Loading

Larenjit tedavisi

Laryngitis veya larenks iltihabı, eşlik eden hastalık veya soğuk algınlığı bir semptom, akut solunum hastalığı, SARS, grip gibi görünebilir. Ayrıca kimyasallar zehirli, toz olduğunda vücudun reaksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Vokal kıvrımların yenilgisinden dolayı, bir hastanın kelimeleri telaffuz etmesi zordur, sesi kaybolur. Akut bir larenjit dönemini tedavi ederken, hastanın ana semptomları çözülene kadar birkaç gün boyunca konuşmasına izin verilmez. En yaygın olanları, günlük olarak önemli aşırı yüklenmelere maruz kalan şarkıcılar, öğretmenler ve rehberlerin ses kıvrımlarıdır.

Larenjit seyri

Hastalığın iki şekli vardır: akut veya kronik.

Akut larenjit

Bu, bağımsız bir hastalık ya da enfeksiyöz hastalıklarla ilişkili olabilir, üst solunum organlarının mukoza zarının bir lezyonu - romatizma, grip, boğmaca ve kızamık.

Hastalığın akut formu tıkalı burun eğer ses telleri aşırı yorgunluk, çok fazla soğuk içecekler veya gıda alışkanlıkları kullanımı ağızdan nefes almak, hipotermi arka plan üzerinde oluşur.

semptomlar

Yutma, ses kısıklığı, boğazda mukoza zarının sesleri şiştiğinde, boğazda ağrır veya yatarsa ​​kuru bir öksürük görülür. Grip larenjit eşlik ederse, mukoza zarında iğne kanaması vardır.

Baş ağrısı, yüksek vücut ısısı, ses telleri şişer, kalınlaşır, viskoz balgam veya mukusla kaplıdır. Zamanında karmaşık tedavi ile, kural olarak, larenjit 7-10 gün sonra ortaya çıkar.

Küçük çocuklar ciddi bir hastalıktan muzdariptir: şişmiş müköz membran bazen larinksi tıkar - çocuk sürekli ağlar, gürültülü nefes alır. Oksijen eksikliği, beynin işlevinin ihlaline neden olur ve bu nedenle hastanın acil bir şekilde hastaneye yatırılması gerekir.

Kronik larenjit

Akut hastalığın ileri veya kötü kalitede tedavisi hastalığa yakalanır. kronik form. Bu fenomenin nedenleri kalıcı hipotermi, sık grip, soğuk algınlığı, SARS, ses tellerinin aşılması, sigara içilmesi olabilir. Diğer nedenler: bronş disfonksiyonu, sinüs patolojisi, burun.

Kronik larenjit formları

► atrofik. Takılan mukoza bir çiçek tarafından kaplıdır. Ses kısık, ağrıyor ve boğazına zarar veriyor, ağızda kuruluğu hissediliyor. Larenks mukusla doldurulur, üzerine sık sık öksürmeye neden olan kabuklar oluşur.

► Mavi dil. Ses yok, ya da kısık, kısık. Laringeal mukozanın damarlarının ılımlı bir şişmesi vardır, vokal kıvrımlar belirgin şekilde kalınlaşır veya şişirilir. Sabahları ağrılı öksürük, balgam atılır. Hasta genel halsizlik, baş ağrısı, halsizlik şikayet ediyor, her zaman uyumak istiyor. Bu form atrofik veya hipertrofik olabilir.

► hipertrofik. Ses tellerinin deformasyonu nedeniyle, ses bazen çok eksik, bazen tamamen yoktur. Boğazda rahatsızlık (ağrı, yanma) bir öksürük eşlik eder. Kıvrımlarda birikmiş kalınlaşmış mukoz membran.

Larenjit - evde tedavi

Hastalığın biçimi ne olursa olsun, tavsiye edilir:

► sıcak kaynatılmış süt, gaz olmadan mineral alkali su sık bol bol içme;

► ayakların ısınması, ısınan kompresler, baldır kaslarında ve / veya sternumda taze hardal buzağı;

► buharda haşlanmış patates, soda, uçucu yağların inhalasyonu.

Boynunuzu daima sıcak tutmak çok önemlidir. Boğaz sıcak su ile ısınmayın.

Larinksin yüzeyini bir spreyle sulamak tavsiye edilir. Lugol. mantar, stafilokok, gram-pozitif veya gram-negatif mikroorganizmalar: İlaç, bir bakteri, patojenlere karşı antiseptik özelliklere sahiptir.

Larenjit tedavisi sırasında, baharatlı, baharatlı yiyecekler, alkol veya sigara içmekten kaçının. Pek çok hastaya, yedi gün boyunca% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisi 2-3r / d dolanarak yardım edildi. Yakında boğaz ağrısını durduracak, genel durum iyileşecek, terleme, kuruluk ortadan kalkacaktır.

Larenjitin ilaçlarla tedavisi sırasında hekim, boğaz bölgesi için fizyoterapik prosedürler önerir: elektroforez, UHF, ısıtma. Başlatılan formlar gümüş nitrat ile koterize edilir, bazen büyümüş dokuların bölgeleri kesilir.

Akut formun tedavisi

Akut larenjit ile tedavi eden doktor altta yatan hastalığı tedavi etmeye başlar. Hasta 5 ila 7 gün boyunca konuşmak yasaktır. Kompleks tedavi, larinksin antiseptik solüsyonlarla veya antibiyotik içeren spreylerle tedavisini içerir.

Akut bir larenjit döneminin tedavisi için, halk ilaçları, evde, bakterisit, anti-enflamatuar, yumuşatıcı ve analjezik etkiye sahip olan yaygın olarak kullanılmaktadır.

Inhalasyon ve / veya esaslı ıhlamur çiçekleri, adaçayı, siyah yaşlı çiçeği, kiraz, papatya, Calendula officinalis durulama için infüzyonu hazırlamak için tavsiye edilir.

Kronik form nasıl tedavi edilir

Kronik bir larenjit formu olan bir hasta, ilaçlarla uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyar, bazen evde yapılamaz, ancak bir hastanede veya poliklinikte.

Yağların veya antibiyotik çözeltilerinin gırtlak içerisine infüzyonu özel bir şırınga ile gerçekleştirilir. Hastaya “I” sesini telaffuz etmesi öneriliyor, daha sonra ilaç öksürüğe neden oluyor ve mukus larenksinin her tarafına sıçramaktadır.

Soluma için kayısı veya şeftali yağı uygulayın. % 1 mentol yağı kullanarak mukus sekresyonunu azaltır. İnhalasyonlar reçete edilir, selvi, bergamot, tütsü, sedir, sandal ağacı, adaçayı, lavanta, çam esansiyel yağlarıyla durulanır.

Ölümsüz bir kumlu, meşe kabuğu, St. John's wort, kızılağaç, Kalina ile gargara yapmalısın. Soluma için önerilen miktar:

► bir bardak kaynar su demlemek yaprakları huş ağacı ve adaçayı (Her bitkinin 15 gramı);

► karışımları karıştırın: çiçekler Herdemyeşil çim ile Aziz John'un Wort (250ml 2 tsp almak için); kabuk kartopu çiçeği (250ml - 1s.l.), meşe kabuğu (250ml - 2 tsp) için.

Kronik atrofik larenjitin tedavisi çok zordur. Kompleks konservatif tedavi, salgının arttırılması, larinksin nemlendirilmesi ve kabukların ortaya çıkmasının önlenmesidir. İnhalasyonlar, yağ ile tuz veya iyot tentürü ile yapılır, larinks bir sprey veya çözelti ile muamele edilir. Lugol, ilaçlarla tedavi edilir.

Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Hastalığın tüm formlarının tedavisinde, evde kolayca hazırlanabilen halk ilaçları kullanılır.

Doğal ballı havuç

1 çay kaşığı çözülür. bir bardak taze havuç suyu bal. 1 saniye boyunca günde birkaç kez alın. ilaçlar.

