Loading

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Medikal terminolojideki tonsil iltihabı, gökyüzünün bademciklerinde meydana gelen enfeksiyöz iltihaplanma sürecidir ve bunların içinde tıkaçlar oluşur. Genellikle bu hastalık çocuklukta ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden, çocukta tedavi edilmelidir. Bunu yapmak için, eczanelerde çok sayıda ilaç var. Tonsillit tedavisi için, inhalasyon prosedürleri yanı sıra boğaz durulama kullanılır. İnsanların araçları güvenli ve etkili olarak kabul edilir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

Çocuklarda tonsillit nedenleri

Tonsillit bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır.

Hastalığın seyrinin iki şekli vardır: kronik ve akut. Kronik bademcik iltihabı genellikle üst solunum yolunun aşağıdaki patolojik durumlarının bir sonucu olarak ortaya çıkar:

Diş hastalıkları hastalığı kışkırtabilir:

sık durumlarda, bademcik iltihabı, bulaşıcı ve enflamatuar hastalıklar, virüsler maddeler, patojenik bakteriler, mantarlar bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Tipik olarak bu gibi stafilokok, beta-hemolitik streptokok, pneumococci, Haemophilus influenzae, Chlamydia, Mycoplasma gibi geliştirme bademcik iltihabı patojenlerin yol açar.

Bademcikler, tedavilerine yanlış bir yaklaşım uygulandığında kızıl, kızamıkçık veya kızamıktan dolayı iltihaplı hale gelebilir.

Bademcik iltihabının gelişimi de dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir:

 1. Çevreye duyarlı olmayan bir ortamda konaklama.
 2. Hipotermi.
 3. Düşük kaliteli ürünlerin kullanımı.
 4. Yağsız yiyecek
 5. Sık stresli durumlar.
 6. Zayıf bağışıklık sistemi.
 7. Fiziksel ve zihinsel aşırı yüklenme.

Çocuğun vücudundaki vitamin ve mineral eksikliğinin yanı sıra yiyeceğe alerjik reaksiyonlar da hastalığın riskinde artışa katkıda bulunur.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın belirtileri, form ve aşamaya bağlıdır

Bir dereceye kadar bademcik iltihabı belirtileri hastalığın seyrinin şekline bağlıdır. Tonsillit için, aşağıdaki ortak belirtiler karakteristiktir:

 • Palatine bademciklerin ödemi ve ufalanabilirliği.
 • Kötü nefesin varlığı.
 • Gökyüzünün kollarının hiperimisi.
 • Sesin yavaşlığı.
 • Alt çene altında büyümüş lenf düğümleri.
 • Ağız boşluğunda kuruluk hissi.
 • Pus ile bademciklerin bademciklerinin lakunalarında eğitim.
 • Boğazda keder var.
 • Nefes darlığı.
 • Öksürük çağırma.
 • Iştah kaybı.
 • Genel halsizlik.
 • Bademcikler üzerinde plak.

Bazı durumlarda, kulakta ağrı oluşabilir, baş ağrısı olabilir, sıcaklıkta hafif bir artış olabilir. Kapris ve sinirlilik de çocuklarda görülür. Genellikle bu belirtiler, soğuk mevsimde hastalığın kronik formunda kendini fark etmenizi sağlar. Alevlenmeler, kural olarak, ilkbahar ve yaz aylarında gözlemlenen, gerileme koşullarıyla değişmektedir.

Hastalığın tehlikesi: olası komplikasyonlar

Uygunsuz tedavi veya hastalığın ihmal edilmesi daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir

Kronik bademcik iltihabı, çocuklarda, eklemleri, böbrekleri ve kalp sistemini etkileyen toksik-alerjik bir lezyonu provoke edebilir.

Ayrıca tonsillit komplikasyonları atrofi, skar, tonsil hiperplazi olarak kabul edilmektedir. İhmal edilmiş vakaların bir sonucu olarak, aşağıdaki hastalıklar gelişebilir:

Çocuklarda bademcik iltihabı riski de tiroid hastalığı - tirotoksikoz riski taşımaktadır. Bazen hastalığın göz ardı edilmesi otoimmün hastalıklara neden olabilir. Bu komplikasyonları önlemek için bademcik iltihabını zaman içinde herhangi bir biçimde tedavi etmek önemlidir.

İlaç tedavisi, bir antibiyotiğe ihtiyacım var mı?

Çocukta tonsillit tedavisi kapsamlı olmalıdır!

Çocukta bademcik iltihabı tedavisi için aşağıdaki tıbbi preparasyon grupları kullanılır:

 1. Antiseptik anlamına gelir. Bunlar arasında, orofarenksin sulanması için çeşitli aerosollerin yanı sıra, iltihaplı odağın durulanması ve tedavisi için özel çözümler yer alır: Hexaspree, Miramistin, Tantum Verde, Geksoral, Cameton.
 2. Antihistaminikler. Bu ilaçlar bademcik ve faringeal mukozanın şişmesini gidermek için kullanılır. Bu grubun en iyi yolu, sedatif özellikleri olmayan son jenerasyonun ilaçlarıdır: Cetrin, Suprastin, Telfast.
 3. Analjezikler. Boğazın yutulması ve ağrılması sırasında akut ağrı için kullanılırlar.
 4. İmmünomodüle edici ilaçlar. Bu ilaç grubundaki çocuklar tercihen doğal olarak immünomodülatörler kullanırlar.
 5. Antipiretikler. Bir çocukta yüksek sıcaklık durumunda kullanılırlar - 38 dereceden fazla. Çocuklar genellikle Parasetamol veya Nurofen reçete edilir.

Ek olarak, kulak burun boğaz uzmanı bademcik iltihabı için fizyoterapötik prosedürler atayabilir. Örneğin, kronik formda yılda iki kez lazer tedavisi yapılması tavsiye edilir. Genellikle uzmanlar ultraviyole ışınlama, klimatoterapi, aromaterapi tayin eder.

Ebeveynlerin sıkça sorduğu sorulardan biri: “Bademcik iltihabı ile antibiyotik almak gerekli midir?”. Otolarengologlar, hastalığın patojenik bakterileri olan akut tonsillitin yanı sıra hastalığın kronik formunun alevlenmesi için antibakteriyel ilaçlar reçete ederler.

Faydalı video - Nasıl ve ne zaman bademcik kaldırmak için:

Çocuklara genellikle penisilin, makrolit ve sefalosporin grubu ilaçlar reçete edilir. Bu antibiyotikler bademcik Sumamed, Augmentin, Flemoklav Soljutab, klaritromisin ve azitromisin, sefadroksil tedavi aittir.

Antibiyotiklerle tedavide dysbiosisin gelişmesini önlemek için, örneğin Lineks, Lactovit, Hilak Forte gibi probiyotikler kullanılır.

Deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanının bu tür ilaçları atadığını unutmamak önemlidir. Ebeveynler, sorunun ağırlaşmasını önlemek ve çocuğuna zarar vermemek için, bir ilacı bağımsız olarak seçmelerine ve hastalarına tedavi etmelerine izin verilmez. Antibiyotik seçimi, çocuğun vücudunun bireysel özellikleri, hastalığın seyrinin şekli ve şiddeti dikkate alınarak gerçekleştirilir, aynı zamanda hastalığın gelişimini tetikleyen patojene de bağlıdır.

Boğaz ve inhalasyon durulayın

Artmış vücut ısısı ile, nefes almayın!

Çocuklarda bademcik iltihabı karmaşık tedavisinde de durulama prosedürüdür. Furacilin, Miramistin, Iodinol gibi tıbbi çözümlerin yardımıyla yapılır. Küçük bebeklerin tülbentleri gazlı bezden yapılmış bir tampon ile tedavi etmeleri tavsiye edilir, çünkü düzgün bir şekilde gargara yapmaları gerektiğini bilemezler.

Durulama prosedürü, tuzlu su ile yapılabilir. Bitmiş ürün eczanelerde satın alınabilir. Evde, kaynar, soğutulmuş su ile, tercihen deniz, bir çay kaşığı tuz çözerek hazırlayabilirsiniz. Ağızdan çalkalama, uçucu yağların veya şifalı otların infüzyonlarının eklenmesiyle bir çözüm olabilir, örneğin, calendula, papatya, alteum, adaçayı, St. John's wort. Pancar suyuyla uğraşarak hastalığı tedavi edebilirsiniz.

Bademcik iltihabı tedavisinde etkili bir yöntem inhalasyon olarak kabul edilir.

Çocuklar, ilaç kurumlarında satın alınabilecek özel bir cihaz kullanarak daha iyi durumda olmalıdır. Böyle bir cihaz nebulizer olarak adlandırılır.

İnhalasyonlar çeşitli tıbbi çözümlerin yardımıyla gerçekleştirilir. Ayrıca çocuklar için güvenli ve etkili, fito ürünleri kullanan prosedürdür. Bu inhalasyonlar için, bakterisidal, anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahip aşağıdaki bitkiler kullanılabilir:

 • adaçayı
 • okaliptüs
 • nergis
 • Çam iğneleri
 • Meşe kabuğu
 • öksürükotu
 • papatya

Aromatik yağlar kullanarak inhalasyon yapmak yararlıdır. Bademcik iltihabında etkili nane, şeftali, okaliptüs, pembe ve adaçayı yağlarının etkili olduğu düşünülmektedir.

Alternatif tıp

Bademcik iltihabında geleneksel olmayan ilacın çeşitli yöntemleri uygulanır. Tıbbi bitkilerin kaynatma iç kullanımı için önerilir:

 1. adaçayı, Ahearn kökü, Aziz sarı kantaron, şakayık, papatya, anne ve üvey anne, kadife çiçeği, siyah frenk üzümü: iltihabi süreci azaltmak için bir otlar koleksiyonundan çay içmek önerilir.
 2. Hastalığın alevlenmesi sırasında vücudun koruyucu işlevlerini arttırmak için, çok sayıda yararlı madde içeren bitkilerden infüzyon kullanılması arzu edilir: köpek gülü, St. John's wort, meyan kökü (kök), atkuyruğu, kök (kök), volostushka.
 3. Bağışıklığı artırmak için limon suyu, köpek gül şurubu, pancar suyu 1: 3: 5 oranında hazırlanan bir içecek içmek de gereklidir.
 4. Propolis temelinde bademcik iltihabından elde edilen bir çok fon, çünkü bu ürün hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmak için mükemmel bir çare.

