Loading

Farenjit bulaşır mı bulaşıcıdır, bulaşıcı mıdır?

Hayatında en az bir kez herkes boğazda ağrı hissetti. Çoğu zaman farenjit gibi bir hastalığın belirtisi olarak hizmet eder. Başlangıçta, akut bir şekilde ortaya çıkar, ancak zamansız veya yanlış tedavi kronikleşirse. Çoğu insan bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak ister, bu yüzden farenjitin bulaşıcı olup olmadığını ve nasıl bulaştığını bilmek önemlidir. Ana patojenlerin rolünde patojenler mikrop ve virüslerdir.

Tehlike var mı

Sunulan hastalık iki şekilde ortaya çıkabilir - akut ve kronik. Bu nedenle, farenjit, hastalığın oluşumuna katkıda bulunan patojen tipini dikkate alarak belirli türlere sınıflandırılır. Akut formdan kronik olana geçerken, hastanın doktora ait tüm reçetelere uymadığını ya da herhangi bir terapötik önlem almamış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Fotoğrafta - farenjit belirtileri:

Hastalık akut olursa enfekte olabilir miyim?

Akut form virüslerinin hastalığının gelişimine katkıda bulunur. Farenjitin en yaygın nedenleri, koronavirüsler, parainfluenza virüsleri ve griptir. Herpes, Coxsackie ve HIV virüslerinin rahatsızlıklarını kışkırtacak kadar nadirdir. Burada akut farenjit ile boğazın bir fotoğrafını görebilirsiniz.

Virüsün vücuda girmesi nedeniyle ortaya çıkan farenjit, birkaç gün sonra viral-bakteriyel kökenli olabilir, çünkü oral flora ağız boşluğuna katılır. Genellikle tanı sırasında bir hastalık olduğunda, doktor streptokok, stafilokok ve pnömokoklar keşfeder.

Patojenik mikroorganizmalara ek olarak, akut farenjit provoke edebilir:

 • mantarlar;
 • faringeal mukozanın travmatizasyonu;
 • alerjenleri dahildir;
 • kimyasal faktörler.

Ayrıca hastalığın gelişimine etki eden faktörler vardır:

 • soğuğa uzun süre maruz kalma;
 • şiddetli somatik patoloji;
 • hormonal arka planın ihlali;
 • alerjik hastalıklar;
 • sıcak içecekler ve sigara kullanımı.

Akut farenjit ile enfekte ev eşyaları (kaşık, bardak) üzerinden havadan olabilir, hasta bir çocukla temas halinde anaokulunda çocuklar da hastalığın provoke virüs ve bakterilerin devir konusu olabilir.

Video, farenjitin bulaşıcı olup olmadığını söyler:

Hastalığı kronik formda alabilir miyim

Kronik farenjit için olduğu gibi, hastanın zamanında tedaviye başlamamasından kaynaklanır (burada farenjiti tedavi etmek için ne kadar okuyabilirsiniz). Böyle bir hastalık başkalarına kesinlikle zararsızdır, bu yüzden bulaşıcı değildir. Bağlantı, yetişkinlerde kronik farenjit belirtilerini açıklar.

Farenjitin kronik bir forma geçişinin en önemli nedenleri:

 • mukoza boğaz ve gastrointestinal kanalın bireysel özellikleri;
 • sigara dumanının sık sık solunması;
 • sıcak hava veya kimyasalların solunması sırasında elde edilen mukus boğazında tahriş;
 • burun içinden solunan havanın ağır geçişi (burun akıntısı, sinüzit);
 • alerji belirtileri;
 • hormonal alanda başarısızlık;
 • A vitamini eksikliği;
 • belirli organların yanlış çalışması;
 • diabetes mellitus;
 • sıcak içecekler ve sigara kullanımı sık kullanımı.

Slime nazofarenks içinde birikirse mümkün tedavi tarif edilir.

Hastalık nasıl gelişir?

Bu hastalığın çocuklarda ve yetişkinlerde gelişimi biraz farklıdır. Sizin veya çocuğunuzun farenjit olduğunu tam olarak bilmek için, onun ana belirtilerini dikkate almalısınız.

Hastalık yetişkinlerde nasıl ortaya çıkıyor?

Erişkinlerde hastalığın belirtileri yavaş akar, uzun bir süre için spesifik belirtiler yoktur. Farenjit semptomatolojisi, sekresyon ve dolaşımın işlevini etkileyen belirli nedenlerin etkisinden kaynaklanır. Hastalığın en erken belirtileri şunlardır: boğaz ağrısı, kuruluk ve apseler.

Yetişkinlerde farenjit belirtileri, solunum yolunun çeşitli bulaşıcı hastalıklarının veya çevresel faktörlerin olumsuz etkisinin sonucudur.
Kirli havanın solunması, içilmesi, sık sık sigara içilmesi, rahatsızlığın kronik bir forma geçişi gerçektir.

Semptomların ortaya çıkmasını provoke etmek için otoimmün ve alerjik hastalıklar olabilir. Yetişkinlerde hastalığın başlıca nedenleri arasında şunlar yer alır: kirli havanın solunması, kimyasal faktörlerin etkisi, bulaşıcı kaynaklı hastalıklar.

Video, farenjitin başkaları için yetişkinlerde bulaşıcı olup olmadığını söyler:

Çocuklarda hastalık nasıl gelişir?

Farenjit, sıklıkla küçük hastaların vücudunu etkileyen bir hastalıktır. Çeşitli formlarda akabilir, hepsi patojenin tipine bağlıdır. Yoğunlaştığı yere bağlı olarak, farenjit yüzeyel ve kataral (mukoza zarı etkilenir) ile ayırt edilir. Eğer mukoza derin tabakasında bulunan lenfadenoid elementler etkilendiyse, bu bir granuloza farenjitidir..

Ayrıca, patolojik süreç sınırlı bir şekil alabilir. Bu lezyonun sadece lateral sırtların bölgesine ve farinksin tüm posterior duvarı boyunca mı uygulandığını gösterir. Enflamatuar sürecin doğası akut, subakut ve kronik olabilir. Farenjit oluşumu bağımsız olarak ortaya çıkabilir, ancak pratikte görüldüğü gibi, çocuklarda başka bir rahatsızlığın sonucudur. Kural olarak, farenjit adenoidler, bademcik iltihabı, kronik bademcik iltihabı belirtileridir.
Çocuk boğazda ağrıdan şikayetçi, terleme.

Çoğu zaman, sıcaklık 38 dereceye kadar yükselebilir. Küçük çocuklarda akut seyrinde yüksek ateş vardır, iyi beslenmez, uyur. Küçük çocuklarda, hastalığın akut formu son derece zordur. Bu durumda ebeveynler, bu durumda hastalığın akut adenoidit belirtisi olduğunu anlamalıdır.

Tanı, farenksi inceledikten sonra yapılır. Kızarıklık, şişlik ve posterior faringeal duvarın mukozasının infiltrasyonu, yumuşak damak gibi belirtiler varsa, o zaman ebeveynlerin farenjit hakkındaki korkularını doğrulayabilir. Lateral farenjit varsa, kızarıklık ve şişme, farenksin yan oluklarını etkiler.

Viral etiyolojinin hastalığı ARI'nin sonucudur. Bunlar, bademcikleri ve yumuşak damağı etkileyen farinksin geniş bir kırmızılaşmasıyla karakterize edilir. Çoğu zaman, arka duvarın mukozasında kırmızı noktalar veya kesecikler bulunabilir.

