Loading

Çocuklarda boğaz ağrısı için halk ilaçları

Böyle bir sinsi hastalık, ek olarak bir komplikasyona neden olur - bademcik iltihabı bilinen SARS, ARD ile kolayca karışır. İlk belirtilerin olay çocuklarda boğaz ağrısı için halk ilaçları olumlu etkisi olabilir kapsamlı tedavi başlar çocuğun sağlığının bozulmasını önlemek için, gereklidir.

Çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Çocuklarda anjina tedavisi, bir doktor tarafından tanı doğrulandıktan sonra belirlenir. Hastalığın semptomatolojisi şöyledir:

 • yüksek sıcaklık;
 • boğazın renginde kızarıklığa doğru değişim;
 • ağrılı yutma;
 • bademcik artışı, beyazımsı plakın görünümü;
 • zayıflık.

İyileşmeye katkıda bulunan önemli koşullar, hastanın bulunduğu odadaki temiz havanın varlığı, vücuda giren büyük miktarda su, zamanında inhalasyon prosedürleri, gargaralama, ilaç almadır. Çocuğun temas ettiği oyuncakların kaynayan suyla haşlanmaya ihtiyacı vardır, genellikle ıslak temizlik yapmak için bir bebek, sıvı gıda pişirmek için bir bebek (çorba, yulaf lapası, patates püresi). Buna ek olarak, çocuklarda boğaz ağrısı için halk ilaçları kullanabilirsiniz, mukoza zarlarının şişmesini gidererek.

Boğazın ilk aşamalarında sıcak içeceğe ezilmiş bir parça propolis, limon ilave edilmesi önerilir. Gıdalarda baskın olan C vitamini, bağışıklığı artırır, vücut ısısını düşürür. Ayrıca, bezlerin iltihaplanmasını gidermek, daha önce soda ve tereyağı ile eklenmiş olan, sarhoş ılık bir bardak süt sayesinde yardımcı olur.

Antipiretikler harekete geçtikçe:

 • ahududu kaynatma (dallar ve yapraklar);
 • soğan suyu (üç kez bir çay kaşığı verin);
 • kızılcıkların infüzyonu (çilekleri doğrayın, kaynar su dökün, birkaç saat tutun).

Larinksin durulanması prosedürü, mikropları mukoza zarlarının yüzeyinden çıkarmanızı sağlar, bu da bebeğin durumunun pozitif bir dinamizmini verir. Bir ilaç olarak, halk hekimliği genellikle tuz ve sodayı ılık suda eriterek elde edilen alkali bir çözeltiyi önerir. Bakterisidal özellikleri papatya, calendula infüzyonlarıdır. Ödemi çıkarır ve bakterileri ağız boşluğundan çıkarırlar.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Hastalık ile mücadele için başlangıç ​​yöntemleri istenen etkiyi getirmediyse ve hastalık kötüleştiyse, o zaman pürülan boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğinin sırrını ortaya koyan tavsiyeleri dikkate almak gerekir. Bu amaçla, ağzı dezenfekte eden, tıkanıklık yerlerinden püy çeken aloe uygulayın. Prosedür çok fazla enerji almaz. Bir tabaka almanız, etli kısmı kesmeniz, yanağına koymanız gerekir. 3 saat sonra tesisi değiştirin.

Purulent boğaz ağrısı ortadan kaldırmak için, ahududu, antipiretik, analjezik özellikleri ile ünlüdür kullanılır. Yukarıdaki özelliklere sahip bir içecek tarifi basittir: bitkinin yapraklarını öğütmek (30 g), kaynar su (300 ml) dökün, 10 dakika bekletin. Sonra infüzyonu zorlayın ve bebeği yatmadan önce verin. En az bir hafta tekrarlayın. Bu ürün lezzetli tatlı bir tat verir.

Foliküler boğaz ağrısı

Pürülan akıntının görünümü, foliküler tonsillit olarak adlandırılan hastalığın akut evresinin gelişimini gösterir. Bu aşamada anjina tedavisi, ilaçların kullanımına dayanmaktadır, ancak çocuklarda anjina için halk ilacı, eldeki ilaçların yanı sıra eldeki görevle başa çıktığı da unutulmamalıdır. Sıklıkla püs - aloe çekebilen bir bitkinin kullanıldığı vakalar vardır ve sizde de mısır bitkisinin infüzyonu ile boğazınızı durdurabilirsiniz.

Anjinadan etkilenen, gargara yapmak zorunda kalacak bir çare hazırlamak için, kaynar suya (300 mi) 1 çorba kaşığı bitki demlemek gerekir, 20 dakika bekletin. Ortaya çıkan çözüm filtrelenmelidir. Gargara, vücut sıcaklığına ısıtmak için önemli iken, günde dört kez gereklidir. Papatya ile birlikte bu bitki, bakterisidal bir etkiye sahiptir, pürülan birikintilerden mukoza zarının yüzeyini temizleyebilir.

Evde pürülan boğaz ağrısı hızla nasıl tedavi

Angina'nın evde nasıl tedavi edileceğine karar verirken, sadece çeşitli infüzyonlarla, şifalı bitkilerle değil, aynı zamanda inhalasyon ile antiviral, güçlendirici ajanlar alarak, kompresler kullanarak kapsamlı bir tedaviyi takip etmek önemlidir. Hastalığın kontrol edilmesi için bu yöntemlerin çoğu, ebeveynler tarafından rotavirüs hastalıklarının önlenmesi için kullanılabilir.

Çabuk boğaz ile başa çıkmak yardımcı olacaktır. Saf formdaki kullanımı bağışıklığı arttırır ve infüzyon ağız boşluğunu dezenfekte eder. Hazırlanmak için, bitkinin kökünü almanız, bir su akışı altında durulayın, toprağın kalıntılarını temizleyin, bir öğütücüde öğütün. 1 çay kaşığı. Ortaya çıkan lapa 100 ml saf su içinde çözülür. 30 dakika bekleyin. Etkili bir durulama çözeltisi hazırdır.

Bir çocukta boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları ile

Anjina, şiddetli sistemik komplikasyonlarla karakterize edilen en zorlu enfeksiyon hastalıklarından biridir. boğaz mukozasında Tekrarlayan iltihap romatizmal ateş, miyokardit, glomerulonefrit, vb gelişimine neden olabilir Bu nedenle antibakteriyel ilaç kullanımı ile konservatif tedaviyi ihmal etmek imkansızdır. Alternatif ilaç, yalnızca ilaç tedavisi rejimine ek olarak kullanılır. Çocuklarda üst solunum hastalığın nahoş belirtileri ortadan kaldırmak için, immünouyarıcı, antifilojistik ve anti-ödemli etkisi sahip şifalı otlar, bal ve sebze dayalı ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

Makalenin içeriği

Ev tedavisi kriterleri

Boğazda enfeksiyöz alerjik inflamasyonu tedavi etmek ne kadar doğru? Her şeyden önce, bir uzmandan yardım almanız gerekir. katılan doktor, anti-mikrobik ajanlar, lokal anestetik, antifilojistik ve antipiretik eylem içerecektir ilaç tedavisi, bir ders reçete edecektir.

Hastalığın özgüllüğü vücudun güçlü bir zehirlenmesidir, bu da kardiyovasküler, solunum ve boşaltım sistemlerinde büyük bir yük oluşturur. Bir çocukta postinfeksiyöz komplikasyonların oluşmasını önlemek için şunları yapmalısınız:

 • Yatak istirahatına uymak - zayıflamış çocukların vücudunda büyük yüklerin oluşmasını engeller;
 • odayı havalandır - etkilenen dokuya oksijen bakımından zengin hava alımını kolaylaştırır;
 • bol miktarda içecek sağlamak için - terleme ile vücuttan zehirli maddelerin çıkarılması sürecini hızlandırır;
 • diyet tedavisine bağlı kalmak - hiperemik mukoza katı gıda partiküllerinin mekanik hasar görmesini önler;
 • dezenfektasyon prosedürleri gerçekleştirmek - orofarenksin patojenlerden temizlenmesi, doku iyileşme sürecini hızlandırır.

1 yıldan küçük çocukların tedavisinde terlemelerin kullanımı, dehidratasyona ve vücudun artan zehirlenmesine katkıda bulunur.

durulama

Boğazın durulanması, orofarenksin mukoza zarının patojenlerden mekanik olarak arındırılmasını kolaylaştıran en etkili terapötik prosedürlerden biridir. Etkilenen dokuların halk ilaçları ile tedavisi, kullanılan solüsyonların antiseptik ve antienflamatuar etkilerinden dolayı kataral süreçlerin gerilemesini hızlandırır. Düzenli sanitasyon prosedürleri, çocuğun iyileşme sürecini hızlandıran palatine bademciklerin lacunalarından pürülan konjesyonun tahliyesini teşvik eder.

Aşağıda çocukların boğaz akut iltihabı aşamasında kullanılabilecek anjina için en etkili halk ilaçları şunlardır:

 • Soda çözeltisi: 1 çay kaşığı çözülür. 250 ml kaynatılmış (sıcak) su içinde kabartma tozu, sıvıya 2-3 damla iyot eklenmesi; boğazınızı 7 gün boyunca günde en az 4 kez yıkayın;
 • adaçayı kaynatma: 1 yemek kaşığı dökün. l. 300 ml kaynar suya kurutulmuş ve 3 dakika pişirin; süzülmüş et suyu günde 5 kez boğazınızı durulayın;
 • propolis tentür ile çözüm: 1 yemek kaşığı eğlendirmek. l. 300 ml suda% 10 propolis tentür; Hazır araçlar boğazınızı günde en fazla 3 kez yıkar.

