Loading

Tonsillit kaç gün tedavi edilir?

Anjina gelişimine eklemlerde ateş, ateş ve ağrı gibi hoş olmayan belirtiler eşlik eder. Doğal arzu, onlardan kurtulmaktır. Forma bağlı olarak, anjin birkaç gün ila birkaç hafta sürer.

Anjina akışının standart zamanı

Angina her hastanın bağışıklık sistemine bağlı olarak farklı şekillerde akabilir. Bazı insanlar zayıflık ve halsizlik, bazıları ise yüksek sıcaklıktan muzdariptir. Terapistler farklı bir süre ile hastalık seyrinin üç aşamasına sahiptir:

 • Birincisi - başlangıç ​​dönemi, zararlı mikroorganizmalar sadece kana karıştı, parlak belirtiler gözlenmez. Hasta zayıflık ve hafif titreme hissedebilir. Bağışıklık sistemi zayıflatılmazsa, 12 saat içinde vücut virüsü baskılar. Ek faktörler (hipotermi, aşırı çalışma, kötü alışkanlıklar) varsa, hastalık ikinci aşamaya geçer.
 • İkinci akut - vücutta anjina patojenlerinin girişinden 2-3 gün sonra gelir. Tüm endeksler, özellikle boğaz ağrısı, büyük ölçüde artmıştır. Bazen mide bulantısı, bacaklarda zayıf bir titreme var. Pediatristlere hitap etmek veya ona veya evine neden olmak acilen gereklidir. Bu aşama genellikle 7 günden fazla sürmez ve nitelikli tedavi ile bu süre 3-4 güne indirilir.
 • Üçüncü - son (iyileşme) - haftada 3-4 gün veya daha fazla sürebilir, hepsi tedavinin zamanında nasıl başladığına ve ciddi patolojilerin olup olmadığına bağlıdır. İlaç tedavisine ek olarak, bu aşamada hastaya fizyolojik prosedürler ve vitamin kursları önerilmektedir.

Solunum sisteminin kronik hastalıkları anjinada komplikasyon riskini önemli ölçüde artırır. Sonuç olarak, hasta astım, zatürre ve bronşit şeklinde komplikasyonlar kazanabilir.

Tipine bağlı anjin zamanı

Tonsillit ve akış süresi büyük ölçüde şekle bağlıdır. Enfeksiyondan tam iyileşmeye kadar geçen süre genellikle 1-2 haftadan fazla değildir, ancak bazı durumlarda bu süre önemli ölçüde artmaktadır. Boğaz ağrısı tipleri ve lezyonun yaklaşık şartları:

 • catarrhal - yeterli tedavi ile 48-72 saat, antibiyotik uygulanması ve eşlik eden hastalıkların olmaması;
 • foliküler - dersin ortalama süresi 6 günü geçmez;
 • lacunar - bir önceki forma benzer, birkaç gün daha sürer;
 • herpetik - kalitatif antiviral ilaç seçimi 5 gün sonra iyileşmeye izin verecektir.
 • ülseratif-nekrotik ve flegmonöz - en tehlikeli formlar, kendilerini (bir süre kendini göstermeden) gizleyebilir ve daha ciddi sonuçlarla geri dönebilir, enfeksiyonun süresi birkaç ay olabilir.

tedavi

Anjin, 5 ila 10 gün süren antibiyotiklerle tedavi edilir. İlaç seçimi hekim tarafından yapılır, aşırı doz veya tedavinin kendi kendine sona ermesi kesinlikle yasaktır.

Vücudun zayıfladığını ve sıcaklığın yükseldiğini hissederseniz, terapisti en kısa zamanda ziyaret etmeye çalışın. Böyle bir fırsatın yokluğunda, bir papatya ya da bazı antiseptik (furacilin, calendula, chlorophyllipt) bir kaynatma ile boğazını durulayın.

Bazen plak çıkarmak veya bezleri çıkarmak için, cerrahi prosedürler reçete edilir. Ayrıca, daha fazla sıvı içmeniz, daha fazla meyve yemeniz ve nadiren yataktan kalkmanız gerekir. Size bir vitamin kursu ve bir dizi fizyoterapi prosedürü (ısınma, UHF) yazmanızı istemeyi unutmayın.

Angina çocuklar için ne kadar sürer

Daha fazla enfeksiyon riski taşıyan bir grup 3 ila 11 yaş arası çocuklardır. Bağışıklık sistemi tamamen oluşmamış, minimal taslak, başka bir (enfekte) çocukla temas halinde ve bir an çocuğunuz hasta.

Çocuklarda vücut ısısı 40-41 dereceye kadar yükselebilir, iştah tamamen kaybolur. Çocukların yanı sıra, boğazda kızarıklıklar, burun boşluğunda deşarj, öksürük var. Yeterli tedavi ile 5-7 gün içinde iyileşme olur. İlaçların hareketsizliği ve kendi kendine yönetimi durumu kötüleştirebilir ve bademcik iltihabının kronik bir forma geçişini tetikleyebilir.

Alternatif Tıp

Pratik olarak bilimsel bir onay yoktur, doktorla görüştükten sonra genel tedaviye ek olarak kullanılabilir. En yaygın tarifler şifalı otlar (St. John's wort, millennia, papatya, ısırgan otu) ile ilişkilidir. Onlardan et suyu, infüzyon, damla ve inhalasyon yapar.

Geleneksel şifacılar daha fazla meyve ve sebze suları içmeyi tavsiye eder. Akupunktur yapın, tedavi için bal ve propolis kullanın. Limon meltemi, ahududu ve gül kalçalarından çay içilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ne kadar angina tedavi edilir?

En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir. Larinks, lingual ve nazofarengeal bölgeleri etkiler. Hastalığa virüsler, bakteriler ve mantarlar neden olur. Bir kişi bu hastalığa yakalanırsa, o zaman bulaşıcı olur. Bu nedenle sağlıklı insanlardan izole edilmelidir. Hastalığı ortadan kaldırmak için, anjina ile ne kadar tedavi edildiğini ve ne tür ilaçlar almanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Angina belirtileri

Mikroplar insan vücuduna girdiğinde, ilk belirtiler on iki saat sonra ortaya çıkar.

 • Genel halsizlik.
 • Titreme.
 • Kafasındaki acı hissi.
 • Uyuşukluk.

Yaklaşık bir gün sonra hastalık akut bir dönem geçirir ve aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir.

 • Boğazda keskin ağrı.
 • Yuturken ağrılı bir his.
 • Vücut ısısını otuz dokuz dereceye kadar yükseltin.
 • Kas ve eklemlerde ağrıların görülmesi.
 • Artan baş ağrısı.
 • Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi.
 • Bademcik ve dil alanında kırmızımsı kemerin saptanması.
 • Bademcik formasyonların bademcikler üzerinde görünümü.

Angina'nın seyri

Soruyu cevaplamak için, kaç tane anginadan muzdarip olursa, ne tür bir akışın olduğunu anlamak önemlidir. Pratikte, üç ana dönemi ayırt etmek gelenekseldir.

 1. Prodrom. Bu aşamada, çeşitli bakteriler, boğazın mukoza zarında aktif olarak çoğalırlar. Sürenin süresi on iki saatten üç güne kadardır. Hasta zayıflık ve ilgisizlik gelişebilir. Bazı durumlarda, bir ürperti var. Hastanın iyi bir bağışıklık koruması varsa, hastalık o kadar parlak akmaz.
 2. Keskin. Semptom üç gün sonra ortaya çıkar. Sıcaklığın artması, boğazda güçlü ağrılı duyular, halsizlik, bedenin zehirlenmesi ile karakterizedir.
 3. Üçüncü aşama. Enflamatuar süreç yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu aşamada anjin süresi üç ila yedi gündür. Hastalığın kaç gün sürdüğü, zamanında tedaviye ve bağışıklık sistemine bağlıdır.

