Loading

laringotrakeit

Laryngotracheitis mukus larenks ve trakea enfeksiyöz doğasının kombine bir enflamasyonudur.

ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 laringotrakit, J04 kodlu akut larinjit ve tracheitis anlamına gelir.

Akut laringotrakitte, J04.2 hastalığının ICD 10 koduna göre, larinks ve trakea iltihabı aynı anda gözlenir.

nedenleri

Laringotrakeitisin nedeni, genellikle mevsim dışı dönemlerde grip, soğuk algınlığına neden olan bir adenovirüs enfeksiyonu olan bir enfeksiyondur.

Larengotracitin nedeni larenks - larenjitin izole enflamasyonu olabilir, ancak daha sıklıkla bu hastalık eşlik eder ve burun sinüslerinin, solunum yollarının enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Laringotracheitis ile iltihaplanma sürecinde nazal mukoza, nazofarenks ve bronşlar yer alır. Tüm vakaların% 90'ından fazlasında laringotrakitin nedeni viral bir enfeksiyondur.

Bakteriyel floranın, enfeksiyöz ajanı streptokok ve stafilokoktur. Önemli ölçüde daha az sıklıkta laringotrakit, klamidyal veya fungal bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Enfeksiyöz hasara ek olarak, laringotrakitin nedenleri, boyun, larinksin yaralanmalarıdır. Hastalık bir alerji, yabancı cisim olabilir, gastroözofageal reflü ile mide içeriğinin aktarımını tersine çevirebilir.

İnflamasyonun nedeni, inhalasyon sırasında agresif kimyasal bileşiklerin buharlarının hareketi sırasında mukozanın bir lezyonu olabilir.

Laringotracheitis'i yüksek sesle şarkı söylemek, çığlık atmak, konuşmak, sigara içmek, tozu solumak, hipotermi, rüzgarda konuşmak.

Laringotrakeitisin nedeni soğuk yiyeceklerin alınması, içilmesi, soğuk hava ile ağız solunumu ile nefes almasıdır.

semptomlar

Laringotracheitis belirtileri genellikle bir burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş, yutulduğunda ağrı ile birlikte bir soğuk virüs hastalığının arka planında görülür.

Yeterli tedavi olmaksızın hastalığın akut formu kronik laringotrake hastalığına geçer. Hastalık, sık alevlenmelerle uzun süreli bir seyir ile karakterizedir.

Akut laringotracheit belirtileri

Akut laringotracit, semptomlarda hızlı bir artış ile karakterizedir. Semptomların şiddeti larinks ve trakea lezyon derecesine bağlıdır.

İç mukozanın lezyonunu karakterize eden catarrhal laringotrakeitis için, mukus deşarjının deşarjı, hastanın tatmin edici bir durumu, normal veya hafif yüksek bir sıcaklık ile karakterize edilir.

39 ° C - infiltratif pürülan apse veya laringotrakeit, hasarı ile karakterize edilir, 38 ° C'ye kadar sıcaklıktaki bir yükselişe karakterize mukoza, kas, kıkırdak, tabakaları olmak

Akut laringotracheit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte görülür, sıvının yudumunu almaya çalışmakta güçlük çeker. Hasta iştahını kaybeder, zehirlenme belirtilerinde bir artışa sahiptir, bir bütün olarak devlet önemli ölçüde kötüleşir.

Laringotrakeitis ile ciddi tehlike, larinkste stenozdur. Bu olguda, akciğerlere hava girişi, larinksin güçlü bir daralması sonucu tamamen veya büyük ölçüde durdurulur.

Laringotracheitte karakteristik semptomlar seste değişiklikler. Kabalaştı, kaba, son halini kaybeder. Laryngotracheitis, gece saatlerinde daha sık kuru, havlayan öksürük eşlik eder.

Bir öksürük saldırısından sonra, hasta sternumun arkasında ağrı hisseder. Bir öksürüğü kışkırtmak derin bir nefes alabilir, gülebilir, soğuk, kirli hava solumasını sağlayabilir.

İlk öksürük kuru, balgam olmadan. Hastalık ilerledikçe, öksürük balgam görünümü ile yumuşatılır. Zamanla, balgam mucopurulent, bol olur.

Eşzamanlı olarak, yutma sırasında ağrı, boğaz ağrısı, sürekli rahatsızlık not edilir.

Ağrılı duyular, konuşmaya, nefes almaya veya solunduğunda ortaya çıkar. Tüm değişikliklere, genel refahta bir bozulma eşlik eder.

Kronik laringotrakit belirtileri

Kronik laringotrakitte, hasta sürekli kuru öksürükten şikayetçidir. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde konuşma ses kısıklığı not edilir. Bir hastanın uzun süre konuşması zordur, ses kısıklaşır.

Bu hastalarda laringoskopi vokal kıvrımlarda değişiklikler ortaya koyduğunda - keratoz.

Hormonal arka plan değiştiğinde kronik laringotrakitin alevlenmeleri dikkat çekicidir. Kadınlar - adet öncesi, gebelikte, menopozda.

tanılama

Laringoskopi ile, hasta larenksde, kızarıklık ile kendini gösteren, şişlik derecesinde değişiklikler gösterir.

Vokal kıvrımlar kalınlaşır, yüzeyinde solunum yarıklarına akan viskoz mukus görülür. Viskoz bir akıntının birikmesi nedeniyle, vokal kıvrımların sıkışması bozulur.

Laringoskopi, pürülan içerikli apselerin varlığını, larinkste kıkırdaktaki değişikliklerin belirlenmesini sağlar. Değişiklikler iki taraflı. Vokal kıvrımlarda mukoza dehidrasyonu üzerinde belirgin bir damar paterni vardır.

özofagoskop ile gırtlak gösterilen çalışma özofagus pürülan iltihabı, mide asidi, döküm ve yiyecek artıkları zaman gırtlak mukozası üzerinde etki edici önlemek için zaman.

Bilgisayarlı tomografi, X-ray, histolojik inceleme, endofibrolarin ve trakeoskopi kullanarak tanıyı netleştirmek.

tedavi

Laringotracheitis tedavisinin ana kuralı, akut diyetin yanı sıra soğuk, sıcak tahriş edici gıdaların, sigara içmenin tamamen durmasıdır. Ses yükünü tamamen ortadan kaldırmak, soğuk havada kalma süresini azaltmak gerekir.

Hasta ayakta tedavi edilir, ağır şartlarda larenkste stenoz oluşması durumunda hastaneye yatırılır.

Yerel tedavi

Evde laringotracitis tedavisinde iyi bir etki, bir mineral su nebülizörü, anti-enflamatuar, aseptik ilaçlar ile inhalasyon yoluyla lokal tedavi sağlar.

laringotrakeit de mukus hidrasyonu yeterli salin ile inhalasyon nebulizer için bir preparasyon olarak, iyi bir etki nebulize mukolitik Mucosolvan® kullanımı, kayda değer bir sonuç verir.

Mukozada güçlü bir şişme ile nabülizörden bir pulmicort süspansiyonu solunur. İlaç 1: 1 oranında salin ile seyreltilir. Teneffüs ettikten sonra ağzınızı yıkayın.

Larengotracheitis ile buhar inhalasyonu yasaktır.

Larengotracheitis spreyleri, mukolitik, antibakteriyel etkiye sahip aerosoller, inhalasyon araçları için kullanım, hormon içeriği için başvuruyorum.

Hastanın durumunu, odadaki havanın nemlendirilmesini, sıcak içeceklerin sık alımını - komposto, papatya suyu, emzirme, çay - olumlu etkiler.

Laringotrakeitisli hastalar için fizyoterapi prosedürleri endikedir:

 • potasyum iyodür, kalsiyum klorür, larinks bölgesine hiyalüronidazın elektroforezi;
 • lazer tedavisi;
 • endolarengyal fonoforez;
 • mikrodalga tedavisi.

Tıbbi tedavi

Mukozanın şişkinliği ile, mukusun sıvılaşması için mukolitikler tarafından viskoz bir akıntının varlığı reçete edilir. Kronik laringotrakitin atrofik formları sırasında mukozada kuruluk, incelme sekretolitik atanmasıyla ortadan kalkar.

