Loading

Lacunar angina - belirtiler ve etkili tedavi

Lacunar Angina - palatine bademciklerin (çiftin orofarenksinde bulunan lenfoid oluşumlar) enfeksiyöz enflamasyonun akut şeklini keskin bir şekilde başlatır. Bezlerin tüm yüzeyi enfekte ve iltihap haline gelen lenfoid dokunun gövdesine dallanmış küçük çöküntülerden (lacunae) oluşur.

Lacunar anjina nedenleri

Hastalığın birincil formu neden olur:

İkincil anjin formu neden olur:

 • tüberküloz;
 • kızıl ateş;
 • Enflamatuar süreçlerin ağız boşluğuna ve salgı bezlerine sık sık yayıldığı enfeksiyöz bir doğadaki diğer hastalıklar.

Bu boğaz ağrısı formunda enfeksiyon, enfekte olmuş bir kişi ile temas halinde (havadaki damlacık), enfekte kişinin ve yiyeceğin kullandığı nesnelerle günlük temas halinde olabilir.

Hastalık nasıl başlar?

Sıklıkla bu hastalık keskin bir şekilde başlar. Patojen bulaşıcı mikroorganizmaların inkübasyonu 1 ila 3 gün sürer. Angina'nın tüm semptomları hızla kendini göstermeye başlar ve 2-3 saat içinde zirveye ulaşır.
Genellikle, başlangıç ​​işareti farinks ve ağız boşluğunda hoş olmayan duyumlardır. Bir kişi lenf düğümlerinde bir artış hisseder, bir "gıdıklama" ve boğazda bir gıdıklama, yutma ve bademcikler com duran bazı acı.

Lacunar Angina'yı yakalayabilir miyim

Hastalık, havadan ve evsel yolla kolayca bulaşır, bu sayede kolayca alabilirsiniz.

Bir odada hasta ve sağlıklı insanlar olduğunuzda, sürekli havalandırılmalıdır. Odanın etrafını doğrayarak su sarımsaklarına bırakabilir ya da parçalarla sarın. Mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir. Sarımsak yerine, burun deliklerini oksolinli merhem veya damlayan influferon ile temizleyebilirsiniz.

Diğer anjina türlerinden lacunar anjininin farkı

 • Tüm semptomların tezahürü hızla gerçekleşir;
 • bademcikler üzerinde sarı-beyaz pürülan ülserler görülür;
 • bademcikler üzerindeki plak, özel bir tıbbi spatula ile kolayca çıkarılır, iz ve kan bırakmaz;
 • Diğer anjina tiplerinin aksine, ciddi bir hastalık seyri. Özellikle küçük çocuklar için;
 • çocuklarda genellikle astım atakları olur;
 • insan vücudu için tehlikeli komplikasyonlara neden olur.

Hastalığın belirtileri

 • Komple, bademcikler, sürekli terleme, genişlemiş lenf düğümleri ayakta, mükemmel hissedilir;
 • Boğaz ve ağrıdaki baskılar, bezlerin birbirlerine ve yabancı cisimlere karşı hareketleri ile ağırlaştırılır (yutma, palpasyon);
 • (Mümkünse, baş ağrısı, iştah kaybı, kusma, güçlü titreme, bulantı,) zehirlenme belirtileri ateşle birlikte (38-39 derece) - Ani ateş oluşumu
 • tüm eklemlerde ve kaslarda ağrı (miyalji);
 • taşikardi;
 • uykusuzluk mümkündür.

Lacunar anjininin en önemli semptomları 2-3 saat içinde bu semptomlarda çok hızlı bir artış ve yutulduğunda bademciklerin hassasiyetidir.

Tanı Yöntemleri

Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında, evde bir doktor çağırmak gerekir, çünkü lacunar anjinası olan bir kişi bulaşıcıdır.
Ana tanı yöntemi görsel muayene ve palpasyondur. Doktor boğaz ağrısı tipini belirleyemezse, tıbbi bir spatula bademcikler üzerindeki plakayı çıkarır.
Birincil muayene, tanıyı netleştirmek için hastayı KBB'ye göndermesi gereken bir doktor-terapist tarafından gerçekleştirilir.
Daha sonra analiz için bir sürüntü (tohumlama) ve bir kan testi alınır. Angina, beyaz kan hücresi sayısı, lenfositoz ve ESR'ye yanıtın hızlanması ile kendini gösterir. Lacunar anjinanın nedenini ve tedavi yöntemini tanımlamak için bakteriyolojik tohumlama ve kan testi gereklidir.

Lacunar anjin tedavisi için yöntemler

Lacunar anjina tedavisi yöntemleri ilaç ve tıbbi olmayan olarak ayrılır. Hastalığın ağır vakalarında, hasta yatarak tedavi için zehirlenir. Evde tedavi görürken, doktorunuzun tüm tavsiyelerini izlemeli ve ilaç dozunu değiştirmemelisiniz.

Ana tedavi yöntemleri

 • Rejimin gözetimi. Sağlıklı kişilerden (gazlı bez bandaj, havalandırma, ayrı mutfak eşyaları ve kişisel hijyen araçları - havlu, sabun, ovma pedleri, vb) izolasyon gereklidir.

Semptomların çoğunluğu geçtiğinde akut seyrede yatak istirahatına uygunluk - yarı yatak (daha fazla dinlenme, kısa yürüyüşler).
Gıda, sıcak ve tercihen sıvı olmalıdır. Kızartılmış, tuzlu ve yağlı yiyeceklerin tüketimini sınırlamak gerekir. Bol miktarda saf su içilir. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi. Sigara içmek çok tahriş olan mukozayu tahriş eder.

 • Antibiyotiklerin alımı. Tedavi süreci - bir haftadan az olmamak üzere. En sık reçete edilen sefaleksin, Amoksisilin, Ampisilin;
 • içeren müstahzarlar probiyotikler Bağırsak mikroflorası ve diyare oluşumu ile ilgili problemleri önlemek için (Acipol, Bifiform, Linex, vb.);
 • analjezik ve anti-inflamatuar müstahzarlar (Ibuprofen, Ibuklin, Nimesulid);
 • ateş düşürücü (Aspirin, Parasetamol, Nurofen);
 • farenks ve genişlemiş lenf düğümleri güçlü bir ödem varsa, bazen atanır antihistaminikler (Suprastin, Diazolin);
 • damla orofarenks hastalıkları için bir bitki bileşiği ile (örneğin Tonzillon);
 • durulama En az 3 kez otlar (adaçayı, meşe kabuğu), ai, furatsilinom, soda infüze. Semptomların başlangıcında, her saat;
 • spreyler yedikten sonra boğaz ilaçları (Igalipt, Hexsaral, Cameton, Tantum Verde, vb.), günde en az 3-4 kez;
 • votka sıkıştırır, boyun bölgesinde yapmak, sıcaklık düşüşlerinden sonra tutulur;
 • fizyoterapi. Tedavi tıbbi cihaz "Tonzilor" yardımıyla gerçekleştirilir. Ultrasonik dalgalar ile iltihaplı bademcikleri etkiler. Sonuç - ödem azalır ve irin yaprakları.

Tedavinin tam yolunu tamamladıktan sonra, hastalara bağışıklığı destekleyen ilaçlar reçete edilir - immünomodülatörler (Immunal, Imudon).

Cerrahi müdahale

Hastalık kalıcı komplikasyonlarla kronik hale geldiğinde cerrahi tedavi endikedir. Lakunotomiey Hastalığın seyri sırasında hastanın durumunu şiddetli formda kolaylaştırır. İltihaplı bezlerin yüzeysel dokularında cerrahi bir neşter, pürülan akıntının ortaya çıktığı küçük bir insizyonla yapılır. Başka, daha karmaşık bir operasyon - tonsillektomi. Bezlerin çıkarılmasını içerir. Bu yöntem, hastalığın kronik bir formu ve sürekli başarısız tedavi sırasında anjin tedavisinde kullanılır.

Halk ilaçları ile tedavi

Herhangi bir halk ilaçları kullanımı sadece muhafazakar yöntemler ile birleştirilebilir. Aynı zamanda, önde gelen doktorun danışması zorunludur. Durumu hafifletmek için alınan bazı ürünlerde bulunan bileşenler, ilaçlarla uyumsuz olabilir.

Geleneksel ilaç anlamına gelir:

 1. Ahududu, limon, bal, kızılcık ve kızılcık ile siyah ve yeşil çay içmek;
 2. Sıkmak ve bal ile karıştırmak için 3 yaşındaki kırmızı parçaları. Preslenmiş suyu ekleyin. 7-10 gün boyunca günde 3-5 kez bademcik elde edilen karışımı yağlayın;
 3. Bıçağın ucundaki sitrik asit, bir bardak ılık su ile karıştırılır. Günde 3 kez durulayın;
 4. eczanede St. John's wort ve kadife çiçeği infüzyonu satın alın ya da kendiniz yapın (saksıları açın, alkolle doldurun ve karanlık bir yerde 14 gün boyunca infüze edin). Bir bardak suya 40 damla ekleyin ve her 3 saatte bir durulayın.
İçindekiler ↑

Olası komplikasyonlar

Uygun tedavinin yokluğunda enfeksiyon, vücudun derinlerine yayılabilir ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Lacunar anjin akışının arka planında ortaya çıkabilecek bu tür komplikasyonlardan biri, akciğerlerde ve diğer iç organlarda (pnömoni, bronşit, farenjit, vb.) Inflamatuar süreçlerdir.
Hastanın gözle görülür bir iyileşmesi varsa ve daha sonra keskin ve hatta daha kötü bir bozulma parathonsillar apsenin kesin bir işaretidir. Bir gün yutkunma imkansızlaşır, tükürük artar, acı çekilmez hale gelir.
Boğaz ağrısı yol açabilecek komplikasyonlar:

Lacunar anjina önlenmesi

 • Hava için giyinme;
 • soğuk yiyecek ve sıvı tüketmeyin;
 • bağışıklığı korumak (özellikle soğuk mevsimde);
 • zamanında bir doktora gidin.

Lacunar angina'nın kronik bir forma geçmemesi için sağlığınızı sürekli olarak izlemeniz, ılımlı bir fiziksel yüke sahip olmanız ve kötü alışkanlıklar bırakmanız gerekir.

Sorularınız

Soru: Lacunar anjinası nasıl tedavi edilir?

Lacunar angina nasıl tedavi edilir?

Lacunar tonsillit, pürülan bir akış şeklidir. Lacunar anjin tedavisi için, kombine etkisi, enfeksiyonun etkin kontrolüne izin veren semptomatik, etiyotropik ve patojenik ilaçlar kullanılır. Bu durumda, anjinin nedenini etkileyen etiyoptik ilaçlar en önemlisidir - enfeksiyonun neden olan etkenleri olan patojenik mikropları yok ederler.

