Loading

Eustachyte - nedenleri, belirtileri, önleme ve tedavi

Östaki kanalındaki inflamatuar hastalık, işitme kaybının eşlik ettiği eustachyte olarak adlandırılır. Eustachiitis, nazofarenksi orta kulağa bağlayan işitme kanalında gelişen inflamatuar olmayan inflamatuar hastalıklara karşılık gelir. Enflamasyon, işitme tüpünün bariyer, havalandırma, drenaj işlevinin zayıflamasına neden olur.

Kanalın genişliği sadece 2 mm'dir, bunun rolü dış ortamın atmosfer basıncını ve timpan içindeki hava basıncını eşitlemektir.

Östaki borusu içten mukus epitelyumla kaplıdır ve bu da onu enfeksiyona nüfuz etmekten korur. Normalde boru duvarları uyur, çene hareket ettiğinde geçiş açılır - esneme, yutma, çiğneme.

Bir adamın kulağının anatomisi makalesinde kulağın yapısı hakkında ayrıntılar.

Staphylococci, streptococci, nazofarenksden östaki tüpüne girerek, mukoza astarının şişmesine neden olur, bu da geçişin daralmasına ve doğal havalandırma fonksiyonunun ihlaline yol açar.

Eustachyte türleri

Eustachyte genellikle tek taraflı bir doğaya sahiptir. Enfeksiyon işitme tüpüne ağzın arka duvarında bulunan ağızdan girer. Özellikle tehlikeli olan bebeklerde Östaki borusunun iltihaplanmasıdır. Bebeğin iştahı kaybolur, bebek iyi uyumuyor ve orta kulak iltihabı riski birçok kez artmaktadır.

Sol ve sağ kulak kanalları enfekte olduğunda östakiyoz iki taraflı bir karakter kazanabilir. Akış niteliğine göre ayırt:

keskin

Hastalığa yüksek ateş eşlik etmez, kulakta ağrı yoktur, işitme azalır. İşitme kaybı, kulakta iltihaplanma sonucu biriken sıvı seviyesine bağlıdır. Kafa eğildiğinde, sıvı seviyesi değişir ve işitme iyileşir.

semptomlar

Eustachiitis belirtilerinin tezahürü, inflamasyonun yoğunluğuna bağlıdır, akut eustachiitis, semptomların eşlik eder:

 1. kulakta gürültü;
 2. Yutulduğunda kaybolan kulakta staz;
 3. başını döndürürken sıvı dökme hissi;
 4. autophony - hasta onun sesini duyar, etki tambur rezonatör olarak işlev gören sıvı ile dolduğunda oluşur;
 5. 35 dB'ye kadar işitme kaybı, düşük frekanslı seslerin kaybı.

kronik

Kronik eustakiste, Östaki borusunun lümeninin daralmasının sabit bir karakteri vardır. Değişiklikler timpanik membranın geri çekilmesi, işitsel malleusun kısa bir sürecinin çıkması ile birlikte görülür. Görünüşe göre bulanıklık olarak algılanan timpanik membranın bir sklerozu vardır.

semptomlar

 1. Kalıcı işitme bozukluğu;
 2. İşitsel tüpün sürekli daralması;
 3. Timpanik membranın deformasyonu.

nedenleri

Çoğu zaman, eustachitis'in nedeni burun içinden nefes almakta zorlanır. Burun sinüslerindeki tümörler, nazal septumda eğrilik, adenoidler, polipler, Östaki borusunun havalandırılmasında rahatsızlıklara neden olurlar. Östaki borusunun lümeninin daralması kalıcı bir karakter alır. Kulakta gürültü, tıkanıklık, otoponi zayıflatılmaz.

tanılama

Eustachyitis tanısı koyma yöntemleri arasında nazal kavite ve kulakların incelenmesi ve ayrıca araştırma verileri bulunur:

 1. odyometri - ses duyarlılığı testi;
 2. Valsalva testi - işitsel tüplerin açıklığının incelenmesi.

Eustachitis'in tanısı, enflamasyonun patojen tipini tanımlamak için yaymaların giderilmesini içerir.

tedavi

Tedavi işitme tüpünün açıklığını düzeltmeyi amaçlamaktadır. Burun iltihaplı hastalıklarının tedavisine büyük önem verilmektedir. Akut eustachitis enflamasyonu ile 5 gün sürebilir. Daha sonra, işitme tüpünün işlevlerinin tam olarak restorasyonu meydana gelebilir veya hastalık kronik olabilir.

ilaç

İşitme tüpünde iltihaplanma, ilaç tedavisine yanıt olarak azalır. Tedavi başlangıcından itibaren 3-4 gün sonra tüm sempatik semptomlar önemli ölçüde zayıflar. Hasta reçete edilir:

 1. anti-edemas antihistaminikler - klaritin, suprastin, hymanal;
 2. okaliptüs yağı ile sanorin, tizin, vibrocil, naftirin, nazivin, sanorin - burun vazokonstriktif damla gömmek;
 3. antibiyotikler.

Akut formun kronik olana geçişinde dekonjestanlara ve vazokonstriktörlere ek olarak immünomodülatör ve antiinflamatuar tedavi dahildir. Fizyoterapik prosedürlere başvururlar:

 1. pneumomassage;
 2. Kulak üfleme;
 3. Östaki borusunun ağzının lazer tedavisi;
 4. solljuks;
 5. UHF;
 6. ısınma kuru ısı - bir kompres, bir ısıtma yastığı.

İşitme tüpünün geçirgenliği bir tümör veya polip tarafından bozulabilir. Bu durumda, cerrahi olarak tedavi edin, kanalın daralmasının nedenini ortadan kaldırın.

Halk yöntemleri

Eustachyte tedavisinin geleneksel yöntemlerinin yanı sıra halkla ilgili yöntemler, enflamatuar süreçleri ortadan kaldırmak, ödemleri azaltmak ve kanalın ventilasyon fonksiyonunu düzeltmektir. Evde, eustachyte enflamasyonu azaltan ve bağışıklığı güçlendiren bitkilerin infüzyonlarıyla tedavi edilir.

Hasat otlar

Ilk koleksiyon

Yeşillik, ısırgan otu, labaznika, çam tomurcukları, yılan dağcı kökeni, ölümsüz, eşit miktarlarda alınan toplanması tedavisi. Bir bardak kaynar su üzerine 1 çorba kaşığı kuru karışım oranında ısrar edin. Uzun (4-5 saat) sıcak bir yerde ısrar ediyor. During fincan için gün boyunca iç.

Ikinci koleksiyon

Koleksiyon, lavanta çimen, kırlangıçotu, civanperçemi, okaliptüs yaprağı, karahindiba kökü ile eşit oranlarda toplanmıştır. Koleksiyon 1 çorba kaşığı başına 1 su bardağı kaynar su oranında hazırlanır. l. kuru ot Bir termosla bira toplayın, bir gecede ayakta durun. Günde 3-4 kez içiniz ½ fincan.

Üçüncü koleksiyon

Bir bardak kaynar su almak için 1 çorba kaşığı hammadde, calendula kuru çiçekler demleyin. 30 dakika ısrar et. Günde 3 defa 1/3 fincan içilir.

Halk Konseyleri

 1. Çoğunlukla çiğneme sakızı - çene hareketi, Östaki borusunun açılmasına neden olur.
 2. Haşlanmış patatesler üzerinde inhalasyon buharı

komplikasyonlar

Östaki borusunun lümeninin daralmasının ilerlemesi komplikasyona neden olur, yapışkan otitlere neden olur.

önleme

Eustachiitis, bağışıklıkta azalma, solunum yollarının kronik enfeksiyonları ve ağız boşluğunun arka planına karşı gelişir. Hasta dikkatli olmalı, burun yoluyla keskin nefes aldırmayın, burnunuzu eforla üflemeyin.

Tedavi edilmemiş çürükler, farenksin ve ağız boşluğunun kronik hastalıkları işitme tüpünün iltihabının tetikleyicileri olabilir. Diş hekiminde düzenli muayene, çürük tedavisi enfeksiyon riskini azaltır. Hasta hava yolculuğu ve derin deniz dalışından uzak durmalıdır.

görünüm

Eustachiom ilaç tedavisine uygundur. Bir KBB doktoruna zamanında itiraz etmek, daha iyi bir işitme garantisidir. Kronik faza geçiş, orta kulağın sağlığını tehdit eden sürekli bir enfeksiyon odağı oluşturur. Tedavi edilmeyen bir eustachy sağırlığa yol açar.

