Loading

Kaç gün boyunca anjinayı tedavi edebilir ve tedavi süresine bağlı olarak

Angina - bademcikler ve çevre dokuların iltihaplanması. Genellikle, doktorlar basit sorulara kesin bir cevap vermezler, ne kadar angina ile tedavi edilir. Ayrıca, başka bir uzman bu hastalık - akut tonsillit diyoruz. Tedavi süresi enfeksiyonun tipine ve diğer birçok faktöre bağlıdır. Bunlar birlikte hastalığın semptomlarının gelişimini ve korunmasını etkiler.

Anjin tedavisinin zamanlamasını ne belirler?

Bademciklerdeki enfeksiyöz ve enflamatuar süreç için doğru isim bademcik iltiğidir. Semptomlar kuluçka döneminden sonra ortaya çıkar - hastalığın etken maddesinin hedef organın içine nüfuz ettiği andan ve semptomların başlangıcından önce. Ancak, anjina ne kadar sürerse, kuluçka süresi daha fazla değil, mikroorganizmaların patojenisitesi, inflamasyonun gücü, insan vücudunun bireysel özellikleridir.

Kaç hasta anjin belirleyen faktörler:

 • bademcik iltihabına neden olan enfeksiyon tipi;
 • tanı doğruluğu;
 • Seçilen tedavi yöntemlerinin yeterliliği;
 • hastanın önerilerine uygunluk;
 • hastalıklı organizmanın bağışıklık sisteminin durumu.

Genellikle anginadaki prodromal veya önceki aşama kısadır: 24-48 saat. Hastalığın gelişiminin ana aşaması, genel zehirlenmenin semptomlarının ortaya çıkması ve büyümesi ile karakterize edilir: sıcaklık, baş ağrısı, halsizlik. Bu fazın süresi 3-5 gündür. Kaç hasta hastalığı geçerse, hala bir sonraki aşamaya - iyileşmeye bağlıdır. Genellikle süresi 2-4 gündür. Hastalığın akut bir formu kronik bademcik iltihabına geçebilir.

Anjin belirtileri ne kadar sürer?

Kataral, foliküler ve lacunar tip anjina vardır. Her durumda, özel bir tedavi gereklidir. Kataral anjina ile birlikte, faringeal mukozada kızarıklık ve şişme görülür. Bu tür değişiklikler genellikle küçük çocuklarda soğuk algınlığı ARVI'sine karşı ortaya çıkar. Catarrhal angina 5-7 gün sonra düzelir. Viral hastalık bir bakteriyel enfeksiyon ile komplike ise, tedavi geciktirilir.

Boğaz ağrısı tipik belirtileri:

 1. Kuruluk hissi, boğazda kaşınma.
 2. Yeme ve içme sırasında artan rahatsızlık.
 3. Mukus pharynx ve palatine bademciklerin kızarması.
 4. Sonraki 24-48 saat boyunca, ağrı yoğunlaşır, kulaklara verir.
 5. Eklemlerde zayıflık, uyuşukluk, baş ağrısı, ağrı vardır.
 6. Soğuk başlar, sıcaklık 38-39 ° C'ye yükselir.

Foliküler ve lacunar anjinaya pus oluşumu eşlik eder. Nedeni genellikle bakteriler - streptokok ve stafilokoktur. Bu durumda doktor antibiyotikleri reçete eder. Bir mantarın neden olduğu akut bademcik iltihabı tedavisi, antimikotiklerle gerçekleştirilir. Bu durumda tedavi süresi 2-4 haftadır.

Zamanında antibiyotiklerin başlatılması, bakteriyel orijinli bademcik iltihabında iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur, ancak viral veya mikotik anjinayı etkilemez. Bakteriyel ilaçlarla kaç gün tedavi edilirse, hastalığın şiddetine ve ilacın özelliklerine bağlıdır.

Kaç gün antibiyotiklerle tedavi edilir?

Antibakteriyel ilaç alımı, doktor tarafından belirlenen süreden kısa olmamalıdır (3 ila 14 gün). Antibiyotik 3-5 günde dokularda gerekli konsantrasyonu oluşturuyorsa, bu uygulama süresi yeterlidir. Bu özellikler azitromisin'dir. Bu antibiyotik Sumamed, Hemomisin, Azitrox ile ilaçlar 3 veya 5 gün içinde alınır.

En uzun zaman pürülan tonsillit (tonsillit) ile tedavi edilir. Bademcikler sarımsı içerikli kabarcıklarla kaplıdır. Ya pus boşluklarda birikir - lacunae. Angina pürülan karakterli boğaz ağrısının kaç günü, doğru antibiyotik seçimine ve vücudun ilacın aktif maddesine olan reaksiyonuna bağlıdır. Farinkste bakteriyel bademcik iltihabı ile ağrı tedaviye başladıktan 5-7 gün sonra düzelir.

Akut bademcik iltihabı geçmezse, ilaç ilacı 3-4 gün sürdüğünde, tedavi etkisiz kalmaktadır. Yardım etmeyen bir antibiyotik yerine, bir çocuk doktoru veya KBB başka bir antibakteriyel ilaç sınıfından bir çare reçete eder. Medikal tedavi olan hastaların ileri derecede pürülan anjina, komplikasyonları ile tedavi edilir. Daha sonra bakterisid ilaç Bicillin enjeksiyonları uygulanır (penisilin antibiyotiklere aşırı duyarlılık yoksa).

Evde tedavi nasıl hızlandırılır?

Bir çocukta veya bir yetişkinde komplike olmayan boğaz ağrısı evde tedavi edilir. Bozukluğun bademcik iltihabı olup olmadığına karar verecek bir doktoru ziyaret ettiğinizden emin olun, tedaviyi reçeteleyin. Çocuklarda, yetişkinlerde ve büyük çocuklarda komplikasyonların gelişmesinde ciddi anjina anjina oluşur. Bu durumda hasta hastaneye yatırılır.

Tedavi evde reçete edilirse, hastaya aşağıdaki kurallara uyulması önerilir:

 • Vücut ısısını normale döndürmeden önce, akut bir dönemde yatakta kalın.
 • Vücuttaki sıvı kaybını telafi etmek, zehirlenmeyi azaltmak için normal günlerden daha fazla tüketin.
 • Evde boğaz ağrısı tedavisi için tavsiye edilen bir uzman tarafından reçete edilen ilaçları kullanın.
 • Dozu, uygulama sıklığını ve ilaçlarla tedavi süresini gözlemleyin.
 • Boğazdaki ağrının azaltılmasına, orofarenksin saflaştırılmasına (durulama, inhalasyon) yardımcı olan yerel prosedürleri uygulayın.
 • Ateşli antipiretik, antienflamatuvar ve ağrı kesici ilaçları alın, boğazda şiddetli rahatsızlık hissedin.
 • Sadece anjinle yiyebileceğin şeyi ye. Boğaz ve sindirim sistemini tahriş eden yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 • Çocuğun veya bir yetişkinin iştahı yoksa, yemekten ısrar etmemelisiniz. Sakinleştirici bir diyete uymak, çorba, patates püresi, viskoz lapası, püresi ve haşlanmış sebze kullanmak gereklidir.

Nurofen, Efferalgan, Panadol gibi ilaçlar, ateş ve boğaz ağrısı ile anjina ile yardımcı olur, ancak bu ilaç grubu, hastalığın - enfeksiyonunun nedeni üzerinde çalışmaz. Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlarla yapılan tedavi, semptomatik tedavi olarak adlandırılır. Aynı zamanda, NSAID'lerle birlikte boğazda ağrı ve tahrişleri ortadan kaldıran antihistaminikler alarak hastanın durumunu kolaylaştırır.

Tavsiye: 6 yaşın altındaki çocuklara şurup, süspansiyon veya damla şeklinde ilaç verilmelidir. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler de bu ilaçları alabilirler, ancak yaşları için önerilen dozda. Sıvı ilaçlar boğaz ve sindirim sistemini daha az tahriş eder, daha hızlı hareket ederler (zaten çözünmüş halde hareket ederler).

Bademcik iltihabı tedavisi, büyük ölçüde bağışıklığın durumuna, doğru ilaç seçimine bağlıdır. Genel durumun iyileşmesinden, boğazda ağrının ortadan kalkmasından 2-3 gün sonra tedaviye devam edilmelidir.

Anjin ile tedavi ne kadardır?

Öncelikle bademcik iltihabı (anjina) teşhisi konan herkes bademcik iltihabının ne kadar süreyle tedavi edildiğini sorar. Ve bu sıradan bir ilgi değildir, bu önemli bir nokta, çünkü bu hastalık çok akut ve çok fazla rahatsızlık ve acıya neden olur.

Hastalığın süresini belirleyen nedir?

Deneyimli, yüksek nitelikli bir doktor bu soruya kesin bir cevap vermeyecektir. Hastalık bireysel bir şekilde gerçekleşir ve süresi çok sayıda faktöre bağlıdır: doğru ve hızlı bir şekilde teşhis, doğru seçilmiş tedavi yöntemleri, tüm doktor önerilerinin hasta takibi.

Anjina teriminin tedavisi hastalığın türüne bağlıdır. İltihap farklı yerlerde ortaya çıkabilir:

Hastalığın 3 ana formu vardır:

Yukarıdaki tiplerin her biri ayrı bir terapi süreci gerektirir ve süresi farklı olabilir.

Modern tıpta bademcik iltihabının bir çok alttürü vardır, bu yüzden böyle bir hastalık söz konusu olduğunda, uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız, kendinizle savaşmaya çalışın, hemen bir uzmanla görüşmelisiniz. Çoğunlukla, yardım sağlanırsa, ancak enfeksiyondan sonra uzun bir süre sonra veya tedavi kursu tam olarak tamamlanmadığında, hastalık daha karmaşık bir form haline gelir.

Hastalık çeşitleri ve onunla mücadele yaklaşık zaman

Anjina catarrhal tipinin ortaya çıkmasıyla birlikte, antibiyotik tedavisi gereklidir ve çoğu zaman hastalık 4-5 gün sonra düzelir.

Foliküler tip kendini daha zorlaştırır ve 6-7 gün ilaç aldıktan sonra düzelir.

Lacunar türü en karmaşık olanıdır, fakat doğru yaklaşımla, 8-9. Günde iyileşme gerçekleşir.