Lacunar angina - tedavinin başlıca nedenleri, semptomları ve taktikleri

Lacunar angina, bir iltihabı ve bazen farenksin lenfadenoid halkasının bazı bileşenlerini içeren akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Genellikle süreç palatine bademcikler içerir ve angina da farengeal, larinks. Anjina'nın nedensel ajanları çok çeşitlidir: streptokoklar, pnömokoklar, virüsler, meningokoklar, hemophilus influenzaları.

Lacunar anjin nasıl bulaşır?

Fotoğrafta lacunar tipi anjina

Hastalık, hava kaynaklı enfeksiyonların bir sonucu olarak ya da olumsuz dış koşullara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Daha sık olarak, lakunar anjin salgınları sonbahar-kış döneminde gelişir, hava sıcaklığı azaldığında, vücudun direnci azalır. Hastalığın kaynağı hasta bir kişi olabilir ve bazen günlük yaşamda kullandığı nesneler olabilir. Tipik bir anjina formu genellikle yedi ila on gün içinde iyileşir.Özellikle hapşırma sırasında öksürük atılımı artar, öksürür. Bu nedenle, büyük gruplarda nakil sırasında yüksek bir enfeksiyon olasılığı vardır.

Angina hastası olan adam bulaşıcı mı?

Lacunar anjinası bulaşıcıdır, bu nedenle uygun önleme tedbirleri gereklidir. Predispozan faktörler hava sıcaklığı, hipotermi, vücudun koruyucu işlevlerindeki düşüş, vitamin eksikliği, elverişsiz yaşam koşullarıdır.

Çoğunlukla enfeksiyon farinks ve ağız boşluğundan oluşur: çürük dişler, bademciklerin kronik iltihaplanması ve paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Oldukça sağlıklı görünen bir insan ile karakteristik semptomların sadece birkaç saat içinde ortaya çıkabileceği görülür.

Erişkinlerde semptomlar

 • Boğazda nahoş hisseler;
 • Bölgesel lenf düğümlerinin artışı, konsolidasyonu ve ağrıları;
 • Yutmadaki ağrı, boğazda bir yumru hissi;
 • Sarhoşluk belirtileri telaffuz edilir: titreme, baş ağrısı, eklemlerde ağrı, ateş;
 • Sıcaklık 38-39 dereceye kadar yükselir;
 • Kandaki önemli değişiklikler. Yüksek bir lökositoz ve ESR (40-50 mm / s) vardır.

Yetişkinlerde Lacunar angina bademcikler üzerinde sarı-beyaz baskınların oluşumu ile karakterizedir. Onlar lacunae ağızlarında lokalize olurlar. Plak, bademciklerin serbest yüzeyini kaplayan birbiriyle birleşebilir. Bu saldırılar tıbbi bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Ateşsiz lacunar anjina olabilir mi?

Angina'nın lacunar formu sıcaklıksız olabilir, ancak bu nadirdir

Bu nadirdir, ancak mümkündür, çünkü her bireyin bedeni bireyseldir ve enfeksiyona kendi yolunda tepki verir.

Lacunar tonsillit ve foliküler tonsillit, belirgin klinik semptomlarla ayırt edilir ve bir enfeksiyöz sürecin fazlarıdır. Boğaz ağrısının lacunar ve folikülere bölünmesi şartlıdır. Aynı hastada lacunar ve foliküler anjina olabilir.

Foliküler anjina ile bademciklerin dokularına derin bir hasar meydana gelir. Patolojik süreç folikülleri içerir - bademciklerin glandüler bileşenleri. Muayene sırasında, bir plak şeklinde küçük sarı-beyaz veziküller ile mukozadan görülebilen folikül folikülleri görülebilir.

Amigdala içindeki folikülün atılımı ile parathonsillar apse olabilir. Hastanın durumunun kötüleşmesiyle birlikte daha ciddi komplikasyonlar tehdit altındadır: flegmonöz tonsillit, sepsis, streptokok menenjit.

Çocuklarda Lacunar angina

Çocuklarda lacunar anjinin semptomları, yetişkinlerde anjinin semptomlarından biraz farklıdır. Bir çocuğun organizmasının enfeksiyonla başa çıkması özellikle zordur. Tedavide gecikmeli ve yetersiz başlangıçta, bebek mide bulantısı, karın ağrısı, kulakta radyasyon ile yutulduğunda ağrı, halsizlik, baş ağrısı, hazımsızlık, kasılmalar, astım atakları, konjonktivit görülebilir. Bu durum yaklaşık üç gün sürebilir. Çocuğun rahatsızlığı varsa, mümkün olan en kısa zamanda çocuk doktoru çağırması gerektiğini bilmek ve hatırlamak gerekir.

Lacunar veya çocukta pürülan anjina, yalancı bir kanala neden olabilir. Bu durumda, çocuk mavi cildi parlatmaya başlar, çocuk boğulmaya başlar. Bunun nedeni, hava yollarını tıkayan iltihaplı bademciklerin şişmesidir. Bu nedenle çocukluk çağında lacunar angina özel dikkat gösterilmelidir.

Çocuklarda angina tedavisi

Baskınlarda palatine bademcikler

Zorunlu antibiyotik kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda, çocuğun yaşı ve ağırlığı da dikkate alınmalıdır. İlacın doğru seçilmesi için, nedensel ajanın çeşitli antibiyotik gruplarına duyarlılığı üzerine bir çalışma yapmanız gerekir. Çocuklara antibiyotik reçete etmek çok önemlidir. Yanlış tedavi, sakatlığa ve bazen de ölüme neden olabilir.

İhmal edilen bir hastalık lacunar anjinanın ciddi komplikasyonlarına yol açabilir. Bunlardan biri, ciddi beyin hasarına yol açabilen daha şiddetli bir anjina - fışkırtma biçimi olabilir. Diğer komplikasyonlar mümkündür: pnömoni, romatizma, miyokardit, piyelonefrit, orta kulak akut inflamasyon, boyun flegmonu, larenjit.

Lacunar anjininin ayırıcı tanısı klinik semptomlar, bakteriyolojik inceleme, farenjiyopati ve klinik analizler temelinde kurulmuştur.

Lacunar angina nasıl tedavi edilir?

Hastaya yatak istirahati verilir. Erişkinlerde lacunar anjinin tedavisi için sülfanilamid preparatları, asetilsalisilik asit kullanılır. Sıcaklığın 38 derece ve üzerine çıkması durumunda antipiretikler verilmelidir. Antihistaminiklerin (Suprastin, Diazolinum, Diphenhydramine) benimsenmesi genel durumu hafifletmeye yardımcı olacaktır - bademciklerin ödemini ortadan kaldıracak ve bu da solunum ve yutmada iyileşme sağlayacaktır.

Anjina için antibiyotikler

Tedavi kompleksi ayrıca antibiyotikleri içerir: Cephalexinum, Sumamed, Gramox, Ampisilin vb. Lacunar anjinası için antibiyotikler, hastanın durumu önemli ölçüde iyileşse bile en az 7 gündür. Antibiyotik alırken bağırsakları korumak için gereklidir. Bu durumda, Linex, antibiyotiklerin iç organların mikroflorası üzerindeki olumsuz etkisini kaldıracak yardımcı olabilir.

Soda çözeltisi, zayıf bir borik asit çözeltisi, limon suyu ile ılık su ile gargara yapabilirsiniz. Antiseptik sıvılar ile çok etkili yerel sulama - Oferet, bir furacilin çözeltisi. Daha sonra otların durulama suyu için bağlayabilirsiniz: adaçayı, meşe kabuğu, nergis, papatya. Bu bademcikler üzerinde oluşan pürülan çökeltiyi yıkamak için gereklidir.

Vücudun dehidrasyonunu önlemek için, sıvı alımına dikkat etmek önemlidir. Yemin yutulmasını kolaylaştırmak için, bozuk bir biçimde kullanılması tavsiye edilir. Lenf bezleri bölgesinde ısınma kompresleri, kuru ısı tavsiye etmek mümkündür. Eksprese lenfadenit ile birlikte, UHF akımları reçete edilir, mikrodalga tedavisi.

Hastanın durumunu gözlemleyerek kan testlerini ve idrar testlerini tekrarlamak gerekir. Tedaviden sonra EKG yapmak gereklidir. Bu olası komplikasyonların zamanında tedavisine izin verecektir.

önleme

Lacunar anjinasının önlenmesi için, enfeksiyon odaklarının zamanında temizlenmesi ve burun içinden nefes almayı zorlaştıran nedenlerin ortadan kaldırılması önemlidir.

Lacunar angina: yetişkinlerde etkili tedavi prensipleri

Muhtemelen, bir kez bile bir anjini olmayan böyle bir insan yoktur. Boğazdaki ağrı, sıcaklığın yükselmesi, "öldürülen" durumun hiç şüphesiz ki ziyarete gelen anjin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu hastalık, palatine bademcikler, anjina enfeksiyöz doğası ile karakterizedir. Bakteriler boğazın içine girerek çoğalmaya başlarlar. Kuluçka dönemi geçicidir, genellikle bir gün veya sabah bir kişi boğazda "kirpi" hisseder.

Angina kavramı daha genelleştirici-kolektif, çünkü hastalığın çeşitli türleri vardır:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • lifli;
 • laküner;
 • herpes;
 • apse.

Fakat boğaz ağrısı her zaman boğaz ağrısının varlığını gösterir mi? Sonuçta, yutma ve ateşle ilgili problemlerin olduğu birçok başka hastalık vardır.

Bunu yapmak için, bu hastalığın kişiliğiyle tanışmanız, işaretlerini daha yakından tanımanız ve sonsuza dek veda için nasıl vedalaşacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Kursun özellikleri ve nedenleri

Hastalığın ilk gününde lacunar angina hastası yatağa koyar

Lacunar angina aktivitelerde en uç noktalardan biridir. Genellikle hasta bir kişi, hastalığın ilk gününde onu yatıştırır. Ancak bu süre, bağışıklığın gücüne ve virüsün kendisinin çeşitliliğine bağlıdır. Böyle bir anjinin nedeni daha sık bulaşıcıdır. Hasta bir kişi ile temas halindeyken veya paylaşılan eşyaları, bireysel eşyaları kullanırken hasta olabilirsiniz.

