Loading

Foliküler boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, bademciklerin dokularını etkileyen ani bir enfeksiyöz hastalıktır. Biri patomorfolojik olan bu hastalığın birkaç sınıflandırması vardır. Buna göre, faringoskopi (farinksin incelenmesi) ile akut tonsillitin aşağıdaki formları ayırt edilebilir: katarr, foliküler, laküner ve nekrotik. İstatistiğe göre, akut tonsillitin foliküler şekli diğerlerine göre daha sık teşhis edilir, bu nedenle bu makalede vurgu yapılır.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Bu hastalık her zaman bulaşıcı bir doğadır. En sık görülen patojenler A grubunun beta hemolitik streptokoklarıdır, nadiren stafilokokta ekilen ve streptococci ile olan kombinasyonları ekilir.

Mikrop, bademciklere dışarıdan girer veya kan akışıyla, diğer lokalizasyonun (kronik otitis, sinüzit, çürükler) kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından geçirilir. Çoğunlukla bakteri bademciklerde asemptomatik olarak yaşar (bu durum kronik bademcik iltihabı olarak adlandırılır) ve vücudun bağışıklık durumu azaldığında ya da olumsuz etkenler onu etkilediğinde aktive olur, bunların başlıcaları şunlardır:

 • genel veya yerel süper soğutma;
 • sigara;
 • Aşırı kuru, gazlı ve tozlu hava;
 • ortam sıcaklığında keskin değişiklikler (güçlü bir dondan çok sıcak bir odaya geçiş).

Hastalığın epidemiyolojisi

Akut bademcik iltihabı, özellikle de foliküler formu, sıklıkla sadece mevsimsel akut solunum yolu viral enfeksiyonlarına yol açan sıklıkta ortaya çıkar. Onun için, viral enfeksiyonlar için olduğu gibi, belirgin bir mevsimsellik karakteristiktir: çoğu zaman geçişli sonbahar-bahar döneminde anjinadan etkilenir. Çoğunlukla hasta çocuklar - çocuk, 4-5 yıldan beri tam olarak platine bademcikler oluşturduğu andan itibaren bu hastalığa karşı duyarlıdır. Erişkin popülasyona gelince, aslanların çeşitli işletmelerin iş göremezlik tabakalarının payının "Teşhisi" sütununda, akut bademcik iltihaplanması belirtilmelidir.

Herhalde okuyucu “Foliküler anjina yaşayabilir mi?” Sorusuyla ilgileniyor. Buna evet cevap vermek için acele ediyoruz, çok bulaşıcı! Enfeksiyon esas olarak havadaki damlacıklar, yani hapşırma ve öksürme yoluyla bulaşır. Sindirim (enfekte ürünlerin kullanımı sırasında) yanı sıra, iletişim-hane (kontamine ev eşyaları aracılığıyla) enfeksiyon bulaşma yolları önemlidir. Çocuklar enfeksiyona karşı özellikle savunmasızdır, bu nedenle hastalık sırasında onlarla temastan kaçınılmalıdır.

Foliküler boğaz ağrısı: belirtiler

Foliküler de dahil olmak üzere herhangi bir tonsillit belirgin bir karakteristik semptomatolojiye sahiptir.

İnkübasyon süresi, yani enfeksiyon anından hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar geçen süre 10-12 saat ila 1-2 gün arasında değişebilir. Bu süre sonra, foliküler boğaz ağrısı belirtileri görünür:

 • belirgin genel halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk;
 • eklemlerde ve kaslarda ağrı;
 • titreme;
 • 38-40 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • terleme;
 • şiddetli baş ağrısı;
 • iştahın bozulması veya tamamen yokluğu;
 • hastalığın ilk saatlerinde - yutmada boğazda rahatsızlık, zayıf ağrı; zamanın geçmesiyle birlikte, ağrının şiddeti artar - dayanılmaz hale gelir, yutmayı önler, uykuyu rahatsız eder, kulağa yayılabilir;
 • sıklıkla anterior ve posterior lenf nodlarında artış, yutma bölgesinde ağrı, palpasyondaki hassasiyet;
 • Bazen dalak - splenomegali bir artış var;
 • Çocuklar kusma, ishal, bilinç bozukluğu ve hatta medeniyet olgusu (boyun kaslarının sertliği) yaşayabilirler.

Bazen insanlar terimi "tonsillit" habersiz olduğunu belirtmek gerekir (zehirlenme belirtileri neredeyse hiç yok gibi, ama yüzeye birine boğaz ve bademcikler ılımlı ağrısı endişe hasta küçük püstüller görebilir) basitçe Kronik tonsillit alevlenme denir. (Semptomların listeden ilk 7 işaretleri bakınız) bu hastalığı çok belirgin zehirlenme sendromu ile karakterizedir için - okuyucuların bu kategori ateş ve oluşabilecek zehirlenme diğer belirtileri olmadan o tonsillit açıklamak istiyorum için öyle.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Akut tonsillitin en tehlikeli komplikasyonlarının erken evrelerinde farinks, mediastinit, orta kulak iltihabı, menenjit, sepsis apsesi vardır.

Daha sonra anjina komplikasyonları akut romatizmal ateş veya post-streptokokal glomerülonefrit olabilir.

tanılama

Tanı genellikle basittir. Şüpheli anjina Doktor ona farenks denetlenmesine veya pharyngoscope yardımcı olacaktır hastalığın formunu netleştirmek için hasta veri ve tıbbi geçmişi, tipik şikayetler temelinde mümkün olacaktır: palatin bademcik, keskin parlak hiperemik arttı (yani kanlanmış..), Şişmiş; yüzeyde çok sayıda yuvarlak biçimli-beyazımsı sarı veya sarı noktalar vardır. Yumuşak damak da ödemli ve hiperemik. folikül olgunlaşma açılır ve irin beyaz, sarı ve yeşil bir film oluşturarak, bademcikler yüzeyinde çıkar gibi. (Difteri filmlerin benzer bir görünüm karşıt olarak) ya da bir kanama kusur geride bırakmak Bu filmler kolaylıkla bir spatula ile temizlenebilir.

Ek araştırma yöntemleri anlamı ortak bir kan testi kaynaktan (burada hekim işaretlenmiş lökositozu sol lökosit kayması, ESR keskin bir artış olur - bazen 40-50 mm / h kadar) ve bakteriyolojik araştırma tonsil bez ya da kan analizi ile kombine yaratıcısı doğrulanması amacı.

Klinik olarak, akut streptokok bademcik etyoloji birçok bulaşıcı hastalıklar (örneğin, enfeksiyonlu mononükleosis ya da difteri) benzer olduğundan, daha sonra sırayla enfeksiyon hekim yayılması enfeksiyon hastalıkları klinikte yatış yönüne verilebilir önlemek için kullanılırlar.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Bu hastalığın tedavisi sadece doktora başvurmalı! Bu durumda kendi kendine ilaçlama, kabul edilemez bir durumdur çünkü ciddi komplikasyonlara neden olabilir, hatta bazen hayatı tehdit edebilir.

Her şeyden önce, hastalık çok bulaşıcı olduğundan hasta izole edilmelidir. Kaldığı yerin bulaşıcı hastalık bölümünün kutusu olması daha iyi olursa, bazı durumlarda evin ayrı bir odada tecrit edilmesine izin verilir.

Rejimin bir yatak tarafından takip edilmesi gerekir - bu durumda iyileşme hızı hızlanacak ve hastalığın sonuçları en aza indirilecektir.

Hastalığın tüm dönemi koruyucu bir diyete uymalıdır: sadece yumuşak, sıcak ve nötr bir yiyecek kullanın. Akut, asidik, füme ürünler diyetten çıkarılmalıdır. Tabii ki, bağışıklık sisteminin yeterli işleyişini sağlamak için kullanılan gıdaların mikro elementlerle ve vitaminlerle doyurulması gerektiğini belirtmek gerekir. Bol miktarda sıcak içecek tarafından çok önemli bir rol oynamaktadır: meyve ve sebze kokteylleri, ballı süt, limonlu yeşil çay, gazsız alkali maden suyu.

