Loading

Semptomlar ve pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Pürülan anjinin kim olduğunu kim bilmiyor? Hemen hemen her birimiz çocuklukta bu hastalıkla yüzleşti. Ve yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı belirtileri şaşırtıcı değildir. Pürülan anjina palatine bademcikler iltihaplı olduğunda. Etken maddeler farklı mikroorganizmalardır, ancak çoğu zaman nedensel ajan streptokoktur. Kuşkusuz boğaz ağrısı hoş bir hastalık değildir, yine de kendisi tehlikeli bir durum değildir, ancak komplikasyonları: eklem lezyonları, kardiyovasküler problemler gelişebilir, bazen bir komplikasyon olan menenjit, apse, sepsis oluşur. Kendi kendine ilaç kontrendikedir, ilk belirtilerde kalifiye yardım almak için doktor çağırmak gereklidir.

Daha önce belirtildiği gibi, streptococcus anjinin nedensel ajanıdır. Fokal iltihaplar kural olarak palatine bademcikler üzerinde lokalize edilir. Bununla birlikte, patprocesses genellikle yumuşak damak, mukus farinksini etkiler. Sonbaharda ilkbahar döneminde hastalığın tanısı, nemli bir artış olduğunda. Enfeksiyon havaya yayılır, ancak kişisel eşyalar, hijyen maddeleri, bulaşıklar yoluyla evsel kirlenme de oluşabilir.

Neden ortaya çıkıyor?

Pürülan bir boğaz ağrısını birkaç faktöre tahrik eder:

 • zayıflamış bağışıklık sistemi,
 • ağızda enfeksiyonlar (stomatit, çürük),
 • ikinci el duman
 • kirli hava,
 • hipotermi,
 • Kötü alışkanlıklar
 • bademcik yaralanmaları.
İçeriğe geri dön

semptomlar

Kuluçka süresinin süresi iki gündür. Hastalık akut başlar: İlk önce bir kişi yutulduğunda acı verir - sonra eklemlerde bir ağrı. Yakında, bu belirtiler baş ağrısı, titreme, ısı değiştirme eklenir. Termometrenin cıva sütunu 40 derecelik bir işarete ulaşabilir ve bu belirti genellikle bir hafta kadar sürer. Bazen hastalar fibrilasyon ateşinden muzdariptir.

Baş ağrısı, lokalize olmayan mattır. İştah kayıp, uykusuzluk gelişebilir.

Boğazın ağrıları, ilk başta, hastayı büyük ölçüde rahatsız etmez, sonunda artar, yutulurken kişinin acı çekmesine neden olur, kalıcı olur. Birkaç gün sonra ağrı o kadar yoğunlaşır ki hasta ne yiyip ne içebilir?

Bazı durumlarda, bademcik iltihabı ile bir süpüratif süreç gelişir, genel toksik belirtiler, iki gün içinde sonra gelir.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • iltihaplı, ağrılı submandibular lenf düğümleri,
 • ödemli bademcikler, dil, posterior farryngeal duvar,
 • zehirlenme işareti.

Parlak bir işaret, iltihaplı iltihaplı odaklar, bademcikler üzerindeki plaktır. Mukoza üzerindeki etkiler kalmazken çıkarılması kolaydır.

tür

Pürülan anjinin çeşitli formları vardır. Semptomatikler daha büyük veya daha az oranda ifade edilebilir.

 1. Foliküler. Adına göre, pürülan kitlelerin badem foliküllerinde oluştuğu anlaşılmaktadır. Bademcikler püstüllerle kaplıdır, üzerlerinde kan damarları görülür. Sık görülen komplikasyonlarla dolup taşan boğaz ağrısının bu şeklidir. Şiddetli zehirlenme, dayanılmaz ağrı (kulaklara ışınlama), şişme ile karakterizedir.
 2. Laküner. Bademciklerin lakunalarında pus tıkanıklığı vardır. Tabii önceki hastalıktan daha kolaydır, ancak kronik bademcik iltihabı ile doludur.
 3. Apse. Bademciklerden biri irin ile erir. Zehirlenme son derece belirgindir, şişlik yakın dokulara, lenf düğümlerine geçer. Hastanın başı yana doğru yanar (iltihabın ortaya çıktığı tarafın tersi), çiğneme kasları gerilir, kulak ağrır, ağrılar gözlere ışınlanır. Bu durum acil yatış gerektiriyor.
İçeriğe geri dön

Pürülan boğaz ağrısı tanısı

Tanının temeli farenkskopidir, bu esnada farinksin ayna, ışık ve spatula yardımıyla incelenmesidir. Ayrıca, kesinlikle klinik kan testleri yapın - onlar üzerinde iltihaplı pürülan süreci ve vücuda olan tehlikesini yargılayabilirsiniz.

Gerekirse, bapsodez gerçekleştirilir, ancak belirli bir tanısal değer taşımamaktadır, çünkü uzun bir süre için gerçekleştirilir ve sonuçlar, kural olarak, hastalığın sona ermesinden sonra zaten bilinir. Aynı patolojilere karşı hangi antikorların tespit edildiği yardımıyla serolojik çalışmalar hakkında da söylenebilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde tedavi

Pürülan bademcik iltihabına karşılık gelen ilk işaretler fark edilir görülmez, zamanla pürülan tonsillitin tedavisine başlanması son derece önemlidir. Bu birçok komplikasyonun önlenmesine yardımcı olacaktır. Önemli bir durum katı yatak istirahatıdır. Yiyecekler mümkün olduğunca ezilmeli - bu yutma sırasında ağrının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Daha fazla sıvıya ihtiyacınız var (daha iyi - oda sıcaklığında) - vücut toksinlerden kurtulacaktır.

İlaç tedavisi

Anjina antibiyotik gerektirir. Penisilin serisinin antibiyotik ilaçları kullanılmaktadır. Sıklıkla, antibiyotiklerle lokal terapi gerçekleştirilir - bu, ilacın doğrudan enflamatuar odakta konsantre olmasına yardımcı olur. Topikal preparatlar, rezorpsiyon için tabletler (strepsils, septothett), durulama için antiseptik solüsyonlar (furacilin, givalex), spreyler (inhalipt, heksoral) şeklinde mevcuttur.

Semptomatik tedavi, sıcaklığı normalize eden ilaçların (parasetamol, nurofen) alınmasını içerir. Temel tedavi ile birlikte, immün sistemi uyarıcı tedavi kullanılır - vitaminler ve doğal immünomodülatörlerin kompleksleri.

Bademcik Lugol ve klorofilit ile yağlayın! Yasağın altında da "trafik sıkışıklığı" nın kaldırılması - bu nedenle, enfeksiyon daha da yayılabilir.

Bireysel olarak, bir doktor bir terapötik rejimi reçete edebilir. Hastalığın kökenine, hastanın durumuna, boğaz ağrısının seyrine bağlıdır.

Tedavi için gösterilen birçok evrensel ilaç vardır. Örneğin, Tonzilotren - bir naturopatik ajandır, anjin virüsü, mantar, bakteriyel etiyoloji için kullanılır. Bu tedavinin etkinliği, doku üzerindeki karmaşık etkiden kaynaklanır. İlaç belirgin bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, lenfoid dokuların iyileşmesini ve lokal immünitenin güçlendirilmesini destekler.

durulama

Durulamalarla tedavi, ilaç almakla mükemmel bir şekilde bir araya getirilir, eylemlerini tamamlar. Ana durum - gargara için sürekli, daha sık ihtiyaç - daha iyi! Bu, plağın oluşumunu azaltacak ve bedeni zehirleyecektir.