Tedavi uzmanı için yaklaşık bir zaman bile sadece tanıdan sonra arayabilir. Bu nedenle, tedavinin olabildiğince kolay geçebilmesi için en kısa sürede uzman bir doktora danışılması gerekmektedir.

Bu bakımdan, bu hastalığın ana belirtilerini bilmeniz gerekir:

 1. boğaz ve palatine bademciklerin kızarması;
 2. Boğaz ağrısı: Acı hemen akut hale gelmez, yiyecek ve soğuk içeceklerin tüketimi sırasında kuruluk ve rahatsızlık ile başlar, 24-48 saat boyunca ağrı yoğunlaşır.
 3. zayıflığın ortaya çıkışı;
 4. titreme;
 5. eklem ağrısı;
 6. vücut ısısında keskin bir artış 38-39 ° C'ye

Terapi periyotları

Ayrı bir şekilde bademcik iltihabı tedavisi hakkında söylemek gerekir, çünkü sık sık daraltılmış hastalık benzer hastalıklar ile karıştırılır: kızamık, difteri, farengomikoz.

Pürülan tipte bademcikler hızla belirli bir kaplama ile kaplanır.

Çoğu durumda pürülan anjina 12-14 gün sonra "geri çekilir". Bakteriyel bir doğaya sahiptir, bu nedenle antibiyotik tedaviye dahil edilmelidir. Doğru ilacı alırken, sağlığın iyileştirilmesi 2-3 gündür. Tedavinin süresi doğrudan bakteri, yani antibiyotikler üzerindeki etkinin hızına bağlıdır.

Her bir kişide dokunulmazlık seviyesi bireysel olduğu için, tedavinin tam döneminin ispatı zordur. Ancak hasta tamamen sağlıklı görünse bile, kursun kendisi mutlaka tamamlanmalıdır. Hastalık kaç gün tedavi edilir sorulduğunda, doktor kesin olarak cevap vermez.

Anjina tezahürü sırasında antibiyotik kullanımının standart seyri 12-14 gündür. Fakat daha kısa bir süre için hedeflenmiş ilaçlar vardır, örneğin azitromisin. 3, 5 ve 7 gün için tasarlanmıştır.

Organizmanın belirli bir antibakteriyel madde kategorisine karşı direncini de hesaba katmak gerekir. Bu nedenle, bakteriyostatik tipte antibiyotiklerle tedavi başarısız olursa, bakterisidal tipte ilaçlar atfedilir. Ilacın verimsizliğini belirlemek ilacın alınmasından 3-4 gün sonra olabilir. Bu durumda, hemen başka bir ilaca geçmelisiniz.

Hastanın, pürülan tonsillitin başlangıç ​​formu ile ilgili yardım istediği durumlar vardır. Enfeksiyondan 9-10 gün sonra, en sık komplikasyonlar oluşur ve doktor güçlü antibiyotikler - bicillinlerin seyrinde güçlü ilaçlar ekler. Bu durumda, hızlı bir kurtarma sorunu söz konusu olamaz.

Eğer pürülan anjin, bakteriler tarafından değil mantar tarafından tetiklenirse, terapi tamamen farklı olarak atanır ve iyileşme koşulları değişir. Bu durumda, sadece bademcikler etkilenmez, ancak farinksin tüm yüzeyi. Tedavi 14 ila 30 gün sürer. Her şey antibiyotiğin bulaşıcı odağı ne kadar çabuk tahrip ettiğine bağlıdır.

Bazen doktorlar, kronik bademcik iltihabı ile pürülan anjini karıştırırlar. Prensip olarak, bu rahatsızlıkların tedavisi çok benzerdir, ancak ikinciyle mücadele en az 15 gün sürmelidir. Aksi halde, komplikasyonlar hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve hasta bademcik kaldırmak zorundadır.

Hastalığın tedavisinin süresi, ne kadar doğru seçildiğine bağlıdır. Sonuna kadar iyileşmek ve genel durumun uzun zamandır beklenen iyileşmesinin söz konusu olduğu dönemde durmamak önemlidir.

Tonsillit iyileşme yöntemleri

Çoğu durumda, hastalık patojenik bakteriler tarafından kışkırtır, bu yüzden onlarla mücadele etmenin ana yolu, bir antibiyotik yolunu reçete etmektir. Düzgün seçilmiş bir hazırlık ile, gelişme 2-3. Günde gerçekleşir.

Ayrıca, deneyimli doktorların bile onayladığı bu grubun geleneksel olmayan tedavi yöntemleri de vardır. Onları geleneksel yöntemlerle doğru bir şekilde birleştirmek, iyileşme sürecini önemli ölçüde kolaylaştırabilir ve onlarla mücadele süresini azaltabilir.

Standart dışı tıbbın ana yöntemleri:

 1. bitkisel soğuma tüketimi;
 2. belirli sebze ve meyveleri içeren meyve suları;
 3. bal kullanımı;
 4. homeopatik ilaçların alınması;
 5. elektromanyetik tedavi;
 6. ısınıyor.

Yukarıdaki yöntemlerin tümü ikincildir ve tedavi sürecinde temel olarak kullanılamaz.

Bu yöntemleri terapi sürecinin en başından itibaren uygulamak tavsiye edilir. Gerekli seansların sayısı ana tedavi kursu ile önemli ölçüde değişebilir.

Sonuç

Kendi kendine ilaç kullanmayın, ek prosedürler ve preparatlar hakkında doktora doktoru bildirmek gerekir.

Daha uzun süreli ilaç kullanımı, yalnızca hastalığı yok etmek değil, aynı zamanda vücudun olası rekürrens ve komplikasyonlardan korunmasına da gerek duymasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bademcik iltihabı ile ne kadar tedavi edildiği sorusu cevap vermek zordur.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ne kadar angina tedavi edilir?

En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir. Larinks, lingual ve nazofarengeal bölgeleri etkiler. Hastalığa virüsler, bakteriler ve mantarlar neden olur. Bir kişi bu hastalığa yakalanırsa, o zaman bulaşıcı olur. Bu nedenle sağlıklı insanlardan izole edilmelidir. Hastalığı ortadan kaldırmak için, anjina ile ne kadar tedavi edildiğini ve ne tür ilaçlar almanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Angina belirtileri

Mikroplar insan vücuduna girdiğinde, ilk belirtiler on iki saat sonra ortaya çıkar.

 • Genel halsizlik.
 • Titreme.
 • Kafasındaki acı hissi.
 • Uyuşukluk.

Yaklaşık bir gün sonra hastalık akut bir dönem geçirir ve aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir.

 • Boğazda keskin ağrı.
 • Yuturken ağrılı bir his.
 • Vücut ısısını otuz dokuz dereceye kadar yükseltin.
 • Kas ve eklemlerde ağrıların görülmesi.
 • Artan baş ağrısı.
 • Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi.
 • Bademcik ve dil alanında kırmızımsı kemerin saptanması.
 • Bademcik formasyonların bademcikler üzerinde görünümü.

Angina'nın seyri

Soruyu cevaplamak için, kaç tane anginadan muzdarip olursa, ne tür bir akışın olduğunu anlamak önemlidir. Pratikte, üç ana dönemi ayırt etmek gelenekseldir.

 1. Prodrom. Bu aşamada, çeşitli bakteriler, boğazın mukoza zarında aktif olarak çoğalırlar. Sürenin süresi on iki saatten üç güne kadardır. Hasta zayıflık ve ilgisizlik gelişebilir. Bazı durumlarda, bir ürperti var. Hastanın iyi bir bağışıklık koruması varsa, hastalık o kadar parlak akmaz.
 2. Keskin. Semptom üç gün sonra ortaya çıkar. Sıcaklığın artması, boğazda güçlü ağrılı duyular, halsizlik, bedenin zehirlenmesi ile karakterizedir.
 3. Üçüncü aşama. Enflamatuar süreç yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu aşamada anjin süresi üç ila yedi gündür. Hastalığın kaç gün sürdüğü, zamanında tedaviye ve bağışıklık sistemine bağlıdır.

Yetişkinlerde Angina


İnsanların boğaz ağrısından kaç gün geçirdiklerini anlamak için, bu hastalığın ana tiplerini dikkate almaya değer. Aşağıdaki formları içerir.

 1. Catarrhal formu. Bu tip, ağız boşluğunda mukoza zarlarının kızarması ile karakterizedir. Bademciklerin büyüklüğünde bir artış var. Anjina catarrhal tipinin süresi üç ila beş gündür. Hastalığın catarrhal formu, en hafif anjina türüdür. Hasta doktorun tüm önerilerine uyuyorsa, başka bir formda olmayacaktır.
 2. Foliküler form. Bu tip yetişkinlerde angina beş ila yedi gün sürer.
 3. Lacunar formu. Bu hastalık türü ağırlaşır, bu da hastalığın devam etmesine ve yedi gün daha devam etmesine neden olur.
 4. Herpetik form. Hastalık herpes virüsünden kaynaklanır. Hasta zamanında antiviral tedaviye başlarsa, anjina dört ila beş gün sonra geçer.
 5. Ülseratif-nekrotik ve phlegmonous form. Bu boğaz ağrısı türleri en ağır olarak kabul edilir. Böyle bir hastalık kaç gün tedavi edilirse, ortaya çıkan komplikasyonlara bağlıdır.

Semptomlar zaten solmuş olsa bile, yetişkinlerde tedavi kursu en az on gün sürmelidir. İlaç tedavisi, antibiyotiklerin, antiviral ajanların, immün uyarıcı ilaçların ve vitamin komplekslerinin kullanımını içerir.

Ek bir tedavi olarak, çeşitli şifalı otlar, antiseptik solüsyonlar ile boğazın durulanması tavsiye edilir. Ayrıca tüm zararlı maddeler ve mikropların bu şekilde dışarı çıkması için çok fazla sıvı almanız gerekir.

Yetişkinler birkaç gün boyunca katı yatak istirahatini gözlemlemelidir. Bu koşul karşılanmazsa, hasta komplikasyon yaşayabilir.

Çocuklarda angina akışı

Üç ila on yaş arasındaki çocuklar arasında, bu hastalık yaygın kabul edilir. Mesele şu ki, çocukların bağışıklık sistemi hâlâ kusurludur ve çeşitli virüslerin ve mikropların penetrasyonuna karşı kolayca savunmasızdır. Çocuklarda angina, yetişkinlere göre çok daha şiddetlidir. Kırk dereceye kadar ateş, boğazda kuvvetli ağrı ve dil ve bademciklerdeki beyaz kaplama şeklinde belirtiler vardır.

