Loading

Paratonsillit için tehlikeli ve nasıl tedavi edilir

Palatine tonsillumu çevreleyen dokular iltihaplandığında, paratonzillit gelişir. Bu hastalık sıklıkla bademciklerin kendilerinin iltihaplanmasının bir sonucudur - anjin (akut bademcik iltihabı) veya kronik bademcik iltihabı.

Paratonzillit oldukça ağır akar ve doktorların acil müdahalesini gerektirir, çünkü bunun sonuçları en tehlikeli olabilir.

Paratonilitin son aşaması, amigdala yakınlarında irin ile dolu bir boşluk olduğu zaman paratonsillar apse olur. Bu durum mümkün olan en kısa sürede cerrahi tedavi gerektirir.

kanıt

Paratonsillit için dış kriterler oldukça açıktır, göründüğünde onları fark etmek imkansızdır. Hastalığın ana semptomları şöyledir:

 • boğazda keskin ve şiddetli ağrı (bazen bir tarafta daha sık görülür), bazen aynı taraftaki kulağa veya dişlere "verir",
 • boğazda bir koma hissi, yutma güçlüğü,
 • yüksek vücut ısısı (39-40 dereceye kadar),
 • genişlemiş submandibular lenf nodları (bazı durumlarda - sadece bir tarafta),
 • genel halsizlik, baş ağrısı, halsizlik,
 • Hastalığın geç safhalarında (paratonsillar apse ile), bir kişi ağzını tamamen açamaz (çiğneme kaslarında bir triasm oluşur), ağzından hoş olmayan bir koku oluşur.

tür

Paratonzillitin bazı belirtileri farklı tiplerde veya hastalık formlarında farklıdır. Hastalığın birkaç sınıflandırması vardır:

 1. Şekil ve ciddiyet açısından, çeşitli tiplerde paratonzillit ayırt edilir (mutlaka hafif formlar ağır olmamasına rağmen, hastalığın evreleri olarak da adlandırılabilir):
 • Ödemli paratonzillit - Hastalığın nadir, ancak mümkün formu. Bu şekilde, yumuşak damak şişme paratonzillita karakterize edilir ve damak bir yandan kolları, küçük dil mukozası renk değişikliği boyutunda bir artış (genellikle saydam veya açık olur). Büyük şişlik nedeniyle iltihap alanlarının lokalizasyonu ile ilgili zorluklar vardır.
 • İnfiltratif paratonzillit, tedavinin yokluğunda üç ila beş gün sonra en ağır pürülan forma - paratonsillar apseye geçen bir hastalık şeklidir. Bu aşamada, amigdalayı çevreleyen dokular parlak kırmızılaşır ve iltihap bölgesinde (bademciklerin daha alçak, yüksek veya lateral) şişmesi görülür. Muayenede yumuşak gökyüzünün asimetrik bir şekle sahip olduğu görülmektedir.
 • Parathonsillar apse, paratonzillitin son aşamasıdır. İnflamasyonun yeri, apaçık apse veya apse ile ayrılır. İçinde ışık iliği görebilirsiniz, ve cihaza bastığınızda, apse içeriğinde bir dalgalanma vardır.
 1. İnflamasyonun lokalizasyonu üzerine, aşağıdaki paratonzillit tipleri ayırt edilir:
 • anterior paratonsillit, aynı zamanda antero-top denir: enfeksiyon amigdala üstünden yukarı doğru yayılır; Bu en yaygın lokalizasyon,
 • posterior paratonzillit: posterior palatal ark üzerinde görülen ödem,
 • alt paratonzillit: amygdala altındaki dokunun iltihabı, dış belirtiler çok belirgin değildir, ancak iltihaplı tarafta dil zarar verebilir,
 • yan veya dış paratonzillit: enflamasyon bazen iltihaplı tarafında boyunda şişlik ve ağrı gözlemlenmiştir ve peritonsiller apse gelişiminde tetanos kasları olması mümkündür, bademcik dışında gerçekleşir; Bu en nadir yerelleşmedir.

tanılama

Paratonsillit tanısı konduğunda, kulak burun boğaz uzmanı hastanın şikayetleri, genel muayenesi ve özel prosedürlerine dayanır.

Hastalık doktor hakkında bilgi toplanmasını sırasında (paratonzillita aşamasını anlamak için) boğazında karakteristik ağrı ve hastanın genel durumu, son bir anjin varlığını (doğrudan bademcikler akut iltihabı) ve tedaviyi, mevcut durumu süresini bulur.

Paratonzillitli hastanın genel muayenesi lenf nodlarının muayenesini ve palpasyon hislerini kontrol etmeyi, hastanın ağzını açma yeteneğinin değerlendirilmesini içerir.

Özel muayene boğaz veya hastalığın tüm belirtilerini tespit etmek pharyngoscope denetlenmesine de iltihap sırt veya alt bademcik geliştirir özellikle, boğazın dokularda oluşabilecek şişlik ve iltihap olarak gırtlak veya laringoskopi ve muayene (bu prosedürde peritonsiller apse zorluk ağzını açmak için yetersizlik) içerir.

Harici olarak, paratonzillit semptomları fotoğrafta bile görülebilen anjina (akut bademcik iltihabı) veya kronik bademcik iltihabından çok farklıdır.

Bazen paratonzillit tanısı diğer prosedürleri içerir: boyun ultrason ve bilgisayarlı tomografisi. Paratonzillitin teşhisi veya saptanması ile ilgili zorluklar durumunda tüm teşhis prosedürleri doktor tarafından reçete edilir.

nedenleri

Neden paratonzillit olduğu sorulduğunda, birkaç olası nedeni vardır:

 • Paratonsillitin en bariz ve yaygın nedeni, tedavisi henüz tamamlanmamış streptokok anjinadır, bazen anjinada hipotermi olarak adlandırılan provokatif bir faktör olarak,
 • Bazen bir neden olarak paratonzillit, kronik tonsilliti (alevlenme olmaksızın) göz önünde bulundurur, bu, anjinada olduğu gibi, bademcik iltihabından yayılır.
 • Ayrıca, paratonzillit kaldırılmış bademcik ile gelişebilir, eğer küçük bir kısmı kalırsa,
 • Paratonzillitin nedeni alt çenedeki çürümeden etkilenmiş dişler olabilir.
 • paratonzilite, bağışıklıkta azalma ile ilişkili bazı hastalıkların bir sonucu olabilir: sinüzit ve diğer enflamatuar hastalıklar, AIDS, diyabet,
 • Bazı dış faktörler de paratonzillit (alkol kötüye kullanımı, sigara, kötü beslenme, olumsuz koşullarda yaşam - hava veya sosyal) görünümüne katkıda bulunabilir.

komplikasyonlar

Paratonsillitin ve özellikle son evresinin paratonsillar apsesinin sonuçları ölümcül bir sonuca kadar telafisi mümkün değildir:

 • sepsis - vücudun her tarafındaki enfeksiyonun kan yoluyla yayılması,
 • flegmon boynu - boynun yumuşak dokularında enfeksiyonun yayılması,
 • mediastinit - kalp ve akciğerlerin yanındaki göğüs boşluğunda enfeksiyon yayılması,
 • larenks akut stenozu - larenks dokularının iltihaplanması, lümen daralması ve buna bağlı olarak solunum güçlüğü.

