Loading

Çocuğun nezle soğuk algınlığı

İlk bakışta Coryza basit ama çok hoş olmayan bir hastalıktır. Tüm ebeveynler, er ya da geç uzun bir süre burun akıntısı gibi bir problemle karşı karşıya kalırlar, fakat herkesin ne tür komplikasyonların normal sümüklere neden olabileceğini bilemez. Sinüzit veya pürülan soğuk en tehlikeli komplikasyonlardan biridir.

Burun önemli işlevlere sahiptir, çünkü konuşma işleminde yer alır ve ayrıca vücudu enfeksiyondan korur. Bu nedenle, bir çocuğun burun tıkanıklığı, fiziksel ve zihinsel gelişiminde gecikmeye neden olabilir.

nedenleri

Purulent snot bir sebep olmadan ortaya çıkmaz, En sık genetik faktörler bakteriyel enfeksiyonlardır, diğer faktörlerin yanı sıra:

 • uygun tedavi olmaması nedeniyle uzun kronik sümük;
 • çocukta zayıflamış bağışıklık;
 • hipotermi;
 • alerjik reaksiyonlar.

Festing sümüğünden kurtulmak için, 7-14 günden fazla süren burun akıntısı, KBB doktorunun etkili tedavi önerebilmesini sağlayacak komplikasyonun nedenlerini bulmak için gereklidir.

semptomlar

Sümüğün rengi ile ortak soğuk algınlığının çocuğunuzun sağlığı için ne kadar tehlikeli olduğunu belirleyebiliriz. Yeşil ve sarı sümük, irin varlığı hakkında konuşun. Çocuğunuzun ciddi bir hastalığı yoksa, burun akıntısı şeffaf ve önemsiz olacaktır.

Enflamatuar süreç ile sonuçlanan enfeksiyona eşlik edebilir, sümük kalınlaşır, renk tonu değişir ve bir koku vardır.

Enfeksiyöz bir süreç meydana geldiğinde, beyaz kan hücreleri etkilenen bölgeye yoğunlaşır ve patojenik mikroorganizmaları nötralize etmek için çaba sarf eder. Sarı sümüğün görünüşü onların ölüm anlamına gelir. Daha kalın olan sümük ve daha belirgin olan renk, daha dinamik olarak bulaşıcı süreçler meydana gelir.

Pek çok uzman, sarımsı akıntının burun akıntısının sonunu ve ölü patojen floranın kalan parçacıklarının burun pasajından çıkışını gösterdiğini düşünmektedir. Ancak genyantritis, önitis vb. Ile sararmış akıntı sadece boşluklarda pürülan oluşumun aktivitesini vurgular.

Yeşil sümük - burun pürülan akıntı. Pus, bebeğin nazal farinksine yerleşmiş bakteriyel mikroorganizmalarla direnç için salınır. Vücut kendini savunur ve mücadele eder. Yeşil sümük genellikle kış, sonbahar, ilkbaharda ortaya çıkabilir, çünkü bu süre zarfında bebeğin bağışıklığı azalır.

Bir çocuğun yeşil sümüğü, özel belirtiler olmadan ortaya çıkabilir: öksürük, sıcaklık. Yeşil sümük sadece dışarıdan değil, aynı zamanda içeriden de içeri girebilir, bu da çocuk için tehlikelidir. Larenks içinden akan balçık, akciğerlere nüfuz ederek, enflamatuar süreçleri burundaki enfeksiyon sürecinden çok daha ciddi hale getirir.

Çocuklarda burun ve kulak arasındaki geçiş kısa olduğundan, kulakçıklara doğrudan püy girme olasılığı vardır. Bu tür bir hastalık seyri, örneğin, orta kulak iltihabı gibi çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Bir pürülan soğuk belirtileri normal kronik burun akıntısına benzer, ancak, birkaç tuhaf şikayetler vardır:

 • sık baş ağrısı;
 • 2 x haftadan daha uzun bir süre ile yüksek sıcaklık;
 • kalıcı zayıflık, yorgunluk;
 • alın ve burun sinüslerinde ağrı;
 • mukus yeşil veya sarı sümük kalın;
 • duyarlılık kaybı.

tedavi

tedavi, yeşil sümük başlamadan önce, çocukta irinli mukus nedenini belirlemek ve irinli akıntı kurtulmak yardımcı olacaktır etkili terapiyi reçete olacaktır KBB doktorunuza başvurunuz.

damla

Burun tıkanıklığı ile çocuğun vazokonstriktif damlaları vardır. En popüler olanları:

Emziği olan bir çocuğu gömmeden önce, onu mukozadan iyi bir şekilde serbest bırakın. Vazokonstriktif damla kullanmadan önce, durulamalarla tedavi edin. Tuz çözeltisi ile durulayın ve mukus ilaçlarıyla nemlendirin:

 • Salin;
 • akvamaris;
 • Protargol, ana bileşenleri proteinler ve gümüş iyonlarıdır.

Bir alerjik reaksiyonda pürülan soğuk algınlığı nedenleri bulunursa, antihistamin ile tedavi, yerel prosedürlere iltihaplı süreçlerin (Dazolin) eklenmesinin önlenmesi anlamına gelir. Yeşil sümük uzun süre uzatılırsa, Tedavi sürecini hızlandırmak için Cycloferon ile inhalasyon kullanabilirsiniz.

müstahzarlar

Çocuğunuzun hastalığı ilerlemeye başlarsa ve yukarıdaki yöntemler yardımcı olmazsa veya birincil tedavi yöntemini kaçırırsanız, bir antibiyotik kullanmalısınız (örneğin, Ceftriaxone, etkili olanlardan biridir).

Baş ağrısı, yüksek sıcaklık veya başka bir olumsuz durum ile ağrı kesici ilaçlar (ibuprofen, parasetamol) önerilir.

