Loading

Bademciklerin lacunalarının Tonsillor aparatı ile yıkanması. Evde bir şırınga ile bademcikler lacunae yıkamak için nasıl

Birçok bademcik iltihabı muzdarip. Kronik bademcik iltihabında iyileşmeyi hızlandırmak ve enflamatuar sürecin alevlenmesini önlemek önemlidir. KBB pratiğinde, bademciklerin yıkanması gibi, bu tedavi yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu prosedür nasıl yapılır, evde ve daha iyi anjina veya bademcik iltihabı pürülan kaldırmak için gargara yapmak mümkün mü?

Evde boğazda bademcikler nasıl yıkanır

Palatine bademcikler içinde lacunas denilen birçok çöküntü vardır. Enflamatuar patolojilerin varlığında, bakteriyel mikroflora aktif olarak bunların içinde çoğalır. Bu, bademcik iltihabının en hoş olmayan ve tehlikeli komplikasyonlarından biri olan pürülan-kasıtlı tıkanıklık oluşumuna yol açar. Bademciklerin özel yapısı nedeniyle, bu tortular lakunadan sadece yıkama veya vakum emmesi ile çıkarılabilir.

Evde bademciklerdeki boşlukları durulamak için, durulama veya özel bir irrigator kullanabilirsiniz. İkinci yöntem daha etkilidir, çünkü ulaşılması zor yerlerde bile farinksin ve tıbbi solüsyonların infüzyonunun daha kapsamlı bir şekilde yıkanmasını sağlar. Kendiliğinden kullanım için kanüllü bir şırınga ile yıkamak uygun değildir - KBB doktoru tarafından yapılmalıdır.

Bademcikler yıkamak için kanül ile şırınga

Bir şırınga ile bademcikler Temizleme en erişilebilir ve ortak yoludur. Bu prosedür için, "laringeal" bir şırınga (kavisli kanül ve künt bir iğne ile donatılmış) (intra-oral infüzyonlar için özel bir volümetrik şırınga) kullanılır. İğneden lakunaya enjekte edilen bir tıbbi çözelti ile doldurulur. Sıvının basıncı altında bademcikler yabancı içeriklerden arındırılır.

Böyle bir prosedür için bir şırıngayı kullanmak, belirli bir beceriyi gerektirir, bunun yanında hasta, fişlerin nerede bulunduğunu bağımsız olarak göremez. Yanlış hareketler bademciklerde yaralanmalara veya bunların içerdiği patolojik birikimlerin daha da derine inmesine neden olabilir. Bu nedenle, şırınganın kanül ile birlikte kullanılması veya çocuğun boğaz yardımı ile yıkanması önerilmez.

Damakların evde pürülan çökeltilerden temizlenmesi, iğnesiz bir şırınga ile yapılabilir. Furakilin veya başka bir antiseptik solüsyonu ile doldurulmalı ve ağız genişliğinde açılarak, farinksin etkilenen bölgesi sıvı akışı ile tedavi edilmelidir. Yutmamak çok önemlidir, ama hemen tükürün. Çözümün jetini mümkün olduğunca doğru ve boğazı temizlemek için daha iyi yönlendirmek için, prosedür aynanın önünde gerçekleştirilmelidir.

Bademcikler irrigator içinde pürülan tüplerin kaldırılması

Boğazdaki pürülan tıkaçlar, bir irrigator yardımı ile etkili bir şekilde elimine edilir - nozulu bir cihaz, içinden tıbbi bir çözelti akışı basınç altında sağlanır. Bademcikler lacunae yıkamak için bu şekilde herhangi bir özel beceri gerektirmez, bu yüzden tek başına kullanılabilir. Ancak sonuç, bir uzman tarafından gerçekleştirilen bir ayakta tedavi prosedürü kadar iyi olmayacaktır.

Kronik bir tonsillit ile gargara yapmaktan

Kronik tonsillit tedavisi mutlaka durulamayı içerir. Onların yardımı ile, bezleri iyice yıkamak ve bademcikler üzerinde zaten oluşan pürülan tıkaçları ortadan kaldırmak zordur, ancak bakteri plağının daha fazla birikmesini önlemeye yardımcı olur ve iltihabın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunurlar. Boğazın kronik bademcik iltihabı ile yıkanması için, aşağıdaki tıbbi çözümler en uygun olanlardır:

 • "Geksoral", "İyodinol" ve "Klorheksidin" preparatları hazır formda satılır (su ile seyreltilmeleri gerekmez);
 • furacilin çözeltisi - su bardağı başına 1 tablet;
 • "Lugol" çözeltisi - 100 ml su başına 5-10 damla.

Bademcikler Tonsillor aparatı ile nasıl yıkanır?

Bıldırcınların vakum yöntemiyle yıkanması, boğaz hastalıklarını hızlı bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olur ve sıklıkla kronik bademcik iltihabından kurtulmanızı sağlar. Bu yöntemin yardımıyla, bezlerin tüm boşluklarından pürülan içeriklerin çok dikkatli bir şekilde çıkarılması sağlanır. Prosedür sırasında, cihazın ataşmanları damağa bindirilir ve daha sonra bunların içinden pusun etkili bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlayan bir vakum etkisi uygulanır.

Tonsillor aparatının yardımı ile sadece vakumlu temizlik yapılmaz, aynı zamanda fonoforez ile kombine edilen farinksin etkilenen bölgelerinde de ultrasonik etki sağlanır. Ultrasonik dalgalar, pürülan içeriklerin sıvılaşmasını teşvik eder ve bakterileri yok eder, aynı zamanda tıbbi solüsyonların en derin doku katmanlarına daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Bademcikler (bademcikler) kronik bademcik iltihabı ile nasıl yıkanır?

Kronik tonsillit nedir: neden ve neden tehlikelidir

Adenoid - bu sırayla zararlı mikroorganizmalardan büyük koruyucu bağışıklık hücrelerinin bazı birikimini temsil bademcikler, enfeksiyonun kalıcı bir kaynak oluşturdu.

bunların geçişleri ve boşluklar (boşluk) arasında çok sayıda - bu gövdenin bir genel zayıflamasına, hem de toplama ve bakteri büyümesini, 120'den fazla diğer hastalıkların gelişmesine yol açan için olumlu bir ortam.

Kronik tonsillit oluşumunu provoke eden bir dizi faktör vardır. Aralarında en önemlisi:

 • Kötü tedavi edilen veya hiç tedavi edilmeyen sık anjina, akut anjina, adenoidit ve diğer enfeksiyöz hastalıklar;
 • kalıtsal faktör;
 • anne-çocuğa bulaşma;
 • burun septumunun eğriliği;
 • İkamet bölgesinin iklim özellikleri - uzun süreli soğuk dönemler kronik sürecin gelişimine katkıda bulunur.

Anjina kronik bir forma geçtiğinde, çoğu durumda bir kişi belirli semptomları hisseder. Bunlar şunları içerir:

 • kalıcı boğaz ağrısı;
 • yabancı bir nesnenin hissi;
 • kuru öksürük;
 • ağızdan hoş olmayan koku;
 • akşamları sıcaklıkta 37 ° 'ye yükselir;
 • genel halsizlik ve halsizlik.

Konuyu durma noktasına getirmemek için, doktorlar, önleme amacıyla bademciklerin yıkanmasını önlerler, bu da hastalığın semptomlarının stabil bir remisyonu ve rahatlamasını sağlar.

Bademcikler yıkamak için nasıl hazırlanır

"Plug" - - boşluklar sürekli iltihap sahip olursa, bakteri, yiyecek kalıntıları ve ölü beyaz kan hücrelerinden oluşur, doktor kulak burun boğaz de kronik bademcik iltihabı için kullanılan bademcik lavaj, reçete edebilir. Sağlıklı insanlarda da veri kümeleri var ama vücut kronik hastalığı olan bir kişinin oluşmaz bezlerinden oluşan bir kendi kendini temizleme sağlar.

