Loading

Eksüdatif orta kulak iltihabı için tehlikeli olan nedir? Tedavi yöntemleri

Eksüdatif orta kulak iltihabı, enfeksiyöz olmayan bir doğası olan orta kulağın enflamatuar bir hastalığıdır. Hastalık, kulak boşluğunda eksüdanın (sıvı yapışkan kıvam) oluşması, hızlı birikmesi ve azalmasına ve toplam işitme kaybına yol açması ile karakterizedir. Otitis eksüdatif, şiddetli semptomların yokluğu nedeniyle ileri evrede tanı konabilmesi nedeniyle kurnazdır.

Hastalığın nedenleri

Olguların% 90'ında çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabı vardır. En fazla hasta sayısı 3 ila 6 yaş arasında, ikinci kategori ise 6 ile 15 yaş arasındadır. Bu işitsel analizörün zayıflığı ve zayıf bağışıklık ile açıklanmaktadır.

Hastalık, adını eksüda-seröz sıvı patolojik oluşumundan almıştır. Normal olarak, vücut tarafından fizyolojik bir düzeyde atılır, ancak Östaki borusunun enfeksiyonu ve enfeksiyonu olduğunda, bu süreci engelleyen mukus ödemi oluşur. Birikmiş eksüda, hastalığın akut aşamasında ortaya çıkan bakterilerin gelişimi için ideal bir ortamı temsil eder.

Akut eksüdatif otit, çeşitli nedenlerle ortaya çıkar:

 • kronik hastalıklarda bağışıklığın azalması;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • viral etiyolojinin akut hastalıkları;
 • olumsuz koşullarda ve / veya zayıf ekolojiye sahip bölgelerde yaşamak.

Hastalığın mevcut formları

Doktorlar üç patoloji türünü ayırt eder:

 1. Akut. Hastalığın ilk aşaması, 8 haftaya kadar.
 2. Kronik. Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı, hastalığın başlangıcından itibaren 8 hafta boyunca tedavinin yokluğunda ortaya çıkar.

Türler ayrılır:

 1. Tek taraflı eksüdatif orta kulak iltihabı.
 2. Bilateral eksüdatif orta kulak iltihabı.

İkinci patoloji tipi daha yaygındır. Her iki kulağı da kapsar, işitme keskinliğini büyük ölçüde azaltır.

Hastalığın klinik belirtileri

Hastalığın tehlikesi gizli semptomatolojide yatmaktadır. Bağımsız olarak tespit etmek zordur, akut evre parlak klinik belirtiler olmadan geçer. Ana belirtiler şunlardır:

 • ilerleyici işitme bozukluğu;
 • kulağın ya da her iki kulağın tıkanıklığı;
 • kendi sesinizi kulağınızda duymak;
 • kulaklarda sıçrayan veya su transfüzyonu sesi;
 • burun pasajlarının tıkanması.

Çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabının teşhis edilmesi daha zordur. Bir yetişkin kulaklarda olağandışı değişiklikler ve rahatsızlık fark ederse, çocuk ağrı ve rahatsızlık vermezse onlara dikkat etmeyebilir.

Hastanın kronik eksüdatif otiti varsa, belirtiler devam eder. Ve daha uzun tedavi kaybedilirse, işitme kötüleşir.

Hastalığın seyri, sahne

Semptomlar ve hastalığın tedavisi orta kulak iltihabının evresine bağlıdır. Doktorlar 4 patoloji türünü ayırt eder.

 1. İlk Enflamatuar bir süreç ve Östaki borusunda havalandırmada azalma ile karakterizedir. Başlangıç ​​aşamasının süresi yaklaşık 4 haftadır. Semptomlar neredeyse yoksundur, işitme sırasında hafif bir bozulma vardır, sesin kafanızda duyulur.
 2. Salgı. İkinci aşama, kulak boşluğunda sıvı oluşumu ile karakterizedir. Semptomlar su sıçraması, ağırlık ve basınç hissi içerir. Salgı aşaması yaklaşık bir yıl sürebilir.
 3. Mukoza. Eksüdat viskoz hale gelir, işitme bozulur. Su transfüzyonunun hissi kaybolur, ses çıkar. Sahnenin süresi yaklaşık 2 yıldır.
 4. Lifli. Mukus küçük miktarlarda üretilir ve tamamen kaybolur. İşitme kaybı not edilir. 2 yıldan fazla sürer.

Tehlikeler ve Komplikasyonlar

Hastalığın kronik formu sonraki aşamaya geçer - yapışkan medial otit. Bununla birlikte kulak kanallarında sivri uçlu, oyuklar kapanır. Diğer komplikasyonlar mümkündür:

 • akut orta kulak iltihabı;
 • kronik pürülan otitis media nüksü;
 • timpanik membranın delinmesi;
 • Mastoiditler.

Çocuklarda kronik bilateral eksüdatif iltihap, zihinsel ve zihinsel gelişimde gecikme, konuşma işlevinin ve sağırlığın ihlaline yol açar.

Patolojinin tedavi yöntemleri

Terapi, viskoz maddenin durgunluğuna neden olan ve işitme cihazının işlevlerini iyileştirmek için inflamasyonun kaldırılmasına neden olan nedeni ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

İlaç tedavisi

Eksüdatif akut otitisin nasıl tedavi edileceğini belirlemek, tanı sonrası KBB doktoru olabilir. İlaçlar hastanın yaşına, patolojinin aşamasına ve kulak boşluğunda meydana gelen değişikliklere bağlı olarak reçete edilir. Enflamatuar süreci ortadan kaldırmak ve eksüda üretimini normalleştirmek için ilaçlar kullanılır:

 1. Nonsteroid ilaçlar - bunlar arasında kulak damlaları ve antipiretikler bulunur.
 2. Sıvı salınımını seyrelten ve kolaylaştıran mukolitikler.
 3. Antihistaminikler. Çocuklarda alerjiler için reçete edilir.
 4. Nazal burun tıkanıklığını gidermek için düşer.
 5. Yatıştırıcı bir etkisi olan yatıştırıcı ilaçlar ve otlar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde eksudatif orta kulak iltihabının tedavisi, bakterilerin neden olduğu ikincil bir enfeksiyonun birleşmesi durumunda antibiyotik kullanılarak yapılabilir. Diğer durumlarda, antibiyotik tedavisi gerekli değildir.

fizyoterapi

Östaki borusunun açıklığını geliştirmek için fizyoterapötik prosedürler reçete edilir. İlaç tedavisinin etkisini arttırır, iltihabı hafifletmeye ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olurlar. Akut bilateral eksudatif orta kulak iltihabını tedavi etmek için, prosedürler reçete edilir:

 • steroid gruplarının preparatları ile elektroforez;
 • ultrason;
 • Manyetik tedavisi;
 • pneumomassage;
 • lazer tedavisi.

Cerrahi müdahale

Orta kulağın eksudatif orta kulak iltihabı, Östaki borusunun tıkanmasına yol açar. Ve bu sürecin nedenini ortadan kaldırmak için, bazen gerekli olan cerrahi müdahale gereklidir:

 • burun septumunun hizalanması;
 • bademciklerin uzaklaştırılması;
 • viskoz bir sıvının kulak boşluğundan çıkarılması (bir kez gerçekleştirilir);
 • kulak boşluğunun yapay havalandırması ve ilaçların uygulanması için gerekli olan eksudatif orta kulak iltihabı ile timpanik kavitenin şantlanması.

Geleneksel tıp

Geleneksel tıp ile evde tedavi, doktorla yöntemlere karar verdikten sonra mümkündür. Geleneksel terapi ile bağlantılı olarak otlar ve diğer doğal bileşenlere dayalı yemek tariflerinin kullanılması mümkündür.

 • Kalanchoe doğrayın ve bitkisel yağ ile dökün, 3-4 hafta boyunca demleyin. Elde edilen karışımı aurikülün boşluğu ile yağlayın.
 • Ağrılı kulağı biraz ıslatın ve tavşan yağının içinde yağlayın.
 • Soğandan suyu sıkın, bir çay kaşığı üzerinde kaynatın ve ısıttıktan sonra kulak içine gömün.
 • Otlar bir kaynatma hazırlayın: civanperçemi, kırlangıçotu, okaliptüs, lavanta, karahindiba. Termos içinde 8 saat bekletin. İçeri alın ve bir kaynatma içine batırılmış bir pamuklu çubukla kulak içine koyun.

Yetişkinler ve çocuklar için korunma yöntemleri

Ortalama eksudatif otit, kulak hastalıklarının zamanında tedavi edilmesi, bağışıklığın desteklenmesi, kötü alışkanlıkların dışlanması ile önlenebilir. Çocukluğun çocuklarına, sporu, doğru beslenmeyi sevmeleri öğretilmelidir.