Limon suyu ile bal

Bir bardak balda, yarım bardak limon suyu karıştırın. Her beş dakikada bir 1 saat sürüyoruz. Limon suyu taze kızılcık suyu ile değiştirilebilir.

Muz suyu ve bal

Çekirdek ve balın suyunun eşit oranlarda alınan suyunu karıştırın, bileşimi su banyosuna koyunuz, otuz dakika dinleriz. İlaç serin karanlık koşullarda saklanır. Larenjit tedavisi için 1 çay kaşığı içmelisiniz. 3p / d.

Havuçlu süt

500gr havuçta 100g sütü kaynatmalı, et suyunu boşaltmalısınız. Broth gargara, günde üç kez bir bardağın içine alın.

Sarımsaklı süt

200 ml tam sütte 1 veya 2 diş sarımsak ezin. Küçük sipslerde otuz dakika boyunca içmek için bileşimi ısıtın.

Soğan ve kuru üzüm

Yarım litre suya 15 dakika 50 gram kaynatın, taze meyve suyu ekleyin. 50ml için günde 3 veya 4 kez içilir.

En düşük ısıda 15 dakika pişirin 2 çay kaşığı. bir bardak kaynar suya ezilmiş şalgam hamuru. Bir bardak dörtte bir günde dört kez iç. Biraz sıcak kaynamış su ekleyebilirsiniz.

Shelly soğan, muz, Aziz John Wort

Hastalığın kronik formunu tedavi etmek için, bir litre kaynayan suyu kaynatın, soğan kabuklarını, St. John's wortunu (her bitkinin 1'i) hasat etmek için kaynatın. Israr etmek, ısrar etmek. Bir sonraki öğünden 7-10 gün otuz dakika önce 1/4 fincan içilir.

Şifalı bitkilerin toplanması

Larenjitin ev tedavisi sırasında balgam söktürmeyi kolaylaştırmak için aşağıdaki halk ilaçları kullanılır:

► kekik su infüzyonu (kaynar su bardağı başına 2 bardak hammadde). Gün boyunca 1/3 fincan alın;

► bal ile turp. Turp içindeki girintiyi kesin, balla doldurun. Yaklaşık 3-4 saat sonra, meyve suyu oluşur, 3 saniye / saniye 1 saniye alır. Turp suyunu ayrı ayrı hazırlayabilir, küçük dilimler halinde dilimleyebilir, bol bol şeker serpebilirsiniz;

► Isırgan otu çiçeklerinin infüzyonu (200 ml kaynar suda 2 yemek kaşığı), bütün gün küçük porsiyonlar halinde alın;

► anne-ve-üvey anne. Larenjit hızla iyileşmek için, 1 çay kaşığı demlemek. Ham maddeler yarım litre kaynar su rendelenmiş, bir saat ısrar edip süzülür. Sıcak çözelti öksürüğü, iltihabı ortadan kaldırır, balgamı kolaylaştırır, günde 1 kez 1 kez alınır. veya inhalasyonlar yapmak;

► anason tohumu. Yarım fincan tohumlar bir bardak kaynar su ile kaynatılır, 15 dakika kısık ateşte pişirilir, soğutulur, süzülür, 1 saniye eklenir. iyi bir konyak ve bir bardak kireç balının çeyreği. Kompozisyon ses kaybı ile bir boğaz ile tedavi edilir - 1s.l. her otuz dakika;

Boğaz durulama

Gırtlaktan larenjit tedavisi için, her 3-4 saatte bir durulayın:

► Limonlu bal. Bir limonun suyunu alın, bal (3 çay kaşığı), yarım fincan sıcak kaynamış su ekleyin;

► Soğan kabuğu. Soğan kabuğunda (bir bardak kaynar su - 1-2 çay kaşığı ham madde), filtre üzerinde ısrar edin. 1ss. ekle doğal bal. Durulamalar ağrıyı giderir;

► Patates. Taze sıkılmış patates suyu ile gargara;

► Pancar. Bir bardak pancar suyu hazırlayın, 1 çay kaşığı ekleyin. kaliteli elma sirkesi. Her biri bir yudum aldıktan sonra durulama 3 veya 4p / d ile larenjit tedavisi gerçekleştirin.

► Angina ve larenjit ile, halk şifacılar tomurcukları, sarmaşık infüzyonu ile boğaz durulama öneririz.

Larenjit halk ilaçları tedavi nasıl

Larenjit, larinksin bir veya daha fazla bölümünü etkileyen inflamatuar bir hastalıktır.. Hastalık boğaz ağrısının bir sonucu olabilir veya hipotermi ile gelişebilir ve çoğu zaman bir ses kaybıyla birlikte olur. Semptomları hızla atmak ilaçlara yardımcı olacaktır. Larenjitin yetişkinlerde halk ilaçları ile tedavisi daha uzun zaman alabilir ve yardımcı önlem olarak kullanılabilir.

Genel tedavi prensipleri

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit için halk ilaçları hastalığın seyrini kolaylaştırmaya, sesi döndürmeye ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.. Bununla birlikte, sadece düzenli uygulamalarının olumlu bir etkiye yol açabileceğini hatırlamaya değer.

Hastalığı tedavi etmek için hem geleneksel yollarla hem de halk tarifleri uygulamak önerilir.

 • Hastalık sırasında alkollü içeceklerden kaçının. Alkol, larinksin şişmesine neden olabilir.
 • Tedavi süresince keskin yemeklerden, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Yiyecekler ılık ve temiz bir biçimde yenmelidir.
 • İçeceklerin ayrıca büyük miktarlarda sıcak tüketilmesi tavsiye edilir..
 • Ses telleri üzerindeki yükü azaltmak için birkaç gün boyunca konuşmamalısınız.
 • Hastanın bulunduğu oda günlük olarak havalandırılır.
 • Hastalık döneminde tütün ve kahveden vazgeçmeye ve ayrıca soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmaya değer.

Tüm önerilerini takiben bir uzmanla görüştükten sonra larenjitin halk ilaçları ile tedavi edilmesi.

durulama

Hastalığın belirtilerini azaltın bitkisel ilaçlar yardımcı olacaktır. Tıbbi broth hazırlanması için aşağıdaki otlar kullanılır:

 • ısırgan;
 • kalamus kökü;
 • papatya;
 • adaçayı;
 • ve diğer bitkiler.

Otlar tek tek ya da birbirleriyle kombine edilir. 10 gram hammadde hazırlamak için 250 g kaynar su dökülür, 60 dakika bekletilir ve günde birkaç kez durulanır.

Ayrıca, aşağıdaki ücretler ses telleri için yararlı olabilir:

 • Rezene - 5 g, adaçayı, Dubrovka beyaz alteynogo kökü, meşe kabuğu -. 5 saat süre ile beklemeye bırakıldı, su bir toplama cam bağlı 15 g 20 g,, sonra sıcak suyu çalkalama boğaz 6 defa.
 • Bu bileşimin boğazındaki şişlikleri giderir: muz, kadife çiçeği, papatya eşit oranlarda karıştırılır. Karışımın 25 gramında 300 g kaynar su gerekir. Çözelti 120 dakika beklemeye bırakıldı. Bu koleksiyon ile mümkün olduğunca sık Gargara.
 • 40 gram mender, scrofula ve keten tohumu, 20 gram çörekler ve okaliptüs için. Et suyu hazırlamak için, bir bardak kaynar su için 1 çorba kaşığı gerekir. Prosedür bademciklerin hafif bir masajı ile birlikte günde 5 kez gerçekleştirilir.
 • Bir sonraki koleksiyonun boğazındaki iltihabı başarılı bir şekilde ortadan kaldırır. Söğüt kabuğu - 60 gram, yabani dağ külü - 40 gram, pamuk ağacı ve ayr - 20 gram, elde edilen bileşim kaynar su ile dökülür. Ek olarak, durulama için aşağıdaki formülasyonlar kullanılır:
 • bal suyu;
 • aloe suyu ve su ile karıştırılmış tatlı şalgam suyu;
 • sirke ile pancar suyu.

