Loading

Lacunar anjinin uygun tedavisi

Lacunar anjin tedavisinin temeli, antibiyotiklerin sistemik kullanımıdır. Bu, hastalığın etken maddesini yok etmenin ve komplikasyonların gelişmesini önlemenin tek yoludur. Nadir durumlarda, neredeyse tamamen yetişkinlerde, antibiyotik almanın yanı sıra başka bir önlem gerekli değildir.

Antibiyotik tedavisine ek olarak lacunar anjinin semptomatik tedavisi de yapılmaktadır. Hastalığın semptomları ve bunların ciddiyeti, hangi miktarlarda, hangi miktarlarda ve hangi sıklıkta alınacağını belirler. Bu tedavi anginanın nedenini etkilemesine izin vermez, ancak hastanın durumunun geçici olarak normalleşmesine katkıda bulunur.

Çok hasta veya lacunar anjinası tedavi eden biri, doğru bir şekilde önceliklendirilmesi önemlidir:

 1. Lacunar anjin her zaman antibiyotiklerle tedavi edilir.. Hastalığın nasıl ilerlediğine ve hastanın nasıl hissettiğine bakılmaksızın uygulamaları zorunludur;
 2. Semptomatik tedavi yardımcıdır. Sadece gerçekten bir ihtiyaç olduğunda tutulur. Hasta çok sıcaksa, ateş düşürücü verilmelidir. Eğer bademcikler çok incindiyse - lokal veya sistemik ağrı kesiciler (yerel tercih edilir) ve benzerlerini kullanabilirsiniz. Antipiretik ilaçlara, durulamalara ve şeker şekerlerine ihtiyacınız yoksa, bunları almamalısınız. Parasetamol'u gargaralamak ya da içmek, çünkü diğerleri bunu yapamaz, yapamazsınız.

Bu durumda, lacunar anjina evde tedavi edilebilir: çoğu durumda, bu hastalık hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirmez. Kural olarak, onu muayene ettikten, anjin tanısı koyduğundan ve ilaç reçete ettikten sonra doktor, doğru tedavi rejimini nasıl organize edeceğini ve bir sonraki ziyaretin tarihini nasıl belirlediğini gösterir. Diğer her şey evde yapılabilir ve yapılmalıdır.

Bir lacunar anjinası olan bir doktora görünmek gerekir. asgari olarak, hasta ya da ailesi yanlış Meslekten olmayan biri tanısı olabileceğinden mantar anjin, enfeksiyöz mononükleoz veya difteri ile bu hastalığın kafasını karıştırabilir. Yanlış teşhis sonucu, komplikasyon olasılığı olarak, etkisiz veya tehlikeli tedavileri gerektirir takip (ve bazen ikisi birlikte) ve. Dahası, bu patojenin karşı etkili olacak laküner anjin tedavisi için doğru antibiyotik seçebilir doktor olduğunu ve hasta için güvenlidir. Görülme (bu iyi, ama hepsi değil!) Laura veya laküner tonsillitli enfeksiyon hastalıkları başarılı bir tedavi anahtarıdır iyi.

Lacunar anjinası tedavisinde antibiyotikler

Takviyeli amoksisilin genellikle lacunar anjinası için reçete edilir

Lacunar anjinası ile hastalığın catarrhal veya foliküler formlarını tedavi etmek için kullanılan aynı antibiyotiklerle tedavi edin. Hastalığın nedensel ajanı her durumda aynı olduğundan, etiyolojik tedavi için araç seçimi bu antibiyotikler arasında gerçekleştirilir:

 1. Penisilinler - amoksisilin (preparatlar Amosin, Amokson, Flemoxin Solutab ve diğerleri), sulbaktam klavulanik asit (Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav Soljutab), ampisilin (Ampik, Apo-APECS, Upsampi ve diğerleri), ampisilin (sultamisilin, Sultasin, AMPİSİD ile amoksilin ), fenoksimetilpenisilin (çiçek, V penisilin), penisilin enjekte bitsillin (bitsillin-1, -2 ve -3, retarpen, Ekstentsillin) nedeniyle) yüksek fiyatlar (nadir - tikarsilin ve azlosilin;
 2. Makrolidler - eritromisin, azitromisin (Azitro Sandoz, Sumamed, Zimaks), josamisin ve diğerleri;
 3. Sefalosporinler - sefadroksil, sefaleksin, sefazolin, seftriakson ve diğerleri.

İstisnai durumlarda, tedavi laküner anjina linkozamidler gerçekleştirilir, ancak yalnızca, ya da direnç patojenin mevcudiyetinde yukarıda belirtilen intoleransı ilaçlar grupları olması halinde kabul edilebilir.

Ayrı bir makalede, anjina tedavisi için antibiyotik seçiminden bahsetmiştik. İçinde hangi araçların daha çok tercih edildiğini ve hangisinin ikinci sırada olduğunu anladık.

Antibiyotiklerin alınması ve dozajı, spesifik ilaç ve hastanın yaşına bağlıdır. Örneğin, farklı grupların iki yolu:

 1. Sumamed, azitromisin bazlı bir ilaçtır. Yetişkinlerde lacunar anjinası ile tedavi şeması, ilacın 1.5 mg'lık 1 tabakasının uygulanmasını ima eder. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler, arka arkaya 3 gün boyunca günde bir kez 500 mg (1 tablet) reçete edilir. Üç gün boyunca 3 ila 12 yaş arası çocuklar için, günde 20 mg / kg vücut ağırlığı reçete edilir. Toplamda, 60 mg ders için alınır. 6 aydan 3 yıla kadar olan çocuklar için, 3 ardışık gün boyunca günde 10 mg / kg vücut ağırlığı oranında bir süspansiyon hazırlanması için toz reçete edilir. İlaç yemekten en az bir saat önce veya yemekten sonra iki saatten daha erken olmamalıdır.
 2. Lacunar anjinalı seftriakson sadece intramüsküler veya intravenöz uygulama için kullanılır. Bebekler ve 12 yaşın altındaki çocuklar için günlük doz 20-80 mg / kg vücut ağırlığıdır. günde bir kez - 50 kg ağırlığında 12 yıl ya da daha üzerindeki erişkinler ve çocuklar, günlük doz genellikle bunlar 0.5-1 g antibiyotik günde 2 kez, ya da 1-2 g tatbik edilir ve 4 g aşmamalıdır. Vücut ağırlığının kilogramı başına 50 mg'dan fazla bir doz, bir saat boyunca intravenöz infüzyon olarak uygulanır. Kas içi enjeksiyon için, ilaç% 1'lik bir lidokain çözeltisi içinde çözülür. İntravenöz uygulama için, 1 g, 0.25, ya da seftriakson 0.5 g enjeksiyon için 1, 5 ml su içinde eritildi - 2 mi lidokain uygulanan doza bağlı olarak seftriakson, 0.25 ya da 0.5 g, 3.5 mi alır 10 ml'de g. seftriakson 2 g intravenöz infüzyon için% 10 dektrozy çözeltisi,% 0.9 sodyum klorür ya da% 5 levüloz çözeltisi (çözelti kalsiyum içermemelidir), 40 ml içinde çözülür. Her bir kalçada kas içine girişin, ilacın 1 gramından daha fazlasına girmesi önerilmez.

Anjina için intravenöz antibiyotik uygulaması

Çoğu durumda, evde lacunar anjin tedavisi için, antibiyotikler tabletler, bir süspansiyonun hazırlanması için tozlar veya oral uygulama için başka formlarda reçete edilir. Enjeksiyonlar, tedavinin hastanede yapıldığı durumlarda reçete edilir.