Yetişkinlerde eksudatif orta kulak iltihabı çocuklardan daha az görülür. Hastalık, tanıyı zorlaştıran uzun bir süre asemptomatik olabilir. Bu nedenle, nitelikli tıbbi bakım almak ve komplikasyonları önlemek için patolojiyi zaman içinde belirlemek son derece önemlidir.

Eksüdatif orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir

Eksüdatif orta kulak iltihabı, kulak boşluğunda eksüda (sıvı) birikmesi ile karakterize edilen bir orta kulak hastalığıdır. Bu tür bir bozukluk, kataral otitin bir sonucudur. Aşağıda, orta kulakta eksudatif orta kulak iltihabının nedenleri, semptomları ve tedavisini ele alıyoruz.

Makalenin içeriği

Etiyoloji ve patogenez

Eksüdatif otiti tedavi etmeden önce, bu bozukluğun neden geliştiğini öğrenmelisiniz. Ortalama otit, mukoza zarının (SARS, sinüzit, sinüzit, vb.) Ödemi ile karakterize edilen bozukluk vakalarında kulak boşluğuna solunum yolundan giren enfeksiyöz ajanların etkisine bağlı olarak ortaya çıkar. İltihaplanma, burun, yutak ve Östaki borusunun mukoza zarını şişirdiğinde, bunun sonucu olarak ikincisinin açıklığı ihlal edilir. Bunun bir sonucu olarak, nazofarenkse nüfuz ettikten sonra, patojenik mikroorganizmalar aktif olarak çoğalmaya başlarlar, bu da nedensel otitin ortaya çıkmasına neden olur, terapinin yokluğunda hastalık eksüdatif hale gelir. Patoloji özellikle küçük çocuklarda hızla ilerler.

Orta kulakta, normal bir halde serbestçe dışarıya doğru akan bir sıvı sürekli olarak üretilir. İltihaplanma ile akışkan daha aktif bir şekilde gelişmeye başlar, ancak işitsel tüpün daraltma arka planına karşı, dışarı akışının zorlaşır. Sonuç olarak, mukoza borusunu daraltan büyük miktarda eksüda birikmektedir.

Eksüdatif sıvı - patojen mikrofloranın yayılması için uygun bir ortam. Hastalığa neden olan elemanlar aktif olarak yayılır, sıvının kıvamı daha kalınlaşır ve mukus şeklini alır.

Hastalığın bu aşamasında tıbbi bakımın yokluğunda, mukus püye dönüşür ve pürülan otitis gelişir.

semptomlar

Eksüdatif otit, belirgin acı verici duyumlara ve sıcaklıkta bir artışa eşlik etmez. Bu belirtiler, yalnızca akut seyrinin karakteristiğidir - catarrhal form için. Eksüdatif otit, aşağıdaki gibi semptomlarla kendini gösterir:

 • işitme kaybı;
 • başın pozisyonunda bir değişiklik ile kulakta sıvı transfüzyonu;
 • kulakların tıkanıklığı;
 • burun tıkanıklığı arka planına karşı burun solunumunun ihlali.

Terapötik olaylar

Yetişkinlerde ve çocuklarda eksudatif otit tedavisi çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Terapötik prosedürler, hasta bir kişinin işitme duyusunu iyileştirmeyi ve orta kulakta geri dönüşümsüz süreçlerin oluşmasını önlemeyi amaçlamalıdır.

Östaki borusunun normal işleyişi, nazofarenks veya paranazal sinüslerin hastalıklarının bir sonucu olarak bozulursa, öncelikle bu rahatsızlıkların tedavisi gereklidir.

Eksüdatif orta kulak iltihabının tedavisi, ilaç ve fizik tedavi prosedürlerinin kullanımını içerir. Ek olarak, işitme tüpünün daha sonra üflenmesiyle kateterizasyon yapmak mümkündür.

Fizyoterapötik prosedürler, ilgili hekim tarafından patolojik sürecin derecesi dikkate alınarak bireysel olarak seçilir. Steroid ajanlarının kullanımı ile en yaygın hormonal ve enzimatik elektroforez. Bazen asetilsistein ile endarteriyel fonoforez tercih edilir.

İlaç tedavisi farklı etkilere sahip ilaçların kullanımını içerir:

 • anti-enflamatuar ve vazokonstriktif ilaçlar (kompleks uygulama);
 • mukoza zarının ödeminin giderilmesi için antihistaminikler;
 • orta kulak bölgesinde biriken balgam sıvılaşması için mukolitikler;
 • antibiyotikler (bugün, bu tür orta kulak iltihabı için antibakteriyel ajanların kullanılmasının tavsiye edilmesi konusunda tartışmalar devam etmektedir, bu alanda araştırmalar halen devam etmektedir);
 • Enzim preparatları eksüdatif orta kulak iltihabının gelişiminin 4. evresinde çocukluk döneminde kullanılmaktadır.

Cerrahi tedavi

Eksüdatif orta kulak iltihabının cerrahi ile tedavisi, konservatif tedavinin etkisinin yokluğunda yapılır. Operasyon sırasında, kulak boşluğu birikmiş eksudatif sıvıdan arındırılır ve işitme organının işlevi geri yüklenir. Ayrıca, ameliyat gelecekte hastalığın gelişimini engelleyebilir. Cerrahi prosedürleri uygulamadan önce, üst solunum yolunun zorunlu bir sanitasyonu gereklidir.

Patolojik sürecin şiddetine bağlı olarak miringotomi yapılır (timpanik membran üzerinde ameliyat sırasında küçük bir insizyon yapılır) veya timpanostomi (timpanik membrandaki delikten özel tüpler yerleştirilir).

Alternatif Tıp

Eksüdatif orta kulak iltihabının evde tedavisi şu yollarla gerçekleştirilir:

 • ceviz. Rendelenmiş ceviz yaprakları bitkisel yağı dökün (kaynatılması tavsiye edilir). Verilen karışımda ısrar etmek için 100 gün içinde karanlık ve serin bir yerde (yeterince uzun süre gereklidir, bu nedenle iyileştirici araçlar önceden hazırlanmalıdır) gereklidir. Elde edilen ilaç, kulağın iç yüzeyinin yanı sıra kompresler için kullanılır.
 • Kalanchoe. İlacın hazırlanması için bitkinin yaprakları ezilmeli ve pastörize yağ ile dökülmelidir. Karışım 3 hafta boyunca ısrar edilir, daha sonra kulak kanalını yağlamak için uygulanır.
 • pelin. 1 çorba kaşığı. l. otlar 100 ml alkol dökün, 10 gün boyunca serin ve karanlık bir yerde demlenmeye bırakın. Karışım periyodik olarak çalkalanmalıdır. Elde edilen ilaç bir pamuk turunda emdirilir ve hastalıklı kulağa yerleştirilir.
 • sarmısak. Birkaç diş sarımsak, bitkisel yağı doldurur, karışım düşük ısıda kaynar ve 7 gün boyunca ısrar eder. Hasta kulağının boşluğuna gömüldükten sonra. Saf formda, yanık olasılığı yüksek olduğundan sarımsağın suyu kullanılamaz.
 • nane. 2 yemek kaşığı. l. taze nane yaprakları votka 200 ml dökün, bir hafta boyunca ısrar, sonra bileşim süzülür. Kulak kanalındaki her 3 saatten sonra, ürünün 3 damlasını düşürün.
 • tavşan yağı. Bu aleti kullanmadan önce kulak biraz ısınmalı (bu amaç için ılık tuzu veya kumu olan bir torba kullanılabilir). Kulak kanalına sıcak yağ gömüldükten sonra. Kulağında ılık bir kuru bandaj tavsiye edildikten sonra bu işlemi günde 2 kez yapınız.

Eksüdatif otitin halk ilaçları ile tedavisinin geleneksel tedavi yöntemlerine alternatif olamayacağı unutulmamalıdır. Ev tarifleri sadece temel tedaviye ek olarak kullanılabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde eksudatif otit: ilaçlarla ve halk ilaçlarıyla tedavi

Eksüdatif otit yaygın bir hastalıktır. Orta kulağın enfeksiyonsuz iltihaplanmasıyla birlikte görülür; bunun içinde boşluğunda eksüda birikmesi vardır. Bu hastalık hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler. Zamanında tedavi olmadığında, iltihaplanma süreci geri dönüşü olmayan bir komplikasyona yol açabilir. Bu nedenle, hastalığın nedenleri, semptomları ve tedavisi hakkında bilgi birçok okuyucu için yararlı olacaktır.

Hastalık nedir?