 1. Derinlemesine durulama. Bu yöntem, iki çözümün eş zamanlı olarak kullanılmasına dayanır, çözeltiyi ağız içine yazarken, kafanızı geri atmanız ve sürekli olarak "GLU" yazmanız gerekir. Böylece, bademcikler, dilin kökü ve farenksin arka duvarını iyice yıkayacaksınız. Bu nedenle, ılık kaynamış suyla iki kap (bardak) hazırlayın. Bir - çözünen sanatta. hidrojen peroksit kaşığı. Öte yandan, tıbbi çözümü herhangi bir çözümden hazırlayın: iyot (st.l), dioksidin (ampul), mangan (zayıf, neredeyse boyanmış çözelti), kalendula tentürü (tsp). Alternatif olarak, farklı kaplardan ilaçları işe alın. Bu arada, ikinci camın içeriği gün boyunca değiştirilmelidir. Durulama, tıbbi bir çözelti ile bitmiştir - bu, peroksit ağzını temizleyecektir.
 2. Menekşe tentürü. Bitkinin 25 bitkisinin 10 ml alkol alması, ısrar etmesi, bir bardak su ile seyreltmesi ve durulama olarak kullanılması gerekir.
 3. Deniz suyu. 5 damla iyot ve ch.l. seyreltilir. bir bardak su içinde tuz. Carouse günde en az beş kez.
 4. Limon. Karışımı hazırlamak için, limon suyunu su içinde (1: 2) çözmek gereklidir.
 5. Pancar. Bir bardak pancar suyu, 20 ml sirke ile seyreltilir.
 6. Otlar topluluğu. Renk papatyası, calendula, okaliptüs karışımı, ölçü st.l, kaynar su bardağı demlemek, ısrar etmek, süzmek ve durulama için kullanmak. Ücretlerin çeşitleri: calendula-wormwood-plantain; Calendula-St. John's wort.
 7. Çocuklar için: bir bardak su içinde, bal çözülür. Bu durulama anjin için çok yardımcı olduğu anlamına gelir.

Bir saatin çeyreğinde durulandıktan sonra antiseptik bir tablet tableti çözülmelidir - sarkıt, falimint, septefril ve benzeri.

kompres

Pürülan boğaz ağrısının hızlı tedavisi, kompreslerin kullanımını sağlar. Ancak, bu distraksiyon prosedürü için bazı kontrendikasyonlar vardır:

 • derideki püstüller, alerjik döküntüler,
 • kardiyovasküler hastalıklar
 • tromboflebit,
 • ateroskleroz,
 • akut bulaşıcı hastalıklar (tüberküloz),
 • yüksek sıcaklık
 1. Ruhsal kompres. Alkol (50 derece) iki kez su ile seyreltilmelidir. Yetişkinler için maruz kalma süresi 6 saat, çocuklar için - yarım saattir.
 2. Tuzlu çözelti. Bir bardak su içinde 2 yemek kaşığı çözülür. tuz. Bezleri nemlendirin, bir kompres uygulayın.
 3. Süzme peynirleri sıkıştırın. Biraz razomnite lor, ısınmak, keten kumaş üzerine eşit bir şekilde yerleştirin, submandibular alana takın, sıcak bir havlu veya eşarp ile sarın. Sabah kalkın.
İçeriğe geri dön

Halk ilaçları ile tedavi

Doğal ürünler ve doğal ilaçlar kullanarak boğaz ağrısından kurtulmak da mümkündür. Doğru, böyle bir tedavi sadece ek olarak kullanılabilir, ancak hiçbir durumda ana haline gelmemelidir. Propolis mevcut ve etkili ajanlardan biridir. Küçük bir parça yanaktan yarım saat boyunca tutulmalıdır. Tabii ki, bazıları bundan hoş olmayan duygular yaşamakla birlikte, yöntem çok etkilidir.

Aloe, bal ve Cahors hızla bademcik iltihabından kurtulacak.

Ayrıca, özellikle ilk aşamada, patolojik pürülan süreç, limon ile iyi tedavi edilebilir. Sadece narenciye dilimini çiğneyin, daha sonra bir saat boyunca içmeyin veya yemeyin.

 1. Aloe. Bu bitki birçok hastalık ile ilgili olarak tıbbi amaçlar için kullanılır, anjin hiçbir istisna değildir. Aloe köpüğü iltihaptan temizlerken, ağız boşluğunu mükemmel bir şekilde dezenfekte eder ve karmaşık bir şekilde etkiler. Saf formda uygulamak için bu bitki anjinle yeterince basittir. Bir yaprak parçasını kesin, en etli kısmı seçin. Aloe'yi yanağa gönderdikten sonra - bütün gece için. Bu yöntem hızla boğaz ağrısı boğazını tedavi edecektir.
 2. Cahors ve aloes. Cahors vücudun destekleyici kuvvetlerini güçlendirir, iltihabı hafifletir, hoş olmayan semptomları giderir. Böylece, aloe (350 g) yapraklarını doğrayın, bal (600 g) ile karıştırın ve cahors (350 ml) ile seyreltin. Karışım serin ve karanlık bir yerde beş gün beklemelidir. Sonra tedaviye başlayabilirsiniz - göre Bir yemekten önce bir saat boyunca günde üç kez.
 3. Ahududu. Bu tarif - eski çağlardan beri. Kurutulmuş bir ahududu sapı alın, doğrayın, kaynar su dökün (1/3 l), 10 dakika bekletin. Sonra - süzgeçten veya gazlı bezden geçirin, 3 yemek kaşığı karıştırın. bal. İlacın içilmesi 10 gün uyumadan önce gelir.
 4. Angina için en basit ilaç bal ve süt.
İçeriğe geri dön

Hamilelik sırasında nasıl tedavi edilir?

Ne yazık ki, hiç kimse boğaz ağrısından bağışık değildir. Bu hastalık hamilelik sırasında ve gelecekteki bir anne ve bebek olarak son derece tehlikelidir. Özellikle tehlikeli sıcaklık artışları, enfeksiyöz ve inflamatuar süreçlerdir.

Gebe kadınların tedavisi antibakteriyel tedavi ile gerçekleştirilir. Neyse ki bugün, fetus için güvenli birçok antibiyotik var. Ama seçmek ve atamak için SADECE doktor olmalıdır. Hamilelik sırasında herhangi bir ilacın bağımsız kullanımı kesinlikle kontrendikedir.

Aynı laktasyon dönemi için de geçerli. İlaçlar aşırı dikkatle kullanılmalıdır, çünkü emdikleri ve sütü alma özelliği vardır.

Çocuklukta hastalığın özellikleri

Prensip olarak, bir çocukta angina yukarıdaki semptomlara sahiptir, ancak transfer edilmesi daha zordur, bu nedenle çocuklarda pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini bilmeniz gerekir. İlk belirtilerde, bebeği yatağa koyun ve bir doktor çağırın.

Çocuklarda, anjin kronikleşebilir.

Kırıntıları yemeye özellikle dikkat edilir: gıdaları çeşitlendirmek, vitaminler, mikroelementler bakımından zengin gıdaları seçmek. Tamamen tahriş edici faktörleri ortadan kaldırır - baharatlar, soslar. Sık sık içilmesi tavsiye edilir, sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır.

Ebeveynlerin sorduğu acil bir soru - antibiyotik kullanmadan anjinadan kurtulmak mümkün mü? Bebeğin sıcaklığı 37.5 derecenin üzerinde olmasa da yüz aynı zamanda soluk mavi olsa bile antibiyotikler önlenemez. Bir boğaz ağrısı çok sinsi, yanlış tedavi ile birlikte mutlaka böbrek, kalp, kan damarlarına verilen komplikasyonlar ile geri tepecek.

Çocuklarda sıklıkla pürülan anjina, kronik bir hastalığa dönüşür. Bunun olmasını önlemek için çocuk doktoru üzerinde ısrar ederse antibiyotik tedavisini reddetmeyin. Unutmayın, bebeğin bedeni yetişkinlerden daha kolay ve daha hızlıdır. Antibiyotik tedavisinin seyrini tamamlamak önemlidir. İlk gelişmeleri fark eden bazı ebeveynler, ilacı bağımsız olarak ortadan kaldırarak büyük bir hata yaparlar. Sonuçta, streptococci'nin azaltılmış aktivitesi, vücuttan tamamen yok edildiği anlamına gelmez. Ve tedaviyi keserseniz, hastalık yenilenmiş canlılıkla birlikte dışarı çıkabilir.