Yetişkinlerde Angina


İnsanların boğaz ağrısından kaç gün geçirdiklerini anlamak için, bu hastalığın ana tiplerini dikkate almaya değer. Aşağıdaki formları içerir.

 1. Catarrhal formu. Bu tip, ağız boşluğunda mukoza zarlarının kızarması ile karakterizedir. Bademciklerin büyüklüğünde bir artış var. Anjina catarrhal tipinin süresi üç ila beş gündür. Hastalığın catarrhal formu, en hafif anjina türüdür. Hasta doktorun tüm önerilerine uyuyorsa, başka bir formda olmayacaktır.
 2. Foliküler form. Bu tip yetişkinlerde angina beş ila yedi gün sürer.
 3. Lacunar formu. Bu hastalık türü ağırlaşır, bu da hastalığın devam etmesine ve yedi gün daha devam etmesine neden olur.
 4. Herpetik form. Hastalık herpes virüsünden kaynaklanır. Hasta zamanında antiviral tedaviye başlarsa, anjina dört ila beş gün sonra geçer.
 5. Ülseratif-nekrotik ve phlegmonous form. Bu boğaz ağrısı türleri en ağır olarak kabul edilir. Böyle bir hastalık kaç gün tedavi edilirse, ortaya çıkan komplikasyonlara bağlıdır.

Semptomlar zaten solmuş olsa bile, yetişkinlerde tedavi kursu en az on gün sürmelidir. İlaç tedavisi, antibiyotiklerin, antiviral ajanların, immün uyarıcı ilaçların ve vitamin komplekslerinin kullanımını içerir.

Ek bir tedavi olarak, çeşitli şifalı otlar, antiseptik solüsyonlar ile boğazın durulanması tavsiye edilir. Ayrıca tüm zararlı maddeler ve mikropların bu şekilde dışarı çıkması için çok fazla sıvı almanız gerekir.

Yetişkinler birkaç gün boyunca katı yatak istirahatini gözlemlemelidir. Bu koşul karşılanmazsa, hasta komplikasyon yaşayabilir.

Çocuklarda angina akışı

Üç ila on yaş arasındaki çocuklar arasında, bu hastalık yaygın kabul edilir. Mesele şu ki, çocukların bağışıklık sistemi hâlâ kusurludur ve çeşitli virüslerin ve mikropların penetrasyonuna karşı kolayca savunmasızdır. Çocuklarda angina, yetişkinlere göre çok daha şiddetlidir. Kırk dereceye kadar ateş, boğazda kuvvetli ağrı ve dil ve bademciklerdeki beyaz kaplama şeklinde belirtiler vardır.

Bir doktora giderken, ebeveynler çocuklarda ne kadar angina sürdüğü sorusuyla daha çok ilgilenmektedir. Çoğunlukla çocukluk döneminde, hastalığın akıntılı türü hızla lacunar veya foliküler forma akar. Akımın şiddetli doğası genellikle, vücudun güçlü bir zehirlenmesi ve sıcaklıkta bir artış eşlik eden bir lacunar formu olarak kabul edilir. Bu semptomatoloji yedi güne kadar sürebilir. Catarrhal anjina ile sadece kırmızı boğaz görülür. Uygun önlemler alınırsa, hastalık üç gün geçer.

Akut aşamadaki anjinin, herkesin bağışıklık fonksiyonunda bir azalma ile kendini göstereceği kronik bademcik iltihabına gidebileceğini belirtmek gerekir. Bunun olmasını önlemek için, tüm çabalar hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya yöneltilmelidir. Bu, ilaçları almayı, uzun süreli vitamin tedavisini ve kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının sanitasyonu için yardımcı olacaktır. Bir çocuğun anjina tezahürü dişler veya böbrek hastalıkları üzerinde çürük oluşumlara yol açabilir. İyileşme döneminden sonra sertleştirme prosedürlerinin yapılması ve daha sık yürümesi tavsiye edilir.

Purulent boğaz ağrısı

Anjina ile ne kadar süre tedavi edilir, semptomların ortaya çıkışına ve hastalığın tedavisine bağlıdır. Diğer herhangi bir hastalık gibi, angina da bir ila beş gün süren bir kuluçka dönemi ile başlar. Şu anda, semptomatoloji hissedilmeyebilir.

Sonraki sekiz gün boyunca pürülan anjina belirgin semptomlarla kendini gösterir.Bunun sonucunda, pratikte iki ana dönemi ayırt etmek alışılmış bir durumdur.

 1. Keskin bir dönem. Bu aşamada, orada:
  şiddetli hastalık;
  sıcaklıkta kırk derece artış;
  Bir organizma zehirlenmesinin belirtileri;
  Boğazda güçlü ve keskin ağrı.

İlk günden itibaren bademcikler ve dil üzerinde püstüller oluşmaya başlar. Onların şekli ve rengi hastalığın türüne bağlıdır. Bu sürenin süresi üç ila beş gündür. Sahnenin ucu, püstüllerin kendiliğinden bir diseksiyonudır.

 • Kurtarma süresi. Bu aşamanın süresi dört ila yedi gündür. Püstüller yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve erozyonlar yerlerinde görünür. Enflamatuar süreç azalır ve hastanın durumu normale döner.
 • Pürülan anjinin nasıl geçeceği, doğrudan vücudun genel durumuna ve bağışıklık fonksiyonuna bağlıdır.

  Anjin ile benzer hastalıklar

  Bazı durumlarda pürülan anjinin diğer hastalıklar ile karıştırılması çok kolaydır. Onların süresi boğaz ağrısı süresinden önemli ölçüde farklıdır. Buraya dahil et.

  • Enfeksiyöz formun mononükleozisi. Hastalığın akut seyri iki ila üç hafta devam eder. Bu durumda, plak birkaç gün sürebilir.
  • Faringomikoz. Hastalık birkaç hafta hatta aylar sürebilir. Bu durumda anginayı doğru teşhis etmek önemlidir. Tedavi tedavisi, antibiyotikler ile farenggicosis ortadan kaldırmayı hedefliyorsa, o zaman hastanın durumu daha da kötüleşecektir. Bu hastalığa mantar enfeksiyonu neden olur, bu nedenle farinkste bakteriler inhibe olduğunda, çoğalmada daha aktif hale gelirler.
  • Gerpangin'e. Bu hastalıktaki erüpsiyonlar genellikle anjina ile püstüller ile karıştırılır. Hastalığın süresi beş ila yedi gündür. Herpengine tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirmez. Tedavi süreci antiviral ve anti-inflamatuar tedavidir.

  Ayrıca, anjin kızamık veya difteri ile karıştırılabilir. Bu hastalıklar tehlikeli kabul edilir ve ölüme yol açabilir.
  Anjinadan ne kadar zaman geçtikten sonra, semptomlara ve hastalığın tedavisine bağlıdır. Pürülan boğazdan kurtulmak için antibiyotik kullanmanız gerektiğine dikkat edilmelidir. Hastalık beş ila yedi gün kadar erken sürebilir, ancak antibiyotik alımı, enfeksiyonu baskılamak ve komplikasyonları ortadan kaldırmak için on günden az sürmez.

  Angina çocuklarda kaç gün tedavi edilir

  Tedavi edilen anjina ne kadar ve süresi nedir?

  En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir. Larinks, lingual ve nazofarengeal bölgeleri etkiler. Hastalığa virüsler, bakteriler ve mantarlar neden olur. Bir kişi bu hastalığa yakalanırsa, o zaman bulaşıcı olur. Bu nedenle sağlıklı insanlardan izole edilmelidir. Hastalığı ortadan kaldırmak için, anjina ile ne kadar tedavi edildiğini ve ne tür ilaçlar almanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

  Angina belirtileri

  Mikroplar insan vücuduna girdiğinde, ilk belirtiler on iki saat sonra ortaya çıkar.

  • Genel halsizlik.
  • Titreme.
  • Kafasındaki acı hissi.
  • Uyuşukluk.