Östaki

Östaki - gelişimi ile timpanik kavitenin havalandırma bozulmaya yol açar işitsel tüp, iltihabı otitis media catarrhalis. Evstahiit, içinde sıvı taşan syringmus, kulak gürültü işitme düşürülmesinin anlamında, kulak tıkanıklığı gösterdi. Semptomlar tek taraflı ve iki taraflı olabilir. Onay evstahiita teşhis otoskopi çalışma işitme manometrisi işitsel tüp ve permeabilitesi belirlenmesi, akustik empedansı, rinoskopi, bakposev boğaz çubukla da dahil olmak üzere karmaşık bir inceleme yoluyla gerçekleştirilebilir. Tedavi evstahiita vasokonstriktif burun damlaları, antihistaminikler, doğrudan orta kulak ve östaki borusu, fizyoterapi teknikleri boşluğuna ilaçların giriştir.

Östaki

İşitsel (östaki) tüp orta kulak tamburunu nazofarenksle birleştirir. Tambur boşluğu içindeki basıncın, dış atmosfer basıncına göre dengelendiği bir kanal görevi görür. Timpan boşluğunda normal basınç, orta kulağın ses ileten aparatının işleyişi için bir ön koşuldur: timpanik membran ve işitsel kemikçikler zinciri.

Işitsel tüpün genişliği yaklaşık 2 mm'dir. Böyle küçük bir çapta, iltihaplanma sonucu işitme tüpünün duvarlarının hafif bir şişmesi bile, eustachyte gelişimi ile açıklık ihlaline yol açar. Sonuç olarak, farinksin havası orta kulağın boşluğuna girmeye son verir ve catarrhal inflamasyon gelişir. Işitme tüpü ve orta kulak kombine inflamatuar lezyon nedeniyle, eustachiitis de tubootitis, tubotimpanitis ve salpingit denir. Kursun doğasına göre, akut ve kronik östakiyozis izole edilir.

Eustachyte nedenleri

Akut eustakitisin nedeni, burun borusu ve üst solunum yollarından enfüzyonun işitme tüpünün faringeal ağzı ve mukoza zarına yayılmasıdır. ARVI, influenza, anjin, akut farenjit ve rinit, kızıl ateş, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, boğmacada görülebilir. Eustachyitis enfeksiyöz ajanları çocuklarda sıklıkla pneumococci virüsleri, stafil ve streptokoklardır. Nadir durumlarda, eustachiitis mantar enfeksiyonu veya spesifik bir mikroflora (tüberküloz, sifiliz, klamidya patojenleri) olabilir. Akut eustakitit görünümü, alerjik bir hastalık (alerjik rinit, pollinosis) nedeniyle işitme tüpünün ödemiyle ilişkilidir. Akut eustachiitin gelişimi burun kanamasını durdurmak için burun tamponunu zorlaştırabilir.

bademcik iltihabı, lenf bezleri, kronik rinit ve sinüzit: Kronik evstahiit nazofarenks kronik enflamatuar süreçlerin arka plan üzerinde gelişir. burun bölmesinin eğriliği, burun boşluğu ve boğaz tümörlerin iyi huylu tümörler, Koanal atrezi, hipertrofik değişiklikler konka: Hastalığın nedeni, pnömatik yolları için havanın normal dolaşım müdahale ettiği hastalıklar olabilir.

Ayrı ve oldukça nadir bir eustachyte, kulak burun boğaz, atmosferik basınçtaki ani değişiklikler altında işitsel tüpün işlev bozukluğuna işaret eder. Harici basıncın hızlı bir şekilde azalması veya artması, işitme tüpünden timpanuma geçecek zamana sahip değildir. Ortaya çıkan basınç düşüşü sonucu östaki borusu ağzı sıkıştırılır ve orta kulak yapıları aero-otit gelişimi ile travmatize edilir.

Eustachyte gelişim mekanizması

östaki işitsel tüp açıklığının tam veya kısmi ihlal kulak boşluğuna hava indirgenmiş akışına yol açar, ya da havalandırma tam olarak sonlanmamaktadır. Aynı zamanda, timpanik boşlukta kalan hava yavaş yavaş emilir, içindeki basınç azalır, bu da timpanik membranın geri çekilmesiyle kendini gösterir. enflamatuar reaksiyonlarda yer alan hücrelerin - protein ve fibrin içeren kulak oyuk Transüdayı içine ancak lenfositler ve nötrofiller sonraki aşamalarında sızması azaltılmış basınç oluşur. Orta kulak iltihabı formu gelişir. Evstahiitom özellikle zayıf bir bağışıklık sistemine sahip insanlardaki geçiş kataral pürülan inflamasyonu ve yapışkan orta kulak iltihabı ortaya çıkması ile yapışıklık gelişimine neden olabilir, kulak boşluğunun mevcut havalandırma uzun süreli ihlali neden.

Eustachyitis belirtileri

Eustachyte'nin karakteristik belirtileri kulak tıkanıklığı, işitme kaybı, başın aşırı olması, kulak paraziti ve otoponi - kulaktaki sesinin rezonansıdır. Eustachiiti olan birçok hasta, başlarını döndürürken ve bükerken, kulağa dökülen sıvı hissini not eder. Bazı durumlarda, tükürüğün ya da esnemenin yutulmasından sonra eustaşit hastalarında, işitme tüpünün lümeninin ilgili kasları azaltarak genişlemesine bağlı olarak işitmede bir iyileşme olur. Bu sempatik semptomlar sadece bir kulakta görülebilir veya iki taraflı olabilir.

Kulakta ağrı, kural olarak, atmosferik havanın diferansiyel basıncından kaynaklanan eustachyte gözlenir. Ayrıca kulakta patlama ve basınç hissi ile karakterizedir. Eustachitisli hastanın genel durumundaki değişiklikler meydana gelmez, vücut ısısı normal kalır. Sıcaklık artışı ve eustachyte zemininde yaygın semptomların ortaya çıkışı, pürülan otitis media gelişimini göstermektedir.

Akut eustakitisit semptomları genellikle solunum yolu enfeksiyonunun arka planında veya iyileşme evresinde ortaya çıkar. Bir kronik enfeksiyonun bir nazofarenksinin varlığı ile, bir tümör, işitsel tüpün ventilasyonundaki rahatsızlıkları şiddetlendiren anatomik değişiklikler, akut eustachiitis uzun bir seyir izler ve kronikleşebilir. Kronik eustakitis, şiddetli akut eustachy semptomları ve remisyon dönemleri olan ve kulakta küçük bir gürültü ve sağır kulağın olduğu tekrarlayan alevlenmeler ile karakterizedir. Zamanla, işitsel tüpün çapındaki kalıcı bir azalma ve duvarlarının yapışması gelişir, bu da eustachyte semptomlarının sabit bir karakterine yol açar.

Eustachyitis Tanı

Eustachiitis, bir hastanın şikayetleri, anamnez (solunum yolu enfeksiyonu sonrası ya da solunum yolu enfeksiyonu sırasında, rahatsız edici bir burun solunumuna karşı) ve ek çalışmalar temelinde bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından teşhis edilir. Eustaşit tanısında otoskopi ve mikro-skopi, odyometri, tuning çatalı işitme testi, Östaki borusu açıklığının belirlenmesi, akustik empedans ölçümü, kulak manometrisi kullanılmıştır.

Eustachiitisli otoskopi sırasında, malleusun keskin bir şekilde çıkıntılı bir şekilde geri çekildiği bir timpanik membran, ışık konisinin deformasyonu veya kaybolması belirlenir. Bazı durumlarda, eustachiitis kulak zarı damarlarının bir enjeksiyonuna sahiptir. Eustachiitisli hastalarda tuning çatal yardımıyla odyometri ve işitme muayenesi, ses performansının ihlali ile ilişkili olarak, düşük frekans aralığında, orta derecede belirgin işitme kaybını (20-30 dB'ye kadar) ortaya çıkarmaktadır.

İşitsel tüpün eustachyte tanısı subjektif ve objektif yöntemlerle gerçekleştirilebilir. İlk şunları içerir: boş yudumlu bir örnek, bir örnek Toynbee, Valsalva testi. Örnek bir boş yudum ile alındığında, hastadan Toynbee'nin hastanın burun deliklerini yutmasıyla birlikte güçlü bir yudum alması istenir. Valsalva testi derin bir nefes sonrasında yapılır; Hasta ağzını kapatır, burun deliklerini tutar ve nefes almaya çalışır. Testlerin sonuçları hastanın duygularına göre değerlendirilir. İşitme tüpünün iyi açıklığı, numune sırasında kulaklarda "morina" görünümü ile karakterize edilir. Tüp şiştiğinde ve bir dereceye kadar açık kaldığı zaman, hasta etkilenen kulakta bir gıcırtı, gıcırtı veya başka bir fenomeni işaret eder. Eustachyte işitsel tüpün açıklığı ile ilgili objektif bir çalışma, daha sonra odyometri ve otoskopi yoluyla üflenerek gerçekleştirilir, sonuç belirlenir. Duygulanmanın iyileştirilmesi ve şişkinlikten sonra timpanik membranın azaltılması, hastalık ve işitme tüpünün geçirgenliği arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Eustachyte enfeksiyöz doğanın tanımlanması ve mikrofloranın antibiyotik duyarlılığının belirlenmesine yol açması, boğazdan yayılan smearın mikroskobik ve bakteriyolojik olarak incelenmesiyle üretilmiştir. Nazofarenksin arka plan hastalıklarını tanımlamak için eustaktiitis, rinoskopi, faringoskopi, paranazal sinüslerin BT ve radyografisi nedenleri olabilir. Eustachyte'nin alerjik doğasından şüphelenildiğinde, alerjik testler yapılır.

