Loading

Bir yetişkinde anjin - ne tür ve hangi belirtilere eşlik edilir

Anjinayı soğuk algınlığına benzer bir hastalık olarak algılıyoruz.

Aslında, angina, sonuçları ile bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır.

Soğuk algınlığı veya grip nedeniyle kendiliğinden ortaya çıkmaz, vücudun staphylococcus veya streptococcus bakterileri tarafından saldırıya uğramasıyla gelişir.

Bakterilerin zayıflamış bir organizmaya saldırması daha kolay olduğu zaman ve çoğu zaman bir soğuğa karşı ortaya çıkabilir.

Bir yetişkinde angina nasıl belirlenir? Erişkinlerde anjina ile ilk belirtiler, şarj edildikten birkaç gün sonra ortaya çıkar.

Dediğimiz gibi, boğaz ağrısı - Havayla damlacıklar yoluyla veya hane tarafından iletilen çünkü bulaşıcı bir hastalıktır, bu yüzden bir ücret kaynak - hasta ya onun eşyalarını doğrudan temas. Angina nasıl akacak, vücudun bağışıklık sistemine bağlıdır, daha zayıf bağışıklık - virüslerin ve bakterilerin hızlı gelişim olasılığı o kadar yüksektir.

Erişkinlerde anjina ile ortak belirtiler 5 güne kadar gözlemlenebilir ve şunları içerir:

 • Yutma ile artan boğaz ağrısı.
 • Bademciklerin kızarıklığı.
 • Vücut ısısı 38-39 ° C'ye yükselir, bazen 40 ° C'ye kadar bir artış görülür, üşüme, vücudun genel bir zayıflığı eşlik eder.
 • Artan servikal lenf düğümleri.
 • Kaslar ve eklemlerde ağrı.

Sıcaklığın anjinle kaç gün kaldığı, uygun tedaviye bağlı olarak değişir. Bu nedenle, her zaman hastalığın ilk belirtilerinden bir doktora danışın.

Angina farklı şekillerde tezahür eder, bu nedenle aşağıdaki türlere göre sınıflandırılır:

 • Mavi dil.
 • Foliküler veya lacunar (semptomatoloji çok benzer olduğundan genellikle paylaşılmazlar).
 • Apse.
 • Herpetik.
 • Nekrotizan.

Semptomlar ve yetişkinlerde boğaz ağrısının tedavisi - faaliyetin kapsamı, bu alanda özel bir uzmanlık alanıdır. Kesin tanı ve tedavi etmek sadece doktora söyleyebilir.

Angina nedir ve kendi türüne göre kendini nasıl gösterir, daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Catarrhal anjina Çok çabuk tezahür ediyor - bademciklerin yenilgisinden birkaç saat sonra. Bir anjinalı bir yetişkinin kuluçka dönemi 3 güne kadar dayanabilir, ancak vücudun direnci bağışıklığın ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır.

Catarrhal anjina belirtileri:

 • Birincisi boğazda iktidarda, o zaman bu terleme yutulduğunda boğazda bir acıya dönüşür.
 • Bir yetişkinde vücut ısısı artabilir, ancak hafifçe 37-37,5 ° C'ye çıkabilir.
 • Bademcikler artmakta ve kırmızımsı bir renk kazanmaktadır ve ayrıca servikal düğümlerde bir artış gözlenmektedir.
 • Tüm bu belirtiler vücut genelinde genel zayıflığa neden olur.

en Lacunar Angina Enflamatuar süreç nedeniyle sarımsı renk pürülan bir yama ile kaplıdır enfeksiyonun etkisi altında lacunae etkisi altında.

Lacunar angina belirtileri, catarrhal ile aynıdır, ancak daha belirgin:

 • Vücut ısısı catarrhal kadar hafif değildir ve genellikle 40 ° C'lik bir işarete ulaşır.
 • Baş ağrısı ve ağrı yutulurken, kulağa verilir.
 • Submandibuler lenf düğümleri artar, iltihaplı hale gelir, çünkü vücudun sarhoşluğu yoğunlaşır.
 • Kabızlık şeklinde gastrointestinal sistemde sorunlar olabilir.

Phlegmonous tonsillit, Bir kural olarak, bir taraftan farenksı etkiler ve periferal hücresel dokunun pürülan inflamatuar bir sürecini farz eder.

Bu tür anjin belirtileri:

 • Boğazda belirgin ağrı, çiğneme işleminden sorumlu kasların spazmlarına neden olur.
 • Soğuk algınlığı, birkaç saatten sonra vücut ısısında 38-39 C˚'ye yükseldi.
 • Hoş olmayan putrefactive ağızdan koku.
 • Bolca tükürük.
 • Artan servikal lenf düğümleri.

Herpes boğaz ağrısı Coxsackie virüsüne neden olur, "çocuksu" olarak kabul edilir, çünkü çoğunlukla çocuklar hasta. Çocuklarda Herpes boğaz ağrısı ana belirti olduğunda - Boğaz ağrısı - yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, karın ağrısı, ishal ve kusma, ve bu nedenle sık sık gıda zehirlenmesi, tek fark ile karışır.

Yetişkinlerde tonsillit belirtileri hayır "çocukların" dan farklıdır ve boğaz herpes labialis benzer küçük kırmızı kabarcıklar, ile kaplıdır. Birkaç gün sonra bu veziküller çözülür. Bu tip boğaz ağrısının diğer bir ayırt edici özelliği, bir kez sahip olduktan sonra, vücudun bu tip hastalığa karşı kalıcı bir bağışıklık geliştirmesidir.

Nekrotizan veya Simanovsky-Vincent'ın anjinası bir spiroket ve iğ şeklindeki çubuk neden olur. ateş ve genel zehirlenme organizma eşliğinde, normal bademcik, nekrotizan nedeniyle dokuların nekrozuna, bademcikler üzerinde ülserlerinin kötü nefes ve oluşum tarafından teşhis edilebilirse onların yerine oluştuğu. Ve yutulduğunda yutulduğunda boğazdaki yabancı cisim hissini kaldırabilirsiniz.

Eğer anjin hastalığına çünkü iyice, vücut buna karşı bağışıklık üretmez gereken boğaz ağrısını tedavi etmek için, tam tersine - Tedavi iyice ve kesintisiz neredeyse rahatlamış olmalı böylece zayıflamış vücut yine bir enfeksiyona alabilirsiniz. Anestezi için hangi antibiyotikler sizi resepsiyonda tedavi etmek için kullanılırsa doktora söyleyecektir.

Boğaz ağrısı belirtileri: nasıl tanımak ve tedavi

Ayrı ve bağımsız bir hastalık olarak, anjin, göründüğünden daha az yaygındır. Angina'nın ortaya çıkışı için insanlar yutulduğunda acı verici bir his alırlar. Aslında yutulduğunda ağrı ve rahatsızlığa neden olan diğer birkaç hastalık vardır:

 • larenjitin;
 • boğaz ağrısı;
 • sıradan bir soğuk;
 • bademcik iltihabı (bademcik iltihabı).

Boğaz ağrısı sırasında sigara içilmesinin mümkün olup olmadığı, bu makaleden öğrenilebilir.

Servikal bölgede osteokondroz varlığı bile yutulduğunda ve hatta boğazda boğulmaya neden olabilir. Bu nedenle yetişkinlerde erken anjina semptomlarını diğer hastalıklardan ayırt edebilmemiz önemlidir. Bu, genel olarak tedavi ve sağlık başarısına bağlıdır.

Angina nedir

Boğazın çok bulaşıcı olduğunu ve hastayı diğer aile üyelerinden mümkün olduğunca izole etmenin daha iyi olduğunu unutmayın.

Angina ikinci bir adı vardır: bademcik iltihabı, çeşitli çeşitlere ayrılmıştır. Angina, bademciklerin yenilgisini provoke eden patojenik mikroorganizmaların neden olduğu larinksin akut bir hastalığıdır. Enfeksiyöz bir doğaya sahip olan bademcik iltihabı derhal tedavi edilmesini gerektirir. Boğazın çok bulaşıcı olduğunu bilmek gereklidir, bu nedenle hasta ailenin diğer üyelerinden ayrı bir yemek yeme kabı ile izole edilir.

Streptokok anjina tedavisi nasıldır, bu makalenin içeriğini bilmek yardımcı olur.

Hastalık sıklıkla bademciklere etki eder, ancak larinksin herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Angina tipi, tam olarak farinksin bulunduğu yere göre belirlenir:

Angina'nın kendine özgü özelliği, formlarının her birinin kesinlikle tek tek tedavi edilmesidir. Bütün ilaçlar bademcik veya lenf dokusuna verilen hasar derecesine göre seçilir. Sıcaklık olmadan ilk aşamada ortaya çıkabilecek diğer hastalıklardan farklı olarak, bademcik iltihabına her zaman eşlik eder.

Bu makale kaç tane bulaşıcı anginanın zaman içinde olduğunu ve onu sokakta yakalamanın mümkün olup olmadığını gösterir, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Neden ve kim angina alır?

Angina'nın doğası sadece bulaşıcı olduğundan, doğumu vücudun içine bu tür mikroorganizmaların stafilokok olarak girmesinden kaynaklanır.