Genellikle, pek çok prosedürü, her durumda karmaşıklığına bağlı olarak 5 ila 10 arasında değişen bir ortalama sayısı gerçekleştirilir. bademcik boşluklara ait rahatsızlık lavaj, bu nedenle, anestezi lokal artan öğürme refleksi reçete lidokain de yetişkinlerde ve çocuklarda gerekli değildir değildir. Önce ve bezleri yıkandıktan sonra bir kaç saat için yemek ortadan kaldırmak için tercih edilir.

Sonuç, hastalık için tam bir tedavi olmayacaktır, ancak bir tedavi sürecinden sonra bile tezahürlerinin sıklığında bir azalma sağlamak mümkündür.

Bezlerin temizlenmesi: yollar ve aletler

Bu prosedürü gerçekleştirmenin birkaç yolu vardır. Hepsinin artıları ve eksileri var.

1 numaralı yöntem

Çoğu zaman, hasta kişi evde kronik tonsillit içinde bademcikler bir lavaj yapmak için tercih, doktor onaylaması mümkün değildir. Bunun nedeni tüm farklı ve çok zorlu bademcikler yapısı, tüm "cepler" ve pasajlar yıkamak için gerçeğine çok travmatik ve etkisizdir. Özellikle çoğunluk beri iç kaplamanın tüm temizlemek mümkün değildir dezenfektan ile bezlerini ve normal pamuklu çubuk, temizlemek için bir şırınga kullanmamayı tercih ediyoruz. Prosedür eve gider gibi, ucuz ve kullanışlı ama sonuçları olmadan çıkıyor. Ek olarak, patolojik ayrılabilir için ayrı bir emme gereklidir.

Evde sadece antiseptikler ile eczane ya da doğal yollardan, yani, papatya, meşe kabuğu ve benzerlerinin decoctions ile gargara yapabilirsiniz. Fakat bu sadece kapsamlı bir tedavinin bir parçasıdır.

2. yöntem

Hastanede, en sık kullanılan bademcik yıkama yöntemi, özel bir kavisli kanül ve bir kör iğnenin yanı sıra tıbbi sprinkler içeren bir şırınganın kullanılmasıdır.

KBB boşluklar içine bir iğne yerleştirir ve basınç altında bir çözelti ile temizler. irinli plaket küçük ölçekli bir yayılmasıyla birlikte, bu yöntem sonuçları elde etmek için yardımcı olur. Çok dar bir çap ile boşluklar her zaman tamamen bezleri yıkamak için şırınga sulanan olamaz, veya iğnenin çapı "cep" eşleşmeyen çünkü travması, lenfoid doku oluşabilir - Ama burada ciddi bir dezavantaj vardır.

Prosedürün nasıl gittiğine ve hangi sonuçların verildiğine bağlı olarak, doktor bu seçenek üzerinde durur veya bir sonraki aşamaya geçer.

3. yöntem

Ultrason ve fonoforez ile bademciklerin vakumla yıkanması, ultrasonun sıvı çözeltiye maruz kaldığı en modern yöntemlerden biridir. Bu yöntemin başlıca avantajları şunlardır:

 • ultrason etkisi altında bademciklerin küçültülmesi;
 • amigdalada kan dolaşımının iyileştirilmesi;
 • anti-inflamatuar ve tonik etkinin oluşturulması;
 • tıbbın gerekli olduğu yere, yani başka organları etkilemeden doğrudan hedefe götürülmesi (tıp, tıpkı mukoza tarafından bademciklere sürüldüğü için, bir mikroenjeksiyon ile karşılaştırılabilir);
 • tüm “trafik sıkışıklığı” nı kırmak ve onları çekerek geri çekilmek;
 • travmatik sonuçların yokluğu.

Bu tip bir vakumlu yıkama işleminin hamile kadınlara her zaman kontrendike olduğu unutulmamalıdır. Pozisyondaki bir kadın, ultrason ve fonoforez kullanılmadan daha yumuşak bir yöntem için daha uygundur.

Özel bir nozul ile basit bir vakumlu kızarma da poliklinikte gerçekleştirilir ve 3 ila 7 aylık gebeliğe izin verilir. Bu arada, öncekinden daha az etkili değildir.

Aşağıdaki sağlık sorunlarına sahip olan kişilere bezlerin yıkanmasını vakum yöntemi ile yapmak yasaktır:

 • merkezi sinir sisteminin otonomik bölümünün bozuklukları;
 • pulmoner hastalıklar (tüberküloz, astım, vb.);
 • herhangi bir malign tümör;
 • hipertansiyon veya hipotansiyon;
 • retina dekolmanı.

Bunlar, bademciklerin temizleme lakesi üzerindeki bir vakumlu yıkama yoluyla yasaklamaya doğrudan göstergelerdir. Ama aynı zamanda akrabası da var:

 • ateşli soğuk algınlığı;
 • adet kanaması.

Tüm tarif edilen bademcikler yıkama yöntemleri, her hasta için ayrı ayrı bir doktor tarafından seçilir.

Tedavi için hangi ilaçlar kullanılır?

Evde veya hastanede kronik bademcik iltihabı içinde bademcikler yıkamak için bir dizi ilaç kullanın. Her şey prosedürün nasıl gittiğine veya daha ziyade seçilen yıkama yöntemine bağlıdır.

Bezleri yıkamak için bir şırınga ile bir yöntem seçilirse, furacilin, streptocide, borik asit gerekli olacaktır. Ev prosedüründe, aynı furatsilinin bir tuz ya da tuz çözeltisi çözeltisi ile değiştirilmesi mümkündür. Bunlardan biri şırınganın içine çekilir ve bademciklerin sulanması yapılır, ardından sıvı tükürür. Böylece birkaç enjeksiyon yapıldı.

Eczanede çok uygun bir aparat var - irrigator. Çözelti içine dökülmüş olan konteyner budur. Sırasıyla nozuldan gerekli bölgeye beslenir. Bezleri evde yıkamak için prosedür sırasında başka bir kişinin yardımıyla kullanılması tavsiye edilir.

Yıkamak için iyi bir ilaç klorofililptür. Ayrıca talimatlarda veya doktor tarafından belirtilen oranlarda su ile karıştırılır ve daha sonra sulama prosedürünü gerçekleştirir.

Bademciklerin yıkanması için kompleks konservatif tedavinin bir parçasını oluşturan durulamalar, antiseptik etkiye sahip çeşitli bitki ve köklerin dekolmanı yardımıyla gerçekleştirilebilir. Bunlar papatya, meşe kabuğu, adaçayı, okaliptüs, nergis veya hazır eczane bitki koleksiyonu içerir.

Eğer bademciklerin vakum yöntemiyle yıkanmasına karar verilirse, bunun için temel olarak antibiyotik çözeltileri kullanılır ve daha sonra antiseptiklerle durulanır.

Boğaz prosedürden sonra acı verirse

Ne olursa olsun ne kadar prosedürü, olası acıdan sonra. Bunu önlemek için, doktor bir anestezik olarak lidokain içeren böyle "Geksoral", "Strepsils Plus", "Stopangin" ve diğer spreyler gibi boğaz için standart ağrı kesiciler, koşuyor. Bu fonlar hamile kadınlar için uygun değildir, ve doğal malzemelerle oluşan "Ingalipt" oldukça uygundur.