Bazen antibiyotikler disbakteriyoz şeklinde yan etkiler verebilir. Bunu önlemek için, antibiyotiklerle birlikte, çocuk probiyotiklerini verin - linex, bifidumbacterin vb.

Olası komplikasyonlar

Olası sonuçları olarak boğaz ağrısı kadar korkunç değil. Bu sinsi hastalıktan, kalp sistemi muzdarip olabilir, çünkü pürülan anjinaya neden olan mikroplar, vücuttan akarak, kalbin kaslarına akar. İlk önce iltihap, ağırlaştırılmış romatizmal miyokardit oluşmaya başlar. Zaten bir anneyle ilgili unutacağınız ve düşündüğünüz bazı aylarda var. Komplikasyonlar listesinde - otit, genişlemiş lenf düğümleri, kan enfeksiyonları.

Çoğu zaman, çok sayıda pürülan kitlenin bademcikler yakınında biriktiği akut paratonsillit gibi bir komplikasyon. Bu genellikle hastalığın ilk evresindeki hipotermiden kaynaklanır, yatak istirahati gözlenmezse ya da hasta reçeteyle verilen ilaçları keyfi olarak durdurursa. Bu komplikasyon cerrahi müdahale gerektirir.

Uterin apsesi, özellikle erken yaşlarda daha az tehlikeli komplikasyon değildir. Bir pürülan boğazda, iltihaplı farenin yakınındaki lenf düğümlerinde pus birikmeye başlar, yutmak acı verir, öksürük oluşur, sıcaklık çok yükselir. Tüm bunlar boğulmaya yol açabilir, çünkü şişmiş lenf düğümleri larinksin geçişini engelleyebilir. Bu durumda hayati cerrahi girişimdir.

Pürülan tonsilliti olan hastalarda ortaya çıkan komplikasyonlar arasında larenjit, servikal hastalıklar, otitis, böbrek hastalıkları vardır. Bademciklerin şişlik boğaz girişini engelleyebilir, bu özellikle bebekler için tehlikeli olan, solunum engeller. Enfeksiyon maksiller sinüslere girerse (ki bu genellikle yeterli olur), sinüzit ve sinüzit gelişir. Antibiyotik tedavisinin bitiminden birkaç gün sonra, semptomları pürülana benzer olan flegmonöz anjin gelişebilir, hastanın durumu stabil olarak kabul edilir ve sadece güçlü antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

önleme

Ana önleyici tedbir sertleşiyor. Yerel olarak soğuk su tüketebilirsiniz (örneğin, bir bardak getirerek bir ay boyunca bir kaşıkla küçük dozlarla başlayın) - bu, mukus boğazını güçlendirecektir. Toplam sertleştirme kontrast duş almaktır (ayakların sulanması ile başlar).

Buna ek olarak, daha sık temiz havaya çıkın, tamamen yiyin, spor yapın - tüm bunlar bağışıklığı güçlendirmeye ve pürülan boğaz ağrısına direnmeye yardımcı olacaktır.

Purulent boğaz ağrısı hızlı bir şekilde kurtulmak için nasıl

Pürülan anjina hemen tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır. İlk belirtilerin ortaya çıkışı ile, vakaları ertelemek ve evde yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisine başlamak gereklidir. Bu makalede, yetişkinler için ev temelli tedaviler tartışılmaktadır, ancak bunların çoğu çocuklar için uygundur.

Önemli! Bademcikler üzerinde tarif edilen hastalık streptokok enfeksiyonu ilerlediğinde. Antibakteriyel tedavi yürütmek için gereklidir. Hazırlıklar ve dozajlar bir doktor atar.

Genel öneriler

Semptomların hızla geçmesi için, vücudu ilk ortaya çıktığında korumalısınız. Yarı sıvı veya silme durumunda sadece sıcak yiyecekleri yemek gereklidir. Çok sayıda vitamin içeren sebze ve meyveler olmalıdır.

Önemli! Hastanın tedavi sırasında yediği yiyeceklerde en az baharat ve baharat olmalı, ayrıca boğazı tahriş eder.

Hastalık sırasında içmek çok şey gerektirir, ancak içecek son derece sıcak olmalıdır. Tedavi, dehidrasyonu önlemeye, vücut ısısını azaltmaya ve vücudun zehirlenmesini azaltmaya yardımcı olur.

Ilaçlarla tedavi

Hastalığın tipine ve karmaşıklığına bağlı olarak, sadece bir doktorun randevu ve konsültasyonundan sonra alınabilecek çeşitli ilaçlar reçete edilir.

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Bu patolojinin antibiyotiklerle tedavisi zorunludur. Çoğu zaman, penisilinler bir dizi uygulama: Ampisilin ve Amoksisilin.

Tedavinin ikinci gününden sonra durum iyileşmemişse, kombine preparatları yazınız: Amoxislav, Flemoclav. Penisiline karşı toleranssız olarak, hasta sefalosporinler kullanır: Azitromisin, Sumamed. Tekrarlayan alevlenme vakaları: Biseptol, Trichopolum, Metronidazole.

Birçoğu, pürülan boğaz ağrısını antibiyotik olmadan tedavi edip edemeyeceğini doktordan ister. Kural olarak, bu sorunun cevabı birdir, bozulma ve hoş olmayan sonuçlara yol açmamak için, hastalığın pürülan formu antibiyotiklerle daha iyi tedavi edilmelidir.

Halk ilaçları kullanabilirsiniz: etkilenen alanları durulayın ve tedavi edin. patojenik mikroflora çözeltisi (Tuzu 1 saat. L. ve soda 37 derece suda çözünmesi için) ile yıkanmıştır. kullanılan diğer tarifleri tedavisi için (limon eti çekirdeksiz meyve sıkacağı veya öğütücü geçmesine, kahvaltı ve akşam yemeği, üç gün boyunca 1 çorba kaşığı. L. sonra, günde 2 kez çıkarlar).

Foliküler boğaz ağrısı

Bir dizi yarı sentetik ve inhibitör korumalı penisilinden antibiyotik alınması önerilir: Amoksisilin, Amoksisla, Ecoclav. İlaç alma süresi 10 gündür, bu süre boyunca bifidobakteri gereklidir.

Makrolidlerden de alınabilir:

azitromisin; sumamed; Azitroks; Klaritromisin.

Tedavi beş günle sınırlanabilir. Üçüncü gün artık daha iyi değilse, antibiyotiği bir diğeriyle değiştirmelisiniz.

Oku onu! Evde bir foliküler boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir, makalemizde bulabilirsiniz.

nebulizatör

Bu durumda, hastalık dudak ile alınmalı ve ağız ile birlikte nefes alınması gereken bir ağızlık kullanır. Her işlemden sonra, ağızlık sıcak su altında iyice durulanır, daha sonra kaynamış su ile durulanır.

Bir nebülizer kullanmak yardımcı olacaktır:

tedaviyi hızlandırmak; diğer ilaçlar için harcanan zamanı azaltın; uyuşmuş; iltihabı gidermek.

Yüksek sıcaklıklarda, inhalasyonu reddetmek daha iyidir.

amoxiclav

Yetişkinlerin ve 12 yaşın üzerindeki çocukların dozu vücut ağırlığına göre değişir. Ağırlığın 40 kg'dan az olmaması önemlidir. Ayrıca hastalığın biçimini de dikkate alın: hafif, orta. Anjina günde 3 kez atama ile, daha doğru bir dozaj doktor belirler. Yan etkilerden (alerjiler) kaçınmak için, antihistaminiklerin paralel olarak alınması gerekir ve bağırsak mikroflorası bifidobakterilerin yok edilmesini önlersiniz.

Grammidin

Gramidin, antibakteriyel, analjezik, anti-inflamatuar gibi özelliklere sahiptir.

Tablet, dilin altına yerleştirilmelidir, dozaj:

12 yaşın altındaki çocuklar (günde 1-2 tablet); 12 yıldan fazla (2-4 tablet).

Hamileliğin ilk üç ayında ve 4 yaşın altındaki çocuklarda, bileşimin bireysel hoşgörüsüzlüğü olan kişilere kontrendikedir. Emzirme döneminde, hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlerini almayı önermeyin.