Angina kurnaz bir olgudur, bir kişi bacaklarının donmuş olduğunu fark etmeyebilir veya soğuk bir şey içebilir. Çoğunlukla hastalık soğuk mevsimlerde meşrubat "muhafız" hayranları. Bu sırada, vücut yıkılmış gibi görünüyor ve kişinin çok soğuk içtiğini işaret etmiyor. İçki, oda sıcaklığında olağan gözüküyor.

Bir başka favori anjin, sıcağında soğuk içecekler. Kişinin sıcaklığı yükselir, kişi içeceğin soğukluğunu yeterince değerlendiremez. Basitçe, ısıda bedenin kendisinin soğuğa ihtiyacı vardır. Ve ısıdaki vücut ısısı ne kadar yüksek olursa, ertesi sabah ağrılı bir boğazlanma şansı o kadar fazla olur.

Bazen anjinin bağımsız bir hastalık değil, ikincil bir hastalıktır. Bu otit, soğuk algınlığı, bronşit eşlik edebilir. Bazı durumlarda, otoimmün süreçteki neden, vücut "bademcikler üzerinde her zaman mevcut olan hücreleri ve onun bakterilerini" tanımaz. Bu zor bir süreçtir, çünkü dahili bir arıza ile ilişkilidir.

Ilk işaretleri

Anjina'nın ana belirtilerinden biri ve biri - sıcaklıkta keskin bir artış

Her zaman ilk işaret ertesi sabah yutulduğunda acıdır. Önce hafif bir ağrı olabilir, o zaman büyür. Lacunar anjin, pürülan bir form ve sıcaklıkta keskin bir artış ile karakterizedir. Sıcaklık değerleri genellikle sadece ilk günde yüksektir, sonraki günlerde daha az kritik işaretlere düşebilir.
Anında anjina belirtileri ve semptomları bir bütün var:

 1. zayıflığı;
 2. uyuşukluk;
 3. zehirlenme belirtileri;
 4. alt çene altında büyümüş lenf düğümleri;
 5. acı hem burun hem de kulaktan geçerek büyür;
 6. olası kusma veya mide bulantısı. Ama sabah öksürüğü ve mide bulantısı ne zaman yapılır, bu makale anlamaya yardımcı olacaktır.

Bağımsız olarak hastanın bademcik durumunu görebilirsiniz. Larenks iltihaplıdır, bademcikler yoğun, beyaz bir kaplama ile kaplıdır. Bazen plağın kendisini değil, bademciklerin her birinin üzerinde pürülan kafaları görebilirsiniz.

Nadiren baskın yaygınlaşır ve bademcikler arasındaki sınırları bulanıklaştırır, kişi sadece baskını görür. Birkaç gün içinde, bir kişi tedaviye başlarsa ortadan kaybolmaya başlar.

tanılama

Doktor, farinks ve bademciklerin durumunu, bezleri dikkatli bir şekilde inceledikten sonra, oldukça hızlı bir şekilde "lacunar angina" teşhisini koyacaktır.

Tanı insan şikayetlerine ve larinksin görsel muayenesine dayanır. Özel bir kaşık kullanarak, dil diline karşı dil basar. Bu, farenks ve bademciklerin, bademciklerin durumunu dikkatle incelemenizi sağlar. Genellikle burun ek olarak adenoidler için incelenir. Semptomların açıklığı nedeniyle, doktorların başlaması için teşhis prosedürü zor değildir.

Bu konuda ne yapacağımı yutmak için boğazımı acıtıyor, makalenin içeriğini anlamaya yardımcı oluyor.

Sol tarafta bir boğaz ağrısı ve kulak, burada maddesinde belirtilen zaman ne yapılmalı: http://prolor.ru/g/simptomy-g/bolit-uxo-gorlo-s-odnoj-storony.html

Lacunar angina difteri ile benzerdir. Bir doktor şüphelenirse, patojeni doğru bir şekilde saptamak için bir smear analizi yapar.

tedavi

Durumu nasıl kolaylaştırmak

Her şeyden önce, boğazın huzurunu vermeye çalışmalısınız. Daha az konuşmaya çalışın, larinks ve bağları zorlayın. Önemli: Herhangi bir anjina ile yatak istirahati zorunludur. Soğuk algınlığı ve grip gibi, hastalık yatmanı ve daha fazla uyumayı gerektirir. Ayrıca, durumu kolaylaştırmak için tüm koşulların bir algoritmasını gerçekleştirmek gerekir:

 • Islak temizlik ve temiz hava sağlamak;
 • Sıcaklık düştüğünde hastayı rahatsız etmeyin;
 • hastayı ılık su ve çay ile maksimal suyla;
 • bireysel yemekleri tahsis etmek;
 • Nazik bir diyet gözlemleyin.

Yiyecekler sadece oda sıcaklığında sıcak ve soğuk olmamalıdır. Boğazın içinden süzülmeyi denemeyin. Gıdalar, mukus boğazını incitmemek için çok yumuşak ve yumuşak bir şekilde pates tarzında olmalıdır. Yumuşak çorbalar ya da çorbalar varsa daha iyi.

ilaçlar

Lacunar anjin ile, geniş spektrumlu bir antibiyotik genellikle reçete edilir

Tedavi ve şema inflamasyonun nedenine bağlıdır. Kurallara göre, doktor analizi yapmalı ve ancak tedaviyi reçetelemelidir. Fakat pratikte, devreler algoritma biçiminde hazırlanmıştır, bunların içindeki preparatlar geniş bir etki spektrumuna sahip olacak şekilde seçilmiştir. Bu nedenle, antibiyotik lacunar boğaz ağrısı tedavisinde, ikinci nesil penisilin grubu preparasyonu olan Amoxiclav, reçete edilir.
Sadece hoşgörüsüzlük durumunda diğer ilaçları reçete edebilir:

 1. makrolidlerdaha sıklıkla Midikamisin'dir;
 2. sefalosporinler: Цифвтоксим, Цефалексин.

Zorunlu reçete Miramistin günde birkaç kez durulanır. Eğer değilse, boğazınızı yıkamak için iyotla değiştirebilirsiniz. Hasta bu iki durulamayı değiştirirse iyidir. Lokal tedavi, bu tür aerosollerin Bioparox olarak kullanılmasını içerir. Larinksin aşırı kurumasını iyileştirmek ve ortadan kaldırmak için Stop-angin gibi özel plakaları emdirin.

Tedavi şemasında, immün uyarıcı maddeler, C ve B vitaminleri benzersiz olarak dahil edilmiştir.

Antibiyotik ile ne alacağınızı doktorunuza sormayı unutmayın. Antibiyotikler enfeksiyonları iyi tedavi eder, fakat aynı zamanda bağırsak mikroflorasını da parlaklıkla yok ederler. Bu nedenle, bazı koruyucu ilaçlar almanız gerekir. Lineks, Nystatin bir varyantı olarak, aksi takdirde bağırsakları restore etmek yıllar sürer.

Halk ilaçları

Ballı süt, lacunar anjinası olan hastanın durumunu büyük ölçüde kolaylaştırır

Herhangi bir anjin halk yapısını ve infüzyonları sever. Ve lacunar formu bir istisna değildir. Bu halk ilaçları olmadan hızlı bir şekilde tedavi edilemez birkaç hastalıklardan biridir. Ayrıca kendi tedavi algoritmaları da var.
Boğaz ağrısı için en iyi halk ilaçları herhangi bir biçimde papatyadır. Boğazınızı bir kaynatma ile durdurabilirsiniz, infüzyon içebilirsiniz. İnfüzyon basitçe hazırlanır: çim demlenir ve soğumaya kadar beklemeye bırakılır. Zevke hoş, hasta tarafından kolayca tolere edilir.

Anneanneler, çocukluğundan beri, yıllardan beri güçlerini kaybetmeyen evrensel araçlarla tedavi ettiler:

 1. ahududu ve çay ile kuş üzümü;
 2. bal ile ılık süt gecesi için, ama bal ve öksürük yağının nasıl yardımcı olabileceği süt, bu makalede belirtilmiştir.
 3. gece için kuru hardallı çoraplar;
 4. "Yıldız işareti" ile boğazınızı ovalayın (sıcaklık yoksa).

Alkol veya votkadan özel kompresler yapmak faydalıdır. Geceleri: gazlı bezleri votkada ıslatın, sera etkisi için bir parça polietilen ile birlikte uygulayın. Daha sonra büyük bir pamuklu yün parçayı takın ve sabaha kadar sızı yuvarlayın. Sabahları ısıtılmış boğazın havadan donmaması için sadece bir fular alın ve yuvarlayın.

komplikasyonlar

Kulakların iltihabı, lacunar anjinasının hoş olmayan komplikasyonlarından biridir.

Gecikmiş tedavi ikincil hastalıkların ve ciddi süreçlerin gelişmesine yol açacaktır:

 • tüm larinksin şişmesi;
 • bağların yenilmesi;
 • larenjitin;
 • kulak iltihabı;
 • böbrek hasarı;
 • sepsis.

video

Boğaz ağrısı tedavisinde temel prensipler hakkında daha fazlası:

Özel bir bilgi yoksa, anjinayı bağımsız olarak tedavi etmek arzu edilmez. Ancak iyi bir seçenekle, bir kişinin kendi kendine ilaç tedavisi için birkaç günü vardır ve kendi başlarına baş etmeye çalışır. Fakat keskinlik azalmazsa veya sıcaklık devam ederse, doktorunuzu aramanız gerekir. Hastalığın sadece basit ve tanıdık geldiğini unutmamalıyız. Aslında, anjinadan ölüm oranı ve komplikasyonları endişe verici derecede yüksektir.

Lacunar anjinin uygun tedavisi

Lacunar anjin tedavisinin temeli, antibiyotiklerin sistemik kullanımıdır. Bu, hastalığın etken maddesini yok etmenin ve komplikasyonların gelişmesini önlemenin tek yoludur. Nadir durumlarda, neredeyse tamamen yetişkinlerde, antibiyotik almanın yanı sıra başka bir önlem gerekli değildir.

Antibiyotik tedavisine ek olarak lacunar anjinin semptomatik tedavisi de yapılmaktadır. Hastalığın semptomları ve bunların ciddiyeti, hangi miktarlarda, hangi miktarlarda ve hangi sıklıkta alınacağını belirler. Bu tedavi anginanın nedenini etkilemesine izin vermez, ancak hastanın durumunun geçici olarak normalleşmesine katkıda bulunur.