Çocuklarda bademcik iltihabı için kullanılan diğer halk ilaçları şunlardır:

 • Broth myrtle.
 • Aloe suyu.
 • Deniz topalak çorbası.
 • Altit kökün infüzyonu.

Alternatif tedavi ayrıca, bitkisel soğuma ile inhalasyon ve durulamayı içerir.

Bademcikler ile bademcik kaldırılması

Gerekirse bademcik kaldırılması, bir doktor atayabilir!

Gelişmiş vakalarda veya tedavi etkili olmadığında, uzman bademciklerin çıkarılmasını önerir. Böyle bir cerrahi müdahaleye tonsillektomi denir, kulak burun boğaz odasında yapılır. Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlar aşağıdaki şartlardır:

 • Sık sık anjina oluşumu (yılda dört kereden fazla).
 • Toksik alerjik tonsillit.
 • Burun ile ağız kokusu.
 • Tonsilojenöz sepsis.
 • Bademcikteki lenfoid dokunun proliferasyonu.

Operatif tedavi, bademciklere tam bir zarar vererek ve işlevlerini yerine getirmenin imkansızlığı ile gerçekleştirilir.

Daha önce, bademcikler bir neşter ile kaldırıldı. Şu anda, operasyon birkaç daha etkili ve modern yöntemlerle gerçekleştirilmektedir:

 1. Bir lazer kullanarak. Bademciklerin çıkarılması için bu yöntem daha az travmatik ve ağrısız olarak kabul edilir. Bu işlemden sonra rekürrens olasılığı ve komplikasyon gelişimi en aza indirilmiştir.
 2. Ultrasonik yöntem.
 3. Sıvı azot.

Bademciklerin uzaklaştırılmasında bazı sınırlamalar vardır. Bu tür kontrendikasyonlar, akut formda diabetes mellitus, akut enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklar, kan hastalıkları, menstruasyon, tüberkülozu içerir.

Çocuklarda bademcik iltihabının gelişmesini önlemek için, hastalık önleme kurallarına uyulması tavsiye edilir.

Bunlar aşağıdaki önerileri içerir:

 1. Çocuğunuzun yemekten sonra ağızlarını durulamalarını öğretmek önemlidir.
 2. Zamanla, diş hastalıklarını tedavi edin.
 3. Dengeli ve dengeli bir diyet sağlayın.
 4. Gün rejimini gözlemleyin ve uyuyun.
 5. Çocuğun hipotermik olmasına izin vermeyin.
 6. Temiz havada günlük konaklama.
 7. Çocuğun en sık olduğu odalarda temiz tutun.
 8. Sertleştirme prosedürlerini uygulayın.
 9. Bademcikleri (yavaş yavaş çocukluktan soğuk sıvıya, alışılageldik şekilde sıcaklığı düşürmek ve içecek miktarını arttırmak) temperleyin.
 10. Bademcikleri masajla.
 11. Sınav için yılda iki kez kulak burun boğaz uzmanı katılır.

Bu plaj fiyatının üzerine kronik formlarının tonsillit riskini, hem de alevlenmesini azaltır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocuklarda kronik tonsillit: semptomlar ve tedavi. Çocuk doktoru tavsiyesi

Kronik tonsillit - enfeksiyöz ve alerjik doğa ile bir hastalık, bademcik iltihabı sürdürülebilir gelişmesi ile (genellikle daha az, dil-farenksde palatal). Hastalık çocuğun herhangi bir döneminde gelişebilir.

Bademciklerin normal olarak lenfoid dokuları, mikroorganizmaların solunum yoluna girmelerini önleyen ilk bariyerdir. Kronik bademcik iltihabında, mikroplardan etkilenen bademcikler, diğer organlara ve dokulara yayılma nedeni olan enfeksiyonun odak noktası haline gelir.

Kronik tonsillit çocuklar arasında çok yaygındır. İstatistiklere göre, bu hastalık 3 yaşına kadar olan bebeklerin% 3'ünde ve 12 yaşın altındaki çocuklarda yaklaşık% 15 oranında saptanmaktadır. Sık ve uzun süreli gruptaki çocukların yarısından fazlası kronik bademcik iltihabına sahiptir.

Hastalığın nedenleri

işlem, bir kronik formu bir dönüşüme neden olabilir, ancak sonuna bir tedavi kursu gerçekleştirmek için muamele edilmemiş ya da bırakılırsa, genellikle, kronik bademcik iltihabı ortaya çıkması, hatta akut tonsilit tek bir durumda sonra, sık anjina önce gelir.

Bademciklerin kronik iltihaplanmasının etkenleri şunlar olabilir:

 • beta-hemolitik streptokok (çoğunlukla);
 • hemofili influenzae;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • staphylococcus aureus.

Nadir durumlarda, kronik bademcik iltihabı virüsler, mikoplazma, klamidya, mantarlardan kaynaklanır.

Bunların hepsi kendi kendine saflaştırma işleminin bozulmasına yol açar nazofarenks içinde dysbiosis mikroflora neden olabilir, bademcik boşluklar, kronik inflamasyona neden patojenik organizmaların gelişimi ve çoğalması.

Bademcikler patojenik mikroflorayı aktive hipotermi, akut solunum yolu enfeksiyonları, azaltılmış bağışıklık, stresli durum gibi faktörler olabilir. Bu faktörler kronik bademcik iltihabına neden olur. Hastalık genellikle gıda alerjileri, rikets, kronik rinit, hipovitaminoz ve bağışıklığı azaltan diğer faktörler olan çocuklarda gelişir.

Daha önce hiç anjinaya sahip olmayan çocuklarda kronik bademcik iltihabının ortaya çıktığı nadir vakalar vardır - sözde bezangin formu. Bu durumda, neden palatine bademciklerin iltihaplı sürece dahil olduğu bir hastalıktır: stomatit, adenoidit, periodontal hastalık, çürük, sinüzit.

Patojenler bademciklerin lenfoid dokusuna, kan ve lenf damarlarına aktif olarak nüfuz ederler. Onlar tarafından salınan toksinler, alerjik reaksiyon gelişmesine neden olur. Kronik inflamasyon alevlenmeleri, hiperplazi ve skarlaşmaya veya bademciklerin tersine, atrofiye yol açar.

Atrofik bademcik iltihabı ile lifli doku bademciklerin lenfoid dokusunun yerini alır ve bademcikler kırışır. Hipertrofik bademcik iltihabı ile de bağ (lifli) kumaş proliferasyonunu oluşur, fakat bir artışa boşlukların pürülan foliküler kist oluşumuna, boyut olarak çok bademcik artış meydana gelir.

Etkilenen amigdalandaki küçük püstüllerin veya genişlemiş lakunların baskınlığına bağlı olarak, sırasıyla, kronik bademcik iltihabının foliküler veya laküner formları izole edilir. Ve lenfoid dokunun yenilgisi farklı alanlarda düzensiz olduğundan, bademciklerin yüzeyi düzensiz, düzensiz hale gelir.

semptomlar

Kronik bademcik iltihabı aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 1. Bademciklerin lacunalarında pürülan tıkaçlar. Bunlar mukusdan, epitelyal hücrelerin yayılmasından, mikroplardan oluşur ve amigdalada enflamatuar bir sürece neden olurlar. Epitelin reddedilen hücrelerinin yerine, lakunadaki bakteriler için kalıcı giriş kapıları oluşur. Mantarlar boğazda hissi ve ağrı gidiklama tezahür sinir uçlarının, tahriş, dürtü, öksürük kulakları nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve ağrı darlığı neden olur.
 2. Bademcik üzerine basıldığında pürülan içeriklerin lacunae deşarj.
 3. Pürülan fişlerin varlığı ile ilişkili ağızdan hoş olmayan koku.
 4. Palatine kemerli bademciklerin yapışma (adhezyon) oluşumu.
 5. Submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi, problandığında yoğun ve hassas, birlikte kaynak yapılmaz.
 6. Anterior palatine kemerinin kızarıklığı.
 7. Sıcaklığın 37,5 0 С içinde uzun süreli artışı.
 8. Bademcik iltihabı ile çocuk hızla yorulur, karamsar ve huzursuz olur, baş ağrısı endişesi.

Kronik tonsillit tehlikesi nedir?

Kronik bademcik iltihabı, çocuğun vücudunda sürekli bir enfeksiyon odağı olmakla kalmaz, sadece bağışıklık sistemini tüketir, aynı zamanda bir takım komplikasyonlara yol açabilir:

 • Romatizma, kalbi etkileyen (mengenelerin gelişmesiyle) ve eklemlerle;
 • böbrek ve idrar sistemi hastalıkları (glomerülonefrit ve piyelonefrit);
 • işitme kaybı ile otitis media;
 • akciğer iltihabı;
 • poliartrit (eklemlerin iltihabı);
 • alerjik hastalıkların alevlenmesi;
 • sedef hastalığı (deri hastalığı).

Kronik bademcik iltihabı tirotoksikozise (tiroid hastalığı) neden olabilir. Uzun bir süre tedavi edilmeyen bademcik iltihabı, bağışıklık sistemindeki bir bozukluğun bir sonucu olarak, kendi hücrelerinin antikorlarının vücutta üretildiği bir otoimmün hastalığın gelişimine yol açabilir.

Bu nedenle, durumu kontrolsüz bırakmak gerekli değildir. KBB doktoruna zamanında başvurmak ve çocuğu tedavi etmek gerekir.

tedavi

Kronik tonsillitin konservatif ve cerrahi tedavisi vardır.

Sürecin alevlenmesiyle konservatif tedavi uygulanır:

 • Patojenin duyarlılığını dikkate alarak antibiyotik tedavisi, boğazdan bakteriyolojik yayılma sonuçlarına göre;
 • bakteriyofajların lokal kullanımı: bakteriyofajlar, bakteriler için streptokok ve stafilokoklar için virüsler olarak adlandırılır. Patojenin antibiyotiklere duyarsız olması durumunda, özellikle önemli olan, kronik tonsillitin bakteriyofajları ile tedavi edilmesidir;
 • Bademciklerin sulanması ya da çözeltiler ya da dezenfektanların aerosolleri (furatsilina çözeltisi, soda çözeltisi);
 • antimikrobiyal etkime (Decatalen, Antiangin, vb.) ile ilaçların emilmesi için tabletler şeklinde uygulama;
 • homeopatik preparatlarla tedavi bademcik iltihabının alevlenmesi ve profilaksi olarak kullanılabilir (preparat ve dozaj çocukların homeopatları tarafından seçilmelidir);
 • Fizyoterapik tedavi (tüp-kuvars boğaz, UHF, ultrason).

