Loading

Purulent boğaz ağrısı: evde tedavi hızlı ve etkilidir

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi ile hızlı bir şekilde ayakları üzerinde bir kişi koyacağız, ancak tüm kurallara uygun olmalıdır. Bu hastalık, sebebi patojen mikroorganizmalar olan, gökyüzünün bademciklerinde enflamatuar süreçlerin bir komplikasyonudur.

Çoğu durumda, bir streptokok enfeksiyonu. Pus hastalığın seyrini büyük ölçüde zorlaştırır, Böylece doktorların yardımı olmadan kendinizi tedavi edemezsiniz. Hasta genellikle bir ayakta tedavi olarak tedavi edilir, ancak ağır vakalarda hastaneye yatış gereklidir. Evde tedaviyi daha etkili hale getirecek birçok yöntem var.

Purulent boğaz ağrısı tedavisinde nasıl davranılır

Birçok kişi evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini düşünüyor. Aslında kendi kendine ilaç ile ilgilenilemez. Gerekli ilaçları alacak bir doktora danışınız.

Genellikle, antibiyotikler komplikasyonları önlemek için reçete edilir, çünkü enfeksiyon enflamasyonun yeni odaklarının ortaya çıkmasına neden olacak diğer önemli organlara (çoğunlukla böbrek ve kalp) geçebilir. Ancak doktor antibiyotikleri reçete etmeden önce, belirli ilaçlara mikroorganizmaların duyarlılığını belirlemek için özel çalışmalar yapar.

Dahası terapist daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak önerilerde bulunur:

 • Sürekli yalancı pozisyonda
 • Herhangi bir fiziksel aktivite yasaktır
 • Çok fazla sıvı içmelisin
 • Antibiyotik grubundan ilaçlar alın
 • Anti-inflamatuar özellikleri olan ilaçları almak
 • Genellikle özel çözümler ile gargara
 • Vitamin bileşikleri ve diğer faydalı maddeleri kullanın
 • Lokal terapi gerçekleştirin

Gıda da belirli özelliklere sahiptir. Gıdalar mukus zarlarına zarar vermemelidir, böylece patates püresi, çorbalar, sıvı tahıllar kullanmak en iyisidir. Çok sıcak çay sarhoş olamaz. Sıvı ılık olmalıdır - aksi takdirde boğaz ağrısına kan akışını tetikler. Çürüme ürünlerini daha hızlı ortaya çıkarmaya yardımcı olduğu için daha fazla içmeniz gerekir.. Ayrıca, artan sıcaklık nedeniyle, vücuttaki sıvıyı tekrar doldurmanız ve mukoza zarlarını nemlendirmeniz gerekir.

Bir gıda olarak, düşük bir alerjen seviyesine sahip grupta yer alan ürünler en iyisidir:

 • bal. Bu tıbbi özellikleri ile benzersiz bir çözümdür. Enflamasyonu ortadan kaldırır ve apselerin emilim sürecini hızlandırır.
 • Puding, muz, yumurta, süzme peynir, jelatin, karpuz, sebze püresi, peynir, kıyma, yulaf ezmesi - Bütün bu ürünler yumuşak bir kıvama sahiptir. Ek olarak, çok miktarda bitki lifi, askorbik asit ve kalsiyum içerirler.
 • Et ve balık suyu. Tuzlu olmalı ama az yağlı. Bu nedenle, yutkunma acı verici duyular daha az yoğun olacaktır.
 • Meyveli dondurma. Bu boğaz için bir tür soğuk küvet, bunun sonucu olarak bakterilerin çoğalması yavaşlatılacaktır.
 • suları (sebze ve meyve).
 • Süt ya da limon ilavesiyle bitkisel çaylar, çiroz, kepek, ahududu, meyve meyve içecekleri. Tüm bu içecekler çok miktarda vitamin bileşiği içerir.
 • Manna lapası, öğütülmüş pirinç veya buğday gevreği.
 • Soufflé veya patates püresi, karnabahar, havuç, pancar, patates, domates, kabak.

Bir yetişkin veya bir çocuktaki enfeksiyon diğer insanlara geçebilir, böylece insanların diğerlerinden izole edilmesi tavsiye edilir. Genellikle ıslak bir temizlik yapmak ve her zaman bir odayı havalandırmak gereklidir.

İğnenin pürülan şekli ile aşağıdakiler yasaklanmıştır:

 • Çok sıcak veya soğuk yemek yemek
 • Kuru yemek yiyor
 • Zor yemek yeme
 • Salamura, baharat, baharatlı yiyecekler tüketmek
 • Boğaz bölgesinde sıkışır
 • Fiziksel aktivite var
 • Antibiyotik reddedin

Bu basit kurallar kurtarma işlemini hızlandıracaktır.

Ev terapisi

Bir pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir, herkes bilmeli. Evde, sadece doktorun yazacağı ilaçları almakla kalmaz, aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandıran özel prosedürler de uygulamanız gerekir.

Kompresler göğüs ve boyundaki kan dolaşımını hızlandırır. Isınma etkisi var. Ama pürülan anjina ile onlara izin verilir Sadece vücut ısısı normal seviyede tutulduğunda. Bu durumda, tiroid bezinin bulunduğu bölgeden kaçınmalısınız. Kural olarak, kompres hasta çocuklara yatmadan önce akşamları koydu. Ancak yetişkinler 2-3 saat ücretsiz olduğunda istedikleri zaman yapabilirler.

Kompres için doğal bir beze ihtiyacınız var. Normal gazlı bez veya pamuk dilimini kullanmak en iyisidir. Özel bir karışımda ıslatılmalı, göğsü ve boğazı üzerine koymalı, plastik örtü ile kaplanmalı, böylece nem korunmalı ve ardından sıcak bir eşarp veya fularla sarılmalıdır. Çözüm reçetesine gelince, en basit su ve alkol içerir (her iki bileşen de aynı oranlarda alınır).

durulama

Bu prosedür çok basit ve çok hızlı (sadece birkaç dakika sürecek). Durulama, boğaz ağrılarının tedavisinde yaygın bir yöntemdir. Böyle bir prosedür sayesinde, bezlerden gelen çökelti yıkanır, doku rejenerasyonu süreci hızlanır. Ek olarak, solüsyonlar kandaki zehirli maddelerin emilimini engeller, iritasyonu giderir, iyileşme sürecini hızlandırır. Bu tür tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Soda çözeltisi. 1 çorba kaşığı alacaktır. l. Tozu kaynatılmış suda çözünüz. Biraz ılık olmalı. Gargara günde en az 5 kez olmalıdır. Bu nedenle kalın filmler çıkarılır, mukus tabakası yumuşar, dezenfeksiyon yapılır, ağrı şiddeti azalır.
 • Tuzlu çözüm. Bir soru olduğunda, anjini tedavi etmek, deniz tuzu seçmek daha iyidir, ancak evde değilse, 1 çorba kaşığı çözülmesine izin verilir. l. Biraz sıcak suda bir bardakta olağan tuz ve sonra 5 damla daha iyot ekleyin. Gargara günde en az 5 kez olmalıdır.
 • Hidrojen Peroksit. Bu çare sayesinde bademciklerin mukus tabakalarının durumu hızla gelişir. Ajan genellikle hastanın farenjit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, stomatit olması durumunda kullanılır. % 3'lük konsantrasyonda sadece hidrojen peroksit kullanılması gereklidir. Ürünün bir çorba kaşığı önceden soğutulmuş kaynatılmış su bardağı içinde çözülmelidir.
 • gidroperit. Bu ajan tablet formunda kullanılabilir. İlaç su içinde çözülmelidir. Sonuç olarak, bir peroksit çözeltisi ortaya çıkıyor.
 • furatsilin. Ayrıca tablet formda kullanılır. Birkaç tablet, su içinde öğütülmeli ve çözülmelidir. Gargara mümkün olduğunca sık durulanmalıdır - tercihen her saat.
 • Chlorophyllipt. Bir ilaç şeklinde bir çözüm almanız gerekiyor. 1-2 st olması gerekiyordu. l. su ve gargara ile karıştırın. Bu ilaç bitki bazında üretilmektedir.

soluk alma

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi, inhalasyonun yürütülmesini içerir. Buharların mukus tabakaları üzerinde yumuşak bir etkisi vardır. Bu şişliği ve acıyı azaltır. Yavaş yavaş, bezlerin etrafındaki film gevşer, böylece durulama yaparken durulaması daha kolaydır. Soluma prosedürleri genellikle Klorofilit ve Klorheksidin kullanımı ile gerçekleştirilir. Ek olarak, calendula, papatya, kekik, adaçayı esaslı süslemeler kullanılır.