Doktor, hastanın durumunu ve hastalığın seyrinin şiddetini değerlendirerek tedavi süresini ve süresini belirler. Hiçbir durumda onun tarafından belirtilen tarihler, antibiyotiğin alınmasından sonra hasta benzersiz bir şekilde kolaylaşsa bile azaltılamaz.

Hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz:

Anjina için minimum antibiyotik süresi 7 gündür, standart - 10-12'dir. Aynı zamanda 2-3 gün boyunca bir hasta daha az veya çok normal hissedebilir. Komplikasyonları önlemek için zorunlu antibiyotik uygulaması gereklidir.

Lacunar anjina semptomatik tedavi

Semptomatik tedavi görevi, hastanın durumunu hafifletmek ve hastalığın seyrini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilecek en akut semptomları durdurmaktır. Bu nedenle, lacunar bademcik iltihabının yardımcı araçlarla tedavi edilmesi sadece gerekli olduğunda gereklidir. Örneğin:

39 derecenin üzerine çıkmazsa, lacunar anjin ile sıcaklığı düşürmeye çalışmayın.

 1. Çok yüksek bir hastanın sıcaklığı 39 ° 'nin üzerindedir. Bu durumda standart antipiretik ajanlar atanır - Eferangan, Nurofen, Paracetamol ve diğerleri. Vücut çok zayıfsa ve zaten 38 ° 'de ise hasta çok kötü hissediyorsa, bu sıcaklığı düşürmek mümkündür. Genel olarak, enfeksiyonun en etkili kontrolünün gerçekleştiği yüksek bir sıcaklıktadır, bu yüzden onu yaklaşık 38 ° C'de tutmak hızlı bir iyileşmeyi destekler;
 2. Boğazda şiddetli ağrı. Bu en tipik semptomdur, çünkü her türlü durulama, aptal ve şekerler kazandıkları oyunlar çoğunlukla başlamıştır. Kural olarak, bir antipiretik madde alınırsa, ek bir etki olarak, ağrıda kabul edilebilir bir düzeye indirgenme sağlar. Eğer değilse, sistemik analjezikler almak yararlıdır (aspirin, Tempalgin, Panadol), baskın ve mukoza nemlendirme yıkama işlemi sırasında sigarayı bırakmak için herhangi bir sıcak sıvı gargara normal tutun. Aynı amaçla, özel şekerlemeler ve yerel anestezi ile tabletleri emme - Stopangin, Geksoral ve diğerleri;
 3. Bademciklerin çok fazla iltihabı varsa, büyüklüklerinden ötürü boğazdaki tüm geçişi kapladıklarında, anti-enflamatuar ilaçları almak mantıklıdır. Genellikle antihistaminikler bunun için kullanılır - Desloratadine, Suprastin, Erius ve diğerleri.

Bu semptomatik tedavi ile semptomları etkili bir şekilde azaltmak için anlamanız gereken pek çok nüans vardır. Ana olanlar:

 1. Angina ile gargara yapmanın önemi yok. otlar kaynatma, çözeltiler antiseptikler (FRC, klorheksidin miramistina), bu durumda iş basit tuzlu su bakımından eşit bir boğaz kısmının durulanmış plak nemlendirmek ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Daha da önemlisi, durulama kalitesi ve sıklığı - çözüm gerçekten farenks'i yıkamalı (bunun için kafanızı eğmeniz gerekir), ancak tahriş etmeyin. Durulama, iltihaplı bademciklerin çoğunu "çekemez", çünkü bu nedenle dokuların yenilenmesi engellenir. 1-2 dakika boyunca günde 2-3 kez oldukça yeterli olacaktır. Çözelti, 40-45 ° C'lik bir sıcaklığa sahip olmalıdır;
 2. Tedavi süresince sigarayı bırakmalısınız;
 3. , Içecek besleme veya su ahududu reçeli Ahududu suyu çok şey vermek - kısacası, onu fiziksel zorlama olmadan ter yapmak mümkün olan her şeyi yapmak - Hasta ateş düşürücü atarken o (sıcak bir battaniye içinde daha da iyi) giysiler içinde tamamlamayı yararlıdır. Bu sıcaklık düşüşünü hızlandıracak ve normalleştirecektir.

Boğazın durulandığı zaman başın doğru pozisyonu

Hiçbir yardımın lacunar anjina tedavisinin antibiyotiklerle değiştirilebileceğini anlamak önemlidir. Semptomatik tedavi sayesinde, enfeksiyonun kendisini etkilemek ve hastalığın komplikasyonlarını önlemek mümkün değildir, sadece sistemik antibiyotik bunu yapar.

Üstelik, bazen bakım, ancak cahil hastalar (veya ebeveynleri), kesinlikle işe yaramaz ve hatta tehlikeli olan araçlarla lacunar bademcik iltihabı tedavi etmeye çalışırlar. Ve bu araçların çoğu insanlar arasında popüler ve neredeyse zorunlu olarak kabul edilir. Örneğin...

Ne ve nasıl lacunar anjin tedavisinde

Her şeyden önce, lacunar angina tedavi ederken, halk ilaçları hakkında unutmamalı. Hiçbiri ya hastanın durumunu normalleştirebilir ya da enfeksiyona müdahale edemez. Propolis, pancar ve limon dahil, herhangi bir inhalasyon kesinlikle etkisizdir.

Ayrıca, Lugol çözümünü lacunar anjinada kullanmak anlamsızdır. Antiseptik olarak bademciklerin derin dokularına nüfuz edemez ve bakterilerin çoğalmasını engelleyemez. Bademciklerdeki ülserlerin iyileşmesini desteklemeyecek. Bu durumda, Lugol çözeltisinin lacunar anjinli bademciklere uygulanması çok acı verici bir işlemdir. Bir hastayı neden bu kadar çok acı çektiği kesinlikle net değildir.

Benzer şekilde, zelenok, metilen mavisi, Miramistin ve furacilin gibi antiseptiklerin yanı sıra Bioparox spreyi de faydasızdır.

Yararsız anlamına da antiseptik çözeltileriyle aynı nedenlerle antibiyotikli şekerleri de içerir. Bıldırcınların dokularında aktif maddenin herhangi bir anlamlı konsantrasyonunu oluşturamazlar ve bu nedenle enfeksiyon etkilenmez.

Pusu çıkarmak için herhangi bir yöntem ve yöntem kullanmak gerekli değildir. Lacunar anjinası ile çok fazla olduğu açıktır, ancak vücut için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Aynı zamanda, bir parmağın etrafına sarılmış bir bandajla pusu koparmak için sadist yöntemler, bademciklerin kendilerine zarar vermesi ve boğazda acıyı arttırmasıyla doludur.

Anginada bademcikler ile herhangi bir operasyon sadece bir otorinolaryngolog tarafından gerçekleştirilir

Birçok irin Bademciklerin çıkarılmasından sonra, durumları gayet önemli bir düzelme olduğunu savunuyorlar. Bu - plasebo etkisi bütün tezahürleri iyi bilinen. Cehennemin birkaç dakika, iltihaplı bademcikler ve tam anlamıyla zımpara kazınmış ülser gibi yanan sonra manipülasyon tek sonlandırma hasta rahatlama görünüyor. bu yöntemin işe yaradığını aslında burada hasta güveni eklerseniz, o ülser olmadan daha kolay olduğundan kesinlikle ikna olacağı açıktır.

