Loading

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bulaşıcı hastalıklardan biri de bademcik iltihabıdır. Çeşitli patojenler neden olur: streptokok, stafilokok, mikoplazmalar, klamidya, virüsler ve mantarlar. Hava damlası yolu, bulaşmanın ana yoludur ve aynı yemekleri sağlıklı ve hasta bir kişi tarafından kullanıldığında kontaminasyon oluşabilir. Bademciklerin mukoza zarına girdikten sonra, patojen çarpmaya başlar, bu da akut veya kronik enflamasyonun görünümünü destekler.

Tedavinin doğru ve zamanında başlaması önemlidir, böylece hastalık kronik bir forma girmez, komplikasyon vermez. Evde bademcik iltihabı tedavi etmek mümkündür. Bir doktor onu tayin ederse bu tedavi doğrulanır. Bir uzmana danışmanın ve muayenenin bir önkoşul olduğunu unutmayın.

Akut tonsillit tedavisi

Evde kullanmalısınız:

 • inhalasyon;
 • durulama;
 • ilaç almak;
 • boğazın sulanması.

Her an çok önemlidir, o olmadan tedavi eksik ve uzun olur.

soluk alma

İnhalasyon önlemleri için etkili araçlar bağımsız olarak yapılabilir.

Okaliptüs inhalasyonu. Derin bir kapta su kaynatın ve içine okaliptüs tentür dökün. 2 litre su - 40 gr okaliptüs. Buhar bir saat çeyrek boyunca soluklanmalıdır. Okaliptüsün ruhsal tentürü eczanede satılmaktadır.

John's wort'un tentüründen teneffüs edilmesi. Kaynama suyuna infüzyon infüzyonu, bundan sonra yaklaşık 15 dakika boyunca buharları solumak için tavsiye edilir. İnfüzyon kendi başınıza yapılması önerilir. Bunu yapmak için, koyu bir cam kapta 150 ml votka ve 25 gr kuru ot karıştırın. Kompozisyon 14 gün sürmelidir.

İnhalasyon adaçayı temel alır. Kaynar su 500 gr kaynar su 45 gr dökün ve 20 dakika bekletin. Tekrar süzün ve ısıtın. Konsantre et suyu bir saat dörtte bir nefes al.

Sarımsak inhalasyonu. Sarımsaklı karanfilleri ezin, mantarı alan suyu sıkın. Kaynar su ile seyreltin (1:10). Bir saat dörtte bir nefes al. Bu tür inhalasyonlar iki hafta boyunca günlük olarak yapılmalıdır.

durulama

Mutlaka gargaraya ihtiyacım var. Bu manipülasyon, pürülan tıkaçları çıkarır, iltihabı giderir ve ağrılı hisleri azaltır.

 • Ballı bitkisel karışım. Meşe kabuğu, papatya ve kireç renginde bir kaynatma (2: 3: 1) demleyin. Bir kaşık dolusu bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Civanperçemi. 250 ml kaynar suya 25 gram bitki koyun. Gerinme ve boğazını durulayın.
 • John's wort votkayla karıştırıldı. Otlar 45 gr votka 250 ml dökün, 14 gün ısrar ediyorlar. Durulamadan önce infüzyonu ılık su ile karıştırın.

Çözelti ılık olmalı, boğaz durulamaları günde üç ila beş kez yapılır.

ilaçlar

Özel ilaç kullanmadan anjin tedavisi yapamazsınız. İlaçlar hastanede bir doktor tarafından reçete edilir, bunları evde de içebilirsiniz.
Akut tonsillit ile tedavi edilir:

 • antibiyotikler;
 • immünmodülatör ilaçlar;
 • antiviral ajanlar;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antibakteriyel ajanlar.

Yukarıdaki ilaçların hepsi vücudun gücünü geri kazanır ve hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.

Boğazın sulanması da ilaçlanmalıdır. İyi "Chrolofillipt", "Bioparox", "Geksoral", "Lugol", "Yoks", "Proposol", "Akvalor." Bu ilaçlar, patojenik mikroflorayı öldürür, anestezi, iltihabı rahatlatır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi daha az etkili değildir. Akut aşamada gargara durulanır, inhalasyon yapılmalı ve bağışıklık güçlendirilmelidir. Remisyon sırasında vücudu desteklemek de önemlidir.

Evde, herkes çeşitli malzemelerin durulanması veya solunması için özel çözümler hazırlayabilir. En yaygın kullanılanlar:

 • iyot;
 • sarımsak;
 • bal;
 • adaçayı;
 • papatya;
 • John's wort;
 • civanperçemini;
 • kırlangıçotu;
 • patates;
 • meşe kabuğu vb.

Tüm bu bileşenler antimikrobiyal ve antiseptik etkiye sahiptir ve inflamasyonu ortadan kaldırır.

Gargara için tentür hazırlanması.

Kronik bir bademcik iltihabı olan gargara ve anjina tedavisinde amaçlanan bu çözümler de yardımcı olabilir. Ayrıca, ayrıca şunları kullanırlar:

 • Soda, tuz ve iyot karışımı. 200 ml su içinde 10 ml iyot, 10 g soda ve 10 g tuz karıştırın. Dört saat sonra durulanırsa yardımcı olacaktır.
 • Papatya ile adaçayı. Her otun 20 gramını 500 ml suya koyun. 35-37 derece kaynatmaya soğutulduğunda boğazınızı durulayın.
 • Infüzyon kırlangıçotu. Bu bitkinin yaprakları üzerinde kaynar su dökün ve yarım saat ısrar edin. Sıcak infüzyon ile durulayın.
 • Patatesin rengi. Çiçeklenme sırasında patates çiçeği toplamak ve kurulayın. Bademcik iltihabı sırasında, 350 g su içinde 20 g hammadde demleyin ve durulayın.

Boğaz ağrısı ne kadar çok durursa o kadar iyidir. İşlemi çok sıcak veya soğuk yapmayın.

soluk alma

Bu prosedür, yatmadan önce, akşam yapılmalıdır. Kolaylık için, özel bir eczane inhaler kullanabilirsiniz. Hiçbiri yoksa, fark etmez, o zaman pandan gelen buharı soluyun, ama kafanızı bir havluyla örtmeyi unutmayın.

Yukarıda belirtildiği gibi, akut tonsillit inhalasyonları sarımsak, St. John's wort, adaçayı ve okaliptüsden yapılır. Kronik bir hastalık sırasında onlar da tavsiye edilir. Herhangi bir nedenle onları yoksa, o zaman diğer tariflere dikkat edin.

 • Soda-iyodin çözeltisi. Sıcak suya (500 mi) 15 damla iyot ve 15 g soda ekleyin ve buharları soluyun.
 • Hrolofillipt. Suda, birkaç damla kolofililpt ekleyiniz, sonra bu çözeltiyi 10 dakika boyunca soluyunuz.
 • Propolis. Propolis tentürünü sıcak suya ekleyin. 250 ml - 5 ml.
 • Soğan suyu Bir çorba kaşığı suyu 250 ml kaynar suya dökün.
 • Uçucu yağlar. Sıcak suda, okaliptüs, rezene, köknar, ardıç, çay ağacı, anason ekleyebilirsiniz.

İnhalasyonlar hastanın durumunu kolaylaştırır. Buharın solunması 10 ila 15 dakika arasında arzu edilir.

Evde bademcik iltihabını hızlı ve etkili bir şekilde tedavi ediyoruz. Tüm gereklilikleri yerine getirmek ve önerileri dinlemek için birkaç gün içinde hastalık belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Evde bademcik iltihabı tedavisi için halk tarifleri

Önleyici tedbirleri takip ederseniz, bademcik iltihabını evde ve vücudun sonuçları olmadan hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edebilir. Hastalık kronik formda ortaya çıkarsa, çoğu uzman sentetik ilaçların yardımına başvurmayı tavsiye etmez. İlk 2-3 gün, geleneksel tıbbın popüler araçlarını test etmelidir. Her yaştan bir hastanın sağlığını olumsuz yönde etkileyen antibiyotiklerden kaçınmaya yardımcı olurlar.

Evde antibiyotik olmadan hızlı bir şekilde kronik tonsilliti tedavi edebilir miyim?

