Loading

Boğaz ağrısı nasıl önlenir: yetişkinlerde ve çocuklarda korunma

Siz veya bebeğinize tonsillit teşhisi konulduysa, bağışıklık durumunuzu düşünün. Angina, yerel bir bağışıklık organı olan palatine bademcikleri etkileyen enflamatuar bir süreçtir.

Farinksin giriş tarafındaki lenfatik dokudan oluşurlar. Bademcikler vücudumuzu enfeksiyondan, alerjenlerden ve diğer irritanlardan korurlar. Angina - hastalık çok nahoş ve tehlikeli, yüksek ateş, boğaz ağrısı, genel halsizlik ve vücudun sarhoşluğu eşlik ediyor.

Hastalık iyileşmek ve uzun bir süre rutubetten bir kişiyi çalmak için yeterince uzun, bu yüzden boğaz ağrısı uyarmaktan daha iyidir. Angina'nın önlenmesiyle önemli bir rol oynar. Çocuklarda ve yetişkinlerde boğazın önlenmesi ne kadar doğru organize edilmelidir?

Tonsillit profilaksisi: genel öneriler

 1. temizlik

Bu kural çok basit, ama her zaman dikkatli bir şekilde yapmıyoruz. Ellerinizi düzenli olarak sabunla yıkamanız, dişlerinizi fırçalamanız ve tüm vücudunuzu temiz tutmanız gerekir. Bu aynı zamanda ağız boşluğu ve dişlerin hastalıklarının zamanında tedavisi için de geçerlidir.

Evde havayı nemlendirme

Kuru hava solumak, mukoza nazofarenks ve ağız kuruyacak ve bu bakterilerin gelişimi için mükemmel koşullar. Havayı nemlendirin, odayı düzenli olarak havalandırın, ıslak temizlik yapın, saksıları evde tutun.

 1. Siz veya bebeğiniz genellikle rinit hakkında endişe duyuyorsanız, burnunuzu herhangi bir tuzlu solüsyonla düzenli olarak yıkamalı ve nemlendirmelisiniz (bu normal salin solüsyonu olabilir). Bu, burun burun deliklerinden enfeksiyonu yıkamak için, nazofarenksin içine batmasına izin vermemek için gereklidir.
 2. Gıda dengelenmelidir: vücut ihtiyacı olan tüm maddeleri ve vitaminleri alırsa, herhangi bir enfeksiyonla başa çıkması daha kolay olacaktır.
 3. Sezon dışı ve soğuk havaların gelişiyle, birçok insan viral hastalıklar, grip hastalığına yakalandığında, doktorun size önereceği immün uyarıcıları alabilirsiniz. Bu ilaçlar, vücudun enfeksiyon baskısına dayanmasına yardımcı olacaktır.
 4. Angina çok bulaşıcıdır, bu yüzden bademcik iltihabı olan bir kişiyle temastan kaçının. Birisi akrabalarından hastalanırsa, ona ayrı bir oda ve yemek vermek daha iyidir.

Çocuklarda anjinin profilaksisi

Bebek hala annenin karnındayken, plasenta ve annenin bağışıklık sistemi tarafından enfeksiyonlardan korunur. Doğumdan sonra, annenin vücudu mikroflorasın kırıkları ile vücudu paylaşır ve bu da bebeğin enfeksiyonlara karşı direnç göstermesine yardımcı olur. Ayrıca, mükemmel bir immünostimülatör anne sütüdür.

Zamanla çocuğun bedeni, kendi bağışıklık sistemini oluşturan çevreye uyum sağlamaya başlar. Bu aşamada, ebeveynlerin ana görevi, bebeğin vücudunun koruyucu güçlerini güçlendirmeye ve uygun şekilde şekillendirmeye yardımcı olmaktır.

Aslında, çocuğun bağışıklığını güçlendirmek oldukça basittir, sadece birkaç basit ve etkili tavsiyeyi hatırlamanız gerekir:

 1. düzenlemek doğru beslenme çocuk. Yeterli miktarda vitamin ve eser element almalıdır. Çocuğun günlük menüsünde meyve, sebze, tahıl, süt ürünleri olmalıdır. Belki de bebeğin ek bir vitamin kompleksi içmesi gerekir - çocuk doktorunuza danışın.
 2. sertleştirmek çocuk. Ancak bu, küçük bir yaştan soğuk suya buz dökülmesi gerektiği anlamına gelmez. Yavaş yavaş başlayın: önce çocuğun evde yalınayak yürümek, soğuk içecekler içmek ve 18-19 dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta uyumasına izin verin.

Zakalivanie çocuğun bağışıklık güçlendirmek için yardımcı olur

Havada bir bebek giyin, sıcak bir şapka ve birkaç çift çorapla terlememelidir. Çocuğun vücudundaki termoregülasyon, yetişkinlere göre çok daha hızlıdır. Bu nedenle, bir kazakta serin olduğunuzda, çocuk çok rahat olabilir.

Ama aşırıya kaçmayın, çocuk dondurmamalıdır. Vücut soğuk olduğunda, savunmaları zayıflar ve enfeksiyona tam olarak karşı koyamaz.

 1. Çocuğunuza aktif bir yaşam tarzı düzenleyin.

Temiz havada olabildiğince sık yürüyün, açık hava oyunlarını oynayın. Haftada en az bir kez ormana gitmek için bir fırsat varsa, bu sadece harika. Temiz hava işini yapacak - kırıntı sağlıklı ve dayanıklı olacak. Çocuğu herhangi bir spora verdiğinizden emin olun. Çok iyi vücudu saran yüzücüdür: kalbi güçlendirir, kesinlikle tüm kasları güçlendirir ve aynı zamanda dayanıklılığı da eğitir.

 1. Bebeğinizin dişlerine zamanında tedavi etmek çok önemlidir. Çürük boşlukların varlığı vücutta sürekli bir enfeksiyondur. Diş hastalıklarını tedavi etmezseniz, mikroplar bademciklerin kolonileşmesini hızlandırır ve anjinin provoke olmasını sağlar.
 2. Unutmayın: angina çok ciddi bir hastalıktır. Ve tedaviyi ihmal ederseniz, kalp, eklem ve böbrekler ile ilgili problemler kazanabilirsiniz. Tedaviye kendi başınıza başlamayın - tehlikeli. Doktora adres, sadece size yeterli tedaviyi atayabilir veya aday gösterebilir.

En azından bir kez angina'yı beklendiği gibi tedavi etmediğinizde, vücudu zehirleyen ve çeşitli hastalıkları provoke eden kronik bademcik iltihabı kazanabilirsiniz.

Boğaz ağrısı hızlı bir şekilde tedavi etmek ister misiniz?

anjin ve tedavi durulama, sıcak kompres ve diğer popüler yöntemleri başlamak - biz ya çocuklarımız boğazını zarar vermek başlarsa Kural olarak, biz tanıyı koydu. Ama burada iki şeyi aklında tutmalısın.

Birincisi, her zaman boğazın kızarması ve ağrılı duyular anjinin semptomlarıdır. İkincisi, bakterilerin neden olduğu anjina, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Durulama, çözülme ve kompresler, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olur, ancak bunlar, tedaviyi destekleyen bir araçtır.

Angina ne zaman oluşur?

Angina (Yunan ancho - "choke", "sıkmak") - oldukça rahatsız edici ve tehlikeli iken, oldukça yaygın bir bulaşıcı hastalıktır. Ayrıca tıbbi bir adı vardır - tonsillit.

Hastalık bir kişiyi etkileyebilir ve kışın donar ve sıcak bir yaz. Semptomlar aniden ortaya ama farklı şekilde davranılır özellikli SARS, difteri, enfeksiyöz mononükleoz ve diğer hastalıklarla benzer olduğundan, oldukça zor erken bir aşamada hastalığı teşhis.

Angina çoğu durumda parafin bademciklerini etkileyen stafilokok ve streptokokal bakterilere, daha az sıklıkla virüs ve patojenik mantarlara neden olur. Hipotermi olan veya herhangi bir enfeksiyonun etkisi altında olan kronik bademcik iltihabında bademcik iltihaplı hale gelir ve hastalığın kaynağı haline gelir.

Böylece, bir isim ve ortak bir semptom olan boğaz ağrısı ile bütünleşmiş bir grup hastalıktan bahsedebiliriz.

Hastalığın belirtileri

Genellikle hastalık aniden başlar ve aşağıdaki tezahürlere eşlik eder:

 • sıcaklıkta 40-41 ° C'ye hızlı bir artış;
 • belirgin zayıflık;
 • titreme;
 • terleme;
 • özellikle boğulduğunda şiddetli boğaz ağrısı;
 • baş ağrısı;
 • iştahsızlık;
 • servikal lenf düğümlerinin şişmesi ve ağrıları;
 • bademciklerin kızarıklık ve şişmesi, üzerlerinde pürülan oluşumların görünümü.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini bulursanız, hemen bir doktora başvurun. Eğer anjina ve reçete edilen antibiyotik teşhis ederse, bir uzmanın tavsiyelerini ihmal etmeyin. Antibiyotik, enfeksiyonla başa çıkmaya ve hastalık belirtilerini ortadan kaldırmaya, halk ilaçları ve rejime uyum sağlayarak ağrıyı azaltmaya ve anjini hızlı bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Tedavide komplikasyonları önlemek

Angina, yaygın bir soğuk algınlığı değildir ve bademciklerin yerel bir yenilgisi değildir. Bu gecikmeli veya uygun olmayan tedavi durumunda vücut, sepsis boyunca enfeksiyonun yayılması retrofarengeal apse, miyokardit, romatizma, böbrek hastalığı gibi komplikasyonlara yol ortak bir hastalıktır.

