Loading

Çocuğunda bir larenjit tedavisi daha

Larenjitin sıklıkla çocukları etkileyen çok ciddi bir hastalık olduğu bilinmektedir. Larinks ve ses tellerinin iltihaplanmasıyla ifade edilir, zordur. Kural olarak, hastalık bir önceki soğuk algınlığı veya grip bir komplikasyonudur. Tüm ebeveynler bir çocukta larenjitin nasıl tedavi edileceğini bilmelidir. Bu hastalıkla mücadele etmek için geleneksel ve alternatif olarak birçok farklı yöntem vardır.

Çocuklarda larenjit nasıl tedavi edilir

Bebeklerde bu hastalığın gelişmesinin nedeni, nazofarenksinin henüz tam olarak gelişmemiş olmasıdır ve virüslere ve enfeksiyonlara karşı dayanıklı değildir. Larenjitle birlikte yenidoğanda burun akıntısı, boğazda kırmızı ve şişer, fotoğrafta görüldüğü gibi. Bebek, larenjit ile kuru veya havlayan öksürük muzdarip. Sıcaklık güçlü bir şekilde yükselebilir. Bebeklerde larenjit anksiyete ile kendini gösterir. Bir yıla kadar olan çocuklar hırıltılı ağlıyor. Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

inhalasyon

Bu prosedürler sadece tedavi sürecinde memnuniyetle karşılanmaktadır. Özellikle çocuklar için yararlı olan larenjit nebulizer ile inhalasyon. Bu cihaz, çözeltinin küçük kısımlarını ilaç ile püskürtür. Bu sayede bebeğin soluduğu tıbbi maddeler doğrudan hastalığın kaynağına nüfuz eder. Geleneksel buhar inhalasyonundan daha az etkili değildir. Bu prosedürler için, hem ev ilaçları hem de ilaçlar, örneğin Lazolvan, Deksametazon, Hydrocortisone, Berodual kullanılabilir.

ilaçlar

Larenjit kendi kendine geçmez, eğer bir çocuğun semptomları tespit edilirse, onu bir doktora düşürmek gerekir. Uzman doğru tanı koyacaktır ve bebeğe yardımcı olacak ilaçlar için reçete yazacaktır. Doktor gargara, teneffüs ve diğer ilaçların yanı sıra oral ilacı da reçete edecektir. Belirleyici faktör hastalığın şekli ve şiddetinin derecesidir. Larinjit, aşağıdaki ilaçlar ile tedavi edilir.

antibiyotikler

Bu tür ilaçlar, büyük yan etkiler listesinden dolayı çocuklara her zaman büyük özen gösterilmektedir. Onların alımı, larenjitin doğada bakteriyel olduğunu tespit etmenin mümkün olması halinde yararlıdır. Bu nedenle, önce genel bir kan testi yapmalı ve hastalığın viral olmadığından emin olmalısınız. Antibiyotik reçete:

 1. "Amoxiclav". Ana aktif madde penisilin. Tabletler ve süspansiyon var. Bir bebeğin dozu ve süresi, kilosuna göre ayrı ayrı hesaplanır.
 2. "Bioparox". Boğazın sulanması için aerosol. Üç yaşından küçük çocuklar için yasak. Bir hafta 2 kez iki enjeksiyon yapılmalıdır.
 3. "Seftriakson". İntravenöz veya intramüsküler enjeksiyonlar için çözüm. Çocuklar için başka bir bulamaç üretilir. Dozaj, kiloya göre reçete edilir.

tabletler

Hastalığın tedavisi için birkaç ilaç olacaktır. Kesinlikle antihistaminiklere, örneğin "Claritin", "Zodak" a ihtiyacınız olacak. Mukozanın şişmesine yardımcı olacak ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olacaktır. Öksürük, kuru veya ıslak, boğazda terlemeden lolipop almak için haplara ihtiyacınız olacaktır. Bebeğin ateşi varsa, antipiretik yapın.

Larenjit ile etkili tabletlerin listesi:

 1. "Mukaltin". Hemen hemen hiç kontraendikasyona sahip bir antitussif ilaç. Dozaj doktor tarafından belirlenir.
 2. Parasetamol ve analogları. Hastalığın seyri sırasında çocuklarda sıcaklık artışıyla tabletler verilir. Dozaj bireysel olarak belirlenen yaş ve vücut ağırlığına bağlıdır.
 3. "Suprastin". Ödemi kaldırır, yanlış krup başlangıcını engeller. Doğumdan. Hızlı aksiyonun ilacı günde üç kez, bir tabletin suya yayılmasıyla sarhoş olur.

şurup

 1. "Lasolvan". Balgam söktürücü bebek şurubu, yiyecekle birlikte alınır, su ile yıkanır. Günde birkaç kez 2.5 ila 5 ml şurup alın. Kurs 5 gündür. Uzat, sadece doktorun reçetesine göre izin verilir.
 2. "Nurofen". Ağrıyı, iltihabı hafifletir, sıcaklığı düşürür. Çocuklar için şurup dozu, sadece ilgili doktor tarafından reçete edilir. İlaç, portakal ve ahududu aromalı olarak üretilmektedir.
 3. "Prospan". Şurup boğaz ağrısı rahatlatır, öksürük ile yardımcı olur. Bir yıla kadar olan çocuklar günde iki kez 2.5 ml, altı yıla kadar - aynı miktarda üç kez içmelidirler. Öğrencilerin üç kez 5 ml almasına izin verilir.

sprey

Etkili ilaçların listesi:

 1. "Orasept". Boğaz ağrısı ve diğer KBB hastalıkları, örneğin laringotrakit tedavisi için sprey. İlaç iki yaşından büyük çocuklar için kullanılmasına izin verilir. Üç enjeksiyonlu bir çocuk için günde üç kez yapılmalıdır.
 2. "Lugol". Larinksin iltihaplanmasını gideren iyi bir sprey. Altı aydan çocuklara izin verin. Günde iki veya üç kez, daha önce nefesini tutan birkaç enjeksiyon yapar. İlaç neredeyse hiç kontrendikasyon yok.
 3. "Geksoral". KBB hastalıklarının tedavisinde lokal antiseptik. Çocuklara günde iki kez bir enjeksiyon yapılması önerilir.

Insanların anlamı

Alternatif tıp tarafından sunulan bu tarifleri deneyin:

 1. Bir kaynatma ile gargaralandığınızdan emin olun. Üç yemek kaşığı meşe kabuğu, kalay, adaçayı ve bir - rezene köklerini birleştirin. İyice karıştırın. 3 çorba kaşığı. l. 1 litre kaynar su toplayın, birkaç saat bekletin. Bu çözümle bebeğin günde üç kez boğazını durulamasına izin verin.
 2. Bir çay kaşığı şeker ve küçük bir tereyağı ile iki sarısı karıştırın. Karışımı iyice karıştırın. Bebeğe her üç saatte bir yarım çay kaşığı verin.
 3. 3 yaprak aloe yıkayın, kıyma makinesinde ilerleyin. Bir bardağa süzün. Elde edilen meyve suyu 1: 1 su ile seyreltilir. Bebeğin boğazını günde 4-5 kez yıkamasına izin verin.

Evde çocuklarda larenjit tedavisinin özellikleri

Aşağıdaki önerilere uymak gerekir:

 1. Çocuğun yatak istirahatine uyduğundan emin olun. Ses cihazını zorlamaması ve biraz konuşması istenir.
 2. Odayı taze ve nemli serin havada tutun.
 3. Bebeğin çok fazla bitkisel çay içtiğinden emin olun, ılık süt. Alkali tıbbi su verebilirsiniz.
 4. Bebeği orta derecede sıcak yiyecekleri, çok soğuk veya sıcak olarak beslemeyin. Sodayı ortadan kaldır.
 5. Ev tedavisinin özellikleri hastalığın biçimine bağlıdır.

