zorlukların ortaya çıkmasına neden olan kronik hastalıkların bir zemini ile artabilir.

Alerjik reaksiyonlar boğazda yanma ve boğulmaya neden olabilir ve bu da sıklıkla yabancı bir cismin varlığına dair izlenim yaratır.

sıkışmış ve boğaz transfer stres, sinir duyguları, depresyon, anksiyete ve yüksek kaygı sonucunda psiko-duygusal aşırı bir sonucu olarak oluşabilir hissetmek. Bu nahoş duygu kendiliğinden ortaya çıkıyor ve kayboluyor. Bu durumda, sıkıştırma ve ağrı hissi boğazın tamamını etkilemeyebilir, ancak örneğin sadece sağa veya sola lokalize olabilir. Tam bir sakinliğin ardından semptomlar kaybolur, bu arada sarhoş sudan sonra ve boğazda durulama hissi bile geçmez.

Eğer güçlü bir sinir şoku geçirdikten sonra, bir kişi boğazda yabancı bir nesne hissi yaşarsa, bir nörologdan yardım almak gerekir.

Sindirim sistemi ile çalışma konusundaki sorunlar da boğaz ağrısına neden olabilir. Bu durumda, patolojiye eşlik edebilir:

 • özofagusta yanma hissi;
 • püskürtme;
 • midede ağrı;
 • sindirim bozukluğu.

Eğer boğazda yabancı bir cisim hissi bu semptomlara eşlik ederse, çoğu zaman hastaya bir fıtık, gastroözofageal reflü, özofageal patoloji teşhisi konur. Aksine, bazen, endoskopik inceleme gibi teşhis prosedürleri, boğaz ağrısının hissedildiği mikrotravmalara neden olabilir. Bu durumda tedaviye gerek yoktur, iyileşme dışarıdan yardım olmadan gerçekleşir.

Larinks, farinks veya özofagusu etkileyen kanserli tümörler, farinkste rahatsızlığa neden olarak ağrıya, terlemeye, yabancı madde hissine neden olurlar. Hasta yutma güçlüğü çekiyor. Bu durumda yardım için bir onkologa danışmanız gerekir.

Önemli! Basınç, antialerjik ilaçların yanı sıra diğer ilaçların azaltılması için bazı araçlar boğazda yabancı bir nesne hissini uyarabilir.

Tanı ve tedavi

Boğazda bir sıkıştırma hissine neden olan gerçek sebebi belirlemek için bir terapiste danışmanız gerekir. Muayeneden sonra, doktor teşhis edebilir, ancak, örneğin, bir nörolog, onkolog, cerrah, gastroenterolog, endokrinolog ve diğerleri gibi diğer uzmanlara danışmak gerekir. Genel bir muayeneye ek olarak, genellikle bir dizi ek tanılama prosedürünün uygulanması gereklidir:

 • Kan ve idrarın klinik analizini, hormon analizini geçmek;
 • tiroid ve özofagusun ultrason muayenesi;
 • servikal vertebranın röntgenografisi, manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografisi.

Sadece kapsamlı bir incelemeden sonra, doktor doğru tanı koyabilecek ve etkili bir tedavi önerecektir.

Bir kişinin boğazda yabancı bir nesnenin varlığının hissiyatından kurtulmasına yardım etmek için ne yapabilirim? Doğru çözüm, hoş olmayan bir semptoma neden olan sebebi ortadan kaldırmaktır.

Hoş olmayan bir duygunun nedeni bulaşıcı hastalıklar ise, o zaman hastalığa neden olan virüsle savaşmayı amaçlayan tıbbi tedavi hemen başlatılmalıdır. Bakteri enfeksiyonları durumunda, aşağıdakileri kullanarak karmaşık bir tedavi reçete edilir:

 • antibiyotikler;
 • genellikle ibuprofen veya parasetamole dayanan sıcaklığı düşürmek için ilaçlar;
 • antiseptik araçlarla durulama: furakilin, soda-tuz çözeltisi, papatya ile kaynatma çözeltisi.

Nörolojik bozuklukların tedavisi şu şekildedir:

 • uyku ve uyanıklığın normalleşmesi;
 • Strese neden olan durumların ortadan kaldırılması;
 • antidepresan kullanımı ile ilaç tedavisi.

Tiroid bezindeki problemleri tanımlarsanız, boğazda sdavlennosti hissi, vücuttaki iyot eksikliğinin bir sonucu olabilir. Bu durumda, bezin normalleşmesi için, hormon tedavisinin yanı sıra iyot preparatları, eksikliğini gidermek için kullanılır.

Servikal omurganın osteokondrozisi de tıbbi tedavi gerektirir, ancak genellikle sadece bu terapi sınırlı değildir. Bu, hastanın akupunktur, masaj gibi bir dizi ek prosedür gerçekleştirmesi gerektiğinde geçerlidir.

Hasta boğazda yabancı bir cisim varlığının yanıltıcı bir algısını deneyimliyorsa, semptomun ortadan kaldırılması sadece neden olan sonucu ortadan kaldırabilir. Eğer tahammül edemiyoruz Ancak, bu tür antiseptik boğaz spreyleri ile durulayın otlar kaynatma (papatya, nergis), sıcak içecekler (nane çayı, suyu Motherwort), sulama olarak dikkat dağıtıcı prosedürleri kullanabilirsiniz.

yutulduğunda boğaza müdahale edebilen

Boğazla ne engel olabilir

Çok sık bu tür şikayetleri karşılayabilirsiniz:

 • Boğazda bir tümör varsa, yutmayı önler. Doktorlara başvurdu, kimse bir şey söyleyemez, hiçbir şey bulamaz, ama bir şey beni boğazda engeller.
 • Boğazımdaki yabancı bir cisim yüzünden nefes almam zor.
 • Boğazımda bir şeylerin karıştığına ve hisselere değer olduğuna dair sürekli bir his var.
 • Boğazda bir şey engelleniyor, bir çeşit topak.
 • Boğazda bir şey sıkışmış ve yuvarlanma hissi.
 • Boğazımda bir şey engeller, yutmam.
 • Görünen boğazda, sıkıştırma hissi kaybolur.
 • Suşiden sonra, rahatsız edici bir his vardı, sanki bir şey boğazda rahatsızlık duyuyordu, bir kemik sıkışmıştı, bir doktor vardı, hiçbir şey bulunamadı.
 • Kafede bir parça cam veya demir yuttuğunu, yemek borusunu çizdiğini, birkaç gün geçmediğini, doktora gittiğini, hiçbir şey bulamadığını ve boğazındaki bir şeyin engellendiğini düşünmüştü.
 • Boğazda bir şey beni engelliyor, sanki sıkışmış gibi, doktorlar hiçbir şey bulamıyor, ama yutmak ve nefes almak zorlaştı.