Ve sadece yararsız değil, aynı zamanda lacunar angina tedavisinde de tehlikeli araçlar:

 • Gazyağı - bugün insanların hala boğazlarını tedavi etme ihtimaline inanmaları şaşırtıcı. Orta Çağ'da dövüşten sonra şövalyelerin dezenfeksiyon için kaynar yağ ile açık yaralarla doldurulduğunu biliyor muydunuz? Anjin içinde kerosen aynı kategoriden bir çare;
 • Sirke - benzer şekilde;
 • İdrar. Bazı şifacılar pamuk yünü ile nemlendirmeyi ve bademciklerini temizlemeyi tavsiye eder. Mantıklı bir insan, bu tür bir tavsiye gibi bir deliryum gibi tedavi edilemez, özellikle bu şekilde boğaz içine tamamen yeni enfeksiyonlar girilebilir;
 • Bal ilk bakışta güvenli bir çözümdür. Ama aslında, çok miktarda şeker nedeniyle, bakteriler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Bademcikler içinde en streptococcus, beslenmesi olası değildir, ancak zayıf bağışıklık bağışıklığı ile diğer patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını teşvik edebilir.

Genel olarak, lacunar bademcik iltihabı neyin tedavi edilmesi gerektiğini seçerek, her zaman belirli bir etkiyi ve bu ya da bunun ne anlama geldiğinden dolayı mümkün olduğu kadar açık bir şekilde anlamanız gerekir. Bu size açık değilse, doktora danışın. Sadece birisinin tavsiye ettiği bir şeyi uygulamak çok şüpheli bir uygulamadır.

Video: Halk ilaçları boğaz ağrısı ile yardımcı olur mu?

Lacunar anjin tedavisi

Evde, lacunar anjina tedavisi, hastalığın akut döneminde yatak istirahatı ile ve daha sonra - sadece diyetin uygulanması ve fiziksel eforun kısıtlanması ile gerçekleştirilir.

Hasta belirgin olarak daha iyi hale gelene kadar, başkalarıyla olan iletişimleri mümkün olduğunca sınırlı tutulmalıdır. Lacunar angina çok bulaşıcı bir hastalıktır ve onu almak kolaydır, sadece hasta bir kişi ile sıkışık bir odada olmak.

Hastanın bulunduğu oda, olabildiğince sık havalandırılmalı, normal hava nemi (yaklaşık% 60-70) ve orta sıcaklıkta (20-22 ° C) tutulmalıdır. En az iki kez ıslak temizlemenin yapılması tavsiye edilir.

Evde anjina hastası varsa, mekanın havalandırması gerekli

Yatak istirahati tam sürece hasta bunu gözlemlemek istediği gibi takip edilmelidir. Tabii ki, hiçbir iş, bir laküner anjin ile hiçbir okul gidemez, ama hasta arzu ve sokakta normal havalarda yürümeye gücü hissediyor ve çocuk oynamak istiyorsa, bunu yapmak için onları korusun yoktur. bir battaniye altında olmanın gerekli olduğu O zaman, hasta onu çıkmak altından olmak istemiyor.

Evde lacunar anjin tedavisi belirli bir diyetle gerçekleştirilir. Bu durumda doktorlar Pevzner sistemine göre sözde tablo numarası 13 reçete. Anlamı:

 • Günde 6 kez yemek;
 • Sadece "yumuşak" tabak ve ürünlerin kullanımı - tahıllar, patates püresi ve kremalı çorbalar, yumuşak taze ekmek;
 • Yemekler sadece haşlanmış ürünler, sebzeler - ayrıca pişmiş formda. Kızarmış, tütsülenmiş, tuzlanmış;
 • Minimum baharat miktarı;
 • Taze sert meyve ve sebzelerin (lacunar anjinası olan bir hasta küçük bir elma parçasını bile yutması mümkün değildir), yağlı yiyecekleri, bol miktarda lif içeren bulaşıkları ortadan kaldırır.

Bir anjinası olan bir hastanın yiyecek rasyonunun, minimum baharat ile pişirilmiş yumuşak yiyeceklerden oluşması gerekir.

Böylece hasta sadece istekte yemelidir. Onu yiyemezsin. Aynı zamanda, evde lacunar angina tedavisinde içme en fazla bol olmalıdır. Çocuğun mümkün olduğu her yerde içki çaylarını, sularını, kompostolarını ve limonatalarını teşvik etmek için her hakikatte ve dolandırıcılıkta yararlıdır - bir karpuz var. Bu, bakteriyel toksinlerin vücuttan hızlı bir şekilde çıkarılmasını, sıcaklığın zamanında düşürülmesini ve hastanın durumunun normalleşmesini sağlar.

 1. Lacunar anjina ana ve zorunlu tedavisi antibiyotik kullanımıdır;
 2. Lacunar tonsilliti evde tedavi edilebilir, ancak tedavi ve ilaçların sırası bir doktor tarafından yazılmalıdır.
 3. Lacunar angina'nın herhangi bir yardımcı tedavisi sadece gerektiğinde uygulanır;
 4. Lacunar angina'nın başarılı tedavisi için, özel bir rejim ve odada konforlu bir mikro iklim sağlamak gereklidir.

Lacunar anjinin etkili tedavisi

Lacunar anjinası, bademciklerin lakunalarında lakenin göründüğü, anjinin klinik bir şeklidir. Patoloji geliştikçe, plak bütün bademciği kaplar, birleştirir ve ince pürülan filmler oluşturur. Lacunar angina'nın karakteristik özelliği, bademciklerin mukoza zarına zarar vermeden pürülan filmleri çıkartabilmektir.

Çoğu durumda, catarrhal, foliküler ve lacunar anjin tek bir patolojik sürecin aşamaları olarak davranır. Hastalık birincil anjina (bademciklerin dokularındaki enfeksiyonun arka planına karşı iltihaplanması) veya kronik bademcik iltihabının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Lacunar angina en yaygın belirtileri çocukluk, ergenlik bulunur. Patoloji yetişkinlerde gelişirse, anjinin nedenleri her zaman bademciklere kronik hasarın varlığı ile ilişkilidir. 50 yıl sonra purulent lacunar tonsillit çok nadiren teşhis edilir. Hastalığın zirvesinin görüldüğü dönem Ekim-Şubat'dır.

Patolojinin nedenleri

Lacunar angina palatine, faringeal, lingual, tubal bademciklere zarar verir, ancak parafin bademciklerinde (bezler) daha çok dolu pus lacuna bulunur. Olguların% 90'ına kadar beta-hemolitik streptokoklar (grup A), daha az sıklıkla diğer bakteriler neden olur:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • hemofilik bir çubuk;
 • Klebsiella.

Buna ek olarak, anjina ilk olarak vücudun direncini zayıflatan virüsler (enterovirüsler, adenovirüsler) tarafından meydana gelebilir, bunun sonucu olarak bakteriler bademciklerin mukoza zarına aktif olarak yerleşmeye başlar.

Çocukluk çağında, vakaların% 70'i, streptococcus, staphylococcus'un bazı suşları ile ilk temastan sonra bulunur. Gelecekte, lacunar anjin, lokal bağışıklıktaki herhangi bir düşüşten sonra gelişebilir - aşırı soğutmayla, soğuk yiyecek tüketimi, içecekler, vücudun genel direncini azaltarak, ciddi bir bulaşıcı hastalıktan sonra. Bunun nedeni, bakterilerin vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarında kalmasıdır - nasofarenks, burun sinüsleri, dişler, diş etleri, bademciklere girebilirler.