Doku rejenerasyonu süreçlerini hızlandırmak ve iltihabı ortadan kaldırmak için, mikrosirkülasyon, rezorbe, kas tonusu artırmak için fonlar reçete.

Balgam deşarjını iyileştirmek için öksürdüğünde, ATSTS, ATSTS-uzun, Kodelak-bronho gibi mukolitik ilaçlar reçete edilir.

Parasetamol, teraflu ve kogrex ile 38 ° C'yi aşan yüksek bir sıcaklığın düşürülmesi tavsiye edilir. Hastalığın ilk 3-4 gününde antiviral ilaçlar anaferon, ergoferon alınır.

Semptomların başlangıcından sonra sıcaklık 5'inci gün devam ederse, antibiyotikler ana tedaviye bağlanır. Streptokokal enfeksiyonun penisilin (amoksiklav, Augmentin), makrolidler (sumamed, klatsid), sefalosporinler (seftriakson) yüksek hassasiyete sahiptir.

Antibiyotikler, şiddetli koşullarda, intravenöz veya intramüsküler olarak seftriakson enjeksiyonları içinde reçete eder. Boğazdaki pürülan apseler ile birlikte, larinotrakiti tedavi etmek için antibiyotikler de kullanılır. Tercih edilen ilaç klavulanik asit, fluorokinolonlar ile amoksisilin'dir.

Genel anti-inflamatuar tedaviye, nazofarenks ve solunum yollarının eşlik eden hastalıklarının tedavisine dikkat edilir.

cerrahlık

Larengotracheitis komplike kurs ile cerrahi tedaviye başvurur. Enflamasyon komplikasyonları - boyun fıtığı, apse, mediastinit, cerrahi olarak harici girişten tedavi edilir.

komplikasyonlar

Larengotracitin ciddi komplikasyonları, enfeksiyon bronşlara ve akciğerlere yayıldığında ortaya çıkar. Enfeksiyonun alt solunum yoluna girmesinin sonucu pnömoni, bronşiyolit (bronşiyollerin iltihaplanması), trakeobronşit olabilir.

6 yaşın altındaki çocuklarda laringotrakitin ciddi bir komplikasyonu sahte bir gruptur. Larinksin küçük ebadı ve huni şeklindeki formu, şişme sırasında havaya akciğerlerin girmesini engelleyerek güçlü bir daralmaya katkıda bulunur.

laringotrakeit de Stenoz (daralma) ödem, aynı zamanda kasların güçlü spazmı, hem de fotoğrafta görüldüğü gibi bloklar larinks lümen, mukus birikimini sadece kaynaklanır.

Ödem, astar bölgesinde oluşur, nefes darlığı, mavi dudaklar, cilt, kuru öksürük şeklinde kendini gösterir. Özellikle hızlı süreç, yeni yürümeye başlayan çocuklarda gelişir.

Laringotrakeitisli yalancı kabukçıklar difteri içindeki gerçek gruptan farklıdır.

Hem yalancı krup hem de gerçek, laringeal ödem eşlik eden stenoz laringotrakitise işaret eder. Sahte kruplar arasında, difinitedeki larenjit dışında, larenksin stenozuna neden olan tüm larenjit yer alır.

Neredeyse tüm yanlış tahıl vakaları 3 yıla kadar bildirilmiştir, 3 ila 6 yaş arası çocuklar bu komplikasyona daha az duyarlıdır. Ve tüm vakaların sadece% 9'u 6 yaşın üstündedir.

önleme

Ses kısıklığı ile boğazı incelemek, laringoskopi yapmak gerekir.

Akut laringotrakeitin ve hastalığın kronik evreye geçişini önlemek için, sigarayı bırakmak, üst solunum yolunun enflamatuar hastalıklarını zamanında tedavi etmek, gastroözofageal mide hastalığının alevlenmesini önlemek gerekir.

görünüm

Komplikasyonlara eşlik etmeyen akut laringotrakit, uygun bir prognoza sahiptir. Konuşma, şarkı söyleme ile profesyonel olarak ilişkili kişiler için, olası mesleki yetersizlik nedeniyle tahmin daha da kötüleşir.

Laryngotracheitis: nedenleri, formları - akut ve kronik, saldırı, nasıl tedavi edilir

Laryngotracheitis, aramızda yaşayan ve sürekli veya periyodik olarak çevrede hareket eden virüslerin ve bakterilerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonları olarak adlandırılır. Akut laringotrakeitisin klinik tablosu çocukluktan herkes tarafından bilinir, çünkü hava yollarının bu yenilgisi sadece komşu hasta ise açıkça görülebilir ve duyulmaz değildir, fakat muhtemelen en azından birimiz birbirini ziyaret etmiştir. Unutulan belirtiler işe yaramaz, bu yüzden hemen hemen her kişi bir doktor ziyareti yapmadan teşhis koyabilir.

ancak Erişkinlerin larengotrakiti, çocuklardakinden belirgin bir şekilde farklıdır ve daha küçük olan çocuk, bu hastalık onun için daha tehlikelidir. Küçük bir adamın solunum yolu, sadece altı ya da yedi yaşına kadar oluşumunu tamamlayacağından ve bu yaşa kadar çok savunmasız olduklarından.

Nedeni - her adımda

İnflamasyonun aynı anda hem larenks hem de trakea (laringotrakitis) yakaladığı bir durum, akut ve kronik solunum yolu enfeksiyonları olarak adlandırılır. Enflamatuar sürecin ana nedeni enfeksiyöz bir ajandır. yanlışlıkla vücuda girmiş ve üst solunum yoluna yerleşmiştir. Kural olarak, bunlar soluduğumuz havayı kalıcı olarak veya periyodik olarak tutan mikroorganizmalardır. Azaltılmış bağışıklık ve kronik hastalıkların varlığı koşulları yaratır ve enfeksiyonu gelişmeye ve çoğalmaya teşvik eder.

havayolu paterni

Biz mikropların geniş bir dizi canlı ama serin esinti ufak nefes veya ertesi gün öksürük ve kötü konuşma çılgınca başlar kalabalık bir otobüse kısa bir gezi bize sadece birkaç: Tanı - Akut laringotrakeit.

Diğer mikroorganizmalardan daha fazla, solunum yolu "adores" virüsleri, mukus trakea ve bronşlarda ideal olarak bunlara uyan reseptörler vardır. Yani, dedikleri gibi, yakalanacak bir şey var. Hastalık tarafından zayıflatılmış, insanların kendi savunmasını kaybetmiş, bağışıklık sistemi enfeksiyöz bir ajana layık bir cevap veremeyen kişiler, genellikle laringotrakitten muzdariptir. Dolayısıyla böyle bir banal, ilk bakışta, Genellikle ARI veya ARVI olarak adlandırılan bir hastalığa birçok faktör neden olur:

 • Adenoviral enfeksiyon, influenza virüsleri ve parainfluenza, üst solunum yollarının akut solunum yolu enfeksiyonlarının nedenleri arasında liderdir. Uzun süre öksürük öksürüğü yaşamaya ve huzur içinde uyumaya izin vermezken, yüksek ateş, kemiklerde ağrılar ve gribin diğer belirtileri 2-3 gün geçtiği bilinmektedir. Bu zaten influenza enfeksiyonunun bir komplikasyonu - laringotrakitis veya trakeobronşit.
 • Çocuk viral enfeksiyonları (kızamık, suçiçeği, kızıl saç, kızamıkçık).
 • Çok sayıda bakteri enfeksiyonu grubu: çeşitli coccal flora (strepto, stafil, pnömokok), spiroketler, mikobakteriler, mikoplazmalar ve klamidya.

ENT organlarını lokalizasyonu için tercih eden enfeksiyonlar, kural olarak, aşağı doğru hareket etme kabiliyetinde farklılık gösterir. Hasta, sinüzit (bademcik iltihabı, burun iltihabı, farenjit) olan bir adam ve bir süre sonra aniden, iltihaplanma sürecinin larinks ve trakeada ve daha sonra bronşlarda olduğunu buldu. Özellikle, bu durum, hastanın tedavi edilmesi için acelesi olmadığında, her şeyin kendiliğinden geçeceğine inanarak aşırı varsayımla gerçekleşir.