Çok hasta veya lacunar anjinası tedavi eden biri, doğru bir şekilde önceliklendirilmesi önemlidir:

 1. Lacunar anjin her zaman antibiyotiklerle tedavi edilir.. Hastalığın nasıl ilerlediğine ve hastanın nasıl hissettiğine bakılmaksızın uygulamaları zorunludur;
 2. Semptomatik tedavi yardımcıdır. Sadece gerçekten bir ihtiyaç olduğunda tutulur. Hasta çok sıcaksa, ateş düşürücü verilmelidir. Eğer bademcikler çok incindiyse - lokal veya sistemik ağrı kesiciler (yerel tercih edilir) ve benzerlerini kullanabilirsiniz. Antipiretik ilaçlara, durulamalara ve şeker şekerlerine ihtiyacınız yoksa, bunları almamalısınız. Parasetamol'u gargaralamak ya da içmek, çünkü diğerleri bunu yapamaz, yapamazsınız.

Bu durumda, lacunar anjina evde tedavi edilebilir: çoğu durumda, bu hastalık hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirmez. Kural olarak, onu muayene ettikten, anjin tanısı koyduğundan ve ilaç reçete ettikten sonra doktor, doğru tedavi rejimini nasıl organize edeceğini ve bir sonraki ziyaretin tarihini nasıl belirlediğini gösterir. Diğer her şey evde yapılabilir ve yapılmalıdır.

Bir lacunar anjinası olan bir doktora görünmek gerekir. asgari olarak, hasta ya da ailesi yanlış Meslekten olmayan biri tanısı olabileceğinden mantar anjin, enfeksiyöz mononükleoz veya difteri ile bu hastalığın kafasını karıştırabilir. Yanlış teşhis sonucu, komplikasyon olasılığı olarak, etkisiz veya tehlikeli tedavileri gerektirir takip (ve bazen ikisi birlikte) ve. Dahası, bu patojenin karşı etkili olacak laküner anjin tedavisi için doğru antibiyotik seçebilir doktor olduğunu ve hasta için güvenlidir. Görülme (bu iyi, ama hepsi değil!) Laura veya laküner tonsillitli enfeksiyon hastalıkları başarılı bir tedavi anahtarıdır iyi.

Lacunar anjinası tedavisinde antibiyotikler

Takviyeli amoksisilin genellikle lacunar anjinası için reçete edilir

Lacunar anjinası ile hastalığın catarrhal veya foliküler formlarını tedavi etmek için kullanılan aynı antibiyotiklerle tedavi edin. Hastalığın nedensel ajanı her durumda aynı olduğundan, etiyolojik tedavi için araç seçimi bu antibiyotikler arasında gerçekleştirilir:

 1. Penisilinler - amoksisilin (preparatlar Amosin, Amokson, Flemoxin Solutab ve diğerleri), sulbaktam klavulanik asit (Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav Soljutab), ampisilin (Ampik, Apo-APECS, Upsampi ve diğerleri), ampisilin (sultamisilin, Sultasin, AMPİSİD ile amoksilin ), fenoksimetilpenisilin (çiçek, V penisilin), penisilin enjekte bitsillin (bitsillin-1, -2 ve -3, retarpen, Ekstentsillin) nedeniyle) yüksek fiyatlar (nadir - tikarsilin ve azlosilin;
 2. Makrolidler - eritromisin, azitromisin (Azitro Sandoz, Sumamed, Zimaks), josamisin ve diğerleri;
 3. Sefalosporinler - sefadroksil, sefaleksin, sefazolin, seftriakson ve diğerleri.

İstisnai durumlarda, tedavi laküner anjina linkozamidler gerçekleştirilir, ancak yalnızca, ya da direnç patojenin mevcudiyetinde yukarıda belirtilen intoleransı ilaçlar grupları olması halinde kabul edilebilir.

Ayrı bir makalede, anjina tedavisi için antibiyotik seçiminden bahsetmiştik. İçinde hangi araçların daha çok tercih edildiğini ve hangisinin ikinci sırada olduğunu anladık.

Antibiyotiklerin alınması ve dozajı, spesifik ilaç ve hastanın yaşına bağlıdır. Örneğin, farklı grupların iki yolu:

 1. Sumamed, azitromisin bazlı bir ilaçtır. Yetişkinlerde lacunar anjinası ile tedavi şeması, ilacın 1.5 mg'lık 1 tabakasının uygulanmasını ima eder. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler, arka arkaya 3 gün boyunca günde bir kez 500 mg (1 tablet) reçete edilir. Üç gün boyunca 3 ila 12 yaş arası çocuklar için, günde 20 mg / kg vücut ağırlığı reçete edilir. Toplamda, 60 mg ders için alınır. 6 aydan 3 yıla kadar olan çocuklar için, 3 ardışık gün boyunca günde 10 mg / kg vücut ağırlığı oranında bir süspansiyon hazırlanması için toz reçete edilir. İlaç yemekten en az bir saat önce veya yemekten sonra iki saatten daha erken olmamalıdır.
 2. Lacunar anjinalı seftriakson sadece intramüsküler veya intravenöz uygulama için kullanılır. Bebekler ve 12 yaşın altındaki çocuklar için günlük doz 20-80 mg / kg vücut ağırlığıdır. günde bir kez - 50 kg ağırlığında 12 yıl ya da daha üzerindeki erişkinler ve çocuklar, günlük doz genellikle bunlar 0.5-1 g antibiyotik günde 2 kez, ya da 1-2 g tatbik edilir ve 4 g aşmamalıdır. Vücut ağırlığının kilogramı başına 50 mg'dan fazla bir doz, bir saat boyunca intravenöz infüzyon olarak uygulanır. Kas içi enjeksiyon için, ilaç% 1'lik bir lidokain çözeltisi içinde çözülür. İntravenöz uygulama için, 1 g, 0.25, ya da seftriakson 0.5 g enjeksiyon için 1, 5 ml su içinde eritildi - 2 mi lidokain uygulanan doza bağlı olarak seftriakson, 0.25 ya da 0.5 g, 3.5 mi alır 10 ml'de g. seftriakson 2 g intravenöz infüzyon için% 10 dektrozy çözeltisi,% 0.9 sodyum klorür ya da% 5 levüloz çözeltisi (çözelti kalsiyum içermemelidir), 40 ml içinde çözülür. Her bir kalçada kas içine girişin, ilacın 1 gramından daha fazlasına girmesi önerilmez.

Anjina için intravenöz antibiyotik uygulaması

Çoğu durumda, evde lacunar anjin tedavisi için, antibiyotikler tabletler, bir süspansiyonun hazırlanması için tozlar veya oral uygulama için başka formlarda reçete edilir. Enjeksiyonlar, tedavinin hastanede yapıldığı durumlarda reçete edilir.

Doktor, hastanın durumunu ve hastalığın seyrinin şiddetini değerlendirerek tedavi süresini ve süresini belirler. Hiçbir durumda onun tarafından belirtilen tarihler, antibiyotiğin alınmasından sonra hasta benzersiz bir şekilde kolaylaşsa bile azaltılamaz.

Hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz:

Anjina için minimum antibiyotik süresi 7 gündür, standart - 10-12'dir. Aynı zamanda 2-3 gün boyunca bir hasta daha az veya çok normal hissedebilir. Komplikasyonları önlemek için zorunlu antibiyotik uygulaması gereklidir.

Lacunar anjina semptomatik tedavi

Semptomatik tedavi görevi, hastanın durumunu hafifletmek ve hastalığın seyrini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilecek en akut semptomları durdurmaktır. Bu nedenle, lacunar bademcik iltihabının yardımcı araçlarla tedavi edilmesi sadece gerekli olduğunda gereklidir. Örneğin:

39 derecenin üzerine çıkmazsa, lacunar anjin ile sıcaklığı düşürmeye çalışmayın.

 1. Çok yüksek bir hastanın sıcaklığı 39 ° 'nin üzerindedir. Bu durumda standart antipiretik ajanlar atanır - Eferangan, Nurofen, Paracetamol ve diğerleri. Vücut çok zayıfsa ve zaten 38 ° 'de ise hasta çok kötü hissediyorsa, bu sıcaklığı düşürmek mümkündür. Genel olarak, enfeksiyonun en etkili kontrolünün gerçekleştiği yüksek bir sıcaklıktadır, bu yüzden onu yaklaşık 38 ° C'de tutmak hızlı bir iyileşmeyi destekler;
 2. Boğazda şiddetli ağrı. Bu en tipik semptomdur, çünkü her türlü durulama, aptal ve şekerler kazandıkları oyunlar çoğunlukla başlamıştır. Kural olarak, bir antipiretik madde alınırsa, ek bir etki olarak, ağrıda kabul edilebilir bir düzeye indirgenme sağlar. Eğer değilse, sistemik analjezikler almak yararlıdır (aspirin, Tempalgin, Panadol), baskın ve mukoza nemlendirme yıkama işlemi sırasında sigarayı bırakmak için herhangi bir sıcak sıvı gargara normal tutun. Aynı amaçla, özel şekerlemeler ve yerel anestezi ile tabletleri emme - Stopangin, Geksoral ve diğerleri;
 3. Bademciklerin çok fazla iltihabı varsa, büyüklüklerinden ötürü boğazdaki tüm geçişi kapladıklarında, anti-enflamatuar ilaçları almak mantıklıdır. Genellikle antihistaminikler bunun için kullanılır - Desloratadine, Suprastin, Erius ve diğerleri.

Bu semptomatik tedavi ile semptomları etkili bir şekilde azaltmak için anlamanız gereken pek çok nüans vardır. Ana olanlar:

 1. Angina ile gargara yapmanın önemi yok. otlar kaynatma, çözeltiler antiseptikler (FRC, klorheksidin miramistina), bu durumda iş basit tuzlu su bakımından eşit bir boğaz kısmının durulanmış plak nemlendirmek ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Daha da önemlisi, durulama kalitesi ve sıklığı - çözüm gerçekten farenks'i yıkamalı (bunun için kafanızı eğmeniz gerekir), ancak tahriş etmeyin. Durulama, iltihaplı bademciklerin çoğunu "çekemez", çünkü bu nedenle dokuların yenilenmesi engellenir. 1-2 dakika boyunca günde 2-3 kez oldukça yeterli olacaktır. Çözelti, 40-45 ° C'lik bir sıcaklığa sahip olmalıdır;
 2. Tedavi süresince sigarayı bırakmalısınız;
 3. , Içecek besleme veya su ahududu reçeli Ahududu suyu çok şey vermek - kısacası, onu fiziksel zorlama olmadan ter yapmak mümkün olan her şeyi yapmak - Hasta ateş düşürücü atarken o (sıcak bir battaniye içinde daha da iyi) giysiler içinde tamamlamayı yararlıdır. Bu sıcaklık düşüşünü hızlandıracak ve normalleştirecektir.

