Loading

Amoksiklav bademcik iltihabı nasıl alınır?

Tonsillit, bademcik iltihabı olan en yaygın KBB hastalığıdır. Sıklıkla remisyon ve alevlenme dönemleri ile kronik bir form haline gelir. Enflamatuar bir süreç olduğunda, antibiyotiklerin yardımı olmadan yapamazsınız. Bademcik iltihabında amoksiklav, diğer etkenlerden daha sık reçete edilir, çünkü iki aktif bileşen, amoksisilin ve klavulanik asit içerir, bu da antibakteriyel grubun diğer preparatlarına göre büyük bir avantaj sağlar.

Amoxyclav'ın eylem ilkesi

Hastalık sırasında, özellikle de bademcik iltihabı ile, bademcikler, stafilokok ve streptokok gruplarının bulaşıcı mikroorganizmalarını içerir. Bademciklerin özgül yapısı ve gevşek yüzeyleri nedeniyle her koşulda kolayca adapte olurlar ve hayatta kalırlar. Bu nedenle bakterileri başka şekilde tamamen durulamak veya temizlemek mümkün değildir.

Amoksiklavın bir parçası olan amoksisilin, çoğu durumda bademcik iltihabı veya pürülan boğaz ağrısına neden olan streptokok bakterilerin yok edilmesini hedefler. İnflamasyon stafilokoktan kaynaklanırsa, bu maddeye dirençli ise, klavulanik asit amoksisilin yardımına gelir. Bakterilerin aktivitesini bastırır ve ana aktif maddenin hastalığın kaynağını nötralize etmesini sağlayan korumayı yok eder.

Tonsillit Amoxiclav kullanımı özellikleri

Amoksiklav aşağıdaki serbest bırakma formlarına sahiptir: tabletler, süspansiyonlar için toz formülasyonu, enjeksiyon çözeltisi. KBB organlarının tedavisinde, ilaç daha sık hap şeklinde reçete edilir. Amoksiklavın bademcik iltihabı içinde dozajı, hastanın durumu, tıbbi öyküsü, vücut kitle indeksi ve yaşa bağlı olarak sadece doktor tarafından belirlenir.

40 kg'dan ağır olan yetişkinler ve çocuklar günde 750 ila 1000 mg amoksisilin dozunda reçete edilir. Antibiyotik kullanımı 2-3 doza bölünmüştür, yani şema şu şekildedir: 1 hap 250 mg 3 günde bir kez günde 8 kez veya 1 hap 500 mg 2 günde bir kez 12 saat ara ile. Tabletleri çiğnemeden, çok fazla su ile yıkayarak, gıda alımının başlangıcında Amoksiklav alın.

12 yaşın altındaki çocuklara süspansiyon şeklinde Amoksiklav reçete edilir. Bebek için, dozaj, ağırlığa dayalı olarak Amoksiklav preparatının talimatlarına göre tam olarak hesaplanır: 1 kg ağırlığında 45 mg amoksisilin. Bu ilaca bebeklerin tedavisi 3 aylıktan itibaren, ancak sadece gerekli ve sıkı tıbbi gözetim altında izin verilir.

Tüm anjin tedavisi, en az 7 gün, en fazla 10-14. Bir doktor ilacın daha uzun bir süre de reçete edilebilir. Diğer kronik hastalıkları olan hastalar için, kullanım ve dozaj rejimi ayarlanmalıdır.

Yan etkileri

Amoksiklav ile tonsillit tedavisi yan etkilere yol açabilir. Çoğu zaman, ilacın bir parçası olan klavulanik asidin etkisinden kaynaklanırlar. Ana olanlar:

 • sindirim sisteminde bozulma - rezi, ağrı, mide bulantısı, kusma, ishal, şişkinlik;
 • alerji - şişlik, döküntü, dermatit;
 • uyku eksikliği, baş ağrısı, halsizlik, kaygı;
 • anemi, kandaki trombosit seviyesinde bir azalma;
 • idrar sisteminin karaciğerinin bozulması;
 • kandidiyazis.

Amoxiclav'ı kendiniz almanız yasaktır; çünkü hastalığın nedeni antibakteriyel ilaçlar tarafından tedavi edilmeyen mantar ve viral patojenler olabilir. Bu gibi durumlarda antibiyotik kullanımı hastanın durumunda bozulmaya ve sağlığa zarar verir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın

Boğaz ağrısı tedavisinde Amoksiklav

Amoksiklav - penisiline bağışıklık geliştirmek, daha mücadele mikroorganizmaların halinde etkili bir araç sağlar penisilin, amoksisilin ve klavulanik asit dayanmaktadır bademcik iltihabı her türlü tedavisinde öncü ilaçların biri. Ne yazık ki, hastane mikroorganizmalar sonunda stabil da beta inhibitörleriyle oluşan (maddelerin hangi sınıf ve klavulanik asit geçerlidir) ve bunların son derece zor hale gelmiştir tedavisi.

Bu antibiyotiğin çeşitli formları vardır:

 1. Kviktab;
 2. neo;
 3. Amoksiklav 2x;
 4. ve ayrıca Amoxiclav süspansiyonu için kendi hazırlığı için Amoksiklav 2'ler ve çocuklar için de kullanılır.

Antibiyotik ve klavulanik asit kombinasyonu ilk olarak 1977 yılında "Glaxo Smith Kline" adıyla anılan İngiliz şirketi "Beecham" dan bilim adamları tarafından çıkarıldı. Ancak bu yerleşimin ilk ilacı için patent sadece 1984'te verildi.

Kontrendikasyonlar

Birçok antibiyotik gibi, Amoxiclav pek çok nedenden dolayı tavsiye edilmez, örneğin:

 1. penisilin ve sefalosporin antibiyotiklere karşı aşırı duyarlılık ve alerjik reaksiyonlar durumunda;
 2. hematopoez ile ilgili problemler;
 3. Karaciğer ve böbreklerin işlev bozukluğu.

Amoxiclav-Kviktab

 • 500 mg Amoksisilin;
 • 125 mg klavulanik asit.
 • Aromatikleştiriciler "Tropik" veya "Turuncu"

Nasıl tedavi edilmeli?

bölüme bölünebilir tablet az 25 kg ağırlığında çocuklar böylece, bu formun hazırlanması belirtilmediği takdirde anjina Amoksiklava tedavisi beklenen etkiyi getirmez. Amoxiclav-Kviktab için koyduğu tüm umutlarını haklı, sen su içmek ardından temiz, haşlanmış suyun yarısı 200 gramlık cam tablet erimesi veya iyice çiğnemek ve gerekir.

Anjinada amoxiclav dozu nedir?

 1. Yetişkinler ve ergenler 40 kg ağırlığında - günde 1 kez / 3 kez
 2. 6 yaşına ulaşan ve 25-40 kg arasında birikmiş çocuklarda anjinada amoksiklav, günde 3 kez 1 tabletin kullanılması tavsiye edilir.

Neo-amoxiclav

"Neo" şeklinde Amoksiklav - evde bir süspansiyon hazırlanması için bir granül, 1.8 gramlık paketlerde paketlenmiş.

Aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

 • 875 mg Amoksisilin;
 • 125 mg klavulanik asit

Nasıl doğru alınır?

Yarım bardak temiz sıcak suda, anjin durumunda 1 poşet Amoksiklavın çözülmesi gerekir, fakat hiçbir durumda sıcak değildir. İyice karıştırın ve hazırlandıktan sonra, öğünün başlangıcında derhal uygulayın, böylece ilacın iyice emilmesi, sonuçta oluşan sıvının depolanması.

Hangi dozda?

Bir yetişkin boğaz ağrısı olan amoksiklav, günde iki kez 1 çözünmüş poşet için önerilir. En fazla 1 poşet sadece üç kez alabilir.

Amoksiklav 2x

Purulent angina Amoksiklav aşağıdakileri içeren "2x" şeklinde gerektirir:

 • 500 mg Amoksiklav;
 • 125 mg klavulanik asit.

Doğru nasıl uygulanır?

Bunlar, kategorik olarak bölünemeyen güçlü bir kabukla kaplanmış tabletlerdir, yani vücut ağırlığı henüz 25 kg'a ulaşmamış çocuklar için, onlara verilmemesi tavsiye edilir.