Akut laringotrakitin gelişmesinde ve bu lokalizasyonun kronik durumlarının oluşumunda önemli bir rol, aşağıdakilere bağlı olarak burun solunumu rahatsızlıklarına aittir:

 1. Sürekli alevlenen sinüzit;
 2. Bükülmüş nazal septum, hava geçişini engelliyor;
 3. Alerjik reaksiyonların neden olduğu rinit.

çok enfeksiyon ve inflamatuar süreç ilk olarak gırtlak ve nefes borusu sokuldu ve bronş ve akciğer dokuları (bronşit, bronşiyolit, pnömoni) iltihaplanması aşağıdaki "vücutlarını" taşımak için eğimli ve karmaşıktır.

Muhtemelen okuyucu, hayatta pek çok insanın respiratuar organların patolojik koşulları ile ilgili görünmüyor olmasından garip gelecektir. laringotrakit sık görülme sıklığına katkıda bulunur:

 • Mide hastalıkları (gastrit, ülser);
 • Endokrin patolojisi (diabetes mellitus);
 • Böbrek hastalığı;
 • Tüberküloz süreci;
 • Kalp sorunları (özellikle romatizmal ateş);
 • Hepatik parankimde inflamatuar ve diğer süreçlerin (hepatit, siroz) bir sonucu olarak değişiklikler.

Kuşkusuz, enfeksiyonlar laringotrakit gibi bir patolojinin gelişiminde önemli bir rol oynar, ancak bir kişi hastalığı provoke etmemişse bazen bunu önleyebilir. Yukarıdaki suçlulara ek olarak, laringotrakit, inflamatuar sürecin nedenleri (özellikle immün yetmezlik veya alerjilerin arka planında) dikkate alınabilir:

 1. Tüm organizmanın alt-soğutması (hava şartlarına göre giyilmemelidir, ancak burada uzun bir süre durmak gerekir), ayrı kısımlar (ıslak ayaklar - boğaz ağrısı) ya da lokal soğuk etkileri (buzlu su - sonuçta sabaha kadar);
 2. Tozlu binalara uzun süre maruz kalma, üst solunum yollarını tahriş eden aşındırıcı maddelerin buharlarının solunması;
 3. Özellikle rüzgarlı havalarda (özellikle sevdiğiniz takım için umutsuzca "ağrıyan") havadaki ses yükü, başka bir yerde onun doğruluğunu kanıtladı ya da "soğukta şarkıları dondurmak için soğuktu...");
 4. Kötü alışkanlıklar (tabii ki, sigara içmek ve alkollü içeceklere kayıtsızlık).

Tüm bu nedenler, belki de sonuncusu hariç, hem çocuklarda hem de erişkinlerde larinks ve trakeada akut inflamatuar bir hastalığa neden olabilmektedir. Ancak, bundan şüphe edilemez. Zaten solunum problemi olan kişiler akut solunum yolu enfeksiyonlarına daha yatkındırlar, larinkotraktoit de dahil olmak üzere, sağlıklı akranlarına göre.

Laryngotracheitis nedir?

Laringotrakeitisin adlarını, formlarını ve türlerini anlamak, başlangıç, akış ve morfolojinin nedenine dayanan bu inflamatuar sürecin sınıflandırılmasına kısa bir giriş yapacaktır.

Böylece laringotrakit bölündü etiyolojik faktör tarafından ve bu grup şunlardan oluşur:

 • Larenks ve trakeadaki enflamatuar hastalıklar, bunların viral enfeksiyonlara neden olan etkenlerine bağlı olarak gelişmesi;
 • Larenks duvarlarında ve bakteriyel kaynaklı mikroorganizmaların trakeadaki penetrasyon ve engelsiz aktiviteden kaynaklanan laringotrakeitis;
 • Larinks ve trakeayı onlar için en iyi habitat olarak seçen bakteriyel viral (karışık) enfeksiyonlar.

Akış özellikleri Üst solunum yolunda lokalize olan enfeksiyöz inflamatuar süreç ikiye böler:

 1. Akut laringotracheitis, süresi küçüktür (şanslı olarak - 7-10 günden üç haftaya kadar), Bu: hasta, öksürük, bir süre için ses kayboldu, iyileşti - hepsi bitti;
 2. Kronik larinotrakit - bu form yıllarca sürer, Daha sonra şiddetlendi, sonra sakinleşti. Genellikle kızdırmaksa korkusu tutuyor çünkü iyi, onların hastalık hakkında bilgilendirilmesi "Chronicles" (gırtlak ve nefes borusu iltihabı) lyudi-, bu yüzden maksimum korumaya çalışın: Sıcak bir günde dondurma bağımlısı olmayan soğuk şampanya, içmeyin, sıcak Elbise ve ve benzeri

Laryngotracheitis ayrılır morfolojik özellikler:

 • nezle ile ilgili süreç mukozada değişikliklere neden olur, kızarır, infiltre eder ve kalınlaşır. Vokal kordlar şişer, iltihaplı bölgedeki kılcal damarlar genişler, geçirgenlikleri artar ve sonunda küçük nokta kanamalarına dönüşür. Bebeklerde sıklıkla laringeal ventriküllerin tabanında yer alan lenfadenoid doku iltihabı vardır;
 • hipertrofik laringotrakitin varyantı: epitelyal hücreler, bağ dokusu elemanları ve burada bulunan bezler genişler, bu bölgenin kas sistemi kalınlaşır, dahası, bu kalınlaşmalar dağınık büyüme veya dağınık nodüller sergileyebilir. Nodüller, insanların aşırı ses yükünü (öğretmenler, sanatçılar, vb.) Içeren insanların larenksini tercih eder, böylece onlar (şarkı söyleme) "şarkı söyleme" olarak adlandırılırlar. Mukozaya ait hiperplazi, ventrikül prolapsusu, ülserler, larinksin kistleri ve habis formu dışlamayan onkolojik sürecin gelişimini tehdit eder;
 • atrofik larinks ve trakeadaki enflamatuar hastalık varyantı, materyalin düz olmayan çok tabakalı bir epitelyum üzerindeki mukoza normal (silindirik sileli) epitel tabakasının yerini alır. Ek olarak, submukozada geri dönüşümsüz süreçler meydana gelir: bağ dokusunun elemanları sklerozludur, ses telleri inceltilir ve iç-boğaz kasları atrofidir. Atrofiye bağlı olarak, mukus bezleri de işlevlerini durdurur, doğal salgı kurur, trakea ve larinks duvarlarının kuru kabuklarla kaplanmasına neden olur ve bu da hastanın nefes almasını ve iyi olma durumunu etkiler.

Kötü alışkanlıkları (sigara, alkol), ve yaş (menopoz), soğuk ve keskin için immün yetmezlik veya halsizlik, yükü yetişkin kronik laringotrakeit, rüzgar veya ürünlerin uzun pnömoni şeklinde, iyi huylu hoş olmayan sürprizlerle mevcut olup olmadığı unutulmamalıdır ve malign tümörler. Örneğin, Bu hastalığın hipertrofik formu, tedavi olmaksızın laringeal kansere dönüşen prekanser süreçlere atfedilir.

Çocukluktan tanıdık belirtiler

Laringotrakeitis semptomları genellikle bir kişinin kendini iyi hissetmediği ve akut solunum yolu enfeksiyonu teşhisi koyduğu zaman ortaya çıkar.

 1. Vücut ısısı yükseldi, baş ağrıyor;
 2. Boğazda - satenler, acılar, çizikler, pershit;
 3. Alışkanlıkla ve doğal olarak yutması mümkün değildir, biraz çaba gerektirir.

