Loading

Rinofarenjit: yetişkinlerde hastalık belirtileri ve tedavisi

Rinofarenjit nazofaringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Bu, hastalığın adı sadece bir kerede iki hastalık farenjit ve riniti birleştirdiği için değildir.

Bu nedenle, bu patolojiyi yetişkinlerde tedavi etmeden önce, tedavi gerektirecek ilgili hastalıkları da anlamanız gerekir.

Rinit - hastalık, soğuk algınlığı veya burun mukozasının iltihaplanmasıdır. Onun ilerlemesi, her biri kendi karakteristik semptomlarına sahip olan birkaç aşamaya bölünür.

İlk aşamada aşağıdaki gibi belirtiler vardır:

 1. Boğazda Zulüm;
 2. baş ağrısı;
 3. hafif öksürük;
 4. sıcaklıkta önemsiz bir artış.

İkinci aşamada, buruntan sıvı mukus oluşmaya başlar, serilir. Başka bir hastanın ateşi vardır ve bilincin açıklığını kaybeder.

Üçüncü aşamada, burun atılır ve ondan kalın karıncalar akar. Herhangi bir komplikasyon yoksa, hastalık 7-10 gün içinde geçer.

Farenjit, farengeal mukozanın iltihaplandığı bir hastalıktır. Genellikle böyle bir süreç ARI veya ARVI'nın transferinden sonra gelişir.

Bazen boğaz ağrısının ortaya çıkmasına neden olan bakterilerin etkilerinden dolayı ortaya çıkar. Hastalığın semptomları, boğazda ve öksürükte terleme ve sürekli ağrıdan oluşur.

Burun akıntısı bol ise ve hasta yutulduğunda ağrı ile ilgili ise, o zaman büyük olasılıkla o rinofarenjit tanısı konacaktır. Bu hastalık, mukoza boğazının iltihaplandığı rinitin akut formunun bir komplikasyonudur.

Bu nedenlerle hasta yutma sırasında ortaya çıkan ağrıdan yakınıyor. Bu, mukozanın kalınlaşması, farinksin kızarması gibi semptomlara neden olur ve bazen püstüller veya mukus birikintileri oluşturur.

Rhinofarenjit benzeri tezahürleri olan hastalıklar olduğunu belirtmek gerekir. Bunlar, rinofarenjitin karmaşık bir varyantı olan laringofarenjiti içerir.

Hastalığın nedenleri

Hastalığın ortaya çıkmasının ana faktörleri şunlardır:

 1. hipotermi;
 2. bakteriler;
 3. viral enfeksiyon.

Genellikle yetişkinlerde akut rinofarenjit, zayıflamış bir bağışıklık sistemine karşı kendini gösterir. Ve bu patolojinin bulaşıcı patojenleri farklı türde kokerlerdir.

Hastalık geliştiğinde hücrelerin bir kısmı mukozaya girer, bu da şişmesine neden olur, kan damarları genişler ve kan akışı faringeal boşluğa akar. Bununla birlikte, kan dolumu sıklıkla işitsel kanalların mukozasına geçer.

Kural olarak, inflamasyon lenfoid dokunun biriktiği bölgelere odaklanır.

semptomlar

Herkes bu hastalığın belirtilerini bilir. Burun tıkanıklığı nedeniyle nefes almanın zor olduğu durumlarda soğuk bir durumun başlangıcında ortaya çıkarlar. Böylece nazofarenks kurur, içinde bir terleme ve yanma hissi vardır.

Zamanla, farinksin kızarması not edilir ve mukus, bol miktarda burundan salınır. Buna ek olarak, boğazın astarı şişer ve damarlar daha belirgin hale gelir. Dokulardaki plak kaybolur, ancak eğer varsa, difteri dışarıda tutulmalıdır.

Akut farenjit ile, seste değişiklikler var - bu burun ve çarpık. Ağrılı duyular oksiputa odaklanır ve servikal lenf düğümleri artar. Sıcaklıktaki yükselme her zaman olmaz, ama eğer artarsa, önemsiz bir düzeye.

Kural olarak, boğazdaki rinofarenjit ile ilgili ağrı, bezlerin iltihabı olduğu anjinin semptomlarına benzemektedir. Böyle bir hastalık yutma ve ateşten kaynaklanan yoğun ağrılı duyularla karakterizedir.

Farenjit ve rinoparenjit ile birlikte, sıcak çay içebilirsiniz, bundan sonra sıcaklık artışı olmadan rahatlama olacaktır.

Alerjik rinoparenjit: belirtiler

Erişkinlerde bu tip hastalığın semptomları, hastalığın olağan formuna benzerdir. Tek fark, inflamatuar sürecin alerjik olmasıdır. Bu nedenle, hastalığın görünümü alerjene katkıda bulunur, bununla temasın sınırlandırılmasıyla ortadan kaldırılması gerekir.

Ayrıca hastalığın bu formu ile nazofarenks, burun ve farinks mukozaları iltihaplı hale gelir. Genellikle iltihap burunda başlar ve daha sonra boğaza düşer. Eğer bu süreç farenksde tetiklenirse (böyle bir semptom larengofarenjiyi karakterize eder), o zaman nihayet burun buruna ulaşır ve rinit gelişmesine neden olur.

Erişkinlerde rinofarenjit belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • öksürük;
 • burun akıntısı ve burun tıkanıklığı;
 • boğazda rahatsızlık;
 • posterior duvar boyunca akan mukus;
 • farinksin kızarıklığı ve şişmesi.

Genel olarak, alerjik rinoparenjit burun iltihabi hastalıkları ile birlikte ortaya çıkar.

Ek olarak, hastalık genellikle, laringofarenjit, burun, boğaz ve gırtlak gibi diğer hastalıklar gibi patolojilerin zeminine karşı gelişir.

Kronik rinofarenjit belirtileri

Akut veya olağan rinofarenjit formunu tedavi etmezseniz, bu tür bir hastalık ilerler. Bu tip hastalıklar, burun sinüslerindeki enfeksiyonların sürekli olarak bulunmasından ve çürüklerden etkilenen dişlerden kaynaklanır.

Kronik rinofarenjit tipi alt türlere ayrılır:

 1. atrofik;
 2. hipertrofik
 3. akıntılı.

Hastalık atrofik ise, yetişkinler gibi belirtilerle taciz edilir:

 • kısık ses;
 • boğazda rahatsızlık;
 • Aşırı parlaklık, boğaz ve mukozanın solgunluğu;
 • boğazda üzüntü duyumları.

Hipertrofik ve kataral rinoparenjit için, ağrı ve boğaz ağrısı gibi duygular da karakteristiktir. Ek olarak, farinks ve burundan gelen mukus zarlarından bol miktarda pürülan akıntı vardır ve bu da sürekli bir öksürüğe neden olur.

Buna ek olarak, eğer hasta sabahları vücut pozisyonunu değiştirirse, kusma ile bile bitebilecek güçlü bir balgam çıkar. Bu durumda bademciklerdeki önemsiz bir artış gözlenir ve mukozaları ödemli ve ufalanır hale gelir.

Posterior faringeal duvar bölgesinde lenf nodlarında artış (granüloza farenjit) gibi belirtiler kaydedildi. Ve farenksin yan duvarları boyunca lenfoid dokuda bir artış varsa, hastaya lateral bir rinofajit iltihabı teşhisi konur.

Rinofarenjitin tıbbi tedavisi

Yetişkinlerde boğaz ve burun iltihabını tedavi etmek için bu tür eylemler uygulayan harici ilaçlar kullanılır:

 1. anti-enflamatuar;
 2. antimikrobiyal;
 3. analjezik.

Topikal uygulamanın en etkili yolu:

 • antiseptik tabletler - Ambazon, Antiangin, Diclonin;
 • iyodine dayalı preparatlar - Povidon-iyodin;
 • bitkisel bileşenler ve uçucu yağlar - Rotokan, Sepptelet;
 • sprey ve aerosoller - Propolis, Fusafungin, Deksametozone.