Eksüdatif orta kulak iltihabı hiçbir durumda catarrhal form ile karıştırılmamalıdır. Bu durumda, enfeksiyöz doku hasarı yoktur ve inflamatuar süreç yavaştır. Hastalığın bu formunun temel farkı orta kulak boşluğunda eksudatif sıvının birikmesidir. Bu arada, kulağı incelerken, ince bir seröz sıvı tabakasını ve oldukça kalın bir viskoz eksüda tabakasının oluşmasını gözlemleyebilirsiniz. İnsanlarda böyle bir hastalık genellikle "yapışkan kulak" olarak adlandırılır.

İstatistiksel verilere göre, çocuklarda eksüdatif otitin, erişkin çocuklara göre daha fazla olduğu ve bu durumun büyüyen bir çocuğun vücudunun bazı anatomik özellikleri ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Çoğunlukla, okul öncesi çağındaki çocuklar (iki ila beş yıl arası) bu hastalığa eğilimlidir. Uygun tedavi ile hastalık tehlikeli değildir, ancak zamanında tedavi eksikliği, işitme kaybı dahil olmak üzere, olumsuz sonuçların bir kitlesi ile doludur.

Eksüdatif otitis media gelişiminin ana nedenleri

Eksüdatif otitis media, çeşitli faktörlerin etkisi altında gelişebilir. Normal olarak, orta kulak boşluğunda sürekli olarak az miktarda sıvı oluşur - bu, oyuktan doğal olarak çıkarıldığı için tamamen normaldir.

Ancak bazı durumlarda, sıvının dışarı akışı zordur, bu da orta kulakta birikmesine yol açar. Bu patolojinin nedeni nedir? Her şeyden önce, hastalığın işitsel kanalın veya Östaki borusunun normal açıklığının ihlali ile ilişkili olabileceğine dikkat edilmelidir. Bu genellikle sinüzit, kalıcı alerjik rinit, akut kataral otitin bir arka planında görülür. Açıklık ihlali nedenleri adenoid olabilir. Bazı anatomik özellikler de önemlidir - örneğin, hastalığın gelişme riski, nazal septumun eğriliği, nazal konkadaki artış ve damak bölmesi ile artar.

Risk faktörleri, burun geçişlerinde veya sinüslerde tümörlerin varlığını içerir. Eksudatif otit dalgıçlar ve pilotlarda barotravma da dahil olmak üzere travma sonucu gelişebilir. Bazen hastalık, bağışıklık, hipotermi keskin bir düşüş bir arka planı gelişir.

Hastalığın sınıflandırılması

Bugüne kadar, bu hastalık için çeşitli sınıflandırma planları vardır. Örneğin, akıma bağlı olarak, tahsis edilmesi alışılmış bir durumdur:

 • hastalığın akut formu 3 haftaya kadar sürer;
 • Subakut otitis ile, sürecin süresi 3-8 haftadır;
 • Hastalık sekiz haftadan uzun süredir hastada varsa, hastalığın kronik formu hakkında konuşulması tavsiye edilir.

Hastalığın hem bir hem de her iki kulağı da etkileyebileceğini belirtmek gerekir. Bu arada, çocuklarda bilateral eksudatif otit tek taraflı olmaktan daha sık teşhis edilir.

Hastalık hangi semptomlara eşlik eder?

Bu hastalık için klinik tablonun hafifçe bulanık olduğunu belirtmek gerekir - ağrı yok, vücut ısısında artış yok, standart bir zehirlenme belirtisi yok, bu da tanı sürecini büyük ölçüde zorlaştırıyor. Dahası, rahatsız edici faktörlerin yokluğunda, çoğu hasta, özellikle küçük bir çocuk söz konusu olduğunda, bir doktora başvurmaz.

Öyleyse, dikkat edilmeye değer nedir? Belki de çoğu vakadaki tek semptom işitme kaybıdır. Bazı hastalar kulakların ya da burunun kalıcı tıkanıklığından şikayet ederler (aynı anda herhangi bir tahsis yoktur). Semptomlar otofoni içerir - konuşma sırasında hasta kendi sesinin yankısını duyabilir. Bu tür ihlallerin varlığında bir doktora danışmalısınız.

Çocuklarda en tehlikeli olan eksüdatif iltihaptır, çünkü küçük bir çocuk sadece semptomların varlığını fark etmeyebilir. Buna karşılık, tedavi eksikliği kalıcı sağırlığın gelişmesine yol açar. Erken çocukluk döneminde işitme kaybı normal konuşma gelişimini bozabilir.

Hangi tanı yöntemleri kullanılır?

Eksüdatif otit şüphesi varsa, bir kulak burun boğazına gitmeye değer. Başlamak için, doktor bir birincil muayene yapacak ve tam bir tıbbi geçmiş (daha önce transfer edilen hastalıklar hakkında bilgi dahil) toplayacaktır. Birçok durumda, her zamanki otoskopi sırasında değişiklikler fark edilebilir - doktor timpanik zardaki değişiklikleri incelemek için bir şansa sahip.

Gelecekte, eksüdatif otitin ortaya çıkma nedeninin belirlenmesine yardımcı olmak için ek testler reçete edilir. Örneğin, işitsel tüplerin ventilasyon fonksiyonu incelenir. Ek olarak, doktor timpanik membranın hareketlilik seviyesini belirler. Yeterli bilgilendirici de, en küçük hastaların bir sorusu olsa bile, işitme kaybının seviyesini belirlemeye yardımcı olan akustik tübometri olarak kabul edilir.

X-ışını ek bir çalışma olarak kullanılabilir. Tartışılabilir durumlarda, hastaya CT taraması yapılması önerilir. Bazen tanı sırasında doktor orta kulağın boşluğunu esnek bir endoskopla inceler.

Eksüdatif orta kulak iltihabı: ilaçlarla tedavi

Bu durumda plan ayrı ayrı yapıldığı için sadece bir doktor doğru tedaviyi reçete edebilir. Eksudatif otitin çocuklarda ve yetişkinlerde tedavisi aynı anda birkaç yönde gerçekleştirilir.

Özellikle, işitsel tüplerin açıklığının bozulmasının nedenini belirlemek ve geri yüklemek son derece önemlidir. Gerekirse, soğuk algınlığı ve soğuk algınlığı tedavisi gerçekleştirin, adenoidler kaldırmak veya burun septum düzeltmek için bir prosedür reçete.

İlaçlar için tercihleri, hastanın durumuna ve hastalığın gelişim aşamasına bağlıdır. Bazı durumlarda steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, hastalara eksüda seyreltici ve hızlı eliminasyonunu teşvik eden mukolitik ilaçlar reçete edilir. Özellikle, en etkili ilaçlar aktif bileşenleri asetilsistein ("ACTS") veya karbosisteindir. Mukolitiklerin seyri yaklaşık iki hafta sürer.

Çoğu doktor tarafından antibiyotik almanın yararı sorgulanır çünkü çoğu zaman eksudatif otitli enflamatuar süreç aseptiktir. Bununla birlikte, enfeksiyon teşhis sırasında tespit edildiğinde, tedavi kursu, örneğin "Amoksisilin" gibi antibakteriyel ilaçların alınmasını içerir. Bir yandan, aşı bağışıklığının gelişmesini engelleyen antihistaminiklerin alınması ve diğer yandan da hastaların aldıkları ilaca karşı alerjik bir reaksiyonun olasılığını azaltmak gerekir. Sıklıkla, hastalar "Suprastin", "Tavegil" ve diğer yollarla tavsiye edilir.

Burun solunumu kolaylaştırmak için, vazokonstrüktif burun damlaları (örneğin "Otrivin") kullanmak mümkündür, ancak bu tür tedavi beş günden fazla sürmemelidir.

Diğer konservatif tedaviler

Tabii ki ilaç tedavisi yeterli değil. Eksüdatif otit, işitsel tüplerin bozukluğu ile ilişkili olduğundan, doktorun görevlerinden biri onu düzeltmektir. Bu amaçla çeşitli yöntemler kullanılır. Örneğin, Politzer üzerinde üfleme oldukça etkili kabul edilir. Bu prosedür timpanik membranın pnomomasajından başka bir şey değildir. Bu tedavi, işitsel tüpün kaslarının tonunu geri yüklemenize, açıklığını geliştirmenize ve eksüdayı timpandan çıkarmanıza izin verir.

Ek olarak, tedavi, manyetoterapi, ultrason ve lazer terapisi gibi çeşitli fizyoterapi prosedürlerini içerir. Enerjik elektroforezin de etkili olduğu düşünülmektedir, burada steroid hormonları ve proteolitik enzimler (mukolitikler) kullanılmaktadır.

Ameliyat ne zaman gereklidir?

