Loading

Bezlerin evde tedavisi

Bezler veya bademcikler, vücudun büyük bir koruyucu sisteminin bağışıklık bağlarıdır. Solunan havanın aktığı tüm zararlı ve viral mikroorganizmalar, başta bademcikler olmak üzere ağız boşluğundan ve burnundan geçer - ilk koruyucu bariyer.

Boğazdaki enflamatuar süreçlere daha duyarlı olan çocuklar, yaşlı insanlar ve zayıf bağışıklığı olan inaktif kişilerdir.

İnflamatuar süreçlerin faktörleri ve nedenleri

Belirli koşullar altında: soğuk algınlığı, azaltılmış bağışıklık, genel veya lokal hipotermi, bezler vücudu enfeksiyondan korumak için fonksiyonel çalışma ile baş edemez. Sonra iltihap geliştirir ve pürülan tıkaçlar vardır. Bezler enfeksiyonu boğaza ve solunum organlarına yaymaya başlar.

Sık görülen patojenler stafilokok, streptokok ve pnömokoklardır. İnflamatuar süreçler, farinks ve larinkste palatin bademcikler ve diğer lenfadenoid dokularda görülür: lingual, laringeal ve nazofaringeal tonsiller. Çocukların fetusun iltihaplanma eğilimi vardır, eğer fetusun yatağı sırasında anne anjina ile hastalandıysa ve tamamen tedavi etmediyse. Zararlı meslekler ve duman veya gaz kirlenmesine uzun süre maruz kalmak bademcik hastalığına katkıda bulunan faktörlerdir.

 • gıda ve havadaki damlacıklar,
 • ağız boşluğunda veya farinkste mikroplar,
 • iltihaplı palatine bademcikler,
 • çürük dişler
 • burunda pürülan enfeksiyonlar ve sigortalar,
 • paranazal sinüslerde pürülan eksüda
 • kalitesiz gıda ve protein eksikliği,
 • ham ve soğuk su.

semptomlar

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen iltihaplı bezlerin ortak bir semptomatolojisi vardır.

Boğazda iltihaplanma ortaya çıkar:

 • genel halsizlik,
 • baş ve eklemlerde ağrı ve ağrı,
 • periyodik titreme,
 • yutulduğunda ağrı,
 • Bezlerin kırmızı rengi beyaz plaklarla toplanır,
 • gökyüzü ve bademcikler arasındaki yaralar,
 • ağızdan hoş olmayan bir koku,
 • Submaksiller alanda tümörün, ceviz büyüklüğünü artırarak, ceviz büyüklüğüne
 • boyundaki çene altındaki lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış,
 • ses tellerinin eşitsizliği, ses tonunun azalması ve hırıltı.
 • Kulakta işitme kaybı ve ağrı, işitsel tüpler iltihaplı hale gelirse, çünkü bunlar patolojik sürecin merkez üssüne yakındırlar.

komplikasyonlar

Komplikasyonlar ortaya çıkar, eğer yeterli tedavi yoksa, boğazda gevşek konilerdeki kızarıklık ve tıkanıklık ortadan kalkmaz, hastalık "bacaklara" aktarılır. İstenmeyen belirtiler tipiktir:

 • eklemlerde enflamatuar süreçler: artrit veya romatoid artroz,
 • kalp kasının bozulması,
 • nefrit - böbreklerin bir komplikasyonu,
 • cilt hastalıkları - sedef veya egzama.

tedavi

Evde, özellikle de yaralılarsa bademciklerdeki enflamatuar süreçten çocukların ve yetişkinlerin hızlı bir şekilde kurtulması için hızlandırılmış terapi yapılmalıdır.

Bezlerin tedavisi en basit prosedürle evde başlar - bademcik antiseptik ile yıkamak. Bunlar, lakunlardan gri-beyaz tortuların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur ve virüsün yayılmasını önler. Bu yapılmazsa, bezlerin iltihaplanması, paroksismal öksürük semptomları ve antibiyotikler de dahil olmak üzere karmaşık tedavi ile laringitlere geçecektir.

Mukoza şişmesini azaltın ve ağrı böyle bir iç antiseptik olabilir:

 • tedavi etmek için sodalı bir deniz tuzu çözeltisi - 1 çay kaşığı. 250 ml ılık su için
 • marigold ve papatya, adaçayı ve elecampane karıştırma, bitkisel decoctions. Bu bitkileri ayrı ayrı kullanabilirsiniz.
 • 5 damla iyot veya sirke (1 yemek kaşığı) ilavesiyle ılık su (1 adet) ve ayrıca sıcak su ve propolis tentesi (1 çorba kaşığı) ile muamele edilir.

Bir propolis tentürü nasıl yapılır: donmuş formda bir kesim propolis rendesi veya kesilmiş - 100 g, alkol% 70 - 100 ml dökün. Bir haftalığına demlensin.

Boğazdaki mantarlar, bir parçayı (5-10 g) propolisin çözülmesinden önce ağzınızda her gün çiğnemeniz halinde çözünecek veya görünmeyecektir. Arıcılık ürününün acı-acı tadı vardır, bu nedenle küçük çocukları ve alerjisi olanları propolis ile tedavi etmek önerilmez.

Çocuklarda bademcikler

Boğaz iltihaplarındaki çocuklar kronikse ve mukozadaki tıkaçlar sık ​​görülürse, aloe suyu ile bal çözeltisi ile tedavi edin. Her gün, çocuğunuzun boğazdaki yerini hızlı bir şekilde yağlamanız gerekir, burada bu çözelti veya karışımla kızarıklık ve tıkaçlar bulunur: deniz tuzu, soda ve 2 hafta boyunca bir kaç damla iyot.

Etkinin elde edilmesi ve evde çocuğun boğazındaki tıkaçların çıkarılması için şunları yapabilirsiniz:

 • köknar, limon veya pembe, sardunya, adaçayı veya okaliptüs esansiyel yağı ile nemlendirilmiş bir tampon ile yağlama,
 • burun gölü (1-3 damla) ve limon (1 damla) yağına gömme - günde 3-4 kez.

Çocuğu hızla tedavi edin, enfekte bademcikler evde furakilin solüsyonu ile yıkanabilir veya yıkanabilir (şırınga) - 250 ml ılık su - 2 tablet furacilin için.

Gargara için herhangi bir şifa çözüm bronş, akciğer ve mide enfeksiyonunu enfekte etmeyecek şekilde yutulamaz.

Evde, çocuk bal ve nane ile çay yapabilir, 1 fincan 1 fincan eklenir. arıcılık ürünlerinin alerjisi olmadığı sürece propolis alkollü tentürü.

Evde bezleri azaltmak için, kanın boğazından gelen sıcaklık ve dikkat dağılmasını azaltmak için yapmanız gerekenler:

 • Ayak tabanları için sıkıştırır: kalın bir bez sirke ilavesiyle soğuk suda nemlendirin ve vücut ısısıyla ısınmadan önce ayaklara takın. Ayakları ve ılık yünlü çorapları silin.
 • Boğaz üzerinde sıkıştırır: ılık su ve alkol (1: 1) veya ısı votkasını karıştırın, dokuyu nemlendirin ve boğazını çocuğa sarın, sonra kağıda yapıştırın ve sıcak bir fularla düzeltin. Tedavi hızlı ve etkilidir.

Çocukların boğazını evde tedavi etmek ve tapaları çıkarmak için aşağıdaki infüzyona ihtiyacınız vardır: altın bıyık 3 parçanın bir karışımını, 2 parça papatya ve okaliptüs yapraklarını marigold çiçeklerle (her biri 1 parça) yapınız. Sonra kaynar su (1/5 ürün) karışımı (1 çorba kaşığı) ile kaynatın. Bir tencerede ve 2 dakika daha kaynatın. Sabah 26 ° C sıcaklıktan başlayan çalılıkları ve gargaraları, sıcaklığı 16-15 ° C'ye düşürerek ayırın.

İltihaplı bezler

Bezlerin iltihabı Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kendini çok sık gösteren bir semptomdur ve bir dizi gelişmeyle ilişkili olabilir. viral, bakteri, mantar enfeksiyonları, bir sonuç gibi alerjik reaksiyonlar. Çocuklarda, bu belirti yetişkinlerde iki kat daha yaygındır.

İltihaplı bademcikler nasıl ortaya çıkıyor?

bademcikler (bademcikİnsan bağışıklık sisteminin organlarından biridir. Onlar oluşur lenfoid doku ve palatine kemer arasında yer alır. Vücutta, bir çeşit filtre olarak işlev görürler ve onu patojenlerin nüfuzuna karşı korurlar. Böylelikle bademcikler vücuda hava, yiyecek, su ile nüfuz eden bir enfeksiyonu nötralize edebilirler. Ancak bazı durumlarda, vücut zayıflarsa ve dolayısıyla çok sayıda mikroorganizma farinkse girerse, bademcikler işlevlerini etkili bir şekilde yerine getiremez ve iltihaplı hale gelemezler.

Kural olarak, bademciklerdeki iltihaplanma süreci akut olarak başlar. Hasta yutulurken bezlerde belirgin bir ağrıya, genel halsizlik hissine, titreme hissine, eklemlerde bir ağrıya neden olabilir. Bir kişi baş ağrısından endişe duyuyor, vücut ısısı çok hızlı artıyor. Lenf düğümleri, Çene altında bulunanlar, genellikle belirgin bir şekilde arttıkça, artar. Bazen işaretlenmiş farinksin anterior duvarında iltihaplanma olabilir. kısık ses. Bademcikler yüzeyinde görünür beyaz kaplama. Purulent iltihaplı bademcikler gelişmesine tanıklık pürülan boğaz ağrısı. Bu durumda uzman derhal iletişime geçilmelidir.

Bazen sol ya da sağ bezte şiddetli ağrı olur. Bademciklerin iltihaplanma süreçleri neredeyse hiç acı çekmeden geçer. Enfeksiyöz hastalıklarla birlikte, bezlerin çıkarılmasından sonra bir süre ağrı gözlemlenmiştir.

Çocuğun bezleri büyür ve vücut ısısı keskin bir şekilde yükselirse, ebeveynler bu belirtileri gözetimsiz bırakmamalıdır. Bununla birlikte, bir doktora danışmaksızın boğaz ağrısı için mevcut bir ev ilaçlarının kullanımı buna değmez, çünkü durum daha da kötüleşebilir. Uygun tedavinin yokluğunda, bezlerin iltihabı ciddi komplikasyonlara neden olabilir - kâlp kası iltihabı, romatizmal kalp hastalığı, piyelonefrit ve diğerleri.

Foliküler ile boğaz ağrısı Boğazdaki ağrı genellikle kulaklara verdiği kadar belirgindir. Çocuklarda akut dönemde, ishal ve kusma mümkündür.

en bademcikler iltihabı Hastalığın semptomları tek tek ifade edilir. Bazen, bazen keskin ve telaffuz edilir - nispeten bulanık. Bir kişinin çok şişmiş bezleri bakmak bilen Ama eğer (o görüntü genişler Bademciklerin ile fotoğraf düşünmek yeterlidir), ifade inflamasyon çıplak gözle görülebilir. Boğaz ağrısı çok güçlü olmasa bile, belirtileri şiddetini azaltmak için, gargara göre hastalığın tedavi nasıl, her zaman bir doktora danışmalısınız. Tedavinin ana gidişatına paralel olarak uzman, bıldırcınlara halk ilaçlarıyla nasıl davranılacağını ve buna değip değmeyeceğini söyleyecektir.

İltihaplı bademcikler neden?

İltihaplı bezler - bulaşıcı ve alerjik rahatsızlıklar ile ilgili hastalıkların bir işareti. Bu tür hastalıkların gelişiminin ana nedenleri, vücudun enfeksiyonu virüsler veya bakteriler. Enfeksiyöz ajanlar olabilir stafilokoklar, streptokoklar, virüsler, mantar. Mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin etkilerinin bir sonucu olarak bademcikler genişlemiş ve iltihaplanmıştır.

Bademciklerdeki inflamatuar süreçler sıklıkla insanlarda gelişir, dokunulmazlık önemli ölçüde azalır. Enflamasyonun gelişimine katkıda bulunan faktörler, vücudun genel hipotermidir, enfeksiyon taşıyıcıları ile temasa geçer. Kural olarak, enfeksiyon, zaten enfekte olan diğer kişilerin öksürmesi ve hapşırma nedeniyle vücuda girer. Ayrıca bulaşıkları, hijyen ürünlerini paylaşarak enfekte olabilirsiniz. Enfeksiyon kaynağı, kişinin zamanında tedavi edemediği içsel bir enfeksiyon olabilir. Çoğunlukla bademcik iltihabı muzdarip kişilerde görülür diş çürümesi, diş etlerinin inflamatuar süreçleri, kronik sinüzit. Bezler bir süreliğine bu tür bir enfeksiyonun üstesinden gelebilir, ancak, er ya da geç, iltihaplı bir süreç geliştirmeye başlarlar.

Böylece, iltihaplı bademcikler ile ilişkili olabilir bakteri, tekneli tavan, monositik, karatalnoy ve foliküler boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, akut farenjit ile. Bezler ayrıca mantar kökenli bir anjina ile iltihaplı hale gelir. Bu durumda, üzerinde ayrı bir beyaz kaplama görünür.

İltihaplı bademcikler nasıl tedavi edilir?