Boğazın durulandığı zaman başın doğru pozisyonu

Hiçbir yardımın lacunar anjina tedavisinin antibiyotiklerle değiştirilebileceğini anlamak önemlidir. Semptomatik tedavi sayesinde, enfeksiyonun kendisini etkilemek ve hastalığın komplikasyonlarını önlemek mümkün değildir, sadece sistemik antibiyotik bunu yapar.

Üstelik, bazen bakım, ancak cahil hastalar (veya ebeveynleri), kesinlikle işe yaramaz ve hatta tehlikeli olan araçlarla lacunar bademcik iltihabı tedavi etmeye çalışırlar. Ve bu araçların çoğu insanlar arasında popüler ve neredeyse zorunlu olarak kabul edilir. Örneğin...

Ne ve nasıl lacunar anjin tedavisinde

Her şeyden önce, lacunar angina tedavi ederken, halk ilaçları hakkında unutmamalı. Hiçbiri ya hastanın durumunu normalleştirebilir ya da enfeksiyona müdahale edemez. Propolis, pancar ve limon dahil, herhangi bir inhalasyon kesinlikle etkisizdir.

Ayrıca, Lugol çözümünü lacunar anjinada kullanmak anlamsızdır. Antiseptik olarak bademciklerin derin dokularına nüfuz edemez ve bakterilerin çoğalmasını engelleyemez. Bademciklerdeki ülserlerin iyileşmesini desteklemeyecek. Bu durumda, Lugol çözeltisinin lacunar anjinli bademciklere uygulanması çok acı verici bir işlemdir. Bir hastayı neden bu kadar çok acı çektiği kesinlikle net değildir.

Benzer şekilde, zelenok, metilen mavisi, Miramistin ve furacilin gibi antiseptiklerin yanı sıra Bioparox spreyi de faydasızdır.

Yararsız anlamına da antiseptik çözeltileriyle aynı nedenlerle antibiyotikli şekerleri de içerir. Bıldırcınların dokularında aktif maddenin herhangi bir anlamlı konsantrasyonunu oluşturamazlar ve bu nedenle enfeksiyon etkilenmez.

Pusu çıkarmak için herhangi bir yöntem ve yöntem kullanmak gerekli değildir. Lacunar anjinası ile çok fazla olduğu açıktır, ancak vücut için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Aynı zamanda, bir parmağın etrafına sarılmış bir bandajla pusu koparmak için sadist yöntemler, bademciklerin kendilerine zarar vermesi ve boğazda acıyı arttırmasıyla doludur.

Anginada bademcikler ile herhangi bir operasyon sadece bir otorinolaryngolog tarafından gerçekleştirilir

Birçok irin Bademciklerin çıkarılmasından sonra, durumları gayet önemli bir düzelme olduğunu savunuyorlar. Bu - plasebo etkisi bütün tezahürleri iyi bilinen. Cehennemin birkaç dakika, iltihaplı bademcikler ve tam anlamıyla zımpara kazınmış ülser gibi yanan sonra manipülasyon tek sonlandırma hasta rahatlama görünüyor. bu yöntemin işe yaradığını aslında burada hasta güveni eklerseniz, o ülser olmadan daha kolay olduğundan kesinlikle ikna olacağı açıktır.

Ve sadece yararsız değil, aynı zamanda lacunar angina tedavisinde de tehlikeli araçlar:

 • Gazyağı - bugün insanların hala boğazlarını tedavi etme ihtimaline inanmaları şaşırtıcı. Orta Çağ'da dövüşten sonra şövalyelerin dezenfeksiyon için kaynar yağ ile açık yaralarla doldurulduğunu biliyor muydunuz? Anjin içinde kerosen aynı kategoriden bir çare;
 • Sirke - benzer şekilde;
 • İdrar. Bazı şifacılar pamuk yünü ile nemlendirmeyi ve bademciklerini temizlemeyi tavsiye eder. Mantıklı bir insan, bu tür bir tavsiye gibi bir deliryum gibi tedavi edilemez, özellikle bu şekilde boğaz içine tamamen yeni enfeksiyonlar girilebilir;
 • Bal ilk bakışta güvenli bir çözümdür. Ama aslında, çok miktarda şeker nedeniyle, bakteriler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Bademcikler içinde en streptococcus, beslenmesi olası değildir, ancak zayıf bağışıklık bağışıklığı ile diğer patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını teşvik edebilir.

Genel olarak, lacunar bademcik iltihabı neyin tedavi edilmesi gerektiğini seçerek, her zaman belirli bir etkiyi ve bu ya da bunun ne anlama geldiğinden dolayı mümkün olduğu kadar açık bir şekilde anlamanız gerekir. Bu size açık değilse, doktora danışın. Sadece birisinin tavsiye ettiği bir şeyi uygulamak çok şüpheli bir uygulamadır.

Video: Halk ilaçları boğaz ağrısı ile yardımcı olur mu?

Lacunar anjin tedavisi

Evde, lacunar anjina tedavisi, hastalığın akut döneminde yatak istirahatı ile ve daha sonra - sadece diyetin uygulanması ve fiziksel eforun kısıtlanması ile gerçekleştirilir.

Hasta belirgin olarak daha iyi hale gelene kadar, başkalarıyla olan iletişimleri mümkün olduğunca sınırlı tutulmalıdır. Lacunar angina çok bulaşıcı bir hastalıktır ve onu almak kolaydır, sadece hasta bir kişi ile sıkışık bir odada olmak.

Hastanın bulunduğu oda, olabildiğince sık havalandırılmalı, normal hava nemi (yaklaşık% 60-70) ve orta sıcaklıkta (20-22 ° C) tutulmalıdır. En az iki kez ıslak temizlemenin yapılması tavsiye edilir.

Evde anjina hastası varsa, mekanın havalandırması gerekli

Yatak istirahati tam sürece hasta bunu gözlemlemek istediği gibi takip edilmelidir. Tabii ki, hiçbir iş, bir laküner anjin ile hiçbir okul gidemez, ama hasta arzu ve sokakta normal havalarda yürümeye gücü hissediyor ve çocuk oynamak istiyorsa, bunu yapmak için onları korusun yoktur. bir battaniye altında olmanın gerekli olduğu O zaman, hasta onu çıkmak altından olmak istemiyor.

Evde lacunar anjin tedavisi belirli bir diyetle gerçekleştirilir. Bu durumda doktorlar Pevzner sistemine göre sözde tablo numarası 13 reçete. Anlamı:

 • Günde 6 kez yemek;
 • Sadece "yumuşak" tabak ve ürünlerin kullanımı - tahıllar, patates püresi ve kremalı çorbalar, yumuşak taze ekmek;
 • Yemekler sadece haşlanmış ürünler, sebzeler - ayrıca pişmiş formda. Kızarmış, tütsülenmiş, tuzlanmış;
 • Minimum baharat miktarı;
 • Taze sert meyve ve sebzelerin (lacunar anjinası olan bir hasta küçük bir elma parçasını bile yutması mümkün değildir), yağlı yiyecekleri, bol miktarda lif içeren bulaşıkları ortadan kaldırır.

Bir anjinası olan bir hastanın yiyecek rasyonunun, minimum baharat ile pişirilmiş yumuşak yiyeceklerden oluşması gerekir.

Böylece hasta sadece istekte yemelidir. Onu yiyemezsin. Aynı zamanda, evde lacunar angina tedavisinde içme en fazla bol olmalıdır. Çocuğun mümkün olduğu her yerde içki çaylarını, sularını, kompostolarını ve limonatalarını teşvik etmek için her hakikatte ve dolandırıcılıkta yararlıdır - bir karpuz var. Bu, bakteriyel toksinlerin vücuttan hızlı bir şekilde çıkarılmasını, sıcaklığın zamanında düşürülmesini ve hastanın durumunun normalleşmesini sağlar.

 1. Lacunar anjina ana ve zorunlu tedavisi antibiyotik kullanımıdır;
 2. Lacunar tonsilliti evde tedavi edilebilir, ancak tedavi ve ilaçların sırası bir doktor tarafından yazılmalıdır.
 3. Lacunar angina'nın herhangi bir yardımcı tedavisi sadece gerektiğinde uygulanır;
 4. Lacunar angina'nın başarılı tedavisi için, özel bir rejim ve odada konforlu bir mikro iklim sağlamak gereklidir.

Evde lacunar angina nasıl tedavi edilir

Lacunar angina: yetişkinlerde etkili tedavi prensipleri

Muhtemelen, bir kez bile bir anjini olmayan böyle bir insan yoktur. Boğazdaki ağrı, sıcaklığın yükselmesi, "öldürülen" durumun hiç şüphesiz ki ziyarete gelen anjin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu hastalık, palatine bademcikler, anjina enfeksiyöz doğası ile karakterizedir. Bakteriler boğazın içine girerek çoğalmaya başlarlar. Kuluçka dönemi geçicidir, genellikle bir gün veya sabah bir kişi boğazda "kirpi" hisseder.

Angina kavramı daha genelleştirici-kolektif, çünkü hastalığın çeşitli türleri vardır:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • lifli;
 • laküner;
 • herpes;
 • apse.

Fakat boğaz ağrısı her zaman boğaz ağrısının varlığını gösterir mi? Sonuçta, yutma ve ateşle ilgili problemlerin olduğu birçok başka hastalık vardır.

Bunu yapmak için, bu hastalığın kişiliğiyle tanışmanız, işaretlerini daha yakından tanımanız ve sonsuza dek veda için nasıl vedalaşacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Kursun özellikleri ve nedenleri

Hastalığın ilk gününde lacunar angina hastası yatağa koyar

Lacunar angina aktivitelerde en uç noktalardan biridir. Genellikle hasta bir kişi, hastalığın ilk gününde onu yatıştırır. Ancak bu süre, bağışıklığın gücüne ve virüsün kendisinin çeşitliliğine bağlıdır. Böyle bir anjinin nedeni daha sık bulaşıcıdır. Hasta bir kişi ile temas halindeyken veya paylaşılan eşyaları, bireysel eşyaları kullanırken hasta olabilirsiniz.

Angina kurnaz bir olgudur, bir kişi bacaklarının donmuş olduğunu fark etmeyebilir veya soğuk bir şey içebilir. Çoğunlukla hastalık soğuk mevsimlerde meşrubat "muhafız" hayranları. Bu sırada, vücut yıkılmış gibi görünüyor ve kişinin çok soğuk içtiğini işaret etmiyor. İçki, oda sıcaklığında olağan gözüküyor.

Bir başka favori anjin, sıcağında soğuk içecekler. Kişinin sıcaklığı yükselir, kişi içeceğin soğukluğunu yeterince değerlendiremez. Basitçe, ısıda bedenin kendisinin soğuğa ihtiyacı vardır. Ve ısıdaki vücut ısısı ne kadar yüksek olursa, ertesi sabah ağrılı bir boğazlanma şansı o kadar fazla olur.