Bu hoş olmayan ve tehlikeli sonuçlardan kaçınmak için, tedaviye zamanında başlanması gerekir.

tedavi

Hastalığın ilk semptomlarını bulduktan sonra tedaviye başlamak önemlidir. Paratonzillit daha başarılıdır ve erken evrelerde daha sonraki aşamalara göre daha hızlı tedavi edilir. Bağımsız olarak paratonsillit geçmeyecek, ancak daha ağır bir form haline gelebilir.

Farklı formlarda veya paratonsillit aşamalarında doktorlar farklı tedavi stratejileri seçerler.

Bir kişinin paratonsilliti paratonsillar apseye ulaştığında hastaneye yatış gereklidir.

Diğer formlar ayaktan tedaviye göre tedavi edilebilir, ancak her durumda doktor optimal tedavi seçeneğine karar verir.

peritonsiller abse (intramüsküler enjeksiyon ile) antibiyotikleri içeren kadar konservatif tedavi, antihistaminler antiseptik ilaçlar ile gargara, (şişkinliği kaldırmak için izin verir).

Gerekirse, doktor ilacı genişletebilir: ağrı kesici ilaçlar yanı sıra hormonal ve antipiretikler reçete. Bazen hastalığın ilk aşamalarında, iltihap azaldığında fizyoterapi prosedürlerinin kullanımı uygundur.

Parathonsillar apse tanısı konulduğunda, doktorlar apsenin cerrahi açılmasına başvururlar. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyondan sonra paratonsillar apsenin boşluğu birkaç gün boyunca tamamen temizlenene kadar bir dezenfektanla yıkanır.

Bazı durumlarda, doktorlar sadece absenin kendisinin değil, aynı zamanda amigdalanın (veya her ikisinin de) kaldırıldığı operasyonu gerçekleştirirler. Bu birkaç durumda olur:

 • apse tarafında yer alır ve açmak zordur,
 • Apse diseksiyonu sonrası hastanın durumu değişmez,
 • larinks, toraks veya diğer alanları etkileyen komplikasyonlar şimdiden başladı,
 • Paratonsillar apse ilk kez değil, birkaç yıl boyunca bademcik iltihabı görülür.

önleme

Paratonzilliti tedavi etmemek için görünümünü engellemek daha iyidir. Bunu önlemek için şunları yapmalısınız:

 • Bağışıklığı güçlendirin (bu herşeyi içerir: toplam vücut sertleşmesi ve boğazın hemen sertleşmesi, düzenli fiziksel aktivite, su ve hava prosedürleri),
 • burun ve nazofarenksin kronik hastalıklarını tedavi etmek (örneğin, sinüzit, adenoidler),
 • boğaz ve ağız boşluğu hastalıklarını tedavi etmek için - kronik bademcik iltihabı, çürük; anjinaya özel dikkat gösterilmelidir (antibiyotiklerle tedavi tamamlansa bile, hastalığın iyileşmiş olduğu gözükse bile),
 • Diyabet veya AIDS ile durumlarını düzeltmek,
 • kötü alışkanlıkları bırakmak (sigara içmek, alkol içmek).

Paratonzillit çok ciddi bir hastalıktır, ancak ciddiye alırsanız tedavi edilebilir. Bir doktora dönerken, daha karmaşık paratonzillit formlarının gelişmesini önleyebilir ve ameliyatsız tedavi edilebilir.

Elena Malysheva'nın paratonilit hakkındaki program detayları ve bunun ne kadar tehlikeli olduğu ve nasıl tedavi edileceği:

Paratonzillit

Paratonzillit - patojenlerin çeşitli etkisi altında mukoza enflamatuar lezyonlar nedeniyle faringeal bademcikler bir patolojidir. Hastalık, şiddetli şişlik ve gökyüzü ve bezler bölgesinde dokuların kızarmasıyla kendini gösterir. Çoğu zaman hastalık bir yandan gelişir, son adım paratonzillita apse irin ve mukoza ıslatma bademcik apsesi gelişimi ve açılış (doğal veya cerrahi) 'dir.

Ergenlerde ve gençlerde en sık görülen hastalık, zamanında tedavi ile 7-14 gün boyunca vücut için sonuç vermeden başlar.

Hastalığın nedenleri

Palatine bademciklerdeki inflamasyonun gelişimi, mukus patojenik mikroflorasına giriş ile başlar. Bu işlemin aktif maddeler, streptokoklar ve stafilokoklar, pnömokok, Mycoplasma, Haemophilus influenzae, Escherichia coli ve Pseudomonas, maya benzeri mantar, Klebsiella vardır. Hastalık birkaç mikrobik ajanın etkisi altında gelişebilir, anaerobik bakterilerin neden olduğu paratonzillit vakaları vardır, bunlar çok nadirdir.

Sıklıkla hastalık tedavi edilmeyen akut anjinin bir komplikasyonu veya kronik tonsillitin sık alevlenmesidir. Bu gibi durumlarda, hastaların genel durumunun düzelmesinden birkaç saat sonra, ağrı, daha sık tek taraflı lokalizasyon ve ateş ile tekrar endişelenmeye başlarlar.

Paratonzillit de yetersiz eksizyon veya yetersiz işlenmiş aletler nedeniyle eklenmesi durumunda, bezlerin başarılı bir şekilde çıkarılmasının bir sonucu olabilir.

Vücutta inflamasyonun kronik odaklarının varlığında ve hastaların bağışıklık durumunun azalmasıyla, mikroplar kan veya lenf akışıyla paratonzillar boşluğa girebilirler. Bu gibi durumlarda enfeksiyon kaynağı çürük, otitis, maksiller sinüzit, frontalit, nefrit, artrit, miyokardit ve diğer enflamatuar hastalıklardır.

Ayrıca, hastalığın ortaya çıkması, hijyenik yaşam koşullarının kötüleşmesine, temizliğin göz ardı edilmesine ve kişisel eşyaların (bulaşıklar, diş fırçası vb.) Işlenmesine neden olabilir.

Şiddetli hipotermi, kronik alkolizm, sigara içme, aynı zamanda rahatsızlığın ortaya çıkması ve gelişmesi için bir itici güç olarak da kullanılabilir.

Paratonzilit Türleri

lokalizasyon işlemine göre ve alt (alt kısım dil köküne yakın bezleri çarpması), tek taraflı veya iki taraflı, hem de ön (üst iltihabı kapalı ön lob palato dilli tonsil) arka (yay ve amigdala arasındaki ortak patolojik değişiklikler) ayrılır.

Hastalığın gelişiminin izole ve yanal versiyonu, yaygın değildir ve silinmiş bir semptomatoloji ile karakterizedir. Dış çevreleyen zar dokuları kapsayan iltihaplanma, amigdala ve mukozasının gevşekliği ile hafifçe şişirilir. Etkilenen tarafta apselerin gelişmesi ile submaksiller lenf nodları artar ve boyunda şişme ve hassasiyet olabilir.