Bu arada, kadınlar burada listelenen tüm yıkama ilaçlarına izin verilmiyor, bu yüzden herhangi bir ilaç kullanmadan önce bir KBB doktoru ile temasa geçmek her zaman yararlı olacaktır.

Kronik tonsillit tedavisinde ek önlemler

Sadece bademciklerin kronik bademcik iltihabı ile yıkanmasının hastanın durumunu tamamen dengelemeye yardımcı olmayacağı hatırlanmalıdır. Tam teşekküllü bir remisyon için bir dizi basit eylem gereklidir:

 1. Ağız boşluğundaki gıda artıkları bozulma süreçlerine katkıda bulunan zararlı ürünlerin dışlanması ile gıda standartlarına uygunluk.
 2. Yemekten sonra düzenli ağız durulama.
 3. Bağışıklığı arttırmak için vücudu temperleme.
 4. Komplike vakalar için immünostimulantların alınması.
 5. Homeopatik preparatların alımı.
 6. Fizyoterapötik önlemlerin uygulanması.

Her durumda, bezlerin yıkanması mükemmel bir şekilde görev ile baş eder - ağızdan gelen kokudan kurtulmak, lakunlarda ve ağrıda pürülan topaklar.

Bademcikler kızarma: çeşitli yollarla artıları ve eksileri

Bademciklerin anatomik özelliklerinden biri lacunas'tır - bir tür doğal depresyon. Bunlar, yoğunlaştırılmış epitelyum, "ölü" nötrofilik lökositler (irin) ve kalsiyum tuzlarının birikintilerinden oluşan, pürjörlerin yoğun bir yoğunluğa sahip olduğu, pürülan tıkanıklık bölgesidir.

Pürülan tıkaçlar, bakterilerin gelişimi ve yeniden üretimi için uygun bir ortamdır. Bu nedenle lacunas yıkamak kronik bademcik iltihabı tedavisini hızlandırır.

Donanım yıkama yöntemleri

Kronik tonsillitte pürülan konjesyon varlığı bademciklerin (bezler) yıkanması için doğrudan bir göstergedir.

Bazen, hiç bir zaman bademcik iltihabına sahip olmayan sağlıklı kişilerde tıkanıklık oluşabilir. Bu, bademciklerle temsil edilen lenfoid dokunun anatomik ve fizyolojik özelliklerinden kaynaklanır. Bu durumda, yıkama gerekli değildir - iltihapsız bademcikler kendi kendini arındırma özelliğine sahiptir.

KBB doktorlarının cephaneliğinde bu prosedürü uygulamak için çeşitli yollar vardır.

Bir şırınga kullanma

Bu yöntem basit ve evrenseldir. Prosedür pahalı ve karmaşık ekipman gerektirmez. Doktorun ihtiyaç duyacağı kit, bir şırınga, kavisli bir kanül ve sıkıcı bir atravmatik iğne içerir. Bir şırınga antiseptik solüsyonuna sahip olan otorinolarengolog, lakunaya bir iğne sokar ve basınç altında pistona bastırarak bademciklerin içeriğini temizler:

Vakumlu temizleme ile fişleri çıkarma

Bir şırınga ile antiseptik bir çözelti ile lacunae yıkamaktan daha etkili bir yöntem. Vakumlu temizlik, lakunanın patolojik içeriğinin aspirasyonuna dayanır. Özel bir nozul, antiseptik solüsyonu iter ve sonra tıpalar ile emer.

Doğal boşlukları temizleyen doktor, daha başarılı bir tedavi için yerel olarak ilaçları kullanabilir:

Fonoforez ile birlikte ultrasonik lavaj yıkama

Bu teknik, Tonsillor aparatının, ultrason vasıtasıyla gaz kabarcıkları oluşumu ve daha sonraki çöküşü ile kavitasyona neden olma kabiliyetine dayanmaktadır. Aynı zamanda, pürülan tıpa, seyreltilir ve ultrasonik dalgaların hareket ettiği bakteriler ölür. Fonoforez, bu tedavi yöntemini tamamlayarak, doğrudan lakunaya ilaç enjekte etmenizi sağlar:

Lakenin evde yıkanması

Bademciklerin patolojik içeriğini çıkarmanın mekanik yolu evde yapılabilir, ancak etkinliğinin çok daha düşük olacağına dikkat edilmelidir, çünkü oral mukozayı kolayca yaralayabilir.

Lavunayı evde bir şırınga ve antiseptik bir solüsyonla (% 0.05'lik sulu bir klorheksidin biglukonat çözeltisi) yıkayabilirsiniz. Yöntem, bir KBB doktoru tarafından bir ayakta klinikte yapılana benzerdir.

Palatine bademciklerdeki konsantrasyonları gidermek için, irrigatorlar vasıtasıyla - ağız boşluğunun sanitasyonu için kullanılan özel cihazlar - mümkün olmaktadır. Ana kullanımları, özel bir nozul ile su veya antiseptik solüsyonların yardımı ile plak ve gıda kalıntılarının uzaklaştırılmasıdır.

Tapaları çıkarmak için bir irrigator kullanabilirsiniz, ancak bu tür bir verimlilik prosedürünün, bir şırınganın kullanımı ile karşılaştırılabileceği anlaşılmalıdır, çünkü taşların yıkanması, manipülatörün pratik körüdür.

Sıkça Sorulan Sorular

Yıkama prosedürünü gerçekleştirmek için kaç kez:

Bademciklerin yıkanması ihtiyacı kronik bademcik iltihabının yerini atakla değiştirdiğinde ortaya çıkar. Oluşan pürülan tıkaçlar hasta rahatsızlığına neden olur.

Konsantrasyonların giderilmesi 7-10 prosedürden oluşan tedavinin bir parçasıdır.

Prosedür ne kadar acı verici?

Kural olarak, ağrısız olduğu ve sadece küçük rahatsızlıklara neden olabileceği için operasyon anestezi gerektirmez.

Kusma refleksinin ortaya çıkması veya şiddetli ağrı durumunda, lidokain solüsyonu ile anestezi kullanılır.

İşlemden önce ve sonra ne yapmalı?

Hastaneye gitmeden önce yemek yememeniz tavsiye edilir. Yedikten sonra, ağzınızı iyice durulayın. Lavun yıkandıktan sonra 1-2 saat yemekten kaçının. Mukoza zarının kaba gıda ürünleriyle (kraker vb.) Zarar görmemesi tavsiye edilir.

Kronik tonsillit tedavisi sırasında ağız hijyeni nasıl yapılır

Enflamatuar sürecin doğası gereği ağız hijyeni gözlenmelidir. Eğer boğaz ağrıyorsa (anjinayla), her yemekten sonra, antiseptik solüsyonları veya soğuk papatya çözeltileri ile durulayın.

Donanım tekniklerinin olumlu yönleri:

 • yüksek verim - istatistiksel verilere göre, donanım tekniklerinin kullanımı kronik bademcik iltihabı süresini önemli ölçüde artırabilir;
 • Göreceli atravmatiklik - uygun çalışma ve tüm güvenlik standartlarına uygun olarak, oral mukozada yaralanma riski en azdır;
 • alerjik reaksiyonların yokluğu;
 • mikroflorada sistemik etkinin yokluğu - sistemik antibakteriyel tedavide olduğu gibi disbiyoz yoktur;
 • manipülasyonun nispi kolaylığı;
 • KBB doktorunun tavsiyelerini uygularken ve tedavinin başlatılmasında cerrahi tedaviye gerek yoktur;
 • Mutlak kontrendikasyonların yokluğu.