Nasıl tedavi edilir bir tarafta bezlerin iltihabı veya bilateral inflamasyon, Doktor muayeneyi yaptıktan ve doğru tanı koyduktan sonra söyleyecektir. Kendini tedavi eden insanların bezlerinin iltihaplanmasıyla ilgili fotoğraflar bile hastalığın şiddetini gösterdiğinden, doktorun ziyareti ile geciktirmek olmamalıdır.

Tedavi, hastada bezlerin iltihaplanma semptomlarının ne olduğuna bağlı olup, hangi nedenler enflamatuar sürecin gelişmesine yol açmıştır. Son teşhise bağlı olarak, doktor kapsamlı bir tedavi öngörür ve belirtileri bademcik iltihabı ile ilişkili olan bir hastalık durumunda ne yapılacağını detaylı olarak açıklar. Bazen gerekli laboratuvar testleri, Mantar enfeksiyonu varlığını belirlemek için bir kazıma alınız.

Çocuklar ve bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı için ana tedavi, etkili antibakteriyel tedavi yürütmektir. Boğazın herhangi bir hastalığı ile ne yapmalı ve tedavi etmek, bademcikler zarar görürse tedavi eden doktor karar verir. Her şeyden sonra antibiyotikler yan etkileri vardır ve vücudun savunmalarını zayıflatır. Antibiyotikler, bakteriyel mikrofloranın özelliklerine bağlı olarak reçete edilir. Geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel ajanları sıklıkla atanır. Antibiyotiklerle tedaviye olan duyarlılığı belirlemek için patojenin ekilmesi önerilir.

Kompleks tedavi ayrıca bireysel olarak seçilmiş ilaçlarla semptomatik anti-inflamatuar tedaviyi de içerir. Bir yetişkinde bademcikler nasıl tedavi edilir, hastalığın seyrinin şiddetine bağlıdır. Eğer evde bademcikler tedavi etmek zorundaysanız ve hasta çok yüksek bir vücut ısısına sahipse, doktor ateş düşürücü. Yüksek sıcaklıkta çocuklar bazında ilaç reçete edilir. parasetamol ve ibuprofen. Fakat eğer termometre 38 dereceden fazla göstermiyorsa, antipiretikler kullanmaktan kaçınmak daha iyidir. Bu kural hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir.

Apseler varsa, bezler şişti ve viral bir enfeksiyonun etkisi nedeniyle iltihaplı hale gelir, tedavi sırasında antiviral tedavi mutlaka kullanılır.

Aerosoller ve emilim için tabletler de kullanılır. Ancak bu ilaçlar doğru kullanılmalıdır: Kullanımlarından sonra, en azından yarım saat kadar yiyecek ve sıvı yemekten kaçınmalısınız. Doktor ayrıca genişletilmiş bademciklerin halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini, maksimum pozitif etkiyi elde edecek şekilde ayrıntılı olarak anlatacaktır. Örneğin, bazı durumlarda inhalasyon, Ancak boğazın bazı hastalıkları ile kontrendikedir. Ek bir araç olarak, boğaz için durulama kullanılabilir. Bademcikler üzerindeki trafik sıkışmaları ve baskınlar durumunda, durulamalar yapılır salin soda çözeltisi (Bir çay kaşığı su bir çay kaşığı soda, bir çorba kaşığı tuz ve birkaç damla eklenir iyot). Gargara günde 7-10 kez gerekir.

Fungal angina, antifungal ilaçlar ile tedavi edilir. Bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar almak da gereklidir.

Bademcik iltihabı alerjik reaksiyonlar ile ilişkili ise, tedavi antihistaminleri içermelidir, kalsiyum glukonat.

Hastada nispeten normal hissedilirse, büyük boğazlar yoksa, bezlerin evde tedavisi yapılır. pürülan fişler ve beyaz topaklar. Çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin evde tedavisi, en azından hastanın bademcikler ve yüksek vücut ısısı ile hasta olduğu dönemde yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Yapışmak önemlidir doğru içme rejimi: Gün boyunca çok miktarda sıvı tüketin. Bademcik iltihabının tedavisi, o zaman, bademcikler genişlediğinde, hasta sadece küçük miktarlarda sadece sıcak yiyecek tüketirse daha etkili olacaktır. Kaçınmak için arzu edilir akut, tuz, ekşi yiyecek. Bir hastanın kullandığı her şey kolayca asimile edilmelidir.

Bezlerin halk ilaçları ile muamele edilmesi, infüzyonlar ve bitkisel dekontaminasyon ile durulama ağzının kullanılmasını sağlar (papatya, adaçayı, okaliptüs civanperçemi, nergis Ancak, bir kişi iltihaplı bademciklerin tedavi edilmesiyle ilgilenirse, antibiyotik tedavisi olmadan anjinadan kurtulmanın zor olması nedeniyle, sadece halk ilaçları uygulanmamalıdır.

Bademcik sık sık iltihabı gelen vücut korumak için dahil olmak üzere, bağışıklık güçlendirmek hatırlanacak unutulmamalıdır sertleştirme, Vitamin içeren ürünlerin kullanımı vb.

Tedavi zamanında yapılmazsa, hastalık kronik bir forma girebilir. Bazı durumlarda, başvurmak zorunda cerrahi müdahale ve bademcikler çıkarın. Operasyonun özellikleri ve çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin çıkarılmasının maliyeti, genişletilmiş bademcikler önemli rahatsızlık verenlere ilgi gösterir. Gözlenirse cerrahi müdahale tavsiye edilir. nefes alma ve konuşma zorluğu, uzun bir süre tedaviye rağmen bademcikler ağrıyor ve yutmak acı veriyor. Bademcikler veya adenoidleri çıkardıktan sonra, bir kişi sıklıkla kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabından kurtulur. Ebeveynler bu tür bir müdahalenin uygunluğunu ve çocuklarda bademcikler çıkarılması sonuçları beklenmedik korku sorguladı varsa, doktorunuzla detaylı olarak her şeyi sormak ve zaten ameliyat oldu olanların bezlerinden çıkarılmasından sonra değerlendirmeleri okumalısınız. Uzman, kapsamlı bir incelemeden sonra böyle bir operasyonun yararı hakkında bilgi verecektir. Daha ayrıntılı olarak, tüm ilginç detaylar birçok tıbbi kaynakta açıklanmaktadır. İstenirse, zarar hastalıklı bademcikler yanı nereye Minsk, Voronezh ve diğer bölgelerde bademcikler lazer kaldırma kaldırmak nasıl olduğunu görmek için videoda bezlerinin çıkarılmasını görmek mümkündür.

Amigdala'nın kesilmesi acı verici olduğuna inanmak bir hatadır. Operasyon hem lokal anestezi altında hem de genel anestezi altında yapılabilir. Tıp açısından bakıldığında bu müdahale zor değildir. Bu nedenle, hemen hemen her klinikte Moskova'da bezlerin çıkarılması için ameliyat yapılmaktadır. Kaldırma bedeli tıp kurumunun seçimine bağlıdır. anestezi ve doktorun daha ayrıntılı olarak açıklayacağı diğer faktörler. İşlemden sonra hasta 1-2 gün hastanede kalır, daha sonra evde iyileşme süresini geri getirir. Boğazda birkaç gün ağrı hissedebilir. Şu anda öğütülmüş yiyecekleri yemek arzu edilir.

Ancak, insanlarda bezlerin yokluğunda doğal bir koruyucu bariyerin yok olduğu unutulmamalıdır. Sonuç olarak, bir enfeksiyona yakalanma şansı artar. Bu nedenle, bademcikler bu tür bir işlem için açık göstergeler varsa kaldırılmalıdır.

Bir bademcik iltihabı tedavi etmek için

Kronik tonsillit seyrinin alevlenmesine angina denir. Sürecin yerelleştirilmesiyle, tek taraflı ve iki taraflıdır. Tek taraflı bir işlemde, bir tonsillit iltihaplanırken, bilateral işlemde palatine bademcikler etkilenir. Forma, kursa ve patojene bağlı olarak, farklı terapiler reçete edilir. Bu nedenle, hastalığın ilk belirtilerinde, ayırıcı tanı koyabilecek ve iltihaplı bademciklerin nasıl ve nasıl tedavi edileceğini açıklayan bir uzmana danışmak çok önemlidir.

Makalenin içeriği

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan olumsuz faktörler:

 • vücudun hipotermisi;
 • bezler yaralanmalardan ve farenks yanıklar iltihaplı olabilir;
 • KBB organlarında bulaşıcı süreçler;
 • bağışıklığı azaltan kronik patolojiler;
 • vitamin ve mineral eksikliği;
 • alerjenlerle uzun süreli temas;
 • vücut lenfatikinin rahatsız olduğu hastalıklar;
 • Kötü alışkanlıklar varsa bademcikler iltihaplı olabilir: sigara içmek, alkol içmek.

Bakteriler, virüsler, mantarlar, bacillus (difteri, Escherichia, fuziform), spirochete, helmintler, mikoplazmalar: bademcik iltihabı neden olan ajan geniş bir mikroorganizma alanıdır. Bakteriyel anjina, sıklıkla beta-hemolitik streptokok tarafından kaynaklanır. Hastalığın bakteriyel etiyolojisi virüsden daha az yaygındır (çocukların% 30'una kadar, yetişkinlerin% 15'ine kadar).

Angina aşırı derecede bulaşıcıdır. Hasta, inkübasyon döneminin başlangıcından şiddetli semptomların azaltılmasına kadar bulaşıcıdır.

tanılama

Orofarenks kavitesinin görsel muayenesi anjinada çok bilgilendiricidir. Ancak tanıda ana şey, hastalığın etken maddesini tanımlamaktır, çünkü bu tedaviye bağlı olacaktır. Patojenin tipi, bir swabın boğazdan ekilmesiyle belirlenir. Laboratuar yöntemi 1-3 gün sürer, ancak akut tonsillit ile tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak gerekir. Halen, doktorun mikroorganizma tipini doğrudan resepsiyonda 10 dakika içinde tanımladığı hızlı testler bulunmaktadır. Ek muayenelerden genel olarak idrar ve kan analizi yapılır. Ayırıcı tanı için balgam analizi ve manyetik rezonans görüntüleme gerekebilir.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Uygun tedaviye ek olarak, yatak, içme ve diyet rejimleri, olumlu bir sonuç için büyük önem taşımaktadır. Şiddetli komplikasyonlar gelişebileceğinden, boğaz ağrısını tolere edemezsiniz. Yatak istirahatı, hastalığın başlangıcından şiddetli semptomların azaltılmasına kadar izlenmelidir. Viral etiyolojiyle, uygun tedavi öneriliyorsa, semptomatoloji 1-3 gün boyunca azalır. Bakteriyel bir etyolojide, ifade edilen klinik tablo 5-14 gün arasında gözlemlenebilir.

Akut dönem süresi, bağışıklığın durumuna ve tedavinin doğruluğuna bağlıdır.

Hastalık döneminde sert, sıcak, soğuk, agresif yiyecekler kullanılmaz. Yemekler taze hazırlanmış, sıcak olmalıdır. Zor sindirilebilir yiyecekler yemeyin: et, yağ, sosis, yağlı balık, kekler, tatlılar. Vücut, bu tür ürünleri sindirmek için çok fazla enerji harcar, ki bu da özellikle akut fazda yeterli değildir. Taze sıkılmış meyve suları, özellikle narenciye içmek tavsiye edilmez, mukus pharynx için agresiftir. Su ile ikiye ayrılabilirler. Sen bal ve limon, zayıf et suyu, az yağlı süt ve süt ürünleri, asitsiz meyve suları, jöle, sıvı yoğurt sıcak çay içmek gerekir.

Eğer bademcikler bakteriyel enfeksiyon nedeniyle iltihaplanırsa, o zaman tedavinin temeli antibakteriyel tedavidir. Hastanın vücudunun belirli bir antibiyotik grubuna olan duyarlılığına bağlı olarak geniş bir etki spektrumunu atayın.

Viral enfeksiyon ile antibiyotik kullanımı pratik değildir. Ayrıca antibiyotikler önleme amaçlı kullanılamaz.

Semptomatik tedavi

Semptomları hafifletmek için, bu tür ilaçlar reçete edilir:

 • anestezikler: kombine steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar kullanılır: Nise, indometasin, naproksen, serebrex. Bu ilaçlar yüksek analjezik bir etkiye sahiptir, ancak hepsinin ciddi yan etkileri vardır (vakaların% 25'inde), bu nedenle, onların bağımsız alımı tamamen dışlanmıştır;
 • antihistamin: cetrin, diazolin, suprastin, tavegil. Cetrin, ilk kuşak antihistaminik ilaçlardan farklı olarak kolayca tolere edilen ve uyuşukluğa neden olmayan yeni nesil bir ilaçtır;
 • ateş düşürücü: Bu kategorideki en güvenli ilaç, ek bir anti-enflamatuar etkiye sahip olmadığı için parasetamoldür. Karaciğer hastalığı olan kişiler, parasetamolde kontrendike olan hastaların tek kategorisidir.

Uzun süreli asetilsalisilik asit kullanımı kanamaya neden olabilir.

Nimesulid etkili bir antipiretik ve anestetik ilaçtır, ancak sindirim sistemi hastalıkları olan kişilere dikkatli bir şekilde alınmalıdır.

