Loading

Sonsuza kadar bademcik iltihabı kurtulmak için nasıl: hastalıkların tedavisi ve önlenmesi

En az bir kez bademcik iltihabı olanlar, bu hastalığın zamanında tedavi ile bile kronik bir aşamaya kolayca geçtiğini bilirler. İşte bu yüzden, hastalıktan nasıl kurtulacağının bir kez ve her şeyle ilgili olduğu konusu budur.

Bademcik iltihabı nedir?

Kural olarak, hastalığın akut formu az ya da çok açıktır. Tedavi edilebilir, ancak kronik bir aşamaya geçiş olasılığı artar. Kronik bademcik iltihabından muzdarip hastaların çoğu, sonsuza kadar hangi yollardan kurtulabileceğini bilmez.

Bademcik iltihabından nasıl kurtulacağımı anlamak için, hastalığın kendisi hakkında biraz bilgi sahibi olmanız, bunun nedenlerini ve ilk belirtileri bilmeniz gerekir, çünkü aksi takdirde süreci kolayca başlatabilir ve cerrahi bir prosedür uygulayabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı kalıcı olan bademcik iltihabıdır.

Ve bu sadece doğrudan onların içinde enfeksiyonun odak noktası değil, aynı zamanda vücuttaki varlığının da odak noktasıdır. Çoğunlukla hastalık bile geçmez ve kişi sürekli olarak böyle bir durumda bulunur ve uzmanlarca reçete edilen ilaçlar her zaman yardımcı olmaz.

İnsan vücudunda 6 badem vardır. Bağımsız olarak düşünmek bir insanın hepsini değil, sadece boğazda olanları olabilir. Palatine bademcikler önemli bir işlev görürler - enfeksiyonların ve virüslerin vücuda girmesini önlerler. Ve iltihaplanma sürecine ilk tepki veren onlar oldukları için. Çocuklukta, bağışıklık meydana geldiğinde, bademcik iltihabı ile ilişkili herhangi bir hastalık fark edilmeden geçmez. Vücutta bir enfeksiyon varsa, bir alerjen yanı sıra, bademcik iltihaplı hale gelir ve bademcik iltihabı gelişebilir.

Negatif faktörlerin vücut ve bademcikler üzerinde sürekli olarak etkilenmesi durumunda, zamanla bağışıklık güçleri zayıflar ve başarısızlık ortaya çıkar. Sadece bu arıza sırasında ve özellikle dikkat edilmesi gereken kronik bademcik iltihabı gelişir.

Tonsillit nedenleri ve belirtileri

Semptomlar ve enfeksiyon nedenleri

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalıktan nasıl kurtulabileceğinize gitmeden önce, neyin nedenini bilmeniz gerekir. Eğer bademcikler ve işlevleri az ya da çok açıksa, hangi bakterilerin bademcik iltihabına neden olabileceğini ve provoke edici faktörler olup olmadığını bilmek önemlidir.

Herkes bilir ki hastalıktan tamamen kurtulmak için sebebi ortadan kaldırmak gerekir. Aynı şey, sonsuza dek kurtulmak için bir arzu varsa, bademcik iltihabı durumunda yapılmalıdır. Doktorların sonuçları, yani bademcik iltihaplanmasını tedavi ettiği ve etkenleri provoke etmek için en az zaman verdiği görülür.

Bademcik iltihabının ana nedenleri ve provoke faktörleri atfedilebilir:

 • Enterococcus, streptococcus, hemolitik streptococcus ve diğerleri gibi bakterilerin vücuduna nüfuz etme. Farenksinden bir yayma yaparak patojen hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Adenovirüs.
 • Sinüzit, özellikle şiddetli biçimde geçtiğinde ve tedavi uygun şekilde yapılmadı.
 • Vücudun sürekli olarak bakteriye maruz kaldığı ve hatta boğaz ağrısı sırasında bile sık görülen boğaz ağrılar şiddetli bir şekilde zayıflar.
 • Subcooling, yanı sıra keskin bir sıcaklık düşüşü (soğuktan sıcak ve tam tersi). Hipotermiye özellikle dikkat edilmelidir. Bilim adamları tarafından yapılan çalışmaların sonuçlarına göre bakteri ve mikroorganizmaların soğukta ve nemli ortamda en iyi ürettiği sonucuna varılabilir. Bu nedenle sonbahar-kış döneminde (özellikle de evler henüz ısıtılmamışsa), hastalanma olasılığı birkaç kez artmaktadır.
 • Enfeksiyon kaynağı olabilen diş hastalıkları. Sadece çürükleri değil aynı zamanda stomatit ve pulpitileri de içerir.
 • Dysbacteriosis. Bazı doktorlar sağlıklı bir bağırsak bağışıklığı olan bir kişinin disbiyozisli bir kişiden çok daha iyi olduğu görüşündedir. Bu, toksinleri kaldırma yeteneğinin ortadan kalkması ve zararlı bakterilerin daha hızlı çoğalmasıyla açıklanabilir, çünkü onlar için en elverişli ortam yaratılmıştır.
 • Diabetes mellitus. Bu hastalığı olan insanlar çok düşük bağışıklığa sahiptir, çünkü vücut gerektiği gibi çalışmaz.

Videodan tonsillit hakkında daha fazla bilgi edinilebilir.

Hastalığın tezahürünün ana semptomlarına gelince, şunları içerebilir:

 • Vücut ısısında artış ve oldukça önemsizdir.
 • Yorgunluk, uyuşukluk ile kendini gösteren genel halsizlik.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
 • Boğazda trafik.
 • Bademciklerin hipertrofisi.

Bir hastanın tedavi edilmesinde tecrübesiz bir uzman bile hemen ona doğru bir teşhis koymuştur, çünkü hastalık çok açıktır çünkü bunu kaçırmak çok zordur.

Hastalığın tedavisi için kapsamlı yöntem

Bugüne kadar, doktorlar bademcik iltihabı tedavisi için çeşitli yollar sunuyor. Bu nedenle, hasta onun için daha uygun olanı seçebilir.

Bu yöntemlerden biri, tıbbi bir kurumda yapılması gereken karmaşıktır. Birkaç aşamadan oluşur:

 • Ilk aşama. Etkilenen bölgelerin durulanması. Bu iki şekilde yapılabilir. Birinci yöntemde ikinci bir tonsilor nozul ile basit bir şırınga kullanılır. Durulama sırasında, etkilenen bölgeye teslim etmek için doğru olan her şeyi yapmanız gerekir, çünkü cansız kütleleri yıkamanız ve hangi renkte olduklarını görmeniz gerekir.
 • Ikinci aşama. Aynı Tonsilor nozulun kullanıldığı ultrasonik tıbbi sulama, ancak ultrasonik bir uç ile. Bu faz sadece etkilenen bölgeler iyi yıkanırsa ve üzerlerinde hiçbir plak kalmazsa gerçekleştirilebilir. Frekansların etkisi altında uç uca uygulanan ilaç, en uzak bölgelere nüfuz edebilen özel bir süspansiyona dönüşür. Çoğu zaman sulama sırasında Miramistin kullanılır, çünkü ultrasonun etkisi altında özelliklerini kaybetmez. Ek olarak, bu aşamada, mükemmel bir antibakteriyel tedavi gerçekleştirilir.
 • Üçüncü aşama. Lugol tarafından işleniyor. Neredeyse her insan ne tür bir ilaç olduğunu bilir. Evet, tadı kötüdür ve bazen kusma refleksine neden olur, ama en iyi antiseptik olan kişidir.
 • Dördüncü aşama. Lazerin uygulanması. Lazer, dokuların şişmesini ve iltihaplanmasını azaltmak için kullanılır. Bu nedenle, etkisi çok iyi. Lazeri iki yolla - doğrudan ağız boşluğuna takabilirsiniz - ve sonra etki sadece etkilenen bölgeyi değil, aynı zamanda da çok iyi olan yakın bölgeleri de etkileyecektir. Ve ikinci yol bademciklerin yanındaki boyuna bir lazer yerleştirmektir.
 • Beşinci aşama. Vibroakustik etkisi. Bu aşamada gerekli besinleri almaları için bademciklere kan akışını iyileştirmek gerekir.