Yutulduğunda boğazda bir şey olursa

Boğazda yabancı bir şeyin hissi ile ilgili şikayetlerin bu tür veya başka versiyonları çoktur. İnsanlar KBB'ye, gastroenterologlara, endokrinologlara ve diğer doktorlara cevap aramakta ve çoğu zaman bulamamaktadırlar. Bir pulmonolog bile astım şüphesi ile gönderilir.

Ayrıca tedaviye gittiğinizde doktor “bir şey bulur” ve aylarca hatta yıllarca sürecek bir tedavi sunmakta ve bu duygular ya tamamen ortadan kalkmamaktadır. Ya da bu his zayıflayabilir, alaka düzeyi kaybolur, ancak başka bir semptomatoloji, başka hisler ve sorunlar bu duyumun yerini alır.

Sıklıkla, uygunsuz tedavi edilen günahlı KBB ve gastroenterologlar (en sık). Sadece bu doktorlar tedavi etmez! Karşılayamayacağınız tek teşhisler neler? Çeşitli muayenelere işkence etmeye başlar, çoğu kez FGDS, X-ray, ultrason, hatta bir kolonoskopi yapar! En yaygın tanılar reflü, Helicobacter, GÖR, sinüzit, farenjit, vb., Diğerleri daha az yaygındır, ancak hastanın hayal gücünün daha egzotik ve daha korkutucu olmasıdır.

Ve şimdi böyle fakir bir adam, doktorun sahip olduğu her şey için tedavi edilir. Tedavi ve tüm muayeneler kesinlikle ucuz değildir. Şansınız varsa, o zaman böyle bir tedaviye karşın, kendi başına gider, ama daha sık ya hiçbir şey olmaz, ya da semptomatoloji değişir ve durum kötüleşmeye başlar.

Boğazda yabancı cisim hissi veya rahatsızlığı ile ilgili şikayetlerin% 90'ından fazlası, soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıkları dışarda bırakırsanız, daha yüksek sinir aktivitesi bozukluklarının belirtileriyle güvenli bir şekilde ilişkilendirilebilir. Doğru tıbbi önlemleri doğru şekilde alırsanız, tedavi 2-3 haftadan fazla sürmez. Ne, genellikle tedavinin kayda değer sonucu ilk günlerde zaten görülür.

Bir şey boğazınızı engelliyorsa ne yapmalısınız?

Ben duyguları olanlara tavsiye ederim: boğazda bir koma, boğaz ağrısı, nefes darlığı veya yutma ve benzerleri, örneğin yukarıda belirttiğim gibi.

 1. Terapiste temas ederek soğuk ve enfeksiyöz bir sebebi dışlamak gerekir.
 2. Tiroid bezinin bir ultrasonu yapın veya tiroid hormonlarına kan testi yapın, endokrinolojiye gidebilirsiniz (bu doktorlar genellikle çok spesifiktir, "evet" veya "hayır", fantezileri yoktur).
 3. Terapist ve endokrinolog hiçbir şey bulamadıysa, bir doktor-psikoterapist görmeye gidin. Yetkili bir doktor bulun, size sınavdan sonraki adımları söyleyecektir. Her durumda, yetkili bir uzmana ulaşırsanız, tüm doktorlara gitmek ilk başta olmaktan çok daha ucuz olacaktır.
 4. Gastroenterolog, KBB veya diğer doktorları ziyaret etmek için acele etmeyin. Orada kesinlikle uzun bir süre sıkışmış olacaksınız, bu da altta yatan hastalığın gelişmesine, güçlendirilmesine ve kronik bir hastalık haline gelmesine izin verecektir. Bu tedavi çok daha zor, daha uzun ve doğal olarak daha pahalıdır. Komplikasyon riski ve ek problemler olmaksızın tedaviyi doğru bir şekilde saklayın. En tehlikeli koşulları yeterli terapist ve endokrinolog hariç tutmak için, her şey acı çeker. Ancak, eğer açık bir travma varsa, acil yardım gereklidir, ama ya kendinizi hissedeceksiniz ve terapist ve endokrinolog ultrasonu görecek ya da görecektir.

Boğazda bir koma hissi hakkında daha fazla bilgi için https://brainklinik.ru/komok_gorlo/

Hoşgeldin! Günümün sol tarafında içinde boğazına sıkışmış bir kemik, ancak derin bir his mesafe dili, yutma şey kolit gibi Tevrat değil de avans bolit.spasibo.

Öncelikle ENT'ye gitmeniz ve olası gerçek bir fiziksel neden olmadığından emin olmanız gerekir. Eğer ENT hiçbir şey bulamazsa, bu durumda bir ruhsal bozukluk hakkında konuşabiliriz - daha yüksek bir sinir aktivitesi patlaması. Tecrübe buna değmez. Bu semptomatoloji, sınırda ruhsal bozukluklar bağlamında yatmaktadır ve oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Merhaba, İtalya'da yaşıyorum ve burada üç kez Laura'ya gittim. Hiçbir şey bulunamadı! Onlara yemin ederim ki, gökyüzünün altında, içine çekmek ve tükürmek istediğinizi engelleyen bir şeyim var. Bir çeşit sümük ifadesi için üzgünüm ama gelmiyor! Ve aynı zamanda, yutulması ve genellikle yaşaması zor bir koma boğazında hissetmek! Bunu unutuyorum. Ama sonra tekrar gece ve gündüz için endişeleniyorum! Lütfen bana yardım edin! Ben iki büyük ve iki küçük çocuğun annesiyim. Bütün gün çok büyük sinir gerginliği! Bu rahatsızlığın sebebini bulmama yardım et! Şimdiden teşekkürler!

Hoşgeldin! Kendi sorumu kendin cevapladın. Yüksek psikofiziksel bir yükünüz var ve sonuç olarak, daha yüksek sinir aktivitesinde bir bozulma oldu. İşte sorunun çözümü, iyi bir doktor-psikoterapist tarafından yapılan bir tedavidir. Bu oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Bir şey boğazın yutulmasını önler: rahatsızlık nedenleri ve gerekli incelemeler

Tükürük yutulduğunda hoş olmayan duyumlar, kulak burun boğaz profilinin sık görülen bir durumudur. Tıbbi pratiğin gösterdiği gibi, yaklaşık olarak hastaların% 15'inde gelişir.