Ayrıca ortak soğuktan tablete dikkat. Biz bebek sümük kalın ve yeşil ve bir damar daraltıcı ve inceltme araçları genellikle antibiyotik almak zorunda gibi durumlarda başarısız bulmak yediler (Izofra vd.), Bakteriyel bir enfeksiyon üstesinden yardımcı olacaktır Hangi.

Aşırı antibiyotik kullanımı, çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkiler. Vücut, enfeksiyonlara karşı savaşmayı öğrenmelidir, eğer hemen güçlü ilaçlar veya antibiyotikler almaya başlarsanız - bunu öğrenme şansı vermezsiniz. İlk etapta bir uzmana danışmanız gerektiğini unutmayın.

iğneleyici

Aşırı bir durumda, İlaçların ve damlaların herhangi bir etkisi yoksa, cerrahi müdahale yöntemleri gerekli olacaktır - bir delinme ve diğerleri, pürülan kitlelerin çıkarılmasına katkıda bulunur ve ayrıca hava kütlelerinin dolaşımına devam eder.

Halk yöntemleri

Bebekte sümük belirdiğinde, ebeveynler her şeyden önce ulusal bir karakterin tedavisini seçerler. Bir çocukta pürülan sümük, ilk aşamada, halk ilaçları ile tedavi edilebilir. Aşağıdaki durumlarda geçecekler:

 • Bebeğin burnunu otlar, calendula, papatya;
 • damla yerine taze pancar suyu, maydanoz kökü, patates, havuç, su ile 1: 1;
 • Bebeğin burnunu su ve sofra tuzu ile yıkayın;
 • Bal ile sıcak bir içecek.

Bir bebeği yeşil bir karakterin tahsisinden kurtaran iyi yöntemlerden bir diğeri de aloe ve calanchoe'dur. Bu bitkilerin meyve sularının arıtılması birçok nesiller için kullanılmış, içinde birkaç damla kırmızı tane gömülüdür ve Kalanchoe'un dışını ovuşturmuştur. Ayrıca, yeşil sümük sabunlu bir burun solüsyonu ile yıkayarak, ev sabunu ile tedavi edilebilir.

 • Belki de aradınız: sümüklü halk yöntemlerini nasıl

önleme

Soğuk algınlığının önlenmesi için soğuk algınlığının önlenmesi için kullanılan araçlar:

 • vitamin almak;
 • dengeli beslenme, meyve, sebze;
 • kreş havalandırmak, yürüyüşlerin sayısını artırmak;
 • uyku ve güç;
 • ARVI salgını sırasında çıkmadan önce oksolinovuyu merhem kullanın.

Purulent sümük nasıl tedavi edilir?

Tehlikeli mi?

Yetişkinlerde, genellikle burun akıntısı sağlığı için bir tehdit olmadığı için irinli rinit tedavisi, "daha sonra" ertelendi edilebileceği düşünceleri vardır. Bununla birlikte, zamanında rasyonel tedavinin olmaması, sürecin kronik bir forma geçişine hızla yol açar. Bu gerçekleşmezse, diğer sağlık riskleri ortaya çıkar - iltihap yakın organlara yayılabilir. Bu genel durum kötüleşmesi ve karakteristik semptomların yanı sıra eşlik yutak, gırtlak, trakea isabet olasılığını arttırır.

Ayrıca, anatomik yapının özellikleri nedeniyle, pus, sinüsit, frontalitis, otit gelişmesine yol açan paranazal sinüslere ve işitsel tüplere nüfuz edebilir. Bu nedenle, pürülan rinit için zamanında yardım aramak önemlidir.

Hangi ilaca hitap edersem, pürülan sümük varsa?

Burun hastalıkları bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından idare edilir ve pürülan akıntı olduğunda, öncelikle onunla temasa geçmelisiniz. Bazı durumlarda, hastalar diğer uzmanların danışma gerektiren - bir göğüs hastalıkları, bulaşıcı bir hastalık uzmanı, pratisyen hekim, hastalığın nedenleri ve eşlik eden hastalıklar belirlenmesini kurmak gereklidir.

tanılama

Pürülan rinit tanısı anamnez toplanması ile başlar. Semptomların başladığı andan itibaren hastadan çıkmanın gerekip gerekmediği, vücut ısısında bir artış olup olmadığına bakılmaksızın, respiratuar ve diğer sistemlerden herhangi bir klinik belirtinin ortaya çıkıp çıkmadığı belirlenir. Daha sonra doktor hastayı incelemeye devam eder. Salgıların doğası ve burun boşluğunun mukozasının durumu özel aynalar kullanılarak incelenir. Genellikle bu eylemler teşhisi doğrulamak için yeterlidir.

Bazı vakalarda, doktor, eşlik eden patolojileri ve pürülan akıntının ortaya çıkma nedenini tanımlamak için ekranın bakteriyolojik kültürü de dahil olmak üzere ek laboratuvar ve araçsal araştırma yöntemleri uygulayabilir. Tüm bunlar, pürülan rinitin etkili bir tedavisinin randevusu için gereklidir.

terapi

Bir pürülan burun akıntısının göz ardı edilemeyeceğini hatırlamak önemlidir - tedaviye mümkün olduğunca erken başlamalısınız.