Tedavinin sonunda, lokal immüniteyi geri kazandıran ultraviyole ışınımı gerçekleştirilir. Ancak bir prosedür yeterli değildir ve daha iyi bir etki elde etmek için, periyodik olarak ışınlama yapmak gereklidir.

Tedaviden sonra, doktor hastanın tam muayenesini ve bademciklerin yıkanmasını gerçekleştirecektir.

Ve mukus kütlesinin ortaya çıkması durumunda tedaviye devam edilecektir. Ancak, prosedür sayısının 10'dan fazla olmaması gerektiğini belirtmek gerekir.

İlaç yönetimi ve hastalık önleme

Hastalığın ilaç tedavisi

Yukarıda belirtildiği gibi, hasta bu ya da bu tedavi yöntemini seçme hakkına sahiptir. Ve hepsi hastaneye gitmiyor. Bu durumda, tedavi sadece ilaçlanacaktır.

Hastanın hastalığının aşamasına bağlı olarak, doktor belirli ilaçlar reçete edilir.

Tonsillit tedavisi için ilaç türleri:

 1. Antibiyotikler. Bugüne kadar, hem güçlü hem de zayıf birçok antibiyotik bulunmaktadır. Ve sağ elini kaldırmak sadece vücudun bireysel özelliklerine dayanarak doktor olabilir. Bazen ilacı oluşturan maddeler sadece zarar verebilir. En başta, doktor gastrointestinal sistemi herhangi bir şekilde etkilemeyecek hafif antibiyotik reçete etmeye çalışır. Ve eğer üç ila beş gün içinde etki görülecekse, kurs devam edecektir. Aksi takdirde, daha güçlü ilaçlar seçilecek, ancak bu zaten bağırsaklar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.
 2. Bağırsak mikroflorası üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak için antibiyotiklerin uygulanması sırasında reçete edilen probiyotikler. Bazen bademcik iltihabı nedeni gastrointestinal sistemde bir sorun olabilir. Ve sonra probiyotiklerin atanması sadece yolu korumak değil, aynı zamanda orijinal problemi doğrudan tedavi etmek için de gereklidir.
 3. İmmün sistemi uyarıcı ilaçlar, vücudun bağışıklık kuvvetlerini biraz artırmalı, böylece enfeksiyonun kendisi ile savaşabilir.
 4. Bademciklerdeki artıştan kaynaklanan şiddetli ağrı varlığında reçete edilecek anestezikler. Kural olarak, bu Nurofen veya Ketonal. Hem ağrıyı hafifletebilir hem de vücut sıcaklığını normalleştirebilirler.
 5. Azaltıcı maddeler, örneğin, yanma hissi hissettiğinde kullanımı daha iyi olan çeşitli yağlar.

Sadece uygun tedavi ile değil, aynı zamanda bademcik iltihabı vakalarının sayısını azaltacak önleyici tedbirlerle de özel bir rol oynar. Ve zamanla ve genellikle onları en aza indirir.

Koruyucu bakım altı ayda bir (tıbbi kurumlarda) yapılmalı ve ayrıca Tonzilotren gibi her üç ayda bir ilaç almalıdır.

Ayrıca, bağışıklık güçlerini arttırmak için denize gitmek için yılda en az bir kez gerekir. Aslında, bademcik iltihabını tedavi etmek ve ondan kurtulmak neredeyse imkansızdır, çünkü insan vücudunda "zayıf nokta" ortaya çıkarsa, sonsuza kadar kalacaktır. Doktorlar ve hastanın kendisi, yukarıdaki tedavi yöntemleri ve önleme yöntemlerini kullanarak yılda yalnızca alevlenmelerin sayısını azaltabilir.

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Kronik bademcik iltihabı, uzun bir karaktere sahip olan amigdala (bademcikler) enfeksiyöz bir inflamasyonudur. Onları taşıyıcı (kişi), akut anjina neden aktif çoğalmaya başlaması için hastalık her zaman herhangi olumlu fırsatta, bademcik zararlı bakteriler ve mikroplar (streptokok, stafilokok) üzerinde mevcut hazır olduğunda. Kronik bademcik iltihabının özelliği karmaşık bir tedavidir, çünkü buna neden olan bakterileri tamamen ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Fakat vücudun kendileriyle barış içinde yaşamaya ve enfeksiyonun daha da yayılmasını ve yayılmasının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Hastalığın nedenleri ve semptomları

Kronik bademcik iltihabı ikamet yerine ve iklime bakılmaksızın çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. Çeşitli faktörler bademcik iltihabının bozulmasına yol açabilir:

 • işlenmemiş bulaşıcı hastalıklar (genellikle angina);
 • sık farenjit (boğaz ağrısı);
 • alerji;
 • burun sinüslerinde inflamasyon;
 • kavisli nazal septum;
 • çürük ve diş eti hastalığı;
 • düşük bağışıklık.

Çoğu durumda hastalık kötü tedavi edilen akut tonsillit - tonsillitin ardından gelişir. Angina daha sonra basit bir şekilde bademciklerin lenfatik dokusunu kalıcı bir ikamet olarak seçtiği zaman kronik bir forma geçer. Normal zamanlarda, patojenik bakteriler uyku durumundadır ve ciddi rahatsızlığa neden olmazlar.

Kronik tonsilliti provoke eden bakteriler

Aşağıdaki faktörler faaliyetlerini provoke edebilir:

 • orofarenks veya tüm organizmanın hipotermisi;
 • bademciklerin mekanik travması, kimyasal veya termal yanık (örneğin, akut, sıcak yiyecek, güçlü alkol);
 • vücuttaki diğer enfeksiyonların varlığına bağlı olarak bağışıklıkta güçlü bir azalma;
 • yanlış ve dengesiz beslenme;
 • uzun süreli sinir gerginliği, şiddetli stres.

Tüm bu faktörler vücudun bağışıklık sistemini azaltmak için çalışır, bu da bakterilerin hızlı büyümesi için elverişli bir ortam oluşturur. Göğüs iltihabı kötüleşir, başka bir tonsillit başlar.

Kronik bademcik iltihabı olan hastaların boğazının görsel muayenesinde:

 • bademciklerin artması ve kızarması;
 • bademciklerin dokusu üzerinde kırılabilirlik ve oluklar;
 • beyaz püstüllerin bademciklerinin varlığı, periyodik olarak pürülan bir koku ile birlikte kıvrılmış kütleye gelir.

Kronik tonsillit patogenezi

Görsel değişikliklere boğazda, ateşte, titremede, güçsüzlükte şiddetli ağrı eşlik eder. Boyundaki lenf düğümleri de büyütülebilir.

ÖNEMLİ! Bir kişi yılda bir kereden fazla anjina hastasıysa, büyük olasılıkla kronik bademcik iltihabına sahiptir.

Kronik bademcik iltihabının belirgin şekilde ifade edilen belirtileri, daha sonra alevlenme dönemleri remisyon dönemleri ile değiştirildiği için ortaya çıkabilir, sonra ortadan kaybolabilir. Bu durumda, bademciklerin iltihapla baş edip gelişimini engelleyebildiği durumlarda, hastalığın telafi edici bir formundan bahsediyoruz. Ancak, zamanla, özellikle bir kişinin bağışıklığı bastırıldığında, remisyon dönemleri tamamen ortadan kalkabilir ve bademcik iltihabı dekompanse bir form kazanır. Bu durumda, bademcikler sürekli iltihaplı ve genişlemiş, yanı sıra geçmeyen zayıflık, uyuşukluk, boğazda acımasız ağrı olacaktır.

Bu nedenle doğru tedaviyi zamanında başlatmak çok önemlidir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı, dikkatsiz bırakıldı, kardiyovasküler sistem, böbrekler, solunum sistemi, kas-iskelet sistemi komplikasyonlarına yol açabilir.

Kronik tonsillit nedir?

Kronik bademcik iltihabından kurtulabilir miyim?

