Loading

Purulent boğaz ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı veya bademcik iltihabı bilimsel temelde akut tonsillit denir. Hastalık genellikle çeşitli bakteri veya virüslerden kaynaklanır. oral kavite ve nazofarenks bulunan lenfo-yutak halkası, normalde iki eşleşmiş ve eşleşmemiş 2 bademcikler, anjin oluşur ama çoğunlukla üst (damak) bademcik etkiler.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Fotoğraf, akut tonsillit (pürülan boğaz ağrısı) için tipik olan palatine bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama gösterir

Akut tonsillite neden olan en yaygın nedenlerden biri, belirli koşullar altında vücuda giren bakteriler ve virüslerdir. Bunlar şunları içerir:

 • Çeşitli bakteri türleri (β-hemolitik streptococcus, meningococcus, Staphylococcus aureus, pneumococcus).
 • Viral enfeksiyon (herpes virüsü, adenovirüs, Coxsackie virüsü, Epstein-Bar ve diğerleri).
 • Candida ve diğer mantarların mayası benzeri mantarları.
 • Klebsiella, tifo ateşi, soluk spiroket.
 • En basit (mikoplazmalar, ureaplasma, klamidya).

Akut bir sürecin ortaya çıkmasında büyük rol, bağışıklık savunması devleti tarafından oynanır. Genellikle pürülan anjina, bağışıklıkta bir azalma ve provoke edici faktörlerin varlığında oluşur:

 • Kişisel hijyen kurallarının yanı sıra iç ve dış çevre koşullarının ihlali.
 • Keskin değişiklikler ve hava sıcaklığındaki azalma, vücudun hipotermine neden olur.
 • Dengesiz beslenme ve besinlerin yetersiz alımı (özellikle çocuklarda).
 • Burun septumunun konjenital veya kazanılmış eğriliği, burundan nefes almada zorluğa neden olur.
 • Bademcik yaralanmaları.

Enfeksiyon bulaşma yolları genellikle ikidir - bu, kirli ellerin ve yıkanmamış yiyeceklerin yardımıyla ve aynı zamanda hava ile beslenir. Bunlar, enfeksiyonun ekzojen yolla bulaşan yoludur, ancak otoinfeksiyon olarak da adlandırılan endojen bir iletim yolu olabilir.

Bu durumda bademciklerdeki enfeksiyon diğer organlara bitişik olan enfeksiyonun kronik odaklarından gelir. Bunlar, çürük dişler, sinüzit, frontal sinüzit, sinüzit, adenoidleri içerir.

Pürülan anjinin tipleri ve belirtileri

Fotoğrafta akut tonsillit varyantlarından biri lacunar anjinadır

Farklı patojenler ile karakterize olan çeşitli anjina türleri vardır. Yani, örneğin, eğer pürülan anjina ajanı streptococcus ise, o zaman anjina stafilokok - stafilokokal ve benzeri ile streptokokal olarak adlandırılır. Tüm klinik formlar arasında, orofarenksin incelenmesinde benzer özelliklere sahip olan, genel durum ve zehirlenme belirtileri gösteren, banal veya vulgar anjina türleri bulunmaktadır. Bu türlerin bölünmesi şartlıdır, çünkü hastalar ortalama 7-10 gün geçirmekte ve benzer şikayetleri bulunmaktadır.

Bu tür banina türleri aşağıdaki formları içerir:

 1. Catarrhal formu - palatine bademcikler yüzeysel olarak etkilenir ve enfeksiyon anından itibaren geçen süre birkaç saatten 3-4 güne kadardır. Semptomlar - yüksek ateş, kuruluk, boğazda terleme, ağrı, boğaz ağrısı ve kaslar, baş ağrısı. Hastalığın süresi 5-7 günü geçmez ve incelendiğinde, palatine bademcikler, kuru veya çizgili dillerde kızarıklık ve şişlik, genişlemiş bölgesel lenf nodları belirlenir.
 2. Foliküler form - bademcik ve folikülün zarfı oluşur. Hastalığın başlangıcı ani, sıcaklıkta keskin bir artışla (39-40 dereceye kadar), soğuk, şiddetli kas ve baş ağrıları vardır ve zehirlenme belirtileri belirginleşir. Folikül alanında incelendiğinde, iğne başlığından daha büyük olmayan pürülan içerikleri belirlenir. Submandibular ve sublingual lenf nodları genişler ve palpasyonu ile birlikte ağrı görülür.
 3. Lacunar formu - pürülan anjina bu formu ile, içerik bademcikler tüm alana yayılabilir, zehirlenme belirtileri neden olabilir. Yukarıdaki semptomlara ek olarak, bulantı, kusma, dışkıda kızarma ve iştah azalması eklenir. Bademcikler üzerinde incelendiğinde, bir gazlı bezle çıkarılabilen beyazımsı sarı bir kaplama belirlenir. Plak çıkarılırsa, vücut ısısı azalabilir ve hastalar durumdan iyileşme fark edebilir.

Pürülan anjina türleri (kronik bademcik iltihabı)

Akut bademcik iltihabı ile kronik arasındaki fark, kronik bir süreçte hastalığın akut semptomları, ani sıcaklık artışı ve diğer ani zehirlenme semptomları olmamasıdır. Aksine, belirtiler, kronik veya yavaş etkili bir zehirlenme biçiminden kaynaklandığından daha yaygındır. Hastalar kalp rahatsızlıkları, ritim bozuklukları, aşırı terleme, eklem ağrısı, genel halsizlik ve kronik yorgunluk sendromu konusunda daha endişelidirler.

Boğaz bölgesinde, hastalar terleme ve kuruluk fark ederler ve bazı durumlarda boğazda yabancı bir cisim veya yiyecek şişmesi hissi hakkında şikayette bulunurlar. Kronik sürecin alevlenme döneminde, tüm semptomlar hastaları daha da rahatsız etmeye başlar ve vücut ısısı genellikle 37-38 derecelik bir seviyede kalır.

Lokal muayenede, palatine palatine kemerin posterior ve anterior kenarlarında gevşeme, kalınlaşma, şişlik, kızarma ve büyüme kaydedilmiştir. Kronik bademcik iltihabı tehlikesi, hastalığın bir dizi hayatı tehdit eden komplikasyonlara ve diğer organ ve sistem hastalıklarına neden olabileceğidir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi ve önlenmesi

Akut bademcik iltihabının tedavisi çoğunlukla lokaldir ve boğazın tedavisi için antiseptik ajanların kullanımı ile ilgilidir. Büyük önem taşıyan şey, bademciklerde pürülan çökeltileri periyodik olarak çıkarmak için boğazın yıkanması ve tedavisinin (küçük çocuklara) yapılması gibi prosedürlerdir. Pürülan boğaz ağrısının çıkarılmasının, enfeksiyonun yayılmasına yol açabileceğinden daha iyi olmamasına dair kanıt vardır.

Hastalara, bol miktarda içecek (tercihen her saat) ve ayrıca taze sebze ve meyvenin tüketimini artırması tavsiye edilir. İltihaplı lenf düğümleri, ısınma kompresleri ile uygulanır.

İlaçlar, pürülan boğaz ağrısı, hastalığın seyri ve hastanın durumuna bağlı olarak kesinlikle tek tek reçete edilir. Genellikle, ilaçlar, sülfonamid ilaçlar, antibiyotikler yanı sıra antipiretik ve duyarsızlaştırma ajanları alırlar. Gerekirse fizyoterapi tedavi yöntemlerini dahil edin.

En iyi anjin önlenmesi, bağışıklığın sürdürülmesi ve bedenin temperlenmesi yani sağlıklı bir yaşam tarzıdır.

Pürülan anjina - formlar, semptomların fotoğrafları, tedavi ve antibiyotikler

Hızlı sayfa gezinme

Bu nedir? denilen anjina anjina (anjina pektoris), küresel tıp camiasında olduğu gibi foliküler bademcik, laküner veya - - cerahatli bademcik denilen olması gerekirdi anjina pektoris. Oysa, dönem "bizim" irinli bademcik, yutak bölgenin lymphadenoid halkanın şiddetli inflamasyon işlemlerdir güçlü koruma işlemleri boğazını sağlar.

Şok boğaz tabi lenfoid damak düğümleri - bademcik (bezleri) emilimi ile verilmelerinden engelleyerek zararlı bakteri ve mikrop vücudu korumak. Bu özel olarak lenfoid bademcik yapısı oluşturduğu özel bir sargı girintiler (boşluklar) şeklinde açık "tuzak" mesafede, yapılır. Sağlıklı bir organizma, lacuna'yı zararlı organizmalardan bağımsız olarak temizler, ancak olumsuz durumlarda bademcikler enfeksiyona maruz kalırlar.

Hastalığın doğası nedeniyle pürülan lezyonlar gökyüzü bademcikler, kendi lenfoid parankimi derin patolojik değişikliklere neden ikili lokalizasyonu, adalar ve beyaz-sarı bir plak ya da boşlukları irin bir toplama şeklinde, doku nekrozu gelişimine hiperemi ve lökosit infiltrasyonunu görünen ve mağlup çeşitli derecelerde.

Çocukta boğazın pürülan angina fotoğrafı

Pürülan anjina hava kaynaklı enfeksiyonlar kategorisine dahil edilir veya temas ile bulaşır. Hastalığın etken maddesi, kok, mantar ve fusobakterinin (çubuk şeklinde) temsilcileridir. Yetişkinlerin hastalardan daha az hastalanma olasılığı vardır. Zirve görülme sıklığı sonbahar-ilkbahar dönemine aittir.

Hastalığın kliniği çeşitli biçimlerinin tezahürüyle temsil edilir:

 • Foliküler, tonsillerde lenfatik foliküllerin inflamatuar-pürülan lezyonlarının neden olduğu. Bir pürülan substratın çıkarılması ile ilgili zorluklar, pürülan apse ile komplike olabilir.
 • Lacunar, bademcikler içinde lacunar "tuzakları" bir pürülan lezyon ile karakterizedir. Aynı zamanda, sürecin sınırlı bir kapsamı var - lacunar çöküntülerinin ötesine geçmiyor. Plak pusu kolayca çıkarılır, kanama yaralarına neden olmaz.
 • Bıldırcın, bıldırcınları çevreleyen selülozun akut iltihaplı iltihaplı lezyonu ile kendini gösterir. Aksi takdirde, önceki iki angina formunun tedavi edilmemiş bir sonucu olarak ortaya çıkan bir intrathonylar apse denir.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın pürülan formlarının gelişmesi, genellikle hafif bir kataral anjina formunun kronik seyri ile gerçekleşir. Zayıflamış bağışıklık fonksiyonlarının arka planı karşısında bademciklerdeki pürülan süreç birçok ek faktöre neden olabilir: hava koşullarında değişiklik, hipotermi veya bademciklerin yaralanması. Bazen enfeksiyonun taşıyıcısıyla iletişim kurmak için yeterlidir.