Tonsillit iki şekilde oluşur: akut veya kronik. Birincisi, çocuklara karşı daha savunmasız, ikinci yetişkinler. Günümüzde çocuk doktorları ve terapistler, evde bademcik iltihabının antibiyotik yardımı olmaksızın evde tedavi edilmesinin bazen gerekli olduğunu söylemeye başladılar. Dikkatli olmak öncelikle hastalığın kökeninin doğasıdır. Kronik bademcik iltihabı viral, fungal bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antibiyotik almak anlamsız olacaktır. Bakteri enfeksiyonu ile enfeksiyon durumunda yardımcı olabilirler.

Tanınmış doktor EO Komarovsky, ilk 2 gün boyunca herhangi bir ilacı almaya değmez. Enfeksiyonun kendisi ile savaşmak için vücudun koruyucu kuvvetler geliştirmesini sağlamak gereklidir. Yardım için, sadece ulusal tarifleri test edebilir ve havalandırma rejiminin organizasyonu için genel kurallara uyum sağlayarak odayı nemlendirebilirsiniz.

Bir doktorun tavsiyesi ve takipçileri sadece küçük çocuklara değil yetişkinlere de uygulanır. Herhangi bir kişi, bağışıklık sistemini enfeksiyonlarla savaşmaya öğretebilir. Kronik bademcik iltihabı hastalığın başlangıcında olası bir sıcaklığı korkutur, ahududu ve kireç rengi ile zengin bir çay içeceği yardımıyla kolayca elimine edilir. Geleneksel ilaçların bu basit tavsiyesi ve reçeteleri, sadece 2-3 gün içinde ilk aşamada hastalığın belirtilerini yönetmeyi mümkün kılar. Hasta çok daha kolay hale geliyor, terapi olumlu bir sonuca varıyor.

Halk ilaçları ile tonsillit tedavisi, yıllardır en iyi yemek tarifleri

Sadece bademcik iltihabının tedavisinde yer almakla kalmaz. Yaygın kullanım, her gün kullandıkları ilaç özelliklerini bilmeden kullandığımız arıcılık ürünlerinde, geleneksel gıdalarda bulunur.

propolis

Yaygın olarak arı tutkalı olarak adlandırılan ürün, kronik bademcik iltihabı dahil olmak üzere solunum sisteminin birçok patolojisini tedavi etmek için aktif olarak kullanılmaktadır. İlacı çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. En iyi tentür propolis ve iyileştirici bir karışım ile ek bir bileşen - tereyağı kullanımı en iyisidir. İlk seçenek yetişkin terapisi için harika, ikincisi - çocuklar için:

 1. Tentür için reçete, ürünün bir kahve değirmeni ile öğütülmesidir. Propolis, 1 ila 1 oranında votka veya alkolle (tıbbi) bağlandıktan sonra. Tıbbi hammaddelerin en az 5 gün boyunca sıkıca kapatılmış bir kapakla en iyi koyu renkli bir kapta ısrar edilmesi. Tentürün maksimum etkisi 7 gün birikmektedir. Bol su ile günde 3 kez 20 damla uygulayın. Haftalık bir mola ile 2 hafta için 3 ders olmalıdır. Böyle bir tedavi, kronik bademcik iltihabını uzun süre unutmayı sağlar. Soğuk mevsimde profilaksi olarak kullanılır.
 2. Çocuklar için ilaç aşağıdaki gibi hazırlanır. 1 ila 1 oranında, erimiş propolis ve tereyağı karıştırmak gerekir. Sıcak bir durumda olduklarında gıdaları karıştırmak gereklidir. Yaklaşık 36 dereceye kadar soğutulduğunda, yeni bir bileşen eklenir - az miktarda sıvı doğal bal. Elde edilen karışım bir buzdolabına konur, bir cam kaba aktarılır. Çocuğa günde 3 kez ilacın 1 çay kaşığı verilmelidir. Bebeğin, ilacı yavaş yavaş çözmesi ve sonuç vermesi gerekir.

Miramistin

Ev tedavisi yapmak sadece halk ilaçlarının yardımı ile değil, aynı zamanda bazı ilaçlara başvurmakla mümkündür. Bazen antiseptik olmadan tedavide yapmayın. İltihaplanma, şişme, pürülan birikimi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Miramistin, bademcik iltihabının tedavisinde olumlu yanından kendini kanıtlamıştır. 3 yaşından itibaren ilacı kullanabilirsiniz, ancak doktorlar reçete ve ciddi bademcik iltihabı bebekler.

Tedavi önermek için çocuklukta Miramistin sadece çocuk doktoru, ilaç kontrendikasyonlar ve yan etkiler bir listesini içerir.

Yetişkinlerin boğaz suyla yıkaması veya bir solüsyonla durulanması önerilir. İlk yöntem için bir sprey uygundur. Sulama, şişeye üç kez basılarak yapılır. Her seferinde ilacın lezyonun yakın bölgesine uygulanması gerekir: sol, sağ bademcik, boğaz merkezi. Günde prosedür sayısı - 3.

Durulama için, seyreltilmemiş 15 ml'lik bir çözelti kullanılır. Yapılması gerekenler yemeklerden en az 3-4 kez olmalıdır. Nebülizördeki Miramistin çözeltisiyle inhalasyona yardım eder. İlaç 5 ml'lik bir miktarda kullanılır. Prosedür çocuklar ve yetişkinler için yapılabilir, ancak bir çocuk için ortalama süre 5-7 dakikadan fazla olmamalıdır, yetişkin - 10-15 dakika hatırlamakta fayda vardır.

klorheksidin

İlaç, Miramistin'in daha ucuz bir analoğudur. Klorheksidin, yetişkinlerde bademcik iltihabı tedavisi sırasında boğazını durulamak için kullanılır. Prosedür günde en az 3 kez yapılır. Bazı uzmanlar, sayıyı günde 5 defaya kadar artırmanızı önerir. Garsonluk, 7 yaşından büyükler için günde 3 kez bir yetişkinin gözetimi altında mümkündür. Seyreltilmiş Klorheksidin gerekli değildir.

Antiseptik ağrıyı hafifletir, şişlik, kuru öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur, terlemeyi ortadan kaldırır. Neredeyse kontrendikasyon yoktur ve nadiren bedenin alerjik reaksiyonuna yol açar.

gazyağı

Yöntem uzun bir geleneğe ve deneyime sahip, doktorlar tarafından meydan okudu ve birçok yetişkin tarafından sevildi. Tedavi yöntemi olağanüstü anlamına gelir, bu yüzden kullanımdan önce kontrendikasyonların listesini öğrenmeye değer. Prosedür aşağıdaki durumlarda yapılmamalıdır:

 • Ürüne karşı alerjik bir reaksiyona eğilim daha önce gözlenmiştir;
 • böbrek ve karaciğer patolojileri vardır;
 • emzirme ve hamilelik dönemi.

Kerosen asla saf formda kullanılmaz, temizlenmelidir. Bu yarım litre ürün ve benzer miktarda su gerektirir. Karışık bileşenler bir cam kaba yerleştirilir ve birkaç saat boyunca bırakılır. Bu süre zarfında, kavanozun içeriği ayrı olmalıdır. Çökelti çıkarıldıktan sonra 100 gram tuz saflaştırılmış sıvıya eklenir, dikkatlice çalkalanır ve bir gün boyunca bırakılır. Geçen zamandan sonra aktif karbon eklenir, solüsyon filtrelenmeye bırakılır. Sadece gerçekleştirilen eylemlerden sonra tedaviye başlamak mümkündür.

Metodun bazen pediatrik terapide kullanılmasına rağmen, riske girmeye ve çocuğu tehlikeye maruz bırakmaya değmez. Dikkatsiz bir eylem, feci sonuçlara yol açabilir.

Bir yetişkinin kerosen ile tedavisi aşağıdaki gibidir. 200 gr'lık bir barda 1 tatlı kaşığı kerosen ve benzer miktarda soda çözdürmek gerekir. Bir hafta boyunca günde 3-4 kez Gargara. Ayrıca bademciklerin alanını filtrelenmiş bir karışımla hafifçe yağlayabilirsiniz.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit yardımıyla kronik bademcik iltihabından kurtulmanın birkaç yolu vardır. En temel şunlardır:

 • durulama (200 ml ılık su 1 yemek kaşığı peroksit için% 3);
 • Bezleri ovalamak (sıvıya batırılmış bir pamuklu çubuk kullanarak).