Operasyonel tedavi (bademciklerin giderilmesi) sadece kronik bademcik iltihabı dekompansasyonunun evresini teşhis ederken yapılır: bademcikler tamamen etkilenir ve restorasyonu mümkün olmaksızın koruyucu bir fonksiyon göstermezler. Enfekte bademcikler çocuğun organizmasına yarardan çok zarar verirler ve cerrahi müdahale tek çıkış yoludur.

Operasyon için endikasyonlar:

 • orofarinksin süpüratif inflamasyonu;
 • bademcik iltihabının neden olduğu diğer organların lezyonları;
 • tonsilojenöz sepsis;
 • bademcik iltihabının sık alevlenmesi ile kanıtlandığı gibi konservatif tedavinin etkisinin olmaması (operasyon için mutlak endikasyon, streptokok anjina 4 ve yılda daha fazla kez ortaya çıkmasıdır).

Önceden, bademcikler bir neşter yardımıyla kaldırılması - oldukça acı verici bir yöntem, önemli kan kaybı ile birlikte. Halen, bir lazerle bademciklerin çıkarılması dahil olmak üzere yeni teknolojiler kullanılmaktadır.

Lazer cerrahinin avantajları açıktır:

 • Kesin ve daha az travmatik yöntem;
 • işlevini yitirmiş etkilenen bademcik parçasının çıkarılması olasılığı;
 • damarların lazer pıhtılaşması nedeniyle minimum kan kaybı;
 • Düşük komplikasyon riski;
 • iyileşme süresinin kısaltılması;
 • Hastalığın düşük bir nüks olasılığı.

Lazer cerrahisi genellikle çocuk için stresli bir durumu dışlamak ve cerrahın çıkarmayı doğru bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamak için genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon 45 dakikaya kadar sürer. Bir çocuk uyandığında, boyun bölgesine bir buz köpüğü uygulanır.

Operasyondan sonra, komplikasyonları önlemek için analjezikler ve antibiyotikler kullanılır. Birkaç gün içinde çocuğa sıvı halde yiyecek verilir ve dondurma (sıcak yemekler hariçtir).

Sıvı nitrojen veya ultrason kullanarak başka tonsillektomi yöntemleri vardır. Lazer cerrahisi, en çok korunanlarıdır. Operatif yöntemin seçimi, bağ dokusunun büyümesinin derecesine, skarların yoğunluğuna ve orofarenks dokularındaki füzyonuna bağlı olarak doktor tarafından gerçekleştirilir.

Operasyon şu durumlarda kontrendikedir:

 • akut enflamatuar süreçler (iyileşmeden sonra 3 hafta sonra bademcikler çıkarılması);
 • Kan hastalıkları ve pıhtılaşma sistemi bozuklukları;
 • diabetes mellitus;
 • aktif tüberküloz;
 • orofaringeal damarların anevrizması ve diğer vasküler anomaliler;
 • kızlarda menstruasyon.

Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Çocuğunuza yedikten sonra ağzınızı yıkamayı öğretmelisiniz. Durulama için, papatya, meşe kabuğu, havzanın kökünü ayrı ayrı veya ücretler şeklinde kullanabilirsiniz. Fito çay ağızdan alınır. Koleksiyonun bileşenlerinin kendi aralarındaki etkileşimini hesaba katmak önemli olduğundan, hazır (eczanede) satın almak daha iyidir. Ücretler farklı bir eylem yönüne sahip olabilir:

 • bitkisel çay antienflamatuar etkisi: çim anne ve üvey anne, sarı kantaron, adaçayı, dereotu, adaçayı, kekik, tatlı bayrak kökü ve şakayık, papatya çiçekleri ve kadife çiçeği, böğürtlen yaprağı eşit miktarda karıştırın; 1 çay kaşığı. 200 ml kaynar su toplayın, 4 saat ısrar edin, kaynatın, süzün ve suya 50-100 ml (yaşına bağlı olarak) günde 2 kez ıslatın;
 • dokunulmazlık bitki çayı: sarı kantaron, atkuyruğu, biberiye, thoroughwax, tatlı bayrak kökü ve meyan kökü, 1 tatlı kaşığı almak, eşit parçaya karışmış kuşburnu.. kaynar suya bir bardak karıştırın, demleyin ve normal çay gibi iç.

5 parça pancar suyu karışımı hazırlamak mümkün tonik olarak, vahşi 3 ölçü şurubu, limon suyu karışımı 1 bölümünü gül ve 1-2 y l için yemeklerden sonra alınan buzdolabı, geceleri terk.. Günde 3 kez.

Boğaz durulama için, yerli olmayan tıp bu tür çözümleri önerir:

 • bir bardak ılık su için 1 çay kaşığı ekleyin. tuz ve 5 damla iyodin (iyodine karşı alerjinin yokluğunda) ve her 3 saatte bir durulayın;
 • 2 büyük diş sarımsak pirzola pres, meyve suyu sıkın ve bir bardak sıcak süt, serin ve gargara günde iki kez ekleyin.

Bademcik iltihabının tedavisinde iyi bir etki solumadır. Bu alkol tentürler okaliptüs ya da Hypericum kullanılabilir için, (1 yk. L. tentürü kaynar su 1 litre, buhar 15 dakika nefes.), adaçayı hulasası (1 çorba kaşığı. L. Ot ve 20 dakika daha kaynar su bardağı başına kaynar su 1 litre ilave ).

Kronik tonsillit önlenmesi için konseyler çocuk doktoru

Bir çocuğun kronik bademcik iltihabı varsa, bir alevlenmeyi önlemek için yılda en az 2 kez bir önleyici kurs geçirmemesi önemlidir. Tedavi bir KBB doktoru tarafından reçete edilmeli ve bir ay boyunca izlenmelidir.

Bu (FRC çözeltiler, chlorophyllipt, suyu papatya, adaçayı, aynısefa ve diğ.), Profilaktik doz Bitsillin dahil gargara günde 2 kez antiseptik çözeltiler kullanabilir.

Genel ve lokal kuvars ışınlaması şeklinde fizyoterapik tedavi, lokal bağışıklığı arttırır, kan ve lenf dolaşımını artırır.

İyi bir etki, laurazın lacunar formundaki bademilit ile furakilin, Rivanol veya salin solüsyonu (bazen penisilin ilavesiyle) solüsyonu ile yıkanmasıdır. Foliküler formda, prosedür mantıklı değildir.

Daha az önemli olan diğer önleyici tedbirlerdir:

 • Çocuğun ağız boşluğunun temizliğinin sağlanması (yemekten sonra durulama);
 • zamanında diş tedavisi ve dişeti hastalığı;
 • dairede hijyen;
 • rasyonel beslenmenin sağlanması;
 • günün rejimine sıkı sıkıya bağlılık, yeterli uyku, çocuk için yeterli eğitim yükü;
 • temiz havada günlük kalmak;
 • aşırı soğutmanın bastırılması;
 • Çocuğun vücudunun ve bademciklerinin sertleşmesi (alevlenmelerin dışında, bademciklere küçük porsiyonlarda soğuk içecekler verilir);
 • çocuk sokaktan ayrılmadan veya soğuk yiyecek almadan önce, alt çeneden klavikulalardan ellerin hafif okşayarak hareketleri ile bademciklerin masajı;
 • Sahilde uzun süre kalmak için çocuğun genel durumu üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Ebeveynler için özgeçmiş

Her zaman kronik bademcik iltihabı belirtileri belirgin değildir, bu nedenle ebeveynlerin bir bebekte varlığını belirlemesi kolay değildir. Bu hastalık çocuğun tüm yaşamı için komplikasyonlar oluşturabilir, bu nedenle zamanında teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir.

KBB organlarının muayenesi, hastalığın belirlenmesinde ve doğru yerel ve genel tedaviyi gerçekleştirmede yardımcı olacaktır. Ebeveynlerden dikkat ve sabır gerektirir. Zamanında önleyici tedbirler komplikasyonların gelişmesini engelleyecektir. Kronik tonsillit alevlenmelerinin yokluğunda 5 yıl boyunca çocuğun tedavisi hakkında konuşabiliriz.

Çocuğun kronik bademcik iltihabı ile boğazına nasıl yardımcı olunur "Doktor Komarovsky Okulu"

Çocuklarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Tonsillit (anjina) bademcikler ve bademciklerin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Böyle bir hastalıkta, burun ve ağız boşluğundaki lenfoid doku yoğunlaşır. Tedavisi sadece bir doktora danışıldıktan sonra yapılması gereken çocuklarda tonsillit, yetişkinlerde olduğu kadar sık ​​görülür. Böyle bir hastalığı nasıl tedavi edeceğini bilmek için, ana tiplerini ve nedenlerini öğrenmenizi öneririz.

Makalenin içeriği

Çocukluk çağı anjin tipleri ve nedenleri

Klinik pratiğin gösterdiği gibi, çoğu zaman bu hastalık patojen mikrofloranın çocuğunun vücuduna girmesi nedeniyle gelişir. Bunlar mantarlar, virüsler ve bakteriler. Patojenin tipine bağlı olarak, aşağıdaki tipteki bademcik iltihabı ayırt edilebilir:

 1. Bakteriyel. Tüm bakteriyel bademcik iltihabı vakalarının yüzde 90'ında patojenler beta-hemolitik streptokok, hemofilik çubuk, Staphylococcus aureus ve diğer patojenlerdir.
 2. Virüs. Bu tür hastalıklara influenza virüsleri, rinovirüsler, adenovirüsler ve benzerleri neden olur. Kural olarak, çoğunlukla çocuklarda (özellikle küçük çocuklarda - üç yıla kadar) teşhis edilen viral bademcik iltihabıdır.
 3. Kombine (virüs-bakteriyel). Bu tür bademcik iltihabı ile çocuğun bedeni aynı anda hem virüsleri hem de bakterileri etkiler. Genel olarak, lokal bağışıklığın yanı sıra, yaygın inflamasyon odaklarının ortaya çıkmasına neden oldular.
 4. Mantar. Çoğu zaman, bu tür anjinanın suçlusu Candida ailesinden bir mantardır. Tipik olarak, bu tanı küçük çocuklar için yapılır.
 5. Parazit. Bu tip bademcik iltihabı nadiren görülür ve ağız boşluğunda yer alan amipler neden olur.

