Loading

Burun ve boğazda stafilokok nasıl tedavi edilir

Burun içindeki Staphylococcus, pürülan iltihaplı bir hastalığa neden olabilen bir bakterinin burun mukozasında bulunmasıdır.

Staphylococcus aureus'un 20'den fazla çeşidi vardır, bunların çoğu insanın kalıcı arkadaşlarıdır ve normalde burun dahil olmak üzere mukoza zarlarında bulunurlar.

Aynı zamanda, birçok stafilokok kesinlikle zararsızdır, sadece üç çeşit hastalıkların gelişmesine neden olur. Aralarında en yaygın olanı Staphylococcus aureus. Bağışıklığının zayıflaması gerçekleşene kadar bir kişi için bir tehdit oluşturmaz.

Burunda stafilokokların tedavisi semptomlara bağlıdır ve antibiyotik, bakteriyofaj, immünomodülatörlerin kullanılmasından oluşur.

Nasıl enfekte olabilirim?

Sıklıkla stafilokoklar nazal mukozayı etkiler. Özellikle polikliniklerde, hastanelerde ve hatta hastanede herhangi bir yerde, bakterilerle enfekte olabilirsiniz.

Stafilokok enfeksiyonunun bulaşması şu şekilde gerçekleşir:

 • havadaki damlacıklar;
 • Hastanın kişisel eşyalarını kullanırken;
 • çocuğun emzirme döneminde veya emzirme döneminde emzirme döneminde;
 • taze olmayan veya termal olarak işlenmemiş gıdaların kullanımı;
 • Bir sağlık kurumunun duvarları içinde gerçekleşen enjeksiyonlar veya diğer tıbbi prosedürler sırasında.

Enfeksiyon burunda irinli yaralar belirir, ancak hastalık sinüzit veya menenjit tarafından karmaşık olabilir, bu nedenle burun stafilokok tedavisi kendini kabul etmez.

tür

En yaygın bakteriler şunlardır:

 1. Tam olarak amber rengi renginden dolayı Staphylococcus aureus böyle bir isim aldı.
 2. Epidermal staphylococcus, cildin ve vücudun kabuklarında yaşamaya ve mukus üretmeye bayılır.
 3. Aktif olarak genitoüriner sistemde bulunan Saprofitik stafilokok.
 4. Kan içine düşen özel bir aktiviteye sahip olan hemolitik tipte stafilokok.

Burunda staphylococcus belirtileri

Burun ve boğaz, insan vücudunda stafilokokların kolonizasyonunun en "favori" yerlerinden biridir. Nazal kavitede stafilokok enfeksiyonu varlığı için bazı semptomlar görülebilir (bkz. Fotoğraf):

 • burun tıkanıklığı;
 • nazofarenksi kaplayan mukus epitelinin kızarması;
 • artan vücut ısısı;
 • uzun süreli, kontrol edilemeyen burun akıntısı;
 • nazofarenksin mukus epitelyumunun atrofisi;
 • genel zehirlenme (bazı durumlarda - zehirli şok).

Bazı olgularda nazofarenksin stafilokok ile enfeksiyonu, küçük püstüler oluşumların nazal mukozasında ortaya çıkmasına eşlik edebilir.

tanılama

Staphylococcus aureus bakterisini belirlemek için ekim kullanılır. Hasta ayrıca bir kan testi alır. Bu nedenle, hastanın nazofarenksinde koşullu patojenik bir mikroflora ortaya çıkar.

Hasta staphylococcus üzerinde bir burun smearından alınır, laboratuar testleri enzim immunoassay yardımıyla gerçekleştirilir. Analiz sonuçları incelendikten sonra hasta teşhis edilir.

Ek olarak, stafilokokun antibakteriyel ilaçlara duyarlılığı için testler yapılır. Birçok durumda, stafilokok, antibiyotiklerin etkilerine duyarlı değildir.

Burun ve boğazda Staphylococcus aureus tedavisi

sinüzit, akut ve kronik rinit ve diğer patolojik bozukluklar: Bu hastalığın tedavisi sadece burun mukozasında bakteri varlığı iltihabı gelişimi ve hastalıkların ortaya çıkmasına yol açan olay başlaması gerektiğini bilmemiz gerekir. Bu nedenle, hasta hastalığın klinik resmini gösterecektir burun, gelen Staphylococcus aureus bir karalama devretmeye gereklidir.

Burun ve boğazda stafilokok nasıl tedavi edilir? Terapiye başlamadan önce aşağıdaki durumlar göz önünde bulundurulmalıdır:

 1. Staphylococcus, bazı antibiyotiklere kolayca direnç geliştirir;
 2. Sık antibiyotik kullanımı, Staphylococcus aureus'un süper dirençli bir ilacının ortaya çıkmasına neden olabilir;
 3. Antibakteriyel ajan yanlış seçilmişse, etki tersine çevrilir: enfeksiyon yoğunlaşır ve vücut boyunca dolaşım sistemine yayılır;
 4. pürülan deri lezyonları, osteomiyelit, endokardit, intestinal toksisitesi, stafilokok septisemi, menenjit: Yanlış muameleye komplikasyonlara yol açar.

Tedavi, ancak hangi bakteri türünün sağlığa zarar verdiğini ve hangi ilacın üstesinden gelebileceğini anlamak için bir araştırmadan sonra reçete edilir. En yaygın olarak reçete edilen sülfonamid veya antibakteriyel ilaçlar hasta için ayrı ayrı uygundur.

müstahzarlar

Bakteri öldürmek için antibakteriyel ilaçlar kullanılır:

Yukarıdakilere ek olarak, doktorlar aşağıdaki sistemik ilaçları reçete eder:

 1. Vücudun genel direncini artırmak için tasarlanmış immünomodülatörler (Tactivin, Poludan, Immunoriks);
 2. Şişliği gidermek için tasarlanmış antialerjenik ilaçlar (Ziretek, Tavegil, Diazolin);
 3. Bir mineral bileşeni (Alfabe, Supradin, vb.) Eklenmesi ile Vitamin kompleksleri.

Doz ve tedavi sadece hekim tarafından reçete edilebilir, bu tür ciddi enfeksiyonların kendi kendine ilaçlanmasından kategorik olarak reddedilmelidir.

Bir erişkin veya çocuğun boğazında stafilokokun nedenleri, semptomları ve yöntemleri

Bir çocuğun ya da yetişkinin boğazındaki Staphylococcus, rotosynopharynx'in mukus epitelyumu üzerindeki Staphylococcaceae cinsinin bakterilerinin varlığıdır. Bu cinsin bakterilerinin çoğu, koşullu olarak patojenik mikroorganizmaların sayısına dahil edilir, yani, yalnızca uygun koşulların varlığında (bağışıklık zayıflığı, hipotermi, hormonal bozukluk, vb.) Hastalığa neden olurlar.

Birçok staphylococci çeşidi vardır, ancak bunların en tehlikeli olanları altın (aureus) olarak kabul edilir. Bu nedenle, rotonofaringeal bir stafilokokus bulunduğunu söylerse, bunlar altın demektir.

Geleneksel ve halk ilaçları tedavisi için nasıl yanı sıra, bu kendini gösterir ve fotoğrafta göründüğü, boğaz ve burunda stafilokok enfeksiyonuysa ayrıntılı olarak analiz etmek istediğiniz konu, içinde bakteri zararlarını göz önüne alındığında.

Burun ve boğazda stafilokok nedenleri

Çevrede birçok patojenik ve patojenik olmayan mikroorganizmalar vardır ve bunların bazıları cildimizde yaşar. Doğumdan hemen sonra çocuk sterildir, ancak yaşamın ilk dakikalarında bebeğin cildi, sindirim sistemi ve solunum yolu, annesinde bulunan temel mikrofloralarla doldurulur.

Staphylococcus aureus, gerçekten patojenik mikroorganizmaları ifade eder, ancak bu, kişinin cilt, mukoza ve bir kişinin bağırsaklarında kalmasını engellemez.

Staphylococcus aureus, ağız veya burun yoluyla dış ortamdan gibi mukoza rotonosoglotki ulaşır ve bu da enfeksiyon (kronik bademcik iltihabı, kronik sinüzit, kronik bronşit, soluk borusu, çürükleri, diş taşı) iç odaklarından. Altın staphylococcus ile enfeksiyonun daha ayrıntılı yollarını ele alalım.