Solüsyon hazırlamak ve inhaler veya nebulizatör içine sıcak dökmek gereklidir. Eğer böyle bir ekipman mevcut değilse, sıvıyı su ısıtıcısına döküp, buharını borunun içinden çekebilirsiniz. İkinci seçenek ise geniş bir kap üzerinde sıcak bir solüsyon ile kıvrılmak, kalın bir havluyla örtmek ve çiftler halinde nefes almaktır.

Soluma en az 1 hafta yapılmalıdır. ön hekime katılıyor doktorla anlaştı. Bir günde yaklaşık 1-2 işlem yapmanız gerekir. Ancak kontrendikasyonlar olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar, artan kan basıncı, yüksek vücut ısısı ve kanseri içerir.

Yerel Terapi

Evde pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek sadece inhalasyon ve durulamalarla değil, aynı zamanda Lugol ile de olabilir. Bu araç herhangi bir eczaneden satın alınabilir. İlaç antiseptik gruba aittir. Bileşim, patojenik mikroflorayı ve gliserolü tahrip eden ve mukus ara katmanlarını yumuşatan iyot içerir.

Anjina ile, ilaç topikal olarak kullanılır. Paket, bademciklerin ve tüm ağız boşluğunun sulanmasına izin veren uygun bir nebülizöre sahiptir. Genellikle prosedür günde 3-5 kez tekrarlanmalıdır. İşlemden sonra içip yiyemezsin.

Solüsyon nozul olmadan satılırsa pamuk yünü ile nemlendirilmeli ve hasta bademcikler yağlanmalıdır. Bu işe yaramazsa, nemlendirilmiş pamuk birkaç dakika boyunca ağızda tutulmalıdır (böylece kusma refleksinden kaçınılmalıdır).

Ayrıca Lugol da kontrendikasyonları vardır. Artan yoğun ter ve tükürük salgısı ile kullanılamaz. Yine de bir rüya, taşikardi, cilt bütünlüğünde sinirlilik, sinirlilik ile ilgili problemlere başvurmak yasaktır.

Geleneksel tıp

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi geleneksel tıp tarifleri yardımı ile yapılabilir. Bu tür tariflerin kullanılması tavsiye edilir:

 • limon. Küçük bir parça kesin ve yavaşça kabuğuyla birlikte çiğneyin. İlk olarak, ağzınıza bir parça limon tutmanız ve sonra çözünüp çiğnemeniz önerilir. Bundan önce, limon yıkamanız gerekiyor. Bir parça limon yedikten sonra, bir süre için hiçbir şey içip, uçucu yağları yıkamak için yemeyin. Limon yoksa, limon suyunu kullanabilirsiniz ve her saatte boğazınızı yıkayabilirsiniz.
 • Süt ve bal. Bu evrensel karışım hem çocuklara hem de yetişkinlere uygun olacaktır. Bir bardak süt ısıtmak için 1 yemek kaşığı ekleyin. l. tatlım, biraz tereyağı ve soda. İçecek küçük yudumlarda tüketilmelidir. Hastanın boğazını çaldıktan sonra alın (daha sonra plak daha kırılgan olacaktır). Sütlü bir içecek sayesinde mukus boğazı alkali hale gelir ve yumuşar. Yani evde pürülan anjina çok daha hızlı tedavi edilebilir.
 • Ahududu, frenk üzümü, kalçaya dayalı çerezler. Bu içecekler çok kullanışlıdır. Sıcak bir biçimde alınmaları gerekiyor.
 • bal. Petek balı kullanılması tavsiye edilir. Birkaç saat çiğnenmeli.
 • Pancar suyu. Gargara için uygun. Sirke ile eşit oranlarda karıştırılmalıdır.
 • Soğan suyu. Bir günde 1 çorba kaşığı almanız gerekir. l.
 • Soğan Sıkıştırması. Vücut ısısı artmazsa, boğazınıza koyun. Soğanı öğütmek, gazlı bez üzerine yaymak ve sonra boğaza yapıştırmak gerekir.
 • Karanfil bazlı infüzyon. Baharatlı karanfil 5 adet gerekir bir bardak kaynar su dökün. Çare bir saat içinde infüzyon.
 • Dereotu temelinde infüzyon. Sürgünlerin kaynar su ile doldurulması gereklidir. İlaç tükettiğinde, çay yerine kullanın. Terapi bir haftaya kadar sürer.
 • Propolis dayalı ruhani tentür. Bu araç hızlı bir hareketle. Daha önce aynı oranlarda bal ve su ile karıştırılmış, günde iki kez hasta bademcikler yağlamak gerekir.

Ayrıca aloe, sarımsak, cocklebur, çay ağacı yağı, zencefil kullanılır. Lahana, süzme peynir yapraklarından sıkıştırın.

Pürülan boğaz ağrısının ne kadar çabuk kürleneceğini kendiniz planlamayın. Bu, kendi başına geçecek sıradan bir soğuk değildir, ancak irince komplike olan bademcik iltihabıdır, böylece doktor doktorun yardımı olmadan yapamaz. İlk önce hastaneye gitmelisin. Genellikle tedavi evde yapılır, böylece doktorun yazacağı çeşitli ilaç ve prosedürlere ek olarak, iyileşme sürecini hızlandıran bazı teknikler uygulayabilirsiniz. Örneğin, inhalasyon, durulama ve benzeri çok faydalıdır. Geleneksel tıp tariflerini ek olarak kullanabilirsiniz.

Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

Evde pürülan boğaz ağrısı hızla nasıl tedavi

Bademcik iltihabı durumunda bademcik iltihabı (anjin) tanısı konulur. Hastalığın nedeni patojenik mikroorganizmaların sayısında bir artış - stafilokok, streptokok - azaltılmış bağışıklık bir arka plana karşı.

Hastalık hızla gelişir ve komplikasyonlar, Bu nedenle bir KBB doktorunun gözetiminde tedavi edilmesi gerekmektedir. Erişkin hastalar, pürülan anjini ve evde hızlı bir şekilde tedavi edebilirler, ancak sadece tedaviyi yapan doktora danıştıktan sonra tedavi prosedürlerine devam edebilirler.

Pürülan tonsillitin klinik görüntüsü (tonsillit)

Çoğu durumda, hava yoluyla bulaşan damlacıklar tarafından enfeksiyon meydana gelir, ancak rahatsızlık hem bir iletişim hanesinde hem de sindirim yolunda iletilebilir. Enfeksiyonun ilk belirtileri göründüğünde, hemen tedaviye başlanır. Hasta dışında tedavi edilebilir, ancak hastalığın ciddiyetini belirlemek ve etkili ilaçları doktor reçete etmek için.

Hızlı gelişim ile karakterize pürülan anjina için. Hastalığın ilk semptomları üşüme, keskin boğaz ağrısına, etkilenen bezlerde ve submandibuler lenf nodlarında bir artışla (38 ° C'nin üzerinde) yüksektir. Palatine bademcikler pürülan plak sarımsı renk ve iltihaplı yüzey üzerinde - lacunar fişler denir pus, ışık impurities biriktirir. Görsel muayenede boğazın yenilgisi açıkça görülebilir.

Hastalığın üçüncü gününde, sıcaklık genellikle azalır, yutma sırasında ağrının yoğunluğu azalır. Hastalar genellikle, iyileşme sürecinin başladığına ve tedaviyi bıraktıklarına inanmaktadır. Terapiyi kategorik olarak kesmek mümkün değildir, çünkü bademcikler ve lakuneslerde pus kurtarılır, bunun için tıbbi önlemleri tam olarak yerine getirmek gerekir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Anjina tedavisinde en etkili yöntem antibakteriyel tedavidir. Lokal tedavi ve immünomodülatörlerin uygulanması ağrılı semptomların giderilmesine yardımcı olan yardımcı yöntemlerdir.

Tedavinin ana aşamaları:

 1. Patojen mikrofloranın yok edilmesi.
 2. Bademciklerin plaktan temizlenmesi ve pürülan fişlerin çıkarılması. hastalığın ciddiyeti ve irin ve trafik bademcikler miktarına bağlı olarak, bu tedavi veya irin boşaltmak için plak bezleri ve açma boruların gerekli mekanik temizleme sırasında doğal bir şekilde saflaştırılabilir. Bu ya da bu yaklaşımın uygunluğu ile ilgili karar, hastanın durumunun ciddiyetine, hastalığın süresine ve irin miktarına dayanan bir KBB doktoru tarafından alınmalıdır. Pürülan fişlerin çıkarılması bir doktor tarafından gerçekleştirilir. İşlemden sonra, antiseptik solüsyonlarla boğaz yıkaması ve ilaç iltihap önleyici ilaçların alınması dahil olmak üzere antiseptik terapi reçete edilir. Ayrı diseksiyon ve pürülan çıkarılması sepsis, sellülit paratonzillita ve boyun gelişimini tetikleyebilir parankime bademcik neden hasarı takılır.
 3. Azaltıcılık.
 4. Vücut ısısının normalleşmesi.
 5. Bağışıklığın güçlendirilmesi.