Ne yazık ki, her zaman konservatif olmayan ilaçlar eksudatif orta kulak iltihabının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu gibi durumlarda tedavi cerrahi müdahale ile gerçekleştirilir. Bugüne kadar, kulak boşluğundan eksüda bir kez çıkarılmasından ve beyin cerrahlarının dahil olduğu geniş çaplı bir operasyonla sona eren birçok terapötik yöntem vardır.

Bununla birlikte, çoğu zaman hasta, orta kulak boşluğunun bypass tarafından atlanır. Timpanik membran disseke edilir ve birkaç ay boyunca kulakta kalan özel bir şant yerleştirilir. Bu prosedür, eksüdanın havalandırılmasını ve atılımını kolaylaştırır ve ayrıca ilacın doğrudan timpan içine hızlı ve ağrısız bir şekilde girmesini sağlar.

Eksüdatif otitis: Geleneksel tıpın yardımı ile nasıl tedavi edilir?

Kuşkusuz, kulakta iltihaplı süreçleri tedavi etmenin birçok alışılmamış yolu vardır. Peki eksudatif orta kulak iltihabı nasıl ortadan kaldırılır? Halk ilaçları ile tedavi sadece doktorun imha edilmesi ile mümkündür, çünkü ilaçların ineptifi kullanımı komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Bazı şifacılar, bir pamuklu bezin nemlendirilmesi ve kulak kanalına yerleştirilmesi gereken bir papatya kaynağı kullanılmasını önermektedir. Prosedürü gece yapmak tavsiye edilir. Böyle bir çare enflamatuar süreci rahatlatmaya ve eksüdadan ayrılmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Nane kulak damlaları hazırlayabilirsiniz. Taze ezilmiş nane yaprakları iki çorba kaşığı votka bir bardak dökülür ve bir hafta boyunca ısrar edilmelidir. O zaman tentürü zorlamanız gerekir. Her kulağa günde birkaç kez üç damla (üç saat aralıklarla) gömün.

Kronik orta kulak iltihabı

Çoğu zaman, kronik form akut eksudatif otitin arka planına karşı gelişir. Hastalık ilk sekiz hafta içinde çözülmediyse kronik süreç belirtilir. Kronik aseptik inflamasyonun nedenleri ve semptomları akut formlardakiyle yaklaşık aynıdır. Her olgunun, benzer bir tanısı olan bir hastanın işitme duyunu tamamen düzeltebileceğine dikkat etmek gerekir - bazı değişiklikler geri döndürülemez.

Hastalığın komplikasyonları nelerdir?

Ne yazık ki, tedavi eksikliği son derece tatsız komplikasyonlara yol açar:

 1. Timpanik membran geri çekilebilir - tıpta bu duruma atelektazi denir.
 2. Yaygın bir komplikasyon olan timpanik membranın atrofisi çok ince hale gelir ve temel işlevlerini kaybeder.
 3. Çok daha az sıklıkla hastalık zarın delinmesi ile ilişkilidir, ki bu da işitme cihazının normal çalışmasının bozulmasına yol açar.
 4. Bir komplikasyon olarak, hasta, kulak zarı skar, işitsel kemikçiklerde atrofik değişiklikler ve timpanik kavite içinde fibröz doku proliferasyonu eşlik eden yapışkan orta otit gelişebilir.
 5. Daha önce bahsedildiği gibi, hastalık genellikle işitme kaybının gelişmesiyle sona ermektedir.

Etkili önlem yöntemleri var mı?

Ne yazık ki, bir çocuğu veya bir yetişkini benzer bir hastalığı geliştirmekten koruyacak etkili bir araç yoktur. Bununla birlikte, doktorlar kulak ve üst solunum yollarının tüm enflamatuar hastalıklarını zamanında tedavi etmeyi ve ayrıca alerjik reaksiyonları durdurmak için uygun yöntemleri kullanmayı önermektedir - bu, bu tür bir hastalığın gelişme riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, soğuk veya catarrtal otit geçirdikten sonra, çocuğun davranışındaki değişiklikleri dikkatle izlemeniz gerekir. İşitme kaybında bir azalma fark ederseniz (örneğin, bebek televizyon seyrederken veya müzik dinlerken hacim katmaya başlarsa), bir kulak burun boğaz uzmanına muayene yaptırmak gerekir. Orta kulağın eksudatif orta kulak iltihabı çok tehlikeli olabilir.

Eksüdatif orta kulak iltihabı tedavisi

İçindekiler:

Eksüdatif orta kulak iltihabı, uzun bir süre boşluğundaki eksüda eksüdasının eşlik ettiği bir hastalıktır. Hastalığın bu formu, enflamatuar sürecin ikinci aşaması olup, kataral formun bir komplikasyonu olarak ilerler.

Eksüdatif orta kulak iltihabının nedenleri

orta kulak iltihabı nedeni mukoza, örneğin, SARS, sinüzit, sinüzit ve diğerleri ödem ile görülen farklı üst solunum hastalıklarında nazofarinks giren bir enfeksiyondur. Bu nedenle, iltihaplanma süreci sırasında, mukoza zarı sadece nazofarenkse değil, aynı zamanda Östaki borusuna da maruz kalmaktadır. Sonuç olarak, açıklığının ihlali ve orta kulağın kötü havalandırılması söz konusudur. Bu enfeksiyon nazofarenks geldiğini bu nedenle, bu aktif geliştirmek ve orta kulak iltihabı akıntılı yol ver, ve o da, düzgün bir tedavi yokluğunda eksudatif forma dönüştürülür başlar. Ayrıca, tüm süreç özellikle küçük çocuklarda çok hızlı ilerler.

Orta kulağın boşluğunda, patolojilerin yokluğunda, dışarıda serbestçe boşaltılabilecek sabit bir sıvı üretimi söz konusudur. Enflamatuar süreç sırasında, mukoza bu sıvının artmış üretimi ile reaksiyona girer, ancak işitsel tüp daralmaya başlar, bu da drenajının zorlaşmasını sağlar. Sonuç olarak, mukoza borusunun daha daralmasına katkıda bulunan eksüda birikmesi vardır.

Birikmiş eksüda, patojenlerin gelişimi için mükemmel bir ortam haline gelir. Enflamatuar sürecin doğasına bağlı olarak virüsler veya bakteriler aktif olarak yayılmaya başlar ve sıvının kendisi daha yoğun bir kıvam elde eder ve bu da sümük haline dönüşür. Hasta bu aşamada tedavi edilmezse, boşluğun mukus muhtevası irin olur ve hastalık gelişimin üçüncü safhasına gider - pürülan otitis.

Hastalığın gelişimini etkileyen nedenler ve faktörler:

 • burun boşluğunun ve nazofarenksin inflamatuar hastalıkları
 • burun travması, burun boşluğunun eğriliği
 • adenoidlerin iltihabı
 • Östaki borusu hastalıkları
 • genel doğa hastalıkları (tüberküloz, tifo ve diğerleri)
 • bağışıklık savunmasında azalma
 • hipotermi ve diğer fiziksel etkiler (örneğin, basınç veya sıcaklıkta ani değişiklikler, kulak boşluğuna giren su ve buna uzun süre maruz kalma)

Orta kulakta eksüdatif orta kulak iltihabı belirtileri ve tanıları

Orta kulağın eksüdatif orta kulak iltihabı için, ateş ve akut ağrı gibi semptomlar karakteristik değildir. Hastalığın bu tür belirtileri, yalnızca akut dönemde, yani kataral formda gözlenir. Fakat eksüdatif otitin klinik tablosu bu semptomatoloji ile temsil edilir:

 • işitme bozukluğu
 • kulaklarda tıkanıklık
 • kendi sesinin başında bir ses duygusu
 • Kulakta eksüda sıvısının transfüzyonu, başın eğim açısında ve pozisyonunda bir değişiklik ile (kulaklara bastırma)
 • Nazal soluk almada farklı derecelerde burun tıkanıklığı ile birlikte zorluk

Bu belirtilerden herhangi biri ortaya çıktığında, hastalığın pürüse dönüşmesine kadar acilen doktora başvurmanız gerekir. Orta kulağın eksudatif orta kulak iltihabı, burun ve kulak kanalı, timpanik membranın görsel ve enstrümantal muayenesi temelinde teşhis edilir.

Orta kulakta eksudatif orta kulak iltihabı tedavisi ve fizyoterapisi

kulakta tedavisinde östaki borusu disfonksiyonu sebebini ortadan kaldırmak için, ilk olarak yönlendirilir, her biri çok sayıda farklı yöntem kullanır. Diğer eylemler, hastanın işitsel işlevlerini geri getirmeyi ve orta kulak bölgesinde geri dönüşü olmayan değişikliklerin gelişmesini önlemeyi amaçlayacaktır. Östaki borusu işlevi ihlali tedavinin ilk aşamasında, burun boşluğu, farenks ve paranazal sinüslerin hastalıklarının neden olduğu ya da ise hastanın üst solunum yolu gerçekleştirilir.