Kabarıklığı azaltmak ve ses kısıklığından kurtulmak için aşağıdaki çözeltiyi kullanabilirsiniz: 100 g sıcak suda 5 g nişastayı, 5 g gliserin ve 2-3 damla iyot çözün. Bu bileşim kullanımdan hemen önce hazırlanmalıdır.

Yutulduğunda ağrıyı azaltmak basit bitkisel yağ olabilir. Bunun için, bir saatte bir çeyrek boyunca ağızda az miktarda yağ emilir. Maddenin kalıntıları tükürüldü, ardından ağızlarını kaynamış suyla duruladılar.

soluk alma

Teneffüs etme ile inhalasyonu birleştirerek, iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırabilirsiniz. İnhalasyonlar sadece ilaçlar ve salin çözeltileri değil, aynı zamanda tıbbi bitkilerin et suyu olarak kullanılır.

Buharın solunumu, dar boyunlu bir kap, sıradan bir kağıt hunisi ve eczane nebülizörleri kullanılarak yapılabilir.

 • Kronik larenjit belirtileri başarıyla giderilir: 1 tatlı kaşığı soda - 250 g ılık su için.
 • Eksiltme işlemini kolaylaştırmak için, gazsız maden suyu yeterlidir.
 • Durulama için kullanılan bitkilerin buharlarının solunması durumunda faydalıdır.
 • Çözümde, birkaç damla aromatik yağ ekleyebilirsin: mentol, okaliptüs, şeftali, deniz topalak. Prosedür günde üç kez 10 dakikadan fazla sürmemelidir.
 • İnhalasyonlar deride pişirilmiş patates çiftleri üzerinde gerçekleştirilebilir.
 • Nefes almayı kolaylaştırmak için iyi bir etki, aşağıdaki kompozisyon ile gösterilmiştir. Bir kapta 1 litre su dökün, iyot ekleyin, 20-40 gr okaliptüs yaprağı, 5 gram okaliptüs yağı, anason ve mentol ve bir tutam tuz ve soda ekleyin. Çözelti ısıtılır ve daha sonra 5 gün boyunca günde 3-4 kez birkaç dakika boyunca tava üzerinde solur.

İnhalasyon prosedürleri, inflamatuar süreçlerin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur, ses kısıklığını hafifletir ve iltihaplı bağları yumuşatır..

Bal tedavisi

Doğal kökenli bal - Solunum sistemi hastalıkları için etkili bir ilaç. Bununla birlikte, alerjisi olan hastaların arıcılık ürünlerine dikkat etmesi önerilir.

Hastalığın tezahürünü kolaylaştırmak için, ağzında yavaşça çözülen 5 g bal tüketilmesi tavsiye edilir.

Ek olarak, bal diğer bileşenlerle birleştirilebilir:

 • limon suyu ile. Malzemeler 2 ila 1 oranında birleştirilir ve gün boyunca her saat 20 gram yemek;
 • taze havuç suyu ile. 300 g meyve suyu 10 g bal ile birleştirilir ve bir çorba kaşığı günde 4-5 kez tüketilir;
 • Papatya kaynatma ile: 100 gr et suyu başına - 0,5 çorba kaşığı bal;
 • ılık süt ile. Bu içecek gece için kullanılır, boynu bir yün atkı ile sarılır;
 • aloe ile. Çözeltiyi hazırlamak için 500 gr aloe suyu ve 200 g bal gerekir. Günde 5 g'lık bir karışım kullanın.

Kaybolan sesi yeniden elde etmek için, bir karışım hazırlayabilirsiniz: 200 gram suda, bir saatte bir çeyrek, 100 gram anason tohumu pişirilir, dökülür, 50 gr limon bal ve 20 g konyak ilave edilir. Her 30 dakikada bir küçük parçalar halinde kullanın.

yağlar

Aromamasla, boğazın mukoza yüzeylerini yatıştırır ve hasar görmüş dokuları yeniden canlandırır.. Çoğu zaman tedavide kullanılır:

 • Şeftali yağı. Bu şişlik azaltmak, boğaz ağrısı, şiddetli öksürük ve terleme ortadan kaldırmak yardımcı olacaktır. Çoğunlukla KBB hastalıklarında, larinksin ve ses kaybının tahrişiyle birlikte kullanılır.

Durulama olarak saf bir madde değil, sulu çözeltisi kullanılır. Bunu yapmak için, bir bardak ılık su 10-12 damla şeftali tereyağı karıştırın. Bu yöntem genellikle çocukluk çağında larenjit tedavisi için reçete edilir.

Ayrıca, larenjit ile şeftali yağında bir mentol çözeltisi kullanabilirsiniz. Bu karışım inhalasyon için kullanılır.

 • Deniz topalak yağı sesi geri yardımcı olacaktır, iltihap ve boğaz ağrısı ortadan kaldırmak için yardımcı olur.
 • inhalasyonlar için, suya bir kaç damla eklenir;
 • larinksin aromatik yağ ile nemlendirilmiş bir tampon ile yıkanması için;
 • İçinde 5 gram tüketir.

Ek olarak, Larenjitli deniz topalak yağı gece için durulama olarak kullanılır.. Acıyı ve tahrişi azaltmak için, aynı zamanda, maddeyi burun içine sokmaya da yardımcı olacaktır.

Uzun süreli prosedürler soğuk algınlığı tedavisinde uzun süredir kullanılmaktadır. Larenjitli banyo, mukus hafifletmek ve öksürüğü azaltmak için harika bir yoldur.. Ancak kullanmadan önce kontrendikasyon olmadığından emin olun.

Bu tedavi yöntemi, hastalığın akut formlarında ve ayrıca solunum yetmezliğinde de uygun değildir.

 • Isıyı azaltın, yumuşaklık elde etmek için dik kaynar su ile önceden demlenmiş olan kireç dallarından, köknar ve ardıçtan süpürmeye yardımcı olacaktır.
 • Banyo prosedürleri, nane infüzyonları, okaliptüs suyu, kekik infüzyonu veya adaçayı katkı maddeleri yardımı ile gerçekleştirilir.
 • Huş ağacı yaprakları, pelin, ıhlamur mukoz yüzeylerini faydalı şekilde etkiler.

Prosedürlerin terapötik etkisi, vücut ısındığında ve terapötik buharların solunmasıyla ortaya çıkar..

Çocuklarda larenjit tedavisi

Çocuklarda iyileşmeyi hızlandırmak için geleneksel tıbbı yardımcı olacaktır. Geleneksel araçlarla birlikte mükemmel bir sonuç gösterdi. ancak Kullanmadan önce bir doktora danışın.

Çocuklarda larenjit tedavisi halk ilaçları ile tedavi edilmelidir.

 • Etkili araçlar, 1 çorba kaşığı bal ilave edilerek, aynı oranda bir araya getirilen ılık sütle maden suyudır. Alınan araçlar tek bir yaklaşımla sarhoş olmalıdır.
 • Boğazın yumuşatılması, nefes almayı kolaylaştırmak için bal ve tereyağı ile ılık süt içilmesine yardımcı olur.
 • Ek olarak, okaliptüs ile inhalasyonların iyi bir şekilde kanıtlandığı kanıtlanmıştır. 500 gram su, kuru bir bitkinin 10 yemek kaşığı gerektirecektir.
 • İnhalasyon için bileşenler olarak, karanfil yağı, haşlanmış patates, nane yaprağı, okaliptüs, papatya kullanılabilir.
 • En basit tedavi yöntemi farenksin bir soda çözeltisi ile durulanmasıdır: bir çay kaşığı - 200 g ılık su veya deniz tuzu.
 • Aşağıdaki bitkiler ile gargara yapabilirsiniz:
  • kan otu;
  • adaçayı;
  • rezene;
  • nergis;
  • John's wort;
  • meşe kabuğu;
  • huş tomurcukları;
  • anne ve üvey;
  • civanperçemini;
  • yaban mersini.
 • Ek bir çare olarak, burnuna ayçiçek yağı damlatılır. Böyle bir yöntem nefes alma zorluğunu ortadan kaldıracak, farinkste tahrişleri ve sesin ses kısıklığını ortadan kaldıracaktır.

