Loading

Bir çocukta anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Angina (akut tonsillit) bademcik iltihabı ve yüzeylerinde püstül oluşumu ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Apsenin şekline ve lokasyonuna ve patojenin kaynağına bağlı olarak, boğaz ağrısı foliküler, laküner, kataral, herpetik, vb. Olabilir. Angina yakın bir temastan sonra hasta bir kişiden enfekte olabilir - bu birincil anjinadır. Sekonder anjin, altta yatan hastalığa bağlı olarak bademcikler üzerindeki iltihaplı bölgelerin görünümüdür - kırmızı ateş, difteri, mononükleoz vb. Hasta biriyle temas olmasaydı ve hastalık gelişirse, iltihaplanma odağı vücudun içindeydi. Bu, kronik bademcik iltihabı, çürük - hastalık patojeni ağızda olduğunda geçerlidir. Anjina'nın etken maddeleri bakteri, virüs, mantar olabilir. Bu nedenle, doğru bir teşhis için bir doktor görmek çok önemlidir, böylece tedavi noktaya benzer. Bugün anjina görüntüsünün belirtilerini ve nedenlerini anlamaya çalışacağız ve ayrıca hastalığın ilaç tedavisi ve halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini öğreneceğiz.

Angina nasıl ortaya çıkıyor

Çocuklarda hastalığın seyrinin özelliği olan belirtilerden bazıları aşağıdadır.

 1. Anjina'nın ilk belirtilerinden biri boğaz ağrısıdır. Ve eğer basit kızarıklıkta hafif bir his varsa, pürülan boğaz ağrısıyla, çocuk dayanılmaz acı hisseder, yutması, yemek yemesi, içmesi ve konuşması zordur. Hastalıklı bademciklerin ağız boşluğunun diğer kısımlarıyla herhangi bir teması ciddi rahatsızlık getirir.
 2. Genellikle, anjinin vücut ısısında bir artış eşlik eder. Ve artış önemlidir - pürülan boğaz ağrısı için 39 derece üzerinde bir sıcaklık ile karakterizedir.
 3. Çocuğun genel durumu kötüleşir, eklemleri kırılır, uyuyor, ağlar, halsizlik, uyumaya izin vermez. Boğazdaki ağrı nedeniyle, çocuk yemek yemeyi reddeder ve sürekli bir içecek ister (en azından bir şekilde boğazdaki ağrıyı yatıştırır).
 4. Muayene üzerine, anjin kolayca teşhis edilir, çünkü bademcikler üzerinde beyaz püstüller görülebilir, mukoza zarı çiçek ile kaplıdır. Palatine kemerler ve dil iltihaplı süreç nedeniyle genellikle parlak kırmızıdır.
 5. Boğazda inflamasyonun arka planı karşısında, çocuk tükürük olabilir, bu özellikle yaşamın ilk yılının çocuklarında fark edilir.

Genellikle angina yaklaşık bir hafta sürer (akut dönem). Sıklıkla, boğaz ağrısı boğazda akut ağrı dışında sakinleşmesi zor olan ve aynı zamanda çok yüksek ateşle soğuk algınlığına benzerdir. Ve böyle bir sıcaklığı düşürmek çok zordur ve eğer ortaya çıkarsa, etki dayanıklı değildir - yine birkaç saat sonra tekrar yükselir. Bu nedenle, bir doktora danıştıktan sonra anjinin tedavi edilmesi çok önemlidir. Genel olarak, üç yaşın altındaki küçük çocuklar anjinin hastane tedavisini göstermektedir. Ancak, uygun bakım ve yeterli tıbbi bakım ile, anjina evde tedavi edilebilir. Fakat bu hastalık nereden geliyor?

Angina nedenleri

Boğaz ağrısı genellikle streptokoklardan kaynaklandığından, bulaşıklar, havlular, kişisel hijyen ürünleri gibi ortak ev eşyaları ile hastalanabilirsiniz. Hasta bir kişiden hava almak çok kolaydır - hapşırdığı zaman, en küçük parçacıklar ağzın mukoza zarına ve sağlıklı bir kişinin burnuna düşer. Kuru ve sıcak havaya sahip odalarda enfeksiyon riski birkaç kat artar. Bu nedenle, bu tür hastalıkları önlemek için, odadaki hava mümkün olduğunca sık havalandırılmalı, özellikle de anaokulunda bir grup çocuk ise. Hasta bir kişi izole edilmelidir - ona ayrı bir yemek seti, havlu vb. Veriniz.

Boğazın iç kaynakları kronik bademcik iltihabı, kronik sinüzit seyri ve diğer sinüs iltihaplarıdır. Ayrıca, tedavi edilmemiş çürük varsa - bu bir streptokok enfeksiyonu kaynağı olabilir. Bir süreliğine gelişmeyebilir, ancak bağışıklığın azalmasıyla daha aktif hale gelebilir.

Boğaz ağrısı tedavisinde tıbbi tedavi

Angina tıp eğitimi olmaksızın bağımsız olarak tedavi edilebilen basit bir ARVI değildir. Özellikle çocuk hasta rolünü oynadığında. Angina bir doktor tarafından tedavi edilmelidir - kendi kendine ilaç çocukta hastalığın uzun ve ağrılı bir seyri ile doludur. İşte anjinin tıbbi tedavisi için ana talimatlar.

 1. Antibakteriyel tedavi. Anjin için gereken ilk şey antibiyotiklerdir. Amoksisilin, Augmentin, seftriakson, sefuroksim, Sumamed, amoxiclav - çocuğunuzun bireysel özelliklerine bağlı olarak doktor yardımcı olacak bir antibiyotik seçin. Sadece bir antibiyotik, pürülan enflamasyonu baskılayabilir. Hastalığın ciddi seyrinde, sadece antibiyotiklerle yapılan iç tedavi değil, aynı zamanda KBB'de boğazın dış tedavisi de yapılır. Benzer prosedürlerde, bir antibiyotik de kullanılır.
 2. Antibiyotiklerle birlikte, antibiyotiklerle bastırılan bağırsak mikroflorasını düzeltmenize yardımcı olacak probiyotikler almak çok önemlidir. Bunlar Narin, Lakto- ve Bifidobakteriler, Hilak Forte, Bifiform, Lineks vb.
 3. Eğer anjin bir mantardan kaynaklanıyorsa, antifungal ilaçlara ihtiyacınız vardır - Fucis, Nystatin, vs.
 4. Özellikle bebek küçük ve gargara olamazsa, boğaz yerel antiseptikler ile sulamak için gereklidir. Bunlar arasında Tantum Verde, Chlorophyllipt, Hexoral, Ingallipt vardır. Sadece mukozayı dezenfekte etmek ve tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda anestetik bir etki bırakırlar - çocuk en azından normal olarak yiyebilir.
 5. Çocuk iki yaşından büyükse ve hapları eritebilirse, ona şifalı pastiller verebilir - Dr. Mom, Strepsils, Sepptelet, Grammitidin. İlaçların bebeğin yaşına uyması önemlidir.
 6. Kural olarak, boğaz ağrısı olan bir çocuğun ateşi vardır. Bu nedenle, bebek ateş düşürücü ilaçlar vermek gereklidir - Ibuphen, Parasetamol, Nurofen, Ibuklin, vb. Antibiyotik hemen harekete geçmeye başlar, ancak ilacı kullanmaya başladıktan hemen sonra 1-3 gün sonra. Tüm bu günlerde sıcaklığı düşürmek ve hastalığın geri çekilmeye başlaması için beklemek gerekir.
 7. Bununla birlikte, hastanın boğazdan şişmeyi ve yutmayı kolaylaştıracak antihistaminikler alması gerekir. Zirtek, Fenistil, Zodak kabul edilebilir bir dozda alınmalıdır.

Bununla birlikte, çocuk genellikle askorbik reçete edilir. C vitamini, hastalığa karşı vücudun korunmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, sadece bir tabletten değil, aynı zamanda meyvelerden ve meyvelerden de bir vitamin elde edilebilir. C vitamininin çoğu kivi, limon, deniz topalak, kırmızı ve siyah frenk üzümüdür.