Eustachyitis tedavisi

östaki tedavi yaklaşımları iltihaplar veya alerjik reaksiyonların nazofarenks, ödem kaldırılmasını, tedavi yeniden yönlendirilir zaman. dizayn östaki vazokonstriktif burun işitsel tüp şişmesini azaltmak için damla (oksimetazolin, tetryzoline, nafazolin, fenilefrin), içmek için antihistaminler (loratadin, kloropiramin, desloratadin). işitsel tüp açıklığı iyileştirilmesi tanıtımı kateterizasyon hidrokortizon ya da epinefrin çözülmesini kolaylaştırmak için. Eustachyte ile iyi bir etki timpanik membranın pnomomasajını verir. için bu proteolitik enzimler, manipülasyon işitsel tüp ile kateterizasyon tarafından gerçekleştirilen uygulanmasını uygulanan kulak oyuk transudatif östaki oluşan sıvılaştırılması için.

İşitsel tüpün içinden farinksden enfekte olmuş mukusun eustakisin akut periyodundaki orta kulak boşluğuna dökülme tehlikesi nedeniyle, Politzer üzerinde darbeler yapılması tavsiye edilmez. Aynı nedenden ötürü, eustachyte olan bir hasta çok fazla üflemedan kaçınmalıdır. Aşırı gerginlik olmadan dönüşümlü olarak her burun deliğini temizlemek gerekir. Eustachyte fizyoterapi tekniklerinin karmaşık tedavisinde kullanılır: UHF, mikrodalga tedavisi, lazer tedavisi, UFO, elektriksel kas stimülasyonu, işitsel tüpün lümeni genişler.

Eustachyitis tedavisi mutlaka görünüşünün nedeninin ortadan kaldırılmasını içermelidir. Gerekirse, kronik enfeksiyon odaklarının sanitasyonu gerçekleştirilir: adenoidler, tonsillektomi, sistemik antibiyotik tedavisi; burun nefeslerinin restorasyonu ve nazofaringeal hava yollarının ventilasyonu: nazal septumda düzeltici operasyonlar, burun veya farenksin iyi huylu bir tümörünün çıkarılması, inferior nazal konka rezeksiyonu,

Prognoz ve eustachyitis önlenmesi

Kural olarak, yeterli tedavi ile, birkaç gün içinde akut eustachitis oluşur. Bununla birlikte, eşlik eden hastalıkların varlığında, işitsel tüpün ventilasyonunu kötüleştiren, tedaviyi daha zor olan kronik eustachiitis veya yapışkan otite dönüşebilir.

Önleme evstahiita nazofarenks enfeksiyöz ve alerjik hastalıkların ve zamanında tedavi, burun tıkanıklığı eşliğinde solunum hastalıkları için dekonjestanlar uygulaması (burun damlaları vasokonstriktörlerdir antihistaminler).

Eustachite - nedir bu? Semptomlar ve tedavi yöntemleri

Eustachiitis, Östaki borusunun bir hastalığı olup, bunun sonucunda orta kulakta bir havalandırma ihlali söz konusudur. Patoloji, timpanik membranın sorunları ile doğrudan ilişkilidir ve kendisinin, farenjit, rinit ve adenoidlerin arka planına karşı kendini gösteren nazofaringeal mukozanın inflamatuar sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Mukoza zarlarının şişmesi başladığında, işitme tüpü daralmakta ve hatta tamamen üst üste binebilmektedir, bu da timpanik membranın geri çekilmesinden dolayı negatif bir basınca yol açmaktadır. Sonuç olarak, kulakta da kısa bir durgunluk var, işitme seviyesi azalır, kısa ömürlü ama acı verici duyular olsa da, ses çıkar. En küçük çocuklarda iki taraflı bir eustachy de gelişebilir.

Bu nedir?

Eustachiitis yaygın bir kulak hastalığıdır. Östaki pasajının iltihaplanması sonucu oluşur - orta kulak. Bir kişinin sesleri iyi yakalaması gerekir. Boyutu 2 mm'dir, çünkü herhangi bir iltihaplanma örtüşmesini ve işitme problemlerini kışkırtır. Böylece, uzun süreli inflamatuar bir süreçle, otitis gelişir. Her yaşta görülebilir. Kural olarak, bunlar bulaşıcı bir yapının transfer edilen hastalığının sonuçlarıdır.

Genel bilgi

Östaki borusu çapı 2 mm'yi aşmayan bir kanaldır. Kanal, tambur boşluğunu ve nazofarenksi bağlar, kulağın içindeki atmosfer basıncını ve basıncını eşitlemeye yarar. Bu, ses ileten aparatın normal çalışmasını sağlar.

İşitsel tüpün boyutları çok küçük olduğu için, Östaki borusunu kaplayan mukusun önemsiz bir şişmesi bile kanalın geçişinin ve eustakisin gelişiminin ihlaline yol açmaktadır. Farinksin orta kulak boşluğuna havasının kesilmesi, işitme tüpünü ve orta kulağı etkileyen inflamasyonun gelişmesine katkıda bulunur.

Enflamatuar sürecin seyrine göre, akut ve kronik olabilir, inflamasyonun lokalizasyonu, tek taraflı ve iki taraflı eustachyte'yi ayırt eder.

nedenleri

Bu hastalık çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman doktorlar bazı patolojilerin bir komplikasyonu olarak eustachiiti teşhis eder:

 • nazofarenks boşluğunun neoplazmı;
 • nazal konka hipertrofisi;
 • Nazal septumun eğriliği.
 • mantar enfeksiyonu - neden evstahiita östaki borusu tüberküloz patojenler, klamidya, frengi ve diğer nonspesifik mikrofloranın mukozasında vurmak olabilir;
 • akut solunum yolu viral enfeksiyonu - virüsler ve patojenik bakteriler, nazofarenksden işitme tüpüne ve ötesine nüfuz eder;
 • alerjik reaksiyonlar - genellikle alerjik rinit (rinit) ve polipozise karşı ortaya çıkar;
 • nazofarenks patolojileri, kronik bir formda ilerler - örneğin, bademcik iltihabı, farenjit, adenoidit, sinüzit;

Tüpotit gelişimi için açık bir şekilde tanımlanmış nedenlere ek olarak, doktorlar aynı zamanda bazı predispozan faktörleri de tanımlamaktadır:

 • bir kişi burun tıkanıklığıyla uzun bir süre, mukusun burun akıntısının, iki kişinin burun tıkanıklığıyla aynı anda ponksiyona başladığı zaman;
 • uzun süreli öksürme ve hapşırma - bu eylemlerle birlikte, kulak zarı içindeki basınç keskin bir şekilde yükselir, işitsel tüpün havalanması kötüleşir;
 • Kronik hastalıklarda düşük bağışıklık seviyesi - örneğin diyabetes mellitus veya normal vitamin eksikliği.

Tıbbi uygulamada, nedeni atmosfer basıncında ani değişiklikler olan Eustachiitis teşhisi konuldu - işitme tüpüne giriş sıkıştı, bu da orta kulağın yapılarına zarar verir.

Gelişim mekanizması

östaki işitsel tüp açıklığının tam veya kısmi ihlal kulak boşluğuna hava indirgenmiş akışına yol açar, ya da havalandırma tam olarak sonlanmamaktadır. Aynı zamanda, timpanik boşlukta kalan hava yavaş yavaş emilir, içindeki basınç azalır, bu da timpanik membranın geri çekilmesiyle kendini gösterir.

enflamatuar reaksiyonlarda yer alan hücrelerin - protein ve fibrin içeren kulak oyuk Transüdayı içine ancak lenfositler ve nötrofiller sonraki aşamalarında sızması azaltılmış basınç oluşur. Orta kulak iltihabı formu gelişir.

Evstahiitom özellikle zayıf bir bağışıklık sistemine sahip insanlardaki geçiş kataral pürülan inflamasyonu ve yapışkan orta kulak iltihabı ortaya çıkması ile yapışıklık gelişimine neden olabilir, kulak boşluğunun mevcut havalandırma uzun süreli ihlali neden.

Eustachyitis belirtileri

Genel olarak, hasta şikayet edebilir:

 • kulakta tıkanıklık ve gürültü (çatırdama) hissi;
 • işitme bozukluğu;
 • otopfon (kişinin kendi sesinin algılanmasını güçlendirmek);
 • kulakta sıvı transfüzyonu hissi;
 • sık akut pürülan otitis media.