Çocuklarda larenjit tedavisinde geleneksel araçlar dikkatli kullanılmalıdır. Ek olarak, Çocuk hastalığın tüm süresi boyunca yatak istirahatinde tutulmalı, daha az konuşmalı ve burun içinden nefes almalıdır..

Larenjit, komplikasyonların ortaya çıkması ile tehlikeli olan karmaşık bir hastalıktır: ses kaybı, larenksin darlığı, ses tellerinin iltihabı ve diğerleri. Zamanında tedavi, pek hoş olmayan sonuçların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Larenjit: tedavi ve semptomlar

Larenjit gibi bir hastalık ile, her insan bir ömür boyu her insanın karşısına çıktı. Soğuk algınlığı ve bulaşıcı rahatsızlıklardan kaynaklanan larenksin bu iltihaplanması. Hastalık hem akut hem de kronik formlarda ortaya çıkabilir. İlk durumda larenjit 14 güne kadar sürer. Kronik hastalık türü, iki haftadan fazla geçmeyen semptomlarla belirtilir. Bu hastalık belirtileri varsa, acilen tıbbi yardım isteyin. Sadece yüksek nitelikli bir doktor larinksin inflamasyonunun kök nedenini hızlı bir şekilde tespit edip ortadan kaldırabilir.

Hastalığın belirtileri

Larenjit öncelikle ses kısıklığı veya tam ses kaybı ile belirtilir. Bu şişkinlik ve glottis daralması nedeniyle ortaya çıkan hastalığın ana belirtisidir. Larenjitin ilk belirtilerini fark ederseniz, hemen tedaviye başlanır. Hastalık ayrıca aşağıdaki belirtilerle de belirtilmektedir:

 • artan vücut ısısı;
 • halsizlik ve halsizlik;
 • boğazda kuruluk ve terleme;
 • baş ağrısı.

Çoğu zaman larenjit bir öksürük eşlik eder. Başlangıçta kuru ve ekşi. Hastalığın gelişimi ile balgam deşarjı ile ıslanır.

Belirtileri de farklı olan larenjit çeşitli türleri vardır. Örneğin, hastalığın en hafif şekli catarrtaldır. Ses, terleme ve periyodik öksürüğün küçük bir ses kısıklığı ile gösterilir. Bunu yeterince çabuk halledebilirsin.

Tedavisi genellikle çok şiddetli olan atrofik larenjit, güçlü kuru öksürük ile kendini gösterir. Hastanın bu formu ile hastanın sesi her zaman kısırdır. Öksürme sırasında, hastalarda kan safsızlığı olan balgam olabilir. Çoğu zaman, bu sorun Kafkasyalılar arasında teşhis edilir. Doktorlar bu gerçeği, bu insanların boğazda çok rahatsız edici olan baharatlı yiyeceklere çok düşkün olduklarını açıklıyor.

nedenleri

Çeşitli faktörler hastalığa neden olabilir. Larenjit akut formu hemen hemen her zaman diğer hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Çoğu zaman rahatsızlık şu şekilde gelişir:

 • akut solunum yolu hastalıkları;
 • termal veya kimyasal yanıklar;
 • boğaz ağrısı.

Ayrıca, doktorlar larenjit oluşumuna katkıda bulunan faktörleri belirler. Bunlar arasında bağışıklık zayıflaması, şiddetli hipotermi, kuru havanın uzun süreli solunması yer alır. Ayrıca, burun nefeslerinin bozulması ve şiddetli ses stresi de hastalığın seyrini kötüleştirebilir.

Kronik larenjitde, semptomlar ve tedavi görünümünün nedenlerine bağlı olarak değişir. Hastalığın bu formu şu nedenlerle gelişir:

 • larenjitin tedavi edilmiş akut formunun sonuna kadar değil;
 • uzun süreli sigara içme;
 • tedavi edilmemiş gastroözofageal reflü hastalığı;
 • alkollü içeceklerin kötüye kullanılması;
 • Burunda enflamatuar süreçler.

Sıklıkla böyle bir hastalık yüksek öğretim kurumları, öğretmenler, eğitimciler ve aynı zamanda her gün yüksek sesle konuşması ve seslerini zorlamak zorunda kalan diğer kişiler tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle, kronik larenjit de meslek hastalığı olarak adlandırılır.

Hangi doktor larenjit tedavi edecek?

Sadece kalifiye bir doktor hastalığı hızlı bir şekilde tanıyabilir ve neyin tetiklediğini belirleyebilir. Larenjit tedavisi aşağıdaki uzmanlar tarafından reçete edilir:

Doktorlar hastayı ilk resepsiyonda dikkatlice inceleyeceklerdir. Boğazın durumunu değerlendirecek, inflamasyona neden olan altta yatan rahatsızlığı belirleyeceklerdir. Hastayı rahatsız eden tüm belirtileri hastaya ayrıntılı olarak anlatmalıdır. Vücut ısısının yükselip yükselmediğine dikkat etmek gerekir. Hastanın hastalık ile kendi başlarına nasıl başa çıkmaya çalıştığını belirtmek önemlidir. Doktor ayrıca hastaya birkaç açıklayıcı soru sorabilir:

 1. İlk belirtiler ne kadar sürede ortaya çıktı?
 2. Son zamanlarda ne yaralandı?
 3. Herhangi bir kronik hastalık var mı?
 4. Sağlıkla ilgili başka şikayetler var mı?
 5. Hasta hangi ilaçları alıyor?
 6. Bir kişi sigara içiyor mu?
 7. İlaçlara karşı alerjisi var mı?

Araştırma, doktorun larenjitin nasıl iyileştirileceğine karar vermesine yardımcı oluyor. Hasta ile görüşme sırasında, doktor hastalığın gelişiminin gerçek nedenini bulabilir. Teşhisi doğrulamak için, bir uzman bir tarama yapması için bir hasta atayabilir. Kişiden laboratuvar analizleri için kan ve idrar bağışlaması istenecektir. Prosedürlerin sonuçları, hastalığın nedensel ajanını belirlemeyi mümkün kılmaktadır.

Sprey tedavisi

Her hasta için, doktor bireysel bir terapi planı geliştirir. Muayene sonuçları, hastanın durumunun değerlendirilmesi ve fizyolojik özelliklerine dayanarak yapılır. Günümüzde larenjit ile baş edebilirsiniz:

 • ilaç tedavisi;
 • fizyoterapi;
 • cerrahi tedavi.

Hangi tedavi yöntemi hasta için en etkili olacaksa, doktoru belirler. Gelişimin erken safhasında olan akut hastalık formlarıyla, yalnızca muhafazakâr yöntemlerle savaşabilirsiniz. Hasta reçete edilir:

 • öksürük önleyiciler;
 • antiviral ilaçlar;
 • ekspektoranlar;
 • ağrı kesiciler;
 • ateş düşürücü.

Ayrıca, doktorlar boğaz için özel spreyler yazmalı, bu da larenjit ile durumun nasıl hafifletileceğine ve hastalıkla tam olarak nasıl başedileceğine yardımcı olmalıdır. Bu tür ilaçlar yardımcı olur:

 • iltihabı gidermek için;
 • Boğazda kuruluğu ve boğulmayı azaltmak;
 • ses kısıklığını ortadan kaldırmak için;
 • mukusu seyreltin;
 • yanmayı yatıştırır;
 • ağrıyı azaltmak.

Bu spreyler, anestezi, dezenfekte edici ve antibakteriyel olan antiseptik maddeler içerir. Hastalığın hem akut hem de kronik formlarında reçete edilirler.

Durum nasıl kaldırılır?

Hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmak için bir uzmanın tüm önerilerini kesinlikle uygulamak çok önemlidir. Doktor, semptomları larenjit ile nasıl hafifleteceğinizi size söyleyecektir. Hasta şiddetli boğaz ağrısı ve şiddetli kuruluktan endişeleniyorsa, o zaman tavsiye edilir:

 • sigara içmekten kaçının;
 • diyet akut, biber ve baharatlı yiyecek kaldırmak için;
 • Alkollü içeceklerin kullanımının hariç tutulması;
 • yüksek sesle konuşma;
 • sadece sıcak bir sıvı içmek.