Bazı durumlarda, rinofarenjitin lokal ilaçlar tarafından tedavisi etkili değildir. Bu gibi durumlarda, doktor antibakteriyel ilaçlar reçete eder. Özellikle, bu şekilde, farenjit ve rinit B-hemolitik streptococcus'un üremesiyle provoke edilen boğaz ağrısı ile birlikte ortaya çıkarsa, bu şekilde hastalığın tedavisi gereklidir. Böyle bir durumda penisilin grubuyla ilgili antibiyotiklerin tüketilmesi gereklidir.

Erişkinlerde kronik rinofarenjit ve laringofarenjit tedavisi nasıl yapılır? Yapılması gereken ilk şey bulaşıcı odakları sterilize etmek ve farenksini mukusdan temizlemek. Bu amaçla gargara tuzlu su çözeltisi ile yıkanmalıdır (% 1).

Buna ek olarak, bu çözüm yardımıyla boğazda sulama ve inhalasyon yapmak mümkündür. Ayrıca, deniz tuzu ile antiseptik bir eczaneden satın alınabilir.

Rinofarenjitin kronik formunun sürekli tedavi edilmesine gerek yoktur. Terapi, sadece 10 günden fazla olmayan bir alevlenme durumunda yapılmalıdır. Ardından yarım ay ara verilir.

Hastalığın kronik formunun tamamen iyileştirilemeyeceğini belirtmek gerekir.

Fakat aynı zamanda, normal burun solunumu sağlayacak olan profilaktik tedavinin uygulanması mümkündür, böylece bir yan etkiye sahip olan antibiyotiklerin daha sonra kullanılması gerekmez.

Rinofarenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Hastalığın akut ve kronik formu düzenli boğaz durulamalarıyla tedavi edilmelidir. Bunu yapmak için özel çözümler hazırlayabilirsiniz:

 1. Bir sanat l. Kuru adaçayı bir bardak kaynar suya infüzyon.
 2. Bir bardak su 1 çay kaşığı çözülür. Soda.

Durulamalarla birlikte burnunuzu doğal yağlarla (tuzlanmış, zeytinyağı) gömebilirsiniz. Buna ek olarak, nazofarenks inhalasyon ve sulama için karbonatsız maden suyu "Borjomi" kullanmak yararlıdır.

önleme

İltihaplı bir nazofarenksin zararlı antibakteriyel ajanlarla tedavi edilmesini önlemek için koruyucu önlemlerin alınması gerekir. Dolayısıyla, bağımlılıkların reddi, spor yükleri ve duygusal ve psikolojik stresden kaçınma dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmeliyiz.

Bununla birlikte, odadaki zararlı bakterilerin sayısını en aza indiren düzenli olarak önemli bir temizlik yapılmalıdır. Ayrıca, insan vücudu için nem oranı, kafur koruyacaktır.

Mümkünse, hasta soğuk algınlığı ile temas etmeyin. Ayrıca, vücudu aşırı soğutmamak önemlidir.

Aslında, rhinofarenjitin ortaya çıkmasını önlemek için sonraki tedaviyi gerçekleştirmekten daha kolaydır. Bu nedenle, önleyici tedbirleri, hastalığın hoş olmayan semptomlarından muzdarip olmaktan çok yan etkilere sahip olan antibakteriyel ajanları almaktan daha kolaydır. Farenjit ve formlarının tedavisi hakkında - bu makaledeki videoda.

Rinoparenjit: belirtiler ve tedavi

Rinoparenjit, ARI'nin belirtilerinden biridir, boğazda ve burunda mukoza zarının iltihaplanması, açık veya pürülan mukusun salınımı ile ödem ile karakterizedir. Daha sıklıkla, rinofarenjit nedeni birçok bakteriyel patojen ve bir solunum sinsityal virüsüdür. Çocuklarda rinofarenjitin difterit riniti ile karıştırıldığı durumlar vardır, ancak, smear sonuçları, tanı için kesin nedenleri verir. ARI'nin bu tezahürü, kendi içinde, rinofarenjit, enfeksiyöz farenjitin aksine, bulaşıcı değildir.

Rinofarenjit salgınları yoktur, ancak hipotermi, ıslak ayaklar, soğuk rüzgar esiyerinden dolayı ARI insidansındaki artışla hastalıkların insidansı artmaktadır. Zamanla tedavi edilmeyen rinoparenjit, hastalığın daha ciddi bir formuna dönüşebilir - subatrofik farenjit. Ayrıca subatrofik farenjit sıklıkla normal vücut ısısında geçmekte, sadece boğaz bölgesinde duyumlar daha da kötüye gitmektedir. Ancak, mukoza zarının inceltilmesindeki temel fark, mukustan boğazın arka kısmında kabukların oluşması, kuru ağız hissi, sıvı tarafından yenilmemesidir.

Rinofarenjit ile aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Burun akıntısı (genellikle, komplikasyon olmadan ve kolayca tedavi edilebilir);
 • Boğaz ağrısı;
 • Persen ve paroksismal öksürük;
 • Kulakta ağrı, çene, daha kesin olarak, boğazdan kulağa veya çene ağrılarının ışınlanması;
 • Uyku bozukluğu;
 • İncelendiğinde palatine dil, kemerler ve boğaz ödemi gözlenir, ağır vakalarda pürülan plak görülebilir;

Çocuklarda rinofarenjit, yukarıdakilere ek olarak, ORZ semptomlarına benzer şekilde, yalnızca çocuk tezahürlerine özgüdür:

 • Anksiyete ve ağlama;
 • moodiness;
 • Bebek yemek yerken ağlıyor, bebek göğsü veya şişeyi ağzına almaya çalışıyor, ama bu girişimleri keskin bir şekilde terk ediyor ve güçlü ağlıyor.

Çocuklarda nazofarenjit daima tetikte olmalıdır, bu nedeniyle böyle kızamık, kızamıkçık, kızıl hastalığı gibi ARI dışındaki daha ciddi hastalıklara, dikkat arttı. Aşılar, bu hastalıklara karşı tam bir koruma sağlamadıkları halde, geçişi büyük ölçüde kolaylaştırır ve ciddi komplikasyonlara karşı koruma sağlar.

tedavi

Soğuk algınlığını hafifletmek için, semptom kendi evresine göre tedavi edilmelidir:

 1. Tahriş aşaması - hiçbir sekresyon olmadığında, fakat burunda rahatsızlık varsa;
 2. İzinler - tahsis edildiğinde, yani insanların burun akıntısı dediği şey. Tahsisler şeffaf, pürülan veya seröz olabilirler.

Soğuk algınlığının tahriş aşamasını tedavi etmek en çok yağ damlacıkları ile etkilidir. Ancak, sadece bu durumda, burun kuru iken, salgı ve şişlik olmadan yağlı damla alarak izin verilir. Rahatsızlık, kaşıntı ve sürekli göz kırpma isteği alacaklar.