Orta kulaktan eksüdatif orta kulak iltihabı tedavisi, tıbbi tedavi ve bir takım prosedürler dahil olmak üzere karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, bir kateterizasyon ve daha sonraki işitme tüpünün kanaması ve ayrıca bir dizi fizyoterapi prosedürü gerekebilir.

Fizyoterapinin tipi doğrudan otitin gelişim derecesine bağlıdır. En yaygın olanı, steroid ilaçların kullanımıyla kulak içi enzim ve hormon elektroforezidir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, asetilsistein ile daha fazla tercih edilen endaural fonoforez kabul edilir hiyalüronidaz enzimi ile ya da fonoforez mastoid (bu teknik kulakta ilk üç aşamada uygulanır, tedavi 8-10 prosedürleri) (hastalığın Dördüncü aşamada, ikinci için de geçerlidir, tedavi 8-10 prosedürler).

İlaç tedavisi, farklı etki gösteren ilaçların karmaşık kullanımını içerir:

 • Antibakteriyel preparatlar. Doğru, orta kulak eksüdatif orta kulak iltihabı için antibiyotik kullanma ihtiyacı tartışmalı bir konudur ve antibiyotik tedavisinin fizibilitesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.
 • Mukozanın şişmesine yardımcı olan antihistamin ilaçlar.
 • Vazoconstrictor ile birlikte anti-inflamatuar ilaçlar.
 • Orta kulak bölgesinde birikmiş sıvıyı seyreltmek için şurup, tablet ve toz formunda mukolitik maddeler ile iki haftalık bir tedavi.
 • Çocukluk çağında IV eksüdatif otitis ek enzim tedavisi gerektirir (10 gün içinde hiyalüronidazın sokulması).

Poliklinik ortamında tedavi imkansızsa veya hastanın ameliyat olması gerekiyorsa, bu durumda hastaneye yatışı sorunu göz önünde bulundurulur.

Eksüdatif otit ile cerrahi müdahale

Kronik eksüdatif otit ile konservatif tedavinin düşük etkinliğinde, operatif müdahale gösterilmiştir. Operasyon sırasında, biriken eksüdan çıkarılır ve normal hastanın işitsel işlevi geri yüklenir. Ek olarak, hastalığın olası nüksünü önlemek için cerrahi tedavi tasarlanmıştır. Orta kulak bölgesinde cerrahi, ancak üst solunum yolunun kurtarılmasından sonra veya doğrudan işlem sırasında mümkündür.

Hastalığın şiddetine bağlı olarak, cerrahi tedavi yöntemlerinden biri seçilir:

 • Miringotomi timpanik membran üzerinde küçük bir insizyon
 • Timpanostomi - timpanik membranda bir delikten tüplerin tanıtımı

Orta kulakta eksüdatif orta kulak iltihabı (seröz otitis)

Orta kulaktan eksüdatif orta kulak iltihabı (başka bir isim - sekretuar veya seröz otit, yapışkan kulak) yetişkinler ve çocuklar arasında yaygın bir durumdur. Bu hastalık, kalıcı bir işitme bozukluğu ve sağırlık ile doludur. Sıklıkla bu tür komplikasyonların nedeni, hastalığın daha sonraki tespiti olup, belirgin semptomların olmamasıdır.

Eksüdatif orta kulak iltihabı nedir?

Orta kulak hastalığının teşhisi

Bu tür otitis, kataral sonrası 2. evre olarak kabul edilir. Eksüdatif orta kulak iltihabı, orta kulaktaki mukoza zarının iltihaplanması ile karakterize olup, östaki sıvısı (eksüda), östaki (veya işitsel) tüpün bozulmuş açıklığına karşı artan sekresyonuna eşlik eder. Bildiğiniz gibi, bu tüp tambur boşluğunu nazofarenks ile birleştirir. Kulağa hava alır ve kükürt ve mukus ortaya çıkar, bu da kulakları bakterilerden korumak için sürekli olarak mukoza tarafından salgılanır.

İşitsel tüpün lümeni tıkalıysa, mukus kulağında birikmeye başlayacaktır. Sıvıların durgunlaşması seslerin iletkenliğinde bozulmaya yol açar ve ayrıca ikincil enfeksiyon olasılığını artırır. Eğer tedaviye başlamazsanız, mukus kalınlaşmaya ve püye dönüşmeye başlar.
Ayrıca, Östaki borusunun daralması nedeniyle, tambur boşluğuna hava girmez. Bir vakum oluşturulur, timpanik zar şişer ve geri çekilir. Bu faktörler, işitme işlevinin durumunu olumsuz yönde etkiler.

Çocuklarda seröz otitisin kendi özellikleri vardır. Linki takip ederek onlarla tanışabilirsiniz.

Eksüdatif (seröz) orta kulak iltihabı türleri

Hastalığın 2 formu vardır: akut ve kronik. Akut eksudatif orta kulak iltihabı daha yaygındır. Genellikle işitsel tüpün açıklığını geri yükledikten sonra geçer. Azaltılmış bağışıklık ve yanlış tedavi yöntemleri gibi faktörlerin etkisi altında, akut formu geciktirilebilir. Semptomlar 1 ay veya daha uzun süre kalıyorsa veya yılda 2-3 relaps varsa, kronik eksüdatif otitis hakkında konuşurlar.

Orta kulaktaki kronik otitisli inflamatuar süreç tamamen ortadan kalkmaz. Kalıcı ödem, mukoza zarının hipertrofisi ile yer değiştirir. Timpanik membranın uzun süreli retraksiyonu, kaslarının durumunu olumsuz olarak etkiler. Slime viskoz hale gelir, timpanum ve işitsel kemikçiklerin duvarlarına yapışır. Bütün bunlara bir yandan artan işitme kaybı eşlik ediyor. Sıklıkla uzamış seröz otit adezyon ve doku skarlaşması görünümü ile karakterize olan bir yapıştırıcı haline gelir.

İltihap sadece bir kulağa temas ederse, otitis tek taraflı olarak adlandırılır. Hastalığın daha şiddetli formu, bilateral eksüdatif orta kulak iltihabıdır, çünkü her iki kulakta yenilgi daha ağrılıdır, tedavi etmek daha zordur ve tam sağırlık gerektirir.

Eksüdatif otitis media: nedenleri

Sıklıkla seröz otitisin nedeni Östaki borusunu etkileyen KBB hastalıklarıdır. Bunlar şunları içerir:

Bu tür hastalıklarda burun veya boğazdan gelen bakteriler işitme tüpüne yayılabilir ve şişmesine neden olabilir. Eksüdatif otitin nedeni bazen virüs olur. Grip veya soğukta, bağışıklık belirgin bir şekilde azaldığında, iltihabın kulağın herhangi bir bölümünde gelişmesi mümkündür.

Çoğu zaman, borunun açıklığının ihlali, enfeksiyöz olmayan faktörlerin bir sonucu olur, örneğin: polipoz, tümörler, burun konka atrezisi, yaralanma, burun septumunun eğriliği. Birçok durumda, burundaki alerjik süreçlerin arka planında seröz otit gelişimi gözlenir.

Eksudatif orta kulak iltihabına ne sebep olur? Hastalığın ortaya çıkması, vücudun direncinin azalmasına katkıda bulunur. Bu çeşitli kronik ve sistemik rahatsızlıklar, yetersiz beslenme, kötü alışkanlıklardan etkilenir. Hamilelik sırasında önemli ölçüde azaltılmış bağışıklık, bu nedenle hamile kadınlarda otit - nadir bir fenomen değil.

Eksüdatif orta kulak iltihabı: belirtiler

Bu kulak iltihabı, ağrı, ateş ve kulak kanalında akıntı gibi bariz belirtilerin yokluğu ile ayırt edilir.
Eksüdatif otitin ilk belirtileri kulaklarda tıkanıklık, işitme bozukluğu. Birçok kişi kendi seslerini duyduklarından şikayet ediyor. Sıvı biriktikçe, kulaklarda basınç vardır. Kulaklarda "gurgles". İşitme kaybı artar. Sıklıkla hastalık tıkalı burun ve burun akıntısı ile birlikte çalışır.

Bir kişi yutma, çiğneme, hapşırma hareketleri gerçekleştirdiğinde - tüpün lümeni hafifçe genişler ve kulakların tıkanıklığı geçici olarak geçer.
Tedaviye zamanında başlanırsa ve Östaki borusunun açıklığı geri alınırsa, seröz orta kulak iltihabının bu belirtileri geçer. Uzun süreli işlem ve yapışkan bir forma geçiş ile, kalıcı işitme kaybı vardır.