Bademcik iltihabı için ilaçlar

Hastalığı tam olarak “yenilgiye uğratmak” ve bir nüksetme ile karşılaşmamak için, doktor tavsiyesinde öngörüldüğü şekilde, kapsamlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Boğaz ağrısı karmaşık tedavisinde:

 • Antibiyotikler. Antibiyotik tedavisinin ana görevi, orofarinkste beta-hemolitik streptokokların yok olmasıdır. Uygun şekilde reçete edilen bir antibiyotik tedavisi ile, semptomlar hızla kaybolur ve komplikasyonlar gelişmez. Enfeksiyon etyolojisi laboratuvar onaylandıktan sonra doktor akut tonsilliti olan bir hastaya antibiyotik reçete etmelidir. Yanlış seçilmiş bir ilaç klinik tabloyu yağlayabilir ve dayanıklı bir floranın gelişimine katkıda bulunabilir. Doktor, hastanın yaşına, vücut ağırlığına ve bademciklere verilen zarar derecesine bağlı olarak, ilacın süresini ve ilacın optimal dozajını bireysel olarak belirler. Kursu kesmek veya dozu kendi başına rahatlatmak hiçbir şekilde imkansız değildir.
 • Antiseptik preparatlar. Boğazda iltihabı hafifletmek ve irin çıkarmak için kullanılır. Gargara her saat gerekli, prosedür sürekli salgı bezlerinin iltihaplı lakunasından salınan irin mekanik çıkarılmasına katkıda bulunur. Durulama için, Furacilin, Dentastine, Chlorhexidine, Miramistine, Rotokan, Stopangin, Streptocide veya Yoddicerin sulu çözeltileri kullanılır.
 • Boğazda ağrıyı giderici ilaçlar. En yaygın olarak kullanılan emilebilir tabletler. Bademcik iltihabı ile analjezik olarak hareket ederler, lacunar anjinası tedavi edemezler. Yetişkin hastalar Tharyngept, Neo angin, Falimint, Strepsils, Travisil, Chlorophyllipt preparatlarıyla tedavi edilir.
 • Antipiretikler ve ağrı kesiciler. Genellikle ibuprofen veya parasetamol içeren ilaçlar kullanılır. Vücut sıcaklığı 38 ° C'yi aştığında kullanılması önerilir. Evde, içme suyu, bol miktarda bir içecek tarafından etkili bir şekilde devrilir, antiseptik etkiye sahip olan sebze soğanı ve çaylar uygundur.
Tedavi rejimi pürülan angina, bu ilaçlara ek olarak mineral, immünomodülatörler (inhalasyon durulama ürünü) üzere lokal semptomlar ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır glukokortikosteroid ilaçlar grubu halk ilaçları vitamini komplekslerini içerir.

Halk ilaçları ile evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinin evde yapılması halinde, doktora danışılması gerekir. Doktorlar, halk reçetelerinin durulama ve inhalasyonlar için yüksek etkililiğini kabul ederler ve çoğu zaman anjinin tedavisinde yardımcı olarak bunları belirlerler.

Boğaz durulama

Yetişkinlerde bademcik iltihaplanmasını çabucak rahatlatmak için, gargara yeşil ceviz bir kaynatma ile durulanır. Broth acı tadı, ancak tanenler, vitaminler, yağlı yağlar ve alkaloidlerin yüksek içeriği sayesinde hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı olur. Kabuğu, yaprakları veya yeşil fındıkları kendiniz kullanabilirsiniz, birkaç parça halinde kesin.

Durulama çözeltisi üç çorba kaşığı kuru ceviz yaprağı veya 3 kesilmiş genç fındıktan hazırlanır. Ham madde bir bardak suya dökülür ve on beş dakika kısık ateşte pişirilir. Oda sıcaklığına soğutulmuş et suyu, gazlı bezden süzüldü. Taze hazırlanmış et suyu ile 2 dakika boyunca günde 4 kez gargara.

soluk alma

Buhar inhalasyonları mukus boğazını nemlendirmek ve ödem azaltmak için yapılır. Bademcik iltihabı ile, iyi yıkanmış patates kabuklarının kekik, adaçayı ve et suyu ile inhalasyonlar yapılır. Dezenfeksiyon için, inhalasyondan hemen önce, et suyuna bir damla köknar yağı eklenebilir. İnhalasyon sadece yetişkin hastalar ve sıcaklık normalleştikten ve hastalığın akut semptomlarının azalmasından sonra gerçekleştirilebilir.

Erken iyileşme için öneriler

Pürülan boğaz ağrısının evde tedavisi sadece hastaya barış ve uygun koşullar sağlandığında etkili olacaktır:

 • Yatak istirahatına uygunluk.
 • Günlük sıvı sarhoş miktarını artırın. Mükemmel bir terapötik etki sıcak bir içecek, iyi kurulmuş bitkisel çaylar içerir.
 • Azalmış ses aktivitesi. Mümkün olduğunca az konuşmalısınız (fısıldayarak bile).
 • Sağlıklı beslenme. Hastalık süresi boyunca, baharatlı, tuzlu, ekşili - tatlandırılmış karbonatlı içeceklerden ve belirgin tada sahip ürünlerden vazgeçmek gerekir. Grup B, askorbik asit ve vitamin PP vitaminleri bakımından zengin diyet ürünlerine girmek gereklidir. Gıda, yumuşak, travmatize olmayan bir boğaz seçmek ve uzun bir çiğneme gerektirmemek için daha iyidir. Optimum çorbalar ve et suları.

Pürülan anjini evde bir çocukla tedavi edebilir miyim?

Erişkin hastalar evde pürülan boğaz ağrısını hızlıca tedavi edebilirler, sadece doktor tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı kalmanız ve terapötik prosedürleri yerine getirmeleri için zaman ayırmanız gerekir. Çocukların, özellikle de okul öncesi çağın ayaktan tedavi edilmesi, hastalığın hızlı seyri ve komplikasyonların şiddeti nedeniyle kontrendikedir.

Bir çocukta hastalığın tedavisi hakkında, ünlü çocuk doktoru Dr. Komarovsky aşağıdaki videoda diyor:

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Pürülan anjina, bakteri ve virüsler, esas olarak streptokokal grupların azalmış bağışıklığın bir arka planına karşı neden olur. Elbette, uygun terapinin yokluğunda kronik hastalıklara yol açmaktadır. Pürülan boğaz ağrısı ve uygun profilaksinin hızlı tedavisi, uzun süreli remisyona veya tam iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Nasıl tanımak

Hastalığın teşhisi bir doktor tarafından, genel olarak boğaz muayenesi ve anamnez toplanması ile yapılır. Ayrıca hastalığı kendiniz de tanıyabilirsiniz.

Bir boğaz ağrısı sırasında, bezlerde belirgin bir baskın

7 boğaz ağrısı güvenilir belirtileri:

 1. Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı.
 2. Gökyüzünde ve bademciklerdeki plak.
 3. Boğazın kızarıklığı.
 4. Sıcaklık 38-39 derece, nadiren 40-41 derece.
 5. Submandibuler lenf düğümlerinin şişmesi.
 6. Zayıflık, ilgisizlik.
 7. Öksürük katılabilir.

Sadece kombinasyon halinde, bu semptomlar hastalığın varlığını gösterir. Tek bir işaret basit bir SARS gösterir.

şekil

Dört forma ayrılmıştır. Her biri için yaklaşım ve tedavi, otorinolarengolog tarafından kişisel olarak seçilmiştir.

 1. Apse. Boyun ve bezlerin şiddetli şişmesi ile karakterizedir. Yüksek vücut ısısı (40 dereceye kadar) ile birlikte yoğun bir şekilde akar. Acil yatış gerektirir.
 2. Laküner. Bademcikler üzerinde, örneğin Tonsillor-M aparatı ile cerrahi olarak çıkarılmış beyaz bir kaplama vardır.
 3. Mavi dil. Tek başına, belirli bir tehlike yoktur. Hasta boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü şikayet ediyor. Muayene sırasında damak ve bademciklerin görünür bir hiperemi (kızarma) vardır.
 4. Foliküler. Başlatılan form catarrhal. Boğazda güçlü bir tümör tarafından karakterize lenf düğümlerinde bir artış. Lezyon bölgesinde pürülan beyaz noktalar bulunur.

nedenleri

Herhangi bir mikrobik hastalık gibi, hijyen kurallarına uyulmamasından dolayı anjin ortaya çıkabilir. Dikkatli dişler, ağız bakımı eksikliği risk faktörleridir.