Ne yazık ki, bu imkansız. Tüm patojenik bakterileri ve mikropları yok etmek mümkün değildir, çünkü her yerde kişiyi yakalarlar: hava, su, yiyecek. Ancak sağlıklı ve güçlü bir insan vücudu kendi ellerinde enfeksiyonla başa çıkmaktadır. Sağlığın koruyucusunda, zararlı bakteriyi hemen hesaplayan ve yok eden bir bağışıklık tepkisi vardır. Bağışıklık azalırsa, vücuda giren herhangi bir enfeksiyon, içinde kalıcıdır ve çeşitli iltihaplara ve hastalıklara neden olur.

Bademcik iltihabının tamamen ortadan kaldırılmasının bir başka nedeni de, mikropların, uygun olmayan koşullara karşı hızlı bir şekilde adapte olma ve direnç geliştirmesidir. Antibiyotiklerle tedavi edilmesinin genel modern alışkanlığı, hatta küçük rahatsızlıklar bile, patojenik bakterilerin güvenilir koruma mekanizmaları geliştirmesine yardımcı olmuştur. Antibiyotik etkisine yanıt olarak, mikroplar, ilacın aktif bileşenlerini nötralize eden ve yok eden özel enzimler üretir. Sonuç olarak, antibiyotik enfeksiyonu ortadan kaldırmaz.

Ama hepsi bu değil. Kronik bademcik iltihabı - Staphylococcus aureus'un suçlarından biri - çok katmanlı filmlerde yaşayan koloniler oluşturur. Bu nedenle, ilaç, üstteki bakteri tabakasını yok etse bile, kalan katmanlar aktif olarak işlev görmeye devam eder.

Kronik tosillit ile palatine bademcikler

Yaşam biçimi, bademcik iltihabı belirtileri kurtulmak için yardım

Enfeksiyonun ana nedeni azaltılmış bir bağışıklık olduğundan, kronik bademcik iltihabının tedavisinde, prosedürleri takviye etmeden yapamazsınız.

Bağışıklığı arttırmak ve alevlenmelere direnmek için:

 • yeterli fiziksel aktivite;
 • dengeli beslenme;
 • sertleştirme;
 • kötü alışkanlıkların reddi (sigara dumanı ve alkol bademcikleri tahriş eder ve bağışıklığı azaltır);
 • odadaki nemi% 60-70 seviyesinde (nemlendiriciyi kullanarak) muhafaza etmek.

Sertleşmeye duyulan gereksinim, birçok insanda köklü bir protestoya neden olmaktadır, çünkü kronik bademcik iltihabı çoğu kez hipotermi tarafından daha da şiddetlenir. Ancak, sertleştirme yöntemi, suyun sıcaklığa ve havaya karşı kademeli ve çok yavaş bir şekilde azalmasını içerir, bu da vücudun değişime uyum sağlamasına ve konfor bölgesini yavaşça genişletmesine izin verir. Sertleştirme sistemine dikkat edebilirsiniz. Porfiry Ivanova. Çocuklar için başka yöntemler var: Komarovsky, Grebenkin, Tolkachev.

Kronik tonsillit profilaksisi

Sertleşir ve bir kontrast duşuyla, dönüşümlü olarak (45 dereceye kadar) sıcakken, sonra da (18 dereceye kadar) suyla çalışabilirsiniz. Sıcaklıkların kontrastı adım adım artar: İlk günlerde sıcaklık düşer ve rahat bir seviyeden sadece iki veya üç derece yükselir, ayrıca sıcaklık kopması da genişler.

ÖNEMLİ! Vücudun sertleştirme prosedürleri kronik bademcik iltihabı dahil olmak üzere herhangi bir hastalığın alevlenmesi sırasında gerçekleştirilemez.

İlaç tedavisi

Remisyon aşamasında kronik tonsillitte, antibiyotikler çok nadiren kullanılır ve antihistaminiklere, antiseptik spreylere tercih edilir. Doktor ayrıca ilaçlarla yapılan inhalasyonları da reçete eder: Furacilin, Tonsilgon H, Dioksidin ve diğerleri.

Kronik tonsillit antibiyotik alevlenmelerinin tedavisi için hemen her zaman kullanılır. Patojenik bakterilerin aktivitesini ve büyümesini hızlı ve güvenilir bir şekilde baskılayabilir, enfeksiyonu ortadan kaldırabilir ve hastanın durumunu kolaylaştırabilir.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibakteriyel ajanlar kullanılır:

 • penisilinlerFlemoxin Solutab, Panklave, Ammiside);
 • makrolidlersumamed) ve sefalosporinler (Tsefspan);
 • aminoglikozitler (amikasin).

ÖNEMLİ! Bir ilaç seçin, reçete reçete ve tedavi süresini sadece bir doktor olabilir. Antibiyotiklerle kendi kendine ilaç tedavisi vücutta geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilir.

penisilinler

Bu ilaçlar sadece alevlenme sırasında semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda streptococci'nin neden olduğu komplikasyonların oluşumundan vücudu da korur.

Flemoxin Solutab

Hazırlık Flemoxin Solutab staphylococci, streptococci ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır.

Tablet şeklinde üretilmiştir. Bu yarı sentetik antibiyotik, stafilokok, streptokok ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır. Tam dozaj doktor tarafından belirlenir, ancak genellikle çocuklar için günde 750 mg ve yetişkinler için 1500 mg'ı aşmaz. Tedavi süresi en az 10 gündür.

AMPİSİD

Üretim şekilleri Ammiside

Tabletler şeklinde, süspansiyon ve enjeksiyonlar için tozlar halinde sunulmuştur. İlacın aktif maddeleri, dirençli bakteri suşlarına karşı bile etkili hale getirir. İlacın içinde çocuklar için günde 25 mg ve yetişkinler için 2000 mg'a kadar dozlarda alınır. Tedavi süresi - iki haftaya kadar.

Makrolidler ve sefalosporinler

Makrolidler, bakterilerin büyümesini ve büyümesini engelleyen, bakteriyostatik bir etkiye sahiptir. Ek olarak, vücudun hücrelerine kolayca nüfuz edebilir ve içinde bulunan mikropları yok edebilirler. Sefalosporinler penisiline dirençli tüm bakteriler üzerinde etkilidir.

sumamed

Sumamed ilacın Formülasyonu

Süspansiyon için tabletler, kapsüller, liyofilizat, toz ve granüller formunda sunulur. Streptokok ve stafilokoklar dahil olmak üzere çok çeşitli bakterilere karşı aktiftir. Günde üç gün boyunca günde 0.5 gram atandı, çocuklar - üç gün boyunca kilogram başına günde 10 mg.

Tsefspan

beta-laktamaz - Tsefspan bulamaç için kapsüller ve granüller şeklinde üretilen patojen bakterilerin ve koruyucu enzimlerin emisyon dirençli inhibe sefiksim antibiyotik içerir. Vücut ağırlığı 50 kg'ın üzerinde olan çocuklara ve yetişkinlere günde 400 mg ilaç reçete edilir, çocuklar 50 kg'ın altındadır - günde 12 mg'a kadar. Kurs 10 güne kadar sürer.

aminoglikositler

Aminoglikozidler en ciddi enfeksiyonları bile tedavi ederler ancak yüksek toksisiteye sahiptirler, bu nedenle kullanımları sadece dekompanse kronik tonsillit durumunda haklıdır. Azaltılmış toksik etkisi olan tercihen üçüncü nesil ilaçlar kullanın.

amikasin

Amikasin, sadece toz ve enjeksiyon çözeltisi şeklinde kullanılabilir. Penisilin ve sefalosporinin etkisine dirençli stafilokoklarla mücadelede etkilidir. Dozaj bir doktor tarafından reçete edilir. Her hafta tedavi sırasında böbreklerin, işitsel sinirin ve vestibüler aparatların işlevlerini kontrol etmek gerekir.

Bademciklerin kızarması

Bademciklerin yıkanmasına yönelik prosedür genellikle kronik tonsillitin alevlenmesi sırasında reçete edilir. Taşıdığı için antibakteriyel preparatlar kullanılır - Furacilin, Klorheksidin, Miramistin, stafilokok ve streptokoklara karşı bakteriyofajlar.