Seröz orta kulak iltihabı teşhisi

Doktorun yapacağı ilk şey timpanik membranı incelemektir. Optik sistemli bir otoskop ile KBB, seröz inflamasyonun karakteristik belirtilerini tanımlayabilecektir: timpanik membran, net konturlar ve genişlemiş damarlar ile geri çekilir; Rengi hemen griye, sonra maviye veya kahverengiye dönüşür.

Bu veriler ve hastanın şikayetleri eksüdatif orta kulak iltihabının teşhisi için gerekçe oluşturur. Ek olarak, aşağıdaki testler gerektiği gibi yapılır:

 • işitsel tüpün havalandırılması. Kauçuk kanisterin ucu burun deliğine sıkıca kapatılır ve hava bunun üzerinden sağlanır. Hava, Östaki borusuna ve bunun boyunca - tambur boşluğuna girer. Timpanik zarın herhangi bir sesinin ve titreşiminin olmaması tüpün tam bir tıkanıklığına işaret eder;
 • Timpanometri. Bu, timpandaki basıncı, timpanik membranın, işitsel ossiküllerin ve işitsel tüpün işlevini değerlendirmenize izin veren bir yöntemdir. Timpanometri, kulak kanalına yerleştirilen bir prob kullanılarak gerçekleştirilir. Cihaza bir pompa, bir ses jeneratörü ve bir mikrofon bağlı. Jeneratörün yardımıyla belirli bir anahtarın sesleri verilir, pompa kulak kanalındaki basıncı değiştirir ve mikrofon orta kulak ve kulak zarı duvarlarından yansıyan sinyalleri kaydeder. Timpanograma göre, doktor, membran ve kemiklerin hareketliliğini, sıvı ve diğer anomalilerin varlığını belirler. Bu tür bir araştırma özellikle kronik formun eksudatif otitinin teşhisi için gereklidir. Toplam timpanometri 10 dakika boyunca gerçekleştirilir;
 • odyometri. Böyle bir işitme çalışması, işitme şiddetinin doğru bir şekilde tespit edilmesine ve kaybının tespit edilmesine yardımcı olacaktır. Odyometri karmaşık bir prosedür değildir. Hasta ses yalıtımlı bir kameraya götürülür, kulaklıklar takılır ve farklı ses seviyelerinde sesler duyulur. Bir kişi bir şey duyduğunda işaret etmelidir. Hava iletimini kontrol edin. Daha sonra, kafasına takılı bir cihaz kullanılarak, titreşen sesler uygulanır ve kemik iletim durumu belirlenir.

Bir çocukta eksüdatif otitin teşhis edilmesi daha zordur çünkü bebekler kendilerini endişelendiren şeyi doğru bir şekilde tanımlayamazlar.

Eksüdatif orta kulak iltihabı: tedavi

Yetişkinlerde eksudatif otit tedavisi, anti-inflamatuar tedavi ve işitsel tüpün açıklığının restorasyonu dahil olmak üzere kapsamlı olmalıdır.

Sıklıkla, bu hastalık burun kronik hastalıkların bir arka plan karşı oluşur, bu nedenle iyileşme için burun solunumunu kurtarmak için gereklidir. Doktorlar polip çıkarılması, atrofile sitelerin rezeksiyonu, adenotomi veya diğer sanitizasyon işlemlerini gerçekleştirir. Sinüzitte, maksiller sinüsler durulanır. Hastanın alerjik riniti varsa, duyarsızlaştırma tedavisi gereklidir. ARVI'nın varlığında, tedavi edilmeleri gerekir.

Birçok durumda, burun ve boğaz hastalıklarının tedavisinden sonra, Östaki borusunun işlevi kurulur ve eksüda, orta kulaktan çıkar. Bu gerçekleşmezse veya işitme kaybının gelişme tehdidi varsa, aşağıdaki prosedürler reçete edilir:

 • Östaki borusunun üflenmesi veya kateterizasyonu. Tanı amaçlı yapılan polytzer üfleme, aynı zamanda terapötik bir etkiye sahiptir. Hava akışı işitme tüpünün lümenini açar ve duvarlarına yapışmış olan mukusu dışarı üfler. Eksü, burnu dışarı doğru bırakır. Şiddetli vakalarda, üfleme yardımcı olmaz, daha sonra bir kateterizasyona başvururlar - burun içinden bir kateter sokulur, bu da doğrudan işitme tüpünün deliğine girer ve şişmeyi gidermek için bir epinefrin veya hidrokortizon çözeltisine dökülür. Bu tür prosedürler için çok yapışan sümüklü böceklerin yıkanması mümkündür. Kateterizasyon kronik eksüdatif orta kulak iltihabını tedavi etmek için kullanılır. Kulak zarında perforasyon varsa, yapılamaz. Ağrılı duyulardan kaçınmak için her iki prosedür burun boşluğunun anemisinden sonra gerçekleştirilir.
 • Elektroforez. Bu, sabit bir akıma sahip bir elektrotun kulak kanalı içine sokulduğu bir tür fizyoterapi prosedürüdür. Üzerinde, bir akıntının etkisi altında bir derinin derin katmanlarına giren bir ilaç tabakası (genellikle Lidazu kullanılır) uygulanır. Böylece doğrudan gelir, etkinliği ve süresi artar. Eksüdatif otit ile elektroforez iyi bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Kan mikro dolaşımı ve lenf dolaşımını artırır, kasları gevşetir, doku rejenerasyon sürecini hızlandırır. 10-20 dakika boyunca yaklaşık 12 seans alacak.
 • timpanik membranın pnomomajajı. Kulak kanalında negatif ve pozitif bir basınç oluşturan bir cihaz yardımıyla yaparlar. Bu tür manipülasyonlar timpanik membranın hareketliliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Masaj bağımsız olarak gerçekleştirilebilir, baskı oluşturmak için avuç içi kulağa takılabilir. Elinizi birkaç kez yaklaşık 10 kez çıkarın ve tekrar bağlayın.
 • işitme tüpünün faringeal ağzı masajı. Bu tür egzersizlerle belli bir sonuç verilir: Yutma ve çiğneme hareketlerini 10 kez yapmak ve sonra 10 kez esnemek gereklidir. Böyle "jimnastik" sırasında işitme tüpünün ağzı açılır, kulaklar bloke edilir. Her gün düzenli olarak tekrarlamanız gerekiyor.
 • lazer ışıması. Adından kulakların bir lazerle ışınlandığı açıktır. Bu ağrısız ve basit bir işlemdir. Bir ışında toplanan enerji akışı belli noktalara yönlendirilir. Dokulardaki biyokimyasal süreçleri aktive eder, böylece şişlik ve iltihaplanma daha hızlıdır. Lazer tedavisinin seyri 8-12 seanstır.

Uzamış otit tedavisi için sağlık merkezlerini ziyaret etmek yararlıdır. İki taraflı eksudatif orta kulak iltihabına daha erken başladınız, daha başarılı olacak!

Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi belirtiler varsa, burun için vazokonstrüktif damla kullanın. Eczanede çok fazla uyuşturucu bulacaksınız: Nazol, Sanorin, Nazivin, Tizin vb. Nazal ajanların glukokortikoidlerle (Nazonex, Fliksonase) etkinliği de kanıtlanmıştır. Eksüdatif otitis ile bu tür damlalar, burun solunumunu iyileştirmeye ve işitme tüpünde şişmeyi gidermeye yardımcı olur. Mukus kullanılan mukolitikler (burun damlaları veya spreyler Sinuforte, Rinofluimucil) sıvılaşma için.

Alerjik ödem durumunda antihistamin (antialerjik) ilaçlar reçete edilir: Suprastin, Zirtek. Zayıf bağışıklığı olan insanlar için önemli bir nokta onun güçlendirilmesidir. Bunu yapmak için vitamin ve immünomodülatörler reçete.

Bunlar sekretuvar otitis media tedavisinin ana yöntemleridir. İstenirse, homeopatik ilaçlara başvurabilirsiniz. Eksüdatif orta kulak iltihabı ve homeopati - işler oldukça uyumludur, ancak ilacın bir uzman tarafından seçilmesi daha iyidir.

Eğer eksüdatif akut otitiniz varsa, tedavi bazı yöntemler içerir, ancak pürülan bir formda olduğunda çok farklı ilaçlara ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, kulaktan salgıların ortaya çıkmasına dikkat etmek önemlidir.

Eğer konservatif yollar yardımcı olmazsa eksüdatif otit nasıl tedavi edilir?