Analgin ve ibuprofenin kombine preparatları pratikte kısa süreli kullanım sırasında yan etkilere neden olmaz. Tek analgin toksik-alerjik bir etkiye sahiptir ve çok nadir durumlarda anafilaktik şoka neden olabilir. Analginum ayrıca enjekte edilebilir solüsyonlarda da mevcuttur, hastanın ciddi durumda olması ve tabletleri tek başına içememesi durumunda uygundur;

Antipiretikler sadece ateşli bir sıcaklıkta son çare olarak alınmalıdır, kesinlikle dozajı gözlemlemek

 • Antitusif ilaçlar. Antitüsif ilaçların büyük bir listesi vardır, hepsi belirli gruplara ayrılır ve hastanın öksürüğüne ve durumuna bağlı olarak atanır. Şu anda, narkotik bileşenler olmaksızın etkili ilaçlara tercih edilmektedir: libeksin, glaucin, tusuprex, paxeladin. Bu fonlar hamilelik ve emzirme döneminde kadınlara reçete edilmez, solunum yetmezliği olan hastalar, 2 yaşın altındaki çocuklar;
 • bağışıklık güçlendirmek için vitamin ve mikroelement kompleksleri. Kombine alfabe hazırlığı en fazla sayıda vitamin (13 temel 13) ve mineraller (20 temel 10) içerir. Tonsillit için etkili bir kompleks ilaç gerimax (10 vitamin, 7 mineral) 'dir.

Yerel Terapi

Lokal tedavi olmaksızın bezlerin iltihaplanması için hiçbir tedavi tamamlanmamıştır. Antiseptikler boğazın sulanması için spreyler halinde reçete edilir. Mukoza zarını dezenfekte eder, yumuşatır, uyutur, yutmayı ve nefes almayı kolaylaştırır. anti-inflamatuar etkin madde (propasol, trantum verde) ile ajanları - bakteriyel tonsilit viral angina ile (Geksoral, stopangin, ingalipt, bioparoks) antibiyotik spreyler uygulanır. İlaç çift uygulamadan sonra yardımcı olmazsa, o zaman değiştirilmelidir.

Gerekirse, sık boğaz durulamaları reçete edilir. Plak yıkandı Bu prosedür kullanılarak, boşaltıldı ve mikropların yok edilir, çıkarılabilir pürülan tüp şişme, orofaringeal mukoza, düşük iltihap, ağrı, kızarıklık yumuşatır, iyileşme sürecini hızlandıran.

Bu amaç için en yaygın ve etkili çözüm salin'dir. Evde hazır veya pişmiş olarak satın alınabilir: 200 ml sıcak kaynamış su 2-3 gram sofra tuzu. Çözeltiye kabartma tozu ekleyin ve kaşıkların ucuna birkaç damla iyot ekleyin. Prosedürden 20 dakika önce ve işlemden 20 dakika sonra sıvı yememeli ve içmemelisiniz. 7-10 gün boyunca durulayın. Salin çözeltisine ek olarak, bir furacilin, miramistin, klorofilit (yağ veya alkol çözeltisi) çözeltisi kullanılır.

Soluma, en uygun şekilde bir nebulizer ile yapılır. Soluma için aşağıdaki aletler kullanılır:

 • furatsilin - güçlü bir antiseptik;
 • miramistin, geniş spektrumlu bir antiseptik olup, orofarenksin tüm enfeksiyonları için kullanılan evrensel bir ilaçtır;
 • Cromoheksal - boğazda güçlü bir şişlik ve spazm eğilimi ile kullanılır;
 • tonsilgon H - çözücü, antiseptik, anti-inflamatuar etkisi olan doğal bitki bileşenleri ile homeopatik ilaç;
 • flumucil antibiyotik - bademcikler içinde pürülan işlemin ilk aşamasında kullanılır, birçok durumda sistemik antibiyotiklerin yerini alabilir;
 • chlorophyllipt - bakterisidal alkol veya yağ çözeltisi, etkili bir şekilde ağrıyı ortadan kaldırır, bademcikler ve faringeal mukozayı şişirir.

Hardal sargısı, boğazdaki ısınan kompresler iyi bir iyileştirici etki sağlar. Bir ısınma bileşeni olarak su, alkol, tuzlu su, hardal kullanılır. Ana şey komprese aşırı basmamak ve maddeyi yanmaya getirmemek.

Isınma prosedürleri yüksek vücut sıcaklığında ve sürecin pürülan aşamasında gerçekleştirilemez.

Geleneksel tedavi yöntemleri

 • farinksin su ile seyreltilmiş pancar veya limon suyu ile çalkalanması 1:10;
 • Propolis tentürlerinin durulanması için, Kalanchoe, aloe, okaliptüs kullanılır. Bademcikler ve belirgin kızarıklıklarda yoğun bir ağrı olduğunda, akut fazda tentürler kullanılmaz;
 • sirke ile adaçayı suyu boğazına sıkıştırır;
 • Hardal veya zencefil tozu ince çoraplara dökülür, üstüne yünlü çoraplar giyilir, işlem gece boyunca iyileşene kadar yapılır;
 • inhalasyonlar için okaliptüs, limon yağı, zencefil, tarçın esansiyel yağları kullanın;
 • Bal, kakule veya karanfil ile süt veya çay, anti-inflamatuar, terlops ile bitkisel çay içmek. Ana durum - içme, sıcak ve hoş olmalıdır.

İltihaplı bademcikler, homeopatik ilaçlar, ultrason tedavisi, manyetoterapi, lazer tedavisi gibi diğer tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Angina, sonuçları kadar korkunç değil. Gecikmeli veya okuma yazma bilmeyen tedavi ciddi komplikasyonların gelişimine yol açar: iltihap, kalp ve kan damarları, glomerulonefrit, romatizmal ateş, boğaz, peritonsiller absesi, menenjit, kan enfeksiyonları, beyin absesi şişmesi. Bu hastalıkların çoğu, özel bir bakım yoksa ölümle sonuçlanabilir ve diğer koşullar uzun süreli tedavi gerektirecektir.

Önleyici tedbirler akut bademcik iltihabı gelişme riskini önemli ölçüde azaltacak veya kolay bir şekilde aktarılmasına izin verecektir. Anjin için spesifik bir profilaksi yoktur, sadece genel öneriler vardır: bağışıklığı güçlendirmek, spor yapmak, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, iyi beslenmek, vitamin almak.

Anjin beslenme (kirli eller, kirlenmiş su) (günlük nesnelerin ile) temas ile (havada), hava damlacıkları tarafından iletilir. Bu nedenle, soğuk algınlığı salgınları sırasında enfekte olmuş bir kişi ve kalabalık yerler ile teması önlemek için gereklidir.

Bezlerin iltihaplanması: nedenleri, semptomları ve tedavi yöntemleri

Bademcikler ağız boşluğunda bulunan organdır. Bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Bezlerin iltihaplanması, insan vücudunda bir çok başka bozukluğa yol açar, çünkü onu korurlar. Çoğu zaman bademcikler denir. Bu isim yanlışlıkla değil, çünkü bağışıklık sisteminin bu kısmı bir badem somuna benziyor.

İnflamatuar süreç neden gelişir?

Bademcikler - vücudumuz için koruyucu bir bariyer. Ağız boşluğunda bulunan kişiler, zararlı bakterileri, bir kişinin hava ile soluduğu organizmaları göz ardı eder. Bezlerin yapısı homojen değildir. Gözenekli bir kabukla kaplıdırlar. Normalde, patojenlerin gecikmesinden sonra bademcikler temizlenir. Ancak çeşitli faktörlerin etkisi altında, zayıflar. Bu inflamasyona yol açar.

Bademcik iltihaplanmasına neden olan ana hastalıklar nelerdir?

Tonsillit iltihabının ana nedeni anjina veya akut solunum yolu enfeksiyonlarının başlangıç ​​aşamasıdır. İnflamasyonlarının derecesi anjinin tipine bağlıdır. Anjina - kataralın hafif şekli bademciklerin ödemine, irin görüntüsüne yol açar. Lenf düğümleri hafifçe artar.

Daha karmaşık bir sızıntı foliküler anjinadır. Bu durumda sıcaklık 38 dereceye çıkar. Tüm vücudun genel durumu kötüleşiyor. Ağrı sadece boğazda değil, arkada da kulağında ilerler. Lenfokodüsler şiddetli şekilde şişer ve incinmeye başlar.

En tehlikeli form lacunar. Bademcikler çiçeklerle kaplıdır.

Bezlerin iltihaplanmasına yol açabilecek bir başka hastalık ise pürülan sinüzittir.

Diğer iltihap nedenleri

Bademcik iltihabı neden olmak için boğaz sadece boğaz. Doktorlar ayrıca tehlike ile dolu bir takım nedenleri de çağırıyorlar:

 • hipotermi;
 • İrrasyonel ve yetersiz beslenme;
 • Hasta insanlarla iletişim;
 • Zayıf bağışıklık;
 • Hava kirliliği;
 • kalıtım;
 • çürük;
 • Kronik sinüzit;
 • E. coli;
 • Bakteriler (stafilokok, streptokoklar, pnömokoklar);
 • Stres ve aşırı germek;
 • Az miktarda sıvı tüketimi.
İçeriğe geri dön

Belirtileri ve iltihap belirtileri

Bademcik iltihabı muayene sırasında kolayca tespit edilebilir. Belirtiler yetişkinlerde ve çocuklarda aynı tezahürlere sahiptir. Doktor onu böyle sebeplerle teşhis ediyor:

 • Hastada hipertermi, boğaz ağrısı ve bazen kulak vardır. Tüm vücuttaki zayıflık ve ağrı, sıcaklıktaki artışın arka planında ortaya çıkar;
 • Lenf düğümleri inflamasyon sürecinin ihmaline bağlı olarak artar;
 • Bademcikler üzerindeki ağır vakalarda, sarı bir kaplama veya hatta kokusu olan tıkaçlar vardır;
 • Bademcikler pembeden parlak kırmızıya dönüşür;
 • Büyüklükteki bezlerdeki artış, iltihaplanmalarının ana belirtisidir. Onların gevşekliğini de görebilirsiniz.
İçeriğe geri dön

Tonsillit komplikasyonları

Bademcik iltihabı teşhis edildiğinde, doktor hemen tedaviyi reçete eder. Önerilerin uygulanmaması durumunda, bir komplikasyon riski vardır. Eklemlerin yanı sıra kardiyovasküler sistem kendini en çok etkileyen yükü alır. Komplikasyonlar bu tür sistemlerin çalışmasını bozabilir:

 • Boşaltım (bademcik bakteri inflamasyona yol açar, böbrek ve mesane girin) - sistit, piyelonefrit, kum (bademcik iltihabı antibiyotik yan etkiler);
 • Gastrointestinal sistem - karaciğer ve pankreas, gastrit, dysbiosis işlev bozukluğu;
 • Kas iskelet sistemi - bademcik iltihabı komplikasyonu durumunda kıkırdak dokusu yıkılır;
 • Kardiyovasküler sistem - miyokardit, endokardit.

Vücut ısısı termometre üzerindeki 38 işaretini aştıysa ve bezlerin boyutu çok büyükse, kendi kendine ilaç kabul edilemez. Sadece bir doktor reçete edebilir.

İltihaplı bezlerin tedavisi

Bademcik iltihabının tedavisi, hemen harekete geçilmesini gerektirir, çünkü bu, hastalığın kronik seyrine yol açabilir. İlkesi hastalığın nedenine bağlıdır. İyileşmeyi hızlandırmak için, bir iltihap kaynağı olarak hizmet eden problemi ortadan kaldırmak gerekir. Çoğu zaman karmaşık tedavinin maksimum etkisi için. Kanıtlanmış halk ilaçları eczane ilaçlarının yardımına gelir. Doktorun önerdiği ilk şey:

 • Antibakteriyel veya antiviral ajanlar (hastalığın doğasına bağlıdır, çünkü virüsü antibiyotiklerle tedavi etmek mantıksız ve yararsızdır);
 • İmmünomodülatör ilaçlar;
 • Ağız boşluğunun, terapötik çayların durulanması;
 • Vitamin kompleksleri.

Hastaya yardımcı olan ve semptomları hafifleten ilk şey, dinlenme ve yatak istirahati, iyi bir uykudır. Odanın havalandırılması dikkatlice yapılmalıdır, ancak bunu unutma. Bol içecek, daha hızlı iyileşme için vücuttan toksinlerin çıkarılmasına yardımcı olur.

Tıbbi tedavi ve antibiyotikler

Bir hastayı tedavi etmeden önce, doktor ağız boşluğundan bakteri analizi yapmalıdır. Bu doğru antibiyotik seçiminde yardımcı olur. Bakteri türü yanlış tespit edilirse, ilaç istenen etkiyi vermeyebilir.
Sadece virüsler ve bakteriler bademcikleri etkilemez. Zararlı organizmalar arasında Candida mantarı tespit edilebilir. Ağızda mantar enfeksiyonu beyaz bir kaplama verir. Bu durumda antibakteriyel ve antiviral ilaçlar yardımcı olmaz. Tedavi için antifungal solüsyon kullanın. Inflamasyon tedavisi için ana ilaç grupları:

 • Antimikrobiyal (Miramistin, Furacilin, Angilex, Chlorophyllipt). Bu ilaçları kullanmanın yolu boğazını durulamaktır. Prosedür günde en az 3 kez yapılır. Önemli: durulamadan sonra bir saat boyunca yiyip içemezsiniz. Tabii doktor tarafından atanır, ancak genellikle bu süre 10 günden az değildir.
 • Antibiyotikler. Antibiyotiklerin sadece iyi değil, aynı zamanda zarar vermekle de uğraştığı, bağımlılık yaptığı ve karaciğeri bozduğu bilinmektedir. Ama onlar olmadan bademcikler durumunda, yapmayın. En ünlü ilaçlar Amoksisilin, Penisilin, Biseptol, Seftriakson'dur. Bu grup için doğru bir ilaç seçerseniz sadece bir doktor olabilir.
 • Ağrı giderici pastiller de antimikrobiyal etkiye sahiptir. Birkaç saat arayla günde 4 kez alınmaları gerekiyor. En sık olarak Pharyngocept ve Neo-Angin atandı.
 • İlk günlerde, boğazın spreylerle (Ingalipt, Bioparox) sulanması tavsiye edilir. İşlemden sonra da yemek yememeniz tavsiye edilmez. Bu ilaçlar günde 4 defadan fazla kullanmazlar.
 • Hipertermiyi rahatlatmak için, hastalığın ilk döneminde Parasetamol veya Ibuprofen reçete edilir.

