Loading

Aktarılan anjinin olası patolojik sonuçları

İlk bakışta, anjin tamamen zararsız bir hastalıktır. Boğaz ağrısı, ateş birkaç gün, genel halsizlik - göründüğü gibi, sorun değil! Ancak, bu hastalıkta vücutta meydana gelen birçok biyokimyasal ve immünolojik süreci ele alırsak, eski görüşlerimizi büyük ölçüde tekrar gözden geçirebiliriz. Çoğu durumda, hastalığın nedeni bir dizi sinsi özelliği olan streptococcus'tur.

Komplikasyonların nedenleri

İnsan bağışıklık sistemi, antikorlar vücuda girdiğinde antikorların gelişiminin başlayacağı şekilde tasarlanır. Antikorlar, bir mikroorganizmanın antijenlerini "yok etmek" denilen proteinlerdir. Bileşiminde Streptococcus, kalp kasının antijenlerine, böbrek dokusuna, eklemlere ve diğer bazı organlara ve dokulara benzer bir antijen kompleksi içerir. Başka bir deyişle, insan bağışıklık sistemi antijenler arasındaki tüm ince farkları tanımamakta ve bazı durumlarda kendi dokularına "saldırarak" bir dizi ciddi komplikasyona yol açmaktadır.

Aktarılan hastalığın olası sonuçları

Angina sonrası tüm komplikasyonlar iki büyük gruba ayrılır: genel ve lokal. Antikorları ve antijeni içeren yaygın bir immünolojik reaksiyon dizisi ile nihayetinde kalbe, eklemlere, böbreklere zarar verir. Lokal komplikasyonlar, transfer edilen anjinadan sonra lokal değişikliklerden kaynaklanır. Kural olarak, hasta için önemli bir tehdit oluşturmazlar, ancak yine de belirli bir terapötik taktik gerektirir.

Kalp üzerinde etkisi

Anjina'nın en sık görülen komplikasyonu kalp kasına yapılan romatizmal hasardır. Romatizma ile tüm organizmanın bağ dokusu hasar görür ve çoğu durumda kalpten lokalize olur.

Kalbin yenilgisi, birçok durumda, hastaların kusurlarının ve sakatlıklarının ortaya çıkmasına yol açtığı için, aktarılan anjinin korkunç bir sonucudur. Çoğu zaman, romatizmal kalp hastalığı, 5-15 yaş arası çocuklarda görülür ve hastalık aktarıldıktan sonra gerçekleşir - neredeyse tam refahın arka planında. Kalp kasına yapılan romatizmal hasar ile birlikte iltihap - miyokardit var. Bu durumda, kalpte ağrı vardır, genel halsizlik, dispne ortaya çıkabilir. Çoğu durumda vücut ısısı normal kalır, bu da ciddi bir komplikasyon gelişmesinden şüphelenilen zamanı önler. Ancak, sürecin ilerlemesi ile, vücut ısısında bir artış, kalpte sesin görünümü, aritmi oluşumu. Bu durum damarlardaki kan pıhtılaşması ve sonraki tromboembolizm gelişmesi için tehlikelidir.

Kalbin iç kalbine romatizmal hasar oluşursa, çocuklukta da daha sık ortaya çıkan endokardit oluşur. Çocuk kanama eğilimi, şişlik, parmakların falanjı kalınlaşır, kalp yetmezliği belirtileri eklenir, yüksek vücut ısısı not edilir. Kalpteki ağrı, daha sonra, bu durumun kardiyak nedenini tanımasına izin vermeyen, biraz sonra eklenir. Sürecin ilerlemesi ile başka belirtiler de vardır.

Özellikle, romatizmal kalp hastalığının hızlı kapak defektleri oluşumu nedeniyle tehlikeli olduğu unutulmamalıdır.

Patolojik bir durum da perikardiyal torbayı etkileyebilir. Bu gibi durumlarda perikardit hakkında konuşurlar. Perikardit kuru ve eksüdatiftir.

Kuru bir hasta, kalpte ağrı ile ilgili endişe duyduğunda, hareket, derin ilham, öksürük ile yoğunlaşır. Ayrıca rahatsız edici sıcaklık, titreme, sol tarafta ağrı yayılması. Eksüdatif perikardit, kalp torbasında aşırı sıvı nedeniyle oluşur, bu da kalbin, özofagusun ve diğer organların sıkılmasına neden olur. Acı, yutma bozukluğu, nefes darlığı eklemek mümkündür.

Böbrekler üzerindeki etkisi

Böbrekler, anjina içtikten sonra patolojilere yatkın olan ikinci en sık görülen organdır. Böbreklerdeki komplikasyonlar sıklıkla hastalıktan 1 ila 2 hafta sonra ortaya çıkan piyelonefrit ve glomerülonefriti gösterir.

angina piyelonefrit, glomerülonefrit gibi komplikasyonlara neden olabilir

Piyelonefrit ile böbrek pelvisi etkilenir. Kural olarak, iki taraflı bir işlem de mümkün olsa da, bir böbrek etkilenir. Aniden, vücut ısısı yükselir, üşüme, alt sırttaki ağrı, sık idrara çıkma isteğidir.

Glomerülonefrit, ödem, artan kan basıncı, idrarda kan varlığı ile karakterizedir.

Her iki devlet de karmaşık terapili bir hastanede yatış gerektirmektedir.

Eklemlerin lezyonu

Bademcik iltihabının sık görülen etkileri arasında, romatizmal bir bileşene sahip olan eklem hasarı, artrit de olmalıdır. Birkaç eklemin şişmesi, boyutlarında artış, harekette ağrı ve istirahat halindedir. Etkilenen eklemler üzerindeki cilt hiperemik, ödemlidir. Sıklıkla alt bacakların (diz, ayak bileği) eklemleri etkilenir ve bu da "bacaklara aktarılan anjina" ifadesi için zemin oluşturur. Romatizmal ataklarda, ellerin, dirseklerin, bilek bantlarının ve diğer eklem gruplarının küçük eklemleri de etkilenir. Diğer yaygın komplikasyonlar arasında, apandisitin yanı sıra sepsis oluşumunun (daha seyrek olmakla birlikte) çok zorlu ve tehlikeli bir patolojisi olabilir.

Lokal komplikasyonlar

Ertelenen anjina sıklıkla otitis mediaya yol açar. Kural olarak, bu durum, kataral anjinadan sonra gözlenir, ancak, hastalığın diğer formları dışlandıktan sonra otit gelişimi göz ardı edilir.

Otitis, orta kulağın iltihaplanmasıyla karakterize edilir ve timpanik membranın süreç içerisinde yer alması ile karakterizedir. Semptomatik çok tipiktir: vücut ısısı yükselir, kulakta ağrı, genel halsizlik. Şiddetli vakalarda, bu durum bir azalmaya veya işitme kaybına yol açar. Bir çok durumda, bir anjinadan sonra mastoid sürecin (mastoidit) iltihaplanması meydana gelebilir. Klinik tablo, otitis semptomlarını andırır, ancak ağrıları, aurikülün arkasında lokalizedir.

Selülozun apse ve flegmonu

Fotoğrafta paratonsillar apse

Aktarılan foliküler veya pürülan anjinadan sonra, perimendalik fiberin apse veya flegmonu ortaya çıkabilir. Asıl fark, apse, pus ile doldurulan berrak sınırlara sahip bir oyuk olmasıdır. Phlegmon, yaygın bir iltihaptır. Bu iki durumun klinik tablosu benzerdir: sıcaklık yükselir, boğazda ağrı vardır, yakın lenf düğümleri artar. Ağrı sendromu genellikle o kadar yoğundur ki, yutmayı zorlaştırır, hastaları çenelerini sıkıştırmaya zorlar. Apse ve flegmon tedavisi, pürülan içerikler için cerrahi çıktı sağlamaktır.