Durulama günde yaklaşık 3 defa yapılır. Bundan sonra bir saatliğine dışarı çıkamaz ve sonraki 60 dakikada yiyebilirsiniz. Bezleri her 4 saatten sonra silin.

Hidrojen peroksit, yetişkin terapisi için daha uygundur.

nergis

Çim, eski çağlardan beri yararlı özellikleri ile bilinir. Küçük çocukları ve yetişkinleri tedavi etmek için kullanılabilir. Calendula yara iyileştirici, anti-enflamatuar, antiseptik etkiye sahiptir.

Bitkinin kuru çiçek salkımının tedavisinde uygulanır. Ot 1 yemek kaşığı miktarında alınır, 250 mg (1 bardak) kaynar su ilave edilir. En az bir saat boyunca calendula üzerinde ısrar edilmesi tavsiye edilir. Günde 5 kez boğazınızı yıkadıktan sonra uygulayınız. Ürün, çocuklarda kronik tonsillit tedavisi için idealdir.

Tedavide daha etkili olan yetişkinler tentür olacaktır. Hazırlanması için prosedürü izleyin:

 • 100 ml alkol% 70 ve 2 yemek kaşığı taze çekilmiş çim hazırlayın;
 • emaye kaplarda sıkıca kapalı bir kapakla yerleştirin;
 • 10 gün boyunca ısrar etmek;
 • Filtrelenmiş tentür, reçeteye göre tüketilen buzdolabında saklanmalıdır.

İlaç, semptomlar ortadan kalkana kadar günde 4-5 kez durulama, 200 ml ılık su için 1 çay kaşığı olarak kullanılması tavsiye edilir.

Bademcik iltihabı iyotla tedavi etmek kolaydır. Bu bademcikler durulama veya ovalama olarak kullanılır. Her prosedürü doğru bir şekilde yapmak için aşağıdaki uzman tavsiyelerini takip etmek gerekir:

 • nişastayı suyla 1 çay kaşığı bir miktar sulandırınız (birkaç mililitre);
 • bıçağın ucundaki sitrik asit karışımına eklenir;
 • malzemeleri 200 ml su ile seyreltin ve jöleyi kaynatın;
 • soğuduktan sonra, 1 çay kaşığı iyot ekleyin.

Elde edilen karışım bir kissel formunda bademcikleri siler veya durulamak için ılık su ile seyreltilir. Ürünü günde 2'den fazla kullanmayın. İyot, bir dizi kontraendikasyona sahip olan ilaçları ifade eder. Hamilelik sırasında, 3 yaşın altındaki küçük çocuklarda, böbrek hastalığı, tiroid bezi, alerjik reaksiyonla birlikte solüsyonu kullanamazsınız.

gümüş

Metal uzun zamandır antibakteriyel özellikleriyle ünlüdür. Gümüşün tedavide antibiyotiğin yerini alabileceği düşünülmüştür. Kronik tonsillit tedavisi sırasında, bazı gümüş suyu kullanın. Bireysel olarak, bir kural olarak, eczaneden satın alabilirsiniz. Bu tedavi yönteminin maliyeti 1000 rubleden daha pahalıya mal olabilir.

Gümüş su, durulama, sulama için 35 ml / l'lik bir konsantrasyonda kullanılır. Prosedürden önce, su yaklaşık 36 dereceye kadar ısıtılmalıdır. Ortalama tedavi süresi 7 gündür, günlük işlemler 3 kez gerçekleştirilir.

zencefil

Ürün, soğuk algınlığı, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar için çeşitli tariflerde kullanılır. Zencefil, anti-enflamatuar, antiseptik, dezenfekte edici niteliklere sahiptir.

Zencefil çayı popülerdi. Bunu pişirmek zor değil. 2 cm'den daha uzun olmayan bir kök parçasının alınması gerekir. Bir rende üzerinde silin ve demlemek için demlik içine daldırın. Yarım litre kaynar su dökün ve bir havlu langu saat altında çürümeye bırakın. Gün boyunca doz aldıktan sonra. Bir parça limon veya bal ekleyebilirsin.

Bilmek önemlidir! Sıcak çay kullanamazsınız. Kaynar su mukus boğazına zarar verebilir, zaten iltihaplı bademcikler yakabilir.

sarımsak

Ürün, güçlü antiseptik ve dezenfektan nitelikleri sayesinde bademcik iltihabı ve solunum sisteminin diğer bozuklukları karşı halk hekimliğinde popülerlik kazanmaktadır. Sarımsak dayalı 5'ten fazla yemek tarifleri vardır. Herkes doğru durumu ve fırsatları seçebilecek.

Reçete 1. 5 diş sarımsak alın, suyu almak için bir preste tutun. Boğazın gömüldükten sonra doğrudan bademciklerin bulunduğu bölgeye gelir. Bir hafta boyunca, yatmadan önce, sabah ve akşamları günde 2 kez manipülasyon gerçekleştirin.

Reçete 2. Ürünün birkaç parçasını alınız, lezzetlendirmek için kesiniz ve inhalasyonlar şeklinde hareketleri gerçekleştirmenin kolay olduğu bir konteynere koyunuz. Nefes almak, bu kapasiteyi günde birkaç kez ağza getirmek gerekir. Seansın ortalama süresi 15 dakikadır.

Deniz topalak yağı

Deniz topalak yağı ile, inhalasyon veya durulama yapılır. Ürün hastalar arasında boşuna değildi. Küçük çocuklar tarafından kullanılabilir. Faydalı özellikler, boğazdaki ağrı hassasiyetini azaltmaya, şişkinliği gidermeye, kızarıklığı gidermeye, tahrişi azaltmaya ve kuru öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur.

Durulama için, 200 ml ılık su için 1 çay kaşığı deniz topalak yağı kullanın. Hastaların değerlendirmelerine göre, her saat işlemin günlük olarak yapılması, ilk günkü rahatlamayı kolaylaştırır.

İnhalasyonlar için normal bir çaydanlık veya tencere kullanın. Sarp kaynar suda 5 damla yağ eklenir. Prosedür 10 dakika, çocuklar - 5-7 dakika boyunca gerçekleştirilir. Günde iki kez inhalasyon, ağrının giderilmesine, ödem, kızarıklığın giderilmesine, nefes almanın rahatlatılmasına ve öksürüğün ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Dikkat edin! Pürülan bir scurf veya ateş varsa, inhalasyon yapmayın.

Dondurulmuş deniz topalak meyveleri de kullanabilirsiniz. Çaya eklenir veya tıbbi kompostoyla pişirilir.

adaçayı

Adaçayı - soluma dayalı en etkili ve kanıtlanmış reçete. Prosedür için modern bir nebulizatör aparatının kullanılması tavsiye edilir. Boğazını tahriş etmeden, etkilenen bölgeye ilacın daha doğru ve etkili bir şekilde verilmesini sağlar.

Prosedür için bu gereklidir:

 • 1 yemek kaşığı ot, dik kaynar su dökün ve 2 dakika demleyelim;
 • inhaler veya nebulizer için bir kaynatma kullanın;
 • ilacın buharını 10 dakika boyunca ağzınızla yavaşça soluyun.

Bir hafta boyunca, yetişkinler ve 2 çocuk için günde 3 kez tedavi uygulanması tavsiye edilir.

okaliptüs

Okaliptüs boğaz antiseptik, anti-inflamatuar, antibakteriyel özellikleri nedeniyle iyi tedavi edilir. Ürün uçucu bir yağ olarak kullanılır. Bu, en popüler tedavi yöntemidir.

İnhalasyon için nebülizatöre birkaç damla okaliptüs uçucu yağı eklenir. Bu gibi prosedürler, nefes almayı kolaylaştırmaya, spazmları çıkarmaya, öksürüğü ortadan kaldırmaya, kızarıklığı gidermeye yardımcı olur.

Okaliptüs kullanmadan önce, kontraendikasyonlara aşinadır. Ürünü aşağıdakilerle tedavide kullanmayın:

 • gastrointestinal hastalıkların alevlenmesi;
 • safra kesesi patolojisi;
 • alerjik reaksiyon.