Klinik belirtiler, paratonzillit belirtileri

Hastalığın başlangıcı keskin, titreme, halsizlik ve ateştir. Yutulduğunda ağrı ile birleşirler ve bazen konuşurlar, elmacık kemikleri, kulaklar, boyun, başın arkasından yenilgilerle verebilirler. Hastalar yemek yiyemez, içmez ve hatta bazen ağızlarını bile açamazlar. Konuşmadaki ses kısık ve nazal hale gelir, ağızdan keskin ve hoş olmayan bir koku vardır.

Hastalar genel halsizlik, ateş basması, istek ve yalnızlık yaşarlar. Bu hastalarda uyku, huzursuz ve aralıklıdır.

Boğazı incelerken, güçlü şişlik ve belirgin hiperemi görebilirsiniz. Yumuşak damağın bir asimetrisi olabilir, iltihaplı amigdala büyüklüğü artar, şeffaf filmler ve açık hatları olmayan apseler mukozasında görselleştirilebilir.

tanılama

Tıbbi muayene ve anamnez toplanması, doğru teşhisi koymak için temel oluşturur. Hastalığın parlak klinik tablosuna ek olarak, kan testlerinde ESR ve nötrofilik lökositozun hızlanması dolaylı olarak gelişir.

Nadir durumlarda, ek enstrümantal inceleme yöntemleri önerilebilir: yumuşak servikal dokuların faringo ve laringoskopi, ultrason veya MRI.

komplikasyonlar

Hastalığın tehlikeli sonuçları arasında bir apse apsesinin gelişimi yer alır, bu hastalık genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Etkilenen amigdalanın apse ve sanasyonunu açma prosedürü gerçekleştirilir.

Ayrıca enfeksiyon, alt kısma doğru hızla yayılabilir: larinks, trakea, bronşlar ve iltihaplanmalarına neden olur.

Paratonzillit tedavisi yöntemleri

Hastalığın tedavisi, bir dizi genel sağlık, hijyen ve tıbbi önlemler de dahil olmak üzere karmaşıktır.

Her şeyden önce, hastalar yatak istirahati, fraksiyonel ve sık yemek gösterir. Yiyecekler ılık ve parçalanmış olarak veriliyor, içme rejimi güçlendiriliyor. anti-enflamatuar otlar hazırlanan Çaylar (papatya, adaçayı, nergis ve diğ.), vitamin zengin meyveli içecekler ve meyve suları, bal ve alkali maden suyu ile yararlı, sıcak süttür.

Boğaz durulayın genellikle gereklidir ve bitkisel karışımların ve decoctions, kabartma tozu dayalı böyle Furatsilinom, Iodinol, Chlorophyllipt yanı sıra ev yapımı durulama olarak antimikrobiyal ilaç çözümler kullanabilirsiniz.

Ana tedavi, doktor tarafından reçete edilen antibiyotik veya sülfonamid ilaçları almaktan oluşur. Hastalığa karşı mücadelede birçok ilaç aktif olarak kabul edilir: Biseptol, Amosin, Azitromisin, Eritromisin, Seftriakson, vb.

Semptomatik tedavide antihistamin, anestetik, antipiretik, immünmodülatör ve restoratif ilaçlar kullanılır.

Fizyoterapi prosedürlerinden, Sollux lambaları ile ışınlama kullanımı, nebülizör ile inhalasyon, bal kompresleri tavsiye edilir.

Hastalığın pürülan bir formu ile, hastaneye yatış ve intravenöz infüzyonların yardımıyla ciddi intoksikasyon semptomlarının ortadan kaldırılması endikedir. Hastanede otopsi yapılır. En büyük şişlik yerinde özel bir alet bir delinme ve patolojik obsesif dökülür. 2-3 gün içinde, apse boşluğu bir dezenfektan solüsyonu ile yıkanır.

önleme

Enfeksiyonu önlemeye yönelik etkili önlemler bağışıklığı güçlendirmek ve sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek, hipotermiden kaçınmak ve kişisel hijyene saygı duymaktır.

Sayfa yararlı mıydı? En sevdiğin sosyal ağda paylaş!

Paratonzillit ve paratonziller apsenin semptomları ve tedavisi

Farinkste bakteriyel enfeksiyon normal bir durumda (korunmuş bademciklerle) lenfoid doku tarafından geciktirilir ve lokalize olur. Yani bademcikler dışında bademcik iltihabına veya bademcik iltihabına neden olan stafilokok veya streptokok yayılması gerçekleşmez. Bununla birlikte, bademciklerin bariyer fonksiyonunun zayıfladığı ve iltihap değişikliklerinin bademcikleri çevreleyen dokulara yayıldığı durumlar vardır.

Paratonzillit

Enflamasyon söz konusu olduğunda, katı sınırlarla sınırlı kalmamak kaydıyla, bunlar paratonzillitden söz ederler. Tam anlamıyla bu peripetal dokularda iltihap anlamına gelir. Herhangi bir iltihapta olduğu gibi, boğazda kızarıklık, şişme ve ağrı vardır. Çiğneme kaslarının şişmesi ve şişmesi nedeniyle ağzın açılması ve çiğneme ile ilgili sorunlar vardır. Bademcikler lakunada veya foliküller (lacunar veya foliküler angina) şeklinde bulunan pürülan örtülerle kaplıdır.

Enfeksiyöz ajanların ve onların parçalanmasının kanın içine salınması olduğundan, vücut ısısında (bazen çok önemli, 39 derece Celsius'u aşan) ve genel zehirlenme olgusunda bir artış söz konusudur: zayıflık, halsizlik, kas ağrısı. Baş ağrısı ve eklem ağrısı, verimliliği azalttı.

Bölgesel lenf düğümleri mutlaka tepki gösterir, çünkü enfeksiyöz sürecin yayılmasına karşı caydırıcı olur ve septik komplikasyonları önlerler.

Submaksiller ve çeşitli servikal lenf nodu gruplarında artış ve ağrı vardır. Lenfadenitin ana süreci tedavi ettikten sonra bile oldukça uzun bir süre devam edebileceği hemen vurgulanmalıdır.

Paratonzillitte inflamasyonun doğası

Paratonillitte iltihaplanma eksüdatif sürecin farklı bir modifikasyonudur. Kataral, yani yüzeysel olabilir; pürülan, enfeksiyöz ajanlar tarafından dokuların bir yıkımı olduğunda, ki bu da lökositlerin etkisi altında yok olur. Belki de paratonziller alanların tamamen solunması ile nekrotik erime. Hasar miktarı ve doğası iki faktörle belirlenir: mikropların saldırganlığı ve bağışıklık durumu (hücresel ve humoral).

Enflamasyon, hastayla uzun süre yaşayan ve birçok antibiyotiğe karşı bir duyarsızlık geliştiren bakteriler tarafından uyarılırsa, daha belirgin inflamatuar fenomenler bekleyebiliriz. Ayrıca insan bağışıklık sisteminin protein açlığı, sık enfeksiyon, bir tümör, AİDS ile zayıflatıldığı durumlarda. Hamile kadınlarda, bebeklerde ve yaşlılarda immün yanıtta sorunlar vardır. Peritonzilitin bağlı olduğu mekanizmaları anlamak, iki önemli tedavi ihtiyacını anlamak için önemlidir.

tedavi

Fotoğraf sol tarafta paratonzilit gösterir

Paratonzillit tedavisi konservatif olarak, yani ilaç ve fizyoterapi ile gerçekleştirilir. Paratonzillitin kendi kendine tedavisi kabul edilemez. Yetkili bir kulak burun boğaz uzmanı bu problemle ilgilenmelidir. Sadece ilaç seçmez, aynı zamanda tedavi sonuçlarını da izler, ayrıca gerekirse tedaviyi düzeltir.