Havadaki damlacıklar tarafından bulaşan viral bademcik iltihabı. Bu nedenle, bebek çok sayıda insanın bulunduğu yerlere bulaşabilir (toplu taşıma, anaokulu, okul vb.). Hastalığın bakteriyel çeşitliliğine gelince, yukarıda belirtilen yeteneğe sahip değildir. Enfeksiyonun ana sebebi bulaşıkları, tükürükleri, kişisel eşyaları (havlu, diş fırçası) ve benzeri hasta bir hastayla aşırı derecede yakın temastır.

Bademcik iltihabında çocukların bademcikleri, bağışıklığın geri kalmışlığı nedeniyle, kaynak ile bağımsız olarak baş edemezler. Bu nedenle, çocuklar, özellikle sonbahar-kış döneminde, vücudun savunmalarının en aza indirildiği zaman, yetişkinlerden daha sık hastalanırlar.

semptomataloji

Çocuk bademciklerinin patojenik mikrofloraya reaksiyonu neredeyse anlıkdır. Bu nedenle, hastalık inanılmaz derecede hızlı gelişiyor. Enfeksiyon anından 24 saat geçtikten sonra ilk klinik belirtiler ortaya çıkar. Hastalığın aşağıdaki belirtileri şunlardır:

 • değişen yoğunlukta boğaz ağrısı;
 • yutmada zorluk;
 • baş ağrısı;
 • sesin ses kısıklığı (iltihap ses tellerini ele geçirdiğinde);
 • bademcikler alanında tatsız duyumlar (yanma, karıncalanma);
 • titreme, genel zayıflık ve organizmanın zehirlenmesinin diğer belirtileri;
 • yüksek sıcaklık;
 • iştahın bozulması;
 • ağızdan hoş olmayan kokunun ortaya çıkması;
 • şiddetli kuru öksürük nöbetleri;
 • bademcikler üzerinde beyaz kaplama;
 • küçük yüklerden sonra bile hızlı yorgunluk;
 • kuru ağız vb.

Angina karakteristik semptomlarla teşhis edilir. Zaten bademcik iltihabı ile yapılan tıbbi muayenede kızarıklık ve palatin ile şişkinlik ve bademcikler açıkça görülebilmektedir. Genellikle bakteriyel bir formda, irin odakları oluşur. Palpasyon (palpasyon) açıkça, yoğunluğun ve büyük olmayan lenf düğümlerinin büyüklüklerini gösterir.

Eğer bademcik iltihabı tedavisine zamanında başlamazsanız, hızla akut olana göre çok daha zor olan uzun bir forma dönüşür.

Tonsillit formları

Yani, çocuklarda, yetişkinlerde olduğu gibi, iki anjin tipi teşhis edilir - akut ve kroniktir. Onlar birbirine bağlı. Yani, bir biçim diğerine büyür ve onsuz ortaya çıkamaz.

Akut tonsillitte (özellikle ilk kez bulunursa), semptomlar çok hızlı büyür. Vücut ısısı hafif yükselir, boğazda baş ağrısı ve ağrıları vardır, çocuk yutulduğunda rahatsızlık verir. Ebeveynlerin öncelikle dikkatlerini vermeleri gerektiği gibi işaretler var. Bu kendi kendine tedavide yasaklanmıştır. Yanlış seçilen ilaçlar klinik tabloyu kötüleştirebilir ve hastalığın kronik formuna neden olabilir.

Uzamış bademcik iltihabı, zamansız veya yanlış tedavinin doğrudan bir sonucudur. Bununla birlikte, gerileme dönemlerinde semptomlar bulanık ve zayıf bir şekilde ifade edilecektir. Ancak, kışın bebeğin bağışıklığı azaldığı zaman, kendilerini yeni bir güçle tezahür edebilir ve çok fazla rahatsızlığa neden olabilirler.

İlaç tedavisi ile kronik anjina ile başa çıkılamaması durumunda, tehlikeli komplikasyonların gelişme olasılığı ve cerrahi müdahale ihtiyacı yüksektir.

ilaç

Çocuklarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir, nelere dikkat etmeliyim? Angina'nın zararsız bir hastalık olmadığını unutmayın. Tedavisi her zaman bir doktora danışılarak başlamalıdır. Bağımsız ilaç seçimi kabul edilemez. Sadece bir doktor kesin tanı koyabilir ve bir rehabilitasyon kursu hazırlayabilir.

Muayene sonrası uzman doktor tarafından yazılacak:

 • Antibiyotik. Viral anjin son haline kadar sadece antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilebilir. Çoğunlukla "Flemoklav", "Amoksiklav", "Sefalosporin" ve ayrıca makrolid gruplarından ilaçlar yazılır.
 • Yerel maruziyet için araçlar. Örneğin "Tantum", "Stopangin", "Miramiste" ve benzerleri hakkında spreyler ve aerosollerden bahsediyoruz. Ancak, böyle bir dozaj formunun kullanılmasının sadece üç yıldan (ideal olarak - beş yıldan itibaren) izin verildiği unutulmamalıdır. Hasta bu yaştan spreylere ulaşmadan önce, reddetmek daha iyidir.

Bir relapsa izin vermemek, kronik bademcik iltihabına ve olası bir ameliyatı tam olarak sağlamak için, özel antiseptik ilaçlarla burun ve ağız boşluğunun yıkanmasını unutmayınız. İyi bağışıklık güçlendirilir ve immünomodülatörler viral bademcik iltihabına etkili bir şekilde karşı koymaya yardımcı olur. Hastalığın akut fazı geçtikten sonra, doktor fizyoterapi prosedürlerini reçete edebilir.

Tek başına antibiyotik seçilemez. Sadece bir doktor çocuğun bireysel ve yaş özelliklerini dikkate alabilir, optimal ilaç grubunu ve belirli bir ilacı reçete edebilir.

Ayrıca, geleneksel tıbbın cephaneliğinden para vermeyin. Ana ilaçlara çok yardımcı olacaklar. Ama halk tarifleri kullanmadan önce, bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Halk ilaçları

Doğal olarak, antibiyotik tamamen değiştirilemez. Ancak, tecrübenin gösterdiği gibi, zamanla test edilmiş tariflerin kullanımı tedaviyi büyük ölçüde kolaylaştırır ve hızlı bir iyileşmeyi destekler. Bu nedenle aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin:

 • Bebek ağzını düzenli olarak fesleğen yağıyla çözelti ile yıkamalıdır. Bunu yapmak için, bir bardak ılık suda, 4 damla esansiyel yağı daha fazla seyreltin. Durulama 15-20 gün boyunca günde iki kez (sabah ve akşam) yapılır.
 • Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi, kireç balı ve ev aloe suyunun tıbbi bileşimi sayesinde gerçekleştirilebilir. Bitkiden suyu çıkarırız, arıcılık ürünü ile bire bir oranında karıştırın ve madde homojen hale gelene kadar iyice karıştırın. İltihaplı bademciklere 14 gün boyunca günde üç kez hafifçe uygulanır. Sonraki 2 hafta daha her gün yağlanmaları gerekiyor (ayrıca günde üç kez).
 • Antibiyotik gibi sarımsak da kronik bademcik iltihabı için inanılmaz derecede güçlü ve etkili bir ilaçtır. Sebze suyunu dışarı bastırın, benzer miktarda su ekleyin. Böyle bir çözüm, 15-30 gün boyunca etkilenen bademcikler üzerinde doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Sarımsak için bireysel hoşgörüsüzlük varsa, reçete atılmalıdır.
 • Pancar suyu deneyin - çocukluk anjinası için çok etkili bir ilaç. 300 g pancar yıkamak ve ince kıymak, su dökmek ve yavaş ateş yakmak için gerekli olacaktır. Ham maddeyi bir saat pişirin, sonra soğumaya bırakın ve süzün. Et suyu 10 gün boyunca durulama için kullanılır (günde 4 kez).
 • Mükemmel bir anti-inflamatuar etkisi deniz topalak vardır. Taze veya dondurulmuş meyveleri alın ve bebeğe günde 10 kez 10 parça verin. Her çileği iyice ve yavaşça çiğnemeli. Rehabilitasyon kursu 2 haftadan fazla sürmez.
 • İyi tonlanmış ve vitamin formülasyonlarının bağışıklık sistemini güçlendirir. İşte bunlardan birinin tarifi. 200 gr. Ilık suda 3-4 çay kaşığı limon balını eritin ve yarım kaşığı taze deniz tuzu ve taze limon suyu ekleyin. İlaç tam olarak 2 parçaya bölünmeli ve bebeğe günde iki kez verilmelidir - sabah ve akşam yemeğinden sonra (kurs süresi 10 gündür).

Boğaz ağrısı önlenmesi

Bağışıklığı güçlendirmek ve çocukları bademcik iltihabından korumak için, önleyici tedbirlere dikkat etmenizi öneririz. Herhangi bir hastalık, güçlü bir antibiyotik kullanarak uzun ve zor bir tedaviden daha kolay engellenir. Her şeyden önce, uyku modunu normalleştirmek için gereklidir. Çocuk günde en az 8 saat uyur.

Günlük olarak, 30 dakikadan fazla taze havada yürümek gereklidir. Çocuğun tam bir yemek ihtiyacı var. Kışın, vitamin ve mineral bakımından zengin diyet doğal ürünlerine giriş yapmak son derece önemlidir.

Vücudu menevişlemek en etkili önleme yöntemidir. Bebeğinizi duşlara ve soğuk losyonlara zıt hale getirin. Bunu yavaş yavaş ve sadece bir doktora danıştıktan sonra yapın.

Ayrıca, her zaman tüm solunum yolu hastalıklarını tedavi etmeyi, diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmenizi (en az 6 ayda bir) öneririz. Büyük insan konsantrasyonları ziyaret ettikten sonra grip salgınları ve soğuk algınlığı dönemlerinde, ağız ve boğaz hafif bir potasyum permanganat veya iyot çözeltisi ile durulayın.