Akut tonsillitin tıbbi tedavisi karmaşık olmalı ve aşağıdaki yöntemleri içermelidir:

 • zorunlu olarak - antibiyotik alımı (penisilin serisi, sefalosporinler, makrolidler); vücut ısısının normale döndürülmesinden sonra sadece 3-4 gün sonra kursu ve iptali gerekli atamaları;
 • yerel eylem antibakteriyel ajanların kullanımı - Bioparox sprey şeklinde ilaç en etkili olduğu kanıtlanmıştır;
 • antiseptik solüsyonlarla ağız çalkalama (Klorheksidin, Klorofilkil, Furacilin); Bu prosedürün anlamı sadece mikroorganizmaların engellenmesi değil, aynı zamanda bademciklerin yüzeyinin pürülan baskınlardan arındırılması ve dolayısıyla enfeksiyonun daha fazla yayılmasının önlenmesi olduğu için, durulamalar sık ​​olmalıdır (saatte 2-3 kez).
 • antiseptik çözeltileri ile tedavi doğrudan bademcik (genellikle bu amaçla bir Lugol çözeltisi ve bir Klorofililpt yağ çözeltisi); pamuklu çubukla hazırlanan preparat, kendi terapötik etkisini uyguladığı bademciklere uygulanır;
 • Uygulama topikal olarak aktif bir anti-enflamatuar ve analjezik spreyler (Kameton Tera Grip, Ingalipt, Tantum Verde) ve peletler (Septolete, Faringosept, Dekatilen, Trachisan, neo-anjin ve diğerleri);
 • Boğaz ve bademciklerin belirgin ödemi ile antialerjik ilaçlar tavsiye edilir (Cetrin, Eden, Zodak);
 • vücut sıcaklığı 38.5 ° C'ye kadar ve tatmin edici bir tolere edilebilirlik ve 39 ° C'ye kadar olan sıcaklıklarda azaltılması tavsiye edilmez, çünkü bu sıcaklıkta kişinin kendi bağışıklığı olabildiğince verimli çalışır; daha yüksek bir sıcaklık zaten tehlike ile doludur, bu nedenle, bu durumda, antipiretik ajanların kullanımı (parasetamol (Efferalgan, Panadol) veya ibuprofen (Nurofen, Imet) içeren preparatlar belirtilir;
 • Bir hastalık akut aşamadan bir subakut hastasına geçtiğinde, fizyoterapi (bademcikler üzerinde UHF, elektroforez) reçete edilebilir.

Foliküler boğaz ağrısının önlenmesi

Bu hastalığın spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığın gelişmesini önlemek için, kişinin kendi sağlığına dikkat etmek gerekir. Onlar önemli:

 • sağlıklı uyku;
 • rasyonel ve dengeli beslenme;
 • ılımlı fiziksel aktivite;
 • sertleştirme;
 • kronik enfeksiyon odaklarının zamanında yeterli tedavisi;
 • somatik hastalıkların önlenmesi.

görünüm

Zamanında tanı konması ve 7-10 günlük hastalıktan sonra foliküler boğaz ağrısının uygun şekilde tedavisine başlanması ile tam iyileşme sıklıkla gerçekleşir, ancak vakaların büyük çoğunluğunda kronik bademcik iltihabı - kronik bademcik iltihabı gelişir.

Kendi kendine tedavi, doktor tavsiyeleri ile uyumsuzluk, akut bademcik iltihabı - romatizmal kalp hastalığı ve glomerülonefritin geç komplikasyonlarının gelişmesidir - sürekli tıbbi kontrol ve ilaç gerektiren ciddi hastalıklar.

"Canlı sağlıklı!" Programında angina tehlikeleri ve tedavisi ayrıntılı olarak:

Foliküler boğaz ağrısı - tedavi

Foliküler anjin, bademciklerin iltihaplanma çeşitlerinden biridir. Diğer pürülan anjina tiplerinden farkı, bu durumda pusun, bezlerin yüzeyinde küçük gözenekler ve foliküller oluşturan ayrı odaklar şeklinde birikmesi gerçeğinde yatar. Bu özellik sadece uzmanlar-patomorfologlar için ilgi çekicidir ve foliküler anjinin nasıl tedavi edileceği pratik olarak etkilenmez.

Makalenin içeriği

Antibiyotik tedavisi

Bir pürülan bileşene sahip olan anjin, enfeksiyöz bir patoloji olduğundan, tedavinin ana yolu antibiyotiktir. Bu geniş ilaç sınıfı, hastalığa neden olan bakterilerle savaşmak için özel olarak tasarlanmıştır ve bademcik iltihabı hastasının giderilmesi için en uygun olanıdır. Ancak antibiyotiklerin sadece bakteriyel enfeksiyona karşı etkili olduğu hatırlanmalıdır. Viral lezyonlarla, bu farmakolojik ilaçlar işe yaramaz.

bakterilerin neden olduğu bir hastalık olarak foliküler bademcik iltihabı tedavisi, geniş spektrumlu antibiyotikler atanması ile hemen başlar. Bu tanım, bu ilaçların çok sayıda mikroorganizmanın gelişimini baskılayabileceği anlamına gelir. Bu antibiyotikler sefalosporinler, makrolidler, penisilinler, bazılarıdır.

Geniş spektrumlu bir ilacın kullanılmasının başlangıcına paralel olarak, hasta antibiyotiklere duyarlılık için ekim olarak adlandırılan spesifik bir muayeneden geçmelidir. Bunu yapmak için, hasta patolojiye neden olan mikroorganizmalar içeren bir materyal alır. Foliküler anjinada böyle bir malzeme genellikle boğazdan bir çubuktur. Ayrıca laboratuvarda, yaymada görülen bakteriyel kültürler büyürler ve bu antibiyotiklerin bu mikroorganizma türünün çoğalmasını ve çoğalmasını hangi yoğunlukla engellediğini kontrol ederler. Çalışmanın sonuçlarına göre, her bir hasta için foliküler boğaz ağrısının bireysel tedavisi seçilmiştir.

Önemli! Antibiyotikler - yetişkinlerde ve çocuklarda bademciklerin iltihaplı iltihabının tedavisinde zorunlu ve ana bileşen. Bu hastalığı yalnızca halk ilaçları ile tedavi etmek mümkün değildir.

Antibiyotik tedavisinin özellikleri

Antibiyotik alımı en az 1 hafta ve daha iyi - 10 gün sürmelidir. Bu, bu ilaçların çoğunun kümülatif bir etkiye sahip olduğu gerçeği ile açıklanmaktadır. Yani, maksimum klinik etkiyi elde etmek için, hastanın vücudundaki farmakolojik maddenin konsantrasyonunun belirli bir eşiğe ulaşması gereklidir.

Antibiyotik tedavisinin etkinliği kriterlerden biri angina tüm belirtiler ve vücut sıcaklığının normalleştirme çökme olduğunu. Ama nihayet sıcaklıklar normal değerlerin ulaştıktan sonra ilaçların verilmesi daha erken üç gün olmamalıdır kaldırılması.

Antibiyotik kursu 3-5 gün sonra hastanın geçici bir bozulma hissedebileceği unutulmamalıdır. Zayıflık, zehirlenme ve vücut ısısında artış ile karakterizedir. Bu etki, normun bir varyantıdır - bu, patojenlerin kitlesel ölümünden ve bunun sonucu olarak, toksinlerin salınmasında ve bakteriyel hücre çürümesinin kandaki artmasında bir artıştan kaynaklanır. 1-2 gün sonra, tüm bu zararlı maddelerin bertaraf edilmesinden sonra, hastanın iyiliği yavaş yavaş iyileşir.

Antibiyotiklerin tedavisinde bir başka önemli nokta da sistemik bir tedavi olmasıdır. Yani antibakteriyel ilaçlar, belirli bir enfeksiyon yerinde değil, tüm organizmada etki gösterir. Erişkinlerde, normalde orada olması gereken bağırsakta mikroorganizmalar bulunur - yiyecekleri sindirmeye yardımcı olurlar. Ancak antibiyotikler onları patojenler kadar olumsuz etkiler. Antibiyotiklerin tedavisinde dysbacteriosis'i önlemek ve normal bağırsak mikroflorasını düzeltmek için, 10-14 gün boyunca laktik asit bakterileri veya normal biyofefe ile ilaç alınması tavsiye edilir.

Tedavi için genel öneriler

Foliküler anjini evde tedavi etmek için kaç gün süreceği gerçeği, büyük ölçüde hastanın belirli koşullara uyumuna bağlıdır:

 1. Hasta katı yatak istirahati reçete edilir. Bu onu aşırı aşırı ve hipotermiden koruyacaktır. Yatakta, 6-8 gün olmalıdır - en azından sıcaklık normale dönmeyene kadar.
 2. Sıvı alımını artırın. Bitkisel çaylar, kompostolar, meyve içecekler, meyve suları veya sadece saf karbonatsız su içebilirsiniz. Bu, toksinlerin giderilmesinin yanı sıra vücut sıcaklığının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Önemli! Sıcaklığı düşürmek için farmakolojik ilaçların alımı sadece 38 ° C'lik eşiği aştığında başlatılmalıdır.