Sadece patolojik faktörlerle ilgili. Bununla birlikte, ömür boyu en az bir kez, bu tür rahatsızlıklar yaşadı. Sonuç olarak, fenomenin (psikosomatik) ve fenomenin ortaya çıkışının patolojik faktörleri hakkında konuşabiliriz.

Hastalığa neden olan nedenler çoktur. Onlar nedir ve onlar hakkında bilmeniz gerekenler neler?

Patolojik faktörler

Tüm hastalığa neden olan olaylar 3 ana kategoriye ayrılabilir:

 1. İlki bulaşıcı olmayan nedenlerle ilgilidir. Bu ve endokrin ve gastroenterolojik ve alerjik reaksiyonlar.
 2. Enfeksiyon faktörleri. Ana bölümlerdeki orofarenks ve alt solunum yollarının temel patolojileri ile tanımlanır. Bu diğerleri arasında larenjit, bademcik iltihabı, farenjit, kandidiyaz ve diğer bazı hastalıkları içerir.
 3. Önceki gruplarda yer almayan diğer patolojik nedenler.

Boğazla neyin karışabileceğinin nedenleri, enfeksiyöz olmayan bir yapının altı ana patolojisini içerir. Her bir ihtiyaç ayrı olarak anlamak.

Tiroid bezinin guatr

Tiroid bezinin diffüz veya nodal aşırı büyümesidir. Tıbbi uygulamada da görüldüğü gibi, benzer bir durum klinik vakaların% 5-7'sinde gerçekleşir (popülasyondaki bireyler, ancak bunlar sadece kaydedilmiş durumlardır).

Zorlu büyüme, bezin homojen bir genişlemesidir. Nodal - homojen olmayan (bez, histolojik yapıda organın kendisiyle aynı olan tümör benzeri formasyonlarla kaplıdır).

Guatr oluşumunun nedenleri çoktur: bu ve uygun olmayan diyet ve diyette fazla iyot ve yaralanmalara veya tümörlere bağlı aşırı hipofiz hormonları üretimi.

hipertiroidi Semptomatoloji özgüdür: gözbebekleri (denilen egzoftalmi), zayıflık, uyku hali, kilo ile sorunların yayıyoruz şey Adem elması altında rahatsız sanki yutma boynun topografyasını değiştirirken hipertermi, tiroit ağrı, boğaz vardır.

Tedavi, hastalığın gelişiminde bir etken haline gelen kök nedeninin ortadan kaldırılmasını içerir.

Farinkste yabancı cisim hissi, bezin belirgin bir büyümesi ile gözlenir. Ana nedeni - "poddavlivanii" larynx, genellikle bir yandan, büyümüş organ.

Servikal omurganın osteokondrozu

Spinal kolonun dejeneratif distrofik bir lezyondur. Özellikle, servikal bölümün düzeyinde.

Sonuç laringofarenks bölgesinin inervasyonunun ihlalidir. Sonuç olarak - bir şey boğazla karışabilir (ama bu öznel bir duygudur).

Benzer bir durum var, ancak nispeten nadirdir. Osteochondrosis ileri aşamada olmalıdır.

Sempmatoloji ayrıca spesifiktir. Servikal omurga alanında spontan şiddetli ağrı, sıkışmış top sanki yutma rahatsızlık, (Vertebrobaziler yetmezliği muhtemelen ikincil) görme bozuklukları vardır.

Geç aşamalarda, muhtemelen parmakların uyuşması, dil, yutma ile ilgili sorunlar, vb. Bu sözde radiküler sendromu.

Tedavi anti-enflamatuar, kondroprotektörler ve diğer araçlarla gerçekleştirilir.

Benzer bir etki servikal omurganın bir fıtığı ile üretilir. Bununla birlikte, radiküler sendrom birkaç kat daha fazladır. Uzanmış kasların olası parezi ve felci, yutma kasları.

gastrit

Mide bölgesinin mukoza zarının inflamatuar bir lezyonu olarak tanımlanır. Organın iç astarı çeker. Suyun artan asitliği hastanın genel durumunu ağırlaştırır.

Patojenik sürecin gelişimi sırasında, büyük miktarda mide içeriği ve sindirilmemiş gıdalar sindirim sisteminin ilk kısımlarına geri gönderilir. Sonuç, boğazdaki bir şeyin bir şeyi engellediğini hissetmesidir.

Bu rahatsız edici tezahür, hastaya sürekli veya periyodik olarak, farklı yoğunluk derecelerinde eşlik eder.

Hastalığın başlangıcının nedenleri uygun olmayan beslenme, aşırı alkol tüketimi, travmatik lezyon vb.

Mide hastalıklarının belirtileri ayırt etmek zordur. Aralarında olağan dışı gibi vardır: gıda tüketen zaman epigastrik ağrı, rahatsızlık, karın ağrısı şiddeti, bir sandalye, genel sindirim ihlali ve diğer bulgularla birlikte sorunları.

Özellikle tehlikeli refleksler. Özofagusta zabroz gastrik içeriği denir. Çoğu zaman geceleri olur.

Tedavi, antasit ve diğer bazı ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir.

reflü özofajit

Gastrit ile çok ortak noktası vardır. İçi boş organ ve yemek borusu arasında bulunan mideye geçişi kapatan sfinkterin zayıflığıdır.

Geri akış nedeniyle, mide içeriği sindirim sisteminin ilk kısımlarına atılır.

Vücudun yatay bir pozisyonda olduğu durumlarda özellikle geceleri de güçlü belirtiler. Acil tedavi gereklidir.

Aksi takdirde, aspirasyon ve boğulma mümkün olabilir. Ve onun için - ölümcül bir sonuç.

Ek olarak, reflü özofajiti olan kişilerin yemek borusu kanserini birkaç kez daha “yakalama” riski taşıdığı kanıtlanmıştır.

Mide ülseri. Benzer tezahürlere neden olur.

Aşırı duyarlılık reaksiyonu

Boğazda bir şey engel olursa, alerjik bir reaksiyon olabilir. Çoğu zaman bir beslenme faktörü sonucu ortaya çıkar. Yani alerjenik bir ürün yiyor.

Bunlar genellikle turunçgiller, süt, fındık, soğan, bazı kırmızı meyveler ve sebzelerdir.

Bağışıklık cevabı kişinin kendi yasalarına göre gelişir. Patojenik yapıya girdikten sonra immünoglobulin üretimi başlar.