Akut laringotracit genellikle sabah veya gece ürer, ancak bazı pozitif (kahkahalar) ve negatif (gözyaşı) duygular, boyun ve yüz kaslarının gerilmesi ve toz veya soğuk hava solumasına eşlik eder. günün herhangi bir saatinde bir saldırıya neden olabilir:

 • Aniden garip bir kuru, bazen "havlayan" öksürük ortaya çıkar;
 • Öksürük ile ve bir süre sonra, göğüs kemiğinin arkasında, trakea sürecine katılımı gösteren rahatsızlık ve karakteristik ağrı vardır;
 • Mucus, öksürüğün ilk ataklarına ayrılan, bir balgamın bile çağrılması zordur: bu küçüktür, rahatlama getirmez ve daha da gırtlağı rahatsız eder. Bol mucopurulent balgam biraz sonra ortaya çıkar, o zaman boğulma öksürük atakları o kadar eziyet göstermez ve nefes alması daha kolay olur;
 • Boğazda sürekli bir rahatsızlık (kuruluk, yanma, terleme), dilin kökünde bir yerde sıkışmış yabancı bir cismin varlığına dair bir izlenim vardır;
 • Bir öksürüğün zemini karşısında ses belirgin bir şekilde değişir, kabalaşır, ses kısıklığı ortaya çıkar veya sonlaşma tamamen ortadan kaybolur, kişi hastalık sırasında fısıldamaya döner;
 • Bölgesel lenf nodlarında bir artış isteğe bağlı olarak kabul edilebilir, ancak laringotrakitin sık görülen bir belirtisidir.

Parlaklık laringotraheita belirtiler biraz sabırlı sonra, kötü daha iyi hisseder, kronik forma hastalığın geçiş sönük kalır ve bazı durumlarda hayat (hamilelik, adet, menopoz, soğuk ses yükü, günün saati) bozulmasını bağlar.

Kronik laringotrakitin ana belirtileri aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 1. Kalıcı öksürük, viskoz balgam, sternumun ardında rahatsızlık, ancak, atak yapmadan özel bir acı yoktur, sadece öksürme sırasında veya sonrasında oluşur;
 2. boğazında ekstra rahatsızlık şey glottiste boğazım topak sıkışmış, küçük hale geldiği bir his peşinde hastalar, yani boğaz, sahibini çok ilgi çekmeye başlar, kalıcıdır;
 3. Ses, sürecin herhangi bir netliğini vermez, ancak, sabah ve akşam saatlerinde daha fazla dikkat çeken, ya da aşırı uzun ve gürültülü bir konuşmadan sonra değişmiştir. hastanın boğaz hastalığın alevlenme tahrik kolay olan düşük sıcaklıklarda (soğutma ya da soğuk ürünlerin genel kullanım), özellikle alkol gazlı içecekler, baharatlı gıdalar ve çeşniler, duyarlı hale gelir;
 4. de bir ölçüde isnat edilebilir hastanın psiko-duygusal durumu üzerinde çok etkisi sesiyle Kalıcı sorunlar, özellikle iş aletinin rolündeki mesleki faaliyeti sesle if (öğretmenler, şarkıcılar, spikerler, aktörler), bu yüzden uyku bozuklukları, nevroz ve depresyon, laringotrakit belirtileri (kronik).

Larengotracheitis neden çocukluktan ve yaşlılıktan etkilenme olasılığı daha yüksektir?

İstatistiksel verilerden yola çıkarak ve günlük deneyim bazında bir temel alarak, larinks ve trakeadaki enflamatuar hastalıklara sahip daha sağlıklı yetişkinlerin, aşağıdakilere karşı duyarlı olduğu iddia edilebilir:

 • "Astım Günlükleri";
 • Amfizem, pnömoskleroz, bronşektazi ile yaşlı hastalar.

Elbette, çocuklarda astım ve bronşiyal astımı olan bronşit, solunum sisteminin bu bölgesinde “zayıf nokta” yaratır. Bu çocuklar hipotermiden çok korkarlar, enfeksiyöz ajanlarla ve alerjenlerle görüşürler, her dakika ebeveynler tarafından hatırlanmalıdır. Genellikle çocuklar yıllardır kendilerini hatırlatmak vermedi dertlerini (solunum yolu enfeksiyonları için özel bir duyarlılık), "büyümek", ancak kronik bir hastalık olarak bir kişinin yaklaşır veya emeklilik yaşının geçtiği en kısa sürede yeni bir güçle görülmeye başlar. İyimserler bunun hakkında şaka yapıyorlar. Yaşlılık ve çocukluk benzerdir ve laringotrakit ile ilişkili olarak - özellikle. İçinde bazı gerçekler var:

 1. Çocuklarda bağışıklık genellikle zayıftır, solunum sistemi oluşumunu tamamlamamıştır;
 2. "Çok yetişkin" koruyucu kuvvetler, yaşam için birikmiş kronik hastalıkların etkisi altında ve solunum sisteminde, genellikle çeşitli engelleyici değişiklikler vardır.

Küçük çocuklarda, inflamatuar süreç hızla değişir ve yetişkinlerde daha az etkilenen bölgelerde lokalize olabilir. Solunum sistemi, özellikle açığı nedeniyle, bazen akut epiglottit (gırtlak kapağı iltihabı) veya akut laringotrakeit bronşiyolit (bronşiyolit) katılır.

süreç larinks yenilgisiyle başlayan, ardından soluk borusu ve bronşlarda gittiği için, genellikle larinks veya yanlış krup stenoz olarak adlandırılır akut stenozan laringotrakeit (OSLT), - Ayrıca, çocuklar yetişkinlerden daha vardır, diğer bir yaygın komplikasyon tehdit ediyor. LSLT acil bakıma ihtiyaç duyar, çünkü diğer durumlarda gecikme küçük bir hasta ömrüne mal olabilir.

Akut stenosing laryngotracheitis

Akut stenoza giren laringotrakit ciddi, ciddi ve öngörülemeyen bir durumdur, tıbbi ebeveynlerin bundan korkmadığı bir şey değildir, sadece çocuğun üst solunum yolu hastalığının ilk belirtileri vardır. Çoğu durumda bu durumun nedeni, alerjilerin arka planına karşı bir ortak enfeksiyon (viral ve bakteriyel kaynaklı) 'dir.

Bazen, hastalığın karakteristik bir belirtisi olan iltihaplanma ve viskoz fibrin filmlerinin oluşumu, o kadar hızlı büyür ki, solunum engellenir ve yardımlar yetişemez. Nefes inhalasyon süresi üstünlüğü, ten rengi (gri ve külden), "havlayan" öksürük, anksiyete ve nöbetlerin mümkün görünüm değişmesi - hep anne uyarmalıdır.

Stenoz gelişmesinden şüphelenilen, evde tedaviye güvenmek bir hata olacak, Ambulansın hemen çağrılması gerekiyor ve şu anda panik yapmayın ya da katlanmış silahlarla oturmayın ve hastane öncesi faaliyetleri gerçekleştirmeye çalışın:

 • Hardal kaslarını baldır kaslarına koy;
 • Sıcak (37 ° C) hardal tepsisi bebeğin bacaklarını yapın;
 • Burunda vazokonstrüktif damlalar damlamaktadır;
 • Bir balgam söktürücü etkisi veya soda ile ılık bir süt ile bir öksürük şurubu verin (1/2 çay kaşığı + 1 bardak süt dayalı);
 • Çocuğunuz yaşlanırsa ve zaten müzakere edilebilirse, ılık buharla (sodayla) teneffüs edebilirsiniz;
 • Saldırıyı dilin kökündeki bir spatulaya (kaşık) bastırarak durdurmaya çalışın (faringeal refleks);
 • konstriktif laringotrakeit zaten yaşamın tarihi ve bir çocuğun hastalık kaydedilen, bazı ebeveynler kendilerini "önce" gelişi bebeği tanıtmak antihistaminik (difenhidramin) ve spazm (No-Spa) fonların ev enjektabl formu, tutun. Aksi takdirde, bir solunum bozukluğu belirtileri fark ederseniz, tabletlerde antihistaminikler (tavegil, suprastin) verebilir, önce onları toz haline getirebilirsiniz.