Tsefriakson

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için enjeksiyon şeklinde bir antibiyotik kullanılır. Tedavi ve dozaj Kursu:

12 yıldan fazla (günde 2 kez 2 gram); 12 yıla kadar (günde 25 mg / 1 kg ağırlık).

Kursun gün sayısı doktor tarafından belirlenir. Çok daha kolay olsa bile, antibiyotik tedavisini kesmek kesinlikle yasaktır. Hamilelik sırasında, akut ihtiyaç için kullanın.

Tonzilong

Otun bileşimini içeren bu araç mikropları öldürür ve iltihabı hafifletir. Günde 5 kez tedavi için dozaj:

yetişkinler (2 tablet veya 25 damla); 6 yaşından büyük çocuklar (1 tablet veya 15 damla); 1 yıldan 6 yıla kadar olan çocuklar (10 damla, ilaç kontrendikedir); bir yıla kadar olan çocuklar (5 damla, bir draje şeklinde yasaklanmış).

Alkolizm ve ilacın bireysel intoleransı kontrendikedir.

Boğaz ağrısından spreyler

Spreyler, ne yazık ki, boğazını bağımsız olarak tedavi edemez, ancak bazı semptomları hafifletebilir ve kendi durumundaki rahatsızlığı hafifletebilir. Daha aktif olanlar:

Lugol (antimikrobiyal ve koterize edici etkiye sahiptir); Heksoral (analjezik ve antiseptik özelliklere sahiptir); Novosept (mantarı rahatlatır, ağrıyı hafifletir, bakterileri öldürür); Anti-Angin (lokal anestezi olarak kullanılır ve mikropları öldürür); Klorofilkil (antiseptik); Miramistin (bakteri öldürücü etkiye sahiptir); Bioparox (antibiyotik içerir).

Pahalı ilaçları ödeyemeyen insanlar için, boğaz ağrısına karşı etkili olmayan farklı ilaçlar vardır.

Hastanın antibiyotiklerle tedaviye ihtiyacı varsa, şunları yapabilirsiniz:

Penisilin, Benzilpenisilin; Ampisilin, Bicillin-3; Sefazolin, Amoksisilin; Amosin, Cefalexin; Eritromisin, Sultasin; Seftriakson.

Lugol solüsyonu ve klorheksidin kullanan ilaçların gargara için.

En etkili ilaçlar:

belirtilerden biri sıcaklığı ise - Parasetamol, ibuprofen, aspirin yardımcı olur. işlem araçları için etkili bir boğaz emilebilir tabletler, spreyler ve çözeltilerdir Adzhisept, Multibronh, Strepsil, Geksoral, Akvalor, Lugol, Furatsilinom, otlar (papatya, adaçayı) decoctions. azitromisin, amoksisilin, eritromisin: antibakteriyel tedavi gerektiren hastalığın biçimlerinde.

Önemli! Antibiyotik aldıktan sonra sıcaklık yükselirse, bu durumda, başarısız bir doktora danışmak gerekir.

Uzman testleri gönderecek. Belki terapötik terapi bitmedi. Bu nedenle, özel preparatlar ile bademcikler durulama, antiseptik ve bitkisel soğurma ile durulama tavsiye edilir.

Antibiyotiksiz tedavi

Eğer antibiyotikler herhangi bir nedenden dolayı kontrendike ise ya da bunları kullanmak istemiyorsanız, nazik ilaçlar, halk ilaçları ya da kişisel çözümler kullanmanız tavsiye edilir.

Boğazınızı durulamak için kendinize bir çözüm hazırlayabilirsiniz: bir bardak kaynamış su içinde 1 çay kaşığı eklemek için biraz soğutulur. tuz, 1 çay kaşığı. soda ve 2 damla iyot.

Etkili bir şekilde spreyi kullanmak için: Cameton, Gevaleks. Emilebilir tabletlerin uygulamasında elverişli: Strepsils, Agizespt.

Boğaz ağrısı tedavisi için ev yöntemleri

Calendula Tentürü

1 çorba kaşığı. l. calendula çiçekleri kaynayan su bir bardak dökmek gerekir. Bir plaka ile kaplayın ve 30 dakika boyunca karıştırın. Sonra, süzme, her 60 dakikada bir nergis boğaz ağrısı bir kaynatma ile durulayın.

Hidrojen Peroksit

Enflamatuar süreçten hızlı bir şekilde kurtulmak için durulamak için kullanılabilir. Bir bardak ılık suda 1 çorba kaşığı sulandırınız. kaşık peroksit, durulayın. Antienflamatuar etkisine ek olarak, peroksit bademciklerden plağın çıkarılmasına yardımcı olur.

propolis

Tedavi için doğal propolis kullanın. Bir eczaneden alınabilir. Propolis her öğünden sonra rassevat veya çiğneme olmalı ve boğazınızı yıkamalı. Çiğneme gününde en fazla 1 çay kaşığı. propolis. Çiğneme veya rassasyvatın bir kısmı yarım saat içinde.

limon

Bu hastalığın varlığında limonun özellikle pürülan anjina ile alınması önerilir. Sadece ürünün bireysel hoşgörüsüzlüğü ile kontrendikedir. Resepsiyon yolları:

çay (demlemek çay, birkaç dilim limon atmak, 5-10 dakika demlemek ve her 3 saatte bir içki içmek); limon-bal karışımı (1 çorba kaşığı bal ve taze sıkılmış limon suyu karıştırın, ağızda çözün).

İnhalasyon için sarımsak

Bir parça sarımsak temizleyin ve plakalara kesin. Bir litre su ile bir tava koyun, kaynatın. 1 çay kaşığı çözülür. Soda. Soluma 20 dakika boyunca günde üç kez yapılır.

Aspen kabuğunun kaynatılması

Yemek pişirmek için elinizde kavak kabuğuna sahip olmanız gerekir. Ayrıca, kalınlığı 2 cm veya daha fazla olmalıdır. Kabuk ezilir ve su ile dökülür (oran bire iki alınır). Düşük ısıda 15 dakika kaynatın. Et suyu soğuduğunda, her yemekten sonra boğazınızı yıkamak için kullanın. Geceleri gargara olmalı.

Kekik kaynatma

Soğutmayı sadece sıcak değil, sıcak bir durumda da alın. İltihabı hafifletmek ve ses kısıklığından kurtulmak için altı saatte bir buçuk bardak iç.

Çileklerin Suyu

Evde yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek hızlı ve komplikasyon olmadan sona erdi, böyle bir kaynatma almanız gerekir. Meyve ve kızılcık yapraklarına ihtiyacınız olacak. Düz bir oranda, su dökün, kaynatın. 40 dakika sürün, sonra iç.

Oku onu! Yazımızda çocuklarda hızlı ve etkili bir şekilde anjinadan nasıl kurtulacağını öğrenebilirsiniz.

Mors ve jöle

Bir başka popüler seçenek, boğaz ağrısı ile baş etmektir. Ahududu, kuş üzümü, kızılcık: kırmızı meyveler temelinde uygun jöle içilir.

Önemli! Bir gün için birden fazla litre içemezsiniz. Genel sistemik tedavi için önerilen çay veya diğer ılık sıvılar yerine, yabanmersini içeceği.

Gargara için diğer çözümler:

Potasyum permanganat suyunun pudrasını soluk pembemsi bir renge kadar seyreltin. Bir eczanede bir tentür tentürü satın alın (1 su bardağı infüzyondan fazla olmayan bir su bardağı sulandırın). Ürün çocuklar için uygun değildir. Bir papatya çözeltisi (1 çay kaşığı papatya çiçeği bir bardak kaynar su ile demlendirilir). İyot. Bu durumda, 8 damla iyot için bir bardak kaynar su alın. Tuz ve soda. Hastalık sırasında en popüler ağız gargarası bir çözümdür. Bir bardak suya 15 gram tuz ve soda çözün.

