Loading

Angina başkalarına karşı savunmasız mıdır?

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı bulaşıcı bir köken olarak oldukça yaygın bir hastalıktır. Anjina gelişimi için, en az iki faktörün - bağışıklık seviyesinde ve patojenik mikrofloranın varlığında bir azalma - birleştirilmesi gereklidir. Her tür anjin bulaşıcıdır ve nasıl enfekte olabilir? Bu makalede ele alınacaktır.

Angina nasıl oluşur? Bulaşıcı mı?

İlk olarak, anjinanın çeşitli enfeksiyonlardan kaynaklandığını bilmeniz gerekir: bakteri, virüs veya mantar. Hepsi bir kişiden diğerine bulaşır, bu nedenle herhangi bir anjina enfekte olabilir. Ancak önemli bir faktör vardır: Enfeksiyon, bağışıklık savunmasında bir azalma ile hastalığa neden olur. Bu çeşitli türlerde hipotermi olduğunda oluşur: ıslak ayaklar, soğuk su, soğuk yiyecek, yağmurda yürümek.

Daha fazla bağışıklık sonraki soğuk soğuk sonra, hem de bağlı kronik veya sistemik hastalıklar, avitaminozis, hormonal bozukluklar, dysbacteriosis, yüksek stres ve yorgunluğa karşı zayıflatılmaktadır. Küçük çocuklarda, yaşlarına bağlı olarak bağışıklık zayıflar.

Vücudun korunmasında bu bozulmanın zemini karşısında enfeksiyon meydana gelirken, güçlü bağışıklığa sahip bir kişide aynı enfeksiyon muhtemelen boğaz ağrısına yol açmaz.

Bilmek ilginç! Tabii ki, anjin insanlar arasında bulaşır, ama her birimizin vücudunda her zaman belirli miktarda patolojik mikroflora vardır. Bağışıklık, ciddi bir arıza verirse, kendi zararlı mikroorganizmalarınız daha aktif hale gelebilir ve anjinin provoke olabilir.

Angina nasıl farklıdır?

İltihabın patojenine bağlı olarak, birbirinden ayırt edici birkaç tip anjin vardır:

 • viral anjina (sıklıkla adenovirüs veya ARVI'nın neden olduğu);
 • Mantar benzeri mantarlar Candida ile enfekte olduğunda ortaya çıkan mantar anjinası;
 • Bakteriyel anjina, kaynağı esas olarak streptokoktur, fakat aynı zamanda pnömokok ve stafilokokal anjina da oluşur.
içeriğe ↑

Bakteriyel anjina mıdır?

En yaygın olanı bakteri türüdür. Bakteriyel anjin bulaşıcıdır, hava yoluyla ve enfekte kişilerle temas yoluyla yayılabilir: bir el sıkışma, bir öpücük veya ev eşyalarının, örneğin mutfak eşyalarının paylaşımı.

Nadiren, patojenler ağız ya da su ile ağız içine girdiğinde, enfeksiyonun sindirim yoludur. Bu, hijyen kurallarını ihmal ederken (kirli eller, yıkanmamış gıdalar, ham su) olur.

Bakteriler genellikle pürülan boğaz ağrısına neden olurlar. Herhangi irinli iki hafta bulaşıcı bademcik (Laküner, flegmoznaya, foliküler), ancak antibiyotik bakterileri çekerken, tabiri caizse, bir veya iki gün ile "devre dışı".

Dikkat edin! Streptokokal angina en bulaşıcı olduğu gerçeğine ek olarak, çok tehlikeli olabilir. Semptomlarını fark ederseniz, antibiyotik reçete etmek için bir doktor gördüğünüzden emin olun, eğer çocuk hastalanırsa hastanede tedavi görmeniz gerekir.

Viral angina viral mıdır?

Viral anjin ikinci en yaygın ve aynı zamanda bulaşıcıdır. Viral bademcik iltihabı havadaki damlacıklar ile bulaşır. Soğuk algınlığı sırasında insanlar sıklıkla öksürür ve hapşırırlar, böylece patojen mikroorganizmalar havaya girer. Bir başka sağlıklı insan daha sonra bu havada nefes almalıdır. Ofislerde, anaokullarında ve okullarda, virüsler birkaç gün içinde çok sayıda insanı vurabilir ve karantinaya ihtiyaç duyan gerçek bir salgın oluşturur.

İlginç bir gerçek! Viral catarrhal anjina 7-10 gün içinde bulaşıcıdır.

Bazı virüsler tüm insanlar için bir tehlike değildir. Örneğin, hastalığa neden olan bir virüsün neden olduğu mononükleozdan kaynaklanıyorsa, sadece ilk kez enfekte olan kişiler için bulaşıcı olacaktır, diğerlerinin koruyucu bağışıklığı vardır, yani tekrar hastalanmayacaklardır.

Virüslerin genellikle kataral anjinaya neden olduğu belirtilmelidir. Bu, çoğu durumda, normal bağışıklığın koşulu altında, bir hafta boyunca bağımsız olarak geçen en kolay formdur.

Özel bir form, Coxsackie virüsünün neden olduğu herpetik anjinadır. Herpes boğaz ağrısı en bulaşıcıdır, bu nedenle bu tür hastaları izole etmek gereklidir!

Mantar anjina mıdır?

Fungal angina diğer iki tip tonsillitten daha az bulaşıcıdır. Mantarlar temas ve hava yoluyla bulaşabilir, ancak bu hastalık neredeyse her zaman zayıflamış bağışıklık ve dysbiosis bir arka plana karşı bir oto-enfeksiyon olarak gelişir. Uzmanlar, çoğu zaman, bu tür değişikliklerin vücuttaki nedeninin, uzun süreli antibiyotik veya kortikosteroid kullanımının yanı sıra boğazda kronik iltihaplanma olduğunu belirtir.

Anjina ile kuluçka dönemi

Kuluçka süresi, mikropların vücuda girişi ile hastalığın semptomlarının başlangıcının başlangıcı arasındaki zamandır. Her bakteri türü, virüs ve mantarlar zamanla farklıdır. Aşağıdaki tablo, bazı anjina tipleri için kuluçka dönemlerini göstermektedir.

Eğer hastanın yanında olsaydınız ve kuluçka süresi geçtiyse, bu sizin bağışıklıklarınızın enfeksiyonla başa çıktığı ve deneyim için bir neden olmadığı anlamına gelir.

Angina ne kadar sürer? En sık görülen catarrhal, lacunar, foliküler ve phigmous anjina, bir hafta içinde tamamen geçer, ancak tedavi kurallarına tabidir. Bazı durumlarda hastalık 14 güne kadar sürebilir. Bu hastalığın daha ağır ve daha ağır tipleri (örneğin, ülseratif-filmli anjina) 2-3 hafta sürer.

Kendinizi enfeksiyondan nasıl korursunuz?

Bademcik iltihabı ve diğer KBB hastalıklarına karşı ana koruma güçlü bir bağışıklıktır. Yaz aylarında, vitamin ürünlerinin mümkün olduğu kadar tüketilmesi gerekir - otlar, meyveler, meyveler ve sebzeler. Doğal vitaminlerin bolluğu, vücudu zararlı mikroorganizmaların saldırısına karşı koruyan bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklığı artırmak için, doğal ekinomodülatörler, örneğin, ekinezya tentürü alabilirsiniz. Bu spor tarafından da yardımcı olur.

Enfeksiyonu önlemek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

 • genellikle boğaz ağrısı kişiye, böylece bulaşıcı hastalıkların salgınları sırasında insana bulaşır insanların kalabalık kamu yerlerde önlemek için daha iyidir ve bu mümkün değilse, sen karalamaya bir maske veya burun oksolinik merhem takmalı;
 • Yemeklerden ve yediğiniz yiyeceklerden önce ellerinizi iyice yıkayın;
 • anjina hastaları ayrı bir odada izole edilmeli, aynı zamanda başkalarına bulaştırmamak için ona bulaşıklar tahsis edilmelidir. Hasta iyileştikten sonra, fincanını, tabakasını ve diğer şeylerini kaynatmanız gerekir;
 • Tüm odaları düzenli olarak havalandırın ve ıslak bir temizlik yapın, böylece ev daha az enfeksiyon biriktirecektir;
 • Soğuk tutmamak, taslaklardan kaçınmak, uygun kıyafet ve ayakkabılar giymek çok önemlidir.

Bu ipuçları çoğu patojenin filtrelenmesine yardımcı olur ve daha az sıklıkla hastalanır!

Anjin nasıl bulaşır?

İçindekiler:

Angina'nın nasıl bulaştığını anlamak için enfekte olma yeteneğini anlamamız gerekir. Bu rahatsızlığın iletilebileceği yolları bilmek önemlidir. Kötü bağışıklığı olan kişilerin enfekte olma olasılığı daha yüksektir.

Enfeksiyon nasıl bulaşır?

Anjin iletmek için çeşitli yollar vardır:

 • hava;
 • bakteriyel;
 • pim.

Bu yöntemler, insanların bol olduğu halka açık yerlerde olabilir. Böyle yerler anaokulları, okullar, büyük organizasyonlar, metro istasyonları, süpermarketler içerir.

Hava-damla yöntemi

Boğaz ağrısı havadaki damlacıklar tarafından çok hızlı bir şekilde iletilir. Enfeksiyon kaynakları öksürme, konuşma veya hapşırma içerir. Ne yazık ki, bu enfeksiyon yöntemi en sık ortaya çıkar. Bu, okullarda ve bahçelerde enfeksiyonun nasıl bir salgına yol açtığıdır. Havadaki bir damla hastalığı da bir öpücük ile elde edilebilir.

Bakteri yöntemi

Angina'nın vücuda bakteriyel iletimi olduğunda, yiyecek, su ile girer. Bakteri ile temas halinde olan herhangi bir yiyecek, et ve diğer ürünler olabilir. Bu nedenle, eğer bir ailenin boğaz ağrısı olan bir kişi varsa, tüm ürünleri tüketmeden önce iyice yıkamak gerekir.

Iletişim yöntemi

Sıklıkla, anjin bir hastayla veya ona ait nesnelerle etkileşime girerek bulaşır. Daha sıklıkla bunlar ortak nesnelerdir - bir havlu, tabaklar, çocuk oyuncakları.