Pürülan rinit tedavisi aşağıdaki gibidir:

 • Antibiyotik tedavisi. Mukozadaki değişiklikler ve artmış sekresyon, patojenik mikroorganizmaların burun boşluğunda aktif çoğalma ile ilişkilidir. Bu nedenle, pürülan rinit her zaman reçete edilen antibiyotikler. Kural olarak, mukoza zarını tedavi etmek için lokal çözeltiler kullanılır - spreyler, damlalar (Isofra).
 • Nazal boşluğun düzenli sanitasyonu. İlaçlarla pürülan sümüğü tedavi etmeden önce, birikmiş salgılardan kurtulmak gerekir. Bu, üfleme yoluyla elde edilebilir, küçük çocuklarda ise mukustan burun tıkanıklıklarını temizlemek için özel aspiratörler kullanılır. Bu manipülasyon, nefes almayı kolaylaştırır ve tedavinin etkinliğini önemli ölçüde artırır.
 • Vazokonstriktör ilaçlar. Enflamasyon, burun boşluğunun mukoza zarının ödemini ve kılcal damarların genişlemesini hızlandırır, böylece solunum zorlaşır. Bu nedenle, doktorlar riniti tedavi etmek için hastaların nazal damlacıklar ve vazokonstrüktif eyleme sahip spreyleri kullanmasını önermektedir. Bu ilaçlar Snoop, Tizin vb.
 • Semptomatik tedavi Vücudun bir parçası olarak eşlik eden tezahürlerin ortadan kaldırılmasıdır. Antipiretikler, anti-inflamatuar, vitaminler uygulayın.
 • Genellikle doktorlar burun boşluğunu hipertonik bir çözelti ile yıkamanızı önerir. Bir uzmana danıştıktan sonra eczaneden alabilir veya kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Burun kanatlarının yakınındaki alanda orta derecede bir basınçta oluşan hafif bir acupressure masajı da mümkündür. Daha fazla sıvı - bitkisel çay, komposto, arıtılmış su kullanılması tavsiye edilir.

Ne yapılamaz?

Pürülan burun akıntısı tanımlayan birçok hasta, doktora başvurmadan adım atmaya başlar. Bu genellikle durumun şiddetlenmesine, enflamatuar sürecin yayılmasına, komplikasyonların gelişmesine yol açar.

 • Semptomları görmezden gelin. Eğer pürülan bir rinit varsa, toplantıyı doktorla erteleyemezsiniz.
 • Nazal boşluğu ısıtın. Isı, bakterilerin aktif olarak çoğalmasını ve yakın organlara püyün hızla yayılmasını, ciddi sonuçların ortaya çıkmasını teşvik eder.
 • Doktor randevusu olmadan antibiyotik alınız. Bu ilaçların kontrolsüz alımı tüm organ ve sistemlerden birçok komplikasyon gerektirir.

Yani, yetişkinlerde veya çocuklarda pürülan rinit belirtileri varsa, tanıyı onaylayan ve hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini gösteren bir uzman görmeniz gerekir.

komplikasyonlar

Bir pürülan burun akıntısı, tedavinin yokluğunda sağlığa ciddi bir tehdit olabilir.

Hastalığın komplikasyonları şunlardır:

 • Kronik forma geçiş.
 • Paranazal sinüslerin hastalıkları sinüzittir.
 • Solunum yolu boyunca iltihap yayılması ve sonuç olarak, farenjit, larenjit, tracheitis gelişimi.
 • Otitis, işitme bozukluğuna ve daha ciddi komplikasyonların gelişme olasılığını artırır. Örneğin, iltihaplanma süreci menenjite yol açarak menenjite yol açabilir.

Gelişen komplikasyonlar genel durumun bozulmasına ve ek tanısal manipülasyon ihtiyacına yol açar.

Önleme var mı?

Birçok kişi sadece pürülan riniti iyileştirmek için değil, aynı zamanda gelişimini önlemek için mümkün olup olmadığını merak ediyor.

Önleyici tedbirler aşağıdaki gibidir:

 • Solunum yolu hastalıkları, bakteriyel ve viral enfeksiyonların zamanında teşhis ve tedavisi.
 • Bağışıklığın güçlendirilmesi. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi için taze sıkılmış taze meyve ve sebzelere dahil olmak üzere, daha sık taze havada olmak gerekir. Vitamin alabilir, ancak sadece bir doktora danıştıktan sonra.
 • Subcooling, taslaklar, tozlu odalardan kaçınmak.

Bazı uzmanlar, burun boşluğunu düzenli olarak sterilize etmeyi, toz ve kuru kabukları temizlemeyi önerir. Herhangi bir doğada bir deşarj olduğunda, bir kulak burun boğaz uzmanına danışın.

“Zararsız soğuk” ne kadar ciddi olabileceğini anlamak önemlidir. Nazal pasajlardan kalın yeşil-sarı akıntı göründüğünde, en kısa sürede bir uzmanı ziyaret etmek gerekir. Doktor, pürülan rinitin nasıl tedavi edileceğini size söyleyecektir, önleyici tedbirler önererek kendinizi komplikasyonların gelişiminden koruyabilirsiniz. Sadece bu şekilde vücuda zarar vermeden sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir çocukta pürülan rinit nedenleri ve tedavinin özellikleri

Bir çocukta burun akıntısı çeşitli hastalıkların bir belirtisi olabilir. Soğuk algınlığı nedenleri farklıdır: İltihaplı havalarda enfeksiyon, alerji, yüksek toz içeriği. Enflamasyon komplikasyonlara neden olmadan gerçekleşebilir ve daha ciddi bir forma dönüşebilir. Çocuğun neden pürülan burun akıntısı var? Semptomlar nelerdir? Tedavi etmek için? Heyecan verici konulara cevaplar - makalede.

Pürülan soğuk nedenleri

Aslında, burun akıntısı - aşırı üretim, mukusun burun pasajının kabuklarını oluşturur. En sık görülen nedenleri solunum yollarının akut viral enfeksiyonlarıdır. Enfeksiyöz ajanların istilasına karşılık olarak, mukus üretimi, virüsleri baskılayan bağışıklık hücreleriyle aktive edilir. Mukus sıvı olduğunda bağışıklık hücreleri problemle başarılı bir şekilde baş ederler.

Kurutulmuş kalın mukus (örneğin, çocuk kuru bir odada, bebekte yüksek bir sıcaklıkta olduğunda) bakterilerin gelişimi için uygun bir ortam haline gelir. Kendi patojenik mikroflorası aktif olarak çoğalmaya başlar. Sonuç olarak, bakteriyel iltihaplanma viral enfeksiyonu birleştirir, irin oluşmaya başlar (ölü bağışıklık hücreleri ile mukus, bakteri ve hayati aktivitesi olan ürünler, toksinler).