Bir doktora giderken, ebeveynler çocuklarda ne kadar angina sürdüğü sorusuyla daha çok ilgilenmektedir. Çoğunlukla çocukluk döneminde, hastalığın akıntılı türü hızla lacunar veya foliküler forma akar. Akımın şiddetli doğası genellikle, vücudun güçlü bir zehirlenmesi ve sıcaklıkta bir artış eşlik eden bir lacunar formu olarak kabul edilir. Bu semptomatoloji yedi güne kadar sürebilir. Catarrhal anjina ile sadece kırmızı boğaz görülür. Uygun önlemler alınırsa, hastalık üç gün geçer.

Akut aşamadaki anjinin, herkesin bağışıklık fonksiyonunda bir azalma ile kendini göstereceği kronik bademcik iltihabına gidebileceğini belirtmek gerekir. Bunun olmasını önlemek için, tüm çabalar hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya yöneltilmelidir. Bu, ilaçları almayı, uzun süreli vitamin tedavisini ve kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının sanitasyonu için yardımcı olacaktır. Bir çocuğun anjina tezahürü dişler veya böbrek hastalıkları üzerinde çürük oluşumlara yol açabilir. İyileşme döneminden sonra sertleştirme prosedürlerinin yapılması ve daha sık yürümesi tavsiye edilir.

Purulent boğaz ağrısı

Anjina ile ne kadar süre tedavi edilir, semptomların ortaya çıkışına ve hastalığın tedavisine bağlıdır. Diğer herhangi bir hastalık gibi, angina da bir ila beş gün süren bir kuluçka dönemi ile başlar. Şu anda, semptomatoloji hissedilmeyebilir.

Sonraki sekiz gün boyunca pürülan anjina belirgin semptomlarla kendini gösterir.Bunun sonucunda, pratikte iki ana dönemi ayırt etmek alışılmış bir durumdur.

 1. Keskin bir dönem. Bu aşamada, orada:
  şiddetli hastalık;
  sıcaklıkta kırk derece artış;
  Bir organizma zehirlenmesinin belirtileri;
  Boğazda güçlü ve keskin ağrı.

İlk günden itibaren bademcikler ve dil üzerinde püstüller oluşmaya başlar. Onların şekli ve rengi hastalığın türüne bağlıdır. Bu sürenin süresi üç ila beş gündür. Sahnenin ucu, püstüllerin kendiliğinden bir diseksiyonudır.

 • Kurtarma süresi. Bu aşamanın süresi dört ila yedi gündür. Püstüller yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve erozyonlar yerlerinde görünür. Enflamatuar süreç azalır ve hastanın durumu normale döner.
 • Pürülan anjinin nasıl geçeceği, doğrudan vücudun genel durumuna ve bağışıklık fonksiyonuna bağlıdır.

  Anjin ile benzer hastalıklar

  Bazı durumlarda pürülan anjinin diğer hastalıklar ile karıştırılması çok kolaydır. Onların süresi boğaz ağrısı süresinden önemli ölçüde farklıdır. Buraya dahil et.

  • Enfeksiyöz formun mononükleozisi. Hastalığın akut seyri iki ila üç hafta devam eder. Bu durumda, plak birkaç gün sürebilir.
  • Faringomikoz. Hastalık birkaç hafta hatta aylar sürebilir. Bu durumda anginayı doğru teşhis etmek önemlidir. Tedavi tedavisi, antibiyotikler ile farenggicosis ortadan kaldırmayı hedefliyorsa, o zaman hastanın durumu daha da kötüleşecektir. Bu hastalığa mantar enfeksiyonu neden olur, bu nedenle farinkste bakteriler inhibe olduğunda, çoğalmada daha aktif hale gelirler.
  • Gerpangin'e. Bu hastalıktaki erüpsiyonlar genellikle anjina ile püstüller ile karıştırılır. Hastalığın süresi beş ila yedi gündür. Herpengine tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirmez. Tedavi süreci antiviral ve anti-inflamatuar tedavidir.

  Ayrıca, anjin kızamık veya difteri ile karıştırılabilir. Bu hastalıklar tehlikeli kabul edilir ve ölüme yol açabilir.
  Anjinadan ne kadar zaman geçtikten sonra, semptomlara ve hastalığın tedavisine bağlıdır. Pürülan boğazdan kurtulmak için antibiyotik kullanmanız gerektiğine dikkat edilmelidir. Hastalık beş ila yedi gün kadar erken sürebilir, ancak antibiyotik alımı, enfeksiyonu baskılamak ve komplikasyonları ortadan kaldırmak için on günden az sürmez.

  Angina ile kaç gün tedavi edilir: farklı formlardaki anjinin tedavisi ne kadar sürer?

  Angina bademcikleri etkileyen oldukça yaygın bir akut bulaşıcı hastalık olduğundan, birçok soru "anjina ile tedavi edilir ne" sorusuna cevap ilgileniyor.

  Hastalığın süresi, ilaç tedavisi, hasta uyumu, vb atanan zamanında tanı gibi birçok katkı faktöre bağlıdır çünkü bu soruya açık bir cevap, hayır

  Önemli olan hasta adam olan anjin formudur. Enflamatuar sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, lingual, laringeal ve retro-nazal (nazofaringeal) anginalar salgılanır. Bu tür iltihaplanma ile farinksin lenfoid dokularını etkiler: dil, larinks ve nazofaringeal tonsiller.

  Catarrhal, follicular ve lacunar anjin, insan vücudunun en çok karşılaştığı ve boğaz ağrısının kaç gün olduğunu da etkileyen anjina formudur.

  Akut bademcik iltihabı başka formları vardır, ancak çok yaygın değildir.

  Erişkinlerde boğaz ağrısının antibiyotiklerle uygun şekilde tedavi edilmesi ile sonuçlanan katarrının süresi, kural olarak üç ila beş gündür.

  Bilmek önemlidir

  Eğer bir kişi kalifiye tıbbi bakım için zamanında teslim olmazsa veya tam olarak tedavi görmezse, hastalığın daha ciddi bir forma girmesi ihtimali vardır.

  Foliküler anjin süresi biraz uzundur ve yaklaşık altı gündür.

  Lacunar formu ile, hastalığın belirtileri daha belirgin, bu yüzden ilaç bir hafta veya daha fazla sürebilir.

  Kalifiye bir hekim, ne kadar tonsillitin tedavi edildiğini kesin olarak söyleyemez, ancak bir hasta için ilaç tedavisi ancak doğru bir teşhis yapıldıktan sonra reçete edilir.

  Bu nedenle, akut tonsillitin ilk belirtilerini fark ederseniz hemen tıbbi yardım almalısınız:

  • boğaz ağrısı, akut olabilir veya küçük rahatsızlık ile başlayabilir ve yavaş yavaş artar;
  • zayıflık hissi;
  • ateşin yerini alan güçlü bir ürperti;
  • eklemlerde ağrı;
  • vücut ısısında 38 ° C ve üzerinde artış;
  • bademcikler üzerinde pürülan kaplama (bu pürülan boğaz ağrısı için tipiktir).

  Bakterilerin neden olduğu anjinin tedavisinde, diğer ilaçlarla birlikte, hastaya bu durumda en etkili olan antibiyotik reçete edilir.

  Bilmek önemlidir

  Angina, sonuna kadar tedavi etmek için çok önemli bir hastalıktır. Sağlığında bir iyileşme olur olmaz kendi kendine tedaviye girmeyin veya tedaviyi durdurmayın, çünkü bu durumda çok daha uzun süre tedavi edilmesi gereken komplikasyonlar olabilir.

  Hastalığın başlangıcından tam iyileşmeye kadar çocuklarda ne kadar angina tedavi edilir.

  Boğaz ağrısı, özellikle sonbahar-kış döneminde, çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biridir en kimin dokunulmazlığı olduğunu hala tam olarak çeşitli hastalıkların patojenleri başa çıkamaz, on yıl çocuklarını maruz.

  Bu bakımdan, tüm ebeveynler çocuklarda ne kadar boğaz ağrısına maruz kaldıklarını merak ediyorlar.

  Yetişkin vücudunun aksine, çocuk organizmanın hastalığı tolere etmek daha zordur.

  Çocuklarda hastalığın özel bir özelliği, kataral sinüslerin genellikle daha uzun tedavi gerektiren, lacunar veya foliküler olan formlara dönüşmesidir. Bu durumda, tedavi süreci yedi gün ve daha fazla sürer, buna karşılık vaktinde tanı konması durumunda, tedavi üç günden fazla olamaz.

  Bilmek önemlidir

  Boğaz ağrısı olan bir çocuğun hastalığa karşı sürekli bir bağışıklığı yoktur, bu nedenle tekrar hastalanma riski devam eder.

  Doktor tarafından reçetelenen ilaca ek olarak, anjinin ne kadar süreyle tedavi edildiği, yatak istirahati, ağız gargarası ve bol miktarda içmeye sahip olma üzerindeki etkisine de sahiptir.

  İlaçların, özellikle de antibiyotiklerin reçetesi doktorun özel ayrıcalığıysa, ebeveynler çocuğa uygun bakım ve tedaviyi sağlamalıdır. Çocuk hastalıklarının başlangıcından tam iyileşme sürecine kadar gerekli tedavi rejiminin zamanında yapılması ve tedavi edilmesi ile birlikte, en az beş ile yedi gün arasında bir süre geçebilir ve sonrasında tam bir iyileşme gerçekleşir.

  Geleneksel ve geleneksel olmayan yöntemlerle yetişkinlerde angina ne kadar tedavi edilir?

  Erişkinlerde anjina ile ne kadar süre tedavi edilir, doğrudan tedavinin ne zaman başladığına ve bunun için kullanılan ilaçlara bağlıdır.

  Yukarıda belirtildiği gibi, akut bademcik iltihabı çoğu zaman bakterilerden kaynaklanır, bu nedenle tedavisi için en etkili ilaçlar antibiyotiktir.

  Kural olarak, kabullerinin başlangıcından sonra, ikinci veya üçüncü günde hasta önemli bir iyileşme hisseder.

  Bu durumda angina tedavisi ne kadar çabuk tedavi sürecinin sürdürülüp sürdürülmediğine bağlıdır. İyileşmeden hemen sonra hasta ilaç almayı durdurursa, bu durum hastalığın alevlenmesine yol açabilir.