Kendiniz veya hava yoluyla kendinizi alabilirsiniz. Ayrıca, enfeksiyon, dikkatlice işlenmiş olsa bile, ortak mutfak eşyaları yoluyla iyi bir şekilde iletilir. Bu tür mikroorganizmalar yüksek bir beka kabiliyetine sahiptir, bu nedenle zaten iyileşmiş olsa bile, hastalığı güvenli bir şekilde yakalayabilirsiniz.

Bir anjinin provoke edilmesi normal nefes almayı engelleyen adenoidlere sahip olabilir. Daha çok parazitler, bağışıklık aktivitesi azaltılıncaya kadar vücudumuzda belirsiz bir şekilde yaşarlar. Bu, mevsimde gerçekleşir: bağışıklık sistemi zayıflar ve tüm bakteriler vücuda daha fazla nüfuz etme şansına sahip olurlar.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı tedavisi nasıl bu makaledeki içerikten anlaşılabilir.

Bununla birlikte, anjinin yeterli gelişme ve yatkınlık olduğu bir hastalıktır. Örneğin, doktorlar çocuklarda bezleri ve adenoidleri hemen çıkarmaya çalıştığında, eğer bademcik iltihabı sık sık rahatsız olmaya başladıysa. Angina hem genel (tüm vücut) hem de lokal (boğazın kendisi) üzerinde hipotermiye duyarlıdır. Ayaklarınızı ıslatın, sokakta dondu ya da yutulmuş dondurma ve anginayı davet ettiğinizi varsayabilirsiniz.

Ancak hastalık, yaz aylarında, özellikle bağışıklıkla sürekli olarak zorluk çeken insanlarda nadir değildir. Sıcakta vücut ısınır ve tüketilen sıvının sıcaklığını yeterince kontrol edebilmemiz zorlaşır. Adam içmek ve tercihen serin bir sıvı ister. Sıcakta soğuk içecekler içmek, soğuk yiyecekler tüketmek, soğuk suda yıkanmak yasaktır. Bu sadece anginaya değil, aynı zamanda daha ciddi sorunlara da yol açabilir. Örneğin, kardiyovasküler sistem ile ilgili problemlerin varlığında, sıcaklıktaki ani değişiklikler kalp krizine yol açabilir.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı ne sebeple olursa olsun, bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Ilk işaretleri

Ağzınızı açarsanız ve dilinize biraz bastırırsanız, etkilenen bademcikleri görebilirsiniz.

Hastalığın ilk belirtileri enfeksiyondan bir ya da iki gün sonra kendini gösterir. Biçim ve çeşitlilikten bağımsız olarak, anjin başlangıcı aynıdır - her zaman keskin bir şekilde yükselen yüksek bir sıcaklıkla başlar. Bununla birlikte, hasta yutulduğunda ağrı hissetmeye başlar. Ağrı, boğazın herhangi bir yerinde lokalize olabilir: sağ, sol, yukarıda veya boğazın arkasında bir yerde. Enfeksiyon derecesine ve bademciklere zarar verir.

Ülseratif nekroz nasıl görünür ve onunla nasıl başa çıkılır, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Ağrı, enfeksiyon azaldığında, beyaz bir kaplama ile kaplanmış büyüklükte dramatik bir şekilde artmaya başladığı gerçeğinden kaynaklanır. Ağzınızı geniş açıp dilinize biraz bastırırsanız, etkilenen bademcikleri görebilirsiniz.

Gün boyunca, boğaz kabarmaya başlar, mukoza zarı iltihaplanır, kişi vücutta büyüyen bir ağrı hisseder. Zehirlenme seviyesi bakterilerin çoğalmasıyla büyüdükçe, klinik zehirlenme belirtileri vardır:

 1. baş ağrısı;
 2. kusma, mide bulantısı;
 3. karın ağrısı;
 4. dışkı bozukluğu;
 5. lenfatik nodüllerin genişlemesi.

Yüksek sıcaklık, bağışıklık sisteminin saldırıyı kendi başına geri püskürtmeye çalıştığını gösterir. Sadece yüksek sıcaklıklarda çoğu mikrop ve bakteri ölür. Bu aşamada bağışıklık sistemini desteklemek ve tedaviye başlamak önemlidir.

Makale, anjinli çocukların reçetesi ve kullandığı Sumamed ilacı hakkındaki yorumları içermektedir.

tanılama

Boğazın primer görsel muayenesi, hastalığın formunu hemen belirlemenizi sağlar. Anjin tanısı en basit prosedür olarak kabul edilir ve komplikasyonlara neden olmaz, çünkü tüm bulgular kendilerini oldukça parlak gösterir. Genellikle muayene sırasında özel bir kaşık kullanılır: hastanın diline basılır ve sesli harfleri çoğaltmaya zorlanır. Larinks, etkilenen bademciklerin tam bir görünümünü vererek mümkün olduğunca açılır.

Tedavinin prensipleri

İyileşme için en önemli aksiyom tam boğaz dinlendirmesi ve yatak istirahatıdır. Ve boğaz ağrısı en az beş gün "dinlenmek" zorundadır ve bu sadece tedavi başarılıysa ve herhangi bir komplikasyon yoksa.

İkinci kural, maksimum sıcak içecektir. Hastalık sırasında, vücut çok miktarda sıvı kaybeder, bu nedenle bir kişinin sıcak kompostoları, soğurmaları tüketerek su dengesini yeniden kurması gerekir. Gıda nazik olmalı, boğazını savurmalı. Hariç tutulanlar boğaza zarar verebilecek veya gerginleştirebilecek ürünlerdir. Hasta daha az konuşmaya, bağları kurtarmaya çalışmalı.

Antibiyotikler tedaviye dahil edilmelidir, örneğin Eritromisin, Cefaleksin. Kurs beş gün sürecek. Boğaz artık acıtmasa bile kursu tamamen içmek önemlidir. Aksi takdirde, daha karmaşık bir şekilde relaps mümkündür.

Pürülan anjinada bir boğaz gargarası nasıl yapılır ve hangi maddelerle, madde veya eşyadan öğrenmek veya bulmak mümkündür.

Tabletler ile eşzamanlı olarak, boğaz için resorpsiyon ve spreyler için özel araçların kullanılması gereklidir. İyi bir asistan, arı ürünlerinden elde edilen Propasol'ün hazırlanması olabilir.. Etkileri o kadar güçlü ki, hastalığın gelişimini engelleyebilir, kronik formlardaki alevlenmeleri önleyebilir. Daha yumuşak araçlar vardır, örneğin Geksoral, Orosept. Terapi, boğazın soda, tuz ve iyot, hidrojen peroksit ile durulanmasını içerir. Bu, boğazın şişmesini hızlı bir şekilde ortadan kaldıracak ve ağrı hissini azaltacaktır.

Ev tedavisi

Bal ve ahududu anjina için etkili halk ilaçlarıdır

Boğaz ağrısı için en iyi halk ilaçları bal ve ahudududur. Balın iyileştirici özellikleri boğazdaki ağrıyı yumuşatır, ağrı kesici ilaçların yerini alır. Ahududu da bağışıklık sistemini destekler, içten içe doğru çevirir.
Papatya, adaçayı gibi bitkilerden et suyu içmek de yararlıdır. Sadece et suyu çok güçlü ve sıcak alınmamalıdır.

Bu, hastanın fayda için sıcak olduğuna inanan büyük bir hatadır. Bütün et suyu ve bitkilerin infüzyonları oda sıcaklığının biraz üzerinde olmalıdır.

video

Boğaz ağrısını doğru bir şekilde nasıl tanıyacağınıza ve tedavi edeceğinize dair bir video izleyin:

Angina kurnaz bir düşman olabilir, ona hafif davranmamalısınız. Yatak istirahatine uymuyorsanız, kalp ve böbreklerde kolayca bir komplikasyon alabilirsiniz. Arsız tedavi larinksin ameliyatına yol açabilir. Bu nedenle, hastalığın başlatılmaması ve terapist veya KBB doktoru tarafından belirlenen tedavi şemasına sıkı sıkıya uyulmaması önemlidir. Ana şey anjinanın sadece bir dizi araçla tedavi edildiğini hatırlamaktır.

Erişkinlerde boğaz ağrısının ana belirtileri

Angina, dikkatli dikkat ve ciddi tedavi gerektiren karmaşık ve ciddi bir hastalıktır. Her insan yaşamında bir kez bu hastalığa sahipti. Akut tonsillitte sağlığınızın kendi kendine ilaç tedavisi ve dikkatsizce tedavisi ciddi komplikasyonlara neden olur.

Boğaz ağrısı: ne hakkında düşünmek

Angina ortak bir boğaz hastalığıdır

Angina veya akut tonsillit, streptokok ve stafilokokların neden olduğu enflamatuar bir hastalıktır, nadir durumlarda başka bir patojenik faktör mümkündür.

Hastalık sırasında lenfoid doku ve palatine bademcikler etkilenir. Hastalığın spesifik belirtileri - bademciklerde kalıcı ve şiddetli ağrı, zehirlenme belirtileri.