Ve elbette, her zaman bebeğinizi havalarda kullanın. Düşük sıcaklıklarda aşırı soğutmaya ve uzun süreli dış mekanda maruz kalmaya izin vermeyin. Tüm bu basit ipuçları çocuğunuzu bademcik iltihabından güvenli bir şekilde korumanıza, daha güçlü ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

Çocuklarda Tonsillit

Çocuklarda Tonsillit - bademciklerin lenfoid dokusunun birincil lezyonu ve bunların sürekli inflamatuar cevabı ile oluşan enfeksiyöz alerjik bir süreçtir. Akut dönemde, yutma ve esneme, ateşli sıcaklık, zehirlenme; Çocuklarda tonsillit alevlenmesi dışında, semptomatolojisi azdır, bademcikler hipertrofisine, lakunada pürülan tıkaçlara, submandibular lenf nodlarında artışa dikkat edilir. Çocuklarda bademcik iltihabı teşhisi farenksinin yardımı ile bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından farinksden bakteriyuma kadar materyaller alınarak gerçekleştirilir. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi lokal terapi (bademcikler, gargara, teneffüs etme), alevlenmeler için antibiyotik tedavisi; endikasyonlara göre - cerrahi taktikler.

Çocuklarda Tonsillit

Çocuklarda tonsillit - üst solunum yolu enfeksiyonu, faringeal halkanın lenfoid formasyonlarının inflamasyonu (daha sık - palatin, daha az sıklıkla - lingual veya farryng tonsil). Akut tonsilliti belirtmek için "anjin" terimi genellikle kullanılır; Çocuklarda bademcikler sıklıkla tekrarlanan iltihaplar kronik bademcik iltihabının gelişimine yol açar. Ayrıca, çocuklarda bademcik iltihabı konuşma, biz kronik enfeksiyon formunu akılda tutacağız. Çocuklarda angina seyrinin özellikleri, ilgili makalede "Çocuk Hastalıkları" nda ortaya konmuştur.

3 yaşın altındaki çocuklar arasında bademcik iltihabı sıklığı% 2-3 olup, 12 yıl% 12-15 kadar artar. Tonsillit az hastalıklı çocukların yarısından fazlası yaşadı. Ancak, çocuklarda bademcik iltihabı sorunu kadar çocuk kulak burun boğaz ötesine geçer. vb sepsis, artrit, romatizma, edinilmiş kalp hastalığı, vaskülit, glomerülonefrit, tonzilogennogo nedenle, pediatrik hastalarda tonsillit sorunu multidisipliner ve bölgeden uzmanların katılımını gerektirir paratonsillar ve retrofarengeal absesi: çocuğun sık bulaşıcı alerjik saldırı, ciddi komplikasyonlara bir dizi gelişme doludur. pediatrik romatoloji, kardiyoloji, üroloji.

Çocuklarda tonsillit nedenleri

Çocuklarda bademcik iltihabı gelişmesine fevkalade streptokok (beta-hemolitik streptokok grubu A Streptokok zelenyaschy), Staphylococcus, Hemofilus influenza, pnömokok ve çeşitli mikrobik dernekler dahil mikrobiyal flora arasında. bademcik iltihabı de frekans tahsisi hemolitik streptokok boğaz% 30 60-80 vakaların% ve (antistreptolizin-0) çocuklara göre daha sık 4 kez tespit edilir antistreptococcal antikorların yüksek titresine etmektir. tonsillitli çocuklarda patojenlerin diğer üyeleri arasında patojenler adenovirüs ve enterovirüs enfeksiyonlar meydana; parainfluenza, grip ve herpes virüsleri, mantarlar, parazitler, hücre içi ve zar (Chlamydia, mikoplazma). morfolojik tadilatı lenfoid doku ve dysbiosis üst solunum yolunun arka plana karşı kendi kendini temizleme işlemi patojenlerin gelişimini ve kronik enflamasyon gelişimini teşvik boşlukları bademciklerini rahatsız.

Çoğu durumda, çocuklarda kronik bademcik iltihabının başlangıcı, tek veya tekrarlı olarak nakledilen bir anjinadan önce gelir. Fırsatçı floranın aktivasyonu ve bademciklerdeki virülansındaki artış, hipotermi, viral ve diğer hastalıkların etkisi altında meydana gelir. Bademcikler, kan ve lenfatik damarların parankimi içine giren patojenler, toksik-alerjik reaksiyonların gelişimini başlatan ekzo ve zondotoksinler üretmeye başlar. Lokal kan dolaşımını ihlal eden arka plana karşı, vasküler duvarın geçirgenliğini arttıran lokal immünosüpresyon, çocuklarda bademcik iltihabının daha da artmasına neden olur. Tekrarlayan inflamasyonun bir sonucu olarak bademciklerin parankimi bazen hiperplazi, bazen de atrofi, skleroz, skarlaşmaya uğrar.

Bazı durumlarda, çocuk yavaş yavaş yani SARS, Adenoidit, sinüzit, stomatit, diş çürümesi, diş eti hastalığı, kisvesi altında geliştirilen bademcik iltihabı, bir bezanginnaya formu var. E. bulaşıcı-inflamatuar süreçte bademcikler katılımı tekrar ortaya çıkar.

bademcik dar ve derin boşluklar, çok sayıda yarık benzeri geçitler, tahliye boşlukları engellemek adezyonlar Çocuklarda bademcik iltihabı oluşumu yutak, lenf sistemine ait anatomik ve topografik özelliklere katkıda bulunur. Çocuk palatin bademcikler bademcik onların bariyer fonksiyonunu yerine getirmek, ancak tam tersine olmadığında, kronik enfeksiyon ve toplam faktör hassasiyeti kalıcı bir yuva haline.

perinatal hastalıklar, gıda alerjileri, raşitizm, limfatiko-hipoplastik diyatezi, burun nefes, hipovitaminosis, bağırsak enfeksiyonları ihlal ve vücudun savunma azaltmak diğer faktörler: tonsillit sıklıkla eşlik eden arka plan öyküsü olan çocukları etkilemektedir.

Çocuklarda tonsillit sınıflandırması

Klinik seyrinde, çocuklarda tonsillit telafi ve dekompanse edilebilir. Yerel bir kronik enflamasyon (; dikiş badem balen, artan morbidite ve bölgesel lenf düğümlerine hiperemi, ödem, sızma, hiperplazi kemerli) belirtileri ile karakterize dengelenmektedir oluşturmak. Çocuklarda tonsillitin dekompanse formu ile, lokal semptomlara ek olarak, tonsillocardial, tonsillorenal ve diğer komplikasyonlar geliştirin.

Enfeksiyonun lokalizasyonuna bağlı olarak, çocuklarda lacunar, parankimal (foliküler) ve lacunar-parankimal (karışık, total) tonsillit ayırt edilir. Lacunar bademcik iltihaplı değişiklikler kriptlerde lokalize edilir: genişlemiş, irin ve kaslı kütleler ile doldurulur; epitel lakuna gevşek, inceltilmiş, bazen ülsere. Bademcik parankimindeki çocuklarda foliküler bademcik iltihabı, küçük subepitelyal yerleşimli apseller düzenleyerek, darı tanelerini andırır. Lenfoid dokuya toplam hasar ile bademcikler, endoskopik ve ekzotoksinleri serbest bırakan, irin, kasis, detritus, mikrobiyal kitleler ile dolu bir sünger şeklini alırlar.

Lenfoid dokuda patolojik değişiklikler göz önüne alındığında, bademcikler kırışma neden bağ dokusu lymphadenoid lifli değiştirildiği bir bademcik hacmindeki artış, ve atrofik bademcik iltihabı, karakterize çocuklarda hipertrofik bademcik iltihabı, ayırt eder.

Çocuklarda tonsillit belirtileri

Çocuğun bademcik iltihabının dışında, boğazda orta derecede ağrı, kötü nefes, obsesif bir kuru öksürük, subfebril bir durum, terleme, halsizlik ve yorgunluk rahatsız olur. Bazı çocuklarda, bademcik iltihabı, bademciklerde yanma, kuruluk ve boğazda yabancı cisim hissi ile sınırlıdır. ağız boşluğu içinde lacunae öksürük güçlü saldırıları çürük kokusu olan peynir kütlesi tahsis edilebilir ile. Çocuklarda bademcik iltihabı şeklini dekompanse zaman yukarıdaki belirtilerin yanı sıra, artralji, bilek ve diz eklemlerinde göbeğinde nefes darlığı, ağrı görülür.

Çocuklarda kronik tonsillit alevlenmeleri genellikle yılda 2-3 kez görülür ve belirgin anjina şeklinde ortaya çıkar. Böylece boğazda (özellikle yutma, esneme), ateşli vücut ısısı, titreme, baş ağrısı, lenf nodlarında bir artış ve ağrı, güçlü bir ağrı vardır. Genellikle çocuklarda bademcik iltihabı olduğunda karın, mide bulantısı, kusma, kasılma ağrıları vardır.

Çocuklarda tekrarlayan tonsillit ile böyle çocuğun ölümüne neden olabilir paratonsillar ve retrofarengeal apsesi, tonzilogenny sepsis gibi ciddi komplikasyonlar içermektedir. devre dışı bırakma sonuçları ile şiddetli sistemik komplikasyonlar otoimmün süreçler (romatizma, artrit, hemorajik vaskülit, glomerulonefrit), (kazanılmış kalp hastalığı, enfektif endokardit, miyokardit, miyokardiyal) kalp hastalığı, bronkopulmoner hastalığı (tekrarlayan pnömoni, bronşektazi) çıkıntı, Ray ve diğ. egzama, sedef, polimorfik eritem: çocuklarda bademcik bir cilt bozukluklarının sayısı ile ilişkili olabilir ile.

Çocuklarda tonsillit teşhisi

Kronik bademcik iltihabının tanısı, anamnez toplanması, çocuğun bir çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi ve bir çocuk kulak burun boğaz uzmanı, enstrümantal ve laboratuar muayenesinden önce gelir.