  Anjinadan muzdarip olanların etkisi, aynı zamanda ilaçların tedavisi ile eşzamanlı olarak gerçekleştirilebilen geleneksel olmayan yöntemlere de sahiptir.

  En yaygın geleneksel olmayan yöntem ve akut tonsillit tedavisi yöntemleri şunlardır:

  • şifalı otlar, onların soğurmaları, yağlar;
  • meyveler, sebzeler, meyveler ve meyve suları;
  • arıcılık ürünleri;
  • homeopatik preparatlar;
  • akupunktur;
  • elektromanyetik tedavi yöntemleri;
  • açlık.

  Bu yöntem ve tedavi yöntemlerinin kesin bir tedavi garantisi olmadığı unutulmamalıdır. Geleneksel tedavi ile birleşerek hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla başlamalıdırlar. Bu durumda, alışılmamış yöntemlerle tedavi süresi, ilaç alma seyrinden daha az olamaz.

  Bilmek önemlidir

  Geleneksel olmayan tedavi yöntemlerini seçmek için, alerjik reaksiyon olasılığı olduğunu hatırlamak gerekir, bu nedenle hastalık sırasında ilaçlarla yapılan herhangi bir deney önerilmez.

  Akut bademcik iltihabı olan hastaların tedavi süreleri bireyseldir, çünkü sadece formuna, zamanında teşhis ve tedaviye değil, aynı zamanda seçilen tedavi yöntemlerine, doktor ve rejimin tavsiyelerine de bağlıdır.

  Ilk doktor

  Uzun süre foliküler tonsillit

  Angina veya akut tonsillit en tehlikeli akut solunum yolu hastalıklarından biridir. Angina'ya şiddetli zehirlenme ve çok ağrılı semptomlar eşlik eder. Uygunsuz tedavi ile, hastalık çeşitli komplikasyonlarla tehdit etmektedir.

  Çoğu vakada akut tonsillit tedavisi evde veya ayakta tedavi edilir, ancak ciddi vakalarda hastanın hastaneye yatırılması gerekir.

  Anjina tedavisinin süresi ve ilaç seçimi hastalığın etiyolojisi ile belirlenir. Akut tonsillit vakalarının% 30'unda bakteriyel enfeksiyonun doğrulandığı, kalan% 70'inin viral enfeksiyonlara bağlı olduğu bilinmektedir.

  Bakteriyel anjin tedavisinin temeli antibiyotiklerden oluşur. Antibiyotik tedavisinin seyrinin süresine bağlı olarak, anjini tedavi etmek için kaç gün sürecektir.

  Angina'yı tedavi etmek ne kadar sürer? Bu hastalık için standart tedavi ne kadar sürer? Akut tonsillitin tedavi süresini ve iyileşmeyi nasıl hızlandıracağınızı belirleyen faktörleri size söyleyeceğiz.

  Angina bademcik iltihabına dayanan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjina için bir eşanlamlı akut tonsillittir. Bu patolojinin provokatörü, faringeal lenfoid halkanın viral veya bakteriyel bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun etken maddesi ne olursa olsun, anjinin klinik tablosu şu semptomları içerir:

  • hastalığın akut başlangıcı - refah, ateş, baş ağrısı, halsizlikte keskin bir bozulma;
  • Boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
  • alt çene altında bulunan genişlemiş lenf düğümleri;
  • bademcikler üzerinde gevşek plak;
  • lenfoid dokunun farengeal halkasının hiperemi.

  Viral tonsillit çocuklukta daha yaygındır (çoğu erişkin ARVI virüslerine karşı bağışıklık kazanmıştır). Viral bademcik iltihabı oldukça bulaşıcıdır (yani bulaşıcıdır); Genellikle hafif veya orta formda oluşur.

  Bakteriyel bademcik iltihabı daha az yaygındır, ancak çok daha tehlikelidir. İlk olarak, hastalığın bu formuna güçlü zehirlenme eşlik eder, ikincisi - komplikasyonlar verebilir ve üçüncü olarak - devlet kronik bir forma geçişle tehdit eder.

  Bu nedenle, boğaz ağrısını enfeksiyöz sürece başlamadan zamanında tedavi etmek çok önemlidir.

  Anjina akut olduğundan, ilk semptomlarla tedaviye başlamalıdır. Bu, tedavi süresini kısaltır, hastalığın seyrinin şiddetini azaltır ve komplikasyonları önler.

  Hastalığın akut döneminde, yatak istirahati gözlenmelidir. Yatakta yetişkinlerde boğaz ağrısı kaç gün tedavi edilir?

  Çocukların yanı sıra yetişkinler de vücut ısısı normalleşene kadar hastalığın ilk 3 gününü yatakta geçirmelidir.

  Dahası, hasta daha aktif bir yaşam tarzı sürdürebilir, ancak önceden belirlenen tedavi sürecine devam etmeli ve doktor tavsiyelerini 4-10 gün daha takip etmelidir. Bu süre zarfında evde kalmanız gerekir, bu nedenle geçici bir engel sayfası (hastalık izni) vermeniz şiddetle tavsiye edilir. Akut bademcik iltihabı ile, hasta 7-10 gün boyunca işten serbest bırakılır (bu, standart antibiyotik tedavisinin süresi ne kadardır).

  Gerçekten de anjina tedavisinde antibiyotikler vazgeçilmez bir bileşendir. Antibakteriyel ilaçlar almanın bademciklerin streptokok enfeksiyonu varlığının doğrulanması durumunda doğrulanması önemlidir.

  Hastalığın nedensel etkenini kesin olarak belirle- mek, laboratuvar kanı testleri (klinik kan analizi, ASLO) veya boğazdan bulaşan bakteriyolojik kültür yardımı ile yapılabilir.

  Eğer bademcik iltihabı bir virüs ise, tedavinin temeli yerel eylemin antiseptikidir:

  • bioparox (bademciklerin sulanması için);
  • faringosept (rezorpsiyon için);
  • sakız (sulama için);
  • inhalipt (sulama için);
  • şifalı bitkilerin (papatya, calendula, okaliptüs, vb.) soğanı ile ağız ve boğazın durulanması;
  • antiseptik araçlar ile gargara (furacilin, propolis tentür ilavesi ile su, vb).

  ARVI neden olursa yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde ne kadar sürer? Viral bademcik iltihabını tedavi etmek için komplike olmayan bakteriyel enfeksiyon, 5-7 gün yeterlidir.

  Streptokok enfeksiyonu tarafından tetiklenen anjina ile ne kadar süre tedavi edilir? Hepsi antibiyotik tedavisinin süresine bağlıdır. Tablo 1, anjina tedavisinde kullanılan çeşitli antibakteriyel ilaçları sunmaktadır. Gördüğünüz gibi, çoğu antibiyotik tedavisinin seyri 10 gündür, ancak bazı ilaçlar enfeksiyonu daha hızlı yenmenizi sağlar.

  Bir uzman tarafından bir antibiyotik reçete edilmelidir. İlacın seçimi birçok faktöre bağlıdır:

  • hastanın yaşı;
  • Patojenin spesifik bir antibiyotik sınıfına duyarlılığı (boğazdan bulaşmanın bakteriyolojik kültürü ile belirlenir);
  • ilaç bileşenlerinin hasta toleransı;
  • hastanın daha önce bazı antibiyotik kullanımı.

  Tablo 1. Çeşitli antibakteriyel ilaçlarla anjin tedavisinin özellikleri.

  Kronik tonsillit altında periyodik olarak tekrarlayan bakteriyel boğaz ağrısı anlamına gelir. Vakaların büyük çoğunluğunda, kronik tonsillit streptokok enfeksiyonuna bağlıdır.

  Hangi belirtiler bademciklerin kronik iltihaplanması olduğunu gösterir?

  • her 2-3 ayda bir anjina atakları;
  • kan serumunda TSO titresinde artış;
  • boğazdan streptokok mikroflorasına yayılan smearın pozitif bakteriyolojik kültürü;
  • ihmal edilmiş vakalarda - kalbin, böbreklerin ve eklemlerin kötüleşmesi (romatizma).

  Kronik tonsillitin antibakteriyel tedavisi, günlük ilaç dozunu arttırmayı veya tedavinin seyrini uzatmayı içerir. Erişkinlerde tekrarlayan anjinin tedavisi ne kadar sürer? Tablo 2, bu durumun tedavi edilmesi için tercih edilen ilaçları göstermektedir ve bu da tedavi sürecinin tahmini süresini göstermektedir.

  Tablo 2. Kurs süresi ve kronik tonsillit tedavisinde antibakteriyel ilaçlar alma özellikleri.

  Bu nedenle, viral etyolojinin anjina tedavisi 4 ila 7 gün ve bakteriyel 5-14 gün sürer.

  Bu tedavide, lokal antiseptikler (durulama, boğaz irrigasyonu, emilim için preparatlar) ve aynı zamanda hastalığın nedenini etkileyen bir ilacı içermelidir - enfeksiyon. Viral bademcik iltihabında, antiviral ilaçlar hastalığın 1 ila 5-7 gün alınmalıdır; Bakteriyel antibiyotik ile birlikte, hekimin randevu göre, 5-14 gün sürebilir.

  • Hastalığın özellikleri
  • Hastalığın etiyolojisi
  • Hastalığın belirtileri
  • Angina ne kadar sürer?
  • Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

  Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, soğuk mevsimin başlangıcında ne kadar sürdüğü ve hangi komplikasyonların yaygınlaştığı, binlerce insanın böyle bir hastalığı olan bir polikliniğe acele etmesidir. Angina yaş ve cinsiyete bakılmaksızın bir kişiyi sık sık ve acımasızca etkiler.

  Hastalık, hava yoluyla kendilerini güvenceye almayan herkesi etkileyen yaygın bulaşıcı hastalıkları ifade eder. Bir kişi önleyici tedbirler almazsa, o zaman "Purulent boğaz ağrısı: ne kadar uzun?" Sorusuyla ilgilenme olasılığı çok büyüktür. Soğuk Rus havası bulaşmanın gelişmesi ve iletimi için mükemmel bir ortamdır.

  Purulent angina veya akut tonsillit, damak ve bademcik ve larenks diğer lenfatik oluşumları bademciklerinde gelişen bir enfeksiyöz doğanın akut enflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın soğuk ve yağışlı havaları tercih eden belirgin bir mevsimsel yönelimi vardır. Enfeksiyonun ana yolu hava kaynaklıdır, ancak nadir durumlarda temas kontaminasyonu mümkündür.