 1. Hastanın bulunduğu odada sıcak olmalı. Ama günde 2-3 kez kısa havalandırılmalıdır.
 2. Birkaç gün boyunca, anjinin semptomatolojisinin şiddeti maksimum olduğunda, hastanın sesin sakinliğini gözlemlemesi önerilir. Bu boğaz ağrısı rahatlatır ve mukozanın tahrişini azaltır.
 3. Ayrıca, hastanın yiyeceklerinin yumuşak, sıcak ve baharat gibi agresif maddeler içermemesi sağlanmalıdır. Bu, mukozaya mekanik ve kimyasal travmanın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Diğer şeylerin yanı sıra, yetişkin bir hastanın etrafındaki insanlarla temasını en aza indirmelisiniz. Enfeksiyonun kaynağı olarak kaç gün olacağı tahmin edilmek zordur - bu nedenle hastalığın tüm süresi boyunca izole edilmesi daha iyidir. Hastanın çocuklu, yaşlı ve hamile kadınlarla etkileşiminden kaçınmak özellikle önemlidir - tüm bu kategorilerin enfeksiyona yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Lokal antibakteriyel ajanlar

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi ayrıca boğazı lokal olarak dezenfekte edebilen ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan yardımcıların kullanımını içerir. Evde serbestçe kullanılabilecek birçok ilaç ve bileşik vardır:

 • En basit yol, iyot, ortak tuz ve kabartma tozu içeren bir solüsyon ile gargara yapmaktır. Tuz ve soda eşit oranlarda alınmalı ve ılık suya birkaç damla iyot eklenmelidir.
 • Ayrıca bir furacilin solüsyonu ile gargara yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, eczanede kuru tabletli furatsilin almalı ve 1 tableti 1 bardak ılık su içinde çözmelisiniz.
 • İyi dezenfektan özellikleri klorofilile sahiptir - okaliptüs yapraklarından elde edilen özüt. Ağızlarını durulayın, günde 4-5 kez olmalıdır.
 • Foliküler anjina ile boğazınızı ve manganez solüsyonunuzu dezenfekte edebilirsiniz. Bunu yapmak için, 2-3 gram kuru manganez almak için yarım litre ılık su almanız ve granülleri dikkatlice çözmeniz gerekir. Ayrıca, 10-12 damla iyot ekleyebilirsin. Bu ilaç ile gargara, en fazla 5 gün boyunca günde 4 defadan fazla olmamalıdır.
 • Ayrıca, 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı asit eriterek, borik asitle boğazını durulayın. Çözeltiye bir tutam kabartma tozu ve tuz eklenebilir.
 • Yerel bir dezenfektan olarak, klorheksidin çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Güçlü bir bakterisit maddedir ve bazen erken bir aşamada foliküler anjinayı tedavi edebilmektedir. Bunun için günde 2-3 kez boğazınızı yıkamanız gerekir. Ancak klorheksidin yutulmayacağını unutmayın. Bu gerçekleşirse, ilacın mideye ne kadar çok girdiği önemli değil, hemen 20 tablet aktif kömür veya başka bir sorbent alın.

Önemli! Foliküler boğaz ağrısı ile Lugol çözeltisi ile gargara tavsiye edilmez. Bileşiminde bulunan gliserol, bademciklerin yüzeyinde bir film oluşturduğu ve irin çıkarılmasının zorlaşmasından dolayı artan bir viskoziteye sahiptir.

Evde boğazın yerel dezenfeksiyonu için farmakolojik preparatlara ek olarak, halk ilaçları kullanmak faydalıdır. Örneğin, calendula veya aloe tentürü iyi bir antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu phytopreparation hem gargara hem de inhalasyon yapabilir.

Sarımsak gibi doğal bir antibakteriyel maddeye dikkat ettiğinizden emin olun. Pek çok fitotonid - mikroorganizmaları yok eden maddeler, sarımsakta kaç tane bulunursa, daha fazla doğal üründe bulamayacaksınız. Sarımsak temelinde, çözüm hazırlayabilir ve boğazlarıyla durulayabilirsiniz, ancak ham formunda kullanmak oldukça etkili olacaktır. Ağız içine bir denticle koyun, periyodik olarak ısırın, böylece gizli meyve suyu ağzına girer.

Bir gün kaç kez durulamaya ihtiyacınız olduğunu bilmek de önemlidir. Farmakolojik ilaçlar kullanıyorsanız, yukarıda belirttiğimiz prosedürlerin yaklaşık sıklığı ve buna ek olarak, pakette basılan talimatlarda bunu okuyabilirsiniz. Halk ilaçları ile tedaviyi tercih ederseniz, bir gün daha fazla durulama alınacak, daha iyi olacaktır. En iyi seçenek vücut sıcaklığına bakılmaksızın 1 saat ara ile durulanır.

Semptomatik tedavi

Bu ilaçlar, foliküler anjinayı tedavi edememektedir, ancak onların eylemleri, semptomlarını gidermeyi ve hastanın durumunu hafifletmeyi amaçlamaktadır. Görevleri, mukoza boğazına belirgin inflamatuar reaksiyonları bastırmanın yanı sıra ağrı sendromunun yoğunluğunu azaltmaktır. Bu, hastanın vücudunun hastalığın gerçek nedenine - enfeksiyona odaklanmasına odaklanmasına ve dolayısıyla boğaz ağrısından kurtulmak için ne kadar sürdüğünü doğrudan etkilemesine yardımcı olacaktır.

Anti-inflamatuar ve anestezik etki, eczanelerde satılan birçok farmakolojik ilaca sahiptir. Listeleyebileceğiniz en popüler araçlar arasında:

 • Trachisan;
 • Faringosept;
 • Neo-anjina;
 • Septolete;
 • Ingalipt;
 • Kamerun ve diğerleri.

Evde eczane ilaçlarına ek olarak, halk ilaçlarını yaygın olarak kullanabilirsiniz. Her şeyden önce, tabii ki, infüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar:

Önemli! Tüm bu bitkisel preparatlar alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kullanmadan önce, hastanın onlara alerjisi olmadığından emin olun.

Nastoyami ve şifalı bitkilerin et suyu her ikisi de durulayıp boğazını soluyabilir. Vücut sıcaklığından bağımsız olarak, bunların kullanımı anjina ile tüm hastalık süresi boyunca gösterilir. Üstelik, sıcaklığın normalleşmesinden sonra bile, en az 2-3 gün boyunca bitki koruma maddelerinin kullanılması tavsiye edilir - bu, hastalığın yeniden ortaya çıkışını önleyecektir.

Yaygın restoratif demektir

Enfeksiyonla mücadelede önemli bir rol de vücudumuzun iç savunması - bağışıklık sistemi tarafından oynanır. Bu nedenle, bakım ve stimülasyon anjinayı daha çabuk iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bağışıklık fonksiyonlarını aktive etmek için, bu gibi araçları kullanmak mümkündür:

 • Vitamin Kompleksleri. Normal işleyiş için bağışıklık sistemi tarafından vitaminlere ihtiyaç vardır. Pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesi için onların yardımı ile - bağışıklık eylemi için katalizör görevi görürler.
 • Protein yemeği. Bu madde bağışıklık sisteminin ana yapı malzemesidir, bu nedenle, hastanın diyetinde, örneğin tavuk eti şeklinde kolayca sindirilebilir protein miktarının artırılması gerekir.
 • Immunostimulantlar. Bunlar ginseng, ekinezya, eleutherococcus gibi bitkisel preparatlardır.

Ayrıca periyodik ısınma, iyi bir genel restoratifdir. Sıcaklıkta, öncelikle ayaklarınızı tutmalısınız. Bunu yapmak için, sıcak ayak banyoları veya hardal sıvaların montajını kullanabilirsiniz. Ancak vücut ısısı 380 ° C'nin üzerine çıktığında tüm ısınmaların iptal edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca, kalp ve damar hastalıkları olan yetişkinlerde ve hamile kadınlarda kullanılamazlar.

Önemli! Boğazda foliküler boğaz ağrısı ile yapılan ısıtma kompresleri tamamen yasaklanmıştır - ek lokal ısıtma enfeksiyon gelişimini destekleyecektir.

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

Bu angina formunun etken maddesi çoğunlukla streptokok ve stafilokoktur. Hastalık, zayıflamış bağışıklık, vücudun genel veya kısmi hipotermisi ile ortaya çıkar.

En sık görülen çeşitlerden biri, günümüzde düşüneceğimiz tedavi ve semptomların, anjina foliküler şeklidir.

nedenleri

Neden bir foliküler boğaz ağrısı, ve nedir? Bademciklerin vücuda eksojen olarak (dışarıdan) veya endojen olarak giren (oportünistik floranın dejenerasyonu) bakterilerle enfekte olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasının ana sebebi stafilokokus adı verilen bir enfeksiyondur.

Foliküler anjina oluşumu aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • streptokok ve stafilokokların bademciklerine girme;
 • Soğuk mevsimde gelişen mikropların varlığı;
 • Boğazın önemli hipotermisi, vücudun bağışıklık savunmalarında genel bir azalmaya neden oldu;
 • bademcikler içinde iltihaplı süreçlere yol açan difteri, sifiliz, zatürree ve diğerleri virüsleri.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi artık fırsatçı mikroorganizmaları kısıtlayamaz ve ağız boşluğuna yoğun bir şekilde çoğalmaya başlar ve bademcik iltihabına neden olur.

Foliküler anjinanın oldukça bulaşıcı olduğunu unutmayın, hastanın ağır seyri hastanede kalır. Evde, hasta ayrı bir odada olmalı, sadece kişisel eşyaları kullanmalı, kişileri sınırlandırmalıdır.

Bademciklere ne olur?

Foliküler anjinada, iltihap, bademciklerin bademciklerinde, sarı-beyaz renk odakları ile mukozadan translüsent olarak yerleşir. Tanınmış doktor Simanovski'nin dediği gibi, foliküler anjinli bademciklerin resmi, yıldızlı gökyüzüne çok benzer.