Angina hastalığın ve patojenin nedenine göre sınıflandırılır:

 1. Banal veya tipik anjina: catarrhal, foliküler, lacunar, karışık ve flegmonöz.
 2. Spesifik: ülseratif-nekrotik, viral ve fungal.
 3. Enfeksiyöz bir hastalığın arka planına karşı Tonsillit: difteri, kızıl ateş, kızamık, HIV, tifo ve tularemi.
 4. Hemolenf hastalığı olan angina: monositik, lösemi başlangıcı.

Tipik boğaz ağrısı

Akut bademcik iltihabında tedavi yapılmazsa komplikasyon riski yüksektir: paratonziller ve gulet apsesi. Erişkinlerde hiperofarengeal infiltrat, immünosüpresyonun arka planında ortaya çıkar: HIV enfeksiyonu veya glukokortikoidlerle tedavi.

Boğaz ağrısı ana formları:

 • Catarrhal formu akışla en elverişlidir. Genellikle insanlar onu sıradan bir soğuk algınlığı için alırlar ve bir doktordan yardım istemezler. Ancak hatırlamak gerekir: hafif bademcik iltihabı bile kalp ve böbreklerden komplikasyonlara yol açabilir. Kataral akışının ana işareti, sadece mukoza zarının söz konusu olmasıdır. Hasta kuruluk ve boğaz ağrısı, kaşıntı, terleme notları. 37.2-38.0C aralığındaki sıcaklık, çocukların sıcaklıkta 39.0C'ye yükseldiğini görüyoruz. Kişi kayıtsız, kırık, uykulu.

Catarrhal angina bademcik iltihabı en kolay şeklidir

Belirli bademcik iltihabı

Ülseratif nekrotik anjina (Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjina) - yenilgi daha sıklıkla tek taraflıdır. Enflamasyonun başlangıcında, ağrı küçük veya varolmayandır. Boyunda ve alt çenenin altında genişlemiş, yoğun lenf düğümlerini palpe etmek kolaydır. Hastalar ağızdan şekerli-şekerli bir koku ile rahatsız edilir. Tedavi hemen başlamazsa, hastalığın ilerlemesi durumun kötüleşmesine yol açar. Bademcikler ülsere başlar, ülserler kemiğe, farinksin arka duvarına geçer. Aşınmış yüzeyden kanama, gökyüzündeki deliklerin görünümü, diş etlerinin tahribi riski vardır.

Viral bademcik iltihabı influenza, ARVI veya herpetik enfeksiyonun arka planına karşı gelişir.

İlk iki durumda, boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığı, burun akıntısı ve tıkalı burun eşlik eder. Herpes ile, bademciklerin mukozasında, dudakların derisinde kabarcık döküntüleri vardır, hastalar güçlü bir ağrı ve titreme olduğunu not eder, sıcaklık 39-40C'dir. Hastalarda dayanılmaz baş ağrısı, kusma ve ishal meydana gelir.

Enfeksiyöz bir hastalık belirtisi olarak angina

Farinksin difteri - difteri basilinin neden olduğu akut bir enfeksiyöz hastalık

Akut tonsillit, bulaşıcı bir hastalığı işaret edebilir. Belirli bir hastalık için endikedir, boğazdaki değişiklikler olağandışı olacaktır:

 • Farinksin difteri, difteri vakalarının% 75-95'inde görülür. Rusya'da aşılanan sayının azalmasından dolayı, yetişkinler arasında difteri kaydedilmektedir. Enfeksiyondan sonraki latent süre enfekte olanların bağışıklık durumuna bağlı olarak yaklaşık bir hafta kadar sürer. Hafif formlar boğazda ağrı, terleme, kaşıntı ile kendini gösterir ve genellikle tipik bir boğaz ağrısı ile karıştırılır. Ciddi durumlarda, vücudun en güçlü zehirlenmesi, kan dolaşımına ve lenf içine giren Corynebacterium difhtheria'nın toksinleri ile ilişkilidir.
 • Catarrhal formları bir anjin gibi ilerler ve tanınmaz halde kalabilir. İyileşmeden 2-3 hafta sonra, yumuşak damak parezisi ve kalbin bozulması görülür.
 • Ostrovataya angina gri-beyaz filmlerin adacıkları tarafından görülür. Baskın 5-6 gün içinde ortadan kayboldu. Lenfoid doku reaksiyona girer - lenf düğümleri şişer. Hastalar halsizlik ve baş ağrısından muzdariptir.
 • Bademciklerin daha derin bir yenilgisinden dolayı filizlenen bir formda, boğazdaki ağrı dayanılmazdır. Bunlar büyük, ödemli, yüzey tamamen bir dokunuşla kaplıdır, çevre boyunca parlak bir kırmızı bant vardır. İlk günlerdeki baskını soluk pembe, sonra kirli gri ve parlak hale gelir. Filmi çıkarmaya çalışırken aşındırıcı bir kanama yüzeyi kalır.
 • Zehirli anjin. Durum her dakika kötüleşir. Hastalar halsiz, baş ağrısı ve güçsüzlük çekiyor. Acı sendromu nedeniyle yiyemez. Daha sonra farengeal ödem eklenir, lenf düğümleri artar, dispne oluşur. Sınav sonrası

Toksik anjin nadir görülen ve en tehlikeli bir hastalıktır.

Kan ve boğaz ağrısı hastalıkları

Enfeksiyöz mononükleoz, dünya nüfusunun yaklaşık% 70'inin silinmiş bir formda hastalandığı bir hastalıktır. Çocuklar ve 30 yaşın altındaki kişiler genellikle hastadır. Hastalık oldukça agresif bir şekilde gelişir: boğazda zayıflık, rahatsızlık ve ağrı vardır, tüm lenf bezleri grupları hızla artar: servikal kasıktan kasıktan. Bademcikler tırtıklı, kıpkırmızı, siyanotik, büyük boyuttadır, neredeyse boğazın girişiyle örtüşen palatal diline ulaşabilir.

Mononükleozis dokunulmazlık üzerinde grevler - yıl boyunca toparlanan insanlar zayıflık, uyuşukluk, sık soğuk algınlığı.

Lösemi, filmlerin ve duygusal kitapların çoğunda bilinen korkunç bir kelimedir. Hayatta, hala daha trajik. Çoğunlukla genç üreme çağındaki insanlar ve çocuklar hastalanır. Hastalık, sıradan bir soğuk algınlığı maskesi altında toplanır ve hastalar hastaneye son derece ciddi bir şekilde girer.

Başlangıçta cor anjina var, daha sonra iltihap artar, bademcikler üzerinde gri ve siyah nekrotik kitleler görülür. Hızlı tanı koymaya yardımcı olan tek şey deri döküntüsünün bir göstergesidir.

Doğru teşhis nasıl yapılır?

Boğazdan bir leke veriyoruz ve hastalığın sebebini araştırıyoruz.

Hastalığın büyük çoğunluğunda hastalığın teşhisi için, bir doktor ağız boşluğu ve nazofarenksin görsel muayenesi için yeterlidir.

Ancak, bir kişinin zorunlu asgari bir muayenesi vardır, şunları içerir:

 1. Boğazdan ve burnundan Lefler bacillusuna doğru bir leke - o Corynebacterium diphtheria - difteri hariç tutmak için. Muayene daima anjin şüphesiyle yapılır. Bir hastadaki difteri atlamak, hayatını saldırıya sokmak demektir - bir kişinin hastalığından 2-3 hafta sonra ani bir kalp krizi meydana gelebilir.
 2. Genel olarak bir kan testi yapılır, ancak kan hastalıkları için en bilgilendirici olur. Mononükleoz ile kandaki nötrofil, lenfosit ve monosit sayısı artar ve özel hücreler - atipik mononükleer bulunur. Analizlerde löseminin başlangıcı, lökositlerdeki artış ve farklılaşma zamanı olmayan blast hücrelerinin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Hemoglobin ve eritrosit miktarı giderek azalır.
 3. Genel idrar analizi, böbrek hasarının olmadığını kontrol etmenizi sağlar.

Ek olarak, elektrokardiyografi, dar uzmanların (KBB, bulaşıcı hastalık uzmanı, nefroloji uzmanı, nöropatolog, diş hekimi), akciğer radyografisi konsültasyonu gerçekleştirilmiştir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz durulayın - etkili ve hızlı bir şekilde boğaz ağrısı

Hastaya iyi bakıma ihtiyaç duyulmaktadır: yatak istirahati, her 2 saatte bir havalandırılan, dürtülen diyet. Yiyeceklerden kahve, soda, tohum, baharatlı yemekleri hariç tutuyoruz. Yiyecekler sıcak veya oda sıcaklığında olmalıdır.

Antiseptiklerle boğazları durulama:

Etkili soda, tuz ve iyot ile bir sohbet. Her 1-2 saatte bir durulayın.

Antibakteriyel tedavi: seçim büyük ölçekli bir antibiyotik verilir.