Larinksin kızarması

Lokal komplikasyonlar arasında laringeal ödem özellikle dikkati hak etmektedir. İlk aşamada, bazı ses değişiklikleri meydana gelir, hastalar boğazlarını temizlemek için girişimlerde bulunur, ancak bu önemli sonuçlar vermez. Daha sonra, ödem zorlaşır ve nefes almayı zorlaştırır: Birincisi, hastaların nefes alması ve sonra nefes vermesi zorlaşır. Solunum eksikliğinden kaynaklanan cilt kapakları mavimsi bir renk alır. Laringeal ödem, anjinada ölüme yol açabilecek aşırı tehlikeli bir komplikasyondur.

Phlegmonous tonsillitis sıklıkla bademciklerden kanama gelişmesine yol açabilir. Palatine bademcikleri besleyen arterler hasar gördüğünde ortaya çıkarlar. Kanama her zaman acil bakım gerektirir!

önleme

Bu tür tehlikeli ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için aşağıdaki önerileri dikkate almak önemlidir.

 • Angina, herhangi bir formu ile, normal seviyelerde bir düşüşle, ancak orofarenks tarafında bazı değişikliklerle bile, katı yatak istirahati gerektirir. Tavsiye edilen yatak istirahat süresi bir haftaya kadardır. Bir öneri ihlal edildiğinde, romatizmal kalp, eklem ve böbrek lezyonları sıklıkla oluşur.
 • Hastalığın erken ve yeterli tedavisi önemlidir. Lokal terapi, sık kullanılan durulama ve posterior farryngeal duvarın antiseptik solüsyonları, etkilenen bademciklerin yağlanması ile irrigasyonu içermelidir. Nedensel faktöre bağlı olarak uygun ilaç reçete edilir (antibiyotikler, antiviral ilaçlar).
 • Böbrekler tarafından toksinlerin giderilmesini ve ayrıca cildin terlemesiyle çok sıcak bir sıvıya ihtiyacınız vardır.
 • Transfer edilen anjinadan sonra, kısıtlayıcı rejimi gözlemlemek önemlidir: aşırı fiziksel efordan kaçının, aşırı soğuma yapmayın. Bu öneriler en az bir ay boyunca gözlemlenmelidir.
 • Bağışıklık sisteminin aktivitesini arttırmak önemlidir. Bu yardım, ballı feijoa, yabani gül suyu gibi yumuşak doğal immüno-uyarıcılara sahip olabilir.
 • Ve son olarak, doktorun periyodik olarak izlenmesi ve yüksek komplikasyon riski olan organ ve sistemlerin fonksiyonel aktivitesi ile doktorunun dinamik gözlemine büyük önem verilmektedir.

Boğaz ağrısı tedavi etmezseniz ne olabilir?

Bademciklerin bademcik iltihabı her zaman bakterileri uyarır. Bakteriyel bademcik iltihabının tedavisi, zorunlu antibiyotik kullanımını gerektirir, aksi takdirde, aralarında bir dizi tehlikeli hastalık gelişebilir;

 1. kalp hastalığı
 2. eklemler, lenfoid ve bağ dokusu
 3. solunum yolu,
 4. gastrointestinal sistem
 5. boşaltım sistemi
 6. endokrin sistemi
 7. kulak ve gözler üzerindeki komplikasyonların yanı sıra.

Pürülan anjina, streptokok veya stafilokoklar olmak üzere, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca, komplikasyonlar sadece sağlık için değil, genel olarak yaşam için tehlikeli olabilir.

Angina'nın ne kadar tehlikeli olduğunu daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Kalp hastalığı

Tehlikeli pürülan anjina nedir? Etkili tedavinin temel tehlikesi, boğaz ağrısı sonrası kalbin bir komplikasyonudur.

Yeterli bir tedavi olmaksızın transfer edilen anjinadan sonra, kalpte komplikasyonlar gelişebilir:

 1. aritmi - kalp rahatsız bir ritim ile çalışırken bir hastalık;
 2. endokardit - kalbin iç kabuklarında meydana gelen bir inflamatuar süreç;
 3. miyokardit - miyokardın iltihaplanması.

Anjinadan sonra kalbin komplikasyonları insanlar için ölümcül bir tehlikedir.

Eklem, bağ ve lenfoid doku hastalıkları

Sıklıkla, benzer alanlarda angina komplikasyonları şöyle ifade edilir:

 1. skleroderma - aşağıdaki belirtilerle karakterize olan bağ dokusu hastalığı: deri, iç organlar ve kas-iskelet sistemi hasarı (kabalaşma);
 2. anjinadan sonra romatizma - bağ dokusunun streptokoklardan, genellikle kalp, damarlar ve eklemlerden etkilendiği bir durum;
 3. sistemik lupus eritematozus (ya da Liebman-Sachs hastalığı) - bağışıklık sisteminin sağlıklı hücrelere karşı çalıştığı, yapılarına zarar verdiği bağ dokusu ve kan damarlarının affı.

Eklemlerde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları hatırlamak, artrit hakkında konuşmak gerekir - onların yenilgi ve deformasyon. Tedavi edilmeyen anjina sonrası eklemler kırılgan ve ağrılı hale gelir, kontrolsüz çoğalmaya bağlı doku boyutlarında artış.

Özellikle eklemler romatoid (romatoid) artriti deforme eder.

İntravenöz boğaz ağrısı sonrası lenfatik sistem, patojenik bakterilerin bunlara girmesi nedeniyle lenf nodlarında meydana gelen bir lenfadenit olan lenfadenitten muzdariptir. Lenfadenit semptomları, antibiyotiklerin yardımıyla üretilen lenf düğümlerinin inflamasyonunun gelişmesini provoke eden bir hastalığın ortadan kaldırılmasıyla tedavi edilir. Yardımcı ajanlar olarak antiinflamatuar ilaçlar, antihistaminikler veya antiviral ajanlar paralel olarak kullanılabilir. Hastalığın ciddi gelişimi durumunda, lenf nodunun çıkarılması gerekebilir.

Solunum sistemi

Anjina'nın etkileri ayrıca bronş ve akciğerleri de etkileyebilir. Özellikle pnömoni, bronşit veya astım gelişimi.

Pnömoni veya insanlarda pnömoni, akciğerlerde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Anginada bağımsız bir hastalık ve komplikasyon olarak gelişir. Tedavi ihmal edilirse ölümcül bir sonuç doğabilir.

Bronşit şeklinde pürülan anjina komplikasyonları, bronşiyal membranda ortaya çıkan inflamatuar süreçlerdir. Güçlü bir uzun öksürük ile karakterizedir.

Astım şeklindeki anjinadan kaynaklanan komplikasyonlar şiddetli boğulma ataklarıyla kendini gösterir. Enflamatuar sürecin meydana geldiği bölgeye bağlı olarak semptomları bronş kaynaklı veya kardiyak olabilir.

Çocuk larenjitin ardından larenjistin görünümünü dışlamaz.

Sindirim sistemi hastalıkları

Gastrointestinal sistemdeki anjina sonrası olası komplikasyonlar şöyle ifade edilir:

 1. gastrit - mide mukozasının iltihaplı bir hastalığı olup, epitel dokusunun yeniden canlandırma işlevinin ihlali ve bunun ardından lifli yer değiştirmesi, mide ve sindirim sisteminin ciddi şekilde bozulmasına yol açar;
 2. kolit - patojenik mikroorganizmaların girişine bağlı olarak gelişen kolon zarlarının iltihabı;
 3. mide ve duodenumun ülseratif lezyonları - ana semptomu epigastrik bölgede hassasiyettir;
 4. duodenit - duodenumda iltihaplanma, yani mukoz membranında.

