Loading

Bademcikleri evde ve geleneksel şekilde yıkamak | Bademcikler lacunae nasıl yıkar

Bugün, bu hastalıktan muzdarip olanların sayısı her yıl artmaktadır. Bu gerçeği açıklamak bir yandan basit gibi gözükse de öte yandan o kadar da kolay değildir - hastalığa etki eden yaşam tarzı, çevre, kötü kaliteli yiyecek ve benzeri olabilir. Bu insanların çoğunun bademcik yıkama olasılığı hakkında bilgi yoktur. Bu makalede tedavi yöntemleri açıklanmaktadır. Plak birikmeye başlayan kişiler için bademciklerin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir, bu da ağızdan ve diğer hastalıklardan kokuya neden olur.

Evde bademcikler yıkama ve temizlik yolları

Bugün bademcik iltihabı gibi bir hastalıktan muzdarip insanların sayısı çok yüksektir. En doğru tedavi yöntemi bademciklerin yıkanması olarak kabul edilir. Prosedürün kendisi basittir, doktor antiseptik solüsyon ve özel bir nozul ile doldurulmuş özel bir şırınga kullanır.

Ne yazık ki, çoğu insan zaman eksikliğinden muzdariptir ve bu nedenle tedavi ile ertelenir ve buna bağlı olarak durumu daha da şiddetlendirir. Neyse ki, lacuna durulamak için, doktora bir yolculuk yapmak gerekli değildir, ancak bu olmadan. Yine de hastalık kontrol edilmeli.

Bademcikleri yıkamak için ilk sinyal kötü nefes, yutulduğunda ağrı, boğazda koma varlığını hissetmek. Emin olmak için, aynadaki boğazına bakmalısın. Püy veya plak varlığı zaten bir inflamatuar süreci gösterir.

Ama palatine bademciklerin lakunalarını yıkamak için boğazın durulanması etkisi nedir? Prosedür sırasında, farenks, yeme süreci sırasında ve hayati aktivitenin diğer aktiviteleri sırasında ortaya çıkan sekresyonların birikmesinden temizlenir ve ayrıca ek nemlendirmeyi de geçirir. Aynı zamanda, durulama sıvısı lakuna üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir. Bu daha sonra balgam söktürmeyi arttırır, ağızda kuruluğu azaltır ve hoş olmayan bir koku giderir.

Özel bir durumda, hastanın ülseratif lezyonları olduğunda, bademciklerin lakazını yıkarken, bademciklerin etkilenen bölgesi üzerinde de terapötik bir etki yapan zayıf madde çözeltileri uygulanır.

Evde bademciklerin lacunalarını yıkamak ve temizlemek için etkili yollar

Yani, prosedürü çeşitli yollarla gerçekleştiriyoruz:

Yöntem No. 1 Yıkama işleminin gerçekleştirilebileceği yöntem furakilin çözeltisi ile durulanır. Çözelti aşağıdaki gibi hazırlanmalıdır: bir bardak ılık su ve iki tablet Furacilin. Bir iğnesiz bir şırınga içinde tüm bu sulama ve boşlukları yürütmek, ancak şunu unutmayın - Onunla tükürmek gerekir bakterileri yıkanmış çünkü her durumda, çözüm yutma. Böyle bir prosedür plak geliştikçe yer almalıdır.

Yöntem numarası 2 Bu bademcikler yıkama yöntemi daha kolaydır, çünkü ek bileşenler satın almanıza gerek yoktur - salin solüsyonu yapın. Bir bardak ılık su ve bir kaşık tuz - tüm bu karışım tamamen eriyene kadar karıştırılır. Bundan sonra, durulamaya başlayabilirsiniz: bir iğneyi iğne olmadan yazın ve lakunayı yıkayarak yıkayın. Bunu yapamazsanız, akrabalardan yardım isteyin. Bu prosedür mümkün olduğunca sık yapılmalıdır.

Bir şırıngadan korkarsanız, pamuklu ped veya çubukla değiştirebilirsiniz. Kullanım şekli: Bir parmağınızın etrafına pamuk ya da disk sarın, bir solüsyonda nemlendirin ve hafif basınç altında bademcikler üzerinde aşağı doğru hareket ettirin gibi durulayın. Pamuk yünü üzerinde lakunlardan çıkardığınız baskınları görebiliriz. Pamuk yünü değiştirin ve tamamen temizlenene kadar tekrarlayın.

Yöntem numarası 3 Evde bir alkol çözeltisinde Klorofil yapabilirsiniz. Bu ilaç, doğal savunmayı öldürmediği için, zarar görmüş dokuların iyileşmesini ve iyileşmesini çok iyi desteklemektedir. Bunun için ilacı ve ılık suyu alın - 1: 5 oranında karıştırın. Çokluk vesilesiyle doktora açıklık getirmek gerekir, çünkü bu bireysel bir gösterge olabilir. Böyle bir çözümde günde üç defa "kendinizi şımartabilirsiniz". Ama gerekli konsantrasyonda zaten tüm yararlı özelliklere sahip hazır bir ilaç "Tonzil" satın almak için en kolay yolu.

Alkol solüsyonunda klorofililpt (% 1) de tedaviye yardımcı olacaktır. Bu ilaç ağız boşluğunu dezenfekte eder, analjezik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Çözeltiyi 1 çorba kaşığı Chlorophyllipt oranında 10 yemek kaşığı suya karıştırın. Tabii ki, kendi kendine ilaçlama bir seçenek değildir, bu yüzden bir çözüm ve kullanım sıklığı seçerken, bir doktora danışın.

Şifalı otlar arasında da bizim durumumuzda yararlı olacak olanlar da vardır. Et suyu nane, papatya, nergis, okaliptüs, meşe kabuğu ve adaçayıdan hazırlanabilir. Suyu şu şekilde hazırlanır: Otları öğütün, kaynar su dökün, soğutun, ardından oda sıcaklığına kadar ısıtın.

Bademciklerin lacunalarını evde yıkamanın avantajları

Bademciklerin yıkanmasının, kronik bademcik iltihabı ile mücadele etmenin en etkili yöntemlerinden biri olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca, uzun vadeli bir etki elde etmek için, yılda bir kez olmak üzere benzer bir tedaviye tabi tutulması tavsiye edilir. durumda çalışmıyorsa Sıklıkla, bu tür yıkama uygulanması önemli bir etki verir: amigdala önemli ölçüde sıkıştırılmış, hacmi düşürülmüş boşluklar olan bunlar, anjin durdurma bölgesel lenf düğümlerinde iltihabı azalır, patolojik içeriğinden muaftır, düşük dereceli ateş, ağrı yok, hastanın genel durumu geliştirir eklemlerde ve diğer zehirlenme fenomenlerinde.

Bademciklerin yıkanması, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, burun iltihabı, farenjit ve diğer KBB hastalıkları için terapötik bir prosedürden başka bir şey değildir. Bu prosedür, t, böyle bir teşhis konulmuştur kimse üzerinde değildir. Bu lenf sıvısı ile enfekte patolojik birikiminin (irin pürülan fişler) çıkarılması amaçlanmaktadır için., Etkilenen bölgelerde epitel, yanı sıra inflamasyon odağında dezenfeksiyonunu dökülmüş.

Ayrıca, yıkama prosedürü en az beş kez yapılmalıdır. Antiseptik ve nozullar içeren özel bir şırınga ile taşıyın. Böyle bir çözeltinin bileşimi, teşhis edilen hastaya göre doktor tarafından kesin olarak belirlenir. Özellikle antibiyotiklerin kullanımında etkilidir ve bu da patojen floranın yeniden üretimini geciktirmeye yardımcı olur. Prosedür gerçekleştirildikten ve patolojik içerikler çıkarıldıktan sonra, özel ilaçlar lakuna boşluğuna, örneğin propolis'e sokulur.

Ayrıca tedavi sırasında, ağız hijyeni hakkında unutma, normal su yedikten sonra her defasında boşluğu durulamaya değer. Herhangi bir yiyecek kalıntısı mikroorganizmaların gelişimi için bir ortam olarak hizmet edebilir. Tedavi süresince bademciklere zarar verebileceğinden katı yiyecek almamak daha iyidir. Eğer bir şey bademciklere zarar verirse, o zaman püy hemen kan alır.