Video - farenjit gelişmesinin nedenleri:

Yerel semptomlar 2-3 gün boyunca gözlenir ve kuru öksürük gibi davranır. Zamanla, saldırılar gider. Genel işaretler uzun bir süre için yok olabilir ve kendileri hakkında bir şey bilmek zorunda değildir. İkincil bir enfeksiyon birleştiğinde, farenjitin tüm belirtileri bir kerede değişir.

Hastalığın akut formu, faringeal mukozada meydana gelen akut enflamatuar bir süreçtir. Sıklıkla, bu farenjit akut solunum yolu hastalıklarının sonucudur. Küçük hastalar aşağıdaki semptomları tecrübe ederler:

 • ağrı sendromu;
 • boğazda hoş olmayan belirtiler;
 • öksürük;
 • kulaklarda kaşıntı ve ağrı.

Yorgunluk mevcut semptomları gösteremez, ancak ebeveynler bunları kırıntıların davranışlarına göre tam olarak tanıyabilir. Kaprisli olacak, huzursuz davranacak, uykusu ve iştahı kötüleşecek. Farenjit akut solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarıyla birlikte, örneğin rinit, öksürük, konjunktivit, ateşle birlikte ortaya çıkabilir.

Akut patolojinin nadiren izole hastalıklara işaret ettiği göz önünde bulundurulmalıdır. Kural olarak, üst solunum yolunun diğer rahatsızlıkları ile birleştirir. 2 yaşın altındaki hastalarda hastalık ciddi bir seyre sahiptir, ancak mukozal inflamasyon ve akut bir akıntılı rinit formu ile kombine edilir.

Bu gelişme ile hasta, akut rinit belirtileri geliştirir. Solunumu bozulur, burun boşluğundan bol miktarda mukus akıntısı görülür.

Farenjit tehlikesi, bazen semptomlarını tanımanın hemen mümkün olmamasıdır. Sonuç olarak hastalık, tedavi edilmesi daha zor olan kronik bir forma dönüşmektedir. Bunun olmasını önlemek için sağlığınızı yakından izlemeniz gerekir. Patolojik sürecin ilk belirtilerini bulursanız, derhal bir uzmanla bir konsültasyona gitmeniz gerekir. Belki de granulosa farenjitinin nasıl iyileştirileceğine dair yararlı bilgiler olacaksınız. Ayrıca, atrofik farenjit semptomları ve tedavisi burada açıklanmaktadır. Belki de bulaşıcı olup olmadığını merak ediyorsun.

Farenjit bulaşıcı mıdır?

Sonbahar sisi ve kış soğuklarının ortaya çıkmasıyla birlikte, birçok insan yutulduğunda ağrı ve boğaz ağrısı, kuru gözyaşı öksürüğü ve rahatsızlığı ile karşı karşıyadır. Çoğu soğuk algınlığı veya grip için benzer semptomları yazar. Bununla birlikte, bu tür sinyaller ciddi ve sinsi bir faringeal hastalığın bir tezahürü olabilir - farenjit. Her ikisi için kesinlikle güvenli olabilir ve gerçek bir tehdit taşıyabilir, bu hastalığın çeşitli çeşitleri vardır.

Önemli! İlk belirtiler ortaya çıktığında, hastalığın nedenini belirlemek, hastalığı doğru teşhis etmek ve ortadan kaldırmak için etkili tedavi uygulamak için acilen doktora başvurmak gerekir.

Ne tür bir hastalık bulaşıcıdır?

Enfeksiyöz, patojenik mikroorganizmalar tarafından provoke edilen ve enfeksiyöz bir etiyolojiye sahip her tür farenjittir. Bu durumda, hasta kişiden sağlıklı kişiye, hastalığın kendisi değil, ürettiği patojen mikroplar aktarılır.

Patojenik bakterilerin ve virüslerin etkisi, mukus zarının iltihaplanmasına ve farinksin lenfoid dokusuna neden olan temel faktördür.

Başkaları için tehlikeli, söz konusu hastalığın bu tür türleri olabilir:

 1. Staphylococcus, pneumococcus ve streptococcus. En sık gündelik araçlarla dağıtılır. Bir tabak, havlu veya diş fırçası kullanırken çok hızlı bir şekilde yetişkinlerden çocuklara ve tersine aktarılır. Bu nedenle, kişisel eşyaların, bulaşıkların, hijyen ürünlerinin kullanılmaması çok önemlidir.
 2. İnfluenza, herpes, adenovirüs ve rinovirüs. Virüs havadaki damlacıklar tarafından yayılır: hapşırma, öksürme, öpme. Bu nedenle, sağlıklı insanlar kalabalık yerlerden (dükkanlar, toplu taşıma, eğlence tesisleri) kaçınmalıdır.
 3. Diphtheria bacillus. Hem hava yoluyla hem de hastanın mukoza zarlarıyla temasta enfekte olabilirsiniz.
 4. Gonokoklar. Doğum sırasında anneden çocuğa geçilir. Ve ayrıca hastayla oral veya cinsel temas halinde.
 5. Candida tipi mantar. Fungal farenjit sadece zayıflamış bir organizmayı etkiler. Bağışıklık sistemi normal çalışıyorsa zarar veremez.

Önemli! Bazı enfeksiyöz türlerin neredeyse hiç belirtisi yoktur ve sadece laboratuvar testleri ve analizleri ile tanımlanabilir. Ek olarak, her bir tip maksimum etkiyi elde etmek için sadece belirli ilaçlarla tedavi edilmelidir.

Enfeksiyöz olmayan farenjit

Ayrıca hiçbir koşulda bir kişiden diğerine bulaşmayan bulaşıcı olmayan farenjit de vardır. Aşağıdaki faktörlerden kaynaklanabilir:

 1. alerjenlere maruz kalma;
 2. olumsuz iklim koşulları (kuru hava veya sabit nem, keskin sıcaklık düşüşü, don veya ısı);
 3. keskin bir kokusu olan kimyasallarla çalışmak;
 4. sigara ve alkolün kötüye kullanılması;
 5. Aşırı sıcak, soğuk veya soğuk gıda tüketimi;
 6. Vücudun hormonal veya endokrin sistemindeki bozukluklar;
 7. metabolik bozukluklara yol açan kronik pankreas hastalıkları;
 8. nazofarenksdeki neoplazma nedeniyle bozulmuş solunum;
 9. Yabancı bir cismin boğaza veya travmaya girmesi.

Bu nedenlere sahip farenjit, iştirakler için enfeksiyon tehdidi taşımamaktadır. Hem yetişkinler hem de her yaştan çocuklar için kesinlikle güvenlidir.

Önemli! Gelecekte komplikasyonları ve kronik süreçleri önlemek için bu tip hastalıkları tedavi etmek de başlangıç ​​aşamasında başlamalıdır. Hastaya zamanında yardım sadece kendi sağlık durumunu iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda tam bir yaşam sürmesine de izin verecektir.

Enfeksiyon belirtileri

Erişkinlerde, gonokok, adenovirüsler ve klamidya tarafından kışkırtılan zatürre farenjit formu asemptomatik kaçak ile karakterizedir. Bu durumda, hastalık farinksin arka duvarını etkiler ve hafif bir rahatsızlık hissi ve perseniye neden olabilir. Kesin tanı koymak için sadece inceleme ve analiz sonuçları ile mümkündür.