Bazen anjinin bağımsız bir hastalık değil, ikincil bir hastalıktır. Bu otit, soğuk algınlığı, bronşit eşlik edebilir. Bazı durumlarda, otoimmün süreçteki neden, vücut "bademcikler üzerinde her zaman mevcut olan hücreleri ve onun bakterilerini" tanımaz. Bu zor bir süreçtir, çünkü dahili bir arıza ile ilişkilidir.

Ilk işaretleri

Anjina'nın ana belirtilerinden biri ve biri - sıcaklıkta keskin bir artış

Her zaman ilk işaret ertesi sabah yutulduğunda acıdır. Önce hafif bir ağrı olabilir, o zaman büyür. Lacunar anjin, pürülan bir form ve sıcaklıkta keskin bir artış ile karakterizedir. Sıcaklık değerleri genellikle sadece ilk günde yüksektir, sonraki günlerde daha az kritik işaretlere düşebilir.
Anında anjina belirtileri ve semptomları bir bütün var:

 1. zayıflığı;
 2. uyuşukluk;
 3. zehirlenme belirtileri;
 4. alt çene altında büyümüş lenf düğümleri;
 5. acı hem burun hem de kulaktan geçerek büyür;
 6. olası kusma veya mide bulantısı. Ama sabahları ne zaman öksürük ve mide bulantısı yapılır. Bu makaleyi anlamada yardımcı olur.

Bağımsız olarak hastanın bademcik durumunu görebilirsiniz. Larenks iltihaplıdır, bademcikler yoğun, beyaz bir kaplama ile kaplıdır. Bazen plağın kendisini değil, bademciklerin her birinin üzerinde pürülan kafaları görebilirsiniz.

Nadiren baskın yaygınlaşır ve bademcikler arasındaki sınırları bulanıklaştırır, kişi sadece baskını görür. Birkaç gün içinde, bir kişi tedaviye başlarsa ortadan kaybolmaya başlar.

tanılama

Doktor, farinks ve bademciklerin durumunu, bezleri dikkatli bir şekilde inceledikten sonra, oldukça hızlı bir şekilde "lacunar angina" teşhisini koyacaktır.

Tanı insan şikayetlerine ve larinksin görsel muayenesine dayanır. Özel bir kaşık kullanarak, dil diline karşı dil basar. Bu, farenks ve bademciklerin, bademciklerin durumunu dikkatle incelemenizi sağlar. Genellikle burun ek olarak adenoidler için incelenir. Semptomların açıklığı nedeniyle, doktorların başlaması için teşhis prosedürü zor değildir.

Bu konuda ne yapacağımı yutmak için boğazımı acıtıyor, makalenin içeriğini anlamaya yardımcı oluyor.

Lacunar angina difteri ile benzerdir. Bir doktor şüphelenirse, patojeni doğru bir şekilde saptamak için bir smear analizi yapar.

Durumu nasıl kolaylaştırmak

Her şeyden önce, boğazın huzurunu vermeye çalışmalısınız. Daha az konuşmaya çalışın, larinks ve bağları zorlayın. Önemli: Herhangi bir anjina ile yatak istirahati zorunludur. Soğuk algınlığı ve grip gibi, hastalık yatmanı ve daha fazla uyumayı gerektirir. Ayrıca, durumu kolaylaştırmak için tüm koşulların bir algoritmasını gerçekleştirmek gerekir:

 • Islak temizlik ve temiz hava sağlamak;
 • Sıcaklık düştüğünde hastayı rahatsız etmeyin;
 • hastayı ılık su ve çay ile maksimal suyla;
 • bireysel yemekleri tahsis etmek;
 • Nazik bir diyet gözlemleyin.

Yiyecekler sadece oda sıcaklığında sıcak ve soğuk olmamalıdır. Boğazın içinden süzülmeyi denemeyin. Gıdalar, mukus boğazını incitmemek için çok yumuşak ve yumuşak bir şekilde pates tarzında olmalıdır. Yumuşak çorbalar ya da çorbalar varsa daha iyi.

ilaçlar

Lacunar anjin ile, geniş spektrumlu bir antibiyotik genellikle reçete edilir

Tedavi ve şema inflamasyonun nedenine bağlıdır. Kurallara göre, doktor analizi yapmalı ve ancak tedaviyi reçetelemelidir. Fakat pratikte, devreler algoritma biçiminde hazırlanmıştır, bunların içindeki preparatlar geniş bir etki spektrumuna sahip olacak şekilde seçilmiştir. Bu nedenle, antibiyotik lacunar boğaz ağrısı tedavisinde, ikinci nesil penisilin grubu preparasyonu olan Amoxiclav, reçete edilir.
Sadece hoşgörüsüzlük durumunda diğer ilaçları reçete edebilir:

Zorunlu reçete Miramistin günde birkaç kez durulanır. Eğer değilse, boğazınızı yıkamak için iyotla değiştirebilirsiniz. Hasta bu iki durulamayı değiştirirse iyidir. Lokal tedavi, bu tür aerosollerin Bioparox olarak kullanılmasını içerir. Larinksin aşırı kurumasını iyileştirmek ve ortadan kaldırmak için Stop-angin gibi özel plakaları emdirin.

Tedavi şemasında, immün uyarıcı maddeler, C ve B vitaminleri benzersiz olarak dahil edilmiştir.

Antibiyotik ile ne alacağınızı doktorunuza sormayı unutmayın. Antibiyotikler enfeksiyonları iyi tedavi eder, fakat aynı zamanda bağırsak mikroflorasını da parlaklıkla yok ederler. Bu nedenle, bazı koruyucu ilaçlar almanız gerekir. Lineks, Nystatin bir varyantı olarak, aksi takdirde bağırsakları restore etmek yıllar sürer.

Halk ilaçları

Ballı süt, lacunar anjinası olan hastanın durumunu büyük ölçüde kolaylaştırır

Herhangi bir anjin halk yapısını ve infüzyonları sever. Ve lacunar formu bir istisna değildir. Bu halk ilaçları olmadan hızlı bir şekilde tedavi edilemez birkaç hastalıklardan biridir. Ayrıca kendi tedavi algoritmaları da var.
Boğaz ağrısı için en iyi halk ilaçları herhangi bir biçimde papatyadır. Boğazınızı bir kaynatma ile durdurabilirsiniz, infüzyon içebilirsiniz. İnfüzyon basitçe hazırlanır: çim demlenir ve soğumaya kadar beklemeye bırakılır. Zevke hoş, hasta tarafından kolayca tolere edilir.

Anneanneler, çocukluğundan beri, yıllardan beri güçlerini kaybetmeyen evrensel araçlarla tedavi ettiler:

 1. ahududu ve çay ile kuş üzümü;
 2. Gece için bal ile ılık süt, Ama nasıl bal ve bal öksürük yardımcı olabilir. bu makalede belirtilmiştir.
 3. gece için kuru hardallı çoraplar;
 4. "Yıldız işareti" ile boğazınızı ovalayın (sıcaklık yoksa).

Alkol veya votkadan özel kompresler yapmak faydalıdır. Geceleri: gazlı bezleri votkada ıslatın, sera etkisi için bir parça polietilen ile birlikte uygulayın. Daha sonra büyük bir pamuklu yün parçayı takın ve sabaha kadar sızı yuvarlayın. Sabahları ısıtılmış boğazın havadan donmaması için sadece bir fular alın ve yuvarlayın.

komplikasyonlar

Kulakların iltihabı, lacunar anjinasının hoş olmayan komplikasyonlarından biridir.

Gecikmiş tedavi ikincil hastalıkların ve ciddi süreçlerin gelişmesine yol açacaktır:

 • tüm larinksin şişmesi;
 • bağların yenilmesi;
 • larenjitin;
 • kulak iltihabı;
 • böbrek hasarı;
 • sepsis.

Boğaz ağrısı tedavisinde temel prensipler hakkında daha fazlası:

Özel bir bilgi yoksa, anjinayı bağımsız olarak tedavi etmek arzu edilmez. Ancak iyi bir seçenekle, bir kişinin kendi kendine ilaç tedavisi için birkaç günü vardır ve kendi başlarına baş etmeye çalışır. Fakat keskinlik azalmazsa veya sıcaklık devam ederse, doktorunuzu aramanız gerekir. Hastalığın sadece basit ve tanıdık geldiğini unutmamalıyız. Aslında, anjinadan ölüm oranı ve komplikasyonları endişe verici derecede yüksektir.

Lacunar angina: Evde yetişkinlerde tedavi

8 Aralık 2016

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının ilk belirtisidir. Çoğu zaman, faringeal halkanın lenfoid dokusunu etkileyen bir virüs neden olur. Bademciklerin tüm etkisi, solunum yollarında enfeksiyonun önüne geçerek devralınır. Çoğunlukla, bu olayların gelişimi lacunar anjinası başlar. Bu patolojinin belirtileri, tedavisi ve özellikleri makalede dikkatinize sunulacaktır.

Hastalık hakkında genel bilgi

Her şeyden önce, lacunar angina'nın ne olduğunu bilmelisin. Yetişkinlerde tedavi sadece patolojinin tam olarak anlaşılmasından sonra gerçekleştirilebilir. Doktorların sıklıkla bademcik iltihabı dedikleri Angina iki şekilde ortaya çıkabilir: akut ve kronik. İlk tip genellikle çocukluk döneminde ve ergenlik döneminde ortaya çıkar. Hastalık bir yetişkinde tespit edilirse, büyük ihtimalle akut evre sırasında kronik bir seyir izler. Anjina sıklıkla bir banal ARVI'den kaynaklanan bir komplikasyon haline gelir.

Bir kişinin bademcik lacunae, çukurlarla kaplıdır. İçlerindeki bademcik iltihabı plak oluşturduğunda. Daha çok bakteri kökenlidir. Buna rağmen, patoloji hala mantar ve viraldir. Lacunar anjina komplikasyonlarından kaçınmak için, yetişkinlerde ve çocuklarda tedavi, lakünlerden alınan bir kazıma incelendikten sonra yapılmalıdır.

Patolojinin semptomatolojisi

İnsanlarda Angina enfeksiyonun vücuda girdiğinde gelişir. Bu, kontamine havayı teneffüs ederek hastayla iletişim sırasında ortaya çıkar. Daha az görülen neden başka bir hastalıktır: çürük, orofarinkste iltihap, hipotermi.