Boğazda Staphylococcus aureus: enfeksiyon yolları

Altın staphylococcus ile enfekte etmek için çeşitli yollar olabilir, yani:

 • Staphylococcus'un boğaza girmesi, kişisel hijyen maddeleri, oyuncak ya da kirli ellerle gerçekleştiğinde temas;
 • aureus staphylococcus, verilen bakteriyi içeren hava ile boğaza girdiğinde havalanır. Bu durumda Staphylococcus, öksürme, hapşırma, nefes alma veya konuşma sırasında hastalar veya taşıyıcılar tarafından tahsis edilir;
 • Staphylococcus, toz partikülleri ile boğaza girdiğinde hava-tozudur, çünkü bu mikroorganizma çevresel faktörlerin etkisine oldukça dirençlidir. Zeminde, mobilyalarda veya yünlü ürünlerdeki tozlarda, bu bakteri patojenliğini 5-6 aya kadar korur;
 • Gıda, bu mikrop insan vücuduna gıda ile girdiğinde. stafilokok enfeksiyonları gelişimi kötü gıda hazırlama ve tüketim sırasında yemekleri veya kirli ellerinizi yıkanmış, gıda termal işleme eksikliği katkıda bulunur. Dikkatlice vücudun (çürük, diş taşı, kronik tonsillit, bronşit, sinüzit, vb. D.) için bir kronik enfeksiyon sterilize zaman, hem de (emzirme öncesinde ellerinizi yıkayın göğüslerini yıkamak) kişisel hijyen emziren annelerde kurallarına uymak önemlidir Bebeğinizi stafilokok ve diğer patojenik mikroorganizmalar ile enfekte etmeyin.
 • Dikey olarak, çocuğun boğazındaki altın stafilokok, enfekte olmuş amniyon sıvısı alındığında veya doğum kanalından geçerken nüfuz ettiğinde;
 • boğazda streptokoklar invaziv tanı veya tedavi edici manipülasyonlar yaparken sıhhi ve epidemiyolojik standartlara uyulmamasından dolayı iyatrojeniktir.

Ayrıca otoinfeksiyon gibi bir şey var, - asemptomatik taşıyıcı hastalığa geçiş Bu gibi olumsuz faktörlerin etkisi altında:

 • vücudun savunmalarının zayıflaması;
 • dysbiosise yol açan antibakteriyel ilaçlar ile kendi kendine ilaç tedavisi;
 • rotosynopharynx mukozasının mikrorotravası;
 • vücudun hipotermisi;
 • psikotansiyel şok;
 • açlık ve diğerleri.

Gördüğünüz gibi, Staphylococcus aureus'u enfekte etmenin birçok yolu vardır, ancak kişisel sırtınızın kurallarını izleyerek enfeksiyondan kaçınarak sağlıklı bir yaşam tarzına ve bağışıklığı desteklemeye başlayabilirsiniz.

Boğazda Staphylococcus Belirtileri

Staphylococcus aureus boğazındaki görünüm aşağıdaki belirtilerden şüphelenilebilir:

 • Farinks ve burun boşluğunda terleme ve kuruluk;
 • boğazda ağrı, yutma ile artar ve larinks;
 • ses kısıklığı;
 • kolay öksürük;
 • vücut ısısında yüksek rakamlara artış.

Stafilokok enfeksiyonu formları

Stafilokok boğaz enfeksiyonunun seyri asemptomatik olabilir, ancak üst solunum yollarının iltihaplanması şeklinde de ortaya çıkabilir:

Bu formların her biri ayrı bir semptom kompleksi olarak kendini gösterir ve yetişkinlerdeki semptomlar çocuklardan daha az belirgindir.

Staphylococcal tonsillit aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:

 • bademcikler, palatine kemer ve dil parlak kırmızılar;
 • kolayca çıkarılabilen bademcikler üzerinde beyaz ve sarı pürülan tabakaların varlığı;
 • kulak ya da boyuna veren ve yutma ile artan ağrı, iştah kaybına neden olur;
 • ateş, baş ağrısı, halsizlik, vücut ağrıları, titreme ve vücut zehirlenmesinin diğer belirtileri;
 • Servikal lenf nodlarının lenfadenopatisi.

farenjit, Altın staphylococcus neden olduğu gibi, bu tür belirtiler ile kendini gösterir:

 • posterior faringeal duvarın kızarıklık ve şişmesi;
 • posterior faringeal duvarda mukus, pürülan mukus ve pürülan tabakalar;
 • Farinkste percolasyon;
 • kuru öksürük;
 • ses kısıklığı;
 • özellikle yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • ateş, genel halsizlik, titreme ve diğer vücut zehirlenme belirtileri.

Stafilokokal larenjit ile hastalar aşağıdaki semptomlardan şikayetçi:

 • göğüste ağrı;
 • terleme ve kuru boğaz;
 • sesin ses kısıklığı, toplam kaybına kadar;
 • pürülan balgam deşarjı ile ıslanan kuru öksürük;
 • subfebril ateşi ve vücut zehirlenmesinin diğer semptomları.

Stafilokok Enfeksiyonunun Tehlikesi

Üst solunum yollarında stafilokok varlığı, sağlığa yönelik bir tehdittir. Bunun nedeni, bağışıklıkta azalma, hipotermi, stres, kronik patolojinin alevlenmesi gibi olumsuz faktörlerin, enfeksiyöz bir sürecin gelişmesine neden olabilmesidir.

Stafilokok enfeksiyonu aktivasyonu ile birlikte, bronşit ve pnömoni gelişimi ile enfeksiyöz süreci alt solunum yollarına yayma riski vardır. Ek olarak, stafilokok, diyabet, romatoid artrit, piyelonefrit gibi kronik hastalıkları artırır. Ayrıca, bu mikrop, diğer patojenik mikroorganizmalara, örneğin streptokok veya pnömokoklara karşı direnci zayıflatır.

Stafilokok enfeksiyonunun en tehlikeli komplikasyonu, patojenin sepsis gelişimi ile kan içine girmesidir.

Bir yetişkin veya bir çocuk için benzer sonuçlar, boğazda Staphylococcus aureus ile zamansız veya yanlış bir şekilde tedavi edilirse ortaya çıkar. Bu nedenle, yukarıdaki semptomların varlığında, kendi kendine ilaç almak için gerekli değildir, ama yeterli tedaviyi reçete edecek bir uzman-bir kulak burun boğaz uzmanı veya bulaşıcı hastalık doktoru danışmalısınız.

Tanı Yöntemleri

Stafilokokların rotosofarenkseki semptomları özgül değildir, bu nedenle, sadece subjektif ve objektif semptomlara dayanarak stafilokokal enfeksiyon varlığını teşhis etmek imkansızdır. Bu nedenle, patojen tanımlanmış laboratuvardan sonra, stafilokokları boğazda tedavi etmeye başlarlar. Bu amaçla bakteriyoskopik, bakteriyolojik ve serolojik yöntemler kullanılmaktadır.

Stafilokok enfeksiyonu tanısı için en uygun yöntem rotosynofarenksin bir sürüntüsüdür. Elde edilen malzeme bir mikroskop altında incelenir ve daha sonra bakteri kolonileri elde etmek için bir besin ortamı üzerine yerleştirilir. Bir gün sonra stafilokokların varlığında, kültür üzerinde, beyaz, sarı veya turuncu bakteri kolonileri besiyerinde görülür.

Serolojik çalışma bakteriyofajları kullandığında, dört gruba ayrıldı. Pozitif serolojik testle stafilokok, bir veya daha fazla bakteriyofaj grubunu öldürür. Bu yöntem mikrobiyolojik kadar doğru değildir, bu yüzden nadiren kullanılır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğazda stafilokok oranı

Norm hakkında konuşmak, stafilokokların farklı olduğunu hatırlamalısınız. Şartlı patojenik stafilokoklar insan vücudunda bulunabilir ve bu cinsin (altın, epidermal ve saprofitik) patojenik temsilcilerinden kurtulmak daha iyidir. Bu nedenle, norm, altın derecenin dışında, ikinci derecede 10'dan fazla olmayan stafilokok sayısına izin verir.

Çoğu uzman Staphylococcus aureus'un rotosynofarenksindeki normun, özellikle çocuklar ve zayıf bağışıklığı olan kişilerde olmamasına inanmaktadır.

Aynı zamanda, doktorların bir kısmı, özellikle Komarovsky, test sonuçlarını değil, hastanın tedavi edilmesinde ısrar etmektedir. Yani, tedavi stafilokok enfeksiyonu klinik semptomlarının varlığında reçete edilir ve asemptomatik akış ve stafilokokların pozitif ekiminde değil.

Şimdi burun ve boğazda stafilokokların nasıl tedavi edileceğini görelim.

Staphylococcus'un burun ve boğazda tedavisi

Staphylococcus ile mücadele ederken, aşağıdaki görevleri yerine getirmeniz gerekir:

 • stafilokok aktivitesini baskılamak;
 • mukus rotosynopharynx'in bütünlüğünü geri yüklemek;
 • vücudun savunmasını teşvik eder.

Antimikrobiyal ilaçlar staphylococci'yi baskılamak için kullanılır:

 • yaygın bir stafilokok enfeksiyonu ve şiddetli seyri için kullanılan sistemik antibiyotikler (Klaritromisin, Sefotaksim, Klindamisin, Amoksiklav ve diğerleri);
 • Antibiyotik tedavisi tamamlayan antistaphylococcal veya kompleks bakteriyofaj. Bu ilaç stafilokokları öldüren bir virüstür. Karmaşık bakteriyofaj aynı zamanda stafilokok, streptokok ve klebsielezni içerir. Monoterapi olarak çocuklarda kullanılması önerilir.