Sıcaklığı nasıl düşüreceksiniz?

Her şeyden önce, anjinası olan bir hastanın huzuruna ihtiyacı vardır, bu nedenle yatak istirahatini gözlemlemek çok önemlidir. Isı birkaç gün sürerse veya kritik değerleri aşarsa, ilaçlarla azaltılmalıdır: Aspirin,
Paracetamol, Teraflu ve doktorun atayacağı diğer ilaçlar.
limon veya bal, C vitamini sadece arzu baharat olmadan yumuşak, püre yemek yemeye ihtiyacı içeren kuşburnu suyu ile sıcak süt, çay: En yüksek sıcaklık dehidrasyon oluşur beri, hasta bol içki sağlamak gerekir.

Tabii ki, iyot içeren bir preparat ile boğazın yağlanması ya da püskürtülmesi hoş bir işlem değildir, ancak bu etki, özellikle boğaz ağrısının pürülan biçimleriyle basitçe çarpıcıdır! Lugol ile birlikte, diğer iyot içeren ilaçlar, örneğin, sprey Jox kullanabilirsiniz.

Geleneksel tıbbın kullanımı anjinayı hızlı bir şekilde tedavi etmeye, semptomları hafifletmeye ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle, gargara, enfeksiyonun odağından gelen irin ve patojenleri çıkarmak için düzenli olarak durulanır.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmenin en önemli yolu boğazınızı yıkamaktır. Durulama için furacilin, propolis, sulu bir soda, tuz ve iyot çözeltisinin yanı sıra diğer maddeleri de kullanabilirsiniz.

Bir bardak ılık su ile 1 tatlı kaşığı soda veya ½ çay kaşığı tuz ile çözün. Salin solüsyonu, streptococci'nin gelişmesini önlemeye yardımcı olur, çünkü membranlarının tahribatına neden olan bakterilerin hücrelerinden nem çeker.

Adaçayı veya papatya bir kaynatma hazırlayın ve her yemekten sonra boğazınızı yıkamak için kullanın.

Birisi en iyi etkiyi elde etmek için gargara 30-40 dakikada bir yıkaması gerektiğini düşünüyor. Diğerlerine göre, sık sık durulanmalar, bademciklerin titremesine neden oluyor, dokuların restorasyonunu durduruyor, bu yüzden günde 5 kez yeterince gargara yapılıyor.

Tedavi için hızlı bir yol olarak antibiyotikler

Ne yazık ki, streptokok ve stafilokokal patojenler antibiyotik kullanılmadan yenemez. Bu ilaçları kullanmayı reddetmek, yalnızca hastalığın uzun süreli seyrini değil, aynı zamanda yukarıda bahsedilen komplikasyonları da tetikleyebilir.

İyi bir modern antibiyotik, Amoxiclav-1000'dir. 70 kg'dan daha ağır olan hastalar için tasarlanmıştır. Daha az ağırlığındaysanız Amoxiclav-625'i satın alın. İlaç günde 2 kez 1 tablet alınır.

2 gün sonra gözle görülebilir gelişmeler hissedecek olmanıza rağmen, genellikle 7-10 gün olan ilaç tedavisinin seyri tamamlanmalıdır. Aksi takdirde, tekrarlamalar ve komplikasyonlar olabilir.

Ancak anjinadaki antibiyotikler, diğer hastalıklarda olduğu gibi, zeka ile başvurmanız gerekir. Hemen eczaneye gitmeyin ve en pahalı ilacı veya komşunuz tarafından alınmış olanı satın almayın. Bir doktorun randevusunu bekleyiniz, belki de antibiyotiklerin etkisiz olduğu bir bakteriyel, fakat viral bir boğaz ağrınız yok.

Tam bir iyileşmeden sonra, rahatlamayın ve hemen iş ve günlük aktivitelerle kendinizi yükleyin. Dinlen, vitamin al ve aşırı soğumaya çalış.

Yani, özetleyelim. Aniden hızlı bir şekilde nasıl kurtulur?

 • Yatak dinlenmeye dikkat edin.
 • Daha fazla sıvı iç.
 • Düzenli olarak gargara, tercihen araçları değiştirerek.
 • Boğazın Lugol çözeltisi ile yağlayın, özel spreyler uygulayın.
 • Doktorun antibiyotik almayla ilgili tavsiyesine uyun.
 • Hastalıktan sonra yüklerden kaçının.

Boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Temel önleme kurallarından bahsetmeden önce, anjinin, enfekte olmuş bir kişiden hava yoluyla bulaşan bir damlacık yoluyla sağlıklı bir insana en çok bulaşan bulaşıcı bir hastalık olduğunu hatırlatırız. Bu nedenle, ailenizden biri bu rahatsız edici hastalıktan hastalanırsa, hemen kırmızı alarm kodunu girin. Yani harekete geçmeye başla.

Öncelikle, önce hasta kişiye, rahatça uyuduğu ve dikkatle çevrildiği ve gelecek hafta kurtaracağı izole bir odaya tahsis edin. Bu işlemin mümkün olduğu kadar ilerlemesi için, odanın düzenli olarak havalandırılmalı ve ayrıca orada ıslak temizlik yapılmalıdır. Mikroplar da tolere edemez.

Unutmayın, biraz önce anjinin insandan insana bulaşmasının ana yolunun hava kaynaklı olduğunu söylemiştim. Temel tek olan anlamına gelmez. Boğaz ağrısını, örneğin ve bulaşıkları kapabilirsiniz. Bunun gerçekleşmemesi için, hastanın zorunlu dinlenme süresinin tamamı için ayrı tabaklar, kupalar ve çatal bıçak takımı yapılır. Her kullanımdan sonra, bulaşıklar kaynar su ile haşlanmalıdır.

Anjin ile yutma işleminin son derece karmaşık olduğu göz önüne alındığında, tükürüğü tükürdüğü her yerde, hastanın yatağının yanında bir dezenfektan ile ayrı bir kap yerleştirilmesi oldukça arzu edilir.

İnsan ırkının temsilcileri arasında Angina'nın kendi favorileri vardır. Risk altında, 30 yaşın altındaki gençler ve küçük çocuklar. Bu nedenle, çocuk hasta kişinin yanında yaşıyorsa, maksimum güvenli mesafeye çıkarılmalıdır. Akrabaları büyükanne ve büyükbabalar şeklinde kapatmak için geçici sınırlama kabul edilir.

Anjina gelişimini önlemek için, lokal enfeksiyon enfeksiyonlarının zamanında tedavisi gereklidir. Ağız boşluğunun durumunu yakından izleyin, adenoidlerle ilgili sorunları izleyin ve basit temizlik kurallarına uyun (düzenli olarak evi ıslatın ve köşelerde toz birikmesine izin vermeyin). Bademciklerin alınması - kendi başına anjina uzun süre boğaz ağrısı sık sık konuk oldu eğer aynı kişi isabet, iki veya üç kez bir yıl baş çalışmıyorsa, bu planlı cerrahi tedavi düşünmeye değer. İnan bana, bu durumda, sonun araçları haklı çıkarır.

Anjina'nın olası komplikasyonları

Son düşünceyi kanıtlamak için, anjinada sadece olası komplikasyonların bir kısmını vereceğim. Yani, liste paratonzillit ve paratonziller apsesi (bademciklerin etrafında irin birikmesi), otitis vb. Gibi "neşeli bonuslar" içerir.

Yukarıda bahsettiğim olası doğrudan komplikasyonlara ek olarak, komplikasyonlar ve dolaylı da vardır, ancak bundan daha hoş değildir. Aksine, aksine. Anjina ile eklemlerin, kalplerin, böbreklerin ve sinir sisteminin çeşitli romatizmal etkileri olabilir. Enfeksiyöz alerjik miyokardit ve poliartrit de mümkündür.

Angina çok ciddi bir hastalıktır ve bu nedenle tedavisi kesinlikle doktor tarafından kontrol edilmelidir. Sadece bu durumda hangi antibiyotiğin reçete edilmesi gerektiğini sadece doktor bilir, bu durumda sadece dozları doğru bir şekilde hesaplayabilir ve tedavi şartlarını belirleyebilir. Doktorun hastalığa yol açmaması, akut anjin riski veya kronik olarak boğaz ağrısına dönüşmesi ya da yukarıda sıralanan hastalıklardan birinin gelişimini tetiklemesi durumunda, vücutta artış olur.

Bir doktora gittiğinizde hastalığın seyrinin nasıl geçtiğini, tam olarak nerede ve nasıl acıtdığını ayrıntılı olarak anlatmanız gerekir. Bazı özellikle zor durumlarda, tanıda kafa karışıklığını önlemek için, doktor bademcikler, tanısal ponksiyon, spesifik kan testleri üzerindeki baskınların araştırılması gibi ek testler yazma hakkına sahiptir.