Eğer bademcikler palatine yaylar arasında derinde bulunur ve bunlarla kaynaşırsa, durulama etkisizdir. hastalıklar zihinsel hazırlayıp alımı öncesinde iki saat boyunca yemek yemeli bademcikler lacunae yıkama işlemlerinden önce - Böyle KBB muzdarip insanlar için tavsiye gelince.

Palatine bademcikler yıkamak geleneksel yollar

Bugün, lenfatik sistemin hastalıklarını tedavi etmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri bademciklerin yıkanmasıdır. Şu anda, prosedürü yürütmek için üç etkili yol vardır:

 • şırınga,
 • derin ultrasonik
 • ve vakumlu kızarma.

Prosedürün kendisi oldukça hızlı: Sekiz ila on saniye. Bunu yapmak için bir sandalyeye oturun, ağzınızı geniş açın, dilinizi dışarı çekin ve başınızı öne doğru hafifçe eğin. Şu anda nefes alamıyorsun. Bir antibiyotik solüsyonu ile yıkarken, lacunas ilk önce tuz çözeltisi ile yıkanmalı ve daha sonra bir ilaç içine dökülmelidir.

Nasıl bademcikler bir şırınga lacunae ile yıkamak için?

Yıkama, her şeyden önce, durulama yapmaya müsait özel bir şekle sahip olan "guttural" adı verilen özel bir şırınga yardımıyla gerçekleştirilir. Bu şırınganın ucu, lacuna içine enjekte edilir ve sıvının yaratılan basıncında, tıkaçlar, lakuna oluşturan, yıkanır.

Durulandıktan sonra ağzına giren sıvı, hasta tepsiye tükürmelidir. Bademciklerin lakunası her gün zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi, furacilin, rivanol,% 1 iyot çözeltisi ile yıkanmalıdır. Prosedür geçtikten sonra hasar gören lakuna bölgesi% 1 iyot veya lapis ile temizlenmelidir.

Bir şırınga ile yıkama yönteminin, teknik tekniği ile ilgili bir takım dezavantajlara sahip olduğuna dikkat edilmelidir:

Şırınga, özel kavisli kanülü birleştirir ve doktorun görüşüne dayanır, lakunaya yol açar ve ilacın bir solüsyonu ile durulanır.

Bu yöntem tüm lakunların drenajını sağlamaz. Bunun nedeni, kanülün küçük boşluklara girmesine izin vermeyen çapıdır.

Yıkanmış lacuna tamamen temizlenmez ve bazen solüsyon akışlarının enfeksiyonu daha derindir.

Prosedür sırasında bademciklerin laklanı yaralanır, bu da yaralanmaya ve doğal tahliyenin azalmasına ve ayrıca kronik hastalıkların dekompansasyonunun yoğunlaşmasına neden olur.

Kronik hastalıklarda, 15 prosedürün yıkama süreci her iki üç ayda bir tekrarlanır. Ayrıca bu tür hastalıkların tedavisinde vakum yöntemi (özellikle kronik bademcik iltihabı tedavisinde) kullanın.

Bademcikler lacunae yıkamak nasıl?

Vakum metodu, yıkanmış tortu ve tıkaçların emildiği bir antiseptik solüsyon ile yıkanmaktadır. Tedavinin seyri on ila onbeş yıkamadan oluşur. Uzun süreli bir etki elde etmek için, doktorlar 1 yıllık aralıklarla birkaç ders almanızı önerir.

Daha karmaşık ve etkili bir yöntem, derin vakum ultrasonik durulamadır. işlem yüksek amplitüdlü düşük frekanslı bir ultrason etkisi altında, sıvı tıbbi çözelti içinde yer alır. bademcik yüzeyine yönlendirilir nedeniyle kavitasyon değişen ses basıncı, akustik taşma ve yüksek hızlı sıvı jeti, zararlı içerik yüzey uzantısı ve kript ve boşlukların açılması ve elüsyon protein kaplamaların yıkanması imha tarafından sağlanır. Sonuç olarak, süreç bademcikleri temizlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.

Bezlerin evde yıkanması

Bademciklerin yıkanması, fizyoterapötik bir prosedür olup, bu sırada patolojik sekresyon, lenfoid dokulardan çıkarılır - pürülan eksüda, detritus, mukus. KBB organlarının sistematik sanitasyonu, inflamasyon odaklarında doğrudan doğruya catarral süreçlerin gerilemesini hızlandırır ve bu da iyileşmeye katkıda bulunur. Bademciklerin evde yıkanması, özel tıbbi cihazlar veya enjeksiyon için şırınga yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Makalenin içeriği

Bezlerin pürülan çökellerden ve patojenlerden saflaştırılması, doku reaktivitesinde ve buna bağlı olarak lokal immünitede bir artışı destekler. İnflamasyondan etkilenen dokuların antiinflamatuar solüsyonları dezenfekte ederek tedavi edilmesi, infiltratların emilimini hızlandırır. Fizyoterapötik ölçümler sıklıkla orofarenksin mukozada akut ve kronik enflamasyonu tedavi etmek için kullanılır: bademcik iltihabı, larenjit, trakeit, farenjit, vb.

Fizyoterapinin amacı

Lokal tedavi palatine bademciklerin yapısının anatomik özelliklerinden dolayı KBB organlarının mukoz membranlarında patolojik süreçlerin gerilemesini hızlandırır. Eşleştirilmiş organlar, yarık benzeri kurslar ve oyuklar ile delinmiş lenfadenoid dokudan oluşur - foliküller ve lakunlar. Patolojik süreçlerin yokluğunda, makrofajlar, plazositler ve T-lenfositler, immüno-kompetitif hücreler sentezlenir ve bunlar, vücuda giren patojenleri yok eder.

Vücudun direncini azaltmak lenfadenoid dokularda (bezler) koruyucu hücrelerin konsantrasyonunda bir azalmaya yol açar. Eşleştirilmiş organlarda çok sayıda patojen birikimi enfeksiyöz ve alerjik reaksiyona yol açarak inflamasyona neden olur. Mukoza zarının ödemi, bademciklerin kendi kendini temizlemesini önler, bu da pürülan kitlelerin, yiyecek ve detritus parçacıklarının birikmesine yol açar.

Bezlerin tıbbi solüsyonlarla yıkanması sadece dokuların patolojik sırrından arındırılmasına değil, rejenerasyon işlemlerinin hızlandırılmasına da katkıda bulunur.

Orofarenksin antiseptikler ile düzenli olarak sulanması, patojenik floranın tahribatına ve yerel bağışıklığın artmasına yol açar. Sanitasyon prosedürleri, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olan mukoza zarının akut iltihaplanması aşamasında kullanılabilir.

araçları

Özel cihazların yardımıyla pürülan tıkaçlardan ve detrituslardan bezlerin temizlenmesini içeren tedavi prosedürleri gerçekleştirilir. Geleneksel sulamadan farklı olarak, yıkama, basınç altında yapılmalıdır. Sadece bu durumda, pürülan eksüdadan boşlukları mekanik olarak temizlemek mümkündür. Evde dezenfektan önlemleri uygulamak için aşağıdaki türde cihazlar kullanılabilir:

 • İrrigator - plastik bir hazneye ve sıvının basınç altında beslendiği bir tüpe sahip küçük bir cihaz;
 • enjeksiyon için şırınga - pistonlu basınç altında tıbbi çözümleri kaldırmak için tıbbi bir araç;
 • inspiratörü - antiseptik preparatlarla orofarenks mukoza zarının sulanması için cihaz.

Yumuşak dokulara mekanik hasar vermemek için metal iğneler olmadan kullanılan şırıngaları yıkamak için.

Maksimum terapötik etkiyi elde etmek için, ayarlanabilir bir kafa ile irrigator kullanmak daha uygundur. Ayrıca, özel kavisli nozullara sahip şırıngalar, hemen hemen her eczanede satılan pürülan tıkaçlardan boşlukları temizlemek için kullanılabilir. Uzmanların bademciklerin ayaktan tedaviye alındığı bu şırıngalardır.

