Loading

Erişkinlerde viral farenjit tedavisi

Farenjit, özellikle şiddetli semptomlara sahip olan mukozanın (özellikle fotoğrafta gösterildiği gibi) mukoza zarının ve lenf bezinin iltihaplanmasıdır.

Görünümünün nedeni çeşitli faktörler olabilir:

 • bakteriler;
 • virüsler;
 • Mantar enfeksiyonu;
 • Solunum yolu yaralanmaları;
 • Soğuk algınlığı komplikasyonları;
 • Vücudun bulaşıcı bir odak varlığı.

İnsanların yüzde yetmişi viral tipte bir farenjitden etkilenir. Özellikle bu durum, sezon dışı dönemde ve influenza salgınlarının salgınları sırasında ortaya çıkar.

Çocukların bu hastalığı yetişkinlere oranla çok daha fazla etkilediğini bilmek önemlidir. Tedavi zamanında başlanmazsa veya yanlış yapıldığında ciddi komplikasyon riski yüksektir.

Genellikle bu durumda viral farenjit kronikleşir ve kurtulmak neredeyse imkansız hale gelir.

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Pürülan farenjit yapan birçok mikroorganizma vardır. Ana olanlar:

 1. adenovirüsler;
 2. rhinovirüsleri;
 3. Influenza virüsleri;
 4. koronavirüsler;
 5. Herpes simpleks virüsleri;
 6. sitomegalovirüs;
 7. Solunum sinsityal virüsü;
 8. Coxsackie virüsü.

Bunlar arasında hem yaygın hem de çok nadir formlar vardır.

Solunum yolunda bir enfeksiyon vardır, bu nedenle hastalığın ana semptomları nazofarenksde lokalize olur. Farinksin yenilgisi, genellikle boğaz ağrısı ile karıştırılan farenjitin ilk belirtisidir.

Hastalık kökünde tahrip edilmezse, üst solunum yolu etkilenir ve bir komplikasyon başlar. Mukoza zarı enfeksiyonun gelişmesi için ideal bir ortamdır ve eğer ilk günlerde çıkarılmazsa, tüm solunum sistemini genişletme ve tıkama fırsatını kaçırmayacaktır.

Viral farenjit çeşitli yollarla bulaşır:

 • Havadaki - enfekte olmuş bir kişiyle yaptığı konuşmada, aynı odada iken;
 • İletişim-hane - hastanın kullandığı materyallerle;
 • İletişim - el sıkışmaları, öpücükler.

Enfeksiyöz bir hastalık olarak farenjit, çoğunlukla büyük gruplarda görülür. Çocuklar, anaokullarında - ortak oyuncaklar, ofis malzemeleri, yakın fiziksel temas yoluyla - bulaştırılıyorlar. Yetişkinler, iş yerinde, halka açık yerlerde ve ulaşımda enfeksiyonu yakalar.

Bildiğiniz gibi, kronik bir formun semptomları akut olandan çok daha tehlikelidir ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkarlar:

 1. Yanlış, zamansız veya eksik tedavi;
 2. Solunum yolu sık görülen hastalıklar, kronik bademcik iltihabı;
 3. Kuru veya kirli hava;
 4. Alerjiler ve alerjene uzun süreli maruz kalma;
 5. Vitamin ve mineral eksikliği, zayıf bağışıklık.

Nedeni ne olursa olsun, kronik farenjit tedavisi çok zor ve uzun bir süreçtir. Buna izin vermemek ve en başta hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak daha iyidir.

Akut viral farenjit formunun anjinin semptomlarına çok benzer olmasına rağmen, bunlar tamamen farklı hastalıklardır.

Esas fark, farenjitin nedensel ajanlarının vücutta üç gün ila haftada saklanabilmesi ve kendini kademeli olarak hissetmesidir.

Daha sonra, bademcik iltihabı enfeksiyondan ertesi gün atlar ve hemen hemen tüm semptomlarını uygulamaya koyar.

Viral farenjitin ilk belirtileri boğazda terleme ve rahatsızlıktır. Birkaç saat sonra diğerleri var:

 • Özellikle yutma sırasında şiddetli boğaz ağrısı;
 • Genel halsizlik: uyuşukluk, uyuşukluk, iştahsızlık;
 • Sıcaklık yükselir. Ateş belirtileri: titreme, terleme, halsizlik arttı. Çocuklarda bunun, yetişkinlere göre daha büyük bir güçle kendini gösterdiğini bilmek önemlidir;
 • Kulakta Zalozhennost;
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi - fotoğrafta gösterilen;
 • Kuru öksürük;
 • Boğazda bol miktarda viskoz mukus birikmesi.

Boğaz iltihabı incelendiğinde, palatine ait kemiğin ve posterior faringeal duvarın hiperemi açıkça görülmektedir (resmedilmiştir).

Farenjit sırasında Bademcikler iltihaplı değildir. Ancak hastalığın ilk gününde tedaviye başlanmazsa, bademcik iltihabı belirtileri uzun süre beklemez, bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama vardır. Viral farenjit asla kendi kendine akmaz. Bu zorunlu olarak başka hastalıklara yol açar veya kendi başına bir hastalığın komplikasyonudır.

Çoğu zaman, bir çifti ile görünür:

Ayrıca, bu hastalıkların bazı belirtileri çok benzer. Hastalığı doğru bir şekilde tanımlayın ve doğru tedaviyi sadece doktor olarak yazabilirsiniz.

Görsel muayene ve muayene sonuçlarından sonra sadece bir doktorun teşhis edilmesi doğrudur. İkincisi patojenin doğasını tanımlamak için gereklidir, çünkü farklı formlar (bakteriyel, viral, fungal) farklı tedaviler gerektirir. Reçeteyle ilgili doğru ilaçları ancak enfeksiyonla ilgili verileri aldıktan sonra mümkündür. Bunun iyi bir nedeni var.

Viral farenjit ile antibakteriyel ilaçlar yardımcı olmayacaktır. Sadece çok yüksek bir sıcaklıkta ve ciddi komplikasyon riski altında reçete edilebilirler. Aksi halde, sadece durumu kötüleştirir ve hastalığı tedavi etmek çok daha zor olacaktır.

Viral farenjit tedavisi karmaşık olmalı ve rejim altında kesinlikle seçilmelidir. Tedavinin en ufak gevşemesinde veya ilaçların atlanmasında, baştan başlamak gerekir.

son derece tehlikeli kendini angaje olması nedeniyle geri dönecek olursak, söz konusu edilmelidir - semptomlar (örneğin, sıcaklık hastaneye gitmek için izin vermez) çok güçlü ise, kendi başlarına bir şey yapmaya veya iyileştirmeler için beklememeliyiz. Ambulans çağırmak acil.

Birçok kişi, "en hızlı" en aşırı durum çağrısını dikkate alarak bunu yapmaktan korkuyor. Aslında bu büyük bir hatadır. Evde bir doktora başvurmak, hastaneye kendi ayakları üzerinde gitmesine izin vermemek için gerekli değildir.

Ama bir ambulans çağırıldığında, "şu an" beklemeyin, yolculuğunun asgari süresi otuz dakikadır ve boşta beklemeye gerek yoktur. Genellikle, memur doktorun gelmeden önce ne yapacağını söyler. Bu temel önerilere doğru kaymaktadır:

 • Hastayı yatak istirahati ile sağlayın. Bu virüsün yayılma olasılığını azaltmak için gereklidir;
 • Sağlıklı kişileri enfekte bir kişiden koruyun veya onlar için güvenlik yaratın. Bu amaçla, düzenli havalandırmanın, yüzeylerin dezenfekte edilmesinin, bulaşıkların iyice yıkanmasının ve havluların yıkanmasının gerçekleştirildiği ayrı bir oda tahsis edilir. Hastalığın şekli ne kadar katı olursa, temizlik daha kapsamlıdır;
 • Virüsün hava yollarının derinlerine nüfuz etmesine izin vermeyin. Bunu yapmak için yemeği izlemeniz gerekir: Çok sıcak, baharatlı veya sert olmamalıdır. Mukoza zarında herhangi bir tahriş veya yaralanma, hastalığın komplikasyonuna yol açacaktır;
 • Bol bir içecek izlemek için. Çay ve kahveye ek olarak, üç litre suya, kompostoya, şifalı kaynaşmaya ve diğer yararlı sıvılara kadar içmeniz gerekir. Bu, vücudun zehirlenmesini azaltacaktır;
 • Yerel antiseptik ilaçlar kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunlar soda, iyot veya tuz çözeltileri ise daha iyidir. Bu ilaçlar kesinlikle alerjik reaksiyonlara neden olmaz ve hastalığın seyrini kötüleştirmez. Spreyler ve buhar soluma ile dezenfekte etmek de güvenlidir;
 • Dört yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar, bitkisel infüzyonlar, furacilin veya Rotocana ile durulamak için önemlidir. Daha sık prosedürler, daha iyidir - mukoza zarında biriken enfeksiyon yıkanır ve çoğalmaz.

Ancak doktor reçetesi olmayan ilaçları kullanmak kesinlikle yasaktır. Birçok ilaç, bilinen herkes için değil, ciddi yan etkilere ve bir takım kontraendikasyonlara sahiptir. Örneğin, hastalıkları büyük bir özenle tedavi etmek gerekir:

 • Hamile kadınlar;
 • çocuk;
 • İç organların kronik hastalıkları olan kişiler;
 • Alerjiler.

Sadece doktora gittikten ve test yaptırdıktan sonra bu ilacı alabilirsin. Tüm belirtiler doğrulanırsa, viral farenjit tartışmasız bir tanı konur ve kontrendikasyon yoktur, ardından aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

Çocuklar için özel ürünler üretilmektedir:

 1. Viferon (rektal fitil);
 2. Kipferon.

Bağışıklık bastırıcı ajanlara eşlik etmek için tedavi önemlidir. En çok enfeksiyonla birlikte, bağışıklık sistemi zayıflatılmazsa ve uygun biçimde ise vücut kendi kendine baş edebilir. Ciddi hastalıklarda koruyucu işlev, kronik bir formda hareket etmelerine izin vermez. Bu, immün sistemi uyarıcı ilaçlar almak için yeterince iyi bir sebeptir:

 • Cytovir 3 (çocukları bir yıldan itibaren tedavi etmek mümkündür);
 • Kagocel (çocuklar üç yaşından itibaren gösterilmiştir).

Viral farenjit sırasında sıcaklığı düşürmek çok önemlidir, ki bu bazen otuz dokuz dereceye kadar yükselir. Bu amaçlar için, mükemmel uyum:

Bu hastalığa genellikle diğer hastalıkların paralel semptomları eşlik ettiği için, tedaviyi bunlara göre ayarlamak gerekir.

Tedavinin bitiminde durumu iyileştirmek henüz tam bir tedaviyi göstermez. Hiçbir durumda, tamamen geçmeden kursu durdurmalısınız. Genellikle, son belirtilerin kaybolmasından sonra, ilaç iki, üç gün boyunca içilir.

Tedavi tamamlandığında ve hastalık ortadan kalktığında, vücudu temperlemeye başlamak, bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıkları önlemek önemlidir:

 • Doğal akciğer inhalasyonu sağlayan temiz havada düzenli yürüyüşler;
 • Sağlıklı beslenme;
 • Kötü alışkanlıkların terk edilmesi;
 • Vitamin ve minerallerin kullanımı.