Angina'nın havadaki damlacıklar tarafından iletilip iletilmediğini ve nasıl gerçekleştiğini biliyorsanız, bu durum önlenebilir. Fakat aynı zamanda bir kişinin zayıf bağışıklığı varsa, enfeksiyona daha kolay maruz kalacağı düşünülmelidir. Bu, megakentlerin sakinleri veya sürekli stres durumlarında çalışan insanlar için daha önemlidir.

Hastalık ne kadar bulaşıcıdır?

Nüfusun yoğunluğu ne kadar fazla olursa, boğaz ağrısına yakalanma olasılığı o kadar yüksek olur ki bu da havadaki damlacıklar tarafından kişiden kişiye kolayca bulaşır. Bu, angina'nın çocuklara nasıl iletildiği sorusunun cevabıdır.

Angina akut formda ortaya çıkan bir hastalıktır ve bu nedenle başkaları için tehlikelidir. Enfekte olmak çok kolay. Birkaç çeşit olabilir:

 • viral;
 • mantarlar;
 • Bakteriyel.

Türler patojen türüne göre belirlenir. Yani, bir virüs, bir mantar veya bir bakteri olabilir. Buna bağlı olarak, hastalığın süresi de farklı olabilir - birkaç günden birkaç haftaya kadar. Ancak daha sıklıkla viral çeşitli anjina vardır.

Hastalığın gelişimini etkileyen faktörler

Bir hastayla doğrudan temas halinde bile, anjin herkese bulaşmaz. Çeşitli faktörler hastalığın yayılmasını etkiler. Ve boğaz ağrısı dokunduğunda insandan insana bulaştığı için, ana faktör bağışıklığı zayıflatır. Sonbaharda veya ilkbaharda, sıcaklık dengesizliği ve uygun olmayan kıyafet seçimi nedeniyle hastalanmak daha kolaydır. Sonuç hipotermidir ve bu, hastalığın gelişimine katkıda bulunan başka bir durumdur.

Anjina ile hızlı enfeksiyona katkıda bulunan en yaygın faktörler şunlardır:

Tüm bunlar vücudun zayıflamasına, bağışıklığın azalmasına yol açar. Buna ek olarak, bir kişinin hasta olduğu bir zamanda, diğer hastalıklara en duyarlı olduğu ve daha sonra anjin iletilip iletilmediği sorusu, kendi kendine yok olur. Hastalığı en aza indirgeme riskini azaltmak için, anjinin profilaksisini yapmanız gerekir.

Angina nasıl belirlenir?

Hasta bir kimseyi tanımlamaya yardımcı olacak bazı işaretler vardır. Bu, onunla doğrudan temastan kaçınacak, bu da boğaz ağrısı olasılığının minimum olacağı anlamına gelir. Bu nedenle pürülan anjinin ve bu hastalığın diğer tiplerinin nasıl geçtiğini bilmek önemlidir.

Angina, aşağıdaki gibi örtük belirtilerle başlar:

 • ağrıyan kaslar;
 • titreme;
 • boğazda kuruluk ve yutulduğunda ağrı;
 • artan lenf düğümleri;
 • baş ağrısı.

Sonra sesin ses kısıklığı var, ses kısıklığı. Sıcaklık 38 dereceye ve üstüne yükselir.

10 yaşın altındaki çocuklar, herpes virüsünün neden olduğu anjinadan muzdariptir. Havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, bu yüzden tehlikelidir, çünkü çok hızlı yayılır. Hastalığın bu formu ile, sıcaklık 40 dereceye kadar, boğazda küçük döküntüler ortaya çıkar. Büyümüş lenf düğümleri vardır.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Foliküler anjinin ne olduğunu biliyorsanız, bu hastalığın nasıl bulaştığını bilirseniz, gerekli tüm önlemleri zamanında alabilirsiniz. Ve yapılacak ilk şey hasta kişiyi izole etmek. Bulunduğu oda düzenli olarak havalandırılmalıdır. Hastayla olabildiğince doğrudan temasları sınırlamak gerekir.

Çok tedavi, vücudun genel güçlendirilmesi için ilaçların kullanımını ima eder. Angina bakterilerin neden olduğu viral ise, antibiyotiklerle tedavi edilmez, antiviral ilaçlar kullanılır. Çocuklara mum verilir. Antiseptik ilaçlarla yapılan lokal terapi topikaldir.

Sıcaklık bittikten sonra bacaklarınızı ısıtmak yardımcı olacaktır. Bunun için sıcak banyolar kullanılır. Tedavi anjin bulgularının ortadan kalkmasına kadar devam etmelidir. Bundan sonra, yeniden ortaya çıkmasını önlemek için tüm önleyici tedbirleri almak gerekir.

Angina: Bu hastalık nasıl bulaşır?

Anjina belirtileri nelerdir?

Muhtemelen, hayatında en az bir kez herkes anjin gibi nahoş bir enfeksiyöz hastalık ile karşılaştı ve onun için hangi belirtilerin mükemmel olduğunu iyi bilir:

 • sıcaklık artışı;
 • ateş;
 • titreme;
 • boğaz ağrısı;
 • bademciklerin şişmesi ve kızarıklığı;
 • beyaz plak görünümü;
 • ses kaybı;
 • servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • baş ağrısı;
 • karın ağrısı;
 • burun akıntısı;
 • öksürme, hapşırma;
 • zayıflığı;
 • çalışma yeteneğinde azalma.

Genellikle, hastalığın başlangıcından sonra, semptomlar iki ila beş gün arasında sürer ve daha sonra uygun tedaviyle geçer.

Eğer anjin hasta bir insandan sağlıklı bir kişiye nasıl bulaştığını bilmiyorsanız, risk altındasınız demektir. Bu bilgi, kendinizi tehlikeli bir hastalıktan korumak için basitçe gereklidir. Bazı özellikler ve anjin önlenmesi hakkında bir fikir sahibi olmak da gereklidir.

Bu duruma tıbbi açıdan bakarsanız, aşağıdaki resim görüntülenir. Farinksin arkasında, dilin üzerinde, lenfadenoid dokudan etli büyüme vardır. Bunlar bademcikler. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım ediyorlar. Fakat virüsler veya bakteriler bademciklere girerse, şişer ve kızarırlar, anginayı kışkırtırlar.

Akut, subakut veya kronik formda angina veya tonsillit oluşabilir. Akut bademcik iltihabı bakterilerden veya virüslerden kaynaklanır, subakut bakterileri harekete geçirir Actinomyces, kronik olarak bakteri doğada bulunur ve uzun süre dayanır.

Boğaz ağrısı ile olası enfeksiyon yolları

Anjin nasıl bulaşır? Birkaç yol var. Bazıları daha yaygın, diğerleri daha az. Viral angina daha kolay ve hızlı bir şekilde yayılır.

Hava damlası yolu

Çoğu durumda, hastalığın viral veya bakteriyel yapısına bakılmaksızın, anjin, havadaki damlacıklar yoluyla, yani sosyal temaslarla bulaşır. Genellikle, insanlar sıklıkla hapşırdığı ve öksürdüğü zaman kışın veya mevsimde en yüksek düzeyde salgınlar görülür. Öpüşürken veya hasta kişiyle aynı kişisel hijyen maddelerini, eşyaları, vb. Paylaşırken sevilen birinden bir enfeksiyon almak da mümkündür.

Beslenme yolu

Ayrıca staphylococcus ile enfekte olmuş ürünlerin kullanımıyla anjin elde edilebilir. Bu yola besin denir. Angina son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle, eğer çevrenizde hasta olan insanlar varsa, ve tam olarak tüketmeden önce, yiyecekleri dikkatlice yıkayınız.

Oral fekal rota

Anjina ile enfeksiyonun sindirim yolu da oral fekal olarak adlandırılır. Ama unutmayın ki, birkaç porsiyon dondurma yiyerek ya da karlı bir sokakta yemek yiyerek, güçlü bir bağışıklığa sahipseniz, anormal bir şekilde anormal bir şekilde yakalayın. Bu durumda, soğuk algınlığı garanti edilir.

otoenfeksiyon

Hastalığa neden olan bakteriler, her sağlıklı insanın bademciklerinin yüzeyinde ve derinliklerinde yaşarlar. Normal koşullar altında, kendilerini göstermezler. Fakat eğer vücut aşırı soğutulmuşsa, stresli olun ya da bir şekilde bağışıklıkta bir azalmaya neden olunursa, bakteriler aktive olmaya başlar, bademcik iltihabına, yani anjinaya neden olur.

Bakteriyel bademcik iltihabı çoğunlukla mikroorganizmalar Streptococcus pyogenes tarafından kışkırtır. Boğaz ağrısı ile ilişkili hastalık zamanında tedavi edilmezse veya uygun şekilde tedavi edilmezse, ileride romatizmal ateşe yol açabilir. Bu hastalık kalp kapaklarında patolojik değişikliklere neden olduğundan çok ciddi bir hastalıktır. Patoloji, kişinin boğaz ağrısı geçirmesinden birkaç yıl sonra kendini gösterir.

Bakterilerin neden olduğu bademcik iltihabından muzdarip bir hasta, hastalığın başlangıcından itibaren enfeksiyon açısından başkalarına tehlike oluşturuyor. Hastalık tedavi edilmezse, bu durum iki haftaya kadar devam eder.

Bu hastalığın başlangıcını hangi faktörler etkileyebilir?

Bazen boğaz ağrısı olan biriyle iletişime geçtiğinizde, bazı insanlar bulaşmaz hale gelirken, bazıları da bulaşmaz hale gelir. Neden bağlı? Her şeyden önce - bağışıklıktan. Bakteriler veya virüsler vücuda girdiğinde, her zaman hemen harekete geçmezler. Genellikle, kışkırtıcı bir faktöre, örneğin, hipotermi veya havanın gaz kirlenmesine ihtiyaç duyarlar. Zayıf bağışıklığı olan kişiler dış etkilere daha yatkındırlar, bu yüzden hemen hemen hastalanırlar ve güçlü bağışıklığa sahip olanlar enfeksiyona karşı koyabilirler.