Eksüdatif orta kulak iltihabı: operasyon

Yukarıda tarif edilen metotlarla tedaviden sonra iyileşme olmazsa, o zaman timpanik membranın parasentezi gerçekleştirilir. Bu, lokal anestezi altında iğnenin, eksüdandan salınması için zar tarafından delindiği basit bir işlemdir. Delinme sonrası, kulaktan gelen sıvı bir şırınga ile emilir, hidrokortizon ile yıkanır ve iyileşme olur. Eksüda çok viskoz ise, parçalayıcı enzim ajanlarının eklenmesi mümkündür. Gerekirse, manipülasyonu birkaç kez tekrarlayın. Sonunda, insizyon kendi başına sıkılır veya özel bir yapıştırıcı ile kapatılır veya işlevsel olarak kapatılır.

Kronik inflamasyon veya ihmal edilen akut orta seröz otitis ile uzun bir timpanum drenajı gerektirir. Bu, sıvının akacağı parasentez deliğine bir şant yerleştirerek yapılır. Eksüdatif otitis ile şantlama, orta kulak boşluğunu antibiyotik ve kortikosteroidlerle yıkamayı mümkün kılar. Bu, otoskopi inflamatuar sürecin ortadan kaldırıldığını gösterene kadar devam eder. Şant birkaç ay kalabilir.

Sıklıkla, eksüdatif otitin ameliyatsız olarak tedavi edilmesi isteği işitme kaybı ve intrakranial komplikasyonlara neden olur. Operasyon, bu gibi sonuçların önlenmesine yöneliktir. Tabii, sadece harcamayın. Bunun için belirli endikasyonlara ihtiyaç vardır.

Hastalık fibröz aşamaya geçtiğinde - diğer yöntemler sonuç vermeyeceği için orta kulağın sanitasyonuna başvurur. Bu operasyon timpanik membranın açılmasından sonra gerçekleştirilir. Bir mikroskop kullanarak, cerrah sivri ve bir değişiklik geçirmiş kulağın tüm bölümlerini kaldırır. Daha sonra timpanoplasti uygulayarak restore edilirler. Sonunda timpanik membran kapatılır (miringoplasti). Bu çok zor bir iş, doktorlar her zaman kulak yapısını işitme kaybını tedavi edecek şekilde yeniden yaratmayı başaramazlar.

Serebral otitisli kulaklarda antibiyotikler ve damlalar

Genellikle doktorlar her zaman gerekçe göstermeyen antibiyotikler reçete ederler. Hastanın durumu ciddi değilse, bu tür ilaçlar kullanmadan tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Tabii ki, tehlikeli bakterilerle enfeksiyon halinde veya diğer tedavilerden yoksunluk durumunda, antibiyotikler önlenemez. Eksüdatif otitis media için hangi ilaçlar kullanılır?

Her şeyden önce amoksisilin veya amoksisilin ve klavulanik asit kombinasyonu ile fonlar atayın. onlar yardımcı olmazsa, o makrolitten veya fluoroquinol kullanılır (sefuroksim, klaritromisin ve azitromisin, siprofloksasin, ofloksasin ve ark.). Kesin preparatı seçmek için - analizi bakteriyel flora geçmek ve hastalığın etken maddesini belirlemek gerekir.

Ek olarak, seröz otiti tedavi etmek için antibakteriyel ve antienflamatuar etkisi olan kulak damlaları kullanılır. Onların isimlerini masada bulacaksın.

Eksüdatif orta kulak iltihabı nedir: belirtiler, belirtiler, tedavi

Eksüdatif orta kulak iltihabı, orta kulağın içinde sıvı (transüda) varlığı ile karakterize inflamatuar bir kulak hastalığıdır. Nosolojinin klinik semptomları: artan işitme kaybı, zayıf ağrı sendromu, timpanik membranın kızarması.

Eksüdatif orta kulak iltihabı: belirtiler

Eksüdatif orta kulak iltihabı belirtileri şu aşamaya bağlıdır:

 • Birincil (başlangıç ​​belirtileri);
 • Secretory (epitel metaplazisi, goblet hücrelerinin aktivitesi);
 • Dejeneratif (yapışkan süreç, azaltılmış sekresyon).

Orta kulak iltihabının patojenetik sınıflandırması:

 1. Mavi dil;
 2. salgı;
 3. mukoza;
 4. Lifli.

Catarrhal derecesi, epitelyal membranın yüzeysel inflamasyonu ile karakterizedir. Hastalığın özel belirtileri yoktur.

Salgı aşaması, goblet hücrelerinin aktivitesinde bir artış ile karakterize edilir. Slime, tambur boşluğunun içinde birikir. Bakteri ilavesi transudat oluşumunu teşvik eder.

Mukozal formda lökositlerin, lenfositlerin, trombositlerin, bağlayıcı liflerin oluşumu ile penetrasyonu eşlik eder.

Fibröz görünüm - orta kulakta skar dokusunun görünümü.

Eksudatif otit genellikle çocuklarda görülür. Minör inflamatuar değişiklikler asemptomatiktir. Sağırlık yavaşça artar.

Timpanum içindeki yapışkan süreçler işitsel kemikçiklerin hareketliliğini bozar. Devlet geri döndürülemez.

Çocuğun orta kulak iltihabı, ciddi komplikasyonlar ortaya çıktığında, mukus veya fibröz (adeziv) aşamasında tespit edilir.

Bebeğin normal konuşmayı duymaması durumunda 3 yaşından sonra çocuklarda işitme kaybı fark edilir.

Eksüdatif orta kulak iltihabı tedavisi

Enfeksiyöz eksudatif orta kulak iltihabı belirtileri antibiyotiklerle tedavi edilir. Hazırlıkların alımı doperperativnogo bir sahne ile başlar. Tercih edilen popüler bir ilaç amoksisilin (günde üç kez 0.5 gram). Eksüdatif orta kulak iltihabı tedavisinin seyri 10 gün sürmektedir. 3 gün boyunca etkinlik yoksa antibakteriyel ilacı başka bir analog ile değiştirin. Augmentin (günde üç kez 0.625 gram) veya sefuroksim (günde iki kez 0.5 g) - alternatif antibiyotikler.

Beta-laktam antibiyotiklere intolerans, makrolidlerin atanmasını gerektirir. Eksüdatif orta kulak iltihabının karmaşık formları, florokinolonlarla (3-4 kuşak) tedavi edilir. Terapi süresi hastalığın evresine bağlıdır.

Hastanın durumunda keskin bir iyileşme, antibakteriyel tedavinin ortadan kaldırılması için bir temel değildir. Tedavi süresi 7-10 gündür. Antibiyotik tedavisinin erken bırakılması, hastalığın tekrarlayan nükslerine yol açar. Ön-perforatif aşamayı anestezi etmek için, parasetamol kullanımı önerilir (dozaj günde 1 gram 4 kez). Bir alkol-gliserin karışımı içeren Tsytovich mikrobilgisi tarafından belirgin bir anestetik etki sağlanır. Sıkıştırmanın analjezik etkisi vardır. Bunun yerine, alkol, sodyum tiyosülfat, lidokain (otypaks) temelinde kulak içi damla kullanılabilir.

Konservatif prosedürler, orta kulak iltihabının karmaşık olmayan formunda etkilidir. Hastalığın karmaşık formları ilaçla tedavi edilemez. Bu durumda, parasentez yapılır - pus veya transudamanın çıkarılması için timpanik membranın bir bölümü. Manipülasyon, arter içi basıncı azaltır. Acil durum endikasyonları için manipülasyon yapılır.

Eksüdatif orta kulak iltihaplı formuna, irin yayılması eşlik eder. Akan sıvı% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisiyle nemlendirilmiş bir turunda çıkarılır. Sonda etrafına sarılı olan Vata, pürülan sırrın çıkarılmasına yardımcı olur.

Otitis media: semptomlar, belirtiler, belirtiler

Orta kulak iltihabı tüm yaş gruplarında görülür. ENT organlarının inflamasyonu ile hastalığın insidansı% 30'dur. Patolojiyi erken evrelerde tedavi etmek daha iyidir, bu da aşağıdaki komplikasyonlardan kaçınacaktır:

 • tuba-otit;
 • Solunum yolu iltihabı;
 • İşitme tüpünün disfonksiyonu;
 • Göz kapağı tıkanıklığı;
 • İşitme bozukluğu.

Kulakta otoskopi ile morfolojik değişiklikler:

 1. Timpanik membranın dilatasyonu;
 2. Kemik sürecinin görünüşü;
 3. Malleusun kısaltılması;
 4. Işık konisinin deformasyonu;
 5. Mukoza kılcal damarlarının enjeksiyonu.

Tubootite, düşük frekanslarda sesin iletkenliğinin ihlali ile karakterize edilir.