Farenjit ile ilgili yapılacaklar bu makalede videoda Elena Malysheva söyleyecektir.

Boğaz ağrısı varsa, vakaların yüzde 70'inde viral bir enfeksiyon neden olur

Boğazda ağrı, perseni ve diğer hoş olmayan duygular, ARVI'nın en sık görülen belirtilerinden biridir. Yüzlerce virüs orofarenkste enfeksiyöz sürece neden olabilir, ancak bu hastalıkların her birinin ortak özellikleri vardır.

Viral farenjit nasıl ortaya çıkıyor? Bakteriyel iltihaplardan nasıl ayırt edilir? Ve bu patolojide neden antibiyotik kullanımı yasaklandı? Bu ve diğer soruların cevapları detaylı inceleme ve video materyallerimizde bulunabilir.

Virüsler, farenksin iltihabının ana sebebini okurlar. Dünyadaki tüm farenjit vakalarının% 70'ine neden olurlar.

Ortak patojenler şunları içerir:

 • adenovirüsler;
 • rhinovirüsleri;
 • koronavirüsler;
 • grip virüsleri.

Tüm solunum virüsleri hücre içi parazitlerdir.

Enfeksiyon, havanın solunmasıyla virüsün insan taşıyıcısına ait enfekte salya parçacıkları ile havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Ayrıca, evde ve çocuk gruplarında enfeksiyon vakaları sık görülür, yakın temaslar, ortak mutfak eşyaları veya oyuncak kullanımı, öpücükler.

Nüfusun bağışıklığının azaldığı vakaların sayısını önemli ölçüde artırır ve virüs kendi başına yüksek nem ve optimal sıcaklık koşullarında rahat hisseder.

Hasta bir kişinin damlacıkları damlacıkları milyonlarca viral parçacık içerir.

Hastalığın kuluçka dönemi kısa - 2-3 gündür. Viral farenjitin ilk belirtileri hafif rahatsızlık ve boğazda gıdıklanma ile kendini gösterir ve birkaç saat sonra hastalar enflamasyonun ayrıntılı bir klinik görünümünü geliştirir:

 • boğazda ağrı, yutma sırasında artan, özellikle "kuruya" maruz kaldığında;
 • rahatlama getirmeyen kuru öksürük;
 • bazen - boğazda ağrı, boyun ve kulak vererek;
 • genel zehirlenme belirtileri: halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk, verim ve iştah azalması;
 • vücut ısısında keskin bir artış 37.5-38.5 dereceye;
 • Farenjit enterovirüs de, bulantı, kusma, dışkıda kızarma gibi belirtilerle birlikte olabilir.

Zulüm, boğaz ağrısı ve öksürük - yetişkinlerde viral farenjit ana belirtileri

Dikkat edin! Yaygın olarak görülen zehirlenme ve ateş belirtileri viral farenjitli çocuklarda ana semptomlardır. Erişkinlerde hastalık çok fazla ifade edilmez ve çoğu zaman gerekli ciddiyetle tedavi edilmez.

Tedavi olmadığında, enfeksiyon yakın palatine bademciklere yayılabilir ve viral ve daha sonra bakteriyel bademcik iltihabı - bademcik iltihabının gelişimini provoke edebilir. Hastalığın göz ardı edilmesinin bir başka hoş olmayan sonucu da kronik bir forma geçişidir.

Viral farenjit gelişimini önermek için zaten boğazın muayenesi sırasında olabilir: Aşağıdaki fotoğrafta palatin kemerli ve posterior faringeal duvarın hiperemik, biraz şişmiş olduğu dikkati çekmektedir. Tek genişletilmiş vasküler pleksus görülebilir.

Boğaz incelerken viral farenjit tipik bir resim

Tanıyı doğrulamak ve hastalığın nedensel etkisini belirlemek için kanın virolojik muayenesi yapılmalıdır. Analizin fiyatı yüksek olduğundan, sadece teşhis zor durumlarda ve tedavinin etkisiz olduğu durumlarda kullanılır.

Bir klinik muayene sırasında viral veya bakteriyel deneyimli bir hekim tarafından farenjit ayırın. Bu enfeksiyonlardaki temel farklılıklar aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

Tablo: Viral ve bakteriyel farenjitin ayırıcı tanısı:

Farenjitin doğasıyla ilgili varsayımlar, orofarenksden swabların veya swabların bakteriyolojik veya kültür incelemesi ile doğrulanabilir. Büyümüş kolonilerin sonraki mikroskopisi, sadece nedensel ajanları güvenilir bir şekilde adlandırmaya değil, aynı zamanda antibakteriyel veya antiviral ilaçlara olan duyarlılıklarını belirlemeye de izin verecektir. Bu, hasta için optimum tedaviyi seçmeye yardımcı olacaktır.

Faringoskopide viral ve bakteriyel pharyngeal inflamasyon arasındaki farklar

Genel Hükümler

Erişkinlerde ve çocuklarda viral farenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

Sadece tabletlerin alınması değil, aynı zamanda komplikasyon riskini azaltmaya yarayan koruyucu rejime de uyulması önemlidir:

 1. Dinlenme ve sağlıklı uyku: oda rahat bir sıcaklığa (18-22 derece), optimum neme, sessiz ışığa ve sessiz sakin bir ortama sahip olmalıdır.
 2. Hastanın odasında düzenli ıslak temizlik ve havalandırma.
 3. Soğuk ve aşırı sıcak yemekler haricinde diyete uyum. Hastalığın ilk günlerinde, boğaz ağrısını tahriş etmeyen yarı sıvı yiyecekler (porselenler, çorbalar, püresi veya haşlanmış çorbalar) tavsiye edilir.
 4. Sigara içmeyi reddetme (en azından tedavi süresi boyunca).
 5. Virüsle daha fazla enfeksiyonun önlenmesi için bir kişinin sağlıklı aile üyeleri ile temasını sınırlamak. Hastaya bakım yaparken tek kullanımlık bir medikal maske kullanılması tavsiye edilir.
 6. Yeterli içme rejimi. Günde 2-3 litre ılık sıvı tüketilmesi tavsiye edilir, bal ve limonlu çay (alerjinin yokluğunda), meyveli meyve içecekleri ve meyve kompostosu, bitkisel kaynatma.

Maskeli mod, epidemiyolojik kontrolün önemli bir noktasıdır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antiviral ilaçlar - etiyolojik tedavinin ana yöntemi. Bu fonlar farenjit patojenlerin hücre içi yıkımı amaçlanmaktadır.

Farmakolojik grubun ana temsilcileri şunlardır:

Dikkat edin! Farenjit ile antiviral reçete sadece sıkı endikasyonlar tarafından yönlendirilen doktor olabilir. Komplike olmayan viral farenjit ile genellikle genel tedavi yöntemleri, genel restoratif ve semptomatik araçlar kullanmak için yeterlidir.

Ancak farinksin viral inflamasyonu için antibiyotikler sadece işe yaramaz (aynı zamanda virüslere değil, bakterilere karşı hareket ettikleri için), aynı zamanda zararlıdırlar. Gerçek şu ki, antibakteriyel ilaçların nedensiz kullanımı bağırsak mikroflorasını bozar ve disbakteriyoza neden olur. Bu, vücudun bağışıklık savunmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Viral farenjit tedavisinde yaygın antibiyotik kullanımı yaygın bir yanlıştır.

Farenjit tedavisi için antiviral ajanlara ek olarak, aşağıdakiler reçete edilebilir:

 1. Vücut sıcaklığının normalizasyonu için NPVS (Ibuprofen, Parasetamol) grubundan gelen antipiretikler.
 2. Tuzlama için tuzlu çözeltiler ve antiseptikler. En basit salin solüsyonu 1 tsp çözünerek, elle hazırlanabilir. bir bardak ılık su içinde tuz. Ya da eczane ürünleri Aquamaris, Aqualor, Chlorophyllipt, Miramistin, Hexoral kullanın.
 3. Boğazın antiseptik ve anti-enflamatuar ilaçlarla (Ingalipt, Yoks, Lugol, Tantum Verde) çözülmesi.
 4. İltihaplı mukoza zarını (Tharyngept, Sepptelet, Strepsils, vb.) Yumuşatmak için boğazdan pastil, hap ve tabletlerin derinleştirilmesi.

Dikkat edin! Farenjit karşı birçok ajan kullanımı için talimatlar, küçük çocuklarda kullanımını engeller. Çocukta farinksin iltihaplanması için tedaviye başlamadan önce bir çocuk doktoruna başvurduğunuzdan emin olun.

Hasta ne kadar genç olursa, organizması ne kadar şiddetli olursa enfeksiyöz enfeksiyona tepki gösterir. Bu nedenle, bu hastalığın sıkı tıbbi gözetim altındaki çocuklarda tedavi edilmesi önemlidir.

Çocukta boğaz ağrısı - bir doktor görmek için bir fırsat

Yukarıdaki ilaçlara ek olarak, bir çocuk doktoru antihistaminikler (Fenistil, Tavegil), ekspektoranlar, anti-enflamatuar bitkilerin süslenmesini reçete edebilir.

Viral doğanın farenjiti enfeksiyöz (bulaşıcı) hastalıklar anlamına geldiğinden, önlenmesi sadece vücudu güçlendirmek ve geliştirmek için yapılan genel önlemler değil, aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik bir girişimdir.

 • Sokaktan, toplu taşıma araçlarından ve kalabalık yerlerden sonra yemeklerden önce ellerinizi yıkayın;
 • Kataral hastalıkların mevsimlerinde, mümkün olduğunda, herhangi bir kitle olayından kaçının;
 • ARVI hastaları ile temas ettikten sonra kaynamış su ile gargara;
 • Multivitamin komplekslerinin derslerini almak için yılda 1-2 kez;
 • çocuklara çatal bıçaklarını kullanmalarını ve başkalarının şişesinden içmemelerini öğretmek (genellikle bu kuralların ihlali, anaokullarında ve okullarda hızlı bir şekilde yayılmaya yol açmaktadır);
 • düzenli olarak evde ıslak temizlik yapın ve odayı havalandırın.

Ellerin sık yıkanması ARVI ile enfeksiyon riskini azaltır.

Yukarıda viral farenjit seyrinin özelliklerini, bu hastalığın nasıl tedavi edileceğini ve önleneceğini ele aldık. Enfeksiyöz sürecin başlangıcından itibaren ilk 24 saat içinde başlayan kompleks tedavi, hoş olmayan semptomlarla hızla başa çıkmaya ve komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Virüsler, bakterilerden daha az yaygın olmayan birtakım bulaşıcı hastalık patojenleridir. Viral doğanın bulaşıcı ajanları çok sayıda aileye bölünür ve farklı patojenler aynı anatomik bölgede patolojik değişikliklere neden olabilir. Viral farenjit, yani virüs tarafından kışkırtılan farinksin mukoza zarının iltihabı, farklı yaş gruplarındaki hastalarda ortaya çıkar. Bakteriyel doğanın iltihaplanma sürecinden nasıl farklıdır, özellikleri var mı ve nasıl kendini gösterir? Hastanın durumunu rahatlatmak için hangi tedaviler kullanılır?

