Loading

Kronik boğaz ağrısı

Kronik bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) - sık tekrarlama ve genel zehirlenme belirtileri olan palatine bezlerinin kalıcı iltihaplanması. Bu, Avicenna zamanından beri bilinen, dünyadaki en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. Çocuklarda olguların insidansı% 13-15, erişkinler arasında ise% 7-11'dir. Enflamatuar sürecin görünümü ve seyri bir dizi özelliğe sahiptir. Bu onlar hakkında ve biz konuşacağız. Ayrıca, patolojik durumun semptomlarını ve tedavisini ayrıntılı olarak ele alalım.

Hastalığın gelişimi ve sonuçları

Kronik bademcik iltihabının nedenleri oldukça çeşitlidir, ancak çoğu zaman hastalığın gelişimi tedavi edilmemiş bir bademcik iltihabına yol açar. Akut inflamasyondan sonra hastalığın normal seyrinde, bademcikler halsizlik öncesi ile aynı yapıyı kazanırlar. Ancak zayıflamış bağışıklığı olan bazı vakalarda insan vücudu patolojik süreci tamamlama becerisini kaybeder ve kronik bir karakter kazanır. Bu nedenle, bezlerde, olumsuz faktörlerin etkisi altında sürekli şiddetlenen, iltihap odağı kalmaktadır.

bronşit, farenjit, endokardit, romatizmal ateş, kalp hastalığı: durgun enflamatuar proses, belki de solunum sistemi ve iç organların hastalıkların en yaygın nedenidir. Böylece, ilk bakışta zararsız, hastalık uzun bir süre ve sürekli olarak savaşılması gereken bir sürü sorun getirebilir.

semptomlar

Kronik anjina semptomları sıklıkla gelişir ve hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştirir. Yavaş enflamatuar süreç vücut sıcaklığında 37.2-37.5 ° C'ye kadar, uzun süreli (bazen 4-6 aya kadar) artış gösterir, kuruluk ve boğaz ağrısına neden olur.

Ayrıca, diğer kronik anjin belirtileri vardır:

 • mukoza boğazının kızarması ve kalınlaşması;
 • bademciklerin yapısında değişiklik (gevşetme veya konsolidasyon);
 • Kalıcı zayıflık, artan yorgunluk, sinirlilik;
 • bademciklerin lacunalarında pürülan fişler veya sıvı irin;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi.

Yukarıdakilerden üç veya daha fazla işaretin varlığı, yavaş bir inflamasyon olasılığını gösterir.

Kronik anjina telafi veya dekompanse edilir. İlk durumda, etkilenen bademcikler işlevlerini yerine getirir ve tedaviye oldukça uygundurlar.

Yavaş bademcik iltihabı genellikle solunum yolu hastalıkları ve diğer patolojik süreçlerle komplike hale gelir.

tedavi

Kronik bir hastalığı nasıl tedavi edebilirim? Terapötik önlemlerin ana yönü, lokal ve genel bağışıklığın güçlendirilmesi ve iltihap belirtilerinin ortadan kaldırılması olmalıdır. Bademcik iltihabı ile mücadele, konservatif ve cerrahi tedavi yöntemlerinin kullanımını içerir.

Konservatif tedavi

İlaç kullanımı, enflamatuar sürecin tedavisinde öncelikli bir aşamadır. Aynı zamanda, sadece ilaçlara odaklanmamalı. Terapi karmaşık ve çok yönlü olmalıdır.

antibiyotikler

Antibiyotikler anjinada kullanılan ana ilaç olarak kabul edilir, çünkü hastalığın patojenlerini doğrudan tahrip ederler. Aynı zamanda, penisilinler bademcik iltihabı için ana ilaç olmaya devam etmektedir. Uygun etkiye sahip olmadıkları veya alerjilere neden olmadıkları takdirde, diğer antibiyotikler tedavi rejimine dahil edilir.

Anjina tedavisi için, aşağıdaki ilaçlar sıklıkla kullanılır:

 • penisilinler - Fenoksimetilpenisilin, Augmentin, Ampisilin;
 • makrolidler - Klaritromisin, Azitromisin (Sumamed);
 • sefalosporinler - Sefuroksim.

Antibiyotik kullanımı zorunlu tıbbi tavsiye gerektirir. Çocuklarda ve hamile kadınlarda antimikrobiyal reçete özelliği onların katı dozaj ve kabul süresidir.

Anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar

Kronik anjinaya başka ne yapabilirsin? Bezler alanında zamanında ve yetkin bir tedavi olmadan belirgin bir inflamatuar süreç ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, steroid olmayan grubun antienflamatuar ilaçları, bademcik iltihabı belirtilerini ortadan kaldırmak için aktif olarak kullanılmaktadır:

 • parasetamol;
 • diklofenak;
 • indometasin;
 • nimesulid;
 • Naproksen.

Boğazdaki ağrıyı azaltır, sıcaklığı düşürür ve hastanın genel durumunu iyileştirir.

Topikal kullanım için ilaçlar

Kronik bademcik iltihabı tedavisi, doğrudan iltihap odağı üzerinde etkili olan ilaçların kullanımını içerir. Lokal bir ilaç olarak, antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve antiseptik bileşenleri içeren çeşitli spreyler ve emilim tabletleri kullanılır:

 • aerosoller - Ingalipt, Stopangin, Hexoral;
 • lolipop - Travisil, Strepsils, Lizobakt, Pharingosept (Ambazon).

Daha iyi verim elde etmek için, çeşitli yerel preparasyon biçimlerini birleştirmek gerekir, çünkü spreyler daha güçlü fakat daha kısa bir aksiyona sahiptir ve pastiller ve pastiller 60 dakika boyunca çalışır.

Yemekten sonra yarım saat içinde yerel ilaçlar kullanmanız önerilir. Spreyler, mümkün olduğu kadar bölgeyi kapsayacak şekilde derin bir nefes üzerine püskürtülür.

soluk alma

Bademcik iltihabında inhalasyon, diğer terapötik önlemlerle eşit olarak kullanılır. İltihaplı bademcikleri olumlu etkiler ve iyileşmeyi hızlandırırlar. Prosedürler, bezleri iyi temizleyen ve dezenfekte eden bitkisel infüzyonlar ve antiseptik maddelerle gerçekleştirilir. Yerel preparatlar arasında, Miramistin ve Furacilin en etkili olanlardır. Çözeltileri işlemek için 1: 1 oranında sıcak su ile seyreltin.

Boğazın ödemini ortadan kaldırmak ve solunumu kolaylaştırmak için sodyum kromoglikat kullanın. Ürün bir sıvı içinde çözülür ve günde birkaç kez bir nebülizör aracılığıyla uygulanır. Alerjik reaksiyonlara eğilimli olarak, inhalasyonlar deniz tuzu veya maden suyu ile yapılır.

Şifalı bitkilerin iltihaplı bezleri üzerinde iyi etkiler: Papatya eczane, kadife çiçeği, adaçayı, okaliptüs. Bitkisel infüzyona birkaç damla uçucu yağ eklenebilir.

Düzgün seçilmiş araçlar, hastaları bademcik iltihabı semptomlarını hızla rahatlatabilir ve komplikasyonların gelişmesini engelleyebilir.

Boğaz durulama

Kronik tonsilliti tedavi etmenin bir başka harika yolu. Durulama, bademciği pus ve mikroplardan temizler, ağrı ve iltihaplanmayı giderir, mukoza zarını nemlendirir.

Prosedür için ilaçlar veya şifalı otlar infüzyonu kullanın. Boğazın sulanması için en popüler araç, birkaç damla tentür iyot ilavesiyle bir soda ve tuz çözeltisidir. Bu basit tarif, anjinin tüm semptomlarını hızla ortadan kaldırır.

Bademcik iltihabı için eczaneler en popüler olanlardır:

Durulama çözeltisinde, 2-3 damla uçucu yağ eklenebilir. Göz önüne alınan tüm ilaçlar patojenik mikrofloranın büyümesini engeller, iltihap ve ödemleri azaltır.