Sonuç, mast hücreleri-bazofillerin tahrip edilmesi ve büyük miktarda histamin salımıdır. Bu toksik madde, hücreler üzerinde olumsuz ve yıkıcı bir etkiye sahiptir.

Alerji gelişiminin diğer nedenleri toz, polen ve diğer alerjenik yapıların parçacıklarının solunmasıdır.

bağışıklık yanıtının ortaya çıkan semptomların - sternumun bir ağrı, boğaz, öksürük ve arzusu içinde adem elması, kuruluk ve rahatsızlık altında boğazda yabancı bir nesne gibi hissetmek.

Belki astım krizi ya da edema Quincke'nin gelişimi. Bu nefes alma problemleriyle doludur (boğulma ve boğulma). Bu tür durumlar derhal durdurulur.

Tedavi - antihistaminik birinci ve üçüncü kuşaklarla..

Fıtık fıtığı

Özofagusun alt bölümlerinin patolojik olarak genişlemesi. Nispeten nadirdir. Ancak yutma güçlüğü her zaman gelişmez.

Patolojinin varlığında hiçbir şey acıtmaz, ama yutmayı önleyen bir şey hisseder. Vagus siniri sıkıştığında bu hoş olmayan bir duygu vardır.

Ayrı ayrı, beynin ihlalleri var. Serebral sinirlerin tümörlerle, hematomla sıkıştırılması durumunda.

Enfeksiyöz olmayan faktörlerin listesi eksiktir, diğer nedenler mümkündür, ancak bunlar daha az yaygındır. Her durumda, ayrı olarak anlamak gerekir.

Enfeksiyon faktörleri

Diğer nedenlerden çok daha sık gözlemlenmiştir. Teşhis faaliyetlerinin başladığı istisnalar dışındadır.

bademcik iltihabı

Aksi halde anjina denir. Bu iltihap, patolojik işlemde palatine bademcikler dahil olmak üzere üst solunum yolunun organlarını içeren enfeksiyöz bir yapıya sahiptir.

Çoğu zaman, hastalığa piyojenik flora (streptokoklar), klebsiella, diğer mikroorganizmalar neden olur. Belki de lezyonun viral orijini, ama bu casuistry.

Semptomatoloji aşağıdakileri içerir: (Larenks lümen daralması) solunum güçlüğü ile cereyan edebildiği, kuvvetli bademcikler şişme akut ağrısı ve boyun lenf düğümlerinde ağrı, yanma, kaşınma, boğaz hastalıkları ve yabancı cisim hissi yutma şekilde.

Katılaşmadan sonra hoş olmayan bir kokuya sahip olan tonsil tüplere dönüşen kalın pürülan eksüda vardır.

Tedavi antibakteriyel veya antiviraldir. Nadir durumlarda, hastalığın mantar etiyolojisi mümkündür. Böyle bir durumda antimikotik ajanların kullanılması gereklidir.

larenjit

Epitelyal larinks dokularının iltihaplanması. Enfeksiyöz, viral, mantar elementlerinin orofarenks yapılarına sızmasına tepki olarak gelişir.

Yutulması imkansızlık duygusu normalde uzun vadede ortaya çıkar. Bu duygunun akut aşamasında, kural olarak, hayır.

Semptomatik tonsilit belirtileri ile aynıdır. Eksüdasyon yoğunluğu dışında: çok daha küçüktür. Buna ek olarak, geleneksel ilaçlar ile bastırmak zor olan bir havlayan öksürük var.

Tedavi ayrıca anti-enflamatuar ve antimikrobiyal ajanların yardımı ile gerçekleştirilir. Bir nebulizer veya düzenli bir buhar kullanarak inhalasyonlar şeklinde daha iyi.

farenjit

Faringeal kemiğin iltihaplanması. Candida türlerinin bakteriyel faktörleri veya mantarlarının etkisi altında gelişir.

Küçük bir miktar balgam, zulüm ve bozulmuş ses fonksiyonu ile öksürük ile karakterizedir.

Antimikrobiyal, antiviral veya antifungal ajanlarla spesifik tedavi gereklidir.

Ayrıca, soğuk algınlığı, yetersiz tedavi ve grip de mümkündür.

Diğer faktörler

 • Alkollü içeceklerin uzun süreli alımı. Orofarenksi yakarlar, boğazda bir şeylerin engellenmesi ve normal bir şekilde yutulması imkansızdır. Alkol içmeyi reddetmeyi gerektirir.
 • Sigara. Larenksin kimyasal yanmasına sebep olur ve boğazın normal çalışmasında düzensizlikleri uyarır.
 • Farinksin nörozu. Tüm hastalarda bulunmaz. Sürekli stres durumunda sadece insanlar duygusal olarak kararsız. Boğazın stenozunu ve normal olarak yutulmamasının yanlış bir algısını etkiler.
 • Abscess parathonsillar. Anatomik yapıların hipodermisinde (subkutanöz yağ dokusu), daha sıklıkla bademciklerin yakınında gelişir. Ağrı ile karakterize ve büyük boyutları ile boğazda gerçek bir yabancı cisim hissi verir.

Farklı genesis ve tipte tümörler

Nispeten nadir gelişir. En yaygın lokalizasyon boğaz, ses telleri ve yakın bölgelerdir.

karakteristik neoplazi arasında -, doğruyu söylemek gerekirse anjiomlar (damar neoplazma), lipom (ayrıca talk gibi adlandırılır), kistler (fibromlar (tümör bağ dokusu), polip (aynı yapıya sahip, ancak klasik fibromlar farklı habis transformasyon eğilimi), tümörler değildi Onlar) bulunmaktadır.

Malign neoplazi sarkomlar ve karsinomlardır (daha az agresif varyant).

Fizyolojik faktörler

Aslında, o sadece bir - bu duygusal bir stres veya stresli bir durumdur. Büyük ihtimalle herkes yutmanın imkansız olduğu duygusunu bilir.

Bu durum ağız boşluğu kuruduğunda veya farenksin stenozu (daralma) geliştiğinde ortaya çıkar.

Hangi doktora hitap edecek?

Araştırmanın ciddi olması gerekecek, çünkü olası sebeplerin listesi çok geniş. Her şeyden önce, bir terapiste danışmanız tavsiye edilir.

Rutin araştırmalar yapacak, uzmanlara danışacak ve önerilerini sunacaktır.