Boşaltım sistemi

Çocuklarda ve erişkinlerde anjina sonrası komplikasyonlar sıklıkla böbrekleri etkiler. Bu piyelonefrit ve glomerulonefrit olarak ifade edilir.

Piyelonefrit, lomber bölgede ağrı ve yüksek ateş ile karakterize böbreklerin bakteriyel tutulumudur. Uygun tedavinin yokluğunda böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Glomerülonefrit - yetişkinlerde ve çocuklarda anjinin bir komplikasyonu olarak, böbreklerin yapısında glomerulusun (glomerül) bakteriyel hasarı.

Böbreklerde anjina sonrası komplikasyonlar böbrek yetmezliğinin korkunç bir gelişmesidir - metabolik bir bozukluğa yol açan geri dönüşümsüz bir durumdur.

Gözler ve kulaklar

Gözler ve kulakları hangi komplikasyonlar etkileyebilir?

Anjinanın göze komplikasyonu, konjonktivit ve aynı zamanda blefarittir.

Konjonktivit, göz mukozasının bakteriyel iltihaplanmasıdır.

Blefarit - altın staphylococcus aureus tarafından kışkırtılmış göz kapağı kenarlarının iltihabı. Ulaşılması zor olan iltihaplanma nedeniyle tedavi edilmesi çok uzun ve zor.

Kulakları etkileyen pürülan boğaz ağrısının olası sonuçları - bu otit ve işitme güçlüğüdür.

Otitis, dış, orta veya iç (labirentit) olarak ayırt edilebilen, kulak iltihaplı bir hastalıktır.

Parathonsillar apse

Yeterli etkili prosedürlerle, bademciklerin pürülan enflamasyonu, amigdalanın yakınında büyüyen bir apse formunda bir komplikasyon oluşturabilir. Bu apseye parathonsillar apse veya paratonzillit denir. Semptomları, antibiyotik ilaçlarla iltihaplanmanın ilk aşamasında tedavi edilir, ancak apse sabit olarak büyürse, onu açmak ve temizlemek için bir operasyon gereklidir.

kan zehirlenmesi

Sağdaki en tehlikeli sonuç, sepsis olarak kabul edilir. Sepsis, bir mikroorganizmanın (streptococcus, staphylococcus) kanı ve tüm vücudu tarafından ölümcül bir enfeksiyondur. Tedavi hala mümkün ise, yoğun bakım ünitesinde antibiyotik, sorbentler, glukokortikosteroidler, trombosit infüzyonları, plazma, elektrolitler, reo- ve polioğluin yardımı ile gerçekleştirilir. Oksijen tedavisi ve bozulmuş iç organların düzeltilmesi de reçete edilir.

Sonuçları Önlemek

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

 1. Anjina komplikasyonlarını önlemek için, öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanı için tedaviye başvurmanız ve antibiyotik tedavisinden vazgeçmeniz gerekmez. Bu, bademcik iltihabı bakteriyel bir provokatörünü yok edebilen ve yetişkinlerde boğaz ağrısı sonrası gelişebilecek olan insan komplikasyonlarının güvenliğini sağlayan antibiyotiklerdir.
 2. Ayrıca, akut tonsillit, antibiyotiklerin seyrinin tamamlanmadığı durumlarda bir komplikasyon verir. Streptokok enfeksiyonu genellikle 10 gün süreyle tedavi edilir, stafilokok sadece 2 haftalık bir kurstan sonra verilebilir. Bu nedenle, bu sonuçlardan kaçınmak için, doktorun önerilerini dinlemeniz ve iyileşmenin başlangıcıyla antibiyotik almayı bırakmamanız gerekir.
 3. Hastalıkların önlenmesi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Tabii ki, tabii ki, bağışıklık sistemini önemli ölçüde tüketebilir, bu yüzden pür bir diyette bile rasyonel ve zamanında yemek yemek önemlidir; Rasyonel beslenme imkansız ise vitamin-mineral kompleksleri almak; Sigarayı bırakmak ve alkol içmemek, ayrıca antibiyotiklerle uyuşmamak.
 4. Larenjitin etkilerinden kaçınmak, yeterli lokal tedaviye yardımcı olacaktır. Yerel antiseptikler, özellikle antibiyotik bileşenleri veya alkol içerenler ile aşırıya kaçmamak önemlidir.
 5. Hastalığın başarılı bir şekilde tamamlanmasına, sadece antibiyotik tedavisine değil aynı zamanda yatak istirahatına da güven verir. çünkü anjina ve sonuçları kas-iskelet sistemine cevap verebilmekte, tedaviyi yatay pozisyonda yapmak daha iyidir.

Angina sonrası komplikasyonlar nelerdir

Anjinadan sonraki komplikasyonlar genellikle bakteriyel etiyolojisi ile ortaya çıkar.

Angina nedir? Angina, faringeal halkanın lenfoid organlarının etkilendiği ciddi bir infeksiyöz hastalıktır.

Palatine bademcikler en çok inflamasyon riski altındadır, akut tonsillit oluşur.

Patolojik süreci arayabilirsiniz virüsleri (solunum yolu enfeksiyonları, herpetik), bakteriyel enfeksiyonlar (streptokok, stafilokok), mantar enfeksiyonları.

Beş yaşın altındaki çocuklar arasında viral enfeksiyöz anjina yaygındır ve beş yaşından büyük çocuklarda ve erişkinlerde, bakteriyel hastalıklar önde gelen bir rol oynar.

Fungal boğaz ağrısı her yaşta olabilir, vücudun savunmalarında lokal ya da genel bir azalma olduğunu gösterir, disbiyoz.

Primer ve sekonder immün yetmezlik, antibakteriyel ilaçların kötüye kullanılması ile ortaya çıkar.

Anjina sonrası komplikasyonların en sık nedenleri bakteriyel enfeksiyonlardır.

Viral hastalıklarda komplikasyonlar sadece bakteriyel formlar eklendiğinde ortaya çıkar. Bakteriyel anjin iki şekilde oluşur:

Onlar tarafından karakterize edilir:

 • keskin başlangıç;
 • 40 dereceye kadar sıcaklıklarda keskin bir artış;
 • yoğun baş ağrısı;
 • şiddetli zayıflık;
 • miyalji, kalpte ağrı;
 • artan kalp hızı;
 • genel halsizlik;
 • çocuklarda zehirlenme, bulantı, kusma, kasılma nedeniyle;
 • boğaz ağrısı yoğun;
 • artan tükürük;
 • Yutulduğunda ağrı, ağrı nedeniyle hasta yiyip içmeyi reddedebilir;
 • Bölgesel lenf düğümleri büyümüştür, palpasyon ağrılıdır;
 • yutulursa, ağrılı duyular kulaklara yayılır;
 • foliküler formu ile - bademcikler üzerinde beyaz ve sarı pürülan foliküller;
 • lacunar formu ile - amigdala, sarımsı renk lacunae pus birikimi;
 • pürülan inflamasyon prevalansı - plak sürekli hale gelir.

Hangi komplikasyonlar mümkündür?

Akut bademcik iltihabının (boğaz ağrısı) komplikasyonları birkaç gün içinde iyileştikten sonra ve genellikle 2-3 hafta sonra uzaklaşır.

Çoğu zaman bu şu gerçeğe bağlıdır:

 • Hastalar antibakteriyel ilaçların sürelerini gözlemlemez;
 • Hastalığın ilk günlerinde yatak istirahatine uymamak;
 • Hastanın erken aktivasyonu (işe gitme).

