Loading

Streptokok enfeksiyonu: nedenleri, belirtileri, tanı, tedavi nasıl

Streptokok enfeksiyonu - çeşitli belirtilere sahip, bakteriyel etiyolojinin bir takım patolojileri. Hastalığın etken maddesi, toprakta, toprakta, bitkilerde ve insan vücudunda bulunabilen streptokoktur.

Hemolitik streptokok enfeksiyona neden olur ve çeşitli patolojilere neden olur - kızıl, yılancık, bademcik iltihabı, abseler, çıbanlar, otit, osteomiyelit, endokardit, romatizmal ateş, glomerulonefrit, pnömoni, septisemi. Bu hastalıklar, ortak bir etiyolojik faktör, benzer klinik ve morfolojik değişiklikler, epidemiyolojik modeller, patojenik bağlantılar nedeniyle yakın bir ilişkiye sahiptir.

Streptokok grupları

Eritrositlerin hemoliz türüne göre - kırmızı kan hücreleri, streptokoklar şu şekilde ayrılır:

 • Sebat veya alfa-hemolitik - Streptococcus viridans, Streptococcus pneumoniae;
 • Beta-hemolitik - Streptococcus pyogenes;
 • Nonhemolitik - Streptococcus anhaemolyticus.

Beta-hemolizli streptokoklar tıbbi olarak önemlidir:

 1. Streptococcus pyogenes - streptococcus grubu A, çocuklarda infeksiyöz anjinanın nedensel ajanı, ayrıca romatizma ve glomerülonefrittir.
 2. Streptococcus pneumoniae - pnömokok - pnömoni veya sinüzitin nedensel ajanları.
 3. Streptococcus faecalis ve Streptococcus faecies - enterokok periton endokardit ve irinli iltihabı neden olur.
 4. Streptococcus agalactiae, genitoüriner sistem hastalıklarına veya endometriumun postnatal inflamasyonuna neden olan bir grup B Streptococcus'dur.

Hemolitik olmayan veya yeşil renkli streptokoklar, insanlarda nadiren hastalığa neden olan saprofitik mikroorganizmalardır.

Ayrı olarak, laktik asit bakterileri grubuna ait olan ve laktik asit ürünlerinin hazırlanması için gıda endüstrisinde kullanılan termofilik streptokok izole edilir. Bu mikrop laktozu ve diğer şekerleri mayaladığı için, laktaz eksikliği olan bireyleri tedavi etmek için kullanılır. Thermofhilic streptococcus, bazı patojenik mikroorganizmalara karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda yenidoğanlarda regürjitasyonu önlemek için de kullanılır.

etiyoloji

Streptokok enfeksiyonunun nedensel ajanı, kırmızı kan hücrelerini yok edebilen bir beta-hemolitik streptokoktur. Streptokoklar, zincir biçiminde veya çift halinde bulunan bir strokta yer alan globüler bakteri - Gram-pozitif koklardır.

Mikrobiyal patojenitenin faktörleri:

 • Streptolysin, kan ve kalp hücrelerini yok eden bir zehirdir.
 • Scarlatinotik eritrogenin, kılcal damarları genişleten ve kızıl bir ateşin oluşumunu destekleyen bir toksindir.
 • Lökosit, lökositleri yok eden ve bağışıklık sisteminin işlev bozukluğuna neden olan bir enzimdir.
 • Nekrotoksin,
 • Ölümcül toksin,
 • Dokularda penetrasyon ve bakteri dağılımı sağlayan enzimler - hiyalüronidaz, streptokinaz, amilaz, proteinaz.

penisilin, eritromisin, oleandomisin, streptomisin - Streptokok ısı, don, kurutma dayanıklı ve kimyasal ilaç ve Antibiyotiklere karşı oldukça duyarlıdır. Onlar çevredeki nesneler üzerinde toz uzun süre saklanabilir, ancak yavaş yavaş onların patojenik özelliklerini kaybederler edilebilir. Enterokoklar bu gruptaki tüm mikropların en ısrarcılarıdır.

Streptokoklar fakültatif anaeroblardır. Bu bakteriler hareketsizdir ve bir anlaşmazlık oluşturmaz. Sadece serum veya kan ilavesiyle hazırlanan seçici ortamlarda büyürler. Şeker suyu, alt parietal büyüme formları ve yoğun ortamlarda - küçük, düz, yarı saydam koloniler. Patojenik bakteriler, şeffaf veya yeşil hemoliz zonu oluşturur. Pratik olarak tüm streptokoklar biyokimyasal olarak aktiftir: karbonhidratları asit oluşumu ile fermente ederler.

epidemioloji

Enfeksiyonun kaynağı hasta bir kişi veya asemptomatik bir bakteri taşıyıcısıdır.

Streptococcus ile enfeksiyon yolları:

 1. pim,
 2. Havadan,
 3. gıda,
 4. cinsel,
 5. Ürogenital sistemin enfeksiyonu kişisel hijyenle uyuşmaz.

Diğerleri için en tehlikeli olanı, boğazın streptokokal lezyonları olan hastalardır. Öksürme, hapşırma, konuşma sırasında mikroplar dış ortama girer, kurur ve tozla birlikte havada dolaşırlar.

Ellerin cildinin streptokok enflamasyonu olduğunda, bakteriler genellikle gıdaya girer, çoğalır ve toksinleri serbest bırakır. Bu, gıda zehirlenmesinin gelişmesine yol açar.

Burunda Streptococcus, karakteristik semptomlara ve inatçı akıma sahip rinite neden olur.

Stafilokok enfeksiyonu sıklıkla şiddetli kronik hastalıkların bir arka planına karşı gelişir:

 • Endokrin patolojisi
 • Klamidiyal ve mikoplazmal enfeksiyonlar,
 • Bağırsak disfonksiyonu.

Streptokok enfeksiyonu genel yatkınlık ve mevsimsellik ile karakterizedir. Patojenik streptokoklar genellikle soğuk havalarda çocuk ve gençleri etkiler - sonbahar ve kış aylarında.

patogenez

Streptococcus insan vücuduna nüfuz eder ve implantasyon bölgesinde enflamatuar bir odak oluşturur. Enzimler ve patojenite faktörleri yardımıyla mikrop, kan ve lenflere girer, iç organlara yayılır ve bunların içinde patolojilerin gelişmesine neden olur. Kalbin, kemiklerin veya akciğerlerin iltihaplanmasına her zaman bölgesel lenfadenit eşlik eder.

Streptokok toksinleri zehirlenme, dispeptik ve alerjik sendromlara neden olur. ateş, kusma ve mide bulantısı, baş ağrısı, kafa karışıklığı ile kendini gösterir. glomerülonefrit, romatoid artrit, ve endokardit - bakterilerin hücre duvarı böbrek, kalp, eklem hasara neden olan bir alerjen, oto-bağışıklık ve enflamasyon gelişme olarak kendi bağışıklık sistemi tarafından algılanır.

semptomataloji

boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, kızıl, lenf bezleri, orta kulak iltihabı, sinüzit - streptokok enfeksiyonunun neden olan ajan, üst solunum yolu imha lokalize formları neden olan bir beta-hemolitik streptokok grup A vardır.

Yetişkinlerde Streptococcus

Streptokokal boğaz enfeksiyonu erişkinlerde bademcik iltihabı veya farenjit formunda ortaya çıkar.

Farenjit, viral veya bakteriyel etyolojinin farenks mukozasının akut inflamatuar bir hastalığıdır. Streptokokal farenjit akut başlangıçlı, kısa inkübasyon, yoğun boğaz ağrısı ile karakterizedir.

