Loading

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır. Bazen ev aletleri ile yapabilir ve nasıl yapılacağını - bu makalede anlatacağız.

Angina: nedenleri ve hastalık tipleri

Angina, palatine bademciklerin enfeksiyöz bir enflamasyondur

Angina bulaşıcı bir doğaya sahip olan bademciklerin iltihaplanmasıdır. Virüs en ufak bir hipotermiden dolayı ilerlemeye başlayabilir: soğuk içecekler, dondurma, hava ve diğer sebepler. Etken maddeler çeşitli bakterilere ve virüslere hizmet edebilir: stafilokok, streptokoklar, pnömokoklar. Hastalık ARVI'nin arka planında ve bağımsız olarak vücutta başka bozukluklar olmadan gelişir.

Bakteriler iç mekanlara çeşitli şekillerde girebilir: hava kaynaklı, ev eşyalarından ve hipotermiye ek olarak, duygusal stres, vitamin eksikliği, tahriş edici maddeler, nazofarengeal ve hatta çürükler gelişmeye katkıda bulunabilir. Her şeyin birbirine bağlı olduğu ve bağışıklık sisteminin virüslerle baş edebildiği için sağlıklı bir kişinin boğaz ağrısı ile enfekte olma ihtimali olmadığı sonucuna varılabilir.

Sıklıkla angina, eşlik eden bir hastalık olarak ortaya çıkar ve durumu kötüleştirir, bu nedenle, özellikle de mukoza zarının iltihabı meydana gelirse, önleme tedbirleri ve herhangi bir enfeksiyonun tedavisine yönelik kapsamlı bir yaklaşım çok önemlidir.

Angina birkaç çeşittir ve hepsinin kendi özellikleri ve özellikleri vardır.

 • Lacunar tonsillit. Bu durumda, bademciklerin yenilgisi, hastalık ilerledikçe lakunadan palatal bölgeye uzanır. Bu durumda, güçlü bir ödem ve hiperemi vardır, iltihaplanma süreci kolayca kaldırılır ve kan kalmaz bademcikler üzerinde bir pürülan mevduat oluşumuna katkıda bulunur.
 • Foliküler boğaz ağrısı. Biri neoplazmları gözlemleyebilir - soluk sarı renge sahip ve çapı 5 milimetreye ulaşan foliküller. Foliküller fester ve açık, ama içerik bademciklerin ötesine uzanmaz.
 • Catarrhal anjina. Birkaç gün içinde doğru tedaviyle geçen veya daha ağır olan kolay bir form. Tipik olarak bademciklere yüzeysel hasar, şişme ve infiltrasyon. Farinksin arka duvarı, sert ve yumuşak gökyüzü etkilenir. Sıcaklık 38 dereceye kadar yükselebilir.
 • Nekrotizan anjina. Lokal semptomların belirgin genel semptomlarla şiddetlendiği hastalığın karmaşık bir formu. Bademcikler üzerinde bir plak ve mantar oluşmuş, içine derin bir şekilde girmiştir. Bir kan testi bariz bir lökositozu gösterir. Bir kişi ateş, mide bulantısı, kusma ve kafa karışıklığı yaşayabilir. Ekleme kaldırıldığında, etkilenen yüzey kanar. Nekrozdan etkilenen dokuların reddedilmesi nedeniyle dokunun kusurları yeterince derin olabilir. Hastalık farinksin, dilin, bademciklerin tüm duvarını kaplar ve içeriye uzanabilir.

Tür sınıflandırmasına ek olarak, anjin cinsi farklıdır. Sadece üç tane var:

 1. Birincil tonsillit. İltihaplanma sürecine bağlı olarak farinks halkasının hafifçe tutulumu.
 2. İkincil bademcik iltihabı. Bademciklerin yenilgisi, vücudun veya kan hastalığının dışsal bir enfeksiyonu nedeniyle oluşur.
 3. Spesifik anjina. Mantarlar gibi spesifik enfeksiyonlar nedeniyle gelişir, buna göre tedaviye tamamen farklı bir yaklaşımı vardır.

Karakteristik semptomlar ve tanı yöntemleri

Boğaz ağrısı, ateş ve bademcikler kızarıklık - boğaz ağrısı belirtileri

Çoğu zaman insanlar uzun süredir soğuk algınlığı belirtilerine benzediğinden, anjin gelişmesine dikkat etmez. Bununla birlikte, anjinin daha akut belirtileri vardır ve daha ağırdır ve özel tedavi gerektirir.

Hastalığın ana semptomları:

 • Boğaz mukozasının normal iltihaplanmasıyla daha güçlü olan akut ağrı, yutulduğunda ve rahat bir durumda gözlenebilir.
 • Enfeksiyon, yorgunluk ve halsizlik nedeniyle genel olarak bozulma.
 • Boğaz eklemleri, kaslarda ağırlık.
 • Lenf düğümlerinin iltihaplanması.
 • Boğazın kızarması, bademcikler, dil ve arka duvar iltihaplıdır, gölge parlaktır.
 • Vücut sıcaklığı, hastalığın türüne bağlı olarak, 38-39 dereceye kadar yükselebilir.
 • Bademcikler üzerindeki plak veya ülserlerin görünümü, foliküllerin oluşumu, dilin kökündeki yoğun bir baskın.

Bütün bu belirtiler, farinkste ilerleyen mikroorganizmaların neden olduğu iltihaplanmanın varlığına işaret eder. Hastalık kendini açıkça gösterir, kuluçka dönemi birkaç saatten üç güne kadar sürer. Böylece kişi bir ürperti hissedebilir, yutma ağrıları ve şişmiş lenf düğümleri olabilir.

Özellikle bu hastalıkları daha önce yaşamamışsanız, anjinayı bağımsız olarak teşhis etmek oldukça zordur. Doktor genellikle idrar, kan ve farenjektomi testleri önerir. Bu anjinin varlığını belirlemek için ana yöntemdir. Sonra patojenin doğasını belirlemek için gereklidir. Bunun için, bakteriyolojik inokülasyon ve ek kan testleri için irin kazıntıları alınabilir.

İlaç tedavisi: ilaç türleri

Boğaz ağrılarının ilaçlarla tedavisi: antibiyotikler, spreyler, aerosoller ve durulama yardımcıları

Evde, hızlı bir iyileşme için ilaç kullanabilirsiniz. Çoğu zaman bir doktor tarafından reçete edilirler, ancak kronik anjina ile normal bir durumu korumak için tedaviyi tekrarlamak mümkündür.

 • Tedavi, hastalığa neden olan virüsü yok etmeyi amaçlamalıdır. Bu antibiyotik içeren ciddi bir tedavi gerektirir. Cefaclor, Cotrimaxosol, Eritromisin alabilirsiniz. Durumu hafifletmeye ve bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olurlar.
 • Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için, topikal kullanım için aerosoller ve spreyler kullanabilirsiniz. Bioparoks, inhalipt, Faringosept ve antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkileri olan diğer hastalıklar uygundur.
 • Durulama, patojenleri olabildiğince hızlı bir şekilde çıkarmanın en iyi yoludur. Furacilin veya Miramistin gibi basit ilaçlar kullanabilirsiniz. Eczanelerde tedaviye uygun birçok ilaç vardır.

Başarılı tedavi için yatak istirahatine uymak, boğazınızı soğuk içeceklerden korumak, aynı zamanda bol miktarda sıvı içmek önemlidir.