 • 7 gün boyunca 8 ppm'de amoksiklav 875/125 mg.
 • Klaritromisin, 7 gün süre ile tb 2 ppm'de 0.5 g veya 5-7 gün boyunca tb 1 r / gün içinde 0,5 g'den gelen, 0,5 g'de 0,5 g'de.
 • Ciddi ve komplike formlarda parenteral uygulama önerilmektedir: Seftriakson 2.0 g IV 1 p / gün 7-10 gün veya / m 2 p / gün.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Antihistaminikler reçete etmek gerekir - antialerjik ajanlar, yabancı bir maddeye duyarlılığı azaltır, inflamasyonu ve mukozal ödemi azaltır:

 • TB 3p / d 5 gün için Diazolin (suprastin) - bu ilaçlar, kalp miyokart dokusunu olumsuz olarak etkiledikleri için dikkatli ve kesinlikle endikasyonlara göre kullanılmalıdır.
 • Zirtek (Zodak, Tsetrin, Loratadin) 5-7 gün boyunca gece TB için.

Mantar anjinada 7-10 gün boyunca günde bir kez Flukonazol 150 mg uygulanır. Enfeksiyöz bir hastalık bir bulaşıcı hastalık uzmanı tarafından tedavi edilir ve kan hastalığına bir hematolog neden olur.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Erişkinlerde anjin - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, ana belirtisi bademcik iltihabıdır. Hastalık çeşitli mikroplar, özellikle streptokoklar tarafından kışkırtır, onlar boğaz ağrısı kullanılan ev eşyaları ile daha sık farinkse düşer.

"Anjin" terimi, antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir, günümüze kadar orofarenksin birçok patolojik değişmesi, ortak semptomları vardır, fakat etiyolojide ve seyrinde farklılaşır, onunla ilişkilidir. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir.

Geleneksel sınıflandırmaya göre, hastalık üç tipe ayrılır: birincil, ikincil ve spesifik anjina. Belirgin mevsimlik bir karaktere sahiptirler: soğuk mevsimde sıklık tepe noktaları ve havanın neminin arttığı dönemler görülür.

Hastalık tehlikelidir, çünkü kalp, böbrek ve diğer organlarda ciddi patolojik süreçlere yol açabilir, bu yüzden zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Anjina için risk grubu, çocuk ve ağız boşluğu ve burun çürüğü, periodontitis, sinüzit, adenoidler çeşitli hastalıkları olan kişiler içerir.

Boğaz ağrısı nedenleri

Anjina'nın en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokoktur (tüm vakaların% 90'ına kadar). Daha az sıklıkla (% 8'e kadar), boğaz ağrısının nedeni altın stafilokok aureustur. Enfeksiyonun kaynağı bir hasta veya bir taşıyıcı olabilir. Enfeksiyon, genellikle havadaki damlacıklar ile oluşur.

Enfeksiyondan sonra, kişi kendini iyi hissetmez, zayıftır, vücut ısısı yükselir, boğazda karakteristik bir ağrı vardır, bu da yutma ile artar. Bademcikler kızardı, şişti. Bölgesel lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir.

Çoğu zaman, organizmanın duyarlılığı ve reaktivitesi olan kişiler anjina ile düşürülür veya fizyolojik sistemlerin konjenital olgunlaşması not edilir veya KBB organlarında kronik patolojik süreçler vardır.

Angina belirtileri

Genellikle ilk acı verici duygular enfeksiyon anından iki gün sonra ortaya çıkar. Bu hastalığın başlangıcı ARI veya ARVI ile karıştırılabilir.

Erişkinlerde anjina aniden ortaya çıkar, karakteristik semptomlarla birlikte - üşüme, baş ağrısı, genel halsizlik, eklemlerdeki ağrılar ve yutmadaki güçlükler. Bütün bunlar, bölgesel lenf düğümlerindeki artışla birlikte, anjinin ana semptomlarını oluşturur.

Vücut ısısı 38-40 C'ye yükselir, febril ateşi denir. Yeterli tedavi uygulanırsa, ateş 2-6 gün sürer. Doktor boğazı incelediğinde, bademciklerin sık sık birleştiklerini ve sık sık eklemleri kırarak bir dokunuşla örtüldüğünü belirtiyor. Primer angina yutma sırasında bilateral ağrı belirtisi ile karakterizedir.

Erişkinlerde boğaz ağrısının ana belirtileri, hastalığın varlığından şüphe edilebilir:

 • 38-39 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • boğazda keskin ve şiddetli ağrı, yutulduğunda daha kötü;
 • genel halsizlik, halsizlik;
 • eklemlerde ağrı;
 • boyunda bulunan lenf düğümlerinde bir artış;
 • parlak kırmızı rengin ilk günlerinde palatine kemer, dil, bademcikler ve bazen yumuşak damak;
 • bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi alanları olabilir.

Paratonzillit ve paratonzil apsesi anjinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Uygunsuz tedavi ile veya genel olarak böyle bir rahatsızlığın yokluğunda kronik bir form kazanır. Evde anjina tedavisinde birçok insan hastalığın popüler tedavisini kullanmayı tercih eder, ancak bu doğru değildir, çünkü benzer belirtilerin çok daha ciddi hastalıkları vardır.

sınıflandırma

Ateş, zehirlenme ve faringoskopik resmin şiddeti hastalığın biçimine bağlıdır.

 1. Mavi dil. Tipik olarak, bademcikler genellikle yüzey hasarı. Sarhoş belirtileri orta derecede ifade edilir. Vücut ısısı subfebrildir. Kan değişiklikleri yoktur veya önemsizdir. Faringoskopi ile, yumuşak ve sert damak, farinksin arka duvarını içine alan bir parlak dağınık hiperemi görülür. Daha az sıklıkla, hiperemi bademcikler ve palatine kemer ile sınırlıdır. Bademcikler esas olarak infiltrasyon ve şişlik nedeniyle artmaktadır. Hastalık 1-2 gün sürer, bundan sonra farenksdeki iltihaplanma olayları ya da hastalığın başka bir formunu (lacunar ya da foliküler) geliştirir.
 2. Laküner. Hastalığın başlangıcı ve yaygın semptomları foliküler anjinadaki ile aynıdır. Daha sıklıkla lacunar anjin, folikülerden daha ağır ilerler. Bu tür Faringoskopicheskaya resim sıkışık büyütülmüş bademcik adalar sarımsı-beyaz çiçek, ilk boşluklar ağızlarında sınırlı ve daha sonra daha geniş bir amigdala kaplama yüzeyi üzerinde bulunması tarafından karakterize edilmektedir. Bazen, ayrı plak lekeleri birleşir ve onu terk etmeden amigdala'nın daha büyük veya daha az bir kısmını örter.
 3. Foliküler. Genel belirtiler yaklaşık olarak lacunardaki gibidir. Sarımsı-beyaz noktalar şeklinde hipersemik (kızarık) ve şişmiş bademcikler yüzeyinde çıkıntı yapan foliküllerin eklenmesiyle kendini gösterir. Submandibular lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır. Hastalığın süresi, lacunar anjinada olduğu gibi, 4-5 gün.

Belli bir boğaz ağrısının nasıl ve nasıl tedavi edileceği ilçe doktoruna teşhis ve hasta muayenesinden sonra bahsedecektir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Hızlı bir iyileşme için, anjinin karmaşık tedavisi önerilmekte, enfeksiyonun ortadan kaldırılması, hastalığın semptomlarının hafifletilmesi, daha fazla gelişiminin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Anjina tedavisinde ana kurallardan biri - yatak istirahati. Bu hastalık bacaklar üzerinde taşınamaz. En az beş gün sürmeli ve ciddi durumlarda - on güne kadar. Standart diyet, iltihaplı bademciklere zarar vermeyen yiyecekleri içerir - et suyu, patates püresi, porselen. İçeceğin bol olması önemlidir. Süt, meyve suları (taze hazırlanmış), alkali maden suyu içebilirsiniz.

Yetişkinlerde tedavinin temeli antibakteriyel tedavidir. Antibiyotikler, muayene ve ayrıntılı sorgulamadan sonra doktor tarafından reçete edilir. Etiyotropik tedavi olarak, hastaya, sülfonamid, antibakteriyel ve anti-inflamatuar ilaçlar, lokal ve sistemik eylemler reçete edilir. Tedavinin süresi 5-7 gündür. Antibiyotiklerle tedaviden sonra, yetişkinlere bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar reçete edilir.

Lenf düğümlerinin şiddetli inflamasyonu ile ısınma prosedürleri kullanılabilir: kuru ısı, fizyoterapi. Evde anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için hafifçe tedavi etmeyin - bir uzmanın önerilerine güvenin.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Boğaz ağrısının evde tedavi edilmesinin ana koşulu, ilk semptomların ortaya çıktığı andan ve vücut ısısı normale dönene kadar, hasta kişi yatak istirahatine uymak zorundadır. Bol miktarda sıcak içecek (ballı süt, limonlu çay), hafif et suyu, sıvı lapası, jöle öneririz.