Prosedür için hazırlanıyor

KBB hastalıklarının lokal tedavisi boğazda bir rahatsızlık olduğunda başlamalıdır. Bademcikler üzerindeki beyaz bir kaplama, lenfadenoid dokularda bakteriyel veya fungal floranın gelişimini işaret eder ve bu da çözelti antiseptiklerinin yardımıyla ortadan kaldırılabilir. Bir iyileştirme prosedürü için hazırlık aşağıdakileri içerir:

 1. Antibakteriyel sabun kullanarak hijyenik el tedavisi;
 2. Orofarenksin tuzlu su veya tuzlu su çözeltisi ile ön durulanması;
 3. Oda sıcaklığının tıbbi solüsyonunun hazırlanması.

Bademciklerin saflaştırılması işleminde, sıvı akışı doğrudan pürülan tıkaçlar tarafından bloke edilen lakunaya yönlendirilmelidir.

Boğazın tuzlu su ile durulanması, mukozanın viskoz sekresyondan temizlenmesini sağlar. Bu, dokuların geçirgenliğini ve buna bağlı olarak antiseptiklerin aktif bileşenlerinin lezyon bölgelerine nüfuz etme olasılığını arttırır.

Bezleri yıkamak için talimatlar

Lenfoid dokuların patolojik bir sırtan temizlenmesi, bir aynanın önünde gerçekleştirilmesi daha uygundur. Teslim edilen sıvının başının kontrolü ve bademciklerin muamele alanı, prosedürün etkinliğini birçok kez değiştirir. Hasta tarafından hangi temizlik yöntemi kullanılırsa, sanitasyon faaliyetlerini yaparken aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 1. Bezleri yıkadan önce, ilaç çözeltisi ve pürülan kitlelerin emilimini önlemek için nefesini tutmanız gerekir;
 2. Terapi sırasında biri başını geriye eğmemelidir, çünkü bu sadece sıvının solunum yoluna girmesine katkıda bulunur;
 3. 20 ml kapasiteli bir şırıngada 37-38 dereceye ısıtılmış antiseptik toplanır;
 4. Şırınganın nozulu, iltihaplı bademciğe yönlendirilir ve daha sonra, pistona keskin bir şekilde basılır;
 5. Ağızdaki birikmiş sıvı tükürür ve her amigdala için prosedürü en az 4-5 kez tekrar eder.

Basınç altındaki bezleri lenfadenoid doku yüzeyinde mekanik hasarla yıkamayın.

Enflamatuar süreçleri şiddetlendirirken, sanitasyon prosedürleri günde en az 4-5 kez yapılır. Seanstan sonra, pus temizlenmiş dokuları yağlı antiseptiklerle - "Yoks", "Lugs", vb.

Yıkama müstahzarları

Fizyoterapötik tedavinin etkinliği, büyük ölçüde kullanılan ilaçların etkinliğine bağlıdır. Geleneksel tıp, anti-enflamatuar, antimikrobiyal, dezenfekte edici ve analjezik özelliklere sahip çeşitli ilaçlar sunabilmektedir. En güvenli ilaçlar arasında, bileşimlerinde sentetik bileşenler içermeyen ilaçlar bulunur.

Mukus boğazında lokalize olan enfeksiyonların tedavisinde en sık kullanılan ilaç tipleri kullanılır:

 • "Tantum Verde" - bir anti-enflamatuar ilaç analjezik etkisi, bileşenleri prostaglandinler ve inflamatuar mediatörlerin sentezini inhibe;
 • "Iodinol" - antiseptik dezenfektan, antiflojistik ve dekongestleme araçları;
 • "Povidon", bakteriyostatik, antimikotik ve antiviral etkinin iyot içeren bir çözeltisidir;
 • "Eludril", bademcik iltihabı, farenjit, diş eti iltihabı, vb. Tedavisi için durulama çözeltisi olarak kullanılan analjezik ve anti-ödematöz etkinin bir antiseptikidir;
 • "Etakridin" - anti-enflamatuar ve anti-ödemli, antispastik ve dezenfekte edici özelliklere sahip antibakteriyel madde;
 • "Furatsilin" - antimikrobiyal etkinin hazırlanması, lenfadenoid dokularda pürülan iltihaplı süreçlerin gerilemesini hızlandırır;
 • "Elekasol", anti-enflamatuar ve antitrombotik özelliklere sahip olan dezenfeksiyon etkisinin bir fitokimyasal ürünüdür.

Yukarıdaki ilaçların bazıları, çocuk terapisinde kullanımlarının olasılığını dışlayan alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Okul öncesi çocukların tedavisi için adaçayı, şifalı papatya, meşe kabuğu, propolis, ıhlamur vb. Bunlar, lenfadenoid dokuların epitelleşmesini hızlandıran ancak belirgin alerjik reaksiyonlara neden olmayan fitonidleri, tanenleri ve organik asitleri içerir.

Bademciklerin vakum temizlemesi

Bıldırcınların vakum yöntemiyle yıkanması - lenfoid dokuların vakum aspirasyonu sırasında, pürülan kitleler kriptlerden uzaklaştırılır. Ev terapisinin etkisiz olması durumunda donanım tedavisi kullanılır. Vakumlu yıkama, ultrasonik titreşimler üreten "Tonsillor" aparatının yardımıyla gerçekleştirilir. Düşük frekanslı dalgalar, infiltratların emilimini ve palatine bademciklerin lakunalarından gelen patolojik sırrın tahliyesini uyarır.

Lenfoid dokuların ultrasonik temizliği iltihaplı bezlere sabitlenen özel ataşmanlar yardımıyla gerçekleştirilir. Pürülan içerikleri emdikten sonra, lezyonlar, bezlerdeki patojenik florayı yok eden antiseptik ilaçlar ile tedavi edilir. Tonsillor tarafından yaratılan kavitasyon nedeniyle, preparatların aktif bileşenlerinin emilimi iyileşir ve bu da iyileşme hızını etkiler.

Enfeksiyöz hastalığı ortadan kaldırmak için, sadece kompleksin uygulanması durumunda mümkündür, örn. lokal ve sistemik tedavi. Bezleri yıkamanın yanı sıra, etiyolojik etkinin antibiyotiğini almayı unutmamalısınız ki bu da inflamasyonun nedenini ortadan kaldıran bir patojenik floradır.

Bademcikler bademcik iltihabı ile nasıl yıkanır

Hem akut hem de kronik bademcik iltihabı tedavisi karmaşık bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Çoğu durumda antibiyotikler önlenemese de, bademciklerin durulanması ve yıkanması hastalıkların tezahürlerinin hafifletilmesinde ve iyileşme sürecinin hızlandırılmasında önemli bir rol oynar.

Bademciklerin bademcik iltihabında nasıl temizlendiğini, hangi yoldan ve nasıl sonuçlanacağını bilmek önemlidir.

Ev temizlik lacunae kullanımı nedir

Yıkama hakkında konuşmadan önce, palatine bademciklerin anatomisine biraz dikkat edeceğiz. Lenf dokusundan oluşan, bademcik iltihabı adı verilen palatine bademciklerin bir sünger yapısı vardır. Yüzeyleri ideal pürüzsüz bir forma sahip değildir, düzensizlikler (kriptler) ve çöküntüler (lacunae) ile kesilir. Bezlerin derinliklerinde ve yüzeyde foliküller bulunur. Sağlıklı bademcikler içinde, foliküller ve lakunlar, enfeksiyonları nötralize eden spesifik hücrelerin üretimine katılır. Bademcikler enfekte olduğunda, lakuna ve foliküllerde patojenik bir ortam oluşur, bakterilerin yaşamsal aktivitesinin ürünleri, epitelyum kalıntıları ve gıdalar korunur.

Tıbbın bademcik iltihabı ile yıkanması medikal kurumlarda yapılmalıdır. Ancak, prosedürü evde yapabilirsiniz.

Evde yıkarken bademciklerin yüzeyinin temizlenmesi, organların yüzeyindeki bakteri sayısını önemli ölçüde azaltabilir ve lakuna ve folikül patojenik içeriklerinden durulanabilir. Şiddetli durulama, geçici de olsa, ağrıyı azaltacak, sıcaklığı düşürecek ve genel zehirlenmeyi azaltacaktır.