Ardından, aşağıdaki doktorlardan birine başvurmanız gerekir:

 • Endokrinolog.
 • Gastroenteroloğa.
 • Nöroloğa.
 • Stomatoloğa.
 • Ortopediste.
 • Beyin cerrahı.
 • Kulak burun boğaz uzmanına.
 • Alerjist-immünolog için.

Her şey patolojik sürecin doğasına bağlıdır. Ama kendinizle uğraşmanıza gerek yok, terapist size kiminle iletişim kuracağını söyleyecektir.

Birincil resepsiyonda, herhangi bir uzman hastanın durumu hakkında birçok soru sorar, tüm şikayetleri yazılı olarak giderir ve hayatın anamnezini toplar. Doktorun sorularını net bir şekilde cevaplamak önemlidir.

Gelecekte aşağıdaki çalışmalar gerekli olacak:

 • Orofarinksin durumunun değerlendirilmesi. Bir kulak burun boğaz uzmanı var. Çok fazla bilgi verir.
 • Larengoskopi. Larinksin mukoza zarının incelenmesi için.
 • EGD. Sindirim sisteminin orta bölümlerinden olası patolojileri belirlemek.
 • Bazı maddelere karşı bağışıklık reaksiyonlarını tespit etmek için alerjik testler.
 • Bir tümör bulunursa - biyopsi.
 • Ayrıca bir histolojik çalışma. Neoplazmın yapısı, hücre tipi, bölünme hızı vb. Hakkında birçok bilgi verir.

Diğer sınavlar gerekli olabilir. Her şey doktorun kararına bağlı.

Etiyolojik tedavi

İlaç kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

 • Tüm bulaşıcı hastalıklar, steroidal olmayan anti-enflamatuar kökenli, antibiyotikler, antiviral, antimikotik maddeler, anti-bazlı kortikosteroid, antiseptik çözeltiler ve diğer bazı ilaçlar ile tedavi edilir.
 • Tiroid bezinin patolojileri, özel diyetlerin yardımı ile iyileştirmeye tabidir. Çoğu durumda iyottan fazla olduğu göz önüne alınırsa, bu elementin en azında bir diyete ihtiyacınız vardır.
 • Tümörler sadece cerrahi olarak tedavi edilir. Ameliyat sırasında total eksizyona tabidir.
 • Proton pompa inhibitörlerinin kullanımı, antasit preparatlar gastroenterolojik patolojilerin tedavisi için bir yöntemdir. Özel bir diyet de reçete edilir.

Tüm tedavi yöntemleri ve ayrıca belirli ilaç isimleri sadece bir doktor tarafından seçilir. Kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Eğer boğazda bir şeyin yutmaya karıştığına dair bir his varsa, bunun pek çok nedeni olabilir. Tam teşhisten geçmek ve durumun temel nedenini bulmak gereklidir.

Bu nedenle uzman yetkili bir tedavi stratejisine karar verebilir. Konuşmaların kendiliğinden tedavi edilmediği, gelişim faktörleri çok ciddi olabilir.

Boğazda nahoş hisseler

Hastaların doktorlara başvurdukları nadir bir problem değil, bir kişinin boğazındaki bir şey tarafından engellendiğine dair bir şikayetlerdir. Değişen yoğunluk derecelerindeki rahatsızlık hissi, nefes almanıza, uyumaya, yemek yememenize ve su içmenize izin vermez. Bazıları, özellikle duygusal ve hassas hastalar, kendi başlarına problemle nasıl başa çıkacaklarını bilmeden, aktif olarak panik yapmaya başlarlar.

Her şeyden önce, hoş olmayan bir sendromdan kurtulmak için, ortaya çıkışının nedenini bulmanız gerekir ve daha sonra, hastalığın etiyolojisine dayanarak, gerekli tedaviyi seçin. Boğazda bir "yumru" hissi tamamen uzman bir uzman tarafından kurulabilen tamamen farklı nedenlerle ortaya çıkabilir.

Problemin özü

Boğazda garip bir şey var, sanki orada sıkışmış yabancı bir nesne varmış gibi - duygu son derece tatsız. Çoğunlukla, çiğneme ve yiyecek, uyku veya aktif fiziksel aktivitenin yutulması sırasında artar.

Bu rahatsızlık sadece yeterince açıklanır - boğaz dokusunun bir kısmı şişer, büyüklüğü artar ve gırtlak girişini engeller, bu nedenle hava eksikliği hissi, sıkışmış bir nesne ve yiyecek ve içecekleri yutmakta güçlük çeker. Genellikle rahatsızlık verici bir duygu ağrılılıkla birlikte olmaz, bu nedenle hasta neden oluştuğunu bağımsız olarak hayal edemez.

Bu durum, vücutta bir başarısızlığı gösterir ve boğazda bir yumru gibi bir işaret tek olabilir veya diğer şikayetler ile birlikte olabilir. Birçok kişi belirsiz bir şekilde ortaya çıkan problemlere tepki vermeye başlıyor, tıbbi ansiklopedileri okuyor, yeni semptomlar buluyor ve korkunç tanılar koyuyor.

Bu tarz taktikleri kötü sağlık, panik ataklar ve ciddi sinir bozukluklarına yol açabilir, bu nedenle öz-tanı çok büyük ölçüde engellenir. Hemen bir doktora başvurmak gerektiğinde:

 • gırtlakta sürekli hissedilen bir yumru, yiyecek ve suyun yutulmasını önler, huzur içinde uyumanıza ve günlük şeyleri yapmanıza izin vermez;
 • Sıkma hissine ek olarak, hasta, topak bölgesinde yanma, ağrı ve şişlikten şikayet eder;
 • Solunum sisteminin çalışmasında, nefes darlığı ve oksijen eksikliği ile birlikte keskin bir bozulma vardır;
 • derin nefes alma sırasında keskin ağrının görünümü, vücudun bitişik kısımlarına ışınlar;
 • boğazda hoş olmayan bir duyum, ağız mukus zarlarının sabit bir kuruluğu ile takviye edilir, semptom büyük miktarda su içtikten sonra bile geçmez;
 • Hastalık baş ağrısı, bulantı, ateş, ateş ve diğer tehlikeli semptomların bir arka planında ortaya çıkar.

Yabancı bir cismin, gırtlağın içindeki hissini görmezden gelmek ve zamansız olarak tıbbi yardım almak, ciddi sonuçlara yol açabilir ve bulaşıcı ve cerrahi patolojilerde, hatta ölüme bile yol açabilir.

Olası nedenler

herhangi tatsız bir olay veya stresli durumdan öncesinde, ister gündüz rahatsızlık artar hangi zamanında hangi şartlarda önce boğazında hoş olmayan bir his vardı ne kadar, - Yukarıdaki şikayetler ile doktora için, hasta açıkça uzman sorulara cevap vermek zorundadır.