Halk ilaçları ana tedaviye iyi bir katkı olabilir:

 1. Calendula'nın çiçeksi, muz yaprakları, pelin otu - hepsi eşit olarak. Karışımın 1 çorba kaşığı, 1 su bardağı kaynar su dökün, 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın, süzün. Her 2 saatte bir sıcak çözelti ile gargara.
 2. Soğanların başını temizleyin, bir kıyma makinesinden geçirin ve hemen meyve suyunu sıkın. Günde 3-4 kez 1 tatlı kaşığı taze meyve suyu alın.
 3. Bir bardak kaynamış ve ılık su üzerine bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı soda ve üç damla iyot ekledim. Boğazımı sıcak bir solüsyonla yıkarım.
 4. Bir bardak sade su üzerine, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi dökün (elma sirkesi miktarını azaltabilir veya azaltabilirsiniz). Ve bu bileşimin her 1-2 saatte olabildiğince sık gargara yapması gerekiyor.
 5. Patatesleri "tekdüze bir şekilde" kaynatın ve 5-10 dakika boyunca soluyun ve daha sonra patatesleri kaynadıktan sonra süzülen sudan boğazda sıcak bir kompres yapın.

Tek bağımsız tedavi yöntemi olarak, halk yöntemleri uygun değildir. Antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan, anjin iyileştirilemez.

Gargara mı?

Ağrıyı gidermek ve bademcik iltihabını hafifletmek çeşitli çözümlerle boğuşarak kolaylaştırılır. Bunu yapmak için eczane ürünlerini kullanabilirsiniz:

Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir.

Bir yetişkinde boğaz ağrısı belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Yetişkinlerde Angina her zaman gerçek formunda görünmez. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir.

Anginayı çoğunlukla larenjit, farenjit, soğuk algınlığı ile karıştırırlar. Bu yanlış anlamalardan kaçınmak için, yetişkinlerde anjina belirtilerinin neler olduğunu ve nasıl ilerlediğini bilmek gereklidir. Zaten bu belirtilerin varlığında, yeterli tedaviyi almak için doktora gitmelisiniz.

Hastalığa temel olarak stafilokok, daha az sıklıkla pnömokok veya kombine bir enfeksiyon neden olur. Bakteriler ve virüsler dışarıdan ve vücudun içinde bulunan patojenlerden gelir. Genellikle çürük dişlerde, nazofarenkste, maksiller sinüslerde yaşarlar. Onların aktivasyonu bağışıklık zayıflaması ile kolaylaştırılır: hipotermi, stres, soğuk algınlığı, çeşitli alerjenlere uzun süreli maruz kalma, hasta bir kişiyle temas.

nedenleri

En karakteristik patojenler arasında stafilokok, streptokok, pnömokok, bazı diplokokkov ve enterovirüslerin temsilcileri yer alır.

Enfeksiyon yolları:

 1. Endojen (gastroenterit, pürülan sinüzit, kronik tonsillit ve çürük olan hastalarda).
 2. Hava damlacık (en karakteristik iletim şekli).
 3. Enteral (kontamine süt ürünleri ile birlikte).
 4. Hematojen (enfekte organ ve dokulardan kan akışı ile).
 5. Yapay (nazofarenks ve burun boşluğu üzerinde cerrahi operasyonlar yaparken).

Çoğu zaman, organizmanın duyarlılığı ve reaktivitesi olan kişiler anjina ile düşürülür veya fizyolojik sistemlerin konjenital olgunlaşması not edilir veya KBB organlarında kronik patolojik süreçler vardır. Aynı zamanda, hastalığın gelişiminde önemli bir rol bademcikler ve mikrofloranın virülansı tarafından oynanır.

sınıflandırma

Hastalığın çeşitli şekilleri vardır:

 • Catarrhal anjina. Kural olarak çok hızlı bir şekilde gelişir. Ana belirtiler boğazda halsizlik, kuruluk ve boğulmadır. Daha sonra boğazın şişmesi, yutulduğunda ve lenf düğümlerinde ağrı olur. Bu tür anjin, vücut sıcaklığındaki artış 39 ° C'ye, üşüme, vücuttaki ağrılara ve şiddetli migrenlere bağlı olarak karakterizedir. 3-5 gün sonra, hastalığın ana semptomları geçer ya da başka bir forma dönüşür - hepsi tedaviye bağlıdır.
 • Lacunar tonsillit. İlk semptom keskin bir sıcaklık atlamadır (40 dereceye kadar). Larinks, kas, eklem, kalpte ağrı hissi vardır. Tükürük üretimi önemli ölçüde artmaktadır. Kusma, çocuklarda zehirlenme nedeniyle oluşabilir. Bu formda, sıvılar lakunada (fibröz eksüda) birikir. Farinks ve bademciklerin mukoza yüzeyi kızarır, şişer, sarımsı adacıklar oluşur, bademcikler tıbbi bir spatula ile kolayca temizlenen beyazımsı bir kaplama ile kaplanır. Servikal lenf düğümlerinin şişmesi ve yerlerinde ağrılı duyular vardır. Bu tür anjin, 5-7 günlük bir süre boyunca devam eder. Akut dönemden sonra küçük bir sıcaklık gözlenebilir.
 • Foliküler anjin, kataralin aksine, yavaş yavaş gelişir, ancak daha az ağrılı değildir. Komplikasyonlardaki tehlikeleri: baş ağrınız olduğunda, vücut ısısı yükseldiğinde, eklemler parçalanırsa, teşhis ve tedavi önerileri için doktora başvurmanız gerekir. Bu tip anjinada çenenin altındaki lenf düğümleri büyük ölçüde incinir ve artar. Hastane ortamında tedavi edilmelidir.
 • Nekrotik anjin, lacunar ve foliküler anjinadan daha şiddetli semptomlarla ortaya çıkar. Yüksek ateş, bulantı, kusma eşlik eder. Nekrotik anjin için yapılan kan testleri belirgin lökositoz, nötrofili gösterir. Bu anjinası olan bademcikler, daha nadiren gri renkli, sarı-yeşil renkli bir dokunuşla kaplıdır. Sıklıkla, plak çıkarıldığında, mukoza kanaması, enfeksiyon dokusunun odağında olduğu gibi fibrin tarafından reddedilir. Bu reddetme sadece bademciklere değil, aynı zamanda çevredeki bölgelere de yayılabilir - kemerler, dil, farinksin arka duvarı.

Bazen anjina formları birleştirilebilir, bu da tedaviyi büyük ölçüde karmaşıklaştırır. Bir amigdala üzerinde lacunar ve diğer - foliküler tonsillit olabilir.

Boğaz ağrısı yaygın belirtileri

Anjina gelişimi ile, bir yetişkinde ana semptomlar klinik tablonun şiddetine bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalık akut formu hızlı gelişim ile karakterizedir.

İlk işaretler ortaya çıkıyor:

 • hipertermi (yüksek sıcaklık), yutma fonksiyonu bozukluğu;
 • bademcikler (bezler) artışı ve iltihabı, püstüler odaklar mümkündür;
 • boğazda ani ağrı ani bir sendrom, ağrı kademeli bir artış;
 • submaksiller bölgenin lenf düğümlerinin hipertrofisi ve enflamasyonu.

Subakut formda hastalık uyuşuktur. Hafif semptomatoloji ortaya çıkar ve 1 ila 3 ay arasında değişir. Hem yetişkinler hem de çocuklar var:

 • Ağrı belirtilerinin şiddetinde değişiklikler;
 • ağız kokusu (ağzın taze kokusu değil);
 • bademciklerin hafif bir hipertrofisi (artışı);
 • tonsil nişlerinin viskoz yapısının fetid boşaltımı;
 • tadında değişiklik.

Kronik formu genellikle, evde kendilerini sessizce tedavi etmeye çalışan, tedaviyi tam iyileşmeye getirmeden, hastalığı "ayakları üzerinde" transfer eden hastalarda gelişir. Semptomlar periyodiktir - tezahür eder, sonra kaybolurlar. Aşağıdaki belirtilmiştir:

 • lenf düğümlerinin kolay şişmesi;
 • bademcikler kızarıklık küçük belirtileri, hafif bir artış;
 • Boğazda ağrı semptomlarının periyodik bir tezahürüdür.

Erişkin hastalarda ve çocuklarda hastalığın semptomatolojisi aynıdır, çünkü bulaşıcı olmasından dolayı, bir hasta aile üyesi de dahil olmak üzere tüm hanehalkı fertlerini etkileyebilir.

Angina nasıl görünüyor: photo

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

Purulent boğaz ağrısının semptomatolojisi nedir?

Angina ile bir kişi zayıflar, vücut ısısı 40 dereceye kadar yükselir, yutulması, boğazda şiddetli ağrılar, baş ağrısı ve boğaz ağrısı mümkün değildir. Doktor boğazı incelediğinde, bademciklerin sık sık birleştiklerini ve sık sık eklemleri kırarak bir dokunuşla örtüldüğünü belirtiyor. Hastalık zamanında tedavi edilirse, kişi 5 gün sonra daha kolay hale gelir. Genellikle anjina yerine doktorlar ARD'yi teşhis eder, ancak sıcaklık 39 derecenin üzerindeyse, boğazın çok ağrılı olduğunu söyler. Böylece hasta içemez, yemek yiyemez, pek konuşmaz, sonra çabuk yorulur.

Eğer anjina pürülansa, lenf nodları belirgin bir şekilde artar, yumuşak damaktaki amigdala değişir ve ülserler üzerinde görünmeye başlar.

Angina ile sıcaklık ne kadar dayanır?