Hızlı iyileşme vitaminler ile zenginleştirilmiş yumuşak bir diyetle kolaylaştırılacak - gerçek yardımcılar A ve C vitamini.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi ile virüslerin bir kişiye saldırması olası değildir, bu nedenle bağışıklığı hızlı bir şekilde düzeltmek ve iltihabı ortadan kaldırmak için tüm yöntemleri kullanmanız gerekir. Boğaz ağrısından ayrı olarak, eşlik eden hastalıklar varsa, her bir problemi etkileyecek karmaşık tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.

En iyi halk yöntemleri

Boğaz durulayın - boğaz ağrısı etkili tedavi

Anjina tedavisi için, enfeksiyonla mücadele etmeyi ve hoş olmayan semptomları gidermeyi amaçlayan halkla tedavi yöntemleri çok yardımcı olabilir.

Halk şifacılarının tavsiye ettiği ilk şey durulamadır:

 • Soda ile durulayın. Bunu yapmak için, 1 tatlı kaşığı soda bir bardak ılık kaynamış suda karıştırın, bir miktar tuz ve bir kaç damla iyot ekleyin. Bu, tam iyileşme sağlanana kadar günde birkaç kez kullanılabilen mükemmel bir dezenfektan ve anti-inflamatuar ajandır.
 • Boğazınızı potasyum permanganat çözeltisiyle yıkayabilirsiniz. Patojenik mikroorganizmalar ile mükemmel şekilde savaşır ve boğazın şişmesini azaltır. Bir çay kaşığı durulama için yeterlidir, konsantrasyonu artırmak gerekli değildir. Hastalık bir gün içinde sizi bırakabilir, ancak nüksü önlemek için tedaviye en az 3-5 gün devam edilmelidir.
 • Mükemmel, ama popüler olmayan mavi iyot. Pamuklu çubukla bademciklerin yağlanması için yerel bir çare olarak kullanılabilir. Bu yöntem iltihabı gidermek ve ağrılı semptomlardan kurtulmak için en kısa sürede yardımcı olacaktır.

Bal en iyi şifacıdır. Halk hekimliğinde o kadar aktif bir şekilde kullanıldığına dair bir kaza değildir, çünkü çok yararlı bir özellik listesine sahiptir.

 • Boğaz ağrısı ile bal, yeri doldurulamaz yardım sağlayabilir. Bir% 6 lik sirke ile karıştırılabilir ve bir bardak su ile seyreltilebilir. Bu karışım 2 yudum yedikten sonra içilmesi tavsiye edilir. Bal da aloe yaprakları ile karıştırılır, çünkü bu bitki de enfeksiyonların giderilmesi için mükemmel bir yardımcıdır.
 • Başka bir tarif: bal ve tereyağı bir su banyosunda eriyerek ılık sütle karıştırılır. Bu araç, opera şarkıcıları tarafından bile ligamentleri restore etmek için kullanılır, çünkü yağ mükemmel bir şekilde yumuşatır ve mikropların gecikmesini önler. Bal, vitamin eksikliğini yeniler ve enfeksiyonu öldürür.

Evde boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Diğer halk tedavisi yöntemleri:

 • Angina ile bulaşıcı hastalıklarda, örneğin sarımsak, limon ve zencefil gibi önerilen herhangi bir ilaç da yardımcı olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve vücudun savunmasını iyileştirmeye yardımcı olurlar.
 • Alkol sıkıştırır - bu, boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olacak kanıtlanmış bir araçtır. Gazlı bez bandaj tamamen kuruyana kadar günde birkaç kez kullanabilirsiniz ve bir gecede bırakın.

Geleneksel tıp, büyükannelerden istenebilecek anjina ile başa çıkmanın birçok daha etkili yoluna sahiptir. Ana şey incitmek değil, bu yüzden onlara bağımlı olmayın. Erken aşamalarda iyidirler. Enfeksiyon genişse ciddi ilaçlara ihtiyaç vardır. Özellikle vücut ısısı artarsa ​​bir doktora görünmek en iyisidir.

Çocuklarda angina tedavisi

Çocuklarda anjinin güvenli tedavisi

Çocuk çok küçük ise, doktora bir yürüyüş ile buna değmez. Özellikle bebeğin ateşi varsa, ambulans çağırdığınızdan emin olun. Angina daha karmaşık formlara geçmeyi ve çocuğu komplikasyonların yanı sıra kronik hastalıklarla ödüllendirmeyi de tehdit eder.

Okul çağındaki çocuklar için aşağıdaki tedavi rejimi kullanılabilir:

 • İlaç Pharyngocept Edin ve günde bir tablet çözülür. Boğazda ağrı güçlü olsa bile, yan etkileri olabilir, çünkü dozu artırmayın.
 • Durulama için, Chlorophyllipt ilacı ile kullanın. Kullanım talimatlarına göre günde üç kez bunu yapın.
 • Geksoral spreyi günde iki kez kullanabilirsiniz. Ağrıyı azaltmaya ve enfeksiyondan kurtulmaya yardımcı olur. Bu hastalık kompleksi, hastalığın semptomları artık görülmese bile yedi gün boyunca gerçekleştirilir.

Çocuğunuz üç günden uzun bir ateş varsa, bir doktora yardım etmelisiniz. Tedavi kalitatif ve karmaşık olmalıdır. Sadece böyle bir anjin çocuk için sonuç ve komplikasyon olmaksızın geçer.

Hamilelik sırasında Angina

Sadece bir doktor anjinin doğru ve güvenli tedavisini reçete edebilir

Hamilelikte, gelecekteki annenin tüm kuvvetleri bu dönemin mümkün olduğu kadar rahat ve hastalıkları önlemek için yönlendirmesi gerekir. Ne de olsa, bir kadının anjina hastası olduğu ortaya çıktıysa, öncelikle hastalığın derecesini değerlendirmelisiniz.

İlk aşamalarda, durulama ve halk ilaçları yardımı ile bağımsız olarak başa çıkabilirsiniz. Fakat hastalık hızla gelişirse, sıcaklık artar ve pürülan bir birikim oluşur, aktarılan hastalıklar fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğinden acilen doktora başvurmanız gerekir.

İlaç tedavisi genellikle yan etkilere sahiptir ve özellikle ilk üç aylık dönemde hamile kadınlar için tavsiye edilmez, çünkü çocuk için herhangi bir kimyasal madde tehlikeli olabilir.

Doktor, sadece olası riskleri ve tedavinin olumlu etkisinin derecesini değerlendirdikten sonra ilaçları reçete eder.

Bu nedenle hamile bir kadının temel görevi hastalıkların önlenmesidir. Vitaminler açısından zengin bir beslenmeyi desteklemeli, yeterince egzersiz yapmalı ve temiz havada daha fazla zaman harcamalıdır. Emziren anneler ilaç alabilir, ancak ilaçların içerdiği kimyasal bileşikler sütün bileşimini değiştirebileceği için, tedavi periyodu için yemlemenin durdurulması tavsiye edilir.

Bir doktora ve olası komplikasyonlara ihtiyacınız olduğunda

Anjin uygunsuz tedavi ile ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir

Doktor her durumda tedavi edilmelidir, ancak çok fazla kişi bir uzmana yapılan seyahatleri ihmal ediyor. Bu yanlış bir taktiktir, çünkü yanlış tedavi ile basit bir hastalık bile ciddi sonuçlara yol açabilir.

Aşağıdaki durumlarda uzmana başvurulmalıdır:

 • vücut ısısı yükselir
 • bademcikler üzerinde pürülan bir mevduat var
 • Ağrı ve inflamasyon çok şiddetlidir ve solunum güçlüğüne yol açabilir.
 • bir kişi ateş, kafa karışıklığı, kusma belirtileri yaşar
 • Hastalığa diğer organ ve sistemlerden gelen semptomlar eşlik eder.
 • İyileşme, kendi kendine tedaviye başladıktan sonraki üç gün içinde gerçekleşmez.