Paratonzilliti tedavi etmek için kullanılan preparatlar.

1. Antibiyotikler

 • Tercih verilir penisilin serileri (Benzilpenisilin, pousinteticheskie: amoksisilin, flemoksin, ampisilin, oksasilin, ingibitorozaschischennye: flemoklav, amoksiklav, panklav, sulbaktam, unazin Birleştirilen ampioks). Bu ilaçların stafilokok ve streptokok florayı inhibe değil, aynı zamanda kalp anjina, paratonzillita veya apse sonrası problemleri engellemek için değil sadece.
 • Makrolid antibiyotikler: josamisin. Klaritromisin, azitromisin, sumamed. Hemomitsin. azitral. Antibakteriyel ajanların ikinci sırası.
 • fluorokinolonlardır: ofloksasin, norfloksasin, levofloksasin, sparfloksasin. Tercihen stafilokok kökenli inflamasyon.
 • aminoglikositler. Amiyisin tercih edilir.
 • sefalosporinler ikinci (sefuroksim), üçüncü (seftriakson, sefiksim) ve dördüncü (sefepim) kuşaklar.

2. Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar. Ağrı kesiciler, anti-inflamatuar ve analjezik olarak kullanılır. Parasetamol, fenasetin, nurofen, diklofenak, meloksikam, indometasin, voltaren.

3. Çözümlerde antiseptikler durulama için.

 • Klorlu: miramistin, klorheksidin, eludril.
 • Nitrofuranlar: furatsilin.
 • İyot içeren: iyodinol, Lugol çözeltisi.
 • Heksetidin içeren: heksoral, givalax, heksetidin.
 • Topikal kullanım ve spreyler için tabletler: septolete, grammidin, Faringosept, geksaliz, laripront, KBB-Supremumların, adzhisept, lizobakt anjina sebidin dur.

Parathonsillar apse

Asimetri, Ağrı ve Paratosillar Apse ile Ağzın Açılmasında Zorluk

Bu terim, amigdala çevresindeki dokularda sınırlı pürülan enflamasyona değinmektedir. Pürülan doku erimesinin odağı kapsüllenir ve enfeksiyonun genişlik ve derinlikte yayılmasını önleyen koruyucu bir lökosit şaftı ile çevrelenir.

Paratonsillar apse, hem paratonzilitin sonucu olabilir hem de tonsillit sırasında veya kronik tonsillitin alevlenmesi sırasında streptokok veya stafilokoktan etkilenen bademciklerin hemen yakınında oluşabilir. Casuistik vakalar, güdük kaldığında, yani, lenf dokusunun artıkları olduğunda, zaten kaldırılmış bademciklerin yakınlarında apserasyon gelişimini içerir.

Apsenin semptomları, amigdalayı farinksin merkezine doğru dağıtan yaygın kızarıklık, şişliktir. Ağrı, doku öldüğünde apse oluşumu sırasında daha belirgindir. Tamamen pürülan erime ağrı reseptörleri ölene kadar, ölür ve ağrı bir miktar azalır. Paratonsillit, lenfadenit gibi genel sıcaklık reaksiyonu ve zehirlenme belirtileri de ifade edilir. Apse, muayenede açıkça görülebilir.

Ne yapılır ve nasıl tedavi edilir?

Apse diseksiyonu sırasında% 2 lidokain ile anestezi

Parathonsillar apse, cerrahi tedaviye, yani açılmaya ve boşaltmaya maruz kalır. Pus her durumda dışarı akış almalıdır. Dışarısı dışarıda bırakılmazsa, dokuların derinliklerinde oluşan fistüllerden ayrılabilir veya mikropların kanın (sepsis) enfeksiyonu gelişmesiyle diğer organ ve dokularda taranmasına neden olabilir.

Apse, neşter veya prob veya iğne ile ayırın. İğnenin çıkarılmasından sonra herhangi bir seçenekte dikiş gerektirmez, düşmüş boşluk bağımsız olarak iyileşir. Apseyi açtıktan sonra, aynı ilaç gruplarına paratonzillit, enfeksiyon, inflamasyon, ağrı ve ısı ile birlikte reçete edilir. Hastanın bağışıklık durumundaki ihlallerle baş etmek de önemlidir. Bağışıklığı stimüle eden ilaçlar, immünogram dikkate alınarak seçilmelidir.

Video: bademcik kaldırmak gerekir mi?

çıktıları

Kural olarak, zamanında tedavi edilen paratonzillit ve paratonsillar apsenin sonuçları elverişlidir. Süreç iyileştikten sonra soru şu şekilde kalır: "Bademcikleri çıkarmam gerekir mi?" Kronik bademcik iltihabı enfeksiyonun odağı olmaya devam ettiğinden ve anjinadan sonra kalpte komplikasyon riskleri olduğundan, bademcik ameliyatı konusunda doktorunuzla tartışmanız mantıklıdır. Ayrıca, paratonsillar apse, bademciklerin çıkarılması için endikasyonların sayısına dahil edilen durumlardan biridir.

Paratonsillit nasıl tedavi edilir

Kronik ve akut bademcik iltihabı kavramları ile, çoğu daha fazla veya daha az tanıdıktır. Ancak bazen muayene ve analizden sonra, doktor paratonzilliti teşhis edebilir. Bu bağlamda, hastaların paratonzillitin ne olduğu, boğazın diğer hastalıklarından neyin farklı olduğu ve görünüşünün nedenleri hakkında soruları var mı?

Bu hastalık nedir?

Tıpta, paratonzillit veya flegmonöz bademcik iltihabı, amigdalayı çevreleyen dokuların akut iltihaplanma süreci olarak tanımlanır. Bu, bakterilerden önce "uyuyan" aktivasyonunun bir sonucu olarak başlar (genellikle strepto ve stafilokoklar, fakat istisnalar vardır).

Sürecin gelişiminin itici gücü şu şekilde hizmet edebilir:

 • tamamen iyileşmemiş anjina değil;
 • kronik bademcik iltihabı;
 • azalmış bağışıklık;
 • vitamin eksikliği ve eser elementler ile yetersiz beslenme;
 • olumsuz dış faktörler (ekoloji, iklim vb.);
 • kötü alışkanlıklar (sigara içmek, alkol veya uyuşturucu içmek);
 • HIV / AIDS.

Ayrıca bademcik kaldırmak için operasyon sonrası komplikasyonlar sonucu paratonziller anjin gelişebilir.

Bu önemlidir. Çok soğuk yiyecekler veya içkiler yerken prosesin ve bezlerin hipotermisini “başlat”.

Paratonzillit, bir inflamasyonun formu ve lokalizasyonu altında sınıflandırılmak üzere kabul edilir.