  Yaklaşık bir gün sonra hastalık akut bir dönem geçirir ve aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir.

  • Boğazda keskin ağrı.
  • Yuturken ağrılı bir his.
  • Vücut ısısını otuz dokuz dereceye kadar yükseltin.
  • Kas ve eklemlerde ağrıların görülmesi.
  • Artan baş ağrısı.
  • Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi.
  • Bademcik ve dil alanında kırmızımsı kemerin saptanması.
  • Bademcik formasyonların bademcikler üzerinde görünümü.

  Angina'nın seyri

  Soruyu cevaplamak için, kaç tane anginadan muzdarip olursa, ne tür bir akışın olduğunu anlamak önemlidir. Pratikte, üç ana dönemi ayırt etmek gelenekseldir.

  1. Prodrom. Bu aşamada, çeşitli bakteriler, boğazın mukoza zarında aktif olarak çoğalırlar. Sürenin süresi on iki saatten üç güne kadardır. Hasta zayıflık ve ilgisizlik gelişebilir. Bazı durumlarda, bir ürperti var. Hastanın iyi bir bağışıklık koruması varsa, hastalık o kadar parlak akmaz.
  2. Keskin. Semptom üç gün sonra ortaya çıkar. Sıcaklığın artması, boğazda güçlü ağrılı duyular, halsizlik, bedenin zehirlenmesi ile karakterizedir.
  3. Üçüncü aşama. Enflamatuar süreç yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu aşamada anjin süresi üç ila yedi gündür. Hastalığın kaç gün sürdüğü, zamanında tedaviye ve bağışıklık sistemine bağlıdır.

  Yetişkinlerde Angina

  İnsanların boğaz ağrısından kaç gün geçirdiklerini anlamak için, bu hastalığın ana tiplerini dikkate almaya değer. Aşağıdaki formları içerir.

  1. Catarrhal formu. Bu tip, ağız boşluğunda mukoza zarlarının kızarması ile karakterizedir. Bademciklerin büyüklüğünde bir artış var. Anjina catarrhal tipinin süresi üç ila beş gündür. Hastalığın catarrhal formu, en hafif anjina türüdür. Hasta doktorun tüm önerilerine uyuyorsa, başka bir formda olmayacaktır.
  2. Foliküler form. Bu tip yetişkinlerde angina beş ila yedi gün sürer.
  3. Lacunar formu. Bu hastalık türü ağırlaşır, bu da hastalığın devam etmesine ve yedi gün daha devam etmesine neden olur.
  4. Herpetik form. Hastalık herpes virüsünden kaynaklanır. Hasta zamanında antiviral tedaviye başlarsa, anjina dört ila beş gün sonra geçer.
  5. Ülseratif-nekrotik ve phlegmonous form. Bu boğaz ağrısı türleri en ağır olarak kabul edilir. Böyle bir hastalık kaç gün tedavi edilirse, ortaya çıkan komplikasyonlara bağlıdır.

  Semptomlar zaten solmuş olsa bile, yetişkinlerde tedavi kursu en az on gün sürmelidir. İlaç tedavisi, antibiyotiklerin, antiviral ajanların, immün uyarıcı ilaçların ve vitamin komplekslerinin kullanımını içerir.

  Ek bir tedavi olarak, çeşitli şifalı otlar, antiseptik solüsyonlar ile boğazın durulanması tavsiye edilir. Ayrıca tüm zararlı maddeler ve mikropların bu şekilde dışarı çıkması için çok fazla sıvı almanız gerekir.

  Yetişkinler birkaç gün boyunca katı yatak istirahatini gözlemlemelidir. Bu koşul karşılanmazsa, hasta komplikasyon yaşayabilir.

  Çocuklarda angina akışı

  Üç ila on yaş arasındaki çocuklar arasında, bu hastalık yaygın kabul edilir. Mesele şu ki, çocukların bağışıklık sistemi hâlâ kusurludur ve çeşitli virüslerin ve mikropların penetrasyonuna karşı kolayca savunmasızdır. Çocuklarda angina, yetişkinlere göre çok daha şiddetlidir. Kırk dereceye kadar ateş, boğazda kuvvetli ağrı ve dil ve bademciklerdeki beyaz kaplama şeklinde belirtiler vardır.

  Bir doktora giderken, ebeveynler çocuklarda ne kadar angina sürdüğü sorusuyla daha çok ilgilenmektedir. Çoğunlukla çocukluk döneminde, hastalığın akıntılı türü hızla lacunar veya foliküler forma akar. Akımın şiddetli doğası genellikle, vücudun güçlü bir zehirlenmesi ve sıcaklıkta bir artış eşlik eden bir lacunar formu olarak kabul edilir. Bu semptomatoloji yedi güne kadar sürebilir. Catarrhal anjina ile sadece kırmızı boğaz görülür. Uygun önlemler alınırsa, hastalık üç gün geçer.

  Akut aşamadaki anjinin, herkesin bağışıklık fonksiyonunda bir azalma ile kendini göstereceği kronik bademcik iltihabına gidebileceğini belirtmek gerekir. Bunun olmasını önlemek için, tüm çabalar hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya yöneltilmelidir. Bu, ilaçları almayı, uzun süreli vitamin tedavisini ve kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının sanitasyonu için yardımcı olacaktır. Bir çocuğun anjina tezahürü dişler veya böbrek hastalıkları üzerinde çürük oluşumlara yol açabilir. İyileşme döneminden sonra sertleştirme prosedürlerinin yapılması ve daha sık yürümesi tavsiye edilir.

  Purulent boğaz ağrısı

  Anjina ile ne kadar süre tedavi edilir, semptomların ortaya çıkışına ve hastalığın tedavisine bağlıdır. Diğer herhangi bir hastalık gibi, angina da bir ila beş gün süren bir kuluçka dönemi ile başlar. Şu anda, semptomatoloji hissedilmeyebilir.

  Sonraki sekiz gün boyunca pürülan anjina belirgin semptomlarla kendini gösterir.Bunun sonucunda, pratikte iki ana dönemi ayırt etmek alışılmış bir durumdur.

  1. Keskin bir dönem. Bu aşamada, vardır: şiddetli rahatsızlıklar; sıcaklıkta kırk derece artış; Bir organizma zehirlenmesinin belirtileri;

  Boğazda güçlü ve keskin ağrı.

  İlk günden itibaren bademcikler ve dil üzerinde püstüller oluşmaya başlar. Onların şekli ve rengi hastalığın türüne bağlıdır. Bu sürenin süresi üç ila beş gündür. Sahnenin ucu, püstüllerin kendiliğinden bir diseksiyonudır.

 • Kurtarma süresi. Bu aşamanın süresi dört ila yedi gündür. Püstüller yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve erozyonlar yerlerinde görünür. Enflamatuar süreç azalır ve hastanın durumu normale döner.
 • Pürülan anjinin nasıl geçeceği, doğrudan vücudun genel durumuna ve bağışıklık fonksiyonuna bağlıdır.

  Anjin ile benzer hastalıklar

  Bazı durumlarda pürülan anjinin diğer hastalıklar ile karıştırılması çok kolaydır. Onların süresi boğaz ağrısı süresinden önemli ölçüde farklıdır. Buraya dahil et.

  • Enfeksiyöz formun mononükleozisi. Hastalığın akut seyri iki ila üç hafta devam eder. Bu durumda, plak birkaç gün sürebilir.
  • Faringomikoz. Hastalık birkaç hafta hatta aylar sürebilir. Bu durumda anginayı doğru teşhis etmek önemlidir. Tedavi tedavisi, antibiyotikler ile farenggicosis ortadan kaldırmayı hedefliyorsa, o zaman hastanın durumu daha da kötüleşecektir. Bu hastalığa mantar enfeksiyonu neden olur, bu nedenle farinkste bakteriler inhibe olduğunda, çoğalmada daha aktif hale gelirler.
  • Gerpangin'e. Bu hastalıktaki erüpsiyonlar genellikle anjina ile püstüller ile karıştırılır. Hastalığın süresi beş ila yedi gündür. Herpengine tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirmez. Tedavi süreci antiviral ve anti-inflamatuar tedavidir.