Faringoskopi yapılırken palatine kemerlerdeki inflamatuar değişiklikler bulunur; pürülan içerikler (tıpalar, sıvı, kasık şeklinde) ile doldurulmuş gevşek büyütülmüş bademcikler. Bir düğme prob yardımı ile, lakuna derinliği, yapışma ve yapışmaların varlığı belirlenir. Servikal lenf nodlarında palpasyon olduğunda bölgesel lenfadenit tespit edilir.

Laboratuvar tetkik aşamasında, kan ve idrarın klinik analizi, materyalin farensten floradan bakılması, C-reaktif proteinin ve ASL-O'nun belirlenmesi gerçekleştirilir.

Kronik tonsillitin dekompanse formunun çocuklara bir çocuk romatoloğu, bir çocuk kardiyoloğu, bir çocuk nefroloğu danışılması gerekir.

Oral kavitedeki diğer enfeksiyon odaklarını dışlamak için, çocuk bir dişhekimi tarafından muayene edilmelidir. Çocuklarda tonsillit, kronik farenjit, bademciklerin tüberkülozu ile ayırıcı tanı gerektirir.

Çocuklarda tonsillit tedavisi

dikkate mikroflorası (aminopenisilinle, sefalosporinler, makrolidler), antisens ilaçlar, vitaminler ve immünomodülatörler hassasiyetini alarak antibiyotik: Kronik bademcik çocuğun alevlenme sırasında diyet, ilaç tedavisi tutumlu yatak istirahati atanır.

Lokal tedavi yıkama boşluklar bademcik antiseptikler (p-set iodinol, klorheksidin chlorophyllipt) bademcik ve yutak, p-Lugol rami, fukortsinom arka duvarı işlenmesini; antiseptik çözeltiler ve bitkisel kaynatma ile düzenli durulama; inhalasyon, antiseptik aerosollerin püskürtülmesi ve tabletlerin antimikrobiyal etki ile emilmesi. Çocuklarda en yaygın olarak kullanılan mikrodalga tedavisi, fonoforez, UFO, UHF, lazer tedavisi bademcik iltihabı tedavisinde fiziksel metotlar arasında. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi bir homeopatik doktorun katılımı ile gerçekleştirilebilir.

Sık sık tekrarlanan anjina ile birlikte çocuklarda bademcik iltihabının oluşması ile birlikte tonsillektomi yapılmasına da karar verilmiştir. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisinde alternatif (kuzgun) yöntemler lazer lakotomotomi, kriyoterapidir. Paratonsillar apse organizasyonunda otopsi yapılır.

Anti-tedavi tutun vitamini terapisi, alıcı immunomodulatörler, alerjen ürünleri, bir deniz ikliminde kaplıca tedavisi dahil çocuklarda bademcik iltihabı alevlenmesi, önlenmesi için gereklidir.

Çocuklarda tonsillitin prognozu ve önlenmesi

Çocuklarda bademcik iltihabı tedavi kriterleri, 2 yıllık tedaviden sonraki 5 yıl içinde alevlenmelerin yokluğudur. Tüm önleyici ve anti-nüks önlemleri uygularken, alevlenmelerin sayısını en aza indirmek ve komplikasyonları önlemek mümkündür. Sık anjina ve metatonziller hastalıkların gelişimi ile, tahmin daha az elverişlidir.

Çocuklarda bademcik iltihabının önlenmesine yönelik önlemler arasında sertleşme, bağışıklığın güçlendirilmesi, ağız boşluğunun yıkanması, aşırı soğutmanın yok edilmesi ve bulaşıcı hastalarla temas yer alır. Kronik bademcik iltihabı olan çocuklar bir kulak burun boğazının gözetimi altında olmalı ve ovaryan dönemde antiretroviral tedavi uygulanmalıdır.

Çocuklarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? Tonsillit, tedavisi, sonuçları ve önlenmesi hakkında her şey


Çocuğun boğazındaki ağrı, sadece hoş olmayan hisleri değil, aynı zamanda uzaktan sorunların ortaya çıkma olasılığını da beraberinde getirir. Bu nedir? Ne sebep olur? Nasıl başa çıkılır? - Bu tür sorular, bu hastalığa yakalanmış olan ebeveynlere işkence eder. Hastalık bademciklerin lenfoid dokusunun enfeksiyöz bir hastalığıdır.

Çocuklarda bademcik iltihabı nedenleri

İlk olarak bademcik iltihabı ve boğaz ağrısının ne olduğunu anlayacağız. Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplanmasıdır ve hem kronik hem de hafif bir akut forma sahip olabilir. Son olarak anjin denir ve doktorlar buna "akut tonsillit" der. Böyle bir hastalığın çocuklarında semptomlar ve tedavi özel dikkat gerektirir. Ve provoke etmenin sebebi ile başlamak gerekiyor. Aşağıdaki faktörlerin etkisi altında görünebilir:

 1. farinksin bademcik yapısının anatomik ve topoğrafik özellikleri, bu nedenle iltihaplı bir yatak haline gelmişlerdir ve koruyucu bir işlev yapmazlar;
 2. KBB organlarının kronik hastalıklarının varlığı: sinüzit, adenoidit, burun septumunun eğriliği. Burun solunumu rahatsızlığına katkıda bulunur ve bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam sağlarlar;
 3. diş hastalıkları: çürük lezyonlar, diş etlerinde iltihaplanma, akı. Bunlar anjinin oluşmasına yol açan bulaşıcı bir odaktır;
 4. komplike enfeksiyon: kızamık, kızıl ateş, yanlış tedavi veya kızarıklık durumunda antibiyotik kullanımı bademcik iltihabı neden olabilir;
 5. Sık görülen akut solunum yolu enfeksiyonları insidansı: zayıflamış bağışıklığa bağlı olarak, bir hastalığın başlangıcı mümkündür;
 6. ilişkili hastalıklar: vücudun bağışıklık sistemini azaltan perinatal patolojiler, rikets, diyatezi, bağırsak enfeksiyonlarının varlığı.

En sık görülen patojen beta-hemolitik streptokok grubu A'dır (BGCA). Ayrıca, çeşitli bakteriler hastalığın gelişimine katılabilir: stafilokok, pnömokok, hemofili ve bunların birlikleri. Virüslerden en yaygın olarak herpes virüsü, adenovirüs, enterovirüs, parainfluenza virüsü oluşur. Daha az sıklıkla enfeksiyöz ajanlar mantar haline gelir.

Tonsillit türleri

Birçok hastalık türü vardır ve çocuklarda hangi bademcik iltihabına, belirtilere ve tedaviye bağlı olarak doktor tarafından farklı şekillerde reçete edilir. En yaygın hastalık türleri şunlardır:

 • catarrhal: en yaygın form, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde aynı sıklıkta görülür. Klinik bulgulara göre ve enflamatuar sürecin seyri en kolay olarak kabul edilir;
 • herpetik: bu formun bulaşma yolu fekal-oraldır. Nedensel ajan, sonbahar-yaz döneminde aktive olan Coxsackie virüsüdür;
 • foliküler: bademcik mukozasında pürülan vesiküllerin varlığı olan karakteristik bir özellik olan pürülan tonsillit olarak kabul edilir;
 • lacunar: Bu türün iletim yolu havadadır. Lacunar bademcik iltihabının karakteristik özelliği, çocuklarda görülen semptomların erişkinlere göre daha belirgin olmasıdır;
 • fibrotik: lacunar ve foliküler anjinanın bir komplikasyonu olarak kabul edilir, bu nedenle bu tip belirtileri vardır. Karakteristik bir özellik, amigdalanın çok ötesine uzanan ve oral mukoza boyunca yayılan sarımsı plağın varlığıdır;
 • phlegmonous: çocuklarda çok nadir bir form. Bu hücre boşluklarına nüfuz bir streptococcus, neden olur. Genellikle bir catarrhal veya foliküler anjinadan sonra oluşur;
 • ülseratif film: yüksek derecede tükenme, bağışıklık eksikliği durumlarından ve avitaminozdan muzdarip kişilerde gelişiminin karakteristiği;
 • Kronik: bademcikler uzun süreli enfeksiyon ile oluşur ve alevlenme ve remisyon dönemleri ile karakterizedir.

Hastalık kendini nasıl gösterir? semptomlar

Nazofarenks dokularındaki iltihaplanma kısa bir sürede uzar, çünkü bademciklerin lenfoid dokusu patojenik mikroplara hızlı bir şekilde reaksiyon gösterir. Bu nedenle, hastalık belirtileri enfeksiyondan 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Tonsillit karakteristik belirtileri:

 • boğaz ağrısı orta derece;
 • yanma ve karıncalanma hissi;
 • yutma zorluğu;
 • ağızdan bir fetid kokusu oluşumu;
 • bol su basması varlığı;
 • iştahsızlık;
 • yüksek vücut sıcaklığı yaklaşık 38-39C;
 • bir ses sesi;
 • kuru bir obsesif öksürük görünümünü;
 • zayıflık, baş ağrısı;
 • boğazda veya yabancı cisimde koma hissi;
 • bademciklerin şişlik ve hiperemi;
 • mukus bezlerinde sarımsı beyaz bir kaplamanın oluşumu;
 • Lenf düğümleri ağrılı, genişlemiş ve dokunma yoğunluğudur.

Nasıl teşhis edilir?

Tıbbi yardım ararken doktor, bebeğin teşhisini doğrulamak ya da reddetmek için bir dizi muayene yapar. Başlangıç ​​olarak, çocuğun hangi durumlarda hasta olduğu ve ne zaman ortaya çıktığı netleştiği bir anamnez toplar. Daha sonra servikal lenf nodlarının palpasyonu ile kırıntıların görsel muayenesi yapılır. Bundan sonra, doktor, mukus boğazını incelemek için farryngoscopy gerçekleştirir. Boyun çok ağrılıysa, büyük ihtimalle doktor akut tonsilliti teşhis eder. Çocuklarda belirtileri ve tedavisi, çocuk doktorlarında genel şemaya göre reçete edilir. Doktor aşağıdakileri reçete edebilir:

 • genel idrar ve kan analizi;
 • Boğazdan bakteriyel floraya kadar ekim.

Kendinizi angina bağımsız olarak belirlemek için, ağzınızı bir ayna ve ışık ile incelemek yeterlidir. Hastalığın varlığında, bir dokunuş veya pürülan tıkaçları olan iltihaplı bademcikler görselleştirilecektir.