Bu rahatsızlığın psikosomatik doğası, stres, sinirsel aşırı yüklenme, işte ve ailede yaşanan sorunlar nedeniyle hastalar için giderek daha yaygın hale gelmiştir. Bu taraftan hastanın herhangi bir şikayeti yoksa, belki de diğer organ ve sistemlerin hastalıklarında yatan nedenleri vardır. Başlıca provoke edici faktörleri daha ayrıntılı olarak ele almak gerekir.

Catarrhal hastalıkları

Laringeal kaviteyi etkileyen bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, boğazın içindeki yabancı bir cismin ciddi rahatsızlığına ve hissine yol açabilir. Bu tür hastalıklar şunlardır:

 • bademcik iltihabı (bademcik iltihabı);
 • larenjitin;
 • boğaz ağrısı;
 • soluk borusu iltihabı.

Bu nedenle, boğaz ağrısı bir veya iki taraflı olabilir ve lezyon bölgesinde rahatsızlık yaratabilir.

Hastalığın şiddetli aşaması, sadece yemi yutmakla kalmaz, aynı zamanda tükürük, su ve hatta normal olarak konuşamaz. Birçok hasta mukus dokusunun şişmesi ve bademciklerin yüzeyinde pürülan birikintilerin birikmesi nedeniyle solunum problemlerinden şikayetçidir.

Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar sıklıkla boğazda bir şişlik hissine neden olur ve hastanın durumu ağrılıdır, rahatsızlık ilaç aldıktan sonra bile gitmez. Bu aşamada, ana eylem, patojenin türünü ve yeterli tedaviyi belirlemek için doktora zamanında bir çağrıdır.

Birçok hasta, alerjik reaksiyonların kataral hastalıkları ile karıştırır, bu yüzden ARVI uzun ve başarısız bir şekilde tedavi edebilirler, sorunun gerçek etyolojisini bilmeden patolojiyi başlatırlar. Bunu önlemek için, rahatsız edici semptomların başlangıcından hemen sonra, özellikle üst üste üç günden fazla süren bir doktor görmeniz gerekir.

Tiroid bezinin patolojileri

Boğazda hoş olmayan hislere neden olabilen tiroid bezinin hastalıkları arasında aşağıdakiler ayırt edilir:

 • Bezin dokularındaki benign neoplazmalar, örneğin, loblardan birinin adenoması;
 • malign neoplazmlar - herhangi bir aşamada kanser;
 • tiroidit - inflamasyon, parankim tiroid sürecinde heyecanlı;
 • diffüz veya toksik guatr - vücutta iyot kronik kıtlığının etkileri.

Bu patolojilerin Her tehlikeli sonuçları önlemek amacıyla hemen muayene endokrinolog, dikkatli tanı ve algılama gerektirir. Boğazdaki rahatsızlığın tiroid bezindeki sorunlardan kaynaklandığını gösteren bir işaret, diğer semptomların eşlik etmediği boğazda bir yumru hissidir.

Topak yutma gıda ve su ile müdahale etmeyen, sadece kanser nedeniyle artmasından dolayı solunum problemleri oluşturur ve (şiddetli vakalarda, bu rakamlar% 75 ulaşır) önemli ölçüde azaltabilir larinks lümeninde boyutunu artırmak için. Ancak, yutulan yiyeceği önleyen yabancı bir cisim hissi, özellikle de büyük bir boyuta ulaştığı takdirde kanserli bir tümörün karakteristiğidir.

osteochondrosis

Pek fazla hasta, boğazdaki koma hissinin, omurga ile ilgili sorunlardan kaynaklandığını bilmez. Tüm bölümleri yakından ilişkilidir, ancak larinkste yabancı cisim hissi ile birlikte görülen bu tür rahatsızlıklar sadece boyun osteokondrozu ile gerçekleşir.

Patolojinin ana belirtileri şunlardır:

 • değişen derecelerde yoğunluğa ulaşabilen ve anestezik madde alımı ile durdurulmayan sık baş ağrıları;
 • baş dönmesi, bayılma bile;
 • boyundaki ağrılar, omurganın bitişik kısımlarına ve arkaya doğru yayılır;
 • boğazda bir yumru hissi.

Böyle bir sendromun (boğazda rahatsızlık) ortaya çıkmasının özü, intervertebral disklerin yer değiştirmesi sırasında sıklıkla sinir uçlarının sıkışması gerçeğine indirgenir. Klemplenmiş sinir boyun bölgesinde akut ağrıya neden olur ve eğer larinks kaslarının sinirsel regülasyonuna cevap veren bölge dokunduğu takdirde, hasta boğazda yabancı cisim hissine maruz kalır.

Gastrointestinal sistemin patolojisi

Hastanın nefes alması zorsa ve boğazda bir şişlik hissi konusunda endişe duyuyorsa, bu durum gastrointestinal sistemin patolojilerinden birini gösterebilir:

 • Gastrit. Bu hastalık, hava ile sık sık geğirme ve az miktarda mide suyu ile karakterizedir. Özellikle de patolojiye yüksek asitlik eşlik ediyorsa ve mukoza dokusunun tahriş olmasına yol açıyorsa, sıvının üst solunum yoluna atılması. Hasta, yemek yedikten sonra ve geceleri, yatay bir pozisyonda daha da kötüleşen, rahatsız edici ve rahatsız edici bir rahatsızlık hisseder.
 • Gastroözofageal reflü. Bu patoloji ile midenin kasılmalarının normal ritmi kaybolur, bunun sonucunda mide suyunun özofagus ve farinkse sürekli atılması vardır.

Boğazında bir yumru sindirim sistemi ile ilgili sorunlar tetikledi aslında lehine, böyle bir boğazında yanma hissi, sık geğirme, mide yanması, bulantı ve mide rahatsızlığı gibi özellikler söylenebilir. Bir gastroenterolog ile kayıtlı olan bir hastada boğazda rahatsızlık ortaya çıkarsa, bunu derhal rapor etmeli, bir sebebi erken aramak için. Hem doğurgan hem de malign olan çeşitli doğada yemek borusu olan tüm hastaların boğazda yumru hissedebileceği açıklığa kavuşturulmalıdır.

stres

Böyle bir sendromun, boğazdaki bir yumru hissi gibi psikosomatik doğası, son yıllarda giderek daha yaygındır. Bunun nedenleri aşağıdaki faktörlerdir:

 • ekolojik durumun bozulması;
 • sinirlilik ve sinirlilik artar bir durum;
 • iş ve çalışma sırasında aşırı yüklenme;
 • günün yanlış kompozisyonu;
 • yetersiz dinlenme, uyku eksikliği.