Stafilokok enfeksiyonunun önemli bir bileşeni, immünomodülatörlerin kullanılmasıdır. Bunun için, aşağıdaki immünostimulantlar kullanılabilir:

 • anti-stafilokok immünoglobulin - özellikle altı aydan daha büyük çocuklarda, özellikle diğer antimikrobiyal ajanların kullanımı kontrendike olduğunda;
 • DCI-19;
 • Ribomunal;
 • taktivin;
 • Poludan ve diğerleri.

Bu ilaçların kabulü, akut stafilokok enfeksiyonu döneminde ve semptomların azalmasından bir ay sonra gerçekleştirilir.

Halk ilaçları ile tedavi

 • Kayısı ve kuş üzümü. Bu lezzetler büyük miktarda askorbik asit, antioksidanlar, pektinler ve aktif olarak stafilokoklarla mücadele eden diğer yararlı maddeler içerir. Bu nedenle, günlük kuş üzümü ve kayısı kullanımı organizmanın bu mikroplara karşı direncini artırmaktadır.
 • Kalçaların infüzyonu. Böyle bir doğal ilaç da C vitamini açısından zengindir, bu nedenle düzenli alımı bağışıklığı arttırır. Bunun için twice bardak yabani gül için günde iki kez içmek yeterli olacaktır.
 • Dulavratotu ve dulavratotu köklerinin kaynatılması. Et suyu hazırlamak için, bu malzemelerin bir çay kaşığı almanız ve kaynayan suyla dökmeniz, daha sonra 5 dakika kısık ateşte kaynatmanız gerekir. Et suyu yemeklerden önce günde üç kez 200 ml sıcak bir şekilde alınır. Ekinezya ve dulavratotu da stafilokokların aktivitesini inhibe eden, insan bağışıklığını etkin bir şekilde arttıran adaptojenler içerir.
 • Kekik, biberiye, huş tomurcukları ve civanperçemi otunun infüzyonu. Bu maddeler bir çorba kaşığı alır ve 500 ml kaynar su dökülür, kapak ile örtülür ve 2-3 saat demlendirilir. Hazır infüzyon filtresi ve yemeklerden önce günde 100 ml 3-4 kez alın.

Farinkste stafilokok için lokal tedavi

Stafilokoklara karşı yerel mücadele, boğazı durulamak ve antiseptik içeren pastilleri emmektir.

Uzmanlar böyle Chlorophillipt, Tantum Verde, Klorheksidin Miramistin Geksoral olarak ya da Staphylococcus aureus açısından en yüksek verimi var çünkü gargara araçları tavsiye ederiz.

Bu antiseptikler, enfeksiyon semptomlarının şiddetini azaltmaya, iyileşmeyi hızlandırmaya ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olan antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve onarıcı aksiyonlara sahiptir.

Staphylococcus aureus ile klorofililpt

Chlorophillipt antimikrobiyal, anti-enflamatuar, analjezik ve iyileştirici etkileri vardır, etkili bir durulama Staphylococcus ve Streptococcus rotonosoglotke yok eder.

Boğazın% 2'lik alkol solüsyonu olan Klorofililpt ile stafilokokal enfeksiyonla durulanması gerekir, bu da ilk önce ½ fincan ılık su ile seyreltilmelidir. Durulama sayısı günde en az dört kez olmalıdır.

İlaç hemen hemen hiçbir kontrendikasyon ve yan etkisi yoktur, bu nedenle gebelikte, emzirme döneminde ve aynı zamanda çocuklarda kullanılabilir. İlacın tek kontrendike olması, bileşenine karşı toleranssızlıktır, bu nedenle tedaviden önce, sorumlu doktora danışmak gerekir.

Ayrıca stafilokokları antiseptik içeren lolipoplarla savaşmak da mümkündür. Günümüzde en etkili olanı Tharyngept, Strepsils, Decathilen ve Grammidine gibi araçlardır.

Boğazdan bir kontrol swabı ve stafilokokları belirlemek için materyalin ekilmesi, tedavinin bitiminden 4 hafta sonra gerçekleştirilir.

Böylece, yukarıda dayanarak, bu bakterinin sağlık ve hatta hayata tehlikeli hastalıklara neden olabilir, gerçek bir patojen, çünkü boğazında Stafilokok aureus tespit edilmemesi gerektiğini sonucuna varılabilir.

Burun ve boğazda stafilokok nasıl tedavi edilir? Burun mantarı

stafilokoklar varlığını gösterdi ve sonuçlar da yüz burun yüzle problemler ya da sadece geçen bakposev, karşı karşıya kalan, sıradan birinin hemen burun ve boğazdaki stafilokok nasıl tedavi düşünmez.

Ama her zaman gerekli mi? Ve eğer öyleyse, kullanmak için en iyi araçlar nelerdir?

Deride, mukoza zarında ve hatta insan vücudundaki bazı organların boşluklarında bile, bağışıklık sisteminin tam işleyişi ile birçok bakteri vardır. Üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur, hatta belirli görevlerle başa çıkmaya yardımcı olurlar.

Bu bakteriler arasında, Staphylococcus cinsine ait bakteriler bulunur. Toplamda, 20'den fazla tür vardır.

Cinsin en tehlikeli temsilcilerinden biri Staphylococcus aureus. Çoğu durumda KBB organlarının hastalıklarının gelişmesine neden olur.

Aynı zamanda, en zararsız Staphylococcus epidermidis olup, yine de bağışıklık sisteminin önemli ölçüde zayıflamasıyla enflamatuar süreçlere neden olabilmektedir.

Erişkinlerde semptomlar

Semptomatolojinin şiddeti, hangi stafilokokların aktif olarak çoğalabildiği ve nerede bulunduğuna bağlıdır. Staphylococcus burun mukozasında yakalanırsa, sıklıkla eşlik eder:

 • tedaviye cevap vermeyen uzun süreli burun akıntısı;
 • sıcaklıkta 38-39 ° C'ye bir artış;
 • mukopurulent sümük sarı-yeşil renk tahsisi;
 • cildin kızarıklığı ve dudak üzerinde bir döküntü;
 • zehirlenme belirtileri: mide bulantısı, kusma, dışkı bozuklukları.

Bir püstüler döküntü, stafilokok enfeksiyonunun tipik bir tezahürüdür, ancak her zaman görünmez. Döküntü unsurları farklı boyut ve sayılara sahip olabilir.

Enfeksiyon zamanla teşhis edilmezse, bakteriler özellikle sinüzit olmak üzere komplikasyonların gelişimini tetikleyebilir. Bu durumda, hasta, başka şeylerin yanı sıra, rahatsız olacak:

 • baş ağrıları ile baş ağrısı, daha kötüsü;
 • genel zayıflık;
 • hızlı yorgunluk başlangıcı;
 • etkilenen aksesuar sinüslerine basarken rahatsızlık vs.

Ayrıca, mikroorganizmalar aşağıya iner ve ağız boşluğunda iltihaplanmaya neden olabilir, sonuçta:

Bu, yutulduğunda boğazda ağrı ile birlikte görülür, ancak bakteriyel bir enfeksiyonun tipik bir göstergesi bademcikler üzerinde beyaz veya sarımsı bir kaplamanın oluşmasıdır.

Staphylococci'nin aktivasyonu, bağışıklıktaki azalmanın arka planında ortaya çıktığı için, rahatsızlık belirtileri genellikle ARVI, bronşit, vb. Gibi diğer hastalıkların belirtileri üzerine bindirilir.

Hastalık ile başa çıkmaya çalışmak, kendi ciddiyetini fark etmemek, insanlar genellikle vazokonstrüktif damla kullanmaya, ısınma prosedürlerine vb.

Ancak uygun olmayan tedavi genellikle vücudun her tarafındaki mikropların yayılmasına yol açar. Sıklıkla burun boşluğundan gelen işitsel tüplerden geçerek, kulak iltihabının gelişmesini provoke ederek kulaklara girerler.

Buna şiddetli ağrı ve bazen de püy oluşumu eşlik eder.

Gelişmiş vakalarda, bakteriler kan dolaşımına girerek sepsisin gelişimini tetikleyebilir. Hayatı tehdit eden bu durum acil tıbbi müdahale gerektirir. Başlıca belirtileri şunlardır:

 • vücudun her yerinde kızarıklık;
 • muazzam titreme ve ateş;
 • terleme;
 • zayıflığı;
 • bilinç kaybı bölümleri;
 • cildin solgunluğu.

Böylece, bu bakteriler oldukça tehlikeli olabilir. Bu nedenle, bakteriyel rinit belirtileri göründüğünde, bir doktora danışmalısınız.

Daha çok tedavi etmek gerekli midir?

İlaçlar ile enfeksiyona karşı mücadele, ancak stafilokokun, büyük miktarlarda ekilmesi halinde, normun varsayımından daha fazla başlar. Farklı türler için farklıdır ve altın için (Staphylococcus aureus) 0'dır.

Patojenik mikroorganizmaları öldürmekten ziyade, doktor her zaman çözmeli ve birçok mikrop modern preparatların çoğuna karşı direnç geliştirdiğinden veri bakposseva'ya göre zorunludur.