Hastalık genel bir rahatsızlık, subfebril sıcaklık ve biliş ile başlar. Boğazdaki ağrı o kadar güçlü ki, hastalar iştahlarını kaybederler. Kusma, mide bulantısı, epigastrik ağrı - dispepsi belirtileri olabilir. Streptokokal etiyolojinin boğazındaki iltihaplanma genellikle sesin öksürmesi ve ses kısıklığı ile birlikte olur.

pharyngoscope kaplama ile kaplıdır bademcik ve lenf düğümleri, hipertrofi ile hiperemik ve ödemli yutak mukozasını bulguladığında. Orofarenksin mukoza zarında, şekildeki bir simidi andıran parlak kırmızı kökler ortaya çıkar. Sonra burun altında cildin maserasyon ile burun akıntısı oluşur.

Streptokokal farenjit kısa bir süre sürer ve kendiliğinden geçer. Nadiren 3 yaşından küçük çocuklarda görülür. Genellikle hastalık, uzun süreli güncel hastalıklar tarafından zayıflatılmış olan yaşlıları ve gençleri etkiler.

Farenjit komplikasyonları şunlardır:

 1. Pürülan otitis media,
 2. Parathonsillar apse,
 3. sinüzit,
 4. lenfadenit;
 5. Pürülan inflamasyonun uzak odakları artrit, osteomiyelittir.

Boğazdaki Streptococcus da akut tonsillite neden olur. Zamanında ve uygun tedavinin yokluğunda sıklıkla otoimmün hastalıkların nedeni miyokardit ve glomerülonefrit olur.

Streptokok anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 • Yerel bağışıklık savunmasının zayıflaması,
 • Vücudun genel direncinin azaltılması,
 • hipotermi,
 • Çevresel faktörlerin olumsuz etkisi.

Streptococcus bademciklerin mukozasına düşer, çoğalır, lokal inflamasyonun gelişmesine yol açan patojenite faktörleri üretir. Mikroplar ve bunların toksinleri lenf nodlarına ve kanın içine girerek akut lenfadenite, genel zehirlenmeye, anksiyete, konvulsif sendrom ve meningeal semptomlarla birlikte merkezi sinir sistemine zarar verir.

Anjina kliniği:

 1. Zehirlenme sendromu - ateş, halsizlik, vücut ağrıları, artralji, miyalji, baş ağrısı;
 2. Bölgesel lenfadenit;
 3. Kalıcı boğaz ağrısı;
 4. Çocuklarda dispepsi;
 5. Ödem ve farenks hiperemi, bademcik hipertrofi, cerahatli kabarık üzerlerinde cereyan edişinde, gözenekli plaka kolayca bir spatula vasıtası ile alınır
 6. Kan - lökositozda, ESR'nin hızlanması, C-reaktif proteinin görünümü.

Streptokok anjina komplikasyonları, pürülan otitis, sinüzit ve parazitik olmayan glomerülonefrit, romatizma, toksik şok şeklinde ikiye ayrılır.

Çocuklarda Streptococcus

Hemolitik grup Çocuklarda streptokok genellikle solunum sistemi, deri ve işitme iltihabına neden olur.

Çocuklarda streptokok etiyolojisi hastalıkları geleneksel olarak birincil ve ikincil olmak üzere 2 büyük gruba ayrılır.

 • Birincil patoloji, mikrop - bademcik iltihabı, farenjit, otitis, impetigo giriş bölgelerinin iltihaplanması ile ortaya çıkar.
 • Sekonder hastalıklar çeşitli organların ve tüm sistemlerin otoimmün patolojileridir. Bunlar romatizma, vaskülit, glomerülonefrit içerir.
 • Daha kaba formlar - kas fasyası, endokardit, sepsis iltihabı.

Scarlet ateşi ateş, iğrenme ve boğaz ağrısı ile kendini gösteren bir çocuk enfeksiyöz ve inflamatuar patolojidir. Hastalığın semptomatolojisi, streptococcus'un kendisinden değil, kanın içine salınan eritrojenik toksin etkisinden kaynaklanır.

Scarlet ateşi oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyon, anaokullarında veya okullarda, çocukların anjina veya bakteriyel taşıyıcıları olan hastalardan alınan hava damlacıkları ile oluşur. Scarlet ateşi genellikle 2-10 yaş arası çocukları etkiler. Patoloji, üç ana sendromun - toksik, alerjik ve septik - belirtileriyle kendini gösterir.

 1. Hafif - hafif zehirlenme, hastalığın süresi 5 gündür;
 2. Orta şiddetli - daha belirgin catarrhal ve zehirlenme belirtileri, ateş süresi - 7 gün;
 3. Ağır form 2 tür bulunur - toksik ve septik. Birincisi, belirgin zehirlenme, nöbetler, meningik belirtilerin ortaya çıkması, boğaz ve derinin yoğun iltihabı ile karakterize edilir; ikincisi - nekrotizan anjina gelişimi, lenfadenit telaffuz, bademcikler septik inflamasyonu, yumuşak damak ve farinks.

Scarlet ateşinin akut bir başlangıcı vardır ve ortalama 10 gündür.

Hastalığın belirtileri:

 • Zehirlenme - ateş, titreme, halsizlik, yutulduğunda ağrı, halsizlik, taşikardi, hızlı nabız. Hasta çocuk uykulu ve uykulu olur, yüzü kabarıktır, gözleri parlar.
 • Çocuklar boğazda yanıktan şikayet ederler ve yutma güçlüğü çekerler.
 • Alt çenenin altında yer alan iltihaplı ve şişmiş bezler ağrının ağrımasına ve ağrının açılmasına izin vermez.
 • Faringoskopi klasik angina bulgularını tespit edebilir.
 • Ertesi gün, hiperemik deriye sahip bir hasta, önce gövdenin üst kısmını kaplayan ve birkaç gün sonra kol ve bacaklarda görülen küçük sivri bir gül veya papüler döküntü gösterir. Kırmızı goosebumps'ı andırıyor.
 • Parlak kırmızı yanakların deri döküntüleri birleşir ve onlar da kırmızılaşır.
 • Hastalarda Nosogubni üçgen soluk, dudak kiraz.
 • Dil kızıl ateşle kaplıdır, papilla yüzeyinin üzerinde uzanır. 3 gün sonra, kendi kendini temizleyen, uçtan başlayarak, açık papilla ile parlak kırmızı olur ve bir ahududu dut benzer.
 • Pastinin semptomu, doğal kıvrımlarda kaşıntı döküntüsü birikmesi ile karakterize edilen, hastalığın patognomonik bir belirtisidir.
 • İfade edilen sarhoşluğa, merkezi sinir sisteminin bir lezyonu ve bir bilinç bulanıklığı eşlik eder.

Hastalık püskürme 3. gün itibarı ile en yüksek düzeye ulaşır ve yavaş yavaş kaybolur, sıcaklık derecesi düşürüldüğünde, deri belirgin bir beyaz dermografizm kuru ve sert hale gelir. Tırnaklardan başlayarak, derilerin avuç içi ve ayak tabanlarındaki deri, tüm katmanlardan çıkar.

Kızıl ateşi olan bir kişinin yeniden enfeksiyonu, anjinin gelişmesine yol açar.

Scarlet ateşi, uygun ve zamanında antibiyotik tedavisi ile güvenli bir şekilde sona eren bir hastalıktır.

Tedavi yapılmadıysa ya da yetersizse, hastalık bir dizi patoloji tarafından karmaşıklaşır - kulakların, lenf düğümlerinin yanı sıra romatizmal ateş, miyokardit ve glomerülonefritin iltihaplanması.