Zamanla, bu pürülan odaklar bademcikler üzerinde bir sürekli pürülan sarı-beyaz renk plakı oluşturarak birbiriyle birleşebilir. Apse, dokuları eritebilir ve farinkse girebilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan foliküler anjin, kuluçka döneminden sonra ortaya çıkan belirli semptomlara sahiptir - genellikle, bir günden fazla sürmez. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Angina semptomları akut başlar:

 • bir ürperti belirir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye çıkar;
 • güçlü zayıflık, alt sırt ve eklemlerde ağrı hissi;
 • iştah kaybı hissedilir;
 • lenf düğümleri genişlemiş ve palpasyonda ağrılıdır;
 • Palatine bademcikler ve etraflarındaki kader şişer, alevlenir ve kızarır;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı plaklar - gözlenen takviyeli foliküller;
 • Çok güçlü ve akut ağrı nedeniyle, hastanın yutması zordur;
 • Güçlü bir rinit ile ağız ve burun ile nefes almak zordur.

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Bu boğaz ağrısı genellikle lacunar ile kombine edildiğinden, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında apseler oluşabilir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Hastalık ciddi bir rahatsızlık hissi ile başlar. Bir çocuk öncelikle boğaz ağrısı ve iyilik halinin kötüleşmesinden şikayet edebilir. En çok hoş olmayan duyumları da beraberinde getiren en yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, eklemlerde ağrı, bulantı kusma, yiyeceği yutma yetersizliği vardır. Tüm bunlar, yaklaşık 2 saat süren bolca ateş ve titremenin bir arka planında gerçekleşir ve daha sonra bir iyileştirme durumuyla değiştirilir. Vücut ısısı keskin bir şekilde yüksek rakamlara yükselir.

Hasta bir çocukta böyle bir durum, hastalık sırasında zirveye ulaşıldığında yaklaşık 2 gündür. Bu semptomatolojiye farinks ve boyun ödemi, kızarıklık, öksürük ve burun iltihabı, konjunktivit, mide bölgesinde ağrı, genişlemiş lenf nodları eşlik eder. Çocuk için büyük bir zorluk nefes alıp yutmadır.

Foliküler boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu rahatsızlık nasıl görünür, incelemek için detaylı fotoğraflar sunarız

komplikasyonlar

Fotoğraftaki Angina folikülü çirkin görünüyor, ama bu özelliklerinin en tatsız değil. Bir bütün olarak kardiyovasküler sistem, böbrek ve idrar sisteminin ciddi komplikasyonları, eklemlerin tahribi ile doludur. Kronik bir forma girebilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

o, erken dönemlerinde foliküler tonsillit tanımak hastalıkların diğer benzer semptomlar ayırt etmek, tedaviye başlamak ve yatak istirahati ve gerekli hijyen tavsiyelerinin uygulanması uygun olarak onu görmek kadar önemli olmasının nedeni budur.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Etkili tedavi amacıyla, bademciklerden bir yayma alınır ve daha sonra anjinin patojenini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için laboratuar yöntemleri ile incelenir.

Çoğu durumda, akut pürülan bademcik serisi antibiyotikler karbapenemler sefalosporin, esas olarak beta hemolitik grup penisiline hassas bir streptokoklar, sebep oldu.

Evde, foliküler boğaz ağrısı durumunda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak bazı kurallara uymalısınız.

 1. Yetişkin veya çocuk, aktiviteyle sınırlı olmalı ve tercihen yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamalıdır. Yatak istirahati ihlali ve daha da fazlası, sıkıcı görevlerin yerine getirilmesi hastanın durumunu kötüleştirebilir ve hastalığın seyrinin şiddetini ağırlaştırabilir.
 2. İkinci zorunlu koşul, sıcak içmenin bol kullanılmasıdır. Hastalık zamanı ve birkaçının hasta menüsünü değiştirmek için tavsiye edilir. Gıda püresi yumuşak olmalıdır. Bu sayede iltihaplı larenks tahriş edilmeyecek ve bu yiyeceği yutmak çok daha kolay olacaktır. Tavsiye edilen diyet tablosu numarası 13.
 3. Acı çeken kişinin, genellikle hava almak ve ıslak temizlik yapmak için ayrı bir oda tahsis etmesi daha iyidir. Yemekler, çarşaflar ve havlular da ayrı olmalı ve kullandıktan sonra kaynatılmış su ile kaynatılıp serpilmelidir. Özellikle çocuklara izin vermemek için hastayla teması sınırlandırın - özellikle hassaslar.
 4. Ayrıca, boğazın sık sık durulanması, foliküler boğaz ağrısının doğru tedavisi için en önemli koşul olarak kabul edilir. Prosedür kullanılabilmektedir bu tür Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophillipt, Miramistin, furatsilin (Tablo su 2. Cam), bitkisel infüzyon, soda ve tuzlu su gibi özel antiseptik ajanlar.
 5. Antibakteriyel tedavi. Streptococcus'u ortadan kaldırmak için en yaygın neden korunmuş penisilinler (augmentin, amoksiklav) olarak reçete edilir. Penisilin grubunun intoleransı ile - diğer antibiyotik grupları: makrolitler (azitromisin), sefalosporinler 1-2 kuşak (sefotaksim, sefuraksim). Doz, ilgili hekim tarafından dersin yaşına ve ciddiyetine göre ayrı ayrı reçete edilir.
 6. Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler, tahrişi azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.

Foliküler bir boğaz ağrınız varsa, tedavisi zamanında başlanmamışsa ve boğazdaki antibiyotik yanlış seçilmişse ve hastanın bağışıklığı ciddi şekilde zayıflarsa, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

antibiyotikler

Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına uygun olarak, bireysel dozlara sıkı sıkıya bağlı olarak yapılmalıdır.

örneğin "Bitsillin" "Amoksisillin", "Penisilin" olarak en sık yazılan antibiyotikler penisilin grubu. Hasta penisilin alerjik ise olabilir makrolid ( "Klaritromisin", "Eritromisin" "Sumamed", "Azitromisin") ya da sefalosporin ( "Cefazolin'in", "Sefaleksin") ile ilgili antibiyotikler.

Durumunuz geliştirilmiş olsa bile, hiçbir durumda patojen antimikrobiyal ilacın eksik kursları ile, yani. A. antibiyotik kullanımını atamaz unutmayın bu antibiyotik akla direncini geliştirir ve hastalık yeniden başlar, ancak daha şiddetli biçimde ve önceki ilaç yardımcı olmayacaktır.

Ayrıca, antibiyotiklerin dysbiosis gelişmesini engelleyen ilaçları kullanması için de zorunludur. Lineks, Bifidumbacterin vb. Içerir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı - bademciklerde pürülan foliküllerin oluşmasıyla karakterize edilen ve şiddetli semptom belirtileriyle birlikte görülen bir hastalıktır. Bu anjin tipi ile, sıcaklık genellikle 38 dereceye ve daha yüksek bir düzeye yükselir, yutma zorlaşır ve genel esenlik keskin bir şekilde bozulur. Yeterli tedavi yetersizliği önemli romatizma olarak kabul edilir en ciddi olan komplikasyonları, böbrek hasarı, yaygın selülit yol açabilir olarak tonsillit tedavi nasıl hastalığın ilk belirtileri de düşünmek gerekir.

Temel tedavi prensipleri

Angina, bakterilerin nazofarenksine penetrasyondan sonra gelişen enfeksiyöz hastalıkları ifade eder. Foliküler bademcik iltihabının% 90'ında, sadece bir antibiyotik kullanıldıktan sonra tedavi edilebilen streptokokun neden olduğu saptanmıştır. benzer belirtiler difteri veya mononükleoz görülebilir beri doğru bir teşhis için bir doktora danışmak şiddetli ihtiyaç, bu enfeksiyonlar tamamen farklı tedavi gerektirir. Anjina tedavisinde olumlu bir sonuç elde etmek için, sadece doktorlardan en önemli önerileri takip edebilirsiniz.

 • Geniş bir etki spektrumu olan bir antibiyotik kullanmak gereklidir.
 • Antibiyotik tedavisi devam etmeli ve anjina semptomlarının ortadan kalkmasından sonra, patojenin tamamen ortadan kaldırılması ancak 7-10 gün sonra ortaya çıkar.
 • Enfeksiyonun ilk günlerinde, özellikle küçük çocuklar için yatak istirahati gereklidir.
 • Yiyecekleri revize etmek gerekir - çok sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek kullanmak kabul edilemez. Hastalık boyunca, çok sayıda sıvı içmeniz gerekir, bu vücuttaki birikmiş toksinleri gidermek için gereklidir.
 • Püstülleri çıkaramaz ve iltihaplı bademcikleri tedavi edici solüsyonlarla yağlayamazsınız - eğer manipülasyon düzgün yapılmazsa, bu sadece iltihaplanma alanını genişletir.
 • Sık boğaz ağrısı, bir enfeksiyon kaynağı gerektirir. Hastalık çürük dişler, böbrek hastalıkları ile şiddetlenir.
 • Antipiretik maddelerin alımını azaltmak için vücudun sıcaklığı 38.5 derecenin altında olması tavsiye edilmez. Yüksek sıcaklık, insan vücudunu enfeksiyonla mücadele edecek şekilde ayarlayan koruyucu komplekslerin geliştirilmesine katkıda bulunur.
 • Sıcaklık dengelenene kadar boğazın ısıtılması yapılmaz.