İlaç çözeltisinin jeti bademciklerin lakunalarına basınç altında gönderilir, enfeksiyonun yıkanması ve etkilenen alanın dezenfekte edilmesi. Ek olarak, enfekte olmuş lacuna içeriğinin emilmesi, özel bir cihaz yardımıyla kullanılabilir. Prosedürün sonucu, inflamasyonun ortadan kaldırılması veya belirgin bir şekilde azaltılması, bademciklerin iyileştirilmesi ve genel esenlik, alevlenmelerin sıklığının azaltılmasıdır.

Bademcikler yıkama işlemi

ÖNEMLİ! Bademciklerin yıkanması prosedürü sadece özel olarak eğitilmiş bir ENT uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Fitoterapi tarifleri

Kronik bademcik iltihabı formda olduğunda, basit halk ilaçları yardımıyla onunla başa çıkabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olanı, bitkisel kaynatma ile gargara ve solumadır. Ve eğer bademcik iltihabı kötüleşti ise, durulama ve inhalasyonlar olmaksızın, özellikle de, yönetmemek.

Tonsillit çim tedavisinde en etkili:

 • adaçayı;
 • civanperçemini;
 • nergis;
 • papatya;
 • okaliptüs yaprakları.

Her çim ayrı veya bir montaj olarak kullanılabilir. Soluma için tencere ve özel cihazlar - inhaler ve nebülizerler ile eski bir yöntem olarak kullanılabilir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisinde inhaler

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir ve ondan kurtulmak için nasıl

Kronik bademcik iltihabı komplikasyon olmaksızın nasıl tedavi edilir, bu otoimmün patolojiden muzdarip olan her hastanın kendine sorduğu bir sorudur. Hastalığın kronik bir formuna sahip insanlar, hastalığın tüm semptomlarını ortadan kaldırmanın son derece zor olduğu için sürekli bir kısır döngü içinde gittiklerini hissederler. Hastalık kapsamlı bir şekilde tedavi edilir, ancak bademcik iltihabının ilk belirtileri görülür görülmez zamanında doktora başvurmak gerekir.

Kronik tonsillit için terapötik önlemler

Nasıl bademcik iltihabı tedavi, nitelikli bir doktor açıklığa kavuşturmak daha iyidir. Vücuttaki boğaz ağrısı ve halsizlik, hafif bir hipotermiye ve hatta fazladan yenilmiş bir dondurmaya neden olabilir. Sorun, patolojinin semptomlarının düzenli aralıklarla tekrarlanmasıdır. Yani, hastanın işaretlerin uzun süre kalmasını önlemek için çaba göstermesi gerekir. Hastanın tedaviye zamanında başlaması halinde evde olası tedavi.

Kronik bademcik iltihabından nasıl kurtulacağının kesin olarak anlaşılması için, iltihaplanma sürecinin nedenleri ile etiyolojinin kurulması gerekmektedir.

Bu türün kronik hastalığı enfeksiyöz alerjiktir. Yani, bu faktörler vücudun temel koruyucu unsurlarını etkiler - gökyüzünde bademcikler. Zararlı ajanların yok edilmesiyle uğraşan kişi için gerekli olan tüm antikorlar üretilir.
Bademcikler provoke inflamasyonu olabilir:

 • enterokok;
 • andenovirus;
 • streptokoklar;
 • mantar mikroorganizmaları;
 • diğer patojenik ajanlar.

Sinüzit, çürük veya sinüzit gibi çeşitli hastalıklar da kronik bir aşamada iyileşmek neredeyse imkansız olan bademcik iltihabının gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabının doğrudan tedavi edilip edilmeyeceği doğrudan tıbbi prosedürlerin güncelliğine bağlıdır. Bakterileri olan virüsler, soğuk havalarda aktif olarak çoğalmaya başlarlar, bu nedenle hastalığın en fazla sayıda sayısı, kış döneminde ve aynı zamanda erken ağırlık veya geç sonbaharda ortaya çıkar. Bu bağlamda, bademcik iltihabına eğilimli hastalar için hava sıcaklığında ve hipotermide keskin bir düşüş oldukça tehlikelidir.

Eğer doktor kronik bademcik iltihabı teşhisi konduysa, paniğe gerek yoktur. Uzun süreli ve başarısız tedavinin yanı sıra sıklıkla tekrar eden semptomlar, hastaları bademciklerin çıkarılması için bir operasyona zorlar. Unutulmamalıdır ki, cerrahi, kronik bademcik iltihabını sonsuza dek tedavi etmenin tek yolu değildir. Çoğu cerrah sadece aşırı derecede ihmal edilmiş vakalarda cerrahiyi tavsiye eder. Her halükarda, kendi sağlığınızı korumak için çaba sarfetmeniz gerekir.

İlaçlar istenen etkiyi yaratmadığında, bazı hastalar sedef hastalığı belirtileriyle baş etmek için geleneksel tıbbı kullanırlar. Bu nedenle, sonsuza kadar anginadan nasıl kurtulacağına dair soruya cevap vermek, gargara için bazı formülasyonlara dikkat etmektir.

Bademcik iltihabı tedavisi için halk tarifleri

Geleneksel tıbbın yardımıyla bademcik iltihabı belirtilerini ortadan kaldırmak için birkaç etkili yol vardır.

 1. Yüz milyonlarca alkolde,% 70'i 10 gram propolis ile seyreltilir. Daha sonra kompozisyon bir hafta için ayarlanır. Bu süre sonunda tentür çay ve bal ile birlikte birkaç damla kullanılabilir. Doğal kökenli propolis çözünemez, çiğ çiğ. Bu, hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmesine ve bademciklere düşen viral organizmalarla başa çıkmasına izin verecektir. Yedikten sonra propolis çiğnemek için tavsiye edilir. Seyreltilmemiş formda ham propolis ile haftanın seyri dört haftayı geçmemelidir.
 2. İltihaplı bademciklerin durulanması için sarımsak çözeltisi, üç diş sarımsak ve bir bardak sütden hazırlanır. Sarımsak kafaları ezilir ve kaynatılmış soğuk sıvı ile dökülür. Bütün bunlar gazlı bez ile süzüldü ve günde birkaç kez boğaz yıkar. Hastanın birkaç farklı durulama solüsyonu değiştirmesi durumunda en iyi sonuç alınacaktır. Yani, sarımsak bileşimi diğer tentürlerle birleştirilebilir. Örneğin, papatya ve adaçayı içeren bir alkol çözeltisi, ertesi gün sarımsak karışımının durulandıktan sonra kullanılabilir.
 3. Geleneksel şifacılar, karanfilleri kullanarak bademcik iltihabı ile baş edebileceğinizi iddia ediyorlar. Bu bitki lenfatik sistemi ve özellikle de enfekte olan boğazı temizleyebilir. Bezelye yarım saat kadar kaynar suda oyulur. Daha sonra sıcak bir biçimde elde edilen karışım, yemekten hemen sonra alınabilir. Doğru ve zamanında uygulama ile böyle bir reçete, boğaz ağrısı belirtilerini sonsuza dek ortadan kaldıracaktır.

Geleneksel tıbbın istenen sonuca ulaşmasını sağlamak için kronik bademcik iltihabı tedavisi sırasında belirli kurallara uymak gerekir.

 • Bir kez aşırı soğutmayın.
 • Doğru beslenmeye, yani, lif takviyeli yiyecekler yiyin ve proteinli gıdalardan uzak durun.
 • Vücudu pasif ve aktif sigaralardan koruyun.
 • Yemekten sonra, ürün kalıntılarını bırakmamak ve bakterilerin çoğalmasını önlemek için ağzınızı yıkamalısınız.
 • Daha fazla sebze ve meyve yanı sıra doktor tarafından reçete edilen vitamin kompleksleri yemelisiniz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut için gerekli enerji rezervini korumak için dinlenerek doğru bir çalışma programı düzenlemek gerekir.

Kronik tonsillit kurtulmak için öneriler

Yıllarca bademcik iltihabı ile mücadele eden hemen her hasta, hastalık belirtileriyle mücadele etmek için çok sayıda farklı yöntem denedi. Ve her biri terapötik yöntemine yaklaştı.