Kronik bademcik iltihabı ile evde bademciklerin yıkanması iyi bir alışkanlığa dönüşecektir. Biraz zaman alır, ancak olumlu bir etki elde edilir.

 • Düşük travmatik manipülasyon;
 • sürdürülebilir bir iyileşme elde etmek;
 • tonlarca bademciği korumak.

Bademcikler yıkama yolları

Bademcikleri bademcik iltihabında nasıl yıkarım? Evde bademcik yıkamak için iki yol vardır. İlki bir irrigatör yardımıyla. Geniş bir irrigator yelpazesi eczane ağı sunmaktadır. Cihaz, sıvı, kompresör veya hidrolik pompa için bir hazne ve uygun ataşmanlardan oluşur. İkinci yıkama yöntemi daha da basittir ve herhangi bir ek cihazın bulunmasını gerektirmez.

Bir sağlık kurumunun şartlarında bademcikler çeşitli yollarla yıkanır.

En ilkel de özel bir kanül ile özel bir şırınga ile elle. İğne, lacunaya getirilir ve basınç altında, çözelti, içerikleri yıkar. Bu yöntemin dezavantajı, bu şekilde lacuna'nın küçük bir şekilde durulanması zor olmasıdır.

Diğer iki yöntem daha ileri düzeydedir. Yıkama Tonsillor aparatı yardımıyla gerçekleştirilir.

Akut ve kronik tonsillitin "Tonsillor" cihazıyla yıkanması tavsiye edilir.

Donanım yıkama yöntemleri

Poliklinikler ve tıp merkezlerindeki birçok hastanede, bu tür aparat yöntemleri uygulanmakta, bunun sonucunda bademciklerin lakeside temizlenmesi temizlenmektedir, ayrıca folikülden püy çıkarılmaktadır.

İlk durumda, Tonsillor aparatı, bir vakumlu yıkama solüsyonunu pompalar, durulanır ve hemen, zaten tüketilen sıvıyı, lakunadan toplar.

İkinci durumda, derin vakumlu bir kızarma gerçekleştirilir. Bu yöntemin özü, ilaç kompozisyonunun ultrason ile bademciğin iç kısmına doğrudan enjekte edilmesidir. Böyle bir prosedür sadece pürülan tıkaçları lakunadan temizlemekle kalmaz, aynı zamanda bademciklerin kan akışını iyileştirmek, hacim olarak azaltmak ve ilacı emdirmek için iç folikülleri püyden temizlemeyi sağlar. Ultrasonun etkisi altında, bakteri ölür

Kronik bademcik iltihabında anjinadan sonra bu tür işlemler özellikle etkilidir. Gerekli ders 8-10 prosedürdür.

Donanım yıkama yönteminin birçok avantajı vardır:

 • bademcikleri derinden temizler;
 • Her boyuttaki lacunae içeriği yıkanır;
 • ilacı organların erişilemeyen kısımlarına "ulaştırmak";
 • remisyon süresini uzatır;
 • travmatik değil.

Yöntemin dezavantajı, tüm hasta kategorilerine reçete edilmemesidir. Tanısı olan hastalar için prosedür kontrendikedir:

 • Sık krizler ile hipertansif hastalık;
 • aktif akciğer tüberkülozu;
 • onkoloji;
 • gözün retina dekolmanı;
 • akut bulaşıcı hastalıklar.

İlk üç aylık dönemde hamile kadınlar ve son dönemlerde de işlem yapılmaz.

Prosedür ağrısızdır, ancak küçük çocuklara ve özellikle hassas hastalara lidokain spreyleri ile lokal anestezi verilebilir.

İşlemden iki saat önce, yemek ve sigara içmek tavsiye edilmez.

Bezleri temizlemek ve dezenfekte etmek için antiseptikler

Bademcikler yıkama için çözümler olarak kullanın:

 1. Furacilin - etkili bir şekilde birçok bakteri türünü karşılar, vücudun koruyucu işlevlerini artırır
 2. Miramistin. Ana bileşen Miramistin benzildemitil amonyum klorür monohidrat dezenfekte edici bir etkiye sahiptir. Virüsleri, bakterileri ve mantarları etkiler.
 3. Klorheksidin. Aktif madde olan bigluconate antiseptik, antibakteriyel bir maddedir, bakterilerin çoğalmasını önler.
 4. Stafilokokal bakteriyofaj, stafilokokların bakterilerini yok eden bakteriyel bir virüstür.

Çözelti seçimi, hastanın teşhisinin özelliklerini dikkate alarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır.

Kendiniz yıkamak için nasıl

Zaten evde bademciklerin yıkanmasının bir irrigatör yardımıyla gerçekleştirilebileceğini yazdık. Basınç altındaki cihazın nozulundan gelen çözelti, bademciklerin yıkanmasını teşvik eder ve içeriklerinin lakunasını yıkamayı en üst düzeye çıkarır.

Bir sulayıcı yıkama kullanımı da yıkama ya da ilaç için çözelti batırılmış bir pamuk çubuğu ile gerçekleştirilir olmadan tekrar atılır ve nefes tutma kafası ile burun içinden dökülmektedir. Çözelti larinks arka duvarında akar ve palatin bademcikler suluyor. Bu yöntemin dezavantajı, sulama aksine, basınç tamamen oluşturulmamış olmasıdır, ancak olumlu dinamikleri giden prosedürünün bir parçası.

Bademcik iltihabı tedavisinde durulama avantajları

Herhangi bir sebepten ötürü, bademcikler durulama, durulama kısıtlamak mümkün değildir.

böylece ağrıyı azaltır, irin saldırıları giderilmesine yardım bademcikler yüzeyi üzerinde bakteri ve virüs sayısını azaltmak, boşlukları trafik sıkışıklığı sayısını azaltmak, yumuşatmak ve mukoza nemlendirilmesi durulayın.

Yıkama gibi durulama, ana terapiyi ortadan kaldırmayan, sadece tamamlayıcı olan semptomatik bir tedavidir.

Furatsilinom, klorofilin, Miramistin, Geksoral, Hlorgeskidin ve şifalı otlar infüzyonlar: papatya, adaçayı, kırlangıçotu ve Soda ve tuzlu soda çözeltileri, deniz tuzu farmakolojik ajanlar olarak kullanılabilir durulanması. Bademcikleri birkaç kaşık balla karıştırıp suyla durulayın.

 • Bitkisel kaynatma, iltihap ve şişliği rahatlatır, mukozayı tekrar sağlar.
 • Tuz ve soda çözeltileri, mukus ve irin yıkamasına yardımcı olur.
 • Bal enflamasyonun azaltılmasına ve apse tedavisine katkıda bulunur.
 • Durulama solüsyonları düzenli olarak kronik tonsillit için önerilir.

Durulama miktarı hastanın durumuna bağlıdır. Tonsillit alevlenmesi ile, durulama günde en az 4 kez yapılmalıdır.

tavsiyeler

Herhangi bir formda bademcik iltihabı doktorun tüm önerilerine tam uyum ile tam bir tedavidir. Kendi kendine ilaç verme.

Akut formda hastalık iyice ve iyice tedavi edilir. Bademcik iltihabı ile eksik bir akut formun kronik olana dönüşme eğiliminde olduğunu unutmayın.

Kronik formda bademcik iltihabı hastalıkların önlenmesine dikkat. Yaşam şeklini yeniden gözden geçirin. Sertleşmeye, temiz havada yürümeye, motor aktivitesine, rasyonel beslenmeye, günün makul bir rejimine bağlı kalınmasına özellikle dikkat edin. Hastalığın ağırlaşmasıyla ilgili en ufak bir belirtiyle, hemen bir doktora danışın ve hassas rehberlik tedavisine başlayınca, bademciklerin yıkanması sağlığın kazanılmasında güvenilir bir yardım olacaktır.

