Loading

Doktora kayıt: +7 (499) 519-32-84

Yetişkinlerde Angina her zaman gerçek formunda görünmez. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir. Anginayı çoğunlukla larenjit, farenjit, soğuk algınlığı ile karıştırırlar. Bu yanlış anlamalardan kaçınmak için, yetişkinlerde anjina belirtilerinin neler olduğunu ve nasıl ilerlediğini bilmek gereklidir. Zaten bu belirtilerin varlığında, yeterli tedaviyi almak için doktora gitmelisiniz.

Erişkinlerde boğaz ağrısı nedenleri

Anjinin nedeni stafilokok veya streptokokların ve bazen her iki mikroorganizmanın vücuduna girmesidir. Genellikle yetişkinler, enfeksiyonun taşıyıcısı olan bir kişi ile temasa geçtiğinde enfekte olurlar. Virülan streptokoklar vücudunda neredeyse iki hafta daha kaldığı için boğaz ağrısından kurtulmuş bir hastadan da enfekte olabilirsiniz. Mukoza zarı patolojik mikroorganizmaları karşılayan ilk bariyerdir.

Bademciklere yerleştikleri zaman, aktif olarak patojene karşı antikorları salmaya başlayan eserde lenfoid doku yer alır. Sonbahar-kış döneminde hasta anjin çoğu (hipotermi artı hastayla temas yoluyla tetiklenen) olduğundan, vitamin eksikliği olduğunu, hastaların bağışıklık sistemi zayıflamış olduğu açıktır. lenfatik sistem, patojenik bakterilerin ile baş bir zayıflatılmış organizmada, bu nedenle anjin, olumsuz diğer organ sistemlerinin çalışmasını etkileyebilecek (bazı durumlarda, iltihaplı olarak) bademcik iltihabı kışkırtır.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı belirtileri

Genellikle ilk acı verici duygular enfeksiyon anından iki gün sonra ortaya çıkar. anjin Parlak işaretleri - kırmızı, şişmiş boğaz, yutma ağrısı, önemli performans ateş kadar, baş ağrısı, eklem ağrıları, bazen karın ağrısı, ateş, genel güçsüzlük, kusma, iştah azalması. Yutma, hem bir tarafa hem de her ikisine de yayılabildiğinde acı verici duygular - hangi bademciklerin enfeksiyondan daha fazla etkilendiğine bağlı olarak. Dıştan, boğazda, odaklar tarafından yayılan beyazımsı plaklar görülebilir.

Lenfatik sistem patojenle mücadelede aktif olarak yer aldığından, boyun, larinks ve kulaktaki lenf nodlarının hipertrofisi ve palpasyonla ilgili acıları da yukarıdaki bulguları birleştirir. Çalışmadaki bir kan testi, eritrosit sedimentasyonunun ve lökositlerin sayısındaki artışa işaret etmektedir. Bu tür belirtiler bulunursa, kendi kendine teşhis ve kendi kendine ilaç verme. Benzer belirtiler sadece angina değil, aynı zamanda difteri ve enfeksiyöz mononükleoz da verebilir - tedavisi özel durumlar gerektiren daha ciddi hastalıklar.

Anjina hastalarının tedavisi

Boğazın uzun süreli olumsuz etkilerini önlemek için, hastanın sağlığının daha da bozulmasını önlemek için mümkün olan en kısa zamanda. Her şeyden önce, hasta boğaz ağrısı çok bulaşıcı olduğundan izole edilmelidir. Hasta evde kalırsa, ayrı bir havlu, ayrı bir tabak, bulunduğu odaya verilir, genellikle günde bir kez iki kez ıslak bir temizlik yapmak için havalandırmanız gerekir. Tüm bu önlemler hem hastaya hem de başkalarına yardımcı olacaktır.

Angina - yatak istirahati tedavisinde ana kurallardan biri. Bu hastalık bacaklar üzerinde taşınamaz. Yatak istirahati en az beş gün ve ciddi durumlarda - en fazla on gün sürmelidir. Diyete devam etmesi için hastaya (su kaybını önlemek için) sıcak bir içecek (vitamin) verilmelidir.

Anjina hastası olan bir hastanın tedavisi her şeyden önce antibiyotik alımına dayanır. Aldıktan sonraki ertesi gün iyileşen en etkili ilaçlar arasında, Eritromisin, Bicillin, Tetrasiklin, Ampisilin, Cefaleksin'e dikkat etmelisiniz. Oral uygulamaya ek olarak, boğazın Orosept, Hexoral, Pharyngosept, Hexaspree gibi spreylerle sulanması da gereklidir. papatya, kadife çiçeği, ateş çiçeği - sık ile dönüşümlü olarak gereken bu spreyler kullanılarak çözeltiler furatsillina, kabartma tozu, hidrojen peroksit, iyot, şifalı otlar infüzyonu ile ağız boşluğu durulama. Analjezik bir etki elde etmek için Aspirin, İbuprofen, Ketonal, Panadol, Parasetamol kullanabilirsiniz.

İlaçların alımı artmış bağışıklığın arka planına karşı yürütülmelidir. Gerekli yetişkinler alerjik belirtileri azaltan askorbik asit, B vitamini, antihistaminikler reçete edilir.

Hasta yediden fazla, normal sıcaklık muhafaza günlerde ve ağız boşluğu hiçbir patolojik olayların normal kan ve idrar döndü diğer sistemlerden ve organlardan hiçbir yan etkisi varken tedavi başarılı kabul edilebilir.

+7 (499) 519-32-84 numaralı telefondan bir doktor randevusu için tek merkez.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tipleri, semptomları ve tedavisi

Bir yetişkin anjina belirtileri - palatine bademcikler akut enflamatuar fenomenler geliştirmek hangi vücutta akut ortak bulaşıcı hastalık - enfeksiyondan sonra 2-3 gün içinde ortaya çıkar.

Sadece akut bademcik iltihabı (başka bir patoloji adı) değil, aynı zamanda grip, kızıl ateş, difteri, vb. Belirtileri de olabilirler.

nedenleri

Yetişkin bir erkeğe veya kıza bir anjina tedavisi yapmaktan çok, çocuk (bu kategoriler genellikle bir hastalığa maruz kalır!) Tedavinin provüre ettiği nedensel ajana bağlı olarak tedaviyi bağımsız olarak çözmek gerekli değildir. Hastalığa havadaki damlacıklar ile bulaşan çeşitli piyojenik mikroplar (stafilokok, streptokok vb.) Neden olur.

Bir çocukta orofarenkseki değişikliğin, bir yetişkinte olduğu gibi ortaya çıkması için aynı önkoşullara sahip olduğunu bir kerede unutmayın. Vücuttaki patolojinin nedenleri şunlar olabilir:

 • İlk olarak, vücudun savunmalarında keskin bir düşüş nedeniyle enfeksiyon meydana gelebilir. Yeterli bağışıklık sadece biraz zayıflamış ve militan mikroplar hızla çoğalmaya başlıyor. Örneğin, çocukta boğaz ağrısı, sıcağında sarhoş bir bardak soğuk içecek veya soğuk bir havuzda banyo yaptıktan sonra olabilir.
 • İkincisi, nedensel ajan bir taşıyıcıdan veya hasta bir kişiden geçebilir. Patojenik mikroorganizmalar, ağız boşluğuna, burun sinüslerine, solukluğa, solunan hava akımına, tükürük parçacıklarına nüfuz eder. Ayrıca mikroplar, dikkatsizce yıkanmış bulaşıkları kullanarak sağlıklı bir kişiye sağlıklı bir kişiye "göç edebilir", bir stafilokok enfekte gıda ile.
 • Üçüncü olarak, kronik bademcik iltihabı genellikle uygunsuz tedavinin sonucudur, tamamen iyileşmemiş bir öksürüğe neden olabilir.

Annem genellikle patolojinin bulaşıcı olup olmadığını merak ediyordu, eğer çocuk ve hasta hem sağlıklı hem de oyuncak kullanıyorlarsa. Tabii ki evet. Nesnelerde kirlenmiş tükürük parçacıkları olabilir. Bulaşıcı mı, yoksa hastalık mı yoksa öpücüklerde mi hastalık? Ve bu sefer cevap evet. Tam iyileşme için "kalp" ilişkilerini bırakın!