Hastalığın bir kısmı, ses titreşimleri olan ligamentlerin bir masajı yardımıyla patolojik süreçle başa çıkmıştır. Birçok doktor, bademcik iltihabını ortadan kaldırmanın başlıca yolu olarak masaj prosedürlerini önermektedir. Bu yöntem oldukça yaygın değildir, ancak oldukça etkili ve etkilidir. Boğazın masajını yapmak için kendi sesini doğru bir şekilde koymalısın. Başlangıç ​​için, bir boynun, boğaz bağlarının ve ön yüzün kaslarının gevşetilmesi gereklidir. Sonra otuz saniye boyunca "C" sesini telaffuz etmek gerekir. Yani, hasta rahat bir durumda olmalıdır. Prosedür birkaç kez tekrarlanır. Ekshalasyon sırasında, boğazda gerginliğin yanı sıra dilin pozisyonunda değişiklikler olmamalıdır. Prosedür sırasında, hava burun tarafından solunur ve nefesin kendisi midenin yardımıyla gerçekleştirilir. Boğaz için bu tür jimnastik vurma için birkaç kez birkaç dakika açık ve kapalı ağız ile tutulur.

Bademcik iltihabı ile soğuk inhalasyon uygulayarak başa çıkmak mümkündür. Bu prosedürü uygulamak için, herhangi bir doğal dokuya birkaç damla temel tıbbi yağ uygulamanız gerekir. Bu arada, hasta yağların buharlaşmasını solur. Prosedürü, işlem yapmaksızın, yani şişeden beş ila on dakika içinde teneffüs etmek mümkündür. Ek olarak, uçucu yağdan bir aroma lambası yapabilirsiniz. Dozaj ile kendi hislerinizi temel alarak belirlenmelidir. Ancak 15 metrelik kare başına 3 ila 6 damla eklemek tercih edilir. Aroma lambası ile inhalasyon iki ila üç saat süreyle yapılmalıdır.

Bu tür yöntemlerin yüksek etkinliğine rağmen, bir doktora gitmeden evde tedaviye başlanması tavsiye edilmez. Tüm gerekli prosedürlerle spesifik bir tedavi, tonsillit tipine bağlı olarak seçilecektir. Bu bakımdan, masajlar ve inhalasyonlar sadece testler yapıldıktan ve doğru bir teşhis yapıldıktan sonra gerçekleştirilebilir.

Halk ilaçlarına güvenmeyenler geleneksel tedaviye her zaman antibiyotikler ve kronik formda bademcik iltihabı ile başlayabilirler. Çok çeşitli ilaçlardan en uygun ve etkili olanı seçmek önemlidir. Bu kendi kendine ilaç öngörülemeyen olumsuz sonuçlar doğurabilir, çünkü bu katılan doktor tarafından yapılmalıdır.

Kronik tonsillit ortadan kaldırmak zordur. Bunu yapmak için, tabletleme ajanlarını, fizyoterapi prosedürlerini ve boğaz ağrısının durulanmasını birleştiren kapsamlı bir iyileşme gerçekleştirilmelidir. Buna ek olarak, yukarıdaki yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir. Herhangi bir terapi başlamadan önce ana şey bir doktora danışmaktır. Tüm önerilerin doğru ve tam kullanımı ile, cerrahların müdahalesi olmadan kronik bademcik iltihabı ortadan kaldırılması mümkündür.

Hastalığın nedenleri ve kronik tonsillitin tedavisi için gerekli yöntemler

Kronik bir hastalığı sonsuza dek tedavi etmek için, vücudun koruyucu işlevlerine dikkat etmek gerekir. Günlük diyet vitaminler, mineraller ile zenginleştirilmelidir.

Başlangıç ​​olarak, ağız ve boğazı sterilize etmeniz gerekir. Sık anjinanın nedenleri sadece girilen enfeksiyonlara ve hipotermiye değil, aynı zamanda çürük, stomatit veya pulpitis gibi çeşitli diş hastalıklarında da gizlenebilir.

Böylece, doktor hastayla birlikte provoke edici bir faktör arayışını daraltmalıdır. Ek olarak, bademcik iltihabı, diyabet veya böbrek yetmezliği tarafından tetiklenebilir. Bu nedenle, inflamatuar sürecin gerçek nedenini sadece çok sayıda farklı teşhis prosedürleri belirleyecektir. Muayene ve testlerin gerçekleştirilmesi sırasında, boğazın antiseptik solüsyonlarla yıkanması önerilir. Bir antiseptik olarak, sıradan kabartma tozu veya iyot kullanabilirsiniz. Boğaz ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmak için zencefil kökü iyidir.

Kronik boğaz ağrısının ilk görünümünde, ağız boşluğu aşağıdaki bitkilerin şifreleriyle sulanmalıdır:

 • papatya;
 • adaçayı ve kadife çiçeği;
 • propolis ve diğer antiseptik otlar.

Kaynamış ılık su ile durulama bile olumlu bir etkiye sahip olabileceğine dikkat edilmelidir. Bir doktora gitmeden önce sağlığınıza zarar vermeyecek basit halk tarifleri kullanabilirsiniz.

İyileşme süreci yeterince uzun, ancak iltihapla başa çıkabilirsiniz. Bunu yapmak için bir sağlık görevlisine yardım için zaman ayırmanız ve randevularla tüm önerileri izlemeniz gerekir. Tonsillit - antibiyotik ilaçların tedavisinde etkilidir. Ayrıca, doktorlar, boğazın durulanması için formülasyonların yanı sıra immünomodülatörleri de atarlar. Masaj ve inhalasyon gibi halk tedavisi prosedürleri oldukça etkilidir. Kurs süresi ve dozu doktor tarafından belirlenir. Bir uzmanın onayı alınmadan hasta tedaviyi daha önce bırakmamalıdır.

Akut ve kronik bademcik iltihabı belirtileri ve belirtileri nasıl ortadan kaldırılır

Tonsillit, yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan oldukça yaygın bir bulaşıcı hastalık olarak kabul edilir. Sürekli olarak patolojiden kurtulmak için doktora zamanında başvurmanız gerekir. Bu yapılmazsa, kronolojik bir süreç riski vardır. Bu durumda, hastalığa sürekli relapslar eşlik edebilir.

Bademcik iltihabı nedir

Bu terim ile doğada enfeksiyöz-alerjik olan ve tonsil dokularını etkileyen akut veya kronik patolojiyi kastediyoruz. Hastalığın nedeni çeşitli patojenler olabilir. Çoğu patoloji β-hemolitik streptokoku kışkırtır. Bununla birlikte, bazen tonsillit viral veya mantar kökenlidir.

Nedenleri ve provoke faktörleri

Hastalığın gelişmesinin temel nedenleri arasında şunlar vardır:

 1. Patojen bakterilerin vücuda girmesi. Çoğu zaman provoke edici faktörler streptokok, stafilokok, enterokoklardır.
 2. Adenovirüs.
 3. Sinüzitin karmaşık formları.
 4. Aşırı soğuma ve ani sıcaklık dalgalanmaları.
 5. Enfeksiyon kaynağı olan diş patolojileri. Bu kategori çürük, stomatit, pulpitis içerir.
 6. Dysbacteriosis. Bağırsakların durumu, bağışıklık sisteminin durumu üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.
 7. Diabetes mellitus. Bu patoloji ile, organizmanın çalışması bozulduğu için bağışıklık sistemi kuvvetli bir şekilde zayıflar.

semptomlar

Tonsillitin akut bir başlangıcı vardır ve buna sıcaklıkta bir artış eşlik eder. Bu gösterge 37,5-39 derece olabilir. Ayrıca bu hastalık için baş ağrısı, halsizlik, titreme ile karakterizedir. Patolojinin karakteristik bir belirtisi, boğazda yutulma ile artan ağrıdır. Ek olarak, eklemlerde ve kas dokusunda bir rahatsızlık riski vardır.

Bu belirtiler 5-7 gün boyunca mevcuttur. Daha sonra, komplikasyonların yokluğunda, hastanın durumu iyileşir. Bu durumda, lenf düğümleri 10-12 gün daha büyütülebilir.