Kulak-boğaz-burun sistemi yakından ilişkili olduğundan, otit, sinüzit ile tedavi edilmez, aynı zamanda hastalığın da sebebidir. Azalmış bağışıklık, hipotermi - bir yetişkinde pürülan anjinin gelişmesine neden olur. Ayrıca zaten hasta bir kişi ile doğrudan temas.

İlk belirtilerle ne yapmalı?

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi sırasında, temel bir kural var - zarar vermeyin. Kendinize ilk yardım sağlamak için, bunun olduğundan emin olmanız gerekir.

Bir doktor ziyareti öncesinde neler yapılmalıdır?

 • taslakları ortadan kaldırmak;
 • Tedavinin ana kuralı, hastalık bulaşıcı olduğundan, hane halkıyla teması en aza indirmektir;
 • Soğuk içecekler içmeyin, çünkü bademcik iltihabı ve şişme artar;
 • doğal antibiyotik ilavesi ile daha ılık sıvı - limon, bal, zencefil;
 • Dilim ve yer soğan ve sarımsak.

Doktor önerileri

Muayene edildikten ve uygun testlerin toplanmasından sonra, KBB doktoru antibakteriyel tedavi önerecektir ve pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi size soracaktır. Yerel eylem çözümleri ile uğraşmaya başlayın: Furacilin, Miramistin ve Chlorhexidine.

Amoksisilin, Flemoksin Soljutab, Seftriakson: Vücudun mikroplar antibiyotikler, dirençli streptokok grupları alıyor mücadele etmek. Randevu almadan önce, doktor bakteri kültürü için bir kan testi yapmalıdır. Bu, ilacın doğru reçete edildiğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Ve ayrıca alerjik bir test koydu. İlacın bileşenlerine alerjisi garanti etmez.

Ev yöntemleri

Evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğine dair birçok ipucu var. Tarifler hakkındaki görüş herkes için farklı, bazı yardımlar, bazıları değil. İdeal olarak, ilaç tedavisi ile birlikte tavsiye kullanılır.

limon

Kabukta biriken kir ve yağdan sabun ve meyve ile iyice yıkayınız. Yuvarlak dilimlere kesin, 2-3 çay kaşığı ekleyin. şeker. İlaç hazır! Lobulları çözmek ya da lezzetle çiğnemek için. İşlemden sonra, boğazınızı 30 dakika boyunca yemeyin veya yıkamayın.

Bu limonlu yetişkin çay irinli tonsillit tedavisinde yardımcı olur ve sadece ısı şeklinde hiçbir katkı maddesi olmadan sıcak su ile doldurun ve içebilirsiniz. Alerjilerin yokluğunda 1-2 meyve tüketilmesi tavsiye edilir.

Lahana suyu

Lahanayı rendeleyin ve sıkın. 40 dakika bekletin, ardından suyu tahliye edin. Günde 2-3 kez Gargara, biraz ısınıyor. Genel bir restoratif olarak - günde 50 ml meyve suyu içirin.

süt

Sütü önceden 40-45 dereceye ısıtın. İki çay kaşığı bal ve bir yarım kaşık tereyağı ekleyin. Sabah ve akşam bir bardak içer. Bal ve süt, iyileşme hızını etkileyecek bağışıklığı hızlı bir şekilde geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Calamus kökü

Kökleri 2-3 cm parçalar halinde kesin ve günde 5 defa çiğneyin.

Durulama suyunu hazırlayın: 1 çorba kaşığı. l. kıyılmış kökü ayırın, bir bardak su dökün, kaynatın ve 20 dakika pişirin, sonra 20 dakika daha ısıtın, süzün. Hazırlanmış bir çözüm, günde 4-5 kez gargara.

Pancar Suyu

Rende pancar rendeleyin, ortaya çıkan kekin suyunu sıkın. İstenirse,% 6 sirke bir yemek kaşığı ekleyin, su ile seyreltin. Elma suyu ile karıştırılmışsa, çare boğazda öksürük ve terden kurtulmaya yardımcı olur. Gargara günde 3-4 kez.

Gözlüklerin 3 numaralı kuralı

 1. İlk barda, bir çorba kaşığı soda seyreltin.
 2. İkinci olarak - bir çorba kaşığı tuz.
 3. Üçüncü olarak 3-5 damla iyot ekleyin.

Gargara birer birer. İlk olarak, bademcik yumuşatmak için bir soda çözüm. Sonra salin - mikropları öldürür. Sonunda, yeni bakterilerin gelişmesini önlemek için iyot ile durulayın.

Çözelti için Reçete: bir bardak ılık suya bir çay kaşığı soda ekleyin. Kural olarak, çoğu için zararsızdır, bu yüzden boğazınızı günde 6-8 kez durulayın.

Mukoza boğazını abartmamak için dozajı izleyin.

Otlar ve et suyu

Bir bardak kaynayan su 2-3 yemek kaşığı ot dökün, her zaman 10-15 dakika boyunca bir kapakla kapatın. Sadece çok kullanışlı özellikler suya geçecektir.

Bu tür prosedürler için uygundur:

Decoctions günde 2 kez 50 ml veya 3-4 kez gargara sarhoş olabilir. Ancak uygulamadan önce bir doktora danışın. Olası alerjik reaksiyonlar!

Soğan ve sarımsak

Süzme suyu ve bir soğan ve beş diş sarımsak, 1 yemek kaşığı ile karıştırın. l. bal ve 1 tatlı kaşığı. eritilmiş tereyağı. Günde 5 kez alın.

Dozu aşmayın, çünkü bu ilacın aşırı kullanımı midenin duvarlarını olumsuz yönde etkiler.

Uçucu Yağlar

Okaliptüs veya çay ağacının yaklaşık 2-3 damla uçucu yağını bir bardak ılık suya ilave etmeniz önerilir. Yemeklerden sonra günde 3 kez Gargara.

Alerjik reaksiyonlar mümkün olduğundan bu halk ilaçları dikkatle kullanılır.

önleme

Merak etmemek için: pürülan boğaz ağrısının ne ve nasıl tedavi edileceğini - önleme konusunda hatırlamanız gerekir. Bu hastalık geliştirme riskini azaltır:

 1. Sonbahar-kış döneminde doğru kıyafet seçimi. Bazı şeylerde soğuk olmamalı, sıcak olmamalıdır. İyice terledikten sonra, bir kişi kışın hastalıklardan donmaya oranla daha hassastır.
 2. Taslaklardan kaçının.
 3. Yemeğine dikkat et. Kaliteli ve sağlıklı besinler yiyerek bağışıklığı artırın.
 4. Otorinolaringologu düzenli olarak ziyaret edin.
 5. İyileşene kadar enfekte kişilerle temastan kaçının.
 6. Eşzamanlı anjina hastalıklarını tedavi etmek için zamanında.

Evde pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

İlaçları takip eden ağrı semptomlarını rahatlatmak:

Ağızdan alınan ilaçlara ek olarak, boğaz ağrısına bu tür haplardan da yardım edilebilir:

Anti-inflamatuar ilaçlar

Enflamatuar sürecin çıkarılması için, aşağıdaki anti-enflamatuar ilaçlar kullanılır:

Vücudun genel bakımı için A, B ve C vitaminlerini içmelisiniz. Bu takviyeler, bağışıklığı güçlendirmeye ve enfeksiyonla mücadele etmeye yardımcı olacaktır.

Boğazları tıbbi çözümlerle durulayın

Gargara yapmazsanız, pürülan bakteriler hızla çoğalır, bu da tedavinin seyrini önemli ölçüde uzatır. Durulama, her saat akut anjin tipi ve her iki saatte de gözle görülür gelişmeler ile yapılmalıdır. Etkilerinin daha güçlü olması için kullanılan araçların değiştirilmesinin tavsiye edildiğini bilmek de önemlidir.

Aşağıdaki yöntemler terapötik çözümler olarak kullanılmalıdır:

 1. Potasyum permanganat (% 1). Çözeltiyi hazırlamak için bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı potasyum karıştırın.
 2. Soda çözeltisi (200 ml sıcak su ile bir çay kaşığı karıştırın).
 3. Furatselin (Bu ilacın 1 tableti ezilmeli ve 250 ml su ile karıştırılmalıdır).
 4. Klorofililtil (bu maddenin 1 çay kaşığı bir bardak ılık suda seyreltilir).
 5. Peroksit (bu ürünün bir çorba kaşığı 200 ml su ile seyreltin).

İlaç tedavisine ek olarak, pürülan boğaz ağrısının tedavisi yatak istirahati sağlar. Ağır fiziksel veya ev işi yapmaktan geçici olarak vazgeçmek zorunda kalacaksınız.

