Loading

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Kronik bademcik oldukça yaygın bir hastalıktır, hangi belki, birçok kişi sadece o ciddi hastalık düşünmüyoruz ve kolayca ignoriruyut.Takaya vücutta enfeksiyon sürekli bir kaynak periyodik akut anjin şeklinde olacaktır çünkü taktik, çok tehlikelidir, azaltabileceğini nedenidir olduğunu çalışma kapasitesi, genel sağlığı kötüleştiriyor.

Bu hastalık, tehlikeli komplikasyonların gelişmesi için bir itici güç olabileceğinden, kronik bademcik iltihabının semptomlarının yanı sıra, yetişkinlerde tedaviye dayanan temeli de herkes tarafından bilinmelidir (bkz. Fotoğraf).

nedenleri

Bu nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsil iltihabı bademcik iltihabına yakalanırken ortaya çıkar. Çoğu zaman, bakteriler bu hastalığın ortaya çıkması için "suçlanır": streptokoklar, stafilokoklar, enterokoklar, pnömokoklar.

Ancak bazı virüsler, bezlerin iltihaplanmasına da neden olabilir, örneğin adenovirüsler, herpes virüsü. Bazen bademcik iltihabının nedeni mantar veya klamidyadır.

Kronik tonsillit gelişimini desteklemek için bir dizi faktör olabilir:

 • sık anjina (bademciklerin akut iltihabı);
 • burun septumunun eğriliği, burun boşluğunda polip oluşumu, adenoid vejetasyonlar ve diğer hastalıkların hipertrofisi ile burun solunumunun ihlali;
 • En yakın organlarda enfeksiyon odaklarının ortaya çıkması (çürük, pürülan sinüzit, adenoidit, vb.);
 • azalmış bağışıklık;
 • Hem neden, hem de hastalığın sonucu olabilir, daha sık alerjik reaksiyonlar, vb.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı boğaz ağrısı sonrası başlar. Bademcik dokularındaki bu akut iltihapta tam tersine bir gelişme olmaz, iltihaplanma süreci devam eder ve kronik bir hal alır.

İki ana bademcik iltihabı vardır:

 1. Telafi formu - bademciklerin sadece iltihaplanma belirtileri olduğunda.
 2. Dekompanse edilmiş form - palatine bademciklerin hem lokal hem de yaygın kronik enflamasyon belirtileri olduğunda: apse, paratonzillitler.

Kronik bademcik iltihabı kendini sık sık soğuk algınlığı ve özellikle de anjina şeklinde gösterir. Bu formun bir dekompanse haline gelmemesi için, enfeksiyon salgınının zamanında söndürülmesi, yani soğuk algınlığının yakalanmasına değil, karmaşık tedaviye girmesine izin verilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlerde işaretler

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının ana belirtileri şunlardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı (orta ila çok şiddetli);
 • bezlerde ağrı;
 • nazofarenkste şişme;
 • boğazda mantar;
 • gıda ve soğuk sıvı için boğazda enflamatuar reaksiyonlar;
 • vücut ısısı uzun süre azalmaz;
 • ağızdan gelen koku;
 • halsizlik ve yorgunluk.

Ayrıca hastalığın belirtisi, diz ve el bileği ekleminde ağrı ve ağrıların ortaya çıkması olabilir, bazı durumlarda nefes darlığı olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı semptomların yetersiz bir varlığı ile karakterizedir. Yetişkin, yabancı bir cisim hissi veya yutkunma, karıncalanma, kuruluk, ağız kokusu ve sıcaklığın subfebrile rakamlara yükselmesi nedeniyle rahatsız edilir. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur.

sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

etkileri

Uzun süreli seyir ve kronik bademcik iltihabı için spesifik bir tedavinin yokluğu ile, bir yetişkinin vücudunda sonuçları vardır. bademcik enfeksiyona karşı yeteneğinin kaybı farenjit ve bronşit ortaya çıkmasına katkıda bulunan solunum yollarında peritonsiller apse ve enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Kronik bademcik iltihabı romatizma, periartrit nodosa, poliartrit, dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, skleroderma, hemorajik vaskülit gibi kollajen hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca, kalıcı boğaz ağrısı endokardit, miyokardit ve edinsel kalp defektleri gibi kalp hastalıklarına yol açar.

İnsanın üriner sistemi enfeksiyöz hastalıklarda komplikasyonlara en çok duyarlıdır, bu nedenle piyelonefrit kronik tonsillitin ciddi bir sonucudur. Ayrıca kolesistit ve poliartrit oluşur, kas-iskelet sistemi bozulur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile glomerülonefrit gelişir, küçük kore, parathonsillar apse, endokardit septik ve sepsis gelişir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi

Kronik tonsillit için önleyici tedbirlerin ve zamanında tedavinin olmaması erişkinlerde hastalığın çeşitli alevlenmelerine yol açar. Bademcik iltihabının en yaygın alevlenmeleri anjina (akut tonsillit) ve paratonlar (okolomindalikovy) apsesidir.

Anjina, ateş (38-40˚ ve üzeri), boğazda şiddetli veya orta derecede ağrı, baş ağrıları, genel halsizlik ile karakterizedir. Sıklıkla eklemlerde ve sırtta ağrılar ve şiddetli ağrı vardır. Alt çene altında bulunan genişlemiş lenf nodları ile karakterize olan anjina tiplerinin çoğu için. Lenf düğümleri palpasyonda ağrılıdır. Hastalığa genellikle üşüme ve ateş eşlik eder.

Uygun tedavi ile akut dönem iki ila yedi gün sürer. Tam bir rehabilitasyon uzun süre ve sürekli tıbbi gözetim gerektirir.

önleme

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda,% 1 iyot gliserol,% 0.16 Gramisidin-Gliserin, vs. kullanılabilir.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

Kronik tonsillit tedavisi

Bugüne kadar, tıbbi uygulamada yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisi için pek çok yöntem yoktur. Medikal tedavi, cerrahi tedavi ve fizyoterapi kullanılmaktadır. Kural olarak, yöntemler farklı sürümlerde birleştirilir veya dönüşümlü olarak birbirinin yerine geçer.

Kronik bademcik iltihabında tedavi uygulanır, sürecin safhasına bakılmaksızın bu tür bileşenleri içerir:

 1. irin çıkarılması ve antiseptik ile takviye edilmiş, ağız boşluğu ve yutak bakır gümüş ya da salin (miramistin, hlorgesksidin, furatsilin) ​​yıkama için yıkama boşluklar bademcik. Tedavinin seyri en az 10-15 seanstır.
 2. Antibiyotik alımı;
 3. Probiyotikler: Hilak forte, Lineks, Bifidumbacterin, antibiyotik almanın arka planına karşı gelişen dysbacteriosis'i önlemek için.
 4. Yumuşatma etkisi olan ve kuruluk, pershenia, boğaz ağrısı gibi semptomları ortadan kaldıran ilaçlar. En etkili araç, günde 1-2 kez çalkalanması gereken% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisidir. Ek olarak, bir sprey (Proposol) formunda propolis bazlı bir preparat kullanılabilir.
 5. Genel bağışıklığın düzeltilmesi amacıyla Irs-19, Bronhomunal, Ribomunil bir immünolog tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılabilir.
 6. İletken fizyoterapi (UHF, tubos);
 7. Ağız, burun ve paranazal sinüslerin sanitasyonu.

Vücudun savunmasını artırmak için vitaminler, aloe, vitreus, FIBS preparatları kullanın. Kronik bademcik iltihabını bir kez ve herkes için tedavi etmek, entegre bir yaklaşıma uymalı ve doktor tavsiyelerini dinlemelidir.

fizyoterapi

Fizyoterapötik prosedürler her zaman konservatif tedaviye ve ameliyattan birkaç gün sonra atar. Birkaç yıl önce, bu yöntemler üzerinde duruldu: kronik tonsillit ultrason veya ultraviyole ile denendi.

Fizyoterapi iyi sonuç verir, ancak temel bir tedavi olamaz. Yardımcı bir tedavi olarak etkisi inkar edilemez, bu nedenle kronik tonsillitte fizyoterapötik tedavi yöntemleri tüm dünyada kullanılmaktadır ve aktif olarak kullanılmaktadır.

En etkili olan üç yöntem: ultrason, UHF ve UFO. Aslında, bunlar kullanılır. Bu prosedürler, hastanın hastaneden taburcu edildiği ve ayakta tedaviye gittiği hemen hemen her zaman ameliyat sonrası dönemde atanır.

Kronik bademcik iltihabı bademcikler çıkarılması: yorumlar

Bazen doktorlar ameliyat yapar ve bademcik ameliyatı denilen bir hasta bademciği çıkarırlar. Fakat böyle bir prosedür için, okumalara sahip olmak gerekir. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması, paratonsillar apsenin relapsı ve bazı eşlik eden hastalıklar ile gerçekleştirilir. Yine de, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek her zaman mümkün olmamaktadır, bu gibi durumlarda ameliyat hakkında düşünmeye değer.

Lokal anestezi altında 10-15 dakika içinde bademcikler özel bir döngü ile uzaklaştırılır. Ameliyattan sonra hasta birkaç gün yatak istirahati yapmalı, sadece soğuk sıvı veya rahatsız edici rahatsız edici yiyecekler almalıdır. 1-2 hafta sonra, ameliyat sonrası yara iyileşir.

İnternette kullanıcıları bırakan kronik bademcik iltihabı bademciklerinin kaldırılmasından bazı gözden geçirmeler aldık.

 1. Bana 3 yıl önce bademcikler kaldırıldı bir damlacık pişman değilim! Boğaz acıyor (farenjit), ama çok nadiren ve hiç olmadığı gibi! Bronşit genellikle soğuk bir komplikasyonu olarak gelir (ama bana bademcikleri ne getirecek işkence kıyasla hiç değildir! Anjin! Kere kalbin komplikasyonlar boğaz, çok uzun boylu sıcaklık, gözyaşı bir ay, sonsuz ağrı, iltihap ve böbrek idi. Bu kadar ihmal edilen herşeye sahip değilseniz, hiç mantıklı gelmeyebilir, sadece birkaç kez yılda bir kez loru ve tüm...
 2. Kaldır ve düşün. Çocukken her gün hasta oldum, yüksek ateş, kalp sorunları başladı, bağışıklık zayıfladı. 4 yıl sonra kaldırıldı. Acı durdurmak için, bazen sadece sıcaklık olmadan, ancak kalp zayıf. Ayrıca sürekli bademcik iltihabı hastası olan ve ameliyatı hiç yapmayan kız, romatizmaya başladı. Şimdi 23 yaşında, koltuk değnekleriyle hareket ediyor. Büyükbabam 45 yaşından beri çocukluğundan daha ağırdı, ama iltihaplı bademcikler ciddi komplikasyonlar veriyor, bu yüzden iyi bir doktor bulup sil.
 3. Aralık ayında yaptığım operasyonda hiç pişman olmadım. Sabit bir sıcaklığın, boğazda sabit tıkaçların ve daha fazlasının ne olduğunu unuttum. Tabii ki bademcikler için en son savaşmak gerekiyor, ama eğer zaten bir enfeksiyon kaynağı haline gelmişlerse, o zaman kesin olarak onlara katılmalıyız.
 4. Bana 16 yaşından beri kaldırıldı. Lokal anestezi altında, sandalyeye eski moda bir şekilde yazdılar, gözlerini kapattılar, böylece hiçbir şey göremediler ve kestiler. Acı korkunç. Boğazım daha sonra acımasızca ağladı, konuşamadım, ayrıca yapamadım, kanama da açığa çıktı. Şimdi muhtemelen çok acı verici ve daha profesyonel değil. Ama aniayı unuttum, sadece kısa bir süre önce bir başlangıç. Ama bu kendi hatası. Kendimizi izlemeliyiz.
 5. Yıllar süren kesintisiz ağrılı anjin, durulama ve antibiyotiklerden sonra bezlerim 35 yaşında kesilmişti. Ben noktaya ulaştım, kendimi bir kulak burun boğaz uzmanından ameliyat istedim. Acı vericiydi, ama uzun ve değil - voila! Boğazda ne angina ne de ağrı, sadece operasyondan sonraki ilk yıl içinde soğuk algınlığı ve immunostimulanları içmemeye çalışmaktadır. Ben mutluyum

İnsanlar bademciklerin uzaklaştırılmasının bağışıklık sistemini zayıflatabileceğinden endişe ediyorlar. Sonuçta, bademcikler vücuda girerken ana koruyucu kapılardan biridir. Bu korkular haklı ve haklı. Bununla birlikte, kronik bir iltihap durumunda bademciklerin çalışmalarını gerçekleştiremediklerini ve vücutta enfeksiyon ile birlikte sadece bir sıcak yatak haline gelebildikleri anlaşılmalıdır.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı tedavi edilirken, bağışıklığı ilk alan kişi olmak önemlidir. Enfeksiyon için daha hızlı bir olasılık olmayacak, nerede geliştirilecek, sağlığınızı normale döndürecek daha hızlı olacaksınız.