Önemli! Durulama 3-4 yaş arasındaki çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.

Purulent anjin, orofarenksin mukoz membranı patojenik bakterilerden etkilendiğinde ortaya çıkar. Bir patolojiyi iyileştirmek için, boğazı sterilize etmek için, calendulaya dayalı dekompozisyonlar kullanmanız gerekir. Bitki, belirgin bir antiseptik etkiye sahip olan karotenoidler, flavonoidler ve diğer bileşenleri içerir. Hiperemik bademciklerin terapötik bir çözelti ile yıkanması, bakterilerin yok edilmesine ve vücudun detoksifikasyonuna katkıda bulunacaktır.

Şifa inhalasyonları

İnhalasyon, ilaçları doğrudan su buharı veya aerosol formunda enflamatuar odaklara uygulamada etkili bir yoldur. Hemen 2 yaşın altındaki bir çocuğun tedavisi sırasında, buhar inhalasyonlarının kullanılması tehlikelidir.

Sıcak buharın solunması, yanıklara ve mukozada şişme olmasına neden olabilir. Küçük çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi, tıbbi solüsyonları oda sıcaklığında aerosol haline dönüştüren nebulizerler yardımıyla gerçekleştirilir. İnhalasyon preparatları olarak, şifalı bitkilere dayalı şifreler kullanılabilir.

Bileşenleri patojenlerin aktivitesini inhibe eder, mikroflorayı ve mukozadaki pH seviyesini normalleştirir, bu da lokal bağışıklığı arttırır. Çocuklarda boğaz ağrısı için hangi ilaçlar soluma için kullanılabilir?

 1. soğan: 1 soğan doğrayın ve ½ litre kaynar su dökün; 1 saat sonra, et suyunu süzün, buna 1-2 damla okaliptüs yağı ekleyin;
 2. Otları toplayın: 1 çay kaşığı için karıştırın. kekik, papatya ve kekik, daha sonra otlar ½ litre su dökün; 5 dakika kaynatıldıktan sonra et suyunu gazlı bezle süzün;
 3. Soda: 2 yemek kaşığı. l. Soda 1 litre sıcak suda çözülür; Kullanmadan önce, sıvıyı 37-38 dereceye kadar soğutun.

Laringospazm oluşumunu önlemek için 6-7 aylık çocuklara nebülizör ile inhalasyon yapılması önerilmemektedir.

ENT hastalığının tedavisinde istenen sonuçlara ulaşmak için inhalasyon günde en az 3 defa 5-7 dakika süreyle yapılmalıdır. "Kromogeksal", "Miramistin", "Chlorophyllipt" veya "Fluimucil" - Çocuğunuz prosedürü için geleneksel hazırlık kullanarak ilaç solüsyonlarının bileşenlerine karşı alerjik bir reaksiyon varsa.

Ağız yoluyla verme araçları

İnflamasyonun akut aşamasında angina nasıl tedavi edilir? İmmünostimulasyon ve dekonjestanların oral uygulaması, hastalığın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Arı ürünleri (bal, propolis), süt, soğan vb. Çözeltiler yardımıyla vücudun detoksikasyonu yapılır. Nihai ürünün bileşimi nötralizasyon ve toksik maddelerin dokulara çıkarılmasını kolaylaştırır hücresel metabolizmayı hızlandırmak vitaminler, amino asitler ve eser elementler içerir.

Çocuklarda anjinin nonfarmakolojik tedavisi, oral uygulama için aşağıdaki ajanların kullanımını içerir:

 • Ballı süt: 200 ml süt 1 yemek kaşığı çözülür. çiçek balı; tercihen yatmadan önce ve öğünlerden önce 20 dakika, günde 3 kez;
 • havuç suyu: 1 bardak havuç suyu, 1 diş doğranmış sarımsak ekleyin; çocuğu yemeden önce 30 dakika boyunca günde 2 bardaktan fazla su vermeyin;
 • ballı soğan: 1 çay kaşığı için karıştırın. Soğan suyu ve bal, daha sonra karışımı 100 ml ılık suda eritin; yemeklerden sonra günde 3-4 kez içilen 50 ml.

Önemli! Çocuklara süt ürünleri laktoz eksikliği ve kazein alerjisi vermeyin.

Doğal antipiretikler

Göğüs iltihabı, mukus boğazındaki akut iltihaplanma aşamasında güçlü bir sıcaklık artışı ile karakterizedir. Subfebril ateşini ortadan kaldırmak için, boğaz ağrısı için halk ilaçları kullanabilirsiniz. Sentetik ilaçlardan farklı olarak, yan etkileri provoke etmezler, bu nedenle okul öncesi çocuklarda KBB hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilirler.

Antipiretik ajanlar sıklıkla kullanıldığı için:

 • ahududu: 2 yemek kaşığı. l. Kurutulmuş dallar 500 ml kaynar su dökülür ve 3 saat ısrar edilir; çocuğa günde 3 kez 50 ml infüzyon verin;
 • kızılcık: 1: 1 oranında şekerle taze çilekleri ezin; 1 çay kaşığı al. yemekten önce 20 dakika boyunca günde 5-6 kez şurup;
 • aloe: bitkinin yapraklarından 300 gram doğrayın, ardından 300 ml şarap ve 6 çorba kaşığı dökün. l. erimiş bal; 1 yemek kaşığı için uygulayın. l. Yemeklerden 30 dakika önce para yatırır.

Hemen hemen her halk ilacı kullanımın kontrendikasyonları vardır. Bu nedenle, tıbbi et suyu ve solüsyonları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Özellikle antibakteriyel ilaçlar kullanırken alkol içeren antipiretikler kullanılamaz.

Yasak nedir?

Angina, patojen floranın hızlı ilerlemesiyle karakterize bir hastalıktır. İnflamasyonun gecikmiş rahatlaması patolojik süreçlerin genelleşmesine ve şiddetli sistemik komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Bu nedenle, çocuklarda anjin, ilaç tedavisinin tüm özellikleri dikkate alınarak bir çocuk doktorunun gözetiminde tedavi edilmelidir.

Hastalığın tedavisi sırasında gerçekleştirilemeyecek kabul edilemez manipülasyonlar listesi vardır:

 • Çocuğun aktif oyunları - kan dolaşımının hızlanması enfeksiyon hematojen yayılmasını ve yeni inflamasyon odaklarının oluşmasını teşvik eder;
 • Konservatif tedaviyi reddetme - KBB organlarında bakteriyel floranın engellenmemiş çoğalmasının neden olduğu ciddi komplikasyonların gelişme riskini artırır;
 • turunçgillerin kötüye kullanımı - lenfadenoid oluşumlarının daha da enflamasyonu ile dolu olan alerjik reaksiyonların şiddetlenmesini teşvik eder;
 • Akut inflamasyon döneminde yürür - hipotermiye ve yerel bağışıklıkta bir azalmaya yol açar.

Çocuklarda boğaz ağrısı için halk ilaçları kullanarak, uyuşturucu tedavisinin tam seyrini unutmamak gerekir. Enflamatuar süreçlerin bariz gerilemesi ile bile, 3-4 hafta boyunca komplikasyon riski devam etmektedir.

Halk ilaçları olan çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi

kuvvetle boğaz ağrısı ve doktor boğaz ağrısı başlayan bir çocuk onaylarsa, ailesi her zaman ilaç, halk ilacı kıyasla bebek daha bağışlayıcı tedavi mümkün olup olmadığı sorusunu gündeme getirmektedir. Sonuçta, gargara için birçok tarif var, doğru olanı seçebilirsiniz. Bu soruyu cevaplamak için, aslında boğaz ağrısının ne olduğunu anlamalısınız. Bu yazıda, bu hastalığın tedavisi için ne tür ilaçlar olduğunu, bunları nasıl ve ne zaman kullanacağımızı anlamaya çalışacağız.

Belirtiler ve belirtiler

Her kırmızı boğaz ağrısı bir anjina olarak kabul edilemez. İnfluenza ve akut solunum yolu viral enfeksiyonları ile virüsler hava yoluna nüfuz eder ve bir kural olarak ilk önce nazofarenksine saldırırlar. Burun akıntısı, bademcik iltihabı var, çocuğun yutulması zorlaşır. Ama bu bademcik iltihabı değil, bademcik iltihabı. Ve antiviral ilaçlar ile tedavi edilmelidir.

Angina, şu andaki anlayışta, daha sıklıkla bakterilerden kaynaklanmaktadır - stafilokok ve streptokoklar. Hastalarla, gündelik nesnelerle, ortak gereçlerle, ellerle, fiziksel temasla temas ettiğinde çocuk bedenine düşerler. Bununla birlikte, iltihap hemen başlamaz. Mikroplar uzun bir süre için nazofarenks içinde yaşayabilir ve herhangi bir zarara neden olmaz. Ancak, aniden vücuttaki mikro iklim, üremeleri için elverişli hale gelirse, streptokok kesinlikle bu şansı kullanacaktır.