Tıbbi ilaçlarla bademcik tedavisi

Boğazın dezenfekte edilmesi ve pürülan birikintilerin giderilmesi için etkili araçlar şunlardır:

 1. Peroksit. Günde iki kez vurulmalı (sabah ve akşam).
 2. Stomatodin. Çözelti bir tampon ile uygulanır. Prosedür günde üç kez tekrarlanır.
 3. Klorofilit (yağ).
 4. Lugol. Çözeltinin ana aktif bileşeni, antiseptik bir etkiye sahip olan saflaştırılmış iyodindir. Kullanımı, pürülan boğaz ağrısını mümkün olan en kısa sürede iyileştirmeye yardımcı olur.

Halk tekniklerinin kullanımı

Halk ilaçları ile pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek, henüz başlatılmadığı durumda mümkündür. Ayrıca, bu tedavi tıbbi tedavi için bir yardımcı olarak mükemmel çalışır.

Kompresler tarifleri

Ruhsal kompres.

 1. Medikal alkolü (% 70) ılık suda 1: 1 oranında seyreltin.
 2. Birkaç damla esansiyel portakal ve lavanta yağı ekleyin.
 3. Bitmiş solüsyonda gazlı bezi ıslatın ve boğazda kompres olarak kullanın (1-2 saat süreyle uygulayın). Hassas deriye sahip kişiler, sıkıştırmayı 30 dakikadan fazla sürmemelidir.

Patateslerden sıkıştır

 1. Soyma ile birlikte birkaç patates kaynatın.
 2. Bitmiş patatesleri püre haline getirin ve beş damla iyot ve bir yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin.
 3. Hazır karışım bir torba gazlı bez koydu.
 4. 40 dakika boğazına bir kompres uygulayın.


Çiğ patateslerden sıkıştır

 1. Küçük bir rende, dört orta patates rendeleyin.
 2. Elma sirkesi bir çorba kaşığı dökün.
 3. Tüm karışımı iyice ve bir gazlı bez torbada yerleştirin.
 4. 2 saat boyunca boğazına uygulayın.

Lahanadan sıkıştır

 1. Kaynamış su ile haşlanmış lahana yaprakları üzerinde el.
 2. Yaprakları yumuşatmak için birkaç dakika bekletin.
 3. Yaprakları sudan çıkarın ve kurulayın.
 4. Bal ile yağlayın ve boğaz ağıza takın.
 5. Bantlı üst kısım.
 6. 2 saat bekletin, sonra sıkıştırmayı çıkarın ve boğazınızı sıcak bir yün havluyla sarın.

Inhalasyon için Tarifler

 1. Birkaç patates kaynatın. Derin bir kasede kesin ve kesin. Kafanızı bir havluyla kaplayarak sıcak buharı patateslerden alın.
 2. Beş damla esansiyel yağı turuncu bir kaşık balla karıştırın. En az 10 dakika boyunca aroma soluyun.
 3. Dik siyah bir çay hazırlayın. Ona bir çorba kaşığı nane ekleyin. Soluma için başvurmak.
 4. Eşit oranlarda adaçayı, nane, kekik, çam tomurcukları ve elecampane kökleri alın. Bir litre suya çim ver. Buharı et suyundan soluyun.

Sarımsaklı araçlar

 1. İki sarımsak parçasını temizleyin ve dişetlerini doğrayın. Elma sirkesi iki yemek kaşığı ekleyin. 12 saat sürün. Daha sonra ortama bir kaşık bal ekleyin. Bu karışımı günde yarım çay kaşığı için alın.
 2. Havuç suyu sıkın. Iki ezilmiş sarımsak karanfil ekleyin. Bir yemek kaşığı günde 2 kez yemeklerden önce bu ilaç iç.
 3. Soyulmuş sarımsak suyu sıkın. Birkaç damla meyve suyu içmek için bir gün. Çare, pürülan boğazın çok çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Durulama için Tarifler

 1. İki çorba kaşığı papatya ve bir kaşık kireç çiçeği alın. Kaynar su dökün (1 litre). Gergin ve günde 5 kez gargara.
 2. Beş kaşık at kuyruğu alanı, bir saat boyunca 500 ml kaynar su içinde ısrar ediyor. Daha sonra gerinizi günde en az 3 kez gerin ve durulayın.
 3. Bir bardak kaynar su ile iki yemek kaşığı ahududu yaprağı dökün. Ürünün durmasına ve soğumasına izin vermek için 20 dakika bekleyin. Durulayın.
 4. Üzerine kırmızı pancar rendeleyin ve meyve suyunu sıkın. Bir bardak meyve suyu için bir çay kaşığı sirke ekleyin. Her şeyi karıştırın ve günde iki kez boğazınızı yıkamak için kullanın.
 5. Dört taze yapraklı yaprak, bir bardak kaynar su dökün ve yarım saat ısrar edin.
 6. Yarım bardak limon suyunu 200 ml ılık su ile karıştırın. Durulama için kullanın.
 7. Kuru papatya ve calendula 1: 3 oranında karıştırın. Bir litre suda kaynatın. 2 saat ısrar et. Serin ve hazır boğazla durulayın.
 8. Aynı oranlarda calendula ve papatya, pelin ve muz çiçeği çiçekleri alır. Bir litre su içinde otlar kaynatın. Sonra 2 saat demleyelim. Durulama ve durulama için kullanın.
 9. Kurutulmuş adaçayı bir çay kaşığı ve bir çorba kaşığı papatya alın. 500 ml kaynar su karışımı dökün ve bir gün boyunca ısrar edin. Şekil değiştirme. Gargara günde en az 3 kez.

Yeterli miktarda sıvı almak da önemlidir (günde 2 litreden az su veya komposto). Ek olarak, hasta diyete uymalıdır. Vücudun enfeksiyonla savaşmaya yetecek kadar kuvvetli olması için günlük bir miktar vitamin, mineral ve eser element alması gerekir.

Bu sefer en iyisi, yulaf lapası, sebze püresi, et suyu ve fermente süt ürünleri yemek. Yutulurken bu gıda şiddetli ağrıya neden olmaz ve vücudu iyi bir şekilde doyurur.

Evde pürülan anjina ile nasıl başa çıkılır?

Pürülan boğaz ağrısı olarak da bilinen Tonsillit genellikle, genellikle bir belirti kompleksi olan viral bir lezyonu ve aynı anda semptomları ortadan kaldırır. Hastalığın kendisi tehlikeli bir komplikasyon olarak kabul edilir, bu nedenle hızlı bir terapötik cevap gerektirir. Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir ve iç organların patolojik komplikasyonları nasıl önlenir?

Uzmanlar bademcik ve boğazın iltihaplı bulaşıcı hastalıklarının ilk belirtileri ortaya çıktığında, kalifiye bir yardım için doktora başvurulmasını tavsiye eder. Pürülan bademcik iltihabı başarılı bir şekilde tedavi edilir ve hızlı bir şekilde evde, ana şey terapiye doğru bir şekilde yaklaşmak ve gerekli prosedürleri zamanında yürütmektir.

Purulent Boğaz Patolojisi Semptomolojisi

Pürülan anjina, komplikasyonsuz akut tonsillitten farklıdır, çünkü boğazdaki ve bademcikteki patolojik sürecin semptomları, hızlı akış ile karakterize edilir ve karakterize edilir. Bir kural olarak, bu tip bir enfeksiyon hızla oluşur ve bir kasırga akımı ile kendini gösterir.

Pürülan tonsilliti gösteren ana semptomlar şunlardır:

 • yutulduğunda boğazda keskin ve keskin ağrı;
 • bademciklerin boyut, kızarıklık ve şişlik artışı;
 • beyaz veya sarı nokta apsellerinin bademciklerinin görünümü;
 • vücut ısısındaki hızlı artış (39-40 dereceye kadar) ile birlikte ateş şiddetli semptomlar;
 • güçlü, aniden ortaya çıkan öksürük sendromu;
 • şiddetli şiddetli baş ağrısı;
 • kaslarda genel halsizlik, ağrı ve ağrı;
 • boyun ödem ve boğaz bölgesi;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Pürülan boğaz ağrısının semptomatolojisi aynı anda ortaya çıkmaz, ancak keskin bir artış ve semptomların yoğunlaşması ile karakterizedir.

Pürülan boğaz ağrısının birkaç eksprese olması, bir saat sonra bir saat içinde meydana gelebilir ve hasta kişinin genel durumunu hızla komplike hale getirebilir.

Hastalığın türüne bağlı olarak tedavi

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının tedavisi hastaya hangi enfeksiyöz patoloji tanısı konduğuna bağlıdır. Evde tedavi ve tedavi olanakları sadece komplike olmayan pürülan boğaz ağrısına neden olur, aksi takdirde bir kasırga hastalığı boğaz veya akciğerlerin şişmesine neden olabilir.