  Ayrıca, anjin kızamık veya difteri ile karıştırılabilir. Bu hastalıklar tehlikeli kabul edilir ve ölüme yol açabilir. Anjinadan ne kadar zaman geçtikten sonra, semptomlara ve hastalığın tedavisine bağlıdır. Pürülan boğazdan kurtulmak için antibiyotik kullanmanız gerektiğine dikkat edilmelidir. Hastalık beş ila yedi gün kadar erken sürebilir, ancak antibiyotik alımı, enfeksiyonu baskılamak ve komplikasyonları ortadan kaldırmak için on günden az sürmez.

  İpuçları ve Püf Noktaları

  Angina ile kaç gün tedavi edilir ve iyileşme sürecini hızlandırır

  Boğaz ağrısı için genel yıpranma, yutma ve yükselen sıcaklıkta acı veren duyumlar görülür.

  Bütün bu belirtiler hastalığın başlangıcında görülebilir.

  Her hasta kişi, kaç gün anjina ile tedavi edildiğini ve ağrılı durumun ne kadar süreceğini bilmek ister.

  Bu yazıda, bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

  Sıradan vakalarda hastalık süresi. Angina inflamatuar, enfeksiyöz bir hastalık olarak kabul edilir.

  Bunun nedeni çeşitli patojenik bakteriler ve virüslerdir. Aynı tür hastalık farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

  Bazı insanların ateşi bile yok. Diğerleri yataktan kalkamaz. İnsan bağışıklığının durumu, hastalık seyrinde büyük bir rol oynar.

  Hastalığın birkaç aşaması vardır:

  • Prodromal dönemde, boğazın mukoza yüzeyindeki enfeksiyon daha aktif hale gelir. Genellikle süresi 3 günü geçmez. Hastalığın bu aşaması, genel halsizlik, ilgisizlik ve ateşli durumun varlığı ile karakterizedir. Bir kişinin güçlü bir bağışıklığı varsa, hastalık bu aşamada yatar ve daha akut bir şekle geçemez;
  • Akut bir dönemde yutulduğunda yüksek ateş ve güçlü ağrılı duyular vardır. Genel bir rahatsızlık var, vücudun güçlü bir zehirlenmesi var. Komplike olmayan hastalığın seyrinde, akut dönemdeki süre bir haftadan fazla değildir. Bazen daha kısa sürede geçebilir;
  • Enflamatuar sürecin remisyon aşaması, akut dönemden sonra ortaya çıkar ve yedi güne kadar sürebilir. Tam iyileşme zamanı vücudun bağışıklık sisteminin durumuna ve seçilen tedavinin doğruluğuna bağlı olacaktır.

  Hastalığın süresinin türüne bağlılığı

  Angina ile kaç gün tedavi edildiği sorusuna cevap vermek için çeşitli hastalık türlerini dikkate almak gerekir:

  • Foliküler form genellikle beş günden fazla sürmez;
  • Lacunar anjinası ile, hastalığın belirtileri bir haftaya kadar devam edebilir;
  • Vücudun herpes virüsü varsa, antiviral tedavi uygularsanız, beş gün içinde hastalıktan kurtulabilirsiniz;
  • Phlegmonous veya ülseratif-nekrotik formu ile hastalık uzun bir süre sürebilir - haftalar ve aylar. Aynı zamanda hastalığın zayıflaması ve alevlenmesini gözlemleyebilir.

  Kullanılan ilaçların etkisi

  Tedavi süresi, kullanılan ilaçlar tarafından doğrudan etkilenir. Anjina'nın en yaygın nedeni bakteridir.

  Onları sadece antibiyotiklerle temizleyin.

  Hasta antibakteriyel ilaçlar kullanmaya başladıysa, ateşli durum üç gün sonra ortadan kalkmalıdır.

  Bu olmazsa, başka bir ilaçla değiştirmelisiniz. Antibakteriyel tedavi kullanarak, tüm ders boyunca sonuna kadar gitmek gereklidir.

  Bazı hastaların genel durumlarının önemli ölçüde iyileştiğini keşfettiklerinde tedavi edilmeye son veriliyor. Bu, hastalığın daha da şiddetlenmesine yol açar.

  Hastalığın süresi, tedavinin başlangıcının ve doğru tanının formüle edilmesinin zamanlamasından etkilenir. Kurtarma işlemini hızlandırmak için şunları yapmalısınız:

  • Daha sık hafifçe yapmak için. Çözeltinin hazırlanması için, tıbbi anti-enflamatuar bitkiler ve antiseptik bileşimler kullanmak mümkündür. Bu, enfeksiyonun yayılmasını ve bakterilerin çoğalmasını önlemeye yardımcı olacaktır;
  • Bol miktarda ılık sıvı iç. Su vücuda yeterli miktarlarda girerse, zehirli maddeler vücuttan hızla çıkarılır. Sağlığın durumu iyileşir;
  • Daha fazla zaman yatakta olmalı. Bu istenmeyen komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır;
  • Kullanılan gıdalar yeterli miktarda vitamin içermelidir;
  • Sıcak ve sıcak yemeklerden hariç tutulmalıdır;
  • İyileşme sürecini hızlandıran bitki immünomodülatörlerini alın.

  Angina ile kaç gün tedavi edilir, sadece herhangi bir tıbbi uzman söyleyemez. Sadece tahmini zamanı isimlendirebilirsiniz.

  Tedavi süresi, tedaviye başlama zamanının ve doktorun reçetelerine sıkı sıkıya bağlı kalmaya bağlı olacaktır.

  Çocuklukta hastalık nasıl oluşur?

  Angina genellikle çocuklukta hastadır. Özellikle çocuk kurumlarını ziyaret eden çocuklara (üç ila on yıl) maruz kalmaktadırlar.

  Çocuğun bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmamıştır. Farklı bir enfeksiyonun etkilerine tam olarak direnemez.

  Bu nedenle, enfeksiyon erişkinlerden daha sık görülür.

  Hastalığın süresi - bu konu, her ebeveyn endişeleniyor. Sonuçta, çocuklarda hastalık daha şiddetli bir formda ilerler. Yemek yiyemezler, çok huzursuz olurlar.

  Sıcaklık çok yüksek değerlere çıkabilir.

  Hastalığın catarrhal formu genellikle foliküler veya lacunar tonsillit ile biter. En zor lacunar anjina.

  Bu form ile ateş ve zehirlenme belirtileri bir haftaya kadar devam edebilir.

  Kataral hastalığın türü ve vücuda iyi direnç göstermesi ile üçüncü günde iyileşme görülebilir.

  Etkili bir şekilde tedavi edilmediğinde, hastalığın kolayca kronik bir form alabileceği akılda tutulmalıdır.

  Sonra, relapsların oluşması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle, ilk tezahürü sırasında hastalığı iyileştirmeye çalışılmalıdır.

  Bunun için sadece ilaç yardımı ile değil, aynı zamanda önleyici tedbirlere de dikkat edilmelidir.

  Örneğin, çürük dişleri tedavi etmek için, çocuğun vücudunda başka enfeksiyon odağı olmadığından emin olmak için sertleştirme prosedürlerini kullanın.

  Tedavinin yapılması

  Hastalık çeşitli patojenlerin vücuda nüfuz etmesi sonucu ortaya çıktığından, ilk aşamada enfeksiyon tipinin belirlenmesi gereklidir.

  Ancak bundan sonra doğru tedavi yöntemini bulmak mümkün olacaktır. Tıbbi tedavi belli ilkelere göre yapılmalıdır.

  Terapötik ilaçların bileşimi antibakteriyel ajanları içermelidir. Bunlar olmadan, inflamatuar süreci tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır.