 1. Yetişkinler ve 12 yaşından itibaren neredeyse yetişkin gençler - günde 3 defa 500 gram tablet
 2. 6 yaşından küçük çocuklar - çocuğun ağırlığının kilogramı başına 20 ila 60 mg, ki bu da 3 kabule ayrılmalıdır.

Amoxyclav bebek formları

Çocuklarda pürülan anjinada amoksiklav (ağırlıkları 40 kg'a ulaşmazsa) Amoksisilin konsantrasyonuna bağlı olarak bir süspansiyonda alınır:

 • Amoksiklav 2s (aktif antibiyotik 400 mg)

Vişede belirtilen belirli bir seviyeye su ekleyerek bir süspansiyon hazırlamak için gerekli olan kiraz veya limon aromalı toz şeklinde üretilir.

Çocuğun boğaz boğazından korunmasına yardımcı olan önerilen doz, çocuğun kilosunun her bir kg'ı için 25 ila 70 mg olup 2 doza bölünmüştür.

 • Amoksiklav süspansiyonu (125 mg Amoksisilin)

Süspansiyon, beyaz, bazen hafif sarımsı, renk ve çilek aromasına sahiptir.

Çocuk pediatristlerine, anjinin provokatörünün durumuna ve doğasına bakarak, her gün hasta çocuğun kilogramı başına 20 ila 60 mg atar, 3 doza bölünür.

Kabul için genel öneriler

Onlardan en iyi şekilde yararlanmak için antibiyotikler nasıl doğru şekilde alınır?

 1. Antibiyotiklerle tedavi, patojenin doğası ve antibiyotik ilaçlara olan duyarlılığı için sunulan testlerin sonuçlarına dayanarak bağımsız olarak değil, sadece ilgili hekim tarafından reçete edilir.
 2. Kayıt için koşulsuz olarak doza ve bireysel tıbbi tavsiyelere uyun.
 3. Rölyef geldikten sonra antibiyotik ilaçların seyrini atmayın, ancak tedaviyi istenilen son noktaya getirin.
 4. Hapı bir "boş mide" üzerine almayın.
 5. Paralel olarak, bağırsak florasını normalleştirmek için enterosorbents ve preparatları alın.

Anjinada Antibiyotik Amoksiklav: Tedavi, dozaj, yan etkiler

anjin tedavisi için kullanılan antibiyotikler arasında, özel bir yer amoksiklav kaplar - bunun etkinliğini, belki de bir çok antibiyotik yerine, sadece iki ajan bakteriler üzerinde hareket için: amoksisilin ve klavulanik asit.

Enfeksiyonla mücadele için temel araç, ilacın bir parçası olan amoksisilin olup, ayrı ayrı reçete edilir, tablet şeklinde yapılır, ayrıca özel bir toz (bundan bir süspansiyon yapılmalıdır).

amoksisilin, klavulanik asit ürünleri "zararlı" bakteri atık direnç kazandıran olarak Amoksiklav anjin daha hızlı hareket edebilir, ve sonuç olarak çok daha uzun bir süre için sabit kalır. Ek olarak, asidin kendisi de, zayıf bir şekilde ifade edilmesine rağmen, bazı antibakteriyel aktiviteye sahiptir.

Anjina antibiyotik Amoxiclav tedavisi nasıldır

İlacı oluşturan her iki ana bileşen de prensipte eyleme benzerdir. Bunların gastrointestinal sistemden emilmesi hızlı bir şekilde gerçekleşir. Amoxiclav tabletinin, öğle veya akşam yemeğinin ne zaman yapıldığına bakılmaksızın, herhangi bir zamanda, hemen hemen her zaman "yenmesi", doktorların yan etkilerini azaltmak için almayı tavsiye etmelerine rağmen, elverişlidir. Uygulamadan 60 dakika sonra, kan plazmasındaki maksimum antibiyotik konsantrasyonu zaten gözlenmiştir.

İlacın bileşenleri bademcik dokusu da dahil olmak üzere vücudun tüm sıvılarına ve dokularına nüfuz eder, böylece Amoxiclave ile anjin tedavisi çok etkilidir.

Geleneksel olarak alımı 5-14 gün sürer, ancak hastalığın tüm belirtileri ortadan kaybolmasından sonra ilaç hayatta kalan patojenlerin "bitirmek" için birkaç gün içmek için gereklidir yana en hekimler, 7 günlük bir kurs tavsiye.

Anjina durumunda Amoksiklav dozu

Anjinadaki amoksiklav aşağıdaki oranlarda reçete edilir. 12 yıldan fazla Yetişkinler ve ergenler (burada gerekli durum - ağırlık 40 kg), 1 tablet (- 250 mg klavülanik asit amoksisilin boy oranı: 125 mg) öngörülen klavulanik aside her 8 saatte bir veya 1 tablet (amoksilin - 500 125 mg mg) her 12 saatte bir. Böylece, günde üç kez tabletleri içmeniz gerekecektir. Bunlar hastalığın hafif veya orta şiddeti için kabul kurallarıdır.

anjina daha şiddetli gerçekleşir, doz arttırılır: amoksisilin, 500 mg'lık bir dozda uygulandığında, bir tablet üzerinde klavülanik asit 125 mg, her 8 saat... 125 mg - tabletler her bir bileşim içinde bu yana iki eşit olmayan 250 mg, 500 mg amoksilin, içeren bir tablet klavulanik asit aynı sayıda içerir unutulmamalıdır.

Boğaz ağrısı durumunda amoksiklav, tabii ki, bir çocuktan daha büyük dozlarda reçete edilir. Çocuklar çok daha yaygın yetişkinlerden daha duyarlı anjina: ısı hızla, soğuk havaların yerini özellikle off-sezonunda neredeyse zayıflamış bağışıklık, küçük hipotermi, - ve boğaz ağrısı.

Çocuklarda angina ile Amoksiklav - tedavi özellikleri

Çocuk zaten büyüdüyse, tablet şeklinde ilaç alabilir, daha küçük çocuklar için eczanelerde satılan bir tozdan hazırlanabilecek bir süspansiyon içmek daha kolay olacaktır. Süspansiyondaki antibiyotik dozu aşağıdaki gibi olacaktır: 5 ml süspansiyon 125 mg Amoksiklavdır. Hafif bir enfeksiyon şekliyle, bir doz için 1 dozluk kaşık atayın.

Belki de doktor ilacın dozunu arttırmak için gerekli bulacaktır ve ilacın büyük bir dozunu içeren Amoksiklav forte yazacaktır - bir ölçüm kaşığında 250 mg. Her durumda, doktor reçetelerini takip etmek ve reçete edilen dozu azaltmamak gerekir, aksi halde tedavi sadece bir etki yaratmaz, aynı zamanda çok fazla zarar da verecektir. Çocuklarda anjinada amoksiklav, sadece bir çocuk doktorunun tüm önerileri gözlenirse iyi bir etkiye sahiptir.

Süspansiyonun oral yoldan uygulanması için hazırlanan bir hafta önce saklanır, daha önce çocuklara erişilemeyen bir yere kaldırılır. Kim bilir, belki de bir çocuk daha çabuk iyileşmek isterse, tüm ilacı hemen içmeye karar verir (dahası, katkı maddelerinin farklı nitelikleri nedeniyle, tatlı şurup gibi görünür)? Bebeği korumak ve kendi sinirlerinizi kurtarmak daha iyidir.

Süspansiyonun bir parçası olan meyve aromaları ve şeker, boğazda güçlü ağrılı duyularla bile daha az hoş olmayan bir çocuk için antibiyotik alma prosedürünü yapar. Çocukluğu Sovyet döneminde olan çocuklar, emin bir şekilde annelerin nasıl acı bir hap içtiğini, onu toz haline getirmeye çalıştıklarını ve en sevdikleri şekerle nasıl içtiklerini hatırlıyorlar. Mevcut çocuklar daha şanslıdır, ancak çocuğun ilacın yardımcı bileşenleri üzerinde sahip olabileceği alerjiyi unutmayınız.