Kronik bademcik iltihabı periyodik relapslarla karakterizedir. Daha az belirgin tezahüratlar eşlik ediyor. Ağrı duyumları ve sıcaklık, bir kural olarak, yoktur. Bazen boğazda terleme, yutulduğunda hafif bir rahatsızlık, ağızdan hoş olmayan bir koku gelir.

Fotoğrafta bademcik iltihabı belirtileri

Karmaşık tedavi

Terapi yöntemlerini sadece doktor olarak seçin. Bu, patoloji biçimine ve hastalığın klinik resmine bağlı olarak gerçekleştirilir. Hastalıkla başa çıkmak ve başkalarına bulaşmamak için, hastayı diğer insanlardan ayırmanız gerekir. Yatak istirahatine ve koruyucu bir diyete uymalıdır.

İlaç tedavisi

Bademcik iltihabı tedavisi için genellikle bu tür araçları kullanın:

 1. Sistemik antibiyotikler. Bu ilaçları almalısın. Sıcaklık normalizasyonundan 3-5 gün sonra iptal edilir. Çoğu zaman, sefalosporin kategorisinden geniş bir etki spektrumu reçete edilir. Bunlar cefix, sefodoks içerir. Ayrıca korunmuş penisilinler de kullanılabilir - amoksiklav, flekomlav. Onlar hoşgörüsüz makrolidler reçete edildiğinde - azitromisin veya eritromisin.
 2. Lokal antibiyotikler. Bu kategorideki en etkili araçlara bioparoks dahildir.
 3. Lokal aksiyonların analjezik ve anti-enflamatuar ilaçları. Bu kategori, trahisan, givalex, dekatilen gibi araçları içerir.
 4. Antiseptik solüsyonlarla durulama. Bu amaçla furatsilin ve klorheksidin kullanabilirsiniz.
 5. Antiseptik yollarla bademcik tedavisi. Bunlar yağ klorofilkil, lugol çözeltisini içerir.
 6. Antipiretik ilaçlar. Parasetamol, ibuprofen içerir. Sıcaklık 38,5-39 dereceye çıkarıldığında kullanılırlar.
 7. Antihistaminikler. Kinet ve loratadin gibi ilaçlar bademciklerin şiddetli şişmesi için kullanılır.
 8. Anti-inflamatuar maddeler ve dimexide ile sıkıştırır. Lenfadenit gelişiminde lenf düğümlerine empoze edilirler.

Fizyoterapi ve cerrahi

Kronik tonsillit fizyoterapi kullanımını gösterir. En etkili olan aşağıdakileri içerir:

 1. Submandibular zona UHF ve lazer maruziyeti.
 2. Bölgesel lenf bezleri ve bademciklerin ultraviyole ışınlanması.
 3. Ultrasonik aerosoller bir dioksidin, lizozim ve hidrokortizon çözeltisi kullanarak.
 4. Lenf nodları alanında ozocerite ve çamur uygulamaları.

Herhangi bir prosedür 10-15 oturumları içeren bir kurs tarafından uygulanmalıdır. Eğer konservatif tedavi yöntemleri etkisiz ise veya hastalığın kompleks formu geliştiğinde, cerrahi - tonsillektomi - belirtilmektedir.

Operasyon sadece kalıcı patoloji remisyon aşamasında gerçekleştirilir. Prosedürü bir dizi kontrendikasyon vardır:

 • diyabet mellitusun karmaşık formları;
 • açık akciğer tüberkülozu formu;
 • karmaşık böbrek yetmezliği;
 • kalp hastalığı;
 • hematopoetik sistemin patolojisi.

Halk tarifleri

Geleneksel araçlara ek olarak, halk yöntemleri kullanılabilir:

 1. Kuru ısınma sıkıştırır. Bu amaçla tuz uygundur. Bu çare fırında ısıtılmalı ve bir mendil torbasına yerleştirilmelidir. İltihaplı lenf düğümlerine uygulanmalı ve bir yün şal ile sarılmalıdır.
 2. Tuzlu çözelti. Bu üretim için 1 küçük kaşık tuz bir bardak ılık suda çözülmelidir. Günde birkaç kez durulamalısınız.
 3. Sebze infüzyonları. Boğazınızı durulamak için, papatya, adaçayı, dulavratotu kökü ve diğer bitkileri temel alan araçları kullanabilirsiniz. İnfüzyonu hazırlamak için 1 büyük kaşık ham madde almanız ve bir bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Her 6-8 saatte bir durulayın ve uygulayın.

İlişkili semptomlardan nasıl kurtulur

Göğüs iltihabı oldukça nahoş belirtiler eşlik ediyor. Rahatsızlık ile başa çıkmak için, semptomatik tedavi yürütmeniz gerekir.

Kronik bademcik iltihabından nasıl hızlı ve kalıcı bir şekilde kurtulur?

Binlerce insan sürekli kronik bademcik iltihabı ile yaşıyor. Birçoğu bu hastalığa sahip olduklarından bile şüphe etmiyorlar. Diğerleri bunu biliyor, ancak tehlikeli bir şey düşünmüyor ve onu ortadan kaldırmak için hiçbir şey yapmıyor. Boğazın kronik hastalıklarının bir özelliği, semptomların "yağlanması" ve bazen de bunların tamamen yok olmasıdır. Sadece olumsuz faktörlerin etkisi altında tekrar boğaz ağrısı, ateş, terleme ya da diğer hoş olmayan tezahürlerle kendilerini hissettirirler. Daha sonra kişi kendine sorular sorar: kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir, sonsuza dek kurtulmak için ne yapmalı?

Bademcik iltihabı tedavisi görevi:

 • bağışıklık sistemini bademciklerin virüs ve mikroplardan koruma becerisini
 • bademcikler gelen enfeksiyonu ortadan kaldırır.

Bunun için çeşitli yöntemler kullanılır: İlaçlar, fizyoterapi, halk ilaçları. Sadece entegre bir yaklaşım, istenen sonuca ulaşılmasını sağlar. Hasta, doktorun tüm reçetelerine titiz bir uyum gerektirecektir.

Bezler nasıl çalışır?

Tonsillit, bağışıklık sisteminin organlarından birini etkileyen bir bulaşıcı alerjik doğa hastalığıdır - palatine bademcikler. Onlar farinksin her iki tarafında bulunurlar, onları solunurlar, yutulurlar. Bademciklerin görevi, virüsleri ve bakterileri durdurabilmek ve böylece vücuda daha fazla girmemek. Bunu yapmak için, yüzeylerinde çok sayıda depresyon ve kanallar vardır - enfeksiyonun geciktiği lakuna ve kript. Ayrıca çalışmalarda lenfositler bulunur. "Davetsiz" misafirlere saldırırlar, yok ederler. Ölü hücreler ve çürüme ürünleri, insanlara herhangi bir zarar vermeden tükürük tarafından yıkanır. Böyle bir süreç, bir kişinin güçlü bir bağışıklığı varsa oluşur.

Enfeksiyöz hastalıkların salgınları döneminde bademciklerdeki "iş" daha fazla olur, çoğu zaman enfeksiyonun "akını" ile baş etmezler. Benzer bir resim, vücudun savunmasında bir azalma ile oluşur. Bir hastalık olarak tonsillit, hipotermi, anjinin sonuna kadar tedavi edilmeyen kronik hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Sonra bademcikler sürekli bir enfeksiyon kaynağı olurlar. Ölen lökositler ve mikroplar bademciklerin içinde birikerek pürülan kitleler oluştururlar. Dokuları tahriş eder, iltihaplara neden olurlar. Uygun koşullar altında, kronik formu hızla akut hale gelir. Bu nedenle, hastalığın belirtilerinden biri sık anjinadır.

Kronik bademcik iltihabının olumsuz etkisi bademciklerin yapısında kademeli bir değişmedir. Lenfoid doku yavaş yavaş bir bağ dokusu ile değiştirilir. Daha kaba bir yapıya sahiptir, bu nedenle lacunae ve crypt ağızları dardır, drenaj işlevi bozulur. Bezlerin içeriği, mikropların aktif gelişimine katkıda bulunur.

