Loading

Hamilelik sırasında Angina

Hamilelik sırasında, bir kadın anjin dahil, herhangi bir enfeksiyöz hastalık gelişebilir. Bir enfeksiyonun neden olduğu herhangi bir rahatsızlık fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Doğum Uzmanları uzun hatta çocuğun kadınların patolojide enfeksiyon sürecinde asemptomatik veya düşük belirti anlamlı telaffuz edilebileceğini tanıyoruz. Bu, mikroorganizmaların ve bunların toksinlerinin zarar verici etkisine daha duyarlı hale gelmeleriyle birlikte, fetal hücrelerin yoğun bir şekilde yeniden üretilmesiyle açıklanmaktadır.

onlar teratojen (fetüsü etkilediği kanıtlanmış) etkisi veya az anlaşılmış olduğundan gebe kadınlarda bulaşıcı hastalıkların bir özelliği, birçok ilaç kullanımına imkansızıdır.

Gelişiminde, fetus organların döşenmesi, gelişmesi ve nihai farklılaşmasına karşılık gelen aşamalardan geçer. Bu dönemler açısından şartlı olarak gebelik trimesterleri ile ilişkilidir. Angina'nın büyümesinin farklı aşamalarında fetusu nasıl etkileyebileceğini ve bu hastalığın her bir trimesterindeki özel tedavisini nasıl etkileyebileceğini düşünün.

İlk üç aylık dönem

Hamileliğin ilk aylarında, bir kadın her zamankinden daha fazla boğaz ağrısı alma riski taşır. Bu yoğun hormonal yeniden organizasyon, davranış değişikliği, hamilelik toksisitesi nedeniyle. Bu dönemde bir kadın hastalara maruz kaldığı tıbbi ve koruyucu kurumları sıklıkla ziyaret eder.

Aynı zamanda, ek strese neden olan çalışmaya devam ediyor. Protein ve vitaminlere olan ihtiyacı artar, ki bu her zaman tatmin olmaz. İmmün yetmezliğe gelince, genel olarak inandığı gibi hamile kadınların özelliği değildir. Sağlıklı bir hastada bağışıklık indeksleri genellikle normal aralıktadır.

Kadınlarda anjina belirtileri tipiktir: sıcaklık hızla yükselir, boğazda bir ağrı olur, zehirlenme belirtileri gelişir.

Hastalığın nedensel ajanı doğrudan fetus üzerinde etki etmez. Tehlikeli, iltihaplı bir kadının kanındaki toksinleridir. Ayrıca, hipoksi gelişimi sırasında (oksijen ve besin eksikliği).

Bir kadın gebeliğin ilk günlerinde anjina ile hastalanırsa, döllenmiş yumurtanın veya embriyonun ölümüne karar verilmez. Daha sonraki dönemlerde, plasenta oluşumu bozulur, birincil plasental yetmezlik gelişir. Daha sonra, fetal hipoksi, gelişmesinde gecikme, erken doğum ve gebeliğin diğer komplikasyonları ile karakterize olan ikincil yetersizliğe dönüşebilir.

Toksinlere maruz kalmanın, belirli bir organı işaretlemek için özellikle önemli olduğu durumlarda bile fetal deformiteler oluşabilir. Örneğin, beyin gelişimi (mikro veya hidrosefali), intrakraniyal kalsifikasyon ( "kemikleşme"), kalp hastalığı, uzuvların oluşumu bozukluklar ihlal edilmez.

İlk trimester, annenin hastalığına bağlı olarak gebeliğin sona ermesi, hastalıklar ve fetal gelişim bozuklukları açısından en tehlikelidir.

Ikinci üç aylık dönem

Gebe bir kadın gebeliğin ikinci trimesterinde anjina alırsa, en sık görülen komplikasyon plasenta yetmezliğidir. Sonuç olarak, fetüsün oksijen ve besinler ile beslenmesi bozulur, daha yavaş büyür ve daha da kötüleşir.

Bazı durumlarda, toksinlerin etkisi altında, doğmamış çocuğun gelişmekte olan gözleri etkilenir, koryoretinit, gelecekte bu komplikasyon körlüğe yol açabilir. Fetusun karaciğeri de acı çeker, dalak artar.

Çoğunlukla, polihidramnios gelişmesi vardır, spontan abortus, özellikle birkaç olumsuz faktörler (örneğin, TORCH enfeksiyonlarının arka planına karşı hamileliğin seyri) birleştirilirse, dışlanmaz.

Üçüncü üç aylık dönem

Son aylarda, gebelik anjinası gelişmekte olan çocuk üzerinde daha az etkiye sahiptir. İlk olarak, organları zaten büyük ölçüde oluşmuştur ve toksik maddelere karşı çok hassas değildir. İkincisi, iyi oluşmuş bir plasenta koruyucu rol oynar. Üçüncü olarak, fetüsün kendisi, kendi koruyucu faktörlerini geliştirerek belirli etkilere cevap verebilir.

Bununla birlikte, üçüncü trimesterde görülen anjina, fetoplasental yetmezliğe, fetüsün gecikmiş gelişmesine ve prematüre doğuma yol açabilir.

Öte yandan, kadının kendini daha çok acı çekiyor. Daha sıklıkla erken komplikasyonlar vardır: paratonzil apsesi, otitis, sinüzit ve diğerleri. Geç komplikasyonların gelişimi de mümkündür: kalp lezyonları, eklemler, böbrekler.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Çocuk taşırken boğaz ağrısının kendi kendine tedavisi kabul edilemez. Bu hastalığın ilk belirtilerini keşfeden bir kadın, yatak istirahatine uymalı ve evde bir doktor çağırmalıdır. Polikliniğe gidemez.

 • gün rejimi ve diyet;
 • antibakteriyel tedavi;
 • yerel antiseptik ilaçlar;
 • anti-inflamatuar, antipiretik, analjezik;
 • vitaminler.

Mod ve güç

Ateş döneminde, yatak istirahatine sıkı bir şekilde uyulması gereklidir. Sıcaklık azaldıktan sonra, sağlık durumu iyileşti, hasta daire etrafında hareket edebilir, ancak herhangi bir faaliyette bulunamaz. İyileşmeden en az 10 gün sonra kadının hala bir enfeksiyon kaynağı olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle, çocuklarla, yaşlılarla, zayıflamış insanlarla yakın teması sınırlandırmalı ya da tıbbi maske takmalıdır.

Daha fazla sıvı içmek arzu edilir. Uygun yeşil çay, yabani gül suyu, kurutulmuş meyvelerin tatlı olmayan kompostosu, limonlu zayıf siyah çay, ılık süt. Gıda, özellikle iyileşme döneminde, kalori yüksek olmalıdır. Eğer boğazdaki ağrı nedeniyle, bir kadın yiyemezse, et suyu, ekşi süt ürünleri tüketmeli, ancak 1-2 günden fazla olmamalı ve normal yemeğe geçmelidir. Bulaşıklar buharda pişirilmeli veya pişirilmeli, sıvı yulaf ezmesi, ezilmiş çorbalar, buhar pirzolaları, sebze püreleri yararlı olmalıdır.

Antibiyotik tedavisi

Hamilelik sırasında tüm antibiyotikler anjina ile alınamaz. İlk üç aylık dönemde, onların listesi oldukça sınırlıdır. Doktor, penisilin grubundan (fenoksimetilpenisilin, ampisilin, amoksisilin), ilacın amoxiclav enzimlerine karşı daha dirençli olan ilaçlar reçete edebilir. 4 kuşaktan sefalosporinler, örneğin, sefaleksin, sefaklor, sefotaksim, sefepim, izin verilir.