Donanım tekniklerinin uygulanmasına yönelik mutlak kontrendikasyonlar mevcut değildir, ancak bunların ortadan kaldırılması durumunda (ya da hastanın durumunun iyileştirilmesiyle) manipülasyonlar hala mümkündür:

 • bulaşıcı hastalıkların akut evreleri;
 • sık görülen krizler ile hipertansif hastalık II ve III evresi;
 • aktif formda akciğer tüberkülozu;
 • akıl hastalığı;
 • HIV enfeksiyonu;
 • bulaşıcı hepatit;
 • Diabetes mellitus (tedavi endokrinolog ile tartışılmalıdır);
 • koroner ve serebral damarların ilerleyici aterosklerozu;
 • dekompanzasyon aşamasında kronik kardiyovasküler ve solunum sistemi patolojisi;
 • Hamilelik (uzmanlık danışmanlığı gereklidir).

Tıbbi yöntemler

Bademcik konsantrasyonların bademciklerden uzaklaştırılması, fonoforez kullanarak durulama veya donanım yöntemleri ile birlikte yapılabilir. Bu durumda kullanılan ilaçlara, bir dizi gereksinim sunulmaktadır:

 • mukoza üzerinde toksik etki olmaması;
 • ilaç hastada alerjik reaksiyona neden olmamalıdır, bu amaçla doktor anamnezi dikkatlice toplamak zorundadır;
 • Bir antibakteriyel ilaç kullanıldığında, tipik bir tonsillit (streptokok ve stafilokok) patojenleri içerecek bir etki spektrumuna sahip olmalıdır;
 • Solüsyonun sıcaklığı, mukoz membranın termal yanmasına neden olmamak için oda sıcaklığının üzerinde olmamalıdır.

Çoğu zaman bu amaçlar için klorheksidin, furacilin ve miramistin solüsyonları kullanılır.

Fizyoterapik tedavinin diğer çeşitleri

Fizyoterapi, bademciklerin koruyucu işlevini yeniden sağlamaya, mikrodolaşımını ve kan kaynağını iyileştirmeye yardımcı olurken palatine kemerin ödemini azaltır. Kronik bademcik iltihabı, diğer birçok patoloji gibi, her birinin pozitif yönlerini birleştirerek karmaşık bir şekilde tedavi edilir. Fizyoterapi tekniklerinin seyri, yıkama ve ilaç tedavisine paralel olarak reçete edilir. Terapi süresi ve sıklığı doktor tarafından belirlenir.

En popüler ve etkili tedavi yöntemleri

Ultrafrequency tedavisi (UHF) - ödem azaltmak için kullanılır. Bu yöntemi bademciklerin ısınması için doğrudan kullanmaya izin vermeyen az sayıda kontrendikasyon vardır.

Ultrasonik tedavi - ultrason iltihaplı lenfoid doku üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Büyük eksi göreceli ağrıdır (anaplastik anestezi yardımıyla çözülür) ve bazı kontrendikasyonlar (kalp pili, hamilelik varlığı).

Ultraviyole ışınlama, bakterisidal bir etkiye sahiptir ve ek bir yöntem olarak kullanılır.

Bir lazerin kullanımı ödemi azaltabilir ve inflamasyonu azaltabilir.

Kanıt tabanı ve dolayısıyla klinik etkinliği olan çok sayıda tedavi yöntemi vardır. Her türlü tedavi, doktorun takdirine kesinlikle uyulur.

tavsiyeler

Bademciklerin lakazlarının kızarması semptomatik bir tedavidir, her derde deva değildir. Bu yüzden tüm doktor tavsiyelerini açıkça takip etmelisiniz. Çoğu durumda, mekanik kaldırılması haricinde (NSAID grubu, vb lokal anestezi ve.) antibakteriyel sipmtomaticheskie ilaçlar atandı.

Bademciklerin yıkanması: Prosedürün özü, tanıklığı, yolları, evde mümkün olup olmadığı

Bademciklerin yıkanması - kronik bademcik iltihabında pürülan tıkanıklıktan kurtulmanızı sağlayan profesyonel bir prosedür. Hassas dokuya zarar verme riski nedeniyle kendiniz yapmanız önerilmez, tüm işlemler yüksek doğruluk gerektirir. Usulün özü, bir su jeti veya vakum emişi vasıtasıyla bademciklerin lakunlarından pürülan içerikleri uzaklaştırmaktır.

Prosedür için endikasyonlar

Bademcikler küçük oval organlardır. Bir bağ dokusu ile ayrılmış foliküller (veziküller) oluşur. Açık havada, bademcikler mukoza zarına sahiptir. Birçok çöküntüye sahiptir (lacunae). Sıvı, gıda, hava - ağzına giren her şeyi "filtrelemeye" hizmet ettikleri varsayılır. Foliküllerde, lenfositler, bağışıklık sisteminin hücreleri olgunlaşır. Onlar lacuna yüzeyine geliyorlar ve oraya gelen mikropları etkisiz hale getiriyorlar.

Bazen bağışıklık yetersiz olduğunda lenfositler "başarısız" olur. Sonra bademciklerin lakunalarında iltihaplanma süreci başlar. Pürülan içerikler birikir. Palatine bademciklerdeki bu duruma angina veya bademcik iltihabı denir. Akut veya kronik olabilir. İlk durumda, antibiyotikler, lokal terapi ve yatak istirahati etkilidir.

Kronik bademcik iltihabında bademciklerin lakesi çıkarılması için operasyona bir alternatif haline gelmiştir. Terapötik etkiyi elde etmek için doktorlara yılda birkaç kez uygulama yapmaları önerilir.

Ayrıca, adenoidler için durulama önerilebilir. Bu patolojik olarak artmış faringeal tonsildir. Büyümesinin derecesine bağlı olarak, çıkarılma veya konservatif tedavi (durulama dahil) belirtilebilir.

Kontrendikasyonlar

Yöntem aşağıdaki durumlarda kullanılmaz:

 • Aktif fazda enfeksiyon varlığı. Bu sadece bademciklerin iltihaplanmasıyla değil, orofarenksin boşluğunda herhangi bir pürülan işlemi de ilgilendirir. Diş çürümesi bile yıkamanın sebebi olabilir.. Prosedür sırasında patojenlerin komşu doku ve organlara yayılma riski yüksektir.
 • Onkolojik süreçler.
 • Göz retina patolojileri. Dekolman ile, herhangi bir yük, lakunanın yıkanması dahil olmak üzere işlemi ağırlaştırabilir.
 • Gebeliğin I ve III trimesterleri.
 • Kalp hastalığı, kan damarlarına ciddi hasar.
 • Hipertansiyon. Mutlak kontrendikasyon değildir, doktor bir kriz olasılığını tahmin eder ve prosedürü gerçekleştirme olasılığını belirler.
 • Çocuk yaşı (3 yıla kadar).
 • Kullanılan ilaçlara alerjisi.

Vakum metodu, akut bademcik iltihabında hala izinlidir, ancak sadece hastanın durumu yerine getirilmesine izin veriyorsa.

Bademcikleri yıkamak için teknik

Prosedür sırasında, doktor doğrudan lakuna ile temas eder. Onlara bir vakum aspiratörü veya bir su jeti gönderir. Sonuç olarak, pürülan içerikler (mantar) amigdaladan ekstrakte edilir.

Bazı uzmanlar lacunae yıkamanın yalnızca bir süreliğine semptomları ortadan kaldırarak iyileşmeye yol açmayacağına inanırlar. Sağlıklı bir durumda bulunan bademcikler kendilerini temizleyebilirler. ancak KBB doktorları, bir dizi yıkamanın ardından vücudun işlevinin kademeli olarak restorasyonu hakkında konuşurlar.