Bu çalışma burun ve boğazdaki mukoza zarlarından smear alınmasını içermektedir.

norm sapmalar varsa çeşitli antibiyotiklere stafilokok kolonileri hassasiyet bir çalışma bulunamadı iletken ve belirli bir ajanın etkinliği hakkında sonuç çıkarmak için kendi reaksiyonun temelinde edilmektedir.

Bu nedenle, birçok kişinin bir stafilokokta doğumdan önce burnun nasıl işleneceği ile ilgilenmesi göz önüne alındığında, analizin teslimi için laboratuvara gitmenin fark edilmesi gerekir. Çalışmanın sonuçlarını bozmamak için sadece bir şey kazmamalı, dişlerini bile fırçalamalısınız.

Enfeksiyonu öldüren başlıca ilaçlar şunlardır:

Antibiyotikler. Doğru seçilmiş, bu ilaçlar herhangi mikro organizmaları yok etmek mümkün, bu yüzden hızla Stafilokok enfeksiyonu tedavi nasıl kullanılan ilk silah.

Antibiyotik ağızdan alınabilir, burun içine gömülür ve boğaz içine enjekte edilir ve döküntüler varsa merhem kullanın. Genellikle Bioparox sprey, Isofra ve Polidex kullanılır.
Kaynak: nasmorkam.net Orta şiddetli ve şiddetli vakalarda, hastaların kağıda uyması zor olan ilaçları almaları önerilir.

En yaygın amoksisilin vasıtasıyla (Augmentin, Ospamoks), azitromisin (Hemomitsin, Sumamed), vankomisin (Vanmiksan, Vankoled), neomisin (Naomi Mitserin, Aktilin) ​​ve diğerleri dayanmaktadır.


Pamuklu çubukla ıslatılmış bir bakteriyofaj stafilokokal burun içine girin. Uygulamanın süresi 15-20 dakikadır. 21 gün boyunca günlük olarak tekrarlanırlar.

antibiyotiğe dirençli stafilokoklar veya çünkü bunlara alerji ya da başka nedenlerden dolayı antibiyotik almak yetersizlik suşları enfekte Bu araç, esas olarak kullanılan bir.

Ayrıca özel aşılar ve stafilokokal anatoksinler vardır, ancak bunlar akne ile mücadele için kullanılır.

Diğer tüm ilaçlar ikincil görevleri yerine getirir ve vücudun doğal savunmasını geliştirmek ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için kullanılır. Bunlar:

Antiseptikler. Anti-stafilokok enfeksiyonu kullanılan ilaçların, bu grubun rolü, örneğin, Miramistin, Furatsilinom, Chlorophillipt, Klorheksidin, propolis tentürü (seyreltilmiş), vb çeşitli alkol çözeltilerdir

Nazal boşluğu yıkamak için kullanılırlar. Ancak hastalığı bakteriyofajlarla tedavi ederken, Alkol içeren, bu imkansız çünkü etanol onları etkisiz hale getirir.

Ayrıca en fazla günde 3 defa her burun deliğine bir kaç damla damlatıldı bir petrol çözüm hlorofilliptom, A vitamini, protargola kullanmaya başvurdu. Staphylococcus aureus'un burnundaki bu düşüşler antibakteriyel tedavinin etkinliğini artırır.

Tüm hastaların, zehirlenme belirtilerinin yoğunluğunu azaltmak için bolca içilmesi önerilir. Bu amaçlar için, ideal olarak uygundur:

 • su;
 • dogrose suyu;
 • Siyah frenk üzümü veya kayısı.

Ortalama olarak, tedavi 3-4 hafta sürer. Semptomlar ilk 7 gün içinde kaybolur, ancak bu terapiyi durdurmak için bir bahane değildir.

Zamanın geri kalanında, elde edilen sonucu düzeltmek ve bir nüksetme gelişimini önlemek için bir uzman tarafından reçete edilen tüm ilaçları almak gerekir.

Mutlak olarak, stafilokok enfeksiyonu tedavisine paralel olarak gelişmesine neden olabilecek hastalıklar tedavi edilir.

Tedavinin etkinliğini değerlendirin bac reseeding sonuçlarına dayanarak.

Stafilokok sayısının hala normal değerleri aşması durumunda, doktor yeni bir tedaviye, ancak diğer ilaçlara olan ihtiyaç konusunda karar verebilir.

Burunda staphylococcus gelen merhem

Stafilokokal enfeksiyona karşı, özellikle pürülan döküntü oluşumu ile birlikte, sık sık topikal uygulama için ilaçlar reçete.

Ancak, ilaç satın alırken, kullanım alanlarını doğru bir şekilde tanımlamak gerekir, çünkü bazı ilaçlar sadece klasik bir merhem şeklinde değil aynı zamanda özel bir burun biçiminde de üretilir. Bunlar:

  • mupirosin - geniş spektrumlu antibiyotik. Bactroban, Supirocin, Bonderm gibi merhemlerin bir parçasıdır.
  • Baneotsin - neomisin ve bacitracin içeren bir kombine antibakteriyel ajan.
 • Sodyum Fucidate (Fucidin, Fuciderm) - Çoğu stafilokoklara karşı etkili antibakteriyel merhem.

Halk ilaçları ile tedavi

Bir kerede bir rezervasyon yapacağız - herhangi bir popüler yöntemle bir enfeksiyonu tedavi etmek imkansızdır.

Bunu yapmak için herhangi bir girişim son derece zor ve hatta bazen bu gerekli acil ameliyata hangi ile başa çıkmak için, bir durum ve komplikasyonların oluşma kötüleşmesine yol açacaktır.

Bu nedenle, halk ilaçları sadece ek olarak kabul edilebilir ve bir doktorun izni ile tedavi edilmelidir.

Geleneksel tıp, burun boşluğunu aşağıdaki vasıtalarla yıkamanızı önerir:

 • Papatyaların kaynatılması. Bir bardak kaynar suya 1 çorba kaşığı atın. l. bitkinin çiçekleri ve 15 dakika boyunca bir su banyosu içinde tutulur.
 • Kireç renginin infüzyonu. Bir termos içinde bir bardak kaynar su dökün ve 2 yemek kaşığı ekleyin. l. kuru çiçekler 3 saat sonra infüzyon süzüldü.
 • Okaliptüsün uçucu yağı. Bo litre ılık kaynatılmış suda 5 g deniz tuzu ve 2 damla yağ çözülür. Yıkama prosedürü, ürünün hazırlanmasından hemen sonra gerçekleştirilir çünkü hızlı bir şekilde yararlı özelliklerini kaybeder.

Evde burun ve boğazda stafilokok nasıl tedavi edilir?

Staphylococcus aureus bağışıklık tepkisini azaltmak anjin, kronik bademcik iltihabı, farenjit, adeno, nazal patoloji gibi enfeksiyonlu hastalıkların bir sebebi olduğunda ortaya çıkan bir şartlı patojenik mikroorganizmadır.

Kronik hastalıkların gelişmesini önlemek için, çeşitli bakteri türlerinin belirtilerini tedavi etmek vaktidir.

Burun ve boğazda Staphylococcus belirtileri

Stafilokokun aktivasyonuna, dolaylı olarak patojenik mikroorganizmanın inflamasyonunu gösteren, karakteristik semptomların ortaya çıkması eşlik eder.

Enfeksiyonun başlıca belirtileri:

 • hafif veya ani sıcaklık artışı;
 • burun boşluğunda nefes almakta zorluk;
 • kronik soğuk algınlığı;
 • mukus boğaz ve burun kızarması;
 • boğazda ağrı;
 • burun ve ağızda pürülan çökeltiler;
 • maksiller sinüslerde kabuk oluşumu;
 • Hastalığın akut aşamasında genel durumun bozulması.

Önemli! Yukarıda açıklanan işaretlerin görünümü, doğru bir teşhis ve uygun tedavinin atanması için doktora başvurmayı içerir!

Staphylococcus'un evde tedavi yöntemi

adam altın, saprofitik ve Staphylococcus epidermidis olarak kabul edilir en tehlikeli türlerde patojenlerin çok sayıda vücutta yaşıyor. Normalize edilmiş endeksleri aşan bu bakterilerin varlığı, gerekli tüm tedavi yöntemlerini kullanarak acil tedavi gerektirir.

Enfeksiyon derecesi ve hastanın yaşına bağlı olarak ilaç tedavisi ile kompleks birlikte burun ve halk ilaçları boğaz Staphylococcus aureus izole tedavidir. Evde uygulanması kolay önerilen terapiler.

Bakır kullanımı

Metal, mikroorganizmaları olumsuz etkilediği ve yıkımına katkıda bulunduğu için, stafilokoklara karşı mücadelede kullanılan eski ve geleneksel yöntemlerden biridir. Bu yöntemin uygulanması, bir elementin vücuda girmesi için mutfaktaki bakır nesnelerin basit kullanımına dayanmaktadır.