Bu nedenle, pürülan rinit, bakteriyel orijinli bir enflamasyondur (primer veya sekonder). Solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte, bir çocukta bakteriyel iltihap gelişmesinin provoke edici faktörleri şunlar olabilir:

 • hipotermi;
 • zayıflamış bağışıklık sistemi;
 • grip ve diğer ciddi bulaşıcı hastalıklar - kızamık, kızıl ateş, difteri, tifüs;
 • akut viral rinit için yanlış veya tedavi eksikliği;
 • KBB organlarında kronik enfeksiyöz odakların varlığı.

Çocukta pürülan rinit belirtileri

Viral bir enfeksiyona bakteriyel iltihaplanmayı eklerken, pürülan rinit ayrılacak mukusun rengi ile kolayca ayırt edilebilir - bu durumda yeşilimsi veya sarı-yeşil renklidir. Pürülan mukus cildi tahriş eder, burnun altındaki bölgede ve üst dudağın üstünde kızarıklık ve ağrıya neden olur.

Daha sıklıkla pürülan rinit, viral rinitin akut formundan gelişir, daha az sıklıkla kronik rinitin bir sonucu olur. Akut rinit veya hipoterminin başlamasından 4-5 gün sonra pürülan bir karakter alır. Genellikle eşlik eden:

 • çocuğun esenliğinin bozulması;
 • baş ağrısı;
 • artan sıcaklık;
 • nefes alma zorluğu;
 • burun mukozası ve tıkanıklık ödemi;
 • Burundan salgılanan düzensiz koku.

Bazen bir çocuk, pürülan içeriklerin kan safsızlıkları ile ayrılmasını görebilir ve bu durum aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • mukusun küçük kan damarlarına (genellikle kılcal damarların zayıflığına bağlı olarak küçük çocuklarda gözlenen) zarar veren mukustan burun tıkanıklıklarının çok yoğun blöflenmesi ve temizlenmesi;
 • fazla doz veya uzun süreli vazokonstriktif damla kullanımı;
 • burunta polip / kistlerin varlığı;
 • Kan, kalp ve kan damarlarının eşlik eden hastalıkları.

Pürülan rinit formları

Akımın doğasına göre pürülan rinit ayrılır:

 • akut (semptomlar yukarıya bakınız);
 • Kronik.

Kronik pürülan rinit (atrofik rinit, ozena) uzun bir zaman alır (birkaç yıldır), kendini farklı bir şekilde gösterir. Hastalar kokuların kötüleşmesinden, burnun hoş olmayan bir kokusundan ve pürülan kabukların oluşmasından, genel sağlık durumundan şikayet ediyorlar. Mukoza zarlarının kademeli bir atrofisi, burun geçişlerinin genişlemesi vardır.

Pürülan soğuk olası komplikasyonları

Aşırı derecede soğuk algınlığı ve / veya yetersiz tedavi, solunum yolundan ciddi komplikasyonlara yol açar. gelişmekte:

 • boğaz ağrısı;
 • soluk borusu iltihabı;
 • bronşit;
 • orta kulak iltihabı;
 • sinüzit (sinüzit, frontalit, etmoidit).

gözlerde basıncı, baş ağrısı, etkilenen sinüslerde dolgunluk hissi, zonklama ve diğer özel tezahürleri - pürülan belirtilerine sinüzit gelişimi (sinüslerde iltihabı) ile diğer semptomların eşlik rinit.

Yenidoğanlar ve bebekler için yıldan daha genç olan çok tehlikeli pürülan rinittir. Nazal pasajlar pürülan bir sır ile bloke edildiğinde bebek her zaman ağız ile nefes almaya başlayamaz. Böyle bir durumun ölümcül bir sonuca yol açtığı durumlar vardı. Bu nedenle, bir yaşın altındaki çocukların pürülan bir soğuk algınlığı ile özellikle dikkatli olmak gerekir.

Hangi doktor yardım edecek?

Çocuğun birincil muayenesi bir çocuk doktoru tarafından yapılır. Eğer pürülan bir rinit şüphesi varsa, çocuk bu hastalığın teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir otorinolaringologa (başka bir KBB doktoru) sevk edilir.

Bir pürülan soğuk tanı

Tanının ilk aşaması, şikayetlerin açıklanması ve tıbbi tarihin toplanmasıdır. Bundan sonra, burundan ayrılan mukusun yapısını belirlemeyi mümkün kılan bir rinoskopi yapılır.

Tanıyı açıklığa kavuşturmak ve diğer olası hastalıkları (sinüzit, sinüs kisti, atrofik kronik rinit) dışlamak için ek testler ve muayeneler öngörülmüştür:

 • burundan ayrılmış bakteriyel salgı kültürü;
 • Burun ve nazofarenksin sinüslerinin röntgen muayenesi veya bilgisayarlı tomografisi;
 • Nazal pasajların endoskopik muayenesi, nazofarenks.

Tedavi özellikleri

Pürülan rinit tedavisi içerir:

 • antibakteriyel tedavi;
 • pürülan içeriklerin burun pasajlarından çıkarılması (sinüzit ve diğer komplikasyonların gelişmesini önlemek için);
 • semptomatik tedavi (ödem, konjesyon, kabuklar ve hastalığın diğer belirtileri).

Antibiyotik tedavisi

Antibakteriyel tedavinin temel amacı, patojenik floranın baskılanması, komplikasyonların önlenmesi ve hastalığın kronik bir forma geçişi, inflamasyonun klinik belirtilerinin yoğunluğunun azalmasıdır.

Lokal veya sistemik antibiyotikler reçete edilir. Sistemik hareketin hazırlanması, yüksek sıcaklıkta, pürülan salgının bol sekresyonunda, çocuğun genel durumunun kötüleşmesinde zorunludur.