Bunlar evde yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı için ana tedavi seçenekleridir. Önleyici tedbirleri hatırlayın: genel bağışıklık düzeyini sertleştirmek ve arttırmak. Bu, böyle ciddi ve karmaşık bir hastalığın gelişmesini engelleyecektir.

Besleyici bir boğaz ağrısı iltihaplı bir boğaz ağrılı ve sonuç olarak boşaltımdır.

bademcikler, yüksek ateş (40 ° C'ye kadar) ve hastalığın tüm zamanına eşlik eden vazgeçilmez - ateş.

İnsanlarda Angina

Farklı yaşlardaki insanlarda, hastalığın kendisi farklı şekillerde kendini gösterebilir, ancak boğaz ağrısı ve evdeki bir kişide sıcaklık tespit ederseniz, yatak istirahati ve en iyi tedaviyi sağlamalıdır. Hastanın sağlık durumu ve anjinası tamamen ihmal edilmiş bir aşamaya geçene kadar, hastaya dikkat etmelisiniz. İlk başta, boğaz ağrısı çok tehlikeli görünmüyor. İlk olarak, her zamanki boğaz ağrısını fark edebilirsiniz, ki öyle görünüyor ki, halk ilaçlarının yardımıyla tedavi edilebilir. Bununla birlikte, eğer boğaz ağrısı başlamışsa, reddened müköz membran yerine, boyunda ödem ve bademcikler üzerinde doğrudan bir döküntü riski vardır ve bu tür semptomlar yüksek bir sıcaklıkla birlikte ölümcül bir sonuca bile yol açabilir.

Evde pürülan anjinin ne ve nasıl tedavi edilir?

Sıradan halk ilaçları, tıpkı ilaçlar gibi, tedavide çok önemli ve paha biçilemez bir hizmet sağlayabilir. Orta Çağ'da bile, insanlar hastalık sırasında patateslerden yemek yemeyi bırakırsanız, anjin çok daha hızlı geçeceğini biliyordu. Kesinlikle patates olmadan yapamazsanız, sadece inhalasyon düzenlemek için deneyin. Bunu yapmak için genç patatesleri kaynatmanız ve başınızı bir havluyla örtmeniz, hala sıcakken nefes almanız ve buğulanmaları gerekecektir.

Daha az etkili olan başka bir yöntem de, annelerin küçük çocuklara yapmak istediği sarımsak "kolye" dir: yetişkinler için de yararlıdır.

Soda ile karıştırılan papatya suyu da popülerdir, boğazdaki çizim ağrısından hızlıca kurtulmanızı sağlar. Şişlik, daha sıcak bir şekilde sertleşir, çünkü aynı zamanda spazmı da azaltır.

Pürülan boğaz ağzı yüksek ateşi, bu eşik değerine ulaşmadan 38 ° C'ye ulaşırsa, bu eşiğin soğuk bir bandajı dışında, hiçbir şey yapılmamalıdır, çünkü bu şekilde vücut kendi başına hastalık ile mücadele eder. Eğer termometre 38 ° C'nin üzerinde gösteriyorsa, hastayı sadece vokselle silmek için acilen kullanılmalıdır, çünkü sadece sıcaklığı düşürmez, aynı zamanda ek dezenfeksiyon sağlar.

Halk ek olarak, kombine tedaviyi kullanmaktır. Doktorlar genellikle iyi bilinen ilaçlar kullanmaları tavsiye edilir: "Kagocel", "Linsosept" ve antibiyotikler.

Böyle bir hastalığın pürülan anjina olarak tedavisi, halk ilaçları ilaç alımı ile birleştirilmelidir. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan halk ilaçları, bakterisidal, anti-enflamatuar, antiseptik ve immün sistemi uyarıcı etkilere sahiptir. Vücuda zarar vermezler, ayrıca, bu hastalık ile savaşırken, sadece uygun şekilde kullanıldıklarında oldukça etkilidirler.

Halk ilaçları, tıbbi ile bir araya gelmeden hastalık ile baş edebilir

, ilk aşamada resepsiyona başladıysanız.

Purulent boğaz ağrısı hızlı tedavisi için halk ilaçları

Bu hastalık ile mücadelede, aşağıdaki otlar ve ürünleri kullanabilirsiniz.

Aloe. 1: 1 oranında, bu bitkinin suyunu seyreltmek ve gargara bir çözüm olarak kullanmak gerekir.

Pancar. Suyu küçük bir rende pancarından rendeleyin, 1 bardak alın. Elde edilen ürüne 1 çorba kaşığı sirke ekleyin ve tam iyileşene kadar günde en az 5 kez bu solüsyonla boğayı durulayın.

Propolis. Propolisin spiritüel infüzyonu 1: 1 su ile seyreltilmelidir. Ağızda toplamak ve 1-2 dakika içinde bademcikler içinde ağzında tutmak için Tentür.

Soğan. 1 çay kaşığı taze sıkılmış soğan suyu günde en az 4 kez.

Adaçayı da pürülan boğaz ağrısı tedavisinde çok etkilidir. Adaçayı yaprağı dökülerek dökülerek dökülerek 4 kaşık dolusu kaşıkla 30 dakika ısıtılır. Daha sonra çözeltiyi süzün, günde 4 kez durulayın.

Limon. Kabuk ile birlikte, günde 4 kez yavaşça çiğneyin. Böyle bir işlemden sonra, 1 saat boyunca hiçbir şey yememeniz tavsiye edilir. Bu aracın benimsenmesi arasında, zaman aralığı en az 3 saat olmalıdır.

Yaban mersini. Bu bitkinin meyvelerinin kalın bir suyu, kısa bir süre için tedavide olumlu bir sonuç verir. 100 gram hammadde için 2 bardak suya ihtiyacınız vardır. Bütün bu kaynama, hacmi 1 bardak getir, günde 4 kez durulayın.

Terapötik kompres

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi sırasında, bir kompres kullanabilirsiniz. Novokain 1.5 g, Anestezin 1,5 g, mentol 3 g, alkol 100 g içerir. Yukarıdaki hammaddelerin tümü karıştırılmalı ve hafifçe ısınmalı, boğaza kompres olarak uygulanmalıdır. Bir eşarp veya mendil sıkıştırın. Prosedür günde 2 kez yapılmalıdır.

Hamilelik ve pürülan boğaz boğaz halk ilaçları tedavisi

Hamileler için bu hastalık iki kat daha tehlikelidir. Kural olarak, geleneksel tıp bu durumda hamile kadınlarda endişe neden olan antibiyotik kullanımını kullanır. Bununla birlikte, ek olarak, modern tıp kontrendikasyonlar listesinde yer almayan ilaçlara sahiptir, ancak bunların kullanımı sadece doktor reçetesinde yapılmalıdır. Geleneksel olmayan ilaçların hamile kadınlara tavsiye veya konseylerine başvurmak mümkündür. Durulamalar, kompresler ve inhalasyonlar bu rahatsızlığa karşı mücadelede mükemmel yardımcıdır. Onlar pürülan boğaz ağrısı hızlı bir şekilde tedavi yardımcı olacaktır.

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Angina, boğazın lenfadenoid dokusunda keskin bir inflamatuar sürece sahip bir hastalıktır. Çoğu zaman streptokoklar neden olur. Enfeksiyona girilebilir, ancak lakunada bulunan patojenlerin veya çürüklerden etkilenen dişlerin aktive edilmesi durumunda da ortaya çıkabilir. Ortaya çıkmanın birkaç nedeni var. Ancak belirleyici faktör hala insan vücudunun genel durumu olmaya devam etmektedir. Bu hastalığın belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri

Purulent anjina hala foliküler adı vardır. Tıbbi tanımı - foliküler akut tonsillit. Ancak, pürülan bir kaplamanın kronik bir kompanse veya dekompanse patolojiye şahitlik edeceğini de unutmayın. Her halükarda, bir KBB doktoruna danışmak gereklidir.