Vücudun düzenli stres ve çatışma durumlarının bir sonucu olarak, vücudun çeşitli kısımlarındaki kaslar da dahil olmak üzere, larinks, spazmodize, bir insan boğazda rahatsızlık hissedebilir, sanki bir şey orada sıkışmış gibi. Olayların gelişiminin ters bir versiyonu da vardır - topaklanma hissi ortaya çıktığında, bir kişi depresyona girdiğinde, çeşitli kaynaklardan muhtemel hastalıklar hakkında bilgi okur, hayali bir hastalığın işaretlerine kendini gösterir.

Genellikle bu sorunlar menopoz döneminde doğum sonrası depresyon sırasında kadınlarda meydana - Hasta birkaç kez sinir bitkinlik hali kendilerini getiren böylece varolmayan patolojiyi bulmaya çalışırken ve boğazda sıkışmış yabancı cismin varlığı hakkında şikayet, doktorlar atlar.

Kardiyovasküler sistemin patolojisi

Kalpteki bazı bozukluklar, boğazda bir koma hissine de yol açabilir. Sık sık ekstrasistol atakları ile, hasta larinkste kompresyona ek olarak, gıdıklama, gıcırdama, atak ve diğer belirtileri hissedebilir. Benzer duyumlara cardioneurosis eşlik eder, sadece şikayetler sternumun ardında ve kalp bölgesinde ağrı ile birleştirilir.

Bu durum panik atakların ilavesi veya hastanın depresyonu ile komplike olabilir. Bunu önlemek için, bir kardiyolog ile düzenli muayenelerden geçmeli ve mevcut kronik hastalıkları tedavi etmelisiniz. Kalp ve kan damarları ile ilgili sorunların ilk şüphesinde, derhal sınavdan geçmeniz gerekir.

Larinksin yumuşak dokularının yaralanmaları

Larenks mukozası neden iltihaplı hale gelir? Aşağıdaki olaylar nedeni olabilir:

 • balıktan veya tavuktan kemik boğazında sıkışmış;
 • katı bir yabancı cismi larinks boşluğuna sokmak;
 • tıbbi prosedürlerin dikkatsizce yürütülmesi (boğazın durulanması ve yıkanması, bademcikler ve diğerlerinin kaldırılması).

Boğazda yabancı cisim hissi varsa ve semptomun yumuşak dokuların iltihaplanması, akut ağrı ve vücut ısısının yükselmesi eşlik ediyorsa, hastaya gecikmeden bir doktora başvurulması önerilir.

tanılama

Boğazda bir şişkinlik hissi ve duygunun gerçek sebebini belirlemek için ilçe terapistiyle görüşmek gerekir. Doktor hastayı muayene eder, şikayetlerini analiz eder, hastanın genel sağlığını değerlendirir ve lenf düğümleri ile tiroid bezinin durumunu değerlendirir.

Boğazda rahatsızlık, palatine bademciklerde artış, boğazın kızarması, sıcaklığın artması ve komşu lenf nodlarında artış gibi belirtilerle birlikte, genellikle tanı koyma sorunları ortaya çıkmaz. Hasta muayene ve uygun tedavi için ENT doktoruna sevk edilir.

KBB'de inceleme, bir endoskop ve bir laringoskop yardımıyla gerçekleştirilir, ancak bazı durumlarda nazofarenksin bir röntgen muayenesi gereklidir. gırtlak ve tiroid genişleme iltihabı belirtileri yokluğunda, hasta sağ uzmanı belirtileri ve belirli hastalık şüphesi bağlıdır seçerek bir kardiyolog, nörolog veya gastroenterolog danışmanız tavsiye edilir.

tedavi

Bu durum, çökeltme faktör ortadan kaldırmak için sistemik bir tedavi gerekli ve prosedürler değildir gibi, patoloji, özellikleri ve nedenleri akışını gözlemlerken Tedavi, boğazda rahatsızlık duyulan ağrılı duyumlar hastayı kurtulmaktır.

Tedavinin genel özü, aşağıdaki algoritmanın uygulanmasından oluşur:

 • Hastanın en rahatını yaşayacağı ve problemden kurtulduğu şartlar için organizasyon hızlı ve etkilidir. Amaca ulaşmak için, odadaki en uygun sıcaklık ve nem seviyesini korumak, tahriş edici ve kaba yiyeceklerin dışlanmasıyla bir diyet gözlemlemek gerekir.
 • Provoke faktörü ortadan kaldırmayı amaçlayan bir ilaç tedavisi şeması geliştirilmesi.
 • Uygun doğanın patolojisi ile cerrahi müdahale.
 • Yabancı bir cismin larinks boşluğundan çıkarılması, eğer faktör yumuşak dokuların iltihaplanması ve rahatsızlık hissi yaratıyorsa.
 • Bu semptomu provoke eden hastalığın nüksetmesini önlemek için önleyici tedbirlerin uygulanması ve bağışıklığın güçlendirilmesi, hızlı iyileşmeye katkıda bulunur.

Çeşitli patolojilerin neden olduğu boğazda rahatsızlığın giderilmesi için sağlanan tedavi yöntemleri daha fazla ele alınacaktır. Patolojinin tüm medikal veya cerrahi tedavi önlemlerinin bir anketin ardından sadece bir doktor tarafından seçildiği hatırlanmalıdır.

Tiroid bezi hastalıkları

Larinksin rahatsızlığı tiroid bezinin disfonksiyonundan kaynaklanıyorsa, o zaman bu patoloji sürekli tıbbi izleme ve dinamizmde diyagnostik gerektirir.

Eğer boğazda ağrı ve yumru varlığının hissi varsa iyot eksikliği ve nodal neoplazmlar neden olur, o zaman endokrinolog tedavi için aşağıdaki ilaçları atar:

 • iyot - iyodomarin, iyot-Denge ve diğerleri içeren müstahzarlar;
 • Katarakt - Endonorm, Endocrinol dahil olmak üzere preparatlar.

Tedavi süreci en az iki ay sürmelidir, daha uzun tedavi mümkündür. Boğazda rahatsızlık daha ciddi bir patolojiden kaynaklanıyorsa, hormonal grubun ilaçlarının kullanılmasıyla tedavi zorlaşacaktır.