  Belirli bir ilacın seçimi, ilgilenen hekimin önerileriyle yönlendirilmelidir.

  Videodaki makaleye başka bir ekleme daha:

  Tam olarak antibiyotik türü, hastalığa neden olan bakteri türünden sonra belirlenebilir.

  Ayrıca semptomatik tedavi verilmelidir. En rahatsızlığa neden olan hastalığın semptomlarını ortadan kaldırır.

  Boğazda nahoş hisseler yutma sırasında ağrıyı durduran ilaçlar yardımıyla azaltılabilir.

  Durulama prosedürlerini yürütmek oldukça etkilidir.

  Ancak en iyi sonucu elde etmek için durulamalar arasındaki aralıklar bir saati geçmemelidir.

  Hastanın yüksek ateşi varsa, antipiretik ilaçların yardımı ile yıkılır.

  İyileşme sürecini hızlandırma

  İyileşme sürecini hızlandırmak için güçlü ve yüksek kaliteli özel ilaçların kullanılmasına yardımcı olunacaktır.

  Antibakteriyel kursu sonuna kadar yapmak gereklidir. Aksi halde hastalık, patojenin kesin bir yıkımı olmadığı için geri dönebilir.

  Faydalı bir video izlemeyi öneririm:

  Ve bu da, istenmeyen, ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.

  Tonsillit kaç gün tedavi edilir?

  Anjina gelişimine eklemlerde ateş, ateş ve ağrı gibi hoş olmayan belirtiler eşlik eder. Doğal arzu, onlardan kurtulmaktır. Forma bağlı olarak, anjin birkaç gün ila birkaç hafta sürer.

  Anjina akışının standart zamanı

  Angina her hastanın bağışıklık sistemine bağlı olarak farklı şekillerde akabilir. Bazı insanlar zayıflık ve halsizlik, bazıları ise yüksek sıcaklıktan muzdariptir. Terapistler farklı bir süre ile hastalık seyrinin üç aşamasına sahiptir:

  • Birincisi - başlangıç ​​dönemi, zararlı mikroorganizmalar sadece kana karıştı, parlak belirtiler gözlenmez. Hasta zayıflık ve hafif titreme hissedebilir. Bağışıklık sistemi zayıflatılmazsa, 12 saat içinde vücut virüsü baskılar. Ek faktörler (hipotermi, aşırı çalışma, kötü alışkanlıklar) varsa, hastalık ikinci aşamaya geçer.
  • İkinci akut - vücutta anjina patojenlerinin girişinden 2-3 gün sonra gelir. Tüm endeksler, özellikle boğaz ağrısı, büyük ölçüde artmıştır. Bazen mide bulantısı, bacaklarda zayıf bir titreme var. Pediatristlere hitap etmek veya ona veya evine neden olmak acilen gereklidir. Bu aşama genellikle 7 günden fazla sürmez ve nitelikli tedavi ile bu süre 3-4 güne indirilir.
  • Üçüncü - son (iyileşme) - haftada 3-4 gün veya daha fazla sürebilir, hepsi tedavinin zamanında nasıl başladığına ve ciddi patolojilerin olup olmadığına bağlıdır. İlaç tedavisine ek olarak, bu aşamada hastaya fizyolojik prosedürler ve vitamin kursları önerilmektedir.

  Solunum sisteminin kronik hastalıkları anjinada komplikasyon riskini önemli ölçüde artırır. Sonuç olarak, hasta astım, zatürre ve bronşit şeklinde komplikasyonlar kazanabilir.

  Tipine bağlı anjin zamanı

  Tonsillit ve akış süresi büyük ölçüde şekle bağlıdır. Enfeksiyondan tam iyileşmeye kadar geçen süre genellikle 1-2 haftadan fazla değildir, ancak bazı durumlarda bu süre önemli ölçüde artmaktadır. Boğaz ağrısı tipleri ve lezyonun yaklaşık şartları:

  • catarrhal - yeterli tedavi ile 48-72 saat, antibiyotik uygulanması ve eşlik eden hastalıkların olmaması;
  • foliküler - dersin ortalama süresi 6 günü geçmez;
  • lacunar - bir önceki forma benzer, birkaç gün daha sürer;
  • herpetik - kalitatif antiviral ilaç seçimi 5 gün sonra iyileşmeye izin verecektir.
  • ülseratif-nekrotik ve flegmonöz - en tehlikeli formlar, kendilerini (bir süre kendini göstermeden) gizleyebilir ve daha ciddi sonuçlarla geri dönebilir, enfeksiyonun süresi birkaç ay olabilir.

  tedavi

  Anjin, 5 ila 10 gün süren antibiyotiklerle tedavi edilir. İlaç seçimi hekim tarafından yapılır, aşırı doz veya tedavinin kendi kendine sona ermesi kesinlikle yasaktır.

  Vücudun zayıfladığını ve sıcaklığın yükseldiğini hissederseniz, terapisti en kısa zamanda ziyaret etmeye çalışın. Böyle bir fırsatın yokluğunda, bir papatya ya da bazı antiseptik (furacilin, calendula, chlorophyllipt) bir kaynatma ile boğazını durulayın.

  Bazen plak çıkarmak veya bezleri çıkarmak için, cerrahi prosedürler reçete edilir. Ayrıca, daha fazla sıvı içmeniz, daha fazla meyve yemeniz ve nadiren yataktan kalkmanız gerekir. Size bir vitamin kursu ve bir dizi fizyoterapi prosedürü (ısınma, UHF) yazmanızı istemeyi unutmayın.

  Angina çocuklar için ne kadar sürer

  Daha fazla enfeksiyon riski taşıyan bir grup 3 ila 11 yaş arası çocuklardır. Bağışıklık sistemi tamamen oluşmamış, minimal taslak, başka bir (enfekte) çocukla temas halinde ve bir an çocuğunuz hasta.

  Çocuklarda vücut ısısı 40-41 dereceye kadar yükselebilir, iştah tamamen kaybolur. Çocukların yanı sıra, boğazda kızarıklıklar, burun boşluğunda deşarj, öksürük var. Yeterli tedavi ile 5-7 gün içinde iyileşme olur. İlaçların hareketsizliği ve kendi kendine yönetimi durumu kötüleştirebilir ve bademcik iltihabının kronik bir forma geçişini tetikleyebilir.

  Alternatif Tıp

  Pratik olarak bilimsel bir onay yoktur, doktorla görüştükten sonra genel tedaviye ek olarak kullanılabilir. En yaygın tarifler şifalı otlar (St. John's wort, millennia, papatya, ısırgan otu) ile ilişkilidir. Onlardan et suyu, infüzyon, damla ve inhalasyon yapar.

  Geleneksel şifacılar daha fazla meyve ve sebze suları içmeyi tavsiye eder. Akupunktur yapın, tedavi için bal ve propolis kullanın. Limon meltemi, ahududu ve gül kalçalarından çay içilir.

  Pürülan anjinin tedavisi ne kadar sürer?

  Pürülan anjina 12-14 gün normunda tedavi edilir. Antibiyotik alma standart seyri, bir veya iki gün sonra bile devam eder, etkili bir ilaç, bakteriyel bir enfeksiyonu tamamen bastırır.