Patojenik streptokoklar genellikle yeni doğanları etkiler. Enfeksiyon intranatal yolla meydana gelir. Çocuklar pnömoni, bakteriyemi, menenjit gelişir. Olguların% 50'sinde, doğumdan sonraki ilk günde klinik belirtiler görülür. Streptokokal etiyoloji hastalıkları son derece zordur ve genellikle ölümle sonuçlanır. Yenidoğanda streptokok enfeksiyonu ısı, deri altı hematomlar, ağızdan kan akıntısı, hepatosplenomegali, nefes darlığı ile kendini gösterir.

Hamile kadınlarda Streptococcus

Vajinadan ayrılan gebe bir kadının analizinde fırsatçı streptokok normu 104 cfu / ml'den azdır.

Hamilelik patolojisinin gelişiminde büyük önemi vardır:

 1. Streptococcus pyogenes, postpartum sepsisin etkenidir.
 2. Streptococcus agalactiae, preterm yenidoğanların ve annelerin enfeksiyon nedenidir.

Streptococcus pyogenes, bademcik iltihabı, piyoderma, endometritis, vulvovaginit, sistit, glomerulonefrit, postpartum sepsisli gebe kadınlarda kendini gösterir. Fetüsün olası intranatal enfeksiyonu ve neonatal sepsisin gelişimi.

Streptococcus agalactiae, gebe kadınlarda, endometritis ve fetus - sepsis, menenjit, pnömoni, nörolojik bozukluklarda idrar yollarının iltihaplanmasına neden olur.

Hamilelik sırasında Streptococcus, doğum sırasında asepsis kurallarına sıkı sıkıya bağlılık gerektiren temas ile bulaşır.

tanılama

Streptokokların neden olduğu hastalıkların laboratuar tanısında karşılaşılan zorluklar, etiyolojik yapının karmaşıklığına, patojenlerin biyokimyasal özelliklerine, patolojik sürecin geçici niteliğine ve öğretici ve yöntemsel dokümantasyonda modern teşhis yöntemlerinin yetersiz aydınlatılmasına bağlıdır.

Streptokok enfeksiyonunun ana tanı yöntemi, ayrılmış farinks, burun, deri, balgam, kan ve idrar üzerindeki lezyon odaklarının mikrobiyolojik analizidir.

 • Steril bir pamuklu çubuk, boğazdan alınır, test malzemesi, kanlı agarda inoküle edilir, 37 ° C'de inkübe edilir ve sonuçlar dikkate alınır. Agar üzerinde büyüyen koloniler mikroskobiktir. Hemolizli koloniler bir şekere veya kan suyuna aktarılır. Streptokoklar, broth'ta karakteristik broth-parietal büyüme sağlar. Başka bir çalışma, serogrumu çökelme reaksiyonunu belirleyerek ve patojeni türlere göre belirleyerek belirlemeyi amaçlamaktadır.
 • Kanın bakteriyolojik muayenesi sepsis şüphesi ile gerçekleştirilir. Steriliteyi belirlemek için, 5 ml kan, flakonlar halinde, şekerli brot ve tioglikolik ortam ile inoküle edilir. Bitkiler, 8 gün boyunca, 4. ve 8. günlerde, kan agarı üzerinde iki kat tohumlama ile inkübe edilir. Normalde, bir kişinin kanı sterildir. Kan agarındaki büyümenin ortaya çıkmasıyla, izole edilmiş mikrobun daha fazla tanımlanması gerçekleştirilir.
 • Serodiagnostik, streptokoklara karşı kan antikorlarının belirlenmesini amaçlamaktadır.
 • Streptokok enfeksiyonu ekspresyonu - lateks aglütinasyon ve ELISA reaksiyonu.

Streptokok ve stafilokok enfeksiyonlarının ayırıcı tanısı yapılır.

Streptococcus ve staphylococcus aynı hastalıklara neden olur - bademcik iltihabı, otitis, farenjit, rinit, klinik semptomların şiddeti ve akışın şiddeti açısından farklılık gösterir.

Streptokokal angina stafilokoktan daha erken gelişir, daha ağır ilerler ve ciddi sonuçları vardır. Staphylococcus aureus sıklıkla sekonder enfeksiyona neden olur, kötü tedavi edilebilir ve daha akut semptomlarla karakterizedir.

tedavi

Scarlet ateşi ve streptokok anjinası olan hastalar yatak istirahati, bol miktarda içecek ve koruyucu diyettir. Protein kısıtlaması olan püre, sıvı veya yarı sıvı gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. İltihaplı mukoza boğazının ısıl tahrişi, sıcak ve soğuk yemeklerden oluşan diyet hariç tümüyle yasaktır. Her zamanki beslenmeye gidin, ancak hastalığın akut semptomlarının azalmasından sonra yapabilirsiniz.

Streptokok enfeksiyonunun tedavisi etiyolojik ve semptomatik olarak doğrulanmalıdır.

Etiyopatik tedavi

Hastalar yeterli antibakteriyel tedaviden geçmektedir. İlacın seçimi boğazdan smear analizinin sonuçları ile belirlenir. Patojeni izole ettikten ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirledikten sonra uzmanlar tedaviyi reçete eder.

 • Penisilin serisinin antibiyotikleri - Ampisilin, Benzilpenisilin,
 • "Eritromisin"
 • Modern yarı sentetik penisilinler - "Amoksiklav", "Amoksisilin" "
 • Makrolidler - "Azitromisin", "Klaritromisin", "
 • Sefalosporinler - "Cefaclor", "Cephalexin", "
 • Sülfonamidler - "Co-trimoksazol".

Ön ve probiyotikler bağırsak mikroflorasını düzeltmek için kullanılır:

Semptomatik tedavi

 • Hastalar antihistaminikler reçete - Suprastin, Diazolin, Zodak.
 • Immunomodulators genel ve yerel eylem - "Immunal", "Imunoriks", "Imudon", "Lizobakt".
 • Şiddetli vakalarda, hastalara streptokokal bakteriyofaj reçete edilir. Streptokokları parçalayabilen immünobiyolojik bir preparattır. Streptokok enfeksiyonunun çeşitli formlarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılır - solunum sistemi iltihabı, işitme cihazı, deri, iç organlar. Tedavinin başlangıcından önce, izole edilmiş mikrobun bakteriyofaja olan duyarlılığını belirlemek gerekir. Uygulamanın yöntemi enfeksiyon odağının lokalizasyonuna bağlıdır. Streptokokal bakteriyofajın yanı sıra, kombine bir piobacteriophage da kullanılır.
 • Disintoksikasyon tedavisi bol miktarda içecek içerir - 3 litre sıvı: meyve içecekleri, bitkisel çaylar, meyve suları, su.
 • Vasküler duvarı güçlendirmek ve vücuttan toksinleri uzaklaştırmak için C vitamini alımını gösterir.
 • Boğaz antiseptikler ile gargara - furatsilinom, dioksidin, papatya, adaçayı, calendula, propolis tentürü kaynatma.
 • Boğaz için pastiller ve spreyler - "Strepsils", "Miramistin", "Geksoral."
 • Evde, kızıl hastalığı geçiren çocukların, sıcak kompres boğazına koymak sıcak bir kireç çay vermek, soğuk losyonlar votka kompres koymak kulakları acıyla, iltihaplı gözleri ve kafasına başvurmuştur. Yaşlı çocuklar boğaz ağrısını sıcak bir adaçayı veya papatya infüzyonuyla yıkamanızı önerir.

Streptococcus tedavisi, birçok mikropun insanlar için tehlikeli olmamasına rağmen, kolay bir iş değildir. Bağışıklıkta azalma ile birlikte, streptokok ciddi hastalıkların nedeni haline geldi.