Şiddetli vakalarda hastaya yatak istirahati ve konuşma sakinliği verilir. Kişinin bulunduğu odayı iyi havalandırmak çok önemlidir. Klimanın havasını kuruduğundan, klima kullanmamaya değer. Bu boğazın durumunu etkiler ve mukozada daha fazla tahrişe neden olur.

Hastanın durumunu iyileştirmek için inhalasyon da önerilebilir. Larenjit ile bu tür bir tedavi çok etkili olabilir, çünkü nemli havanın solunması boğazın şişmesine yardımcı olur. Hızlı bir toparlanmayı ve ayrıca sıcak ayak banyolarını, durulama ve sıkıştırmayı teşvik edin. Ancak, sadece bir doktor reçetesi ile kullanılabilirler. Bazı durumlarda, sadece hastanın durumunu daha da kötüleştirebilirler.

Alevlenme mevsiminde önleme

Çoğu zaman, hastalık ilkbahar-sonbahar döneminde teşhis edilir. Off-sezonda böyle bir sorunu olan insanların sayısı artar. Bu nedenle kendinizi larenjitden nasıl koruyacağınızı bilmek çok önemlidir. Bunun için aşağıdaki önleme kurallarını kullanmanız yeterlidir:

 • vücudu kızdırmak;
 • sigara ve alkolden vazgeç;
 • larenjitin provoke ettiği hastalıkların zamanında tedavisi;
 • büyük kalabalıklar yerlerinden kaçının;
 • üst solunum yollarının mukoza zarlarını düzenli olarak yıkayın;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • sadece burunla nefes al.

Birkaç gün içinde hastalığın akut formu ile başa çıkabileceğinizi hatırlamakta fayda var, ancak kronik larenjit kolayca yenilemez. Bu nedenle hastalığı bu aşamaya getirmeyin. Birkaç gün içinde hastanın durumu düzelmezse, o zaman larenjitin nasıl tedavi edileceğini size söyleyecek bir doktora acilen bakmanız gerekir.

Tesislerin zamanında ıslak temizlenmesi de hastalığın patojenleri ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Toplu taşıma ile seyahat etmeniz gerekiyorsa, o zaman grip salgını sırasında bir maske takmalı veya özel koruyucu araçlar kullanmalıdır.

Halk ilaçları

Uzmanlar ayrıca geleneksel olmayan ilacın da hastalığın yenilmesine yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Larenjitin halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edilebileceği, doktor tarafından söylenecektir. Sadece doktor hangi yöntemlerin etkili olduğunu ve hangisinin atılması gerektiğini bilir. Çoğu zaman halk tarifleri, semptomları ortadan kaldırmanıza izin veren ek bir terapi olarak reçete edilir. Ana tedaviyi reddetmek imkansızdır, çünkü hastalığın nedensel etkisinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Doktorlar sıklıkla bu tür yemek tariflerini önerir:

Taze sıkılmış limon suyu ile karıştırılmalıdır. Karışımı iyice karıştırın. Bir çay kaşığı her yarım saatte alın.

Adaçayı, aire, ayakkabıcı ile karıştırın. Karışımı dik kaynar su ile dökünüz. Hastayı bir battaniyeye sarın. Yataktan önce birkaç karışımı havalandırması gerekiyor. Soluma süresi on dakikayı geçmemelidir.

Bu sebzenin suyu sıcak haşlanmış süt ile karıştırılmalıdır. Biraz doğal bal ekle. İyice karıştırın. Yedikten sonra her gün bu ilacı iç.

Kaynar su ile dökülmelidir. Ortamın 60 dakika beklemesine izin verin. İnfüzyonu zorlamak iyidir. Yedikten sonra boğazınızı günde 3 kez yıkayın.

Sıcak suda ezilmiş okaliptüs yaprakları, biraz tuz ve soda ekleyin. Ayrıca on damla iyot dökün. Ürünü inhalasyon için larenjit tedavisinde kullanın.

Evde yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit belirtileri ve tedavisi

Larenjit, ses kısıklığı ve kaybına, öksürüğe ve diğer semptomlara kadar sesin zayıflamasına eşlik eden son derece tatsız bir hastalıktır.

Hastalığın evde tedavi edilmesi oldukça kolaydır. Larenjitin özelliklerini bilerek ve her türlü yöntemi kullanarak, hastaneye yatmadan hastalığından hızlıca kurtulabilirsiniz.

Belirtiler ve belirtiler

Larenjit, larinksin mukus dokularının iltihaplanmasıyla ilişkili bir hastalıktır.

Enflamatuar süreçler sadece larinksi değil, aynı zamanda ağız boşluğunun duvarlarını ve ses tellerini kapsamaktadır.

Hastalık akut veya kronik formda olabilir.

Akut larenjit çeşitli nedenlerden dolayı oluşur. Sıklıkla, ARVI, influenza, boğmaca ve kızamık gibi enfeksiyöz hastalıkların bir belirtisidir.

Ayrıca, larenjit hipotermiye, vokal kordlarda aşırı strese, zararlı maddelerin solunmasına ve çok soğuk içeceklere bir tepki olabilir. Çocuğun yüzünde kızarıklık varsa, açıklamaları olan fotoğraf linke tıklandıktan sonra incelenebilir.

Zamanında tedavi, 10 gün ve hatta daha hızlı hastalıktan kurtulmanızı sağlar.

Aynı tedavinin yokluğunda, doktor tavsiyelerinin ve sık relapsların gözlenmemesinin yanı sıra, larenjitin akut formu kronik hastalığa geçebilir.

Ayrı olarak, alerjenlerle (duman, gaz, kimyasallar) temas ettiğinde gelişen alerjik larinjit gelişir ve flegmonöz larenjitt - larinksin submukozal dokusunun iltihaplanma süreci.

Hastalık, sıcaklıkta bir artışla başlar. Sonra aşağıdaki belirtiler görünür:

 • halsizlik, halsizlik var;
 • Boğazda sebat, kuruluk ve yanma hissi hissedilir, yutmaya ağrı eşlik eder;
 • Sesi patlar ve boğulur;
 • ilk kuruta ve sonra - ıslak balgam çıkması ile birlikte bir öksürük vardır;
 • bazen solunduğunda ve ekshalasyonda ağrı var;
 • nefes almada zorluk, boğulma saldırıları vardır (alerjik larenjit ile).

Ev tedavisi

Larenjit tedavisi hastaneye yatmayı gerektirmez ve evde gerçekleştirilir.

İstisna, hastanede uzun süreli tedaviyi içeren ağır bir kronik hastalık şeklidir.

Bu hastalığı çalıştırmak ve zamanında kurtulmak çok önemlidir. Bir hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkarsa, bir doktordan yardım almalısınız.

Kolesterolden salınan insanların kan damarlarının nasıl temizlendiğini biliyor musunuz? En popüler ve etkili tarifler sitemizin okuyucularına önerdiğimiz yararlı bir makalede yayınlanmaktadır.

Kafa derisi halk ilaçları hakkında sebore tedavisi hakkında burada yazılmıştır.

Hastalığın tedavisi öncelikle hastalığı tetikleyen faktörün ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

Gelişiminin viral bir enfeksiyon tarafından tetiklenmesi durumunda, antiviral ilaçlar veya antibiyotikler (enfeksiyonun bakteriyel doğasında) kullanılarak ilaç tedavisi sağlanmaktadır.

Alerjik formu larenjit antihistaminik kullanımını gerektirir. Daha kolay expectoration expectoration beklenti yeteneğine sahiptir.

Hastalığın ilk haftasında "Sessizlik rejimini" görmek çok önemlidir, yani, bir fısıltıyla bile konuşmayın, yaralı boğazını zorlamamak için.