Muhtemelen, boğaz ağrısının neye benzediğini bilmeyen az sayıda şanslı insan vardır. Bademcikler üzerindeki beyaz (sarımsı) plaklar, kızarık boğaz ağzı, yutmada ağrı, yumuşak damak mukozasında yaralar, halsizlik ve terleme, ateş, akut bulaşıcı hastalıkların genel özellikleridir.

Boğazın ve ana “suçlularının” nasıl iletildiğini bilmek, doğru önlemleri almak, kendinizi korumak ve insanları (özellikle çocuklar!) Kapatmak zor değildir. Hastalıktan, kronik bir aşamaya gitmesine izin vermemek.

Önemli: Bu rahatsızlık, bahar-sonbahar döneminde hava kararsızlığı ve yüksek nem oranıyla karakterize olan büyük bir karakter kazanır.

semptomataloji

Bir yetişkinde bademcik iltihabının semptomları, hastalığın başlangıcından sonraki 1-2 günde fark edilebilir ve hissedilir hale gelir. Çocuklarda, kuluçka dönemi yetişkinlerde olduğu gibi aynıdır, ancak iki güne kadar sürebilir.

Bir yetişkinde ilk işaretler not edilir:

 • hafif bir ürperti,
 • ateş ve gözyaşı,
 • baş ağrısı (bazen baş dönmesi),
 • uyuşukluk ve halsizlik,
 • artmış lenf düğümleri
 • yutmada zorluk.

Ayrıca, anjinin ilk belirtileri, eklemlerdeki ağrılar, püstüllerin salgı bezlerinin görünümü, terleme ile kendini gösterir. Pürülan boğaz ağrısının ilk belirtileri, yıpranan, şiddetli ölçüde yoğunlaşan ve kalıcı hale gelen küçük bir ağrı sendromu ile karakterizedir. Pürülan anjina ile propolis (tentür veya basit rezorpsiyon) ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir.

sınıflandırma

Hoş olmayan ve acı verici duyumlarda, yetişkinlerde anjina - işaretler ve tedavinin, buna bağlı olarak, birincil veya ikincil olduğuna dikkat etmek gerekir. Primer değişiklikler bağımsız bir hastalıktır, ikincil - başka bir patolojinin bir sonucu, örneğin, difteri, radyasyon hastalığı.

Ortaya çıkan morbid durumun özelliği, meydana gelen değişikliklerin türüne bağlıdır:

 • catarrtal tonsillit;
 • herpetik bademcik iltihabı;
 • lacunar bademcik iltihabı;
 • nekrotizan tonsillit;
 • foliküler tonsillit;
 • fibril bademcik iltihabı;
 • fungal bademcik iltihabı;
 • phlegmonous paratonsillitis.

Bu nedenle, lacunar anjin, küçük pürülan odakların oluşumu ile, farengeal, palatal, tubal ve lingual bademcikler ve foliküler yıkımı ile karakterizedir. Herpetik angina (vesiküler farenjit) palatine kemerler, bademcikler, gökyüzü üzerinde küçük erüpsiyonlar (kabarcıklar) ile kendini gösterir.

Katarrinal anjin genellikle genişlemiş palatine bademcikler, yutak mukozasının ödem ve hiperemi, yutulduğunda şiddetli acı verici duyular için doktorlar tarafından kabul edilir. En tehlikeli nekrotizan boğaz ağrısı. İlk dönemde yabancı bir cisim hissi yutulduğunda, aşırı salivasyon, ağızdan kötü koku ile kendini gösterir.

Hastalığın tipinin, sıcaklığın kaç gün tutulduğuna bağlı olduğunu unutmayın. Ortalama olarak, ateş 1 ila 3 gün arasında gözlemlenir.

İlaç preparatları

Boğazdaki acı verici hisleri durdurmak için, farmasötik preparasyonlar tabletler, spreyler ve sıvılar şeklinde kullanılır. Tanı ve hastalığın "suçluları" göz önüne alındığında, doktor bir yetişkinde boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğini size söyleyecektir.

Mükemmel, aşağıdaki ilaçları kanıtladı:

 • Lugol (Lugol)

Bu antiseptik aktif (moleküler) iyot bazında üretilir. Lugol, bakterisit, yumuşatıcı, antiseptik bir etkiye sahiptir.

Tablet aktif maddeler içerir - potasyum klavulanat ve amoksisilin. Streptokok tarafından provoke edilen bakteriyel hasarın tedavisi için etkilidir. Ağırlığı 40 kg'dan az olan çocukların reçete edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Amoksisilin de dahil olmak üzere yetişkinlerde antibiyotik tedavisi, nedenleri stafilokok, streptokok ve diğer bakteriler olan tonsillitli doktorlar tarafından reçete edilir. Amoksisilin güçlü bir bakterisit etkisi ile karakterizedir.

 • Sumamed ve Bioparox

Sumamed ve Bioparoks - hangi tabletlerde içmek için antibiyotik - hastalıkların tipine, doktorların reçetelerine bağlıdır. Temel olarak ateş, genel durumun bozulması, güç kaybı için reçete edilir. Birbirleriyle etkileşime girmedikleri için iki ilaç aynı anda kullanılabilir.

Önemli: Antibiyotiklerin etkili olabilmesi için, hastalığın formunu belirlemek için doktorlara danışılmalıdır.

Biz inhalasyonlar yapıyoruz

Hekimler ağız boşluğundaki değişiklikler için inhalasyonları şiddetle tavsiye ederler. Patolojiyi antibiyotik olmadan tedavi edip edemeyeceğimizle ilgilenen pek çok hasta için her derde devadır. Antienflamatuar bileşenlerin en hızlı, en hassas ve etkili bir şekilde doğrudan lezyon bölgesine verilmesini sağlayan inhalasyonlardır. Prosedürler birçok hastaya yardımcı oldu, etkinliği etkinliği test edildi.

Soluma için geçerlidir:

 • Furacilin (nitrofural);
 • Chlorophyllipt;
 • klorheksidin;
 • Miramistin (Myramistin)

Furacilin, çeşitli mikropları tamamen yok edebilecek mükemmel bir antiseptiktir. Kırılgan bademcikler üzerinde, ağız boşluğunda stafilokokal enfeksiyon için bir Klorofililptür tentürü ile prosedürler reçete edilir.

Klorheksidin, bademcik iltihabının kompleks tedavisi için kullanılır. Boğaz döküntüleri ve Klorheksidin ile inhalasyonların kombinasyonu, rahatsızlığın hızlı bir şekilde üstesinden gelinmesine yardımcı olur.

İlaç Myramistin antimikrobiyal özelliklere sahiptir, vücudun koruyucu fonksiyonlarını güçlendirir. Ultrasonik nebulizatör yardımıyla anjina Miramistin ile inhalasyon, bezler, lenf düğümleri üzerinde hızlı bir şekilde sterilize edici bir etkiye sahip olabilir.

Durulama kullanıyoruz: İyodinol, soda, hidrojen peroksit

Ağız çalkalamalarının ağız boşluğunun bulaşıcı patolojilerindeki önemini abartmak zordur. Diğer araçlara göre önemli bir avantajları vardır - hastalıklardan kurtulmak, komplikasyonları önlemek oldukça kolaydır.

İşlemi hızlı bir şekilde durdurmak için gargara ne kadar iyi olur? Etkili bir ilacı (ve oldukça ucuz!) Satın almanızı tavsiye ederiz. Çok sayıda insana yardım eden eczanede - mucizevi Iodinol. Sulu bir polivinil alkol, potasyum iyodür ve iyodin solüsyonundan oluşan bir solüsyonun, her türlü bakteri ve mantar mantarı üzerinde antiseptik ve bakterisit etkisi olduğu garanti edilmektedir.

Hem doktorlar hem de halk şifacıları, boğazınızda en ufak bir acı varsa, boğazınızı soda ve tuzu ile yıkamanızı tavsiye ederler. Tıbbi bir çözelti hazırlamak için, bir fincan (200 ml) sıcak kaynamış suda bir çay kaşığı kabartma tozu (sodyum bikarbonat) ve tuz (tercihen deniz tuzu) çözünmelidir. Günde en az 4 kez durulayın.