İlk belirtiye göre, hastalık ayrılır:

 1. ödemli - Enflamasyonun odağını oluşturmak zor olan en nadirdir.
 2. abscessed, pürülan kümelerin görünümü eşliğinde.
 3. infiltratif - Bezler ve çevre dokuların şişmesi ile.

İkinci işarete göre:

 1. lobi. Amigdalanın yumuşak damak ve ödeminde asimetri bulunan en yaygın varyant.
 2. arka. Bununla birlikte, inflamasyon posterior palatal ark üzerinde lokalizedir.
 3. alt. İltihabın bademciklerin altında meydana geldiği süreç denir. Bu durumda, hasta iltihaplı taraftan hasta olabilir.
 4. yanal. Ön konumdaki gibi nadirdir. Bu paratonzillit ile bezlerin dış tarafı iltihaplı doku ile.

Genellikle inflamasyon, boğazın sadece bir tarafında lokalize olurken, istatistiklere göre, sol taraflı paratonzilit de sağ tarafta olduğu gibi sıklıkla da bulunur.

olan semptomların

Hastalığı doğru tespit etmek için, tezahürünün doğası, olası semptomları hakkında bilmeniz gerekir.

Paratonzillitin ana belirtileri:

 1. Boğazda şiddetli ağrı, kulakta yankılar, iltihaplanmanın lokalize olduğu taraftaki dişler.
 2. Yutma güçlüğü (tükürüğü yutması bile ağrılıdır).
 3. Çiğneme kaslarının istemsiz spazmları.
 4. Boğazda "sıkışmış bir parça" nın sabit hissi.
 5. Yüksek sıcaklık (40 ° C'ye kadar).
 6. Şiddetli yorgunluk ve uyku bozukluğu.
 7. Ağızdan hoş olmayan koku.

Ek olarak, paratonzillitin akut formu dışarıdan ortaya çıkabilir - boyunda kızarıklık ve şişlik şeklinde.

Bu önemlidir. İnflamasyonun sonraki gelişimi ile hastalığa yakalanan her kişi için ayrı ayrı semptomlar eklemek mümkündür.

Paratonzillit tedavisi yöntemleri

Paratonzillitin tedavisi daha kolaydır, daha erken teşhis yapılır ve tedaviye başlanır. Tanı ve tedavi sadece bir uzman tarafından reçete edilir.

İnflamatuar sürecin tedavisi konservatif veya cerrahi olabilir.

Paratonzillitin konservatif tedavisi, şunları içeren karmaşık bir süreçtir:

 • antibakteriyel ilaçlar almak;
 • vücut ısısını normalize etmek için önlemler;
 • yerel antiseptik ilaçların kullanımı;
 • antihistaminikler almak;
 • ısıtma (Sollux lambaları veya ısınma kompresleri ile).

Ayrıca, ilaç tedavisi bol miktarda içecek ve vitamin alımı ile desteklenir. İkincisi, vücudun savunma mekanizmalarını yeniden kurmak ve güçlendirmek için gereklidir.

Antibiyotik ek olarak, bazı halk ilaçları kullanabilirsiniz, Örneğin, yabani gül kalçalarının balla infüzyonu, veronika, söğüt kabuğu ve ıhlamur çiçeklerinin çiçek salkımlarından tıbbi bir hasat.

Şiddetli ağrı ile doktorlar ağrı kesiciler ve hormonları da reçete edebilirler.

Önemli! Konservatif tedavi, apse oluşmaya başlamadan önce yalnızca hastalığın ilk aşamalarında yardımcı olabilir.

Eğer takviye zaten başlamışsa, hastaya paratonsillar infiltratın açıldığı, irin temizlendiği, yıkandığı ve dezenfekte edildiği bir cerrahi müdahale gerekecektir.

Prosedür birkaç kez bir hastanede gerçekleştirilir.

Bazı durumlarda, abseler bademcikler ile birlikte çıkarılır. Böyle bir işlem aşağıdaki durumlarda atanır:

 • infiltratları temizledikten sonra hastanın durumu iyileşmez;
 • Apse, açılmayacağı bir yerde (örneğin, yan taraftan) bulunur;
 • Enflamasyon, boyun ve göğüs dokularına yayılmaya devam eder.

Ameliyattan sonra hastaya fizyoterapi dersi verilir.

Hastalığın önlenmesi

Birçok hastalık gibi, paratonzilin de olası sonuçlarını tedavi etmekten daha kolay önlenir.

Paratonzillitin önlenmesinin ilk kuralı, vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Bunun için, organizmayı bir bütün olarak ve özellikle boğazı temperlemek gerekir.

En iyi korunma, özellikle güneşte, temiz havada yürüyor.

Pratik olarak ağız boşluğundaki herhangi bir enfeksiyonun hastalığın başlangıcına başlayabileceğini akılda tutarak, bunları zamanında ortadan kaldırmak gereklidir. Ayrıca, anjinayı mutlaka iyileştirmelisiniz (iyileşme bitiminden önce bile olsa, önceden belirlenmiş bir antibiyotik tedavisi için).

Sağlıklı bir yaşam tarzının sürdürülmesi, kötü alışkanlıkların reddedilmesi, beslenmenin normalleştirilmesi de önemlidir.

Hatırlamak önemlidir! Paratonzillitin tedavi edilmemiş tedavisi durumunda, boğazda şişme, nefesi tamamen kapatacak kadar büyüyebilir.

Ek olarak, enfeksiyonun kan içerisine nüfuz etmesi nedeniyle sepsis de başlayabilir ve bu da iyi bir şeye yol açmayacaktır.

Sonuç

Yukarıdaki komplikasyonlar göz önüne alındığında, hastalığın ilk belirtilerinde doktora gitmek ve hastalıkla başa çıkmaya çalışmak gerekmez - paratonsillit durumunda, herhangi bir gecikme çok tehlikeli olabilir.

Paratonzillit (flegmonöz tonsillit)

Paratonzillit (flegmonöz bademcik iltihabı) palatine bademciyi çevreleyen dokuların akut iltihaplanmasıdır. Genellikle enfeksiyon, palamin bademciklerinden anjina ile veya bademciklerin (kronik bademcik iltihabı) kronik enflamasyonunun şiddetli bir formu ile yayıldığında ortaya çıkar.

içerik

Daha sık tek taraflı olmakla birlikte, bilateral inflamasyon da mümkündür. Hastalığın son evresinde, amigdala - bir paratonsillar apse yakınında irin dolu bir boşluk oluşur.

Genel bilgi

Kural olarak, kronik hastalıkların alevlenmesi ve farenks akut hastalıkların zirve sonbahar-ilkbahar döneminde ortaya çıkar, ancak paratonzillit bir istisnadır. Bu hastalığın tepe insidansı yaz aylarında görülür. İstatistiklere göre, otorinolaringolojik bölümlere başvuran toplam hasta sayısının% 11,5'i paratonzillitli hastalardır. Bu hastalık esas olarak 30 yaşına kadar olan ergenlerde ve yetişkinlerde görülür.