Viral bir enfeksiyonun neden olduğu farinksin mukoza zarının yenilgisi, bakteriyel bir doğanın farenjitinden çok daha sık görülür. Uzmanlar, hastalık vakalarının% 70'inden fazlasının virüsler ile ilişkili olduğunu iddia eder - faringeal bölgedeki inflamasyon semptomları akut solunum yolu viral enfeksiyonunun semptom kompleksine girebilir. Viral doğanın hem izole farenjit hem de ARVI, hem yetişkin hastalarda hem de farklı yaş gruplarındaki çocuklarda görülen akut seyirli bulaşıcı hastalıklardır.

Farenjit semptomlarını provoke edebilecek birçok virüs vardır - bunlar arasında ARVI'nin baskın olmasına neden olan solunumsal viral ajanlar bulunmaktadır. Bu durumda hastalığın belirtileri benzerdir ve etiyotropik olmaması, yani doğrudan etken maddeyi etkilemek, tek bir tedavi rejimini açıklar. Bununla birlikte, klasik ARVI semptomları için atipik işaretlerle karakterize edilen viral etiyolojinin farenjitleri de vardır - örneğin, bir hasta herpes virüs grubundan bir ajan ile enfekte olduğunda. Bu nedenle, farinks hastalığına neden olabilir:

 • rinovirüsler, koronavirüsler, solunum sinsityal virüsü;
 • adenovirüsler, influenza ve parainfluenza virüsleri;
 • Enterovirüsler, Coxsackie virüsleri ve ECHO;
 • herpes simpleks virüsleri.

Viral enfeksiyon izolasyonda, sadece farinksin mukoza zarında hasara yol açarak meydana gelebilir veya bir dizi bulunan anatomik bölgeye yayılır. Yani, ARVI'de burun boşluğunun mukoza zarını, ayrıca larinks, trakea, bronşlar, bademcikler etkiler. Herpes simpleks virüsü ağız mukozasında zarara, dudaklara zarar verir. Klinik tablo patojen tipine, hastanın yaşına, bağışıklık sisteminin reaktivitesine (enfeksiyona cevap verme kabiliyeti) ve diğer bazı özelliklere bağlıdır.

Bir hastalık olarak farenjit, enflamasyonun varlığını içerir - enfekte olduğunda ortaya çıkan tipik bir patolojik süreç, bir viral maddeye maruz kalmanın bir sonucu olarak zarar görür. Enflamatuar süreç koruyucu bir reaksiyon olarak kabul edilir: virüs zaten vücutta olduğundan, enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için hasarlı alanı mümkün olduğunca sınırlamak gerekir. Bu nedenle, farklı yoğunluk derecelerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı - farinksin tüm viral lezyonlarını bir araya getiren semptomlar, herhangi bir iltihaplanma tipine özgüdür.

Viral etiyolojinin farenjitine, pürülan eksüda ile birlikte eşlik edilmez ve çoğu zaman catarrtal bir karaktere sahiptir.

Virüsün neden olduğu inflamasyonun özellikleri, kısmen viral ve bakteriyel enfeksiyon arasındaki farklılıkları açıklar. Kısmen, mukozal ödem ile karakterize olan kataral iltihaplanma nedeniyle, bezlerinin salgılama aktivitesinde bir artış ve yüzeyinde mukoza eksüdasının bulunması, hem virüs hem de bakterinin neden olabileceği bir durumdur. Bununla birlikte, enfeksiyöz etiyolojinin seröz iltihaplanması virüsler (örneğin, herpes simpleks) - etkilenirken, etkilenen mukoza veziküller ile dolu seröz eksüdalar ortaya çıkar. Pürülan inflamasyonun nedeni piyojenik bakterilerdir (stafilokok, streptokok, vb.).

Viral farenjit akut seyir ile karakterize olduğundan, bu tür belirtiler ile karakterizedir:

 1. Ani başlangıç.
 2. İlk saatlerde ve / veya günlerde semptomların şiddetinde artış.
 3. Enflamatuar süreçten sonra hasarlı mukozanın iyileşmesini tamamlama eğilimi azalır.
 4. Hastalığın başlangıcından birkaç gün sonra zehirlenme belirtilerinin (zayıflık, ateş) iyileşme ve kaybolma eğilimi.

Viral kökenli farenjit ciddi bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak birçok özellik göz önünde bulundurulmalıdır. Her şeyden önce, virüsün türü - eğer ARVI vezikül oluşumu eşlik etmezse, farenks ve ağız boşluğunu etkileyen herpes simplex, çok sayıda vezikül ve ağrılı ülserin görünümünü kışkırtır. Hastanın yaşı da önemlidir. İmmün yetmezliği olmayan orta yaş grubundaki ergenler ve yetişkinler, farenksin viral inflamasyonunu nispeten kolay bir şekilde tolere edebilirler, esas olarak lokal semptomlar (ağrı, şişlik, yutma güçlüğü) ile ilgilidirler. Yetişkinlerde, farenjit ile birlikte, her zaman bir ateş yoktur. Bununla birlikte, genç yaş grubundaki çocukların belirgin lokal tezahürlerin yanı sıra belirgin bir zehirlenme sendromu olabilir.

Viral farenjit belirtileri nelerdir? Hastalığın belirtileri tipik olarak (farenksin viral enfeksiyonunun tüm formlarıyla ortaya çıkan) ve bazı enfeksiyon çeşitlerini karakterize eden ek olarak bölünmelidir.

Bunlar şunları içerir:

 • tahriş, kuruluk, boğazda karıncalanma;
 • zayıflık, artan vücut ısısı;
 • yutma hareketlerinde ağrı;
 • Kulaklarda ağrının ışınlanması, bazen - kulaklarda tıkanıklık ve ağrı;
 • obsesif bir doğanın öksürüğü.

Küçük çocuklarda, viral etiyolojinin farenjitleri genellikle nazofarenksin bir lezyonu olan rinofarenjit olarak ilerler.

Rinit de genellikle yetişkinlerde görülür. Bu nedenle, klinik tablo, ödem, burun tıkanıklığı, burun solunumu, burun boşluğundan boşalma varlığı ile tamamlanabilir. Erişkin bir hastada ateş sıklıkla subfebrildir (37.1-37.9 ° C), çocuk ateşli değerlere ulaşabilir (38-38.9 ° C).

Muayenede, farinks mukoza zarının kızarması ve şişmesi gözlenir, bazen yüzeyinde yükselen lenfadenoid foliküller görülür. Farinks mukozasının duvarlarında, bazen mukopurulent baskınlar. Viral enfeksiyon bakteriyel enfeksiyonu önleyebilir, bu yüzden farinksin tüm değişikliklerine dikkat etmelisiniz.

Bunlar arasında, kızılkafa, şeffaf, grimsi-sarımsı - mukus zarı üzerinde veziküllerin görünümü çağrılabilir. Bu semptomlar, enterovirüsler, Coxsackie virüsleri ve ECHO, herpes simplex'in neden olduğu bir enfeksiyonun karakteristiğidir. Bademcikler, dil, dudak, yanaklar da etkilenebilir.

Viral farenjit varsa, yetişkinlere ve çocuklara yönelik tedavi şemaya göre inşa edilmiştir:

 1. Diyet (keskin, ufalanma, soğuk ve sıcak yemekler, sigara, alkol, gazlı içecekler) reddetme.
 2. Ses yükünün sınırlandırılması, odadaki mikro iklim parametrelerinin iyileştirilmesi (sıcaklık, nem).
 3. Lokal terapi (gargaralama, tabletlerin emilmesi, spreyleme).
 4. Ateşli sistemik antipiretik tedavi 38-38.5 ° C'den daha fazladır (Parasetamol, Nurofen).

Lokal terapi, gerektiğinde immüno-modüle edici (IRS-19) etkisi olan analjezik, antiseptik, anti-enflamatuar (Strepsils Intensive, Pharyngept, Decaturene) olmalıdır. Durulama için adaçayı infüzyonu, papatya, Rotokan, tuz bazlı çözeltiler, soda kullanılır.

Viral farenjit, virüsleri etkilemediğinden antibakteriyel ilaçlarla tedavi etmekte yararsızdır.

Virüsler ve bakteriler farklı şekillerde düzenlenir; Bir antibakteriyel ilaç virüsü yok edemez, ancak aynı zamanda yan etkileri gösterebilir. Spesifik antiviral ilaçlar vardır, ancak sadece belirli virüsler üzerinde etki gösterirler - örneğin, herpes simpleks (Asiklovir). Bu ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir.

Viral farenjit: tedaviye modern yaklaşımlar

Boğazda ağrı, perseni ve diğer hoş olmayan duygular, ARVI'nın en sık görülen belirtilerinden biridir. Yüzlerce virüs orofarenkste enfeksiyöz sürece neden olabilir, ancak bu hastalıkların her birinin ortak özellikleri vardır.

Viral farenjit nasıl ortaya çıkıyor? Bakteriyel iltihaplardan nasıl ayırt edilir? Ve bu patolojide neden antibiyotik kullanımı yasaklandı? Bu ve diğer soruların cevapları detaylı inceleme ve video materyallerimizde bulunabilir.

nedenleri

Virüsler, farenksin iltihabının ana sebebini okurlar. Dünyadaki tüm farenjit vakalarının% 70'ine neden olurlar.

Ortak patojenler şunları içerir:

 • adenovirüsler;
 • rhinovirüsleri;
 • koronavirüsler;
 • grip virüsleri.

Enfeksiyon, havanın solunmasıyla virüsün insan taşıyıcısına ait enfekte salya parçacıkları ile havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Ayrıca, evde ve çocuk gruplarında enfeksiyon vakaları sık görülür, yakın temaslar, ortak mutfak eşyaları veya oyuncak kullanımı, öpücükler.

Nüfusun bağışıklığının azaldığı vakaların sayısını önemli ölçüde artırır ve virüs kendi başına yüksek nem ve optimal sıcaklık koşullarında rahat hisseder.

Klinik resim

Hastalığın kuluçka dönemi kısa - 2-3 gündür. Viral farenjitin ilk belirtileri hafif rahatsızlık ve boğazda gıdıklanma ile kendini gösterir ve birkaç saat sonra hastalar enflamasyonun ayrıntılı bir klinik görünümünü geliştirir:

 • boğazda ağrı, yutma sırasında artan, özellikle "kuruya" maruz kaldığında;
 • rahatlama getirmeyen kuru öksürük;
 • bazen - boğazda ağrı, boyun ve kulak vererek;
 • genel zehirlenme belirtileri: halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk, verim ve iştah azalması;
 • vücut ısısında keskin bir artış 37.5-38.5 dereceye;
 • Farenjit enterovirüs de, bulantı, kusma, dışkıda kızarma gibi belirtilerle birlikte olabilir.

Dikkat edin! Yaygın olarak görülen zehirlenme ve ateş belirtileri viral farenjitli çocuklarda ana semptomlardır. Erişkinlerde hastalık çok fazla ifade edilmez ve çoğu zaman gerekli ciddiyetle tedavi edilmez.