  Bazı durumlarda, pürülan boğaz ağrısının tedavisi geciktirilir veya tersine, azalır. Birçok faktöre bağlıdır:

  • Tedavide kullanılan antibiyotik tipi. Çoğu ilaç 10-14 günlük standart bir kurs içinde, ancak 7 ve 5 güne kabul için bazı gelişmiş programlar için sarhoş. Özellikle, anjinada azitromisin 5 gün içinde 3 tabletin miktarında alınır. Ayrıca 3 gün boyunca onlar için bir tedavi rejimi vardır, ancak pratikte etkisiz kaldığı ve bu nedenle doktorların uygulamayı denemediği görülmektedir. Ayrıca, bakteriyostatik antibiyotikler bakterisidaldan daha uzun sürelidir - bu tür birçok nüans vardır ve doktor, ilacı ve kullanım süresini belirlerken bunları dikkate alır;
  • Patojenin belirli antibiyotiklere stabilitesi. Bulunursa, hastalığın 3-4. Gününde başka bir ilaca geçmek gerekir ve ilk 10-12 gün tekrar başlar;
  • Hastalığın tedavisinin başlangıcının zamanlaması. komplikasyon riski yüksek ve bitsillinoprofilaktikoy takviye antibiyotik standart ders - Ana semptomlarının başlamasından sonra 9-10 gün sonra - irinli bademcik Eğer geç olarak değerlendirmeye başlayabilir. Bitsillin uygulama bir ila üç enjeksiyonu ile sınırlı olabilir hastanın durumuna bağlı olarak, ve (bazen ilaçlar 25 yıldır delindi edildiği şemasını kullanmak gerekir) yıllarca sürebilir;
  • Teşhis düzeltmesi. Genellikle yağlı belirtilerin doktor bile kültür tohumlama sonuçlarına göre daha sonra antibiyotik ve reçete çünkü görünür olur Hastalığın nedeni olduğunu - bir mantar. Bu durumda, başlangıç ​​tedavisi iptal edilir ve bir başkası reçete edilir, bu da daha uzun ve daha kısa olabilir.

  Uygulamada, on taneden dokuz olguda pürülan anjina 10-12 gün tedavi edilir. Bu kez antibiyotiğin yeterli olması ve enfeksiyonun ana odağını yok etmesi ve daha fazla komplikasyonla birlikte vücudun yayılmasını engellemesi yeterlidir.

  Genel olarak, hastalığın kendisi için tedavi seyrinden daha az sürer. Bu, tedavinin ayrıca komplikasyonlara karşı koruma sağladığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Daha fazlası, boğaz ağrısının uzunluğu hakkında konuştuk.

  Antibiyotik olmadan, pürülan anjina yaklaşık onlarla olduğu sürece tedavi edilir. Fakat çoğu durumda, hastalık karmaşıktır ve komplikasyonların kendisi daha uzun tedavi gerektirebilir.

  Hiçbir durumda, bir doktor tarafından reçete edilen pürülan anjin tedavisinin seyrini kendi kendine yok edemez. Hastanın durumu normal olsa bile, bu antibiyotik ve yan tedavi ihtiyacının ortadan kalktığı anlamına gelmez. Tedavi, doktorun belirttiği sürece devam etmelidir. Doktor, ve eğer varsa, eğer mümkünse, rotayı azaltabilir ve gerekirse, uzatabilir.

  Özellikle birçok hasta pürülan tonsilliti kronik bademcik iltihabı ile karıştırmaktadır, ki bu çoğu vakada sadece bir komplikasyondur. Kronik tonsillitin kendisi 15-20 gün, bazen de birkaç derste tedavi edilir, ancak her zaman başarılı olmaz. Tedavi işe yaramazsa, hasta bademciklerden çıkarılır.

  Kronik tonsillitli hastanın farenks tipi

  Pürülan boğaz ağrısının tedavisi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda yaklaşık aynı süreye sahiptir. Yetişkinlerde, akut bir dönem genellikle hızlı bir şekilde sona erer, ancak bu antibiyotik alma süresini etkilemez.

  Belirli bir hasta için pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek ne kadar sürer?

  Yalnızca doktor hastanın incelemeden sonra, onun durumunu değerlendirmek gerekir ve test sonuçları elde etmek, belirli bir ilacın durumunda irinli tonsillit tedavisi için gereken ne kadar karar verin. Hasta dikkate bütün faktörleri göz ve çoğu zaman bile misdiagnose olamaz çünkü antibiyotikler karar vermek, kendileri seçebilir ve bunların kullanım süresini atamak ilaçlar, tehlikelidir.

  Damarın mantar enfeksiyonu ile görünümü

  Tüm bu hastalıklar çok farklı yollarla ve yöntemler ile tedavi edilir ve tedavinin süresi artırma yönünde pürülan bademcik iltihabı bu farklı olabilir (örneğin, difteri daha muamele edilmiş) ve aşağıya doğru (örneğin, gerpangina yeterince hızlıdır).

  Bu nedenle, teşhis ve tedavi doktora güven!

  Pürülan anjina ilk olarak tedaviden daha uzun süre tedavi edildiğinde çoğu zaman bir doktor tarafından tedavi yapılmasını gerektiren durumlar vardır. Bu, vücuttaki enfeksiyonun aktif yayılımı, antibiyotik etkinliğinin azaltılması, doktorun talimatlarının ihlal edilmesi ile ortaya çıkar. Genellikle antibiyotik tedavisinin ana seyrinden sonra, doktor ilacı 5-7 gün daha reçete eder.

  Tabii ki, bir çocuk için pürülan boğaz ağrısı tedavisini bağımsız olarak programlayamazsınız. Ortalama vakalar için bile antibiyotik talimatları yazılmakta ve doktorların kendileri tarafından verilen talimatlar belirli koşullara bağlı olarak ayarlanmaktadır. Bazı nüansları dikkate almazsanız, tedavi yeterince etkili olmayabilir ve pürülan anjinin kendisi daha karmaşık hale gelecektir.

  Çocukta angina: semptomlar ve tedavi. Çocuk doktoru tavsiyesi

  Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, palatine bademcikler, ateş, zehirlenme ve yakındaki lenf nodlarının reaksiyonuyla karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

  Angina, soğuk mevsimde çocuklarda yaygın bir hastalıktır. Gruplardaki çocukların tek bir vaka veya grup hastalığı olabilir. Angina, farklı yaşlardaki çocuklardan etkilenir. Yaşamın ilk yılında akut tonsillit çok nadirdir, ancak şiddetli seyrinde farklıdır.

  nedenleri

  Olguların% 90'ında 5 yaşından büyük çocuklarda anjina bakteriyel bir enfeksiyondur. En sık görülen patojenler beta-hemolitik streptokoklardır. Her beşinci çocuk için, anjina stafilokok ile birlikte stafilokok veya kombine bir enfeksiyondur.

  3 yaşın altındaki çocuklarda angina genellikle viraldir.

  Bu neden olabilir:

  • adenovirüsler;
  • herpes virüsleri;
  • sitomegalovirüs;
  • Epstein-Barr virüsü (enfeksiyöz mononükleozun nedensel maddesi);
  • solunum sinsityal virüsü.

  Angina da mantar, pnömokok, spiroketlere neden olabilir.

  Enfeksiyon kaynağı anjina (hastalığın akut fazında veya iyileşme aşamasında) veya beta-hemolitik streptokokların “sağlıklı” taşıyıcısıdır. Enfeksiyonun bulaşması, havadaki damlacıklar tarafından daha sık meydana gelir, ancak temas eden hane (bulaşıklar, oyuncaklar, havlular) veya bulaşmış yiyecekler yoluyla kontamine olabilir.

  Enfeksiyöz bir hasta, hastalığın ilk günlerinden. Tedavi olmadan, bulaşıcı dönem 2 haftaya kadar sürer. Bakteriyel anjina için antibiyotik tedavisi bu süreyi ilacın başlangıcından 2 güne indirir.

  Anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler:

  • hipotermi;
  • yorgunluk;
  • irrasyonel beslenme;
  • soğuk içeceklerin kullanımı;
  • vücutta enfeksiyon odaklarının varlığı (sinüzit, çürük, otit, vb.);
  • önceki viral enfeksiyonlar;
  • azalmış bağışıklık.

  Çocuklarda anjin çeşitleri

  • birincil - bağımsız bir hastalık;
  • sekonder - başka bir hastalığın arka planında göründü - bulaşıcı (difteri, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl ateş) veya enfeksiyöz olmayan (kan hastalığı, lösemi).

  Patojen türüne göre anjin, bakteriyel, viral, fungaldir.