Evde nebülizör yoksa, mendil üzerine birkaç damla uygulayabilir ve hastanın nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Kronik tonsillit tedavisinde bu tarif, önde gelen pozisyonlardan birini alır. Aloe suyu ve bal temelinde hazırlanan karışım boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmak için sadece yardımcı olduğuna inanılmaktadır, ancak daha düşük sıcaklık, inflamasyonu azaltmak ve genel durumunu rahatlatmak edilir.

Prosedür için bitkinin suyu, 1 tatlı kaşığı bal doğal üretmek için birkaç yaprak gerektirir. Karışık ürünler, günde iki kez amigdala üzerinde aç karnına muamele edilmesi gereken bir kütle oluştururlar. Tam iyileşme için ortalama ders 14 gündür.

limon

Ürün kronik bademcik, kızarıklık kaldırmak, ağrı kusur azaltmak, şişme kaldırmak bakteri ve hastalığa neden olan virüsleri öldürür, birkaç gün izin verir. Limonun içindeki C vitamini içeriği nedeniyle, ürünün vücut ısısını düşürdüğüne inanılır, bu nedenle soğuk algınlığı tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Unutmayın! Limona dayalı yemek tarifleri denemeyin. Doğa insan için herşeyi düşündü. En iyi tedavi yöntemi, basit bir narenciye yemeğidir.

Isıl işlem görüldüğünde, ürün iyileştirici özelliklerini kaybeder, bu nedenle sadece çayda kullanıldığında terapi açısından mantıklı değildir.

Tuz mağarası ve lamba

Tuz mağarası ve lamba, kronik bademcik iltihabı - zayıf bağışıklığın kalıcı nüksü nedeni ile mükemmel bir şekilde rekabet etmeyi mümkün kılan, haloterapiye aittir. Ancak bu yöntem önleyici amaçlar için daha uygundur, patolojinin alevlenmesi sırasında kullanılması olası değildir.

Tuz mağarası ve lamba temiz, temiz hava, tuz iyonlarına batırılır. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Evdeki hastalık sırasında lambanın ek bir tedavi yöntemi olarak kullanılması önerilir. Çocuğun havadaki patojenik mikroorganizmaların sayısını azaltmak için, huzur içinde uyumaya, odadaki havanın dekontamine edilmesine, nefes almasını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

katran

Huş katranı iyileştirici özelliklere sahip eşsiz bir üründür. Zararlı mikroorganizmaları bastırır, vücudun koruyucu işlevlerini geri yükler, virüslerle savaşmaya yardımcı olur. Katranın tedavisinde kullanmak için, adaçayı ve papatya bir kaynatma konusunda ısrar etmelisin, ona birkaç damla huş ekleyin. Böyle bir karışım 5-7 gün boyunca günde birkaç kez gargara yapmalıdır.

Birch tar, durulama için aşağıdaki ürünlerle mükemmel bir şekilde kombine edilir:

 • Aziz John'un,
 • meşe kabuğu
 • solucan otu,
 • meyan kökü,
 • çam tomurcukları,
 • ısırgan otu yaprakları.

Eğer tüm bileşenleri aynı oranda birleştirirseniz ve bir şifa kaynağı yaparsanız, boğazın durumunu rahatlatmak için birkaç gün içinde yardımcı olacaktır. Her saat manipülasyonu yap. Bu reçete çocukların tedavisi için uygun değildir, çünkü birçok bitki ciddi bir kontrendikasyon listesine sahiptir.

Ot toplama 37

Otların toplanması herhangi bir eczaneden satın alınabilir. adaçayı, okaliptüs, söğüt yosun İzlandalı kavak kabuğu, kökler bobinler, atlar GalanGal, çam atları Sanguisorba ve elecampane: Bu otlar bileşenleri içerir. Paketin maliyeti, bazı bileşenlerin egzotik doğasına bağlı olarak ortalama 500 rubledir.

Koleksiyon bunun sıcaklığını düşürmek için, genel geliştirmek, nefes almasını kolaylaştırmak, şişme rahatlatmak, kızarıklık kaldırmak, inflamasyonu azaltmak tonsillitli yardımcı olur, bitki arasında popülerdir.

Ürünü aşağıdaki gibi uygulayın:

 • Çay demlemek için koleksiyona 1 yemek kaşığı çay demlemek;
 • Sıcak bir bezle üst üste sarmak iyidir. (bir havlu ile);
 • 1 saat demleyelim;
 • drenaj;
 • 0,5 fincan (sıcak) için öğünlerden önce günde 3 kez içmek;
 • Dördüncü resepsiyon geceleri düşer.

Kurs 20 gün sürer.

Pancar suyu ve sirke

Akut form ve kronik bademcik iltihabının tedavisinde lider pozisyonlardan biri pancar, sirke ve bal bazlı bir reçete. Karışım aşağıdaki gibi hazırlanır:

 • 1 çorba kaşığı taze sıkılmış pancar suyu hazırlamak için gereklidir;
 • % 6 sirke 1 çay kaşığı;
 • 1 çorba kaşığı bal;
 • Tüm ürünü iyice karıştırın ve 200 ml ılık suyla seyreltin.

İlaç her saat durulamak için uygulanır. 10 yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar için uygundur. Agregattaki komponent ağrıyı azaltmaya, ödemi azaltmaya, patojenik bakterileri ve virüsleri yok etmeye yardımcı olur.

İnsanların yorumları

Bugün, evde kronik bademcik iltihabı tedavisi hakkında birçok yorum yapabilirsiniz. Olguların% 70'inde her kişi, akraba, tanıdık vb. Çoğu hasta, folkoterapi yardımı ile bademcik iltihabı ve bademcik iltihabının (akut bademcik iltihabı) tedavi edilmesinin mümkün olduğunu kabul eder. Tedavide ana şey reçete, kontrendikasyonların tüm özelliklerini dikkate almaktır.

Değerlendirmeleri incelediğimizde, birçok hastanın papatya, adaçayı, ahududu yaprağı, ıhlamur çiçeği gibi bitkilere dayanan fon kullandığını söyleyebiliriz. Bunlar evrenseldir, çeşitli prosedürleri uygulamanıza izin verir: inhalasyon, durulama.

Hastalar pancar suyu, sirke, bal ve propolise dayalı yemek tarifleri konusunda iyi cevap verirler. Onlar, tıbbi spreyler ve antiseptiklerin yardımı olmadan bademcik iltihabı, temiz bademcikler ile pürülan formda yardımcı olurlar.

Özel bir niş eloe ve zencefil suyu tarafından alınır. Birçok kişi bu ilaçların etkinliği hakkında yalnızca terapinin kendisi değil, aynı zamanda kışın korunma konusunda da konuşmaktadır. Zencefil bazlı çay alabilir, aloe suyuyla durulayın. Bu, relapsın mükemmel bir şekilde önlenmesi görevi görür.

Halk ilaçlarının tedavisinde ana şey, dikkat kurallarını unutmamaktır. Hastanın ateşi varsa veya bademcikler üzerinde pürülan bir çalışma varsa, inhalasyon terapisinde ve çeşitli losyonlarda kullanmayın. Herhangi bir bileşeni kullanmadan önce, kontrendikasyonların listesini okumalısınız.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bulaşıcı hastalıklardan biri de bademcik iltihabıdır. Çeşitli patojenler neden olur: streptokok, stafilokok, mikoplazmalar, klamidya, virüsler ve mantarlar. Hava damlası yolu, bulaşmanın ana yoludur ve aynı yemekleri sağlıklı ve hasta bir kişi tarafından kullanıldığında kontaminasyon oluşabilir. Bademciklerin mukoza zarına girdikten sonra, patojen çarpmaya başlar, bu da akut veya kronik enflamasyonun görünümünü destekler.

Tedavinin doğru ve zamanında başlaması önemlidir, böylece hastalık kronik bir forma girmez, komplikasyon vermez. Evde bademcik iltihabı tedavi etmek mümkündür. Bir doktor onu tayin ederse bu tedavi doğrulanır. Bir uzmana danışmanın ve muayenenin bir önkoşul olduğunu unutmayın.

Akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabı, örneğin anjin, yüksek ateş, ağır boğaz ağrısı, şiddetli yorgunluk ve halsizlik, lenf düğümleri, parlak kırmızı boğaz ve bademcik beyaz püstüller oluşması ile karakterize edilir. Hastalığı tanımak zor değildir, bu nedenle tedavi genellikle zamanında başlar, bu da komplikasyonları önlemeyi mümkün kılar.

Evde kullanmalısınız:

 • inhalasyon;
 • durulama;
 • ilaç almak;
 • boğazın sulanması.

Her an çok önemlidir, o olmadan tedavi eksik ve uzun olur.

İnhalasyon önlemleri için etkili araçlar bağımsız olarak yapılabilir.

Okaliptüs inhalasyonu. Derin bir kapta su kaynatın ve içine okaliptüs tentür dökün. 2 litre su - 40 gr okaliptüs. Buhar bir saat çeyrek boyunca soluklanmalıdır. Okaliptüsün ruhsal tentürü eczanede satılmaktadır.

John's wort'un tentüründen teneffüs edilmesi. Kaynama suyuna infüzyon infüzyonu, bundan sonra yaklaşık 15 dakika boyunca buharları solumak için tavsiye edilir. İnfüzyon kendi başınıza yapılması önerilir. Bunu yapmak için, koyu bir cam kapta 150 ml votka ve 25 gr kuru ot karıştırın. Kompozisyon 14 gün sürmelidir.

İnhalasyon adaçayı temel alır. Kaynar su 500 gr kaynar su 45 gr dökün ve 20 dakika bekletin. Tekrar süzün ve ısıtın. Konsantre et suyu bir saat dörtte bir nefes al.

Sarımsak inhalasyonu. Sarımsaklı karanfilleri ezin, mantarı alan suyu sıkın. Kaynar su ile seyreltin (1:10). Bir saat dörtte bir nefes al. Bu tür inhalasyonlar iki hafta boyunca günlük olarak yapılmalıdır.

durulama

Mutlaka gargaraya ihtiyacım var. Bu manipülasyon, pürülan tıkaçları çıkarır, iltihabı giderir ve ağrılı hisleri azaltır.

 • Ballı bitkisel karışım. Meşe kabuğu, papatya ve kireç renginde bir kaynatma (2: 3: 1) demleyin. Bir kaşık dolusu bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Civanperçemi. 250 ml kaynar suya 25 gram bitki koyun. Gerinme ve boğazını durulayın.
 • John's wort votkayla karıştırıldı. Otlar 45 gr votka 250 ml dökün, 14 gün ısrar ediyorlar. Durulamadan önce infüzyonu ılık su ile karıştırın.

Çözelti ılık olmalı, boğaz durulamaları günde üç ila beş kez yapılır.

ilaçlar

Özel ilaç kullanmadan anjin tedavisi yapamazsınız. İlaçlar hastanede bir doktor tarafından reçete edilir, bunları evde de içebilirsiniz.
Akut tonsillit ile tedavi edilir:

 • antibiyotikler;
 • immünmodülatör ilaçlar;
 • antiviral ajanlar;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antibakteriyel ajanlar.

Yukarıdaki ilaçların hepsi vücudun gücünü geri kazanır ve hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.


Hastalığın akut formu hemen her zaman antibiyotiklerin atanmasını gerektirir

Boğazın sulanması da ilaçlanmalıdır. İyi "Chrolofillipt", "Bioparox", "Geksoral", "Lugol", "Yoks", "Proposol", "Akvalor." Bu ilaçlar, patojenik mikroflorayı öldürür, anestezi, iltihabı rahatlatır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi daha az etkili değildir. Akut aşamada gargara durulanır, inhalasyon yapılmalı ve bağışıklık güçlendirilmelidir. Remisyon sırasında vücudu desteklemek de önemlidir.

Evde, herkes çeşitli malzemelerin durulanması veya solunması için özel çözümler hazırlayabilir. En yaygın kullanılanlar:

Boğaz sürekli boğaz ise ne yapmalı

Tüm bu bileşenler antimikrobiyal ve antiseptik etkiye sahiptir ve inflamasyonu ortadan kaldırır.

Gargara için tentür hazırlanması.

Kronik bir bademcik iltihabı olan gargara ve anjina tedavisinde amaçlanan bu çözümler de yardımcı olabilir. Ayrıca, ayrıca şunları kullanırlar:

 • Soda, tuz ve iyot karışımı. 200 ml su içinde 10 ml iyot, 10 g soda ve 10 g tuz karıştırın. Dört saat sonra durulanırsa yardımcı olacaktır.
 • Papatya ile adaçayı. Her otun 20 gramını 500 ml suya koyun. 35-37 derece kaynatmaya soğutulduğunda boğazınızı durulayın.
 • Infüzyon kırlangıçotu. Bu bitkinin yaprakları üzerinde kaynar su dökün ve yarım saat ısrar edin. Sıcak infüzyon ile durulayın.
 • Patatesin rengi. Çiçeklenme sırasında patates çiçeği toplamak ve kurulayın. Bademcik iltihabı sırasında, 350 g su içinde 20 g hammadde demleyin ve durulayın.

Boğaz ağrısı ne kadar çok durursa o kadar iyidir. İşlemi çok sıcak veya soğuk yapmayın.


Kronik tonsillit tedavisinde sıklıkla homeopatik ilaçlar kullanılır.

Bu prosedür, yatmadan önce, akşam yapılmalıdır. Kolaylık için, özel bir eczane inhaler kullanabilirsiniz. Hiçbiri yoksa, fark etmez, o zaman pandan gelen buharı soluyun, ama kafanızı bir havluyla örtmeyi unutmayın.

Yukarıda belirtildiği gibi, akut tonsillit inhalasyonları sarımsak, St. John's wort, adaçayı ve okaliptüsden yapılır. Kronik bir hastalık sırasında onlar da tavsiye edilir. Herhangi bir nedenle onları yoksa, o zaman diğer tariflere dikkat edin.

 • Soda-iyodin çözeltisi. Sıcak suya (500 mi) 15 damla iyot ve 15 g soda ekleyin ve buharları soluyun.
 • Hrolofillipt. Suda, birkaç damla kolofililpt ekleyiniz, sonra bu çözeltiyi 10 dakika boyunca soluyunuz.
 • Propolis. Propolis tentürünü sıcak suya ekleyin. 250 ml - 5 ml.
 • Soğan suyu Bir çorba kaşığı suyu 250 ml kaynar suya dökün.
 • Uçucu yağlar. Sıcak suda, okaliptüs, rezene, köknar, ardıç, çay ağacı, anason ekleyebilirsiniz.

İnhalasyonlar hastanın durumunu kolaylaştırır. Buharın solunması 10 ila 15 dakika arasında arzu edilir.

Evde bademcik iltihabını hızlı ve etkili bir şekilde tedavi ediyoruz. Tüm gereklilikleri yerine getirmek ve önerileri dinlemek için birkaç gün içinde hastalık belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Soğuk mevsimlik soğuk algınlığının etkisi sadece yeni soğuk algınlığına neden olmaz. Her şeyden önce, hipotermi ve elverişsiz havaya maruz kalma halihazırda varolan rahatsızlıkların alevlenmesine yol açmaktadır. Bademcikler - boğazın oluşumu, lenfoid dokudan oluşur - insan vücudunda doğal bir bariyer, bu nedenle kendi başlarına aldıkları ana etki. Sonuç, çoğu kez - bademcik iltihabı herhangi bir boğaz hastalığı olabilir.

Tonsillit - bademcikler patojenik bakterilere zarar nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Dokuların enfeksiyonu bademcikler, iltihapta bir artışa yol açar. İlk bademcik iltihabı akut şekli olarak tanımlanır. Hastalık periyodik olarak geri dönerse, özel bir yaklaşım gerektiren bademcik iltihabı hakkında konuşabilirsiniz.

Bademcik ve bademcik iltihabı belirtileri

Bademcikler, işlevi vücudun olumsuz dış etkilerden korumak için özel hücrelerle donatılmış bağ dokusu ile oluşturulur. Bademcikler, bakteri ve diğer patojenlerin vücuda girmesine karşı koruyucu bir bariyer olan bir faringeal halka oluştururlar.