Önleme konusuyla ilgili olarak, iyi bilinen atasözünü sağlıklı bir ruhun yaşadığı sağlıklı bir vücut hakkında hatırlatmak isterim. Angina, tüm kurnazlığı ve aklı için, sağlıklı bir bedene giremez. Tabii ki oraya gidebilir, ama o orada yetişemeyecektir. Bağışıklık sistemi izin vermez. İşte bu nedenle temel önleyici tedbirler aynı eski tip vitaminler, fiziksel aktiviteler, temiz havaya çıkma, sertleşme ve aynı zamanda sigara ve alkolün reddedilmesinin önlenmesidir. Bu arada, tüm bu önlemler sadece anjinaya yardımcı olmuyor. Dürüst.

Olga Minskaya,
gazeteci portalı «103.by"

Angina: angina nasıl tedavi edilir ve nasıl önlenir

boğaz ağrısı - Çocukları ve yetişkinleri etkileyen palatine bademcikler, akut bulaşıcı hastalığın iltihabı.

Özellikle sık sık, bahar-bahar döneminde anjin oluşur, ancak boğaz ağrısı ve yaz aylarında, ısı keskin bir genel veya lokal soğutma yerel ürettiği zaman nadir değildir. Angina soğuk soğuk sütün neden olabileceği gibi, organizmanın reaktivitesinde aşırı bir güneşlenme ile azalır.

Kimden bir anjin alabilirsiniz?
Çoğu zaman, anjin, anjina veya patojenik mikroorganizmaların taşıyıcısı olan bir hastadan enfekte edilir. bademcikler, çürük dişlerin kronik inflamasyon, burun ve paranazal sinüslerin iltihabı hastalıkların (frontal sinüzit, sinüzit): Ama bu mümkün ve endojen enfeksiyon (kendi kendine enfeksiyon) 'dir.

Boğaz ağrısı ile enfeksiyon nasıl oluşur?

Anjinada enfeksiyonun bulaşma yolları: havadan ve besleyici.

Patojene bağlı anjinin sınıflandırılması:

 • Staphylococcal angina - bağımsız bir hastalık olarak nadirdir. Genellikle kronik bademcik iltihabının alevlenmesine bağlı olarak solunum yolu viral hastalığının arka planında görülür. Kurutulmuş durumda Staphylococci altı aya kadar devam eder. Irin içinde - birkaç yıl.
 • Streptococcal angina - rinit veya nazofarenjit ile başlar ve sadece bazen streptokok enfeksiyonunun birincil belirtisidir. Aktarılan streptokok anjinadan sonra antimikrobiyal immünite uzun bir süre kalır, ancak sadece hastalığa neden olan streptokok tipine kalır. Başka bir tip streptococcus enfekte olduğunda tekrarlayan anjina mümkündür. Toplam olarak streptokok 20 sero-grubu vardır, ve bunların tüm fiziksel etkilerine dayanıklı: kan veya irin dondurma tolere aylarca fakat dezenfektan etkisi altında hızlı bir şekilde ölürler.
 • Candida tonsilliti (böyle bir anjina nadirdir, genellikle oral mukozanın kandidiyazının bir arka planına karşı görünür). ARVI ile kandidal boğaz ağrısı kombinasyonu durumunda, difteri ile ayırt edilmelidir.
 • Herpes (bir virüsün neden olduğu angina) uçuk)

Laboratuvar metotları olmadan anjinin stafilokok veya streptokokik doğasını kurmak neredeyse imkansızdır. Ancak mikroorganizmaların antibiyotiklere olan duyarlılığını göz önünde bulundurarak, anjininin doğası hakkındaki bilgisi tedavi için gereklidir. İkincisinin fungal anjinada atanması hastalığın seyrini şiddetlendirecektir.

Staphylococcal angina

Staphylococcus toksinlerden biri - ö hemolisin kırmızı kan hücreleri ve diğer kan hücreleri, hassasiyete neden lize (yok) ifade yeteneğine sahiptir.

Bakteriyel boğaz ağrısı olan antibiyotiksiz yapabilir miyim?

Staphylococci hızla yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere dirençli hale gelir. antibiyotik kontrolsüz kullanımı bağışıklığın bir azalmaya yol açar ve alerjik organizma bağırsak dysbacteriosis, antibiyotiğe dirençli ve enflamatuar sürecin daha da geliştirilmesi ile Staphylococcus antibiyotiğe hassas soyların kendi kolonizasyon. Bu nedenle, antibiyotikler endikasyonlara göre kesinlikle reçete edilir.

Çoğu stafilokoklar makrofajlar tarafından yok, fakat kan girebilir beyaz kan hücrelerinin ölümünden sonra stafilokok eksik fagositoz, stafilokok enfeksiyonu metastatik lezyonlara neden olabilir vücutta sonuçlanan uzun süreli Bakteriyemiye neden olur. Enfeksiyon geçidinden pürülan odakların metastazı da toksik ve alerjik bileşenler tarafından teşvik edilir. Ayrıca, bağışıklıkta keskin bir düşüşe, damar duvarının geçirgenliğinde bir artışa neden olurlar. Stafilokokal eritrojenik toksinin etkisi altında, hastada olduğu gibi, bir döküntü gelişebilir kızıl ateş (kızıl ateş benzeri döküntü).

Enfeksiyon giriş kapıları bademcikler ise, çeşitli tonsillit vardır.

 • catarrhal anjina
 • lacunar boğaz
 • foliküler boğaz ağrısı
 • flegmonöz bademcik iltihabı (zamanında tedavi olmadığında, böyle bir anjina parathonsillar apse, boyun flegmonu ile komplike olabilir).

Angina belirtileri

Anjinli palatine bademciklerde sürekli bir plak görülür, bazen palatine ve diline dönüşür. Nadiren plak lakunada (lacunar anjina) bulunur. Nadir durumlarda, boğaz ağrısı folikülerdir.

Anjina hastası, boğaz ağrısı, yutulduğunda şiddetli ağrı, eklem ağrısı, baş ağrısına neden olur. Servikal lenf düğümleri artmaktadır. Uzun süre (6-7 gün) vücut ısısı yüksektir. Zev 5-7, hatta hastalığın 8-10 gününde temizler.

Streptokok anjina genellikle pürülan otitis media, lenfadenit tarafından komplike hale gelir. Daha az sıklıkta - kalbin, böbrekler, eklemlerin bir yenilgisi.

Stafilokokal angina larenjit veya laringotrakitis, stafilokokal pnömoni ile komplike olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Anjina tedavisi karmaşık ve bireyseldir. Anjina olan bir hastaya, sıcaklık normalleşmeden önce bir yatak istirahati verilir. Gıdalar baharatlı, vitamin bakımından zengin, sıcak ve soğuk olmamalıdır.

 • Lokal (antimikrobiyaller ile salgının tedavisi, lavaj yıkama). Bölgesel lenfadenit ile (lenf nodlarının iltihaplanması), gece boyunca yarım alkollü kompresler (alkolün üçte biri ve suyun üçte ikisi) reçete edilir.
 • Antibiyotik tedavisi (fungal anjina - antifungal ilaçlar, herpetik boğaz ağrısı ile birlikte - antiviral)
 • Semptomatik tedavi (vücut ısısının normale dönmesi, baş ağrısının giderilmesi)
 • Hiposensitize edici tedavi (yaş ve kontrendikasyonları dikkate alarak antihistaminiklerin reçetesi: dimedrol, pipolfen, suprastin veya tavegil)
 • Rehidratasyon, vücuttan toksinleri uzaklaştırmak için bol miktarda alkali içecek
 • Fizyoterapi (evde anjina Vitafon iyi yardımcı olur), diğer fizyoterapi türleri sadece bir doktor tarafından reçete edilir

anjina Vitafon tedavisi: anjin titreşimler bademcikler projeksiyon alanı üzerine monte edildiğinde (baş hafifçe geri atılmış ve simetrik gırtlak üzerinde titreşimler set) ve böbrek üstü bezleri (K noktası) alan - Mod 2, 15 dakika süresince.

Günde prosedür sayısı: 1-2. Dezenfektan bir çözeltiyi işlemek için tedaviden önce bademcikler (bu nedenle etki süresi, 7-8 dakikaya düşürüldü). "K" alanı için prosedür gece geçirilir. Angina Vitafon tedavisi süreci: 9-15 gün. Anjina önlenmesi için kronik tonsillit için prosedür süresi: 20-25 dakika.

 • Bağırsak dysbiosis önlenmesi (tayin antifungaller: Levorinum, Nistatin ve bakteriyel preparatları: bifidumbacterin, laktobakterin, Linex, vs.)

Anjinalı hastaların tedavisi, mikroorganizmaların antibiyotiklere ve kemoterapi ilaçlarına olan duyarlılığı dikkate alınarak yapılmaktadır.

Antibiyotikler ve sülfonamid preparatları (biseptol) sadece bir doktor tarafından reçete edilir. Staphylococcal angina ile stafilokokal penisilinazın etkilerine dirençli olan penisilinlerin alınması tercih edilir. Ve sadece ciddi durumlarda antibiyotik rezerv reçete edilir.

