Loading

Halk ilaçları ile pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Bademcik iltihabı her zaman doğada bakteriyel olan enfeksiyöz bir lezyonun bir sonucudur. Ve, aslında, angina pürülan yapan bademcikler yüzeyinde püy oluşumu, bu enfeksiyonun aktif seyrinin bir göstergesi olarak, mikroorganizmaların hızlı ve hızlı çoğalması olarak hizmet eder. Bu nedenle, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pürülan anjina için tek ve etkili tedavi, antibiyotiktir - özellikle bakterilerin yok edilmesi için tasarlanmış geniş bir ilaç sınıfı.

Makalenin içeriği

Sadece halk ilaçları pürülan boğaz ağrısını tedavi edebilir! Antibiyotik kullanılmadan ciddi, bazen hayatı tehdit eden komplikasyonlar geliştirme riski son derece yüksektir. Yine de, halk ilaçları iyi bir yardımcı tedavi olarak hizmet edebilir. Onların yardımıyla bademcik iltihabının yoğunluğunu azaltabilir, genel bir dezenfektan etkisi yaratabilir, boğazda ağrıyı hafifletebilir ve hastanın durumunu iyileştirebilirsiniz.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisi için halk ilaçları kullanmadan önce, hasta için özel koşullar yaratmaya dikkat edilmelidir.

Katı yatak istirahati tavsiye edilir, temaslarını başkalarıyla sınırlandırmanız ve sıvı alımında bir artış olmasını sağlamanız gerekir. Bu, toksinlerin giderilmesine ve hastalığın akut döneminde vücut sıcaklığının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Şifalı Otlar

Sebze preparatları belki de anjinin tedavisi için halk ilaçlarında ana rol oynar. Genellikle yardımları durulanır ve inhalasyonlar yapılır. Bu teknikler, aktif maddeleri doğrudan etkilenen bölgeye (iltihaplı bademcikler) vermenize izin verir. Yetişkinler için aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 • 1 bardak kaynar su içinde 30 dakika ısrar etmek için 1 çorba kaşığı kuru papatya ve 2 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği;
 • Alan atkuyruğu 5 kaşık 0.5 litre kaynar su demlemek ve 15-20 dakika ısrar;
 • 1 bardak kaynar su için 2 yemek kaşığı kırmızı yapraklar alın ve 10 dakika ısrar edin;
 • Soğanlardan 3 kaşık kabuğu 0.5 litre suda kaynatılır ve daha sonra soğutulur;
 • Calendula, adaçayı, St John's wort, kekik, civanperçemi gibi otları da kullanabilirsiniz - et suyu ve infüzyon hazırlamak için standart miktar 1 bardak kaynar su başına 1 kaşıktır.

Pürülan boğaz ağrısına karşı bir başka yaygın ve etkili halk ilacı, 10-12 damla iyodin ilavesiyle, tek bir bardak su içinde çözülmüş 1 çay kaşığı tuz ve kabartma tozu karışımı ile dolanır.

Pürülan boğaz ağrısının yeşil yaprakların boğazının yıkanması veya kayganlaştırılması ile tedavisi etkisiz olacaktır. Parlak yeşil, güçlü bir antiseptik olmasına rağmen, boğazda mukoza zarı ciddi kimyasal yanıklara neden olur.

Durulamadan önce, yukarıdaki maddeler soğutulmalı ve filtrelenmelidir. Ve sonra prosedürleri olabildiğince sık yapın.

En uygun durumda, aralarındaki kırılma 1 saati geçmemelidir. Birkaç çözümünüz varsa, gün boyunca bunları değiştirmeniz önerilir. Bu genel terapötik etkiyi geliştirecek ve güçlendirecektir.

İnhalasyonlar kullanıldığında, terapötik bileşikler, buhar ile birlikte uçucu maddeler formunda bademciklere iletilir. Çözelti, geniş bir tencerede kuvvetli bir şekilde ısıtılmalı, üzerine eğilmeli ve başınızın üzerinde büyük bir havlu atmalı, böylece sizi kapatacak ve masaya dokunacaktır. Daha sonra tencereden çıkan buharlama çiftlerini yoğun bir şekilde teneffüs etmeye başlayın.

Yetişkinlerde ve çocuklarda inhalasyon için temel olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • boğazınızı yıkadığınız aynı bitkisel süslemeler;
 • uçucu yağların çözümleri;
 • tuz ve iyodinli soda;
 • klorofilit çözeltisi ve diğer araçlar.

Sıkıştırır ve hardal sıvaları

Bu tedavi yöntemlerinin uygulanmasının özü, dokuların ısıtılmasında yatmaktadır. Bu, lokal kan akışını arttırır, toksinlerin atılımını artırır. Ancak, pürülan anjinin, aktif bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklandığını unutmamalıyız. Ve bakteriler için, ek ısı daha yoğun çoğaltma için uygun koşullar yaratacaktır. Bu nedenle, boyundaki pürülan boğaz ile kompresler ve hardal sıvaları yasaktır.

Fakat vücudun diğer bölgelerinde bu tür araçlar kullanılabilir - genel bir ısınma etkisi sağlar ve bağışıklığı uyarır. Örneğin, hardallı sıcak ayak banyoları, göğüste sıkışır (kalp hastalıklarının yokluğunda) veya sırttaki hardal sıvaları işe yarar.

Bal ve arı ürünleri (örneğin, propolis) oldukça güçlü bir anti-enflamatuar ve dezenfektan etkiye sahiptir. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısı olan erişkinlerde yaygın olarak ek tedavi olarak kullanılmaktadırlar:

 • Aynı kapta su banyosunda aynı miktarda bal ve tereyağı çözün. 20 g balya kabartma tozu 1 tutam ekleyin, karışımı ısıtın ve köpük oluşana kadar karıştırın. Soğuduktan sonra, günde 1 kez 1 kaşık dolusu karışımı alın.
 • 1 bardak ılık suda 1 kaşık bal eritin ve 1 kaşık% 6 sirke ekleyin. Gargara karışımı kullanın.
 • Oral uygulama için araçlar, süt üzerinde bir bal ve tereyağı çözeltisi içerir.

Önemli! Arı ürünleri genellikle bireysel hoşgörüsüzlük reaksiyonlarına neden olur. Bal veya propolis kullanmadan önce, hastanın üzerinde alerjisi olmadığından emin olmanız gerekir.

Meşe kabuğu

Tanenin yüksek içeriği nedeniyle meşe kabuğu birçok bakteri türüne karşı çok iyi çalışır. Bu bitkisel preparat ile yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi, bu tür tariflerin yardımıyla gerçekleştirilebilir:

 • 2 parça marigold, 3 adet ıhlamur, 5 parça kekik ve 10 parça meşe kabuğu alın. 1 çorba kaşığı kaynar su 1 bardak kaynar ve 3-4 saat ısrar eder.
 • Meşe kabuğu, adaçayı, St. John's wort ve mürver çiçekleri eşit oranlarda karıştırın. Karışımı 2 çorba kaşığı 15-20 dakika kaynatın.
 • Kireç çiçeklerinin 1 kısmı için 2 adet meşe kabuğu alın ve bu karışımın 2 kaşıkını bir bardak kaynar suyla doldurun. Solüsyon en az 30-40 dakika olmalıdır.
 • 1 ons meşe kabuğu için 0,5 litre su alınız ve karışımı en az yarım saat boyunca kısık ateşte pişiriniz. Suyu 2-3 saat ısıtın.