Lacunar Angina'nın çocuklarda nasıl ilerlediğini bilmek ister misin? O zaman bu makaleyi okumalısın.

Ağrıyı azaltmak istiyorsanız, halk ilaçları ile pürülan boğaz tedavisi ilkelerini ve prensiplerini öğrenin. Ayrıca evde boğaz ağrısı için nasıl tedavi edileceğini öğrenin.

Ayrıca, daha sonraki dönemlerde hamilelik sırasında boğaz ağrısı anne ve gelecekteki bebeğin sağlığı için ciddi bir komplikasyon olabilir.

Genel olarak, bağışıklık sisteminin durumu, lacunar anjina gelişimi için belirleyici faktördür: güçlü bağışıklığın varlığında, patoloji daha az sıklıkla ortaya çıkar ve tedavisi daha hızlı ve daha kolaydır. Bazı sistemik hastalıklara sahip kişilerde, anjinaya yatkınlık daha yüksektir. Hastalığın başlangıcı için risk faktörleri arasında:

 • alerjik durumlar;
 • diabetes mellitus;
 • kan hastalıkları;
 • romatizma;
 • tüberküloz;
 • stres;
 • olumsuz ekoloji;
 • sigara;
 • kronik sinüzit;
 • periodontal hastalık;
 • çürük.

Bazen, lacunar anjininin nedenleri bademciklerin yaralanması ve dokularındaki direkt enfeksiyon ile ilişkilidir, örneğin, bir taş düştüğünde, bir diş parçası FGS'den sonra hasar görür.

Lacunar anjin nasıl bulaşır

Herhangi bir pürülan boğaz ağrısı bulaşıcı bir hastalıktır. Patolojinin sebebi olan enfeksiyonlar, havadaki damlacıklar yoluyla, yiyecekler, kontamine olmuş nesneler, öpücükler, çocuklarda ortak oyuncaklar vasıtasıyla iletilebilir. Kuluçka dönemi boyunca hastalığın hasta ile temas halinde olduğu zaman sağlıklı insanlara da bulaşabileceği, ancak daha sıklıkla viral anjinada ortaya çıktığı bir özelliktir.

Enfeksiyonun güçlü bir bağışıklığa sahip bir kişiye bulaşmasının vakaların% 15'inden fazlasında meydana gelmeyebileceğine dikkat edilmelidir. Çoğunlukla, çocuklar ve zayıflamış insanlar enfekte olur ve lacunar anjinası vakalarının büyük çoğunluğu, kendi patojenik mikroflorasının hipotermi ve diğer risk faktörleri üzerindeki aktivasyonunun sonucudur.

Semptomlar ve hastalığın belirtileri

Anjina inkübasyon süresi 1-3 gündür. Tipik olarak, hastalığın ilk belirtileri ateş ve boğaz ağrısıdır. Vücut sıcaklığındaki artış, pürülan süreçlerin gelişimi ile 39-40 dereceye ulaşabilir, ancak bazı insanlarda sıcaklık, subfebril kalmaktadır. Diğer hastalık belirtileri:

 • titreme;
 • kalpte karıncalanma, taşikardi (her zaman değil);
 • eklemlerde ağrı;
 • baş ağrısı;
 • bol tükürük;
 • boğazda koma hissi;
 • mide bulantısı, kusma (çocuklarda daha yaygın);
 • çene altında lenf düğümlerinde bir artış, boyunda, basıldığında lenf düğümlerinin hassasiyeti;
 • zehirlenme belirtileri (halsizlik, yorgunluk);
 • iştahsızlık;
 • uyku bozuklukları;
 • ödem, bademcikler ve palatine kemerin kızarıklığı;
 • pür lakuna, daha sonra - pürülan plak ile doldurulur - pürülan lekelerin bademcikler üzerinde görünümü.

Vücut sıcaklığındaki dalgalanmalar günde 2-3 dereceye kadar çıkabilir, ancak bazen sıcaklık yükselmesi stabildir ve ateşi azaltmak oldukça zordur.

Lacunar angina semptomlarda hızlı bir artışa neden olur ve sonrasında aynı hızla yok olmasına neden olur. Hastalığın akut fazındaki çocuklarda, semptomlar erişkinlerden daha şiddetlidir ve bazen kramplar ve boğulma onlara eklenir. Eğer lacunar anjininin evde nasıl doğru şekilde tedavi edileceğini biliyorsanız, semptomları 3-4 güne indi ve toplam süre 5-9 gündü. En uzun süren bölgesel lenfadenit 12-20 güne kadardır.

Lacunar anjina komplikasyonları

Enfeksiyon alt solunum yoluna nüfuz ederse, bronşların, akciğerlerin dokularını etkiler. Bu nedenle, hastalığın komplikasyonları arasında sıklıkla antibakteriyel tedavi ile sıkıldığında boğaz ağrısına eşlik eden bronşit ve zatürree bulunur. Patolojinin bir başka olası komplikasyonu beyin hasarı ve ölümünü tehdit eden fibröz anjinadır.

Enfeksiyon hastalığının tehlikeli sonuçları da apse, flegmon, paratonzillit, mediastinit, sepsis olabilir. Pürülan anjinada konjuge hastalıklar, olası komplikasyonlar olan nefrit, miyokardit, romatizmadır.

Lacunar anjin sonrası tam iyileşme sağlamak için, tedavi tamamlandıktan sonra kan ve idrarın genel klinik analizini iki kez geçmek ve ayrıca bir EKG yapmak önerilir. Bu eklem, kalp, böbreklerdeki yukarıdaki komplikasyonları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Patoloji nasıl teşhis edilir?

Genellikle tanı, hastanın muayenesi, hastalığın anamnezinin toplanması temelinde yapılır. Faringoskopi yaparken, doktor bademciklerin keskin hiperemi, şişlik ve farinks dokularının infiltrasyonu ile ilgilidir. Lacunas içinde, bir film formunda gevşek bir kaplamayı birleştirip oluşturabilen sarımsı-beyaz içerikler görselleştirilir. Lacunar angina ile plak, bezlerin ötesine geçmez. Plak kusurlarını giderirken, mukoza görünmez.

Tekrarlayan pürülan anjina ile hastanın kapsamlı ve kapsamlı bir muayenesi zorunludur. Ayrıca, laboratuar araştırmalarının ve difteri ile patolojinin farklılaşmasının zor olduğu durumlarda da gereklidir. Anjina hastasını muayene yöntemleri:

 • genel bir kan testi (ESR'de 30 mm / saate veya daha fazla, lökositoza kadar bir artış dahil olmak üzere önemli değişiklikler kaydedilmiştir);
 • ağızdan bakposev maskesi, lacunae'den;
 • Gerekirse ve anjina komplikasyonları varlığında - EKG, eklem radyografisi, idrar testleri, böbrek ultrasonu, vb.

Etkili tedavi yöntemleri

Pürülan boğaz ağrısı ile, hastanın evde izolasyonu gösterilir. Hastalığın şiddetli seyrinin yanı sıra, küçük bir çocukta hastalığın saptanması, bulaşıcı hastalık bölümünde hastaneye yatış gerektirecektir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar boğaz ağrısı ilaç tedavisi, doktorun görüşmesinden önce veya kliniğe ziyaretten önce başlatılmalıdır. Bu tür önlemleri içerir:

 1. ısınma için boyun bölgesine bandaj uygulaması, ancak ısınma (gazlı bez, pamuk-gazlı bez) için değil;
 2. Bedensel, psikolojik yükler nedeniyle bedenin daha da zayıflamasını önlemek için gerekli olan yatak istirahati sağlamak;
 3. odanın sık havalandırılması, hastanın temiz hava solumasını ve aynı zamanda binaların düzenli olarak ıslak temizlemesini sağlar.