Ayrıca bileşen içeriği ve ürünleri (ıspanak, marul yaprakları, karabuğday kabuğu çıkarılmış tane) ile biyolojik olarak aktif katkı maddeleri kullanmak mümkündür. Kolloidal gümüşün kullanımı da bakterileri yok etmede olumlu bir etkiye sahiptir.

ilaçların

Staphylococcus'un evde burunda tedavisi kimyasal ajanların kullanımıyla da kolaydır.

Bu durumda penisilin serisinin antibiyotikleri etkilidir (penisilin, Seftriakson) ve lokal aksiyon antiseptikler (Strepsils, Decaturene, Pharyngept).

Tayin Rotokan ve iyot-tuz çözeltisi durulama için bir araç olarak. Deri lezyonlarında (Baneocin, Mupirocin) dış kullanım için merhemlerin etkili kullanımı. İyi bir sonuç, bakteriyofajların ve özel aşıların atanmasını sağlar.

bir alkol tentür veya yağ formunda Chlorophyllipt özel bir hazırlık boğaz ve burun durulama için kullanılan, ve etkin bir şekilde vücutta stafilokok gelişimi ile mücadele edilmektedir. Prosedür gün içerisinde birkaç kez yapılabilir ve hatta iç dezenfeksiyon için belirli miktarda ilaç içebilir.

Meyveler ve meyveler

Kızılcık ve bal kombinasyonu çok etkilidir. Tarif, kızılcık, bal 200 ve 100 gram miktarında karıştırmaktır.

Karışımın bir kısmı sabahları aç karnına, ikinci yarısı da gün içinde yenmelidir.

İlaç, stafilokok miktarını önemli ölçüde azaltır ve vücutta fırsatçı floran oluşumunu teşvik eder.

Sarımsak dayalı sıkıştırır staphylococcus gibi patojenik bakterilerin gelişimini bastırmak doğal antiseptikler fitokides içerir. İnce doğranmış sarımsak karanfilleri su ile birleştirilir ve sonuçta elde edilen solüsyon lezyon bölgesine uygulanır.

500 gramlık kayısı eti, sabahları aç karnına alındığında etkilidir. Meyvenin etkisi stafilokok tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin etkinliği ile orantılıdır.

Siyah kuş üzümü yemek de mikroorganizmaların gelişimini baskılayarak olumlu bir etkiye sahiptir ve vücudu gerekli miktarda C vitamini ile zenginleştirir. Dondurulmuş ürün yararlı özelliklerini kaybettiği için olgunlaşma döneminde meyvelerin kullanılması tercih edilir.

Şifalı Otlar

Doğal kökenli doğal antiseptiklerdir ve stafilokok tedavisinde iyi sonuçlar verir.

Ana bitkiler şunlardır: papatya, nergis, Aziz John'un karnı, meyan kökü, civanperçemi.

Bu fonların yardımıyla boğazı yıkamak ve burnu yıkamak mümkündür ve ciddi kontrendikasyonları yoktur (istisna tek bir karakterin alerjisinin geliştirilmesidir).

burun altındaki çocuklarda halk ilaçları aureus tedavisi Dulavratotu, ceviz yaprağı, menekşe, iştah açıcı, beyaz whitecaps ve kök kökleri içeren özel bir koleksiyonda oldukça etkilidir. Tüm malzemeler ezilmeli ve kaynar su ile dökülmelidir. Elde edilen karışım birkaç saat boyunca ısrar edilmeli ve gereksiz pisliklerden arınmış olmalıdır. Tentenin, gün boyunca birkaç kez 125 ml'lik bir miktarda tüketilmeden önce veya tüketim sırasında alınması gerekir.

Soluma ve durulama

 • İnhalasyon ve kuvars yapılması. Staphylococcus, sıcaklığa ve asidik ortama çok dirençli olduğundan, bu tedavi yöntemi, antibiyotik almak şeklinde ilaç tedavisi ile kombinasyon halinde etkilidir.
 • Elma sirkesi ve su köknarını kullanarak durulayın. Bileşenler 50 ve 120 ml miktarında birleştirilir ve 250 ml su eklenir. Elde edilen çözelti, burnu durulamakta ve boğazı tercihen gün boyunca birkaç kez okşar.

Yukarıdaki tedavi yöntemlerinin kullanımı, etkili ve güvenli bir tedavi rejimini seçecek olan doktorla en iyi şekilde koordine edilir!

Önemli! Staphylococcus aureus'un tedavisi, özel araştırma yöntemleri ve patojenik mikroorganizmanın gelişmesini önlemek için terapötik önlemlerin uygulanması ile doğru tanı koyulmasını önerir!

Staphylococcus, çeşitli etiyolojilerdeki hastalıkların gelişiminde ciddi komplikasyonlara neden olabilen ciddi patojenik bakterileri temsil eder. Ortaya çıkan patolojinin hızlı tedavisine yönelik bir dizi önleme bağlılık, hızlı iyileşmeyi ve tekrarlayan inflamasyonun gelişmesini önlemeyi sağlar!

burun ve boğazdaki stafilokok tedavi nasıl

İnsan vücudunun yüzlerce bakteri türünün yaşadığı gerçeğine rağmen, herkes ev sahibi ile barış içinde var olamaz. Bu sakinlerden biri Staphylococcus aureus'tur - Staphylococcus'un aktif olarak seçtiği toksinlerine tepki olarak deride patolojik süreçlere neden olur. Staphylococcus aureus'un en sık ortaya çıkması burun dahil olmak üzere mukoza zarında olabilir. Staphylococcus'un burunda etkili ve hızlı bir şekilde nasıl tedavi edileceğini bilmek için bir doktora danışmanız gerekir. Hastanın bireysel özelliklerini dikkate alarak en uygun tedavi rejimini atayacak olan kişidir.

Hastalığın tedavisi

Staphylococcus tedavisinde kullanılan ana ilaç kategorisi antibakteriyel ajanlardır. Antibiyotiklerden korkmayın. Bu durumda, bu yaklaşım tamamen haklıdır, çünkü sadece antibakteriyel ilaçlar enfeksiyonla savaşabilir. Ayrıca, bir doktora başvurduğunuzda ilaç, hastanın tüm özelliklerini göz önünde bulundurarak tek tek seçilecektir.

Staphylococcus ilaçlarını reçete eden doktorlar, bu patojenik mikroorganizmanın aşağıdaki özelliklerini dikkate alırlar:

 • Staphylococcus aureus, bakterinin belirli antibiyotiklere aktif olarak uyum sağladığından ve pratik preparatlar üzerinde herhangi bir etki göstermediğinden tedavi etmek çok problemlidir;
 • Sıklıkla antibakteriyel ajanların kullanımı ile aşırı dirençli bir suş geliştirilebilir ve tedavi taktiklerini radikal olarak değiştirmek gerekir;
 • Bir hastalığın tedavisi için bir ilacın yanlış bir seçimi, nazal pasajlarda stafilokokların daha da fazla çoğalmasına neden olabilir;
 • burun boşluğunun mukoza yüzeyleri hasar gördüğünde, kandaki enfeksiyon riski yüksektir, bu nedenle tedavi hızla ve tam olarak başlatılmalıdır;
 • Staphylococcus, ciddi komplikasyonlar - pürülan deri lezyonları (piyoderma), endokardit, sepsis, menenjit, bağırsak zehirlenmesi - verir. Bu nedenle, stafilokokları halk ilaçlarıyla tedavi etmek kabul edilemez. Bu, yeni doğanlarda örneğin ölüme ve erişkinlerde de sakatlığa yol açabilen patolojinin ve komplikasyonların şiddetlenmesine yol açacaktır.

İlk aşamada, hastalara tablet şeklinde ilaç reçete edilir. Tabletlerin kullanımı çok uygundur, şemanın uygulanmasıyla sürekli olarak giyilebilirler. Şiddetli hastalık durumunda, tek başına tabletler baş edemiyor, bu yüzden doktorlar enjektabl solüsyonların enjeksiyonunu reçete ediyor, tedavi çoğunlukla durağan.

Stafilokok enfeksiyonu, bir ay kadar ortalama olarak burun boşluğunda tedavi edilir. Antibakteriyel ilaçların aktif kullanımı, tedavinin ilk haftasının sonunda önemli gelişmeler sağlar, ancak bu, reçeteli ilaçları almayı bırakmak için bir bahane değildir. Bu durumda, enfeksiyon basitçe korunur ve ilk uygun fırsatta ortaya çıkar - hipotermi, bağışıklığın azalması, vb.
Antibakteriyel ilaçlar

Antibiyotik Azitromisin, Staphylococcus aureus ile iyi başa çıkmaktadır.

Nazal kaviteyi etkileyen stafilokokları iyileştirmek için penisilin serisinin antibiyotik, ikinci ve üçüncü kuşak sefalosporinler olabilir. İlaçlar arasında, ampisilin, mukoza zarlarında patojenik mikroorganizmaları yok etmeyi amaçlayan güçlü bir antibakteriyel ilaç olan en popüler ilaçtır. Ayrıca Nafcillin ve Sulbactam'ı da uygulayın.