Çoğu zaman insanlar ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde, stabil olmayan hava ısısı ile karakterize olan anjina alırlar. Şu anda dışarı çıkacağımız zaman gardırop seçiminde sık sık hata yaparız. Bu, ilk olarak, aşırı soğutmaya ve ikincisi - sıcaktan soğuka ve tersine geçiş sırasında sıcaklık rejiminde keskin bir değişime yol açar. Tüm bu faktörler, kararsız organizmalarımıza hemen çarpan bakteri ve virüslerin "ellerine" girer.

Yeterince uyuyamıyorsanız, sıkı bir diyete "oturun" veya sık sık stres yaşarsanız, vücudunuzun savunması zayıflar ve enfeksiyonlara yeterince direnç gösteremez. Bu nedenle, normal ve güçlü bağışıklığı olan kişiler nadiren anjina ve diğer bulaşıcı hastalıklardan muzdariptir.

Ayrıca, anjin, insanların yaşadığı diğer rahatsızlıkların arka planında da ortaya çıkabilir. Bir organizmanın aynı anda varolan bir hastalık ile savaşması ve dış çevreye nüfuz etmeyi amaçlayan bir enfeksiyona karşı koyması zordur. Çoğu zaman, anjina respiratuar problemleri olan insanları etkiler. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı akut alevlenmeleri nadir değildir.

Yani, özetleyelim. Angina aşağıdaki faktörler tarafından kışkırtılabilir:

 • hipotermi;
 • azalmış bağışıklık;
 • diğer hastalıkların varlığı.

Bademcik iltihabı nasıl engellenir?

Kendinizi hastalıklardan korumak için, yıl boyunca vitaminler kullanmanız, örneğin kontrast duşu almak, doğru şekilde yemek yapmak ve zaman içinde herhangi bir hastalığı tedavi etmek için temperleme yapmanız gerekir.

Angina insandan insana nasıl bulaşır?

Sezon dışı, zayıf bağışıklığın bir arka planına karşı, bir kişi anjin gibi bulaşıcı bir hastalık geliştirebilir. Bu bakteriler, virüsler, mantarlar neden olur. Patojenden bağımsız olarak bulaşıcıdır ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye kolayca bulaşır.

Angina bademciklerin güçlü bir iltihaplanmasıdır ve vücudun genel zehirlenmesi ile birlikte görülür. Hastalık sinsi ve komplikasyonlarla doludur, bu nedenle zamanında tedavi ve rejime sıkı sıkıya bağlı kalmak zorunludur.

Anjina nedenleri ve ana belirtileri

Anjinden kaçınmak için, hastalığın ne olduğunu ve kendini nasıl ortaya çıkardığını bilmek önemlidir. Angina bulaşıcı bir doğaya sahip, hiçbir yerde ortaya çıkamaz. Fakat insan vücuduna giren her patojen mikroorganizma hastalığın kendisine neden olmaz. Bunun için belirli koşullar ve uygun bir ortam olmalıdır. Enfeksiyona katkıda bulunan faktörler şunlardır:

 • kronik hastalıklar, bağışıklık, zayıflamış
 • ilkbahar ve sonbahar beriberi,
 • kronik boğaz hastalıkları (kronik tonsillit),
 • sürekli stresler, uyku eksikliği, diyetler,
 • Vücudun ciddi hipotermisi,
 • mukoza ve larinks dokularının travması.

Bu nedenlerden en az biri varsa, virüs veya bakterilerin vücuda nüfuz etmesi ve orada inflamasyona neden olması daha kolay olacaktır. Yoldaki ilk engel, çarptığı ve anjinaya yol açtığı boğazdır.

Herşeyi düşünmek mümkün değildir ve çevreden de izole edilebilir. Bu nedenle, hiç kimse hastalığa karşı bağışık değildir. Ancak zamanında tedavi, komplikasyon olmaksızın hızlı bir iyileşmeyi garanti eder. Boğazın ilk belirtilerinde okunmalıdır:

 • vücut ısısında artış 39.5-40 °, ateş, titreme, baş ağrısı,
 • şiddetli boğaz ağrısı, kuruluk, yutma güçlüğü,
 • beyaz veya sarı kaplama ile kaplı hiperemik, kırmızı bezler,
 • genel sağlık durumu, baş ağrısı.

İkinci günde, ses kısık ve kaba büyüyebilir, submandibular lenf düğümleri artabilir, tükürük yutma ile ağrı artabilir. Bu semptomlardan en az birinin ortaya çıkması, harekete geçme rehberidir. Kendi kendine ilaç verme, bir doktordan yardım almanız gerekir. Ayrıca, anjin sıklıkla antibiyotik alımını gerektirir ve sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Enfeksiyonun erken aşamalarında kendini teşhis etmek için aşağıdakileri bilmek önemlidir. Diğer solunum yolu hastalıklarından belirgin bir anjinası, soğuk algınlığı ve hapşırma olmamasıdır. Bu semptomlar, kesinlikle farklı şekilde tedavi edilen bir viral enfeksiyondan (grip, ARVI) bahseder.

Angina - nasıl iletilir

Anjin nasıl bulaşır? Boğazın bulaşıcı olmadığına dair bir görüş var - bu yanlış bir karardır. Bu hastalık ile kendinizi enfeksiyondan korumak için, diğer soğuk hastalıklarda olduğu gibi, gereklidir. Beklemekte tam olarak nerede duracağını bilerek, kendinizi boğaz ağrılarına karşı koruyun.

Kişiden kişiye anjin iletilir - birkaç yolu tanımlayabilirsiniz.

Anjin, havadaki damlacıklar tarafından mı iletiliyor? Evet, boğaz ağrısı havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Hapşırma sırasında, öksürük, 3-5 metreye kadar bir mesafe için normal konuşma, bir kişinin ağzında yaşayan mikroplar yayılabilir. Örneğin muhataplara kolaylıkla düşerler ve uygun koşullar altında hastalığa neden olurlar. Hasta bir anjinin yanında kimse olmasa bile, patojenik organizma 3 aya kadar uzayda hayatta kalır. Yüksek nem ve düşük sıcaklık buna katkıda bulunur. Bu nedenle, hastanın yaşadığı odanın sürekli havalandırması ve maske moduna uyum, iletim riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Her türlü anjina - bakteriyel, viral, fungal, herpes - bu yolla bulaşabilir.

 1. Pim.

Pürülan anjina nasıl bulaşır? Hasta ile doğrudan temas, mikropların sağlıklı bir kişiye hızlı transferini kolaylaştırır. Ne anlama geliyor: el sıkışmalar, sarılmalar, öpücükler, ortak ev eşyalarının kullanımı. Hastalığa başvururken gözlenmesi gereken önlemlere yardımcı olacak enfekte olmayın. Her zaman ellerinizi sabunla yıkamalı, kucaklaşmamalı, ayrı bir havlu ve mutfak gereçleri tahsis etmelisiniz. Yakın temaslara özellikle dikkat edilmelidir. Bir öpücükle insanlarla birlikte çok sayıda bakteri içeren tükürük değişimi yapılır. Sadece sevgili değil, anne ve çocuk hakkında. Anjina cinsel yolla bulaşır mı? Sözlü yoldan bulaşan bir gonokok olmadığı sürece iletilmez.

Pürülan boğaz ağrısı yemek yoluyla bulaşır. Bilimsel terminolojide, hastalığın etken maddesini iletmenin bu yolu "sindirim" olarak adlandırılır. Zararlı mikroorganizmalar kolayca elden yiyeceğe hareket eder. Örneğin, bir mağazada meyveleri parçalayan bir satıcı, stafilokok veya herpes boğaz ağrısı ile hastalanır. Ellerinden geçen elmaları alarak, bir enfeksiyonu kolayca yakalayabilir. Bu nedenle, her şey iyice yıkanmalı ve mümkünse ısıl işleme tabi tutulmalıdır. Aynı şey aile üyelerinden birinin anjinaya sahip olması durumunda, ev durumu için de geçerlidir.

Elbette, etrafınızdaki tüm anjina ile potansiyel bir enfeksiyon kaynağı görmek gerekli değildir. Ancak günlük yaşamda temel hijyenik önlemleri gözlemlemek buna değer. Özellikle zaten hasta olan bir kişi ile temas varsa. Anjin önlenmesi daha sonra tedavi etmekten çok daha kolaydır.

Anjina ile enfeksiyona karşı güvenlik önlemleri

Enfeksiyöz anjinanın süresi, tedavinin etkinliğine bağlıdır. Hastalığın ilk gününden aktif önlemler alınmışsa, o zaman üç gün içinde hasta artık bulaşıcı değildir. Bu dönemde ana akut belirtiler kaybolur. Hastalık tedavi edilmezse ve ayaklara aktarılırsa - böyle bir kişi, hastalık boyunca bulaşıcıdır, bu da haftalarca sürebilir. Semptomlar neredeyse hiç olmayabilir, ancak boğazda enfeksiyonun odağı kalır. Bu tür bir anjin iletimi, özellikle iş kolektiflerinde en sık ortaya çıkar.

Enfeksiyon ile ana enfeksiyon yollarında rehberlik yapmak, koruyucu ve önleyici tedbirler almak mümkündür:

 • Olası bir boğaz ağzı ile aynı odada bulunmayın, eğer mümkün değilse - daima koruyucu bir maske kullanın,
 • apartmanda düzenli hava ve ıslak temizlik yapmak
 • hasta bir kişi ile birlikte ortak nesneleri kullanmamak,
 • paketlenmemiş gıdaları dikkatlice yıkayın,
 • Hastanın tedavisine hemen başlayın, sıkı bir programa antibiyotik alın,
 • Bir komşuyla, meslektaşıyla, eğer anjina hastalığına yakalanmış ve tedavi edilmediğine dair bir şüphe varsa,
 • Çocuklar hasta bir aile üyesinden tamamen izole edilmişlerdir, bu tür enfeksiyonlara en hassas olanlardır.