Hastalığın bulaşıcı formu, havadaki damlacıklar ile bulaşır, ilerlemesi ile birlikte aşağıdaki belirtiler vardır:

 • gıda ve hatta tükürük yutmak için ağrılı;
 • ağızda kuruma ve terleme hissedilir;
 • diş eti kanaması;
 • putrid kokusu görülür;
 • ses kısılır ya da tamamen kaybolur;
 • submaksiller ve servikal lenf düğümleri artar;
 • Farinksin mukoza zarında grimsi veya sarımsı bir kaplama bulunan alanlar vardır.

Önemli! Yetişkinlerde sıcaklık yoksa, diğer tüm semptomlar mevcutsa, diğer tüm aile üyelerini korumanız gerekir. Bunun için öncelikle hastaya koruyucu maske koymak ve kişisel hijyen kurallarına uymak gereklidir.

önleme

Zayıf bağışıklığa sahip ve bulaşıcı hastalıklara eğilimli kişiler için önleme çok önemlidir. Mümkünse, enfeksiyon taşıyıcısı ile temastan kaçınmalıdırlar. Koruyucu bir maske ve kişisel hijyen kurallarına uyulması da, toplumun bu tür üyelerini enfeksiyondan ve uzun süreli tedaviden koruyacaktır. Farenjitin bulaşıcı olduğu ve vücudunuza en pahalı ve sevilen insandan bile girebileceği unutulmamalıdır.

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 1. bireysel koruma araçları;
 2. Viral enfeksiyonların (salgın hastalıklar) alevlenmesi sırasında kalabalık yerlerden kaçınmak;
 3. bağışıklığın güçlendirilmesi (multivitamin preparatlarının alınması);
 4. temiz havada yürür (ormana, denize, ülkeye geziler);
 5. ılımlı egzersiz (sabah şarj);
 6. dengeli bir diyet (sebzeler, meyveler, süt ürünleri, balık, et, tahıllar).

Önemli! Zorunlu önlemlerden biri, vücutta ve soğukta enflamatuar süreçlerin önlenmesi ve zamanında tedavi edilmesidir.

Farenjit - bulaşıcı veya değil

Hiç farenks iltihabı ile çarpışması olan herkes, soru sormak tehlikeli bunu tedavi etmek ne anlama geldiğini bulaşıcı ya da değil farenjit, ve nasıl sonuçları ve komplikasyonları önlemek için ne.

Başkaları kendisini patoloji ve hastalığa neden olan mikroplar aktarılmaz ise hastalık, bulaşıcı bir etiyolojisi ve patojenler tarafından tetiklenir durumunda çevrelerindeki insanlar için tehlikeli olabilir.

Ne tür bir farenjit bulaşıcıdır?

Farenjitin bulaşıcı olup olmadığına bakmadan önce, ortaya çıkmasının nedenini belirlemek gerekir.

Boğazda iltihaplanma sürecine neden olan ana faktör, patojenik bakterilerin (stafilokok, streptokok) veya virüslerin (influenza, parainfluenza, adenovirüs, rinovirüs) etkisidir.

Enfeksiyöz farenjit formu bir enfeksiyon tehlikesidir, bu nedenle hastalığın süresi boyunca hasta kamusal alanlarda kalmayı reddetmeli ve sağlıklı kişilerle iletişimi kısıtlamalıdır.

Virüsler çevreye yayılabilir ve konuşma, hapşırma, öksürme vb. Yoluyla havadaki damlacıklar yoluyla bulaşabilir.

Enfeksiyöz farenjitin, özellikle çocuklarda görülen yaygın nedeni, çoğunlukla enfeksiyon taşıyıcısının mukozaları ile doğrudan temas yoluyla, hava yoluyla nadiren bulaşan difteri basilidir.

yutak gonokoklar tüketilmesiyle tetiklenen Gonokoksal farenjit doğa, bu hastayla sözlü ya da genital temas kaynaklanabilir ve ayrıca doğum sırasında anneden çocuğa bulaşabilir.

Fungal farenjit nedeni, bir kural olarak, hasta ile oral temas yoluyla enfeksiyon riskini taşıyabilen mantar Candida.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve bağışıklık sisteminin normal işleyişi durumunda, mantarın etkileriyle baş edemediği nadir durumlarda, farenjitin bu formu bulaşıcıdır, pratikte enfeksiyon riski yoktur.

Aşağıdaki faktörlerin neden olduğu farenjit, başkaları için enfeksiyon riski taşımamaktadır:

 • alerjik ajanlar;
 • zararlı çevresel faktörler, aşındırıcı kimyasallarla çalışmak;
 • elverişsiz iklim koşulları;
 • akut, soğuk ve sıcak yiyeceklerin kötüye kullanılması;
 • sigara ve alkol;
 • endokrin, metabolik ve hormonal bozukluklar;
 • bozulmuş burun nefesleri;
 • sindirim sistemi hastalıkları;
 • mekanik etki (travma, yabancı nesne girişi).

Enfeksiyon belirtileri

gonokok, klamidya, herpes virüsü tetiklenebilir ve adenovirüs farinks arka duvarının lezyonlar eşlik eder ve bu durumda klinik tablonun belirlemek için gerekli tahlillerin yapılması yüzden, asemptomatik olabilir Venereum formu farenjit,.

Enfeksiyöz farenjitin ilerlemesi aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • ağrılı yutma;
 • boğazda kuruluk hissi ve terleme;
 • farengeal mukoza üzerinde seröz sarımsı bir kaplama ile sitelerin görünümü;
 • tını, sesin ses kısıklığı veya tam kaybı;
 • artmış submandibular ve servikal lenf düğümleri;
 • dişeti kanaması, ağızdan gelen kötü kokulu koku (gonokokal farenjit ile).

Çoğunlukla farenjit klamidyal tabiatta belirgin belirtiler yoktur, bazen mukoza yüzeyinde hafif bir kızarıklık ve boğazda hafif bir şişme vardır.

Bakteriyel farenjit ile enfekte olmak daha kolaydır, çünkü patojenik bakteriler bir şeyler, ev eşyaları, çatal bıçak takımı vb. Yoluyla solunum yollarına girebilir.

Bu patolojinin seyri, hem kızıl ateşte hem de farinksin arka duvarında pürülan mukus eksüda oluşumunda bir döküntü ile birlikte olabilir.

Ne tür bir tedaviye ihtiyaç var?

Viral inflamasyonda iyileşmeyi hızlandırmak için, ilaçların en kısa sürede reçete edilmesi gerekir, bu kategorideki en etkili araçlar Arbidol, Isoprinosin ve diğerleridir.

Farenjitin bakteriyel formunda, çoğunlukla inhalasyonlar ve spreyler şeklinde lokal antibakteriyel ilaçlar kullanılarak, sistemik antibiyotikler nadiren reçete edilir.

farenjit ile tedavi boğaz işleme antiseptik ve çözümler (Klorheksidin Miramistin, Chlorophillipt) dezenfekte etme ve ağrı kesiciler yassı haplar ve pastiller kullanımı içermelidir.

Büyük önem taşıyan, bakteriyel lizatlar içeren ve spesifik patojenik uyaranlara lokal farengeal bağışıklık oluşturan preparatlardır (Imudon, IRS-19).

Vitamin kompleksleri bağışıklık sistemi üzerinde sistemik bir etkiye sahiptir ve farenjit de dahil olmak üzere üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarının bulaşma riskini azaltır.

Önleyici tedbirler

Farenjitin önlenmesi özellikle zayıf bağışıklığı olan ve üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarına yatkınlığı olan kişiler için önemli bir rol oynar.

Öncelikle enfeksiyon taşıyıcısı ile temastan kaçınılması ve kişisel hijyen kurallarına uyulması önerilir. Hasta, sağlıklı insanlarla aynı yaşam alanında yaşıyorsa, mümkün olduğunda koruyucu bir maske kullanılması önerilir.