Tedavi olmadığında, enfeksiyon yakın palatine bademciklere yayılabilir ve viral ve daha sonra bakteriyel bademcik iltihabı - bademcik iltihabının gelişimini provoke edebilir. Hastalığın göz ardı edilmesinin bir başka hoş olmayan sonucu da kronik bir forma geçişidir.

tanılama

Viral farenjit gelişimini önermek için zaten boğazın muayenesi sırasında olabilir: Aşağıdaki fotoğrafta palatin kemerli ve posterior faringeal duvarın hiperemik, biraz şişmiş olduğu dikkati çekmektedir. Tek genişletilmiş vasküler pleksus görülebilir.

Tanıyı doğrulamak ve hastalığın nedensel etkisini belirlemek için kanın virolojik muayenesi yapılmalıdır. Analizin fiyatı yüksek olduğundan, sadece teşhis zor durumlarda ve tedavinin etkisiz olduğu durumlarda kullanılır.

Bir klinik muayene sırasında viral veya bakteriyel deneyimli bir hekim tarafından farenjit ayırın. Bu enfeksiyonlardaki temel farklılıklar aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

Tablo: Viral ve bakteriyel farenjitin ayırıcı tanısı:

Farenjitin doğasıyla ilgili varsayımlar, orofarenksden swabların veya swabların bakteriyolojik veya kültür incelemesi ile doğrulanabilir. Büyümüş kolonilerin sonraki mikroskopisi, sadece nedensel ajanları güvenilir bir şekilde adlandırmaya değil, aynı zamanda antibakteriyel veya antiviral ilaçlara olan duyarlılıklarını belirlemeye de izin verecektir. Bu, hasta için optimum tedaviyi seçmeye yardımcı olacaktır.

Modern terapi prensipleri

Genel Hükümler

Erişkinlerde ve çocuklarda viral farenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

Sadece tabletlerin alınması değil, aynı zamanda komplikasyon riskini azaltmaya yarayan koruyucu rejime de uyulması önemlidir:

 1. Dinlenme ve sağlıklı uyku: oda rahat bir sıcaklığa (18-22 derece), optimum neme, sessiz ışığa ve sessiz sakin bir ortama sahip olmalıdır.
 2. Hastanın odasında düzenli ıslak temizlik ve havalandırma.
 3. Soğuk ve aşırı sıcak yemekler haricinde diyete uyum. Hastalığın ilk günlerinde, boğaz ağrısını tahriş etmeyen yarı sıvı yiyecekler (porselenler, çorbalar, püresi veya haşlanmış çorbalar) tavsiye edilir.
 4. Sigara içmeyi reddetme (en azından tedavi süresi boyunca).
 5. Virüsle daha fazla enfeksiyonun önlenmesi için bir kişinin sağlıklı aile üyeleri ile temasını sınırlamak. Hastaya bakım yaparken tek kullanımlık bir medikal maske kullanılması tavsiye edilir.
 6. Yeterli içme rejimi. Günde 2-3 litre ılık sıvı tüketilmesi tavsiye edilir, bal ve limonlu çay (alerjinin yokluğunda), meyveli meyve içecekleri ve meyve kompostosu, bitkisel kaynatma.

Antiviral terapi

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antiviral ilaçlar - etiyolojik tedavinin ana yöntemi. Bu fonlar farenjit patojenlerin hücre içi yıkımı amaçlanmaktadır.

Farmakolojik grubun ana temsilcileri şunlardır:

Dikkat edin! Farenjit ile antiviral reçete sadece sıkı endikasyonlar tarafından yönlendirilen doktor olabilir. Komplike olmayan viral farenjit ile genellikle genel tedavi yöntemleri, genel restoratif ve semptomatik araçlar kullanmak için yeterlidir.

Ancak farinksin viral inflamasyonu için antibiyotikler sadece işe yaramaz (aynı zamanda virüslere değil, bakterilere karşı hareket ettikleri için), aynı zamanda zararlıdırlar. Gerçek şu ki, antibakteriyel ilaçların nedensiz kullanımı bağırsak mikroflorasını bozar ve disbakteriyoza neden olur. Bu, vücudun bağışıklık savunmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Semptomatik tedavi

Farenjit tedavisi için antiviral ajanlara ek olarak, aşağıdakiler reçete edilebilir:

 1. Vücut sıcaklığının normalizasyonu için NPVS (Ibuprofen, Parasetamol) grubundan gelen antipiretikler.
 2. Tuzlama için tuzlu çözeltiler ve antiseptikler. En basit salin solüsyonu 1 tsp çözünerek, elle hazırlanabilir. bir bardak ılık su içinde tuz. Ya da eczane ürünleri Aquamaris, Aqualor, Chlorophyllipt, Miramistin, Hexoral kullanın.
 3. Boğazın antiseptik ve anti-enflamatuar ilaçlarla (Ingalipt, Yoks, Lugol, Tantum Verde) çözülmesi.
 4. İltihaplı mukoza zarını (Tharyngept, Sepptelet, Strepsils, vb.) Yumuşatmak için boğazdan pastil, hap ve tabletlerin derinleştirilmesi.

Dikkat edin! Farenjit karşı birçok ajan kullanımı için talimatlar, küçük çocuklarda kullanımını engeller. Çocukta farinksin iltihaplanması için tedaviye başlamadan önce bir çocuk doktoruna başvurduğunuzdan emin olun.

Çocuklarda viral farenjit tedavisinin özellikleri

Hasta ne kadar genç olursa, organizması ne kadar şiddetli olursa enfeksiyöz enfeksiyona tepki gösterir. Bu nedenle, bu hastalığın sıkı tıbbi gözetim altındaki çocuklarda tedavi edilmesi önemlidir.

Yukarıdaki ilaçlara ek olarak, bir çocuk doktoru antihistaminikler (Fenistil, Tavegil), ekspektoranlar, anti-enflamatuar bitkilerin süslenmesini reçete edebilir.

önleme

Viral doğanın farenjiti enfeksiyöz (bulaşıcı) hastalıklar anlamına geldiğinden, önlenmesi sadece vücudu güçlendirmek ve geliştirmek için yapılan genel önlemler değil, aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik bir girişimdir.

 • Sokaktan, toplu taşıma araçlarından ve kalabalık yerlerden sonra yemeklerden önce ellerinizi yıkayın;
 • Kataral hastalıkların mevsimlerinde, mümkün olduğunda, herhangi bir kitle olayından kaçının;
 • ARVI hastaları ile temas ettikten sonra kaynamış su ile gargara;
 • Multivitamin komplekslerinin derslerini almak için yılda 1-2 kez;
 • çocuklara çatal bıçaklarını kullanmalarını ve başkalarının şişesinden içmemelerini öğretmek (genellikle bu kuralların ihlali, anaokullarında ve okullarda hızlı bir şekilde yayılmaya yol açmaktadır);
 • düzenli olarak evde ıslak temizlik yapın ve odayı havalandırın.

Yukarıda viral farenjit seyrinin özelliklerini, bu hastalığın nasıl tedavi edileceğini ve önleneceğini ele aldık. Enfeksiyöz sürecin başlangıcından itibaren ilk 24 saat içinde başlayan kompleks tedavi, hoş olmayan semptomlarla hızla başa çıkmaya ve komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Viral farenjit tedavisi daha

Viral farenjit, viral bir maddenin insan vücuduna girmesiyle oluşur, buna karşılık farinksin mukoza zarının iltihabı vardır.

Farenjit sadece viral değil, aynı zamanda:

 • bakteriyel - bakteri durumunda;
 • mantar - mukoza zarının mantar enfeksiyonu ile;
 • alerjik - alerjene cevap olarak.

Pasaj ile tahsis edilmesi alışılmış bir durumdur:

 • akut - belirtiler 14 güne kadar sürer;
 • Kronik semptomlar iki haftadan uzun süredir devam eder, alevlenme ve gerileme dönemleriyle ortaya çıkar. Sadece tedavi edilmemiş akut farenjitden sonra gelişir.

En yaygın görülen farenjit viraldir. Bu viral hastalıkların en yaygın yayılmasından kaynaklanmaktadır.

Viral farenjit nedenleri

Üst solunum yollarının neredeyse tüm viral hastalıkları bu patolojiye neden olur.

En yaygın enfeksiyonlar şunlardır:

 • koronavirüs;
 • rinovirüs;
 • enterovirüs;
 • adenovirüs;
 • grip;
 • parainfluenza;
 • sitomegalovirüs;
 • Solunum sinsityal.

Hastalığın semptomatolojisi

Herhangi bir viral süreç gibi, farenjit akut başlar. Başlangıçta, vücudun aşağıdaki belirtileri içeren zehirlenme belirtileri vardır:

 • Genel zayıflığın görünümü ve büyümesi.
 • Vücudun artan yorgunluğu var.
 • Baş ağrısı.
 • Vücut ağrıları.
 • Vücut ısısındaki artış 37.0-38.5 derecedir ve bazı viral hastalıklar 39.0 dereceye kadardır.
 • Azalmış iştah.
 • Uyuşukluk.

Mukoza farenksinde inflamatuar bir süreç olduğunda, farenjitin semptomları vardır.

 • Hasta erken aşamada sadece boğaz ağrısı, rahatsızlık gelişir.
 • Daha sonra yutulduğunda boğazda ağrı olur.
 • Mukoza zarının iltihaplanması, kurumuş, kuru, üretken olmayan öksürüğe neden olur. Uzun bir konuşma ile öksürüğün güçlendirilmesi, çünkü mukoza zarları kurudu.
 • Submaksiler, parotis lenf nodlarında bir artış olabilir.

En sık görülen viral hastalıklar ve mukozal burun boşluğu lezyonlarında görülür, mukus trakea. Bu durumda, rinit, tracheitis belirtileri vardır.

Hastada enteroviral akut farenjit varsa, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

Gelecekte, antiviral ilaçların başlatılmasından sonra, gastrointestinal kanalın lezyonlarının belirtileri geçmekte ve farenjit, rinit belirtileri olarak kalmaktadır.

Kronik seyreden remisyon aşamasına kadar olan semptomlar hemen hemen hiç ifade edilmez ve alevlenmelerle birlikte yukarıdaki tüm semptomlar ortaya çıkar.

Hastalık bakteriyel floranın eklenmesiyle komplike olursa, semptomlar artar, ikinci bir sıcaklık artışı dalgası ortaya çıkar.

Daha sık olmamakla birlikte, hastanın durumu 3-4 günde iyileşmezse, bakteriyel bir komplikasyon söz konusudur.

Ya da, bir miktar iyileşmeden sonra (sıcaklıkta bir düşüş), tekrar sıcaklıkta bir artış olur, boğazda ağrı artışı olur. Şu anda antibakteriyel ilaçlar ile tedaviye başlayın.

Hastalığın teşhisi

Hastalığın belirtileri ortaya çıkarsa, bir pratisyen, bir terapist, bir çocuk doktoru, bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız gerekir. Muayenede, aşağıdaki belirtiler bulunur:

 • Kızarıklık (hiperemi) ve arka faringeal duvarın granülerliği.
 • Palatine kemiğin mukoza zarının hiperemi.
 • Büyümüş parotis, submandibuler lenf düğümleri. Bununla birlikte, yumuşaktırlar, cilde lehimlenmezler. Palpasyonlarında orta derecede bir morbidite olabilir.