İşlemden önce, hastalar burun boşluğu ve boğazdan bakteriyolojik kültüre bir yayma geçirmelidir. Birçoğu, prosedür, özellikle bir vakum aspiratörü kullanıldığında güçlü bir gag refleksine neden olur. İki saat içinde böyle bir etkiyi önlemek için, içmeyin ya da yemeyin. Çoğu klinikte lokal anestezi (novokain veya lidokain ile spreyler, duyarlılığı azaltır) kullanın.

Bazı hastalar durulama sırasında ve sonrasında şiddetli ağrı bildirmektedir. Bu durumda, tekrarlanan işlemler sırasında donma konusunda ısrar etmeniz gerekir. Yaralanma derecesine bağlı olarak, bir yıkama toplam süresi 30 saniyeden birkaç dakikaya kadar. Çoğu zaman, hem amigdalanın tıpalardan temizlenmesi gerekir.

Yıkama işlemi sırasında, gevşeme ve burun içinden yüzeysel olarak nefes almayı denemelisiniz. İpotekli ise, vazokonstriktörleri önceden almak daha iyidir. Yıkama işlemi bir doktor tarafından reçete edilir. Genellikle günde tekrarlanan 5-10 prosedürlere düşer.

Bir şırınga ile bademciklerin yıkanması

Bir hasta dışı bölümün koşullarında prosedürün yürütülmesi

Bu yöntem en basit ve en yaygın olanıdır. Şu anda o OMC programı kapsamında ücretsiz hizmetler listesinde yer almaktadır.. Şırınga ile yıkamak düzenli bir klinikte yapılabilir.

Prosedür için, doktor iğnesi olmayan bir iğneyi ona bağlı bir kanül (metal kavisli tüp) ile kullanır. Gerekirse fişleri kırmak için nozulları doğrudan lacunaya sokar.

Şırıngada antiseptik ilacın bir çözümü vardır - furacilin, potasyum permanganat, vb. Sıvı lacuna içine enjekte edilir, daha sonra pürülan içeriğin hastanın ağzına dökülür. Hastadan bir küvete tükürmesi istenir. Böylelikle, farenjeden önce bademcik kızarması gerçekleştirilir, hatta kavisli bir kanülü bile almak oldukça zordur.

İşlemden sonra bademcikler Lugol çözeltisi ve collargol (gümüş bazlı bir ilaç) ile yağlanır. Hastaya, tüm tedavi periyodu boyunca sert, çizik yiyeceklerden kaçınması tavsiye edilir. Prosedürün etkinliği büyük ölçüde doktorların profesyonelliğine bağlıdır. Deneyimsiz bir uzman, en sonunda enfeksiyonun yayılmasına veya bademciklerin durumunu ve çalışmasını daha da kötüleştirecek yaraların oluşmasına yol açan lacuna duvarlarına zarar verebilir.

Prosedürü kendiniz yürütmek

Kronik tonsilliti olan bazı hastalar, prosedürü evde tekrarlamaya çalışır. Bademcikleri yıkamak için bir şırınga eczaneden satın alınabilir. ancak Görünür basitliğe rağmen, bir doktora görünmek daha iyidir. Evde, gerekli steriliteyi gözlemlemek imkansızdır ve layman ciddi yaralanmalara ve hastalığın yayılmasına neden olabilir.

Bağımsız yönetim maliyetlerine karar vermek için, ancak başka bir çıkış yoksa, sonuçların olumsuz olabileceğini unutmayın. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 1. Gag refleksini azaltmak için hastanın dondurma yediğini veya buz parçasını emmesini öneriyoruz.
 2. Bademcikleri bir dezenfektan çözeltisiyle silin.
 3. Hasta ağzını maksimum açmalı ve dilini çıkarmalıdır.
 4. Bir terapötik çözelti akışı, beyaz noktalar bölgesinde amigdala yönlendirilir. Bileşiminde tuz, furatsilin, otların et suyu içerebilmektedir. Çözelti 37 ° -38 ° C sıcaklığa sahip olmalıdır.
 5. İşlem sırasında hasta yüzeysel, burun ya da ağız nefes almalıdır.
 6. Bir kusma meydana geldiğinde, durulama kesintiye uğrar.
 7. Her birkaç saniyede tıbbi çözümü tükürmelisiniz.
 8. İşlemden sonra hastanın ağzını yıkaması gerekir.

Tonsillor-MM aparatı ile yıkama vakum yöntemi

Bu yöntem daha etkili kabul edilir. Bunun birkaç nedeni var:

İğnenin çıkarılması ultrason eşliğinde. Radyasyon, ilaçların derin doku katmanlarına nüfuz etmesine yardımcı olur.

 • Vakumla yıkama, lakunanın daha eksiksiz bir şekilde temizlenmesini sağlar.
 • Cihaz Tonsillor kullanımı kolay ve doktorun becerilerine daha az bağlıdır.
 • Mukus ya da cildin hassas yüzeyinde irin girişini ve iltihaplanmanın yayılmasını dışladı.
 • İşlemden önce, hastadan sandalyeye çıkması ve ağzını açması istenir. Anestezi sonrası, vakum emici amigdala bağlanır. İğnenin kaldırılması var. Lacunazlarda, seçilen ilaç ultrasonun etkisi altında pompalanır.

  Pürülan içerikler, hastanın ağız boşluğu ile temas halinde olmayan özel bir tüp tarafından tahliye edilir. Bundan sonra, amigdala 1 dakika boyunca ozonlanmış bir çözelti ile muamele edilir. Bu, lakunanın genişlemesini ve ek drenajını sağlar. Ek olarak, ultrason patojenik florayı inaktive eder.

  Harcanan çözüm özel bir koleksiyona akar. Aşama yaklaşık 10 saniye sürer, bu sırada hasta nefes almamasını ister. Bir sonraki aşamaya emprenye denir. Bir tedavi çözeltisi ile bademcik dokusunun emdirilmesidir. Kullanılan madde antihistaminikler, antiviral veya immünmodülatör ajanlar olabilir.

  Üretici bilgilendirir "Bazen, bazı hastalarda, 2 ila 3 prosedürden sonra... hafif boğaz ağrısı, terleme ve subfebril sıcaklığı ile kendini gösteren kronik sürecin hafif alevlenme semptomları olabilir.". Bu gibi durumlarda, kurs, hastanın durumunun acı çekmemesi koşuluyla, birkaç gün boyunca kesintiye uğrar.

  Adenoidlerde farengeal tonsil yıkamanın bazı özellikleri vardır:

  1. Bütün prosedür genel olarak daha kısadır.
  2. Amigdalaya erişim yıkamak için zor olduğundan, özel bir tasarıma sahip kavisli bir prob kullanılır.
  3. Prosedürlerin sayısı sınırlıdır. Sözleşme, günlük olarak 5'den fazla yıkama yapılmamalıdır.

  UZOL ünitesi ile durulama

  Bu buluş, adenoidlerin ve kronik tonsillitin konservatif tedavisi için yeni fırsatlar sunmaktadır. Ultrason etkisiyle birlikte kavitasyon olgusuna dayanır. Ultra-akustik salınımlar bir sıvıdan geçtiğinde, hava kabarcıkları oluşturur. Çarpıldıklarında, bakteri hücrelerinin zarlarına (kabuklarına) zarar veren bir şok dalgası oluşur. Bu yöntemin hiç bir benzini yoktur, etkinliği diğer terapötik yöntemlerin iki katıdır.

  UZOL, Çelyabinsk şehrinde toplanır, bu nedenle bu tür uygulamaların ana yeri Urallardır. Rusya'nın diğer bölgelerinde, geleneksel bir poliklinikte bir UZOL cihazının varlığı nadirdir. Ancak, özel tıp merkezleri bu tür ekipmanları satın alır ve müşterilerine bu hizmetleri sunabilir.