Dolayısıyla, pürülan anjina, palatine bademciklerin enfeksiyonu ve iltihaplanması sürecinin meydana geldiği bir hastalıktır. Bu nedenle, yutma hareketleri ile boğazda keskin bir ağrı vardır, vücut ısısı yükselir. Ses kısık olabilir. Grimsi beyaz bir kaplama ile kaplı kırmızı, iltihaplı ve pürülan anjina bezleri.

Halk ilaçları ile pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Hastalığın kendisi çalışmaz. Bademciklerin görsel muayenesine dayanarak bir teşhis koymuş olsanız bile, bir kulak burun boğazına gitmeniz gerekiyor. Bacaklarda ya da ayaklarda ya da tedavi edilmeyen bir bademcik iltihabında taşınabileceğinden, gelecekte büyük sorunlara neden olabilir. Ve hastalığın kendisi bile değil, sonuçları.

Yani ilaç için hazır ol. Pürülan anjina ve yüksek sıcaklık - antibiyotikler ile. Ayrıca antiseptik ve antiinflamatuar spreylere ihtiyaç duyulacaktır. Kendileri ve inflamasyon ve ağrıyı gidermek için iyi olan resorpsiyon için tabletler tavsiye edilmez. Gerekli hazırlıkların reçetesi kulak burun boğaz uzmanı tarafından yazılacaktır. Ayrıca onların uygulama şemasını da gösterecektir.

Reçeteli ilaçlarla paralel olarak, bir nesilde değil, test edilmiş olan halkı kullanabilirsiniz. Hastaların kimyasallara karşı alerjisi olduğu veya hoşgörüsüz olduğu durumlar vardır. Sonra hızla pürülan boğaz ağrısı halk ilaçları yardımcı olacaktır.

Halk ilaçları sadece bir uzmanla görüştükten sonra kullanılmalıdır.

Çay ve bitki ve bitkilerin decoctions tarafından çok iyi bir sonuç verilir.

Çaylar ve soğumalar

Bir tencerede uykuya dalmak için çalıların üzerinde duran bir avuç kuru ahududu meyvesi ya da meyve ayakları, iki yüz elli mililitre su ilave edin ve kısık ateşte 10 dakika kaynatın. Biraz soğumaya bırakın ve akasya veya limon balına bir çay kaşığı ekleyin. Taze hazırlanmış et suyu günde üç bardak iç. Kurutulmuş kireç çiçekleri iyi bir avuç dolusu kaynayan bir bardak su dökün, yirmi dakika boyunca sarın. Geceleri herhangi bir kaliteli bal bir çay kaşığı ekleyerek, bu et suyu içilir.

Bir arı ürününe alerjisi olan kişilerin kullanılması önerilmez.

On ila on beş parça kurutulmuş böğürtlen bir bardak suya (250 mi) dökülür ve yaklaşık on dakika kaynatılır. Günde üç kez iç. Yirmi ahududu kuru meyveleri 750 ml kaynamış suyla doldurun, bir çay kaşığı zeytinyağı ve yarım çay kaşığı zencefil tozu ekleyin. Geceyi sıcak bir yere bırakın. Sabah, süzün, bir çorba kaşığı kireç bal ekleyin. Sabahları yarım saatten önce yemeklerden önce ve akşamları yatmadan önce 200 gram sıcak içecek içmek tavsiye edilir. İncirlerin kurutulmuş meyvelerini öğütünüz. Yirmi gram, ve bu bir yemek kaşığı hakkında, iki bardak su dökün ve en fazla 10 dakika boyunca çok düşük ısıda kaynatın. Et suyu soğuduğunda filtrelenmelidir. Yarım bardak günde 4 kez içmek tavsiye edilir. Kukumun et suyu. Üst ezilmiş kabuğu olmayan iki yemek kaşığı 200 ml su dökülür ve düşük ısıda on dakika kaynatılır. Her iki saatte bir çorba kaşığı iç. Bu et suyu durulanırsa ve boğaz ağrısı varsa iyi bir sonuç elde edilebilir.

Bir doktora danışmanız mümkün değilse, şifalı bitkilerin eczane formlarına avantaj vermelisiniz.

yıkama

Bademcikler üzerinde lacunae vardır - bademcik iltihabı ile ölü doku toplanan küçük girintiler, irin. Ve bu, enfeksiyonun daha da yayılmasının sebebidir. Bu nedenle, pürülan tonsillit ile bademcikler çok dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır. Bunu yalnızca durulama ile durulanması zor olan pürüjli tapalar oluştuğunda gösterir. Özel yetenekleri olmadan evde pürülan anjina, durulama tavsiye edilmez. Prosedürün yanlış yönetilmesinden dolayı enfeksiyon, bademciklerin derinlerine nüfuz edebilir, çünkü gevşek dokuları zarar görür. Bu nedenle, durulama daha iyi, daha güvenli ve daha etkilidir.

Yıkama özel bir cihaz tarafından sadece bir sağlık kuruluşunda uzman tarafından yapılmalıdır.

durulama

Gerekli otlar olmasa bile, boğazınızı oda sıcaklığında mümkün olduğunca sık suda durulayın. Bu durumda, irin parçacıkları, ölü doku uzak yıkanır. Boğazın deniz suyu ile iyi kanıtlanmış durulanması. Eğer değilse, o zaman evde doğru konsantrasyonu yapabilirsiniz. Bunun için, bir çorba kaşığı tuz temiz, ılık kaynamış su içinde çözülür. Bu çözeltiye bir kaşık dolusu soda ekleyebilirsiniz. Ama pürülan boğaz ağrısı ile, tuz ile durulama ağrıya neden olabilir, bu nedenle bitkisel şifalı bitkilerin iltihaplanması ve ağrısını hafifletmek daha iyidir:

Çok ince kıyılmış ceviz yapraklarının küçük bir tutamı, 200 ml suda 10 dakika kaynatılır. Yedikten sonra bir saat gargara boşaltın; Kadife çiçeği tentürünün bir çay kaşığı, yüz gram sıcak kaynamış suya dökülmelidir. Günde altı kez gargara; Kurutulmuş otlar nane, papatya, adaçayı iki yemek kaşığı alın. Karışıma bir çay kaşığı rezene ekleyin. 500 ml kaynar su dökün. İki saat boyunca sarın, süzün. Sıcak bir tentür ile Gargara;

Nane sadece bahçe kullanın.

En çok kanıtlanmış ve etkili et suyu. Tahta kurutulmuş otlar bir çorba kaşığı üzerinde, solucan ve nergis çiçekleri karıştırın. Üç bardak sıcak su dökün. Bir su banyosunda, 15 dakika kaynatın. Oda sıcaklığına soğutun ve boşaltın. Et suyu her iki saatte bir kaynatma ile durulayın;

Sadece eczane formu kullanın. Bir çeşit bitki "adaçayı" var. Zehirli.

Tatlı kaşığı bal ılık kaynatılmış suda (200 mi) çözülür ve günde üç kez gargara edilir. Meşe kabuğunun yedi kısmı ve kireç harmanının kurutulmuş çiçeklenmesinin üç kısmı. Karışımı bir bardak su ile dökün. Oda sıcaklığına soğutun. Günde altı defa gargara.

Uçucu Yağlar

Pürülan inflamatuvar boğaz hastalıklarının tedavisinde köknar, çam, sedir, okaliptüs, çay ağacı yağı gibi uçucu yağlar kullanılır. Kullanım tarifi tüm temel yağlar için aynıdır.

Bir bardak sıcak kaynamış suda, bu solüsyonla günde 3 kez herhangi bir yağ ve gargara damla 3 damla damlatın.

Antibiyotikler öksürük ve soğuk algınlığı olan çocuklar için uygun olduğunda

Çocukluk çağı angina semptomları ve tedavisi bu yazıda anlatılmıştır.

Bir çocuğun öksürüğünün gece saldırısı nasıl durdurulur //drlor.online/diagnostika-lechenie/kashel/prichiny-nochnogo-u-rebyonka.html

Boğaz üzerinde sıkıştırır

Isınma, bademcik iltihabı ile boğazda sıkıştırır - etkili araçlardan biri, ancak bu boğaz ağzı nemli değilse. Ancak hastalığın bu formu ile bile oldukça popüler ve etkili kompresler kullanabilirsiniz.