Enflamasyon odağının yeri paratonsillittir:

 • Anterior ve anteroposterior. Mukus zarının kıvrımı arasında, amigdala'nın ön tarafını (dil ve dil kemeri) ve bezin üst kutbunu sınırlar. Bir yandan bademcik şişmiş gibi gözüküyor ve farinksin orta hattına doğru çıkmakta, dil ters yönde yer değiştirmekte ve yumuşak damak asimetriktir. Bu en yaygın paratonzillit olgusudur.
 • Arka. Palatine-faringeal arkın iltihaplanmasına neden olabilir, ancak bu zincir ve amigdala arasında daha sık lokalize olur. Yumuşak damak ve dil ödemli görünür, arka palatal ark kalınlaşır.
 • Aşağı. Amigdala altındaki dokular patolojik sürece dahil edildiğinde gelişir. Semptomlar zayıf bir şekilde ifade edilir, ön kemer alt kısımda şişer, iltihaplı bölgeye yakın taraftaki dilde ağrı hissedilebilir.
 • Dış (yanal). Etkilenen amigdalanın dış kısmından enflamatuar bir süreç, hafif şişkinlik ve zayıf dışsal belirtilerle karakterizedir. Nadirdir.

İnflamatuar sürecin doğası gereği, flegmonöz tonsillit ayrılır:

 • Ödem, nispeten nadirdir (1 ila 10). Bu formda, etkilenen tarafta yumuşak damak ve küpelerin şişmesi, dilde bir artış, mukus zarlarının solukluğu ve bunların vitröz gölgesi görülür. Dökülen ödem, inflamatuar sürecin lokalizasyonunu belirlemeyi güçleştirir.
 • bademcik çevreleyen doku şişkin görülen enflamatuar sürecin yerinde, parlak kırmızı renkli hale geldiği infiltratif formu (yukarıda veya bademcik altında, arkasında yerleştirilebilir), ve yumuşak damak simetrik görünüm olur.
 • İltihaplanma yerinde pürülan bir kavitenin (apse) oluştuğu apse edilmiş form. Oluşan apse yerine açıkça görülebilir şişme. Enstrümanı bir aletle apse uygulandığında, dalgalanma (eksudanın dalgalanması) fark edilir. Pus mukozadan parlayabilir.

Bu formlar, inflamasyonun geliştiği aşamaları temsil edebilir.

nedenleri

Paratonzillitin ana nedeni, çeşitli bakterilerin mandelike dokuya (genellikle streptokoklar) girmesidir.

Vakaların büyük çoğunluğunda, paratonzillit, tedavi edilmemiş kataral, foliküler veya lacunar anjinanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bitmemiş bir tedavi süreci ile, hasta ilk olarak bir iyileşme ile işaretlenir, ancak birkaç gün sonra hasta boğazda artan ağrı ile tekrar endişelenmeye başlar ve genel durum kötüleşir.

Phlegmonous tonsillitis ayrıca kronik tonsillitin alevlenmesinden de kaynaklanabilir. Kanlı boğaz ağrısı gelişimini tahrik hipotermi olabilir. Enfeksiyon kaynağı amigdaladır.

Paratonzillit gelişebilir ve kaldırılmış bademcikler ile cerrahi müdahale sırasında amigdala tamamen çıkarılmadıysa.

Bazı durumlarda enfeksiyon kaynağı şunlar olabilir:

 • çürük boşluklar (en sık - alt azı dişleri);
 • amigdalayı çevreleyen dokuların yaralanmaları;
 • yaygın enfeksiyonlar (enfeksiyon hematojen yol).

Paratonzillit gelişmesine predispozan faktörler şunlardır:

 • yaş (çoğu zaman bu hastalık çalışma yaşındaki kişilerde görülür);
 • aşırı soğutma ve mevsimsellik;
 • sık alkol kullanımı ve sistematik sigara kullanımı;
 • azalmış bağışıklık.

Dokunulmazlık hali birçok faktörden etkilendiğinden, risk grubu şunlardan muzdarip insanları içerir:

 • kronik inflamatuar hastalıklar (kronik bademcik iltihabı, sinüzit, vb.);
 • diabetes mellitus;
 • çeşitli immün yetmezlik durumları.

Darbe ve olumsuz yaşam koşulları.

patogenez

Enflamatuar süreç, enflamasyon gelişmesine elverişli uygun koşullar ile bir arada bu öldürücü mikroflora içine penetrasyon üzerine paratonsillar dokuda gelişir.

Bu alanda erkeklerin% 80 ekstra lenfoid dilim kaplı boşluklar vardır ve bu boşluklar palatin tonsil üst kutup ile iletişim halindedir - Çoğu zaman microflora bademciklerin nedeniyle nadmindalikovomu alanı okolomindalikovuyu dokuya alır. Ayrıca, bu alan yutma sırasında tahrişe yatkındır.

Paratonsillar elyaf bademcik mikrobik nüfuzuna karşı bir bariyer olarak hizmet veren birçok lenf yollarına nüfuz. düşük bağışıklık kesme altında koruyucu bir bariyer meydana gelir ve çürük bir diş boşlukları amigdala ve bazı durumlarda lokalize doku paratonsillar patojenleri içine girer.

semptomlar

Paratonzillit'e hem genel hem de lokal semptomlar eşlik eder. Ortak belirtiler şunlardır:

 • hastalığın akut başlangıcı, sıcaklığın 39-40 ° C'ye yükselmesi ve bazı durumlarda soğuk algınlığı;
 • uyku bozuklukları;
 • Vücudun genel zehirlenmesi, zayıflık, halsizlik, baş ağrıları ve kas ağrıları şeklinde kendini gösterir.

Kanlı boğaz ağrısının lokal semptomları şunlardır:

 • Çoğu durumda kulakta veya dişte ortaya çıkan güçlü baskın tek taraflı ağrı;
 • boğazda bir koma hissi;
 • yutma zorluğu;
 • bir veya iki taraftan genişletilmiş ağrılı submandibular lenf düğümleri;
 • artan tükürük;
 • sesin gölgesinde değişiklik (burun).

Paratonzillitin apse edilme şekli, çiğneme kaslarının tonik spazmı (kasların trismusu) ve ağız boşluğundan hoş olmayan bir koku eşlik eder.

tanılama

Teşhise dayanmaktadır:

 • anamnez ve hasta şikayetlerinin analizi;
 • genel denetim;
 • faringoskopi ve gerekirse laringoskopi.

Muayene sırasında, doktor submaksiler lenf nodlarının ağrısını ve büyüklüğünü, ağzını açma ve açılma derecesini, nazal varlığını veya yokluğunu kontrol eder.

Hastanın şikayetlerini analiz eden doktor şunları belirtir:

 • Karakteristik semptomların varlığı.
 • Hastanın, kronik bademcik iltihabının alevlenip alevlenmediğine birkaç gün kala bademcikler (bademcik iltihabı) akut inflamasyonu olup olmadığı ve tedavinin ne olduğu gibi.
 • Tam olarak bozulma meydana geldiğinde. Hastalık süresinin başlangıcı, mevcut aşamasını göstermektedir yana geçen - paratonzillit fazla 3 gün sürer, eğer kabul pürülan hastalık evresi (apse formu) olmalıdır.