Mükemmel bir sonuç, bir hidrojen peroksit (hidrojen peroksit) ile bir boğaz durulama verecektir. İyileştirme çözeltisi hazırlayın ve ağır değil: 150 ml su (oda sıcaklığında), ilacın 2 çay kaşığı sulandırın. Günde en az 5-6 kez durulayın.

Sıkıştırma yapmak

Şişmiş bademciklerin normalleşmesine ve ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Özellikle, sıcaklıksız akan hastalıkların tedavisi için prosedürler gösterilmektedir.

Sıkıştır - çocuklarda dahil olmak üzere hastalıklarla mücadele etmek için güvenilir bir asistan. Tedavi kullanılarak yapılabilir:

 • Üniformalı paçalı patates (sıcak!). Sargıyı bir eşarp veya mendille düzeltin.
 • Tuzlu su çözeltisi (bir bardak suda 2 yemek kaşığı tuz sulandırın). Islak gazlı bez, sıkın, boyunu sarın.
 • Lahana yaprakları Prosedürden önce, yapraklar avuç içleri arasında hafifçe ovulur. 2 saat bekletin.
 • Squeezed süzme peynir. Ürün yoğun bir kumaşla sarılır ve geceleri boynunuza sarılır.

Alerjiler, bademcikler, frakülküloz, vasküler hastalıklarda ve ayrıca yüksek sıcaklıkta apseyi gerçekleştiremezsiniz.

İlk belirtilerle hastalığa karşı savaşmaya başlayın - komplikasyon olmadan hızlıca geçecektir. İyimser ve sağlıklı olun!

Bir yetişkinde Angina

Angina, boğazda lenfoid dokudaki değişikliklerin eşlik ettiği en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. Basit bir ifadeyle, bu, palatine bademciklerin akut bir iltihabıdır ve tıbbi terminolojide bu hastalığa bademcik iltihabı denir.

Bu KBB patolojisi çok yaygındır ve hem çocukları hem de yaşlıları etkiler. Tüm anjinaların% 70'inden fazlası, 30 yaşın altındaki, çoğu 15 yaşın altındaki çocuklardır. Bir yetişkinde anjin, patojeninin yapısına ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak farklı şekillerde değişebilir.

Birçoğu anjinaya viral orijin enfeksiyonunun bir komplikasyonu olduğunu düşünmektedir. Aslında, bu korkunç sonuçlara sahip bağımsız bir hastalıktır. Görmezden gelmek veya kendi kendine ilaç vermek ölüme yol açabilir. Gerçek anjin, sadece antibiyotik yardımı ile tedavi edilir. Hastalığın nedenleri farklı olduğu için ilaçlar ayrı ayrı seçilmektedir.

Hastalığa neden olan nedir?

İnflamatuar lezyonu anjinaya neden olan tonsiller lenfoid dokunun bir parçasıdır. Önemli bir işlevi yerine getirirler - lokal bağışıklık oluştururlar ve lenfositlerin oluşumunu sağlarlar.

Palatine bademcikler, insan vücudunu, çevreden gelen çeşitli bakteri ve virüsler gibi davranan patojenlerin etkilerinden korumak için tasarlanmıştır. İçlerinde bu patojenik ajanların oluşturduğu antikorlar oluşur. Angina, havadaki damlacıklar ile enfekte olabilir. Bu hastalık, yüksek derecede bulaşıcılık, yani çok bulaşıcılık ile karakterize edilir.

Bademciklerin iltihaplanması, patojenik mikroorganizmaların çevreden nüfuz etmesiyle meydana gelebilir ve kaynak, kronik enfeksiyonun iç odakları olabilir. Anjinin en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokok grubu A'dır. Bu nedenle anjinin% 80'inden fazlasının ortaya çıkmasıdır.

Ek olarak, bu hastalığın nedensel ajanları olabileceği gibi:

 • chlamydia;
 • korinabakterii;
 • mikoplazma;
 • adeno ve rinovirüsler;
 • influenza ve herpes virüsleri.

İnsan bağışıklık sistemi düzenlenir, bu nedenle bu patojenik hastalık provokatörlerinin çoğuna karşı savaşabilir ve bu nedenle kesinlikle enfeksiyöz kişiler için bu enfeksiyöz ajanlar büyük bir tehlike oluşturmayacaktır.

Fakat vücudun savunmaları zayıflarsa ve işlevlerini tam olarak yerine getiremezse, o zaman organizma enfeksiyon riskine maruz kalır. Sık anjinanın ana sebebi olan bağışıklık durumundaki azalmadır.

Bağışıklığı azaltabilecek olumsuz faktörler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • şiddetli hipotermi;
 • vücutta vitamin ve besin eksikliği;
 • dengesiz beslenme ve proteinli gıdaların baskınlığı;
 • diğer kronik organların enflamatuar hastalıkları;
 • burun boşluğunun inflamatuar hastalıkları;
 • bademcik yapısının anatomik anormallikleri ve lenfoid dokunun azgelişimi.

semptomataloji

Anjina semptomlarının ortaya çıkışı, yaklaşık 1-2 gün süren kuluçka döneminin bitiminden sonra başlar. Yetişkinlerde aşağıdaki anjina semptomlarının ana belirtileri olarak:

 • normal sağlık durumunun arka planında akut;
 • vücut ısısında ve titremelerinde önemli bir artış;
 • baş ağrısı ve eklem ağrısı;
 • genel zayıflık;
 • şiddetli boğaz ağrısı, yutma yemi ile daha kötü;
 • iştahın bozulması;
 • uyku bozukluğu.

Değişiklikler submandibular lenf düğümleriyle ilgilidir, yani artar ve ağrılı hale gelir. Angina bademcik iltihabi bir hastalık olduğundan, bu hastalık ile artar ve şişer.

Yüzeyde, patolojinin türüne bağlı olarak sarı veya pürülan çökeller oluşur. Ağır vakalarda tonsil doku kısmen nekrotik olabilir. Bu bademciklerin etkilenen bölgelerinin gri-koyu rengi ile tespit edilebilir.

Anjina tehlikeli bir hastalıktır ve bir çok komplikasyona neden olabilir, yani paratonsillar apse. Bu, çevreleyen bademcik dokularının iltihaplanması ve bunların irin etkisi altında irin erimesiyle kanıtlanacaktır. Bu komplikasyon anjinin ortaya çıkmasından birkaç gün sonra ortaya çıkabilir.

Başlangıç ​​paratonsillit aşağıdaki tezahürlerle tanınabilir:

 • şiddetli boğaz ağrısı tek taraflı;
 • vücut ısısında keskin bir artış;
 • Enflamatuar komplikasyonun oluştuğu yerde bir başın eğiminde ağrılı duyuların zayıflaması;
 • bademciklerin asimetrisi;
 • artan tükürük.

Yukarıdaki yetişkinlerde boğaz ağrısı belirtileri dikkatsiz bırakılmamalıdır. Bazen bir yetişkinin anjinadaki semptomlarının başlangıçta soğuk algınlığı ile karıştığı görülür, ancak aslında ilk olanı çok daha zordur. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey boğazda sabit, geçmeyen ve artan ağrıdır ve 39 dereceye kadar ulaşan yüksek bir sıcaklıktır.

Bunlar yetişkinlerde boğaz ağrısının ilk belirtileridir. Bir kişinin sadece yemi değil, tükürüğü ve hatta konuşmasını da zorlaştırır. Daha sonra hasta şiddetli yorgunluk ve halsizlik belirtileri çekmeye başlar, eklem ağrısı görünmeye başlar. Bu durumda, bir doktora görünmeniz gerekir.

Yetişkinlerde tonsillit tipleri

Söz konusu hastalığa neden olan sebeplere bağlı olarak, birincil ve ikincil anjinaya bölünür. Birinci durumda, anjina birincil ve bağımsız bir hastalık olarak kabul edilir, ikinci durumda akut tonsillit diğer bazı hastalıkların bir belirtisi olarak kabul edilir. İkincil angina kızamık, sifiliz, grip, kızıl ateş, ARVI, monokulozis ile gelişebilir.