Amoksiklavın Alerjileri ve Yan Etkileri

Antibiyotik Amoksiklavlara karşı alerjik reaksiyonlar nadiren görülür, ancak bilinmesi gerekir. Kaşıntı, kurdeşen, anjiyoödem ve hatta anafilaktik şok olur. Alerjiye yatkın olan kişilere özellikle dikkat edilmelidir.

Amoksiklavdaki yan etkiler, benzer ilaç kullanım prensiplerine bağlı olarak diğer antibiyotiklerle aynıdır. Çoğu zaman sindirim sistemi tepki gösterir: mide bulantısı, kusma ve dysbacteriosis mümkündür. Bazen karaciğerin, tek sarılığın, hepatitin tersine çevrilebilir ihlalleri vardır.

Çok nadiren geri dönüşümlü lökopeni veya trombositopeni olur. Sinir sisteminiz "yetersiz" olabilir: baş dönmesi, baş ağrısı, anksiyete hissi veya uykusuzluk hissederseniz, belki de tüm bunlar Amoksiklav almaktan kaynaklanır ve iptal edildikten sonra geçer.

Ve Amoxiclav'ın "eksilerini" hakkında biraz

Bazen anjinada Amoksiklav kullanımı istenen etkiyi vermez. Bu, ilacın münferit bileşenleri müstahzarın bileşenlerine karşı toleranssız olduğunda ortaya çıkar. Olgu ölümcül değildir, ancak ilacın kaldırılmasını ve başka birinin atanmasını gerektirir, çünkü daha fazla kabul sadece patojenlerin çoğalmasını destekleyecektir. Bunu kendi başına yapmak imkansız, ilaç hekim tarafından iptal edilmelidir.

Amoxiclav'ı anjinaya almaya başlamadan önce, kontraendikasyonlar ve ilacın kullanımıyla ilgili özel talimatlar hakkında bilgi içeren talimatları okumalısınız. Kontrendikasyonlar enfeksiyöz mononükleozun yanı sıra penisilin antibiyotiklerine bazen aşırı duyarlılık içerir.

Amoksiklav'a ek olarak başka ilaçları - örneğin herhangi bir kronik hastalıktan - alan hastalara özellikle dikkat edilmelidir. Özellikle, artriti olan ve metotreksat almak isteyenler, Amoksiklavın ilacın toksisitesini artırabileceğini hatırlamalıdır.

Amsoksiklav - son nesillerin antibiyotiklerinden biri, yüksek etkinlik ve az sayıda yan etki. Tabii ki, daha iyi, hasta veya tabletler almayın. Ama hastalanırsanız - Amoxiclav, anjinadan ve olası komplikasyonlarından hızla kurtulmaya ve sisteme geri dönmeye yardımcı olacaktır.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Angina için Amoksiklav: kullanım talimatları

Solunum sisteminin enfeksiyöz hastalıkları arasında, angina özel bir pozisyona sahiptir, çünkü farinks bölgesindeki inflamatuar sürecin sadece çocuğu değil, aynı zamanda yetişkinleri de yıkabileceğini düşünebilirdi. Ek olarak, genellikle çok yüksek sıcaklıklara sahip bir arka plana dayanan bu patoloji, diğer hayati organlara birçok komplikasyona neden olabilir. Böyle bir hastalığı tedavi etmeyin daha pahalı. Ancak, antibiyotik tedavisi olmaksızın kesin ve geri alınamaz bir enfeksiyonla baş etmek vazgeçilmezdir. Ve birçok antibiyotik en popüler patojenlere karşı etkili olmasına rağmen, anjin doktorlarında "Amoxiclav" ilacı diğer ilaçlardan daha sık atar.

Penisilinlerden belki de daha güvenli olan ve antisikrobiyal ajanların çok fazla olduğu, bu da intoleransın ciddi reaksiyonlarına neden olmaktadır. Neden doktorlar özellikle penisilin serisine yöneliyor ve bu ilacın diğer popüler penisililerden nasıl farklı olduğu.

Anjina ve etkili antibiyotikler

Çoğumuz boğaz ağrısı ile tanışması nedeniyle nefret dolu yatak istirahati, sürekli, gargara uymak için gerekli yüksek sıcaklıklara birkaç gün içinde kıpır kıpır zaman tırmanıyor bir parça almak için zaman çünkü boğazında ağrı, yeme ile acı çocuklukta başlar ağız sulandıran şurupları ve tatsız hapları alır. Ve bu en çok ısırgan tabletler çoğunlukla antibiyotiklerdi.

Daha sonra, yetişkinlikte, özellikle sonbahar-kış döneminde anjin, hastanenin nedeni haline geldi. Ve yine, yatak, sıcak çay, durulama, sıkıştırır, inhalasyon, antipiretikler ve tüm aynı antibiyotikler. Ancak, hipoterminin ve soğuk içeceklerin kullanılmasına karşı anjin yaşanıyorsa gerçekten böyle bir ihtiyacı var mı?

İlk bakışta böyle bir hastalık güçlü ilaçların yardımı olmadan tedavi edilebilir gibi görünüyor. Boğaz alanında yeteri kadar ısı, ahududu ile çay, tuz durulama. Ve bazı durumlarda bu yöntem çalışır. Evet, sadece böyle bir tedavi her zaman etkili değildir. Fakat neden aynı hastalık farklı yöntemlerle tedavi edilmeli?

Bunun nedeni, hastalığın nedensel ajanlarının hem bakteri hem de virüs olabileceğidir. Ve bacakların, boğazın veya tüm vücudun hipotermisi, yalnızca, bağışıklık sisteminin çalışmasında küçük bir arıza meydana gelmiş olması gerçeği kullanan patojenlerin aktivasyonu için provokatif bir faktördür.

Viral patolojilerde, güçlü ajanların kullanılmasına gerek yoktur. Doktorlar antipiretik ilaçlar ve bağışıklık uyarıcıları reçete edecektir. Vücudun kendisi, ürettiği antikorların yardımıyla viral enfeksiyonun üstesinden gelebilir.

Bakteri enfeksiyonları ile, sadece yüksek bağışıklığa sahip bir organizma başa çıkabilir, ancak bu durumda bir kişi hiç hastalanmayacaktır. Ve eğer anjin belirtileri varsa, bu tür bir mücadelenin bedenin gücünün ötesinde olduğu ve dışarıdan yardıma ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Fakat kim bakteri ile antibiyotik denilen antimikrobiyal ilaçlardan daha iyi anlaşabilir? Bu nedenle doktorlar, geniş bir aksiyon yelpazesine sahip olan ve patojenlere karşı mücadeleye başlamalarına bile yardımcı olan antibiyotik etkili antibiyotikleri reçetelemelidir. Vakaların büyük çoğunluğunda, ilk önerilen antibiyotik, enfeksiyonu öldürmek için yeterlidir.

patojenler angina spektrumu göre, doktor antibiyotikler penisilin ve sefalosporin dizisi bunlardan herhangi biri ile başa çıkmak için oldukça yeteneğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bir kişi, bir bakterisidal ve bakteriostatik etkiye sahip olmadığını anlamda biraz daha zayıf olan makrolitlerle yardım, idiosenkrazi antibakteriyellerden veri tesisi yatıyor edin. Fakat bu eylem bile, eğer bakteriler böyle bir “oportünist” olmasaydı, yeterli olurdu.

Evet, onlar iyi öylesine olumsuz koşullara adapte çünkü onlar her alt grup (soyları) patojenler antibiyotiklere dirençli hale mutasyonlar çeşitli boyunca hayatta kalmak için mücadele, çağrılabilir. Bu nedenle, vücut ilaçlarımız için oldukça güvenli kabul edilen penisilinler ile, göreceli olarak sık görülen hoşgörüsüzlük belirtileri için değil. Bazı bakteri suşları anjin penisilin, ampisilin, daha önce etkili antibiotik.Takim şekilde devre dışı penisilinaz enzimi (aynı beta-laktamaz) üretimi öğrenmişlerdir, amoksisilin sadece işe yaramaz hale gelir.