Akut kulak iltihabı işitsel tüpün patolojisinin sebebidir. Otitis, paranazal sinüslerde (sinüzit, frontalit) inflamatuar değişikliklerle kombine edildiğinde komplikasyonlar daha belirgindir. Adenoidler çocuklarda noslojinin seyrini kötüleştirir.

Eksüdatif reaksiyonun oluşumu, timpanik kavite içinde seröz-mukoza efüzyonunun birikmesine yol açar. Lider patojenik link - drenaj değişiklikleri, işitme tüpünün ventilasyon fonksiyonu. Mukusun artan sekresyonuna kalın bir sır oluşumu eşlik eder. Sağırlık yavaş yavaş gelişir. Timpanik membranın delinmesi yokluğu, dışa doğru püskürmeye yol açmaz. Tübüler disfonksiyon, immünolojik reaksiyonlarda bir değişiklik, genel direncin azalması ile karakterizedir.

Transudatın nadir olması, lenfositlerin ve lökositlerin tamburun içine sokulması, mukusun viskozitesini arttırır. Işitsel kemikçikler (stapes, incus, malleus) hareketlilik zorluk Zorluk yavaş yavaş sağırlık oluşturur. Autophony, işitme azalması ile karakterizedir. Otoskopicheski eksudatif otit aşağıdaki belirtilerle eşlik eder:

 • Kulak zarının gri rengi;
 • Membranın damarsal enjeksiyonu;
 • Boşluktaki hava kabarcıkları.

Eksüdatif sıvının artması intraninal basıncı arttırır, sağırlık oluşturur. Hastalar labirent içindeki sıvının hareket ettirilmesi hakkında konuşurlar. Kafanın pozisyonunu değiştirdiğinizde, kişi kulağın içinde bir sıçrama hisseder.

Havalandırma fonksiyonunun yeniden düzenlenmesi, tübüler fonksiyonun ihlali, eklem içi sekresyonda bir artış ile birlikte bulunur. Zamanında terapi ile, hastalığın kronik seyri önlenir.

Orta kulak iltihabı tedavisi

Eksüdatif otitis media tedavisinin taktiklerini belirlemek için etiyolojik faktör temelinde takip edilir. Hastalık birçok nedenden dolayı kışkırtır.

Tübüler disfonksiyonun ortadan kaldırılması, bağırsak havalandırmasının restorasyonunu gerektirir. Damar içi basıncı kaldıran vazokonstriktif damlalar:

Çocuklar için antihistaminikler rasyoneldir:

 1. Telfast;
 2. Klaritin;
 3. Tavegil®;
 4. suprastin;
 5. Ketotifen.

Bakterilerin penetrasyonunun engellenmesi, doğru nazofarengeal hijyen gerektirir. Burun delikleri arıtma sırayla gerçekleştirilir. Akılcı bir teknik Politzer'de boruları üflemektedir. Prosedür iç kulağın kateterizasyonunu, daha sonra deksametazon veya adrenalin uygulaması ile içerir.

Fizyoterapötik prosedürler yararlıdır: membranın pnomomasajı, lazer tedavisi, UHF, UFO.

Eustachitis - Östaki borusundaki inflamatuar değişiklikler antibiyotiklerle tedavi edilir. Amoksisilin geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. İlaç çocuklarda kullanılabilir, ancak yan etkileri vardır.

Eksüdatif orta kulak iltihabının kompleks tedavisi komplikasyonları önler:

 • Kimotripsin (proteolitik enzim);
 • antibiyotikler;
 • deksametazon;
 • Proteolitik enzimlerin tanıtımı;
 • elektroforezi;
 • Vazokonstriktör ilaçlar.

Şema ayrıca, işitsel tüpün siliyer epitelinin, burun boşluğunun kirpiklerinin uyarılmasını da içerir.

Antihistaminiklerin kullanımı alerjik koşullarda rasyoneldir. Kompleks terapi, B grubu vitaminler, anti-enflamatuar ilaçlar (erespal, fenspirid), immünokoruyucu (polioksidonyum) kullanımını içerir.

Yukarıda bahsedilen şemanın düşük veriminde, timpanik kavitenin transüdayonunun cerrahi olarak çıkarılması gerçekleştirilir. Baypas, yaygın yöntemdir.

Pürülan otitis media, hastaya tedavi gerektirir. Genellikle işitme tüpünün kateterizasyonu, üfleme, kulağın drenajı. Amoksisilin klavulanat, deksametazon ve diğer antiseptikler tüpün içinden enjekte edilir. Kateterizasyon hastalığın abortif seyrini başarmaya yardımcı olur.

Dış orta kulak iltihabı: belirtiler

Dış kulak iltihabının yaygın şekli tüm işitsel kanalı etkilemektedir. Timpanik membranın inflamatuar süreci, dış kulak kanalı, bakteriler, mantarlar, virüsler tarafından kışkırtır.

Harici orta kulak iltihabına neden olan faktörler:

 1. Sık yanlış dış kulak tuvaleti;
 2. Kükürt yağının azaltılması;
 3. Uzun süreli kulak damlası uygulaması;
 4. Kulağın asit-baz dengesindeki azalma;
 5. Şiddetli terleme;
 6. yanıklar;
 7. donma;
 8. Böcek ısırıkları;
 9. Zarın içinden irin sona ermesi;
 10. İşitme cihazı kullanımı;
 11. Kulak telefonları gevşek yaprakları kullanımı.

Kronik formun belirtileri, sürekli tedavinin arka planında bile birkaç yıl sürmektedir.

Patoloji bulgularının erken saptanması komplikasyonları önleyebilir. Hastalığın ana belirtileri:

 • Kulağın kaşılması;
 • Konuşurken, yemek yaparken, bir tragusa basarken ağrı;
 • Viskide acıların ışınlanması;
 • İşitme kaybı;
 • Kulak kepçesinin şişmesi;
 • Sıcaklık artışı;
 • İşitme kaybı.

Dış kulak iltihabı tedavisi

Dış otitis trans-stimülasyon ile antibakteriyel ajanlarla tedavi edilir. Deksametazonun bir antibiyotik ile kombinasyonu iyi bir etkidir. Hastalığın uzun süreli tedavisi, proteolitik enzimlerin (lidaz, kimotripsin, tripsin, dış geçide infüzyon yoluyla) kullanılmasını gerektirir. Enjeksiyon için 1 ml çözelti yeterlidir. İşlem, tragusun kulağın içine itilmesiyle gerçekleştirilir. Manipülasyon, ilacı timpanın içine membran yoluyla yaymanıza izin verir.

Etkin bir tedavi sadece transtimpanalnoe enjeksiyon değil, aynı zamanda kateterizasyonudur.

Ayrı ayrılabilir mukolitik ajanlar (sinupret, fluviert, ATSTS, fluimitsil) tarafından giderilir. İlaçların erespalum ile kombine edilmesi, mukoza zarının şişmesi ve hiper-çekilmesini sağlar. Işitsel tüpün siliyer epitel uyarılması fizyoterapi yöntemleri: lazer tedavisi, mikrodalga, UHF, UFO gerçekleştirilir.

Bir solüsyonun iç kulağına infüzyon yoluyla pürülan bir sırrın çıkarılması 37 dereceye ısıtılmıştır (dioksidin, siprofloksasin, otof, rifampisin). Alkoldeki damlaların ısınma etkisi vardır. Onlar ağrı sendromunu rahatlatır, mukoza zarının şişmesini azaltır.

Beslenme ile dış otitis genellikle kendi kendine durur. Perforan evre, hastalığın uygun bir seyri durumunda onarıcı olarak tamamlanır. Perforasyonun kendiliğinden kapanması, işitmeyi bozmayan küçük bir skar ile karakterizedir. Hastalığın bu seyri antibakteriyel ajanların ortadan kaldırılmasını içerir.

pneumomassage, enduralny iyontoforez vitamini tedavisi, biyo-uyarıcıları (Cigapan, aktovegin, apilak) kullanımını taşınan bir kateter yerleştirme enzimatik vasıtalarından yıkanarak Politzer'e püskürtülmesi yoluyla gerçekleştirilir: tedavi, iç kulağın havalandırma için akut safha patolojisinde saat sonra.

Rehabilitasyon aşaması odyometri yapılmasını gerektirir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı gelen tabletler: biz en iyisini seçiyoruz

Boğaz tedavisi için ilaç kompleksi içinde emilme için tabletler içermelidir. Bunlar, iltihaplı hastalıkların semptomlarını hafifletmek için tasarlanmıştır - ağrı, terleme, öksürük ve antiseptik maddelerin varlığında iltihabın ilerlemesini durdururlar.

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için boğaz ağrısı için iyi bir ilaç.

Boğazdaki acı verici duygular çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman virüsler ve patojenler tarafından provoke edilir.