Diğer konservatif tedavi yöntemleri

İlaç tedavisine ek olarak, düşük frekanslı ultrason (ultrafonoforez) kullanılır. Lokal ve genel immünite aktive edilir, vasküler geçirgenlik geliştirilir.

Kronik anjin tedavisi için Tonsillor aparatı kullanılır. Bununla birlikte, lacuna antiseptik bir çözelti ile yıkanır. Durumda belirgin bir iyileşme 6-7 seanstan sonra kaydedilir, ancak genellikle 10-12 prosedürler reçete edilir.

Kronik tonsillitte, ultrason bir Lysobact veya Chlorhexidine çözeltisi ile gerçekleştirilir. Angina viral yapısında, Viferon kullanılır. Skar değişikliklerini azaltmak için, Lugol en sık tanıtıldı.

Kriyodestrit (soğuğa maruz kalma), boğazdaki ağrı ve hissi hafifletir, hastanın genel durumunu iyileştirir. İade süresi 6 aydan az olmamakta, bu da kronik bir form için çok iyidir.

Crotherapy bağımsız bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir veya karmaşık bir tedaviye dahil edilebilir. Etki lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedür kansız ve ağrısızdır, hastalar tarafından iyi tolere edilir ve hastaneye yatmayı gerektirmez.

Halk ilaçları

Kronik anginada kürlenme, alternatif tıbbın tariflerine yardımcı olacaktır. İlaç tedavisine mükemmel bir katkı sunacak ve sağlığınıza zarar vermeyeceklerdir.

Bademcik iltihabı belirtileri ile mücadele etmek için en sık arıcılık, pancar suyu, yabani gül, limon, aloe suyu kullanın.

Tedavi için aşağıdaki tarifler kullanılır:

 • otlar, elma sirkesi, tuz, pancar suyu demetleri ile durulayın;
 • votka veya alkolün sıkıştırılması;
 • bal ile sıcak süt kullanımı.

Yavaşça eriyen bir boğaz ağzı ile bir kaşık bal tatlısı yemek için çok yararlıdır. Bu, bademcikleri pürülan çökellerden arındırmanıza, anestezi etmenize ve inflamasyonu azaltmanıza olanak tanır. Halk ilaçları ile tedavi doktor ile anlaşılmalıdır ve hiçbir şekilde ilaç ile değiştirilmelidir.

Ameliyat tedavisi

Dekompanse edilmiş bademcik iltihabı ile, sadece cerrahi operasyon hastanın durumunu iyileştirir. Uzun yıllar iltihaplanma belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Tonsillektomi (bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılması) en aşırı durumlarda uygulanır. Günümüzde bu tür bir müdahale artık yeterli değildir, çünkü yeterince etkili değildir ve bir komplikasyon riski ile ilişkilidir. Bu nedenle günümüzde lazer lacunotomi giderek artmaktadır - ultrason maruziyeti.

Ameliyatta kontrendikasyonlar:

 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • diabetes mellitus;
 • hamileliğin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemi;
 • tüberküloz.

Müdahalenin ardından, hastanın yılda iki kez doktora gitmesi ve profilaktik tıbbi muayeneye girmesi önerilir.

Kronik anjina şeklini tedavi etmek birincil iltihaptan çok daha zordur. Bu nedenle, bademcik iltihabının ilk semptomlarının bir doktora gitmesi ve yeterli tedaviye başlaması gerektiğinde. Patolojik süreci sonuna kadar iyileştirmek çok önemlidir. Bu, hastalığın kronik bir forma geçişini engelleyecek ve komplikasyon riskini azaltacaktır.

Belirtileri ve kronik boğaz ağrısı tedavisi

Angina (akut tonsillit) - sık sık streptokok bakteri nedeniyle oluşan bademcik iltihabı. Hastalığın tedavisi tüm kanserler için yapılmadıysa kronik bademcik iltihabı denilen kronik iltihaplanma ortaya çıkar. Süreç hem yetişkinlerde hem de çocuklarda gelişebilir.

Kronik tonsillit veya kronik tonsillit?

Genellikle terminoloji ile karışıklık, anjin veya bademcik iltihabı olarak adlandırılan hastalık tam olarak nedir?

Tonsillit, virüsün veya bakterinin etkilerinden kaynaklanan bademciklerdeki enflamatuar bir süreçtir. Angina da bademciklerde akut bir süreç olarak adlandırılır, aslında, bademcik iltihabı ve bademcik iltihabıdır. Anjinadan gelen tonsillit, aralarında anjina'nın akut bir süreç olduğu ve bademcik iltihabının kronik olduğu formülasyonu aralarında bulmuştur. Bu nedenle, prensip olarak, bademciklerin kronik iltihabı, hem kronik anjin, hem de kronik bademcik iltihabı olarak adlandırılabilir.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik angina, akut tonsillit veya yavaş inflamasyon semptomlarının yardımıyla kendini gösterir.

Tonsillit tıkaçları, viskoz veya yoğun bir yapıya sahip olan pürülan lakunada oluşumlardır. Özel cihazların yardımıyla çıkarılmalı ve çalıştırılmamalıdır. Daha büyük ve daha sert olan mantarı temizlemek zorlaşır. Tonsillit tıkanıklıklardan kurtulmanın tek yolu fizyoterapidir. Özellikle:

 1. lacunae yıkamak;
 2. fonoforez;
 3. lazer, ultrason ve ultraviyole tedavisi.

Çoğunlukla kronik bademcik iltihabı, farenjit veya larenjit bulguları ile karıştırılır.

Kronik tonsillitten farenjit veya larenjit belirtilerini nasıl ayırt edebilirim?

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kronik boğaz ağrısı tedavisi şunlardan oluşur:

 • antibiyotik tedavisi;
 • yerel tedavi;
 • fizyoterapi.

antibiyotikler

Kronik angina tedavisinin yanı sıra akut bakteriyel evre antibiyotik kullanımını gerektirir. Aksi takdirde, bademcikler yerleşmiş streptococcus tarafından kışkırttı kronik bademcik iltihabı, işe yaramaz.

Yerel hazırlıklar

Lokal ilaçlar, her derde deva değildir, sadece emici tabletler, spreyler ve ağız ve boğazın durulanması için solüsyonlar şeklinde temin edilen tamamlayıcı ürünlerdir. Antibiyotik ilaçları olmadan bunları kullanın ve fizyoterapi anlamlı değildir.

fizyoterapi

Kronik tonsilliti tedavi etmenin daha az etkili yolu fizyoterapidir. Sıklıkla, prosedürler bir seansta fişleri kaldırarak, lakunları ve fonoforezleri durdurabilen Tonsillor MM cihazı ile birlikte reçete edilir. Alternatif olarak, bademciklerin lacunalarının antiseptik vasıtalarla yıkanması ve ardından ultraviyole ışığı ile dezenfekte edilmesi kullanılır.

Bu, zor vakalarda bile, cerrahi olmayan tedavi sağlayan, son derece etkili bir tedavidir. Ancak, son çare olarak, tekrarlayan bademcik iltihabı kesinlikle tedavi edilemediğinde, bademcik kaldırmak zorunda kalacaksınız.

Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi

Çocuklarda tonsillit tekrarlayan tezahürleri tedavisi yetişkin bir hastanın bu radikal bir şekilde farklı olmayacaktır. Süreç, bir çocuk için izin verilen lokal antiseptik kullanımı, kronik bakteri antibiyotiklere nedenini ortadan kaldırmak, hem fiziksel, boşlukları irin durgun kaldırmak için bademcik etkilediği de gereklidir.

Çocuklarda bademcikler çıkarılması, sadece antibiyotik ve fizyoterapinin güçsüz olduğu durumlarda reçete edilir.

Kronik angina neden kötüleşiyor?

Çocuklar ve (Pasif içicilik de kabul edilir) zararlı alışkanlıklardan varlığında gerçekleşir immünsüpresyonun yetişkinler ve (dengeli beslenme, soğuk bakteriyel ve viral hastalıklar, saflık konutların vs. zamanında tedavi formunda) yaşam seviyesinin kalitesinin yetersizliğinden tekrarını kışkırtır.

Alevlenmelerin ikinci nedeni, önleyici tedbirlerin olmamasıdır.