  Cihazın görünüşü bir tabancaya benzemektedir, "varil" den bir terapötik çözelti jeti üretilmektedir. Baz sıvı deposuna bağlanır. Hasta mümkünse başını düz tutmalı ve mümkün olduğu kadar ileri itmeli. Doktor, köküne dokunmadan dili bir mala ile tutar. Cihaz hastanın ağzından birkaç santimetre uzağa yerleştirilmiştir.

  Akış bademciklere yönlendirilir. İşlem süresi yaklaşık 5 dakikadır. Sıvı ağız içine akar, hasta küvetine tükürür. Her enjeksiyon ekshalasyon üzerinde yapılmalıdır. Gag refleksini azaltmak için, hasta sesi "a" yapmak daha iyidir.

  Yıkamanın yan etkileri

  Hastaların karşılaştığı en yaygın sonuç, bademciklerin epitelyumuna zarar vermesi, yüzeylerindeki çizikler ve tahrişlerdir. İşlemlerin ilerlemesinden sonra yutulmaktan yakınıyorlar, katı gıdalar hoş olmayan duyumlara neden oluyor. Bu durum, doktorun deneyimsiz olması ya da yıkama sırasında hastanın kazara hareket etmesi nedeniyle mümkündür.

  İkinci olası tepki alerji tedavi çözeltisinin bileşenleri üzerinde. İlk prosedürlerden sonra fark edilebilir veya belirli bileşiklerin birikimi (birikimi) sonucunda ortaya çıkabilir. Uyuşturucu bazen yutulduğundan, alerjiler hem yerel düzeyde (ağzın şişmesi ve kızarması) hem de genel olarak (kurdeşen, rinit) oluşabilir.

  Bir başka olası sorun ise enfeksiyonun yayılması. Alevlenme döneminde tam olarak bu risklerden dolayı yıkama yapılmamaktadır. Lakama içeriği ile hastalık bakterileri, ağız mukus zarı, farenks, solunum yolu ve inflamasyonu provoke edebilir. Yıkamadan sonra, bronşit ve sinüzit yaygındır. Prosedür bağımsız olarak yürütüldüğünde olasılık yükselir. Tonsillor kullanırken minimize risk. Aynı zamanda, eğer yutulursa, mikroorganizmalar gastrointestinal sisteme zarar vermezler, midenin asidik ortamında hayatta kalamazlar.

  Bademcikleri yıkadıktan sonra, kronik bir hastalığın alevlenmesi olabilir.. Muhtemelen, organların tedavisinde lokal bağışıklıktaki hafif bir azalmadan kaynaklandığını söylemek zor. Hastalar şunları yapabilirler: Sıcaklığı 40 °, şişmiş lenf düğümleri, şiddetli zayıflık. Bu gibi durumlarda, hastanın durumu stabil olana kadar kurs kesintiye uğrar.

  Bademciklerin yıkanması hoş olmayan bir işlemdir, ancak birçok hasta etkisini olumlu olarak değerlendirmektedir. Hijyenik bir önlem olarak paha biçilmezdir. Durulama tam bir iyileşmeye yol açmasa bile, geçici rahatlama hastaya daha fazla tedavi için güç verir ve bademcikler gibi bağışıklık sisteminin önemli bir organını erken çıkarmadan korur.

  Bademcikler lacunae yıkama yöntemleri, davranışları için endikasyonlar

  Hastanın durumunu hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için etkili bir prosedür bademciklerin lakazının yıkanmasıdır. İhtiyacı olan bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ile ortaya çıkar. Tabii ki, iltihabı azaltmaya yardımcı olan ilacın tüm yeni ve yöntemleri vardır, irin ortadan kaldırır. Bununla birlikte, yıkama uygunluğu kaybetmez, hastalığın hoş olmayan belirtilerinden çabuk kurtulmasına yardımcı olur. Uygulayıcılar böyle bir tedavinin organın işlevlerini kademeli olarak restore ettiğini doğrulamaktadır.

  Bademciklerin yapısı mikroflora, yiyecek kalıntılarının birikmesine neden olur. Doğayı patojenik mikroorganizmalardan dışarıdan korumak için tasarlanmıştır. Bez, çok sayıda depresyon oluşturan bir lenfoid dokudan oluşur - lacuna. Onların görevi ağız içine giren her şeyi filtrelemek - hava, yiyecek, sıvı. Bademciklerin lazanyaları, virüsleri ve mikropları yok eden lenfositlerin olgunlaşmasını sağlar. Neden bademciklerin yıkanması gerekli oluyor?

  Bezlerin kızarması için endikasyonlar

  Sağlıklı bezler oval şekilli, açık pembe renktedir. Enfeksiyonun içine girmesine izin vermeyecek şekilde, bir adamın işleriyle başa çıkabileceği fark edilmez. Bağışıklık zayıfsa, üretilen lenfositler onu ortadan kaldırmak için yeterli değildir. Bademcikler iltihaplanma başlar, pus oluşur. Biriken, boşlukları tıkar, mantar oluşturur. Bu sürece, durumdaki genel bir bozulma eşlik eder, bir kişi bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ile teşhis edilir.

  Akut (boğaz ağrısı) veya kronik bademcik iltihabı, palatine bademciklerinin lakazını yıkamanın bir göstergesidir. Prosedür, enfeksiyonun en yakın organlara ve vücuda daha fazla yayılmasına izin vermez. Sıradan durulamalardan çok daha etkilidir, bademciklerin derin katmanlarını temizlemeyi sağlar. Ek olarak, durulama bezlerin çıkarılmasını önler.

  Ne zaman yıkamaz?

  Prosedürün yasak olduğu birkaç kontraendikasyon vardır. Şunları içerir:

  • sadece bademciklerde değil, aynı zamanda başka organlarda da enflamasyonun akut fazı, örneğin, çürük, yıkama, yakın organlara enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir,
  • kanser varlığı,
  • göz retina patolojik süreçleri,
  • gebelik döneminin başlangıcında ve sonunda (1. ve 3. trimesterler),
  • şiddetli kalp ve damar hastalığı,
  • Yıkamak için kullanılan ilaçlara karşı alerji.

  Ek olarak, prosedür hipertansiyonda dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir. Doktor hastanın durumunu değerlendirmeli ve tutma olasılığına karar vermelidir. Bezlerin temizlenmesi 3 yaşın altındaki çocuklar için yapılmamaktadır. Bademciklerin lakunalarının vakumla yıkanması, akut fazda doktorun izni alınarak yapılmalıdır.

  Prosedürün genel özellikleri

  Yıkama görevi, pürülan tıkaçları bezlerden çıkarmaktır. Bunu yapmak için, bir antiseptik veya vakum spreyinden etkilenirler. Bu, özel bir enstrümanın ve enstrümanların yardımıyla gerçekleştirilen profesyonel bir prosedür olabilir. Evde bademciklerden oluşan bir lavaj yapabilirsiniz. Bununla birlikte, dokuya zarar vermemek için aşırı özen gösterilmelidir.

  İlk işlemden önce, doktor genellikle iltihaplanmaya neden olan bakterilerin doğasını oluşturmaya yardımcı olacak bir leke reçete eder. Yıkama, özellikle vakum yardımıyla, birçok insanda bir kusur refleksine neden olur. Bu nedenle, en az 1,5-2 saat önce yemek yiyemez veya içemez. Prosedürü daha rahat hale getirmek için yerel klinikler, lidokain, novokain içeren spreyler şeklinde lokal anestezikler kullanırlar.

  Prosedür, sonlandırıldıktan sonra devam eden şiddetli ağrıya neden olabilir. Hasta doktora bunu anlatmalı ki, bir dahaki sefere dondurulmuştu. Bir yıkama 30-90 saniye sürer ve toplam süre lezyonun derinliğine bağlıdır. Genellikle fişler her iki bezden de çıkarılmalıdır.