Akut stenosing larenjit

Bu yanlış bir grup olarak da adlandırılan hastalığın çok tehlikeli bir şeklidir. Çocuğun boğulmasından dolayı, larinksin şiddetli şişmesi ile karakterizedir. Saldırı aniden başlıyor. Bu formun larenjitiyle ilgili ilk yardım hemen yapılmalıdır, bu nedenle hemen doktor çağırmak gereklidir. Doktoru beklerken, bebek ayak banyolarını hazırlayın. Onu banyoda kilitleyin, küveti sıcak suyla doldurun ve birkaç dakika boyunca buhara bırakın. Mümkünse, bir ilaç ile nebülizör veya buharla inhale edin.

kronik

Çocuğun bu formda bir hastalığı varsa, o zaman onu ses tellerini aşmak için yasaklamalısınız. Odadaki havayı düzenli olarak nemlendirin ve toz olmadığından emin olun. Uyuşturucu ve halk ilaçları ile semptomatik tedavi uygulayın. Atrofik veya hipertrofik larenjit için, her zaman inhalasyon uygulayın. Soğuk algınlığı önlemek için çocuğa immünomodülatör ilaçlar verin.

alerjik

Çocuğun hastalık bu formu tedavi bir doktorun sıkı gözetimi altında olacaktır. Antihistaminikler tabletler, şuruplar şeklinde verdiğinizden emin olun. Temiz, nemli havanın kreşe ulaşmasını sağlayın. Mümkünse, soda ve yağsız yağ ile su üzerinde inhalasyonlar yapın. Küçük yudumlarda ılık su içmesine izin verin. Sodalı sütle yardımcı olur.

Laringofaringita

Sıklıkla bu hastalık ses telleri aşıldığında oluşur. Akut laringofarenjit, aynı semptomlarla kendini gösterir, ancak yanma hissi ve boğazda yabancı bir cismin varlığını artırır. Çocuk ilaçlarını doktor tarafından reçete edilenlere, gargaraya, ayak banyolarına yaptığınızdan emin olun. Pharyngolaringitis ile konuşmak kesinlikle yasaktır.

Larenjit ile yürümek mümkün mü?

Ebeveynler için çok acil bir sorun. Yürüme için dışarı çıkmak izin verilir, ancak hastalık zaten bittiyse. Dışarıda olmak, yalnızca iyi havalarda ve bir saatin dörtte birinden daha fazlasına izin verilir. Bebeği balkona götürmek daha iyidir. Hastalık akut ise, daha iyi zamanlara kadar yürüyüşler ertelenmelidir. Rüzgar, yağmur, kar varsa çocuğu yürüyüşe çıkmayın.

Çocuklarda larenjit semptomları nasıl belirlenir ve hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.

Çocuklarda Larenjit - Gırtlak iltihabı. Aynı zamanda, ses telleri şişer, ses kısılır, cızırdar ve tamamen kaybolabilir.

yayılma

Hastalığa en duyarlı olanlar 2 yaşın altındaki çocuklardır - larenjit her üçte bir oranında bulunur. Risk grubunda, alerjik hastalıklar, obezite ve artmış timüs bezi olan çocuklar. Kronik larenjit, 10 yaşın altındaki erkeklerde daha sık görülür.

Tozlu ve kirlenmiş sanayi bölgelerinde yaşayan çocuklar, ana karayolları, kavşaklar ve endüstriyel tesislerin yakınında en fazla sayıda vaka görülmektedir.

Hastalıkların zirvesi ilkbahar ve sonbaharda görülür, sıklıkla larenjit soğuk algınlığı ve gribin arka planına karşı gelişir.

Pediatrik nazofarenks henüz dışarıdan mikroorganizmaları ihtiva etmek için yeterince gelişmemiştir. Sonuç olarak, patojenik mikroflora hızla aşağıda nüfuz eder. Enflamasyonun neden olduğu mikroplar hava yollarının sıkılmasına neden olabilecek şişmeye neden olur. Çocuk ne kadar küçükse, hastalık ağırlaşabilir.

Larenjit araştırması bin yıllık bir tarihe sahiptir. Larenksin iltihaplanması, Hippocrates (MÖ IV), Galen, M.Ö. ilk açıklamayı yaptı. "Krup" terimi, terminolojide 1765'te tanıtıldı.

Difteri ile ortaya çıkan Krup, doğru ve diğer enfeksiyonlarla - yanlış olarak adlandırıldı. Şimdi bu bölüm ilgili değil.

Hastalığın nedenleri

 • Virüsler (influenza, parainfluenza, adeno- ve RS virüsleri) larenjit vakalarının ezici bir çoğunluğuna neden olur (% 90'a kadar);
 • bakteriler (stafil, strepto-pnömokok, intestinal ve psödomonas aeruginosa) - nadiren akut larenjitin nedenleri haline gelirler, fakat enfeksiyona bağlılıkları şiddetli ve uzun süreli bir hastalığa neden olur;
 • yüksek, histerik çocukça bir ağlama, akut larenjitin ana nedenlerinden biridir;
 • zararlı maddelere maruz kalma - tozlu, gazlı hava;
 • alerjik reaksiyonlar - toz, boya ve vernik malzemeleri, hayvan kılı.
İçindekiler ↑

Çocuklarda larenjit belirtileri

Akut akım

Çocuklarda akut larenjit - Aniden ortaya çıkan ve hızla gelişen iltihap.

 • Sesin değişmesi - ses kısıklığı, kabalık var. Tam bir ses kaybı gözlemlenebilir;
 • hastalığın başlangıcında öksürük - kuru, havlayan, boğucu, sonra - ıslak, balgam çıkarma balgam ile;
 • burun akıntısı;
 • Sıcaklık artışı (her zaman değil) - muhtemelen 40 ° C'ye kadar Hafif durumlarda, sıcaklık yükselmeyebilir;
 • zorluk, nefesin hızlandırılması - laringeal ödem nedeniyle;
 • Boğazda ağrı, kuruluk ve boğulma.

Kronik Akım

Çocuklarda kronik larenjit - Periyodik alevlenmelerle uzun bir hastalık.

 • Ses kısıklığı, sesin değişmesi;
 • boğazda koma, terleme ve kuruluk hissi;
 • öksürük - farklı, sürekli sessiz öksürükten acı verici boğucu nöbetlere kadar.

Bir alevlenme ile - sıcaklık, yorgunluk, baş ağrısı bir artış. Remisyon olduğunda - semptomlar hafiftir, alevlenme ile - yoğunlaşır.