Timpanik membranın geri çekilmesi, ışık refleksinin kısalması veya tamamen ortadan kalkması, malleusun kısa sürecinin dışarı doğru çıkmasıdır. Timpanik zarın hareketliliği sınırlıdır. Işitsel tüpün işlevinin restorasyonu ile, akut tubotit fenomeni yavaş yavaş kaybolur.

Akut formu

Hastalığın akut formu tedavi olmaksızın bağımsız olarak geçebilir, ancak bu onu terk etmeniz ve eustachyte kendi kendine geçene kadar beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Hastalığın semptomatolojisi her zamanki vazokonstrüktif damlalardan geçebilir veya çiğnendiğinde veya yutulduğunda kaybolur.

Tedavi olmaksızın, hastalık ciddi komplikasyonlar veya kronik bir forma geçiş ile doludur. Beynin yakın bölgelerindeki herhangi bir iltihaplanma süreci çok istenmeyen bir durumdur.

Kronik formu

Kronik eustachiitin alevlenmesi hastalığın akut formunun semptomlarından biraz farklıdır, sadece işitme keskinliğinin şiddetinde gözle görülür artış görülür.

Nadir durumlarda, baş ağrınız ve küçük bir ateşiniz olabilir. Kulak iltihabı, orta kulakta eustachytes bir arka plana karşı ortaya çıkarsa, baş dönmesi ve yüksek ateş oluşabilir.

Aynı zamanda, doktora muayene edildikten sonra, hastalığın şeklini doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz - kronik bir eustachiitis belirli belirtiler verir. Bunlar timpanik membranın retraksiyonunu, kızarıklığın görünümünü ve işitsel tüpün lümeninin daralmasını içerir.

tanılama

Tubootitis durumunda, aşağıdaki noktalardan bir veya daha fazlasının (tubootitin nedenleri) geçmişi anamnez için tipiktir:

 • ARVI, kızamık, kızıl ateş, boğmaca, difteri;
 • üst solunum yollarının iltihabı (rinit, rinofajitin);
 • yanlış işaretleme (burnun her iki yarısında);
 • adenoidler (çocuklarda);
 • burun septumunun eğriliği;
 • polipler.

Tanı anamnez, klinik tablo, otoskopi sonuçları, odyometri ve işitsel fonksiyon test verilerine dayanır. Bu amaçla, işitme tüpünün faringeal açıklığı bölgesinde artmış bir hava basıncı oluşur ve timpanik kaviteye geçişi kontrol edilir. Basınç, hastanın kendisi tarafından arttırılabilir, sık sık yutma hareketleri ya da burun kanadı üzerine bastırılan burun kanatları ile burun içinden keskin bir ekshalasyon (Valsalva'nın deneyimi).

Belki de bir Politzer topu ile kulak üflerken basınçta yapay bir artış. Ayrıca, doktorlar, infeksiyöz veya alerjenik tubo-otit tipini de tanımlamalıdır. Bunu yapmak için, burnundan bulaşmalar çekin ve iki hafta sonra doktor hastalığın nedenini belirler. Alerjenik tubo-otitin enfeksiyözden daha uzun tedavi ettiğine dikkat edilmelidir.

Eustachyitis tedavisi

Bu hastalığı yaşayan çoğu insan, evde eustachitis'in nasıl tedavi edileceğini bilmemektedir. Eustace de Terapötik önlemler ödem, nazal sağlık, alerjik reaksiyon veya inflamasyon kabartma kaldırılması üzerinde duruldu. içme (Suprastinum, Klaritin, desloratadin) ve damar burun için işitsel tüp tayin antihistaminler şişmesini azaltmak için östaki düştüğünde (nazol, nazivin, Tizin, vibrotsil, Sanorin).

 1. İşitsel tüpün açıklığını iyileştirmek için, kateterizasyonunun sonraki bir epinefrin veya hidrokartizon çözeltisinin uygulanması ile yapılması gerekmektedir. Eustachyte ile iyi bir etki timpanik membranın pnomomasajını verir. Timpanik kavitenin transüdayonunun oluşması durumunda, proteolitik enzimlerin katılması, seyreltmek için kullanılır. Manipülasyonun kendisi, işitme tüpü içinden kateterizasyon ile gerçekleştirilir.
 2. Öskatitin akut döneminde, Politzer üzerinde darbeler yapılması önerilmemektedir. Gerçek şu ki, farinksten işitme tüpünden orta kulağın kavitesine enfekte olmuş mukus olabilir. Eustachyte karmaşık tedavisi çeşitli fizyoterapi teknikleri içerir - mikrodalga tedavisi, UHF, lazer tedavisi, kas elektrostimülasyonu, UFO.

Eustachyte tedavisi sürecinde, görünümünün nedenlerini ortadan kaldırmak gereklidir. Gerekirse, adenoidler çıkarılır, sistemik antibiyotik tedavisi, farenks ve burnun iyi huylu tümörünün çıkarılması vs.

önleme

Eustachiitis, bağışıklıkta azalma, solunum yollarının kronik enfeksiyonları ve ağız boşluğunun arka planına karşı gelişir. Hasta dikkatli olmalı, burun yoluyla keskin nefes aldırmayın, burnunuzu eforla üflemeyin.

Tedavi edilmemiş çürükler, farenksin ve ağız boşluğunun kronik hastalıkları işitme tüpünün iltihabının tetikleyicileri olabilir. Diş hekiminde düzenli muayene, çürük tedavisi enfeksiyon riskini azaltır. Hasta hava yolculuğu ve derin deniz dalışından uzak durmalıdır.

görünüm

Eustachiom ilaç tedavisine uygundur. Bir KBB doktoruna zamanında itiraz etmek, daha iyi bir işitme garantisidir. Kronik faza geçiş, orta kulağın sağlığını tehdit eden sürekli bir enfeksiyon odağı oluşturur. Tedavi edilmeyen bir eustachy sağırlığa yol açar.

Eustachiitis: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Semptomları ve tedavisi bu makalede ele alınacak olan Eustachiitis, işitme tüpünde lokalizasyonu olan akut veya kronik inflamatuar bir prosestir. Bu hastalık, orta kulakta ventilasyon sürecinin ihlali ile ortaya çıkar, bu da işitme sırasında hızlı bir düşüşe neden olur. Tarif edilen hastalık genellikle doktorlar tarafından kataral otitin ilk aşaması olarak kabul edilmektedir.

Bu hastalığa işaret eden ve aynı zamanda kulakçık boşluğundaki patolojik değişikliklerle birlikte eustakinin ayrılmaz bağlantısını vurgulayan başka terimler vardır: tubo-otit ve salpingo-otit.

Kulak hastalığı eustachiiti, kalıcı işitme kaybı da dahil olmak üzere, işitme bozukluğunun oldukça yaygın bir nedeni olarak kabul edilir. Bu nedenle, bu patoloji mutlaka yeterli nitelikli tedaviden geçmelidir.

Eustachyte Geliştirme Nedenleri

Ösösiosis için, nedenleri esas olarak faringeal ağza ve nazofarenks ve / veya üst solunum yolundan işitsel tüp enfeksiyonu mukoza zarına geçiş vardır. Böyle bir resim, örneğin grip veya anjina, farenjit ve rinit ile birlikte, boğmaca, kızıl ateş veya kızamık ile gözlenebilir.

Hastalığın nedensel ajanları sıklıkla stafilokok ve streptokokların yanı sıra virüs olurlar. Nadirdir, ancak yine de mantar enfeksiyonu veya spesifik mikropların (özellikle tüberküloz, sifiliz veya klamidya gibi neden olan etkenler) neden olduğu eustachyism vardır.

Akut eustaminit, alerjik bir hastalık (örn., Burun iltihabı veya polinosis) nedeniyle işitme tüpünde şişlik ile ilişkili olabilir. Östaki borusunun akut enflamatuar süreci, kanamayı durdurmak için burun tamponunu zorlaştırabilir.

Tarif edilen hastalığın nedeni, hava yollarında normal hava geçişinin ihlali ile ortaya çıkan hastalıklar olabilir. Bu tür durumlar, özellikle, kavisli bir nazal septum, farinks ve burun boşluğunun neoplazmaları, vb.

Kronik eustachyte nazofaringeal alanda ortaya çıkan kronik inflamatuar süreçlerin bir sonucu olarak oluşur: rinit, sinüzit, bademcik iltihabı, adenoidler ve benzerleri.

Ayrı ve oldukça nadir bir eustachyte, atmosfer basıncındaki ani değişikliklere yanıt olarak ortaya çıkan işitme tüpünün işlev bozukluğudur. Dış basınçtaki farklılıklar kulak zarına aktarılamazken, östaki tüplerinin ağzını sıkarak orta kulak yapılarına travmaya neden olarak aero-otitin ortaya çıkmasına neden olur.