Bademcikler kalıcı olarak iltihaplı hale gelirse, bu onların çıkarılması için bir göstergedir.

Boğaz durulama

Boğazın tıkanması, plak ve iliği bezlerden hızla çıkarmaya yardımcı olur. Bu tedavi yönteminin avantajları vardır:

 • Durulamanın gerçekleştirildiği araç, ağız boşluğunda özel bir ortam yaratır. Bakteri hayatını engeller.
 • Enflamasyon daha kısa sürede ortaya çıkar, belirtiler daha az belirginleşir.
 • Durulamalar hemen hemen boğazda terlemeyi durdurur, nemlendirir.

Durulama çözeltisi bir eczanede uygun bir fiyata satın alınabilir. Bu tür araçlar popüler:

 • Miramistin çok etkili bir antiseptiktir. Ana avantaj - bakteri, virüs ve mantarlar üzerinde bir etkiye sahiptir.
 • Lugol - hızlı iyileşme ve dokuların iyileşmesi için bir araç, ağız boşluğundaki mikropları olumsuz etkiler.
 • Klorofiltolpt, bakteriyolojik analizde stafilokokların tespiti sonrasında reçete edilen bir antiseptiktir.
İçeriğe geri dön

soluk alma

Soluma tedavisi ENT tarafından reçete edilir. Doktorların gözetiminde prosedürden geçmek en iyisidir, ancak evde tedavi seçeneği hariç tutulmamaktadır.

Inhalasyonlar daha faydalıdır:

 • İlaç, lezyonun bulunduğu bölgeye hızla ulaşır ve üzerinde eşit olarak dağılır.
 • Bu tedavi ağrı ve terlemenin giderilmesine yardımcı olur.
 • İltihabı azaltın.
 • Bağışıklık artırın.

Eczanelerle yapılan inhalasyonlar için, bir nebulizer kullanmak en iyisidir. Ajan ayrıca inflamasyon patojen (antimikrobiyal, antiviral, antifungal) doğasına bağlı olarak atanır. İlaçlar tuzlu su ile yetiştirilir, oran bir doktor tarafından reçete edilir. Hangi ilaçlar tedavi edilir:

 • Chlorophyllipt;
 • Miramistin;
 • klorheksidin;
 • Fluimucil (bakteri hasarı durumunda).

İnhalasyonların etkinliğini arttırmak için, işlemden hemen sonra yememelisiniz ve ayrıca soğuk havayı da solumalısınız.

Geleneksel Tıp Yöntemleri

Geleneksel ilaçlar, doğal içeriklere dayanan, zamana göre test edilmiştir. Ancak, bu tür ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Çoğu zaman, geleneksel tıp bunu yasaklamaz.

Bitkisel tentürler bademcik iltihabını tedavi etmek için kullanılır. Durulama için adaçayı, propolis, papatya, yonca çok uygundur. Bu gibi prosedürler ağrıyı dindirir ve pürülan birikintileri temizler.

İçme çok yardımcı olur. Önemli: Hastaya sıcak sıvı ve yiyecek vermeyin. En uygun sıcaklık oda sıcaklığıdır. Bal, limon, süt içeren içecekleri kullanmak mantıklıdır. Ahududu ya da köpek kompostosu bağışıklık için iyi gül.

önleme

Bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı alma riski göz ardı edilemez, ancak azaltılabilir. Belirli kuralları takip ederseniz sağlığınızı koruyabilirsiniz:

 • Ağız boşluğu temiz ve sağlıklı olmalıdır. Dişçiye yapılacak bir gezi, bakteriyel doğanın iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Doğru beslenme ve vitamin alımı tonda bağışıklığı korur.
 • Soğuk yiyecek ve içecekler dikkatli kullanım gerektirir. Sıcak mevsimde inflamasyonun ana nedeni soğuk sudır.
 • Subcooling, sağlığın temel düşmanıdır. Giysiler hava şartlarına göre seçilmelidir.

Ve biraz da sırlarla ilgili.

Hiç iltihaplı lenf düğümlerinden kurtulmayı denediniz mi? Bu makaleyi okuduğunuz gerçeği ile yargılamak - zafer senin tarafında değildi. Ve elbette, bunun ne olduğunu duyarak bilmiyorsunuz:

 • boyunda iltihap görünümünü, koltukaltı. kasıkta.
 • Lenf düğümü üzerinde baskı ile ağrı
 • giyim ile temas halinde rahatsızlık
 • onkoloji korkusu

Ve şimdi soruyu cevaplayın: bundan memnun musunuz? İltihaplı lenf düğümleri tolere edilebilir mi? Ve etkili olmayan tedavi ile ne kadar parayı "birleştirdiniz"? Bu doğru - onlarla bitme zamanı! Katılıyor musun?

Bu yüzden Elena Malysheva'nın özel Technique'lerini yayınlamaya karar verdik, bu sayede iltihaplı lenf düğümlerinden hızlı kurtulmanın ve bağışıklığı geliştirmenin sırrını ortaya çıkardı.

İltihaplı bezler nasıl iyileşir

Bezlerin iltihabı, ağız boşluğunda meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda akabilir. Bu durumda, vücudun inflamasyona şiddetli bir reaksiyonu vardır.

Bademcik iltihabı olası nedenleri

Bezlerin iltihaplanmasının birçok nedeni vardır. Çoğu zaman bu hastalık şunlardan dolayı meydana gelir:

 • Hipotermi.
 • Enfekte hasta insanlarla veya nesnelerle temas kurun.
 • Nazal veya oral kavitede fokal inflamasyon.
 • Kötü veya zamansız yemek.

Bir hastada pürülan sinüzit varsa, bu çoğu durumda bezlerin iltihaplanmasına yol açar. Tozlaşma veya gaz kirliliği ile karakterize olan zararlı iş veya yaşam koşulları altında, bu hastalık da gelişebilir. Hastalığın yaygın nedeni, bir kişinin düzenli olarak içtiği kaynatılmamış suyla kontamine olur. Vücudun vitamin veya protein içermemesi durumunda, bu genellikle enflamatuar bir sürece yol açar.

Zayıf bağışıklığı olan ve vücuda düşük direnç gösteren kişiler hastalıktan en çok etkilenenlerdir.

Hastalığın nedeni kronik bir formu olan bademcik iltihabı olabilir. Scarlet ateşi, bademcik iltihabı, kızamık, vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkan fokal bir enfeksiyondur. Hastalık geliştiğinde, boğaz ve bezlerin mukoza zarı iltihaplanır. Bir hastada bademcik iltihabı, akut bademcik iltihabı formunun bir sonucu olarak görülebilir. Mikroplara maruz kalma sonucu oluşur: stafilokok, streptokok.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri, bir kişinin yaşam tarzına ve bağışıklık sisteminin çalışma kapasitesine doğrudan bağlı olan birçok kişidir.

Bezlerin iltihaplanması oldukça geniş bir semptomatoloji ile karakterizedir. Bu hastalığın gelişimi ile, çoğu hasta tüm vücutta ağrı ve genel halsizlik şikayet ediyor. Ayrıca bu dönemde boğaz bölgesinde ağrılı duyular vardır. Çoğu hastada baş ağrısı vardır. Pratik olarak, bezlerin iltihabı olan tüm hastalar vücut ısısında bir artışa sahiptir.

Hastalığın belirtileri, sadece hastanın fiziksel durumuyla değil, aynı zamanda dışsal olarak da ortaya çıkar. Bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilirken, bademciklerin rengini değiştirdiğini fark eder. Hastanın enflamatuar bir süreci varsa bademcikler parlak kırmızı olur. Ayrıca, doktor bademcikler büyüklüğünde önemli bir artış fark ediyor. Bunlar badem taneleri değil, cevizler. Bademcikler gevşeklik ile karakterizedir. Çoğu hasta bademcikler ve damak kolları arasında sikatrisyel skar gelişir.

Bir hastalık meydana geldiğinde, doktorlar hoş olmayan bir putrefaktif koku ile karakterize sarımsı beyaz bir kaplama ve pürülan fişlerin görünümünü teşhis edebilir.

Lenf düğümleri, insan çenesinin altında yer alır, bu da iltihaplanma sürecinin seyri sırasında boyut olarak artar.

Yalnız hasta, kendisine rahatsızlık veren semptomların sadece bir kısmını hissedebilir. Göründüklerinde, hasta mutlaka KBB doktoru görünmelidir.

Patolojinin spreyler ve tabletlerle tedavisi

Hastalığın tedavisi doğrudan nedenlerine bağlıdır. Çoğu durumda, rahatsızlığa neden olan sorunun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. İlk belirtilerin ortaya çıkmasından hemen sonra iltihabı tedavi edin. Çoğu zaman geleneksel yöntemlerle tedavi için antibiyotikler ve antiviral ilaçlar kullanılır.

Aerosol formunda üretilen antibakteriyel ilaçlar yeterince etkilidir. Bu ilaçlar arasında Ingalipt, Hepilor, Hexaspree, vb. Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi sırasında, hastanın düzenli olarak boğaz için hapları çözmesi gerekir. Doktorlar bu durumda Tharyngept, Strepsils'i kullanmayı tavsiye ediyor.

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi durulama olmadan yapılamaz. Çoğu zaman, Klorophyllipt, Furazzilin yardımıyla üretilir.

Hastalık geliştiğinde, hastanın bedeni zayıflar, bu yüzden vitamin almak gerekir.

Hastanın vücudunun bireysel özelliklerine uygun olarak seçilirler. Tedavi sadece ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Bu, ilaçların doğru seçilmesinin gerekli olmasından kaynaklanmaktadır.

Hastalığın tedavisi için geleneksel tıp konseyleri

İlk defa birçok hasta bademcik iltihabı gibi böyle bir durumla karşılaşır, bu durumda ne yapmaları gerektiğini bilmezler. Hastalığın üstesinden gelmek çoğu zaman geleneksel tıbbı yardımcı olur.

Halk ilaçları yardımıyla, sadece semptomatolojinin hafifletilmesi değil, aynı zamanda tedavi sürecinin hızlanması:

 • Bezlerin iltihaplanması ile çok fazla sıcak içecek içmelisiniz. Yanıkları önlemek için çok sıcak olmaları gerekmemektedir.
 • İçmek için en iyisi kartopu, köpek gülü, papatya, limondan oluşan çay kullanmaktır.
 • Hasta bademcikler veya püstüller üzerinde amygdala varsa, düzenli olarak durulanması gerekir. Bu amaçla özel antiseptik çözümler kullanılır.
 • Deniz tuzu esaslı bir durulama yardımcısı hazırlamak da mümkündür. Bunu yapmak için bir bardak ılık su alın ve bir çay kaşığı deniz tuzu ekleyin. Çözelti, tuz çözülene kadar karıştırılır ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Son derece etkili bir ilaç, iyodine dayanan durulama yardımcısıdır. Bunu yapmak için, bir bardak ılık su almanız, bir tutam kabartma tozu ve deniz tuzu ve birkaç damla iyot eklemeniz gerekir. Bu ilaç, günde üç kez boğaz yıkamak için kullanılır.
 • İltihaplı bademcikler üzerindeki yüksek etkiye ortak bal vardır. Hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla her gün bir çorba kaşığı yemek gereklidir. İltihap, irin salgınının eşlik etmesi durumunda boğazın durulanması için kullanılan ilaçlara bal eklenir.

Halk ilaçları, bezlerin iltihaplanmasının tedavisinde yüksek bir etkinlik seviyesi ile karakterize edilir. Buna rağmen, geleneksel tıbbı kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

Bezlerin iltihaplanması - antibiyotikler: tipleri ve kullanımları

İnflamatuar sürecin tedavisi antibiyotik yardımı ile yapılmalıdır. Çoğu zaman, bezlerin iltihaplanması ile, pennicinal gruba işaret eden ilaçlar uygulanır.

En yaygın olarak kullanılan:

Bu ilaçlar pennicinal gruba ait olan yarı sentetik antibiyotik kategorisine aittir.

İlaçlar transpeptidazların enzimlerini bloke eder, bunun yeri bakterilerin zarlarıdır.

Hasta tedavi sırasında bu ilaçların girişinde kontrendikedir, onlar Doxocycline, Cefalexin ile değiştirilir. Bu ilaçlar, sistematik kullanım için amaçlanan yarı sentetik antibiyotikler olarak sınıflandırılmaktadır. Protein patojenlerinin sentezini olumsuz etkiledikleri için bakteriyostatik bir etki sağlarlar.

Faydalı video - Angina: nedenleri ve tedavisi.

Komplikasyonların varlığında, hastaya intramüsküler yoldan antibiyotik verilebilir. Tedavi etmek için kullanılan ilaca bakılmaksızın, 7 ile 10 gün arasında olmalıdır.