Stafilokokal bir bakteriyofaj, stafilokokların patojenik suşlarını iyileştirmek için iyi bir kabiliyete sahiptir.

Streptokok anjina ile birinci basamak antibiyotikler penisilindir.

Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan mı?

Antimikrobiyal etki ile anjinin tedavisi için çözeltiler ve aerosoller

Ingalipt - Topikal kullanım için aerosol. Sodyum sülfonamid (streptocid), sülfatizol sodyum pentahidrat içerir. Etkili Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteriler, Candida (Candida) cinsinin mantarlarına karşı antifungal etkiye sahiptir. Kolay analjezik etkiye sahiptir.

Gebelik ve emzirme kontrendikedir, 3 yaşın altındaki çocuklar.

Chlorophyllipt Alkol çözeltisi - antibiyotik duyarlı suşlar dahil olmak üzere stafilokoklara karşı bakteriyostatik ve bakteriyostatik etkiye sahiptir. 18 yaşın altındaki çocuklarda ve ilaca karşı daha fazla duyarlılık göstermeyiniz.

Anti-Angın - klorheksidin ve anestezik bir tetrakain bileşeni içerir. Kontrendikasyonlar vardır, talimatları okuyun.

Miramistin - Bakteri, mantar ve virüslere karşı etkilidir. 3 yaşından büyük çocuklar için reçete edilebilir.

Anjina ile gargara için anti-inflamatuar otlar: papatya, calendula.

Anjin ile emme için farklı pastiller durulama çözümleri yerini alamaz.

Gargara yapmayı bilmeyen çocuklar için çay her saat limonlu (eğer alerjisi yoksa), süt veya doğal meyve suları ile servis edilir.

Anjinin profilaksisi

Stafilokok ve streptokok enfeksiyonlarının spesifik profilaksisi geliştirilmemiştir.
Vücudun bağışıklık sistemini bu enfeksiyonlara karşı güçlendirmek için, bağışıklığın güçlendirilmesi, sağlık ve hijyen kurallarına uyulması, enfeksiyon odaklarının (diş çürüğü, adenoidler) hijyeninin sağlanması büyük önem taşımaktadır.

Sık görülen anjina rekürrensleri, konjenital veya kazanılmış immün yetmezlik ile ortaya çıkar. Azalmış lokal bağışıklık, anjina gelişimini provoke eder. Bu durumda, anjin önlenmesi bağışıklık durumu dikkate alınarak yapılmalıdır. Anjina ile immünomodülatörler, immünogramı çözdükten sonra sadece bir doktor tarafından bir immünolog olarak reçete edilir.

Tonsillor makinede yıkama boşluklar bademcikler anjin tedavisi, sağlıklı yiyecek kısıtlaması ve tatlı fırınlanmış ürünler ve gıda vitamin ve minerallerin yeterli bir miktarının önlenmesi için kötü yardım tiroid işlemi normalleştirilmesi (mücadele hipotiroidizm). Genellikle kilo kaybı için çeşitli diyetler sonrasında kronik bademcik şiddetlenir. Genellikle tekrarlayan angina, kronik tonsillitin dekompanse formu (bademcik artık işlevi ile baş olduğunda) bademcik ameliyatı için bir gösterge olarak (bademcik çıkarılmasını) hizmet vermektedir.

Ilk doktor

Başlangıçta boğaz ağrısı nasıl durdurulur?

İçindekiler:

 • Angina: Belirtileri ve Nedenleri
 • komplikasyonlar
 • 1 gün boyunca boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir
 • ilaçların
 • Kronik anjin nasıl tedavi edilir
 • yorumlar

boğaz ağrısı Akut inflamasyon şeklindeki lokal bulgularla bulaşıcı bir hastalıktır, çoğu zaman dil ve nazofaringeal tonsillerdir.
Hastalık, havadaki damlacıklar tarafından hastayla temas ederek yiyecek ve içecek yoluyla bulaşır.

Ana ve ana belirti angina boğazda, özellikle yutulduğunda güçlü ve keskin bir ağrıdır. Boğazda ağrılı bir yumru yutmanın önlenmesi hissi vardır.

Başka belirtiler de var:

 • Boyundaki lenf düğümlerinin artması ve ağrıları.
 • Bademcikler parlak kırmızıdır.
 • Bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi alanları olabilir.
 • Sıcaklık, halsizlik, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi bir artış vardır.
 • Chilliness, ısı hissine yol açar.

Anjina belirtileri genellikle enfeksiyondan iki gün sonra ortaya çıkar., difteri belirtilerine benzerler, bu nedenle doğru bir teşhis için bademciklerden bulaşmanın bakteriyolojik muayenesi yapılır.

Hastalık en sık olarak diğer mikroorganizmalar, virüsler ve mantarlar tarafından daha az sıklıkla streptokok veya stafilokoklardan kaynaklanır.

Evde anjin tedavisinde, aşağıdaki önerilere uyulmalıdır:

Bu ilaçların ilaçlarla kullanımı kolaydır, karmaşık bileşenler ve manipülasyon gerektirmezler.

 1. Hastalığın ilk belirtileri bal peteği çiğneme ve hatta daha iyi zabrus - balmumu kapakları, petek kesti. Propolis de çok hızlı bir şekilde yardımcı olur - bir parça propolis, bir bezelye büyüklüğünü en az 30 dakika çiğnemek için. Bunu günde 6-8 kez yapın
 2. Su ile seyreltilmiş calendula bir tentür ile gargara. Kadife tentürü eczaneye satın alınabilir
 3. Baharat karanfil çiğneyin.
 4. Bütün lahana yapraklarının boğazına sıkıştırın, fular üst üste sabitleyin, yapraklar her 2 saatte bir değişir.
 5. Şurup suyu ile karıştırın.
 6. 1 çorba kaşığı iç. l. Soğan suyu 2 kez bir gün, soğan kırışıklıklarından gece boyunca boğazını sıkıştırmak için. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 23, sayfa 26)

1-2 gün boyunca evde anjina tedavisi sağlayan en etkili halk ilaçları düşünün.

 • Patates çiçekleri.
  Bir bardak kaynar su ile kurutulmuş patates çiçek bir tutam dökün, sıcak kadar ısrar ediyorlar. Sıcak ıslatılmış infüzyon ile durulayın. Bazen acıyı tamamen durdurmak için sadece bir durulama yeterlidir. Durulamadan sonra boğazınızı yıkarsanız, bir parça tereyağı alabilirsiniz. (HLS 2004, Sayı 18, sayfa 9)
 • Propolis güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Küçük bir parça propolis, yemekten sonra yavaş yavaş çiğnemekte ve çözünmektedir. Eğer propolis ağızda ve gündüz ve gece ise. Sadece yüksek kaliteli hammaddeler yardımcı olacaktır Propolis, ağızda mukoza zarını hafifçe yakıp uyuşmaya neden olur.
  Hastalığı en başından alırsanız, daha çabuk geçecek, daha zor bir aşamaya geçmek için zamanınız olmadı.
 • Limon - mükemmel bir ev ilaç, asla unutmayacağım!
  Sabahları kadın yüksek ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, baş dönmesi vardı. O ((kaynar su) oldukça sıcak sudan daha gerekli soğuk durumuna ısınmaya olan 1 çorba kaşığı. L. 1 soda kaynar su bardağı dökün) ve daha sonra limon dilimleri ve yemiş kaynar su içinde boğaz sıcak soda çözeltisi durulandı. Ve böylece bütün gün soda ve limonla durulandı.
  Akşam tüm semptomlar giderildi, ertesi gün sağlık durumu mükemmel olmasına rağmen, önleme için limon ve soda ile prosedürleri tekrarladı. (Sağlıklı Tatiller 2008, No. 3, sayfa 9)
 • Limon ve bal.
  1 çorba kaşığı karıştırın. l. bal ve 1 çorba kaşığı. l. limon suyu. 10 dakika ağızda bekletin ve sonra küçük yudumlarda yutun. Prosedürü günde birkaç kez tekrarlayın. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 22, s. 11), (HLS 2007, No. 23, sayfa 32).
 • Sarımsak.
  Hastalığın tedavisi sarımsak olabilir: sarımsak karanfil kalın bir tabak kesmek ve mümkün olduğunca uzun süre, çiğneme, ağız, ağzında tutmak. 4-5 kez sarımsak infüzyonu ile boğazınızı yıkayabilirsiniz (2-3 ezilmiş diş macunu 1 saat ısrar etmek için bir bardak kaynayan su dökün).
 • Hastalık soğanları nasıl tedavi edilir: 1 çay kaşığı alın. Soğan suyu günde 3 kez.
  Hastalık larenjit eşlik ederse, o zaman hızlı bir şekilde boğaz tedavi ve ses soğan soğan infüzyonu ile boğaz durulama yardımcı olacaktır: 3 tsp. Bir termos 0,5 l kaynar su dökün kabuğu, 2 saat ısrar ediyorlar. Gargara 5-6 kez.
 • Köknar yağı.
  Hastalık tedavisi köknar yağına yardımcı olacaktır. Köknar yağı ile nemlendirilmiş bir tampon, bademcik yağlamak gerekir. Boyun üzerine bir kompresörün 20 dakika boyunca köknar yağı ile doldurulması ve aynı zamanda göğsün, sırtın ve bacakların üzerindeki köknar yağının ovulması gerekir.
 • Aloe.
  Aloe hızla bademcik iltihabı ve hatta kronik bademcik iltihabı kurtulabilir. Aloe üç yaşında bir yaprak dışarı sıkın meyve suyu, ve aç karnına 1-2 çay kaşığı sabah içilir. suyu. Tedavi süresi 10 gündür.
  Her sabah meyve suyu sıkmak için çok tembelseniz, başka bir seçenek var: pişirmek için şurup: Kavanozu ezilmiş aloe yaprakları ile yarısına kadar doldurun, şekerle kaplayın, 3 gün ile örtün, sonra süzün ve sıkın. Şurup yemeklerden önce 3 kez alınır. Tedavi süresi 10 gündür. Hastalık daha önce gitmiş olsa bile, çeşitli komplikasyonlardan kaçınmak için kurs tamamlanmalıdır.
 • Pancar tedavisi için çeşitli yollar vardır:
  1. 1 bardak pancar suyu 1 çorba kaşığı dökün. l. % 6 sirke. Bu çözüm günde 5-6 kez gargara. 1-2 gulps yutabilirsiniz.
  2. 3 gün boyunca karanlık bir yerde durmak için, eşit miktarda pancar suyu, kızılcık suyu, bal ve votka karıştırın. 2 yemek kaşığı için içeri girin. l. Yemeklerden 4 kez 30 dakika önce.
  3. Pancar bir kaynatma hızla boğaz sertleşir. Pancar iyice yıkanmalı, su ile doldurulmalı ve yumuşatılıncaya kadar pişirilmelidir. Kaynatma soğutulur ve durulama için kullanılır.