Soğuk algınlığı temizleme aşaması tedavi edilir:

 • Vazoconstriktif soğuk algınlığı düşer. Şişmeyi çıkarmaya ve burun içinde ayrılacak mukus miktarını azaltmaya yardımcı olurlar. Hem spreyler hem de geleneksel damlalar şeklinde üretilen her şeyin yanı sıra, tüm yetişkin grupları tarafından ve hamilelik sırasında kullanılmasına izin verilir. Kulak burun boğaz uzmanları, bu arada, akıntıları işitsel kanallara itebildikleri için spreylerin kullanımını önermiyorlar. Bu nedenle, geleneksel damlalar (Pharmazoline, Nazole) kullanmak daha iyidir. Ayrıca, doktor antibiyotikler (Isofra, Polydex) veya karmaşık damlalar ile reçete yazabilir, bunların hazırlanması müstakil ilaçların satın alınmasını gerektirir. Çocuklar için orada Vazopresörler (Farmazolin çocuk) ayrı bir hat, ancak birçok anneler pipet ve dozaj ayarlaması ile donatılmıştır çocuk Nazivin kolaylık, çok daha uygun olur derler. Bu arada, bebek dozu hamilelik için en uygunudur.
 • Burnun durulanması. Burnunuzu, eczaneden alabileceğiniz ya da 1 çay kaşığı çözerek hazırladığınız tuzlu su çözeltisi ile durulayın. sıcak kaynamış su bir litre içinde sofra tuzu. ARI'de herhangi bir burun akıntısı için kızarma reçete edilir. Küçük çocuklar için, salin ile spreyler uygundur, ancak su jeti burun içine değil, burun kanatlarının içine yönlendirilmelidir. 4-5 enjeksiyon yeterlidir, böylece soğukta mukus içeriği tükenir. Yetişkinler ve 7 yaşından büyük çocuklar için satışa uygun özel aletler veya şırınganın tuzlu su jetinin solunması.

Çocuğun burun mukus kaldırmak için de aspiratör yardımcı olacaktır. Elverişli olmaları hijyen (en modern tek kullanımlık modellerde nozullar) ve kurtarılmış mukusun buruna geri dönüşünün imkansızlığıdır. Prosedür sadece yetişkinlerin gözetimi altında gereklidir.

 • Antiviral anlamına gelir. Burun yıkama ve interferon ile antiviral spreyler kullanabilirsiniz bir vazokonstriktör girişten sonra (Nazoferon, çocuklar ve yetişkinler için uygun izin dahil ve gebelik sırasında), hastalığın nedenini mücadele için bağışıklık yardımcı - bir virüs. Ancak, rinofarenjit viral değilse, o zaman, en iyi interferon kullanımı işe yaramaz kalır.

Başka açılardan, komplike olmayan bir formdan geçen burun siniri iltihabı, esas olarak lokal olarak ve aynı zamanda kronik rinofajınit ile tedavi edilir. İstisnalar bakteriyel formlardır ve subatrofik farenjit genel eylem antibiyotiklerle tedavi edilir.

 • Bol içecek. Yararlı içecekler ise daha iyidir: bitkisel çaylar, limonlu içecekler, dogrose, asidik olmayan meyve suları, meyve içecekleri. Ama ne yazık ki, bu subatrofik olduğunda rahatlama getirmeyecek.
 • Yüksek sıcaklıkta Antipiretik - ağrıyı azaltmak ve karmaşık akım subatrophic hastalığı ve farenjit yeteneğine sahiptir, (Parasetamol, ibuprofen, Nimesil yetişkin algılamak için). Gebelikte Parasetamol ve Ibuprofen preparatlarına izin verilir.
 • Lokal antibiyotik ajanlar (Bioparox sprey, penisilin ile inhalasyon)
 • Yaygın antibiyotikler, tabletler ve enjeksiyonlar şeklinde mevcuttur. Bir kural olarak, tablete Amoksisilin, Azitromisin; Enjeksiyonlarda seftriazon. Hamileliğin ilk üç ayında kullanımları önerilmez.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar. Anti-inflamatuar etki, Ibuprofen ve bir dizi lokal antiseptik tarafından ele geçirilmiştir.
 • Antiseptikler. Akut rinofarenjit için antiseptik prosedürler için büyük miktarda fon bulunmaktadır. Özellikle Rotocaine, Chlorophyllipt, Chlorhexedin ile durulama etkinliği için ünlüdür. Önerilen ilaçlar tüm yetişkin gruplar ve hamilelik için uygundur.

Paralel olarak, incitmez, boğaz spreyleri Angilex, Ingalipt, Geksoral ile püskürtülür. Cameton, Tantum Verde, Stopangin.

Sprey yerine gerçekten de hamilelik sırasında randevu korkular neden olmaz Tharyngept, Strepsils, Lizak, resorpsiyonu için bir tablet.

 • İmmün preparatlar. Etkinlikleri şimdiden 20 yıldan fazla bir süredir tartışılmakta ve tartışılmaktadır, ancak konuşmalar devam ettiği sürece, doktorları virüslerle savaşmak için aktif olarak atanmaktadır. Eczacılıkta, immünostimulantlar Amiksin, Arbidol, Grippferon, Derinat, Groprinosin, Immunal, vb şeklinde sunulmaktadır.
 • Antihistaminikler, alerjik reaksiyona neden olabilecek ilaçlarla paralel olarak alınır. Ve, alerjik rinofarenjit veya daha kesin olarak, belirgin semptomları tedavi etmek için, tedaviyi yapan doktor tarafından tedavi dozunun ayarlanması gereklidir. Alerjik rinoparenjit çağrısında hava, toz, hayvan kılı, polen vb.

Bu durumda, kabul için Tetrin, L-Cet, Diazolinum, Suprastin önerilir.

 • Homeopati. Bu tür ilaçların bileşenlerinin tüm doğallığına rağmen, bağımsız olarak alınacak homeopatik ilaçlar kesinlikle yasaktır. Doğru ilacı seçmek için bir homoeopath doktora gitmek daha iyidir, bu arada, önerilen ilacı satın alabilirsiniz. Çoğu zaman, iyot, fosfor, ekinezya, belladonna, vb içeriği olan ilaçlar reçete edilir.

nazofarenjit ait Treat, hem yetişkinlerde ve çocuklarda, dikkat dağıtıcı prosedürlerin kullanımı ile izin verilir: Böyle Dr anne olarak göğüs ısınma aracı, sürtünme; yüksek sıcaklık yokluğunda - sıcak ayak banyoları.

Çocukların tedavisi

Çocuklarda (veya başka bir ARI), yıllar önce olduğu gibi, çocuklarda görülen yan etkileri göz ardı etmek için en az ilaçla tedavi edilmektedir. Ancak, yine de, enfeksiyöz farenjit bulaşıcı olmamasına rağmen, asıl görev belirtilerin erken rahatlamasıdır.

Rinoparenjit - çocuklarda ve yetişkinlerde semptom ve tedavi

Hızlı sayfa gezinme

Bu nedir? Rinopharyngitis, patolojik süreçte laringeal astarın tutulumu ile birlikte nazal kavitenin mukoza zarının akut inflamatuar lezyonlarının arka planına karşı gelişen bir hastalıktır. Ağrı sendromu, hiperemi ve mukoza zarının kalınlaşması eşlik eder. Hastalık hem yetişkin nüfusu hem de çocukları, daha sık - daha küçük çocukları etkiler.

Hastalığın klinik tezahürü, kendine özgü gelişimi ve ayırt edici özellikleri olan akut ve kronik seyirlidir.

Akut rinofarenjit belirtileri

Olguların% 90'ında, burun ve yutakta akut enflamatuvar reaksiyonların gelişimi, bunların mukozası olan mukus dokularının hücresel yapısı üzerindeki viral etkiye bağlıdır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarında, rinofarenjitin akut formu, grip viryonları, parainfluenza, rinovirüs veya adenovirüs patojeni etkisi altında gelişebilir.

Diğer durumlarda, hastalık provoke olabilir - vücudun artan hassasiyeti (irritanlara karşı alerji) veya mukus doku yapısına bakteriyel giriş.

Vücuda giren virüslerden farklı olarak aktif aktivitelerine hemen başlanır, bakteriyel flora vücutta kendini göstermeden uzun bir süre bulunabilir ve gelişmesi için uygun koşulları bekler:

 • vücudun hipertermi veya hipotermi faktörleri (aşırı ısınma veya şiddetli soğutma);
 • Catarrhal karakterinin tedavi edilmemiş hastalıkları;
 • zayıflatılmış fagositik savunma;
 • zararlı faktörler ve hastalarla temaslar;
 • kronik patolojilerin aktivasyonu.