Gebe kadın ve makrolidlerin tedavisinde özellikle azitromisin tedavisinde kullanabilirsiniz. Kısa bir giriş süreci, bu çare hamile kadınlarda anjin için tercih edilen ilaçlardan biri yapar. Ağır vakalarda, pürülan komplikasyonların gelişmesiyle, örneğin meropenem gibi karbapenemleri kullanabilirsiniz.

Antibiyotiklerle tedavi her zaman fetus ve anne için potansiyel bir tehlike taşır, bu yüzden iyi bir uzman tarafından atanmalı, çizgiyi nasıl göreceklerini bilen, daha sonra antibiyotiklerden şüphelenilen fayda bu ilaçlara daha az zararlı olmaya başladı.

Ne yazık ki, bugüne kadar en çok çalışılan ve en güvenli olan fenoksimetilpenisilin her zaman anjinle yardımcı olmaz. Bu, bu ilaca mikrobik direnç gelişmesinden kaynaklanmaktadır.

Topikal kullanım için antiseptik ilaçlar

İyileşmeyi hızlandırmak, semptomları kaldırmak, komplikasyon riskini azaltmak, anjinli hamile bir kadın yerel ilaçlar kullanmalıdır: spreyler, inhalasyonlar, durulama. İşte en etkili ve güvenli ilaçların listesi.

furatsilin - stafilokok, streptokok ve diğer en sık görülen patojenlere karşı aktif antimikrobiyal ajan. Tabletlerde ve çözelti halinde bulunur. Bir furatsilina çözeltisi hazırlamak için, 2 tablet ilacı bir bardak kaynar suya eritmeniz, serinlemek ve günde birkaç kez gargara yapmak zorundasınız. Hazırlanan çözeltiyi kullanmak daha uygundur.

klorheksidin - antiseptik, bademcikleri temizler ve dezenfekte eder, onlardan pürülan çökelleri temizler. Hazır karışık bir çözüm olarak mevcuttur. Boğazınızı durulamak için% 0,05 konsantrasyonda bir çözelti kullanmanız gerekir. Paket kullanmadan önce daha yüksek bir konsantrasyon gösteriyorsa (% 0.2 veya% 0.5), bu çözelti sırasıyla 1: 4 ve 1:10 oranında sıcak kaynamış su ile seyreltilmelidir.

Miramistin - Hamile kadınlarda tam olarak kullanım için son derece etkili modern antiseptik. İlacın, farenksin derinliğine püskürtülmesiyle, bir ağızlıklı uygun bir şişede mevcuttur. Bu sulama, gün içerisinde birkaç kez yapılabilir.

Ingalipt - Ayrıca timol, okaliptüs yağı ve nane içeren antimikrobiyal ilaç. Antibakteriyel etkiye ek olarak, analjezik ve anti-inflamatuar etkileri vardır. Etkilenen bademciklere uygulanması kolay olan uygun bir sprey formunda mevcuttur.

Chlorophyllipt - Okaliptüs yaprakları, antimikrobiyal, anti-inflamatuar, antiviral etkileri olan doğal bir preparattan özü. Bir durulama çözeltisi, bademciklerin yağlanması için bir yağ çözeltisi ve ayrıca emilim için tabletler formunda mevcuttur.

Ek yerel tedavi papatya, calendula, ıhlamur çiçeği ve dezenfektan etkisi olan diğer bitkilerin boğaz infüzyonu durulama olabilir.

İçinde bu gibi et suları almaya değmez, çünkü hamile bir kadının vücudu üzerindeki etkileri tahmin edilemez olabilir.

Diğer ilaçlar

Ateşi azaltmak için hamile bir kadın parasetamol alabilir. Boğazda şiddetli ağrı, şiddetli iltihap ve şişlik varsa, doktor ortopen gibi anti-enflamatuar ilaçları reçete edebilir. Ve elbette, hasta onun için reçete edilen vitaminleri almalıdır.

Hangi doktora başvurulur?

Hamile bir kadın anjina alırsa, evde yatakta kalması ve evde bir terapist veya aile doktoru çağırması gerekir. Gerekirse, bir bulaşıcı hastalık uzmanı konsültasyonu, bir KBB doktoru yapılır. Hastalığınızı gözlemleyen bir kadın doğum uzmanına rapor etmek de gereklidir.

Hamilelik sırasında ilaçların nasıl yazılacağı ve nasıl doğru bir şekilde alınabileceği hakkında bir video izleyin:

Hamile kadınlarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Bu üzücü, ama hamilelik sırasında, bekleyen anne çeşitli hastalıklardan bağışıklık değildir. Ve eğer yaşamın bu zor döneminde bir kadın ağrı ve boğaz ağrısı, baş ağrısı ve güç kaybı hissediyorsa ve bademcik kızarıklığının yüksek ateşi eşlik ediyorsa, bunların anjinin semptomları olduğu varsayılabilir. Tabii ki, bu hastalığın hamilelik sırasında tedavisi son derece arzu edilmez.

Makalenin içeriği:

Angina nedir?

Angina (veya akut bademcik iltihabı) bulaşıcı bir hastalıktır - bademciklerin akut iltihabıdır. Genellikle hasta bir kişiyle temas ettikten sonra vücuda giren veya yıkanmamış ürünleri (bulaşıkları) kullanan streptokok varlığından kaynaklanır.

Anginanın en güçlü semptomu (Latince'den çeviri - "boğma") - şiddetli ağrı, sarkma ve boğazda kuruluk. Bir boğaz ağrısı, bir kural olarak, ağrılı eklem, zayıflık, lenfatik submandibular düğümlerin iltihabı eşlik eder.

 • Catarrhal anjin için bademcikler ve palatinler üzerinde şişlik ve kızarıklık, ayrıca yüzeylerindeki mukuslar karakteristiktir.
 • Foliküler anjina ile, amygdala üzerindeki noktalar sarı-beyazdır.
 • Bademcikleri sarımsı bir kaplama filmi ile kaplarken lacunar anjinası hakkında konuşuyoruz.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı seyrinin özellikleri:

Hamilelik sırasında, kadının vücudu emzirme ve hamilelik sırasında daha adil seks belirtilir geçici fizyolojik bağışıklık yetmezliği nedeniyle çeşitli viral hastalıklara son derece duyarlıdır.

Bu, fetüsün reddedilme reaksiyonunu içerecek şekilde bağışıklığın bastırılmasından kaynaklanır.

Angina, çocuğun ve annenin sağlığı üzerinde daha iyi bir etkiye sahip olmamasına ek olarak, vücudun halihazırda savunulan savunmasını zayıflatır ve diğer hastalıklara karşı direncin azalmasına neden olur.

Hastalığın semptomatolojisi

Angina nadiren başka bir hastalık ile karıştırılabilir, ancak yine de semptomlarına dikkat etmektir.

Angina ana belirtileri şunlardır:

 • Iştah kaybı, titreme, halsizlik, yorgunluk;
 • Artan sıcaklık, terleme ve baş ağrısı;
 • Servikal ve submandibuler lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • Bademciklerin kızarması, boğaz ağrısı ve yutma, bademciklerin genişlemesi ve üzerlerinde baskınların oluşması.

Anjinada tedavi olmaması eklemlerde, böbreklerde ve kalpte komplikasyonların görülme riskidir. Genellikle, anjina hamile kadınlarda katı yatak istirahati, bademciklere zarar vermeyen yiyecekler ve büyük miktarlarda sıcak içecekler görülür.

Anjin ve antibiyotik tedavisi için endikedir, ancak hamilelik sırasında, çoğu ilaç alınamaz, bu nedenle gelecek anneler için tedavi özel olmalıdır.