Faringoskopi, trismus varlığında, hastalığın pürülan safhasının karakteristiği zor olabilir. Faringoskopik resim, hastalığın biçimine ve evresine bağlı olarak değişir. Edematic ve infiltratif formlar karakteristiktir:

 • sınırlı hiperemi;
 • amigdala'nın şişmesi;
 • şişlik (yumuşak damak ve kemerler);
 • Peri-endalic fiberin üst kısımlarında yumuşak doku infiltrasyonu varlığı.

Sızma yoğunlaştırma sürecinde, yumuşak damakta orta hatta ileri doğru kaydığı bir asimetri oluşur. Dil büyür, şişer ve sağlıklı tarafa doğru hareket eder.

Posterior palatal arkın vitröz ödemi ve yumuşak damak şişkin tek taraflı şişmesi.
Şişlik ve iltihaplanma larinks dokusuna yayılabildiği ve darlığa neden olabileceğinden laringoskopi yapılır. Bu özellikle arka ve alt paratonsillit ile önemlidir.

Teşhisi açıklığa kavuşturmak gerekirse, ek araştırma yöntemleri (BT ve boyun ultrason testi, kan testi) kullanılabilir.

tedavi

Akut paratonsillit tedavisinde, aşağıdaki yöntemler ayırt edilir:

 • Muhafazakar. Hastalığın ödemli veya infiltratif formunun tedavisinde kullanılır.
 • Cerrahi. Bu pürülan bir aşamada belirtilmiştir.
 • Kompleks (konservatif ve cerrahi bir yöntemi birleştirir).

İlk aşamanın akut paratonsilliti evde kullanılarak tedavi edilir:

 • Antibiyotik tedavisi. Genellikle, aminopenisilin serisinin antibiyotikleri reçete edilir (tercih edilen ilaç amoksisilin). Bu tedavi etkisiz ise, azitromisin (makrolidler) veya sefalosporinler kullanılır.
 • Ağrı kesici.
 • Hipotansitize edici tedavi (antihistaminikler).
 • Vitaminler ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar.

Zorunlu bir yerel tedavi reçete edilir:

 • durulama için antiseptik çözeltiler;
 • topikal uygulama için antibakteriyel preparatlar (Bioparox, vb.).

Apse oluşumu aşamasında, fıtık boğaz boğazını tedavi etmek için hem konservatif hem de cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Apse oluşumu yerine, apse, ağrı ve dokunun gerginlik gelişme olasılığını azaltan bir kesi (insizyon) gerçekleştirilir.

Pürülan evreyi tedavi etmek için kullanılan cerrahi yöntemler şu şekilde ayrılır:

 • Palyatif. Bunlar pusulanmanın delinmesi ve müteakip emilmesini ve insizyonu içerir. Delinme etkisiz bir yöntem olarak kabul edilir, bu yüzden genellikle sadece teşhis için tavsiye edilir. Enjeksiyon daha etkilidir, ancak pürülan bir eksüda bir deliği yapıştırabildiğinden, bazı durumlarda yara genişler ve boşluk birkaç gün boyunca boşaltılır.
 • Radikal. Paratonsillar apsenin tedavisi için, enfeksiyöz odağı ortadan kaldıran iki taraflı tonsillektomi (bademciklerin çıkarılması) kullanılır.

Bilateral tonsillektomi şu şekilde yapılır:

 • apsenin dış lokalizasyonu;
 • apse açıldıktan sonra iyileşme yok;
 • komplikasyonların varlığı (boynun iltihaplı yumuşak dokusu);
 • Kronik bademcik iltihabı belirtilerinin varlığı (sık tekrarlanan tonsillit veya paratonsillar apseler).

Apse açıldıktan sonra hasta konservatif yöntemlerle tedavi edilir. Fizyoterapötik tedavi de reçete edilir.

Olası komplikasyonlar

Genellikle, komplikasyonlar apsede oluşur. Zamansız veya yanlış tedavi durumunda, gelişme mümkündür:

 • boyun yumuşak dokularının pürülan enflamasyonu (flegmon);
 • mediastinit (plevral boşluklar arasındaki boşluk iltihabı);
 • sepsis;
 • larenksin akut darlığı olası ölümcül sonuçlarla.

önleme

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 • bağışıklığın genel ve yerel olarak güçlendirilmesi (sertleşme, spor, güneş banyosu vb.);
 • Geç ilkbaharda önerilen burun ve boğaz kronik hastalıklarının tedavisi;
 • iyileşmenin başlangıcında bile anjina ile tam bir antibiyotik tedavisi (en az 7 gün);
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı ve sigara ve alkolü reddetme.

İmmün yetmezlik durumlarından muzdarip insanlar da düzeltmeye ihtiyaç duyarlar.

Paratonsillit için tehlikeli nedir: nedenleri, belirtileri ve patolojinin tedavisi

Farinksin yerel bağışıklığının zayıflamasıyla birlikte, ciddi bir inflamatuar süreç geliştirme olasılığı artar. Bu hastalığa paratonzillit denir. Gelişimi için birkaç önkoşul vardır. Lezyon bademciklerin palatin bölgesi altında bulunan dokuları kapsar. Zamanında tespit ve doğru seçilmiş tedavi ile hasta, daha iyi iyileşme için en uygun prognozu geliştirir.

Paratonzillit: klinik belirtiler

Palatine tonsil yakın dokuların iltihabı olduğunda, hastaya paratonzillit teşhisi konur. Bu hastalık, bademciklerin kendisinde patolojik süreçler meydana geldiğinde, anjina veya bademcik iltihabında bir komplikasyon olabilir. Yumuşak dokuların uygun tedavinin yokluğunda bu tür iltihaplanması ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Uluslararası ICD-10 paratonsyllite hastalıklarının sınıflandırılmasında J36 kodu atanır. Gelişimin klinik tablosu, vücut ısısında ve belirgin zehirlenme sendromunda artışla kendini gösterir. Kan testi, ESR, nötrofilya ve lökositoz içeriğinde artış olduğunu göstermektedir.

Hastalığın ana nedenleri ve semptomları

Hastalığın nedensel ajanları, bağışıklık sisteminin koruyucu işlevlerinin zayıflamasına yol açan çeşitli mantarlar ve bakterilerdir.

Bunlar bağırsak çubukları olabilir, Klebsiella, streptokok, ağız boşluğunun yumuşak dokularına parazite olmaya ve çoğalmaya başlar. Çoğu zaman parathonsillit 14-15 yaş arası ergenler ve 35 yaşına kadar yetişkinlerden etkilenir.

Risk altında, kronik veya akut bademcik iltihabı olan insanlar vardır. Paratonzilit alt çene çürüklerinin ve bağışıklığı azaltan hastalıkların bir sonucu olabilir. Hastalığı tanımak için zaman karakteristik belirtilerden yardımcı olur:

 • Vücut ısısında keskin bir artış
 • Şiddetli yutma ağrısı
 • Zayıflık ve Migren
 • Artan salivasyon
 • Soluk cilt

Bir hastalık durumunda, hasta ağzından hoş olmayan bir koku alır. Ağrı, iltihap sürecinin başladığı taraftan kulağa yayılabilir. Larenks edemik, parlak kırmızı bir renge sahiptir ve hafifçe öne doğru uzanır.