Anjinadan sonra tüm olası komplikasyonlar ayrılır:

Olası komplikasyonların gelişimi, insan bağışıklık sisteminin, sağlık durumunun, eşzamanlı hastalıkların varlığına bağlıdır.

Lokal komplikasyonlar

Yerel komplikasyonlar denir, çünkü yakın organların yenilgisi oluşur. Anjina'nın aşağıdaki lokal komplikasyonları ayırt edilebilir:

 • orta kulak iltihabı;
 • abseleri
 • Paratonzil apsesi;
 • Laringeal ödem;
 • bronşit;
 • Bademciklerden kanama.

Enfeksiyonun östaki borusundan kulak boşluğuna yayıldığı zaman, otitis belirtileri görülür, bir kişi öksürdüğünde ortaya çıkar.

Bu süreç sadece hastalıktan sonra değil hastalık sırasında da gelişebilir.

Hasta keskin bir şekilde bozulur, sıcaklık ve genel halsizlik artar; Kulakta ağrı var, çene içinde ağrılar yayıyor, viski, kulakta bir gürültü var ve işitme azalması olabilir.

Antibiyotik tedavisi zorunludur ve bazen cerrahi tedavi gerekebilir.

Flegmon, berrak sınırlara sahip olmayan dokuların iltihaplanmasıyla temsil edilir. Yumuşak dokular püy ile emprenye edilir, tendonun, deri altı yağ dokusunun, kas dokusunun pürülan erimesine maruz kalır.

Bu durum, hastanın boyunda şişmesi, şişmesi, boyunda kızarıklığın cildi, sıcaklığın keskin bir şekilde artması, boyundaki ağrının ortaya çıkmasıyla kendini gösterir.

İşlemi tedavi etmek, konservatif tedavi yöntemleri ile başlar, antibakteriyel ajanlar. Pozitif etki yoksa, cerrahi tedavi uygulanır.

Tedavi flegmon bir cerrahi hastanede gerçekleştirildi. Paratonsillar apse için paratonsillar dokuda pürülan bir kavitenin oluşumu karakteristiktir.

Bir apse şeklinde bir komplikasyon, pürülan bir boğaz ağrısı ile ortaya çıkabilir. Hasta boğazda artan ağrı şikâyeti, bedenin zehirlenmesi artar, ateş yükselir ve ateş yükselir.

Apse gelişiminde lenfatik bölgesel düğümlerde belirgin bir artış var. Hastanın yutması zor olmakla kalmaz, aynı zamanda ağzını açmak da zordur.

Cerrahi bölümde, bir apse disseke edilir, iyi bir drenaj boşluğu sağlanır, enjekte edilebilir ilaç formları ile antibiyotik tedavisi zorunlu olarak yapılır.

Ayrıca antiseptik çözeltiler (Klorheksidin, Furacilin) ​​ile durulama.

Beş yaşına kadar olan çocuklarda retrofaringueal apse olabilir, çünkü erişkinlerde bulunmayan lenf düğümleri vardır.

Apse, farinksin arkasında bulunur. Bu lenf düğümlerinde belirgin bir artışla, çocuklar nefes almakta zorluk çekebilirler. Apse açılmalıdır.

Anjina ile, enflamatuar süreç laringeal ödem gelişimi ile, larinks, ses tellerine yayılabilir.

İlk aşamada, hastanın ses kısıklığı, öksürük havlaması, yoğun olarak öksürüğü vardır.

Daha sonra, ödem derecesi arttıkça, nefes almak zorlaşır ve hasta cildin siyanozunu geliştirir.

Bu komplikasyonu olan hastalarda acil tıbbi bakım gerekir. Şişlik belirtileri geliştirirken, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Özellikle küçük çocuklar etkilenir. Bir hasta boğaz ağrısı sonrası öksürük geliştirirse, bu bronşit gelişimini gösterebilir.

Onun için kuru bir öksürük başlangıç ​​aşamasında karakteristiktir, daha sonra verimli bir öksürüğe dönüşür. Bu durumda sıcaklık yükselir.

Bademciklerden kanama, mukoza zarının ülseratif lezyonlarının varlığında meydana gelebilir.

Kanamanın gelişmesi ile kanamayı durdurmak için hastaneye yatmak gerekir.

Ortak komplikasyonlar

Sık görülen komplikasyonlar şunlardır:

 • kalbin yenilgisi;
 • böbrek hasarı;
 • eklemlerin yenilmesi;
 • beyne zarar vermek;
 • enfeksiyonun yayılması (sepsis).

Organların yenilgisi romatizmal ateşin gelişiminden kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman beş ila on beş yaşlarında, daha az sıklıkla erişkinlerde gelişir.

Anjinadan (birkaç ay) sonra belirli bir süre sonra gelişir. Karakteristik, romatizmal atakların başlangıcıdır.

Onlarla birlikte, ateş, eklemlerde ağrı, eklem şişlikleri, belki de yaygın bir döküntü vardır.

Kalbin yenilgisi kalpteki ağrı, kalbin ritmindeki rahatsızlıklar, akrosiyanoz ile kendini gösterir. Miyokardit (kalp kasının iltihaplanması) ile nefes darlığı oluşur, vücut ısısı yükselir ve oskültasyon kalp seslerini duyar.

Bu patoloji için zor bir komplikasyon - tromboembolizm, hastanın ölümüne yol açabilir.

Bebekler genellikle endokardit (kalbin iç kabuğu) - endokardit.

Karakteristik bir özellik kalp yetmezliğinin gelişmesidir - ödematöz sendromdur. Ayrıca vücut ısısı yükselir.

Ayrıca, perikardium kesesi, perikarditin gelişmesiyle birlikte, iltihaplanmaya da uğrar. Sıcaklığın artması, kalpte ağrı, nefes darlığı eşlik eder.

Kalp hasarı sonucu, hasta kapak defektleri geliştirir. Böbrek hasarı da sıklıkla akut tonsillitten sonra gelişir. Glomerülonefrit ve piyelonefrit formunda olabilir.

Görünüşleri için kalıcı hipertermi, kalpteki ağrı, belirgin zehirlenme sendromu varlığı ile karakterizedir.

Zamansız tedavi kronik böbrek yetmezliği gelişebilir. Bu komplikasyonların tedavisi bir hastanede gerçekleştirilir.

Eklemlerin yenilgisi hastanın eklemleri, ağrıları, hipertermi, eklem şişmesi kızarması gerçeği ile ortaya çıkar - artrit belirtileri vardır.

Enfeksiyon kan yoluyla yayıldığında, sepsis gelişir. Hastalarda, durum keskin bir şekilde bozulur, basınç artar, dispne oluşur ve sıcaklık yükselir.

Bu komplikasyonun tedavisi resüsitasyon koşullarında gerçekleştirilir.

Beynin yenilgisi, immün yetmezlikli bireylerde çocuklukta gelişir. Hastalarda baş ağrısı, şiddetli halsizlik, hipertermi vardır.

Bu tür komplikasyonların gelişimi nadirdir.

Önleyici tedbirler

Boğaz ağrısı olumsuz etkileri aşağıdaki önerileri takip ederek önlenebilir:

 • Hastalığın ilk semptomları göründüğünde, bir uzmana başvurmanız gerekir;
 • tüm önerileri gözlemlemek;
 • tüm zehirlenme döneminde yatak istirahatine kesinlikle uymak;
 • tam bir antibiyotik tedavisi yürütmek;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • kendi kendine ilaç kullanmamak;
 • anjin sonrası, bir ay boyunca ağır fiziksel efor ve hipotermi kaçının.

Bu önleyici tedbirleri takiben, sadece komplikasyonları önlemekle kalmaz, aynı zamanda sağlığınızı güçlendirebilir ve bu nedenle birçok hastalığın gelişimini dışlayabilirsiniz.