Angina kontraktürüne karşı önlemler sadece sağlıklı aile üyeleri tarafından değil aynı zamanda hasta tarafından da izlenmelidir. Reçeteli ilaçlar alarak ertelemeyin - antibiyotik almaya ne kadar erken başlarsanız, anjinin daha hızlı iletimini durdurur. Yatak istirahatine sıkı sıkıya uymak, çalışmaya, okula gitmemek, okula gitmek - enfeksiyonun yayılmaması önemlidir. İnsanlarla zorla iletişim kurduğunda bir yüz maskesi takmalıdır.

Hem hasta hem de yakın insanlara yönelik temel güvenlik önlemlerinin karşılıklı olarak uyumu, enfeksiyonun yayılmasını önleyecektir.

Çocuklarda Angina - iletim özellikleri

Farklı yaşlardaki çocuklar genellikle anjina dahil olmak üzere soğuk algınlığı muzdarip. Risk bölgesi dışında sadece annelerinden bağışıklığı olan altı aya kadar olan bebekler vardır. Komarovsky, hastalığın ana nedeninin, havadaki damlacıklar tarafından yayılan adenovirüs olduğuna inanır. Sıcaklık değişimlerine ve dezenfektanlara çok dayanıklıdır.

Anjin çocuklara nasıl bulaşır? Çocuk çocuklar arasında çok zaman geçirir, bu nedenle virüsün bulaşması havadaki damlacıklar ve temas yöntemleri ile gerçekleşir. Böylece anaokullarında, okullarda salgınlar var. Erken çocukluk döneminde birçok kez enfekte ve enfekte etmek mümkündür. Bu henüz biçimlendirilmemiş bağışıklığa bağlı. 6-7 yaşından sonra, boğaz ağrısı nüks sıklığı, kalıcı bağışıklık üretir, çünkü önemli ölçüde azalır.

Angina'nın çocuktan çocuğa bulaşma şekli tek değil. Ebeveynlerden biri hastalandığında bir virüs bir yetişkinden bulaşabilir. Bu durumda bir boşlukta kesinlikle yasaktır. Hastalığın akut dönemi sona erinceye kadar, çocuğu birkaç günlüğüne büyükanneye götürmek daha iyidir. Bu mümkün değilse - çocuğun hasta bir aile üyesi ile iletişimini kesin olarak kısıtlayın.

Bir kadın emzirme döneminde anjina ile hastalanırsa - Dr. Komarovsky ne önerir? Her besleme sıkı güvenlik önlemleri almak gerekir önce: göğüs yıkayın, su ve sabunla, süreç antiseptik ile ellerinizi yıkayın sadece emzirme döneminde çocukla kalmak sınırlamak için bir maske. Dr Komarovsky ayrıca tüm genç annelere yatıştırır - anjin aktivatörleri anne sütü ile bebeğe bulaşmaz.

Yapay besleme durumunda durum biraz daha basittir. Bir kadının hastalığı döneminde, ailenin başka bir üyesi çocuğu beslemelidir. Ve şu anda, Komarovsky'yi şiddetle tavsiye ediyor ve çocuğunun bakımına mümkün olan en kısa sürede dönmek için hastalığı yoğun bir şekilde tedavi etmek zorunda.

Anjin iletilir nasıl öğrenin

Angina akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkması sırasında, oklo-gotta bölgesi güçlü bir şekilde iltihap oluşturur ve üzerinde pus oluşur. Kural olarak, bakteriler, virüsler veya mantarlar neden olur. Ancak, anginanın nedenine rağmen, kişiden kişiye aktarma yeteneği değişmeden kalır. Temel olarak, enfeksiyon vücuda hava yoluyla girer, ancak başka birçok enfeksiyon yolu vardır. Boğazın en sık görülen tipi, dil ve yumuşak damak çevresini saran palatine bademciklere zarar verir. Çoğu zaman, pürülan bademcik iltihabı streptokok bakterilerden, bazı durumlarda stafilokoklardan veya bunların bir kombinasyonundan kaynaklanır. Bugünün materyalinde, anjinin nasıl iletildiği hakkında ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Angina çocuklara nasıl bulaşır

Genellikle çocuklarda, hastalığa çok sayıda alt türü (yaklaşık kırk) olan adenovirüs denir. Bu tip bir virüs, çok düşük sıcaklıklara dayanabilir, kloroform, eter ve diğerleri gibi organik bir doğada bulunan solventlere karşı iyi direnç gösterir. Sadece ısıtmanın başlangıcından otuz dakika sonra ölürler.

Virüs, adenovirüs enfeksiyonundan etkilenen hastalar tarafından yayılır. Hastalığın akut döneminde, sağladıkları tüm virüslerin çoğu. En tehlikeli aralık ikinci, üçüncü ve dördüncü haftadır. Aktarım, esas olarak virüslerin bulunduğu çocukta oksijenin solunduğunda hava yolu ile gerçekleşir. Taşıyıcılar konuşma, hapşırma veya derin nefes alma sırasında onları havaya bırakır.

Önemli! Bazen patojenik bakteriler yiyeceğe nüfuz edebilir ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu nedenle, adenovirüs sadece hava yoluyla değil, aynı zamanda bağırsak enfeksiyonudur.

Kural olarak, altı aylıktan küçük çocuklar buna maruz kalmamaktadır. Çünkü anneden edinilmiş pasif bağışıklığa sahipler. Adenovirüslere karşı koruyan spesifik bir antikordur. Bununla birlikte, doğum anından altı ay sonra, bağışıklık savunmasının yavaş yavaş zayıflaması söz konusudur. Sonuç olarak, çocuklar enfeksiyona daha duyarlı hale gelir.

Yedi yaşına ulaşmadan önce, çocuklar enfeksiyonu bir defadan fazla taşıyabilirler. Bu nedenle, yedi yaşında, doğal bir edinilmiş bağışıklık geliştirirler. Bu nedenle, büyük çocuklarda adenovirüs vakaları nadirdir.

Çeşitli tiplerde transfer yolları

Virüs, kişiden kişiye kolaylıkla aktarılabilir. Taşıyıcı, kuluçka dönemi sona erdiğinde (semptomların ortaya çıkmasından sonra) ve ateşli dönem boyunca tehlikeli kabul edilir.

Temel olarak, bir çağrı sırasında iletim gerçekleşir. Enfekte bir kişinin tükürüğünün damlacıkları yaklaşık bir metreyi ve 5'er dakika hapşırma işlemini gerçekleştirir. Ayrıca, bir el sıkışma sırasında virüsün geçişi mümkündür, ev eşyalarının genel kullanımı ile sarılır. Fekal-sözlü olarak adlandırılan bir başka eşit yaygın iletim mekanizması vardır (örneğin, bir kamu havuzunda yüzerken bir kişi enfekte olabilir).

Herpes boğaz ağrısı

İlk olarak bu patolojiyle karşılaşan pek çok kişi, hangi yolla bulaştığını merak ediyorlar mı? Herpes boğazının yanı sıra diğer uçukların bulaşması çeşitli yollarla gerçekleştirilir:

 1. Konuşma sırasında, hastanın hapşırma (hava-damla yolu).
 2. Su, yıkanmamış eller vb. (Fekal-oral).
 3. Öpücükler, sarılmalar vb. Ile (iletişim).

Virüsün kaynağı enfekte olmuş bir kişidir ve kişisel hijyeninin tüm öğeleridir. Herpes bademcik iltihabı, bir havlu veya giysi, oyuncak ve ayrıca yiyecek ve kirli ellerle kullanım sırasında bulaşabilir.

Önemli! Virüs parçacıklarının bir dağıtıcısı, iyileşmeden bir ay sonra bir hasta olarak kabul edilir.

Purulent boğaz ağrısı

Sağlıklı bir organizmanın enfeksiyonu çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

 1. Enfeksiyonun havadaki damlacık bulaşması. Sağlıklı ve hasta bir kişi ile iletişim kurarken.
 2. Endojen enfeksiyon ile. Çürük diş, iltihaplı dişeti, vb patojenlerin varlığı durumunda.
 3. İletişim ve ev yolu. Ortak kullanımda olması gereken ortak mutfak eşyaları, havlular, kıyafetler ve diğer eşyaları kullanırken.
 4. Sindirim. Bakterilerin vücuda girmesi, hasta tarafından hazırlanan kontamine yiyeceklerle gerçekleşir.
 5. İletişim. Öpüşme ya da cinsel olarak.

Bağışıklık sadece zayıfladığında hastalığın gelişimi ortaya çıkmaz. Enfeksiyonun ana nedeni daima hastalığın enfeksiyonudır. Yukarıdakilerin hepsinden başlayarak, bulaşıcı anjin sorunu güvenli bir şekilde evet cevap verebilir!

Viral tonsillit - iletim yolu

Kural olarak, çocuklar genellikle viral bademcik iltihabı alırlar. Daha az sıklıkla yetişkinler. Bu, çocukların diğerleriyle daha sık temas halinde olmasından ve koruyucu reaksiyonların henüz tam olarak gelişmemesinden kaynaklanmaktadır. Bakteriler iletişim sırasında iyi bir şekilde iletilir (havada). Örneğin, üniversitedeki büyük kümeler, erken enfeksiyona katkıda bulunur.

Hasta ile doğrudan temas sırasında enfeksiyon riski artar - ortak ev eşyaları, bulaşıklar, giysiler vb.

Önemli! Bazı doktorlar, patolojinin gelişmesinin hipotermiyi veya soğuk yiyeceklerin aşırı kullanımını (dondurma, meyve suları, vb.) Tetikleyebileceğine inanırlar.

Foliküler anjina - enfekte nasıl bulaşırsınız

Genel olarak, bu hastalık çocuklarda görülür. Pratik olarak yetişkinler tabi değildir. Hastalık iyi tedavi edilebilir, ancak sadece zamanında ise. Anjina süresi on günü geçmez. Enfeksiyon endojen olarak ortaya çıkar (vücutta patojenin kalıcı varlığı ve reaktivitede düşüş sırasında hastalığa neden olur) veya eksojen (patojen dışarıdan geldiğinde). Genellikle bulaşma, daha az sıklıkla temas-hane ve beslenme yoluyla aerosol ile gerçekleştirilir.

Önemli! Virüsün popüler kaynakları kontamine hava, yiyecek veya su.