Pancarlar, hasar görmüş bademcikleri onaracak, iltihabı rahatlatacak, mukoza zarını yenileyecek. Mukoza ve havuç suyu, Bakterisidal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Boğazın çıkarılması için, pershenie, yutma güçlüğü inhalasyona yardımcı olacaktır. Yüksek sıcaklıklarda kullanılamazlar.

 1. Taze kaynatın. süt. Bu inhalasyon özellikle hastalığa larenjit eşlik ediyorsa yararlıdır - ses yok ya da kısık.
 2. soluk alma çam tomurcukları veya iğnelerin kaynatma: Yarım bardak hammadde, 1 litre kaynar su dökün, 30 dakika kaynatın. İnhalasyonla birlikte anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için, boğazınızı durulamak ve günde 3 defa 1/3 bardak içmeniz için bu çözümü kullanabilirsiniz. Bu halk ilacı inflamasyonu iyi bir şekilde giderir, bağışıklığı artırır.
 3. Üniformada kaynaklı aşırı soluma patates
 4. İnhalasyonlar için okaliptüs yağı kullanabilirsiniz (inhalasyon başına 15-20 damla); otlar infüzyonu (calendula, kekik, papatya, adaçayı).

Bu hastalıkta özellikle önemlidir - mümkün olduğunca sık ve daha iyi gargara.
Durulayın mikroplar bile sadece mekanik etkisiyle bademcikler, aktif çoğalmaya izin vermez ve durular antimikrobiyal ilaçlar ve şifalı otlar kullanıldığı takdirde, hastalığın gelişimi hızla duracaktır. Durulama doktor tarafından reçete edilen eczane ürünlerinin yerini almaz, ancak ağrıyı azaltabilir ve bademcik iltihaplanmasını hafifletebilir.
Doğru şekilde gargara nasıl yapılır:

 1. Durulama çözeltisi mukus sıcaklığı için rahat olmalıdır. Hiçbir durumda soğuk veya haşlama yapmaz.
 2. Boğazınızı yıkadıktan sonra 30-40 dakika boyunca yemeyin ya da içmeyin.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Evde 1 günlük halk ilaçları için anjin tedavisi.

 • Bir aslanın pozu.
  Topuğunuza oturun, ellerinizi dizlerinize koyun, omurganızı düzeltin, ağzınızı açın ve dilinizi mümkün olduğunca uzağa yapıştırın, boyun kaslarınızı zorlayın. Bu etki hızlandırılmış metabolizma, kan dolaşımı, tıkanıklık boyun bölgesinde gerilim bademcikler ortadan gerçeği ile açıklanabilir, vücut enfeksiyon daha iyi savaşır.
  Güneşin doğuşunda yüzünüzü güneşe çevirirseniz, güneşin ağızdan ısınması için aslanın konumu çok daha etkili olacaktır. Güneş bakterileri öldürür ve kızarıklık ve iltihapları giderir.
  Aslanın pozunda, yaklaşık 3 dakika bekletmeli ve bu egzersizi daha sık yapmalısınız (8-10 kez bir gün), akşamları zaten rahatlama olacak, acıyı yitirecektir.
 • Moğol ilacı.
  Ona göre, kimyon tohumu tohumu toz haline getirilmesi gerekiyor. Bu tohumların yarısı bir bardak su döküp 15 dakika kaynatın. Kahve zemini anımsatan viskoz bir karışım ortaya çıkıyor, süzülür ve sıkılır, daha sonra bir bardak su ilave edilir ve tekrar kaynatılır. Soğutulmuş bir et suyu içinde 1 çorba kaşığı ekleyin. l. konyak.
  Bu halk ilaç 1 çorba kaşığı tarafından alınır. l. kesinlikle her yarım saatte. Boğazdaki ağrı 2 saat sonra kaybolur ve 4 saat sonra tüm anjina semptomları kaybolur. 9 çorba kaşığı çıkmalı. l. suyu. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 24, sayfa 19)
 • Hidroterapi.
  1 gece boyunca bir boğazın tedavi edilmesi, aşağıdaki tedaviye yardımcı olur: dokuyu soğuk suda nemlendirin, boğazını, göğsünü takın, şalu yukarı kaldırın, yatağa gidin. Sabahtan acı var, öksürük. (HLS 2009, No. 4, sayfa 31).
  Su yerine% 10 salin solüsyonu kullanırsanız etkisi çok daha güçlü olacaktır.
 • Bir kurbağa yardımıyla halk tedavisi.
  Kurbağayı yakalayın ve ağzınızı açık olarak nefes alın. Yeterince 15 dakika yetişkin ve çocuk 8, böylece hastalık geçti. Boğaz ağrısı, sıcaklık hemen gider (HLS 2003, No. 3, sayfa 25).

Boğaz ağrısı ilaçlarla tedavi birkaç yöne gider:

 1. Hastalığın patojenleriyle savaşmak
 2. Akut semptomların geri çekilmesi: sıcaklığın düşürülmesi, iltihap ve boğaz ağrısının azaltılması.

Semptomların tedavisi ile, az ya da çok açık ve kesin, geniş listeden ilaçları kendiniz seçebilirsiniz. Burada eczacı konseyi yeterli. Ancak, hastalığın kaynağını etkileyen ilaçları bulmak için bu kaynak belirlenmelidir. Bu nedenle, bir hastayı bir doktor tarafından muayene etmek gereklidir. Anjina'nın en yaygın nedeni bakteridir. Ancak hastalığın nedensel ajanları hem virüs hem de mantar olabilir. Ve eğer kandidal boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi etmeye başlarsanız, bu tür "tedavinin" sonuçları, kandida mantarının hızlı bir şekilde yeniden üretilmesinin nedenlerinden sadece bir tanesi antibiyotik alımı olduğu için çok kolay bir şekilde kullanılabilir.

antibiyotikler
İşte bazı ilaçlar bakteriyel enfeksiyona karşı:

 • Antiangin. Resorpsiyon, pastiller ve sprey için tabletlerde üretilir. Aktif madde Klorheksidin (antimikrobiyal özellikler) ve Tetrakain'dir (lokal anestezik özellikler). Boğazda ağrıyı hızla iyileştirmenizi sağlar.
 • Furatselin - Eski bir kanıtlanmış araç, evde kullanmak için uygundur. Boğazın yıkanması için bir çözelti içinde ve benzer bir çözeltinin hazırlandığı tabletlerde üretilir.
 • Chlorophyllipt Okaliptüs yaprakları özü dayalı bir tıbbi ürün. Alkol tentürü şeklinde (durulama için bir bardak suya 1 çay kaşığı alın) ve bir yağ çözeltisi olarak üretilir - bademcikler yağlanır.
 • Septolete - Aynı üç formda mevcut. Antiseptik + lokal anestezik.
 • Tantum Verde. Resorpsiyon, durulama çözeltisi ve sprey için tabletlerde üretilir. Hızla ağrıyı azaltır, iltihap, mikropları ve mantarları öldürür Candida albicans.
 • Strepsils Plus. Resorpsiyon ve sprey için tabletler. Hızlı bir şekilde boğaz ağrısını iyileştirir. Ödemi kaldırır, mikrop ve mantarlara zararlı bir etkisi vardır. Bileşiminde Ledocaine analjezik bir etkiye sahiptir, Bu ilacın daha basit ve daha ucuz bir şekli vardır - Strepsils - İçinde buz ilacı yok.