Çocukların çeşitleri ve özellikleri

 • Catarrhal larenjit - tedavisi kolay, en yaygın olanı;
 • hipertrofik larenjit - sıklıkla oluşur. Mukoza zarının hiperplazisi ile farklılık gösterir;
 • hemorajik larenjit - larinks ve ligament astarında kanamalar, balgamdaki kan damarları;
 • difterit formu - bademcik iltihabı larinkse geçer;
 • phlegmous larinjit - larinks, perikondriyum, ligamentlerin kas ve submukozal tabakalarının inflamasyonu ile karakterize, ağır ancak nadiren ortaya çıkan bir form;
 • Stenosing larynjit, en tehlikeli çeşittir (yalancı krup). Hava yollarının daralması, oksijen sıkıntısının hızlı gelişmesi, nazolabial üçgenin siyanozu ile farklılaşır. Hemen hastaneye yatış ve bazen de resüsitasyon gerektirir.
İçindekiler ↑

Tanı Yöntemleri

 • Anamnez koleksiyonu - belirtilerin oluşumu ile inceleme, larinksin kızarıklık oluşumu;
 • laringoskopi - ödem saptanması, mukozada kanamalar, vasküler paternin güçlendirilmesi, kalınlaşma ve ligamentlerin tamamlanmamış kapatılması için bir el feneri olan bir laringoskop yardımıyla inceleme;
 • farmakoskopi - özel aydınlatma altında farinksin incelenmesi;
 • Rinoskopi - özel aynalar aracılığıyla burun boşluğunun incelenmesi;
 • Larenks (virolojik, bakteriyolojik) - hastalığın etken maddesini oluşturmak için kızarma çalışması.
İçindekiler ↑

Ayırıcı tanı

Larenjitin difteri, yabancı cisim, petrolojik abse, papillomatozisden ayırt edilmesi gerekir. Difteri ile, bademciklerde ve etraflarında bir baskın vardır, asfiksasyon yavaş yavaş gelişir, yüksek sıcaklık ve servikal lenf düğümlerinde bir artış ile. Yutma süreci ile solunum zorluğu, öksürük ve boğuk ses eksikliği ile karakterizedir.

Larinkste yabancı bir cisimle, oyunlar veya yeme sırasında belirtiler aniden ortaya çıkar. Kusmaya kadar öksürme. Farklılaşmadaki başlıca rol laringoskopiye aittir.

Larinksin uzun süreli ses kısıklığına karşı papillomatosisi ile birlikte, ilerleyici solunum zorluğu yavaş yavaş gelişir. Farklılaşma için laringoskopi verileri kullanılır.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Genel kurallar:

 • Hastalığın nedenlerinin ortadan kaldırılması (daha sık olarak - influenza veya ARVI tedavisi);
 • katı yatak istirahatı;
 • odadaki taze nemlendirilmiş havanın sağlanması;
 • sessizlik modu - mümkün olduğunca az konuşun, fısıldayamazsınız;
 • sıcak bol içecek (bitkisel decoctions, ballı süt);
 • Diyet - gıda, tüm baharatlı, tuzlu, baharatlı, alerjen ürünleri hariç, sıcak olmalıdır.
İçindekiler ↑

Akut kurs tedavisi

Çocuklarda akut larenjit bir dizi önlemle tamamen iyileşir:

 • Soluma - ilk 2 saatte bir, 5 dakika boyunca, daha sonra - daha uzun aralarla;
 • sıcak kompresler - boyunda veya ılık fularda;
 • anti-enflamatuar ilaçlar - spreyler formunda (Miramistin, Geksoral) veya resorpsiyon için tabletler (faringosept, strepsils);
 • antibiyotikler - bakteriyel enfeksiyon için bir doktor tarafından reçete edilir;
 • öksürük (libeksin, ot);
 • balgam söktürücü ilaçlar - balgam deşarjını kolaylaştırmak için (termopsis, lazolvan, bromhexine, ACC);
 • antihistaminikler - çocuğun ödemini ve sakinleşmesini azaltmak için (klaritin, zodak, cetrin);
 • ateş düşürücü - 38 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkta (panadol, ibufen, efferalgan);
 • fizyoterapi (elektroforez, UFO, UHF).

Hafif tedavi

Evde üretilen, genel kurallara uyulması ve gerekliyse - semptomatik tedavi:

 • Alkalik çözeltiler (sodyum klorür veya alkali maden suyu) ile inhalasyon, vazokonstriktör;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • UHF tedavisi;
 • antiseptik spreyler ve emilim için preparatlar.

ılımlı

Tedavi bir hastanede yapılır. Tedavi kullanır:

 • Inhalasyon hidrokortizon;
 • ne zaman asfiksi - intravenöz glukokortikoid enjeksiyonu;
 • entübasyona ya da trakeotomiye giden solunum güçlüğü artmaktadır.

Şiddetli derece

Tedavi sadece bir hastanede. tarafından kullanılan:

 • Antibiyotikler (amoksiklav, seftriakson, azitromisin);
 • antihistaminikler ve diüretikler;
 • kortikosteroidler;
 • Bir apseyi oluştururken, açılışına başvurur;
 • Stenozda artış - acil trakeotomi.
İçindekiler ↑

Kronik seyrinin tedavisi

Genel kuralların ve semptomatik tedavinin bir kombinasyonu kullanılır:

 • Alkali çözeltiler ile inhalasyon;
 • antiseptik spreyler ve emilim için tabletler;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • remisyon dönemlerinde fizyoterapi: UFO, UHF, sollyx, elektroforez;
 • hiperplastik alanların lazerle çıkarılması, ultrason.
İçindekiler ↑

fizyoterapi

 • Larinks bölgesinde elektroforez - sabit düşük frekanslı bir akıma sahip ilaçların (novokain,% 5 kalsiyum klorür) girişi.
 • UV - ultraviyole kullanımı, oksijen emilimini artırır, enfeksiyonun direncini artırır. Bakterisidal bir etkiye sahiptir.
 • UHF - yüksek frekanslı ultrason, temas etmeyen bir şekilde davranır. Enflamatuar süreçlerde en etkilidir.
 • Sollyx - yapay bir ışık kaynağının hareketi boynun ön yüzeyine yönlendirilir.
İçindekiler ↑

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

En etkili çözüm. Inhalasyon yardımı ile, larinks, larenjit, akut bronşit eşlik edebilir öksürük kolaylaştırmak için daha da nemlendirilmiştir. Doktorun talimatlarına göre, solumaya anti-ödem ve antiseptik ajanlar eklenir. Uçucu yağlarla inhalasyonlardan kaçınılmalıdır.
İnhaler, nebulizerler yardımıyla inhalasyon yaparlar.

Halk ilaçları ile tedavi

soluk alma:

 • Patates buharı Rafine edilmemiş patatesleri pişirin, nane veya papatya üzerine koyun. Buharı 10 dakika boyunca soluyun;
 • sarmısak. Sarımsak ince doğranmış ve hastanın odasının etrafında yatağının etrafına yayılmış;
 • sıcak buhar. Sıcak suyu açın ve banyoyu buharla doldurun. 15 dakika boyunca oturun.

durulama:

 • Pancar ve patates suyu;
 • bal (1 kaşık kaynar su içinde çözülür);
 • otlar infüzyonları (calendula, adaçayı, papatya, meşe);
 • Soğan kabuğu kaynatma.

Burun durulama:

 • otlar infüze;
 • deniz tuzu veya soda çözeltisi (su bardağı başına 0,5 yemek kaşığı).

Oral uygulama için:

 • Kaynamış su ile muz yaprakları demlemek 2 kaşık yaprakları, ısrar ediyorlar. Öksürükte içmek için;
 • Ballı havuç suyu - anti-inflamatuar ve onarıcı.
 • kurutulmuş elmaların bal veya havuçla kaynatılması - ses kısıklığı ile.
İçindekiler ↑

Evde çocuklarda larenjit tedavisi


Evler komplike olmayan larenjit formlarını başarılı bir şekilde tedavi etmektedir. Genel kuralların, tıbbi ve halkın tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonunu kullanırlar.

Hastalığın önlenmesi

 • Kişisel hijyen;
 • soğuk algınlığı olan hastalarla temas dışı bırakılması;
 • Bir çocuğun temperlenmesi aşamalıdır;
 • Çocuğun aşırı soğutmasına izin verilmemelidir, soğuk mevsimde bir eşarp ve şapka gereklidir;
 • evde temizlik, taze ve nemli hava bakımı.