Prednizolon, entübasyon (gerekliyse) ve diğer aktiviteler, gelen tugayın doktorunun meselesidir. Bebeğin evde bırakılması gerçeği, doktorlar tam tersini sunuyorsa - herhangi bir soru söz konusu olamaz, bu yüzden doktorları istek ve koşullara dikkat etmeyiniz. Hastanede ev eldeki her şey yoktu çünkü çocuk, o şekilde fizyoterapi katılmak ve daha güvenli olacak antibakteriyel ve antiviral tedavi yapılacaktır ve saldırı tekrarlanan değilken her anne veya baba uzman desteği sağlayabilir. Akut dönemde benzer bir patolojisi olan çocuklar için evde tedavi neredeyse sağlanmamaktadır., Durumun normalleşmesinden önce çocuk doktorlarının yakın ilgisi altında olmalıdırlar.

Laringotracheitis tedavisi

Genellikle, üst solunum yollarının iltihabı hastanın hastaneye yerleştirilmesini gerektirmez (stenoza laringotrakitis vakaları hariç), bu nedenle evde tedavi daha sık kullanılır:

 1. Tüm zararlı faktörleri ortadan kaldırmak, laringotrakitin gelişimini provoke etmek (sigara içmeyi, konuşmayı, içmeyi ve baharatlı, baharatlı, asidik gıdaları tüketmeyi yasaklamak);
 2. Hastaya nemli hava veren sıcak bir oda verilir. çok sıcak (ama sıcak ve tahriş edici olmayan) bir içecek (kissel, çay, komposto) verin;
 3. Sıcaklık düşük derecenin (38 ° C) ötesine geçerse evde parasetamol, ibuprofen veya diğer antipiretikler ile azaltmak;
 4. Evde alkali inhalasyonları yapın, ve sıcaklık düştüğünde veya hastalık kronik olduğunda, hastayı polikliniğin fizyoterapi odasını (inhalasyon, elektroforez, UHF, vb.) ziyaret etmeye davet ederler.
 5. Beklentileri ve antitüsifleri verin, antihistaminikler kullanmak;
 6. Hasta antibiyotik reçete etmek için acele etmemelidir Bir çocukla ilgiliyse, kendi takdirine bağlı olarak, aynı zamanda ebeveynleri ile birlikte. Viral bir kökene sahip olan larinotrakit, bunlara tepki vermez, bu nedenle vücudun bu ilaçlara ihtiyacı yoktur. Genel olarak evde bir antibakteriyel ve antiviral tedavi, bir doktorun gözetiminde gerçekleştirilir:
  • Hastalığın viral etiyolojisi ile remantadin, arbidol, nosoferon vb.
  • Bakteri veya karışık bulaşıcı iltihaplı hastalıklar durumunda tedavi için, üst solunum yolu antibakteriyel geniş spektrumlu antibiyotikler sefalosporin (sefuroksim) ilaçlar penisilinler grup (amoksilin) ​​kullanılan ilaçlar, makrolidler (klaritromisin) ve azolides Laryngotracheitis (sumamed);
  • Kronik larinksotezit formuyla, Listelenen ölçümlere ek olarak, bronko-kimyasal, immün, vitamin preparatları ve kompleksleri ile immüno-modülatör tedavi uygulanır.

Kronik hipertrofik laringotrakit ile birlikte, konservatif tedaviden ya da neoplastik süreçteki transformasyon tehdidinden etkilenmeyen olgularda cerrahi girişime başvurulur. Genişlemiş dokunun eksizyonu, ventriküler prolapsusun giderilmesi, kistlerin çıkarılması endoskopik mikrocerrahi teknolojilerinin yardımıyla gerçekleştirilir.

Özellikle dikkat, larengotrakitisin stenoza yatkınlık seçeneğini geliştirme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bir zamanlar bu tür kaygıları yaşayan ebeveynler tekrarlanan saldırıları önlemek için tüm kuvvetleri yönlendirin:

 1. Mevcut araçlar ile, yaklaşan bir grip salgını hazırlayın, antiviral profilaksi uygulayın, olası (veya imkansız) aşılama hakkında bir doktora danışın;
 2. Çocuğu sinirlendir, bağışıklığını arttır;
 3. Bebeğin, stenoza neden olabilecek çeşitli alerjenler ve enfeksiyöz ajanlarla temas etmesini önleyin;
 4. Bir saldırı durumunda eylemlerin algoritmasını çalışmak, böylece durum öngörülemez;
 5. Bir çocuk KBB uzmanı "bulunamadı" Eğer onlar, ancak, çoğu zaman enfeksiyon kaynağıdır komplikasyonların önlenmesi için onarıcı terapi yapmak için tam iyileşme sonra 2-3 ay beklemek ve bu süre içinde zorunda çünkü adenoidler, kaldırılması gerekir;
 6. Çok fazla bağımsızlık göstermeyin, doktor tavsiyelerini takip edin, en harika halk ilaçlarının bile (şifalı bitkiler, bal) çocuğun (alerjik) reaksiyona girmesine neden olabileceğini unutmayın.

Kural olarak, 6 yıla kadar çocukta solunum sistemi oluşumu sona erer. Bu çağa kadar, stenozlar genellikle yanlış krup olarak adlandırılır, ancak yaş laringotrakitise karşı koruma sağlamaz. Bu arada, bu hastalığın çeşitli formlarını ve eğilimlerini tedavi etmek için tek bir reçete yoktur, her vaka, hastalığa eşlik eden etiyolojiyi ve diğer durumları dikkate alarak kendi yaklaşımını gerektirir.

Larengotracheitis yetişkinlerde nasıl görünür ve bir rahatsızlık nasıl tedavi edilir?

Laryngotracheitis, genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda teşhis edilen yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Bu patoloji için larinks ve trakea mukoza zarının eşzamanlı inflamasyonu ile karakterizedir. Bu tür bir rahatsızlık doğada bulaşıcıdır ve çoğunlukla uçuk enfeksiyonunun veya ARVI'nın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Larengotracheitis'in karakteristik semptomları ses fonksiyonunun ihlali, mukopürülan balgamda öksürük ve gırtlakta ve sternumun arkasındaki ağrı hisleridir. Laringotraheitis nasıl tedavi edilir ve çeşitli komplikasyonlardan nasıl korunulur, kulak burun boğaz uzmanı hastanın muayenesinden sonra belirlenir.

Patolojinin özellikleri

Çoğu zaman, laringotrakit başka bir rahatsızlığın bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Laringotrakeitis, trakea larenksini etkileyen enfeksiyöz ve inflamatuar bir hastalık olarak kabul edilir. Böyle bir patoloji gelişimini bademcik iltihabı, farenjit, rinit, sinüzit veya adenoidlerin bir komplikasyonu olarak başlatabilir. Çoğunlukla, laringotrakitin seyri, enflamasyon sürecinin alt solunum yollarına yayılmasıyla komplike hale gelir ve bu da pnömoni, bronşit veya bronşiyolit gelişmesine neden olur.

Laryngotracheitis, oldukça bulaşıcı tipte bir hastalık olarak kabul edilir ve havadaki damlacıklar tarafından yayılır. Çocukluk çağında laringotrakit gelişiminin ana nedeni hemofilik bir çubuktur ve erişkinlerde streptokok, difteri veya influenza virüslerinden kaynaklanabilir.

Uzmanlar laringotrakitin gelişmesinin ana nedeninin virüs, yani nedensel ajan olduğunu ileri sürmektedir. Aynı zamanda, varlığı, hastalığın gelişimini provoke edebilecek predispozan faktörler vardır:

 • soğuğa uzun süreli maruz kalma
 • çok soğuk veya tersine, sıcak içecekler içmek
 • sigara ve alkolizm
 • kirlenmiş havanın gaz ve tozla solunması
 • çok sık ve uzun süreli ağlama
 • yüksek sesle histerik şarkı

Aşağıdaki semptomların ortaya çıkması ile erişkinlerde akut laringotrakititten şüphelenmek mümkündür:

 1. vücut ısısı 40 dereceye kadar artış
 2. boğazda ağrı ve boğuk ses
 3. yutmada zorluk
 4. hırıltı varlığı ile gürültülü solunum
 5. burun tıkanıklığı ile birlikte burun akıntısı
 6. küçük bir balgam ile kuru öksürük atakları

Bu semptomlara ek olarak, vücudun genel bir zehirlenmesi, güçlü bir baş ağrısı, güçsüzlük hissi ve kas güçsüzlüğü vardır.