Erişkinlerde akut rinofarenjit formunun semptomları ve semptomları, rinit veya farenjit seyrinde benzer semptomların belirtilerinin birleşiminden kaynaklanan canlı bir tabloya sahiptir. Bu nedenle, hastalığın kliniği kendini gösterir:

 1. nazofarenks boşluklar içinde rahatsızlık karıncalanma ve paroksismal hapşırma ve boğaz provoke yanma, aşırı kurutulmuş burun ve boğaz tecelli;
 2. Nazal kavitede posterior faringeal duvardan akan mukus kümeleri (genellikle pürülan);
 3. Burun akıntısına neden olan burunların serbestçe solunmaması;
 4. Kulaklarda sağırlık ve ağrı;
 5. Yutkunurken ve konuşurken ağrılı;
 6. Subfebril sıcaklığı;
 7. Nazofarenksin mukus yapılarının hiperemi ve ödemi;
 8. Sistemin lenf düğümlerinin inflamasyonu ve genişlemesi.

Bu durumda, hasta genel bir rahatsızlık hisseder, şiddetli halsizlik, uyuşukluğa eğilimlidir ve herhangi bir strese tahammül etmez.

Kronik Rinofarenjit Belirtileri

Kronik rinofarenjit formu, inopportunitede veya hastalığın akut formunun tedavisinin tamamen yokluğunda gelişir. Gelişmenin predispozan faktörü, farklı oluşumlardan kaynaklanır:

 • adenoid ve polypous bitki örtüsü (çoğalma);
 • burundaki septumun deformasyon süreçleri;
 • burun boşluğu yapısının konjenital anatomik patolojileri;
 • mantar enfeksiyonunun etkisi;
 • stres ve soğuk içecekler;
 • bağışıklık üzerindeki ilaç etkisi, işlevini zayıflatır.

Kronik rinoparenjit belirtileri uzun, bulanık bir akış paterni ile karakterizedir. Sıcaklık olmayabilir, ancak hastalığın alevlenmesi patolojik semptomlarda bir artışa ve şiddetinin, akut bir kliniğin tezahürlerine benzer olmasına neden olur.

Semptomatik bulgular, nazofarenksin mukoza dokularındaki enflamatuar reaksiyonların bir sonucu olarak, sadece hastalığın klinik formundan değil, aynı zamanda hastalığa ait türlere de bağlı olabilir. Nedensel faktöre bağlı olarak, alerjik bir patoloji, viral veya bakteriyel (aşağıda "türler" e bakınız) olarak ortaya çıkar.

 1. Katarr enflamasyonu;
 2. Granüler, iltihaplanma sürecine katılan farinksin tüm yapısal dokuları;
 3. Mukozanın atrofisi, farinks ve burun boşluğunda sinir uçlarının nekrozu ile kendini gösterir;
 4. Doku aşırı büyümesine yol açan hipertrofik;
 5. Subatrofik inflamasyon, mukus dokularının beslenmesinde rahatsız edici fonksiyonlar.

Rinofaringeal, uygun, spesifik semptomatoloji ile kendini gösteren her tip inflamatuar süreç.

Rinofarenjit Tipleri, Kurs Özellikleri

Alerjik görünüm Patoloji, bazı alerjenlerin burun mukozası üzerindeki etkisi nedeniyle gelişir. Hastalığın Semptomatoloji kuru öksürük, boğazda kaşıntılı ve ağrılı semptomlar ve burun, takviye edilmiş bir yırtılma (sulanma) salgılanan bir sıvının bir transparan substratı olarak ifade edilir.

 • Ayırt edici özelliği, yüksek bir sıcaklığın olmamasıdır.

Bakteri ve viralde Rinofarenjit, semptomatoloji benzerdir. Ifade edilir:

 • vücutta termoregülasyon işlemlerinin ihlali (bu ve diğer rinofarenjit formları ile sıcaklık kritik seviyelere ulaşır);
 • Boğazın güçlü bir acısı, yiyecek ve sıvı yemeyi imkansız kılıyor;
 • burun akıntısı ve tıkalı burun sinüslerinin gelişimi;
 • servikal bölgenin lenf düğümlerinde inflamatuar reaksiyonlar.

rhinopharyngitis viral kökenli gelişmesiyle birlikte, bu nazofarenjit herpes, bağışıklık fonksiyonlarının başarısızlık arka plan üzerinde uçuk enfeksiyonu vücudun virüs soyu aktivasyonu tecelli unutulmamalıdır. Patolojinin semptomları ortak ORZ enfeksiyonlarının bir kliniğine benzeyebilir.

nazofarenks mukoza tabakası etkileyen ateşli reaksiyonların süreçler, bakterilerin uygulanması ile oluşturulmuştur zaman, hastalığın karakteristik işaretler bademcik (bademcik) beyaz plak görünüm ve arka duvar nosoglotoki mukoza ile tamamlanmaktadır. Şiddetli klinik seyrinde, burun sinüslerinden kötü koku ile pürülan kalın akıntı vardır.

Rinofarenjitin en tehlikeli şekli meningokokal formdur.

Etken madde, mukoza dokularının derin yapısına nüfuz edebilmekte ve lenfatik ve kılcal damarlara hızla ulaşarak kanın içine girebilmektedir. Bu meningokokal enfeksiyonun hızlı yayılmasına, çeşitli organların ve beyin dokusunun yenilgisine katkıda bulunur.

 • Sağlık hizmetlerine zamansız bir şekilde başvurulması genellikle hastanın ölümüne neden olur.

Hipertrofik formda hastalıklar daha az ciddi problem değildir. Bu, burun ve yutak mukus yapısında geri dönüşü olmayan değişikliklerin oluşumunu provoke eden hastalığın uzun süreli (kronik) seyrinden kaynaklanır.

Patolojik değişiklikler lenf dokusunun retiküler liflerinin proliferasyonundan kaynaklanır ve nazofarenks dokularında kanın normal dolaşımını önler. Bu larinksin stenozuna (daralmasına) ve nefes alma sorunlarına yol açar.

Rinofaringeal atrofi ile formları, mukozal dokuların hücresel nekrozu süreçleri, onun tükenmesi ve yüzeyinde kortikal oluşumlar neden olur. Onları çıkarmak için herhangi bir girişimde, açık hemorajik süreçler meydana gelir.

Kronik catarrhal formu Yabancı nesnedeki hislerle boğazda hoş olmayan rahatsızlık ile karakterizedir. Burundan farenks akıntısına, bol pürülan akıntıya, kalıcı bir öksürüğe neden olur. Sabah, hastalar kusma neden olan balgam çıkarma sırasında güçlü bir pürülan balgam salgılarından muzdariptirler. Semptomatoloji şöyle ifade edilir:

 • lokal servikal lenfadenit;
 • mukus dokuların ufalanabilirliği ve hiperemi;
 • bademciklerin şişmesi (bademcikler).

Granül tipi Patoloji, ödem ya da mukoza dokusunun yapısal gevşemesi ve posterior ya da lateral faringeal duvarın dokularında lokal lenfadenit ile kendini gösterir.

subatrophic Rinofarenjit, değişen hava koşullarına duyarlılığı artmış olan hastalarda kendini gösterir. Kural olarak, bağışıklığı azaltılmış hastalarda soğuk mevsimde kendini gösterir. Semptomlar, hastalığın birçok formuna benzer olup, bunlarla kendini gösterir: vücut ısısında artış, burun akıntısı ve öksürük belirtileri, zayıflık ve lokal lenfadenit.

Çocuklarda rinofarenjit gelişimi belirtileri

Çocukluk çağında rinofarenjit şiddetli seyreden farklıdır, bu nedenle patolojiyi zamanında tanımlamak ve komplikasyonları önlemek önemlidir. Çocuklarda rhinofarenjit belirtileri ortaya çıkar:

 • sıcaklıkta keskin bir artış;
 • bebekler ve kusmalarda regurjitasyon;
 • Burun tıkanıklığı ve nefes alma zorluğu;
 • burundan salgılanan bir pürülan ve mukus salgısı;
 • öksürük ve ateş;
 • dispeptik bozukluklar ve uykusuzluk.