Angina hem anne hem de bebeğin sonuçlarıyla doludur, bu yüzden görünüşünün ilk belirtilerinde evde bir doktor çağırmalısınız.

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında bu hastalık tehlikesi. Boğaz ağrısı sırasında fetusun kontrolü zorunludur.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı önlenmesi

Angina, diğer herhangi bir hastalık gibi, sonuçlarıyla savaşmaktan daha kolay önlenebilir. Gebelik planlamasında bile aktivitelerin önlenmesi ve vücudun savunmasını güçlendirmek önemlidir.

Boğaz ağrısı nasıl önlenir:

 • Hasta insanlarla temastan kaçının. Ayrıca, kişisel hijyen maddelerini ve aletlerini kullanmayınız;
 • Mümkün olduğu kadar sık ​​el yıkama, antibakteriyel sabun ile daha iyidir;
 • Grip, popülasyona saldırdığı bir zamanda, mukoza zarlarını oksolin merhemiyle yağlar ve yatmadan önce okaliptüs veya kalendula ile kaynatılır;
 • Bir ay içinde vitamin terapisi yapmak - bir ay içinde anne adaylarına özel multivitaminler almak;
 • Genellikle odayı havalandırır;
 • Evde hava dezenfeksiyonu için çay veya köknar ağacı, okaliptüs, portakal aromatik yağları kullanın;
 • Isıtıcıları kullanırken nemlendiriciler kullanın.

Hamilelik sırasında anjinin olası sonuçları:

Angina'nın tedavi edilmesi, intrakranial ve torakal bölgelerdeki ve ayrıca tüm vücutta enfeksiyonun yayılmasına katkıda bulunur. Hamile bir kadın için, o da tehlikelidir çünkü düşük yapmış olabilir.

Enfeksiyonun fetüsün oluşumu üzerindeki etkisi, uterus dolaşımını, zehirlenmeyi, oksijen açlığını, gecikmiş fetal gelişimi ve plasental abrupsiyonu ihlali gibi komplikasyonlarla kendini gösterebilir.

En tehlikeli hastalık gebeliğin ilk üç ayında anjinadır. Bu dönemden sonra, bebek tüm organları çoktan oluşturduğunda, enfeksiyon, kaba gelişimsel anomalilere neden olamamaktadır, ancak fetal hipoksinin olası gelişimi nedeniyle prematüre doğum riski artmaktadır.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Genellikle bademcik iltihabının gebelik seyrinde tedavisi, yaygın olarak inandığı gibi, kimyasalların kullanımını dışlar. Ancak birçok anne için, anjin, ateş, öksürük, burun akıntısı ve diğer rahatsızlıkların tedavisi çok önemlidir. Hastalığı nasıl durdurabilir ve aynı zamanda çocuğu uyuşturucuların olumsuz etkilerinden nasıl korur?

Yapılacak ilk şey doktorunuza gitmek!

Basit durulamalarla anjini tedavi edemezsiniz, antibiyotik tedavisi gerektirir. Fetus için korunan ve enfeksiyon için ölümcül olan aynı ilaçları reçete etmek için, sadece bir doktor olabilir.

Bir seçenek var - bir homeopat gitmek, ama bir uzman bir ziyaret mümkün değilse, o zaman bir bölge doktoru gelmeden önce aşağıdakileri yapmalıdır:

 1. Yatağa gir. Bacaklarınızdaki soğuk algınlığı tolere edemezsiniz. Bu komplikasyonlarla doludur.
 2. Yemek yemekten vazgeçme. Gıdaların özellikle C vitamini gibi protein ve vitamin bakımından zengin olması istenir.
 3. Bol miktarda sıcak sıvı iç (sıcak değil, sıcaktır), çünkü anjin sıcaklığı ile yükselen anne ve bebek sıvısı için gerekli vücuttan alır. Bir saatten az bir kupa yok. Bu gibi zamanlarda özellikle yararlı olan, kızarıklığı azaltan ve sıvı kaybını telafi eden tavuk suyudır.
 4. Sıcaklığı azaltın, mümkünse, doğal yollarla. Örneğin, ılık suyla süngerle siliniz. Ve unutmamalıyız ki, hamile kadınlar için aspirin ile sıcaklığı düşürmek, kategorik olarak kontrendikedir.
 5. Günde en az beş kez gargara Bir sıcak et suyu (infüzyon).

Boğaz ağrısı nedeni bakteriler veya viral bir enfeksiyon olabilir. Bademcik iltihabı olmaksızın kırmızı boğaz genellikle farenjitten bahseder. Angina ile bademciklerdeki bir artış ve bunlara beyaz kaplamanın görünümü gibi belirtilere ek olarak, sıcaklık da önemli ölçüde artmaktadır. Boğazdaki ağrı hala kronik bademcik iltihabına ve alevlenmesine neden olabilir. Her durumda, doğru bir teşhis için ve yetkili tedavi randevusu doktorunuza başvurmalıdır.

Hamilelik kabul edilemez olduğunda, bu gibi ilaçlar Durangin, Yoks, Aspirin, durulama için propolis ile Calendula tentür ve diğerleri.

Hamileler için boğaz ağrısı için güvenli ilaçlar:

 • Miramistin, Plasentadan nüfuz etmemeli ve kan emilmemelidir. Enjeksiyon veya durulama ile angina, farenjit için kullanılır, dilüsyon gerektirmez.
 • % 0.1 klorheksidin çözeltisi. Kana emilmemek, anjin ve farenjit ile mikropları yok etmek, durulama için kullanılır. Eksi - dişlere bir diş bırakır.
 • Eczane papatyası. Eylem - yumuşatıcı ve anti-inflamatuar. Mükemmel durulama yardımcısı.
 • Lugol'un çözümü Sıklıkla KBB doktorları tarafından akut anjinadaki gelecekteki annelere reçete edilir. Ürün hamile kadınlar için güvenlidir. Bileşimde - gliserin, iyot ve potasyum iyodür.
 • Bir boğazdaki bir ağrıdan, çoğunlukta, hamile kadınlara karşı pastiller kontrendik veya etkisizdir. itibaren emilim için tabletler Lysozyme (doğal bir enzim) temelinde oluşturulan doktorlar Laripront ve Lizobakt tarafından önerilmektedir.
 • Mükemmel bir araç - çay ağacı yağı (eterik, kozmetik değil). Bir bardak suya birkaç damla yağ damlatıp, boğaz ağrınızı durdurabilirsiniz.

Boğaz ağrısı tedavisinde halk yöntemleri:

 • Kabuğu ile birlikte birkaç limon öğütün. Tatmak için şeker. Karışımı karıştırın ve günde beş kez bir çay kaşığı alın;
 • Boğaz ile soda durulayın;
 • Bir bardak elma suyu üzerine soyulmuş sarımsak karanfilleri ince bir şekilde kırılır. Bir kaynatın ve yaklaşık beş dakika kaynatın, kapağını bir kap ile kapatın. Sıcak iç, küçük yudum. Bir gün için - en az üç bardak;
 • Elmayı ve soğanı rendeleyin. Bal iki yemek kaşığı ekleyin. Yarım çay kaşığı için günde üç kez alın.
 • Patatesleri üniforma içinde pişir. Suyu boşaltmadan, içine biraz terebentin damlatın. Günde üç kez, bir havluyla kaplı buharı soluyun;
 • Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı soda ve tuz dökerek, aynı beş damla iyot damlatılır. Her iki saatte bir karıştırın;
 • Bir bardak ılık suda bir çorba kaşığı propolis karıştırın. Her 60 dakikada bir karıştırın. Boğazdaki acıdan kurtulmak için gece yanağına bir parça propolis koy;
 • Yüz gram votkada iki çorba kaşığı büyük tuzu çözün. Bezleri bu solüsyonla altı kez her yarım saatte bir pamuklu çubukla yağlayın;
 • Althea'nın ılık bir enfüzyonu ile gargara (2 saat boyunca kaynar suda 500 ml ısrar eden 2 çorba kaşığı);
 • Bir litre sıcak bira ve bir bardak civanperçemi suyu karıştırın. Gargara ve günde en az üç kez bir yarım fincan içine alın;
 • Bir bardak kırmızı pancar suyu içinde, sirke ekleyin (bir çorba kaşığı). Boğaz ağrısını günde en az beş defa durulayın;
 • 100 g kurutulmuş yaban mersini, kapta 300 ml kaynama bırakılıncaya kadar 500 ml su içinde kaynatılır. Broth gargara;
 • Bir novokain (1.5 g), alkol (100 mi), mentol (2.5 g), anestezinin (1.5 g) bir karışımı ile, günde üç kez boynu yağlayın, sıcak bir fularla sarın.