İlaç kompleksi ile birlikte çocuklara yatak istirahati sağlamak çok önemlidir. Çocuğun aktif olması durumunda, onu çizgi filmlerle eğlendirmek, çizim yapmak ya da bulmacaları toplamak zorundasınız. Bir süreliğine hareketli oyunlardan vazgeçmek gerekiyor. Viral boğaz ağrısıyla günde çok daha fazla sıvı içmeniz gerekir. Anjina tedavisi karmaşık bir ölçektir ve iyileşme için ana koşullardan biri gargaralıktır.

Boğaz ağrısı karşı boğaz durulayın

Çocukta anjinin hızlı tedavisi için en etkili araçlardan biri durulamadır. "Angina'nın durulanması gerekiyor" ifadesinin kullanıldığı hiçbir şey için değil. Bu, ilaçların lokal etkilerinin anında ağrıyı hafiflettiği, patojenik bakterileri mukozadan çıkardığı, hastalığın gelişimini önlediği anlamına gelir. anti-bakteriyel bileşimler kullanılabilir durulamak için -. Miramistin, Chlorophillipt vb şimdi ve burada yakalanan boğaz ağrısı, ardından deniz suyu ile durulandı edilebilirse - Sıcak su tuzu, kabartma tozu ve iyot bir bardak içinde çözülür. Şifalı bitkilerin şifalı bitki özleri ile gargara yapmak çok etkilidir. Papatya mukoza yatıştırmaya, nergis yüzey hipericum şişme ve kızarıklık, nane anaesthetises azaltır dezenfekte eder. Durulamaların etkili olması için, en az üç saatte bir yapılmalıdır. Her saat gargara yaparsanız, ertesi gün sağlığınızda kayda değer bir iyileşme fark edebilirsiniz.

Bebek küçükse ve gargara yapamazsa, mukoza zarını sulamanız gerekir. Bunu yapmak için, iğneyi olmayan bir şırınga alın ve gargara olabilecek bir tıbbi çözelti ile doldurun. Güçlü su jeti bademcikler. Çocuğun çözümü tükettiğinden ve yutmamasından emin olun. İşlem bir yemekten sonra gerçekleştirilemez, aksi halde kompozisyonun dilin arkasına alınması kusmayı kışkırtabilir. İşlemden sonra yarım saat yemek yiyemezsiniz. Bebek bir meme ucu emerse, bundan faydalanabilirsiniz - ilacı meme üzerinde damlatmanız gerekir.

Boğaz ağrısı tedavisinde faydalı ipuçları

Antipiretikler aldıktan sonra bile anjin ile sıcaklığın düşmediği görülür. Bu durumda, pürülan plakları hafifçe kazıyarak ve mukozayı dezenfektanlarla tedavi etmek gereklidir. Parmağını veya temiz bir çubuğu sarın (bir parça steril bandaj). Tuzlu suda nemlendirebilirsiniz. Bademcik plakları bademciklerden yavaşça temizleyin. Bundan sonra, Liugol ile temizlemek ve nemlendirmek için bandaj değiştirin. Tonsil mukozayı tedavi edin. Bu, tekrarlanan apseler oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. Bu işlemden sonra, sıcaklık hemen aşağı inecektir. Ama püstüllerin yemek borusuna girmesine izin vermemeye çalışın - bebek onları tükürmelidir.

Çocuğu istemezse yemeye zorlamayın. Şu anda vücudun tüm kuvvetleri hastalıkla savaşmayı hedefler ve yiyecekleri sindirmek önemli miktarda enerji gerektirir. Ancak bir çocuğa bir içecek vermeyi unutmayın - yüksek sıcaklıkta, vücuttan çok miktarda sıvı kaybeder. Çocuk yemek istemiyorsa, ona en azından bir çorba verin - sıvı yiyecekler yiyecek verecektir, ancak boğazda acı verici duyumlar vermeyecektir.

Angina, hoş olmayan sonuçlara dönüşebilen ciddi bir hastalıktır. boğaz ağrısı tedavi veya yapmak değilse yanlış, böyle otitis media, lenfadenit, menenjit, sepsis, romatizma, artrit, kalp hastalığı, ensefalit ve piyelonefriti komplikasyonlar olabilir. Ve son komplikasyonlar aylar hatta yıllar içinde ortaya çıkabilir. Bu durumda, birkaç kişi bu hastalıkların - basit, ilk bakışta, boğaz ağrısının bir sonucu olduğu gerçeğini düşünmektedir.

Anjina gelişimini önlemek için aşağıdaki önlemler alınmalıdır. Hasta insanlar ile temastan kaçının - özellikle grip mevsiminde ve soğuk algınlığı sırasında. Bu önlenemezse (biri evden hastalanırsa) - hasta ailenin sağlıklı üyelerini enfekte etmemek için maske takmalıdır. Ağızda enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmak - kronik sinüzit ve bademcik iltihabı tedavi, çürükler kurtulmak. Hijyen kurallarına uymak çok önemlidir - yemek yedikten ve toplu taşıma araçlarından sonra ellerinizi yıkayın, kendi havlu ve tabaklarınızı hazırlayın. Ayrıca bağışıklığı da unutmamalısınız - çünkü hastalık sadece vücut tekrar savaşmazsa saldırır. Çocuğa doğru ve dengeli beslenme, öfke, hava şartlarında elbise giyme, temiz havada daha fazla zaman geçirme, egzersiz yapma ve doğada yürüyüş yapma. C vitamini ile daha fazla içecek içmek - dogrose kaynatma, limonlu çay, ahududu ve bal. Ve sonra bebeğinize hiçbir anjin korkunç!

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği

Angina ya da akut tonsillit, farinksin lenfoid dokusunda patolojik değişikliklerin gözlendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, hastalık çocuklar, adolesanlar ve yaşlılar arasında görülür. Angina nasıl tedavi edilir?

Anjina nedenleri ve belirtileri

Angina, yaygın olarak görülen bir hastalıktır; bu bulgu, farinksin mukoza zarının iltihabıdır.

Patojenler - hemolitik streptokok grubu A, stafilokoklar, vb. Patojenik mikroorganizmalar vücuda iki şekilde girebilir: çevre ve iç odaklardan.

Boğaz ağrısı gelişimini provoke eden ana faktörler:

 • Vücudu alt soğutma.
 • Azalmış bağışıklık.
 • Ertelenmiş bulaşıcı hastalıklar.
 • Beriberi.
 • Nazofarenks hastalıkları.
 • Ağız hastalıkları.
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerin enfekte olma olasılığı daha yüksektir.

Anjinin ilk semptomları, patojenlerin vücuduna girdikten 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Hasta vücut ısısında, üşüme, başağrısı, halsizlikte bir artışa sahiptir.

Boğaz ağrımsı kötüleşmeye başlar, hasta yutulduğunda acı verici hislerle karşılaşır. Bu arka plana karşı iştah kötüleşir ve uyku rahatsız olur. Ayrıca lenf düğümleri artar ve palpasyon kaydedilir.

Bademcikler üzerinde küçük sarı noktalar veya pürülanlar bulabilirsiniz. Hemen aşağıdaki durumlarda bir doktora başvurun:

 • Vücut ısısında keskin bir düşüş.
 • Cildin solması.
 • Boğazda yoğun ağrı.
 • Nöbetlerin görülmesi.
 • İdrar hacmini azaltmak ve rengini değiştirmek.
 • Hava eksikliği.
 • Yan kısımda, sternumun arkasında veya sırtın alt kısmında ağrı.

Yukarıdaki tehlikeli semptomlar gözlenirse, bir ambulans ekibini aramalı veya derhal doktorunuzu aramalısınız.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Anjin formu ve hastalığın ciddiyetini belirledikten sonra tedavi reçete edilir.