Evde bir rahatsızlığı nasıl ve nasıl tedavi edersiniz? Ortak tarifleri düşünün:

 1. bademcik kronik enflamasyon ise, pirzola yıkanması için üç kez taze yapraklar anne ve üvey anne almak suyu sıkmak, su (1 çorba kaşığı 0.5-1 cam ile seyreltildi ve konyak) soğan suyu ve kırmızı şarap eşit miktarda ekleyin. Karışımı buzdolabına karıştırın, kullanmadan önce çalkalayın. 3 çorba kaşığı su ile seyreltilmiş 1 yemek kaşığı için günde 3 kez alın.
 2. Henüz hiç filizlemeyen iki büyük diş sarımsak, ez, bir bardak süt kaynatın ve sarımsak karanfil ile dökün. İnfüzyon bir süre bekledikten sonra filtrelenmeli ve ortaya çıkan sıcak çözelti ile gargaralanmalıdır.
 3. Alkol propolisin tentürü. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 20 gram ürün öğütülür ve 100 ml saf tıbbi alkol dökülür. Bir ilacı ısrar etmek için karanlık bir yerde gereklidir. 20 damla için günde 3 damla alın. Tentür, ılık süt veya su ile karıştırılabilir.
 4. Tek ihtiyacın olan şey, her gün 10 tane deniz topalakıdır. Boğazınızı iyice durulamadan önce her seferinde 3-4 kez almanız gerekecektir. Yavaşça sıkın ve meyveyi yiyin - ve bademcik iltihabı geçmeye başlar. 3 ay içinde tedavi edilmeli ve yöntem hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.
 5. 250 g pancar kesin, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke, tarihleri ​​yaklaşık 1-2 gün demlendi. Tortu çıkarılabilir. Elde edilen tentür ile ağız ve boğazını durulayın. Bir veya iki yemek kaşığı. bir içki tavsiye ederim.
 6. Civanperçemi. 2 yemek kaşığı bitkisel hammaddeyi bir bardak kaynar suya batırmalısınız. Örtün ve bir saat bekletin. Filtreledikten sonra. Alevlenme döneminde kronik bademcik iltihabı tedavisi yaparken kullandığınız infüzyon. Günde 4-6 kez boğazınızı yıkayınız.
 7. Bir çorba kaşığı limon suyu bir çorba kaşığı şekerle karıştırılır ve günde üç kez alınır. Bu araç sağlığın güçlendirilmesine yardımcı olur ve ayrıca bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, tonsillitli gargara için kızılcık bal ile suyu, havuç sıcak suyu, çay mantar, sarı kantaron bir kaynatma 7-9 günde bir infüzyon kullanılması önerilir.

Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir? koşullar izin verirse bademcikleri kesmek için acele etmeyin, değil üstelik, antibiyotiklerle acele ve, boğaz durulayın ve yağlamak için bol su içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek doğru yemek. Senin için kullanışlı olabilirler.

İltihaplı bezler

Bezlerin iltihabı Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kendini çok sık gösteren bir semptomdur ve bir dizi gelişmeyle ilişkili olabilir. viral, bakteri, mantar enfeksiyonları, bir sonuç gibi alerjik reaksiyonlar. Çocuklarda, bu belirti yetişkinlerde iki kat daha yaygındır.

İltihaplı bademcikler nasıl ortaya çıkıyor?

bademcikler (bademcikİnsan bağışıklık sisteminin organlarından biridir. Onlar oluşur lenfoid doku ve palatine kemer arasında yer alır. Vücutta, bir çeşit filtre olarak işlev görürler ve onu patojenlerin nüfuzuna karşı korurlar. Böylelikle bademcikler vücuda hava, yiyecek, su ile nüfuz eden bir enfeksiyonu nötralize edebilirler. Ancak bazı durumlarda, vücut zayıflarsa ve dolayısıyla çok sayıda mikroorganizma farinkse girerse, bademcikler işlevlerini etkili bir şekilde yerine getiremez ve iltihaplı hale gelemezler.

Kural olarak, bademciklerdeki iltihaplanma süreci akut olarak başlar. Hasta yutulurken bezlerde belirgin bir ağrıya, genel halsizlik hissine, titreme hissine, eklemlerde bir ağrıya neden olabilir. Bir kişi baş ağrısından endişe duyuyor, vücut ısısı çok hızlı artıyor. Lenf düğümleri, Çene altında bulunanlar, genellikle belirgin bir şekilde arttıkça, artar. Bazen işaretlenmiş farinksin anterior duvarında iltihaplanma olabilir. kısık ses. Bademcikler yüzeyinde görünür beyaz kaplama. Purulent iltihaplı bademcikler gelişmesine tanıklık pürülan boğaz ağrısı. Bu durumda uzman derhal iletişime geçilmelidir.

Bazen sol ya da sağ bezte şiddetli ağrı olur. Bademciklerin iltihaplanma süreçleri neredeyse hiç acı çekmeden geçer. Enfeksiyöz hastalıklarla birlikte, bezlerin çıkarılmasından sonra bir süre ağrı gözlemlenmiştir.

Çocuğun bezleri büyür ve vücut ısısı keskin bir şekilde yükselirse, ebeveynler bu belirtileri gözetimsiz bırakmamalıdır. Bununla birlikte, bir doktora danışmaksızın boğaz ağrısı için mevcut bir ev ilaçlarının kullanımı buna değmez, çünkü durum daha da kötüleşebilir. Uygun tedavinin yokluğunda, bezlerin iltihabı ciddi komplikasyonlara neden olabilir - kâlp kası iltihabı, romatizmal kalp hastalığı, piyelonefrit ve diğerleri.

Foliküler ile boğaz ağrısı Boğazdaki ağrı genellikle kulaklara verdiği kadar belirgindir. Çocuklarda akut dönemde, ishal ve kusma mümkündür.

en bademcikler iltihabı Hastalığın semptomları tek tek ifade edilir. Bazen, bazen keskin ve telaffuz edilir - nispeten bulanık. Bir kişinin çok şişmiş bezleri bakmak bilen Ama eğer (o görüntü genişler Bademciklerin ile fotoğraf düşünmek yeterlidir), ifade inflamasyon çıplak gözle görülebilir. Boğaz ağrısı çok güçlü olmasa bile, belirtileri şiddetini azaltmak için, gargara göre hastalığın tedavi nasıl, her zaman bir doktora danışmalısınız. Tedavinin ana gidişatına paralel olarak uzman, bıldırcınlara halk ilaçlarıyla nasıl davranılacağını ve buna değip değmeyeceğini söyleyecektir.

İltihaplı bademcikler neden?

İltihaplı bezler - bulaşıcı ve alerjik rahatsızlıklar ile ilgili hastalıkların bir işareti. Bu tür hastalıkların gelişiminin ana nedenleri, vücudun enfeksiyonu virüsler veya bakteriler. Enfeksiyöz ajanlar olabilir stafilokoklar, streptokoklar, virüsler, mantar. Mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin etkilerinin bir sonucu olarak bademcikler genişlemiş ve iltihaplanmıştır.

Bademciklerdeki inflamatuar süreçler sıklıkla insanlarda gelişir, dokunulmazlık önemli ölçüde azalır. Enflamasyonun gelişimine katkıda bulunan faktörler, vücudun genel hipotermidir, enfeksiyon taşıyıcıları ile temasa geçer. Kural olarak, enfeksiyon, zaten enfekte olan diğer kişilerin öksürmesi ve hapşırma nedeniyle vücuda girer. Ayrıca bulaşıkları, hijyen ürünlerini paylaşarak enfekte olabilirsiniz. Enfeksiyon kaynağı, kişinin zamanında tedavi edemediği içsel bir enfeksiyon olabilir. Çoğunlukla bademcik iltihabı muzdarip kişilerde görülür diş çürümesi, diş etlerinin inflamatuar süreçleri, kronik sinüzit. Bezler bir süreliğine bu tür bir enfeksiyonun üstesinden gelebilir, ancak, er ya da geç, iltihaplı bir süreç geliştirmeye başlarlar.

Böylece, iltihaplı bademcikler ile ilişkili olabilir bakteri, tekneli tavan, monositik, karatalnoy ve foliküler boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, akut farenjit ile. Bezler ayrıca mantar kökenli bir anjina ile iltihaplı hale gelir. Bu durumda, üzerinde ayrı bir beyaz kaplama görünür.

İltihaplı bademcikler nasıl tedavi edilir?

Nasıl tedavi edilir bir tarafta bezlerin iltihabı veya bilateral inflamasyon, Doktor muayeneyi yaptıktan ve doğru tanı koyduktan sonra söyleyecektir. Kendini tedavi eden insanların bezlerinin iltihaplanmasıyla ilgili fotoğraflar bile hastalığın şiddetini gösterdiğinden, doktorun ziyareti ile geciktirmek olmamalıdır.

Tedavi, hastada bezlerin iltihaplanma semptomlarının ne olduğuna bağlı olup, hangi nedenler enflamatuar sürecin gelişmesine yol açmıştır. Son teşhise bağlı olarak, doktor kapsamlı bir tedavi öngörür ve belirtileri bademcik iltihabı ile ilişkili olan bir hastalık durumunda ne yapılacağını detaylı olarak açıklar. Bazen gerekli laboratuvar testleri, Mantar enfeksiyonu varlığını belirlemek için bir kazıma alınız.

Çocuklar ve bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı için ana tedavi, etkili antibakteriyel tedavi yürütmektir. Boğazın herhangi bir hastalığı ile ne yapmalı ve tedavi etmek, bademcikler zarar görürse tedavi eden doktor karar verir. Her şeyden sonra antibiyotikler yan etkileri vardır ve vücudun savunmalarını zayıflatır. Antibiyotikler, bakteriyel mikrofloranın özelliklerine bağlı olarak reçete edilir. Geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel ajanları sıklıkla atanır. Antibiyotiklerle tedaviye olan duyarlılığı belirlemek için patojenin ekilmesi önerilir.

Kompleks tedavi ayrıca bireysel olarak seçilmiş ilaçlarla semptomatik anti-inflamatuar tedaviyi de içerir. Bir yetişkinde bademcikler nasıl tedavi edilir, hastalığın seyrinin şiddetine bağlıdır. Eğer evde bademcikler tedavi etmek zorundaysanız ve hasta çok yüksek bir vücut ısısına sahipse, doktor ateş düşürücü. Yüksek sıcaklıkta çocuklar bazında ilaç reçete edilir. parasetamol ve ibuprofen. Fakat eğer termometre 38 dereceden fazla göstermiyorsa, antipiretikler kullanmaktan kaçınmak daha iyidir. Bu kural hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir.

Apseler varsa, bezler şişti ve viral bir enfeksiyonun etkisi nedeniyle iltihaplı hale gelir, tedavi sırasında antiviral tedavi mutlaka kullanılır.