Hastalığın gelişimindeki en az rol, enfeksiyonlar için mükemmel bir üreme alanı olarak işlev gören diş hastalıkları veya diş hastalıkları ya da stomatitin varlığını oynayamaz.

Yetişkinlerde gelişme irinli tonsillit için ivme, genellikle kumaş kuvvetli tahriş edici etkisi olduğu gibi, bademcik travmaya karşılaştırılabilir Sigara ve alkole onların bağımlılığı haline. Ve enfeksiyona katılmak - işini yapacak.

Pürülan boğaz ağrısı belirtileri, yetişkinlerde ve çocuklarda fotoğraflar

bu yüzden çocuk fotoğrafında pürülan anjinaya benziyor (örnek)

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının ana belirtileri ve bulguları, enfeksiyona maruz kaldıktan sadece bir hafta sonra ortaya çıkar.

 • Bir kişide baş ağrısı, titreme ve eklem ağrıları hakimdir;
 • Ağrı ayrıca genişlemiş lenf düğümlerine dokunuşu etkiler;
 • Bulantı ve kusmaya neden olabilecek kritik seviyelerde sıcaklıkta hızlı bir artış vardır;
 • Sarı-gri kaplamayla kaplı genişletilmiş bademcikler, tükürük yutulduğunda akut ağrıya neden olur;
 • Bütün bu belirtilere iştahsızlık ve kabızlık görünümü eşlik ediyor.

Pürülan boğaz ağrısı olan yüksek ateş foliküler formun ana belirtilerinden biridir.

Bu durumda, bademcikler yüksek oranda hiperemiktir, kırmızı yüzeyleri bir spatula ile bile temizlenmesi zor olan bir pürülan alt tabaka ile kaplıdır. Bezlerin ödemi mukus kaplamanın üstünde yükselir, yüzeylerinde ortaya çıkan sarı-beyaz noktaları görebilirsiniz.

yetişkinlerde pürülan angina fotoğraf, henüz "patlak" irin

Hastalığın ilerlemesi süpüratif iltihabik süreç ve abse oluşumuna (bademcikler irin boşluklar erimiş irin yapısı) neden farklı septik odakları birleştirme yol açar.

Pürülan boğaz ağrısı semptomları, tükürüğü yutmaya çalışırken yoğunlaşan ve sıklıkla kulağa yayılan şiddetli ağrılarla ifade edilir. Migren, bel bölgesinde ağrı, halsizlik, titreme ve yorgunluk not edilir. Servikal lenf düğümlerinin karakteristik artışı ve ağrıları.

Çocuklarda foliküler pürülan anjinin semptomları, genel semptomlardan çok farklı değildir, ancak daha akut bir şekilde kendini gösterirler:

 • zehirlenme belirtileri ile ifade edilir (bulantı ve bol kusma);
 • öksürük ve burun akıntısı;
 • ishal veya kabızlık;
 • Meningeal semptomların bayılma ve diğer belirtileri (nöbetler, oksipital ağrı, vejetatif bozukluklar)

Lacunar tonsil lezyonlarının belirtileri önceki forma benzer, ancak bunlar özellikle belirgindir. Sıcaklık göstergeleri kritik bir noktaya ulaşır. Etkilenen bölgedeki ağrı sendromu, herhangi bir şeyi yutması imkansız olduğu ölçüde ifade edilir. Pürülan iltihaplı sürecin lokalizasyonu, bademciklerin bulunduğu bölgenin ötesine uzanmayan, lakunanın çöküntüleri bölgesinde yoğunlaşır.

Bezlerin hiperemi ve şişmesi vardır, bunlar pürülan alt tabaka ile kaplanır, bu da kanama yaralarının lezyonlarını yerinde bırakmadan kolayca elimine edilebilir.

İntratonsiller apse (flegmon patolojisi) belirtileri, bir amigdala'nın yenilgisiyle kendini göstermekte, büyüklüğü, gerginliği ve ağrısında önemli bir artışa neden olmaktadır. Bezlerin belirli bir alanında pürülan olgunlaşma süreci yavaş yavaş apsenin sarı noktasında görülen epitelyumu ortaya çıkarır (ayrıca parathonsillar apseye de bakınız).

Pürülan neoplazmlar spontan diseksiyona yatkındır, fetid yeşil pus dışarı dökülür. İyileşen pürülan kavite gözle görülür bir iz bırakır. Semptomatoloji, çok yüksek sıcaklık indeksleri ve boğaz bölgesinde şiddetli akut ağrı ile kendini gösterir.

Hamilelik sırasında tehlikeli pürülan anjina nedir?

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde, en tehlikeli sonuç, pürülan foliküler anjinadır. Bir pürülan enfeksiyon sonucu, septik zehirlenmeye yol açabilen, kandaki enfeksiyon olasılığı yüksektir:

 1. Bir kadında güçlü toksikliğe neden olmak için;
 2. Düşük yapma tehdidi oluşturmak;
 3. Hiperterminin güçlü belirtileri nedeniyle, uterustan plasenta dokusunun ayrılmasını teşvik eder;
 4. Fetusun gelişiminde ve oluşumunda fetal anormallikler provoke;
 5. Fetal solma sebebi ol.

Hastalık ve hamileliğin son dönemi daha az tehlikeli değildir. Hamileliğin tüm uzunluğu boyunca bir kadının sağlığını kontrol eden bitkin bağışıklık savunması, fagositozunda zayıflayabilir;

 • larinkste bir apse gelişimi;
 • septik şok;
 • lenf düğümlerinde inflamatuar süreçler;
 • Rahim tonusunun zayıflığı ve annelerin doğumu.

Pürülan boğaz ağrısı, antibiyotik ve ilaçların tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Başlangıç ​​olarak, hamilelik döneminde, hastalığın bağımsız evde tedavisi kabul edilemez. İlaçların seçimi, kullanım yöntemleri ve yöntemleri doktor tarafından belirlenmelidir. En etkili halk ilaçları bile - otlar üzerinde durulama ve infüzyon çözümleri, hamile bir kadına ve bebeğine zarar verebilir.

Diğer tüm vakalarda, pürülan anjina ile tedavi, bakteriyel flora üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan antibiyotiklerle başlar. Tedavi protokolü farklı bir etki mekanizmasının antibiyotik kullanımını içerir. Tabletli veya enjeksiyon formunda.

 • Uygulama reçete yazanlar ya da analog "Sumamed", "macrofoams" amoksisilin " Oksitsillina " Augmentin " Amoksiklava " ampioks "ve arkadaşlarının on günlük kurs ile.
 • Pürülan anjinada antibiyotiklerin intramüsküler uygulanması ciddi hastalıkta endikedir. Bunlar "Seftriakson", "Sefazolin", "Azitromisin", "Penisilin", "Ampioksa" preparatları olabilir.
 • Şiddetli hastalık sırasında ciddi dissektomi semptomları görülürse, sülfanilamid grubundan bu gibi yan etkilere neden olmayan ilaçlar reçete edilir. 10 günlük kurs "Oriprim", "Biseptol", "Sulfalen", "Groseptol", "Sulfadimethoxin" reçete edilir.
 • antibiyotik maddelere ilave olarak topikal tedavi gösterilmiştir - dağılabilir tabletler, şeker ve yuvarlak yassı haplar "antianjin", "Geksaliza", "Septolete" "Faringosept", "Tsedoviksa ve diğ.
 • Aerosol ilaçlar - "Yoks", "Kamphomen", "Cameton", "Ingalipt".
 • Semptomatik tedavi ile antiinflamatuar ve antihistaminikler kullanılır - Nimesil, Aspirin, Loratadin, Fenistil, Loratadin.

Özel önem taşıyan, evde pürülan boğaz ağrısı tedavisinde, durulama prosedürleri vardır. Antibiyotik kullanımı süresince yapılmalıdır. Bol miktarda durulama, etkilenen bölgelerden plağın ve ölü patojenlerin yıkanmasına yardımcı olur. Metabolizma ürünlerinin emilimini kan dolaşımına engeller.

durulama O camdan daha az olmayan bir hacme sahip, günde 5 kadar gerçekleştirilmelidir. Buna hazır Eczacılık çözüm uygulanabilir - "yodinolom", "Mikrotsida", "Dioxydinum", esansiyel yağlar (limon, turunç, nane, okaliptüs) ya da suyu papatya bağımsız olarak hazırlanan ilgili "chlorophyllipt" çözeltiler, adaçayı, ıhlamur çiçek salkımına ve marigold çivi.

Pürülan boğaz ağrısı için iyi bir çözüm, 10 g ilavesiyle bir bardak ılık sudan oluşan bir çözelti ile boğazın durulanmasıdır. tuz, kabartma tozu ve 3 damla iyot çözeltisi. Bu çare, şişlik, iltihap ve plağı rahatlatır.

Soluma. Mükemmel bir terapötik etki, aerosol yönteminin bitmiş tıbbi ürünü dokuların etkilenen yüzeyine püskürttüğü ve şişmeyi ve iltihaplanmayı azaltan inhalasyon nebulizeridir.

Prognoz ve olası komplikasyonlar

Hastalığın kendisi özellikle tehlikeli sayılmaz. Hastayı öldürmez, sakatlığa yol açmaz. Pürülan boğaz ağrısı sonrası tehlikeli komplikasyonlar, bu yüzden ciddi bir patoloji olarak sınıflandırılır. İstenmeyen sonuçların riski, enfeksiyonun vücuda yayılmasından kaynaklanmaktadır. Tedavi yeterli ve zamanında ise, enfeksiyon baskılanabilir ve yayılması hastalığın ilk aşamasında olabilir.

Enfeksiyonu zamanında durdurmaz ve vücudun etrafında "yürür", komplikasyonların formu tedaviyi başlatan vücudun zarar aşamasına bağlı olacaktır.

Komplikasyonlar yavaş bir şekilde gelişebilir, kronik bir karakter alabilir veya çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve hastanın artık yoğun bakım ünitesine ihtiyacı olmayacaktır. Bu olabilir:

 • romatizmal kalp hastalığı, korea, poliartrit, deri patolojilerinin gelişimi dahil olmak üzere akut romatizmal ateşin belirtileri;
 • glomerülonefrit ve sepsisin gelişimi;
 • otit, işitme kaybı ve sağırlık.
 • bademciklerde flegmonöz süreçler ve açık kanamalar;
 • solunum yollarının şişmesi.

Buna göre, medikal sürecin tüm önerileri ve kurallarına uyularak, zamanında ve yeterli tedavi sağlanarak uygun bir prognoz mümkündür.

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.

Spesifik doku lezyonlarına bağlı olarak, anjina, kataral, nekrotik, pürülan, herpetik olarak ayrılır.