Semptomlar ve eustachyitis komplikasyonları

Eustakinitin nasıl tedavi edileceği sorusuna dönmeden önce, bu patolojinin bulgularına dikkat edilmelidir.

Hastalığın ana semptomları başın çokluğu, kulakta gürültü ve tıkanıklık hissi, otoponi (hastanın kendi sesinin kulakta rezonansını hissettiğinde) ve işitme kaybını içerir. Bu durumda, tükürük veya esneme yutulursa, işitme sisteminde iyileşme olabilir, bu da işitme tüpünün genişlemesine bağlı olarak ilgili kaslarda bir azalma ile ortaya çıkabilir.

Kafa eğimi ile benzer tanısı olan birçok hasta kulak sıvısında taşma hissi uyandırmaktadır.

Eustachyte'nin komplikasyonlarından bahsetmek gerekirse, bu hastalığın hastanın maluliyetine yol açabileceğine dikkat etmek gerekir, bu nedenle daha ciddiye alınmalıdır.

Sorun şu ki, bu patolojik durum oldukça yavaştır ve bu genellikle doktorun geç bir ziyaretine katkıda bulunur. Bu enflamatuar proses (tam ya da kısmi olarak) kalıcı işitme kaybına neden olabilir, östaki borusu çalıştığı için, abse tahrik veya orta kulak adezyon gelişimine neden olabilir, istenmeyen bir durumdur.

Ek olarak, hastalığın komplikasyonları yapışkan otit ve tedavi daha uzun ve daha zor olan bir kronik ektachiite geçiş olarak kabul edilir.

Çocukta Eustachyte: nedenleri ve tedavisi

Bu hastalık çocuklarda oldukça yaygındır. Bunun nedeni, belirli bir yaş periyodunun anatomik özellik özelliğidir.

Işitsel meatus ve işitsel tüp, yetişkinlere göre bir ölçüde kısaltılmış ve aynı zamanda daha direktdir. Bu gerçek aynı zamanda çocukların prensipte ve özellikle de eustachyte herhangi bir kulak hastalığına karşı daha fazla yatkınlığını da belirler.

Patolojinin gelişme nedenleri ve büyükleri, yukarıda tarif edilenlerden farklı değildir. Patojenler arasında ayrıca pnömokoklar da oluşabilir.

Bir çocukta eustachitise eşlik eden semptomlar genellikle yetişkinlerde tanımlanan rahatsızlığın belirtileriyle aynıdır. Hastalığın tedavisi ayrıca erişkin popülasyonda tubotit ile mücadele etmek için kullanılan tedaviden de az farklılık gösterir. Fark, bir çocukta eustachyte ile tedavide kullanılan bazı ilaçların çocuklukta kullanım için kontrendikasyonları olabileceği gerçeğini dikkate almasıdır. Bu tür fonlar, çocuklar için güvenli analoglar ile değiştirilir.

Akut ve kronik eustachitis tedavisi

Erişkinlerde eustachyte tedavisi karmaşık bir karaktere sahip olmalıdır. Bu, sadece bir ilacın ve genellikle sadece bir yöntemin kullanılmasının, hastalığın etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edilmesinin mümkün olmadığı anlamına gelir.

Bu oldukça ciddi bir yaklaşım gerektirir ve bu da bilgili bir kişinin bu konuyla ilgilenmesi gerektiği fikrine yol açar. atama yalnızca yeterli hastalığın daha iyi anlaşılmasını ve nasıl evstahiit tedavi etmek olan birisi kuvveti altında koşulu uygun terapi dedim çünkü işitsel tüpün iltihabı olarak, böyle bir teşhis ile karşı karşıya başka deyişle, tedavi KBB uzmanı emanet edilmelidir.

Bu hastalık için aynı ilaçları yapmak buna değmez, çünkü hastalık seyrinin kötüleşmesine, işitme kaybına ve hatta tam kaybına yol açabilir.

Bu hastalık ile ilgili tedavi süreci, bir kural olarak, bir hasta bir hastane koşullarında yerleştirilmesini gerektirmez. Kesinlikle reçete edilen tedavi prosedürleri tamamen ayakta tedavi ayarlarında gerçekleştirilebilir, üstelik aslanların payı bağımsız olarak evde yapılabilir.

Terapötik önlemler net bir odağa sahiptir: doktordan önce konulan ana görev, işitsel tüpün açıklığını geri yüklemektir.

Bu amaçla, eustachitis tanısı ile farklı tıbbi grupların preparatları fizik tedavi ve bazen cerrahi manipülasyon ile kombine edilir. Burun ve diğer KBB organlarının enflamatuar süreçlerinin tedavisine özellikle dikkat edilir.

Bilindiği gibi, işitme tüpünün geçirgenliği, bir tümör veya polip vasıtasıyla bozulabilir. Bu durumda, tedavi, tüpün daralmasının nedeninin cerrahi olarak çıkarılması ile gerçekleştirilir.

Kulak eustachyte'de etkili midir?

Eustachyitis tedavisinin teşhisi çeşitli gruplardan ilaçlar içerir: antibiyotikler, antihistaminikler, immünomodülatörler, vazokonstriktörler, vb. Bu ilaçlar aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışılacaktır.

Uygun ilaç tedavisi ile işitme tüpünde iltihap hızla süratle azalır. Hastalığın tüm semptomları tedavi başlangıcından 3-4 gün önce önemli ölçüde zayıflatılmıştır.

Reçeteli ilaçlar esas olarak tablet şeklinde kullanılmaktadır. Burunda da bir damla kullanabilirsiniz. Ancak, eustachyte uygulanmış kulak damlası tavsiye edilmez. Enflamatuar odak, içine gömüldükleri dış işitsel kanaldan çok uzakta olduğu için bunların etkinliği son derece küçüktür.

Eustachitis'in tedavisi için hazırlıklar: antibiyotikler ve diğer ilaçlar

Söz konusu patoloji ile mücadele etmek için genel terapötik araçlardan antibakteriyel ajanlar ve sülfanilamid preparatları verilebilir. Bu ilaçlar ile tedavinin seyri, kural olarak 4-6 gündür ve süresinin ihlal edilmesinden büyük ölçüde vazgeçilmiştir, aksi takdirde tüm verimlilikler boşa çıkacaktır.

Eustachyte için antibiyotik seçerken, hastalığın özelliklerini ve ilaçların klinik farmakolojisini hesaba katmak gerekir.

Hastalığın akut ve kronik varyantlarında, en etkili terapötik maddeler Amoksisilin, Doksisiklin ve Sefuroksim'dir.

Hastalığın nedeni virüs ise, antiviral ilaçlar gereklidir. Başlıca rol, hastalık etiyolojisinde mantarlara aitse, antifungal ajanlar kullanılmalıdır.

Eustachytes ilaçlarla nasıl tedavi edilir: Etkili ilaçlar

İşitsel tüpün şişmesinden kurtulmak için eustachyte ile vazodilatasyon damlaları kullanılır. Onları hastaya normal nefes alma olanağı veren burun içine gömün.

Genellikle, Sanorin, Naphthyzine, Nazivin ve diğer eşit olarak iyi bilinen burun damlaları kullanılır.

Antialerjik ilaçlar, tarif edilen hastalık için vazokonstriktör ilaçlarla aynı amaçlarla tedavi rejimlerinde kullanılmaktadır. Bu ilaç grubunun en etkili maddesi Suprastin ve Claritin'dir. Bunları kural olarak içeride uygulayın.

Eustachitis tanısı olan hastalarda, antibiyotiklerle tedavi inflamasyonu baskılayabilir, ancak bu tedavi hiçbir şekilde bağışıklığın azaltılmasının nedenlerini etkilemez. Bu nedenle, söz konusu hastalığı güvenilir bir şekilde tedavi etmek için, immüno-modülatör etkilere de ihtiyaç duyulmaktadır, bunun amacı hastanın bağışıklığını arttırmaktır.

Bu amaca ulaşmak için evde hazırlanan veya eczaneden satın alınan polvitaminik kompleksler ve fito çay genellikle reçete edilir.

Eustachyitis tedavisinde fizyoterapi

Bu hastalık ile mücadele için eustachyte ilaçların nasıl tedavi ek olarak oldukça başarılı bir şekilde kullanılan fizyoterapi yöntemleri. Örneğin, bu bir ısıtma yastığı veya kompres olarak kullanılan pnomomasage veya kuru ısı denilen içerir.

Ancak Politzer'in tarif edilen rahatsızlıkların akut dönemindeki yöntemlerine göre kulağın üflenmesi tavsiye edilmez; İşitsel tüpün içinden enfekte olmuş mukusun orta kulak boşluğuna dökülme tehlikesi vardır.

Nedeniyle çok güçlü olmamalıdır evstahiitom hastayı acı aynı tehlikeye burnunuzu temizledikten sürecinde gayretli olmak: Eğer sırayla her burun deliğine temizlenmesi gerekiyor ve aynı zamanda aşırı gerginliği kaçınarak.