Aerosoller ve emilim için tabletler de kullanılır. Ancak bu ilaçlar doğru kullanılmalıdır: Kullanımlarından sonra, en azından yarım saat kadar yiyecek ve sıvı yemekten kaçınmalısınız. Doktor ayrıca genişletilmiş bademciklerin halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini, maksimum pozitif etkiyi elde edecek şekilde ayrıntılı olarak anlatacaktır. Örneğin, bazı durumlarda inhalasyon, Ancak boğazın bazı hastalıkları ile kontrendikedir. Ek bir araç olarak, boğaz için durulama kullanılabilir. Bademcikler üzerindeki trafik sıkışmaları ve baskınlar durumunda, durulamalar yapılır salin soda çözeltisi (Bir çay kaşığı su bir çay kaşığı soda, bir çorba kaşığı tuz ve birkaç damla eklenir iyot). Gargara günde 7-10 kez gerekir.

Fungal angina, antifungal ilaçlar ile tedavi edilir. Bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar almak da gereklidir.

Bademcik iltihabı alerjik reaksiyonlar ile ilişkili ise, tedavi antihistaminleri içermelidir, kalsiyum glukonat.

Hastada nispeten normal hissedilirse, büyük boğazlar yoksa, bezlerin evde tedavisi yapılır. pürülan fişler ve beyaz topaklar. Çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin evde tedavisi, en azından hastanın bademcikler ve yüksek vücut ısısı ile hasta olduğu dönemde yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Yapışmak önemlidir doğru içme rejimi: Gün boyunca çok miktarda sıvı tüketin. Bademcik iltihabının tedavisi, o zaman, bademcikler genişlediğinde, hasta sadece küçük miktarlarda sadece sıcak yiyecek tüketirse daha etkili olacaktır. Kaçınmak için arzu edilir akut, tuz, ekşi yiyecek. Bir hastanın kullandığı her şey kolayca asimile edilmelidir.

Bezlerin halk ilaçları ile muamele edilmesi, infüzyonlar ve bitkisel dekontaminasyon ile durulama ağzının kullanılmasını sağlar (papatya, adaçayı, okaliptüs civanperçemi, nergis Ancak, bir kişi iltihaplı bademciklerin tedavi edilmesiyle ilgilenirse, antibiyotik tedavisi olmadan anjinadan kurtulmanın zor olması nedeniyle, sadece halk ilaçları uygulanmamalıdır.

Bademcik sık sık iltihabı gelen vücut korumak için dahil olmak üzere, bağışıklık güçlendirmek hatırlanacak unutulmamalıdır sertleştirme, Vitamin içeren ürünlerin kullanımı vb.

Tedavi zamanında yapılmazsa, hastalık kronik bir forma girebilir. Bazı durumlarda, başvurmak zorunda cerrahi müdahale ve bademcikler çıkarın. Operasyonun özellikleri ve çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin çıkarılmasının maliyeti, genişletilmiş bademcikler önemli rahatsızlık verenlere ilgi gösterir. Gözlenirse cerrahi müdahale tavsiye edilir. nefes alma ve konuşma zorluğu, uzun bir süre tedaviye rağmen bademcikler ağrıyor ve yutmak acı veriyor. Bademcikler veya adenoidleri çıkardıktan sonra, bir kişi sıklıkla kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabından kurtulur. Ebeveynler bu tür bir müdahalenin uygunluğunu ve çocuklarda bademcikler çıkarılması sonuçları beklenmedik korku sorguladı varsa, doktorunuzla detaylı olarak her şeyi sormak ve zaten ameliyat oldu olanların bezlerinden çıkarılmasından sonra değerlendirmeleri okumalısınız. Uzman, kapsamlı bir incelemeden sonra böyle bir operasyonun yararı hakkında bilgi verecektir. Daha ayrıntılı olarak, tüm ilginç detaylar birçok tıbbi kaynakta açıklanmaktadır. İstenirse, zarar hastalıklı bademcikler yanı nereye Minsk, Voronezh ve diğer bölgelerde bademcikler lazer kaldırma kaldırmak nasıl olduğunu görmek için videoda bezlerinin çıkarılmasını görmek mümkündür.

Amigdala'nın kesilmesi acı verici olduğuna inanmak bir hatadır. Operasyon hem lokal anestezi altında hem de genel anestezi altında yapılabilir. Tıp açısından bakıldığında bu müdahale zor değildir. Bu nedenle, hemen hemen her klinikte Moskova'da bezlerin çıkarılması için ameliyat yapılmaktadır. Kaldırma bedeli tıp kurumunun seçimine bağlıdır. anestezi ve doktorun daha ayrıntılı olarak açıklayacağı diğer faktörler. İşlemden sonra hasta 1-2 gün hastanede kalır, daha sonra evde iyileşme süresini geri getirir. Boğazda birkaç gün ağrı hissedebilir. Şu anda öğütülmüş yiyecekleri yemek arzu edilir.

Ancak, insanlarda bezlerin yokluğunda doğal bir koruyucu bariyerin yok olduğu unutulmamalıdır. Sonuç olarak, bir enfeksiyona yakalanma şansı artar. Bu nedenle, bademcikler bu tür bir işlem için açık göstergeler varsa kaldırılmalıdır.

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı, frigngeal lenfatik halkanın elementlerinin etkilendiği belirli bir enfeksiyöz, daha az sıklıkla iltihaplanma sürecinin spesifik bir belirtisidir. Çoğu durumda, palatine bademcikler iltihabı bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı neden olur. Her durumda, yetişkinlerde veya bir çocukta böyle bir semptom varsa, kendi kendine ilaç vermek yerine bir doktora başvurmalısınız.

etiyoloji

Çocuklarda veya yetişkinlerde bademcik iltihabı aşağıdaki etiyolojik faktörlerden kaynaklanabilir:

 • lenf dokusunun bakteriyel hasarı;
 • viral enfeksiyonlar;
 • doğada mantar olan rahatsızlıklar;
 • herpes virüsü;
 • çok zayıf bağışıklık sistemi;
 • paranazal sinüslerin (sinüzit) iltihabı;
 • ihmal edilmiş biçimde çürükler;
 • zor burun solunumu;
 • bademcik.

Lingual bademcik iltihaplanmasına yol açan bulaşıcı işlemin nedensel etkeni olarak, şu hususlara dikkat edilmelidir:

Tedavi edilmeyen herhangi bir bulaşıcı süreç, bademciklerin kronik iltihaplanmasına neden olabilir. Bu, herhangi bir zamanda ciddi bir patolojik sürecin gelişmesine neden olabilir. Özellikle insan bağışıklık sistemi zayıfsa bu tehlikelidir.

sınıflandırma

Klinisyenler bu patolojik sürecin iki tür gelişimini ayırt ederler:

En tehlikeli olanı, tedavi edilmesi zor olduğu ve neredeyse her zaman ciddi komplikasyonların gelişimini provoke ettiği için kronik inflamatuar süreçtir.

semptomataloji

Genel klinik tablo aşağıdaki spesifik özellikler ile desteklenebilir:

İnsan bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak, yaş, subfebril vücut sıcaklığı 39-40 dereceye kadar yükselebilir.

Bir hastayı bademcik iltihabı için incelerken, aşağıdaki işaretler gösterebilir:

 • bademcikler kızarıklık;
 • pürülan kıvamdaki sarımsı beyaz bir akıntı;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi.

Genel klinik tablonun hemen hemen her zaman orijinal nedenin özelliği olan işaretlerle desteklendiği belirtilmelidir. Yetişkinlerde ve çocuklarda kataral anjinada aşağıdaki gözlemler görülür:

 • Boğazın şişmesi ve kızarması;
 • düşük dereceli ateş;
 • boğazda ılımlı ağrı - yutmak yiyeceği, hasta konuşabilir, ama somut bir rahatsızlık ile.

Foliküler ve lacunar anjine pürülan süreç eşlik eder. Bu durumda bademcikler iltihabı aşağıdaki belirtilerle desteklenmektedir:

Lingual tonsil iltihabı aşağıdaki belirtilerle eşlik edebilir:

Ayrı ayrı, yetişkinlerde lingual tonsil iltihabı not edilmelidir. Bu durumda, aşağıdaki klinik tablo gözlenebilir:

 • hasta yutmak ve çiğnemek zordur;
 • Sesin açık bir şekilde telaffuz edilmesi imkansızdır, çünkü dilin herhangi bir hareketi acıyı kışkırtır.

Çocuklarda lingual bademcik iltihabı her zaman kaprissizlik, iştahsızlık ve kötü uyku ile eşlik eder.

Çocuklarda bademcik iltihabının erişkinlere göre çok daha fazla olduğu göz önünde bulundurulmalıdır, çünkü çocukların bağışıklık sistemi kendi başına enfeksiyon ile baş edememektedir. Ek olarak, boğazın arka tarafındaki irin akışı, çocukta genellikle şiddetli bir öksürük ile güçlü bir öksürüğe neden olur.

tanılama

Yukarıdaki klinik resmin varlığında, hemen tıbbi yardım almalı ve kendi kendine ilaç almamalısınız. Her şeyden önce, hekim, hastalığın ve yaşamın tarihini açıklayan hastanın ayrıntılı bir fizik muayenesini yapar. Doğru bir teşhis için laboratuvar-enstrümantal muayene yöntemleri atanır:

 • genel ve biyokimyasal kan testi;
 • genel idrar analizi;
 • Boğazdan bir yayma;
 • balgam analizi;
 • immünolojik testler;
 • antibiyotiklere duyarlılık testi;
 • Göğsün röntgen muayenesi.

Klinik tabloya bağlı olarak, teşhis programı ayarlanır.

Bu inflamasyonun yetişkinlerde veya çocuklarda boğazda tedavisi, altta yatan nedene bağlı olacaktır. İlaçla veya geleneksel tıbbın tavsiyesiyle kendi kendine ilaçlama kabul edilemez. Bu izinsiz faaliyetler, tanıyı zorlaştıran ve dolayısıyla yanlış tanı ve tedaviye yol açabilecek klinik tabloların yağlanmasına yol açabilir.

tedavi

Bir yetişkin ya da çocukta bademcik iltihabı nasıl doğru tedavi edilir, doğru bir teşhis ve etiyolojik faktör tanımlandıktan sonra, sadece doktora söyleyebiliriz. Genel olarak terapi, semptomları gidermek ve aynı zamanda faktörün altta yatan nedenini ortadan kaldırmak için ilaç almaktır.

İlaç tedavisi, bu spektrumun ilaçlarını içerebilir:

 • boğazda ağrı ve iltihapların giderilmesi için antibakteriyel maddeler;
 • antibiyotikler;
 • antiviral;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptikler.

Doz, kabul ve tedavi süresi sadece ilgili hekim tarafından reçete edilir. Kendi takdirinize bağlı olarak, sağlığın iyileştirilmesiyle bile tedavi süreci mümkün değildir.

İlaç tedavisine ek olarak, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • enfeksiyonu önlemek için hastanın izolasyonu;
 • yatak istirahati;
 • bol içecek (sıcak çay, ballı bal, papatya suyu, adaçayı, okaliptüs);
 • bir antiseptik ile gargara.

Bir doktorun tüm önerilerini takip ederseniz, boğazda bu bulaşıcı süreç tamamen iyileşebilir ve ciddi komplikasyonlardan kaçının.

Alternatif tıbbın kullanımı sadece bir doktorun ilaç tedavisine ek olarak önerilmesiyle mümkündür. Önleyici amaçlar için de kullanılabilirler.

önleme

Bademcik iltihabına karşı özel önlemler mevcut değildir, çünkü bu ayrı bir hastalık değildir, ancak belirli bir patolojik sürecin klinik tablosunun bir belirtisidir. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam tarzının kurallarını, tüm bulaşıcı ve enflamatuar süreçleri tedavi etmek için zamanında ve sonuna kadar takip etmelisiniz.

Ayrıca, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve koruyucu tıbbi muayeneyi de unutmamalıyız. İlk semptomlarda bir doktora danışmalı ve kendi kendine ilaç kullanmamalısınız.

"Bademcik iltihabı" hastalıklarda görülür:

Adenovirüs enfeksiyonu, ARVI grubuna bağlı enfeksiyöz bir hastalıktır. Solunum yolu, göz ve sindirim sistemi mukozasını etkiler. ARVI teşhisi konan kişilerin neredeyse dörtte biri adenovirüsler tarafından kışkırtılmış bir rahatsızlığa sahiptir. Adenovirüs enfeksiyonu, hem bireysel bireyleri etkileyebilir hem de doğada epidemiyolojik olabilir.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

Boğazdaki bademcikler: iltihap. Karakteristik semptomlar ve tedavi.