Bu türlerin her biri benzer semptomlara sahiptir, ancak aynı zamanda tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere bazı özelliklerde farklılık gösterir. Angina doruklarına genellikle yüksek nem oranıyla karakterize olan sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rastlanır.

sınıflandırma

Sınıflandırma ile, pürülan anjina diye bir şey yoktur. Soldatenka IB sınıflamasına göre Tonsillit (boğaz ağrısı) ayrılır:

 1. Akut tonsillit (burada catarrhal, lacunar, foliküler, ülseratif-nekrotik angina).
 2. Kronik bademcik iltihabı (iki formu birbirinden ayırın, kronik bademcik iltihabı ve kombine ve dekompanse edilmiş formu).

Pürülan anjina öncelikle akut bademcik iltihabı (lacunar veya foliküler form) gösterir. Bu, bademcikler incelendiğinde, yüzeylerinde bademciklerin lakunlarında sıvı püranın yanı sıra pürülan filmlerin görülebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Birbirinden pürülan boğaz ağrısı arasındaki fark nedir?

Bu hastalığın 3 şekli vardır:

 1. Foliküler. Püy birikimi, küçük noktalar şeklinde epitelden görülebildiğinde, pürülan boğaz ağrısının en kolay şeklidir. Genellikle, foliküler boğaz ağrısı nadiren sıcaklık olmadan çalışır.
 2. Laküner. Bu durumda, lacuna pus ile doldurulur, bu nedenle, bademcikler üzerinde, orijinal bir desen noktalar değil, ışık şeritleri oluşur.
 3. Apse. Amigdalanın pürülan erimesi burada gerçekleştiği için hastalığın tedavi edilmesini gerektiren hastalıkların en şiddetli formlarından biridir.

Bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı tedavisi doğrudan belirtilerin ve rahatsızlık formuna bağlı olacaktır.

nedenleri

çoğu durumda pürülan anjin, bu patojen septik boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 60-80 bulunan β-hemolitik streptokok A grubunun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu uzman hala anjinayı streptokok enfeksiyöz hastalıklara atfetme eğilimindedir. Bununla birlikte, pürülokok ve pnömokok kökenli pürülan anjina olasılığı göz ardı edilmemiştir. Anjina leafereletic etiyolojisinin de tanımları vardır.

Enfeksiyon kaynağı - boğaz ağrısı olan veya streptokok taşıyan sağlıklı kişiler. Pürülan boğaz ağrısı mıdır? Tabii ki, evet, eğer hijyen kurallarına uymuyorsanız ve hasta kişiyle temas kurduğunuzda koruyucu bir giyinme yapmıyorsanız.

Her zaman palatine bademciklerin (lacunae) özel girintilerinde mikroplar vardır. Normal bağışıklıkla hastalığa neden olmazlar. Bununla birlikte, bulaşıcı sürecin başlamasına neden olan bir dizi faktör vardır:

 1. Vücudu alt soğutma, ani sıcaklık değişimleri, soğuk içecek ve yiyecek.
 2. Daha fazla enfeksiyon ile palatine bademcikler mekanik hasar.
 3. Avitaminosis, yakın yapıların eşlik eden inflamatuar hastalıkların varlığı.
 4. Streptokok enfeksiyonunun vücuda aktarılması.
 5. İmmün yetmezlik, bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıklar.
 6. Bir mantar veya bakteriyel enfeksiyonun ağzına sindirilmesi.

Bu durumlarda, tüm vücudun koruyucu kuvvetleri azaltılır ve her şeyden önce bademciklerde görülür. Süreç başladığında, patojenik mikroflora bademciklerin derinlerine nüfuz ederek akut inflamasyona neden olur - anjin. Bu rahatsızlık nasıl tedavi edilir ve bunun için antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığı, hemen aşağıda ele alınacaktır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan anjina durumunda, yetişkinlerde semptomlar, enfeksiyon sürecinin biçimine ve ihmaline bağlı olarak değişen derecelerde ciddiyete sahip olabilir. Ayrıca, angina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan sızıntı yapabilir. Bu durumda, ana ve belirleyici belirtiler boğazda ağrı, bademciklerin görünüşündeki değişimlerdir: kızarıklık, mukozada şişme, püstül ve bademciklerdeki plak.

Bununla birlikte, çoğunlukla yetişkinlerde pürülan anjina, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir (bkz. Fotoğraf):

 • hastalığın akut başlangıcı: 40 C'ye ve hatta daha yüksek sıcaklığa;
 • ateş;
 • belirgin zehirlenme (baş ağrısı, iştahsızlık, güçlü zayıflık);
 • boğazda akut ağrı, en çok yiyecek ve tükürük yutulduğunda hissedilir;
 • submaksiller lenf düğümlerinin morbiditesi ve inflamasyonu;
 • palatine bademcikler, arka faringeal duvar ve küçük dilin şişmesi ve kızarıklığı;
 • boyun şişmesi;
 • ciltte döküntüler;
 • karın ağrısı;
 • pürülan odakların varlığı, bademcikler üzerindeki baskınlar, mukoza zarını incitmeden tıbbi bir spatula ile kolayca çıkarılabilir.

Pürülan boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 ila 5 gün arasında olabilir. Hastalığın semptomları yeterince hızlı görünür ve ilk belirtilerden biri, kural olarak, bir soğuk algınlığı ve ardından şiddetli bir ateştir. Karakteristik bir özellik, boğazda ağrı hissinin giderek artmasıdır, yutkunma ile ilişkili olsun olmasın, basit bir rahatsızlık hissinden şiddetli ağrıya kadar baş etmeye başlar.

Hastalığın pürülan formunun tedavisi, kendisini tüm rahatsızlıklarda ortak olan bir kurala dönüştürür: daha erken başlarsa, iyileşme ne kadar erken olursa komplikasyonlar o kadar az olur. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, ilk belirtilerinin ortaya çıkması için önlemler alınmalıdır.

Purulent angina resimleri

Pürülan anjin nasıl görünür, detaylı fotoğrafları sunarız.

etkileri

Pürülan anjina, geç veya erken olabilen komplikasyonları için tehlikelidir.

Erken olanlar:

Daha sonra gelişebilir:

Hastalığın zamanında ve kalitatif tedavisi ile prognoz uygundur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli bademcik derhal bu tür boyun apse ve apseler kardiyovasküler sistem patolojileri, böbrekler ve eklem hastalıklarında mümkün komplikasyonları önlemek için tedaviye başlamak için son derece önemli olduğunda.

Erişkinlerde anjin tedavisinin yaklaşık şeması şöyledir:

 1. Hastalığın akut döneminde, hastaya diğer kişilerle sınırlı temas halinde ve dinlenme dinamiğine uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tedavi antibiyotik almadan nadiren yapılır. Yetişkin öngörülen penisilin grubu antibiyotikler: İlk amoksisilin, sefalosporinler, ikinci ya da üçüncü kuşak (sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefiksim) amoksiklav ve makrolidler (klaritromisin, azitromisin).
 3. Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.
 4. Yüksek ateş veya şiddetli ağrı durumunda, hastanın durumunu hafifletmek için ibuprofen ve parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılması önerilir.
 5. Doğru sıvı ya da özel spreyler gibi çözeltiler antiseptik su gargara mümkündür (lugol, klorheksidin, ingalipt, hlorofillipt, Trachisan, Joks pastilleri, orasept, gorlospas ve diğ.).
 6. Antihistaminikler. Kullanımları boğazda ödem ve ağrının azaltılmasını sağlamanın yanı sıra yaygın toksik belirtileri de azaltacaktır. En yaygın olanları klaritin, tavegil, erius, mefenamik asit, parasetamol, nurofen'dir.
 7. Gıdalar zengin, vitamin bakımından zengin olmalı, ancak ana kural tahriş edici faktörlerin yokluğudur. Tüm yemekler sıcak, püre, yarı sıvı, baharatsız ve baharatlı soslar eşliğinde servis edilir.
 8. Ağır içme gösterilir.

Boğaz ağrısına başlarsanız çok ciddi komplikasyonlar yaşayabileceğinizi unutmayın.

Gargara mı?

Hastalara özel antiseptik solüsyonlarla gargara yapmaları önerilir. Bu amaçlar için, bir furacilin, givalex çözümü. Prosedür birkaç dakika boyunca günde 5-6 defaya kadar yapılmalıdır. Aynı kompozisyondaki spreyleri de kullanabilirsiniz: hexoral, inhalipt, tantum verde.

Halk yollarından bir çift:

 1. Papatya, calendula çiçekleri, okaliptüs infüzyonu gargara için bir mucize tedavidir. 1 çorba kaşığı alırız. l. 1 çorba kaşığı için koleksiyon. kaynar su. Ortaya çıkan karışım ıslatılmalı, soğutulmalı ve pürülan boğaz ağzı ile yıkanmalıdır.
 2. Bir bardak ılık suda, malzemeler tamamen çözünene kadar bir çay kaşığı tuz, bir pişirme kabı ve 5 damla iyot karışımı ekleyin.
 3. Papatya, St. John's wort, daha az değerli başka bir infüzyon, nergis antik çağlardan beri kullanılır. 1 çorba kaşığı almalısın. 1 bardak kaynar su için toplanıyor. Sonra ısrar, serin ve durulayın.

Durulamalar boğazda ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

antibiyotikler

Çoğu zaman, uzmanlar penisilin ilaçlarını reçeteler. Vücutta mükemmel şekilde emilirler, bakteriyostatik ve bakterisit karakteristiklerini belirtirler.

Hastalar yarı-sentetik bir antibiyotik olan amoksisilin, sefaleksin Sumamed, Tsefazamin veya makrolid ilaçlar atanabilir sefalosporin grubunun bir antibiyotik reçete. Tedavi için ayrıca Klindamisin, Fenoksimetilpenisilin, Eritromisin kullanın.

Uygun bir ilaç seçin, dozu reçete edin ve sadece doktorun girmesi gereken kabul süresini belirleyin. Hastalığın semptomları önemli ölçüde azalmış olsa bile, antibiyotik tedavisini sonlandırmak önemlidir.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Streptokokal tonsillit enfeksiyonu kurulduğunda, evde boğaz ağrısı tedavisi mutlaka antibiyotik tedavisini içermelidir. İlaç ve dozu bir doktor tarafından reçete edilir.

 1. Doğal propolis, her yemekten ve durulamadan sonra emilmeli veya çiğnenmelidir. Günlük kullanımda, her bir parçayı 20-30 dakika boyunca çözen, birden fazla çay kaşığı propolis kullanmayın.
 2. Papatya, calendula'nın et suyu. Boğazı rahatlatırlar, boğazda tahriş, kaşıntı ve rahatsızlık çıkarırlar. Onlar halk ilaçları olarak kabul edilir, ancak bu bitkiler yaygın olarak kullanılan ve resmi ilaçlardır. Onları dekonksiyonla durulamak, hastanın durumunu iyileştiren, boğazın semptomlarının şiddetini azaltan, irin çıkarılmasını teşvik eder.
 3. Tuz, soda çözeltileri. Durulama, inhalasyon, kompres için kullanılır. Sıcak davranırlar, patojenik mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortam yaratırlar, balgamı mukus boğazının duvarlarından ayırırlar.
 4. Furatsilin. Durulama, boğaz sulaması için bir çözüm olarak kullanılır. Anjina bakteriyel yapısının en yaygın patojenlerine karşı aktiftir.