Belirleyici, ana bağışıklık sistemini güçlendirmek olan önleyici tedbirler olabilir. Mikroplar onu atladığından, sağlıklı ve güçlü bir kişi bulaşıcı hastalıklara yakalanmaz. Bu nedenle, vitamin, egzersiz ve temiz hava almanın tüm tavsiyeleri göz ardı edilmemelidir.

Angina göz ardı edilmemelidir, çünkü kronik bir forma girebilir.

Sonuç olarak, bir kişi yaşamı bir hastalıkla sürekli olarak savaşmak ve yeni problemler kazanmak zorunda kalacaktır, çünkü enfeksiyon zayıf bir organizmadan söz eder.

En tehlikeli komplikasyon apsedir. Yumuşak dokuları etkileyen, doku nekrozuna ve patolojik tümörlere yol açabilen pürülan inflamatuar bir hastalıktır. Sadece cerrahi bir yöntemle tedavi edilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Angina evde nasıl tedavi edilir

kış ve ilkbaharda, birçok kişi böyle anjin gibi solunum hastalıklarının çeşitli, muzdarip. Bunun nedeni nedeniyle vitamin ve minerallerin eksikliği vücudun koruyucu güçler zayıflatmak şu anda, şaşırtıcı değildir. yanı, en kısa sürede kurtulmak için arzu edilir neden hastalıktan olduğu zayıflık, yorgunluk, baş ağrısı, vb ateş, boğaz ağrısı, bölgesel lenf düğümlerine artış, ses değişiklikleri,: Hastalık tatsız klinik sadece dinlenme vermeyin belirtilerin ortaya çıkması ile ilişkilidir. mümkün olup olmadığını evde boğaz ağrısı tedavi ya da hastane tedavisi gerekir?

Hemen her durumda, farklı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulabileceğini belirtmek isterim; Kural olarak, ciddi komplikasyonlar durumunda yatarak tedavi endikedir ve esas olarak tedavi poliklinikte yapılır.

Önemli bir nokta, evde boğaz ağrısı tedavisi için bir uzman tarafından denetlenmelidir. Okur-yazar olmama durumunda güvenli halk yöntemlerinin kullanılması bile beklenen sonucu getirmeyebilir, hatta zarar verebilir. Angina'nın evde tedavisi, hastalığın gerçek nedenlerini tanımlayabileceğiniz bir teşhis ile başlar.

Tedavinin önemi

Angina, muhtemelen, her birimiz hasta olmuştu. Birisi hiç kimsenin anjinadan ölmediğini düşünebilir, bu yüzden hastalıkta tehlikeli bir şey yoktur. Ama bu büyük bir hatadır, aslında, anjin, kalpten, böbreklerden ve eklemlerden ciddi komplikasyonlara yol açabilecek ciddi bir hastalıktır.

Genel olarak, bağışıklık sisteminin rolü, hastalığın başlangıcında büyük rol oynar. Bağışıklık güçlü ise, o zaman patojenlerin saldırısı ile baş edebiliyor. Vücudun direnci birkaç nedenden dolayı azalabilir, genel veya lokal hipotermi olabilir. Bir kişi sadece ayaklarını ıslatabilir veya soğuk dondurma yiyebilir ve bu patolojik süreç başlatıldı.

En önemli noktayı vurgulamak isterim: bazıları bademcik iltihabı ve bademcik iltihabının bir ve aynı hastalık olduğuna inanır, ama bu bir efsanedir.

Bademcik iltihabı, kural olarak, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar: burun tıkanıklığı, bademcikler üzerinde beyaz birikintiler, servikal lenf düğümlerinde bir artış, yutma sırasında ağrı. Eğer anginadan bahsediyorsak, belirtiler bir şekilde farklı olabilir: fıtık tıkaçlarının görünümü, burun tıkanıklığı yokluğu, boğazda keskin bir ağrı, içinde yutulması imkansızdır. Kural olarak, anjinin nedensel ajanı viral bir enfeksiyondur.

Peki, evde boğaz ağrısı ne kadar hızlı tedavi edebilirsin? Problemle etkili bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olacak popüler ve kanıtlanmış teknikleri düşünün.

Boğaz ağrısı tedavisinde ne kadar doğru

Önde gelen uzmanların deneyimleri, doğru rejimi takip ederseniz, dinlenme ve düzenli prosedürleri uygularsanız, o zaman beş ila on gün sonra hastalıkları ev hastalıkları ile tedavi edebilirsiniz.

Yüksek sıcaklık ile birlikte bademcik iltihabı noktası dikkate alınması önemlidir, yüzden, bu sıcaklık daha düşük olacaktır yeterli sıvı içecek dehidrasyon ve zehirlenmesi uyarmak için önemlidir.
Evde anjina tedavisinde aranması gereken ana görevleri düşünün:

 • Vücudun iç savunmasının çalışması için elverişli koşulların yaratılması gereklidir, çünkü bu hastalık "bacaklarda" dayanmak için gerekli değildir;
 • genel anti-enflamatuar tedavinin yapılması önemlidir;
 • yerel terapi olmadan yapmamak.

Doğru tedavi rejimi

Evde boğaz ağrısını doğru bir şekilde tedavi etmek gerekir, çünkü bir uzmana danışmak ve onunla eylemlerini koordine etmek önemlidir. Hastalıktan hızla kurtulmaya yardımcı olacak genel önerileri dikkate alın.

Katı yatak istirahat

Kesinlikle yatak istirahatının gözlenmesi iyileşme sürecinin önemli bir unsurudur. Gözlemin dinlenmesi sadece yüksek sıcaklığın zirvesinde değil, aynı zamanda sıcaklık normalleştirmesinden sonraki birkaç gün içinde de yapılmalıdır.

Yatak istirahati, genitoüriner veya kardiyovasküler sistemden ciddi komplikasyonların oluşmasını önlemenize yardımcı olacaktır. Bu noktaya ek olarak iki litreye kadar sıvı kullanılmasıdır. Sadece maden suyu değil, aynı zamanda meyve içecekleri, limonlu çay veya meyve suları da olabilir.

İçmenin önemini küçümsemeyin. Gerçek şu ki, yüksek sıcaklıklarda, vücuttan kurtulmak için gerekli olan toksik maddeler oluşur. Yeterli sıvı tüketmezseniz, bu toksinler vücutta birikecek ve zehirleyecektir.

Beslenmeye gelince, burada bazı nüansları gözlemlemek de önemlidir. Sıcak ya da tersine, soğuk su sadece tahriş edicidir ve mukoza zarını iltihaplandırır.

Baharatlı, tuzlu, kızarmış veya salamuralı yiyeceklerden kaçının. Süt-sebze diyetini takip etmek en iyisidir.

Anjina için antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

Hemen hemen herkes madalyonun antibakteriyel ilaçlar almasının ters yanını bilir, yan etkilere neden olur ve doğal mikrofloranın ihlaline yol açabilir. Bununla birlikte, tüm bu olumsuz yönlere rağmen, birçok durumda bu ilaç grubu ile dağıtılamaz.

İlacını almadan önce, mikrofloranın duyarlılığı üzerinde bakteriyolojik bir yayma geçirmeniz gerektiğini belirtmek gerekir. Sadece bu durumda antibiyotik tedavisi istenilen sonuçları getirecektir. Ayrıca, durum iyileşmiş olsa bile, tedavi sürecini tamamlamak önemlidir.