Hasta için sıcak bir içecek tavsiye edilir. kullanışlı:

 • Berry meyve içecekleri,
 • Papatya ile sıcak bitkisel çaylar,
 • adaçayı,
 • Melissa
 • kekik.

Laringeal mukozayı travmatize eden aşırı sıcak, soğuk, tuzlu ve baharatlı yiyecekler dışlanmalıdır. Ayrıca, sigara ve alkol tüketimi kontrendikedir.

Larenjitin herhangi bir formu ile, hızlı durulama, çeşitli durulama, inhalasyon, kompres ve Tıbbi infüzyonların ve karışımların yutulması.

Etkili olabilir tarifleri, şunları içerir: bal, sarmısak ve elma sirkesi, ne kadar madde ısrar - bağlantıyı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Halkla ilgili reçetelerin tedavisinde dikkate değer sonuçlar veren birçok pratik örnek vardır.

Etkili inhalasyonlar

Bu, karmaşık uyarlamalar ve pahalı ilaçlar gerektirmeden, mükemmel bir terapötik etki sağlayan basit bir yöntemdir.

İnhalasyonlar antimikrobiyal, zarflama ve yumuşatma etkisine sahiptir. Sonuç olarak, balgam boşaltımı kolaylaştırılır ve boğazda terleme ve kuruluk azalır.

Bir çocuğun çabucak ve istenmeyen sonuçlara yol açmadan sirke ile sıcaklığın nasıl düşürüleceğini biliyor musunuz? Aksi takdirde, linke tıklayın ve halk tariflerini kullanırken önerileri ve kontraendikasyonları okuyun.

Bu makalede karaciğer fibrozisi ve halk ilaçları ile tedavi hakkında yazılmıştır.

Sayfada: http://netlekarstvam.com/narodnye-sredstva/zhkt/kislotnost.html Mide asiditesini artıran bir menü yapmayı öğreneceksiniz.

Doğaçlama bir inhalasyon cihazı olarak, bir kap veya tava şeklinde geniş bir kap kullanabilirsiniz.

Bu amaç için iyi ve yoğun malzemenin boynuna bağlı uzun bir huni ile sıradan bir çaydanlık.

kapasite tıbbi çözümle doldur ve kaynatın.

10 dakika hafifçe soğuduktan sonra hasta bir havluyla kaplanır ve buharın üzerinde nefes almasına izin verilir.

Bu durumda, buharın çok sıcak olmadığından ve laringeal mukozayı yakmamasından emin olmak önemlidir.

Soluma süresi - 6 ila 8 dakika arasında. Günde 3 defaya kadar harcamanız tavsiye edilir.

İşlemden bir saat sonra, yemek, içmek ve konuşmak yasaktır ve hastanın yatması ve dinlenmesi en iyisidir. Soluma için bir çözüm olarak kullanılabilir:

 • nane, köknar, papatya, aira, okaliptüs, adaçayı, vb.
 • bir soda çözeltisi;
 • maden suyu;
 • deniz tuzu (bir litre suda seyreltilmiş 3 çorba kaşığı);
 • su esansiyel yağına eklendi (3 ila 5 damla):
  • okaliptüs;
  • ardıç;
  • mandalina;
  • lavanta;
  • karanfil;
  • limon;
  • nane ve diğerleri;
 • sarımsak veya soğan infüzyonu.

Unutmamalısınız eski bir reçete, larenjit ile mükemmel yardımcı olur - patatesler kullanarak inhalasyon. Yulaf kepeğinin yararları ve zararları burada yazılmıştır.

Bunun için kaynak yapmanız gerekir üniformalı patates, suyu boşaltın ve yaklaşık 10 dakika boyunca nefes alın.

En iyi sonuç için pişmiş patatesleri kuru nane, okaliptüs veya papatya yaprakları.

Soluma için özel bir buhar inhaleri kullanabilirsiniz.

Kullanması çok kolaydır, ancak bir dezavantajı vardır - içindeki buharın sıcaklığını kontrol etmek zordur.

Ayrıca larenjit tedavisi için, nebulizatör gibi modern bir cihaz kullanabilirsiniz.

Operasyonunun prensibi, tuzlu su ve bitmiş tıbbi preparatların (hidrokortizon, deksametazon, lazolvan, vb.) Bir karışımının dağılmış dispersiyonuna dayanmaktadır. Çözeltinin bileşimi, doktor ile anlaşılmalıdır.

Inhalasyon ile tedavi aşağıdaki kontrendikasyonlar vardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • solunum fonksiyonunun ihlali;
 • burun kanaması eğilimi;
 • kalp ve damar hastalığı;
 • Soluma için çözeltinin bileşenlerine alerji varlığı.

Kardiyovasküler sistem ihlalleri, uykusuzluk ve artmış sinir uyarılabilirliği olan hastalar soğuk inhalasyonlar tavsiye edilir.

Bunu yapmak için, ılık su ile kabın içine 3-4 damla esansiyel yağ ekleyin, kabı burnuna getirin ve birkaç dakika nefes alın.

İnhalasyonları gerçekleştirirken, yan etkiler, bitkilerden birine veya aromatik yağlara karşı alerjik reaksiyon şeklinde oluşabilir.

Bunu önlemek için, bir seferde en fazla üç otun karıştırılması ve esansiyel yağların uyumluluğunu dikkate almak istenir.

Isıtma kompresleri

Kompresin, inhalasyondan sonra veya bağımsız bir prosedür olarak etkisini arttırmak için yapılması önerilir.

Isınma ve damarları genişletme, kan dolaşımını aktive etme, hastanın durumunu iyileştirme, semptomları hafifletme ve sesin geri dönüşünü teşvik etme.

Sıkıştırma çok basit. Hastanın boğazında ve göğsünün yüzeyinde, 3-4 kattan katlanmış bir gazlı bez uygulanır, tıbbi bileşim ile emprenye edilir.

Ardından, bir polietilen film uygulanır ve bir yünlü bez veya fularla kaplanır.

Bir kompres için iyileştirici bir kompozisyon olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • votka,
 • kafur alkolü,
 • calendula tentürü;
 • porsuk yağ;
 • birkaç esansiyel yağın bir karışımı;
 • Patates, üniforma içinde pişirilir ve püre haline getirilir.

Prosedürün süresi 4 ila 10 saat arasındadır.

Sıkışıklığı gündüz veya gece tutabilirsiniz. Ancak, mola yaklaşık 2 saat olmalıdır.

Bir alkol kompresini uygulamadan önce hassas bir cildin yağ kremi ile yağlanması tavsiye edilir.

İşlemden sonra, boynun bir yün atkı ile ısınması arzu edilir, böylece ısınma etkisi devam eder ve sonuç daha da etkili olur.

Kompresin kontra-göstergesi sadece tek bir şeydir - yüksek sıcaklık. İhmal edilirlerse, ısı daha da kötüleşecektir.

Hardal

Sıkıştırmalar bilinen tüm hardal sıvaları içerir.

Cildi ısıtır, sinir uçlarını etkiler ve bağışıklık sistemini uyarırlar.

Sonuç olarak, iltihap durur ve ağrı yavaş yavaş kaybolur.

Ancak, bu harika araç dikkatli kullanım gerektirir.

Aksi takdirde, hastaya ek sıkıntılar getirecek bir cilt yanması olasılığı vardır.

Hardal sıcak suya daldırılır ve hardallı bir yan ile cilde tek tek uygulanır.

Plakalar arasındaki mesafe yaklaşık 1,5 cm olmalıdır.

Hardal sıvaları ile birlikte, sıcak bir bez ve battaniye ile örtün. Maruz kalma süresi 15 dakikadan fazla değildir, bundan sonra cildi kurulayın, krema ile yağlayın ve hastayı bir battaniye ile örtün.

Hardal sıvalarının kullanımına kontrendikasyon yüksek sıcaklıktır.

Onları, doğum lekeleri, sıyrıklar veya çizikler bulunan kalp bölgesi, meme bezleri ve vücudun bölgelerine ememezsiniz.