Kurs ve semptomlarda farklı olan çeşitli anjina türleri vardır:

 • Catarrhal anjina. Kolay bir akım ile karakterizedir. Bu form yumuşak damak iltihabı yokluğu ile karakterizedir. Enflamatuar süreç bademciklerin mukoza zarını etkiler ve iç tarafa uzanmaz.
 • Foliküler boğaz ağrısı. Bu, catarrhal formun bir uzantısıdır. Sadece mukoza değil, aynı zamanda folikülleri de etkiler. İltihaplı hale gelirler ve bir irin birikmesi vardır. Incelendiğinde, epitel boyunca görünen sarı veziküller bulabilirsiniz. Boyutları yaklaşık 1-3 mm'dir.
 • Lacunar tonsillit. Sarı-beyaz kaplama girintilerde yer alırken, palatine bademciklerin lakunalarının iltihabı ile karakterizedir. Foliküler formun aksine, lacunar angina daha şiddetli ilerler.
 • Fibrinoid tonsillit. Bu form, etkilenen alanda beyazımsı-sarı bir filmin oluşumu ile karakterize edilir. Bu lacunar anjina bir sonucudur ve şiddetli zehirlenme ile karakterizedir.
 • Herpetik bademcik iltihabı. Herpetik doğanın boğazında döküntüler vardır, ancak herpes enfeksiyonu ile ilgisi yoktur. Hastalığa enterovirüs neden olur.

Angina invulevrable mi?

Göğüs iltihabı bulaşıcı hastalıklar anlamına gelir ve oldukça bulaşıcıdır. Anjina patojenleri hastadan sağlıklı bir kişiye çeşitli yollarla bulaşabilir: hava ve temas.

Çok sayıda patojen bir konuşma sırasında, hapşırma, öksürme sırasında serbest bırakılır. Enfeksiyon taşıyıcısı ile aynı odada kalış sırasındaki enfeksiyon olasılığı yüksektir.

Enfeksiyözlük derecesi, patojen tipine ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır.

Daha az ölçüde, anjin temas ile bulaşır. Bakteriler bulaşıkları, çatal bıçak takımı, oyuncak, yemek vb.

Mantar anjina daha az derecede bulaşıcılığa sahiptir. Mantar pek çok insanın mukoza zarında yaşar, bu yüzden immün baskılama zayıfladığında kendilerini hissettirir. En büyük tehlike bakteriyel ve viral enfeksiyonlardır.

İlaç tedavisinin prensipleri

Tedavi anjin formuna ve çocuğun genel sağlığına bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilir.

Anjina tedavisi ile enfeksiyonla mücadele ve semptomları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Tedavi genellikle ayaktan tedavi edilir, ancak ciddi anjina durumunda, hasta hastaneye yatırılır. boğaz ağrısı, tıkanıklık, spreyler ve pastilleri :. Bioparox, Geksoral, Tantum Verde, Septolete, Strepsils vb Bu ilaçların kullanılarak plak oluşumu vücut üzerinde yerel bir etkiye sahip olmadığını belirtiler azaltmak için.

Bir furacilin, borik asit, sodyum bikarbonat çözeltisi ile durulamak yararlıdır. Yüksek sıcaklıkta antienflamatuar etki ile antipiretik ilaçlar alın: Parasetamol, Panadol, vb.

Antihistaminiklerin alımını reçete edebilir: Suprastin, Loratadin, Claritin, vb. Bu ilaçlar genel tedavi rejimine dahil edilir. Tahriş olmuş bir boğazın semptomlarını azaltırlar. 5 günden fazla kullanılmazlar.

Boğaz ağrısı antibiyotik kullanmadan tedavi edilmez.

Tedavi sırasında hasta yatak istirahatine uymalıdır. Diğer aile üyeleriyle iletişimi dışlamak önemlidir. Bunu yapmak için, hastaya ayrı bir tabak, havlu ve başka şeyler tahsis edin.

Ne zaman antibiyotik kullanmak

Olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden, doktor reçetesi olmayan bir antibiyotik seçmek kesinlikle yasaktır.

Anjina genellikle hemolitik streptokok veya stafilokoktan kaynaklanır, bu nedenle patojenlerden kurtulmak için antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Angina'nın doğada viral, bakteriyel ve fungal olabileceği ve bakteriyel anjina için antibiyotik kullanımının önerilebileceği unutulmamalıdır.

Bir antibiyotiği doğru şekilde seçmek için, bakteriyel enfeksiyonun ilaca duyarlılığı belirlenir.

kullanılan çocuk penisilinler ve makrolidler :. amoxil, Flemoksil Soljutab, Augmentin, Sumamed, Duratsef vb anjin tedavisi için dozaj formu bulamaç şeklinde olan çocuklar için seçilir ve tabletler halinde yetişkinler için olan. Bir antibakteriyel ilaç tayin ederken, doktor hastalığın şiddetini, hastanın ağırlığını ve yaşını, bakteri türünü dikkate alır. 7-10 gün boyunca antibiyotik alırlar.

2 gün içinde herhangi bir iyileşme gözlenmezse, bu, etken maddenin bu tip antibiyotiğe dirençli olduğunu gösterir.

Angina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Bu durumda, doktor ilacı değiştirmeye karar verir. Patojenik mikroorganizmaların bir kısmı tekrar çoğalır gibi, belirtilerin kaybolması sonrasında bile antibiyotik almayı bırakın.

Antibakteriyel ilaçlar doğal mikrofloraya baskı yapar, bu nedenle tedavinin bitiminden sonra probiyotik kullanımı önerilir. Anjin tedavisi antibakteriyel ilaçlar kullanmıyorsa, otitis, sinüzit, glomerülonefrit, ensefalit vb. Gibi ciddi komplikasyonlara neden olur.

Inhalasyon nebulizatörünün iletimi

Bir nebülizör ile inhalasyon, çocuklarda angina tedavisinde güvenli ve etkili bir yöntemdir

Şifa inhalasyonları, anjinin semptomlarını tedavi etmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Bu yöntem bademciklerin iltihaplı kısımları üzerinde lokal bir etkiye sahiptir.

Angina için ilaçları, tıbbi et suyu, tuzlu su, Klorofililpt, Miramistin, Furacilin, Dioksidin vb.

Randevu alarak, doktor antibiyotik kullandı - Gentamycin, Fluimutsil, vb İltihabı ortadan kaldırmak ve mukoza zarını nemlendirmek için sıradan maden suyu kullanabilirsiniz.

İşlem yemekten sonra 1.5 saat sonra yapılmalıdır. Solunduğunda, bir saat kadar yememelisiniz. İşlemin süresi çocuğun yaşına bağlı olarak 2 ila 10 dakika arasında olmalıdır.

Çocuklar için prosedür, mukoza zarını yakmamak için dikkatle yapılmalıdır.

İnhalasyonlar yüksek sıcaklıkta, ilaçlara karşı alerjik reaksiyon, anjinin pürülan şekli, kalp ve akciğerlerin bazı hastalıklarında gerçekleştirilmez.

Angina ile artan sıcaklık: nasıl aşağı çekmek

Çoğu zaman, boğaz ağrıları için tedavi başlangıcından birkaç gün sonra sıcaklık normalleşir.

Angina'ya daima yüksek ateş eşlik eder. Bu, vücudun patojenlerin girişine verdiği tepkidir. Katarreli anjina ile sıcaklık 38 dereceye yükselir ve lacunar ve foliküler formlar ile 40 dereceye kadar bir artış kaydedilebilir.

Subfebril sıcaklığı (38 dereceye kadar) yıkmak için gerekli değildir ve endeks yükselirse, hastaya antipiretik bir ajan vermek zorunludur.

 • Paracetamol ile sıcaklığı azaltabilirsiniz. Bu ilaç çeşitli dozaj formlarında ve diğer ticari isimler altında mevcuttur: Piranol, Panadol, Adol ve diğerleri.
 • Çocuğa sıcaklığı düşürmek için şurup ve mum (Ibuprofen, Ibufen, Cefekon, Efferalgan, vb.) Verilmesi tavsiye edilir.