Forumlardan geri bildirim ve öneriler

Arina:

Angina hamilelikte tehlikeli bir şeydir. Enfeksiyon ve böbrekler düşer ve bebek. Bazı halk tarifleri kaydedilemez. (Hemen Laura'ya koşmam gerekiyor, Bioparox kullandım - yardım ettim.) Ve ben bir dogrose suyu ve limonlu çay içtim.

aşk:

Her 15 dakikada bir furacil ile duruyorum. Görünüşe göre daha az acı veriyor. (((Çok endişeliyim.

Victoria:

Şimdi size boğaz ağrılarını tedavi etmenin yüzde yüz yolunu yazacağım! Limon asidi (yarım çay kaşığı daha az) yarım bir bardak ılık suda eritilir, günde beş kez durulanır ve her şey kaybolur! )) Kontrol edildi.

Angela:

Faydalı bilgiler Sadece kullanışlı gel. Heyhat! Bademcikler normal, ama boğazım acıyor, her şey kırmızı. Özellikle sağ tarafta. Halk ilaçları ile uğraşmaya çalışacağım.

Olga:

Kızlar, boğazım çok acıyor! Birkaç gün iyileştim. Soda-tuz-iyodin ve çözünmüş furatsilin ile durulandı. Her iki saatte. Şimdi her şey normal. Deneyin, bebeği antibiyotiklerle zehirlemekten daha iyidir.

Elena:

Doktora git! Kendi kendine ilaç verme!

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Anjina antibiyotiklerle tedavi edilmelidir - bazı durulamalardan kaçınılmaz. Fakat hamile kadınlar bile, koruyucu ilaçlar bile istenmeyen bir durumdur?

Başka bir durumda olduğu gibi, bir doktora görünmeniz gerekir. Sadece doktor sizin için en uygun olanı reçete edebilir ve meyve hazırlama için koruyucu olabilir. Hastalık ve iyileşme boyunca hamile kadın tıbbi gözetim altında olmalıdır.

kimyasalların (ve hamilelik sırasında önemli ölçüde onların saflarını sıklaştırmak) karşı çıkanlar nitelikli homeopath başvurabilir - örneğin, bir, anjin veya anjin Tonzillotren Khel için iyi tabletler. Ancak geçici tıbbi tavsiye yoksa veya doktorun gelmesini bekliyorsanız, aşağıdakileri yapın:

 1. İlaçları kendiniz almayın!
 2. Kendinizi ve çocuğu korumak için, anjin ilk belirtisinde, yatağa gidin, küçük bir dinlenme düzenleyin.
 3. Yemek yemekten vazgeçme. Protein, vitamin açısından zengin yiyecekler alın ve bol miktarda C vitamini içerir.
 4. Mümkün olduğu kadar ılık (ama hiçbir şekilde sıcak) sıvı içmeyin. Anjina ile artan ateş, sizin ve bebeğin ihtiyaç duyduğu sıvı kaybına neden olur. Saatte en az bir bardak iç. Bu zamanda da çok yararlı tavuk suyu. Sadece sıvı kaybını telafi etmekle kalmaz, aynı zamanda hastalık ile ilişkili rahatsızlığı da azaltır.
 5. Serin bir duş veya banyo yapmak bir sünger ve sıcak su ile kendinizi silin ama ateşin daha yüksek 38 derece varsa, hemen doktora başvurun en iyisidir: anjina ateşin varsa, doğal bir şekilde bunu azaltmaya çalışın. İlk üç aylık dönemde gebeliğin erken evrelerinde, 38 derecenin üstünde sıcaklık bebekte doğum kusurlarına neden olabilir. Hamile kadınlara yüksek sıcaklıkta aspirin almayın!

Boğaz ağrısı tedavisi

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Angina, KBB organlarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları grubuna aittir. Hamilelik her zaman annenin bağışıklık sistemi tarafından fetusun reddedilmesini önlemek için bağışıklık bastırmaya yol açar, bu nedenle hamile kadınlarda anjin sorunu çok acildir.

Angina ilk belirtileri

Yüksek vücut ısısı ve boğaz ağrısı. Daha fazla zehirlenme belirtileri birleştirilir: titreme, baş ağrısı, iştah kaybı. Lokal lenf düğümlerinde de bir artış var. Gebe kadınlarda, zehirlenme bulantı, kusma ile birlikte daha şiddetli olabilir.

Hamilelik sırasında kasılma ile ilgili temel sorunlar:

hamile kadın ve fetus için sonuçları:

  • Streptokok anjina ortaya çıktığında, miyokardit, romatizma, glomerülonefrit gibi kadınlarda bu tür komplikasyon riski yüksektir.
  • Herpetik bademcik iltihabı, fetus deformitelerinin tehlikeli gelişmesidir.
  • Genel bütün akut koşulları için etkileri: Geç gebelik erken doğum riski yüksek olan sıcaklık, ateş nedeniyle doku hipoksisi için bebek gecikme ikinci üç aylık dönemde, 12 haftaya kadar düşük yapma riskini yukarı yükselir.

Sürecin yüksek sıklığı kroniktir (birçok kadın, ilaç almaktan korkarak ve gebelik sırasında boğaz ağrısını tedavi etmeye karar vermekten korkarak, doktorun reçetesini görmezden gelir, bu da semptomların ortadan kalkmasından sonra enfeksiyonun korunmasına yol açar)

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir (sınırlı sayıda ilaç kullanımına izin verilir).

Tedavinin ana yönleri:

 • Modu: Kalpten kaynaklanan komplikasyonları önlemek için tüm zaman ateşi için yatma zamanı.
 • Etiyotropik (patojeni yok etmeyi amaçlayan) terapi, ki bu da yerel ve genel olarak bölünmüştür.

Hamilelikte kullanım için izin verilen tek yerel antibakteriyel ilaç, 10 saatten fazla olmamak üzere 4 saat sonra fusafungin (Bioparox) 2 tonsildir. Gramcidin C'nin (Grammidin, Grammidin Neo) güvenirliği fetus için bilinmemektedir, bu nedenle hamilelik sırasında bu ilacın kullanılmasından kaçınılması tavsiye edilir. Özellikle Lugol çözümlerinde gebe kadınlarda iyot preparatlarının kullanılması yasaktır.

Bir ağızda tam rezorpsiyona kadar 2 sekme 3 / gün için antiseptik aksiyon Lizobakt hazırlanması gebelikte uygulama için yetkilidir.