Ikincil koruma:

 • Nazofaringeal hastalıkların zamanında tedavisi;
 • Çocukluk hastalıklarına karşı aşılama;
 • zararlı maddelerle (kirli bir bölgede yaşamak) zorla temas halinde - periyodik koruyucu inhalasyonlar.
İçindekiler ↑

görünüm

Akut komplike olmamış larenjitli çocuklarda, uygun bir prognoz. Zamanında tedavi 2 hafta sonra hastalığı unutmanızı sağlayacaktır. Tedavide ihlaller (genel kurallara uyulmaması) ve sık sık larenjit oluşması durumunda, hastalığın kronik formu gelişebilir. Sıkılaşan formun gelişmesi ile prognoz, tedavinin güncelliğine bağlıdır, aksi takdirde larenksin stenozu asfiksi sonucu ölümle sonuçlanabilir.

Yararlı video

Çocuk larenjitleri (özellikle de stending formu) bu videoda derhal tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir hastalıktır:

JMedic.ru

Çocukta larenksin iltihaplanması, kuru, mide bulantısı, kabartma öksürüğü getirmemesi ile eşlik eder. Bu semptom bebek için rahatsızlık yaratır ve ailesini çok korkutur. Bazıları aynı zamanda çocuktan doğduktan beş yıla kadar hastalığı zorlaştırabilen boğulma saldırılarının da farkındadır. Anneler ve babalar: çocuklarda larenjitin sık görülen bir fenomen olmasına rağmen, genellikle ARVI tarafından komplike hale geldiği halde, sadece bir uzman bunu tedavi etmelidir.

Çocuklar neden larenjit alır?

Çocuk larenjitleri birkaç nedenden dolayı ortaya çıkar. Bazıları yaşa bağlı.

 1. Anatomik özellikler. Bebeklerdeki larinks, anatomik olarak dardır ve onu saran mukoza zarı gevşektir. Bu nedenle, en az bir kez her beşinci bebekte ve bir ila beş yaş arasındaki her üçüncü çocukta larenjit oluşur.
 2. ARVI, influenza ve parainfluenza, kızıl ateş, kızamık, diğer viral hastalıklar. Pediatrik uygulama, vakaların% 80-90'ında larenjitin doğada viral olduğunu göstermektedir. Ebeveynler, çocukta sıradan bir soğuk kan krizinde bile, tedavi edilmezse, burun mukozasından gelen iltihapların boğaz ve gırtlağa yayılabileceğini anlamalıdır.
 3. Alerji. Ev kimyasalları, boya, düşük kaliteli plastik, kauçuk veya yumuşak oyuncaklar, sentetik giysiler, hayvan tüyü, toz, polen, vb: larinks mukozasında hiperemi çocuk moloz alerjenleri neden olabilir.
 4. Hipotermi. Larenjit soğuk havayı soluyan, bir taslakta veya ıslak ayakları olan bir çocukta ortaya çıkabilir.
 5. Odada kuru hava.
 6. Muazzam çevre. Larenksin akut ve kronik formdaki inflamasyonunun büyük şehirlerde veya büyük sanayi işletmelerinin yakınında yaşayan çocuklarda daha sık olduğu kanıtlanmıştır.
 7. Pasif sigara içilmesi. Bir veya daha fazla yaştaki bir çocuk, ebeveynlerinden birinin veya her ikisinin sigara içmesi durumunda larenjitden muzdarip olabilir.
 8. Mekanik tahriş. Çocuğun gırtlağı, yüksek sesle çığlık, ağlama, şarkı söyleme vb. Nedeniyle iltihaplanır.
 9. Yabancı cisimler. Üç yaşın altındaki çocukların ebeveynleri, küçük ürünleri "tatmaya" göndermemelidir. Larenjit, aspirasyonlarının en üzücü sonucu değildir. Asfiksi ortaya çıkabilir.

Çocuk larenjit belirtileri

Bir çocukta larenjit kural olarak aniden spesifik ve spesifik olmayan semptomlarla kendini gösterir.

 1. Ses kısıklığı. Larinks lümeninin daralması, ses tellerinin kısmi konfigürasyonu nedeniyle bebeğin sesi tonunu değiştirir.
 2. Öksürük. Çocukta hastalığın ilk aşamasında, kuru, uyarılmamış, paroksismaldir. Geceleri ve geceleri yoğunlaşır, hastanın uyumalarını engeller ve bazen boğulmaya başlar. Birkaç gün sonra uygun tedavi ile, balgam yavaş yavaş ayrılmaya başlar, bebek boğaz temizler. Öksürüğün karakterindeki bu değişiklik, iyileşmenin başlangıcını işaret eder.
 3. Boğaz ağrısı. Küçük bir terlemeden dayanılmaz bir yanma hissine kadar değişen yoğunlukta olabilir. 3-4 yaş arası çocuklar bu semptomu zaten tanımlayabilir. Bir yaşın altındaki çocukların anne-babaları eğer bebekleri ağlar ve uyuyorsa, özellikle yemek sırasında (larenjit ile boğazda ağrı yutma sırasında artar) tıkanırlar.
 4. Sıcaklıkta artış. Genellikle subfebrildir. Ama larynx'in virüsün arka planına karşı iltihaplanması
  ısıya neden olabilir ve 39-40 ̊̊ de.
 5. Nefes darlığı, siyanoz. Larinksin daralması nedeniyle, çocuk solunum yetmezliği yaşayabilir.
 6. Genel esenlik bozuklukları. Çocuğun iştahı azalır, halsiz ve kaprisli olur.

Bir bebeğin gırtlak iltihabı ile nasıl ve nasıl tedavi edileceği

Larenjitli bir çocuğu muayene ederken, doktor, mukus boğazının, gırtlak ve ses tellerinin kızarıklığını ve şişmesini gözlemler (kalınlaşır ve tamamen kapanmaz). Larinks lümeninin farklı derecelerde daralması söz konusudur. Küçük bir hasta, hastalığın doğasını anlamak için klinik kanı, boğazından cehri ve diğer testleri alabilir.

Larenks enflamasyonu stenozise eşlik etmezse, bebek hastaneye yatırılmaz. Ailesi, evde çocuklarda larenjit tedavisinin ne olması gerektiğini açıklıyor. Birkaç genel kural vardır:

 1. Hastanın bulunduğu odada hava, serin ve nemli olmalıdır. Günde iki kez veya üç kez havalandırma ve ıslak temizlik yapmanız gerekir. Mümkünse, bir nemlendirici satın alın ve kullanın.
 2. Çocuğun sıklıkla sulanması gerekir. Limon ve bal ile zayıf bir çay, asitsiz meyveler, alkali maden suyu, bitkisel kaynatma ve meyve sularından gelen meyve ve meyve içecekleri sunabilir. İçecek orta derecede sıcak olmalıdır.
 3. Yatak istirahatı. Erken yaştaki bir çocuğun yatağa girmesi zordur, ancak fiziksel aktivitesini azaltmak gerekir. En azından koşmamalı ve zıplamamalı.
 4. Ses telleri üzerindeki yükün azaltılması. Hasta çocuk mümkün olduğunca az ve sessiz konuşulmalıdır. 5 yaşından önce, sesinizin sesini kontrol etmek hala zor, ebeveynler onu çığlık, ağlama ve şarkı söylemeye karşı korumalıdır.
 5. Yürümeyi reddet. Rüzgar, soğuk ve nemli hava laringeal mukozanın iltihaplanmasını artırabilir.
 6. Diyet yemekleri Bebeğin diyet hasta larenjiti dolu olmalıdır. Ama ya bir çocuk hastalığın akut devresi gıda saran, onu yumuşak sunmak için iyidir sırasında yutmak acıyor olarak - et, yoğurt, kefir ve diğer podlazhenny gelen yıpranmış sebze, patates püresi, et yemekleri oldukça viskoz besinler, çorbalar.