Doktorun tüm önerilerinin gözlenmesi komplikasyonlardan kaçınacak ve akut folliküler anjinanın kronik bir forma geçişini önleyecektir. Çocuklara anjina tedavisinde özel dikkat gösterilmeli, ebeveynlerin çocuklarında foliküler boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceği bir çocuk doktoru veya KBB - bir doktor tarafından eğitilmelidir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde ilaç tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi, ilaç ilaçları ve ev ilaçları kullanımı ile kapsamlı olmalıdır. Düzgün şekilde formüle edilmiş tedavi şeması 2-3 gün içinde sağlığı iyileştirecektir, gelecekte sadece patojeni tamamen ortadan kaldırmak ve vücudu güçlendirmek için gerekli olacaktır. Aşağıdaki ilaçlar ilaçlardan reçete edilir:

 • antibiyotikler. Sefalosporinler, makrolidler - Cefamizin, Cefalexin, Solutab, Ampisilin tercih edilir. Sıcaklık normal hale geldikten sonra tedavi üç ila dört gün daha devam eder. İlaçların dozu bir doktor tarafından seçilir, bazı ilaçlar vücut ağırlığına göre hesaplanır. Çocukların böyle bir dozaj formunu bir süspansiyon olarak bir antibiyotik vermesi daha iyidir.
 • Kullanmak ve lokal aktivitenin antibakteriyel ajanları. Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina tedavisinde iyi bir ilaç olan Bioporox'u bir aerosol şeklinde önerdi.
 • Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler tahrişi azaltmaya, ağrıyı gidermeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.
 • Hastalığın ilk günlerinde olabildiğince sık antiseptik ile gargara - Klorheksidin, Furacilin. Durulama sırasında, sadece mukoza zarını yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda patojenik bakterilerin bir kısmı giderilir, bu da enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önler.
 • Boğazın belirgin bir şişmesi ile doktor reçete eder. antihistaminikler - Zodak, Tsetrin. Kullanımları hastanın durumunu kolaylaştırır. Antihistaminikler genellikle antibiyotik tedavisi sırasında çocuklara reçete edilir, bu da antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyonların gelişmesini engeller.
 • Sıcaklığı normalleştirdikten sonra hasta atanabilir fizyoterapi prosedürleri.
 • Zayıf bağışıklık ve küçük çocukların tedavisinde antiviral kullanım ve anjinin nedeni virüs ise immünomodülatörlerdir.
 • Antibiyotik kullanırken, kullanmak önemlidir dysbiosis gelişimini engelleyen ilaçlar. Lineks, Bifidumbacterin içerir.
 • Foliküler boğaz ağrısı genellikle rinit ile birlikte oluşur, bu nedenle bu durumda kullanılması gereklidir burun damlaları. Derinat damla sadece iltihabı ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda immünomodülatör bir etkiye sahiptir, bu nedenle sıklıkla pediatrik pratiğinde kullanılırlar.

Nadir durumlarda, anjin, mantar veya virüslerden kaynaklandığını unutmayın. Bunların ortadan kaldırılması için, başka bir tedaviye ihtiyaç duyulur, bu nedenle, anjina bir doktora başvurduğunda gerekli olur - ancak testler yapıldıktan sonra, hastalığın etken madde tipini güvenilir bir şekilde kurmak mümkün olur.

Foliküler boğaz ağrısının evde tedavisi

Erişkinlerde foliküler anjina ve kolayca tolere edilen çocuklar genellikle bir ayakta tedavi olarak kabul edilir, yani evde. Foliküler boğaz ağrısının evde nasıl tedavi edileceğinden, refahta hızlı bir iyileşmeye bağlı olacaktır. Boğaz ağrısı hava yoluyla bulaşır, bu nedenle hasta kişi, etrafındaki insanlar arasında hastalığa neden olabilen, hastalığın nedensel ajanlarının kaynağıdır. Angina'yı evde tedavi ederken aynı tavsiyelere uymalısınız:

 1. Hasta kişiyi ayrı bir odaya yerleştirmek ve ona kişisel bir havlu ve tabak vermek tavsiye edilir. Her yemekten sonra bardak ve kaşıklar dezenfekte edilmelidir.
 2. Odada genellikle ıslak temizlik yapmak için havalandırmalı ve günde en az iki kez olmalıdır.
 3. Hasta her zaman sıcak bir içecek içmelidir. En iyisi, eğer gül kalçaları veya anti-enflamatuar bitkilerin et suyu olacaksa, kızılcık meyve içecekleri, limonlu sıcak çay, kompostolar.
 4. Gargara en az iki saatte bir kez yıkanmalıdır. Durulama için adaçayı, kadife çiçeği, papatya bir kaynatma kullanabilirsiniz. İyi bir etki aşağıdaki bileşimdir - bir tatlı kaşığı soda ve tuz bir bardak ılık suda seyreltilir, çözeltiye birkaç damla iyot eklenir. Bu karışım bakteriler üzerinde olumsuz bir etki yapar ve apseleri mükemmel bir şekilde temizler.
 5. Hastalığın ilk günlerinde, yiyecekler çok tuzlu değil, silinmelidir. Füme, çok yağlı, ekşi ve salamuralı yemeklerin kullanımı hariç tutulmuştur.
 6. Hastanın tam iyileşmesi için zayıflatılmış organizması, ek kısım vitaminler gerektirir. Taze meyve ve sebzeleri büyük miktarlarda yiyerek gerekli eser elementlerin alınabildiğinden emin olun. Hastalık için gerekli olan maksimum C vitamini miktarı, özellikle siyah frenk üzümünde, çileklerde bulunur. Küçük porsiyonlarda en iyisi bu, vücudu rahatlatır ve tüm besinleri sindirmek için zaman verir.
 7. Yatak dinlenmesi sıcaklık normal olana kadar devam etmelidir. Hastalığın akut döneminde, aşırı okuma veya TV seyretme ile gözlerde zorlama istenmez.

Foliküler boğaz ağrısı ve halk tıbbı belirtileri ortadan kaldırılmasına yardımcı olun.

 1. Ezilmiş bir taze sarımsak başı bir bardak elma suyu ile doldurulur. Elde edilen yulaf ezmesi ocakta beş dakika ısıtılır, daha sonra süzülür. Şifalı sıvı küçük sipslerde içilir ve kullanımından sonra battaniyenin altına uzanmak gerekir. Bu tür tedavinin ilk günü için en az üç bardak sarımsak-elma karışımı içmek arzu edilir.
 2. Rendelenmiş yeşil elma, bir soğan ve iki adet doğal balın birlikte karıştırılması, bakterisit, anti-enflamatuar ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Karışım günde birkaç kez bir kaşık dolusu yenmelidir.
 3. Propolis, bulaşıcı bir maddenin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Küçük bir propolis parçası yumuşak bir kıvamda çiğnenmeli ve yanaktan yarım saat ya da daha uzun süre bekletilmelidir.

Foliküler anjin, hastalığın nüksüne yatkındır. Bir kimsenin hastalığın belirtilerinden muzdarip olmasını önlemek için, önleyici tedbirleri takip etmek ve bedeni sinirlendirmek gerekir. Sıcak günlerde aşırı soğuk algınlığı yapamazsınız, yetişkin hastalarda, kronik bademcik iltihabı genellikle sigara ve alkol kötüye kullanımı ile gelişir, istisna olmaksızın bu faktörler hayat boyunca bir kişiye eşlik eder. Foliküler boğaz ağrısı tamamen ortadan kaldırmak için tamamen mümkündür, terapi sırasında ana şey kalıcılık göstermek ve tedavinin tüm sonunu sonuna kadar tutmaktır.

Foliküler boğaz ağrısını evde tedavi ediyoruz

Foliküler anjin, bademciklerde püstüler foliküllerin ortaya çıkmasıyla karakterize bir hastalıktır. Genellikle hastalığa zehirlenme belirtileri eşlik eder. Eğer ilk anjin belirtileri tedaviye başvurmazsa, daha ciddi sonuçların ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Bir kural olarak, hastalık, bir pürülan boğaz ağrısına ve daha uzun bir tedavi periyoduna dönüşebilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca çabuk iyileşmek için, evde pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmeyi bilmeniz önerilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Patojenik tipte bakterilerle (stafilokok, streptokoklar) anjina denir. Vücutta, "zararlılar" bulaşmış gıda, kötü yıkanmış bulaşıklar, öksürme veya hapşırma hasta bir kişi, vb. Yoluyla nüfuz edebilir. Yani, foliküler boğaz ağrısı semptomatolojisi nedir?

 1. Şiddetli titreme.
 2. Isı.
 3. Çene altındaki lenf düğümlerinde ağrı.
 4. Zor yutma.
 5. Yutulduğunda kulaklarda ağrı var.
 6. Zayıflık ve kötü sağlık.
 7. Boğazda dayanılmaz acı.
 8. Bademcikler, pembemsi bir gözün büyüklüğünde pürülan beyaz-sarı lekelerle kaplıdır.
 9. Vücudun her yerinde ağrı.

Önemli: Ev terapisinin ilk günlerinde hastalık yatak istirahatine uymalıdır, özellikle de çocuklarla ilgilidir.