Genel kullanım için antibakteriyel ilaçlar, spesifik klinik duruma bağlı olarak seçilir. Tüm yeni başlangıçlı anjina streptokok öngörülen amoksisilin (Flemoxin Solutab, Hikontsil, Ospamoks) 3p, 500 mg / gün veya hafta boyunca her 12 saatte bir 1000 mg olur. anjina sıklıkla meydana veya kronik bademcik iltihabı şiddetlenmesi, tercihen antibiyotik, ikinci çizgi ise: klavulanik asit (Flemoklav Soljutab, Amoksiklav), 1000 mg 2 r / d ve sefiksim ile kombinasyon halinde amoksisilin (Supraks, Tsefspan) günlük 400 mg ila 1 saat 10 güne kadar. Eritromisin diğer antibiyotiklere 4 doz intoleransı bölünmüş 1-2 g / gün uygulanabilir.

Hamilelikte kullanım için yasaklanmıştır fluorokinolonlar (siprofakasin, ofloksasin), azitromisin, klaritromisin gibi makrolidler.

Fungal boğaz ağrısının etiyotropik tedavisi: Nystatin 500000-1000000 U / Özü 3-4 r / gün mümkündür. Gebelikte Levorin yasaklanmıştır. Hamilelik sırasında viral boğaz ağrısını tedavi etmek daha iyi bir semptomatiktir, çünkü antiviral ilaçlar fetüste çirkinliğe neden olabilir.

Semptomatik tedavi. Ayrıca genel ve yerel olarak ayrılmıştır.

Genel semptomatik tedavi yöntemleri, ilaç ve ilaçsız olabilir.

 • Sıcaklığı düşürmek ve boğazdaki ağrıyı azaltmak amacıyla antipiretik ilaçlar: Parasetamol 500 mg 'da 38 ° C'den fazla sıcaklık artışı olan gebe kadınlarda kullanılmasına izin verilir, ancak günde 4 defadan fazla değildir.

kullanılmak üzere Yasaklı: asetilsalisilik asit (Aspirin) - hamilelik sırasında doğum sırasında kanama, plasenta dekolmanı, kanama tüm riskleri fetüste anormallikleri gelişmesi ile dolu üç aylık. Tüm NSAID prostaglandin blokajının (doğrudan inflamasyonu, aynı zamanda, normal doğum sırasında sadece ilgili bir madde) ile ilişkili emeğin olası zayıflaması açısından son aşamalarında yasaktır.

 • Silme ile sıcaklıkta azalma
 • Sarhoşluğu azaltmak için bol miktarda sıcak içecek
 • Klorheksidin Chlorophillipt, Tonsilgon® H (patojene sayısını azaltmak için): hipertonik çözeltiler soda, tuz gargara, antiseptikler (red pürülan fişleri ve plak arttırmak için).
 • ağrı kesiciler bir sprey veya pastiller (Tantum Verde) şeklinde kullanılması. Şiddetli ağrı ile haklı.
 • Hexoral, Miramistin-plasenta boyunca nüfuzu hakkında hiçbir veri yoktur, bu nedenle bu ilaçları kullanmaktan kaçınmak daha iyidir
 • Fizyoterapi: herhangi bir etiyolojinin anjina ile yardımcı olur ve KUF farinksin hamileliğinde kesinlikle güvenlidir. Uzun süreli akış veya hastalığın kronikleşmesi sırasında bademciklerin antiseptik solüsyonları ile ultrasonik olarak sulanması da mümkündür.

Uzun bir süre reconvalescence sonra, koruyucu bir rejim (fiziksel eforu azaltmak, ARI ile hasta ile temasını önlemek), yeterli dozlarda multivitaminler alarak gereklidir.

Hamilelik sırasında angina tedavisinde geleneksel yöntemler

Hamilelik sırasında ilaçların kullanımı ile ilgili çok sayıda kısıtlama göz önüne alındığında, birçok kadın halk ilaçları ile hamilelik sırasında angina tedavi etmeye karar verir. Ama sadece ana tedaviyi tamamlamalılar ve bunun yerine geçemezler.

Ayrıca, halk yöntemlerinin kullanımının tehlikelerle dolu olduğu unutulmamalıdır, çünkü otlar tüm vücuda uzanan ve önemli yan etkilere sahip olabilen çok çeşitli aktivitelere sahiptir.

Hamilelikte kullanım için izin verilir: papatya, okaliptüs, durulama şeklinde meşe kabuğu, anti-inflamatuar, büzücü, dikkat dağıtan özellikleri var. İzin verilen durulama Rotokan (alkol, papatya, calendula ve bearberry tentür) her 2-3 saatte bir bardak su başına 1 çorba kaşığı.

Arı ürünlerine karşı alerji olmadığında, propolis (bir bardak su üzerinde 1 h / l tentür) solüsyonuyla da gargara yapabilirsiniz.

İçeride zehirlenmeyi azaltmak için kızılcık suyu, ılık süt içilmesine izin verilir.

o estradiol seviyelerini yükseltir ve kandaki progesteron seviyesi (gebelik hormonu) düşürür, hem de rahim kasılmalarını artırır beri, adaçayı (bir durulama gibi) bile yerel olarak, gebe kadınlarda kullanılmak üzere Yasaklı.

Sıcaklığın azaltılmasında halkın yolları arasında, gerçek ıhlamur çiçekleri ve koyu kırmızı meyve suyu kullanımı yaygındır, ancak her iki bitki de uterusun tonunda bir artışa neden olur, bu nedenle hamilelikte kontrendikedirler, çünkü bunlar erken doğuma neden olabilirler.

Sadece işe yaramaz değil, herhangi bir kişi için tehlikeli olduğu için, kerosen, iyot, elma sirkesi yerel olarak, sıcak bira içerde kullanmak kabul edilemez.

Bu nedenle, hamilelik sırasında angina tedavisinde hangi halk ilaçları çok zor olduğunu belirlemek.

Ne hamile tutma bağımsız, supercool hastalar soğuk algınlığı (strep, mantar anjina malozaraznoe hastalığı olan az temas değil önlemek edilir ve aynı yemekleri kullanırken yakından ama SARS enfeksiyonu ayrıca bağışıklık azaltmak için hamile bir kadın neden olabilir yalnızca iletilir ve gelecekte anjin gelişimi için).

hamile kadın boğaz ağrısı en şüphesi varsa Her halükarda, doğru tanıyı koymak için (ve anjin kisvesi altında saklanarak difteri, enfeksiyöz mononükleoz, hastalık, fetus için yıkıcı sonuçlara taşıyan olabilir), çünkü hemen bir doktora başvurun ve en boğaz ağrısı nasıl tedavi karar vermeniz gerekir Hamilelik sadece bir uzman olabilir.

Hamilelik sırasında angina tedavisi yöntemleri: otlar antibiyotiklere

Soğuk algınlığı döneminde solunum yolu enfeksiyonlarının sayısı artar. Hamilelik sırasında angina tedavisi, birçok ilaç, özellikle de antibiyotiklerin kontrendikedir. Gelecekte anneler, tedavi sürecine büyük bir rol yatak istirahati, bol içme ve halk ilaçları kullanımı ile oynanır.

Rahatsızlık belirtileri ortaya çıktığında, tıbbi yardım almanız gerekir. Yüksek ateş, enfeksiyon, zehirlenme, gebelik döneminde çok tehlikelidir, bu nedenle herhangi bir şekilde kendi kendine ilaç vermemelisiniz.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina, palatine bademciklerin (bademciklerin) etkilendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Stroptokoklar vakaların yaklaşık% 90'ından sorumludur.