Birkaç bakteri türünün varlığında doktorlar, aralarında Flemoclav ve Amoxiclav tarafından sağlanan tedavinin başarısı olan kombine ilaçları reçeteler. Bireysel antibiyotiklere karşı toleransı olmayan ilaçlar, Eritromisin, Sefaleksin, Azitromisin, Sefalotin ile değiştirilebilir. burnun mukoza zarına zarar Staphylococcus aureus karşı etkili ilaçlar, Aktilin, oksasilin, Sumamed, Vanmiksan, ofloksasiline, Vankoled, Nemitsin, Seftriakson unazin bulunmaktadır. Gebelikte bir kadında stafilokok bulunursa, doktorlar sadece fetus üzerinde teratojenik etkiye sahip olmayan ilaçları seçerler.

Burul pasajları etkileyen Staphylococcus aureus suşları arasında en dirençli dirençli MRSA suşudur. Tüm antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilmeyen metisiline dirençli Staphylococcus aureus'tur. MRSA-gerginlik çok düşük bağışıklık sistemine sahip durumlarda görünür - İnsan immün yetmezlik virüsü olan insanlar, yaşlılar, kanser hastalıkları, vs. organ nakli geçirmiş olanlarda, radyasyon Bu nedenle, bu tip bir stafilokok bulunduğunda, hastalara daha güçlü antibakteriyel ilaçlar - Teikoplanin ve Vankomisin verilir. Tipik Staphylococcus aureus tedavisinde nadiren kullanıldığından, bu ilaçlar özel şemalara göre bir doktor tarafından reçete edilir.

olağanüstü önlemler ve antistafilokokal immünoglobülin veya toksoid atama hastalık tesisi ciddi komplikasyonların önlenmesi için hekim yokluğunda mümkün ilaç verilmesi veya tedavi edici etkisi ise. Bu ilaçların yardımıyla, vücudun ciddi şekilde zehirlenmesini giderebilir ve hastanın durumunu önemli ölçüde artırabilirsiniz. Bu ilaçların yanı sıra doktorlar bakteriyofajı reçete eder ve tedavi eder, ancak klorofililpt - bir alkol solüsyonu ile tedavi ile birlikte gerçekleştirilemez. Alkol, bakteriyofajların etkisini nötrleştirir, bu nedenle bu tedavi etkili olmaz. Bir bakteriyofaj ile tedavi edilmek için, bakteriyofaj solüsyonunda nemlendirilmiş, bir saatlik pamuktan bir çeyreğe kadar burnunuza konulmalıdır. Bu tür turslar günde iki kez serilir, tedavi süreci doktor tarafından belirlenir.

Sistemik ilaçlar

Bu ilaç grubunun eylemi, vücudun savunmasını arttırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, doktorlar immünomodülatörler, antialerjenik ilaçlar ve vitaminler reçete eder.

İmmünomodülatörler arasında iyi bir etki Immunoriks, Poludan, Galavit, Derinat, Taktivin, Immunal fonları vardır. Burun şişlik çıkarıp zayıf olabilir uygun antihistaminikler nymphomax, Aerius, loratadin, Tavegil® ama Diazolin ve Suprastin nefes kolaylaştırmak için. Belli niteliklere farklılık yok, stafilokok bulaşmış hastalar için Vitaminler - doktorunuzun tavsiye edildiği gibi Supradin, alfabe ve diğer multivitaminler almak için yeterli olacaktır. Çocuklukta bağışıklık genellikle zayıf olduğu için, bir çocukta vitamin terapisi yapmak özellikle önemlidir.

Lokal işlemeler için araçlar

Burun ve nazofarenkste stafilokok için en etkili tedavi, hasta lezyonun alanını topikal preparatlarla işliyorsa yapılacaktır. Antiseptik olan solüsyonlarda burnunuzu Klorheksidin ve Miramistin ile yıkayınız. Burun ayrıca bir Klorofililtil çözeltisi ile yıkanabilir. Bunu haftada dört kez yapın.

Burun gömülmesi antibakteriyel ve vazokonstriktif etkiye sahip olan ilaç Isofra, Protargol, Bioparox ve Polidex olabilir. Bioparox nazal mukozaya elverişlidir. burun delikleri Alternatif olarak, ikinci bir burun deliğine enjekte edilmesi sırasında kaplama ve ilacın hava çekerek enjekte edilmelidir bir aerosol şeklinde eczanelerde mevcut demektir. Daha sonra aynı manipülasyonlar ikinci burun deliği ile yapılır. IRS-19'un hazırlanması, aynı amaçla çocuklarda kullanılmak üzere önerilmektedir.

Bioparox inhalasyonlar şeklinde kullanım için çok uygundur

Mükemmel bir etki, burnun her iki burun deliğine günde iki kez Chlorophylliptum ile birkaç damla verilmesidir. Ayrıca chlorophyllipt, doktorlar, hidrojen peroksit, burun pasajları tedavi tavsiye eden, ancak saf formda ve yüzde peroksit dördüncü araçlar ile seyreltilmez. Bu konsantrasyonlar elde etmek için, biri on oranında bir sıcak su ile seyreltilmiş, gerekli yüzde üç hidrojen peroksit, daha sonra her iki burun pasajları sulama vasıtasıyla elde edilen ve bununla sıvı batırılmış pamuk turundae losyonlar yapmak olabilir. Her iki yetişkinde de seyreltilmemiş formda hidrojen peroksit uygulayın ve çocuklar kesinlikle yasaktır. Bu, mukoza zarının kurumasına, mikro çatlakların ortaya çıkmasına ve stafilokok enfeksiyonunun kan içerisine girmesine yol açacaktır.

burun mukozası meydana gelir ve nazolabial kıvrım tetrasiklin, eritromisin merhem gösterilen uygulamada burun kanat çevresinde cilt üzerinde karakteristik lezyonlar ötesinde enfeksiyonu çıktıktan sonra. Mükemmel bir etki merhem Fucidin, Baneocin, Bactroban, Supirocin ve Fuciderm verir. Staphylococcus aureus'un çoğu suşuna karşı aktiftirler. İlaçlar, günde birkaç kez cilde uygulanır, lezyona iyi bir şekilde merhem sürülür.

Mupirosin içeren merhem Bactroban, staphylococcus aureus'un dirençli suşları ile bile aktif olarak savaşır.

Merhem tedavisinde terapi süreci - yedi ila on gün arası.

Eğer derideki apseler tedaviden sonra konservatif bir şekilde geçmezse, doktorlar inflamatuar neoplazmaları cerrahi olarak açmaya karar verirler. Burun yakınındaki derideki apselere karşı, Staphylococcus aureus'a çok hassas olan parlak yeşilin bir çözeltisine yardımcı olur.

Pürülan içeriklerin belirgin bir şekilde ayrılmasıyla, bu durumun kötüleşmesine neden olmamak için nazal pasajlardan zamanında çıkarılması çok önemlidir. Bunu yapmak için, doktor burnunuzu nazikçe hareket eden tuzlu su çözeltileri ile yıkamanızı tavsiye eder. Fizyimer, No-tuz, Humer ve diğerleri. Gerekirse, doktorlar şifalı bitkilerin tuzları ile tuz çözeltilerini değiştirmenizi önerir. Burun yıkamak için çözümler olarak başarıyla kullanılır:

 • Papatya suyu - kuru papatya çiçeği bir çorba kaşığı bir bardak suya atılır, bir kaynamaya getirilir ve bir saat bir çeyrek boyunca kapağın altında ısrar edilir. Daha sonra, kapak olmadan, ürün oda sıcaklığına kadar soğutulur ve burnu yıkamak için kullanılır;
 • ıhlamur çiçeği infüzyonu - iki yemek kaşığı limon çiçeği kaplı ve bir bardak kaynar su ile dökülür termos, bir hazırlık hazırlanır. Kabın kapatılmasından sonra, kireç rengi üç saat boyunca ısrar edilir ve daha sonra rahat bir sıcaklığa soğutulur ve burun geçişlerini yıkamak için kullanılır;
 • okaliptüs yağı anlamına gelmektedir - yıkama için sıvısının hazırlanması çok basittir: sıcak bir bardak su içinde deniz bir çay kaşığı tuz çözülür ve okaliptüs yağı 2-3 damla düşmesi gereklidir. Sıvı biraz soğuduğunda burnunuzu durulayın.

Okaliptüs yağı ile tuzlu su, stafilokok enfeksiyonunun boğaza ve ağza yayılmasını önlemek için iyi bir yol olacaktır.

Burunda stafilokok ile larinkste enfeksiyonu önlemek için ilaç reçete etmelidir. Doktorlar, rezistans Lisobakt için tabletleri önerir, Miramistin ve furatsillinom, hidrojen peroksit ve sodyum bikarbonat ile durulanır. Bu önlemler, boğazın stafilokok ile enfeksiyondan korunmasına yardımcı olacaktır.