Primer anjinin çeşitli formlarını ayırt etmek kabul edilir:

Hastalığın catarrhal formu hafif bir seyir ile karakterizedir ve diğerlerine göre daha sık görülür. Enflamatuar süreç bademciklerin mukoza zarını etkiler ve yutulduğunda hafif ağrıya neden olur. Bu angina formu ile, sıcaklık subfebril kalıyor, hasta hafif rahatsızlıktan şikayet ediyor.

Ağız boşluğunu incelerseniz genişlemiş lenf düğümlerini ve palatine bademcikleri tespit edebilirsiniz. Catarrhal sinitin süresi yaklaşık 2-3 gündür. Hastanın bu tür bir hastalığı olan durumunun önemli ölçüde rahatsız edilmemesi nedeniyle, doktora başvurulmamaktadır. Bu olası geçiş ile bu hastalığın daha karmaşık bir formuna bağlanır.

Foliküler anjina ile bademciklerin dokularında büyük bir hasar vardır. Hastalığın keskin bir başlangıcı vardır ve hastanın durumunda belirgin bir bozulmaya yol açar. Sıcaklık 39-40 dereceye kadar çıkabilir.

Boğazda yalnızca yutkunma sırasında değil, belirgin bir zehirlenme ve sürekli bir ağrı vardır. Palatine bademciklerin yüzeyi pürülan foliküller ile kaplıdır. Submandibular düğümler ve bademcikler belirgin ödemi farklıdır. Bu anjin uzun, yaklaşık 8-10 gün sürer.

Lacunar anjin, şiddetli seyir ile karakterizedir. Aynı zamanda 39 derece sıcaklık artışı ve güçlü bir boğaz ağrısına sahip akut bir başlangıç ​​vardır. Mukoza zarı pürülan şeritler ile kaplıdır ve bademciklerin kendileri de boyut olarak artmaktadır.

Bademciklerin yüzeyinin çoğunu kaplayan ayrı pürülan odakları birleştirerek, lacunlar oluşturabilir. Böylece lacunar anjina ortaya çıktı. 8 gün boyunca olası komplikasyonları dikkate almadan hastalığın süresi.

Hastalığın seyri özellikleri

Hastalığın tüm şiddetini deneyimleyen bir kişi, yetişkinlerde veya çocuklarda angina'nın ne kadar sürdüğünü merak ediyor olabilir. Hastalık birkaç aşamada ilerler, bu toplam süresini belirler. Birincisi kuluçka dönemi. Bu tam olarak enfeksiyon anını içeren süredir ve hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkana kadar sürer.

Bu sürenin süresi, hastalığa neden olan patojene ve enfekte kişinin hangi durumda olduğuna bağlıdır. Eğer tonsillite adenovirüs neden olsaydı, kuluçka süresinin süresi 10 güne kadar olabilir.

Buna karşılık, herpes virüsleri uzun bir süre vücutta kalabilirler, ancak çoğu kez, çoğunlukla bağışıklık sistemini düşürme döneminde, kendileri için elverişli koşullar altında kendilerini gösterirler.

Bakteriyel tonsillit için inkübasyon süresi 1 ila 14 gün arasında sürebilir.

Enfeksiyondan sonra, ilk aşama vardır, genellikle 4 saate kadar kısa bir kursa sahiptir. Şu anda, bir yetişkinde boğaz ağrısı tüm belirtileri amplifiye edilir. Her şey boğazda rahatsızlık hissi ile başlar ve bu da hızla akut ağrıya dönüşür. Sadece birkaç saat, sıcaklık 39 dereceye kadar yükselebilir.

Bir sonraki dönem boğaz veya plato yüksekliği. Klinik resim telaffuz edilmesine rağmen kişi hala hasta, ancak hastalığın belirtileri ilerlemiyor. Semptomatik tedavi ile, hastalığa neden olan enfeksiyon henüz yok olmadığından ana belirtiler kısa bir süre için zayıflar.

Son aşama iyileşme. Semptomların yoğunluğunda bir azalma vardır ve normal yaşam geri yüklenir. Ancak iyileşmenin yanlış olabileceği, uyuşturucu eylemlerinden kaynaklandığı unutulmamalıdır.

Dolayısıyla, hastanın durumunda önemli bir gelişme antibiyotiklerin başlamasından 2-3 gün sonra gerçekleşir. Ancak bu süre zarfında vücuttaki enfeksiyon kaynağı yenilemez. Bu yaklaşık 10 gün sürecek. Bundan sonra, gerçek ve tam iyileşme hakkında konuşabilirsiniz.

Bu nedenle, kaç yetişkinin anjinadan muzdarip olduğu sorusunu yanıtlamak için, yukarıdakilerden devam etmek, bunu yapmak mümkündür:

 • bulaşıcı süreç 5 ila 14 gün sürer;
 • semptomlar 3 ila 10 gün arasında sürer;
 • Viral angina 3-7 gün sürer;
 • 14 güne kadar bakteriyel angina.

Viral anjinin nispeten kısa süresi, antibakteriyel ilaçlar almanın gerekmemesi ile ilişkilidir. Genel olarak, herhangi bir tonsillitin seyrinin süresi, sadece bağışıklık durumu, biri ve tedavi yöntemleri, yani spesifik ilaçlar tarafından etkilenmez.

Tanı Yöntemleri

Bir yetişkinde angina nasıl belirlenir? Bu amaçla klinik muayene ve laboratuar teşhislerini içeren çeşitli teşhis etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Birincisi hastanın dış muayenesi ve faringoskopiyi içerir. Dış ankette doktor bir boyun, oksipital ve okolovno alanı palpasyonu yapar.

Faringoskopi, ağız ve boğazın tıbbi bir spatula ile muayene edileceği anlamına gelir. Bu durumda, yumuşak damağın ağız boşluğu ve mukus duvarlarının yanı sıra palatine bademcik ve diş etlerini dikkatle incelemek gerekir. Faringoskopi yardımıyla hastanın hangi anjina formunda ve aşamasında olduğu belirlenir.

Aşağıdaki değişiklikler tespit edilirse, doktor anjina teşhisi için gerekçeye sahiptir:

 • bademcik iltihabı;
 • miktarında artış;
 • belirli bir tonun bademcikler yüzeyinde pürülan kaplama;
 • bademciklerin kıvrımları bastırıldığında çıkan pus ile doldurulur.

Laboratuvarda muayene yöntemleri arasında genel bir kan testi, burun boşluğu ve boğaz mukozası olan bir tohum tankı sayılabilir. Bu tür teşhis tedbirleri, anjinin gelişimini tetikleyen patojeni belirleyecektir. Bu bilgilere dayanarak, doktor uygun ilaçları reçete edecektir.

Agresif agri seyri, hastaligin kronik bir forma ve komplikasyonlarin gelismesine katkida bulunur. Bu durumda, ek tanılamaya ihtiyaç vardır:

 • vücutta inflamatuar sürecin şiddetini belirlemek için serolojik çalışmalar;
 • kalbin ekokardiyogramı - kardiyak disfonksiyonu saptamak için yapılır;
 • Kemiklerin ve eklemlerin X ışınları - eklemlerin otoimmün lezyonlarının gelişimini dışlamak veya doğrulamak için.

Boğaz ağrısı nasıl yenilir?

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısının tedavisi için, bu hastalık komplikasyonların gelişmesiyle tehlikeye girdiğinden, tüm sorumluluğu tedavi etmek gerekir. Eklemlerde hasar ve kalbin bozulması olabilir. Anjinadan başarılı bir şekilde kurtulmak için, tedaviye ilişkin bir takım ilkelerin gözlenmesi gerekmektedir.

Her şeyden önce, bu, özel bir sıcaklık artışı periyodunun yatak istirahatı rejimi. Çevresindeki insanların kirlenmesini önlemek için hasta izole edilmelidir. Sistemik ve sürekli tedaviyi gözlemleyen hasta, terapötik önlemlerin başarısından emin olabilir.

Laboratuvar testleri ve semptomları temelinde, bir yetişkinde anjinanın bakteriyel orijinli olduğu, antibakteriyel ilaçlar kullanmadan yapamadığı tespit edildi. Fakat ilk yardımdan sonra bunları kullanamazsınız.