Ancak bilim hala ayakta durmuyor, her yıl bakteriyel enfeksiyonla mücadele etmek için daha fazla yeni ilaç geliştiriliyor. Sadece yeni bir tane geliştirin, eğer eskiyi geliştirebilirseniz, ancak etkili olabilirsiniz. Yani korumalı penisilin gel, her zamanki ilaçlar penisilin, anjin (Hemolitik ya da Staphylococcus aureus, streptokok, pnömokok ve diğer patojenlerin) başlıca patojenler karşı en etkili değiştirin.

Bu ilaçlar, bir şey değildir, ancak "eski" kombinasyonu (amoksisilin sıklıkla) yarı sentetik penisilin belirlenmiş ve spesifik bileşenler (örneğin, asit klavuonovoy) bakteriyel enzim penisilin dirençli hale. hatta aynı amoksisiline, olağan penisilin tedavisine cevap vermeyen bu bakteri türlerine de etkili olduğu için oldukça yaygın anjin kullanılan bu iki bileşen (amoksisilin ve klavuonovoy asit) ve hazırlama "amoxiclav", temelinde yaratıldı.

ATC kodu

Aktif maddeler

Anjina içinde amoksiklav kullanımı için endikasyonlar

Bu yüzden, "Amoksiklav" ın korumalı penisililerin canlı bir temsilcisi olduğunu anladık. Bu ilaçların etki spektrumu gerçekten eşsizdir, çünkü bunlara dirençli çok az sayıda mikroorganizma vardır ve hatta anjin gelişimini provoke etme olasılıkları yoktur.

Nedeniyle işlemlerden geniş beta-laktamaz penisilinler dayanıklı ve başarılı bir şekilde üst solunum yolu, solunum ve genitoüriner sistem, bulaşıcı deri lezyonları, deri altı dokusu, kaslar, tendonlar, kıkırdak ve kemiğin çeşitli enfeksiyon ve iltihaplı patolojilerin tedavisinde kullanılan "amoksiklav" ise özellikle. üst solunum yollarının iltihabi hastalıklar söz konusu olduğunda, anjin çeşitli formlarının tedavisinde "Amoksiklava" etkinliğini söz.

Evet, angina sadece viral veya bakteriyel değildir, aynı zamanda çeşitli formlarda sızıntı yapabilir: catarrhal, lacunar, foliküler veya pürülan. Viral boğaz ağrısı durumunda, diğer antibakteriyel ilaçlar gibi "Amoksiklav" ın, virüsleri bakterilere karşı silahlarla yenmek imkansız olduğu için bile etkisiz olduğu söylenmelidir. Sonuçta bunlar tamamen farklı yaşam biçimleridir. Ek olarak virüsler, konakçı hücre içinde parazitleşen hücresel olmayan yapılar olarak kabul edilir. Yani bu durumda, antibiyotiği yok et?

Dahası, böylesi yanlış bir tedavi sadece patojeni bir virüsse hastalığı alevlendirebilir. Bakteriyel bir enfeksiyonla mücadele etmek için vücuda yardım etmek, antibiyotikler, ancak, kesinlikle seçici davranmayı bilmiyorlar. Patojenik bakterileri öldürmek, buna paralel olarak, vücudun bir "taramasını" ve bize doğal bir bağışıklık sağlayan yararlı bir mikroflora yürütürler. Ve bu zamanda virüslerin azaltılmış bağışıklık koşullarında daha aktif olarak çoğalmaya başlaması, hastanın durumunu ağırlaştırmakta ve hastalığın seyrini komplike hale getirmektedir.

Ancak antibiyotikli bakteriyel patolojilerle az sayıda kişi karşılaştırır. Çoğu durumda anjinada "Amoksiklav", sıcaklığa yardım eden ve azaltan ana ilaç haline gelir (ve boğazda iltihaplanma ile çok sıkı bir şekilde tutar) ve hastalığın belirtileri ortadan kalkar.

Katarreli anjin, azalmış bağışıklığın bir arka planında ortaya çıkan hastalığın en hafif formlarından biridir. Farinks ve üst solunum yollarına yerleşmiş olan virüs ve bakterilerden kaynaklanabilir. Dahası, çoğu durumda, bu bakteriler, sadece organizmanın savunmaları azaldığında aktif olarak çoğalan şartlı patojenik mikrofloralardır.

Fırsatçı mikroflora karşı savaşmak, yalnızca aşırı aktiviteye başladığında anlamlı olur. Ve bu tam da böyle. Bu nedenle, "Amoxiclav" doktorları, hastalığın kolay bir şekli olmasına rağmen, kataral anjina ile bile reçete edebilirler.

Bu durumda antibiyotik hastalığın hoş olmayan semptomlarını çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve enfeksiyonun vücuda girmesine izin vermez. Orada yeni iltihap süreçleri kışkırtıyor. (Bir çok-bileşenli entegre sistem olduğu için, aslında, bizim vücut her şeyde bağlanır) Ve aynı bakteri çok farklı hastalık, neredeyse ilgisiz organları neden olabilir göz önüne alındığında, oldukça mümkündür.

Kataral anjinada antibiyotik almayla ilgili karar, hastalığın semptomlarına ve hastanın durumuna bağlı olarak doktor tarafından alınır.

Lacunar angina da yaygın bir boğaz hastalığı biçimidir. Süreç bademcikler yüzeyinde hem lokalize edilebilir boğazında yanı sıra derin (üst damak, küçük dil içinde boğaz ve bademcik doymuş pembe veya kırmızı görünüyor ise) ne zaman farenks allık bile arka duvarı. Hastalığın nedeni hem vücut bakterilerinde hem de dışarıdan içeriye girenler olabilir.

Prensip olarak, bakteriyel enfeksiyonun gecikmesi için, aynı zamanda angina ile enfekte olan adenoidler var. Ancak iltihaplı adenoidler genişlemeye eğilimlidir ve genellikle küçük çocuklarda bile çoğu kez çıkarılır. En kötüsü, eğer çocukluk döneminde, adenoidlerle birlikte, çocuk da bademcikler kaldırıldı. Bu durumda, bakteriler hızla solunum yoluna yayılır, akciğerlere ulaşır ve pnömoni (pnömoni) şeklinde tehlikeli bir komplikasyona neden olur.

Antibiyotik Tedavi edilmezse Laküner anjina altta yatan hastalık bakteriyel enfeksiyon belirtilerinin ortadan kalkması yok olmayacaktır sonra bile, Vedalar etkisiz olacaktır, ancak sadece bağışıklık sistemi tarafından üretilen hücrelerin savunucularına baskısı altında bir süre onu tuttu. Ve sadece en azından biraz için, bakteriler bir kez daha, savaşa acele bademcik iltihabı atakları, komplikasyonlar ile romatizmal dolu olmak üzere, vücutta zaten çeşitli hastalıkların neden bağışıklık azaltılmalıdır.

Lacunar angina doktorlarında "Amoksiklav" amak, sadece hastalığı daha çabuk tedavi etmeyi değil, aynı zamanda olası tehlikeli komplikasyonları önlemeyi de dener. Bu durumda antibiyotiklerle tedavi, hastalığın ilk günlerinde başlar ve antihistaminiklerin ve immüno-uyarıcıların vitamin kompleksleri formunda alınmasını sağlar.

Boğazın pürülan şekli izole bir hastalık değildir, ancak tedavi edilmezse veya yetersiz tedavi edilirse, catarrhal veya lacunar patolojisinin bir komplikasyonu olabilir. Prensip olarak, olayların bu gelişimi genellikle, hafif bir kursa bağlı kataral bademcik iltihabı antibiyotik olmadan tedavi edilmeye çalışıldığında gözlenir. Hastalığın en sık neden olan ajanı Staphylococcus aureus'dur, bu da çoğalmaya başlamak için doğru zamanı bekler.

Pürülan bir forma geçiş, sıcaklıkta güçlü bir artış, yutma ve yemek yeme ile ilgili büyük zorluklar, parlak kırmızı bademciklerin yüzeyinde beyazımsı püstüllerin ortaya çıkmasını gösterebilir. Çoğu durumda, hastalık alt çenenin altındaki lenf düğümlerinde bir artışla devam eder, ki bu da zaten bir tehlikedir, çünkü lenf enfeksiyonunun akışı vücudun her tarafına solunum yolundan daha hızlı ve daha fazla yayılabilir.