Bademciklerin kronik iltihaplanmasının önlenmesi

Hasta olunca, ilk etapta, sürecin yeterli tedavi ile kronikleşmesini önlemek önemlidir. İlk belirtiler çocuklarda ve yetişkinlerde göründüğünde, tıbbi yardım almanız gerekir, sadece doktor doğru tanıyı koyabilecek ve gerçekten etkili bir tedavi seçecektir. Halk ilaçları ve halk ilaçları için umut, hastalığın ciddi komplikasyonları için doğru yoldur.

Doktorun antibiyotikleri reçete etmesi durumunda, kendisi tarafından belirlenen kursa kesinlikle uymak zorundadır. Birkaç gün önce hap almak için dışarı atıyorsanız, tekrarlayan bir boğaz ağrısı veya tüm aynı komplikasyonları sağlayabilirsiniz. Ve bu arada, hastalık ayakları üzerinde taşınamaz, sadece yatak istirahati hızlı bir iyileşme sağlayacaktır.

Akut iltihap belirtileri tedavi ettikten sonra, diş fırçasını değiştirmek önemlidir, çünkü Bunun üzerinde hastalığın nedensel ajanları olabilir ve kullanımı bir nüksetme tetikleyebilir. Ve bu tür bir tanı konulduktan sonra ve hatta daha da önemlisi, doğrudan durumu izleyecek ve meydana gelen değişikliklere zamanında cevap verecek bir kulak burun boğaz uzmanı ile düzenli muayeneler yapmaktır.

Kronik boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kronik anjina söz konusu olduğunda, sık relapslarla ortaya çıkan ve bademcik iltihabında kendini gösteren bir patolojik sürece atıfta bulunur. Çoğu zaman, palatine (bezler), daha az sıklıkla palatine ve faringeal etkilenir. Bu durumda sık sık bademcik iltihabı ve diğer bulaşıcı hastalıkların neden olduğu kronik bademcik iltihabı hakkında konuşmak daha doğrudur. Yani, bademcikleri etkileyen bir akut enflamatuar süreçtir. Hekimler için özel ilgi, ayrışma, KBB ve iç organlarda (böbrek, miyokard) komplikasyonlar ile birlikte hastalığın dekompanse evresidir. Bir alevlenme sırasında hastanın durumu o kadar şiddetli olabilir ki, hasta tedavisi gerekli olacaktır.

Boğaz ağrısı etiyolojisi

Hastalığın ana nedeni, bakteriyel veya viral bir enfeksiyondur. 30'dan fazla mikroorganizma türü, kronik bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) belirtilerinin ortaya çıkmasında provoke edici bir faktör olabilir. Ancak çoğu zaman salgında bir monoflora vardır:

 • Kokkovaya florası (staphylo-, strekto-, pneumococci).
 • Haemophilus influenzae.
 • Moraxella.
 • Her türlü anaerob.
 • Mantarlar.
 • Hücre içi parazitler (klamidya ve mikoplazma).
 • Virüsler (Epstein-Barra, Adeno ve Coxsackie virüsü dahil herpesvirüs).

Chronization işlemi uygun olmayan tedavisi, kan hastalıkları, sistemik hastalıklar, yakın organ (çürük, sinüzit, lenf bezleri ve m,. P.) içerisinde bulaşıcı patoloji ve toplam direncinin azaltılmasına katkıda bulunur.

Bademciklerdeki kronik patolojik süreçlerin olası gelişimi için risk grubu şunları içerir:

 • 6 yaşından küçük çocuklar.
 • Diyabet hastaları.
 • HIV ile enfekte.
 • Düşük sosyal statüye sahip kişiler, sosyal olarak korunmasız.

Bademcik iltihabı bulaşıcı olmayan bir madde ile tetiklenen edilebilir ve nazal (polipleri, burun bölmesinin sapma, travma) nefes engelleyen patolojiler, çevresel faktörler (yüksek toz, kirlilik, hava kirliliği etkili bir kimyasal maddeler), endüstriyel kirletici koşullarında çalışır.

Sınıflandırma ve semptomlar

Hastalığın belirtileri, aldığı forma bağlıdır. Kronik angina, daha kesin olarak bademcik iltihabı ile karakterizedir:

 • Uzatılmış akım.
 • Dalga benzeri patolojik süreç (semptomların zayıflaması ve patojenik aktivitenin aktivasyonu ile).
 • İnflamasyonun farklı aşamaları arasındaki sınırların aşınması.
 • Multisimptomnostyu.

Bu hastalığın sınıflandırılması, vücudun bademcikleri etkileyen patolojik süreçleri telafi etme yeteneğine dayanır. Bu prensibe göre, vardır:

 • Ücretli veya basit form.
 • Toksik-alerjik form veya dekompanse bademcik iltihabı.

İlk durumda, semptomatoloji oldukça seyrekdir. Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • Lapalarda irin birikmesi (sıvı veya katı kütle şeklinde "tıpalar" olarak adlandırılır).
 • Özellikle kenarlar boyunca, kemerlerin şişkinliği ve hiperplazisi (kalınlaşma).
 • Artan bademcikler.

Alevlenme sırasında hastalar yutkunma sırasında ağrılar, özellikle geceleri ağızdan hoş olmayan kokuların ortaya çıkmasından şikayet ederler. Remisyon ile belirtiler boşa çıkar. Hastalık yıl boyunca 3 katına kadar kötüleşir.

Enflamatuar sürecin tarif edilen belirtileri bölgesel lenfadenit ile kombine edilebilir. Bir toksik-alerjik form (TAF) olarak bademcik iltihabı bu tezahür 2 form ayrılmıştır. Hastalığın tüm formlarında lokal iltihap belirtileri mevcut olacaktır. Ek olarak, TAF aşağıdakilerle karakterize edilir:

 1. TAF 1'e toksik ve alerjik bir doğa (artmış yorgunluk, subfebril, periyodik artiküler ağrı ve halsizlik) belirtileri eşlik eder. Belki bir alevlenme sırasında kalpteki ağrı görünümü, ancak kalbin fonksiyonları tam olarak korunur. İyileşme süresi uzun ve ağırdır.
 2. Yukarıdaki tüm belirtiler TAP 2 miyokardı (aritmiler, ECG değişiklikleri) 37,0-37,5 ° C düzeyinde, uzun vadeli sıcaklık artışını etkileyen işlevsel bozuklukları hizaladığınızda, eklem fonksiyonu bozuk olan karaciğer damar sistemi komplikasyonlarının arıza ve böbrek. böylece kalp hastalığı, apselerle parafaringita yerel patoloji, ilişkili hastalıklar ve tiroid ve prostat (erkek / erkek) etkileyen patolojilerin bir dizi demir ve katılabilir. D.

TAF ile alevlenmeler daha sık görülür. Hasta neredeyse sürekli olarak sağlıklı değildir. Zayıflık ve genel halsizlik hisseder, boğazda rahatsızlıktan şikayet eder ve alevlenme döneminin dışında öksürür. Sıcaklık, iyileşme periyodu boyunca sürer. Çocuklar sinsi olurlar, kırık bir uykuya sahiptirler, bazen iştah açarlar.

Anjin tedavisi, formu ne olursa olsun bir hekim tarafından yapılmalıdır. Ayakta tedavi olmak için nispeten kolay, ağır hastaneye yatış gerektirir.

Teşhis işaretleri

Doktor-kulak burun boğaz uzmanı bu hastalığın teşhisi ve tedavisi ile ilgilenmektedir. Tipik anjina şikayetlerine ek olarak, boğaz muayenesinde tipik değişiklikleri gözlemler:

 • Bademciklerin boyutlarındaki değişiklikler (artış / azalma).
 • Kemer ve bezlerin dokuları arasında yapışkan işlemler.
 • Kemerin kenarlarının hiperemi ve ödemi.
 • Bademciklerin yüzeyindeki değişiklikler (gevşek, gözle görülür boşluklar halinde).
 • Submandibular lenf düğümleri büyütülebilir.