Kronik tonsillit nedir?

Bu zayıflatılmış bağışıklık ile gelişen ve alevlenme dönemleri ile karakterize palatine bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasını temsil eder. Tedavi edilmemiş ve tekrarlayan anjinin ardından oluşur, bu nedenle doğru tedaviyi zamanında yapmak çok önemlidir. Hastalık tehlikelidir çünkü bebeğin gelecekteki sağlığını etkileyecek birçok yan etkiye neden olabilir.

Çoğu zaman, relapslar sonbahar-kış döneminde meydana gelir ve eğer bu durum bir mevsimden 3 kez meydana gelirse, doktor “kronik bademcik iltihabı” teşhis edebilir. Bu rahatsızlığın çocuklarında semptomlar ve tedavi uzun, uzun ve genellikle bağışıklık sistemini genel olarak arttırmayı amaçlamaktadır. Karakteristik olarak, kronik bir hastalığın semptomları, akut bir formda olduğu gibi telaffuz edilir. Uzun süredir mevcut enfeksiyöz süreç nedeniyle bademcikler içinde sikatrisyel füzyon oluşumu vardır. Daha sonra tıkanıklık oluşturan pürülanslı odaklar ortaya çıkar. Palatine bademciklerin lenfoid dokusunda inflamasyonun korunmasına katkıda bulunurlar.

Bu formun tedavisi için konservatif tedavi yöntemleri fizyoterapi ile birlikte kullanılır, ancak yılda 4 kez alevlenmeler ile negatif dinamiği olan bezlerin çıkarılması gerekir.

Çocukta bademcik iltihabı tedavisi: geleneksel tıp

Kırıntıların tedavisi için çeşitli ilaç grupları kullanılır. Bunlar şunları içerir:

 • antiseptikler: Bir sıcak yatak iltihabı ve gargaralık tedavisi için yerel çözümler - Tantum Verde, Miramistin; Geksoral; kameton;
 • antihistaminikler: mukoza farenks ve bademcik gelen şişlik kaldırmak için kullanılır - Claritin, Zodak, Tsetrin, Suprastin;
 • antibiyotikler: enfeksiyöz ajanla savaşmak için çeşitli antibakteriyel ilaçlar kullanılır. En sık reçete edilen Amoksiklav, Fleoksin, Cephelexin, Seftriakson, Azitromisin, Summed;
 • İmmünomodülatörler: Sikloferon, IRS 19, Anaferon, Arbidol. Doğal ürünler - meyan kökü, Eleutherococcus tentürü, ginseng tentürü kullanabilirsiniz. Vücudun bağışıklık güçlerini güçlendirmeye yardımcı olurlar;
 • antipiretik ilaçlar: vücut ısısında 38,5'in üzerinde bir artış durumunda kullanılır mı? Çoğu zaman çocuklar tabletler veya rektal fitiller veya Nurofen formunda Parasetamol kullanılır;
 • Vitamin preparatları: Vitamin C ve grup B içeren ilaçlar hastalıkla mücadele için reçete edilir.

İlaca ilaveten, doktorlar fizik tedaviyi önermektedir. Onun yöntemleri şunlardır:

 • UHF;
 • bademciklerin lazer tedavisi;
 • çamur tedavisi;
 • aromaterapi.

Trafik sıkışıklıklarının giderilmesi - nasıl yapılır?

Çocuklara antiseptik solüsyonlarla bademciklerin lakunlarını yıkaması tavsiye edilir. Bu prosedür doğrudan ENT doktoru tarafından gerçekleştirilir, ancak evde yapılabilir.

Temizlemek için bademcikler kullanın:

 • soda-tuz çözeltisi - 1 çay kaşığı alın. tuz ve soda ve onlara yarım su bardağı ekleyin;
 • furacilin çözeltisi: ilacın 1 tablet topraklanır ve tamamen 1/2 bardak sıcak kaynamış suda çözülür;
 • iyodinol - iyot ve alkol içeren bir madde. Bu ilaçla evde bademciklerin yıkanması tavsiye edilmez, çünkü ağız mukozasına ve solunum sistemine yanıklara neden olabilir.

Uygulama yöntemi

Çocuklarda pürülan tonsillit varsa, tedavi özel bir durulama ile başlar. İşlem, yemekten bir saat sonra yapılmaz. Ellerinizi sabunla yıkamak iyidir ve daha sonra birkaç ml solüsyon şırınganın içine dökülür. Steril olmalı ve iğneler olmadan. Kafa geri atılır ve şırınga bezi salınır. Daha sonra çözelti, yüzeyinin yanı sıra palatine kemer boyunca sulanır. Ağzın içeriğini kısın ve durulama işlemini iki kez tekrarlayın. Prosedür sırasında, şırınga kanamaya neden olmamak için amigdala dokunmaz.

Antibiyotik ne zaman gereklidir ve ne zaman?

Genellikle ebeveynler ilgilenir: anjin için gerekli antibakteriyel ilaçlar nelerdir? KBB doktorları, hastalığın patojenik bakterileri olan ve kronik formun alevlenmesi durumunda hastalığın akut formu durumunda bunları atarlar. Doktor "viral bademcik iltihabı" teşhis ederse, çocuklarda böyle bir hastalık belirtileri ve tedavisi antibiyotik gerektirmez, bu nedenle ilaç bu mikroorganizma üzerinde çalışmaz.

Halk ilaçları olan çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi

Bu yöntemlerin kullanımı, ilgili hekime danışıldıktan sonra izin verilebilir. Ana tedavi olarak kullanımları, sadece bebeğin durumunu hafifletmeye ek olarak kabul edilemez.

Fesleğen esansiyel yağı ile durulayın

Bu yağın 4 damlası 200 ml ılık suda çözülür. Elde edilen çözelti, 20 günlük bir muamele ile günde 2 kez ağız boşluğu ile durulanır.

Aloe suyu ile kireç bal

Bal, bitkinin suyuyla 1: 1 oranında birleştirilir. Üniform bir kıvam elde edilene kadar kütleyi iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı yaklaşık 2 hafta boyunca günde üç kez palatine bademcikler ile yağlayın. Daha sonra günde üç kez tedavi edilirler, ama her iki günde yaklaşık 2 hafta. Tam tedavi süresi 1 aydır.

Sarımsaktan yapılan meyve suyu

Suyu bitkiden sıkın ve 1k1 oranında enjeksiyon için suyla karıştırın. Elde edilen çözelti yaklaşık 1 ay boyunca günde iki kez boğaz ağrısı ile tedavi edilir. Çoğu zaman sarımsak suyu, kronik bademcik iltihabına karşı kullanılır.

Pancarın kaynatılması

0,3 kg sebze alın ve ince doğrayın. 0,3 litre su eklenir ve sonuçtaki kütle, düşük ısıda yaklaşık bir saat kapalı kapatılarak pişirilir. Et suyu ve süzün. Daha sonra bunları günde 4 kez ağızla yıkayın. Tedavi süresi - 10 gün.

Vitamin İçeceği

4 çay kaşığı. kireç bal, bir tutam deniz tuzu ve suyu, 1 limondan sıkılmış, 1 bardak ılık su ekleyin. Her şeyi iyice karıştırın ve sonra 2 porsiyona bölün: 1, sabah, ikincisi - akşam verin. Bu içecek 10 gün boyunca yedikten sonra çocuğa verilir.

Mürekkep şurubu

Kabuğundan 1 büyük soğan soyulmuş ve daha sonra bir kıyma makinesinde kaydırılmıştır. Daha sonra içinde çözünmüş şekerle 200 ml sıcak su ekleyin (5 yemek kaşığı). Karışım yaklaşık yarım saat süreyle kısık ateşte pişirilir, ilacın viskoz hale geldiğini kontrol eder. Şurup bebeğe 1 çay kaşığı verir. günde üç kez. Kursun süresi bireyseldir ve gelişimin başlangıcına bağlıdır.

Inhalasyon ve durulama - tarifler

Evde çocuklarda tonsillit tedavisi, durulama antiseptiklerine eşlik etmelidir. Bu, aşağıdaki ilaçlara yardımcı olacaktır.

Tonsilgon H

Çoğu zaman hastalığın akut veya kronik formunda olan KBB doktorları, bileşimi içinde doğal içerikler içeren bir ürünü inhalasyon için kullanmayı önerir. 7 yaşından küçük çocuklar, ilaç 1: 2 oranında ve 1 yaşından küçük çocuklar için 1: 3 oranında salin ile karıştırılmalıdır. İlaç, inhalasyon cihazına dökülür, bundan sonra kırıntıların nefes almasına izin verilir. Prosedür süresi 5-7 dakikadır.

Chlorophyllipt

Bu, okaliptüs yapraklarından elde edilen bitkisel bir ilaçtır. Staphylococcus'a karşı en etkili. İlaç, 1: 10 oranında fizyolojik salin ile karıştırılır, daha sonra nebulizatöre katılır.

Miramistin

Bu çare boğazın etkilenen kısımları üzerinde belirgin bir antiseptik etkiye sahiptir. Bu nedenle, ilaç bakteriyel bademcik iltihabı durumunda özellikle etkilidir. Miramistin, 1: 2 oranında fizyolojik çözelti ile seyreltilir, ardından prosedür gerçekleştirilir.

kromogeksal

Hastalığın akut ve kronik formları için ve hastalığın herhangi bir aşamasında kullanılır. İlaç anti-enflamatuar, antiseptik ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Bebekler için inhalasyon yapmak için, ürün 1 ila 3 oranında tuz çözeltisi ile karıştırılır.

furatsilin

İlaç ağız boşluğundan enfeksiyon patojenlerinin hızlı tahribatını gerçekleştiren belirgin bir antiseptik etkiye sahiptir. Furacilin, inhalasyonların performansı için serbest bırakma formunda piyasaya sürülür.

Durulama yapmak için Klorheksilin veya Hexoral gibi ilaçları kullanın. Bu ilaçların onuru, onların terapötik etkisinin süresidir: 12 saat sürer. Bu nedenle, boğaz günde sadece 2 kez durulanır. İlaçlar anestezi ve antiseptik etkiye sahiptir. Su ile seyreltme gerekli değildir, çünkü serbest bırakma formları kullanıma hazırdır.