Otlar ile durulayın

Daha az etkili tedavi yöntemi, çeşitli tıbbi ürünlerle durulamadır.

Bu prosedür şişliği ve iltihabı azaltır, patojenleri yok eder, iyileşme süreçlerini aktive eder.

Durulama için furatsilin ve klorofiltol gibi ilaçları kullanabilirsiniz.

Geleneksel tıp kullanmak daha iyidir, şifalı iksir birçok tarifleri olan kutuları içinde.

İşte bunlardan bazıları:

 • çeşitli şifalı bitkilerin infüzyonları: calendula, papatya, ıhlamur, söğüt kabuğu, adaçayı, calamus kökü, ahududu yaprağı veya okaliptüs;
 • soda çözeltileri (200 ml su başına 1 ts), deniz tuzu (0.5 litre su başına 1 çay kaşığı);
 • İçinde pişirilmiş havuçlu ılık süt (yarım litre süt başına 1 havuç);
 • İçinde çözünmüş 3 çorba kaşığı balla ılık su;
 • haşlanmış pancar veya çiğ patates suyu;
 • 5-6 damla deniz topalak yağı ile sıcak su;
 • Limonlu bal (0.5 t sıcak su limon suyu ve 4 çorba kaşığı bal);

Durulamalar her bir buçuk saat ya da iki saat sürmektedir.

Çözüm sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır.

Durulamalara kontrendikasyonlar: İyileştirme çözeltisine giren bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü.

Bu nedenle, bileşimin seçimi dikkatli ve özenli olmalıdır.

Şifalı soğuma ve karışımları

Larenjitin tedavisinde, brothlar, infüzyonlar ve oral uygulama için karışımlar biçimindeki halk ilaçları çok etkilidir.

Bunlar anti-inflamatuar, antiseptik, antipiretik, balgam söktürücü etkiye sahip yararlı bileşenlerden oluşur.

Ve içerdikleri vitaminler ve gerekli eser elementler bağışıklığı artırır ve hastalıklarla daha iyi başa çıkmaya yardımcı olur.

Larenjit tedavisi için tarifler çoktur, zamanla test edilir ve mükemmel sonuçlar verir:

 • Kaynayan su (200 ml) 2 saat ininiz.
  Yemekten yarım saat önce yarım bardak günde üç kez alın.
 • Bir bardak bal ve yarım fincan limon suyu karıştırın.
  Her yarım saatte bir 1 çay kaşığı karışımı kullanın.
 • 2 diş sarımsak doğrayın ve 1 şişe sütte kaynatın.
  Et suyu küçük sips ılık bir biçimde içirin.
 • Iki st. Rendelenmiş şalgam kaşığı kaynar su (200 ml) dökün ve düşük ısıda yaklaşık 15 dakika pişirin.
  Tüketimden önce günde dört kez 50 ml alın, et suyuna az miktarda kaynar su ilave edin.
 • 50 gr kuru üzüm yaklaşık 15 dakika boyunca 0,5 st suda kaynatılır ve bir soğanın suyu kaynatmasından sonra eklenir.
  Bir çeyrek fincan günde 3 ila 4 kez bir karışımı alın.
 • Kekik 2 yemek kaşığı, dik kaynar su (200 ml) ile demlemek ve ısrar ediyorlar.
  İnfüzyon bir bardağın üçte birini günde üç kez alır.
 • Turp olukunu kesin ve balla doldurun.
  Bal ile karıştırılmış izole turp suyu, günde üç kez 1 çorba kaşığı alın.

yemek tarifleri, hızlı bir şekilde sesi geri yüklemek için yardımcı:

 • Su (200 ml) ile 0.5 st anason dökün ve kaynatın, daha sonra balın bir kaynatma suyu ve bir bardak konyak ekleyin.
  İnfüzyon her saat alınmalıdır.
 • Çiğ bir yumurtanın yumurta sarısını 1 saat şekerle rendeleyerek bir parça tereyağı ilave edin.
  Karışımı günde 4 defa tüketebilirsiniz.
 • Bir avuç dolusu fıstık kaynatın, kurutun ve hafif kızartın.
  Her zaman lezzetli bir ilaç alınabilir.

Önleme için öneriler

Halk ilaçları harika bir etki yaratır, ancak tüm olası kontrendikasyonları dışlamak için bir doktora danıştıktan sonra bunları uygulamak tavsiye edilir.

İyileştikten sonra, kendinize dikkat etmelisiniz, aşırı soğuma yapmayın ve sesi aşırı kullanmayın.

Tekrarlanan hastalık larenjitinden kaçınmak aşağıdaki koruyucu önlemlere yardımcı olacaktır:

 • Vücudun kademeli ve tutarlı sertleşmesi;
 • akut solunum yolu enfeksiyonlarının, soğuk algınlığının, bronşitin zamanında tedavisi;
 • sigara ve alkollü içeceklerin reddedilmesi;
 • ses tellerinin dikkatli tedavisi;
 • Evde düzenli ıslak temizlik ve nemlendirme;
 • aşırı ısınma ve hipotermi önlemek;
 • zararlı maddelerle çalışırken kişisel korunma;
 • Doğru yaşam biçimi ve iyi beslenme.

Evde "larinjit" tedavisine adanmış "Canlı Sağlıklı!" Programının videosunu izleyin.

Larenjit: evde nasıl tedavi edilir

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Larenjit, larinkste lokalize olan ve ses veya kısmi duyu kaybına yol açan vokal kordları etkileyen akut veya kronik bir hastalıktır. Yeterli terapinin yokluğunda, hastalık hızla ilerleyebilir, bu da solunum organlarına enfeksiyonun yayılmasına yol açacaktır. Geleneksel ve geleneksel olmayan bir şekilde tedavi yapılabilirken, geleneksel tıbbın bir yardımcı rol oynadığı ve bir ikame tedavisi olamayacağı hatırlanmalıdır.

Larenjit: evde nasıl tedavi edilir

Larenjit tedavisi için ipuçları

Hastalığın semptomlarını ortadan kaldırırken, aşağıdaki terapi prensiplerini gözlemlemek önemlidir:

 • boğaz sıcak tutmak, bir mendil boğaz veya eşarp etrafında sarmak için yeterlidir, nesnenin doku doğal olması istenir;
 • etkilenen bölgeyi yumurta, tuz, hardal sıvaları ve benzeri araçlarla ısıtmayın, çünkü lenf düğümlerini ısıtarak iltihaplanmaya neden olur;
 • küçük yudumlarda sıcak içecek içmek mümkün olduğu kadar, bu ahududu çayı, ılık süt ya da ballı su, kahve ve güçlü çay için mükemmel bir ek tahrişe neden olur;
 • Larenjit akut formu mutlaka geniş spektrumlu antibiyotik kullanımını gerektirir;
 • Ses tellerini tekrar zorlamamak için üç ila beş gün boyunca konuşmayın veya iletişimi en aza indirin;
 • Bu bölgedeki uygulamalar için sternum ve baldır kaslarında sıcak kompresler ve ayrıca hardal alçıları kullanın.

Dikkat lütfen! Verilen tavsiye sadece halk değil, aynı zamanda geleneksel ilaçlar olan larenjitin tedavisinde de uygulanmalıdır. Mevcut istatistiklere göre, eğer öneriler gözlenirse, iyileşme% 30 daha hızlıdır ve komplikasyonlardan kaçınılmasına izin verir.

Larenjit tedavisinde inhalasyon

tereyağı

İlk kullanımdan sonra hastalığın semptomlarını azaltan spesifik bir reçete. Prosedürün önerilen zamanını belirlemek çok önemlidir. Solunduğunda, üç litre kaynar suya üç yemek kaşığı yağı ekleyin ve çözün. Bundan sonra hasta kendini bir havluyla örtmeli ve ortaya çıkan çareyi 5-15 dakika içinde solu. Yatmadan önce bir saat önce prosedürü izleyin. Tereyağı nemlendirir ve kızarıklık, ağrıyı giderecek ve yutmayı kolaylaştıracak iltihap ve etkilenen bağları emer. Hasta tamamen iyileşene kadar günde bir kez inhalasyon gerçekleştirdi.