  Durulama yaparken, burnunuzdan nefes almanız gerekir, bu nedenle tıkalı ise, vazokonstriktörlerle damlatmaya özen göstermelisiniz. Profesyonel tedavinin gidişatı 10 prosedüre kadar, günlük olarak gerçekleştiriliyor.

  Bir şırınga ile yıkamak

  Bu yöntemin popülaritesi sadeliği ve erişilebilirliği ile açıklanmaktadır. Evde yapılabilir ya da polikliniğe gidebilirsiniz. Doktor bir iğne ile yerine bir iğne yapar - bir kanül üzerinde bir iğne - kavisli bir ucu olan bir metal çubuk. Memenin bu şekli, bademciklerin lakunalarında doğrudan pus üzerinde çalışmanıza izin verir.

  Bir şırınga antiseptik - potasyum permanganat, furacilinin bir çözeltisini toplamak için kullanılır. "Gövde" bezlerinde nozul enjekte edilir, gerekirse fişi kırın. Şırınganın pistonu, sıvının lakuna girdiği bir basınç yaratır. Sonra pus ile dışarı dökülür. Hasta bu karışımı tükürür. Bezleri dezenfekte edici solüsyonlarla (Lugol veya collargol) yağlayarak yıkamayı tamamlayın. Tahriş olmuş mukoza zarına zarar vermemek için, tedavi süresince kaba yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir.

  Bağımsız yıkama sırası genellikle aynıdır. Üzerine iğne koymadan sıradan bir şırınga alın, antiseptik kazanın. Daha sonra jetleri yavaşça salgı bezlerine yönlendirin, bunlardan pus yıkamayı deneyin. Uygulamanın zorluğu, prosedürün sterilitesini gözlemlemenin imkansız olmasıdır. En ufak özensiz hareket, yaralanmalara yol açabilir, iltihaplanmayı artırabilir. Bir uzmana danışılması mümkün değilse, yürütme sırası şu şekildedir:

  • salgı bezlerini dezenfekte ederek, antiseptik ile temizler,
  • bir kişi ağzını olabildiğince geniş açmalı, dilini yapışmalı,
  • Nefes derinden değil burundan olmalı,
  • Şırıngadan gelen jet direkt olarak fişlere yönlendirilir.
  • pus ile tükürük çözeltisi.

  Kusma için güçlü bir dürtü varsa, prosedür kesilir. Bir antiseptik olarak, furatsilinom, tuz çözeltisi, bitkisel decoctions kullanabilirsiniz. Karışımın sıcaklığı yaklaşık 37 derecedir. Durulandıktan sonra, ağzınızı durulayın.

  Özel cihazlarla yıkama

  Aşamalı bir yöntem bademciklerin bademciklerinin bademcik iltihabı ile yıkanmasıdır. Bu cihaz bir dizi avantaj sağlar:

  • Ultrason maruziyeti, ilaçların daha derin nüfuz etmesini sağlar.
  • vakum, tam olarak lacunae temizlemenizi sağlar
  • Yakındaki yüzeylerde irin alma olasılığı hariç,
  • cihazın kullanımı kolaydır.

  Tonzillor aparatının temizlenmesi, bir kişinin bir koltukta oturması, sapması, ağzını geniş açması ile başlar. İlk olarak, bezler anestezi edilir, daha sonra vakum enayi eklenir. Cihazı açtıktan sonra, özel bir tüp üzerinde tahliye ederek, irin çıkarmaya başlarlar. Bu mukoza ile temastan kaçınır. Bir yıkama yaklaşık 10 saniyedir, bu sırada hastanın nefesini tutması istenir.

  Daha sonra nozulu değiştirin ve ultrason ile hareket ederek ilacı lakunaya pompalayın. Çamaşır makinesi bir karaktere sahiptir. Bu, kalıcı bir etki elde etmek için bir prosedürün yeterli olmadığı anlamına gelir. Doktorun hastanın durumu göz önüne alınarak seçtiği ziyaret sayısı. Genellikle 10 civarında reçete edilirler. Bazen birkaç seanstan sonra, hastalar alevlenme belirtileri geliştirirler: boğazdaki ağrı daha aktif hale gelir, iyileşmeye başlar, sıcaklık biraz artar. Bu belirtilerle, kurs birkaç gün boyunca kesintiye uğrayabilir.

  Bir başka ilginç cihaz UZOL, kavitasyon ve ultrasonla bağlantılı. Cihazın çalışma prensibi, hava kabarcıkları oluşumunu teşvik eden ses titreşimlerinin akışkanındaki oluşumuna dayanır. Çöküşleri, mikrobiyal hücrenin zarına zarar veren bir şok dalgası oluşturur. Dışarıdan, UZOL bir tabancaya benziyor. Hasta düz oturur, doktor dilini olabildiğince aşağıya indirir. Ekshalden jet bademciklere yönlendirilir. Hasta akan sıvıyı tükürür. İşleme süresi 5 dakikaya kadardır.

  Bademcikler profesyonel yıkama komplikasyonları önlemek için, bademcik iltihabı rahatlatmak için etkili bir yoldur. Travmatik değildir, kanda enfeksiyon riskini dışlar. Donanım yöntemlerinin minuses maliyetleri içerir. Ayrıca, kontrendikasyonları ve olası hoş olmayan sonuçları da unutmamalıyız. Güçlü kusma refleksleri olan insanlar, bu prosedürü transfer etmek zordur. Her ne kadar bu hastalardan geçmesi gerekiyorsa da, 2-3 işlemden sonra refleksin zayıfladığını unutmayın.

  Cihaza maruz kalmanın tahrişe neden olabileceği, yanlış davranışlar ve çizikler olabileceği unutulmamalıdır. Nadiren kullanılan ilaçlara bir alerji oluşur. Kendi kendine yıkandığında, bakteri vücuda girer, bronşların iltihaplanmasına neden olur, sinüzit. Bu nedenle, bir klinikte prosedürün bir uzman gözetiminde yapılması daha iyidir.

  Bademcik iltihabı ile kızarma

  Kronik bademcik iltihabı sürekli izleme gerektirir. Ayrıca, sık görülen alevlenmeleri önlemek için böyle bir rahatsızlık periyodik olarak tedavi edilmelidir. Bademcik iltihabı içinde tüylü bademcikler, hem otolarynologistin ofisinde hem de evde yıkanır. Bu prosedürün amacı, bakteriyel floranın yeniden üretim aktivitesini azaltmak ve bezlerin lakunlarını tıkaçlardan temizlemektir.

  Bildiğiniz gibi, lenfoid doku bakteri besler, bu nedenle stafilokok ve streptokok etkisi altında bademcikler hızla büyür ve gevşer. Bu süreç, kronik tonsillite yol açan sık bademcik iltihabı ile kolaylaştırılmaktadır.

  Düzensiz bir yüzeyde ve gevşek bademciklerin lakunalarında, yiyecek parçaları birikmekte ve bu da trafik sıkışıklarının oluşmasına ve patojen floranın yayılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu işlemi önlemek için bademciklerin durulayarak periyodik olarak temizlenmesi gerekir.