Bademcik iltihabının kronik olarak ortaya çıkacağını gösteren ana gösterge, bademcik iltihabı ve şişliktir. Ödem, solunum yollarının tıkanmasına kadar değişen derecelerde olabilir.

Ana belirtilere ek olarak, kronik tonsillit aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • terleme, boğaz ağrısı;
 • bademciklerde kızarıklık;
 • beyaz veya sarımsı kaplama;
 • baş ağrısı;
 • lenf düğümlerinin artmış inflamasyonu;
 • Yüksek sıcaklık, ateş.

Çocuklarda, hastalığa aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

Küçük çocuklar neyin onları rahatsız ettiğini söyleyemezler. Bu nedenle, bebek aşağıdaki belirtileri sergiliyorsa dikkat edin:

 • Aşırı miktarda tükürük tahsisi;
 • iştahsızlık;
 • endişe.

Evde bir çocukta kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Propolis, çocuklarda tonsillit tedavisinde etkilidir.

Çocukta bademcik iltihabının periyodik görünümü vücudun koruyucu işlevinde bir azalmaya işaret edebilir. Dahası, bağışıklığın azalması beraberinde bulaşıcı hastalıkların gelişmesine de yol açabilir.

Çocuklarda, kronik bademcik iltihabı propolis ile tedavi edilir - iltihap önleyici özelliklere ek olarak, bu ürün bağışıklık sistemini güçlendirir. Terapi sırasında yanınızda uykunuzdan önce bir parça propolis almanız gerekir. Propolis kontrendikasyonlar olmadan doğal bir ilaçtır. Ancak balla alerjisi olan kişiler bunu dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Geri kazanımı hızlandırmak için, boğazını bir propolis ve tereyağı karışımı ile periyodik olarak yağlayabilirsiniz (sırasıyla 100 g ve 15 g).

Çocuğun deniz topalaklı meyveleri kullanması yararlıdır, asıl önemli olan bir çocuğun onları kendi üzerlerinde çiğneyebilmesidir. Günlük miktar - yaklaşık 10 meyveler, tüm gün boyunca meyve alımını bölmek daha iyidir. Kullanmadan önce, boğaz için herhangi bir antiseptik çözelti ile boğaz dezenfekte edilmelidir. Kursun süresi yaklaşık 3 aydır.

Evde bademcik iltihabı tedavisinde sarımsak suyu kullanabilirsiniz. Hazırlanması için, birkaç diş eti ince bir rende üzerine sürülür, 2 yemek kaşığı ekleyin. l. adaçayı, bir litre su. Karışım ısıtıldıktan sonra kaynatıldıktan sonra 10 dakika daha pişirilir. Soğuduktan sonra, et suyu kullanıma hazırdır. Küçük bir yudum için günlük tentür atın.

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi, kursun katıldığı hekim tarafından yazılması şartıyla yapılabilir.

bitkisel çaylar, infüzyon, bal veya propolis, sebze suyu içeren ilaçlar - geleneksel tıp karşı en doktorlar, kronik bademcik uzmanları kendileri de halk ilaçları iyileştirici dersleri reçete rağmen.

Halk ilaçları tedaviyi ilaçlarla tamamlar.

Halk ilaçları tam teşekküllü bir tedavi olarak kabul edilemez, sadece uyuşturucu kursunu tamamlar. Doğal tıbbı çocuklarda bademcik iltihabı ile tedavi edilir, çünkü vücutları çok çeşitli ilaçlara uyarlanmamıştır. Doğal ürünler ayrıca alerjisi olan kişileri belirli ilaçlarla tedavi eder.

ilaç kullanımı bir çocuk taşırken kronik bademcik iltihabı kadınlar için tavsiye, bu nedenle fetusun zarar önlemek için, doktorlar sadece geleneksel yöntemlerle, tonsillit ortadan kaldırmak için tercih edilmez.

Oral uygulama için hazırlıklar

Oral uygulama için araçlar 2 gruba ayrılır - decoctions (bitkisel çaylar) ve tentürler (alkol veya alkolsüz çözeltiler)

Evde decoctions ile tedavi

Fito çay özel bitkisel karışımlardan hazırlanır, eczaneden satın alınabilir veya bileşenleri ayrı olarak satın alabilir ve kendiniz karıştırabilirsiniz. Mümkünse, otlar kendi başlarına toplanabilir ve kurutulmuş veya taze halde kullanılabilir. Bitkisel kaynağın ortak özellikleri vardır - dokulardaki iltihapları giderir, dezenfekte eder, vücudu güçlendirir, hastalığa neden olan enfeksiyonların kendi kendine kontrolü için bağışıklığı arttırır.

Bitki bileşenleri, büyük miktarlarda bitkilerde bulunan yararlı maddeler sayesinde iyileştirici özelliklerle tedavi edilmiştir. Bunlar arasında:

 • terapötik reçineler ve alkaloidler;
 • uçucu yağlar;
 • uçucu;
 • vitaminler.

Bitkisel kaynatma en iyi bir su banyosunda pişirilir.

Bir hastalığın tedavisi için bir kaynatma preparatı hassas bir meseledir ve amatör aktiviteyi tolere etmez. Bir doktorun önerilerine güvenmek veya profesyonel bitki uzmanlarının tavsiyelerini takip etmek daha iyidir. En azından kendiliğinden birleşebilen otlar hastalığın tedavisine yardımcı olmaz. En kötü durumda, devlet daha şiddetli hale gelecektir.

Kronik bademcik iltihabını ortadan kaldırmak için sıklıkla kullanılan phytospores'in klasik tarifleri:

 1. Antibakteriyel et suyu. Bileşenleri: Bir anne-ve-üvey anne, Aziz sarı kantaron, kekik, tarhun, dereotu, adaçayı, tatlı bayrak kökü, şakayık, papatya kuru çiçek salkımına, nergis. İstenirse, bileşenler eşit oranlarda karıştırılır, biraz kurutulmuş okaliptüs yaprakları ekleyebilirsiniz. Tüm malzemeleri iyice karıştırın, taze kaynar suyla bitkileri dökün. Bitkisel çay bir çorba kaşığı üzerinde bir bardak su sayılır. Kabı, et suyu ile kapatınız, 3-5 saat demleyiniz, boşaltınız. Lezzetleri iyileştirmek ve aynı zamanda sıcak et suyunda iyileştirici etkiyi geliştirmek için biraz doğal bal ekleyebilirsiniz.
 2. Bağışıklık geliştirmek için kaynatma. Malzemeler: Ledum, atkuyruğu, St. John's wort, volodushka, meyan kökü ve ayr kök, köpek kuru kalçalar yükseldi. Malzemeleri aynı miktarda karıştırın, bir bardak su ile bir çorba kaşığı dökün, kaynatın. Bu çay C vitamini ile zenginleştirilmiştir - bu nedenle vücudun koruyucu işlevini güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca suyu bal ile tatlandırın (istenirse).

Kursu hızlandırmak için büyük miktarlarda su yerine gün boyunca papatya, adaçayı veya kuşburnu çayı içebilirsiniz.

Evde infüzyon ile kronik bademcik iltihabı tedavisi

Geleneksel tıp, sadece kronik bademcik iltihapındaki hoş olmayan semptomları ortadan kaldıracak doğal içerikler üzerinde birçok infüzyon sunmaktadır. ama aynı zamanda ana sebebi ile de mücadele ediyor.

Bademcik iltihabı etkili bir şekilde yardımcı olacak birkaç yemek tarifleri düşünün:

 • Reçete 1. Taze anne ve üvey annenin suyu, aynı miktardaki kırmızı şarabı birleştirin, bir soğanın biraz suyunu ekleyin, gece soğuk bir yere koyun. Günde 3 kez alın, kullanmadan önce çalkalayın.
 • Reçete 2. Taze pancar suyu, limon, gül kalça şurubu, 5: 1: 3 oranında karıştırın, iyice karıştırın, soğuk bir yerde durun.
 • Reçete 3. Eleutherococcus Tentesi - en güçlü araçlardan biri olan bitmiş formda eczaneden satın alınabilir. Antiseptik özelliklere sahiptir, genel bağışıklık seviyesini artırır. 10-20 damla al, onları bir bardak su içinde çöz.

Durulama yardım

Durulama, plağı çıkarmaya, ağrı ve kuruluk gidermeye yardımcı olur.