Aşağıdaki sistemik antibiyotik grupları önerilir:

 • geniş spektrumlu penisilinler (amoksisilin, Flemoksin, Ospamoks) ya da klavulanik asit (Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav) ile korunur penisilinler kombine - tercih edilen ilaçlar;
 • Makrolidler (Azitromisin, Rovamisin) - penisiline karşı alerjik reaksiyon varlığında.

Enflamasyonun hafif ve orta şiddeti ile, yerel eylem antibiyotikleri - Polidex, Isofra - kullanılır.

Nazal pasajlardan pürülan sekresyonun seyreltilmesi ve çıkarılması

Pusulanın burundan tahliyesini kolaylaştırmak için doktorlar aşağıdaki terapötik rejimi reçete eder:

 1. Burun pasajlarının hipertonik salin solüsyonu ile durulanması;
 2. Sprey Rinoflumacil uygulaması (viskoz pürülan bir sırrı sıvılaştırır);
 3. Sprey uygulanmasından 3 dakika sonra, burnun fizyolojik salin solüsyonu ile tekrar tekrar yıkanması;
 4. Yoğun kanama;
 5. Lokal antibiyotik ile uygulama.

bilmiyorum vysmarkivatsya yenidoğan ve küçük çocuklar bebekler nasıl (eczanelerde satılır) burun özel aspiratör veya yumuşak uçlu bir şırınga temizlemek zorunda çünkü.

Kategorik olarak, bu amaçlar için bir şırınga kullanamazsınız, çünkü prosedür sırasında oluşan yüksek basınç, östaki borusuna ve dolayısıyla da orta kulak iltihabına girebilir.

Deniz suyu ile nemlendirilmiş spreyler bebekler kullanılamaz. Östaki borusundaki irin yutulmasını ve otitis gelişimini provoke edebilir ve ayrıca larinksin spazmına neden olabilirler.

Semptomatik tedavi

Ödemi azaltmak için, nazal damlalar vazokonstrüktif bir etki ile reçete edilir - Vibrocil, Nazivin, Xylen, Hoc. Vazokonstriktör damlalar 5 günden fazla kullanılmamalıdır, çünkü alışkanlık ve zıt etki oluşabilir - soğuk algınlığının alevlenmesi.

Ne zaman ödem mukoza önerilen antihistaminikler - Zodak, Erius, Zirtek.

Bakteriyel inflamasyonun önlenmesi

Pürülan rinit gelişmesini ve nüksetmesini önlemek için, bitki ve homeopatik ilaçlar reçete edilir (Sinupret, Cinnabsin). Bu ilaçlar, lokal immüniteyi arttırır ve kronik inflamasyonun gelişmesini önler.

 • immün uyarıcı maddeler;
 • vitamin kompleksleri;
 • müstahzarları güçlendirmek.

Önleme genel önlemleri şunlardır:

 • süper soğutmaların bastırılması;
 • KBB organlarında kronik enfeksiyon odaklarının ortadan kaldırılması;
 • bağışıklığı arttırmak.

Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırmak için, sertleştirme prosedürlerini gerçekleştirmek için çocuğa dengeli bir sağlıklı beslenme ve temiz havada düzenli yürüyüşler sağlamak çok önemlidir.

Bakteriyel pürülan rinit, uzman ve yeterli yetkin tedavinin uygulanmasını gerektiren ciddi bir inflamasyondur. Aksi takdirde, ciddi komplikasyonlar mümkündür - bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) ve pnömoni dahil olmak üzere solunum sistemi iltihabi hastalıkları. Bebeklerde ve yenidoğanlarda soğuk algınlığının gelişimine özellikle dikkat edilmelidir. Görünüşe göre, soğuk algınlığı, sağlığı ve hatta bebeğin hayatını tehdit edebilir.

Çocukta Rinit: tedavi, tedaviden, sümük nasıl tedavi edilir (sıvı, pürülan)

Çocukta burun akıntısı, burun mukozasının iltihabı ile karakterize olan yaygın bir hastalıktır. İlk bakışta, bu patoloji zararsız görünüyor, ama öyle değil. Çocuğun sümüğü varsa ve düzenli periyodik soğukluğu varsa, nazofarenksin lokal immünitesinin ihlal edildiği anlamına gelir.

Burun solunduğunda hava solunum sistemine hemen girdiğinden, bu ENT organı çeşitli virüs ve enfeksiyonların giriş kapısıdır. Ek olarak, nazal pasajların muköz epitelyumu, vücudun iç organları ve sistemleri ile ilişkili çeşitli sinir uçları ile donatılmış bir bölgedir. Bu nedenle koku alma aparatının işleyişindeki en ufak bir rahatsızlık organizmanın bir bütün olarak negatif bir reaksiyonuna yol açar.

Çocuklarda hastalığın özellikleri

Çocuklarda soğuk algınlığının tedavisi kendi özelliklerine sahiptir, çünkü nazal geçişleri bir yetişkinden daha dardır. Bakteriyel ajanın burun boşluğuna en ufak girmesi, her iki burun deliğinden gelen sık rinit, soğuk algınlığı, mukozaya yol açar ve bebeğin durumu keskin bir şekilde bozulur. Bebeklerde mukozal ödem bebek nedeniyle yetersiz beslenmeye ağırlık kaybeder, uyku müdahale, bir çocukta uzun burun akıntısı, onu meme reddetme yapar beslenme ile ilgili sorunlar neden olur ve geceleri o nefes darlığı saldırılar konusunda endişeliydi.

Çocuğun sürekli sümüğü ve sıcaklığı onu açık ağızdan nefes almaya zorlar, bu da durumu daha da kötüleştirir - enfeksiyon alt solunum yoluna yayılabilir. Bir bebek burun iltihabına başladığı zaman, iltihap aynı anda iki burun geçişini etkiler, bu da sürekli hapşırma, kaşıntı hissi ve burunda terleme ile kendini gösterir.