Bademciklerin lacuna evde nasıl yıkar

Lacunas - bademcikler içinde yer alan kanallar (lümenler, "cepler"). Üst solunum yolu hastalıkları sırasında, lökositler, gıda partikülleri ve patojenik bakteriler lakunada birikir. Tedavi zamanında başlanmazsa ve tıkanıklık ortadan kaldırılmazsa, bademcikler iltihaplanır, bademcik iltihabı gelişir. Doktor ofisini ziyaret etmeden lacunas nasıl yıkılır? Bunun için ne anlama geliyor? Evde bademcikleri yıkamakla ilgili her şey bu yazıda öğreneceksiniz.

Ağız boşluğunun kendi kendine tedavisi (durulama, durulama, sulama) sadece kulak burun boğaz uzmanı ile görüştükten sonra gerçekleştirilir. Bademcik iltihabının ilk semptomlarında (boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş) hemen doktora başvurmalısınız.

Bademciklerin lakunlarını tıbbi bir kurumun duvarları dışında yıkamaktan mı? Sadece pürülan enfeksiyonu ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda iltihaplanmayı da ortadan kaldıran antiseptik ve antibakteriyel ilaçlar.

Evde lacunae yıkamak için en uygun fiyatlı araçlar:

 • tuzlu çözelti;
 • iyot;
 • soda;
 • alkol içeren çözümler;
 • furatsilin;
 • tuzlu çözelti;
 • bitkisel soğurmalar.

Bademciklerin lacunae evde nasıl yıkanır? Bunu yapmak için, iğneli veya yumuşak uzun uçlu küçük bir şırınga olmadan bir şırıngaya (10 ml) ihtiyacınız vardır. Yıkama prosedürü aynanın önünde yapılmalı ve bademcikler lakunaya yakın sulamaya çalışılmalıdır.

Ağız boşluğunun tedavisinden önceki ilk aşama, bitkisel kaynatma veya kaynamış su ile durulanır. 2 damla iyot ya da tuzlu su çözeltisi eklenerek bir furakilin, soda-tuz çözeltisi çözeltisi, şırıngalanır (şırınga).

Bu bademcikler mümkün olduğunca yakın getirilir, lacuna bir ilaç spreyi ile tedavi edilir. Kanalların içinde, bir şırınga veya şırınganın ucu yerleştirilemez, amigdalanın yüzeyi hasar görebilir ve irin kan akışına girebilir.

Sıvı basıncından dolayı, pürülan tıkaçlar bezlerden dışarı yıkanır, boğazdaki ağrı azalır, hastanın durumu iyileşir.

Boğaz, her yemekten sonra günde en az 5 kez tedavi edilmelidir. Prosedür sırasında, çok sayıda patojen içerdiğinden, sızan sıvının sürekli tükenmesi gerekir. Bu yapılmazsa enfeksiyon içeriye girebilir ve larinks, akciğerler, bronşlarda iltihaba neden olabilir.

Bağımsız olarak lakonu yıkamak, su rejimini gözlemlemek ve ek ilaçlar almaksızın çalışmaz. Bir hastanede, özel şırıngalar ve iğneler, vakum, ultrason cihazları kullanılarak yıkama yapılır. Bademcik iltihabı tedavisi için tıbbi yöntemler, ev prosedürlerinden çok daha etkilidir.

Laklanın bağımsız tedavisinin, hastalığın seyrini arttırabileceğini, ağız mukus zarını ve farenksini yaratabileceğini unutmayın. Hastalığın ilk belirtilerinde kendi kendine ilaç verme, doktordan yardım isteyin.

Ayrıca okumak ilginç: iştahı azaltmaktan

Bademciklerin lacunae yıkanması

Palatine bademciklerin iltihaplı patolojilerinin gelişmesine, sıklıkla lenfoid doku kümelerinin girintilerinde pürülan-kasık stopper oluşumu eşlik eder. Hastalığın seyri sırasında, kıvrık çökeller yoğunlaşır, artar ve rahatsızlığa neden olur. Bademciklerin lakünlerinin yıkanması, tıkanıklıkların giderilmesi için en uygun konservatif tedavi yöntemidir..

Terapinin amaçları ve özellikleri hakkında

Ele alınan tedavi prosedürü, sadece bezlerin pürülan oluşumlar birikiminden temizlenmesi için değil. Palatine bademcikler lacunae yıkamak amaçları şunlardır:

 • Enfeksiyöz patojenlerin kolonilerinin gelişimini durdurmak;
 • bez damarlarının spazmının çıkarılması;
 • inflamatuar sürecin azaltılması;
 • ağrılı duyuların ortadan kaldırılması;
 • iyileşmenin hızlanması.

Lenfoid doku kümelerindeki depresyonların yıkanması sadece yetişkinlere değil aynı zamanda küçük hastalara da gösterilir. Yöntem, bastırmak için çok etkili bir araç olarak kabul edilir:

 1. Kronik farenjit. Plaka, bitkisel soğuma yardımı ile uzaklaştırılır.
 2. Paratonziller apsesi. Bademcikler antiseptikler (Furacilin, Klorheksidin) ile yıkanır.
 3. boğaz ağrısı (akut, kronik formlar). Arıtma için, tuzlu su, soda çözeltileri, Rotokan kullanılır.
Yıkama prosedürleri hem tıbbi kliniklerde hem de evde gerçekleştirilmektedir. İkinci durumda, hasta önceden bir hekime danışmalıdır. Uzman, hastanın bireysel durumunu ve hastalığın seyrini göz önünde bulundurarak durulama çözümünü seçmenize yardımcı olacak ve evde bademciklerin yıkanmasıyla ilgili özellikleri anlatacaktır.

Evde bademcikler nasıl yıkanır?

Bezlerdeki depresyonları bağımsız olarak temizlemenin birkaç yolu vardır. Bunlar şunları içerir:

 • durulama;
 • pamuk tomurcukları ve diskleri yardımıyla pürülan tıkaçların ortadan kaldırılması;
 • bir şırınga ile tedavi (iğne olmadan);
 • irrigator kullanımı.

Yukarıdaki prosedürleri uygulamadan önce temel gereklilik, hastayı tedavinin nüansları hakkında bilgilendirecek bir KBB doktoru ziyaretidir. Evde yetersiz tedavi, iyilik halinin bozulmasına, yumuşak dokuların travmatize olmasına, patojenlerin yayılmasının hızlanmasına yol açacaktır.

Herhangi bir terapötik manipülasyon yapacağınız zaman, ellerinizi sabunla iyice yıkayın!

Tedaviden önce bademciklerin yıkanması hakkında bir video izlemeniz önerilir:

durulama

Bu tip temizlik, hastalığın ilk aşamasında oluşan plağın elimine edilmesi için uygundur. Tekniği basit: sadece ilacı ağzına çevir ve başını geriye at, müköz membranları yıka.

Tedavi için kullanılan bitkisel preparatlar ılık olmalı; antiseptikler - oda sıcaklığı.

Yıkama süresi en az 3 dakikadır. Frekans - günde en az 8 defa.

Evde bademciklerin durulama yoluyla durulamaya çalışılması pratik değildir: tıbbi çözümler sadece bezlerin dış kısmını etkilerken, tıpalar lenfoid dokuda derinlerde bulunur.

Pamuklu yün, sopalarla evde bademciklerin yıkanması

Bu yıkama yöntemleri iki aşamadan oluşmaktadır:

 1. pamuklu tekerlekler / fitiller dezenfektan çözeltisiyle ıslatılır;
 2. Sorun alanları yumuşak hareketlerle silinir.

Pamuk çubuk, evde gevşek tortuları çıkarmak için yeterince uygun: bezlerin girintilerinden tıkaçlardan çıkmak için, pürülan oluşumun altındaki bademciklere hafifçe basmanız gerekir.

Bir şırınga kullanma

Bir şırınga kullanarak evde bezleri yıkadan önce, bir furacilin çözeltisi hazırlamanız gerekir (dezenfektan hazırlama prensibi aşağıda tartışılmıştır). Boğaz tıbbi araçtan hafifçe sulanır.

Lavunayı aynanın önündeki bir şırınga ile durulayın.

Tedavinin sonunda sıvı yutulması yasaktır - palatine bademciklerin yüzeyinden yıkanmış patojenler içerir.

Bezleri günde 5 kez bu şekilde yıkamanız tavsiye edilir.