Antibakteriyel tedavinin eksiksiz bir yolunu tamamlamak gerekir, aksi takdirde patojenik mikroorganizmalar kullanılan ilaçlara karşı direnç geliştirir. Ayrıca, vücut enfeksiyonun odağını koruyacak ve çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilecektir.

Anjinda beslenmeye özellikle dikkat edilmeli, karbonhidrat ve yağların kısıtlanması ile nazik olmalıdır. Hastalığın süresi boyunca, kızartılmış, konserve, tütsülenmiş ve tuzlu yiyecekleri diyetten hariç tutmak gerekir, çünkü bunlar enflamatuar mukus boğazını olumsuz etkileyecektir.

Sebze ve süt ürünleri, sıvı gıda tercih edilmelidir. Yetişkin bir hastanın sıvı alımını arttırması gerekir, bu da vücudun sarhoşluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Anjina'nın konservatif tıbbi tedavisi, hastalık tipine ve semptomatolojiye bağlı olarak aşağıdaki ilaç gruplarının kullanımını içerir:

 • antibiyotikler;
 • ağrı kesiciler;
 • ateş;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • vitaminler.

Spesifik ilaçlar, tanı, sağlık durumu, yaş, hastalığın klinik belirtileri, kontraendikasyonlar ve eşlik eden patolojiler temelinde sadece ilgilenen hekim tarafından seçilmelidir.

Angina ile, boğazınızı durulaması şiddetle tavsiye edilir. Bunun için hem eczaneden satın alınan hazır müstahzarlar hem de kendi kendine hazırlanan çözümler kullanılabilir. Bir adaçayı, papatya, calendula ya da St. John's wort kaynağını, bir okaliptüs tentürü kullanabilirsiniz. Bu amaçlar için tuz çözeltilerinin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü boğazın mukoza zarını kurutabilirler.

Angina yetişkinlerde nasıl akar

Angina yetişkinlerde kaç gün bekler?

Angina bademciklerin lenfoid dokusunun enfekte olmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Anjina patogenezinin kalbinde aşağıdakiler ile akut inflamasyon yatıyor:

 • boğazda ağrı;
 • iltihaplı dokuların şişmesi;
 • sinek-eksüda oluşumu;
 • Vücudun enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisini sağlayan fizyolojik reaksiyonlar (ateş, vazodilatasyon, kan dolaşımının hızlanması, iltihapta spesifik mediatörlerin salınımı, lökositlerin tutulumu).

Angina sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de şiddetlidir. Hasta ağrı, ateş, halsizlik muzdarip. Elbette, yoldan çıkıyor. Angina da oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

Başkalarının enfeksiyonunu önlemek ve komplikasyon riskini en aza indirmek için, boğaz ağrısı tedavisi yatakta (evde veya hastanede) yapılmalıdır.

Bununla birlikte, modern insanlar öfkeli bir ritim içinde yaşamakta ve çoğu zaman uzun bir süredir hasta olmayı göze alamazlar. Bu yüzden, bir yetişkinin boğazının kaç gün sürdüğü sorusu, her zaman olduğu kadar alakalı. Ne kadar angina geçtiğine bağlı olarak, bir kişi yaşamın alışkanlık yoluna ne kadar çabuk döneceğini planlar. Ek olarak, anjina ile iyileşme zamanlaması, hastalık izninin süresini belirler.

Hastalığın evreleri ve süresi

Anjina'nın klinik tablosu, hastalığın süresini belirleyen çeşitli aşamalarda gelişir:

 1. Kuluçka dönemi, enfeksiyon anından hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkmasına kadar geçen zamandır. Bu süre gizli olarak da adlandırılır, çünkü sadece kan testlerindeki değişikliklere göre değerlendirilebilir. Dışa doğru, enfeksiyon belirtileri tespit edilemez.
 1. Boğaz ağrısı enfeksiyonu havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

İnkübasyon süresinin süresi, enfekte kişinin sağlık durumunun yanı sıra enfeksiyonun etken madde tipine göre belirlenir. Örneğin, bademcik iltihabına neden olan adenovirüs (yani bademcik iltihabı) uzun bir inkübasyon süresine sahiptir - 10 güne kadar. Herpesvirüsler, incl. sitomegalovirüs, yıllardır vücutta olabilir ve hastalık sadece belirli koşullar altında, örneğin bağışıklığın azalmasıyla meydana gelebilir. SARS'nin çoğunluğu 1-4 gün boyunca tonsillite neden olur. Bakteriyel bademcik iltihabı için de, 1-4 gün içinde gelişir, ancak 14 gün boyunca gizlice akabilir.

 1. Hastalığın başlangıç ​​aşaması, ilk semptomların ortaya çıkmasıdır.

Klinik resmin hızlı gelişimi ile karakterize anjin için.

Başlangıç ​​aşaması pratik olarak yoktur: 1-4 saat içinde ilk semptomlar yoğunlaşır ve zirveye ulaşır. İlk olarak, hasta boğazdaki rahatsızlıktan endişe duyuyor ve akut ağrıya hızla akıyor. Vücut ısısı birkaç saat boyunca normalden yükseğe doğru yükselir (38-39 ° C). Hasta ağır zayıflık ve yorgunluk ile üstesinden gelir.

 1. Plato veya boğaz ağrısının yüksekliği, bir kişinin hastalık durumunda olduğu periyottur, ancak belirtileri ilerlemez. Bu durumda, anjinin klinik resmi tam olarak ifade edilir - vücut ısısı yüksektir, bademcikler genişler, bir dokunuşla örtülür, yutulduğunda, boğazdaki ağrı daha da kötüleşir. Semptomatik tedavi, bu semptomları hafifletir, ancak enfeksiyonun yok edilmemesi nedeniyle uzun sürmez. Bu evre 3-5 gün sürer (komplikasyon yokluğunda).
 2. Kurtarma - semptomların şiddetinde bir düşüş süresi ve normal yaşamı geri yükleme. Kurtarmak doğru ve yanlış olabilir. Gerçek bir iyileşme ile, iyilik halindeki iyileşme, bulaşıcı odağın tahrip edilmesinden ve eğer yanlış ise, ilaçların geçici etkisinden kaynaklanır. antibiyotik çekerken Yani, hasta tedavisinin sadece 2-3 gün içinde önemli bir gelişme fark eder, ancak enfeksiyon mağlup olduğu anlamına gelmez - onun imha genellikle 10 gün, tam kursu gerekli tamamlayın.

Angina kaç gün devam ediyor? Yukarıdakilere dayanarak, anjina ile enfeksiyöz sürecin 5-14 gün (bazen daha uzun) sürdüğü sonucuna varabiliriz, ancak hastalığın semptomları 3-10 gün içinde gözlemlenebilir.

Hastalığın nedensel etkisine bağlı olarak, kaç yetişkinin boğaz ağrısı geçirdiğini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Viral bademcik iltihabı süresi

Angina virüslerden ne kadar hızlı etkilenir? Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının diğer varyantları gibi (ARVI), viral bademcik iltihabı hastayı 3-7 gün için endişelendirmektedir. Böyle bir bademcik iltihabı tedavisi, bir antibiyotiğin kullanımını içermez ve lokal etki gösteren antiseptik ilaçların kullanımına dayanır. Boğazın durulanması, bademciklerin sulanması, pastillerin ve tabletlerin emilimi, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar 4-7 gün boyunca günde birkaç kez yapılır.

Viral bademcik lokal tedavisi, hastalığın süresini azaltmak, ancak sağlığı geliştirir ve enfekte bademcikler, ağız boşluğu ve (streptokoklar dahil) yutak patojenik mikroflora ikincil enfeksiyon önler.

Viral bademcik iltihabının bakteriden ayırt edilmesinin dışsal belirtilerinin çok problemli olduğunu belirtmek gerekir. Bazen streptokok enfeksiyonu kolayca gelişir, taklit ARVI; Aynı zamanda, adenovirüs enfeksiyonu 10 günden fazla şiddetli ve rahatsız edici olabilir. hekim katılıyor hastasını muayene ve bakteriyel enfeksiyonun varlığını onaylamak ya da reddetmek analiz için gönderir Bakteriyolojik ekmeler, titre ASO, CBC ve diğerleri -. Doğru tedavinin seçimi için tam olarak ve bunu yapmak için olası etkeni tanımlamak için gerekli olan, belirli laboratuvar testleri geçmelidir.

süre

Bıldırcınların bakteriyel bir enfeksiyonunun neden olduğu bir anjinaya ne kadar var? Bakteriyel bademcik iltihabı (esas olarak streptokokal etiyoloji) daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkar ve daha uzun süre dayanabilir.