Antiviral ilaçlar
en hastalığın viral doğası Doktor antiviral ilaçlar reçete edebilir: Anaferon, Ingavirin, Arbidol, Kagocel, Tamiflu, Relenza. Ancak bu ilaçlar hızlı bir şekilde teşhis edilirse ve anjina semptomları ortaya çıktıktan 1-2 gün sonra tedaviye başlanırsa etkilidir.

Antifungal ilaçlar
Mantar anjinası için ilaçlar: Nistidin, Flukonazol, Miramistin (mantarlar üzerinde sadece hareket - kandidiyaz patojenler, aynı zamanda, virüs ve bakteri) Geksoral (antibakteriyel ve antifungal etki, herpes virüsüne karşı etkili olan), Tantum Verde, Strepsils

Kronik boğaz ağrısı tedavisi.

Kronik anjina, periyodik alevlenmelerle bademcikler veya bezlerin uzun süreli enfeksiyöz ve enflamatuar bir hastalığıdır. Bu hastalığa kronik bademcik iltihabı da denir. Bunun nedeni çoğu kez hastalığın tedavi edilmemiş akut formu ve zayıf bağışıklıktır.

İlaçlar hastanın muayenesi sonrasında doktor tarafından yazılmalıdır. Ancak aynı zamanda ayrı bir makalede ele alınan halk ilaçlarını da kullanabilirsiniz:

Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Boğaz ağrısı komplikasyonları ve sonuçları.

Hafif bir hastalık şeklinde ortaya çıkan hafif bir hastalık bile ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, hastalık sırasında, yatak istirahatine uymak, tam bir antibiyotik içmek için gereklidir. Durulamalar ve inhalasyonlar şeklindeki halk ilaçları, hastalığın etken maddesini bozmaz, ancak sadece semptomların giderilmesine yardımcı olur - iltihaplanma, takviye ve boğaz ağrısı.

Makaleyi beğendin mi? PAYLAŞIN

Genellikle angina, antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak sadece doktor tarafından reçete edilir.

Sadece bir doktor ziyaret etmeden, anjin tedavisi - çok istenmeyen bir durumdur.

Ancak, doktorun bu hastalıktaki reçetelerine sıkı sıkıya bağlılığı, hızlı bir iyileşmenin ve komplikasyonların önlenmesinin anahtarıdır.

Boğaz ağrısı tedavisi doğru beslenme gerektirir. Hastanın menüsü çeşitli ve vitamin bakımından zengin olmalıdır. Bu hastalık için, aşağıdaki gıdalar diyete dahil edilmelidir:

 • az yağlı broth;
 • sıvı lapası;
 • jöle;
 • buhar pirzola;
 • bol içecek (limonlu çay, Borjomi'li süt).

Ancak akut, sıcak ve kaba yiyecekler dışlanmalıdır.

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Bir kişi boğaz ağrısı olduğunu fark eder etmez, evde bir doktor çağırmalıdır. Bu arada, doktor gelmeden önce, kendinize bazı önlemler almanız ve boğaz ağrısını tedavi etmeye başlamanız gerekir. Her saat boğazını yıkamakla ilgili.

Bu prosedür için, zayıf bir sofra tuzu çözeltisi hazırlamak en iyisidir. Bununla birlikte, bu önlem, hastalığın sonraki aşamalarında da geçerlidir.

Doktor aramaya başladığında, büyük olasılıkla, örneğin, tıbbi preparatlarla, örneğin, solüsyonlarla durulama reçete edecektir:

Çözelti, farenks içine mümkün olduğunca derin girebilmek için, onu ağız içine toplamak, nefesini tutmak ve başınızı daha fazla eğmek gereklidir. Ancak aynı zamanda, sıvının yanlışlıkla rüzgar borusuna düşmesini önlemeye çalışmalıdır.

Durulamaya ek olarak, boğazın sulanması için emici preparatlar ve aerosoller kullanarak boğaz ağrısını tedavi edebilirsiniz:

Anjin ve emme tabletleri ile inhalasyon larinksin ağrısını azaltmaya yardımcı olur, ancak durulamaların yerini alamaz. Ve bunu açıklamak çok kolaydır: şeker veya tablet emerken, patojenik mikroorganizmaların ve irin tükürük ile birlikte hayati aktivitenin ürünleri tükürük ile birlikte yutulur ve hastanın vücudunda kalır.

Durulama yaparken, bütün bu kötülük tükürür.

Hastalığa bakteriyel zehirlenme belirtileri eşlik ettiği için, anjinin tedavisi büyük miktarda sıvının kullanılmasını gerektirir. Ancak, böyle bir tedavi için, bazı kontrendikasyonlar vardır:

 1. kalp ya da böbrek yetmezliği;
 2. hipertansiyon;
 3. şişme;
 4. tuvaleti ziyaret etmek için fırsat yok.

Boğaz ağrısı tedavisi, antibiyotik ilaçların reçetesi olmadan değildir. Genellikle bunlar haplar, enjeksiyonlar veya rektal fitillerdir. Bu tür bir tedaviye duyulan ihtiyaç, ağızda ve nazofarenks içinde, iltihaplı bir iltihap sürecinin varlığından kaynaklanmaktadır ki bu, vücudun mikroplara karşı doğal engellerinin bir kısmının çoktan aşıldığını göstermektedir.

Hastalığın viral kökenli olması durumunda anjinanın antibiyotiklerle tedavisi gerekli değildir. Bu durumda, antibiyotik tedavisi uygun değildir. Geri kalanlarda, bu ilaçlar hızla patojenik mikroflora ile başa çıkmakta ve iyileşmeyi daha yakın hale getirmektedir.

Analjezikler ve antipiretikler:

Bu ilaçlar, ısı, baş ağrısı ve kas ağrısını ortadan kaldırmak ve hastalığın diğer semptomlarını ortadan kaldırmak için reçete edilir. Boğazda şiddetli ağrı, hastanın sadece yiyecek almasına değil, sıvı içmesine de izin vermez.

Böyle bir resimde, yemeden önce, bazı çok agresif analjezik almak en iyisidir. İdeal olarak, bir şurup veya efervesan suda çözünür tablet, örneğin, Efferalgan-UPSA olmalıdır. Modern tıp, bu tür ilaçların büyük bir cephanelik var.

Boğaz ve ateşte ağrı zayıflarsa, bu ilaçlar kaldırılmalıdır. Çoğunlukla tedavi o kadar etkilidir ki 3-4 gün sonra hasta kesinlikle sağlıklı olduğunu hisseder. Ancak bu sadece yüzeysel bir etkidir, bu aşamada tedavi durdurulamaz. Ve hastalık iznini kesmek, işe gitmek ya da okumak için kesinlikle kabul edilemez.

Aslında, son iyileşme hala uzak olana kadar. Birçok organ ve sistem zayıflatılmış durumda veya yeniden yapılanma sürecinden geçiyor. Bu bağışıklık sistemi için geçerlidir. Bu süre zarfında, başka bir ek ilaç olarak bir şırınga spreyi kullanabilirsiniz.

Komplikasyonların gelişmesini önlemek için, bir kişinin birkaç gün süren bir iyileşme periyoduna ihtiyacı vardır. Bu zaman aralığı şunları ifade eder:

 1. yüksek dereceli rüya;
 2. Öğleden sonra dinlenme;
 3. iyi yemek;
 4. olumlu duygular.

Bir doktora başvurmanız gereken durumlar:

 • ateş stabildir;
 • hastanın durumu tedavi sırasında düzelmez;
 • burun sesi var;
 • artan ağrı gözlenir;
 • Yiyecekleri solurken veya yuturken herhangi bir engel duygusu yaratır.

Angina tedavisinde alternatif ilaç da kabul edilir, ancak geleneksel değil, onun yerine bir tamamlayıcı olmalıdır. Aşağıda, halk hekimliğinin en popüler ve etkili olduğunu düşündüğü tarifler yer almaktadır.

Bir başlangıç ​​anjininin ilk belirtilerinde, çiğ limonun yarısını almanız ve yavaşça lezzetle birlikte almanız gerekir. Bu işlemden sonra bir saat boyunca yiyip içemezsiniz.

Böylece limonda bulunan asit ve esansiyel yağların etkisi sağlanır. İki saat sonra prosedür tekrarlanmalıdır.

Birkaç dilim limon alın ve ağzınıza birer tane koyun, boğazına doğru itin, meyve suyunu emdirin. Bu prosedür her saatte bir yapılmalıdır. Taze limon yerine, her saat boğazınızı durulamayan% 30'luk bir sitrik asit solüsyonu kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki tarifi - almanız gerekir:

 1. Çam böbrek - 3 kısım;
 2. Papatya çiçeği - 2 parça;
 3. okaliptüs ağacının yaprakları - 3 kısım;
 4. kekik otlar - 2 kısım;
 5. adaçayı yaprağı - 4 kısım;
 6. nane - 2 kısım;
 7. kökleri elecampane - 4 parça.

Bu koleksiyondan 3 çorba kaşığı serpin. kaşık ve 500 ml kaynar su dökün. Yavaş ateş yak ve 5 dakika kaynat. Sıcak bir sıcaklığa soğumaya ve boğazlarını sulamak için bitmiş çözüm. Bu da inhale edilebilir anlamına gelir.