Boğaz durulama

Boğazın durulanması, hastalığın daha hızlı iyileşmesini sağlayan en etkili yöntemlerden biridir. Durulama için çeşitli araçlar kullanabilirsiniz. En ünlü tekniklerden biri peroksit kullanımıdır. Bu uygun maliyetli çare fibröz plakları dikkat çekici bir şekilde çıkarır ve zehirlenme belirtilerini ortadan kaldırır.

Durulama olarak, aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Potasyum permanganat;
 • propolis;
 • furatsilin;
 • hlorofillipt;
 • nergis;
 • elekasol ve diğerleri.

Yukarıda belirtilen tüm ilaçların anjinada yüksek etkinliği vardır, bu nedenle aşağıdaki özelliklere sahiptirler:

 • anti-enflamatuar;
 • yara iyileşmesi;
 • antimikrobiyal;
 • anestezi, vb

Çift durulama

Durulama yöntemi şu şekildedir: ilk önce hidrojen peroksite dayalı bir solüsyondan bir yudum alıp bir boğazla dikkatli bir şekilde sarar. Bundan sonra, bir potasyum permanganat, elekasol veya klorofililpt çözeltisi içeren ikinci camdan bir yudum alırız.

Bu hidrojen peroksit çözeltisi boğaz yıkayın ve hemen tükürür, ancak ikinci durulama memeden sıvı üç ile beş katı olabilir gerektiği not edilmelidir: ağızda kullanıldığında, durulandı, sonra tekrar propolosnuli. Bu yöntem nedeniyle iltihaplı Bademciklerimde ilaca uzun süreli maruz kalma için en iyi sonuçları elde etmek için izin verir.

Derin durulama

İlaç solüsyonunu kazandıktan sonra, başınızı geriye doğru eğmeniz ve "glu" harflerinin kombinasyonunu telaffuz etmeniz gerekir. Bu teknik sayesinde bademcikler çok daha kalitatif olarak yıkanırlar ve terapötik madde dilin kök kısmı ve farinksin arka yüzeyi tarafından iyi tedavi edilir.

Bir tedavi aracı olarak sıkıştırır

Kompresler votka veya hatta demleme esasına göre hazırlanır ve submandibular bölgeye uygulanır. Bu gibi kompresler günde üç defaya kadar yapılabilir ve birkaç saat boyunca saklanabilir. o sıkıştırır evreleme Arada boyun bunun için sarmak veya şal ya da bir pamuk gazlı bez bandaj empoze etmek mümkündür, sıcak sağlamak önemlidir.

Servikal lenf nodlarının genişlemesi ve ağrılı olması durumunda, dimexid temelinde bir kompres yapmak mümkündür. Sadece ilacın suyla seyreltilmesi gerektiğini unutmayınız, aksi takdirde kendinizi yanık haline getirebilirsiniz.

Faydalı tavsiyeler

Aşağıdaki basit ipuçlarını izleyin:

 • Angina'nın kendi kendine ilaç tedavisi kabul edilemez, ilk belirtiler ortaya çıktığında, özel bir kurumla temasa geçmelisiniz;
 • Bu veya bu ilacı almadan önce, talimatları dikkatlice incelemeniz ve kontrendikasyonlara ve yan etkilere dikkat etmelisiniz;
 • Tedavi kapsamlı olmalı, bu yüzden bir uzmanın tüm tavsiyelerini seçmeli olarak değil;
 • Hastalığın gelişiminin başlangıcında tedavi edilmesi çok daha kolaydır, bu yüzden problemi başlatmayın.

Anginadan kurtulmanın bir yolu olarak geleneksel tıp

Angina tedavisinde son derece etkili olan bilinen yöntemleri düşünelim:

 • Soğan kabuğunun kaynatılması. Soğan kabuğu iki yemek kaşığı bir bardak suya gider. Sıvı ateşe atılmalı ve kaynatılmalı, sonra dört saat boyunca demlenmeye bırakılmalıdır. Ürün filtrelendikten sonra, durulama için hazırdır.
 • Sarımsak infüzyonu. Sarımsak temizlenmeli ve doğranmış olmalıdır. Yüz gramlık ürün 100 mililitre sudır. Ürün altı saat süreyle infüze edilmeli, ardından filtrelenmeli ve durulama için kullanılmalıdır.
 • Tıbbi kaynatma. Calendula, muz ve pelin eşit oranlarda alınmalıdır. Doğranmış kuru otların bir çorba kaşığı suya gider. Sıvı kaynatılmalı ve yirmi dakika boyunca düşük bir ısıda pişirilmelidir. Daha sonra ilaç infüze edilir ve süzülür. Bitmiş ürün günde üç kez alınabilir ve durulama için de kullanabilirsiniz.
 • Lahana yaprakları. Lahana yaprakları enflamatuar sürecin gelişimini durdurabilir. Ürün boynuna uygulanmalı ve ılık bir şeyle bağlanmalıdır. Lahana yaprağını iki saat beklet, artık ihtiyacım yok.

Dahili olarak alınabilen halk ilaçları

En etkili tariflerden biraz bahsedelim. Herhangi bir teknik sınırlamaları vardır ve herkes için uygun olmayabilir, bu bir terapötik yöntem seçerken dikkate alınmalıdır.

Tarif # 1

Bu çare, limonun yarısı ile birlikte çiğneme yarısını içerir. Sitrik asit ve uçucu yağların iltihaplı mukoza üzerinde maksimum terapötik etkiye sahip olmasını sağlamak için, bir saat veya birşey içmek veya yememek için bir sonraki saatte gereklidir. Bu prosedür her üç saatte bir tekrarlanmalıdır.

Limonu da temizleyebilir ve bir parça kesebilirsiniz. Ağızda tutulabilir, suyun salgılanması yutulur. Klinik semptomatoloji hafifletilene kadar her saat böyle bir işlem yapmak mümkündür. Bu özellikle patolojik sürecin gelişiminin başlangıcında etkilidir.

2 numaralı yemek tarifi

Bu teknik, şurup yapılan aloe vera kullanımına dayanmaktadır. Taze kesilmiş yaprakları öğütmek ve bir kavanoza yerleştirmek ve ardından şekeri doldurmak gerekir. Ürün üç gün boyunca infüze edilmeli, daha sonra filtrelenmeli ve meyve suyu sıkılmalıdır. Ilaç günde üç kez, yemeklerden önce bir çorba kaşığı alın.

Tarif # 3

Bu tarifi hazırlamak için aşağıdaki malzemeleri almanız gerekir:

 • çam tomurcukları;
 • adaçayı;
 • ahududu;
 • huş ağacı;
 • nard;
 • nane;
 • mürverdeki.

İki yemek kaşığı hammadde, yarım litre kaynar suya dökülür. İlaç karanlık bir yerde on iki saat boyunca infüze edilmelidir, daha sonra süzülür ve alınır.

4 numaralı yemek tarifi

Bu tarifte, suyunun hazırlandığı arpaya ihtiyacınız var. Arpa, bilindiği gibi, zarflama ve yumuşatma özelliklerine sahiptir. Çare hazırlanırken, arpa öğütülmelidir. Bir çorba kaşığı arpa bir bardak kaynar suya dökülür. Beş saat içinde sıvı infüze edilmelidir. Daha sonra ateşe konur ve orta ateşte on dakika kaynatılır. Çözelti süzülmeli ve elli gram için günde dört kez kullanılmalıdır.