Antipiretik, tedavinin temeli değildir ve sadece sıcaklık yükseldiğinde sistematik olarak alınır. Ayrıca hastaya cömert bir içecek verilmelidir. Dogrose, kızılcık suyu ve diğer içeceklerin et suyunun kullanılması yararlıdır.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Çocuklarda angina tedavisi için en iyi halk tarifleri

Anjina'nın geleneksel olmayan tedavi yöntemleri semptomların ortaya çıkışını azaltır, ancak patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırmaz. İlaç tedavisi ile birlikte kullanılmalıdır, daha sonra hasta değişiklik üzerinde daha hızlı gidecek.

Boğaz ağrısı tedavisi için popüler halk tarifleri:

 • Propolis. Rutubeti bir propoliste ıslatın ve bademcikleri günde birkaç kez yağlayın.
 • Sarımsak. Bir parça kavanozu elde edinceye kadar birkaç diş sarımsak, kabuk ve öğütme yapın. Sonra bir bardak süt ekleyin, kaynatın ve soğumaya bırakın. Bir çay kaşığı günde birkaç kez alın.
 • Limonlu bal. Bir bardak içinde doğal bal dökün ve ona 1/2 bardak limon suyu ekleyin. Her şeyi iyice karıştırın ve her saatte bir çay kaşığı için kullanın.
 • Incir ile süt. Küçük bir tencereye bir bardak süt dökün, kaynatın ve birkaç kuru incir yaprağı ekleyin. Sonra serin ve iç ve meyveleri ye.
 • Aloe'nun tentürü. Bir kaç aloe yaprağı alın, öğütün ve kavanoza koyun. Şekerle uykuya dalmak ve beklemek için, meyve suyu başlayacak. Bundan sonra votkayı dökün ve 2-3 gün bekletin. Günde 3 kez bir kaşıkla aç karnına alın.
 • İçeride, tatlı yonca, papatya, dereotu tohumları, okaliptüs bir kaynatma kullanılması tavsiye edilir. Mukus boğazını tahriş etmeyecek şekilde tıbbi etleri sıcak bir biçimde kullanmayın.
 • Anjina ayak banyolarında etkilidir. İyi bir sonuç elde etmek için suya 2 çorba kaşığı kuru hardal ekleyebilirsiniz. İşlemden sonra, sıcak çorap giyiniz. Sıcak banyoları yüksek sıcaklıkta ve hastalığın pürülan bir şekle geçmesi yasaktır.

Anjina ile sıkıştırır: olabilir ya da değil

Votka kompres - anjinada en etkili kompreslerden biri

Kompreslerin anjina tedavisinde güvenli bir yöntem olduğu düşünülmektedir. Ağrıyı hafifletmeye ve boğaz ağrısının semptomlarını azaltmaya yardımcı olurlar.

Ancak, bademcikler üzerinde hiçbir ülser olmadığı zaman, kompresin sadece hastalığın gelişiminin başlangıcında uygulandığı unutulmamalıdır. Isınma kompresleri pürülan anjina, fronküloz, ateş, kalp hastalığı, dermatit ile yapılamaz. Bu durumda, diğer kompres tiplerini kullanmanız önerilir.

Anjinada en sık görülen kompresler:

 • Lahana yaprağı Bu, ağrı rahatlaması için çok etkili bir ilaçtır. Lahana yaprağını her 2-3 saatte bir boğazına uygulamak ve bir fularla sabitlemek gerekir. Ayrıca lahanadan da bir turta yapabilir ve boğaz bölgesine koyabilirsiniz.
 • Votka Sıkıştır. Gazlı bez alın, birkaç katman yapın ve votka ile nemlendirin. Daha sonra boğaza takın ve gıda filmi ile kaplayın. Bir eşarp ile top. 6-7 saat bekleyin. Votka yerine, seyreltilmiş alkol kullanabilirsiniz.
 • Patates Sıkıştırması. Birkaç patates al, kaynat ve bir püre yap. Sonra bir kaşık dolusu yağsız yağ ve birkaç damla iyot ekleyin. Ortaya çıkan karışım yumuşak bir beze konur ve boğaza konur.
 • Tuzlu çözelti. Bir bardak suya, 2 yemek kaşığı tuz sulandırın, gazlı bezleri nemlendirin ve boğaz bölgesine koyun.
 • Pancarlı kompres. Pancar kaynatın ve rendeleyin. Elde edilen kütle, bir filmle sarılmış, boğaz üzerine konulan, 2-3 tabaka gazlı bez arasında dağıtılır. Bir eşarp ile top.

Çocuklar için sıkıştırmalar sadece 3 yıl içinde yerleştirilebilir. Ön çocuk doktoruna danışmanız tavsiye edilir.

Nasıl ve nasıl gargara

Anjina ile, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde en iyi etkiyi elde etmek için gargara yapılması önerilir. Şifalı otlar veya soda-tuz bileşimlerine dayalı yerel antiseptiklerin çözümlerini kullanabilirsiniz.

Bu prosedür, boğaz ağrısını ve iltihabı azaltmanın yanı sıra mukoza zarını nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Gargara papatya, adaçayı, kadife çiçeği, meşe kabuğu, tel, vb. Bir kaynatma ile gargara edilebilir.

Durulama için diğer eşit etkili tarifler:

 • Sarımsak infüzyonu. Birkaç sarımsak karanfil dilimleyin, doğrayın ve 100 ml kaynamış su dökün. Kap sıkıca kapatılır ve 5-6 saat bekletilir, daha sonra durulama yapılabilir.
 • Elma sirkesi. 250 ml ılık suda, bir çay kaşığı sirke ekleyin, karıştırın ve günde 3-4 kez gargara yapın.
 • Pancar suyu 200 ml taze sıkılmış meyve suyunda, su ile seyreltilmiş bir kaşık sirke ekleyin. Daha sonra bir su banyosunda ısıtın ve durulayın.
 • İyot çözeltisi. 0.5 litre ılık suda 5 damla iyot ekleyin. Bir kaşık deniz tuzu veya sofra tuzu ekleyebilirsiniz. Tiroid bezi ile ilgili problemleriniz varsa, bu reçeteyi kullanma olasılığınız hakkında doktorunuza danışmalısınız.
 • Sodo-tuz çözeltisi. Bir bardak kaynar suya, bir çay kaşığı tuz ve soda ekleyin ve karıştırın. Çözelti soğuduğunda, amaçlanan amaç için kullanılabilir.

Gargara her 2-3 saatte bir ve hatta daha sık gereklidir. İşlemden sonra bir süre yiyemezsin. Komplekste tüm yöntemleri uygularsanız, kısa bir süre içinde bademcik iltihabından kurtulabilirsiniz.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Merhaba sevgili okuyucular. Bugün evde çocuklarda angina tedavisi hakkında konuşacağız. Çocuğun sağlığı tehdit edilmediyse ve hastalık ikincil bir enfeksiyon tarafından yüklenmediyse bu seçenek kabul edilebilir. Bu makaleyi okuduktan sonra, bu hastalığın tedavi yöntemlerini ve yanlış bir yaklaşımla hangi komplikasyonların ortaya çıkabileceğini öğreneceksiniz.

nedenleri

Hastalık, vücudun virüs veya bakteri ile enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkar.

Ancak, anjina riskini arttıran bir dizi faktör vardır:

 1. Şiddetli hipotermi.
 2. Tamamlanmamış bir soğuktan dolayı gelişir.
 3. Kronik tonsillitin alevlenme döneminde ortaya çıkar.
 4. Ağız boşluğu hastalıkları ile.
 5. KBB'nin organlarının diğer hastalıklarının arka planında anjina gelişimi.
 6. Zayıf bağışıklık olan çocuklarda.

Hastalığın semptomatolojisi

Anjina tipine bağlı olarak, hastalığın seyrinin semptomları değişebilir. Bununla birlikte, ortak işaretler de vardır:

 1. Artan bademcikler.
 2. Boğazın kızarıklığı.
 3. Baş ağrısının başlangıcı ve genel halsizlik.
 4. Boğazda acı hissi, özellikle yutulduğunda daha da kötüdür.