Bir stafilokok bulunduğunda, hastayla birlikte aynı odada yaşayan tüm insanlara bu koşullu patojenik mikroorganizmaya bir analiz yapılması gerekir. Bir bakteri taşıyıcısının da yüksek olasılıkları vardır. Bir enfeksiyon varsa, akrabaların da tedaviye ihtiyacı olacaktır ve doktorlar, bakteri taşıyıcılarının boğazında ve burnundaki stafilokokları tedavi etmek için reçete yazacaktır. Tedavinin bitiminden üç ay sonra hasta olan aynı hasta tekrar tekrar nazal mukozadan stafilokok varlığında kazıma yapmalıdır. Mikroorganizmaların organizmanın bakteriyle başarılı bir şekilde baş edeceği normu aşmaması durumunda başarılı bir şekilde tedavi edilen stafilokokların tedavisi mümkündür.

Burun ve boğazda Staphylococcus: tedavi, belirtiler, yetişkinlerde nasıl tedavi edilir, çocuk

Burun içindeki Staphylococcus, vücudun dokularında ve sistemlerinde her zaman patolojik bozukluklara neden olmaz. Bakteriler kolonisi, insan mikroflorasıyla uzun süre boyunca sağlığa zarar vermeden barış içinde bir arada var olabilir. Bağışıklık sisteminin bozulması sürecinde problemler ortaya çıkar. Bu noktada enfeksiyonun çoğaltılması için uygun bir ortam yaratılır. Yetkin ve zamanında tedavi olmadığında, cocci sıklıkla beynin veya omuriliğin pürülan iltihaplanmasına ve kan hasarına yol açar.

Staphylococcus aureus hakkında bilmeniz gerekenler

Stafilokoklar toprakta, havada ve çevresel nesnelerde yaşayan çeşitli gram-pozitif bakterilerdir. Onlar insan ve hayvanların normal mikroflorasının temsilcileridir.

Stafilokoklar arasında vücut üzerinde belirsiz bir etkiye sahip birçok tür vardır. Bazıları şartlı patojeniktir, yani bağışıklığın azalmasına kadar kendilerini göstermezler. Diğerleri - başlangıçta patojeniktir ve canlı hücreler üzerinde yıkıcı bir etki uygulayabilir.

Doğal koşullarda, patojenik ve koşullu patojenik türler, bir kişinin burun boşluğu, boğazı ve cildinde yaşar, ancak her zaman bir rahatsızlığı tetiklemez.

Burun ve boğazdaki stafilokok enfeksiyonu, ancak vücudun normal mikroflorasının sayısını geçtiğinde aktif hale gelir. Bu durumda, cocci yakın organ ve dokuları hızla yayıp etkileyebildiğinden tedavi hızlı ve yetkin olmalıdır.

Staphylococcus aureus türleri

Bilim, 20'den fazla çeşitte stafilokok tespit etti. Bunların çoğu tamamen zararsızdır, ancak bazıları ciddi patolojileri kışkırtabilir:

 • Staphylococcus aureus. En tehlikeli, çünkü vücutta kolayca yayılır, tüm dokularda iltihaplı iltihaplara neden olur. Antibiyotiklere ve antiseptiklere karşı yüksek direnç gösterir;
 • epidermal staphylococcus aureus. Esas olarak bir kişinin deri ve mukoza zarında bulunur. Bu sepsis, konjonktivit, endokardit, ürogenital yolun pürülan lezyonlarını, kan enfeksiyonunu kışkırtır;
 • hemolitik stafilokok. Vücuda epidermal bir form olarak etki ederek, pürülan süreçlere ve iltihaplara neden olur. Genitoüriner sistemi, epidermisi etkiler;
 • saprofitik stafilokok. Üretra ve sistitin iltihaplanmasına neden olur.


Staphylococcus'un epidermal formu cildi etkiler.

Altın bakteri, bazı antibiyotiklere karşı yüksek direnç gösteren çeşitli tiplere ayrılır. Örneğin metisiline dirençli, vankomisin ve glikopeptit dirençli suşlar vardır.

Enfeksiyon yolları

Staphylococcus bulaşıcıdır ve nasıl bulaşır? Yukarıda belirtildiği gibi, hemen hemen her ikinci kişi, şartlı patojenik mikrofloranın taşıyıcısıdır, bu yüzden spesifik bir enfeksiyondan bahsetmek zordur. Belirli şartlar altında, kokusuz olan bir kişi aktif bir taşıyıcıdan ya da tıbbi müdahale sırasında enfekte olabilir.

En yaygın enfeksiyon nedenleri şunlardır:

 • kişisel hijyen kurallarına uyulmaması, hasta kişinin şeylerinin kullanımı;
 • doğrudan temas - el sıkışmaları, sarılmak, öpücükler, tıbbi prosedürler;
 • hava damlası yolu. Enfeksiyon hapşırma, öksürme ve konuşma sırasında solunum sistemi ile oluşur;
 • yiyecek. Bu durumda bakteri, vücuda ürün yoluyla girerek zehirlenmeye neden olur;
 • yapay yol Enfeksiyon tanı testleri veya cerrahi müdahaleler sırasında bir kişiye gelir.


İletim yollarından biri hava kaynaklı

Enfeksiyonun başka bir yaygın yolu da doğum evleri ve çocuk hastaneleridir. Bu durumda, yenidoğan, ilk gün veya aylardan itibaren nozokomiyal stafilokokların aktif formunu kazanır.

Staphylococcus aureus tarafından nasıl ortaya çıkar?

Mikroorganizmaların lokalizasyonunun favori yeri burun boşluğu ve boğazdır. Özellikle sıklıkla altın bir bakteri mukozaya yerleşir. Bu durumda, enfeksiyon apse, sivilce ve yaralarla kendini gösterir.

Burunda staphylococcus'un başka belirtileri vardır:

 • artan vücut ısısı;
 • mukozanın tahrişi;
 • burun delikleri etrafında cilt kızarıklık ve kaşıntı;
 • kalıcı burun akıntısı ve burun tıkanıklığı;
 • Vücudun genel zehirlenmesi.

Eğer burun boşluğuna ek olarak, boğaz etkilenirse, bademciklerin şişmesi ve kızarması, farinkste ağrı, pürülan birikimin varlığı, lenf düğümlerinde artış olur.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, doktorunuza danışmalısınız. Böyle sinüzit, irinli bademcik iltihabı, zatürre, bronşit ve menenjit gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine burun kurşun stafilokok tedavisinde gecikmeler.

Yanlış tedavi sonucu gelişen hastalığın ihmal edilmiş biçimi ile mücadele etmek özellikle zordur. Bakteriler, ilaçlara karşı mukavemet ve direnç geliştirebilirler.

Bir hastalık nasıl tanımlanır?

Staphylococcus'un burun ve boğazda başarılı tedavisi büyük ölçüde doğru tanıya ve suşun spesifik bir antibiyotiğe duyarlılığını ortaya koymaktadır. Bu amaçla, burun mukozasından ve boğazından analiz için materyal alınır.


Staphylococcus için bakteriyoloji ile eşzamanlı olarak laboratuar, suşun ilaçlara duyarlılığı için

Yetişkinlerde burundaki stafilokokus normu 10 ila 3 derece CFU / ml, bir yaşına kadar olan çocuklarda 10 derecedir. Çalışmanın daha yüksek sonuçları ile, inflamatuar sürecin gelişimi hakkında konuşabiliriz.

Staphylococcus konsantrasyonu ile eş zamanlı olarak birçok laboratuvar, patojenin antibiyotiklere olan duyarlılığını belirler. Böyle bir çalışma, analiz süresini uzatmaz ve etkili bir ilacın seçilmesi için gerekli olan eksiksiz bilgiyi sağlar.

Frontal ve maksiller sinüs ultrason, MR, röntgen: stafilokok enfeksiyonu zaten oluşmuş ve komplikasyonlar meydana geldi ise, uzman ek çalışmalar atamak gerekir.

Tedavi taktikleri

Staphylococcus burun veya boğazda bulunursa, terapötik önlemler sadece semptomların ortadan kaldırılmasına değil, aynı zamanda patojenin yok edilmesine de yönelik olmalıdır.

Bir enfeksiyonun tedavisine başlamak için sadece doktora danışıldıktan sonra gereklidir. Bu durumda öz-aktivite kabul edilemez ve çoğu zaman ciddi sonuçlara yol açar. Patojen, birçok antibiyotiğe karşı mutasyona uğrar ve direnç geliştirebilir.


Staphylococcus tedavisi bir doktor gözetiminde olmalıdır.

Boğaz ve burunda stafilokok nasıl tedavi edilir, süreç ne kadar sürer? Bu soruyu cevaplamak kesinlikle imkansız. Her şey hastanın yaşına, eşlik eden hastalıkların ve komplikasyonların mevcudiyetine ve en önemlisi vücudun bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır. Genel olarak terapi 3 ila 5 hafta sürer.

ilaçların

Burunda stafilokokun nasıl tedavi edileceğini görelim. Öncelikle patojeni yok etmek için beta-laktamazlara dirençli antibiyotikler reçete edin:

Nazal antibiyotik ile düşer

 • amoksiklav;
 • Flyukloskatsillin;
 • dikloksasilin;
 • sefotaksim;
 • oksasilin;
 • sefaleksin;
 • Tsefolotin.