Önleme en iyi tedavidir

Bilindiği gibi, önleyici tedbirler çok basit, ancak etkilidir. Her birimiz hava şartlarında giyinmenin, sağlığınızı izlemenin, ayaklarınızı sıcak tutmanın ve daha az sinirlenmenin önemli olduğunu biliyoruz. Ayrıca, patojenik mikroorganizmaların penetrasyonunu önlemek, vücudunuzu kızdırmak ve bağışıklığı güçlendirmek için her şeyi yapmak önemlidir.

Anjina önlenmesi için ana önlemler şunlardır:

 1. Kişisel hijyen ile uygun uyum. Bir havlu, diş fırçası, bir tabak - tüm bu öğeler kişisel kullanım eşyalarıdır. Özellikle evde bir kişi hastalanırsa, kullandığı nesneler izole edilmelidir.
 2. Doğru beslenme. Günlük rasyon dengeli ve güçlendirilmelidir. Seçtiğiniz gıdada proteinler, yağlar ve karbonhidratlar olmalı. Bilindiği gibi, bağışıklık sisteminin çalışmasını güçlendiren askorbik asit açısından zengin yiyecekler yemek önemlidir. Özellikle, organizmanın beriberiden muzdarip olduğu bahar dönemiyle ilgilidir.
 3. Kronik hastalıkların zamanında tedavisi: çürük, sinüzit, rinit, piyelonefrit vb.
 4. Vücudun sertleşmesi. Hemen temperlemenin hastalık döneminde değil, vücut sağlıklı olduğunda yapılması gerektiğini belirtmek isterim. Sertleştirmek için aşağıdaki teknikler kullanılabilir: kontrast duşu, silme, yüzme, vb.
 5. Bağışıklığın güçlendirilmesi. Her şey yolundadır, boğazın sık sık durulanması ve bir klima kullanılarak kırılması çok zarar verebilir.
 6. Optimum nemi koruyun. Overdried hava, solunum sistemini mukoza zarının durumunu olumsuz etkileyerek durumu daha da kötüleştirir.

Yani, boğaz ağrısı hoş olmayan belirtiler ve "geniş kapsamlı sonuçları" ile ciddi bir hastalıktır. Hastalık kendiliğinden geçmeyecek, boşta kalırsa, sadece ilerleyecektir. Teşhis, göz ardı edilmemesi gereken tedavinin ilk aşamasıdır. Kendi kendine ilaç verme, ciddi komplikasyonlara yol açacak birçok zarar verebilir. Sağlığınıza karşı dikkatli bir tutum ve tedavide zamanında önlemler, güçlü bir organizma taahhüdüdür!

Ev koşullarında boğaz ağrısından ne kadar çabuk iyileşir?

Angina sürprizle yakalar ve en uygun zamanda başlar. Hastalığın nahoş semptomları işe engel olur, planlarını bozar ve vücudun genel durumunu bozar. Bu yaygın hastalık ciddi sonuçlara neden olabilir veya kronik patolojinin alevlenmesine neden olabilir. Hastalar ve akrabaları, boğaz ağrısının ne kadar çabuk iyileştiğinden ve aynı zamanda hastalığın komplikasyonları veya nüksleri şeklinde ek problemler almamaları konusunda endişelidir.

Hastalığın nedenleri ve katkıda bulunan faktörler

Pürülan anjina en sık olarak streptokok ve stafilokoklardan kaynaklanır. Hastalığın nedeni, birkaç gün içinde bakteriyel enfeksiyonun birleştiği virüsler olabilir. Hastalık, havadaki damlacıklar ile bulaşır. Bazen hastalığın nedeni, amigdala ya da vücuttaki kronik bir enfeksiyonun diğer odak noktası travmadır (çürük dişler, sinüzit, vb.).

Hastalığın ortaya çıkmasına katkıda bulunan faktörler:

 • nem ve sıcaklıkta değişiklikler;
 • azalmış bağışıklık;
 • hormonal yeniden yapılandırma ve stres;
 • Alkol ve diğer zararlı maddelerle zehirlenme;
 • olumsuz çevre ve yaşam koşulları;
 • güneş ışığı ve beriberi eksikliği.

Bir hastanede anjina tedavisi ne zaman daha iyidir?

Hastalar evde pürülan anjini tedavi etmeyi tercih ederler. Evde rahatlığın ihmal edilmesi ve hastalığın bir hastanede tedavi edilmesi gereken bir dizi vaka vardır:

 1. angina, kronik ciddi eşlik eden hastalık (bulaşıcı kusurları ve kalp hastalığı, romatizmal artrit, glomerülonefrit, vs.) arka plan üzerinde oluşursa. Bu vakalarda pürülan boğaz ağrısının gelişimi kronik hastalıkların seyrini kötüleştirebilir ve alevlenmelerine neden olabilir.
 2. İkincil angina'nın bazı varyantları (kızamık, kızıl, HIV enfeksiyonu ve diğer immün yetmezlik durumları ile).
 3. komplikasyonlar paratonzillit görünümü, submandibuler alan ve diğerleri flegmon paratonsillar elyaf, sepsis (kan enfeksiyonu), abseler.
 4. Şiddetli hasta durumu ve tedaviden pozitif dinamizm eksikliği.

Anjina'nın tipik bir klinik resmi

Angina, heterojen hastalıkların bir grubudur; klinik belirtiler, patojenin doğasına, hastanın özelliklerine ve yaşına ve diğer faktörlere bağlıdır.

Diğerlerinden daha sık olarak, catarrhal, lacunar veya foliküler formda meydana gelen bademcik iltihabı vardır. Hepsi birbirine bağlı. Hastalık bir formdan diğerine gidebilir veya belli bir aşamada sona erebilir.

Boğaz ağrısı klinik belirtileri:

 • değişen yoğunluktaki boğazda ağrı, yutma ile artar;
 • Sıcaklık 37-37.5 dereceye kadar çıkabilir veya yüksek değerlere çıkabilir;
 • submaksiller lenf düğümleri genişler ve ağrılı hale gelir;
 • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, kas ve eklemlerde ağrı, iştah kaybı, halsizlik, uyuşukluk;
 • bademcikler kızarır, şişer ve beyazımsı tortularla kaplıdır (tek adacıktan bademcik boyunca sürekli plaklara).

Angina nasıl tedavi edilir?

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi yaygaraya tahammül etmez. Hastaların en sevdiği soru, 1 gün boyunca boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir. Cevap çok basittir: bağışıklığınızı uygun seviyede tutmak, böylece hastalanmamak için.

tam iyileşme ana şartlarından biri ve hastalığın komplikasyonları önlemek için bir hafta boyunca yatak istirahati kesin olarak uymak ve daha sonra bir ev polupostelny moduna gidin. koşullar farklıdır ve hızlı evde boğaz ağrısı tedavi etmek istiyorsanız, o zaman çağdaş ilaçlara başvurmak ve hastalığın semptomları ile başa çıkmak için deneyebilirsiniz.

Anjina'nın kompleks tedavisi aşağıdaki önlemleri içerir.

antibiyotikler

Purulent boğaz ağrısı antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilir. Tedavi penisilinler (Amoksisilin, Augmentin) grubundan antibiyotiklerle gerçekleştirilir. Tedavi süresi 6-10 gündür. Alerjiler ile makrolidler veya sefalosporinler seçin.

Önemli! Azitromisin (makrolid grubundan bir antibiyotik) günde bir kez alınır. Tedavinin sona ermesinden birkaç gün sonra ilacın inflamasyon ve eylem odağında birikmesi nedeniyle tedavi süresi sadece 3-5 gündür. Bir günde boğazdaki boğazını tedavi etmek yardımcı olmaz, ancak gerekirse tedavi süresini kısaltır.