Bademcik iltihabı, yaygın tedavi gerektiren çok yaygın bir durumdur.

Yeterli olmayan bir terapinin yokluğunda kronik bir forma girme ve onunla başa çıkma eğilimi tamamen son derece zordur ve bazen imkansızdır.

Bu durumda, özellikle çocuklarda bademcik iltihabı özellikle sık görülür, çünkü bağışıklığı gelişmiş erişkinlere göre çok sayıda viral ve bakteriyel atak karşısında daha fazla silahsızdırlar. Bu hemen bir cevap gerektirir, çünkü çocuklarda komplikasyon riski çok daha yüksektir.

İnsanlarda bademciklerin işlevleri, yapısı ve işlevi

Bademcikler bağışıklık sisteminin organları arasındadır. Asıl görevi, vücudu ve özellikle de solunum sistemini patojen mikrofloranın penetrasyonundan korumaktır.

Doğası gereği, çeşitli enfeksiyöz ajanlarla savaşan lenfositlerin kaynağı olan lenfoid dokuyu temsil ederler. Bu organlar, içinde mikropların tutulmasına yardımcı olan gevşek bir yapıya sahiptir.

Birkaç çeşit vardır:

Bademcikler iltihaplıdır: nedenler

Bademcik iltihabının başlıca nedenleri, virüs veya bakterilerin neden olduğu bulaşıcı hastalıklarda bulunur.

Bademcikler fotoğraf iltihaplı

Bu mikroorganizmalar nazofarengeal veya oral boşluğu, en sık hava damlacıkları nüfuz ve çarpıcı mukoza yüzeyi üzerinde dinlenmeye edilebilir.

Bu organların neden iltihaplanmasının en yaygın nedeni:

 • stafilokok;
 • streptokoklar;
 • adenovirüsler;
 • herpes virüsü;
 • hemofili influenzae;
 • Mikoplazma ve diğerleri.

Ve patojen mikroflora temsilcileri her zaman çevreleyen havada daha büyük veya daha küçük miktarlarda mevcut olsa da, bir kişi her zaman hasta olamaz.

Bu durumların bir kombinasyonu ile kolaylaştırılır, Enfeksiyonun etken maddesi ile temas ve doğal savunmalarda azalma gibi nedenlerle olabilir:

 • şiddetli hipotermi;
 • son hastalık ya da kronik patolojinin alevlenmesi;
 • dengeli ve yeterli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması zor olan beslenme yetersizliği;
 • ağız boşluğunun mukoza zarlarına hasar;
 • stresi.
Kaynak: nasmorkam.net bademciklerden hangisini veya mikroorganizmayı etkilediğine bağlı olarak:

İlk olarak, dokuların sadece küçük bir şişmesi, düşük sıcaklık ve zayıf şekilde ifade edilen ağrı duyumları tipiktir. İkinci durumda, işaretler parlak bir şekilde telaffuz edilir ve organların mukoza zarının yüzeyinde beyaz bir kaplama görülebilir.

Lacunar anjinası ile, ağızdan hoş olmayan bir koku görünümü eşlik eden salgı bezinin özel fizyolojik depresyonlarında irin birikmesi görülür.

Bademcik iltihabı belirtileri. Nerede acıyor?

Klinik resmin doğası, bademciklerin iltihaplanmalarına ve hangisinin etkilendiğine bağlıdır. Yine de, hemen hemen her zaman insanlar yutkunmaya acizdir.

Bu durumda, aşağıdaki gibi işaretler olabilir:

 • ateş, göstergeler 37 ila 40 ° C arasında değişebilir;
 • etkilenen organların mukoza zarında şişlik ve kızarma;
 • öksürük;
 • burun akıntısı (kesinlikle boğaz ağrısı için tipik değil);
 • halsizlik ve yorgunluk.

Herpetik enfeksiyon olduğunda, hastalar karındaki ateş, kusma ve rahatsızlıktan şikayet ederler. Mukozal bezleri ve farinks arka duvarı yüzeyi üzerinde bakıldığında Sonra rot veya kapalı kabuklar mümkün olan sıvı içeriği, dolu çok sayıda küçük kabarcıklar görülebilir.

Lingual tonsil yenmek için karakterize edilir:

 • hareketler sırasında dilin şişkinliği ve rahatsızlık;
 • çiğneme ve yutma güçlüğü;
 • konuşma değişikliği.

Eğer bademcikler iltihaplanırsa, ancak boğaz ağrır ya da rahatsız etmezse, kronik bademcik iltihabı olabilir. Bu patoloji sıklıkla vücut ısısı olmadan ortaya çıkar, çünkü vücut kronik bir enfeksiyon odağı ile savaşmayı durdurur.

Palatine bademcikler: iltihap

En çok inflamatuar süreçleri geçiren bademcikler. Bu gibi durumlarda, anjin ya da kronik tonsillit formlarından biri tanısı konur.

Bu patolojilerin oldukça ciddi olduğu düşünüldüğünde, bir uzman kesinlikle bunları tedavi etmelidir. Ve en etkili olanıydı, ilk aramadan önce boğazdan bakteriyolojik araştırmaya geçmesini tavsiye ediyoruz.

Bu analiz, hastalığın nedensel etkisini doğru bir şekilde belirleyecek ve doktorun en etkili tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır.

Bir tarafta bademcik iltihaplandı

Bazen bezlerden sadece biri iltihaplanır. Tek taraflı yenilgi, vücudun aktif olarak enfeksiyonla savaştığını ve yayılmasını engellediğini gösterir.

Bununla birlikte, nadir durumlarda, bu, fasiyal sinirin nörit, lenf nodu iltihabı veya kulak burun boğaz ile ilgili olmayan diğer patolojilerin bir işareti olarak hizmet vermektedir.

Sağ taraf veya sol bademcik iltihaplı olup olmadığına bakılmaksızın, tedavi patolojik sürecin gelişim nedenine göre gerçekleştirilir.

Çocuklarda bademcik iltihabı

Bir çocukta iltihaplı bademcikler nadir değildir. Çoğu durumda, çocuklara viral enfeksiyonlar veya boğaz ağrısı teşhisi konur.

İlk durumda, bebek boğazdaki ısı ve rahatsızlığa rağmen, neşeli ve neşeli kalır ve durumu üçüncü günde önemli ölçüde iyileşir. İkincisi, hastalığın belirtileri daha belirgindir ve şunlardan oluşur:

 • şiddetli ateş (40 ° C'ye kadar);
 • yoğun boğaz ağrısı, çok acı verici yutma eylemi yapmak;
 • güçlü zayıflık, ağlamaklılık;
 • solunumun şiddeti;
 • Bezler üzerinde beyaz bir kaplamanın görünümü.

ОРВИ'de ebeveynler, bir enfeksiyonla bağımsız olarak başa çıkmayı deneyebilirler. Fakat anjina, çocuk doktoruna acil bir talep ve tüm reçetelerine sıkı sıkıya uyulmasını gerektirir.

Bir çocukta iltihaplı bademcikler

Biraz daha az sıklıkta, ama yine de genellikle çocuklar adenoiditten muzdariptir. Bununla birlikte, eşlik eden farengeal tonsil artar:

 • horlama;
 • yeşil veya sarı sümbül tahsisi;
 • baş ağrısı;
 • uykuda bozulma;
 • öksürük;
 • burun sesi.

Adenoidit her zaman bir çocuk kulak burun boğazının gözetiminde tedavi edilir.

Ne zaman doktora gitmelisin? Hangi uzman iyileşir?

Bu tür inflamatuar süreçlerin tedavisi, kulak burun boğaz uzmanının (ENT) ayrıcalığıdır. Bu uzmanın, ilk ihlal belirtilerinin ortaya çıkmasıyla temasa geçmesi tavsiye edilir, bununla birlikte, modern yaşam koşullarında bu pratik olarak imkansızdır.

Bu nedenle, aşağıdaki koşullardan en az biri karşılandığında zorunlu bir doktora danışması gerekecektir:

 • Vücut ısısının 3 günden uzun süre 38 ° C'nin üzerinde korunması;
 • hastanın durumunda keskin bir bozulma;
 • iyileşmenin başlangıcı, ani bir ağırlaşma değişikliği;
 • çocuk yaşı;
 • pürülan odakların oluşumu.

Yetişkinlerde Bademcik iltihabı tedavisi

Çoğu durumda, lenf dokusunun lingual birikiminin lezyonu dışında, evde tedavi uygulanır.

Bakteriyel enfeksiyonda, bu tür girişimler sadece etkisiz değil aynı zamanda çok tehlikeli olabileceğinden, kendiliğinden iltihaplanmaya ancak enflamatuar sürecin viral yapısının doğru bir şekilde güvencesi verilebilir.

Tedavi genellikle karmaşıktır ve enfeksiyonun nedenlerini ve semptomlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir dizi ilacın alınmasını içerir.

Ancak, iyileştirmeler, yüksek sıcaklık ve yukarıda listelenen diğer koşulların uzun süreli korunması olmadan, kendi kendine tedavi arka plana karşı, her zaman bir doktora danışmalısınız.

Tedavinin etkinliğini artırmak için, hastalara tavsiye edilir:

 • Mümkün olduğu kadar çok sıcak içecek kullanın, örneğin, bitkisel ve geleneksel çaylar, et suyu, kompostosu, meyve içecekleri ve su;
 • En azından hastalığın akut döneminde yatak istirahatine uymak;
 • İştah gibi yiyin.

Ağır vakalarda, büyük pürülan oluşumların varlığında, hastaların KBB çalışmasında bezleri yıkaması önerilebilir.

Konservatif tedavinin uzun süreli yokluğu ve bademciklerdeki ciddi hasarlar nedeniyle, bunların kaldırılması öngörülür.

Çoğu durumda, operasyon adenoidit ve kronik bademcik iltihabı ile gerçekleştirilir.

Aynı zamanda, enflamatuar süreç hastayı ciddi komplikasyonlarla tehdit ettiği zaman sadece son çare olarak reçete edilir.

ilaç

Tedavinin doğası, patolojik sürecin nedenleri ve lokasyonlarına bağlıdır. Viral enfeksiyonlar ile, semptomatik tedavi için yeterli araç vardır, yani, rahatsızlığın ana belirtilerini gidermeye yardımcı olur.

Bakteriyel enfeksiyonlar, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesine ve komplikasyon riskinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak antibiyotik alması gerektiğinde.

Spesifik bir ilaç, yalnızca bir doktor tarafından, durumun yer çekimi ve kendisine başvuran kişinin özelliklerine dayanarak seçilmelidir.

Başlangıçta, hasta topikal kullanım için ilaç (Isofra, Polidexa, Rinil) reçete edilir. Düşük etkinlikte, penisilin grubunun sistemik antibiyotikleri tavsiye edilir:

 • augmentin;
 • flemoksin;
 • Ospamoks;
 • amoksiklav;
 • amoksisilin;
 • Wilprafen ve diğ.

herhangi bir etki, tedavinin sona 3-4 gün sonra da tetrasiklin grubunun temsilcileri (tetrasiklin, Doxey-E, Doksisiklin, JUnidoks Soljutab vs.) ya da makrolidler (Sumamed, Hemomitsin, Azitromisin, azivok, Azitral vs.) ile değiştirilir ise.

Zor durumlarda, antibiyotikler beklenen sonuçları vermediğinde, Hastalığın nedensel ajanını belirlemek için boğazdan yayma ile ilgili bakteriyolojik bir çalışma yapılır. ve çeşitli ilaçlara olan duyarlılığı.

Bu durumda, antibakteriyel özelliklerini artıracak olan durulama çözeltisine birkaç damla iyot ve soda eklenebilir.

Evde tedavi olmaktan mı? Insanların anlamı

Halk ilaçları ile tedavi sadece ilaç tedavisine yardımcı olarak algılanabilir. Boğazda rahatsızlığı gidermenin en etkili yolu durulamadır.