Çocuğunuzda kataral anjina varsa, o zaman boğazda hemen hemen hiçbir ağrı olmayacaktır. Bununla birlikte, genel duruma bulantı ve güçsüzlük eşlik edecektir.

Mantar anjina durumunda bademcikler üzerinde beyaz yağmur damlaları gözlenir.

Ancak difteri basilinin neden olduğu angina, boğulma ataklarına eşlik eder.

Bir çocuğun lacunar veya foliküler anjina varsa, o zaman bir dizi semptom gözlenir:

 • görünümlerinde pirincin (foliküler tipte) ve beyaz sarı püstüllerin (boğaz ağrısının lacunar formunda) görüldüğü, iltihaplı bademcikler üzerindeki sarımsı lekelerin görünümü;
 • şiddetli üşüme ve 41 dereceye kadar hipertermi;
 • eklemlerde ve sırtta ciddi hassasiyet;
 • Lenf düğümlerinde anlamlı artış.

Bebeklerde angina belirtileri

 1. Çocuk memeyi veya şişeyi reddeder. Nedeni yutmak acı verici.
 2. Artan vücut ısısı.
 3. Anksiyete, kaprislik.
 4. Tükürük miktarı artar.
 5. Artan bademcikler.
 6. Boğazın tıkanıklığını temizleyin.
 7. Damak ya da bademcikler üzerinde bir baskın oluşması.

Hastalık ne kadar sürer?

Tedaviye zamanında başlandığı ve reçete yazan doktorun randevularına göre tam iyileşme, hastalığın türüne ve çocuğun bağışıklığına bağlı olarak 7 ila 14 gün arasında başlar. Ama lacunar anjin dört haftaya kadar sürebilir.

Tedavi zamanında başlanmazsa veya ebeveynler kendi kendine tedaviye giriyorsa, iyileşme çok daha sonra gerçekleşir, ayrıca komplikasyon riski artar.

Hastaneye kaldırılmadan yapılmaması gereken zaman

 1. Şiddetli zehirlenme durumu:
 • antipiretik ajanlar tarafından yıkılmayan yüksek sıcaklık;
 • mide bulantısı, kusma mümkündür;
 • konvülsiyonlar;
 • belirsiz konuşma;
 • bozulmuş solunum;
 • yiyecek veya sıvı yutmak için yetenek eksikliği.
 1. Hastalığın seyrini kötüleştiren tanıların çocuğunun tarihindeki varlığı iyileşmeyi yavaşlatır: diyabet, böbrek yetmezliği, astım, kanın pıhtılaşabilirliğinin ihlali.
 2. 12 saat ve daha uzun süre idrar kaçırma. Böbrek yetmezliğinin başlangıç ​​evresinin gelişiminin bir belirtisidir.
 3. Bebekler bebekler, özellikle de yaşamın ilk ayları, yüksek riskli bir bölgededir. Bu yaşta bebeklerin tedavisi evde tavsiye edilmez, doktora izlemek zorunludur.
 4. Komplikasyonların oluşumu, örneğin romatoid artrit veya apse.

Ev tedavisi

Evde boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için zamanında tedaviye ve doğru tanıya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, bir doktor ziyareti sadece gerekli. Anjina bakteriyel formu teşhis edilirse, antibiyotikler önlenemez. Bebek hastaneye kaldırılamaz, ancak evde tedavi sadece geleneksel tıbbın kullanımı anlamına gelmez. Karapuzu, boğaz tedavisi için karmaşık tedavi ve yerel prosedürler verilecektir.

 1. Ebeveynler, antibiyotik kullanımının sadece bakteriyel orijin anjinası durumunda gerekli olduğunu anlamalıdırlar. Genç annelerin kendi takdirlerine göre, bir doktora danışmaksızın, çocuğa böyle bir ilaç vermeye başladığı zaman çok kötüdür. Gerçekten de, viral boğaz ağrısı durumunda, yarar sağlamazlar, ancak iyileşme sürecine de zarar verebilirler.

Doktor antibiyotikleri reçete ederse, o zaman penisilin grubunun temsilcileridir. Yaşına bağlı olarak, ilacın serbest kalma şekli değişir.

En sık reçete edilen antibiyotikler:

 1. Boğazını çalkala. Miramistin veya Stomatidum reçete edilir ve aynı zamanda, ağız boşluğunun sulanması için bir furacilin solüsyonu da yapabilirsiniz - iki tablet bir bardak ılık suda çözülür. İlk günde aynı periyotta 10 kata kadar durulanması önerilir. Daha sonra günlük prosedürlerin sayısı kademeli olarak günde dörde indirilir. Özellikle önemli olan, pürülan fişlerin varlığında sık durulamadır. Prosedürden hemen sonra içemeyeceğinizi ya da yiyemeyeceğinizi unutmayın.

Oğlum anjin durumunda, ılık su, soda ve bir damla iyot çözeltisiyle boğazını okşadı. Bizim için bu en etkili yöntemdir. Oldukça acıyı ortadan kaldırır. Ve pürülan tıkanıklıkların ortaya çıkmasıyla karşılaştığımızda, sık sık durulama, onlardan kurtulmak için yardımcı oldu.

Küçük çocuklar henüz gargara yapamadıklarından, özel spreyler reçete edilirler. Şunlar olabilir: Ingalipt, Geksoral veya Cameton. Ingalipt'e atandı, çocuğum için haklıydı.

 1. Boğazın özel çözümlerle tedavisi. Çoğu zaman Lugol atandı. Bu ilacı erken yaşlardan beri kullandım. Oğlunun boğazını tedavi etmek için parmağında steril bir sargı bezi açmak, Lugol içine daldırmak ve hafifçe bademcik yağlamak zorunda kaldı.
 2. Ek olarak tabletler verilebilir. Çocuk onları çözer. Örneğin Faryngosept, Septotelet veya Strepsils.
 3. Eğer anjina çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve 38, 6 derece işaretini aşan bir sıcaklığa eşlik ederse, paramedtamol veya ibuprofen, örneğin Panadol veya Nurofen'e dayanan bir ilacın alınması gerekir.
 4. Çocuk reçete ve antihistaminikler olacaktır. Örneğin, Zodak, Fenistil veya Peritol.
 5. Bebeğiniz bakteriyel boğaz ağrısına sahipse, antibiyotiklerle eşit bir şekilde doktorunuz probiyotik reçetelemelidir. Bu olabilir: Lineks, Acipol, Bifiform veya Biobakton.
 6. İlaca ek olarak, doğru günlük program atanacaktır:

- Katı yatak istirahatı;

- Çocuğun vücudundaki tüm toksinleri hızlıca çıkarmak için bol miktarda içecek;

- Doğru beslenme, sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltmak için, aynı zamanda mukoza zarını incitmeyecek veya tahriş etmeyecek olan gıda alımına dikkat etmeniz gerekir.

Evde pürülan boğaz ağrısı

Merak ediyorsanız, evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi mümkündür. Belki de, tedavi eden doktorun tüm reçeteleri ve önerileri dikkate alınmalıdır.

 1. Hasta bir çocuğun bulunduğu katı yatak istirahati, ıslak temizlik ve odanın havalandırması.
 2. Ağır yiyecekleri ve olası alerjenleri içermeyen bir diyet. Beslenme fraksiyonel, ancak sık görülür. Yiyecekler ezilmeli, oldukça sıvı halde beslenmelidir. Yemeklerin sıcak olması önemlidir. Sık ve bol içecek.
 3. ilaçlar:

- Yüksek sıcaklık durumunda - antipiretikler;

Evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı hızlı tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Bu soru, bu hastalığa yakalanmış olan çocukların pek çok ebeveynini endişelendirmektedir. Hemen her zaman, boğaz ağrılı çocukların tedavisi, uygun ilaçların reçete edilmesi, tanıdan sonra (evde) ayaktan tedavide gerçekleştirilir. Kesinlikle her türlü anjina ile, tedavi sistemik antibiyotik olmadan gitmez. Bireysel olarak, çocuk doktoru etkili ve güvenli bir ilaç yazacaktır.