Anti-inflamatuar tedavi

Tedavide, ödemin kısmen ortadan kaldırılması ve hastalığın alerjik bileşenini hafifleten antihistaminikler kullanılır. Ana yan etki, yeni nesillerin (Zirtek) modern ilaçlarının seçilmesiyle önlenebilecek uyku hali ve dikkatsizliktir.

Ağrı kesici ve sıcaklık azaltma

Parasetamol veya ibuprofen bazlı ilaçlar ağrıdan kurtulup ısıyı hafifletir. Bu iki ilacın (Ibuklin) kombinasyonu belirgin bir analjezik, anti-inflamatuar ve antipiretik etkiye sahiptir.

Nazal konjesyon, öksürük ve hırıltı semptomları akar viral karakteri anjin, kısa süreli rahatlama kombine tip Koldreks temin anlamına zaman Terflu ve ark., asetaminofen, fenilefrin (bir damar daraltıcı bileşen) ve diğer bileşenler (örneğin, askorbik asit) içerir. Tedavi olarak kullanılmazlar, ancak sadece semptomları hızla ortadan kaldırmak ve ağrıyı hafifletmek için kullanılırlar..

Sıcaklık ve anestezide azalma için daha az sıklıkla aspirin, diklofenak, analgin kullanılır.

Yerel Terapi

Hastalar genellikle hastalığın tedavisi için antibiyotik kabul etmez ve sadece lokal ilaçlarla anjini tedavi etmenin ne kadar hızlı olduğunu belirtmez. Bu seçenek, genel durumun ihlali ile eşlik etmeyen, kolay akan anjina, akıntılı vakalarda kullanılabilir.

 • Boğaz için spreyler. Antibakteriyel sprey Bioparox, hastalığın hafif formları için monoterapi olarak kullanılabilir. Çeşitli antiseptik spreyler (Lugol, Kameton, Orasept ve diğ.), Hafifletmeye yardımcı anestezi ve farenks tahriş dezenfekte edebilir. Sprey seçimi hastanın bireysel tercihlerine dayanmaktadır. Bakteri direncinin oluşumunu dışlamak için, sık kullanılan sprey periyodik olarak diğerine değiştirilmelidir.
 • Pastilleri çözme. Nemlendirin, iltihaplı bademcikleri kısmen anestezi ve arındırın. 3-4 yaş ve hamile kadınlarda tedaviye uygundur.
 • Durulayın. Furatsilin, miramistin, hidrojen peroksit ve diğer antiseptikler kullanın.

İpucu! Pürülan anjina, seyreltik hidrojen peroksidin duruları ile iyi işlenir. İğne ile temas eder ve iltihaplı bademcikleri temizler.

Halk tedavisi

Sadece sarımsak, bal, aloe ve diğer ilaçları kullanarak, bir veya iki gün içinde pürülan boğaz ağrısını tedavi etme isteği bastırmaya değerdir. Halk tedavisi, tıbbi tedavi ile ve bir uzman gözetiminde yardımcı olur. "Komşumun son kez sarımsak yardım ettiği" kategorisindeki konseyler daha az ciddi hastalıklar için bırakılmalıdır.

Angina kalbe, eklemlere, böbreklere ve diğer organlara ciddi komplikasyonları olan tehlikeli bir hastalıktır. Bir gün tedavi, semptomları baskılayabilir ve gelecekte kronik bir form ve diğer problemlere geçişi teşvik edebilir. Sağlıktan daha önemli bir şey yoktur, bu yüzden uygun tedavi ve dayanıklılık problemden kurtulacak ve gelecekte sorun yaratmayacaktır.

Anjina evde hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Her gün bademcikler çeşitli virüsleri ve bakterileri alırlar. Sağlıklı ve güçlü bir organizma bademcik iltihabının etkenlerini yok eder ve hastalığı bastırır. Çürük, vitamin eksikliği, duygusal stres ve stresler bağışıklık sistemini zayıflatır. Stafilokokların streptokokları bademciklerin mukoza zarına girer ve angina başlar. Virüslerin neden olduğu iltihaplanma, düzenli olarak gargara ve dezenfektanlarla işlenmesi halinde 3-4 gün sürecektir.

Antiviral çözümler

Akut bademcik iltihapındaki bademcikler beyaz kaplama veya kaynar ile kaplanır ve püskürür. Bakteri ve virüslerin çoğaldığı balçık, dezenfektan çözeltilerle yıkanır. En basit seçeneklerden biri sodadır. Ürün anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve enfeksiyonu yok eder.

Bir bardağa, 20 gram soda ve deniz tuzu karıştırın. Malzemeler eksik bir bardak kaynamış su ile doldurulur. Sıvı baz 38-40 dereceye kadar ısıtılır. İlaç karıştırılır ve 1-2 damla iyot ile dökülür. Tuz kullanıldığı takdirde ikinci bileşen gerekli değildir.

Soda çözeltisi potasyum permanganat ile değiştirilir. Potasyum permanganat, tonsilliti provoke eden ve mukus ödemini ortadan kaldıran virüsleri öldürür. 400 ml distile su içinde 4-5 kristal potasyum permanganat ekleyin. Koyu pembe veya mor bir çözüm alacaksınız. Kapalı bir kapta birkaç gün boyunca saklanır. Durulama yardımcısı bir fincan ılık su ve bir koyu pembe solüsyonun bir çorba kaşığı kullanılarak hazırlanır.

Manganez günde 4-5 kez bademcikler ile yıkanır. Genellikle, angina semptomları ikinci günde kaybolur, ancak tedavinin seyri yarım hafta veya biraz daha uzun sürer. Bir potasyum permanganat çözeltisi, stafilokok ve streptokokları öldürmek için yaklaşık 5 gün sürecektir. Çare akut bademcik iltihabı ve komplikasyonların yeniden ortaya çıkmasına karşı koruma sağlayacaktır.

Mukus boğaz zayıf bir peroksit çözeltisiyle yıkanır. 100 ml kaynatılmış su ile 50 ml preparatı karıştırın. Bademcikleri ılık bir maddeyle durulayın, 37 dereceye kadar ısıtın. Peroksit, "Furacilin" ile değiştirilir. Bir harç veya ağır kağıdın bir zarfında, 2 tablet ezilir ve bir bardak kaynar su içinde çözülür. İlaç günde 8 kez kullanılır.

Elma sirkesi dezenfektan özelliklerine sahiptir. Ürün, eşit oranlarda kaynatılmış su ile birleştirilmiştir. Acı ve kızarıklık ortadan kalkıncaya kadar her 50-60 dakikada bir bademcik yıkayın. Sirke yerine sitrik asit kullanın. Bir bardak sıvı temelinde 1 çay kaşığı alın. toz. Taze sıkılmış limon suyunun antienflamatuvar bir solüsyonunu hazırlayabilirsiniz. İçki, virüsü öldüren ve yerel bağışıklığı artıran askorbik asit içerir.

Akut tonsillitten gelen otlar

Hastalık sırasında vücut çok miktarda sıvı kaybeder. Susuz vücut bademciklere yapışan, yutma ve nefes almayı engelleyen kalın ve viskoz bir balgam üretir. Angina, kızılcık ya da yabanmersini ve bitkisel çaylardan çok sıcak ılıman içmesi tavsiye edildiğinde. Şifalı bitkilerden alınan içecekler bir kerede çeşitli işlevleri yerine getirir:

 • terlemeyi uyarmak, sıcaklığı düşürmek;
 • enfeksiyonun odağını yok et;
 • destek bağışıklığı;
 • boğazda biriken seyreltik balgam.