Lacunar formunda bademcik iltihabı belirtileri genellikle çok belirgindir, bu nedenle hastalığın başka bir patoloji ile karıştırılması zordur. Klinik tablo bir gün içinde gelişir. İlk olarak, sıcaklık 39-40 dereceye yükselir, bir kişi yutulduğunda boğazda bir ağrı hisseder. Burun akıntısı genellikle yoktur. Hastanın zayıflığı vardır ve iştahsızdır, sıklıkla baş ağrısına, iltihaplı lenf düğümlerine katılır. Orofarenks incelerseniz, mukoza zarının şişmesi ve hiperemi belirtilir. Lakamada beyaz veya grimsi bir renkte pürülan bir birikim vardır.

Lacunar angina'yı bağımsız olarak tedavi etmek mümkün mü?

Lacunar angina başlamış ise, tedavi (yetişkinlerde) bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Uzman bir dizi çalışmadan sonra sizin için uygun ilaçları reçete edecektir. Ortalama tedavi süresi 7-14 gündür. Doğru yaklaşım ve tüm tavsiyelerin gözlenmesi ile birkaç gün içinde daha iyi hissedeceksiniz. Ancak çoğu zaman insanlar, ziyareti kendi başlarına halletmeye çalışarak doktora erteler.

Evde bademcik iltihabı tedavi etmek oldukça olasıdır. Ancak bu terapi Rus rulet oynamak için karşılaştırılabilir. Eğer lacunar anjinine neyin sebep olduğunu doğru olarak öğrenirseniz (yetişkinler için tedavi doğru olarak yapılacaktır), sonuç olumlu olacaktır. Eğer ilaçlar yanlış kullanılırsa, bademcik iltihabı bir komplikasyonu tetikleyebilir. Özellikle böbrekler ve kardiyovasküler sistem muzdarip.

Antibiyotikler, antifungal ve immünomodülatörlerin kullanımı

Lacunar anjinanın antibiyotiklerle tedavisi neredeyse her zaman haklıdır. Olguların% 70'inde bademcik iltihabı bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bugüne kadar penisilin serisinin antibiyotiklerine tercih edilir. Özellikle "Augmentin" ilacı ayırt edilir. Kompozisyonunda bir antibakteriyel madde (amoksisilin) ​​ve mikroorganizmaların (klavulanik asit) direncini ortadan kaldıran bir bileşen bulunur. Daha az kullanılan makrolidler, sefalosporinler ve sülfonamidler.

Eğer bademciklerin fungal yenilemesi doğrulanırsa, yetişkin hastalarda lacunar anjin tedavisi antifungal olduğunu düşündürmektedir. Nystatin ve flukonazole dayalı fonlar atayın. Ayrıca, mantar enfeksiyonunun uzun süreli antibiyotik kullanımından kaynaklandığı durumlar da vardır. Bu nedenle, anjin tedavisinde, önleme amacıyla antifungal formülasyonların alınması tavsiye edilir.

Eğer bademcik iltihabının virüs kaynağı doğrulanırsa antiviral ajanlar ("Kagocel", "Rimantadine", "Cycloferon") reçete edilir. Hastalığın böyle bir seyrinde, genellikle soğuk algınlığı oluşur. Tüm patoloji türleri için immünomodülatörlerin kullanımı haklıdır. Doktorlar "Likopid", "Polyoxidonium" ve diğer ilaçları öneriyorlar.

Semptomatik tedavi

Lacunar anjina semptomları olanlara bağlı olarak, yetişkinlerde tedavi uygun olmalıdır. Vücut ısısı yükseldiğinde, mutlaka azaltılmalıdır. Termometrenin seviyesi 38-39 dereceden fazla olduğunda antipiretik kullanmak tavsiye edilir. 37.5 derecede çok kötü hissediyorsanız, antipiretikler de kullanabilirsiniz.

Kendi kendine uygulama için, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar daha uygundur. Bunlar "Nurofen", "Ibuprofen", "Nimesulid", "Naiz" gibi ilaçlar. Sadece sıcaklığı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda ağrıyı da ortadan kaldırır, aynı zamanda anti-inflamatuar etkisi de olacaktır. Bademcik iltihabındaki popüler "Parasetamol" veya "Panadol" daha az sıklıkla kullanılır. Gerçek şu ki bu ilaç karaciğer için zehirlidir ve bunun yanı sıra, hemopoietik organın çalışması üzerinde de en iyi etkiye sahip olmayan antibiyotik almak zorundasınız.

Larinks ve bademciklerin tedavisi

Lacunar angina başlamış ise, yetişkinlerde tedavi (hangi antibiyotikler - zaten biliyorsunuz) yerel ilaçlar kullanılarak yapılabilir. Çoğunlukla bu ilaçlar, kan dolaşımına emilmemekte, ancak dokuların yüzeyi üzerinde etki göstermektedirler. Dölleme, anti-enflamatuar, antibakteriyel ajanlar ve antiseptikler ile boğazın bademcik iltihabı ile tedavi edilmesi tavsiye edilir. Doktorlar, "Lugol", "Miramistin", "Chlorophyllipt" kullanımları için reçete yazıyor. Bu ilaçlar iltihaplı bademcikleri yağlayabilir ve sulayabilir. Lacunalara özellikle dikkat edilmelidir ve eğer mümkünse, bu solüsyonlara emdirilmiş steril bir bezle plaktan çıkartılmalıdır.

Doktorlar ayrıca pastilleri eritmeyi de yasaklamazlar. Daha sık olarak, "Gramidin" veya "Gramikidin" önerilir. Bunlar topikal uygulama için antibakteriyel bileşiklerdir. Ayrıca 4 yaşından küçük çocuklar için de kullanılabilir. Strepsils, Septotelet ve Geksoral gibi ilaçları tercih edebilirsiniz. Sadece patolojinin nedenini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda boğazdaki ağrıyı da ortadan kaldırırlar. Sulama ilaçları ("Tantum Verde", "Ingalipt", "Bioporox", "Cameton") evde kullanılabilir, ancak hepsini aynı anda kullanmayın. Bazı ilaçları başkalarıyla birleştirme olasılığına dair bilgileri okuduğunuzdan emin olun.

Ek ilaçlar

Zaten lacunar bademcik iltihabının bir kişinin bağışıklığını büyük ölçüde zedelediğini biliyorsunuz. Evde tedavi, vitamin komplekslerinin kullanımını içerir. Bunlar "Alfabe", "Complivit" veya diğer bazı hazırlıklar olabilir. Diyette bir bozukluk nedeniyle bademcik iltihabında her zaman görülen eksik maddelerin eksikliğini giderirler.

Sıklıkla, kendi kendine tedavi için, hastalar Tonzilgon'u kullanır. Alkol damlacıkları ve tabletler şeklinde gelir. İlaç, vücudu güçlendirmeye, direnci artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bir anti-inflamatuar, temizleyici etkiye sahiptir. Kullanım talimatları farklı menşe akut ve kronik anjina için ilacı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Eğer tonsillit sırasında ek hoş olmayan semptomlarınız varsa, uygun yollarla elimine edilebilir. Burun tıkanıklığından, "Nazivin", "Snoop", "Vibrocil" ilaçlarıyla kurtulacaksınız. Nazofarenksin sulanması için tuz formülasyonlarının kullanılması da tavsiye edilir. Kulaklarda ağrı eklendiyse, Otipaksom'u kullanabilirsiniz. Damlalar iltihabı giderecek ve kulak kanallarını uyuşturacaktır. Kuru bir obsesif öksürükten "Sinekod", "Kodelak" parasını al. Üretken öksürük mukolitik ilaçlar "Lazolvan", "ATSTS" tarafından desteklenmektedir.

Diyet ve rejim

Beyaz lakünanın oluşumu ile pürülan tonsillit ile rejimi gözlemlemek gerekir. Alışılmadık bir yaşam tarzı yollamak yasaktır. Fiziksel aktiviteyi sınırlamak ve barışı gözlemlemek gereklidir. Aksi halde, patolojinin komplikasyon olasılığı yüksektir. Vücudun enfeksiyonla savaşmak için çok fazla enerjiye ihtiyacı var. Eğer her zaman uyumak istiyorsan - uyu. İştahsızlık - kendinizi yemeye zorlamayın. Daha fazla sıvı içmek önemlidir: su, meyve suları, meyve içecekleri, çaylar. Yiyecekler sıcak veya soğuk olmamalıdır. Boğazını tahriş edebilecek herşeyi reddedin: tuzlu, ekşi, tatlı, baharat. Çorbalar, püresi ve püresi tercih edin.

Hastanın bulunduğu odada serin ve nemli olmalı. Abartmayın. Kesinlikle sıcak soluma. Bunu yaparak, mikroorganizmaların daha fazla çoğaltılması için tüm koşulları yarattığınızı unutmayın. Yetişkinlerde Lacunar angina çok bulaşıcı olabilir. Bu nedenle, sağlıklı kişiler ve aile üyeleri ile teması en aza indirir.

Lacunar angina: yetişkinlerde halk ilaçları ile tedavi

Birçok hasta, tonsillit tedavisi için büyükannesinin reçetelerini vermeye çalışmaktadır. Bu tür eylemlerin oldukça tehlikeli olabileceği hemen söylenmelidir. Eğer taktikler yanlış seçilirse, sonuç olumsuz olabilir. Örneğin, yanlış tedavi ile akut fazdan lacunar anjin kronikleşir. Hasta iyileştiğini düşünüyor ama bu büyük bir yanlış anlama. Kronik bademcik iltihabı korkunç bir frekansla tekrarlayacaktır. Bağışıklık veya hipotermide en ufak bir düşüşle, yine hastalığın tüm lezzetlerini hissedeceksiniz. Fakat bu, insanların tariflerinin güçsüz olduğu anlamına gelmez. Geleneksel tedaviye iyi bir katkı olabilirler.

 • Boğazınızı adaçayı, çörek otu, papatya ile durulayın. Bu gibi bileşimler patojenik florayı yıkacak, rejeneratif ve anti-inflamatuar bir etkiye sahip olacaktır.
 • Daha fazla C vitamini yiyin. Bol miktarda yeşillik, özellikle maydanoz, lahanada bulunur. Limon ve diğer narenciye ürünlerini yemeyin.
 • Ahududu ile çay iç. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve boğaz ağrısını yumuşatır.
 • Ballı süt, orofarenks üzerinde analjezik bir etkiye sahip olacak ve obsesif kuru öksürüğü ortadan kaldıracaktır.
 • Boğaz bölgesini porsuk veya keçi yağı ile ovun. İltihaplı yamaları ısıtır. Bunu ancak sıcaklık yoksa yapabileceğinizi unutmayın.