Modern tıp, tedavi rejiminin ayarlandığı duruma bağlı olarak çeşitli bademcik iltihaplarını sınıflandırır.

 1. Pürülan boğaz ağrısının flegmonöz formu, semptomların şiddeti nedeniyle evde tedavi edilmez. Bu forma teşhisi konan hastanın acil yatış ve kardiyovasküler tedaviye ihtiyacı vardır. Larenks ödeminin belirgin bir şekilde ortaya çıkması, nefes kesilmesinin durdurulması ve çok yüksek sıcaklıktaki bir doktorun arka planında kan resmini bozması, hastanın acil yatışına karar vermesidir.
 2. Lacunar anjin, bademcikler üzerindeki bir filmin ortaya çıkmasıyla ortaya çıkar, bu da doktorlar tarafından çıkarılır. Hastaya ilk yardım, bir hastanede, evde daha fazla tedavi mümkündür.
 3. Foliküler anjin, bademcikler üzerinde çeşitli boyutlarda ve renklerde apselerin görünümü ile karakterize edilir: beyazdan sarıya ve hatta yeşilimsi. Evde pürülan anjina tedavisi, hastanın durumunun şiddeti dikkate alınarak ayarlanır ve geleneksel tıpla birlikte geleneksel bir ilaç etkisinden birleştirilir.

Doktorun pürülan tonsilliti belirtileri, yalnızca hastalığın etyolojisini belirledikten sonra tedavi edilmeye başlar. Patolojinin doğasını inceleyen doktor, hastaya, öncelikle antimikrobiyal tedavi veya farmasötik preparatlarla lokal tedaviyi reçete eder.

Boğazda pürülan bir işlemin olası komplikasyonları

Pürülan anjini evde tedavi etmek için, sadece uzmanlarla detaylı bir konsültasyon yapıldıktan sonra izin verilir, çünkü kendi kendine ilaç, bademcik iltihabının herhangi bir formunda ve özellikle de komplike bir pürülan ile tehlikeli olarak kabul edilir. Patolojik süreç, hastada ciddi kronik rahatsızlıklara ve bazı durumlarda ölümcül sonuçlara yol açan ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

 1. Boğaz ve yutak kas dokusunun derin katmanlarına pürülan oluşumlar göçü dokuların apse başlangıcını ve ilerlemesini provoke eder.
 2. Pürülan tonsillitin ileride ve standartta tedavi edilmesi, pürülan bir enfeksiyonun menenjlere girmesine neden olabilir. Hastadaki pürülan odaklanma rüptürünün arka planına karşı, pürülan menenjit formu ilerleyebilir.
 3. Pürülan odakların kendiliğinden saflaştırılması işitsel tüpe püyün penetrasyonunu provoke eder, bu zemine karşı timpanik zar, kulaklar ve iç kulak iltihabı gelişir.
 4. Vücut üzerinde piyojenik mikropların yayılması, olası bir ölümcül sonucu olan hastada kanın genel bir enfeksiyonunu tetikler.
 5. Angina'nın pürülan formu sıklıkla iç organların sekonder patolojisinin gelişimini destekler: kalp, böbrekler, eklemler.

Vücuttaki bu huzursuz patolojik süreçler, bademcik iltihabı tedavisinde zamansız bir tepki zeminine karşı streptokokal bakterileri uyarır.

Pillilitin pürülan formunun antimikrobiyal tedavisi

Doktorlar, evde pürülan boğaz ağrısını antimikrobiyal ilaçlar kullanarak tedavi etmenin mümkün olduğunu kabul ediyorlar. Antibiyotikler, aşağıdaki faktörlere bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilir:

 • patolojinin şiddeti;
 • hastanın anamnezinde alerjik reaksiyonların varlığı;
 • belirli antibiyotik suşlarına duyarlılık derecesi;
 • Boğazdaki patolojik sürecin doğası.

Tipik olarak, çoğu doktor bir dizi sefalosporin bulunan hastalara antibiyotik reçete eder. Bu suşlar boğaz ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı mücadelede kendilerini kanıtlamışlardır. Doktor, hastanın durumuna ve boğazdaki patolojik sürecin seyrine eşlik eden faktörlere bağlı olarak ilacın dozajını ve dozunu düzeltir.

Evde semptomatik tedavi

Pürülan boğaz ağrısının ilk belirtilerinde hasta mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurmalı ya da daha da iyisi doktoru evde aramalıdır. Bir uzmanın gelişinden önce ve tedavinin atanması, evde semptomatik tedavi yapılmalı ve sürecin semptomlarının ciddiyetini azaltmaya yönelik olmalıdır.

 1. Ateş ve yüksek ateş belirtileri antipiretik ajanlarla alınmalıdır: yetişkinlerde parasetamol, aspirin, ibuprofen. Çocuklarda, çocukların korunma formları ile sıcaklık kaldırılır: Panadolum, çocuk parasetamol.
 2. Yutulduğunda şiddetli ağrıya maruz kalmasına rağmen hastaya mümkün olduğunca fazla ılık sıvı verilmelidir. Bu, mikropların vücuttan "yıkanmasına" yardımcı olacaktır.
 3. Hasta yatağa konulmalı ve ona maksimum barış sağlanmalıdır.
 4. Bir uzmanın gelişinden önce, hastaya yerel tedavi için tıbbi formların yardımıyla bir gargara önerebilirsiniz: furacilin, miramistin, hidrojen peroksit, klorofililpt çözeltisi. Bu yolla, pirojenik bakterileri doğrudan boğazdan yıkayarak, vücuttan ve boğazdaki mukoza zarlarından yayılmasına izin vermez.

Hastanın durumunu değerlendiren doktor, pürülan boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğine karar verir: bir hastanede veya ev terapisi ortamında.

Geleneksel tıp ile tedavi

Bir ev hastanesinde pürülan boğaz ağrısı tedavisi ne kadar çabuk ve şifacılar halkı isteyecektir. Halk hikmeti, yıllarca ve on yıllarca test edilen, kesinlikle zararsız ve erişilebilir zengin bir cephane tarifleri biriktirdi.

 1. Anjina normal pancarın pürülan semptomlarını etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Soyulmuş kök bir rende üzerine sürülür ve kaynatılmış su ile bire bir oranında dökülür. Günde yaklaşık birkaç saat, filtrelemeden ve boğazınızı günde birkaç kez durulamadan sonra böyle bir çare için ısrar ettiniz. Aynı zamanda uzmanlar, böyle popüler bir ilacın pürülan akut anjina ile etkili bir şekilde yardımcı olduğu gerçeğine dikkat çeker, kronik bademcik iltihabı hiç işe yaramaz.
 2. Hastalığın başlangıcında, hastanın boğazına diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken dikenliydi. Ciltle birlikte günde birkaç kez çiğnenen dilimler halinde kesilir. Daha fazla verim için limon suyunu sıkabilir ve gün boyunca küçük yudumlarda içebilirsiniz. Uzmanlar, ilerleyen aşamada, tüm bademciklerin ülserlerden etkilendiği zaman, bu çare yardımcı olmayacağına dikkat çekiyorlar.
 3. Arı ürünlerinin alerjisi öyküsü olmayanlar, pürülan anjina formlarını tedavi etmek için propolis kullanmak en iyisidir. Sadece ağızda çiğnenebilir, boğazın durulanması veya sulanması için bir propolis tentürü hazırlayabilirsiniz. Propolisin 15 gramı 80 ml alkol doldurur ve 24 saat ısrar eder. İlaç üniform olana kadar iyice karıştırılmalıdır. Yarım bardak ılık su için hazır tentürden birkaç damla - ve hazır durulama yardımcısı. Bu tentürü pamuk tomurcukları yardımıyla hasta bademciklere karşı koymak için kullanabilirsiniz, ancak bitmiş tıbbi ürünü boş bir inhalipt veya klorofililpt şişesine de dökebilir ve hasta bademciklerini günde birkaç kez sulayabilirsiniz.

Ev terapisi koşullarında pürülan bademcik iltihabı tedavi etmek için doktor hasta ile birlikte seçer. Boğazda pürülan bir sürecin etkili tedavisinin ana kuralı, kendi kendine ilaçlamanın kabul edilemezliğidir, bu nedenle, bademcik iltihabının tedavisi için planlanan herhangi bir geleneksel tıp, ön onayı almalı ve nitelikli bir uzman tarafından onaylanmalıdır. Sadece bu yolla komplikasyon riskini en aza indirebilir ve pürülan boğaz ağrısının kötü sonuçlarından kaçınabilirsiniz.