Boğazdaki ağrılar yüzünden, çocuklar genellikle yiyecekleri tamamen reddeder ve sıkı bir yemekte ısrar etmek zorunda değildir: bu durumda, bebek bir kase kefir, bir bardak kefir sunabilir. Anjinda diyet nazik, vitaminli olmalıdır (B grubu vitaminler bakımından zengin, askorbik asit). Yemekler, haşlanmış veya buharla pişirilir, daha sonra öğütülür. Lacunar anjinası ile en iyi yemek çeşitleri - çorbalar, patates püresi, yulaf lapası.

Sütün saf formunda kötüye kullanılması gerekli değildir, çünkü bakterileri bademcikler üzerindeki enfeksiyonun daha fazla çoğalmasına katkıda bulunabilir. Sütün ardından, boğazınızı iyice durulayın. Taze sıkılmış meyve suları, gazsız et suyu, et suyu, meyve içecekleri, bitki çayları ve sadece sıcakta değil sıcakta daha çok sıvı içmelisiniz. Sıvı, dehidrasyon ve zehirlenme fenomenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Anjina için antibiyotikler

Çoğu durumda, lacunar anjin tedavisi evde gerçekleştirilir. Anjin ile hızlı ve tam iyileşme için bir ön koşul antibiyotik kullanımıdır. Kendi kendine ilaç kullanmayın ve rastgele antibiyotik almayın: bu tür bir patojeni ortadan kaldırmak için etkisiz olabilir, bu nedenle tedavi gecikecek ve komplikasyon olasılığı artacaktır.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.
Antibiyotiklerin seyrini kesintiye uğratmadan tedaviyi, evde sonlandırmak gerekir, çünkü enfeksiyon gizli formlara girebilir ve çeşitli hoş olmayan sonuçlara neden olabilir. Genel terapi, pürülan boğaz ağrısının tipine ve şiddetine bağlı olarak 5-10 gün olabilir, ancak 3 gün sonra doktor ilaç tedavisinin etkinliğini değerlendirmeli ve gerekirse başka bir antibiyotik reçete etmelidir. Antibiyotik aldıktan sonra bifido ve lactobacilli, vücut güçlendirmek ve bağırsak mikroflorasını restore etmek için vitaminleri hazırlamak için tavsiye edilir.

Anjina için antipiretikler

Vücut ısısı 38 derecenin üzerine çıktığında, antipiretik ilaçlar alınmalıdır. Lacunar angina ile sıcaklıktan, NSAID grubundan (Nurofen, Nyz, Ibuklin) gelen ilaçlar da, aynı zamanda inflamasyonu ve boğaz ağrısı, baş ağrısını hızla azaltan yararlıdır.
Bu ilaçların süresi Parasetamol, Aspirin'den daha yüksektir ve özellikle yüksek ateşle etkinlik çok daha fazladır. Ancak, NSAİİ'lerin penisilinler ile birlikte alınırken yan etkilerinin geliştirilebileceği unutulmamalıdır, bu nedenle bu ilaç grubunun kendi kendine uygulanması da kabul edilemez. Çocuklara bu müstahzarlar, süspansiyonlar, şuruplar şeklinde verilir ve ayrıca süppozituvar formuna konur. Evde, bu tarihte anjinin etkili tedavisi ile normalize edilmelidir, çünkü sıcaklık en fazla 3-4 gün çalınır.

Antihistaminikler ve anjina

Lacunar anjinası ile antihistaminikler belirtilir. Ancak, randevu alırken dikkate alınması gereken makrolitlerle birlikte alındıklarında kardiyotoksik etkileri olabilir. Cetrin, Zirtek, Zodak, Loratadin, Kloropiramin, Clemastin gibi uyuşturucular bademciklerin ödemini azaltır, farinks, larinksin spazmını önler, nefes almayı artırır. Çocuklarda anjina gelişiminin her zaman gösterildiği gibi antihistaminikler, yanı sıra çeşitli alerjik reaksiyonlara eğilimli kişilerde.

Lacunar anjinin lokal tedavisi

Yerel terapi, lacunar anjinası için hızlı bir tedavi için ön şarttır. Durulamalar orofarenksin dezenfekte edilmesine, hastalığın semptomlarının azaltılmasına ve ayrıca bademciklerden pürülan çökeltinin yıkanmasına yardımcı olur. Boğazın sulanması ve tabletlerin, pastillerin, pastillerin emilimi boğazın dezenfekte edilmesine yardımcı olur, iyileştirici bileşenleri doğrudan iltihap bölgesine gönderir. Aşağıda, anjina durumunda evde kullanılan en etkili yerel ilaçlar vardır:

 • furakilin, borik asit, sodyum bikarbonat, hidrojen peroksit, manganez çözeltisi ile durulama;
 • soda, tuz, iyot ile su ile durulama;
 • şifalı otlar (papatya, adaçayı) durulama infüzyonları;
 • boğazın deniz suyuyla sulanması;
 • farinksin ilaçlarla birlikte Geksoral, Yoks, Kameton, Inhalipt, Bioparox, Tantum Verde;
 • Tharyngept, Strepsils, Lizobakt, Gramicidin gibi ilaçların emilimi.

Anjinli nebülizatör ilaçları, küçük damlalar üzerine püskürtülerek ve iltihaplanma bölgesine hızlı bir şekilde emilimi nedeniyle etkilidir.

Lacunar anjin için halk ilaçları

Evde, lacunar anjin tedavisinin antibiyotiklerle ve diğer konservatif tedavi yöntemleriyle eş zamanlı kullanımı mümkündür. İyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacak ve belirgin bir semptomatik etkiye sahip olacaktır. Lacunar pürülan boğaz ağrısı için en popüler tarifler:

 1. Tereyağı kaşığı eritin, kitle homojenliği vermek için balın bir tutamını ekleyin. Ajan, ılık bir türde, günde üç kez bir çay kaşığı içinde bir çay kaşığı çözülür.
 2. Bir bardak bal ve bir bardak sıcak su içinde elma sirkesi bir çay kaşığı eritin. Günde dört kez bir çözüm ile gargara.
 3. Pancar suyu sıkın, meyve suyu bir bardak elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin, çare sıcak ve oropharynx bir dakika için durulayın. Prosedürü günde dört kez tekrarlayın.
 4. Bir parça propolis alın, ağzınıza günde üç kez 5 dakika çiğneyin. Ayrıca, talimatlara göre suyla seyreltilmiş bir propolis tentürüyle gargara yapabilirsiniz.
 5. Nebulizatör alkali maden suyuna boşaltın, 10 dakika boyunca inhalasyonu yapın. Boğazda ağrıyı hafifletmek için günde üç kez tekrarlayın.
 6. Bir bardak siyah çay, rendelenmiş zencefil kökü ve bir limon dilimi bir çay kaşığı ekleyin. 20 dakika sonra, ılık çayı iç, sıvıyı ağzına tut.

Boğaz ağrısı cerrahi tedavisi

Eğer lacunar boğaz ağrısı sıklıkla tekrarlanırsa, yarı-cerrahi tedavi endikedir. Boşlukların açığa çıkarılması, bunların irin ve ülseratif apselerden boşaltılması amaçlanmaktadır. Diathermocoagulation ve galvanic caustic lacunae gibi yaygın olarak kullanılan yöntemler, ancak son yıllarda, büyük popülaritesi lazer lakotomotomi ve kriyocerrahi müdahaleler almıştır. Bademciklerin değişmiş bölgelerini buharlaştırmaya veya dondurmaya yardımcı olurlar, böylece anjinin alevlenmesini önlerler. Bu tedavi yöntemleri uygun sonuçlara yol açmazsa, bademcikler (tonsillektomi) kaldırılır.