Meşe kabuğu ile yukarıdaki tüm soğuma ve infüzyonların filtrasyon ve filtreden önce oda sıcaklığına soğumasına izin verilmelidir.

sarımsak

Sarımsakların tıbbi özellikleri, belirgin bir antibakteriyel aktiviteye sahip olan bitkisel kökenli fitoktitlerden oluşan spesifik bileşiklere dayanır. Pürülan anjina için yardımcı bir tedavi olarak, sarımsak aşağıdaki tarifler şeklinde kullanılabilir:

 1. 6 saat boyunca 1 bardak su içinde 100 g sarımsak ezmesi infüze edin. Bundan sonra, çözeltiyi ısıtın ve boğazı durulayın.
 2. 1 ezilmiş sarımsak kafasına 2 çorba kaşığı sirke dökün. Yarım gün buzdolabında karışımı tutun, ardından 1 kaşık bal koyun ve 1 çay kaşığı bir karışım alın. Günde 2-3 kez.
 3. 8-10 kıyılmış sarımsak karanfil 3 yemek kaşığı ile karıştırın. yaşlı çiçekler ve eşit miktarda bal. Bu karışımı 0.5 litre kaynar suya koyun ve 2-3 saat ısıtın. Ardından alınan sıvıyı filtreleyin ve 1 saat ara ile 50 ml'ye alın.
 4. 1-2 ezilmiş sarımsak karanfil 1 bardak taze havuç suyu dökün. Bu karışım yemeklerden yarım saat önce günde iki kez sarhoş olmalıdır.
 5. 1 baş sarımsaktan elde edilen sarımsak ezmesi, 1 bardak sıcak su ile dökülür ve 30-40 dakika ısrar edilir. Daha sonra bu çözeltiyi her saat 1 büyük kaşığın içine alın.

Boğaz ağrısı tedavisi için halk ilaçları, hatta ham formda sarımsak kullanımı dahil edilir. Sadece 1 dişi ağzınıza koymanız ve zaman zaman ısırmanız gerekir. Ayakta duran meyve suyu boğazda yeterli miktarda fitoktit kaynağı sağlayacaktır.

Sarımsak veya içine girdiği karışımı kullanarak, bu ürünün dozajını geçemezsiniz. Büyük miktarda bu larinks ve kimyasal yanıklarında yanma hissi yaratacaktır.

Ayrıca, pürülan anjina ile, halk ilaçları bağışıklık sisteminin işleyişini artırabilir. Burada, ginseng, eleutherococcus veya Echinacea'nın tentürü gibi ünlü phytopreparation'lardan yararlanacaksınız. Vitamin komplekslerinin hasta diyetine yeterli girişini unutmamalıyız. Örneğin, C vitamini biyokimyasal bağışıklık reaksiyonlarında önemli bir bağlantıdır. Her ikisi de eczane askorbik asit şeklinde ve doğal ürünlerde kullanılabilir: narenciye, elma, dogrose, deniz topalak, siyah frenk üzümü, vb.

Evde pürülan boğaz ağrısı belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Boğaz ve gırtlak hastalıkları doğrudan bağışıklık ve vücudumuzun genel durumu ile ilgilidir. Vücudun bu kısımları sıklıkla çeşitli rahatsızlıklara maruz kalır: bunlar genel bir doğa ve akut enflamatuar hastalıkların kronik hastalıkları olabilir.

En yaygın ve aynı zamanda hoş olmayan hastalıklardan biri, bir insana çok fazla rahatsızlık ve sıkıntı getiren pürülan anjinadır. Bu hastalık streptokokal etiyolojiye sahiptir, belirgin bir mevsimselliğe sahiptir ve esas olarak akut formdadır. Enflamatuvar odaklar, kural olarak bademcikler bölgesinde bulunur.

Boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun sıkı denetimi altında gerçekleşmelidir. Tedavinin zamansız bir şekilde başlatılması veya etkisiz yöntemlerle yapılması, bunun üzücü sonuçlara ve hatta bazen ölüme yol açabilir.

Pürülan anjina ile vücudun belirgin bir zehirlenmesi söz konusu olduğundan, özellikle hastalığın gelişimin keskin bir aşamasında olduğu zaman, hastanın çoğu zaman yatakta kalması gerekir.

Bu dönemde, hasta kendini özellikle tedavi etmeli ve bir uzmanın tüm önerilerini takip etmelidir. Bu tüketilen gıdalar için geçerlidir: iltihaplı mukozaya zarar vermekten kaçınmak için nazik (yumuşak ve sıcak olmamalıdır) olmalıdır.

Toksinlerin vücuttan en hızlı şekilde yok edilmesi için hastanın çok fazla sıvı tüketmesi gerekir. İçme sindirim için rahat olmalı. Pürülan boğaz ağrısı olan hastanın ana diyeti, meyve ve sebze suyu, yeşil çay ve limon, bal ile ılık süt, gazsız (alkali) maden suyudır.

Purulent boğaz ağrısının bilimsel adı akut tonsillittir.

Olası nedenler

Akut tonsillitin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır: patojenik cocci, insan vücuduna düşer. Pnömokok, Staphylococcus aureus, meningococcus ve streptococcus hemolitik gibi patojenleri içerir.

Ve aynı zamanda viral kökenli, mantar mayası benzeri, rod, tifo ateşi ve soluk spiroket, klamidya ve diğer protozoan mikroorganizmalara neden olan enfeksiyonlar.

Hastanın bağışıklık sisteminin durumu, akut formda hastalığın gelişiminde önemli bir rol oynar. Çoğu zaman doktorlar, pürülan boğaz ağrısı oluşumunu not eder Azaltılmış dokunulmazlık ve motive edici koşulların varlığına karşı. Kural olarak, aşağıdaki olumsuz faktörleri içerir:

 • Hijyen kurallarının kurallarını dikkate almamak.
 • Çevresel durumun durumu. Olumsuz bir dış ortamın insan sağlığı durumu üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.
 • Vücudun hipotermiye yol açan hava sıcaklığının kardinal değişimi.
 • Vücudun yetersiz miktarda besin ve vitamin (özellikle çocuklar) aldığı yanlış, dengesiz beslenme.
 • Kalıtsal veya edinsel kökenli olan burun septumunun eğriliği. Bu durumda, bir kişinin burun boyunca nefes alması zordur.
 • Çeşitli kökenli bademcik yaralanmaları.

Enfeksiyon iki şekilde bulaşır:

 • yıkanmamış eller ve yiyeceklerle
 • havadaki damlacıklar.

Bunlar, enfeksiyonun eksojen yolla bulaşma yollarıdır ve aynı zamanda, patojenik kokların, diğer organlarda mahallede bulunan, kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından bademciklere girdiği endojen bir de vardır. Bu, aşağıdakileri ifade eder: çürük, frontal sinüzit, sinüzit veya sinüzit tarafından etkilenen dişler.

Pürülan anjina, patojen türlerine göre değişir: streptokok, stafilokok ve benzerleri. Klinik formlarda akut bademcik iltihabı benzer olduğu gerekçesiyle banal ve kaba bir görünüme ayrılır.

Klinik forma dayanarak, Akut anjin, aşağıdaki alt türlere ayrılır:

 • Mavi dil, bademciklerin yüzeysel bir lezyonu ile karakterizedir;
 • foliküler, bu durumda, bademciklerin foliküler aparatı zarar görür, bademciklerin ötesinde irin, bir kural olarak yayılmaz;
 • tekneli tavan - bademcikler soluk sarı renk pürülan kaplama tarafından etkilenir, bu lacunae bölgesinde toplanır;
 • apse - Foliküler veya lacunar anjinanın bir komplikasyonu olan hastalığın en şiddetli formu.

olan semptomların

Hastalığın ilk belirtileri hemen görülmez. Enfeksiyondan yaklaşık bir hafta sonra hissetmeye başlarlar. Ancak, bazen kuluçka dönemi çok daha az olabilir.

Akut tonsillit belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Lenf bezlerinin iltihaplanması ve ağrıları;
 • boğazda ağrı ve gıdıklama;
 • boyunda ödem;
 • tüm eklemlerde rahatsızlık hissi;
 • vücut ısısında 38 ila 39 derece artış;
 • bezlerde beyaz bir kaplama görülür;
 • yutulduğunda dayanılmaz acı hissedilir;
 • tüm vücutta zayıf sağlık durumu, genel depresyon, halsizlik, halsizlik;
 • titreme;
 • karın ağrısı;
 • öksürük (çocuklarda şiddetli öksürüğün tedavisi hakkında halk ilaçları yardımıyla bu makaleyi okuyun) ve burun akıntısı pürülan boğaz ağrısının zorunlu bir bileşeni değildir.