Larengotracheitis'in kronik formunda, semptomlar çok belirgin değildir ve baskın olarak boğazda bir yumru hissi, mukoza zarının artan kuruluğu ve sesin tonalitesinde bir azalma şeklinde ifade edilir. Buna ek olarak, hasta, balgamı ayırmak zor olan öksürük ile sorunludur. Bazı vakalarda, hastalığın alevlenmesine, balgamın parlak kırmızı kan damarları ile salınması eşlik eder.

Hastalığın komplikasyonları

Başlanan laringotrakit ciddi komplikasyonlara neden olabilir!

Laryngotracheitis, etkili bir tedavinin yokluğunda birçok komplikasyonun gelişimini tetikleyebilen karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Enfeksiyonun trakeaya solunum sisteminin altta yatan kısımlarına nüfuz etmesi durumunda, bu durum pnömoni ve trakeobronşit gelişmesine neden olabilir.

Patolojinin akışın kronik formuna geçişiyle birlikte, uzun süreli pnömoni gelişme riski artmakta ve çocukluk döneminde bronşit görünümü artmaktadır.

Laringotrakeitin arka planına karşı gelişen çeşitli bronş-pulmoner komplikasyonlara, vücut sıcaklığındaki artış ve insan vücudunun artan zehirlenmesi eşlik eder.

Öksürük giderek daha kalıcı hale gelir ve akciğerler etkilendiğinde, yaygın kuru ve odak ıslak ırklar görülür.

Larengotracitin akut formu, laringeal lümende balgam birikmesi ile karakterize edilir ve çocuklarda farinks kaslarının refleks spazmı ile birlikte, yalancı kroup ataklarının ortaya çıkması olabilir. Krup ile boğulmaya neden olan ve ölüme neden olan belirgin bir tıkanıklık vardır.

Kronik laringotrakeit, öksürük sırasında mukus larenks ve trakeada sürekli irritasyon ile karakterizedir ve bu da organda iyi huylu bir tümör oluşumuna neden olabilir. Uzmanlar, kronik formda böyle bir patolojinin prekanseröz bir durum olarak kabul edildiğini, çünkü onkolojinin gelişmesiyle birlikte mukozal hücrelerin malign bir dönüşümünü provoke edebildiğini söylüyorlar.

İlaç tedavisi

Larengotracheitis tedavisi karmaşıktır ve semptomlara bağlıdır

Larengotracit tedavisi bir doktorun sıkı denetimi altında gerçekleştirilir, çünkü çeşitli komplikasyonlar geliştirme riski çok büyüktür. Öncelikle, patolojinin ortadan kaldırılması poliklinik şartlarında gerçekleştirilir, ancak ağır vakalarda hastanede yatış gerekli olabilir.

 • Laringotrakeitisin ARVI'nin bir sonucu olması durumunda, antiviral ilaçlar örneğin Tamiflu ya da Rimantadin gibi reçete edilir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin çalışmasını desteklemek için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir: Viferon, Anaferon, Grippferon.
 • Hastalığın bakteriyel doğasını doğrularken, antibiyotik preparatları belirtilir. Bu veya bu güçlü ajan, enflamatuar süreci provoke eden patojeni ve bunların veya diğer bileşenlere olan duyarlılığını dikkate alarak seçilir.
 • Laringotracitin karakteristik bir işareti öksürüktür, bu yüzden ilaç tedavisi ortadan kaldırılmasını hedefler. Kuru, ağrılı öksürük ile öksürük reseptörlerini etkileyen ilaçlar reçete edilir. Sinecod, Stoptussin, Kodelak: İyi bir etki aşağıdaki araçlar tarafından sağlanır.
 • Hastanın viskoz balgam oluşumu ile ilgili bir öksürük ile ilgili endişesi varsa, tedavi, biriken mukusu sulandıran ve ayrılmasını kolaylaştıran ilaçlarla gerçekleştirilir. Daha sıklıkla bu öksürüğe karşı mücadele için aşağıdaki tıbbi ürünler seçilir: Lazolvan, şurup alteja, bir Liquorice kökü şurubu.
 • Larengotracheitis'in ilaç tedavisi, yeni nesil antihistaminiklerin, örneğin Erius, Zirtek veya Zodak'ın uygulanmasını içerir. Bu tür ilaçların yardımı ile, dokuların şişmesini gidermek, nefes alışını normalleştirmek ve tıkanmayı önlemek mümkündür. Antihistaminikler genellikle oral veya inhalasyon solüsyonları olarak verilir ve ciddi vakalarda enjeksiyon gerekebilir.
 • Larengotracitin akut formunun vücut sıcaklığındaki artışa eşlik etmesi durumunda, Nurofen veya Parasetamol gibi antipiretik ilaçlar reçete edilir. Stenotik bir hastalıkta, larinksin spazmını rahatlatan ilaçlar yardımıyla tedavi uygulanır. İyi bir etki Drotaverin, Euphyllinum ve No-shpa gibi ilaçların alınmasıdır.

Diğer tedaviler

Laringotraheitis'i nebülizör inhalasyonlarıyla tedavi ediyoruz - hızlı ve etkili!

Laringotracheitis tedavisi, bitkilere veya Berodual gibi bir ilaca dayalı inhalasyonlarla yapılabilir. İnhalasyonlar, nebulizatör gibi özel bir aparat yardımıyla yapılabilir. Buhar inhalasyonlarının ve nebülizörün kullanımı ile hastanın ateşi olması durumunda kontrendike olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca, hasta sakin ve inaktif olduğunda, öğün aralarında molalarda böyle bir prosedürün uygulanması tavsiye edilir. Solunduğunda, konuşmanıza gerek yoktur ve sonunda en az yarım saat boyunca boğazınızı zorlamak zorunda kalmazsınız.

Larenjit tedavisinde iyi bir etki aşağıdaki şifrelere dayanır:

Larengotracheitis tedavisi özel bir diyete bağlılığı içerir, yani tuz, asidik ve baharatlı yemekler hariç tutulur. Ek olarak, biriken balgamın ayrılmasını kolaylaştıran, mümkün olduğunca fazla sıvı tüketmek önemlidir. Böyle bir hastalığın tedavisi, sesin dinlenmesi ile uyumlu olmayı gerektirir, yani hasta sessiz olmalıdır. Gerçek şu ki, bir fısıltı bile vokal kordların aşırı gerginliğine neden olur ki bu da hastanın durumunu daha da kötüleştirebilir.

Tracheitis hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Laryngotracheitis tedavisi geleneksel tıp tarifleri yardımı ile yapılabilir:

 1. Evde, aşağıdaki şemaya göre soğan yardımı ile inhalasyon yapabilirsiniz: kök ince bir şekilde doğranır, bir kaba dökülür ve bundan çıkan buharların üzerine soluklanmalıdır.
 2. Ayrıca soğandan bir kaynatma hazırlayabilir, ezilmiş ürünü 200 ml kaynar suya dökebilirsiniz. Ortaya çıkan yoğurda biraz şeker eklenmeli, iyice karıştırılmalı ve kalınlaşana kadar pişirilmelidir.
 3. Larengotracheitis tedavisinde iyi bir etki, sadece çayın eklenmesi veya ilacın ilaçlarla birleştirilmesi olan baldır. Evde, turp suyu ile bal birleştirebilir ve günde birkaç kez 5-10 ml alabilirsiniz.

Laringotracheitis gibi bir patolojinin önlenmesi, aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. organizmayı erken yaştan öte
 2. immünmodülatör ajanları almak
 3. güçlü hipotermiden kaçının
 4. solunum jimnastiği yapmak
 5. spor yapmak
 6. ARVI'nın önlenmesi ve larinksin herhangi bir iltihabı

Laryngotracheitis tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir, ancak zamanında teşhis ve yeterli tedavi randevusu ile, iyileşme zaten 5-7 gün sonradır. Böyle bir hastalığı olan herhangi bir ilacın sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini ve herhangi bir kendi kendine tedaviden kaçınmanın en iyisi olduğunu hatırlamak önemlidir.

Akut laringotrakit: belirtiler, tedavi

Laryngotracheitis nadir görülen bir KBB hastalığıdır. Genellikle çocuklarda görülür, ancak yetişkinlerde hastalık vakaları vardır. Bu rahatsızlığa neden olan komplikasyonlar acil tıbbi müdahale gerektirir, bu nedenle erişkinlerde laringotracheiti tedavi etmek için semptomları, nedenleri ve yöntemleri bilmek gereklidir.

Akut laringotrakit nedir?

Bu hastalık larinks (larenjit) mukozasının iltihaplanmasını ve trakea iltihabını (tracheitis) birleştirir. Genellikle laringotrakeitis, uygun olmayan tedavi, zayıflamış immünite veya ikincil enfeksiyonların bağlanması sonucu ortaya çıkan larenjitin bir komplikasyonudur.

Enflamatuar süreç larinksin birinde başlar ve yavaş yavaş vücut boyunca yayılır. Larenks ses oluşumuna katılır, ses telleri bunun içinde bulunur, dolayısıyla hastalık kişinin sesini olumsuz etkiler. Aynı zamanda, devam eden trakeaya hava ileten bir solunum işlevi de gerçekleştirir. Trakea alt solunum sistemine işaret eder. Bu, biferokasyon yapan ve bronşlara giden tüp şeklindeki bir organdır.

gırtlak ve nefes borusu iltihabı karakteristik semptomların oluşmasına sebebiyet verir tanesi lümen, salma kas spazmı ve yapışkan mukoza pürülan akıntı, daralması, ödem yol açar. Tehlikelidir çünkü komşu organlara ve yapılara (bronş, akciğer, boyun) yayılma olasılığı vardır ve bu tür sonuçlar ölümle sonuçlanabilir.

Laringotracheitis akut ve kroniktir. Akut formda iyileşme 1-3 hafta içinde gerçekleşir ve kronik hastalık aylar boyunca tedavi edilir.

Hastalığın formları

Yetişkinlerde akut larinotrakitis, primer veya rekürren olabilir. Hastalığın 3 klinik varyantı vardır:

 • Ani başlangıç, diğer viral enfeksiyon belirtileri olmadan.
 • ARVI'nin arka planında laringotrakitin görünümü (belirtiler aniden ortaya çıkar).
 • ARVI zemininde laringotrakitin görünümü (semptomlar giderek artmaktadır).

Akışı dalgalı veya sürekli olabilir.

Akut laringotracheit türleri vardır:

 • Kataraldan. Bu şiddetli semptomlar olmadan sık görülen bir enflamasyondur. En sık görülür.
 • Atrofik. Larinksin mukoza zarında atrofik fenomenler ile karakterizedir. Daha çok, maden işçilerinin yanı sıra sigara içenlerdeki profesyonel bir hastalık olarak.
 • Hiperplastik. Solunum ve konuşmada belirgin ihlallerin olduğu en ciddi laringotrakit formu.

Tanıyı belirlerken, larinksin stenozu da dikkate alınır. Toplamda 4: telafi, eksik telafi, dekompanse ve terminal vardır.

Akut laringotrakit nedenleri

En yaygın nedeni haline laringotrakeit virüsü (grip, parainfluenza, SARS, ARI, adenomavirus) ya da bakteriler (stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar). Hastalık, bir viral enfeksiyonun klinik belirtisi veya grip sonrası bir komplikasyon olarak gelişebilir. Virüs enfeksiyonuna genellikle bakteriyel eklenir.

Patojenlerin çoğaltılması, bu faktörler tarafından kolaylaştırılmaktadır:

 • zayıflamış bağışıklık;
 • organların mukoz membranında lezyonların varlığı;
 • burun ile solunum zorluğu (burun septumunun eğriliği, polipler);
 • alt ve üst solunum yollarının kronik hastalıkları (adenoidit, farenjit, rinit, vb.);
 • diabetes mellitus ve diğer metabolik bozukluklar;
 • mide ekşimesi ve gastrit.

Ayrıca, iltihaplanma süreci boğaz ve trakea tahrişinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bunun nedeni:

 • çok sıcak veya tersine, soğuk yiyecekler, baharatlı baharatlar ve alkollü içecekler kullanın;
 • kimyasalların boğazına girme;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • kirlenmiş havanın sürekli solunması;
 • sigara;
 • ses yükleri (çığlık, şarkı söyleme).
içeriğe ↑

Akut laringotrakit: belirtiler

Akut laringotracitin ana belirtileri:

 • larinkste ve sternumda ağrı, öksürme, hapşırma, soğuk havayı teneffüs etme, tükürük ve beslenmeyle artar;
 • kuru, ağrılı öksürük. Ayrıca "havlayan" denir. Öksürük atakları genellikle geceleri ve sabah olur.
 • Boğazda terleme, yanma ve diğer hoş olmayan duygular, "yumru";
 • ses kısıklığı ve gürültülü ses;
 • küçük miktarda balgamın ayrılması;
 • Servikal lenf düğümlerinde bir artış.

Akut larenjitli vücut ısısı genellikle yüksek değildir, 37.4ᵒ işaretine ulaşır. Ancak alt solunum yolu enflamatuar sürece dahil olduğunda, 38ᵒ'nin üzerine çıkar.

Zamanla laringotrakit ile öksürük ıslanırsa, bir kişi mukus balgam öksürür. Sıklıkla hastalığın belirtisi, soğuk algınlığı ile ilişkilidir.

Larinks incelendiğinde, akut laringotrakitin bu tür belirtileri vardır:

 • mukoza ödem ve hiperemi;
 • ses tellerinin rengini kalınlaştırmak veya pembe veya parlak kırmızıya değiştirmek;
 • organın duvarlarında balgam.

Hastalığın kesin tanısı ve nedeni sadece bir doktor kurabilir. Semptomlar ortaya çıktığında, kulak burun boğaz uzmanına (ENT) başvurun.

Hastalığın teşhisi

Akut laringotrakitin teşhisi bu prosedürleri içerebilir:

 1. dış muayene, larenksin palpasyonu (boğaz muayenesi) ve fonendoskopun dinlenmesi. Larenks, görülebilen bir mobil organdır, bunu araştırmak ve kıkırdağın durumunu değerlendirmek mümkündür. Dinlerken doktor, tracheitis sırasında ortaya çıkan karakteristik gürültüyü duyabilecektir;
 2. dolaylı laringoskopi. Bu, larinks boşluğunu inceleyebileceğiniz basit bir yöntemdir. Laringoskopi, yumuşak gökyüzü ile temas etmeden önce ağız içine sokulan özel bir ayna ile gerçekleştirilir. Dil gazlı bez ya da bandajla sarılmış bir doktorun eliyle çıkarılmalı ve düzeltilmelidir. Hastanın boğaz aydınlatılır ve ENT aynadaki durumunu inceler. Böylece, larinks, kıvrımları, ses telleri ve epiglotis larenksinin durumunu değerlendirmek ve ayrıca hareketliliklerini belirlemek mümkündür;
 3. direkt laringoskopi. Önceki yöntemin tanı için gerekli bilgileri sağlamadığı durumlarda gerçekleştirilir. Direkt laringoskopi, rijid bir laringoskopla (otonom aydınlatmalı tüp) yapıldığı için daha doğrudur. Sadece larinksin değil, aynı zamanda trakeanın durumunu da değerlendirmenizi sağlar. Yerel veya genel anestezi altında sırtüstü pozisyonda gerçekleştirin. Sonunda bir kamera ile esnek bir endoskop kullanmak da mümkündür;
 4. Bronkoskopi. Trakea ve bronşları incelemenize izin verir. Bu amaçla, hastanın ağzına bir bronkofibroskop yerleştirilir - bir aydınlatma cihazı ve bir kamera ile donatılmış esnek bir fiber optik demet. İnceleme sırasında elde edilen iç organların görüntüsü, monitör ekranında görüntülenir.

muayene sonuçlarına göre, doktor bir teşhis yapabilir, ama aynı zamanda kan ve idrar genel analizini yanı sıra mümkün hastalığına neden olan ajan ve zehirlenme şiddetini kurmak yapacak balgam bakteriyel kültür, geçmesi gerekecektir. Testlerin sonuçları 3-5 gün olmasına rağmen, doğru tedaviyi reçetelemek için hastanın durumunun kötüleşmesi durumunda gerekli olacaktır.