Akut evstahiit tedavi teşhis ağız lazer terapisi ya da lümenin genişlemesi sorumlu işitsel tüp kasların elektriksel uyarımı içerebilir zaman. UFD ve UHF'nin prosedürleri, ayrıca solux kullanımı oldukça iyidir.

Evde eustachyte nasıl tedavi edilir

Evde eustachitis tedavisinin teşhisi ile geleneksel tıbbın araçları ve yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, bu hastalık ile savaşmak için geleneksel yöntemlerle birlikte kullanılmalıdır.

Örneğin, aşağıdaki maddeleri kullanabilirsiniz:

 • aloe suyu, kulakları yıkamak gerekir;
 • soğan suyu, Buruna gömülebilecek ısıtmalı bir ampulden sıkılır;
 • haşlanmış patates, nefes almanız gereken buhar.

Eustachyte hastalığı için özel diyet önerileri yoktur. Bununla birlikte, bu hastalık ile orta kulağın boşluğunda basınçta bir değişikliğe neden olabilecek kaba yiyeceklerden kaçınmak daha iyidir.

Yiyecek yeterli miktarda meyve içermeli, sebze salataları ve çorba-patates püresini içermelidir. Içmek için dut kompostosu veya dogrose suyu seçmek daha iyidir.

Evde tubootit tedavisi: daha kötü hale getirmeden hastalıktan nasıl kurtulur?

Kulak iltihabı Östaki borusunu ele geçirdiğinde tubootitis ortaya çıkar. Hastalığın başlangıcı algılanamaz, hasta kulak tıkanıklığı hissi ve işitme kaybından şikayetçidir. İltihaplanma timpanik kaviteye yayıldığında, bir doktorun sevk edildiği bir sıcaklık, şiddetli baş ağrısı, akıntı ve baş dönmesi vardır. Evde tüberkülozun nasıl tedavi edileceğini teşhis eder ve açıklar - sonuçta, hastayı hastaneye yönlendirmenin hiçbir anlamı yoktur, evde yönetir.

Tedavinin ana yönleri

Evde tubo-otit tedavisinin başarılı olması için, kapsamlı olmalı ve hastalığı birkaç cephede sınırlandırmalıdır. İlaçlar atarken ve insanlara tavsiyede bulunurken, doktor birkaç hedefe ulaşır:

 • şişkinliğin giderilmesi - sonuç olarak, Östaki borusunun çapı artar ve timpanik boşlukta biriken eksüda nazofarenks içine akar;
 • mukusun sıvılaşması - sonuç olarak, eksüda sıvılaşır ve duvarın üzerinden aşağıya doğru akmaz;
 • inflamasyonun giderilmesi - sonuç olarak, komplikasyonların olasılığı azalır ve hasta acı çekmeye son verir;
 • artan bağışıklık - sonuç olarak, patojenler tarafından yakalanma tehdidi tekrar ortaya çıkarsa, vücut başa çıkacaktır;
 • Enfeksiyonun yıkımı - sonuç olarak, hastalığa neden olan kök neden ortadan kalkar.

Ölüm paketi, hapları almaktan burun yıkamaya kadar çeşitli prosedürleri içerir ve vücudun hastalıkla baş etmesi ve hastanın normal yaşama dönebilmesi için bir ila iki hafta süre gerektirir.

Çeşitli araçlar

Bir doktorun (ya da doktorun ziyareti) ziyaretinden sonra, herhangi bir hastanın yatağında, kabarcıklar, kavanozlar, inhalerler ve tabletler içeren blisterler hızlı bir şekilde oluşur. Bu araçların hiçbiri göz ardı edilemez, hiçbiri gereksizdir. Bunların arasında tuboitis de bulabilirsiniz:

 • Antibiyotikler, antimikotikler veya antiviral ilaçlar. Hastalık şiddetliyse ve kök nedeninde bir inme gerektiriyorsa kullanılırlar. Antibiyotikler hastalığın doğası bakteriyel, antimikotikler, eğer bir mantardan kaynaklanıyorsa ve antiviral ise, nedeni akut viral enfeksiyonda ise, reçete edilir. Bu ilaçların ana formu, aktif maddenin hastalığın kaynağına ulaştırılmasını sağlayan kulak damlalarıdır. Enfeksiyon zaten vücuda yayılmışsa, tabletler kullanılır.
 • Ağrı kesici. Tubootitis, sadece ağrı kesiciler yardımıyla yok edilebilen yorucu baş ağrıları ile karakterizedir. Hem tablet hem de damla olabilir.
 • Vasoconstriktör verdi. Temel amacı ödemin giderilmesi ve eksüdaya nazofarenksin aşağı akmasına izin vermektir. Genellikle mukus dilüsyonu yapan mukolitikler tarafından desteklenir.
 • Antienflamatuvar. Şişmeyi rahatlatmak için kullanılırlar.

İlaçlara ek olarak, tubotitin tedavisi için aşağıdaki prosedürler kullanılır:

 • Isınma. Fizyoterapi odasında tutulurlar, ama evde olmazlar. Şişmeyi gidermek, damarlardaki kan akışını iyileştirmek, hastanın burun boyunca nefes almasını sağlamak için çağrılır. Inflamasyonu çıkarın.
 • Üfleme ve hastanede yıkama. Havanın basıncı sayesinde, Östaki borusu, bol miktarda ve kendi başlarına tahliye edilemezse faydalı olan birikmiş eksüda ve irin temizlenir. Tüp tamamen tıkanırsa, yıkama kullanılır - ince bir tüp yardımıyla, vazokonstrüktif damlalar alındıktan sonra, antibiyotikler hastanın nazofarenksine enjekte edilir - direkt olarak iltihaplanma odağı.
 • Evde yıkamak. Tıbbi solüsyonların yardımıyla (sıklıkla miramistin kullanılır), hasta nazofarenksi durulamakta, bunları iğneler ya da iğnesiz bir şırınga kullanarak kulağa enjekte etmektedir.

Antibiyotikler kendi kendine tedaviye tolerans göstermez - bağımsız olarak atanamazlar. Sadece bir doktor uygun bir ilaç seçebilir, daha önce bakteriyolojik bir kültür hazırladı ve hangi etken maddenin hangi patojenin duyarlı olduğunu belirleyebilir. Tubootite kullanılabilir:

 • Azitromisin. Üç gün boyunca günde sadece bir kez kullanılır. Daha fazla almayın - aşırı dozda gelişir. Aktif madde, böbrek ve karaciğer hastalıklarına, emzirmeye ve on iki yaşın altındaki çocuklara alerjiyle olamaz.
 • Amoksisilin. Doktor tarafından hesaplanan, hastanın cinsiyetine, yaşına, kilosuna ve hastalığının ihmaline dayanan bireysel bir dozajda kullanılır. Alerjilerde kontrendikedir, sinir sistemi, karaciğer veya böbrek hastalıkları, astım hastalıkları.
 • Tsefuroksin. İhmal edilmiş durumlarda kullanılan çok güçlü bir araçtır. Tek tek dozlarda, enjeksiyon formunda veya oral olarak uygulayın. Gastrointestinal hastalıklar ile tükenme, hamilelik ve emzirme ile kontrendikedir.
 • Polydex. Sadece bir antibiyotiği değil, aynı zamanda bir vazokonstriktör içeren bir ilaç. Günde beş kez uygulanır, hamile kalmak, hemşirelik, böbrek hastalığı olan kişiler, hepatit, işeme gecikmeleri ile kontrendikedir. İskemik kalp hastalığı ile karar doktor ile kalır.

Aynı uyarı ile hem antiviral hem de antimikotikler kullanılır.

Anti-inflamatuar, mukolitikler, vazokonstrüktif, ağrı kesiciler

Bütün bu fon grubu, yardımcı hastalara atfedilebilir - doğrudan hastalığın sebebi olarak hareket eder, semptomlarının belirtilerini azaltmaya ve hastanın durumunu iyileştirmeye yardımcı olurlar. Her grup, özelliklerin anlaşılmasını gerektirir:

 1. Vasoconstriktör verdi. Şişmeyi rahatlatmak için kullanılırlar - hastayı aldıktan hemen sonra burun içinden nasıl nefes aldıklarını hatırlarlar. Ancak birkaç günden fazla kullanılmazlar çünkü hızlı bir şekilde bağımlılık yaparlar. Bunlar arasında Naftizin, Nazifin, Ximelin, Tizin vardır.
 2. Ağrı kesici. Ağrıyı rahatlatmak için tüm tabletlere (Analgin'den Cetarol'e) ve kulak hastalıklarına uygun spesifik ilaçlara iyi bilinir. Kulakta sinir uçlarının hassasiyetini hafifletir ve hafif antiseptik etkiye sahiptirler. Bunlar arasında Otipax, Anauran.
 3. Antienflamatuvar. Genellikle anti-inflamatuar ve mukolitiklerin özelliklerini birleştirir. Semptomları çıkarırlar, bakterileri öldürürler, şişliği azaltırlar. Bunlar arasında Avamix, Garazon, Sofraks vardır.