önleme

Streptokok enfeksiyonu için koruyucu önlemler:

 1. Kişisel hijyen ve binaların düzenli temizliğine uygunluk,
 2. sertleştirme,
 3. Spor aktiviteleri
 4. Tam teşekküllü dengeli beslenme,
 5. Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek,
 6. Cilt lezyonlarının antiseptiklerle zamanında tedavisi,
 7. Hastaların tedavi sırasındaki izolasyonu,
 8. Hastanın bulunduğu odada mevcut dezenfeksiyon
 9. Hastane enfeksiyonunun önlenmesi.

Hemolitik Streptococcus Grup A: enfeksiyonun işaret ve yöntemleri

İnsan vücudunda olumsuz faktörlerin etkisi altında patojen mikroorganizmalar girebilir. Enfeksiyon hastalıklarının en sık görülen patojenleri streptokoklardır. Çoğu zaman üst solunum yolunu etkiler ve anjina, farenjit, bademcik iltihabı, kızıl ateş gibi hastalıkların gelişmesine neden olur.

Hemolitik Streptococcus: bir açıklama

Streptococcus, birçok hastalığın ve pürülan iltihapların etken maddesi olan bir bakteridir.

Hemolitik streptokok, gram-pozitif bir bakteridir ve laktobasil ailesine aittir. Bu mikroorganizmalar yuvarlanır, çiftler halinde çoğalır veya koloniler oluşturabilir. Bu tür Staphylococcus aureus ile iyi çalışır.

Bakteri burun, boğaz, hava yollarında, ürogenital organlarda, kalın bağırsak mukozasında ve kişiye herhangi bir rahatsızlık vermeden yerleştirilebilir. Normalde, her insanda vücutta bulunurlar, fakat bağışıklık zayıflamasıyla, vücudun aşırı soğutmasıyla streptokok daha aktif hale gelir.

Streptococci'nin birkaç türü vardır:

 • Alfa hemolitik streptokok
 • Beta-hemolitik streptokok
 • Gamma-hemolitik streptokok

İnsan vücudu için en tehlikeli olan beta-hemolitik streptokoktur. Bu bakteriler kimyasal ve fiziksel etkilere çok dayanıklıdır. 70 derecelik bir sıcaklıkta bile 1-2 saat yaşarlar. Düşük sıcaklıklardan korkmazlar ve uzun süre kurumuş kanda veya irin içinde kalabilirler.

Streptokok enfeksiyonunun yutulmasını önlemek için kişisel hijyen kurallarına uymalısınız.

Temel önleyici tedbirler:

 1. Odayı düzenli olarak temizleyin, ıslak bir temizlik yapın ve odayı havalandırın.
 2. Vücudu temperleyin.
 3. Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek.
 4. Kötü alışkanlıklarla savaş.
 5. Zamanla, cildi antiseptiklerle tedavi edin.
 6. Gıda dengeli ve dolu olmalıdır.
 7. Akut solunum yolu hastalıklarında, mikroorganizmaların bulaşabileceği yüzeyleri ve bulaşıkları işlemek için özel bir maske takmanız önerilir.

Önleyici tedbirleri uygularken, streptococcus sözleşmesi riski önemli ölçüde azalır.

Görünüm nedenleri

Streptokoklar çeşitli yollarla bulaşabilir: temas ve hava yoluyla

Çoğu durumda, bakteriler vücuda solunum yollarının mukozasına girer. Enfeksiyon kaynağı hem hasta bir kişi hem de kişisel eşyaları ve ev eşyaları olabilir. Hasta bir anjina veya farenjit ile konuşursanız enfeksiyon yakalayabilirsiniz.

Bakteri bulaşma yıkanmamış veya eski ürünler ile gerçekleştirilebilir. Streptococcus, bitmiş raf ömrü ile et ve süt ürünlerine yerleşir. Deride, enfeksiyon bir sıyrık veya böcek ısırığı ile çiziklere nüfuz edebilir.

Bir enfeksiyon da cinsel yolla bulaşabilir.

Bir kadın enfeksiyon taşıyıcısı olabilir ve cinsel ilişki sırasında bir ortağa bulaşabilir. Anneden çocuğa enfeksiyon bulaşma olasılığı vardır.

Beta-hemolitik streptokoklar aşağıdaki hastalıkların gelişimine yol açabilir:

 • boğaz ağrısı
 • kulak iltihabı
 • farenjit
 • yılancık
 • Kızılhaç ateşi
 • menenjit
 • kan zehirlenmesi
 • romatizma
 • glomerülonefrit

Bakteriler, kan dolaşımına nüfuz eden belirli toksinleri salgılar ve karakteristik semptomların ortaya çıkmasının nedenidir.

semptomlar

Streptokok enfeksiyonu her zaman yüksek vücut ısısı ile birlikte

Gizli dönem yaklaşık 4 gündür. Hastanın yaşına bağlı olarak, semptomatoloji farklıdır. Başlangıçta, hasta üşüme ve halsizlik şikayet ediyor ve sonra diğer belirtiler keskin bir şekilde ekleniyor.

Streptokok enfeksiyonu olan altı aya kadar olan çocuklarda, kusma ve bulantı sarı veya yeşil akıntıdan ortaya çıkar. Çocuk huysuz, emzirmeyi reddediyor.

Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, aşağıdaki belirtiler görünür:

 • cızırtılı
 • Boğaz ağrısı
 • kuru öksürük
 • Sıcaklıkta artış
 • Artan bademcikler
 • Boğaz şişmesi

Bunlar strep boğaz belirtileri. Pürülan süreçler ile hastanın iyiliği kötüleşir - zehirlenme belirtileri görülür.

Farenjit ile mukoza zarı ödemli ve kırmızıdır, grimsi bir kaplama gözlenir, burun akıntısı görülür.

Scarlet ateş en sık 2 ila 10 yaş arası çocuklarda ve bir kural olarak sadece bir kez gelişir. Hastalık stabil bir bağışıklık oluşturur. Kızıl ateş ile yüksek ateş, bulantı, kusma, ishal, küçük papüllerin görünümü, dilin gecikmesi, kuru ve beyaz cilt, bademcik iltihabı vardır.

Erizipel iltihabı için, cildin parlak bir renk ve berrak bir sınır ile yenilgisi ile karakterizedir. Aynı zamanda ateş gelişir, kas ağrısı, titreme ve güçsüzlük ortaya çıkar.

Hemolitik streptococcus hakkında daha fazla bilgi videodan bulunabilir:

Osteomyelit nadiren gelişir ve hastalık, inflamatuar sürecin kemik iliğine yayılması ile karakterizedir.

Hemolitik streptokokların arka planında sepsisin gelişimi, vücudun her tarafındaki kan akımı ile enfeksiyonun yayılmasına bağlıdır. Bu çok tehlikeli bir patolojidir, çünkü ölüme yol açabilir.

Olası komplikasyonlar

Hemolitik streptococcus tehlikeli komplikasyonların gelişimini tetikleyebilir, bu nedenle enfeksiyon zamanla tedavi edilmelidir.

Streptokok enfeksiyonunun geç tedavisi veya yanlış seçilmiş tedavi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Enfeksiyon kan akışı ve lenf damarları ile yayılır.

Streptokok enfeksiyonu arka planda olası komplikasyonlar:

 • kulak iltihabı
 • Parathonsillar apse
 • sinüzit
 • zatürree
 • menenjit
 • kan zehirlenmesi

Daha sonra, enfeksiyondan birkaç hafta sonra, alerjik reaksiyon gelişir ve bağışıklık sisteminin kendi dokuları üzerinde agresif etkisi ortaya çıkar. Bu arka plana karşı hasta gelişir:

 • Akut romatizmal ateş
 • glomerülonefrit
 • Romatoid artrit
 • Romatizmal kardit

Daha ciddi komplikasyonlar yumuşak doku nekrozu ve toksik şoktur. Birçok durumda bu patolojiler tedaviye uygun değildir ve ölüme neden olur.