Enflamatuar süreç çocuğun bağışıklığı azalırsa başlayacak, eğer üşüyse ve üşüttüğünde, yorgunsa stresli durumdan kurtuldu. Gerçek bademcik iltihabı çok agresif ve kesin olarak başlar, belirtiler parlaktır:

 • Şiddetli boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boğazda "koma" hissi.
 • Sıcaklık 38.5-39.5'e yükseldi.
 • Enflamasyon odağının yakın çevresinde bulunan lenf düğümlerinin genişlemesi - submandibular ve servikal, nadiren - aksiller.
 • Bademcikler (ve bazen palatine kemerler), hastalığın başlangıcı için karakteristik olan parlak kırmızı bir renge sahiptir. Biraz sonra beyaz, yeşilimsi, sarı ve gri yaralar, plak, pürülan papüller görülür.
 • Kötü nefesin görünümü.
 • Vücudun şiddetli sarhoşluğu - çocuk halsiz, kaprisli, iştahı yok ve kas ve baş ağrısıyla ilgili şikayetler var.

Angina, catarrhal, foliküler, pürülan, herpetik, nekrotik, fungal olabilir. En kolay - catarrhal, hastalığın kalan formları, bademcik ve palatine ark lenfoid dokusunun ölümü ile, irin oluşumu ile, daha şiddetli ilerler.

Tehlike nedir?

Herhangi bir boğaz ağrısı, en azından, nedenleri belirlemek için oldukça zor olduğu için doktora göstermek daha iyidir. Genellikle, anjin ile olduğu gibi, aynı belirtiler difteri gösterir. Kalp, böbrek ve karaciğeri ciddi komplikasyonlardan koruyan özel bir serumun erken uygulanmasını gerektirir. bu değerli saatler ve günler anne ev halk yollarla anjina varolmayan tedavisi için harcanan, zaman kaybolur ve çok büyük olasılıkla difteri karmaşık olmak.

Yukarıda tarif ettiğimiz semptomlar, enfeksiyöz mononükleoz ile de görülebilir. Bu viral hastalıkta, tedaviye belirli ilaç gruplarıyla mümkün olan en kısa sürede başlamak ve soda ile gargaralamak da önemlidir. Aksi halde komplikasyonlar lenfatik sistemi, dalak ve karaciğeri etkileyecektir.

Normal catarrhal sinüslerin bile yanlış tedavi edilmesi, sakatlığa ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, böyle bir teşhis ile kendi kendine tedavi kabul edilemez. Sadece doktor boğazdaki ağrı ve plakın nedenini belirleyebilir ve bu ya da bu durumda gerekli tedaviyi atayabilir.

Dr. Komarovsky'nin transferinin sonraki videoda görülebileceği gibi, anjina semptomları ve tedavi yöntemleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

İnsanların yöntemleri ile dağıtılamadığında

Çocukların anjinası ile ilgili olarak bu soruya kısaca ve yetenekli bir şekilde cevap verilebilir - her zaman! İstisnasız tüm, anjina vakaları antibiyotik kullanımını gerektirir - oldukça geleneksel, eczane antimikrobiyaller. Büyük bir çoğunluğu olan halk ilaçları, sadece reçete edilen antibakteriyel tedaviye küçük bir ilaveler olabilir.

Önemli! Doktor, alternatif tıp araçlarını kullanma niyetinizin farkında olmalıdır, onları onaylaması arzu edilir. Aksi halde, boğaz ağrısı sadece ilerleyecektir. Catarrhal formu üç ila beş gün içinde foliküler forma dönüşecek ve hızla nekrotik hale gelecektir. Lenfoid doku ve şişkinliğin proliferasyonu, gırtlak lümenini bebeğin boğulmaya başlayacağı ölçüde daraltabilir.

Halk ilaçları

Gördüğümüz gibi, bazı durumlarda standart bakım (antibiyotikler, ateş düşürücü + + antiseptikler Vitaminler) yardımcı olarak geleneksel tıbbın cephanelerinden araçlarını kullanmak mümkündür. Hastalığı yalnızca onlar tarafından tedavi etmek kabul edilemez. Hemen not edilmelidir ki halk tarifleri hiçbir şekilde iyileşmeyi hızlandırmayacak, ancak ağrı şiddetini azaltmaya yardımcı olacak, çocuğun yutması ve konuşması daha kolay olacaktır.

Soda-tuz durulama

Bir çay kaşığı kabartma tozu ve tuz alın, haşlanmış ılık su ile yarım litrelik bir kavanoza çözün. Boğazınızı günde birkaç kez böyle bir solüsyonla durulayın. İlaç analjezik bir etkiye sahip değildir, ancak bir dereceye kadar antiseptik bir etkiye sahiptir.

Çocuklarda boğaz ağrısının halk ilaçları ile tedavisi

Halk ilaçları ile angina ve kronik bademcik iltihabı tedavisi

Angina, hem çocuklukta hem de yetişkinlikte görülen yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasının nedeni zaten hasta olan bir kişinin yanı sıra hipotermi ve keskin bir sıcaklık dalgalanması enfeksiyon olabilir.

Strep boğazına ve bazı başka mikroorganizmalara neden olurlar. İlk belirtiler genellikle boğazda sıkışma hissi ve ağrı hissi, yutma ve konuşma güçlüğü, güçsüzlük, ateş, ağrı ve eklemlerdeki ağrılardır.

Zamanında başlatılan tedavi olmaksızın, hastalığın akut formu kroniklere gidebilir. Ve sonra tedavi daha uzun ve daha zor alacak. Boğaz ağrısı halk ilaçları ile tedavi birçok çeşitli reçete içerir ve antik çağlardan beri bu hastalık ile mücadele için kullanılmıştır.

Onları, karmaşık terapinin bir parçası olarak, doktorunuzun reçetelediği ilaçlarla birlikte daha iyi uygulayın. Daha sonra tedaviye devam edilecek ve anjina sonrası komplikasyon riski azalacaktır.

Angina ile mücadelede en etkili halk tarifleri

Geleneksel tıp, şişmanlık ve kızarıklık gidermek için boğaz ağrısı ile mücadelede yardımcı olmak için tasarlanmış çeşitli tarifler açısından zengindir. Hepsi aynı derecede popüler ve etkili değildir. Bazıları, çok sık kullanılsa da, sadece psikolojik rahatlık getiren, ancak hastalığı hafifletmeyen "plasebo" olarak adlandırılır.

Bazı tarifler bile zararlıdır ve hiç kullanılmamalıdır. Ve etkili ve güvenli olanlar var. En sık önerilen ve kullanılan reçeteleri kullanarak boğaz ağrılarını halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edeceğimize bakalım.

Zencefilli Tarifler

Zencefil - bağışıklık güçlendirmek için yardımcı olur, "sihirli kök", hedefte ağrı ve zulüm ortadan kaldırmak, güçlü bir anti-inflamatuar ve iyileştirici etkisi verir. Anjin ve bademcik iltihabı ile birçok şekilde kullanılabilir. İşte sadece birkaç kanıtlanmış yemek tarifleri:

Zencefil ve ballı siyah çay.

Siyah çay demleyin ve küçük bir parça taze zencefil ekleyin. İçecek biraz soğuduğunda, 1-1.5 yemek kaşığı doğal sıvı bal ekleyin. Hastalığın tüm döneminde herhangi bir miktarda içecek içebilirsiniz.

Biraz zencefil kökü ezin ve kaynar suya dökün (250-300 g). Düşük ısıda 5-6 dakika kaynatın, daha sonra ürünün soğumasına ve süzülmesine izin verin. Bu sıvıyı tüm gün boyunca sıcak bir ortamda içebilirsiniz.

Zencefilin balla kaynatılması.

Önceki tarife, süzme ve soğumadan sonra, birkaç küçük bal kaşığı ekleyin ve iyice karıştırın.

Boğaz ağrısı olan limon yemek mümkün mü?

Limon, bileşiminde çok miktarda vitamin "C" bulunan bir meyvedir. Bu angina tedavisinde yardımcı olur, boğazda ağrı ve terleme giderir, hastalığınızdan hızla iyileşmenizi sağlar. Ek olarak, vücut ısısını normale döndürmeye yardımcı olur, hızla iltihabı ortadan kaldırır. İşte angina durumunda limon uygulamak için birkaç yemek tarifleri:

Sıcak siyah veya yeşil çayda birkaç dilim limon ekleyin, içeceği ve ılık bir biçimde içilmesini sağlayın.

Taze sıkılmış limon suyunu ve doğal sıvı balını 1: 2 oranında karıştırın. Bademcikleri ve ağız boşluğunu günde birkaç kez yağlamak veya antiseptik tabletler olarak ağızda çözünmek gereklidir.

Papatya ve limonlu çay.

Kaynamış suyla 1 kaşık papatya çiçeği dökün, karışımın kapağın altında durmasına izin verin, süzün ve birkaç topak limon ekleyin ve içilen sıvıya içirin.

Termoslara sıcak kaynamış su dökün. Doğranmış yarım orta limon ekleyin. Gün boyunca iç.

Elma sirkesi - elma sirkesi ile gargara nasıl?

Elma sirkesi de boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı tedavisinde kullanılır. Gargara yapmak için daha sık kullanılır. Karmaşık terapinin bir parçası olarak sadece yetişkinlikte kullanılması önerilir. Bazı uzmanlar bu aracın işe yaramaz ve hatta zararlı olduğunu düşünüyor. Tedavi için bir su ve elma sirkesi solüsyonu hazırlayın. Bir bardak su için yeterli miktarda 1 kaşık.