Bakterilerin hızlı üreme için bir özelliğe sahip olduğunu bilmeye değer, bu nedenle tüm tıbbi reçeteleri ve önerileri kesinlikle uygulamak son derece önemlidir.

Tedaviyi uygunsuz bir şekilde tedavi ederseniz, aşağıdaki komplikasyonlar mümkündür: böbrek hastalığı, romatizma, kan hastalıkları ve kardiyovasküler sistemin rahatsızlıkları.

Genel öneriler

Akut tonsillit semptomlarının ilk tezahüründe, etkili ve güvenli tedavi gereklidir. Pürülan boğaz ağrısı için kesin bir tedavi şeması yoktur. Kural olarak, doktor antibiyotikleri reçete eder, kesinlikle uzmanın talimatlarına ve doktorun belirleyeceği süreye göre alınmalıdır.

Daha önce de açıkladığımız gibi, doktor randevuları koşulsuz olarak yapılmalıdır, ancak ihmal edilmemesi gereken genel öneriler de vardır:

 • katı yatak istirahatı;
 • alışılmış diyette değişiklikler;
 • Mümkün olduğunca çok sıvı içmeniz gerekir;
 • Mukusun tahriş etmeyeceği koruyucu yiyecekler yiyin.

Halk ilaçları nasıl tedavi edilir?

Bu durumda, geleneksel tıbbın olanakları sınırsızdır. Çok başarılı olan bir dizi önleyici tedbir biliniyordu.

Akut bademcik iltihabında sıklıkla çeşitli bitkisel tentürler ve et suları ile gargara yapmak son derece önemlidir:

 • Kadife çiçeği ve gül yaprakları çiçeklenir. Durulama işlemini hazırlamak için, malzemelerin bir çay yatağını almanız ve bir bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Çare infüze edildikten sonra, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde 3-4 kez süzün ve gargara yapın.
 • Hastalık erken bir aşamada ise, iyi yardım lahana yaprakları, Boğaza bağlı, aynı zamanda boyun da bir yün şal bağlamak zorundadır. Bal peteğini balla çiğnemeye ihtiyaç duyduğunuz etkiyi arttırmak için - harika bir bakterisittir.
 • Gargara yapmak için iyi bir araç demleme çay mantarı, papatya çiçeği, kadife çiçeği, sarımsak, adaçayı ve pembe telsizden.
 • Kırmızı pancar Akut tonsillit tedavisi için etkili bir araçtır. Pancar, yıkanmış ve kaynamış su ile durulanması gerekir, kabuğu kesilmiş ve küçük bir rende üzerinde kökü rendeleyin. Elde edilen kütle içinde (1 cam miktarı) 1 yemek kaşığı ekleyin. kaşık sirke ve 3 saat bekletin. Bundan sonra, karışımın ince bir elek ile silinmesi ve ürünün 6-7 kez gargaralanması için gargaralanması gerekir.
 • Tedavinin iyi bir etkisi aşağıdakilerin yardımıyla elde edilebilir sıkıştırmak: Bir kısım aloe suyu, üç parça votka ve balın iki parçasını karıştırıyoruz.
 • Tıbbi bitkilerin inhalasyon infüzyonu. Infüzyonu hazırlamak için, papatya, St. John'un wort ve adaçayı almanız gerekir. Su ısıtıcısında tüm malzemeleri uyuyarak fazla sıcak su ile doldurmuyoruz. Buhar ağzı ile solunmalı ve burun boyunca solunmalıdır. Prosedür en az 10 dakika süreyle yapılmalıdır. Soluma, yatmadan önce günde bir kez yapılır. İnhalasyonlar yardımı ile enflamasyonu gidermek, yutma işlemini kolaylaştırmak ve boğazı yumuşatmak mümkündür.

Hamilelik sırasında papatya içebilir miyim? Olası kontrendikasyonlar.

Tavsiye edilmeyen nedir?

Pürülan boğaz ağrısı ile, ısınma kompres yapamazsınız, yatak istirahati ihlal.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, bir süre akut, tuzlu ve sıcak yiyecekleri reddetmek gerekir. Güçlü alkollü içecekler kullanmak ve sigarayı tamamen ortadan kaldırmak gerekli değildir.

Önleyici tedbirler

 • En önemlisi, bağışıklık sisteminizin durumunu izlemeniz gerekir.
 • Vitamin ve mineral almayı unutmayın.
 • Spor yap, öfkelen, ama aşırı soğuma.
 • Temiz havada daha fazla yürüyün.
 • Daha fazla sebze, meyve ve ekşi sütlü ürünler yiyin.
 • Bol sıvı tüketin.
 • Odadaki havaya dikkat edin, çok kuru olmamalıdır.
 • ARVI epidemisi döneminde, büyük nüfuslu yerlerden uzak durmaya çalışın.

Pürülan anjinin çok tehlikeli bir rahatsızlık olduğunu unutmayın. Onunla başa çıkın, doğru yaklaşımla, 7 - 8 gün için mümkündür.

Hızlı tedavi için angina ile gargara ne hakkında Video:

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde basit ve etkili halk yöntemleri

Patojenik mikroorganizmalarla enfeksiyona bağlı hastalıktan hiç kimse immün değildir. Ve bağışıklık sisteminde sadece küçük bir arıza meydana gelir, pürülan (foliküler) anjin adı verilen akut bir enfeksiyöz hastalık vardır. Pürülan anjina nedir? Pürülan boğaz ağrısı, boğazdaki palatine bademcikler ve lenf düğümleri ile ağız boşluğunun iltihaplandığı çok ciddi bir hastalıktır. Hastalığın zirvesi, genellikle soğuk mevsimde ve ayrıca yüksek hava neminin olduğu dönemlerde görülür.

Hastalık genellikle 25 yıla kadar bir kuşak geçirir. Eğer boğazda ve boğazda ağrı varsa, bezlerin kızarması, yutma güçlüğü, ateş, halsizlik ve ateş yükselmiştir - bunlar, ilk ağızdan boğaz ağrısının belirtileridir. Tabii ki, tıbbi bakım vazgeçilmez ve son derece gereklidir, ancak herhangi bir komplikasyon olmaması için hemen doktora gidemezseniz, hastalığın ilk aşamasında derhal enfeksiyonla savaşmaya başlamalısınız. Aksi halde, ciddi komplikasyonlara neden olabilir - kalp ve böbrek hastalıkları. Bu durumda, anti-enflamatuar, antiseptik ve bakterisid etkiye sahip olacak ve tedavi sürecini hızlandıracak olan halk ilaçları yardımcı olabilir.

Bu hastalık ile şaka yapamazsın

Bir tıbbi kurumda, anjin en az 10 gün boyunca sadece bir antibiyotik, bir penisilin preparatı ile tedavi edilir. Başka alternatif yok. Pürülan anjinin havadaki damlacıklar tarafından iletildiğini bilmelisiniz, bu nedenle hasta olan kişiyle temas kurmanız gerektiğini biliyorsanız, tüm önleme yöntemlerini almalısınız. Yardımcı olarak otlar ve arı ürünleri kullanılabilir.

Pürülan tonsillit halk şifacıların tedavisinde semptomatik tedavi 2 aşamaları sunuyoruz:

 1. Enfeksiyon odaklarını patojen mikrofloradan yıkayın;
 2. boğazda iltihaplı yamaları iyileştirmek için.

Yıkama prosedürü ile tuz ve soda iyi işleyebilir. Bir litre kaynamış suya 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı soda. Çözeltinin sıcaklığı 37-38 derecedir. Mümkün olduğunca sık, tercihen her yarım saatte durulayın. 2-3 saat içinde durum önemli ölçüde artacak ve sıcaklık düşecektir. Dahası, iltihaptan etkilenen lezyonların tedavisine devam ediyoruz, ancak zaten soyulmuş odaklar.

Tedavi zamanında başlanmazsa, boğaz ağrısı derinlere gidebilir ve solunum yolu hastalıklarına neden olabilir - tracheitis, bronşit, zatürree. Uzun bir süre için uzun süre öksürük tedavisi.