Elli gramlık süzme peynir biraz ısındığında bol miktarda çay kaşığı bal ekleyin, iyice karıştırın. Temiz bir bez ya da gazlı bezi giyin, iki kat halinde katlayın, bir "rulo" yapın ve boynunuza yerleştirin. Böyle bir komprese sahip ağrılar azalacaktır. Sıcak lahana yaprağı ellerinde biraz buruşuk, böylece ıslak hale gelir ve boğazına koyun. Sık sık sıkıştırmak zorundasın. Her iki saatte.

Bu kompresler ısınma değil, bu nedenle ağrıyı hafifletmek için pürülan anjin için kullanılabilirler.

video

bulgular

Pürülan boğaz ağrısı ilaçla tedavi edilir. Paralel olarak, uygulayabileceğiniz ve halk yöntemlerini uygulayabilirsiniz, ancak doktora danıştıktan sonra. Evde, yatak istirahati, ilaçların katı dozu ile, birkaç gün içinde bu hastalığın üstesinden gelebilirsiniz. Bir durulama kompleksi, çaylar ve decoctions kullanarak, kompresler durumunuzu önemli ölçüde iyileştirebilir.

Pürülan boğaz ağrısının evde yıkaması ve kompresleri ısıtması önerilmez; bu durum durumu kötüleştirebilir ve gereksiz komplikasyonlara neden olabilir.

Purulent boğaz ağrısı: evde tedavi hızlı ve etkilidir

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi ile hızlı bir şekilde ayakları üzerinde bir kişi koyacağız, ancak tüm kurallara uygun olmalıdır. Bu hastalık, sebebi patojen mikroorganizmalar olan, gökyüzünün bademciklerinde enflamatuar süreçlerin bir komplikasyonudur.

Çoğu durumda, bir streptokok enfeksiyonu. Pus hastalığın seyrini büyük ölçüde zorlaştırır, Böylece doktorların yardımı olmadan kendinizi tedavi edemezsiniz. Hasta genellikle bir ayakta tedavi olarak tedavi edilir, ancak ağır vakalarda hastaneye yatış gereklidir. Evde tedaviyi daha etkili hale getirecek birçok yöntem var.

Purulent boğaz ağrısı tedavisinde nasıl davranılır

Birçok kişi evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini düşünüyor. Aslında kendi kendine ilaç ile ilgilenilemez. Gerekli ilaçları alacak bir doktora danışınız.

Genellikle, antibiyotikler komplikasyonları önlemek için reçete edilir, çünkü enfeksiyon enflamasyonun yeni odaklarının ortaya çıkmasına neden olacak diğer önemli organlara (çoğunlukla böbrek ve kalp) geçebilir. Ancak doktor antibiyotikleri reçete etmeden önce, belirli ilaçlara mikroorganizmaların duyarlılığını belirlemek için özel çalışmalar yapar.

Dahası terapist daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak önerilerde bulunur:

 • Sürekli yalancı pozisyonda
 • Herhangi bir fiziksel aktivite yasaktır
 • Çok fazla sıvı içmelisin
 • Antibiyotik grubundan ilaçlar alın
 • Anti-inflamatuar özellikleri olan ilaçları almak
 • Genellikle özel çözümler ile gargara
 • Vitamin bileşikleri ve diğer faydalı maddeleri kullanın
 • Lokal terapi gerçekleştirin

Gıda da belirli özelliklere sahiptir. Gıdalar mukus zarlarına zarar vermemelidir, böylece patates püresi, çorbalar, sıvı tahıllar kullanmak en iyisidir. Çok sıcak çay sarhoş olamaz. Sıvı ılık olmalıdır - aksi takdirde boğaz ağrısına kan akışını tetikler. Çürüme ürünlerini daha hızlı ortaya çıkarmaya yardımcı olduğu için daha fazla içmeniz gerekir.. Ayrıca, artan sıcaklık nedeniyle, vücuttaki sıvıyı tekrar doldurmanız ve mukoza zarlarını nemlendirmeniz gerekir.

Bir gıda olarak, düşük bir alerjen seviyesine sahip grupta yer alan ürünler en iyisidir:

 • bal. Bu tıbbi özellikleri ile benzersiz bir çözümdür. Enflamasyonu ortadan kaldırır ve apselerin emilim sürecini hızlandırır.
 • Puding, muz, yumurta, süzme peynir, jelatin, karpuz, sebze püresi, peynir, kıyma, yulaf ezmesi - Bütün bu ürünler yumuşak bir kıvama sahiptir. Ek olarak, çok miktarda bitki lifi, askorbik asit ve kalsiyum içerirler.
 • Et ve balık suyu. Tuzlu olmalı ama az yağlı. Bu nedenle, yutkunma acı verici duyular daha az yoğun olacaktır.
 • Meyveli dondurma. Bu boğaz için bir tür soğuk küvet, bunun sonucu olarak bakterilerin çoğalması yavaşlatılacaktır.
 • suları (sebze ve meyve).
 • Süt ya da limon ilavesiyle bitkisel çaylar, çiroz, kepek, ahududu, meyve meyve içecekleri. Tüm bu içecekler çok miktarda vitamin bileşiği içerir.
 • Manna lapası, öğütülmüş pirinç veya buğday gevreği.
 • Soufflé veya patates püresi, karnabahar, havuç, pancar, patates, domates, kabak.

Bir yetişkin veya bir çocuktaki enfeksiyon diğer insanlara geçebilir, böylece insanların diğerlerinden izole edilmesi tavsiye edilir. Genellikle ıslak bir temizlik yapmak ve her zaman bir odayı havalandırmak gereklidir.

İğnenin pürülan şekli ile aşağıdakiler yasaklanmıştır:

 • Çok sıcak veya soğuk yemek yemek
 • Kuru yemek yiyor
 • Zor yemek yeme
 • Salamura, baharat, baharatlı yiyecekler tüketmek
 • Boğaz bölgesinde sıkışır
 • Fiziksel aktivite var
 • Antibiyotik reddedin

Bu basit kurallar kurtarma işlemini hızlandıracaktır.

Ev terapisi

Bir pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir, herkes bilmeli. Evde, sadece doktorun yazacağı ilaçları almakla kalmaz, aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandıran özel prosedürler de uygulamanız gerekir.

Kompresler göğüs ve boyundaki kan dolaşımını hızlandırır. Isınma etkisi var. Ama pürülan anjina ile onlara izin verilir Sadece vücut ısısı normal seviyede tutulduğunda. Bu durumda, tiroid bezinin bulunduğu bölgeden kaçınmalısınız. Kural olarak, kompres hasta çocuklara yatmadan önce akşamları koydu. Ancak yetişkinler 2-3 saat ücretsiz olduğunda istedikleri zaman yapabilirler.

Kompres için doğal bir beze ihtiyacınız var. Normal gazlı bez veya pamuk dilimini kullanmak en iyisidir. Özel bir karışımda ıslatılmalı, göğsü ve boğazı üzerine koymalı, plastik örtü ile kaplanmalı, böylece nem korunmalı ve ardından sıcak bir eşarp veya fularla sarılmalıdır. Çözüm reçetesine gelince, en basit su ve alkol içerir (her iki bileşen de aynı oranlarda alınır).