Tonsillit belirtileri

Kronik bademcik iltihabının teşhis edilebildiği ana işaretler şunlardır:

 • yutulduğunda hoş olmayan duygular
 • bademcikler ve nazofarenksin şişkinliği,
 • Soğuk ya da baharatlı yiyeceklere acı veren bir tepki,
 • Kötü nefes.

Bir kişi boğazda sürekli ağrıdan şikayetçidir ve tezahürünün gücü farklı olabilir. Ayrıca vücut ısısında 37 derecenin üzerinde sabit bir hafif artış da mümkündür. Bademcikler hafifçe büyümüş, iltihaplıdır. Akut aşamada, kronik - koyu kırmızı renkte parlak kırmızı bir renk alırlar. Plakta, küçük püstüllerde görülebilirler.

Ek olarak, zehirlenme belirtileri vardır: hızlı yorgunluk, uyuşukluk, halsizlik. Yetişkin kişi çalışma kapasitesinde azalır, çocuk da sürekli bir zayıflık hisseder, dikkatsiz olur. Böyle belirtiler bademcik iltihabı ve farenjit gelişimi için tipiktir, bu nedenle, kulak burun boğaz uzmanına dönmeniz gereken doğru bir tanı koymak için. Kronik bademcik iltihabı için tedaviye başlanmazsa, zaman içinde eklemlere, kalbe ve böbreklere komplikasyonlar verir.

tanılama

Bademcik iltihabı teşhisi için, doktor hasta anamnezini keşfeden hastanın bir sorgusunu yürütür. Bir insanın ne sıklıkta ve nasıl hastalandığını bilmesi gerekiyor. Nazofarenks de, bezlerin durumunu, boyut, şekil, renk, plak ve püstüllerin varlığını değerlendirmek için izin veren (faringoskopi) incelendi. Bademciklerin yüzeyi gevşek görünüyor, skarlaşıyor olabilir, palatine kemerlerin kenarları kalınlaşıyor, hiperemik, lenf düğümleri artar.

Gerekirse testleri atayın. Genel kan analizi ile, vücutta enfeksiyon belirtileri oluşturabilirsiniz: lökositlerin sayısı artar, ESR artar. Çeşitli patojenler farinksin bulaşmasını belirlemeye yardımcı olur.

Bademcik iltihabı neden kronik bir hal alır?

Bademcik iltihabı nedeni bademcikler üzerinde enfeksiyonu oluyor. Çoğu zaman bakterileri provoke eder: stafilokok, streptokoklar, enterokoklar. Bezlerin iltihaplanması da virüslere, mantarlara, klamidyaya neden olur. Kronik bademcik iltihabının tedavisi her durumda kendine özgüdür, bir uzmanla anlaması çok zordur. Bu nedenle, ilaç almaya başlamadan veya halk ilaçları kullanmadan önce bir doktora gitmelisiniz. Bademcik iltihabının kronik bir forma geçişi şu şekilde kolaylaştırılmıştır:

 • bademcikler sık ​​iltihabı (anjin miktarı yılda 2-3 kez geçer),
 • rahatsız edici burun solunumu (polipler, kavisli septum, adenoidler),
 • bir dizi yerdeki enfeksiyon kaynakları (diş çürüğü, sinüzit, burun sinüslerinde sinüzit),
 • sık alerjiler,
 • azaltılmış bağışıklık.

Kulak burun boğaz uzmanları, bademcik iltihabını tedavi etmenin mümkün olduğunu uyarırlar, ancak çok fazla çaba gösterecektir. Hasta tüm doktor tavsiyelerini uzun süre takip etmelidir. Bir rahatlama olduğunda, bir kişi sık sık problemi unutur ve gerekli prosedürleri yerine getirmeyi durdurur. Kronik bademcik iltihabı tedavisi sistematik olarak, sürekli bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Uzmanlar hastalığın iki formunu ayırt eder: telafi ve dekompanse. Telafi edilmiş bademcik iltihabı, sık soğuk algınlığının nedenleri olan bademcik iltihabının yerel belirtilerinin ortaya çıkmasıdır. İyi bir şekilde tedavi edilir, eğer tüm işlemleri yaparsanız, ders almayı unutmayın. Dekompanse formda hastalık, apse eşliğinde, yakındaki dokulara (paratonzillit) yayılır. Bademcikler içinde geri dönüşü olmayan süreçler vardır. Bu gelişmeyi önlemek için, bademcik iltihabı tedavisi tamamen yapılmalı, sürecin seyrini sürdürmesine izin vermeyin.

Olası komplikasyonlar

Birçok kişi soruyor: Kronik tonsillit öyle tehlikeli ki tedavi etmek için çok zaman alıyor? Bazı kişilerde kronik formun asemptomatik olmasına rağmen hastalığın tedavisi gereklidir. Eğer bademcikler işlevlerini tamamen yerine getirmezse, enfeksiyon diğer organlara serbestçe yayılma olasılığını açar. Bir kişi daha sık ve daha ağır hastalanır.

Lenf ve kan enfeksiyonu, vücudun her tarafına kademeli olarak yayılır. Bunun bir sonucu olarak insanlarda kalp hasarı, endokardit, miyokardit ve kalp hastalıkları teşhis edilir. Bir başka sık görülen komplikasyon ise poliartrit, romatizma, nodüler periartrittir. Üriner sistem enfeksiyonun olumsuz etkisinden büyük ölçüde etkilenir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabı tedavisi sorunu, birçok insanı endişelendiriyor.

Kronik form nasıl tedavi edilir?

Kişinin kronik bademcik iltihabı teşhisi varsa - tedavinin nedeni ortadan kaldırılması ve komplikasyonların önlenmesi amaçlanmalıdır. Tedavinin özel bir özelliği ilaçların, halk ilaçlarının, fizyoterapi prosedürlerinin kapsamlı kullanımıdır. Bu, 10 gün boyunca ortalama olarak, yıl boyunca 2-3 kez tekrarlanarak gerçekleştirilir. Yöntem seçimi ve tedavi prosedürlerinin sıklığı, hasarın derecesine, hastalığın ciddiyetine, semptomların tezahürünün kuvvetine bağlıdır. Genellikle alternatif olarak farklı seçenekler kullanarak birleştirilir. Bademcikleri iyileştirmek mümkün değilse, o zaman kaldırılır.

İlaç tedavisi, vücudun kendi koruyucu işlevlerini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu bir immünolog tavsiyesi gerektirir. Hastanın durumunu değerlendiren immünmodülatör ilaçlar - Bronchomunal, IRS-19, Levamisol - atar.

Kuruluk ve terlemeyi gidermek için durulama ve sulama reçete edilir. Bu, hidrojen peroksit veya propolis bazlı bir madde olabilir. Festering fişlerinin varlığında, yıkamanın seyrini almanız önerilir. Kendi başlarına yapılabilir, ancak bir sağlık kurumuna gitmek daha iyidir. Fizyoterapi (ultrason, UHF, UFO) da tedavi için kullanılır.

Bağımsız bademcik yıkama

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin ağzını dolduran irin oluşumu ise, doktor durulama reçete eder. Evde ya da bir kulak burun boğazının ofisinde alınabilirler.

Kendi kendine yıkama şırınga antiseptik çözeltisi (ör furatsilin, tuzlu su, miramistin, klorheksidin) için gerekir. Prosedür yedikten sonra bir saat içinde yapılmalıdır ve ondan sonra başka bir saat yemek ya da içecek değil. Ön, diş fırçalama bir antiseptik ile ağzınızı çalkalayın gerekir. iğnesiz şırınga, bir kap içinde hazırlanan çözelti çok açık ağzını hafifçe eğilir baş aşağı çevirin. Şırınga amigdala yöneliktir ve sıvı buradan beslenen ve sonra tükürür. Birkaç kez tekrarladı, sonra ikinci salgı bezi gidin. Prosedürün sonunda, ağız tekrar durulama yapılmalıdır.