  Gelişiminin ve tezahürlerinin doğasına göre, pürülan anjin, lacunar, foliküler ve pürülan nekrotik çeşitliliğe bölünür. Purulent lacunar tonsillit, pürülan akıntının dokuların iltihaplı reaksiyonlarından yoğunlaştığı lakün mukoza tabakalarında lokalize olur. Bademcikler plak oluştururlar ve beyaz-sarı akıntı krater benzeri lakunlardan taşar ve bademciklerin neredeyse tamamını kaplar. Tedavi için önlem almama durumunda, pürülan tıkaçlar oluşur.

  Pürülan foliküler tip anjina, foliküler bademcikler üzerinde bulunur, bu da pürülan eksüda ile sarımsı nodüllerin oluşumuna yol açar. Nodüller sıklıkla bir apse oluşturarak birleşir. Bu çeşit bademciklerin şişmesi ve hiperemi ile belirlenir. Ayrıca küçük apseleler oluştururlar. Apse gelişir ve daha sonra pürülan bileşimi farengeal boşluğa açar ve fırlatırlar.

  Pürülan-nekrotik tip, bademcik dokularının atrofisi ve ülser formasyonlarının oluşumu ile enflamatuar sürecin artan aktivitesi ile karakterize edilir. Bu alanlar, işlemin doku içinde yayılmasıyla kanabilir.

  Çocukluk çağında pürülan anjinin ayırt edici bir özelliği vardır: genellikle bir amigdala foliküler bademcik iltihabına, diğeri ise lacunar anjinaya maruz kalır.

  İşlem şekliyle, pürülan anjin, hastalığın akut ve kronik formuna ayrılır. Akut formu beklenmedik bir şekilde başlar ve semptomların maksimum görünümü ile hızlı bir gelişime sahiptir. Kronik tip, hafif gelişmekte olan semptomlarla hastalığın yavaş seyrini karakterize eder.

  İçeriğe geri dön

  Pürülan anjina, patojenin enfeksiyonu ile başlar. Vakaların büyük çoğunluğunda (% 80'e kadar), bademcik iltihabı etkeni hemolitik streptokoktur.

  Daha az sıklıkla, hastalık stafilokok ve pnömokoklara neden olur. Daha az sıklıkla, patojenler oral spiroket ve iğ şeklindeki çubuk haline gelir.

  Patojeni aktive etmek için soğuk nemli havaya maruz kaldığında akut hastalıkların sağladığı uygun koşullar gereklidir. Bu durumda, havadaki damlacıkların nazofarenks içine nüfuz ettiği enfeksiyon bademciklerin mukoza zarında bir besin maddesi bulur ve hızla çoğalır. Enfeksiyonun başka bir nedeni de kendi kaynağı olabilir: sinüzit, çürük, diş eti hastalığı vb. Anjina'nın nedensel ajanı için gerekli koşulları sağlar. Hastalığın gelişme riski artar: hipotermi, bağışıklığı azaltılmış, sigara içme, alkol kötüye kullanımı.

  İçeriğe geri dön

  Pürülan anjina, akut gelişim biçiminde kendini gösteren ve kronik formda hafifçe yağlanan bir dizi karakteristik semptomlara sahiptir. Ana belirtiler şunlardır:

  • sıcaklık 39-40 ° C'ye kadar yükselir;
  • titreme;
  • boğazda artan ağrı (özellikle yutulduğunda);
  • Mandibular lenf düğümlerinde ağrılı bir his ve hacim artışı;
  • bademciklerin boyut ve kızarıklıklarında artış;
  • zehirlenme belirtilerinin tezahürü;
  • baş ağrısı;
  • zayıflığı;
  • iştah kaybı;
  • bademciklerde açıkça görülen pus alanları.

  Yetişkinlerde, sıklıkla yeterli anjina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan geçer.

  İçeriğe geri dön

  Angina ne kadar sürer?

  Pürülan bademcik iltihabı sırasında, alevlenme aşaması 3 döneme ayrılabilir: kuluçka dönemi, başlangıç ​​periyodu ve hastalığın yüksekliğinin periyodu. Tüm bu dönemlerde, hasta diğerleri için aktif bir bulaşıcı mikroorganizma kaynağıdır. Bademcik iltihabı süresi genellikle 2 gündür, ancak vücudun bireysel özelliklerine bağlı olarak 5 gün sürebilir: yaş, fiziksel durum, bağışıklık koruma. Bu dönemde, mukoza zarına patojenlerin sokulması ortaya çıkar ve semptomlar henüz ortaya çıkmaz.

  İlk dönem: Hastalığın ilk belirgin semptomlardan klinik tablonun tam tezahürüne kadar gelişimi. Çok hızlı geçiyor (1 gün içinde, maksimum - 2 gün). Başlangıçta, yaklaşık 1 saat süren bir soğuk algınlığı meydana gelir, bundan sonra sıcaklık büyük ölçüde 39 ° C'ye yükselir ve bu da ısı hissine neden olur. Genellikle 8-10 saat sonra (en fazla 24 saat sonra), boğazda ağrıya ve yutma güçlüğüne yol açan orofarenkseki enflamatuar süreçler aniden ortaya çıkar. İlk günün sonunda, lenf düğümleri 15-20 mm'ye çıkar.

  Tedavi sırasında hastalığın yüksekliği genellikle 7 günü geçmez. Karakteristik semptomların ortaya çıkmasından sonraki ikinci veya üçüncü günde başlar. Bu dönemin başında tüm ana işaretler (sıcaklık, ağrı, şişme vb.) En büyük öneme sahiptir. Şiddetli başağrısı 3-4 gün sürebilir ve sıcaklık 38-40 ° C - 6 güne kadar devam edebilir. Bu durumda, gün içindeki sıcaklık 1 dereceden fazla bir aralıkta dalgalanır, akşam en fazlaya ulaşır. Bademcikler orijinal hacmin neredeyse 1.5 katı kadar bir boyuta ulaşır.

  Şişlik döneminin başlangıcından 6-7 gün sonra, anjina kaybolur, sıcaklık, bademciklerin ve lenf düğümlerinin boyutu normale döner. Hastalığı durdurmak hakkında konuşabilirsiniz.

  Böylece, akut formda toplam pürülan anjina süresi 9-10 gündür.

  Ancak hastalığı tedavi etmek için önlemler alınırsa bu doğrudur. durumda hastalık kendisi kadar başladığında, 15-16 gün öncesine kadar sıkılır ne kadar kalıcı boğaz ağrısı sorunu ve kronik bademcik iltihabı ilerleme riski önemli ölçüde artmıştır. Kronik anjina varlığında, bir kişi patojenler gizli bir durumdayken bile sürekli bir enfeksiyon kaynağı olur.

  İçeriğe geri dön

  Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

  En etkili tedavi yöntemi, aşağıdaki alanları içeren kompleks bir ilaç terapisidir: antibiyotikler, sülfonamidler, takviye maddeleri (vitamin preparatları), aynı zamanda merhemler ve durulama formülasyonları formunda restoratifler.

  Antibiyotikler olarak streptokokları etkili bir şekilde baskılayan modern ilaçlar kullanılmalıdır. Aşağıdaki araçları tavsiye etmek mümkündür: Sumamed (Azitromisin), amoksisilin, sefazolin, Eritromisin, Augmentin, Supraks, Flemoksin, Amoksiklav, Seftriakson.

  Antibiyotiklerle kombinasyon halinde, aşağıdaki alanlarda tabletler şeklinde ek bir ilaç alımı önerilmektedir:

  • antihistamin maruziyeti (Suprastin, Diazolin, vb.);
  • antifungal ilaçlar (ketokonazol, Livolin, Nystatin);
  • bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi (Immunal, Levamisol, Cycloferon).

  Pürülan boğaz ağrısı tedavisi durulama kullanılmaz. Genellikle bu amaç furatsilina çözelti etoniya çözeltisi (% 0.1), Rivanol (% 0,1), interferon için de kullanılır. Adaçayı, papatya ve lapchatka kaynatmasından bitkisel ilaçlar ile etkili durulama. Boğaz tedavisi için aşağıdaki formülasyonlar tavsiye etmek de mümkündür: sodyum klorür karışımı (1 çay kaşığı.), Sodyum bikarbonat (1 çay kaşığı.), Iyot 200 ml su ile çözelti içinde (4 damla); masa tuzu eklenmesi ile kimyacı papatya çiçeklerinin infüzyonu; sarımsak suyu (200 ml kaynar su başına 2 diş ezilmiş). Sağlıklı ol!

  Periyodik ateş, boğaz ağrısı, genel halsizlik - bu semptomlar yetişkinlerde ilk boğaz ağrısı seyri için tipiktir.

  Bu tür belirtiler oldukça tatsızdır, bu yüzden her hasta anjinadan ne kadar acı çekildiğini ve hastanenin ne kadar süre kalacağını bilmek ister mi?

  Bu sorunun açık bir cevabı olmadığı dikkat çekicidir, çünkü hastalığın süresi çeşitli faktörlere bağlıdır.

  HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

  Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

  Angina, patojen mikroorganizmaların yutulmasına bağlı olarak gelişen boğazın iltihaplanmasıdır. Bazı insanlar sağlığa önemli bir bozulma olmaksızın 5-7 gün boyunca bademcik iltihabına yakalanırken, diğer yetişkinlerde hastalık çok zordur, bu nedenle tüm hastaneyi yatakta geçirmeleri gerekir.

  Hastalığın derecesindeki farklılık, patojen tipi ve bağışıklık durumu ile ilişkilidir. Hastalığın seyri üç aşamaya ayrılır:

  1. prodrom;
  2. akut;
  3. İnflamatuar sürecin remisyon dönemi.

  Prodromal evre, bakterilerin mukus boğazında çoğalmasıyla başlar. Ortalama olarak, bu durum 12 saatten 3 güne kadar sürer.

  Bu durumda, hasta titreme, apati ve genel halsizlik gibi semptomlardan endişe duymaktadır. Ancak hastanın bağışıklık sistemi güçlü ise, o zaman bademcik iltihabı gelişimin bu aşamasında durabilir ve hastalığın karakteristik belirtileri tezahür etmez.

  Akut evre, hastalık seyrinden üç gün sonra, enfeksiyon anından itibaren başlar. Şu anda, aşağıdaki zehirlenme belirtileri ortaya çıkar:

  • halsizlik;
  • yüksek sıcaklık;
  • boğazda rahatsız edici ağrı.