Lacunar anjina önlenmesi

Pürülan boğaz ağrısı iyileştikten sonra, hasta bir terapist veya çocuk doktorundan bir ay içinde gözlenmelidir. Boğazın yeniden gelişimini önlemek için önlenmesinde ele alınmalıdır:

 • iyi yemek, meyve, sebze ve diğer takviyeli gıdalar hakkında unutma;
 • sertleşmek için;
 • fiziksel olarak aktif olmak;
 • Süper soğutmadan kaçının;
 • dişleri tedavi edin, burnun sağlığını, diş etlerini, vb.
 • ağız boşluğunun hijyenini izlemek;
 • Hasta anginaya başvurmamaya çalış.

Ve sonuç olarak Komarovsky'nin transferini izlemenizi öneririz. Angina nedir ve nasıl düzgün bir şekilde tedavi edilir - bu, Dr. Komarovsky ve Ukrayna Halkı Vladimir Danilets tarafından tartışılan önemli bir konudur.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Sorularınız

Soru: Lacunar anjinası nasıl tedavi edilir?

Lacunar angina nasıl tedavi edilir?

Lacunar tonsillit, pürülan bir akış şeklidir. Lacunar anjin tedavisi için, kombine etkisi, enfeksiyonun etkin kontrolüne izin veren semptomatik, etiyotropik ve patojenik ilaçlar kullanılır. Bu durumda, anjinin nedenini etkileyen etiyoptik ilaçlar en önemlisidir - enfeksiyonun neden olan etkenleri olan patojenik mikropları yok ederler.

Lacunar angina ve tedavisi

Lacunar angina (kod MKB-10 - J03) - bademciklerde pus lacuna ile iltihaplanan ve dolduran pürülan bademcik iltihabından biridir. Özellikle streptococcus, lacunar anjin bakteriyel enfeksiyonu provokes.

Bu arada, ICD-10 kodu, karakteristik düzene göre sınıflandırılan uluslararası bir hastalık listesidir. Şifreye Latince bir harf ve 0'dan 99'a kadar olan bir dijital hastalık belirtiminden oluşur.

Tanıyı standardize etmek için doktorların rahatlığı için bir kodlama oluşturuldu. Örneğin G00-G99, sinir sistemi ve solunum sisteminin J00-J99 hastalığıdır.

Enfeksiyon yolları

Hastalığın provokatörlerine yeterli direnç sağlayamadığı zaman, bağışıklığın azalması nedeniyle bir hastalık vardır. Patojenler, havadaki damlacıklar (nefes alma, öksürme, hapşırma yoluyla) ya da bakteriyel boğaz ağrısının bulaşıcılığını belirten evsel yolla (yaygın kullanım nesneleri aracılığıyla) bulaşır.

Ayrıca, dış enfeksiyon yollarına ek olarak, yetişkinlerde lacunar anjin, burun sinüslerinde bulunan çürük veya kronik iltihaplardan etkilenen dişler nedeniyle gelişebilir.

semptomlar

Hastalığın kuluçka döneminden sonra, 3 ila 7 gün arasında değişen lacunar anjina belirtileri görülür:

 1. ateş, ateş, sıcaklık 40 ° C'ye kadar yükselebilir;
 2. boğaz ağrısı, özellikle yutulduğunda;
 3. lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 4. baş ağrısı;
 5. eklemlerde ve kaslarda ağrı;
 6. Boğaz incelendiğinde, beyaz veya sarımsı noktalı ya da örgü benzeri bir kaplama ile açıkça görülebilir genişletilmiş bademcikler.

Çocuklarda Lacunar angina

Bir çocukta Lacunar angina, semptomların yetişkin belirtilerine benzer şekilde eşlik eder. Ayrıca, diğer işaretler eklenir:

 1. Boğazdan kulağa akut ağrının ışınlanması;
 2. karın ağrısı, mide bulantısı, kusma;
 3. salya akışı;
 4. ishal;
 5. konjunktivit;
 6. sıcaklıkta artış veya azalma ile konvülsiyonlar;
 7. sahte bir grup.

Lacunar bademcik iltihabı, sahte kubbe saldırısına neden olabilir. Enflamasyonlu ve genişletilmiş bademcikler, çocuğun nabzı olan bir nazolabial üçgenin sahip olduğu solunum sistemini kaplar.

Çocuğa yanlış bir yumruk atmaktan mı?

Bir çocuk, öncelikle anne boğulma ise, ancak zor da panik ve topla kendini gerekmez olabilir. İlk olarak, bir ambulans çağırmalısınız. İkincisi, bir dik konumda bir çocuk yetiştirmek kısıtlayıcı giysiler kaldırmak ve ben (örneğin Suprastin) bademcik ödemi uzaklaştırmak için intramüsküler antihistamin uygulanabilir eğer, iyi, onu sakinleştirmeye çalışmak. Tıbbi yardım alırken, odadaki havayı nemlendirin, bir nebülizör veya klasik buharla inhalasyon yapın. Bu damar daraltıcı bir ilaç birkaç damla, burada su içinde çözülmüş halde pint çay kaşığı kabartma tozu ile solunum soda maden suyu ya da soda çözeltisi sağlanmasına yardımcı olur. Ancak çocuğun ateşi varsa, inhalasyonlar yasaktır.

Lacunar anjina tedavisi

Lacunar anjin tedavisi ve tedavi nasıl?

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi yatak istirahatine sıkı bağlılık ile gerçekleşir. Her şeyden önce, hastalığın provokerini öldürmek ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için antibiyotiklere ihtiyacımız var.

antibiyotikler

Lacunar anjin ile, amoksisilin preparatları reçete etmek gelenekseldir:

 • amoksisilin;
 • Amoxil;
 • flemoksin;
 • augmentin;
 • Amoxiclav.

Penisilinli bir alerjisi veya penisilin ilaçları olan bir hastanın tedavide başarı sağlaması durumunda, bunların Macrolides ile değiştirilmesi gerekir:

Düşmeyen bir sıcaklıkta (hastanın penisiline karşı alerjisi olmaması koşuluyla) acil bakım sağlamak için doktor, Ceftriaxone enjeksiyonlarını reçete edebilir.

Yerel hazırlıklar

Boğazdaki ağrıyı hafifletmek ve vücuttaki anjin patojeni yayılmasını önlemek için lokal antiseptikler yardımı ile olabilir. Bu olabilir:

 • Faryngosept veya Lizobakt (emilim için tabletler);
 • Kamerun veya Ingalipt (analjezik etki ile spreyler);
 • Bioparox veya Hexoral (antibakteriyel etkiye sahip spreyler);
 • boğaz Klorofiltip, Miramistin, Tantum Verde veya Oracet durulama için çözümler.

ateş düşürücü

Sıcaklığı azaltın Paracetamol veya Ibuprofen dayalı fonları yardımcı olacaktır. Bir kez Nimesil'i alabilir, ancak doktorlara göre, sistemik bir resepsiyonla, ne yazık ki, karaciğerde toksik etki yapabilir.

Bir çocuğun tedavisi

Çocukta lacunar anjinası tedavi etmek için mi?