Bu yöntemle kronik boğaz hastalığı her zaman tedavi edildi. Durulama prosedürü, tüm aktif bileşenlerin doğrudan dokuların iltihaplı bölgeleri üzerinde hareket etmesi, plakları çıkarması, ağrıyı ve boğazda kuruluğu ortadan kaldırması bakımından faydalıdır.

Aşağıdaki çözüm önerileri en bilinen ve etkili olarak kabul edilir:

 • Kaynamış suda, bir çay kaşığı soda, tuz, bir kaç damla iyot dökün. 3 saat sonra durulayın.
 • İki diş sarımsakını ince bir şekilde ovalayın, meyve suyu çıkana kadar bekleyin, bir bardak kaynamış süt ekleyin. Çözelti soğuduktan sonra süzün.
 • 15 g ince doğranmış kırlangıçotu kaynar su dökün, 10-15 dakika demleyelim. Sıcak solüsyon kullanarak durulayın - her işlemden önce, biraz ısınması arzu edilir.
 • Papatya, adaçayı - ayrı ayrı veya birleştirerek bir kaynatma kullanabilirsiniz.

Boğaz yağlamak için ev ilaçları

Bademciklerin mukoza zarının yağlar ve terapötik maddeler ile yağlanması, mukoza zarını etkileyerek, kronik boğaz hastalığına eşlik eden tahrişleri ortadan kaldırır. Bu prosedürler için, bal ve aloe karışımı 3: 1 oranlarında uygundur. Boğaz yağlayın aç karnına ve yemeyi reddetmek için 2 saat olmalıdır. Kursun süresi 2 haftadır.

Ayrıca sarımsak solüsyonunu da kullanabilirsiniz - sarımsak suyunu eşit miktarlarda suyla karıştırın, işlem 24 saat sonra, boğazı günde birkaç kez yağlayarak yapılmalıdır.

John's wort tonsilliti iyileştirir. Hazırlanması için, ince kıyılmış ot kıyılmış bitkiyi bitkisel yağla (ideal olarak, keten tohumu, zeytin veya badem) dökünüz. 3 hafta beklemek için karanlık bir yerde bırakın, sıkın ve günde 2 kez boğazını tedavi edin. Kursun süresi 10 gündür.

Ev inhalasyon tedavisi

İnhalasyonlar yüksek sıcaklıkta gerçekleştirilemez.

İnhalasyon boğaz hastalıkları ile mücadele için klasik yollardan biridir, prosedürlerin ana koşulu ateşin yokluğudur. Çözümü kendiniz yapabilirsiniz:

 • Bir litre sıcak suda bir okaliptüs alkollü tentür bir çorba kaşığı seyreltin, prosedür 10 dakika boyunca gerçekleştirilir. Okaliptüs tentürü, St. John's wort, aloe veya papatya tentürüyle değiştirilebilir.
 • Bir bardak sıcak su ile kuru adaçayı bir çorba kaşığı kaşık, 20 dakika bırakın. Sıcak suda (litre suya bir bardak et suyu) doldurun. 15 dakika boyunca buharı soluyun.

Evde bal ve ürünleri ile tedavi

Bal ve diğer arı ürünleri (özellikle propolis), boğazın enflamatuar hastalıklarında en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir. Onları çeşitli şekillerde kabul edebilirsiniz:

 • Her öğünden bir saat önce tereyağı ve propolis karışımı;
 • Sütü kaynatın, 20-30 damla propolis ekleyin ve günde 3 kez alın.
 • Alkolde propolisin tentürünü de kullanın. Bal ilavesi ile ilacı sıcak bir içecekle içirin.

Buna ek olarak, bal ılık içeceklere eklenebilir - bu sadece ilacın tadını artıracak, aynı zamanda etkilerini güçlendirecektir.

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi: evde nasıl tedavi edilir

Doktor tarafından atanan bir terapi ile birlikte halk ilaçlarından yararlanırsanız, kronik bademcik iltihabı tedavisi çok daha etkili olacaktır.

Ev tedavisinin ana hedefi, enfekte bademciklerin saflaştırılması, hastanın bağışıklık sisteminin genel olarak güçlendirilmesidir.

Bu, tedavinin ilaçlarla etkisini arttırmayı, bağışıklığı yeniden sağlamayı ve hastanın sağlığını stabilize etmeyi mümkün kılar.

Tonsillit belirtileri

Bir hastalık olarak tonsillit iki formda - kronik ve akut olarak farklıdır. Hastalığın ana nedeni streptokok, stafilokok, mantardır.

Bademciklerin mukoza zarına yerleşirler ve iltihaplanmalarına neden olurlar. Bu nedenle, hastalığın her iki formunun ilk işareti, kızarıklık veya büyütülmüş bademciklerdir.

Akut formun karakteristik özellikleri:

 1. Genel halsizlik
 2. Yükseltilmiş sıcaklık 37-38 ° С
 3. Kırmızı boğaz

Hastalığın komplike halsiz formu kronik bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu için karakteristiktir:

 • Boğaz ağrısı hissi;
 • Hoş olmayan duyular, yutulduğunda ağrı;
 • Kas dokularında genel halsizlik, yorgunluk, ağrı;
 • Exhaled zaman hoş olmayan bir koku.

Kronik tonsillit hafif ifade edilen semptomlarla karakterizedir. Bununla birlikte, aynı zamanda, hasta kişinin genel durumu ve yaşam kalitesinde bir bozulma vardır.

Ayrıca, tedavi edilmemiş kronik bademcik iltihabı diğer bazı hastalıkların gelişimini hızlı bir şekilde kışkırtabilir.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri

Kronik bademcik iltihabından hızla kurtulmak için radikal bir ilaç olarak, bazen doktorlar bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasını önermektedir.

Uzun süreli konservatif tedavi görülmezse iyileşmeyi sağlamak imkansızdır. İç organlarda bir komplikasyon tehdidi vardır.

Aynı zamanda, bademciklerin uzaklaştırılması bağışıklık sistemine çarpmaktadır, çünkü bunlar virüslerin ve patojenlerin vücuda girmesine karşı ilk koruyucu bariyer görevi görmektedir.

Bu bağlamda, cerrahi müdahaleyi önlemek ve bademciklerin korunmasını aramak daha iyidir. Kronik bademcik iltihabını başarılı bir şekilde tedavi etmek için, çok çeşitli aktivitelerin yanı sıra uzun bir zaman alır. Bu içerir:

 • Oropharynks'in Sanatoryumu (durulama);
 • Mücadele enfeksiyonları;
 • Sertleştirme prosedürleri;
 • Bağışıklık sisteminin genel olarak güçlendirilmesi.

Terapi süresi ile bağlantılı olarak, hastalık bir hastanede, evde olduğu gibi muhafazakar bir şekilde tedavi edilmelidir. Konservatif tedavinin amacı inflamasyonu, hastalığın diğer semptomlarını ortadan kaldırmak, bademciklerin enfeksiyonlara karşı korunma yeteneğini geri kazandırmaktır.

Kronik tonsillitin konservatif tedavisi için atanır:

 1. gargara;
 2. Tonsillit tedavisinde inhalasyon;
 3. Bademciklerin kızarması;
 4. Bağışıklık güçlendirici prosedürler;
 5. Halk ilaçları ile tedavi.

Önemli: halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi etmeden önce, doktorunuza danışmalısınız. Bu, mevcut kontrendikasyonlardan kaynaklanan olası alerjik reaksiyonları veya komplikasyonları, geleneksel tıbbın bir veya başka bir ürününe karşı korumak için gereklidir.