Irrigator aktivasyonu

Tedavi için kullanılan aparat "laringeal" bir şırınga denir. Genel medikal aletin ana farkı, uzun bir kavisli uçtur. Bir bademcinin yardımıyla evde bademciklerin nasıl yıkanacağı sorusuna detaylı bir cevap sadece bir doktor tarafından verilecektir. Kısaca tedavi sürecini şöyle tanımlayabiliriz:

 1. Şırınga bir ilaç maddesi ile doldurulur.
 2. Meme, bezlerin lakuna içine dikkatle yerleştirilir.
 3. Depresyonlar, cihazın pistonuna basılarak yıkanır.

Temizlik günde 1 kez yapılır.

İrrigatörün kullanılmasının dezavantajları arasında, lakunaya zarar verme tehlikesi ve muhtemelen fişleri dokuya daha derine itmek de bulunmaktadır.

Antiseptik çözeltiler için hazırlık şemaları

Furatsilin'i bağımsız olarak, tıbbi ücretlerin, salin solüsyonunun ve diğer dezenfekte edici sıvıların bir karışımı haline getirilmesine izin verilir. Hazırlama yöntemleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Bademcik iltihabı ile kızarma

Kronik bademcik iltihabı sürekli izleme gerektirir. Ayrıca, sık görülen alevlenmeleri önlemek için böyle bir rahatsızlık periyodik olarak tedavi edilmelidir. Bademcik iltihabı içinde tüylü bademcikler, hem otolarynologistin ofisinde hem de evde yıkanır. Bu prosedürün amacı, bakteriyel floranın yeniden üretim aktivitesini azaltmak ve bezlerin lakunlarını tıkaçlardan temizlemektir.

Bildiğiniz gibi, lenfoid doku bakteri besler, bu nedenle stafilokok ve streptokok etkisi altında bademcikler hızla büyür ve gevşer. Bu süreç, kronik tonsillite yol açan sık bademcik iltihabı ile kolaylaştırılmaktadır.

Düzensiz bir yüzeyde ve gevşek bademciklerin lakunalarında, yiyecek parçaları birikmekte ve bu da trafik sıkışıklarının oluşmasına ve patojen floranın yayılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu işlemi önlemek için bademciklerin durulayarak periyodik olarak temizlenmesi gerekir.

Bademcikler yıkama yöntemi Artıları

Bezleri yıkayarak boğazın bakterilerden arıtılması bir dizi avantaj sağlar:

 • etkili ve kalıcı sonuç. Bir bademcik yıkama kursundan sonra, kronik bademcik iltihabı uzun bir süre için kendini hatırlatmaz ve bu da anjin gelişmesi riskini azaltır;
 • İşlem sırasında, antibiyotiklerin, damlalıkların ve enjeksiyonların oral uygulamasının aksine, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi olmayan lokal antibiyotik tedavisi uygulanır;
 • güvenliği. Bu yöntem, mukus yaralanmasına veya bezlere zarar veremez. Yıkama sırasında bademciklerin kanaması olabilir, ancak bu tür işlemlerden sonra lenfoid doku iyileşir ve iyileşir;
 • Antibiyotiklerin topikal olarak kullanılması nedeniyle, prosedür yılda birkaç kez yapılabilir. Aynı zamanda, ağız boşluğu, bağırsak veya dişi üreme organlarında disbakteryoz riski yoktur;
 • antibakteriyel ilaçların iç kullanımında olduğu gibi alerjik reaksiyon riski yoktur;
 • tedavinin düşük fiyatı. Devlet polikliniklerinde hasta sadece ilaç maliyetini öder. Özel tıp merkezlerine gelince, her hizmet için bir oran sistemi vardır;
 • Hem çocuklar hem de hamile kadınlar için böyle bir prosedür izin verilir;
 • Boğazın lor yakınında yıkanması tonsillektomiden kaçınmanıza izin verir.

Modern kulak burun boğaz uzmanları bademciklerin korunmasını destekler ve en aşırı durumlarda çıkarılmaları için kanıt verirler. Bademciklerin kronik bademcik iltihabında düzenli olarak yıkanması, hastalığın uzamış bir gerileme durumuna geçişini teşvik eder. Bu ameliyattan kaçınmanıza ve bademcik tutmanıza izin verir.

Kontrendikasyonlar

Bu prosedürün bu kadar büyük avantajlarına rağmen, yıkama herkese gösterilmiyor. Aşağıdaki kontrendikasyonlar, bademcik kızarma cihazının aparat versiyonu ile daha ilgilidir:

 • açık form tüberküloz;
 • Sık kalp krizi ile hipertansiyon;
 • malign oluşumlar;
 • akut bulaşıcı hastalıklar;
 • aterosklerozun şiddetli formları;
 • solunum yolu hastalıklarının akut fazı;
 • gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemi.

Evde bademcikler lacunae yıkamak nasıl

Zaman eksikliği nedeniyle, herkes bezleri yıkamak için polikliniği ziyaret edemez. Neyse ki, bu prosedür evde yapılabilir. Boğazın evdeki sanitasyonu şu yollarla gerçekleştirilir:

 • furacilin çözeltisi. Bir bardak ılık su için 2 tablet antiseptik oranında hazırlanır;
 • tuzlu çözelti. Bir kaşık sofra tuzu veya birkaç deniz tuzu kristali bir bardak ılık suda çözülür;
 • gargara için hazır çözümler - Givalex, Chlorophyllipt, Tantum Verde, Stomatidin. Yıkamadan önce, bu müstahzarlar çok konsantre oldukları için su ile seyreltilmelidir;
 • bitkisel soğurmalar. Bu amaçla, bir eczanede alınabilen boğaz ağrısının tedavisi için şifalı otlar topluluğu mükemmeldir. Papatya, adaçayı, nane, meşe kabuğu, nergis vb.

Bademcikler evde yıkamak aşağıdaki gibi olabilir:

 • Prosedür bağımsız olarak gerçekleştirilirse, büyük bir aynaya ve iyi bir aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır;
 • Çözelti tek kullanımlık bir şırıngaya (iğne olmadan!) çekilir, daha sonra ağzın iyi açılması ve amigdalaya getirilmesi gerekir;
 • Yıkama, şırınganın ucu bademciklerin lakunalarına gelecek şekilde yapılmalıdır - o zaman pozitif ve kalıcı bir etki verecektir;
 • Prosedür sırasında sık sık kusma olacaktır, bu nedenle şırınganın içeriği hızla salgı bezi kanallarına sıkılmalıdır;
 • Çözümü yutmak imkansızdır - sulamadan sonra hemen tükürmek gerekir;
 • bir şırınga ile durulamadan rahatsızlık duyuyorsanız, iki parmağınız üzerinde steril bir bandaj yaratabilir, bir solüsyonda ıslanabilir ve bademciklerin aşağıdan yukarıya doğru silinmesi için basınç kullanabilirsiniz.

Çok daha rahat ve daha dikkatli bademcikler ENT ofisinde yıkanır. Bunun için üç yöntem var:

 • Özel bir nozul ile büyük bir şırınga kullanarak. Prosedür, ev yıkamasına benzer, ancak nozül sayesinde, palatine bademciklerin kanalları daha iyi temizlenir;
 • Bademcikler aletle doldurma Tonsillor. Salmastra üzerinde, içine basınç uygulanmış bir vakum kabı konur, antiseptik bir çözelti dağıtılır ve hemen emilir. Bu yöntem kronik tonsillite karşı mücadelede en etkili olarak kabul edilir;
 • ultrason ile kombinasyon halinde saflaştırma ve lakunanın iyileşmesini hızlandıran ilaçların uygulanması. Bu prosedür aynı zamanda Tonsillor aparatının yardımıyla gerçekleştirilir. Ultrason patolojik mikroflorayı öldürür ve bademciklerin kanallarındaki mantarı seyreltir, sonra iyileşme çözeltisi enjekte edilir.

Bademciklerin sterilize edilmesinin poliklinik yöntemleri, uzun süre kronik bademcik iltihabının unutulmasına yardımcı olur. Yılda 5-10 prosedürden 1-2 ders yeterlidir, böylece hastalık uzun süreli remisyon aşamasına geçmiştir.