Viral anjin, kireç ve papatya çiçeği bir kaynatma ile tedavi edilir. Bir termos şişesinde, her bir bitkinin 25 gramı karıştırılmakta ve bitkiler bir bardak kaynar su ile demlendirilmektedir. 50-60 dakika ısrar et. Filtrelenmiş kireç-papatya ilacında, içeceğin antibakteriyel özelliklerini güçlendirmek için biraz bal ekleyin.

Sıcaklığın eşlik ettiği akut bademcik iltihabı, 5 bitkinin kaynatılmasını kaldıracaktır. Şunları içerir:

 • ekinezya rizomları;
 • menekşe çiçekleri;
 • zhiruha'nın yaprakları;
 • primrozun çiçeklenmesi;
 • söğüt yaprağı

Ahşap bir stupada, her otun 25 gramını karıştırın, öğütün ve 5 porsiyona bölün. 1 çorba kaşığı. l. Bitki kütüğünden 500 ml su alınır. Malzemeler karıştırılır ve su banyosunda 85-90 derece ısıtılır. Kaynamaya gerek yoktur. Esas olan, bitkilerin sıvı bazındaki esansiyel yağları ve fitoktitleri vermesidir. Gergin bir içecek bademcikler ile yıkanır ve ilacı içine alır. Bir bardak et suyu, bir çorba kaşığı bal ile karıştırılır. Otlar terlemeyi uyarır ve mukus boğazında yaşayan bakterileri öldürür.

Bademcikler marigolds, okaliptüs ve papatya su infüzyonu ile yıkayın. 500 ml kaynar su içinde 1 çay kaşığı ekleyin. her bitki bileşeninin Sıkı kapaklı bir kavanoza yarım saat ısrar edin. Yemekleri sıcak tutmak için bir havlu ile sarılır. Cam kabı bir termos şişesi ile değiştirebilirsiniz. Mevcut ilaç süzüldü ve 2 porsiyona ayrıldı. Kaynatma günde 4-6 kez kullanılır. Enflamasyon ikinci günde kaybolur.

Anjinin akut formları yaban mersini meyvelerini kaldırır. Kurutulmuş veya dondurulmuş meyveler soğuk suyla doldurulur. 500 ml sıvı baz için 100-150 gr kütük alır. Soba üzerine bir yaban mersini koyun, asgari ateşi açın. 200-250 ml sıvı buharlaştığı zaman çıkarın. Et suyu ağız yoluyla alınmalı ve boğaz mukozası preparasyon ile yıkanmalıdır. Yabanmersinli tıpta, bir çok fitoktit ve anti-inflamatuar bileşen. Maddeler virüsleri yok eder ve şişmeyi giderir.

Purulent boğaz ağrısı anason meyvesi ile tedavi edilir. Bir bardak kaynar su 1 çay kaşığı ile karıştırılır. rendelenmiş kütük. 30 dakika sonra filtrele. Et suyu çok soğuk olduğunda, oda sıcaklığına ısıtılır ve içeri alınır. Anason ilacı günde üç kez tüketilir. Zamanla 25-30 ml kaynatın.

Viral boğaz ağrısı ve diğer otlar ile ilgili yardım:

 • mavimsi böğürtlen bırakır;
 • siyah mürver meyve ve çiçekleri;
 • ayr marsh rizomları;
 • ilaç telaşı tozu.

Hastalar, soğumaları içeri aldıklarında ve günde 4-5 defadan az olmamak kaydıyla boğaz yıkarsa, otlar 2-3 gün akut tonsilliti giderir.

Kuru incir ve aloe likörü

Sonbahar-kış mevsiminde 2-3 kez soğuk algınlığı yapan insanlar, buzdolabında yüzyıllık bir şifa içeceği şişesine sahip olmalıdır. Aloe, bağışıklık sistemini güçlendirir, virüslerle etkili bir şekilde baş eder ve komplikasyonlara karşı korur.

İlaç yüzyılın 2-3 büyük yapraklarından hazırlanır. En kalın ve sulu seçenekleri seçin. İlk olarak, buzdolabında 3 gün bekletilir, böylece bitki maksimum sayıda yararlı bileşen geliştirir. Dondurulduktan sonra, yapraklar musluğun altında yıkanır ve ince öğütülür. Bir karıştırıcıda homojen bir hale getirebilirsiniz.

0.5 litre hacimli bir cam kavanozda, yüzyıldan 250 gram gruel dökülür. Elli gram beyaz veya şeker kamışı kullanılır. Plastik bir kapak yerine boyun çevresine saran bir pamuklu bez kullanın. Bir bez sicim veya kalın bir iplik ile sabitlenir. Kumaş, preformun nefes almasına izin verir.

Aloe ve şekerin bir kavanoz ılık bir yerde 3 gün boyunca temizlenir. Tatlandırıcı eritmeli ve bitki ile karıştırılmalıdır. Daha sonra 200-250 ml votka kütleye dökülür. Sadece kaliteli alkol, seyreltilmiş alkol veya ev yapımı moonshine almayın. Kutu bir bezle kaplanmış ve bir bataryanın veya başka bir ısı kaynağının yanına yerleştirilmiştir. Yüksek sıcaklıklar fermentasyonu başlatır.

İlaç 3-4 gün sonra filtrelenir, kek 6 kez katlanmış tereyağına aktarılır ve dikkatlice sıkılır. Likör votka veya şaraptan bir şişe içine dökülür. Buzdolabında 1 ila 2-3 yıl saklanan alkol. Anjina içeceği ilk semptomlarında 1 yemek kaşığı. l. aloe'dan kütükler. Likör tamamen iyileşene kadar günde üç kez alınır.

Yüzyıldan gelen tentür ve şeker el altında değilse, kuru incir ve bir bardak sütden bir tıbbi içecek hazırlanır. Tavada 1-2 fetüs koy, inek ürününü ekleyin ve çare kaynatın. İlaç yarım saat kadar ısrar ediyor, bal ve şekersiz yatağa gitmeden önce içiyorlar. İçecek incir ile sıkışır.

Propolis, pancar ve limon

Mukoza boğazının peşinde ve kızarmasıyla mağazaya koşup limon satın almanız önerilir. Sitrular askorbik asit açısından zengindir. Vitamin, stafilokok ve streptokok enfeksiyonlarıyla mücadelede bağışıklığa yardımcı olur.

Limon, ince dilimlere veya deri ile birlikte küçük parçalara kesilir. Yıkamadan önce meyve antibakteriyel sabun ile yıkanır. Narenciye kütüğü balla karıştırılır ve yavaşça her parça çiğnenir. Bir gün için bir orta limon yemelisin. Narenciye sahip varyant, ülser ve gastritli kişilerde kontrendikedir.

Antibakteriyel etkisi olan ilaç, masa pancarından hazırlanır. Kabuğu orta kökten çıkarın ve küçük bir rende sürün. Çok fazla kaynar su dökün. 100-150 gr su ile 100 gr öğütülmüş pancar alınır. İnfüzyon filtresi 5 saat sonra elma sirkesine eklenir. Bir pancar içeceği, her 2-2.5 saatte bir boğaz yıkar.

Enflamasyon propolis kaldırır. Ürün antiseptik özelliklere sahiptir ve bağışıklığı arttırır. Antibiyotiklerin yerini alabilir ve diğer halk ilaçlarıyla iyi karışır. Ancak tıbbi özellikler sadece kaliteli bir ürün olduğundan, kanıtlanmış arıcılardan ilaç almanız gerekiyor.