Odanın düzenli olarak temizlenmesi ve havalandırılması için, bulaşıcı farenjit bulaşıcı olduğundan, hastaları, havluları ve hastanın diğer eşyalarını kullanmak kesinlikle yasaktır.

Enfeksiyöz farenjitle savaşmanın ana yöntemi, aşağıdakiler tarafından teşvik edilen bağışıklık sistemini güçlendirmektir:

 • temiz havada yürümek;
 • Daha fazla meyve ve sebze dahil dengeli bir diyet;
 • multivitamin preparatları almak;
 • ılımlı fiziksel aktivite;
 • viral hastalıkların alevlenme dönemlerinde kitlesel tıkanıklık bölgelerinde olmanın kaçınma;
 • soğuk algınlığının önlenmesi ve zamanında tedavisi.

Farenjit alabilir miyim

Farenjit bir faringeal doku hastalığıdır. Bakteriyel ve mekaniktir. Bu nedenle, sorunun cevabı vb ateş, burun akıntısı, öksürük, döküntü, - - farenjit başkalarına bulaşıcı ise.., hastalığın nedenini ve farenjit türü bilmek önemlidir viral bir enfeksiyon farenjit bağımsız bir hastalık olarak görünmüyor zaman, ama her zaman büyük belirtiler eşlik.

Farenjit türleri

Farenjit akut ve kroniktir. Kronik farenjit genellikle faringeal mukozayı olumsuz etkileyen tahriş edici çevresel faktörlerin bir arka planına karşı gelişir.. Genellikle bağımsız bir hastalık olarak gelişir. Kronik farenjit için gazlı, sıcak veya soğuk hava, sigara, alkol alımı inhalasyonu gibi faktörlere yol açabilir. aşırı soğumasını ve aşırı ısınmayı ve diğer tahriş edici kaçınarak, iltihaplı mukoza zarar etmemek için, yalnızca yumuşak gıda alarak - Tedavi boğaz için tahriş edici ve saygı kaldırmaktır.

Farenjit türleri de değişir. En zararsız - mekanik - başkalarına iletilmez. Bu durumda, olumsuz çevre koşullarından kaynaklanan boğazda mekanik bir hasar vardır. Hasta, rahatsızlık ve boğaz ağrısı, terleme, bazen kuru öksürük hisseder. Özel tedavi gerekli değildir, tahriş edici faktörleri kaldırmak ve hastaya barış sağlamak önemlidir.

Daha ciddi bir tür farenjit viraldir. Akut farenjit genellikle bağımsız bir hastalık olmadığında bulaşıcıdır, ancak altta yatan hastalığın semptomlarından biri grip, soğuk veya ARVI'dır.

ancak En tehlikeli ve yaygın farenjit tipi bakteriyeldir. Her zaman akuttur ve önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunu tedavi etmek için zaman ayırmazsanız, kronik bir kurs da vardır. Bakteriyel farenjitin kronik seyri oldukça ciddi sonuçlar doğurur.

Bakteriyel farenjit

Bu en bulaşıcı ve tehlikeli farenjit tiplerinden biridir. Ayrıca, o çok kurnaz: İlk belirtiler ortaya çıkmadan bile, farenjit 3-5 gün içinde bulaşıcı hale gelir..

Enfeksiyon döneminin süresi, antibiyotik almaya başladığınız zamana bağlıdır. Farenjit, streptokok bakterilerden kaynaklanır (grup G Streptococcus veya streptococcus pyogenes), ölümcül olan Zaten enfeksiyon, kısa sürede semptomları (örneğin, boğaz ağrısı) sözleşmeli sahip o streptokok olabileceği şüphesi olmasına rağmen, hemen başkalarına hastalık değil önlemlerin alınması başlamalıdır.

Bakteriyel farenjit belirtileri

Eğer boğaz iltihabına ek olarak, burun akıntısı, gözlerin hassasiyeti, öksürme veya dışkıda kızarma gibi başka belirtiler varsa, büyük ihtimalle streptococcus değil, viral bir enfeksiyon veya soğuktur.. Bu durumda, ilgilenen doktor boğazını test etmeyecek ve antibiyotiklere ihtiyacınız olmayacaktır.

Yine de, eğer viral bir enfeksiyon belirtisi yoksa ve aşağıdaki semptomlara sahipseniz, streptococcus için bir boğaz testi yapmalısınız:

 • boğaz ağrısı;
 • ateş;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • karın ağrısı;
 • gökyüzünde küçük kırmızı veya mor lekeler;
 • bademcikler etrafında kızarıklık;
 • bademcikler üzerinde beyaz lekeler;

Eşzamanlı soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı eşzamanlı varlığı ile, büyük olasılıkla doğada viral olan bir rhinofarenjit olgusudur.. Oldukça tatsız, ama artık çok tehlikeli değil. Rinofarenjit de bulaşıcıdır, diğer enfeksiyöz hastalıklarla birlikte tedavi edilir ve önleyici tedbirlerdir.

Test ve tedavi

Strep boğaz en sık 5 ila 15 yaş arası çocuklarda görülür ve yetişkinlerde boğaz ağrısı vakalarının sadece% 5-10'unu oluşturur. Bu yüzden doktor sadece antibiyotik vermeye başlamıyor. "Süper bakteriler" veya antibiyotiklere dirençli bakterilerin gelişmesini önlemeye yardımcı olmak önemlidir, bu nedenle antibiyotiklerin ihtiyaç duyulacak bir kesinlik kazanana kadar alması arzu edilmez..

Doğrulama yapmak için, doktor streptococcus için, boğaz ağrısından bir mikroflora örneği alacağı özel bir test yapmalıdır. Test negatifse ve doktor viral bir enfeksiyondan şüphelenirse, antibiyotiklere ihtiyaç yoktur. Ancak, eğer test streptococcus üzerinde pozitif bir sonuç gösteriyorsa, o zaman en çok tercih edilen antibiyotik olan olağan Penisilin veya Amoksisilin ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Penisilin genellikle kas içinden verilir, ancak 10 gün boyunca günde iki kez oral yoldan da uygulanabilir. Amoksisilin genellikle çocuklarda günde bir kez ve yetişkinlerde iki kez verilir.

Penisiline karşı alerjiniz varsa, o zaman bir sonraki en iyi antibiyotik türü sefalosporin sınıfına aittir: Cephlex, Klindamisin, Klaritromisin veya Zitromax. Onlar için dozlar 5-10 gün boyunca günde bir veya iki kez değişir. Eğer "kronik bakteriyel farenjit" (veya bademcik iltihabı) tanısı yapılırsa, daha geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri olarak Augmentin veya Panzef reçete edilir.

Bulaşıcı dönem ne kadar sürer?

Streptokokal farenjit (veya bademcik iltihabı) tanısı doğrulanırsa, enfeksiyon antibiyotiğin başlamasından yaklaşık 24 saat sonra kesilecektir.. Antibiyotikler belirtileri bir veya iki gün içinde hafifletmeye yardımcı olmalıdır, ancak bazı kişilerde semptomlar bir haftaya kadar sürebilmektedir. Tedavi olmadan, bu farenjit genellikle yaklaşık bir hafta içinde kendi kendine geçer. Antibiyotik kullanmaya başladıktan 48 saat sonra ateş azalması ve semptomlarda azalma yoksa, doktorunuza danışın.