durulama

Bu prosedür çok basit ve çok hızlı (sadece birkaç dakika sürecek). Durulama, boğaz ağrılarının tedavisinde yaygın bir yöntemdir. Böyle bir prosedür sayesinde, bezlerden gelen çökelti yıkanır, doku rejenerasyonu süreci hızlanır. Ek olarak, solüsyonlar kandaki zehirli maddelerin emilimini engeller, iritasyonu giderir, iyileşme sürecini hızlandırır. Bu tür tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Soda çözeltisi. 1 çorba kaşığı alacaktır. l. Tozu kaynatılmış suda çözünüz. Biraz ılık olmalı. Gargara günde en az 5 kez olmalıdır. Bu nedenle kalın filmler çıkarılır, mukus tabakası yumuşar, dezenfeksiyon yapılır, ağrı şiddeti azalır.
 • Tuzlu çözüm. Bir soru olduğunda, anjini tedavi etmek, deniz tuzu seçmek daha iyidir, ancak evde değilse, 1 çorba kaşığı çözülmesine izin verilir. l. Biraz sıcak suda bir bardakta olağan tuz ve sonra 5 damla daha iyot ekleyin. Gargara günde en az 5 kez olmalıdır.
 • Hidrojen Peroksit. Bu çare sayesinde bademciklerin mukus tabakalarının durumu hızla gelişir. Ajan genellikle hastanın farenjit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, stomatit olması durumunda kullanılır. % 3'lük konsantrasyonda sadece hidrojen peroksit kullanılması gereklidir. Ürünün bir çorba kaşığı önceden soğutulmuş kaynatılmış su bardağı içinde çözülmelidir.
 • gidroperit. Bu ajan tablet formunda kullanılabilir. İlaç su içinde çözülmelidir. Sonuç olarak, bir peroksit çözeltisi ortaya çıkıyor.
 • furatsilin. Ayrıca tablet formda kullanılır. Birkaç tablet, su içinde öğütülmeli ve çözülmelidir. Gargara mümkün olduğunca sık durulanmalıdır - tercihen her saat.
 • Chlorophyllipt. Bir ilaç şeklinde bir çözüm almanız gerekiyor. 1-2 st olması gerekiyordu. l. su ve gargara ile karıştırın. Bu ilaç bitki bazında üretilmektedir.

soluk alma

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi, inhalasyonun yürütülmesini içerir. Buharların mukus tabakaları üzerinde yumuşak bir etkisi vardır. Bu şişliği ve acıyı azaltır. Yavaş yavaş, bezlerin etrafındaki film gevşer, böylece durulama yaparken durulaması daha kolaydır. Soluma prosedürleri genellikle Klorofilit ve Klorheksidin kullanımı ile gerçekleştirilir. Ek olarak, calendula, papatya, kekik, adaçayı esaslı süslemeler kullanılır.

Solüsyon hazırlamak ve inhaler veya nebulizatör içine sıcak dökmek gereklidir. Eğer böyle bir ekipman mevcut değilse, sıvıyı su ısıtıcısına döküp, buharını borunun içinden çekebilirsiniz. İkinci seçenek ise geniş bir kap üzerinde sıcak bir solüsyon ile kıvrılmak, kalın bir havluyla örtmek ve çiftler halinde nefes almaktır.

Soluma en az 1 hafta yapılmalıdır. ön hekime katılıyor doktorla anlaştı. Bir günde yaklaşık 1-2 işlem yapmanız gerekir. Ancak kontrendikasyonlar olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar, artan kan basıncı, yüksek vücut ısısı ve kanseri içerir.

Yerel Terapi

Evde pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek sadece inhalasyon ve durulamalarla değil, aynı zamanda Lugol ile de olabilir. Bu araç herhangi bir eczaneden satın alınabilir. İlaç antiseptik gruba aittir. Bileşim, patojenik mikroflorayı ve gliserolü tahrip eden ve mukus ara katmanlarını yumuşatan iyot içerir.

Anjina ile, ilaç topikal olarak kullanılır. Paket, bademciklerin ve tüm ağız boşluğunun sulanmasına izin veren uygun bir nebülizöre sahiptir. Genellikle prosedür günde 3-5 kez tekrarlanmalıdır. İşlemden sonra içip yiyemezsin.

Solüsyon nozul olmadan satılırsa pamuk yünü ile nemlendirilmeli ve hasta bademcikler yağlanmalıdır. Bu işe yaramazsa, nemlendirilmiş pamuk birkaç dakika boyunca ağızda tutulmalıdır (böylece kusma refleksinden kaçınılmalıdır).

Ayrıca Lugol da kontrendikasyonları vardır. Artan yoğun ter ve tükürük salgısı ile kullanılamaz. Yine de bir rüya, taşikardi, cilt bütünlüğünde sinirlilik, sinirlilik ile ilgili problemlere başvurmak yasaktır.

Geleneksel tıp

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi geleneksel tıp tarifleri yardımı ile yapılabilir. Bu tür tariflerin kullanılması tavsiye edilir:

 • limon. Küçük bir parça kesin ve yavaşça kabuğuyla birlikte çiğneyin. İlk olarak, ağzınıza bir parça limon tutmanız ve sonra çözünüp çiğnemeniz önerilir. Bundan önce, limon yıkamanız gerekiyor. Bir parça limon yedikten sonra, bir süre için hiçbir şey içip, uçucu yağları yıkamak için yemeyin. Limon yoksa, limon suyunu kullanabilirsiniz ve her saatte boğazınızı yıkayabilirsiniz.
 • Süt ve bal. Bu evrensel karışım hem çocuklara hem de yetişkinlere uygun olacaktır. Bir bardak süt ısıtmak için 1 yemek kaşığı ekleyin. l. tatlım, biraz tereyağı ve soda. İçecek küçük yudumlarda tüketilmelidir. Hastanın boğazını çaldıktan sonra alın (daha sonra plak daha kırılgan olacaktır). Sütlü bir içecek sayesinde mukus boğazı alkali hale gelir ve yumuşar. Yani evde pürülan anjina çok daha hızlı tedavi edilebilir.
 • Ahududu, frenk üzümü, kalçaya dayalı çerezler. Bu içecekler çok kullanışlıdır. Sıcak bir biçimde alınmaları gerekiyor.
 • bal. Petek balı kullanılması tavsiye edilir. Birkaç saat çiğnenmeli.
 • Pancar suyu. Gargara için uygun. Sirke ile eşit oranlarda karıştırılmalıdır.
 • Soğan suyu. Bir günde 1 çorba kaşığı almanız gerekir. l.
 • Soğan Sıkıştırması. Vücut ısısı artmazsa, boğazınıza koyun. Soğanı öğütmek, gazlı bez üzerine yaymak ve sonra boğaza yapıştırmak gerekir.
 • Karanfil bazlı infüzyon. Baharatlı karanfil 5 adet gerekir bir bardak kaynar su dökün. Çare bir saat içinde infüzyon.
 • Dereotu temelinde infüzyon. Sürgünlerin kaynar su ile doldurulması gereklidir. İlaç tükettiğinde, çay yerine kullanın. Terapi bir haftaya kadar sürer.
 • Propolis dayalı ruhani tentür. Bu araç hızlı bir hareketle. Daha önce aynı oranlarda bal ve su ile karıştırılmış, günde iki kez hasta bademcikler yağlamak gerekir.

Ayrıca aloe, sarımsak, cocklebur, çay ağacı yağı, zencefil kullanılır. Lahana, süzme peynir yapraklarından sıkıştırın.

Pürülan boğaz ağrısının ne kadar çabuk kürleneceğini kendiniz planlamayın. Bu, kendi başına geçecek sıradan bir soğuk değildir, ancak irince komplike olan bademcik iltihabıdır, böylece doktor doktorun yardımı olmadan yapamaz. İlk önce hastaneye gitmelisin. Genellikle tedavi evde yapılır, böylece doktorun yazacağı çeşitli ilaç ve prosedürlere ek olarak, iyileşme sürecini hızlandıran bazı teknikler uygulayabilirsiniz. Örneğin, inhalasyon, durulama ve benzeri çok faydalıdır. Geleneksel tıp tariflerini ek olarak kullanabilirsiniz.

Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı tedavisi

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisiAngina veya bademcik iltihabı bademcikler veya bademciklerin enflamatuar bir enfeksiyöz hastalığıdır. Bu makale size nasıl yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi, Hastalığın çeşitleri ile olası komplikasyonlar ve hastalığın nedenleri.

Bademcik iltihabı içinde Bioparox: ilacın kullanımı, kontrendikasyonları ve yan etkileri

Ne yazık ki, bademcik iltihabı ve kronik bademcik iltihabı ile çoğumuzun yüzleşmesi gerekiyor. Kural olarak, bu hastalıklar okul öncesi ve genç okul çağında tezahür eder.