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi, ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra yapılmalıdır. Aksi halde, hastalar komplikasyon yaşayabilir. Çoğu zaman, bu hastalık kalbin ve eklemlerin kötüleşmesini provoke eder. Bazı hastalarda, zamansız tedavi ile böbrek bozukluğu görülür.

Bezlerin iltihabı sürekli olarak çevreleyen dokulara geçerse, o zaman çıkarılması sağlanır. Hastalığın pürülan bir süreci varsa, o zaman kalbe ve akciğerlere geçebilir. Bu durum sadece sağlık için değil, aynı zamanda hastanın ömrü için çok tehlikelidir.

Pürülan bir süreç çevre dokuya geçtiğinde, hastalarda pürülan bir apse görülebilir.

Bezlerin iltihaplanması oldukça tehlikeli bir hastalıktır, bu sadece hastalarda rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Bu nedenle, sadece bir doktora danıştıktan sonra hastalığın zamanında tedavisinin yapılması gereklidir.

Bademciklerin virüs veya bakterilerden etkilendiği bademciklerde meydana gelen iltihaplanma sürecine bademcik iltihabı denir. Lenf dokusu, patojenlerin solunum sistemine girmesini önleyen bir "koruyucu" olarak işlev görür. Patolojik hücrelerin bademciklere uzun süre maruz kalmasının bir sonucu olarak, bezlerin iltihabı oluşur; Tedavi zamanında sağlanmalıdır, aksi takdirde hastalık kronik bir form edinebilir. Daha sonra bademcikler sürekli olarak artacaktır, bu da birkaç kez komplikasyonsuz komplikasyonlarla anjina gelişme riskini artıracaktır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda iltihaplı bademcikler eşit olarak olabilir. Genellikle etken işlem pnömatik, streptokoklar ve stafilokok çubukları etkeni olan akut şeklinde meydana gelen solunum yolu enfeksiyonları, başlatır.

Büyümüş bademciklerin tedavi edilmesi kesinlikle gereklidir, çünkü bu, bademcik iltihabı ve kronik bademcik iltihabının karmaşık bir formunun gelişmesinin ana sebebidir.

Hipotermiden dolayı bezler iltihaplı hale gelebilir. Özellikle maruz kalan insanlar nemli ve soğuk mevsimde (kış ve sonbahar).

Enflamatuar sürecin gelişmesinin diğer nedenleri arasında, doktorlar ayırt eder:

 • Vücudun koruyucu işlevinin ihlali ve zayıflamış bağışıklık;
 • vücutta kronik enfeksiyöz süreçler (çürük, stomatit ve diğerleri);
 • nazofarenksin anormal yapısı, solunum ve yutma sisteminin normal işleyişini engeller;
 • vücuda virüs hasarı (Epstein-Barr).

Özellikle hastalık düzenli olarak ortaya çıktığında, bezlerin iltihabının gerçek nedenini belirlemek çok önemlidir. Ana patoloji kaynağını ortadan kaldırmaksızın, tamamen iyileşmek imkansız olacaktır.

Bademcik iltihabı ile tedavi çeşitlendirilmelidir. Sadece vücuttaki patolojik süreçleri bastırmak için değil, aynı zamanda bademcik iltihabı belirtilerini durdurmak için de çok önemlidir:

 • yutma ve konuşma ile akut ağrı sendromu;
 • bademciklerin bir veya her iki taraftaki artması ve ağrıları;
 • 40 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • sesin kısalığı veya tam kaybı;
 • bademcikler üzerinde beyazımsı kaplama;
 • depresif ruh hali, zayıflık;
 • kaslarda ağrı, eklemler, kalpte karıncalanma, böbrekler;
 • hipotansiyon.

Çoğu zaman hasta vücutta bir döküntü geliştirir. İnflamasyonlu bademciklerin hemen tedavi edilmesi gerektiğinden ve gecikmiş terapinin bu tür komplikasyonları önleyemediği için, enfeksiyonun vücutta yayılması nedeniyle ortaya çıkar.

Evde bezlerin tedavisine özen göstererek, iltihap sürecinin vücuda yayılmaya başladığından emin olmanız gerekir. Aksi takdirde, kendi kendine ilaçlama durumu kötüleştirebilir ve çeşitli komplikasyonları tetikleyebilir:

 • kalp ve eklem dokularında romatoid süreç;
 • kalpte kapak prolapsı oluşumu;
 • böbrek hasarı;
 • boğazda pürülan süreç gelişimi;
 • Orta kulak iltihabı olası işitme kaybı ile;
 • paratonazil apsesi;
 • akut pnömoni;
 • şiddetli alerjiler.

İltihaplı bademcikler durumunda, evde tedavi durdurulmalı ve derhal tıbbi yardım alın:

 • sıcaklık 38 ° C işaretini aştı;
 • bademcikler üzerinde boğazdan dışarı çıkabilen pus oluşur;
 • bademcik şişer ve normal solunum fonksiyonuna müdahale ettiği ölçüde iltihaplı hale gelir;
 • Salgı bezleri iltihaplandı, kusma, nöbetler, kalpte dikiş dikmesiyle sonuçlandı.

Yukarıda tarif edilen semptomlarla, inflamatuvar bademcikler bir doktorun gözetiminde tedavi edilmelidir.

İlaçlara başvurmadan evde bezlerin iltihaplanmasını ortadan kaldırmak mümkündür. Ancak, self-terapinin komplikasyonlara yol açabileceği unutulmamalıdır, çünkü bademcik iltihabı gelişmesi kardiyovasküler sistemde hasar görme olasılığını ve işlev bozukluğunu arttırmaktadır. En iyi seçenek, hem halk yöntemlerini hem de ilaçları birleştiren kapsamlı bir tedavi olacaktır. İlaçlar sadece doktorunuz tarafından reçete edilenler tarafından kullanılabilir.

Boğazın tıkanması sadece iltihaplanmayı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bademcik iltihabının nüksetmesini önleyen bakım tedavisini de sürdürür.

 1. Hafifçe ısıtılmış su 250 ml içinde dikkatlice küçük bir kaşık soda ve tuzu seyreltin. Elde edilen sıvıya 5 damla iyot ekleyin. Durulama günde üç kez yapılmalıdır. Ajan iltihap için iyi çalışır, ancak tiroid bezinin hastalıklarında kontrendikedir. Bazı hastalar kategorik olarak kontrendike olan daha hızlı iyileşme etkisi elde etmek için iyot damla sayısını artırır. İyotun fazlalığı, endokrin sisteminin ihlaline yol açabilir.
 2. 200 ml ılık su ve bir çorba kaşığı limon suyu karıştırın. Prosedür günde en az dört kez yapılır.
 3. Bir litre kaynar su üzerinde 15 gr kuru papatya çiçeği ve 2 yemek kaşığı propolis almalısınız. Bir saat boyunca bir termosda demleme yapın ve her öğünden sonra durulayın. İstenirse, bu çare bal eklenebilir, bu da boğazda terlemeyi kaldıracaktır.
 4. Papatya çiçeği, çam tomurcukları, ip ve menekşe rengi bir yemek kaşığı, karıştırın ve 1 litre kaynar su dökün. Üç saat boyunca ısrar edin ve süzün, sonra iki saatte bir durulayın.
 5. 200 ml ılık suda bir çay kaşığı deniz tuzu çözün. Rutin rutinleri saat başı tutar.
 6. Bademcikleri iğnelerle etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bunu yapmak için, 40 g'lık bir hacimde alınmalı ve 250 ml sıcak suya dökülmelidir. Soğutmadan sonra, her 3-4 saatte bir durulayın. Bu ilaç yetişkinler için uygundur, çünkü çocuklarda iğnelerle bezlerin iltihaplanmasını tedavi etmek mümkün değildir.
 7. 250 ml sıcak su ile ezilmiş kuru nar cildinize bir çay kaşığı dökün ve tamamen soğuyana kadar ısrar edin. Durulama iki saatte bir yapılır.
 8. Bıldırcınların iltihaplanmasını, kimyacının papatyasıyla infüzyonla tedavi etmek oldukça kolay ve etkilidir. Bir bardak su bir çay kaşığı kuru ot gerektirir. Papatyayı kaynar suya dökün ve 5 dakika kaynatın, daha sonra serinleyin, süzün ve her yemekten sonra gargara yapın. Böylesine basit bir araç, tedavide iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar: boğazlar, prosedürlerden 2-3 gün sonra zarar görmeyi keser ve iltihaplanma çabucak yanmaya başlar.
 9. Kekik ve adaçayı da etkilidir. Herhangi bir otun bir çorba kaşığı bir saat boyunca 250 ml kaynar su içinde demlenir. Her saat durulayın.
 10. Propolis'in 20 damla alkol tentürünü 100 ml ılık suya ekleyin ve her 5 saatte bir boğazınızı yıkayın. Bu ilaçla tonsilliti tedavi etmeden önce, arıcılık ürününe karşı alerjisi olmadığından emin olmak gerekir.

Tabii ki, boğaz hastalıkları ile bademcikler zarar gördüğünde tam olarak ne yapacağını ve iltihabı tedavi etmenin en etkili olduğunu söyleyecek bir doktora danışmak en iyisidir. Ancak her zaman bir uzmanı ziyaret etmek için bir fırsat yoktur, bu yüzden zaman kaybetmezsiniz, ancak popüler yöntemlerle bile tedaviye hemen geçmeniz gerekir.

İlk olarak, düzenli sıcak içecek hakkında unutma. Çok sıcak içecekler içmeyin, bademciklerin tedavisi oda sıcaklığında veya biraz ılık olarak gerekli olduğundan. Kaynar su, zaten iltihaplı bademcikler yakabilir. Düzenli olarak içilmesi için ideal olan bal, ahududu, köpek gülü, papatya veya limon içeren zayıf siyah bir çaydır.

İkincisi, durulamayı unutmamalıyız çünkü bademcik iltihabına karşı mücadelede en etkili yol budur. Prosedürler için, her gün alternatif olarak birkaç araç kullanılabilir.

Karmaşık tedavide, ağızdan veya dışarıdan alınan araçlar gereksiz olacaktır.

 1. Taze sıkılmış aloe suyu ve bal 1: 3 oranında karıştırılır. Bileşenler, muntazam bir bileşim elde edilene kadar karıştırılır, daha sonra, ajan günde üç kez bademcikler ile yağlanır. İlaç kronik bademcik iltihabında çok etkilidir. Tedavi süresi en az yarım ay olmalıdır.
 2. Sadece halk şifacıları değil, aynı zamanda tıbbi uzmanlar evde bademciklerin peteklerle tedavi edilmesini önermektedir. Ürün mutlaka taze olmalıdır, aksi takdirde pozitif bir etki elde etmek mümkün olmayacaktır. Günde en az 15 dakika boyunca bademcik iltihabını çiğnemelisiniz. Prosedürün optimal süresi 30 dakikadır.
 3. Kuru yonca bir çorba kaşığı 250 ml su içine dökülür ve birkaç saat beklemeye bırakılır. İlaç günde iki kez 50 ml eşit aralıklarla kullanılır. Tedavi süresi 5 gündür.
 4. 100 gram st. John'un rüzgarı 0.5 litre alkol içine dökülür, koyulaştırılır ve iki hafta boyunca soğutulur. Hazırlıktan sonra, ilaçları günde bir kez 40 damla almanız ve bir bardak su ile seyreltmeniz gerekir.
 5. Ahududu hastalığın iltihap ve semptomlarını hafifletir, sıcaklığı düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.. Çay bazında günde en az üç kez içmek tavsiye edilir. Bunu yapmak için, bir bardak kaynar su için 20 gr çilek gerekir.
 6. Yaban turpu temelli inhalasyon iltihabında etkilidir. Suya 20 g kök konur, kaynatılır ve 10-15 dakika boyunca buharla yıkanır.
 7. Kekik ile inhalasyon yapabilirsiniz. Kaynamış suya 15 litre konan 15 gram kuru ot alacaktır, 20 dakika kaynatın ve kaynatın.

Bademcik iltihabı tedavisinde ev ilaçları ile karmaşık bir şey yoktur. En önemli şey terapiyi zaman içinde başlatmak ve terapötik bir etki sağlamak için prosedürleri düzenli olarak yürütmektir.

Kişisel hijyeni gözlemlemek de önemlidir: ellerinizi iyice yıkayın, temiz havlular kullanın, çünkü bakteriler genellikle temel hijyen kurallarına uyulmaması nedeniyle vücuda dışarıdan girer.

İçindekiler:

 • Bezlerin iltihabı belirtileri
 • Hangi hastalıklarda bademcik iltihaplı hale gelir?
 • Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri
 • Bezlerin iltihaplanmasını nasıl tedavi etmeliyim?
 • Bezlerin inflamasyonu antibiyotiklerle nasıl tedavi edilir?
 • Bezlerin iltihabı sırasında ne yapmalıyım?
 • Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi nasıl?

Bezler nelerdir? Tıbbi kılavuzların iddia ettiği gibi, bunlar insan bağışıklık sistemine ait organlardır. Bezlerin ana görevi, solunan havanın yanı sıra kişiye giden patojen mikropları karşılamak ve geciktirmektir. Bu yüzden bademcikler genellikle ilk darbeyi alır ve sıklıkla iltihaplıdır.

Bezlerin iltihaplanmasının ilk belirtisi, sanki dişlerin boğazında sanki bir hisdir. Bu zulüm yavaş yavaş ağrıya dönüşür (özellikle yutulduğunda). Palatine bademcikler kırmızılaşır ve belirgin şekilde artar. Bazı durumlarda, hasta bile bir nefes darlığı hisseder. Ateş, titreme (her zaman değil), baş ağrısı ve vücut ağrıları eşlik edebilir genel halsizlik hissi vardır. Vücut ısısı +39 0С'ya yükselebilir.

Eğer bu tür bademcikler dikkatlice incelerseniz, bunların pürüssüz beyaz renkli bir pürülan kaplamaya sahip olduğu sonucuna varabiliriz. Lenf düğümleri (submandibular ve bazı durumlarda boyunda yer alan düğümler) artmaktadır. Onlara baskı ile, hastanın acı verici duyumları vardır. Pratikte görüldüğü gibi, bademcik iltihabının tüm semptomlarının ortadan kalkmasından sonra bile, lenf düğümleri bir süre şişti.

Hastalığın başka bir semptomu var - bu bir boğuk ses. Bazen bir ses bile tamamen yok olabilir. Bu, bademcik iltihabı ile, büyük ölçüde şişer, büyüklüğü artar, ve bu nedenle vokal kordların tam teşekküllü kapanmasına müdahale etmesinden kaynaklanır. Yoğun angina tedavi etmemeniz durumunda, çok güçlü öksürük ataklarının eşlik ettiği akut larenjitlere gidebilir.

Angina ya da aynı zamanda denir - bademcikler akut iltihabı - tıpta, catarrhal, foliküler, lacunar ve flegmonous ayrılır. kolay seçenek hastanın vücut ısısı düşük dereceli, bademcik biraz kan çanağı hakkında bir boğaz ağrısı sonuçlandı boğaz ağrısı, çok endişeli değil akıntılı etmektir. Ancak foliküler anjinada, yüksek ateş vardır, boğazda keskin bir ağrı vardır (kulaklara verilebilir). Bu durumda, palatine bademcikler, karanfil - pürülan foliküllerin tane boyutunu aşmayan sarımsı-beyaz noktalar ile kaplıdır.

Eğer lacunar anjina gözlenirse, o zaman semptomları foliküler ile hemen hemen aynıdır, ancak bu pürülan plaktan farklı olarak bezlerin lakuna bölgesinde görülür. Aynı durumda, hastaya bademciklerin frigmonal iltihaplanması teşhisi konulursa, bu durumda, bir apse gelişebilir (ve sadece bir yandan). Vücut ısısı + 400 C'ye kadar çıkabilir.

Oldukça nadir görülen bir hastalık lingual tonsil iltihabıdır. Bu nadir hastalığın farkı, iltihabın yanı sıra ağrının doğasıdır. Sadece dışarı çıkarken ve sadece dili hareket ettirirken tezahür ederler. Bu süre boyunca çiğneme ve yutma gıdalarından geçmesi çok zordur. Sesleri açıkça telaffuz etmek bile zor. Lingual tonsil dilin arka yüzeyinde (dilin arka kısmında) bulunduğu için, bu hastalığa genellikle dilaltı amigdalanın iltihabı denir.

Ayrıca farengeal bademcikler (adenoid olarak adlandırılır) iltihabı da vardır. Ayrıca, adenoidit olarak adlandırılan bu hastalık, tek başına veya anjinle (bademcik iltihabı) birlikte olabilir. Bugüne kadar, kronik ve akut adenoiditi ayırt ederler. Neden bir akut adenoidit formu varsa, doktorlar kesin olarak söyleyemez, çünkü bu kadar çok neden vardır. (Genellikle aktif ve çok hızlı bir şekilde büyümeye başlar edilir aşırı soğumayı de) bademcikler nüfuz Bu virüs, ve genellikle hastalığın komplikasyon Adenoidit olan herhangi bir başka enfeksiyon hastalıkları.

Pratikte görüldüğü gibi, farengeal bademciklerin akut iltihabı hemen hemen her zaman adenoidlerin zaten iltihaplı hale gelmesi durumunda ortaya çıkar. Bu hastalığın semptomları burun solunumu, yüksek vücut ısısı ve burun mukopürülan akıntısında zorluklardır. Bazı durumlarda, bu iltihap, aynı zamanda yakınlardaki işitsel (veya Östaki) tüpü de etkiler. Sonuç, işitme ve kulaktaki ağrının azalmasıdır.

Hastanın, faringeal bademcik iltihabının kronik bir formu olması durumunda, akut adenoiditin bir sonucudur. Bu durumda vücut ısısı çok az artabilir. Ancak hasta aynı zamanda zayıftır, çok çabuk yorulur, sık sık baş ağrısı olur ve aynı zamanda çok kötü uyur. Geceleri böyle bir hasta çok güçlü bir öksürük nöbetini gösterir. Bu, iltihaplı bademciklerin yatay pozisyonunda, hastanın boğazının arka duvarının tahriş olmasından dolayı, irin akması nedeniyle oluşur.

Daha önce de belirtildiği gibi, bezlerin (veya bademciklerin) iltihabı genellikle bakteriyel anjinin bir sonucu olarak ve çeşitli biçimlerinde bulunur. Bu nedenle ortaya çıkan iltihaplanma sürecinin yoğunluğu farklı olacaktır.

Hasta akıntılı anjin teşhisi ise Bu durumda, ana belirti yutma yanma hissi ve boğaz ağrısı gibi güçlü acıdır. Sıcaklık çok yükselmez - 37.3 - 37.50C. Bademcikler hafifçe şişer ve bazı bölgelerinde pürülan-mukus plak vardır. Ağız sürekli kuru, dil tamamen kaplıdır. Lenf nodları - submandibular ve servikal - hafifçe büyümüştür.

Hastanın foliküler boğaz ağrısı varsa, vücut ısısı oldukça keskin bir şekilde yükselir. İnsan vücudunda, zehirlenmenin tüm ana işaretleri hissedilir - vücut ağrıyor, titriyor, tam bir hayal kırıklığı hali. Boğazda, kulağa bile verebilen güçlü bir ağrı vardır. Lenf nodları, kataral anjinadan çok daha kötü görünür ve hissettikleri zaman ağrılı olurlar. Bademcikler üzerinde görünür foliküller - irin ile açık sarı veziküller vardır. Bir çocukta benzer bir hastalık ortaya çıkarsa, o zaman kusma ve ishal eşlik edebilir.

Lacunar angina ile yukarıdaki tüm belirtiler daha da belirgin. Bademcikler kuvvetle büyütüldü ve neredeyse tamamen plakla kaplandı. Bu hastalığın seyri, yukarıda tarif edilen anjina türlerinden önemli ölçüde daha zordur.

Bazen bezlerin iltihaplanma nedeninin sadece anjina (pürülan) olamayacağını bilmek çok önemlidir. Viral veya fungal anjin de bademcik iltihabına katkıda bulunur.

Virüslerden kaynaklanan anjin, monositik olarak adlandırılır. Bu tür hastalığın belirtileri sadece ağrı yutulduğunda farkedilemez. Fakat hastanın karaciğeri ve dalağı büyümüştür. Tüm lenf düğümleri grupları da değişir. Böyle bir boğaz ağrısı, bir kan testinin sonucu olarak teşhis edilebilir, çünkü spesifik değişiklikler ortaya çıkar.

Hasta bir mantarın neden olduğu boğaz ağrısı ise, anjina mantar kökenli bahsediyor. Ayrıca, hastalığa neden mantarlar fırsatçı ve genellikle sağlıklı insanlarda küçük miktarlarda mevcuttur. Ancak bağışıklığının zayıflaması durumunda, bu mantarların sayısı önemli ölçüde artar. Bu, örneğin, uzun süreli antibiyotik kullanımı sırasında meydana gelebilir. Bu durumda, bezler peynirli bir kaplama gösterir. Ve bu hastalığı tedavi etmek için gerekli olan özel antifungal ilaçlar.

Çocuklar genellikle herpetik boğaz ağrısına sahiptir. Bu hastalık bulaşıcıdır. Havadaki damlacıklar tarafından yayılır. Bu hastalığın ayırt edici özellikleri, hem bademciklerin hem de çocuğun farinksinin arka duvarını kaplayan çok küçük veziküllerin oluşumudur. Baloncuklarda berrak bir sıvıdır. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılır.

Birçok insan şu soruyla ilgilenmektedir: Enfeksiyon, vücuttaki bir kişiye nasıl bulaşır ve hastalığın nedeni tam olarak nedir? Hastalığın ortaya çıkmasının iki ana yolu vardır. İlki zaten enfekte insanlar. Hapşırma ya da öksürme sırasında, patojenik mikropların etrafına yayılan, sağlıklı insanların hangi enfeksiyonu meydana geldiğidir. Dahası, sadece hasta bir kişinin yanında olmakla enfekte olabilirsiniz. Hasta biriyle ya da bir havluyla paylaşılan çatal bıçak takımı kullanmanız durumunda, enfekte olabilirsiniz. Yani, evde boğaz ağrısı görülürse, bu evden ve özellikle çocuklardan ve yaşlılardan izole edilmelidir. Bu, bu insan kategorisinin bağışıklığı zayıflatması ve dolayısıyla çeşitli hastalıklara karşı çok hassas olmasından kaynaklanmaktadır.

İkinci seçenek, tamamen iyileştirilmemiş bir enfeksiyondur. Bu seçenekler, örneğin diş eti iltihabını veya sinüziti veya çürüğü içerir. Bu enflamatuar süreçlerden bakteriler vücuda yayılır ve insan vücudunun doğal bir filtresi olan lenfatik sistem onları geciktirir. Bir süre için bademcikler hala çok fazla enfeksiyonla baş ederler, ama er ya da geç zayıf ve iltihaplı hale gelirler.

Boğazın hızlı ve etkili bir şekilde kürlenmesini sağlayan ana koşul bir durulamadır. Saatlik olarak harcamalısın. Durulama yardımcısı olarak antiseptik ajanlar kullanılmalıdır. Durulama sırasında, mikrop ve irin yıkanır. Ve bu işlemden kırk dakika sonra, Lugol'ün boğaz - iyot içeren ilacı yağlamak tavsiye edilir. Doğru, önce hastanın iyot alerjisi olmadığından emin olmalısınız.

Sıklıkla angina'yı sadece halk ilaçlarının kullanımıyla tedavi edebileceğiniz fikrini duyabilirsiniz. Ne yazık ki, bu öyle değil. Hemen her zaman anjina ile antibiyotik kullanımı gerektirir.

Örneğin, bir hastada bademcik iltihabı varsa, hemen antibiyotik almaya başlamayın. Bir süre beklemek mantıklı. Ancak, tedavinin başlamasından bir hafta sonra fark edilebilir bir değişiklik olmamışsa, bu durumda antibiyotikler önlenemez. Bu yapılmazsa, bademcik iltihabı kronik bir hastalığa dönüşebilir. Doğru, virüslerin ve mantarların etkin kontrolünde antibiyotikler güçsüzdür.

Doktorlar her zaman kendi ilacını çok tehlikeli bir şey olarak uyarırlar. Bu nedenle, hastalığın ilk semptomları derhal tıbbi yardım almalıdır. Ve hangi hazırlıkları alacağınızı size söyleyecektir. Genellikle bu durumda geniş bir etki spektrumu olan antibiyotikler kullanılır. Bunlar sözde makrolidlerdir. Onları 7 ila 10 gün sürebilirsin.

Bir enfeksiyonun neden olduğu herhangi bir hastalık, iki taraflı tedaviye sahiptir. Bu nedenle, bir yandan, bu tür bir tedavi, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmalı ve diğer yanda, iltihabın nedenini yok etmelidir. Bu böyle bir tedavidir ve bademcik iltihabında etkili olacaktır.

Tek yön - ilaç tedavisi - gargara için kullanılan dezenfekte edici bileşiklerin kullanılmasını önerir. Ayrıca, antipiretik ilaçlar, analjezikler ve elbette antibiyotikler (özellikle bademcik iltihabı iltihaplı ise) almak gereklidir.

İkinci yön - durulama - mümkün önemli patojenik bakteri miktarını azaltmak mekanik bir (diğer bir deyişle yıkama) sahip hale getirir. (Sıcak suyun bir fincan - bir çay asit kaşık) borik asit solüsyonu kullanarak durulama için bir araç olarak FRC (sıcak, 100 ml su başına - 2 tablet), hidrojen peroksit yüzde çözeltisi ve Rivanol çözeltisi (sıcak su 200 mi 1 tatlı kaşığı). dioxidine, örneğin, ya da iodinol hlorfilipt - Eczaneler de hazır çözümler ve durulama için sunuyoruz.

Boğazdaki ağrıdan kurtulmak için her tür pastili lokal anti-enflamatuar ve antiseptik etki ile hapları da alabilirsiniz. Ancak bu ilaçlar suistimal edilmemelidir. Yani, "Sage P" uygulamasıyla ilgili talimatı okursanız, o zaman beş yaşın altındaki çocukların ikiden fazla hap alamayacağını, ancak yetişkinlerin - altıdan fazla olmayacağı sonucuna varabiliriz. Hamilelik sırasında da kullanılabilirler.

Pratik olarak herkes, "Tharyngept" gibi, rezorpsiyon için bu tür tabletleri bilir. Bu ilacın ana bileşeni, streptococci, staphylococci ve pneumococci üzerinde lokal doğanın güçlü bir bakteriyostatik etkisiyle ayırt edilen ambazone monohidrattır. Yetişkinler ve yedi yaşın üzerindeki çocuklar için 3 ila 5 tablet arasında bir gün sürebilirsiniz. Tamamen çözünene kadar ağzına yapışırlar. Şeker hastalığı olan hastalar bu tabletleri almamalıdır çünkü sükroz içerirler. Ancak hamilelikte ve emzirme döneminde "Tharyngept" özel kısıtlamalar olmaksızın alınır.

antibiyotik olarak uygulanarak amylmetacresol ve lokal anestetikler lidokain hidroklorid, şekerler ve pastiller Strepsils, - Ayrıca topikal antiseptik hazırlanması kullanabilir. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler günde bir kereden fazla olmayan bir tablet alabilirler. Ve üst üste üç günden fazla süremezsiniz.

Günümüzde, çeşitli tatlar içeren "Doktor Theiss Angi sept" tabletleri de vardır. Bu katkı maddelerine ek olarak, bu tabletlerin bileşenleri diklorobenzil alkol, anetol, nane yağı ve mentoldür. Dolayısıyla, aromatik bir ester olan anektozun, kokulu bir madde olarak kozmetik ürünlerin bir parçası olduğu bilinmektedir. Klor içeren diklorobenzil alkol, bir organo-halojen bileşiğidir. Kumaşa girmesi durumunda, zamanla proteinin yapısında bir değişikliğe yol açabilecek birikme ve yavaş yavaş ayrışır. Bu tabletler antiseptik bir etkiye sahiptir. Talimatlara uygun olarak, bir tablet her iki ila üç saatte bir absorbe edilmelidir. Ancak bu sadece beş yaşında başlayabilir. Ancak hamilelik ve emzirme sırasında bir doktora danışmak en iyisidir, kendi kendine ilaç tehlikeli olabilir.

Ayrıca "Septothelet" pastiller de vardır. Ayrıca "Septotelet Neo" ve "Septotelet D" içerir. Bu pastiller arasında, çok güçlü bir antiseptik olarak bilinen benzalkonyum klorürün yanı sıra timol, mentol, okaliptüs ve nane uçucu yağları bulunmaktadır. Benzalkonyum klorür aktif olarak stafilokok, streptokok, bağırsak ve Pseudomonas aeruginosa, mantar, anaerobik bakteri ve küfle savaşır. Bazı durumlarda bu ilaç tıbbi cihazların veya tesislerin dezenfeksiyonu için kullanılır. Fakat bu pastiller, dört yaşın altındaki çocuklara verilmez. Hamilelik sırasında ve sadece doktora danıştıktan sonra beslenerek "Sepptetlet" uygulanması tavsiye edilir.

Antibiyotiklerin birçok farklı yan etkiye sahip oldukları bilinmektedir, ancak yine de daha yararlı etkileri vardır. Bu nedenle, sıklıkla bademcik iltihabı ile antibiyotikler kullanılır. Hastanın folikül veya bezlerde pürülan bir birikimi olması durumunda, doktor, kural olarak, beş günlük bir antibiyotik tedavisi önerir. Aşağıda açıklanan ilaçlardan birini kullanabilirsiniz.

Semicentetik penisilin, geniş bir bakteri öldürücü etkiye sahiptir, amoksisilin adı verilen bir ilaçtır. Başlıca kontrendikasyonları kolit, diğer penisiline karşı aşırı duyarlılık, gebelik ve beslenme periyodu, böbrek yetmezliğidir. Bu ilacın yan etkileri şunlardır: dysbacteriosis, taşikardi, konfüzyon, davranış değişikliği, depresyon. Bu tabletlerin ağırlığı 0.5 g olup yetişkinler ve on yaşın üzerindeki çocuklar için reçete edilebilir. Kural olarak, günde üç kez bir tablete reçete edilir. Hastalığın seyrinin çok zor olması durumunda, doktor günde üç kez 1 gram reçete edebilir (tabletler yemeklerden önce veya sonra reçete edilir). Genellikle tedavi süreci beş ila on iki gün sürer. Ancak böbrekleri, karaciğeri ve hemopoezi izlemek için şu anda zorunludur.

Bir başka geniş spektrumlu antibiyotik olan amoksiklav, yukarıda bahsedilen amoksisilin ve aynı zamanda b-laktamaz inhibitörü klavulanik asidi içerir. Bu ilaç on iki yaşından itibaren reçete edilir. Tipik olarak, ağırlığı her sekiz saatte bir 0.375 g olan bir tablet. Hastalığın ciddi bir seyrini varsa, günde üç kez 0.625 g atayabilirler. Tedavi süresi beş ila on dört gündür. Benzer şekilde, bu ilacı alırken, karaciğer, böbrek ve hematopoezisin sıkı bir şekilde izlenmesi gereklidir.

Bu iki ilacın analogları da vardır. Bunlar şunları içerir: augmentin, flemoxin soluteba, amosin. Antibiyotiklerin alımı sırasında, doktorlar, kural olarak, bağırsak mikroflorasını destekleyen özel ilaçlar reçete. Bu ilaçlar arasında acipol, linex, bifiform, bifidumbacterin vb.

Başka bir ilaç - vilprafen, bunun yanı sıra analog - vilprafen solutab - makrolid grubunun antibiyotikleridir. Bu ilacın ana aktif maddesi, çoğunlukla bademcikler ve akciğerlerde yoğunlaşan gram-negatif ve zarar-pozitif bakterilere karşı çok aktif olan josamisin'dir. Bu ilaç, hepsi 100 veya 500 mg olabilen tabletler şeklinde üretilir.

Doktor, kural olarak, yetişkinler için günde 1-2 gram atar, tam bir bardak su içerken üç dozda alınmalıdır. Ancak çocuklar için dozaj çocuğun ağırlığına göre hesaplanır. Tipik olarak, bu bir gün boyunca kilogram başına 40-50 mg'dır.

bulantı, mide rahatsızlığı, ishal, kusma, stomatit, kabızlık, döküntü, iştah kaybı, anjiyonörotik ödem, dermatit, sarılık dahil Wilprafen ve yan etkileri vardır var. Bu ilaç, 10 kilogramdan küçük çocuklar için değil, hastanın karaciğer fonksiyonunun ihlaline veya bu ilacın bileşenlerine karşı aşırı duyarlılığa sahip değilse de kullanılmaz. Hamilelik durumunda, sadece bir doktora danıştıktan sonra vilprafen alabilirsiniz.

İltihaplı bademciklerin lokal tedavisinin gerekli olması durumunda, sprey şeklinde üretilen özel preparatların kullanılması mümkündür. Bu Hexaspree, Bioparox, Tantum Verde. Ayrıca antibiyotik içermeyen aerosol maddeleri de kullanabilirsiniz. Bunlar arasında Cameton, Ingalipt ve Anti-Angin formülü bulunur. Kamerun bileşimi, antiseptik klorobütanolün yanı sıra levomentol ve kafur içerir. Anti-angina bileşimi klorheksidin adı verilen bakterisidal bir madde içerir. Ve bileşim Ingalipta antimikrobiyal etkiye sahip bir ilacı içerir - çözünür sülfonamid.

Hastalık sırasında rejime sıkı sıkıya bağlı kalmak çok önemlidir. Böylece, hastalığın ilk günlerinde, hasta her zaman yatakta yatmalıdır. Bu sırada yemek için sadece yiyecekleri hafifletmeli, böylece vücut tarafından hızla emiliyor. Şu anda tüm yiyeceklerin sıcak ve yarı-sıvı olması arzu edilir.

Bir hastanın fungal anjina olması durumunda, doktor bağırsak mikroflorasını stabilize edecek özel ilaçlar reçete etmelidir. Sonuçta, bilindiği gibi, antibiyotik kullanımı esas olarak bağırsakları etkiler. Bu durumda, antifungal ilaçların alınması da gereklidir.

Bademcik iltihabı grip veya ARVI bir sonucu olduğu durumda, o zaman hastalığın sebebi virüs olacaktır. Benzer bir durumda doktor, bir lokal tipin immünomodülatör etkisi olan herhangi bir antiviral ilacı atar.

Hastanın alerjik bir bileşenin eşlik ettiği kronik bademcik iltihabı varsa, bu durumda mutlaka önerilen ilaç setinde antihistamin ve sodyum glukonat eklenir. Böyle bir kompleks en az beş gün boyunca alınmalıdır.

Çocuğun çok yüksek sıcaklıkta hasta olması durumunda, o zaman panadol veya ona dayalı herhangi bir ilaç reçete edilir. Ancak, sıcaklığın 38,5'i geçmemesi durumunda, vücudun kendi başına enfeksiyonla mücadele ettiğini gösterdiği için, bunun nakavt edilmemesi gerektiğini bilmek gerekir. Sonuçta, birçok virüs ve bakteri için, 38 0'daki sıcaklık ölümcül. Tüm bu ilaçlar alınabilir ve eğer kişi sıcaklık olmasa bile çok şiddetli ağrıya sahipse.

Bazı durumlarda, doktorlar ağrıyı azaltabilen ve dezenfeksiyon sağlayabilen özel lolipoplar almanızı tavsiye eder. Kural olarak, bu şekerler şifalı bitkilerin özlerini içerir. Ayrıca rahatlama sağlayan özel aerosolleri de kullanabilirsiniz. İlaç veya homeopatik şekerleri yardımcı ve öksürük.

Ancak, doktorun verdiği tüm önerileri açıkça izleyen durumlar vardır, yine de hastalığın rahatlamasına neden olmaz. Bu durumda, hastaneye gitmelisiniz.

Anjina ile etkili bir şekilde savaşabilecek birçok farklı halk tarifleri var. Her şeyden önce, bunlar boğazın durulanması için çözümler.

Durulama için en basit çözüm, su ile bir tuz, soda çözeltisidir. Bu çare sayesinde bademcikler pürülan birikintilerden arındırılır ve hatta ağrı giderilir. Durulama için basit bir çözüm hazırlamak için bir bardak ılık su almanız ve bir çay kaşığı tuz ve soda döküp iyice karıştırmanız gerekir. Çözeltiye 5 damla iyot ekleyin.

Durulama için boğazdaki ağrıyı önemli ölçüde azaltabilecek başka bir çözüm kullanabilirsiniz. Bir çözüm oluşturmak için bir bardak ılık su için yarım limon suyunu sıkın. Böyle şifalı otlar yapılan infüzyon bademciklerin çeşitli inflamasyon farklı formlarda olması durumunda Sarı kantaron, adaçayı, papatya, kadife çiçeği, ısırgan orchis, civanperçemi, muz, okaliptüs olarak kullanılabilir. Ve, bu çözüm için reçete aynıdır: bir bardak kaynar su için bir çorba kaşığı kuru ot koymak gerekir. Birden fazla bitki alabilir, ancak birkaç tane alabilirsin, ama toplam hacim hala bir çorba kaşığı olmalı. Su ile çimen ateşe konulmalı ve bir kaynamaya getirilmelidir. Bundan sonra, çözeltiyi rahat bir sıcaklığa ulaşıncaya kadar örtün ve bekleyin. Süzün ve sonra durulayın. Ve, daha sık durulama, daha iyi.

Bademcik iltihaplanmasını bal veya diğer arıcılık ürünleri ile giderebilirsiniz. Tabii ki, ideal seçenek - ağızda terlemenin ilk belirtisinde bal bir çay kaşığı var. Ancak, hastanın pürülan anjinaya sahip olması durumunda durulama için hazırlanan çözeltilere bal da eklenebilir. Propolis, terapötik bakterisit özelliklerinde, antibiyotiklere bile daha düşük olmayan çok yardımcıdır. Ayrıca, 100 ml sıvı başına 20 damla (alkol tentürü varsa) solüsyonlarını durulamaya da eklenmelidir. Pratikte görüldüğü gibi, bir gün boyunca üç durulama yeterli olacak ve hastalık ortadan kalkmaya başlayacak. Bademciklerin iltihaplı hale gelmesi durumunda, zabrusom ile çekilen bal peteklerini çiğneyebilirsiniz (bu peteklerin kapağıdır). Bu prosedür 15 dakika boyunca günde bir kez yapılmalıdır. Özellikle aktif olan, bu arı ürünlerinin lingual bademcik iltihabı tedavisinde güçlü antibakteriyel özellikleridir. Sonuçta, bu durumda, her zaman durulamaya yardımcı olmaz.

Aynı durumda, çocuklarda bademcik iltihabı - bademcik iltihabı varsa - o zaman aloe ve üç kısım sıvı bal suyu bir parçası oluşan bir karışımı kullanabilirsiniz. Bal çiçek almak için en iyisidir. Bu karışım en az iki hafta boyunca günde bir kez yağlanmalıdır.

Bezler insan bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Solunduğunda, vücuda giren patojenik bakterileri karşılamak ve geciktirmek için tasarlanmıştır. Zamanla, çevrenin bozulmasından ve bağışıklığın azalmasından dolayı, insanlar genellikle bezlerin iltihabı gibi bir sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Genellikle bezlerin akut iltihaplanması başlar. Semptomlar: Boğazda kuvvetli ağrı ve yutma vardır. Tüm vücutta genel bir halsizlik var, titreme görülür, baş ağrıyor, çoğu eklemlerde ağrıyor. Böylece sıcaklık 41 dereceye ulaşabilir. Çene altındaki lenf düğümleri, basıldıklarında çok ağrılıdır.