Foliküler boğaz ağrısının evde tedavisi

Bir yetişkinde veya çocuklarda evde foliküler anjinin nasıl tedavi edileceğine karar vermeden önce, vücut ısısının artmasıyla kişinin çok fazla nemi kaybettiği ve hastanın çok miktarda sıvıya ihtiyacı olduğu anlaşılmalıdır.

Bu durumda sıvı sadece su kaybını önlemeye ve sıcaklığı düşürmeye değil, aynı zamanda vücudun zehirlenme belirtilerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Asit olmayan meyve suları, kızılcık meyveli içecekler ve çilekli jöle kullanmak daha uygundur. Sıvı sıcaklığı vücut sıcaklığına uygun olmalıdır.

Tedavi döneminde önemli olan gıdaların kıvamıdır. Gıdalar, baharat ve biber olmadan yumuşak ve yıpranmış olmalıdır.

Unutmayın: Hasta kişi ayrı bir odaya yerleştirilmeli, ona kişisel eşya vermelidir. Her yemekten sonra bulaşıklar iyice yıkanmalıdır.

Boğaz durulama

Birkaç etkili durulama tipi vardır:

 • bal ile kızılcık suyu;
 • sıcak, taze sıkılmış havuç suyu;
 • nar kabuğunun infüzyonu (kaynar su bardağı başına 20 g, yarım saat pişirin, süzün, sonra soğumaya bırakın ve iltihaplı boğazı günde 7-9 kez yıkayın);
 • sarımsak infüzyonu (100 g ovulmuş sarımsak ılık su 100 ml dökün, 6 saat demlendirin);
 • pancar suyu (rendeleyin 1 büyük pancar, sıvı dışarı sıkın,% 6 sirke 1 yemek kaşığı ekleyin, ısrar, filtre ve iltihaplı boğaz yıkayın).

Çam böbrek ve okaliptüs yağı bazlı soluma

Genç çamların tomurcuklarını alın (4 çay kaşığı 200 ml su ve yarım saat kaynatın), kekik otu (2 çay kaşığı 200 ml kaynar su demleyin, 45 dakika ısrar edin) ve 15 damla okaliptüs yağı. Bu karışımla inhalasyon yapın.

Oku onu! Ev ilaçları ile anjina evde nasıl tedavi edilir - hızlı ve etkili.

Horseradish bazlı ilaç tedavisi

Küçük bir horseradish parçası alın ve ince doğrayın. Kaynar su 80 ml Demlemek ve sıkıca kapağını kapatın. 20 dakika bekle. İnfüzyonu süzün ve şeker ekleyin (tutam).

Gün boyunca çare yiyin, küçük yudumlar yapın. Bu ilaç özellikle ses kaybında etkilidir.

Horseradish ve bal bazlı karışımlar

Bir horseradish yaprağı alın, ince doğrayın ve bal ekleyin. Her saatte 2-3 gramlık bir karışım kullanın.

Propolis - anjina ile şifacı

Bu ilaç, hastalığın farklı bir aşamasında en etkili olanlardan biridir. Küçük bir propolis parçası alın ve yavaşça çiğneyin. Yedikten sonra prosedürü izleyin. Bir gün için 5 g çare yemelisiniz. Yanan ve dilin biraz uyuşması kesinlikle normaldir.

Unutmayın: hastalık sırasında TV okuyarak ve izleyerek gözleri zorlamak gerekli değildir.

Foliküler boğaz ağrısında otlar topluluğu

3 adet papatya çiçeği, ıhlamur çiçeği parçası, 2 parça meşe kabuğu alın. 20 gram karışık ürün, 1 bardak taze kaynatılmış su demleyin. 8 dakika boyunca minimum ısıda tutun. Kapağı sıkın ve 1 saat bekletin. Filtre (tercihen birkaç kez) ve 15 ml bal ile karıştırın.

Günde 5-6 kez durulayın. Bal yerine bu et suyuna bir tutam tuz ekleyebilirsiniz. Bundan, çare daha az etkili olmayacaktır.

Ahududu ve bal bazlı etkili ilaç

Bir avuç ahududu alın (kurutabilirsiniz), 5 ml bitkisel yağ, 20 ml bal, 5 g zencefil tozu. Karışım 750 ml kaynar su içine dökülür. Bütün gece ayağa kalkın, kabı sıcak bir havluya sarın. Süzün ve günde 2 kez sıcak bir şekilde yiyin (aç karnına - sabah, uyumaktan önce - geceleri).

Soyulmuş soğanlara dayalı araçlar

2 çay kaşığı al. soyulmuş soğan, 500 ml su dökün. Kaynatın ve 4 saat bekletin. Gazlı bez ile süzün.

Önemli: Hiçbir durumda bademciklerden püstülleri çıkarmayın.

Foliküler boğaz ağrısı ile mücadelede acı soğan

1 büyük soğan alın, bir karıştırıcıda bükün. Suyu sıkın ve her 6 saatte bir 5 ml alın.

incir

20 g incir alın ve 400 ml kaynar su dökün. Minimum ısıda 10-12 dakika pişirin, soğumaya ve filtrelemeye bırakın. Her 5 saatte bir 125 ml ye.

Evde bir çocukta pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Eski anlamına gelir

Siyah turpu alın ve üstünü çıkarın, bir depresyon yapın, orada tatlım, bir üst kapakla örtün ve 3 gün bekletin. Alınan sıvı her 3-4 saatte bir 20 ml. Bir süre sonra, en ağır boğaz ağrısı bile geri çekilecek.

Tatlım ve çilek reçeli

Emaye kaplarda 100 ml bal ve 1 çorba kaşığı. l. ahududu reçeli. Karıştırın ve minimum ısıda, düzenli olarak karıştırın, kaynatın. İçeriği boğaza dökün. Bebeği döşeyin ve sıcak bir şekilde sarın.

Önemli: Vücut sıcaklığını 38,5 C'nin altına düşürmek gerekli değildir. Yüksek oranlarda antipiretik ajanlar alınmalıdır. En yaygın ilaçlar ibuprofen veya parasetamol içerenlerdir.

Başka hangi foliküler angina tedavi edilebilir

durulama

Bir bardak ılık suda 1 çay kaşığı ekleyin. soda ve 5-7 damla iyodür. Her saat durulayın.

Çay gülü ile durulama

1 çorba kaşığı alın. l. kurutulmuş çay gülü ve bir bardak kaynayan süt veya su ile doldurun. Bir kaynamaya getirin ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Soğutun ve boğazın bir kaynatılmasıyla durulayın.

Adaçayı suyu ile durulayın

40 gram kurutulmuş adaçayı alın ve 500 ml su ile dökün, bir kaynamaya getirin, 10-15 dakika bekletin. Bir yemek kaşığı tuz girin ve günde 5-6 kez durulayın.

İlginç! Anjin için başvurmak için yazımızda makalemizi öğrenin.

Propolis kurtarmaya

10 g propolis, 100 g alkol veya votka dökün. 7 gün boyunca karanlık ve soğuk bir yerde durun. Filtre ve 1 çay kaşığı. infüzyon, 3 tsp ile karıştırın. su. Bademcikler gece boyunca çözelti ile yağlayın. İşlemden sonra, 1 saat boyunca yemek yemeyin ya da içmeyin.

Pancar etkili bir ilaçtır

0,5 kg kırmızı pancar alın, rendeleyin üzerine rendeleyin veya karıştırıcıda döndürün. Suyu sıkın ve ona 1 yemek kaşığı ekleyin. l. sirke. Karışımı bir gün için savun. Durulayın ve 1 çay kaşığı tüketin. Çözelti günde 5-7 kez, sıcak süt ile yıkandı.

Rhodiola rosea

50 gr pembe rhodiola (kök) alın. 500 ml kaynar suya dökün. Karanlık ve serin bir yerde 7 gün bekletin. Filtre ve 1 çay kaşığı. 150 gram sıcak kaynamış su ekleyin ve 15 dakika boyunca kesintisiz olarak boğazını durulayın.

1 saat dinlendirin ve prosedürü tekrar başlatın. Püstüller sıkılıncaya kadar durulama işlemini tekrarlayın.

Adaçayı ve Calendula

Boğazın iltihaplanması, bir sonraki infüzyonu mükemmel şekilde iyileştirir: 20 g demlenmiş 250 ml sıcak su içeren bir kalendula yaprağı ve adaçayı (3: 1 oranında) ve saatte bir çeyrek saat bekletin. Bu infüzyonla, iltihaplı boğazını durulayın.

limon

Hastalığın ilk aşamasında, bir çeyrek limon (kabuğu ile birlikte) çiğneyin. O zaman hiçbir şey yememeye çalış. Bu, limonda bulunan tüm yararlı maddelerin boğaz ağrısını tamamen etkileyebilmesi için gereklidir.

Prosedür 4 saatte bir tekrarlanmalıdır. Limon dilimlerini kesebilir ve dönüşümlü olarak eritebilirsiniz. Bu prosedür, rahatlama hissi verene kadar her saatte bir yapılmalıdır.

Önemli: Foliküler anjin, hastalığın yeni belirtilerine yatkındır. Bir erkeğin boğaz ağrısı ile hastalanmasını önlemek için, önleme kurallarına uyulmalıdır. İlk etapta - vücudu temperliyor. Sıcak havalarda hipotermiye, sigara içmeye, soğuk ve alkollü içeceklere dikkat edin.