Çocuklarda larenjitin tıbbi tedavisi karmaşıktır. Uyuşturucu reçete ederken, doktor larenjitin nedenini, semptomlarının ne kadar canlı olduğunu ve çocuğun ne kadar kötü olduğunu gösterir.

1. Antiviral ilaçlar.

Ebeveynler, mümkün olduğunca çabuk sinir bozucu verimsiz öksürükten kurtulmak ister ve sıklıkla larenjit tedavisinde, öksürük ilaçları almak için en önemlisi olduğunu düşünürler. Ancak öksürüğü iyileştirmek için, hastalığa neyin sebep olduğunu tanımlamanız ve bu nedenleri ortadan kaldırmanız gerekir. Vakaların büyük çoğunluğunda, ARVI olan çocukta larinks enflame olur. Bu nedenle, ilk belirtilerde bile, antiviral ilaçları almaya başlamak önemlidir. Üç aydan bir yıla kadar bir bebek, tabletler, Viferon veya fitillerde Laferobion veya damlalarda Aflubin'deki çocuklar için Anaferon reçete edilir. Üç ila dört yaşlarındaki bir çocuk Resistol, Esbiritus ve diğer immün sistemi uyarıcı ilaçlar ile tedavi edilebilir.

2. Antihistaminikler.

Çocuklarda larenjitin nasıl tedavi edileceğini soranlar, eğer hastalığa bir virüs bulaşırsa, neden çocuk alerjisi ilaçları verileceği açık değildir. Gerçekte antihistaminikler belirgin bir anti-ödem etkisi vardır, mukus larenksin kızarmasını azaltır ve çocuğun durumunu iyileştirir. İki-oniki yaşında bir çocuk Claritin, Cetrin, şurup içinde L-cet, bir bebek - Suprastin veya Zitrek damla, genç yetişkin antialerjik tabletler reçete edilir.

3. Antitussif ilaçlar.

İlk ila üçüncü ya da beşinci günden itibaren hastalık kendisini verimsiz bir öksürük olarak gösterir. Çocuk tam anlamıyla havlıyor. Balgam ayrılığı olmadan öksürür, boğazını temizlemez, ancak zaten boğazını tahriş eder. Saldırılar gece arttıkça, hasta yeterli uyku almıyor. Ona yardım etmek için, doktor öksürük refleksine baskı yapan fonlar yazabilir. Kaç yaşında olduğunu düşünürsek, kombinasyon ilaçları için reçete yazıyor. Çok etkili ve en az yan etkileri olan Sinekod damlacıklardır. Ayrıca Stoptusin, Libexin, yanı sıra kuru öksürük Herbion İzlanda yosun veya Pectolvan Ivy şuruplar atanabilir.

4. Beklentiler.

Genellikle, hastalığın başlamasından sonraki üçüncü ya da beşinci günlerde, larenjit hastalarındaki öksürük nemlendirilir, bu rahatlama sağlar. Beklentileri almanın zamanı geldi. Eczacılıkta genellikle Alteika, ACTS, Prospan, Ambrobene, Lazolvan şurupları satın alır. Üç yıldan itibaren çocuklara tabletlerde Bromhexine verilebilir.

5. Yerel ilaçlar.

ateş düşürücü, antiseptik, analjezik dağılabilir tabletler (vs Lizobakt, Efizol, Farington, Faringosept) tayin gırtlak bebeğin iltihap ve ödemi azaltmak için, (Yodolin, bitkisel Evkarom IOI durulama için spreyler ve aerosoller (Angileks, Ingalipt, Miramistin, vs.), çözeltiler Rotokan).

6. Antipiretikler.

Çocuğun gırtlak iltihaplanması 38 ° C ve üzeri bir sıcaklığa sahipse, İbuprofen veya Parasetamol bazlı anti-piretik ilaçlarla yıkılmalıdır. Ebeveynler ilaç dolabında veya şurup veya mumda Nurofen, Panadol, Paracetomol bulundurmalıdır. Şiddetli ısı durumunda, sıcaklığı bir analgin ve difenhidramin ile yıkabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir ambulans çağırmak daha iyidir.

Larenjit sırasında, inhalasyonlar bir nebulizer veya buhar inhaleri ile etkilidir. Larenks iltihaplanmasını hafifletmek ve öksürüğü nemlendirmek için Borjomi, tuzlu su, bitkisel soğurma gibi mineral suları solur. Larinksin lümenini genişletmek için, çözeltiler salbutomol bazında nebulada reçete edilir. İnhalasyonlar, bir saatten önce veya yemekten bir saat sonra günde iki kez yapılır. Prosedür sırasında küçük hastanın sakince davranması, özgürce nefes alması, konuşma veya çığlık atması gerekmemektedir.

Tartışmalı bir konu larenjit ile antibiyotik alıyor. Çocuk hekimleri genellikle boğaz iltihabı virüs ya da alerji sebep bile, reasüre ve bunları tatbik. Aslında zaman bunun tedavisi için adımlar almaz ise bu hastalık, bir "lavabo" özelliği olmasıdır. Bronşit ve hatta pnömoni geliştirebilirler. Ama gerek kalmadan çocuğun vücut zehir antibakteriyel ajanlar, en azından pratik. Bakteriyel enfeksiyon, bebek ateş, üşüme ve zehirlenme diğer işaretlerin yüzünde hastalığın komplikasyonu ise, şuruplu Ospamoks, Augmentin, Flemoklav Soljutab Sumamed veya süspansiyon veya Tsefadoks Supraks içmek gereklidir. Rağmen bu çocuklar ve örneğin, probiyotikler içki ile daha iyi paralel tutumlu ya Linex Bifiform için bu ilaçlar.

İlaç tedavisi ile paralel olarak halk ilaçları kullanılabilir. Çocuklara verilmesi planlanıyorsa, bu konuyu doktorunuzla tartışmak daha iyidir. Bitkiler durumunda, ballı turp, sodalı süt, diğerine zarar veren bir tanesi olabilir.

Bebeği larenjitden nasıl koruruz

Çoğunlukla ARVI'yi önlemek için çocuklarda larenjitin önlenmesi çok önemlidir. Öğeleri şunlardır:

 • günün doğru modu;
 • yüksek dereceli rüya;
 • rasyonel, yüksek dereceli, vitaminli yiyecekler;
 • temiz havada düzenli ve uzun yürüyüşler;
 • sertleştirme;
 • fiziksel kültür;
 • gerektiğinde immün sistemi uyarıcı ilaçlar almak;
 • gerektiği gibi vitamin ve mineral komplekslerinin alınması.

Bir çocuk anaokuluna veya okula gittiğinde, epidemiyolojik olumsuz bir çevreye girer. Mevsimsel alevlenmeler ve salgın hastalık dönemlerinde çocuklarda larenjit profilaksisi daha kapsamlı olmalıdır. Kolektife gitmeden önce, burnu oksolen merhem ile yağlamak ve ardından deniz suyuyla durulamak, Anapherno, Aflubin veya diğer antiviral ajanları reasürans için almak gerekir. Soğuk algınlığının ilk belirtilerinde, çocuk doktoruyla görüşmeli ve tedaviye başlamalısınız.

Larenks bebeklerini larenjit yatkınlığı ile güçlendirmek için solunum jimnastiği öneririz. Egzersizler, bir fizyoterapistin bir poliklinikte veya internetteki fotoğraf ve videolardan öğrenilebilir.

Çocuklarda larenjit nasıl tedavi edilir?

Larenjit nedir?

Larenjit, ses tellerinin kıpırdadığı veya tamamen ortadan kaybolduğu ses tellerinin hareketliliklerini yitirdiği larinksin iltihaplanmasıdır.