Diğer grupların antibiyotik ve preparatlarını birleştirerek, halk ilaçlarını hatırlayın.

Halk ilaçları ve prosedürleri

Tubootitis kurtulmak için kullanılan üç tip prosedür vardır. Ancak evde ısınmak ve havaya uçurmak mümkün değildir, çünkü yıkama kullanırlar. Bu sırayla yapılır:

 • Kullanılabilecek temiz bir şırınga var;
 • uygun bir çözüm var - miramistin, belki bir fizyovasküler çözüm, belki de narenciye, nane, çam esansiyel yağı ilavesi ile bir papatya veya ılık su olabilir;
 • Baş omuza doğru bükülür, vazokonstrüksiyon damlaları kulak içine gömülür;
 • etkisinin hafifçe kulak içine enjekte şırınga görünür ve piston basıldığında birkaç dakika - Elde edilen solüsyon (miramistin, papatya, limon), ağız, burun boşluğu içinden geçmelidir;
 • Prosedür birkaç kez tekrarlanır ve burnu yıkamak için ilerler.

Burun, iki yoldan biriyle yıkanır:

 • Manuel. Evin ek parası yoksa ve hasta oldukça tecrübeli ise kullanılır. Miramistin (veya bu türden başka herhangi bir çare) elinizin avuç içine alınır ve bir burun deliği tarafından solunur. Sonuç olarak, diğerinden kaynaklanmalıdır.
 • Araçları ile. Hasta bir çocuksa veya solüsyonu doğru bir şekilde solulamazsa kullanılır. Eczanede en küçük boyutta bir lastik armut veya bir solüsyonla dolu küçük bir şırınga alırsınız. Burun, burun deliğine enjekte edilen petrol jeli ile bulaşır. Etki aynı olmalıdır - çözüm diğer burun deliğinden dökülmelidir.

Tam olarak ne kullanılması - miramistin, ılık su, deniz veya tuzlu su - hastanın zevklerine bağlıdır. Ana durum - çözüm sıcak veya sıcak olmamalıdır.

Evde yıkamanın yanı sıra, halk ilaçları kullanabilirsiniz:

 1. Borik alkol. Günde üç kez üç damla uygulanır. Baş eğilmeli, kulak damlatılmalı ve birkaç dakika bu pozisyonda oturmalıdır. Kulağınızı temiz bir keçe ile kapattıktan ve yarım saat daha taktıktan sonra. Şişmeyi hafifletmeye yardımcı olur, kulaktaki ağrı ve gürültüyü giderir.
 2. Calendula ve propolis. Eczane tentürleri kullanın. Pamuk yün disklerinden turşuları katlayın ve tentürün içine daldırın, yarım saat boyunca kulağa koyun. Günde birkaç kez tekrarlayın. Yanma ve ağrı meydana gelirse, turlar derhal çıkarılır.
 3. Soğan suyu Fırında pişirin, suyu sıkın, kulak sıcaklarına gömün beş kez günde üç kez damlatın. Ağrı veya yanma meydana geldiğinde, meyve suyu ılık su ile seyreltilmelidir.
 4. Bitkilerin süsleri. Onların tonunu ve bağışıklığını geliştirmek için alınırlar. Nane, St. John's wort, papatya, kara hindiba, huş ağacı ve civanperçemi yaprakları, lavanta demleyebilirsin. İki kuru toplama kaşığı için bir bardak kaynar su yeterlidir. Çay yerine içebilirsin, her zaman taze demleme.

Tubootitis ile mücadele iki hafta kadar sürer ve dikkat, doğruluk ve doğruluk gerektirir. Tüm doktorların emirlerine uyun, prosedürü durdurun, eğer ağrı varsa, ilacı atlamayın, her şeyin kendiliğinden geçmesini beklemeyin.

Semptomlar ve akut eustaşit tedavisi

Östaki borusunda iltihaplı bir kataral süreç ortaya çıktığında akut eustaminit tanısı konur. Hastalık şişmeye, şişmeyi ve bazen de kulak kepçesini havalandırmak imkansız hale getirir, bu da orta kulakta kataral otit oluşumuna neden olur. Başlatılan süreç kolayca kronik bir aşamaya geçiyor ve işitme kaybı veya azalması ile tehdit ediyor.

Patoloji oluşumunun nedenleri

İşitsel veya östaki tüp, farinks ve orta kulak boşluğunu bağlayan kanaldır. Fizyolojik fonksiyonu, farenksden timpanik kaviteye hava girmesini sağlamak ve dışarıdan ve iç kan basıncından gelen atmosferik basınç arasındaki uyuşmazlığı düzeltmektir. Bu, orta kulakta bulunan ses iletici aparatın işleyişi için koşullar yaratır, burada ses yükselir ve timpanik zardan iç kulağa titreşim yönlendirilir.

Yaklaşık 2 mm genişliğinde olan tüpün boşluğu, mukus epitelyumu ile kaplıdır. Nazofarenksden östaki açıklığına nüfuz eden patojenik mikroflora iltihabı ve ödemine neden olur. Kanal lümeni, duvarların hafif bir büzülmesiyle bile, orta kulağa hava girmesini zorlaştırır veya tamamen engeller, bu da havalandırmanın azaltılmasına veya durdurulmasına neden olur. Timpanik kavitede basınç azalır, çünkü kulak zarının içe doğru çekilir.

Kararlı basıncın ihlali, ödem sıvısının timpanik boşluğunun boşluğuna durgunluğa ve sızıntıya neden olur. Başlangıçta bunlar protein bileşikleridir, daha sonra inflamasyon tarafından üretilen lökosit hücrelerinin miktarı transudada artar. Süreç iç kulağa dönüşür, otitis media catarrhal formda gelişir. Hastalık bir yandan rahatsız olabilir veya iki taraflı bir doğaya (tubo-otit veya salpingo-otit olarak da adlandırılır) sahip olabilir.

havalandırma kulak zarı uzun süreli aşınma tubootitis neden ile, mukoza iltihabı, kronik geçiş hastalıkları tehdit pürülan işleminde akar. Bu östaki borusu içinde adhezyonların olarak, stenoz, kulak zarı ve boşluğun atrofik süreçleri, hem de genellikle sağırlık geçtiği bir faktör ile doludur.

nedenleri

Eustachyte'nin gelişimini provokatörlere taşımak:

 1. Enflamasyonun östaki borusunun faringeal ağzına hareketi burun ve nazofarenksin bulaşıcı hastalıklarında görülür. Etken maddeler başlıca virüsler, stafilokoklar ve streptokoklardır, pnömokoklar çoğunlukla çocukları etkiler. Daha az yaygın olarak, madde sifiliz veya tüberkülozla olduğu gibi bir mantar veya spesifik bir floradır.
 2. Alerjik rinitte ödem aynı zamanda hastalığın provokatörüydü.
 3. Tubo-otit çağrısı, kanamayı durdurmak için burun içine tamponlar enjekte edebilir.
 4. Uzun bir süre boyunca nazofarenkste enfeksiyon (adenoidler, bademcik iltihabı, burun iltihabı veya sinüzit) mevcut olduğunda kronik eustachyitis formu gelişir.
 5. Burun septumunun eğriliğinden ve aynı zamanda iyi huylu formasyonların oluşmasından kaynaklanan burun ya da farenksın normal hava hareketleri arttığında patolojinin olasılığı artar.

Nadiren ortaya çıkan patoloji, aero-otitin gelişimini provoke eden işitsel tüpün işleyişinde bir bozulmadır. Yapı, atmosfer basıncındaki keskin bir değişime tepki vermek için zamana sahip olmadığında, orta kulakta sıkılır ve mikrotravmaların oluşumu söz konusudur.

olan semptomların

Çocuklarda ve yetişkinlerde tubo-otit belirtileri farklı değildir, sıklıkla solunum yolu hastalıklarında, bazen tedavi aşamasında veya rahatsızlıktan sonra ortaya çıkarlar. Eustachyte'nin spesifik belirtileri şunlardır:

 • iki kulak ya da bir kulak tıkanıklığı;
 • başın ağırlığı;
 • işitme kaybı;
 • kulaklarda gürültü (kulak);
 • autophony: bir ses rezonans ettiğinde, bir kişi kendini içten içe sanki duyar;
 • kafa kulağa yatırıldığında, sanki sıvı dökülür gibi bir duyum görünür.

Esneme kasları gerdiğinde ve işitsel tüpün lümeni arttığında, bazı insanlar esneme veya yuttuktan sonra geçici iyileşme yaşarlar. Küçük çocuklar genellikle hareketliliklerini kaybetmezler ve hastalık sırasında kaygı göstermezler. Bir bebek kafasını çevirebilir, endişe ve sızıntı yapabilir, ancak bu daha çok orta kulak iltihabı belirtisidir.