Boğaz durulama

En etkili araç olarak kendi kendini tedavi etmek için bademciklerin sistematik temizlemesini gargaralayarak yapmak gerekir. Bu amaçla bitkisel süslemeyi ve infüzyonları kullanabilirsiniz:

 • Bir civanperçemi otunun iki çorba kaşığı kaynamış bir bardakta uyuyakalmak için. Sıcak bir çözüm ile, günde birkaç kez boğazınızı durulayın.
 • Papatya eczacılığının infüzyonu, kireç renginde, meşe kabuğuyla birlikte bal eklenmesi. Papatya, ıhlamur, kabuk 3: 1: 1 (yemek kaşığı) oranında alınır, kaynar su ile dökülür ve bir saat bir çeyrek ısrar edilir. Sıcak bir süzülmüş et suyu içinde 10 g bal ekleyin.
 • Mersin 10 yaprakları, 300 ml su dökün, 5 dakika kaynatın. Sıcak bir çözüm boğazınızı yıkayın. Suyu 1 çorba kaşığı günde iki kez alabilirsin.
 • John's wort'un infüzyonu. Bir bardak votka 2 yemek kaşığı kuru ot alınır, 15 gün boyunca karanlık bir yerde ısrar eder. Boğazınızı durulamak için bir bardak sıcak kaynamış su 20 damla St. John's wort infüzyonu alınır.
 • Anti-inflamatuar özelliklere sahip iyi bir antiseptik, aloe suyudır. Tamamen eriyene kadar, suyun bir parçasını ve balın üç parçasını karıştırmak gerekir. Bu sayede bademcikler sabahları yemeklerden önce ve akşamları iki hafta boyunca tedavi edilir.
 • Bir bardak ılık kaynamış suda bir çay kaşığı soda ve tuzu sulandırın, 5 damla iyot ekleyin. Yedikten sonra günde birkaç kez gargara.

Phytotea, decoctions, inhalasyonlar

Bitki atarlarına dayalı olarak eski halk tariflerini kullanarak bademcik iltihabını tedavi edebilirsiniz. Antiseptik, iltihap önleyici özelliklere sahip olan bu tür şifalı bitki koleksiyonları, çay olarak üretilebilir ve tüketilebilir.

Phytoteas enflamasyonu kaldırabilir, bakteriler (uçucu yağlar, tanenler, alkaloidler, reçineler) ile mücadele ve zayıflatılmış bağışıklık (vitaminler) geri yükleyebilir aktif maddeler içerir.

Antienflamatuar, antibakteriyel etkisi olan fitoit, kronik tonsillitin alevlenmesini hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır. 1 çay kaşığı alın:

 1. Ayr ve şakayık kökü,
 2. John's wort'un otları, anne-üvey annesi, calendula, pelin, papatya, dereotu, kekik, adaçayı,
 3. Frenk üzümü ve okaliptüs yaprakları.

Bir bardak su ılımlı bir sıcaklıkta toplayın, 5 saat boyunca kaynatın, 2 dakika kaynatın. Sızma sonrası infüzyondan sonra günde 2 kez bir fincan alın.

Bademciklerin tedavisi için bağışıklık sistemi etkisini güçlendirmek için antiseptik çay uygulamak iyidir. Onu hazırlamak için şunları yapmalısınız:

 • Meyan kökü, ot efedra - 5 g;
 • Elecampane kök, alan atkuyruğu -10 g;
 • Ledum bataklığı, Leuzea'nın kökü, St. John's wort -15 g;
 • Ayr, şakayık, ot çimen - 20 g kök;
 • Kuşburnu meyveleri -25 g.

Karışımın bir çorba kaşığı alın, bir bardak su ile dökün, 10 dakika kaynatın. Yaklaşık bir saat bekletin, boşaltın. Ortaya çıkan suyu bal ekleyebilirsiniz. Gün boyunca 6 kez 50 ml alın.

Kronik bademcik iltihabını ziphislerin bir kaynatmasıyla tedavi edebilirsiniz. Et suyu hazırlamak için 1 yemek kaşığı ezilmiş hammadde (kabuğu ve yaprakları) almanız, 300 ml kaynar su ile doldurmanız, yarım saat su banyosunda ısıtmanız gerekir. Havalı, boşaltma.

2 yemek kaşığı için günde üç kez yemeklerden önce yarım saat boyunca bir kaynatma kullanın. Bademcik iltihabı tedavisi için, 2 ay boyunca et suyu içmelisiniz.

Sarımsakların kaynatılması, hastalığın semptomlarını çabucak giderir. 3-4 diş sarımsak, grind (rende veya bıçakta) almak, 2 çorba kaşığı adaçayı ekleyip 1 litre su dökün, 10 m kaynatın. Günde 2-3 kez alın. Ayrıca, bademcik iltihabı için reçeteli antibiyotikler alabilirsiniz.

Bademcik iltihabı ile sarımsak inhalasyonu iltihaplı bademciklerin tedavisinde yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, sarımsak suyunun bir kısmını alın, on adet kaynar su ile doldurun. Bir havlu ile göz ve burun korurken bademcik iltihabı tütsü inhalasyon yürütmek, kupa üzerinde olmalıdır.

Evde çocuklarda kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

En çok bademcikli çocukların kronik iltihaplanmasına yatkındır. Sık anjina ile, çocuğun bağışıklık azalır, bu da bulaşıcı hastalıklar ile daha fazla enfeksiyon riskine yol açar. Evde bademcik iltihabının nasıl tedavi edildiğini bilmek gereklidir.

Çocuğun evde bağışıklık ve bademcik iltihabı tedavisi için, aşağıdaki halk tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi için propolis olabilir. Bunun için, geceleri yanak üzerinde küçük bir parça propolis koymak için tam bir kür gerekli. Propolisli insanlara bal ve alerjisi olan ürünleri tedavi edemezsiniz, ayrıca durulama yapamazsınız.
 • Boğaz ağrısını yağlamak için propolis yağı hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, su banyosu içinde 15 dakika boyunca ısıtılmış 100 gram tereyağı ve 15 gram propolis karışımı.
 • Sabah ve akşam alırsanız kronik bademcik iltihabını hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bu arada, propolisin eczane özütünün% 10'unu, ılık su veya sütle seyreltilmiş 30 damla.
 • Üç ay boyunca bademcikler için çocuklara deniz topalak birkaç taze çilek çiğneme vermek için yararlıdır. Bundan önce, boğazı antibakteriyel bir solüsyonla durulayın.

Bu makaledeki video, evde kronik bademcik iltihabı tedavi etmek için popüler olarak anlatılmaktadır.

Elena 17.01.2017 18:04

Dikkat lütfen! İlk önce sıcaklığı düşürmeniz gerekiyor. İltihabı iyileştirme! Masaj yapamazsın! Bademcikler bir lenf sistemi! Ve ısınma ve masaj (sürtünme) o sadece lenfatik sistem boyunca alırım ama enfeksiyon organları için aşağıda ele alınacaktır ciddi komplikasyonlar yol açabilir.
Durulama - evet. Antibiyotikler - evet.
Ve sıcak içmek için, ama sıcak değil! Sıcaktan, yemek borusunun epitelyumunun ihale duvarlarını yakmak, ülsere ve hatta daha kötü kanamaya neden olmak mümkündür. Ve bu okuma yazma bilmeyen köylüye DİNLEMEK.

Yorum ekle:
(site sizin için otomatik olarak bir avatar seçecektir)

Bir doktora danışın ve ona kaliteli bir cevap alın.

Soğuk algınlığı eğilimi olup olmadığını ve doktora gitme vaktin olup olmadığını öğrenin.

 • Votka dan angina ile boğaz üzerinde sıkıştırmak: bir sıcaklıkta alkol sıkıştırmak mümkün olup olmadığını
 • Boğaz ağrısı ve antibiyotik öksürük pastilleri: inceleme ve yorumlar
 • Aloe ve öksürükten gelen bal: yetişkinlerin tedavisi için tarifler
 • Evde yetişkinleri öksürmek için halkın beklentileri
 • Bir anjinada bir boğazın bir iyot yayılması mümkün olup olmadığı
 • Potasyum permanganat ile boğaz yıkayın: manganez çözeltisi ile durulayın
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Purulent boğaz ağrısı - akut seyirli ve bademciklerin (çoğunlukla palatinler) derin dokularının yenilmesi ile bulaşıcı bir hastalıktır.Anjina'nın pürülan şekli akut başlangıç, ateş, boğaz ağrısı, genişlemiş lenf nodları, bademcikler üzerinde pürülan birikimin varlığından farklıdır.

Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı tedavi etmek mümkün mü: tavsiye ve tavsiye, kapsamlı tedavi

Kronik bademcik iltihabı, palatinin ve faringeal bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasıdır. Gelişimine transfer edilen angina ve farinksin mukoza zarının iltihabı ile karakterize diğer enfeksiyöz patolojileri yol açabilir.