Bakteriyel bademcik iltihabı

Çoğu zaman insanlar kaç gün içinde bademcik iltihabı bulaşıcı olduğunu soruyor. En yüksek enfeksiyon riski hastalık süresince ortaya çıkar (en fazla on gün). Ancak, iki ila üç hafta boyunca bir insanın bulaşmasından sonra bile bulaşıcı olduğu hatırlanmalıdır. Bu nedenle enfeksiyon olasılığı hala devam etmektedir.

Virüsün vücutta kendi odakları varsa, bir hastalığın ortaya çıkması meydana gelebilir. Onların rollerinde çürük, kronik rinit veya sinüzit ve diğerleri tezahür edebilir. Çok sık olmayan rahatsızlık ağız mikroflorasından kaynaklanır (bağışıklık sistemindeki keskin düşüş sırasında). Bazen bakteriyel iltihaplanma, yaralanmanın kontamine bir nesneden kaynaklanmasından sonra gelişir.

Virüsü çocuğa nasıl geçemezsiniz

Tonsillit, elbette, bir yetişkinden bir çocuğa kolaylıkla geçebilir. Özellikle kapalı bir alanda birlikte olduğunda. Bu nedenle, bu durumda hasta ebeveynin bebekle temas halinde olmaması en iyisidir. Örneğin, tam iyileşme dönemine kadar, akrabaları ile kalabilir ya da büyükannesiyle çocuğu terk etmek için birkaç gün sürebilir.

Enfeksiyonu önlemek için şunları yapmanız gerekir:

 • Hasta dışında hiç kimsenin olmayacağı ayrı bir oda seçin;
 • Eğer iletişim kurmanız gerekiyorsa, ellerinizi sabunla iyice yıkamalı ve pamuklu gazlı bez kullanmalısınız.
 • Hastalığından mümkün olduğunca çabuk kurtulmak için mümkün olan her şeyi yapmak;
 • En etkili ilaçları kullanın.

Annenin hastalığı durumunda bebekleri enfekte etmemek daha zordur. Tabii ki, altı aya kadar, hala bademcikler yok, hastalık onlara bulaşmaz. Bununla birlikte, sonuçlar çok daha tehlikeli olabilir. Patojenin solunum yolunun derinlerine nüfuz edebilir ve diğer tehlikeli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir (örneğin, streptokokal bakteriler kızıl hararetinin gelişmesine katkıda bulunur). Bu nedenle, hasta bir anne bebeğin diğer hastalıklarının gelişimini tetikleyebilir.

Ciddi sonuçlardan kaçınmak için, beslemeye başlamadan önce ebeveyn, göğüslerin ve ellerin yıkanmasını sağlamalıdır. Herhangi bir manipülasyon sadece özel bir bandaj kullanılarak yapılmalıdır. Pamuk-gazlı bandajların yardımıyla önleme, annenin enfeksiyonu bebeğe yaymasını önler.

Bilmek önemlidir: Yapay beslenen çocuklar, ailenin başka bir üyesi tarafından beslenmelidir. Bu, en tehlikeli dönemde anne ve bebeğin minimum düzeyde temas etmesi için gereklidir.

Bununla birlikte, anne sütünün kullanımı sırasında büyüyen vücudun enfeksiyonu ortaya çıkmaz. Bakteriler ve onların toksinlerinin içine girememesi basit bir sebeptir. Annenin bir bandaj kullanması, öpüşmekten kaçınması ve ellerini ve göğsünü iyice yıkaması halinde, enfeksiyonun bulaşması gerçekleşmeyecektir.

Dr. Komarovsky, bu hastalığı tedavi etmeye başlamanın derhal yapılması gerektiğine inanıyor. Aksi takdirde, insan yaşamına büyük bir tehdit oluşturan ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Hasta olmayın ve mutlu olun!

Ilk doktor

Bakteriyel anjina nasıl bulaşır?

Angina akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkması sırasında, oklo-gotta bölgesi güçlü bir şekilde iltihap oluşturur ve üzerinde pus oluşur. Kural olarak, bakteriler, virüsler veya mantarlar neden olur. Ancak, anginanın nedenine rağmen, kişiden kişiye aktarma yeteneği değişmeden kalır. Temel olarak, enfeksiyon vücuda hava yoluyla girer, ancak başka birçok enfeksiyon yolu vardır. Boğazın en sık görülen tipi, dil ve yumuşak damak çevresini saran palatine bademciklere zarar verir. Çoğu zaman, pürülan bademcik iltihabı streptokok bakterilerden, bazı durumlarda stafilokoklardan veya bunların bir kombinasyonundan kaynaklanır. Bugünün materyalinde, anjinin nasıl iletildiği hakkında ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Genellikle çocuklarda, hastalığa çok sayıda alt türü (yaklaşık kırk) olan adenovirüs denir. Bu tip bir virüs, çok düşük sıcaklıklara dayanabilir, kloroform, eter ve diğerleri gibi organik bir doğada bulunan solventlere karşı iyi direnç gösterir. Sadece ısıtmanın başlangıcından otuz dakika sonra ölürler.

Virüs, adenovirüs enfeksiyonundan etkilenen hastalar tarafından yayılır. Hastalığın akut döneminde, sağladıkları tüm virüslerin çoğu. En tehlikeli aralık ikinci, üçüncü ve dördüncü haftadır. Aktarım, esas olarak virüslerin bulunduğu çocukta oksijenin solunduğunda hava yolu ile gerçekleşir. Taşıyıcılar konuşma, hapşırma veya derin nefes alma sırasında onları havaya bırakır.

Önemli! Bazen patojenik bakteriler yiyeceğe nüfuz edebilir ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu nedenle, adenovirüs sadece hava yoluyla değil, aynı zamanda bağırsak enfeksiyonudur.

Kural olarak, altı aylıktan küçük çocuklar buna maruz kalmamaktadır. Çünkü anneden edinilmiş pasif bağışıklığa sahipler. Adenovirüslere karşı koruyan spesifik bir antikordur. Bununla birlikte, doğum anından altı ay sonra, bağışıklık savunmasının yavaş yavaş zayıflaması söz konusudur. Sonuç olarak, çocuklar enfeksiyona daha duyarlı hale gelir.

Yedi yaşına ulaşmadan önce, çocuklar enfeksiyonu bir defadan fazla taşıyabilirler. Bu nedenle, yedi yaşında, doğal bir edinilmiş bağışıklık geliştirirler. Bu nedenle, büyük çocuklarda adenovirüs vakaları nadirdir.

Virüs, kişiden kişiye kolaylıkla aktarılabilir. Taşıyıcı, kuluçka dönemi sona erdiğinde (semptomların ortaya çıkmasından sonra) ve ateşli dönem boyunca tehlikeli kabul edilir.

Temel olarak, bir çağrı sırasında iletim gerçekleşir. Enfekte bir kişinin tükürüğünün damlacıkları yaklaşık bir metreyi ve 5'er dakika hapşırma işlemini gerçekleştirir. Ayrıca, bir el sıkışma sırasında virüsün geçişi mümkündür, ev eşyalarının genel kullanımı ile sarılır. Fekal-sözlü olarak adlandırılan bir başka eşit yaygın iletim mekanizması vardır (örneğin, bir kamu havuzunda yüzerken bir kişi enfekte olabilir).

İlk olarak bu patolojiyle karşılaşan pek çok kişi, hangi yolla bulaştığını merak ediyorlar mı? Herpes boğazının yanı sıra diğer uçukların bulaşması çeşitli yollarla gerçekleştirilir:

 1. Konuşma sırasında, hastanın hapşırma (hava-damla yolu).
 2. Su, yıkanmamış eller vb. (Fekal-oral).
 3. Öpücükler, sarılmalar vb. Ile (iletişim).

Virüsün kaynağı enfekte olmuş bir kişidir ve kişisel hijyeninin tüm öğeleridir. Herpes bademcik iltihabı, bir havlu veya giysi, oyuncak ve ayrıca yiyecek ve kirli ellerle kullanım sırasında bulaşabilir.

Önemli! Virüs parçacıklarının bir dağıtıcısı, iyileşmeden bir ay sonra bir hasta olarak kabul edilir.

Sağlıklı bir organizmanın enfeksiyonu çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

 1. Enfeksiyonun havadaki damlacık bulaşması. Sağlıklı ve hasta bir kişi ile iletişim kurarken.
 2. Endojen enfeksiyon ile. Çürük diş, iltihaplı dişeti, vb patojenlerin varlığı durumunda.
 3. İletişim ve ev yolu. Ortak kullanımda olması gereken ortak mutfak eşyaları, havlular, kıyafetler ve diğer eşyaları kullanırken.
 4. Sindirim. Bakterilerin vücuda girmesi, hasta tarafından hazırlanan kontamine yiyeceklerle gerçekleşir.
 5. İletişim. Öpüşme ya da cinsel olarak.

Bağışıklık sadece zayıfladığında hastalığın gelişimi ortaya çıkmaz. Enfeksiyonun ana nedeni daima hastalığın enfeksiyonudır. Yukarıdakilerin hepsinden başlayarak, bulaşıcı anjin sorunu güvenli bir şekilde evet cevap verebilir!

Kural olarak, çocuklar genellikle viral bademcik iltihabı alırlar. Daha az sıklıkla yetişkinler. Bu, çocukların diğerleriyle daha sık temas halinde olmasından ve koruyucu reaksiyonların henüz tam olarak gelişmemesinden kaynaklanmaktadır. Bakteriler iletişim sırasında iyi bir şekilde iletilir (havada). Örneğin, üniversitedeki büyük kümeler, erken enfeksiyona katkıda bulunur.

Hasta ile doğrudan temas sırasında enfeksiyon riski artar - ortak ev eşyaları, bulaşıklar, giysiler vb.

Önemli! Bazı doktorlar, patolojinin gelişmesinin hipotermiyi veya soğuk yiyeceklerin aşırı kullanımını (dondurma, meyve suları, vb.) Tetikleyebileceğine inanırlar.

Genel olarak, bu hastalık çocuklarda görülür. Pratik olarak yetişkinler tabi değildir. Hastalık iyi tedavi edilebilir, ancak sadece zamanında ise. Anjina süresi on günü geçmez. Enfeksiyon endojen olarak ortaya çıkar (vücutta patojenin kalıcı varlığı ve reaktivitede düşüş sırasında hastalığa neden olur) veya eksojen (patojen dışarıdan geldiğinde). Genellikle bulaşma, daha az sıklıkla temas-hane ve beslenme yoluyla aerosol ile gerçekleştirilir.