Bir kayısı kemiği büyüklüğünde bir parça propolis, ağız boşluğunda hafif bir yanma hissine kadar çiğnenir. Ürünün alkol tentürü, bağışıklığı güçlendirmek için günde üç kez alınır. Tatlı çayı veya 30 ml ilaç kaynatın ve küçük yudumlarda içirin.

Viral bademcik iltihabı propolis yağı ile tedavi edilir:

 1. Arı ürünü dondurulmuş ve küçük parçalara ayrılmıştır. Ovunabilirsin.
 2. Propolis bir emaye kasenin içine dökülür, bir bardak su ilave edilir.
 3. Kütük bir su banyosuna konur ve cips eriyene kadar karıştırılır.
 4. Kalın bir parça halinde bir parça tereyağı eklenir. 5 g propolis için 90-95 gr süt ürünü alır.
 5. Bileşenler bir tahta spatula ile karıştırılır ve homojenliğe getirilir.
 6. İlaç, pamuk parçacıklarından veya gazlı bezlerden süzülür ve bitkilerin parçacıklarını ve kütükleri kütükten ayırır.
 7. Sıvı yağ bir kaba veya silikon kalıp içine dökülür, buzdolabına gönderilir.

Propolis ilacı 2-3 saat boyunca donuyor. Hoş aromalı sarımsı altındır. Gergin kitle, bazen çare tadı geliştirmek için biraz bal ekleyin. 10-15 g ağırlığındaki bir tereyağı, bir bardak kaynamış ılık sütte eritilir. Yatağa gitmeden önce, uzun çoraplarla yün çorap ve pijama giyerek içilir.

kompres

Boğaz ağrısı kuru ve ıslak kompreslerle ısıtılır. Enfekte bademciklere kan akışını arttırır ve rahatsız edici hisleri giderir. Enflamasyon ve ödem azalır ve pürülan apseler açılır.

Nemli kompresler için çözümler, su ile seyreltilmiş alkol veya Dimexid'den hazırlanır. Etil bileşen, sıvı baz ile eşit oranlarda karıştırılır. "Dimexide" nin 1 kısmında 4-5 kısım su alınır.

Çözelti pamuklu kumaşa batırılır. İş parçası sıkılmış ve boğazın etrafına sarılmıştır. Sarma bir gıda filmi ve bir yün atkı veya mendil ile sarılır. Kumaş 2 saat sonra çıkarılır. Yanma hissi varsa, o zaman daha erken. İşlemden sonra cilt ılık su ile durulayın.

Boğazlı patatesleri boğaz ağrısına uygulayın. Tamamen kabuk ile kaynatılır ve daha sonra yoğrulur ve selofan torbasına dökülür. Patatesler temizleyicilerle değiştirilebilir. Kompresör boğazın etrafına dağıtılır, üst kısım bir fularla kaplanır. 30 dakika sonra veya iş parçasını soğutduktan sonra vurun.

Siyah ekmek bir kompres yapmak için anjinanın ilk belirtileri önerildiğinde. Birkaç taze veya kuru parça, kaynar suda ıslatılır. Sıcak bir hamurdan sıcak bir kek hazırlayın ve bir yemek filmine sarın. Boğazları bir iş parçasıyla ve üstte bir yün atkıyla sardılar. 3-4 saat bekleyin, sen ve bütün gece yapabilirsin.

Boğazın durulanması için suyunun sıkıldığı pancarın dışarı atılması, kaynamaması tavsiye edilir. Sebzeler filtrelenir ve sıkı bir plastik torbaya aktarılır. Ana şey, selofan vakasının delik olmamasıdır, aksi takdirde prosedür ciltte kırmızı lekeler bırakacaktır. Boğazın üst kısmı pusula etrafına sarılır ve üzerine bir yün atkı bağlanır. 30 dakika içinde vur.

Balgam tahliyesi lahana yaprağını uyarır. Kütük 2 dakika kaynar suda kaynatılır, çatal veya cımbızla çıkarılır ve hemen bal ile yayılır. Bir gıda filmi veya paket ve sıcak bir fularla sarılmış, yukarıdan 1 saat boyuna uygulayın. Lahana pürülan boğaz ağrısı ile yardımcı olur.

Yatmadan önce, boğazını yünlü bir bezle sarmanız tavsiye edilir. Segment bal ile emprenye edilmiş ve tarçın ile serpilir. Bileşene hiçbir alerji yoksa, baharat zencefilin yer köküyle değiştirilir. Tarçın kalın bir tabaka halinde uygulanır. Kompres 2 saat ya da bütün gece boyunca bırakılır. Ballı zencefil sarardıktan sonra, dışarı çıkıp açık pencereden duramazsınız.

Durulama solüsyonları ile birlikte kompresler iyi bir etki sağlar, ancak prosedür yüksek sıcaklıkta, kalp problemlerinde ve dermatitte, tiroid hastalığında ve malign tümörlerde kontrendikedir.

soluk alma

Enflamasyonun ilk belirtileriyle boğazın ısınması içten olabilir. İnhalasyonlar apse, mukozal ödem ve viskoz balgam için tavsiye edilir. Termal prosedürler yüksek sıcaklıkta ve baş dönmesinde kontrendikedir.

Kekik ve adaçayı inceltilmiş kaynatması, mukusu çözer. Kurutulmuş çimler, tohumlarla eşit oranlarda karıştırılır, patates kabuklarına eklenir. Kabuk önceden kaynatılmış ve sıvıdan ayrılmıştır. İş parçası soğumadıysa, kekik ve adaçayı ekleyin. İlaç, su banyosunda 5 dakika bekletilir, böylece bileşenler iyice karışır. Daha sonra bir temizlik bezi çıkarılır, 2 damla köknar veya okaliptüs yağı ilave edilir. Buharlar 5-10 dakika açık ağızla solunduğunda.

2-3 gün boyunca anjinadan kurtulmak isteyen hastalar sarımsak inhalasyonunu öneriyorlar. Bir demir su ısıtıcısında, 2-3 adet ezilmiş kafa doldurulur ve damıtılmış su ile birleştirilir. 400-500 ml alın. Soluma çözeltisi kaynama noktasına getirilir. İlk kabarcıklar göründüğünde, kütüğe 1 çay kaşığı dökülmelidir. kabartma tozu. İlaç 5 dakika pişirilir, daha sonra plakadan çıkarılır ve temiz bir kağıdın bir konisi ile örtülür. Buharlar ağız yoluyla yavaşça solunur.

Uçucu yağların anjin inhalasyonu ile yardımcı olur. Antibakteriyel özellikler şunlardır:

 • okaliptüs;
 • bergamot;
 • limon;
 • fIR;
 • çam;
 • sedir;
 • çay ağacından.

Bir sıcak su kabında, 2 damla eter ilacını çözün, karıştırın ve buharları ağız yoluyla soluyun.

Uygun tedavi ile viral bademcik iltihabı 3-4 gün sürer. Sadece çok fazla bitkisel kaynatma, gargara ve çok fazla meyve yemelisiniz. Şişlik ve ağrı ortadan kalkmazsa ve sıcaklık düşmezse, doktora başvurmanız önerilir. Uzman akut tonsillite neden olan enfeksiyonu belirleyecek ve antibiyotik reçete edecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Boğaz ağrısıyla ne içmeliyim?

İyileşme sürecini hızlandırmak için anjinle ne içilir? Hastalığı tedavi etmek için alınması gereken ilaçlar, bir doktor atayın. Boğaz ağrısının görünümü farklı patojenlere neden olabilir: bakteri, virüs veya mantarlar ve her kültürün yok edilmesi için tıbbi ilaçlarının kullanılması gerekir.