Ayrıca Bicarmint ve Furacilin bir çözüm uygulayın. Hazırlanmaları için, ilacın 1 tableti bir bardak sıcak su içinde çözülür.

Boğazını miramistin ile yıkarken, çocuklar ilacı suyla karıştırırlar. Prosedür, durum düzelene kadar günde iki kez gerçekleştirilir.

Adaçayı, papatya veya kadife çiçeği bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 1 filtre torbası 1 bardak kaynar su ile demlenmiş ve 15 dakika boyunca ısrar edilmiştir. Ayrıca, daha yararlı maddelerden tasarruf etmek için su banyosunda pişirilir.

Maden suyu

Doktor "alerjik bademcik iltihabı" teşhisi koyduysa, bu hastalığın çocuklarında semptomlar ve tedavi mutlaka onun gözetiminde geçer ve en az bir ilaç içerir. Burada, maden suyu durulama için uygundur ve Narzan veya Borjomi en çok kullanılır. Ürün boğazın mukoza zarını nemlendirir.

Doktor Komarovsky'nin tavsiyesi

İyi bilinen bir çocuk doktoru, bir bebeği beslemek ve daha fazla içmesi için daha az tavsiye eder. Ve eğer çocuk basit su isterse - ona verin ve lezzetli meyveli içecekler, kompostolar, meyve suları, ne kadar yararlı olursa olsun, zevk getirmeyecektir. Ona ne istediğini ver ve hiçbir durumda yapmayın. İçeceklerin sıcaklığı rahat olmalı, böylece boyun yanmaz. Ancak hastalık sırasında yiyecekle ilgili olarak, doktor her zamanki gibi zor: Bebek ne kadar az yerse, hastalıkla daha fazla mücadele etmesi gerekir. Ve her şekilde, çocuğu, tüm kirleri ve terleri temizlemek için ılık suda yıkayın. Doktor çocuklarda akut ve kronik tonsillit tedavisini önermez. Belirtiler ve tedavi Komarovsky, aşağıdaki videoda tartışıyor:

Hızlı bir iyileşmenin başlangıcı için, popüler bir çocuk doktoru ebeveynlerin belirli kurallara uymasını tavsiye eder:

 • yatak istirahati;
 • Bol miktarda içecekle yiyeceklerin saklanması;
 • Vücut ısısını düşürmek ve boğaz ağrısını gidermek için Parasetamol veya Ibuprofen kullanın;
 • antibiyotik tedavisi: Eugene Olegovich, doktor tarafından belirlenen dozda ve en az 7 günlük bir süre boyunca alım sıklığında kullanılmasını önerir.

Hastalık sırasında bir çocuk nasıl beslenir?

Bebeğin bu tür yiyecekleri yemesine izin verilir:

 • elma ve üzüm suyu;
 • meyveler;
 • süt ve ekşi süt ürünleri;
 • çorbalar ve tavuk suyu;
 • çay;
 • haşlanmış veya buğulanmış et ve balık;
 • haşlanmış yumurta;
 • haşlanmış sebzeler.
 • turunçgiller;
 • kızarmış ve katı yiyecekler;
 • cips ve fast food.

Çocuğun hastalığı olan yaklaşık menüsü

 1. kahvaltı - ballı yulaf ezmesi, bitkisel çay;
 2. öğle yemeği - meyve salatası;
 3. öğle yemeği - sebze çorbası ve yoğurt;
 4. öğleden sonra atıştırmalık - meyve;
 5. akşam yemeği - sebze püresi patates ve buhar pirzola.

Hastalığın olası komplikasyonları

Ebeveynler çocuklarda tonsilliti ihmal ederse, tedaviye zamansız başlanır, bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz etkiler gelişebilir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • orta kulak iltihabı;
 • larenjitin;
 • apse: paratonsiller ve faringeal;
 • tonsillit sepsisi;
 • romatoid artrit;
 • romatizma;
 • glomerulonefrit;
 • sistemik vaskülit;
 • edinsel kalp hastalığı.

Önleyici tedbirler

Hastalığın önlenmesinde temel prensip, hijyen kurallarının uygulanmasıdır. Bu, ebeveynlerin rinit, sinüzit, çürük ve diş etlerinin iltihaplanmasının tedavisi sırasında, bebeğin ağız ve burun boşluğunun saflığını kontrol altına almaları gerektiği anlamına gelir.

Çocuk odasında en uygun koşulları yaratmak gerekir: yaklaşık 21 santigrat derecede oda sıcaklığında nemlendirilmiş ve temiz hava. Bu sayede bebeğin orofarenksi düzgün çalışır.

Önemli olan doğru besindir: tuzlu, acı, biberli ve ekşi yiyecekler mukus boğazlarını ve bademciklerini tahriş eder. Alkollü içecekleri ve turunçgilleri hariç tutmanız tavsiye edilir. Çok sıcak veya soğuk yiyecek almayınız.

Önleme temeli olarak sertleştirme

Kronik tonsillit bir problem ise, çocuk sertleştirme prosedürleri ile tedavi edilmelidir. Temperlemeye başlamak için 2-3 yaşından önce tavsiye edilmez. Bu çağdan itibaren sertleşme önlemlerini bağımsız olarak yapabilir.

Etkinliğin temel kuralları:

 1. Acele etmeyin: Ebeveynlerin hedefi çabuk değil, sonuçta çocuğun güçlü sağlığını kazanır;
 2. Prosedürü ancak bebek tamamen sağlıklıysa başlayabilirsin;
 3. temperleme düzenliliğini gözlemlediğinizden emin olun: molalar almayın, günlük egzersiz yapın;
 4. çocuğu prosedürde olumlu şekilde ayarlamaya çalışın.

Boğazın buz küpleriyle söndürülmesi

Hazırlanan buz küpleri: özel formlarda su veya tıbbi infüzyon ile su basmış. Daha sonra bebeği 2 gün boyunca 15 saniye boyunca çözünmesini sağlayın. Bundan sonra, zaman 20 saniyeye uzatılır. Her gün, resorpsiyon süresi artar, ancak 2 dakikayı geçmemelidir.

Durulama ile boğazın sertleştirilmesi

Prosedür 25'de mi başlıyor? su ve sonra yavaş yavaş sıcaklık 15'e düşer? Durulama sabahları ve akşamları 1-2 aydır yapılır. Bebek ağzında su alır ve başını geri atar, uzun bir süre "A" der.

Su ile söndürme

Prosedürü yaklaşık 30 ° lik sıvı bir sıcaklıkla başlatın, ki bu yavaş yavaş 1 'azalır. Minimum sıcaklık 15 ° 'den az değildir. Çocuk yavaşça küçük yudumlarda suyu içti ve ağzında yuvarladı.

Çocukta bademcikler kaldırılması hakkında biraz

Prosedür, hastalığın yılda 4 kez daha sıklaştığı durumda yapılır. Eğer hastalığı görmezden gelirseniz, romatizma, glomerülonefrit ve vaskülit şeklinde ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Bunları kaldırmak için çeşitli teknikler kullanın:

Klasik tonsillektomi

Bu genel anestezi altında bir neşter veya makas tarafından gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Avantajları ucuzluk ve nüksetme değildir. Dezavantajlar, ağır kanamanın görünümünü, iyileşme periyodunda bir artışı içerir.

Lazer müdahale

Lokal anestezi ile yapılır. Bu yöntem kısmen palatine bademciklerin uzaklaştırılmasıyla gerçekleştirilir. Isıtma nedeniyle, bezin dokusu tahrip olur ve hacimde azalır. Lazer müdahalesi 10 yaşın altındaki çocuklar için yasaktır.

Ultrasonik temizleme

26 kHz frekansa sahip ultrasonik bir dalga kullanılır. Etkilenen dokuyu keser, bu da lakunanın açılmasına ve saflaştırılmasına yol açar.

cryolysis

Prosedür sıvı azot ile gerçekleştirilir. Bu sayede dokular zamanla donar ve atılır. Tekniğin eksiklikleri reddedilme periyodu boyunca relaps ve ağrı olasılığını içerir.

Prosedür çeşitliliği rağmen, doktor bademcik kaldırılmasını nadiren tavsiye eder. Tedavinin başlangıcında, vücudun ilaçlara verdiği yanıtı gözlemleyerek uyuşturucu reçete eder. Sadece yıl boyunca ilaçlarla terapi dinamiğinin yokluğunda doktor ameliyatı öngörür. Ya da akut tonsillit genellikle bir çocukta tekrarlanırsa, tedavi kesilebilir ve cerrahi bir prosedürle değiştirilebilir.

Ameliyattan sonra, 1 gün içinde çocuğun hiçbir şey yememesi yasaktır, sadece su içebilirsiniz. İkinci günde, gevrek, patates püresi, çorba, yoğurt ve dondurma şeklinde serin yiyecekler eklenir. 4 gün boyunca, sıcak ve hatta sıcak yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Yara tamamen iyileştiğinde, bebek normal menüye dönebilir.

Yararlı video

Hiçbir durumda bademcik iltihabı tedavisi. Çocuklarda, Komarovsky bu belirtilerin dışavurumu için dikkatli olmayı önerir, çünkü belirtileri mononükleoz, difteri, kızıl ateş veya akut lösemi gelişimini gösterebilir. Bu yüzden hastalığın belirtilerini görmezden gelmek imkansız değildir. İlk konservatif tedaviyi sunabilen ve dinamiğin yokluğunda - operasyonun tüm doktor reçetelerini tam olarak yerine getirmesi gerekmektedir. Bademcik iltihabının gelişmesi, lokal komplikasyonların ortaya çıkması ve romatizma, glomerülonefrit ve vaskülit şeklinde ciddi sonuçların ortaya çıkmasıyla doludur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit ve larenjitin farklılıkları, nedenleri ve tedavisi

Kataral hastalıkların en sık karşılaşılanları larenjit ve farenjittir, semptomlarındaki farklılıklar hastalığın tipini doğru bir şekilde belirlemeyi mümkün kılar.

Erişkinlerde sık boğaz ağrısı nedenleri

Yetişkinlerde sürekli bademcik iltihabı giderek artmaktadır. Patoloji oldukça kolay bir şekilde kişiyi etkiler ve sürekli relapslarla ağrılıdır. Herkes, sık anjinanın ana nedenlerinin farkındadır, ancak görünüşlerini azaltmanın etkili bir yolu yoktur.