Düzenli antibiyotik alımı göz önüne alındığında ve sıcaklık düştüğünde, okula dönebilir veya bulaşıcı olma korkusu olmadan çalışabilirsiniz. Ancak hala ateşin olduğu durumlarda, topluma geri dönmeyin, çünkü bu semptom enflamasyonun ilerlediğini ve bakterinin hala aktif olduğunu gösterir.

Diğer insanların enfeksiyonu nasıl önlenir

Bakteriyel farenjitli sağlıklı kişilerle temastan kaçınmak her zaman mümkün değildir. Ateş geçmediyse veya antibiyotik 24 saatten fazla alınmazsa hastalık bulaşıcı olacaktır. Başkaları için tehlikeli olabileceğinizi düşünüyorsanız, enfeksiyon riskini azaltmak için bu ipuçlarını kullanın:

 1. Sabunla veya ellerde dezenfektan kullanarak derinlemesine ve sık sık el yıkama (dirseklere kadar).
 2. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı dirseğinizle kapatın. Bunun için ellerinizi kullanmayın ya da ellerinizi tahliye ettikten sonra hemen yıkayın. Bir peçete, mendil veya kol kullanın.
 3. Çatal ve tabaklarınızı paylaşmayın.

İnsanlardan kaçınmak en iyisidir, ancak yukarıdaki ipuçlarına uygun olarak, enfeksiyonla birlikte kitle enfeksiyonu riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Enfeksiyon, kontamine yüzeyler ile temas ettiğinde, farenjit hava yolu ile iç hatlar ile enfekte olabilir. Farenjit, insanlar dudaklarına kirli ellerle veya öpücüklerle, mutfak eşyaları ve çatal bıçak takımı ile temas ettiğinde bulaşır, enfeksiyon riski de önemli ölçüde artar. Hasta bir kişi ile bir evde çocuklar% 50 farenjit ile kardeşleri ve kız kardeşleri enfekte etme şansı var.

Potansiyel komplikasyonlar

Antibiyotiklerle tedavi, ilk semptomların başlangıcından en geç dokuz gün sonra başlamalıdır.. antibiyotikler veya farenjit ile tedavi değilse hekim gibi tekrarlayan streptokok veya romatizmal kalp hastalığı gibi komplikasyonların, riski reçetesine göre, önerilen şema de tablet alamaz.

menenjit ve sepsis kadar - Streptokok lenf kemiğin iltihaba neden oluyor derin kemiğe nüfuz, bu vücuda yayılmış ve diğer komplikasyonların ana neden olabilir lenf yoluyla da.

Eğer tam bir antibiyotik kürünü tamamlamıyorsanız, tedavi edilmesi daha zor olan süper bakteriler olarak bilinen dirençli bakteri suşları oluşturma riskini de artıracaksınız. Bu bir halk sağlığı problemidir.

Bir kelimede, streptococcus enfeksiyonu sıklıkla meydana geldiğinden ve kendinizdeki bir enfeksiyonu tespit etmeden önce, birkaç gün boyunca potansiyel olarak bulaşıcı hale geldiğinden, önleme bölümünde açıklandığı gibi hijyen her zaman gözetilmelidir. ancak Hasta olduğunuzu belirledikten sonra, enfeksiyonun şiddetini belirlemek için tıbbi yardım alın. ve okula devam etme ya da gelecekteki komplikasyon riski olmadan çalışmaya devam etme fırsatı. Her zaman doktorun reçetesiyle tam olarak antibiyotik tedavisini tamamlayın.

Farenjit bulaşıcıdır ya da başkaları için değil mi?

İnsanlar genellikle farenjitin bulaşıcı olup olmadığını ve nasıl bulaştığını merak eder. Bu hastalık, bir organizmanın enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkarsa bulaşıcıdır, ancak farenjitin kendisi değil, buna sebep olan patojenik mikrofloradır.

Enfeksiyöz farenjit çeşitleri

Farenjit olan farenksin iltihabında çeşitli nedenler olabilir. En yaygın - bu insan vücudu zararlı mikroflora biniyor: streptokoklar, stafilokoklar veya vb grip, rinovirüs, parainfluenza, adenovirüs gibi virüsler...

Kuşkusuz, enfeksiyöz farenjit çeşidi bulaşıcıdır ve bu nedenle bu hastalarla ilgili bazı sınırlamalar önerilmektedir. Örneğin, bir hasta halka açık yerlerde, başkalarıyla iletişim kurmak için mümkün olduğunca az olmamalıdır. Enfeksiyöz farenjit bulaşma yöntemi havadadır, bu yüzden onu yakalamak oldukça kolaydır.

Farenjit başkalarına bulaşıcı mıdır? Bu soru çok ilgi çekiyor. Çoğu zaman, bu tür farenjit, difteri basilinin vücudu üzerindeki etki nedeniyle ortaya çıkar, ki bu da hava tarafından alınması oldukça olasıdır. Bununla birlikte, enfeksiyonların çoğu, mukus hastaları olan sağlıklı bir kişinin temasının sonucu olarak ortaya çıkar.

Granüloza farenjit bulaşıcı mıdır? Bu rahatsızlığın semptomları, sıklıkla, her zamanki farenjit veya bademcik iltihabı ile karıştırılır, bu nedenle hasta aşağıda belirtilen semptomları bulursa, derhal doktora gitmeli ve kendi kendine ilaç almamalıdır. Granulosa farenjitinin kronik formu boğazda bir his uyandırır, içindeki yabancı bir cismin hissi, nazofarinkste viskoz mukus birikmesi ve özellikle sabahları boğazın temizlenmesi için sürekli bir istektir. Bazen hastalar yutulduğunda küçük acı çekerler.

Sıklıkla, bu belirtiler akut tonsillite (boğaz ağrısı) benzeyebilir. Bu, ek patojenik mikroorganizmaların sürece dahil olduğu ve eklemlerde vücut sıcaklığında ve artritte önemli bir artışa yol açtığı zaman olur. Bu durumda, granüloza farenjit bulaşıcıdır ve bu hastalığı geliştirme eğilimi olan kişiler için belirli bir tehlike oluşturmaktadır.

Gonore iltihabı

Farenjitin gonoriteal alt tipi, taşıyıcı ile cinsel veya oral temas sonucu bulaşan gonokokların etkisinden kaynaklanır. Annenin doğum kanalından yeni doğmuş bir bebeği enfekte etmek de mümkündür.

Hastalığın fungal formu

Fungal farenjit - yetişkinlerde bulaşıcı mıdır? Hastalık, mukoza boğazının kandida mantarları ile yenilmesi sonucu oluşur. Hastalık bu durumda oral temasla (veya emzirme) bulaşabilir.

Bununla birlikte, bu farenjit formunun, sadece vücudu mantar enfeksiyonuna dayanamayan zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olan insanlar için bulaşıcı olduğu söylenmelidir. Normal bağışıklıkla, vücudun savunması etkileriyle başa çıkacak ve hastalığın gelişmesini engelleyecektir. Farenjitin bulaşıcı olup olmadığı sorusu üzerine şöyle cevap verilebilir: Hepsi hastalık tipine bağlıdır.

Non-bulaşıcı farenjit çeşitleri

Aşağıda listelenen nedenlerden dolayı ortaya çıkan farenksin iltihabı başkaları için tehlikeli değildir ve temas yoluyla bulaşmaz:

 • bozulmuş burun nefesleri;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • gastrointestinal sistemin organlarının hastalıkları;
 • mukus farinksinde kimyasal zararlı etki;
 • sigara, alkol;
 • insan iklimi için uygun değildir;
 • farinkste travmatik, mekanik hasar;
 • hormonal, endokrin, değişim karakterinin başarısızlıkları;
 • Akut, sıcak veya soğuk yiyeceklere maruz kalma.