Hastalığın başlangıcı faktörleri

Angina çocukta bakteri aktivitesi sonucu oluşur. Gelişimi için öncül farklıdır. Enfekte bir kişiden, çeşitli hastalıklardan veya yaygın kullanım nesnelerine bulaşan bir bulaşma yolunun havadan bulaşma yolu olabilir.

Önemli nedenlere taşımak:

 • vücudun hipotermisi;
 • virüsler;
 • olumsuz ekoloji;
 • iklim koşullarında ani değişim;
 • sürekli nemli bir odada olmak;
 • zehirlenme;
 • Kötü beslenme;
 • fiziksel ve duygusal düzeyde aşırı çalışmak;
 • azalmış bağışıklık;
 • ağız ve burunda sık görülen iltihaplanma.

kanıt

Dikkatli ebeveynler, çocuklarının, özellikle de hastalığın üstesinden gelmeleri durumunda, hangi durumda olduklarını fark edeceklerdir. Bademcik üzerinde irin ile angina belirtileri parlak, telaffuz etmek zor telaffuz edilir.

Ana belirtiler şunlardır:

 • kulak kepçesine verilen yutkunmada acı veren duygular;
 • yiyeceğin reddi;
 • bebek iyi uyumuyor;
 • baş ağrısı;
 • Organizmanın genel durumu kötüleşir;
 • sıcaklıkta 40 dereceye çıkar;
 • hastalık kronik bir aşamaya dönüştüğünde sıcaklık olmayabilir;
 • soluk cilt;
 • ateş;
 • soğuk ter;
 • bademcikler, pürülan çökeltilerin oluşumu ile artar;
 • Alt çene altında lenf düğümlerinin büyütülmesi.

Semptomlar genellikle aniden ve bir kerede hafif bir çalışma zamanı ile birlikte ortaya çıkar.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Çocuğun sağlığını geliştirmek için, doktorun tüm önerilerine uymak gerekir. Bir dizi kuralı uygulayarak pürülan boğaz ağrısını çocuklarda tedavi edebilirsiniz:

 • bol sıvı kullanımı;
 • antibiyotik almak, antipiretik ve antihistaminikler;
 • gargara;
 • vitaminleri kullanmak;
 • eubiyotik al.

Çocuğun ateşi varsa ısınma prosedürlerinin uygulanmaması önemlidir. Prosedürler şunlardır:

 • sıkıştırır;
 • boyun etrafında krem, ısınma-merhem;
 • inhalasyon.

Bu önlemler hastalık durumunda yapılması için tavsiye edilmez.

Çocuk için bol miktarda içecek gereklidir. Çok miktarda sıvı kullanıldığında terleyeceğinden, vücut sıcaklığını düzenlemek daha kolay olacaktır ve bakteriyel toksinler hızla çıkarılacaktır. Akışkan kullanımı sayesinde antipiretik ilaçlara ihtiyaç duyulmadığı veya kullanımının son tarihten önce iptal edildiği görülmektedir.

Bir çocuğu gargaralamaktan mı?

Anjin tedavisinin başlıca yollarından biri, yaşlılık grubunun çocuklarında kullanılabilen farenksin durulanmasıdır, fakat okul öncesi çocuklar ve genç yıllar için spreyler ve aerosoller kullanılır.

Spreyler şunlardır:

 • orasept;
 • lugol;
 • Geksoral;
 • miramistin;
 • stopapangin;
 • klorofilin;
 • antiangin;
 • tantumverde;
 • bir sakız.

Bu ilaçlar 2 yaşına ulaşmış çocuklara boğaz ağrısı tedavisi için izin verilir.

Durulama yardımcı bir yöntem olarak kabul edilir, çünkü kürlemedeki ana maddeler antibiyotiktir.

Daha büyük çocuklar için, hafif bir formda bir anti-enflamatuar etkisi olan, boğazın durulanması için çeşitli bitkilerin şifrelerini hazırlayabilirsiniz.

Sık sık gargara yaparsanız, acıyı ortadan kaldırabilir ve bademleri son tarihten önce geri yükleyebilirsiniz.

Durulamalar 2 dakikadan fazla olmamak üzere günde 5 kez gerçekleştirilir. Sıklıkla ve uzun bir süre için prosedür gerekli değildir, bademciklerin sürekli titreşimi ile zıt etkilerin ortaya çıkması nedeniyle, dokuları daha uzun süre geri yüklenir.

Durulama için aşağıdaki çözümler kullanılır:

 • % 3 hidrojen peroksit çözeltisi;
 • % 1 iyodin çözeltisi;
 • Potasyum permanganat;
 • % 2 borik asit çözeltisi;
 • Rotokan;
 • Stomatofit;
 • furakilinin bir tabletinden çözelti;
 • iyot çözeltisi, sofra tuzu, kabartma tozu ve su.

Çocuk farenks durulamadı, o zaman lolipop kullanabilirsiniz.

 1. Septolete.
 2. Faringosept.
 3. Grammidin.
 4. Strepsils.
 5. Strepfen.
 6. Doktor Anne.
 7. Karmolis.

ilaçlar

Anjin için hızlı kürlenmenin işe yaramadığını bilmek önemlidir. 3 gün boyunca tedavi edilmiş olsa bile, sonuçlar tatmin edici olacaktır. Hastalığın minimum süresi bir hafta, en fazla 14 gündür.

Reçeteli ilaçların 3 günlük bir alımından sonra, bebek daha hafif hale gelirse, sıcaklık gitmişse, iştah ortaya çıkmışsa, mikroorganizmaların düşük kaldığı için tedaviden sapmak gerekli değildir. Bu nedenle, boğaz ağrısının yeni salgınlarını önlemek ve komplikasyonları önlemek için, doktor tavsiyelerine uyun ve ilacı reçetede belirtildiği kadar alın.

Birçok pediatrist, B grubu vitaminler, C vitamini ve vitamin kompleksleri kullanımını önermektedir.

antibiyotikler

Genellikle anjin tedavisi, klavulanik asitle birlikte amoksisilin grubu antibiyotiklerin uygulanmasıyla ortaya çıkar.

Bir bebek penisiline karşı alerjik bir reaksiyona sahipse, makrolidler reçete edilir.

Pürülan boğaz ağrısını en az bir hafta boyunca antibiyotiklerle tedavi etmek gerekir. Doktor ayrıca topikal antimikrobiyalleri de reçete edebilir. Bunlardan biri bioparoks sprey-inhaleridir. Bazen, biseptol ve bactrim gibi sülfonamid antimikrobiyaller kullanılır. Bunlar zayıftır, çoğu zaman bu ilaçlara bakteriler tepki göstermez. 3 gün için sonuç yoksa, güçlü fonlar yazılır.

Antibiyotikler tedavi edilirken, eubiyotik kullanmak gereklidir.

 1. Atsipol.
 2. Bifidumbacterin Forte.
 3. Linex.
 4. Laktobakterin.
 5. Biobakton.
 6. Bifiliz.
 7. Atsilakt.
 8. Bifiform.

Sıcaklığı düşürmek için ilaçlar

Genellikle hastalık vücut ısısını artırdığında. Aşağı getirmek için şu ilaçları kullanabilirsiniz:

 • ibuprofen;
 • parasetamol;
 • kalpol;
 • efferalgan;
 • mefenamik asit;
 • Nurofen.

Sıcaklığın düşürülmesine ek olarak, bu maddelerin bir anti-enflamatuar etkisi vardır.

38 derecenin üzerine çıkmışsa, sıcaklığa düşürmek için ilaçları kullanın. Daha küçük bir göstergeyle, vücut patojeni kendi başına savaşmaya çalıştıkça, onları almaya değmez.