Hemolitik streptokok komplikasyonları, bir kişinin çeşitli organlarında ve sistemlerinde olabilir. Streptokok enfeksiyonunun gelişmesini önlemek için doktora zamanında başvurmanız ve tüm reçetelerine uymanız gerekir.

tanılama

Bakteriyolojik Çalışma - Streptokok Enfeksiyonunun Tanısında Etkin Bir Yöntem

Boğaz ağrısı, farenjit, erizipel ve streptokok enfeksiyonundan kaynaklanan diğer hastalık belirtileri ile doktora başvurmak gerekir. Streptococcus kanını tespit etmek ve idrar testleri için reçete yazılır.

Patojenin türünü belirlemek için bakteriyolojik bir çalışma yürütülür. Enfeksiyöz odaklardan (cilt, bademcikler, balgamda) biyolojik materyal alınır ve çalışmaya gönderilir. Ayrıca, patojenin türünü belirlemek için, vajinadan bir bezle çekilir ve idrardan mukus alınır.

Laboratuar asistanı, malzemeyi bir günde bir ortama 37 derecelik bir sıcaklıkta yerleştirir. Daha sonra, bir mikroskop kullanılarak, sonuç değerlendirilir - bir bakteri kolonisi tanımlanır.

Patolojik mikroorganizmalar normalden fazla tespit edilirse, antibiyotiklere bakterilerin duyarlılığını belirlemek için bir antibiyotik oluşturulur.

Bu yöntem, doktorun mikroorganizmaların büyümesini durdurmak için gerekli antibiyotikleri reçete etmesine izin verir. Bununla birlikte, duyarlılık testi birkaç gün boyunca gerçekleştirilir ve bu süre boyunca enfeksiyon ilerler.

Kandaki streptococcus antikorlarını belirlemek için, serodiagnostikler gerçekleştirilir; Lateks aglutinasyon reaksiyonu ve enzim immunoassay, kandaki streptokokların teşhisi için hızlı tanı yöntemleridir.

Enfeksiyonun ilaç tedavisi

İlaç tedavisi sadece teşhis ve patojenin saptanmasından sonra reçete edilir

Tedavi antibakteriyel ilaçların kullanılmasından oluşur.

 • Genel olarak, penisilin serilerinin antibiyotikleri kullanılır, çünkü bakteriler onlara direnç göstermezler. Bu antibiyotikler şunlardır: Ampisilin, Benzilpenisilin, Amoksisilin, Amoksiklav ve diğerleri.
 • Antibakteriyel ilaçların bu formuna karşı alerjik bir reaksiyon olduğunda, eritromisin serisini kullanın: Eritromisin, Oleandomisin, vb.
 • Tetrasiklinler geçerli değildir. Semptomları rahatlatırlar, ancak hasta hala taşıyıcıdır ve enfeksiyonu yayır. Antibiyotik tedavisinin süresi 7-10 gündür. 2-3 gün sonra hastanın durumu düzelmiş olsa bile, antibakteriyel ilaçlar almayı bırakmak yasaktır. Bu, nüks ve olası komplikasyonlara yol açabilir.
 • Boğaz tedavisi için yerel ilaçlar kullanılır: spreyler, antiseptikler ve durulama solüsyonları: Bioparox, Hexoral, Chlorhexidine, Inhalipt, vb. Bioparox geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Nazofarenksin enfeksiyöz enflamatuar sürecinin ilk belirtilerinde kullanılması gereken bir inhalasyon antimikrobiyal ilaçtır.
 • Gargara, antiseptik alkol tentürleri olan calendula, okaliptüs, papatya vb. Ile gargara olabilir. Bunlar bağımsız olarak hazırlanabilir veya önceden hazırlanmış olan eczaneden satın alınabilir. Lokal ilaçlar ana tedaviye ek olarak kullanılmaktadır.
 • Antibiyotiklerin kullanımının sonunda, bağırsak mikroflorasının normalizasyonu için probiyotik kullanımı önerilmektedir. Bu amaçla Bactisubtil, Lineks, Bifiform, Bifidumbacterin ve diğerlerini kullanabilirsiniz.
 • Ağır vakalarda streptokokal bir bakteriyofaj kullanılır. Bu virüs, streptococci'yi yok etmek için yapay olarak oluşturulur.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Streptokok enfeksiyonu tedavisinde en etkili halk tarifleri

Hemolitik streptokoklardan kurtulmak için, konservatif yöntemlere ek olarak, alternatif ilaçlar kullanılabilir:

 • Şerbetçiotu suyu. Şerbetçinin konilerini al, ez onları. 2 yemek kaşığı 0,5 litre su dökün ve kaynatın. Sonra 5 dakika kaynatın. Et suyu biraz soğuduktan sonra. Yemekten önce 30 dakika 100 ml ye.
 • Soğan suyu. Birçok hastalıktan, taze formda soğan kullanılması önerilir, ancak bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. İki küçük soğanı soyun ve bir tencereye koyun. Su dökün ve 10 dakika pişirin. Gün boyunca küçük porsiyonlarda kullanın.
 • Ceviz yapraklarının kaynatılması. Bu ilaç erizipellerde etkilidir. Et suyu içerde tüketilmez, ancak cildin etkilenen bölgelerine bir losyon olarak kullanılır. Et suyu hazırlamak için, pericarp yapraklarını alın ve 15 dakika kaynatın. Serinken, harici kullanım için kullanın.
 • Dulavratotu infüzyonu. 250 gram kuru dulavratotu alacaktır. Ham votka dökün ve 7 gün boyunca demlemek için karanlık bir yerde bırakın. Bir çay kaşığı ile günde üç kez kullanın.
 • Frenk üzümü püresi. Frenk üzümünde çok sayıda yararlı element bulunur, bu nedenle bu enfeksiyondan kaynaklanan bademcik iltihabı ve diğer hastalıklardan kurtulmaya yardımcı olur. 250 g frenk üzümü püre oluşana kadar ezilir. Günde 3 kez iç.

Yukarıdaki tarifler, patojenik mikroorganizmaların büyümesini bastırır ve bunların çoğalmasını önler. Streptokok enfeksiyonundan sadece halk yöntemleriyle kurtulmanın imkansız olduğu unutulmamalıdır. Tedavi, antibakteriyel ilaçların zorunlu kullanımı ile birlikte yapılmalıdır.

Hamilelik sırasında hemolitik streptokok

Hamilelik sırasında kadınlar da bakteri taşıyıcılarıdır. Vücutta bulaşıcı bir süreç yoksa tehlikeli değildir.

Bu dönemde bağışıklık sistemi kararsızdır, bu nedenle streptokok enfeksiyonu eğilimi artar. Hamile kadınlar çoğu zaman hasta insanlarla temasa geçerler.

Vücutta bir grup A hemolitik streptokok saptandığında, gebe kadında penisilin serisinin antibiyotikleri reçete edilir. Nadir durumlarda, alerjik bir reaksiyon meydana gelir. Bir kadın bu grubun ilaçlarına karşı alerjinin farkındaysa, doktoru bilgilendirmek gerekir.

Gebelikte antibiyotiklerle tedavi istenmez, ancak patojen mikroorganizmalardan kurtulmak için kullanımı zorunludur. Boğazdaki streptokok enfeksiyonunu tedavi etmek için makrolidler güvenlidir: Rovamisin, Spiramisin ve diğerleri.

Özellikle hamilelik sırasında streptokok enfeksiyonunun gelişmesine izin verilmemesi önemlidir. Bunu yapmak için bağışıklık sistemini korumalısın. Bağışıklığı arttırmak için Echinacea'yı veya bunun yerine gül kalçalarının bir kaynağını kullanabilirsiniz.