Farenjit enfeksiyöz olup olmadığı pek çoğu bilmez.

Enfeksiyöz farenjit belirtileri

Farenjitin bulaşıcı olup olmadığını anlamak için, enfeksiyona neden olan semptomları bilmeniz gerekir. Örneğin, venereal etiyolojinin farenjitine herpes virüsleri, klamidya, gonokoklar neden olur. Bu form genellikle asemptomatiktir. Farenks, gonokoklardan etkileniyorsa, ağız boşluğundan hoş olmayan bir koku ve hastanın kanamaları gözlenebilir. Bu aynı zamanda klamidiyal farenjit için de geçerlidir. enfeksiyon belirtileri geri kalanı: yutma ağrı, farinks duvarlarında ağrısı, ses kısıklığı tırmık veya kaybolması ve sero san plakta kurutma genişlemiş serviks lenf nodüllerine veya submandibuler.

Akut farenjit olsun ya da olmasın? patojenik mikrofloranın havadaki damlacıkları veya kantinlerde veya sıhhi ürünler, hem de içinden başka şeyler mukoza üzerinde sağlıklı bir insanın solunum sistemi içine alabilirsiniz için maalesef bakteriyel farenjit çok sık iletti. Bu tür farenjitin başkalarına bulaşıcı olduğu açıkça belirtilebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Enfeksiyöz farenjit başkaları için tehlikeli olduğundan, tedavi öncelikle enfeksiyöz odaklanmayı bastırmayı amaçlamaktadır. Farinkste patojenik mikrofloradan kurtulmak için, doktor antiviral ilaçlar ve antibiyotikler reçete eder. Tanıdan hemen sonra, en kısa sürede başlatılmalıdırlar. Genellikle viral farenjit ile, doktor Arbidol veya Isoprinosine atar.

Farenjitin bakteriyel formunda, genel eylem antibakteriyel ilaçlar genellikle reçete edilmez, çünkü patojenik mikroflora, inhalasyonlar veya spreylerle lokal olarak etkilenebilir. Ayrıca hastanın boğazı, mucistin, klorofilkil veya klorheksidin gibi antiseptik solüsyonlarla tedavi edilir. Ayrıca hastaya ağrı kesici, antitüsif pastiller reçete edilir. Bir patojen mikroflora, örneğin, "Imudon", yerel bağışıklık oluşturmak yardımcı olan bakteriyel lizat içeren ilaçlar yararlıdır.

Vücut üzerindeki sistemik etki ve bağışıklık sistemi için hastaya vitamin kompleksleri reçete edilir. Durulama boğaz düzenli olarak yapılmalıdır, bunu furacilin, "Rotocan", bazı bitkisel decoctions bir çözüm ile yapabilirsiniz. Bütün bunlar patojenlerin çoğalmasını durdurmaya yardımcı olur ve aynı zamanda boğazda ağrı ve kurulukluğu hafifletir. Durulama iki saatte bir tekrarlanmalıdır.

Bununla birlikte, enfeksiyöz farenjit semptomlarının ortadan kalkması her zaman enfeksiyon odaklarının yok edilmesi anlamına gelmez. Tedaviyi kendi takdirine göre durdurmak hiçbir şekilde mümkün değildir, aksi halde komplikasyon riski vardır. Hastalıktan sonraki tüm dönemde, hasta süperkolol yapmamalı, mukus boğazında tahrişe tolerans göstermemelidir, ayrıca immün sistemi uyarıcı ve vitaminler alarak bağışıklık durumunun iyileştirilmesi önerilir. Genellikle, enfeksiyon, tedavinin başlamasından iki hafta sonra iyileşir. Ama her şey hastalığın ne kadar sürdüğüne bağlı. Çocuklar için farenjit enfeksiyöz midir?

Çocuklarda enfeksiyöz farenjit geçirilmesi

Ne yazık ki, enfeksiyöz farenjit kolaylıkla ve hatta yüksek bir olasılık derecesi çocuktan çocuğa bulaşmaktadır. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi, çocuklar daha az kararlı, sadece bağışıklık sistemi hala oluşuyor. İkincisi, çocuk gruplarının temasları artmıştır ve bu nedenle enfeksiyöz bir farenjit olan bir çocuk, başkalarını enfekte edebilir. Özellikle anaokullarına gelince, çocukların birbirleriyle iletişim kurdukları okullar saatlerce. Aynısı, evde kız kardeşler ve erkek kardeşler varsa, evde enfeksiyonun bulaşması için de geçerlidir. Bu nedenlerle, farenjit tehlikeli ve oldukça bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir.

Nazofarenksin yanı sıra hamile kadınlarda da tehlikeli enfeksiyonlar ortaya çıkar, çünkü fetüs sırasında annenin vücudunun bağışıklığı belirgin şekilde azalır. Bağışıklık sisteminin normal durumuna sahip olan yetişkinlerin, farenjit almaları çocuklara ve gebe kadınlara göre daha az olasıdır.

Enfeksiyondan nasıl korunulur?

İmmüniteyi zayıflatmış kişilerin yanı sıra solunum yolu enfeksiyonlarına yatkın olanlar için farenjit önlenmesi çok önemlidir. Enfeksiyondan korunmanın ana yolu, enfeksiyöz farenjit taşıyıcısı ile temas kurmak ve kesinlikle hijyen kurallarına uymak değildir. Ancak, hastayla teması tamamen dışlamak çoğu zaman imkansızdır. Bu durumda, enfekte kişi bir yüz maskesi takmalıdır. Hastanın tutulduğu odada, düzenli olarak ve düzenli olarak ıslak bir temizlik yapılmalı, havayı havalandırınız. Aynı kişisel şeyleri, tabakları, çatal bıçak takımlarını kullanamazsınız çünkü enfeksiyöz bir doğadaki farenjit, ev halkı tarafından kolayca aktarılır.

Güçlendirilmesi bağışıklık

Güçlü bağışıklık, enfeksiyonu önlemek için en iyi yoldur. Görünümü, multivitamin komplekslerinin kullanımı, doğada düzenli yürüyüşler, soğuk enfeksiyonların önlenmesi veya zamanında tedavisi, bol miktarda sebze ve meyve ile yeterli beslenme, ılımlı spor yükleri ile kolaylaştırılmaktadır.

Kronik farenjit bulaşıcı mıdır?

Farenjit, kronik veya bağlı ya da yanlış kullanılması nedeniyle veya bu nedenle zararlı üretimi, kuru hava ve negatif faktörler sabit saldırı organizma alerjen gereğidir. D. nedenle, aktif enfeksiyonunun neden olduğu hastalıkların kronik doğası çok nadirdir. Genellikle, bu gibi vakalara ateş veya diğer ciddi semptomlar eşlik etmez. Bulaşıcı mı, bulaşıcı mı değil mi? Kronik formda farenjit, bir kural olarak, alevlenme dönemleri de dahil olmak üzere, bulaşıcı değildir.

Farenjit başkalarına ve çocuklara bulaşıcı olup olmadığını öğrenin

Farenjit, çeşitli faktörlerin neden olabileceği nazofarenksin inflamatuar bir hastalığıdır. Pek çok insan, farenjitin bulaşıcı olması ile ilgilenmektedir, çünkü hastalığın oldukça yaygın olması, özellikle diğer hastalarla temas şansının daha yüksek olduğu çocuklarda, herhangi bir enfeksiyonun erişkinlerden daha hızlı yayılması ile ilgilidir.