  Angina şiddeti:

  • Mavi dil;
  • foliküler;
  • laküner;
  • Nekrotizan.

  semptomlar

  Kuluçka süresi birkaç saatten birkaç güne kadar sürer. Başlangıç ​​akuttur. Anjin tipi ne olursa olsun, karakteristik belirtileri şunlardır:

  • titreme ile yüksek (39 0 C ve üzeri) ateş;
  • boğazda ağrı (yutma, sonra kalıcı);
  • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ağrılılık ve çocuğun kaprisleri;
  • bademcikler, kemerler ve yumuşak damak kızarıklık ve şişlik;
  • Submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

  Belirtilen sarhoşluk belirtilerinde, kardiyovasküler sistemden semptomlar görülebilir: çarpıntıların hızlanması, arter basıncının depresyonu, bir elektrokardiyogramda bir miyokardiyum hipoksisinin özellikleri. Daha büyük çocuklar göğüs ağrısından şikayet edebilir.

  Bakteriyel anjinadaki kan analizinde idrarın analizinde tek bir kırmızı kan hücresi ve protein olan lökosit sayısı ve hızlanan ESR görülür.

  Boğazdaki lokal değişiklikler anjin tipine bağlıdır:

  1. Catarrhal anjin, bademciklerin şişmesi ve kızarması, zehirlenme belirtileri ve submandibular lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Bazı uzmanlar bu tezahürleri, bu tür çeşitli anjinanın varlığını inkar eden farenjit (mukoza boğazının iltihabı) olarak görürler.
  2. Lacunar anjinası: Bu belirtilere ek olarak, bir spatula ile iyice temizlenen beyaz-sarı bademciklerin yüzeyindeki lakünlerden veya irin adacıklarından gelen pürülan bir akıntı karakteristiktir.
  3. Foliküler anjin, boyuna yuvarlak pürülan noktalar olarak bakıldığında açıkça görülebilen, 1-2 mm çapa kadar püstüllerin bademciklerinin submukozal tabakasında farklılaşmaktadır. Boğazdaki fotoğraf, yıldızlı gökyüzüyle karşılaştırılır.
  4. Ülseratif-nekrotik (ülseratif-membranöz) bademcik iltihabı: bademcikler yüzeyinde nekroz kirli gri bölgeler oluşur. Ölü dokunun ayrılmasından sonra, düzensiz kenarları ve tabanı olan derin ülserler oluşur.
  5. Çeşitli ülseratif-filmli anjina zayıflamış çocuklarda görülen Simanovsky-Plaut-Vincent anjinadır. Bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi, hafif bir zehirlenme ile bademciklerin kızarıklık ve ödeminin bir arka planına karşı düzgün bir taban ile ülseratif bir defekt oluşumu ile karakterizedir. Aynı zamanda ülseratif stomatit oluşabilir.
  6. yüzeyde kızarıklık ve şişme, gevşek beyaz lekeler: Viral bademcik başında ve onların arka plan üzerinde akıntılı belirtiler (burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve konjunktivit) bademcikler değişiklikler vermesinin karakterizedir. Balçık farinksin arkasından akar. Herpetik boğaz ağrısı ile, gökyüzünde ve bademciklerde küçük kabarcık döküntüleri görülebilir.

  tanılama

  Boğaz ağrısı tanısında:

  • ebeveynlerin ve çocukların sorgulanması;
  • farinksin guttural ayna ile incelenmesi;
  • Boğazdan ve burnundan Lefler sopasına bir leke (difteri hariç);
  • patojeni izole etmek ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için bakteriyolojik inceleme için bir faringeal yayma;
  • yaygın kan ve idrar testi.

  tedavi

  Boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışın. Bir çocuğun kendini tedavi etme riski, komplikasyonların ortaya çıkması veya uygunsuz tedavi ile kronik bir süreçtir. Ayrıca, anjina türünü bağımsız olarak belirlemek mümkün değildir, difteri olarak böyle tehlikeli bir hastalığı dışarda tutmak mümkün değildir.

  Bazı bölgelerde difteri insidansının olumsuz durumuyla bağlantılı olarak, anjinaya sahip tüm çocuklar bir hastanede tedavi edilir. Yaşamın ilk 3 yılındaki çocuklar için ağır hastanede yatış gerekli, ciddi eşlik eden hastalıkları olan çocuklar: diyabet, böbrek hastalıkları, kan pıhtılaşma sistemi bozuklukları.

  Evde tedavi edilirken, çocuğu diğer çocuklardan ayırmak ve ona ayrı bir bulaşık ve hijyen ürünü ayırmak tavsiye edilir. Ateş zamanında yatak istirahati belirlenir. Zehirlenmeyi azaltmak için bol miktarda içecek sağlamak gerekir.

  Angina karmaşık tedavisi içerir:

  • patojen üzerindeki etkileri - antibiyotik tedavisi veya antiviral, antifungal ilaçlar;
  • antihistamin (antialerjik) ilaçlar;
  • ateş düşürücü ilaçlar;
  • probiyotikler;
  • lokal tedavi (gargaralama, spreylerle sulama, bademciklerin yağlanması, emici tabletler);
  • koruma modu.

  Tedavi, patojen tipine bağlıdır. Eğer klinik belirtiler anjinin tipini belirlemek için yeterli değilse, doktor 2 gün boyunca semptomatik tedaviyi reçete edebilir (boğazdan bulaşan smearın bakteriyolojik analiz sonuçlarına kadar).

  Viral boğaz ağrısı durumunda, doktor antiviral ilaçları (Viferon, Anaferon, Kipferon, vs.) seçecektir. Mantar enfeksiyonu durumunda antifungal ilaçlar (Nistatin, Flukonazol, vb.) Kullanılacaktır. Anjina Simanovsky ile bakteri anjina ile aynı tedavi uygulanır.

  Herhangi bir şiddetin bakteriyel anjina, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. İdeal olarak, seçilen patojenin (streptococcus, staphylococcus, pneumococcus) duyarlılığı dikkate alınarak antibiyotik verilir. Streptokok enfeksiyonu ile tercih edilen ilaçlar en etkili ve en çok bağırsak mikroflorası üzerinde çok az etkiye sahip olan penisilindir.

  İlk ilaç dizisi Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Ecoclave'dir. Hazırlıklar tabletlerde ve süspansiyonda üretilir (bebekler için). Bir antibiyotik dozu çocuk doktoru tarafından belirlenir. penisilinler veya bu ilaçların intoleransı patojen direnci durumda çocuk makrolitler (Sumamed, Azitromisin, Azitroks, Hemomitsin, Macropen) atanır.

  Sefalosporinler (Cefalexin, Cephurus, Cefixim Suprax, Panzef, vb.) Nadiren kullanılır - alternatif antibiyotik tedavisinin bir çeşidi olarak.

  Antibiyotik tedavisinin seyri, streptokokları tamamen yok etmek ve komplikasyonları önlemek için 10 gün sürmelidir. Sadece Sumamed 5 günlük bir kursla alınabilir, çünkü uzun süreli bir antibiyotiktir.

  Doktor reçete edilen antibiyotiğin etkinliğini 3 gün sonra değerlendirecek, genel durumu, sıcaklığı, boğazdaki lokal değişiklikleri değerlendirecek, ancak sağlık durumunu iyileştirdikten ve sıcaklığı normale döndürdükten sonra çocuğu alarak antibiyotiği durduramayacaktır.

  Doktor, bir sprey şeklinde lokal aksiyon Bioparox antibiyotik reçete edebilir. Çocuğa verilen genel amaçlı antibiyotiğin yerini almaz. Çocukların tedavisi için sülfanilamid preparatları geçerli değildir.

  Alerjik reaksiyonun oluşmasını önlemek için antihistaminikler kullanılır (Cetrin, Peritol, Zirtek, Fenistil vb.).