Çocuklar endişeli, halsiz ve huzursuzdur, yemeyi reddeder. Rinofarenjit çocuklarında karakteristik belirtilerin ve semptomların zamanında saptanmasıyla, hastalığın erken tedavisi, genellikle solunum sistemindeki enflamatuar reaksiyonların zeminine karşı gelişen karmaşık süreçlerden kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Rinoparenjit tedavisi, ilaçlar

Akut rinofarenjitde ilaç tedavisi karmaşık tedaviden oluşur. İlk eylemi - zehirlenme semptomlarının giderilmesi ve serbest burun solunumu restorasyonu. Tedavi, hastanın durumunu hafifletebilecek önerilerle başlar. Bunun için, sadece birkaç basit kural gözlemlemek gerekir;

 1. Bol miktarda içme rejimini gözlemleyin;
 2. Tahriş edici, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri hariç tutun;
 3. Sık sık havalandırmayı ve konutun nemlendirilmesini sağlayın;
 4. Gerekirse, dinlenme moduna bakın.

Rinoparenjitin tıbbi tedavisi kompleksi, preparatları içerir:

 • Antiviral ajanlar "Engistol", "Isoprinoside" veya "Remantadine" nin preparasyonları ve analogları formundadır.
 • Yüksek ateş antipiretik ilaçlar ile durdurulur: Parasetamol, Nurofen, Ibuprofen.
 • Şişlik, iltihap ve bol lakrimasyonu gidermek için antihistaminik ilaçlar "Laratidin", "Tavegil" ve "Cetirizine" formunda reçete edilir.
 • yutma sırasında ağrı, sen tablet, pastil çeşitli kaldırabilir ve lolipop "Dekatilena", "klorofilin", "Valium" ve "Septefrila" boğaz tedavisi, spreyler ve iyileştirici çözümler, "Miramistin", "Klorheksidin" ve "Lugol" bitkisel durular meşe kabuğu, adaçayı, okaliptüs ve calendula çiçeklerinin tentürleri üzerine hazırlanan çözümler.
 • burun ve boğazda mukoza astarı ıslatmak için tuzlu ve burun vazokonstriktör ilaçların sulama tedavileri tarafından atanır, "Mizah", "Aqua Maris", "protargola" ve "Collargol", "Vibrotsilom", "Nazivin", "Rinazolinom".
 • Soluma iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Bunu yapmak için, maden suyu, ilaç "Dekasan" veya her zamanki eczane salin kullanın.
 • Öksürük ortaya çıktığında, Erespal, Sinekoda, Linkas veya Lazolvana şeklinde çeşitli mukolitik ajanlar atanır.
 • Rinofarenjit bakteriyel genezi ile antibiyotik tedavisi seçilir.

Vazokonstriktif etkisi olan nazal damlaların ters etki yaptığı hatırlanmalıdır. Bir haftadan fazla bir süre ile alımları sırasında, mukoza zarlarında ödem gelişimini provoke ederler.

Kronik süreçte tedavi kullanılır:

 • nazofarenksin elektro ve ısıtma prosedürleri;
 • vitamin kompleksleri ve immünostimülanlar;
 • kuvars ışınımı ve alkali çözeltiler ile inhalasyon.

Gerekirse - lazer ve kriyoterapi, minimal invazif cerrahi girişimler kullanmak mümkündür.

Prognoz nedir?

Rinoparenjit başarıyla tedavi edilir ve ölüme yol açmaz. Yaşam beklentisi uygun olsa da, zamansız tedavi ile, astım, zatürre veya ağır bronşit gibi çeşitli karmaşık süreçler geliştirmek mümkündür.

Rinoparenjit - yetişkinlerde semptom ve tedavi

nazofarenjit - Nazal mukoza ve farenks'i etkileyen bir iltihap. Bu hastalık farenjit ve rinitin bir komplikasyonudur. Erişkinlerde ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra rinofarenjit tedavisine başlamak ve kronik formun gelişmesini engellemek son derece önemlidir çünkü pratikte tedaviye girmez.

Genellikle bu tür semptomların ortaya çıkmasından sonra erişkinlerde akut rinofarenjit tanısı konur ve tedaviye başlanır:

 • burun solunumunda zorluk;
 • kulaklarda ağrı ve onları tıkamak;
 • viskoz tipte burun akıntısı;
 • nazofarenkste rahatsızlık.

Hastalığın kronik formu boğazda ve üzüntüde ağrı, bademcikler ve lenf düğümlerinde artış ile karakterizedir. Bazen bir hastanın farinkste büyük bir yabancı cisme sahip olma hissi vardır. Yetişkinlerde akut ve kronik rinofarenjit tedavisi olmadığında, bol mukus veya pürülan akıntı gibi bir semptom vardır. Hasta sürekli olarak boğazı temizlerken, farinks ve burundan gelirler.

Erişkinlerde rinofarenjit tedavi edilmeden önce, vücudun sarhoşluğunu azaltmak ve bağışıklığı artırmak için gereklidir. Bunun için antiviral ilaçlar (Isoprinosine, Ingavirin veya Cytovir 3) almanız gerekir. Nazal solunumu düzeltmek yardımcı olacaktır:

 • deniz suyu ile preparatlar (Aquamaris, Physiomer);
 • Yağ damlacıkları (Okaliptüslü Pinosol);
 • Maden suyu veya tuzlu su ile inhalasyon.

Erişkinlerde şiddetli akut rinofarenjit seyrinde tedavi için lokal antibiyotik kullanmak daha iyidir (Bioparox, Hexoral). Bu hastalık için vazokonstrüktif etki (örneğin, Rinofluimucil) ile mukus dışarı akışını geliştirmek için ilaç reçete edilir.

Hastalığın 4.-5. gününde, öksürük nemli hale gelir gelmez Ambroben, Lazolvan veya herhangi bir bitki mukolitik (Linkas, Mukaltin, Doktor Anne) alınmalıdır. Antibiyotikler, sadece hastalığın bakteriyel tipine (semptomların remisyonuyla birlikte, bu hastalık yeniden ortaya çıkma ve alevlenme eğilimi gösterdiğinde) veya tracheitis ve bronşit eklendiğinde reçete edilir.

Yetişkinlerde rinofarenjit tedavisi için, aşağıdaki prosedürler reçete edilir:

 • nazofarenksin ısıtılması;
 • Nazofarenksin tüp-kuvars ışınlaması;
 • elektroforezi;
 • alkalin inhalasyonu.

Hastalığın gelişimi ya da atrofik ya da hipertrofik formu ile hastalık genellikle kriyoterapi, lazer tedavisi ve minimal invaziv operasyonlar yardımı ile tedavi edilir.

Akut rinofarenjit tedavisi, nedenleri ve semptomları

Rinofarenjit, burun ve faringeal boşluğu etkileyen enflamatuar bir hastalıktır. Bu tip hastalıklar yaygın kabul edilir ve en yaygın olarak küçük çocuklarda görülür. Akut rinofarenjitin yaygın rinitin bir komplikasyonu olarak davrandığı belirtilmelidir. Çoğu zaman, yetişkinler burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi semptomları göz ardı ederek her şeyin kendi kendine geçeceğini umuyorlar. Ancak, vücuda zamanında yardım sağlamazsanız, durum bu rahatsızlıktan dolayı karmaşıktır.

Akut rinoparenjit nedenleri

Akut rinofarenjit nazal konjesyondan başlayarak ve boğazda şiddetli ağrıyla birlikte yavaş yavaş gelişir. Olguların yüzde doksanında hastalık, viral bir enfeksiyonun burun mukozasına veya farenksine nüfuz etmesi sonucu oluşur. Hastalık influenza, parainfluenza, rinovirüs veya adenoviral lezyonlarla oluşabilir.