  Ateşin eşlik ettiği boğaz ağrısının akut evresi yedi gün sürebilir. Ancak hastalığın bazı türleri daha hızlı gider, bu nedenle hastaneye 4-5 gün verilir, bu süre zarfında boğazdaki ağrı geçmelidir.

  Remisyon aşaması, akut evre uzandığında ortaya çıkar (ortalama 3-7 gün). Tam iyileşme zamanı bağışıklık durumuna ve ana tedaviden sonra hangi destekleyici tedavinin verildiğine bağlıdır.

  Eğer kronik bronşiyal hastalık ile birlikte görülürse, pürülan anjina ne kadar sürer? Bu durumda, çoğu hastada, bademcik iltihabı bronşiyal astım, akut bronşit veya pnömoni gibi hastalıkları kışkırtır.

  Ve tedavi süresi, bu hastalıkların seyrinin özellikleriyle doğrudan ilişkilidir.

  Anjina özel bir clinico-morphological sınıflandırması vardır. Ne zaman bademcik iltihabı sürecek ve hastane tarafından kaç gün verileceği, hastalığın türüne bağlıdır. Aşağıdaki anjina türleri vardır:

  1. Foliküler - ortalama süresi yaklaşık altı gündür.
  2. Catarrhal - mukozada kızarma ve hafif bir lakuna artışı ile karakterizedir. Hasta tüm tıbbi talimatları takip ederse, hastalık 3-5 gün sürer.
  3. Lacunar angina - hasta bir hafta içinde hastalığın hoş olmayan belirtileri tarafından taciz edilir.
  4. Herpes - hastalık herpes virüsünden kaynaklanır, bu nedenle antiviral ilaçlar kullanılarak beş gün boyunca tedavi edilmesi gerekir.
  5. Ülseratif-nekrotik ve flegmonöz - bu tür anjinler en tehlikeli olanlardır. Onların süresi farklı olabilir - solma dönemleri inflamasyonun alevlenmesi ile değiştirilir. Genellikle bu tür bademcik iltihabı birkaç haftadan 2-3 aya kadar sürmektedir.

  Semptomlar ne kadar sürecek? Burada tedavide kullanılan ilaçlara bağlı.

  Genellikle, pürülan anjina sadece antibiyotik aldıktan sonra kurtulabileceğiniz bakteri nedeniyle ortaya çıkar. Antibakteriyel tedavinin başlangıcından beri ateş 2-3 gün geçer. Semptomlar ortadan kalkmazsa, ilaçlar değiştirilmelidir.

  Pürülan anjinin tamamen iyileştiğine dikkat etmek gerekir, antibakteriyel tedavi sonuna kadar yapılmalıdır. Bademcik iltihabı tedavi etmek için, en fazla 5-10 gün sürer.

  Sonuçta, bazı hastalar, durumları düzeldiğinde, antibiyotik almayı keserler, böylece hastalık birkaç gün içinde kendini tekrar hatırlatır.

  Pürülan anjina ve diğer tipleri farklı patojenlerden kaynaklanabileceğinden, yapılacak ilk şey enfeksiyon tipini tanımlamaktır. Bundan sonra, optimal tedavi reçete edilir ve gerekli ilaçlar seçilir.

  Bademcik iltihabını çok hızlı bir şekilde tedavi etmenizi sağlayan bazı prensipler vardır. Yani, her durumda, antibakteriyel ilaçlar önlenemez. Sonuçta, antibiyotik olmadan, patojenik mikroorganizmalar tarafından kışkırtılan inflamatuar süreci ortadan kaldırmak mümkün olmayacaktır.

  Ne tür bir ilacın reçete edilmesi gerektiği hekime göre belirlenmelidir, çünkü patojenler üzerinde farklı etkileri olan farklı antibiyotik sınıflamaları vardır. Bu nedenle, tedavinin mümkün olduğu kadar etkili olması için, antibiyotikler sadece bakterinin türünü belirledikten sonra reçete edilir.

  Ayrıca rahatsızlığa neden olan semptomları gidermek için semptomatik tedavi uygulanmaktadır. Bu nedenle, boğazdaki hoş olmayan hislerden, yutma sırasında ortaya çıkan terleme ve ağrıyı azaltan ilaçların yardımıyla giderilebilir.

  Daha az etkili durulama yok. Ancak sonuca ulaşmak için, bu işlem her 30 dakikada bir yapılmalıdır, eğer ağrı çok kuvvetli ise ve 2-3 saat sonra orta derecede rahatsızlık ile.

  Kulak ağrısından kurtulmak için doktor özel damlalar reçete eder. Ayrıca, halk yöntemlerini kullanmak mümkündür. Örneğin, kulakta birkaç saat süreyle borik asit çözeltisine batırılmış bir pamuklu çubuk koyun.

  Ve yüksek sıcaklıkta, hasta antipiretik almalıdır.

  Tonsillit, geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel ajanları ile tedavi edilir. Penisilin grubu şunları içerir:

  • Ampisilin (Penodyl, Zetsil);
  • Klavulonik asitli amoksisilin (bunun analogları Medoklav, Amoksiklav, Klavunat, Klavosin, Augmentin Amoclavin'dir);
  • Amoksisilin (Flemoxin, Amoksikar, Ospamox);
  • Sulbaktam.

  Bu makrolidler roksitromisin, azitromisin ve -Sumamed analogları, Sumamok, Zitrotsin, Azitral) ve eritromisin (Ermitsed, Eriflyuid) grubuna aittir. Ve sefalosporinler nadiren kullanılır, örneğin, eğer pürülan anjina ihmal edilmiş bir aşamaya sahipse.

  Bademcik iltihaplı boğaz genellikle bu tür spreyler ile tedavi edilir:

  1. Theraflu;
  2. Lugol;
  3. Propasol;
  4. Ingalipt;
  5. Hlorafillipt;
  6. Orasept;
  7. Stopangin;
  8. bioparoks;
  9. kameton;
  10. Geksoral.

  Anti-inflamatuar etkiye sahip olan bitkilerin antiseptik ve şifreleri ile düzenli olarak gargaralanmalıdır. Bu, enfeksiyonun gelişmesini önlemeye ve patojenlerin çoğalmasını, yutaktan kısmi arındırma yoluyla durdurmaya yardımcı olacaktır.

  Ayrıca hasta bol sıvı içmelidir. Ne de olsa su, bakterilerin atık ürünlerini, yani genel olarak iyiliğin gelişmesine katkıda bulunan toksinleri temizler.

  Ayrıca hastalık sırasında diyete dikkat etmelisiniz. Menüsü dengeli, kolay sindirilebilir ve güçlendirilmiş olmalıdır.

  Ayrıca, hastalığın erken evrelerinde, komplikasyonların şansı (kalp kası iltihabı, bronş ağacının enfeksiyon, vb) azaltmak için, Hasta yatak istirahati uygun olmalıdır sırasında hastalık izni verilir. Aynı zamanda, iltihaplı, foliküler, nezle ve anjin diğer türlerine kadar çabuk hasta immün sistemi uyarıcı ilaçları içmeli mümkün olduğunca geçti.

  Bademcillitin kaç gün herhangi bir doktoru söyleyemeyeceği kesindir. Sonuçta, terapist sadece hangi zaman diliminde rahatlama olacağını tahmin edebilir. Ve iyileşme hızı sadece hasta tarafından alınan ilaçların etkinliğine değil, aynı zamanda tüm tıbbi tavsiyelerin uygulanmasının tamlığına da bağlıdır.

  Bu makaledeki popüler bir video, sorunun özünü anlamada yardımcı olacaktır.

  Daha fazla öğreneceksiniz:

  • Bir foliküler boğaz ağrısı tedavi etmek için;
  • Hastalığın tedavisi kaç gün devam eder;
  • Hastalığı evde tedavi etmek mümkün mü?
  • Foliküler boğaz ağrısı tedavisi nasıl yapılır;
  • Hastalıkla savaşmak için hangi halk ilaçları kullanılabilir?

  Foliküler boğaz ağrısının temel amacı, patojenine neden olabilecek olası komplikasyonları önlemektir. Bu amaçla, doktor hızlı bir şekilde - genellikle 1-2 gün içinde - bademciklerdeki enfeksiyonun odağını yok eden ve daha sonra yaklaşık bir hafta boyunca kalan bakterileri yok eden, sistemik bir antibiyotik alımını öngörür.

  Foliküler boğaz ağrısı tedavisi her zaman antibiyotik gerektirir. Zor vakalarda - kaslar arası veya intravenöz enjeksiyonda - tabletler, süspansiyonlar veya kapsüller biçimindedir.

  Hiçbir durulama, ısınma, şekerleme, soluma, sprey, antiseptik veya Lugol'ün antibiyotiksiz çözeltisi foliküler boğaz ağrısı ile tedavi edilemez. Bütün bu araçlar ve yöntemler, hastalığın etken maddesini yok etmesine izin vermez ve sadece hastalığın akut döneminde hastanın durumunu hafifletmek için kullanılır. Foliküler boğaz ağrısı semptomları genellikle çok şiddetli olduğundan, bu semptomatik tedavi her zaman gereklidir, ancak bu sadece yardımcı bir yöntemdir. Onları antibiyotik tedavisi ile değiştirmek imkansızdır.

  Sonuç olarak: bir foliküler boğaz ağrısını tedavi etmeye başlamak için bir kampanyadan doktora gerekli. İlk olarak, foliküler anjinayı kronik bademcik iltihabından (bu hastalıklarda boğazın görünümü oldukça benzer) güvenilir bir şekilde ayırt edecektir ve ikincisi, belirli bir hasta için etkili ve güvenli bir antibiyotik seçebilecektir.

  Teorik olarak, bağımsız bir şekilde bir evin önündeki boğazdaki boğazı tanıyabilir ve bir tedavi seçebilirsin. Pratikte, bir çok durumda bu alerji, sonuçta kalp bozuklukları, piyelonefrit ve apseler ile biten belirli maddelere karşı patojen direnci, viral farenjit boşuna ve etkisiz antibiyotik terapisi yol açar.

  Foto - viral mononükleoz, genellikle foliküler anjina ile karıştırılır, ancak tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirmez:

  Foliküler boğaz ağrısı okuryazar tedavisine yol açabilecek şeylerin detayları, ayrı bir makalede anlattık.