Foliküler anjin nedir ve nasıl tedavi edilir

Soğuk algınlığı, küçükten büyüğe birçok insanı etkiler. Birincisi boğaz hastalıklarıdır, çünkü zararlı mikroorganizmalar başlangıçta ağız boşluğuna girer. Çok sayıda çarparak, patolojik bir süreci kışkırtırlar. Yani, bakteri ile enfeksiyonun arka planına karşı, anjin ortaya çıkar (akut tonsillit).

Angina, patojene bağlı olarak çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Foliküler anjin en sık görülen tiplerden biridir. Genellikle okul öncesi ve okul çağındaki çocukların yanı sıra 30 yaşın altındaki gençleri etkiler. Yaşlı insanlar nadiren bademcik iltihabı alırlar, vücudun diğer hastalıkları tarafından zayıflatılırlar. Foliküler formu diğerlerinden ayıran ve doğru bir şekilde nasıl tedavi edeceğimiz - bunu aşağıda belirleyeceğiz.

Foliküler anjina - özellikleri, nedenleri

Foliküler pürülan anjina bademciklerin akut bir bakteriyel hastalığıdır. Boğazda kronik pürülan işlemin alevlenmesi veya nazofarenkste enflamatuar sürecin alevlenmesi olarak görülür. Karakteristik ve en önemli özellik bezlerin foliküllerindeki beyaz tıkaçlardır. Bu nedenle, öncelikle boğaz dokularında patolojik bir pürülan işlemdir.

Bademciklerin doğal amacı ağız boşluğuna giren yabancı mikroorganizmaların emilimidir. Normal işlevde, vücudu mikropları çoğaltmaktan korurlar. Fakat azaltılmış bağışıklığın bir arka planına karşı, koruyucu işlevlerini yerine getirmeyi bırakmaktadırlar. Böylelikle bademcikler vücudun her tarafına yayılabilen pürülan bir süreç geliştirir. patoloji bademciklerin boşlukları doldurmak vurdu ise - Laküner bademcik iltihabı geliştirdi ve patojenik organizmaların kontrolsüz çoğalması folikülleri içinde meydana gelirse - anjina folliküler şeklini alır.

stafilokoklar, Candida cinsinin, virüsler, enterovirüsler ait mantarlar - çoğu durumda foliküler anjin aktifleştiriciler betagemoliticheskie streptokoklar, en azından bulunmaktadır. verimli bir toprağa düşen, onlar hızla çarpma lenfoid boğazın dokusuna ve kitlesel saldırı yürütmek. Böyle bir toprak zayıf bağışıklık, avitaminoz, soğuk bulaşan bir hastalık olarak hizmet edebilir.

İki enfeksiyon yolu vardır: içsel (endojen) ve harici (eksojen). İlk yol, reaktivite azaldığında hastalığa neden olan, anjinin nedensel ajanının insan vücudundaki sürekli varlığını ima eder. Ekzojen yöntem, patojenin dışarıdan içeri akışını gerektirir.

Foliküler boğaz ağrısı yetişkinlerde ve çocuklarda üç ana yolla bulaşır:

 • hava yoluyla - konuşma sırasında mikropların solunması yoluyla, öksürme, hapşırma,
 • fekal-oral - kontamine su kullanımı ile, gıda,
 • temas - ortak ev eşyalarının kullanımı sonucu, bir öpücük, tokalaşma, kucaklar.

Angina en çok okul veya anaokulu ekibinde çok fazla zaman geçiren çocuklar tarafından etkilenir. Yetişkinler işyerinde, yemek yerlerinde, ulaşımda veya hasta çocuklarında enfekte olabilirler. Mevsimselliğin bademcik iltihabının yayılması üzerinde özel bir etkisi vardır: sonbaharda ve ilkbaharda, vakaların sayısı önemli ölçüde artar. Bir bireyin bireysel yatkınlığı da önemli bir rol oynar.

Foliküler tonsillit için olumlu faktörler şunlardır:

 • şiddetli hipotermi, soğuk yiyecek ve su,
 • Düşük vitamin içeriği,
 • kötü, dengesiz beslenme,
 • büyük fiziksel efor,
 • sürekli stres, depresyon, aşırı çalışma,
 • Solunum yolu enfeksiyonunun kronik odakları,
 • Bacaklara ve tedavi edilmeyen bulaşıcı hastalıklara transfer,
 • taşıyıcı ile sürekli temas.

Foliküler anjina - belirtiler, klinik resim

Foliküler de dahil olmak üzere herhangi bir anjina habercisi, boğazda mukoza zarının iltihaplanması, kızarıklığı ve şişmesi, yumuşak damak, palatine kemerler, bademciklerdir. Başlangıçta, güçlü ağrı ve yüksek ateş yoktur. Bu nedenle, sıklıkla akut solunum yolu hastalığının gelişimi için ilk belirtiler alınır. Ana semptomlara katılırken akut bir solunum yolu hastalığı değil akut tonsillit olduğu netleşir. Ve belirtiler şöyle:

 • mukoza zarından açıkça görülebilen bademciklerde pürülan folikül oluşumu,
 • güçlü, kulak vererek, tükürük yuturken ağrı, su, yiyecek,
 • vücut ısısında subfebril veya yüksek rakamlara (39-40 °) artış,
 • Submaksiller lenf nodlarının artması ve ağrıları,
 • ateş, titreme, eklemlerde ağrı, kas ağrısı, baş ağrıları,
 • Boğazda kuruluk ve terlemenin arka planında kuru, öksürük öksürüğü ortaya çıkabilir,
 • zehirlenme belirtileri, genel halsizlik, uyuşukluk,
 • dispeptik fenomen - bulantı, kusma, dışkı bozuklukları,
 • kalp ağrısı, taşikardi, aritmi,
 • ses kısıklığı ya da toplam ses kaybı,
 • küçük çocuklarda kramplar, bilinç kaybı,
 • şiddetli terleme, uykusuzluk.

Farinksin ayrıntılı bir incelemesiyle doktor hiperemik boğaz dokusunu, özellikle bademcikler ve palatinleri görecektir. Purulent beyazımsı-sarı kaplama çıplak gözle görülebilir. Bu tanı için karakteristik bir semptomdur. Ek olarak, bir klinik kan testi ve patojenin saptanması için bir yayma gerçekleştirilir.

Yetişkinlerde foliküler boğaz ağrısı belirtileri çok canlı ve karakteristiktir. Ancak bazı durumlarda çok tehlikeli bir hastalık ile karışabilirler - difteri. Benzer bir semptomatoloji ile devam eder, ancak oldukça farklı bir şekilde tedavi edilir. Bu nedenle, özellikle çocuklarda anjina durumunda diferansiyel tıbbi tanı zorunludur.

Son zamanlarda, soğuk-free tonsillit vakaları daha sık hale gelmiştir. Bu, vücudun termoregülasyonunun ihlali anlamına gelir. Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı birkaç nedenden dolayı olur:

 • otoimmün hastalıklar için
 • metabolik bozukluklar,
 • hormonal yetmezlik
 • düşük bağışıklık,
 • antibiyotiklere uzun süre başvurma,
 • alkol kötüye kullanımı,
 • Vazodilatör ilaçların alımı,
 • kronik bademcik iltihabı.

Bu karakteristik semptomlara dayanan öz tanı zor değildir. Ama dikkatli olmalısın, çünkü yanlış teşhis koyabilirsin. Bu nedenle, her durumda doktora başvurmanız gerekir. Sadece doğru tanıyı koyabilir ve foliküler anjinin nasıl tedavi edileceğini bilir.

Foliküler boğaz ağrısı tehlikeli bir komplikasyondur

Uygun tedavi ile foliküler boğaz ağrısı akut formu 7-10 gün sürer. Ancak, zayıflatılmış bir organizma durumunda olduğu gibi, bu tür veya kontrolsüz ilaçların yokluğunda komplikasyonlar da mümkündür. Doktorlar her zaman onun boğazının kendisinin tehlikeli olduğunu değil, ancak aktarılan hastalığın hemen sonrasında ya da birkaç ay içinde ortaya çıkabilen sonuçları olduğunu söylerler.

 1. Paratonziller apsesi.

Amigdala içinde iltihaplı folikülün atılımı. Küçük damarlarda pıhtılar oluşur, bu da bir apse görünümüne yol açar. Acil yatış gerektiren çok tehlikeli bir durum. Boğaz ağrısı geçirirseniz sık görülen bir komplikasyondur.

 1. Kalp yetmezliği, miyokardit, aritmi.

Vanalar, atriyum, ventrikül, kalp kası üzerindeki bakterilerin çürümesi ürünlerinin zararlı etkileri nedeniyle ortaya çıkar.

Böbrekler üzerindeki toksinlerin etkisi nedeniyle gelişir. Genellikle asemptomatik geçer, transfer anjinadan birkaç yıl sonra kendini gösterir.

Vücudun anjin patojeni ile savaşmak için ürettiği antikorlar, eklemlerin dokularını tahrip eder. Hemen böyle bir komplikasyon var, sırtta, kollarda, bacaklarda bir ağrı var.