Yöntem 1 numaralı: bir boğaz ağrısı boğaz ve aynı zamanda evde çok uygun bir şekilde tedavi etmek için en kolay yolu, iyot! kendisi, 5-10 damlacıkları iyodo Bundan sonra, yaklaşık + 36 ° C arasında bir sıcaklığa kadar kaynatın 2 su bardağı ve daha sonra soğuk su ile tuz, 2-3 çay kaşığı: Kolay ilacı yapmak için. Bütün bunlar dikkatli bir şekilde ilaçla boğazını karıştırıp durulayın. Gün boyunca, her 3 saatte bir gargaraya ihtiyaç duyulur ve sonra 30-60 dakika boyunca yemeyin ya da içmeyin.

Yöntem 2 №: Limon her evde bulunabilir asit streptokok için zararlı olduğu, yani, bu, iltihaplı anjin tedavisi için etkili olabilir. Biz suyu elde etmek (uygun ve konvansiyonel helikopteri), dilim bölünmüş limon kabuğu, almak tohumlarını çıkarıp meyve sıkacağı geçmesine gerek. foliküler bademcik halk ilaçları tedavisi genellikle 1 çorba kaşığı için sabah ve akşam limon suyu almak gerekir bu süre zarfında 3 gün, gerçekleştirdi. Bundan sonra, bir sonraki saatte yiyecek ve içeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. Limon sadece boğaz ağrısı ile değil, aynı zamanda sıcaklığı da azaltır.

Yöntem numarası 3: Ortak pancar yardımcı olabilir. tarifi basittir: pancar almak iyice kaynar suda yıkandı ucu kesilmiş, derinin ince bir tabaka kesilmiş ve daha sonra ince bir rende ile sürülür. Alınan sürtünme ağırlığı 1 bardakta 1 çorba kaşığı sirke ilave edilir ve 3 saat bekletilir. Bundan sonra, elde edilen karışımı ince bir elek içinden geçirin. Çıkan meyve suyu, günde 3 saatte bir gargara yapmalısınız. Pancar boğazın saflaştırılmasına ve pürülan boğaz ağrısının iyileşmesine yardımcı olur.

Yöntem 4: Başka bir çok basit ve ucuz bir araç var - bu propolis, arıcılık ürünüdür. Propolis'in tıbbi tentürünü yapmak en iyisidir. Propolis alınır, 1: 1 oranında su ile seyreltilir. İlacı ağzınıza almanız, yaklaşık 1 dakika tutmanız ve tükürmeniz gerekiyor. 1 prosedür için yaklaşık 5 kez tekrarlayın. Gün boyunca, her 2-3 saatte bir durulama yapılabilir. Arılardaki bu çok yararlı ürün, işlem başına yaklaşık 3 gram çiğnenebilir. Bir günde - 6 kereden fazla değil. Ağzınızda yanma hissi varsa, sorun değil! İlaç hastalığa karşı çalışmalarına başladı.

Yöntem No: 5: Evde aloe şifalı bir çiçek varsa, o zaman bu mükemmel! Aloe suyu, pürülan boğaz ağrısını iyileştirebilir. Sadece iltihaptan irin çekebilir, aynı zamanda ağız boşluğunu dezenfekte edebilir. Aloe kullanımı çok basittir: alt yaprakları alın, akan suyla durulayın, sonra kaynamış suyla durulayın, biraz kurulayın, doğrayın ve suyu sıkın. Meydana gelen meyve suyu 1: 1 oranında suyla seyreltilmeli ve birkaç gün boyunca yedikten sonra her defasında gargaralanmalıdır. Aloe'yu tedavi etmenin en kolay yolu, aloe yaprağını kesmek ve geceleri yanağına tutturmaktır.

Beta-hemolitik streptokok A grubunda, Patoloji neden olduğu bulaşıcı hastalığı denilen Anjina grubu bulaşıcı (bulaşıcı) hastalıkları belirtmektedir, nedenle antibakteriyel ilaçların kullanımı ile enfeksiyon hastane koşulları tedavi etmek için gereklidir. Evde bir hastane düzenlenirse, hasta hane halkının geri kalanıyla temas halinde olmamalıdır.

Antibiyotiklere ek olarak, halk tedavisi yöntemlerini kullanmak mümkündür. Örneğin durulayın. Sofra tuzu hipertonik bir çözeltisi, adaçayı ya da kalendula infüzyonu, pürülan plağın ve zehirlenme belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Durulama için tahriş edici maddelerin kullanılması önerilmez.

Yöntem No. 6: İnhalasyonlar her zaman viral hastalıklardan iyi bir şekilde olmuştur. Taze hazırlanmış infüzyon üzerinde nefes almamız gerekiyor, böylece şifalı otlar aktif olarak hareket ediyordu. Eczanede bir bitki satın alın ve papatya, St. John's wort veya adaçayı infüzyonu yapın. Daha sonra ilacı yapmaya devam edin: papatya, St. John's wort veya adaçayı su ısıtıcısı koleksiyonuna dökün ve yaklaşık 38 ° C sıcak su dökün.

Buharı ağzınla nefes al ve 10 dakika boyunca burnunla nefes al. İnhalasyonları günde bir kez, akşam saatlerinde, uyumadan önce yapmak yeterlidir, böylece ilaç iltihapla mücadele eder.

İnhalasyonların standart uygulaması - 6 kez. Solunan buhar, solunum sistemine derinlemesine nüfuz eder, yutmayı kolaylaştırır, iltihabı hafifletir ve boğazı yumuşatır. Eczanede şifalı otlar satın almak için fırsat yoksa, haşlanmış sütün yanı sıra taze haşlanmış patatesleri de soluyabilirsiniz. Ancak, pürülan anjina ilk aşamasında, yüksek ateş, bu yüzden inhalasyon, hastalığın 2-3 günde yapılması gerektiğini unutmayın.

Tüm bu yöntemler doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler ile birlikte uzun bir süre için pürülan anjini unutmanıza yardımcı olacaktır! Ama hangi yolu seçmeyeceksin, en önemli şey yatak istirahati. Boğazdaki ağrı artık rahatsız olmadığında ve sıcaklık 5 gün boyunca yükselmediğinde, o zaman bir boğaz ağrısı gibi bir hastalık ile başa çıktın! Ancak, sadece geleneksel tedavi yöntemlerine dahil olmamalısınız, her zaman bir doktora danışmalısınız. Romatizma, kalp hastalığı ve böbrek hasarının, genellikle boğaz ağrısı sonrası, antibiyotik tedavisi olmadan gerçekleştiğini unutmayın.

Pürülan boğaz boğaz halk ilaçları etkili tedavisi

Pürülan boğaz ağrısının halk ilaçlarıyla tedavisi genellikle bu hastalığa karşı mücadelede etkili bir yardımcı önlem olarak kullanılır. Bunun için ne tür halk ilaçları kullanıldığını ve bunların iyileştirici etkisinin ne olduğunu anlamak gereklidir.

Ana tedavi yöntemleri

Pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) palatine bademciklerdeki enflamatuar süreçlerle ilişkili ciddi bir infeksiyöz hastalıktır. Hastalık, özellikle yutma ve konuşma, yakın lenf düğümleri, yüksek vücut ısısı artarken, boğazda şiddetli ağrı eşlik eder.

İncelendiğinde, hasta, irriğin ve ağız boşluğunun kızarıklık ve şişmesi ile ilgili olarak, irin yoğun odakları, fizyolojik geçişin daralması ve yiyeceklerin tıkanmasına neden olur.

Bu hastalığın ihmal edilmiş formu böbreklere, akciğerlere ve kalbe verilen hasarla ilgili tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir.

Başarılı tedavinin temeli, enfeksiyonun bakteriyel patojenlerinin dekontaminasyonu, semptomların ortadan kaldırılması, vücudun savunma mekanizmalarının arttırılması amaçlanan ilaç tedavisidir.