Trakea ve mukoza burnu etkilendiğinde, burun iltihabı ve trakeit bulguları ortaya çıkar.

Hastalığın etiyolojisini açıklığa kavuşturmak için boğazdan bir yayma alınır.

Bu inflamasyonun nedensel ajanını tanımlamak için yapılır. Genel kan analizinde eritrosit sedimentasyon hızı artırılabilir.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Tedavi, antiviral tedavi en etkili olduğu zaman, hastalığın ilk günlerinde bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Çoğu vakada tedavi sadece ağır vakalarda ayakta tedavi edilir. Komplikasyonların gelişmesini önlemek için sıkı yatak istirahati önerilir.

Viral etyoloji ile bağlantılı olarak, hastanın hastalığı ailenin geri kalanından izole edilmelidir.

Hastanın yaşadığı odada, günlük olarak ıslak temizlik yapmanız ve düzenli havalandırmanız gerekir. Hasta için ayrı bir yemek tahsis edin.

Bir hastayı umursayan birinin maske takması gerekir. Odada kuru havanın önlenmesi gerekir. Nem, bir hava nemlendirici aracılığıyla veya kapları su ile yerleştirerek arttırılabilir.

Zehirlenme semptomlarını hızla gidermek ve toksinlerin hızlı bir şekilde giderilmesini sağlamak için bol miktarda sıcak içecek tavsiye edilir.

Baharatlı, tuzlu yiyecekler yemek tavsiye edilmez. Gazlı, alkollü içecekler içmeyin. Mukus pharynx üzerinde ek bir tahriş edici etkiye sahip olduklarından.

Daha iyi püresi çorba, yulaf lapası yiyin.

Bütün yiyecek ve içecekler sıcak olmalı.

Viral farenjit tedavisi karmaşık olmalıdır.

Yerel ve genel tedaviyi içerir. Antiviral ilaçların kullanımı:

Multivitamin preparatlarının kabulü. Vücut ısısı 38,5 derecenin üzerinde bir artışla tedavide antipiretik ajanlar reçete edilir.

 • parasetamol;
 • Ibuklin;
 • ibuprofen;
 • Aspirin, sadece yetişkinlerde.
 • Nurofen.

Lokal tedavi, farenjit semptomlarının mümkün olan en kısa zamanda ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Antiseptik solüsyonlarla durulama: Miramistin; klorheksidin; Furacillin.

Anti-inflamatuar bitkisel decoctions:

 • papatya kaynatma;
 • calendula kaynatma;
 • adaçayı kaynatma.

Pastillerin derinleştirilmesi, tabletler analjezik ve anti-inflamatuar etki ile:

Hastada enteroviral akut farenjit varsa, aşağıdaki ilaçlar ek olarak reçete edilir:

Hastalığın enterovirüs doğası şüphesi varsa, en etkili tedavi antiviral ilaç - kipferon ile olacaktır.

Süppozituarlarda bulunur ve çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilir. Hastalığın prognozu uygundur. Zamanında ve uygun tedavi ile, 7-10 gün içinde iyileşme gerçekleşir.

Tedavi doğru değilse veya tedavinin başlangıcı geç kaldıysa, süreç kronik hale gelebilir.

Önleyici tedbirler

Çoğu viral hastalık için olduğu gibi, viral farenjitin önlenmesi için aşağıdaki önlemler önerilmektedir.

 1. Viral enfeksiyonların artan aktivitesi dönemlerinde halka açık yerlere ziyaretleri azaltın.
 2. Kendinizi yıkamak için eve geldikten sonra burnunuzu yıkayın.
 3. Sonbahar döneminde vücudun savunmasını güçlendirmek için multivitamin preparatları alabilirsiniz.
 4. Evde düzenli temizlik, artan hastalık dönemlerinde dezenfektanlarla yıkanabilir.
 5. Önleme amacıyla artan morbidite dönemlerinde, nazal mukozayı jel viferon ile yağlayabilirsiniz.
 6. Sebze immün sistemi uyarıcı ilaçlar: Eleutherococcus'un bağışıklık, tentürü.

Kronik farenjit önlenmesi, akut solunum yolu enfeksiyonlarının tam ve zamanında tedavisidir. Hastalığı kendiniz tedavi etmeyin ve bacaklarınızdaki hastalığa yakalanmayın.

Erişkinlerde viral farenjit nasıl tedavi edilir?

Farenjit, özellikle şiddetli semptomlara sahip olan mukozanın (özellikle fotoğrafta gösterildiği gibi) mukoza zarının ve lenf bezinin iltihaplanmasıdır. Görünümünün nedeni çeşitli faktörler olabilir:

 • bakteriler;
 • virüsler;
 • Mantar enfeksiyonu;
 • Solunum yolu yaralanmaları;
 • Soğuk algınlığı komplikasyonları;
 • Vücudun bulaşıcı bir odak varlığı.

İnsanların yüzde yetmişi viral tipte bir farenjitden etkilenir. Özellikle bu durum, sezon dışı dönemde ve influenza salgınlarının salgınları sırasında ortaya çıkar. Çocukların bu hastalığı yetişkinlere oranla çok daha fazla etkilediğini bilmek önemlidir. Tedavi zamanında başlanmazsa veya yanlış yapıldığında ciddi komplikasyon riski yüksektir.

Genellikle bu durumda viral farenjit kronikleşir ve kurtulmak neredeyse imkansız hale gelir.

Viral farenjit nedenleri

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

.. "Pürülan farenjit yapan birçok mikroorganizma var. Ana olanlar:

 1. adenovirüsler;
 2. rhinovirüsleri;
 3. Influenza virüsleri;
 4. koronavirüsler;
 5. Herpes simpleks virüsleri;
 6. sitomegalovirüs;
 7. Solunum sinsityal virüsü;
 8. Coxsackie virüsü.

Bunlar arasında hem yaygın hem de çok nadir formlar vardır. Solunum yolunda bir enfeksiyon vardır, bu nedenle hastalığın ana semptomları nazofarenksde lokalize olur. Farinksin yenilgisi, genellikle boğaz ağrısı ile karıştırılan farenjitin ilk belirtisidir. Hastalık kökünde tahrip edilmezse, üst solunum yolu etkilenir ve bir komplikasyon başlar. Mukoza zarı enfeksiyonun gelişmesi için ideal bir ortamdır ve eğer ilk günlerde çıkarılmazsa, tüm solunum sistemini genişletme ve tıkama fırsatını kaçırmayacaktır. Viral farenjit çeşitli yollarla bulaşır:

 • Havadaki - enfekte olmuş bir kişiyle yaptığı konuşmada, aynı odada iken;
 • İletişim-hane - hastanın kullandığı materyallerle;
 • İletişim - el sıkışmaları, öpücükler.

Enfeksiyöz bir hastalık olarak farenjit, çoğunlukla büyük gruplarda görülür. Çocuklar, anaokullarında - ortak oyuncaklar, ofis malzemeleri, yakın fiziksel temas yoluyla - bulaştırılıyorlar. Yetişkinler, iş yerinde, halka açık yerlerde ve ulaşımda enfeksiyonu yakalar. Bildiğiniz gibi, kronik bir formun semptomları akut olandan çok daha tehlikelidir ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkarlar:

 1. Yanlış, zamansız veya eksik tedavi;
 2. Solunum yolu sık görülen hastalıklar, kronik bademcik iltihabı;
 3. Kuru veya kirli hava;
 4. Alerjiler ve alerjene uzun süreli maruz kalma;
 5. Vitamin ve mineral eksikliği, zayıf bağışıklık.

Nedeni ne olursa olsun, kronik farenjit tedavisi çok zor ve uzun bir süreçtir. Buna izin vermemek ve en başta hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak daha iyidir.

Viral farenjit - hastalığın ana semptomları

Akut viral farenjit formunun anjinin semptomlarına çok benzer olmasına rağmen, bunlar tamamen farklı hastalıklardır. Esas fark, farenjitin nedensel ajanlarının vücutta üç gün ila haftada saklanabilmesi ve kendini kademeli olarak hissetmesidir. Daha sonra, bademcik iltihabı enfeksiyondan ertesi gün atlar ve hemen hemen tüm semptomlarını uygulamaya koyar. Viral farenjitin ilk belirtileri boğazda terleme ve rahatsızlıktır. Birkaç saat sonra diğerleri var:

 • Özellikle yutma sırasında şiddetli boğaz ağrısı;
 • Genel halsizlik: uyuşukluk, uyuşukluk, iştahsızlık;
 • Sıcaklık yükselir. Ateş belirtileri: titreme, terleme, halsizlik arttı. Çocuklarda bunun, yetişkinlere göre daha büyük bir güçle kendini gösterdiğini bilmek önemlidir;
 • Kulakta Zalozhennost;
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi - fotoğrafta gösterilen;
 • Kuru öksürük;
 • Boğazda bol miktarda viskoz mukus birikmesi.

Boğaz iltihabı incelendiğinde, palatine ait kemiğin ve posterior faringeal duvarın hiperemi açıkça görülmektedir (resmedilmiştir). Farenjit sırasında Bademcikler iltihaplı değildir. Ancak hastalığın ilk gününde tedaviye başlanmazsa, bademcik iltihabı belirtileri uzun süre beklemez, bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama vardır. Viral farenjit asla kendi kendine akmaz. Bu zorunlu olarak başka hastalıklara yol açar veya kendi başına bir hastalığın komplikasyonudır. Çoğu zaman, bir çifti ile görünür:

 1. bademcik iltihabı;
 2. kızamıkçık;
 3. kızamık;
 4. Scarlet ateşi;
 5. SARS;
 6. Grip.

Ayrıca, bu hastalıkların bazı belirtileri çok benzer. Hastalığı doğru bir şekilde tanımlayın ve doğru tedaviyi sadece doktor olarak yazabilirsiniz.