Antipiretiklerin alımı 3 günü geçmemelidir.

İlaçların sıcaklığından kurtulamazsanız, sorunu çözmek için geleneksel tıp yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için bebeği soyun ve soğuk suyla nemlendirilmiş bir bebek bezine sarmanız gerekir. Su ve alkolü aynı miktarda karıştırarak alkol solüsyonunu öğütebilirsiniz. Daha sık içmek gerekir. Su, çay, komposizyon gibi olabilir. Terlemeyi artırın ve sıcaklığı düşürmeye yardımcı olacak:

Halk yolları

Çocuklarda pürülan anjina teşhisi konduğunda, evde tedavi, ancak çocuk doktorunun izni ile, halk yöntemleri kullanılarak yapılabilir. Farenksin durulanması için bilinen tüm papatya kaynatma yönteminin uygulanması bile, tedavi rejimine uymayabilir ve hastanın iyileşme sürecini engelleyebilir. Evde boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanılan yöntemler, bir çocuk doktoru tarafından verilen tedaviyi tamamlar ve bazen hastalığın semptomlarını hafifletir.

Genel olarak, tedavi durulama için tıbbi bitkilerin kullanımını içerir. Çay içmek gerekir:

Bal, tereyağı ekleyerek ılık süt içebilirsiniz. Bezleri propolis solüsyonuyla tedavi etmek gerekir.

Önleyici tedbirler

En iyi korunma bademcik iltihabıdır. Ayrıca gerekli:

 • iyi yemek;
 • spor için gitmek;
 • sokakta yürümek;
 • tamamen dinlen;
 • temperli;
 • günün rejimini gözlemlemek;
 • Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek.

Enfeksiyon ilerlemeyecek şekilde sinüzit gibi hastalıkların zamanında tedavi edilmesi gereklidir. Önleme, çocuklar için gerekli olan vitaminleri almadan gitmez.

Pürülan boğaz ağrısının sık görülmesiyle bademciklerin çıkarılması en iyi seçenek olabilir.

Çocuklarda herhangi bir yaşta hastalık oldukça zordur, bu nedenle ebeveynlerin sabır ve dayanıklı olmaları gerekir. Bağımsız ev deneyleri olmaksızın reçete edilen tedavi sürecini takiben, çocuk komplikasyon olmadan hızlı bir şekilde iyileşir.

Çocuklarda boğaz ağrısı türleri ve halk ilaçları kullanarak evde hastalığın tedavisinde etkili yollar

Angina, farinksin bademciklerinin lenfoid dokusunun yenilmesiyle karakterize bir grup enfeksiyöz hastalıktır. Patoloji, patojenik bakterilerin aktif vital aktivitesinden kaynaklanır.

Çocuklar hastalığa en çok duyarlıdır. İstatistiklere göre, her altıncı çocuğun boğaz ağrısı vardı. Hastalık kurnazdır, özellikle komplikasyonları için tehlikelidir, sıcaklık azalmış olsa bile, küçük hastanın durumu normalleşmiş değildir. Genç ebeveynler hastalığın nedenlerini, savaşma yöntemlerini bilmelidir.

Enfeksiyon nedenleri ve yolları

Doktorlar üç ana boğaz ağrısını birbirinden ayırırlar: viral, mantar, bakteri, adı geçen hastalığın nedeninin spesifik patojenik mikroorganizmalar olduğu açıktır. Derinleştiğinde, çeşitli bakteriler ve virüslerin neden olduğu daha küçük hastalıklar bulabilirsiniz. Enfeksiyon genellikle hava yoluyla bulaşan bir kişi ile yakın temas halinde hava yoluyla bulaşır.

Güçlü bağışıklığa sahip sağlıklı bir çocuk, büyük olasılıkla, patojenik bakteriler, virüsler, patojenler vücudun içine girmeye dikkat etmeyecektir. Bu yönüyle çocuklarda anjina oluşumuna katkıda bulunan ek negatif faktörler önerilmektedir:

 • zayıflamış bağışıklık;
 • fiziksel veya duygusal yorgunluk;
 • çocuğun vücudunun hipotermisi;
 • son zamanlarda bulaşıcı hastalıklar yaşadı.

Bademcik iltihabı ile, faringeal bademcikler iltihaplıdır, lenfoid dokudan oluşur, lenf düğümleridir, palatine ve farenjene ayrılırlar, çoğu durumda ilk tip iltihaplıdır. Lenf düğümleri, yabancı mikroorganizmaları yok eden ve herhangi bir hastalığın gelişmesini engelleyen bir engeldir. Çok fazla bakteri varsa, bademcikler işlevleriyle baş edebilir, iltihaplanabilir, boyut olarak belirgin bir artışa neden olabilirler.

Hastalığa neden olan mikroorganizmalar lenfositleri yer değiştirerek lenf nodlarını yer değiştirmeye başlar. Sorun olan organizma, mikropları öldürerek dengenin yeniden kurulmasına yardımcı olur. Süreç ortalama 3-4 gün sürmektedir. Bu dönemde bebeğe yardım etmek iyileşmeyi hızlandırır, Çocuğun bedeni üzerindeki olumsuz etkiyi en aza indirir.

Çocuklarda zayıf bağışıklık vardır, hemen hemen tüm enfeksiyonlar bademcik iltihabı başlangıcı ile sonlanır. Bu nedenle anjin genellikle çocuklarda görülür, yetişkinler nadiren hastalanırlar.

Çocuklarda Epstein-Barr virüsünün semptomları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çocuklarda güneş yanıklarını lekelemek ve tedavi etmekten daha mı iyidir? Cevap bu yazıda.

Karakteristik belirtiler ve semptomlar

Bir çocuğun anjina gelişmesinden şüphelenmek için bir dizi spesifik semptom olabilir:

 • iltihaplanma, kızarıklık, palatine bademciklerinin boyutunda gözle görülür bir artış;
 • çene altındaki lenf düğümlerinin genişlemesi. Bu bölgenin palpasyonuna acı verici duygular eşlik eder;
 • vücut ısısını önemli ölçüde artırır (38 dereceden az olmamak kaydıyla);
 • Bebek hızla yorulur, genel durum halsizdir;
 • çocuk yutmaya ağırır;
 • titreme, ateş;
 • baş ağrısı, bazen baş dönmesi var.

Sınıflandırma ve hastalık tipleri

İki türe ayrılan bir anjina sırasında:

 • Keskin. Farinks ve bademciklerdeki karakteristik döküntülerle karakterize edilen 3-4 gün içinde gelişir;
 • Kronik. Önceki anjin formundan farklı olarak, döküntüler ortaya çıkmaz, bademcikler orijinal görünümünü korurlar, hafifçe kızarırlar. Çocuğun vücut ısısı yükselir, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, vücudun zehirlenmesi, dışkı bozuklukları. Sıklıkla bu form, tanı ve tedaviyi daha zor hale getiren ARVI ile karıştırılır.

Genellikle basit boğaz ağrılar geliştirir, her biri belirli bir klinik tablo ile karakterize edilir, çeşitli türlere ayrılır.

Catarrhal anjina

Hastalık çok nadir görülür, kendini keskin bir şekilde gösterir: vücut ısısı hızla yükselir, ağrı, boğazda kuruluk, yanma, çocuk yutkunmaya acı verir. Palatine kemer kırmızıya döner, palatine bademcikler boyut olarak artar, kırmızımsı hale gelir, belirli bir beyaz kaplama ile kaplıdır.

Çocuğun genel halsizlik, şiddetli baş ağrısı, vücudun genel zehirlenmesi vardır. Çoğu durumda, belirtiler beş güne kadar sürer, uygun tedavi ile bebek daha hızlı iyileşir. Çocuk ne kadar genç ise, daha hoş olmayan belirtiler ortaya çıkar.

foliküler

Enfeksiyon anından semptomların tezahürüne kadar, biraz zaman geçirir: iki saatten bir güne. Foliküler boğaz ağrısı, vücut ısısında belirgin bir artışla başlar (39 santigrat dereceye kadar). Artan tükürük, yutulduğunda ağrı, kulağa rahatsızlık verebilir.