Uygun anjin tedavisi ile, vücut ısısı 2-4 gün içinde normale dönecektir. Aynı zamanda diğer zehirlenme belirtileri ortadan kalkar - mide bulantısı, baş ağrısı vb. Boğaz ağrısı ne kadar sürer? Boğazdaki ağrı 5-7 gün boyunca gerçekleşir. Tam iyileşme 7-10 gün içinde (seçilen antibiyotiğe bağlı olarak) elde edilir.

Antibiyotik tedavisinin yokluğunda streptokok enfeksiyonu seyrini tahmin etmek imkansızdır. Streptokok enfeksiyonu kronik olabilir - bu durumda, periyodik olarak angina nüksleri ve yıllar içinde durur. Tüm bu zaman bademcikler içinde bağışıklık sistemini etkileyen streptokoklar vardır.

İmmün hücrelerin streptokoklarla uzun süreli temasının sonucu olarak, bir otoimmün reaksiyon, streptokoklara benzer yapıdaki kendi proteinlerinin tahrip olmasını sağlar.

Çapraz reaksiyon, kalp kapakçıkları, eklemler ve pelvis böbrekleri - streptokok gibi çok sayıda protein içeren dokularda hasara neden olur. Angina'nın en tehlikeli komplikasyonlarından biri budur - romatizma.

Tedavinin hastalık süresi üzerine etkisi

Uygun tedavinin zamanında başlatılması, anjinayı mümkün olan en kısa sürede tedavi edebilir. Bir viral enfeksiyon için 5-7 gün, bir bakteriyel enfeksiyon için - 5-10. Kronik tonsilliti tedavi etmek için 10-14 gün süren antibiyotik tedavisine ihtiyaç vardır.

Tedavi hastalığın seyrini hızlandırır mı? Çalışmalar bazı hastalarda tedavi olmadığında, hastalığın semptomlarının 5-14 gün içinde ortadan kalktığını göstermiştir. tedavi gören hastalarda olduğu gibi aynı zamanda. Bu, bağışıklık sisteminin, enfeksiyonun etken maddesine karşı aktivitesinden kaynaklanır. Bu durumda, önemli sayıda hasta, tıbbi müdahale olmaksızın hastalığı yenemedi. Bu nedenle, viral bademcik iltihabı olan ve tedaviyi reddeden hastalar, genellikle komplikasyonlardan muzdariptirler - enfeksiyonun yakınlardaki solunum organlarına yayılması. Çoğunlukla viral bademcik iltihabına karşı bakteriyel gelişir.

Bakteriyel boğaz ağrısının yokluğu daha ciddi komplikasyonlarla doludur. Yani, streptococcal angina aşağıdaki gibi koşullara yol açabilir:

 • romatizma;
 • bademcik sepsisi;
 • peritonsillar apse (bademciklerin etrafında mukoza zarını etkileyen pürülan bir komplikasyon);
 • orta kulak iltihabı;
 • sinüzit;
 • menenjit;
 • akciğer iltihabı;
 • pürülan farenjit.

Bademciklerin solucanlarında kalan Pus, mantar enfeksiyonları oluşturabilir. Bu tür oluşumlar kronik bademcik iltihabının ana nedenidir.

Böylece tedavi iyileşme süresini kısaltmaz, hoş olmayan semptomları azaltır ve bazıları ölümcül olan komplikasyonların gelişmesini engeller.

Yazar: Tsiklauri Oksana

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Erişkinlerde anjin - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, ana belirtisi bademcik iltihabıdır. Hastalık çeşitli mikroplar, özellikle streptokoklar tarafından kışkırtır, onlar boğaz ağrısı kullanılan ev eşyaları ile daha sık farinkse düşer.

"Anjin" terimi, antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir, günümüze kadar orofarenksin birçok patolojik değişmesi, ortak semptomları vardır, fakat etiyolojide ve seyrinde farklılaşır, onunla ilişkilidir. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir.

Geleneksel sınıflandırmaya göre, hastalık üç tipe ayrılır: birincil, ikincil ve spesifik anjina. Belirgin mevsimlik bir karaktere sahiptirler: soğuk mevsimde sıklık tepe noktaları ve havanın neminin arttığı dönemler görülür.

Hastalık tehlikelidir, çünkü kalp, böbrek ve diğer organlarda ciddi patolojik süreçlere yol açabilir, bu yüzden zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Anjin için risk grubu, çocuk ve ağız boşluğu ve burun çürüğü çeşitli hastalıklara sahip insanlar içerir. periodontitis, sinüzit. adenoidler.

Boğaz ağrısı nedenleri

Anjina'nın en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokoktur (tüm vakaların% 90'ına kadar). Daha az sıklıkla (% 8'e kadar), boğaz ağrısının nedeni altın stafilokok aureustur. Enfeksiyonun kaynağı bir hasta veya bir taşıyıcı olabilir. Enfeksiyon, genellikle havadaki damlacıklar ile oluşur.

Enfeksiyondan sonra, kişi kendini iyi hissetmez, zayıftır, vücut ısısı yükselir, boğazda karakteristik bir ağrı vardır, bu da yutma ile artar. Bademcikler kızardı, şişti. Bölgesel lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir.

Çoğu zaman, organizmanın duyarlılığı ve reaktivitesi olan kişiler anjina ile düşürülür veya fizyolojik sistemlerin konjenital olgunlaşması not edilir veya KBB organlarında kronik patolojik süreçler vardır.

Angina belirtileri

Genellikle ilk acı verici duygular enfeksiyon anından iki gün sonra ortaya çıkar. Bu hastalığın başlangıcı ARI veya ARVI ile karıştırılabilir.

Erişkinlerde anjina aniden ortaya çıkar, karakteristik semptomlar görülür - üşüme, baş ağrısı. genel halsizlik, eklemlerde ağrı ve yutmadaki güçlükler. Bütün bunlar, bölgesel lenf düğümlerindeki artışla birlikte, anjinin ana semptomlarını oluşturur.

Vücut ısısı 38-40 C'ye yükselir, febril ateşi denir. Yeterli tedavi uygulanırsa, ateş 2-6 gün sürer. Doktor boğazı incelediğinde, bademciklerin sık sık birleştiklerini ve sık sık eklemleri kırarak bir dokunuşla örtüldüğünü belirtiyor. Primer angina yutma sırasında bilateral ağrı belirtisi ile karakterizedir.

Erişkinlerde boğaz ağrısının ana belirtileri, hastalığın varlığından şüphe edilebilir:

 • 38-39 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • boğazda keskin ve şiddetli ağrı, yutulduğunda daha kötü;
 • genel halsizlik, halsizlik;
 • eklemlerde ağrı;
 • boyunda bulunan lenf düğümlerinde bir artış;
 • parlak kırmızı rengin ilk günlerinde palatine kemer, dil, bademcikler ve bazen yumuşak damak;
 • bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi alanları olabilir.

Paratonzillit ve paratonzil apsesi anjinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Uygunsuz tedavi ile veya genel olarak böyle bir rahatsızlığın yokluğunda kronik bir form kazanır. Evde anjina tedavisinde birçok insan hastalığın popüler tedavisini kullanmayı tercih eder, ancak bu doğru değildir, çünkü benzer belirtilerin çok daha ciddi hastalıkları vardır.

sınıflandırma

Ateş, zehirlenme ve faringoskopik resmin şiddeti hastalığın biçimine bağlıdır.