Evde pürülan yaraların tedavisi

Cildin bütünlüğünün ihlali, hasarlı alandaki dokuların irin, ödem ve nekroz oluşumuna yol açabilir. Pürülan yaraların tedavisi özel ilaçlar yardımıyla yapılır, halk yöntemleri kullanabilir veya ürinoterapiye başvurabilirsiniz.

Zamanında pürülan yaraları tedavi edin

Takviye nedenleri

Eğer bölerseniz, kes, doğranmış, yırtık, kesik, bakteri nüfuz süpürasyon süreci başlar. süreç hasarlı doku ölü deri hücrelerinden oluşur, şişme, ağrı eşlik eder, bu hemen tıbbi tedavi gerektirir - Aksi etkilenen uzvun kesip atmakta kangren gelişebilir.

Pürülan süreç gelişimi nedenleri:

 • piyojenik mikropların yarasına penetrasyon - stafilokok, streptokok, proteaz, E. coli;
 • geniş lezyon alanı, derin yaralar;
 • yara ölü dokusunun, yabancı cismin, kan pıhtılarının boşluğundaki varlığı;
 • Bıçak yaraları ile küçük ama uzun bir açılış;
 • Vücudun bandajlar için kullanılan ilaçlara eşsiz bir reaksiyonu.

Staphylococci - piyojenik mikroplar

Pürülan bir süreç geliştirme olasılığı, sıcak mevsimde diyabet, vasküler patolojiler, obezite, zührevi hastalıklar, yaşlı kişilerde, zayıflamış bağışıklığı olan kişilerde artar.

Ameliyattan kaynaklanan herhangi bir yara enfekte olarak kabul edilir, bu nedenle özellikle çocuklarda bile küçük çizikleri ve sıyrıkları derhal tutmalısınız.

Pürülan yaraların tipleri

Pürülan yaralar, infiltrasyon ve nekroz süreci ile birlikte açık ve kapalıdır. En sık olarak, kasıtlı yaralarda suppuration başlar ve postoperatif sütürler gangren tipine göre gelişebilir, flegmon veya apse şeklinde ilerleyebilir.

Pürülan dermatolojik lezyonların ana türleri:

 • furuncles - pus foliküller ve yağ bezlerinde birikir, problem genellikle diyabetiklerde, fazla kilolu kişilerde gelişir;
 • carbuncles - bulaşıcı süreç birkaç saç ampulleri aynı anda gelişir, hastalık endokrin hastalıkları ile yaşlılarda teşhis edilir;
 • gidradenit - hijyenik kurallara uyulmadığı arka plan üzerinde ter bezlerinin iltihaplanması, koltuk altlarının eğik kesilmesi;
 • apse - nekrotik patolojilerin eşlik ettiği enjeksiyonlardan sonra, bıçak yaraları yerlerinde oluşur, iltihaplı bölge bir kapsülle sınırlıdır;
 • flegmon - pürülan nekrotik süreç hücresel boşlukta meydana gelir, lezyon alanının belirgin sınırları yoktur;
 • paronişi - ellerde okolonogtevogo silindirin iltihabı;
 • panaricium - pus yumuşak dokularda, kemiklerde, bacaklardaki eklemlerde, parmaklarda birikir.

Büyük ayak parmağında irin birikmesi

Püyün rengi ve kıvamı, enflamatuar sürecin patojen tipini ortaya çıkarabilir. beyaz renkte ya da hafif sarı seçimi, bir stafılokok enfeksiyonunun, E. coli, yara sıvısı kütlesi içine nüfuz ediş kahverengimsi sarı bir renge sahiptir. anaerobik enfeksiyon belirtisi - stafilokok enfeksiyonu Hakkında sulu eğitim-yeşilimsi sarı, kahverengi mukus keskin pis kokusunu tanıklık. Pseudomonas aeruginosa enfeksiyonu zaman Eksuda sarı renk havayla temas kahverengi görünür hale geldiğinde.

Semptom yaralarının belirtileri

Bir pürülan sürecin ana lokal bulguları, yaraların etrafında farklı renkler, ağrı, lokal ateş, kızarıklık ve şişlik yaralarında eksüda bulunmasıdır. Enfekte olduğunda, çok sayıda toksin vücuda girer ve bu da hastalık gelişiminin daha sonraki bir aşamasında zehirlenme semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Pürülan süreç belirtileri:

 • artan terleme;
 • iştahın bozulması, mide bulantısı;
 • halsizlik, ateşli koşullar;
 • migren, ateş;
 • etkilenen bölgedeki ağrı sendromu baskıcı veya patlayıcıdır;
 • Bazen iltihabın odağının yakınında bulunan cildin sağlıklı bölgelerinde döküntü vardır.

Bir pürülan ve enflamatuar sürecin varlığı bir klinik kan testinin saptanmasına yardımcı olur - artmış ESR, lökosit formülü solda bir kayma meydana gelir.

Artan terleme yaranın iltihaplandığını gösterebilir

Pürülan yaraların tedavisi

Pürülan nekrotik süreçleri ortadan kaldırmak için, patojenik mikroorganizmaların büyümesini bastırmayı, ağrı sendromunu ortadan kaldırmayı ve rejenerasyon sürecini hızlandırmayı amaçlayan karmaşık tedavi kullanılır. Çoğu zaman, lokal tedavi kullanılır, şiddetli formlarda, antibiyotikler ayrıca tabletli formda alınmalıdır.

Yerel Terapi

Dışsal ilaçların çeşitli terapötik etkilerle kullanımı, pürülan yaraların tedavisinde ana yöntemdir. Bir merhem veya çözelti uygulamadan önce, hasarlı alan ılık su ve sabunla temizlenmeli, yumuşak bir bezle ıslatın. Bandajlar için sadece steril gazlı bez ve bandaj kullanabilirsiniz, tüm aletler alkolle silin.

Sıkışan yaraları işlemekten daha fazlası:

 1. Enzimlere dayalı preparatlar - Kimotripsin, Streptokinaz. kademeli olarak fibrin ve nekrotik doku temizlenir etkilenen alanın düzenli kullanımı ile iyileşme süreci hızlanır, bu ilaçlar antibiyotiklere patojenlerin duyarlılığını artırmak. Çözelti 10 gün boyunca tedavi sağlamak için, bir saat için, yaraya tatbik tül emprenye edilmelidir.
 2. Levomekol - kombine bir terapötik etkisi ile merhem, bir antibiyotik ve immünomodülatör içerir., Hızlı bir şekilde irin kaldırmak için yardımcı olur. Ajan, doğrudan yaralara serilmiş kompresler için kullanılır. Terapi süresi 4 gündür.
 3. İhtiyol merhem, hamile kadınların ve 12 yaşın üzerindeki çocukların tedavisine uygun, güvenli bir antiseptik, anesteziktir. Çünkü aktif bileşenleri kan dolaşımına girmez. İlaç bandaj altında uygulanır, bandaj her 8 saatte bir yapılmalıdır.
 4. Magnesia şişlikten kurtulmaya yardımcı olur - pamuklu diski tıbbi solüsyonla ıslatmanız gerekir, iltihaplı yere 1.5-2 saat boyunca uygulayın.
 5. Lincomycin, gentamicin merhem - antibakteriyel bileşenler içerir. Günde 2-3 kez uygulanabilir, tedavi süresi doktor tarafından belirlenir.
 6. Bir sodyum klorür çözeltisi - her 5 saatte bir değiştirilmesi gereken pansumanlar için kullanılan pürülan eksüda sentezini azaltır.
 7. Dimexide, anti-enflamatuar, analjezik, antihistaminik etkiye sahip kompresler için bir çözümdür.
 8. Toz Baneosin, Xeroform - antibakteriyel etki ile kurutma ajanı, iyi kan durdurun.
 9. kuşburnu çorbası, çay, nane, melisa, kırmızı yaban mersinli ve kızılcık suyu - toksisitesi belirtileri ortadan kaldırmak için, diüretik eylem ve bağışıklık ile daha likit sıcak içmek gereklidir.

Toz Baneosin - antibakteriyel ajan

Hızlı iyileşme için halk ilaçları

Geleneksel olmayan tedavi yöntemleri, iyileşme sürecini hızlandırmaya, enflamatuar süreçleri ortadan kaldırmaya ve yerel bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Halk ilaçlarını sadece medikal tedavi ile bağlantılı olarak kullanabilirsiniz, tüm tıbbi önlemler ilgili doktor tarafından koordine edilmelidir.