Ek rahatsızlık baş ağrısı getirir, çocuk yavaş ve halsiz hale gelir, oynamak istemez ve çoğu zaman yatakta uzanarak geçirir.


Vücut ısısı, tüm nazofaringeal boşluğa ve maksiller sinüslere enfeksiyonun yayıldığını gösteren 37.5-38o'ya çıkabilir.

Hastalığın başlangıcından iki gün sonra, çocukta pürülan bir sümük belirir veya sarımsı-yeşil bir renk ve kıvamlı, kalın bir kıvam elde ederler. Burun mukoza dokusu şişer, bebeğin nefes alması zordur ve ayrıca koku ve tadın algılanması işlevini bozar.

Yetişkin bir erkek, soğuk algınlığı çocuğa göre çok daha kolay tolere eder, çünkü bağışıklık sistemi daha mükemmeldir ve burun pasajları daha geniştir. Bu nedenle, çocukta geçilmez bir soğuk anne için bir sorun yaratır. Bir bebekte sümüğü tedavi etmek gereklidir, çünkü zayıf bir bağışıklık sistemi yüzünden, yaygın burun akıntısı daha ciddi bir patolojiye dönüşebilir.

Hastalığın nedenleri ve mekanizması

Çocuklarda sümük görünümü, enfeksiyöz olmayan ve enfeksiyöz genetik nedenlere bağlı olabilir. Örneğin, burun deliğine giren yabancı bir nesneden kaynaklanan soğuk algınlığı ortaya çıkabilir (çocuklar genellikle boncuklar, küçük taşlar ve diğer yabancı cisimlerle çakılırlar).

Bir çocuğun burun akıntısı ve ateşi varsa, bu hastalığın bulaşıcı doğasını gösterir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde rinit oluşumunda baskın faktör olan bakteriyel ve viral enfeksiyonlardır.

Bir yaşından küçük çocuklarda burun akıntısı

Bir bebekte uzamış burun akıntısının en yaygın nedeni viral bir enfeksiyondur. Solunan hava burun boşluğuna girdiğinde, temizlenmeli, burun pasajlarından geçmeli, ısıtılmalı ve süzme işleminden geçirilmelidir.

Herhangi bir nedenle (zayıflamış bağışıklık, sık sık soğuk algınlığı, burun deliğinden mukus zayıf temizleme) saflaştırma işlemi için bozulur ve aktif çoğalma mukus yüzey tabakasına nüfuz viral patojen silli epitel sıkışıp. Gelişmeleri 1-3 gün içinde ortaya çıkar, sonra soğuk algınlığı semptomlarının belirgin bir belirtisi başlar.

viral maddenin etkisi altında nazofarenks epitel gevşek ve geçirgen hale gelir, ve bu rinit önemli bir komplikasyon olarak kabul edilir bir bakteriyel bir enfeksiyon, bir katılım için uygun bir durumdur. Burun akıntısı sırasında, burun mukozası epiteline ek olarak, paranazal sinüsler ve orta kulak boşluğu, sinüzit, sinüzit ve orta kulak iltihabı gelişmesi ile doludur.


Bebekte sürekli sümük, solunum yolu enfeksiyonlarının alevlenme döneminde görülür - bu, sonbaharda ve ilkbaharda yükselen mikroorganizmaların nemli ve serin havalarda doğal bulaşma kabiliyetinden kaynaklanır.

En belirgin olanı, çocuğun bedeninin ayakların soğumasına tepki göstermesidir, çünkü bacaklar ve burun arasında doğrudan refleks bağlantıları vardır. Bu nedenle, influenza ve akut solunum yolu enfeksiyonlarının salgınlarının mevsimlerinde, bebeğin ıslak ayaklar almasına ve aşırı soğumaya bırakılmaması önemlidir.

Çocuklarda diğer soğuk nedenleri:

 • burun mukozası epitelyumuna mekanik hasar;
 • yabancı bir nesnenin burun deliğine girme;
 • olumsuz çevresel faktörlerin (duman, gaz, toz) etkisi;
 • Tahriş edici maddelere karşı alerjik reaksiyon (polen, ev kimyasalları, hayvan kılı ve diğerleri).

Her halükarda, rinitin ortaya çıkması için, çocuğun erişkinlerden daha provoke edici faktörleri vardır. Nazal pasajların yapısının ve hassas mukozanın kusurlu olmasından dolayı, bebeğin nazofarenksi kolayca enfekte edilir, buna enflamasyon ile yanıt verilir, bu nedenle bebekler sürekli burun akıntısına neden olurlar.

Rinitin Aşamaları

Çocuklarda soğuk algınlığı aşamaları, dersin süresine ve buna karşılık gelen semptomlara göre bölünür. İşte onların ana tezahürleri:

 • İlk (refleks) aşamada, enfeksiyon hızla gerçekleşir. Siliyer epitelin kan damarları keskin bir şekilde daralır, bu da mukoza zarının ağartılmasına, burunda kuruluk ve dişlenmeye ve çoklu hapşırmaya yol açar.
 • İkinci aşamaya catarrhal denir ve yaklaşık 3 gün sürer. Burnun daraltılmış kılcal damarları keskin bir şekilde genişler, mukoza zarı kırmızıya döner ve nazal konkalar ödemli olur. Bebeğin nefes alması zor, burun sürekli gömülü. Rinitin viral bir etyolojisi varsa, o zaman burun akıntısı temiz ve sıvı olacaktır.
 • Üçüncü aşama sekonder inflamasyonun bağlanmasıdır. Bakteriyel enfeksiyon, sarı veya yeşil akıntının bir arka planında ortaya çıkar. Kahverengi çocuk kronik rinit zaten başlar sümük ve vurgu rengi burun delikleri ve sarı-kahverengi kabuklar oluşmasına içine kurutma sinüslerde irin sürekli oluşumu nedeniyle. Bu burun akıntısı zorunlu tedavi gerektirir. Aynı zamanda, çocuğun genel durumu belirgin şekilde iyileşir, ateşin kötüleşmesi sona erer, geriye kalan tek şikayet burundan bol miktarda akıntıdır.