Ana tedaviye mükemmel bir tamamlayıcı geleneksel tıptır. Ancak, hastalığın temel nedenini ortadan kaldıramayacaklar ve kullanımları, ilgilenen hekimle tam olarak koordine edilmelidir. Bu durumda kendi kendine tedavi kabul edilemez, çünkü hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Pürülan boğaz ağrısı için halk ilaçları yardımcı olacaktır:

 • inflamatuar süreci azaltmak;
 • şişlik ve ağrıyı hafifletir;
 • enfeksiyon odağını dezenfekte etmek;
 • hastanın durumunu hafifletmek için.

Bu enfeksiyonla mücadele için halk ilaçları tarafından sunulan ilaçlar arasındaki merkezi yer, anti-enflamatuar, bakterisit, antiseptik ve rejenere edici özelliklere sahip şifalı bitkiler ve arıcılık ürünleri tarafından işgal edilmektedir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde en yaygın halk yöntemleri şunlardır:

 • durulama;
 • buhar inhalasyonları;
 • sıcak et suyunun alınması;
 • emilmeye yöneliktir;
 • Bal ve arı ürünleri ile terapi.

Bu yöntemler çok etkili, çünkü Doğrudan etkilenen bölgeye doğal ilaçlar verin.

Boğaz durulama

Durulama boğaz, pürülan boğaz ağrısı için vazgeçilmez bir tedavidir. Bu tedavi önlemleri, enfeksiyonun ana semptomlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır: boğazda şişlik ve ağrıyı azaltmak, bademciklerden pürülan eksüdayı yıkamak, dezenfeksiyon.

Geleneksel tıp, boğaz ağrısının yıkanması için çeşitli tıbbi et suyu ve infüzyonların hazırlanması için çok sayıda reçete sunmaktadır. Bazıları dikkate alınmalıdır:

 • Sirke ile pancar suyu. Bu çare hazırlamak için, 1 büyük kök alın, dikkatlice yıkayın, temizleyin ve ince bir rende üzerinde ovun. 1 çorba kaşığı elde edilen kütleye ekleyin. l. sofra sirkesi (% 9) ve karışımı 3 saat bekletin. Bundan sonra, mevcut kütleden herhangi bir yöntemle, her 3-4 saatte bir boğaz ağrısını durulamak için kullanılan meyve suyu elde edilir.
 • Aloe suyu. Bu şifalı bitkinin alt tabakalarını alın, iyi yıkanmış ve sıkılmış meyve suyu. Daha sonra 1: 1 oranında kaynamış su ile seyreltin. Durulama ağzı ve boğaz çözeltisi hazırdır.
 • Meşe kabuğunun et suyu. Küçük bir tencerede 1 litre su dökün ve 2 yemek kaşığı yerleştirin. l. ezilmiş meşe kabuğu. Düşük ısıda 30 dakika kaynatıldıktan sonra kaynatın. Ardından suyu almak için 3 saat bekletin. Filtrelemeden sonra kullanıma hazırdır.
 • Calendula çiçeklerinin infüzyonu. 1 çorba kaşığı. l. Kalendula kuru çiçekler 200 ml kaynar su dökülür ve 40-60 dakika demlendirmek için izin verilir. Süzme işleminden sonra, soğutulmuş infüzyon durulama için kullanılır.
 • Tuz ve kabartma tozu karışımı. 1 çay kaşığı çözülür. 1 litre ılık kaynatılmış suda tuz ve soda. Boğazınızı her 30 dakikada bir çözelti ile yıkayabilirsiniz.

Düzenli uygulama ile tüm bu halk tarifleri iltihaplı boğazdan eksüdayı salgılar ve dezenfekte eder. 30-40 dakika durulamadan sonra yemek ve içmek tavsiye edilmez.

Hastalığa karşı mücadelede inhalasyon

Pürülan boğaz ağrısını başarıyla tedavi etmek bitkisel şifrelere dayanan buhar inhalasyonları olabilir. Bu prosedürler, hastanın yüksek vücut ısısı düştüğünde, hastalığın başlangıcından 3-4 gün sonra gerçekleştirilmeye başlanır. Kalıcı bir etki elde etmek için, 6-7 gibi prosedürler uygulanmalıdır.

Buhar inhalasyonları, şifalı uçucu ilaçların doğrudan lezyona (iltihaplı bademciklere) gönderilmesini sağlar. Sonuç olarak, akut bademcik iltihabının semptomlarının yumuşaması: Ağrı ve iltihaplanma, şişlik ve hiperemi azalması, yutmayı kolaylaştırır.

Tıbbi inhalasyon çözümü için uygundur:

 • bitkisel şifalı otlar - adaçayı, papatya, muz, St. John's wort, vb.;
 • sodalı tuz çözeltisi;
 • uçucu yağların çözümleri.

Soluma çözeltileri için çeşitli tıbbi formülleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Çam veya köknar çözümü. Yarım bardak çam iğnesi 1 litre su döküp 30 dakika kaynatın. Çam iğneleri yerine, 1 litre su başına 5 damla köknar yağı alabilirsiniz.
 • Bitkisel kaynatma. Bunu yapmak için, eczanede satın alınabilir, sıcak su ile dökün ve yavaş bir ateş koymak, şifalı otlar, eşit oranlarda alın. 2-3 dakika sonra inhalasyon için medikal bileşim hazırdır.
 • Sarımsak infüzyonu. Büyük bir sarımsak başı temizlenir, ezilir ve 1,5 litre sıcak suya dökülür. Daha fazla etki için, çözeltiye biraz soda eklenebilir.

İnhalasyon aşağıdaki gibi yapılmalıdır. Tıbbi kompozisyon geniş bir tencerede yüksek bir sıcaklığa ısıtılır ve katı bir temel (masa, dışkı) üzerine yerleştirilir. Hasta tencerenin üzerine eğilir, başını geniş bir havluyla kaplar ve ağız terapötik çiftlerle derinlemesine teneffüs etmeye başlar. Burundan daha iyi nefes verin. Prosedür süresi en fazla 10 dakikadır. Soluma performansı sırasında, sıcak kaynatma tenceresini devirmemeye çok dikkat etmelisiniz.

Diğer halk tedavisi yöntemleri

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde diğer etkili halk yöntemleri şunlardır:

 • bal ve arı ürünlerinin uygulanması;
 • bol içme rejimi;
 • çeşitli şurupların yutulması, şifalı bitkilerden infüzyonların soğurulması;
 • Tıbbi karışımların emilmesi vb.

Bal ve arı ürünleri insanlara birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olur. Dezenfektan, iltihap giderici, iyileştirici özelliklere sahip bu ürünler olmadan, bu enfeksiyonun tedavisi ile yapamaz.

Anjinle mücadelede bal, 1 çay kaşığı saf formunda alınabilir. uyumadan önce. Daha büyük bir etki, bal, tereyağı (1 çay kaşığı) ve 1 çorba kaşığı bir karışım verecektir. süt. İhtiyacınız olan karışımın içinde sıcak bir formda kullanın. Küçük bir propolis parçasının yavaş bir şekilde çiğnenmesi gösterilmiştir. Bal ve arı ürünlerini kullanmadan önce, onlara alerjik reaksiyon olmadığından emin olmalısınız.

Pürülan anjina, hastanın vücudundaki toksik maddeleri çıkarmak için yararlı bol sıcak içecek olduğunda. Bu amaçla bunun için iyidir:

 • kızılcık infüzyonu;
 • sebze veya meyve meyveli içecekler;
 • ahududu, frenk üzümü, elma dallarından çay;
 • ballı süt;
 • limonlu, mineralsiz maden suyu vb.

Oral uygulama için aloe'den şurup hazırlamak kolaydır. Bunu yapmak için aloe vera yapraklarını iyi bir şekilde bir cam kaba koyun ve şekerle kaplayın. 3-4 gün sonra oluşan şurupları iyileştirici özelliklerle toplayabilirsiniz. Bu ilacı 1 çorba kaşığı için alın. l. yemeden önce. Anjin tedavisi için şurup veya et suyu herhangi bir şifalı bitkiden hazırlanabilir.