Hastalık genellikle üç yaşın altındaki çocuklarda görülür (yetişkinler de hastalık riski altındadır). Bunun nedeni şu şekildedir: bebeğin boğazı henüz tam olarak oluşmamıştır ve bakteriler kolayca çoğalmaya başladıkları mukus boğazının ılık nemli ortamına girerler.

Eğer bebeğiniz bir larenjit geçirdiyse, gözden kaçırdığınız şey için panik yapmayın ve kendinizi suçlamayın: her ilk önce onları yumuşatın, esas şey zamanında önlemler almak ve uygun şekilde tedavi etmek.

Çocuklarda larenjit tedavisi basit olmakla birlikte, çocuğun durumundaki değişikliklere, düzenli tıbbi muayeneye ve tedaviyi yapan doktorun talimatlarına uygunluğa çok dikkat edilmesini gerektirir.

Hastalığın formları

Larenjit çocuklarda iki şekilde gelişebilir:

keskin

Bu form esas olarak aşağıdakiler ile daha yaygın olan viral hastalıklara dayanır:

 • farenjit (farinksin iltihabı),
 • rinit (burun boşluğunun iltihabı),
 • ARI.

Bazı durumlarda, influenza virüsünün ve hatta difteri veya kızamığın arka planına karşı gelişebilir. Bu durumda larenjit sıklıkla tracheitis ve bronşit ile birleştirilir ve ayrıca stenotik hale gelir (larinksin duvarları daraldığında).

Akut larenjit belirtileri:

 • yüksek sıcaklık (her durumda değil);
 • boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı;
 • kuru öksürük, zamanla hırıltıya dönüşür;
 • şiddetli mukozal ödemle birlikte solunum zorluğu.

İnfluenza virüsünün toprakta ortaya çıkan larenjit ile mukusda kanın izleri bulunabilir. Tıbbi uygulamadaki bu larenjit genellikle hemorajik olarak adlandırılır.

kronik

Olguların büyük çoğunluğunda, bu komplikasyon eksik bir akut larenjit formuna bağlıdır. Kural olarak, hastalık 2 hafta içinde tedavi edilmezse, kronik kabul edilir ve şimdi onunla başa çıkmak çok daha zordur.

Bununla birlikte, bir dizi başka faktöre bağlı olarak kronik larenjit formu ortaya çıkabilir:

 • çocuk burun yerine bir ağız solur (nedenleri farklı olabilir: alerjenler, tütün dumanı, toz);
 • özofagus duvarlarında kostik mide suyunun düzenli olarak alınması, mukozanın tahriş olmasına neden olur;
 • vokal kordların sürekli aşılması (çocuk aktifken, sokakta da dahil olmak üzere çığlıklar ve konuşmalar);
 • akciğerlerde veya bronşlarda inflamatuar bir sürecin (viral veya fungal) varlığı.

Kronik larenjit için öksürük stabil bir şekilde kuru kalır, sesler husky kalır ve ses tellerinde tedavi olmadığında, sesin kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek büyümeler oluşabilir.

Şiddetle larenjit çeşitleri

Bununla birlikte, hastalığın seyrinin şiddetine göre başka bir sınıflandırması vardır.

Bu durumda larenjit ayrılır:

nezle ile ilgili

Bu gibi belirtilerle karakterize olan hastalığın en kolay şekli:

 • ses kısıklığı,
 • boğaz ağrısı,
 • nadir, kuru, paroksismal öksürük.

Bu larenjit formu kolayca ve hızlı bir şekilde tedavi edilir, hatta halk ilaçları (gargaralama, teneffüs etme) bile bununla başa çıkabilir, ancak daha sonra çocuğun doğru bir teşhis için çocuğa doktora gösterilmesi gerekir.

hipertrofik

Genel olarak, semptomları, catarrhal larenjit semptomlarına benzer, ancak boğazda daha güçlü bir terleme ve artmış öksürük ile farklıdır.

Ayrıca larinks üzerinde büyümeler ayrıca ses telleri kurtarma engel olarak küçük nodüller (kalınlaşma laringeal mukozası), görünür (çocuk hipertrofik larenjit ses kısıklığı acı sonra uzun zaman yetişkinlik insan kadar geçer böylece).

Hastalığın bu formu, reçete yazan doktorun talimatlarına uygun olarak kesinlikle tedavi edilmelidir.

atrofik

Larenks mukozasının daha ince hale geldiği ve çocuğun konuşmak için ağrılı hale geldiği, larenjitin en ciddi şeklidir. Sıklıkla kan izleri ve topaklar ile balgam boşalması ile öksürür, ses kısıklaşır veya tamamen kaybolur.

Atrofik larenjit çocuklarda nadirdir ve bir doktorun sıkı gözetiminde tedavi edilmelidir.

Laryngotracheitis nedir?

Akut larenjit, 4 derecelik stenoza sahiptir (diğer adlar: yanlış krup ve laringotrakit).

Stenosis, yukarıda belirtildiği gibi, özellikle altı aydan yedi yıla kadar, her yaştan çocuğu etkileyen bir hastalık olan laringeal lümenin daralmasıdır. İlginç bir istatistiksel olgu: vakaların yaklaşık 2 / 3'ü erkektir.

semptomlar

Larengotracheitis'in karakteristik semptomları şunlardır:

 • havlayan öksürük,
 • Vücudun herhangi bir yerinde nefes almayı zorlaştıran hırıltılı zorluklar,
 • nefes darlığı
 • balgam üretiminde artış,
 • cildin dudaklarında, burnunda, tırnaklarda, ses kısıklığında (ama boğazda çok fazla acı vermez),
 • öksürük yüksekliği ödem miktarına bağlıdır.

Sessiz, zayıf öksürük her zaman bebeğin neredeyse sağlıklı olduğu anlamına gelmez: laringeal ödem ne kadar fazlaysa, öksürük o kadar sessizdir ve bu larinksotheitin kesin bir belirtisidir.

Sahte kabukluların ağırlık derecesi

İlk (kompanse stenoz)

Larenjit için tipik semptomlara ek olarak, ekshalasyon sırasında, öksürük ataklarına ve nefes darlığına neden olan, çocuğun anksiyetesi veya ağlaması ile tetiklenen sesler vardır.

Ikinci (subcompensated stenoz)

Onlar zor nefes zaman nefes daha yüksek sesle, küçük çocuklar burun delikleri olduğunda Gürültü, cilt hafif mavililer (siyanoz), muhtemelen artmış terleme, taşikardi, ateş ortaya çıkıyor.

Çocuğun kanını analiz için alırsanız, sonuçlar oksijen doygunluğunun hala normal olduğunu gösterecektir.

Üçüncü (dekompanse edilmiş)

çocuk aktif hareketler için yeterli hava değil, o huzursuz ama uyuşuk ve solgun bunun nedeni öksürük sık nöbetleri yatmak zor ve uyku olduğunu bir aritmi, göğüs kemiğinin bir boşluk olduğunu, zayıf nefes darlığı. Kandaki oksijen miktarı normalin altında.

Dördüncü (boğulma)

Ölümcül sonuç riskinin büyük olduğu bir durumdur, bir çocuk zorlukla nefes aldığında veya nefes alamıyorsa, kandaki oksijen kritik derecede küçüktür, güçlü bir gaz kirliliği vardır. Vücut krampları kırar ve koma gelebilir.

Bebeğinizde laringotrakit belirtileri bulursanız hemen bir ambulans çağırın, çünkü kendi durumunuzla baş edemezsiniz.