Farenjit ile nazofarenkseki mukus dokuları iltihaplanır, boğazda şiddetli ağrıya ve bir takım başka semptomlara neden olur. Sıklıkla bu hastalık nazofarenksin diğer hastalıklarının arka planına karşı gelişir, sıklıkla rinit, sinüzit, sinüzit ve diğer patolojilere eşlik eder.

Hastalığın akut fazı iki haftaya kadar sürer, o zaman önlemler alınmışsa, doğru tedavi seçilmiştir, farenjit yavaş yavaş sallanmaya başlar. Farenjit tedavisi söz konusu değilse, semptomların bir kısmının yok olduğu kronik aşamaya gidebilir, ancak inflamatuar süreç tamamen ortadan kalkmaz.

Evde, sabit soğuk algınlığı de alerjenlere sürekli mevcudiyetini çok kuru havanın inflamasyon kronik formlarının geliştirilmesi üzerinde uygunsuz tedaviye ek olarak, bir dizi faktörü etkileyen veya hayır, bu kirli havanın geliştirme sahnede etkileyebilir.

Bu hastalığın bulaşıcı olabileceğini bilmeye değer, bu durumda enflamatuar sürecin nedensel maddesi bulaşır. Farenjitin yayılmasının olası yollarının bilinmesi, soğuk havaların başlangıcı ile hemen hemen her sonbaharda ve kış mevsiminde meydana gelen soğuk algınlığı sayısındaki artış sırasında hastalanmamaya yardımcı olacaktır.

Önemli! Nazofarenkste iltihap belirtileri ortaya çıkarsa, hemen bir doktora başvurmalısınız - bir kulak burun boğaz uzmanı.

Farenjit diğerlerine bulaşıcı mıdır?

Aslında, bu hastalığın bulaşıcılığı, farenjitin nedenine bağlıdır. Çoğu durumda, bu duruma genellikle viral olmak üzere çeşitli enfeksiyonlar neden olur. Enfeksiyonlar bulaşıcıdır, ancak enfeksiyon mutlaka hastalığın gelişimi anlamına gelmez, enflamatuar sürecin başlangıcı bir dizi başka faktöre bağlıdır.

Viral veya bakteriyel lezyonlarla enfekte olduğunda hastalığın gelişimini etkileyen faktörler aşağıdakileri içerir:

 • hastalık nedeniyle ve diğer sebeplerden dolayı, bağışıklık, gerekli vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı;
 • hipotermi, kalıcı soğuk algınlığı.

Ayrıca iltihaplanma sürecinin doğada bulaşıcı olamayacağını da belirtmek gerekir. Ayrıca sıklıkla alerjik reaksiyonlar, örneğin, hipotermi provoke kataral hastalığı, hastalık kirli hava kuru sabit kalmak gelişebilir olabilir nazofarenks inflamatuar sürecin gelişimini tetikler.

Bu nedenle, farenjit enfeksiyozu sorusunu doğru bir şekilde cevaplamak için, hastalığın çeşitli formlarını göz önünde bulundurmak önemlidir, çünkü bu enfeksiyonun bağlı olduğu hastalığın çeşitliliğine bağlıdır.

Kaç gün bulaşıcıdır

Enfeksiyöz bir doğa hastalığı olan bu hastalıkta, enfeksiyon genellikle hastalığın başlamasından bir veya iki hafta sonra aktif kalır. Bununla birlikte, enfeksiyonun aktivitesinin çeşitliliğine, bazı virüslerin veya bakterilerin diğerlerine göre daha kötü yayılmasına bağlı olduğunu da hatırlamakta yarar vardır.

Kronik farenjit: bulaşıcı mı değil mi?

Kronik evre genellikle alerjenlerin sürekli varlığı, uygunsuz tedavi, mantarlar, kuru hava gibi faktörler tarafından tetiklenir. Bu durumda, gelişimin ana nedeni nadiren kalıcı olarak aktif bir enfeksiyondur, hastalık genellikle sıcaklık ve diğer ciddi semptomlar olmadan ortaya çıkar.

Alevlenmeler sırasında bile kronik aşama genellikle bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, akut formda bile, enfeksiyon yoluyla enfeksiyondan korunmak kolaydır, akut hastalarla temas halinde, örneğin özel tıbbi maskeler gibi bariyer koruma araçları kullanmak durumunda, bağışıklığı sürekli olarak sürdürmek yeterlidir.

Akut farenjit: bulaşıcı veya değil

Hastalığın akut formu ile başlar, bu aşama genellikle oldukça ağır ilerler, inflamatuar süreç aktif, ateş, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı eşlik eder. Şiddetli vakalarda zehirlenme belirtileri vardır.

Akut farenjit, viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa bulaşıcıdır. Hastalık pnömokok, streptokok ve diğer bakteriyel patojenlerden kaynaklanıyorsa, herpes farenjit, gonoreal formu ile enfekte olabilirsiniz.

Bu durumda nasıl enfekte olabilirim? Farenjit gelişmesine neden olan enfeksiyonların birçoğu, havadaki damlacıklar ile bulaşır, yakın bir konuşma, hasta bir kişiyle temasa geçerek bazı sofra ve hijyen maddelerinin kullanımı ile enfekte olabilirsiniz. Hastalık öksürük veya burun akıntısı olmadan ortaya çıkarsa, yayılma olasılığı hafifçe azalır.

Önemli! Akut farenjit mantar, mekanik travma, diğer bulaşıcı olmayan nedenlerden kaynaklanırsa, bulaşıcı değildir.

Farenjit gelişimini tetikleyen viral ve bakteriyel enfeksiyonların çoğunluğunun kuluçka dönemi, iki gün ila iki hafta arasındadır, dahil olmak üzere bağışıklık seviyesine bağlıdır. Bu nedenle hastalık enfeksiyondan hemen sonra gelişemez, bazen çok zaman alır.

Çocuklar için farenjit enfeksiyöz

Bu enfeksiyonların özellikle çocuklarda yayılması kolaylaşır, bu daha az kararlı çocukların bağışıklığı, aynı çocukların büyük bir grubundaki sürekli bir kalışla açıklanabilir. Bu nedenle, bir çocuk için farenjit, tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Hamileler için, nazofarenkste iltihaplanmaya neden olan enfeksiyonlar da tehlikelidir, çünkü bir çocuğun gebelik döneminde kadının bağışıklığı önemli ölçüde azaltılabilir. Vücudun savunmasını etkileyen sistemik hastalıkları olmayan erişkinlerde bu hastalık daha az görülür.

Bir hastadan farenjit alabilir miyim?

Tiroidit her yıl dünya çapında binlerce insanı etkiler, bu enfeksiyonun nedeni nedir? Farenjit bulaşıcıdır, kişiden kişiye nasıl bulaşır ve enfeksiyondan nasıl kurtulur?

Viral veya bakteriyel bir hastalığın tezahürü olarak farenjit

Uluslararası hastalık sınıflandırmasına göre, farenjit bağımsız bir hastalık veya yaygın bir sistemik enfeksiyon - akut solunum hastalığı (ARI) veya ARI (akut solunum yolu enfeksiyonu) belirtisi olarak düşünülebilir.

Kataral hastalıkların çoğu virüslere neden olur: rinovirüsler, adenovirüsler, influenza virüsleri ve parainfluenza. Olumsuz gidişte, bakteriyel flora viral ajanlara bağlıdır: çoğu zaman pnömokok, hemofilik çubuk, nadiren stafilokok, streptokoklar.