Bütün döngü yaklaşık 10 gün sürer. Çocuğun iyi bir bağışıklığı varsa, soğuğun aşamaları zayıflayacak ve zayıflamış vücut savunması olan bir bebekten daha hızlı çalışacaktır. Çabuk tedaviye başlanması, hastalığın semptomlarından bir kaç gün içinde hastalığın kurtarılmasına yardımcı olacaktır, ancak bakteriyel iltihaplanma veya zayıf bağışıklığın eklenmesiyle hastalık gecikebilir.

Böyle durumlarda çocuk sümük alamaz, halsiz ve kaprisli hale gelir, akıntının rengi değişir, muhtemelen sinüzit veya sinüzit şeklinde bir komplikasyon. Bu olayların gelişimi için tehlikeli olan nedir? Burun, koku alma, koruyucu ve konuşma gibi birçok önemli işlevi yerine getirir. Uzamış bir rinit ile, bu işlevler tam olarak gerçekleştirilemezse, tüm organizma acı çeker.


Tekrarlayan rinit ile çocuk zayıflar, çoğu zaman yorgun olur, uykusuzluk çeker.

Çocuklukta burun solunumunun ihlali, özellikle uzun veya kronik formda meydana gelmesi, yüz ve göğüs şeklinin bozulmasına yol açar. Rinit, hücrelerin oksijen beslemesini etkiler, solunum organlarının çalışması ve kardiyovasküler sistem zarar görür. Bebeğin genel fiziksel gelişimi de değişebilir.

Şiddetli durumlarda, hafıza ve dikkat azalır, bu yüzden okul performansı azalmaktadır.

tamamen çalışamaz ve nazal yüzeyinden çıkarmak için siliyer epitel, disfonksiyonu burun boşluğu alerjenleri (toz, polen ve yün) giren öngörülmeyen reaksiyonlara neden olmasına neden olur, yabancı partikülleri geçitleri. Buna ek olarak, kronik patolojiler nazofarenks neden alevlenme enflamatuar odak sürekli varlığı - bronşit, astım, böbrek hastalığı ve kalp damar sistemleri.

Soğuk algınlığı teşhisi

Bir çocukta uzun süreli burun akıntısı tedavisi, sorunun temel nedenini bulmaya ve daha sonra en uygun tedavi yöntemini seçmeye yardımcı olacak kapsamlı bir incelemeyi içerir. Teşhis için, çocuğun ebeveynlerinin şikayetleri hakkında bir ön duruşma ile muayene ve konsültasyona başlayacak olan bir KBB doktoruna başvurmanız gerekir.

Detaylı bir tarihin toplanması sadece güncel şikayetler, patolojinin süresi hakkında değil, aynı zamanda transfer edilen hastalıklar, genel gelişim durumu ve bebeğin yaşam koşulları ve beslenme koşulları hakkında bilgi içerir. Sözlü danışmadan sonra kapsamlı bir inceleme yapılır.

KBB, burnun dış kısmını inceler ve palpe eder, daha sonra burun mukozasının durumunu inceler. Yenidoğan çocukların burun boşluğu özellikle dikkatle ve dikkatli bir şekilde incelenir. Bu tür küçük çocuklarda solunum fonksiyonlarının teşhisi zordur, çünkü bu kullanım bir parça pamuk yünüdür - inspirasyon ve ekshalasyon sırasında dalgalanmalarını izler.


Muayene sırasındaki çocuk, bir eliyle bebeği tutacak ve ikincisi - başını istenilen pozisyonda tutan ebeveynin üstündeki dizlerinin üzerine oturmalıdır.

Ek muayene yöntemleri şunlardır:

 • kan testi;
 • idrar analizi;
 • maksiller sinüslerin röntgeni;
 • Göğüs muayenesi;
 • allergotest;
 • immünolojik testler.

Tüm gerekli çalışmaları yaptıktan ve hastalığın etiyolojisini ortaya çıkardıktan sonra, hastalığın temel nedenini ve semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olacak yeterli tedavi reçete edilir.

tedavi

Çocukta burun akıntısı nasıl tedavi edilir, terapi için hangi ilaçlar ve yöntemler kullanılır? Bu makalede daha fazla ayrıntı bulunabilir. Rinit belirtilerini azaltmak için, ilk etapta bebeğinizin iyi bir şekilde işaretlenmesini öğretmeniz gerekir.

İşlemin etkili ve güvenli olması için bebeğin sümüğünü nasıl emer? Önceden, prosedürü kolaylaştırmak için, her bir burun deliğine bir eczane, örneğin Aqua Marisa veya Physiomer'den satın alınan birkaç damla izotonik solüsyonu damlatmanız gerekir.

Mukus çok kalınsa veya burun deliklerinde kabuklar oluşursa damlatma işlemi tekrarlanabilir. Daha sonra, iki dakika sonra, bir aspiratör veya armut ile balçık hafifçe emmek gerekir. Bunu yapmak için, yumuşak uç bir burun deliğine yerleştirilir, aspiratör elle sıkıca sıkıştırılmaz ve ikinci burun deliği bir parmakla kapatılır. 1 cm'den fazla olmayan bir derinlikte, aspiratör çözülür ve içerik içeriye doğru çekilir.

Sıvı sümüğün çoğunu pompalamak mümkün olduktan sonra, işlem, bir parça gazlı bez veya pamuklu bir flagellum ile burun temizliği ile sona erer. Bunu çabukça yapın, aksi halde çocuk bir flagellum soluyabilir. Bu tür pamuk sileceklerini her iki burun deliğine sokmak yasaktır, her birini sırayla temizlemeniz gerekir.