Pürülan boğaz ağrısına karşı mücadelede büyük dikkat, çeşitli şifalı bitkilerin ve karışımların yavaş çözülmesini sağlar. Bunun için örneğin bir limon dilimini taşımak mümkündür.

Hızlı bir iyileşme için sürekli olarak artan bağışıklığa dikkat etmelisiniz. Bu tentür Eleutherococcus, ginseng, ekinezya, köpek gül, çeşitli vitamin kompleksleri Yardım.

Bu nedenle, ilaç tedavisinin geleneksel tıbbı ile ve doğru bir uzmanın gözetimi altında doğru kombinasyonu, pürülan boğaz ağrısının tedavisinde iyi sonuçlar elde edebilir.

Angina - evde tedavi

Angina, farinksin lenfoid dokusunda patolojik süreçlerin meydana geldiği enfeksiyöz veya alerjik bir hastalıktır. Çoğu zaman hastalığın akut seyrini ve iyi belirtilmiş semptomları vardır. Bugün, doktorlar, hastalığa neden olan hastalığa bağlı olarak, üç kategoriye ayrılır, çeşitli anjina türleri ayırt:

 • viral;
 • mantarlar;
 • Bakteriyel.

Vajinadan kurtulmak ve vücudunuzu ciddi komplikasyonlara maruz bırakmamak için, tedavinin ilk günden itibaren başlaması gerekir. Hastalığın uygun tedavi olmaksızın kalması durumunda ölüm bile dışarıda bırakılmaz. Çoğu zaman insanlar otuz yaşından önce anjinadan muzdariptir. Olguların en büyük yüzdesi çocuklara ve ergenlere düşer.

Anjina oluşumunun nedenleri

Anjin gelişimi için birçok neden var. Ancak hepsinin ortak özellikleri var. Hastalığın, ya patojenik bakterilerin çevreden sızması ya da bakterilerin iç enfeksiyonlardan sızması nedeniyle gelişmeye başlaması. Hastalığın ana suçlu, belirli bir streptokok - hemolitik türüdür. Bu nedenle hastalık, hasta bir kişiden hava yoluyla alınan damlacıklar yoluyla sağlıklı bir kişiye aktarılabilir. Hastalığın gelişmesi için itici güç:

 • hipotermi;
 • düşen bağışıklık;
 • influenza ve ARI varlığı;
 • akut alerjiler.

hava koşulları daha kolay virüs ve bağışıklık sistemini yaymak için elverişli olan sonbahar ve kış, vakaların sayısı nedeniyle güneş ışığının sıkıntısı ve sabit nem yanı sıra gıda vitamin tüketimi miktarını azaltarak başarısız başlar.

Boğaz ağrısı ve belirtileri

Hastalığın kuluçka süresi, anjin tipine ve bağışıklık sisteminin gücüne bağlı olarak altı saatten iki güne kadar sürebilir. Her tür hastalık için genel semptomlar ve birey olarak karakterizedir. Hastanın bu hastalığı tam olarak başladığını anlamak için, her durumda kendini gösteren ana belirtilerini bilmek yeterlidir. Bunlar şunları içerir:

 • Yutulduğunda boğaz ağrısı hissi - ilk saatlerde ağrı sendromunun yoğunluğu çok güçlü olmayabilir ve bazı hastalar boğazda yabancı bir cisim hissine dikkat çeker;
 • bademcikler ve faringeal mukoza ödemi;
 • farinksin yoğun kızarması;
 • alt çene altında bulunan ağrı ve lenf düğümlerinin boyutunda bir artış;
 • vücut sıcaklığındaki artış otuz yedi ila kırk derece arasındadır;
 • şiddetli titreme;
 • yoğun baş ağrısı;
 • Hastalığın evresine bağlı olarak zayıf veya güçlü bir şekilde telaffuz edilen genel halsizlik.

Aşağıdaki gibi bölünmüş anjin tipi ile:

 • catarrhal - tüm anjinin en kolayıdır ve hastanın hayatı için tehlike oluşturmaz. Hastalığın bu formu ile, sadece mukoza bademcikler iltihaplı sürece dahil olur. Hastalık hızla geçmekte ve sıcaklıkta hafif bir artış, hafif bir ağrı sendromu ve hafif rahatsızlık gibi bireysel semptomlara sahiptir. Bununla birlikte, hastalığın kolaylığına rağmen, boğazın ağırlaşmasına ve daha şiddetli bir forma geçişine yol açabileceğinden, tedavi edilmeden bırakılması kabul edilemez;
 • foliküler - bu hastalık zaten bademciklerin daha derin dokularını etkiler ve hastanın daha ciddi bir durumunu geliştirir. Zamanında tedavi edilmeksizin, hasta kişinin yaşamı için bir tehdit vardır. Onun durumu keskin bir şekilde bozulur, yutulduğunda, kulakta veya gözde aşınmış olan, vücut ısısı kırk derece yükselen boğazda keskin bir ağrı vardır, hızlı zehirlenme belirtileri vardır;
 • lacunar - bu durumda enflamatuar sürece daha fazla sayıda doku dahil edilir. Hastalığın başlangıcında, sıcaklık, boğazdaki akut ağrının ve durumun genel hızlı bozulmasının bir ila iki saat içinde eklendiği maksimum değerlere keskin bir şekilde yükselir. Hastanın bademcikleri büyük ölçüde genişler ve üzerinde pürülan bir sürecin gelişimini gösteren beyazımsı sarı lekeler vardır. Filmlerin varlığı mümkündür. Bu tip anjina da pürülan denir. Zamanında ve yetkin bir tedavi olmaksızın, ciddi komplikasyonların gelişme riski çok yüksektir, bu da kolayca ölüme yol açabilir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Hastalıktaki ana tehlike komplikasyonudur. Bu, anjinadaki aşırı ölüm sayısının payı. Hastalığın en sık görülen komplikasyonları şunlardır:

 • parotonzelit apse - bu durumda hasta sadece acil ameliyatı kurtarabilir;
 • pürülan akut lenfadenit;
 • flegmon boynu;
 • romatoid durumlar;
 • poliartrit;
 • miyokardit;
 • piyelonefrit;
 • akut böbrek yetmezliği;
 • sepsis;
 • menenjit;
 • akut karaciğer yetmezliği;
 • akut kalp yetmezliği.

Bu komplikasyonların her an acil cerrahi yardım olmaksızın bedenin birçok sistemi ve sinir sistemi hasarı ile ölüm veya ciddi bir sakatlık biçimine yol açar.

İlaç tedavisi yöntemleri

Hafif ve ılımlı bir hastalık şekliyle, hastanın hastaneye yatırılması gerekli değildir ve tedavi düzenli tıbbi gözetim altında evde gerçekleştirilir. Hastaya katı bir yatak istirahati ve hastalığın nedeni ile mücadele etmek için tasarlanmış ilaçlar reçete edilir. Çoğunlukla tedavi için, ödemi önlemede yardımcı olan antibiyotikler, antifungal ajanlar ve antibakteriyel durulama kullanırım. Bununla birlikte, aynı zamanda, vücudun genel zehirlenmesini ortadan kaldırmak ve sıcaklığı normalleştirmek için terapi de yapılır. Doktor tavsiyeleri gözlemlenirse on ila on dört gün içinde iyileşme gerçekleşir.

Anjina tedavisinde geleneksel yöntemler

Bu rahatsızlık yaşam için bir tehdit oluşturabileceğinden, kendi kendine ilaç tedavisine izin verilmez. Boğaz ağrısına karşı halk ilaçları yalnız catarrhal formda veya temel tedaviye ek tedavi olarak uygulanabilir. Ayrıca, ilaç aramaya imkan yoksa, halk ilaçları ile tedavi yapılmalıdır.

Angina tedavisinde en hızlı yol

Hızlı tedavi hakkında konuşmak sadece hastalık ilk aşamada ise mümkündür. Zaten geliştirilmiş anjina ile, hızlı bir şekilde tedavi etmek mümkün değildir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi için araçlar

Pürülan anjina ile kendi kendine tedavi kabul edilemez ve halk ilaçlarının kullanımı sadece ek bir tedavi olarak kullanılabilir.