İlk olarak, her 2-3 saatte bir boğaz aracıyla durulamak gerekir. Rahatlama geldiğinde, prosedür sayısını günde 2-3'e azaltabilirsiniz. Elma sirkesi ve asetik asidi karıştırmamak önemlidir. Ödeme neden olur ve durulamalarda kullanılırsa mukoza zarının yanmasına neden olur.

Deniz topalak yağı - tarifler

Deniz topalak yağı geniş bir yelpazede etkilere sahiptir ve bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı ile mücadelede mükemmeldir. Maksimum etki için, eczaneden satın alınan veya bağımsız olarak bir bardak sıcak kaynamış suyla pişirilmiş küçük bir deniz topalak yağı ekleyin. Bu çare ile gargara her 30-60 dakikada bir gereklidir.

Ayrıca sıkıştırmak için deniz topalak yağı da kullanabilirsiniz. Isınma ve iltihap önleyici etkiye sahiptirler, semptomlarla başa çıkmaya ve boğaz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olurlar.

Deniz topalak yağı ile bir kompres hazırlamak için, bunları temiz bir gazlı bez veya birkaç kez katlanmış bandajla nemlendirin, boğazınıza koyun, bir polietilen filmle kaplayın ve düzeltin. Prosedür süresi 1,5-2 saattir. Ama gerekirse, gece için onu bırakabilirsiniz.

İyot - bir iyot ızgarası koymak için nasıl bir boğaz smear

İyot, anjinin tedavisi için en sık kullanılan ilaçlardan biridir. Birçok yönden kullanılabilir. İşte en etkili ve güvenli tariflerden bazıları:

Bir bardak ılık suda 2-3 damla iyot damlatıp, 2-3 saat arayla oluşan solüsyonları durulayın. Ürünü hazırlandıktan hemen sonra kullanın, saklanamaz. İyot ve su karışımına maksimum etki sağlamak için 1 küçük kaşığı tuz ekleyin.

Birçok uzmanın bu aracı işe yaramaz olarak değerlendirdiğine dikkat edilmelidir, ancak yine de popülerliğe sahiptir. Bir pamuklu çubuk alın ve bir ucunu bir alkol iyot çözeltisiyle nemlendirin. Daha sonra boğaz bölgesinde deri üzerinde küçük bir ağ çizin. Prosedürü tekrarlayın günde 1-2 kez olabilir.

Yanmış şap

Yanmış şap - anti-inflamatuar etkisi olan bir araç. Durulama çözeltilerinin hazırlandığı beyaz bir toz formunda üretilirler. Kullanımları, hastalığın tedavi süresini önemli ölçüde azaltır, ağrıyı ve boğaz ağrısını çabucak giderir, mukozanın erken iyileşmesini sağlar.

Boğaz ağrısı ile durulama yardım etmek kolaydır. Bir bardak sıcak kaynamış su içinde küçük bir kaşık yanık alum tozu çeyreğini çözmek gerekir. Her durulamadan önce yeni bir çözüm hazırlamak ve işlem sırasında rahat bir sıcaklık olmasını sağlamak gereklidir. Hastalığın iyileşmesi için günde 2-3 kez yeterlidir.

sarımsak

Sarımsak, enflamasyonu hafifleten ve vücudun bağışıklık kuvvetlerini arttıran bir dizi faydalı özelliğe sahiptir. Anjina tedavisi için, bu bitkiden hazırlanan bir kaynatma kullanılır.

Orta boy sarımsak 6-7 karanfil temizlemek, onları ezmek ve herhangi bir yağ içeriği bir bardak doğal süt eklemek gerekir. Elde edilen kütle kaynatılır ve 4-5 dakika daha düşük ısıda pişirilir.

Şimdi karışım soğutulmalıdır. Çok iyi tatmaz, ancak hızlı bir etki sağlar. 12 saat boyunca biraz sarhoş olmalı. Genellikle boğazdaki ağrı, bu tür tedavinin başlamasından 5-6 saat sonra gerçekleşir.

Uçucu Yağlar

Uçucu yağlar tüm hastalıklar için kullanılır ve bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı için hızlı ve güçlü bir etkiye sahiptir. Bu durumda özellikle etkili, köknar, kafur, çay ağacı yağı ve siyah kimyon. Ancak bunların hepsini kullanmak, düzenli ve sadece ayrı olmalıdır.

Uçucu yağlar, inhalasyon, boğaz ve burun pasajlarının tedavisi ve ayrıca durulama solüsyonlarının hazırlanması için kullanılır.

Çoğu zaman kuru ve nemli soluma kullanılır. İstenen terapötik etkiyi elde etmek için 10 dakika boyunca günde 2-3 prosedür gerekir. Ek olarak, uçucu yağlar burun tıkanıklığını ortadan kaldırmaya ve nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Aloe, yaygın ve pürülan anjina, kronik bademcik iltihabı ve KBB organlarını etkileyen diğer hastalıklar ile yardımcı olur. Yarım litrelik bir kavanozu toplayın, yıkayın ve yüzyılın yarım doğranmış yaprakları ile doldurun. Toplanan bal kütlesini 1 cm'lik bir kapasiteye ulaşmayacak şekilde doldurun, sonra bir kapakla sıkıca kapatın ve buzdolabına koyun.

3 gün sonra ürün kullanıma hazırdır. Filtre edilmeli ve bir kavanoz içine boşaltılmalıdır. Bir çay kaşığı tarafından 20-30 dakika yemeklerden önce günde üç kez alınır. Çocuklar için, dozu iki kez azaltmak ve ilacı aynı rejimde uygulamak gerekir.

kartopu çiçeği

Kalina ayrıca, normal ve pürülan boğaz ağrısından kurtulmak için etkili bir yol olarak da yaygın olarak kabul edilmektedir. Oradan et suyu ve tentürler hazırlar. Ama ilk seçeneği kullanmak daha iyi angina kurtulmak için.

Bir Kalina (kuru veya taze kesilmiş) meyvelerinin az sayıda bir termos içine atmak ve kaynar su ile doldurun. Ürünü biraz al ve gün boyunca küçük yudumlarda iç.

Şifalı Otlar

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi genellikle tentürler ve bitkisel kaynatma kullanımını içerir. En etkili olanları papatya, meşe kabuğu, adaçayı, calendula çiçekleridir.

Durulama solüsyonu hazırlamak çok kolaydır. Kuru papatya çiçekleri, meşe kabuğu, adaçayı yaprakları veya okaliptüs parçaları yeterli 1-1.5 yemek kaşığı, sarp kaynar su, bir bardak dökün ve durduralım. Filtrelemeden sonra, et suyu kullanıma hazırdır.

Bademcik gibi bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı tedavisi için kullanılan kalendula bir tentür olarak kullanılır, ancak bu bitkinin kuru çiçeklerinin hazırlanması için kullanabilirsiniz. Bir bardak ılık suda, calendula tentür bir çorba kaşığı sulandırmak ve günde 2-3 kez bir durulama yardımcı kullanın.

Anjina ile votka içilir mi, votka ve biber anjinle yardımcı olur mu?

Çoğunlukla boğaz ağrısından kurtulmak için votka ya da başka bir içki içmek için ipuçları duyabilirsiniz. KBB organlarının ve solunum yollarının çeşitli hastalıkları ile savaşmak için votka ve kırmızı acı biber tentürleri yapmak için popüler bir tarif bile var.

Ve bu yöntem oldukça popüler olmasına ve anjina ile karşılaşan birçok kişi tarafından kullanılmasına rağmen, kullanılmamalıdır.

Alkol boğazın şişmesine ve solunum zorluğuna neden olabilir, özellikle antibiyotiklerle birçok ilaçla uyumlu değildir. Ve biber, güçlü alerjik reaksiyonlara neden olmak için zaten iltihaplı mukozanın yanmasına neden olabilir.

Çocuklarda anjina tedavisinde bu tür folklor yöntemlerinin kullanılmaması özellikle önemlidir çünkü bu durum çocuğun sağlığının bozulmasına, alkol zehirlenmesine yol açacaktır.

Çocukların ulusal yöntemlerle tedavisinin özellikleri

Unutmayın, yetişkinlerde boğaz ağrısı için tüm halk ilaçları çocukları tedavi etmek için kullanılamaz. Örneğin, birçok bitki, meyve, çilek, kök, bebeğin durumunu daha da kötüleştirecek yerel ve genel doğaya alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bu tarifler sadece bir uzmanla görüştükten sonra ve sadece kapsamlı bir ilaç yönetiminin bir parçası olarak kullanılabilir. Angina ile boğazınızı papatya, adaçayı ile yıkayabilirsiniz. Alerji yoksa, çocukların ballı limonla eritmesine izin verin, limon çayı içirin.

Ayrıca soda ve deniz tuzu çözeltisi ile gargara yapabilirsiniz. Hastalıktan kurtulmak ve çocuğun nefes almasını kolaylaştırmak için inhalasyon yapmak da gereklidir.

Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisinin diğer inceliklerini

Anjin, akut ve kronik bademcik iltihabı ile yatak istirahatini gözlemlemek, vücuda tam bir iyileşme sağlamak ve daha güçlü olmak gerekir. Ağız ve boğazda ihale iltihaplı mukoza zarını yaralayabilecek ağır ve sert gıdalardan vazgeçilmesi tavsiye edilir. Mümkün olduğu kadar çok su ve bitki özlü çay içmelisiniz, fakat alkol ve kahveden kaçının.