Boyun osteokondrozu

Hastalar sadece şiddetli ağrı ve (örneğin boğaz ve ekstremitelerde uyuşukluk bir yumru hissi gibi) hastalığa eşlik diğer belirtilerin durumunda tedaviye başlamak çünkü servikal omurganın Kıkırdak lezyonları, çoğu durumda, geri alınamaz.

MRG ve X-ışınları sırasında ilerlemiş olgularda disk çıkıntıları, sinir uçlarının belirgin şekilde sıkışması ve sıklıkla cerrahi müdahale gerektiren diğer komplikasyonlar bulunur. Bir hastanın durumunu ilaçlama yöntemiyle düzeltmek için bir fırsat varsa, aşağıdaki ilaç grupları tavsiye edilir:

 • kondroprotektörler (Teraflex, Mukosat, Arthron ve diğerleri);
 • Dokulardaki kan beslemesini iyileştiren ilaçlar, örneğin Trental.

Ayrıca hastaya düzenli tedavi edici jimnastik ve diyet uyumu kursları önerilmektedir. Gıda yüksek dereceli olmalı, maksimum yararlı maddeler ve vitaminler içermelidir. Önemli bir fayda jöleli ve jöleli gibi jelatin bazlı ürünlerin kullanılmasıdır. Az yağlı çeşitleri, sebzeleri, peynirleri, ekşi sütleri, meyveleri et ve balık tercih edilir. Tuzlu, füme ve baharatlı yiyecekleri ve baharatları bırakmak gerekir.

Sindirim sistemi hastalıkları

Midenin patolojileri, sadece bir sıkıştırma hissi ve gırtlakta topaklanma hissine değil aynı zamanda diğer semptomlara da akabilir. Gl hastalığın tedavisi genellikle (mikrobik floranın yok etmek için) antibiyotikler, analjezikler (Nospanum, Almagel, Drotaverine) kapsar ve asit (Maalox, Taltsid, Gaviscon) nötralize edilmesi için anlamına gelir.

Boğazda rahatsızlık hissi yaratmak için hastayı endişe etmeyi bırakın, doktor proton pompa inhibitörleri grubundan preparatları başarısızlığa uğratır (omeprazol, lansoprazol ve diğerleri). Bunlar, hidroklorik asidin midenin sfinkterinin lümenine atılmasına ve özofagusa girmesine izin vermez.

KBB hastalıkları

Çoğu zaman, yutma sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi, yumru, bademcik iltihabı, farenjit ve larenjit neden olur. Hastalıkların doğası hem viral hem de bakteriyel olabilir, bu nedenle provoke faktörden kurtulmak için uygun tedaviyi seçmek gerekir.

Larinks hastalıklarının genel tedavisi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 • Gargara - tedaviler için, Miramistin, Klorheksidin, Dekasan örneğin şifalı otlar (arka arkaya, papatya, nane, okaliptüs, nergis), hem de farmasötik preparatlar, decoctions kullanılabilir. Boğazın yumuşatılması için,% 3 konsantrasyonda Furacilin veya hidrojen peroksit ile durulayın (gerekirse, kaynamış su ile ikiye katlayın).
 • Lokal tedavi - Sprays Proposan, Tantum Verdde, Ingalipt, Chlorophyllipt, Orasept ile boğazın sulanmasını içerir.
 • Antihistaminiklerin kabulü - bunlar, şişkinliklerin dokudan çıkarılmasına ve hastanın boğazda sıkıştırılma hissini gidermesine yardımcı olacaktır. Çoğunlukla Cetrin, Telfast, Erius veya Zirtek'i görevlendirdi.
 • Antibiyotiklerin alımı - hastalığın bakteriyel etiyolojisi ile. Doktor, patojen türüne ve hastalığın ihmal derecesine bağlı olarak, makrolidler, penisilinler veya sefalosporinler grubundan ilaçlar önerebilir.
 • Antiviral ilaçların kullanımı - hastalığın uygun doğası ve akut solunum yolu viral enfeksiyonu veya grip belirtileri ile.

Ayrıca hastaya yatak istirahati ve koruyucu diyetin uygulanması önerilmektedir. Gıda düzenli olmalı, ancak tahriş edici gıdaların dışlanmasıyla (sıcak, ekşi, çok sıcak veya soğuk).

stres

Çoğu zaman, bir hasta boğazda uyku ve nefes almayı engelleyen bir şişlikten şikayet ettiğinde, bir hap değil, stresin nedenini tanımlayıp ortadan kaldıracak bir psikoterapiste ihtiyacı vardır. Eğer karmaşık sorunları anlamak ve bu yolla tatsız belirtiler elde edilmez ondan kurtulmak varsa, doktorunuz sedatif grubundan ilaçlar reçete edebilir - kediotu tentürü, alıç veya Şakayık Barboval, Corvalol, Valocordin.

Teşhis sırasında hastaya "panik atak" tanısı konmuşsa, nefes alıştırmalarını önerebilir, artan anksiyete ve hızlı kalp atışı ataklarından kurtulmaya yardımcı olur. Bu manipülasyonlar, psikolog ve psikoterapistlerle birlikte çalışan nöropatologlar tarafından verilmektedir.

Boğazdaki tümörlerin tedavisinde ve kardiyovasküler sistem hastalıklarında kullanılan tedavi yöntemlerini tanımlamak gerekli değildir, çünkü bunların seçimi, muayenenin semptomlarına ve sonuçlarına bağlı olarak yalnızca doktor tarafından yapılmaktadır. Çoğu zaman bu patolojiler cerrahi müdahale gerektirir.

Hastalığın tekrarını önlemek ve bir profilaktik hastalar diyet, egzersiz takip etmeleri önerilir olarak, strese maruz, akut ve kronik hastalığı tedavi kötü alışkanlıklar vazgeçmek değil zamanında boğaz taşırmak yoktur. gizlemek ve yalnızca bu tür boğazda yumru hissi gibi dolaylı işaretler tarafından hissedilecek için uzun zaman - sadece tehlikeli değil, aynı zamanda sinsi olabilir hastalıklardan korunmak için tek yol.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Belirtileri ve strep boğaz tedavisi

Palatine bademcikler üzerinde bulunan inflamatuar süreç, bir tür akut veya kronik tonsillittir. İlk tip streptokok enfeksiyonlarının neden olduğu anjinadır. Bu bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle hızlı bir şekilde tedavi edilmesini gerektirir, böylece başkaları ile temas halinde olan bir kişi kendi dağıtıcısı olmaz.

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.