Festering yaraları halk yöntemleri nasıl kurtululur:

 1. Karıştırıcıda pus ezmek için merhem 1 alt aloe tabakası ve küçük bir havuç, 20 ml sıvı bal ve eritilmiş tereyağı ekleyin. Karışımı bandaj altında karıştırın, prosedürü günde 3-4 kez uygulayın.
 2. Juna'dan tedavi edici merhem - çiğ tavuk sarısını 5 ml bal ve 15 gr buğday unu ile karıştırın. Kompozisyon, kağıt peçete ve üstüne koruyucu bir bandajla kaplı iltihap odağına uygulanmalıdır. Kompresyon her 3 saatte bir, ciddi patolojilerle değiştirilmeli, tüm gece boyunca karışımı bırakabilirsiniz.
 3. Antiseptik etki ile sıkıştırın - taze soğan ve ezilmiş üzüm yapraklarından eşit oranda karıştırın. Kashitsu iltihaplı bölgeye empoze eder, bir bandajla onarır, her 4 saatte bir pansumanı değiştirir.
 4. Papatya suyu en iyi doğal antiseptiklerden biridir. İnfüzyon hazırlamak için, 20 gr ezilmiş hammadde 220 ml kaynar su demlemek gerekir, 2 saat kapalı sarılı bir kapasitede bırakın. Bir çözüm gazlı bez ile, 45 dakika boyunca yaraya bağlayın.
 5. Yarayı hızlı bir şekilde temizlemek için, bir tuzlu su çözeltisi kullanabilirsiniz - 1 litre ılık suda 30-40 g tuz eritin, enfekte olmuş yerleri günde 4-5 kez durulayın.

Papatya suyu - doğal bir antimikrobiyal madde

Purulent yaraların tedavisinde idrar tedavisi

kesinlikle steril sıvı hormonlar, eser elementler, iyi kabuk iyileşme sürecinde görünür yumuşar, aynı zamanda, modern geleneksel olmayan işleme urinotterapii kullanılarak gerçekleştirilir içerir - İdrar uzun pürülan işlemlerinin hızlı ortadan kaldırılması için bir madde, bir yara iyileştirme olarak kullanılmaktadır. Tüm tıbbi gereksinimler taze idrara karşılık gelir.

Idrar yardımı ile pürülan işlemleri nasıl kaldırılır:

 1. Bol miktarda idrarla steril bandaj emdirin, etkilenen bölgeyi sıkıca sarın.
 2. Yarayı, kurudukça, çıkarmadan idrarla ıslatın.
 3. Patolojinin şiddetine bağlı olarak kompres her 3-5 günde bir değiştirin.

İdrarın iyileştirici özellikleri vardır.

Şeker hastalığında pürülan yaraların tedavisinin özellikleri

Travmatik yaralanmalarında sağlıklı bir insanın bağışıklık sistemi diyabetiklerde bulaşıcı patolojiler riskini azaltır yabancı vücudu, bastırmak için başlar, bu işlevler vücut daha kötü bir performans sergiliyor. Uygun tedaviler amputasyon gerektiren olmadan tüm bu uzun iyileşmeyen yaralar, trofik ülserler vardır gerçeğine götürür, sinirler karşı duyarlılıklarını kaybederler - diyabet, glukoz patojenik mikroorganizmaların aktif büyümesini teşvik rejenerasyon oranını azaltır sindirim sürecini yavaşlatır. Fotoğrafta diyabet yaralanmalarının zamansız tedavisinin tüm sonuçları görülebilir.

Diyabetli bacakta pürülan yara

Diyabet ile hızlı yaraları nasıl iyileştiririz:

 • Solkosil - dokularda metabolizma süreçlerini normalleştirir, rejenerasyon sürecini hızlandırır;
 • Delaxin, belirgin bir anti-enflamatuar etki ile tanine dayalı bir merhemdir;
 • Fusikutan harici kullanım için antibakteriyel bir ilaçtır;
 • Çinko merhem - hasarlı alanları kurur, takviye önler;
 • Levomekol, Dioksizol - iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırır;
 • Baneocin - merhem ve toz, çare güçlü antibiyotikler içindir;
 • İhtiyol merhem losyonlar ve kompresler için analjezik ve dezenfektandır;
 • Merhem Vishnevsky, streptotsidovaja merhem - patojenik mikropları yok, irin dışarı çekin.

Merhem Vishnevsky de mikropları yok eder

Tüm ilaçlar günde en az iki kez uygulanmalıdır. Hasarlı bölgeler önce yıkanmalı, kurutulmalı, hidrojen peroksit ile işlenmelidir.

Diyabetli pürülan yaraların tedavisi için merhemlerin bileşiminde alkol, salisilik asit, sentetik boyalar ve koruyucu maddeler, gliserin olmamalıdır.

Ağızda pürülan yaraları tedavi nasıl

Ağız boşluğunda Ülser nedeniyle bulaşıcı hastalıklar veya mantar hastalıkları, diyabet ilaçları, sık stres uzun süreli kullanıma karşı sıhhi yönetmeliklere uyulmaması nedeniyle oluşabilir. Tedavi için en iyi ilaç - merhem Benzokain, Solcoseryl. Yara akut herpes arka planında göründüyse Asiklovir, famsiklovir yardımcı olur.

Etkili ev tedavileri:

 1. Durulama - 400 ml suda 5 tablet Furatsilina çözün, 5 gram tuz ve soda ekleyin. Prosedür günde 3-4 kez yapılmalıdır.
 2. Moxibustion. Ağzınızı bir soda solüsyonu ile durulayın, steril bir pamuk parçası üzerinde bir hidrojen peroksit veya klorheksidin uygulayın, yaraya 5 dakika ekleyin. Prosedür gün içerisinde 5-6 saat arayla yapılmalıdır.
 3. Anestezi ve dezenfeksiyon. Yarım limon suyunu 3 g soda ile birleştirin, 5 ml soğuk su ve sıvı bal ekleyin. Kompozisyon sabahtan önce ve yatmadan önce pürülan yaraları yağlar.

Limon suyu ve bal ağızda pürülan yaralardan kurtulmaya yardımcı olur.

Ameliyat sonrası bir yaranın tedavisi

Herhangi bir cerrahi müdahalenin ardından, dikişler vücuda kalır, ardından iyileşmeyi önlemek için iyileşme sürecini hızlandırmak için uygun bakım uygulanır. Yara bakımı, antiseptiklerin zorunlu kullanımını, skarların emilimini hızlandıran ajanları, ilaçların günde en az iki kez kullanılmasını içerir.

Daha sonra postoperatif sütürleri işlemek mümkündür:

 • antibakteriyel ve dezenfektan çözeltiler - iyot, alkol, zelenka, Fukortsin;
 • Merhem Vishnevsky - yaradan irin çeker, yaraların hızla sıkılmasına katkıda bulunur;
 • Levosin - antibakteriyel ve anti-inflamatuar etki ile merhem;
 • Actovegin - sütürlerin iyileşmesini hızlandırır, iltihabı ortadan kaldırır, dokularda kan dolaşımını normalleştirir;
 • Naftaderm iyi bir analjeziktir;
 • Levomekol merhem - iyileşmeyi hızlandırır, cildin kurumasını önler;
 • D-panthenol - yara izlerinin daralması için merhem;
 • Merhem Kontraktubeks, Mederma - yaraları kaldırmak için operasyondan 2-3 ay sonra kullanılabilir.

Yara gecikirse, derinin yumuşatılmasına ek olarak, yara izlerinin düzgün bir şekilde daraltılmasının yanı sıra, deniz topalakı ve süt devedikeni ile bitkisel yağı kullanabilirsiniz. Etkili olarak ve kesilen bölgeleri tutan özel yamaların kullanımı, yaraların büyümesini önler.

Dikişleri ve ameliyat sonrası zımbaları kendiniz çıkarmayın - bu, yaranın enfeksiyonu, pürülan bir sürecin gelişmesi ile doludur.

Pürülan yaralar, uzun süreli bir kompleks tedavi gerektiren ciddi ve kompleks bir patolojidir. Hangi ilaç daha iyidir, prensip ve tedavi rejimi, klinik çalışmaların incelenmesi ve sonuçlarına dayanarak sadece doktoru belirleyecektir. Self-medikasyon, ekstremitenin amputasyonuna kadar komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Bu makaleyi derecelendir
(3 tahminler, ortalama 5.00 5)

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Bu tür bir hastalık, pürülan anjin gibi, piyojenik bakterilerden kaynaklanır - stafilokok ve streptokoklar. Bıldırcınlarda bulunan büyük miktarlardaki bağışıklık hücreleri, vücudu enfeksiyondan korumak için ölür.

Yetişkinlerde bir farenjit tedavi etmek için

Farenjit - akut veya kronik formda yer alan farinks mukozasının iltihabı. Akut enflamatuar sürece boğazda terleme, rahatsızlık ve ağrı eşlik eder. Farenjiti tedavi etmek, hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıktığı andan itibaren gereklidir, aksi takdirde hastalık kronik bir form kazanabilir veya solunum yolunun komşu organlarına gidebilir.