Çocuk tedavisinde lacunar anjinası, öncelikle antibiyotik ajanları gerektirir. Yetişkin bir hastalık durumunda olduğu gibi, bunlar amoksisilin preparatlarıdır:

 • Amoksisilin süspansiyonu;
 • Graximol süspansiyonu;
 • Süspansiyon için Ospamox tozu.

Katılan hekim tarafından reçetelenen ilacın etkisi yoksa, ilk başvurudan sonraki 3 gün sonra, çocuk doktoruna bu konuda bilgi vermek ve ilacı birlikte değiştirmek gerekir. Penisilinler için layık bir alternatif Makrolidlerdir:

 • Azitromisin süspansiyonları;
 • Sumamed;
 • Azimeda;
 • Zitroksa.

Topikal preparatları olan çocuklarda lacunar anjin tedavisine müdahale etmeyin:

 • Spreyler Ingalipt, Cameton ve Chlorophyllipt;
 • Faryngosept (resorpsiyon için tabletler);
 • ve eğer çocuk gargara yapma becerisine sahipse, bitkisel şifa ve infüzyonları kullanabilirsiniz.

ısı, böyle ağır çıkarıp, bebek kusmuk ya da yutmak zordur, süspansiyon, rektal fitiller yerini örn Nurofen veya Tsefekon edilebildiği zaman, antipiretik süspansiyonlar, örneğin Panadol-Bebek veya Nurofen kullanarak edilebilir herhangi bir yaştaki bir çocuk için istenmeyen yapar.

Bağışıklık direncini arttırmak için, çocuk hastalıkları, özellikle meyan kökü tozu, İmmünal veya çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir vitamin ve mineral kompleksi gibi preparatları takviye etmek için reçete edilebilir.

Lacunar anjina önlenmesi

Lacunar angina bir provokatör tarafından enfeksiyonu önlemek için, aşağıdaki basit kuralları gözlemlemek önemlidir:

 1. Elleri düzenli olarak yıkayın ya da özel bir antibakteriyel ile tedavi edin.
 2. Ham formunda kullanılan akan su ürünleri altında yıkayın ve pişirilmesi gereken ürünlerin uygun ısıl işlemlerini yapın.
 3. Vücudu sertleştirerek, iyi besleyerek ve zararlı alışkanlıklar bırakarak bağışıklığı güçlendirin. Çocuklarda profilaksi durumunda, pasif sigara içilmesine izin vermeyin.
 4. Hasta bir bakteriyel anjinayla iletişim kurmamaya çalış, tk. hastalık aşırı derecede bulaşıcıdır.
 5. Bağışıklık zayıflama anlarında (donma, ayaklarınızı ıslatmadan sonra), büyük bir insan kalabalığından kaçınmak için.

Çocuklarda ve yetişkinlerde lacunar anjina tedavisi

Lacunar anjin, orofarinkste iltihap ile sonuçlanan akut bir enfeksiyöz hastalığa işaret eder. Çoğu zaman süreç bademcikler, farinks ve larinksleri içerir. Bu tip anjin, virüs, bakteri ve çubuk şeklinde çeşitli mikroplara neden olabilir.

Lacunar anjina nedenleri

Çoğunlukla, lacunar anjinası çocuklukta ortaya çıkar. Parafin, tubal ve lingual bademciklerin yenilgisi ile karakterizedir, bunların lakesi pürülan içeriklerle doldurulur. Olguların yüzde doksanı streptokoklardır. Diğer durumlarda, nedensel ajanlar şunlardır:

 • streptokoklar;
 • pnömokoklar;
 • hemofilik çubuklar;
 • Klebsiella;
 • enterovirüsler;
 • adenovirüsler.

Mikropların vücuduna girerseniz, bağışıklık sistemi zayıflar. Sonuç olarak, üreme için uygun bir ortam yaratılır.
Anjina oluşumu için ana nedenleri şunlardır.

 1. Alerjik reaksiyonların tezahürü.
 2. Diabetes mellitus.
 3. Kan hastalıkları.
 4. Romatizma.
 5. Tüberküloz.
 6. Stresli durumlar.
 7. Kötü ekoloji.
 8. Sigara ve alkol tüketimi şeklinde kötü alışkanlıkların varlığı.
 9. Kronik karakterin genyantrit varlığı.
 10. Dikkatli oluşumlar.
 11. Ağız boşluğu hastalıkları.

Nadir durumlarda, lacunar anjinası bademcik veya cerrahi yaralanmalara bağlı olabilir.

Lacunar anjinasının bulaşma yolları

Her türlü pürülan hastalık bulaşıcı hastalıklara işaret eder. Enfeksiyon hapşırma, öksürme veya konuşma, öpücüklerle temas eden ev, ortak oyuncak ve nesnelerin kullanımı sonucu havadaki damlacıklar yoluyla bulaşabilir. Dikkat çekici olan, inkübasyon döneminde bile hastalık bulaşıcıdır.

Mikropları iyi bir bağışıklık fonksiyonuna sahip bir kişiye iletirken, enfeksiyon olasılığının yüzde on beşten fazla olmayacağını belirtmek gerekir. Sıklıkla, hastalık güçlü bir bağışıklık fonksiyonuna sahip olan veya yeterince geliştirilmemiş olanlarda görülür. Bu insan kategorisi, on yaşın altındaki çocuklara ve HIV enfeksiyonundan muzdarip kişilere atıfta bulunmaktadır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjininin kuluçka dönemi bir ila üç gündür. Hastalığın ilk semptomları arasında sıcaklıkta keskin bir artış ve boğazda ağrı bulunur. Göstergeler, pürülan süreçlerin gelişimi ile kırk dereceye kadar artabilir. Yetişkinlerde, sıcaklık 37.5 derecenin üzerine çıkmaz. Diğer belirtiler genellikle aşağıdakilere atfedilir.

 1. Febrile eyaleti.
 2. Titreme.
 3. Kalbinde ağrı.
 4. Ağrılı eklem ve kas dokusu.
 5. Başın ağrılı hissi.
 6. Bolca tükürük.
 7. Boğazda bir koma varlığının hissi.
 8. Mide bulantısı ve kusma.
 9. Çene ve boyun bölgesinde lenf düğümlerinin genişlemesi. Palpasyon yaparken, acı var.
 10. Genel halsizlik ve artan yorgunluk.
 11. Iştah kaybı.
 12. Uykusuzluk.
 13. Purulent lacunae ve sarımsı renklerin tezahürü. Lacunar anjin ile semptomlarda hızlı bir artış var. Zamanında tedavi ile, aynı zamanda anında kaybolur. Çocukluk çağında Lacunar tonsillit oldukça zordur. Bazı durumlarda, konvulsif bir durum ve boğulma vardır. Eğer lacunar anjini evde nasıl tedavi edeceğinizi biliyorsanız, belirtiler üçüncü veya dördüncü günde ortadan kalkacaktır. Genelde hastalık on güne kadar sürer.

Lacunar ve foliküler anjina arasındaki benzerlik ve fark

Foliküler ve lacunar anjina şeklinde birçok benzer belirtiler vardır:

 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • vücut ısısında kırk derece artış;
 • yutma sırasında akut acı hissi;
 • boğaz ağrısı, baş ve bel bölgesi;
 • Vücudun genel halsizlik.

Lacunar ve foliküler anjin, aynı zamanda, vücutta zehirlenmeye yol açarak, bulantı, kusma ve dışkıda kusma belirtileriyle sonuçlanır. Her iki hastalık türü de hızla gelişir.