Viral yenilgi aşamasında, hasta yutulduğunda boğaz ağrısı, üzüntü, rahatsızlıktan endişe duymaktadır. Yetişkinlerde viral farenjit (sadece herpetik değil), vücudun genel durumunda gözle görülür değişiklikler olmaksızın kolayca ilerler. Çocuklarda, basit viral farenjit bile yüksek ateş ve bebeklerde - kusma ve ishale neden olabilir.

Hasta bir yetişkinin veya çocuğun boğazına bakarsanız - kırmızı gevrek bir şeyden başka bir şey görmezsiniz. Viral farenjit tedavisi için, yeterli topikal preparatlar vardır, antibiyotikler içmeye gerek yoktur. Arka duvardaki baskınların görünümü, mukopürülan akıntı, bakteriyel bir enfeksiyonun bağlanmasını gösterir. Bakteriyel farenjit, her zaman yeterli antibiyotik ve antiseptik (Bioparox, Oracept, Hexaspre) içeren antibakteriyel ilaçlar almayı gerektirmez. Hastalığın seyrinin farklı aşamalarında farenjit tedavisinin özellikleri bilmeli, başkalarına bulaşmamalı ve hastalanmamalı.

Farenjit alabilir miyim?

Farenjit enfeksiyözdür? Diğer viral / bakteriyel hastalıklar gibi - evet. Ancak bulaşıcılık derecesi çeşitli faktörlere bağlıdır:

 • patojenin aktivitesi;
 • hasta bir kişinin bağışıklık durumu;
 • Sağlıklı bir insanın bağışıklık durumu;
 • sağlığın özellikleri (çocuk yaşı, hamilelik, eşlik eden patoloji).

Patojenik ajan aktivitesi

Bütün bakteriler ve virüsler aynı yüksek enfeksiyon aktivitesine sahip değildir. En az miktarda bile olsa bazı virüsler, mukoz membranlar söz konusu olduğunda hastalığa neden olabilir ve diğer virüsler veya bakterilerle enfeksiyon, ancak çok sayıda mikroorganizmanın vücuda girmesi veya bağışıklığın azalmasıyla mümkün olur.

Hasta bir kişinin bağışıklık durumu

Hastanın bağışıklık savunması ne kadar güçlü olursa, organ sayısı ne kadar az olursa enfeksiyondan etkilenir ve iyileşme ne kadar çabuk gelecektir. Komplike olmayan farenjit hastalığından muzdarip bir hasta kişi, larenjit veya bronşit gelişimi ile komplike farenjit olan birine göre daha az bulaşıcıdır. Hava yolu hasarı ne kadar düşükse, daha fazla balgam içeren mikroorganizmalar hastayı üretir.

İnsan sağlığının durumu

Neden bazı insanlar her mevsimde farenjit geçirirler, ama diğerleri yok mu? Hasta olmayanlar, genellikle mesleki veya konut etkenleriyle ilişkili olan daha güçlü bir bağışıklığa sahiptirler. Örneğin, öğretmenler ve doktorlar neredeyse her gün çok sayıda çeşitli enfeksiyöz ajanla karşılaştıklarından soğuk algınlığı yaşamazlar, bunun sonucu olarak zamanla birçok virüs ve mikroplara karşı bağışıklık geliştirirler. Bir hostelde yaşayan öğrenciler, evde yaşayan sınıf arkadaşlarından daha sık hastalanırlar. Pansiyon sakinleri de birçok patojenik ajana karşı bağışıklık geliştirir.

Güçlü bir bağışıklık yanıtı olan bir kişi kolayca farenjit tahammül, hastalık aşağı gitmez, bronş ve akciğer hastalıkları tarafından komplike değildir.

Çocuklarda ve gebe kadınlarda enfeksiyon özellikleri

Çocuklar - küçük yetişkinler değil, tüm benzerliklere rağmen, vücutları biraz farklı düzenlenmiş ve birçok tahriş edici maddeye farklı şekilde tepki vermektedir. Pek çok çocuk farenjit geliştirmez ve hemen larenjit veya bronşit vardır, yani virüs veya bakteri kolayca alt solucan yoluna nüfuz eder, yutak zayıf bağışıklık savunmasını atlayarak.

Hamile kadınlar, genel olarak immün yanıtın azaldığı gerçeğinden dolayı çeşitli soğuk algınlığı hastalığına yakalanma konusunda güçlü bir eğilime sahiptir. Rahim içi gelişim sırasında çocuğun annenin vücudu tarafından yabancı bir nesne olarak algılanmamasını sağlamak için doğal bağıl bağışıklık sistemi baskılanması meydana gelir. Bununla birlikte, hamile kadınlar için, en basit viral ve bakteriyel hastalıklar bile tehlikelidir, çünkü çocuk çeşitli konjenital malformasyonlar ve hastalıklar geliştirebilir.

Spesifik olmayan ve spesifik önleme

Spesifik olmayan korunmanın temeli, hasta bir kişiyle temasın azalması olarak düşünülebilir. Farenjitin etken maddeleri havadaki damlacıklar tarafından yayılır, bu nedenle belirli kurallara uyularak grip veya soğuk salgın sırasında enfeksiyondan kaçınabilirsiniz:

 • genellikle ellerinizi yıkayın, burnunuzu temizleyin - özellikle halka açık yerleri ziyaret ettikten sonra, ulaşımda seyahat ederken;
 • Hasta bir kişiyi öpmeyin;
 • Aynı yemekten yemeyin.

Yani, eğer ailenizde farenjit varsa ve enfekte olmak istemiyorsanız, sadece farklı yemeklerden yiyin ve yakın temaslardan kaçının.

Spesifik profilaksi, koruyucu aşılamayı içerir. İnfluenzaya karşı aşılama artık yaygındır (zaten Eylül-Ekim ayında başlamaktadır) ve bir hibrit aşı hemofilik bir çubuktur. Bu prosedürlerin etkinliği tartışmalıdır, çünkü influenzaya karşı aşılama, geçen sene influenza salgınının sonuçlarına dayanmaktadır, yani virüsün hangi suşunun bir yıl önceydi. Antihemofilik inokülasyon, bir çok tartışmaya neden olur. Çoğunlukla orta kulak iltihabı olan çocuklarda etkilidir, çünkü hemofilik çubuk (Hemofilius Influentz) birçok çocukta orta kulak iltihabına neden olur. Ancak bir anti-hemofilik aşı, boş bir alanın başka bir spesifik olmayan patojenik mikroorganizma tarafından işgal edilmeyeceğini garanti edemez. Hamile ve emziren kadınların herhangi bir aşıya girmesi arzu edilmez.

Farenjit (viral veya bakteriyel) bulaşıcıdır, diğer herhangi bir hastalık gibi, ancak bağışıklığınızı güçlendirir ve hasta insanlarla teması en aza indirirseniz enfeksiyonlar önlenebilir. Önleme için grip salgınları ile, burun kanatlarını oksolin merhem ile yağlayabilirsiniz. Risk altındaki insanlar: çocuklar ve hamile kadınlar - sağlıklı bir yaşam tarzına liderlik etmelisiniz, doğru, egzersiz ve öfke yemelisiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Caseous mantarı

Karyolalı tıpalar veya başka türlü tonsillit çoğu zaman kronik bir tonsillit formunu gösterir. Hastalığın bu tezahürü dikkat edilmeden bırakılmamalıdır, çünkü bademciklerdeki mantarlar sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır ve buna göre sekonder patolojilerin gelişimine ivme kazandırır.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

Kronik tonsillit, KBB organlarının en sık görülen patolojilerinden biridir. Bu hastalık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuklar ve yetişkinler arasında yaygındır.