Halk tarifleri sadece semptomları rahatlatmak için kullanılabilir, anjini tedavi edemezler.

önleme

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Ilk doktor

Tıpta pürülan anjinin adı nedir?

Angina, yetişkinler arasında en yaygın ve en yaygın hastalıklardan biridir. Bu enfeksiyöz hastalık, adenovirüsler, pnömokoklar, streptokoklar ve stafilokoklar gibi bakterilerin kusuru ile ortaya çıkar. Ve kendi kendine enfeksiyon bakterilerin bademcikler üzerine düştüğü bir zamanda ortaya çıkar.

Tüm angina çeşitlerinin benzer semptomlarla ortaya çıkması dikkat çekicidir, ancak her birinin, diğerlerinin yanı sıra tedavi yöntemleriyle ilgili kendine özgü özellikleri vardır. Çoğu insan sonbaharda ve ilkbaharda anjinadan muzdariptir, ki bu şaşırtıcı değildir. Yılın bu zamanında havanın yüksek nemi hakim.

Hastalıkların resmi sınıflandırması "pürülan anjina" kavramını ayırt etmemektedir. Resmi olarak bademcik iltihabı olarak anılan Solinaenko IB, angina sınıflaması aşağıdaki tiplerle temsil edilebilir:

 • akut tonsillit. Bu form ülseratif-nekrotik, foliküler, lacunar ve catarrhal içerir.
 • Kronik bademcik iltihabı. Bu çerçevede, iki biçim tahsis etmek - dekompanse ve telafi edilir.

Tıpta, pürülan anjin altında, genellikle anlamak için kabul edilir akut tonsillit. Bademciklerin yüzeyindeki incelemede bademciklerin lakunlarında bulunan pürülan filmleri ve sıvıları tespit edebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Pürülan anjina arasındaki fark nedir?

Bugüne kadar, bu rahatsızlığın çeşitli biçimleri vardır:

Bir yetişkinde pürülan boğaz ağrısı tedavisinin taktiklerini seçmek, bir uzman mutlaka hastalığın semptomlarını ve formunu dikkate almalıdır.

İstatistiklere göre, pürülan anjinaBu bakteri vücuduna penetrasyon nedeniyle - β-hemolitik streptococcus grup A. Pürülan anjinadaki vakaların yaklaşık% 60-80'inde bu patojen tespit edilir. Ama çoğu uzman sık sık anjina denir streptokok enfeksiyöz hastalık. Bu durumda, hastalığın diğer bakterilerin aktivitesinden kaynaklandığı durumlar vardır - pnömokok veya stafilokok. Bazı durumlarda, anjina olabilir yaprak kökenli menşe.

Bir enfeksiyonu yakalamak için, bir anjina veya streptococci taşıyıcısı olan sağlıklı kişilerle hastalıkla temasta bulunmak mümkündür. Ve anjin bulaşıcı bir hastalık olmasına rağmen, her birimiz onunla enfeksiyonu önlemek mümkün. Bunu yapmak için, sadece hijyen kurallarına uymanız ve hastayla temas halindeyken koruyucu bir bandaj kullanmanız gerekir.

Bir çalışma yaparsanız, o zaman palatine bademciklerin depresyonlarında mikropları tespit edebilir. Tamamıyla bağışıklığı olan bir kişi, endişelenecek bir şey yok. Ancak, bazı faktörlerin etkisi altındaysa, bulaşıcı süreci tetiklemek için uygun bir ortam yaratılır:

 • bir bakteri veya mantar enfeksiyonunun ağız boşluğuna nüfuz etme;
 • İmmün yetmezlik ve hastalıklar, bağışıklıkta azalmaya yol açar;
 • Streptokok enfeksiyonunun vücut boyunca dağılımı;
 • beriberi yanı sıra yakındaki yapıların inflamatuar hastalıkları;
 • Enfeksiyona neden olan gökyüzünün bademciklerine mekanik hasar;
 • Soğuk sıvı ve ürünlerin kullanımı, keskin sıcaklık dalgalanmaları, vücudun hipotermisi.

Yukarıdaki faktörlerden herhangi biri vücudun koruyucu kuvvetlerinde azalmaya yol açabilir ve ilk olarak bademciklerde benzer bir süreç gözlenir. İşlemin başlamasından sonra patojen mikroorganizmalar bademciklere kolaylıkla girebilir ve akut inflamatuar bir prosese neden olabilirler.

Purulent boğaz ağrısı: belirtiler

Her insanda pürülan anjina gelişimi ile birlikte, bu hastalık çeşitli derecelerde şiddetli semptomlarla kendini gösterebilir. Her şey hastalığın biçimine ve enfeksiyonun vücutta gerçekleştiği süreye bağlıdır. Ancak, bu hastalığın sıcaklıkta belirgin bir artış olmadan meydana geldiği durumlar vardır. Daha sonra hastalık boğazdaki ağrı tarafından algılanabilir, ayrıca bademciklerin ortaya çıkmasıyla nihayet kızarır, şişer, püstür ve plak olur.

Ancak, pratik gösterdiği gibi, yetişkinlerde pürülan anjina aşağıdaki ile oluşur semptomlar:

 • pürülan odakların oluşumu, bademcikler üzerinde baskınlar. Mukoza zarının yaralanmasını önleyen bir tıbbi spatula ile çıkarılması çok kolaydır;
 • karın ağrısı;
 • ciltte döküntüler;
 • boyun şişmesi;
 • şişlik bademcikler, arka faringeal duvar ve küçük dil şişlik ve kızarıklık;
 • submaksiller lenf düğümlerinin ağrılı rahatsızlığı ve iltihabı;
 • Özellikle yutma ve tükürük yutma sırasında belirgin hale gelen boğazda akut ağrı;
 • karakteristik semptomları ile zehirlenme - iştah kaybı, halsizlik, baş ağrısı;
 • ateş;
 • Alevlenme aşamasında, bu gibi durumların bir belirti karakteristiği gözlenir; sıcaklık 40 ° C'ye ve daha yüksek bir artışa neden olur.

Her hastada, pürülan boğaz ağrısı inkübasyon süresinin süresi farklı olabilir ve 2 ila 5 gün arasında değişir. Hastalığın kendisi oldukça hızlı bir şekilde bulunur, her şey ürpertilerin ortaya çıkmasıyla başlar, ardından güçlü bir ateş oluşur. Bu hastalığı tanımayı kolaylaştıran bir başka işaret de, zaman içinde sadece arttıkça, boğazda ağrı hissinin ortaya çıkmasıdır, yavaş yavaş, her zamanki rahatsızlık hissi, yutkunmadan kaynaklanabilecek ya da olmayabilen şiddetli ağrı ile yer değiştirir.

Pürülan boğaz ağrısı durumunda, genel kural tüm hastalıklar için geçerlidir: hastalık gelişimin ilk aşamasında başlatılmalıdır. Bu, hasta kişinin sadece hızlı bir şekilde iyileşmeyeceği, aynı zamanda herhangi bir komplikasyona sahip olmayacağının bir garantisidir. Bu nedenle, eğer pürülan bir boğaz ağrısını gösteren ilk işaretler bulunursa, tedavisine mümkün olduğunca erken başlamak gerekir.

İnsan sağlığı pürülan anjina için en büyük tehlike, hem erken dönemde hem de ilk semptomların ortaya çıkmasından sonra bir süre sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan kaynaklanmaktadır.

Erken komplikasyonlar için uzmanlar aşağıdakileri göz önünde bulundurur:

 • yumuşak dokuların apsesi;
 • pürülan lenfadenit;
 • larenjitin;
 • orta kulak iltihabı;
 • sinüzit;

Daha sonraki aşamalarda, aşağıdaki komplikasyonlar meydana gelebilir:

 • piyelonefrit;
 • poliartrit;
 • glomerulonefrit;
 • romatizma;
 • menenjit.

Kural olarak, doktorlar sadece hastalık zamanında teşhis edildiğinde ve bunun için doğru tedavi seçildiğinde uygun bir prognoz verir.

Purulent boğaz ağrısı: tedavi

Pürülan boğaz ağrısının zamanında tedavisine duyulan gereksinim, aralarında en tehlikeli, böbrek ve eklem hastalıkları, kardiyovasküler bozukluklar, apse ve boyundaki flegmon gibi çeşitli komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmasıdır.

Hastaları tedavi etmek için doktorlar genel şemayı kullanır:

 • alevlenme aşamasında hasta tavsiye edilir katı yatak istirahatı Sağlıklı insanlarla temasların kısıtlanması ve sesin dinlenmesi ile ilgili.
 • Angina tedavisinde hastalık seyrinin tabiatı ne olursa olsun zorunludur antibiyotik reçete. Penisilin grubunun en etkili antibakteriyel preparatları Amoksiklav, makrolitler, Amoksisilin'dir.
 • Pürülan anjina ile vücuda büyük yardım yerel bir antibiyotik Bioparox olabilir. Bu ilacın özelliği, doğrudan algılanan bakterileri yok ederek doğrudan iltihap merkezine etki etmesidir.
 • Yüksek sıcaklıkta veya güçlü ağrıda, doktor reçete edebilir ağrı kesici ibuprofen ve parasetamol temelinde.
 • Genel durumu kolaylaştırmak için doktor reçete edebilir gargara su antiseptiklerinin çözümü - Oracept, Ingalipt, Lugol, Gorlospas ve diğerleri.
 • antihistaminikler. Girişe duyulan gereksinim, boğazda şişlik ve ağrıyı azaltma ve ayrıca yaygın toksik belirtileri zayıflatma yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Bu ilaç grubu arasında, çoğu zaman doktorlar Paracetamol, Tavegil, Nurofen, Claritin'i reçete etmektedir.
 • Rasyona özel dikkat gösterilmelidir - vitamin bakımından zengin gıdaların hakim olması gerekmektedir. Ama aynı zamanda, hasta kişiye verilen yemeğin tahrişe neden olmaması gerektiğini unutmamak gerekir. Pürülan anjina ile karşılama baharatsız ve baharatlı soslar olmadan pişirilen sıcak, yarı sıvı püreli yemekler.
 • Pürülan anjina ile, istisnasız tüm hastalar tavsiye edilir bol sıcak içecek.

Durum ihmal edildiğinde ciddi bir komplikasyon olasılığının yüksek olduğunu unutmayın.

Gargara mı?

Çoğu zaman, doktorlar, hastalarına özel antiseptik solüsyonların kullanımı ile boğazda durulama reçete ederler. Bu ilaç grubu arasında furacilin ve Givalex'in bir çözümünü kullanabilirsiniz. Hızlı sonuç elde etmek için, prosedür üç ila dört dakika boyunca günde en az 5-6 kez gerçekleştirilir. Yukarıdaki ilaçlar yerine ve benzer bir bileşim hazırlanabilir - Tantum Verde, Ingalipt, Geksoral.