  Penisilinler ve makrolidlerin ailelerinin foliküler boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi için daha sık, biraz daha sık kullanılır - sefalosporinler. Foliküler tonsillit tedavisi için antibiyotik seçimi tüm makaleye ayrılmıştır.

  Şimdi sadece hemen hemen her zaman foliküler anjinanın, tabletler ve süspansiyonlar şeklinde aminoksinilin, azitromisin, eritromisin, ampisilin ve bunların preparasyonları şeklinde antibiyotiklerle tedavi edildiğini hatırlatıyoruz. Hastalık durumunda antibiyotik enjeksiyonları nadiren reçete edilir ve bazı endikasyonların varlığındadır. Bazı durumlarda, antibiyotik ile tedavi kursundan sonra anjina komplikasyonların uzun süreli koruma sağlamak için birkaç ana enjeksiyonları Bitsillin olacaktır.

  Foliküler boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi edebilen antibiyotiklerdir. Kural olarak, ilacın başlamasından bir gün sonra hastanın durumunda gözle görülür bir iyileşme gözlemlenmiştir. Ancak, sonunda tüm belirtilerin bir haftadan daha geç olmamak üzere ortadan kalkacağı gerçeğine hazırlıklı olunmalıdır.

  Foliküler boğaz ağrısı belirtileri çok şiddetli ise, aynı zamanda hastalığın yan tedavisine başlamak gerekir. Bunun için kullanırız:

  • Antipiretikler - Eferangan, Nurofen, Parasetamol, Panadol ve diğerleri;
  • Sistemik ağrı kesiciler - Aspirin, Tempalgin;
  • Emzirme tabletleri ve pastilleri şeklinde lokal anestezikler - Dekatilen, Trachisan, Septotelet, Neo-Angin ve spreyler - Tera Flue, Tantum Verde, Ingalipt;
  • Bir boğaz gargarası - bir papatya, calendula, bir adaçayı, antiseptik çözeltileri - Furatsilina, Chlorgeksidina.

  Bu fonlar çoğu durumda zorunlu değildir ve ya belirli semptomlar çok fazla kuvvetle kendini gösterdiğinde ya da hasta (ya da daha sıklıkla hasta çocuğun ebeveynleri) herhangi bir barış sağlamayan belirli bir yerde keskin bir cisme sahip olduğunda kullanılır. Kurtarma için bekleyin ve en azından bir şey yapmaya zorlar, sadece oturmak için değil.

  Hemen hemen tüm temel tedavi yöntemleri tüm hastalar için aynıdır. En sık onlardan kullanılan Örneğin, daha seçerek, doktor aynı antibiyotik seçer gebe kadınlarda ya da önceden okul çocuklarda bademcik iltihabı tedavi etmek için - amoksisilin ve fenoksimetiopenitsillin - fetüs üzerinde veya en güvenli ve hemen hemen hiç etkisi arasındadır hayatın ilk yıllarının çocuğu durumunda.

  Ancak yardımcı ilaçlar çok daha seçici bir yaklaşım gerektirir. Hamilelikte, büyük özen gösteren doktor genel anestezi, antipiretik ve anti-enflamatuar ajanları seçmeli ve mümkün olduğunda - uygulamalarını önlemek için. Bu ilaçların fetus üzerinde ciddi bir etkisi olabilir.

  Ancak, foliküler anjinayı antibiyotiklerle tedavi etmeden ve semptomatik tedavi yöntemlerinden önce, hastanın bu tür bir tedavi için normal şartlar sağlaması gerekir.

  Çoğu durumda, foliküler boğaz ağrısı evde tedavi edilebilir. Bir hastanede veya bir klinikte, hastayı görmek ve doğru ilaçları reçete etmek için doktora gitmeniz yeterlidir. Angina'nın çok tedavisi karmaşık prosedürler gerektirmez ve yetişkin bir hastayı veya hasta bir çocuğun anne-babasını oldukça kabiliyetlidir.

  Anjina ile hastaneye yatış sadece çok nadir durumlarda, hastalık çok ağır olduğunda ve jet enjeksiyonları da dahil olmak üzere yoğun tedavi gerektirdiğinde gereklidir.

  Hastalığın akut bir döneminde, hasta sürekli olarak vücut sıcaklığını korurken, yatak istirahatine uymak gerekir. Bu sırada, hasta yetişkinlere göre enfeksiyona daha yatkın olan çocuklara izin vermemelidir. Hastanın çoğu zaman uyuduğu ve geçirdiği oda kuvvetli bir şekilde havalandırılmalıdır, içinde çok fazla ısı olmamalıdır (20-22 ° C yeterli olacaktır).

  Hastalığın akut döneminde yatak istirahati gereklidir.

  Yatak istirahatının sıkılığı görelidir ve yalnızca hasta olan kişinin durumuna bağlıdır. Bu bir çocuksa ve oynamak istiyorsa, dairenin etrafında dolaşıp televizyon seyredin, bunu yapmasını yasaklamayın. Hastanın sağlık durumu dışarı çıkıp temiz hava almasına izin verirse, yürüyüş zarar görmeyecektir. Yatakta bir kütlenin serilmesi sadece artrit ve zehirlenme, lax eklemleri, baş ağrısı ve kendileri istemeyen ve hareket edemeyen hastalar için endikedir.

  Öte yandan, bu, tonsilit tedavisi son derece zordur eğer hastaneye gitmeden "kendi ayakları üzerinde" onun devri. hastalığında Fiziksel aktivite kalp üzerindeki yükü ve sürekli yorgunluk ve bu durumda, bir kişinin bir hafta hasta olacak veya evde foliküler tonsillit rahatlatıcı tedavi ile ikiden daha uzun olmasına yol açacaktır enfeksiyonla mücadele için güçlerini harekete geçirmek vücudun yetersizlik artar.

  Foliküler boğaz ağrısını hızla iyileştirmeye yardımcı olan diğer zorunlu önlemler:

  • Bol içecek - hasta ne kadar içerse, bakteriyel toksinler vücuttan daha hızlı çıkarılır, daha fazla termoregülasyon yapılır ve sıcaklık daha hızlı düşer;
  • Sigara içmeyi reddetme. Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısının tüm semptomatik tedavisi boğazdaki ağrıyı en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Sigara içerken, tüm bu çabalar boşa çıkar - sigara dumanının etkisi altında, bademciklerin mukoza zarı kurur ve ağrı durulamaya ve analjezik spreylerin kullanımına rağmen yoğunlaşır;
  • Hastanın uyuduğu bir odada havanın nemlendirilmesi. Rutubeti% 60-70 seviyesinde tutmak, iltihaplı bademcikler dahil olmak üzere normal mukoza zarlarını sağlar.

  Nemlendirici, nemi düzenleyen en etkili yoldur. Ama en pahalısı...

  Ve tabii ki, evde foliküler anjina tedavisi için, ilaç alma rejimine kesinlikle uymalısınız. Her şeyden önce antibiyotikler

  Foliküler anjin 10-12 gün boyunca, ciddi vakalarda - üç haftaya kadar antibiyotiklerle tedavi edilir. Doz ve ilaç, olası aşırı duyarlılığı, hastanın sindirim yolunun ilaca karşı reaksiyonunu ve nedensel etken maddenin spesifik bir antibiyotiğe karşı muhtemel direncini dikkate alarak ayrı ayrı seçilmektedir.

  Antibiyotik kullanmaya başladıktan sonra, ilacı kullanmamanız veya mola vermemelisiniz. antibiyotikler çok çabuk kendilerini ve uygulanan belirtiler zayıflamaya başlar beri ertesi gün ya da tedavinin başında ertesi günü hasta rahatlama belirgin halini hissediyor ve hastalık zaten gerçekleşiyor olduğunu düşünüyorum ve "zararlı" antibiyotikler artık içebilirsiniz. Bu yanlış anlamadan dolayı foliküler anjinin ana komplikasyon sayısı ortaya çıkmaktadır.

  Foliküler boğaz ağrısının ilk belirtilerinden bu yana, hastanın doktora başvurması ve hastalığı tedavi etmeye başlaması yaklaşık bir haftadır. İstatistikler, antibiyotik tedavisinin hastalığın ilk 9 günü içerisinde başlaması halinde, komplikasyonların hemen hemen hiç gerçekleşmediğini belirtmektedir. Ayrıca, boğazın ilk üç gününde tedavinin başlangıcında, 4-5. Günde antibiyotik alındığında, tedavinin kendisi genellikle daha uzun sürer. Bu nedenle, anjina ile acele et, sadece hastanın semptomlara maruz kaldığı ölçüde gereklidir.

  Antibiyotik tedavisinin başlamasından 2-3 gün sonra hasta rahatlama hissetmez ve tüm semptomlar devam ederse, doktora tekrar gitmesi gerekir. Yüksek bir olasılıkla, ilacın anjinin nedensel etkisine karşı etkisiz olduğu ve değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. İdeal olarak, doktor ilk kez doktora gittiğinde, hasta bademciklerden bir yayma için bir analiz verir, böylece 3 gün sonra patojenin direnci tespit edilirse doktor hangi antibiyotiğin yardım edeceğini zaten biliyordu.

  Besin ortamı ile minyon kaliksidir. Bu antibiyotiklere onların gerginlik ve duyarlılık belirlemek için bir smear bakteri büyür

  Foliküler boğaz ağrısını antibiyotikler dışında tedavi etmek için sadece akut gereklilik için gereklidir. Bu nedenle, hastalığı olan bir yetişkinde, ateş düşürücü ajanların kullanılmasını gerektirmeyen sabit bir düşük dereceli ateş korunabilir. Foliküler anjinaya sahip çocuklarda, sıcaklık hemen hemen her zaman 39-40 ° 'ye kadar atlar ve bu gibi durumlarda onu yıkmak gerekir. Genel olarak, sıcaklık 38 ° C'ye düşürülmemelidir, eğer 39 ° C'ye yükseltilirse, hasta 39 derecede her zaman kötü hissedilirse antipiretik ilaçlar alınır.

  Çoğu zaman boğaz ağrısının tedavisinde yardımcı yöntemlerden durulama kullanılır. Bu işlemlerin tek terapötik etkisi, püy ve plakın bir kısmının bademciklerinin ve farinksinin yüzeyini temizlemektir. Bir yandan, yutma sürecini, diğer yandan, bir dereceye kadar (çok küçük de olsa) enfeksiyon yayılma olasılığını azaltır. Bu nedenle semptomlar gerektiriyorsa, boğazdaki foliküler boğaz ağzı ile nazikçe yıkayın.