Tanı ve tedavi yöntemleri

Görsel muayene ve muayene sonuçlarından sonra sadece bir doktorun teşhis edilmesi doğrudur. İkincisi patojenin doğasını tanımlamak için gereklidir, çünkü farklı formlar (bakteriyel, viral, fungal) farklı tedaviler gerektirir. Reçeteyle ilgili doğru ilaçları ancak enfeksiyonla ilgili verileri aldıktan sonra mümkündür. Bunun iyi bir nedeni var. Viral farenjit ile antibakteriyel ilaçlar yardımcı olmayacaktır. Sadece çok yüksek bir sıcaklıkta ve ciddi komplikasyon riski altında reçete edilebilirler. Aksi halde, sadece durumu kötüleştirir ve hastalığı tedavi etmek çok daha zor olacaktır. Viral farenjit tedavisi karmaşık olmalı ve rejim altında kesinlikle seçilmelidir. Tedavinin en ufak gevşemesinde veya ilaçların atlanmasında, baştan başlamak gerekir. son derece tehlikeli kendini angaje olması nedeniyle geri dönecek olursak, söz konusu edilmelidir - semptomlar (örneğin, sıcaklık hastaneye gitmek için izin vermez) çok güçlü ise, kendi başlarına bir şey yapmaya veya iyileştirmeler için beklememeliyiz. Ambulans çağırmak acil. Birçok kişi, "en hızlı" en aşırı durum çağrısını dikkate alarak bunu yapmaktan korkuyor. Aslında bu büyük bir hatadır. Evde bir doktora başvurmak, hastaneye kendi ayakları üzerinde gitmesine izin vermemek için gerekli değildir. Ama bir ambulans çağırıldığında, "şu an" beklemeyin, yolculuğunun asgari süresi otuz dakikadır ve boşta beklemeye gerek yoktur. Genellikle, memur doktorun gelmeden önce ne yapacağını söyler. Bu temel önerilere doğru kaymaktadır:

 • Hastayı yatak istirahati ile sağlayın. Bu virüsün yayılma olasılığını azaltmak için gereklidir;
 • Sağlıklı kişileri enfekte bir kişiden koruyun veya onlar için güvenlik yaratın. Bu amaçla, düzenli havalandırmanın, yüzeylerin dezenfekte edilmesinin, bulaşıkların iyice yıkanmasının ve havluların yıkanmasının gerçekleştirildiği ayrı bir oda tahsis edilir. Hastalığın şekli ne kadar katı olursa, temizlik daha kapsamlıdır;
 • Virüsün hava yollarının derinlerine nüfuz etmesine izin vermeyin. Bunu yapmak için yemeği izlemeniz gerekir: Çok sıcak, baharatlı veya sert olmamalıdır. Mukoza zarında herhangi bir tahriş veya yaralanma, hastalığın komplikasyonuna yol açacaktır;
 • Bol bir içecek izlemek için. Çay ve kahveye ek olarak, üç litre suya, kompostoya, şifalı kaynaşmaya ve diğer yararlı sıvılara kadar içmeniz gerekir. Bu, vücudun zehirlenmesini azaltacaktır;
 • Yerel antiseptik ilaçlar kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunlar soda, iyot veya tuz çözeltileri ise daha iyidir. Bu ilaçlar kesinlikle alerjik reaksiyonlara neden olmaz ve hastalığın seyrini kötüleştirmez. Spreyler ve buhar soluma ile dezenfekte etmek de güvenlidir;
 • Dört yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar, bitkisel infüzyonlar, furacilin veya Rotocana ile durulamak için önemlidir. Daha sık prosedürler, daha iyidir - mukoza zarında biriken enfeksiyon yıkanır ve çoğalmaz.

Ancak doktor reçetesi olmayan ilaçları kullanmak kesinlikle yasaktır. Birçok ilaç, bilinen herkes için değil, ciddi yan etkilere ve bir takım kontraendikasyonlara sahiptir. Örneğin, hastalıkları büyük bir özenle tedavi etmek gerekir:

 • Hamile kadınlar;
 • çocuk;
 • İç organların kronik hastalıkları olan kişiler;
 • Alerjiler.

Sadece doktora gittikten ve test yaptırdıktan sonra bu ilacı alabilirsin. Tüm belirtiler doğrulanırsa, viral farenjit tartışmasız bir tanı konur ve kontrendikasyon yoktur, ardından aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

Çocuklar için özel ürünler üretilmektedir:

 1. Viferon (rektal fitil);
 2. Kipferon.

Bağışıklık bastırıcı ajanlara eşlik etmek için tedavi önemlidir. En çok enfeksiyonla birlikte, bağışıklık sistemi zayıflatılmazsa ve uygun biçimde ise vücut kendi kendine baş edebilir. Ciddi hastalıklarda koruyucu işlev, kronik bir formda hareket etmelerine izin vermez. Bu, immün sistemi uyarıcı ilaçlar almak için yeterince iyi bir sebeptir:

 • Cytovir 3 (çocukları bir yıldan itibaren tedavi etmek mümkündür);
 • Kagocel (çocuklar üç yaşından itibaren gösterilmiştir).

Viral farenjit sırasında sıcaklığı düşürmek çok önemlidir, ki bu bazen otuz dokuz dereceye kadar yükselir. Bu amaçlar için, mükemmel uyum:

 1. Nurofen;
 2. Parasetamol.

Bu hastalığa genellikle diğer hastalıkların paralel semptomları eşlik ettiği için, tedaviyi bunlara göre ayarlamak gerekir. Tedavinin bitiminde durumu iyileştirmek henüz tam bir tedaviyi göstermez. Hiçbir durumda, tamamen geçmeden kursu durdurmalısınız. Genellikle, son belirtilerin kaybolmasından sonra, ilaç iki, üç gün boyunca içilir. Tedavi tamamlandığında ve hastalık ortadan kalktığında, vücudu temperlemeye başlamak, bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıkları önlemek önemlidir:

 • Doğal akciğer inhalasyonu sağlayan temiz havada düzenli yürüyüşler;
 • Sağlıklı beslenme;
 • Kötü alışkanlıkların terk edilmesi;
 • Vitamin ve minerallerin kullanımı.

Farenjit ile ilgili yapılacaklar bu makalede videoda Elena Malysheva söyleyecektir. Son tartışmalar:

Mukus tabakalarının akut veya kronik enflamasyonu ve farinksin lenfoid dokusu genellikle farenjit olarak tıpta kabul edilir. Enfeksiyöz farenjit, bakteriler, virüsler ve mantarlarla enfekte olduğunda gelişir. Viral farenjit olguların yaklaşık% 70'inde kayıtlıdır ve çoğu zaman bu hastalık sonbahar salgınları döneminde gelişir.

bir virüs neden çocuklarda farenjit, genellikle akut biçimde meydana gelir ve bu anda hiçbir uygun tedavi varsa, iltihaplanma, çeşitli olumsuz faktörlerden kaynaklanan alevlenme kronik hale gelmektedir.

Viral farenjit nedenleri

Viral farenjit, oldukça büyük bir virüs grubundan kaynaklanır. Bu hastalığa neden olan ana mikroorganizmalar şunlardır:

 • rhinovirüsleri
 • adenovirüsler
 • coronavirüsleri
 • Influenza virüsleri ve parainfluenza.

Ayrıca farenjit, aşağıdakileri içeren nadir virüslerin etkisi altında ve gelişebilir:

 • Herpes simpleks virüsleri
 • sitomegalovirüs
 • Respiratuar sinsitiyal virüs
 • Coxsackie virüsü

çocuklar arasında, hastalık en sık nazofarenks rinovirüs içine nüfuz sonra gelişir. Tedavi bakteri büyümesi için ideal koşullar, üst solunum yollarında, sonunda yürütülen değilse farenks Viral enfeksiyon, bir birincil bir hastalık olarak kabul edilmektedir. boğaz ağrısına neden olur Herhangi bir virüs, çeşitli yollarla bulaşabilir, enfeksiyon öpüşme genel konular aracılığıyla, hava yoluyla gerçekleşir. Çocuklar, viral farenjit gruplar, aynı anda bunları birbiriyle yakın ve bazı oyuncaklar ve kırtasiye kullanımı ile temas ettirilmesi ile bağlı olan, birçok çocuk hemen kaydedilebilir. Kronik farenjit, farenksin tedavi edilmeyen akut iltihabının bir sonucudur. Hastalık, keskin kokuları ve kuru havayı teneffüs ettikten sonra, sindirim sistemi hastalıklarına, alerjik reaksiyonlara, temel vitamin eksikliğine karşı şiddetli hale gelebilir.

Viral farenjit - hastalığın ana semptomları

Akut viral farenjit, bademcik iltihabı, yani anjinadan ayırt edilmelidir. Anjinada, farinks ve tonsil dokular enflamatuar sürece dahil olur ve zehirlenme belirtileri kuvvetle belirgindir. Akut farenjit enfeksiyondan 2-3 gün sonra gelişir, yüksek bağışıklığı olan bazı çocuklarda bu süre bir haftaya çıkar. Viral farenjit ilk belirtileri boğazda terleme ve rahatsızlık ile ortaya çıkmaya başlar. Birkaç saat sonra, enflamasyonun belirgin bir klinik tablosu gelişir:

 • Boğazdaki ağrı, özellikle boğazda ifade edildiğinde, içeceğin “kuru” olduğu zamandır.
 • İlk günlerde halsizlik belirtileri - zayıflık, uyuşukluk, iştahsızlık.
 • Yetişkinlerin aksine, akut dönemde küçük çocuklarda viral farenjit çoğunlukla vücut ısısında bir artışla kendini gösterir. Ateş belirtileri titreme, halsizlik, terleme ile kendini gösterir.
 • Tubofarengeal sırtların iltihaplanma sürecine dahil olduğunda, ağrı kulak bölgesine ışınlanabilir.
 • Palpasyon genişlemiş submandibular lenf düğümleri ortaya çıkardığında.
 • Farenjit ile kuru bir öksürük akut formda gelişir, farenksin arka yüzeyinde mukus birikmesi neden olur.

Bu iltihap gelişmesi döneminde boğazın yakın bir muayenesi veya bir fotoğraf yapılırsa, farinks ve palatine kemerlerin arka duvarında kızarma görülebilir. Bademcik iltihabının yokluğu, şu anda hiçbir bademcik iltihabı olmadığına, yani sadece farenjitin ortaya çıktığına işaret etmektedir. Viral farenjitin nadiren bağımsız bir hastalık olarak meydana geldiği unutulmamalıdır. Çocuklarda, boğaz ağrısı kırmızı ateş, kızamık, kızamıkçık, ARVI, eşlik edebilir, bu hastalıklar benzer ve ayırt edici belirtiler var. Bazı durumlarda, sadece bir doktor hastalıkları ayırt edebilir. Kronik farenjit belirgin bir klinik tabloyla karakterize değildir. Hastanın alevlenmesi sırasında, boğazda terleme gibi semptomlar, mukus tıkanıklığının neden olduğu kuru öksürük sıklıkla bozulur. Öksürük kalıcı olabilir, bu da nörolojik rahatsızlıklara yol açar - sinirlilik, verim azalır. Çocuklarda kronik farenjit belirtileri performansı etkiler ve solunum yolu enfeksiyonlarının sayısındaki artış, yani bağışıklık sisteminin çalışması azalır.