Terapötik etkisini arttırmak için, halkla tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz:

Bademcik iltihabının tedavisinde uzmanlar sıklıkla hastalarına penisilin ilaçları reçete ederler. Vücuda girdikten sonra, hızla emilir ve bakteriyostatik ve bakterisit özelliklerini gösterirler. İyi kanıtlanmış ilaçlar arasında, anjina hastaları, sıklıkla sefalosporin grubu Cephalexin'den bir antibiyotik olduğu gibi, yarı sentetik bir antibiyotik olan Amoksisilin de atarlar. Bazen doktor makrolidlerin Tsefazamin ve Sumamed grubundan başka ilaçlar da reçete edebilir.

Tonsillit belirtileri hafifletmek için ilaç seçerken, dozaj ve uygulama süresini doğru bir şekilde belirlemek için gereklidir. Bunu sadece doktor doğru yapabilir. Semptomların ne kadar çabuk ortadan kalktığına bakılmaksızın her hasta bir antibiyotik tedavisini tamamlamalıdır.

Doktorların anjina hakkında uzun zamandır bilinen ve etkili tedavi yöntemlerine sahip olmalarına rağmen, her birimizin bu hastalığın semptomlarını bilmemesi engellenmeyecektir. Sonuçta, herkes, bir boğaz boğazının neye benzediğini bilmiyor. Tedaviye başlamak için çok geç ise, öncelikle komplikasyonları ile ciddi sağlık sorunları yaratabilecek hastalıkları ifade eder. Bu nedenle, bu enfeksiyöz hastalığın yol açabileceği sonuçları küçümsememeli, pek çoğunun nezle boğaz ağrısı ile ne yapması gerektiğine dair bir ipucu yoktur.

Tedavi karmaşık bir şekilde ele alınmalı ve diğer hastalıklar için geçerli olan aynı kuralı kullanmalıdır - ilk semptomların ortaya çıkması aşamasında terapötik önlemlere başlamak gerekir, böylece bir ve birkaç hastalık tedavi edilmemelidir.

- Palatine bademciklerin birincil yenilgi ile akut genel bulaşıcı hastalık. dil, gırtlak, nazofaringeal bademcikler - iltihabik süreç farenks ve gırtlak diğer kümelerin lymphadenoid dokularda tespit edilebilir. Sonra sırasıyla, biz

lingual, guttural veya retro-nasal anjina.

Enfeksiyon ekzo- (daha sık) veya endojen (otoinfeksiyon) olabilir. Enfeksiyon patojenlerinin bulaşmasının iki yolu vardır: havadan ve besleyici.

Endojen enfeksiyon oral kavite veya farinksden (palatine bademcikler, çürük dişler vb. Kronik iltihaplanma) oluşur. Enfeksiyon kaynağı aynı zamanda burun ve paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları olabilir.

En sık görülen patojenler stafilokok, streptokoklar (özellikle hemolitik), pnömokoklardır. Angin viral etiyoloji olasılığı hakkında bilgi vardır. Predispozan faktörler: lokal ve genel soğuma, organizmanın reaktivitesinde azalma. Angina genellikle okul öncesi ve okul çağındaki ve özellikle 35-40 yaş arası yetişkinler, özellikle yılın sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde hastadır.

Yutulduğunda, halsizlikte, ateşte ağrı. Eklemlerde, baş ağrısında, periyodik titremelerde sık sık ağrı şikayetleri vardır.

Palatine bademciklerde hastalık süresi ve lokal değişiklikler anjinin şekline bağlıdır. Rasyonel tedavi ve anjina ile uyum, ortalama 5-7 gün.

catarrhal, foliküler ve

boğaz ağrısı lacunar formu. Aslında, bunlar palatine bademciklerdeki aynı enflamatuar sürecin farklı tezahürleridir.

Angina catarrhal. Genellikle aniden başlar ve bir terleme, boğazda düzensiz ağrı, genel rahatsızlık, subfebril sıcaklığı eşlik eder. Kandaki değişiklikler açıkça ifade edilmez veya yoktur. Farenks (faringoskopi) incelendiğinde, orta şişlik, bademcikler ve palatine ark bitişik bölgelerinde hiperemi vardır; Yumuşak damak ve arka farinks duvarları değişmez. Bölgesel lenf düğümleri palpasyonda büyütülebilir ve ağrılı olabilir.

Catarrhal anjina başka bir anjina formunun başlangıç ​​aşaması olabilir ve bazen de bir veya başka bir bulaşıcı hastalığın tezahürü olabilir.

Angina lacunar ve foliküler daha belirgin bir klinik tablo ile karakterize edilir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik, genel halsizlik. Kandaki değişiklikler daha önemlidir

catarrhal anjina. Çoğunlukla, hastalık özellikle çocuklarda titreme, 38-39 ° C ve üzerinde yükselen sıcaklıklara başlar. Kan formülünün sol ve yüksek ESR'ye (40-50 mm / s) kayması ile yüksek bir lökositoz - 20-109 / l ve daha fazlası vardır. Bölgesel lenf düğümleri palpasyonda büyür ve ağrılıdır. Faringoskopi ile belirgin hiperemi ve palatine bademciklerin şişmesi ve yumuşak damak ve palatine arkın bitişik alanları.

en foliküler anjina küçük sarı-beyaz veziküller şeklinde mukoza zarından saydam foliküller görünür festering.

en Lacunar Angina ayrıca sarımsı beyaz baskınlar oluşur, ancak bunlar lakunanın ağızlarına yerleşirler. Bu tortular daha sonra bademciklerin serbest yüzeyinin tümünü veya hemen hemen tamamını kaplayan ve bir spatula ile kolayca çıkarılabilen birbirleriyle birleşebilir.

Angina'nın bölünmesi foliküler ve lacunary şartlı olarak, aynı hastada hem foliküler hem de Lacunaria Angina.

Angina phlegmonous. Akut cerahatli iltihabı okolomindalikovoy elyaf. Çoğu zaman yukarıda tarif edilen anjin, bir biçiminin bir komplikasyonudur ve sona anjina sonra 1-2 gün içinde gelişir. Baş ağrısı, titreme, güçsüzlük, halsizlik, nazal hissi, yutma boğazda şiddetli ağrı ile karakterize genellikle tek taraflı işlem olup, çiğneme kasları, 38-39 ° C, ağız kokusu, bol salivasyon vücut sıcaklığındaki artış çene kilitlenmesi. Kandaki değişiklikler, bir akut inflamatuar sürece karşılık gelir.

Bölgesel lenf nodları palpasyonda belirgin şekilde büyümüş ve ağrılıdır. Faringoskopi ile, bir yandan yumuşak damak dokularının keskin hiperemi ve şişlik dikkat edin. Bu taraftaki parafin bademciği orta hatta ve aşağı doğru yer değiştirmiştir. Yumuşak damak şişmesi nedeniyle, genellikle amigdala incelemek mümkün değildir. Yumuşak damakın etkilenen kısmının hareketliliği önemli ölçüde sınırlıdır, bu da sıvı yiyeceğin buruntan sızmasına neden olabilir.

İlk 2 gün içinde femoral boğaz ağrısının şiddetli tedavisi başlanmazsa, 5-6. Günde perimsellik lifte peritonsiller (paratonlar) apsede sınırlı bir apse oluşabilir. Mikrofloranın yüksek bir virulansı ve vücudun azaltılmış reaktivitesi ile birlikte apse, aktif tedaviye rağmen, normalden erken (hastalığın başlamasından 3-4. Gün sonra) oluşabilir.

Oluşan bir peritonsillar apse ile beyaz-sarı renkteki mukozanın ince bir bölümünü görebiliriz - şeffaf bir apse. Apse bir bağımsız veya cerrahi diseksiyondan sonra, hastalığın hızlı bir ters gelişmesi meydana gelir.

Son yıllarda 1-2 aya kadar uzadı. Antibiyotiklerin irrasyonel kullanımı ile ilişkili periyodik apse ile flegmonöz anjina formları.

Lenfadenoid glottis halkasındaki inflamatuar değişiklikler daima anjinaya işaret etmez.

Akut farenjit, akut kan hastalıkları - enfeksiyöz mononükleoz, vb dahil olmak üzere, üst solunum yolu, akut nezle, kırmızı ateş, difteri, kızamık, grip, ile yapılmalıdır

Angina'nın klinik belirtilerine ek olarak, farinks ve larenksin (pharyngo ve laringoskopi, posterior rinoskopi) incelenmesinde bulunan lokal değişikliklerin doğası da büyük önem taşımaktadır. Laboratuvar araştırma yöntemlerinin verileri (önemli bir rol, difteri etken maddesini saptamak amacıyla bademciklerdeki plakların incelenmesi, genel bir kan testi) tarafından önemli bir rol oynamaktadır.

Klinik uygulamada, genellikle ayırt etmek için gereklidir

Lacunar Angina Boğazın lokalize difteri ile. Difteri olarak anjina, epidemiyoloji açısından ve olası komplikasyonlardan dolayı en tehlikeli olanıdır. Difteri şüphesi, hastanın genel muayenesi ile bile ortaya çıkmalıdır. Difteri dilate ciddi intoksikasyona neden olur: hasta sarkık, soluk, adrenaldir, fakat aynı zamanda, sıcaklık reaksiyonu zayıf bir şekilde ifade edilebilir (subfebril içinde).

Servikal lenf nodlarının palpasyonu durumunda, bunların artışı ve boynun selülozunun belirgin bir ödemi de dikkati çekmektedir. Ile farryngoscopy Lacunar Angina bademcikler içinde yer alan sarı-beyaz plakayı, difteri ile bademciklerin ötesine geçerek kirli gri bir renge sahiptirler. en Lacunar Angina plak kolayca çıkarılır, amigdalanın yüzeyi plak altında değiştirilmez; difteri ile, plak çıkarıldığında, plak çıkarılır, mukozanın bir erozyonu tespit edilir.

en Lacunar Angina - her zaman iki taraflı semptomatoloji; difteri ile - genellikle değişikliklerin lokalizasyonu tek taraflı olabilir (özellikle de yumuşak ve orta akışlı formlarda).

Difteri şüphesi varsa, patojenik corynebacteria difteri varlığı için bakteriyolojik çalışma için bademcik tortuları bir smear alın. Hasta, enfeksiyöz hastanenin kutulu bölümünde acilen hastaneye yatırılmalıdır.

Peritonsillar apse tanısı zor değildir.

görünüşte biten boğaz ağrısı, tıkanıklık ve yumuşak damak dokusu tek taraflı ani şişme sonrası gelişen tipik klinik tablo, orta hatta amigdala çıkıntısı, vücut sıcaklığının önemli bir artış iltihabı okolomindalikovoy lif gösterir.