Doktorlar hastaneye yattığında, bunu kabul etmek daha iyidir: en etkili ilaçlar ve prosedürler hastanede reçete edilir. Stenoz hızla yayılan bir iltihaptır, bu yüzden tedaviye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir.

Alerjik larenjit nasıl ortaya çıkıyor?

Larenjit, bir maddeye karşı alerjik reaksiyondan kaynaklanabilir. Bu hastalık türü ayrı bir sınıflandırmaya bağlanabilir.

aşağıdaki gibi çocuklarda alerjik larenjit kendini gösterir: gırtlak veya ödem adına oluşur, gece de çocuğun sağlığı için bir tehlike temsil stenoz olarak astım atağını başlatabilir larenjit tipik belirtileri vardır.

Ancak, bu durumda, tedavi yanlış bir krupın tedavisinden farklı olacaktır. Burada doktor sadece ödemden kurtulmakla kalmayacak, aynı zamanda alerjinin nedenlerini ortadan kaldırmaya da çalışacaktır.

Hangi durumlarda ambulans çağırmak gerekiyor?

Aşağıdaki durumlarda bir ambulans çağırılmalıdır:

 • larenjit belirtileri olan bir çocuk üç yaşından daha azdır (çünkü daha az yaş, hastalık ne kadar ciddi ise);
 • bebeğin nefes almasının ihlali için;
 • sıcaklık 24 saatten fazla düşmediğinde;
 • şiddetli sıcaklık toleransı ile;
 • Sinir sistemi ve alerjilerin kronik hastalıkları varlığında.

Ayrıca, çocuğunuzda laringotracheitis bulgusu bulursanız, acil tıbbi yardım istemeniz gerekir.

Hastalığın nedenleri

Çoğunlukla çocuklarda larenjit neden olur?

 1. Boğazın veya tüm vücudun alt soğutulması.
 2. Sigara (bu durumda pasif sigara içmeyi kastediyoruz);
 3. Evde çok kuru ve sıcak hava var.
 4. Vokal kordların bozulması veya aşırı derecede zorlanması.
 5. Larinksin ödemine neden olan güçlü stres (kronik olarak gelişebilir, ancak yaşla birlikte genellikle geçer).
 1. Larinksin iltihaplanmasına neden olan ilaçlara ve / veya spreylere karşı koruyucu reaksiyon.
 2. Enfeksiyon: bu ses tellerinin gövdesi, böylece bir güvenlik gövdesinin işlevi ve diğer organları yenmek için virüs ya da bakterilerin yol bloke etmektedir şişen girdiğinde (bu durumda, birincil hastalığı tedavi etmek için gerekli olan, ancak gırtlak çekildi).
 3. Çocuğun bu hastalığa yatkınlığı. Hem genetik düzeyde hem de annenin malnutrisyon ve yaşam tarzı nedeniyle bağışıklık sistemi ve ses tellerinin gücünü etkileyerek kendini gösterir.

tanılama

Larenjit teşhisi için, tıp uzmanları genellikle aşağıdaki yöntemleri kullanırlar:

 • tıbbi muayene;
 • hastalığın iddia edilen nedeninin belirlenmesi;
 • laringoskopi (larinks mukozasının durumu hakkında doğru bilgi, irin varlığı veya yokluğu);
 • kan testi (viral veya bakteriyel larenjit ile belirlenir);
 • mukoza smear (patojenin saptanması için).

Larenjitli bir çocuğu nasıl tedavi edebilirim?

Çocuklarda larenjit tedavisi kapsamlı bir şekilde, yani yalnızca ilaçlarla veya halk ilaçlarıyla değil, aynı anda bir arada yapılmalıdır. İyileşme için elverişli koşullar yaratmak da çok önemlidir.

Zamanında kapsamlı tedavi ile çocuklarda larenjit 5-7 gün içinde kaybolur.

İyileşme için gerekli şartlar

 1. alevlenmesine sırasında yatak, hiçbir stres bebek sağlamak ve o konuşmadı emin olmak için önemlidir (özellikle fısıltıyla bu ses telleri gibi çok daha gergin ve tedirgin). (Özenle bu istek tedavi ile çünkü ses telleri oluşumu sırasında tedavi edilmeyen hastalık özellikle tehlikelidir).
 2. Hastalığın çocuğunu hızlı bir şekilde kurtarmak için, odanın her zaman taze havaya (20 derecenin altında) ve% 50-70 nem oranına sahip olduğundan emin olun.
 3. Çocukları tütün dumanı ve diğer sert kokuların yanı sıra toz, polen, hayvan kılı ve diğer alerjenlerin solunmasından koruyun.
 4. Bir çocuğun sıcaklığı, şiddetli soğuk ve komplikasyonları olmaması koşuluyla yürüyebilirsiniz.

Evde çocuklarda larenjit tedavisinin yalnızca hastalığın birinci derecesinde mümkün olduğunu unutmayın, ancak kesin tanısı öğrenmek için hala bir doktora gitmeniz gerekir. Diğer tüm çeşitler ve larenjit dereceleri sıkı tıbbi gözetim altında tedavi edilir.

Terapötik diyet

Yiyeceklerden çocuk etleri, patates püresi, çörekler, çaylar, meyve içecekler, süt, gazsız maden suyu ve boğazda sıkışıp kalmayan ve yutulması kolay diğer yiyecekler tavsiye edilir. İçecek bol, ama çok soğuk ve çok sıcak olmamalı, küçük yudumlarda içmelisiniz.

Alerjik reaksiyona neden olabilecek tüm ürünler (narenciye, bal, çikolata, tütsülenmiş yiyecekler, baharatlı yiyecekler, kırmızı balık ve diğer gıda alerjenleri) hariç tutulmalıdır.

İlaç tedavisi

Çoğu zaman larenjitli ilaçlarla ilgili olarak doktorlar küçük hastalara aşağıdaki ilaç gruplarını reçete eder:

 • antipiretik ve analjezik;
 • antihistaminikler (ödem rahatlatmak ve tahriş olmuş mukoza zarlarını yatıştırmak);
 • antitussifler (kuru öksürük nöbeti ile başa çıkmaya yardım et);
 • Beklentiler (ıslak öksürük ile vücuttan balgam çıkarırlar);
 • Boğaz için spreyler ve pastiller.

Unutmayın, tüm ilaçlar, ilgilenen hekimin önerileri doğrultusunda alınmalıdır, ayrıca ilaçların alerjik reaksiyonlara neden olmadığından emin olun.

Darlık ile, tüm çabalar larinksin inflamasyonunun giderilmesine ve normal solunumu düzeltmeye yönlendirilmelidir, çünkü bu çocuk bacaklara ve alkali inhalasyonlara yönelik sıcak banyolar verebilir.

Enfeksiyöz larenjit ile antihistaminikler iktidarsız olabilir, bu yüzden doktorlar antibiyotik veya antiviral ajanlar reçete ederler (ancak antibiyotik tedavisi sadece çok nadir durumlarda gereklidir).

Bazen doktorlar olası komplikasyonları önlemek için antibiyotik reçete ederler, bu nedenle bir çocuk "birinci dereceden larenjit" tanısı konursa, antibiyotik tedavisine başvurmamak daha iyidir. Unutmayın ki, antibiyotikler bağışıklık sistemini zayıflatır ve eğer onlar olmadan yapabilirseniz - çocuğun vücudunun kendi başına hastalıkla baş etmesine izin verin.

soluk alma

Genel olarak, buhar inhalasyonlarının faydasını tahmin etmek zordur - bu tüm doktorlar tarafından onaylanır. Buhar inhalasyonları çok etkilidir ve birinci ve ikinci derece kronik ve akut larenjitli çocuklarda kullanılır.