Şiddetli vakalarda bademciklerde sarı bir kaplama, baş, baş ve karın ağrısını döndürürken rahatsızlık, sandalyenin üzüntüsü.

Hasta vb yayma bademcikler, EKG, yapım, biyokimya ve idrar klinik analiz kan örneklemesi ile vücudun tam muayene yapmalıdır pharyngoscope dışında TAP geliştirilen olursa... Bu önlemler bulaşıcı ajan, komplikasyonları ve ilişkili patolojik süreçleri tanımlamak için gereklidir.

Terapi talimatları

Kronik tonsilliti tedavi etmek için çeşitli önlemler kullanılabilir. Onları 2 ana gruba ayırın:

KBB doktoruna zamanında erişim, diş hekimindeki kronik enfeksiyon odaklarının sanitasyonu, terapistin tedavi sürecinin geçişi ameliyatsız yapılabilir. Aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

 • İlaçlar.
 • Farmakolojik olmayan (fitoterapi, fizyoterapi).

ilaç

İlaç önlemleri sistemik ve yerel ilaçların kullanımını içerir. Akut aşamada kronik bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) tedavi gerektirir:

 • Antibiyotikler.
 • İmmunostimulanlar / immünomodülatörler.
 • Vitamin Kompleksleri.
 • Homeopatik ilaçlar.
 • Enzimatik maddeler (hidrolazlar).

Antibiyotikler arasında makrolidler (Azitromisin, Sumamed) veya Sefalosporinler (Cesolin, Cefazolin, Lizolin) en çok kullanılır. Daha az reçete edilen penisilinler. Bu popülasyonun genel alerjisi kaynaklanmaktadır.

Viral anjinada interferonlar (İnterferon) ve indükleyicileri (Kagocel) önerilebilir. İmmünomodülatörlere Cycloferon ve benzer araçlar dahildir. Vitaminler, polipleksler veya C vitamini formunda reçete edilebilir. Viral anjinada kullanılabilen homeopatik ilaçlara Aflubin dahildir. Enzimler veya hidrolazlar, bakteriyel doğanın (lizozim) bir boğazını iyileştirmek için bir mikrobiyal hücrenin yok edilmesinde kullanılır.

Lakama ve gargara yıkamada kullanılan lokal ilaçlara bakterisit ve antimikrobiyal steril solüsyonlar dahildir:

 • Ekteritsid.
 • Miramistin.
 • Klorheksidin.
 • Collargol.
 • Dioxidine.
 • Furatsilin.

Oral sulama için içerenleri lokal anestezikler (C + Grammidin anestezik) ve spreyler (Ingalipt, Stopangin, Maxicold) de dahil olmak üzere pastiller, tatbik edilebilir. Masif antibakteriyel tedavinin yapılması gerekiyorsa, pro, pre ve simbiyotikler (Linex, Bifiform, Maxilac) önerilmektedir.

Timüs preparatları da dahil olmak üzere aşılar ve serumlar reçete edilebilir. Fakat pratikte bu, hastaların karşılaştığı en yaygın amaç değildir.

Bademciklerin vakumla yıkanması çoğunlukla Tonsillor aparatının yardımıyla bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. İşlemin özü, launanın antiseptik veya antibiyotik içeriği ile yıkanarak azalır. Bu yöntemin standart durulama / sulama antiseptiklerine göre bir avantajı yoktur, çünkü bademciklere fungal zarar verebilir. Ancak, prosedürü başarıyla yerine getiren doktorların, hastalığı kompanse bir aşamaya getirmeyi ve yılda alevlenme sayısını azaltmayı başardıklarını belirtmek gerekir. Teknik hoş değil, ama acı verici değil.

Lugol çözeltisi ile bademciklerin yerel tedavisi reçete edilebilir. Ekstrüzyon fişleri sadece teşhis amacıyla önerilir. Bu yöntemle tedavi, özellikle bağımsız uygulama istenmez. Apse şeklinde komplikasyonlara neden olabilirsiniz.

Kronik tonsillit tedavisi için bazı kurumlar temelinde, antibakteriyel ajanlar, sklerozanlar ve hormonal ilaçlar ile bademcikler parlatma yöntemleri deneyin. Yöntem oldukça başarılı, ancak ağrılı prosedür ve apse gelişme riski nedeniyle geniş uygulama bulamadı.

İlaç dışı tedavi

Kronik tonsillisin tedavisi ilaçsızdır ve bu şekilde tedavi edilebilir mi? Angina, tedavi ve önleme tedbirleri ve yöntemlerine kapsamlı bir yaklaşım gerektiren bir patolojidir. Bu hastalığı yenmenin tek yolu budur. Anti-inflamatuar, büzücü, tanjant özellikleri olan yardımcı bitki özleri (bireysel otlar ve karışımları):

 • Papatya çiçekleri.
 • Ayrın kökü.
 • Adaçayı
 • John'un wort çiçekleri.
 • Çim pelin ve diğerleri.

Islahın soda-tuzu ve soda-iyot çözeltisi veya okaliptüs tentürü ile sık sık durulanması ile iyi sonuçlar elde edilir. Bazen bir elma sirkesi çözeltisi kullanılması tavsiye edilir. Bu iyi bir antiseptik ve antimikotiktir, ancak bir doktora danışmaksızın hiperemik mukoza ile akut aşamasında, boğazdaki rahatsızlığı daha da kötüleştirmemek için bu yöntemi kullanmamak daha iyidir.

Kronik angina tedavisi ile sadece yararlı değil, aynı zamanda lezzetli olabilir. Solunum-viral enfeksiyonlar ve boğaz iltihabı almak için önerilen doğal immünomodülatörlere aşağıdakileri içerir:

 • Api ürünleri: bal ve propolis (ikincisi inhalasyon için iyidir).
 • Kızılcık (çilek, mors, et suyu şeklinde).
 • Kuşburnu (et suyu ve şurup "Holosas" şeklinde).

Ilımlılık içinde, bu ürünler, yanı sıra meyve suları ve kompostolar, bir doktor randevusu olmaksızın sarhoş olabilir. Ancak, aloe, ginseng, altın kök, ekinezya gibi bitkisel kökenli bu tür immünomodülatörler, bir uzmanın tavsiyesi üzerine kullanmak daha iyidir.

Bir alevlenme sırasında, hastalara tavsiye edilir:

 • Yatak istirahatı.
 • Bol içecek (sıcak, ancak kaynama değil, etkilenen mukoza zarını incitmemek / yakmamak)
 • Nazik diyet (iltihaplı boğaz astarını boşaltmak için).
 • Sık aralıklı hava ve ıslak temizlik (ortamdaki bakteri veya virüs sayısını azaltmak için).

Ayrıca, günlük rutin ve sertleştirme prosedürlerinde kalmalısınız. Bu, remisyon döneminde geçerlidir. Yorgunluğu önlemek için, uyku günde en az 8 saat olmalı ve zihinsel aktivite fiziksel aktivite ile karıştırılmalıdır.

fizyoterapi

Modern tıp, fizyoterapi tekniklerinin zengin bir cephaneliğine sahiptir, lezyonu sterilize etmek ve vücudun bağışıklık güçlerini uyarmak ve uzun vadede:

 • Tüp-kuvars.
 • Bölgesel düğümler bölgesinde UFO.
 • UHF / SHF.
 • Ultrason.
 • Lazer tedavisi
 • Yaka bölgesi ve servikal lenf düğümleri bölgesinde elektroforez.

Kuvars bademcik kolonileştiren patojen mikroflorayı yok ederek dekontamine oluyor. Lenf düğümleri alanının ultraviyole ışınlaması, vücudun bağışıklık güçlerini uyarır ve rejenerasyonu hızlandırır.

Bir elektromanyetik dalga aralığı ile ultra kısa dalgalar ve süper frekans ışınlaması, bağışıklık tepkisi, rejeneratif süreçlerin mekanizmalarını tetikler. Bu prosedürler dezenfekte edici bir etkiye sahiptir.

Bademcikler üzerindeki ultrasonik etki, biyolojik sıvıların (kan ve lenf) dolaşım süreçlerini uyarır. Belirgin bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Çoğunlukla çocukların tedavisi için uygulanmaktadır.