Lokal komplikasyonlar arasında, yukarıda quinsy ek olarak, en sık akut orta kulak iltihabı, akut gırtlak, gırtlak ödem, parafaringealny apsesi, akut servikal lenfadenit, boyun apsesi.

Hastalığın ilk günlerinde sıcaklık normalden önce, yatak istirahati reçete edilir. Gıdalar vitamin bakımından zengin olmalı, baharatlı, sıcak ve soğuk yiyecekleri almıyoruz. Yararlı bol içecek: taze hazırlanmış meyve suları, limonlu çay, süt, alkali maden suyu. Bağırsak işlevini izlemek için gereklidir.

İlaç, anjinin yapısına, diğer organların ve sistemlerin durumuna bağlı olarak kesinlikle tek tek kullanılmalıdır. en hafif bir boğaz ağrısı Şiddetli zehirlenme olmadan, ağız yoluyla sulfanilamid preparatları reçete, yetişkinler günde 1 g 4 kez. Içinde ağır vakalar, önemli zehirlenme ile antibiyotik reçete. penisilin V / m, 200 000 IU 4-6 kez, günde en yaygın kullanımı. Hasta penisilin tahammül ise, 10 gün boyunca yemek sırasında içinde günde 4 kez eritromisin 200 000 adet reçete veya 250 000 lU 4 kez içinde 250 000 IU oletetrin oral 4 kez 10 gün günde bir ya da tetrasiklin 10 gün boyunca günde.

Romatizma hastaları ve hastalığın alevlenmesini önlemek için böbrek patolojisi olan kişiler anjina formu ne olursa olsun antibiyotik reçete ederler. İçinde de asetilsalisilik asit, günde 0.5 g 3-4 kez, askorbik asit 0.1 g günde 4 kez reçete.

Durulama için potasyum permanganat, borik asit, furacilin, hidrojen karbonat ve sodyum klorür, antibiyotikler, yanı sıra adaçayı, papatya (su başına 1 yemek kaşığı) decoctions sıcak çözeltileri kullanın. Gargara yapamayan çocuklar sık ​​sık (her 0.5-1 saatte) limon veya meyve suları ile sıcak olmayan çay içmek için alırlar.

Boğaz boğazının alevlenmesine katkıda bulunabileceğinden farenksin yağlanması kontrendikedir.

en bölgesel lenfadenit Gece için ısınma kompresleri (V3 alkol ve 2/3 su) ve öğleden sonra boyun etrafında sıcak bir bandaj, buhar inhalasyonu atayın. Uzamış lenfadenit ile birlikte, solux, UHF akımlarının lokal uygulaması gösterilmiştir. Tedavi sırasında, kardiyovasküler sistemin durumunu gözlemlemek, komplikasyonların zamanında tedavisine olanak sağlayacak olan idrar tahlili ve kan testlerini yeniden yapmak gereklidir.

flegmonöz anjin, Eğer süreç ilerler ve parotonsillar apse oluşursa, otopsi gösterilir. Bazen, bir apse açmak yerine, bir operasyon yapılır - abscessesonzillektomiyu (absenin boşaltıldığı bademciklerin çıkarılması).

Hasta ayrı bir odaya konulmalı, sıklıkla havalandırılmalı ve ıslak bir temizlik yapılmalıdır. Her kullanımdan sonra kaynayan veya kaynar su ile haşlanmış özel bir yemek tahsis edin. Tükürük tükürmek için hastanın yatağına yakın bir dezenfektan solüsyonu ile bir kap koydu. Özellikle anjinaya en hassas olan çocuklarda hastanın temasını başkalarıyla sınırlandırın.

zor burundan özgürce nefes almasını sağlamak nedenleri seslenen enfeksiyon yerel odaklarının anjina önemli zamanında yeniden ayarlanmasını (çürük dişler, bademcikler, kronik inflamasyon, paranazal sinüslerin irinli lezyonlar vs.) önlemek için (çocuklarda sıklıkla lenf bezleri olup). toz, (tütün de dahil olmak üzere), duman, çok kuru havanın, alkol ve diğerleri - büyük önem çeşitli tehlikeleri elimine, gövde, doğru çalışma ve dinlenme sertleşme edilir.

Ülkemizin birçok sakinleri ve bütün iklim bölgesi, sadece kulaktan kulağa duymakla kalmayıp, aynı zamanda bu hastalığın tüm "zevklerini" kendileri üzerinde deneyimlemek zorundaydı. Sonuçta, eğer istatistiklerden başlıyorsak, hayatımızdaki en az bir kere, bu hastalığın çeşitlerinden biri ile hastalandı.

Angina bir grup hastalık için ortak bir isimdir.

Angina (tıbbi adı akut bademcik iltihabı), okoloth halkasının lenfoid formasyonlarının iltihaplandığı, diğer bir deyişle bademciklerin, damakların bulunduğu bir grup akut enfeksiyöz hastalığın genel adıdır. Angina'yı nasıl tedavi edeceğini bilmek için, hastalığın nedensel etkeni kimin olduğunu tam olarak anlamanız gerekir.

Hastalığın yaratıcıları bakteriler (stafilokoklar, pnömokoklar, Haemophilus influenzae, meningokoklara, tifo bacillus, Klebsiella, anaeroblar antraks coli) ve virüsler (Coxsackie, EKHO), mantarlar (Candida) halinde olabilmektedir.

Angina'nın çeşitli göstergelerdeki çeşitleri vardır ve bunlar sıradan (normal) ve atipik gruplara ayrılır. Hastalığın nedenine bağlı olarak ve farinks ve mukozanın durumunun belirlenmesinde (farenoskopik resim) gruplar halinde başka bir dağılım vardır. Bunlar bakteriyel - foliküler, pürülan, laküner, kataral ve anjinal viral - herpetik, herpes boğaz ağrısıdır. (Angina resimlerini ve aşağıdaki formları inceleyin)

Catarrhal anjina
Catarrhal anjina sıcaklıksız bir anjinadır, hastalığın en hafif şeklidir. Bu bademcik iltihabı ile bademcik iltihaplı hale gelir, kızarır ve artar, bu da yutmayı orta derecede ağrılı hale getirir. Pürülan baskınlar ve oluşumlar yoktur. Hafif terleme ve ağız kuruluğu, hafif rahatsızlık var. Yumuşak damak, farenks arka yüzeyi, palatine kemer ve dil olası inflamasyonu.

Foliküler boğaz ağrısı
Angina foliküler, yutulduğunda boğazda akut ağrı ile başlar, kulaklarda ve yüksek ateşte (38-40 dereceye kadar) yayılır. Sırt ve eklemlerde ağrı, baş ağrısı, halsizlik, üşüme ve hatta ateş olabilir. Çocuklar hala medeniyet, ishal ve kusma belirtileridir. Lenf düğümleri büyük ölçüde artar. Submaksiller lenf düğümlerinin palpasyonu genellikle ağrılıdır. Genel bir kan testi artmış ESR, olası eozinofili ve nötrofilik lökositozu göstermektedir. Bademcikler şişlik kazanır ve büyük ölçüde artar, bu da yutmayı aşırı derecede acı verir. Yüzeylerinde görünür pürülan oluşumlar (foliküller), bir iğnenin bulunduğu bir yer büyüklüğü vardır. Foliküller nihayetinde artar ve olgunlaşır, ki bu da çevreleyen selüloza sindirilirse, apse olabilir.

Lacunar Angina
Lacunar angina, foliküler semptomatolojide benzerdir, ancak daha şiddetli bir formdadır. Ateş, titreme, vücut ağrıları, şiddetli baş ağrıları ve tam güç kaybıyla birlikte ateşe geçer. Palatine bademcikler üzerinde irin sarımsı veya beyaz çiçekleri olan baskınlar vardır. Bu baskınlar epitel, lökosit ve bakterilerin ölü hücrelerinden oluşur. Çoğu zaman, böyle bir baskın bademciklerin tüm yüzeyine yayılır ve görsel olarak filmlere veya bantlara benzer. Bademciklerin kendileri bu kadar şişmiş olurlar ki, larenksin neredeyse yarısını kapatabilir ve nefes almayı önemli ölçüde engelleyebilirler. Bu semptom anjinalı çocuklarda özellikle tehlikelidir.

Üç ana angina çeşidi vardır.

Purulent boğaz ağrısı.
irin anjina laküner ve foliküler anjin ile mevcut olduğu için aslında resmi tıpta dönem "irinli bademcik", değil. Bu terim daha çok anjinin ciddi formunun tanımı olarak kullanılır. Başlıca belirtileri çok yüksek ateş, ağrı ve kas ve eklemlerin ağrıları, palpasyon ile ağrılıdır kulakları, büyümüş lenf nodları için etkisinden çok acı verici yutma ağrısıdır. Çoğu zaman, bademciklerin öksürdüğü, östaki tüplerine basmaya başladıkları şişmiş olur ve bu da kulağı enfekte etmeyi mümkün kılar. Özellikle çocuklarda pürülan anjina geliştiğinde tehlikelidir. Bazen pürülan bademcik lokal tedavisi, sıvı irin bademcik sarılması ve derin boşluk ağzına alır nedeniyle, etkili değildir. Bu durumda, sadece KBB doktoru yardım edebilecek, talimatları takip eden, yavaşça lakunayı temizleyecektir.

Herpetik bademcik iltihabı
Herpes formu esas olarak çocukları ve daha az sıklıkla yetişkinleri etkiler. Bu hastalığa neden Coxsackie virüsleri veya EKHO oldukça yaygındır, nedenle yakalamak kolaydır. bulaşabileceğinden hayvanlarla temas havada oluşan taneciklerin ve dışkı ağız yanısıra hem kirli meyveler, sebzeler gibi mümkündür. Başlangıçta, herpes anjin belirtileri grip benzeri semptomlar (ateş, titreme, burun akıntısı, boğaz ağrısı, yorgunluk, iştah azalması, genel halsizlik) benzer, ama daha sonra gökyüzünde, bademcik, geri boğazın parlak seröz küçük döküntü (küçük kabarcıklar) vardır içeriği. Görsel olarak, bir hiperemik çırpma ile çevrili kabarcıklar, herpetik bir patlamaya benziyor. Zamanla bu kabarcıklar kurur ve üst kabuk oluşur, ancak bazen yaralar ve irinli dönüşebilir kabarcıkları. Karakteristik ayrıca submandibular lenf düğümlerinde de bir artış. Karın (özellikle göbek bölgede) ağrı, kusma, deri döküntüsü ve sonra mümkün semptomlar. Ateş genellikle üç ila beş gün arasında sürer ve yedi gün mukozası yukarı döküntü ve iz bırakmadan kaybolur.