Ayrıca kusma meydana gelir, bazı çocuklar bilinç kaybına uğrayabilir. Bademcikler lenf düğümlerinin yüzeyinin üzerinde yükselen grimsi noktalar ile kaplıdır. Birkaç gün sonra, döküntüler erozyonun ardında bırakarak kendiliğinden patlar. Bu işlem, iyileşmenin başlangıcını, sıcaklıkta bir düşüşü işaret eder. Tam iyileşme yedinci günde gelir.

lakün

Yüksek vücut ısısı ile birlikte keskin bir şekilde ortaya çıkar, semptomlar önceki forma benzer, fakat çok daha güçlüdürler. Tamamen sarı bir kaplama ile kaplanmış bademcikler, kaybolmasından sonra, sıcaklık düşmez. Çene altındaki lenf düğümleri normal boyuta gitmediği sürece, vücudun zehirlenmesi, yüksek sıcaklık devam eder.

Olumlu kurs, zamanında tedavi yedi gün içinde iyileşmeye yol açar. Sekonder enfeksiyon durumunda, hastalık progresyonunun süresi önemli ölçüde artar, ek tedavi yöntemleri gereklidir.

lifli

İki angina formunun seyrinin arka planına karşı ortaya çıkar, endikasyonlar olağan hastalığın seyrinden farklı değildir. Lifli anjini diğer türlerden ayıran nedir? Bademcikler üzerinde beyazımsı plak oluşmuş, difteri tezahürü ile benzerlik belirtisi. Farklılaşma için, boğazdan bakteriyel bir yayma yapılır.

Flegmanoznaya

Bu form aynı zamanda pürülan boğaz ağrısı olarak da adlandırılır. Klinik, diğer anjin formlarına benzer, bademciklerde apselere yol açar. Hastalığın ana tehlikesi, apse kırılmasıdır, daha fazla pürülan şişlik oluşumudur.

alışılmamış

Hastalık normal ortamda tehlikeli olmayan mikroorganizmalar tarafından enfeksiyonun arka planında ortaya çıkar:

 • mantar. Bu, curdled scurf bademciklerinin görünümü, artan vücut ısısı ile karakterizedir. Uygun tedaviden yedi gün sonra geçer;
 • Viral. Çok küçük çocuklar etkilenir, kuluçka dönemi iki günden fazla sürmez. Hastalık çok bulaşıcıdır, kişiden kişiye hızla bulaşır. Çocuğun vücut ısısı hızla yükselir, ateş başlar, karın ağrıları vardır, farinks, dışkı ihlalleri vardır. Bademcikler üzerindeki kırmızı kesecikleri açtıktan sonra, küçük hastanın durumu stabilize edilir;
 • Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjinası, Ağız normal mikroflorasının neden olduğu, normal durumda olumsuz faktörlerin (kanser, bağışıklığın azaltılması), bademcik dokularının nekrozu, vücut ısısında önemli bir artış etkisi altında tehlikeli değildirler. Çocuğun ağrılı pis kokusu, şiddetli ağrıları, vücudun genel zehirlenmesi vardır;
 • Karışık. Enfeksiyon aynı anda birkaç patojen tarafından meydana gelir. Sekonder enfeksiyon, birkaç bakteri türüyle enfeksiyonun eklenmesiyle durum mümkündür. Hastalığın seyri geciktirilir, spesifik tedavi gereklidir.

Evde tedavi yöntemleri

Olguların sadece% 30'unda bademcik iltihabı, anjinin seyrini gösterir, diğerleri ise diğer rahatsızlıkları gösterir. Tıbbi bakım eksikliği komplikasyonlara yol açar, hastalığın uzun süreli seyri.

İlaç tedavisi

Evde bir çocukta angina nasıl tedavi edilir? Özel ilaç seçimi, anjina tipi ve patojenine bağlıdır. Hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için, patojenik bakterilerin yok edilmesi, özel aerosoller, spreyler, antipiretikler, anjin, antihistaminikler için antibiyotikler kullanır. Bir çocuğun bağımsız olarak tedavisi için ilaç seçmek yasaktır. Özel teşhis tedbirleri uygulandıktan sonra doktorun sorumluluğu budur.

Halk ilaçları ve tarifler

Çocuklarda anjina tedavisinde özel bir rol doğal ilaçlar oynamak, tıbbi ürünler bebekler için kesinlikle güvenli, hastalık klinik belirtileri ile başa çıkma, kırıntıların durumunu kolaylaştırmak için yardımcı olur.

Etkili tarifler:

 • Çocuğa küçük bir propolis veya limon parçasını iyice çiğnemesini sağlayın. Her iki ajan da antibakteriyel özelliklere sahiptir;
 • günde iki kez, bir restoratif içeceğimiz olsun: bir bardak ılık süt, bir tutam soda, bir çorba kaşığı balya bir parça tereyağı koyun;
 • bebeğin boynunu durulamak için patojenik mikroorganizma solüsyonları için mükemmel çözümler: bir papatya, nergis, St. John's wort kaynatma; çay mantarı infüzyonu; iyot damla eklenmesi ile kabartma tozu zayıf bir çözeltisi;
 • sarımsak infüzyonu. Bir bardak su üzerine, 100 gram ince kıyılmış sarımsak alın, iki saat boyunca ısrar edin, sonra süzün. İlacın 20 ml'si günde üç kez kırılır;
 • Çocuk vücudunu mükemmel şekilde güçlendirir, ilacın aloe bazlı antipiretik etkisi vardır. 300 gram aloe yaprağı alın, bir karıştırıcıda ince doğrayın, 600 ml bal, 300 gram cahor ekleyin, birkaç gün boyunca karanlık ve serin bir yere koyun. Bitmiş ürün bebeğe bir yemekten önce günde üç kez 20 ml verir;
 • suyu soğandan sıkın. Yemek yemeden önce günde iki kez bir çorba kaşığı parçalayalım. Tedavinin seyri üç günden fazla değildir;
 • Tıbbi bitkiler (papatya, okaliptüs, adaçayı) ile anjin inhalasyonu ile mükemmel yardım.

Bütün ilaçlar kırışıklıklar için güvenlidir, hoş olmayan semptomlarla hızla başa çıkmaya yardımcı olur. Herhangi bir halk ilaç kullanmadan önce bir doktora danışın.

Çocuklar için suprastin tabletlerin uygulama ve dozaj kurallarını öğrenin.

Bu adreste yazılan bir çocukta sistitin nasıl ve nasıl tedavi edileceği hakkında.

Sayfada http://razvitie-malysha.com/zdorovie/immunitet/zakalivanie.html Zayıf bağışıklığı olan bir çocuğu düzgün bir şekilde nasıl sinirlendirebileceğinizi okuyun.

Önleyici tedbirler

Hastalığın gelişimini uyarın, sadece bağışıklığı sürekli olarak güçlendirebilirsiniz: sertleştirme, düzenli ağız hijyeni. Havadaki nemi gözlemleyin, mukoza zarından kuruma, kırıntıların durumunu olumsuz etkiler (bakteriler onlara daha hızlı bağlanır).

Çocuklarda angina belirtileri ve tedavisi hakkında bir sonraki video:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcikler ve bademcikler üzerinde boğazda beyaz topaklar: nedir ve nasıl tedavi edilir

Hoş olmayan bir koku ile boğazda beyaz topaklar bulunması bademcik iltihabının karakteristik bir belirtisidir., Viral veya bakteriyel bir doğaya sahip olmak.

Larenjit ile inhalasyon

Hava yolu inflamasyonu ile yapılan inhalasyonlar, ilacı doğrudan "etkilenen bölgeye" ileterek hastanın durumunu hızlı bir şekilde rahatlatmak için etkili bir yoldur. Böyle bir prosedür herhangi bir yaşta ve herhangi bir sağlık durumunda gerçekleştirilebilir.