Çocuğun çok küçük olması halinde, mukus salgıları, eğer değilse, bir aspiratör ile emilmelidir, yumuşak bir ucu olan geleneksel bir lastik şırınga

Tedavi rejimi

Çocuğa sümüğü hızlı ve etkili bir şekilde tedavi etmek için rejimi izlemeniz gerekir:

 • odayı düzenli olarak taslak oluşturmadan havalandırın - bu ikincil enfeksiyonu önleyecektir;
 • odadaki havayı nemlendirin - kış aylarında, yaz aylarında kullanılan nemlendirme cihazlarında, radyatörlerin yakınındaki suyla çanaklar düzenleyin;
 • çocuğun bulunduğu odayı temizlemek için;
 • Bebeğin ateş ve zehirlenme belirtileri varsa, sıvının stok doldurmak - Su, ahududu çay, taze meyve ve çilek yapılan meyve içecekler ile içilir;
 • çocuğu güçle beslemeyin - iştahsızlık soğuk algınlığı için doğaldır, eğer memeden vazgeçerseniz, bebeğinizi şişeden fermente süt ürünleri ile besleyebilirsiniz.

Toplanan mukusun buruntan düzenli olarak emilmesi aynı derecede önemlidir ve daha büyük çocuklara dönüşümlü olarak her burun deliğini üflemesi istenmelidir. Çocuk çok küçükse ve sağlık durumu tatmin edici değilse, ahlaki desteğe ihtiyacı vardır. Çocuğa nazik sözler duymalı, daha sık kollarına almalı ve onu sakinleştirmeliyiz.

ilaç

Pediatrik rinitin tedavisi sorumlu bir süreçtir, KBB doktorunun tavsiyelerine tam olarak uygun şekilde tedavi yapmak gereklidir. Eğer rinit çok güçlü ise, çocuk kelimenin tam anlamıyla sümük ile boğulursa?

Bakteriyel enfeksiyon belirtisi olmadığından emin olduktan sonra (bu amaç için bir ajanın varlığı için nazal pasajlardan bir inme alınır), aşağıdaki prosedür günde üç ila dört kez yapılmalıdır:

 • Bebeğin burnunu tuzlu suyla yıkayın;
 • mukusu tahliye;
 • emziği bir pamuk bayrakla temizleyin;
 • doktora önerecek damla sosudosuzhivayuschie düşer - Briisolin, Nazivin, Otrivin.

Dekonjestanlar hemen burun delikleri bunlardan çok sayıda vardır girin veya bebek ve anksiyete farkedilir soluk cilt olamaz bu yüzden, kana nüfuz ıslatıldıktan sonra.


Çocuklarda vazokonstriktif ilaçlar

ilacı gömme sonra, elinde ısınmak bebeğin başını geriye atmak için tavsiye ve koyulmadan önce 1-2 burun deliklerinde düşer ve daha sonra bir kez nazikçe parmaklarınızla burun pasajda sıkmak ve başını indirin. Bu önlem ilacın yutulmasını önlemeye yardımcı olur ve damlalar direkt olarak burun mukozasına etki eder.

Çocuklarda soğuk algınlığı ile nebulizatör kullanır. Küçük parçacıklar halinde bölünmüş, preparatlar doğrudan epitel dokusuna nüfuz edecek ve güçlü bir terapötik etkiye sahip olacaktır. Mukusun sıvılaşması için fizyolojik salin ile inhalasyonlar yapılır. Çocuk 5-7 dakika boyunca günde 3-4 kez solumalıdır.

Ayrıca, bir nebülizör ile soğuk algınlığı, Cycloferon ile inhalasyon içerir. Bu immüno-modüle edici ilaç, virüsleri ve bakterileri saldırmadan önce lokal koruyucu kuvvetleri yükseltmeye ve mukoza zarının direncini artırmaya yardımcı olacaktır.

Bakteri enfeksiyonu katılmışsa, doktor terapisi için özel ilaçlar reçete edecektir. Ek sindirim antibakteriyel ilaçların tedavisi için kullanılır - Bioparox aerosol, Isofra sprey, Bactroban merhem. Bakteriyel enfeksiyonun ana semptomlarını ortadan kaldırdıktan sonra, immünomodülatör Derinat burun içine enjekte edilir, bu instilasyon için bir çözümdür. Çocuklarda riniti önlemek için de kullanılabilir.


Homeopatik ilaçların yardımı ile sümüğün tedavisi ve bebekler için güvenliği ve yüksek verim gibi bu tür tedaviler başarıyla gerçekleştirilir.
Homeopatik ilaçların seçimi, bebeğin yaşı, klinik tablo ve bağışıklık sisteminin durumu dikkate alınarak, uzman bir uzman tarafından gerçekleştirilir.

Çocuklarda rinit profilaksisi ile ilgili önlemler, bebeği izleyen çocuk doktoru tarafından söylenecektir. Soğuk ve soğuk algınlığı önlemenin en iyi yolunun bağışıklığı sertleştirmek ve güçlendirmek olduğu açıklığa kavuşturulmalıdır.

Sertleştirme prosedürlerini dikkatli bir şekilde uygulayın, bebeğin ilk aşamasında, normalde birkaç derece suyun altında yıkanabilir, daha sonra sıcaklık kademeli olarak azalır. Temperleme başlayamazsınız, eğer çocuğun soğuk algınlığı varsa, çok zayıf bir bağışıklığı vardır veya doktor bunu önermezse. Nazofarenks ve solunum yolu patolojilerinin nüks veya tehlikeli komplikasyonlarından kaçınmak için tanımlanması ve tedavi edilmesi de önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ve güçlü ses kısıklığı acıdığında ses kaybolduğunda ya da oturduğunda, nasıl ve neyi tedavi edeceğinizde ne yapmalı?

Farinkste hoş olmayan duyumlar sağlığı önemli ölçüde etkiler. Ses bittiğinde, boğaz acıyor, kişi iki kat daha rahatsız oluyor.

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.