Pürülan anjina ile penisilinler ve sefaloporinler özellikle etkili sayılır. Bununla birlikte, sefalosporinlerde, Staphylococcus aureus ve diğer patojenik mikroflora temsilcilerine karşı etkili olan ilaçların çoğunluğu, belirli bir beceri veya sağlık tesisine ziyaretler gerektiren enjeksiyon içindir. Pürülan anjinin, "Amoxiclav" gibi oral ilaçlar için, özellikle de patoloji bir hastanede tedavi edilmezse, daha kolaydır.

Bu arada, bu tür tedavi eşzamanlı olarak çözülür ve lenfositlerin artması sorunu.

Pürülan patolojinin bir çeşidi, bademciklerin foliküllerinde bir artış ve takviye olan foliküler anjinadır. Pürülan foliküller beyaz veya bulanık sarı sıvı ile dolu yuvarlak püstüller gibi görünür. Püstüller daha sonra kendi başlarına açılarak bademcikler üzerinde beyazımsı bir kaplama oluştururlar.

bir başka bakteri faktörler irinli sürecinin katkısı gözardı edilemez rağmen bu durumda hastalık genellikle streptokoklar ve pnömokoklar vardır. Aktif üreme ve atık ürünlerin serbest, bakteri angina semptomlara sonra vücudun zehirlenmesine sebep olan ve toksik maddelerin kaynağı zehirlenmesi (baş ağrısı, yorgunluk, bulantı ve iç organların bozulması, vs.) katılabilir.

Antibiyotikler, özellikle bademcik iltihabı "amoksiklav", aktif bir "stok" bir azalmaya yol açar, enfeksiyon, mücadele için yardımcı olan, ve bu nedenle vücutta toksik maddelerin konsantrasyonu, giderek insan organları ve sistemleri üzerinde olumsuz bir etki önlenmesi, azalır.

Gördüğünüz gibi, antimikrobiyal ilaç "Amoksiklav", doktorlar tarafından sevilen bir şey değildir, çünkü herhangi bir bakteriyel boğaz ağrısına yardımcı olur. Ve diğer penisilinler iyi etkinlik göstermediğinde bile etkisi görünür.

Sorunun şekli

"Amoksiklav" kombine bir ilaç olarak kabul edilir, çünkü iki tamamlayıcı aktif madde içerir. Ana etkinin (antibakteriyel) henüz bir antibiyotik amoksisilin sağladığının, ancak klavuonik asitin yardımı olmadan koruyucu enzimler üretebilen bir enfeksiyonun üstesinden gelemeyeceği açıktır.

Yardımcı maddeler ilacın salınım biçimine bağlıdır, ancak bunların birkaçı vardır. "Amoxiclav" adında birkaç çeşit tablet vardır:

 • Amoksiklav 375 mg (250/125 mg - ilk şekil amoksisilin dozajını, ikincisi - klavuonik asit tabletinin içeriğini gösterir)
 • Amoksiklav 2X 625 mg (veya 500/125 mg)
 • Amoksiklav 2X 1000 mg (veya 825/125 mg)
 • Tabletler dağılabilir Amoksiklav Quiktab 625 mg (veya 500/125 mg)
 • Tabletler dağılabilir Amoksiklav Quiktab 1000 mg (veya 875/125 mg)

Görüldüğü gibi içerik klavuonovoy asit, içinde sabit kalır, hastanede ve evde anjin kullanılabilen "Amoksiklav" tabletler, farklı dozaj amoksisilin (bileşim ve yardımcı maddeler) olabilir. "Amoksiklav" 250/125 mg ve 500/125 mg'ın değiştirilebilir olduğu söylenmelidir. yani Bunun yerine bir tablet 500 mg amoksilin içeren, 2 kez daha fazla olacaktır, bu durumda asit içeriği klavuonovoy ne olursa olsun, 2 250 mg tabletler ve almak mümkündür. Vücut için bu tehlikeli değildir, ana şey günlük klavuonik asit dozu 600 mg'ı geçmemesidir.

Artan doz ile "Amoxiclav 2X" tabletleri koruyucu bir kaplamaya sahiptir. Tropikal meyveler ve turunçgillerin tadına bakacak lezzetler içerir.

"Amoksiklav Quiktab" - bunlar tamamen yutulması ve su ile yıkanması gereken sıradan tabletler değil. Bu tropikal bir lezzet ile bir resorpsiyon tabletidir. Oral kavitede çözünürler ve bu nedenle tabletleri yutmakta güçlük çeken hastalar için uygundurlar.

Anjina ile "Amoksiklav" tabletlerine ek olarak, 2 aydan büyük çocuklar ve yetişkinler için tedavi edilen iç kullanım için bir süspansiyon kullanılır. 100 ml'lik bir cam şişe içinde hafif sarımsı bir renk veren kristalin bir toz formunda üretilir. Süspansiyonu hazırlamak için, şişe sallanır, açılır, suya özel bir işaret verilir, iyice kapatılır ve iyice çalkalanır. Doğru dozlama için, preparasyona bir fışkırtma ile bir pipet eklenir, bunun fisyon oranı 0.1 ml'dir.

Süspansiyon 2 doza sahip olabilir: 156.25 mg / 5 ml ve 312.5 mg / 5 ml (Amoksiklav forte). İlk durumda, süspansiyonun 5 ml'sinin 125 mg amoksisilin ve 31, 25 mg klavuonik asit içerdiği, ikinci durumda ise 250 ila 62.5 mg arasında bir oran olduğu anlaşılabilir.

Bir preparat "Amoksiklav" ve bu tür bir tahliye formu, 2 dozda intravenöz infüzyonlar için bir toz halinde: 600 (500/100) ve 1000 (800/200) mg. Toz, bir infüzyon çözeltisi hazırlamak için kullanılır. Sistem aracılığıyla vücuda enjekte edilen bir çözümdür. Bu durumda, çözücü olarak enjeksiyon için su kullanılır.

farmakodinami

Eğer ilacın bileşimine dikkatlice bakarsanız "Amoxiclave", iki bölümden oluşan adını söyler. İlk kısım "amoksisilin" kısaltmasıdır, ikinci kısım - "clavuon" kelimesinin 4 harfidir. Şimdi ilacın garip ismi öyle görünmüyor. Ancak ilacın gücü isimde değil, eylemde.

Amoksisilin, geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumu olan bir antibiyotiktir. Bu, belirgin bir bakterisit etkiye sahip en yaygın kullanılan yarı sentetik penisilinler biridir. Aktivitesi, pnömokok dahil olmak üzere birçok streptokok, stafilokok ve enterokok enfeksiyonu tipine uzanır. İlaç başarılı bir şekilde Escherichia coli, Proteus, Clostridium, Klebsiella, Helicobacter pylori ve diğer patojenik bakterilerin yol açtığı patolojilerin mücadele için kullanılabilir.

Ne yazık ki, amoksisilin penisilin yok antimikrobik, penisilin ve sefalosporin karşı özel bir enzim üreten bakteriler, başa çıkamaz. Ona yardımcı olmak için, ilacın antibakteriyel bileşenine zarar veremeyen beta-laktamaz bakterilerle stabil bileşikler oluşturan klavuonik asit gelir. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, çapraz bağlı antibiyotik direncinin ilişkili olduğu plazmid beta-laktamaz içeren bileşiklerdir.

Farmakokinetik

İlaç, çeşitli uygulama yöntemleri ile kanın içine iyi ve hızlı bir şekilde nüfuz etmesi nedeniyle iyi aktivite gösterir. İlacın oral yoldan uygulanması olasılığı, ilacın her iki bileşeninin de mide ve vücutta çeşitli pH değerlerinde suda iyi çözünmesi gerçeğidir. Bunlar, sefalosporin serilerinin birçok doğal penisilini ve antibiyotiği için tipik olan gastrointestinal sistemin asidik ortamında yok olmazlar. İlacın hem yemeğin başında hem de emilimi ve etkinliğini etkilemeyen yemek sırasında alınması mümkündür.