 1. Mavi dil. Tipik olarak, bademcikler genellikle yüzey hasarı. Sarhoş belirtileri orta derecede ifade edilir. Vücut ısısı subfebrildir. Kan değişiklikleri yoktur veya önemsizdir. Faringoskopi ile, yumuşak ve sert damak, farinksin arka duvarını içine alan bir parlak dağınık hiperemi görülür. Daha az sıklıkla, hiperemi bademcikler ve palatine kemer ile sınırlıdır. Bademcikler esas olarak infiltrasyon ve şişlik nedeniyle artmaktadır. Hastalık 1-2 gün sürer, bundan sonra farenksdeki iltihaplanma olayları ya da hastalığın başka bir formunu (lacunar ya da foliküler) geliştirir.
 2. Laküner. Hastalığın başlangıcı ve yaygın semptomları foliküler anjinadaki ile aynıdır. Daha sıklıkla lacunar anjin, folikülerden daha ağır ilerler. Bu tür Faringoskopicheskaya resim sıkışık büyütülmüş bademcik adalar sarımsı-beyaz çiçek, ilk boşluklar ağızlarında sınırlı ve daha sonra daha geniş bir amigdala kaplama yüzeyi üzerinde bulunması tarafından karakterize edilmektedir. Bazen, ayrı plak lekeleri birleşir ve onu terk etmeden amigdala'nın daha büyük veya daha az bir kısmını örter.
 3. Foliküler. Genel belirtiler yaklaşık olarak lacunardaki gibidir. Sarımsı-beyaz noktalar şeklinde hipersemik (kızarık) ve şişmiş bademcikler yüzeyinde çıkıntı yapan foliküllerin eklenmesiyle kendini gösterir. Submandibular lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır. Hastalığın süresi, lacunar anjinada olduğu gibi, 4-5 gün.

Belli bir boğaz ağrısının nasıl ve nasıl tedavi edileceği ilçe doktoruna teşhis ve hasta muayenesinden sonra bahsedecektir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Hızlı bir iyileşme için, anjinin karmaşık tedavisi önerilmekte, enfeksiyonun ortadan kaldırılması, hastalığın semptomlarının hafifletilmesi, daha fazla gelişiminin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Anjina tedavisinde ana kurallardan biri - yatak istirahati. Bu hastalık bacaklar üzerinde taşınamaz. En az beş gün sürmeli ve ciddi durumlarda - on güne kadar. Standart diyet, iltihaplı bademciklere zarar vermeyen yiyecekleri içerir - et suyu, patates püresi, porselen. İçeceğin bol olması önemlidir. Süt, meyve suları (taze hazırlanmış), alkali maden suyu içebilirsiniz.

Yetişkinlerde tedavinin temeli antibakteriyel tedavidir. Antibiyotikler, muayene ve ayrıntılı sorgulamadan sonra doktor tarafından reçete edilir. Etiyotropik tedavi olarak, hastaya, sülfonamid, antibakteriyel ve anti-inflamatuar ilaçlar, lokal ve sistemik eylemler reçete edilir. Tedavinin süresi 5-7 gündür. Antibiyotiklerle tedaviden sonra, yetişkinlere bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar reçete edilir.

Lenf düğümlerinin şiddetli inflamasyonu ile ısınma prosedürleri kullanılabilir: kuru ısı, fizyoterapi. Evde anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için hafifçe tedavi etmeyin - bir uzmanın önerilerine güvenin.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Boğaz ağrısının evde tedavi edilmesinin ana koşulu, ilk semptomların ortaya çıktığı andan ve vücut ısısı normale dönene kadar, hasta kişi yatak istirahatine uymak zorundadır. Bol miktarda sıcak içecek (ballı süt, limonlu çay), hafif et suyu, sıvı lapası, jöle öneririz.

Halk ilaçları ana tedaviye iyi bir katkı olabilir:

 1. Calendula'nın çiçeksi, muz yaprakları, pelin otu - hepsi eşit olarak. Karışımın 1 çorba kaşığı, 1 su bardağı kaynar su dökün, 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın, süzün. Her 2 saatte bir sıcak çözelti ile gargara.
 2. Soğanların başını temizleyin, bir kıyma makinesinden geçirin ve hemen meyve suyunu sıkın. Günde 3-4 kez 1 tatlı kaşığı taze meyve suyu alın.
 3. Bir bardak kaynamış ve ılık su üzerine bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı soda ve üç damla iyot ekledim. Boğazımı sıcak bir solüsyonla yıkarım.
 4. Bir bardak sade su üzerine, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi dökün (elma sirkesi miktarını azaltabilir veya azaltabilirsiniz). Ve bu bileşimin her 1-2 saatte olabildiğince sık gargara yapması gerekiyor.
 5. Patatesleri "tekdüze bir şekilde" kaynatın ve 5-10 dakika boyunca soluyun ve daha sonra patatesleri kaynadıktan sonra süzülen sudan boğazda sıcak bir kompres yapın.

Tek bağımsız tedavi yöntemi olarak, halk yöntemleri uygun değildir. Antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan, anjin iyileştirilemez.

Gargara mı?

Ağrıyı gidermek ve bademcik iltihabını hafifletmek çeşitli çözümlerle boğuşarak kolaylaştırılır. Bunu yapmak için eczane ürünlerini kullanabilirsiniz:

Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir.

Boğazların yetişkinlerde tedavisi: semptomların nedenleri ve nedenleri

Tonsillit veya bademcik iltihabı bademcikler veya palatine bademciklerin enflamatuar bir enfeksiyöz hastalığıdır.

Bir yetişkinde anjin çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir ve birçok komplikasyonu tetikleyebilir.

Hastalığın nasıl başladığını ve ilerlediğini, neye sebep olduğunu ve nasıl tedavi edildiğini bilmek gerekir.

Boğaz ağrısı nedenleri

Erişkinlerde Angina - hava yoluyla bulaşan bulaşıcı bir hastalık, yanı sıra temas ve ev yolu ile. En yaygın patojenler stafilokok veya streptokok bakterilerdir.

boğaz enfeksiyonu giren negatif faktörlerin etkisi (düşük bağışıklık, hipotermi) altında bademcik iltihabı neden kendini sıcaklık yükselir.

Soğuk mevsimde, en fazla sayıda hastalık görülür. Yakın zamanda boğaz ağrısı geçirenler, üç hafta daha, hastalığın taşıyıcılarıdır. Angina'nın yetişkinlerde neden geliştiği ana nedenler:

 • düşük bağışıklık,
 • hipotermi
 • Hasta bir kişi ile sık temas.

Bakteriler bademciklerin mukoza zarına girdiğinde, aktive olurlar. Hastanın bağışıklık sistemi, enflamatuar bir süreci provoke eden enfeksiyona karşı koyamaz.

Genellikle, anjin, yıkanmamış meyve ve sebzelerin arka planında ortaya çıkar. Hastalığın ek nedenleri:

 1. sinüzit veya adenoidlere bağlı nazofarenksin bozulması,
 2. Solunum sistemine giren toz.

Bademciklere zararın niteliğine bağlı olarak, çeşitli tiplerde anjin gelişebilir:

Yetişkinlerde boğaz ağrısı belirtileri

Bir yetişkinde anjina, kanın çalışmasını önerir, bu da beyaz kan hücrelerinin hacminde bir artışa ve ayrıca eritrosit sedimentasyon hızındaki bir artışı göstermelidir.

Kuluçka süresi 2-5 gündür. Sonra hastalık ilk belirtilerini gösterir:

 1. yutulduğunda boğaz ağrısı,
 2. Boğaz ve bademcikler kızardı.
 3. sıcaklık yükselir,
 4. baş ağrısı başlar.

Gripe benzeyen ilk işaretler var. Bunlar arasında:

 • karın ağrısı,
 • titreme, ateş,
 • zayıflık
 • kusma,
 • iştahta azalma.

Bitişik lenf düğümlerinin genişlemesi başlar. Bu işaretler, zamanında tedaviyi önerecek bir kulak burun boğaz uzmanına gitme ihtiyacını göstermektedir.