 • Diyetin, özellikle C vitamini açısından zengin olan taze sebze ve meyveleri içermesi önemlidir;
 • Daha fazla süt ve süt ürünleri yiyin;
 • Çok soğuk veya sıcak yiyecek veya içecek yemeyin;
 • Ürünlerin sıcak olması, yanmaması önemlidir;
 • Ayrıca, odanın içinde olmadığınız bir zamanda odanın havalandırılmasını sağlayın. Hava ve mevsime rağmen mümkün olduğunca sık yapın;
 • Akrabalarınızın sizinle temasa geçmesine özen gösterin, kendi havlularınızı, tabaklarınızı, çatal bıçaklarınızı hazırlayın.
Unutmayın, anjin tedavisi için halk yöntemleri her zaman etkili ve zararsız değildir. Sadece bir uzmanın önerisinden sonra doktorunuzun size reçete edeceği tedavi ile birlikte sadece karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılabilirler.

Hastalık başlangıcından bir hafta sonra sağlıkta düzelme olmazsa, ek muayene ve başka bir tedavi rejiminin seçilmesi için doktora başvurulması gerekir.

Halk ilaçları ile yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi

Anjina inflamatuar bir süreçtir. Gökyüzünün, dilinin, nazofarenksin, bademciklerin ve bademciklerin iltihaplanması. Angina bulaşıcı alerjik bir hastalıktır. Anjina'nın etken maddesi hemolitik streptokoktur.

Angina nedenleri

Bu bulaşıcı hastalık, hava, içecek ve gıda yoluyla doğrudan temas ile bulaşır. Halk ilaçları, anjinin ilk semptomlarından kurtulmaya yardımcı olacaktır. İlkbahar ve sonbahar en tehlikeli dönemler olarak kabul edilir. Bu zamanda vücut hala rahat, yaz bitmiş ve herhangi bir hipotermi ile boğaz ağrısı gibi bir hastalık şeklinde bir enfeksiyon almak mümkündür. Uzmanlar, anjinin ana nedeni olarak hemolitik streptokoku düşünür.

Angina çeşitli halk ilaçları ile tedavi edilebilir:

 • Propoliste ısrar eder ve boğazın iltihaplı kısımlarını yağlar. İnfüzyonu almak için yüz gram alkolde 10-30 gram propolisin seyreltilmesi gereklidir. Tentür hazırlanmadan önce propolis kıyılmış olmalıdır. Karanlık bir yerde birkaç hafta için bir kenara bırakılmalıdır;
 • ikinci yöntem. Kahvaltıdan, öğle veya akşam yemeğinden sonra propolisi (yaklaşık iki gram) çiğnemek gerekir. Günlük oran yaklaşık altı gram olacaktır. Propolis aldıktan sonra ağızda yakılmalıdır;
 • üçüncü yöntem. Bir bardak su almanız, iki çay kaşığı sirkeyi elmalardan boşaltmanız ve iki saatte bir yıkaması tavsiye edilir. Camın bazı içeriğini içmeniz gerekiyor. Etkinliği arttırmak için birkaç damla iyot eklemeniz gerekir;
 • dördüncü yöntem. Papatya, okaliptüs ve marigold çiçeklerini karıştırmalısınız. Bir çorba kaşığı iki bardak kaynamış su ile dökülmelidir. Kaynatın ve gargara yapabilirsiniz bir infüzyon yapmak. Günde iki kez durulayın;
 • beşinci yöntem. Pancar rendesi üzerinde sarar, suyu sıkın ve bir yemek kaşığı yemek sirkesi dökün. Günde 5 kez durulayın. Sağlıklı oluncaya kadar durulayın;
 • altıncı yöntem. Yüzyılın yapraklarını yarım litrelik bir kavanoza toplayın ve şekeri serpin. Üç gün boyunca ısrar etmek ve ardından votkaları kavanoza kavanozun içine dökmek ve üç gün daha ısrar etmek gerekir. Acı-tatlı likör ortaya çıkmalı. Günde üç kez yemeklerden önce yemek için;
 • yedinci yöntem. Kalanchoe'un sıkılmış suyu akan su ile karışır ve günde bir kez durulanır. Burun sinüslerini ayrı ayrı kazmak için bir meyve suyu;
 • sekizinci yöntem. Bir buçuk gram ve üç gram mentol için 100 ml alkol, novokain almalısınız. Tüm bunlar boynu boynun önünden günde iki kez bağlamak ve yaymaktır. Boyun sarın;
 • dokuzuncu yöntem. Sibirya mürver çiçekleri üç yemek kaşığı bir bardak kaynamış su dökün. Düşük ısıda yaklaşık beş dakika kaynatın, sonra soğutun ve durulayın;
 • onuncu yöntem. Yüz gram kuru yabanmersini meyvesi almak ve 500 gram su dökmek gerekir. Kaynatma işlemini gerçekleştirin ve üç yüz gram kadar buharlaştırın;
 • onbirinci yöntem. Soğandan suyu sıkın ve günde bir kaşık dolusu alın.

Çocuklarda Angina

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı olabilir. Çocukta bazen genel zehirlenme ile boğaz hastalığı ve bir faringeal halkanın kumaşlarının lezyonu vardır. Ayrıca, angina akut bulaşıcı hastalıkların arka planında görünür.

Bir çocuğun boğaz hastalığı olduğu zaman, halk ilaçları tedavi edilmelidir, çünkü bitkiler ve bitkiler her zaman doğaldır, yetiştirilir ve tarlalardan hasat edilir. Ebeveynler genellikle marigold, papatya, adaçayı ve St. John's wort'un soğumalarına başvururlar. Bir çocuğun boğazını yıkarlar. Acı meyve jölesini ortadan kaldırır. Viskoz doku boğazı sarar ve ağrı azalır. Bir gül kalça kaynağında bir kaynatma yapmalı ve çocuğa bir içki vermelisin.

Ayrıca okuyun: 5 yaşında bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Pürülan boğaz ağrısı da halk ilaçları tarafından tavsiye edilmelidir. Hastalığın erken evresinde, boğazınızı taze limon suyuyla yıkamanız gerekir. Boğaz ve borik asitleri iyileştirebilirsiniz. İki yüz mililitre su için bu asidin bir çay kaşığı. İnfüzyonu yutmanıza gerek yoktur. Ayrıca bir çorba kaşığı gül yaprakları alabilir ve su dökebilir, kaynatın. Bir saat boyunca infüze edin ve sonra günde üç kez boğaz yıkayın. Pürülan boğaz ağrısını gidermek için, anason meyvesinin bir çay kaşığı alabilir ve iki yüz gram kaynar suya karıştırabilirsiniz. Yaklaşık bir saat ısrar etmeniz, öğünlerden önce günde 3-4 defa elli gramlık yemek yemeniz tavsiye edilir.

Ihmal boğaz boğaz halk ilaçları tedavisi

Kronik tonsillitte, her çeşit soğan kullanılabilir. Ahududu, çilek, çilek ve yaban mersini meyveleri kullanmak yararlıdır. Bir litre kaynar suda, elli gram adaçayı çiçekleri, güneş yanığı ve muz ekleyebilirsin. Bütün bunlar öğütülür ve birkaç dakika pişirilir. Bir çorba kaşığı içmek için bir gün.

Kronik bademcik iltihabı halk ilaçlarının tedavisi, çözünmüş balı otlar ve su yardımıyla gerçekleştirilebilir. Bal peteğinin balla çiğnenmesi yararlıdır. Halk ilaçları, anjina ile başa çıkmaya ve boğazdaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Ahududu, bal, kimyon, aloe ve kızılcıkların kullanımı da palatal loblarda ağrıyı hafifletecektir.

Çocuklarda boğaz ağrısının halk ilaçları ile tedavisi

Çocuklarda boğaz ağrısının halk ilaçları ile tedavisi, yetişkinlere göre biraz farklıdır, çünkü tüm yetişkin tarifleri çocuklar için uygun değildir. Çocuğun anjinada yılda birkaç kez gözlenirse, ilaç kullanımı olmaksızın tedavi ve önleme sağlık kaygısı ile doğrulanır.

İlaçların yan etkileri vardır, kontrendikasyonları vardır. Çocukta halk ilaçları ile anjin tedavisi temel tedaviye önemli bir katkıdır.

Akut bağışıklık hastalığı olarak angina

Doğadaki ve insan yaşamındaki tüm olgular artı ve eksi işareti ile iki tarafa sahiptir. Bağışıklık organları çocuğun organizmasını mikroplar biçiminde nüfuz eden yabancı proteinlerden korumak için fonksiyonel amaçlarıyla zorunludur.

Bu bir artıdır ve olumsuzluk, böyle bir korumanın bir hastalık şeklinde gerçekleşmesidir:

 1. Bu nedenle anjin, çocukta şiddetli bir şekilde akar, yüksek ateş, ağrıyan eklemler, öksürük ve kas ağrısına neden olur; bu, tüm bağışıklık sisteminin reaksiyonudur, sadece bademcikler değildir.
 2. yaslanmak bademciklerin bağışıklık sıcaklıklar ve diğer işlevsel sistemler, virüsler gibi enfeksiyon, mantar gerilimler olmadan işlerini yapmak ise (Mantar çocuğun boğazı bkz :. Tedavi ve hastalığın semptomları) ve bakteriler doğuştan olan bir mekanizmayı tetikler. Bir çocukta boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları ile bağışıklık yardımcı olur.
 3. Çocuğun tüm organizmasının patojenik mikroorganizmalara ve olumsuz bir dış etkiye karşı koruyucu reaksiyonu, tüm vücut acı çekmesine rağmen, anjina gibi dış belirtilerle kendini gösterir.