Eklemlerde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar: Onlardan nasıl kaçınılacak - beş önemli kural

Birçok kişi, anjina'nın ARVI'den daha kötü olmadığını düşünür, bu yüzden tespit edilen hastalık hakkında endişelenmezler ve hatta güçlü antibiyotiklerin iğnelenmesi ve hastaneye gitmenin neden gerekli olduğunu anlamadılar.

Aslında, "yerleşmiş" gibi sadece olumsuz sağlığını etkileyebilecek yanlış ve zamansız tedavisi durumunda korkunç makalesinde ele alınmıştır bulaşıcı patoloji, patojenler eklemleri üzerinde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlara neden olabilir. Sonuçları nelerdir ve onlardan sakınmak için ne yapabilirim?

Angina hakkında kısa

Patolojinin gelişiminin başlangıcında, hasta boğaz ağrısı, sonra yüksek sıcaklık, kısık ses ve belirgin zayıflıktan şikayet eder. Angina (bilimsel olarak - akut tonsillit) lenfatik halkanın farengeal bademciklerini etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır.

Patolojinin ana provokatörü, nadir durumlarda - stafilokok, viral veya fungal enfeksiyon olmak üzere beta-hemolitik streptokoklardır. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı zemininde boğaz ağrısı alevlenmesi oluşabilir.

Anjina - catarrhal, lacunar, foliküler, flegmonöz, herpetik ve ülseratif-nekrotik formun sınıflandırılması. Patolojinin şiddeti ne olursa olsun komplikasyon riski her halükarda mevcuttur. Bu makaledeki videoyu, anginanın gizli sinsiliği hakkında izleyin.

Hangi organlar silahta?

Anjina'nın geç dönem komplikasyonlarından (hastalıktan iki veya dört hafta sonra gelişir), böbrekler, kalp ve eklemler etkilenir.

Bu patolojilerin gelişim yolu şu şekilde ilerleyebilir (çeşitli seçenekler sunulmaktadır):

 1. Bakteriyel toksik ürünlerin salınması nedeniyle dokulara zarar verilir. Ek olarak, patojenik floranın yaşamsal aktivitesinin bir sonucu olarak oluşan enzimler, kimyasal reaksiyonları katalize ederek saldıran organı olumsuz yönde etkileyebilir.
 2. Bir antijenin kisvesi altında hareket ederek, bir patojenik mikroorganizma, bir otoimmün sürecin gelişimini provoke edebilir. Streptococcus'un miyokardın yapısal bileşenlerinin yanı sıra artiküler ve renal doku ile yüksek benzerliğe sahip olduğu kanıtlanmıştır. Patojenlerin varlığına yanıt olarak geliştirilen proteinler, bu organlar "kendi" olarak kabul edilebilir. Böylece, sözde-antikorlar senteze serbestçe girerler, bu da bağışıklık sisteminin bedenin kendisine saldırmaya başlamasına yol açar.
 3. Angina ciddi bir enfeksiyon kaynağıdır. Birçok küçük kan damarı, faringeal lenfatik halkadan geçer. Bu nedenle, enfeksiyöz ajan dolaşım sistemine nüfuz edebilir ve herhangi bir organda "yerleşebilir" (çoğu kez - kalp ve böbrekler, ancak bu şekilde eklemler daha az etkilenir).
 4. Azaltılmış bağışıklık ve vücudun hastalık transferinin arka planına karşı zayıflaması "zayıf noktaya vurabilir." Örneğin, bir hastanın daha önce hiç sağlık problemi olmamışsa, anjina ciddi ve yeni bir patolojiye sahip olan hastayı belirleyici bir "nokta" haline getirebilir ve "ödüllendirebilir".

Ayrıca edinilmiş post-jenital hastalıkların genetik bir versiyonu da vardır. Örneğin romatizma, örneğin aileleri etkileyen kalıtsal bir patolojidir. Angina, bu eklem patolojisinin aktivasyonuna ciddi bir ivme olarak hizmet edebilir.

Boğaz sonrası eklemlerin romatizması: Belirtildiği gibi

Eklemlerin tüm komplikasyonları arasında romatizma en sık görülen patoloji olarak kabul edilir. Bu, kalbin ve kan damarlarının baskın bir lezyonuna sahip, bağ dokusunun sistemik bir hastalığıdır.

Başlangıçta romatizma asemptomatiktir ve birkaç hafta sonra ARVI, farenjit ve hatta tekrarlayan anjina olarak kabul edilebilecek klinik belirtiler vardır. Hastanın vücut ısısı yükselir (38-40 derece), nabız artar, mukavemet azalır, üşüme ve terleme tezahür eder. Aynı zamanda geniş eklemlerin şişmesi var.

romatologla - Birçok durumda, hastanın eklemlerinde uzman alır, bu aşamadadır. Doktor şüpheli komplikasyonlar eklem angina sonra, (protein sapma ve Streptococcus için antikorların saptanması bir damardan USG elektrokardiyogram, kan) geçmesi için hasta ister ve sadece alınan verilere dayanarak bir tanı için sahiptir.

Romatizmanın ana belirtileri:

 1. Büyük eklemlerde çekme ve donuk ağrı (diz, dirsek). Kural olarak, asimetrik bir yenilgi var. iltihaplı diz işlevi kurtarır fakat patolojik süreçte sol dirsek dahil - örneğin, bugün bir boğaz sağ diz ve yarın: eklem iltihabı göç olabilir.
 2. Kalbinde ağrı. Bu semptom eklemlerin yenilgisinden birkaç gün sonra ortaya çıkar.
 3. Damar bozuklukları. Vücudun damarları, burun kanaması, küçük çürükler (çürükler) kırılganlığı vardır.
 4. Romatizma düğümleri (aşağıdaki fotoğrafa bakınız). Enflamatuar sürece dahil olan eklemleri lokalize edin. Nodlar ağrısız 0.5-3 cm çapında subkutanöz tüberküllerdir.En palpe edildiklerinde hareketsiz ve yoğundurlar. Eklemlerde ARI sonrası komplikasyon olarak görülen romatizma düğümleri nadir görülen ve birkaç ay içinde bağımsız olarak geçmektedir.

Ayrıca, etkilenen bükülme yüzeylerinin şişmesi ve kızarması vardır, dokunulduğunda sıcaktır. Taşırken (örneğin, yürüme sırasında), ağrı artar, hasta iltihaplı eklemi boşaltmaya zorlanır, bu nedenle yapraklık görülür. Bu durumda tedaviye ek olarak diz ekleminin rehabilitasyonu endikedir.

Geç bir aşamada, patolojik süreç küçük eklemlere dönüşür. Lenfositik antikorların yanı sıra streptococcus ekzotoksinlerinin etkisi altında, eklem torbası ve kıkırdak yok edilir. Hastalık genellikle akışın kronik bir formuna dönüşür.

Olguların% 25'inde kalp defektleri oluşur, ayrıca kalp kontraktilitesinde azalma, supranventiküler veya ventriküler aritmilerin ortaya çıkması da mümkündür. Bu yaşamı tehdit eden patolojilerin gelişimi ile doludur - inme ve miyokardit.

Bademcikler enfeksiyonu sonrası artrit

Artrit, sinoviyal membranlar, kapsül, kıkırdak ve diğer eklem bileşenlerini içeren eklemlerin enflamatuar bir lezyondur.

Hastalık aşağıdaki formlarda ortaya çıkabilir:

 • seröz artrit - eklem boşluğunda sıvı birikmesi (efüzyon) ile birlikte sinovyal zarın iltihaplanması;
 • seröz-fibröz artrit - seröz veya lifli sıvının eklem boşluğunda birikme;
 • pürülan artrit - eklemin tüm yapılarının dahil olduğu iltihaplı bir süreçtir.