Bir lazer kullanmak ödem ve iltihapta azalmaya neden olur. Bademcik dokularının yenilenmesini ve vücudun reaktif kuvvetlerini tetiklemeyi destekler.

Bu gibi prosedürler oldukça etkilidir, ancak bazı kontrendikasyonlar vardır. Bu teknikleri gebelikte, şüpheli kanserde ve tanı konmuş tümörlerde reçete edemezsiniz. İç organların ciddi patolojileri için fizyoterapi önerilmemektedir (dekompansasyon aşamasında).

operasyon

Boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceği sorusuna cevap verirken, hastanın dikkatini, tıbbi önlemlerin ve fizyoterapinin etkisizliği ile ameliyatı kullandıkları gerçeğine çekmek önemlidir:

 • Nazik, bademciklerin fonksiyonlarını korumaya izin verir (lakuna'nın lazer yöntemi veya galvanoakustik ile eksizyonu).
 • Tonsillektomi (kısmi, tam).

Lazer yöntemiyle kısmi eksizyon bademcik dokularında skar oluşumuna ve bademcinojenik zehirlenmenin yoğunlaşmasına, hastanın durumunun kötüleşmesine neden olabilir.

Kronik boğaz ağrısı: nedenleri, belirtileri, tedavisi

 • Birkaç hafta, aylar boyunca boğaz ağrısı.
 • Yutulduğunda hoş olmayan duygular.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
 • Genellikle tekrarlayan anjina (yılda en az 2-3 kez).
 • Vücut ısısında subfebrile rakamlara (38 ° 'ye kadar) kadar artış.
 • Kronik yorgunluk, artan yorgunluk.
 • Terleme.

Komplikasyon yokluğunda kronik tonsillitin klinik tablosu bu semptomlarla sınırlıdır. Onların görünüşü tıbbi yardım almak ve tam teşekküllü bir tedavi düzenlemek için bir uzman gerektirir.

Kronik boğaz ağrısı teşhisi

Kulak burun boğaz uzmanı kronik bademcik iltihabı teşhisi ve tedavisi ile ilgilenir. Hastanın şikayetlerini dinler, anamnez toplar ve palatine bademcikleri inceler.


Kronik anjinada doktor aşağıdaki değişiklikleri belirleyecektir.:

 • Bademcikler içinde pürülan tıkaçlar.
 • Artan veya azaltılmış bademcikler.
 • Bademciklerin gevşek yüzeyi.
 • Palatine kemerin kenarlarının kızarıklık ve şişmesi.
 • Bademcikler ve palatinler arasındaki yapışmalar.
 • Submaksiller ve servikal bölgelerin lenf düğümlerinin büyütülmesi.

Tanıyı aydınlatmak için, inflamatuar sürecin şiddetini değerlendirmek için genel bir kan testi yapılır. Kronik anjinadan şüphelenilen komplikasyonlardan şüphelenilirse, hasta elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (EchoCG), genel ve biyokimyasal idrar analizi ve bir dizi başka çalışma ile takip edilir.

Konservatif tedavi

Kronik anjina tedavisinde konservatif yöntemlerle başlanır. Genellikle bu, 1-2 yıla kadar süren ve hastaya net bir şekilde uyum gerektiren bir kurs terapisidir.

Kronik anjina tedavisinde temel ilaçlar ve yöntemler

Ne yazık ki, tüm hastalarda kronik anjinayı tedavi edebilen konservatif yöntemler yoktur. Semptomlar azalır, genel durum iyileşir, ancak inflamasyonun odak noktası devam eder.

Halk ilaçları ile tedavi

Hatta doktor çağrısı öncesinde birçok hasta boğaz ağrısı halk ilaçları ile tedavi başlar. Bu tür yöntemlerin oldukça etkili olmasına rağmen, konservatif tedavinin yanı sıra, bademciklerdeki enflamatuar odağı her zaman ortadan kaldırmaya yardımcı olmazlar. Dahası, sürecin zor seyrinde, geleneksel tıp sadece boğaz ağrısını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda komplikasyonların gelişmesine de katkıda bulunur.

Kronik anjina tedavisinde birçok hasta aşağıdaki yöntemleri kullanır.:

 • Orofarenks, sıcak bir papatya çözeltisi ile durulayın.
 • Benzer durulama, ancak bir tuz ve soda çözeltisi ile.
 • Elma sirkesi ile durulayın.
 • Bir yemek kaşığı propolisin seyreltildiği kaynar su ile tankın üstünde solunması.

Tüm bu yöntemleri kullanırken, boğaz ağrısını tedavi etmenize izin vermediklerini, ancak sadece hastalığın belirtilerini ortadan kaldırdıklarını hatırlamanız gerekir.

Cerrahi tedavi

Bugüne kadar, kronik anjini tedavi etmenin tek% 100'ü ameliyattır. Birçok hasta için bu gerçek bir testtir, çünkü az sayıda insan cerrahın neşterinden korkmaz. Ne yazık ki, ilaçların etkisizliği ile, onları anjina ile tedavi etmek tamamen anlamsızdır.

Tonsillektomi veya bademciklerin çıkarılması için cerrahi, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Süresi yarım saatten fazla değildir, ancak birçok yapışma ve yapışma varsa daha fazla olabilir. Bir hayli korkunç bir görünüme rağmen, operasyon çoğu hasta tarafından oldukça basit ve iyi tolere edilir.

Konservatif tedaviden farklı olarak, operasyon sadece inflamatuar odağı tamamen ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonların gelişmesini de önler.

Kronik boğaz ağrısı komplikasyonları

İnsan vücudunda, her şey birbiriyle bağlantılıdır ve küçük boyutlarına rağmen iltihaplı palatine bademcikler, tedavi edilmedikleri takdirde sağlığa önemli ölçüde zarar verebilirler.

Patolojik süreç farinksin komşu dokularına yayıldığında, paratonzillit ve tonsil apsesi gelişebilir. Her iki durum da pürülan komplikasyonlardır ve acil cerrahi bakım gerektirir.

Kronik boğaz ağrısını uzun süre tedavi etmiyorsanız ya da yanlış yapıyorsanız, zamanla toksik-alerjik bir karakter kazanır ve iç organlardan gelen ihlallere yol açar.

Gibi ciddi komplikasyonlar:

 • Romatizma, kalbe, eklemlere ve beyne verilen hasarlarla ilerleyen sistemik bir bağ dokusu hastalığıdır. Bu hastalığı tedavi etmek çok zordur, hormonal preparatlar bu amaçla kullanılır. Sıklıkla romatizma, kalp hastalığının ve sonraki kronik kalp yetmezliğinin gelişmesine yol açar.
 • Artrit veya eklem iltihabı.
 • Glomerülonefrit veya böbreklerin glomerüler aparatının iltihaplanması, artan basınca, şişmeye, kronik böbrek yetmezliğine yol açar.

Kronik anjina, zorunlu tedavi gerektiren yaygın bir hastalıktır. Bir doktora sadece zamanında erişim ve cerrahi tedavi dahil olmak üzere tam bir terapötik tedavi, enflamatuar süreci ortadan kaldırabilir, ciddi komplikasyonların gelişmesini önleyebilir ve normal ve sağlıklı bir hayata dönebilir.

Kronik boğaz ağrısı tedavi edebilir miyim: daha tehlikeli hastalık

Anjina'nın belirtileri farklıdır. Buradaki formların sınıflandırılması oldukça kapsamlı, ancak bazı durumlarda şartlı. Boğaz ağrısının kolay bir aşaması daha ağır bir akıntıya dönüşebilir ve ikincil olanı sıklıkla birincil enfeksiyona eklenir, bu da hastalığın karışık formlarını oluşturur.

Enfeksiyon odakları tamamen ortadan kaldırılmazsa veya tedavi kendi başına başlarsa, orofarenks ve bezlerin patolojileri, birincil enfeksiyondan çok daha zor olan kronik formlara dönüşebilir.

Kronik boğaz ağrısı

Çoğu zaman orofarenksin iltihaplanması çoğu zaman kronik anjinin tezahüründen kaynaklanır. Hastalığın ikinci adı kronik bademcik iltihabıdır, ancak bu terim sadece fokal bademcik iltihabı için kullanılır.