İşte çareler için birkaç yemek tarifleri, gargara daha iyi:

Çocuklarda iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Tedavinin doğası, çocuğun boğazındaki bademciklerdeki iltihaplanmaya neden olan sebepler temelinde belirlenir.

 1. ARVI ile Boğaz, antipiretik ve durulama solüsyonlarında ağrı için reçete edilen fonlardır.
 2. Bakteri enfeksiyonları ile Tedavi çocuk doktoru tarafından seçilir. Sadece bir doktor mevcut durumda ne yapılacağını tam olarak söyler ve uygun ilaçları reçete edecektir. Genellikle, semptomları ortadan kaldıran ilaçlara ek olarak, antibiyotik tedavisi içerir.
 3. Adenoidit ile tedavi daha uzun ve daha karmaşık. Bu bileşim genel olarak kortikosteroidler grubu preparatları (Nazoneks, Fliksonaze ​​ve diğ.), Vazokonstriktif düşer ve spreyler (Rinazolin, Nazivin, ksilometazolin, Rinazolin) ve antimikrobiyaller (Protargolum, kolloid, Gümüş-Defla vs.) içerir.

Bir tanı ile karıştırılmamak için, ebeveynler çocuğun boğazında rahatsızlık olduğunda ne arayacaklarını bilmelidir. Zorunlu tıbbi tavsiye gerektiren durumlarda:

 • Klasik antipiretik şuruplar tarafından kötü biçimde ortadan kaldırılmış sürekli ateş;
 • bezlerde beyaz plak veya mantar;
 • bademcikler güçlü şişlik;
 • kusma kusma kışkırtıcı saldırıları;
 • yeşil veya parlak sarı sümük vurgulayarak.

Önleyici tedbirler

Bademcikler iltihaplı değil, bu tavsiye edilir:

 • Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • mümkünse, sertleşmek, stresi önlemek ve açıkçası hasta insanlarla temas kurmak;
 • doğru yer;
 • gerekirse, vitamin-mineral kompleksleri alın;
 • Temiz havada günlük yürüyüş.

Büyümüş bademcik nasıl tedavi edilir?

Artan bademcikler - onların iltihabı (akut veya kronik tonsillit) veya lenfoid doku proliferasyonu (hipertrofi) çocuklukta oldukça yaygın bir patolojidir.

Bu hastalığın konservatif tedavisi karmaşık ve uzun bir süreçtir, ancak bu cerrahi müdahaleyi önler ve bebeğin nazofarenksinde doğal koruyucu bir bariyer bulundurur.

Bademcikler nedir ve nasıl artmaktadır

Tonsiller bunları mukoza üst solunum yolu ve proliferasyon için izin yoktur spesifik antikorların üretimi sonucu, patojenik ajanlar (virüsler, bakteriler veya mantarlar) gövdesinin bir nüfuz etmesini önler, bağışıklık sisteminin önemli bir organdır vardır.

bademcikler lenf dokusu yapılır ve nazofarenks ve dilinin, palatin kemerlerin arasında yer alır. Bunlar palatin kemerler ve nazofarinks arka duvarda yüksek merkezi bir faringeal tonsil (lenf bezleri) ötesinde yutak ağız boşluğu birleşme yerine yerleştirilmiş iki bademcik (bademcik) artırmak üzere bir eğilime sahiptirler.

Palatine bademcik iltihabı büyüklüğü arttığında, boğazda rahatsızlık ve ağrı, çocuğun zayıflığı, uyuşukluk, baş ağrısı ve ateş vardır.

Bebeklerde bu bademciklerin görünmez, onların kademeli artış, artan yüke (viral veya bakteriyel) nazofarenks sık inflamatuar süreçlerin fonunda meydana çocuğun bulaşıcı - yaşıtlarıyla veya çocuk grubunda kayıt sonrasında aktif bir diyalog başladıktan sonra.

Sık ve uzun süreli soğuk algınlığı, SARS, boğaz ağrısı, adenoidit, sinüzit çocuğun bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur ve bademcikler bu tür bir yük ile baş edemezler ve bu da bezlerde telafi edici bir artışa neden olur.. Daha sıklıkla bademcikler iltihap haline gelir, içlerindeki lenfoid dokunun hızlılaşması ve sadece patolojik sürecin zamanında tedavisi, bezlerin hipertrofisini azaltabilir ve enfeksiyon odağını ortadan kaldırabilir.

Çoğu durumda, patojenik stafilokoklar ve streptokoklar ve neden olduğu bademcik akut ve kronik enflamasyon, sonunda bakteriyel enfeksiyon bademcikler sürekli odaklarının dokuları oluşturulur ve koruyucu işlevi kademeli bir azalma vardır. palatin bademcikler koruma fonksiyonu kronik enfeksiyon odak noktasıdır yerine ve periyodik inflamasyon çocuğun her iki genel ve lokal immünolojik reaktivite azaltır - sonuç olarak adlandırılan bir "kısır döngü" dir.

Bu durumda yapılması gerekenler ve lenfoid dokudaki artışın nasıl durdurulacağı bademcikler ve kronik bademcik iltihabı hipertrofisinin yeterli tedavisinin ana konusudur.

Patolojinin nedenleri

Çoğunlukla, bir çocuktaki büyütülmüş bademcikler, genel hipotermi tarafından tetiklenen, sık görülen solunum yolu enfeksiyonu veya soğukluk dönemlerinde görülür, çocukta bağışıklıkta bir azalmaya neden olan koşullar, aşağıdakiler dahil yerel boğaz aşırı soğutması:

 • uzamış solunum ve bulaşıcı hastalıklar;
 • endokrin hastalıkları ve bozuklukları;
 • lenfatik-hipoplastik diyatezi;
 • timusta bir artış;
 • şiddetli somatik patolojiler;
 • vitamin eksiklikleri;
 • anemi;
 • bağışıklık sisteminin konjenital anomalileri;
 • intrauterin enfeksiyonlar;
 • burun solunumunun ihlali (polipler, nazal septumda eğrilik, adenoidler).

Ek olarak, patolojinin gelişimi aşağıdakilere bağlı olabilir:

 • kalıcı boğaz ağrısı;
 • bademciklerin hipertrofisine aile yatkınlığı;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • Çocuğun kötü yaşam koşulları.

Bademciklerin işaret ve genişleme derecesi

Büyümüş bademcikler yoğun veya yumuşak yuvarlak oluşumlar gibi görünebilir. Normal hipertrofi (aşırı büyüme) ile birlikte iltihaplanma belirtileri yoktur (kızarıklık ve şişlik), bunlarda lakün genişleme ve pürülan içerik yoktur.

Boğazların orta hattına bağlı olarak bademciklerde üç derece artış vardır.:

 • 1 derece - palatine kemerinin çizgisinden farinksin ortasına kadar en fazla 1/3 (% 30). Klinik olarak ortaya çıkarılamayabilir, boğazda yutma, rahatsızlık ve terleme, uzun süreli SARS ve soğuk algınlığı gibi daha az sıkıntı vardır; bunlar sıklıkla otitis, sinüzit ve bademcik iltihabı ile komplike olurlar.
 • 2 derece - 1/3 ile 2/3 arası kemerden boğazın orta çizgisine. Büyümüş bademcikler yutma, boğulma, iştahsızlık, uyku sırasında horlama, konuşma kusurları, sık solunum yolu enfeksiyonları ve boğaz ağrısına neden olur.
 • 3 derece - 2 / 3'ten boğazın ortasındaki bademciklerin kapanmasını tamamlar. yutma sabit hırıltılı kalıcı bozulma eşliğinde ve burun, nazal, hücrelerin oksijen açlık ilişkin konuşma bozukluğu, baş ağrısı, uyuşukluk, halsizlik, işitme kaybı, boşlukları pürülan tıkanıklık veya irin birikimi ile angina sık atakları nefes, uyku sırasında horlama.

Tedavi yöntemleri

Birçok ebeveyn soru hakkında endişe duyuyor: bir çocukta büyütülmüş bademcikleri tedavi etmek için ne yapmalı. Palatine tonsiller ve kronik tonsillit ifade hipertrofisi genellikle kulak burun boğaz uzmanları onların kaldırılmasını öneririz. Cerrahi müdahale ile acele etmemeniz gerektiğini bilmek önemlidir - önce daha az radikal yöntem kullanmanız gerekir:

 1. Konservatif tedavi.
 2. Immün sistemi uyarıcı tedavi.
 3. Halk ilaçları geniş bir cephanelik.

Bir KBB doktorunun zorunlu kontrolü altında tıbbi preparatlar, fizyoterapötik prosedürler ve halk ilaçlarının kullanımı ile sadece doğru ve uzun süreli konservatif tedavinin, çocuğu bu patolojiden koruyacağını hatırlamak önemlidir.

Halk ilaçları ile terapi

Evde etkili bir şekilde tedavi edilmesi için bir çocukta bademciklerin artması amacıyla, geleneksel tıp, şifalı yağlar kullanarak, bitki çayları alarak, durulama yapmayı önerir.

durulama

Boğaz durulamalarında antiseptik, anti-enflamatuar ve immün sistemi uyarıcı özellikleri olan bitkileri kullanırız:

 1. 1-2 derece bademcikler hipertrofisinde bir adaçayı, bir calendula, bir civanperçemi, bir St. John's wort infüzyonları ile gargaralar geçirir. Hazırlık, standart bir şekilde hazırlanır: bir yemek kaşığı ot, bir bardak kaynar su dökün ve 30 dakika ısrar edin. Günde 2-3 kez bu infüzyon ile boğazınızı durulayın.
 2. Kronik bademcik iltihabı alevlendiğinde, günde 5 ila 8 kez boğaz yıkamak için kullanılan antiseptik toplama. Koleksiyon, aşağıdaki otların eşit parçalarından oluşur: nergis, adaçayı, meşe kabuğu, meyan kökü, ıhlamur çiçeği, okaliptüs, ledum ve elecampane yaprakları. Malzemeler kuru bir kaba karıştırılır. İnfüzyon bir termos içinde hazırlanır - toplanan iki yemek kaşığı 0.5 litre kaynar su dökülür ve 6-8 saat ısıtılır.

Phyto

Fitotea aktif anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Eşit oranlarda alınan aşağıdaki şifalı bitkilerden oluşur:

 • John's wort;
 • kekik;
 • civanperçemini;
 • anne ve üvey;
 • ıhlamur rengi;
 • Papatya çiçeği;
 • calendula çiçekleri;
 • okaliptüs, frenk üzümü veya ahududu yaprakları;
 • şakayık kökleri
 • aira'nın kökü.

Sebze ham maddeleri ayrı bir kuru kapta karıştırılır. Günlük bir çay porsiyonu hazırlamak için, otlar karışımından oluşan bir yemek kaşığı alın, bir bardak kaynar su dökün ve gece boyunca bir termosta ısrar edin. İçki çocuğa ılık form 2-3 yemek kaşığı verin. Tedavinin seyri 5 ila 10 gündür.

Propolis tedavisi

Bir çocukta büyütülmüş bademcikler tedavi etmek için propolis alkol tentür kullanımı ile mümkündür. Bu ürün sadece 10 yaşından büyük çocuklar için uygundur.. Tentür yapmak için, zemin propolis alkol (1: 1) ile eşit parçalarda karıştırılmalıdır, karanlık serin bir yerde 5-7 gün ısrar ediyorlar. 10 gün boyunca günde 10 kez 5-10 damla alın. Kurs 7 gün ara ile 3 kez tekrarlanabilir.

İlkokul çağındaki çocuklar ve okul çağındaki çocuklar için tereyağı ve ballı bir propolis karışımı kullanılır. Karışımın bileşenleri (propolis ve yağ 1:10 oranında alınır), su banyosunda karıştırılır, biraz bal ekleyin. Buzdolabında saklayın ve ağızda çözünen günde 2 kez 1/3 çay kaşığı şifa karışımı alın.

John's wort yağı

Tıbbi yağ elde etmek için, en ince doğranmış kuru ot, St. John's wort ve bir bardak rafine zeytin veya ayçiçek yağı olmak üzere üç yemek kaşığı almalısınız, 20-25 gün boyunca bir bardak koyu cam kase içinde ısrar edin. Hipertrofilli bademcikler günde 3 kez yağlayın.