Bademcikler daha yıkanır

Bademcik iltihabı ile boğaz ağrısı, antiseptik bir çözelti ile saf veya bir antibiyotik ilavesi ile gerçekleştirilir. Hipoalerjenik, toksik olmamalı ve mukoza zarının yanmasına neden olmamalıdır. Ayrıca antiseptik, bademcikler üzerinde çoğalan ve fungal floranın büyümesini engelleyen streptokok ve stafilokokları etkili bir şekilde yok etmelidir.

Genellikle, kulak burun boğaz uzmanları Furacilin, Miramistin, Klorheksidin ve bakteriyofajları tercih eder. Bademciklerin iyileşmesi için hormonal hidrokortizon merhem kullanılır. Hastanın güçlü bir gag refleksi varsa, larenks, lidokain ile anestezik bir sprey ile püskürtülür.

Bademciklerin yıkanması kronik tonsillite karşı mücadelede etkili bir araçtır. Bu prosedür, bakteriyel floranın, gıda artıkları ve pürülan tıkaçların boğazını temizlemenizi sağlar. Bir klinikte veya hastanede bademcikler temizliği için en etkili üç yöntem vardır. Vakumlama en olumlu geri bildirimi kullanır ve en etkili yöntem olarak konumlandırılır. Ayrıca bademciklerin evde yıkanması da mümkündür - bu aynı zamanda boğazdaki ağrıyı uzun süre unutmaya da yardımcı olacaktır.

Bademciklerin evde yıkanması

Bademciklerin kızarması, uzun bir süre boyunca kullanılan bademcik iltihabı (foliküler boğaz ağrısı) tedavisi için bir prosedürdür. İlaç ve eczacılık alanındaki ileri düzey başarılara rağmen, prosedür, ilişkisini kaybetmemiştir. Büyük palatine bademcikler veya bademcikler korunacak şekilde tasarlanır ve bağışıklık oluşumundan sorumludur. Çok sayıda cep ve kanaldan (lacunae) oluşurlar ve içlerindeki iltihapların gelişmesi sırasında, bezler bakterilerin sıcak yatağı haline gelirler ve çalışmalarını durdururlar.

Bademciklerin lacunalarını evde bağımsız olarak yıkamak

Soğuk algınlığına sıklıkla bademciklerdeki plak oluşumu ve iltihap eşlik eder. Plak, bir kural olarak, gri-beyaz bir renk kazanır. Virüsün vücuda yayılmasını önlemek için bademciklerin evde yıkanması gerekir.

Evde bademciklerin lacunalarını yıkamak kronik veya pürülan formlar için kullanılır bademcikler iltihabı. Bu yöntem çok etkilidir, çünkü bu yöntemle enfeksiyon ve irin, sıradan durulamada gerçekleşmeyen lakunadan çıkarılır.

Bu prosedürü yerine getirmek için, rivanol, furacilin, borik asit, streptocide ve antibiyotik çözeltisi gereklidir. Yıkama prosedürünün kullanılmasının hastanın iyileşme şansını önemli ölçüde artırdığı, bezlerin miktarını azalttığı ve bir dizi lenf nodunda iltihabı giderdiği kanıtlanmıştır.

Yıkama prosedürünü yürütmek bir şırıngaya ihtiyacım var. Unutmayın: tedavi ederken, iltihaplı bademcikler ve bademcikleri travmatize ettiği için katı yiyecekler alamazsınız. Hazırlanmış bir furailin solüsyonu alın ve şırınganın içine koyun. Evde bir çözüm bağımsız olarak hazırlanabilir. 100 mililitre su al ve furakilinin ezilmiş bir tabletini ekle. Tuzlu veya tuzlu kaynamış su kullanabilirsiniz. Boğazın şırıngadan sulanması gerekir.

Tuzun antibakteriyel etkiye sahip olması nedeniyle tuz çözeltisi de kullanabilirsiniz. Elbette, yıkanmak için deniz tuzu kullanmak, 1 bardak su, bir çay kaşığı tuz oranı daha iyidir. Swallow tuzlanmış solüsyonu yasaktır, çünkü sulamadan sonra bademciklerdeki yıkanmış bakterileri içerir. Prosedür çok sık yapılmalıdır.

Alkol içeriğiyle çözelti içinde bir çözüm sulama için - klorofiltol. Bu ilacın özelliği, ağız boşluğunun mikroflorasını yok etmemesidir, ancak sadece patolojik mikroorganizmalara etki eder. İlacın yardımı ile analjezi ve iltihap giderilir ve ağız boşluğu dezenfekte edilir. Bademciği bademciklerden temizlemek için, klorofililptiyi su ile bir ila on veya bir ila beş oranında seyreltmeniz gerekir. Gündüzleri bademciklerin üç kez yıkanması gerekmektedir.

Nişasta, meşe kabuğu, adaçayı, papatya, okaliptüs, calendula: otların et suyu kullanabilirsiniz. Ancak en etkili yıkama, her bitkiden bir çay kaşığı karıştırılarak ve karışım iki litre sıcak su ile karıştırılarak elde edilir. Ağız boşluğunu günde 6 kez durulayın.

Bademcikler yıkama vakum yöntemi

Bu modern bir yoldur, vakumun mükemmel kullanılmasına izin verir püslerden temiz cepler ve kanallar. Bademcikler giyinmiş emiş, basınç etkisi altında lacunae serbest bırakılır ve daha sonra bir ilaç maddesi ile doldurulur. Bu prosedür, mekanik olağan yıkamaya kıyasla en iyi sonucu verir. Tabii 5 ila 15 yıkama arasında hesaplanır. Günde iki kez iki kez durulayın. Kronik hastalıkta bile, tedavinin etkisi altı aydır mevcut.

Yıkamak yanı sıra, unutma ağız hijyenive. Yemekten sonra, ağız boşluğunun kaynamış su ile durulanması tavsiye edilir. Bu prosedür bademcikler üzerinde ek bakterilerin yutulmasını önlemek ve ayrıca tüm gıda kalıntılarını gidermek için gereklidir. Yıkama sizin için hoş olmayan bir işlem olacaktır. Unutmayın, bu rahatsızlığın tedavisi değil, sonuçlarının ortadan kaldırılmasıdır. Ve bir rahatsızlığı önlemek için daha sonra tedavi etmekten daha iyi olduğu unutulmamalıdır.

Cihazla Yıkama - Tonsillor

Ultrason aparatı Tonzillore bademcik iltihabının tedavisinde en üst sırada yer alır. Ultrason dalgaları İlaca çözünebilir bileşenlerin dokuya çok daha iyi nüfuz etmesine katkıda bulunur. Pürülan ve protein oluşumlarını yok ederler, iltihabı bastırırlar, rezorpsiyonu ve anesteziyi desteklerler, damarlardaki spazmı rahatlatırlar. Vakum yardımı ile, lakunanın zayıf içeriğinin mükemmel bir emişi vardır ve işlem sırasında dokuların kendileri tarafından travmatize edilmesi sağlanır.

Yöntemin inkar edilemez avantajları vardır:

 • Antibakteriyel ilaçların aksine, bakterilerde ultrasona direnç yoktur ve üretilmez.
 • Bademcikler belirli nozullarla yıkanabilir. Ultrason, bakteriyel bileşeni mekanik bir yöntemle ortadan kaldırır ve ilacın salgı bezlerinin boşaltılmış boşluklarına ilacın kalitatif penetrasyonunu destekler. Bu düet sayesinde, tedavinin etkisi çoğalır.
 • Prosedür biraz zaman alır ve yaralanmalara sebep olmaz. Ekler kan dolaşımında enfeksiyon riskini ortadan kaldırırken, oral mukozaya zarar veremez. Cihazın çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için ekleri vardır.
 • İlaç, hem remisyon döneminde hem de hastalığın alevlenmesi sırasında kullanılır. İlaç, alerjik reaksiyonlara ve dysbiosise neden olmazken, antibiyotik dozunu azaltmayı mümkün kılar. Tedavi süresini azaltır ve komşu organlara komplikasyon ve enfeksiyon riskini azaltır.
 • Tek olumsuz, ilacın hamileliğin ilk 3 ayında kullanılması yasaktır.