Benzer bir patoloji ile enfeksiyon odakları zaman zaman ağız boşluğunda, zaman zaman mevcut olabilir, sonra solma, daha sonra ağırlaştırılmış olabilir.

Alevlenme periyotları, normal anjinadaki semptomlarına benzerdir, kalan süre, hastalığın neredeyse asemptomatik olmasıdır.

Kronik tonsillit nedir, videomuza bakınız:

 • Bakteriyel (tipik) anjina. Patojenler, streptokoklar, daha az sıklıkla stafilokok, spiroketler ve Pseudomonas aeruginosa'nın bir familyasıdır. Farklı bir özellik, pürülan oluşumların varlığıdır.
 • Candida tonsilliti. Patojenler patojenik mantarlardır. Ayırt edici özellik - geniş bir dağılım alanı, fungal plak altındaki müköz membranlar pratikte zarar görmez.
 • Viral bademcik iltihabı. Patojenler - grip, herpes, Epstein-Barr, adenovirüs virüsleri çeşitli. Ayırt edici bir özellik festerleme fişlerinin olmamasıdır; Bakteriyel boğaz ağrısından daha az şiddetli semptomlar.

Hastalığın nedenleri

 • Primer anjina komplikasyonu.
 • KBB hastalıklarının yetersiz tedavisi.
 • İmmün patolojiler.
 • Tedavi edilmeyen boğaz ağrısı, farenjit.
 • Kan hastalıkları.
 • Sistemik hastalıklar.

Provoke edici faktörler, risk grubu

Aşağıdaki faktörler kronik angina gelişmesine neden olur:

 • Üretim tehlikesi.
 • Komşu organlarda enfeksiyon varlığı.
 • Polipler.
 • Nazal solunum patolojisi.
 • Kötü ekoloji.

Belirtiler ve belirtiler

Kronik bademcik iltihabı için, farklı derecelerde semptom şiddeti ile hastalığın devam eden ve seyreden seyri tipiktir. Farklı aşamalar arasında keskin sınırlar yoktur, hastalığın tezahürlerinin kombinasyonu farklıdır.

Yetişkinlerde

 • Uzun zamandır boğazım ağrıyor.
 • Hastalığın nüksetmesi yılda 2 ila 3 kez ortaya çıkar.
 • Yorgunluk kronik bir form alır.
 • Artan uyku hali.
 • Alevlenme dönemlerinde sıcaklık göstergeleri artırıldı.
 • Bademciklerdeki ülserler (foliküller) yoğunlaşmış bir görünüme sahiptir.
 • Bezlerin üst tabakaları gevşek bir yapıya sahiptir.
 • Palatinler ve bezler arasındaki muhtemel yapıştırıcı süreçler.
 • Boyundaki lenf düğümleri büyütüldü.
 • Bademcikler üzerinde izler.

çocuklar

Yukarıdaki belirtilere göre, çocuklar şunları ekleyebilir:

tanılama

Kronik tonsillitin doğru teşhisi için hastanın konjugat hastalıklarını tanımlamak ve değerlendirmek gerekir. Doktor uygunlukları hakkında bilgilendirilmelidir, ayrıca rekürrens sıklığını ve tedavi için kullanılan ilaçların ismini açıklığa kavuşturmak önemlidir.

İlk randevuda, doktor hastanın boğazını dikkatli bir şekilde inceler, lenf düğümlerinin durumunu değerlendirir ve daha sonraki prosedürlere gönderir:

 • Bademcikler gelen smear (yardımıyla, enfeksiyon tipi oluşturulur).
 • Bir kanın genel veya ortak analizi (bir alevlenme sırasında olur).
 • Biyokimyasal kan testi (bezleri çıkarmadan önce gereklidir).
 • Sitolojik çalışmalar (tedavinin etkinliğini belirleme).
 • İdrar tahlili (toksik ve alerjik komplikasyonları tespit etmek için).
 • Bağışıklık çalışmaları.
 • Ek testler (eşlik eden hastalıklar ile).

Fotoğrafta, boğaz ağrısı farklı formları olan bir boğaz

tedavi

Kronik tonsilliti tedavi etmek, birincil enfeksiyondan çok daha zordur. Tedavinin etkinliği, etkilenen bezlerin durumuna ve seçilen tedavi taktiğine bağlıdır.

ilaç

 • Antibiyotikler tipik anjina için ana ilaçtır. İlaçlar öncelikle intravenöz olarak uygulanır. Penisilin en yaygın kullanılan ilaçtır, ancak alerjiler ve yeniden tedavi ile sefalosporinler ve bir grup makrolidler reçete edilir.
 • Probiyotikler (agresif antibiyotiklerin eşzamanlı uygulanması veya eş zamanlı mide problemleri için kullanılır).
 • Anestezik (şiddetli ağrı sendromu ile).
 • Antihistaminikler (şişkinliği azaltmak için).
 • İmmunostimulanlar (büyük ölçüde azaltılmış bağışıklık ile).
 • Boğaz hapları ve spreyleri.

Insanların anlamı

 • Bir kıyma makinesinden geçen aloe yapraklarına küçük bir bal eklenir. Elde edilen karışım birkaç gün Cahors'ta infüze edilir. Her yemekten bir saat önce bir kaşık dolusu alın.
 • Formalin buharı (solunduğunda). Formalin de gargara yapabilir.
 • Durulama için patates çiçeklerinin infüzyonu.
 • Bezleri işlemek için sodalı tuzlu su.
 • Ekinezyada su infüzyonu hem durulama hem de sıcak soluma için iyidir.
 • Boğazın iodinol ile yağlanması.
 • Taze pancar suyu, ağızdaki mikropların yayılmasını önler.
 • Arı ürünlerine dayanan durulamalar bağışıklık sistemi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve iltihaplanmayı azaltır.
 • Ayrıca durulama calendula, papatya, horseradish, deniz topalak yağı gibi çok etkilidir.
 • Düzenli limon tüketimi.

fizyoterapi

Fizyoterapi yöntemleri kapsamlı bir tedavinin bir parçasıdır. Akut semptomları hafifletirken, aşağıdaki prosedürler reçete edilir:

 • KUF - bezlerin ışınlanması.
 • UHF - tedavi.
 • Tıbbi elektroforez.
 • Lazer tedavisi.
 • HF - manyetoterapi.
 • Kızılötesi ışınlama.

Kronik tonsillit ve bademcik iltihabı tedavisi özellikleri:

Cerrahi yöntemler

Cerrahi tedavi bezlerin kısmi veya tamamen çıkarılmasını hedeflemektedir. Bu tonsillektomi denir. İlaç kullanımı uygun sonuçlar vermediğinde, sadece bu karmaşık vakalarda uygulanır.

Ameliyat endikasyonları da iç organların patolojisidir.

Şu anda en yaygın olan boşlukların diseksiyonu ve onlardan pürülan tıkaçların çıkarılmasıdır.

Kriyocerrahi yöntemi yaygın olarak kullanılır - bezlerin sıvı nitrojen ile dondurulması.

Ameliyatta kontrendikasyonlar:

Sonsuza kadar hastalıktan kurtulabilir miyim?

Kronik anjinin kendine has özellikleri zor bir tedavidir, çünkü patojenik bakterileri tamamen yok etmek neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, yeni alevlenmelere ve mikropların daha fazla yayılmasına izin vermemek oldukça olasıdır.

Tamamen kronik kronik bademcik iltihabı kurtulmak olamaz.