Soda çözeltisi

Soda çözeltisi - larenjit tedavisinde etkili bir yardımcı

Soda, larenjitin ortaya çıkmasına yardımcı olan evrensel bir ilaçtır. Pişirmek için iki litre sıcak su için üç çay kaşığı soda almak ve her şeyi iyice karıştırmak gerekir. Ortaya çıkan buharla nefes alınız, 10 dakika içerisinde yıkanmalıdır, daha sonra solüsyon durulama yardımcı maddesi olarak kullanılabilir. Prosedür 1-3 dakika olmalıdır. Soda inhalasyonu günde iki defaya kadar tekrarlanabilir, gargara altı kata kadar olmalıdır. Bu solüsyonlar yeterince tolere edilmezse, normal suyu 15 dakika boyunca soluyabilirsiniz.

Dikkat lütfen! Larenjit ve beraberindeki semptomları tedavi etmek için, tıbbi inhaler veya nebülizör satın almak daha iyidir. Cihazlar aktif maddeyi eşit olarak dağıtabilmekte ve bu da daha hızlı bir iyileşmeye yol açmaktadır.

Larenjit ile bal

Havuç ve bal

Etkili bir halk ilacı hazırlamak için 250 ml taze havuç suyu alın ve üzerine 15 ml bal ekleyin. Bileşenleri tam homojenliğe ayarladıktan sonra, 15 ml çözelti, yemekten önce ve yemekten altı güne kadar alınmalıdır. Suyu biraz su banyosunda veya mikrodalgada oda sıcaklığına önceden ısıtmak tavsiye edilir. Önerilen tedavi süresi bir haftadır. Bundan sonra hastalık belirtileri devam ederse, üç gün daha suyu alabilirsin.

Kızılcık ve bal

Larenjit için kızılcık ve bal

100 ml taze sıkılmış kızılcık suyu ve 200 ml balın karıştırılması gereklidir. Malzemeler tam homojenliğe getirilmelidir. Ortaya çıkan ev ilaçları her 10-15 dakikada bir yemek kaşığı takip et. Gün içerisinde maksimum 300 ml kızılcık suyu içebilirsiniz. Böyle bir çarenin kullanılmasıyla tedavi beş gün sürer. Eğer hasta, güçlü bir özel tada sahip olmasından dolayı bu kadar büyük miktarda bal tahammül etmezse, malzemeleri 100 veya 150 ml'lik eşit oranlarda birleştirebilirsiniz.

Dikkat lütfen! Bu tarifler herhangi bir arı ürününe alerjisi olan hastaları tedavi etmek için uygun değildir.

Larenjit ile birlikte

Sarımsak suyu

Et suyu hazırlamak için, 200 ml ılık süt alın ve üç diş sarımsakından sarımsak püresi ekleyin. Karıştırmadan sonra, süt 5 dakika kaynatılır. Ortaya çıkan et suyu küçük yudumlarda sarhoş olmalı, böylece antiseptik ses telleri ve boğazın etkilenen bölgelerine olabildiğince derinden nüfuz eder. İşlem, tamamen iyileşene kadar günlük olarak tekrarlanır. Bu, tam iyileşme elde edilene kadar günde üç kez garip olabilir.

Larenjit tedavisi için tarifler

Kuru üzüm ve soğan suyu

500 ml kaynamış su için herhangi bir kuru üzümün 50 gram alması gerekir, karanlık çeşitler almak daha iyidir. 10-20 dakika kaynatılır. Ateşten çıkarıldıktan hemen sonra et suyuna 20 ml soğan suyu ekleyin ve malzemeleri iyice karıştırın. Çözelti, içme sıcaklığı için hoş olduğunda, günde 50 ml ila dört kez bir dozda alınmalıdır. Kaynamaya hazır iki gün boyunca kullanılmalıdır. Tedavi edilen kuru üzüm ve soğan, öksürük de dahil olmak üzere tüm larenjit semptomlarının tamamen iyileşmesine ve çıkarılmasına kadar olabilir.

Dikkat lütfen! Bazı durumlarda, bu tedavi, şiddetli bağırsak bozuklukları ve mide bulantısı ile sonuçlanır. Genellikle, vücudun bu tür reaksiyonları, bireysel hoşgörüsüzlük ile ilişkilidir ve ilacın önerilen dozunu aşmaktadır.

Larenjit karşı tinctures

Larenjit ile öksürük tedavisi

Kekik officinalis

Her 250 ml kaynar su için 10 g bitki karışımını alın, bu karışım karıştırıldıktan sonra yoğun bir kapakla kaplanır. Çimler 5-8 saat süreyle infüze edilmeli, böylece yararlı maddelerin maksimum miktarı sağlanmalıdır. Tedavi için, suyu dekante ettikten sonra elde edilen su miktarını üç eşit parçaya bölmek ve ana öğünlerden sonra bunları içmek gerekir. Kekik ilacı kullanımı ile tedavi beş gün devam eder.

Isırgan kuru

İnfüzyonun hazırlanması için bitkinin sadece kuru yaprakları alınmalıdır. 200 ml kaynar su için 10 g ısırgan otu almanız gerekir. İlaç doğrudan güneş ışığından uzakta kapağın altında üç saat süreyle infüze edilmelidir. Isırgan otu infüze edildiğinde, dökülmelidir. Tedavi için gün içinde bir yemek kaşığı infüzyonda içmek gerekir. Terapi süresi hastanın durumu tarafından belirlenir, tüm hoş olmayan semptomlar ortadan kalkıncaya kadar devam eder,

Dikkat lütfen! Bazı durumlarda, bu infüzyonlar boğazın şişmesi şeklinde alerjik reaksiyonlara neden olmuş, bu yüzden büyük bir titizlikle sarhoş olmalıdırlar. İlk dozu ilk kez almak ve durumunuzu değerlendirmek daha iyidir. Mukoza zarları özelliklerini değiştirmezse, ilaç tedaviye uygundur.

Video - larenjit halk ilaçları tedavi nasıl

Larenjit karşı durulama

Pancar suyu

Prosedürü gerçekleştirmek için 150-200 ml taze meyve suyu sıkın. En iyi verim için 15 ml elma sirkesi eklenir, konsantre% 6 oranında alınmalıdır. Bu şekilde çalkalayın, boğazın yemeklerden sonra aynı aralıklarla günde üç defaya kadar olması gerekir. Seanstan sonra 30-60 dakika içmeyin. Terapi süresi 5-7 gündür.

Patates suyu

Bir tıbbi ürünün hazırlanması için, sadece iyi patatesler, herhangi bir çürüme, solma ve bozulma belirtisi olmaksızın alınmalıdır. Bir işlem için 150 ml patates suyuna ihtiyacınız vardır. İlk işlem, kahvaltıdan 30 dakika önce ve sonuncusu yatmadan önce bir saat önce yapılmalıdır. Vuruş için beş prosedürü yapabilirsiniz. Patates suyu ile tedavi, hasta tamamen iyileşene kadar devam edebilir.

Dikkat lütfen! Bu prosedürler, normal temiz sıcak su ile basit bir durulamadan sonra mutlaka yapılmalıdır. Bu, mukoza zarının temizlenmesi ve aktif bileşenlerin daha iyi nüfuz etmesi için gereklidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjitlerden Tabletler ve Pediatri Kullanımının Özellikleri

Larenjit (larinksin iltihaplanması) erken yaşlarda daha sık görülür (yaklaşık altı aydan üç yıla kadar).Klinik istatistiklere göre, hastalık genellikle çocukların yarısından fazlasını taşır.

Kulak iltihabı ile sıkıştırmak

Isı, hem geleneksel hem de halk tıbbında orta kulağın iltihaplanmasını tedavi eder. Doğru şekilde sıkıştırılmış kompres, kulak iltihabındaki ağrıyı ve kulağın rahatsızlığını hızlı bir şekilde gidermektedir.