Angina ateşin açık bir nedenidir. Akut bulaşıcı bir hastalığın ayırt edici özelliği, sıcaklıkta keskin bir artıştır ve bu da kısa bir süre devam eder. Boğaz ağrısı - boğaz ağrısı, bademcikler üzerinde plak, genel halsizlik Görünür belirtiler. Ortalama olarak, yüksek sıcaklık 5 güne kadar sürer. Hastalığın süresi anjinaya göre değişir:

 • catarrhal - süresi 1-2 gündür;
 • foliküler - 3 - 4 gün;
 • lacunar - 4 - 5 gün;
 • Herpes boğaz ağrısı (herpangina) - 1 ila 3 gün;
 • angina Simanovsky-Plaut-Vincent - 1 - 2 gün veya sıcaklıksız geçer.

Organizmanın bireysel özelliklerine, özellikle de bağışıklığa ve virüslere genel yatkınlığa bağlı olarak endekslerdeki doğal değişimleri hesaba katmak gerekir. Farklı türdeki anjinaların, pürülan bölgelerin bulunduğu bölgede farklılaşan benzer hastalık belirtileri vardır. Bademcik iltihabındaki sıcaklığın olmaması, vücudun koruyucu işlevlerinde bir azalmaya, hastalığa karşı kendi kendine direnemediğine işaret eder.

Angina nasıl tedavi edilir?

Aşağıda, anjin tedavisinde evde görülmesi gereken bir dizi evrensel tavsiye vardır:

 • Yatak istirahatı. Boğaz ağrısının geçirilmesi sıklıkla komplikasyonların gelişmesine yol açar.
 • Bol içecek. Zehirlenmenin ve patojenlerin ve bunların hayati aktivitelerinin vücuttan atılmasını önlemek için gereklidir. Su, çay, komposto, meyve içecekleri, meyve suları içebilirsiniz. Ana şey, sıcak olması gerektiğidir.
 • Antiseptikler. Semptomatik terapi aracı olarak şiddetli ağrı durumunda boğazda ağrıdan her türlü lolipop, mantar ve aerosol kullanılır.
 • Antipiretikler. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında alınır ve hastaya dayanması zorlaşır.
 • Boğaz ağrısı ile boğaz yıkayın. İltihap kaynağının kaynağı olan beyaz plaktan kurtulmaya yardımcı olur. Her saat boğaz ağrısı ile boğulması önerilir.

Çoğu durumda, anjina streptokoklardan kaynaklanır, bu nedenle anjinin ana ilaçları penisilin serisinin antibiyotikleridir. Bunlardan en etkili olanı benzilpenisilin'dir. Hasta penisiline alerjisi varsa, o zaman makrolidler reçete edilebilir ("Azitromisin", "Eritromisin"). Tetrasiklinler ve sülfonamidler anjinada etkisizdir.

Halk ilaçları

Geleneksel tıp, evde anjina gibi karmaşık bir hastalığın tedavisi için çok sayıda reçete sunmaktadır. Akut bademcik iltihabında, mikropların faringeal mukozasından yıkanması gereklidir ve bu amaçla bitkilerin infüzyonları ve dekompozitlerinin kullanılması tavsiye edilir.

Aşağıdaki prosedürlerle iyi bir etki sağlanır:

 • ağız suyunun sık sık durulanması ile deniz suyunun çözülmesi boğazdaki ağrıdan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Birkaç gün içinde hastalığın hoş olmayan belirtilerinden kurtulmak, sarımsak, kompres, inhalasyon ve durulama için kullanarak olabilir.
 • Gün boyunca broth oregano kullanımı ses kısıklığı kurtulmak yardımcı olacaktır.
 • bademcik iltihabının başlangıcında, limon kabuğu ile birlikte hamur ve gargara ile birlikte limon kabuğu ezmesi tavsiye edilir.
 • anjina, vücut ısısı ve titremelerinde bir artış eşlik etmesi durumunda, o zaman durumu kolaylaştırmak için kızılcık, limon veya ahududu ilavesi ile sıcak çay yardımcı olur.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, vücuttan biriken tüm toksinleri temizlemeye ve su dengesini geri kazanmaya yardımcı olacak kadar sıvı kullanmak önemlidir.

Gargara mı?

Bademcik iltihabının yerel tedavisi, genel eylem ilaçları almaktan daha az etkili değildir. Ağrıların giderilmesi ve bademcik iltihabının ortadan kaldırılması, çözeltiler (furacilin, Eludryl, soda + iyot + tuz), soğuma (adaçayı, calendula) ile boğulmak suretiyle kolaylaştırılır.

Gargara, 2 saat içinde en az 1 kez çalkalanmalıdır, bu işlem, farmakolojik mukozanın, patojenik mikroorganizmaların vital aktivitesinden elde edilen ürünlerden arındırılmasını sağlar, yüzeyinden pülyenin yıkanması, iltihapla savaşır.

Ayrıca anjin tedavisiyle ilgili "Canlı Sağlıklı" transferinin videosunu görebilirsiniz.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Angina komplikasyonları için çok tehlikelidir. Bunlardan biri, anjinin devamı olan paratonsiller apseledir. Derhal iyileşme görülüyor, ama aniden hastanın sürekli olarak artan güçlü bir boğaz ağrısı var. 2-3 gün sonra yutma imkansız hale gelir, sıcaklık artar, tükürük artar. Kısa süre sonra hastanın durumu o kadar kötüleşir ki, yumuşak damak şişmesi sonucu yutulurken, yemek nazofarenks ve burun içine girebilir. Zorluklar nefes alır. Bu durumda sadece acil hospitalizasyon ve cerrahi müdahale yardımcı olacaktır.

Başka komplikasyonlar var. Yerel ve yaygın tezahürleri vardır. Lokal akut pürülan lenfadenite aittir (lenf bezlerinin iltihabı), boyun flegmonu. Sık görülen komplikasyonlar romatizma, miyokardit, enfeksiyöz poliartrit, piyelonefrit, sepsis, menenjittir. İşte bu yüzden boğaz ağrısı her zaman kanı, idrarı iki katına çıkarmalı ve herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için bir elektrokardiyogram yapmalıdır.

Anjina: Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina semptomları, tipleri ve tedavisi

Angina (akut bademcik iltihabı) palatine bademcik iltihabı ile akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bademcikler bir kişinin soluduğu bakterileri ve virüsleri yakalar, bademciklerdeki bağışıklık hücreleri ve antikorları boğaz ve akciğer enfeksiyonlarına yakalanmalarını ve onları önlemelerini sağlar. Angina temel olarak okul öncesi ve okul çağındaki 3 ila 14 yaş arası çocuklar ve 35-40 yaş arası yetişkinlerdir. Üç yaşına kadar erken çocukluk döneminde olan bebeklerde ve çocuklarda, ayrıca 50 yaşından büyüklerde, anjina nadirdir.

Boğaz ağrısı nedenleri

3 yaşından itibaren çocuklarda anjina gelişmesinin ana nedenleri ve yetişkinler mikroorganizmalardır - A grubunun β-hemolitik streptokokları. boğaz ağrısından yaygın nedeni aureus olabilir. Çok az anjin nedeni bir adenovirüs, Coxsackie A virüsleri, Candida cinsinin ve diğer mikroorganizmaların mantar olduğunu.

bademcik kabuk (bunlar boğaz girişinin tarafında yer alan ve açık ağzına bakarsak, açıkça görülebilir edilir) mukozasında maddenin nüfuz olmayan damlalar ya da (su ve / veya gıda ile) sindirim yol meydana gelir.

Bazı durumlarda, farenks içinde bulunan ve hastalığa neden olmayan mikroplar, örneğin, ortam sıcaklığında soğutma veya ani dalgalanmalar gibi bazı elverişsiz koşulların etkisi altında aktive edilir. Bazı çocuklar ayaklarını ıslatmaya, bir bardak soğuk süt içmeye ya da hemen anjinle hastalandıklarından dondurma yemeye yeter.

Yetişkinlerde sık anjin hastalığı ağız (çürüme dişler) da, örneğin burun nefes rahatsız edildiği Burun ve paranasal sinüslerdeki pürülan enflamatuar süreçler, maksiller sinüzit ile ilişkili olabilir ve. tehlikeli ortamlarda, kötü beslenme, vitamin eksikliği çalışma - Ayrıca yetişkinlerde boğaz ağrısı kötü alışkanlıklar (sigara, alkol kullanımı), diğer olumsuz koşullara katkıda bulunabilir neden olur.

Difteri, kızıl, enfeksiyöz mononükleoz, tüberküloz: Buna ek olarak, enfeksiyon hastalıkları ve sistem, anjina (anjin spesifik) olabilir belirtileri ya da komplikasyonların birinin bir dizi vardır.

Angina belirtileri

Her birinin kendine özgü özellikleri olan çeşitli anjina türleri vardır: semptomlar, işaretler ve tedavi yöntemleri. Anjinin klinik belirtileri, doku hasarının derecesine ve patojen tipine bağlıdır. Lokal ve genel semptomları tahsis edin. Lokal semptomlara, angina her türlü ortak bir rahatsızlık veya ağrı boğazda, genellikle oldukça keskin, kötü yutma boynuna yakın alt çene altında hissedilebilir lenf düğümleri içerir. Boğaz ağrısı yaygın belirtileri - halsizlik, halsizlik, ateş 39-40 ° C, üşüme; kaslarda, eklemlerde, kalp bölgesinde olası ağrı.