Hastalığın başlangıcında hasta, halsizlik, aşırı çalışma ve uyuşukluktan şikayetçidir. Bir süre sonra artralji, birkaç eklemin bir anda dahil olduğu eklem ağrıları geliştirir. Bu semptom, sabit dalgalı bir karakterle karakterizedir.

En şiddetli ağrı ve sertlik sabahları ortaya çıkar. Artraljinin şiddeti, küçük rahatsızlıklardan ciddi hareketlilik sınırlamalarına kadar değişebilir.

Anjina sonrası eklem komplikasyonları, aşağıdaki semptom ve bulgularla kendini gösterir:

 • Etkilenen eklem, sıcak ve dokunuş hissi verir;
 • Dış iltihap belirtileri de vardır - şişlik, cildin değiştirilmesi;
 • eklemi deforme etmek ve uzuv tamamen hareketsiz hale gelene kadar işleyişini bozmak;
 • Bazen - küçük bir ateş, soğuk hissi, kas titriyor.

Bugün için, artrit teşhisi yüksek karmaşıklık sağlamaz. Başlangıçta, eklemin ultrason muayenesi, içindeki efüzyon ve diğer patolojik sıvının saptanması için yapılır. Ayrıca bu tanının yardımıyla osteoporoz veya fibrozit varlığını gösteren paraartiküler değişiklikleri tanımlamak mümkündür.

Bu çalışma yeterli değilse, daha ayrıntılı bir sintigrafi atayın. Bu, incelenen bölgenin iki boyutlu bir görünümünü elde etmeyi mümkün kılan bir radyoizotop tanıdır. Bu prosedürün fiyatı yaklaşık 3-4 bin ruble.

Patolojinin şiddetli seyrinde artroskopinin yapılması önerilir - eklemin iç kısmını incelemek amacıyla yapılan minimal invaziv cerrahi girişimdir.

Ayrıca osteokondrosis - kemik dokusu üzerinde iyi huylu kemik-kıkırdak büyümelerinin varlığını belirleyebileceğiniz, yaygın olarak kullanılan bir radyografi. Exostozların büyüklüğü 2-3 milimetreden on santimetredir.

Angina teşhis ettiyseniz eklemlerde komplikasyonları nasıl önleyebilirsiniz - beş kural

Eğer doktor boğaz boşluğunu incelediyse, “anjin” kararını verdiyse, o zaman önerileri dinlemek ve dikkatlice uygulamak önemlidir. Olumsuz sonuçlardan kaçınabileceğiniz beş temel kural vardır.

1. Kural

Bir doktorun randevusunu incelemek, size göre, zararlı ve işe yaramaz, uyuşturucu listesinin keyfi "atmak" değil. Birçok hasta "bir doktorun sadece yazması" gerektiğine inanır, bu yüzden antibakteriyel, antiseptik ve diğer ilaçları almayı reddederler.

Bunu hiçbir durumda yapmamak, çünkü bu ilaçlar hastalığın ana kaynağı olan hemolitik streptococcus ile savaşmak için tasarlanmıştır. Onları almazsanız, enfeksiyon vücudun her tarafına kolayca yayılacaktır.

2. Kural

Yatağa bağlı kalmayın. Gerek hızlı bir iyileşme için dinlenmeye ihtiyacı nedeniyle, hastalık izni vazgeçmek, bu nedenle yatakta birkaç gün dinlenmek için, önemli ölçüde sağlığını geliştirmek ve eklemlerin üzerindeki tonsillit bir komplikasyon önleyebilir.

3. Kural

Doktorun tedavisi zamansız yapıldıysa ve muayenede doktor hastanın durumunun şiddetini bildirirse, o zaman hastaneye yatış olmalıdır. Yatarak tedavi şartlarında yoğun tedavi, toksinlerin erken eliminasyonuna ve evde yapması neredeyse imkansız olan patojen floraların yok olmasına katkıda bulunacaktır.

4. Kural

Hastalıktan bir ay sonra, eklem komplikasyonlarının gelişimini izlemek için bir romatolog ile görüşmeniz gerekir. Aynı zamanda nefroloğu (böbreklerin patolojisini hariç tutmak için) ve kardiyoloğu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz (kalbin durumunu kontrol edin). Gelişiminin ilk aşamasında oluşan patolojiyi ortaya çıkarmanın, tıbbi prognozu önemli ölçüde artırdığını unutmayın.

Kural 5

Kronik tonsillitin sık alevlenmesi ile birlikte eklem hasarı riski yüksektir. Bu durumda bademciklerin sürekli bir enfeksiyon kaynağı haline gelmesi, birçok durumda hastaların bazı ya da diğer postginal komplikasyonları düzeltmesidir.

Bu durumda, bademcik ameliyatı - bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması için problemin tek çözümü olacaktır.

Sonuç

Eczanede antibiyotikler dahil olmak üzere birçok ilacın bulunmasına rağmen, talimatın “birkaç gün içinde tam bir tedavi” vaat etse bile, boğazda ağrıyı ortadan kaldırmak ve sıcaklığı normalleştirmek için kendinize “reçete” etmek gerekli değildir. Anjina ile yanlış tedavi, semptomları geçici olarak kesebilir, ancak birkaç hafta sonra hastalık tekrar, ancak karmaşık bir formda geri dönecektir.

Sadece doktor, tam zamanlı bir muayeneye ve testlerin sonuçlarının incelenmesine dayanarak, terapötik bir rejimi reçetelemekte ve aynı zamanda, olası komplikasyonların gelişimini tanımlamak için oldukça uzmanlaşmış doktorların daha fazla incelenmesine ilişkin tavsiyelerde bulunmaktadır.

Senin bebeğin

yeni

Bir çocuk için okuma sevgisini aşılamak

Nerede hamile kalabilirim? Hamile anneler için Ukrayna sanatoryum

Ukraynalı yıldız ebeveynler Çocuk Bayramı'nda çocukları kutladı

Kiev bir çocuk ile nereye gitmek: 1-3 Haziran için bir poster

Çocuğum nerede? Bebeğin kontrolü ve güvenliği için akıllı saat

Hizmetler

Bağışıklama Takvimi

Hamilelik takvimi

Besleme tablosu

Çocukta anjina riski ve komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

anjin - Çok sinsi bir hastalık ve bu şekilde tedavi edilirse, o çocuklar için özellikle tehlikeli olan birçok komplikasyon doludur: Uzmanlar değil asılsız uyarır.

Bazı ebeveynler, anjina'nın tedavi edilmesinin kolay olduğuna inanırlar: ana şey, yutulması ve konuşulması zor olan ağrı semptomlarının giderilmesidir. anjin komplikasyonları çok ciddi olduğunu ve gelecekte de onun sağlığı ile karmaşık sorunlar bir dizi çocuk ve kurşun genel durumunu etkileyebilir çünkü Ama bu yanlış kanı, özellikle çocuklar için tehlikelidir. Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar: nedenler

Boğaz ağrısı nedeni genellikle streptococcus grubunun bakterisidir. Tedavi, gargara ağrı kesici alımını ve yüksek sıcaklık çalkalama, aynı zamanda antibakteriyel ajanlar (modern farmakolojide şuruplar, tozlar, spreyler ve tabletler gibi antibiyotik olması fayda) alımını sadece dahil edilmesi gerekir nedeni budur. Ve bu tedavi, doktorun güvenli olmasını ve çocuğunuzu uyuşturucuyla doldurmasını istediği için değil. Her şey bağışıklık sistemi ile ilgili. Bildiğiniz gibi, antikorları yabancı mikroorganizmaların antijenlerini - bakteri ve virüsleri yok etmelidir. kalp, böbrekler, ve diğer eklem dokuları A streptokok yapısal olarak insan organları antijenlerinin bazıları çok benzer antijenler oluşturur. Bağışıklık sistemi sözde "başarısızlık" oluşur ve antikorlar sağlıklı organları değişime uğrar ve bu da boğaz ağrısı komplikasyonları nedeni haline nedeni budur.

Anjina'nın komplikasyonları nelerdir?

Anjina'nın en sık görülen komplikasyonu kalp kasının romatizması. Bu hastalığın tehlikesi, kalp tıkanıklığının gelişmesine yol açabilmesidir. Uzmanların belirttiği gibi, bu duruma en yatkın olanlar 5 ila 15 yaş arası çocuklardır. Ana belirtiler: genel halsizlik, kalpte ağrı, bazen nefes darlığı ve ekstremitelerin şişmesi, vücut ısısı yükselir. Doğru teşhis sadece bir doktor tarafından yapılabilir.

Anjina komplikasyonlarının en sık görülen ikinci oluşudur böbrek problemleri. Bu, transfer anjinadan bir veya iki hafta sonra piyelonefrit ve glomerülonefrit şeklinde kendini gösterir. Ana belirtiler: çocukta sıcaklıkta keskin bir artış, böbrek bölgesinde sırt ağrısı (genellikle bir tarafta lokalize), sık idrara çıkma. Bu durumda acilen doktora gitmeniz ve hastanede tedaviye karar verilmemesi gerekir.

Bir sonraki sorun, nedeni boğaz ağrısının bacaklarına aktarılır, eklem hasarı. Eklemler şişer, hareket ederken şişlik ve ağrı vardır. Bacakların eklemleri çoğunlukla etkilenir: ayak bilekleri ve dizler. Bu durumda, bir doktora başvurmaktan çekinmeyin.

Anjina'nın sonuçları da lokal reaksiyonlar olabilir. Yani, çocuğun sağlığına aşırı bir tehdit oluşturmayan hastalıklar vardır. Örneğin, orta kulak iltihabı - otitis, apandisit, bademcikler veya okolomindalnoy doku pürülan apse. Bütün bunların ortaya çıkması çok zor değil.

Angina bir başka tehlikeli sonuç olabilir laringeal ödem. Birincisi, ses çocuğun içinde değişir, o zaman bir zulüm hissi vardır ve olduğu gibi, boğazını temizleyemez ve sonra onun nefes alması zorlaşır. Ödemin artmasıyla birlikte, oksijen eksikliği vardır ve bebeğin cildi mavimsi bir renk tonu haline gelebilir. Bu durumda, ambulans çağırmaktan çekinmeyiniz.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Çocukta anjina komplikasyonlarından kaçınmak o kadar da zor değildir. Ana kural, doktor reçetelerini takip etmek ve kendi kendine ilaç kullanmamaktır.

 1. Anjina her zaman yatak istirahatı gösterdiğinde. Vücut sıcaklığındaki düşüş normal seviyelerde olsa bile, eğer boğaz hala kırmızı ise, en az 1 hafta boyunca yatakta kalmalısınız.
 2. Antibiyotik içeren ilaçların zorunlu uygulanması. Gargara, yıkama, antiseptik spreylerle sulama vb.
 3. Mikroorganizmaların hayati aktivitesi olan ürünlerden vücuttan çok fazla ılık sıvı içmek gereklidir.
 4. Anjinadan sonra, doktorlara genellikle koruyucu bir rejim verilir: biri vücuda aşırı fiziksel efor ve süper soğutma vermemelidir. Bu kısıtlama bir ay sürer.
 5. Çocuğun bağışıklığını halk ilaçları yardımıyla arttırın: kuşburnu ile birlikte infüzyon, limon ve ballı çay, ballı feijoa, vb.
 6. İyileşmeden sonra, olası komplikasyonları zamanında saptamak için ilgili hekime periyodik izleme gösterilir.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

JUser :: _load: ID ile kullanıcı yüklenemedi: 192

Angina tedavisi ve komplikasyonların gelişimini önlemek nasıl

Angina farryngis veya başka türlü anjina (akut tonsillit) üst solunum yollarının en sık görülen hastalığıdır.

Bu yaygın akut enfeksiyöz hastalığın enflamatuar süreçlerinin doğası, bademcikler olarak adlandırılan farinksin lenfadenoid dokusu ile ilişkilidir. Evde boğaz ağrısını tedavi etmek, herkesin komplikasyonları önlemek için bilmesi gerekir.

Grip sonrası, bu yaygın hastalığın görülme sıklığı dünyada ikinci sıradadır. Enfeksiyona yönelik saldırılar, 40 yaşın altındaki çocuk ve yetişkinleri etkilemektedir. Enfeksiyon, çevreye veya kendi mikroplarından dolayı ortaya çıkabilir.

İlk aşamada hastalık, farenksin lenfadenoid halkasının basit bir enflamasyonudur. Aktarılan bulaşıcı hastalıkların bir sonucu olarak ikincil evre (semptomatik) (difteri, kızıl ateş, vb.) Bademciklere ve dolaşım sistemine (kan akış sistemi) zarar verir. Spesifik aşama spesifik enfeksiyonların varlığına işaret eder.

Kızarık bir boğazınız varsa ve yuturken acı hissediyorsanız - bu angina'nın başlaması anlamına gelmez. Anjin için hangi semptomların alınabileceğini anlamanızı öneririz.

Boğaz ağrısı nedir?

Bu akut bulaşıcı hastalık, baş ağrısı, ateş, genel halsizlik, iştah azalması, palatine bademcik iltihabı eşlik etti. Bu, ikincisinin boyutunun artması, kızarması, beyaz bir kaplama oluşturması, boğazda bir yıpranma çekmesi, yutma sırasında artma anlamına gelir.

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen tüm belirtiler sizin için de gözükse bile, kendiniz teşhis etmenize gerek yoktur. Bunun için doktora başvurmak en iyisidir. Gerçek şu ki, anjina semptomları difteri ve diğer eşit derecede tehlikeli hastalıklara çok benzemektedir. Ve eğer anjina sadece antibiyotiklerle tedavi edilirse, difteri tedavi edemezler. Bunu yapmak için antidifteri serumu kullanmak gerekir.

Hastalığı başlatamamak ve herhangi bir komplikasyon bulmamak için zamanında tıbbi yardıma başvurmak gerekir.

Angina belirtileri

Boğaz ağrısı sırasında kuluçka dönemi 24 ila 48 saat arasındadır. Hastalık daima akut başlar. Hastada titreme, genel halsizlik, halsizlik, baş ağrısı ve kemiklerde ağrı, yutma sırasında akut ağrı görülür. Aynı zamanda vücut ısısı 38-39 dereceye ulaşır.

İlk başta ağrı, sadece yutma sırasında fazla endişelenmez. Hastalıktan birkaç saat sonra, boğaz ağrısı daha da kötüleşir ve kalıcı hale gelir. Boğazda maksimum ağrı şiddeti ikinci günde düşer.

Ayrıca, boğaz ağrısı için hassasiyet, hacimdeki artış ve açısal maksiller düğümlerin sıkışması karakteristiktir. Bademcikler üzerinde, bir kural olarak, küçük apseler oluştururlar ve hatta bazı durumlarda pus birikimi bile olurlar.

Boğaz ağrısı nasıl kurtarılır

Doktorun reçete etmesi gereken antibiyotikler olmadan, boğaz ağrısını evde tedavi etmek zordur. Ardı ardına tedavi, komplikasyonlar şeklinde istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Bununla birlikte, hastalığın antibiyotiklerle tedavisi sırasında organizmanın yararlı florası yok edilir. Bu nedenle, anjin tedavisi için ilaçlara paralel olarak, florayı geri getiren ilaçların alınması önemlidir.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için antibiyotik almadan önce, özellikle doktorunuz hangi tür anjina olduğunu bilmiyorsanız, tedaviyi etkisiz hale getirin.

Sıcaklık korunurken, yatak istirahatine uymak, daha fazla içmek ve sadece boğaz ağrısına zarar vermeyecek olan yiyecekleri almak için 3-5 gün boyunca tavsiye edilir. Püre, sıvı süt püresi, et suyu, sıcak süt ve diğer ürünler olabilir.

Sıvı, hasta organizmayı toksinlerden arındırır, bu nedenle boğaz ağrısı sırasında hiç çay içermeyen sıcak bir formda ahududu, limon, ıhlamur, nane, komposto ve diğer içecekler ile daha fazla çay içmelisiniz.

Tek başına durulayarak boğaz ağrısını tamamen iyileştirmenin imkânsız olduğunu hatırlamak önemlidir. Ama acıyı bir papatya, tuz veya soda solüsyonu ile çıkarabilirsin. Günümüzde eczane zincirlerinde boğaz ağrısından spreyi satın alabilirsiniz, bu da hastalığın geri çekilmesine yardımcı olacaktır.

Tedavi sırasında sıcaklığı 38 dereceye düşürmek önerilmez. Ancak sıcaklık bu işaretin üzerinde ise, kesinlikle ateş düşürücü almalısınız.

Eğer anjin belirtileri sıklıkla tekrarlanırsa, bedeni güçlendirmelisiniz. Bunu yapmak için spor yapmak, sinirlenmek, bağışıklığı güçlendirici ilaçlar almak, ancak sadece tedavi eden doktorun anlaşmasıyla.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Angina'nın ne kadar tehlikeli ve komplikasyonlarının ne olduğu hakkında konuşmak istiyorum. Hastalığın erken evrelerinde bile, faringeal apsesi tehlikelidir çünkü enfeksiyon, ilerlemesini sürdüreceği toraks ve kraniyal kaviteye nüfuz edebilir. Sonuç olarak, hasta, menenjit şeklinde anjinin bir komplikasyonu, vücutta mikrobiyal aktivite (enfeksiyöz-toksik şok) ve daha yaygın olarak kan zehirlenmesi olarak bilinen sepsis ürünleri ile zehirlenme riski taşır.

Daha sonraki dönemlerde, anjina ve komplikasyonları eklemlerin, beyin ve kalbin (romatizma) zarar görmesi için tehlikelidir. Ayrıca, hastalık tamamen iyileşmemişse, böbrekleri etkileyen glomerulonefrit gelişebilir.

Gördüğünüz gibi, anjinin komplikasyonları vücudun tüm organları ve sistemleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabileceğinden, hastalığın tedavisi zamanında gerekli olmaktadır. Boğaz ağrısını ne kadar çabuk tedavi edersiniz, her şey bir doktordan ne kadar çabuk yardım aldığınıza ve tüm reçetelerine ne kadar uygun bir şekilde uyduğunuza bağlı olacaktır.

Anjinin profilaksisi

Her şeyden önce, bağışıklığınıza dikkat etmelisiniz. Bunu güçlendirmek için diyete mümkün olduğunca çok taze meyve ve sebze eklenmesi önemlidir.

Enfeksiyonun vücutta gelişmeye başladığını düşünüyorsanız, derhal limonun yarısını yemeyle birlikte yemelisiniz. C vitamini ve uçucu yağlar, boğaz ağrısını en fazla etkileyebilir, yaklaşık bir saat boyunca limon tüketildikten sonra yemek tavsiye edilmez.

Muhtemelen, sağlığınızı izlemeniz, ayaklarınızı sıcak tutmanız, düzgün giyinmeniz, gergin olmanız gerekmediğini söylemek çok fazla. Ayrıca içerideki mikroorganizmaların yutulmasını önlemek, vücudunuzu hareket ettirmek ve böylece bağışıklığı arttırmak çok önemlidir. Sürekli olarak problemin gerekip gerekmediğini anlayın, o zaman anjinin evde nasıl tedavi edileceğine bakmak zorunda kalmayacaksınız.

Boğazın önlenmesinin ana kurallarını şöyle ifade edelim:

 • Genel ve ayrı hijyen. Sadece kendi havlularınızı, diş fırçalarınızı, mutfak eşyalarınızı kullanın. Hastasın, ailenin geri kalanından ayırın.
 • Doğru ye. Gıdalarda vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağların optimal oranı olmalıdır. Kış-bahar döneminde, diyette mutlaka C vitamini eklenir, çünkü bu zamanda bizim enlemimizde gıdalarda çok eksiktir.
 • Zamanında sinüzit, piyelonefrit, rinit, diş çürüğü, helmintiyazis gibi hastalıkları tedavi edin. Sıklıkla kronik bademcik iltihabı varsa, diğer tedavi taktikleri hakkında bir doktora danışın. Bezleri kısmen veya tamamen çıkarmak gerekli olabilir, fizyoterapi kronik bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinde etkilidir.
 • Vücudunuzu sertleştirmek için meşgul olun. Erken yaşlardan başlayarak öfke en iyisidir. Ancak, tavlama uygulamak için asla çok geç değildir. Silme, yüzme, zıtlık silme işlemlerinde nişan alın, yazın çiğ olarak çıplak ayakla yürüyebilirsiniz. Sertleşmenin sadece şu anda hastalık yokluğunda uygun olduğunu unutmayın.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sık sık boğaz durulama kullanmayın, klima ile aşırıya kaçmayın. Çok kuru hava, ayrıca ılık hava, mukoza zarına zarar verebilir. Kendinizi sadece sıcak yiyeceklerle sınırlamayın: soğuk içecekler ve dondurma da mukozayı sertleştirir. Sadece yavaş yavaş temperleme başlayın. İmmünomodülatörlerin yardımıyla iç bağışıklık güçlendirilir. İnterferon yardımıyla humoral bağışıklığı etkin bir şekilde geliştirin. En yaygın olarak reçete edilen ilaçlar bakteriyel kökenlidir - bronkosül, ribomunil ve aynı zamanda vitamin kompleksleridir.
 • BHSA taşıyıcılarında streptokok anjinasının tekrarlanmasını önlemek için, retarpen veya bicillin gibi bir ilaçla aşılama.

Boğazların önlenmesi için önleyici tedbirler çok önemlidir. İlk önce, nüksetmeyi önlemek için bir doktora danışın. Kalıcı egzersiz ve egzersiz, sabah egzersizleri, su ile soğuk silme yardımcı olur.

hipotermiye mukoza duyarlılığını artırmak için, doktorlar lokal sertleşme tavsiye: soğuğa sıcaklığını düşürür suyla gargara. Bu durumda fizyolojik özelliklerinizi dikkate alın, tedavide sistematik olmalıdır. Güneş kremi, özellikle kışın bağışıklık ve koruyucu özelliklerini iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ilk doktor

38 ° C sıcaklıktaAngina enfeksiyöz bir hastalıktır (çoğu durumda) ve hemen hemen her zaman vücut sıcaklığındaki artışa yüksek seviyelerde (38-39 ° C) eşlik eder. Genellikle anjina sıcaklığı, meydana boşluklar bademcikler pürülan içeriğinin varlığı yükseldiğinde da laküner ve foliküler bademcik iltihabı, ve benzeri gibi hastalıkların bu tür formların en ciddi biçimi - abse anjin.

Çocuklarda larenjit semptomları nasıl belirlenir ve hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.