  Ve büyük, nasıl gargara yapmak önemli değil. Sadece bu önemlidir:

  1. Durulama çözeltisi soğuk veya sıcak değildi - boğaz bunu hissetmemelidir. Sıvının optimum sıcaklığı 40-50 ° C'dir;
  2. Durulamalar çok sık değildi. Bademciklerin sürekli sarsıntısı iltihaplanma yerinde onarıcı süreçleri yavaşlatır. Günde iki veya üç kez yeterli olacak;
  3. Çözelti, mukoza zarlarını tahriş etmedi. Bu nedenle, kerosen, idrar ve diğer radikal halk ilaçları ile gargara yapamazsınız.

  Boğazın durulanması sadece anjinin semptomlarını hafifçe hafifletir fakat tedavi etmez.

  Suda basit bir tuz çözeltisi ile foliküler anjin ile gargara yapmak yeterlidir. Ellerinizi almaya acil bir ihtiyaç varsa, papatya veya adaçayı kaynatın. Boğazın bu solüsyonlarla orta derecede yıkanması zarar vermez, ancak özellikle yardımcı olmaz.

  Güçlü antiseptiklerin boğaz solüsyonları ile boğazınızı yıkayın, buna değmez. Bu fonlar sadece bademciklerin yüzeyindeki etken maddeleri yok etmekle kalmayacak, aynı zamanda ağız boşluğundaki genel bakteri geçmişini de bozacaktır. Bu tür çözeltilerin aşırı kullanımından dolayı, yaygın anjinaya genellikle damak ve yutak yüzeyinde normal mikroflorayı baskılayarak gelişen bir mantar enfeksiyonu eşlik eder.

  Anestezik madde içeren pastiller ve tabletler, üretici tarafından tavsiye edilen ve doktor tarafından izin verilen miktarlarda anjina ile tüketilebilir. Hastalığın kendisi üzerinde ciddi bir etkisi olmayacaktır, ancak belirli bir dereceye kadar boğazdaki ağrı sendromunun keskinliğini zayıflatacaktır.

  Antihistaminikler dahil antienflamatuar ilaçlar nadiren anjina ile reçete edilir. Enflamasyon ve ödem nedeniyle bademciklerin farenksi bloke ettikleri ve normal yutmaya müdahale ettikleri zaman kullanılmaya değerdirler. Bu fonları atamanız sadece bir doktor olmalıdır. Hamilelikte çok şiddetli semptomları olan istisnai durumlarda kullanılırlar.

  Desloratadine-Teva, en son antihistamin jenerasyonudur.

  Ortalama olarak, foliküler anjina yaklaşık 12-14 gün tedavi edilir. Bunlardan:

  1. 2-3 gün antibiyotiklerin çalıştığı ve hastanın daha kolay hale geldiği bir akut faza sahiptir. Üçüncü günde, iştahını tekrar kazanır, temiz havaya çıkabilir. Bu arada, bu zamana kadar hasta bir antibiyotik almaya devam ettiği sürece artık bulaşıcı değildir;
  2. Yaklaşık 6-8 gün, iyileşme süresi sürer. Bu süre zarfında inflamasyon geçer, boğaz ağrısı azalır, apseler patlar ve erozyon kendi yerinde iyileşir. Bütün bu dönemde foliküler anjina, antibiyotiklerle tedavi edilir, çünkü tamamen bakteriyel enfeksiyon henüz vücuttan atılmamıştır;
  3. Hastanın durumunun normalleşmesinden sonra, genellikle 2-3 gün daha işe gitmemesi gerekir, fakat çoğu kez ve genellikle açık havada olmak için hareket etmek yararlıdır.

  Foliküler anjina için toplam iş göremezlik süresi 12-15 gündür. Hastanın kendisi genellikle hastanede çok gün geçirir. Tedavinin sonunun resmi olarak teyidi, hastanın bir tedavi süreci geçirdiğini ve sağlıklı olduğunu belirten bir sertifikadır.

  Doktorlar, Pevzner sisteminde 13 numaralı foliküler anjina tablosunu reçete eder. Bu diyet şunları sağlar:

  • Günde 6 kez yemek;
  • Günde en az 2 litre sıvı;
  • Sadece haşlanmış yiyecekleri kullanın;
  • Bütün ürünleri püre haline gelene kadar ezip sıkın.

  Foliküler anjinli ürünlerden yiyebilirsiniz:

  • Kasha - irmik, yulaf ezmesi, pirinç;
  • Az yağlı süt ürünleri - kefir, süzme peynir, ekşi krema, peynir (baharatsız);
  • makarna;
  • yumurta;
  • Yumuşak ekmek;
  • Sığır eti ve dana eti, tavuk ve hindi filetosu, az yağlı balık, tavşan;
  • Yumuşak haşlanmış sebzeler - patates, pancar, kabak, kabak, domates, lahana;
  • Meyveli pişmiş veya haşlanmış halde.

  Fırında elma - bademcik iltihabı döneminde taze değiştirilmesi

  Yüksek miktarda lif (tohum, deri, sert meyve) içeren foliküler boğaz ağrısı olan yiyecekleri ve aşağıdakileri kullanmayın:

  • Yağlı et yemekleri;
  • Baharat, soğan, sarımsak;
  • Ekşi meyve;
  • Keskin ve kızarmış yiyecekler;
  • İnci ve mısır lapası;
  • Yağlı süt ürünleri.

  Yemekler sadece isteklilerce yapılmalıdır. Kategorik olarak, yemek istemiyorsa hasta bir kişiyi, özellikle bir çocuğu zorla besleyemezsiniz.

  Anjin tedavisinin pek çok popüler yöntemi sadece işe yaramaz değil, aynı zamanda ciddi şekilde zarar verebilir. Örneğin, foliküler tonsillit bu gibi yöntemlerle ve yöntemlerle tedavi edilemez:

  • Kerosen - bu etkinin bir etkisi olmayacak, ancak hasta bir kişiyi zehirlemek veya mukoza ile yakmak oldukça olasıdır;
  • Sirke, etkisi ile kerosene benzer bir ilaçtır;

  Sirke, gazyağı gibi, hiçbir durumda angina'yı tedavi edemez

 • İnhalasyonlar - anjina ile neredeyse tamamen işe yaramaz. Geleneksel tedavi yöntemleri kaynar su bir tencere üzerinde yaygın inhalasyon olduğundan propolis ve herhangi bir ot eklendiği. böyle güçlü inhalasyon bademcik buharla ısıtılan ve bakteriler daha hızlı onları çoğalmaya başlar ve bademcik sadece devam ederse, ancak, tam tersine, ilerlediğini değil sonra;
 • Bademcikleri Lugol çözeltisi veya metilen mavisi ile silin. Her iki ilaç da dezenfektan olarak kabul edilir, fakat bademciklerdeki bakterilerin kendileri derin dokularda olduğundan, bu çözeltilerin yüzeylerine uygulanmasının hiçbir etkisi olmaz. Buna ek olarak, Lugol çözeltisinin düzenli kullanımı tiroid bezinin işleyişini etkileyebilir ve prosedürün kendisi çocuklara son derece tatsız ve çok hoşnutsuzdur.
 • Foliküler boğaz ağrısıyla, ısınan dış kompresleri yapmak imkansızdır. Enfeksiyonun artmasına ve enfeksiyonun ilerlemesine yol açabilirler. Aynı şekilde, bademciklerde apsei bir parmak etrafına sarılmış bir bandajla koparamazsınız. Bu prosedür çok acı verir, iyileşmeyi hızlandırmaz ve enfeksiyonun ilerlemesi ile doludur.

  Genel olarak foliküler tonsillitin halk ilaçları ile tedavisi çoğu durumda etkisizdir. Yer fıstığı, sarımsak veya borik suyu gibi ilaçlar, daha fazla tedavi görmeyi ve huzursuz ebeveynleri yatıştırmayı amaçlamaktadır.

  Anjina'yı Bioparox veya antibiyotikli şeker gibi antibiyotik spreylerle tedavi etmek işe yaramaz. Bu fonlar herhangi bir şekilde enfeksiyonu etkilemez, ancak sistemik antibiyotik kullanımını değiştirmeye çalışırlarsa, ciddi komplikasyonlardan önce kötü bir şekilde bitirebilirsiniz.

  Benzer şekilde, tam teşekküllü antibiyotik tedavisi yerine foliküler boğaz ağrısı için halk ilaçları kullanıldığında, bu zaten tehlikeli hale gelmektedir. Bu tür bir sözde terapiden dolayı, hastaların kendileri yaşamlarının geri kalanında hasta bir kalp, artrit ve piyelonefrit ile işkenceye maruz kalmaktadır.

  Fotoğrafta - foliküler boğaz ağrısı okuryazar tedavisi ile geliştirilen apse, çıkarıldıktan sonra boyunda bir yara:

  Foliküler boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmemek önemlidir. Antibiyotikler hastalığın etken maddesiyle daha hızlı başa çıkacak, başka hiçbir çözüm işe yaramayacaktır. enflamasyon ve ülser kendi olacak önce, (bir anti-inflamatuar ilaçlar iltihaplanma tekrar geliştirir eylem süresi sonunda, örneğin) başka yollarla kaldırılamaz. boğaz ağrısı zaten varsa nedenle, sessizce hastalık izni almak ve kendine güvenen etkili tedaviye başlamak.

  Foliküler anjin gitmezse, doktora tekrar gitmeniz ve durumu anlamanız gerekir. Muhtemelen, doğru teşhis ile, reçete edilen antibiyotik işe yaramıyor. Aracın başka türüyle değiştirdikten sonra patojenin yok etmek mümkün olması muhtemeldir ve hastalık tedavi edilecek. Bu durumda bademcik iltihabı, ve gerçekleşecek, farklı bir yerde ve daha ağır sonuçlar tecelli edecektir gelecekte olasıdır - Sadece bu durumda gerekli değildir, halk ilacı geçin.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Çocuklarda adenoidlerin lazerle alınması: hazırlama ve çıkarma prosedürü

  "Adenoidler" kelimesi nazofarengeal bademcikler anlamına gelir. Normal sağlıklı bir durumda, burun boşluğunu çeşitli enfeksiyonlardan ve mikroplardan korumak için tasarlanmıştır.

  Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

  Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.