Tehlikeli hastalıktan olası komplikasyonlar

Kronik anjina tehlikesi, arka planda, vücutta ciddi sistemik bozukluklara neden olan çeşitli hastalıklar geliştirebilir:

Önleyici tedbirler ve önlemler

Bu birincil anjin kronik bir aşamaya geçmedi, gerekli:

 • Sonuna kadar bakteriyel enfeksiyonları tedavi edin, enfeksiyonun uzun süre vücutta yerleşmesini önler.
 • Diş çürüğünü ortadan kaldırmak için zamanında orofarenksin travmasını önleyin.
 • Mümkünse deniz tatillerini ziyaret edin. Deniz hava ve deniz tuzu suyunun vücut üzerinde sağlıklı bir etkisi vardır.
 • Çalışma programını tam dinlenme ile dengelenecek şekilde programlayın.
 • Özellikle birincil enfeksiyondan sonra rehabilitasyon sırasında stresden kaçının.
 • Sigara içmeyi reddedin.
 • Doğru beslenme ve spor aktiviteleri ile bağışıklığı güçlendirir, ancak sadece bir alevlenme döneminde ve mağdurla sık sık temas halinde olan kronik anginanın bir belirtisidir. Hasta bir kişiyle iletişim kurarken, kapsamlı hijyeni unutmamak, bir pamuklu gazlı bez giymek ve hastanın bulunduğu odayı düzenli olarak temizlemek tavsiye edilir.

Tehlikeli olan, boğaz ağrısı sonrası gelişen anjinadır:

görünüm

Tedavi sonucu edinilen hastalığın reçetesine bağlıdır. Bir kişi tıbbi bir tesise gider, daha sonra tekrarlanan tezahürlerden kaçınma olasılığı artar.

Kronik anjinası olan hastalar sicile konulur ve sadece üç yıl sonra bir kişi bu hesaptan çıkarılabilir.

En önemli şey kendi kendine tedaviyi dışlamaktır. Bu sadece iyileşmeye yol açmaz, aynı zamanda pek çok komplikasyona neden olur. Doktorlar cerrahi prosedürleri önerirse,
ertelenemez. Sadece reçetesizlik ve tıbbi reçeteyle uyum, nüksetmeyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Kronik bademcik iltihabı, uzun bir karaktere sahip olan amigdala (bademcikler) enfeksiyöz bir inflamasyonudur. Onları taşıyıcı (kişi), akut anjina neden aktif çoğalmaya başlaması için hastalık her zaman herhangi olumlu fırsatta, bademcik zararlı bakteriler ve mikroplar (streptokok, stafilokok) üzerinde mevcut hazır olduğunda. Kronik bademcik iltihabının özelliği karmaşık bir tedavidir, çünkü buna neden olan bakterileri tamamen ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Fakat vücudun kendileriyle barış içinde yaşamaya ve enfeksiyonun daha da yayılmasını ve yayılmasının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Hastalığın nedenleri ve semptomları

Kronik bademcik iltihabı ikamet yerine ve iklime bakılmaksızın çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. Çeşitli faktörler bademcik iltihabının bozulmasına yol açabilir:

 • işlenmemiş bulaşıcı hastalıklar (genellikle angina);
 • sık farenjit (boğaz ağrısı);
 • alerji;
 • burun sinüslerinde inflamasyon;
 • kavisli nazal septum;
 • çürük ve diş eti hastalığı;
 • düşük bağışıklık.

Çoğu durumda hastalık kötü tedavi edilen akut tonsillit - tonsillitin ardından gelişir. Angina daha sonra basit bir şekilde bademciklerin lenfatik dokusunu kalıcı bir ikamet olarak seçtiği zaman kronik bir forma geçer. Normal zamanlarda, patojenik bakteriler uyku durumundadır ve ciddi rahatsızlığa neden olmazlar.

Kronik tonsilliti provoke eden bakteriler

Aşağıdaki faktörler faaliyetlerini provoke edebilir:

 • orofarenks veya tüm organizmanın hipotermisi;
 • bademciklerin mekanik travması, kimyasal veya termal yanık (örneğin, akut, sıcak yiyecek, güçlü alkol);
 • vücuttaki diğer enfeksiyonların varlığına bağlı olarak bağışıklıkta güçlü bir azalma;
 • yanlış ve dengesiz beslenme;
 • uzun süreli sinir gerginliği, şiddetli stres.

Tüm bu faktörler vücudun bağışıklık sistemini azaltmak için çalışır, bu da bakterilerin hızlı büyümesi için elverişli bir ortam oluşturur. Göğüs iltihabı kötüleşir, başka bir tonsillit başlar.

Kronik bademcik iltihabı olan hastaların boğazının görsel muayenesinde:

 • bademciklerin artması ve kızarması;
 • bademciklerin dokusu üzerinde kırılabilirlik ve oluklar;
 • beyaz püstüllerin bademciklerinin varlığı, periyodik olarak pürülan bir koku ile birlikte kıvrılmış kütleye gelir.

Kronik tonsillit patogenezi

Görsel değişikliklere boğazda, ateşte, titremede, güçsüzlükte şiddetli ağrı eşlik eder. Boyundaki lenf düğümleri de büyütülebilir.

ÖNEMLİ! Bir kişi yılda bir kereden fazla anjina hastasıysa, büyük olasılıkla kronik bademcik iltihabına sahiptir.

Kronik bademcik iltihabının belirgin şekilde ifade edilen belirtileri, daha sonra alevlenme dönemleri remisyon dönemleri ile değiştirildiği için ortaya çıkabilir, sonra ortadan kaybolabilir. Bu durumda, bademciklerin iltihapla baş edip gelişimini engelleyebildiği durumlarda, hastalığın telafi edici bir formundan bahsediyoruz. Ancak, zamanla, özellikle bir kişinin bağışıklığı bastırıldığında, remisyon dönemleri tamamen ortadan kalkabilir ve bademcik iltihabı dekompanse bir form kazanır. Bu durumda, bademcikler sürekli iltihaplı ve genişlemiş, yanı sıra geçmeyen zayıflık, uyuşukluk, boğazda acımasız ağrı olacaktır.

Bu nedenle doğru tedaviyi zamanında başlatmak çok önemlidir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı, dikkatsiz bırakıldı, kardiyovasküler sistem, böbrekler, solunum sistemi, kas-iskelet sistemi komplikasyonlarına yol açabilir.

Kronik tonsillit nedir?

Kronik bademcik iltihabından kurtulabilir miyim?

Ne yazık ki, bu imkansız. Tüm patojenik bakterileri ve mikropları yok etmek mümkün değildir, çünkü her yerde kişiyi yakalarlar: hava, su, yiyecek. Ancak sağlıklı ve güçlü bir insan vücudu kendi ellerinde enfeksiyonla başa çıkmaktadır. Sağlığın koruyucusunda, zararlı bakteriyi hemen hesaplayan ve yok eden bir bağışıklık tepkisi vardır. Bağışıklık azalırsa, vücuda giren herhangi bir enfeksiyon, içinde kalıcıdır ve çeşitli iltihaplara ve hastalıklara neden olur.

Bademcik iltihabının tamamen ortadan kaldırılmasının bir başka nedeni de, mikropların, uygun olmayan koşullara karşı hızlı bir şekilde adapte olma ve direnç geliştirmesidir. Antibiyotiklerle tedavi edilmesinin genel modern alışkanlığı, hatta küçük rahatsızlıklar bile, patojenik bakterilerin güvenilir koruma mekanizmaları geliştirmesine yardımcı olmuştur. Antibiyotik etkisine yanıt olarak, mikroplar, ilacın aktif bileşenlerini nötralize eden ve yok eden özel enzimler üretir. Sonuç olarak, antibiyotik enfeksiyonu ortadan kaldırmaz.

Ama hepsi bu değil. Kronik bademcik iltihabı - Staphylococcus aureus'un suçlarından biri - çok katmanlı filmlerde yaşayan koloniler oluşturur. Bu nedenle, ilaç, üstteki bakteri tabakasını yok etse bile, kalan katmanlar aktif olarak işlev görmeye devam eder.

Kronik tosillit ile palatine bademcikler

Yaşam biçimi, bademcik iltihabı belirtileri kurtulmak için yardım

Enfeksiyonun ana nedeni azaltılmış bir bağışıklık olduğundan, kronik bademcik iltihabının tedavisinde, prosedürleri takviye etmeden yapamazsınız.

Bağışıklığı arttırmak ve alevlenmelere direnmek için:

 • yeterli fiziksel aktivite;
 • dengeli beslenme;
 • sertleştirme;
 • kötü alışkanlıkların reddi (sigara dumanı ve alkol bademcikleri tahriş eder ve bağışıklığı azaltır);
 • odadaki nemi% 60-70 seviyesinde (nemlendiriciyi kullanarak) muhafaza etmek.