Anjina birkaç ana türü vardır:

 • Mavi dilHastalığın en kolay varyantıdır. Sıcaklık subfebril'e yükselir, amigdala kırmızıya döner ve biraz şişer. Lokal anti-enflamatuar ve antiseptik ajanların kullanılması etkilidir.
 • foliküler- bademciklerin beyazımsı-sarımsı oluşumlar göründüğü bir form, sıcaklık 38 ° C ve üzerine yükselir.
 • lakün- Boğaz ağrısı, sıcaklıkta keskin bir artış ile başlar. Bademcikler üzerinde - sarımsı beyaz filmler. Salivasyon yükselir, bazen kusmayı kışkırtır.
 • uçuk gibi- farinksin arka duvarı, bademciklerin, gökyüzünün ülserasyona eğilimli döküntülerle kaplı olduğu bir form. Sıcaklık yüksektir, sıklıkla karın bölgesinde ağrı, bulantı ve kusma atakları vardır.

Erken tedavi

Erken gebelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi, yatak ve içme rejimi, halk ilaçları kullanımı gözetilmesine dayanmaktadır. İlaçlar bir doktor tarafından ve sadece acil durumlarda reçete edilmelidir.

Gebeliğin 6 haftasına kadar, kadının bağışıklığı eski rejimde çalışır, çünkü bedenin henüz çocuğun yatağına uyum sağlama zamanı yoktu. Bu nedenle, anjin nispeten kolay tolere edilir. İlk ayın sonunda koruyucu fonksiyonlarda doğal bir azalma olur. Bu gelişmekte olan fetusun anne hücreleri tarafından reddedilmemesini sağlamak için gereklidir. Ancak aynı zamanda, bulaşıcı hastalıklar geliştirme riski de artmaktadır.

ilaçlar

Erken dönemde hamilelik sırasında angina ilaç tedavisi aşağıdaki ilaçları içerir:

 • Antibiyotikler. Bu gruptaki ilaçların çoğu, özellikle ilk trimesterde, gebelikte kesinlikle kontrendikedir. Ancak anjinin etkileri daha da tehdit edici olabilir. En güvenli antibiyotikler penisilindir: Flemslav, Amoksilav, Ampisilin. Fetal gelişiminde anormalliklere neden olmazlar, ancak birçok bakteri, etkilerine karşı direnç geliştirmiştir. Ayrıca, doktor minimal miktarlarda kan (Bioparox) girer topikal preparatlar, reçete. Eğer bu antibiyotikler etkisiz kalıyorsa, sefalosporinler reçete edilir: Sefaleksin, Sefuroksim. Plasentadan geçerler, ancak teratojenik etkileri yoktur.
 • Parasetamole dayalı antipiretik ilaçlar: Panadol, Cefekon.
 • Yerel eylemin antiseptik preparatları. Uygulama pastiller (Faringosept, Septolete), spreyler (Klorheksidin, anti-anjina), (Furatsilinom) durulama için çözümler.

Hamilelik sırasında herhangi bir ilacın sadece bir doktora danışıldıktan sonra kullanılabileceğini hatırlamak önemlidir: ilacı reçete ederek, kullanımından kaynaklanan potansiyel riskleri değerlendirecektir.

Halk yöntemleri

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları ile erken aşamada özellikle önemlidir. İlaçlarla karşılaştırıldığında, daha güvenlidirler, ancak bakteriyel enfeksiyonu ortadan kaldıramazlar. Bu nedenle, bu tür iki tedaviyi birleştirmek gereklidir.

Bademcik iltihabı mücadele için aşağıdaki yöntemler yaygın olarak bilinir:

 • Bal ve limonlu çay. Taze bir içecek hazırlayın, 1 çay kaşığı için karıştırın. Bal ve limon suyu, rahat bir sıcaklığa soğutun. Sıcak çay ağrıyı ve iltihabı artırır.
 • Zencefilli içecek Kök zencefil ince doğrayın ve kaynar su dökün. Birkaç dakika bekleyin, 1 çay kaşığı ekleyin. limon suyu, tatmak için bal. Yüksek sıcaklıkta alın.
 • Fesleğen kaynağı. 20 öğütmek ve bir bardak kaynar su dökmek için bırakır. 3-5 dakika pişirin, rahatlayın ve rahat bir sıcaklığa soğutun. Et suyu küçük sipsler halinde oral olarak alınabilir veya günde birkaç kez durulanabilir.
 • Tuzlu çözelti. 0,5 litre kaynatılmış soğuk su içinde 1 çay kaşığı karıştırın. tuz (tercihen deniz). Çözülmemiş parçacıklar yerleşene kadar bekleyin, üst kısmı yavaşça süzün. Gargara ve gargara günde 4-5 kez.

Daha sonraki bir tarihte tedavi

Gebeliğin geç dönemlerde anjina tedavisi geç dönemde olduğu gibi genellikle aynıdır, ancak izin verilen ilaçların listesi hafifçe büyümüştür. Hastalık sırasında, sağlık durumunun normalleştiği görünse bile, yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamak gerekir. Isıda bol miktarda içecek, barış ve ayak iyileşmesi için önemli şartlardır.

ilaçlar

Son dönemlerde boğaz ağrısı tedavisi birkaç uyuşturucu grubunun yardımıyla gerçekleştirilir:

 • Antibiyotikler. Gelişmekte olan fetüs üzerindeki etkileri riski erken dönemlerinde daha şimdiden azdır - oluşturan organlar sona erdi plasenta kısmen zararlı maddelerin girmesini önler. Hekim, penisilin (amfisilin, amoksisilin, Flemoklav), sefalosporinler (Supraks, sefaleksin) ya da makrolidler (azitromisin, Rovamycinum, eritromisin) reçete edebilir. Lokal antibiyotikler (Bioparox) da kullanılır.
 • Antipiretikler, etken madde olan parasetamol (Perfalgan, Panadol).
 • Topikal antiseptikler - haplar ve pastiller (Faringosept Valium), spreyler (Hlorgeskidin, Ingalipt) (Stomatidin, Hlorgeskidin) durulama.

Halk yöntemleri

Gebeliğin geç evrelerinde boğaz ağrılarının halk ilaçları ile tedavisi hala etkilidir.

Bu bir kaynatma ile gargara ve onları içine yutmaya dayanmaktadır:

 • Bitkisel kaynatma. Koleksiyonu hazırlamak için 10 gram meşe kabuğu, 2 gram calendula çiçeği, 5 gram kekik ve 3 gram limon çiçeği karıştırılmalıdır. 1 çorba kaşığı. l. otlar kaynar su ile bir bardağa ekleyin ve 2 saat ısrar edin. Profile. Böyle bir kaynatma ile gargara, günde 3-5 kez olabilir.
 • Ayr marş bir kaynatma. 1 çay kaşığı. doğranmış kök soğuk su (200 ml) dökün, 3 saat ısrar ediyor. Kaynatıldıktan ve 5 dakika piştikten sonra, 0,5 tsp ekleyin. bal. Soğutulduktan ve süzüldükten sonra günde 3 kez durulayın.
 • Kepek suyu. 2 litre suda, 400 gram kepek (herhangi), serin ve gerinim kaynatmak gerekir. Biraz bal ekle. Günde birkaç kez küçük yudum içebilirsiniz.
 • Muzafferlerin kaynatılması. Öğütmek için on yaprak, bir bardak kaynar su dökün, 30 dakika ısrar ediyor. Tadı geliştirmek için bal ekleyin. Durulama boğaz her 2-3 saatte bir yapılabilir.
 • Köknar yağı. Sıkıştırma, bademciklerin (sürüntü ile nemlendirilmiş) tedavi edilmesi, bacakların, sırtın ve göğsün sürtünmesi için kullanılabilir. Yağı kullanmadan önce, duyarlılığı test etmeniz gerekir: dirseğin iç kısmına küçük bir miktar uygulayın ve 12 saat sonra cilt durumunu değerlendirin.
 • Limon Derisi Meyveleri temizle. Cildi 3-4 parçadan soyun, 10-15 dakika boyunca ağzınızda tutun. Prosedür her saat tekrarlanabilir. Kontrendikasyon - midenin artan asitliği.