Evde yıkama çok verimli değildir. Yanlış tedavi ile bademciklere zarar verebilir ve iltihaplanma riskini arttırabilirsiniz. Buna ek olarak, piston tarafından yaratılan basınç iksiri yıkamak için yeterli değildir. Bu nedenle bir doktora görünmek daha iyidir.

Profesyonel yıkama

Poliklinik iki yıkama yöntemi sunar: bir şırınga ve bir donanım. Bunlardan ilki, KBB doktoru ofisinde, kanül denen ağızlıklı bir şırınga kullanılarak gerçekleştirilmektedir. İlacı bademcik boşluğuna enjekte etmenizi sağlayan bükülmüş bir uca sahiptir. İşlemden önce bademcikler anestetik (örneğin, lidokain) ile tedavi edilir. Sonra şırıngayı antiseptik bir solüsyonla doldurun, memeyi lacunaya enjekte edin ve solüsyonu besleyin. Sıvı, çukurları boşluklardan temizler, ilaçla doldurur.

Daha sonra nozul başka bir lacunaya taşınır ve prosedür tekrarlanır. Süresi yaklaşık 10 dakikadır. Yöntemin artı bademcik üzerinde daha derin bir etkisi, yöntem hamile kadınlarda bile kullanılabilir. Onun eksi - bademcikler, yara izi oluşumunu takip etmek mümkündür.

En etkili donanım yıkamadır. Bu "Tonzillor" aparatı üzerinde gerçekleştirilir. Bu cihaz, bir bez oluşturur, bu nedenle bezler bezlerden emilir. Kronik tonsillit için böyle bir tedavinin avantajları:

 • iltihabın nedeni olan irin etkin bir şekilde ortadan kaldırır,
 • alerjiye neden olmaz,
 • Düzgün yapıldığında güvenli midir,
 • Bir antibiyotiğe maruz kaldıktan sonra mantar gelişimi için koşullar yaratmaz,
 • tonsillektomi riskini azaltır,
 • yaş sınırlaması yoktur.

Prosedür, uygulamada basit, ekonomiktir. Uzun bir remisyondan sonra. Yıkama için hasta bir sandalyede oturur, bademcikler antiseptik ile tedavi edilir. Daha sonra, biri amigdala'nın yüzeyini yoğun olarak kaplayan bir fincan şeklindeki nozüle yerleştirilir. Cihaz, amigdaladan pus emen negatif bir basınç oluşturur.

Tonsilor ile yıkamanın yanı sıra bademciklerin ultrasonik tedavisi de yapılmaktadır. Ultrason, gaz kabarcıklarının oluştuğu kavitasyonun görünümünü arttırır. Slamming, lacuna'nın içeriğini sulandırırlar, mikropların ölümüne sebep olurlar. Ek olarak, cihaz fonoforeze izin verir. Prosedürün özü, ilaca eşzamanlı maruziyetle ilaçları uygulamaktır. Bu, ilacın tüm girintilere ve kanallara nüfuz etmesini sağlar. Kronik bademcik iltihabında böyle bir tedaviye kontraendikasyon sadece gebeliğin erken evresidir. Ek olarak, herhangi bir lavaj, ateş, kanser, tüberküloz eşliğinde akut bulaşıcı hastalıklar ile gerçekleştirilemez.

Geleneksel tıp uygulaması

Kronik bademcik iltihabını tedavi etmek, sonsuza kadar unutmak mı? Doktorlar tarafından zamanla test edilmiş ve onaylanmış birçok yemek tarifleri vardır. Bunlardan biri propolis tentürüdür. Eczaneden alınabilir veya bağımsız olarak hazırlanabilir. İlk olarak, 10 g propolis öğütün, küçük bir kaba dökün, 10 ml% 70 alkol ve 100 ml su dökün. Onu bir hafta boyunca karanlık bir yere koydular, arada sırada sarsıldılar. Hazır tentür bal ile çay 2-3 damla eklenir. Propolis, günde 2-3 kez 2 g yemekten sonra çiğneyebilir. Kurs bir aydan fazla sürmemelidir.

Sarımsaklı sütü pişirebilirsiniz. Onun için, 2-3 diş sarımsak ezdi, bir bardak ısıtılmamış süt dökün. 10-15 dakika demlenmeye izin verilir, filtre, durulama için kullanın. En iyi sonuç durulamaların değişmesidir. Örneğin, bir gün bitkisel infüzyonlar (papatya, calendula, adaçayı), diğeri - sarımsak veya propolisin bir çözeltisidir.

Sarımsak enfeksiyona karşı vazgeçilmez bir ilaç olarak kabul edilir. Bu nedenle, genellikle bademcik iltihabı reçetelerinde bulunur. İnflamasyonda bademciklerin yağlanması için taze sarımsak suyu önerilir. Onunla inhalasyon yapabilirsiniz. Sulu sulandırılmış sarımsak suyuna ihtiyaç duyacaktır (20 parça su için suyun 10 parçasının suyu için, çocuklar için). Sıcak bir sıvı bir kaba dökülür, geniş açık ağızlı bir nefes alınır.

Kronik tonsillit tedavisinde iyi bir sonuç karanfil infüzyonu gösterir. Bir çay kaşığı kaynar su yarım çay kaşığı böbrek dökün. 30 dakika ısrar ediyorlar, yedikten sonra ılık bir şekilde 1/3 fincan alıyorlar. Bir çeşit milkshake hazırlayabilirsiniz. Bir tutam biber ve zerdeçal ilavesiyle bir bardak sıcak süt alacaktır. Karışımı gece için hazırla, yatmadan önce iç. Böyle bir içki çocuklara verilebilir.

Yaz aylarında pancar, salatalık ve havuçtan harika bir vitamin bileşimi hazırlanabilir. 100 ml salatalık ve pancar suyu karıştırılarak, onlara 300 ml havuç suyu ilave edilir. Hazır formülü her gün sarhoş olmalıdır.

Önleyici tedbirler

Doktorlar sıklıkla sorulur: Kronik tonsilliti tedavi etmek mümkün mü? Evet, bu mümkündür, ancak çaba sarfetmek gerekli olacak, uzun bir sürece adapte edilmesi gerekiyor. Kronik bademcik iltihabı tedavisi sadece hastalığı önlemeyi amaçlamakla kalmaz, aynı zamanda yaşam tarzının düzeltilmesini de sağlar. Kötü alışkanlıkların reddedilmesini, fiziksel aktivitenin artmasını, tam bir dinlenmeyi içerir. Tüm bu önlemler bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur, sık soğuk algınlığının olumsuz etkilerini en aza indirir.

Tonsillit önlenmesi için hastalara kimatoterapi kullanımı tavsiye edilir. Deniz kıyısında daha fazla zaman harcamak yararlıdır. Mineraller ile zenginleştirilmiş nemli hava, iyot, mukozayı olumlu yönde etkiler. Güneş banyosu ile birlikte yüzme, vücudun güçlendirilmesine de yardımcı olur.

Uygun bir iş modunu düzenlemek ve dinlenmek gerekir. Stres ve yorgunluğun birçok hastalığın yaygın nedenlerinden birine atfedilmesi şaşılacak bir şey değildir. Diyeti düzeltmek gereksizdir. Mukusun tahriş ettiği yağlı, tuzlu, baharatlı yiyecekler daha az olmalı, iltihaplanmaya neden olur. Doğru seçilmiş diyet, toksinleri uzaklaştırmaya, bağışıklığı artırmaya, mukozayu tahrişten korumaya yardımcı olacaktır. Tercihen haşlanmış yemeklere veya buharda, püre veya sıvı kıvamında verilmelidir. Yiyecekler bölünmeli, bölümler küçük olmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda kuruluk ve tedavisi

Boğazın mukoza zarının aşırı kuruluk hissi sadece soğuk algınlığı sırasında meydana gelmez. Nedenleri odadaki aşırı ve tozlu hava gibi basit ve önemsiz şeylerde saklanabilir.

Hidrojen peroksit ile gargara yapabilir miyim ve bunu nasıl yaparım?

Enflamatuar süreçlerin ve patojenlerin neden olduğu boğaz ağrısı, semptom gelişiminin ilk saatlerinden itibaren tam anlamıyla tedavi edilmelidir.