Diğer durumlarda hastalık, dokudaki belirli irritanlara veya bakterilere karşı alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar.

Viral bir enfeksiyon, eğer yutulursa, aktivitesine derhal başlanırsa, o zaman bakteriler uzun süre inaktif olabilir. Uygun koşullar ortaya çıktığında, çoğalmaya ve çoğalmaya başlarlar.

Ana faktörler genellikle:

 • aşırı soğutma veya aşırı ısınma;
 • soğuk hastalık tedavi edilmez;
 • zayıflamış bağışıklık fonksiyonu;
 • kötü alışkanlıkların varlığı;
 • hasta bir kişiyle temas kurmak;
 • kalabalık yerlerde yürümek;
 • kronik hastalıkların varlığı.

Kronik rinoparenjit hakkında konuşursak, hastalık şu nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • artmış adenoidler ve polipler;
 • burun septumunun eğriliği;
 • burun boşluğunun yapısı ile ilişkili olan konjenital patolojiler;
 • mantar enfeksiyonu ve ağız boşluğunda kandidiyaz oluşumu;
 • soğuk içecek tüketimi;
 • bağışıklık fonksiyonunun zayıflamasına yol açan ilaçları almak;
 • düzenli stresli durumlar.

Akut rinofarenjit semptomatik

Hastalığın semptomları rinit ve farenjit belirtilerini içerir. Bu nedenle, hastalık aşağıdakilerle karakterize edilir:

 1. Nazofarengeal bölgede hoş olmayan duyumların ortaya çıkması. Karıncalanma, yanma veya kuruluk oluşabilir;
 2. posterior farryngeal duvar boyunca drene olan burun bölgesindeki mukus tıkanıklığı;
 3. burun solunumu tıkanıklığı;
 4. bir burun görünümü;
 5. işitme kaybı, kulaktaki ağrı başlangıcı;
 6. sıcaklıkta hafif bir artış;
 7. mukoza zarlarının şişmesi ve kızarması;
 8. genişlemiş lenf düğümleri.

Ayrıca, semptomatoloji, hangi rhinofarenjit formunun gözlendiğine bağlıdır.

Alerjik rinoparenjit çeşitli uyaranlarla temas sonucu oluşur. Bu tür bir hastalık burunda başlayan tüm süreç ile birlikte nazofarenksin iltihaplanmasına yol açar ve daha sonra solunum yolundan aşağı iner. Erken günlerde hastalık, catarrhal riniti andırır. Uyaranın ortadan kaldırılmasıyla, hastalığın hızla üstesinden gelinebilir. Ancak tedavi geç kaldıysa, böyle bir süreç laringofarenjit gelişebilir.

Ana belirtiler genellikle:

 • burun tıkanıklığı;
 • burun akıntısı;
 • farinksin inflamasyonu ve kızarıklığı;
 • burundan arka duvarda mukusun akışı;
 • boğazda rahatsızlık duyumları oluşumu;
 • öksürük tezahürü.

Genellikle alerji rinoparenjitin burun boşluğu, sinüsler, larinks veya hava yollarında meydana gelen diğer enflamatuar süreçlerle birleştirildiği bulunmuştur.

Akut rinofarenjit, dokuların şişmesi ve hücresel elementlerin mukoza zarına nüfuz etmesi ile kendini gösterir. Bu tür hastalıklarda kan damarlarının kuvvetli bir şekilde genişlemesinin olduğunu da belirtmek gerekir. Bu nazofarengeal bölgeye kanda bir artışa yol açar.

Akut rinofarenjit parlak bir şekilde ilerler ve aşağıdakilerle karakterizedir:

 1. pürülan mukus oluşumu;
 2. burun pasajında ​​kaşıntı ve yanma nedeniyle paroksismal hapşırma başlangıcı;
 3. ses tonunu değiştir;
 4. gözyaşı;
 5. Boğazda kalıcı terlemenin tezahürü;
 6. yutkunurken ve konuşurken acı veren his;
 7. vücut ısısını 38 derece arttırdı;
 8. hafif rahatsızlık.

Kronik rinoparenjit uzun zaman alır ve sıklıkla akut formu bir kez tedavi edilmediği için ortaya çıkar. Kronik seyrinde, çürük dişlerde veya sinüslerde bir enfeksiyon var.

Bu tür hastalık üç biçime ayrılır.
Atrofik rinoparenjit ile bir hastada boğaz ağrısı ve rahatsız edici duyulardan şikayetçi olabilir. Ses kısık olabilir. Muayenede, mukozanın soluk bir renge sahip olduğu, çok tükendiği görülmektedir.

Kataral ve hipertrofik rinoparenjit ile hasta, boğazda bir yabancı cismin boğaz ağrısı, üzüntü ve hissi şikayet edebilir. Ayrıca, bu formlar nazal bölgede bol ve pürülan akıntı belirtisi ile karakterizedir. Farinksin arka duvarından aşağı akabilirler ve ağızdan hoş olmayan bir kokuya neden olabilirler. Bütün bunlara rağmen, hasta sabah ve gece saatlerinde hafif bir öksürük nöbeti ile öksürük geçirir. Ayrıca bademciklerin artması ve şişmesi de olabilir.

Muayene sırasında, farinksdeki mukoza zarının çok gevşek olduğu ortaya çıkar. Submandibular bölgedeki lenf düğümleri hafifçe büyümüştür.

Çocuklarda Rinofarenjit

Çocuklarda rinofarenjit varsa, semptomlar ve tedavi mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Hastalık yetişkinlere göre daha şiddetlidir ve bu nedenle tehlikelidir.

 • vücut ısısında 38-39 dereceye kadar artış;
 • burun tıkanıklığı;
 • deşarjın açık bir renk olduğu bir soğuk görünmesi;
 • uyku bozukluğu;
 • ateşli durum;
 • mide bulantısı, kusma ve ishal;
 • dayanılmaz bir doğanın öksürüğü.

Bu durumda, bebek zayıf, uyuşuk ve huzursuz olur. Sürekli ağlıyor ve uyuyor. Zorlayıcı solunum ve burun tıkanıklığı nedeniyle, düzgün uyuyamaz, çoğu zaman uyanır. Zaman çocuklarda rinofarenjit tedavisi için başlamazsa, hastalık yanlış krup, bronşit veya zatürre şeklinde komplikasyonlara yol açacaktır. Bir doktora başvurmaktan çekinmeyin, bu nedenle rinofarenjit, influenza enfeksiyonu, difteri, kızıl ateş veya boğmaca ile benzer semptomlara sahiptir.

Rinofarenjit tanısı

Rinofarenjit tanısı koymak için bir doktora görünmelisiniz. Hastayla şikayetler için görüşecek ve ağız boşluğunu inceleyecek. Rinofarenjit ile posterior faringeal duvarın ve bir mukus akışının karakteristik bir kızarması ve şişmesi olacaktır. Boğazda ve burnun dibinde pürülan kaplama görülebilir. Bundan sonra hasta atandı:

 • ESR ve beyaz kan hücrelerinin miktarını belirlemek için analiz için kan vermek;
 • patojeni belirlemek için nazofaringeal alandan bir swab almak.

Hastanın kronik rinofarenjit karakteristik belirtileri varsa, aşağıdakileri içeren ek bir muayene atanır:

 • burun boşluğunun endoskopi;
 • X-ışını incelemesi;
 • nazofarenks ve sinüslerin bilgisayarlı tomografisi;
 • Bir kulak burun boğaz uzmanı, endokrinolog ve gastroenterolog ile konsültasyon.

Rinofaringeal allerjik tipte, uyaranı belirlemek için bir test örneğini geçmeniz gerekir.
Bu hastalığı alerjik ve vazomotor rinit, pollinozis, difteri, grip veya kızıl ateşten doğru ayırt etmek çok önemlidir.