Çocuğun bağışıklık sisteminin doğuştan gelen mekanizmaları, vücudun belirli gelişim aşamalarından geçmesi gerektiğinden, doğumdan hemen sonra değil, tam olarak enkarnasyonunu bulmaktadır. Çocuklarda anjin tedavisinin halk ilaçları ile tedavisi bağışıklığın öneminin anlaşılmasına dayanmaktadır.

Çocuklarda bağışıklığın gelişim dinamiği

Bağışıklık sistemi olmadan yaşayamayız. Solunum ve sindirim organları, kalp ve kan damarlarından daha az önemli değildir.

Bu, çevreleyen dünyada mikroorganizmaları, virüsleri, yutulduğunda, çoğaldığında ve toksinleri serbest bırakan mantarları sürekli olarak ürettiği ve ürettiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Çocukların, sadece antitoksik olan tonsillit halk ilaçları ile tedavisi.

Toksinler, bu maddeleri, normal biyokimyasal reaksiyonları bozarak, vücudumuzun hücrelerinde sürekli olarak devam ettikleri için adlandırırız. Sonuç olarak, hasta çocuk ateşlidir, öksürüğü vardır (bkz. Anjina ile öksürük - kötü veya iyi?) Ve burun akıntısı, şiddetli zayıflık, diğer zehirlenme belirtileri.

Tablo. Bağışıklık sisteminin gelişim dönemleri:

Boğaz ağrısının halk yöntemleriyle etkili tedavisi

Bademcik iltihabı ile bulaşıcı hastalık anjina denir. Enfeksiyon genellikle olağan havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Angina'nın ilk belirtileri baş ağrısı, vücut ısısında 39 derece artış, zayıf bir vücut, larinkste gözle görülür bir kızarıklık, ağrı ve yutma güçlüğünün yanı sıra titremedir.

Özellikleri ile, anjin, çeşitli tiplere ayrılır: foliküler, lacunar, pürülan, mantar. Her tip ayrı bir tedavi yöntemi gerektirir. Zamanında tanı konması durumunda, anjinin evde tedavi edilmesi oldukça mümkündür.

Oldukça etkili olan çeşitli halk yöntemleri ve araçlarıdır, çünkü bunlar sadece angina semptomlarını doğrudan tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudu mükemmel bir şekilde güçlendirir ve genel olarak dezenfekte eder.

Her şeyden önce, anjinayı evde tedavi ederken, sıkı bir yatak istirahatine ve tam bir dinlenme ve izolasyona ihtiyacınız vardır, çünkü evin etrafında yürürken, hasta enfeksiyonu sevdiklerine yayar.

Angina tedavisinde sonraki önemli nokta içme rejimi. Hasta günde maksimum miktarda sıvı içmelidir. Hastalık nedeniyle vücut ısısı önemli ölçüde artar, nem cildin yüzeyinden yoğun bir şekilde buharlaşır, bu da dehidrasyon için tehlikeli bir işarettir. Bu nedenle, vücudun kaynaklarını sıvı ile beslemek gerekir. Limon, su, her türlü meyve suyu, taze meyve içeceği ve kompostosu ile çok yararlı çaylar.

Geleneksel tıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için yöntem ve araçların bir deposunu gizler. Ve anjin bir istisna değildir. Onun tedavisi için reçeteler çok ve "her zevke" - kompresler ve çaylar durulama ve inhalasyonlardan. Herkes kendileri için en uygun yöntemi belirleyebilecektir.

Hastalığın ilk belirtilerini bulursanız, aniina ile tedaviye hemen başlayın. Ancak, unutmayın: evde tedavi sırasında hastalığın belirtileri 3 gün içinde geçmezse, her zaman bir tıbbi kurumda bir uzmanla görüşmelisiniz.

Boğaz ağrısı bal

Arı bal eşsiz bir doğal üründür. Mükemmel bir anti-inflamatuar, antibakteriyel, analjezik ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle, balin, anjinin geleneksel tıbbi tedavisine vazgeçilmez ve önemli bir katkı olarak kabul edilir. Yararlı olanlar balın tüm çeşitleridir, ancak özellikle tatlı, tatlı, adaçayı, kireç, akasya ve yonca tatlısıdır.

Anjinada balın kullanılması hastalıkla hızlı bir şekilde baş edebilir, içerdiği bileşenler kılcal damarlardan kan akışını hızlandırır, metabolizmayı hızlandırır ve zehirli ürünlerin geri çekilmesini hızlandırır. Her gün biraz arı balı yerseniz, boğaz ağrısını sararak patojenik mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatır ve tahrişleri gidererek mukozayı yumuşatır. Sıcak çayda birkaç kaşık bal ekleyebilir, bu üründen çeşitli tıbbi içecekler hazırlayabilir ve boğazınızı yıkayabilirsiniz.

Bir su banyosundaki bir kasede, bir parça tereyağını (yaklaşık 20 gram) ve yaklaşık aynı miktarda bal eritin, bir tutam kabartma tozu ekleyin, köpük görünene kadar durmadan karıştırın. Ürünü buzdolabında saklayın. Ortaya çıkan karışım günde birkaç kez olmalıdır (sadece ılık bir formda!).

1 kaşık aloe yaprağı suyuna 5 g koyu bal çözülür. Yemeklerden kısa bir süre önce günde 3 kez küçük bir kaşık alın.

Bir bardak kaynatılmış, 35-40 ° C'ye soğutulmuş, herhangi bir bal 1 kaşık çözülür ve% 6 elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin. Bu çözüm, boğazın sık sık durulanması için uygundur. Buna ek olarak, her yemekten sonra 2-3 yudum içilebilir.

Bir boğazda gargara yapmak için% 30'luk bir bal çözeltisi hazırlayın. Çözünür bal sıcak olmamalıdır, ancak sıcak kaynamış suda (45 ° C'den fazla değil). Bir bardak su üzerinde 3 büyük kaşık bal al. Oluşan çözeltiyi günde 4-5 kez bir boğazla durulayın.

Ballı süt - bu anjin tedavisinin tarifi, çocukluktan herkese tanıdık. Bu çok etkili halk ilacı, anjin, soğuk algınlığı, kuru ve ıslak öksürük için vitamin ve yatıştırıcı bir içecek olarak kullanılır. Balın ılık veya biraz sıcak sütte çözülmesi durumunda en iyi etki elde edilebilir. Bu içeceğin yumuşatıcı etkisini arttırmak için biraz tereyağı ekleyebilirsiniz.

Alerjiye yatkın olan kişilere dikkatle bal kullanılması hatırlanmalıdır. Bal kullanımının kısıtlanması da bir çocuğun bir yıla kadar yaşıdır.

Boğaz ağrısı pancar

Pancar, hangi olmadan borsch pişiremezsiniz, ortaya çıkıyor, boğaz ağrısına karşı çok etkili. boğaz, bademcik iltihabı ve ağrı mukozal şişme yanı sıra bu hastalığın komplikasyonları önlemek için: 2-3 gün anjin nahoş belirtileri ortadan kaldırmak için vitamin, mineral ve önemli organik asitin zengin içeriği sayesinde pancar suyu ya da et suyu ile durulayın ilaç tedavisi ile kombinasyon halinde izin verir.

Pancar suyu hazırlamak çok kolaydır. Bunu yapmak için, onu yıkamak, bir kök temizlemek blender veya rende ile öğütmek ve meyve suyu sıkmak gerekir. Mekanik veya elektrikli meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. Taze sıkılmış pancar suyu 200 ml 1 kaşığı (sirke aynı miktarda çekmek için bir kısım su) soğutuldu kaynatıldı, su ile seyreltilmiş,% 6 sirke (yaklaşık 20-25 mi) ilave edin. Elde edilen çözelti, bir su banyosu içinde ya da bir mikrodalga fırın içinde biraz, ısı ile karıştırın ve boğaz en az 5-7 kez her gün yıkayın. Pancar suyu kendi içinde ve soğan, havuç veya kızılcık suyu ile birlikte etkilidir.

Sirke ile pancar çok etkili bir antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjeziktir. früktoz, sükroz, glükoz: durulama zaman bu bitkisel karbonhidratların bir çok ihtiva ettiği çözelti, boğaz mukoz membranı için tahriş edici değildir. Durulama sırasında pancar suyunu sirke ile yutunuz, hatta hiç de tehlikeli değil. Gerçekten de, taze pancar suyu (pancar ve ham) normal kullanımı sindirimi geliştirmek kanda hemoglobin düzeyini yatarken, sinir sistemini geri kazanılması uykusuzluk, geliştirilmiş hafıza uzanır.

Pancardan, durulama için bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. 2 orta boy pancar alın, yıkayın, temizleyin ve bitene kadar kaynatın. Suyu ostuzhennoy ile veya bal limon suyu propolis tentür (yaklaşık 5 ml) ekleyin ve mümkün olduğunca sık her 2-3 saatte boğaz ağrısı durulayın çıkan.

kompres

Göğüs ve boyunun ısınması için angina ıslak kompreslerin tedavisinde çok etkilidir. Enflamatuar sürecin gelişmesini durdurmaya, boğaz ağrısını azaltmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olurlar. Kompresyonların uygulanması için önemli bir koşul normal vücut ısısıdır (36.6?). Hastalığın ilerlemesinin geç safhasında bademcikler bademcikler üzerinde ortaya çıktığında, ısınan kompresler uygulanamaz.