Limon suyu

Acıyı hafifletmek ve bademciklerini dezenfekte etmek için limon veya limon suyu kullanın. Sıcak su ile 1 ila 1 oranında karıştırılır ve bal ilave edilir. Enfeksiyonun odağını dezenfekte etmek için günde 2-3 kez pipetle içirin.

Bademcik iltihabı azaltmak için pancarların kaynatma

Bir büyük pancar, büyük bir rende rendeleyin, su (5 bardak) dökün, 30 dakika pişirin, serin ve günde 3-4 kez boğazını yıkamak için uygulayın.

yaş involusyonu (kademeli azalma) geliyor - Ebeveynler 5 ila 9 yaşındaki ve 10 ila 12 den çocuklarda bademcik hipertrofisi en bilmelidir. sık soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve viral enfeksiyonların bir sonucu olarak kronik enfeksiyon sık bademcikler iltihabı ve hemolitik stafilokok neden olduğu kronik tonsillit oluşumuna neden - Ama bu genişlemiş bademcik tedavi edilmesi gerekmez anlamına gelmez. geliştirme tonzillogennoy kardiyomiyopati, karditis, romatizma ve glomerülonefrit neden kalp ve böbreklerde patolojik süreçlerin bademcikler uzun vadeli kalıcılık sırasında bu mikroorganizma. Bu hastalıkların ortaya çıkışı bebeğin sağlığı için çok daha tehlikelidir ve onların tedavisi çok daha zordur.

Tonsil hipertrofisinin gelişiminde herhangi bir yaş sınırlaması var mıdır? Her ne kadar bu lenfoid formasyonların büyüklüğündeki artış çocuklukta daha sık görünse de, yetişkin hastalarda hipertrofik süreçler geliştirme olasılığı göz ardı edilemez. Bademciklerin hipertrofisi için birçok sebep vardır; Her zaman iltihap varlığı ile ilişkili değildir ve sıklıkla uyarlamalı telafi edici bir fenomen olarak görülür. Yetişkinlikte bademcikteki artışı bir patoloji olarak düşünmeli ve ne kadar tehlikeli? Hastaya hangi tedavi yöntemleri sunulabilir?

nedenleri

biz genişlemiş bademcikler neden bahsetmek ve objektif bu süreci tezahür önce, bu anatomik yapıları ve vücudun fonksiyonel bir sistem, ait oldukları yere, günümüze kadar gereklidir. Orofarinkste lokalize olan lenfadenoid halka Pirogov-Valdeier, solunum ve sindirim yollarının girişinde bir bağışıklık bariyeridir. Birkaç bademcik oluşur:

 • palatal kollar arasında yer alan palatinler veya bezler;
 • işitsel tüpün faringeal açıklığında bulunan çift tüpler;
 • nazofarenks kemerinde bulunan eşlenmemiş nazofaringeal (faringeal);
 • Dilin kökü mukozasındaki eşlenmemiş dil.

Tonsiller, immün sistemin periferik organları intrauterin gelişim aşamasında oluştukça ve yaşam boyunca devam ettiğinden lenfoid dokudan oluşur. Aynı zamanda, bazılarında (faringeal, lingual, tubal) yaşla ilişkili bir inversiyon geçirebilir, bu da boyut ve fonksiyonel aktivitenin azalmasıyla kendini gösterir. Involution, aslında, tersine gelişim, bedenin dönüşümü anlamına gelir. Bu, bir yetişkinde bademcikteki artışın nedenlerini göz önünde bulundurmak için büyük önem taşımaktadır, çünkü yaşa bağlı fonksiyonel hipertrofisi, çocukların karakteristiğidir ve yaşla ilişkili invazyon 13-15 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Hipertrofi, yani, boyut olarak amigdalada bir artış, çeşitli nedenlerle provoke edilebilir. Neden bademcikler ve diğer lenfoid oluşumlarını artırıyorsunuz? Bu yol açar:

 1. Konjenital malformasyonlar.
 2. Yaşlanma sürecinin yokluğu.
 3. Tonsil dokusunun sürekli travması (örneğin, kaba gıda).
 4. Tonsillektomi (palatine bademciklerin çıkarılması).
 5. Sık bulaşıcı hastalıklar, immün yetmezlik.
 6. Orofarinkste kronik enfeksiyon odaklarının varlığı.
 7. Endokrin bozuklukları.
 8. Hormonal kontraseptif alan kadınlar.

Bademcikler genişlediklerinde, yeterli nefes almayı engeller, patolojik değişikliklerin oluşumuna katkıda bulunurlar. Çocukluk döneminde hipertrofisi varsa, taktikler beklenebilirse, yetişkin hastaların tedavisinde, teşhisten hemen sonra harekete geçmek gerekir. Bu nedenle, bademcikler herhangi biri hipertrofiye olabilir; Yetişkinlerde süreç geri dönüşümsüzdür ve tedavi gerektirir.

sınıflandırma

Bademciklerin hipertrofisi, sadece genişlemiş lenfoid formasyonunun tipine göre sınıflandırılan bir süreçtir. Klinik tezahürlerin şiddeti, boyuttaki değişikliklerin ciddiyeti ile doğrudan ilişkilidir, bu nedenle bezlerdeki ve faringeal bademcikteki artışı üç dereceye bölmek gelenekseldir. Lenfadenoid halkanın kalan bileşenleri ile ilgili olarak, sadece hipertrofinin gerçekliği düşünülmektedir. yutak bademcik hipertrofisi eş anlamlı terim "adenoid", "adenoid razrascheniya" dır - Bu hastalığın anlayışına aykırıdır, bu çocuklarda hem de yetişkinlerde sadece oluşabilir. Hipertrofinin derecesi (sırasıyla 1, 2 ve 3) açıcının lenfoid kılıfı ile karşılaştırılır - burun boşluğunda bulunan kemik plakası:

 • üst üçte kapsayan;
 • üst üçte ikisini kapsayan;
 • tüm açıcıyı kapsayan.

Bademcikler genişlediğinde, patolojik sürecin ilerleyişini belirlemek için anatomik işaretler kullanılır: ön arkın kenarı ve farenin orta çizgisi boyunca yer alan dil. Amigdala aralarındaki mesafenin 1 / 3'ünü doldurursa, 2 derece bademcik artışıyla ilgili olarak 2 / 3'lük bir dereceye kadar yaklaşık 1 derecelik hipertrofi diyorlar. Bez diline ulaşırsa hastanın 3. derece hipertrofiye sahip olduğu sonucuna varmak için.

semptomlar

Bademciklerin genişlemesi nasıl görünüyor? Semptomlar lenfoid oluşumunun anatomik lokasyonuna ve hipertrofisinin derecesine bağlıdır.

Palatine bademcikler

Erişkinlerde bezlerdeki artış nadiren görülür ve her zaman şikayetlerin ortaya çıkmasının nedeni değildir. Hipertrofik bademcikler kazayla tespit edilebilir - örneğin, önleyici muayene sırasında. Aynı zamanda, önemli bir artışla, ihlaller oluşuyor:

Uygun olmayan burun nefes patolojik değişikliklerin arda gelmesine neden olur: enfeksiyon, ödem ve nazal konjesyon (vazomotor rinit), bademcik, östaki borusu, orta kulak birlikte bir farinks lezyon riskini arttırır. Hasta (bezlerini artan zor olabileceğini) ağızdan nefes zorunda olduğundan, orofarenks may boğaz ağrısı mukozasını kurutur. Uyku sırasında, horlama meydana gelir, geçici bir nefes alma durur - hasta, başım ağrıyor, yorgun, sık sık baş ağrıyor, sinirleniyor. Ses nasal olur, hastanın yutması zor olur.

Farryngeal tonsil

Hasta şikayette bulunabilir:

 • kalıcı burun akıntısı;
 • baş ağrısı, baş dönmesi;
 • uyku sırasında horlama;
 • öksürük ataklarında.

Muhtemel belirtiler arasında, uzun süre uykusuzluktan sonra bile gitmeyen, konsantre olma yeteneğinin, kalıcı yorgunluğun ihlali söz konusu değildir. Hasta solgun olabilir, burun sesine sahiptir, nefes almayı kolaylaştırmak için hafifçe açılan bir ağız vardır. Sık rinit, sinüzit ve otitis belirtilmektedir. Bazı hastalarda idrar tutamama, migren, ani uyanma ile kabuslar vardır.

Lingual tonsil

 • Verimsiz öksürük atakları;
 • boğazda rahatsızlık;
 • yutma bozukluğu;
 • sesin değişmesi;
 • yüksek sesle horlama.

lenfoid dokunun çoğalması artışına ilave olarak dilin bölgesinde venöz pleksus gözlenen ise, öksürük güçlü saldırıları kan damarlarının bütünlüğünün bozulması ve kanama ortaya çıkmasına yol açabilir.

Öksürük epiglotis üzerindeki baskı ve superior laringeal sinirin irritasyonu sonucu ortaya çıkar.

Borulu bademcikler

Önemli şikayet, işitme keskinliğinin ihlalidir. İletken tipte bir işitme kaybı vardır - ses dalgalarının iletilmesi zorluğu ile ilişkilidir. Böyle bir sağırlık kalıcı bir niteliktedir ve zorlukla tedavi edilebilir. Yetişkinlerde genişlemiş bademcikler, işitme keskinliğinde progresif bir azalmaya ve değişikliklerde kademeli bir artışa neden olan, çoğalan bir lenfoid dokudur. Tek taraflı genişlemeye, sağ veya soldaki patolojik değişiklikler eşlik eder; bu nedenle, sağ bademcik büyütülürse, sağ işitme tüpeği ve buna bağlı olarak sağdaki orta kulak boşluğu çekilir. Tübüler lenfoid formasyonlarının hipertrofisinin ortaya çıkması için ön koşul, sıklıkla adenoidler, kronik adenoidittir. Bademciklerin herhangi birinin hipertrofisi, inflamasyonun eşzamanlı varlığı anlamına gelmez. Tonsil hipertrofisi olan boğaz, eşlik eden enfeksiyöz ve inflamatuvar değişiklikler yoksa değişmez. Kırmızı ise, mukoza zarında baskınlar vardır ve hasta yutulduğunda ağrıdan endişe duyar, ateş - enfeksiyon hakkında düşünmeniz gerekir.

Tedavilere yaklaşımlar

Klinik belirtiler varsa hipertrofi tedavisi zorunludur. Yetişkinlerde büyütülmüş bademcik nasıl tedavi edilir? Cerrahi ve konservatif yöntemlerin bir kombinasyonu kullanılır, ana şey cerrahi girişimdir, diğer yöntemler sonucu düzeltmek, nüksleri (tekrarlanan bölümleri) ve komplikasyonları önlemek için izin verir. Eğer hasta nefes almakta zorlanmıyorsa, kötü bir rüyadan şikayet etmezse, horlama, diğer karakteristik belirtileri göstermezse, onun için hipertrofi tehlikeli değildir. Bununla birlikte, düzenli olarak izlemek gereklidir - ve aynı tedaviyi yapan doktorun boğazını muayene etmesi istenir. Bu, dinamiklerdeki değişiklikleri karşılaştırmayı kolaylaştırır. Bu lenfoid oluşumlar bir çift, ama tedavi ayırıcı tanı yapılmadan önce bir, amigdala artış ise - kronik iltihap, soğuk abse varlığı, aynı zamanda da tümörlerden varlığını hariç. Büyümüş bademcik nasıl tedavi edilir? Bunu yapmak için mekanik ve fiziksel etki yöntemlerini uygulayın:

Bu işlem bezin bir kısmını cerrahi olarak keser - operasyon sırasında, ön palatine kemer içindeki dokunun çıkarılması gerçekleştirilir. Tonsillotomi iletimi sorunu 3. derece hipertrofide düşünülmektedir.

Yüksek frekanslı akımın yardımıyla dokuların ısıtılması - bu, proteinlerin geri dönüşümsüz koagülasyonuna yol açar. Yöntem ayrıca terapötik koterizasyon olarak da adlandırılmaktadır. 2 derece büyütmede görüntülenebilir.