Kan plazmasındaki ve vücut sıvılarındaki maksimum aktif madde miktarına, ilacı aldıktan sonra bir saat sonra ulaşılır. İlacın bileşenleri lezyonlarda birikebilir. Angina ile böyle üst solunum yolu mukozası, nerede bakteriyel enfeksiyon ile "Amoksiklav" preparatının aktif mücadele gerçekleşir. Kandaki antibiyotiğin yanı sıra diğer sıvılar ve vücut dokuları da enfeksiyonun genelleşmesini önler.

Vücuttan amoksisilin atılımı böbreklerde yer alır. Bu durumda, değişmeden görüntülenir. Bir antibiyotikten farklı olarak, klavuonik asit karaciğerde metabolize edilir. Metabolitleri ekshale edilen hava, dışkı ve idrarda bulunur.

Hamilelik sırasında anginada amoksiklav kullanımı

Beklenen annelere gelince, hamile kadınlar üzerindeki ilacın güvenlik çalışmaları elbette yapılmamıştır, ancak hayvan deneyleri, ilacın fetus üzerindeki teratojenik etkisini göstermemiştir. İlaç ve erken doğuma neden olmaz. Bu nedenle, hamilelik sırasında ilacın kullanımı, gelecekteki annenin ve bebeğinin hayatı için bir risk varsa oldukça kabul edilebilir kabul edilebilir.

Her durumda, ilaç "Amoxiclav" ile tedavi olasılığı hakkında karar deneyimli bir doktor tarafından alınır. Diğer güçlü ajanlarda olduğu gibi, anjina ve diğer hastalıklarda "Amoksiklav", bir çocuğun hayati organları oluştuğunda, gebeliğin ilk 3 ayında almamaya daha iyidir.

Antibiyotiklerin bir kısmı anne sütüne girer. Ve, antibiyotiklerin yeni doğanlar için kendisinin oldukça güvenli olduğu düşünülse de, ilaç tedavisinin arka planına karşı emzirme, çocukta dışkıda bozukluk ve mukoza zarının mantar lezyonlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Evet, antibiyotikler, zararlı ve yararlı bir mikroflorayı öldürerek mantarın büyümesi ve çoğalması için toprağa böyle bir özellik kazandırıyorlar. Yukarıdakilerden yola çıkarak, eğer mümkünse antibiyotik tedavisi süresi boyunca emzirmenin en iyi şekilde kesintiye uğradığı sonucuna vardık.

Kontrendikasyonlar

Daha önce bahsedildiği gibi, penisilinler nedeniyle çeşitli bakteriyel enfeksiyonlara karşı iyi etkinlik değil, aynı zamanda nedeniyle ilgili çocukluk ve yaşlılık mümkün işlevlerini yanı sıra hassas dönemleri yapar bu tipte, ilaçların göreceli güvenliğine değil, onların geniş dağılımını bulduk Hamilelik ve emzirme.

Ancak, diğer penisilinler gibi, anjin "Amoksiklav" ilaç etkin acil yokluğunda hastanın ölümüne yol açtığına şiddetli alerjik reaksiyonların gelişmesini tetikleyebilir. Ve bu "Amoksiklava" kullanarak bu kişilerde anjin tedavisi ve diğer ilaçlar penisilin için imkansız ve sefalosporin benzer kılan penisilinlere konjenital intoleransı olan kişilerin önemli bir yüzdesi vardır. Prensip olarak, beta-laktam antibiyotiklere karşı herhangi bir aşırı duyarlılık reaksiyonu, ilacın "Amoksiklav" kullanımına karşı bir kontrendikasyondur.

Ancak penisilinlere aşırı duyarlılık, bu ilacın kullanımına yönelik tek kontrendikasyon değildir. Bütün nokta, tıbbi maddelerin partiküllerini içeren kanın karaciğer yardımı ile süzülmesidir. Amoksisilin karaciğeri üzerinde belirgin bir olumsuz etkiye sahip değildir, fakat metabolitleri ile klavuonik asit vücutta bazı düzensizliklere neden olabilir. Bu nedenle, daha önceden sarılık atakları geçiren ve karaciğerindeki bir bozukluğu gösteren diğer semptomları olan hastalara ilaç reçete edilmemektedir.

İlaç reçete ve mononükleoz ve lenfositik lösemi gibi ya da onlardan şüphelenilen bu gibi bulaşıcı patolojiler ile yazmayın. Sorun, vakaların büyük çoğunluğunda, yukarıda sözü edilen hastalıklara Epstein-Barr virüsünün neden olduğu, yani. Bu bakteriyel bir enfeksiyon değildir, yani antibiyotiklere ihtiyaç yoktur.

Amoxiclav'in anjinada yan etkileri

Muhtemelen Amoxiclav'ı kullanmaya başlamadan önce, bir kişi ilaçla neyle karşılaşabileceğini ve ne tür hoş olmayan belirtileri olduğunu bilmek isteyecektir. Bu oldukça mantıklı, çünkü kim farkında, silahlı.

En küçük hastalarla başlayalım. Çocuklar genellikle ilacı alırken sıklıkla ishal alırlar, Ebeveynler genellikle mide bulantısı ve kusma gibi belirtileri de not ederler. Anneleri emziren bebekler için, örneğin anjina gibi bir bulaşıcı hastalık ile bağlantılı olarak "Amoksiklav" almaları halinde benzer semptomlar mümkündür.

Erişkin hastalarda ishal de en sık görülen yan etkilerden biri olarak kabul edilir. fungal cilt hastalıkları ve mukoza zarı, mide bulantısı, kusma biraz daha az şikayeti, bozulmuş sindirim, baş ağrısı ve baş dönmesi ile bağlantılı epigastrik ağırlık, karaciğer enzimleri artmıştır.

Çok nadir görülen semptomlar arasında şiddetli böbrek patolojisi olan hastalarda ve ilacı yüksek dozda alanlarda görülen konvulsif sendrom bulunmaktadır. Ayrıca, antibiyotik ilişkili kolit (bağırsak iltihabı) gelişmesi hakkında şikayetler nadiren alınır.

Kompozisyondaki değişiklikler ve kan kalitesi nadirdir ve ilacın kesilmesinden sonra geri dönüşümlü olarak kabul edilir.

Beta-laktam antibiyotiklere aşırı duyarlılığı olan hastalarda Quincke'nin ödem ve anafilaktik reaksiyonları mümkündür.

İlaç "amoxiclav" tedavisinde Nadir belirtiler de (cilt ve göz akında safra kesesi nedeni renginin solmasına durgunluk) hepatit (karaciğer iltihabı) ve kolestatik sarılık sayılabilir. Bu semptom, erkek cinsiyet ve ileri yaştaki insanlar için daha belirgindir.

Bakterisidal antibiyotikler, belirli bir preparasyona duyarlı olmayan aşırı bakteri büyümesi ile ilişkili süperinfeksiyonların arka planına karşı dysbiosis ve gelişimine neden olabilir. "Amoksikla" için böyle bir sonuç nadirdir, böyle bir durum sadece bireysel durumlarda ortaya çıkar.

Doz ve Yönetim

Anjin pek çok yüzün patolojisi olarak kabul edildiğinden ve farklı şekillerde ortaya çıkabileceğinden, "Amoksiklav" antibiyotiğinin evrensel reçeteleri söylenemez. Bir şey anjin formuna bağlı. Dolayısıyla, kataral anjina "Amoksiklav" ve diğer etkili antibiyotikler her zaman gerekli değildir. Hastalığın yumuşak formunda, doktorlar bol içecek, antiseptik ve termal prosedürlerin (düşük sıcaklıklarda) atanmasıyla sınırlıdır.

Katarreli anjinada bir yetişkin hastaya veya çocuğa "Amoksiklav", bu tür tehdit edici semptomların varlığında reçete edilebilir:

 • En az 3 gün süren yüksek vücut ısısı (38 derecelik bir sıcaklık anlamına gelir, düşük sıcaklıklar vücudun kendi başına ve oldukça başarılı bir şekilde mücadele ettiğini gösterir),
 • Hastalığın daha şiddetli bir forma geçişini gösteren hafif bir baskın bademciklerinin görünümü ve herhangi bir komplikasyon, başlangıçta bu tartışılmamış olsa bile, bir bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi ile ilişkilidir.
 • Enflamatuar bir faktörü gösteren ve vücudun her tarafındaki enfeksiyonun yayılmasıyla dolup taşan submaksiler lenf nodlarında bir artış.