Özetleyelim

Makaleden lacunar anjinasının nasıl düzeltildiğini öğrenebildiniz. Yetişkinlere ait fotoğraflar, tedavi ve preparatlar incelemenize sunulur. Bir doktora randevu vermeden önce birkaç kez düşünün. Bademcik iltihabının çok tehlikeli olduğunu unutmayın. Yanlış tedavi ile, cerrahi müdahale ve bademciklerin çıkarılmasını gerektirebilir. Sağlıklı ol!

Vücudun 7 kısmı eller tarafından dokunulmaması gereken bir bedendir: Vücudunuzu bir tapınak olarak düşünün: Onu kullanabilirsiniz, ancak elinize dokunamadığınız bazı kutsal yerler vardır. Araştırma gösterir.

Daha genç görünmek için: 30, 40, 50, 60 yaşlarındaki kızlar için en iyi saç kesimi 20 yaşında, saçın şekli ve uzunluğu konusunda endişelenmeyin. Görünüşe göre gençlerin görünüşü ve cüretkâr zillerin deneyleri için yaratıldı. Ancak zaten.

30 yılda bakire olmak nasıl bir şey? İlginçtir ki, neredeyse orta yaşına kadar seks yapmamış kadınlar.

Yatakta iyi olduğunuzu belirten 11 garip işaret var.Aynı zamanda romantik partnerinizin zevkini yatakta geçirdiğine inanmak ister misiniz? En azından kızarmak ve aldatmak istemezsin.

Asla kilisede yapmayın! Kilisede doğru şekilde davranıp davranmadığınızdan emin değilseniz, belki de, yanlış bir şekilde yapın. İşte korkunç bir liste.

Kadınların çoğu kez görmezden geldiği 15 kanser belirtisi Birçok kanser belirtisi diğer hastalıkların veya hastalıklarınkine benzerdir, bu yüzden çoğu zaman göz ardı edilir. Vücuduna dikkat et. Fark ederseniz.

Lacunar angina ve tedavisi

Lacunar angina (kod MKB-10 - J03) - bademciklerde pus lacuna ile iltihaplanan ve dolduran pürülan bademcik iltihabından biridir. Özellikle streptococcus, lacunar anjin bakteriyel enfeksiyonu provokes.

Bu arada, ICD-10 kodu, karakteristik düzene göre sınıflandırılan uluslararası bir hastalık listesidir. Şifreye Latince bir harf ve 0'dan 99'a kadar olan bir dijital hastalık belirtiminden oluşur.

Tanıyı standardize etmek için doktorların rahatlığı için bir kodlama oluşturuldu. Örneğin G00-G99, sinir sistemi ve solunum sisteminin J00-J99 hastalığıdır.

Enfeksiyon yolları

Hastalığın provokatörlerine yeterli direnç sağlayamadığı zaman, bağışıklığın azalması nedeniyle bir hastalık vardır. Patojenler, havadaki damlacıklar (nefes alma, öksürme, hapşırma yoluyla) ya da bakteriyel boğaz ağrısının bulaşıcılığını belirten evsel yolla (yaygın kullanım nesneleri aracılığıyla) bulaşır.

Ayrıca, dış enfeksiyon yollarına ek olarak, yetişkinlerde lacunar anjin, burun sinüslerinde bulunan çürük veya kronik iltihaplardan etkilenen dişler nedeniyle gelişebilir.

Hastalığın kuluçka döneminden sonra, 3 ila 7 gün arasında değişen lacunar anjina belirtileri görülür:

 1. ateş, ateş, sıcaklık 40 ° C'ye kadar yükselebilir;
 2. boğaz ağrısı, özellikle yutulduğunda;
 3. lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 4. baş ağrısı;
 5. eklemlerde ve kaslarda ağrı;
 6. Boğaz incelendiğinde, beyaz veya sarımsı noktalı ya da örgü benzeri bir kaplama ile açıkça görülebilir genişletilmiş bademcikler.

Çocuklarda Lacunar angina

Bir çocukta Lacunar angina, semptomların yetişkin belirtilerine benzer şekilde eşlik eder. Ayrıca, diğer işaretler eklenir:

 1. Boğazdan kulağa akut ağrının ışınlanması;
 2. karın ağrısı, mide bulantısı, kusma;
 3. salya akışı;
 4. ishal;
 5. konjunktivit;
 6. sıcaklıkta artış veya azalma ile konvülsiyonlar;
 7. sahte bir grup.

Lacunar bademcik iltihabı, sahte kubbe saldırısına neden olabilir. Enflamasyonlu ve genişletilmiş bademcikler, çocuğun nabzı olan bir nazolabial üçgenin sahip olduğu solunum sistemini kaplar.

Çocuğa yanlış bir yumruk atmaktan mı?

Bir çocuk, öncelikle anne boğulma ise, ancak zor da panik ve topla kendini gerekmez olabilir. İlk olarak, bir ambulans çağırmalısınız. İkincisi, bir dik konumda bir çocuk yetiştirmek kısıtlayıcı giysiler kaldırmak ve ben (örneğin Suprastin) bademcik ödemi uzaklaştırmak için intramüsküler antihistamin uygulanabilir eğer, iyi, onu sakinleştirmeye çalışmak. Tıbbi yardım alırken, odadaki havayı nemlendirin, bir nebülizör veya klasik buharla inhalasyon yapın. Bu damar daraltıcı bir ilaç birkaç damla, burada su içinde çözülmüş halde pint çay kaşığı kabartma tozu ile solunum soda maden suyu ya da soda çözeltisi sağlanmasına yardımcı olur. Ancak çocuğun ateşi varsa, inhalasyonlar yasaktır.

Lacunar anjina tedavisi

Lacunar anjin tedavisi ve tedavi nasıl?

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi yatak istirahatine sıkı bağlılık ile gerçekleşir. Her şeyden önce, hastalığın provokerini öldürmek ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için antibiyotiklere ihtiyacımız var.

antibiyotikler

Lacunar anjin ile, amoksisilin preparatları reçete etmek gelenekseldir:

Penisilinli bir alerjisi veya penisilin ilaçları olan bir hastanın tedavide başarı sağlaması durumunda, bunların Macrolides ile değiştirilmesi gerekir:

Düşmeyen bir sıcaklıkta (hastanın penisiline karşı alerjisi olmaması koşuluyla) acil bakım sağlamak için doktor, Ceftriaxone enjeksiyonlarını reçete edebilir.

Yerel hazırlıklar

Boğazdaki ağrıyı hafifletmek ve vücuttaki anjin patojeni yayılmasını önlemek için lokal antiseptikler yardımı ile olabilir. Bu olabilir:

 • Faryngosept veya Lizobakt (emilim için tabletler);
 • Kamerun veya Ingalipt (analjezik etki ile spreyler);
 • Bioparox veya Hexoral (antibakteriyel etkiye sahip spreyler);
 • boğaz Klorofiltip, Miramistin, Tantum Verde veya Oracet durulama için çözümler.

ateş düşürücü

Sıcaklığı azaltın Paracetamol veya Ibuprofen dayalı fonları yardımcı olacaktır. Bir kez Nimesil'i alabilir, ancak doktorlara göre, sistemik bir resepsiyonla, ne yazık ki, karaciğerde toksik etki yapabilir.

Bir çocuğun tedavisi

Çocukta lacunar anjinası tedavi etmek için mi?

Çocuk tedavisinde lacunar anjinası, öncelikle antibiyotik ajanları gerektirir. Yetişkin bir hastalık durumunda olduğu gibi, bunlar amoksisilin preparatlarıdır:

 • Amoksisilin süspansiyonu;
 • Graximol süspansiyonu;
 • Süspansiyon için Ospamox tozu.

Katılan hekim tarafından reçetelenen ilacın etkisi yoksa, ilk başvurudan sonraki 3 gün sonra, çocuk doktoruna bu konuda bilgi vermek ve ilacı birlikte değiştirmek gerekir. Penisilinler için layık bir alternatif Makrolidlerdir:

Topikal preparatları olan çocuklarda lacunar anjin tedavisine müdahale etmeyin:

 • Spreyler Ingalipt, Cameton ve Chlorophyllipt;
 • Faryngosept (resorpsiyon için tabletler);
 • ve eğer çocuk gargara yapma becerisine sahipse, bitkisel şifa ve infüzyonları kullanabilirsiniz.

ısı, böyle ağır çıkarıp, bebek kusmuk ya da yutmak zordur, süspansiyon, rektal fitiller yerini örn Nurofen veya Tsefekon edilebildiği zaman, antipiretik süspansiyonlar, örneğin Panadol-Bebek veya Nurofen kullanarak edilebilir herhangi bir yaştaki bir çocuk için istenmeyen yapar.

Bağışıklık direncini arttırmak için, çocuk hastalıkları, özellikle meyan kökü tozu, İmmünal veya çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir vitamin ve mineral kompleksi gibi preparatları takviye etmek için reçete edilebilir.

Lacunar anjina önlenmesi

Lacunar angina bir provokatör tarafından enfeksiyonu önlemek için, aşağıdaki basit kuralları gözlemlemek önemlidir:

 1. Elleri düzenli olarak yıkayın ya da özel bir antibakteriyel ile tedavi edin.
 2. Ham formunda kullanılan akan su ürünleri altında yıkayın ve pişirilmesi gereken ürünlerin uygun ısıl işlemlerini yapın.
 3. Vücudu sertleştirerek, iyi besleyerek ve zararlı alışkanlıklar bırakarak bağışıklığı güçlendirin. Çocuklarda profilaksi durumunda, pasif sigara içilmesine izin vermeyin.
 4. Hasta bir bakteriyel anjinayla iletişim kurmamaya çalış, tk. hastalık aşırı derecede bulaşıcıdır.
 5. Bağışıklık zayıflama anlarında (donma, ayaklarınızı ıslatmadan sonra), büyük bir insan kalabalığından kaçınmak için.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anne sütü annesinde

Emzirme döneminde anne ve çocuk için herhangi bir hastalık tehlikelidir. Emziren anjin çok sıkıntı verir ve çoğu zaman yeterlidir. Tedavisi için, annenin çocuğun vücudunun oluşumuna hızlı bir şekilde zarar vermesine ve zarar vermesine yardımcı olacak güvenli ilaçları kullanmasına izin verilir.

Soğuk algınlığı tedavisinde bir Nebülizatörde Klorheksidin Kullanımı

Klorheksidin, popüler ve güvenli bir antiseptiktir. Üst solunum yollarının enfeksiyöz hastalıklarında nebülizör yoluyla inhalasyonlar yapmak için sinüzit ve sinüzitte burun sinüslerini yıkamak için kullanılır.