Enfeksiyon hasta ile temastan veya ağız boşluğu hastalıkları (çürük, stomatit) varlığından kaynaklanabilir. Larinkste balık kemiği gibi yabancı cisimler bile paratonzillite yol açacak olan inflamatuar bir sürecin gelişmesine neden olabilir. Hastalığın ana patojenlerine hipotermi ve aşırı duyarlılık uyandırabilir.

Paratonzillit nedir, videomuza bakın:

tanılama

Paratonzillitin ilk belirtileri ortaya çıktığında, başarısız olmadan LORa'yı ziyaret etmek gerekir. Vaka öyküsünde, hastanın görsel muayenesi ve sorgulanmasına ek olarak, aşağıdaki sonuçlar kaydedilir:

Fotoğrafta paratonilitli boğaz

Ana tedavi yöntemleri

Paratonillitte komplikasyonların derecesine ve varlığına bağlı olarak, en uygun tedavi yöntemi KBB tarafından reçete edilir. Konservatif tedavi olabilir: antibiyotik almak, antihistaminikler, vitaminler. İlaçlar intravenöz, intramüsküler veya oral yoldan (ağızdan) uygulanır.

Bu teknik etkisiz ise, bademcik kaldırmak için bir operasyon 1-1.5 hafta için planlanabilir. İnflamasyonla mücadele için ek önlemler, boğaz için termal prosedürler ve dezenfektanlarla durulamadır. Gerekirse hasta hastaneye yatırılır.

Konservatif tedavi

Bu, hastalığın tedavisi için en yaygın yöntemdir. Paratonzillit gelişiminin ilk aşamalarında pratikteki etkinliği kanıtlanmıştır. Hasta için reçete edilen ilaç dozu, iltihabın şiddetine bağlı olarak reçete edilir. Ona atandı:

 • antibiyotikler
 • ateş düşürücü
 • Yerel antiseptikler
 • Isıtma kompresleri
 • antihistaminikler
 • Sollyx lambalarla ısınma

Ayrıca, hastaya mukavemet kazandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol miktarda içme ve vitamin kompleksi alma önerilmektedir. Kendi kendine ilaç tedavisi sadece bu durumda etkisiz değildir, aynı zamanda sağlık açısından da tehlikelidir. Güçlü bir şişlikle, akciğerlere giden hava kaynağı durabilir ve hasta basitçe boğulur.

Paratonzil apsesinin tedavisi, öneri ve tedavi yöntemleri:

Cerrahi yöntemler

İlk haftanın sonunda, mukozanın boşluğunda paratonzillit ile apse görülebilir. Onlara basıldığında, içerik yüzeye gelir. Bunu yapmak kesinlikle yasaktır. Otopsi cerrahi olarak yapılır.

Cerrahi girişimden sonra, ülseratif iltihapların olduğu yerler, yıkandı ve çözelti ile dezenfekte edildi.

Bu prosedür birkaç gün boyunca sistematik olarak irin görüntüsünün nüks etme olasılığını dışlamak için gerçekleştirilir. Çoğunlukla, bu tür oluşumlar etkilenen bademcikler ile birlikte kaldırılır. Bunun için endikasyonlar:

 • Açılamadığı apse lateral lokasyonu.
 • Ülser diseksiyonu sonrası hastada pozitif dinamiklerin olmaması.
 • Enflamatuar sürecin servikal ve meme dokularına yayılması.
 • Hastalığın birkaç yıldır tekrarlanması.

Apsenin cerrahi açılması

Fizyoterapötik prosedürler

Paratonzillit tedavisinde ek bir yöntem fizyoterapi prosedürlerinin yürütülmesidir. Hastanın iyileşme sürecini hızlandırırlar. Birkaç temel teknik kullanılmaktadır:

 1. Ultrafrequency tedavisi (UHF): elektromanyetik alanın dalgalarından etkilenir. Bademcikler, lenf düğümleri ve yumuşak dokuların etkisi altında.
 2. Ultrason tedavisi: Ultrasonun etkisi altında bademcik iltihabı giderilir, immünoglobulinler sentezlenir. Prosedür oldukça ağrılı ve nadiren kullanılır.
 3. Ultraviyole ile ışınlama: şişmeyi azaltmak için UHF ile kombinasyon halinde kullanılır.
 4. Lazer ışınlama: doğrudan amigdala maruz. Kan akışını iyileştirir ve ödemi azaltır.

Prosedür, hastanın durumu ve mevcut kontrendikasyonlar dikkate alınarak doktor tarafından gerçekleştirilir. Hastalığın tedavisi için bir yöntem olarak bağımsız fizyoterapötik prosedürler nadiren reçete edilir. İlk aşamalarda veya postoperatif dönemde en etkili kullanım.

Olası komplikasyonlar

Büyük olasılıkla komplikasyonların gelişmesi, hastalığın seyrinin pürülan formuyla. Bu durumda, boynun yumuşak dokuları etkilenebilir.

Harekete geçilmemesi, göğüse, akciğere ve kalbe inen inflamatuar süreçle sonuçlanacaktır. Hastalığın komplikasyonları şunlardır:

 • Flegmon, apse (selülozun iltihaplanması)
 • Tromboz (kan damarlarının tıkanması)
 • Sepsis (kan zehirlenmesi)

Bir operatif apse kaldırmanın video gösterimi:

görünüm

Paratonsillit gelişiminin kendi başına gitmesine izin verilmez. Tedavinin yokluğu talihsiz sonuçlara yol açabilir. Katılan hekimin tüm önerileri ve onun tarafından öngörülen dozajı kesinlikle gözetilmelidir. Aksi halde, hastalık öngörülemez davranabilir ve komplikasyonların gelişmesine neden olabilir. Kronik bir forma taşma ihtimali artmaktadır.

önleme

Önleme ilk kuralı bağışıklık güçlendirilmesi olarak adlandırılabilir. Çocuğunuzu ve vücudunuzu, özellikle de boğazı temperleyin. Herhangi bir oral enfeksiyon için tedaviye başlamayın ve tedaviyi geciktirmeyin. Risk altındaki insanlar güneşte daha fazla zaman geçirmeye teşvik edilir. Ultraviyole ışınları mükemmel bir korumadır.

Spor için gidin, doğru beslenme için gidin. Sağlıklı kalmak, sigarayı bırakmak ve alkol almak. Düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin ve diş çürümesini hemen tedavi etmeye çalışın. Diş etlerinin sağlığını izlemek gereklidir. Orada bulunan bakteriler ve patojenik mikroorganizmalar paratonzillit gelişmesine neden olabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz hastalıklarını tedavi etmek için en etkili aerosoller - açıklamaları ve fiyatları olan bir liste

Ağrı ve gırtlak iltihabı -., Örneğin, bu rahatsızlık ile boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, stomatit, lenf bezleri, larinjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon, viral farenjit, vb gibi hastalıkların semptomları tıkanıklığı, boğaz, enflamasyon kaldırılmasını hedef çeşitli ilaç yönetimi sağlar.

Erişkinlerde ateş olmadan anjina nasıl tedavi edilir

Angina genellikle palatine bademcikler iltihabı eşlik eden bulaşıcı bir hastalıktır. Staphylococci veya streptococci, böyle bir hastalığın nedensel ajanlarıdır.