Sertleşmeye duyulan gereksinim, birçok insanda köklü bir protestoya neden olmaktadır, çünkü kronik bademcik iltihabı çoğu kez hipotermi tarafından daha da şiddetlenir. Ancak, sertleştirme yöntemi, suyun sıcaklığa ve havaya karşı kademeli ve çok yavaş bir şekilde azalmasını içerir, bu da vücudun değişime uyum sağlamasına ve konfor bölgesini yavaşça genişletmesine izin verir. Sertleştirme sistemine dikkat edebilirsiniz. Porfiry Ivanova. Çocuklar için başka yöntemler var: Komarovsky, Grebenkin, Tolkachev.

Kronik tonsillit profilaksisi

Sertleşir ve bir kontrast duşuyla, dönüşümlü olarak (45 dereceye kadar) sıcakken, sonra da (18 dereceye kadar) suyla çalışabilirsiniz. Sıcaklıkların kontrastı adım adım artar: İlk günlerde sıcaklık düşer ve rahat bir seviyeden sadece iki veya üç derece yükselir, ayrıca sıcaklık kopması da genişler.

ÖNEMLİ! Vücudun sertleştirme prosedürleri kronik bademcik iltihabı dahil olmak üzere herhangi bir hastalığın alevlenmesi sırasında gerçekleştirilemez.

İlaç tedavisi

Remisyon aşamasında kronik tonsillitte, antibiyotikler çok nadiren kullanılır ve antihistaminiklere, antiseptik spreylere tercih edilir. Doktor ayrıca ilaçlarla yapılan inhalasyonları da reçete eder: Furacilin, Tonsilgon H, Dioksidin ve diğerleri.

Kronik tonsillit antibiyotik alevlenmelerinin tedavisi için hemen her zaman kullanılır. Patojenik bakterilerin aktivitesini ve büyümesini hızlı ve güvenilir bir şekilde baskılayabilir, enfeksiyonu ortadan kaldırabilir ve hastanın durumunu kolaylaştırabilir.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibakteriyel ajanlar kullanılır:

 • penisilinlerFlemoxin Solutab, Panklave, Ammiside);
 • makrolidlersumamed) ve sefalosporinler (Tsefspan);
 • aminoglikozitler (amikasin).

ÖNEMLİ! Bir ilaç seçin, reçete reçete ve tedavi süresini sadece bir doktor olabilir. Antibiyotiklerle kendi kendine ilaç tedavisi vücutta geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilir.

penisilinler

Bu ilaçlar sadece alevlenme sırasında semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda streptococci'nin neden olduğu komplikasyonların oluşumundan vücudu da korur.

Flemoxin Solutab

Hazırlık Flemoxin Solutab staphylococci, streptococci ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır.

Tablet şeklinde üretilmiştir. Bu yarı sentetik antibiyotik, stafilokok, streptokok ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır. Tam dozaj doktor tarafından belirlenir, ancak genellikle çocuklar için günde 750 mg ve yetişkinler için 1500 mg'ı aşmaz. Tedavi süresi en az 10 gündür.

AMPİSİD

Üretim şekilleri Ammiside

Tabletler şeklinde, süspansiyon ve enjeksiyonlar için tozlar halinde sunulmuştur. İlacın aktif maddeleri, dirençli bakteri suşlarına karşı bile etkili hale getirir. İlacın içinde çocuklar için günde 25 mg ve yetişkinler için 2000 mg'a kadar dozlarda alınır. Tedavi süresi - iki haftaya kadar.

Makrolidler ve sefalosporinler

Makrolidler, bakterilerin büyümesini ve büyümesini engelleyen, bakteriyostatik bir etkiye sahiptir. Ek olarak, vücudun hücrelerine kolayca nüfuz edebilir ve içinde bulunan mikropları yok edebilirler. Sefalosporinler penisiline dirençli tüm bakteriler üzerinde etkilidir.

sumamed

Sumamed ilacın Formülasyonu

Süspansiyon için tabletler, kapsüller, liyofilizat, toz ve granüller formunda sunulur. Streptokok ve stafilokoklar dahil olmak üzere çok çeşitli bakterilere karşı aktiftir. Günde üç gün boyunca günde 0.5 gram atandı, çocuklar - üç gün boyunca kilogram başına günde 10 mg.

Tsefspan

beta-laktamaz - Tsefspan bulamaç için kapsüller ve granüller şeklinde üretilen patojen bakterilerin ve koruyucu enzimlerin emisyon dirençli inhibe sefiksim antibiyotik içerir. Vücut ağırlığı 50 kg'ın üzerinde olan çocuklara ve yetişkinlere günde 400 mg ilaç reçete edilir, çocuklar 50 kg'ın altındadır - günde 12 mg'a kadar. Kurs 10 güne kadar sürer.

aminoglikositler

Aminoglikozidler en ciddi enfeksiyonları bile tedavi ederler ancak yüksek toksisiteye sahiptirler, bu nedenle kullanımları sadece dekompanse kronik tonsillit durumunda haklıdır. Azaltılmış toksik etkisi olan tercihen üçüncü nesil ilaçlar kullanın.

amikasin

Amikasin, sadece toz ve enjeksiyon çözeltisi şeklinde kullanılabilir. Penisilin ve sefalosporinin etkisine dirençli stafilokoklarla mücadelede etkilidir. Dozaj bir doktor tarafından reçete edilir. Her hafta tedavi sırasında böbreklerin, işitsel sinirin ve vestibüler aparatların işlevlerini kontrol etmek gerekir.

Bademciklerin kızarması

Bademciklerin yıkanmasına yönelik prosedür genellikle kronik tonsillitin alevlenmesi sırasında reçete edilir. Taşıdığı için antibakteriyel preparatlar kullanılır - Furacilin, Klorheksidin, Miramistin, stafilokok ve streptokoklara karşı bakteriyofajlar.

İlaç çözeltisinin jeti bademciklerin lakunalarına basınç altında gönderilir, enfeksiyonun yıkanması ve etkilenen alanın dezenfekte edilmesi. Ek olarak, enfekte olmuş lacuna içeriğinin emilmesi, özel bir cihaz yardımıyla kullanılabilir. Prosedürün sonucu, inflamasyonun ortadan kaldırılması veya belirgin bir şekilde azaltılması, bademciklerin iyileştirilmesi ve genel esenlik, alevlenmelerin sıklığının azaltılmasıdır.

Bademcikler yıkama işlemi

ÖNEMLİ! Bademciklerin yıkanması prosedürü sadece özel olarak eğitilmiş bir ENT uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Fitoterapi tarifleri

Kronik bademcik iltihabı formda olduğunda, basit halk ilaçları yardımıyla onunla başa çıkabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olanı, bitkisel kaynatma ile gargara ve solumadır. Ve eğer bademcik iltihabı kötüleşti ise, durulama ve inhalasyonlar olmaksızın, özellikle de, yönetmemek.

Tonsillit çim tedavisinde en etkili:

 • adaçayı;
 • civanperçemini;
 • nergis;
 • papatya;
 • okaliptüs yaprakları.

Her çim ayrı veya bir montaj olarak kullanılabilir. Soluma için tencere ve özel cihazlar - inhaler ve nebülizerler ile eski bir yöntem olarak kullanılabilir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisinde inhaler

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda nahoş hisseler

Hastaların doktorlara başvurdukları nadir bir problem değil, bir kişinin boğazındaki bir şey tarafından engellendiğine dair bir şikayetlerdir. Değişen yoğunluk derecelerindeki rahatsızlık hissi, nefes almanıza, uyumaya, yemek yememenize ve su içmenize izin vermez.

Gebelikte boğaz tedavisi: farklı terimlerde tedavi özellikleri

Her gelecekteki anne bebeğin uygulanması sırasında hastalanmasının son derece istenmeyen olduğunu bilir. Ancak hamilelik sırasında kadının bağışıklık sistemi özellikle savunmasızdır.