Bakteriyel ve viral anjina sadece patojen tipinde değil, aynı zamanda semptomlarda da farklılık gösterir.

içeriğe ↑ Hastalığın belirtileri

"Sıkıştırır, ruh sıkar" - boğazda boğucu bir ağrı - yani uygun bir şekilde ana semptomu anlatan Latince anjina çevrilmiştir. Buna ek olarak, anjin ana belirtileri - sıcaklık keskin bir artış (ateş, ateş, titreme), boğaz kas ve eklemler, kızarmış ve büyütülmüş bademcikler, yorgunluk, iştahta azalma. Bazen lenf düğümleri artar ve ağrılı şekilde palpe edilir. Ortalama inkübasyon süresi 12 ila 48 saattir.

• Anjina enfeksiyöz bir hastalık olduğundan, doğrudan öksürme olasılığı vardır - havadaki damlacıklar ile hastanın öksürmesi veya hapşırma yoluyla. Ve dolaylı enfeksiyon (oda nereye hastayım havalandırma önemli ve sık dezenfeksiyon olarak bu nedenle,!) - Hasta veya kirli, enfekte bakteri ürünlerinin tükürük vurmak kötü yıkanmış yemekler, kişisel hijyen ürünleri, içinden.
• Anjina ile diğer enfeksiyon nedenleri şunlar olabilir: odada tozlu, bayat hava, sinirsel aşırı çalışma, düzensiz ve kusurlu yiyecek. Tüm bunlar, bağışıklığı keskin bir şekilde azaltır ve hipotermi ile birlikte, bademciklerin solungaçlarında solunum yollarına ve bakterilerin aktif olarak çoğalmasına her türlü virüsün erişimini sağlar.
• Yılın soğuk dönemlerinde mevcut olan vitamin eksikliği ve ani sıcaklık değişimleri gibi faktörler de hastalığın olası nedenleridir. Sebepsiz olarak, çocukların ve yetişkinlerin anjina salgınının, havalar dramatik biçimde değiştiği ilkbaharda görülür.

Bu hastalığın seyrinde anjina komplikasyonları en tehlikeli faktördür, çünkü hayati organlara (karaciğer, kalp, böbrekler) zarar vermek mümkündür. Dikkatsizce doktorun tavsiyelerine atıfta bulunur ve reçete edilen prosedürü takip etmezse, komplikasyonlar mümkündür ve hafif bir hastalıktır. En üzücü olan şey, birçok komplikasyonun neredeyse tedavi edilemez olması ve bu "bagajı" hayatınızın geri kalanında taşımak zorunda kalacak olmasıdır.

Hastalığın erken evrelerinde, farenks, otitis, sinüzit, sepsis ve menenjit iltihabı (menenjit) apsesi muhtemeldir. Ve daha sonraki dönemlerde (2-4 hafta), glomerülonefrit (böbrek hasarı), kalp kapakçığı, vaskülit ve diğer sistemik hastalıklara zarar verir.

Anjina komplikasyonları hayati organları ve vücut sistemlerini etkileyebilir

Eğer iyileşmezseniz ve kursu tamamlamıyorsanız, o zaman hastalığı geri getirme ve kronik bir form haline dönüşme şansı vardır - kronik bademcik iltihabı. Çocuklarda anjin durumunda bu özellikle önemlidir çünkü daha titiz tedavi, diyete sıkı sıkıya bağlılık ve günlük rutine ihtiyaç duyarlar.

Hamilelik sırasında anjina ile enfekte olduğunda, tüm organizmanın oksijen açlığı ve zehirlenmesi olasılığı yüksektir, bu da sonuçta fetüsün büyümesinin yavaşlamasına neden olur. Ama bu tek tehlike değil! Tedavi edilmeyen anjin, doğmamış bir bebekte yaşamın önemli organlarını etkiler. Gelecekte ne onların yardımcısı yol açabilir.

Anjina tanısı için yöntemler

İlk klinik tanı iletken doğru tanı doktoru yapmak için: boyun, parotis bölgesi ve oksipital kısmının denetim ve palpasyon yürüten, anjin belirtileri kendinigösterip öğrenir, pharyngoscope (bir spatula ağız ve farenks arka duvarı kullanarak muayene) tutar.

Anjina'nın klinik tanısından sonra, doktor daha doğru bir teşhis için enstrümantal ve laboratuar tetkikleri yapabilir, örneğin:
• Genel bir kan testi (artmış ESR ve lökosit sayısında artış için inflamatuar süreci belirler);
• burun boşluğundan bulaşma (difteri hariç tutulmasına izin verir);
• bakteriyolojik analiz (patolojik mikroorganizmalar için testler);
• Laboratuar kan testi (kızılötesi ateş, romatoid ateş, glomerülonefrit) için doğru tespit;
• ekokardiyogram (şüphelenilen kardiyovasküler hasar için reçete);
• X-ışını (eklem ağrısı ve mağdurlarından şüphelenilen için reçete edilir).

Çocuklarda ve hamile kadınlarda anjin tedavisi

Çocuklarda anjina semptomları ve tedavisi. Çocuğun vücudu henüz oluşmamış olduğundan, çocuğun bağışıklığı mikroorganizmalara karşı çok dirençli değildir. Bu nedenle, herhangi bir bulaşıcı hastalık gelişimde sapmalara yol açabilir. En savunmasız üç ila altı yaş arası çocuklarda yaştır.

Çocuğun bağışıklığı kararsızdır, bu nedenle çocuklar genellikle boğaz ağrısından muzdariptir.

Çocukların yıl içindeki temel belirtileri (genel güç kaybı, iştahsızlık, boğazda ağrı ve kızarıklık, genişlemiş bademcik, ateş) aslında yetişkinlerde olduğu gibi, ancak daha belirgindir. Tedavi mümkün olduğunca çabuk başlatılmalıdır.

En küçükler için (bir yıla kadar) en büyük zorluk çocuğun neye ve nasıl acıtdığını açıklayamamasıdır. Bu nedenle, ateş, anksiyete, yemek yemeyi reddetme, güçlü tükürük, boğaz ağrısı gibi anjina belirtileri fark ederseniz, hemen bir doktora danışın. Genellikle bebeklere şuruplarda ilaç reçete edilir.

Çocuklarda angina'nın nasıl tedavi edileceği sorusu ortaya çıktığında, yetişkinler için boğaz ağrısı için birçok ilacın bir çocuğun en azından bir alerjiye ve hatta ciddi sonuçlara neden olabileceğini dikkate almak gerekir. Ayrıca, çocuklar tedavi için gerekli ilaçların çeşitliliğini önemli ölçüde artıran hapları veya acı tentürleri alma konusunda isteksizdirler. Çocuğun bireysel özelliklerini hesaba katarak sadece doktor gerekli ilaçları doğru bir şekilde seçebilir.

çocuğu izlemek için, bir diyet (sıvı gıda, C vitamini içeren özellikle gıdalar), yatak istirahatı (en azından 10-12 saat) takip etmelidir ilacı ile birlikte düzenli bir sürü ve gargara içti.

Semptomlar ve hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi. Kuşkusuz, hamilelik herhangi bir kadın için inanılmaz bir durumdur, ancak vücut için bu bir çift yüktür, çünkü iki için çalışmak zorundadır ve bağışıklığın neden azaldığı oldukça açıktır. Bütün bunlar kuşkusuz hastalığa yol açan mikroorganizma ve virüslere erişimi kolaylaştırır. Gebelikte anjin, diğer enfeksiyon hastalıklarına benzer şekilde ciddi komplikasyonlara neden olabilir, özellikle ilk trimesterde hastalık tehlikelidir. Bu nedenle, gelecekteki anne ne kadar erken doktora giderse, o ve bebeği için o kadar iyidir. Lokal ilaçlar (spreyler, lolipoplar, durulamalar, durulamalar) ile birlikte alınması gereken anjinaya antibiyotik (bakteriyel anjin) tedavisi gerekebilir.

Doktor etrafta değilse, semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olan basit kuralları izlemeniz gerekir. Daha çok yalan söylemeye çalış. Bacak veya ayaklara bulaşan boğaz ağrısı komplikasyonları tehlikelidir. Yemek yemek istemiyor olsanız bile, iyi yemelisiniz. Yiyecekler kolayca sindirilebilir olmalıdır, örneğin, porselen, et suyu ve sıcak. Akut, ekşi, dışlamak için baharat, bir kez daha rahatsız etmeyin mukoza. Bol sıvı tüketin. Yüksek sıcaklıkta vücutta çok miktarda sıvı kaybolur ve anne ve çocuk için hayati önem taşır. Sıcaklığı azaltın. Bunu basit sürtünme ile ya da sadece serin bir duş alarak yapmak daha iyidir. Ve hiçbir koşulda angina'yı aspirin ile tedavi etmemelisiniz. Gebelik tehlikesi nedeniyle hamile kadınları kategorize etmek yasaktır. Boğazınızı günde en az beş kez yıkayın, ancak her saat yıkayın. Sıcak bitkisel süslemelerle daha iyi durulayın. Ve hatırlayın, anjini hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğiniz konusunda endişelenmeyin, fakat çocuk ve anne için sonuçları olmadan nasıl tedavi edeceğiniz konusunda endişelenmeyin.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Angina için bir tedavi seçerken, tüm bunlar hangi mikroorganizmanın hastalığa neden olduğuna bağlıdır. Herhangi bir ilacın, özellikle de anjinada bulunan antibiyotiklerin bir doktor tavsiyesi üzerine sarhoş olması çok önemlidir, aksi halde komplikasyonlar ve yan etkiler mümkündür.

Anjina tedavisi için bir ilaç seçimi patojen türüne bağlıdır

Bakteriyel anjin tedavisinde, farklı tiplerde antimikrobiyaller ve antibiyotikler kullanılır. Anjin tedavisini antibiyotiklerle alırsanız, diğer grup antibiyotikler de mümkün olmasına rağmen penisilin grubu hala en etkili yöntemdir. Her şey hastanın bireysel reaksiyonuna ve mikroorganizmanın duyarlılığına bağlıdır. Antibiyotik tedavisinin seyri genellikle on günü geçmez. Antiviral ve immünmodülatör ilaçlar genellikle viral anjina tedavisi için reçete edilir.

Herhangi bir anjinada, doktorlar geleneksel olarak vitaminleri, güçlendirici maddeleri ve lokal anesteziyi (spreyler, lolipoplar) önermektedir. Özellikle çocuklarda ve hamilelik sırasında angina tedavisinin altını çizmeye değer. Bu, hassasiyeti nedeniyle yakın ve acil tıbbi takip gerektiren yüksek riskli bir gruptur.

Geleneksel tıp ve angina tedavisi

Evde anjina tedavisine başlamadan önce, bunun tıbbi tedaviyi hiçbir şekilde değiştirmeyecek bir yardımcı tedavi olduğunu açıkça anlamanız gerekir. Evin tedavisi altında durulama, inhalasyon, poultices, banyo, kompres gibi geleneksel yöntemlerden her türlü reçete almak gibi prosedürler anlamına gelir.