Çocuklar günde 1-2 kez kompres uygulayabilir ve bunu yatmadan önce yapmak daha iyidir. Ayakların da sıcak olması da istenir. Yetişkinler, boğaz ağrısına 3-4 saat süre ile ısınma kompresleri uygulayabilir ve aralarında iki saat ara verir.

Tiroit bezi hariç, komprese boğaza uygulanabilir. Özel hazırlanmış bir çözelti ile emprenye edilen cilt cilde uygulanır. Daha sonra bir polietilen film ile kaplıdır. Yalıtım için tüm bir flanel tabakasıyla örtün ve ardından sıcak bir fular takın. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilecek kompresleri iyileştirmek ve ısınmak için birçok reçete vardır.

Bir alkol paketi pişirmek kolaydır. Bunu yapmak için,% 70 tıbbi alkol al ve 1: 1 oranında soğuk kaynamış su ile seyreltin. Daha büyük bir etki elde etmek için, basit bir alkol almayın, fakat otlar üzerinde bir alkol tentürü. Okaliptüs veya lavanta gibi bazı uçucu yağlar birkaç damla düşebilir. Böyle bir kompres yanık olmamak için hassas cilde sahip olanlara dikkatle uygulanmalıdır.

Bir paket haşlanmış patates aşağıdaki gibi hazırlanır: patatesler yıkanır ve bir kabuk ile kaynatılır, daha sonra püre haline getirilir, birkaç damla bir alkol çözeltisi iyot ve bir kaşık bitkisel yağ ilave edilir. Elde edilen kütle bir gazlı bez poşetine yerleştirilir. Patatesin sıcaklığı cilde toleranslı hale geldiğinde, boğaza uygulanır ve boynun etrafına sarar. Böyle bir kompres bütün gece için bile bırakılabilir.

olarak hazırlanan sirke ile ham patates Lapa aşağıdaki gibidir: Kalın kumaştan yapılmış ve boğazına takmak çantaya koyun 1 çorba kaşığı% 6 sirke, eklemek, 2-3 orta boy yumru rendelemek gerekir. Bu çare enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.

Ballı lahana yaprağı da iyi ısıtır ve inflamatuar süreci durdurur. Lahana yaprağını biraz daha yumuşak yapmak için kaynar su ile dökülmeli ve birkaç dakika bırakılmalıdır. Bundan sonra, ılık bir tabaka su ile ıslatılmış, bal ile bulaşmış ve bu tarafı boynunuza sürülmelidir. Bir filmle üstüne gelin ve bir eşarp takın.

Boğaz ağrısı propolis

Propolis, boğaz ağrısı için yararlı ve etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Boğazın herhangi bir aşamasının tedavisi için, küçük parçaları, bir bezelye büyüklüğünü, propolisin çiğnemesi tavsiye edilir. Çok kaliteli olmalı. Bu propolisi ayırt etmek için ağızda uyuşukluk hissi ve yanma hissi kolayca sağlanır.

Boğazınızı yıkamak için, propolis tentürünün bir solüsyonunu hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir hafta için bir karanlık bir yerde, opak bir kaba yerleştirilir alkol ve tıbbi az (en fazla 10 g), propolis,% 40 konsantrasyonda, seyreltilmiş bir 100 mL alır. Her gün birkaç kez tentür propolisin daha iyi çözülmesini sağlamak için sarsılmalıdır. Bugün tentürü kendiniz hazırlamak gerekli değil, eczanede zaten hazır satın alabilirsiniz.

Daha sonra, elde edilen tentenin 10 ml'sini almanız ve 100 ml sıcak (35 ° C) kaynatılmış su veya herhangi bir bitkisel kaynatma eklemeniz gerekir. Böyle bir çözümün günde 3 ila 5 kez gargara yapılması önerilir (gerekirse daha sık). Propolis infüzyonu, ılık süt veya çay ile seyreltilmiş, anjina ile oral olarak alınabilir.

Alkol tentürüne bir alternatif, herhangi bir miktarda alkolle kontrendike olanlara propolisnoe yağıdır. Bir su banyosunda, 10 g tereyağı eritin ve aynı miktarda propolisle karıştırın. Bu karışımın yemeklerden 20-30 dakika önce 5 ml alınması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısından iyot ve lugol

Lugol çözeltisi ve iyot anjinin tedavisi için etkili ajanlardır, ancak sadece kullanımları için kontrendikasyonları olmayanlara uygulanabilirler. Gerçek şu ki iyot alerjik reaksiyona, Quincke'nin ödemine, kovanlarına ve diğer yan etkilere neden olabilir.

İyot ile durulama için bir çözelti aşağıdaki gibi hazırlanır: 200 ml su içinde 1 çay kaşığı sofra tuzu çözülür ve 3-4 kalori iyot eklenir. Bu ilaç ile gargara, hastalığın ilk günlerinde her 2 saatte bir olmalıdır. Aynı şey tuz yerine potasyum permanganat ile hazırlanabilir. Potasyum permanganatı çözerken, konsantrasyonu geçmemeye çok dikkat etmelisiniz. Çözüm biraz pembeleşmiş olmalı.

İyot alkol tentür ek olarak, eczane içinde iyot veya "mavi iyot" satın alabilirsiniz. Boğaz ve iltihaplı bademcikleri yağlayabilirler. Hafif antiseptik, antimikrobiyal ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Lugol çözeltisi su bazında ve yumuşatıcı gliserol ilavesiyle hazırlanır. Bir sprey şeklinde ve mukus boğazını tedavi etmek için olağan bir çözüm olarak üretilir. Aktif maddesi moleküler iyodindir, bu nedenle kullanımın kontrendikasyonları alkol için iyodin ile aynıdır.

Bir soda çözeltisi, boğaz ağrısı için en basit ve en güvenli durulama yardımcısıdır. Herkes evde, hatta bir çocuk evinde bile hazırlayabilir. 1 bardak sıcak kaynamış suda 1 küçük kaşık kabartma tozu çözülmeli ve bu boğazı günde birkaç kez durulayın, her 2-3 saatte bir tekrarlayın.

Bu araç, hastalığın başında ve sıklıkla uygularsanız boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Zayıf alkalin soda çözeltisi sakinleştirici bir etkiye sahiptir, boğazdaki ağrının bir kısmını hafifletir ve biriken mukus içeren patojenleri temizler.

soluk alma

Vücut ısısı anjina ile norm içinde kalırsa, ana tedavi ile kombinasyon halinde, inhalasyonlar kullanılabilir. Annelerimiz ve büyükannelerimiz gibi basit bir şekilde evde ya da özel bir cihazla yapılabilir: bir inhaler veya bir nebulizatör.

inhalasyon ilaçları (klorheksidin hlorfilipt, karbonat), uçucu yağlar ve bitki decoctions (papatya için seçilennergis, analjezik ve anti-inflamatuar etkisi olan kekik, okaliptüs).

Soda ve iyotlu haşlanmış patateslerin de antimikrobiyal etkisi olacaktır. Ancak, sıcak ve uçucu bir tavada veya sıcak et suyu ile bir çaydanlık önünde bir havlu altında teneffüs ederken, dikkatli olmanız gerekir.

Soluma yolu bir doktor ile anlaşılabilir. Genellikle 5 gün ila bir hafta sürer, günde 1-2 inhalasyon yapar. Bu prosedürlere kontrendikasyonlar, solunum sisteminin onkolojik hastalıkları, yüksek tansiyon, sık sık mukoz boğaz kanama eğilimi, artan vücut ısısıdır.

Zencefil ve limon

Zencefil çayı ağrı semptomlarını ve boğaz ağrısının diğer tezahürlerini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Taze zencefil kökünden zencefilli bir içecek hazırlayın. Bir karıştırıcı ile bir parça zencefil kökü rendeleyin veya öğütün. 2 çay kaşığı yulaf ezmesi olmalı, 250 ml su ile dökülmeli ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır. Ortaya çıkan et suyu içilebilir veya inhalasyon için kullanılabilir. Çay soğuduğunda 1 kaşık bal ve biraz limon suyu eklemelisiniz.

Limon. Limon yardımıyla, sadece boğazınızdaki ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücut ısınızı da düşürürsünüz. Eğer hafif bir rahatsızlık hissederseniz ve boğaz ağrınız varsa, o zaman 1 orta boy limon (120 gram) alın, yıkayın ya da kaynayan suyla durulayın, dilimlerle kesin ve kabukla birlikte herşeyi yiyin. Limon dilimleri ve limon suyu, bitkisel çayın yanı sıra durulama ve inhalasyon solüsyonlarına eklenebilir.

sarımsak

Tarifler ve halk hekimliğinde sarımsaklı sarımsak kullanma yolları çok çeşitlidir.

Küçük bir sarımsak başını temizleyin ve dişetlerini homojen bir kütleye sürün. 2 yemek kaşığı elma veya şarap sirkesi ekleyin, karıştırın, kapağını bir kapakla kapatın ve buzdolabında 10 saat bekletin. Daha sonra karışıma 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Günde birkaç kez küçük bir kaşık alın. Hazırlanan ilacı hemen yutmaya çalışmayın, ancak ağzınızda olabildiğince uzun tutun.