Tanı ve tedavi yöntemleri

Farenjit tanısı orofarenksin incelenmesine dayanılarak yapılır ve patojen tipi smear testleriyle belirlenir. Doğru ilacı ancak hastalığın etken maddesi hakkında güvenilir bilgiler varsa seçmek mümkündür. Bir doktorun viral bir enfeksiyonu bir mantar ve bakteriyel enfeksiyondan ayırt etmesi de önemlidir. Virüsün neden olduğu farenjit ile antibakteriyel ilaçlar, sadece aşırı durumlarda - yüksek sıcaklıkta, komplikasyon riskinde - yardımcı olmaz ve reçete edilir. Farenjit ile, tüm tedavi kapsamlı olmalıdır. Sadece ilaç kullanmak değil, aynı zamanda özel bir rejimi gözlemlemek de önemlidir, bu tam iyileşmenin önemli bir parçasıdır. Farenjit ile sıcaklık yüksek ise, tüm belirtiler telaffuz edilir, o zaman evde bir doktor çağırmak gereklidir. Özellikle küçük çocuklarda boğaz hastalığı meydana gelirse bu gereklidir. Bir doktorun gelişinden önce aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • Yatak dinlenmeye dikkat edin. Komplikasyonların önlenmesi olan virüsün yayılma olasılığını azaltmak için vücudun dinlenmesi gereklidir.
 • Viral farenjit bulaşıcı bir hastalık olduğundan, hasta bir kişinin sağlıklı aile üyeleri ile temasını sınırlamak gerekir. Hastaya ayrı bir oda ayırmak, maske ile ilgilenmek en iyisidir ve tüm kullanılmış bulaşıklar ve havlular dezenfektanlarla veya aşırı durumlarda, eğer mümkünse, kaynar su ile tedavi edilmelidir. Virüsün yayılmasını ve odanın sürekli ıslak temizliğini ve havalanmasını önler.
 • Gıdalar sıcak, baharatlı ve pürüzlü olmamalıdır, yani boğazın mukoza dokularının mekanik tahrişini dışlamak gerekir. Bu duruma uygunluk sadece farenjit ile olan ağrılığı azaltmaz, aynı zamanda en önemlisi - dokuların mekanik hasar görmesine yol açmaz, bu da virüsün içeriye derinlemesine nüfuz etmesine izin vermez.
 • Yeterli içme rejimini gözlemlerseniz, zehirlenme belirtileri az miktarda ortaya çıkar. Otlar, kızılcık ve kızılcık tokmakları, bal ya da limonla sıcak çay, ballı süt, acıyı azaltır ve farinksin kuru mukoza tabakasını yumuşatır. Bu durumda sıvı birikmiş toksinleri vücuttan hızla uzaklaştırır.
 • Bağımsız olarak yerel antiseptik ilaçlar kullanmaya başlayabilirsiniz. Ingalipt, Strepsils ve Miramistin inhalasyon ve durulama için kullanılır, aynı zamanda mantarları, virüsleri ve bakterileri de etkiler. 2 yaşın altındaki çocukların tedavisi kontrendikedir, bu nedenle diğer dozaj formlarını kullanmanız gerekir.
 • Yetişkinler ve 4-5 yaşından büyük çocuklar furacilin, Rotocan, bitkisel decoctions ile durulama gösterilmektedir. Durulama, patojen mikrofloranın yayılmasını önlemeye yardımcı olur ve ayrıca boğazın kuruluk ve ağrısını azaltır. Gün içerisinde mümkün olduğunca sık durulayın, bu prosedür her iki saatte bir yapılır.

İlaç tedavisi sadece bir doktor tarafından seçilir. Bazı ilaçlar çocuklarda, hamile kadınlarda veya iç organların kronik hastalıkları olan kişilerde kontrendikedir ve bu nedenle kendi kendine tedavi negatif sonuçlara neden olabilir. Farenjitin virüsler tarafından doğru bir şekilde neden olduğu tespit edilirse, antiviral ilaçlar kullanılır;

Çocuklar genellikle rektal mum şeklinde salıverilen Viferon ilacını sindirebilir ve bu da sindirilebilirliğini artırır. Viferon doğumdan beri gösterilmiştir, Kipferon sıklıkla prematüre bebekler için kullanılır. Viral farenjit tedavisi, bağışıklığı arttırmaya yardımcı olan ve hastalığın kronik bir forma geçişini önleyen immüno-modüle edici ajanların uygulanması için gereklidir. Cytovir 3 gibi antiviral ilaçlar, Kagocel de immün sistemi uyarıcı aktiviteye sahiptir ve bu nedenle reçete edildiğinde ek immünomodülatörlere ihtiyaç yoktur. Cytovir bir yaşında, sadece üç yaşında olan Kagocel çocuklarına işaret edilir. Tüm aile üyelerine antiviral ilaçların içilmesi arzu edilir, bu da hastalığın gelişmesini engeller. Viral farenjit sıklıkla ateşle oluşur ve bu nedenle antipiretik ilaçların kullanımı - Nurofen, Parasetamol - gereklidir. Bu ilaçlar biraz boğazda ağrıyı azaltır. Sıcaklığı düşüren araçlar sadece 38,5 dereceye yükseltildiğinde kullanılır. Ancak bir çocuğun konvulsif bir sendromu varsa veya kardiyovasküler patolojileri varsa, o zaman sıcaklığı zaten 37,5 - 38 dereceye düşürmek gerekir. Hastalığın semptomlarına bağlı olarak, geri kalan semptomatik tedavidir. Farenjit, bazı hastalarda rinit, konjunktivit, öksürük eşlik ettiği için, uygun mekanizma ile ilaçları seçerler.

Doktor tarafından reçete edilen tüm tedavi tamamlanmalıdır.

Semptomların ortadan kalkması, enfeksiyonun vücudu tamamen terk ettiği ve boğulduğu zaman, farenjitin her an yeni bir alevlenme gösterdiği anlamına gelmez. Vücudun iyileşmesi sırasında hipotermi önlenmelidir, bağışıklık sistemi, vitamin kompleksleri yardımı ile bağışıklık sisteminin çalışmasını artırmak için arzu edilir. Gelecekte, kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının ortadan kaldırılması, ortadan kaldırılması ile baş etmek gerekir. Farenjit ilk kez bir yetişkinde ortaya çıkarsa, tedavi sırasında sigara içmenin tamamen dışlandığını bilmeniz gerekir. İlacın tahriş edici mukoza tabakası, hastalığın kronik aşamaya geçişine yol açacaktır.

Viral farenjit önlenmesi

Viral farenjit enfeksiyöz, bulaşıcı bir hastalık olduğundan, alınan bazı önlemler inflamasyona karşı korunmaya yardımcı olacaktır:

 • Halka açık yerleri ve sokakları ziyaret ettikten sonra ellerinizi sabunla yıkamak gerekir. Salgın mevsiminde, normal kaynamış su ile boğazınızı yıkamak gereksiz olacaktır. Bu prosedürler öğretmek ve çocuklara ihtiyaç duyar.
 • Bağışıklığın normal çalışması, sağlığın anahtarıdır. Bağışıklık sisteminin düzgün işleyişi, sağlıklı bir yaşam tarzına, vitamin ve eser elementlerin vücuda yeterli miktarda alınmasına, yeterli beslenmeye bağlıdır.
 • Kışın, multivitamin kompleksleri alarak koruyucu kuvvetleri artırabilirsiniz. Vitamin ve taze sebze ve meyvelerin ikmalini yapabilirsiniz.
 • Çocuklara sadece kendi kaşıklarını, fincanlarını, kupalarını, havlularını kullanmaları öğretilmelidir. Virüsler genellikle tükürük yoluyla bulaşırlar ve bir şişe su veya bir kupa kullanımı, anaokullarında ve evde hızlı bir enfeksiyon yayılmasına yol açar.
 • Evde kalıcı ıslak temizlik aynı zamanda sağlık durumunu da olumlu etkiler.
 • Kronik hastalıklar her zaman sonuna kadar tedavi edilmelidir.

Tüm ebeveynler, çocuklarda soğuk algınlığı önlemek için başarılı olma olasılığının olmadığını bilirler. Ancak zamanında tedavi ve enfeksiyonların önlenmesi, gelecekte çocukta ciddi hastalıkların yokluğunun temel garantisidir. Viral ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisi farklı yöntemlerle yapıldığından, hastalığın nedenini ayırt etmek gerekir. Enfeksiyon farklılıkları video dersi yardımcı olacaktır daha iyi anlamak "ORZ Okulu. Viral bir enfeksiyonu bakteriyel enfeksiyondan nasıl ayırt edebiliriz? " Ayrıca okumayı da öneririz: herpes farenjit.

Virüsler, bakterilerden daha az yaygın olmayan birtakım bulaşıcı hastalık patojenleridir. Viral doğanın bulaşıcı ajanları çok sayıda aileye bölünür ve farklı patojenler aynı anatomik bölgede patolojik değişikliklere neden olabilir. Viral farenjit, yani virüs tarafından kışkırtılan farinksin mukoza zarının iltihabı, farklı yaş gruplarındaki hastalarda ortaya çıkar. Bakteriyel doğanın iltihaplanma sürecinden nasıl farklıdır, özellikleri var mı ve nasıl kendini gösterir? Hastanın durumunu rahatlatmak için hangi tedaviler kullanılır?

Hastalığın etiyolojisi

Viral bir enfeksiyonun neden olduğu farinksin mukoza zarının yenilgisi, bakteriyel bir doğanın farenjitinden çok daha sık görülür. Uzmanlar, hastalık vakalarının% 70'inden fazlasının virüsler ile ilişkili olduğunu iddia eder - faringeal bölgedeki inflamasyon semptomları akut solunum yolu viral enfeksiyonunun semptom kompleksine girebilir. Viral doğanın hem izole farenjit hem de ARVI, hem yetişkin hastalarda hem de farklı yaş gruplarındaki çocuklarda görülen akut seyirli bulaşıcı hastalıklardır. Farenjit semptomlarını provoke edebilecek birçok virüs vardır - bunlar arasında ARVI'nin baskın olmasına neden olan solunumsal viral ajanlar bulunmaktadır. Bu durumda hastalığın belirtileri benzerdir ve etiyotropik olmaması, yani doğrudan etken maddeyi etkilemek, tek bir tedavi rejimini açıklar. Bununla birlikte, klasik ARVI semptomları için atipik işaretlerle karakterize edilen viral etiyolojinin farenjitleri de vardır - örneğin, bir hasta herpes virüs grubundan bir ajan ile enfekte olduğunda. Bu nedenle, farinks hastalığına neden olabilir:

 • rinovirüsler, koronavirüsler, solunum sinsityal virüsü;
 • adenovirüsler, influenza ve parainfluenza virüsleri;
 • Enterovirüsler, Coxsackie virüsleri ve ECHO;
 • herpes simpleks virüsleri.

Viral enfeksiyon izolasyonda, sadece farinksin mukoza zarında hasara yol açarak meydana gelebilir veya bir dizi bulunan anatomik bölgeye yayılır. Yani, ARVI'de burun boşluğunun mukoza zarını, ayrıca larinks, trakea, bronşlar, bademcikler etkiler. Herpes simpleks virüsü ağız mukozasında zarara, dudaklara zarar verir. Klinik tablo patojen tipine, hastanın yaşına, bağışıklık sisteminin reaktivitesine (enfeksiyona cevap verme kabiliyeti) ve diğer bazı özelliklere bağlıdır. Bir hastalık olarak farenjit, enflamasyonun varlığını içerir - enfekte olduğunda ortaya çıkan tipik bir patolojik süreç, bir viral maddeye maruz kalmanın bir sonucu olarak zarar görür. Enflamatuar süreç koruyucu bir reaksiyon olarak kabul edilir: virüs zaten vücutta olduğundan, enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için hasarlı alanı mümkün olduğunca sınırlamak gerekir. Bu nedenle, farklı yoğunluk derecelerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı - farinksin tüm viral lezyonlarını bir araya getiren semptomlar, herhangi bir iltihaplanma tipine özgüdür. Viral etiyolojinin farenjitine, pürülan eksüda ile birlikte eşlik edilmez ve çoğu zaman catarrtal bir karaktere sahiptir. Virüsün neden olduğu inflamasyonun özellikleri, kısmen viral ve bakteriyel enfeksiyon arasındaki farklılıkları açıklar. Kısmen, mukozal ödem ile karakterize olan kataral iltihaplanma nedeniyle, bezlerinin salgılama aktivitesinde bir artış ve yüzeyinde mukoza eksüdasının bulunması, hem virüs hem de bakterinin neden olabileceği bir durumdur. Bununla birlikte, enfeksiyöz etiyolojinin seröz iltihaplanması virüsler (örneğin, herpes simpleks) - etkilenirken, etkilenen mukoza veziküller ile dolu seröz eksüdalar ortaya çıkar. Pürülan inflamasyonun nedeni piyojenik bakterilerdir (stafilokok, streptokok, vb.).