Basit bir boğaz boğazından halk tarifleri

Pürülan kitlelerin yokluğunda ve sıcaklıkta çok güçlü bir yükselme olmadığında, çeşitli halk ilaçları için tedavi seçebilirsiniz. Kural olarak, hasta kendi vücudu için en uygun olan en etkili ilaç seçer.

Anjinin profilaksisi

Angina ciddi ve sıklıkla yaşamı tehdit eden bir hastalıktır, bu hastalığın önlenmesi ve gözlemlenmesi için gerekli önlemleri bilirse önlenebilir. Bir anjina geliştirmemek için, bu gereklidir:

 • bağışıklık sistemini desteklemek (bağışıklık düzenleyici ilaçların kullanımı);
 • Yeterli vitamin tüketmek;
 • Süper soğutmadan kaçının;
 • Boğazın ve vücudun bir bütün olarak temperlenmesine yönelik sınıflar yürütmek;
 • hijyen kurallarına uymak;
 • vücuttaki enfeksiyon odaklarını tedavi eder;
 • hastayla temas halinde koruyucu bir medikal maske uygulamak;
 • Sadece yerel hijyen ürünlerini kullanın (örneğin, diş fırçası).

Sık sık boğaz ağrılarından kurtulmak için, sıcak mevsimde, dondurma ve soğuk içecekleri yerken temperlenmelidir. Bu durumda, sadece aşırıya kaçmamak önemlidir, bu nedenle küçük dozlarda soğukla ​​başlayıp yavaş yavaş artırmanız gerekir. Önleyici tedbirlerin uygulanması ile kendinizi neredeyse tamamen tehlikeli bir hastalıktan koruyabilirsiniz.

Evde halk ilaçları ile angina tedavi nasıl?

Angina bademciklerin en yaygın bulaşıcı hastalığıdır. Farinksin iltihaplanması, yüksek ateş, kızarıklık veya damak takviyesiyle ve ayrıca yiyeceklerin tıkanmasıyla da eşlik eder.

Angina'nın hızla evde tedavi edilebileceğine inanılmaktadır. Ancak tedavi için bazı özellikleri bilmek gereklidir.

Evde anjin tedavisi - ilk yardım

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. Uygun tedavi komplikasyon riskini azaltır: eklem romatizması, kalp ve böbrek hastalığı, enfeksiyöz alerjik miyokardit.

Böyle bir hastalık sadece komplikasyonları için değil, aynı zamanda vücut boyunca enfeksiyonun yayılması için de tehlikelidir.

Hastalığın etiyolojisi en çok virüs ve bakteridir. Hastalıktan hanehalkı yolu ile havadaki damlacıklar tarafından enfekte olabilir. Çocuklar soğuk mevsimde hipotermi ile hastalanırlar.

Boğaz ağrısı türleri:

 • Mavi dil. En kolay form. Kuruluk ve terleme, düşük sıcaklık;
 • foliküler. Bademcikler üzerinde kurulan pürülan oluşumlar. Hastalığa yüksek ateş eşlik eder, komplikasyonlar mümkündür;
 • lakün. Foliküler ile belirtilerde benzer. Bununla birlikte, çok daha karmaşıktır: bademcikler büyük ölçüde büyümüştür, gökyüzünün ödemi, lakunun irinle doldurulması;
 • Herpetik bademcik iltihabı. Nedensel ajan Coxsackie virüsüdür. Gökyüzünde kırmızı kabarcıklar oluşur, komplike solunum, yüksek sıcaklık eşlik eder. Çoğu zaman çocuklukta hastalanırlar;
 • nekrotik. Hastalığın en şiddetli formu. Bademciklerin eklenmesi, ülser oluşumu, yüksek ateş eşlik eder. Süre 10 gün ila bir ay olabilir;
 • irinli. Çoğu zaman ayakların hipotermisinin bir sonucudur. Isı ve baş ağrıları, tat ve koku değişimi.

İlk yardım Hastaları başkalarından, yatak istirahatinden ve virüslerin de gitmesi gereken bol miktarda içkiden ayırmaktır. Aslında ilk yardım tam dinlenme ve sabit sıcak (sıcak değil) içecektir.

Zaten üçüncü günde, vücut vücudun virüslere veya enfeksiyonlara karşı doğru miktarda antikor üretmesine yardımcı olan interferon üretir.

Çocuklarda, hastalık acil klinik koşulları (dehidrasyon) kışkırtarak akut olabilir, bu nedenle 3 yaşın altındaki çocuklar için nitelikli tıbbi yardım sağlamak önemlidir.

Halk ilaçları ile yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Evde yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi yaygın ve en etkilidir. Halk ilaçları sadece vücudu dekontamine etmek için değil, aynı zamanda zayıflık, baş ağrısı ve yüksek ateşle baş etmede de yardımcı olacaktır.

Bir hastanın ilgilendiği ilk şey, bademcikleri anestezi etmektir, böylece yiyebilirsiniz. Çoğu durumda angina bir pürüse dönüştüğü için, küçük bir yudum içmekte bile gerçek bir "işkence" halini alır.

Acı belirtileri ile başa çıkmaya yardımcı olacak halk ilaçları kullanmak önemlidir:

 • Her iki saatte bir soda, tuz ve iyot çözeltisi ile karıştırıyorum.

Ilık suda, bir çay kaşığı soda ve tuz sulandırın, 5 damla alkol iyot çözeltisi ekleyin;

 • Calendula ve papatya infüzyonu.

Eşit parça kuru otlar karıştırın, karışımın 1 litre kaynar su 3 yemek kaşığı ısrar ve her saat durulayın;

 • Bitkisel yağ ve bal.

100 gram bal içinde 3 çorba kaşığı yağsız veya zeytinyağı seyreltilir. Bir çay kaşığı miktarında yemeklerden önce alın. Tamamen çözünene kadar yavaş yavaş çözünmesi gereklidir. 20 dakika su içmeyin.

Evde çocuklarda angina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Çocuklarda anjina tedavisi evde komplikasyon riski ile ilişkilidir. Çocukların yüksek sıcaklığa kolayca tahammül etmeleriyle birlikte, boğazda ağrıya dayanamazlar.

Bu nedenle, tüm tarifler başlangıçta gırtlakın güçlü ödemi ve iltihabı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır:

Kızılcıkların infüzyonu. Taze çilekleri sıkmak ve kurutmak - öğütmek için. 250 gram kaynar su ile 50 gram meyveleri dökün, soğumaya bırakın ve günde 5 kez 50 gram alın;

Bal ve sarımsak karışımı. Balda (250 gram) sarımsak suyunu sıkın (1 kafa). Bebeğin yemeklerden önce günde 3-4 kez 20 dakika erimesine izin verin;

Ahududu şubelerinden yapılmış çay, kuş üzümü ve elma-ağaçlar. Keyfi bir oranda içme suyu yerine demleyin ve verin;

Aloe ve ıhlamur. 3 yemek kaşığı miktarında bir macun yapmak için aloe hamuru öğütün. Kireç çiçekleri dik bir et suyu hazırlayın (250 gram kaynar su 2 yemek kaşığı çiçek için). Daha sonra aloe suyu ve süzülmüş ıhlamur suyu karıştırın, 300 gram haşlanmış soğuk suyla seyreltin ve bebeğe günde 3 kez 50 gramlık bir içecek verin.

Bu önemlidir: Böbrek hastalıkları ve hastalıkları olan çocuklar için böyle bir reçete kesinlikle yasaktır!

1 gün boyunca evde boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Hastalığın başlangıç ​​aşaması imkansız olsa bile, 1 gün boyunca evde boğazını tedavi edin. Yüksek sıcaklık ve bademciklerin takviyesi ile anjinanın son derece zor olduğu gerçeğiyle haklıdır. Vücudun ilk üç günü antikorları biriktirir ve ancak o zaman iyileşme hakkında konuşabilirsiniz.