Gebelikte anjina düşük veya erken doğum da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir, bu nedenle yetkin ve zamanında tedaviye ihtiyacınız vardır. Yatak ve içme rejimine uyum, ilaç kullanımı ve halk ilaçları içerir.

Hamilelik sırasında pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibiyotik yardımı ile gerçekleştirilir. Bu grubun ilaçları sadece bir doktorun reçetesinde kullanılabilir, bunların bir kısmı fetusun gelişimini ve gebelik sürecini etkileyebilir.

Yazar: Olga Khanova, doktor,
özellikle Mama66.com için

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Hamilelik sırasında Angina, bu gelişmekte olan fetüsü etkileyebilecek komplikasyonlar, bu tehlikeli hastalıklar anlamına gelir.

Hamilelik sırasında kadının bağışıklığının önemli ölçüde azaldığı ve kadın vücudunun iltihaplı süreçler de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara eğilimli olduğu bir sır değildir.

En kısa sürede anne adayı boğazdaki rahatsızlık hissetmeye başlar: boğaz ve ağrı, baş ağrısı, bitkin, inflamasyon ve bezler, yüksek ateş, eklem ve kas ağrısı şişlik, asla doktor acil tedavi için bir şanstır.

Problemin doğası

Angina (tonsillit), Staphylococcus virüsleri veya streptococcus'un neden olduğu tonsil mukozasının enfeksiyöz bir lezyondur.

Bunları enfekte etmek, kirli ürünler, tabaklar veya eller yoluyla hava veya ev olabilir.

Aşağıdaki bademcik iltihabı türleri vardır:

 1. Adenovirüsün neden olduğu bakteriyel bademcik iltihabı en yaygın ve kolay tedavi edilebilen boğaz lezyonu türüdür. Yutma sırasında ısı, bezlerin ve ağrıların kızarması eşlik eder. Zamanında tedavi ile iyileşme birkaç gün içinde gerçekleşir ve çocuğun gelişimini etkilemez.
 2. Kataral anjina, yüksek ateş, eklem ve kas ağrısı, baş ağrısı, iştahsızlık, yorgunluk, yutma ve boğazda boğaz ağrısı.
 3. Pürülan anjina tonsil mukozasında yaraların gelişmesine neden olur. 3 alt türü vardır: foliküler - bezlerde püstül ile; lacunar, sarı film bademciklere sarıldığında; nekrotik - bademcik mukozal epitelinin nekrozu ile birlikte, pürülan boğaz ağrısı komplike bir formu, etkilenen bezleri kaldırarak tedavi edilir. Hamilelik sırasında pürülan anjina, bronşit, sinüzit, otitis gelişimine neden olabileceği ve hem anne hem de fetus üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceği için en büyük tehlikeyi sunmaktadır.

Hamilelik sırasında bademcik iltihabı sıradan bir insandan daha farklı bir şekilde ilerler. Bu, hamile kadınlarda vücutta meydana gelen hormonal değişikliklere bağlıdır.

Bu süre zarfında kadının bağışıklık sisteminin tamamı fetüsün korunmasına yöneliktir ve zararlı bir virüsün vücuda girmesine özel bir şekilde tepki gösterir.

Örneğin, sıcaklık 40 ° C'ye çıkabilir. İlaçlara tepki de farklı olabilir.

Hastalığın semptomatolojisi

İlk aşamalardaki bezlerin enfeksiyonu, soğuk algınlığı veya diğer hastalıklara çok benzemektedir. Bunun için, hastalığın belirtilerini açıkça sınıflandırmak gereklidir:

 • sıcaklık 39-40 ºC'ye yükselir;
 • artan terleme;
 • eklemlerde baş ağrısı ve ağrı;
 • lenf düğümleri büyütüldü, ağrılı yutma belirtildi;
 • iştahsızlık, iktidarsızlık;
 • boğazda kızarma ve bezlerde beyazımsı püstüller (pürülan boğaz ağrısı ile).

Gebelikte bademcik iltihabına başlanmaya başlamadan önce, hastalığın sonucu daha olumludur. Uygun tedavinin olmaması kalp ya da böbrek sisteminin komplikasyonunu ve eklem hasarını tehdit eder.

Hamilelik sırasında Angina anne ve çocuk için istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

En büyük tehlike, gebeliğin erken dönemlerinde anjina ile temsil edilir, çünkü 1 trimester, birçok böbreğin geliştiği, fetus için önemli bir dönemdir.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı olası sonuçları

Tıbbi literatürde gebelikte bademcik iltihabı için tehlikeli olanların ayrıntılı açıklamaları vardır:

 • bir kadın günde en fazla 5-7 kez, kusma ve vücudun susuz kalmasıyla birlikte, en sık görülen toksikozu geliştirir;
 • İlk trimesterde hamilelik sırasında pürülan anjina, fetusun gelişimsel bozukluklarına neden olabilir;
 • fetal gelişimin fizyolojik patolojileri;
 • fetal gelişimin durdurulması (solma);
 • ani düşük ve açık kanama.

Göğüs iltihabı ve hamilelik daha sonraki aşamalarda, gelecekteki bir annede aşağıdaki patolojilerin gelişmesine neden olabilir:

 • kalp kasının iltihabı (miyokardit);
 • beyne zarar vermek;
 • tüm vücutta toksinler ile hasar;
 • böbrek patolojisi;
 • kardiyak aktivitenin ihlali;
 • Zayıflık nedeniyle zor doğum.

Gebelik sırasında bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğinizi biliyorsanız, tüm bu sorunlardan kaçınılabilir, ancak zaman kaybetmemek önemlidir.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Hamilelik sırasında anjinin nasıl tedavi edileceğini açıkça bilmek önemlidir. Her şeyden önce - katı yatak istirahatı ve bol miktarda içme.

Zaten iltihaplı mukus bademciklerinin yaralanmaması için yiyecekler yumuşak olmalıdır.

Boğaz iltihabı için reçete çoğu ilaç gebelik döneminde kontrendikedir nedeniyle, hamile kadınlarda anjin tedavisi geleneksel tedaviden biraz farklıdır.

İlk trimesterde tonsillit tedavisi

İlk 3 ayda, embriyo kalbi, damarları, sindirim organlarını ve sinir sistemini geliştirir.

Bu dönemde, gebelik sırasında anjinin teşhisi konulduğunda, gelişmekte olan fetüse zarar verme riski nedeniyle pek çok ilacın alınamaması nedeniyle tedavi karmaşıklaşmaktadır.

Antibiyotikler, bebeğe zarar vermeyen belirli bir tür reçete edilir, ancak virüsün türünü ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirlemek için bir analiz yaptıktan sonra.

Çocuğa zarar verme korkusu nedeniyle bir iyileşme durumunda antibiyotik kullanımını kesemeyeceğinizi unutmamak önemlidir.

Bütün mikropları öldürmek için kurs tamamlanmalıdır. Aksi halde ilaca karşı direnç zararlı mikroorganizmalarda gelişir.