, Sarımsak ve pirzola 2 kafaları temizleyin bal ve mürver Zhmenya hasat edilmiş, kurutulmuş çiçek 3 çorba, bir toz haline ekleyin. Elde edilen karışımı sıcak kaynamış suyla (500-600 mi) dökün, bir havluyla sarın ve 2 saat bekletin. Bundan sonra, süzün ve her saatte 50 ml (1/4 fincan) bir kaynatma yapın.

Taze sıkılmış havuç suyunda, bir çift karanfil doğranmış sarımsak ekleyin. Günde iki defa yemeklerden yarım saat önce içmelisiniz.

Sarımsak suyu yapmak için küçük bir sarımsak başını soyun ve doğrayın. 200 ml ılık kaynatılmış su dökün, ve 30 dakika için karışımı biraz ısınmış bırakın. Birkaç gün boyunca her saat 1 büyük kaşığı sarımsak suyu alın. Angina hızla geri çekiliyor.

kabuğu, pirzola temiz sarımsak Üç karanfil, bir fincan sarımsak hamuru yerleştirin ve sıcak, taze kaynatılmış süt 1 fincan doldurun. Ayağa kalk ve soğumaya bırak ve sonra yavaşça küçük yudumlarda iç.

Günde birkaç kez sarımsak (küçük bir kaşık) taze meyve suyu alırsanız, o zaman herhangi bir bulaşıcı ve viral hastalık çok daha hızlı tedavi edilebilir.

Soyulmuş sarımsak karanfil ağzınızda saklanabilir, periyodik olarak ısırır.

Hidrojen Peroksit

Sodyum iltihabı, bademcik iltihabı, her tür anjin, farenjit: Hidrojen peroksit, daha doğrusu, onun çözüm, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Çözeltiyi hazırlamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı eczane hidrojen peroksitin% 3'ünü çözmeniz gerekir. Bu çözüm günde 3-4 kez gargara yapmalıdır. % 3'lük bir peroksit solüsyonunun bile ağız boşluğundaki mukozayı güçlü bir şekilde yakabileceğini, böylece dozu artırıp, önerilen peroksit ve su oranını bağımsız olarak değiştiremeyeceğinizi unutmayın.

Ayrıca peroksit eczane solüsyonunu 1: 1 oranında suyla seyreltebilir ve bu çözeltiyi bademcikler ile tedavi edebilirsiniz. Hydroperite çok güçlü bir oksidasyon kabiliyetine sahiptir ve bu nedenle mukozaya yerleşmiş patojenik mikroorganizmalarla hızla parçalanır.

Aloe, çeşitli hastalıkların tedavisi için halk hekimliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı karşı bademcikler tedavisi için aloe yaprağı suyu kullanımını öneriyoruz. Solunum organlarının uzun süreli ve kronik enflamatuar hastalıklarının tedavisi için, yatmadan önce her gün küçük bir yaprak parçasını kesmek ve tüm gece boyunca yanağa koymanız yararlıdır. Ayrıca durulama ve yutma için aloe içeren karmaşık tentürler hazırlayabilirsiniz.

Bir kaç yaprak aloe alın, yıkayın ve öğütün, 0.5 litrelik bir kap içine koyun, yarım bardak şeker dökün ve peçete ile örtün, karanlık bir yerde 3 gün bekletin. 3 gün sonra, kabına 250 ml votka dökün. 3 gün sonra, elde edilen tenteyi gazlı bez ile sıkın ve yemeklerden önce günde üç kez bir çay kaşığı alın.

3 yaprak aloe koparın, kağıda sarın ve birkaç gün buzdolabına koyun. Daha sonra hazırlanan olgunlaşmış yaprakları bir kıyma makinesinden geçirin veya karıştırıcıyı doğrayın, 500 ml su ekleyin, karışımı yavaşça kaynamaya getirin. Et suyu soğuduğunda, tülbentten geçirin ve her 3 saatte bir boğazınızı yıkayın.

1: 2: 3 oranında aloe, bal ve sıradan votka karışımı, enflamasyonu sıkıştırmak ve rahatlatmak için çok uygundur.

Aloe suyu (1 yemek kaşığı) 20 ml su, 1 tatlı kaşığı soda ve 2 damla iyot ile karıştırın ve boğaz ağrısını yıkayın. Aloe suyunu suyla değil, bitki özüyle karıştırın. Bunun için, St. John's wort, papatya, calendula, adaçayı, muz yaprakları, vb.

Anjina ile yardımcı olan anti-enflamatuar ve vitamin ilacı, aloe suyu ile dogrose bir kaynatmadır. Her yemekten önce 50 ml içilebilir.

Boğaz ağrısı evde nasıl giderilir?

1 numaralı tarif. 1 kısım papatya eczane, 2 kısım ıhlamur çiçeği alıyoruz, elde edilen karışım 1 çorba kaşığı demlendi. kaynar su. 20 dakika bekletin, sonra dikkatlice süzün. Larenks bu infüzyon ile durulama günde 5-6 kez olmalıdır.

2 numaralı yemek tarifi. Atkuyruğu 5 masa kaşığı 15 dakika boyunca 400 ml kaynar su içinde ısrar edilmelidir. Bundan sonra, ortaya çıkan çareyi zorlamak ve daha sonra boğazınızı durulama tavsiye edilir.

Tarif numarası 3. Boğazdan hızla kurtulmak için 2 yemek kaşığı tavsiye edilir. yaprak ahududu yaklaşık 10 dakika kaynar su 1 bardak ısrar ediyor. Böylesine çarpıcı bir infüzyon, anjina ile boğulmak için inanılmaz derecede etkilidir.

Tarif numarası 4. Bu şifalı infüzyon için, 1 bardak rendelenmiş kırmızı pancar, 1 çorba kaşığı sirke% 6 kullanılır. Bütün doğru karışımlar ısrar ediyor ve sıkıyor. Durulama için, mevcut 1-2 çorba kaşığı almak gereklidir.

Tarif numarası 5. Yarım litre suda, 3 çay kaşığı infüze edin. Soğan kabuğu, kaynatın, ısrar edin ve sonra boşaltın. Et suyu kızarıklık ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir.

6 numaralı yemek tarifi. 6 saat boyunca bir bardak ılık kaynamış su içinde ısrar etmek için 100 gram fırçalanmış ve doğranmış sarımsak. Bu araç, ılık bir biçimde gargara yapmak için günlük olarak kullanılması önerilir.

Tarif numarası 7. Suyu ya da bir muzanın bir kaynatma çok yararlıdır. Et suyu hazırlamak için, 4 taze veya kuru yaprakları alın, 200 ml sıcak su dökün ve 30 dakika ısrar edin. Boğazınızı her 60 dakikada bir durulayın, tadı için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Tarif numarası 8. Soluma için özel bir karışım uygulayın. 3 çorba kaşığı almalı. l. adaçayı yaprağı, nane, kekik çimi, okaliptüs yaprağı, papatya, çam tomurcukları, elecampane köklerinin eşit parçalarından oluşan bir karışım. Tercihen doğrudan su ısıtıcısında 500 ml su içinde koyun. Bir çay poşeti üzerine konulan basit bir kağıt hunisiyle böyle bir buharı daha iyi nefes alınız.

9 numaralı yemek tarifi. Angina tedavisinde ana vazgeçilmez araç baldır. Gerçekten çok sayıda hastalık için her derde deva sayılır. Angina ile 3 çorba kaşığı balın 1 çorba kaşığı aloe suyu ile karıştırılması tavsiye edilir. Alınan kitle iltihaplı bademcikler (14 gün boyunca 1 kez / gün) ile bulaşır.

Tarif numarası 10. Propolis ayrıca anjina ile mücadelede çok etkilidir. Soluma için kullanılır. Bunu yapmak için, 1 litre suya 10-15 gram propolis çözün, su banyosunda ısıtıldı ve 15-20 dakika boyunca sabah ve akşamdan solunur.

İltihapla mücadele etmek için lahana yapraklarından yapılan bir kompres kullanın. Hastanın boğazını yapraklarla örtün, üstüne sıcak bir bez. Yapraklar iki saatte bir değiştirilmelidir. Sitrik asit ve limon esansiyel yağları, boğazın mukoza zarında iyi çalışır. Tavsiye yavaş yavaş bir kabuğu ile bir limon yarım çiğnemek. Üç saat sonra tekrarlayın. Boğaz ağrısının tedavisi için yaygın olan araç, aynı zamanda, redüklenmiş bademciklerin yağlandığı, ucuz bir Lugol veya klorofililtil çözeltisidir.

Angina hastasının tahammül etmediği ilaçları almaya zorlanmaması gerektiği unutulmamalıdır. Sadece bir başkasına yardım ettikleri için tedavi için ilaç almayın. Her vakanın kendi yaklaşımına ihtiyacı vardır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kuru boğaz nemlendirir daha

Kuru boğaz - bir teşhis, doktorlar, bugün büyük şehirlerin neredeyse tüm sakinlerini, gelişmiş bir endüstri ile yerleşim yerleri koyabilirsiniz. Soruna neden olan faktörler çoktur - kötü alışkanlıklardan ve ciddi hastalıklarla sonuçlanmaktan.

JMedic.ru

Çocukta larenksin iltihaplanması, kuru, mide bulantısı, kabartma öksürüğü getirmemesi ile eşlik eder. Bu semptom bebek için rahatsızlık yaratır ve ailesini çok korkutur. Bazıları aynı zamanda çocuktan doğduktan beş yıla kadar hastalığı zorlaştırabilen boğulma saldırılarının da farkındadır.