Komplike larenjitli sıcak buhar inhalasyonlarının kullanılmasının yasaklanması, zaten daraltılmış dar larenks lümeninin ısınma ve birikmelerden şişmiş bir mukus ile tamamen kapanabilmesi gerçeğidir.

Unutmayın, inhalasyonlar bir çocukta yüksek sıcaklıkta yapılamaz - bu durumun kötüleşmesi ile doludur.

İnhalasyon prosedürleri için en etkili olanları aşağıdaki hidroklorik ve alkali çözeltilerdir:

 • tuz çözeltisi (1 litre suya 1 çay kaşığı);
 • soda çözeltisi (1 litre suya 1 çay kaşığı);
 • alkali maden suyu.

Bitkisel soğurucular da iyidir - antibakteriyel etkiye sahiptir: okaliptüs, adaçayı, papatya, St. John's wort (kullanmadan önce, bebeğin bu bitkilere karşı alerjileri olup olmadığını kontrol edin).

Bir kaynatma yapmak mümkün değilse, okaliptüs yağını inhalasyon cihazına ekleyerek kullanabilirsiniz.

İnhalasyonun 10-15 dakika süreyle günde 3-5 defa yapılması önerilmektedir, çünkü genç bir nebülizer kullanmak daha iyidir, cilt ve mukoza zarını yakmaz.

Halk tarifleri

Çocuk larenjitinin tedavisinde en etkili halk ilaçları:

 1. Küçük bir parça tereyağı ekleyerek sıcak haşlanmış süt, boğazda ağrı ve terlemeyi hafifletir.
 2. Haşlanmış sıcak patatesler ile tencerenin üzerine çıkan sıvı, sıvılaşmanın ve balgamın balgam çıkarılmasında yararlıdır.
 3. Arkadaki hardal banyoları ve hardal sıvaları.
 4. Yumurta kokteyli (şeker ve tereyağlı yenmek için 2 yumurta sarısı - sesi bir süre için geri döndürmeye yardımcı olur).
 1. Haşlanmış pancar suyu, söğüt kabuğu kaynatma, en başında hastalığı durdurabilir.
 2. Zeytin, keten tohumu veya diğer bitkisel yağlar (bir kaşık için günde 4-5 kez).
 3. Sıcak atkıyı sabunla ısıtın ve boynunuza sarın.
 4. Kartopu ve diğer meyveler ile çay.
 5. Çocuğun boğazını soğanın kabuklarından bir kaynatma ile durulayın.
 6. Dereotu tohumlarının kaynatılması (1 çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün, yaklaşık yarım saat ısrar edin).

Ayrıca, bir doktora danıştıktan sonra çocuk gargara (en etkili okaliptüs) yapabilir, sıkıştırır, bandajları ve ayak banyolarını ısıtır.

Hasta içi prosedürler

Hastanede ya da hastanede yatan çocuklara aşağıdaki prosedürler atanabilir:

 • elektroforez,
 • boyunda solsol
 • UHF,
 • ultraviyole ışınlama
 • fizyoterapi,
 • Mikrodalga tedavisi ve larinksin yağlanması.

Larenjitin en şiddetli vakalarında, çocuğa ilaç ve prosedürlerle normal nefes alıp vermek mümkün olmadığında, cerrahi müdahale mümkündür.

Komplikasyonlar neler olabilir?

Larenjit ile yanlış tedavi, ciddi sonuçlara yol açabilir:

 1. Azalmış bağışıklık: çocuk sık sık ve uzun bir süre acı çeker.
 2. Larinks lümeninin patolojik daralması: Ses tellerinin hastalıktan kurtulamayacağı ve cerrahi dışında düzeltilemediği bir komplikasyon.
 1. Larenksin sikatrisyel deformasyonu, servikal kıkırdak (parmak-tiroid, parmak-kiraz, vb.). Çocuğun konuşmasında, hayatında onunla kalacağı kusurlara yol açabilir.
 2. Sepsis (kanın içine giren enfeksiyon).
 3. Boyun apsesi (servikal flegmon, patojenik bakteriler tarafından boynun yumuşak dokularının (fisces) yenilmesi, irin birikmesi, genellikle ölüme neden olan tehlikeli bir komplikasyondur).
 4. Güçlü ödem.

Pediyatrik larenjit önlenmesi

Hastalık bittiğinde, aşağıdaki koruyucu önlemleri takip etmek çok önemlidir:

 • Çocuğun vücutta, özellikle solunum sisteminde ve ağız boşluğunda iltihaplanma süreçleri olmadığından emin olun (çoğu zaman diş çürükleri nazofarenks, trakea ve bronşların hastalıklarına neden olur);
 • Bebeği her zaman burnun içinden nefes almayı öğretir;
 • evde temizlik bulundurun;
 • Dairedeki hava nemlendirilmelidir (% 50-70) ve taze olmalıdır. Bunu yapmak için ya bir nemlendirici alın ya da odaya su veya ıslak havlu ile bir lavabo bırakın) ve ayrıca odayı havalandırın;
 • çocuğunuza düzenli olarak vitamin verin;
 • Dikkatli bir şekilde bebeğin beslenmesini belirtiniz: Diyette mutlaka mutlaka meyve olmalı, sebzeler, et, yemeklerde çeşitli olmalı;
 • Larenjit belirli bir ürünün kullanılmasından kaynaklanıyorsa, atın;
 • Çocuk yavaş yavaş, ama sürekli temperleme - bu vücudun sağlığını güçlendirmek için çok etkili bir yoldur;
 • çocuğun özel egzersizlerle sesi öğretmesine izin verin ve sık sık ılık su içirin;
 • ona egzersizleri yapmasını veya spor bölümüne göndermesini öğret;
 • çocuğun yürümesine izin verin, sokakta mümkün olduğu kadar ona izin verin;
 • Her zaman en sık ARVI hastalıklarında kullanılan antihistaminikler, antipiretikler ve diğer ilaçlar var.

Çoğu durumda çocuklarda akut larenjitin tedavisi kolaydır ve hızlı bir şekilde geçer. Bu durumda, kronik larenjitli çocuklar genellikle uzun ve karmaşık bir şekilde tedavi edilmeli, ayrıca bağışıklığı güçlendirmek için mümkün olan tüm yollarla tedavi edilmelidir, aksi takdirde kısa bir iyileşme süresinden sonra hastalık tekrar geri döner.

Unutmayın, çocuklukta neredeyse tüm çocuklar hasta; doktorlara göre, bu normdur, çünkü bağışıklık sistemi, yetişkin yaşamında organizmanın bakteri ve virüslere karşı daha dirençli olmasını sağlayacak şekilde eğitilmiştir.

Böylece bebeğiniz büyüdükçe, daha az acı çekecektir (tabii ki, erken yaşlarda hastalıkların doğru tedavisini sağladı).

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit tedavisi için hazırlıklar

Larenjit, bazen bir kişiyi en uygunsuz anda geçiren oldukça hoş olmayan bir hastalıktır. Aniden, bunun bir sebebi olmaksızın ses kayboluyor ya da "havlayan" bir öksürük var.

Bakteriyel boğaz ağrısı nedenleri ve tedavisi (bademcik iltihabı)

Bakteriyel bademcik iltihabı (bakteri anjina) bademcik iltihabıdır ve bu da bakteriyel bir enfeksiyona neden olur. Angina, bakterilerin yanı sıra, virüslerin, mantarların veya virüslerin bakterilerle olan ilişkilerinin neden olabildiği, birbirinden tamamen farklı bir hastalık anlamına gelir. "Bakteriyel boğaz ağrısı" ifadesini kullanarak, doktor hastalığın tedavisinde ortaya çıkmasının nedenlerini ve özelliklerini gösterir.