Önemli! Virüsün popüler kaynakları kontamine hava, yiyecek veya su.

Çoğu zaman insanlar kaç gün içinde bademcik iltihabı bulaşıcı olduğunu soruyor. En yüksek enfeksiyon riski hastalık süresince ortaya çıkar (en fazla on gün). Ancak, iki ila üç hafta boyunca bir insanın bulaşmasından sonra bile bulaşıcı olduğu hatırlanmalıdır. Bu nedenle enfeksiyon olasılığı hala devam etmektedir.

Virüsün vücutta kendi odakları varsa, bir hastalığın ortaya çıkması meydana gelebilir. Onların rollerinde çürük, kronik rinit veya sinüzit ve diğerleri tezahür edebilir. Çok sık olmayan rahatsızlık ağız mikroflorasından kaynaklanır (bağışıklık sistemindeki keskin düşüş sırasında). Bazen bakteriyel iltihaplanma, yaralanmanın kontamine bir nesneden kaynaklanmasından sonra gelişir.

Tonsillit, elbette, bir yetişkinden bir çocuğa kolaylıkla geçebilir. Özellikle kapalı bir alanda birlikte olduğunda. Bu nedenle, bu durumda hasta ebeveynin bebekle temas halinde olmaması en iyisidir. Örneğin, tam iyileşme dönemine kadar, akrabaları ile kalabilir ya da büyükannesiyle çocuğu terk etmek için birkaç gün sürebilir.

Enfeksiyonu önlemek için şunları yapmanız gerekir:

 • Hasta dışında hiç kimsenin olmayacağı ayrı bir oda seçin;
 • Eğer iletişim kurmanız gerekiyorsa, ellerinizi sabunla iyice yıkamalı ve pamuklu gazlı bez kullanmalısınız.
 • Hastalığından mümkün olduğunca çabuk kurtulmak için mümkün olan her şeyi yapmak;
 • En etkili ilaçları kullanın.

Annenin hastalığı durumunda bebekleri enfekte etmemek daha zordur. Tabii ki, altı aya kadar, hala bademcikler yok, hastalık onlara bulaşmaz. Bununla birlikte, sonuçlar çok daha tehlikeli olabilir. Patojenin solunum yolunun derinlerine nüfuz edebilir ve diğer tehlikeli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir (örneğin, streptokokal bakteriler kızıl hararetinin gelişmesine katkıda bulunur). Bu nedenle, hasta bir anne bebeğin diğer hastalıklarının gelişimini tetikleyebilir.

Ciddi sonuçlardan kaçınmak için, beslemeye başlamadan önce ebeveyn, göğüslerin ve ellerin yıkanmasını sağlamalıdır. Herhangi bir manipülasyon sadece özel bir bandaj kullanılarak yapılmalıdır. Pamuk-gazlı bandajların yardımıyla önleme, annenin enfeksiyonu bebeğe yaymasını önler.

Bilmek önemlidir: Yapay beslenen çocuklar, ailenin başka bir üyesi tarafından beslenmelidir. Bu, en tehlikeli dönemde anne ve bebeğin minimum düzeyde temas etmesi için gereklidir.

Bununla birlikte, anne sütünün kullanımı sırasında büyüyen vücudun enfeksiyonu ortaya çıkmaz. Bakteriler ve onların toksinlerinin içine girememesi basit bir sebeptir. Annenin bir bandaj kullanması, öpüşmekten kaçınması ve ellerini ve göğsünü iyice yıkaması halinde, enfeksiyonun bulaşması gerçekleşmeyecektir.

Dr. Komarovsky, bu hastalığı tedavi etmeye başlamanın derhal yapılması gerektiğine inanıyor. Aksi takdirde, insan yaşamına büyük bir tehdit oluşturan ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Hasta olmayın ve mutlu olun!

Boğaz hastalığı yetişkinleri ve çocukları, gençleri ve yaşlıları etkiler. Bundan daha mı kaynaklanıyor? Anjina'nın etken maddesi oldukça bulaşıcı özelliklere sahiptir, dış ortamda oldukça stabildir. Zayıflamış bir organizmaya girmek hızla çoğalabilir. En hızlı yayılma yolu ile hızlı yayılımı kolaylaştırır: hava damlası Boğaz ağrısı birçok hastalıkta sık görülen bir semptomdur. Bu, bilimsel olarak tamamen haklı olmamasına rağmen, genellikle bir anjin olarak adlandırılır. Daha ziyade, popüler bir tanımdır.

Aslında, bir kavram olarak, anjin, bademciklerin bakteriyel iltihabı ile teşhis edilir - bademcik iltihabı. Hastalık hasta bir kişiyle temastan sonra ortaya çıkar.

Latince çeviri Angina "sıkmak" anlamına gelir. Gerçekten de, boğaz iltihabı ile yutmak zorlaşır. Enfeksiyöz hastalık akuttur ve iltihaplı bademcikler şeklinde lokal bir reaksiyon ile patojen veya stimulusun (alerjik bademcik iltihabı) etkisine girer. Genellikle, palatine bademcikler tepki ve daha az sıklıkta diğer lenfoid yapı tipleri. Enflamatuar sürecin lokalizasyonu, boğaz ağrısının adını belirler:

Enfeksiyöz anjin hızlı bir şekilde bulaştığı için sadece viral bir doğaya ait grip ve solunum hastalıkları için ikinci sıradadır.

Hastalık mevsimsel olarak kendini gösterir. Hastalığın zirvesi ilkbahar-sonbahar döneminde ortaya çıkar. Enfeksiyona, bağışıklığın zayıflamasına, sıcaklık azaldığında artan neme katkıda bulunur. Bu koşullar patojenin gelişimi ve dolaşımı için idealdir.

Dondurucu tüm virülan özellikleri korurken patojeni korur, ancak yüksek sıcaklıklar onu yok eder. Viral veya bakteriyel anjina ile ilgili ise, ajan 4 saat içinde 20 - 22 ° C sıcaklıkta etkisiz hale getirilir ve 60 ° C'de 50 ° C bozulur. 4 ° C'lik bir orta sıcaklıkta, patojen hafta boyunca virülan kalır.

Tonsillit beta - hemolitik streptokokların görünümü (tüm vakaların% 80 - 90'ı). İlişkili iltihaplar, Staphylococcus aureus, daha az sıklıkla hemofilik çubuk ve corynebacterium. Mantarlar, adenovirüsler, spiroketler sürece katılabilir.

Salgın gelişimine bağlı olarak enfeksiyon sınıflandırılır (Preobrazhensky BS'ye göre):

Bademcik iltihabına neden olan sebeplerin doğası ile bağlantılı olarak, enfeksiyonun başka bir özelliği de verilir:

 • anjina primer (sıradan);
 • belirli;
 • sekonder (semptomatik).

Semptomatik angina, enfeksiyonlarda eşlik eden bir semptom olarak gelişir (kızıl ateş, difteri, enfeksiyöz mononükleoz). Spesifik - bademcik ve Simanovsky-Plaut-Vincent anjinası mantar tutulumu ile oluşur.

İnflamatuar anjinal sürecin başlangıcı, patojenin kaynağı ile ilişkilidir. Boğaz ağrısının taşıyıcısı hasta veya hasta olan bir kişidir. Taşıyıcı 5 - 12 gün arasında gözlemlenir. Süre, anjinin nasıl bulaştığına (enfeksiyon yollarına), organizmanın bağışıklık durumuna, lenfoid oluşumların (bademcik, lenf nodu) lokal direncine (patojen) ve patojenin virülansına bağlıdır.

Enflamasyonun ana odağı, enfeksiyonun ağ geçidinde (penetrasyon bölgesi) oluşur. Bademciklerin koruyucu bir bariyer olarak önemi abartılmamıştır. Yerel tepkilerinden, savunma yanıtı, hastalığın daha da gelişmesine bağlı olacaktır.

Akut viral solunum yolu enfeksiyonları sırasında veya sonrasında, anjina daha hızlı gerçekleşir. Bunun nedeni, bademciklerin ve nazofarenksin epitelyumunun koruyucu fonksiyonundaki azalmaya bağlıdır, bu da patojenik mikrofloranın birikmesine ve çoğalmasına katkıda bulunur. Anjinaya neden olan etken maddenin yayılması, üst solunum yolundaki patojenik organizmaların lokalizasyonuna bağlı olarak ortaya çıkar.

Kötü havalandırılan ortamlarda boğaz ağrısına yakalanmak en kolay olanıdır. Rahatsız bir mikroiklimden (yüksek nem oranı% 60 - 70 ve düşük sıcaklık), halkın büyük bir popülasyonu, toplu taşıma araçlarıyla.

Boğaz ağrısı ile enfeksiyon yolları

Angina insandan insana nasıl bulaşır? Enfeksiyon endojen ve eksojen olarak bulaşır. Endojen enfeksiyonla, immünitenin yoğunluğu ve mikroorganizmaların koşullu patojenisite derecesi ile önemli bir rol oynar. Organizmanın bağışıklık durumu ne kadar yüksek olursa, saprofitlerin (mukoza boğazının kalıcı sakinleri) patojenik bir forma geçişi ve enfeksiyon gelişimi de o kadar az olasıdır. Endojen enfeksiyon yolu kronik bademcik iltihabının gelişmesine yol açar.

Anjin, havadaki damlacıklar tarafından mı iletiliyor? Cevap, patojenin bulaşma mekanizmasında yatar. Ana yol hava kaynaklı. O ve enfeksiyonu sindirim yolu, eksojen enfeksiyon yoluna özgüdür.

Bademciklerin kriptlerinde hasta kişi çok sayıda patojen içerir. Hapşırma, öksürme veya dışarı çıkan hava ve mikropartiküllerin (nem, tükürük) akışı ile konuşurken mikroorganizmalar dış çevreye yayılır, bir süre içinde dolaşırlar. Sağlıklı bir insan, kirlenmiş havanın solunmasıyla enfekte olur. Bir sindirim yöntemi ile daha az görülen enfeksiyon.