Hemolitik streptokokların neden olduğu hastalıklar prematüre doğum, plasental abrupsiyona ve ayrıca daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir - intrauterin ölüm.

Ek olarak, streptococcus hem hamilelik sırasında hem de doğumdan sonra uterusu etkileyebilir. Karın bölgesinde bir ağrı varsa, nabız artmış ve sıcaklık artmış, daha sonra bunlar vücutta belirgin enfeksiyon belirtileridir. Enfeksiyonun doğrulanması durumunda, uterusun antibiyotik reçete edilir ve hastalık birkaç gün içinde geçer.

Yenidoğanın enfeksiyonu çok tehlikelidir ve menenjit, zatürre yol açabilir. Özellikle tehlikeli olan prematüre bebekler için enfeksiyondur. Hamilelik sırasında sağlığınızı izlemek ve olası hastalıkların gelişmesini önlemek önemlidir.

Streptococcus hemolitik nedir ve nasıl tedavi edilir?

Hemolitik streptokok - mukusu ve insanın derisini kolonize mikroflora temsilcisi. Sağlıklı bir durumda, varlığı görünmez. boğaz ağrısı, impetigo, farenjit, kızıl hastalığı, endokardit, miyozit, erizipel, zatürre ve puerperal sepsis - bir kişinin koruyucu bağışıklık fonksiyonunu damla Ama bir kez hemolitik streptokok hemen kendisini çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasını hissettirmektedir. Genellikle bu tür bakteriler hamile kadınlarda görülür. Yaklaşık hamile veya streptococcus olan kadınların 1/3 genital veya gastrointestinal sistem saptanır. doğum kanalından fetüs geçişi sırasında bu durumda onun enfeksiyon olduğunu ve bakterinin taşıyıcısı haline gelir. Bu risk prematüre bebeklerin çoğu.

türleri

Bu bakteri 3 gruba ayrılır: alfa-hemolitik streptokok ve beta ve gamma-hemolitik streptokok. Bu mikroorganizmanın birinci ve üçüncü türleri güçlü bir enzimatik aktiviteye sahiptir ve bir kural olarak nazofarenks, gastrointestinal sistem ve bir kişinin derisini etkiler. Beta hemolitik streptokoklardan bahsedersek, genellikle doğum sırasında neonatal sepsisin enfeksiyonuna neden olur. Ne yazık ki, bu bakterinin fetüse aktarılmasına katkıda bulunan hiçbir neden yoktur. Bu nedenle, hemolitik streptokokların taşıyıcıları olan annelerdeki yenidoğanların mortalitesi kritik sayılara ulaşmaktadır.

Streptococcus hemolitik: belirtiler

Bu bakteriyle enfeksiyon, havada veya iç hatlarda meydana gelir. Bu nedenle anaokullarında ve okullarda hastalık salgınları zirveye ulaşır. Başlangıçta, bir kişi yutulduğunda, ateşte, burun akıntısı olduğunda boğaz ağrısı şikayette bulunabilir. Bir süre sonra boynundaki lenf düğümleri artar ve bademcikler bir pus filmi ile kaplanır.

Streptococcus hemolitik: Tanı

Bu patolojinin saptanması streptococcus üzerinde bakteriyolojik araştırmanın yardımıyla ortaya çıkar. Bunun için boğazdan bir swab alınır.

Alfa hemolitik streptokok: tedavi

Bir kural olarak, streptococcus için bir yayma baktiyolojik çalışması sırasında bir bakteri tespit edildiğinde, çeşitli antibiyotiklere duyarlılığı için testler yapılır. Analizin sonuçları, doktorun uygun ilaçları reçete etmesidir. Kural olarak, bunlar penisilin ve sefalosporin serilerinin antibiyotiklerdir. Bu tür ilaçlar hastanın vücudu tarafından taşınmazsa, klaritromisin veya Azitromisin gibi ilaçlar reçete edilir. Hastalığın başlangıcından sonraki ilk iki günde antibiyotik tedavisi başlanırsa, birkaç gün sonra semptomların tamamen ortadan kalktığı fark edilir. Aynı zamanda başka bir kişinin enfeksiyon riski% 35 oranında azalır. Tedavi yanlış seçilmişse veya zamansız başladıysa, pürülan bir komplikasyon ortaya çıkar (menenjit, orta kulak iltihabı, pnömoni, endokardit, vb.).

Hemolitik streptokokların tehlikesi nedir?

Mukoza zarında ve ciltte yaşayan mikroorganizmaların en parlak temsilcilerinden biri hemolitik streptokoktur. Herhangi bir kişinin bedeninde kendini göstermeden bulunur. Bununla birlikte, bağışıklık zayıflamasına katkıda bulunan bazı faktörler ile, streptokok mikrobu çeşitli hastalıklara neden olur.

Genel özellikler

Bu Gram-pozitif bakteriler, lactobacilli sınıfına aittir. Streptococcus, mikroskopik dairesel bir şekle sahiptir; bir zincire bağlanan eşlenik bir çoğaltma şekli, koloniler oluşturur. Bu mikroplar taşınır, ancak öksürdüğü zaman hava akışıyla hareket eder. Streptococcus, Staphylococcus aureus gibi bir flora temsilcisiyle huzur içinde yaşar.

Uygun bir ortamda, streptococcus, hücrelerin bölünmesiyle çoğalmaya başlar. Hücrenin özel formu, hücre duvarlarının olmaması, streptokokların doğal filtrelerden kolayca geçmesine izin verir. Bu mikroorganizma çeşitli tıbbi preparatlara kıskanılacak dirence sahiptir.

Streptokok bakterilerin birçok türü vardır. Mikrobiyologlar bakteri üç tür ile karşı karşıya tıbbında S. A Latin alfabesi kullanarak bunları etiketlemek için karar verdik - alfa, beta, Onlar kimyasal maruziyet yanıt vermeyen gama hemolitik streptokok grubu A., yüksek ve düşük sıcaklık değerlerini değil dayanacak olan kurutulduğunda yok olur.

Hastalıkların nedenleri

En sinsi olan beta-hemolitik streptokok grubu A'dır. Hayatının bir sonucu olarak, hemoliz oluşur - eritrositlerin yok olması. Bu mikroorganizma, bu tür hastalıkların suçlu olur:

 • lacunar bademcik iltihabı;
 • bademcik iltihabı;
 • farenjit;
 • kızıl ateş;
 • zatürre.

Hastalığın gelişmesinin ana sebebi, vücudun koruyucu işlevlerinde bir azalmadır. Hastalık sayısı doğrudan (sonbahar, kış) ve yaş ile ilişkilidir. En az beta streptokok, bebekleri 6 aya kadar etkiler. Bu pik, yaş kategorisindeki çocuklara 6 ila 14 yaş arasında düşer.

Yetişkinler için, streptokok enfeksiyonu gelişimine katkıda bulunan bazı faktörler vardır:

 • transfer edilen viral hastalıklar;
 • hormonal ilaçların kontrolsüz alımı;
 • bağışıklık eksikliği;
 • kemoterapötik tedavi;
 • boğaza mekanik hasar;
 • geri akış;
 • alkol, sigara içme.

Enfeksiyon hastayla konuşurken veya iletişim kurarken oluşur. Kötü yıkanmış sebzeler, meyveler, eskiyen yiyecekler yoluyla enfekte olabilirsiniz. Streptococcus ayrıca bir böcek ısırığı sonrası cilt defektleri veya bir yara yoluyla vücuda nüfuz eder. Taşıyıcı, streptococcus'u eşiyle cinsel temas yoluyla paylaşabilir. Çocuk, bakım sürecinde anneden yakın temasla enfekte olur. Genellikle hamilelikte, b grubunun genital streptococcus'u ekilir. Fetusun doğum kanalından geçişi sırasında çocuk enfekte olabilir.

semptomlar

Gizli dönem 3-4 gün sürer. Hemolitik streptokok, kanın toksinlerini üretir ve hastanın yaşına bağlı olarak karakteristik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bebekler kaprisli hale gelirler, memeyi veya karışımı emmeyi durdururlar, kusma mümkündür, sarı veya yeşil mukus ağızlıktan ayrılır.