Vücuttaki bazı fonksiyonel bozukluklar da foliküler anjina ile ilişkilidir. Bu üreme kapasitesi problemleri, şişman olan kadınlarda adet döngüsünün ihlali, libido azalması, pankreas ve tiroid bezleri, hepatit, kronik akciğer iltihabı, dermatit hastalıkları.

Sıklıkla, bu hastalıklar anjina ile ilişkili değildir, ama aslında çoğu zaman onun sonuçlarıdır. Sadece başlandığında tedaviye başlanması ve sağlığa karşı sorumlu tutumu, bu ciddi patolojilerin önlenmesi için% 100'lük bir garantiyle pratik olarak uygulanabilir.

Angina foliküler - ilaç tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi, patojeni yok etmeyi ve ağrılı semptomları gidermeyi amaçlayan bir dizi komplikasyonu içerir. Sadece katılan hekim tarafından atanabilir, kendi kendine ilaç kategorik olarak kontrendikedir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde maalesef, geniş bir etki spektrumuna sahip antibiyotikler yapamazsınız. Sadece bakteriyel enfeksiyon gelişimini durdurabilir ve vücuttaki tüm toksinleri yok edebilirler. Bu nedenle, öngörülen şemaya göre kesinlikle alınmalıdır. Sarhoşluk belirtileri ikinci günde ortadan kalkabilir, ancak onu almayı bırakamazsınız. Kurs genellikle 7-10 gün sürer. Hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına bağlı olarak, uzatılabilir veya azaltılabilir.

Foliküler anjinin tedavisi için, tüm antibiyotik grupları kullanılır: penisilinler, makrolitler, amoksisilinler, tetrasiklinler, sefalosporinler. Sumamed - yeni nesil bir ilacın enfeksiyonunu durdurmak ve pürülan mevduat temizlemeye yardımcı olur. 3 gün boyunca aynı zamanda sarhoş. İyileşme ilk alımdan sonra gerçekleşir. Hamile ve emziren annelerde bademcik iltihabı tedavisinde kullanılmaz.

Staphylococci ve streptococci ile mücadelede kanıtlanmış etkinlik, amoksiklav, Flemoklav, Augmentin - amoksikilin dizisidir. İçerisinde bulunan klavualik asit, ilacın bakteriyostatik etkisini arttırır. Doz, bireysel endikasyonlara göre seçilir. Standart kabul süresi 7 gündür. İlaç her gün 2 kez aynı anda alınır. 2-3 tabletin ardından ateş, boğaz ağrısı, lenf bezlerinin ağrıları geçmektedir. Ancak resepsiyonun tamamen iyileşene kadar devam etmesi gerekiyor.

penisilin, seftriakson, sefepim, ampisilin, Bitsillin, nymphomax, Azitromisin, Eritromisin şu şekildedir: tonsillit Antibiyotikler de atanır. Bir antibiyotik etkisiz ise, başka bir gruptan bir ilaç reçete edilir. sulama için bir boğazı ile antibiyotik aerosol - bir Bioparox gösterilen hafif bademcik iltihabı için ek tedavi olarak. Genellikle yetişkinlerde ve 3 yaşından büyük çocuklarda kullanılır.

Anjina çoğu durumda yüksek ateş eşlik eder. 39.5 ° 'den sonraki değerler zaten bir sağlık tehlikesi taşır, bu yüzden devrilmeniz gerekir. Antipiretik ilaçlar doz ve kısa sürede kullanılmalıdır. yetişkinlerde iyi çalkalama sıcaklığı ve genel durumu kolaylaştırmak - (., günde en fazla 3 kere 1 tablet) Parasetamol (1 tablet günde 2 kez), ibuprofen (1-2 tablet günde 2-3 kez), aspirin.

Foliküler boğaz ağrısının semptomatik tedavisi boğazda iltihaplanmanın giderilmesini içerir. Bu durulama, mukozanın sulanması, pastillerin emilimini içerir. Durulama bademciklerin pürülan içeriklerden temizlenmesine ve ağrının giderilmesine yardımcı olur. Bunları gerçekleştirmek için kimyagerlerin hazırlıkları mümkündür - Rotokan, Furatsillin, Hidrojenin Peroksit, Angilex. Çözelti, hazırlama talimatlarına göre hazırlanır. Hastalığın ilk iki gününde durulama sıklığı günde en az 5 kez olmalıdır.

Boğaz için spreyler bir antiseptik, analjezik, anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Yetişkinler ve 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilir. Foliküler boğaz ağrısı tedavisi için tavsiye edilir: Jox, Oracet, Ingalipt, Hexoral, Miramistin, Givalex, Kamerun. Yemeklerden sonra, ağız boşluğunu sıradan su ile temizledikten sonra uygulanır. Günde 3 kez 2-4 enjeksiyon yeterli olacaktır. Sulama sıklığının arttırılması mukozayı aşırı derecede kurutabilir ve ek rahatsızlığa neden olabilir.

Boğazda şişlik, kızarıklık ve ağrıyı giderir, ayrıca ağız boşluğunu, lolipoplar ve emilim için pastillerle dezenfekte edin. Herhangi bir eczanede Agitsept, Farisil, Strepsils Sepptole, Faringosept, Lizobakt, Trachisan'ı satın alabilirsiniz.

Bunun ya da bu araçların kullanılması doktor ile anlaşılmalıdır. Her ayrı ilaç hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olur, fakat aynı zamanda göz ardı edilemeyecek bazı kontraendikasyonlara da sahiptir.

Foliküler anjina - halk yöntemleri ile tedavi

Çoğu durumda, foliküler tonsillit evde tedavi edilir. Sadece ciddi ve karmaşık formlar hastaneye yatmayı gerektirir. Özel bir rejime uymazsa, ilaçların düzenli olarak alınması hastalığı tedavi edemez.

Hastalık dönemi için yatak istirahati yapılmalıdır. Çocuklar aktif oyunlar, koşmak, zıplamak, çığlık atmak için tavsiye edilmez. Şu anda, vücudun tüm kuvvetleri enfeksiyonla savaşmak için yönlendirilmelidir. Hasta için ayrı, iyi havalandırılan bir oda ideal olacaktır. Bakım yapan aile üyesinin koruyucu maskeler ve antiseptik araçlarla doldurulması gerekir.

Kesinlikle yatak istirahatine ek olarak, doğru beslenme çok önemli bir rol oynar. Gıdalar boğaz ağrısına zarar vermeyecek şekilde, cılız olmalıdır. Cips, turşu, biber, sert, sıcak ve soğuk yiyecekler yok. Her şey sadece sıcak ve öğütülür. Diyet vitamin içermelidir. Meyve köpüğü, kisseller, sebze püreleri için idealdir. İçme kalıcı olmalı. Basit sıcak su, bitki çayı, mors, komposto, bitkisel çay, gazsız maden suyu olabilir.

Durulamada tuz ve soda gibi yardımcı maddeler kullanılabilir. Bunun için 1 çay kaşığı tuz alın, soda ve bir bardak ılık kaynamış suda çözün. Elde edilen sıvı yetişkin ve çocuğu günde birkaç kez gargara edebilir. Daha fazla verim için 2-3 damla iyot eklenebilir. İkinci bileşen, iyotlu ve alerjisi olan çocuklarda kontrendikedir.

Boğaz için durulamalar ayrıca şifalı otlar ve çiçeklerden de hazırlanabilir. Cevizler ve nastoit calendula, adaçayı antiseptik etkiye sahiptir. Meşe kabuğu, anne ve üvey anne, nane boğaz dokularının iltihap ve şişmesini giderir. Paket üzerindeki talimatlara göre bunları toplayın. Ayrıca hazır bitkisel çözümleri bir eczanede de satın alabilir ve suyla seyreltebilirsiniz.

Boğazda ağrıyı hafifletmek için ballı limonla yardımcı olur. Limon bir karıştırıcıda doğranmalı, üzerine bir kaşık bal ilave edilmelidir. Karışımı yemekten sonra ağızda eritmeye hazır. Benzer şekilde, propolis kullanılır - pürülan çökeltilerden bademciklerin temizlenmesi için iyi bir araçtır.

Taze pancar suyu anjin ile gargara için uygundur. Ayrıca öksürük varsa oral yoldan da alınabilir. Soğan suyu yerel bir antienflamatuar ve restoratiftir. Bir çay kaşığı günde 3 kez sarhoş olmalı. Bu ilacı kronik gastritli kişiler için kullanamazsınız.

Anjin tedavisi için ev yöntemlerinin sadece ana ilaç tedavisine ek olabileceğini hatırlamak önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina için antibiyotikler

Anjin (akut bademcik iltihabı) - patojenik mikroflora tarafından neden olunan bulaşıcı bir hastalıktır. Viral enfeksiyon esnasında klamidya mikoplazmal anjin ve aktive bademcik mukoza bakteriyel mikroflora ile, bakteriyel hastalık formlarının tedavisi için yetişkinlere de uygulanabilir antibiyotikler.

Bademcik iltihabı ile klorofillit

Chlorophyllipt - antiseptik olan bitki kaynaklı kompleks bir tıbbi üründür. Bir aktif madde olarak bileşimi, okaliptüs bitkisinin yapraklarından klorofillerin bir kombinasyonunu içerir.