Enfeksiyon yolu enfeksiyonu, mekanik ve ısıl işlem görmemiş süt, et, sebze ve meyveler gibi kontamine gıda ürünleri yoluyla sağlıklı bir stafilokok ve streptokok insanının vücuda girmesini içerir. Bu patojenik elementler ile enfeksiyon hasta insanların (streptococci, staphylococci) taşıyıcıları ile temas sırasında ortaya çıkar.

Ancak anjinal inflamasyonun ortaya çıkışı ve gelişmesi için sadece mikropların patojenitesi yeterli değildir. Patolojik değişikliklerin gelişimi bademciklerden koruyucu bir tepkinin yokluğunda ve vücudun genel direncinin baskısı altında gerçekleşecektir. Bağışıklık yoğunluğu ile, özellikle az sayıda virülan mikroorganizma vücuda nüfuz ederse, hastalık gelişmeyebilir. Kronik inflamatuar süreçlerle enfeksiyona katkıda bulunur.

Ayrı ayrı herpetik anjinin ayrılması gereklidir. Bu anjin tipi ile enfeksiyon yöntemi fekal-oraldir, daha az sıklıkla temas eder (nazofaringeal akıntı ile). Coxsackie virüsünün (herpes virüsü) bulaşma yolu, poliovirüs hastalıklarında enfeksiyon ile aynıdır. Patojenin kaynağı hasta ve hasta bir kişidir. Virüsün geçişinde ve mutasyonunda, hayvanlardan (domuz) bulaşma mümkündür.

Angina yetişkinlere ve çocuklara nasıl bulaşır? Anjina gelişimi için üç bileşen gereklidir:

 1. Patojenin kaynağı, hasta bir kişi veya patojenin taşıyıcısıdır. Her ikisi de enfeksiyonu dış çevreye ayırır.
 2. Duyarlı bir organizma - anjin durumunda, herkes, özellikle çocuklar ve insanlar, düşük dirençle, hassastır.
 3. Transmisyon mekanizması - hastalarla, taşıyıcılarla veya enfekte bir ortamda sağlıklı bir insanın varlığı hasta insanların varlığı olmadan bile var sayılır.

Ekzojen faktörler (çevresel şartlarda ve yaşam rejimindeki değişiklikler, stres, hipotermi, alerjilere eğilim) patojenik mikroflora yutulduğunda anjinin oluşmasına katkıda bulunur.

Klinik olarak angina bademciklere verilen hasarın derecesine bağlı olarak çeşitli şekillerde ortaya çıkar:

En yaygın ve kolay - kataral anjina. Diğer formlar daha acı verici ve zordur.

Herhangi bir enfeksiyon yönteminde, boğaz ağrısı karakteristik semptomları şunlardır:

 • Vücudun genel zehirlenmesi (titreme, baş ağrısı, ateşli ve ateşli ateş);
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • hiperemi ve palatine bademciklerde artış;
 • bademcikler üzerinde beyaz plak (lacunar angina);
 • bölgesel lenf düğümlerinde bir artış (servikal, submandibular).

Önemli! Anjina ile aktif bağışıklık oluşmaz, bu da nükslerin ortaya çıkmasına neden olur.

Strepto ve stafilokoklar lokal negatif etkilerle sınırlı değildir. Kan dolaşımına giren hayati aktivitelerinin (toksinleri) ürünleri vücutta taşınır, kalbi, genitoüriner sistemi ve eklemleri olumsuz etkiler.

Anjina'nın primer ve sekonder komplikasyonları vardır:

 1. Hastalık sırasında erken (primer) komplikasyonlar kaydedilmekte ve inflamatuar sürecin yakın dokulara (lenfadenit, peritonzillit, otitis, sinüzit) yayılmasından kaynaklanmaktadır.
 2. Geç komplikasyonlar (sekonder) - hastalıktan 3 ila 4 hafta sonra gelişir. Kökenleri enfeksiyöz - alerjiktir (romatoid miyokardit ve artrit, post-streptokokal glomerülonefrit).

Kardiyovasküler aktivitenin ihlali, genitoüriner sistem ve lokomotor aparatın işleyişi lacunar, herpetik ve nekrotik anjina ile daha sık gelişir.

Belirli kuralları izlerseniz enfeksiyon olasılığını azaltın:

 1. Salgın sırasında, ellerinizi daha sık sabunla yıkamalısınız.
 2. Temiz havada daha sık olmalı.
 3. Çok içmek (çay, meyve suyu, meyve içecekleri). Ağız boşluğunun ek irrigasyonu, mukoza yüzeyindeki bakterilerin ve virüslerin çökmesini azaltacaktır.
 4. Meyve ve sebze yiyin. Tuzlu, baharatlı yiyecek, fast food tüketimini azaltın.
 5. Vücudu aşırı soğutmayın.

Karmaşık vitamin ve mineral preparatları ve immunoprotektörleri periyodik olarak alarak karınca yuvasını önleyin.

Önemli! Dikkatli olun, boğaz ağrısı tedavisini geciktirmeyin. Özellikle yetişkinlerde ve çocuklarda bakteriyel karakterin inflamatuar süreçleri ile ilgilidir.

Geleneksel tedavi yöntemlerini kullanırken 2-3 gün sonra durum düzelmezse, bir doktora danışın. Antimikrobiyal ajanların kullanılması gerekebilir. Zamanla, tedavi komplikasyonların gelişmesini engeller ve 7-10 gün sonra tam teşekküllü bir yaşam tarzına dönmenizi sağlar.

Angina, yüksek derecede bulaşıcılığa sahip bir hastalıktır.

Angina oldukça yaygın bir hastalıktır ve bu hastalığın görülme sıklığı soğuk mevsimde artabilir. Bu, sadece insan bağışıklık sisteminin enfeksiyöz ajanlarla savaşmak için değil, aynı zamanda bu patolojinin yeterince yüksek derecede enfeksiyöz olmasıyla da tetiklenir.

Çocuklarda ve erişkinlerde anjinin nasıl iletildiğini bilmek, enfeksiyonu önlemek ve uygun koruyucu önlemleri almak mümkündür.

Angina bulaşıcı bir patoloji olarak bulaşır.

Bu hastalığın çeşitli yolları vardır, yani:

 1. Havadan. Çoğu patoloji, bakteriyel ve viral doğasına bağlı olmayan hava kaynaklı yöntemle tam olarak bulaşır. Bu iletim yolu, öksürme, hapşırma ile temas ettiğinde enfeksiyonu içerir.
 2. İletişim-Ev. Bu durumda enfeksiyon enfekte kişi ile doğrudan temas sonucu bulaşır. Bu basit bir dokunma teması, hasta ile aynı maddelerin kullanımı, ayrıca bir öpücük yoluyla bademcik iltihabı bulaşabilir.
 3. Sindirim. Bademcik iltihabı ile enfekte olmak, stafilokok veya diğer patojenlerin yüzeyindeki ürünlerin kullanımı ile olabilir.
 4. Autoinfitsirovanie. Çoğunlukla patojen mikroorganizmalar bademciklerin derinliklerinde ve yüzeyinde yaşarlar ve bağışıklık fonksiyonlarında azalma ile birlikte bademcik iltihabının ilerlemesine neden olabilirler.
 5. Cinsel yol. Boğazın bir öpücük yoluyla iletilip iletilmediği sorusuna verilen cevap açıkça olumludur. Ancak sıklıkla hastalarda, anjinin cinsel yolla bulaşıp iletilmediği sorulur. Buna bir olumlu cevap sadece bir durumda mümkündür: eğer gonore ile seyreden bir kişiyle sözlü temas varsa. Bu durumda, oldukça nadir görülen bir hastalık olan atipik bir gonokokal anjin iletilir.

Havadaki damlacık iletimi en sık görülen

Böylece, anjin iletimi yolları farklı olabilir. Bu nedenle, enfekte kişilerle iletişim kurmanız gerektiğinde dikkatli olmalısınız: maskeleri ve diğer önlemleri kullanın.

Maske enfeksiyonun önündedir

Boğazın iletilip iletilmediği sorusuna verilen cevap kesin olarak doğrudur. Angina, yüksek enfeksiyözlüğünü belirleyen akut bir enfeksiyöz inflamatuar hastalıktır. Patoloji, hastadan, yukarıda sıralanan sağlıklı yollara oldukça kolay bir şekilde aktarılır. Hastalığın tehlikesi, görünüşünü provoke eden enfeksiyöz ajan tipine göre belirlenir.

Viral bademcik iltihabı, plak oluşumu olmaksızın bademcik iltihabı şeklinde kendini gösterir. Bu patoloji grip, kızamık, enfeksiyöz mononükleoz için tipiktir. Bu tip bir bademcik iltihabının iletilip iletilmediği sorusuna verilen cevap, oldukça olumludur. Enfeksiyon hastalığın akut periyodu boyunca bulaşabilir.

Bakteriyel orijinli bir angina, çoğu zaman streptococcus tarafından tetiklenir. Boğazda keskin bir ağrı, boğazda tıkanıklık ve plak oluşumu gösterir. Bu durumda angina nasıl bulaşır? En sık görülen hava damlacıkları ve bir temas-ev enfeksiyon yolu.

Viral ve bakteriyel bademcik iltihabının karakteristik belirtileri

Fungal menşeli bademcik iltihabı, bademciklerin yüzeyinde beyaz bir küflenme kaplaması ile karakterize edilir. Fungal etiyoloji bademcik iltihabı nasıl bulaşır?

Burada enfeksiyonun iletişim-ev yolu daha yaygındır. Ancak, fırsatçı Candida mantar birçok insanın mukoz balataları canlı dikkati çekiyor, bu yüzden, viral veya bakteriyel daha mantar angina bulaşıcı oldukça düşük.

Anjina ile enfekte olmuş bir kişi ile her zaman temas halinde değil, bu hastalık ile enfeksiyon olasılığı vardır. Bu, hastalığın gelişimine yol açabilecek patojenik faktörlere olan farklı duyarlılıktan kaynaklanmaktadır.