  Bademcikler yıkama yöntemi Artıları

  Bezleri yıkayarak boğazın bakterilerden arıtılması bir dizi avantaj sağlar:

  • etkili ve kalıcı sonuç. Bir bademcik yıkama kursundan sonra, kronik bademcik iltihabı uzun bir süre için kendini hatırlatmaz ve bu da anjin gelişmesi riskini azaltır;
  • İşlem sırasında, antibiyotiklerin, damlalıkların ve enjeksiyonların oral uygulamasının aksine, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi olmayan lokal antibiyotik tedavisi uygulanır;
  • güvenliği. Bu yöntem, mukus yaralanmasına veya bezlere zarar veremez. Yıkama sırasında bademciklerin kanaması olabilir, ancak bu tür işlemlerden sonra lenfoid doku iyileşir ve iyileşir;
  • Antibiyotiklerin topikal olarak kullanılması nedeniyle, prosedür yılda birkaç kez yapılabilir. Aynı zamanda, ağız boşluğu, bağırsak veya dişi üreme organlarında disbakteryoz riski yoktur;
  • antibakteriyel ilaçların iç kullanımında olduğu gibi alerjik reaksiyon riski yoktur;
  • tedavinin düşük fiyatı. Devlet polikliniklerinde hasta sadece ilaç maliyetini öder. Özel tıp merkezlerine gelince, her hizmet için bir oran sistemi vardır;
  • Hem çocuklar hem de hamile kadınlar için böyle bir prosedür izin verilir;
  • Boğazın lor yakınında yıkanması tonsillektomiden kaçınmanıza izin verir.

  Modern kulak burun boğaz uzmanları bademciklerin korunmasını destekler ve en aşırı durumlarda çıkarılmaları için kanıt verirler. Bademciklerin kronik bademcik iltihabında düzenli olarak yıkanması, hastalığın uzamış bir gerileme durumuna geçişini teşvik eder. Bu ameliyattan kaçınmanıza ve bademcik tutmanıza izin verir.

  Kontrendikasyonlar

  Bu prosedürün bu kadar büyük avantajlarına rağmen, yıkama herkese gösterilmiyor. Aşağıdaki kontrendikasyonlar, bademcik kızarma cihazının aparat versiyonu ile daha ilgilidir:

  • açık form tüberküloz;
  • Sık kalp krizi ile hipertansiyon;
  • malign oluşumlar;
  • akut bulaşıcı hastalıklar;
  • aterosklerozun şiddetli formları;
  • solunum yolu hastalıklarının akut fazı;
  • gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemi.

  Evde bademcikler lacunae yıkamak nasıl

  Zaman eksikliği nedeniyle, herkes bezleri yıkamak için polikliniği ziyaret edemez. Neyse ki, bu prosedür evde yapılabilir. Boğazın evdeki sanitasyonu şu yollarla gerçekleştirilir:

  • furacilin çözeltisi. Bir bardak ılık su için 2 tablet antiseptik oranında hazırlanır;
  • tuzlu çözelti. Bir kaşık sofra tuzu veya birkaç deniz tuzu kristali bir bardak ılık suda çözülür;
  • gargara için hazır çözümler - Givalex, Chlorophyllipt, Tantum Verde, Stomatidin. Yıkamadan önce, bu müstahzarlar çok konsantre oldukları için su ile seyreltilmelidir;
  • bitkisel soğurmalar. Bu amaçla, bir eczanede alınabilen boğaz ağrısının tedavisi için şifalı otlar topluluğu mükemmeldir. Papatya, adaçayı, nane, meşe kabuğu, nergis vb.

  Bademcikler evde yıkamak aşağıdaki gibi olabilir:

  • Prosedür bağımsız olarak gerçekleştirilirse, büyük bir aynaya ve iyi bir aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır;
  • Çözelti tek kullanımlık bir şırıngaya (iğne olmadan!) çekilir, daha sonra ağzın iyi açılması ve amigdalaya getirilmesi gerekir;
  • Yıkama, şırınganın ucu bademciklerin lakunalarına gelecek şekilde yapılmalıdır - o zaman pozitif ve kalıcı bir etki verecektir;
  • Prosedür sırasında sık sık kusma olacaktır, bu nedenle şırınganın içeriği hızla salgı bezi kanallarına sıkılmalıdır;
  • Çözümü yutmak imkansızdır - sulamadan sonra hemen tükürmek gerekir;
  • bir şırınga ile durulamadan rahatsızlık duyuyorsanız, iki parmağınız üzerinde steril bir bandaj yaratabilir, bir solüsyonda ıslanabilir ve bademciklerin aşağıdan yukarıya doğru silinmesi için basınç kullanabilirsiniz.

  Çok daha rahat ve daha dikkatli bademcikler ENT ofisinde yıkanır. Bunun için üç yöntem var:

  • Özel bir nozul ile büyük bir şırınga kullanarak. Prosedür, ev yıkamasına benzer, ancak nozül sayesinde, palatine bademciklerin kanalları daha iyi temizlenir;
  • Bademcikler aletle doldurma Tonsillor. Salmastra üzerinde, içine basınç uygulanmış bir vakum kabı konur, antiseptik bir çözelti dağıtılır ve hemen emilir. Bu yöntem kronik tonsillite karşı mücadelede en etkili olarak kabul edilir;
  • ultrason ile kombinasyon halinde saflaştırma ve lakunanın iyileşmesini hızlandıran ilaçların uygulanması. Bu prosedür aynı zamanda Tonsillor aparatının yardımıyla gerçekleştirilir. Ultrason patolojik mikroflorayı öldürür ve bademciklerin kanallarındaki mantarı seyreltir, sonra iyileşme çözeltisi enjekte edilir.

  Bademciklerin sterilize edilmesinin poliklinik yöntemleri, uzun süre kronik bademcik iltihabının unutulmasına yardımcı olur. Yılda 5-10 prosedürden 1-2 ders yeterlidir, böylece hastalık uzun süreli remisyon aşamasına geçmiştir.

  Bademcikler daha yıkanır

  Bademcik iltihabı ile boğaz ağrısı, antiseptik bir çözelti ile saf veya bir antibiyotik ilavesi ile gerçekleştirilir. Hipoalerjenik, toksik olmamalı ve mukoza zarının yanmasına neden olmamalıdır. Ayrıca antiseptik, bademcikler üzerinde çoğalan ve fungal floranın büyümesini engelleyen streptokok ve stafilokokları etkili bir şekilde yok etmelidir.

  Genellikle, kulak burun boğaz uzmanları Furacilin, Miramistin, Klorheksidin ve bakteriyofajları tercih eder. Bademciklerin iyileşmesi için hormonal hidrokortizon merhem kullanılır. Hastanın güçlü bir gag refleksi varsa, larenks, lidokain ile anestezik bir sprey ile püskürtülür.

  Bademciklerin yıkanması kronik tonsillite karşı mücadelede etkili bir araçtır. Bu prosedür, bakteriyel floranın, gıda artıkları ve pürülan tıkaçların boğazını temizlemenizi sağlar. Bir klinikte veya hastanede bademcikler temizliği için en etkili üç yöntem vardır. Vakumlama en olumlu geri bildirimi kullanır ve en etkili yöntem olarak konumlandırılır. Ayrıca bademciklerin evde yıkanması da mümkündür - bu aynı zamanda boğazdaki ağrıyı uzun süre unutmaya da yardımcı olacaktır.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Öksürük için kakao yağı uygulanması

  Öksürüğün etkili tedavisi sadece ilaç endüstrisinin geniş bir ürün yelpazesinde sunduğu ilaçlarla değil, aynı zamanda kakao yağı ile temsil edilen alternatif araçlarla da yapılabilir.

  Ateşsiz anjina mı: nedenleri, tipleri ve tedavisi

  Angina, gökyüzünün bademciklerinin iltihabı ile karakterize bulaşıcı bir doğa hastalığıdır. Akut tonsillitte vücut ısısı bazı durumlarda artabilir. Eğer hastalığı tedavi etmezseniz, komplikasyonlar oluşabilir.