Yetişkinlerde bademciklerin eksprese hipertrofisi cerrahi müdahale için bir endikedir.

Erişkin bir hastada adenoidler, yayılmaya maruz bırakılamayacak ve burun boşluğunda geri dönüşü olmayan değişiklikleri provoke edebilecekleri için çıkarılmaya tabidir. Adenotomi, özel bir alet - adenotom kullanılarak gerçekleştirilir. Lazer çıkarılması da şu anda uygulanıyor. Lingual tonsil hipertrofisi ile, cerrahi eksizyon kullanılmaz, çünkü bu kanama riskini artırabilir. Daha güvenli yöntemlere - kriyocerrahi tedavi veya diathermocoagulasyon tercih edilir. Radyasyon tedavisi de kullanılır. Biz lenfoid tüp oluşumu hipertrofisi bahsedecek olursak, sağ sol amigdala ve / veya amigdala artan kürtaj (kazıma) büyümeleri, radyoterapi uygulandı. Aynı zamanda ölçer işitsel tüp açıklığını geri alınır de, temizlenecek ya da boğaz, burun boşluğu, diş ve diş eti bir kronik enfeksiyon ortadan kaldırmıştır. Konservatif tedavi, çoğunlukla postoperatif dönemde yapılır ve ilaçların uygulanmasını içerebilir:

 • antibakteriyel;
 • antiseptik;
 • vazokonstriktör;
 • anti-enflamatuar, vb.

İlaçların listesi, endikasyonların ve kontrendikasyonların değerlendirilmesine göre belirlenir, her durumda bireyseldir. İlaçlar, sistemik olarak (tabletler, enjeksiyonlar), topikal olarak (emilim için tabletler, spreyler, damlalar) kullanılabilir. Tedavi sırasında boğazı periyodik olarak incelemek gerekir. Yetişkinlerde bademcikler hipertrofisi tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı (KBB doktoru) tarafından yapılır. Tıbbi yardım için zamanında temyiz, en fazla koruyucu etki yönteminin seçilmesine izin verecek, bezlerdeki ve diğer lenfoid oluşumlarındaki artışla ilgili geri döndürülemez değişikliklerin oluşmasını engelleyecektir.

Çocuklarda bademcik iltihabı - Birçok ebeveynin aşina olduğu bir problem. Bu organın artışı ile ortaya çıkan hastalık bağımsız olabilir. Bu, çocuğun vücudunda ciddi bir patolojiye işaret edebilir. Bebeğin davranışındaki değişiklik, problemin ortaya çıkmasına işaret eden ana belirtidir. Bezlerin iltihabı

Hipertrofinin nedenleri

İnsan vücudunda bademcikler veya bademcikler koruyucu bir işlev görürler. Bu organ, doğrudan farenin dibinde, farinksin burun kanallarının kesişme noktasında bulunur. Boynun dışından bademcikler, özellikle de büyük ölçüde büyük ölçüde artmışlarsa, elle tutulurlar. Yaptıkları ana işlev bakteri girişini önlemede ve gıda, su ve hava ile birlikte enfeksiyonlar. Aşırı boğaz ve lenf dokusunun ana işlevi ile serbest filiz sayısı, baş edemez, daha sonra genişletilmiş bademcik ortaya çıktığının sızıntının ölçüde patolojik sürecin madde olmasına neden olan bir iltihaplı görünür. Bir çocuğun vücudu büyüklükte büyüdüğünde, o zaman bu tür bir hastalık uzmanı kronik bademcik iltihabı veya akut halidir. Bu hastalık için başka bir isim - boğaz ağrısı.

Çocuğun bademciklerindeki büyüklükteki artış, bağışıklık sisteminin koruyucu özelliklerinde bir azalmanın yanı sıra, kendi içinde mikroorganizmaları biriktiren ve yavaş yavaş iltihaplanan filtreleme organının işlev bozukluğunun bir işareti olarak düşünülebilir.

Büyümüş bademciklerin belirtileri şunlardır:

 • Lenfoid bezi boyut olarak değişir. Bu, harici palpasyon yaparken kurulur;
 • nazofarenkste ortaya çıkan acı verici duygular;
 • yutmada zorluk;
 • solunum sistemi disfonksiyonu;
 • uyku problemlerinin ortaya çıkması;
 • tahriş olan kırmızı boğaz;
 • vücut sıcaklığında artış.

Bademciklerin büyüklüğünde bir artış ile genel durum kötüleşir çocuk. Kendini zayıf hissetmeye başlar, ancak apati durumu hızla sinirlilik ile yer değiştirir. Çocuğun sadece burnuyla değil, ağzıyla nefes alması zorlaşır. Çoğu zaman bebek açıklanamaz korkunun belirtilerini gösterir. Zayıf görünüyor ve zayıf bir motor aktivitesi gösteriyor. Oyun oynama isteği yok. Bir çocuk için iştah kötüdür, Biraz yiyor ve biraz sıvı içiyor. Bademcik iltihabı süreci genellikle ağızdan belirli bir kokunun ortaya çıkmasıyla oluşur. Bademcik organlarına yakın - lenf düğümleri, iltihaplı adenoidler boyutunda artış. Bu gelişen inflamatuar sürecin sonucudur. Bunun, yeşil-gri renkteki burundan ya da dil ve bademciklerdeki sarıdan ve ayrıca ağızdan gelen özel bir kokudan olabileceğini belirleyin. İltihaplı bademcikler ile, vücut ısısı keskin bir şekilde artabilir 40 dereceye kadar Yavaş yavaş yükselebilir. muayenede, pharyngoscope sonuçlarına çocuk için hastanın doktoru doğru bebeğin bezlerinin iltihaplanması derecesini çağrılabilir ve etkili terapisi işini, hastalık durumunun provoke nedenleri belirlemek için. Vücudun streptokoklara ve stafilokoklara girmesi çoğu durumda artmış bademciklerin en yaygın nedenleridir. Onların penetrasyonu kronik bademcik iltihabı sırasında komplikasyonlara neden olur, akut seyrinin anjin görüntüsüne yol açar ve böylece ebeveynlerin kolayca fark edebilecekleri semptomların ortaya çıkmasına katkıda bulunurlar. Bademcik iltihabı olan bazı durumlarda, süreç sadece bir amigdalada meydana gelir.

Çocuklarda, genişlemiş bezler ile tedavi, yetişkinler için kullanılandan farklıdır. Doktor çocuğa özel ilaçlar reçete eder. Ağırlıklı olarak, uzman makrolidleri reçete eder, çünkü bir çocuğun organizmasında penisilin ilaçları alırken, alerjik bir reaksiyon meydana gelebilir. Bireysel olarak, doktorun doz seçimis ve ayrıca, remisyonun başlamasından sonra hiçbir şekilde kesintiye uğramaması gereken tedavi süreci. İlaca ilaveten, tedaviye ek olarak, Dr. Komarovsky'nin kabul ettiği, durulama prosedürlerini, bitkisel çözeltileri veya infüzyonları kullanmanız gereken inhalasyonları da kabul etmelisiniz. Hastalıklı dokuların çocuk antiseptikleriyle birlikte sulanması önerilir. Kronik bir formda bademcik iltihabı ortaya çıktığında, bu durumda böyle bir hastalığı olan çocuklar kayıt altına alınır. Alevlenme dönemlerinde - ilkbahar ve sonbaharda koruyucu terapi Doktor tarafından seçilen bireysel programa uygun olarak gerçekleştirilir. Lenfoid bezi boyutunun ayarlanmasını sağlamak için, doktor iltihaplı dokular üzerinde koruyucu etki ile tedavi yöntemlerini reçete eder. Bir uzman çocukta bozulan bağışıklık sistemini gözlemlerse, vasküler sisteme ek olarak romatizma gelişir veya kalp hastalığı gelişirse, ameliyatın yapılması önerilir. Bu önlem, çocuğun gelişiminde geri kalmadığından ve gerçekleşmediğinden emin olmak için yapılır. zihinsel yeteneklerin azaltılması.

İltihaplı bademcikler için kullanılan geleneksel tedavi yöntemleri aşağıdakileri içerir:

 • immün uyarıcı etkisi olan ilaçların kullanımına dayalı antibakteriyel yöntemler. Bunlar ayrıca genişlemiş bezleri antiseptik preparatlarla durulama ve yağlamayı içerir;
 • ultrason, lazer, yanı sıra iltihaplı organ üzerinde terapötik etkileri için diğer enerji kaynaklarının kullanımı ile fizyoterapötik prosedürler;
 • vitamin tedavisi.

Başarılı tedaviyi sağlamak için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir:

 • Hasta bir çocuğun yatak istirahati sağlanmalı;
 • sıcak bir formda bir alkali içecek verilmelidir;
 • perişan bir biçimde sıcak yemeklerden oluşan koruyucu bir diyet reçete edilmelidir;
 • Örme bir fular sarılarak hasta bir çocuğa kuru ısı sağlanmalıdır.

Enflamasyon alanlarını durulamak için etkili yollar:

 • Papatya, adaçayı ve nane: bir avuç dolusu bitki 2 su bardağı kaynar su ile dökülmelidir;
 • tuz ve soda bazlı çözelti. Hazırlıklar sırasıyla 1: 1: 30 oranında alınır;
 • % 3 hidrojen peroksit: ürünün bir çay kaşığı alın ve 250 ml suda seyreltin;
 • propolis infüzyonu: 40 damla miktarındaki bir alkolik çözelti 200 ml su içinde seyreltilmelidir;
 • furacilinin çözeltisi: iki tablet öğütülür ve 200 ml su içinde seyreltilir.

Prosedür, doktor tarafından reçete edilen merhem ve spreyleri uygulamadan önce, yedikten hemen sonra günde beş defaya kadar yapılmalıdır. Yıkama bakteri, bademcikler iltihabı kurtulmak için izin verir ve aynı zamandaonları plaktan temizle. Çocukların tedavisi için, uzmanlar böyle ilaçlar - Azitromisin, Eritromisin, Sumamed öneririz. Bu ilaçlar ayrı ayrı seçilir. Doktor tolerans testinin sonuçları ile yönlendirilir ve ayrıca suşun belirli ilaç türlerine karşı direncini de dikkate alır. Çocuğun tedavisi için ek önlemler olarak, aşağıdakilerin sağlanması gereklidir:

 • Ilık bir formda hasta bir çocuk için çok miktarda içme: kurutulmuş meyvelerden veya doğal meyve sularından sulandırılmış bir biçimde hazırlanan limonlu hafif bir çay verin;
 • Kesirli yiyecekler: Diyet, sıvı et suyunda hafif et suyu, kremalı çorba ve tahıllardan oluşmalıdır;
 • Hasta bir çocuğa verilen yiyecek ve içecek sıcak olmalıdır. Bu durumda, iltihaplı bademcikler tahriş etmez;
 • Hasta özel bir diyete bağlı kalmalıdır. Ayrıca bir multivitaminler dersi verilmelidir. Terapi uygun bir etki sağlamazsa, hastalık ilerlemeye başlarken, bademcikleri çıkarmanız gerekir. Bu, çocuğun vücudunun daha fazla enfeksiyonunu dışlayacak.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Tedavinin sonuçlarına dayanarak, çocuğun genel muayenesinin yanı sıra, doktor neden yapılması gerektiği sorusuna bir cevap verir. bademcik iltihabı. Bademciklerin güçlü bir filtre olmasından ve vücut için korunma sağlaması nedeniyle, bunları kaldırmak çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, yüksek nitelikte bir doktor, iltihaptan muzdarip bir organı tedavi etmek için her türlü çabayı gösterecektir. Terapi işe yaramadıysa, o zaman sadece bu durumda bademcik kaldırmak için cerrahi bir operasyon yapmaya karar verecektir. Operasyonun amacı:

 • yılda 4 kereden fazla, çocuğun kronik alevlenmeleri vardır;
 • Pyelonefrit, poliartrit ve kalp kas hastalıkları şeklinde komplikasyonlar vardır.