Antibakteriyel ajanlara ek olarak, hastanın vücudun savunmasını güçlendirmek için immüno uyarıcıları reçete etmesi gerekir: Taktivin, İmmünoriks, Poludan. Burnun ödem ve tıkanıklığını gidermek için, antihistaminikler (Tavegil, Claritin, Diazolin) ve vazokonstrüktif damla ve spreyler - Sanorin, Nafazolin, Galazolin ve diğerleri kullanın.

Dikkate alınan ilaçlara ek olarak, tedavi rejimi mutlaka şunları içerir:

 • Lokal bağışıklığın uyarılması için burun spreyi IRS-19;
 • stafilokok bakteriyofajı. İlaç, patojeni kısa sürede yok edebilen bir faj virüsü kolonisi içerir;
 • yağ çözeltisi klorofiltil. Ürün okaliptüs temelinde yapılır ve stafilokoklara zararlı bir etkisi vardır.


Çocuklarda ve gebe kadınlarda stafilokok enfeksiyonu tedavisinde klorofililptik reçete edilir

Lokal kullanım için hastaya Bactroban veya Fusiderm merhem reçete edilir. İlaçlar, püstüller ve ifadeleri yağlamak için kullanılır.

Ve bir staphilococcus sadece burunda değil, aynı zamanda boğazda da mi tedavi ederse? Bu durumda, burnu yıkamak ve durulamak için antiseptik solüsyonlar kullanmak gerekir. Aşağıdaki ilaçlar enfeksiyonla mücadelede en etkili olanlardır:

 • klorheksidin;
 • furatsilin;
 • Miramistin;
 • Yunus ve deniz suyuna dayalı diğer araçlar.

Staphylococcus tedavisi, yüksek oranda askorbik asit, diyetin taze meyve suları, meyveler ve sebzelerle doyurulması ile eczane vitaminlerinin kullanımını içerir.

İlaçların dozu ve tedavi süresi bir uzman tarafından reçete edilmelidir.

Alternatif Tıp

Staphylococcus'u halk ilaçlarıyla tedavi etmek imkansızdır. Bakteriler, otlar dahil her türlü etkiye dayanıklıdır. Halk tarifleri sadece vücudun genel ve yerel direncini artırmak için kullanılabilir. Bu amaçla, bir immün sistemi uyarıcı etkiye sahip bitkiler kullanılır:

 • kalça;
 • Echinacea;
 • Sibirya ginsengi;
 • Frenk üzümü meyveleri;
 • ginseng kökü;
 • Manolya asma meyvesi.


Ekinezya mükemmel bir immünostimülatör olarak kabul edilir.

Bu bitkilerin infüzyonları, çırpma ve burun çalkalama için kullanılan çay yerine içlerine alınmalıdır. Halk ilaçları, patolojinin ilk aşamalarında bağışıklık savunmasını iyi bir şekilde geri kazanmaktadır. Burun içindeki stafilokoklardan, dönüşün güçlü bir tentürüne batırılmış mükemmel yardım turları vardır.

Hiçbir durumda, alternatif ilaç reçetesi, staphylococcus aureus için tek tedavi olarak kullanılmamalıdır. Terapi mutlaka kapsamlı olmalı ve klasik ve alternatif tıp araçlarını birleştirmelidir.

Çocukluk döneminde stafilokok tedavisi

Çocuğun burnundaki Staphylococcus, yetişkinlerde olduğu gibi, sadece daha belirgin bir formda kendini gösterir. Bebeklerin tedavisi bazı zorluklarla ilişkilidir. Çocukların antibakteriyel grubun tüm ilaçlarından uzak kullanımına izin verilmez, bu nedenle çocuk doktoru ilacın reçetesinde yer almalıdır.


Çocuklukta ilaç seçimi ve enfeksiyon tedavisi bir doktor tarafından yapılır.

Sağlığından ödün vermeden bir çocukta burunda stafilokok nasıl tedavi edilir? Küçük çocuklarda enfeksiyonun yayılması ile eczane ürünlerinin deniz suyu ile kullanılmasına izin verilir:

 • LinAquba Bebek;
 • RinoStop Aqua Bebek;
 • Aqua Maris Bebek ve diğer benzer ürünler Bebek işaretli.

Hastalığın belirtileri ortadan kaldırmak ve doğal yolla Chlorophyllipt yağ bazlı yardımcı patojen yok. İçeri girebilir, püstüler ve boğaz ağrısı ile yağlayın, boğazını durulayın, burnu durulayın.

Staphylococcus ile savaşmak için kalan ilaçlar, hastalığın şiddetine, komplikasyonların veya eşlik eden hastalıkların varlığına ve bakteriyel inokülasyon sonuçlarına dayanarak bir doktor atar.

Staphylococcus aureus ve hamilelik

Gebelik döneminde stafilokoklarla mücadele etmek çok zordur. Bu durumda kadınların fetüsün büyümesi ve gelişimi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle birçok uyuşturucu yasaktır. Ama hastalığı görmezden gelemezsin. Bu durumda, gelecekteki anne yeni doğan bebek için bir enfeksiyon kaynağı haline gelecektir.


Hamile kadınlarda burunda stafilokok ile mücadele bir doktor gözetiminde

Hamile bir kadının tedavisi sadece bir doktor gözetiminde gerçekleştirilir. İlaçlar çocuk pratiğinde olduğu gibi kullanılır. İmmün uyarıcı tedavi, vitaminler ve stafilokokal anatoksin de reçete edilir.

Sadece istisnai durumlarda, semptomatik tedavi beklenen etkiyi vermediğinde, doktor antibakteriyel ilaçları uygulama hakkına sahiptir.

etkileri

Staphylococcus'un tedavisi tam olarak gerçekleştirilmediyse veya istenen etkiye sahip değilse, hastalığın kronik bir formunu ve komplikasyonların ortaya çıkmasını sağlamak mümkündür. Tüm stafilokok türleri vücut için tehlikelidir, ancak altın bakteri özellikle tehdit etmektedir.

Etken madde akciğer, beyin ve kan hasarına neden olabilir. Mukoza zarının ve cildin uzun süreli ülserasyonu, yara izleri ve yara izleri ile sonuçlanır.


Stafilokok enfeksiyonu okuryazar tedavisi ile ciddi komplikasyonlar gelişir

Burunda stafilokok enfeksiyonu sıklıkla sinüzit, frontal sinüzit, akut rinit ve hatta orta kulakta orta kulak iltihabına neden olur. Başlanan enflamatuar süreç genellikle mukozanın atrofisini ve tam veya kısmi koku kaybını provoke eder.

Özellikle malign staphylococcus hastanesidir. Büyük bir bakteri kolonisi o kadar hızlı değişiyor ki, onu yok etmek çok zorlaşıyor. Mikroorganizmalar direkt güneş ışığını tolere eder, uzun süreli kaynama ve alkol ile tedaviye dayanır.

Kan dolaşımına nüfuz eden patojenler, endokardite, kan enfeksiyonuna, sepsise ve kas iskelet sistemi patolojisine neden olabilir. Staphylococcus adolesan artrit suçu haline geliyor. Merkezi sinir sisteminde bakterilerin penetrasyonu, apselere ve kafa içi komplikasyonlara neden olur.

önleme

Staphylococcus o kadar dayanıklıdır ki, yetkin ve zamanında tedavi ile bile, ilk defadan kurtulmak her zaman mümkün değildir. Çoğunlukla, farklı ilaçlarla çeşitli antimikrobiyal tedaviler gereklidir. Bu nedenle hastalığı kabul etmemek, onunla uzun ve zor bir mücadeleden sonra olmaktan daha kolaydır.

Ana önleyici tedbirler şunları içerir:

 • vücuttaki tüm inflamatuar süreçlerin zamanında ortadan kaldırılması;
 • kişisel hijyene uyulması, tesislerin düzenli olarak ıslak temizlenmesi;
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek, bağışıklığı güçlendirmek.

Vücudun yüksek koruyucu reaksiyonu olan bir kişinin stafilokokal bir enfeksiyon geliştirmesi daha az olasıdır.

Dokunulmazlıktaki azalmanın ilk belirtilerinde, vücudun direncini arttıran ilaçlar almaya hemen başlamalısınız. Ayrıca, beslenme rejimini dengelemek için, günün rejimini değiştirmek, stres ve fiziksel aşırı yüklenmeyi en aza indirmek için tavsiye edilir. Ana şey, burunda stafilokoklara büyüme ve gelişme şansı vermemek.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ses telleri hastalıkları: konuşma bozukluklarının nedenleri ve semptomları, tedavi yöntemleri

Bir konuşma sırasında duyduğumuz ve söylediğimiz seslerin ortaya çıkışı, insan vücudunda bulunan ses tellerinin çalışmasıyla mümkün olur.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi ev tüm Larenjit ile sprey lyugolLarenjit ile sprey lyugolLugol'un çözümü uzun süredir bilinen, basit etkili bir ilaçtır. çeşitli formlarda larinjit, antiseptik ve antibakteriyel ajan içeren farenks ve gırtlak, enflamatuar hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır.