Loading

Angina ile boğazda ağrıyı rahatlatmak için nasıl

Bademciklerin (bademcikler) akut inflamasyonu veya angina streptokok enfeksiyonu sonrası daha az sıklıkla diğer enfeksiyon türlerinde ortaya çıkar ve hastada ciddi semptomlara neden olur. Ana boğazda güçlü bir iltihaplanma arka planı gelişir boğazda keskin bir ağrıdır. Bu nahoş hissi tahammül etmek gerekli değildir: ilaçların ve etkili halk ilaçlarının yardımıyla anjina ile ağrıyı hafifletebilirsiniz.

ilaç

Eğer boğaz ağrıyorsa, ani bir şekilde gelişiminin ilk gününden itibaren, bir doktora görünmeniz gerekir. Uzman, ayrıntılı bir tanı koyacaktır, boğazda ne tür anjin ağrısına neden olduğunu belirleyecektir. Genellikle, pürülan anjina her zaman reçete edilen antibiyotikler - penisilinler (Flemoclav), makrolitler (Azitromisin). Antibiyotiklerin başlangıcından sonra, bir kural olarak, ağrı 2-3 gün içinde zaten kaldırılabilir. Ancak farenks anestezi ve aşağıda tartışılacak diğer ilaçların kullanımı ile mümkündür. Boğaz ağrısı için antibiyotik seçimini okuyun

Her şeyden önce, acıyı gidermek veya en azından onları rahatlatmak için, yerel antiseptikler şunları yapabilir:

 1. Rezorpsiyon için tabletler Strepsils, Neo-Angin, Septotelet, Trachsen, Agizespt, Adaçayı, Falimint. Hemen hemen tüm bu tür ilaçlar anestetik, mentol ve yağlar, iltihap önleyici etkiye sahip bitki özlerini içerir. Enflamasyon azaldıkça, yutulması daha az ağrılı hale gelir. Boğaz hapları hakkında anestezi hakkında daha fazla bilgi edinin
 2. Geksoral, Yoks, Proposol, Kamerun, Stopangin, Tantum Verde boğazından spreyler. Akut anjinada bu ilaçlar vazgeçilmezdir: bademcikler üzerinde "film" yapabilirler, bunun sonucunda aktif bileşenler uzun süre çalışır. Birçok sprey, güçlü antiseptik, anti-enflamatuar, yumuşatıcı bileşenler içerir ve bu nedenle ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Aerosolün boğazdaki ağrıdan hangisini kullanacağını okuyun
 3. Bademciklerin yağlanması Lugol, Chlorophyllipt, deniz topalak yağı. Eğer boğaz ağrılı ise, bazı hastalar bu tür bademcikler ile tedavi edilir, ancak pürülan boğaz ağrısı ile prosedürlere daha dikkatli olmalı, çünkü bir bez olduğunda, derin doku tabakalarında enfeksiyon riski vardır.

En etkili tedavi boğaz ağrısı için halk ilaçlarıdır, örneğin, angina ile boğaz durulamaları daha hızlı hastalıkla başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Boğaz ağrısı olan boğaz ağrınız varsa, rahatsızlığı gidermek için mükemmel yardım. Onları her yarım saatte bir yapmak önemlidir ve sonra efektin ortaya çıkması yavaş olmaz. Bu gibi durulama tavsiye edilir:

 • borik asit, manganez, hidrojen peroksit çözeltisi;
 • furacilinin çözeltisi;
 • Heksoral, Stopangin;
 • Tantum Verde, OCI;
 • Teraflu Lar;
 • tuzlu çözelti;
 • rivanola;
 • Eludril;
 • Miramistin;
 • Mikrotsid;
 • iodinol;
 • propolis tentürü;
 • Rotokan.

Suprastin, Tavegil, Telfast, Loratadin, Erius - Antihistaminikler ağrı sendromu alımı mükemmel kaldırır. Eğer boğaz çok fazla ağrırsa, yiyecek ve tükürük yutmak zordur, daha sonra anjina NSAID'leri - İbuprofen, Naise, Ketonal, Asetaminofen için kabul edilir. Mide ve bağırsaklara zararlı olduklarından, bu ilaçları kötüye kullanmak imkansızdır, böylece günde 1-2 kez daha fazla değil, tabletler, şuruplar, tozlar şeklinde alınırlar. Anjina'nın Parasetamol veya Aspirin (bir doktor tavsiyesi üzerine) alması anestezik olarak da mümkündür.

Geleneksel tıp

Boğazdaki ağrıyı gidermek için yardımcı olacak ve en etkili olanları arasında halk tarifleri olacak:

 1. Biraz su ısıtın (cam), bir çay kaşığı tuz ve soda ekleyin. Her saat orofarenks durulayın. Bu yöntem boğazda çok acı verici olsa bile rahatsızlık ile başa çıkacaktır.
 2. Bir bardak su ile papatya çiçeği bir çay kaşığı demleyin, bir kaşık dolusu bal ekleyin. Çay sıcak olduğunda, sıcakken içmeyin.
 3. Kalanchoe suyunu suyla (1: 1) karıştırın, 30 dakika sonra en az 4 kez boğazını durulayın.
 4. Ayçiçek yağının ağzına koyun, bademcikler üzerinde tutun, mümkün olduğu kadar tükürün. 3-4 kez tekrarlayın.
 5. Havuç suyu sıkın, yarım bardak suya bir çay kaşığı bal ekleyin. Küçük yudumlarda iç, günde iki kez tekrarlayın.
 6. Suyu buğday filizlerinden sıkın, bademcik yağlayın. Prosedür günde 3 kez yapılabilir.

Ne yapmamak

Angina ile yapılmaması gereken şeyler var. Onlar sadece rahatsızlığı artıracak ve yutma daha da acı verici olacaktır. Yani, anjinle mümkün değil:

 • çok kuru bir yerde olmak;
 • sistemik antibiyotik alımını göz ardı etmeyin (etiyotropik tedavinin yokluğunda inflamasyon oluşur ve ağrı yoğunlaşır);
 • sigara;
 • alkol içmek;
 • katı gıda kullanın - tohumlar, fındık, bisküvi, vb.
 • sirke, tuzlu, sert, sıcak, soğuk yiyecek, baharatlı sebzeler, baharatlar ile yemek yiyin;
 • güçlü kahve, çay, soda içmek;
 • çok fazla süt ürünü almak;
 • zehirlenme ve ağrıyı azaltan bol içecek hakkında unutun.

Ayrıca, anjina ile, sıcak kompresler yapamazsınız, bacaklarınızı uçurun, hardal sıvaları koyun. Aşırı ısınan bakterilerin çoğalması hızlandığında, hastalığın şiddeti artmaktadır. Tüm tedavi yöntemleri bir doktor tayin etmeli ve bu durumda iyileşmek için, hasta sadece tüm önerilere uymak zorundadır ve tablet alma seyrini azaltmamalıdır.

Sonuç olarak, Dr. Komarovsky size ne tür bir durgunluğun faydalı olduğunu ve boğazınızdaki hoş olmayan hisleri tam olarak nasıl kaldırabileceğinizi söyleyecek?

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Boğaz ağrısı ağrı kesiciler nasıl tedavi edilir

Analjezik (analjezik) - ağrıyı durdurmak için tasarlanmış sentetik ve doğal kaynaklı bir preparat. Mukozada inflamatuar reaksiyonlar gelişirken boğazda rahatsızlığı azaltmak için kullanılır.

Makalenin içeriği

Semptomatik ilaçlar, patolojinin klinik görünümlerinin rahatlamasını kolaylaştıran ağrı reseptörlerinin duyarlılığını azaltır.

Anjina için anestetik, antipiretik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilir.

Bu tür ilaçlar, catarral süreçlerin alevlenmesi aşamasında bademcik iltihabı semptomlarını ortadan kaldırmak için kullanılır. İlaçların sistematik kullanımı, lenfadenoid oluşumlarında ve orofarenksin mukoza zarında ağrının giderilmesine katkıda bulunur.

Ağrı kesicilerin sınıflandırılması

Boğazımda rahatsızlık varsa ne tür analjezikler kullanabilirim? Ağrılı duyguların hafifletilmesine katkıda bulunan tüm ilaçlar iki gruba ayrılır: narkotik ve narkotik değildir. Bulaşıcı hastalıkların tedavisinde, narkotik olmayan ilaçların kullanımına başvurulur.

 • antipiretikler - subfebril ve ateşli ateşin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan, termoregülasyonu normalleştiren ilaçlar;
 • salisilatlar - aspirin içeren ilaçlar; hemen hemen her lokalizasyonun ağrının giderilmesine katkıda bulunur;
 • aminfenoller - belirgin antiseptik özelliklere sahip ilaçlar; patojenik hücrelerde bulunan proteinlerin denatürasyonunu teşvik eder;
 • NSAID'ler, rahatsız edici hisleri ve inflamatuar mediatörlerin sentezini hafifleten geniş spektrumlu bir ilaçtır.

Bir ölçüde, tüm analjezikler, vücudun patojenik bakterilerin metabolitlerine duyarlılığını azaltmaya yardımcı olan duyarsızlaştırma etkisine sahiptir. Bundan dolayı, bademcik iltihabında meydana gelen alerjik reaksiyonlar ortadan kaldırılır: hiperemi, dokuların şişmesi, iltihap ve yüksek ateş.

Lokal Anestezikler

Yetişkinlerde boğazda rahatsızlığın giderilmesi için lokal anestezikler kullanılabilir. İlaçlar, ağrı reseptörlerinden gelen sinir impulslarının iletkenliğini, serebral korteksin karşılık gelen alanlarına bloke eder. Bu nedenle, enflamatuar odakların lokalizasyonu yerine rahatsızlık verici duyumların olmaması nedeniyle KBB hastalığının seyri kolaylaştırılmaktadır.

Lokal anestezikler çeşitli farmakolojik formlarda, yani:

 • tabletler;
 • pastiller;
 • spreyler;
 • aerosoller;
 • jeller;
 • durulama için çözümler.

Lokal anesteziklerin aktif maddeleri pratik olarak kanın içine çekilmez, bu da istenmeyen reaksiyonların oluşmasını engeller.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı tedavisi için, anesteziklerin hap ve aerosol formları sıklıkla kullanılmaktadır. Preparatların bileşenleri hızla enflamasyon bölgelerine nüfuz eder, bu da etkilenen dokularda kataral süreçlerin ve patojenlerin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur.

Sistemik analjezikler

Vücudun güçlü bir zehirlenmesi sadece boğazda değil, aynı zamanda kaslarda da ağrıya neden olur. Tonsillit belirtilerini hızlı bir şekilde durdurmak için, sistemik analjezikler kullanılması tavsiye edilir. İlaçların aktif bileşenleri, prostaglandin üretimini uyaran bir enzim olan siklooksijenazın üretiminde yer alan arakidonik asidin sentezini etkiler.

Prostaglandin sentezinin inhibisyonu, mukoza KBB organlarındaki rahatsızlık duyumlarının azalmasından dolayı, dokularda iltihaplı reaksiyonların oluşmasını önler. Yetişkinlerin tedavisi için, aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir:

 1. "İbuprofen" - anti-flogist, analjezik ve antipiretik bir etkiye sahiptir; Orta şiddetteki boğazda miyalji ve ağrıyı gidermek için kullanılır;
 2. "Naproksen" - araşidonik asidin sentezinde rol oynayan inflamatuar mediatörlerin ve lizozomların aktivitesinin baskılanması nedeniyle ağrı ve subfebril ateşini ortadan kaldırmaya yardımcı olur;
 3. "Nurofen" - ağrı reseptörlerinin serotoninin (enflamasyonun bir aracı) etkilerine olan duyarlılığını azaltır; bu da, kataral süreçlerin ve ağrı sendromunun gerilemesine katkıda bulunur.

Sistemik etkinin analjezikleri hematopoez sürecini etkiler, bu nedenle hemorajik diyatezi ve hipertansiyon için bir uzman tavsiyesi olmadan kullanılamazlar.

Lolipop ve pastilleri

Anestezi yapan lolipoplar ve pastiller sadece boğaz iltihabının mukoza zarlarını etkiler. Pratik olarak yan etkilere neden olmazlar, bu nedenle reçetesiz olarak eczanelerde serbest bırakılırlar. Lokal anestezikler, etiyolojik ve patogenetik tedaviye ek olarak kullanılmaktadır. Sadece patolojinin lokal belirtilerini ortadan kaldırırlar, ancak inflamasyon odaklarındaki patojenik florayı yok etmezler.

Yetişkinlerde akut boğaz ağrısı tedavisi için, ilaçlar gibi:

 • "Septotelet" - tabletlerin uçucu yağları, siliyer epitelyumun etkilenen kısımları üzerinde analjezik etki gösterir ve benzalkonyum klorür - KBB organlarındaki patojenlerin aktivitesini inhibe eder;
 • "Strepfen" - iltihaplanma ve boğazda rahatsızlık verici duyumların oluşmasını önleyen her iki izoformun siklooksijenaz sentezine müdahale eden aktif bileşenleri olan lolipoplar;
 • "Strepsils" - fungisidal özellikleri telaffuz antiflojistik ve analjezik eylem, bir preparat; Karışık floranın bademcik iltihabının giderilmesinde kullanılır;
 • "Pharyngocept" - gram-pozitif bakterilerin çoğunu tahrip eden patojenetik bir hareketin hazırlanması; yüksek verimlilik nedeniyle yetişkinlerde bademcik iltihabı monoterapi için ana ilaç olarak kullanılabilir.

Patojenetik ve semptomatik eylemlerin preparatlarını seçmek için, yalnızca enfeksiyonun kaynağına ve hastalığın akımının yer çekimine bağlı olarak uzman olmalıdır.

Boğazdaki patolojik süreçlerin gerilemesini hızlandırmak için antibiyotik veya antiviral ilaçlar kullanılmalıdır. Palatine bademciklerdeki ülserlerin% 97'sinde oluşumu bakteriyel floranın gelişimini gösterir. Onu yok etmek için sefalosporinler, penisilinler veya makrolidler kullanın.

Aerosoller ve spreyler

Yetişkinlere yönelik aerosollerin ve spreylerin çoğu sadece analjezik değil, aynı zamanda antiflojistik bir etkiye de sahiptir. İlaçların terapötik etkisini uzatmak için, orofarenksin sulanmasından sonra, 30-40 dakika boyunca yiyecek ve içecek içmek arzu edilmez. Orofarinksin mukoza zarı üzerindeki lokal etkiler, etkilenen dokuların rejenerasyonunu hızlandırır, bunun sonucunda lokal bağışıklık artar.

İlaçların analjezik ve anti-enflamatuar etkisini arttırmak için, kullanmadan önce, ılık su ve sofra tuzu veya deniz tuzu çözeltisi ile boğazın yıkanması tavsiye edilir. Bademcik iltihabına karşı en etkili spreyler ve aerosoller şunlardır:

 • "Ingalipt", anjina, larenjit, farenjit, vb. Gelişimi sırasında ortaya çıkan acı verici hisleri durdurmak için kullanılan lokal aksiyonun antiseptikidir;
 • "Cameton" - orofarenksin mukoza zarının anestezi ve dezenfeksiyonunu destekleyen kombine bir hareket spreyi;
 • "Geksoral" - bir hemostatik, zarflama, koku giderici ve analjezik etkisi olan aerosol; çoğu gram-pozitif bakteriye ve bazı tek hücreli bakterilere karşı aktiftir.

Lokal anesteziklerin sadece enfeksiyöz hastalıkların tedavisinde yardımcı ilaç olarak kullanılabileceği anlaşılmalıdır. Acıyı hemen durdururlar, ancak inflamasyon odaklarındaki patojen florayı tamamen yok edemezler.

Boğaz ağrısı için anestezi: Boğazınızı nasıl kurtaracaksınız?

Angina, bademcik iltihabına neden olan mantarlar, virüsler veya bakterilerin neden olduğu, yaygın olarak görülen ve şiddetli boğaz ağrısı olan bir kişiye neden olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Boğazdaki ağrı nedeniyle, yeme süreci karmaşıktır ve bir kişinin konuşması zordur, bu nedenle ağrı mümkün olduğunca çabuk bir şekilde ortadan kaldırılmalıdır.

Anjinetik anestezi, eczanede çeşitli formlarda satın alınabilir veya evde ulusal tariflerle hazırlanabilir.

Boğaz ağrısı anestezi için yardımcı ilaçlar

1. Rezorpsiyon için tabletler. Tabletler, bir ön muayene ve hastalığın ciddiyetinden sonra bir uzman tarafından seçilmelidir, çünkü kendi kendine tedavi vücuda zarar verebilir.

Tabletlerin etkisi, iltihaplı mukoza dokularına nüfuz eden, kaşıntı ve ağrıyı anında yok eden anti-enflamatuar, antiseptik ve yumuşatıcı bileşenler ile sağlanır.

Diğer analjeziklerden önce tabletlerin başlıca avantajları:

 • Geniş eylem;
 • Herhangi bir eczanede yüksek maliyet ve uygunluk yok;
 • Sık sık giriş imkanı (her 3-4 saatte bir);
 • Herhangi bir durumda kullanım kolaylığı, yol, iş veya ev.

Bu ilaçlar şunları içerir:

 • Strepsils;
 • Septolete;
 • Falimint;
 • Neo-angin;
 • Lorautin ve diğerleri.

Angina bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, hapların yalnızca geçici olarak ağrının giderilmesine yardımcı olacağı ve hastalığın ve inflamatuar sürecin nedenini tamamen ortadan kaldıracağı, doktor tarafından önerilen kapsamlı bir tedaviye ihtiyaç olduğu akılda tutulmalıdır.

Çoğu zaman bu gibi durumlarda, antibiyotikler reçete edilir, hızla iltihaplanmayı ve bademciklerin orijinal halini alır. Özellikle ihmal edilmiş formlarda, hastalığın bulaşıcı bölüme yatırılması gerekmektedir.

2. Boğaz için spreyler. anlık olarak ağrıyı uzun süre mukoza ve hareket iltihabı azaltmak aktif maddelerin içeriği yüksek olan tonsil koruyucu "film" oluşturmak boğaz iyi tedavisi için aerosoller.

Bir sprey şeklinde anjin için en popüler ağrı kesiciler şunlardır: Hexoral, Yoks, Tantum Verde, Inhalipt, Klorofilit, Stopangin ve diğerleri.

Bu ilaçlar yerel bir etkiye sahiptir ve neredeyse bir bütün olarak vücudu etkilemez, ancak buna rağmen kontrendikasyonları vardır.

Hangi durumlarda aerosol kullanılması tavsiye edilmez:

 • 3 yaşından küçük çocuklar (bazen de 5 yaşına kadar);
 • Ilacın bileşenlerine intolerans veya alerji;
 • Hamilelik ve emzirme döneminde (sadece doktora danışıldıktan sonra izin verilir!);
 • Bronşlarda obstrüktif süreçlerin varlığı.

Her ilacın kontrendikasyonlarının tam bir listesi farklıdır, bu yüzden herhangi bir ilacı kullanmadan önce talimatları dikkatli bir şekilde okumak önemlidir.

3. Bademciklerin tedavisi. Güçlü ağrıları ve şişmiş bademcikler ile iyi bir etki deniz topalak, klorofilit ve lugol yağları ile tedavi edilir. Ayrıca boğaz anestezi yardımcı olacaktır bir miramistin, klorheksidin (su bazlı!) Veya rotochana bir çözüm ile durulama yardımcı olacaktır.

Bu ilaçlar güvenli ve ağrılı boğazın sterilize edilmesine ve yemek sırasında rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olan çok etkili ağrı kesicilerdir.

Bir doktora danışmadan anjina ile kendiniz için anestezi nasıl seçilir

nedense kampanya bir uzmana ertelendi ve ağrı rahatsızlık bir sürü getiriyor ise, reçetesiz eczanelerde sağlık ve reçete zarar vermeyen basit analjezikler, kullanabilirsiniz.

1. Anti-inflamatuar ve analjezik ilaçlar:

Bu ilaçların kullanımı, mukozal inflamasyonun giderilmesine, boğaz ağrısının azaltılmasına ve hastanın sıcaklığının yüksek sıcaklıkta iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bu ilaçlar, boğaz ağrısına takılan burun için, örneğin, damlalar gibi alerjik bir reaksiyondan kaynaklanıyorsa, ağrıyı azaltır.

Ağrının geçici olarak ortadan kalkması, ağrı kesiciler içeren normal bir öksürük şurubu yardımı ile olabilir. Şurup günde 3 defadan fazla 1 çay kaşığı içmez.

Boğaz ağrısı için halk tarifleri

Düzenli durulamaların anjin için mükemmel bir analjezik olduğu uzun süredir kanıtlanmıştır! Boğazdaki gargaralar boğazdaki birikmiş bakterileri öldürmeye yardım eder, mukusu temizler ve iyileşmeyi hızlandırır.

Ev ortamında, 1 saat tuz, 1 saat soda ve ılık suya eklenen 5-10 damla iyot içeren basit ama etkili bir çözelti hazırlayabilirsiniz. Sonucu korumak için, her 30 dakikada bir boğazını durulayın.

Papanın eklenmesiyle balın eklenmesi ağrıyı hafifletir ve boğazın şişmesini rahatlatır. Bunu yapmak için 1h.L kuru çiçekler dik kaynar su ile dökülür ve bal eklenir. Kaynatma ılık bir formda içilir.

Boğaz sadece kırmızı ise ve sıcaklık henüz yükselmediyse, en iyi tedavi deniz tuzu çözeltisi ile basit bir durulama olacaktır. 1 bardak su için 1 çay kaşığı tuz koyun ve her 20-30 dakikada bir boğazınızı düzenli olarak yıkayın. Taze sıkılmış pancar suyu da kullanabilirsiniz.

Eğer bademcikler boyut olarak belirgin şekilde artmışsa, her 3 saatte bir değişen boyun üzerine bir ısınan alkol sıkıştırması yerleştirilir. Cilt yanıklarını önlemek için, alkol daha önce su ile seyreltilmelidir.

Uzun süre uygun ilaç almış eylemi vermek için, odasında diyet (sınır baharatlar, tuz, sirke, katı gıdalar, güçlü çay ve kahve), düzenli hava nemlendirme priderzhivatsya gerekir nerede sıvıları ve yatak istirahati hasta, içme bol.

Ve daha fazla bilgi:

Bu tavsiyelerin gözlenmesi, boğazdaki tüm hoş olmayan duygulara yardımcı olabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Anjina anjinezi

Bademcik iltihabı, streptokok veya diğer enfeksiyonlarla insan enfeksiyonu sonucu oluşur. Angina son derece tatsız semptomlara sahiptir - ateş, şiddetli boğaz ağrısı ve şişmesidir. Anestezikler hastanın durumunu rahatlatmaya yardımcı olur.

Bir anjinada boğaz tedavi etmek için

Angina ile gelişen boğazda akut ağrı durumunda mutlaka bir doktora danışmalısınız. Ne tür hastalıkların hoş olmayan semptomlara neden olduğunu belirleyecektir. Pürülan anjina, genellikle penisilinler veya makrolidler ile tedavi reçete. Antibiyotiklerle tedaviden sonra, ağrı sendromu 1-2 gün sonra çıkarılabilir. Ancak bunu yapmak için bir anestezi almanız gerekir.

Boğaz ağrısı

Bu tür ilaçların kullanılmasının avantajı, sadece anestezi yapmanın yanı sıra patojenik bakterileri de ortadan kaldıran aktif maddelerden oluşan bezler üzerinde koruyucu bir filmin oluşturulmasıdır. Bir sprey şeklinde boğaz ağrısı için çare, ek olarak, mukoza iltihabı kaldırır. Anjina için en popüler ve etkili ilaçlar şunlardır:

 • Chlorophyllipt;
 • Geksoral;
 • Ingalipt;
 • Stopangin;
 • Gliserin ile Lugol.

Aerosollerin yerel bir etkisi vardır, bu yüzden pratik olarak vücudun diğer organlarını ve sistemlerini etkilemezler. Ancak bu angina ağrı kesici grubunun kontrendikasyonları vardır:

 • 3-5 yıla kadar yaş;
 • ilacın bileşenlerine bir alerjik reaksiyon;
 • hamilelik veya çocuğun beslenmesi;
 • bronşlarda obstrüktif süreçler.

Analjezik tabletler

Bu tür fonlar ancak bir kişi hemen doktora gidemediğinde kabul edilebilir ve ağrı ona güçlü bir rahatsızlık verir. Bu grubun ilaçlarının kullanımı iltihabı gidermeye, ağrıyı azaltmaya ve sıcaklığı düşürmeye yardımcı olacaktır. Boğazdan gelen tabletler, sağlığınıza ciddi zarar vermeyecek şekilde seçmek için daha iyidir, örneğin:

 • Yetişkinler için aspirin;
 • parasetamol;
 • ibuprofen;
 • naproksen;
 • Adawa;
 • Asetaminofen.

şekerleri

Öz-tedavi, durumu kötüleştirebildiğinden, resorpsiyon için pastiller, anjina tipi ve hastalığın ciddiyetini belirledikten sonra bir uzman tarafından reçete edilir. Bu tür ilaçların etkisi, bileşimlerinde yumuşatıcı, anti-enflamatuar veya antiseptik maddeler ile sağlanır. Mukoza iltihaplı bölgelerine nüfuz ederek, bu bileşenler ağrı ve kaşıntıyı hafifletir. Boğazdaki bir ağrının pastilleri belli avantajlara sahiptir:

 • kullanım kolaylığı;
 • Düşük fiyat;
 • geniş bir yelpazede faaliyetler;
 • sık başvuru olasılığı.

Anjina bakteriyel bir enfeksiyona neden olduğundan, şekerler formunda bir anestetik semptomları geçici olarak hafifletebilir. Hastalığın nedenlerinin tamamen ortadan kaldırılması ve enflamatuar sürecin kaldırılması için, doktorun seçeceği karmaşık tedavinin yapılması gerekmektedir. Kural olarak, bu durumda, antibiyotiklerin seyri reçete edilir. Pastil, temel tedaviye ek olarak alınabilir. Aralarında en popüler olanları:

Boğaz ağrısı için ilaçlar

Anjina için farklı ağrı kesiciler mükemmel etkinlik gösterir. Uygun bir preparatın seçimi, doktora emanet edilmeli ve kendi ilacına girmemelidir. Boğaz ağrısı için en etkili ilaçlar arasında:

 1. Grammidin. Recoatable tabletler hoş bir tada sahiptir, hızla ağrıları giderir, antiseptik ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Anestezi ilacı 6 yaşından büyük bir çocuğa verilebilir ve ayrıca anneyi ya da akut bademcik iltihabı tedavisi için emziren kadınları da alabilir. 12 yaşın altındaki çocuklar için günlük dozaj - yarım saatte bir sarhoş olması gereken 2 tablet; Yetişkinler için - 4 tablet. Tedavi süreci, kural olarak, 6 gün sürer.
 2. Bioparoks. Spreyin temeli bir antibiyotiktir. İlaç anestezik ek olarak, ateş düşürücü etkiye sahiptir, sadece semptomları ortadan kaldırmaz, aynı zamanda boğazı da tedavi eder. Biyoproks, 2.5 yaşın altındaki çocuklarda ve laktasyonlu kadınlarda kontrendikedir. Ağızdan yetişkinlere 4 inhalasyon veya günde çocuklara 2 inhalasyon yapılması önerilir.
 3. Septolete. Ürün güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir, boğaz ağrısı, bademcik iltihabı ve boğazın diğer hastalıkları, ağız belirtileri tedavi etmek için kullanılır. 4 yaşına kadar çocuklar için septothete kullanamazsınız. Yetişkinler, her 2-3 saatte bir 1 pastil çözülmesine izin verilir - ilacın maksimum günlük miktarı - 8 şekerler. Çocuk dozu bunun yarısıdır.
 4. Miramistin. Çözelti bakterisidal bir etkiye sahiptir, bu nedenle anjina patojenlerini etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Bu ağrı kesici, mukus boğazının iyileşmesini hızlandırır ve bağışıklık hücrelerini virüslerle savaşmaya teşvik eder. Yetişkinler günlük olarak bir çözelti ile birkaç durulama yapmalıdır (optimal olarak - 4-5 kez).
 5. Geksoral. Bu sprey antifungal ve antibakteriyel etkiye sahiptir, sadece anjina için anestezik olarak değil, aynı zamanda çeşitli dental veya KBB hastalıkları ile inflamasyonu gidermek amacıyla kullanılır. Heksoral 4 yaşından itibaren reçete edilebilir. Ürünü günde 2-3 kez uygulayın.

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

Bademciklerin iltihaplanması, nazofarenksde patojenlerin ortaya çıktığını ve düzenli durulama ile pürülan bir kaplama ile birlikte yavaş yavaş uzaklaştırıldığını gösterir. Prosedür iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırır ve hastanın durumunu kolaylaştırır. Durulama, boğaz ağrısını tedavi etmenin en güvenli ve en kolay yollarından biri olarak kabul edilir, ancak genellikle doktorun belirttiği temel tedaviye yardımcı bir ölçüdür. Acı çekmekten daha mı garip?

klorheksidin

Anestezik ilaç antimikrobiyal, antiseptik, dezenfektan etkiye sahiptir. Klorheksidin Biglukonat, anjin ve diğer viral hastalıkların tedavisinde çok etkilidir. İlaç aktif bileşenin yoğunluğu ile karakterize edilir: farenksin durulanması için% 0.05'lik bir çözelti kullanılır. Yanlışlıkla bir sıvı veya yanlış bir doz yutuyorsanız, sağlığınıza zarar verebilirsiniz, bu nedenle Klorheksidin kullanmadan önce ilacı ek açıklamaları dikkatle incelemeniz gerekir.

Klorheksidin ile boğazda ağrı nasıl rahatlatılır? Durulama günde iki kez yapılmalıdır, bir sonraki prosedürden sonra 2 saat boyunca yemeğe izin verilmez. Kahvaltı ve akşam yemeğinden sonra anjina için anestezi kullanmak daha iyidir. Durulama, en az 20 saniye sürmeli, bundan sonra sıvı tükenmelidir. Klorheksidin ile tedavi, insan durumunun iyileştirilmesinden önce gerçekleştirilir.

furatsilin

İlaç anjin tedavisinde bir yardımcıdır. Furatsilin - yaraların, yanıkların ve diğer cilt yaralanmalarının dezenfeksiyonu için kullanılan antibakteriyel solüsyon. Boğaz ağrısı tedavisi için, çözüm bağımsız olarak kullanılmaz, ancak antibiyotiklerin bir tamamlayıcısı olarak hizmet eder. Furatsilinom ile durulama sadece bademciklerin yüzeyindeki mikropları yok etmeye yardımcı olur, ancak hastalığın ana odak noktası, ilacın etkisinin uygulanmadığı mukoza dokularındadır. En uygun dozaj - istasyon başına 1 tablet. kaynatılmış su. Durulamalar günde üç kez yapılır.

Bademcik ile boğaz anestezi nasıl

Enfeksiyöz hastalıkların çoğuna boğaz alanında güçlü morbid duyumlar eşlik eder. Bu bademciklerdeki iltihaplanma sürecinden kaynaklanmaktadır. Birçok insan, boğazın anjina ile nasıl ve nasıl anestezi edileceği sorusuyla ilgilenmektedir. Hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olan çok sayıda tıbbi ürün var.

Angina özellikleri

Akut bademcik iltihabı ile, insanlar ilkbahar ve sonbaharda daha sık karşılaşırlar. Üst solunum yolu sık görülen bir hastalık, bademcikler ve farinkste iltihaplanma süreci ile karakterize.

Çoğu durumda, patoloji havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Hastanın durumu enfeksiyondan 12 saat sonra kötüleşir. Vücut ısısı boğazda yükselir, titreme ve ağrıya neden olur.

Yutulması zor, lenf düğümlerini büyüttüklerinde, acıyorlar. Komplikasyonları ve ciddi sonuçları önlemek için tedaviye başlamak gerekir.

Terapi yöntemleri

Tedavi, kapsamlı bir muayene ve yerleşik bir teşhis sonrasında uzman bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Özellikle anjin bir çocukta teşhis edilirse.

Yetişkinlerde tedavi

İlk belirtiler ortaya çıktığı anda anjina ile mücadele başlatılmalıdır. Başlatılan hastalık daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Zamanında tedavi, komplikasyonları önlemenizi sağlar. Boğaz ağrısı olan bir yetişkine, doktor reçete:

 • antibakteriyel ilaçlar;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antipiretik ilaçlar (Asetilsalisilik asit, Amidoprin).

Yetişkin bir kişiye bademcik iltihabı gidermek için yardımcı olacaktır papatya yapılan çay. Küçük bir parça limon veya greyfurt yanı sıra bal ekleyebilirsiniz. Doktorlar çok fazla ılık sıvı içmenizi tavsiye ediyor.

Şiddetli ağrı rahatsız ediyorsa, doktorlar reçete ağrı kesiciler yetişkinlerde angina ile (Ibuprofen). Sadece acil durumlarda ilaç alın, aktif içerikler mide mukozasını olumsuz etkiler.

durulama larinks patojenik mikrofloranın yüzeyinden kurtulmaya yardımcı olur. Ağrı sendromunu, inflamatuar sürecin tezahürlerini azaltır, hastanın genel durumunu kolaylaştırır. Durulama için tentür, tentür, bitkisel çay, elma sirkesi, yanı sıra hidrojen peroksit, limon suyu kullanın.

Çocuklarda tedavi

Küçük hastalarla deneme yapamazsınız. Halk tarifleri güvendedir, ancak bir doktor konsültasyonu zorunludur. Akut tonsillitin ilk belirtileri ortaya çıktığında tedaviye başlamak önemlidir. Aksi halde, komplikasyon riski artar.

Bebeğin yaşını dikkate alır ve doktor tavsiyelerini hatırlarsanız, anjinası olan bir çocuğun boğazını anestezi etmek çeşitli yollar olabilir:

 1. lidokain. 1 ila 3 yıl arasında, daha önce çözelti içinde nemlendirilmiş bir tampon ile bir sprey kullanabilir veya iltihaplı bademcikler yağlayabilirsiniz.
 2. 3-4 yaş arası çocukların boğazda anjina ile tedavi edilmesine izin verilir çözüm Oracept, Her 3-4 saatte bir 3 kez püskürtülür.
 3. 12 yaşında, yetişkinler için uygun ilaçların kullanımına izin verilir. Kullanmadan önce talimatları dikkatli bir şekilde okuyun veya tıbbi reçetelere bağlı kalın.

Kendilerini gargara edebilen gençler ve çocuklar geleneksel tıp tariflerini kullanabilirler. Bir çocuğu zorlamak için buna değmez, bir ilacı yutup bir çözümle boğabilir.

Sprey kullanımı, ilacın etkilenen bölgeye düşeceğine daha fazla güven verir. İltihaplı bademciklerin tedavisi garanti edilir.

Çocuklar için tablet veya lolipop önerilmemektedir. Bir çocuk bir ilacı çiğneyebilir veya yutabilir, terapi etkili olmaz.

ilaçlar

Angina zamanında tedavi edilmelidir. Hastalık ciddi komplikasyonlara ve sonuçlara yol açabilir. Modern tıp, boğaz ağrısı olan çok sayıda analjezik tablet sunar. Emilmesi gereken çeşitli lolipoplar veya pastiller.

Aktif bileşenin boğaz boyunca düzgün dağılımı nedeniyle hastanın genel durumunu kolaylaştırır:

 1. Septolete. İlaç, okaliptüs ve nane yağı ile birlikte levomentol içerir. Anjina ile, bir tableti her 3 saatte çözmek yeterlidir.
 2. Faringosept. Akut tonsillit tedavisi için doktor, gün boyunca 5 tabletin çözülmesini önerir.
 3. Grammidin. İlaç lidokain içerir. Bileşen boğazı anestezi eder. Angina ile 2 sekme almanız önerilir. 4 r. günlük
 4. flurbiprofen. İlaç boğazda iltihaplanma sürecini azaltmaya yardımcı olur. 1 tableti çözmek gerekiyor. yedikten sonra.
 5. Strepsils. Akut bademcik iltihabının semptomlarını hafifletmek için her 3 saatte bir şekerler çözülmelidir.

Evde boğazı anestezi ile anjina sadece pastör veya tabletleri ememez. Çok sayıda sprey var. Bazı antibiyotik içerir, bu tür ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Bunları kendi başlarına kullanmanız tavsiye edilmez.

Aerosoller nane, kafur, okaliptüs içerir. Bu bileşenler inflamasyonu azaltır, ağrı sendromunu azaltır. Boğazın bir spreyle tedavisinden sonra 30 dakika boyunca yiyecek veya içecek almanız önerilmez.

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edeceğini öğrenin.

Yasak tedavi yöntemleri

Bir doktor konsültasyonu gereklidir. Birçok hasta hata yapar, yanlış bademcik iltihabı tedavi eder. Bu onların durumunu karmaşıklaştırır ve rahatsızlığı artırır. Anjina olan hastalarda önerilmemektedir:

 1. Sistemik antibakteriyel ilaçlar almayı reddedin. Acı verici duyumlar yoğunlaşacak, inflamatuar süreç ilerleyecektir.
 2. Kuru havanın olduğu bir odada kalın.
 3. Sigara içiyor.
 4. Alkol iç.
 5. Kahve, sıcak çay, gazlı içecekler iç.
 6. Ekşi, yağlı, tuzlu yiyecekleri kullanmak için. Aynı durum soğuk, sıcak ve sert yiyecekler için de geçerlidir. Boğaz ağrısını tahriş ederler.
 7. Çok miktarda süt ürünü tüketmek.

İçmeyi unutmamalıyız. Sıcak bir sıvı, ağrı sendromunu azaltır, toksinleri vücuttan çıkarmaya yardımcı olur.

Sıcak kompresler uygulamak, bacakları tutmak veya anjina ile hardal sıvaları kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu gibi yöntemler patojen mikrofloranın çoğalmasını teşvik eder, hastalık ilerleyecektir.

Sonuç

Bir doktorun tüm önerilerini takip ederseniz hastalığı yenebilirsin. Tedavi de bir uzman tarafından reçete edilir. Zamanında ve doğru terapi daha hızlı iyileşmeye ve iyileşmeye yardımcı olur. Doktor, hastanın tüm özelliklerini ve patolojik süreçlerin seyrini dikkate alarak ilacı seçer.

Boğaz için anestezikler - larinkste ağrıdan en iyi hap ve spreyler

Boğazdaki ağrı planlı bir soğuk algınlığının ana habercisidir. Çoğu zaman bu talihsiz olayın nedeni, insan vücudunun kendi başının üstesinden gelebileceği virüslerdir.

Tıbbi istatistiklere göre, virüs tarafından kışkırtılan akut solunum yolu hastalıkları, 5 ila 11 gün arasında bağımsız olarak geçmektedir. Bununla birlikte, güçlü bir boğaz ağrısına dayanıklı olmanıza gerek yoktur. Modern farmakoloji, bu sorunu çözmek için çeşitli tıbbi yöntemleri temsil eder. Bunlardan biri anestezik ilaçların kullanılmasıdır.

Anestezi nedir, avantajları

Soğuk algınlığının ilk belirtilerinde potansiyel bir hastanın bir sorusu vardır - boğazı ne anestezi etmek gerekir? Şu anda, bu sorun hızla ve büyük mali maliyetler olmadan çözülebilir. Sonuçta, eczanelerde çok gerekli ilaçları bulabilirsiniz. Kural olarak, bileşimleri karmaşık kabul edilir ve ana bileşene ek olarak, ilaçlar esansiyel yağlar ve anestetiklerle donatılmıştır. Bu bileşenler boğaz bölgesinde ağrıya daha hızlı ve daha etkili bir şekilde savaşmaya yardımcı olur.

Anestetik - ağrı sinyallerini doğrudan beyne bağlayan ve aynı anda analjezik bir etki veren özel bir maddedir.

Anestetik ajanların bir dizi inkar edilemez avantajı vardır:

 • geniş bir yelpazede faaliyetler;
 • uygun fiyat aralığı;
 • eczane zincirlerinde mükemmel bir seçim;
 • resepsiyonun rahatlığı;
 • çeşitli dozaj formları.

KBB hastalıkları için tıbbi anestezik formları

Hazırlıklar aşağıdaki çeşitlerde gelir:

 • spreyler;
 • tabletler, emilim için pastiller;
 • Boğazın durulanması için çözümler.

Boğaz için spreyler-anestezikler

Bu ilaçlar, spreyin temelini oluşturan madde ile ayırt edilir.

Lidokainli Spreyler

Teraflu Lar. İsviçre'de üretilen, boğaz, lidokain ve antiseptik anesteziye dayanan bir tıbbi üründür. Anjina veya farenjit tedavisinde lokal anestetik etkinin en iyi ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Nane yağı, mentol, Teraflar Lar'a ferahlatıcı bir tat veren spreyin bileşenleridir.

Strepsils artı. Dezenfektan ve analjezik etkileri ile kombinasyon ilaç. İngiltere'de üretilen ilaç, nane yağı ve anason tohumu içerir. Strepsils Plus, anjina, farenjit, ağız boşluğu ve stomatit ülserlerinin çeşitli fungal hastalıklarına karşı tedavi şeklinde reçete edilir.

Çoğu durumda, ilaç vücut tarafından iyi tolere edilir. Yan etkilerden, alerjik belirtiler (nadiren olur) ve dilin uyuşukluğu (spreyin iptali durumunda gerçekleşir) tahsis edilmelidir.

İlaç hamilelik ve emzirme yanı sıra 12 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

Benzokain ile spreyler

Sepptolet Plus

Aynı anda bir antimikrobiyal ve antifungal etkiye sahip bir analjezik ilaç. Yutma sırasında ağrıyı etkili bir şekilde ortadan kaldırır. İlacın bileşimi nane yağı, alkol% 96, gliserol içerir. İlaç farinks veya ağız boşluğunda enflamatuar veya enfeksiyöz süreçler için reçete edilir.

Sprey, 18 yaşından küçük çocuklar için ve bu durumdaki kadınlar için tavsiye edilmez.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar içerikli spreyler

Tantum Verde. İtalya'dan gelen ilaç, analjezik ve antifungal etkilere sahiptir. 3 yıllık bir çocuğun boğazını anestezi etmeniz gereken durumlarda ideal çözüm. İlaç hamile kadınlar ve emziren anneler tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Tantoum Verde Forte.

Bu preparasyondaki benzadaminin temel maddesi, daha önceki bir maddeyle karşılaştırmalı bir özellikte daha büyük bir dozda konsantre edilir. Tantoum Verde Forte, belirgin enfeksiyöz ve inflamatuar süreçleri olan hastalara reçete edilir ve ayrıca eğer daha tutucu bir analog etkisiz olursa. Şişenin küçük bir hacmi olmasına rağmen, sprey çok az tüketilir, tüm tedavi kursu için yeterlidir.

İlaç 18 yaşın altındaki kişilerde, anne adayları ve emziren kadınlarda kontrendikedir.

Oralsept. Tanınmış bir Makedon ilaç firması tarafından üretilen bir ilaç. Tantoum Verde spreyinin tam bir analogu olarak kabul edilir, sadece daha düşük maliyetiyle farklılık gösterir.

Boğaz analjezi için spreylerin kullanımı için öneriler

Aletin mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlamak için, uygulamadan önce birkaç ipucu göz önünde bulundurulmalıdır:

 • flakonun içeriğini püskürtmeden önce birkaç yudum su almak gereksiz olur;
 • Şişeyi kullanırken, aşağı doğru, yere yerleştirin;
 • Spreyi uyguladıktan sonra, yemekten ve içmekten kaçınmak için biraz zamana ihtiyacınız vardır.

Anestezik spreyleri kullanmadan önce, ürünün bileşenlerine olası bireysel reaksiyonları önlemek için talimatları dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir.

Bir gün için boğaz ağrısı nasıl kaldırılır

Ağrı kesici, boğaz pastilleri

Anestezi ile boğazdan tabletler, emilme, uygulama ve gargara için ilaçlara ayrılır.

Emici tabletler

Bu tür araçlar tamamen çözülene kadar dil altına yerleştirilmelidir. Bunlar şunları içerir:

 • Geksoral Küvetler. Tabletlerde bulunan klorheksidin ve benzokain, antimikrobiyal ve analjezik etki yaratır. Nane, mentol ve tatlandırıcı ürünü tadı güzelleştirir. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için tavsiye edilir. Daha fazla detay - Geksoral'ın talimatları ve analogları.
 • Dekatilen. İlaç, geniş bir etki spektrumudur. Karma enfeksiyonların ortadan kaldırılması için reçete edilir: anjin, farenjit, larenjit, stomatit.
 • Antiangin. İlacın bileşimi, tetrakainin anestetik bir bileşenini içerir. Güçlü bir terapötik etkiye sahiptir, dolayısıyla 5 yaşından küçük, hamile ve emziren kadınlar için kullanımı önerilmez.
 • Sebidin. Ağız, boğaz, gırtlak, diş etleri enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak için kullanılan başka bir evrensel ilaç.
 • Faringosept. Düzenli kullanım için analjezik etkisi ile yerel antibiyotik. Patojenik organizmaları baskılamak için optimal konsantrasyon, preparatın kullanımının üçüncü gününde meydana gelir.
 • Grammidin. Ağrılı semptomları ortadan kaldırır ve iyileştirici bir etki yaratır. Tabletlerin kullanımı sırasında, ağız boşluğunun ve boğaz alanının patojenik mikroorganizmalardan temizlenmesini kolaylaştıran salyalama süreci artar. Grammidin dozajları ve analogları hakkında daha fazla bilgi.
 • Lizobakt. Ağrıyı ortadan kaldırır, virüslerin, bakterilerin, mantarların tahrip olmasına katkıda bulunur, aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir. 3 yıldan itibaren hamile kadınlar ve çocuklar tarafından kullanmayı kabul ediyoruz. Lizobakt'ın yerini öğrenebilirsin.
 • Trachisan. Tabletlerde bulunan antibiyotikler, antiseptikler ve anestezikler, ağrının etkin bir şekilde alınmasına ve boğaz ve ağız boşluğunun enfeksiyonlarına karşı savaşmaya izin verir.

Anestezi ile pastil ve pastiller:

 • Septolete;
 • Tantum Verde;
 • Teraflu Lar;
 • Neo-anjina;
 • Strepsils.

Bu ilaçların iltihaplanma süreci üzerinde karmaşık bir etkisi vardır, bu sayede ortadan kaldırılmasına ve ağrılı duyuların giderilmesine katkıda bulunur. Bunların kullanımı anjin, larenjit, farenjit, stomatit için önerilir.

Bunların çoğu 18 yaşın altındaki kişiler, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmak üzere kontrendikedir. Bazı ilaçlar çocuklardan 3 yıl (Grammidin, Septotelet) alma olasılığı ile verilir.

Oral uygulama için tabletler

Bir boğaz ağrısı ile yutulması için en popüler ilaç, Tonsilgon N'dir. İlaç, aşağıdaki gibi bileşenler içerir:

 • civanperçemini;
 • at kuyruğu;
 • althea kökü;
 • Papatya çiçeği;
 • meşe kabuğu;
 • karahindiba;
 • ceviz yaprakları.

Biyolojik olarak aktif maddeler, tabletlerin bileşimine dahil, boğazda ağrıyı gidermek, iltihabı rahatlatmak, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda vücudun bariyer fonksiyonlarını arttırır, solunum yollarının ödemini ortadan kaldırır.

Tonsilgon H genellikle farenjit, bademcik iltihabı ve larenjit tedavisinde reçete edilir.

Analjezik etkisi ile boğaz durulama için araçlar

Boğazın durulanması için bir çözüm yapmak için kullanılan en ünlü ve popüler ilaç Furacilin'dir (boğaz için talimat). Sarı renkteki tabletler nitrofural içerir ve güçlü antibakteriyel ve analjezik etkilere sahiptir. Kabartma başlangıcı için, bir tablet furacilin 100 ml su ile seyreltilmeli ve iyice durulanmış boğazla yıkanmalıdır. Bu prosedür günde 5 defaya kadar tekrarlanabilir.

Bebekler ve hamile kadınlar furacilin kullanmamalıdır. Ayrıca, önce doktora başvurmadan ürünü kullanmayın.

Boğaz anestezi için tablet kullanımı için öneriler

Anestezi ile tabletleri boğmadan önce, birkaç basit tavsiyeyi dikkate almanız gerekir:

 1. Emilme amaçlı pastiller ve tabletler çiğneme için tavsiye edilmez. Son çözünmeye kadar ağzınızda tutulmalıdırlar.
 2. Lolipop ve tabletleri kullanmadan önce boğazınızı ılık su ile durulayın. Bu ilacın olumlu etkisini artıracaktır.
 3. Tabletleri aldıktan sonra 1-2 saat boyunca yemek yemekten ve içmekten kaçınmak gerekir.

Kontrendikasyonlar ve olası yan etkiler

Bu ilacı ya da bu ilacı bir anestetik ile uygulamadan önce, hekime önceden danışmak gerekir. Bir kural olarak, bu ilaçlar mide bağırsak sisteminde emilmez. Bu nedenle bu ilaçların çok az yan etkisi vardır.

Yine de, ilaçların ve kendi kendine ilaçların kendi kendine yönetimine girmesi kabul edilemez. Aksi takdirde, böyle bir tedavinin etkisi, beklenenin tersi olabilir. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, ekleme talimatını dikkatlice okumalısınız.

Doğru anestezi nasıl seçilir

Her bireyin bedeni bireysel olduğu için, iki kişi alınan ilaca karşı mutlak bir tepki gösterebilir. Bazen kendi ilacınızı deneme yanılma yoluyla seçebilirsiniz. Ilacı en üst düzeye çıkarmak için, boğazda ağrı için fon seçimi ile ilgili bazı tavsiyeleri dikkate değer:

 • ilaç, boğazdaki ağrıyı hızlı ve anlamlı bir şekilde azaltmalıdır (yutma dahil);
 • ek bir antiviral etki ile bir ilaç seçmek en iyisidir;
 • Çocuklar için bir ilaç seçerek, onun tat nitelikleri dikkat değer. Aksi halde, çocuk bunu kabul etmeyi reddedebilir.

Boğazda ağrıyı hafifletmek için kullanılan eczane fonları çok sayıda hayranı. Bu şaşırtıcı değildir, çünkü bu ilaçlar hastanın sağlığını büyük ölçüde kolaylaştırır. Optimal, anestezi ile birlikte, antibiyotik ve antiseptik içeren, boğaz için bir anestezik alımı olacaktır.

Böylelikle, vücuda virüslere karşı mücadelede ilave yardım sağlamak mümkündür - boğaz boğazından kaynaklanan ve ağzı sarsılmış bağışıklıklarını güçlendirmek.

Angina ile boğaz ağrısı nasıl rahatlatır?

Tamamen anjina ile boğazda ağrıyı tamamen geçici olarak lidokain, benzokain veya diğer anestezikler dayalı güçlü ağrı kesiciler yardımıyla rahatlatmak. Eylemleri birkaç saat sürer, bu sırada hasta hiç acı hissetmez. Aynı zamanda, bu tür tesisler nispeten güvenlidir, çünkü bunlar sadece iltihaplı bölgelerin lokal tedavisi için kullanılır ve çok küçük miktarlarda kanın içine nüfuz eder. Ayrıca, bademcik iltihabı ile boğazınızı anestezi yapabileceğiniz araçları da listeleyeceğiz.

Sıcaklığı azaltmak için kullanılanlar da dahil olmak üzere güçlü sistemik anestetiklerin yardımıyla yaklaşık olarak aynı etki elde edilebilir. Bununla birlikte, kullanımları yan etkilerin daha büyük olması nedeniyle daha az arzu edilir.

Pek çok durumda tam anestezi gerekli değildir, çünkü duyumların kendileri çok güçlü değildir ve hastanın sadece boğazdaki ağrıyı hafifletmesi gerekir. Bu amaçla, sprey şeklinde anti enflamatuar ilaçlar kullanmak, tabletleri sindirmek ve emmek için daha güvenli ve daha akılcı bir yöntemdir. Acıyı tamamen ortadan kaldırmayacaklar, ancak hastanın normal olarak yemek yiyebileceği, konuşabileceği ve rahatlayabileceği bir düzeye indirmesine izin verecektir.

Boğazdaki ağrının giderilmesi ve rahatlatılması anlamına gelir

Boğazdaki ağrıyı tamamen ortadan kaldırmak için KBB pratiğinde aşağıdaki uygulamalar kullanılır:

 • Sprey, lolipoplar ve Teraflu-Lar'ın boğaz durulanması için bir çözelti. Anestezi açısından bakıldığında lidokain içeren bir lidokain çözeltisinin analoglarıdır. Yardımları sayesinde, boğazdaki ağrıyı 1-2 saat hızla ve etkili bir şekilde giderebilirsiniz. Lidokain aracının her türlü ek olarak benzoksonyum klorid içermektedir - ağız ve boğaz içine akışı önleyen anjina neden olduğu enfeksiyonu bastırma olsa sahip değildir, fakat yüksek performanslı lokal antibakteriyel hazırlanmasını;
 • Hexoral Musluklar - bir antimikrobiyal olarak analjezik bileşen ve klorheksidin olarak benzokain içeren emilim tabletleri. Tabletler, boğazın 1-2 saat süreyle anestezi edilmesine izin verir, bundan sonra duyumların yeniden başlaması, bir sonraki tablete yeniden verilmelidir. Günde 8'den fazla tablet tüketmek kabul edilemez;
 • Anestezi ile hapları Grammidin Neo Emme. Bir lokal aksiyon antibiyotik grammikidin C ve oksibuprokin analjezik bir bileşenini içerir;
 • Lidokain içeren Tabletler ve Sprey Strepsils Plus;
 • Anjinada kullanılan ajanların% 2'lik bir konsantrasyonu olan lidokain solüsyonu en etkili ve en iyi analjeziktir. Halihazırda hazırlanmış olan eczanelerde satılmaktadır ya da gerekirse daha konsantre bir ürün alınmakta ve istenen konsantrasyona kadar su ile seyreltilmektedir. Farklı isimler altında satılabilir - Lycaine, Lidokain-Bufus, Lidokain hidroklorür, bir flakon içinde püskürtülmeye hazır bir çözelti veya sprey şeklinde mevcuttur;
 • Anti-Angin Tablet ve sprey formundaki formül, tetrakain içerir ve bu gruptaki ilaçlar için tipik bir analjezik etki sağlar.

Lidokain iltihaplı ve yaralı dokuyu anestezi için bir sprey şeklinde

Güçlü anestetiklerin içeriğinden dolayı (küçük konsantrasyonlarda bile), bu ilaçlar bademcik iltihabı ile farinkste ortaya çıkan tüm hisleri tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Tipik olarak, analjezik etkileri 1-2 saat sürmektedir, bu da yemek için yeterlidir veya hasta uykuya dalmak için yeterlidir. Her halükarda, eylem tamamlandıktan sonra, kullanım talimatına izin verilirse ilaç tekrar kullanılabilir.

Genel olarak, tüm bu araçları kullanırken, kullanım talimatlarına kesinlikle uymalısınız, çünkü bunların tümü istenmeyen yan etkilere ve ayrıca yaş sınırlarına neden olabilir.

Genellikle, bu tür ilaçlar, boğazdaki ağrı en güçlü olduğunda ve hastanın normal olarak yiyecek ve uykuyu yutmasına izin vermediğinde sadece hastalığın zirvesinde tavsiye edilir. Eğer boğaz ağrırsa, ama acı tolere edilirse veya terleme sadece hissedilirse, bu duyuları ortadan kaldırarak hafifletmek için tasarlanan araçlarla, ancak istenmeyen yan etkilere neden olmaksızın yapmak daha güvenlidir.

Sistemik ağrı kesiciler

Ayrıca, gücüne bağlı olarak, boğazdaki ağrıyı rahatlatmak neredeyse olanaklıdır:

 • Parasetamol ve Efferalgan - zayıf ve orta kuvvetli ağrılarda etkilidir, 4-5 saat boyunca zayıflatmaya izin verir;
 • Nurofen - harekete göre yaklaşık olarak Parasetamol'a benzer, ancak daha uzun bir etkisi vardır - 8 saate kadar;
 • Aspirin ve Analgin, daha belirgin yan etkilere (bazen ölümcül) neden olurken, daha belirgin etki gücü olan daha güçlü ilaçlardır;
 • Ketanov, Ketorol ve benzer araçlar, boğazı tamamen anestezi etmeyi sağlar. Onların özel özelliği sadece bir doktorun reçete satışıdır.

Nurofen alındığında, sıcaklıkta bir azalma ile birlikte, boğaz ağrısı hafifletilir

Kural olarak, anjinalı hastalar Nurofen ve Parasetamol gibi ateş düşürücü ilaçları tüketmek zorundadırlar, bu da sıcaklıkta azalma, zayıflama ve boğaz ağrısı ile birlikte. Ağrının zirve güç sıcaklığı zirve artış denk olduğundan, birçok durumda, hastalar diğer araçları almak zorunda değilsiniz: Hasta normal sessiz ağrıyı taşıyan aynı Nurofen kullanarak ve sıcaklık düşer ve Nurofen ve Parasetamol içecek artık gerekli olduğunda, bademcik zayıflamış ve ağrı.

Ketanov gibi angina gibi güçlü ağrı kesiciler, olası ciddi yan etkilerden dolayı neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Lokal anestezi ile ağrıyı hafifletmek çok daha güvenlidir.

Anjina ağrı kesici için preparatlar ve halk ilaçları

Boğazda ağrıyı hafifletmek için, anti-enflamatuar bileşenlere dayanan ajanların kullanılması mümkündür. Bunlar, boğazdaki kuvvetli ağrının azalması ve tolere edilebilmesi nedeniyle iltihaplanmayı azaltmaya izin verir. Bu tür araçlar şunlardır:

 • Tantoum Verde ve Tantoum Verde Forte bir çözelti, tablet ve bir sprey şeklinde. İlaç, boğazdaki şiddetli ağrıyı önemli ölçüde hafifletmeye yarayan güçlü bir steroidal olmayan anti-enflamatuar bileşen olan benzidamin hidroklorür içerir ve eğer önemsiz ise, o zaman geçici olarak tamamen ortadan kaldırılır;
 • Tanflex, Tantum Verde'nin bir analogudur, ancak sadece bir sprey ve boğazın durulanması için bir çözelti biçiminde kullanılabilir;
 • Oralcept, sadece bir sprey şeklinde üretilen ve sadece boğazda ponksiyona uğrayan bir Tantum Verde analogudur.

Oralcept, üç yaşından itibaren çocuklarda kullanılmak üzere onaylanmış olması açısından dikkate değerdir.

Tüm bu fonların açıklamasında üretici, hafif veya orta şiddetteki boğazda ağrıyı hafifletmeyi amaçladıklarını belirtmektedir. Bu, boğazını tamamen anestezi ile yardımlarıyla imkansız.

Ayrıca, boğazdaki ağrıyı azaltmak için çeşitli solüsyonlarla durulamak yararlıdır. Bu amaçla, anti-inflamatuar etkileri olan çeşitli bitki ve bitkisel preparatların süsleri uygundur: papatya, kadife çiçeği, adaçayı, meşe kabuğu. Bununla birlikte, basit bir salin solüsyonu bile bazı analjezik etki sağlar. Bazı makaleler listesi:

Angina ile gargara yapmanın düzgün ve günde 4-5 kez daha sık olmamasını hatırlamak önemlidir. Bunu daha sık yaparsanız, sürekli titreşimler nedeniyle, bademcikler daha uzun iyileşir, bu nedenle, boğazdaki ağrı daha uzun bir süre devam eder.

Çocuğa bir anjinada bir boğaz uyutmaktan mı?

Çocuklar için yetişkinler için aynı araçlar kullanılır, ancak her ilaç için belirtilen yaş sınırları dikkate alınır. Örneğin, Teraflu Lar sadece 4 yaşın üzerindeki çocuklara verilebilir, Strepsils - sadece 12 yaşından büyükler. Bu nedenle, yukarıda listelenen araçlardan, çocuk boğazdaki ağrıyı bu tür ilaçlarla rahatlatabilir:

 • Bir ila üç yaş arasında, Lidokain'i boğazda püskürtülen bir sprey şeklinde veya ıslak bir tampon ıslandığında ve bademciklerin yüzeyini ıslattığında bir çözelti şeklinde kullanabilirsiniz;
 • 3 ila 4 yaşlarında, lidokain ve oral bir solüsyon kullanabilirsiniz;
 • 4 ila 5 yaş arası çocuklar Lidokain, Oralsept ve Anti-Angin Formula kullanabilirler;
 • 5 ila 12 yaşındaki çocuklar lidokain kullanılabilir, Oralsept, AntiAngin Formülü ve Theraflu Lar ve kendini durulayın ve boğaz durulayın olabilir o çocuklar, çeşitli otlar ve ilaçlarla durulama yapılması mümkündür;
 • 12 yaşından büyük bir çocuk, yetişkinlerin kullandığı tüm araçları kullanabilir.

Tabletler Teraflu Lar, çocukların hoş turuncu tadı nedeniyle çocuklara vermek için uygundur.

İlacın şeklini seçmek, okul öncesi çağındaki çocukların boğazdaki spreyi serpmek için en uygun olanı göz önünde bulundurmalıdır. Bu güvenlidir, çünkü çocuk tedaviyi yutmaz ve bademciklerin ilacı ile tedavisini garanti eder. Aksine, küçük bir çocuk emici bir tablet alırsa, kolayca yutulabilir veya çiğneyebilir ve gerekli sonuç alınmayacaktır. Ayrıca, tüm küçük çocuklar nasıl gargara yapılacağını bilmezler ve eğer çocuk bunu yapmaya çalışırsa, çözümle boğuşabilirler.

Hastalık durumunda ağrıyı hafifletmek için ne anlama geliyor?

Ayrıca, boğazda ağrıyı hafifletmek için ve hatta boğaz ağrısının tedavisi için bir araç olarak konumlandırılmış, ancak belirgin bir analjezik etki vermeyecek veya etkileri çok zayıf olan, yukarıda listelenenlerden daha zayıf olan bir dizi ilaç vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Septolete, Septolete D Septolete Toplam - aktif madde olarak, bu vasıtalar, yerel bir antibakteriyel etkiye sahipken, enflamasyon kendisi yok etmez ve herhangi bir anestetik bir etkiye sahip Benzidamin, içermektedir;
 • Stopangin - benzer şekilde, analjezik ve anti-inflamatuar etki göstermez, çünkü aktif madde hekzidin - antimikrobiyal bileşentir;
 • Geksoral'ın çözümü Stopangin'e benzer;
 • Anestezik içermeyen Basit Strepsils;
 • Lugol'un çözümü de sadece yerel bir antibakteriyel etkiye sahip...

... ve diğerleri. Bu nedenle, ürünü satın almadan önce, kompozisyona bakmak ve içinde anestetik veya anti-inflamatuar bileşenler aramak gerekir.

Strepsil'in belirli bir analjezik etkisi, levomentole bağlıdır, ancak Strepsils Plus'ın etkisiyle karşılaştırıldığında, çok zayıf hareket eder.

Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için bal, propolis, zerdeçal ve diğerleri gibi halk ilaçları tarafından yardım edildiğine inanılmaktadır. Bununla birlikte, etkileri gösterildiğinde bile, analjezik etki, ilaç kullanımından çok daha az belirgindir. Ayrıca, bazıları güvensiz.

Boğaz anestezisinde güvenlik

İltihaplı bademcikler üzerinde herhangi bir iltihaplı bademcik bulaşmadığını hatırlamak önemlidir. Böylesi yayılma ile bademcikler daha da acıyor ve onlara zarar verme riski var.

Örneğin, çok sık Lugol çözeltisi bademciklere uygulandığında çatlaklar ortaya çıkar ve kanama açılır ve ebeveynler çocuğun boğazından akan kanı nasıl durduracağını bilmezler. Bu durumda, spreyler, çözeltiler ve emdirme tabletleri formundaki bütün preparatlar bademcikler üzerinde yayılma gerektirmez ve daha çok tercih edilir.

Buna ek olarak, tehlikeli olabilecek bademcik fonlarına başvurmayın: hidrojen peroksit, alkol, votka, sirke ve benzeri. Bu tür maddeler yanık dokusuna yol açabilir ve ağrıyı daha da şiddetlendirebilir.

Ayrıca bademciklerin bal, süt veya çilek veya meyvelerden herhangi bir sıkma ile yayılması imkansızdır. Gerçek şu ki, anjinaya neden olan enfeksiyon bakteriyeldir ve bu tür araçlar büyük miktarda şeker içerir, bu bakteriler bir besin kaynağı olarak kullanılabilir. sadece zayıflatmak değil, acıyı, ama bir besi enfeksiyon gelişmesi nedeniyle artacak: Sonuç olarak, anjin ile boğazdaki ağrıyı dindirmek için bu tür fonların kullanımının zıt bir sonuç verebilir.

Genel olarak, boğazda bir anjina ile hastanın hiçbir şeye tırmanmasına ve bademciğine dokunmasına gerek yoktur. Uygun tedavi ile, hastalık tamamen ve komplikasyon olmaksızın, absesi çıkarmadan ve herhangi bir karmaşık prosedür olmaksızın, bademcikler hiçbir şey yaymadan geçer.

Angina ile yumuşak ve püresi andıran ürünler, bademcikler ile temas ettikleri zaman minimal düzeyde etkilenmeleri gerekir. Elmalar, kötü çiğnenmiş ekmekler, sert meyveler sadece acıyı yoğunlaştırır ve elimine etmek için çabaların geri kalanını reddeder.

Son olarak, bir boğaz uygulayarak boğaz ağrısını azaltmaya çalışamayacağınız anjinle birliktedir. Dokulardaki sıcaklık artışı bakteri enfeksiyonunun gelişmesine katkıda bulunur ve burada istenen karşıt etkiyi elde etmek de mümkündür: rahatlama yerine ağrı da artacaktır.

 • angina ile boğazdaki ağrı gidermek için, onlara (lidokain, tetrakain, benzokain) veya genel anestezi dayalı lokal anestezik ve uyuşturucu kullanımı ya gereklidir - Nurofen, parasetamol, Efferalgan, aspirin, Analgin, ve diğerleri;
 • Ağrıyı hafifletmek için, Tantum Verde, Strepsils, Teraflu Lar ve benzeri gibi anti-enflamatuar ilaçların kullanılması da mümkündür;
 • Papatya, calendula, meşe kabuğu, anti-enflamatuar etkileri olan bitkisel soğurma ile boğulma acısını hafifletmeye yardımcı olur;
 • Yan etkilerin ortaya çıkmasını önlemek için tüm araçlar talimatlara ve doktorun talimatlarına uygun şekilde kullanılmalıdır.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuğa bir boğaz tedavi etmek - etkili ilaçlar ve ulusal tarifler, inhalasyonlar ve lavajlar

Zayıf bağışıklık - genel ve yerel - okul öncesi için göreli bir norm, hangi soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar sıklığı ile sıkıca yapışır.

Angina'da sıcaklık - bir çocuk veya bir yetişkin ilacı ve halk ilaçları ile nasıl nakavt edilir

Boğazın, anjin ya da bademcik iltihabı olarak adlandırılan bakteriyel enfeksiyonu, yalnızca ağrılı yutma ile birlikte görülür.