  Uzmanlarda vitamin preparatlarının atanması konusunda belirsiz görüş. Bazıları vitamin komplekslerinin (Alfabe, Centrum, Multitabs) restoratif tedavisi olarak reçete etmeyi önerir. Diğerleri ise, sentetik vitaminlerin vücudun alerjik ruh halini artırdığını ve bu nedenle çocuğun yiyecekle birlikte alması gereken vitaminlerin olduğuna inanmaktadır. Karar eczane şeklinde vitamin içmek için ise hastalık organizmanın döneminde en yoğun görüntüler ilgili tüm maddeler ilave mineral ve vitaminlerin emilimi basitçe ne olacak değildir, çünkü onların Resepsiyon, sadece tam iyileştikten sonra başlatılmalıdır.

  Antibiyotiklerle tedavi, disbiyoz gelişmesini önlemek için probiyotiklerin (Lineks, Bifidumbacterin, Biobakton, Bifiform, vb.) Zorunlu reçete edilmesini gerektirir.

  Anginadaki ateş, pürülan baskınlar ortadan kalkıncaya kadar sürer. Etkili bir antibiyotik ile tedavi yapılırken, genellikle yaklaşık 3 gün içinde kaybolurlar. Bu süspansiyon veya fitil olarak antipiretikler uygulanacaktır önce (Parasetamol, Panadol, Nurofen, Efferalgan, Nimesulid ve diğ.).

  Çocuk doktoru tavsiyesi

  Boğazın (yardımcı çocuklarda) durulanması ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için spreylerin uygulanması ile boğaz ağrısının tedavisinin yardımcı aracı gün boyunca tekrarlanır. Herhangi bir hastalık için aynı ilacı kalıcı olarak kullanmamanız, ancak bunları değiştirmemiz tavsiye edilir.

  Spreyler 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilir ve boğazını hafifçe sulandırır, vokal telleri refleks spazmına yol açmamak için ilacın yanağına yönlendirir. Bebekler için bir emziği bir spreyle tedavi etmek mümkündür. Geksorallspray, Ingalipt, Lugolspray kullanıyorlar.

  2 yaşındayken gargara yapmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Durulama için, Miramistin% 0,01 çözeltisi, hidrojen peroksit (bir bardak ılık su 2 yemek kaşığı), Furacilin (her bardak su için 2 tablet) uygulayabilirsiniz.

  İyi bir etki, bitkisel soğuma ile (çocukta alerjisi yoksa) durulama sağlar - papatya, adaçayı, nergiz. Eczaneden satın alınan hazır koleksiyonu (Rotokan, Ingaphitol, Evkarom), soda-tuz solüsyonunu (kabartma tozu ve tuz unu ve 5-7 damla iyot su bardağı) kullanabilirsiniz.

  Yaklaşık 5 yaşından itibaren, çocuklara ağızda emilmeye yönelik tabletler vermek mümkündür (Strepsils, Stopangin, Faringosept, Geksoral tabs, vs.). 5 yaşından küçük çocukların bunları kullanmaları önerilmez, çünkü yabancı cisim ile boğulma riski vardır.

  Isınmanın sıkıştırdığı belirtilmelidir. anjina ile buhar inhalasyonları yapılamaz.

  Sıcaklığı 38,5 ° C'nin altına düşürmeyin, çünkü ateşle, patojene karşı antikorlar daha aktif olarak üretilir. Çocuğun yüksek sıcaklığın arka planında nöbetin başlangıcına olan eğilimi, bebeklerde zaten 38 0 C hatta 37.5 0 C'ye düşürmek zorunda kalır.

  İlaçlar ateşi azaltmamışsa, halk ilaçlarını uygulayabilirsiniz: bebeği soyun, vücudu nemli bir havluyla veya sulandırılmış votka suyuyla nemlendirilmiş bir mendille silin. Çocuğun çay (ahududu, kuş üzümü, kızılcık), meyve suları, mors ile içilmesi gereklidir.

  Yemeklerden sonra yerel tedavi önerilir. Durulama her 3 saatte bir yapılmalıdır. Yerel bir prosedürden 30 dakika sonra, bebeği besleyip sulamayın.

  Tüp-kuvars boğazında ve lenfadenit tedavisinde fizyoterapinin genişlemiş lenf düğümleri üzerinde UHF'yi atar.

  komplikasyonlar

  Geç başlayan veya yanlış tedavi, çocukta bağışıklık zayıflamış anjina sonrası komplikasyonların gelişimine katkıda bulunur. Eklemlerde nefes darlığı, çarpıntı, şişlik ve ağrı varsa, şişlik, ciltte kanamalar varsa derhal doktora başvurmalısınız.

  Anjina komplikasyonları olabilir:

  • akut otitis media;
  • bir apse veya flegmonun olası gelişimi ile birlikte submaksiller lenfadenit;
  • paratonsillar veya faringeal apsesi;
  • Kalp hastalığının ve kalp yetmezliğinin gelişmesi ile romatizma;
  • miyokardit (kalp kasının iltihabı);
  • Enfeksiyonun kan içine girmesi ve sepsisin gelişmesi, menenjit;
  • böbrek hasarı (glomerülonefrit) ve idrar sistemi (piyelonefrit);
  • hemorajik vaskülit;
  • romatoid artrit;
  • bademcik iltihabının kronik bir forma geçişi.

  Çocuğa taburcu edilmeden önce komplikasyonları önlemek için Bicillin-3 bir kez uygulanır. Tedaviden sonra komplikasyonların zamanında teşhisi amacıyla, genel bir idrar ve kan analizi, EKG reçete edilir. Boğaz ağrısı geçirdikten sonra, çocuk doktoru çocuğu bir haftalık muayeneyle bir ay boyunca izler. Hastalıktan 7-10 gün sonra çocuk, fiziksel efordan (beden eğitimi dersleri, spor bölümlerindeki dersler vb.), Aşılardan ve Mantoux reaksiyonundan kurtulur.

  Anjinin profilaksisi

  Önleyici tedbirler şunları içerir:

  • çocuğu temperleme;
  • binaların hijyenik bakımı;
  • süper soğutmaların bastırılması;
  • çocuğun vücudundaki enfeksiyon odaklarının zamanında temizlenmesi;
  • rasyonel beslenme;
  • günlük rutine bağlılık;
  • zayıflatılmış çocuklara ilaç önleme (Bicillin-3 veya Bicillin-5) atanması.

  Ebeveynler için özgeçmiş

  Ebeveynler çocuğun anjina ciddiye almalıdır. Bu görünüşte banal enfeksiyon geç veya yanlış tedavi durumunda ciddi hastalığa neden olabilir. Antibiyotik tedavisinin seyrini gözlemlemek özellikle önemlidir.

  Tedavi edilmeyen veya yanlış muamele edilen her onuncu çocuk, gelecekte sakatlığa yol açabilecek bir kalp krizi geliştirir. Daha az şiddetli anjinin başka komplikasyonları yok.

  Hastalığın ilk gününden itibaren bir çocuk doktoru veya KBB doktoruyla görüşmeli ve tüm reçetelerini ve önerilerini yerine getirmelisiniz. Kendi kendine ilaç onarılamaz sonuçlara yol açabilir. Anjinadan sonra çocuğun doktor gözetimini ihmal etmeyin!

  Program "Doktor Komarovsky Okulu" çocuklarda angina tedavi belirtileri ve yolları ayrıntıları:

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Viral bademcik iltihabı: Hastalığın tehlikesi nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda tedavi özellikleri

  Viral Formu angina - atipik tip bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilemez ve entegre bir yaklaşım gerektirir.

  Boğaz ağrılarını kompreslerle tedavi ediyoruz

  Angina için sıkıştırır önemli işlevleri gerçekleştirmek: iltihaplı dokularda mikro dolaşımı iyileştirir; Derin implantasyonun bademciklere sokulmasından mikroorganizmaları "distract"; boğaz ağrısı azaltmak; inflamatuar süreci durdurun.