Ana belirtileri

Viral farenjit akut seyir ile karakterize olduğundan, bu tür belirtiler ile karakterizedir:

 1. Ani başlangıç.
 2. İlk saatlerde ve / veya günlerde semptomların şiddetinde artış.
 3. Enflamatuar süreçten sonra hasarlı mukozanın iyileşmesini tamamlama eğilimi azalır.
 4. Hastalığın başlangıcından birkaç gün sonra zehirlenme belirtilerinin (zayıflık, ateş) iyileşme ve kaybolma eğilimi.

Viral kökenli farenjit ciddi bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak birçok özellik göz önünde bulundurulmalıdır. Her şeyden önce, virüsün türü - eğer ARVI vezikül oluşumu eşlik etmezse, farenks ve ağız boşluğunu etkileyen herpes simplex, çok sayıda vezikül ve ağrılı ülserin görünümünü kışkırtır. Hastanın yaşı da önemlidir. İmmün yetmezliği olmayan orta yaş grubundaki ergenler ve yetişkinler, farenksin viral inflamasyonunu nispeten kolay bir şekilde tolere edebilirler, esas olarak lokal semptomlar (ağrı, şişlik, yutma güçlüğü) ile ilgilidirler. Yetişkinlerde, farenjit ile birlikte, her zaman bir ateş yoktur. Bununla birlikte, genç yaş grubundaki çocukların belirgin lokal tezahürlerin yanı sıra belirgin bir zehirlenme sendromu olabilir. Viral farenjit belirtileri nelerdir? Hastalığın belirtileri tipik olarak (farenksin viral enfeksiyonunun tüm formlarıyla ortaya çıkan) ve bazı enfeksiyon çeşitlerini karakterize eden ek olarak bölünmelidir.

Tipik belirtiler

Bunlar şunları içerir:

 • tahriş, kuruluk, boğazda karıncalanma;
 • zayıflık, artan vücut ısısı;
 • yutma hareketlerinde ağrı;
 • Kulaklarda ağrının ışınlanması, bazen - kulaklarda tıkanıklık ve ağrı;
 • obsesif bir doğanın öksürüğü.

Küçük çocuklarda, viral etiyolojinin farenjitleri genellikle nazofarenksin bir lezyonu olan rinofarenjit olarak ilerler.

Rinit de genellikle yetişkinlerde görülür. Bu nedenle, klinik tablo, ödem, burun tıkanıklığı, burun solunumu, burun boşluğundan boşalma varlığı ile tamamlanabilir. Erişkin bir hastada ateş sıklıkla subfebrildir (37.1-37.9 ° C), çocuk ateşli değerlere ulaşabilir (38-38.9 ° C). Muayenede, farinks mukoza zarının kızarması ve şişmesi gözlenir, bazen yüzeyinde yükselen lenfadenoid foliküller görülür. Farinks mukozasının duvarlarında, bazen mukopurulent baskınlar. Viral enfeksiyon bakteriyel enfeksiyonu önleyebilir, bu yüzden farinksin tüm değişikliklerine dikkat etmelisiniz.

Ek tezahürleri

Bunlar arasında, kızılkafa, şeffaf, grimsi-sarımsı - mukus zarı üzerinde veziküllerin görünümü çağrılabilir. Bu semptomlar, enterovirüsler, Coxsackie virüsleri ve ECHO, herpes simplex'in neden olduğu bir enfeksiyonun karakteristiğidir. Bademcikler, dil, dudak, yanaklar da etkilenebilir.

Tedavinin prensipleri

Viral farenjit varsa, yetişkinlere ve çocuklara yönelik tedavi şemaya göre inşa edilmiştir:

 1. Diyet (keskin, ufalanma, soğuk ve sıcak yemekler, sigara, alkol, gazlı içecekler) reddetme.
 2. Ses yükünün sınırlandırılması, odadaki mikro iklim parametrelerinin iyileştirilmesi (sıcaklık, nem).
 3. Lokal terapi (gargaralama, tabletlerin emilmesi, spreyleme).
 4. Ateşli sistemik antipiretik tedavi 38-38.5 ° C'den daha fazladır (Parasetamol, Nurofen).

Lokal terapi, gerektiğinde immüno-modüle edici (IRS-19) etkisi olan analjezik, antiseptik, anti-enflamatuar (Strepsils Intensive, Pharyngept, Decaturene) olmalıdır. Durulama için adaçayı infüzyonu, papatya, Rotokan, tuz bazlı çözeltiler, soda kullanılır. Viral farenjit, virüsleri etkilemediğinden antibakteriyel ilaçlarla tedavi etmekte yararsızdır. Virüsler ve bakteriler farklı şekillerde düzenlenir; Bir antibakteriyel ilaç virüsü yok edemez, ancak aynı zamanda yan etkileri gösterebilir. Spesifik antiviral ilaçlar vardır, ancak sadece belirli virüsler üzerinde etki gösterirler - örneğin, herpes simpleks (Asiklovir). Bu ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir.

Çocukların tedavisi özellikleri

Çocuklarda viral farenjit tedavisi lokal ürünler - durulama çözeltileri, antiseptik ve anti-enflamatuar troklar kullanılarak gerçekleştirilir. Çocuğun içmesi için yeterli olduğundan emin olun (komposto, çay, su). Önlem alınması gereken önlemler:

 • nispeten toksik ilaçların sık kullanılmasını önlemek (örneğin Klorheksidin, iyot temelinde);
 • halk da dahil olmak üzere tüm yollara karşı alerjik reaksiyon olasılığını hatırlayın;
 • emilmeye veya yutma, damla tercih, şuruplar için küçük bir çocuk büyük tabletler vermeyin;
 • 5 yaşın altındaki çocuklar için boğaz spreyi kullanmayın (laringospazm riski);
 • ilaç için talimatları okuyun ve yaşla ilişkili alım sınırlarını dikkate alınız.

Çocuğun farenjit belirtileri varsa, doktora göstermeniz gerekir. Viral bir enfeksiyonun teşhisini doğrulayın ve tedaviyi sadece bir uzmana göre seçin - bu, tehlikeli komplikasyonlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer boğaz ağrınız varsa, vakaların yüzde 70'inde viral bir enfeksiyona neden olur, boğazdaki ağrı, persenya ve diğer hoş olmayan duygular ARVI'nın en sık görülen belirtilerinden biridir. Yüzlerce virüs orofarenkste enfeksiyöz sürece neden olabilir, ancak bu hastalıkların her birinin ortak özellikleri vardır. Viral farenjit nasıl ortaya çıkıyor? Bakteriyel iltihaplardan nasıl ayırt edilir? Ve bu patolojide neden antibiyotik kullanımı yasaklandı? Bu ve diğer soruların cevapları detaylı inceleme ve video materyallerimizde bulunabilir.

nedenleri

Virüsler, farenksin iltihabının ana sebebini okurlar. Dünyadaki tüm farenjit vakalarının% 70'ine neden olurlar. Ortak patojenler şunları içerir:

 • adenovirüsler;
 • rhinovirüsleri;
 • koronavirüsler;
 • grip virüsleri.

Tüm solunumsal virüsler hücre içi parazitlerdir. Enfeksiyon, havadaki solucanlar tarafından, havanın insan taşıyıcısına ait enfekte salya parçacıkları ile hava solunması sonucu oluşur. Ayrıca, evde ve çocuk gruplarında enfeksiyon vakaları sık görülür, yakın temaslar, ortak mutfak eşyaları veya oyuncak kullanımı, öpücükler. Nüfusun bağışıklığının azaldığı vakaların sayısını önemli ölçüde artırır ve virüs kendi başına yüksek nem ve optimal sıcaklık koşullarında rahat hisseder. Hasta bir kişinin damlacıkları damlacıkları milyonlarca viral parçacık içerir.

Klinik resim

Hastalığın kuluçka dönemi kısa - 2-3 gündür. Viral farenjitin ilk belirtileri hafif rahatsızlık ve boğazda gıdıklanma ile kendini gösterir ve birkaç saat sonra hastalar enflamasyonun ayrıntılı bir klinik görünümünü geliştirir:

 • boğazda ağrı, yutma sırasında artan, özellikle "kuruya" maruz kaldığında;
 • rahatlama getirmeyen kuru öksürük;
 • bazen - boğazda ağrı, boyun ve kulak vererek;
 • genel zehirlenme belirtileri: halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk, verim ve iştah azalması;
 • vücut ısısında keskin bir artış 37.5-38.5 dereceye;
 • Farenjit enterovirüs de, bulantı, kusma, dışkıda kızarma gibi belirtilerle birlikte olabilir.

Zulüm, boğaz ağrısı ve öksürük - yetişkinlerde viral farenjit ana belirtileri

Dikkat edin! Yaygın olarak görülen zehirlenme ve ateş belirtileri viral farenjitli çocuklarda ana semptomlardır. Erişkinlerde hastalık çok fazla ifade edilmez ve çoğu zaman gerekli ciddiyetle tedavi edilmez.

Tedavi olmadığında, enfeksiyon yakın palatine bademciklere yayılabilir ve viral ve daha sonra bakteriyel bademcik iltihabı - bademcik iltihabının gelişimini provoke edebilir. Hastalığın göz ardı edilmesinin bir başka hoş olmayan sonucu da kronik bir forma geçişidir.

tanılama

Viral farenjit gelişimini önermek için zaten boğazın muayenesi sırasında olabilir: Aşağıdaki fotoğrafta palatin kemerli ve posterior faringeal duvarın hiperemik, biraz şişmiş olduğu dikkati çekmektedir. Tek genişletilmiş vasküler pleksus görülebilir. Boğazı incelerken tipik bir viral farenjit tablosu Tanının doğrulanması ve hastalığın nedensel etkisinin belirlenmesi için kanın virolojik olarak incelenmesi gerekir. Analizin fiyatı yüksek olduğundan, sadece teşhis zor durumlarda ve tedavinin etkisiz olduğu durumlarda kullanılır. Bir klinik muayene sırasında viral veya bakteriyel deneyimli bir hekim tarafından farenjit ayırın. Bu enfeksiyonlardaki temel farklılıklar aşağıdaki tabloda sunulmaktadır. Tablo: Viral ve bakteriyel farenjitin ayırıcı tanısı:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuğunda bir larenjit tedavisi daha

Larenjitin sıklıkla çocukları etkileyen çok ciddi bir hastalık olduğu bilinmektedir. Larinks ve ses tellerinin iltihaplanmasıyla ifade edilir, zordur. Kural olarak, hastalık bir önceki soğuk algınlığı veya grip bir komplikasyonudur.

Çocukta kırmızı boğaz nasıl tanımlanır

Kırmızı boğaz nasıl tespit edilir veya değil: iltihaplanmaKırmızı boğaz, insan vücudunun bu bölgesinde patolojik süreçlerin meydana geldiğine dair kesin bir işarettir.