Muz yaprakları, calendula çiçek salkımına, bitki solucanına eşit miktarda karıştırın ve karıştırın. Bir çorba kaşığı hammadde 250 ml kaynar su döküp orta ateşte 10-15 dakika kaynatın. Her 2 saatte bir sıcak çözelti ile gargara.

Küçük bir rende üzerinde pancar rendeleyin ve suyu meyve suyuyla sıkın. Meyve suyuna 1 yemek kaşığı sirke ekleyin,% 9. Bu çözüm günde en az 5 kez gargara.

Yutulduğunda, boğazda ağrıyan ve boğazda şiddetli ağrı olan angina nasıl tedavi edilir? Böyle bir tarif var: bir bardak sıcak suda, 1/2 çay kaşığı tuz ve soda eritin, birkaç damla iyot ekleyin. Bu durulama yardımcısı en iyilerinden biri olarak kabul edilir.

Muhtemelen çocukluktan beri “üniforma” ile kaynatılmış patatesleri soluyabildiğiniz herkes tarafından bilinir. Patatesler deride pişirilmeli, suyu tahliye etmeli ve hastayı buğulama kabının üzerinden bükmeye davet etmelidir. Çiftler yanlara gitmez, hastanın kafasına bir havlu koyulmalıdır.

Bu tür bir inhalasyondan sonra, sıcak bir kompresin boğaz üzerine konması, süngerleri tabanına sürtmesi ve ılık çorap giymesi tavsiye edilir.

Güçlü bir gevşek çay hazırlayın, içeceği ağız mukozasının dayanabileceği bir sıcaklığa soğutun. Bir tatlı kaşığı tuz bir sıvı içinde çözülür. Bu çözüm günde birkaç kez gargara. Böyle bir çare, şiddetli bir boğaz ağrısını tedavi edebilir.

 • sarımsak kafasını bıçakla doğrayın;
 • yulaf ezmesini küçük bir kaba koyun;
 • bir litre su dökün;
 • Su kaynadığında, bir çay kaşığı soda içinde çözülür.

Bu çözelti inhalasyon için kullanılır.

Böbrekler ile birlikte huş ağacı dalları kaynar su dökün (öğütme), bir saat boyunca sıvıyı infüze edin. Boğaz ağrısı günde birkaç bardak tüketmek için. Şiddetli böbrek patolojileri ile, bu tür tedaviyi reddetmek daha iyidir.

Ses kısıklığıyla, ineğin sütünü kaynatmalı, köpüğü çıkarmalı ve çift olarak nefes almalısınız. Süt dumanının solunması mümkün olduğu kadar derin olmalıdır.

Boğazın kaynatılması veya muz suyu ile durulayın. 250 ml kaynar su için 5 yaprak taze veya kuru psilyum alın. Çare 30 dakika için infüze edin. Boğazınızı her 60 dakikada bir yıkamak için kullanılır. İlaca daha hoş bir tat vermek için bal eklenebilir.

Aloe yapraklarından şurup yapabilirsin. Bunu yapmak için geniş boyunlu bir şişeyi alın ve ezilmiş aloe yapraklarının ½ ile doldurun. Daha sonra şişeyi şekere doldurun ve boynunu gazlı bezle bağlayın. Israr araçları 48 saat olmalıdır. Daha sonra yemeklerden önce günde 3 kez alınması gereken şurubu dikkatlice sıkın.

Herhangi bir boğaz ağrısı ile, öksürük öksürük için aşağıdaki koleksiyonu kullanılır:

 1. sardalya - 30 g;
 2. bir muz yaprağı - 30 g;
 3. menekşe çiçekleri - 40 g.

Bitmiş koleksiyon 1 litrelik bir hacimde kaynar su ile dökülür, ateşe konur ve 2 dakika kaynatılır. Ardından, bir saat içinde, ajan infüze edilir. Bu ilaç 1 yemek kaşığı günde 3 kez alınır. kaşık.

İğne yapraklı böbrek kaynatma ile tedavi bronşit ve anjina ile. Sıvı inhalasyon için kullanılır. Bir çam kabuğu bile alabilir ve kaynatıp ısrar edebilirsiniz. Hammadde 1: 10 oranında suyla dökülür, bir saat kaynatılır ve sonra 4 saat ısrar edilir. Durulama için bir süzülmüş et suyu kullanılır.

Ne zaman bademcik iltihabı, ağız bademcikler ve mukoza zarları iltihaplandığında, sulama için bir adaçayı bir kaynatma kullanın. Ilaç hazırlamak için bu bitkinin yaprakları 4 saat kaşık, 500 ml kaynar su dökün ve yarım saat ısrar etmek. Bu çözüm, boğaz ağrısını günde en az 4 kez yıkamak zorundadır.

Ağız boşluğu ve boğaz, sıradan sitrik asit ile durulanabilir. Ama bunu her saatte ve hatta daha sık yapmalısın.

Herhangi bir anjina ile, sadece çiğnemeniz gereken propolisi tedavi edebilirsiniz. Her öğünden sonra, bu ürünün küçük parçaları (tırnağın büyüklüğü) çiğnenir. Gün boyunca, yaklaşık 5 gram propolis yemelisiniz. Çiğneme sırasında hastanın hafif uyuşma ve yanma hissi varsa, ürün yüksek kalitededir ve kesinlikle yardımcı olacaktır.

Angina ile boğaz aşağıdaki çözümlerle durulanır:

 • marigold çiçeklerden;
 • manganez ve iyodinden;
 • gül yaprakları kaynağından.

Anjinaya yüksek ateş eşlik ediyorsa, hastaya ahududu reçeli ilave edilerek bol miktarda sıcak içecek verilir.

Akut boğaz ağrısı kendiniz geçebilir. Bu, en az yedi gün sürmeli, ancak olana kadar beklemek değil, boğaz iltihabı tedavi etmek daha iyidir. Gerçek şu ki, anjina genellikle çok ciddi olan komplikasyonlarından dolayı tehlikelidir.

 1. Servikal lenfadenit.
 2. Paratonziller apsesi.
 3. Romatizmal ateş.
 4. Glomerülonefrit.
 5. Romatizma.
 6. Kalbin hastalıkları.

Bu nedenle, anjina ile "şaka" değmez, zamanında tedavi edilmesi gerekir. Modern tıbbın yararı, bu hastalığı ortadan kaldırmak için büyük fırsatlara sahiptir.

Ve en ideal seçenek, vücutta anjin oluşmasını engellemektir. Bunu yapmak için, sadece yeterince karmaşık bir önlem almanıza gerek yoktur:

 • temperli;
 • mevsime göre elbise;
 • vitaminler bir kompleks almak;
 • diş ve burun yaralanmaları tedavi süresi;
 • Taslaklarda ve koşucu hava koşullarında oturmayın;
 • aşırı sıcakta dondurma istemez;
 • Salgın ve soğuk mevsimde, bir papatya veya calendula kaynatma ile gargara;
 • Hasta insanlarla temastan kaçınmaya çalışın.

Bütün bunlar yıllarca test edildi ve kusursuz çalışıyor. Boğaz ağrısı çok nahoş. Hastanın bu anlarında hiç kimse ve hiçbir şey mutlu değildir ve sadece acı çeken kişi değil, aynı zamanda ona yakın olanlar da acı çeker.

Elena Malysheva, bu yazıda bir videoda anjinin nasıl tedavi edileceğini size söyleyecektir.

anjin ve tedavi durulama, sıcak kompres ve diğer popüler yöntemleri başlamak - biz ya çocuklarımız boğazını zarar vermek başlarsa Kural olarak, biz tanıyı koydu. Ama burada iki şeyi aklında tutmalısın.

Birincisi, her zaman boğazın kızarması ve ağrılı duyular anjinin semptomlarıdır. İkincisi, bakterilerin neden olduğu anjina, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Durulama, çözülme ve kompresler, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olur, ancak bunlar, tedaviyi destekleyen bir araçtır.

 • Angina ne zaman oluşur?
 • Tedavide komplikasyonları önlemek
 • Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?
 • Tedavi için hızlı bir yol olarak antibiyotikler

Angina (Yunan ancho - "choke", "sıkmak") - oldukça rahatsız edici ve tehlikeli iken, oldukça yaygın bir bulaşıcı hastalıktır. Ayrıca tıbbi bir adı vardır - tonsillit.

Hastalık bir kişiyi etkileyebilir ve kışın donar ve sıcak bir yaz. Semptomlar aniden ortaya ama farklı şekilde davranılır özellikli SARS, difteri, enfeksiyöz mononükleoz ve diğer hastalıklarla benzer olduğundan, oldukça zor erken bir aşamada hastalığı teşhis.

Angina çoğu durumda parafin bademciklerini etkileyen stafilokok ve streptokokal bakterilere, daha az sıklıkla virüs ve patojenik mantarlara neden olur. Hipotermi olan veya herhangi bir enfeksiyonun etkisi altında olan kronik bademcik iltihabında bademcik iltihaplı hale gelir ve hastalığın kaynağı haline gelir.