Diğer tüm durumlarda, 6 yaşın altındaki çocuklarda ortaya çıkan artan eğitim, çevresel koşullara bağlı olarak norm olarak düşünülmelidir. Genellikle, çocukların vücudu düzgün bir şekilde çalışıyorsa, bademciklerin büyüklüğü 10 yıla kadar geri dönmelidir. Organ düzgün çalışmadığı zaman, sadece bu durumda işlemi yürütmeye karar verilir. Bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılması amacıyla yapılan operasyon, lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. Çocuğun ruhsallığına zarar vermemek için ikinciye uyulması tavsiye edilir. Cerrahi girişim için kullanılan yöntemler ameliyat sırasında çıkartılan dokunun büyüklüğüne ve ameliyattan sonra kan kaybının miktarına göre değişir. Çocuklarda bezleri çıkarmak için 4 yol:

 • radyo dalgası;
 • lazer imhası. 10 yaşından büyük çocuklar için kullanılır;
 • kriozamorozka;
 • Ultrason.

Birçok ebeveyn çocuklarda iltihaplı bademcikler gibi bir problemle karşı karşıyadır. Uzmanlar bu problemi bademcik iltihabı olarak adlandırıyorlar. Bu durumun ortaya çıkması halinde, tedavi derhal başlatılmalıdır, aksi takdirde çocuğun organizmasının enfeksiyonu başlayabilir. Küçük yaştaki bir bağışıklık sistemindeki çocuğun tam olarak oluşmaması nedeniyle ciddi sağlık sonuçlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bir doktora giderken, bir uzman bir çocuğun muayenesini yapar ve gerekirse, iltihaplı bademciklerin nedenini belirleyebilecek ek tetkikleri reçete eder ve ayrıca etkili bir tedaviyi reçete eder. Tedavi istenen etkiyi göstermediyse, bu durumda iltihaplı bezleri çıkarmak için bir operasyon gerçekleştirilir. Ameliyat için kullanılabilecek çeşitli yollar vardır. Çoğu zaman radyo dalgaları, ultrason kullanır. Lazer tahribatı da kullanılır, ancak sadece 10 yaşın üzerindeki çocuklarda bezleri çıkarırken kullanılır.

Vücudun tüm dokuları, organları ve hücreleri, bir kişiyi her türlü rahatsızlıktan korumak için tasarlanmıştır. Bu işlevi yerine getiren ana organlardan biri, enfeksiyonun vücuda girmesi için bir bariyer görevi gören bademciklerdir. Bu vücutta, aynı zamanda enfeksiyonu yok eden antikorlar üretilir. Ancak bu koruyucu organın çalışmasının bozulması durumunda, iltihaplanma, başka bir deyişle, bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) oluşur.

Bir yetişkinin bademciklerinin arttırılması suçu genellikle sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır: ağız ve diş hastalığı, kulak iltihabı, sinüzit. Hastalığın kalıcı bir arkadaşlığa dönüşmesini önlemek ve daha da büyük bir zarara neden olmamak için, tam iyileşme sağlanana kadar kapsamlı bir tedavi uygulanması gerekir.

Bademcik iltihabının nedeni ağız, sinüzit, kulak hastalıkları hastalıkları olabilir.

Yetişkinlerde bademcikler neden büyüyor?

Yetişkinler, bezlerin kıvrımlarında kalan patojenik bakteriler nedeniyle ağız boşluğundaki iltihaplanma sürecine bağlı olarak bademciklerdeki bir artıştan muzdariptir. Büyümüş bademciklerin nedeni, organın koruyucu işlevi azaldığında ve hasta bir patojenik bakteri kaynağı olduğunda kronik hastalıklardır.

Bu koruyucu organın iltihaplanmasıyla ilişkili hastalığa angina veya bademcik iltihabı denir. Lenfatik sistemin yetersiz fonksiyonları nedeniyle ortaya çıkarlar, bunun sonucu olarak patojen patojenler koruyucu organda sürekli bulunurlar. Büyük bezler, vücudun sürekli olarak bağışıklığın savaşamadığı bakterileri yaşadığı zaman, otitis, çürük, sinüzit gibi kronik bir rinitten kaynaklanabilir. Artan bademcikler hipotermiye, aşırı fiziksel aktiviteye, strese katkıda bulunabilir.

Bademcikleri arttırmak ne tehlikelidir?

İltihaplı bademcikli yetişkinler, boğazda iltihaplanma sürecini arttıran rinit oluşumuyla karşı karşıya kalmaktadır, ayrıca orta kulaktaki orta kulak iltihabını ve enfeksiyondan dolayı iltihaplanan burun sinüslerini de geliştirmektedir. Bademcikler dilate edildiğinde, yorgunluk, uzun süreli fiziksel eforda güçsüzlük gözlenir. Enflamatuar süreç uzun süre devam ederse, alt ve üst solunum yolu, böbrek ve kardiyovasküler sistem ile ilişkili çeşitli hastalıkların oluşması riski vardır. İnsan vücudunda iltihap nedeniyle bademcik artışı ile alerjik reaksiyon oluşturabilir.

Bademciklerin genişlemesi nasıl görünüyor?

Bademcikler genişlediğinde, insan vücudunda, boğazda iltihaplanma sürecinin geçtiği bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Bademciklerin genişlemiş olmasının nedenleri, çeşitli semptomların eşlik ettiği solunum yolu olan çeşitli hastalıklardır: yutulduğunda ağrı, yüksek vücut ısısı, burun akıntısı, öksürük ve genel sağlık bozukluğu. Doktor boğaz, ülser ve pürülan baskınların kızarmasını belirleyebilir.

Bademcikler çok büyük olduğunda, doktor aşağıdaki teşhislerden bahsedebilir:

 • amygdala sadece bir tarafta büyüdüğünde, herpes virüsü, sifiliz ile ilişkili enfeksiyonlar;
 • her iki tarafta mukus ülseri bir lezyon olan pernisiyöz anemi;
 • Boğazın difteri, her iki taraftan yoğun filmlerle ve boyunda şişme ile karakterizedir.

Hastalığın nedenleri, hastayı rahatsız eden muayene ve semptomlara dayanarak doktor tarafından belirlenmelidir.

Devlet nasıl stabilize edilir?

Bademcikler genişlediğinde, hemen tedavi edilmelidir. Bitkisel ilaçlar ile iltihaplı bölgelerin durulama kullanın, bol içecek ve vitamin kompleksi kullanın. Hastalığın ortadan kaldırılması şunları içerir:

 • homeopati;
 • ultrason;
 • bitkisel terapi;
 • fizyoterapi;
 • Manyetik tedavisi;
 • lazer tedavisi.

Komplikasyonları önlemek için etkilenen alanları bitkisel ilaçlar ile yıkayın.

Toplu bölgenin bir lezyonu durumunda, konservatif tedavi her zaman etkili değildir, o zaman hızlı müdahaleye başvururlar. Cerrahi yöntem, koruyucu bir işlevi yerine getiren bir organın enflamatuar kısmının bir kısmının çıkarılmasıdır ve ciddi rehabilitasyon gerektirmez. Operasyon gelecekte kronik hastalıkların önlenmesi için gereklidir.

Bademcikler tedaviye ihtiyaç duyduğunda ne yapmalı?

Yapılacak ilk şey doğru tanı koyabilecek ve uygun tedaviyi reçeteleyen bir doktora başvurmaktır. Bademcikler üzerindeki iltihaplanma sürecini tedavi etmek konservatif veya cerrahi olabilir. Büyümüş bademcikleri unutmayın - bu sadece çeşitli hastalıkların bir belirtisidir, bu nedenle hangisinin, hastanın testlerin gönderilmesi için gönderildiğini tanımlamaktır. Sadece laboratuar test sonuçlarına göre uygun antibiyotikler atar.

Ancak inflamasyonla mücadelede antibiyotikler önlenemez. Gargara, eczane zincirleri içinde hazır formda satın alınabilir veya popüler yöntemler kullanarak çeşitli ilaçlar ile durulama. Bademcikler, tıbbi çözeltiler, bitkilere dayalı infüzyonlar, inhalasyonlar ile temizlenir. Bu bol içki ve vitamin kursu olmadan yapamazsınız. Uzun süreli hastalıklar ile fizyoterapi reçete edilir. Evde iltihaplı bademcikler tedavi eden halk ilaçları aşağıdaki tariflere sahiptir:

 • Durulama için bitkisel infüzyon. Otların bir kaynatılmasını hazırlamak için papatyaya, menekşe çiçeklerine, bir ipe ve çam tomurcuklarına ihtiyacınız olacaktır. Otlar 100 derece Santigrat ile doldurulmalı ve iki saat boyunca demlenmeye bırakılmalıdır.
 • Propolis tentürü.
 • Kırmızı biber ve iç kullanım için bal. Bu ürünü hazırlamak için, sıkıştırma kağıdına bir kırmızı biber pod ve bal koymanız gerekir. Ardından, kağıdın alt kısmı ateşe ayarlanmalı, böylece bal eriyecek ve biberi çıkarmaya başlayacaktır.
 • Kalanchon'un Tentürü. Durulama, beş gün boyunca günde üç kez yapılır.
 • Sıcak su ile seyreltilmiş ballı limon suyu. Durulamalar günde üç kez yapılır.
 • Sıkıştırmak için sirke ile adaçayı.
 • Sıkıştırılmış sıcak patatesler için kompresler.
 • Lavanta veya okaliptüs yağlarına dayalı kompresler.
 • Pancar suyu Pancar suyu hazırlanması için, bir bardak sebze ovmak ve ilaç durduktan sonra bir kaşık sirke ile karıştırmak gerekir, süzülür ve sonuçtaki meyve suyu ile boğaz durulayın. Bu iki hafta sürecek uzun bir tedavi.
 • Fuschia, çiçeği mladoznik yapraklarının decoctions. Suyu hazırlamak için 2 yemek kaşığı toplama yapın ve 0,5 litre kaynar su dökün, 10 dakika kaynatın ve birkaç saat ısrar edin, sonra süzün.

Bitkisel tıbbı esaslı bitkisel ilaçları uygulamadan önce bademciklerdeki iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmak için daha doğru ve uygun bir yöntem bulmak için doktorunuza danışmalısınız. Tedaviye dahil olmak için zamanında gerekli ve tavsiyelere uymak:

 1. ağız boşluğunu dikkatli bir şekilde tutun;
 2. dezenfekte edici durulama işlemleri yapmak;
 3. iltihaplı alanları tedavi etmek için iyot kullanın;
 4. yatak istirahatine uymak;
 5. ayrı bir tabak kullanın;
 6. soda, calendula veya furatsilina bazında durulama yapmak;
 7. bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir vitamin kompleksi kullanın;
 8. Yiyecek, tuzlu, keskin, sıcak veya tersi, soğuk yiyecekler ve içecekler için kullanmayın.

Tedavi yardımcı olmadıysa?

İltihaplı bademciklerin tedavi edilemediği zamanlar vardır, daha sonra cerrahi müdahale kullanılır. Birkaç çeşit olabilir:

 1. ultrasonik neşter veya lazerle operasyon;
 2. özel olarak tasarlanmış makas veya elektron bıçağı ile çalışma.

Bezleri çıkarmak için bir işlem yapmadan önce dişlerinden çürükleri çıkarmanız, gerekli testleri yaptırmanız ve kalp ve akciğer röntgeni çekmeniz gerekir. Ancak, tüberküloz, böbrek hastalığı, son aylarda gebe, kalp sorunu olan hastalarda cerrahi kontrendike olabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kulakta gürültü - neden sesler ve hums

Kulak gürültüsü nedenleri ve patogenezi ile ilgili sorular, onlarca yıldır kulak burun boğaz uzmanlarına ilgi duymaktadır. Anamnez toplanması ve şikayetler sırasında resepsiyondaki hastalar çeşitli gürültü karakteristiklerini çağırırlar.

Bademciklerin çıkarılması: Ne zaman harcamalısınız?

Azalmış bağışıklık, sıklıkla anormal bademcik iltihabının gelişmesine yol açan sık anjinin gelişmesine neden olur.Birçok hasta böyle bir teşhisten korkar, zira ilk akla gelen şey bademciklerin giderilmesidir.