Tedavi evde yapılabilir. Aşağıdakilerden oluşmalıdır:

 • katı yatak istirahatı;
 • Diyette proteinler ve C vitamini içeren gıdalar baskın olmalıdır;
 • bol içecek (saatte 100 g'dan az olmayan su) - bal ve limonlu çaylar, meyve suları, kurutulmuş meyvelerden gelen kompostolar, mineral karbonatlı ılık su. Bu dönemde çok yararlı olan, mideyi doyurduğu ve aynı zamanda sıvı kaybını doldurulan tavuk suyudır;
 • ilaç kullanmadan ısıyı alın - ılık su ile silin, alnına soğuk kompres uygulayın, yüzünüzü soğuk suyla yıkayın, antipiretikten sadece Panadol ve Parasetamol;
 • Papatya veya adaçayı, soda-tuz çözeltisi bir kaynatma ile günde 4-5 kez gargara;
 • Papatya ve adaçayı, nane, çam tomurcukları, patates inhalasyon kaynatma, ama en fazla 3-4 dakika dikkat edin.

2. trimesterde boğaz ağrısının tedavisi

Angina ikinci trimesterde hamilelik sırasında yukarıda belirtildiği gibi aynı şekilde tedavi edilir. Fetal gelişimin 2 trimesteri, etkilenen bölgeler üzerinde doğrudan yerel etkilere sahip ilaçların kullanılmasını mümkün kılar.

Bu fonlar Furatsilin, Antiangin içerir.

Furacilin, antibakteriyel, antiseptik ve rejeneratif etki ile en güvenli ve en etkili ilaçtır.

5-6 gün için bir çözüm durulama Furatsilina tamamen (sıcak su 2 1 kap tamamen çözünme olana kadar toz haline getirilmiş tabletler furacilin ilave edilir, 4 dakika her 3-4 saat için durulama) patojenik mikroorganizmaları öldürmek.

Ancak, nadir durumlarda bu ilaç yan etkileri vardır - alerjiler, mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi, bir kanamanın açılması.

Antiangin emilimi için iyi bir antimikrobiyal ve analjezik etki tabletler tarafından ele geçirilmiştir.

Preparasyonda mevcut olan antiseptik Klorheksidin, pnömokok, stafilokok ve streptokok virüslerini yok eder. Etki, çekildikten birkaç dakika sonra hissedilir.

3. trimesterde tonsillit tedavisi

Üçüncü trimesterde gebe kadınlarda boğaz ağrısı tedavisi, fetüsün hemen hemen tüm organları zaten oluşturulduğundan tedavi edilmesi daha kolaydır.

Ancak virüsle enfekte olduğunda hamileliğin üçüncü trimester tehlikelidir zira rahatsızlık, iş gücünün zayıflamasına yol açabilir.

Son dönemlerde mukus bezlerinin inflamatuar süreçleri aşağıdaki gibi tedavi edilir:

 • antibiyotikler reçete edilir (Penisilin, Eritromisin, Sumamed, Gentamisin);
 • lokal antiseptikler - Anti-angina;
 • köknar, okaliptüs yağı, soda-tuz çözeltisi, furacilin, Miramistin ilavesi ile bitkisel ilaçlar ile gargara ve inhalasyon;
 • diyet terapisi - çeşitli vitaminler yüksek içeriği olan ürünler, rahatsız edici yemekler hariç - tuzlu, baharatlı, ekşi.
 • vücuttan toksinlerin yıkanması için - bol içme.

Geleneksel tıp

Bir kadının aniden hamilelik ve bademcik iltihabı varsa, gelecekteki annelerin geleneksel tıbbın tarifleri için etkili ve güvenli olması, ağrıyı, iltihabı ve patojenlerin yok edilmesini azaltmayı amaçlamaktadır.

Her durumda, tüm halk ilaçları, ilgilenen doktora danışıldıktan sonra kullanılır.

Anjina ile hamile kadınların bazı halk tedavisi yöntemleri:

 1. Kabuğundaki birkaç limon şekerle öğütülür. Mevcut karışım 1 çay kaşığı alır. Günde 5 kez. İyi bir anti-inflamatuar ve antiseptiktir, vücudu güçlendirir, C vitamini ile doyurur.
 2. 1 bardak elma suyunda, ince kıyılmış sarımsak ekleyin, 5 dakika kaynatın. Sıcak formda günde 3 bardak içilir.
 3. 1 elma ve 1 soğan rendelenmiş hamurda 2 yemek kaşığı ekleyin. l. bal. 0,5 tsp alın. Günde 3 kez.
 4. Soluma için çözücüler - rafine edilmemiş patateslerden (birkaç damla terebentin ile), soda-tuz karışımından 2 damla iyot ilave edilir.
 5. (Propolis papatya suyu ve adaçayı çözeltisi (.. 1 çorba kaşığı propolis, sıcak suyla durulama saatte 1 fincan) infüzyonu hatmi, Pub karışımı (.. 2 çorba kaşığı kaynar su 500 mi dökün ve 2 saat ısrar) - gargara 1 litre sıcak biranın 1 bardak civanperçemi suyu, gargara ve 1 bardakta günde 3 kez 1 bardak içecek, 1 bardak pancar suyu 1 st. l. sirke (günde 5 kez durulayın), vb.
 6. boğaz Tedavi - etanol-tuzlu su çözeltisi, novokain 1.5 g bir karışımı, alkol 100 ml, 2.5 gr, mentol, 1.5 (iri tuzu 2 çorba kaşığı, yağ bezleri 6 kez her yarım saatte.. ile karıştırılmış votka 100 g) G anesine, boynu günde 3 kez yağlayın ve sıcak bir fularla ısıtın.

Gebe kadınlarda tonsillit profilaksisi

Boğaz ağrısından kaçınmak için hamile kadınlar aşağıdaki prosedürleri takip etmeli ve bazı kurallara uymalıdır:

 • Odayı düzenli olarak havalandırın ve nemlendirin;
 • bireysel yemekler kullanarak yemek ve içmek için;
 • hasta insanlarla iletişim kurmayın;
 • gebe kadınlar için özel vitamin ve mineral kompleksleri alarak, daha taze meyve suları içerek bağışıklığı güçlendirmek;
 • Kalabalık yerleri ziyaret ederken, burnu oksolin merhemiyle yağlayın ve bir gazlı bez maskesi kullanın;
 • ağız hijyenine uyum;
 • diş ve ağız boşluğu hastalıklarının zamanında tedavisi (stomatit, çürük, diş eti iltihabı vb.);
 • kişisel hijyen için antibakteriyel deterjan kullanımı;
 • Boğaz ağrısı olan bir aile üyesi olması durumunda, odada aromatik yağlar olan çay ağacı veya köknar, okaliptüs, portakal ile düzenli olarak hava fümigasyonunu gerçekleştirin;
 • Isıtıcılar kullanırken, odaya su kapları koyun.

Hamilelik sırasında ilk anjin belirtilerinin ortaya çıkması durumunda, bir doktora danışmak, gecikmeden, daha iyidir.

Hiç kimse kendi kendine ilaç kullanmamalı ve daha da fazlası, rahatsızlık verici sonuçları ve çocuğun kaybını önlemek için hastalığın seyrini sürdürmesine izin vermemelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı için antibiyotikler

Ana Sayfa »Boğaz ağrısı» Boğaz ağrısı için antibiyotiklerBoğazdan yetişkinlere antibiyotikler: lokal eylemin emilebilir tabletleriBoğaz ağrısı, soğuk algınlığı hastalarının en sık şikayetlerinden biridir.

Boğaz iltihabı ve larinks: tedavi. İltihapla ne yapmalı?

Boğaz iltihabı genellikle fiziksel rahatsızlığa neden olur. Sıklıkla hastalar, bu semptomu “soğuk” ile ilişkilendirir ve tam olarak tedavi etmeye çalışırlar.