Sonuç

Hastanın bademcik iltihabı kronik olması durumunda, hastanın tüm oral mukozasını incelemek gerekir. Bu gereklidir bağışıklığı stabilize etmek, bademciklerin yapısını normal bir şekilde geri yükler. İyi bir etki elde etmek için sadece bir kızarma kullanmak gerçekçi değildir. Bu yüzden tedaviye kapsamlı bir şekilde yaklaşmanız gerekiyor. Sana sağlık diliyorum.

Bademciklerin lacunalarının Tonsillor aparatı ile yıkanması. Evde bir şırınga ile bademcikler lacunae yıkamak için nasıl

Birçok bademcik iltihabı muzdarip. Kronik bademcik iltihabında iyileşmeyi hızlandırmak ve enflamatuar sürecin alevlenmesini önlemek önemlidir. KBB pratiğinde, bademciklerin yıkanması gibi, bu tedavi yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu prosedür nasıl yapılır, evde ve daha iyi anjina veya bademcik iltihabı pürülan kaldırmak için gargara yapmak mümkün mü?

Evde boğazda bademcikler nasıl yıkanır

Palatine bademcikler içinde lacunas denilen birçok çöküntü vardır. Enflamatuar patolojilerin varlığında, bakteriyel mikroflora aktif olarak bunların içinde çoğalır. Bu, bademcik iltihabının en hoş olmayan ve tehlikeli komplikasyonlarından biri olan pürülan-kasıtlı tıkanıklık oluşumuna yol açar. Bademciklerin özel yapısı nedeniyle, bu tortular lakunadan sadece yıkama veya vakum emmesi ile çıkarılabilir.

Evde bademciklerdeki boşlukları durulamak için, durulama veya özel bir irrigator kullanabilirsiniz. İkinci yöntem daha etkilidir, çünkü ulaşılması zor yerlerde bile farinksin ve tıbbi solüsyonların infüzyonunun daha kapsamlı bir şekilde yıkanmasını sağlar. Kendiliğinden kullanım için kanüllü bir şırınga ile yıkamak uygun değildir - KBB doktoru tarafından yapılmalıdır.

Bademcikler yıkamak için kanül ile şırınga

Bir şırınga ile bademcikler Temizleme en erişilebilir ve ortak yoludur. Bu prosedür için, "laringeal" bir şırınga (kavisli kanül ve künt bir iğne ile donatılmış) (intra-oral infüzyonlar için özel bir volümetrik şırınga) kullanılır. İğneden lakunaya enjekte edilen bir tıbbi çözelti ile doldurulur. Sıvının basıncı altında bademcikler yabancı içeriklerden arındırılır.

Böyle bir prosedür için bir şırıngayı kullanmak, belirli bir beceriyi gerektirir, bunun yanında hasta, fişlerin nerede bulunduğunu bağımsız olarak göremez. Yanlış hareketler bademciklerde yaralanmalara veya bunların içerdiği patolojik birikimlerin daha da derine inmesine neden olabilir. Bu nedenle, şırınganın kanül ile birlikte kullanılması veya çocuğun boğaz yardımı ile yıkanması önerilmez.

Damakların evde pürülan çökeltilerden temizlenmesi, iğnesiz bir şırınga ile yapılabilir. Furakilin veya başka bir antiseptik solüsyonu ile doldurulmalı ve ağız genişliğinde açılarak, farinksin etkilenen bölgesi sıvı akışı ile tedavi edilmelidir. Yutmamak çok önemlidir, ama hemen tükürün. Çözümün jetini mümkün olduğunca doğru ve boğazı temizlemek için daha iyi yönlendirmek için, prosedür aynanın önünde gerçekleştirilmelidir.

Bademcikler irrigator içinde pürülan tüplerin kaldırılması

Boğazdaki pürülan tıkaçlar, bir irrigator yardımı ile etkili bir şekilde elimine edilir - nozulu bir cihaz, içinden tıbbi bir çözelti akışı basınç altında sağlanır. Bademcikler lacunae yıkamak için bu şekilde herhangi bir özel beceri gerektirmez, bu yüzden tek başına kullanılabilir. Ancak sonuç, bir uzman tarafından gerçekleştirilen bir ayakta tedavi prosedürü kadar iyi olmayacaktır.

Kronik bir tonsillit ile gargara yapmaktan

Kronik tonsillit tedavisi mutlaka durulamayı içerir. Onların yardımı ile, bezleri iyice yıkamak ve bademcikler üzerinde zaten oluşan pürülan tıkaçları ortadan kaldırmak zordur, ancak bakteri plağının daha fazla birikmesini önlemeye yardımcı olur ve iltihabın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunurlar. Boğazın kronik bademcik iltihabı ile yıkanması için, aşağıdaki tıbbi çözümler en uygun olanlardır:

 • "Geksoral", "İyodinol" ve "Klorheksidin" preparatları hazır formda satılır (su ile seyreltilmeleri gerekmez);
 • furacilin çözeltisi - su bardağı başına 1 tablet;
 • "Lugol" çözeltisi - 100 ml su başına 5-10 damla.

Bademcikler Tonsillor aparatı ile nasıl yıkanır?

Bıldırcınların vakum yöntemiyle yıkanması, boğaz hastalıklarını hızlı bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olur ve sıklıkla kronik bademcik iltihabından kurtulmanızı sağlar. Bu yöntemin yardımıyla, bezlerin tüm boşluklarından pürülan içeriklerin çok dikkatli bir şekilde çıkarılması sağlanır. Prosedür sırasında, cihazın ataşmanları damağa bindirilir ve daha sonra bunların içinden pusun etkili bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlayan bir vakum etkisi uygulanır.

Tonsillor aparatının yardımı ile sadece vakumlu temizlik yapılmaz, aynı zamanda fonoforez ile kombine edilen farinksin etkilenen bölgelerinde de ultrasonik etki sağlanır. Ultrasonik dalgalar, pürülan içeriklerin sıvılaşmasını teşvik eder ve bakterileri yok eder, aynı zamanda tıbbi solüsyonların en derin doku katmanlarına daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Bademcikler vakum yıkama yardımı ile lacunae sanation hakkında Video

yorumlar

Marina, 27 yaşında: Kronik tonsillit gebelikten sonra kötüleşti. Ben bir iğnesi olmayan bir şırınga ile bademcikler "Miramistin" durulamaya çalıştı, hiçbir etkisi yoktu. Tonsillorom ve antibiyotiklerle yıkamanın bir yardımı oldu. Çok kötü bir şekilde yıkadım, bir şekilde kusma refleksi (doktor lidokain atmak zorunda kaldı) ile başardım, ama sonuç buna değdi.

Valentina, 42 yaşında: propolis tentürü ile damak üzerinde tedavi ülserler. Çok sıcak suyunu kaldırdı ve günde 5-6 kez boğazını çaldı ve ayrıca propolis ilavesiyle buhar inhalasyonları yaptı. Aynı zamanda doktorum tarafından reçete edilen antibiyotik içtim. Akut belirtiler birkaç gün içinde tam anlamıyla idi. Sık sık durulama ve inhalasyonlar nedeniyle düşünüyorum.

Julia, 34: Sık sık angina pus bademciklerde ortaya çıktı. İnternetteki fotoğrafa baktım, trafik sıkışıklığı olduğu ortaya çıktı. Antiseptiklerle durulamayı denedim, ama püs atmadım. Geç doktora geçtiğim için hemen kriyoterapi (nitrojen ile koterizasyon) kullanmak için tavsiye edildi. Bu işlemden sonra boğaz bir hafta boyunca ağrıyor, ancak tıkaçlar kayboldu.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı durumunda Thuracilin ile gargara: çözüm ve durulama prosedürü hazırlanması

Furacilin, belirgin bir antimikrobiyal etki ile oldukça popüler bir ilaçtır. Yaygın olarak ve sık sık dış kullanım için ilacın yanı sıra çeşitli bulaşıcı hastalıklar için mukoza zarlarının tedavisi için kullanılır.

Evde yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi - 5 yol

Angina genellikle akut tonsillit denir. Bu sinsi hastalığa, bademciklerin bulaşıcı bir hastalığı eşlik eder ve birçok tehlikeli komplikasyona neden olabilir.