Çocukta angina belirtileri. Küçük çocuklarda, bademcik ve farinks arka duvarının kızarıklık ek olarak, bu tür değil yeme, kulaklarda ağrı, bulantı ve karın ağrısı, gevşek dışkı görünüm, nöbetlerin sıklığı olarak da semptomlarla karakterize. Çocuğun ağlaması, kaprislidir, uykusuzluk, çocuk veya halsizlik veya artmış eksitabilite ile ilgili problemler vardır. Çoğunlukla, çocuklarda angina, otitis ve rinit tezahürleri eşlik eder.

Anjina semptomları soğuk algınlığına çok benzer, ancak anjin daha kötüdür, boğaz ağrısı daha şiddetlidir, hastalık süresi genellikle 5-7 gün arasında daha uzundur.

Palatine bademciklerin hasar derecesine bağlı olarak, çeşitli anjina türleri ayırt edilir:

 • mavi dil (bademciklerin mukoza zarının yenilgisi), anjinin en kolay şekli;
 • pürülan lacunar (lacunaz aparatının, lakunada lakuna ve pus oluşumu ile dahil edilmesi);
 • pürülan foliküler (lenfoid foliküllerin iltihabı);
 • fibröz, flegmonöz, ülseratif-nekrotik ve karışık formlar.

Farklı patojenler ile karakterize olan çeşitli anjina türleri vardır. Yani, örneğin, eğer pürülan anjina ajanı streptococcus ise, o zaman anjina stafilokok - stafilokokal ve benzeri ile streptokokal olarak adlandırılır.

Bir veya iki bademciğin iltihaplanmadığına bağlı olarak, boğaz ağrısı bir ve / veya iki taraflı olabilir. Birçok durumda, angina farenjit ile birleştirilir - posterior farryngeal duvarın iltihabı, lingual bademcikler, palatine sırtlar, vb.

Angina, özellikle küçük çocuklar için başkalarına bulaşıcıdır, bu nedenle hastayı izole etmeli ve ona ayrı bir çatal bıçak takımı ve bakım ürünü sağlamalısınız.

tanılama

Anjina tanısı, hastalığın klinik semptomlarına dayanmaktadır. Kural olarak, bir tanı konması için, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı tipinin belirlendiği bir doktorun boğaz muayenesini yaptırması yeterlidir. Kan - nötrofilik lökositozun klinik analizinde ılımlı bıçak gövdesi sola kayması, yükselmiş ESR. L-hemolitik streptokokun varlığı da ASL-O (antistreptolisin-O) tayini ile doğrulanmaktadır.

Boğazdan yayılan smearın bakteriyolojik incelemesi, anjinin patojenini tanımlamak için gereklidir, fakat problem, sonucun 3 ila 5 gün arasında daha sık beklenmesidir. Ve antibiyotikler (özellikle çocuklarda), belirli kriterlerin doktorlar streptokok enfeksiyonu olasılığını değerlendirmek, böylece vücut ısısı 38 ° C, hiçbir öksürük ve burun akıntısı, bademcik şiş, parlak kırmızı üzerindeyse, ya da plaket ve tedaviyi geciktirmek vermemek için Özellikle alt çene altında yer alan bölgesel lenf nodları palpasyonda büyür ve ağrılı olur, daha sonra ekim sonuçlarını beklemeden antibiyotik tedavisi yapılır.

Catarrhal anjina

Diğer formlardan daha sık olarak, esas olarak palatine bademciklerin yüzeysel bir lezyonu olarak kendini gösteren kataral anjina vardır. Catarrhal anjin daha yavaş akar ve nadiren bağımsız bir hastalık meydana gelir. Bu anjina formunda iltihaplanma süreci sadece palatine bademciklerin mukozası ve palatine kemerin kenarları ile sınırlıdır - bunların şişmesi ve kızarıklıkları not edilir. Yaygın belirtiler makul: genel durumu çocuklarda 38.0 ° çıkabilir, tatmin edici olabilir, ancak tezahür zehirlenmesi, letarji, yorgunluk, subfebril vücut sıcaklığının artması (37-37,5 ° C) olan, bozulabilir S. Boğazda yutma, terleme ve kuruluk hissi var. Dil genellikle kuru, kaplıdır, lenf düğümlerinde hafif bir artış olur. Nadir durumlarda, catarrhal anjin daha şiddetli ilerler. Çocukluk çağında çoğu klinik bulgu yetişkinlere göre daha belirgindir.

Kanın klinik analizinde hafif bir nötrofilik lökositoz (7-9 · 10 9 / L) ve solda küçük bir kayma görülür ve 18-20 mm / s'lik bir ESR görülür.

Hastalığın süresi 3-5 gündür, bundan sonra iki olası seçenek vardır: ya farenkseki iltihaplar azalır, ya da anjin daha şiddetli formda foliküler ya da lakünaya geçer. Hastalığın diğer klinik formlarından gelen kataral anjina nispeten kolay akışın farklı olmasına rağmen, ciddi komplikasyonlar geliştikten sonra bile unutulmamalıdır.

Foliküler (pürülan) anjina

Foliküler anjina da denir irinli ve 38-39 ° C'ye yükselen sıcaklık ile akut olarak başlar, ancak bazen subfebril olabilir. Yutulduğunda boğazda kuvvetli bir ağrı vardır, bu da kulağa verilir. Artan salivasyon olabilir - bu şiddetli boğaz ağrısına ve bunun nedeni tükürüğü yutmamasına bağlıdır. Alt çene ve oksiputun altında genişlemiş lenf nodları problanabilir, palpasyonda ağrılıdır. Belirtilen sarhoşluk, baş ağrısı, halsizlik, ateş, titreme, bazen sırt ve eklemlerde ağrı var.

Kızarık ve şişmiş bademcikler üzerinde foliküller (tıkaçlar) oluşur. folikülleri - bunlar sarımsı veya beyazımsı noktalar olup, yüzey üzerinde bademcikler (taneler, 3 mm'ye kadar iğne başı büyüklüğü), gri-sarı irin ile doldurulur. Bu pürülan foliküller boğazı incelerken açıkça görülebilir ve palatine bademciklerin yüzeyindeki "yıldızlı gökyüzünün" bir resmini oluştururlar. Hastalığın başlangıcından üç ila dört gün sonra, fişler açılır, bundan sonra sıcaklık azalır ve durum iyileşir. Ülser bölgesinde küçük yaralar (erozyon) vardır.

Yetişkinlerde, dışkı gecikebilir, taşikardi, kalpte ağrı görünebilir. Çocuklarda - iştah, bulantı, kusma, gevşek dışkı ihlali. Fakir insanlar ve sağlıksız olan kişilerde bayılma gözlemlenebilir.

Kanın kısmında nötrofilik lökositoz, solda bir bıçak kayması, ESR'de artış, idrarda protein izleri olabilir.

Hastalık yaklaşık bir hafta sürer.

Lacunar (pürülan) anjina

Semptomlar anjin semptomların benzer laküner formu foliküler bademcik: Hastalık 38-39,0 ° C, baş ağrısı, lenf düğümleri, yutma güçlüğü, eklem ağrısı, akut yüksek sıcaklık başlar, ancak şekil daha şiddetlidir. Enflamatuar süreç bademcik dokusunun yüzeyinde olduğu gibi ilerler ve pürülan akıntı lakunada lokalize olur. Foliküler ve lacunar anjina semptomları arasındaki ana fark, genişletilmiş bademciklerde pürülan birikimin lokalizasyonudur. Foliküler formda, bezlerin foliküllerinde pürülan tıkaçlar ortaya çıkar, lacunarda - palatine bademciklerin kanalları etkilenir.

Çocuklarda Lacunar angina özel bir tehlike arz eder, çünkü sıklıkla bademciklerin güçlü bir iltihaplanması eşlik eder, bu da nefes almayı zorlaştırabilir ve bazen tamamen bloke edebilir. Bu sürecin ana nedenleri üst solunum yolunun özel yapısıdır. Ayrıca, yüksek sıcaklık ve zehirlenme nedeniyle çocuk nöbet geçirebilir. Servikal lenf düğümleri artar ve incinir.

Kan analizinde, artan lökosit içeriği, artmış ESR.

Mantar anjina

Genellikle küçük çocuklarda bulunur. Genellikle sonbahar ve kış aylarında kaydedilir. Akut olarak başlar, sıcaklık 37.5-38 ° C'ye yükselir, ancak genellikle subfebrildir. İnceleme sırasında bademciklerin, parlak beyaz, gevşek, pıhtı benzeri kaplamaların kolayca çıkarılabilen bir miktar ve hafif bir kızarması vardır. Baskınlar 5-7. Günde ortadan kayboluyor. Maya hücrelerinin sürüntüleri, pamukçuk mantarı ve bakteri florası miselleri smearlerde bulunur.