Ama lacunar, antibiyotik olmadan anjina foliküler ve pürülan formu yapamaz çünkü tehlikeli semptomlar genellikle hastalığın en başındadır. Ve anjinada "Amoksiklav" preparasyonu, özellikle deneyimli bir doktor tarafından tercih edilir, özellikle de amoksisilin, ilk kez bulaşıcı patolojilerle bağlantılı olarak reçete edilirse. Sonraki randevular ile doktorların, ilaca bağımlılıkta bakterilerin gelişmesini önlemek için diğer aktif maddelerle ilaçları tercih edecekleri anlaşılmalıdır.

antibiyotik amoksisilin ve esas klavuonovoy asit dozaj rejimi anjin ve hasta refahı şeklinde değil, aynı zamanda yaşa, ve bazı durumlarda, hastanın ağırlığı sadece bağlıdır.

Ilacın kullanımı için talimatlarda önerilen ilacın uygulama ve dozun yöntemini düşünün.

tabletler. Her zamanki "Amoxiclav" tabletlerine gelince, bunların yemek sırasında (tercihen öğünün en başında) alınması tavsiye edilir. Tabletlerin öğütülmesine gerek yoktur, hepsi yutulur ve su ile yıkanır.

Tabletler "Amoksiklav" 375 mg yetişkinler ve çocuklar için tasarlanmıştır. Çocuklara tableti 6 yaşından daha erken vermemeleri önerilir.

12 yaşından önce küçük hastalara veya 40 kg ağırlığa ulaşmadan önce, dozaj çocuğun kilosunun 1 kg'ı başına 40 mg olarak hesaplanır. Alınan dozda ilacı günde 3 kez çocuğa vermeniz önerilir.

Ağırlığı 40 kg'ı aşan hastalar, ilacın hafif bir patoloji formunda 375 mg'lık bir dozda reçete edilir. İlacın her 8 saatte bir ihtiyaç duyduğu bu dozajda alın, örn. Günde 2-3 kez.

Orta şiddette anjina olan hastalar için, tercih edilen doz 625 mg'dır, bu yüzden uygun ilacı almanız ve 12 saat arayla 1 tablette almanız gerekir. Tedavi ve 250/125 mg hazırlık için uygun, ancak dozlar arasında sekiz saatlik bir ara ile 1 tablet için günde 3 kez almanız gerekir.

Hastalığın şiddetli formunda reçete edilen ilaçlar 625 veya 1000 mg. İlk, günde iki kez 1 tablet, üç kez alması gerekecek.

Tabletler "Amoksiklav Quiktab", yanı sıra artan dozda "Amoksiklav" da yetişkin hastalar için tasarlanmıştır. Sadece ağırlığı 40 kg'ın üzerinde olan hastalar tarafından kabul edilir.

Çözünebilir tabletlerin dozaj rejimi, sırasıyla 625 mg ve 1000 mg'lık geleneksel tabletlerin dozajları ve uygulama sıklığı ile aynıdır. Ama uygulama yöntemi biraz farklı. Tabletler emilebilir, çiğnenir veya suda çözülür (yarım fincan), bundan sonra ortaya çıkan süspansiyon sarhoş olabilir.

Oral uygulama için süspansiyon. 6 yaşın altındaki çocuklarda anjinada "Amoksiklav", esas olarak küçük miktarlarda aktif madde içeren bir peroral süspansiyon olarak reçete edilir. Bir süspansiyon şeklinde ilacın etkili dozajı çocuğun ağırlığına göre hesaplanır.

2 aya kadar yeni doğanlar, süspansiyon bebeğin ağırlığının kilogramı başına 30 mg'dan fazla olmayan günlük bir dozajda reçete edilebilir. 2 aydan 2 yıla kadar olan çocuklar için günlük doz, 1 kg vücut ağırlığı başına 40 mg'a arttırılabilir.

Vücut ağırlığı 40 kg'ı aşmayan 2 yaşından büyük çocuklar için, günlük doz, patolojinin şiddetine bağlı olarak, çocuğun kilosunun kilogramı başına 20 ila 60 mg arasında değişebilir. Bu durumda, çocuğun ağırlığının her bir kilogramı için klavulanik asit oranı 15 mg'ı geçmeyecektir. 40 kg ağırlığında bu, yetişkinler için günlük maksimum olarak kabul edilen 600 mg olacaktır.

Hesaplanan doz, doktorun randevusuna bağlı olarak 2 veya 3 doza bölünmelidir. Resepsiyonlar arasındaki aralıklar (8 veya 20 saat) mümkün olduğunca doğru bir şekilde gözlenmelidir.

Süspansiyon tedavi edilebilir ve yetişkinler, ancak ilacın düşük dozda verildiğinde, sadece hafif bir boğaz ağrısı seyrinde kullanılması önerilir. Süspansiyon için tozun yetişkin dozu günde üç kez 500 mg'dır, yani E. sadece 1500 mg.

Dozdan bahsettiğimizde, süspansiyon bitmiş ürünle ilgili değildi, ama bu dozu yapmak için gereken toz miktarında ampisilin miktarı hakkındaydı. Ancak her seferinde tek bir dozun tek başına hazırlanması gerekli değildir. Toz hemen bir flakonda su ile karıştırılır, sıvı 2 dozda dökülür ve terkipleri eşit şekilde karıştırmak için tüpü sürekli çalkalanır. Sonuç olarak, 100 ml bitmiş ilaç (süspansiyon) elde edilir.

Ilaç ile paket içinde özel bir dozaj şırıngası veya ölçüm kaşığı, 5 ml'lik bir hacim olmalıdır. Paket üzerinde belirtilen dozaja göre, 5 ml süspansiyon 125 veya 250 mg amoksisilin içerecektir.

Genellikle, hastalar ampisilin açısından ne kadar ilaç içmeleri gerektiğini hesaplamaları gerekmemektedir. Doktor, ilacın sayısını veya 1 resepsiyon için içmeniz gereken süspansiyonun hacmini açıkça belirten ilacı reçete eder. Hafif vakalarda çocuk genellikle 125 mg amoksisilin ve 31.25 mg klavuanat içeren hazır süspansiyondan 5 ml verilir. Hastalık daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkarsa, doktor, aynı 5 ml süspansiyonda 250 mg amoksisilin içeren yüksek dozda bir ilaç reçete edebilir.

En erken, yani yemekten hemen önce, bir yemek sırasında, tabletler gibi süspansiyonu atın.

Enjeksiyon için Toz. İlacın intravenöz uygulaması bir şırınga veya sistem kullanılarak gerçekleştirilir. İlaç solüsyonu enjeksiyonları ve damla (tuzlu su ile daha karıştırıldı, intravenöz kullanıma hazır bir formülasyon için) enjeksiyon için toz ve sudan hazırlanır sadece ağır anjin veya ağızdan ilaç alma imkansızlığı bir hastane ortamında atanabilir. Pediatrik doz, hastanın ağırlığının kilogramı başına 30 mg olarak hesaplanır ve hastanın durumuna bağlı olarak uygulama sıklığı, günde 2 ila 4 kez arasında değişebilir. Yetişkinler günde üç kez 1200 mg reçete edilir.

Bir damlalık 30-40 dakika boyunca yerleştirilir. Aynı zamanda, taze hazırlanmış bir enjeksiyon veya infüzyon çözeltisi 20 dakika içinde kullanılmalı, sonrasında kullanılamaz hale gelmeli ve atılmalıdır.

Anginada kaç gün "Amoxiclav" içmesi istendiğinde, sadece ilgilenen doktor cevap verebilir. Genellikle tedavi süreci 2 haftadan fazla sürmez. Hafif bir anjina ile semptomlar 3-5 gün içinde gidebilir, ancak antibiyotik en az 7 gün sürecektir. Hastalığın semptomlarının ortadan kalkması, mikropların tamamen yok edilmesi anlamına gelmez. Bakteriyel enfeksiyon aktivitesinde sadece bir azalma söz konusudur.