Bir sıcaklık ile pürülan veya olağan bir angina altında, genellikle başka hastalıklar gizlenir, örneğin:

Olası komplikasyonlar

Bir yetişkinde anjina, aşağıdaki gibi hoş olmayan komplikasyonların oluşmasını önleyecek olan zamanında tedaviyi gerektirir:

 1. sepsis,
 2. akciğerlerin enflamasyonu,
 3. sinüzit,
 4. romatizma,
 5. nazofarengeal doku apsesi,
 6. beynin iltihabı
 7. orta kulak iltihabı - otitis,
 8. bulaşıcı-toksik şok,
 9. sinir sistemi hastalığı,
 10. iç organların hastalıkları, örneğin, kalp, karaciğer veya böbrek,
 11. Sindirim sistemi yenilgisi,
 12. bezlerde kanama kanaması,
 13. flegmon - bulaşıcı doğanın subkütan yağ inflamasyonu.

Hastalık tedavisi yatak istirahati ve izolasyonu ile olmalıdır. Bir yetişkinde anjina havalandırılmış ve temiz bir odada akmalıdır. Bu dönemde bir kişi sadece bireysel yemekleri ve diğer ev eşyalarını kullanmalıdır.

Hasta yatak istirahatini 5 ila 7 günlük bir süre için belirlemek en iyisidir. Bu zamanda insan vücudu yeterli miktarda vitamin ve ılık sıvı alır.

Boğaz, furacilin, iyot veya kabartma tozu bu kullanım çözümleri için, günde birkaç kez durulanmış olmalıdır.

Boğazı çeşitli bitkilerle etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz, örneğin:

Bademcik iltihabını tedavi etmek için ayrıca lokalize antiseptikler, örneğin Tharyngept. Özellikle yararlı olan grup B ve C vitamini vitaminleridir, yani askorbik asittir.

Vücut ısısı 37.5 derecenin üzerinde ise, Aspirin, İbuprofen veya Parasetamol gibi antipiretik ajanlar kullanılmalıdır. Bağışıklık sisteminin durumu göz önüne alındığında hasta tedavi edilmelidir.

Bu görev, Imudon, Irs-19 gibi ilaçlarla ve ginseng ve ekinezya tentürüyle çözülür. Ayrıca, bir yetişkinde boğaz ağrısı, antihistaminik ilaçlar Loratadin ve Clemastin ile tedavi edilir.

Erişkinlerde anjina tedavisi yetişkinlerde antibiyotik kullanılarak yapılmalıdır:

Doktor hastalığın şiddetini, şeklini ve nedensel etkisine dayanarak, hastalığın nedenini anlamak için ilacı reçete eder. Bir ilaç seçerken, belirli bir ilaç türü için bir kişide alerjinin varlığı dikkate alınır. Çoğu durumda, hastalar penisilin antibiyotikleri için bir alerjiye sahiptir.

Günümüzde modern eczacılık, boğaz ağrısına yeni bir tür antibiyotik, örneğin Bioparox tedavisi vermektedir. Ürün bir sprey formunda mevcuttur. Hastalık yapan bu tür antibiyotikler 7 ila 14 gün arasında değişir.

Bir insan daha iyi hissederse, ilacı almayı bırakmamak önemlidir. Anjina'nın antibakteriyel tedavisi başarılı bir iyileşme için ana durumdur.

Anjina ile halk yöntemlerinin yardımıyla ateşi tedavi etmek, sadece ek bir yöntem olarak mümkündür. ısı ile mücadele ve bir yetişkin hızla evde boğaz ağrısını tedavi etmek yöntem vardır, böylece boğaz iyileşmek olan anjin birçok popüler tarifler vardır.

Aşağıda bunların en etkili olanları.

Boğaz aşağıdaki vasıtalarla durulanabilir:

 1. eşit miktarda ot plantain ve calendula çiçeklerinin kaynatılması,
 2. adaçayı infüzyonu,
 3. pancar suyu ve% 9 sirke 1 tatlı kaşığı,
 4. ılık su ve elma sirkesi eşit parçaların bir karışımı,
 5. söğüt ve meşe kabuğu karışımı bir kaynatma.

ısı ve rahatsızlık ile başa çıkmak için, en iyi söğüt otu, sütte yulaf, bal ile ılık süt kaynatma ağızdan kaynatma alınır, kökü Elecampane kaynatma, hem de turp suyu ve bal veya huş tomurcukları bir kaynatma (yarım fincan günde üç kez almak) bal ile.

Patates, kabartma tozu ve sıcak su bir kaynatma ile pürülan ve olağan anjina mücadele inhalasyon ile etkilidir.

Ayrıca boğazda çiğneme limon ve propolis ile tedavi edebilirsiniz.

Tedavi sürecinde beslenme

Angina bir yetişkin bir beslenme bozukluğu ve vitaminler açısından zengin özel bir diyet öneren bir kırıklıktır. Toksinlerin geri çekilmesini hızlandırmak için, bir kişinin çok fazla içilmesi gerekir.

Diyet şunları içerir:

 • ılık süt
 • balık veya etten az yağlı et suyu,
 • limon suyu ile çay,
 • bitkisel şifalı otlar
 • meyve kompostosu.

Proteinli gıdaların miktarı sınırlandırılmalı ve yağ ve karbonhidrat alımı izlenmelidir. Hastalığın tedavisi sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltmayı içerir. Diyet, bir çift için pişirilen ya da haşlanmış ya da püre haline getirilmiş bir yemekle servis edilen yemeklerle tanıştırılır.

Doğru seçilmiş diyet şunları kapsamaz:

 1. mantar ve lahana,
 2. kızarmış ve yağlı yemekler
 3. mısır, darı, inci arpa ve diğer "ağır" tahıllar,
 4. baharatlar ve baharatlar
 5. füme ürünler
 6. tatlılar,
 7. sert haşlanmış yumurta
 8. baklagiller,
 9. soğuk yiyecek
 10. fırında hamur işi
 11. konserve yiyecekler.

Angina ile genel bağışıklığı destekleyen yiyecekleri almak yararlıdır. Bunlar arasında köpek gülü, bifidobakterili yoğurt, ekşi süt, fermente süt, deniz ürünleri, havuç ve yeşillikler bulunmaktadır.

İzin verilen gıda ürünlerinin listesi aşağıdakileri içerir:

 • yumuşak haşlanmış yumurta
 • yağsız balık ve et
 • püresi süt veya su: pirinç, karabuğday, irmik, yulaf,
 • sebzeler, meyveler, meyveler,
 • hünnap ve bal
 • sebze çorbası.

Purulent boğaz ağrısı tedavisi

Bir yetişkin anjina bademcikler üzerinde bir temas olduğu gibi, genellikle pürülan. Doktorlar bu tür anjinayı foliküler ve laküner olarak tanımlarlar. Boğaz boğazının pürülan çeşitlerinin tedavisi, olağan haliyle olduğu gibi aynı şekilde gerçekleştirilir. Ancak, bazı farklılıklar vardır.

Pürülan anjina, bir dizi penisilin antibiyotiğinin kullanılmasının daha iyi olduğunu düşündürmektedir. Bir bireysel hoşgörüsüzlük varsa, pürülan boğaz ağrısı tedavisi makrolid grubundan antibakteriyel ajanların kullanımını içerir:

Bu fonlar 7 günden fazla kullanılmamalıdır. Pürülan boğaz ağrılı makrolidler hızlı ve uzun bir süre hareket eder. Köklerin folikülden çıkarılmasının yanı sıra ilaçların bunlara enjekte edilmesi de gösterilebilir.

Ek olarak, iyileştirici etkisi olan çözeltilerle antibakteriyel durulama çok faydalıdır. Bir fizyoterapi olarak, elektroforez, ultraviyole radyasyon, inhalasyon ve ısıtma kullanılan hastalığın nedenini ortadan kaldırmak için.

Bu gibi durumlarda işlem gerekebilir:

 • bademcikler o kadar genişler ki, bir insanın nefes alması ve yemek yemesi zor
 • terapötik tedavi işe yaramadı,
 • anjin çevre dokulara uzanır.

Hangi tonsil etkilenmezse, doktor onu keser veya lazerle çıkarır. Elena Malysheva, bu makaledeki videodaki tedavi yöntemleriyle ilgili ayrıntılı olarak bilgi verecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı tedavisi: Sumamed

Yeni kuşağın makrolid antibiyotikleri - Sumamed - tedavinin ikinci gününde hastanın durumunda iyileşmeye neden olur. Sumamed ile boğaz ağrısı tedavi ederken neyin nüansları nelerdir?

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.