Bademciklerin çoğu anjina ile iltihaplanır. Bu bazen ARI ve ARVI'nın ilk aşamalarında da ortaya çıkabilir. Bezlerin iltihaplanma yoğunluğu farklıdır. Eğer anjina kataral ise, hasta boğazda yanma ve terlemekten şikayet eder ve yutulduğunda ağrı güçlü değildir. 38 dereceye ulaşmayan küçük bir sıcaklık var. Bu zamanda, bademciklerin şişmesi, bazı bölgelerdeki plaklar, bunların püyleri ve mukuslarından oluşur. Dil kaplıdır, ağız kuru, submandibular ve servikal lenf düğümleri hafifçe büyümüştür.

Eğer bademcik iltihabı foliküler ise, sıcaklık keskin bir şekilde 38 dereceye ve yukarısına yükselir. Bir kişi genel zehirlenme, titreme muzdarip. Alt sırttaki ağrı hissedilir. Vücudun genel bir zayıflığı var. Ağrı sadece boğazda değil, kulakta da "verir". Lenf düğümleri ağrılı, ödemlidir. Çocuklar bazen ishal ve kusma gelişir.

Lacunar anjin ile, işaretler folikülere benzer, ancak daha belirgin. Bezlerin artması ve iltihabı vardır, bunlar sarımsı beyaz bir kaplama ile kaplıdır. Bu, anjina akışının en ciddi şeklidir.

Nedeni sadece bakteriyel anjina değil, aynı zamanda mantar ve viral olabilir. Monositik ise, inflamasyonun nedeni virüsdür. Bu durumda, hastanın yutkunması sadece ağrı değil, aynı zamanda genel bir rahatsızlıktır. Ayrıca, dalak ve karaciğer genişler, tüm lenf düğümlerinde değişiklikler meydana gelir. Bir kan testi de vücuttaki bazı değişiklikleri ortaya çıkarır.

Fungal angina, vücutta zaten var olan ve fırsatçı patojenler olarak adlandırılan enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bağışıklık zayıfsa, onların sayısı dramatik şekilde artar. Bu, örneğin, uzun süreli antibiyotik kullanımı ile olur. Böyle boğaz ağrısı ile bademcikler curds görünür. Antifungal ilaçlar ile tedavi edilir.

Çocuklar genellikle çok bulaşıcı bir hastalık olarak görülen herpes boğaz ağrısı görür. Salgı bezlerinin iltihaplanması gibi havadaki damlacıklar tarafından yayılır, semptomlar şöyledir: farinks ve bademciklerin arka duvarında küçük kabarcıklar oluşur ve bunları tamamen örter. Baloncuklarda berrak bir sıvıdır. Antiviral ilaçlar yardımıyla böyle bir anjina tedavisi.

Semptomlar anjin tipine bağlıdır. Tabii ki, iltihap nedeni tam olarak bu hastalık ise. Semptomlar ayrıca insan bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak farklı tezahür eder. Zayıf ise, hastalık daha hızlı başlar ve daha yoğun bir şekilde ilerler. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile belirtiler daha az belirgindir.

Hastalığın başlangıcını belirleyen bezlerin iltihaplanmasının ana belirtileri:

 • Boğaz ağrısı, değişen derecelerde ifade edilir. Şiddetli inflamasyon ile çok şiddetli olabilir;
 • palatine bademcikler (bezler) kızarması;
 • vücut sıcaklığında 38 dereceye veya daha fazla artış.

Sekonder belirtiler periyodik olarak kendini gösterir. Bu bezlerin iltihaplanmasına neden olan enfeksiyona bağlı. Tezahürleri aşağıdaki gibidir:

 • genel zayıflık;
 • şiddetli baş ağrısı;
 • bir ses sesi;
 • şişmiş bademcikler;
 • Abse bezlerinin görünümü.

Sebepler farklı olabilir. Onlardan başlayarak tedavi seçenekleri seçilir. Bezlerin iltihaplanmasına neden olan birçok hastalık vardır. Tedavi, semptomların bulunduğu ilk günlerden başlamalıdır. Ve birçok hastalık birbirinden radikal olarak farklıdır. Antibiyotikler, örneğin iyileşmek için viral inflamasyon anlam kazanmaz. Ancak, sık sık kullanılan sıcak suyun içilmesi ve binaların sürekli havalandırılması, bezlerin iltihaplanması olan hastayı hızlı bir şekilde "takabilir".

Antibiyotiklerle tedavi, bakteriyel bir enfeksiyon geliştiğinde etkilidir. Bu mikroorganizmaların neden olduğu iltihaplanma birincil muayene sırasında tanınabilir. 5 güne kadar süren ve bademcikleri etkileyen beyaz kaplama, püstül, ateş, bunlar streptococcus'un tüm semptomlarıdır. Aynı zamanda, bir antibiyotiğin uygun şekilde uygulanması oldukça karmaşık bir konudur çünkü enfeksiyon en yeni ilaçlara bile yüksek direnç gösterebilir. Mukus boğazından gelen bir leke (aksi halde - bakteriyel analiz) hastalık hakkında ayrıntılı bilgi verir, bu durumda bu özel vaka için hangi antibiyotiğin gerekli olduğunu görebilirsiniz.

Ama aynı zamanda antiviral ilaçlar ve antibiyotikler yardımcı olmaz. Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle bezlerin fungal lezyonları ile karıştırılabilir. Oral kavite boyunca peynir benzeri bir kaplama ile ayırt edilirler. Doğru bir teşhis, yalnızca bir laboratuvar analizinden sonra yapılabilir. Bu tür hastalıkların tedavisi, etkilenen bezlerin ve ağız boşluğunun olağan bir antifungal solüsyonla tedavi edilmesi yöntemi ile gerçekleştirilir.

Halk tedavisi yöntemleri bazen doktor tarafından reçetelenen ilaçlardan daha etkili olabilir. Sadece hastanın genel durumunu hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda iyileşmeyi hızlandırırlar. Mükemmel, sıcak (ama sıcak değil) içmeye yardımcı olur. İdeal olarak, anti-inflamatuar etkisi olan mevcut bitkiler olacak bu çay:

Bezlerin iltihabı ile ne yapmalı? Plak veya püstül antiseptik ajanlarla durulanabilir. Bu prosedürü uygulamak için yemekten önce otuz dakika boyunca günde birkaç kez olmalıdır. Başka bir büyük ilaç, ortak bir limondur. Yarım, şekersiz ve deri ile yemiş, enflamasyonu öldürerek mucizeler yaratabilir. Ama bundan sonra da yemekle, yaklaşık yarım saat beklemeniz gerekiyor.

Çok sıradan bal çalışır. İdeal olarak, bir boğaz ağrısının ilk belirtileri ortaya çıktığı anda, günde bir çay kaşığı yenmelidir. Pürülan boğaz ağrısıyla, durulama solüsyonlarına bal eklenebilir. Propolis iyi çalışıyor. Durulama çözeltisine de eklenir. Oran: 100 gram su başına 20 damla propolis. Hastalığın iyileşmesi için, günde sadece üç durulama için yeterlidir. İltihaplı bademcikler ile, bal peteklerini 15 dakika boyunca günde bir kez çiğneyebilirsiniz.

Enfeksiyonun hastadan diğer insanlara iletilmesinin iki ana yolu vardır. Birincisi, aktif bir iltihap aşamasına sahip olan bir kişiden. Enfeksiyon öksürme veya hapşırma (hava yoluyla) yoluyla bulaşır, böylece bir kişi etrafındaki patojenleri yayır. Sonuç olarak, çoğu zaman sağlıklı insanlar hastalığa yakalanabilir, özellikle de bağışıklığı zayıflamış olanlar. Enfeksiyon hasta ile doğrudan temas etmeden bile meydana gelir. Havada olmak için bir öksürükten geçen mikroplar ve bir süre sonra onları soluyan kişi, bezlerinin şimdi ateş ve iltihaplanma yakalandığını hissedecekler. Sebepler ve hane halkı olabilir: Bir havlu veya çatal bıçak takımı enfekte kişi ile birlikte kullanılmalıdır. Evde "angina" teşhisi konmuş bir hasta varsa, o zaman diğer insanlardan izole edilmelidir. Bu özellikle çocuklar ve yaşlılar için geçerlidir, çünkü çoğu kez zayıflamış oldukları bağışıklıklardır.

İkinci durumda, hastalık, hastalığın aktif bir aşamasına sahip olan kişilerden bulaşır, ancak enfeksiyon tamamen iyileşmez. Ayrıca bezlerin iltihaplı olmasına neden olabilir. Bu durumda bakteriler vücuda yayılır ve bir filtre olan lenf düğümleri onları geciktirir. Sonuç olarak, bademcikler bir süre enfeksiyonla hala başa çıkabilir, ancak sonra zayıflar ve bu nedenle bezlerin iltihabı oluşur.

Antibiyotiklerin kullanılması birçok yan etkilere yol açabilir, ancak bunların kullanımı hala zarar daha büyüktür. Bu nedenle, bezlerin iltihabı tedavisinde kullanılırlar. Genel olarak, pürülan çökeltilerde antibiyotikler kullanılır. Bu durumda, doktor 5 günlük tedavi kürünü reçete eder.

Semisyentetik ilaçlar "Penisilin" ve "Amoksisilin" (bakteriyel boğaz ağrısı için bir doktor tarafından atanan) çok çeşitli etkilere sahiptir. Kontrendikasyonlar - bu tür ilaçlara aşırı duyarlılık, böbrek yetmezliği ve gebelik. Yan etkiler: taşikardi, dysbacteriosis, bilinç ve davranış değişiklikleri, depresyon. Bu ilaçlar yetişkinler ve çocuklar için reçete edilir.

Bezlerin iltihabı için diğer antibiyotikler: ilaç "Amoksiklav" amoksisilin ve klavulanik asit içerir. Sadece 12 yıl sonra atayabilirsiniz. Tedavi süresi 5 ila 14 gündür. Bu ilacı kullanırken, böbrek, karaciğer ve hematopoez üzerinde sıkı kontrol gereklidir.

Bu ilaçların analogları vardır: "Augmentin", "Amosin" ve "Flemoxin solute". Antibiyotiklerin tedavisinde doktor ek olarak bağırsak mikroflorasını destekleyen fonlar yazabilir: bunlar Linex, Bifidumbacterin, Acipol ve diğerleridir.

İlaç "Vilprafen" preparasyonun ana maddesi olan jozamecin içerir. Akciğerlerde ve bademciklerde yoğunlaşan bakterileri aktif olarak etkiler. Hem yetişkinleri hem de çocukları tedavi etmek için kullanılır (10 kg'dan ağırdır), dikkatli bir şekilde dozajı hesaplar. Yan etkileri vardır: mide rahatsızlığı, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, Quincke ödemi, iştah, ürtiker, sarılık ve dermatit azalmıştır. Karaciğerin ihlalleri ve ilacın kendi bileşenlerine aşırı duyarlılık için kullanılamaz.

Bezlerin iltihaplanması nasıl tedavi edilir? Hastalığın ilk günlerinde zorunlu yatak istirahati. Yiyecekler kolay olmalı, böylece yiyecekler vücut tarafından iyi emiliyor. Gıda yarı sıvı ve sıcak olmalıdır. Farklı anjina varyantları ile uygun ilaçlar reçete edilir. Sadece bir doktor doğru her durumda tedavi için nelerin gerekli olduğunu belirleyebilir çünkü Öz-tedavi, burada başa çıkamaz. Sıcaklık 38 derecenin üzerinde ise, birçok bakteri ve virüslerin, ölümcül olduğundan çökertmek için tavsiye edilmez. Böylece vücudun kendisi hastalıklarla baş etmeye çalışıyor.

Bir yandan bademcik iltihabı varsa, tedavi için yüzeyde biriken irin kalıcı olarak çıkarmanız gerekir. Bakteri öldüren özel çözümlerle düzenli olarak gargara yapmak ve bağışıklık sistemini tedavi ile desteklemek gerekir.

Durulama çok dikkatli yapılmalıdır, böylece birikmiş tüm irin tamamen temizlenir. Anjina varsa, o zaman birkaç gün boyunca dersleri reçete edilir antibiyotik tedavisi, gereklidir. Sıcak bir sıvı içmek daha iyidir.

Bademcik iltihabı kronik telafili bademcik iltihabı ile nasıl tedavi edilir? Püy ve kompleks terapiyi çıkarma yöntemi uygulanır. Dekompanse inflamasyon ile, sadece bademciklerin giderilmesi yardımcı olabilir.

Modern tıp bu yöntemi uzun bir süre kullanmaya başladı. Bu prosedürün avantajı, inflamasyonu ve ağrıyı hafifletmesidir. Operasyonda hasar görürse, hızlı bir doku rejenerasyonu vardır. Lazer tamamen zararsızdır ve vücutta meydana gelen süreçleri ihlal etmez. Operasyon pratik olarak kansızdır. Hemen bir lazer trombüs oluşturan kılcal "mühürlü" katlanır. Ancak, cerrahi çözümler sadece aşırı durumlarda kullanılır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir yetişkin boğaz ağrısı, bir ilaç listesi ile ne içilir

Bazı belirtileriniz varsa, çoğu kişi kendilerini teşhis etmeye çalışır ve genellikle kendiliğinden bir komplikasyona yol açan bir tedaviyi reçete eder.

Boğazda mukus: Birçok ciddi hastalığın belirtisi. Boğazda mukusun nedenlerinin belirlenmesi - başarılı tedavinin anahtarı

Boğazdaki mukus bir Nazofarenks epitelyumu tarafından üretilen viskoz bir sır. Yardımı ile kabuklar virüslerin nüfuz etmesinden, tahriş edici faktörlerin etkilerinden korunur.