Enfekte bir kişi ile temasta anjin nedenleri arasında, not edilmelidir:

 • vücudun hipotermisi;
 • bağışıklık sisteminin işlevselliğinin azalması;
 • diğer hastalıkların ilerlemesi.

Havadaki - O anjin yaygınlığı nedeniyle kolayca çoğunlukla mümkün yollarla çoğunluğu tarafından kabul bulaşıcı ajanların yüksek bir nüfus yoğunluğu her zaman yüksektir ayrıca büyük yerleşim yerlerinde yaşayanlar arasında dikkati çekiyor. Bu hastalık için risk altındaki gruplarda büyük gruplar vardır - anaokulları, okul öğrencileri, üretim atölyeleri çalışanları ve diğer sosyal kategoriler.

Boğaz ağrısı oldukça hızlı bir şekilde bulaşır, bu nedenle bu patoloji için önleyici tedbirler hakkında bilgi sahibi olmak ve özellikle soğuk mevsimde hastalığın alevlenmesi sırasında bunları gözlemlemek gerekir.

Angina'nın hangi yolla bulaştığını bilmek, onunla enfeksiyon olasılığını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Bunun için, aşağıdakiler dahil olmak üzere belirli önleyici tedbirler takip edilmelidir:

 1. Evde ve hastanede enfekte bir aile üyesinin izolasyonu.
 2. Kişisel mutfak eşyaları, hijyen ürünleri, nevresim kullanımı.
 3. Kullanılan yemeklerin ve diğer öğelerin sterilizasyonu.
 4. Düzenli temizlik ve binaların havalandırması.
 5. Hasta bakımı ve diğer gerekli temaslarda maskelerin kullanımı (fiyatı düşük ve faydaları açıktır).
 6. Hastalığın yayılması sırasında boğazın profilaktik durulanması.
 7. Vitamin-mineral komplekslerinin talimatlara göre kabul edilmesi.
 8. Fiziksel eğitim.
 9. Sertleşme.
 10. Sıcak dış giyim, şapka, ayakkabı giyiyor.
 11. Boğaz ağrısından geleneksel yemek tariflerinin kullanılması, örneğin, zencefil veya limon çayı gibi kendinizi pişirebileceğiniz temeldir.

Zencefil, limon ve balla içilir - bağışıklığı güçlendirmek için mükemmel bir yoldur

Bu makaledeki fotoğraf ve video, anjin bulaşma yolları ve bu hastalığı önleme yolları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Enfeksiyonun önlenmesi hastalığın tedavisinden daha kolaydır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için önlemler almak önemlidir ve daha sonra vücut enfeksiyondan korkmaz.

 • Anjina belirtileri nelerdir?
 • Boğaz ağrısı ile olası enfeksiyon yolları
 • Bu hastalığın başlangıcını hangi faktörler etkileyebilir?
 • Bademcik iltihabı nasıl engellenir?

Muhtemelen, hayatında en az bir kez herkes anjin gibi nahoş bir enfeksiyöz hastalık ile karşılaştı ve onun için hangi belirtilerin mükemmel olduğunu iyi bilir:

 • sıcaklık artışı;
 • ateş;
 • titreme;
 • boğaz ağrısı;
 • bademciklerin şişmesi ve kızarıklığı;
 • beyaz plak görünümü;
 • ses kaybı;
 • servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • baş ağrısı;
 • karın ağrısı;
 • burun akıntısı;
 • öksürme, hapşırma;
 • zayıflığı;
 • çalışma yeteneğinde azalma.

Genellikle, hastalığın başlangıcından sonra, semptomlar iki ila beş gün arasında sürer ve daha sonra uygun tedaviyle geçer.

Eğer anjin hasta bir insandan sağlıklı bir kişiye nasıl bulaştığını bilmiyorsanız, risk altındasınız demektir. Bu bilgi, kendinizi tehlikeli bir hastalıktan korumak için basitçe gereklidir. Bazı özellikler ve anjin önlenmesi hakkında bir fikir sahibi olmak da gereklidir.

Bu duruma tıbbi açıdan bakarsanız, aşağıdaki resim görüntülenir. Farinksin arkasında, dilin üzerinde, lenfadenoid dokudan etli büyüme vardır. Bunlar bademcikler. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım ediyorlar. Fakat virüsler veya bakteriler bademciklere girerse, şişer ve kızarırlar, anginayı kışkırtırlar.

Akut, subakut veya kronik formda angina veya tonsillit oluşabilir. Akut bademcik iltihabı bakterilerden veya virüslerden kaynaklanır, subakut bakterileri harekete geçirir Actinomyces, kronik olarak bakteri doğada bulunur ve uzun süre dayanır.

Anjin nasıl bulaşır? Birkaç yol var. Bazıları daha yaygın, diğerleri daha az. Viral angina daha kolay ve hızlı bir şekilde yayılır.

Çoğu durumda, hastalığın viral veya bakteriyel yapısına bakılmaksızın, anjin, havadaki damlacıklar yoluyla, yani sosyal temaslarla bulaşır. Genellikle, insanlar sıklıkla hapşırdığı ve öksürdüğü zaman kışın veya mevsimde en yüksek düzeyde salgınlar görülür. Öpüşürken veya hasta kişiyle aynı kişisel hijyen maddelerini, eşyaları, vb. Paylaşırken sevilen birinden bir enfeksiyon almak da mümkündür.

Ayrıca staphylococcus ile enfekte olmuş ürünlerin kullanımıyla anjin elde edilebilir. Bu yola besin denir. Angina son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle, eğer çevrenizde hasta olan insanlar varsa, ve tam olarak tüketmeden önce, yiyecekleri dikkatlice yıkayınız.

Anjina ile enfeksiyonun sindirim yolu da oral fekal olarak adlandırılır. Ama unutmayın ki, birkaç porsiyon dondurma yiyerek ya da karlı bir sokakta yemek yiyerek, güçlü bir bağışıklığa sahipseniz, anormal bir şekilde anormal bir şekilde yakalayın. Bu durumda, soğuk algınlığı garanti edilir.

Hastalığa neden olan bakteriler, her sağlıklı insanın bademciklerinin yüzeyinde ve derinliklerinde yaşarlar. Normal koşullar altında, kendilerini göstermezler. Fakat eğer vücut aşırı soğutulmuşsa, stresli olun ya da bir şekilde bağışıklıkta bir azalmaya neden olunursa, bakteriler aktive olmaya başlar, bademcik iltihabına, yani anjinaya neden olur.

Bakteriyel bademcik iltihabı çoğunlukla mikroorganizmalar Streptococcus pyogenes tarafından kışkırtır. Boğaz ağrısı ile ilişkili hastalık zamanında tedavi edilmezse veya uygun şekilde tedavi edilmezse, ileride romatizmal ateşe yol açabilir. Bu hastalık kalp kapaklarında patolojik değişikliklere neden olduğundan çok ciddi bir hastalıktır. Patoloji, kişinin boğaz ağrısı geçirmesinden birkaç yıl sonra kendini gösterir.

Bakterilerin neden olduğu bademcik iltihabından muzdarip bir hasta, hastalığın başlangıcından itibaren enfeksiyon açısından başkalarına tehlike oluşturuyor. Hastalık tedavi edilmezse, bu durum iki haftaya kadar devam eder.

Bazen boğaz ağrısı olan biriyle iletişime geçtiğinizde, bazı insanlar bulaşmaz hale gelirken, bazıları da bulaşmaz hale gelir. Neden bağlı? Her şeyden önce - bağışıklıktan. Bakteriler veya virüsler vücuda girdiğinde, her zaman hemen harekete geçmezler. Genellikle, kışkırtıcı bir faktöre, örneğin, hipotermi veya havanın gaz kirlenmesine ihtiyaç duyarlar. Zayıf bağışıklığı olan kişiler dış etkilere daha yatkındırlar, bu yüzden hemen hemen hastalanırlar ve güçlü bağışıklığa sahip olanlar enfeksiyona karşı koyabilirler.

Çoğu zaman insanlar ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde, stabil olmayan hava ısısı ile karakterize olan anjina alırlar. Şu anda dışarı çıkacağımız zaman gardırop seçiminde sık sık hata yaparız. Bu, ilk olarak, aşırı soğutmaya ve ikincisi - sıcaktan soğuka ve tersine geçiş sırasında sıcaklık rejiminde keskin bir değişime yol açar. Tüm bu faktörler, kararsız organizmalarımıza hemen çarpan bakteri ve virüslerin "ellerine" girer.

Yeterince uyuyamıyorsanız, sıkı bir diyete "oturun" veya sık sık stres yaşarsanız, vücudunuzun savunması zayıflar ve enfeksiyonlara yeterince direnç gösteremez. Bu nedenle, normal ve güçlü bağışıklığı olan kişiler nadiren anjina ve diğer bulaşıcı hastalıklardan muzdariptir.

Ayrıca, anjin, insanların yaşadığı diğer rahatsızlıkların arka planında da ortaya çıkabilir. Bir organizmanın aynı anda varolan bir hastalık ile savaşması ve dış çevreye nüfuz etmeyi amaçlayan bir enfeksiyona karşı koyması zordur. Çoğu zaman, anjina respiratuar problemleri olan insanları etkiler. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı akut alevlenmeleri nadir değildir.

Yani, özetleyelim. Angina aşağıdaki faktörler tarafından kışkırtılabilir:

 • hipotermi;
 • azalmış bağışıklık;
 • diğer hastalıkların varlığı.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde larinjitin evde ilaç ve halk ilaçları ile tedavisi

Larenjit genellikle bacaklarda soğuk algınlığı sonrası kendini bir komplikasyon olarak gösterir. İyileşme için bir preparatın seçimi hastalığın seyrinin şekline bağlıdır ve erişkinlerde larenjit tedavisi hastalığın nedenlerini, iltihap kaynağını ortadan kaldırmaktır, ancak hem kronik hem de akut durumlarda, evde halk ilaçlarının kullanılması da aynı derecede iyidir.

Boğaz için calendula Tentürü: çözüm ve gargara nasıl hazırlanır

Çeşitli hastalıkları tedavi etmek için, phytopreparations sıklıkla kullanılır. Boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları için bu etkili ilaçlardan biri, kalendula tentürüdür.