Boğazda zulüm ve kuru öksürük - halk ilaçları nasıl tedavi edilir

Boğazda terlemenin tedavisi ve halk ilaçlarıyla kuru öksürük en etkili yöntemdir.

Evde bu tür belirtileri ortadan kaldırmak için yardımcı olan birkaç etkili tarifler ve halk yöntemleri vardır:

 • Pancar suyu ve bal.

Ham pancardan suyu sıkın. 250 gramlık bir hacme ihtiyacınız var. Su 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Günde 5 kez 1 çorba kaşığı alın. İnfüzyonu buzdolabında ısıtmak, ısınmadan önce su banyosunda hafifçe ısıtmak önemlidir.

Raf ömrü - 3 günden fazla olmamak ve bu nedenle, iki günde bir yeni bir bölüm elde edecek şekilde doğru miktarda meyve suyu miktarını hesaplamanız gerekir;

 • Lahana ve bal.

Bir kompres olarak kabul edildi. Tedavi karmaşık tedavide etkilidir. Lahana (eski) yaprağın kaynar su ile haşlanması, balla yayılması ve boğaza tutturulması gerekir. Bir peçete ve sıcak bir fular sarın. En az 5 saat bekletin.

Kuru bir öksürük, boğazda ağrı ile eşlik ederse, bronşların bölgesine kompresler uygulanabilir.

Boğaz ağrısı ile hızlı bir boğaz nasıl tedavi edilir - tarifler

Halk ilaçlarının yardımıyla evde boğazını tedavi etmek herkese tanıdık geliyor. Bu sadece para biriktirmekle kalmaz, aynı zamanda evinizin duvarlarında ağrısız ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilir.

Yani, evde gargara ne - yemek tarifleri:

Evde anestezi yöntemleriyle evde nasıl tedavi edilir? Boğazın ağrısını ve şişmesini önlemek için, uzun süreli tedavide farklı durulama tekniği kullanılır. Plakayı çeşitli solüsyonlarla yıkamak, karmaşık yutmadan kurtulmaya yardımcı olur. Durulama için, otlar inhalasyonları, soda-tuz çözeltileri, adaçayı baharatları etkilidir.

 • Tarif # 1: durulama

Bildiğiniz ve bilinen bir soda ve tuz çözeltisi hazırlamanız gerekiyor. Büyük kristallerin kaba tuzunun kullanılması arzu edilir. 5 gram sitrik asit ekleyin. Böyle bir çözüm, acıyı dezenfekte eder, ağrıları azaltır ve bezlerdeki beyaz baskınları pasifleştirir.

Ağrılı bir şekilde, keyfi sayıda durulayın. Yeme ve içmedikten sonra.

 • 2 numaralı tarif: sıcak inhalasyon

Solunum için, sadece burnun ve ağızın solunacağı bir konteyner hazırlamak gereklidir (eczanelerde özel ucuz inhalerler vardır). Adaçayı, muz, marigold çiçekleri ve köknar yağının dik bir kaynaşmasını hazırlayın.

Soluma için çözüm keyfi bir oranda hazırlanmalıdır. Köfte yağını hazırlanan sıcak karışıma 5'ten fazla olmayan bir miktarda ekleyin. Buhar tamamen soğuyana kadar günde en az 3-4 kez nefes alınız.

Tarif numarası 3: boğaz için merhem

Angina'nın önemli bir özelliği bademciklerin takviyesidir. Sadece bir durumda acıyı ve semptomları ortadan kaldırın - anjinin odağına doğrudan etkisi. İnhalasyonlar ile kombinasyon halinde, aşağıdaki tedavi yöntemi kullanılabilir:

 • Bal - 50 gram;
 • Ampulün suyu (1 adet);
 • 2 yemek kaşığı. l. zeytinyağı;
 • 2 yemek kaşığı. l. yağ porsuğu;
 • 2 yemek kaşığı. üzümü reçeli kaşığı;
 • 2 yemek kaşığı. limon suyu kaşığı.

Bu karışım tamamen çözünene kadar 1 çorba kaşığı bir miktarda çözülmelidir. Günde en az 5 kez işlem yapın. Rezorpsiyondan sonra, yemeyin ve içmeyin.

Hamilelik sırasında angina tedavisi yöntemleri

Gebelikte Angina ve onun tedavisi tek başına çocuk için hayatı tehdit eden bir durumdur. Tehlikeli ve bulaşıcı hastalıklar ve yüksek ateş. Oluşturulmamış sinir sistemi ve virüs yayılan enfeksiyon için zararlıdır.

Bu durumda kendi kendine tedavi tehlikeli olabilir. Evde halk yöntemleri ile tedavi sadece antibiyotik tedavisi ile kombinasyon halinde etkilidir.

Boğazda ballı, papatya ve nergis suyu, lahana sıkıştırması için ballı tat verebilirsiniz. Hamilelerin kullanımı ve tedavisi için adaçayı yasaktır.

Halk ilaçları ile pürülan anjin tedavisi nasıl?

Yetişkinlerde evde pürülan anjina tedavisi, yüksek sıcaklık, tat tomurcukları distorsiyonu eşlik eder.

 • Patates ve sirke.

İyi bir rende üzerine iki ortadaki patatesleri silin, 2 yemek kaşığı sirke ile karıştırın. Bir kompres olarak boğazına uygulanır;

 • Anjina kerosen tedavisi.

2 damla damıtılmış (saflaştırılmış) kerosen 5 günden fazla olmamak üzere günde iki kez yemeklerden sonra alınmalıdır;

 • Zencefil ve limon.

Zencefil ovuşturdu bir rende üzerinde - 3 yemek kaşığı. et kıyma makinesinde kaşık ve bütün limon. 3 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Günde 5 kez 1 çay kaşığı alın.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı ev tedavisi - tarifler

Çocuklarda evde pürülan anjina tedavisi önlemlerin bir komplikasyondur: kompresler, inhalasyonlar ve merhemler. Yerelde genellikle bir karar verilir antibakteriyel preparat:

Halk ilaçları ile tedavi boğazda ağrının giderilmesi amaçlanmaktadır:

 • Papatya ve adaçayı kaynatma duruları;
 • 1 yemek kaşığı hidrojen peroksit 200 gram suya. Rasgele sırada durulayın;
 • Kırmızı soğan kabuklarının kaynatılması. Günde en az 5 kez Gargara;
 • Lahana suyu - 100 gram, propolis - 10 gram, çözülür, karıştırılır ve 1 çorba kaşığı günde üç kez alınır.

Evde uyuşturucu ile angina nasıl tedavi edilir?

Çünkü anjin, komplikasyonlara neden olabilir. Doktor daha sonra randevuya karar verir. ilaç tedavisi:

 • Antibiyotikler: Flemoksin, Azitromisin, Ericiklin;
 • Antiviral: Tamiflu, Relenza;
 • Antihistaminikler: Fenistil, Loratadin, Suprastin;
 • Vitaminler: B12, B6, C, A, E;
 • Yerel etkileri püskürtün: Akvalor, Tantum Verde, Orasept, Angal S, Anginale, Lorangin, Yoks;
 • Antimikrobiyaller: Lopraks, Grammidin.

Angina problemli ve karmaşık bir hastalıktır. Evde tedaviyi popüler yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, bir komplikasyon riski varsa, gerekirse, hastaneye yatırılacak ve zaten bir hastanede tedavi edici eylemler yürütecek uzmanların yardımını almak en iyisidir.

3 yaşın altındaki çocukların hastaneye yatırılması konusu özellikle şiddetlidir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar genellikle çok fazla sıvı kaybederler, tüm vücudun dehidrasyonu vardır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ne anjinle yiyemezsin, ne yiyebilirsin?

Anjina ile ilgili temel sorunlardan biri beslenme olacaktır. Boğazdaki ağrı sadece yemek yeme arzusuna katkıda bulunmaz, aynı zamanda besin alımını da önemli ölçüde engeller.

Farenjit tabletleri listesi

Farenjit, faringeal mukoza akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Farenjit, boğazda terleme, rahatsızlık ve ağrı ile kendini gösterir.Farenjit lenfoid doku ve faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.