Boğazda bir grup A bakterisi tespit edildiğinde, daha büyük çocuklar terleme, rahatsızlık ve ağrıdan şikayetçidir. Bademcikler şişer, öksürük, boğaz şişmesi, sıcaklık yükselir, lenf düğümleri artar.Çocukların durumu pürülan bir süreçte kötüleşirse, kızıl ateş belirtileri olabilir. Bu durumda döküntü belirir, dil plakla kaplanır, kusma ve ishal oluşur.

Kural olarak, yetişkinler ağır bir pürülan boğaz ağrısı muzdarip. Hastalığın belirtileri, çocuklarda olduğu gibi aynıdır, ancak açıkça belirtilmiştir. Müköz boğaz ödemi, hiperemik, lakunada irin. Sıcaklık keskin bir şekilde artmaktadır. Zayıflık, yorgunluk, baş ağrısı var. Bakteriler vücuttan kan akışı ile yayıldığında, sepsis oluşur.

Cildin streptokok lezyonları ile, impetigo gelişir, çocukluk ve erizipel için daha karakteristik bir hastalıktır. Hijyen kurallarına uyulmazsa, streptococcus mikrotüvazlara cilt altı dokusuna girer. İmpetigo burun ve dudaklara yakın döküntüler ortaya çıktığında. İlk önce kırmızı bir papül, daha sonra kabuklara patlayan pürülan bir keseciğe dönüşür. Erizipellerde, tipik olarak sınırlı parlak kırmızı deri lezyonu. Bir ürperti, ateş, halsizlik, kaslarda ağrı olabilir.

Sınıflandırma ve teşhis

Alfa hemolitik ve hemolitik olmayan streptokoklar (gama), yeşil bakteri türlerine karşılık gelir. Bu mikroorganizmanın kan hücreleri üzerinde çok az etkisi vardır, ciddi hastalıklara ve ayrıca komplikasyonlara neden olmaz. Streptococcus hem ağızda hem de bağırsaklarda yaşayabilir. Çoğunlukla çürük gelişimi nedenidir. Tanı koymak için enfeksiyon türünü öğrenmek gerekir. Biyomateryal lezyondan alınır.

Boğaz ağrısı olan bir doktor gördüğünüzde, hasta görsel muayeneden geçerek kanı, dışkıyı ve idrarı elinize geçer. Ayırıcı tanıda, farenks ve burundan mikrofloraya bakteriyel ekim yapılması için antibiyotik duyarlılığı mutlaka yapılır. Bir kızıl ateşten şüphelenilirse, difteri hariç tutmak için bir BL smearın yanı sıra bir streptokok kültürü gerçekleştirilir.

Streptococcus üzerinde smear tanısı koymak daha etkilidir, enfeksiyonun hastalığın ilk günlerinden itibaren tanımlanmasını sağlar.

Duyarlılık birkaç gün içinde belirlenir, bu nedenle hastaya geniş spektrumlu antibiyotikler reçete edilir, böylece enfeksiyon ilerlemez. Antikorlar için kanın serolojik analizi, bir süre sonra referans limitlerini gösterecektir. Hastalığın başlangıcında, vücudun streptococcus için antikor geliştirme zamanı yoktur. Birkaç haftalık hastalıktan sonra analizin yapılması tavsiye edilir.

Genel tedavi prensipleri

Boğazdaki hemolitik streptokoklar antibiyotiklerle tedavi edilir. Genel olarak, bunlar penisilin veya sefalosporin grubu - benzilpenisilin, ampisilin, sefazolin, kombine ajanlar ("Amoksiklav") preparatlarıdır. Hasta penisiline karşı tolerans göstermezse, tetrasiklin bir dizi antibiyotik kullanılır. Tedavi süresi hastalığın derecesine bağlıdır ve 5-7 veya 10 gündür. Enjeksiyonlar ve tabletler kullanılır.

Kompleks terapi antipiretik ve vazokonstrüktif ajanlar içerir. Yararlı bağırsak mikroflora korumak için, örneğin bifidumbacterin, probiyotik ekleyin. Ayrıca streptokokal bakteriyofaj virüsü yaygın olarak kullanılmaktadır. Sık tekrar eden anjina ile bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması komplikasyonları önlemek için endikedir.

Hemolitik streptokokların tedavisi belirli semptomların giderilmesine yöneliktir. Bu bağlamda, bu mikroorganizmaya yerel maruziyet için antiseptikler kullanılır, durulama için alkol tentürleri, okaliptüs, calendula, papatya suyu, farinksin sulanması için tıbbi spreylerdir. İltihapların giderilmesi ve bağışıklığın iyileştirilmesi için halk hekimliği, ahududu ve dogrose, söğüt kabuğu, otsu çimi yapraklarını durulamak için süslemeler sunmaktadır. Propolis genellikle boğaz tedavisinde kullanılır.

Olası komplikasyonlar

Enfeksiyondan sonra, farklı organlarda ve sistemlerde ortaya çıkabilirler. Hemolitik bakteriler, sözde erken komplikasyonların gelişimini tetikleyebilir. Genellikle enfeksiyon başlangıcından 5-7 gün sonra ortaya çıkarlar:

 • paratonsilar apsesi;
 • paranazal sinüslerin iltihabı - sinüzit;
 • orta kulak iltihabı;
 • bronşit, zatürre.

Daha sonraki komplikasyonlar belirgin iyileşme sonrasında ortaya çıkar. Ertelenen hastalık bir ay içinde alerjik reaksiyon gelişmesine yol açar. Bağışıklık bozukluğunun arka planına karşı romatoid artrit, romatizmal kardit, menenjit, böbrek hastalığı ortaya çıkar. En tehlikeli komplikasyonlar doku nekrozu, toksik şoktur.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Streptococcus hemolitik nasıl tedavi edilir?

Streptococcus hemolitik nasıl tedavi edilir?

Hemolitik Streptococcus, spesifik bir forma sahip gram-pozitif bir bakteridir. Laktobasil ailesini ifade eder. Çoğu zaman aynı anda altın stafilokok aureus ile birlikte bulunur. Bakteriler herhangi bir kişinin vücudunu etkileyebilir - hem yetişkin hem de küçük bir çocuk.

Tıpta streptokoklar üç tipe ayrılır:

 • alfa-hemolitik streptokok;
 • gama streptococcus;
 • beta-hemolitik streptokok grubu A-U.

İlk tipte (alfa) yeşil streptococcus da denir. Bu isim yeşil alandaki kan ortamının renklendirilmesinin özelliğinden kaynaklanıyordu. Bunun nedeni, patojenik mikroorganizmanın kırmızı kan hücrelerinin eksik hemolizini üretmesidir.

Alfa ve gama streptokoklar sağlık ve yaşam için daha az tehlikeli olarak kabul edilir. Boğazın bilinen tüm rahatsızlıklarının hemen hemen tamamı beta-hemolitik streptokoku kışkırtır. Hayatı boyunca kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) tam hemolizini gerçekleştirdiği için son derece tehlikelidir.