Çoğunlukla laringotrakitin tanısı larinks, akciğer röntgeni veya mediastende (pnömoni gibi şüpheli komplikasyonlar) radyografi içerir. Daha doğru veriler için, bir CT taramasına ihtiyacınız vardır.

Akut laringotrakit: yetişkinlerde tedavi

Akut larenjit ve tracheiti tedavi etme görevi enfeksiyonla mücadele etmek ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmaktır.

Viral laringotrakit tedavisi daha mı?

Çeşitli antiviral ilaçlar vardır:

 • Amizon. Bir izonikotinik asit türevidir. Immünomodülatör, anti-inflamatuar, antipiretik etkiye sahiptir;
 • Rimantadin. Rimantadin hidroklorür, adamantandan türetilmiş bir tıbbi maddedir. İnfluenza virüsüne karşı doğrudan antiviral etkiye sahiptir;
 • Groprinozin. İnosin pranobex içerir. Ayrıca doğrudan antiviral bir etkiye sahiptir ve bağışıklığı uyarır. Daha geniş bir etki spektrumuna sahiptir (SARS, grip, kızamık, herpes);
 • Anaferon. Çeşitli akut viral enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisi için Homeopatik ilaç. İmmünmodülatör özelliği vardır.

Hastalık bir bakteri florasından kaynaklanıyorsa ve diğer yollar uygun sonucu vermemişse, yetişkin laringotrakit için antibiyotikler reçete edilir. Doktor, bakteriyosunun onayladığı enfeksiyona karşı aktif olan ilacı yazacaktır. Genel olarak, bunlar Amoksisilin, Sumamed, Sefuroksim gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerdir. Şiddetli vakalarda laringotrakit için antibiyotikler intravenöz veya intramüsküler olarak uygulanır.

Antiviral veya antibakteriyel tedaviye ek olarak, antitüsif tedavi gereklidir. Laringotrakeitis ile öksürük ilaçları balgam sıvılaşmasına ve balgam çıkarma işlemine katkıda bulunan mukolitik maddeler içermelidir, örneğin:

 • ambroksol ve ambroksol hidroklorür (Ambroksol, şurup Lazolvan, Ambrobene, Mukolvan tabletlerinde bulunur);
 • bromhexine hydrochloride (Bromhexine tabletleri);
 • karbosistein (Fluidite şurubu);
 • bitki maddeleri. Şurubu Propana bileşimi doğal bir mukolitik, spazm, antitusif olan sarmaşık yapraklarının bir özüdür. Althaea kökü ekstresi esasında yapılan althaea şurubu ile benzer bir etki sağlanır.

Larengotracheitis kompleks ilaçlarla, örneğin Kodelak ile etkilidir. sodyum bikarbonat, öksürük merkezi heyecanlanma azaltma yetenekleri nedeniyle belirgin bir antitusif özelliklere sahip meyan kökü ve ot termopsisa ve kodein,: Bu mukolitik ve ekspektoran ajanlar içerir.

ağrısı, öksürük rahatsızlık ve kurtarma ve inhalasyon fizprotsedury kullanımını hızlandırıcı elimine etmek için (potasyum iyodür, kalsiyum klorür, fonoforez, lazer, mikrodalga tedavisi elektroforez).

Soluma için hangi ilaçlar kullanılır? Mucosolvan®, Fluimucil, berodual, maden suyu - ve balgam atılımını, chlorophyllipt çözüm sıvılaştırılması için - dezenfeksiyon için, Rotokan - iltihabı rahatlatmak için.

Kuru öksürük, antitussif ve immüno-modüle edici etkisi olan soluma Tonzilgon için bir çözüme yardımcı olacaktır. Karahindiba otu, althea kökü, papatya, meşe kabuğu, ceviz yaprağı, civanperçemi, atkuyruğu çimi: 7 şifalı bitkilerden oluşur.

İnhalasyonlar için ayrıca okaliptüs, sandal ağacı, köknar, limon, çay ağacının esansiyel yağlarını kullanın. Hoş olmayan semptomları giderecek ve normal nefes almayı geri kazanacaklardır. Bu tür yağlar herhangi bir eczanede satılmaktadır. Ayrıca bir tutam normal soda ekleyebilirsiniz.

Larengotracheitis ile boğaz ağrısı rahatsız edici ayak banyoları ve alkol kompresinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Sıcaklığı azaltmak için (38ᵒ'nin üzerine çıkarsa), parasetamole dayalı antipiretikler alabilirsiniz. Lütfen sıcaklığın 2-3 günlük bir tedavi süresinin azalması gerektiğini unutmayın. Bu olmazsa, o zaman bir doktora görünmeli ve antibiyotik reçete edecektir.

Güçlü bir ödem ile antihistamin (Suprastin, Loratadin) ilaç ve antispazmodik (No-shpa, Drotaverin) alımını gösterir.

Evde, boğazın gargarası, St. John's wort, nane, nergis, ısırgan otu, adaçayı ile gösterilir. Herhangi bir akut laringotracheitis tedavisi sırasında, bir koruyucu diyet, yatak istirahati gözlemlenmeli ve daha az konuşmaya çalışılmalıdır. Ayrıca bol miktarda sıcak içecek ve odada nemli havanın bakımı.

Laringotracitin olası komplikasyonları arasında:

 • pnömoni;
 • Stenosing laryngotracheitis'in giderilmesi;
 • bakteriyel traktitis;
 • mediastenit;
 • larinksin stenozu;
 • flegmon boynu;
 • kardiyak ve pulmoner yetmezlik.

Bu hastalıkların tedavisi zordur, bazı durumlarda bile cerrahi müdahale gereklidir. Larenksin stenozu, bir kişinin boğulmasına ve ölümüne yol açabilecek tehlikeli bir olgudur. Laringotracitin nasıl tedavi edileceğini biliyorsan, bu tür komplikasyonları önleyebilirsin.

Akut laringotrakitin önlenmesi

Larinks ve trakeanın iltihaplanmasını önlemek için şunlara ihtiyacınız vardır:

 1. Bağışıklık güçlendirmek. Bunu birçok yönden yapabilirsiniz: vitaminler açısından zengin gıdalar yiyin, öfke, özel müstahzarlar ve vitaminlerden oluşan bir kompleks alın.
 2. Kötü alışkanlıkları reddedin.
 3. Salgın sırasında hasta kişilerle temastan kaçının, kişisel koruyucu ekipman kullanın ve antiviral ilaçlar kullanın.
 4. Odayı havalandırın, evi temiz tutun ve hava nemi normaldir. Ve temiz havada daha fazla zaman harcamak daha iyidir. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, şehir dışındaki doğaya yapılacak geziler faydalı olacaktır. Bu önlemler burun, boğaz ve alt solunum yollarının sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır.
 5. Boğazın mukoza zarını tahriş edebilecek yiyecekler yemeyin.
 6. Üst solunum yolu ve boğaz hastalıkları, yanı sıra mide ekşimesi ve gastrit hastalıkları.

Trakea ve gırtlak akut iltihap belirtileri fark ederseniz, tedavi ile gecikme ve kötüleşme durumunda - nitelikli yardım isteyin!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ile sıkıştır

Larenjit sadece ilaç yardımı ile değil aynı zamanda halk yöntemleri ile de tedavi edilir. Bunlardan biri servikal bölgede ısınıyor. Bu yöntem, gırtlak ve farinks dokularından şişlikleri anında ortadan kaldırmanıza ve ayrıca analjezik bir etki sağlamanıza olanak tanır.

Hangi tabletlerden Bromhexine ve nasıl alınır

Bromheksin, bir grup salgı ilaçları ve mukolitiklerin canlı bir temsilcisidir. Doktorlar genellikle solunum yolu hastalıklarının varlığında reçete ederler. Bu ilacın vücut üzerinde nasıl çalıştığını, kullanım endikasyonlarını ve diğer nüansları analiz edelim.