Durulayın. Durulama için, kendinizi boğaz ağrısı ile karıştırmayı tercih edersiniz - soda, tuz, iyot, bitkisel infüzyon içeren bir çözelti. Bu sulu çözeltiler, çocuklar ve hamile kadınlar için bile zararsız ve uygundur. Durulama tekniği basittir: bir yudum alın, başınızı eğin, dil öne doğru çıkıntı yapar ve O ve E harflerinin boğazınızı durulamadığını söyler. Prosedürü 10 defaya kadar tekrarlayın.

Boğazınızı yıkamak için reçete 1. Bir bardak sıcak kaynamış suya 3-4 damla iyot ve bir çay kaşığı tuz ve soda ekleyin. Stir, tuz ve soda tamamen çözündüğünden emin olun. Günde en az 5-6 kez durulayın ve sonuç çok uzun olmayacaktır.

Boğazınızı yıkamak için reçete 2. Bir bardak kaynar su, iki çorba kaşığı adaçayı çıkarır. Bir saat sonra, boşaltın. En iyi etki için bir çay kaşığı tuz ekleyin. Günde 4-5 kez durulayın.

Bitkisel preparatlar. Boğaz ağrısı için bitkisel ilaçlar uygulamadan önce, paket üzerindeki kontraendikasyonları dikkatle okuyun.

Bitkisel preparatlar, anjini iyileştirmek için etkili bir araçtır

Sıcaklığı düşürmek için reçete 1. 100 gram ahududu 15 dakika kaynar su kaynatır. Sonra bal ekle. Yatmadan önce sıcak içeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir.

Sıcaklığı düşürmek için reçete 2. Kurutulmuş mürver çiçeği bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su ile buğulama yapılmalıdır. Yaklaşık 10 dakika ısrar et. Günde 6 kez 2 yemek kaşığı alın.

Soluma. Bu prosedür, genellikle hastalığın en başında veya sonunda sıcaklık olmadığında yapılır. İçeriğinde alerjisi olmayan hamile kadınlar ve çocuklar için izin verilir.

Anjin içinde inhalasyon için reçete 1. Isıtılmış suda birkaç damla papatya yağı, kekik, köpek gülü veya okaliptüs ekleyin. Bir havlu ile kapandıktan ve birkaç dakika sonra kokulu suları soluyun. İşlem en iyi yatmadan önce yapılır.

Angina ile inhalasyon için reçete 2. Dikkatlice yıkanmış patatesleri düzgün bir patates kokusuna düzgün bir şekilde karıştırın. Ve bir havlu ile kaplı, 15 dakika boyunca nefes al. İşlemden sonra yatağa gitmeli ve ılık bir çay almalısınız.

Sıkıştırır. Prosedür, artan submandibular lenf düğümleri ile gerçekleştirilir. Sıkıştırma, birkaç saat boyunca günde iki ila üç kez ayarlanır.

Boğaz ağrısı için sıkıştırın tarifi:

1. Boşanmış alkol (1: 3) çeşitli katmanlarda katlanmış gazlı bezi emdirir ve boynu lenf düğümleri bölgesine bağlar. Kağıtla örtün ve yumuşak, sıcak bir fular takın.

2. Votka, aloe ve balları 2: 1: 3 oranında karıştırın ve mandibular lenf nodlarının bulunduğu bölgeye yerleştirilmiş bandajları katlayın. Sıkıştırılmamış yünlerden oluşan, sıkıştırılmış kağıt veya son kat atkı filmi.

Boğazda akut ağrı, yüksek vücut ısısı ve vücudun genel zayıflığı - bu nedenle kendini boğucu boğazda gösterir. Bu mevsimsel hastalık, tepe noktası geç sonbaharda ve ilkbaharda düşer. Angina, tedavi edilmezse, birçok insan organı ve sistemi için büyük bir tehdit taşır. Düşmanınızı şahsen tanımak ve zaman içinde ona direnebilmek için, hastalığa neden olan anjina, semptomlar, nedenleri, tedavisi hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

Boğazda kesinlikle her insanın iki bademciği vardır. Solunum yollarına girebilecek ve enfeksiyona neden olabilecek zararlı bakterileri yakalayan bir tür koruyucu bariyerin rolünü oynarlar. Fakat insan bağışıklığı çok zayıf olduğunda bademciklerin kendileri enfekte olur. Mikrop veya virüs tarafından şok edilir, onlar boyutu artar ve iltihap haline gelir. Tıpta bu durum, pürülan anjina olarak bilinir.

Boğazın yaygın bir nedeni, Staphylococcus virüsüdür, ancak bu hastalığa neden olan tek kişi değildir. Aşağıdaki bakteriler ayrıca pürülan boğaz ağrısına neden olabilir:

 • adenovirüsler;
 • grip virüsü;
 • Epstein-Barr virüsü;
 • parainfluenza virüsü;
 • enterovirüsler;
 • herpes simpleks virüsü.

Bütün bu bakteriler bir kişi hava alabilir veya zaten enfekte olmuş insanlarla iletişim kurabilir. Ayrıca, pürülan bademcik iltihabının nedeni şu faktörlere dönüşebilir:

 • şiddetli hipotermi;
 • tütün içimi;
 • kronik hastalıklar nedeniyle bağışıklık azalmıştır;
 • ağız boşluğu sorunları (çürük, periodontitis, diş etlerinin şişmesi);
 • akut ve kronik rinit.

Pürülan anjina ve normal viral enfeksiyon arasındaki ana fark, bademciklerin koyu kırmızı, beyaz-sarı veya kırmızı renkte renklendirilmesidir. Ama diğer özellikleri görebilirsiniz:

 • boğazda iplik;
 • 39 derecenin üzerinde sıcaklık artışı;
 • öksürük;
 • vücutta ve eklemlerde ağrı;
 • iştah kaybı;
 • Vücudun genel halsizlik.

Hasta bir kişinin dış muayenesi ve boğazda bir palpasyon ile, aşağıdaki semptomları da görebilirsiniz:

 • laringeal ödem;
 • submandibular lenf düğümlerinde belirgin bir artış;
 • ciltte kızarıklık ve döküntü.

Pürülan boğaz ağrısının tüm bu semptomları zaten acil tedavi gerektirir, bu nedenle doktoru ziyareti ertelemeyin.

Mevsimsel soğukluk döneminde çocuklarda sık görülen bir hastalık angina olabilir. Çocuğunuz nadiren dışarı çıkarsa, herhangi bir fiziksel egzersiz yapmazsa, o zaman onun için soğuk algınlığı, bağışıklık sistemine güçlü bir darbe olur. Ve en ufak bir hipotermi bile çocuğun ağzında zararlı mikroorganizmaların çoğalmasına neden olur.

Bir bebekte pürülan anjinin ilk belirtileri bir yetişkindeki karakteristik semptomlardan farklı değildir. Enflamatuar sürecin gelişmesiyle birlikte diğer semptomlar ortaya çıkabilir:

 • şiddetli bulantı ve kusma;
 • karın içinde akut ağrı;
 • Kaba ve kısık ses, hatta onun yokluğu.

Özellikle anne ve babalarının durumu hakkında endişe duyan pek çok anne, sık sık cerahatli bir anginanın ne kadar sürdüğünü soruyor. Kesin zamanlamanın belirlenmesi problemlidir. Çoğu zaman, tüm semptomlar tedaviden sonraki 10 gün içinde başarılı bir şekilde tedavi edilebilir, ancak çocuğu tamamen kurtarmak için önemli ölçüde daha uzun sürebilir. Tedavinin başarısı hızlı ve doğru tanıya bağlıdır.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi, antihistamin ve antipiretik ajanlar, çeşitli antibiyotikler ve boğazdaki durulamalarla 3-4 gün boyunca günde en az 2 kez yapılır. Boğazın en iyi tedavi yöntemlerinden biri de boğazı dezenfektanlarla yıkamaktır.

Bir çocukta pürülan boğaz ağrısı tedavisi, ana dersten çok farklı değildir, ancak bazen çocuklar boğazda şiddetli rezi nedeniyle ilaç içmeyi reddeder, sonra enjekte edilir. Size pürülan boğaz ağrısı tedavisinde krem ​​ve merhem şeklinde prosedürlerin ısınması kabul edilemez olduğunu hatırlatmak isteriz!
Geleneksel ilaçla pürülan tonsillit nasıl tedavi edilir?

Pürülan boğaz ağrısı olan bir hastanın tedavisinde geniş spektrumlu antibiyotikler ana ilaç olarak kullanılır ve geleneksel ilaç yardımcı olarak temsil edilebilir. Bu yöntemler enfeksiyonu rahatlatmayacak, ancak hastanın durumunda hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunacak ve daha ciddi komplikasyonlara yol açmayacaktır. Ancak, etkinin sadece halk yöntemlerinin ve klasik tedavinin kaynaşmasıyla elde edilebileceğini unutmayın. Size evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi için iki kez test edilmiş reçete sunuyoruz.

Hazırlık ve kullanım:

 1. Bir parça sarımsak aldık, temizledik, ince doğradık.
 2. Bir litre su ile sarımsak dökün ve bir saat kaynatın.
 3. Kaynar suda bir çay kaşığı soda ekliyoruz.
 4. Soluma sabah ve akşam yapılır.

Durulama solüsyonu

Hazırlık ve kullanım:

 1. Güçlü çay demleyin.
 2. 1 çay kaşığı tuz ekleyin.
 3. Çözeltiyi ılımlı bir sıcaklığa soğutun.
 4. Gargara her 4 saatte bir yıkanmalıdır.

Pürülan tonsillit: boğaz ağrısı ile karıştırılmamalıdır!

Aslında, bademcik iltihabı, streptokok virüslerinin neden olduğu enflamatuar-enfeksiyöz süreçtir. Ancak tezahürünün pürülan şekli boğaz boğazından karakteristik farklılıklar gösterir, bu da sadece bir tarafta bademciklerin duvarlarında beyaz renkli bir iri pus birikiminden oluşur.

Pürülan tonsillit belirtileri şunlardır:

 • genel halsizlik;
 • elmacık kemikleri altındaki lenf düğümlerinin şişmesi;
 • larinkste akut ağrının periyodikliği;
 • yüksek vücut ısısı, ancak ateş ve titreme olmadan.

Hastalığın kendisi herhangi bir ciddi anormallik olmaksızın gerçekleşir, ancak etkilenen bademciklerin artması nedeniyle nefes darlığı olabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hidrojen peroksit ile gargara nasıl yapılır: temel öneriler

Hidrojen peroksit, ilacın çeşitli dallarında yaygın olarak kullanılan mükemmel bir antiseptiktir. Otolaringoloji bir istisna değildir. Sık sık gargara için reçete ilaç.

Boğazda kuruluk: neden ortaya çıkıyor, hastalıklar ile bağlantı, nasıl tedavi edilir

Boğazdaki kuruluk, mukus boğazının işlevleriyle tam olarak baş etmemesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bunun sebepleri, banal susuzluğundan ciddi organik lezyonlarla sonlanan bir çok olabilir.