Boğazın bakteriyel rahatsızlıklarının insidansı, hastanın yaşına olduğu kadar yılın zamanına da bağlıdır. Çocuklarda, soğuk mevsimde genel morbidite insidansı daha yüksektir. Bunun nedeni yerel ve genel bağışıklığın azalmasıdır. En düşük katsayı, çocukların ilk altı ayında ve en yüksek 6 - 14 yaş arası çocuklarda sabittir. Erişkin hastalarda, morbidite doğrudan sonbahar-kış döneminde viral hastalıkların büyümesine ve "saldırganlığına" bağlıdır. Çoğunlukla bu durum, insanların, farenjit, bademcik iltihabı ve vücutta halihazırda bulunan boğazın diğer patolojilerini şiddetlendirdiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Daha sıklıkla Streptococcus pyogenes streptokok anjina, farenjit ve faringotongzillitin etken maddesi olur. Çocuklarda, patolojinin ilerlemesinin temel nedeni, daha önce nakledilen viral hastalıkların bir sonucu olarak vücudun bakterilerle ya da bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birincil enfeksiyonudur. Bu durumda mukus boğazına lokalize olan bakteriler aktif olarak çoğalırlar ve kolonilerinin sayısını arttırırlar.

Erişkinlerde enfeksiyon aktivasyonunun başlıca nedenleri:

 • kötü alışkanlıklar - alkol tüketimi, yanı sıra sigara içme;
 • viral doğanın daha önce bulaşan hastalıkları nedeniyle bağışıklığı azalmıştır;
 • yabancı cisimler tarafından mukozaya zarar.

Boğazın enfeksiyöz patolojisinin ilerlemesini artıran faktörler:

 • kemoterapi;
 • hormon içeren ilaçların uzun süreli kullanımı;
 • mide ekşimesi;
 • immün yetmezlik durumu.

Hemolitik grup B Streptococcus, adil cinsiyetin genital organlarında lokalize olan bakterilerden biridir. Bu mikroorganizmaların sayısı hamilelik sırasında birkaç kez büyüyebilir. Enfeksiyon, yeni doğmuş bebekte ortaya çıkabilir, çünkü annenin doğum kanalından geçerken zaten onun tarafından enfekte olmuştur. Olguların% 50'sinde, eğer bir annenin belirli bir bakterisi varsa, çocuğuna transfer edilir. Ancak çocuklar her yaşta enfekte olabilirler. En sık olarak, hava yolu ile bulaşan damlacıklar veya kontakt-hane enfeksiyonları ile enfeksiyon meydana gelir.

Gizli dönem, kural olarak sadece 1-4 gündür. Hastalığın resmi, hastanın yaşına bağlı olarak biraz farklı olabilir. Bu bir çocuksa, o zaman hastalık hızlı bir gelişme gösterir. Öncelikle belirgin bir semptomatolojinin eklendiği bir ürperti ve halsizlik vardır. 6 aylıktan küçük bir çocuğun aşağıdaki belirtileri vardır:

 • kusma ve mide bulantısı;
 • ağlama, sinirlilik;
 • çocuk yaramaz;
 • Burundan akıntı görülür. Çoğu zaman yeşil veya sarı bir renge sahiptirler;
 • Çocuk diğer yiyecekleri emzirmeyi veya kullanmayı reddeder (tamamlayıcı beslenme, tamamlayıcı besleme).

Yaşlılığın çocuğu çoğu zaman uyur, halsizdir, iştahı keskin düşer. Lenf düğümleri artabilir.

Büyük çocukların ana şikayetleri:

 • boğaz ağrısı;
 • cızırtılı;
 • baş ağrısı;
 • öksürük;
 • sıcaklıkta yüksek rakamlara artış.

Boğazın görsel muayenesiyle bademciklerin genişlemiş ve hiperemik olduğu, püstül veya plak olduğu dikkati çeker. Pürülan süreçler başlar başlamaz, hastanın genel sağlığı kötüleşir - organizma sarhoş olur. Bir hastada streptokokal farenjit gelişirse, belli bir süre sonra nemli hale gelen kuru bir öksürük görülür. Zamanla tedavi edilmezse, hastalık bir tracheite dönüşecektir.

Yetişkinlerde, streptokokal anjina, bir kural olarak, çok sert oluşur. Yukarıda belirtilen tüm belirtileri gösterirler. Ama daha belirginler. Kronik tonsillitin alevlenmesi daha sorunsuz ilerler. Çoğu zaman hasta endişe duymaktadır:

 • düşük dereceli ateş;
 • boğaz ödemi;
 • zayıflığı;
 • boğaz ağrısı;
 • Servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde artış.

Komplikasyonlar nadir olmakla birlikte, özellikle zayıf bir bağışıklık sistemi olan kişilerde hala ortaya çıkmaktadır. Hepsi erken ve geç iki gruba ayrılabilir.

Erken komplikasyonlar, enfeksiyon progresyonunun başlamasından 4-7 gün sonra ortaya çıkar. Bu grup şunları içerir:

Geç komplikasyonlar, hastanın belirgin iyileşmesinden sonra 2-4 hafta içinde kendini gösterebilir. Kural olarak, doğrudan tedaviye uyumsuzluk, antibiyotik tedavisinin eksikliği ile ilgilidir. Bu grup şunları içerir:

 • osteomiyelit;
 • miyokardit;
 • endokardit;
 • menenjit;
 • glomerulonefrit;
 • romatizma.

Boğazın streptokok hastalıklarını tedavi etmek sadece antibiyotiklerin bağlanmasıyla mümkündür. Doğru şekilde reçete edilen tedavi, hastanın erken toparlanmasının yanı sıra komplikasyonların gelişiminin dışlanmasına dair bir taahhüttür. İlk önce hastalığı teşhis etmek önemlidir. Genellikle, bu amaçla LHC tohumu kullanılır. Hastanın boğazından, patojeni tanımlamak için bir besiyeri alınır ve bir besiyeri çekilir. Sonuçlar elde edilene kadar, hastaya geniş bir etki spektrumunun antimikrobiyalleri verilir.

Boğazdan bir leke almak

Antibiyotik tedavisinin süresi 7 ila 10 gündür. Hastalık şiddetli formda ortaya çıkarsa, bu preparatların reçetelenen tablet formları değil, / m uygulaması için çözeltiler ve tozlar. Penisilin grubundan antibiyotik tercih edilir. Hastanın bu gruptan fonlara karşı alerjisi varsa, sefalosporinlere tercih edilir. Kırmızı ateşin genel tedaviye ilerlemesiyle birlikte makrolidler de eklenir.

Streptokok enfeksiyonunun tedavisi de patolojinin ana semptomlarını ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Bu amaçla, aşağıdaki ilaçlar ve prosedürler reçete edilir:

 • boğaz ve bademciklerin yıkanması;
 • sıvının kullanımı (sıcak formda);
 • vazokonstriktörler;
 • ateş düşürücü ilaçlar;
 • antiseptik tabletlerin emilimi.

Böyle bir enfeksiyon evde tedavi edilebilir, halk ilaçları ile reçete edilen ilaç tedavisini tamamlar. Patolojinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldırmaya, inflamasyonu rahatlatmaya ve bağışıklığı arttırmaya yardımcı olurlar:

 • ahududu ve dogrose yaprakları;
 • söğüt kabuğu ve çim alternatif;
 • propolis.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Nazofarenks mukus ile tıkanırsa ne olur?

Nazofarinkste mukus - çoğu zaman hastalık sırasında veya hemen sonrasında ortaya çıkan hoş olmayan bir fenomen. Bunun nedenleri ve bu davada ne yapılması gerekiyor?

Bir çocukta boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları ile

Anjina, şiddetli sistemik komplikasyonlarla karakterize edilen en zorlu enfeksiyon hastalıklarından biridir. boğaz mukozasında Tekrarlayan iltihap romatizmal ateş, miyokardit, glomerulonefrit, vb gelişimine neden olabilir Bu nedenle antibakteriyel ilaç kullanımı ile konservatif tedaviyi ihmal etmek imkansızdır.