Kronik eustachyt relapsları, bu dönemde semptomatoloji, akut patoloji formuna karşılık gelmektedir. Remisyon sırasında, kişi işitme ve kulak çınlaması konusunda hafif bir düşüşten şikayet edebilir.

Ağrılı duyular ve ateş, akut inflamasyon için spesifik değildir, bunlar pürülan bir sürecin belirtileridir. Bir basınç düşüşünün neden olduğu rahatsız edici eustachiitis kulaklarında ağrı ve raspiraniya hissi.

Tanı ve etkili tedavi

Eustachyte'nin ilk belirtileri ortaya çıktığında, bir kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmeli, uzman bir araştırma yapacak ve bir tedavi önerecektir. Tanı konulduğunda, KBB doktoru hastanın şikayetleri, eşlik eden hastalıklar (bozulmuş burun solumu, solunum yolu enfeksiyonları) ve aynı zamanda araçsal ve laboratuvar çalışmaları da yapar. Kural olarak, tubo-otitisasyon için aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • Otoskopik - timpanik alanın enstrümantal muayenesi - zarın geri çekilmesini, ışık konisinin kısalmasını veya kaybolmasını gösterir.
 • Miktoskobik timpanik membranın durumunu değerlendirmek için yardımcı olur.
 • Odyometri, işitme kaybını ve hastanın farklı frekanslardaki dalgalara olan duyarlılığını belirler.
 • Subjektif test, hastanın duygularına dayanarak işitsel geçidin durumunu değerlendirir. Bunun için hasta, klemplenmiş burun delikleriyle yutar veya soluk verir: Patolojik değişiklikler durumunda, bir gıcırtı veya gagazdırma duyulur.
 • Odyometri ile objektif test, temizlemeden sonra sonucu gösterir, endekslerin iyileştirilmesi, hastalığın varlığı anlamına gelir.

Enfeksiyon kaynağını tanımlamak için faringoskopi ve rinoskopi yapılır. Ödemin kaynağı alerjik olduğunda, alerjik konsültasyon gereklidir.

İlaçlara genel bakış

Eustachyte tedavisinin amacı, östaki borusunun işlevlerini sürdürmek için, iltihabı ve şişliği gidermek için nazofarenkseki enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır. Hızlı iyileşme, karmaşık tedavi için, yerel ve sistemik düzeyde ilaçların kullanılması gereklidir:

 • Şişlikleri temizlemek için, fonlar reçete edilir, damarları daraltır, buruna gömülürler: "Nafazolin", "Sanorin", "Oximetazoline", "Phenylephrine".
 • Oral olarak kullanılan antialerjenik ilaçlar: "Kloropiramin", "Suprastin", "Loratadin."
 • Antibiyotikler, hastalığın akut formuna bakteriyel flora neden olduğunda endikedir: Amoksisilin, Sefuroksim, Doksisiklin. Antiviral ilaçlar viral enfeksiyon için kullanılır ve mantar enfeksiyonu antimikotiklerle tedavi edilmelidir.
 • Bağışıklığı arttırmak için ana tedavi, bir vitamin, fitoz ve immünomodülatör kompleksi alınarak desteklenir.

Şişmeyi ve geri verme açıklığını ortadan kaldıran uzun bir süreçle, kateterdeki doktor, işitme tüpünün lümenine doğrudan bir epinefrin veya hidrokortizon çözeltisi getirir.

İlaçların tedavisi fizyoterapi ile birleştirilmiştir. Prosedürler mikropların tahribatına katkıda bulunur, kan dolaşımını iyileştirir, ödem üzerinde karar verici bir etkiye sahiptir, hastalığın etkilerini ortadan kaldırır. Kulak burun boğaz uzmanı atayabilir:

 • timpanik membranın pnomomajajı;
 • Manyetik tedavisi;
 • UHF;
 • lazer tedavisi.

Östaki borusunun lümenini genişletmek için açılmasından sorumlu olan kasların elektriksel stimülasyonu kullanılır.

İşitme tüpünün kanalında biriken sıvı akışını hızlandırmak için, sakızı daha sık yapmak önerilir. Bu durumda sakız iyi çalışır. Bir çocuk için bu yöntem uygun değildir. Bir bebeğe bir elma veya havuç verilebilir, böylece katı bir ürünü çiğneyerek daha aktif hareketler yapar.

Tubootitis için tıbbi önlemler, hastalığın gelişimini etkileyen faktörlerin ortadan kaldırılmasını içerir. İnflamasyon, adenoidlere veya burun septumunun eğriliğine bağlı olarak burun nefeslerinin ihlali sonucu ortaya çıkarsa cerrahi yöntemler kullanılır.

Halk tarifleri

Eustachyte'nin evde tedavi edilmesi, karmaşık terapide halk tariflerinin kullanılmasını yasaklamamaktadır. Anti-inflamatuar ve antiseptik özellikleri olan otlar ve çözeltiler kullanılır:

 • Aloe suyu, haşlanmış su ile ikiye bölünür, bileşim şemaya göre burun içine gömülür: 4 saat içinde 4 damla. Çözeltiye batırılmış pamuklu çubuklar gece için kulağa yerleştirilir. Tedavinin seyri iki haftadır.
 • Papatya veya calendula et suyunu hazırlayın: 2 ham kaşığı kuru hammadde 250 g suya dökülür, boğazda günde 6 defa durulanır ve durulanır.
 • Yetişkinler için kronik bir tubotit tedavisi ile bu reçete uygundur: bir parça soğan su banyosunda ısıtılır, bandaj ile sarılır ve yarım saat süreyle kulağa yerleştirilir. Bir ay boyunca günlük kullanım, hastalığın nüksetmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Sarımsak yağı yapmak için orta büyüklükteki sarımsak ve bitkisel yağa (100 g) ihtiyacınız vardır. Soğanlı bitki toprağa dökülür, yağ ile dökülür, karanlıkta 10 gün ısrar edilir, daha sonra infüzyon süzülür ve gliserin (2 damla) eklenir. Yağ tamponları kulaklara yerleştirilir.
 • Hidrojen peroksit, kan dolaşımını iyileştiren ve şişlikleri gideren mükemmel bir antiseptiktir. Çözelti, işlemlerden önce kulakları temizlemek veya yarım saat boyunca kulak kanalına pamuk yünü koymak için kullanılır. Cilt yanıklarını önlemek için su (bir yemek kaşığı) ve peroksit (15 damla) bir bileşim oluşturun.

Zarar vermemek için halk tariflerini kullanmadan önce bir kulak burun boğazına başvurmanız gerekir. Bu özellikle hamilelik ve çocukların tedavisi için önemlidir.

Prognoz ve önleme

Bir doktora zamanında ulaşma, ilaç alma ve bir dizi tedavi önlemi alma ile, birkaç gün içinde eustachyte tedavi edilir. Zaman geçtikçe tedavi, catarrhal tubotitis tedavisinin, başa çıkılması daha zor olan bir yapışkan formla komplike hale gelir. İşitsel tüpün havalandırılmasını etkileyen eş zamanlı patolojiler, prognozu kötüleştirir, işitme bozukluğuna yol açabilen, hastalığın kronik seyri için ön şartlar oluşturur. Bu nedenle, bir hastalığın gelişmesini önlemek için, önleyici tedbirler takip edilmelidir:

 • Nazofarinkste akut inflamatuar süreçlerin tedavisi ile geciktirmeyin;
 • hastalık dönemlerinde şişme kaldırmak için, ters akım ürünleri (burun vazokonstriktör damla) kullanın;
 • duyarsızlaştırıcı ilaçlar almak için alerjiler ile;
 • üst solunum yollarında kronik enfeksiyöz odakları ortadan kaldırmak için;
 • bağışıklığı güçlendirmek.

Östaki borusunun işlevleri bozulduğunda, atmosfer basıncında ani değişikliklerin (hava hareketi veya derinliğe kadar) mümkün olduğu durumlardan kaçınmak önemlidir.

Eustachiitis genellikle enfeksiyöz bir doğaya ait nazofaringeal hastalıkların bir komplikasyonu olarak işlev görür, çünkü patojenik mikroorganizmalar işitsel tüpe penetre olur ve mukozasının iltihaplanmasına neden olur. Bu nedenle, söz konusu patolojiyi önlemenin en iyi yolu, soğuk algınlığının önlenmesi ve zamanında tedavisidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği

Angina ya da akut tonsillit, farinksin lenfoid dokusunda patolojik değişikliklerin gözlendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

nazofarenjit

Rinofarenjit, orofaringeal tutulum ile karakterize inflamatuar bir hastalıktır. Akut rinofarenjit soğuktan sonra ortaya çıkan bir komplikasyondur. Bu yazıda, bu patolojiyi daha yakından tanımak, ana tedavi ve önleme yöntemlerini ele alacağız.