Hastanın uzun süreli bir seyri varsa, daha sonra smearleri PCR ve ELISA analizi üzerinde geçirmek, mikroskopi ve bakteriyoskopiye geçmek gerekir.

Akut rinofarenjit tedavisi

Pek çoğu rhinofarenjitin nasıl tedavi edileceğini merak ediyor. Ancak bunu bir doktora başvurmadan yapmak önerilmez. Yanlış tedavi veya yanlış tanı komplikasyonlara yol açabilir.

Alerjik rinoparenjit tedavisi şu anlama gelir:

 • antihistaminikler alımı. Çocukluk döneminde damlalar Zirtek veya Fenistila şeklinde reçete edilir. On iki yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar Suprastin tabletleri veya şurup içinde Erius reçete edilir. Tedavi kursu süresi yedi gündür;
 • tahrişe neden olan alerjenin ortadan kaldırılması. Hasta kendi başına bulmayı zor buluyorsa, laboratuvarda bir test yapmaya değer;
 • hormonal spreylerin uygulanması. Anti-inflamatuar ve anti-ödem etkileri vardır. Onları iki ila dört hafta, günde bir kez kullanın. Burada Nazoneks'i taşımak mümkün.

Akut formda rinofarenjit tedavisi içerir:

 1. antipiretiklerin uygulanması. Bir hastanın 38.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık veya konvulsif bir durumu varsa, Parasetamol veya Ibuprofen alınabilir. Bunlar çeşitli biçimlerde verilir: mum, şurup ve tabletlerde;
 2. Anaferon, Viferon, Kagocel, Arbidol formunda antiviral ajanlar. Tedavi kursu süresi beş gündür;
 3. Bakteriyel tip için antibiyotik alımı. Çocuklara Amoxiclav veya Augmentin reçete edilir. Yetişkinlerin Amoksisilin veya Azitromisin almaları tavsiye edilir;
 4. Nazal pasajların tuzlu su ile yıkanması veya deniz tuzu çözeltisi ile yıkanması. Prosedür takip günde altı kez kadar olmalıdır;
 5. Nazivin, Vibrocil, Otryvina şeklinde vazokonstriktif ajanların kullanımı. Çocuklar için tedavi kursunun süresi üç günden fazla olmamalıdır, çocuklarda üç günden fazla olmamalıdır;
 6. Antiseptik etki ile çeşitli çözümler ile durulama. Burada çimler, furatsilin, tuzun süslenmesini taşımak mümkündür. Prosedürü günde sekiz ila on defaya kadar yapmanız önerilir;
 7. Geksoral, Tantum Verde, Miramistin içeren antiseptik ilaçlarla boğazın sulanması;
 8. boğazın Chlorophylliptom, Lugol, Chlorhexidine ile yağlanması;
 9. Pinosol formundaki yağ damlacıklarının burun geçişlerine damlatılması;
 10. Protargol veya Sialora burnunda uygulama;
 11. Salin veya mineral su ilavesi ile çocuklara nebulizatör yardımı ile inhalasyonlar yürütülmesi. Yetişkinlerin, sıcaklığın yokluğunda buhar inhalasyonları ve ısınma prosedürlerini gerçekleştirmeleri tavsiye edilir.
 12. öksürüğe karşı fon kullanımı. Kuru ve ağrılı ise, Sinecode'ı alabilirsiniz. Balgam ayrılması için, Mukaltin tabletleri, Ambroben, Ascoril reçete edilir.

Beş gün sonra, akut dönem düştüğünde, hastaya UHF veya UFO şeklinde fizyoterapi verilir.

Kronik seyrinde, hastalığın gelişim nedenini belirlemek gereklidir. Eğer bu nazal septum, polipler veya adenoidlerin eğriliği ise, o zaman operasyonel müdahale yapılmalıdır. Sinüslerde enfeksiyon varsa, antibiyotikler ve guguklu prosedürü reçete edilir. Hastalık çürük oluşumlar nedeniyle ortaya çıkmışsa, diş hekiminden yardım almalısınız.

 • elektroprosedürlerin gerçekleştirilmesinde ve farenksin ısıtılmasında;
 • elektroforezde;
 • tüp-kuartz yardımı ile nazofarenksin ışınlanması;
 • immün uyarıcı ve vitaminli komplekslerin uygulanmasında;
 • alkalin inhalasyonlarının gerçekleştirilmesinde;
 • boğazın adaçayı ile durulanması, ardından yağ damlacıklarının damlatılması;
 • biyojenik uyarıcılar ve proteolitik enzimlerin kullanımında.

Ayrıca, tedavi sürecinde, önerileri takip etmek gereklidir:

 • Kalori alımını azaltmayı ve sıcak, soğuk, baharatlı ve tuzlu yiyecekleri elemeyi içeren bir diyete devam edin;
 • içme rejimini gözlemleyin, günde iki litreye kadar sıvı almanız gerekir;
 • Odayı günde üç kez havalandırın ve hava nemlendiricisi kullanın;
 • üç ila beş gün yatak istirahatine uymak.

Tedaviden sonra, sertleştirme prosedürleri ve spor yoluyla bağışıklık güçlendirilmelidir.
Hastanın rinofarenjit olması halinde, ilk bakışta hastalığın zararsız görünse bile tedaviye hemen başlanmalıdır.

Erişkinlerde rinofarenjit hastalığının özellikleri: semptomlar ve tedavi

Rinoparenjit - farinks ve burun mukozasının inflamatuar hastalığı, rinit ve farenjit birleşimidir.

hastalık daha çok çocukları etkiler, ancak yetişkinleri geçmez, ve tedavinin yokluğunda, rinofarenjit çoğu durumda tedavi edilmeyen kronik bir evreye gidebilir (sadece semptomların geçici olarak rahatlaması mümkündür).

Erişkinlerde rinofarenjit

Hastalığın gelişimi sırasında, mukoza zarının yüzeyini etkileyen nazofarenkste inflamatuar süreçler.

Hastalık tedavi edilmemiş sinüzit ve nazofarenksin diğer patolojilerine karşı hızla gelişebilir.

Kronik bir doğaya giderken Rinofarenjit üç formdan birinde oluşabilir: hipertrofik, catarrtal veya atrofik.

Hastalığın nedenleri

Bu virüslere aşağıdaki virüsler neden olur:

 • PC virüsü;
 • rinovirüs;
 • adenovirüsler;
 • influenza ve parainfluenza patojenleri.

Çoğu durumda, bu tür patojenler Tedaviye doğru yaklaşımla kolayca ortadan kaldırılabilir, ancak bu ancak hastalığın henüz ihmal edilmiş bir formda olmadığı durumlarda mümkündür.

Erişkinlerde rinofarenjit belirtileri

Böyle bir hastalık için, rinit ve farenjitde mevcut olan belirtiler aşağıdaki gibi karakteristiktir:

 • Nazofarinkste yanma, yanma ve kuruluk;
 • burun solunumu tıkanıklığı (bir veya her iki burun deliğine tıkanma sabit hissi);
 • burun mukus tıkanıklığı, ağır bir şekilde atılır ve bazı durumlarda kanın safsızlıklarını içerir;
 • şişme ve bölgede şişme nazofarenks;
 • Kulak ağrıları ve işitme bozukluğu (işitme tüpleri üzerinde iltihap yayılması ile);
 • lenf düğümlerinin büyümesi, Boyun ve boynun arkasında yer alır.

Sempmatoloji, farklı rhinofarenjit formlarıyla kendine özgü özelliklere sahip olabilir.

Akut rinofarenjit

Örneğin, en akut sızıntı hastalık şişlik en çok fark edilir, Gelişimdeki enflamatuar süreçler dokuların en derin katmanlarına ulaştıkça.

Bu form ile de gözlendi burunda artan yırtılma, hapşırma ve kaşıntı, mukusun burun akıntısı büyük miktarlarda, hastanın sesinin azalması, sıcaklıkta hafif bir artış (38 derecelik bir seviyeye), genel halsizlik, halsizlik ve baş dönmesi.

kronik

Çoğu zaman böyle durumlarda bir kişi kokuları ayırt etme yeteneğini kaybeder. Nazal solunumla ilgili ciddi zorluklar var.