Ama lacunar angina ve foliküler arasındaki fark da var. Lacunar angina ile plak sarımsı bir renge sahiptir, ancak bademciklerin derinlerinde bulunan lakunalarda bulunur. Angina folikülü, bademciklerin mukus membranları üzerindeki görünümü ile karakterizedir. Foliküller birleşince apse oluşur.

Foliküler anjinanın lacunardan bölünmesi sadece yüzeyseldir. Bu nedenle tek sistemik bir hastalık olarak kabul edilirler.

Lacunar anjina sonrası komplikasyonlar


Enfeksiyon solunum yolunun alt kısımlarına girdiğinde, pnömoniye ve bronşite yol açar. Lacunar anjin tedavisinin gecikmesi durumunda böyle komplikasyonlar vardır. Bir başka hoş olmayan sonuç ise, bir fibröz doğanın anjinadır. Böyle bir süreç beyin hasarına ve ölüme yol açabilir.

En tehlikeli sonuçları arasında apseler, flegmon, paratonzillit ve sepsisin görülmesi yer alır. Ayrıca, nefrit, miyokardit, romatizma şeklinde hastalıklar ve iç organlar da olabilir.

Lacunar anjina teşhisi

Lakunarnuyu angina'yı tedavi etmeden önce, bir doktora görünmeye değer. Herhangi bir kendi kendine ilaç, olumsuz etkilere yol açabilir. İlk muayenede, doktor ağız boşluğunu inceler ve hastanın tıbbi geçmişini toplar. Hastanın şikayetlerine dayanarak bir anket verilir. O girer.

 • Genel bir doğa kan testi. Bu yöntemin yardımıyla ESR'deki artış belirlenir ve lökositoz tespit edilir.
 • Ağız boşluğundan bakteri kültürüne bulaşma.

Komplikasyon durumunda, sınav aşağıdakileri içerir.

 • Elektrokardiyografi.
 • Eklemlerin ve göğüslerin röntgen muayenesi.
 • İdrar tahlili.
 • Böbreklerin ultrasonik tanısı.

Lacunar angina tedavisi

Her şeyden önce hastaya yatak ve içme rejimi verilir. Yetişkinlerde Lacunar anjinası sulfanilamid ilaçlar ve asetilsalisilik asit ile tedavi edilir. Sıcaklığı düşüren araçlar otuz sekiz derecenin üzerinde bir sıcaklıkta alınmalıdır.

Ayrıca, iyileşme süreci içerir.

 1. Antibiyotiklerin alımı. Çoğunlukla, hastalığın tedavisi evde gerçekleştirilir. Terapi için bir ön koşul lacunar anjinası için antibiyotiktir. Hastanın daha hızlı iyileşmesine ve zaman içinde patojeni ortadan kaldırmasına izin verir. Tedavi seyrinin süresi, hastalığın şiddetine bağlı olarak beş ila on gündür. Ayrıca, antibiyotik almak komplikasyon olasılığını azaltabilir. Yetişkin Sumamed, Azithromycin, Flemoxin Solutab gibi ilaçlar reçete.
 2. Antiviral ajanların uygulanması. Vakaya atama, virüslere virüs neden oldu. Ardından tedavi ajanların Tsikloferon, Amiksin, Kagocel şeklinde alınmasını içerir.
 3. Hastalığın lokal tedavisi. Bu yöntem, tedavi için bir ön koşuldur. Durulama ve boğaz irrigasyonu, boşluğun dezenfekte edilmesini ve semptomların azaltılmasını hedefler. En etkili yerel olanaklar şunlardır:
  iyot ile Thuracilin çözeltisi, soda ve tuzlu su çözeltisi ile gargara;
  Papatya, calendula, adaçayı şeklinde şifalı bitkilerin infüzyonlarını durulama;
  boğazın deniz tuzu çözeltisi ile sulanması;
  Boğazın ilaçlarla birlikte Miramistin, Hexoral, Kamerun şeklinde sulanması;
  Grammidin, Strepsils, Lizobakt, Faringosept şeklinde anti-enflamatuar ve antibakteriyel tabletlerin emilmesi.

Çocuklarda lacunar anjina ortaya çıkarsa, tedavi, Zodak, Fenistila, Erius şeklinde antihistaminiklerin uygulanmasını içerir. Bu ilaçlar bademcikler ve farinksin şişkinliğinin giderilmesine katkıda bulunurlar. Yüksek sıcaklıkta, çocukların Cefekon mumlarını koymaları veya Parasetamol ve Ibuprofen'i şurup içerisine almaları önerilir.

Ayrıca çocukluk çağında, antibiyotikler Amoxiclav, augmentin veya Flemoxin formunda reçete edilmelidir. Bununla birlikte, bağırsak mikroflorasını normalleştiren fonlar almalısınız.

Belirli bir yaşa kadar olan çocuklar gargara yapmak zorunda olmadıklarından, bunun yerine şifalı otlar ve Furacilin çözeltisi infüzyonu ile boğazın sulanması gerekir. Ayrıca Miramistin'i de kullanabilirsiniz. Bağışıklık kuvvetlerini arttırmak için, çocuklara Viferon fitilleri veya Anaferon tabletleri reçete edilir.

Temel tedavi kurallarının aşağıdakileri içerdiğini unutmayın.

 1. Yatak istirahatına uygunluk. Birkaç gün boyunca yürürken reddetmeniz gerekiyor.
 2. İçme rejimine uyum. Çocuk su içmeyi reddederse, o zaman komposto, meyve içecekleri ve çaylar verebilirsiniz. Özellikle bebekleri ilgilendirir. Bu, vücudun su kaybını önleyecektir.
 3. Dengeli ve doğru beslenme. Hastalık döneminde hasta yemek zorunda kalmamalıdır. Ancak hasta reddetmezse, çorba veya çeşitli sebze ve meyve püreleri vermek daha iyidir.

İnhalasyonları gerçekleştirin ve herhangi bir ısıtma prosedürü kesinlikle yasaktır.

Lacunar anjina önlenmesi

Hasta iyileştikten sonra, tüm çabalar bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmeye yönlendirilmelidir. Bunun için çeşitli kurallara uymanız tavsiye edilir.

 1. Sokağa girerken, nazal pasajları oksolinoy merhem ile yağlayın.
 2. Havadaki hipotermi ve elbiseden uzak durun.
 3. Ağız boşluğu hastalıklarının tedavisi sırasında ve çürükleri kaldırın.
 4. Vitamin kompleksleri alın.
 5. Diyete uyun. Ürünler A, C, E ve D3 vitaminleri açısından zengin olmalıdır. Taze sebze ve meyveler yemeliyiz.
 6. Sertleştirme prosedürlerini temiz havada gerçekleştirin ve egzersizleri yapın.
 7. Yetişkinler sigara ve alkol almak şeklinde zararlı alışkanlıklar bırakmalıdır.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tuz, soda, iyot, gargara için bir çözüm. oranlar

Bugün size boğazınızı yıkamak için bir tuz, soda ve iyot çözeltisinin nasıl hazırlanacağını söylemek istiyorum. Annem böyle bir çözüm önerdiğinde, doktor bu çözümün herhangi bir ilaç kullanmadan boğaz ağrısı için iyi çalıştığını söyledi.

Hamilelik sırasında angina tedavisi yöntemleri: otlar antibiyotiklere

Soğuk algınlığı döneminde solunum yolu enfeksiyonlarının sayısı artar. Hamilelik sırasında angina tedavisi, birçok ilaç, özellikle de antibiyotiklerin kontrendikedir.