Böylece, bir isim ve ortak bir semptom olan boğaz ağrısı ile bütünleşmiş bir grup hastalıktan bahsedebiliriz.

Genellikle hastalık aniden başlar ve aşağıdaki tezahürlere eşlik eder:

 • sıcaklıkta 40-41 ° C'ye hızlı bir artış;
 • belirgin zayıflık;
 • titreme;
 • terleme;
 • özellikle boğulduğunda şiddetli boğaz ağrısı;
 • baş ağrısı;
 • iştahsızlık;
 • servikal lenf düğümlerinin şişmesi ve ağrıları;
 • bademciklerin kızarıklık ve şişmesi, üzerlerinde pürülan oluşumların görünümü.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini bulursanız, hemen bir doktora başvurun. Eğer anjina ve reçete edilen antibiyotik teşhis ederse, bir uzmanın tavsiyelerini ihmal etmeyin. Antibiyotik, enfeksiyonla başa çıkmaya ve hastalık belirtilerini ortadan kaldırmaya, halk ilaçları ve rejime uyum sağlayarak ağrıyı azaltmaya ve anjini hızlı bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Angina, yaygın bir soğuk algınlığı değildir ve bademciklerin yerel bir yenilgisi değildir. Bu gecikmeli veya uygun olmayan tedavi durumunda vücut, sepsis boyunca enfeksiyonun yayılması retrofarengeal apse, miyokardit, romatizma, böbrek hastalığı gibi komplikasyonlara yol ortak bir hastalıktır.

Her şeyden önce, anjinası olan bir hastanın huzuruna ihtiyacı vardır, bu nedenle yatak istirahatini gözlemlemek çok önemlidir. Isı birkaç gün sürerse veya kritik değerleri aşarsa, ilaçlarla azaltılmalıdır: Aspirin,
Paracetamol, Teraflu ve doktorun atayacağı diğer ilaçlar.
limon veya bal, C vitamini sadece arzu baharat olmadan yumuşak, püre yemek yemeye ihtiyacı içeren kuşburnu suyu ile sıcak süt, çay: En yüksek sıcaklık dehidrasyon oluşur beri, hasta bol içki sağlamak gerekir.

Tabii ki, iyot içeren bir preparat ile boğazın yağlanması ya da püskürtülmesi hoş bir işlem değildir, ancak bu etki, özellikle boğaz ağrısının pürülan biçimleriyle basitçe çarpıcıdır! Lugol ile birlikte, diğer iyot içeren ilaçlar, örneğin, sprey Jox kullanabilirsiniz.

Geleneksel tıbbın kullanımı anjinayı hızlı bir şekilde tedavi etmeye, semptomları hafifletmeye ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle, gargara, enfeksiyonun odağından gelen irin ve patojenleri çıkarmak için düzenli olarak durulanır.

Boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmenin en önemli yolu boğazınızı yıkamaktır. Durulama için furacilin, propolis, sulu bir soda, tuz ve iyot çözeltisinin yanı sıra diğer maddeleri de kullanabilirsiniz.

Bir bardak ılık su ile 1 tatlı kaşığı soda veya ½ çay kaşığı tuz ile çözün. Salin solüsyonu, streptococci'nin gelişmesini önlemeye yardımcı olur, çünkü membranlarının tahribatına neden olan bakterilerin hücrelerinden nem çeker.

Adaçayı veya papatya bir kaynatma hazırlayın ve her yemekten sonra boğazınızı yıkamak için kullanın.

Birisi en iyi etkiyi elde etmek için gargara 30-40 dakikada bir yıkaması gerektiğini düşünüyor. Diğerlerine göre, sık sık durulanmalar, bademciklerin titremesine neden oluyor, dokuların restorasyonunu durduruyor, bu yüzden günde 5 kez yeterince gargara yapılıyor.

Ne yazık ki, streptokok ve stafilokokal patojenler antibiyotik kullanılmadan yenemez. Bu ilaçları kullanmayı reddetmek, yalnızca hastalığın uzun süreli seyrini değil, aynı zamanda yukarıda bahsedilen komplikasyonları da tetikleyebilir.

İyi bir modern antibiyotik, Amoxiclav-1000'dir. 70 kg'dan daha ağır olan hastalar için tasarlanmıştır. Daha az ağırlığındaysanız Amoxiclav-625'i satın alın. İlaç günde 2 kez 1 tablet alınır.

2 gün sonra gözle görülebilir gelişmeler hissedecek olmanıza rağmen, genellikle 7-10 gün olan ilaç tedavisinin seyri tamamlanmalıdır. Aksi takdirde, tekrarlamalar ve komplikasyonlar olabilir.

Ancak anjinadaki antibiyotikler, diğer hastalıklarda olduğu gibi, zeka ile başvurmanız gerekir. Hemen eczaneye gitmeyin ve en pahalı ilacı veya komşunuz tarafından alınmış olanı satın almayın. Bir doktorun randevusunu bekleyiniz, belki de antibiyotiklerin etkisiz olduğu bir bakteriyel, fakat viral bir boğaz ağrınız yok.

Tam bir iyileşmeden sonra, rahatlamayın ve hemen iş ve günlük aktivitelerle kendinizi yükleyin. Dinlen, vitamin al ve aşırı soğumaya çalış.

Yani, özetleyelim. Aniden hızlı bir şekilde nasıl kurtulur?

 • Yatak dinlenmeye dikkat edin.
 • Daha fazla sıvı iç.
 • Düzenli olarak gargara, tercihen araçları değiştirerek.
 • Boğazın Lugol çözeltisi ile yağlayın, özel spreyler uygulayın.
 • Doktorun antibiyotik almayla ilgili tavsiyesine uyun.
 • Hastalıktan sonra yüklerden kaçının.

Angina... Her ikinci kişi bu hastalığı ilk elden bilir. Bu delici acı, halsizlik, yüksek ateş... Ve kalkmadan bütün gün yatağa uzanmak istiyorum. Ama ne yazık ki, modern şehrin ritmi bize yaklaşık on gün içinde evde otururken, tedavinin tam bir ders alma fırsatı vermez - bu tamamen bir boğaz ağrısı tedavisi için bir kişi için gerekli süredir. Bu nedenle, daha fazla insan bize normal bir yaşam ve bu gibi sorulara ilgi izin vermez bu korkunç belirtileri kurtulmak için hızlı bir şekilde ilgilendikleri bir: "Nasıl 1 gün boğaz ağrısı tedavisi için?".

Bu makaleyi okuduğunuz için, bu hastalıkla "alnına" çoktan rastladığın ve anjinin ne olduğu ve semptomlarının ne olduğu hakkında konuşmak anlamsız. Bu nedenle, anjini hızlı bir şekilde iyileştirme hakkında konuşalım.

Dikkatinizi gerçeğe çekiyoruz aşağıdaki yöntemler boğaz ağrısının hızlı tedavisi halktır. sadece semptomları ortadan kaldırmak ve azaltmak için kullanılır, ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, herhangi bir öz-yönetim önlemi almadan önce, bir uzmana danışmalısınız. Antibiyotik alımı ve doktor tarafından reçete edilen diğer ilaçlar, Tam iyileşme sağlanana kadar devam etmek gereklidir.

Anjina için ilaç tedavisi gereklidir. Bu nedenle, göz ardı edilmemelidir. Ne de olsa, halk ilaçları sadece semptomlardan kurtulmaya yardımcı olacak ve anjin akut bulaşıcı bir hastalık olduğundan, enfeksiyonun vücut içinde öldürülmesi gerekir.

Yani, başlayalım. Tabii ki, 1-2 gün boyunca anjina tedavisinde en önemli yöntem sık gargaralıktır. Bir çözüm olarak, Rotokan (bir bardak su başına 1 yemek kaşığı) veya bir bardak ılık suda (200 ml başına 1 tablet) çözülmüş sıradan Furacilin tabletlerini kullanabilirsiniz. Antiseptik özelliklere sahip çeşitli otlar da kullanabilirsiniz. Papatya, adaçayı ve propolis olabilir. Gargara günde en az 3 kez olmalı, daha iyi, daha iyi.

Durulamadan sonra iltihaplı bademciklerin tedavisi gereklidir. Bir kerede diyelim ki, bu prosedür hoş bir şey değil. Ancak, özellikle pürülan anjina ile, sadece gerekli. Bademciklerin tedavisi için, iyot veya% 3 hidrojen peroksit çözeltisi kullanılabilir. Bu prosedür her boğaz durulandıktan sonra yapılmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocuğun burun siniri iltihabı için tehlikeli ve nasıl düzgün tedavi edilir?

Rinoparenjit tıbbi uygulamada yaygın bir hastalıktır. Kısacası, tüm hava yollarına yayılabilen ve ilgili komplikasyonlara neden olabilen nazofaringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Anjina Ampisilin Tedavisi

Angina - kronik bademcik iltihabının alevlenmesi veya bademciklerin akut iltihaplanması - bulaşıcı bir özelliktedir. Olguların% 90'ında inflamasyonun nedeni, koka florasıdır. Streptococcus, Pnömokok, Staphylococcus pürülan işlemi (bademcik veya boşlukları irin köklerinin oluşumu) yol açar.