Aşırı doz. Bir yetişkin için maksimum günlük amoksisilin dozu bir çocuk için 2400 mg'dır. Bu dozların ilacın dozlama önerilerine kıyasla aşırı olması olası değildir. Hala yanlışlıkla çok yüksek dozlarda veya yüksek dozlarda ilacın uzun süreli kullanımı almış Fakat eğer böyle baş dönmesi, uykusuzluk, sinir ajitasyon, mide problemleri, bazen kasılmalar, hemodiyaliz verimli ve semptomatik tedavi olarak belirtiler ortaya çıktı.

Eğer ilacın büyük bir miktarı oral olarak alınmışsa, derhal mide yıkamalı ve enterosorbentleri içmelisiniz.

Pek çoğu, antibiyotikler gibi güçlü ilaçların çocuklara ve hamile kadınlara uygulanamayacağına inanmaya alışmıştır. Penisilinler, bu tamamen doğru olmayan inancı yok etmek için çağrıldı. Sonuçta, kalıcı olarak formlanmamış bağışıklığa sahip bir çocuk etkin bir şekilde enfeksiyona karşı koyamaz ve bu nedenle antibiyotikler önlenemez. Aynı zamanda, çocuklarda anjinada "Amoksiklav" doktorlar tarafından en az yetişkinlerde olduğu kadar reçete edilir, çünkü bu antibiyotik olası zarardan çok daha fazla yarar sağlar. Çocuğun gelişimi ve çeşitli organ ve sistemlerin oluşumu üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Buna ek olarak, preparat, 2 aylıktan başlayarak bebekler için tasarlanmış bir süspansiyon formunda özel bir bırakma formuna sahiptir, ancak çocuğun hayatının ilk günlerinden bile sıkı endikasyonlara göre kullanılabilir.

Bir çocukta anjina için reçete antibiyotik reçete hakkında daha fazla bilgi için, burada okuyun.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Kompleks tedavinin bir parçası olarak herhangi bir ilacı reçete ederken, doktor reçetelenen ilacın diğer ilaçlar ve çözücülerle etkileşimlerini hesaba katmalıdır (çözelti hazırlamak için tozlar ve daha fazla seyreltilmesi gereken çözeltiler durumunda). Aynı şey, ilaçları reçete yazan veya aldıkları ilaçlar konusunda doktoru bilgilendirmek istemeyen hastalar için de önerilmektedir.

genellikle anjina kullanılan ilaç "amoksiklav" ile ilgili olarak, bu probenesid, allopurinol, metotreksat, östrojen içeren ilaçlar, oral kontraseptifler, bakteriyostatik maddeler eş zamanlı olarak alınmamalıdır. Asenokumarol ve varfarin ile paralel olarak "Amoksiklav" ayarken dikkatli olunmalıdır.

İntravenöz çözeltinin hazırlanması için toz enjeksiyon, Ringer çözeltisi, tuzlu su çözeltisi ile birleştirilebilir. Bir glukoz çözeltisinde, kararsız bileşikler oluşturur, bu nedenle yukarıdaki çözücüleri sınırlamak daha iyidir.

Depolama koşulları

Her türlü antibiyotiği oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Oral uygulama için hazır bir süspansiyonun, 8 dereceyi aşmayan bir sıcaklıkta soğuk bir yere konarak satıldığı flakonda saklanması tavsiye edilir. Bu süspansiyonu bir hafta boyunca kullanın.

Hazırlanan süspansiyonlar ve intravenöz solüsyonlar dondurulmamalıdır. Enjeksiyon çözeltisi, hazırlandıktan sonra 20 dakika içerisinde hastaya uygulanmalıdır.

Hoş bir tada ve kokuya sahip olan ağızdan tatbikat için preparatın herhangi bir biçimi ve özellikle de hazır bir süspansiyon, çocuklara erişimin sınırlı olduğu bir yerde saklanmalıdır. Bebeğin, ilacın ek bir dozda iyileşmesini hızlandırmak isteyebileceği olasılığını dışlamak olanaksızdır, özellikle de yüksek dozda tabletler gibi bir süspansiyon veya narenciye kokusu gibi lezzetli ve tatlıysa.

Son kullanma tarihi

Yerli ambalajlarında raf ömrü 2 yıldır.

İncelemeler ve Analoglar

Doktorlar bilerek sık sık anjinada "Amoxiclav" ilacının yardımına yönelirler, çünkü bu ilaç bu patolojinin tedavisinde iyi ve hızlı sonuçlar gösterir. Çoğu durumda, hastaların durumunun stabilizasyonu veya hastalık semptomlarının tamamen ortadan kalkması, antibiyotik tedavisinin 3-5. Sıcaklık, herhangi bir antipiretik ilaç ve halk tarifleri tarafından düşürülemeyen normal sıcaklıklara düşer.

Ancak semptomların ortadan kalkmasından sonra bile doktorlar en az 2-3 gün boyunca "Amoxiclav" ile tedaviye devam etmekte ısrar ediyorlar. Ancak o zaman kararlı, güvenilir bir sonuç elde edilir.

Kendiliğinden reçetelenen antibiyotikler hakkında, insanların bunu yapamayacağını anlayabilecek kadar yeterli olduğu söylenmişti. Bununla birlikte, kendi kendine tedavi gelişmeye devam ediyor ve ilacın negatif değerlendirmeleri bunu doğrulamaktadır.

Evet, "Amoksiklav" (yeni dirençli suşlar ve atipik patojenler göz ardı edilemez) patojeninin stabilite durumları ve organizmanın bireysel özelliklerinden dolayı tedavi verimsizliği söz konusudur. Ancak yanlış teşhis temel olarak hastaların kendileri için ayrıcalıktır.

Örneğin, gerekli bilgi ve deneyimin yokluğunda, pürülan bademcik iltihabı, mantarın, herpetik veya boğazın diğer viral patolojisi ile karıştırılabilir, burada antibiyotikler sadece etkisiz değil, bazen de tehlikelidir. Kontrolsüz bir antibiyotik alımı, bakteriyel enfeksiyondan ziyade irritanlara karşı alerjik reaksiyona geldiğinde, bademcik iltihabının kronik seyrini de zedeleyebilir.

Büyük dozlarda karaciğer üzerinde kötü bir etkiye sahip olan klavuonik asit içeren ilacın "Amoksiklav" kullanımının güvenliği ile ilgili olarak, her şey dozun düşürülmesiyle veya başka tedavi seçeneklerine geçerek ayarlanır. Yani, penisiline duyarlı tipik bir patojen olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorlar anjinada da etkili olan "Amoksiklav" analogları ile tedavi etmeyi tercih ederler. Bu gibi analoglar Ampisilin, Amoksisilin, Flemoxin Solutab'ı içerir.

Penisilinler ve sefalosporinlere karşı toleransı olmayan doktorlar makrolidlerin yardımına başvurmaktadırlar. Angina ile en popüler ilaçlar. Birçok enfeksiyöz hastalık için evrensel bir ilaç olarak kabul edilebilen "Azitromisin" ve onun analog "Sumamed". Makrolidlerin sadece bakteriyostatik etkiye sahip olmasına rağmen, azitromisin (her iki ilacın da aktif maddesi) olmasına rağmen, herhangi bir boğaz ağrısını tedavi etmek için yeterince yeterli olduğu ifade edilmektedir.

Yine de, doktor ilaç Amoxiclav üzerinde durdu, ancak eczanede değildi, güvenli bir şekilde bizim tarafımızdan açıklanan ilacın tam bir analog olan "Augmentin" adıyla bir antibiyotik alabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Resorpsiyon için tabletlerin yardımı ile boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Boğaz ağrısı anjina dahil ciddi hastalıklara yol açan yaygın bir semptomdur. Önce boğazınıza ne olduğunu ve hastalığın temel nedenini bulmanız gerekir.

Çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

2-3 yaşlarındaki küçük çocuklar sıklıkla soğuk algınlığı hastalığına yakalanırlar. Anaokulunda hasta çocuklarla iletişim kurmak, düşük düzeyde bir bağışıklık ve bilerek kendi sağlığına dikkat çekememek, çocukların kış, ilkbahar ve sonbaharda solunum hastalıklarını kolayca yakalayabilmelerine katkıda bulunur.