Buna karşılık, hastalığın kronik formu, semptomatolojide biraz farklı olan aşağıdaki türlere ayrılır:

 • granül görünüm.
  Palatin bademcikler içinde ufalanabilir mukoza zarının en güçlü şişmesi, lenf düğümlerinin hacminde bariz bir artış vardır;
 • hipertrofik görünüm.
  Dış semptomlar çok belirgin değildir, ancak hastanın kendisi boğazda yabancı bir cismin varlığının öznel bir hissine sahiptir.
  Burundan mukus akıntısı, pürülan inklüzyonlar içerebilir, bazen hastalar mide bulantısı ve kusma görülür;
 • subatrofik görünüm.
  Boğazda boğaz hissi ve terleme hissedilir, kişinin sesi oturur, hemen hemen hiç sekresyon yoktur, ancak nazofarenksin yüzeyi aynı zamanda soluklaşır.

alerjik

Hastalığın başka bir şekli - alerjik.

Bu durumda, semptomatoloji akut ve kronik rinofarenjit ile hemen hemen aynı olacaktır, ancak tedavi süresi, patolojinin gelişimini tetikleyen alerjenleri ne kadar hızlı nötralize edebileceğine bağlıdır.

Inflamatuar süreçler bu durumda Nazofarenksin mukoza zarının tüm yüzeyini etkiler.

tanılama

Rinofarenjit varlığını tanımlamak anamnez ve görsel inceleme olabilir, Hangi farryngoscopy prosedürünü içerir (farinksin incelenmesi).

Faringeal dokular belirgin bir kırmızı renk tonuna sahipse ve larenksin arka duvarı şişirilir ve aynı zamanda kızarırsa, uzman teşhis "rinofarenjit" olur.

Bu hastalık kronik fazda şüpheleniliyorsa, ek olarak yapılabilir aşağıdaki teşhis prosedürleri:

 • Nazal sinüslerin BT'si ve nazofarenks;
 • X-ışını;
 • burun endoskopi;
 • bir pulmonolog tarafından muayene,gastroenterolog ve terapist.

Davranışı sırasında vazomotor rinit, nazal difteri, pollinozis ve diğer hastalıklar dışlanabilir.

Hastalığın uzun süreli seyri de Nazofaringeal mukozanın yüzeyinden smear alınabilir, ve genel bir idrar ve kan analizi de yapılır.

Erişkinlerde rinofarenjit tedavisi

Erişkinlerde rinofarenjit tedaviye entegre bir yaklaşım gerektirir, Farklı ilaçlar kullanılmalıdır.

Tedaviye genel yaklaşım

ancak Tedavi kalitesi genel önlemlerden etkilenebilir., Doğada terapötik olmayan, ancak iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bunlar şunları içerir:

 • yatak ve içme rejimlerine uyum;
 • diyete sıkı sıkıya bağlı kalma ihtiyacı, yağlı, sıcak ve soğuk yemeklerin kullanıldığı yerler hariçtir;
 • günlük 1,5-2 litre sıvı içme (alkollü içecekler hariç);
 • odanın günlük havalandırması, hastanın bulunduğu yer.

Akut hastalık tedavisi

Hastalığın formuna bağlı olarak, uygun tedavi reçete edilir.

Etkilenen yüzeylere eşit olarak dağılırlar ve ödemin erken ortadan kaldırılmasına katkıda bulunurlar, nazal olarak uygulanırlar. Bu tür araçlar şunlardır:

 • fenilefrin;
 • nazivin;
 • ksilometazolin;
 • epinefrin;
 • nafazoline.

Bağımlılığı önlemek için, bu tür ilaçlar kısa süreli tedavi için başvur: Bu ilaçları 10 günden fazla kullanırsanız, etkinliklerinde ve yan etkilerin ortaya çıkmasında keskin bir düşüş olabilir.

Ayrıca, salin, dioksidin ve geniş spektrumlu bir antibiyotik kullanılarak inhalasyonların yapılması mümkündür. miramistin (inhalasyonlar bir nebulizer ile gerçekleştirilir).

Paralel olarak yerel tedaviye başvurabilir - Flicatin, bioparox, mupirosin ile merhem şeklinde nazal mukozanın yüzey tedavisi ve fusafungin adı verilen bir antibiyotik ilacı.

veri Rinofarenjit semptomları tamamen ortadan kalkana kadar ilaçlar kullanılmalıdır., ancak bu bir ay içinde gerçekleşmezse - hastalığın kronik bir forma geçişi teşhis edilir ve bu durumda tedavi farklı olacaktır.

Rinofarenjitin kronik formu nasıl tedavi edilir?

Kronik formda rinofarenjit tedavisinde ilk sırada sanitasyon yapılır (ağız boşluğunun zararlı mikrofloranın geliştiği patojenik ortamdan temizlenmesi).

Bunun için, tüm hastalıklı dişleri tedavi etmek ve başka enfeksiyöz hastalıkların olmadığından emin olmak gerekir.

Boğazınızı ve ağrınızı birkaç gün boyunca% 1'lik bir tuzlu su çözeltisi ile yıkamak ve salin solüsyonu ile inhalasyon yapmak da mümkündür.

ancak Kronik formda kullanılan tüm araçlar sadece semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. ama hastalık ne ilaçlanmış ne de fizyoterapi yöntemleridir.

Hastalığın komplikasyonları

Hastalığa başlarsanız ve kronik veya ihmal edilmiş bir forma geçişine izin verirseniz, zamanla yan etkiler aşağıdaki gibi hastalıklarda oluşabilir:

 • larenjitin;
 • sinüzit;
 • bronşit;
 • orta kulak iltihabı;
 • inflamatuar süreçler, burun ve kulakları etkileyerek;
 • pnömoni;
 • bronkospazm.

Daha az ciddi bir sonuç, rinofarenjitin, tedaviye hemen hemen yanıt vermeyen kronik bir forma geçişidir: en iyi ihtimalle, kısa süreli remisyon gözlemlenebilir.

önleme

Rinoparenjit uzmanları tarafından önerilen koruyucu önlemler, esas olarak bağışıklığı güçlendirmeyi amaçlayan, Sonuç olarak, hastalığın gelişme riskini ve kronik forma geçişini azaltır.

Bu tür önlemlere öncelikle Vitamin komplekslerinin kullanımı, ayrıca vücudu temperlemek için önlemler.

Mümkünse Alkollü içecek ve tütün kullanımını sınırlamak gerekir.

Soğuk mevsimlerde hipotermiye izin vermemek önemlidir, rinofarenjit neden olan koşullu patojenik mikroorganizmaların daha aktif hale gelmesi ve patolojinin ilerlemesini provoke edebilen arka plan üzerinde.

Çok yağlı, keskin ve tuzlu yemekler hariç tutulmalıdır. Bir kişi ne tür içecekler tercih ederse içmeyin (çay, meyve suları, su, meyve içecekleri veya kompostolar).

Yararlı video

Bu videodan rinovirüs enfeksiyonu hakkında bilgi edineceksiniz - rhinofarenjit nedenlerinden biri:

Rinofarenjit, hastalıkları ifade eder. satın almak kolay, ama tedavi etmek oldukça zor.

bu nedenle Böyle bir hastalık gelişiminin ilk belirtilerinde bir uzmana danışmak gerekir, Anketin sonuçlarına dayanarak, doğru tedaviyi atayacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklar için larenjit için en iyi ilaçların gözden geçirilmesi

Tedavi KurallarıLarenjit genellikle ilk semptomları çok aniden ve beklenmedik şekilde gösterir. Küçük çocuklarda, enfeksiyon, yutulduktan sonra, çok hızlı bir şekilde gelişebilir.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.