Kızıl saçlı Angina

Çocuklarda çorak nezlesi olan yetişkinlerde boğaz ağrısı insidansı arasında ilişki kurulmuştur. Kızıl ötesi ateş insidansında, artan boğaz ağrısı insidansı vardır. Farenkseki inflamatuar değişiklikler genellikle döküntünün ortaya çıkmasından önce gelişir. Scarlet ateşinin etken maddesi hemolitik streptokok grubu A'dır. Enfeksiyonun bulaşması genellikle 2 ila 7 yaş arası en duyarlı çocuklar olan havadaki damlacıklardır.

Hastalık yutulduğunda sıcaklık, halsizlik, baş ağrısı ve boğaz ağrısı ile akut olarak başlar. Şiddetli zehirlenme ile tekrarlayan kusma meydana gelir. Scarlet ateşi olan angina sabit ve tipik bir semptomdur. Bazen mukozaları soluk gökyüzünün arka plan üzerinde iltihabı açık bir sınır bölgeleri vardır sert damak, uzanan, Canlı hiperemi faringeal mukoza ( "çenesi yanan") ile karakterize edilir. Patates bademcikler şişmiş, grimsi kirli bir plaketle kaplıdır. Bu difteri aksine, sürekli bir karakter değildir ve kolayca çıkarılabilir. Plaklar palatine kemer, yumuşak damak, dil, ağzın alt kısmına yayılabilir.

Viral ve bakteriyel (pürülan) anjina arasındaki fark

Hastalık genellikle boğaz ağrısı olan çocuklarda, bir virüs neden olur, aşağıdaki belirtiler mevcuttur: öksürük, burun akıntısı, bademcik, boğaz görünür mukus arkasındaki, konjonktivit genellikle gözlenmektedir, kırmızıdır. yumuşak damak viral anjin, yutağın arka duvarında kolları, dil, bademcik ve nadiren palatinal zaman, bir toplu iğne başı kırmızımsı kabarcıkların boyutunu küçük ortaya koymaktadır. Birkaç gün sonra, vesiküller yüzeysel, hızlı iyileşen erozyonları geride bırakarak ya da önceki takviye olmaksızın tersine gelişim geçirirler. Viral boğaz ağrısının nedeni influenza, parainfluenza, rinovirüs, koronavirüs, adenovirüstür.

Pürülan boğaz ağrısının etken maddeleri bakteri: streptokok ve stafilokoklardır. Streptokok anjina, öksürük ve burun akıntısının viral yokluğundan farklıdır. Viralden en önemli fark bademcikler üzerinde beyaz bir dokunuşun varlığıdır.

Viral veya bakteriyel olsun, anjina inkübasyon süresi 5-7 gün arasındadır.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Komplikasyonlar streptokok anjinada daha sık görülür ve genellikle hastalığın 4-6. Gününde ortaya çıkan ve genellikle 2-3 hafta sonra gelişen genel olayları içerir:

 • lokal komplikasyonlar - sinüzit, orta kulak iltihabı, servikal lenfadenit;
 • yaygın komplikasyonlar - akut glomerülonefrit (böbrek hasarı), hemorajik vaskülit.

Bazen akıntılı anjina akan bile olsa, kalp hasarı (kalpte romatizma, miyokardit) görülebilir. Kalpteki ağrı, nefes darlığı ve aritmi gibi belirtiler oluşabilir. Bu komplikasyonlar çoğu zaman bir kişinin hastalığı "ayakları üzerinde" aktardığı durumlarda kendini gösterir. Bu nedenle, anjina tedavisinde son derece önemli bir an, yatak istirahati ile uyumluluktur.

Önleme anjina zamanında ve yeterli bir tedavidir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi genellikle evde yapılır ve sadece hastalığın şiddetli seyrinde - bulaşıcı bir hastanede yapılır.

Her türlü anjin tedavisinin ilkesi farklıdır. Örneğin, bir virüsün neden olduğu kataral tonsillit tedavisi, viral boğaz ağrısı genellikle kendi kendine geçtiği için hastalığın semptomlarını hafifletmektir. Bu durumda, hastalığın belirtileri hafifletmek için tavsiye edilir: tuzlu su ile gargara veya furacilin, bol bir sıcak içecek bir çözüm. Hastalığın nedeni strep boğaz ise, o zaman pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirir.

İlaç dışı tedavi. İlk günlerde katı yatak istirahatı, ve daha sonra - fiziksel aktivite kısıtlaması olan bir ev modu. Bu komplikasyonları önlemek için gereklidir.

Hasta bir çocuk ya da bir yetişkine, başkalarıyla olan iletişimi sınırlamak için mümkün olduğunca ayrı bir yemek, bir havlu verilmelidir. tavsiye bol sıcak içecek (meyve asidik olmayan sular, çay, gül kalçaları, kurutulmuş meyvelerden komposto, gazsız maden suyu, jöle). Gıda iltihaplı bademcik zarar vermez şey izin ki, iyi nazik, tahriş etmeyen vb sebze, püre haline getirilmiş patates püresi, sebze ya da tavuk suyu, lapası buhar pirzola gibi gıdalar başta olmak üzere süt sebze, vitaminler açısından zengin, Keskin, sert, sıcak veya soğuk yiyecekler vermeyin.

Anjina için antibiyotikler

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibakteriyel ilaçların atanmasıyla başlar. Antibakteriyel ilaçların seçimi, hastalığın şiddetine ve komplikasyonların tehdidine bağlıdır. Tedavi için, antibiyotikler yaş dozlarında uygulanır. Patojenin antibiyotiklere duyarlılığını dikkate alarak çeşitli bakteriyel anjina antibiyotikleri kullanılır. Acil durumlarda geniş bir etki spektrumuna sahip antibiyotikler atanır (Amoksisilin, Flemoxin-Solutab).

Bebekler için meyve katkı maddeleri ile şurup şeklinde üretilen penisilin serisinden antibiyotik seçilmektedir. Akut streptokok anjina, Fenoksimetilpenisilin, Ospen. Penisiline alerjisi sefalosporinleri veya makrolidleri (Azitromisin, Sumamed) seçerken.

Sıcaklığı azaltmak ve ağrıyı ortadan kaldırmak için çocuk parasetamol veya ibuprofen bazlı ilaçları kullanır. Küçük çocuklar için bu ajanların rektal fitiller şeklinde kullanılması tercih edilir. Bu durumda, alerjik reaksiyon riski azalır, çünkü şuruplar ve tabletler aromatik katkı maddeleri içerir.

İyileşme genellikle zehirlenme, genel durumda bir düzelme ile birlikte gelir. Bununla birlikte, antibiyotiklerle tedavi, üç ila beş gün daha devam etmelidir.

Bir çocukta pürülan anjina, bir bebek ve ailesi için ciddi bir testtir. Hastalığın tedavisi, hastanın yaşına uygun ve zamanında olmalıdır.

Sistemik antibiyotik tedavisi, çok çeşitli etkilere sahip antimikrobiyal ilaçların lokal uygulaması ile birleştirilmelidir. Böyle Geksoral, Ingallipt, Geksasprey, Tantum Verde ve diğerleri gibi Faringosept, Stopangin, Strepsils, Grammidin ve spreyler, - emilebilir tabletleri ve pastilleri kullanabilirsiniz angina ile büyük çocuklarda. Çoğu sprey ve pastil, sadece üç yıl sonra çocuklarda kullanım için izin verilir.

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

İnhalasyon Aerosol, antibakteriyel antiseptik ve anti-enflamatuar kullanım çözeltileri ile sık gargara iyileşme sürecini hızlandırmak ve yerel belirtileri azaltır.

Gargaralar yetişkinler ve büyük çocuklar için mümkündür. farmasötik ot (papatya, okaliptüs, muz, nergis), ilaç olarak uygun durulama için - (FRC çözeltisi Miramistin,% 1 alkol çözeltisi chlorophyllipt, Lugol) tarafından hazırlanabilir soda, tuz ve iyodin ile çözümler boğaz durulama evde. Alerjik reaksiyonların gelişmesini önlemek için, iyot bazlı durulama çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Ayrıca, pancar suyu, seyreltilmiş limon suyu, seyreltilmiş elma sirkesi, güçlü çay ile boğazınızı da durulayabilirsiniz.

İlaca, farenksın derin kısımlarına ulaşıldı, durulama sırasında baş kuvvetlice geri atılmalıdır.

Transfer edilen anjina, özellikle yetersiz tedavi ile bademciklerde kronik bir inflamatuar sürecin oluşmasına öncülük eden bir faktördür. anjina sırayla, şiddetli komplikasyon riskini artırır fazla yılda 2 kez tekrarlanan zaman kronik tonsillit Hakkında durumlarda söylüyorlar. Özellikle çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi kapsamlı olmalı ve sıkı doktor kontrolü altında olmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile iyi çocuk antibiyotik detayları

Akut tonsilit tedavinin amacı kronik forma akut damak bademcik iltihabı, patojen ortadan kaldırılması, koruma genel ve lokal komplikasyonlar ve hastalıkların önlenmesi geçiş tezahürlerini ortadan kaldırmaktır.

Hamile bir kadından larenjit almak tehlikeli midir?

Çocuk tarafından intrauterin gelişme aşamasında alınan enfeksiyonlar, engellilik istatistiklerine, anormal gelişim ve çocuk ölümlerine önemli bir katkı sağlamaktadır.